Budoucnost F-16 v americkém letectvu

Budoucnost F-16 v americkém letectvu
F-16C Fighting Falcon / U.S. Air National Guard photo by Master Sgt. Matt Hecht (Zvětšit)

Americké letectvo (USAF) stále hledá ideální mix taktických bojových letadel. V každém případě letouny F-16 čeká v USA ještě dlouhá budoucnost. Zůstanou ve službě minimálně do roku 2040.

Podle ročenky The Military Balance 2022 v aktivní služba USAF slouží 439 F-16C a 111 F-16D, v Rezervě (Air Force Reserve Command) 52 F-16C a dvě F-16D a u samostatně fungující Letecké Národní gardy (Air National Guard) 289 F-16C a 46 F-16D. Celkově tedy v USA léta 939 F-16.

V posledním roce ale přišly informace nejasně „míchájící“ počty F-16:

USAF do roku 2026 hodlá vyřadit 124 nejstarších F-16 a ponechá si pouze modely F-16 Block 40/42/50/52. Z vyřazených letounů 20 F-16C Block 35 a šest F-16D Block 25 zamíří do amerického námořnictva, které je začlení do letek agresorů. První F-16 již námořnictvo získalo.

Současně na začátku roku USAF spustilo modernizaci 608 F-16C/D v rámci programu PoBIT (Post Block Integration Team) za 6,8 miliardy dolarů.

Jakým způsobem nebo zda se vyřazování a modernizace F-16 dotýká Národní gardy, není jasné.

V každém případě podle článku Air Force Magazine (AFM) z dubna letošního roku USAF po roce 2030 začne hledat náhradu za letouny F-16. Samotné F-16 zůstanou ve službě minimálně do roku 2040. V 70. a 80. letech se přitom počítalo s provozem F-16 jen do roku 2005. V té době měly začít vstupovat do služby letouny JSF (Joint Strike Fighter), tedy F-35A Lightning II. To se ze známých důvodů nestalo.

Letouny F-16 sice postrádají stealth a další pokročilé funkce F-35, ale mohou s přehledem plnit mise na Blízkém východě, Africe nebo v rámci střežení vzdušného prostoru kontinentálních Spojených států. Tyto úkoly dokáže F-16 plnit dvakrát levněji než jakákoliv jiná taktická platforma USAF (F-15E/EX, F-22, F-35).

Současně F-16 může převzít úkoly blízké letecké podpory (CAS) po letounech A-10 Thunderbolt II. USAF se snaží zbavit A-10 z výzbroje již mnoho let, ale vždy naráží na odpor politiků. Podle USAF A-10 jednoduše nedokáže přežít v oblasti s nepřátelskou protivzdušnou obranou (PVO). A-10 se tak hodí jen pro jednu věc – CAS v oblasti, kde neexistuje PVO protivníka.

„Může ale [A-10] sloužit také k obraně vlasti? Ne. ... a F-16 dokáže spoustu jiných věcí. A řeknu vám, že umí také docela dobře CAS,“ uvedl generálporučík David Nahom s tím, že USAF má omezené zdroje a je rozumnější investovat do rozvoje víceúčelové platformy F-16.

Vzhledem k omezeným financím s USAF chce ponechat letouny čtvrté i páté generace. F-16 a možná ještě jednodušší letouny mají plnit úkoly, kde nehrozí střet s vyspělou PVO. Naopak F-22, F-35 a budoucí NGAD (Next-Generation Air Dominance) se zaměří na ty nejsložitější letecké operace.

F-16 však není proti ruským nebo čínským letounům bezbranná. Ba naopak. Podle otevřených zdrojů se čelní radarový průřez (RCS) F-16 udává pět metrů, Su-35S pouze tři metry. Čemuž se dá obtížně věřit, protože dvoumotorový Su-35S je mnohem větší stroj než F-16. Navíc situace je v praxi složitější – záleží mimo jiné na počtu a typu nesené munice, z jaké strany a úhlů je letoun snímán radarem atd. Ale minimálně lze říct, že F-16 má podobný RCS jako Su-35S.

Hlavním senzorem F-16 je špičkový radar AN/APG-83 a hlavním senzorem Su-35S pak radar Irbis-E. I když ruské propagační materiály mluví o dosahu Irbis-E 350 kilometrů, jako obvykle realita je mnohem komplikovanější, a ne tak bombastická. V královském čelním souboji jeden na jednoho tak má F-16 proti S-35S více než slušné šance.

Navíc F-16 může plnit i jiné úkoly proti vyspělému protivníkovi, například odpalovat střely s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM nebo AGM-158B JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range).

V každém případě USAF již nyní uvažuje o nástupci F-16. „Přesuňme se rychle do časového rámce 2035 až 2036. Bude stále poptávka po levné platformě? Dnes mohu říct, že ano,“ řekl Nahom „A jak bude vypadat? Nahradíme ji dalším strojem, který bude vypadat jako F-16? Sníží se cena F-35 natolik, abychom mohli nakoupit více letadel? Nebo to bude něco jiného? Půjde o bezpilotní stroj?“

V současné době USAF nástupce F-16 označuje jako MR-X (Multi-Role-eXperimental). Jeho podoba není známa. Existují tři reálné možnosti. Hlubší zásahy do konstrukce F-16, podobně jako se tomu stalo u letounu F/A-18 Hornet, resp. F/A-18 Super Hornet. Další možností je vývoj zcela nového ne-stealth letounu nebo vsadit na pokles ceny F-35 (případně vyvinout jednoduší verzi F-35) a nakoupit více F-35.

Zdroj: AFM, 2

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americké letectvo opět poptává stíhačky F-16 Fighting Falcon

Americké letectvo (USAF) zvažuje nákup nejnovějších verzí víceúčelových nadzvukových taktických ...

PREMIUM Rumunsko trojnásobně zvětší flotilu stíhaček F-16 Fighting Falcon

Rumunský ministr obrany Vasile Dincu oficiálně požádal parlament o schválení nákupu 32 použitých ...

Spojené státy modernizují 608 stíhaček F-16

Americké letectvo (USAF) spustilo jeden z největších modernizačních programů ve své historii – ...

Dalších osm víceúčelových stíhaček F-16C/D pro Bulharsko

Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila možný prodej osmi ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • mikojan29
  10:11 14.05.2022

  Neviem o čom sa tu zase preťahujete. Akvizícia F-16 Block 70 pre SK bola v reálnom čase jediné rozumné riešenie, nakoľko nám nikto neponúkol nič lepšie. Vychádza to aj z toho, kto ...Zobrazit celý příspěvek

  Neviem o čom sa tu zase preťahujete. Akvizícia F-16 Block 70 pre SK bola v reálnom čase jediné rozumné riešenie, nakoľko nám nikto neponúkol nič lepšie. Vychádza to aj z toho, kto bol v tom čase vo vláde, preto neboli ponúknuté napr. F-35, naša vtedajšia vláda nebola z pohľadu USA až tak spoľahlivý partner, dnes je to vidieť ešte viac.
  V ČR to vidím na výber F-35 do dvoch letiek, viacmenej je to už hotová vec, ešte na to musia doma pripraviť verejnosť.
  Páni, je vidieť, že po počiatočnej súdržnej eufórii zo začiatku konfliktu na UA zase skĺzame do žabomyších vojen o tom, kto má väčšieho vtáka a nie ako by sme mali spolupracovať.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   11:00 14.05.2022

   Nejde o žabomyší války, jde o trend, který nastavíme někdy od roku 2030 dále. V SK to bylo jiné, Migy 29 v dezolátním stavu. (při srovnání toho jak se o ně starají poláci) Oproti ...Zobrazit celý příspěvek

   Nejde o žabomyší války, jde o trend, který nastavíme někdy od roku 2030 dále.
   V SK to bylo jiné, Migy 29 v dezolátním stavu. (při srovnání toho jak se o ně starají poláci) Oproti tomu je i Gripen C/D stále perspektivní. http://czechairforce.com/news/... Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   11:14 14.05.2022

   Já teda nevím, pročetl jsem si diskusi i do ní přispěl. A nevšiml jsem si, že by někdo z Čechů zpochybňoval F 16 u SK letectva. V daném čase a za daných finančních možností to bylo ...Zobrazit celý příspěvek

   Já teda nevím, pročetl jsem si diskusi i do ní přispěl. A nevšiml jsem si, že by někdo z Čechů zpochybňoval F 16 u SK letectva. V daném čase a za daných finančních možností to bylo to nejlepší řešení. Ostatně ani nic technicky lepšího na stole nebylo. Kdežto většina diskutérů zpochybňujících F 35 pro VS AČR jsou kupodivu Slováci. Nemohu si pomoci, ale zavání mi to takovým tím "zase nás Čehúni předběhli".Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    12:13 14.05.2022

    Jj, naprostá většina lidí tu výběr F-16 pro OSSR chválí.

    Jj, naprostá většina lidí tu výběr F-16 pro OSSR chválí.

   • Miroslav
    17:16 14.05.2022

    1/ Správaš sa ako zakomplexovaný hlupák a stále opakuješ niečo o nejakých "čehúňoch". Ja naozaj okrem teba nepoznám nikoho iného kto by tento termín reálne používal. 2/ Či už si ...Zobrazit celý příspěvek

    1/ Správaš sa ako zakomplexovaný hlupák a stále opakuješ niečo o nejakých "čehúňoch". Ja naozaj okrem teba nepoznám nikoho iného kto by tento termín reálne používal.

    2/ Či už si vyberiete F-16 alebo F-35, tak to bude istý posun vpred. Neviem prečo stále hľadáš dôvod na hádky. Obe ponuky majú svoje plusy aj mínusy. Ani jedno riešenie nie vyslovene zlé alebo vyslovene správne. Ak pominieme finančný aspekt tak problém s F-35 je ten, že reálne ho môžete dostať až pred rokom 2030, čo už môže byť neskoro vzhľadom na súčasnú situáciu.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     18:55 14.05.2022

     Přesně o lidech jako ty mluvím. Ono je to celkem flagrantní, ČR uvažuje o F 35 a největší problém s tím na AN mají Slováci. Proč asi? To se ničím jiným než závistí racionálně ...Zobrazit celý příspěvek

     Přesně o lidech jako ty mluvím. Ono je to celkem flagrantní, ČR uvažuje o F 35 a největší problém s tím na AN mají Slováci. Proč asi? To se ničím jiným než závistí racionálně vysvětlit nedá. A bohužel se to netýká jen tohoto tématu, pokaždé když AČR zavede nějaký systém nebo strukturu, tak s tím mají největší problém Slováci, většinou jedni a ti samí. Takže být tebou, zametl bych si před vlastním prahem. Tolik k tomu mindráku.
     F 16 by u VS AČR nebyl žádný posun vpřed, byly by to jen nesmyslné vyhazování peněz. Takže F 16 je špatné řešení, pro nás.
     Navíc jak to tak vypadá, tak o F 16 nikdo Na valech ani nepřemýšlí. Zvažované možnosti jsou v podstatě jen dvě a ani jedna z nich není F 16.
     Takže se uklidni.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      06:58 15.05.2022

      Možno by nebolo odveci vyhľadať pomoc odborníka. Tá nenávisť a paranoja ťa raz zabijú.

      Možno by nebolo odveci vyhľadať pomoc odborníka. Tá nenávisť a paranoja ťa raz zabijú.

     • Miroslav
      07:29 15.05.2022

      Sa nehnevaj, ale u nás také emocionálne bludy typu ,,Všetci nám chcú zle lebo nám závidia" šíria len primitívci od Kotlebu a Smeroidi. Možno by bolo načase prehodnotiť svoj život. ...Zobrazit celý příspěvek

      Sa nehnevaj, ale u nás také emocionálne bludy typu ,,Všetci nám chcú zle lebo nám závidia" šíria len primitívci od Kotlebu a Smeroidi. Možno by bolo načase prehodnotiť svoj život. Pekný zvyšok víkendu prajemSkrýt celý příspěvek

     • Nesher
      14:43 15.05.2022

      Miroslav Zase mi podsouváš něco co jsem neřekl, já mluvil o některých většinou jedněch a těch samých, nikoliv o všech. Příště si alespoň zkus přečíst na co reaguješ. A když si dáš ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Zase mi podsouváš něco co jsem neřekl, já mluvil o některých většinou jedněch a těch samých, nikoliv o všech. Příště si alespoň zkus přečíst na co reaguješ.
      A když si dáš práci a diskusi si přečteš, hlavně negativní reakce na F 35 pro VS AČR, uvidíš, že mám pravdu. Všechno tvoji krajané.
      A hluboce se myslíš, že cítím nenávist, vůči Slovensku cítím to samé co třeba vůči Bulharsku nebo Norsku, totiž nic. Prostě cizí země.
      Jen mi nepřijde normální chodit k sousedům a říkat jim jak to dělají blbě.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      17:54 15.05.2022

      Mrzi mě zase nejake to "čechačkovstvi", vazby ČR k Slovensku jsou a budou doufam i ještě dlouho budou. Jsme jedna rodina "československá", ktera spolu žila v dobrem i zlém a toho ...Zobrazit celý příspěvek

      Mrzi mě zase nejake to "čechačkovstvi", vazby ČR k Slovensku jsou a budou doufam i ještě dlouho budou. Jsme jedna rodina "československá", ktera spolu žila v dobrem i zlém a toho dobreho bylo výrazně více.

      Že to nekdo na zapad od Jihlavy cítí jinak je jeho problem. Obecně máme tady na Moravě radeji Slovaky než "Pražáky" :-))).Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:43 15.05.2022

      Nesher: Ja som nižšie jasne podpísal výhody aj nevýhody akvizície F-16 aj F-35. Celú dobu hovorím, že obe varianty majú výhody aj nevýhody, avšak ani jedna z nich nie je vyslovene ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: Ja som nižšie jasne podpísal výhody aj nevýhody akvizície F-16 aj F-35. Celú dobu hovorím, že obe varianty majú výhody aj nevýhody, avšak ani jedna z nich nie je vyslovene zlá. Obe vás posunú vpred. To mám písať niečo iné len aby som nebol obvinený zo závisti?

      Mimochodom, prestaň prosím šíriť, že vás na Slovensku nazývame pejoratívne "Čehúňmi". Tento termín síce existuje, ale ja naozaj nepoznám nikoho, kto by ho používal a ani sa s tým nestretávam. Celkovo sa ani nestretávam s nejakými negatívnymi prejavmi voči Čechom. Verím, že rovnako tak protestuješ ak počuješ pojem "Čoboláci"Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      21:02 15.05.2022

      Maximus A tohle je přesně, ale přesně ten druh komentáře, který nepomáhá :-D. Napíšeš o čecháčkovství v rovině hejtů CZ/SK, aby jsi pak rozjel hejt v rovině Praha (Čechy?)/Morava. ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus

      A tohle je přesně, ale přesně ten druh komentáře, který nepomáhá :-D. Napíšeš o čecháčkovství v rovině hejtů CZ/SK, aby jsi pak rozjel hejt v rovině Praha (Čechy?)/Morava. Geniální :-DSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      21:15 15.05.2022

      maximus: chapes, ze kdyz Slovakovi reknes, ze jsme rodina ceskoslovenska, ze ho to taha za usi podobne, jako kdyby nam Rakusan rikal, ze jsme rodina rakousko-uherska ? Kdyz se ...Zobrazit celý příspěvek

      maximus: chapes, ze kdyz Slovakovi reknes, ze jsme rodina ceskoslovenska, ze ho to taha za usi podobne, jako kdyby nam Rakusan rikal, ze jsme rodina rakousko-uherska ? Kdyz se nekdo osamostatni, tak to nedela proto, aby poslouchal historizujici kecy o byvalem state. Ale jinak ti fandim, oddel se od Prahy, kdyz ti tak vadi :-P.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      22:29 15.05.2022

      Jura: Musím sa Moravákov zastať. Z historického hľadiska majú Slováci a Moraváci toho spoločného viac ako si myslíš. Najviac ma baví ako v Čechách oslavujete Cyrila a Metóda, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Musím sa Moravákov zastať. Z historického hľadiska majú Slováci a Moraváci toho spoločného viac ako si myslíš. Najviac ma baví ako v Čechách oslavujete Cyrila a Metóda, pričom sa hrdo hlásite k odkazu Veľkomoravskej ríše. Pritom územie Česka bolo súčasťou VM asi 4 roky ako periféria dobytého územia. Bez Moravy by ste na to napríklad nemali morálne právo.

