Budoucnost městského boje podle ukrajinských zkušeností

V městských bojích se uplatní těžká pásová bojová vozidla pěchoty, jako ukrajinský TBMP-64; větší foto / mil.ua 

Ukrajinská armáda v minulých letech získala značné bojové zkušenosti na východě země. Tyto zkušenosti chce ukrajinská armáda využít při vytváření nových jednotek určených pro městský boj, nebo chceme-li pro boj na blízkou vzdálenost CQB (Close Quarters Battle).

V současnosti se stále více konfliktů odehrává v městském prostředí, což klade nové požadavky na výcvik a organizaci vojenských jednotek. Velký zájem o pokrok v této oblasti má vzhledem ke konfliktu na východě země Kyjev. Jeho praktické i teoretické poznatky mohou přispět k rozvoji ozbrojených sil dalších zemí.  

 

    

 

Novým podmínkám se má podle webu Ukrajinský vojenský portál začít přizpůsobovat zejména pěchota. Vytvoření specializovaných jednotek (až do velikosti brigády) motorizované pěchoty, jež se budou zaměřovat na boj ve městech, musí nutně provázet odborný výcvik. Střetnutí v zastavěném prostředí také vyžaduje změny ve vybavení a technice těchto útvarů.

 

Vojenské jednotky vhodné pro nasazení v městských oblastech budou ale mít omezené schopnosti pro boj v otevřeném terénu nebo budou (například) postrádat těžkou techniku pro překonávání vodních překážek – ve městě to nebude třeba. Stejně tak městské jednotky nemusí mít klasické dělostřelectvo.

 

Příprava městských jednotek se musí zaměřit především na obsazování budov, na boj na krátkou vzdálenost (CQB) a na akce malých útočných skupin.

 

Naopak stávající vojenské jednotky nemají potřebné vybavení pro mětský boj a mohou nanejvýše provádět klasické bojové akce jako je obrana a útok v otevřeném terénu, obkličování protivníka nebo překonávání vodních překážek pomocí těžké techniky. Ve městských bojích jsou “klasické jednotky” schopné blokovat přístupy do vesnic a měst, držet kontrolu nad budovami a zajišťovat dělostřeleckou podporu. Nově vytvořené síly se ovšem budou přímo zaměřovat na útoky proti budovám a na boj uvnitř budov.

 

Pro městský boj je nutné postavit speciální ženijní jednotky, které zajistí odstraňování zátarasů z ulic, budou vytvářet průchody pro pěchotu do budov a odstraňovat nejrůznější improvizované nástražné systémy (IED).
 

Důležitou roli v zastavěném prostředí mají mít silně pancéřovaná obrněná vozidla se systémy aktivní ochrany, která odolají útokům pancéřovek nebo protitankovým střelám. Zdolávání vodních překážek nebude třeba, proto lze vozidla vybavit silnějším pancířem.

 

Ukrajinský robotický technologický demonstrátor Fantom.

 

Při boji v ulicích je důležité mít k dispozici alespoň jeden prapor vyzbrojený těžkými bojovými vozidly pěchoty (BVP), např. ukrajinskými TBMP-64, ruskými T-15 nebo izraelskými Namer. Těžká BVP mají při střetnutích na krátkou vzdálenost výhodu skvělé balistické a protiminové ochrany. Těžká vozidla lze využít mimo jiné i k překonávání zátarasů a jiných překážek.

 

Navzdory tomu, že byly tanky v posledních letech považovány za zastaralou techniku, se v nedávných ozbrojených konfliktech na východní Ukrajině a v Sýrii ukázaly být vysoce účinnými. V průběhu syrského konfliktu opakovaně docházelo k jejich nasazení v městském prostředí, kde postupující pěchotě poskytovaly přímou dělostřeleckou podporu.

 

Neobvyklé využití tanků jako dělostřelectva způsobovala přítomnost nepřátel v bezprostřední blízkosti bojujících jednotek. Běžné dělostřelecké a minometné jednotky nebyly v takových podmínkách schopné fungovat – nebyly schopné provádět manévry pod palbou.

 

Ruští vojáci s bojovými komplety OVR-3Š. / mil.ua

 

Tank pro městský boj ale musí mít tyto vlastnosti:

 Zvýšená ochrana ze všech směrů (strop věže, zadní polosféra tanku);

 + Snímatelná radlice pro překonávání překážek a pro vytváření průchodů;

 + Zvýšená ochrana proti působení pěchoty (zadýmovací granáty, granátomety, senzory pro lokalizaci palby, atd.);

 + Zvýšená ochrana optických mířidel;

 + Prostředky radioelektronického boje;

 + Bojový-informační systém;

 + Speciální munice.

 

Problém tanku je ale dlouhá hlaveň, která omezuje manévrování v ulicích. Dobrým základem “městského tanku” se proto mohou stát samohybné minomety (schopné přímé palby), jako je 2S9 Nona-S nebo polský RAK. Samohybné minomety mohou sloužit k přímé palebné podpoře i poskytovat klasickou minometnou podporu.

        

Nezbytnou součástí bojových střetů ve městech se bezpochyby stanou robotická vozidla. Hlavním úkolem robotů bude především snížit ztráty personálu. Některé činnosti a osoby stroje na bojišti postupně zcela nahradí. Využití pozemních robotických systémů stoupá a lze je využít jako ženijní prostředek nebo prostředek k provedení evakuace, průzkumu, útoku atd.

 

 

Značné zkušenosti z městských bojů získala ruská armáda v Sýrii. Při tomto cvičení byl tank maskován jako hromada železného šrotu.

 

Také u pěchoty se požaduje maximální balistická ochrana, včetně obličeje. Žádoucí jsou nejrůznější senzory, jako přilbové kamery pro přenos informací do řídícího centra, satelitní navigace nebo senzory živý/mrtvý a přítel/nepřítel. Podobné vlastnosti má ruská “městská” bojová sada OVR-3Š.

 

Ukrajinská armáda může k budování městských jednotek využít své výsadkové jednotky. Současné ukrajinské výsadkové jednotky mají pět brigád a do roku 2020 se počet výsadkářů rozroste na 30 000. Lze si tak představit, že jedna brigáda (případně dvě brigády) bude vyčleněná právě pro vedení boje ve městě.

 

Ukrajinská armáda stejně nemá dostatečný počet transportních letounů k vysazení alespoň jedinné celé brigády. Během téměř čtyřleté války na východě země navíc nedošlo ani k jednomu výsadku, byť jen jediného praporu v plném rozsahu. Ukrajinské výsadkové jednotky jsou v současné době využívány jako lehká pěchota, která posiluje jednotlivé úseky fronty.

 

K vytvoření městského výcvikového centra lze využít opuštěné město Orbita. / mil.ua

  

Kromě příslušné výzbroje a výstroje je pro městské jednotky potřeba vybudovat zvláštní “městské” výcvikové středisko. V západních zemích podobná střediska existují již delší dobu a postupně dochází k jejich rozšiřování.

Ukrajina se může stát první zemí na světě, která vytvoří nový druh vojska určeného výhradně k boji ve městě. Současné konflikty naznačují, že střetnutí v takových podmínkách bude přibývat. 

 

Dlužno dodat, že ukrajinské zkušenosti s městským bojem by měla sledovat také Armáda ČR. Vznik omezeného nebo i rozsáhlejšího městského válečného konfliktu, a to i na území Evropy, patří mezi největší vojenská rizika následující dekády. První vlaštovkou městského výcviku české armády byl společný výcvik české 601.skss a izraelské jednotky Duvdevan

Zdroj:  Milinua

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizovaný tank T-72 pro boj ve městech

Ruská firma Uralvagonzavod na vojenské výstavě KADEX 2016 (Kazakhstan Defence Expo 2016) v ...

Pentagon: Megaměsta jsou budoucí bojiště

V posledních letech se z Armády Spojených států (US Army) čím dal častěji ozývají hlasy volající po ...

Washington schválil vývoz smrtících zbraní na Ukrajinu

Administrativa Donalda Trumpa vůbec poprvé oficiálně a veřejně schválila vývoz amerických smrtících ...

Nový ukrajinský taktický raketový systém Hrom-2

Ukrajinská média zveřejnila fotografie nového ukrajinského mobilního raketového systému Hrom-2, ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • pjek
  10:35 17.01.2018

  Ještě dobná poznámka - cui prodest vytvoření fiktivního obrazu nepřítele a následná militarizace při neskonalé bídě a bezmoci běžné populace?

  Ještě dobná poznámka - cui prodest vytvoření fiktivního obrazu nepřítele a následná militarizace při neskonalé bídě a bezmoci běžné populace?

 • pjek
  10:33 17.01.2018

  RF má ve výrobě robotické prostředky a průběžně vyvíjí další. Uvádím to s ohledem na videa z roku 2014 o nových robotických systémech RF s důrazem na použití v městské zástavbě. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RF má ve výrobě robotické prostředky a průběžně vyvíjí další. Uvádím to s ohledem na videa z roku 2014 o nových robotických systémech RF s důrazem na použití v městské zástavbě. Pochopitelně že nejde o dosud plně bojeschopný systém, ale čas plyne rychle... Na Ukrajině již chtějí za kyjevský režim válčit pouze hlupáci, feťáci (těch je v VSU nad očekávání mnoho - proto ty nebojové ztráty) a psychopaté. Kdo tam v poslední době nebyl, nebude věřit...
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  10:25 17.01.2018

  K tématu jediné - diletantům naslouchat netřeba.

  K tématu jediné - diletantům naslouchat netřeba.

 • dusan
  19:15 16.01.2018

  danny

  Po poslaní ma to napadlo ... ale priznám sa, okrem toho, že boli veľké som číslo nehľadal ....

  Ono je priam údesné, že nejakí trolkovia si robili srandu i z masakru ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny

  Po poslaní ma to napadlo ... ale priznám sa, okrem toho, že boli veľké som číslo nehľadal ....

  Ono je priam údesné, že nejakí trolkovia si robili srandu i z masakru sýrskych vojakov.

  Ukazovali vystrihnutí záber, kde IS chvíľu neúspešne ostreľuje sýrskeho vojaka v otvorenom teréne, že povstalci nevedia strieľať, akože "sranda" .... mňa tá "komická" scéna priam zamrazila, lebo to bol vystrihnutý záber z doslova "poľovačky" isilákov po to, čo zúfalí sýrski vojaci opustili nejakú dobitú základňu a isisáci ich desiatky do jedného v otvorenom teréne rostrieľali ....

