Spojené státy směřují k robotické armádě

V roce 2025 bude operace čet podporovat plejáda robotických prostředků. / US Army

Americká armáda (US Army) před několika dny vydala publikaci Robotické a autonomní systémy RAS (Robotics and Autonomous Systems), která nastavuje časový plán i cíle v zavádění vojenských robotů až do roku 2040.

Roboti v armádě

US Army zkratkou RAS označuje souhrnně jak pozemní bezosádkové systémy UGS (Unmanned Ground Systems), tak létající bezpilotní systémy “drony” UAS (Unmanned Aircraft Systems). Armáda od pozemních i létajících robotů požaduje především rozšíření situačního povědomí vojáků, snížení fyzické a kognitivní zátěže vojáků, zlepšení logistiky a zásobování, zjednodušení pohybu (manévru) sil a ochranu vojáků.

“Efektivní začlenění RAS zajistí udržení naší převahy a učiní nepřátelé neschopné reakce,” dočteme se v publikaci. “Armáda musí usilovat o získaní RAS schopností, protože protivníci se vyvíjejí a využívají celou škálu pokročilých technologií RAS. Stejně tak využívají novou taktiku, aby narušili převahu amerických sil a využili zjištěné nedostatky. RAS je klíčově důležitý k zajištění volnosti provádění manévru a splnění mise, s co nejmenším ohrožením vojáků.”

K efektivnímu využití RAS je ale nutné osvojit si tří klíčové technologické oblasti - autonomie, umělá inteligence a společná kontrola.

Autonomie je založená na kombinaci čidel a výpočetní techniky. Čím pokročilejší úroveň autonomie, tím méně lidé zasahují do řízení RAS. Roboti s vysokou mírou autonomie převezmou od lidi nebezpečné nebo monotonií činnosti, zvýší hloubku provádění operací, udrží vojáky v bezpečné vzdálenosti a umožní lidem soustředit se na složitější úkoly. 

Umělá inteligence umožní plnit úkoly, dříve vyhrazené pouze lidem. Jde například o schopnost jízdy robota v nejtěžším terénu nebo hledání klíčových informací na základě analyzování a třídění velkého množství dat - umělá inteligence se musí sama rozhodnout, která informace je důležitá a která ne.

Umělá inteligence pomůže v pěti klíčových oblastech - rozeznání strategických znaků a varování, pokročilé narativy a boj proti nepřátelské propagandě, podpora rozhodování na operační úrovni, kombinace lidských a robotických jednotek a podpora rozhodovacího procesu, při kterém tempo, množství informací a potřeba synchronizace překračuje lidskou schopnost efektivního velení a rozhodování.

Díky společné kontrole pak jeden řídicí software (jeden operátor) dokáže koordinovaně ovládat desítky UGS/UAS - od průzkumných, přes logistické až po bojové roboty.


Robotics and Autonomous Systems / US Army

Časový plán

2017-2020

V následujících třech letech vojáci získají miniaturní UGS/UAS s dlouhou operační výdrží, se schopností vyhýbat se překážkám a zlepšující se autonomií. Díky tomu mohou vojáci lépe určovat způsob kontaktu s protivníkem.

Robotické nákladní UGS podpoří (na úrovni čety) přepravu vybavení, zbraní, munice, vody, jídla a dalších zásob. Počítá se rovněž s vývojem exoskeletů (mechanických obleků pro vojáky). Cílem je snížit dlouhodobou fyzickou zátěž vojáků a zvýšit/prodloužit jejich bojeschopnost.

UGS/UAS poslouží také jako datová relé - zajistí rychlé vytvoření a udržení komunikačních a datových sítí na taktické i operační úrovni. Velitelská stanoviště různých úrovní se tak stanou více mobilní a ukrytá před zraky protivníka.

Vysoké tempo operací zajistí první robotické konvoje a letecké shazování zásob pomocí robotických padáků. Vozidla robotického konvoje získají systémy umožňující následovat vedoucí, člověkem řízené/mentorované vozidlo.

Nová generace UGS zlepší boj proti improvizovaným výbušným systémům (IED) a pomůže řešit ženijní úkoly. 


Problém není mechanická stránka robotů, ale "mozek" a vhodná taktika nasazení.

2021-2030

V následující dekádě RAS dále zvýší situační povědomí vojáků, sníží nesenou zátěž, zlepší zásobování a umožní větší volnost při vedení manévrového boje.

