Bude mít nové obrněné pásové vozidlo AČR české jméno?

ASCOD 2 v českém maskování; větší foto / DP

ARMÁDNÍ NOVINY a ARMYWEB, dva nejčtenější české webové portály zabývající se vojenskou technikou, se spojily, aby zprostředkovaly možnost hlasovat o možném pojmenování pro nové obrněné pásové vozidlo, která má vzejít z připravovaného výběrového řízení na nástupce BVP-2 české armády.

Jedním z kandidátů v blížícím se tenderu na přezbrojení Armády ČR novými bojovými vozidly pěchoty je vozidlo ASCOD od výrobce General Dynamics European Land Systems, jehož jednotlivé verze pro různé armády nesou národní jména, což u dalších uchazečů neplatí. V soutěži se pravděpodobně utká se dvěma německými vozidly (Lynx a Puma) a jedním švédsko-britským (CV-90). Nechme stranou takticko-technické parametry, o kterých už toho bylo publikováno dost, a podívejme se na jmennou identitu vozidel. Pro někoho je to možná překvapivé hledisko, ale název i původ vozidla, věc srozumitelná i naprostému laikovi, může vypovídat o vojenské technice překvapivě mnoho.

 

 

Co názvy znamenají?

CV-90 je vozidlo vyráběné ve Švédsku koncernem BAE Systems. Písmena CV jsou zkratkou Combat Vehicle a rok 90 odkazuje na to, že byl zařazeno do výzbroje švédských ozbrojených sil v 90. letech minulého století.

Vyvíjeno bylo v 80. letech. CV-90 tak na sebe mimoděk prozrazuje, že se jedná o vývojově nejstaršího uchazeče o přezbrojení Armády ČR. CV-90 slouží v několika zemích, ale v žádných ozbrojených silách pro něj nemají specifické bojové jméno (kromě dvou ne příliš rozšířených subverzí).


Německá vozidla Lynx (česky rys) a Puma (překlad netřeba) mají od výrobců daná obchodní, a tím i bojová jména kočkovitých šelem. To je u německých obrněnců tradice, kterou začal za 2. světové války konstruktér Ferdinand Porsche přezdívkou Tiger udělenou tanku Panzer VI, aby podpořil představivost Adolfa Hitlera a pomohl si tak v konkurenčním boji německých tankových výrobců. Ostatní firmy od něj nápad rychle okopírovaly. Přezdívka Tiger se nakonec stala oficiálním názvem a původní číselné označení zůstává pozapomenuto.

 

Vnitřní prostor ASCOD 2; větší foto / DP

 

U vozidla ASCOD je specifická situace. ASCOD není vlastní jméno, ale jde o zkratkové slovo, které v sobě nese informaci, že se jedná o výsledek mezinárodní spolupráce. ASCOD znamená Austrian Spanish Cooperative Development, vyjadřuje tedy, že první generace vozidla vznikla ve spolupráci rakouského a španělského obranného průmyslu, konkrétně tehdejší rakouské zbrojovky Steyr-Daimler-Puch a španělské Santa Bárbara Sistemas.

 

Tradice rakouského Steyru sahá až do roku 1864. Firma začínala výrobou pušek, ale postupně se z ní stal konglomerát vyrábějící i civilní dopravní prostředky a vojenskou pozemní techniku. Španělská Santa Bárbara Sistemas vznikla v 60. letech minulého století spojením tří státních vojenských arzenálů, jejichž tradice sahá až do 16. století.

 

Obě zbrojovky, španělská i rakouská, se na přelomu tisíciletí staly součástí holdingu General Dynamics European Land Systems, což je evropská větev amerického koncernu General Dynamics Corporation, který dlouhodobě patří svými tržbami mezi deset největších výrobců zbraní na světě. ASCOD tedy v současnosti lze považovat za nadnárodní vozidlo, na jehož vývoji a výrobě se podílí několik států NATO z obou břehů Atlantiku.

 

Prostor pro výsadek BVP ASCOD 2; větší foto / DP


ASCOD s národními jmény

Pokud má armádní technika moc obecný název nebo zkratku, vojenský lid si vypomáhá slangem. Například letitému, ale v některých parametrech stále vynikajícímu BVP-2 nebo jeho staršímu sourozenci BVP-1 přezdívají čeští vojáci „befko". Jak bylo řečeno výše, ASCOD není jméno, ale zkratka, která označuje spíše univerzální podvozkovou platformu či program výroby pozemních obrněných vozidel než konkrétní bojový stroj. Ze všech potenciálních účastníků výběrového řízení na nová pásová vozidla pro AČR se právě jen v případě vozidla ASCOD uplatnila praxe, můžeme říci národního či domácího pojmenování.