  Na asadov režim som priam alergický, ale pristihol som sa, že im držím palce aby sa zachránili ... ale nemali šancu....
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:42 16.01.2018

  KOLT
  Vždy je něco za něco.Tu pásovou techniku bude velmi těžké dostat z bojiště do bezpečí.
  Možná alternativa může být izraelský Eitan prezentovaný i na AN.

  KOLT
  Vždy je něco za něco.Tu pásovou techniku bude velmi těžké dostat z bojiště do bezpečí.
  Možná alternativa může být izraelský Eitan prezentovaný i na AN.

 • KOLT
  11:10 16.01.2018

  Tesil, ohledně toho vyřazení máte pravdu. Nicméně pásy jsou jednak schopnější si poradit s nějakými těmi ruinami, jednak jsou pásová vozidla stále o poznání odolnější. Standardní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil, ohledně toho vyřazení máte pravdu. Nicméně pásy jsou jednak schopnější si poradit s nějakými těmi ruinami, jednak jsou pásová vozidla stále o poznání odolnější. Standardní KBVP má váhu do 30 t, maximum je nějakých 36 t. Pásová BVP mají kolem 40 t, maximum je přes 60. Něco samozřejmě sežere pojezdové ústrojí, ale většina jde na pancíř.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  09:45 16.01.2018

  Dusan: ano, část dezertovala, část emigrovala. Ale taktně jsi pomlčel o bojových ztrátách. Podle čísel ze začátku 2017 eviduje armáda asi 120 tisíc mrtvých. Statistiku zraněných a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan: ano, část dezertovala, část emigrovala. Ale taktně jsi pomlčel o bojových ztrátách. Podle čísel ze začátku 2017 eviduje armáda asi 120 tisíc mrtvých. Statistiku zraněných a trvale vyřazených jsem nenašel. Prostě útlak bezbranných civilistů se nevyplácí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  21:53 15.01.2018

  Jirosi
  No to určitě,ale to přece kvalitní kolová technika nevylučuje.
  Opravit poškozený pás v autoparku není problém /vlastní zkušenost/ problém bude v okamžiku kdy z každého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi
  No to určitě,ale to přece kvalitní kolová technika nevylučuje.
  Opravit poškozený pás v autoparku není problém /vlastní zkušenost/ problém bude v okamžiku kdy z každého okna kouká deset loupežníků.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:41 15.01.2018

  Tesil: Možná je pro vojáky důležitější, že když zrovna netrefí to hnací kolo, ale jinou část pancíře. Tak to přežijí, bez vážnějších zranění.

  Tesil: Možná je pro vojáky důležitější, že když zrovna netrefí to hnací kolo, ale jinou část pancíře. Tak to přežijí, bez vážnějších zranění.

 • dusan
  20:39 15.01.2018

  rasto12

  Isto, ujo Asad je dobrý ... pokým človek drží hubu a krok ....

  A prečo mu tí vojaci chýbajú ?

  No asi preto, že značná časť akosi dezertovala ... a značná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  rasto12

  Isto, ujo Asad je dobrý ... pokým človek drží hubu a krok ....

  A prečo mu tí vojaci chýbajú ?

  No asi preto, že značná časť akosi dezertovala ... a značná emigrovala ....akosi "nechápali" toho svojho "dobrého" Asada ....

  To, že Asadova diktatúra bola relatívne umiernená a sekulárna, nič nemení na fakte, že to bola diktatúra.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:08 15.01.2018

  Nevím zda je pásová technika ideální pro boj ve městě,stačí poškozený pás nebo zničené hnací kolo a nepohne se ani o metr.To nějaká šikovná osmikolka se dokáže dobelhat při troše ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím zda je pásová technika ideální pro boj ve městě,stačí poškozený pás nebo zničené hnací kolo a nepohne se ani o metr.To nějaká šikovná osmikolka se dokáže dobelhat při troše štěstí někam za nejbližší roh i přes poškození.
  Ale zase pásy umožní v případě potřeby otočení téměř na místě.
  Takže by se mohlo hodit pro ty osmikolky řízení v zadní části jako to měla druhoválečná německá Puma.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:25 15.01.2018

  Rase: ještě bych si dovolil tě doplnit. Pro pěchotu těžké balistické štíty, granátomety s programovatelnou municí a přenosné drony s prioritou na manévrování a stabilitu na úkor ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: ještě bych si dovolil tě doplnit. Pro pěchotu těžké balistické štíty, granátomety s programovatelnou municí a přenosné drony s prioritou na manévrování a stabilitu na úkor rychlosti a dosahu. No a jak ukazují zkušenosti z předměstí Damašku, speciální vybavení na práci v podzemí. S tím má ostatně dost zkušeností i IDF.
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto12
  00:58 15.01.2018

  Nie k téme,ale k debate.

  Nech je ako chce.Sýrske vládne jednotky sú nútené počítať so zahraničnou podporou . To nie je o tom, že je Asád slabý , ale vojakov, skutočných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nie k téme,ale k debate.

  Nech je ako chce.Sýrske vládne jednotky sú nútené počítať so zahraničnou podporou . To nie je o tom, že je Asád slabý , ale vojakov, skutočných vojakov, si nevyrobíš hneď. To che čas. Asád dáva veľa peňazí do oslobodených oblastí. Máte videá s oblastí ktoré ovláda Asád ? Double / Dusan - Asád bol politik ktorého by som mal radšej ako koho koľvek z SA. Jemen je len ukážka toho prečo -
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  12:24 13.01.2018

  Tak ze se boje v příštích letech přesunou do měst je asi jasné, co s tím? Čerpal bych spíše ze zkušenosti Izraelců ty v zastevěných oblastech,městech vedou boje prakticky neustále. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak ze se boje v příštích letech přesunou do měst je asi jasné, co s tím? Čerpal bych spíše ze zkušenosti Izraelců ty v zastevěných oblastech,městech vedou boje prakticky neustále.
  Nebudu se zde pouštět do teorii o minometech kantonech atd.
  Chci trosku přinést svůj pohled na věc ... cqb výcvik už u nás u jednotek přeci normálně probíhá a jestli chceme účinně podpořit pěchotu při těchto bojích tak je to jen další argument pro výběr pumy ta totiž splňuje všechny požadavky na takovéto působení vynikající ochrana ze všech směru a 30 mm kánon s programovatelnou munici je dostatečná podpora kdo potřebuje větší palebnou sílu a ochranu ten potřebuje tank .
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:44 13.01.2018

  Wirr:
  mám obdobný názor. On by stačilo vzít ono těžké BVP, nebo spíš z něj jen podvozek, přidat ještě víc pancéřování a osadit třeba krátkohlavňovým kanónem 105 mm + automatickým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wirr:
  mám obdobný názor. On by stačilo vzít ono těžké BVP, nebo spíš z něj jen podvozek, přidat ještě víc pancéřování a osadit třeba krátkohlavňovým kanónem 105 mm + automatickým granátometem. Ten kanón zmiňuju kvůli tomu, že je to nejmenší ráže co dokáže vystřelovat i řízené rakety.
  Pokud jde o pěchotu, tak by se těmto vojákům hodilo dát exoskelety a pořádnou balistickou ochranu. Výsadkáře a další speciály použít jde (viz jak Iráčené čistili města od islamistů), ale přijde mi to jako plýtvání vojáky, kteří jsou cvičení pro jiné operace.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wirr
  09:26 13.01.2018

  Co se vozidla pro boj ve městě týče možná by to chtělo oprášit německý StuG. Nikoliv konstrukčně, ale principiálně, odolné pásové dělostřelecké vozidlo pro přímou (potažmo i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se vozidla pro boj ve městě týče možná by to chtělo oprášit německý StuG. Nikoliv konstrukčně, ale principiálně, odolné pásové dělostřelecké vozidlo pro přímou (potažmo i nepřímou) palbu. Útočné dělostřelectvo, či městský tank. Něco co může „razit“ cestu pěchotě a těžkým BVP. Jako těžká podpora přímo na místě. Jen pár kusů na rotu, nebo prapor.

  Trochu mě matou návrhy že pro boj ve městech je vhodná lehká pěchota, či vyčlenit pro městský boj přímo výsadkáře. Dle mého názoru by se mělo jednat o těžkou pěchotu, specializovanou na boj ve městech. Opak výsadkářů, ale taktéž elitní síly. Silná balistická ochrana, hodně granátů, granátomety, výbušniny a spousta dalšího specializovaného vybavení. V minulosti vznikaly jednotky známé jako útoční ženisté. Vojáci kteří si umí udělat vchod sami, v krajním případě strhnout menší budovu. Vojáci kteří si nemusí volat na pomoc ženisty, ale mají své vlastní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  01:19 13.01.2018

  argumentov je dost, len keby si ich zamerne neignoroval

  argumentov je dost, len keby si ich zamerne neignoroval

 • Wirbelwind
  00:53 13.01.2018

  Ked sa argumenty minu, pridu osobne utoky, take typicke...

  Citujem " Ved o tom hovorim, ak by tam boli normalne jednotky, tak ich rozprasia kornetmi a bolo by po videu, lenze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ked sa argumenty minu, pridu osobne utoky, take typicke...

  Citujem " Ved o tom hovorim, ak by tam boli normalne jednotky, tak ich rozprasia kornetmi a bolo by po videu, lenze utocili na miliciu, ktora nemala pomaly rpg, nie to este atgm..."

  V posledom odkaze od teba jasne vidiet Konkurs v dedine na streche.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  00:30 13.01.2018

  btw, v popise 2 videa pisu, ze spolocne utocia Ahrar, Faylaq a este dalsie skupiny "FSA". Na konci ich mas v plnej polnej.

  Sam si vravel, ze sa oligarchovia vyvazaju na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  btw, v popise 2 videa pisu, ze spolocne utocia Ahrar, Faylaq a este dalsie skupiny "FSA". Na konci ich mas v plnej polnej.

