Bude mít nové obrněné pásové vozidlo AČR české jméno?

ASCOD 2 v českém maskování; větší foto / DP

ARMÁDNÍ NOVINY a ARMYWEB, dva nejčtenější české webové portály zabývající se vojenskou technikou, se spojily, aby zprostředkovaly možnost hlasovat o možném pojmenování pro nové obrněné pásové vozidlo, která má vzejít z připravovaného výběrového řízení na nástupce BVP-2 české armády.

Jedním z kandidátů v blížícím se tenderu na přezbrojení Armády ČR novými bojovými vozidly pěchoty je vozidlo ASCOD od výrobce General Dynamics European Land Systems, jehož jednotlivé verze pro různé armády nesou národní jména, což u dalších uchazečů neplatí. V soutěži se pravděpodobně utká se dvěma německými vozidly (Lynx a Puma) a jedním švédsko-britským (CV-90). Nechme stranou takticko-technické parametry, o kterých už toho bylo publikováno dost, a podívejme se na jmennou identitu vozidel. Pro někoho je to možná překvapivé hledisko, ale název i původ vozidla, věc srozumitelná i naprostému laikovi, může vypovídat o vojenské technice překvapivě mnoho.

 

 

Co názvy znamenají?

CV-90 je vozidlo vyráběné ve Švédsku koncernem BAE Systems. Písmena CV jsou zkratkou Combat Vehicle a rok 90 odkazuje na to, že byl zařazeno do výzbroje švédských ozbrojených sil v 90. letech minulého století.

Vyvíjeno bylo v 80. letech. CV-90 tak na sebe mimoděk prozrazuje, že se jedná o vývojově nejstaršího uchazeče o přezbrojení Armády ČR. CV-90 slouží v několika zemích, ale v žádných ozbrojených silách pro něj nemají specifické bojové jméno (kromě dvou ne příliš rozšířených subverzí).


Německá vozidla Lynx (česky rys) a Puma (překlad netřeba) mají od výrobců daná obchodní, a tím i bojová jména kočkovitých šelem. To je u německých obrněnců tradice, kterou začal za 2. světové války konstruktér Ferdinand Porsche přezdívkou Tiger udělenou tanku Panzer VI, aby podpořil představivost Adolfa Hitlera a pomohl si tak v konkurenčním boji německých tankových výrobců. Ostatní firmy od něj nápad rychle okopírovaly. Přezdívka Tiger se nakonec stala oficiálním názvem a původní číselné označení zůstává pozapomenuto.

 

Vnitřní prostor ASCOD 2; větší foto / DP

 

U vozidla ASCOD je specifická situace. ASCOD není vlastní jméno, ale jde o zkratkové slovo, které v sobě nese informaci, že se jedná o výsledek mezinárodní spolupráce. ASCOD znamená Austrian Spanish Cooperative Development, vyjadřuje tedy, že první generace vozidla vznikla ve spolupráci rakouského a španělského obranného průmyslu, konkrétně tehdejší rakouské zbrojovky Steyr-Daimler-Puch a španělské Santa Bárbara Sistemas.

 

Tradice rakouského Steyru sahá až do roku 1864. Firma začínala výrobou pušek, ale postupně se z ní stal konglomerát vyrábějící i civilní dopravní prostředky a vojenskou pozemní techniku. Španělská Santa Bárbara Sistemas vznikla v 60. letech minulého století spojením tří státních vojenských arzenálů, jejichž tradice sahá až do 16. století.

 

Obě zbrojovky, španělská i rakouská, se na přelomu tisíciletí staly součástí holdingu General Dynamics European Land Systems, což je evropská větev amerického koncernu General Dynamics Corporation, který dlouhodobě patří svými tržbami mezi deset největších výrobců zbraní na světě. ASCOD tedy v současnosti lze považovat za nadnárodní vozidlo, na jehož vývoji a výrobě se podílí několik států NATO z obou břehů Atlantiku.