Rakušané mají Ulan (česky hulán), což je označení příslušníka lehké kavalérie habsburských vojsk z 18. a 19. století. Španělé mají Pizarro, což je jméno národního hrdiny (ale také krutého dobyvatele), který vedl španělské koloniální výboje v Jižní Americe, kde vyvrátil říši Inků. Britský projekt ASCOD (který mimochodem v soutěži porazil CV-90 od domácího výrobce BAE Systems) nese pojmenování Ajax, čímž Britové zabrousili do řecké mytologie (to platí i pro další varianty – Ares, Athena, Argus, Atlas, Apollo) a vozidla dostala jména podle řeckých hrdinů a bohů.

Nabízí se tedy teoretická otázka, jak by se mělo bojové vozidlo pěchoty a další odvozené varianty na podvozku ASCOD jmenovat v provedení pro Armádu ČR, pokud by jej velení armády i vláda vybraly jako nástupce vozidel BVP-2. Z dosavadní praxe je zřejmé, že výrobce ASCODu se lokálnímu pojmenování nebrání. Možná je to i proto, že se jednotlivé národní verze od sebe technicky liší podle požadavků uživatelů a specifické pojmenování má tuto skutečnost zdůraznit. Úvaha nad českým jménem pro ASCOD je tedy na místě.

 

Vnitřní prostor ASCOD 2; větší foto / DP


České jméno pro bojové vozidlo

Vybrat český název pro pozemní bojovou techniku není jednoduché, protože co člověk, to názor. Shodnout se na jménu českého vojevůdce či národního hrdiny nebo velké osobnosti? Co třeba Žižka, Přemysl Otakar, Valdštejn, Radecký, Roháč, Boleslav nebo Hus, Svatý Václav, Masaryk, Smetana, Dvořák či Komenský, Palacký, Mucha, Křižík, Mendel anebo Čapek, Hrabal, Nezval, Seifert, Zátopek atd.? Nebo zabrousit do české mytologie – Čech, Bruncvík, Bivoj, Vojen, Šárka, Vlasta, Horymír, Straba, Šemík, Golem?

 

Ženská jména nejsou ve výčtu náhodou, jednak Vlasta i Šárka byly legendární bojovnice z pověsti o dívčí válce, jednak použití ženských jmen pro vojenskou techniku má v českých zemích tradici, a to i v moderní době. Vzpomeňme jen například pojmenování DANA, Svatava, Božena, Sněžka, Bečva, Věra, Tamara atd. Nebo vybrat jméno související s českou vojenskou terminologií – palcát, cep, sudlice, biják, rapír, kyrys, řemdih? Či vybrat pojmenování z říše rostlin či zvířat? Konec konců nedotažený projekt českého kolového obrněného transportéru vyvíjeného v 90. letech nesl název Zubr.


Nabízí se tu vlastně šance uspořádat veřejné hlasování o pojmenování, které by vyjadřovalo lokální identitu nového obrněného pásového vozidla české armády. Je to o to více na místě, neboť jedním z požadavků výběrového řízení bude jistě i široké zapojení českých firem do jeho výroby, oprav, modernizací i logistických služeb, tedy zkráceně o jeho domestikaci či chceme-li počeštění.

 

Které pojmenování byste vybrali vy, nebo jaké byste navrhovali?HLASOVAT MŮŽETE ZDE

 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Bojová vozidla pro Armádu ČR: ASCOD vs. CV90

Armáda České republiky projevuje zájem o nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty. V současné ...

ASCOD 2 – budoucnost českých motostřelců?

Česká armáda hledá nástupce letitého BVP-2 a jeho derivátů, které budou na příští desítky let tvořit ...

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně dokončily kvalifikaci protitankových řízených střel ...