  Sam si vravel, ze sa oligarchovia vyvazaju na americkych pickupoch, zatial co milicie su bez vycviku, uniforiem, moralky a loajality..

  tak bud tieto milicie maju mensiu, alebo vacsiu palebnu silu ako cely utok niekolkych skupin rebelov pozostavajuci aj z tankov, minometov, hufnic, raketometov atd.
  Tak uz si vyber. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  00:15 13.01.2018

  SAFI casto sluzia ako letecky navodcici (su rozviedka, nie shockova pechota).. Preto su jedna zo schopnejsich casti Syrskej armady... Vidim, ze ocakavat aspon zakladnu znalost je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SAFI casto sluzia ako letecky navodcici (su rozviedka, nie shockova pechota).. Preto su jedna zo schopnejsich casti Syrskej armady... Vidim, ze ocakavat aspon zakladnu znalost je privela... w/e.

  dalsie tanky, hufnice, raketomety:
  https://twitter.com/QalaatAlMu...
  https://twitter.com/QalaatAlMu...

  Najskor si o tom nieco zisti, aby si nebol taky strateny..
  Skrýt celý příspěvek

 • Wirbelwind
  23:49 12.01.2018

  Ale vsak si pisal ze "Zrovna SAFI je jedna z tych schopnejsich casti Syrskej armady, prave oni stoja za tym, ze utok rebelov zlyhal." a "T-62M sa dostavaju k tym lepsie vycvicenim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale vsak si pisal ze "Zrovna SAFI je jedna z tych schopnejsich casti Syrskej armady, prave oni stoja za tym, ze utok rebelov zlyhal." a "T-62M sa dostavaju k tym lepsie vycvicenim jednotkam, ktore su na cele utoku, zatial co o ochranu tylu a bokov sa staraju milicie roznej kvality." A zrazu je z toho "par desiatok zle vycvicenych a vyzbrojenych Assadovych vojakov (+ 2 tanky).:" Tak teraz neviem co si z toho mam vybrat, kedze ti to ocividne nejako nazapada do seba (bolo tam SAFI s T-62M). A myslis ze nejake vedlajsie pomocne milicie maju moznost volat priamo letectvo? A ako vies ako boli ozbrojeni ti vladni bojovnici? ZIadne odkaz, ziadny zdroj...cele vycucane z palca, rozpravky starej matere na dobru noc...

  A ze vycviceni rebeli. Tak to si asi pozeral ine videa ako si sem poslal. Plachta na hlave, kraca stredom ulice, potkyna sa o gulomet ako nim od pasu striela. Tragikomedia.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  23:24 12.01.2018

  Mna nezaujima tvoj pohlad na oligarchov v Syrii ani nic podobne, clanok sa zabyva bojom v zastavenych oblastiach a na to reagujem. Mimochodom, rozne skupiny momentalne v Idlibe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mna nezaujima tvoj pohlad na oligarchov v Syrii ani nic podobne, clanok sa zabyva bojom v zastavenych oblastiach a na to reagujem. Mimochodom, rozne skupiny momentalne v Idlibe bojuju pod jednym velenim.

  Podla videi (a roznych sprav) je zrejme, ze vycviceni rebeli v celkom hojnom pocte, za podpory tankov, tazkych gulometov, minometov, delostrelectva a raketometov, zautocili na dedinu, v ktorej sa nachadzalo par desiatok zle vycvicenych a vyzbrojenych Assadovych vojakov (+ 2 tanky), tý sa stiahli, zavolali letectvo a nasledne ju zabrali spat.

  Ak si myslis, ze tych par desiatok typkov z milicii ma vacsiu palebnu silu ako cely utok rebelov, tak pohoda, nebudem ti tvoj nazor brat, akurat sa o tom uz s tebou nebudem bavit, pretoze to budem povazovat za mrhanie casu.

  A este som zabudol, :))ň) xDDdD :P
  Skrýt celý příspěvek

 • Wirbelwind
  22:45 12.01.2018

  Assadovi vojaci :))) Oligarchia sa tam vyvaza pri mori na americkych pickupoch a vlastnym sukromnym miliciam neda ani na uniformu a potom sa niekto cuduje, ze maju taku moralku. :) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Assadovi vojaci :))) Oligarchia sa tam vyvaza pri mori na americkych pickupoch a vlastnym sukromnym miliciam neda ani na uniformu a potom sa niekto cuduje, ze maju taku moralku. :) A pre istotu ani vycvik poriadny, lebo vsak oni az tak velmi loajalni nie su ked uz pride na to.

  Prvy odkaz je ina lokalita a ina skupina (Ahrar) a presne to co som pisal - 1 zle zaistena hufnica s 2 clennou obsluhou (z toho 1 minimalne kameraman primarne :D), 10 kusov municie a 5 kamier, aby bolo viac zaberov z tych par vystrelov. :D Potom nejaky v garazi zbastleny 1/2 Grad na pickupe, ktory ani nebol cely nabity. Najzauimavejsia z toho bola ta T-55, ta mala myslim SRP z DPRK (http://within-syria.blogspot.s... tych az tak vela nebolo. ALe silno pochybujem ze ten system bol este funkcny a ze ho oblusha vobec vedela pouzivat. Aj keby aj, stale to bola 1 staticka prehistoricka vylagrovana t-55 v otvorenej krajine a nad tym poletujuce Su25.


  Ta milicia mala minimalne 2 tanky, nechce sa mi to pozerat znova, ale ten medzi domami bol prave t62m. A tvoje slova "T-62M sa dostavaju k tym lepsie vycvicenim jednotkam, ktore su na cele utoku, zatial co o ochranu tylu a bokov sa staraju milicie roznej kvality."...
  Z
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  22:10 12.01.2018

  Oznacil som to za propagandu, pretoze ukazali ako obsadzuju prakticky prazdnu dedinu, za to neukazali ako dostali nafrak od letectva a nasledneho protiutoku :) Ved o tom hovorim, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Oznacil som to za propagandu, pretoze ukazali ako obsadzuju prakticky prazdnu dedinu, za to neukazali ako dostali nafrak od letectva a nasledneho protiutoku :) Ved o tom hovorim, ak by tam boli normalne jednotky, tak ich rozprasia kornetmi a bolo by po videu, lenze utocili na miliciu, ktora nemala pomaly rpg, nie to este atgm...

  Hufnice, raketomety, minomety, minimalne dalsie t-55, viacero dalsich ozbrojenych pick-upov atd. V jednom videu su aj zajaty Assadovy vojaci, staci si porovnat co maju na sebe oni a co rozny "rebeli".

  https://www.liveleak.com/view?...
  https://www.liveleak.com/view?...

  Predstav si, po 5 rokoch nepretrzitej vojny sa drviva vacsina vozidiel bud znicila alebo kanibalizovala, predsa by nemuseli pouzivat rozne akacije, gvozdniky a pod ako vozidla palebnej podpory keby mali stale v rezerve prevadzky schopne tanky.. Iran dodava zbrane svojim miliciam, opakujem pozri sa proti komu bojovali...
  Skrýt celý příspěvek

 • Wirbelwind
  21:26 12.01.2018

  double: to video si ty sam oznacil chvilu dozadu za propagandu a zrazu je to doveryhodny zdroj ? :) tak uvazujme tvoje tvdenie, ze je to propaganda - cize predpokladam, ze sa chcu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  double: to video si ty sam oznacil chvilu dozadu za propagandu a zrazu je to doveryhodny zdroj ? :) tak uvazujme tvoje tvdenie, ze je to propaganda - cize predpokladam, ze sa chcu ukazat silenjsi ako su..napocital som tam 1 tank a nejake 3 MRAPy (ci co su to tie oplechovane autobusy - krasne ATGM terce na vycvik pre Kornet/Metis/Konkurs..) iduce otvorenou rovnou krajinou. Utekajucim vladnym silam z dediny som napocital 2 tanky (minimalne, ak som dobre videl). Keby utocnici mali aspon normalne rozdistribuovane RPG medzi sebou, minimalne ten 1 utociaci tank mohli polahky znicit.

  VIdel si uz v nejakom z tych videi delostrelecku bateriu opozicie? Ja este nie. Maximalne tak 1 delostrelecky prostriedok oblozeny vetvickami s1-2-3 clennou obluhou a par nabojmi. Vacsinou tu hufnicu nemaju ani poriadne zastabilizovanu. To musi byt bohovsky ucina palba - co sa tyka presnosti a kadencie. A to uz nehovorim o vylagrovani samotnej zbrane. :)

  Prosim? VLadne sily trpia jedine tak deficitom ludi, zbrani maju obvrovske mnozstvo, len obsluha absentuje.... Syria mala tisicky tankov, Rusom sa uz davnejsie podarilo znova rozbehnut servisnu fabriku, takze rutinnu udrzbu aj opravy poskodenych tankov opat zvladaju. Dostali tiez uricte viac ako 100ku "cerstvych" pasavcov z Ruska...od T62 po T90A, BMP2ky aj 1ky, tusim aj varku MTLB. Neviem, ci nejaka krajina mala viac ATGM na obyvatela ako Syria (vsetko nachystane na Izrael) + chutovky ako Bastion (ATGM odpalovane z tankovych kanonov)..nehovoriac o tom kvante co tam dodal Iran v poslenych rokoch (od klonov TOW2 az po klony Kornetov)..
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  20:44 12.01.2018

  Videl si vobec tie videa co sem dusan postol? Na liveleaku mas aj dalsie z daneho utoku, pouzivali tanky, hufnice, tie ich "homemade" grady atd.

  Tazke zbrane opozicia ma, len ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Videl si vobec tie videa co sem dusan postol? Na liveleaku mas aj dalsie z daneho utoku, pouzivali tanky, hufnice, tie ich "homemade" grady atd.

  Tazke zbrane opozicia ma, len ich lepsie ukryva a pouziva iba pri vacsich utokoch. O zasobovanie sa staraju Turci, aj tie MRAPy neboli vyrobene niekde v jaskyni. Towy a rozne ine atgm detto.

  Vladne vojska po 5 rokoch obcianskej vojny trpia deficitom prakticky vsetkeho. T-62M sa dostavaju k tym lepsie vycvicenim jednotkam, ktore su na cele utoku, zatial co o ochranu tylu a bokov sa staraju milicie roznej kvality.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wirbelwind
  20:24 12.01.2018

  double: " (palebna sila utocnika bola vacsia ako palebna sila obrancov)" - mas na to nejaky zdroj, alebo si si to vycucal z prstu?

