Britský tank Challenger 2 s německým kanonem ráže 130 mm

Britský tank Challenger 2 s německým kanonem ráže 130 mm
Challenger 2 se 130mm kanonem Rh-130/L51 / YouTube, Rheinmetall (Zvětšit)

Poslední červencový den německá společnost Rheinmetall zveřejnila video modernizovaného britského tanku Challenger 2 s novým bojovým modulem a kanonem ráže 130 mm. Rheinmetall je jedna ze společností usilující o získání zakázky na modernizaci britských tanků v rámci programu Challenger 2 Life Extension Programme (CR2 LEP).

Britské tanky na východě bojovat nebudou

V dubnu minulého roku britská armáda oznámila zmenšení své flotily 227 tanků Challenger 2. Londýn si ponechá jen dva tankové pluky (2×56 tanků). Další tanky jsou nutné pro výcvik a jako záloha (například v případě oprav aktivních tanků, bojových ztrát atd.). Cílově si Londýn ponechá 148 tanků Challenger 2. Oproti původním plánům tedy programem CR2 LEP projde mnohem méně tanků. Modernizované Challengery 2 přitom zůstanou v provozu minimálně do roku 2035.

Britská média sice po ohlášení snížení tankové flotily lamentovala nad tím, že Velká Británie bude mít méně tanků než například Kambodža. Srovnávat kambodžské T-55 a nejnovější Challengery 2 je ale pochopitelně zcela mimo realitu. Navíc, jak podotýká vojenský analytik Jack Watling z think-tanku RUSI (Royal United Services Institute), je těžké si představit bojový scénář v evropském prostoru, ve kterém se britské tanky zapojí do boje.

V případě vyhrocení situace na východním křídle NATO bude fronta od Londýna vzdálena 2000 km. Přesunout a podporovat na takovou vzdálenost tanky Challenger 2 je zřejmě mimo možnosti (finanční, logistické) a ochotu současné Velké Británie. Pryč jsou jednoduše časy předchozí studené války, kdy britské tankové jednotky, včetně kompletního provozního zázemí, měly své základny v západním Německu, tedy jen stovky kilometrů od potenciální fronty (např. Fulda Gap). Nyní britská armáda hodlá v zahraničí nasadit především mnohem mobilnější kolové transportéry Boxer a pásová bojová vozidla Ajax.

O účast v program CR2 LEP se uchází dvě konsorcia. Prvním je minulý rok založený podnik Rheinmetall a BAE Systems RBSL (Rheinmetall BAE Systems Land). RBSL nabízí hlubokou modernizaci Challengerů 2, kromě toho již dodává obrněná vozidla Boxer pro britskou armádu.


Britská armáda získá okolo 500 německých vozidel Boxer

Druhým je konsorcium firem BAE Systems a General Dynamics UK (vyrábí vozidla Ajax). Jak je vidno, podíl na modernizaci tanků Challenger 2 tak nebo tak získá britský gigant BAE Systems. Své jisté má s největší pravděpodobností také německá společnost Rheinmetall (viz dále). 

Každý ze dvou týmů získal od britského ministerstva obrany 23 milionů liber (655 milionů Kč) na vývoj prototypů vylepšených Challengerů. Původně chtěla britská armáda provést jen generální opravu a lehkou modernizaci. Ostatně to ctil prototyp Black Knight BAE Systems a General Dynamics UK. Britská armáda se ale rozhodla pro mnohem ambicióznější verzi programu CR2 LEP.

Jedním z důvodů je požadavek na nový tankový kanon s hladkým vývrtem, což si mimo jiné vyžádá i zásadní úpravu bojového modulu, či dokonce rovnou novou věž. Kanon s hladkým vývrtem, oproti původnímu drážkovanému kanonu L30, dovoluje používat nejnovější munici NATO. Britové navíc uvažují o použití protitankových řízených střel (PTŘS) odpalovaných z kanonu.


Bojové vozidlo Ajax, po transportéru Boxer a tanku Challenger 2, se stane třetím nosným bojovým vozidlem britské armády.