      Nič v zlom, ale netreba sa na nikoho pozerať cez prsty, a na Moravákov už vôbec nieSkrýt celý příspěvek

     • Danik
      00:02 16.05.2022

      Už i Velkou Moravu tu pojedeme? :-D Ale no tak. Miro však víš jak ta historie byla, zaprvé to stále není úplně jasné co jak kdy přesně bylo, protože máme slepá místa, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

      Už i Velkou Moravu tu pojedeme? :-D Ale no tak. Miro však víš jak ta historie byla, zaprvé to stále není úplně jasné co jak kdy přesně bylo, protože máme slepá místa, kdy historické prameny chybí a můžeme jen hádat a za druhé Čechy, Morava, Slezsko a Slovensko toho mají společného dost, což se jasně odráží v jazyku a kultuře. To že Morava má více společného s SK než Čechy je dané geografíí.

      VM si podmanila i Nitranské knížectví. Po rozpadu je nástupcem VM na našem území České knížectví a Přemyslovci, před VM zas byla Sámova říše do jejíž vývoje také kmeny obývající území Čech prokazatelně zasáhly. Naše národy toho mají mnoho společného a historicky jsme často bojovali bok po boku.

      Proto u nás slavíme Cyrila a Metoděje, jelikož Sámova říše, Moravská říše, České knížectví a později České království jsou po sobě jdoucí a vzájemně propojené státní útvary jež se nacházely na našem území a participovaly v nich naši předci, tudíž se berou jako počátky české (a část toho i slovenské) státnosti.

      A BTW, i toto je jedním z faktů jež zasáhly do myšlenky čechoslovakismu. Ono se často říká, že to, že Česko a Slovensko byly dohromady bylo kvůli snaze, aby Němců nebylo poměrově tolik. Když se však podíváme na osobu TGM a tehdejší historické reálie, oni tomu vážně věřily. TGM pocházel z Moravy blízko slovenských hranic. Od mala sledoval jak si český a slovenský národ rozumí a spolupracují, on to skutečně bral jako jeden národ.

      Ať už Češi, Moravané, Slezané, nebo Slováci. O to víc mi připadají nesmyslné tyto věčné žabomyší války, ať už z jedné nebo druhé strany, zvlášť v současné situaci. Já Slováky beru jako bratrský národ a SR i OSSR přeji jen to dobré.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:18 16.05.2022

      Miroslav: jako 1/4 Čech, 2/4 Moravák a 1/4 Slezan se bavím tím, kdo si co zvenku o národnostních nesouladech v ČR myslí :-D. Asi je málo národnostně homogennějších států než ČR, až ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: jako 1/4 Čech, 2/4 Moravák a 1/4 Slezan se bavím tím, kdo si co zvenku o národnostních nesouladech v ČR myslí :-D. Asi je málo národnostně homogennějších států než ČR, až je to nudné :-).Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      19:10 16.05.2022

      Ani Danik a ani ty ste nepochopili o čom som písal a prečo som to napísal.

      Ani Danik a ani ty ste nepochopili o čom som písal a prečo som to napísal.

     • Miroslav
      19:13 16.05.2022

      A vôbec, ako ste ma dostali do tejto národnostnej debaty? Tu sú iní na tieto debaty. Mňa proste niekto označí ako pôvodcu niečoho a už sa to so mnou vezie aj keď nechcem.

      A vôbec, ako ste ma dostali do tejto národnostnej debaty? Tu sú iní na tieto debaty. Mňa proste niekto označí ako pôvodcu niečoho a už sa to so mnou vezie aj keď nechcem.

     • Danik
      19:32 16.05.2022

      Miroslav Je to možné a jestli ano tak se omlouvám. Celé tyto "národnostní debaty" jsou o ničem a myslím, že většina z nás tu ví, že ty nepatříš mezi ty, kdo by měl potřebu je ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav

      Je to možné a jestli ano tak se omlouvám.

      Celé tyto "národnostní debaty" jsou o ničem a myslím, že většina z nás tu ví, že ty nepatříš mezi ty, kdo by měl potřebu je provozovat či se v nich vyžívat.

      Tímto bych celou tuto kapitolu a diskuzi uzavřel.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:22 17.05.2022

      Jako Čechoslovakovi (mam to 50:50) žijícímu na Moravě je tady v tomto česko-slovenskem prostředí s pratelskymi návštěvami bratrů Poláků dobře. Vadi mi, že nekdo pausalizuje nase ...Zobrazit celý příspěvek

      Jako Čechoslovakovi (mam to 50:50) žijícímu na Moravě je tady v tomto česko-slovenskem prostředí s pratelskymi návštěvami bratrů Poláků dobře. Vadi mi, že nekdo pausalizuje nase nadstandardní vztahy obou zemí.
      Ta rodinná provazanost obou zemí je zřejmá docela daleko od obou břehů Moravy. Ze to nevidí čisspíš nechtějí vidět v Praze nebo v Košicích je jejich chyba a omezenost.

      Ono i přesně definovat národnost našeho prvního pana prezidenta TGM není zcela jednoduché :-))).

      Omluva za OT.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      12:36 17.05.2022

      :-D Veľká Morava? Vážne. Danik: Sviatky Cyrila a Metoda sú sviatkami cirkevnými. Nejde o žiadnu štátnosť, to len politici z toho robia niečo čo tam nie je a nepatrí. Cyril a Metod ...Zobrazit celý příspěvek

      :-D Veľká Morava? Vážne.

      Danik: Sviatky Cyrila a Metoda sú sviatkami cirkevnými. Nejde o žiadnu štátnosť, to len politici z toho robia niečo čo tam nie je a nepatrí.
      Cyril a Metod prišli ako vierozvestci, vytvorili liturgicky jazyk a prvé liturgické knihy. Vybojovali boj proti trojazycnikom a v Ríme zabezpečili, že jazyk slovansky sa stal 4. bohoslužobným kresťanským jazykom na svete.
      Zároveň sa ten jazyk nedá prisúdiť ako ku slovenčine, tak ani k moravštine (predtým ako bola počeštená) či čestine. V 8. - 10. storočí bolo oveľa menší rozdiel medzi slovanskými jazykmi ako teraz.

      Hovoriť v tomto období o nejakých dnešných národoch ide len ťažko.

      Čestina a Slovenčina nie sú blízke jazyky. Nie viac ako iné slovanské jazyky. Len ich máme od detstva napočúvané. Rumunskí a Srbskí Slováci po česky nerozumejú viac ako po Poľsky.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      13:59 17.05.2022

      Maximus Neboj i v Praze to tak vidíme :-) a jednoduché to je. Byl to Čechoslovák :-) Hevonen Děkujeme za historickou lekci, která je nám všem známá. Berou se do naší státnosti, ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus

      Neboj i v Praze to tak vidíme :-) a jednoduché to je. Byl to Čechoslovák :-)

      Hevonen

      Děkujeme za historickou lekci, která je nám všem známá. Berou se do naší státnosti, jakožto součást naší historie a i když v té době se rozhodně nedá mluvit o "státech", jednalo se o státní útvary v nichž participovali lidé, jejichž potomci tyto končiny obývají dodnes.

      Čeština a Slovenština rozhodně jsou podobné jazyky. Já už patřím do generace, která neměla důvod nějak moc řešit Slovenštinu, přesto jsem rozuměl na první dobrou a to včetně výletů na východní Slovensko, což se nedá tolik říct o Polácích nebo Chorvatech.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     14:21 15.05.2022

     Miro vždyť mě už trochu znáš, víš, že nemám se Slováky nejmenší problém, právě naopak a OSSR přeju vše dobré, i když ta poslední Nesherova věta možná neměla nejvyšší štábní ...Zobrazit celý příspěvek

     Miro vždyť mě už trochu znáš, víš, že nemám se Slováky nejmenší problém, právě naopak a OSSR přeju vše dobré, i když ta poslední Nesherova věta možná neměla nejvyšší štábní kulturu, zbytek co píše není fakticky lživý a nepřišlo mi, že by se chtěl hádat, jen poopravil původní příspěvek. Už se to tu psalo, v realitě časoprostoru výběru OSSR, je nabombená F-16 v plný to nejlepší co je, Vaše VzS to odstřelí do jiné dimenze schopností a letouny Vám udělají medvědí službu. V naší realitě kdy ještě stále máme Gripeny tudíž nás tolik netlačí čas, je F-35 to nejrozumnější řešení pro AČR.

     Co je důležité, jak VzS AČR tak OSSR budou schopnější, což je jak pro NATO tak pro nás navzájem dobře.

     Nevidím důvod pro takový hejt

     PeaceSkrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:47 15.05.2022

      Ahoj, ja som ani nikoho nehejtoval a ani som to nemal v pláne. Aby som sa neopakoval, prečítaj si komentár ktorý som teraz o 18:43 zanechal Nesherovi. Tam je to vysvetlené a viac ...Zobrazit celý příspěvek

      Ahoj, ja som ani nikoho nehejtoval a ani som to nemal v pláne. Aby som sa neopakoval, prečítaj si komentár ktorý som teraz o 18:43 zanechal Nesherovi. Tam je to vysvetlené a viac sa k tejto debate vracať ani nebudemSkrýt celý příspěvek

  • Jura99
   07:35 15.05.2022

   s tou vladou na tom neco bude, vzpominam si, ze Gajdos tehdy zcela vazne rekl, ze zvazovat se bude i Mig-35, tam asi Americani nemohli byt v klidu, komu sverit t.gen technologie. ...Zobrazit celý příspěvek

   s tou vladou na tom neco bude, vzpominam si, ze Gajdos tehdy zcela vazne rekl, ze zvazovat se bude i Mig-35, tam asi Americani nemohli byt v klidu, komu sverit t.gen technologie. Jinak spis bych doporucoval se zamyslet, jestli je spravne za uplne kazdou kritikou hledat nacionalisticky puvod, ze vam Slovakum nekdo neco nepreje. Smi se u vas neco slovenskeho svobodne kritizovat ?Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    07:36 15.05.2022

    *5.gen

    *5.gen

   • Miroslav
    10:00 15.05.2022

    1/ Rusi vtedy poslali ponuku na "Výmenu", nie priamo predaj MiG-35. Vtedy som tomu nerozumel prečo chcú výmenu za značne olietané MiG-29. Snáď už vtedy uvažovali ako zamedziť aby ...Zobrazit celý příspěvek

    1/ Rusi vtedy poslali ponuku na "Výmenu", nie priamo predaj MiG-35. Vtedy som tomu nerozumel prečo chcú výmenu za značne olietané MiG-29. Snáď už vtedy uvažovali ako zamedziť aby sa naše 29-ky dostali na Ukrajinu. V každom prípade tento kauf nikdy neprebehol. To už bolo aj na SNS veľa, že by kúpili MiG-35

    2/ Tu nejde o nejakú závisť. Len tvrdím, že aj najnovšia verzia F-16 je kvalitatívny posun vpred. Rovnako tak by bolo posunom keby ste získali Gripen E/F ktorý sa svojimi vlastnosťami, aké aj cenou blíži F-16 70/72. Gripen C/D ktorý máte teraz je taká Fábia. Urobí čo treba za lacný peniaz ale nedá nič navyše. F-16 alebo Gripen E/F je už taká Octavia za ktorú sa nemusíš hanbiť. Áno, F-35 je ten Superb. Ja vám ten Superb rád doprajem, len mi prosím netvrďte, že prechod z Gripenu C/D na najnovší F-16 nie je žiaden posun vpredSkrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     12:28 15.05.2022

     Přechod z Gripenu C/D na F 16 70/72 není pokrok. Gripen C/D má stále možnost růst na stejnou úroveň elektronického vybavení jako má F 16 70/72. Už nyní má po prvních testech Gripen ...Zobrazit celý příspěvek

     Přechod z Gripenu C/D na F 16 70/72 není pokrok. Gripen C/D má stále možnost růst na stejnou úroveň elektronického vybavení jako má F 16 70/72. Už nyní má po prvních testech Gripen C s AESA radarem a novou verzí systému vlastní ochrany EWS.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      12:56 15.05.2022

      Potom neviem načo SAAB investoval do novej verzie E/F keď C/D úplne vyhovuje. Pripomína to ruské: ,,Načo by sme kupovali Armatu keď T-90 je aj tak najlepší?!"

      Potom neviem načo SAAB investoval do novej verzie E/F keď C/D úplne vyhovuje. Pripomína to ruské: ,,Načo by sme kupovali Armatu keď T-90 je aj tak najlepší?!"

     • Miroslav
      13:01 15.05.2022

      Už len výkon motora je o 22% vyšší. Nádrže o 40% väčší objem. Neviem ako toto chceš kompenzovať nejakou úpravou SW

      https://mobile.twitter.com/Gri...

      Už len výkon motora je o 22% vyšší. Nádrže o 40% väčší objem. Neviem ako toto chceš kompenzovať nejakou úpravou SW

      https://mobile.twitter.com/Gri...

     • flanker.jirka
      14:42 15.05.2022

      Ještě se nám nestalo, že by NATO řeklo, že na airpolicing a společná cvičení Gripeny nestačí, protože mají menší dolet a horší poměr tahu ku vzletové hmotnosti. Právě ze cvičení se ...Zobrazit celý příspěvek

      Ještě se nám nestalo, že by NATO řeklo, že na airpolicing a společná cvičení Gripeny nestačí, protože mají menší dolet a horší poměr tahu ku vzletové hmotnosti. Právě ze cvičení se ukazuje, že menší rozměry Gripenu dávají i výhody v menší RCS, menší IR stopě a méně snadnému optickému pozorování.
      Ba ne, 4. generaci už máme za sebou a čeká nás něco mnohem lepšího.Skrýt celý příspěvek

     • Pavka
      16:49 15.05.2022

      Je třeba si říct co od letectva požadujeme. Pokud byla v podstatě až do invaze na Ukrajinu jediná úloha Airpolicing v podmínkách ČR, tak k tomu nejenže byl, ale především stále je ...Zobrazit celý příspěvek

      Je třeba si říct co od letectva požadujeme. Pokud byla v podstatě až do invaze na Ukrajinu jediná úloha Airpolicing v podmínkách ČR, tak k tomu nejenže byl, ale především stále je Gripen C/D technicky optimální volba a tedy lepší jak F-16, Gripen E i F-35, jelikož v této konkrétní úloze nevyniknou schopnosti výkonnějších strojů. Tedy modernizace radaru, avioniky a zejména integrace BWR AA výzbroje u Gripenu C byla racionální volba.

      Pokud se ale teď po invazi začneme bavit o tom, že letectvo má převzít další úlohy, typicky působit na pozemní cíle (a má to plnit účinně, tedy jednou provždy zapomenout na myšlenku sebevražedných misí s L-159) Tak pro zemi naší velikosti vyjde výhodněji provozovat jeden univerzální stroj místo dvou či více speciálů. Gripen C od počátku byl pro kategorii jednomotorový multirole málo výkonný. V této kategorii se jako optimum ukázalo F-16. F-35 je její povedený nástupce, který přináší do této kategorie schopnosti o kategorii výše. Gripen E nepřinesl do kategorie vůbec nic nového, pouze se výkony přiblížil k etalonu F-16. To už víme teď, nicméně co aktuálně nevíme je, jestli alespoň bude spolehlivě fungovat jako právě F-16 a Gripen C. Z tohoto pohledu není žádný důvod mu dávat přednost před F-16 natož F-35.

