Britské protitankové zábrany a nástrahy pro 21. století

Protitanková zábrana / Public domain

Britská vojenská agentura DASA (Defence and Security Accelerator) vyzvala průmysl k vývoji nové generace pokročilých zábran a nástražných systémů, které mohou zastavit nebo zpomalit těžká obrněná vozidla, jako jsou tanky. DASA hledá výhradně nevýbušné systémy, jako jsou např. elektromagnetické pulzní (EMP) miny.

Zničit, zastavit nebo zpomalit 60 t těžký hlavní bojový tank MBT (Main Battle Tank) v boji není jednoduchá záležitost. Ke spolehlivému dlouhodobému nebo trvalému vyřazení MBT z boje je nutný výkonný, a tedy drahý, komplikovaný, nedostatkový a rozměrný zbraňový systém. Navíc operátor tohoto systému se vystavuje reakci nepřítele.

Dalším způsobem, jak poměrně levně a bez rizika zastavit pohyb MBT, jsou různé umělé překážky a nástrahy. Každému se vybaví československé ikonické rozsocháče, železobetonové ježky nebo protitankové kolíky. Samozřejmě nejběžnějším a nejspolehlivějším prostředkem k zastavení těžkých obrněných vozidel jsou nejrůznější protitankové miny.

Podle britské armády se doba protitankových zábran a nástrah opět vrací ‒ britská DASA hledá zařízení, která dokáží narušit (snížit tempo pohybu), změnit směr, zadržet (zpomalit v určité oblasti) nebo zastavit (na konkrétním místě) pohyb nepřátelských obrněných vozidel.

„Ovládání nepřátelského pohybu na bojišti a ochrana velkých území před rychlou infiltrací těžkých obrněných vozidel jsou klíčovými taktickými úvahami v boji,“ píše se v zadávací dokumentaci DASA.

DASA ale nemá zájem o novou generaci min, které vyžadují speciální zacházení a ohrožují civilní obyvatelstvo, ale o protitankové zábrany a nástražné systémy využívající „pokroky v oblasti inženýrství, designu, materiálové vědy, výpočetních systémů a nekinetických zbraní.“

Tyto „rozsocháče pro 21. století“ mají zabránit pohybu obrněných vozidel především v urbanizovaném prostředí, a to nejen v případě rozsáhlého válečného konfliktu, ale také v boji proti povstaleckým a teroristickým skupinám využívající obrněná vozidla (např. k sebevražedným útokům).

DASA hledá:

+ fyzické překážky (nástrahy, blokovací zařízení, systémy ovlivňující kola nebo pásy, či prostředky snižující situační povědomí posádky);

+ neviditelné překážky (EMP nebo akustické systémy).

V první fázi musí firmy detailně popsat koncept a způsob nasazení. V této fázi se s ostrými testy nepočítá, ale firmy musí prokázat realizovatelnost své technologie. DASA vybere maximálně 10 projektů, na které poskytne jeden milion liber. Nabídky mohou firmy předkládat do listopadu a vyhodnocení první fáze se očekává v červnu 2019.

Následně DASA vybere nejnadějnější projekty (pokud firmy splní představy armády) a zajistí jim financování až do vývoje operačně nasaditelného systému. DASA také připomíná, že na projektu společně pracuje britské i americké ministerstvo obrany.

„Z dlouhodobého hlediska musí být všechna navrhovaná řešení schopna modernizace a aktualizace, s ohledem na technologický pokrok. Musí také být [zábrany a nástrahy - pozn. red. ] rozšířitelné na velké území a provozovány pasivně, autonomně nebo poloautonomně. Řešení musí být rychle nasaditelná (ve vztahu k provozním požadavkům), poměrně levná, pokrývající širokou škálu provozních prostředí a nesmí vyžadovat velký počet lidí k zajištění provozu,“ píše DASA.


Protitanková překážka italského uzávěru Pian dei Morti. / Llorenzi, CC BY-SA 3.0

Firmy musí řešit nejen samotnou technologickou stránku zábrany / nástrahy, ale i to, jak se mohu chovat v různých prostředích (déšť, sníh, písek, nízké a vysoké teploty, atd.), dále odolnost proti odhalení, elektromagnetickému rušení nebo nové způsoby, jak překážku dostat na místo (např. pomocí dronů). Ceněny jsou koncepty vyžadující minimální logistické, technické, organizační a personální zdroje.

Fyzické překážky jsou viditelné a jasně odrazují protivníka v postupu daným směrem. Mohou být rychle nasazeny a často nevyžadují údržbu ani dohled. Kromě zabránění nebo zastavení pohybu obrněné techniky mohou usnadnit ovládání vstupních míst (vstupy do města) a pohybových koridorů (ulice) v bojišti.

Překážky musí být levné, bezpečné a rychle rozmístitelné ve velkých počtech. V tomto případě způsob dopravy překážek na místo hraje klíčovou roli.

DASA se zvláště zajímá o novátorské protitankové zábrany / nástrahy, novátorské způsoby dopravy na místo, o stěnové nebo pytlové překážky, o překážky bránící pohybu a narušující systémy vozidla (dráty, popruhy, sítě) nebo o chemické látky, které narušují chod vozidla, jako jsou netoxická lepidla, vytvrzovací činidla nebo prostředky snižující situační povědomí posádky (kouřová clona).

Neviditelné nástražné systémy zase „představují významnou hrozbu pro bezpečnost posádky vozidla v bojové zóně. Dokonce i potenciální hrozba tohoto typu nástrahy může zabránit nebo odradit nepřátelské jednání.“

Neviditelné nástrahy (mohou působit společně s fyzickými překážkami) musí zajistit dlouhodobé znehybnění, paralyzování nebo vyřazení obrněného vozidla z provozu. DASA se obzvlášť zajímá o EMP, akustické nebo světelné „miny, technologie radioelektronického nebo kybernetického rušení nebo o systémy, které zhoršují situační povědomí posádky vozidla.

V současné době opět stoupá zájem o oblast těžkých obrněných vozidel, ale i o nástroje boje proti nim. V budoucích válkách je pravděpodobné masivní nasazení těžké obrněné techniky ve velkých zastavěných oblastech. Právě pro tyto oblasti DASA hledá novátorské protitankové zátarasy a sofistikované nástrahy, které lze umístit na ulice, mosty, viadukty nebo do domů, aby zastavily nebo zpomalily postup těžkých obrněných vozidel nepřítele.

Zdroj: DASA

Nahlásit chybu v článku


Související články

AM-70 EX – ve Šternberku vzniká nové české mostní vozidlo

Před nedávnem česká armáda představila klíčové modernizační projekty, které mají na nejbližší roky ...

Stealth minomety 2B25 pro ruské speciální jednotky

Ruské speciální jednotky Specnaz začaly přijímat nové „stealth“ minomety 2B25 ráže 82 mm. Minomet ...

Ukrajina nakupuje polské kamikaze drony Warmate

Ukrajinská společnost Ukrspetsexport získala od polské firmy WB Electronics technickou dokumentaci k ...

