Britské ztráty v Afghánistánu z pohledu statistiky

britští vojáci 2012
Foto: V tomto roce zahynulo v Afghánistánu 39 britských vojáků - číslo bohužel pravděpodobně nebude konečné. / BBC.co.uk

Britská armáda ztratila od počátků bojů v Afghánistánu stovky vojáků. Celkově v této muslimské zemi padlo již 433 příslušníků britské armády ale i Královského letectva RAF, speciálních sil a dalších jednotek. Ne všechna úmrtí jsou však způsobená smrtelnými zraněními z boje. I stres a deprese si vybírají svou daň. Pojďme si rozebrat tuto tragickou bilanci z pohledu nejčastějších smrtelných poranění Britských vojáků v boji i mimo něj.Nástražná výbušná zařízení (IED) jsou největším zabijákem nejen Britů

Jednoznačně největším zabijákem jsou miny a ostatní improvizovaná nástražná zařízení IED (Improvised Explosive Device). Od počátku nasazení Britů v Afghánistánu mají na svědomí 223 úmrtí. Tento počet bohužel není konečný. IED dominují i statistikám lehkých a těžkých poranění. Počet obětí vzrostl zejména od roku 2006, kdy NATO převzalo vedení operací na jihu země, především při útocích proti tradičním baštám Talibánu v provincii Helmand.

66 % všech úmrtí koaličních vojáků v Afghánistánu má na svědomí IED

IED Foto: IED nalezené v Kábulu. / Wikipedia

Střelná poranění mají na svědomí život 108 vojáků

Ostré střety mezi Brity a Talibánci zejména v provincii Helmand na jihu země si vybírají svoji daň, obětí "tálibánských kulek" se stalo již 108 vojáků. V současnosti Taliban změnil taktiku a k útokům často používá své bojovníky, kteří v přestrojení za Afghánské vojáky, či policisty (Insiders) se snáze dostanou až do bezprostřední blízkosti spojeneckých vojáků.

V Afghánistánu zemřelo od počátků bojů 433 Britů, z toho 430 mužů a tři ženy

graf úmrtí v Afghánistánu

Sebevraždy a střelba do vlastních řad

Sebevraždy jsou bohužel častou příčinou stresů a depresí nasazených vojáků. Enormní tlak na psychiku a bojový stres si v Britské armádě vyžádal od počátků bojů 16 obětí. Celkové statistiky také hovoří i o 7 britských obětech při „přátelské palbě“ (friendly fire) Spojenců do svých řad.

Harry Foto: Princ Harry u Apache / ČTK/AP

Al-Káidá chce smrt prince Harryho

Mluvčí afghánských rebelů Zabíbulláh Mudžáhid prohlásil na adresu prince Harryho: „uděláme vše pro to, abychom ho zlikvidovali - ať už tím, že ho zajmeme, nebo zabijeme.“ Varování s přihlédnutím na počet obětí Britů a odhodlanost Talibánců není radno brát na lehkou váhu, v ohrožení není jen princ Harry, ale i všichni, kteří se budou vyskytovat v jeho blízkosti.

Nejvíce úmrtí je z řad ,,pěšáků" s nízkou hodností 333. Dále jsou to poddůstojníci 54 a důstojníci 46.

graf úmrtí v Afghánistánu

Nasazení prince vyhodnocuje Britské ministerstvo obrany. Je otázkou, zda je riziko ohrožení Britů větší, než přínos práce, kterou Harry jako pilot vrtulníku vykonává.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Neexistují IED na bojišti. IED jsou bojiště!

"Nejedeme na bojiště, kde jsou IED. IED jsou bojiště!". Tato slova nedávno pronesl tříhvězdičkový americký Generál Michael D. Barbero. IED se staly během posledních let dominantní a hlavní zbraní povstalců v Afghánistánu. Protože povstalci se nemusí příliš starat o veřejné mínění, mohou improvizované nástražné systémy chystat dle libosti, bez ohledu na případné civilní ztráty. V boji s tímto zákeřným, ale účinným nepřítelem, nyní ve Spojených státech vznikla organizace pro boj s IED - JIEDDO (Joint Improvised Explosive Device Defeat Organization), jejímž cílem je mezi lety 2012-2016 vytvořit strategický plán pro boj s IED.

Česká armáda staví národní C-IED polygon v Bechyni

Jak jsme se již na stránkách Armádních novin opakovali nesčetněkrát, improvizované nástražné výbušniny IED mají bezkonkurenčně největší podíl na koaličních ztrátách v Afghánistánu. Bez nadsázky můžeme říct, že hlavním nepřítelem koaličních vojáků jsou IED nálože, nikoliv samotní povstalci nebo jiné teroristické a kriminální skupiny.

Válka s IED pokračuje – senzory hlídají rozsah zranění vojáků

Problematice boje proti improvizovaným nástražným systémům IED se na naších stránkách věnujeme pravidelně. Dneska bychom rádi rozvinuli náš dřívější článek „Blast Gaude - traumatické poranění mozku pod kontrolou“, kde jsme si představili tlakové měřidlo Blast Gaud, hlídající náhle změny tlaku a zrychlení spojené s výbuchem IED. Samotné čidlo je však jedním z mnoho „IED senzorů“, kterým chce americká armáda vybavit své jednotky.

Beztrestnost pro cizí vojáky po roce 2014

Prezident Hámid Karzaj naznačil, že mezinárodní vojáci v Afghánistánu nemusí mít imunitu před soudním stíháním, jestliže bude válka pokračovat i po roce 2014, kdy má dojít ke stažení vojáků NATO.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře