Právě v čas. Britské střely ASRAAM zachraňují ukrajinskou protivzdušnou obranu

Právě v čas. Britské střely ASRAAM zachraňují ukrajinskou protivzdušnou obranu
SupaCat se střelami ASRAAM / ukrajinská armáda (Zvětšit)

Ukrajinská armáda se pochlubila fotografií britského vozidla SupaCat nesoucí protiletecké střely AIM-132 ASRAAM (Advanced Short-Range Air-to-Air Missile). Jde o ad hoc řešení jednoho z nejpalčivějšího problému ukrajinských ozbrojených sil – nedostatek střel země-vzduch pro potřeby protivzdušné obrany (PVO).

Páteř ukrajinské pozemní PVO tvoří americké komplety Patriot. Ty umí ničit všechny typy ruských zbraní dlouhého doletu, včetně balistických raket Iskander – ať už vypouštěných ze země nebo ze vzduchu (Kinžál).

Složitou výzvou je velká spotřeba střel země-vzduch ukrajinskou PVO. Západní průmysl nezvládá průběžně pokrývat potřeby ukrajinské PVO. Ostatně proto Rusové nasadili íránské bezpilotní drony Šáhid (Shahed). Jejich jediným úkolem je donutit ukrajinskou PVO plýtvat drahými střelami země-vzduch. Každý sestřelený Šáhid tedy splnil svůj úkol. Pro Rusy je hodnotnější, když je Šáhid sestřelen, než „bez užitku“ zasáhne nějaký cíl ve městě. Přitom Rusům jednoduché drony Šáhid prakticky nikdy nedojdou.

Podle Maxima Tuckera, korespondenta The Times na Ukrajině, který se dotazoval nejmenovaného ukrajinského podplukovníka PVO, ukrajinská PVO měsíčně spotřebuje 150 až 160 střel Patriot – GEM-T (Guidance Enhanced Missile-Tactical Ballistic Missile) a PAC-3 CRI (Cost Reduction Initiative). Americký průmysl takové množství střel vyrobí za jeden rok. Není ale úplně jasné, zda se do tohoto množství počítají i nejnovější střely PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement). Mocný americký zbrojní průmysl tedy dokáže průběžně pokrývat maximálně deset procent roční spotřeby ukrajinské PVO.

Avšak nejen kompletům Patriot, ale také evropským (NASAMS, IRIS-T, Crotale) nebo původním ukrajinským S-300, rychle docházejí střely země-vzduch. A americký nebo evropský zbrojní průmysl nemá v dohledné době (deset let) sebemenší šanci vyrábět dostatek specializovaných střel země-vzduch (krátkého až dlouhého doletu) pro průběžné zásobování ukrajinské PVO.

Jen v květnu měla ukrajinská PVO sestřelit 215 íránských dronů a ruských střel s plochou dráhou letu.

Ukrajinská PVO nutně potřebuje relativně levné odpalovací zařízení nesoucí relativně levné efektory, ať už půjde o protiletecké kulomety (český Viktor), samohybné protiletecké kanony (německý Gepard) nebo relativně levné střely země-vzduch, schopné ničit „alespoň“ íránské drony a střely s plochou dráhou letu.

Kde ale vzít střely země-vzduch, když jak jsme uvedli výše, je západní průmysl nezvládá vyrábět? Řešením je přizpůsobit původní letecké střely vzduch-vzduch pro potřeby pozemní PVO. Touto cestou jde americko-norský systém NASAMS (National/Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) nesoucí střely AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missile) a Sidewinder. Ještě dříve zde byl americký MIM-72A/M48 Chaparral – upravený pásový transportér M113 nesl Sidewindery.

Tímto způsobem lze vytvořit vícevrstvou a integrovanou PVO rozdělující si úkoly podle typu a rozsahu hrozeb. Jednoduché a snadno sestřelitelné cíle, jako jsou vrtulníky, drony nebo střely s plochou dráhou letu, dostanou na starosti jednodušší prostředky PVO, obtížnější cíle, jako jsou vysoko a rychle letící taktické nadzvukové letouny nebo balistické rakety, pokryjí výkonné systémy Patriot nebo německý IRIS-T SLM (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled Surface Launched Medium Range).


