Budoucnost městského boje podle ukrajinských zkušeností

V městských bojích se uplatní těžká pásová bojová vozidla pěchoty, jako ukrajinský TBMP-64; větší foto / mil.ua 

Ukrajinská armáda v minulých letech získala značné bojové zkušenosti na východě země. Tyto zkušenosti chce ukrajinská armáda využít při vytváření nových jednotek určených pro městský boj, nebo chceme-li pro boj na blízkou vzdálenost CQB (Close Quarters Battle).

V současnosti se stále více konfliktů odehrává v městském prostředí, což klade nové požadavky na výcvik a organizaci vojenských jednotek. Velký zájem o pokrok v této oblasti má vzhledem ke konfliktu na východě země Kyjev. Jeho praktické i teoretické poznatky mohou přispět k rozvoji ozbrojených sil dalších zemí.  

 

    

 

Novým podmínkám se má podle webu Ukrajinský vojenský portál začít přizpůsobovat zejména pěchota. Vytvoření specializovaných jednotek (až do velikosti brigády) motorizované pěchoty, jež se budou zaměřovat na boj ve městech, musí nutně provázet odborný výcvik. Střetnutí v zastavěném prostředí také vyžaduje změny ve vybavení a technice těchto útvarů.

 

Vojenské jednotky vhodné pro nasazení v městských oblastech budou ale mít omezené schopnosti pro boj v otevřeném terénu nebo budou (například) postrádat těžkou techniku pro překonávání vodních překážek – ve městě to nebude třeba. Stejně tak městské jednotky nemusí mít klasické dělostřelectvo.

 

Příprava městských jednotek se musí zaměřit především na obsazování budov, na boj na krátkou vzdálenost (CQB) a na akce malých útočných skupin.

 

Naopak stávající vojenské jednotky nemají potřebné vybavení pro mětský boj a mohou nanejvýše provádět klasické bojové akce jako je obrana a útok v otevřeném terénu, obkličování protivníka nebo překonávání vodních překážek pomocí těžké techniky. Ve městských bojích jsou “klasické jednotky” schopné blokovat přístupy do vesnic a měst, držet kontrolu nad budovami a zajišťovat dělostřeleckou podporu. Nově vytvořené síly se ovšem budou přímo zaměřovat na útoky proti budovám a na boj uvnitř budov.

 

Pro městský boj je nutné postavit speciální ženijní jednotky, které zajistí odstraňování zátarasů z ulic, budou vytvářet průchody pro pěchotu do budov a odstraňovat nejrůznější improvizované nástražné systémy (IED).
 

Důležitou roli v zastavěném prostředí mají mít silně pancéřovaná obrněná vozidla se systémy aktivní ochrany, která odolají útokům pancéřovek nebo protitankovým střelám. Zdolávání vodních překážek nebude třeba, proto lze vozidla vybavit silnějším pancířem.

 

Ukrajinský robotický technologický demonstrátor Fantom.

 

Při boji v ulicích je důležité mít k dispozici alespoň jeden prapor vyzbrojený těžkými bojovými vozidly pěchoty (BVP), např. ukrajinskými TBMP-64, ruskými T-15 nebo izraelskými Namer. Těžká BVP mají při střetnutích na krátkou vzdálenost výhodu skvělé balistické a protiminové ochrany. Těžká vozidla lze využít mimo jiné i k překonávání zátarasů a jiných překážek.

 

Navzdory tomu, že byly tanky v posledních letech považovány za zastaralou techniku, se v nedávných ozbrojených konfliktech na východní Ukrajině a v Sýrii ukázaly být vysoce účinnými. V průběhu syrského konfliktu opakovaně docházelo k jejich nasazení v městském prostředí, kde postupující pěchotě poskytovaly přímou dělostřeleckou podporu.

 

Neobvyklé využití tanků jako dělostřelectva způsobovala přítomnost nepřátel v bezprostřední blízkosti bojujících jednotek. Běžné dělostřelecké a minometné jednotky nebyly v takových podmínkách schopné fungovat – nebyly schopné provádět manévry pod palbou.

 

Ruští vojáci s bojovými komplety OVR-3Š. / mil.ua

 

Tank pro městský boj ale musí mít tyto vlastnosti:

 Zvýšená ochrana ze všech směrů (strop věže, zadní polosféra tanku);

 + Snímatelná radlice pro překonávání překážek a pro vytváření průchodů;

 + Zvýšená ochrana proti působení pěchoty (zadýmovací granáty, granátomety, senzory pro lokalizaci palby, atd.);

 + Zvýšená ochrana optických mířidel;

 + Prostředky radioelektronického boje;

 + Bojový-informační systém;

 + Speciální munice.

