Bude mít nové obrněné pásové vozidlo AČR české jméno?

ASCOD 2 v českém maskování; větší foto / DP

ARMÁDNÍ NOVINY a ARMYWEB, dva nejčtenější české webové portály zabývající se vojenskou technikou, se spojily, aby zprostředkovaly možnost hlasovat o možném pojmenování pro nové obrněné pásové vozidlo, která má vzejít z připravovaného výběrového řízení na nástupce BVP-2 české armády.

Jedním z kandidátů v blížícím se tenderu na přezbrojení Armády ČR novými bojovými vozidly pěchoty je vozidlo ASCOD od výrobce General Dynamics European Land Systems, jehož jednotlivé verze pro různé armády nesou národní jména, což u dalších uchazečů neplatí. V soutěži se pravděpodobně utká se dvěma německými vozidly (Lynx a Puma) a jedním švédsko-britským (CV-90). Nechme stranou takticko-technické parametry, o kterých už toho bylo publikováno dost, a podívejme se na jmennou identitu vozidel. Pro někoho je to možná překvapivé hledisko, ale název i původ vozidla, věc srozumitelná i naprostému laikovi, může vypovídat o vojenské technice překvapivě mnoho.

 

 

Co názvy znamenají?

CV-90 je vozidlo vyráběné ve Švédsku koncernem BAE Systems. Písmena CV jsou zkratkou Combat Vehicle a rok 90 odkazuje na to, že byl zařazeno do výzbroje švédských ozbrojených sil v 90. letech minulého století.

Vyvíjeno bylo v 80. letech. CV-90 tak na sebe mimoděk prozrazuje, že se jedná o vývojově nejstaršího uchazeče o přezbrojení Armády ČR. CV-90 slouží v několika zemích, ale v žádných ozbrojených silách pro něj nemají specifické bojové jméno (kromě dvou ne příliš rozšířených subverzí).


Německá vozidla Lynx (česky rys) a Puma (překlad netřeba) mají od výrobců daná obchodní, a tím i bojová jména kočkovitých šelem. To je u německých obrněnců tradice, kterou začal za 2. světové války konstruktér Ferdinand Porsche přezdívkou Tiger udělenou tanku Panzer VI, aby podpořil představivost Adolfa Hitlera a pomohl si tak v konkurenčním boji německých tankových výrobců. Ostatní firmy od něj nápad rychle okopírovaly. Přezdívka Tiger se nakonec stala oficiálním názvem a původní číselné označení zůstává pozapomenuto.

 

Vnitřní prostor ASCOD 2; větší foto / DP

 

U vozidla ASCOD je specifická situace. ASCOD není vlastní jméno, ale jde o zkratkové slovo, které v sobě nese informaci, že se jedná o výsledek mezinárodní spolupráce. ASCOD znamená Austrian Spanish Cooperative Development, vyjadřuje tedy, že první generace vozidla vznikla ve spolupráci rakouského a španělského obranného průmyslu, konkrétně tehdejší rakouské zbrojovky Steyr-Daimler-Puch a španělské Santa Bárbara Sistemas.

 

Tradice rakouského Steyru sahá až do roku 1864. Firma začínala výrobou pušek, ale postupně se z ní stal konglomerát vyrábějící i civilní dopravní prostředky a vojenskou pozemní techniku. Španělská Santa Bárbara Sistemas vznikla v 60. letech minulého století spojením tří státních vojenských arzenálů, jejichž tradice sahá až do 16. století.

 

Obě zbrojovky, španělská i rakouská, se na přelomu tisíciletí staly součástí holdingu General Dynamics European Land Systems, což je evropská větev amerického koncernu General Dynamics Corporation, který dlouhodobě patří svými tržbami mezi deset největších výrobců zbraní na světě. ASCOD tedy v současnosti lze považovat za nadnárodní vozidlo, na jehož vývoji a výrobě se podílí několik států NATO z obou břehů Atlantiku.

 

Prostor pro výsadek BVP ASCOD 2; větší foto / DP


ASCOD s národními jmény

Pokud má armádní technika moc obecný název nebo zkratku, vojenský lid si vypomáhá slangem. Například letitému, ale v některých parametrech stále vynikajícímu BVP-2 nebo jeho staršímu sourozenci BVP-1 přezdívají čeští vojáci „befko". Jak bylo řečeno výše, ASCOD není jméno, ale zkratka, která označuje spíše univerzální podvozkovou platformu či program výroby pozemních obrněných vozidel než konkrétní bojový stroj. Ze všech potenciálních účastníků výběrového řízení na nová pásová vozidla pro AČR se právě jen v případě vozidla ASCOD uplatnila praxe, můžeme říci národního či domácího pojmenování.


Rakušané mají Ulan (česky hulán), což je označení příslušníka lehké kavalérie habsburských vojsk z 18. a 19. století. Španělé mají Pizarro, což je jméno národního hrdiny (ale také krutého dobyvatele), který vedl španělské koloniální výboje v Jižní Americe, kde vyvrátil říši Inků. Britský projekt ASCOD (který mimochodem v soutěži porazil CV-90 od domácího výrobce BAE Systems) nese pojmenování Ajax, čímž Britové zabrousili do řecké mytologie (to platí i pro další varianty – Ares, Athena, Argus, Atlas, Apollo) a vozidla dostala jména podle řeckých hrdinů a bohů.

Nabízí se tedy teoretická otázka, jak by se mělo bojové vozidlo pěchoty a další odvozené varianty na podvozku ASCOD jmenovat v provedení pro Armádu ČR, pokud by jej velení armády i vláda vybraly jako nástupce vozidel BVP-2. Z dosavadní praxe je zřejmé, že výrobce ASCODu se lokálnímu pojmenování nebrání. Možná je to i proto, že se jednotlivé národní verze od sebe technicky liší podle požadavků uživatelů a specifické pojmenování má tuto skutečnost zdůraznit. Úvaha nad českým jménem pro ASCOD je tedy na místě.

 

Vnitřní prostor ASCOD 2; větší foto / DP


České jméno pro bojové vozidlo

Vybrat český název pro pozemní bojovou techniku není jednoduché, protože co člověk, to názor. Shodnout se na jménu českého vojevůdce či národního hrdiny nebo velké osobnosti? Co třeba Žižka, Přemysl Otakar, Valdštejn, Radecký, Roháč, Boleslav nebo Hus, Svatý Václav, Masaryk, Smetana, Dvořák či Komenský, Palacký, Mucha, Křižík, Mendel anebo Čapek, Hrabal, Nezval, Seifert, Zátopek atd.? Nebo zabrousit do české mytologie – Čech, Bruncvík, Bivoj, Vojen, Šárka, Vlasta, Horymír, Straba, Šemík, Golem?

 

Ženská jména nejsou ve výčtu náhodou, jednak Vlasta i Šárka byly legendární bojovnice z pověsti o dívčí válce, jednak použití ženských jmen pro vojenskou techniku má v českých zemích tradici, a to i v moderní době. Vzpomeňme jen například pojmenování DANA, Svatava, Božena, Sněžka, Bečva, Věra, Tamara atd. Nebo vybrat jméno související s českou vojenskou terminologií – palcát, cep, sudlice, biják, rapír, kyrys, řemdih? Či vybrat pojmenování z říše rostlin či zvířat? Konec konců nedotažený projekt českého kolového obrněného transportéru vyvíjeného v 90. letech nesl název Zubr.


Nabízí se tu vlastně šance uspořádat veřejné hlasování o pojmenování, které by vyjadřovalo lokální identitu nového obrněného pásového vozidla české armády. Je to o to více na místě, neboť jedním z požadavků výběrového řízení bude jistě i široké zapojení českých firem do jeho výroby, oprav, modernizací i logistických služeb, tedy zkráceně o jeho domestikaci či chceme-li počeštění.

 

Které pojmenování byste vybrali vy, nebo jaké byste navrhovali?HLASOVAT MŮŽETE ZDE

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojová vozidla pro Armádu ČR: ASCOD vs. CV90

Armáda České republiky projevuje zájem o nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty. V současné ...

ASCOD 2 – budoucnost českých motostřelců?

Česká armáda hledá nástupce letitého BVP-2 a jeho derivátů, které budou na příští desítky let tvořit ...

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně dokončily kvalifikaci protitankových řízených střel ...

Americká společnost General Dynamics hlásí silný vstup do roku 2018, uchází se i o armádní zakázky v Česku

Americká společnost General Dynamics oznámila na konci dubna hospodářské výsledky za první čtvrtletí ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • rtep
  08:17 29.06.2018

  no myslím že by jsme se mohli inspirovat u dob nedávných u aliančního spojence
  kdysi - starší ročníky jistě pamatují - mněli nemci auto pojmenované podle hradu Wartburg, co použít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no myslím že by jsme se mohli inspirovat u dob nedávných u aliančního spojence
  kdysi - starší ročníky jistě pamatují - mněli nemci auto pojmenované podle hradu Wartburg, co použít nějaké jméno českého hradu
  třeba Trosky, nebo Žebrák
  akvicice české armády a styl výběru tomu silně odpovídají
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:25 22.06.2018

  S ohledem na nového ministra by to mohlo být Mlátička :-/

  S ohledem na nového ministra by to mohlo být Mlátička :-/

 • PavolR
  19:13 22.06.2018

  Tak, Rambohafík nám vypadol, vedno so svojou paničkou. :-)

  Tak, Rambohafík nám vypadol, vedno so svojou paničkou. :-)

 • KOLT
  11:26 05.06.2018

  V Tarasech budou vozit tarasnice a rozbíjet s nimi zátarasy :-)

  V Tarasech budou vozit tarasnice a rozbíjet s nimi zátarasy :-)

 • skelet
  10:23 05.06.2018

  Pokud je Dragoun "lehký", tak co vzít něco ze středověku? Pavéza, Taras
  Přeci jen BVP je nejen ořem, ale i štítem pěšáka :)

  Pokud je Dragoun "lehký", tak co vzít něco ze středověku? Pavéza, Taras
  Přeci jen BVP je nejen ořem, ale i štítem pěšáka :)

 • Luky
  09:57 05.06.2018

  v čechách určitě dragouni tradici měli. Oni tu vydrželi myslím až do druhý světový, už po boku nových a těžkých obrněnců. Tím víc to na mě působí jako něco lehkého ....(jako např. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  v čechách určitě dragouni tradici měli. Oni tu vydrželi myslím až do druhý světový, už po boku nových a těžkých obrněnců. Tím víc to na mě působí jako něco lehkého ....(jako např. "kavalerie" na Strykerech nebo Huey s jejich skautskými klobouky a šavlemi)
  Skrýt celý příspěvek

 • Zdenoušek
  07:27 05.06.2018

  Když jsme u těch dívčích jmen navrhuji "Blanka"! Tohle jméno má v naší zemi i v armádě velkou tradici.