„Myslím, že požadavky jsou nyní velmi jasné, a to je také důvod, proč [modernizační program] Challenger 2 trvá tak dlouho. Je to proto, protože jsme si uvědomili, že program není dostatečně ambiciózní. Potřebuje hladký kanon. Jak jste správně popsali, potřebujeme získat možnost odpalovat kanonové střely k překonání tanku Armata. Bylo třeba zvýšit úroveň balistické ochrany. Takže požadavky prošly vývojem. Myslím, že armáda má nyní velmi jasnou představu o tom, co potřebuje. Trik nyní spočívá v nalezení zdrojů, aby jsme získali to, co potřebujeme,“  uvedl v červnu letošního roku general sir Nick Carter, náčelník Obranného štábu, během slyšení v britském parlamentu.

Otázkou ale je, o jaké kanonové střele Carter mluví. Země NATO kanonové PTŘS nepoužívají. Jediné dostupné střely v ráži 120 mm jsou izraelský LAHAT (Laser Homing Attack or Laser Homing Anti-Tank) a ukrajinský Konus. 

Hlavní okruhy programu CR2 LEP:

  1. Nový bojový modul s kanonem s hladkým vývrtem;
  2. Nová munice nakoupená ze Spojených států nebo Německa;
  3. Nový výkonnější denní / noční zaměřovač s technologií lovec / zabiják;
  4. Nový balistický počítač;
  5. Nový čelní modulární pancíř;
  6. Aktivní systém ochrany, buď izraelský Trophy (pravděpodobně) nebo Iron Fist;
  7. Vylepšený podvozek;
  8. Válečné zásoby a kvalifikační zkoušky nové munice;

O vítězi tendru a o podobě modernizace se rozhodne do konce letošního roku, přičemž první tanky britská armáda očekává v roce 2023.


Challenger 2 s novým bojovým modulem a německým 120mm kanonem Rheinmetall Rh 120 L55A1

Německý 130mm kanon Rh-130/L51

RBSL v roce 2019 představil demonstrátor modernizovaného Challengeru 2 s novým bojovým modulem a německým 120mm tankovým kanonem Rheinmetall Rh 120 L55A1. Také bojový modul je německého návrhu a výroby.

Před pár dny Rheinmetall představil další technologický demonstrátor s vyvíjeným německým 130mm kanonem Rh-130/L51. Jde o široce diskutovanou zbraň, s kterou se mimo jiné počítá u nového německo-francouzského tanku MGCS (Main Ground Combat System).

Ostatně Rheinmetall zřejmě z reklamních důvodů u nejnovějšího demonstrátoru Challengeru 2 zvolil velmi podobné maskovací schéma, které ve svých reklamních materiálech použil u vizualizace tanku MGCS. V případě MGCS je ale ve hře také francouzský 140mm kanon od Nexter Systems testovaný na speciálním demonstrátoru tanku Leclerc. Demonstrátor s novou věží T4 nese označení Le Terminateur.

Německý 130mm kanon byl poprvé představen na výstavě Eurosatory 2016 v Paříži. Ostré polní testy začaly v roce 2019 a v listopadu téhož roku měl první prototyp zbraně za sebou již 80 výstřelů. Ve stejném době byl oznámen začátek výroby druhého vylepšeného prototypu.

Hlaveň Rh-130/L51 měří na délku 6630 mm (hmotnost 1400 kg) a celá zbraň (bez montážních prvků) váží 3000 kg. Současný německý 120mm kanón Rh-120 tanků Leopard 2 má délku 5230 mm (L44) až 6630 mm (L55) a hmotnost od 1190 kg do 1347 kg. Celá zbraň váží maximálně 2700 kg (L55). Podle Rheinmetallu ale 130mm kanon, i přes větší hmotnost, je použitelný také v tancích Leopard 2. Výhodou je, že délka 130mm (L51) a 120mm (L55) kanonu je stejná.