      Slováci se s F-16 rozhodli správně (čemuž se divím, když se jim nabízelo několik horších možností)Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:50 15.05.2022

      flanker.jirka: Súhlasím s komentárom Pavka nižšie od teba. Gripen C/D na airpolicing OK. No teraz sme v situácii keď treba ísť niekde ďalej. Či už to bude F-16, F-35 alebo hoci ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: Súhlasím s komentárom Pavka nižšie od teba. Gripen C/D na airpolicing OK. No teraz sme v situácii keď treba ísť niekde ďalej. Či už to bude F-16, F-35 alebo hoci Gripen E/F, všetko sú to stroje ktoré sú lepším riešením ako Gripen C/DSkrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:39 15.05.2022

      Pavka Útoky proti pozemním cílům jsou v úkolech letectva stále, ovšem nebyly prioritou pro nadzvuk. Pokud se to bude týkat do budoucna více i nadzvuku, tak tam je nejlepší ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavka
      Útoky proti pozemním cílům jsou v úkolech letectva stále, ovšem nebyly prioritou pro nadzvuk. Pokud se to bude týkat do budoucna více i nadzvuku, tak tam je nejlepší variantou F 35, má největší pravděpodobnost přežití na moderním bojišti z letadel, které jsou nyní na trhu k dispozici.
      A v tomto úkolu budou hrát stále větší roli nepilotované platformy, které si pro CAS mohou vozit pozemáci sebou. Rozhodně bych rád viděl ve výzbroji nějaký typ křižujících střel a SDB.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     18:11 15.05.2022

     Bohužel AČR zdaleka nevyuzila vsechny schopnosti JAS-39C/D viz absence pořízení prilbovych zamerovačů, minimální zasoby letecké munice či pořízení některé munice "odstrasujiciho ...Zobrazit celý příspěvek

     Bohužel AČR zdaleka nevyuzila vsechny schopnosti JAS-39C/D viz absence pořízení prilbovych zamerovačů, minimální zasoby letecké munice či pořízení některé munice "odstrasujiciho vyznamu" jako treba KEPD 350.

     Mam obavu, že vyuzivat F-35 jen pro air-policing bez vule vyuzit celkové schopnosti tohoto komplexniho letounu pro potreby projekce geopolitickych zájmů naší země by bylo plýtvání prostredky.

     Doufam, že doba se mění a naše republika znova dostava páteř a "koule".Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:44 15.05.2022

      Schopnosti JAS 39 dokážete využít pouze s větším počtem letadel, minimálně dvě letky, aby jste získal letové hodiny i pro piloty s jinými prioritami než mají stíhači. ... snad ...Zobrazit celý příspěvek

      Schopnosti JAS 39 dokážete využít pouze s větším počtem letadel, minimálně dvě letky, aby jste získal letové hodiny i pro piloty s jinými prioritami než mají stíhači.

      ... snad budou mít hodnoty prezentující pevnou páteř a koule nyní větší váhu než špičaté čepice a předklon.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    11:10 15.05.2022

    Jura99 - vtedy to sns hrali aj na nejakú formu férovosti že do korektného tendra sa môže prihlásiť každý výrobca...ale len hrali,všetko bolo asi už dohodnuté... a ku kritike - ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 - vtedy to sns hrali aj na nejakú formu férovosti že do korektného tendra sa môže prihlásiť každý výrobca...ale len hrali,všetko bolo asi už dohodnuté...
    a ku kritike - niečo iné (a kurva odlišné :) ) ak kritizuje ossr/sr napr. Nesher a niečo "iné" je kritika od Jura99...čo si budeme hovoriť,myslím že v tomto vás tu pozná 95% prispievateľov zo sr aj čr...

    Miroslav - určite je f-16 70/72 posun oproti gripenu c...to je bez debaty...len nie pre čr kde by tvorba nového ekosystému pre f-16 asi zabila tú výhodu...takáto veľká zmena by mala význam len pri f-35...Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     11:25 15.05.2022

     cesta k ne-kritice je delat veci dobre. Nyni je sance s BOV a PBVP, ze budou k pochvale (tedy turra musi mit NATO kanon).

     cesta k ne-kritice je delat veci dobre. Nyni je sance s BOV a PBVP, ze budou k pochvale (tedy turra musi mit NATO kanon).

     • HEKTOR
      11:40 15.05.2022

      Jura99 - ak by som čítal podobné vaše príspevky aj na ačr,tak by som vám veril... :))

      Jura99 - ak by som čítal podobné vaše príspevky aj na ačr,tak by som vám veril... :))

 • Daveer
  21:12 13.05.2022

  F-16 Block 70/72 a Gripen E (ja osobne Gripen) su teraz urcite lepsie moznosti teraz pre nase krajiny ako F-35, ktora je plna problemov. Momentalne pre vsetky F-35 v USAF plati ...Zobrazit celý příspěvek

  F-16 Block 70/72 a Gripen E (ja osobne Gripen) su teraz urcite lepsie moznosti teraz pre nase krajiny ako F-35, ktora je plna problemov. Momentalne pre vsetky F-35 v USAF plati zakaz lietat nadzvukovou rychlostou dlhsie ako 1 minutu lebo hrozi odlupovanie specialneho "stealth" nateru. Co to je za stihacka, ktora je rychlostne velmi obmedzena? Ani nehovorim o problemovom a velmi drahom upgrade na Block 4, ktory bude najskor v 2027, kvoli ktoremu USAF obmedzili tento rok objednavky F-35, aby na ten upgrade mali neskor peniaze. F-35 ani este nebola testovana v simulovanom boji, ktory moze ukazat vela nedostatkov. Staci si precitat tento clanok.
  https://www.bloomberg.com/news... Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   22:23 13.05.2022

   Daveer - keďže na f-35 sa budú spoliehať ako na nosný typ pre x krajín,tak tieto a iné problémy sa určite vyriešia...a podobné "choroby" má asi každé nové lietadlo...o niektorých ...Zobrazit celý příspěvek

   Daveer - keďže na f-35 sa budú spoliehať ako na nosný typ pre x krajín,tak tieto a iné problémy sa určite vyriešia...a podobné "choroby" má asi každé nové lietadlo...o niektorých sa hovorí a o iných možno nie...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   09:48 14.05.2022

   Kde berete jistotu, že Gripen E, který existuje v pár exemplářích je bez problémů? Vždyť pro něj stále nemají vyvinuté a otestované všechno vybavení, který by sami chtěli mít.

   Kde berete jistotu, že Gripen E, který existuje v pár exemplářích je bez problémů? Vždyť pro něj stále nemají vyvinuté a otestované všechno vybavení, který by sami chtěli mít.

  • Danik
   12:11 14.05.2022

   Daveer Gripen E je hloupost... jež nemá velkou budoucnost, nejenže jak už tu kolegové psali může mít reálně vyšší pořizovací náklady (zatímco u F-35 půjdou dolů), ale i ten rozdíl ...Zobrazit celý příspěvek

   Daveer

   Gripen E je hloupost... jež nemá velkou budoucnost, nejenže jak už tu kolegové psali může mít reálně vyšší pořizovací náklady (zatímco u F-35 půjdou dolů), ale i ten rozdíl ve schopnostech bude značný. Zatím se jedná o nevyzkoušený stroj jež nikdo nepoužívá. Jak už jsem zde psal pro realitu VzS OSSR je F-16 Block 70/72 velmi dobrá volba. Ale co se Vzs AČR týče. Zaměřil bych se na to slovo "teraz". My milý kolego nekupujeme techniku na "teraz", my (i když to půjde dobře) by jsme zavedli F-35 před koncem/na přelomu této dekády a měli by jsme "state of the art" letoun, jež by díky aktualizacím zůstal "cutting edge" po několik dalších dekád služby v naší armádě. Armádní nákupy nejsou nákupy rohlíků, je třeba myslet výhledově do budoucna.

   Jedná se o stroj jež zavádí stále více států a stále se pracuje na jeho vylepšování, tento trend zůstane, vzhledem k tomu, že se bude jednat o hlavní stíhač NATO. Jak bude pokračovat prohlubování digitalizace a informační propojenosti bojiště, výhody F-35 začnou být stále více výrazné. Tato volba zajistí našim vzdušným silám to nejlepší co momentálně je, ale co je důležitější, tím nejlepším i zůstane po další desítky let a o to jde. To je myslím důvod proč je tolik lidí zde pro tuto volbu. Reálně VzS na dalších 40-50+ let nebude muset řešit náhradu stíhacího letectva.Skrýt celý příspěvek

   • Daveer
    13:13 14.05.2022

    Mozno si zisti viac o F-35. Naklady na F-35 nepojdu dolu. Momentalne aj hladaju nahradu na ich motory F135, ktore su velmi nakladne na udrzbu. Maju problemy s Block 4, ktory ma ...Zobrazit celý příspěvek

    Mozno si zisti viac o F-35. Naklady na F-35 nepojdu dolu. Momentalne aj hladaju nahradu na ich motory F135, ktore su velmi nakladne na udrzbu. Maju problemy s Block 4, ktory ma pridat pouzivanie lepsich Europsky rakiet Meteor. F-35 je pomale tucne lietadlo. To nie je stihacka ale bombarder. Na obranu krajiny je zbytocna. Dokonca potrebuje extra dlhu ranvej, aby vzlietla alebo pristala. Staci ak nepriatel zbombarduje ranveje a je po letectve, Zatial co Gripen moze pristat a vzlietnut skoro vsade.
    F-35 pre male krajiny ako su nase je financne neudrzatelny. Vestky peniaze pojdu do nich a za co sa potom kupia tanky a ina technika? Ak americania musia setrit, aby si mohli dovolit upgrade na problematicky Block 4 , ktory mal byt "uz" v 2027, ale uz teraz to vidia na najskor 2029, tak potom kde na to zoberu peniaze nase male krajiny?
    Kanada a Finsko tiez objednavaju Block 4, ale ktovie ako to dopadne ked sa to bude oddalovat 10 rokov. Samozrejme americania sa s tym ponahlat nebudu, kedze zatial budu vsetci majitelia F-35 nakupovat horsie americke strely AIM-120.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     13:57 14.05.2022

     Náklady F-35 budou klesat s časem, výrobou dalších kusů, zavedením nových výrobních postupů a úprav. Při tom zájmu co o to je se o budoucnost letadla nebojím. Problémy jsou vždy, ...Zobrazit celý příspěvek

     Náklady F-35 budou klesat s časem, výrobou dalších kusů, zavedením nových výrobních postupů a úprav. Při tom zájmu co o to je se o budoucnost letadla nebojím. Problémy jsou vždy, zvláště když se jedná o velmi pokročilou technologii.

     Ten komentář o "pomalém tučném letadle, co není stíhačka, ale bombardér" radši nechám být :-D

     Když nepřítel zničí letiště, tak Gripeny co můžou vzlítnout všude už to moc nezachrání, jaksi zapomínáme na B verzi F-35 když už.

     A proto to "malé krajiny" kupují. Neporovnávejte ČR a SK... Co se finančních záležitostí týče už tady o tom bylo napsáno dost. Při US se taky podívejte kolik jich provozují a chtějí další...

     Všichni objednávají F-35. Alespoň tedy ti co mohou.

     Už se to tu psalo přímo v debatě o Ukrajině. Co Wolski psal? Kolik, že bylo to skóre F-35 proti simulovaným soupeřům? 15:1? 20:1?

     Tady je takové pěkné čtení o F-35

     https://theaviationist.com/202... Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:07 14.05.2022

      Větších slev na ceně za kus letadla už nelze moco počítat. Inflační tlaky to přebijí.

      Větších slev na ceně za kus letadla už nelze moco počítat. Inflační tlaky to přebijí.

     • Danik
      16:42 14.05.2022

      Inflace bude zabiják to ano, ale to bude platit u všech zbraní. Myslím, že bude snaha zlevnit jak pořizovací cenu tak provoz (ať už díky větší dostupnosti, změnám technologických ...Zobrazit celý příspěvek

      Inflace bude zabiják to ano, ale to bude platit u všech zbraní. Myslím, že bude snaha zlevnit jak pořizovací cenu tak provoz (ať už díky větší dostupnosti, změnám technologických výrobních procesů nebo samotným změnám na letounu), přeci jen, dá se čekat, že to bude hlavní multi-role NATO.Skrýt celý příspěvek

     • Daveer
      17:37 14.05.2022

      Preco sem trepes F-35B, ked je samozrejme, ze tie nekupime? A v com je F-35 take uzasne? Len v "stealth" technologii, ktora nebola odskusana v boji. Aj Izraelci povedali, ze ta ...Zobrazit celý příspěvek

      Preco sem trepes F-35B, ked je samozrejme, ze tie nekupime?

      A v com je F-35 take uzasne? Len v "stealth" technologii, ktora nebola odskusana v boji. Aj Izraelci povedali, ze ta technologia bude o 5-10 rokov neucinna. Preto pouzivaju svoj vlastny hardware and software vo svojich F-35I a nebudu cakat na americanov, ktori nedokazu urobit ani Block 4 upgrade.

      Inak davat sem clanok o testovacom pilotovy, ktory ma zmluvu priamo s vyrobcom a nemoze hovorit nic zle, je fakt uzitocne..

      Mozno si precitaj nieco bez propagandy.

      https://www.forbes.com/sites/l... Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      17:53 14.05.2022

      Jestli si myslíš, že je F-35 dobré jen díky stealth technologii, tak zde naši debatu ukončuji. Forbes je totiž super web co se vojenství týče :-D. Je to marný.

      Jestli si myslíš, že je F-35 dobré jen díky stealth technologii, tak zde naši debatu ukončuji. Forbes je totiž super web co se vojenství týče :-D. Je to marný.

     • Daveer
      10:55 15.05.2022

      Toto nepise len Forbes, ale aj ine velke Americke stranky. Vojenske stranky ti nebudu pisat o financiach. Ak chcete zruinovat armadu tak kludne objednajte. Potom si toto pamataj, ...Zobrazit celý příspěvek

      Toto nepise len Forbes, ale aj ine velke Americke stranky. Vojenske stranky ti nebudu pisat o financiach. Ak chcete zruinovat armadu tak kludne objednajte. Potom si toto pamataj, ked budu ceske noviny plne problemov s F-35. ;-) Preco si myslis, ze po F-35 mas 2 Europske projekty na stihacku 6. generacie a ani jeden uz nespolupracuje s Americanmi. Vedia, ze na nich sa neda spolahnut. F-35 je "uzasna" technologicka stihacka, ktora nedokaze pouzivat ani Europske strely skor ako v 2029.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      12:53 15.05.2022

      A co na to vojenské stránky a stránky zaměřené na letectví? Sorry, ale stejně jako se vojensko-technické stránky moc nezabývají ekonomikou, tak by bylo dobré, aby stejný model ...Zobrazit celý příspěvek

      A co na to vojenské stránky a stránky zaměřené na letectví? Sorry, ale stejně jako se vojensko-technické stránky moc nezabývají ekonomikou, tak by bylo dobré, aby stejný model použily i jiná média. Co se týče MSM, tak tam je to v naprosté většině případů vyložený výsměch, kdy novinář-odborník, který nechápe ani rozdíl OT a BVP a neví nic, ale nic, napíše článek s bombastickým titulkem, kde vaří z vody je plný what if a faktických chyb či nepochopení, ale hlavně, že má views.... Stačí se podívat na média u nás a jejich články a zpravodajské relace o armádě, kvalita je podobná tomu co máme v senkrovně na chatě...