 

Prostor pro výsadek BVP ASCOD 2; větší foto / DP


ASCOD s národními jmény

Pokud má armádní technika moc obecný název nebo zkratku, vojenský lid si vypomáhá slangem. Například letitému, ale v některých parametrech stále vynikajícímu BVP-2 nebo jeho staršímu sourozenci BVP-1 přezdívají čeští vojáci „befko". Jak bylo řečeno výše, ASCOD není jméno, ale zkratka, která označuje spíše univerzální podvozkovou platformu či program výroby pozemních obrněných vozidel než konkrétní bojový stroj. Ze všech potenciálních účastníků výběrového řízení na nová pásová vozidla pro AČR se právě jen v případě vozidla ASCOD uplatnila praxe, můžeme říci národního či domácího pojmenování.


Rakušané mají Ulan (česky hulán), což je označení příslušníka lehké kavalérie habsburských vojsk z 18. a 19. století. Španělé mají Pizarro, což je jméno národního hrdiny (ale také krutého dobyvatele), který vedl španělské koloniální výboje v Jižní Americe, kde vyvrátil říši Inků. Britský projekt ASCOD (který mimochodem v soutěži porazil CV-90 od domácího výrobce BAE Systems) nese pojmenování Ajax, čímž Britové zabrousili do řecké mytologie (to platí i pro další varianty – Ares, Athena, Argus, Atlas, Apollo) a vozidla dostala jména podle řeckých hrdinů a bohů.

Nabízí se tedy teoretická otázka, jak by se mělo bojové vozidlo pěchoty a další odvozené varianty na podvozku ASCOD jmenovat v provedení pro Armádu ČR, pokud by jej velení armády i vláda vybraly jako nástupce vozidel BVP-2. Z dosavadní praxe je zřejmé, že výrobce ASCODu se lokálnímu pojmenování nebrání. Možná je to i proto, že se jednotlivé národní verze od sebe technicky liší podle požadavků uživatelů a specifické pojmenování má tuto skutečnost zdůraznit. Úvaha nad českým jménem pro ASCOD je tedy na místě.

 

Vnitřní prostor ASCOD 2; větší foto / DP


České jméno pro bojové vozidlo

Vybrat český název pro pozemní bojovou techniku není jednoduché, protože co člověk, to názor. Shodnout se na jménu českého vojevůdce či národního hrdiny nebo velké osobnosti? Co třeba Žižka, Přemysl Otakar, Valdštejn, Radecký, Roháč, Boleslav nebo Hus, Svatý Václav, Masaryk, Smetana, Dvořák či Komenský, Palacký, Mucha, Křižík, Mendel anebo Čapek, Hrabal, Nezval, Seifert, Zátopek atd.? Nebo zabrousit do české mytologie – Čech, Bruncvík, Bivoj, Vojen, Šárka, Vlasta, Horymír, Straba, Šemík, Golem?

 

Ženská jména nejsou ve výčtu náhodou, jednak Vlasta i Šárka byly legendární bojovnice z pověsti o dívčí válce, jednak použití ženských jmen pro vojenskou techniku má v českých zemích tradici, a to i v moderní době. Vzpomeňme jen například pojmenování DANA, Svatava, Božena, Sněžka, Bečva, Věra, Tamara atd. Nebo vybrat jméno související s českou vojenskou terminologií – palcát, cep, sudlice, biják, rapír, kyrys, řemdih? Či vybrat pojmenování z říše rostlin či zvířat? Konec konců nedotažený projekt českého kolového obrněného transportéru vyvíjeného v 90. letech nesl název Zubr.


Nabízí se tu vlastně šance uspořádat veřejné hlasování o pojmenování, které by vyjadřovalo lokální identitu nového obrněného pásového vozidla české armády. Je to o to více na místě, neboť jedním z požadavků výběrového řízení bude jistě i široké zapojení českých firem do jeho výroby, oprav, modernizací i logistických služeb, tedy zkráceně o jeho domestikaci či chceme-li počeštění.

 

Které pojmenování byste vybrali vy, nebo jaké byste navrhovali?HLASOVAT MŮŽETE ZDE

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojová vozidla pro Armádu ČR: ASCOD vs. CV90

Armáda České republiky projevuje zájem o nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty. V současné ...

ASCOD 2 – budoucnost českých motostřelců?

Česká armáda hledá nástupce letitého BVP-2 a jeho derivátů, které budou na příští desítky let tvořit ...

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně dokončily kvalifikaci protitankových řízených střel ...