  Vdaka RUAF uz prakticky opozicia nema tazke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  double: " (palebna sila utocnika bola vacsia ako palebna sila obrancov)" - mas na to nejaky zdroj, alebo si si to vycucal z prstu?

  Vdaka RUAF uz prakticky opozicia nema tazke zbrane v tej oblasti a s tym zbytkom musi narabat opatrne. Uroven pesiakov v tom videu je zalostna, tiez zasoby, zasobovanie aj velenie su ovela vacsim problemom ako na strane vladnych jednotiek, ktore naopak netrpia deficiom slusnych tankov (t62m napr) ci ATGM ako Kornet a ziadnych vzdusnych utokov, ci sustredenych delostreleckych/raketoych prepadov sa obavat nemusia
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  20:08 12.01.2018

  wilbelwind, pre mna zamna si ich nazyvaj aj martania, dolezite je, ze je dana dedina pod kontrolou Asadovych vojsk a to som tym chcel povedat. Zrovna SAFI je jedna z tych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  wilbelwind, pre mna zamna si ich nazyvaj aj martania, dolezite je, ze je dana dedina pod kontrolou Asadovych vojsk a to som tym chcel povedat. Zrovna SAFI je jedna z tych schopnejsich casti Syrskej armady, prave oni stoja za tym, ze utok rebelov zlyhal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  20:01 12.01.2018

  Vladne jednotky sa stiahli, nechali ich zbombardovat letectvom a naslede spravili protiutok. Vyuzili letecku nadvladu a tym padom obmedzili straty na zivotoch, ktore by priniesol ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vladne jednotky sa stiahli, nechali ich zbombardovat letectvom a naslede spravili protiutok. Vyuzili letecku nadvladu a tym padom obmedzili straty na zivotoch, ktore by priniesol skutocny boj o mesto.

  Stoji za zmienku, ze v tomto utoku "rebeli" minuli znacnu cast svojich rezerv. Vraviet, ze:

  "je to naozaj zaujímavá ukážka reálneho boja, kde akosi teoretické výpočty počtov a palebnej sily nefungujú"

  je hlupost, kedze cely utok obnasal viac jednotiek ako je na videu (palebna sila utocnika bola vacsia ako palebna sila obrancov) a nasledne dostali od vladnych sil nafrak.

  btw, co presne obnasa "pomerne dobra vyzbroj" u asadovych jednotiek? Tyl strazia vacsinou milicie, ktore su casto horsie vybavene ako ich protejsky v radoch "rebelov" alebo isis.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wirbelwind
  19:51 12.01.2018

  Double: ten dotlcneny pickup na konci videa ma zboku logo "Air Force Intelligence" - co su poloprivatne milicie "oligarchov" na strane vlady (ziadna SAA) - su plateni lepsie ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Double: ten dotlcneny pickup na konci videa ma zboku logo "Air Force Intelligence" - co su poloprivatne milicie "oligarchov" na strane vlady (ziadna SAA) - su plateni lepsie ako radovi vojaci, no ich kvalita a hlavne chut bojovat za "vec" je nevalna. Konflikt sa vlecie dlho, ludia z ulic su uz unaveni, uzivit rodiny je tazke. Ludia chcu zit svoje zivoty, nezomierat ako muchy pre nic za nic. A kedze vojenska sluzba je povinna a vykupenie z nej cez korupciu si nemoze dovolit kazdy, tak radsej vlezu do nejakej podobnej organziacie, aspon nieco zarobia ked uz inej cesty niet. Realita je uplne ina ako predstavy internetovych fanusikov. pestovane propagandov tej ci onej strany...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:36 12.01.2018

  Double

  Samozrejme, že ide o propagandu ... ale je to reálny boj !!!

  Alebo robila sýrska armáda komparz ?

  Ale toto je typická podoba vojny v Sýrii .... väčšina línií je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Double

  Samozrejme, že ide o propagandu ... ale je to reálny boj !!!

  Alebo robila sýrska armáda komparz ?

  Ale toto je typická podoba vojny v Sýrii .... väčšina línií je dosť pohyblivá ... a nie je nepriepustná ....a ani jedna strana nemá fyzicky dosť síl aby kontrolovala celé "svoje" územie...

  Ale ukazuje typický priebeh boja ... nejakí isisáci bez problémov rozprášia asadove jednotky z ktorých väčšina má mizernú kvalitu i napriek pomerne dobrej výzbroji ... a následne nastúpi ruské letectvo a lepšie jednotky ktoré situáciu zvrátia ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  18:23 12.01.2018

  Nepovedal by som, ze to je ukazka realneho boja, skor propaganda.
  Dedina je uz davno v rukach SAA, najskor "rebelom" zatopilo Syrske letectvo a nasledne ju obsadil vladny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nepovedal by som, ze to je ukazka realneho boja, skor propaganda.
  Dedina je uz davno v rukach SAA, najskor "rebelom" zatopilo Syrske letectvo a nasledne ju obsadil vladny protiutok.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:05 12.01.2018

  Síce to nie je mesto ... len riedko zastavaná oblasť .... ale je to naozaj zaujímavá ukážka reálneho boja, kde akosi teoretické výpočty počtov a palebnej sily nefungujú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Síce to nie je mesto ... len riedko zastavaná oblasť .... ale je to naozaj zaujímavá ukážka reálneho boja, kde akosi teoretické výpočty počtov a palebnej sily nefungujú ....

  https://www.liveleak.com/view?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:06 12.01.2018

  Tesil:"Izraelci použijí proti Palestincům Merkavy a Falcony to se potom nediv,že poměr ztrát je 1300:13 v neprospěch Palestinců jako v případě operace Lité olovo. "

  V Indonésii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil:"Izraelci použijí proti Palestincům Merkavy a Falcony to se potom nediv,že poměr ztrát je 1300:13 v neprospěch Palestinců jako v případě operace Lité olovo. "

  V Indonésii podporovaly armádu americké letadlové lodě.
  Skrýt celý příspěvek

 • analytic
  19:47 11.01.2018

  Lehká pěchota vyzbrojená tanky nebo obrněnými minomenty je nesmysl. Pěchota bojuje pěšky. Bojová vozidla slouží pěchotě k přesunům a po sesednutí k přímé palebné podpoře jejich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lehká pěchota vyzbrojená tanky nebo obrněnými minomenty je nesmysl. Pěchota bojuje pěšky. Bojová vozidla slouží pěchotě k přesunům a po sesednutí k přímé palebné podpoře jejich boje. Vozidla lehké pěchty (výsadkové a motorizované jednotky) jsou obvykle osazeny max. kulometem., mechanizované kanonem. Je to tak asi proto, že je to osvědčená výzbroj k vedení konvenčního manevrového boje v otevřeném terénu, jako nejpravděpodobnějšího prostředí vedení operací.

  MOUT (podobně jako boj v horách, v džungli, v poušti nebo v polárních oblastech atp.) tedy bude vzhledem k odlišnému prostředí, vyžadovat buď výstavbu nových jednotek s novou výzbrojí nebo vytváření úkolových uskupení ze stávajících jednotek.Pokud to budou úkolová uskupení, kde základem budou jednotky výsadkové, motorizované nebo mechanizované pěchoty (pravděpodobně všech 3 typů + SF/SOF), tak těmto ORGANICKÝM jednotkám bude potřeba (v závislosti na úkolu) přidělit POSILOVÉ prostředky např. jednotky palebné (tankové, minometné, dělostřelecké, letecké) nebo ženijní bojové podpory atd. Samozřejmě, že kromě jednotek bojových sil (CF) a jednotek bojové podpory (CS) budou potřeba jednotky CSS.

  Jsem přesvědčen, že MOUT v podmínkách AČR nebude o výstavbě nových jednotek, ale o dosažení nové schopnosti jednotek stávajících. Tzn. nejdřív definovat SCHOPNOST (co má jednotka dělat v MOUT) a potom JAK toho dosáhnout (úkolová struktura, výzbroj). Bude potřeba napsat doktrínu/taktiku MOUT a potom ji zařadit do výcviku a v úkolové struktuře cvičit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:25 11.01.2018

  Jirosi
  Izraelci použijí proti Palestincům Merkavy a Falcony to se potom nediv,že poměr ztrát je 1300:13 v neprospěch Palestinců jako v případě operace Lité olovo.
  A to se ti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi
  Izraelci použijí proti Palestincům Merkavy a Falcony to se potom nediv,že poměr ztrát je 1300:13 v neprospěch Palestinců jako v případě operace Lité olovo.
  A to se ti Izraelci navíc postříleli mezi sebou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  16:40 11.01.2018

  pavolir, zo svojej podstaty patrili do ruk zenistov, pretoze pre plamenomety a prve verzie rpo potrebovali specialny vycvik. Lenze to sa zmenilo pri poslednych verziach rpo-a, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pavolir, zo svojej podstaty patrili do ruk zenistov, pretoze pre plamenomety a prve verzie rpo potrebovali specialny vycvik. Lenze to sa zmenilo pri poslednych verziach rpo-a, ktore dokaze ovladat radovy pesiak. Napr. v Syrii to pouzivali rozne milicie, takze doba, kedy to patrilo iba zenistom je davno fuc.

  Podla mna je irelevantne, ci to pouzivali ako improvizaciu, v konflikte medzi 2 armadami (a nie medzi armadou a rucnikarmi) sa metodickeho postupu nedockas.

  Nevidim jediny dovod, preco by sa zrovna Rusi drzali spat pri fiktivnej bitve o Moskvu, skor naopak.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:26 11.01.2018

  Obavy, že by takovéto jednotky mohly být použitelné proti vlastním občanům, jsou samozřejmě na místě. Nicméně to může být armáda tak jako tak...

  Obavy, že by takovéto jednotky mohly být použitelné proti vlastním občanům, jsou samozřejmě na místě. Nicméně to může být armáda tak jako tak...