      Finsko při stejném HDP objednalo 64ks, víš co Daveer běž a napiš Izraelcům, Britům, Američanům, Finům, Australanům, Belgičanům, Dánům, Japoncům, Nizozemcům, Italům, Norům, Jihokorejcům, Polákům, Singapurcům a už i Němcům, že to jsou dementi a ty Daveer ze Slovenska (což při veškeré možné úctě a vědomí, že AČR na tom není o moc lépe), což je stát co má armádu v dezolátním stavu, oproti většině zde vyjmenovaných států, jsi na to kápnul a dělají špatně, že tenhle "nevyzkoušený, drahý, pomalý a tučný bombradér" kupují....

      Ze stejného důvodu proč byl Rafale nebo Eurofighter, Evropani přece nebudou brát letadla od USA, akorát, že už je berou v podobě F-35 v desítkách a za chvilku stovkách kusů :-DDD. Je v tom hrdost a snaha mít to svoje. Američané se svými financemi, možnostmi, zkušenostmi a zázemím stále ladí některé aspekty F-35, protože je to prostě přelomová technologie a to je vždycky... Ale Evropané dají hned dvě stíhačky ne páté, ale ŠESTÉ generace bez problémů na první dobrou. A teď tu o karkulce.

      Už se těším kdy to přijde. Myslím, že budeme vesele přecházet na doladěný FCAS nebo Tempest, (nebo třeba zase něco lepšího od těch "nespolehlivých amerikánců"), jestli se to vůbec někdy dotáhne do konce, až budeme za 50 nebo 60 let vyřazovat F-35.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     14:27 14.05.2022

     Jj, během amerického cvičení to bylo 20:1 ve prospěch F-35 proti strojům 4. generace. Doporučuji pročíst.

     https://twitter.com/wolski_jar...

     Jj, během amerického cvičení to bylo 20:1 ve prospěch F-35 proti strojům 4. generace. Doporučuji pročíst.

     https://twitter.com/wolski_jar...

     • Danik
      14:44 14.05.2022

      Blatantly explaining: the pilot of the 4th generation plane is not able to take an equal fight with the F-35, because he will simply realize that he is dealing with the F-35 only ...Zobrazit celý příspěvek

      Blatantly explaining: the pilot of the 4th generation plane is not able to take an equal fight with the F-35, because he will simply realize that he is dealing with the F-35 only when he has to pull the ears of the chair to launch himself from the cabin.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     16:06 14.05.2022

     Daveer
     Británie počítá se střelami Meteor pro své F 35B. S tím jak přibývá evropských uživatelů poroste i tlak na to mít pod letadlo i vlastní výzbroj.

     Daveer
     Británie počítá se střelami Meteor pro své F 35B. S tím jak přibývá evropských uživatelů poroste i tlak na to mít pod letadlo i vlastní výzbroj.

   • Daveer
    13:25 14.05.2022

    Ja osobne by som kupoval Gripeny aj hlavne kvoli tomu, ze je to Europske a snazil sa ziskat aspon maly podiel na spolupraci pri vyvoji 6. generacie Tempest. SAAB je dobry, ze ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja osobne by som kupoval Gripeny aj hlavne kvoli tomu, ze je to Europske a snazil sa ziskat aspon maly podiel na spolupraci pri vyvoji 6. generacie Tempest. SAAB je dobry, ze spolupracuje s univerzitami. Nepchat stale peniaze americanom a sustredit sa na Europske zbrane. Ak je Gripen taky strasny, tak preco sa snazia vyvinut novy radar pre Eurofighter (a neskor Tempest) na zaklade radaru z Gripenu E?Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     14:05 14.05.2022

     Jako náš největší partner se ukazuje US a jeho hlavní partneři na evropském kontinentě, pokud máte problém, že je F-35 US, řekněte to rovnou. Jj všichni se třesou na to až ...Zobrazit celý příspěvek

     Jako náš největší partner se ukazuje US a jeho hlavní partneři na evropském kontinentě, pokud máte problém, že je F-35 US, řekněte to rovnou. Jj všichni se třesou na to až "slovenský letecký průmysl" se zapojí do vývoje 6. generace... Na evropské zbraně se soustředíme tam kde to má smysl... Nikdo neříká že je Gripen strašný :-D je to fajn stíhačka co naší armádě posloužila dobře, radar taky Ok, ale je čas se posunout dál. Gripen E je nevyzkoušený, nikdo neví co má očekávat a Tempest? Tempest zatím existuje jen jako návrh. Je zajímavé, že i země co vyvíjí Tempest i FCAS berou F-35 a přece nebudeme rvát do evropských stíhaček amerikánské radary ne?Skrýt celý příspěvek

     • Daveer
      10:41 15.05.2022

      A F-35 je vyskusany? Este na nom neurobili ani simulovane bojove testy, ktore potrebuju, aby kongres odsuhlasil seriovu vyrobu. Ty to beries zo zleho pohladu. Krajiny sa najprv ...Zobrazit celý příspěvek

      A F-35 je vyskusany? Este na nom neurobili ani simulovane bojove testy, ktore potrebuju, aby kongres odsuhlasil seriovu vyrobu. Ty to beries zo zleho pohladu. Krajiny sa najprv zapojili do programu F-35 a vrazili donho miliardy, takze ho museli kupit a potom sa rozhodli vyvinut vlastny europsky Tempest a FCAS. Ak na F-35 bola uzasna spolupraca s Americanmi, preco sa rozhodli s nimi nespolupracovat na dalsich? Ved to vidis na F-35. Zatial co Gripen dokaze hned bez problemov pouzivat vsetky strely vratane Europskych, preco ma F-35 s tym taky problem? Europske budu v F-35 az v Block 4, ktory bude najskor v 2029. Americania vzdy boli a budu sebci.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      12:57 15.05.2022

      Ano F-35 je vyzkoušený :-D a už prošel mnoha cvičeními a zkouškami. Vždyť už se vyrábí a odebírá jak rohlíky :-DDD. Je zajímavé, že do programu F-35 se stále připojují další a ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano F-35 je vyzkoušený :-D a už prošel mnoha cvičeními a zkouškami. Vždyť už se vyrábí a odebírá jak rohlíky :-DDD. Je zajímavé, že do programu F-35 se stále připojují další a další krajiny. Opět špatně :-D.

      A Evropani nejsou? :-DDD Kdo nás tu pokaždý tahá ze sraček, když se v Evropě chováme jak blbci? Gripen je chujovina, to je tady ta drahá nevyzkoušená stíhačka. Jen uvidíš jak to teď pojede s dalšími a dalšími evropskými uživateli.

      Zbytek viz. nahoře.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    18:24 22.05.2022

    Pořizovací cena GripE bude taková, jakou si za něj Saab řekne. Není to zase tak že by si ten typ mohli dovolit nechat padnout na hubu, budou na něm záviset dvě střední země, ...Zobrazit celý příspěvek

    Pořizovací cena GripE bude taková, jakou si za něj Saab řekne. Není to zase tak že by si ten typ mohli dovolit nechat padnout na hubu, budou na něm záviset dvě střední země, Švédsko a Brazílie. Ano je to míň než F35, nebudou tam takové výhody z masové výroby, ale holt tak potom je to o tom kolik a jak rychle by si za něj Švédové řekli. Kdyby ho nabídli levně (nebo dokonce v režimu pronájmu, jako doposud Cčko) neviděl bych problém ho používat, klidně dočasně v řádu 10ti let, a mezitím nakupovat F-35 napřed jednu letku, s výhledem přikoupení druhé.
    Jako vždy, je to "jen" o penězích až na prvním místě.
    Švédové tvrdí že postupy udržby, přípravky, školení, část ND, většina výzbroje je stejná mezi C a E, což by usnadnilo přechod. Nemám důvod jim to nevěřit, ostatně by byli blbí kdyby se o to nesnažili, když v jejich letectvu určitě budou oba typy dlouho promíchané...Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   16:17 14.05.2022

   V článku čosi postol, žiadne obmedzenia nespomínajú.. Pokiaľ si ja dobre pamätám, žiadne také obmedzenia USAF nemá.. Tie ma Navy a Marines - pri verzii F-35B a myslím že aj ...Zobrazit celý příspěvek

   V článku čosi postol, žiadne obmedzenia nespomínajú..

   Pokiaľ si ja dobre pamätám, žiadne také obmedzenia USAF nemá..
   Tie ma Navy a Marines - pri verzii F-35B a myslím že aj C..

   Obmedzenie je preventívne a platí len pre nebojove situácie. Pretože pri určitej špecifickej letovej obálke začali praskať tail wingsi.. a aj to nie vždy..
   Tak to preventívne obmedzili - pretože prerábať také čosi by stálo desiatky mld.

   Verziu A sa toto nikdy netýkalo..

   F-35 bola testovaná v simulovanom boji - veď je neustále na tom najlepšom čo na svete existuje - red flag. Ak tam nebojí skoro 10 krát tak ani raz..

   Asi skôr máš na mysli - FOC..
   Na to musí armáda vytvoriť evulacne range.. problémom, keďže si to armáda musí spraviť nezávisle na LM a výrazne mešká..

   S tým F-35 program nemá nič..Skrýt celý příspěvek

 • JaHoDa
  15:02 13.05.2022

  Pokud bychom kromě letectva neměli v plánu modernizovat armádu, pak by bohatě stačil Gripen. Pokud budeme chtít mít časem moderní armádu a vybavení, pak je F35 jediné řešení. ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud bychom kromě letectva neměli v plánu modernizovat armádu, pak by bohatě stačil Gripen. Pokud budeme chtít mít časem moderní armádu a vybavení, pak je F35 jediné řešení. Propojování všech složek armády až po po pěšáka s Javelinem je už teď nevyhnutelné a F35 je v tom důležitým dílem skládanky. Vidět dál a vystřelit dříve. Nebude to vše hned, ale někde se začít musí. A zrovna letectvo se plánuje na půl století dopředu.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:41 13.05.2022

   Dnes je článek na https://www.czdefence.cz/clane... o umělé inteligenci. Není to tak dlouho, co jsme se tu spořili o tom, jak dalece je zcela ...Zobrazit celý příspěvek

   Dnes je článek na https://www.czdefence.cz/clane... o umělé inteligenci. Není to tak dlouho, co jsme se tu spořili o tom, jak dalece je zcela autonomní zjištění a likvidace cíle nějakou bezosádkovou zbraní věcí sci-fi. Při dnešní technologii rozpoznávání obrazu, termovizích a dalších senzorech to žádné sci-fi není už dnes a takové "létající koordinační pracoviště" F-35A se k tomu bude hodit. V článku se píše, že "vyčkávací munice může využívat technologie automatického rozpoznávání cílů fungující na základě přednastavených dat a parametrů nebo může působit v plně autonomním režimu a sama vyhledávat cíle a útočit na ně." To mě samozřejmě potěšilo, protože to tvrdím už delší dobu.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   15:56 13.05.2022

   Ukrajina nemá ani Gripen ani F 35 a jak dává rusům pokouřit!

   Ukrajina nemá ani Gripen ani F 35 a jak dává rusům pokouřit!

   • JaHoDa
    16:11 13.05.2022

    Ano, ale Rusové jim to také v mnoha ohledech usnadňují. Je samozřejmě otázka, jestli se z toho poučí nebo ne. Protože je jen otázkou času, než to zase zkusí znova. Případně někomu ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, ale Rusové jim to také v mnoha ohledech usnadňují. Je samozřejmě otázka, jestli se z toho poučí nebo ne. Protože je jen otázkou času, než to zase zkusí znova. Případně někomu na Balkáně rupne v kouli nebo bůhvíco jiného se stane. Každopádně spoléhat se na to, že náš budoucí protivník bude zaostalý neandrtálec by byla chyba.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:59 13.05.2022

     Ne, jde o to, že si neporadí ani s PVO systémy, které sami vyrobili :-)

     Ne, jde o to, že si neporadí ani s PVO systémy, které sami vyrobili :-)

   • LAMP
    19:05 13.05.2022

    1) Ukrajina měla jednu z největších armád v Evropě.
    2) Rusko nasadilo jen část svých sil.

    1) Ukrajina měla jednu z největších armád v Evropě.
    2) Rusko nasadilo jen část svých sil.

    • LAMP
     10:32 16.05.2022

     LOL, 13 červených za konstatování faktů. Tenhle web je marnej :D

     LOL, 13 červených za konstatování faktů. Tenhle web je marnej :D

     • Danik
      12:48 16.05.2022

      Myslím, že to je za tu část komentáře, že RF nasadila jen část svých sil, což v realitě dneška už je fakticky nesprávné tvrzení, proto 13 lidí dalo "nesouhlasím". Marnost webu ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím, že to je za tu část komentáře, že RF nasadila jen část svých sil, což v realitě dneška už je fakticky nesprávné tvrzení, proto 13 lidí dalo "nesouhlasím".

      Marnost webu bych za tím nehledal.Skrýt celý příspěvek

     • LAMP
      14:30 16.05.2022

      Podle odhadů západní analytiků má Rusko na Ukrajině kolem 80 BTG přičemž teď má cca 140 BTG celkem (ztráty přes 20k). Myslíte, že hranice s Baltem, Finskem a tak podobně jsou ...Zobrazit celý příspěvek

      Podle odhadů západní analytiků má Rusko na Ukrajině kolem 80 BTG přičemž teď má cca 140 BTG celkem (ztráty přes 20k). Myslíte, že hranice s Baltem, Finskem a tak podobně jsou opuštěné?Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      16:35 16.05.2022

      LAMP Ale o to právě jde, že :-D. RF nikdy proti nikomu nemůže nasadit 100% svých sil. Jde o to, že v začátcích operace se mluvilo o 120 BTG a od té doby se tam Rusové snaží nahnat ...Zobrazit celý příspěvek

      LAMP

      Ale o to právě jde, že :-D. RF nikdy proti nikomu nemůže nasadit 100% svých sil. Jde o to, že v začátcích operace se mluvilo o 120 BTG a od té doby se tam Rusové snaží nahnat koho jen mohou (wágner, další "dobrovolníci", Syřané, Libyjci), včetně povolávání jednotek ze Sýrie, Arménie, nebo z hranice s Gruzií. Na jiných místech RF než je okolí UA nechávají jen minimum jednotek. Tudíž Rusové na ukrajinské bojiště nebo do jeho okolí dislokovali maximum možných jednotek a naprostou většinu své armády, včetně elitních sil a útvarů.

      Nevím kde jste četl 80 BTG, ale je to pohádka. Před invazí bylo okolo Ukrajiny 120 BTG a od té doby již došlo k přesunu mnou zmíněných jednotek plus Dálný východ. V průběhu konfliktu se mluvilo až o 150 BTG.Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      16:37 16.05.2022

      Rusko nasadilo všechny použitelné jednotky pro útok. To se řeší v této diskusi a vy přijdete s tímhle tro je jasné trollení nebo idiocie.

      Rusko nasadilo všechny použitelné jednotky pro útok. To se řeší v této diskusi a vy přijdete s tímhle tro je jasné trollení nebo idiocie.

     • LAMP
      18:15 16.05.2022

      Tvrdí to americké ministerstvo obrany z druhé poloviny minulého měsíce. "Besides the 76 BTGs, there are about 22 BTGs north of Ukraine that are likely being resupplied and ...Zobrazit celý příspěvek

      Tvrdí to americké ministerstvo obrany z druhé poloviny minulého měsíce.
      "Besides the 76 BTGs, there are about 22 BTGs north of Ukraine that are likely being resupplied and refitted, the official said."
      https://www.defense.gov/News/N...