Tank Challenger 2 Black Knight pro britskou armádu?

Britský koncern BAE Systems na výstavě vojenských pozemních vozidel DVD 2018 (Defence Vehicle ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • BobbyRay
  22:19 15.10.2018

  @KOLT

  To je prave ono - pokud bychom se dockali v blizke dobe zasadniho vylepseni odolnosti, tak by to zjednodusene receno mohlo zvysit odolnost BVP na uroven dnesnich MBT. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @KOLT

  To je prave ono - pokud bychom se dockali v blizke dobe zasadniho vylepseni odolnosti, tak by to zjednodusene receno mohlo zvysit odolnost BVP na uroven dnesnich MBT. Takze by teoreticky stacilo vymenit pridavne pancerovani za modernejsi a jadro (pokud to unese) by zustalo zachovane... prida se aktivni obrana a hned jsme s urovni ochrany nekde jinde. Teda pokud se drzime tradicniho zpusob vedeni boje.

  Porad si myslim, ze budoucnost lezi ve forme distribuovanych systemu, tj. vetsi pocet mensich prostredku, ktere vzajemne kooperuji (drony), aby zahltily nebo vyuzily slabin jednotlivych systemu. Docela zajimavy je z tohoto pohledu dil sci-fi serialu Black Mirror - Metalhead (S04E05)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:34 12.10.2018

  "...Zkratka jsme se postupnym vylepsovanim dostali +- na technologicky strop tankove technologie a jakekoliv dalsi vylepseni uz nepovedou k zasadnimu zlepseni..."

  Tak tohle bych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "...Zkratka jsme se postupnym vylepsovanim dostali +- na technologicky strop tankove technologie a jakekoliv dalsi vylepseni uz nepovedou k zasadnimu zlepseni..."

  Tak tohle bych si asi nedovolil tvrdit. Tank se možná dostal na maximum z hlediska "tradičních" materiálů. Nicméně pokud si vezmete, jaký rozmach zažívá momentálně materiálové inženýrství, vůbec bych se nedivil, kdybychom se v relativně blízké době dočkali zásadního vylepšení odolnosti tanků. Proto je podle mě důležité stavět novou obrněnou techniku modulárně, tj. počítat u ní s možností snadné výměny pancéřování.
  Skrýt celý příspěvek

 • BobbyRay
  20:51 12.10.2018

  @ Kozlus
  To jste me ale "prekvapil". To je snad jasne, ze minimalne v blizke dobe ty drony nebudou zcela autonomni a ze konflikt vyzaduje zazemi a sirsi spektrum pokryti bojiste ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @ Kozlus
  To jste me ale "prekvapil". To je snad jasne, ze minimalne v blizke dobe ty drony nebudou zcela autonomni a ze konflikt vyzaduje zazemi a sirsi spektrum pokryti bojiste nez jen drony a tanky.

  @ Proxy
  vsechny systemy maji sve slabe stranky (kdyby nekdo vyvinul neco bez slabin, tak uz by to pouzivali vsichni) a to vede na nekonecny kruh zbrojeni - vyvine se lepsi zbran, na to se odpovi upravou brneni, na to se odpovi upravou zbrani, a tak porad dokola....
  Proste vyhrat pujde jen technologickym naskokem - to asi nebude nic noveho.
  Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  17:22 12.10.2018

  Jak jsem psal dříve, aktivní ochrana je omezená rychlostí střelby, municí, simultánními zásahy a úhly zásahu. Vysoká ráže a řízené rakety jsou reálné, ale „tank“ závislý na APS by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak jsem psal dříve, aktivní ochrana je omezená rychlostí střelby, municí, simultánními zásahy a úhly zásahu. Vysoká ráže a řízené rakety jsou reálné, ale „tank“ závislý na APS by asi vyvolal návrat rychlopalných ráží jako 57mm…
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  19:09 11.10.2018

  Ale ten tank tam nebude sam. Bude nasazenej v celku, kterymu se rika armada.

  Ale ten tank tam nebude sam. Bude nasazenej v celku, kterymu se rika armada.

 • BobbyRay
  18:30 11.10.2018

  @Slavoslav

  ano, uznavam, ze "primarni" bylo prehnane.

  Nezpochybnuju odolnost tanku - zejmena proti lehcim prostredkum. Jen mi prijde ze s nastupem aktivni obrany (reaktivni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Slavoslav

  ano, uznavam, ze "primarni" bylo prehnane.

  Nezpochybnuju odolnost tanku - zejmena proti lehcim prostredkum. Jen mi prijde ze s nastupem aktivni obrany (reaktivni pancir + trophy) neni nutne tolik spolehat na tanky. Prijde mi, ze strategie zalozene na kooperaci dronu a rojich dronu (swarming) budou nad moznosti tanku a dojde k opakovani historie, kdy se tezkopadne neefektivni zbrane prestanou pouzivat a nahradi je neco noveho. Samozrejme je to obtizne, pokud na to stat nema prachy (Ukrajina, atd.) a tak dela co muze s tim co ma.

  Zkratka jsme se postupnym vylepsovanim dostali +- na technologicky strop tankove technologie a jakekoliv dalsi vylepseni uz nepovedou k zasadnimu zlepseni.
  Muzeme zlepsovat obsluhu zavadenim umele inteligence, az nakonec obsluha nebude potreba vubec. Ale pokud budu na likvidaci malych dronu pouzivat tank, ktery bude pusobit jako kanon na vrabce, ale par vrabcu bude schopno tank znicit v okamziku utoku na prvniho vrabce, tak bude asi neco spatne. A jakmile se to cele zvrhne v souboj robotickych armad, tak vyhraje proste strana s "nejvetsimi" zdroji a jejich nejvyssi efektivitou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  10:09 11.10.2018

  BobbyRay

  ja som reagoval na to slovicko "primarna". Nie nebola, bola len dalsim prostriedkom v arzenali IDF a Izraelska prax ukazala, ze proti tankom stavali tanky.

  Co sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BobbyRay

  ja som reagoval na to slovicko "primarna". Nie nebola, bola len dalsim prostriedkom v arzenali IDF a Izraelska prax ukazala, ze proti tankom stavali tanky.

  Co sa tyka kanonu Merkavy a jej palebnej sily. Ta 44ka je rovnaka ako na Abramsoch a nemam pocit, ze by ich niekto za to oznacoval ako stroje s malou palebnou silou. Ono ta 44ka plne staci aj teraz a v porovnani s Nemeckymi 55 tkami ktorymi sa tu operuje sa zabuda na jeden dolezity fakt. Nemci isli touto cestou kvoli odmietaniu municie s ochudobnenym uranom ktoru vo svojej vyzbroji nemaju z politickych dovodov. Izrael ci Amerika tieto predsudky nema a ta priebojnost je velmi slusna + vyhody kratsej hlavne. Ostatne nic nebrani do buducna osadit veze dlhsou.