 • KOLT
  16:23 11.01.2018

  Hele, kde jste sebrali, že jednotky AČR nejsou vůbec cvičené na boj ve městech? Skoro každá byla v Afghánistánu, takže všechny absolvovaly výcvik v CQB, tuším včetně tankánů :-) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hele, kde jste sebrali, že jednotky AČR nejsou vůbec cvičené na boj ve městech? Skoro každá byla v Afghánistánu, takže všechny absolvovaly výcvik v CQB, tuším včetně tankánů :-) Samozřejmě na to nejsou specializované, ale úplní amatéři to vážně nejsou. Samozřejmě by nebylo od věci mít na to specializovanou jednotku. Nicméně buďme realisti, mluvíme o AČR...
  Jinak městský boj není jen CQB. Jak píše PavolR, jedná se o komplexní problematiku. Výcvik by tedy nebyl jen o boji v budovách a kolem nich, byl by i o taktice přiblížení se k městu, jeho postupného obsazování, odhadu taktiky obránce (kde bude mít opěrné body,...), řešení zásobovacích tras, odvozu zraněných atd., atp. A to vše samozřejmě i obráceně, tedy v roli obránce. Tohle všechno se od klasického bitevního pole dost liší. Navíc vám k tomu moc nepomůže klasické "malé" výcvikové středisko pro CQB, chtělo by to maketu menšího města ;-) Takže leda by se dal použít nějaký bývalý vojenský prostor...

  Ještě k AO obrněné techniky – Izraelci ji používají na Merkavách a přitom kolem nich jde pěchota. Zřejmě je třeba tomu nějak přizpůsobit taktiku, ale jde to. Z technických řešení mě třeba napadá vypnout ochranu na části vozidla – tedy pěchotu mám na pravoboku, tak jej odpojím. Sice trochu riskuji, ale pokud ta strana není moc ohrožená a v danou chvíli sloužím jako štít pro pěšáky (takže jsou skutečně namáčknuti až k vozidlu), může se jednat o odůvodněné riziko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  16:21 11.01.2018

  Tak to je takove ukrutne zjednoduseni, ze asi ani nema cenu v tom rozhovoru dal pokracovat.

  PS na zamysleni: Vazne byl centurion o tolik lepsi tank nez T54 a hlavne T62, ze se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak to je takove ukrutne zjednoduseni, ze asi ani nema cenu v tom rozhovoru dal pokracovat.

  PS na zamysleni: Vazne byl centurion o tolik lepsi tank nez T54 a hlavne T62, ze se jich necele dve stovky v rukou izraelcu ubranili skoro tisicovce syrskych? A kdyby jen ubranili...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:59 11.01.2018

  Clanek: Z Marawi:vojáků 6500(175) vs 1000(1000) islamistů.

  Když se podíváme na ztráty, třeba v porovnání z tím jaké utrpí Izraelské jednotky v Gaze. Tam se počítají oběti na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: Z Marawi:vojáků 6500(175) vs 1000(1000) islamistů.

  Když se podíváme na ztráty, třeba v porovnání z tím jaké utrpí Izraelské jednotky v Gaze. Tam se počítají oběti na jednotlivce, díky technice.
  Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  15:57 11.01.2018

  Rase: Idealnym samohybnym minometom, na ktory si zabudol (hlavne pre OSSR) by bol finsky Nemo, ktory uz je osadeny na Patrii ( a verim, ze aj Pandur by ho zvladol). Navyse ma namer ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Idealnym samohybnym minometom, na ktory si zabudol (hlavne pre OSSR) by bol finsky Nemo, ktory uz je osadeny na Patrii ( a verim, ze aj Pandur by ho zvladol). Navyse ma namer od -3 stupnov. Co sa tyka urovne ochrany neviem, ale prinajmensom je to o dost mensia veza ako tazkopadny RAK
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  14:26 11.01.2018

  Použít termobarické zbraně (ve velkém) a chemické zbraně pro "obranu" vlastních měst? A proč ne rovnou taktické jaderné zbraně?
  Pokud bude bránící se strana postupovat dostatečně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Použít termobarické zbraně (ve velkém) a chemické zbraně pro "obranu" vlastních měst? A proč ne rovnou taktické jaderné zbraně?
  Pokud bude bránící se strana postupovat dostatečně necitlivě, tak se stane to, že:
  1) Civilisti ztatí vůli vzdorovat a bránit se, ale hlavně budou chtít, aby už to přestalo. Neboli: "Je jedno, kdo vyhraje, ale ať už to konečně, proboha, skončí."
  2) V myslích místních se z obránců stanou agresoři (to jsme konečně mohli částečně vidět i na východní Ukrajině).
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  14:24 11.01.2018

  Ten vycvik by se, aspon ze zacatku, dal prevzit od ruznych SWAT jednotek - vstup do budov, cisteni po mistnostech, celkove zajistovani prostoru. A postupne to upravovat pro potreby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ten vycvik by se, aspon ze zacatku, dal prevzit od ruznych SWAT jednotek - vstup do budov, cisteni po mistnostech, celkove zajistovani prostoru. A postupne to upravovat pro potreby armady - likvidace oponenta vs zatykani, vetsi palebna sila,...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:51 11.01.2018

  Double:
  A ešte jedna vec - ste si absolútne istý, že by si trúfli postupovať v Moskve, Petrohrade alebo Jekaterinburgu rovnako ako povedzme v Groznom? Lebo ak nie, nie je čo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Double:
  A ešte jedna vec - ste si absolútne istý, že by si trúfli postupovať v Moskve, Petrohrade alebo Jekaterinburgu rovnako ako povedzme v Groznom? Lebo ak nie, nie je čo riešiť, pokiaľ nie je nejaký postup aplikovateľný všeobecne, tak nejde o žiadny metodický postup, ale iba o lokálnu improvizáciu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:49 11.01.2018

  "k tomu domu obsazenému nepřítelem někdo ty draze vycvičené profíky nezkosil jednou dávkou kulometu, IED,... "

  Postupne se k tomu dostavame. Ano, az budu mit "draze vycvicene ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "k tomu domu obsazenému nepřítelem někdo ty draze vycvičené profíky nezkosil jednou dávkou kulometu, IED,... "

  Postupne se k tomu dostavame. Ano, az budu mit "draze vycvicene profiky" z pohledu mestskeho boje, pak budu resit jak o ty draze vycvicene profiky neprijit. Dokud ale mam, znovu: z pohledu mestskeho boje, jen amatery, pak se z nich v prvni rade pokusim udelat profiky. Nejvic sanci na preziti a sanci vitezstvi tem vojakum dle me zvedne vycvik a to co budou mit na sobe, technika co je tam priveze a co bude rozrazet zatarasy... ta az pak.

  Pokud bych si mel tedy vsadit, kde meritkem uspechu jsou mensi ztraty jak sve tak civilni + celkove rychlejsi a jasnejsi prubeh vycisteni nejakeho mesta, a mel jsem na vyber:
  - nejakou z aktualnich tradicnich jednotek ACR cvicici vsechno mozne jen ne mestske operace, ale obohacene o novou techniku, treba ten Namer nebo cehokoliv jineho podobne chraneneho a s velkou palebnou silou, nebo
  - vycvicenou jednotku s vhodnou osobni vystroji a taktikou, ale dovezenou na misto pandurem

  Sazim na to druhe.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:42 11.01.2018

  Double:
  V zásade ide stále o "bežnú" pechotu v porovnaní napr. so ženijnými jednotkami. Termobarické zbrane zo svojej špeciálnej podstaty patria do rúk ženistov a punktum.
  To, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Double:
  V zásade ide stále o "bežnú" pechotu v porovnaní napr. so ženijnými jednotkami. Termobarické zbrane zo svojej špeciálnej podstaty patria do rúk ženistov a punktum.
  To, že napíšete "Rusi robia to alebo ono" na tom nič nezmení, obzvlášť keď nenapíšete, kto ich u tých Rusov presne používa, potom niet o čom diskutovať.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  13:31 11.01.2018

  Clanek: Ten "NAMER" slouží k tomu, aby vám po cestě k tomu domu obsazenému nepřítelem někdo ty draze vycvičené profíky nezkosil jednou dávkou kulometu, IED,... Případně tím, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: Ten "NAMER" slouží k tomu, aby vám po cestě k tomu domu obsazenému nepřítelem někdo ty draze vycvičené profíky nezkosil jednou dávkou kulometu, IED,... Případně tím, že zablokuje svým profilem ulici vytvoří bezpečnou zónu pro operace po vyčistění objektu. Jako je nakládaní zraněných atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:27 11.01.2018

  Clanek:
  Príliš sa koncentrujete na budovu ako jednotlivý oporný bod a nevidíte pre to mesto ako komplexný systém. Protivník ani vy nikdy nebudete mať budovy v kontrolovanom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  Príliš sa koncentrujete na budovu ako jednotlivý oporný bod a nevidíte pre to mesto ako komplexný systém. Protivník ani vy nikdy nebudete mať budovy v kontrolovanom priestore obsadené rovnomerne a podľa možnosti sa bude časť síl v závislosti od aktuálnej situácie presúvať. Kto má väčšiu operačnú mobilitu, ten má na svojej strane iniciatívu a má tým pádom aj navrch na súperom, lebo mu môže pretínať zásobovacie trasy alebo podnikať rýchle prieniky do jeho tyla. No to potrebujete bezpečné (robotické alebo ťažko obrnené) prostriedky na prepravu jednotiek v rámci mesta, vytváranie prielomov a zásobovanie vysunutých pozícií.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  13:26 11.01.2018

  Pavolir, lenze toto nie je diskusia o "beznej" pechote, ale o pechote zameranej na boj v mestach. Pre Rusov je napr. pri boji v meste Shmel samozrejmostou a nie je to specialita ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavolir, lenze toto nie je diskusia o "beznej" pechote, ale o pechote zameranej na boj v mestach. Pre Rusov je napr. pri boji v meste Shmel samozrejmostou a nie je to specialita zenistov. Plamenomety su ucinne, ale ich pouzivatel sa vystavuje velkemu riziku, co sa pri Shmeloch (a podobnych termobarickych zbrani) nestane.

  Je logicke, ze to vojaci nemusia vpalit do kazdeho okna, niekedy staci velkorazny gulomet alebo granatomet.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:14 11.01.2018

  Clanek: že taktika srovnat velkou ráží z dálky nemusí fungovat, ukázal už Stalingrad, že...

  Clanek: že taktika srovnat velkou ráží z dálky nemusí fungovat, ukázal už Stalingrad, že...

