Britská armáda provedla největší virtuální cvičení na světě za pomocí českého softwaru

VBS2
Foto: Na obrázku simulace bojiště v Iráku pomocí softwaru VBS2, ilustrační obrázek / Bohemia Interactive

Před několika dny britská armáda provedla vůbec největší vojenské cvičení pomocí počítačové simulace. S použitím interaktivního výcvikového programu VBS2 (Virtual Battlespace 2) od české firmy Bohemia Interactive vytvořila počítačový model francouzského města, kde v jednu dobu bojovalo až 220 opravdových vojáků.Simulace neměla jen výcvikový charakter. Ve dvouhodinovém scénáři chtěli Britové zjistit, jakým způsobem se budou vést konflikty zítřka a do jakého vybavení mají investovat peníze z armádního rozpočtu. Asistent šéfa pro rozvoj armády plukovník Tim Law říká: „Cílem je pochopit, jak různé změny na bojišti mají vliv na rychlost, při které může být vykonán rozkaz.“ Také dodal, že je třeba pochopit, kde a jak bojovat, abychom uspěli v budoucích válkách.

Plukovník jako příklad změn uvedl měnící se počty jednotek na bojišti (ztráty jednotek), rozsah pokrytí bojiště pomocí průzkumných prostředků (změna přehledu nad bojištěm) nebo dostupnost komunikačních kanálů mezi jednotkami. Pomocí simulace pak měli vojáci zjistit, jak v takových situacích nejlépe reagovat.

Video: Ukázka možností simulace VBS2. Bohemia Interactive je také známým výrobcem komerční hry ArmA2, která využívá mechanismy a grafiku z VBS2 / YouTubeProjekt největšího virtuální bojiště nese název Urban Warrior 5 a počítá s rozpočtem 1 milión liber. Založen je právě na simulačním programu VBS2, který dokáže vytvořit nejrůznější vojenské a krizové scénáře. VBS2 obsahuje realistické modely vojenských vozidel a zbraní, ale dokáže do scénáře zabudovat také civilní prvek.  

Projekt Urban Warrior 5 bude pokračovat celou řadou cvičení až do června letošního roku.

Samozřejmě je naivní si myslet, že jen pomocí počítačové simulace Britové rozhodnou o budoucím směřování své armády, ale podle jejich slov jim podobné cvičení má ukázat „úzká“ místa, na které je třeba se ve výzbroji a výcviku zaměřit.

Připomeňme, že VBS2 je propracovaná interaktivní trojrozměrná vojenská simulace. Vytvořila ji české firma Bohemia Interactive, resp. její australská pobočka Bohemia Interactive Australia. Vydána byla v roce 2007 a od té doby si VBS2 našla cestu mimo jiné do britské, americké, kanadské nebo australské armády.

Zdroj: Wikipedia, Armed Forces

Nahlásit chybu v článku


Související články

Foxhound - nová generace britských obrněnců

Vozidla kategorie MRAP mají svá nejlepší léta za sebou. Neznamená to však, že armády zanevřely na ...

Britská rozvědka podporuje syrské povstalce

Britský týdeník Sunday Times přinesl ve svém pravidelném nedělním vydání důležitou informaci o ...

Velká Británie obdržela první sériový F-35B

Na konci července obdržela Velká Británie první ze tří objednaných víceúčelových letounů s krátkým ...

Britské ztráty v Afghánistánu z pohledu statistiky

Britská armáda ztratila od počátků bojů v Afghánistánu stovky vojáků. Celkově v této muslimské zemi ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • asdf
  17:22 06.02.2013

  ne normalne sedi za kompama a hrajou... maji TrackIR, volanty, joysticky atd....

  ne normalne sedi za kompama a hrajou... maji TrackIR, volanty, joysticky atd....

 • vanhouten
  15:33 06.02.2013

  ac ARMA2 znam duverne, nejak si nedovedu predstavit jak funguje ten VBS2. to jako sedi 220 vojaku pred PC nebo maji na sobe neco ve stylu motion capture a obraz jim promitaji na ...Zobrazit celý příspěvek

  ac ARMA2 znam duverne, nejak si nedovedu predstavit jak funguje ten VBS2. to jako sedi 220 vojaku pred PC nebo maji na sobe neco ve stylu motion capture a obraz jim promitaji na platno pred ne?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...