  Když jsme u těch dívčích jmen navrhuji "Blanka"! Tohle jméno má v naší zemi i v armádě velkou tradici.

 • skelet
  17:23 04.06.2018

  a ŠEMÍK uháněl směrem k Neumětelům :D

  a ŠEMÍK uháněl směrem k Neumětelům :D

 • PavolR
  16:34 04.06.2018

  RiMr71: Potom už radšej "Ilči" ľahšie sa to vyslovuje a tie kone boli aj tak úplne identitické. Alebo rovno "Apač" - mohlo by sa vykrikovať "Apači jedou! Apači jedou! Nemcom, ak by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: Potom už radšej "Ilči" ľahšie sa to vyslovuje a tie kone boli aj tak úplne identitické. Alebo rovno "Apač" - mohlo by sa vykrikovať "Apači jedou! Apači jedou! Nemcom, ak by sa vybralo niektoré z ich vozidiel, možno aj páčilo. :-)

  skelet:
  Ono je to skôr naopak - priveľa precedensov a otvorené možnosti k tvorbe nových. :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  14:58 04.06.2018

  A čo tak uź rovno Sandokan? :D

  A čo tak uź rovno Sandokan? :D

 • RiMr71
  13:20 04.06.2018

  ...a co Hatátitlá? Ale to je jen pro znalce... :)

  ...a co Hatátitlá? Ale to je jen pro znalce... :)

 • KOLT
  08:03 04.06.2018

  Dragoun je prostě fajn :-) O Kyrysníkovi jsem také přemýšlel, ale mo se mi pro BVP nelíbil, je to takové měkké. Ovšem jeho zřídkavější varianta Kyrysar... teda až na tu asociaci s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dragoun je prostě fajn :-) O Kyrysníkovi jsem také přemýšlel, ale mo se mi pro BVP nelíbil, je to takové měkké. Ovšem jeho zřídkavější varianta Kyrysar... teda až na tu asociaci s krysou. Ale já "najdu" asociaci ke všemu, tak na to kašlat. A koneckonců – Kyrysaři pískali a krysy táhly z města... ono to má něco do sebe :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  23:24 03.06.2018

  paradoxně měli dragouni v Čechách mnohem větší tradici než nějací Panduři (chorvatští pohraničáři) - přesto ten název nikdo neřešil. Pokud jde o dragouny, tak původně se jednalo o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  paradoxně měli dragouni v Čechách mnohem větší tradici než nějací Panduři (chorvatští pohraničáři) - přesto ten název nikdo neřešil. Pokud jde o dragouny, tak původně se jednalo o pouhou hypomobilní pěchotu. V druhé polovině 19. století, kdy byli zrušení kyrysníci, tak na ně přešla funkce těžkého jezdectva (po reformách zbyli jen husaři, huláni a dragouni). navíc i dle dobových manuálů, se jednalo v podstatě o elitní řadové jezdectvo - ne jen pohyblivou pěchotu. Neměli už kyrys, ale elitní styl jim zůstal.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:23 03.06.2018

  balm: Ale však práve na taký účel sa chovali dextrariovia (angl. destrier). Akurát výdrž má taký robustný kôň nižšiu, než klasický klusák...

  balm: Ale však práve na taký účel sa chovali dextrariovia (angl. destrier). Akurát výdrž má taký robustný kôň nižšiu, než klasický klusák...

 • balm
  20:47 03.06.2018

  @Luky Můžeš podat návrh na pojmenování podle koně krále Jiřího z Poděbrad, protože běžný kůň neměl dostatečnou nosnost, aby ho uvezl. Velmi se snažili vypořádati se s obtížným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Luky Můžeš podat návrh na pojmenování podle koně krále Jiřího z Poděbrad, protože běžný kůň neměl dostatečnou nosnost, aby ho uvezl. Velmi se snažili vypořádati se s obtížným úkolem a najít dostatečně silného koně.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:09 03.06.2018

  PavolIR: vtip je v tom, že žádný precedens neexistuje. Může se to nazývat BVP-3 nebo BVP-21 nebo Puma nebo Befelemepeseveze. Záleží jen na ochotě a fantazii armády a ministerstva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR: vtip je v tom, že žádný precedens neexistuje. Může se to nazývat BVP-3 nebo BVP-21 nebo Puma nebo Befelemepeseveze. Záleží jen na ochotě a fantazii armády a ministerstva obrany. A Pandur není nic proti ničemu. Byla to bojová jednotka státu jehož jsme byli součástí.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:51 03.06.2018

  Pandur je tiež neexistujúci typ vojska. ;-) Tým, že ste si ho nepremenovali (ako povedzme Slovínci) ste si vytvorili precedens. A chcete bojovníka na ťažkom bojovom voze, dajte mu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pandur je tiež neexistujúci typ vojska. ;-) Tým, že ste si ho nepremenovali (ako povedzme Slovínci) ste si vytvorili precedens. A chcete bojovníka na ťažkom bojovom voze, dajte mu meno Cepník. Kyrysník je otravne dlhé, to už potom radšej Kyrys.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:09 03.06.2018

  akorát Dragouni byli lehká jízda a když z koně slezli, někde ho uvázali s otýpkou sena....kdežto tenhle kůň je těžkotonážní a podporuje v boji osádku i výsadek - to už by mi víc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  akorát Dragouni byli lehká jízda a když z koně slezli, někde ho uvázali s otýpkou sena....kdežto tenhle kůň je těžkotonážní a podporuje v boji osádku i výsadek - to už by mi víc seděl "Kyrysník"....legendy mi ale přijdou chytlavější a míń kulhající než odkazy na neexistující typy vojsk
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  01:00 03.06.2018

  jura: snezka alebo svatava je tiez skratka?

  jura: snezka alebo svatava je tiez skratka?

 • Rase
  23:00 02.06.2018

  balm:
  ...ale přece ASCOD si můžeme pojmenovat jak budeme chtít ! :-D
  O výhodách toho, že Puma už má všechno integrované jsem se již zmiňoval. Ono i pokud ji koupíme, ale budeme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  balm:
  ...ale přece ASCOD si můžeme pojmenovat jak budeme chtít ! :-D
  O výhodách toho, že Puma už má všechno integrované jsem se již zmiňoval. Ono i pokud ji koupíme, ale budeme chtít jinou věž, jedno kolo navíc atd. tak budeme v pytli i s ní. Zkrátka Puma ve stavu v jakém je (vylepšená verze 2.0 jak má být v roce 2020), je jaká je. buď ji tak budeme chtít a můžeme ji mít brzo, nebo budeme čekat. U ostatních vozidel to samé. Buď vezmeme již zavedené vozidlo, nebo nový vývoj - tedy CV90 Mk.IV, Lynx 42, prodloužená Puma nebo funkční ASCOD 2 - tady si zkrátka moc nepomůže. Pokud vezmeme zavedené vozidlo, tak víme, že testy zaplatil někdo jiný a hlavně že to nějak funguje. I v tomhle mi vychází nejlíp Puma. Pokud si chceme počkat a bude AČR chtít nějaký speciál, tak je to vlastně jedno co to bude. Vyvážení a ozkoušení se bude muset jet nanovo.
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  19:40 02.06.2018

  V neschopnost a povrchnost naší politické reprezentace, nebo-li viditelnému obrazu našeho národa, se lze prakticky spolehnout. Roztříštěnost s osobními zájmy a záští vyvolává ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V neschopnost a povrchnost naší politické reprezentace, nebo-li viditelnému obrazu našeho národa, se lze prakticky spolehnout. Roztříštěnost s osobními zájmy a záští vyvolává pocity bezmoci a ztrátu víry v řešení situaci i v roce 2019. Bohužel.

  Představitelé a příslušníci AČR otevřeně upřednostňují BVP Puma, která splnila zadaná kritéria ze všech nejlépe (vojenský prostor Libavá, kde byla testována za přítomnosti AČR). Nejdražší a nejmodernější řešení s maximální ochranou posádek, kterých se naší armádě nedostává. Výcvik kvalitních posádek stojí mnohem více, než vlastní technika. Důležitý parametr vzhledem k okolnostem situace skromné profesionální armády. KMW nabízel přenos části know-how a zapojení domácích společností v řetězci výroby a servisu. I když některé základní verze pro chudé zákazníky jde za tučný bakšiš dovybavit i modrým z nebe, Puma už byla testována jako celek (ochrana, výzbroj, vybavení) a odpadají případné problémy s porodními bolesti integrace vybavení na přání zákazníka.