 • Clanek
  13:01 11.01.2018

  Nebylo, zrovnatak jak to nebylo udelane namerem s minometem nebo bojovym plynem. ;)

  I Marawi bylo boj ulice po ulici, dum od domu. To bude v kazdem meste priblizne stejne a s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nebylo, zrovnatak jak to nebylo udelane namerem s minometem nebo bojovym plynem. ;)

  I Marawi bylo boj ulice po ulici, dum od domu. To bude v kazdem meste priblizne stejne a s bojem uvnitr budov sebelepsi prostredek stojici venku je platnej jako mrtvemu zimnik. A ne, "srovnat to cele se zemi" velkou razi z venku ja jako cestu nevidim. Muze se to hodit, ano, obcas a jako doplnek. Za 1) to nezlikviduje 100% nepratel a vojak se pak stejne bude muset brodit troskama a hleda prezivsi bojuvky, za 2) bavime se o ACR, ktere ucel je branit uzemi CR => uvazuju ceska mesta a ta si snad jen tak nezborime, a konecne za 3) nikde clovek nema jistotu, ze v takove budove neni i nejaky civil.
  Furt povazuju schopnost vybojovat ten dum, nevyskakat z XXXX a necumet na dvere s bezpecnostnim zamkem jako suva z nudli, umet se po dome pohybovat a vzajemne kryt, rozeznavat nastrazna zarizeni atd. (spousta veci spolecnych s tim jak budou trenovat policejni specialni jednotky) za daleko dulezitejsi, nez jestli si za to XXXX dosadim Pandur, Namer nebo treba rogalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  11:54 11.01.2018

  Clanek: "Nedavno tu byl clanek o Marawi, tam slo o podobne bojiste a filipinske specialni lehke jednotky to zvladli nehlede na techniku. Tim bych zacal, mit ty jednotky, pak bych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: "Nedavno tu byl clanek o Marawi, tam slo o podobne bojiste a filipinske specialni lehke jednotky to zvladli nehlede na techniku. Tim bych zacal, mit ty jednotky, pak bych resil "jak jim zvednout sance". "

  https://qzprod.files.wordpress...

  Nevim, jesli tohole jde udělat jen z technikou lehké pěchoty. Krom toho tento typ bojiště bude tomu co máme v CR vzdálen úplně nejvíce.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:26 11.01.2018

  Dosli spolecne jen k zaveru, ze ochrany neni nikdy dost, ale treba to jakou nicivou silu si to ktere vozidlo sebou vese, tam se autor (nabizejici RAK) s treba prave Izraelci (jeste ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dosli spolecne jen k zaveru, ze ochrany neni nikdy dost, ale treba to jakou nicivou silu si to ktere vozidlo sebou vese, tam se autor (nabizejici RAK) s treba prave Izraelci (jeste donedavna jezdici v Nameru s jen 50cal, a ani ted nevim jestli tu tricitku na Namer uz zavedli, nebo slo jen o vyvojovy projekt) dost lisi. Nedavno tu byl clanek o Marawi, tam slo o podobne bojiste a filipinske specialni lehke jednotky to zvladli nehlede na techniku. Tim bych zacal, mit ty jednotky, pak bych resil "jak jim zvednout sance".
  Postavit takovy utvar na nohy bude otazka kolik, 5-10 let? Rozhodovani jestli lepsi minomet nebo plynomet + nakup te ktere techniky proste nevidim jako to zasadni.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  10:54 11.01.2018

  Clanek: "a to jake vybaveni je to nejvhodnejsi pro ceske mesta se vykrystalizuje tak nejak postupne.
  PS: kde jinde dale rozsirovat spolupraci s Izraelem nez zrovna tady, na poli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: "a to jake vybaveni je to nejvhodnejsi pro ceske mesta se vykrystalizuje tak nejak postupne.
  PS: kde jinde dale rozsirovat spolupraci s Izraelem nez zrovna tady, na poli taktiky mestskeho boje, co ano, co ne a proc... ?"

  V článku máš jasně uvedeno a poukázáno na to, že i na Ukrajině setkaly ze stejným problémy jako v Izraely. A požadují pro jejich řečení stejnou techniku. Tedy proč by v tomhle měli být bojiště v CR odlišné¨?
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:41 11.01.2018

  Taky mi příjde ze boj ve mestech nebude tak o technice ale o lidech a výstroji. Ty Ruske komplety vypadají na pohled velmi kvalitne. Myslíte že to plexi na helmách odolá i puškové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taky mi příjde ze boj ve mestech nebude tak o technice ale o lidech a výstroji. Ty Ruske komplety vypadají na pohled velmi kvalitne. Myslíte že to plexi na helmách odolá i puškové ráži a střepinám? Tanky a minomety mi prijdou dobré možná jako podpora která se bude držet až za pěchotou a bude z dálky postřelovat barikádu nebo určený dům. Určitě nepojede jako první..Takže primární je určitě sestavit taktiku a strategii podobných bojů a pořídit speciální výstroj pěchotě.
  Ukrajinci si to krvavě vyzkoušeli např. při bránění letiště, kde x týdnu drželi jejich vojáci jen jedno patro, šanci měli nulovou ale vydrželi opravdu dlouho.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:02 11.01.2018

  Jen taková úvaha k platformě. Při pohledu na videa z Ukrajiny, Palestiny a Sýrie je docela zajímavé, jak často se na městském bojišti objevují obrněné přestavby stavebních strojů. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen taková úvaha k platformě. Při pohledu na videa z Ukrajiny, Palestiny a Sýrie je docela zajímavé, jak často se na městském bojišti objevují obrněné přestavby stavebních strojů. Buldozery, nakladače, traktory atd... A evidentně je používají i pravidelné armády. předpokládám, že zvýšená pozice posádky, parametry podvozku a pohonu, plus pracovní nástavby mohou v tomto specifickém terénu plnit některé úkoly lépe, než vojenské speciály. Prostě rychlost do 40 km/h naprosto dostačuje, místo za terénem se kryje za rohem a vyšší stavba jenom poskytuje lepší kryt postupující pěchotě.
  Co se týče taktiky a nasazení - není mi úplně dobře z představy, že se armáda z prostředku pro zajištění teritoriální obrany může snadno stát nástrojem pro potlačování domácího obyvatelstva, např. při ochraně zájmu elit před těmi ostatními. To by prostě měla být práce policie. Jednotka specializovaná na městské bojiště je ale tak někde mezi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:35 11.01.2018

  Je zajimave jak se pokazde debata svede k technice, podle me je ale zasadni vubec vycleneni jednotky pro podobne ucely a predevsim pak jeji regulerni trenink, priprava a vyvoj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je zajimave jak se pokazde debata svede k technice, podle me je ale zasadni vubec vycleneni jednotky pro podobne ucely a predevsim pak jeji regulerni trenink, priprava a vyvoj taktiky na takove mestske bojiste. Tohle Ukrajina reaktivne a krvave zjistuje, my se muzeme "zdarma" poucit a ucinit opatreni proaktivne. Resit jestli je lepsi Namer nebo JLTV, jestli je lepsi minomet nebo plyn (docela me zarazilo ze tohle tady nekdo seriozne zminuje)... prijde mi to az druhorade. Zasadni bude aby si nekdo ve vedeni ACR uvedomil, ze mestske bojiste je realny scenar, zacal na to drilovat a to jake vybaveni je to nejvhodnejsi pro ceske mesta se vykrystalizuje tak nejak postupne.
  PS: kde jinde dale rozsirovat spolupraci s Izraelem nez zrovna tady, na poli taktiky mestskeho boje, co ano, co ne a proc... ?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:59 11.01.2018

  Double:
  To aj plameňomety ... a čo má byť?
  Termobarické zbrane patria do rúk ženistov a sú zmysluplne použiteľné voči náročne prístupným zodolneným objektom. Toto je diskusia o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Double:
  To aj plameňomety ... a čo má byť?
  Termobarické zbrane patria do rúk ženistov a sú zmysluplne použiteľné voči náročne prístupným zodolneným objektom. Toto je diskusia o tom, čím vybaviť "bežnú" pechotu pre boj v klasickej mestskej zástavbe.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zdenoušek
  07:32 11.01.2018

  Oprašte PLDVK a máte vystaráno. Proráželo to několik zdí najednou včetně betonových monolitů.

  Oprašte PLDVK a máte vystaráno. Proráželo to několik zdí najednou včetně betonových monolitů.

 • Kozlus
  23:14 10.01.2018

  Chemicke zbrane? Neblaznete. Staci jak se to rozjelo behem prvni svetove. Cim vetsi zabrany v pouziti tohodle svinstva jsou, tim lip.

  Vojaci chcou co nejlepsi pancerovani, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chemicke zbrane? Neblaznete. Staci jak se to rozjelo behem prvni svetove. Cim vetsi zabrany v pouziti tohodle svinstva jsou, tim lip.

  Vojaci chcou co nejlepsi pancerovani, tak zacnete premejslet o 4x4? To jako fakt? Do mesta potrebujete opravdu poradnou odolnost, nejen proti RPG, ale i proti IED. Dale potrebujete maximalni pohyblivost, takze pasy na prekonavani sutin a zatarasu. Hard kill obrana je super, ale jen pokud pojede vozidlo samotne. Kdyz musi operovat ve stejne ulicce s pechotou, tak sice zachranim vozidlo, ale nasekam si podporujici pechotu pekne na drobno. A to vozidlo si pak bez podpory odlovi za chvilku.

  Podstatne vetsi pomoc budou male drony na pruzkum baraku pred vstupem jednotky, pripadne neco schopneho dovezt munic a odvezt ranene.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  23:08 10.01.2018

  Termobaricke zbrane sa osvedcili vsade, kde sa pouzili, pre jednotky do mesta by to mala byt samozrejmost..

  Termobaricke zbrane sa osvedcili vsade, kde sa pouzili, pre jednotky do mesta by to mala byt samozrejmost..