ASRAAM; větší foto / Ministry of Defence (MOD)

Mezi „relativně levné“ patří britská střela vzduch-vzduch ASRAAM – stojí „pouze“ 200 000 liber, tedy zhruba 5,5 milionu korun. Britové na Ukrajinu dodali „hrst“ vozidel Supecat upravených pro odpalování ASRAAMů. Podle Tuckera ukrajinská armáda „tyto systémy miluje a potřebuje jich víc.“

Supecat nese na korbě vypouštěcí zařízení pro dvě střely ASRAAM. V přední části je prostor pro svisle uložené čtyři náhradní „střely“ ASRAAM. Na obrázku vidíme dvě pohonné sekce střely ASRAAM. Další dvě budou za kabinou. Naváděcí sekce jsou zřejmě převáženy v dalším vozidle (pick-upu?).

Hmotnost ASRAAMu je 88 kilogramů. Není tedy úplně jasné, zda lze přebití provést ručně nebo je zapotřebí nějaký typ mechanizace.

ASRAAM je střela s naváděcím infračerveným senzorem se zorným úhlem 90° – ten má rozlišení 128×128 pixelů. Lze tak odfiltrovat fléry a vybrat místo zásahu. Při letu k cíli se střela řídí pokyny inerciální navigace.

Při odpalu ze vzduchu je dolet ASRAAMu udáván plus 25 kilometrů. Některé zdroje mluví o dostřelu až 50 kilometrů. Nepochybně ale záleží na rychlosti vlastního letounu, zda střela při letu k cíli klesá, stoupá nebo manévruje, typu cíle (stíhač, pomalý bombardér) atd. Ze země bude dolet pochopitelně výrazně menší.

Díky výkonnému raketovému motoru je rychlost letu tři machy. Střela snese přetížení až 50 G. Fragmentační bojová hlavice váží deset kilogramů a má dva zapalovače – kontaktní a bezkontaktní.

Střela ve své původní verzi nemá datalink – nelze tedy do ní během letu zadávat aktuální informace o poloze cíle. Komponenty střely ASRAAM využívá střela země-vzduch CAMM (Common Anti-Air Modular Missile) systému PVO Sky Saber. CAMM již datalink má. Sky Saber zakoupilo Polsko.

Součástí odpalovacího vozidla Supacat je senzor – ten je podle všeho umístěn na výsuvném stožáru. Senzor slouží k vyhledávání a zaměřování cílů. Vozidlo lze tedy označit za „palebnou jednotku“ (fire unit) schopnou zcela samostatně působit proti vzdušným cílům – obsahuje systém řízení palby, senzory i efektory. SupeCat zřejmě obsahuje také potřebné komunikační vybavení a systém řízení palby umožňující příjem a automatické zpracování informací z externích senzorů (radarů) nebo vyšších míst velení.

Typ senzoru na vozidle Supecat není znám. Z obrázku to není patrné. Na první pohled jde o malý radiolokátor. Různé zdroje také mluví o elektrooptickém senzoru – na zveřejněném obrázku však není viditelná žádná optika. Půjde ale jistě o systém s „otevřenou architekturou“ takže variace a úpravy, s využitím různých senzorů, budou jistě možné.

ASRAAM (i při odpalu z vozidla Supacat) může fungovat prakticky dvěma způsoby: Buď senzorová hlavice střely zachytí a zamkne cíl ještě před svým odpalem nebo dojde k odpálení do přibližného místa výskytu cíle a teprve poté infračervený senzor střely začne pracovat (tzv. Lock-On After Launch).


Krátké video dává nahlédnout do výroby střel ASRAAM. Výroba střel vzduch-vzduch, nebo obecně všech přesně naváděných zbraní, je prakticky kusová výroba s obrovským množstvím sofistikované ruční práce a řady velmi komplexních přípravků.

Střely ASRAAM jsou ve velkém množství zavedeny ve Velké Británii a Austrálii. V australském letectvu leží ve skladech cca 400 střel ASRAAM. Po vyřazení stíhaček Hornet nemají Australané pro tyto střely využití. Současné australské stíhačky (F/A-18F a F-35A) používají Sidewindery. Celkově bylo vyrobeno několik tisíc střel ASRAAM, z toho Královské letectvo (RAF) koupilo zhruba tisíc těchto střel.