      Když se podíváme na nejnovější zprávy (3 dny), tak počet BTG ja stále pod 100.
      "Russia still has just under 100 battalion tactical groups (BTGs) in Ukraine, according to US officials"
      https://edition.cnn.com/2022/0...

      150 BTG na Ukrajině je úplně nesmysl, se na mě nezlobte. V současnosti má ukrajinská armáda nezanedbatelnou početní převahu.

      @Badysak:
      Tématem je schopnost naší armády (člen NATO). V případě války NATO vs Rusko budeme bojovat s celou silou ruské armády, ne jen s nějakým zahraničním kontingentem, protože to bude totální válka až na Rudé náměstí.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    20:04 13.05.2022

    To ano, ale také u toho "solidně" krvácí, těm 3000 mrtvých UA vojáků (to naposledy přiznali) nikdo soudný nemůže věřit.
    Takže když už má někdo umírat, tak ti na druhé straně.

    To ano, ale také u toho "solidně" krvácí, těm 3000 mrtvých UA vojáků (to naposledy přiznali) nikdo soudný nemůže věřit.
    Takže když už má někdo umírat, tak ti na druhé straně.

    • flanker.jirka
     08:33 14.05.2022

     Beru to v porovnání války ve vzduchu, počty možných nasazených letadel a PVO. Na zemi se v tak intenzivním konfliktu ztrátám nikdy nevyhnete. Je vidět, že chybějící CAS dokážou ...Zobrazit celý příspěvek

     Beru to v porovnání války ve vzduchu, počty možných nasazených letadel a PVO. Na zemi se v tak intenzivním konfliktu ztrátám nikdy nevyhnete.
     Je vidět, že chybějící CAS dokážou ukrajinci dobře kompenzovat spoluprací dělostřelectva s drony a vyčkávací municí.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      11:02 14.05.2022

      PVO určitě, byť ztráty jsou velké, letectvo ani ne, to má na situaci malý vliv, bojuje takovým "partyzánským" způsobem. Což je logické, početní a kvalitní převaha je na straně ...Zobrazit celý příspěvek

      PVO určitě, byť ztráty jsou velké, letectvo ani ne, to má na situaci malý vliv, bojuje takovým "partyzánským" způsobem. Což je logické, početní a kvalitní převaha je na straně rusáků, oni mají 300 bojových vzletů denně, UA letadla 10 až 15.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:02 14.05.2022

      Pokud mají rusové 300 bojových vzletů denně, tak je někde chyba, že se jim stále nedaří. Zajímalo by mně na kolik létají za frontu ničit kritickou infrastrukturu s pomocí tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud mají rusové 300 bojových vzletů denně, tak je někde chyba, že se jim stále nedaří. Zajímalo by mně na kolik létají za frontu ničit kritickou infrastrukturu s pomocí tak odříznout ukrajinské jednotky od logistiky. Na mně to působí dojmem, že s bídou přilétnou k linii fronty odhodí staré zásoby ze studené války a prchají pryč. A zbytek přenechávají balistickým a křižujícím střelám.
      Na druhou stranu, po 2,5 měsících bojů lze považovat za úspěch to, že ukrajinci udělají 15 akcí denně.Skrýt celý příspěvek

  • Daveer
   21:03 13.05.2022

   Nechapem ako tu mozu vsetci vychvalovat F-35 a pritom o tom skoro nic nevediet. F-35 je plna problemov. Predava sa lebo vsetci si myslia aka je uzasna a pritom este ani len nebola ...Zobrazit celý příspěvek

   Nechapem ako tu mozu vsetci vychvalovat F-35 a pritom o tom skoro nic nevediet. F-35 je plna problemov. Predava sa lebo vsetci si myslia aka je uzasna a pritom este ani len nebola testovana v bojovej simulacii, ktora sa z nejakeho dovodu neustale odklada. Seriova vyroba moze zacat az po bojovych testoch, ktore stale neboli robene a teraz prebieha len "predvyroba".
   https://www.bloomberg.com/news... Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    07:59 14.05.2022

    clanek docela o nicem

    clanek docela o nicem

   • Cheddar
    08:27 14.05.2022

    To ste si asi splietli stranku. Tu je väčšina ludi, ktory vývoj F-35 a jej problémy sledovali. Bolo tu priebežne aj mnoho článkov o F-35. Ten článok, ktrý linkujete má proti tomu ...Zobrazit celý příspěvek

    To ste si asi splietli stranku. Tu je väčšina ludi, ktory vývoj F-35 a jej problémy sledovali. Bolo tu priebežne aj mnoho článkov o F-35. Ten článok, ktrý linkujete má proti tomu nulovú informačnú hodnotu a je plný "if" a "could".Skrýt celý příspěvek

   • JaHoDa
    13:52 14.05.2022

    Věřte my, také bych radši volil evropské letadlo. Ale tady a ani nikde jinde na světě neexistuje model letadla páté generace, který by byl již vyroben v tolika kusech a byl zaveden ...Zobrazit celý příspěvek

    Věřte my, také bych radši volil evropské letadlo. Ale tady a ani nikde jinde na světě neexistuje model letadla páté generace, který by byl již vyroben v tolika kusech a byl zaveden nebo objednán v tolika armádách. Ano, má svá negativa, ale díky výše zmíněnému máme jistotu, že se na tom bude neustále pracovat. A bohužel díky tomu, jak jsme malý stát s malým počtem letecké techniky, nemůžeme si dovolit luxus v tom, že budeme čekat jak dopadne Gripen E. Ani čekat jak dopadne spolupráce Evropy na šesté generaci. Nebo na výsledky jednotlivých samostatných projektů. Ani v US. To vše prostě bude ještě trvat a pro nás již včera bylo pozdě.Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    18:19 14.05.2022

    Presne na Vás sme tu čakali, aby ste nám to ozrejmil..

    Čo tak skôr dať nejaké DOTE a nie Bloomberg čo sa zaoberá ekonomikou..

    Presne na Vás sme tu čakali, aby ste nám to ozrejmil..

    Čo tak skôr dať nejaké DOTE a nie Bloomberg čo sa zaoberá ekonomikou..

 • s2pi
  11:38 13.05.2022

  Jedine normalne riesenie je si vybrat take lietadlo, aby ste mali potom este vela rozpoctu zvysneho na prebytok municie a cvicenie. Stale si myslim, ze je lepsie mat Grippen / ...Zobrazit celý příspěvek

  Jedine normalne riesenie je si vybrat take lietadlo, aby ste mali potom este vela rozpoctu zvysneho na prebytok municie a cvicenie.

  Stale si myslim, ze je lepsie mat Grippen / F16, hlavne po skusenostiach s potencionalnym agresorom. Jedine ze bude F35 pouzita fakt ako multiplikator pre ostatatne zlozky(senzor a komunikacny uzol na oblohe).

  Na vsetko co sa kupuje pre armadu treba pozerat, aky bude mat celkovy efekt na vsetky zlozky v ramci obrany/utoku.

  Co by ste si radsej vybrali za hypoteticky budget? F35, alebo Gripen + 1000 Javelinov k tomu? Treba rozmyslat komplexne, obrana nestoji na jednej platforme. A to nehovorim o potrebe komunikacnej technike a poriadnom software k tomu - tu to ani nevidno, ale efekt je velky.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   12:12 13.05.2022

   Hypotetický budget je cca 150 mld. Kč ročně (2% HDP), z toho 24 F 35 bez problémů uživíme.

   Hypotetický budget je cca 150 mld. Kč ročně (2% HDP), z toho 24 F 35 bez problémů uživíme.

   • s2pi
    12:30 13.05.2022

    A zvysok? Netreba napr. municu do delostrelectva na intenzivny konflikt aspon na 2 tyzdne? Alebo napr. Excalibur pre Caesar. Netreba nove tanky? Netreba poriadny pocet modernych ...Zobrazit celý příspěvek

    A zvysok? Netreba napr. municu do delostrelectva na intenzivny konflikt aspon na 2 tyzdne? Alebo napr. Excalibur pre Caesar. Netreba nove tanky? Netreba poriadny pocet modernych prilieb v rade 100 - 200 tisic ak by sa aj mobilizovalo. A to je len vrchol ladovca. Palcivy problem logistiky - netreba zvysit pocet profesionalov na obsluhu logistickych vozidiel? A takto dalej sa da ist do kazdej zlozky.

    Mojou myslienkou som chcel rozduchat diskusiu, ze nie je vsetko len o najlepsiej platforme, ale o armade ako celku - vid Finsko, stale pouzivaju aj BMP2 pretoze svoju rolu v ramci armady vedia poskytnut za priaznivy peniaz.Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     12:37 13.05.2022

     S 2% HDP bude s klidem na dusi a pisni na rtech na vsechno z toho. A diky za priklad Finska, to se stejnym HDP jako CR jde do 64 F35. Neni lepsi reklama, nez kdyz neco poridi ...Zobrazit celý příspěvek

     S 2% HDP bude s klidem na dusi a pisni na rtech na vsechno z toho.

     A diky za priklad Finska, to se stejnym HDP jako CR jde do 64 F35. Neni lepsi reklama, nez kdyz neco poridi Finsko nebo Pobalti.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     12:53 13.05.2022

     Přesně jak píše článek, za 150 mld. ročně (cca 6 mld. Euro) to nebude problém. Provoz 24 F 35 se odhaduje na cca 5-6 mld. Kč ročně.

     Přesně jak píše článek, za 150 mld. ročně (cca 6 mld. Euro) to nebude problém. Provoz 24 F 35 se odhaduje na cca 5-6 mld. Kč ročně.

     • otecko
      13:03 13.05.2022

      Vzhledem k tomu, že F35 nemá cvičné stroje, tak bych raději ten počet viděl vyšší.....

      Vzhledem k tomu, že F35 nemá cvičné stroje, tak bych raději ten počet viděl vyšší.....

     • Clanek
      13:19 13.05.2022

      Neni treba. 24 F35 jsou dve plnohodnotne letky stejne jako by dnes byly 2x14 stroju. Pokud porovnavat porovnatelne, pak
      24 F35 vs. 28 F16 vs. 28 Gripen.

      Neni treba. 24 F35 jsou dve plnohodnotne letky stejne jako by dnes byly 2x14 stroju. Pokud porovnavat porovnatelne, pak
      24 F35 vs. 28 F16 vs. 28 Gripen.

     • petres
      07:41 14.05.2022

      Clanek
      plnohodnotné letky by byly 2x 16 strojů.

      Clanek
      plnohodnotné letky by byly 2x 16 strojů.

     • flanker.jirka
      11:03 14.05.2022

      Uvidíme jak s těmi 150 mld zamává inflace. Letectvo není jedinou zanedbanou složkou armády.

      Uvidíme jak s těmi 150 mld zamává inflace. Letectvo není jedinou zanedbanou složkou armády.

    • flanker.jirka
     09:53 14.05.2022

     s2pi Finsko je v trochu jiné situaci, tam se do armády investovalo celou dobu průbězně. Tak že flotilu F 18 bude střídat F 35, BVP mají z části na CV 90 a z části na ...Zobrazit celý příspěvek

     s2pi
     Finsko je v trochu jiné situaci, tam se do armády investovalo celou dobu průbězně. Tak že flotilu F 18 bude střídat F 35, BVP mají z části na CV 90 a z části na modernizovaných BMP 2, mimo jiné stále používají i dělostřelectvo ve východní ráži, odkoupili z ČR raketomety RM 70, tedy, nevadí jim ani použité zboží, když v něm vidí přínos.Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    12:31 13.05.2022

    Nehlede na to ze ten gripen je levny hlavne na papire, pokud se ale prodeje nerozjedou muze zustat nepekne drahy, snad i drazsi nez F35. Na porizeni zcela urcite.

    Nehlede na to ze ten gripen je levny hlavne na papire, pokud se ale prodeje nerozjedou muze zustat nepekne drahy, snad i drazsi nez F35. Na porizeni zcela urcite.

    • Nesher
     12:54 13.05.2022

     Akvizičně je F 35 levnější už teď.

     Akvizičně je F 35 levnější už teď.

     • Danik
      13:06 13.05.2022

      A jak půjde čas se tento rozdíl bude jen prohlubovat.

      A jak půjde čas se tento rozdíl bude jen prohlubovat.

     • Clanek
      13:17 13.05.2022

      Tak F35 uz nema moc kam klesat, zatimco Gripen by teoreticky mohl. Zlevnit ho ale dokaze jen vic vyrobenych kusu a seriovejsi produkce a te se zatim nedostava. A na kdyby se ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak F35 uz nema moc kam klesat, zatimco Gripen by teoreticky mohl. Zlevnit ho ale dokaze jen vic vyrobenych kusu a seriovejsi produkce a te se zatim nedostava. A na kdyby se nehraje, takze jsme zpet u F35 coby pro CR jasnou volbu.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      18:32 22.05.2022

      Jako kdyby bylo k dispozici hafo cen z prodeje řádově 50 GripE... tam prostě prodejní cena je v tuto chvíli hodně nejasná. Můžete možná odhadovat, ale ta "správná" bude známá ...Zobrazit celý příspěvek

      Jako kdyby bylo k dispozici hafo cen z prodeje řádově 50 GripE... tam prostě prodejní cena je v tuto chvíli hodně nejasná. Můžete možná odhadovat, ale ta "správná" bude známá teprve když se na ní někdo zeptá s vážným umyslem koupit.Skrýt celý příspěvek

   • copy
    14:47 13.05.2022

    Problém toho budgetu je to, že je hypotetický. Příslib politiků opravdu moc neznamená a v minulosti jsme jich tu měli už pěknou řadu. Problém není s cenou F 35 za kus, ta je už ...Zobrazit celý příspěvek

    Problém toho budgetu je to, že je hypotetický. Příslib politiků opravdu moc neznamená a v minulosti jsme jich tu měli už pěknou řadu. Problém není s cenou F 35 za kus, ta je už celkem cajk, ale s cenou provozní/servisní, ta je ohromná a je to i jeden z důvodů, proč i Američané počítají stále s F 16.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     20:09 13.05.2022

     Zavádět koncem této dekády stroj 4 gen, je jako v roce 1939 zavádět stíhací dvouplošník. Jasně, Italové a Rusové to udělali (mj. i proto, že byly levnější než moderní ...Zobrazit celý příspěvek

     Zavádět koncem této dekády stroj 4 gen, je jako v roce 1939 zavádět stíhací dvouplošník. Jasně, Italové a Rusové to udělali (mj. i proto, že byly levnější než moderní jednoplošník), ale pak za to platili piloti krví.
     USAF budou mít F 16 jako takový doplněk k moderním strojům. My si nic takového dovolit nemůžeme.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:37 14.05.2022

      Abychom si na konci dekády neříkali něco podobného i o 5. generaci v porovnání s tím, jak se začínají více používat UAV a UAS všeho druhu.

      Abychom si na konci dekády neříkali něco podobného i o 5. generaci v porovnání s tím, jak se začínají více používat UAV a UAS všeho druhu.

     • Nesher
      11:07 14.05.2022

      Flanker Spíše bude docházet ke kombinaci UAV a klasických letadel v jedné misi, doprovázející UAV (to co např. vyvíjí AUS a Boeing právě pro F 35). A právě pro takové mise je F 35 ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Spíše bude docházet ke kombinaci UAV a klasických letadel v jedné misi, doprovázející UAV (to co např. vyvíjí AUS a Boeing právě pro F 35). A právě pro takové mise je F 35 mnohem vhodnější.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     18:34 22.05.2022

     Je to správná poznámka, US ozbrojené síly nejen že budou nadále udržovat v provozu F16, ono se jim dokonce ještě vyplatí jich převážnou část zmodernizovat na jednotnou úroveň...