  "Defenstrátor" hodný svého jména, který by všechny ty Babiše, Hašky, Filipy, Kalousky ... převálcoval pásy. Jinak se mi líbí návrh pojmenování Dragoun. Univerzální a chytlavé.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  14:39 01.06.2018

  Kouba, průserář, který skoro nic nedokázal, ale nakonec vyhrál. Náhodou, to by na českou vojenskou techniku sedlo jak p*del na hrnec :-D

  Že nemáme tradici neznamená, že ji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kouba, průserář, který skoro nic nedokázal, ale nakonec vyhrál. Náhodou, to by na českou vojenskou techniku sedlo jak p*del na hrnec :-D

  Že nemáme tradici neznamená, že ji nemůžeme začít, každá někdy začala ;-) Mmchd, ona to koneckonců není tak úplně pravda, Sa. vz. 58 je Kosa (neoficiálně), Sa. vz. 61 Škorpion (oficiálně) a Uk. vz. 59 Rachot (neoficiálně). Radary mají ženská jména, stejně tak houfnice (vím, co znamená DANA, nicméně Slováci pokračovali s ženskými jmény dál), odminovávací komplet je Božena...

  RiMr, někdy přijeďte ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:07 01.06.2018

  Už tu chýbajú snáď len také názvy ako Švejk, Kyslík, Kouba alebo Kefalín.

  Už tu chýbajú snáď len také názvy ako Švejk, Kyslík, Kouba alebo Kefalín.

 • Jura99
  14:00 01.06.2018

  Vozidla AČR ani ČSLA se nenazývaly podle nějakých tradic nebo osob či zvířat (pokud se nepletu), buď jen vz. XY nebo zkratka (LT, BVP, PRAM...) nebo slovo zdánlivě s významem, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vozidla AČR ani ČSLA se nenazývaly podle nějakých tradic nebo osob či zvířat (pokud se nepletu), buď jen vz. XY nebo zkratka (LT, BVP, PRAM...) nebo slovo zdánlivě s významem, ale přitom zkratka (SKOT, STROP, DANA, KOLOS …).
  K husitské tradici by to mohl být TÁBOR, k legionářské tradici ŠVEC (plk. Švec jako vůbec první nasadil čs. obrněná vozidla do boje v Rusku), druhoválečná LIŠKA (gen. Liška byl velitelem obrněné divize).
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:28 01.06.2018

  Mě by se taky i v případě Pumy líbilo něco našeho... třeba Antropoid, nebo Kubiš, nebo Dekret (myšlen ten Benešův samozřejmě)...

  @Kolt - nebudu, musím makat na nových strojích ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě by se taky i v případě Pumy líbilo něco našeho... třeba Antropoid, nebo Kubiš, nebo Dekret (myšlen ten Benešův samozřejmě)...

  @Kolt - nebudu, musím makat na nových strojích :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:16 01.06.2018

  Českej název může mít cokoli se koupí.

  Českej název může mít cokoli se koupí.

 • Snownomad
  12:07 01.06.2018

  Rase je paranoik. Pouze dvakrát jsem zde reagoval na Raseho, z toho jednou komentem v této diskuzi. To k jeho žvástům o kremlobotech (LOL), které ukazují jen a jen na Raseho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase je paranoik. Pouze dvakrát jsem zde reagoval na Raseho, z toho jednou komentem v této diskuzi. To k jeho žvástům o kremlobotech (LOL), které ukazují jen a jen na Raseho hloupost.

  Jinak pro ostatní. Vy tady řešíte takovou píčovinu jako název transportéru, přičemž ani netušíte co bude vůbec koupeno. Nežerte to tak proboha.
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  07:43 01.06.2018

  BVP Sandála

  Vojaci vystupujú z BVP Sandála. Už len chýbajú biele ponožky. :)

  BVP Sandála

  Vojaci vystupujú z BVP Sandála. Už len chýbajú biele ponožky. :)

 • stronger.p
  01:00 01.06.2018

  KARLA

  PEAKE

  KAROLINA

  Obě se na MO zapsaly velmi dobře, tak proč po nich nepojmenovat BV :)

  KARLA

  PEAKE

  KAROLINA

  Obě se na MO zapsaly velmi dobře, tak proč po nich nepojmenovat BV :)

 • Rase
  22:42 31.05.2018

  Hlavně pojmenováváme něco, co ještě nemáme a dlouho mít nebudeme. Už teď je plán opožděný a vzhledem k chaosu na vládě, to vypadá na další promarněný rok. Ještě si říkám, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hlavně pojmenováváme něco, co ještě nemáme a dlouho mít nebudeme. Už teď je plán opožděný a vzhledem k chaosu na vládě, to vypadá na další promarněný rok. Ještě si říkám, že parádní by byl název Lišaj (hawkmoth) nebo Smrtihlav. Jo je to dlouhé, ale překlad je hodně super - lišaj smrtihlav v němčině: Totenkopfschwärmer :-D anglicky "death's head hawkmoth" i samostatně to zní skvěle

  Nesher a KOLT:
  Snownomad je taková moje kremlobotská opička, která za mnou všude chodí. Je neškodná, jen občas udělá hovínko, tak se jí nenechte rozptylovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:50 31.05.2018

  Nepriblizujte se k nasi hranici, nebo na vas posleme Tchyne! :-D

  Nepriblizujte se k nasi hranici, nebo na vas posleme Tchyne! :-D

 • Flader
  21:21 31.05.2018

  A veliteľské vozidlá by sa mohli volať svokra (tchyne) :D

  A veliteľské vozidlá by sa mohli volať svokra (tchyne) :D

 • Luky
  21:13 31.05.2018

  ...a spojovací/velitelské by bylo BLANÍK

  ...a spojovací/velitelské by bylo BLANÍK

 • Luky
  21:12 31.05.2018

  Ono by vlastně bylo fajn, používat ta jména pro odlišení jednotlivých verzí. Už nevím, jaké všechny chce armáda nakupovat, ale ty bojové by mohly začínat právě na "B", kdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono by vlastně bylo fajn, používat ta jména pro odlišení jednotlivých verzí. Už nevím, jaké všechny chce armáda nakupovat, ale ty bojové by mohly začínat právě na "B", kdy provedení IFV by bylo BRUNCVÍK, a velkokapacitní transportní (např. s MG) BIVOJ, kdežto provedení "medic" by se jmenovalo např. MARKYTÁNKA.

  Čili velitel praporu řekne podřízenému "vem si na akci tři Bivoje, dva Bruncvíky a Markytánku." A všem je to jasný, žádný složitý čísla a písmena netřeba...
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  20:30 31.05.2018

  Pánové, když už máme ve výzbroji Breny, tak co se nedržet nadále odkazu na druhoválečnou výzbroj Velké Británie. Navrhuji tedy název CHURCHILL. Byl to pěchotní tank což odkazuje na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, když už máme ve výzbroji Breny, tak co se nedržet nadále odkazu na druhoválečnou výzbroj Velké Británie. Navrhuji tedy název CHURCHILL. Byl to pěchotní tank což odkazuje na bojové vozidlo pěchoty a taky to byla taková nevzhledná krabice s ošklivou věží. Navíc má ASCODY Británie ve výzbroji...tedy Ajaxe.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:28 31.05.2018

  Jo, dost zdrojů se shoduje na tom, že původ blanické legendy je jasně keltský a název kopce taky.

  To Bé na začátku jména Bévépéčka se mi líbí čím dál víc.

  Takže Bivoj super, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo, dost zdrojů se shoduje na tom, že původ blanické legendy je jasně keltský a název kopce taky.

  To Bé na začátku jména Bévépéčka se mi líbí čím dál víc.

  Takže Bivoj super, ale kdyby se mělo vyrábět hlavně v Německu (snad ne) a u nás jen nějaké kompletace, tak by to mohlo být Bévépé tři BRUNCVÍK.
  Mimochodem ten borec pro nás získal českého lva.
  A hele BVP BOREC taky néjni špatný :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  20:21 31.05.2018

  Jara, keď sa ti nepáćia články ktoré momentálne nevychvaľujú PUMU do nebies, tak ich jednoducho nečítaj. Náhodou tu vznikla konečne nejaká diskusia bez zbytočnej vadenice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara, keď sa ti nepáćia články ktoré momentálne nevychvaľujú PUMU do nebies, tak ich jednoducho nečítaj. Náhodou tu vznikla konečne nejaká diskusia bez zbytočnej vadenice žabomyších vojen.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  20:05 31.05.2018

  Najvystiznejsi nazov v priestore V4 by bol : PROVIZE.

  Najvystiznejsi nazov v priestore V4 by bol : PROVIZE.

 • KOLT
  19:43 31.05.2018

  RiMr, jo, to mě taky neskutečně točí >:-( Mmchd, když už je to tu na odlekčené téma, dovolím si totální OT – nebudete v sobotu s nějakým modelem u Vl. Březí?

  RiMr, jo, to mě taky neskutečně točí >:-( Mmchd, když už je to tu na odlekčené téma, dovolím si totální OT – nebudete v sobotu s nějakým modelem u Vl. Březí?

 • KOLT
  19:39 31.05.2018

  Článek vypadá jako PR, protože to je PR. Nějak furt nechápu, podle jakého klíče redakce rozděluje "komerční sdělení" mezi rubriky "Tisková zpráva" a "Redakce AN" :-? Nemohl byste ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek vypadá jako PR, protože to je PR. Nějak furt nechápu, podle jakého klíče redakce rozděluje "komerční sdělení" mezi rubriky "Tisková zpráva" a "Redakce AN" :-? Nemohl byste mi to prosím pane Grohmanne vysvětlit?


  Snownomad, a to je co za výkřik do tmy?
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  19:31 31.05.2018

  Snownomad

  Pokud něco odmítáš, měl bys také říci proč. V argumentaci spočívá podstata diskuze.

  Snownomad

  Pokud něco odmítáš, měl bys také říci proč. V argumentaci spočívá podstata diskuze.

 • Nesher
  19:31 31.05.2018

  Snownomad

  Pokud něco odmítáš, měl bys také říci proč. V argumentaci spočívá podstata diskuze.