 • PavolR
  22:58 10.01.2018

  Strategist:
  Termobarické zbrane v mestskom prostredí sú blbosť. Koľko českých civilov by ste boli ochotní spáliť, aby ste dobili naspäť budovu obsadenú 2-3 zelenými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strategist:
  Termobarické zbrane v mestskom prostredí sú blbosť. Koľko českých civilov by ste boli ochotní spáliť, aby ste dobili naspäť budovu obsadenú 2-3 zelenými mužíčkami?
  Rozsah zmysluplného využitia takej zbrane je príliš malý, než aby sa ju oplatilo zavádzať pre ozbrojené sily veľkosti AČR. A chémia detto. Dobrá možno tak pri špeciálnych, dôkladne naplánovaných operáciách, no rozhodne nie pre ratenkrieg.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:23 10.01.2018

  Strategist: To je poněkud špatný předpoklad. Nepoužívají je, protože vědí že proti nim nikdo plyn masivně nenasadí. Pokud by hrozilo nasazení budou je mít. A vy budete mít problém, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strategist: To je poněkud špatný předpoklad. Nepoužívají je, protože vědí že proti nim nikdo plyn masivně nenasadí. Pokud by hrozilo nasazení budou je mít. A vy budete mít problém, protože vaše munice bude k ničemu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  22:05 10.01.2018

  Myslím, že řešením pro boj v městském prostředí by mohly být termobarické zbraně popřípadě nějaké střely s jedem s krátkou trvanlivostí který by třeba zamořil na méně než hodinu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že řešením pro boj v městském prostředí by mohly být termobarické zbraně popřípadě nějaké střely s jedem s krátkou trvanlivostí který by třeba zamořil na méně než hodinu daný pokoj třeba, v asymetrických operacích ručníkáři plynové masky nepoužívají, proti regulérní armádě by to byl problém.
  Toto by se dalo nabíjet do min nebo popřípadě do nábojnic pro střely vyšší ráže. Pancéřování strojů by mělo být spíše účinné proti RPG,ATGM atd než proti regulérní munici, takže nasadit SLAT mřížě, popřípadě aktivní obraný systém(Hard Kill)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:33 10.01.2018

  KOLT: Pokud armáda požaduje na plnění dané funkce vozidlo BVP typu "Namer", ale dostane Pandur/JLTV.. tak je asi jedno jestli na něm bude 150mm houfnice nebo světlomet.

  KOLT: Pokud armáda požaduje na plnění dané funkce vozidlo BVP typu "Namer", ale dostane Pandur/JLTV.. tak je asi jedno jestli na něm bude 150mm houfnice nebo světlomet.

 • Tesil
  21:16 10.01.2018

  Rusové celkem s úspěchem používali v Čečensku,konkrétně v Grozném RPO-1A s termobarickou municí.
  Nahrazovali tím často dělostřelectvo.

  Rusové celkem s úspěchem používali v Čečensku,konkrétně v Grozném RPO-1A s termobarickou municí.
  Nahrazovali tím často dělostřelectvo.

 • KOLT
  20:34 10.01.2018

  Jirosi, ale vždyť jo, my víme. Jen jsme přemýšleli, jak by šla něčím podobným vyzbrojit lehká pěchota. Přičem a) jsme mluvili o tarasnici či nízkotlakém kanónu, což je zásadně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi, ale vždyť jo, my víme. Jen jsme přemýšleli, jak by šla něčím podobným vyzbrojit lehká pěchota. Přičem a) jsme mluvili o tarasnici či nízkotlakém kanónu, což je zásadně rozdílná zbraň oproti minometu, zvlášť bezvěžovému; b) JLTV není až tak slabě pancéřované, konkrétně proti ručním zbraním má odolnost skoro jako naše Pandury... Jinými slovy nasadit ho proti dobře vyzbrojené armádě by pochopitelně byla sebevražda, ale v asymetrických operacích by mohl mít svoje místo.

  Mmchd, když jde AO osadit Pandur, zvládl by to i JLTV? Problém bude ale asi i s nosností.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:28 10.01.2018

  Kolt: "jak vyzbrojit lehkou pěchotu systémem, který by dokázal něco podobného, jen pochopitelně na lehké kolové platformě."

  Z článku:
  "Neobvyklé využití tanků jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: "jak vyzbrojit lehkou pěchotu systémem, který by dokázal něco podobného, jen pochopitelně na lehké kolové platformě."

  Z článku:
  "Neobvyklé využití tanků jako dělostřelectva způsobovala přítomnost nepřátel v bezprostřední blízkosti bojujících jednotek. Běžné dělostřelecké a minometné jednotky nebyly v takových podmínkách schopné fungovat – nebyly schopné provádět manévry pod palbou."

  Pokud použijete lehkou platformu, nezíská vozidlo schopnost manévru pod palbou. Oni si nestěžují na to, že nemají minomety, ale že nemají těžce pancéřované minomety.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:03 10.01.2018

  Jirosi, my jsme samozřejmě pochopili, že se hledá BVP s vhodnou zbraní (Cockerill CSE90LP skutečně vypadá jako vhodné řešení). Jen jsme rozvíjeli myšlenku dál, směrem k tomu, jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi, my jsme samozřejmě pochopili, že se hledá BVP s vhodnou zbraní (Cockerill CSE90LP skutečně vypadá jako vhodné řešení). Jen jsme rozvíjeli myšlenku dál, směrem k tomu, jak vyzbrojit lehkou pěchotu systémem, který by dokázal něco podobného, jen pochopitelně na lehké kolové platformě.

  danny, s problémem střelby tarasnicí při vysokých úhlech náměru máte pravdu. Holt nemůžete mít všechno...
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  17:36 10.01.2018

  Absolútne súhlasím s Liberal shark t.j. nízkotlaký kanón . Bol by som zvedavý čo by na túto tému povedal Guderian a spol. V mestskom boji predsa v pohode stačí nízkotlaký kaliber ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Absolútne súhlasím s Liberal shark t.j. nízkotlaký kanón . Bol by som zvedavý čo by na túto tému povedal Guderian a spol. V mestskom boji predsa v pohode stačí nízkotlaký kaliber 76-90mm na to, aby sa zničila vonkajšia fasáda budovy o hrúbke cca 40cm. Na toto predsa netreba vysokotlaký 105-120mm - veď je to preboha živého nezmysel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  17:19 10.01.2018

  Říkal jsem si, že na takto "krátké" vzdálenosti střetnutí by se daly používat vícenásobné odpalovače Carl Gustav (podobně jako byl "Ontos", ale s nabíjením "zevnitř" tanku).

  Je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Říkal jsem si, že na takto "krátké" vzdálenosti střetnutí by se daly používat vícenásobné odpalovače Carl Gustav (podobně jako byl "Ontos", ale s nabíjením "zevnitř" tanku).

  Je otázka, proti jakým cílům městský tank vyzbrojit - osobně myslím že hlavně proti pěchotě v budovách a proti příležitostnému obrněnému protivníkovi. Takže kulomety menší ráže pro přímou palbu, 12,5mm kulomety pro střelbu skrz zdi domů, automatické granátomety s volitelnými možnostmi palby na čištění místností a minometné/dělové náboje na ničení celých částí domů, nebo celých domů.

  Myslím také, že by rozhodně mohlo být výhodné vytvořit druh většího VTOL dronu s modulárním nákladovým prostorem, který by unesl alespoň 1 pěšího vojáka v plné MOUT CCB polní (ať už jako "výsadkáře" při útoku na budovu, nebo jako zraněného na cestě z boje), nebo robotické pozemní zařízení. Rozhodně by to umožňovalo rychle přesouvat jednotky na protivníkem neočekávaná a jinak obtížně dosažitelná místa.

  O možnosti využití takového "kapesního letectva" k zásobování oddělených jednotek, nebo k útočným misím s vyzbrojenými verzemi takových dronů už netřeba mluvit.

  Velmi se divím, že armáda nezvažuje i využívání osobních balistických štítů podobných typů, jaké využívají policejní jednotky typu SWAT.

  U těch "ženistických jednotek", které mají sloužit k prorážení stěn...není to trochu přitažené za vlasy? Chci říct - když budou vojáci potřebovat projít stěnou kvůli nepřátelské palbě, budou si volat pro speciální ženistickou jednotku, nebo provětrají vlastní granátomety? Nebylo by lepší je vybavit směrovými náložemi a municí složícími přímo k daným aktivitám, než čekat na specializované ženisty? Dovedu si představit potřebu specializovaného ženisty, když jde hlavně o to, aby dům výbušným vytvořením dveří nespadl, nebo aby spadl přesně určeným způsobem. Jinak se mi to ale zdá jako trochu zbytečné zdržování.

  Mimochodem v tomto MOUT by bylo na čištění větších ale otevřených vnitřních prostor velmi zajímavé využívat mikrodrony s jedy, plyny, bombičkami, nebo jinými zbraněmi v rojích.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:59 10.01.2018

  wlko: Však to je přesně to po čem vojáci volají v tomto článku. Jen někteří to tu pochopili jako 4x4 pickup...

  wlko: Však to je přesně to po čem vojáci volají v tomto článku. Jen někteří to tu pochopili jako 4x4 pickup...

 • danny
  16:29 10.01.2018

  Jako vozidlo palebné podpory by se mi líbilo něco ve stylu lépe pancéřované M50 Ontos. Ale celkově pro městské boje nevidím tarasnici jako ideální prostředek pro podporu pěchoty. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jako vozidlo palebné podpory by se mi líbilo něco ve stylu lépe pancéřované M50 Ontos. Ale celkově pro městské boje nevidím tarasnici jako ideální prostředek pro podporu pěchoty. Přece jen, krytí za vozidlem, nabíjení a střelba vyššími úhly by asi nebyly úplně jednoduché. Standardní 105 munice má zase pro boje v zástavbě zbytečně výkonnou prachovou náplň. Něco jako Nona bych považoval za ideál.
  Skrýt celý příspěvek

 • wlko
  16:27 10.01.2018

  Neviem či sú súčasné samohybné mínomety dosť odolné na to aby sa zúčastňovali priamych bojov. Skôr by sa hodilo niečo na štýl M60a2 alebo Churchillu AVRE.

  Neviem či sú súčasné samohybné mínomety dosť odolné na to aby sa zúčastňovali priamych bojov. Skôr by sa hodilo niečo na štýl M60a2 alebo Churchillu AVRE.

 • perunBB
  15:33 10.01.2018

  Nona 2S23 Nona-SVK je aj vo venezuelskej armáde na kolesovom podvozku z BTR-80 a zaujímavá je aj 2S31 Vena.

  Nona 2S23 Nona-SVK je aj vo venezuelskej armáde na kolesovom podvozku z BTR-80 a zaujímavá je aj 2S31 Vena.