Rozšíření a zlepšení situačního povědomí zajistí především roje UGS/UAS. Roje desítek nebo stovek kooperujících robotů zajistí průzkum, sledování a zpravodajství (ISR) na mnohem větším území (oproti dnešku), po delší dobu, i při silných nepřátelských aktivitách protivníka.

Specializované UGS zajistí komunikaci a navigací i v prostředí, které bude silně rušeno prostředky radioelektronického boje protivníka - například při rušení komunikačních a navigačních satelitů.

Pokročí vývoj středních i větších dopravních, logistických a podpůrných UGS. Nově pozemní roboti zajistí převoz nejen nákladu ale i speciálních účelových nástaveb - pro ISR úkoly, prostředky boje s chemickými, biologickými a jadernými zbraněmi (CBRN), komunikační systémy, zbraňové systémy nebo poslouží jako mobilní platforma pro taktické drony.

V příštím desetiletí exoskelety umožní vojákům využívat silnější brnění i výkonnější zbraně.

Robotické konvoje se obejdou bez lidského řízení a získají schopnost autonomního pohybu po známé trase (s kontrolními body). Střední i větší drony s kolmým startem a přistáním zajistí vzdušné zásobování i transport zraněných.

První bojoví roboti vzniknou na platformě současných pásových nebo kolových vozidel. Takové stroje získají buď lidskou posádku nebo je půjde řídit na dálku při využití částečné autonomie a umělé inteligence.

Do výzbroje vstoupí nová generace bojových dronů s kolmým startem a přistáním, které mohou ničit protivníka pomocí malé, přesně naváděné munice.


Vývoj robotů jde neustále kupředu.

2031-2040

V třetí dekádě 21. století vstoupí do výzbroje zcela nová generace UGS/UAS. Díky pokročilé autonomii a umělé inteligenci se vojáci a velitelé mohou plně soustředit na řešení úkolů, bez starostí o řízení robotů. To dovolí vytvářet první bojové týmy kombinující lidské vojáky a plně autonomní bojové roboty.

Roje dronů budou umístěny do přepravních kontejnerů nebo větších UGS/UAS a připraveny k okamžitému nasazení. Roje dronů zajistí dokonalé ISR pokrytí zájmové oblasti a vytvoří odolnou a velice mobilní datovou/komunikační/navigační síť.

Pozemní a letecké zásobování bude na taktické a operační úrovni z větší části robotické. Dopravní UGS/UAS zajistí dopravu kontejnerizovaného a paletizovaného nákladu mezi zásobovacími uzly a jednotkami v poli.

Taktické bojové UGS/UAS (na úrovní brigády nebo i níže) získají schopnost úderů na klíčové cíle v hloubi nepřátelského území. Samozřejmostí se stane schopnost UGS autonomně se pohybovat v členitém terénu a vedení boje s protivníkem.

Zdroj: Robotics and Autonomous System

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelský robot Probot V2 pro americkou armádu

Americká armáda (US Army) v rámci programu SMET (Squad Multipurpose Equipment Transport) hledá ...

Pentagon sází na umělou inteligenci, pilotům stíhaček pomůže ovládat roje dronů

Americké stíhačky F-22 a F-35 v blízké budoucnosti získají prvky umělé inteligence (AI). ...

US Space Corps: Militarizace vesmíru je otázkou času

Na webu War IS Boring autor MV “Coyote” Smith, bývalý plukovník amerického letectva a současný ...

Recon Strike Group vs. ruské mechanizované brigády

Americký plukovník ve výslužbě Douglas Macgregor je vlivný americký vojenský myslitel, autor knih a ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Tonotime
  07:40 15.03.2017