  Hej tieto uvahy tu boli. Tanky s aodpisovali a redukoval sa ich pocet vo vyzbroji a niektore armady ich chceli vyradit uplne. Len potom prisiel Irak, Syria ci Ukrajina a ukazalo sa, ze tieto uvahy boli mylne a tank je aj na dnesnom bojisku platnym a tazko znicitelnym cielom. A armady zrazu svoje stanovisko k tankom prehdonotili
  Skrýt celý příspěvek

 • BobbyRay
  20:29 10.10.2018

  @Slavoslav

  ja vás chápu, nicméně tandemové hlavice na Perehu byly určené právě k tomu, aby si poradily zejména s přesilou (přinejmenším početní) obrněné techniky na straně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Slavoslav

  ja vás chápu, nicméně tandemové hlavice na Perehu byly určené právě k tomu, aby si poradily zejména s přesilou (přinejmenším početní) obrněné techniky na straně Egypta a jeho spřátelených zemí, které ohrožovaly existenci Izraele... Je mi jasné že proti jejich arzenálu byla Merkava dostačující a nosič raket je spíš taktická zbran a že jeho střely taky nebudou nejlevnější (minimálně v porovnání s cenou tankového granátu). Ale pokud tanky nezavedete vubec, tak "usetrite" za vycvik a udržbu něčeho, co byste ani efektivně nemohl použít k odvrácení útoku moderních armád a penize muzete dat tam, kde to muze neco zmenit.

  Pokud Merkava nemá dost palebné síly aby obstala proti modernimu MBT a svým charisma (zjevem) ho taky nevyplaší, tak nosic raket (napr. Pereh) by už problem řešit mohl. Pokud vim, tak Americani taky puvodne pred Armatou resili novou podobu protitankoveho boje pomoci maleho "mrstneho" vozidla, tj. nikoli "tank vs. tank". Z historie prece vime, ze armada se pripravuje na valku minulou, ale nepritel - pokud ma uspet - musi prijit s necim novym. A v dnesni dobe uz by mela byt k dispozici financne dostupna technika, ktera umozni tanky uplne vypustit (jsou drahe, tezke a nemotorne). Par kooperujicich dronu by s nimi udelalo rychly proces.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  14:54 10.10.2018

  To uz radsi, kdyz uz znova snad zavedeme ty salvove raketomety, koupit zasobu raket s navadenou submunici.

  To uz radsi, kdyz uz znova snad zavedeme ty salvove raketomety, koupit zasobu raket s navadenou submunici.

 • Slavoslav
  12:53 10.10.2018

  BobbyRay

  Pereh je skor pojazdna artileria ktora sa moze relativne nepovsimnuta pohybovat v blizkosti bojovych operacii. Nie primarna protitankova zbran IDF

  BobbyRay

  Pereh je skor pojazdna artileria ktora sa moze relativne nepovsimnuta pohybovat v blizkosti bojovych operacii. Nie primarna protitankova zbran IDF

 • BobbyRay
  12:38 10.10.2018

  Ja bych radsi zalozil taktiku pozemniho boje na bazi americkeho pristupu k vedeni vzdusneho boje (vymazat protivnika na co nejvetsi vzdalenost idealne bez toho, aby o nich vedel) - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja bych radsi zalozil taktiku pozemniho boje na bazi americkeho pristupu k vedeni vzdusneho boje (vymazat protivnika na co nejvetsi vzdalenost idealne bez toho, aby o nich vedel) - tanky muzeme zrusit (stejne jich nemame dost) a radsi spolehat na BVP + drony + nosice raket podobne vozidlu Pereh... Pokud Pereh dokaze nicit cile az 25 km daleko, tak by to pokrylo slusnou oblast. Teoreticky by to mohlo byt maskovane za BVP a misto prostoru pro vysadek by tam byly raketove kontejnery.

  Scenar:
  A) Pruzkumne drony (UAV, UGV) identifikuji cile, rakety z "Perehu" nebo sebevrazedne drony je vyradi.
  B) Pokud by bylo nutne tank vyradit pomoci BVP, tak BVP pouzije svoje PTŘS.
  Skrýt celý příspěvek

 • BobbyRay
  20:30 09.10.2018

  @Danny, tctx, KOLT, ...

  Jasne, vsichni se shodneme ze Merkava neni primarni zbran proti MBT, proti nim Izraelci zavedli Pereh, ktery veze 12 Spike ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Danny, tctx, KOLT, ...

  Jasne, vsichni se shodneme ze Merkava neni primarni zbran proti MBT, proti nim Izraelci zavedli Pereh, ktery veze 12 Spike PTŘS.

  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:58 08.10.2018

  KOLT: já jsem totální laik, a to vlastně co se týče jakékoli problematiky:-D Ale tak nějak mi z laické úvahy vycházejí zhruba následující varianty:

  Pokud chceme zachovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: já jsem totální laik, a to vlastně co se týče jakékoli problematiky:-D Ale tak nějak mi z laické úvahy vycházejí zhruba následující varianty:

  Pokud chceme zachovat schopnosti, trénovat a mít něco, co se dá použít na výletech do teplých krajin, a zároveň se nezrujnovat, stačí kterákoli z platforem pro náhradu BVP, pro kterou je vyvinutá varianta se 120 věží. Pokud to bude mít větší nosnost, bylo by to fajn, protože se časem dá dokoupit nějaké přídavné pancéřování. Na občasné střílení po mudžahedínech postačující řešení.

  Jestli se někdo obává ruské invaze, potřebujeme standardní MBT. Ale asi bych moc neřešil rychlost a pohyblivost, protože s těmi pár kusy, na které se zmůžeme, má smysl zakufrovat čtyři čety mezi baráky na příjezdových cestách v širším centru Prahy, kde by zpomalovaly postup převážně T-72 B3M, BVP a BTR. No a dvě čety by mohly pro formu bránit Temelín. Takže to nemusí být úplná špička pro útok ze předu, ale hodila by se větší odolnost ze všech směrů. Např. kvůli útokům výsadkářů. Takže mi tak nějak vychází Merkava.
  Ta by se zároveň hodila i v případě potlačování nepokojů, kdyby se např. Brno rozhodlo pro ozbrojené odtržení Jižní Moravy. Když to stačí na Hizballáh a Palestince, tak by to měla zvládnout i situaci v prostoru mezi Špilasem a Priglem.

  No a pokud by bylo v plánu anektovat Rakousko nebo Slovensko, Bylo by fajn pořídit Leopardy 2A5 a výše nebo Leclercy. Rakušáci dnes provozují asi 50 2A4 (celkem dostali 114 ks z Holandských přebytků, ale s bojeschopností to prý není žádná sláva). No ale to by bylo taky potřeba aspoň 80 ks.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  15:57 08.10.2018

  danny, souhlasím, co se Merkavy týče – podle mě už dávno Izrael netlačí bota v protitankovém boji, protože nikdo ze sousedů prakticky není schopen nasadit relevantní tankovou sílu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny, souhlasím, co se Merkavy týče – podle mě už dávno Izrael netlačí bota v protitankovém boji, protože nikdo ze sousedů prakticky není schopen nasadit relevantní tankovou sílu, kterou by nejdřív řádně nenaředila IAF. Proto také zůstávají u L44, protože je sice slabší, ale zase se s ní lépe operuje v zástavbě (zvlášť, když směrem dopředu skoro nečumí přes korbu).