Americká společnost General Dynamics hlásí silný vstup do roku 2018, uchází se i o armádní zakázky v Česku

Americká společnost General Dynamics oznámila na konci dubna hospodářské výsledky za první čtvrtletí ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • rtep
  08:17 29.06.2018

  no myslím že by jsme se mohli inspirovat u dob nedávných u aliančního spojence
  kdysi - starší ročníky jistě pamatují - mněli nemci auto pojmenované podle hradu Wartburg, co použít nějaké jméno českého hradu
  třeba Trosky, nebo Žebrák
  akvicice české armády a styl výběru tomu silně odpovídají

 • KOLT
  19:25 22.06.2018

  S ohledem na nového ministra by to mohlo být Mlátička :-/

 • PavolR
  19:13 22.06.2018

  Tak, Rambohafík nám vypadol, vedno so svojou paničkou. :-)

 • KOLT
  11:26 05.06.2018

  V Tarasech budou vozit tarasnice a rozbíjet s nimi zátarasy :-)

 • skelet
  10:23 05.06.2018

  Pokud je Dragoun "lehký", tak co vzít něco ze středověku? Pavéza, Taras
  Přeci jen BVP je nejen ořem, ale i štítem pěšáka :)

 • Luky
  09:57 05.06.2018

  v čechách určitě dragouni tradici měli. Oni tu vydrželi myslím až do druhý světový, už po boku nových a těžkých obrněnců. Tím víc to na mě působí jako něco lehkého ....(jako např. "kavalerie" na Strykerech nebo Huey s jejich skautskými klobouky a šavlemi)

 • Zdenoušek
  07:27 05.06.2018

  Když jsme u těch dívčích jmen navrhuji "Blanka"! Tohle jméno má v naší zemi i v armádě velkou tradici.

 • skelet
  17:23 04.06.2018

  a ŠEMÍK uháněl směrem k Neumětelům :D

 • PavolR
  16:34 04.06.2018

  RiMr71: Potom už radšej "Ilči" ľahšie sa to vyslovuje a tie kone boli aj tak úplne identitické. Alebo rovno "Apač" - mohlo by sa vykrikovať "Apači jedou! Apači jedou! Nemcom, ak by sa vybralo niektoré z ich vozidiel, možno aj páčilo. :-)

  skelet:
  Ono je to skôr naopak - priveľa precedensov a otvorené možnosti k tvorbe nových. :-D

 • Flader
  14:58 04.06.2018

  A čo tak uź rovno Sandokan? :D

 • RiMr71
  13:20 04.06.2018

  ...a co Hatátitlá? Ale to je jen pro znalce... :)

 • KOLT
  08:03 04.06.2018

  Dragoun je prostě fajn :-) O Kyrysníkovi jsem také přemýšlel, ale mo se mi pro BVP nelíbil, je to takové měkké. Ovšem jeho zřídkavější varianta Kyrysar... teda až na tu asociaci s krysou. Ale já "najdu" asociaci ke všemu, tak na to kašlat. A koneckonců – Kyrysaři pískali a krysy táhly z města... ono to má něco do sebe :-)

 • Rase
  23:24 03.06.2018

  paradoxně měli dragouni v Čechách mnohem větší tradici než nějací Panduři (chorvatští pohraničáři) - přesto ten název nikdo neřešil. Pokud jde o dragouny, tak původně se jednalo o pouhou hypomobilní pěchotu. V druhé polovině 19. století, kdy byli zrušení kyrysníci, tak na ně přešla funkce těžkého jezdectva (po reformách zbyli jen husaři, huláni a dragouni). navíc i dle dobových manuálů, se jednalo v podstatě o elitní řadové jezdectvo - ne jen pohyblivou pěchotu. Neměli už kyrys, ale elitní styl jim zůstal.

 • PavolR
  21:23 03.06.2018

  balm: Ale však práve na taký účel sa chovali dextrariovia (angl. destrier). Akurát výdrž má taký robustný kôň nižšiu, než klasický klusák...

 • balm
  20:47 03.06.2018

  @Luky Můžeš podat návrh na pojmenování podle koně krále Jiřího z Poděbrad, protože běžný kůň neměl dostatečnou nosnost, aby ho uvezl. Velmi se snažili vypořádati se s obtížným úkolem a najít dostatečně silného koně.

 • skelet
  20:09 03.06.2018

  PavolIR: vtip je v tom, že žádný precedens neexistuje. Může se to nazývat BVP-3 nebo BVP-21 nebo Puma nebo Befelemepeseveze. Záleží jen na ochotě a fantazii armády a ministerstva obrany. A Pandur není nic proti ničemu. Byla to bojová jednotka státu jehož jsme byli součástí.