  ...když jim číňani nějaký stroj ukradnou ...
  Technologie kradnú všetky naše podarené veľmoci. Ináč by nepotrebovala NSA monitorovať 6 miliárd mobilov denne a desiatky miliárd ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...když jim číňani nějaký stroj ukradnou ...
  Technologie kradnú všetky naše podarené veľmoci. Ináč by nepotrebovala NSA monitorovať 6 miliárd mobilov denne a desiatky miliárd aktivit na Intenete okolo roku 2013, podľa vyjadrenia ušlého agenta CIA Snowdena. Čína má podľa Amnesty vyčlenených na špehovanie Intenetu cez dva milióny pracovníkov.
  V USA neustrážili ani tajomstvo výroby atomovej bomby pred rusmi. A mohli to vyvíjať v púšti a projekt strážilo cez 20 000 agentov FBI.
  V Nemecku neprepukol len škandál, že CIA monitorovala Merkelovú, ako spojenca NATO, ale že sami Nemci cez Telelkom špehovali Belgické obyvateľstvo pre americkú NSA. Akosi ani to nezábranilo teroristickým útokom v Belgicku.
  Nemeckí tajní sa majú spájať s francúzkymi tajnými ani nie tak kvôli Rusku, teroristom, ako kvôli aspoň vyrovnanejšej konkurencii vševediacej NSA. Odchádzajúci Briti nám špehujú aj deti pri Internetových hrách a úzko spolupracujú s NSA a CIA. Majú u NSA doložku najvýšších výhod v prístupe k tajným materialom.
  Nemecko, Francúzko bolo až v tretej kategórie v prístupu k utajeným materiálom NSA. SR a ČR som nevidel ani v tretej kategorie pre NSA a môžu byť aj v NATO.
  Tuna asi ide o druhú filozófiu.
  Veľmoci nepredpokladajú otvorený stret väčšej intenzity s druhými veľmocami. Tretiu svetovú vojnu asi aj tak nikto neprežije. Ak si to veľmoci ako Rusko a USA rozdávali tak v treťom svete, ako napríklad Afghánistan. Aj keď napríklad armády Ruska a NATO navzájom vysoko provokujú, nedošlo medzi nimi k zostreleniu lietadla, ako sa to napríklad stalo v Turecku. Aj to sa riešilo ekonomickými sankciami.
  USA a Rusko si to ale od konca druhej svetovej schytali často v asymetrických vojnach. Vo Vietname, v Afganistane. Aj dnes je zložité vyháť, čistiť priestory od teroristických zoskupení, ako ISIL, Al-Kaida a podobne.
  Teda tie roboty sa uplatnia najviac v konfliktoch s nízkou intenzitov.
  Problém by tu mohol byť v rozpoznavaní, spriatelených armád robotmi. Vo vojne v Iraku mali najviac strát spojenci pri takzvanej spriatelenej paľbe.
  Ale ako vojaci majú svoje uniformy, tak stroje a armády môžu mať viac prvkov identifikačných prvkov, senzorov, podľa ktorých roboty vyhodnotia či daný robot, vojak patrí k svojím. Počítače budú mať aj veľké databázy na vyhodnotenie v zlomkov sekúnd, podľa viacerých kritérii.
  Zložitejšie asi bude vyhodnocovanie, odlíšiť nepriateľských bojovníkov od civilistov.
  Tam to môže byť naprogramované tak, že ak softwér vyhodnotí, že ak človek má zbraň tak môže vydáť povel na likvidáciu.
  Nastane tu ale další problém. Tých robotov a drónov bude utešene narastať aj v civilnom sektore. Bojový robot by nemal strieľať po každom protirobotovi, aute, dronovi, lebo veľmi rýchlo vyčerpajú muníciu aj na nepodstatné ciele. Auta už spomínam aj kvôli tomu, že ich ISIL, Al-Kaida využívajú často na sebevražedné akcie. A ktovie čo ich v budúcnosti používať na vražedné a sebevražedné akcie ešte napadne. A také vojny budú veľmi nákladne.
  Vo Francúzku bol pred pár rokmi poplach, kvôli preletu neznámych drónov nad atómovými elektrárňami. Aj vnúti štátoch, veľmocí a zoskupení budú musieť vzniknúť nejaké protirobotové, protidronové, tak ako sa založili kybernetické a protielektronické jednotky. Asi to bude spieť k tomu, že každý drón, každý robot bude musieť mať nejakú značku, niečo identifikačné ako dnes majú auta a zaregistrované na príslušných úradoch. Po ukončení aktivít s danými robotmi zavedú štáty a veľmoci asi aj povinnosť dokladu o zošrotovaní. Podobne ako sa dnes už v naších štátoch tak ľahko nezbavíte starého, alebo vyradeného auta.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:39 14.03.2017

  Tož kam to spejeme... při nějakém norování muslimáků v těch jejich tunelech si myslím každý bigoš do té černé smradlavé díry místo sebe rád pošle předem nějakého robota... o tom, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tož kam to spejeme... při nějakém norování muslimáků v těch jejich tunelech si myslím každý bigoš do té černé smradlavé díry místo sebe rád pošle předem nějakého robota... o tom, že by řekl "kam to spějeme" a vlezl si tam místo drona sám, tomu moc nevěřím... :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  20:23 13.03.2017

  kam to len spejeme...

  kam to len spejeme...