 

Problém tanku je ale dlouhá hlaveň, která omezuje manévrování v ulicích. Dobrým základem “městského tanku” se proto mohou stát samohybné minomety (schopné přímé palby), jako je 2S9 Nona-S nebo polský RAK. Samohybné minomety mohou sloužit k přímé palebné podpoře i poskytovat klasickou minometnou podporu.

        

Nezbytnou součástí bojových střetů ve městech se bezpochyby stanou robotická vozidla. Hlavním úkolem robotů bude především snížit ztráty personálu. Některé činnosti a osoby stroje na bojišti postupně zcela nahradí. Využití pozemních robotických systémů stoupá a lze je využít jako ženijní prostředek nebo prostředek k provedení evakuace, průzkumu, útoku atd.

 

 

Značné zkušenosti z městských bojů získala ruská armáda v Sýrii. Při tomto cvičení byl tank maskován jako hromada železného šrotu.

 

Také u pěchoty se požaduje maximální balistická ochrana, včetně obličeje. Žádoucí jsou nejrůznější senzory, jako přilbové kamery pro přenos informací do řídícího centra, satelitní navigace nebo senzory živý/mrtvý a přítel/nepřítel. Podobné vlastnosti má ruská “městská” bojová sada OVR-3Š.

 

Ukrajinská armáda může k budování městských jednotek využít své výsadkové jednotky. Současné ukrajinské výsadkové jednotky mají pět brigád a do roku 2020 se počet výsadkářů rozroste na 30 000. Lze si tak představit, že jedna brigáda (případně dvě brigády) bude vyčleněná právě pro vedení boje ve městě.

 

Ukrajinská armáda stejně nemá dostatečný počet transportních letounů k vysazení alespoň jedinné celé brigády. Během téměř čtyřleté války na východě země navíc nedošlo ani k jednomu výsadku, byť jen jediného praporu v plném rozsahu. Ukrajinské výsadkové jednotky jsou v současné době využívány jako lehká pěchota, která posiluje jednotlivé úseky fronty.

 

K vytvoření městského výcvikového centra lze využít opuštěné město Orbita. / mil.ua

  

Kromě příslušné výzbroje a výstroje je pro městské jednotky potřeba vybudovat zvláštní “městské” výcvikové středisko. V západních zemích podobná střediska existují již delší dobu a postupně dochází k jejich rozšiřování.

Ukrajina se může stát první zemí na světě, která vytvoří nový druh vojska určeného výhradně k boji ve městě. Současné konflikty naznačují, že střetnutí v takových podmínkách bude přibývat. 

 

Dlužno dodat, že ukrajinské zkušenosti s městským bojem by měla sledovat také Armáda ČR. Vznik omezeného nebo i rozsáhlejšího městského válečného konfliktu, a to i na území Evropy, patří mezi největší vojenská rizika následující dekády. První vlaštovkou městského výcviku české armády byl společný výcvik české 601.skss a izraelské jednotky Duvdevan

Zdroj:  Milinua

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizovaný tank T-72 pro boj ve městech

Ruská firma Uralvagonzavod na vojenské výstavě KADEX 2016 (Kazakhstan Defence Expo 2016) v ...

Pentagon: Megaměsta jsou budoucí bojiště

V posledních letech se z Armády Spojených států (US Army) čím dal častěji ozývají hlasy volající po ...

Washington schválil vývoz smrtících zbraní na Ukrajinu

Administrativa Donalda Trumpa vůbec poprvé oficiálně a veřejně schválila vývoz amerických smrtících ...

Nový ukrajinský taktický raketový systém Hrom-2

Ukrajinská média zveřejnila fotografie nového ukrajinského mobilního raketového systému Hrom-2, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • pjek
  10:35 17.01.2018

  Ještě dobná poznámka - cui prodest vytvoření fiktivního obrazu nepřítele a následná militarizace při neskonalé bídě a bezmoci běžné populace?

  Ještě dobná poznámka - cui prodest vytvoření fiktivního obrazu nepřítele a následná militarizace při neskonalé bídě a bezmoci běžné populace?

