Britský odstřelovač zlikvidoval šest protivníků jediným výstřelem

Foto: Britští odstřelovači v Afghánistánu. Voják uprostřed nese pušku L115A3 s tlumičem. / Autor: Bill Jamieson
Foto: Britští a francouzští odstřelovači v Afghánistánu. Britský voják uprostřed nese pušku L115A3 s tlumičem. / Autor: Bill Jamieson

Šest bojovníků Tálibánu zabil britský odstřelovač jedinou ranou ze své pušky. Voják výstřelem zasáhl rozbušku na vestě sebevražedného atentátníka. Následný výbuch zabil atentátníka a jeho spolubojovníky.

Událost se odehrála v prosinci minulého roku v provincii Kakaran, jižní Afghánistán. S odstupem nyní o akci informují britská média.

V oblasti operují britské síly, které jsou často terčem sebevražedných atentátníků. Tentokrát však měli Britové štěstí a povstalci smůlu.

K incidentu došlo při přestřelce britských a afghánských vojáků s asi 15 až 20 bojovníky Tálibánu. Tým odstřelovačů viděl, jak skupina tálibánských bojovníků zaujímá bojové postavení.

„Ten chlap měl na sobě vestu. Byl identifikován odstřelovačem, když šel dolu k hranici lesa a přecházel přes příkop," říká plukovník Richard Slack, velící důstojník z 9/12 Královských kopiníků. „Měl na sobě šátek. Vstal a odstřelovač uviděl, že má kulomet.“

Britský odstřelovač se rozhodl ke střelbě ze své pušky L115A3 (AW338) komorovánou na náboj .338 Lapua Magnum (8.6×70 mm). Cíl se nacházel 850 metrů daleko.

Mimochodem, v roce 2009 se s touto puškou podařilo britskému vojáku Craigovi Harrisonovi vytvořit nový odstřelovačský rekord, když v Afghánistánu zastřelil na vzdálenost 2475 metrů postupně dva nepřátele.

„Byli v kontaktu (bojový kontakt – pozn. redakce) a stěhovali se do palebné pozice. Odstřelovač ho zasáhl a on explodoval. Chvíli bylo ticho v rádiu a odstřelovač řekl: "Myslím, že jsem právě zastřelil sebevražedného atentátníka". Zbytek z nich bylo zabito při výbuchu,"  říká v rozhovoru pro noviny The Telegraph plukovník Slack.

Podle plukovníka odstřelovač zabránil hlavnímu útoku Tálibánu. Po prozkoumání místa výbuchu byla opodál nalezená druhá vesta s 20 kilogramy trhaviny.

Jméno odstřelovače nebylo zveřejněno. Ve svých 20-ti letech má však již za sebou několik úspěšných akcí. Při svém prvním nasazení a akci zabil nepřátelskou obsluhu kulometu na vzdálenost 1350 metrů

Zdroj: The Telegraph

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Australský odstřelovač zasáhl v Afghánistánu protivníka na vzdálenost 2 815 m

V Afghánistánu byl ustanoven nový vzdálenostní rekord v zásahu živého cíle puškou. Člen australských ...

Nové zbraně a vybavení pro ruské odstřelovače

Ruský ministr obrany Yury Borisov ohlásil těsně před koncem minulého roku záměr ruské armády ...

Remington Defense PSR: Nová odstřelovačka pro americké speciální jednotky

Program PSR (Precision Sniper Rifle) několik let hledal nejvhodnější odstřelovací pušku pro americké ...

Rangers v Afghánistánu – Příběh odstřelovačů

Jednotlivé prapory 75. pluku Rangers působí v Afghánistánu už od prvních dnů Války proti terorismu. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • GhostWarrior
  21:20 05.04.2014

  Plně souhlasím s adanedhelem a nechápu jak k tomu co napsal může někdo dát palec dolů

 • Dotcom
  22:24 02.04.2014

  nemusel trefit rozbušku, stačí když kulka letí určitou rychlostí.. při nadzvukové rychlosti má stejnou brizanci jako rozbuška a spustí řetězovou reakci v trhavině nebo IED

 • jenikdavid
  21:23 01.04.2014

  No já nejsem odborník přes rozbušky, ale přijde mi to jako pěkný aprílový článek od redakce...:-) nicméně jestli se mýlím, tak plně souhlasím s Adanedhelem....

 • Adanedhel
  21:03 01.04.2014

  Takhle se mají zachraňovat životy. Ten odstřelovač zachránil desítky, možná stovky jiných lidí. Ruce by mu měli pozlatit.