 • PavolR
  18:51 03.06.2018

  Pandur je tiež neexistujúci typ vojska. ;-) Tým, že ste si ho nepremenovali (ako povedzme Slovínci) ste si vytvorili precedens. A chcete bojovníka na ťažkom bojovom voze, dajte mu meno Cepník. Kyrysník je otravne dlhé, to už potom radšej Kyrys.

 • Luky
  18:09 03.06.2018

  akorát Dragouni byli lehká jízda a když z koně slezli, někde ho uvázali s otýpkou sena....kdežto tenhle kůň je těžkotonážní a podporuje v boji osádku i výsadek - to už by mi víc seděl "Kyrysník"....legendy mi ale přijdou chytlavější a míń kulhající než odkazy na neexistující typy vojsk

 • Double
  01:00 03.06.2018

  jura: snezka alebo svatava je tiez skratka?

 • Rase
  23:00 02.06.2018

  balm:
  ...ale přece ASCOD si můžeme pojmenovat jak budeme chtít ! :-D
  O výhodách toho, že Puma už má všechno integrované jsem se již zmiňoval. Ono i pokud ji koupíme, ale budeme chtít jinou věž, jedno kolo navíc atd. tak budeme v pytli i s ní. Zkrátka Puma ve stavu v jakém je (vylepšená verze 2.0 jak má být v roce 2020), je jaká je. buď ji tak budeme chtít a můžeme ji mít brzo, nebo budeme čekat. U ostatních vozidel to samé. Buď vezmeme již zavedené vozidlo, nebo nový vývoj - tedy CV90 Mk.IV, Lynx 42, prodloužená Puma nebo funkční ASCOD 2 - tady si zkrátka moc nepomůže. Pokud vezmeme zavedené vozidlo, tak víme, že testy zaplatil někdo jiný a hlavně že to nějak funguje. I v tomhle mi vychází nejlíp Puma. Pokud si chceme počkat a bude AČR chtít nějaký speciál, tak je to vlastně jedno co to bude. Vyvážení a ozkoušení se bude muset jet nanovo.

 • balm
  19:40 02.06.2018

  V neschopnost a povrchnost naší politické reprezentace, nebo-li viditelnému obrazu našeho národa, se lze prakticky spolehnout. Roztříštěnost s osobními zájmy a záští vyvolává pocity bezmoci a ztrátu víry v řešení situaci i v roce 2019. Bohužel.

  Představitelé a příslušníci AČR otevřeně upřednostňují BVP Puma, která splnila zadaná kritéria ze všech nejlépe (vojenský prostor Libavá, kde byla testována za přítomnosti AČR). Nejdražší a nejmodernější řešení s maximální ochranou posádek, kterých se naší armádě nedostává. Výcvik kvalitních posádek stojí mnohem více, než vlastní technika. Důležitý parametr vzhledem k okolnostem situace skromné profesionální armády. KMW nabízel přenos části know-how a zapojení domácích společností v řetězci výroby a servisu. I když některé základní verze pro chudé zákazníky jde za tučný bakšiš dovybavit i modrým z nebe, Puma už byla testována jako celek (ochrana, výzbroj, vybavení) a odpadají případné problémy s porodními bolesti integrace vybavení na přání zákazníka.


  "Defenstrátor" hodný svého jména, který by všechny ty Babiše, Hašky, Filipy, Kalousky ... převálcoval pásy. Jinak se mi líbí návrh pojmenování Dragoun. Univerzální a chytlavé.

 • KOLT
  14:39 01.06.2018

  Kouba, průserář, který skoro nic nedokázal, ale nakonec vyhrál. Náhodou, to by na českou vojenskou techniku sedlo jak p*del na hrnec :-D

  Že nemáme tradici neznamená, že ji nemůžeme začít, každá někdy začala ;-) Mmchd, ona to koneckonců není tak úplně pravda, Sa. vz. 58 je Kosa (neoficiálně), Sa. vz. 61 Škorpion (oficiálně) a Uk. vz. 59 Rachot (neoficiálně). Radary mají ženská jména, stejně tak houfnice (vím, co znamená DANA, nicméně Slováci pokračovali s ženskými jmény dál), odminovávací komplet je Božena...