Challenger 2 s novým bojovým modulem a se 130mm kanonem Rh-130/L51

Podle Rheinmetallu první prototyp 130mm kanonu má nábojovou komoru o objemu 15 litrů, přičemž snese pracovní tlaky 880 MPa. Tyto hodnoty se ale u dalších prototypů změní. Každopádně 130mm kanon pojme náboje se silnější prachovou náplní, která umožní dosažení u podkaliberních střel (APFSDS-T) vyšší úsťové rychlosti, a tedy ve výsledku větší průraznost v cíli. Podle Rheinmetallu díky 8% nárůstu ráže se kinetická energie zvýšila až o 50 % ve srovnání s municí APFSDS-T vystřelenou z kanonu Rh-120.

Vyvíjený podkaliberní náboj APFSDS-T ráže 130 mm od Rheinmetallu má délku 1,3 metru a hmotnost 40 kg. Tank vyzbrojený tak těžkým střelivem musí mít tedy bezpodmínečně nutné nabíjecí automat.

Rheinmetall také nabízí svůj „superkanon“pro amerického nástupce tanků Abrams M1A2, který je prozatím označován jako NG MBT (Next Generation Main Battle tank). NG MBT je součástí širší iniciativy NGCV (Next-Generation Combat Vehicle). Za zmínku stojí, že Rh-130/L51 byl představen na výstavě AUSA v říjnu 2019 ve Washingtonu. Stejně tak Jižní Korea plánuje své tanky vybavit 130mm kanonem a jedním z adeptů je právě řešení Rheinmetallu.

Otázkou je, zda Britové opravdu zvolí stále vyvíjenou a nevyzkoušenou zbraň. Navíc pro 130mm zbraň neexistuje dostupná munice. Kanon ráže 130 mm sice nabízí nepochybně zajímavé takticko-technické vlastnosti, ale zároveň jde o mnohem dražší (i vzhledem k nutnosti nakupovat malosériově vyráběnou munici ráže 130 mm) a potenciálně servisně / logisticky mnohem problematičtější řešení.

Na druhou stranu, vzhledem k nástupu nové generace bojových vozidel, je zvyšování ráží nevyhnutelným trendem. Je zajímavé, že tank Armata byl také původně navržen pro kanon a munici ráže 152 mm. Napovídají tomu obří rozměry tanku Armata. Rusové ale nakonec zůstali u modernizovaného kanonu 2A82-1M ráže 125 mm.

Poznámka pod čarou – zmenšení flotily tanků Challenger 2 nabízí i zajímavou možnost pro Armádu ČR. Česká armáda poptává tolik tanků, kolik jich Velká Británie vyřazuje. Čistě teoreticky může Armáda ČR odkoupit britské tanky a modernizovat je podle standardu CR2 LEP.

Zdroje: RUSI, MilMag, BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německý 130mm kanón proti ruskému tanku T-14 Armata

Nový ruský tank T-14 Armata probudil západní země z “tankové” letargie. Například Německo a Francie ...

Tank Challenger 2 Black Knight pro britskou armádu?

Britský koncern BAE Systems na výstavě vojenských pozemních vozidel DVD 2018 (Defence Vehicle ...

Německá modernizace britského tanku Challenger 2

Německá firma Rheinmetall na londýnské konferenci IAV 2019 (International Armoured Vehicles) ...

Britskí tankisti sebe – pokusný tank Streetfighter Challenger 2

Britské ozbrojené sily dlhodobo riešia problematiku modernizácie a predĺženia životnosti svojich ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jirosi
    14:10 05.08.2020

    "V případě vyhrocení situace na východním křídle NATO bude fronta od Londýna vzdálena 2000 km. Přesunout a podporovat na takovou vzdálenost tanky Challenger 2 je zřejmě mimo ...Zobrazit celý příspěvek

    "V případě vyhrocení situace na východním křídle NATO bude fronta od Londýna vzdálena 2000 km. Přesunout a podporovat na takovou vzdálenost tanky Challenger 2 je zřejmě mimo možnosti (finanční, logistické) a ochotu současné Velké Británie. "

    Tohle je trošku divné prohlášení, když v Iráku normálně sloužily v obou válkách.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
      11:05 26.08.2020

      VB hlavně ty Callangery plánuje spolu s Warriory, kvůli rozpočtovým škrtům vyřadit.

      VB hlavně ty Callangery plánuje spolu s Warriory, kvůli rozpočtovým škrtům vyřadit.