 • pjek
  10:33 17.01.2018

  RF má ve výrobě robotické prostředky a průběžně vyvíjí další. Uvádím to s ohledem na videa z roku 2014 o nových robotických systémech RF s důrazem na použití v městské zástavbě. ...Zobrazit celý příspěvek

  RF má ve výrobě robotické prostředky a průběžně vyvíjí další. Uvádím to s ohledem na videa z roku 2014 o nových robotických systémech RF s důrazem na použití v městské zástavbě. Pochopitelně že nejde o dosud plně bojeschopný systém, ale čas plyne rychle... Na Ukrajině již chtějí za kyjevský režim válčit pouze hlupáci, feťáci (těch je v VSU nad očekávání mnoho - proto ty nebojové ztráty) a psychopaté. Kdo tam v poslední době nebyl, nebude věřit...Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  10:25 17.01.2018

  K tématu jediné - diletantům naslouchat netřeba.

  K tématu jediné - diletantům naslouchat netřeba.

 • dusan
  19:15 16.01.2018

  danny Po poslaní ma to napadlo ... ale priznám sa, okrem toho, že boli veľké som číslo nehľadal .... Ono je priam údesné, že nejakí trolkovia si robili srandu i z masakru ...Zobrazit celý příspěvek

  danny

  Po poslaní ma to napadlo ... ale priznám sa, okrem toho, že boli veľké som číslo nehľadal ....

  Ono je priam údesné, že nejakí trolkovia si robili srandu i z masakru sýrskych vojakov.

  Ukazovali vystrihnutí záber, kde IS chvíľu neúspešne ostreľuje sýrskeho vojaka v otvorenom teréne, že povstalci nevedia strieľať, akože "sranda" .... mňa tá "komická" scéna priam zamrazila, lebo to bol vystrihnutý záber z doslova "poľovačky" isilákov po to, čo zúfalí sýrski vojaci opustili nejakú dobitú základňu a isisáci ich desiatky do jedného v otvorenom teréne rostrieľali ....

  Na asadov režim som priam alergický, ale pristihol som sa, že im držím palce aby sa zachránili ... ale nemali šancu....Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:42 16.01.2018

  KOLT
  Vždy je něco za něco.Tu pásovou techniku bude velmi těžké dostat z bojiště do bezpečí.
  Možná alternativa může být izraelský Eitan prezentovaný i na AN.

  KOLT
  Vždy je něco za něco.Tu pásovou techniku bude velmi těžké dostat z bojiště do bezpečí.
  Možná alternativa může být izraelský Eitan prezentovaný i na AN.

 • KOLT
  11:10 16.01.2018

  Tesil, ohledně toho vyřazení máte pravdu. Nicméně pásy jsou jednak schopnější si poradit s nějakými těmi ruinami, jednak jsou pásová vozidla stále o poznání odolnější. Standardní ...Zobrazit celý příspěvek

  Tesil, ohledně toho vyřazení máte pravdu. Nicméně pásy jsou jednak schopnější si poradit s nějakými těmi ruinami, jednak jsou pásová vozidla stále o poznání odolnější. Standardní KBVP má váhu do 30 t, maximum je nějakých 36 t. Pásová BVP mají kolem 40 t, maximum je přes 60. Něco samozřejmě sežere pojezdové ústrojí, ale většina jde na pancíř.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  09:45 16.01.2018

  Dusan: ano, část dezertovala, část emigrovala. Ale taktně jsi pomlčel o bojových ztrátách. Podle čísel ze začátku 2017 eviduje armáda asi 120 tisíc mrtvých. Statistiku zraněných a ...Zobrazit celý příspěvek

  Dusan: ano, část dezertovala, část emigrovala. Ale taktně jsi pomlčel o bojových ztrátách. Podle čísel ze začátku 2017 eviduje armáda asi 120 tisíc mrtvých. Statistiku zraněných a trvale vyřazených jsem nenašel. Prostě útlak bezbranných civilistů se nevyplácí.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  21:53 15.01.2018

  Jirosi No to určitě,ale to přece kvalitní kolová technika nevylučuje. Opravit poškozený pás v autoparku není problém /vlastní zkušenost/ problém bude v okamžiku kdy z každého ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi
  No to určitě,ale to přece kvalitní kolová technika nevylučuje.
  Opravit poškozený pás v autoparku není problém /vlastní zkušenost/ problém bude v okamžiku kdy z každého okna kouká deset loupežníků.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:41 15.01.2018

  Tesil: Možná je pro vojáky důležitější, že když zrovna netrefí to hnací kolo, ale jinou část pancíře. Tak to přežijí, bez vážnějších zranění.