  Co bychom potřebovali my, je jiná otázka. Osobně mám dojem, že kdyby se z Pumy udělalo VPP tím, že by se snížila korba, osadila tankovým kanónem a dopancéřovala, tak by nám to stačilo. Ale byli bychom jedni z prvních, čili bychom krom zaplacení vývoje byli za exoty, což si nejsem jistý, zda je pro naši pidiarmádu v NATO dobrý nápad. Na druhou stranu, nejsme jediní, kdo nad tím přemýšlí... Ale já každopádně nejsem odborník na danou problematiku, takže můžu nehorázně kecat :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:32 08.10.2018

  Myslím, že v případě Merkavy je potřeba brát v úvahu povahu úkolů, ke kterým je určena. Palestinci nebo Hizballáh proti ní těžko kdy nasadí srovnatelné tanky. O to, aby měla Sýrie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že v případě Merkavy je potřeba brát v úvahu povahu úkolů, ke kterým je určena. Palestinci nebo Hizballáh proti ní těžko kdy nasadí srovnatelné tanky. O to, aby měla Sýrie dost vlastních problémů, se dá postarat a Egypt bude mít pár let priority taky někde jinde. Jordánsko a Libanon jsou jiná váhová kategorie. Takže hlavním problémem pro Merkavu jsou a budou protitankové zbraně a asymetrické operace. Nepochybuji o tom, že se do požadavků na konstrukci IV promítly reálie mezinárodní situace a případných rizik.
  No a pak je otázka, co vlastně od MBT očekává AČR. Obranu, rychlé přesuny, podporu pěchoty, protitankový boj?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:52 05.10.2018

  Slavoslav, to sice ano, jenže přizpůsobit to jihoamerickým džunglím je přecijen zásadnější než našim loukám a lesům :-) Ony Merkavy i v Izraeli jezdí na nezpevněném terénu ;-) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav, to sice ano, jenže přizpůsobit to jihoamerickým džunglím je přecijen zásadnější než našim loukám a lesům :-) Ony Merkavy i v Izraeli jezdí na nezpevněném terénu ;-) Takže bych se těch jízdních vlastností až tak nebál. Je to prostě těžká kráva, ta nikdy nepojede jak T-72...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:50 05.10.2018

  Kozlus, pokud by se to vyrábělo z většiny u nás místo na Ukrajině, bylo by to asi lepší než M60 ;-) Nicméně než takové zoufalosti, to už radši buď zrušit tanky bez náhrady, nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus, pokud by se to vyrábělo z většiny u nás místo na Ukrajině, bylo by to asi lepší než M60 ;-) Nicméně než takové zoufalosti, to už radši buď zrušit tanky bez náhrady, nebo koupit nové z Koreje/Japonska, nebo si nechat repasovat Abramsy (těch jediných je v rezervě jednoznačně dost, ačkoliv to rozhodně nejsou ideální stroje pro nás).
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  16:15 05.10.2018

  To uz radsi ten oplacanej M60.

  To uz radsi ten oplacanej M60.

 • Hyena
  14:01 05.10.2018

  Este tu mame Ukrainu s T-84M Oplot a T-84 120 Yatagan.

  Este tu mame Ukrainu s T-84M Oplot a T-84 120 Yatagan.

 • Slavoslav
  07:03 05.10.2018

  KOLT

  prisposobit Merkavu do nasich podmienok by pravdepodobne islo otazka je cena. Ked sa spekulovalo nad predajom do juznej ameriky kde bol problem prave s priechodnostou tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  prisposobit Merkavu do nasich podmienok by pravdepodobne islo otazka je cena. Ked sa spekulovalo nad predajom do juznej ameriky kde bol problem prave s priechodnostou tak Izrael ponukal upravu, ale cely vyvoj by si musel platit zakaznik a z obchodu zislo.
  Skrýt celý příspěvek

 • tctx
  22:29 04.10.2018

  https://www.reddit.com/r/TankP...

  Doporučuji příspěvek od uživatele "murkskopf".


  Ohledně nabíjecího automatu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://www.reddit.com/r/TankP...

  Doporučuji příspěvek od uživatele "murkskopf".


  Ohledně nabíjecího automatu, občas se může hodit mít k dispozici dalšího člena posádky, který může zastávat i jiné funkce než nabíjení.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:44 04.10.2018

  balm, díky za informace. Souhlasím, že hlavní výhodou Merkavy je, že je zkoušena v praxi, podle problémů se udělá vylepšení, opět se vyzkouší v praxi atd. Ono o kvalitě techniky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  balm, díky za informace. Souhlasím, že hlavní výhodou Merkavy je, že je zkoušena v praxi, podle problémů se udělá vylepšení, opět se vyzkouší v praxi atd. Ono o kvalitě techniky často rozhodují drobnosti. Izraelci měli několik desetiletí na to je vychytat v reálných konfliktech, kdy začínali v bojích proti tankům, postupně protitankovým zbraním pěchoty, až skončili u městského asymetrického boje. A u Trophy. Řekl bych, že moc dobře ví proč.

  S tím, že je to tank vhodný jen pro Izrael – a čím přesně? Ano, je těžký, ale to je nejnovější Abrams či Leopard také, rozdíl je maximálně v jednotkách tun. Lehčí tanky jsou prakticky jen ty s automatickým nabíjením (menší věž...). Motorem ve předu (který byl původně z nouze ctnost, ale ukázalo se, že možnost opustit tank zadem, vézt zásobu munice mimo prostor posádky, případně ten prostor použít k evakuaci zraněného, nejsou vůbec k zahození)? Podvozkem? Možná, ale vyzkoušel ho někdo pořádně ve střední Evropě? A nebylo by poměrně jednoduché ho případně přizpůsobit? Nehledě na to, že poslední léta to u nás vypadá jak v Mediteránu ;-)

  Absence nabíjecího automatu má výhody i nevýhody. Pokud se Izrael přidá k trendu zvětšování ráže tankových kanónů, bude ho muset zavést také. Jenže vůbec není jisté, že se přidá, protože oni dnes tank nevnímají už tolik jako prostředek protitankového boje, ale jako podporu pěchoty. A pro tento účel není nutné jít do 130+ kanónu. Nehledě na to, že proti nim aktuálně nestojí armáda, na jejíž tanky by jim 120/L44 nestačil.
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  16:55 04.10.2018

  @Rase

  Vývoj tanku Merkava započal v období nízké metalurgické úrovně a bez větší technologické pomoci. Bez zkušeností a zvládnutím metalurgie se nedokázali dostat na úroveň SSSR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Rase