     Je to správná poznámka, US ozbrojené síly nejen že budou nadále udržovat v provozu F16, ono se jim dokonce ještě vyplatí jich převážnou část zmodernizovat na jednotnou úroveň...

  • Scotty
   13:26 13.05.2022

   Provozní náklady F-35 a Gripenu se při započtení plateb za pronájem zase tak neliší. Takže čistě provozně je bez problému utáhneme. Rozhodně bych vybral F-35. Pokud dostanete ...Zobrazit celý příspěvek

   Provozní náklady F-35 a Gripenu se při započtení plateb za pronájem zase tak neliší. Takže čistě provozně je bez problému utáhneme.

   Rozhodně bych vybral F-35. Pokud dostanete Javelin naučíte s ním vojáka pracovat prakticky hned. Vycvičit pilota a prsonál pro zvládnutí F-35 je otázka měsíců možná let.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   16:39 13.05.2022

   s2pi - presne tak...

   s2pi - presne tak...

 • MaVeRick114
  10:46 13.05.2022

  Čo sa týka RCS (radar cross section) tak Dáni už majú svoje staré F-16ky s RAM náterom Have Glass V, čo vraj znižuje to RCS z 5m na úroveň cca 1m. Je to v podstate ekvivalent radar ...Zobrazit celý příspěvek

  Čo sa týka RCS (radar cross section) tak Dáni už majú svoje staré F-16ky s RAM náterom Have Glass V, čo vraj znižuje to RCS z 5m na úroveň cca 1m. Je to v podstate ekvivalent radar absorbent náteru toho čo sa dáva na F35. Samozrejme F35 má RCS ešte o snáď 2 rády nižšiu z konštrukčných dôvodov.

  viac tu:
  https://theaviationist.com/202...

  Bolo by fajn ak by sme naše novovyrobené F-16 mali rovno strieknuté týmto. Nemáte k tomu niekto info, či sa to plánuje?Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   16:02 13.05.2022

   Ty dva řády hodnoty RCS dělají to podstatné. Pro zjednodušení lze říct, že když radar uvidí letadlo s RCS X, tak s poloviční RCS to bude na vzdálenost o 16% menší. Dosah na 1 metr ...Zobrazit celý příspěvek

   Ty dva řády hodnoty RCS dělají to podstatné. Pro zjednodušení lze říct, že když radar uvidí letadlo s RCS X, tak s poloviční RCS to bude na vzdálenost o 16% menší.
   Dosah na 1 metr RCS je u radarů v řádech stovek kilometrů. ... v případě F 16 pak jde i o to, že nese výzbroj venku.Skrýt celý příspěvek

   • MaVeRick114
    18:28 13.05.2022

    To je samozrejme pravda. Ale my už si nevyberáme. Dankovci nám objednali F16ky. A redukcia RCS by im zvýšila bojovú hodnotu, hoci sa s F35kou v tomto nemôže vôbec porovnávať.

    To je samozrejme pravda. Ale my už si nevyberáme. Dankovci nám objednali F16ky. A redukcia RCS by im zvýšila bojovú hodnotu, hoci sa s F35kou v tomto nemôže vôbec porovnávať.

    • flanker.jirka
     19:01 13.05.2022

     Hlavní bojovou hodnotu je jejich elektronické vybavení. Místo snížení RCS můžete jít cestou nákupu munice s delším dosahem, tak aby letadlo nemuselo do dosahu PVO.

     Hlavní bojovou hodnotu je jejich elektronické vybavení. Místo snížení RCS můžete jít cestou nákupu munice s delším dosahem, tak aby letadlo nemuselo do dosahu PVO.

  • Pavka
   20:51 13.05.2022

   Hodnota RCS je zcela nerelevantní, pokud je udávána pro konfiguraci bez přídavných nádrží. Nějakou vypovídací hodnotu má pouze pro stroje F-22, F-35 a právě rodinu Su-27, které ...Zobrazit celý příspěvek

   Hodnota RCS je zcela nerelevantní, pokud je udávána pro konfiguraci bez přídavných nádrží. Nějakou vypovídací hodnotu má pouze pro stroje F-22, F-35 a právě rodinu Su-27, které jsou schopny plnit většinu taktických misí bez nich.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    10:18 14.05.2022

    Typovou řadu SU 27 .... můžeme také vynechat, dolet a výdrž bez přídavných nádrží mají dobré, ale výzbroj musí nést na podvěsech, což také dokáže zvětšit hodnotu RCS.

    Typovou řadu SU 27 .... můžeme také vynechat, dolet a výdrž bez přídavných nádrží mají dobré, ale výzbroj musí nést na podvěsech, což také dokáže zvětšit hodnotu RCS.

    • Pavka
     14:51 14.05.2022

     Já v tomto poukazuji na často uváděné srovnání hodnot RCS, kde celkem paradoxně vychází tato hodnota pro F-15 a zejména F-16 na úrovni vrat od stodoly a naopak u Su-27 podezřele ...Zobrazit celý příspěvek

     Já v tomto poukazuji na často uváděné srovnání hodnot RCS, kde celkem paradoxně vychází tato hodnota pro F-15 a zejména F-16 na úrovni vrat od stodoly a naopak u Su-27 podezřele nízká. Já v tom nevidím rozpor, prostě F-15 i F-16 i v nejlehčí AA konfiguraci operují s dvojicí přídavných nádrží, kdežto rodina Su-27 splní většinu misi jen díky internímu palivu.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      16:59 14.05.2022

      Zrovna F16 má k dispozici kvalitní CFT, které zvyšují interní kapacitu paliva o 45%, aníž by omezovaly letové/manévrovací limity a charakteristiky, odpor zvyšují jen o 1%... Takže ...Zobrazit celý příspěvek

      Zrovna F16 má k dispozici kvalitní CFT, které zvyšují interní kapacitu paliva o 45%, aníž by omezovaly letové/manévrovací limity a charakteristiky, odpor zvyšují jen o 1%... Takže nevidím důvod proč by nutně musel F16 jít do AA boje "ověšený", ledaže by byl nečekaně zaskočený...
      Naopak ze simulátoru Su27/35 se pamatuju že s většinou konfigurací externí výzbroje nebylo ani možné startovat s interní nádrží plnou, to je pak otázka k čemu taková kapacita je (snad pro průzkum, nebo s jen lehkou výzbrojí)...Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    16:47 14.05.2022

    No a snad taky otázka (externí) výzbroje ne? Zatímco baky lze řekněme nedlouho po startu odhodit (pokud lze zbytek mise splnit s interním palivem), "odhození" výzbroje učiní letoun ...Zobrazit celý příspěvek

    No a snad taky otázka (externí) výzbroje ne? Zatímco baky lze řekněme nedlouho po startu odhodit (pokud lze zbytek mise splnit s interním palivem), "odhození" výzbroje učiní letoun bezbranným a tudíž nepřichází v úvahu... Jednotlivě jsou sice AA rakety menší, zato bývají obvykle 4+ks...Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:32 13.05.2022

  Resi se tu malo paliva u jednomotoraku... F-16 ma v internich nadrzich nejakych 3700L. Conformni nadrze pridaji dalsich 440 galonu (cca +40%) a doufam ze ty slovenske je bodou ...Zobrazit celý příspěvek

  Resi se tu malo paliva u jednomotoraku...
  F-16 ma v internich nadrzich nejakych 3700L. Conformni nadrze pridaji dalsich 440 galonu (cca +40%) a doufam ze ty slovenske je bodou mit, podvesene zalezi na konfiguraci... Podstatne to ale zas tak moc neni, protoze spotreba motoru F-16 (konkretne GE F110) je 5,5-6l/s plny tah bez pridavneho spalovani, a 10l/s s plnym AB. F-16 jen s vnitrnim palivem tak dokaze letet celou hodinu "na plny plyn" vcetne AB, nadzvukove. Tohle musi pro zeme jako SR/CR na ty ucely co poptavame stacit. Nakonec combat radius pro F-16 ovesenou 4x AA pro vlastni obranu + 2x 500kg bomba, bez pridavnych nadrzi, s rezervou (USAF myslim uvazovalo 12 nebo 15%) a s Hi-Lo-Hi rezimem mise je udavan na nejakych 500-600km (podle motoru a verze) a to neni malo. Treba dvoumotorova puvodni F18 na tom byla podstatne (o 200km) hur.

  Tim nechci rict ze delsi vydrz ve vzduchu se nehodi, ale to se da jednoduse resit odhoditelnou nadrzi, ktera zvlaste pokud je jiz prazdna nebo jen konkretne plna (K tomuhle maji USAF piloti silene tabulky, takzda z tech pridavnych nadrzi je rozdelena na nekolik sekci a zalezi kolik paliva je v ktere casti ktere nadrze a podle toho jsou nauceni jake Gecka si mohou v ten ktery moment dovolit. Kdyz na to ale dojde, dovoli si jakekoliv Gecka potrebuji, to neni o tom ze by to ty nosniky nebo nadrze nedali, jen pak musi nasledovat jina - hloubkova kontrola po navratu na zakladnu) je v pripade potreby proste spotrebka.

  Zajimava bude jiste situace u F-35, ale k tomu toho clovek moc nenajde (chapu ze se podobne veci docela strezi), zvlast by me zajimalo kolik si toho umi cucnout F135 bez a s AB. Nakonec nese o 120% vic paliva, ale combat range ma taky vice nez 2x takovy. Tam ten rozdil generaci zkratka bude znat a da to majitelum zase jine moznosti.Skrýt celý příspěvek

 • Riiiederner
  20:19 12.05.2022

  F16 je volba na jistotu a slovákům se nedivím ,že jí vybrali cokoliv jiného by byla hloupost. U nás doufám ,že se buď dokoupí letka Gripenu C/D se rovnou koupí F35 jelikož by ...Zobrazit celý příspěvek

  F16 je volba na jistotu a slovákům se nedivím ,že jí vybrali cokoliv jiného by byla hloupost.
  U nás doufám ,že se buď dokoupí letka Gripenu C/D se rovnou koupí F35 jelikož by Gripen byl tak jako tak jen na orechodnou dobu nez by ye koupilo něco nového , cokoliv jiného by byla podle mě chyba.
  Jak F16 tak E/F by nás nikam neposunulo a navíc pokud je cena E/F skutečně vyšší nebo byt jen blízko F35 byla by to naprostá šílenost.Skrýt celý příspěvek

  • Pirat49
   20:42 12.05.2022

   Vlastne SVK kupilo F16 z jedineho dovodu. A to, mali najdlhsiu dodaciu dobu. Zatial sa potichu podpisala zmluva na servis 29tok za dvojnasobn cenu a tazko uverit ze eura nesli aj ...Zobrazit celý příspěvek

   Vlastne SVK kupilo F16 z jedineho dovodu. A to, mali najdlhsiu dodaciu dobu. Zatial sa potichu podpisala zmluva na servis 29tok za dvojnasobn cenu a tazko uverit ze eura nesli aj do tych ,,spravnych,, vackov.
   Inak by o celu dlzku vyhral Gripen a to z dovodu vyhodneho prenajmu a najme vystavby vycvikoveho a servisneho centra pre strednu Europu.Skrýt celý příspěvek

   • SKmartinTO
    22:00 12.05.2022

    Zdravím a Ďakujem za tento odporný no bohužiaľ pravdivý fakt, dolietanie našich nádherných Mig 29.AS/UBS sa stal prioritou predovšetkým kvôli servisným zmluvám, ktoré vykazujú ...Zobrazit celý příspěvek

    Zdravím a Ďakujem za tento odporný no bohužiaľ pravdivý fakt, dolietanie našich nádherných Mig 29.AS/UBS sa stal prioritou predovšetkým kvôli servisným zmluvám, ktoré vykazujú znaky klaSického červeNoludáckého príStupu.

    Oceniť však treba mravenčiu prácu a intelingenciu stredného velenia, ktoré vláde nedalo na výber. Výkon a potenciál F-16 Block 70/72 bol nespochybniteľny, a tak sú naše Vzdušné Sily v úzkom kontakte s USAF. na najvyššej úrovni, z dlhodobého hľadiska to bolo jednoznačne rozumné rozhodnutie.

    Možno to nie je v civilnom živote až tak vidieť ale prechod a implementácia technologického pokroku prebieha, z objektívnych dôvodov je väčšina zmien a k tomu naležiacich dokumentov a postupov v utajenom režime, posun je nezastavitelní a rušivé momenty boli eliminované.

    #WeAreNATO.

    Je len mojím osobným názorom že PANTHER v VzS AČR je viacmenej akceptovaný fakt.

    Prajem Vám Pevné Nervy a Príjemný večer.

    pre trochu radosti zdielam ,)

    https://docs.google.com/spread...

    #Slava UkrainiiSkrýt celý příspěvek

    • Harvest
     22:20 12.05.2022

     Vždy si rad precítam tvoje komenty Martin, ani teraz si nesklamal. Škoda, ze neprispievas častejšie.

     Vždy si rad precítam tvoje komenty Martin, ani teraz si nesklamal. Škoda, ze neprispievas častejšie.

     • HEKTOR
      16:49 13.05.2022

      Harvest - len by mohol vo svojich príspevkoch krotiť prehnaný optimizmus... + jeho vyhlásenia z minulosti v článku o tankoch/bvp kde spomínal ak si to dobre pamätám ako sú už ...Zobrazit celý příspěvek

      Harvest - len by mohol vo svojich príspevkoch krotiť prehnaný optimizmus...
      + jeho vyhlásenia z minulosti v článku o tankoch/bvp kde spomínal ak si to dobre pamätám ako sú už konkrétne vozidlá vybraté a peniaze nakumulované...a nejak je okolo toho ticho...

      "Oceniť však treba mravenčiu prácu a intelingenciu stredného velenia, ktoré vláde nedalo na výber." - tejto vete som popravde veľmi nepochopil...lebo myslím že páni gajdoš a hlavne hoľko to mali pevne v rukách a ťažko by ich niekto presvedčil...Skrýt celý příspěvek

     • SKmartinTO
      00:00 14.05.2022

      OffTopic. Zdravím ťa HEKTOR. oceňujem tvoj postreh, úprimne priznávam, že jedným zo základných pilierov môjho služobného, profesného a osobného života je optimizmus. V podstate ...Zobrazit celý příspěvek

      OffTopic.

      Zdravím ťa HEKTOR. oceňujem tvoj postreh, úprimne priznávam, že jedným zo základných pilierov môjho služobného, profesného a osobného života je optimizmus.

      V podstate priznávam, že neznášam pesimistov a prízemných mudrosračov, ktorí síce dokážu komentovať, ale v reálnom živote sa im hlas trasie a zo skutočného konštruktívnemu prístupu majú des.

      Informácie, ktoré zdieľam k jednotlivým modernizačným projektom vychádzajú z reálnych záverov, uvoľnených finančných prostriedkov a cieľov ktoré sa práve kvôli spomínaným zaklínačom držia v určitom stupni medializácie.

      Ako som v spomínanom príspevku uviedol, rozhodnutie zabezpečiť nové pásové bojové vozidlá je neodkladne, nahradiť techniku mechanizovaných jednotiek typu BVP-1, BVP-2 a BVP M je prioritou podloženou konkrétnym spôsobom financovania.

      Výber je na úrovni vševojskovej spokojnosti, LYNX, ASCOD a CV90 preukázali svoje schopnosti a Proces verejného obstarávania bude ukončený podpísaním zmluvy na úrovni vláda-vláde, ktoré je predbežne plánované na koniec roka 2022.

      https://www.mosr.sk/51471-sk/v...

      Víťaz a jednotlivé výbery druhov techniky budú dôkladne zdovodnené a transparentne vysvetlené.