  • liberal shark
    07:30 04.08.2020

    Chybí mi jedna podstatná informace - kolik to bude vážit ? Aby z toho nebyl další Tiger II :-).

    Chybí mi jedna podstatná informace - kolik to bude vážit ? Aby z toho nebyl další Tiger II :-).

  • Mbelda
    18:55 03.08.2020

    Z tohoto článku mi připadá, že EU tank je v tahu. Němci vyvíjí 130 a Francouzi 140. Každá strana bude chtít ten svůj kanón, možná proto ho Rheinmetall prosazuje už teď.

    Z tohoto článku mi připadá, že EU tank je v tahu. Němci vyvíjí 130 a Francouzi 140. Každá strana bude chtít ten svůj kanón, možná proto ho Rheinmetall prosazuje už teď.

    • Scotty
      21:09 03.08.2020

      Ideální výsledek by byl kdyby vyvinuli věž která pojme oba kanóny.

      Ideální výsledek by byl kdyby vyvinuli věž která pojme oba kanóny.

    • Arthur
      21:51 03.08.2020

      A Slováci modernizovaný 125 mm tankový kanón GTS – 125 od ZTS ŠPECIÁL, a.s.

      https://www.facebook.com/DMDGr...

      A Slováci modernizovaný 125 mm tankový kanón GTS – 125 od ZTS ŠPECIÁL, a.s.

      https://www.facebook.com/DMDGr...

  • fotr
    18:54 03.08.2020

    V poslední době nějak nechápu kam že to Britové směřují. Navíc evidentně zapomněli jak dopadli na začátku II. WW a kdo všechno jim pomáhal a tahal je bryndy. Dnes si chtějí hrát ...Zobrazit celý příspěvek

    V poslední době nějak nechápu kam že to Britové směřují.
    Navíc evidentně zapomněli jak dopadli na začátku II. WW a kdo všechno jim pomáhal a tahal je bryndy.
    Dnes si chtějí hrát na soběstačné a separují se.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      19:15 03.08.2020

      asi si vyhodnotili, že to bude lepší než čekat na nějaké "euro" řešení.

      asi si vyhodnotili, že to bude lepší než čekat na nějaké "euro" řešení.

    • Scotty
      19:59 03.08.2020

      Kdo může tam modernizuje svoje Leopardy, tak proč by Britové nemohli udělat to samé s Challengerem?

      Kdo může tam modernizuje svoje Leopardy, tak proč by Britové nemohli udělat to samé s Challengerem?

    • milan00
      14:24 04.08.2020

      Schvalne by ma zaujimalo, kto na zaciatku vojny Britanii pomahal? S vynimkou anglickych kolonii a materialnej pomoci z USA. . Pretoze podla mna to bola prave Britania, ktora ...Zobrazit celý příspěvek

      Schvalne by ma zaujimalo, kto na zaciatku vojny Britanii pomahal?
      S vynimkou anglickych kolonii a materialnej pomoci z USA.
      .
      Pretoze podla mna to bola prave Britania, ktora pomohala celej Europe.
      A pokial by Britania suhlasila s nemeckymi navrhmi na vzajomny mier, v tom pripade je celkom mozne ze Cechy ani Slovensko by dnes neexistovali.Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        07:52 05.08.2020

        Přesně tak ! Nebýt známého opilce, mnohonásobného politického přeběhlíka, průšviháře a válečného štváče sira Winstona Churchilla, skončila celá Evropa pod vládou soudruha Hitlera a ...Zobrazit celý příspěvek

        Přesně tak ! Nebýt známého opilce, mnohonásobného politického přeběhlíka, průšviháře a válečného štváče sira Winstona Churchilla, skončila celá Evropa pod vládou soudruha Hitlera a soudruha Stalina. Západní Slované by zcela jistě přestali existovat přesně podle General Plan Ost.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          13:51 05.08.2020

          Ovšem zas nebejt Hitlera, vůbec žádnej General Plan Ost by nebyl. Vždycky je to o konkrétních lidech.