  RiMr, někdy přijeďte ;-)

 • PavolR
  14:07 01.06.2018

  Už tu chýbajú snáď len také názvy ako Švejk, Kyslík, Kouba alebo Kefalín.

 • Jura99
  14:00 01.06.2018

  Vozidla AČR ani ČSLA se nenazývaly podle nějakých tradic nebo osob či zvířat (pokud se nepletu), buď jen vz. XY nebo zkratka (LT, BVP, PRAM...) nebo slovo zdánlivě s významem, ale přitom zkratka (SKOT, STROP, DANA, KOLOS …).
  K husitské tradici by to mohl být TÁBOR, k legionářské tradici ŠVEC (plk. Švec jako vůbec první nasadil čs. obrněná vozidla do boje v Rusku), druhoválečná LIŠKA (gen. Liška byl velitelem obrněné divize).

 • RiMr71
  12:28 01.06.2018

  Mě by se taky i v případě Pumy líbilo něco našeho... třeba Antropoid, nebo Kubiš, nebo Dekret (myšlen ten Benešův samozřejmě)...

  @Kolt - nebudu, musím makat na nových strojích :)

 • Luky
  12:16 01.06.2018

  Českej název může mít cokoli se koupí.

 • Snownomad
  12:07 01.06.2018

  Rase je paranoik. Pouze dvakrát jsem zde reagoval na Raseho, z toho jednou komentem v této diskuzi. To k jeho žvástům o kremlobotech (LOL), které ukazují jen a jen na Raseho hloupost.

  Jinak pro ostatní. Vy tady řešíte takovou píčovinu jako název transportéru, přičemž ani netušíte co bude vůbec koupeno. Nežerte to tak proboha.

 • 07:43 01.06.2018

  BVP Sandála

  Vojaci vystupujú z BVP Sandála. Už len chýbajú biele ponožky. :)

 • stronger.p
  01:00 01.06.2018

  KARLA

  PEAKE

  KAROLINA

  Obě se na MO zapsaly velmi dobře, tak proč po nich nepojmenovat BV :)

 • Rase
  22:42 31.05.2018

  Hlavně pojmenováváme něco, co ještě nemáme a dlouho mít nebudeme. Už teď je plán opožděný a vzhledem k chaosu na vládě, to vypadá na další promarněný rok. Ještě si říkám, že parádní by byl název Lišaj (hawkmoth) nebo Smrtihlav. Jo je to dlouhé, ale překlad je hodně super - lišaj smrtihlav v němčině: Totenkopfschwärmer :-D anglicky "death's head hawkmoth" i samostatně to zní skvěle

  Nesher a KOLT:
  Snownomad je taková moje kremlobotská opička, která za mnou všude chodí. Je neškodná, jen občas udělá hovínko, tak se jí nenechte rozptylovat.

 • Kozlus
  21:50 31.05.2018

  Nepriblizujte se k nasi hranici, nebo na vas posleme Tchyne! :-D

 • Flader
  21:21 31.05.2018

  A veliteľské vozidlá by sa mohli volať svokra (tchyne) :D

 • Luky
  21:13 31.05.2018

  ...a spojovací/velitelské by bylo BLANÍK

 • Luky
  21:12 31.05.2018

  Ono by vlastně bylo fajn, používat ta jména pro odlišení jednotlivých verzí. Už nevím, jaké všechny chce armáda nakupovat, ale ty bojové by mohly začínat právě na "B", kdy provedení IFV by bylo BRUNCVÍK, a velkokapacitní transportní (např. s MG) BIVOJ, kdežto provedení "medic" by se jmenovalo např. MARKYTÁNKA.

  Čili velitel praporu řekne podřízenému "vem si na akci tři Bivoje, dva Bruncvíky a Markytánku." A všem je to jasný, žádný složitý čísla a písmena netřeba...

 • Cenzor
  20:30 31.05.2018

  Pánové, když už máme ve výzbroji Breny, tak co se nedržet nadále odkazu na druhoválečnou výzbroj Velké Británie. Navrhuji tedy název CHURCHILL. Byl to pěchotní tank což odkazuje na bojové vozidlo pěchoty a taky to byla taková nevzhledná krabice s ošklivou věží. Navíc má ASCODY Británie ve výzbroji...tedy Ajaxe.

 • Luky
  20:28 31.05.2018

  Jo, dost zdrojů se shoduje na tom, že původ blanické legendy je jasně keltský a název kopce taky.