  Vývoj tanku Merkava započal v období nízké metalurgické úrovně a bez větší technologické pomoci. Bez zkušeností a zvládnutím metalurgie se nedokázali dostat na úroveň SSSR a západních zemí. Oba typy Merkava Mk1(1973) a Mk2 (1983) proto odpovídali možnostem jejich průmyslu s použitím homogenní ocele, v exponovaných místech dvouvrstvé složení s komorou pro ochranu proti chemickým zbraním, baterie a samozřejmě motorem uloženým v přední části tanku. Veškeré nedostatky z bojového nasazení ihned aplikovali do dalších modifikací (zkosený tvar věže v čelním pohledu, pancéřové a ohnivzdorné schánky munice, ....). Snažili se všechny poznatky z boje okamžitě přenášet do vývoje a jejich úspěšnost byla udivující. Během války v Libanonu ztratili 5 tanků Mk1 z 50 - 55 zasažených tanků. Uvádí se, že ve 40 - 45% skutečně došlo k narušení balistické ochrany tanku, ale pouze v 12% se munice dostala až k posádce. Pouze v 10 - 12% případů začal tank hořet, ale nikdy nedošlo k výbuchu munice. Oproti tomu Maga, Centurion i tanky nepřítele vykazovaly vyšší % narušení balistické ochrany s průnikem munice ve více než 40%, doprovázené silným hořením a výbuchy munice. I když měla verze Mk1 mnohem méně kvalitní pancéřování, technické řešení se ukázalo odolnější, než si kdokoliv představoval. Po rozpadu SSSR přišlo mnoho vědců a zkušených inženýrů do Izraele, včetně know how. Tank Merkava Mk3 a Mk3 používají technologicky vyspělé základní pancéřování s modulárními bloky (jaké je jeho složení asi nezjistíme). Velký podíl na vývoji základního pancéřování tanku měli Němci, se kterými začal Izrael velmi intenzivně spolupracovat a nakupoval technologie.

  Vymaštěnci (použil bych výstižnější termín) do roku 1998 zásáhovali Mk3 střelami 9K115 a 9K111, ani jednou v 28 případech nebyl zaznamenán průnik do věží a čelním pancéřováním. Na přelomu září a října 1997 byl první úspěšný zásah tanku, kdy střela 9K111 zasáhla tank strop korby v prostoru řidiče, kterého zabila a zbytek posádky urtpěl lehká zranění. Další zásah přišel v roce 1998, kdy opět z vyvýšeného prostoru zasáhla střela pravý bok věže a zabila velitele tanku. Kromě řidiče posádka utrpěla těžké zranění. Okamžitě v reakci na škodu, bylo do služby zařazeno dovivnuté pancéřování NxRA a Nera v rámci modernizace stávajících tanku a zahrnutí do sériové produkce všech další tanků Mk3 a Mk2B (Baatash - modernizovaná verze s dodatečným pancéřováním).

  Jaké pancéřování nese moderní Merkava IV ... nedokážu odhadnout, ale s ohledem na všechen vývoj, zkušenosti a bojové poznatky, ruku v ruce se ziskem nejmodernějších technologií, bych se ani náznakem neodvážil podceňovat kvalitu pancéřování. Subjektivně si myslím, že poskutuje vyšší ochranu, než Leopard. Dokonce bych se nebál ani srovnání s M1A2. Minimálně od roku 2000 experimentovali s kovovými oxidy a slitinami, které se podobají obřím kondenzátorům tanku a jsou extrémně účinné proti improvizovaným výbušným systémům a kumulativním hlavicím. Protože používají měděné částice tvoříci kumulativní paprsek, tak je velmi snadné jej eliminovat pomocí elektrického pole. Měď patří do skupiny výborných vodičů a setkají-li se částice mědi s velmi silným polem, většina energie se rozptýlý a oxidy kovů a další slitiny zahřáté výbojem, se stávají velmi účinným absorbčním médiem. Nedivil bych se, kdyby experimentovali s opravdu extremně silným polem, které dokáže slušně vymazat i výbuchem formované projektily i kinetické průbojné střely. Motor poskytuje dostatek energie pro vytvoření silného pole a nosnost tanku takové vrtstvy pojmou (v současnosti asi 0.8 tuny navíc). Stejný typ pancéřování zkoušeli i Britové a proti RPG-7 se laboratorní (mnoha tunový pancíř) více než osvědčil, vozidlo Warrior (nebo co to bylo), utrpěl minimální povrchové škody.

  Merkava byl navržený pro tankové jednotky Izraele a na návrzích se podíleli tankový specialisté s bojovými zkušenostmi. Že se nehodí pro ostatní země? To myslím trápí Izrael nejméně.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:51 04.10.2018

  "Merkava....není to top tank".

  OK - a který teda je? A případně s jakou bojovou zkušeností ověřující onen TOP parametr?

  "Merkava....není to top tank".

  OK - a který teda je? A případně s jakou bojovou zkušeností ověřující onen TOP parametr?

 • Slavoslav
  13:30 04.10.2018

  Proxy

  ono tu je jeden hlavny rozdiel. Napr Rasem spomenute Leo ci M60 boli povodne navrhnute tak, ze hlavny pancier bol rovno integralnou sucastou korby ci veze a mali tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proxy

  ono tu je jeden hlavny rozdiel. Napr Rasem spomenute Leo ci M60 boli povodne navrhnute tak, ze hlavny pancier bol rovno integralnou sucastou korby ci veze a mali tomu prisposobeny tvar ci hrubku. Pridavny pancier tam isiel neskor pri upgradoch a povodna konstrukcia s nim neratala.

  Merkava IV bola od pociatku navrhovana tak, ze zaklad veze je jednoduchych tvarov a malych hrubok pretoze od zaciatku konstrukter vedel, ze bude pouzity pridavny pancier a cely dizajn bol tomu prisposobeny (Izraelsky doraz na rychlu opravitelnost kedze vo vojne vela novych strojov nevyrobis v ich podmienkach)

  To bol jediny dovod preco som reagoval na zmienku o "nic moc" zaklade kedze je dany inym pristupom ku konstrukcii.