          Ovšem zas nebejt Hitlera, vůbec žádnej General Plan Ost by nebyl. Vždycky je to o konkrétních lidech.

  • memo
    16:18 03.08.2020

    Takže v podstatě se jedná o zcela nový tank a nový tank si zaslouží také nové jméno. Když to bude ta varianta s německým kanónem tak příhodnější než Challenger 2LEP by jistě bylo ...Zobrazit celý příspěvek

    Takže v podstatě se jedná o zcela nový tank a nový tank si zaslouží také nové jméno. Když to bude ta varianta s německým kanónem tak příhodnější než Challenger 2LEP by jistě bylo označení Chamberlain N.(jako Neville= Non combat). No a s tím francouzským kanónem by to byl zase Churchill W.( Winston=Winston club s popelníky pro kuřáky). Ano na bojiště na východě Evropy je to z Velké Británie opravdu daleko až 2000km. To je fakt. Zato na Falklandy je to určitě mnohem blíže. Opravdu nelze předpokládat že by se Velká Británie opravdu angažovala v Evropě. Zvláště pak nyní po Brexitu. Ono ani členství Velké Británie v NATO nebude tak horké téma. Tedy kdyby je že vzduchu někdo napadnul ( Rusko?, Čína?, a možná Turecko???, kdoví kdo ještě)to by přílezli ke křížku a oháněli se členstvím v NATO a žádali o vzdušnou podporu atd. Nicméně historická zkušenost s působením Nevilla Chamberlaina na konferenci v Mnichově a Winstona Churchilla na konferenci v Jaltě jsou snad jasnou odpovědí na otázku zda je Velká Británie spolehlivý smluvní partner. Odpovědí by mohlo být asi toto: Smlouvy jsou k ničemu! Silní je nepotřebují a slabým stejně nepomůžou. Ruské přísloví.Skrýt celý příspěvek

    • padre
      21:51 03.08.2020

      Proč tak složitě vymýšlet nové názvy ? Jak je Leopard pro příznivce značky prostě Leoš ,tak přáteli britské tankové školy a fandy staré dobré anglické mechaniky je Challenger ...Zobrazit celý příspěvek

      Proč tak složitě vymýšlet nové názvy ? Jak je Leopard pro příznivce značky prostě Leoš ,tak přáteli britské tankové školy a fandy staré dobré anglické mechaniky je Challenger nazýván dost familierně Čenda.:-)Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
      07:32 04.08.2020

      Moc dobrá pohádka...říkám i bullshit :-)

      Moc dobrá pohádka...říkám i bullshit :-)

    • milan00
      14:29 04.08.2020

      To ruske prislovie a Vase nazory pomerne zretelne vysvetluju fakt, preco maju Anglicania Rusov a vychodoeuropanov plne zuby a preco je Rusko na tom ekonomicky a spolocensky tak, ...Zobrazit celý příspěvek

      To ruske prislovie a Vase nazory pomerne zretelne vysvetluju fakt, preco maju Anglicania Rusov a vychodoeuropanov plne zuby a preco je Rusko na tom ekonomicky a spolocensky tak, ako na tom je.
      A preco bolo rovnakou krajinou celu svoju historiuSkrýt celý příspěvek

  • Echo
    15:01 03.08.2020

    Nadherny stroj a ten 130mm kanon mu velmi svedci. Netusi niekto ci bol Challenger navrhnuty v imperialnej alebo metrickej sustave?

    Nadherny stroj a ten 130mm kanon mu velmi svedci. Netusi niekto ci bol Challenger navrhnuty v imperialnej alebo metrickej sustave?

    • padre
      16:56 03.08.2020

      Moc pěkné vozítko a k tomu ta stříkačka 130 mm...to budou T - čka smekat klobouček na potkání...

      Moc pěkné vozítko a k tomu ta stříkačka 130 mm...to budou T - čka smekat klobouček na potkání...

    • Scotty
      18:41 03.08.2020

      Echo
      Vzhledem k tomu že se vyráběl od roku 1993 do 2002 a definitivní přechod na soustavu SI v Anglii byl v roce 1995, je vysoce pravděpodobné že používá metriku.