  Tesil: Možná je pro vojáky důležitější, že když zrovna netrefí to hnací kolo, ale jinou část pancíře. Tak to přežijí, bez vážnějších zranění.

 • dusan
  20:39 15.01.2018

  rasto12 Isto, ujo Asad je dobrý ... pokým človek drží hubu a krok .... A prečo mu tí vojaci chýbajú ? No asi preto, že značná časť akosi dezertovala ... a značná ...Zobrazit celý příspěvek

  rasto12

  Isto, ujo Asad je dobrý ... pokým človek drží hubu a krok ....

  A prečo mu tí vojaci chýbajú ?

  No asi preto, že značná časť akosi dezertovala ... a značná emigrovala ....akosi "nechápali" toho svojho "dobrého" Asada ....

  To, že Asadova diktatúra bola relatívne umiernená a sekulárna, nič nemení na fakte, že to bola diktatúra.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:08 15.01.2018

  Nevím zda je pásová technika ideální pro boj ve městě,stačí poškozený pás nebo zničené hnací kolo a nepohne se ani o metr.To nějaká šikovná osmikolka se dokáže dobelhat při troše ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím zda je pásová technika ideální pro boj ve městě,stačí poškozený pás nebo zničené hnací kolo a nepohne se ani o metr.To nějaká šikovná osmikolka se dokáže dobelhat při troše štěstí někam za nejbližší roh i přes poškození.
  Ale zase pásy umožní v případě potřeby otočení téměř na místě.
  Takže by se mohlo hodit pro ty osmikolky řízení v zadní části jako to měla druhoválečná německá Puma.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:25 15.01.2018

  Rase: ještě bych si dovolil tě doplnit. Pro pěchotu těžké balistické štíty, granátomety s programovatelnou municí a přenosné drony s prioritou na manévrování a stabilitu na úkor ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: ještě bych si dovolil tě doplnit. Pro pěchotu těžké balistické štíty, granátomety s programovatelnou municí a přenosné drony s prioritou na manévrování a stabilitu na úkor rychlosti a dosahu. No a jak ukazují zkušenosti z předměstí Damašku, speciální vybavení na práci v podzemí. S tím má ostatně dost zkušeností i IDF.Skrýt celý příspěvek

 • rasto12
  00:58 15.01.2018

  Nie k téme,ale k debate. Nech je ako chce.Sýrske vládne jednotky sú nútené počítať so zahraničnou podporou . To nie je o tom, že je Asád slabý , ale vojakov, skutočných ...Zobrazit celý příspěvek

  Nie k téme,ale k debate.

  Nech je ako chce.Sýrske vládne jednotky sú nútené počítať so zahraničnou podporou . To nie je o tom, že je Asád slabý , ale vojakov, skutočných vojakov, si nevyrobíš hneď. To che čas. Asád dáva veľa peňazí do oslobodených oblastí. Máte videá s oblastí ktoré ovláda Asád ? Double / Dusan - Asád bol politik ktorého by som mal radšej ako koho koľvek z SA. Jemen je len ukážka toho prečo -Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  12:24 13.01.2018

  Tak ze se boje v příštích letech přesunou do měst je asi jasné, co s tím? Čerpal bych spíše ze zkušenosti Izraelců ty v zastevěných oblastech,městech vedou boje prakticky neustále. ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak ze se boje v příštích letech přesunou do měst je asi jasné, co s tím? Čerpal bych spíše ze zkušenosti Izraelců ty v zastevěných oblastech,městech vedou boje prakticky neustále.
  Nebudu se zde pouštět do teorii o minometech kantonech atd.
  Chci trosku přinést svůj pohled na věc ... cqb výcvik už u nás u jednotek přeci normálně probíhá a jestli chceme účinně podpořit pěchotu při těchto bojích tak je to jen další argument pro výběr pumy ta totiž splňuje všechny požadavky na takovéto působení vynikající ochrana ze všech směru a 30 mm kánon s programovatelnou munici je dostatečná podpora kdo potřebuje větší palebnou sílu a ochranu ten potřebuje tank .Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:44 13.01.2018

  Wirr: mám obdobný názor. On by stačilo vzít ono těžké BVP, nebo spíš z něj jen podvozek, přidat ještě víc pancéřování a osadit třeba krátkohlavňovým kanónem 105 mm + automatickým ...Zobrazit celý příspěvek