  Inak suhlasim s Rasem, ze je to velmi dobry tank do Izraelskych podmienok poplatny dobe vzniku a od predchodcov ho odlisuje ak tak doraz na tu opravitelnost co je pre male staty zas znacna vyhoda.
  Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  13:09 04.10.2018

  Ohledně tvaru korby bych řekl, že dost závisí právě na principu fungování konkrétního přídavného pancíře. Můj laický odhad je, že na základě formy a vektoru útoku se modeluje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně tvaru korby bych řekl, že dost závisí právě na principu fungování konkrétního přídavného pancíře. Můj laický odhad je, že na základě formy a vektoru útoku se modeluje účinek a určitě jsou situace, kdy geometricky jednoduchá korba vhodná pro výrobu a přesun snáší přenesený efekt z pancíře hůře. Určitě by se taková holá korba dala vymyslet odolnější na úkor jednodušší ergonomie. Plusy a mínusy, vše závisí konkrétních prioritách, způsobech měření…

  Obecně k článku, oslepení a podobný útok na slabiny mi přijde jako dobrá cesta. Něco nového z takové iniciativy určitě vyleze…
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:56 04.10.2018

  Pronájem tanků je přiznejme si.. k ničemu. U letecké techniky to jakýs takýs smysl má, protože výcvik pilotů je extrémně drahý a dlouhý, a ty dopraváky taky potřebuješ něčím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pronájem tanků je přiznejme si.. k ničemu. U letecké techniky to jakýs takýs smysl má, protože výcvik pilotů je extrémně drahý a dlouhý, a ty dopraváky taky potřebuješ něčím nahánět. Pronájem tanků je prostě jen honění trika "máme taky tank, heč". Než pronájem, tak prostě lepší tanky zrušit a jít jinou cestou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:11 04.10.2018

  Tak jo, uznávám že Merkava má smysl a pro Izraelce je dobrá, ale stejně si myslím, že se často přeceňuje. Není to špatný tank, ale není to top tank. Je poplatný době vzniku (tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jo, uznávám že Merkava má smysl a pro Izraelce je dobrá, ale stejně si myslím, že se často přeceňuje. Není to špatný tank, ale není to top tank. Je poplatný době vzniku (tak jako ostatní).

  Pokud jde o lehkou konstrukci, tak takhle je vyvinutá jak Puma tak i Ajax, zkrátka vozidla u nichž se počítá krom vagónování i se snadnou leteckou přepravou - konkrétně letounem A400M Atlas. Ajax byl zkoušen jak odstrojený tak i s kompletním oplácání přídavným pancířem a slat mřížemi. Když sme u té Pumy, tak holý svařenec korby vypadá takhle:

  http://www.palba.cz/album/albu...

  Pokud jde o další vozidla, tak CV90 odstrojit jde, ale nemá moc velkou nosnost podvozku, což je problém v případě oplácání bloky pancíře. Nové verze to ale asi nějak řeší (silnější korba). U Lynxe fakt nevím, nejnovější verze vypadá spíš, že tak úplně odstrojit ani nejde - když koukneme na zadek korby, který je poněkud jednolitý. Osobně si myslím že všechna moderní IFV mají základní pancíř na dost podobné úrovni a ještě víc odlehčovat zas nemá smysl - něco ustát by měl
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:25 04.10.2018

  Slavoslav, ona Puma v podstatě takhle vyvinutá je ;-)

  Rase, mám podobný náhled na věc jako Slavoslav, Izrael si spočítal, co je pro něj vhodné a podle toho postavil tank. V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav, ona Puma v podstatě takhle vyvinutá je ;-)

  Rase, mám podobný náhled na věc jako Slavoslav, Izrael si spočítal, co je pro něj vhodné a podle toho postavil tank. V době, kdy se zaváděl, byly automaty ještě méně spolehlivé a pomalejší než dnes, čili pro ně s dobře vycvičenými posádkami bylo jednoznačně lepší mít ruční nabíjení (větší šance na zničení nepřátelského tanku díky rychlým prvním 2-3 výstřelům, ale o tom víte víc než já, tak co budu učit orla lítat ;-) ). Krátký kanón to v době zavedení ani moc nebyl. Od té doby sice spousta států zavedla delší, jenže Izrael k tomu neměl moc důvod – krátká hlaveň má výhodu v městském boji. A na rozlehlých pláních nikdo ze sousedů nemá šanci se IDF s tanky postavit, neb by ho smázla IAF dřív, než by tam dojely Merkavy. Tanky tak slouží spíš jako vozidla palebné podpory (k čemuž slouží i 60mm minomet).
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  10:57 04.10.2018

  inak toto som sa uz viac krat zamyslal a robil si taky ideovy navrh podobneho vozidla ked sa riesi odolnost a podobne.

  Preco niekto nenavrhne a je jedno ci to bude OT, BVP ci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  inak toto som sa uz viac krat zamyslal a robil si taky ideovy navrh podobneho vozidla ked sa riesi odolnost a podobne.

  Preco niekto nenavrhne a je jedno ci to bude OT, BVP ci tank (ok izrael to tak zjavne spravil) jednoduchu korbu s minimalnou odolnostou pripadne rovno len ramovu konstrukciu na ktoru sa navesia modularny pancier podla potreby.

  - Zaklad moze byt na limitnych rozmeroch pre prepravu lietadlom ci po zeleznici a nebude to vadit logistike co porspeje vnutornym rozmerom.
  - Bude tam jednoducha opravitelnost v polnych podmienkach kde sa len jednoducho vymenia zasiahnute casti modularneho panciera ak nebude poskodeny samotny nosny prvok ramu ci korby
  - S rozvojom materialov bude lachke vykonat za relativne lacny peniaz upgrade panciera (napr ten plastovy polymer co skusali briti a balis a ho kvoli dlhodobej zivotnosti)

  limitom by bola len nosnost podvozku
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  10:13 04.10.2018

  Rase

  pride mi, ze si kritizoval "zaklad" a prakticky kolme steny tohoto zakladu ako keby niekedy tento tank mal byt pouzity bez toho modularneho pancierovania.

  Merkava na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  pride mi, ze si kritizoval "zaklad" a prakticky kolme steny tohoto zakladu ako keby niekedy tento tank mal byt pouzity bez toho modularneho pancierovania.

  Merkava na rozdiel od T-ciek ci Lea nikdy nebola navrhnuta tak, aby do pola vyrazila bez toho modularneho pancierovania a mozes ho de facto povazovat z aoranicku cast panciera.

  A to je zasadny rozdiel vo filozofii a pristupe ku konstrukcii. Inymi slovami: it isn't a bug it's a feature a z hladiska dalsich upgradov s vyvojom novych materialov ci rychlosti oprav je to velmi zaujimave riesenie.

  K tomu automatu. Ako som napisal predtym vsetko ams voje vyhody i nevyhody a verim tomu, ze Izraelci si so svojimi skusenostami zratali ktore riesenie ma pre nich na vrch a nebude to neschopnostou vyrobit nabijaci automat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:05 04.10.2018

  Slavoslav:
  přijde ti, že jsem kritizoval modulární pancéřování ?
  Bloky přídavného pancíře Izraelci nacpali i na T-72 nebo M60 atd. je fakt, že na svařovanou se přidává mnohem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav:
  přijde ti, že jsem kritizoval modulární pancéřování ?
  Bloky přídavného pancíře Izraelci nacpali i na T-72 nebo M60 atd. je fakt, že na svařovanou se přidává mnohem lépe než litou věž. Netvrdím že Merkava IV je špatná, jen mi nepřijde výrazně lepší než třeba Leopard 2A4 (pokud by měl přidané to co má Merkava).

  nabíjecí automat má výhody i nevýhody. Je dražší a pomalejší než manuál, ale zase se obsluha neunaví po X výstřelech. Zrovna úspora lidí mi přijde pro Izrael hodně žádoucí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  09:56 04.10.2018

  Rase

  a videl si niekedy v akcii Merkavu bez tych blokov pridavneho pancierovania?