  Snownomad

  Pokud něco odmítáš, měl bys také říci proč. V argumentaci spočívá podstata diskuze.

 • Nesher
  19:30 31.05.2018

  jara
  To není o právu, ale o pravděpodobnosti, prostě pokud vyhraje Puma, tak to bude Puma i u nás. Ten článek je PR, to je fakt, ale na druhé straně, komu to vadí? Diskuze, která ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jara
  To není o právu, ale o pravděpodobnosti, prostě pokud vyhraje Puma, tak to bude Puma i u nás. Ten článek je PR, to je fakt, ale na druhé straně, komu to vadí? Diskuze, která se tady vyvinula je mnohem zajímavější než neustálé hádky s ruskou úderkou u článků o Pobaltí, Sýrii atp.

  Takže já být tebou, tak se spokojeně usmívám
  Skrýt celý příspěvek

 • Snownomad
  19:21 31.05.2018

  hlavně nic co vymyslel Rase

  hlavně nic co vymyslel Rase

 • Jara
  19:10 31.05.2018

  Nesher
  Každá armáda si muže pojmenovat jakékoliv vozidlo nebo bojovou techniku jak chce!
  Článek je směšný tím jak něco takového staví jak vyhodu nad konkurenci ....... chápu že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher
  Každá armáda si muže pojmenovat jakékoliv vozidlo nebo bojovou techniku jak chce!
  Článek je směšný tím jak něco takového staví jak vyhodu nad konkurenci ....... chápu že tady občas vyjde holt nějaká reklama, ale tohle je opravdu k smíchu nebo k pláči já ani nevím ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  19:03 31.05.2018

  Lyšák
  A co si tak nejdřív přečíst článek, je to tam vysvětleni. Obě německá vozidla jméno mají a CV90 si nepojmenovali nikde. Takže zbývá Ascod, který má v každé zemi jiné jméno.

  Lyšák
  A co si tak nejdřív přečíst článek, je to tam vysvětleni. Obě německá vozidla jméno mají a CV90 si nepojmenovali nikde. Takže zbývá Ascod, který má v každé zemi jiné jméno.

 • Lyšák
  18:30 31.05.2018

  Připomínky k redakci:

  A proč je to anketa na místní jméno pro Ascod?
  Když vyhraje jiné vozidlo, tak si české jméno nezaslouží?

  Připomínky k redakci:

  A proč je to anketa na místní jméno pro Ascod?
  Když vyhraje jiné vozidlo, tak si české jméno nezaslouží?

 • RiMr71
  16:58 31.05.2018

  ...víš kdo je to pesimista... poučený optimista...
  Nějak se to rozbředá v jakousi amorfní neurčitou hmotu (nákup obrněnců, nákup vrtulníků, debata o budoucnosti nadzvuku) a v té ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...víš kdo je to pesimista... poučený optimista...
  Nějak se to rozbředá v jakousi amorfní neurčitou hmotu (nákup obrněnců, nákup vrtulníků, debata o budoucnosti nadzvuku) a v té se maximálně daří korupci, Novotným a Strnadům a Dalíkům... a světélka na konci tunelu nevidím.
  Nejvíc je mi líto našich vojáků a i důstojníků u NATO. Aby komanči rozhodovali o tom jestli mise bude nebo nebude...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:35 31.05.2018

  RiMr – PVO TVRDÍK, nakoupený u našeho hlavního spojence, Číny. Jo, to nemá chybu :-) Ale jinak, proč toliko pesimusmu?

  RiMr – PVO TVRDÍK, nakoupený u našeho hlavního spojence, Číny. Jo, to nemá chybu :-) Ale jinak, proč toliko pesimusmu?

 • RiMr71
  15:47 31.05.2018

  Jo a jinak z celé zdejší diskuze mě nejvíc pobavil "Protiletadlový systém TVRDÍK".
  To nemá chybu... :)

  Jo a jinak z celé zdejší diskuze mě nejvíc pobavil "Protiletadlový systém TVRDÍK".
  To nemá chybu... :)

 • RiMr71
  15:44 31.05.2018

  ...tak s ohledem na poslední výsledky voleb a to co se furt děje na MO třeba LOBOTOM...

  Osobně jsem hlasoval pro TUNEL, ale kdybych měl být optimista, tak by se mi líbilo něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...tak s ohledem na poslední výsledky voleb a to co se furt děje na MO třeba LOBOTOM...

  Osobně jsem hlasoval pro TUNEL, ale kdybych měl být optimista, tak by se mi líbilo něco česky hravého, třeba TUZEMÁK nebo ŽEBŘIŇÁK, nebo něco dávající pocit ochrany těm nasádlovaným bigošům, třeba NEZMAR. Případně něco zdůrazňující velikost vnitřního prostoru - ALMARA. Když trochu potýrat spojence tak třeba SMRŠŤ nebo ŘEMDICH. A kdyby na vnější pancíř nedej bože zaklepala nějaká Duška, tak osazenstvu vevnitř nebude připadat podivný název KADIBUDKA...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:23 31.05.2018

  Těch legend o rytířích nebo králech / hrdinech co spí v horách je dost velká kupa. Hodně v tradičních keltských zemích, ale i jinde po světě. Spíš v tom vidím starou pohanskou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Těch legend o rytířích nebo králech / hrdinech co spí v horách je dost velká kupa. Hodně v tradičních keltských zemích, ale i jinde po světě. Spíš v tom vidím starou pohanskou tradici převzatou křesťany.

  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  13:35 31.05.2018

  Myslím, že legenda o Blanických rytířích s Kelty mnoho společného nemá, s největší pravděpodobností pochází z 15. století. Vznikla na základě nějaké bitvy či spíše srážky ke které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že legenda o Blanických rytířích s Kelty mnoho společného nemá, s největší pravděpodobností pochází z 15. století. Vznikla na základě nějaké bitvy či spíše srážky ke které došlo u Býkovic.
  Na druhou stranu je fakt, že Blaník není v evropském kontextu nijak ojediněl, v Rakousku mají velmi podobnou pověst o hoře Untersberg, akorát není jasné zda tam spí vojsko Fridricha Barbarossy nebo samotného Karla Velikého.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:07 31.05.2018

  Luky, o Blaníku jsem nevěděl, měl jsem za to, že je původně husitská (nějací zbloudilí Táborité či kdo to měl být, už si nepamatuju). Takže je ještě starší?

  Stran hrdinských ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, o Blaníku jsem nevěděl, měl jsem za to, že je původně husitská (nějací zbloudilí Táborité či kdo to měl být, už si nepamatuju). Takže je ještě starší?

  Stran hrdinských individualit – právě Bivoj prý má mít kořeny v keltských dobách (podle některých i jméno není od Sbyvoje, ale z nějakého keltského výrazu). Ono by to dávalo smysl, protože Kelti a kanci jdou tak nějak ruku v spárku :-)

  fenri, je zajímavé, že tady na JZ Čech Kelti kupodivu toliko neletí, ačkoliv bych ne to, že mají místní nějak zásadně víc slovanské než keltské krve, nevsadil ani pěťák ;-) Radši bych ho nevsázel ani proti německé :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:34 31.05.2018

  Mě se moc líbí čerpání inspirace z pověstí a historie. Však to nemusí být jen Staré pověsti české. Třeba Blaničtí rytíři jsou původem z keltské pověsti (Blaník je taky v koláči). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě se moc líbí čerpání inspirace z pověstí a historie. Však to nemusí být jen Staré pověsti české. Třeba Blaničtí rytíři jsou původem z keltské pověsti (Blaník je taky v koláči). Akorát se toho tolik nezachovalo, jako z pozdějších osídlení a kultur. Hodně názvů kopců a hlavně řek (Atava, Albis..to mi ale přijde spíš pro spojovací prostředky), spousta různých slov, ale jaké známe hrdinské individuality z těch starých dob?
  ---------------

  Taky jsem v koláči viděl T.G.M. a Garrigue (nebo Garyg) , což mi připomnělo, jak jeden spolužák napsal na gymplu do písemky "T. Garik Masaryk" a učitelka se nasmála, že to je jak jméno pro psa. Od té doby mi vždycky probleskne Tomáš Žeryk Masaryk a tím se dostávám k tomu, že i Žeryk by bylo hezké jméno pro nějakou lehčí techniku (nebo naopak velmi těžkou a žravou ve slangu :)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:33 31.05.2018

  Nesher, opravy jsou někdy vražda. Svého času starý francouzský Alcatel když jste začal psát slovo "práce" tak to změnil na "prcat". Holt Francouzi...:-)

  Ale jo, ten retro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher, opravy jsou někdy vražda. Svého času starý francouzský Alcatel když jste začal psát slovo "práce" tak to změnil na "prcat". Holt Francouzi...:-)

  Ale jo, ten retro sentiment o slovanském dubisku v části nás kremlobotů přežívá, ale asi ani už tam to nebude tak úplně žhavý.

  Ten slovanský sentiment v nás je díky tomu, že Kelty mají "zabrané" Bretonci a Irové a Velšané apod. No Germáni nás obecně a moc nemusí a tak na nás holt zbyli Slovani, navíc řeč a část zvyků...
  Pravda, také by se to BVP mohlo jmenovat ROM :-) krátké, úderné a nebezpečné pro kovové pancíře.

  Mongolové se s Rusy asi moc nenamíchali - kdyžtak spíš různí Polovci apod. - turkické národy. Mongolové je jiná skupinka.