 • Roland
  20:17 13.03.2017

  alea206:

  to znamená, že má každý stroj vestavěný nějaký "veřejný" klíč + identifikátor a někde nějaký centrální, bůh ví kde zabetonovaný počítač má soukromý klíč ke všem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alea206:

  to znamená, že má každý stroj vestavěný nějaký "veřejný" klíč + identifikátor a někde nějaký centrální, bůh ví kde zabetonovaný počítač má soukromý klíč ke všem strojům? nebo je je to na úrovni nějakých skupin těch mašinek (nevím jak to říct) ?

  to by pak v podstatě znamenalo že je jedno když jim číňani nějaký stroj ukradnou protože max okopírují jeden klíč ale stejně jim bude chybět druhý do páru?

  hardware neřeším - tam je to asi úplně buřt když pominu nějaké specializované materiály - a ty asi není úplně snadné okopírovat, nebo odhalit jejich výrobní postupy

  jestli melu kraviny, tak to klidně smažte - v tomhle se fakt nevyznám
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  19:04 13.03.2017

  Toto se líbí uživateli Skynet....

  Toto se líbí uživateli Skynet....

 • alea206
  19:02 13.03.2017

  Roland:
  Zabezpeceni se da resit kombinaci ruzne slozitych asimetrickych klicu. Kdy jejich podoba neni softwarove nahrana do pameti stroje, ale je soucasti fyzickeho navrhu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Roland:
  Zabezpeceni se da resit kombinaci ruzne slozitych asimetrickych klicu. Kdy jejich podoba neni softwarove nahrana do pameti stroje, ale je soucasti fyzickeho navrhu konkretnich cipu. Stejnym zpusobem se v drevnich dobach programovali pocitace. Kdyz se to spravne postavi tak je se neda odlisit funkcni a bezpecnostni prvek.
  Je to jako kdyby v motoru soucasti kazdeho valce byl mechanicky zamek, i kdyz i tohle prirovnani znacne pokulhava.
  Skrýt celý příspěvek

 • Roland
  18:30 13.03.2017

  Zajímalo by mě jak mají řešené rušení / cracknutí / převzetí kontroly + třeba EMP.

  Posílení mechanické odolnosti si dovedu představit + třeba opravné kity, kdy se prostě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímalo by mě jak mají řešené rušení / cracknutí / převzetí kontroly + třeba EMP.

  Posílení mechanické odolnosti si dovedu představit + třeba opravné kity, kdy se prostě vymění/doplní ustřelený kus a jede se dál
  Skrýt celý příspěvek

 • Jorlas
  16:26 13.03.2017

  fenri: kulka jako vypínací prostředek zůstává. Jen se zranitelnost biologická vymění za elektronickou.
  Co mě na tom děsí, že generál bezproblémů odepíše tisíce (miliony) robotů a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: kulka jako vypínací prostředek zůstává. Jen se zranitelnost biologická vymění za elektronickou.
  Co mě na tom děsí, že generál bezproblémů odepíše tisíce (miliony) robotů a tak se válka stane dostupnější.

  Technicky: Video vypadá perfektně, vůbec jsem netušil že jsou tak daleko.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:20 13.03.2017

  až se tohle zaviruje....

  až se tohle zaviruje....

 • RiMr71
  14:44 13.03.2017

  ...asi to samé, co se stane člověku když se mu "pokazí" jeden z těch desítek orgánů a "systémů" co obsahuje. Buď to dá, nebo to nedá... :)

  ...asi to samé, co se stane člověku když se mu "pokazí" jeden z těch desítek orgánů a "systémů" co obsahuje. Buď to dá, nebo to nedá... :)

 • stetula
  12:58 13.03.2017

  tak první video s vozítkem a ručně ovládaným kulometem to je parodie na roboty

  ale druhé video to je opravdu paráda , jenom by mě zajímalo jak jsou odolné gyroskopy a co bude s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak první video s vozítkem a ručně ovládaným kulometem to je parodie na roboty

  ale druhé video to je opravdu paráda , jenom by mě zajímalo jak jsou odolné gyroskopy a co bude s robotem když se mu pokazí jeden z desítek gyroskopů co obsahuje
  Skrýt celý příspěvek