  Ze vycitas kolme steny, lebo momentalne je to len dokaz ucelnej a premyslenej konstrukcie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  a videl si niekedy v akcii Merkavu bez tych blokov pridavneho pancierovania?

  Ze vycitas kolme steny, lebo momentalne je to len dokaz ucelnej a premyslenej konstrukcie kde mas zjednodusenu vyrobu zakladu a vytvorenie pouzitelneho priestoru pre posadku.

  Naviac tato konstruckia umoznuje polnym dielnam bez problemu vymenit poskodene bloky a dostat tank v priebehu par hodin do boja a o toto islo Izrealcom predovsetkym. Urcite je to lepsie ako vytvarat hlavny pancierovy blok priamo v zaklade veze ci korby rozne zosikmene v ramci dizajnovych kreacii a potom kazde poskodenie hlavneho panciera riesit odoslanim do dobre vybavenej tovarne.

  Ohladom zvysku tak nazory napr na tie nabijacie automaty sa roznia co je lepsie a rychlejsie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:44 04.10.2018

  KOLT:
  stačí se podívat když Merkavu odstrojí od bloků přídavného pancéřování. Je to zkrátka obrovská krabice, věž má prakticky kolmé stěny (viz obrázek). Kanón nic moc - přes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:
  stačí se podívat když Merkavu odstrojí od bloků přídavného pancéřování. Je to zkrátka obrovská krabice, věž má prakticky kolmé stěny (viz obrázek). Kanón nic moc - přes okliku to je jen Rheinmetall L/44 120 mm, nemá nabíjecí automat ani nemluvím o samotné hmotnosti celého vozidla (už základ bude těžký). Elektronika a přídavný pancíř je jistě super věc, ale tohle jde nacpat i na jiné tanky, s dostatečnou nosností. To je vlastně i důvod proč nám nabízejí tohle všechno nacpané na staré M60...

  http://www.palba.cz/album/albu...

  skelet:
  možností moc nemáme, můžeme jít polskou cestou a koupit ohoblované Leopardy 2A4, které si nechat ekonomicky zmodernizovat (třeba v Polsku), nemá smysl. Abrams nikdo v Evropě nekoupil (s dieselem by byl fajn), ojeté Leclerky se nepropagují a asi o nich na MO ani nevědí, nebo nevím v čem je problém. Jordánské Challengery 1 jsou na tom velice podobně jako Leclercy. Tohle jsou jediné možnosti jak se dostat k MBT za slušnou cenu. Novovýroba několika desítek tanků nemá smysl a co si budem povídat, konstrukce nejsou moderní. Všechno ostatní je exotika. Alternativou je tank na podvozku BVP - musíme ale počítat s tím, že bude beztak dražší než ojetý, nebo jen o trochu levnější než fungl nový MBT.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  09:15 04.10.2018

  Mohli by použít mobility denial system.

  https://www.dailymotion.com/vi...

  Mohli by použít mobility denial system.

  https://www.dailymotion.com/vi...

 • fotr
  23:14 03.10.2018

  Kdysi jsem s jedním kolegou navrhl a posléze i vyrobil zařízení které poměrně velice úspěšně shazovalo tankové pásy, (vyzkoušeno na pásové stavební technice) na MO tehdy nebyl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kdysi jsem s jedním kolegou navrhl a posléze i vyrobil zařízení které poměrně velice úspěšně shazovalo tankové pásy, (vyzkoušeno na pásové stavební technice) na MO tehdy nebyl zájem i když někteří vojenští odborníci řekli že to není špatné. Že bych to tedy nabídl Britům? Účinnost byla cca 85% a levné to bylo taky., navíc na 100% nesmrtící. Výroba je jednoduchá a po zaučení by to zvládl kdokoliv s minimálním vybavením. My to tehdy vyrobili v malé, nijak extra vybavené zámečnické dílně.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:52 03.10.2018

  Názor, že základ Merkavy není nic moc, jsem už párkrát slyšel, ale ni kdy nepodepřený konkrétními technickými informacemi. Maximálně kritikou motoru ve předu (což má svá pro i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Názor, že základ Merkavy není nic moc, jsem už párkrát slyšel, ale ni kdy nepodepřený konkrétními technickými informacemi. Maximálně kritikou motoru ve předu (což má svá pro i proti). Rase, co za tím tedy je?
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:09 03.10.2018

  hlavně nepronajímat tanky, šmarja..

  hlavně nepronajímat tanky, šmarja..

 • Rase
  22:05 03.10.2018

  balm:
  tak pokud bysme chtěli jen pár desítek tanků, tak pronájem již zmodernizovaných Leopardů není úplně špatný nápad. Alespoň by se tím získal nějaký ten čas než by se dalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  balm:
  tak pokud bysme chtěli jen pár desítek tanků, tak pronájem již zmodernizovaných Leopardů není úplně špatný nápad. Alespoň by se tím získal nějaký ten čas než by se dalo sehnat něco lepšího, vojáci by dostali něco moderního (mají být na top levelu), navíc co je po Evropě rozšířené. Radši bych sice viděl Leclerc, ale v jejich případě je ticho, Abrams je moc velká exotika a cokoliv jiného vlastně taky.
  vozidla palebné podpory na podvozku BVP jsou drahé a má smysl je řešit spíš jako alternativu k fungl novým tankům.

  Izraelci jsou takový unikát. On samotný základ Merkavy není nic moc, ale ověšeli ho super vychytávkama a naučili se jej dokonale ovládat (potlačovat slabiny). Věřím že něco podobného by dokázali ukuchtit i z té M60, ale cena by nebyla o moc nižší než u Merkavy a stáří původního tanku pro nás nemá smysl ani řešit
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  21:49 03.10.2018

  Rozhodně ve své třídě špatný nebude. Nevím co je pravdy, ale měl by být odolný proti improvizovaným výbušným systémům v oblasti podvozku s dvojitou podlahou a absorbčná dutinou. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozhodně ve své třídě špatný nebude. Nevím co je pravdy, ale měl by být odolný proti improvizovaným výbušným systémům v oblasti podvozku s dvojitou podlahou a absorbčná dutinou. Debatovalo se však o odolnosti věže při útoku "z vrchu" palnou zbraní vyššího kalibru 12.7mm a více a také improvizovaným výbušninám. Těžko hodnotit, jak by si vedl v asymetrickém konfliktu, protože takové informace se přirozeně utajují a prozatím nebyl prověřen ve skutečném boji. Zaměstnat izraelskou techniku zvládá dobytek z Hizballáh a další magoři. Psalo se o vývoji nových pancéřových modulů pro Type10 a APS