Americká společnost General Dynamics hlásí silný vstup do roku 2018, uchází se i o armádní zakázky v Česku

Americká společnost General Dynamics oznámila na konci dubna hospodářské výsledky za první čtvrtletí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Starlight
  00:40 31.05.2018

  @Luky Přestaň tu pubertálně exhibovat a buď chlap! Nepiš to sem, ale do hlasovacího formuláře :-). Zatím nevidím, že že by jsi tam nějak přispěl. O Abramsy strach neměj. Mají ...Zobrazit celý příspěvek

  @Luky

  Přestaň tu pubertálně exhibovat a buď chlap! Nepiš to sem, ale do hlasovacího formuláře :-). Zatím nevidím, že že by jsi tam nějak přispěl.

  O Abramsy strach neměj. Mají nově posádku 50 km severně od našich hranic a vypadá to, že tam už asi zůstanou na hodně dlouho.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:50 30.05.2018

  A jako tank bych vzal Tuska z USA přebytků (ať má Starlight konečně zářez) a jmenoval by se SYFL, tedy "samohybný yenkee fakoff loader"

  A jako tank bych vzal Tuska z USA přebytků (ať má Starlight konečně zářez) a jmenoval by se SYFL, tedy "samohybný yenkee fakoff loader"

 • Luky
  22:40 30.05.2018

  Tak mě by se líbil koloový obrněný transportér KOKOT a pásový PYČA.
  Kdyby to náhodou neprošlo, tak bevko by mohlo být EXEKUTOR a to bez ohledu na dodavatele.

  Tak mě by se líbil koloový obrněný transportér KOKOT a pásový PYČA.
  Kdyby to náhodou neprošlo, tak bevko by mohlo být EXEKUTOR a to bez ohledu na dodavatele.

 • black_raven
  22:32 30.05.2018

  Arés - podle řecké mytologie Bůh války, sice nesouvisí s naší historií, ale je to jednoduché a srozumitelné a úderné, rozhodně lepší než ASCOD

  Arés - podle řecké mytologie Bůh války, sice nesouvisí s naší historií, ale je to jednoduché a srozumitelné a úderné, rozhodně lepší než ASCOD

 • skelet
  22:07 30.05.2018

  Tvrdík je dobré jméno pro zaminovacíé prostředek nebo pro loudavou munici. Toto jméno je dnes synonymem výbuchu.

  Tvrdík je dobré jméno pro zaminovacíé prostředek nebo pro loudavou munici. Toto jméno je dnes synonymem výbuchu.

 • Flader
  22:00 30.05.2018

  Tvrdík by bolo dobré meno skôr pre protilietadlový systém :D

  Tvrdík by bolo dobré meno skôr pre protilietadlový systém :D

 • skelet
  21:56 30.05.2018

  Tak Pandur byla vojenská jednotka státu, jehož jsme byli součástí. Takže tam ve jméně není problém.
  A Gripen se u nás nevyrábí ;)

  Tak Pandur byla vojenská jednotka státu, jehož jsme byli součástí. Takže tam ve jméně není problém.
  A Gripen se u nás nevyrábí ;)

 • fenri
  21:55 30.05.2018

  Rase: když podle ministra tak za mně TVRDÍK.
  Je to tvrďácké a zapsal se nezapomenutelně.

  Rase: když podle ministra tak za mně TVRDÍK.
  Je to tvrďácké a zapsal se nezapomenutelně.

 • fenri
  21:54 30.05.2018

  Pavol, Nesher, pravda pánové. Ten Perun se mi k relativně lehkému expedičnímu vozítku nelíbí. To je na tank či ShKH či salvový raketomet. Dexnom - já vím, ale ale ve válce ...Zobrazit celý příspěvek

  Pavol, Nesher, pravda pánové. Ten Perun se mi k relativně lehkému expedičnímu vozítku nelíbí. To je na tank či ShKH či salvový raketomet.