      Viem že z civilného pohľadu je to nepochopiteľné, ale v reči obranných akvizícií ide o kozmickú rýchlosť.

      Základnou mantrou je masívna modernizácia a dostatok dôvery tj. Finančného krytia.

      v skratke a pri všetkej úcte...

      V 2018 to bola premiéra objektívneho výberu na základe rozsiahlej analýzy a akceptovanie dlhodobého a udržateľného riešenia v kontexte Vzdušných Síl NATO.

      #WeAreNATO

      Spomínaní Páni sa len slepo zviezli s pocitom svojho vlastného víťazstva.

      Rýchlosť a entuziazmus novej štruktúry velenia, plánovania a samotného mužstva je závislá na Disciplíne a Optimizme.

      V mnohých oblastiach nájdeme spoločnú reč chce to len spoločný cieľ.

      https://youtu.be/Rxe3YPmDkwU...

      Ak chcete žiť šťastný život, zamerajte sa na cieľ, nie na ľudí alebo na veci.
      – Albert EinsteinSkrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      10:58 15.05.2022

      SKmartinTO - optimizmus je fajn,aj keď sa vraví že optimista je málo informovaný pesimista...osobne som skôr realista...a keďže čo to viem ako to funguje napr. v rezortoch ...Zobrazit celý příspěvek

      SKmartinTO - optimizmus je fajn,aj keď sa vraví že optimista je málo informovaný pesimista...osobne som skôr realista...a keďže čo to viem ako to funguje napr. v rezortoch obrany/vnútra a mám aj nejaké info z ačr,tak už som fakt len realista...a teraz napíšem o nejakých megapodvodoch,často sú to práve triviálne veci nad ktorými sa človek smutne pousmeje...

      "skutočného konštruktívnemu prístupu majú des." - tomuto by som naozaj rád veril...ale v ossr a tipujem že asi "niekde" na ministerstve to asi ťažko pôjde...obzvlášť keď vojaci z ministerstva nemajú šajn o práci vojakov na bojových jednotkách...

      v tom príspevku bolo spomenuté,že už sú konkrétne bvp + tanky SKORO vybraté a peniaze pripravené...čo sa mi zdalo asi že ťažko uveriteľné,ale dobre ... (nižšie som ten príspevok prekopíroval)
      v tejto téme je ťažké dávať nejaké závery - lebo covid,lebo ossr,lebo možno predčasné voľby...situácia na ukrajine teraz paradoxne "pomohla" financovaniu armád,ale nebolo by to slovensko aby sa to zase s pomocou smer+republika+kotleba+republika neotočilo proti ossr...      Vážený

      Môžem Vás ubezpečiť že pôjde o NOVÚ a špičkovú Tech. Pre Pozemné Sily ktoré sa Oprávnene Dočkali.

      Projekty sú pripravené a korektné Financovanie zabezpečené.

      Máme sa na čo tešiť Priatelia.

      Tých Variantov a Modifikácii je na celý článok, v momente ako to bude odtajnené ponúknem Vám LINK konkrétnych typov a úprav.

      Modernizácia prebehne len v obmedzenom rámci za účelom udržať spôsobilosťi, do príchodu novej Tech.

      K2 Je jednoznačný Favorit pre Trebišov, je to neoficiálne ale Lepšia Ponuka príde len Ťažko.

      Úspešný týždeň Všetkým Priateľom Armády.Skrýt celý příspěvek

     • SKmartinTO
      17:37 15.05.2022

      Zdravím ťa HEKTOR a Ďakujem za tvoju úprimnosť, optimizmus je životný štýl priateľu. Realista nemusí byť automatický pesimista ,) Pointa je zmena, na ktorej pracujeme a možnosť ...Zobrazit celý příspěvek

      Zdravím ťa HEKTOR a Ďakujem za tvoju úprimnosť, optimizmus je životný štýl priateľu.

      Realista nemusí byť automatický pesimista ,)

      Pointa je zmena, na ktorej pracujeme a možnosť zvoliť skutočne konštruktívne riešenia, kostlivci, ktorí odišli sú samozrejme nervózny, pretože tie svinstvá a skanzen, ktorý tu po nich zostal nezostane bez trestu.

      Neviem do akej miery si informovaný keďže väčšina procesov prebieha v utajenom režime, ale veselo bude mnohým zbohatlíkom a akože vojakom.

      Prešiel som mnohými pozíciami a nemám
      žiadne politické krytie, dôvera, ktorá mi bola zverená je len výsledkom môjho pôsobenia v Ozbrojených Silách. Prehľad a kontakt s mužstvom som získal práve z pôsobenia v bojových jednotkách či ostrých akciách, to je ale z objektívnych dôvodov skôr na osobný rozhovor ako na diskusiu na verejnom fóre.

      Možnosť sa nám ponúka na sviatok OSSR. tj. SIAF2022 ak máš záujem v tom čase už budem v SR takže s radosťou ťa pozvem na café a môžme diskutovať na relevantné témy bez asertívneho podtónu, ktorý často sprevádza diskusie bez priameho kontaktu.

      Pozvanie platí pre všetkých priateľov OSSR. Skúsim osloviť pána Grohmana a známeho zo Slovenskej leteckej agentúry či by nebolo možné uvoľniť pár vstupeniek pre relevantných diskutérov AN.

      Partia, ktorá sa tu dala dokopy ma mnoho zaujímavých myšlienok a nápadov, ktoré stoja za diskusiu.

      Za informáciami, ktoré si z toho článku uviedol si stojím akurát tie K2. už favoritom nie sú, sú tu nové možnosti, ktoré boli ešte minuli rok nereálne, čoskoro bude všetko jasnejšie.

      Radosť nám môže robiť fakt, že veci, ktoré sa 30 rokov odsúvali sa konečne otvorene riešia a s pomocou a skúsenosťami našich západných spojencov sa nám skrátka rozviazali ruky.

      #WeAreNATOSkrýt celý příspěvek

     • Danik
      23:36 15.05.2022

      Zdravím Martine. Nedá mi se nezeptat, co je myšleno tím K2 pro Trebišov? V Trebišově je nemýlím-li se nově vzniklý 52. výsadkový prápor. Tak mi K2 Black Panther nebo Thunder ...Zobrazit celý příspěvek

      Zdravím Martine. Nedá mi se nezeptat, co je myšleno tím K2 pro Trebišov? V Trebišově je nemýlím-li se nově vzniklý 52. výsadkový prápor. Tak mi K2 Black Panther nebo Thunder nevychází.Skrýt celý příspěvek

     • SKmartinTO
      01:55 16.05.2022

      Príjemný neskorý večer Danik. Odpoveď je jednoduchá. Kasárne Kapitána Nálepku Trebišov sú domovom ¤ 21. Mechanizovaného Práporu. https://21zmpr.mil.sk/... 14. Tankového ...Zobrazit celý příspěvek

      Príjemný neskorý večer Danik.

      Odpoveď je jednoduchá.

      Kasárne Kapitána Nálepku Trebišov sú domovom ¤

      21. Mechanizovaného Práporu.
      https://21zmpr.mil.sk/...

      14. Tankového Práporu
      https://14tpr.mil.sk/84607/...

      52. Výsadkového Práporu
      https://52vpr.mil.sk/...

      + Podporné, Spravodajské a Vojenské Policajné Jednotky.

      Naše Trebišovské Líšky ,)

      K2. je skutočne excelentný TANK no treba zostať stať nohami na zemi, v roku 2020 to bol zaujímavý a perspektívny projekt, doba sa však dynamický zmenila a ponuky, o ktorých sa intenzívne vyjednáva boli ešte pred nedávnom nemysliteľné, nie je na škodu, že väčšina je v režime, ktorý zabraňuje zbytočným emóciám a hlavne obštrukciiam, ktoré sú v našej spoločnej mentalite bohužiaľ vrodené.

      Osobne sa teším z rýchlosti, ktorú kompetentní venujú uzavretiu tohto extrémneho dôležitého projektu a hlavne na nové insígnie našich T 72, . ktoré skôr či čoskoro! Poputujú tam, kde Ich je skutočne treba.

      Prajme im rozumné a efektívne pôsobenie na Bojisku.

      To čím budú naše staré T 72 nahradené, keďže ich prevádzka je prakticky vylúčená bude jasné už onedlho.

      Ďakujem za tvoju otázku a racionalny prístup v mnohých diskusiách, dúfam, že moja odpoveď bola postačujúca ,)

      Prajem úspešný Týždeň Všetkým Priateľom Armády.

      #WeAreNATO #SlavaUkrainiiSkrýt celý příspěvek

     • Danik
      13:16 16.05.2022

      Tak tím se to vše vysvětluje, zas jsem o něco znalejší. Díky za odpověď Martine a úspěšný týden i tobě! To jsou prostě výborné zprávy a už se těším na výsledky tohoto snažení. ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak tím se to vše vysvětluje, zas jsem o něco znalejší. Díky za odpověď Martine a úspěšný týden i tobě!

      To jsou prostě výborné zprávy a už se těším na výsledky tohoto snažení. Současná situace zajistila na naše podmínky až kosmickou rychlost co se některých významných přezbrojovacích projektů týče, doufejme, že tento trend vydrží i poté, co jak zde většina z nás věří, Ukrajina úspěšně uhájí svou svobodnou existenci a AČR i OSSR to zajistí potřebnou pozornost do budoucna, co se rozvoje a financování týče. Naši vojáci si to zaslouží. K2 by bylo rozhodně zajímavé a funkční řešení, ale jak píšeš, doba se velmi změnila.

      Ukrajinci budou velmi rádi a tito Vaši sousedé jistě nezapomenou, kdo pomáhal měrou vrchovatou. Jsem hrdý na naše dvě krajiny.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     23:10 12.05.2022

     Akurát som dnes na teba myslel, že by bolo dobré keby si sa objavil. Chcel som sa ťa spýtať či bude toho roku letecký deň v Prešove. Zatiaľ nikde nič.

     Akurát som dnes na teba myslel, že by bolo dobré keby si sa objavil. Chcel som sa ťa spýtať či bude toho roku letecký deň v Prešove. Zatiaľ nikde nič.

     • SKmartinTO
      01:35 13.05.2022

      Vďaka Páni ,) Nazdar Miroslav, aktuálne sú všetky základne VzS OSSR. až na pár výnimiek plne podriadené operáciám súvisiacimi s hrozbami, ktorým čelíme. tj. Zvýšená Bojová ...Zobrazit celý příspěvek

      Vďaka Páni ,)

      Nazdar Miroslav, aktuálne sú všetky základne VzS OSSR. až na pár výnimiek plne podriadené operáciám súvisiacimi s hrozbami, ktorým čelíme. tj. Zvýšená Bojová Pohotovosť, takže civilné akcie sú z bezpečnostných dôvodov dočasne pozastavené.

      51. Krídlo je momentálne maximálne vyťažené a plní úlohy po celej SR. Predovšetkým podpora NATO eFP. Slovakia a k tomu predpísané cvičenia v rámci planovania jednotlivých certifikácii útvarov.

      Predbežne sú plánované propagačné akcie aj na Leteckej základni Generálplukovníka Jána Ambruša" všetko však záleží na vývoji bezpečnostnej situácie, v prípade že termíny a jednotlivé lokality budú potvrdené, operatívne to na diskusiách AN. zverejním.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      06:37 13.05.2022

      Ok, vďaka Maťo. Vieš, decká ale aj manželka to milujú a posledné 2 roky to nebolo kvôli Covidu, tak som sa tešil, že aspoň teraz a naposledy s MiG-29.

      Ok, vďaka Maťo. Vieš, decká ale aj manželka to milujú a posledné 2 roky to nebolo kvôli Covidu, tak som sa tešil, že aspoň teraz a naposledy s MiG-29.

     • otecko
      13:19 13.05.2022

      Ale Miro, zase to nesváděj to na manželku a děti, nejvíce to zajímá tebe :D

      Ale Miro, zase to nesváděj to na manželku a děti, nejvíce to zajímá tebe :D

   • Cheddar
    07:58 13.05.2022

    Súhlasím, teda až na výhodnosť Gripena, pôvodne sa premýšlalo nad prenájmom 8 kusov Gripenov, to sa zamietlo a potom sa riešil nákup 14ks JAS-39 C/D vs F-16C bl.70/72. A v tom ...Zobrazit celý příspěvek

    Súhlasím, teda až na výhodnosť Gripena, pôvodne sa premýšlalo nad prenájmom 8 kusov Gripenov, to sa zamietlo a potom sa riešil nákup 14ks JAS-39 C/D vs F-16C bl.70/72. A v tom nákupe vychádzala F-16 podstatne lepšie.Skrýt celý příspěvek

   • Hevonen
    08:21 13.05.2022

    Prenajom nebol k dispozícii a vystavba vycvikoveho a servisneho centra pre strednu Europu čuduj sa svete, nebola sučasťou ponuky.

    Prestaň šíriť dezinfo.

    Prenajom nebol k dispozícii a vystavba vycvikoveho a servisneho centra pre strednu Europu čuduj sa svete, nebola sučasťou ponuky.

    Prestaň šíriť dezinfo.

    • Pirat49
     09:29 13.05.2022

     Tak to mas velmy zle info.

     Tak to mas velmy zle info.

     • janusinko
      10:04 13.05.2022

      To tvrdil pán premiér Pellegrini na tlačovke (videl som ju celú), na ktorej sa ohlásil víťaz tendra F-16 a odôvodňoval prečo práve tento stroj a nie Gripen.

      To tvrdil pán premiér Pellegrini na tlačovke (videl som ju celú), na ktorej sa ohlásil víťaz tendra F-16 a odôvodňoval prečo práve tento stroj a nie Gripen.

     • Hevonen
      10:46 13.05.2022

      :-D určite mám :-D

      :-D určite mám :-D

    • Jura99
     10:18 13.05.2022

     pronájem asi v ponuke byl, když o něm píše "Návrh na obstaranie nových taktických stíhacích lietadiel I. časť – neutajovaná" v čl. 7.1. Švédska strana zaslala návrhy na tri ...Zobrazit celý příspěvek

     pronájem asi v ponuke byl, když o něm píše "Návrh na obstaranie nových taktických stíhacích lietadiel I. časť – neutajovaná" v čl. 7.1. Švédska strana zaslala návrhy na tri spôsoby obstarania lietadiel (nákup, prenájom a lízing). Po posúdení a vyhodnotení všetkých troch spôsobov obstarania lietadiel, bol ako najvýhodnejší návrh vyhodnotený návrh na nákup lietadiel JAS-39C/D.
     Zdá se tedy, že z nabídky způsobů si do dalšího kola posouzení vybrala slovenská strana jen nákup a o pronájmu už neuvažovala, ačkoliv nabídnutý byl.
     Faktem je, že Gripen C/D koupit a držet 40let by nebyl dobrý nápad. Ovšem pronájem by odsunul řešení třeba o 10-15let a umožnil pohodlný přechod na nákup 5.gen.Skrýt celý příspěvek

   • alter01
    10:18 13.05.2022

    Dnes je už iná doba , ruských ožralcov , čo sa vydávali za technikov z FBS už poslali svinským krokom konečne na Rossiu !

    Dnes je už iná doba , ruských ožralcov , čo sa vydávali za technikov z FBS už poslali svinským krokom konečne na Rossiu !