 • skelet
  15:06 10.01.2018

  Většinu vašich problémů ve městě vyřeší Cockerill CSE90LP

  Většinu vašich problémů ve městě vyřeší Cockerill CSE90LP

 • KOLT
  15:03 10.01.2018

  Jsem zvědavý, co na JLTV namontují. Zatím tam zvládli dát kanón z Apache. Pokud chtějí něco větší ráže, tak právě modernizovaná M-40 by se dle mého docela nabízela.

  Jsem zvědavý, co na JLTV namontují. Zatím tam zvládli dát kanón z Apache. Pokud chtějí něco větší ráže, tak právě modernizovaná M-40 by se dle mého docela nabízela.

 • KOLT
  15:00 10.01.2018

  Rase, podle mě potřebujete něco, co dokáže patřičně rychle reagovat – tedy zastaví, natočí věž, vystřelí a opět se pohybuje. Kanón na HMMWV či podobném (Hawkey) podvozku podle mě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase, podle mě potřebujete něco, co dokáže patřičně rychle reagovat – tedy zastaví, natočí věž, vystřelí a opět se pohybuje. Kanón na HMMWV či podobném (Hawkey) podvozku podle mě moc vhodný není. Pokud byste chtěl něco levného a lehkého, právě na podvozek 4x4, je podle mě vhodnější bezzákluzový systém – něco na způsob B-11 či M-40 (ten mají Řekové na Mercedesech). Problém je, že minimálně na západě se nic podobného v moderní podobě nedělá, alespoň mi to není známo. Navrhovaný CG je dle mého moc slabý, leda by byla vyvinuta verse s delší hlavní, ale ráži nenahradíš...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:39 10.01.2018

  Charlie:
  Tak ten text v ATM je zavádějící. Popisují tam původní prototyp Mjolneru, ale sériové vozidlo má podle obrázků (i v ATM) uzavřenou věž (je vidět poklop) a hlavně jdou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie:
  Tak ten text v ATM je zavádějící. Popisují tam původní prototyp Mjolneru, ale sériové vozidlo má podle obrázků (i v ATM) uzavřenou věž (je vidět poklop) a hlavně jdou sklopit do vodorovné polohy (tedy náměr 0°). ono i kdyby se ta věž nezvládala otočit o 360° (což nezvládá snad žádný věžový minomet), tak nějaké použitelné natočení by stačilo. Střeliště je očividně zavřené, což je dle mého hlavní. Docela se ale divím že zrovna ATM píše takovýhle text

  Pokud jde o stopětku, tak záleží jakou. Pro podporu pěchoty stačí i dost lehká "nízkotlaká" a s krátkou hlavní )američané to chtějí dát i na JLTV. V případě potřeby z něj jde vystřelit i řízená střela - není tedy potřeba tarasnice. přidat automatický granátomet tak je to opravdu v pohodě věc (jak píše PavolR)
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  14:27 10.01.2018

  A čo tak niečo v štýle CV-90105? Výhoda mobility a ochrany BVP a k tomu 105mm kanón.

  A čo tak niečo v štýle CV-90105? Výhoda mobility a ochrany BVP a k tomu 105mm kanón.

 • PavolR
  14:08 10.01.2018

  A čo takto proste lafetovať tarasnicu (taký Carl Gustav) na niečo fakt slušne obrnené? V kombinácii s automatickým granátometom by sa s tým celkom slušne čistilo.

  A čo takto proste lafetovať tarasnicu (taký Carl Gustav) na niečo fakt slušne obrnené? V kombinácii s automatickým granátometom by sa s tým celkom slušne čistilo.

 • Jirosi
  13:55 10.01.2018

  Rase: Jakou balistickou ochranou ta věž Rak má? Protože tady to nebude střelba přes kopečky, ale bude čelit nepříteli čelem. Proto se v článku psalo o výhodě tanků.

  Rase: Jakou balistickou ochranou ta věž Rak má? Protože tady to nebude střelba přes kopečky, ale bude čelit nepříteli čelem. Proto se v článku psalo o výhodě tanků.

 • Rase
  13:46 10.01.2018

  Tak jsem našel pěkný lehký kanón ráže 105 mm co by šel osadit na různé podvozky. Sice nabíjení manuální, ale pro podporu pěchoty ve městě asi nejjednodušší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jsem našel pěkný lehký kanón ráže 105 mm co by šel osadit na různé podvozky. Sice nabíjení manuální, ale pro podporu pěchoty ve městě asi nejjednodušší možnost:

  https://www.defensetech.org/wp...
  Skrýt celý příspěvek

 • analytic
  13:35 10.01.2018

  Na vedení některých činností MOUT (Militaty Operation on Urban Terrein) by se kromě profi armády měla zaměřit i výstavba AZ KVV.

  Na vedení některých činností MOUT (Militaty Operation on Urban Terrein) by se kromě profi armády měla zaměřit i výstavba AZ KVV.

 • liberal shark
  13:20 10.01.2018

  Soudím, že jeden z praporů budoucí lehké pěší brigády AČR by se mohl na CQB specializovat. A na palebnou podporu pěchoty by šlo vyvinout nějakou moderní obdobu Pz-IV E s krátkým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Soudím, že jeden z praporů budoucí lehké pěší brigády AČR by se mohl na CQB specializovat. A na palebnou podporu pěchoty by šlo vyvinout nějakou moderní obdobu Pz-IV E s krátkým kanonem, silným pancéřováním a aktivním systémem ochrany.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:14 10.01.2018

  Charlie:
  tak to je dost nevalné - děkuju za informace. Mjolner je tak spíš jen komplikovanou alternativou ke skříňákovi - škoda no. Reálně nám tak zbývá jen polský RAK, teda pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie:
  tak to je dost nevalné - děkuju za informace. Mjolner je tak spíš jen komplikovanou alternativou ke skříňákovi - škoda no. Reálně nám tak zbývá jen polský RAK, teda pokud není nějaký problém s integrací, ale asi ne, když ho dokázali rychle osadit na Rosomak. Nebo se rovnou vydat cestou zavedení lehkého děla ráže 105 mm, jak píše PavolR. Na něj je munice dost a různých typů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jindrich
  12:11 10.01.2018

  Takto vybavenou brigádu určenou pro městský boj již Rusové vytvořili...

  Takto vybavenou brigádu určenou pro městský boj již Rusové vytvořili...

 • Charlie
  12:03 10.01.2018

  Rase: o Mjolneru je teď článek v jedničce ATM a do města je absolutně nevhodnej - má otevřenou "věž" (je to jen střeliště, nemá to celokruhový odměr) a postrádá schopnost přímé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: o Mjolneru je teď článek v jedničce ATM a do města je absolutně nevhodnej - má otevřenou "věž" (je to jen střeliště, nemá to celokruhový odměr) a postrádá schopnost přímé palby.

  AMOS bohužel nemá dokončenou integraci na VC-90, byly s tím nějaký problémy, prodražovalo se to (nechápu co jim tam nefachčilo, prototyp měl věž osazenou a fungoval), tak se na to švédi vyprdli a zrušili to, jako lowcost řešení zvolili právě Mjolner, což ale smrdí spíš takovou znozectností než čímkoliv jiným...
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  11:53 10.01.2018

  V tomhle směru by se podle mne měla rozvíjet i AČR. Nedávno se tu v diskuzi řešili tanky a jak to s nimi do budoucna u nás vypadá resp. nevypadá. U BVP bych si přestavoval, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V tomhle směru by se podle mne měla rozvíjet i AČR. Nedávno se tu v diskuzi řešili tanky a jak to s nimi do budoucna u nás vypadá resp. nevypadá. U BVP bych si přestavoval, že jedním z nejdůležitějších parametrů bude právě vysoká balistická ochrana. A asi tedy opravdu uvažovat o větší ráži než "jen" 30 mm.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:07 10.01.2018

  Rase:
  Ono si nestačí priplatiť za samotný vežový koncept, ale treba priplatiť aj za násobne drahšiu muníciu, lebo klasickými mínami priamu paľbu viesť nemožno. To už potom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Ono si nestačí priplatiť za samotný vežový koncept, ale treba priplatiť aj za násobne drahšiu muníciu, lebo klasickými mínami priamu paľbu viesť nemožno. To už potom vyslovene na podporu pri boji v meste radšej veža so 105mm kanónom, alebo ako rozmýšľajú najnovšie Ukrajinci - veža so 122mm húfnicou odvodená od 2S1 Gvozdika
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:47 10.01.2018

  Jsem rád že autor vysoko hodnotí použití těžkých minometů se schopností přímé palby pro podporu pěchoty bojující ve městě. Přeci jen dlouho se zde argumentovalo o výhodnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem rád že autor vysoko hodnotí použití těžkých minometů se schopností přímé palby pro podporu pěchoty bojující ve městě. Přeci jen dlouho se zde argumentovalo o výhodnosti nakoupit větší počet klasických (levných) minometů. V městském boji jsou ale už méně výhodné (nebo spíš k ničemu) a hodí se připlatit za věžové minomety. AČR by se nad tím asi taky mělo dost zamyslet než rozhodne o nákupu vozidel tohoto typu.
  Za mě by mohl být ekonomicky zajímavý švédský Mjolner (jen na podvozku nového BVP). Přeci jen hlavně se vyrábějí na slovensku, kabeláž a řezání plechů (minimálně) v ČR. Tedy z našeho pohledu je víc český než třeba polský RAK. Otázkou jen je, zda Mjolner má potřebné schopnosti

  https://medier.talentum.com/po...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:33 10.01.2018

  Môžem sa autora opýtať, na základe čoho používa označenie TBMP-64?
  Totižto som sa v súvislosti s týmto vozidlom doteraz vždy stretával iba s označením BMP-64, prípadne s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Môžem sa autora opýtať, na základe čoho používa označenie TBMP-64?
  Totižto som sa v súvislosti s týmto vozidlom doteraz vždy stretával iba s označením BMP-64, prípadne s označeniami vsúvanými medzi BMP a 64 (napr. BMP-K-64).
  Písmeno T používajú Ukrajinci pri predĺžených tankoch s priestorom pre výsadok umiestnený medzi vežu a motor. Ale aj vtedy vo forme napr. BTMP-84 alebo BMT-72, nie nazačiatku.
  Skrýt celý příspěvek