      Echo
      Vzhledem k tomu že se vyráběl od roku 1993 do 2002 a definitivní přechod na soustavu SI v Anglii byl v roce 1995, je vysoce pravděpodobné že používá metriku.

  • PavolR
    14:17 03.08.2020

    Aj Kórejci vyvinuli z kanóna odpaľovateľnú strelu pre K2: https://en.wikipedia.org/wiki/...

    Aj Kórejci vyvinuli z kanóna odpaľovateľnú strelu pre K2: https://en.wikipedia.org/wiki/...

  • RiMr71
    13:38 03.08.2020

    "potřebujeme získat možnost odpalovat kanonové střely k překonání tanku Armata". ...tak na Armatu stačí zbojeschopnit ty prototypy, i tak jich nejspíš bude víc než ...Zobrazit celý příspěvek

    "potřebujeme získat možnost odpalovat kanonové střely k překonání tanku Armata".
    ...tak na Armatu stačí zbojeschopnit ty prototypy, i tak jich nejspíš bude víc než Armat.

    ...otázne je, co tento systém palby a kanon nachystaný na Armatu udělá s T-72B3 a ostatními ruskými nosnými typy... to bude jak střílet brokovnicí do melounu...Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
    12:23 03.08.2020

    Práve teraz by mal Český premiér+minister obrany vycestovať do UK a povedať, chceme Vaše prebitočné tanky a chceme ich dať na tú istú úroveň modernizácie ako vy.. Kde to máme ...Zobrazit celý příspěvek

    Práve teraz by mal Český premiér+minister obrany vycestovať do UK a povedať, chceme Vaše prebitočné tanky a chceme ich dať na tú istú úroveň modernizácie ako vy..

    Kde to máme podpísať?..

    Británii, by sa znížila cena za prerobenie 1 vozidla, Česku tiež.
    Británia by časť peňazí na modernizáciu zaplatilo Česko.
    Británia by dostala motiváciu modernizáciu čím skôr dokončiť = Česko by dostalo jeden z najlepších tankov súčastnosti čím skôr.

    Ak politici budú čakať, až dokým sa papierová životnosť tankov skončí..
    Niekto iný to spraví a nebude čo nakupovať okrem nového tanku = viac peňazí..Skrýt celý příspěvek

    • satai
      12:40 03.08.2020

      Jen ne žádnou hurá akci. U takových záležitostí se ďábel skrývá v detailech. (Ale líbily by se mi, to ano...)

      Jen ne žádnou hurá akci. U takových záležitostí se ďábel skrývá v detailech. (Ale líbily by se mi, to ano...)

    • Miroslav
      13:45 03.08.2020

      Ja na mieste českého MO by som počkal. Tanky budú kupovať aj ostatné krajiny v okolí (Slovensko, Poľsko, Rumunsko...) Kúpiť britský tank je ako kúpiť americké auto. Je to pekné, aj ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja na mieste českého MO by som počkal. Tanky budú kupovať aj ostatné krajiny v okolí (Slovensko, Poľsko, Rumunsko...) Kúpiť britský tank je ako kúpiť americké auto. Je to pekné, aj výkonné, len čo s tým keď to bude potrebovať servis?Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        17:02 03.08.2020

        Pokud se dívám správně tak modernizaci provádí Rheinmetall, takže stačí zajet do Německa. Stejně tak s americkým tankem, stačí zajet do Německa nebo v budoucnu do Polska.

        Pokud se dívám správně tak modernizaci provádí Rheinmetall, takže stačí zajet do Německa. Stejně tak s americkým tankem, stačí zajet do Německa nebo v budoucnu do Polska.