  Myslím, že to křížení u Rusů z téhle strany tak silné nebylo. Neprobíhalo tam pravidelné "sklízení stepy", jako na dnešní Ukrajině (sebrat mládež do otroctví a na vojnu a obskočit co za obskočení stojí). Turkické národy s Rusy tolik nesplynuly. Doteď máte Tatrskou republiku (Kazaň) a Šojgu taky nevypadá jako typický Váňa. A dost exkurzů do etnogeneze. Moje oblíbené téma, furt s tím prudím. Aspoň že Češi se částečně zbavili nějakých iluzí, i když teď zase frčí, že jsme vlastně Kelti :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  11:15 31.05.2018

  fenri: Hlavně by to mělo mít vyhrazená místa pro těhotné vojákyně a přebalovací pultík. Z toho bych neustupoval.

  GE: geniální, ještě chybí bezbariérový vstup.

  fenri: Hlavně by to mělo mít vyhrazená místa pro těhotné vojákyně a přebalovací pultík. Z toho bych neustupoval.

  GE: geniální, ještě chybí bezbariérový vstup.

 • JiriR
  11:11 31.05.2018

  Bathory...

  Bathory...

 • JiriR
  11:07 31.05.2018

  Batory

  Batory

 • Nesher
  10:51 31.05.2018

  fenri
  Díky za upozornění, automatické opravy :-)
  Jinak k těm Slovanům a Rusům, někdy si přečti nějaké proruské weby, tam se to "slovanským dubiskem" na východě, které nás spasí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  Díky za upozornění, automatické opravy :-)
  Jinak k těm Slovanům a Rusům, někdy si přečti nějaké proruské weby, tam se to "slovanským dubiskem" na východě, které nás spasí jen hemží. Ostatně i na AN se to občas zjeví. Prostě jsem se snažil najít něco co by uspokojilo veškeré vrstvy společnosti. A k tomu z čeho Rusové vzešli bych přidal ještě Mongoly :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  10:10 31.05.2018

  Ten Dragoun se mi líbí asi nejvíc. Nechápu tu averzi k vojenské tradici před rokem 1918. Historie našeho státu nezačala až tímhle rokem a armáda dělá velkou chybu, že se od ní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ten Dragoun se mi líbí asi nejvíc. Nechápu tu averzi k vojenské tradici před rokem 1918. Historie našeho státu nezačala až tímhle rokem a armáda dělá velkou chybu, že se od ní distancuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:56 31.05.2018

  Nesher: Morena je val udělaný ledovcem.
  Ale MORANA je do dobrý nápad.

  Mimochodem co furt motáte Rusy a Slovany dokupy? Rusové jsou stejně málo Slovani, jako my. Mluví ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: Morena je val udělaný ledovcem.
  Ale MORANA je do dobrý nápad.

  Mimochodem co furt motáte Rusy a Slovany dokupy? Rusové jsou stejně málo Slovani, jako my. Mluví slovanskou řečí, tak do 1/3 v nich něco i je a pár generací se cítilo být hrozně slovanskými. To uspokojíte spíš Ukrajinskou, Srbskou, chorvatskou či Polskou úderku. Ani pravlast Slovanů tam (skoro) neleží. Jsou to Vikingy pře*ukaní Baltové, Ugrofinové a (nu dobrá) Slovani.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  09:35 31.05.2018

  Dovolím si dát ještě jeden návrh, někteří tu volají po ženském jméně (zřejmě kvůli genderové vyváženosti), jiní zase po slovanských kořenech, další chtějí něco co vzbuzuje hrůzu u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dovolím si dát ještě jeden návrh, někteří tu volají po ženském jméně (zřejmě kvůli genderové vyváženosti), jiní zase po slovanských kořenech, další chtějí něco co vzbuzuje hrůzu u nepřítele. Co tak pojmenovat to Morena, je to jméno rodu ženského, kořeny toho slova jsou ve staré slovanštině a znamená to vlastně smrtka. řekl bych, že je to historický kompromis, který uspokojí proevropské progresivisty (ženské jméno), ruskou úderku (slovanské kořeny) i obecné militaristy (smrt) :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:25 31.05.2018

  KOLT:
  Pořád nemůžu přijít na tu třetí zkomoleninu, co jste psal:
  "Nejhorší je, že u 90 % navrhovaných jmen mi hned naskakovaly asociace, jak by byla zkomolena. TYR – tirák, CEP ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:
  Pořád nemůžu přijít na tu třetí zkomoleninu, co jste psal:
  "Nejhorší je, že u 90 % navrhovaných jmen mi hned naskakovaly asociace, jak by byla zkomolena. TYR – tirák, CEP – střep, KUNA – .... :-) Ale s tím se holt musí počítat."
  :-DD

  Ne, vážně, bylo by to genderově vyvážené a česká vlajka by na tom stroji byla jak na představení v Brně. Tedy moderně, pokrokově a pěkně po neobolševicku.
  Hlavně by to mělo mít vyhrazená místa pro těhotné vojákyně a přebalovací pultík. Z toho bych neustupoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • Packal
  09:12 31.05.2018

  No, když už to má něco navozovat a jako bonus mít zemědělské nářadí (cep), navrhuji modernější - Mlátička. Vojáci hned budou vědět, na čem jsou a jak to bude asi uvnitř vypadat, až ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, když už to má něco navozovat a jako bonus mít zemědělské nářadí (cep), navrhuji modernější - Mlátička. Vojáci hned budou vědět, na čem jsou a jak to bude asi uvnitř vypadat, až to povalí terénem 50km/h :)
  A hlavně se to bude dobře vyjímat v novinách - do Pobaltí míří motostřelci s Mlátičkami v doprovodu Pandurů...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:11 31.05.2018

  Luky, já dal Golema, ale máte pravdu, že by byl lepší pro tank. Bivoj není špatný, syn by měl radost :-)

  Jinak mě napadá, že začínat na K by to nemělo, neb Kolový...

  Co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, já dal Golema, ale máte pravdu, že by byl lepší pro tank. Bivoj není špatný, syn by měl radost :-)

  Jinak mě napadá, že začínat na K by to nemělo, neb Kolový...

  Co takhle VOSA – je to tradičně ženské, dosti útočné a dá se z toho udělat akronym, třeba Vojenský Obrněný Střílející Automobil ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:08 31.05.2018

  Popravdě, když jsem konečně hlasovací formulář otevřel, tak jsem okamžitě vybral "Bivoje". Nezatížené husitstvím a je vlastně hezký, když se technika personifikuje.

  Bivoj je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Popravdě, když jsem konečně hlasovací formulář otevřel, tak jsem okamžitě vybral "Bivoje". Nezatížené husitstvím a je vlastně hezký, když se technika personifikuje.

  Bivoj je super nápad a tank by mohl být Golem.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:08 31.05.2018

  fenri, k uzlu na jazyku stačí i ten BERSERKR, vždyť to pořádně nevysloví ani většina Čechů ;-)

  semtam, díky, že jste mě označil "za zenitem". Nicméně použít termínu LADA by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, k uzlu na jazyku stačí i ten BERSERKR, vždyť to pořádně nevysloví ani většina Čechů ;-)

  semtam, díky, že jste mě označil "za zenitem". Nicméně použít termínu LADA by nešlo asi kvůli právním záležitostem, ona ta automobilka ještě existuje, víte? A mimochodem, nemohu se zbavit dojmu, že tu pracuje něčí podvědomí (nebo i vědomí?), když se prosazuje tenhle název... ale to je jedno, nechci rozjíždět šarvátky.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:04 31.05.2018

  Musím říct, že jsem se tak dobře nepobavil už dlouho :-) Rambohafík rulez :-D

  S většinou (vážně) navrhovaných jmen bych neměl problém. Nicméně Raseho Dragoun má asi největší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musím říct, že jsem se tak dobře nepobavil už dlouho :-) Rambohafík rulez :-D

  S většinou (vážně) navrhovaných jmen bych neměl problém. Nicméně Raseho Dragoun má asi největší logiku, zvlášť, když už máme Pandury. A je to i mezinárodně srozumitelné, byť vlastně s jiným významem.

  Nejhorší je, že u 90 % navrhovaných jmen mi hned naskakovaly asociace, jak by byla zkomolena. TYR – tirák, CEP – střep, KUNA – .... :-) Ale s tím se holt musí počítat. Z Dragouna by určitě udělali Drahouna nebo rovnou Nahouna.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:53 31.05.2018

  ...nadruhou stranu pokud by měly názvy tvořit nějaký logický celek (za mě není nutné) a jednalo by se o historickou výzbroj, pak by BVP mohlo být "CEP".

  ...nadruhou stranu pokud by měly názvy tvořit nějaký logický celek (za mě není nutné) a jednalo by se o historickou výzbroj, pak by BVP mohlo být "CEP".

 • Stanislav
  08:49 31.05.2018

  A čo tak " Perun" , alebo " Parom"?

  A čo tak " Perun" , alebo " Parom"?

 • Luky
  08:48 31.05.2018

  Díky za navedení Starlighte, trošku jsem se na na fotbale picnul a přehlédl to.
  Mě se ten exekutor pořád líbí, ale je to dlouhý.

  Proto by asi byla nejlepší "KUNA". Tyhle šelmy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Díky za navedení Starlighte, trošku jsem se na na fotbale picnul a přehlédl to.
  Mě se ten exekutor pořád líbí, ale je to dlouhý.

  Proto by asi byla nejlepší "KUNA". Tyhle šelmy jsou hrozně drsný a i chlapovi naženou strach (třeba kuna v železech). A pro tank "KYRYS".

  Nebyl nějaký hezký český úderný název pro vozovou hradbu? Znám jen německý "Wagenburg".
  Skrýt celý příspěvek

 • Mindas
  08:08 31.05.2018

  Ze zde jmenovanych je asi prihodny Dragoun, ale za me moc dlouhe. Kat je take dobry. Kratke, uderne. Mne by se treba libil Elias(dle gen. Eliase), ale psano a vyslovovano takto bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ze zde jmenovanych je asi prihodny Dragoun, ale za me moc dlouhe. Kat je take dobry. Kratke, uderne. Mne by se treba libil Elias(dle gen. Eliase), ale psano a vyslovovano takto bez diakritiky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Packal
  07:48 31.05.2018

  Taky bych nedoporučoval firemní označení - třeba Ronson, to už tady taky bylo...