Neméně důležitou roli hraje kolová platforma SupaCat 6×6. Jde o vysoce mobilní a kompaktní vozidlo s velkou průchodností terénem. Může tedy působit blízko frontové linie a lze ho dobře maskovat.

Princip fungování SupaCat / ASRAAM může být následující – vozidlo se skryje „v lese“ a vztyčí senzorovou hlavici nad koruny stromů. Pokud senzorová hlavice objeví cíl, identifikuje ho (dron, vrtulník, střela s plochou dráhou letu), začne ho sledovat, vypočítá trajektorii cíle a místo předpokládaného výskytu cíle po odpálení střely. Všechny tyto údaje naprogramuje do palubního počítače střely. ASRAAM po odpálení zamíří do přepokládaného místa výskytu cíle a začne ho vyhledávat vlastním infračerveným senzorem. Po jeho objevení střela cíl „zamkne“ a navede se na něj.

Poslední poznámka. Jednou věcí jsou efektory (ASRAAM, PAC-3 CRI/MSE, AMRAAM…) druhou věcí jsou špičkové systémy velení a řízení typu C4ISTAR (Command, Control, Communication, Computer, Intelligence, Surveillance, Target Acquisition, Reconnaissance), bez kterých podobná „cenově efektivní“ vícevrstvá PVO nemůže fungovat.

Kvalitní C4ISTAR zajišťuje nadvládu ve schopnosti rychle a přesně získávat informace potřebné k vedení bojové činnosti, dovoluje kompetentní rozhodování v reálném čase a umožňuje plnit úkoly efektivně a s minimálním množstvím munice. Tedy v ideálním scénáři každý cíl bude zničen prostředkem cenově adekvátním k nebezpečnosti cíle. Tedy nikoliv k ceně cíle, ale ke škodám, které může napáchat.

Ostatně Ukrajina má údajně získat prvky přelomového amerického systému velení a řízení PVO IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System), který podobnou vrstvenou a integrovanou PVO umí vytvořit a řídit. Kdy, zda a v jakém rozsahu IBCS Ukrajina dostane, nevíme.

Zdroj: Defense Express

Nahlásit chybu v článku


Související články

NATO poskytne Ukrajině sovětské systémy protivzdušné obrany

Některé členské země NATO poskytnou Ukrajině ze své výzbroje sovětské prostředky protivzdušné obrany ...

Ukrajina získá německé protiletadlové systémy IRIS-T SLM

Německá Diehl Defence dodá Ukrajině systém (baterii) protivzdušné obrany (PVO) IRIS-T SLM (Infra-Red ...

PREMIUM Protiletecké komplety NASAMS pro Ukrajinu

Pentagon u firmy Raytheon objednal výrobu šesti baterií protivzdušné obrany (PVO) NASAMS (National ...

PREMIUM Ukrajinská protivzdušná obrana proti ruským raketám Iskander

Rusko pokračuje v raketových útocích na ukrajinská města. Při pondělním dopoledním útoku na Kyjev ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • flanker.jirka
    18:54 09.08.2023

    Našel jste někdo jinou fotografii vozidla Supacat se střelami ASRAAM mimo té co je v úvodu článku? Čekal bych od toho více, než jen jednu fotku na které to vypadá skoro jako ...Zobrazit celý příspěvek

    Našel jste někdo jinou fotografii vozidla Supacat se střelami ASRAAM mimo té co je v úvodu článku? Čekal bych od toho více, než jen jednu fotku na které to vypadá skoro jako maketa.Skrýt celý příspěvek

  • malond
    19:01 07.08.2023

    Jak jsou na tom vozidla Viktor? Dodané na Ukrajinu.

    Jak jsou na tom vozidla Viktor? Dodané na Ukrajinu.

    • J4KU8
      19:54 07.08.2023

      Na twitteru jsem viděl pár videí, jak v noci sestřelují drony a obsluha si je i relativně chválila. Vypadá to jako docela povedený projekt :)

      Na twitteru jsem viděl pár videí, jak v noci sestřelují drony a obsluha si je i relativně chválila. Vypadá to jako docela povedený projekt :)

    • liberal shark
      07:48 09.08.2023

      Viz například zde:
      https://www.idnes.cz/technet/v...