      • balm
        20:15 03.08.2020

        [Off topic] Přirovnání nesedí, respektive kulhá na obě nohy. Náhradní díly na (vyroben 1975) CJ-5 R nebyl a není problém sehnat, navíc každý automechanik si s ním poradí, protože ...Zobrazit celý příspěvek

        [Off topic] Přirovnání nesedí, respektive kulhá na obě nohy. Náhradní díly na (vyroben 1975) CJ-5 R nebyl a není problém sehnat, navíc každý automechanik si s ním poradí, protože jde o jednoduché "vozítko", kde se všechno řeší mechanicky. Motor je v podstatě obří mechanika, na které se nemůže nic moc podělat a je radost ho seřizovat (automechanikům se září z očí, když se v tom můžou pohrabat). Se servisem nebyl problém (It/ČR) ani v případě Cherokee - prostě náhradní díly a servis dostupný, jako u ostatních značek. I prasklý brzdový válec u Villachu nebyl problém, noční odtah, přespání a odpoledne bylo auto opravené. Servisní síť fungovala jako každá jiná.Skrýt celý příspěvek

    • Falky78
      06:41 04.08.2020

      Což o to, taky by se mi líbil Chally 2 v českých barvách. Ale na to momentálně nejsou peníze. armádu čeká nákup vrtulníků a BVP, takže tanky příjdou na řadu nejdřív tak za pět let. Zobrazit celý příspěvek

      Což o to, taky by se mi líbil Chally 2 v českých barvách. Ale na to momentálně nejsou peníze. armádu čeká nákup vrtulníků a BVP, takže tanky příjdou na řadu nejdřív tak za pět let.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
      12:31 04.08.2020

      Děsila by mě, ale ta zmínka o roku 35 (I kdyby 40) a malému počtu možných kusů nabídnutých k prodeji. Raději ty leopardy jako okolní státy.

      Děsila by mě, ale ta zmínka o roku 35 (I kdyby 40) a malému počtu možných kusů nabídnutých k prodeji. Raději ty leopardy jako okolní státy.

  • cejkis
    10:25 03.08.2020

    Lze předpokládat, že i britské nákupy zbraní ve 4. říši budou předmětem pobrexitových jednání. Pokud se budou vyjednavači kokainové Furerin stále snažit Británii potopit, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Lze předpokládat, že i britské nákupy zbraní ve 4. říši budou předmětem pobrexitových jednání.

    Pokud se budou vyjednavači kokainové Furerin stále snažit Británii potopit, tak se klidně může stát, že někdo Rheinmetallu přistřihne křídla.Skrýt celý příspěvek

    • satai
      11:09 03.08.2020

      Neblábol.

      Neblábol.

    • madrabbit
      12:50 03.08.2020

      Tohle vzniklo tak nějak samovolně, nebo na tom pracovalo více lidí po delší dobu? Tenhle komentář je tak komplexní, že ho budu ještě pár hodin studovat, abych pochopil, co chtěl ...Zobrazit celý příspěvek

      Tohle vzniklo tak nějak samovolně, nebo na tom pracovalo více lidí po delší dobu? Tenhle komentář je tak komplexní, že ho budu ještě pár hodin studovat, abych pochopil, co chtěl básník říci.Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        13:47 03.08.2020

        Vytesať do najtvrdšej čiernej žuly ako odkaz pre budúce generácie. Aby aj oni mali nejakú záhadu s ktorou si nebudú vedieť dať rady.

        Vytesať do najtvrdšej čiernej žuly ako odkaz pre budúce generácie. Aby aj oni mali nejakú záhadu s ktorou si nebudú vedieť dať rady.

  • Lukas
    09:55 03.08.2020

    Czekamy na T-72 z armatą 130mm

    A nie...
    Zapomniałem...
    Armata 2A46M ma tak małą żywotność, iż po kilkunastu strzałach APTFSDS-T ma już nowy kaliber - 5 cali (127mm)
    ;-)

    Czekamy na T-72 z armatą 130mm

    A nie...
    Zapomniałem...
    Armata 2A46M ma tak małą żywotność, iż po kilkunastu strzałach APTFSDS-T ma już nowy kaliber - 5 cali (127mm)
    ;-)

    • liberal shark
      07:29 04.08.2020

      Někde v paměti mám uloženo, že životnost kanónu T-72 byla jen 150 výstřelů plnou ráží. Proto se v různých proxy válkách používaly spíše T-54/55.

      Někde v paměti mám uloženo, že životnost kanónu T-72 byla jen 150 výstřelů plnou ráží. Proto se v různých proxy válkách používaly spíše T-54/55.

Načítám diskuzi...