  Dexnom - já vím, ale ale ve válce bojovali, nebyli profi armády. A slovanští sekerníci (v civilu drvoštěpové) byli dost vyhlášení .
  Ale to slovíčko je drsně zvukomalebné, souhlasíte?Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:47 30.05.2018

  semtam: "Lada" už rozebral PavolR. Taky bych se vyhl tomu, pokud koupíme ASCOD, tak abysme ho pojmenovali třeba podle kočkovité šelmy - Puma, nebo podle generála - Sherman :-D ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  "Lada" už rozebral PavolR. Taky bych se vyhl tomu, pokud koupíme ASCOD, tak abysme ho pojmenovali třeba podle kočkovité šelmy - Puma, nebo podle generála - Sherman :-D

  jinak souhlasím s dušanem. Stejně se u AČR používá oficiální jméno - viz Pandur, Gripen atd. Puma tak bude Puma, Lynx zůstane Lynxem (přitom to je rys). ASCOD bude počeštěně Askod a CV90 zas Cévéčko. Snad nepůjdeme americkou cestou, kdy techniku pojmenovávají podle ministra obrany - u nás tedy Šlechtová :-D
  Marobud i Perun se mi taky líbí.Skrýt celý příspěvek

 • dexnom
  21:47 30.05.2018

  fenri: http://slovane.cz/?p=260...
  podle rozboru to byli slovane, ale drevorubci ;)

  fenri: http://slovane.cz/?p=260...
  podle rozboru to byli slovane, ale drevorubci ;)

 • tomas.kotnour
  21:41 30.05.2018

  Armáda plánuje nasadit tyrany? Za mě dobré, kam se hrabe přívětivá Katka :D

  Armáda plánuje nasadit tyrany? Za mě dobré, kam se hrabe přívětivá Katka :D

 • PavolR
  21:37 30.05.2018

  fenri: TYR, resp. Týr je aj bohom vojny a odvahy v severskej mytológii, takže by sa technicky nemuselo meniť ani v prípade nemeckého stroja ...

  fenri: TYR, resp. Týr je aj bohom vojny a odvahy v severskej mytológii, takže by sa technicky nemuselo meniť ani v prípade nemeckého stroja ...

 • Nesher
  21:36 30.05.2018

  Perun už v armádě co nevidět bude, nikoliv však BVP, ale vozidlo pro SOF

  Perun už v armádě co nevidět bude, nikoliv však BVP, ale vozidlo pro SOF

 • fenri
  21:35 30.05.2018

  Perun pro tank. Bevko Svaroga či Striboga. Nebo by se mi líbil i ten Berserkr. Sice si většina lidí myslí, že je to vikingský bojovník, ale jde o slovanské slovo a jsou to ...Zobrazit celý příspěvek

  Perun pro tank. Bevko Svaroga či Striboga. Nebo by se mi líbil i ten Berserkr. Sice si většina lidí myslí, že je to vikingský bojovník, ale jde o slovanské slovo a jsou to slovanští sekyrníci. Pravda, nejde o mytologii, jako u Peruna, Svaroga...Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:32 30.05.2018

  fenri

  Ten Perun nezní špatně. Sice už existuje u poláků Piorun (PVO). Trochu mi jenom nesedí to, že Perun je bůh hromovládce a to se na BVP moc nehodí. Ale jméno je to dobré.

  fenri

  Ten Perun nezní špatně. Sice už existuje u poláků Piorun (PVO). Trochu mi jenom nesedí to, že Perun je bůh hromovládce a to se na BVP moc nehodí. Ale jméno je to dobré.

 • fenri
  21:29 30.05.2018

  Co TYR? úderný, přemyslovský geroj. Pokud by šlo o německý stroj, co třeba Marobud. Z těch slovanských kromě Svaroga či Berserkra se mi ještě líbí STRIBOG ( snad by to ...Zobrazit celý příspěvek

  Co TYR? úderný, přemyslovský geroj.

  Pokud by šlo o německý stroj, co třeba Marobud.
  Z těch slovanských kromě Svaroga či Berserkra se mi ještě líbí STRIBOG ( snad by to kuracinův samopal přebilo) a hodně dobrý je padnuvší PERUN.Skrýt celý příspěvek

 • benter
  21:26 30.05.2018

  čo napríklad Pepa ? tradičné a ľahko vysloviteľné

  čo napríklad Pepa ? tradičné a ľahko vysloviteľné

 • PavolR
  21:26 30.05.2018

  Trojhláskové, ako povedzme Sirotek, radšej nie ... ale čo takto CEPNÍK.

  Trojhláskové, ako povedzme Sirotek, radšej nie ... ale čo takto CEPNÍK.

 • semtam
  21:26 30.05.2018

  Nesher

  Píka fakt ne :) Pikaču, Píča.

  Nesher

  Píka fakt ne :) Pikaču, Píča.

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 7