      Viz například zde:
      https://www.idnes.cz/technet/v...

  • lukus
    15:35 07.08.2023

    Ukrajina a Nato hraje válku dle Ruských pravidel. Dokud bude pokračovat, situace se nezmění. A Rusové teď jejich způsobem vyhrávají - okupují 20% území UA a stačí jim politicky ...Zobrazit celý příspěvek

    Ukrajina a Nato hraje válku dle Ruských pravidel. Dokud bude pokračovat, situace se nezmění. A Rusové teď jejich způsobem vyhrávají - okupují 20% území UA a stačí jim politicky část okupovaného území vyhandlovat za mír, což je pro Ukrajinu větší nebezpečí do budoucna, než Drony.
    Někteří lidé, národy nerozumní domluvě, ale platí na ně pravidlo - dělá Ti někdo problém, udělej mu větší problém a on Ti dá pokoj.

    Zcela beztrestně žije ruská bohatá komunita na západě - často rodinně příbuzná lidem přímo se na válce podílejícím (viz reportáž NOVA a matka nějakého ruského podnikatele, v klidu si žijící v Karlových Varech..., ale i další reportáže PRIMA, ČT a nikdo s tím nic nedělá). Ale i příbuzní Lavrova, Šojgua,... Mladí Rusové, kteří ,,jako" nemají s válkou na Ukrajině nic společného (ale uvnitř často hrdí Rusové) ale využívajíc finančních prostředků z Ruska... Dokážete si představit, že by desítky tisíc Němců po útoku během 2svv . v roce 1939 vegetili v kavárnách v Londýně a říkali, my nic, my Hitlera nevolili.
    ¨Řešení nesmí přijít ale od EU států. Od toho jsou tajné služby UA. (aby těmto lidem dali možnost bojovat za jejich Rusko a podílet se finančně na obnově UA). Jinak není to jen o zabavování jachet- přidejte hotely, nájemní domy, ... luxusní byty. (,,každý má právo v demokratické zemi předložit podklady o daňových přiznání a dokázat, jak na svých 10 luxusních bytů v 30 letech vydělal:-),,) - to je co se týče ekonomiky.

    A teď armáda. Nedej bože se NATO technicky vyčerpá a pak by mohlo vzniknout v Číně nebezpečí pocitu beztrestnosti ve svých činech vůči Taiwanu. Ukrajina potřebuje k vítězství letectvo, které ochromí Černomořskou flotilu a pak bude reálný vodní nebo vzdušný výsadek na okupovaných teritoriích - prostě ty minová pole překonat z druhé strany. Doposud dostávají Rusové možnost je stále tvořit a zdokonalovat i tam, kde doposud nebyly. Nakonec dojdete k realitě - okupované území bude jedno velké minové pole a pro život do budoucna nepoužitelné.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      19:37 07.08.2023

      NATO se vycerpa?
      Vzdyt tu dochazi k navysovani zbrojnich rozpoctu, a vyroby zbrani po 30.letch utlumu.

      NATO se vycerpa?
      Vzdyt tu dochazi k navysovani zbrojnich rozpoctu, a vyroby zbrani po 30.letch utlumu.

      • Poly
        10:06 08.08.2023

        Navýšení, že jako hurá máme 2 % a někdo dokonce 2,5 %? Jo, kdyby tomu tak bylo už třeba 20 let, tak jsme za vodou, ale za rok nebo dva se nezmění nic. Ani rozběhnuté akvizice ...Zobrazit celý příspěvek

        Navýšení, že jako hurá máme 2 % a někdo dokonce 2,5 %? Jo, kdyby tomu tak bylo už třeba 20 let, tak jsme za vodou, ale za rok nebo dva se nezmění nic. Ani rozběhnuté akvizice nebudou hotové. Pokud se nyní začne tak někdy v budoucnu to doženeme, ale je to daleké budoucno. Navíc až bude po válce s jakýmkoli výsledkem, tak může celá snaha zbrojení zase přestat, kvůli zaostávání evropské ekonomiky za světem. Jednoduše nebude dost peněz a nebude vůle utrácet za armádu.Skrýt celý příspěvek