  Wirr:
  mám obdobný názor. On by stačilo vzít ono těžké BVP, nebo spíš z něj jen podvozek, přidat ještě víc pancéřování a osadit třeba krátkohlavňovým kanónem 105 mm + automatickým granátometem. Ten kanón zmiňuju kvůli tomu, že je to nejmenší ráže co dokáže vystřelovat i řízené rakety.
  Pokud jde o pěchotu, tak by se těmto vojákům hodilo dát exoskelety a pořádnou balistickou ochranu. Výsadkáře a další speciály použít jde (viz jak Iráčené čistili města od islamistů), ale přijde mi to jako plýtvání vojáky, kteří jsou cvičení pro jiné operace.Skrýt celý příspěvek

 • Wirr
  09:26 13.01.2018

  Co se vozidla pro boj ve městě týče možná by to chtělo oprášit německý StuG. Nikoliv konstrukčně, ale principiálně, odolné pásové dělostřelecké vozidlo pro přímou (potažmo i ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se vozidla pro boj ve městě týče možná by to chtělo oprášit německý StuG. Nikoliv konstrukčně, ale principiálně, odolné pásové dělostřelecké vozidlo pro přímou (potažmo i nepřímou) palbu. Útočné dělostřelectvo, či městský tank. Něco co může „razit“ cestu pěchotě a těžkým BVP. Jako těžká podpora přímo na místě. Jen pár kusů na rotu, nebo prapor.

  Trochu mě matou návrhy že pro boj ve městech je vhodná lehká pěchota, či vyčlenit pro městský boj přímo výsadkáře. Dle mého názoru by se mělo jednat o těžkou pěchotu, specializovanou na boj ve městech. Opak výsadkářů, ale taktéž elitní síly. Silná balistická ochrana, hodně granátů, granátomety, výbušniny a spousta dalšího specializovaného vybavení. V minulosti vznikaly jednotky známé jako útoční ženisté. Vojáci kteří si umí udělat vchod sami, v krajním případě strhnout menší budovu. Vojáci kteří si nemusí volat na pomoc ženisty, ale mají své vlastní.Skrýt celý příspěvek

 • Double
  01:19 13.01.2018

  argumentov je dost, len keby si ich zamerne neignoroval

  argumentov je dost, len keby si ich zamerne neignoroval

 • Wirbelwind
  00:53 13.01.2018

  Ked sa argumenty minu, pridu osobne utoky, take typicke... Citujem " Ved o tom hovorim, ak by tam boli normalne jednotky, tak ich rozprasia kornetmi a bolo by po videu, lenze ...Zobrazit celý příspěvek

  Ked sa argumenty minu, pridu osobne utoky, take typicke...

  Citujem " Ved o tom hovorim, ak by tam boli normalne jednotky, tak ich rozprasia kornetmi a bolo by po videu, lenze utocili na miliciu, ktora nemala pomaly rpg, nie to este atgm..."

  V posledom odkaze od teba jasne vidiet Konkurs v dedine na streche.Skrýt celý příspěvek

 • Double
  00:30 13.01.2018

  btw, v popise 2 videa pisu, ze spolocne utocia Ahrar, Faylaq a este dalsie skupiny "FSA". Na konci ich mas v plnej polnej. Sam si vravel, ze sa oligarchovia vyvazaju na ...Zobrazit celý příspěvek

  btw, v popise 2 videa pisu, ze spolocne utocia Ahrar, Faylaq a este dalsie skupiny "FSA". Na konci ich mas v plnej polnej.

  Sam si vravel, ze sa oligarchovia vyvazaju na americkych pickupoch, zatial co milicie su bez vycviku, uniforiem, moralky a loajality..

  tak bud tieto milicie maju mensiu, alebo vacsiu palebnu silu ako cely utok niekolkych skupin rebelov pozostavajuci aj z tankov, minometov, hufnic, raketometov atd.
  Tak uz si vyber. :)Skrýt celý příspěvek

 • Double
  00:15 13.01.2018

  SAFI casto sluzia ako letecky navodcici (su rozviedka, nie shockova pechota).. Preto su jedna zo schopnejsich casti Syrskej armady... Vidim, ze ocakavat aspon zakladnu znalost je ...Zobrazit celý příspěvek

  SAFI casto sluzia ako letecky navodcici (su rozviedka, nie shockova pechota).. Preto su jedna zo schopnejsich casti Syrskej armady... Vidim, ze ocakavat aspon zakladnu znalost je privela... w/e.

  dalsie tanky, hufnice, raketomety:
  https://twitter.com/QalaatAlMu...
  https://twitter.com/QalaatAlMu...

  Najskor si o tom nieco zisti, aby si nebol taky strateny..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 5