  To Bé na začátku jména Bévépéčka se mi líbí čím dál víc.

  Takže Bivoj super, ale kdyby se mělo vyrábět hlavně v Německu (snad ne) a u nás jen nějaké kompletace, tak by to mohlo být Bévépé tři BRUNCVÍK.
  Mimochodem ten borec pro nás získal českého lva.
  A hele BVP BOREC taky néjni špatný :)

 • Flader
  20:21 31.05.2018

  Jara, keď sa ti nepáćia články ktoré momentálne nevychvaľujú PUMU do nebies, tak ich jednoducho nečítaj. Náhodou tu vznikla konečne nejaká diskusia bez zbytočnej vadenice žabomyších vojen.

 • hurvo
  20:05 31.05.2018

  Najvystiznejsi nazov v priestore V4 by bol : PROVIZE.

 • KOLT
  19:43 31.05.2018

  RiMr, jo, to mě taky neskutečně točí >:-( Mmchd, když už je to tu na odlekčené téma, dovolím si totální OT – nebudete v sobotu s nějakým modelem u Vl. Březí?

 • KOLT
  19:39 31.05.2018

  Článek vypadá jako PR, protože to je PR. Nějak furt nechápu, podle jakého klíče redakce rozděluje "komerční sdělení" mezi rubriky "Tisková zpráva" a "Redakce AN" :-? Nemohl byste mi to prosím pane Grohmanne vysvětlit?


  Snownomad, a to je co za výkřik do tmy?

 • Nesher
  19:31 31.05.2018

  Snownomad

  Pokud něco odmítáš, měl bys také říci proč. V argumentaci spočívá podstata diskuze.

 • Nesher
  19:31 31.05.2018

  Snownomad

  Pokud něco odmítáš, měl bys také říci proč. V argumentaci spočívá podstata diskuze.

 • Nesher
  19:30 31.05.2018

  jara
  To není o právu, ale o pravděpodobnosti, prostě pokud vyhraje Puma, tak to bude Puma i u nás. Ten článek je PR, to je fakt, ale na druhé straně, komu to vadí? Diskuze, která se tady vyvinula je mnohem zajímavější než neustálé hádky s ruskou úderkou u článků o Pobaltí, Sýrii atp.

  Takže já být tebou, tak se spokojeně usmívám

 • Snownomad
  19:21 31.05.2018

  hlavně nic co vymyslel Rase

 • Jara
  19:10 31.05.2018

  Nesher
  Každá armáda si muže pojmenovat jakékoliv vozidlo nebo bojovou techniku jak chce!
  Článek je směšný tím jak něco takového staví jak vyhodu nad konkurenci ....... chápu že tady občas vyjde holt nějaká reklama, ale tohle je opravdu k smíchu nebo k pláči já ani nevím ....

 • Nesher
  19:03 31.05.2018

  Lyšák
  A co si tak nejdřív přečíst článek, je to tam vysvětleni. Obě německá vozidla jméno mají a CV90 si nepojmenovali nikde. Takže zbývá Ascod, který má v každé zemi jiné jméno.

 • Lyšák
  18:30 31.05.2018

  Připomínky k redakci:

  A proč je to anketa na místní jméno pro Ascod?
  Když vyhraje jiné vozidlo, tak si české jméno nezaslouží?

 • RiMr71
  16:58 31.05.2018

  ...víš kdo je to pesimista... poučený optimista...
  Nějak se to rozbředá v jakousi amorfní neurčitou hmotu (nákup obrněnců, nákup vrtulníků, debata o budoucnosti nadzvuku) a v té se maximálně daří korupci, Novotným a Strnadům a Dalíkům... a světélka na konci tunelu nevidím.
  Nejvíc je mi líto našich vojáků a i důstojníků u NATO. Aby komanči rozhodovali o tom jestli mise bude nebo nebude...

 • KOLT
  16:35 31.05.2018

  RiMr – PVO TVRDÍK, nakoupený u našeho hlavního spojence, Číny. Jo, to nemá chybu :-) Ale jinak, proč toliko pesimusmu?

 • RiMr71
  15:47 31.05.2018

  Jo a jinak z celé zdejší diskuze mě nejvíc pobavil "Protiletadlový systém TVRDÍK".
  To nemá chybu... :)

Stránka 1 z 3