    • Matus1993
      21:59 07.08.2023

      Ono je aj problem, ze zapadna doktrina pocitala so vzdusnou nadvladou a tym padom znicenym tylom nepriatela, jeho priemyslovych a logistickych moznosti. Preto mame vysoko ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono je aj problem, ze zapadna doktrina pocitala so vzdusnou nadvladou a tym padom znicenym tylom nepriatela, jeho priemyslovych a logistickych moznosti. Preto mame vysoko technologicke zbranove riesenia, ktorych priemyslova kapacita vyroby sa defacto v miery nedaju udrziavat. Nato nerata realne s vleklou valkou, pretoze ma systemy zabezpecujuce rychle odstranenie utocnikovho priemyselneho potencialu.

      Lenze to sa tu nedeje. A v tom sa hra podla ruskych pravidiel. Kvoli surovinovej nesamostnatnosti a priemyselnej nedostatocnosti(kvoli vysokej technickej narocnosti nasich systemov) nie sme z dlhodobeho hladiska schopny vojnu udrzat.

      Ide sa proti celej doktrine, ktoru budovala studena vojna. Bez znicenia priemyselneho potencialu, naco bola nutna vzdusna nadvlada, je nasa doktrina dost nedokonala, voci nepriatelovi ako rus, ktory ma neobmedzene zdroje a moze vypustat technicky chabe, ale stale nebezpecne riesenia.

      Mozno by mala vzniknut aj debata, ze kde je bod, ktoreho ked sa dotkneme, musime v ramci vlastneho pudu sebazachovy uplatnit aspon cast doktriny a spravit silove obmedzenia potencialu.

      Ano, moze to byt konflikt , ale pokial sa dotknu nase sklady dna, priemysel nepokryje dodavky aktualne pre ukrajinu, prehrali sme..Skrýt celý příspěvek

      • Tesil
        14:55 08.08.2023

        Studená válka zůstale studená, protože fungoval princip vzájemného odstrašení,kdy proti sobě stály víceméně vyrovnané bloky,myslím vojensky. Současný konflikt je veden asymetricky ...Zobrazit celý příspěvek

        Studená válka zůstale studená, protože fungoval princip vzájemného odstrašení,kdy proti sobě stály víceméně vyrovnané bloky,myslím vojensky.
        Současný konflikt je veden asymetricky a dá se těžko uplatnit doktrína studené války.Skrýt celý příspěvek

        • Poly
          19:38 08.08.2023

          Současná válka v případě UA nevychází ze Studené války a je asymetrická. Nicméně my se musíme připravit na symetrickou válku a Studená válka byla vlastně teoretická symetrická ...Zobrazit celý příspěvek

          Současná válka v případě UA nevychází ze Studené války a je asymetrická. Nicméně my se musíme připravit na symetrickou válku a Studená válka byla vlastně teoretická symetrická válka. A na to připraveni nejsme. Proto je mnoho zbraní, které UA potřebuje a my je nemáme. Máme sice leteckou převahu, ale nemáme početné a výkonné salvové raketomety. V Evropě leda tak MLRS. Chybí nám něco jako Lynx nebo K239 a obecně chybí zásoby munice všeho druhu. A i ta letecká převaha nám bude k ničemu, když máme super drahé křižující střely v mizerných počtech. Doufám, že až nakoupíme nástupce Gripenů, tak k tomu nakoupíme kopec StormBreakerů.Skrýt celý příspěvek

    • J.Kolousek@post.cz
      16:07 09.08.2023

      Lhostejna ruska spolecnost je stejne tragicka. Moskvane si hrají na civilizovane, zatimco posilaji za sebe umirat chudaky z venkova. Haranty posilaji kam jinam nez na zapad. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Lhostejna ruska spolecnost je stejne tragicka. Moskvane si hrají na civilizovane, zatimco posilaji za sebe umirat chudaky z venkova. Haranty posilaji kam jinam nez na zapad. Ale hraji si na sobe rovne a velmoc ve svete, kde si nikdo nevybavi co ma doma ruskeho.Skrýt celý příspěvek

  • TC82
    14:55 07.08.2023

    Iron Dome se střelami Tamir by byl idelaní prostředek proti Iránským UAV. Levné přitom plně dostačující, a s daleko větším dosahem než hlavňová PVO.

    Iron Dome se střelami Tamir by byl idelaní prostředek proti Iránským UAV. Levné přitom plně dostačující, a s daleko větším dosahem než hlavňová PVO.

    • flanker.jirka
      17:44 07.08.2023

      1. Iron dome není levný ani náhodou. Potřebujete k němu drahé radary, drahé C2 a střely nejsou také nejlevnější. 2. Použití Iron dome proti dronům pomalejších než jsou vrtulníky a ...Zobrazit celý příspěvek

      1. Iron dome není levný ani náhodou. Potřebujete k němu drahé radary, drahé C2 a střely nejsou také nejlevnější.
      2. Použití Iron dome proti dronům pomalejších než jsou vrtulníky a neprovádějících ostré manvéry, nemajících žádné prostředky elektronického boje je zbytečnost. To vám po výcviku budou trefovat v pohodě z lafetovaných velkorážných kulometů a kanonů.
      3. Ve výsledku je mnohem efektivnější větší počet vozidel s kulomety a kanony než jedno místo s drahým radarem a střelami s dosahem cca 12 km.Skrýt celý příspěvek

      • TC82
        23:47 07.08.2023

        1. Tamir stojí pravněpodobně půlku co tady zminovaný ASRAAM, pravděpodobně méně než Stinger, protože byl konstruován aby byl co nejlevnějí a bylo finančně únosné sním setřelovat ...Zobrazit celý příspěvek

        1. Tamir stojí pravněpodobně půlku co tady zminovaný ASRAAM, pravděpodobně méně než Stinger, protože byl konstruován aby byl co nejlevnějí a bylo finančně únosné sním setřelovat rakety Hamasu za 300$.
        2. A když přestanou létat nízko tak co ? v takovém případě další levnějsí varianta než ID je sestřelovat je kanonem z letadel což musí být super zážitek hlavně v noci, a zatiží to už tak přetížené UA letectvo.
        3. ID zvádne i další hrozby jako cruise missile atd, ne jen UAV.Skrýt celý příspěvek

      • SYN_
        00:20 08.08.2023

        Neříkám že to není pravda, ALE, aktuálně se Tamiry používají proti naprosto totálně hloupým minometným granátům a neřízeným raketám typu Qassam... a musejí jich sestřelovat docela ...Zobrazit celý příspěvek

        Neříkám že to není pravda, ALE, aktuálně se Tamiry používají proti naprosto totálně hloupým minometným granátům a neřízeným raketám typu Qassam... a musejí jich sestřelovat docela dost, podle statistik odpalují palestinci tisíce raket ročně a izraelci jich sestřelují stovky...Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          06:58 08.08.2023

          Je rozdíl působit na shaded letící po ploché dráze malou rychlosti než proti menším cílům letících po balistické křivce, kde nemáte tolik času na příletu ke zničení. Kde používají ...Zobrazit celý příspěvek

          Je rozdíl působit na shaded letící po ploché dráze malou rychlosti než proti menším cílům letících po balistické křivce, kde nemáte tolik času na příletu ke zničení. Kde používají minimálně dvě střely na jeden cíl, aby měli jistotu že neprojde.
          Tamir je relativně levná střela, ale za nějakou cenu pro Izrael a jinou cenu pro zahraniční zákazníky. ;-)
          Dalším faktorem je čas. Takové systémy se nevyrábí na sklad. AČR si také počká nějaký rok na Spyder Radary madr výrobce dodává také prakticky až tři roky po uzavření smlouvy. Ukrajina ten čas nemá.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      19:43 08.08.2023

      Nebyl, pro pokrytí toho, co mají by potřebovali neuvěřitelné množství radarů a odpalovacích zařízení.

      Nebyl, pro pokrytí toho, co mají by potřebovali neuvěřitelné množství radarů a odpalovacích zařízení.

      • TC82
        14:32 15.08.2023

        Potřebují chránit vyznamná pupulační centra, například nad 500k obyvatel a těch zase tolik nemají.

        Potřebují chránit vyznamná pupulační centra, například nad 500k obyvatel a těch zase tolik nemají.

Načítám diskuzi...