  Tak či onak, import Type10 zdá se velmi nepravděpodobný (Japonsko zůstává velmi striktní v politice vývozu zbraní) a jestli vůbec nové tanky budou, určitě ve stylu "výhodného" zastaralého typu Leopard 2 s velmi nákladnou dodatečnou modernizací. Bohužel, Izrael místo Merkava IV nabízí "jen" M60T.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:14 03.10.2018

  balm:
  Japonci právě měli a mají klasický MBT - Type 90, vzhledem k omezené nosnosti mostů a jejich vysoké ceně, začali pracovat na Type 10. právě že do města a na moderní bojiště ...
  Zobrazit celý příspěvek

  balm:
  Japonci právě měli a mají klasický MBT - Type 90, vzhledem k omezené nosnosti mostů a jejich vysoké ceně, začali pracovat na Type 10. právě že do města a na moderní bojiště je uzpůsobený lépe než jiné tanky. Byl kladen důraz na situační povědomí a taky celokruhovou ochranu. Má tedy slabší čelní pancíř, ale ve prospěch boků.Čím víc o tom tanu zjišťuju, tím víc se mi líbí :-))
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  18:41 03.10.2018

  @Rase
  Pravděpodobně pro systém MUSS od EADS a komunikačně informační technologie - systémy NATO.

  Japonský tank navržený přesně pro potřeby japonské armády v podmínkách, které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Rase
  Pravděpodobně pro systém MUSS od EADS a komunikačně informační technologie - systémy NATO.

  Japonský tank navržený přesně pro potřeby japonské armády v podmínkách, které omezuje například nosnos mostů. K čemu by jim byl těžký tank, který nedokáže využívat japonskou infrastrtukturu. Určitě se hmotnost podepíše v pasivní ochraně tanku, ačkoliv 10 - 12 tun lze uspořit odebráním jednoho člena posádky. Ale i tak nebude určený pro boj v městké zástavbě a pasivní ochrana bude zaostávat za většími a těžšími tanky. Obdobně k problémům přistupuje Izrael a jejich vývoj tanků se odráží od bojových zkušeností. Výsledkem je Merkava (můj favorit) s unikátním řešením ochrany posádky, odolnosti (podmínky Golanských výšin) podvozku a maximální snaha ochránit posádku s možností evakuovat jednotky. Velký, těžký a vhodný vlastně jen pro Izrael.

  Kdyby AČR byla vyzbrojena Merkava IV, vůbec bych se nezlobil. To jsou tanky, které prošli ohněm od nepřístupných kamenitých výšin, pouštní písek, až po boj v městké zástavbě.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:03 03.10.2018

  "malý dron, který vletí tanku do hlavně a tam se přilepí na stěnu děla"


  ...neb malé droníky které laufem vletí do věže a ucpou výfuky osádce ne?


  Některé nápady mě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "malý dron, který vletí tanku do hlavně a tam se přilepí na stěnu děla"


  ...neb malé droníky které laufem vletí do věže a ucpou výfuky osádce ne?


  Některé nápady mě nepřestanou udivovat...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:05 03.10.2018

  balm:
  nedělali i optické vedení pro Pumu, nebo tam je od jiné firmy? Mezi řádky je pravidelně patrná chvála na ten japonský tank Type 10. Fakt si začínám myslet že je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  balm:
  nedělali i optické vedení pro Pumu, nebo tam je od jiné firmy? Mezi řádky je pravidelně patrná chvála na ten japonský tank Type 10. Fakt si začínám myslet že je to nejvychytanější tank současnosti. Pokud by dokázal pojmout i evropany (?) tak by to byl hodně zajímavý stroj i pro nás - minimálně na zamyšlení.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  09:43 03.10.2018

  Gibon: to mně taky napadlo. A nebo malý dron, který vletí tanku do hlavně a tam se přilepí na stěnu děla.

  Gibon: to mně taky napadlo. A nebo malý dron, který vletí tanku do hlavně a tam se přilepí na stěnu děla.

 • balm
  21:39 02.10.2018

  Elekromagnetické pulzy nejsou zdaleka takovou sci-fi zbraní, jak z odpovědi vyznívá.

  Moderní bojová vozidla jsou konstruována a testována vůči vlivům elektromagnerického záření ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Elekromagnetické pulzy nejsou zdaleka takovou sci-fi zbraní, jak z odpovědi vyznívá.

  Moderní bojová vozidla jsou konstruována a testována vůči vlivům elektromagnerického záření i pulzů minimálně 30 - 40 let a je na výrobci/zákazníkovi, jakou variantu si vybere. Moderní obrněnec je postaven jako Faradayova klec doplněná o účinnou optickou kabeláží a nezbytnými převodníky, které se nestávají anténní soustavou indukujicí vysoké napětí a proud. Nejvíce jsou ohrožené právě citlivé polovodiče a z toho důvodu se musí používat feritové ochranné prvky v železných skříních (železo svými vlastnostmi tvroří dodatečný stupeň ochrany). Větším problémem zůstávají anténní soustavy radarů, které komplikují výběř materiálů a velmi negativně se projevují na ceně, neboť se musí používat stejné technologie a materiály, jako u satelitů a vesmírných plavidel.

  S EMP zbraněmi se zabývala i ČSLA/AČR a v omezené míře používala pro účely testování modifikované hlavice protitankového RPG-75. Shodou okolností v naší zemi existuje firma, která je jen tak mimochodem absolutní špičkou ve vývoji optických vedení a její výrobky jsou nainstalovány v mnoha moderních tancích a obrněncích - namátkou EPM odolný japonský tank Type 10 a komplex PVO Chu-SAM Type 03. V rámci projektu Champ se vyvíjí a testují EMP hlavice pro střely z rodiny Tomahawk.

  EMP může býti účinné, ale rozhodně nelze tvrdit, že by technika byla odkázána na milost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  21:14 02.10.2018

  Strategist: Viem si predstavit "minu", ktora po zdetekovani typu obrnenca zalepi senzory vozidla nejakou rychloschnucou latkou (farbou, polymerom,...)
  A nebude to ani drahe ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strategist: Viem si predstavit "minu", ktora po zdetekovani typu obrnenca zalepi senzory vozidla nejakou rychloschnucou latkou (farbou, polymerom,...)
  A nebude to ani drahe ani nebezpecne obyvatelstvu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  20:03 02.10.2018

  Tato představa je nerealizovatelná z velké části, zároveň požadují prostředek, který má být levný, ale jako příklady se uvádí akustické a EMP miny, což je neozkoušená a nepochybně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tato představa je nerealizovatelná z velké části, zároveň požadují prostředek, který má být levný, ale jako příklady se uvádí akustické a EMP miny, což je neozkoušená a nepochybně drahá technologie(a taky citlivá) na to, aby se ve velkém sypala všude po krajině. Vidím to jako reakci na znovu rozšíření tanků a obrněných vozidel těžší kategorie, ale z humanitárních důvodů se nesmí používat výbušné miny. Nejsem pesimista, ale toto nemůže moc dobře fungovat.
  Řeším hlavně ty nové typy min je mi jasné, že nejaký záteras klidně vyvinout můžou.
  Skrýt celý příspěvek