  Taky bych nedoporučoval firemní označení - třeba Ronson, to už tady taky bylo...

 • Packal
  07:46 31.05.2018

  Nejraději bych zůstal u osvědčeného Puma. A nemusí se to ani překládat :-P

  Nicméně, po osobnostech bych viděl pojmenovávat možná lodě - bitevní loď Maršál Radecký, bitevní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejraději bych zůstal u osvědčeného Puma. A nemusí se to ani překládat :-P

  Nicméně, po osobnostech bych viděl pojmenovávat možná lodě - bitevní loď Maršál Radecký, bitevní křižník Jan Hus, letadlovka Generál Šnejdárek...

  Dříve použitá jména techniky bývala zkratkou (DANA, SKOT...), je otázkou, zda se toho držet a co by vzniklo?

  Případně se inspirovat v zahraničí a vybírat jména navozující použití, tedy Marder (Kuna), Lynx (Rys), Luchs (Rys), Wiesel (Lasička), Gepard, Leopard, nemusí být nutně zvířecí - Kürassier a zavedený Pandur atd.
  Tomu odpovídá Raseho Dragoun. Bonusem tohoto označení je i způsob nasazení dragounů, kdy se přesouvali jako jízda, ale bojovali jako pěchota, tedy pro moderní befko příhodné...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:35 31.05.2018

  Landsknecht...

  Nebo pro zmatení, demoralizaci a zničení fonických komunikačních prostředků nepřítele tam nacpat Ř. (nesměli bychom tedy válčit s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Landsknecht...

  Nebo pro zmatení, demoralizaci a zničení fonických komunikačních prostředků nepřítele tam nacpat Ř. (nesměli bychom tedy válčit s Poláky):
  PODŘIPSKÝKŘEN...

  Dovedete si představit to prskání, zalévání mikroportů slinty, opocená čela....když by nepřítel reportoval pohyb naší mechanizované pěchoty? :-)

  Tak vážně v tomto srandavlákně:
  Za mně TYR, SVAROG, BERSERKR a nebo VLK / WOLF. Líbil se mi i zde navrhovaný KAT.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:21 31.05.2018

  lorgarius: efekt si predstavujete asi takýto, však:
  http://m.blog.hu/na/nagyhaboru...

  Inak, nakukol som do textu "Ktož jsu boží bojovníci" a k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lorgarius: efekt si predstavujete asi takýto, však:
  http://m.blog.hu/na/nagyhaboru...

  Inak, nakukol som do textu "Ktož jsu boží bojovníci" a k mojim predošlým husitským návrhom "Bratrík", "Cepník", som vydoloval ešte pomenovanie "Drabant" ;-) (nemýliť si s trabantom)
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  07:02 31.05.2018

  zo slovanskej mytologie co takto boh mesacneho svetla chors, alebo radsej kikimora?
  zo zvieracej rise co takto tchor, myslim ze vozidlo/zbranovy system s takymto oznacenim zatial ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zo slovanskej mytologie co takto boh mesacneho svetla chors, alebo radsej kikimora?
  zo zvieracej rise co takto tchor, myslim ze vozidlo/zbranovy system s takymto oznacenim zatial nie je v ziadnej armade sveta a pritom je vie byt velmi neprijemnym protivnikom.

  alebo co takto prevziat nazov niecoho co si vacsina ludi s ceskom lahko spoji Pilsner, Branik, Cerny Drak, Kozel ...
  si viem predstavit to prekvapenie/radost u spojencov aj protivnikov ked sa vo vysielacke ozve nieco ako: pilsner je uz na ceste :).
  Skrýt celý příspěvek

 • technik
  06:46 31.05.2018

  Hrozně si přeji aby 7.MB byla vyzbrojena moderními vozidly Ascod. Konečně se nám přestanou vysmívat že u nich v pohodě cvičí prapor a u nás jen jednotlivý roty nebo trosky rot ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hrozně si přeji aby 7.MB byla vyzbrojena moderními vozidly Ascod. Konečně se nám přestanou vysmívat že u nich v pohodě cvičí prapor a u nás jen jednotlivý roty nebo trosky rot protože komplet jednu rotu bez vyrabovani ostatních prostě nedáme. Ale tak hlavně že to bude mít o dvě generace víc než stávající bevko. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  00:40 31.05.2018

  @Luky

  Přestaň tu pubertálně exhibovat a buď chlap! Nepiš to sem, ale do hlasovacího formuláře :-). Zatím nevidím, že že by jsi tam nějak přispěl.

  O Abramsy strach neměj. Mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Luky

  Přestaň tu pubertálně exhibovat a buď chlap! Nepiš to sem, ale do hlasovacího formuláře :-). Zatím nevidím, že že by jsi tam nějak přispěl.

  O Abramsy strach neměj. Mají nově posádku 50 km severně od našich hranic a vypadá to, že tam už asi zůstanou na hodně dlouho.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:50 30.05.2018

  A jako tank bych vzal Tuska z USA přebytků (ať má Starlight konečně zářez) a jmenoval by se SYFL, tedy "samohybný yenkee fakoff loader"

  A jako tank bych vzal Tuska z USA přebytků (ať má Starlight konečně zářez) a jmenoval by se SYFL, tedy "samohybný yenkee fakoff loader"

 • Luky
  22:40 30.05.2018

  Tak mě by se líbil koloový obrněný transportér KOKOT a pásový PYČA.
  Kdyby to náhodou neprošlo, tak bevko by mohlo být EXEKUTOR a to bez ohledu na dodavatele.

  Tak mě by se líbil koloový obrněný transportér KOKOT a pásový PYČA.
  Kdyby to náhodou neprošlo, tak bevko by mohlo být EXEKUTOR a to bez ohledu na dodavatele.

 • black_raven
  22:32 30.05.2018

  Arés - podle řecké mytologie Bůh války, sice nesouvisí s naší historií, ale je to jednoduché a srozumitelné a úderné, rozhodně lepší než ASCOD

  Arés - podle řecké mytologie Bůh války, sice nesouvisí s naší historií, ale je to jednoduché a srozumitelné a úderné, rozhodně lepší než ASCOD

 • skelet
  22:07 30.05.2018

  Tvrdík je dobré jméno pro zaminovacíé prostředek nebo pro loudavou munici. Toto jméno je dnes synonymem výbuchu.

  Tvrdík je dobré jméno pro zaminovacíé prostředek nebo pro loudavou munici. Toto jméno je dnes synonymem výbuchu.

 • Flader
  22:00 30.05.2018

  Tvrdík by bolo dobré meno skôr pre protilietadlový systém :D

  Tvrdík by bolo dobré meno skôr pre protilietadlový systém :D

 • skelet
  21:56 30.05.2018

  Tak Pandur byla vojenská jednotka státu, jehož jsme byli součástí. Takže tam ve jméně není problém.
  A Gripen se u nás nevyrábí ;)

  Tak Pandur byla vojenská jednotka státu, jehož jsme byli součástí. Takže tam ve jméně není problém.
  A Gripen se u nás nevyrábí ;)

 • fenri
  21:55 30.05.2018

  Rase: když podle ministra tak za mně TVRDÍK.
  Je to tvrďácké a zapsal se nezapomenutelně.

  Rase: když podle ministra tak za mně TVRDÍK.
  Je to tvrďácké a zapsal se nezapomenutelně.

 • fenri
  21:54 30.05.2018

  Pavol, Nesher, pravda pánové. Ten Perun se mi k relativně lehkému expedičnímu vozítku nelíbí. To je na tank či ShKH či salvový raketomet.

  Dexnom - já vím, ale ale ve válce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavol, Nesher, pravda pánové. Ten Perun se mi k relativně lehkému expedičnímu vozítku nelíbí. To je na tank či ShKH či salvový raketomet.

  Dexnom - já vím, ale ale ve válce bojovali, nebyli profi armády. A slovanští sekerníci (v civilu drvoštěpové) byli dost vyhlášení .
  Ale to slovíčko je drsně zvukomalebné, souhlasíte?
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:47 30.05.2018

  semtam:
  "Lada" už rozebral PavolR. Taky bych se vyhl tomu, pokud koupíme ASCOD, tak abysme ho pojmenovali třeba podle kočkovité šelmy - Puma, nebo podle generála - Sherman :-D ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  "Lada" už rozebral PavolR. Taky bych se vyhl tomu, pokud koupíme ASCOD, tak abysme ho pojmenovali třeba podle kočkovité šelmy - Puma, nebo podle generála - Sherman :-D

  jinak souhlasím s dušanem. Stejně se u AČR používá oficiální jméno - viz Pandur, Gripen atd. Puma tak bude Puma, Lynx zůstane Lynxem (přitom to je rys). ASCOD bude počeštěně Askod a CV90 zas Cévéčko. Snad nepůjdeme americkou cestou, kdy techniku pojmenovávají podle ministra obrany - u nás tedy Šlechtová :-D
  Marobud i Perun se mi taky líbí.
  Skrýt celý příspěvek

 • dexnom
  21:47 30.05.2018

  fenri: http://slovane.cz/?p=260...
  podle rozboru to byli slovane, ale drevorubci ;)

  fenri: http://slovane.cz/?p=260...
  podle rozboru to byli slovane, ale drevorubci ;)

 • tomas.kotnour
  21:41 30.05.2018

  Armáda plánuje nasadit tyrany? Za mě dobré, kam se hrabe přívětivá Katka :D

  Armáda plánuje nasadit tyrany? Za mě dobré, kam se hrabe přívětivá Katka :D

 • PavolR
  21:37 30.05.2018

  fenri: TYR, resp. Týr je aj bohom vojny a odvahy v severskej mytológii, takže by sa technicky nemuselo meniť ani v prípade nemeckého stroja ...

  fenri: TYR, resp. Týr je aj bohom vojny a odvahy v severskej mytológii, takže by sa technicky nemuselo meniť ani v prípade nemeckého stroja ...

 • Nesher
  21:36 30.05.2018

  Perun už v armádě co nevidět bude, nikoliv však BVP, ale vozidlo pro SOF

  Perun už v armádě co nevidět bude, nikoliv však BVP, ale vozidlo pro SOF

 • fenri
  21:35 30.05.2018

  Perun pro tank. Bevko Svaroga či Striboga. Nebo by se mi líbil i ten Berserkr. Sice si většina lidí myslí, že je to vikingský bojovník, ale jde o slovanské slovo a jsou to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Perun pro tank. Bevko Svaroga či Striboga. Nebo by se mi líbil i ten Berserkr. Sice si většina lidí myslí, že je to vikingský bojovník, ale jde o slovanské slovo a jsou to slovanští sekyrníci. Pravda, nejde o mytologii, jako u Peruna, Svaroga...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:32 30.05.2018

  fenri

  Ten Perun nezní špatně. Sice už existuje u poláků Piorun (PVO). Trochu mi jenom nesedí to, že Perun je bůh hromovládce a to se na BVP moc nehodí. Ale jméno je to dobré.

  fenri

  Ten Perun nezní špatně. Sice už existuje u poláků Piorun (PVO). Trochu mi jenom nesedí to, že Perun je bůh hromovládce a to se na BVP moc nehodí. Ale jméno je to dobré.

 • fenri
  21:29 30.05.2018

  Co TYR? úderný, přemyslovský geroj.

  Pokud by šlo o německý stroj, co třeba Marobud.
  Z těch slovanských kromě Svaroga či Berserkra se mi ještě líbí STRIBOG ( snad by to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co TYR? úderný, přemyslovský geroj.

  Pokud by šlo o německý stroj, co třeba Marobud.
  Z těch slovanských kromě Svaroga či Berserkra se mi ještě líbí STRIBOG ( snad by to kuracinův samopal přebilo) a hodně dobrý je padnuvší PERUN.
  Skrýt celý příspěvek

 • benter
  21:26 30.05.2018

  čo napríklad Pepa ? tradičné a ľahko vysloviteľné

  čo napríklad Pepa ? tradičné a ľahko vysloviteľné

 • PavolR
  21:26 30.05.2018

  Trojhláskové, ako povedzme Sirotek, radšej nie ... ale čo takto CEPNÍK.

  Trojhláskové, ako povedzme Sirotek, radšej nie ... ale čo takto CEPNÍK.

 • semtam
  21:26 30.05.2018

  Nesher

  Píka fakt ne :) Pikaču, Píča.

  Nesher

  Píka fakt ne :) Pikaču, Píča.

 • Nesher
  21:22 30.05.2018

  Tak když je Legionář či Dobrovolec příliš dlouhý a ještě k tomu obtížně vyslovitelný pro cizince (to jsou tedy kritéria), tak co třeba Pika, hrdina a navíc ještě zbraň

  Tak když je Legionář či Dobrovolec příliš dlouhý a ještě k tomu obtížně vyslovitelný pro cizince (to jsou tedy kritéria), tak co třeba Pika, hrdina a navíc ještě zbraň

 • semtam
  21:19 30.05.2018

  Lapiduch pro zdravotní verzi.

  Lapiduch pro zdravotní verzi.

 • fenri
  21:16 30.05.2018

  Když voják, tak SIROTEK (ten je navíc naše máma :-))

  Ale mně by se líbil třeba SVAROG, nebo BERSERKR

  Ze zvířátek VLK. Ale Lynxový Rys je také OK.

  Když voják, tak SIROTEK (ten je navíc naše máma :-))

  Ale mně by se líbil třeba SVAROG, nebo BERSERKR

  Ze zvířátek VLK. Ale Lynxový Rys je také OK.

 • Zemak
  21:15 30.05.2018

  No když nic jiného, tak já se královsky bavím :) zábavnější téma jsem ještě neviděl. Přihodím taky něco do placu, FIDO. Strýčka Fido asi znáte všichni ne, ten se vším vyjebal.

  No když nic jiného, tak já se královsky bavím :) zábavnější téma jsem ještě neviděl. Přihodím taky něco do placu, FIDO. Strýčka Fido asi znáte všichni ne, ten se vším vyjebal.

 • Dušan
  21:10 30.05.2018

  Hlasovat nebudu, zesměšňovat to tady také nechci. Nejde o hlasování, ale o další PR akci. V tomto případě když GDELS už nemá s ASCODem čím uchvátit, tak píše články na taková ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hlasovat nebudu, zesměšňovat to tady také nechci. Nejde o hlasování, ale o další PR akci. V tomto případě když GDELS už nemá s ASCODem čím uchvátit, tak píše články na taková témata. Jako kdyby tady někdo měl možnost ovlivnit jméno budoucího nového českého BVP.
  Za mě - stále doufám, že uspěje německé řešení a obě již jména mají a poměrně dobrá.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:07 30.05.2018

  PavolR

  To jsem také čekal, ale ty generace co je okamžitě napadne žigul jsou už za zenitem.
  Mladší generace už tak vyhraněný nejsou.

  Také bych se vyhnul takovým ostrým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  To jsem také čekal, ale ty generace co je okamžitě napadne žigul jsou už za zenitem.
  Mladší generace už tak vyhraněný nejsou.

  Také bych se vyhnul takovým ostrým jménům jako, k nám to moc nepasuje. I když teď mě napadá lev. Myslím, že vysvětlení není třeba.

  Poznámka pod čarou, co takhle Drahoš. Z důvodů ceny kontraktu :)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:54 30.05.2018

  semtam:
  Až také tradičné, že evokuje Žigulík. To radšej zalistovať a nájsť niečo v Jiráskovi ...

  semtam:
  Až také tradičné, že evokuje Žigulík. To radšej zalistovať a nájsť niečo v Jiráskovi ...

 • semtam
  20:46 30.05.2018

  Rase

  A co Lada, je to ženské jméno bohyně. Tradiční a vyslovitelné.

  Rase

  A co Lada, je to ženské jméno bohyně. Tradiční a vyslovitelné.

 • tomas.kotnour
  20:46 30.05.2018

  Vozidlo s kanónem a PTŘS by mělo mít něco úderného... jestli to bude něco s 40+mm a dvojicí PTŘS, tak to bude Kat.. Armáda plánuje vyslat prapor katů. Jedna věta popíše celou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vozidlo s kanónem a PTŘS by mělo mít něco úderného... jestli to bude něco s 40+mm a dvojicí PTŘS, tak to bude Kat.. Armáda plánuje vyslat prapor katů. Jedna věta popíše celou operaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:40 30.05.2018

  Nesher:
  To sú dosť dlhé mená. Ale čo takto "Sokol"? Znie to nevinne, no je v tom tá politika. :-D

  Nesher:
  To sú dosť dlhé mená. Ale čo takto "Sokol"? Znie to nevinne, no je v tom tá politika. :-D

 • Rase
  20:39 30.05.2018

  skelet:
  Zubr je dobré jméno pro OT, bez bojové věže. Vozidlo s kanónem a PTŘS by mělo mít něco úderného (vlk - rychlý a kouše, sršeň - rychlý a bodá, nebo oklikou od dragouna je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet:
  Zubr je dobré jméno pro OT, bez bojové věže. Vozidlo s kanónem a PTŘS by mělo mít něco úderného (vlk - rychlý a kouše, sršeň - rychlý a bodá, nebo oklikou od dragouna je drak - plive oheň). Další věcí je, že název by měl být vyslovitelný i v jiné řeči než češtině, pro moderní cool efekt - tím odpadá Žižka, Žibřid a podobně.
  ps. srbové pojmenovali svoje obrněné vozidlo 4x4 (BOV M16) stylově - Miloš... to snad nikdo nechce
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:38 30.05.2018

  Rase

  Popravdě jsem očekával tuto reakci. Pointa tkví v tom, že naše armáda měla co do činění s dragouny až v samém závěru jejich existence. Jejich zlatá éra byla v období, jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Popravdě jsem očekával tuto reakci. Pointa tkví v tom, že naše armáda měla co do činění s dragouny až v samém závěru jejich existence. Jejich zlatá éra byla v období, jak jsem již zmiňoval.

  Zubr je sice bíložravec, ale nasrat bys ho nechtěl :) Orel bělohlavý je zase mrchožrout (ne 100%) a nějak to nevadí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  20:37 30.05.2018

  Keď nad tým tak premýšľam, najmodernejší prírastok OS SR v podobe modernizovaného pásového bojového vozidla pechoty BVP - M / bojového prieskumného vozidla BPsVI má v podstate ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Keď nad tým tak premýšľam, najmodernejší prírastok OS SR v podobe modernizovaného pásového bojového vozidla pechoty BVP - M / bojového prieskumného vozidla BPsVI má v podstate stále pôvodom české meno Svatava - M, a kto vie ako to nakoniec aj s tým Vašim tendrom na prezbrojenie BVP v AČR pri vláde v demisii dopadne :-)

  zdroj: https://www.youtube.com/watch?...

  P.S. ešte ma napadlo, že ak sa Šakal neosvedčil môže ho nahradiť Hyena :-)))
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:27 30.05.2018

  Rase nevím jak ty, ale já bych se blízkému setkání s tím býložravcem co akorát žužlá trávu jako hodně rád vyhnul :D
  Určitě je blbost je pojmenovat po nějaké osobnosti. Zní to u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase nevím jak ty, ale já bych se blízkému setkání s tím býložravcem co akorát žužlá trávu jako hodně rád vyhnul :D
  Určitě je blbost je pojmenovat po nějaké osobnosti. Zní to u nás zkrátka blbě.

  Tisková zpráva "cvičení se zúčastnilo dvacet Čapků doprovázených pěti Pandury a jedním svatým Václavem"...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:19 30.05.2018

  semtam:
  československá armáda měla za první republiky dragouny (viz obrázek dole). Název Pandur nikomu nevadí - přitom to je taky Habsburskou-chorvatská tradice...
  stejně si ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  československá armáda měla za první republiky dragouny (viz obrázek dole). Název Pandur nikomu nevadí - přitom to je taky Habsburskou-chorvatská tradice...
  stejně si ale myslím, že jménům lidí a zbraním bych se vyhnul - zní to pitomě (jména z Rukopisů jsou skvělý vtip :-D) . Golem je parádní a má sílu, ale tradice nulová, navíc by se hodil spíš pro tank. Rozesmál mě palcát (to už jim můžeme říkat po tradiční české zbrani - houfnice) nebo kyrys - to už radši kyrysník :-D
  Za mě Dragoun, Golem nebo Vlk
  ps. zubr zní dobře, ale je to býložravec a žužlá akorát trávu

  Dragounský pluk číslo 2 při přehlídce v poli. V čele velitel pluku plukovník jezdectva Miroslav Brož:

  https://forum.valka.cz/attachm...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  20:15 30.05.2018

  semtam
  Dragounské pluky měla i Čs. armáda za první republiky, Jízdní pluky byly v roce 1936 přejmenovány na dragounské. Tedy ten Rasův nápad není zcela od věci.
  Mně se, ale více ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam
  Dragounské pluky měla i Čs. armáda za první republiky, Jízdní pluky byly v roce 1936 přejmenovány na dragounské. Tedy ten Rasův nápad není zcela od věci.
  Mně se, ale více líbí Pavolův nápad, byť to bylo spíše takové rýpnutí. Ale nezacházel bych tak daleko do minulosti, vzhledem k tomu, že tu máme to 100leté výročí, tak by to mohl být "Legionář" nebo "Dobrovolec", pokud bychom chtěli být historicky přesní.
  Skrýt celý příspěvek

 • AngryCZ
  20:12 30.05.2018

  A co třeba Bruncvík?

  A co třeba Bruncvík?

 • honzase
  20:12 30.05.2018

  Pojmenoval bych ho Želva, můj děda s ní sloužil a byl to takovej předchůdce dnešních vozidel. Ale jelikož je to za mě nejtrapnější PR článek na AN, tak hlasuji pro nic.

  Pojmenoval bych ho Želva, můj děda s ní sloužil a byl to takovej předchůdce dnešních vozidel. Ale jelikož je to za mě nejtrapnější PR článek na AN, tak hlasuji pro nic.

 • 3RMO
  20:09 30.05.2018

  PavolR. :):):):D

  PavolR. :):):):D

 • PavolR
  20:05 30.05.2018

  ... no, len aby to nakoniec nebol Rambohafík ...

  ... no, len aby to nakoniec nebol Rambohafík ...

 • semtam
  19:57 30.05.2018

  Je to vlastně taková kravinka, široká veřejnost si s tímto moc asi neporadí.

  Za mě bych šel cestou již existujících tradic v rámci AČR a pokud možno aby jméno nevyvolávalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to vlastně taková kravinka, široká veřejnost si s tímto moc asi neporadí.

  Za mě bych šel cestou již existujících tradic v rámci AČR a pokud možno aby jméno nevyvolávalo zbytečné asociace.

  Jméno bych viděl buďto ženské či alternativně zvířecí či rostlinné nebo mytologické.

  Nepojmenovával bych vozidlo podle našich "vojevůdců", tohle nemá u nás žádnou tradici a v našem prostředí by to mohlo působit i komicky.

  Vyvaroval bych se i názvu Dragoun. Dragouni tu byli za Habsburků a tím pádem nějaká návaznost na ryze české vojsko odpadá. Ironií osudu by bylo, kdyby se vozidlo takto opravdu pojmenovalo a bylo německé či rakouské výroby. To by jsme byli jak za Rakouska-Uherska :)

  Moc jsem se nad jménem nezamýšlel, co se mi jeví jako vhodné je ZUBR či LADA, obě jména již byla vybrána kdysi pro OT a náhradu vz.58. a dají se dobře skloňovat.

  Samozřejmě na jménu nějak nelpím, ani nemůžu a možná se najde nějaké vhodnější či nakonec BVP bude bez jména a vznikne jen slang.
  Skrýt celý příspěvek

 • 3RMO
  19:54 30.05.2018

  např. Frištenský, železný Zekon, Franta Kocourek :)
  anebo po slavných politicích(komediantech) co byli na MO např: Mirda Kalousek, Parkanová, Stropnický, Kočí... :)

  např. Frištenský, železný Zekon, Franta Kocourek :)
  anebo po slavných politicích(komediantech) co byli na MO např: Mirda Kalousek, Parkanová, Stropnický, Kočí... :)

 • tomas.kotnour
  19:16 30.05.2018

  historické + "ženské" + zvíře = Liška? :D

  historické + "ženské" + zvíře = Liška? :D

 • Jara
  19:11 30.05.2018

  Kupte si ten největší sráč a proč? Můžete si ho pojmenovat třeba “krumpl” ach Jo není tohle už trochu moc??

  Kupte si ten největší sráč a proč? Můžete si ho pojmenovat třeba “krumpl” ach Jo není tohle už trochu moc??

 • tryskac
  19:08 30.05.2018

  mohol by mat aj meno Beneš ;)

  mohol by mat aj meno Beneš ;)

 • flanker.jirka
  19:05 30.05.2018

  Možná by stálo za to zapojit i VHÚ, amíci mají techniku nazvanou po osobnostech z nedaleké minulosti, bojovníků a velitelů na všech frontách válek 20. století jsme měli hodně.

  Možná by stálo za to zapojit i VHÚ, amíci mají techniku nazvanou po osobnostech z nedaleké minulosti, bojovníků a velitelů na všech frontách válek 20. století jsme měli hodně.

 • flanker.jirka
  19:01 30.05.2018

  Vzhledem k tomu, že tu porcujete medvěda, který ještě ani neběhá po lese, tak třeba BARIBAL.

  Vzhledem k tomu, že tu porcujete medvěda, který ještě ani neběhá po lese, tak třeba BARIBAL.

 • Double
  18:16 30.05.2018

  Neviem, kto tam dal Tunel, ale pobavilo :D

  Neviem, kto tam dal Tunel, ale pobavilo :D

 • BoudiSVK
  18:15 30.05.2018

  A co tak BVP3?

  A co tak BVP3?

 • twistrabbit
  18:13 30.05.2018

  To tady opravdu nikdo nechápe, že AN z něčeho musí žít? A to něco je reklama. Není ji moc a není tady každý den a tak nechápu, proč tady někdo potřebuje psát komenty jako PR lekce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To tady opravdu nikdo nechápe, že AN z něčeho musí žít? A to něco je reklama. Není ji moc a není tady každý den a tak nechápu, proč tady někdo potřebuje psát komenty jako PR lekce 3. To si budete raději AN platit?

  Jinak naprosto souhlas s Rase, Dragoun je ideální...
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  18:08 30.05.2018

  @Rase.
  Idealni. Dragoun zni i funguje skvele, souhlas.

  @Rase.
  Idealni. Dragoun zni i funguje skvele, souhlas.

 • cejkis
  18:01 30.05.2018

  První co mne napadlo pane Grohmann je jméno "Strnad" ....

  První co mne napadlo pane Grohmann je jméno "Strnad" ....

 • Rase
  18:00 30.05.2018

  Za mě Dragoun.
  Jednalo se o tradiční "Českou" jízdní jednotku. Dragounské jednotky tradičně sídlily už za Rakouska a R-U, v Čechách a na Moravě (obdobně jako husaři v Uhrách), v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za mě Dragoun.
  Jednalo se o tradiční "Českou" jízdní jednotku. Dragounské jednotky tradičně sídlily už za Rakouska a R-U, v Čechách a na Moravě (obdobně jako husaři v Uhrách), v hodně městech tak máme stará jezdecká kasárna, které využívali právě tyto jednotky. Tato tradice přešla i k prvorepublikové armádě, jejíž jedinými jízdními jednotkami byli právě dragouni.
  Symbolické by bylo i to, že dragouni se sice přesouvali koňmo, ale bojovali jako pěchota. V přeneseném smyslu slova by to pasovalo i na "motostřelce" přesouvající se v BVP, ale bojující jako pěchota.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  17:55 30.05.2018

  Zaklady PR, lekce treti:

  Zapojte jinak pasivni publikum nejakou anketou, hlasovanim atd. a rozprudte diskusi.

  :)

  Zaklady PR, lekce treti:

  Zapojte jinak pasivni publikum nejakou anketou, hlasovanim atd. a rozprudte diskusi.

  :)

 • PavolR
  17:29 30.05.2018

  Hlasovať nebudem, lebo toto pokladám za českú vec, každopádne by som upozornil, že zavedením rakúskych Pandurov a ich nepremenovaním sa do AČR infiltroval rakúsky úzus pomenovania ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hlasovať nebudem, lebo toto pokladám za českú vec, každopádne by som upozornil, že zavedením rakúskych Pandurov a ich nepremenovaním sa do AČR infiltroval rakúsky úzus pomenovania podľa príslušníka nejakého druhu vojska. Tým pádom by som pre české BVP navrhoval pomenovanie BRATRÍK, alebo tak nejako. ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Baron
  17:25 30.05.2018

  Zrovna pro ASCODa by mi tak nějak pasoval ZEMAN :D Nevím proč, ale připomíná mi ho :D

  Zrovna pro ASCODa by mi tak nějak pasoval ZEMAN :D Nevím proč, ale připomíná mi ho :D