 • Poly
  19:56 12.05.2022

  smazat prosím, špatné vlákno

  smazat prosím, špatné vlákno

 • Miroslav
  19:25 12.05.2022

  Výhody / Nevýhody F-16 - Nižšie obstarávacie náklady v porovnaní s F-35 - Nižšie prevádzkové náklady v porovnaní s F-35 - Možnosť v prípade potreby okamžite získať ďalšie ...Zobrazit celý příspěvek

  Výhody / Nevýhody F-16

  - Nižšie obstarávacie náklady v porovnaní s F-35
  - Nižšie prevádzkové náklady v porovnaní s F-35
  - Možnosť v prípade potreby okamžite získať ďalšie stroje z USA
  - V bojových podmienkach osvedčený stroj
  - Najnovšia verzia 70/72 má HW a SW z F-22 a F-35
  ------------------------------------------------------------------
  - Nie je stealth
  - Menšia kapacita nesenej výzbroje, nižší dostup
  - Neistá budúcnosť

  Výhody / Nevýhody F-35

  - Komplexný bojový systém pre boj s vyspelým súperom
  - Dlhá podpora výrobcu a modernizačný potenciál
  - Vyššia kapacita nesenej výzbroje oproti F-16
  ------------------------------------------------------------------
  - Vyššia obstarávacia cena v porovnaní s F-16
  - Vyššie prevádzkové náklady v porovnaní s F-16
  - Dlhé čakacie doby na výrobnej linkeSkrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   19:29 12.05.2022

   Osobne si myslím, že ani jedna voľba nie je vyslovene zlá alebo jednoznačne lepsia, takže neviem o čom sa to tu vlastne hádate.

   Osobne si myslím, že ani jedna voľba nie je vyslovene zlá alebo jednoznačne lepsia, takže neviem o čom sa to tu vlastne hádate.

   • Jura99
    19:43 12.05.2022

    nehadame, ale zkratka pro F-35 analoga nět :-).

    nehadame, ale zkratka pro F-35 analoga nět :-).

    • Hevonen
     08:34 13.05.2022

     Schopnosť obsiahnuť technologiu F-35 s integrovať ju do OS/AČR je beh na dlhé trate. Doteraz nevyužívate plné schopnosti Gripenu a my s Migom sme na tom ešte horšie. Nemáte ...Zobrazit celý příspěvek

     Schopnosť obsiahnuť technologiu F-35 s integrovať ju do OS/AČR je beh na dlhé trate. Doteraz nevyužívate plné schopnosti Gripenu a my s Migom sme na tom ešte horšie.

     Nemáte C4ISTAR systém, delostrelectvo nemá SRP, pozemné sily majú 4 funkčné tanky, raketové delostrelectvo neexistuje, nákup BVP v nedohľadne, PVO schopné zostreliť Iskander alebo Kaliber ani len nie je v pláne nákupu,......

     Srali sme si na armády desaťročie, ale internetové diskusie sú presvedčené, že F-35 spraví z krajiny európsku veľmoc.Skrýt celý příspěvek

     • Karlos73
      09:13 13.05.2022

      Hevonen asi tak. Súhlas. OSSR budú nadmieru veľmi radi ak využujú plný potenciál toho čo ponúka F-16 Block 70... a táto stíhačka bude ešte dlho pracantom na veľké množstvo bojových ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen asi tak. Súhlas. OSSR budú nadmieru veľmi radi ak využujú plný potenciál toho čo ponúka F-16 Block 70... a táto stíhačka bude ešte dlho pracantom na veľké množstvo bojových úloh, ktoré hravo splní, za oveĺa lacnejšie náklady ako by to mala plniť F-35A...Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      10:55 13.05.2022

      Karlos Z hlediska SK máš asi pravdu, jenže VS AČR jsou o poznání dál a pokud nechtějí stagnovat (což doufám, že ne) se musí kontinuálně rozvíjet. A to nabízí pouze F 35, kromě ...Zobrazit celý příspěvek

      Karlos
      Z hlediska SK máš asi pravdu, jenže VS AČR jsou o poznání dál a pokud nechtějí stagnovat (což doufám, že ne) se musí kontinuálně rozvíjet. A to nabízí pouze F 35, kromě jiných výhod, jinak bychom se mohli za pár let dočkat toho, že budeme začínat zase skoro od začátku.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:23 13.05.2022

      Sice nevyužíváme všechny schopnosti Gripenu, ale vzdušný boj, tankování za letu, dálkové přelety, dlouhodobé působení mimo hlavní základnu už má naše letectvo v malíku. Takže pro ...Zobrazit celý příspěvek

      Sice nevyužíváme všechny schopnosti Gripenu, ale vzdušný boj, tankování za letu, dálkové přelety, dlouhodobé působení mimo hlavní základnu už má naše letectvo v malíku. Takže pro nás je přirozenější přejít na 5G letoun. Navíc když v rámci nákupky to výjde na zhruba podobné peníze.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:54 13.05.2022

      To využívání/nevyužívání Gripenu dost souvisí s tím že jsou v pronájmu a účelem pro který se pořizovali. Dnes u VzS využívají většinu dostupných možností Gripenů. Pokud by jsme ...Zobrazit celý příspěvek

      To využívání/nevyužívání Gripenu dost souvisí s tím že jsou v pronájmu a účelem pro který se pořizovali. Dnes u VzS využívají většinu dostupných možností Gripenů. Pokud by jsme chtěli jít dál bylo by nezbytné do nich výrazně investovat. Čemuž brání to že nejsou naše.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      13:02 13.05.2022

      Chápu, je možnost kopnout si do Čechů a Hevonen startuje na první dobrou. S Gripenem to tu už kolegové vysvětlili. Chceme, aby schopnosti VzS AČR vzrostli, F-35 je logický ...Zobrazit celý příspěvek

      Chápu, je možnost kopnout si do Čechů a Hevonen startuje na první dobrou.

      S Gripenem to tu už kolegové vysvětlili. Chceme, aby schopnosti VzS AČR vzrostli, F-35 je logický krok.

      Na C4ISTAR už se nějaký čas maká, viz. třeba STARFOS, jednotky C4ISTAR u Brnky, nebo iniciativy se satelity. SŘP přijde společně s novými houfnicemi César. Nákup BVP se nyní řeší právní posudek, který už byl dodaný na MO, zde se může stát spousta věcí, může se to protáhnout ještě rok a také můžou za měsíc přijít s tím, že je vybráno. 4 funkční tanky.... i potom co jsme na UA poslali svoje mobilizační zálohy, těch tanků je stále krapet více. PVO se rozvíjí, plánují se mobilní platformy pro RBS-70NG, SPYDER MR je kvalitní systém a netřeba zapomenout, že i F-35 je výborným prostředkem PVO.

      Nikdo z nás si tu nemyslí, že F-35 tu z nás udělá evropskou velmoc (to by pak najednou na světě bylo spoustu velmocí). To co si myslíme je, že 24ks F-35 a bůhví kolik nakonec ks H-1 posune naše VzS na míle daleko oproti současnému stavu a to je záměr...Skrýt celý příspěvek

     • Karlos73
      14:10 13.05.2022

      Nesher, neriešim AČR. Je na vašej armáde čo si zvolíte v roku 2027, či pokračovanie a modernizovanie Gripenov s kúpou Gen-6 v budúcnosti, alebo už teraz odísť z Gen - 4+ a prejsť ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher, neriešim AČR. Je na vašej armáde čo si zvolíte v roku 2027, či pokračovanie a modernizovanie Gripenov s kúpou Gen-6 v budúcnosti, alebo už teraz odísť z Gen - 4+ a prejsť na Gen-5 (F-35A)... musíte si zvážiť všetky +/-Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      14:54 13.05.2022

      Karlos
      Však nejsme ve sporu, já jen poukazuji na to, že to co může dávat smysl jednomu, u druhého smysl nedává.

      Karlos
      Však nejsme ve sporu, já jen poukazuji na to, že to co může dávat smysl jednomu, u druhého smysl nedává.

     • Nesher
      14:55 13.05.2022

      Danik
      Že tě to vůbec překvapuje.

      Danik
      Že tě to vůbec překvapuje.

     • flanker.jirka
      10:28 14.05.2022

      Nesher Rozvoj v použití nadzvuku brzdí spíše počet letadel a (ne)pořízené spektrum munice pro ně než typ používaného letadla. I Gripen C vám dokáže udělat dobrou práci, když pod ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Rozvoj v použití nadzvuku brzdí spíše počet letadel a (ne)pořízené spektrum munice pro ně než typ používaného letadla. I Gripen C vám dokáže udělat dobrou práci, když pod něj dáte SDB nebo Taurus KEPD, Iris T nebo Meteor. Ale tady nikdy do ničeho takového neivestovalo, letectvo se udržovalo pouze na minimálních schopnostech. Dokonce ani pro bitevník domácí produkce se neinvestovalo ani do rozšíření průzkumných schopností nebo nesení lepší munice.
      Pro víceúčelové mise je dnes síthač z 90% už pouhý nosič inteligentní munice, kde brzy pilotované mise nahradí UAV.Skrýt celý příspěvek

  • Pavka
   20:49 12.05.2022

   Klíčový nedostatek v podstatě všech západních jednomotorových 4gen+ strojů je velmi omezená zásoba interního paliva. A to se projevuje tím, že v podstatě už z linky nově vyrobené ...Zobrazit celý příspěvek

   Klíčový nedostatek v podstatě všech západních jednomotorových 4gen+ strojů je velmi omezená zásoba interního paliva. A to se projevuje tím, že v podstatě už z linky nově vyrobené stroje sjíždějí s "pevně přikovanou" dvojicí přídavných nádrží. Tyto pak významně limitují akceleraci, povolené přetížení, násobně zvedají RCS, dále zvedají spotřebu a tím provozní náklady stroje no a samozřejmě zabírají dva závěsníky jinak použitelné pro nejtěžší možnou nesenou výzbroj. V podstatě pouze u F-16 na toto během života zareagovali s možností objednat konformní nádrže.Skrýt celý příspěvek

   • AR10
    22:51 12.05.2022

    A tento argument má aký zmysel pre účely obrany ČR alebo Slovenska? Chápem, že sú štáty, ktoré riešia dolet pretože musia pokryť obrovské územie, prípadne plochu oceánu, ale v ...Zobrazit celý příspěvek

    A tento argument má aký zmysel pre účely obrany ČR alebo Slovenska? Chápem, že sú štáty, ktoré riešia dolet pretože musia pokryť obrovské územie, prípadne plochu oceánu, ale v našom prípade vnútrozemských malých štátov, ktoré sú ešte aj obklopené spojencami mi to príde ako málo relevantné...Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     10:16 13.05.2022

     Nevím jak Slovenska, ale VS ČR budou velmi nepravděpodobně bránit přímo území ČR. Daleko pravděpodobnější je, že česká letadla budou bojovat někde na východě či jihovýchodě. A to ...Zobrazit celý příspěvek

     Nevím jak Slovenska, ale VS ČR budou velmi nepravděpodobně bránit přímo území ČR. Daleko pravděpodobnější je, že česká letadla budou bojovat někde na východě či jihovýchodě. A to klidně i ze základen relativně vzdálených.
     Což je mimochodem další argument pro F 35.Skrýt celý příspěvek

   • Hevonen
    08:39 13.05.2022

    To sa netýka F-16 s CFT.

    To sa netýka F-16 s CFT.

   • SYN_
    17:14 14.05.2022

    CFT u F16 nesnižují bojové charakteristiky letounu, váhu zvyšují celkem minimálně (obsah 3000lb, vlastní váha 900lb) a nejsou "napevno", akorát se holt nedají odhodit za letu ale ...Zobrazit celý příspěvek

    CFT u F16 nesnižují bojové charakteristiky letounu, váhu zvyšují celkem minimálně (obsah 3000lb, vlastní váha 900lb) a nejsou "napevno", akorát se holt nedají odhodit za letu ale musí se sundávat na zemi. To je celkem solidní řešení, vždyť na nějakou defenzivní AA akci by mohly být i zbytečné...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:00 12.05.2022

   Ještě jeden argument, který se nyní ukazuje na Ukrajině. Na rusa F 16 70/72 s novými verzemi PLŘS bohatě stačí.

   Ještě jeden argument, který se nyní ukazuje na Ukrajině. Na rusa F 16 70/72 s novými verzemi PLŘS bohatě stačí.

   • Miroslav
    21:45 12.05.2022

    Pre mňa osobne je najpodstatnejší fakt, že z USA vieme okamžite doviezť desiatky ďalších F-16. V prípade F-35 som si nie celkom istý ako rýchlo by sa dali nahrádzať straty. ...Zobrazit celý příspěvek

    Pre mňa osobne je najpodstatnejší fakt, že z USA vieme okamžite doviezť desiatky ďalších F-16. V prípade F-35 som si nie celkom istý ako rýchlo by sa dali nahrádzať straty. Samozrejme, časom s pokračujúcou výrobou F-35 sa tento faktor vyrovná, ale momentálne v tejto situácii je F-16 hra na istotu. Ono tých výhod a nevýhod a všelijakých argumentov by sme vedeli vymenovať desiatky.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     00:47 13.05.2022

     Pokud pominu uloženky, tak moderních k dispozici moc nemají. Prostě by museli postrádat vlastní. A to jde u každého letounu. Než by jsme dostali teoretické F-35 bude prodaných u ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud pominu uloženky, tak moderních k dispozici moc nemají. Prostě by museli postrádat vlastní. A to jde u každého letounu. Než by jsme dostali teoretické F-35 bude prodaných u spojenců blízko ke 2000 ks F-35. Naopak F-16 v kvalitách F-16V asi těžko. Na moderním bojišti bude mít tou dobou význam modernizovaná F-16 (Block 60 a lepší) a těch bude dost málo.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      08:40 13.05.2022

      Čítal si článok?

      "Současně na začátku roku USAF spustilo modernizaci 608 F-16C/D v rámci programu PoBIT (Post Block Integration Team) za 6,8 miliardy dolarů."

      Čítal si článok?

      "Současně na začátku roku USAF spustilo modernizaci 608 F-16C/D v rámci programu PoBIT (Post Block Integration Team) za 6,8 miliardy dolarů."

   • skelet
    11:29 13.05.2022

    nyní ano, ale za dvacet let? To je oč tu běží.. budoucnost

    nyní ano, ale za dvacet let? To je oč tu běží.. budoucnost

 • Danik
  17:35 12.05.2022

  Pro ČR mi jako jediná rozumná volba přijde F-35 v počtu dvou letek. Schůdná volba je odkoupení a dokoupení Gripenů. Co se Slovenska týče, ti myslím s F-16 Block 70/72 vybrali to ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro ČR mi jako jediná rozumná volba přijde F-35 v počtu dvou letek. Schůdná volba je odkoupení a dokoupení Gripenů. Co se Slovenska týče, ti myslím s F-16 Block 70/72 vybrali to nejlepší co mohli, když vezmeme v úvahu jejich 2,5x nižší HDP a to, že to bude jejich první západní stroj pro stíhací letectvo.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   17:53 12.05.2022

   nizsi HDP - taky by brali polovicni pocet, piloty cvici od nuly, asi by nebyl rozdil je cvicit na F-35 (krome financniho rozdilu). Ale uz je to passé, maji koupeno, druhou letku ...Zobrazit celý příspěvek

   nizsi HDP - taky by brali polovicni pocet, piloty cvici od nuly, asi by nebyl rozdil je cvicit na F-35 (krome financniho rozdilu). Ale uz je to passé, maji koupeno, druhou letku snad vezmou 5.gen.Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
   18:06 12.05.2022

   Naše Gripeny mají největší průměrný nálet ze všech vyrobených strojů. Nepamatuji si čísla, ale cca o 1/5 víc než průměr druhého v pořadí. Plus se jedná o 20 let staré stroje, jak ...Zobrazit celý příspěvek

   Naše Gripeny mají největší průměrný nálet ze všech vyrobených strojů. Nepamatuji si čísla, ale cca o 1/5 víc než průměr druhého v pořadí. Plus se jedná o 20 let staré stroje, jak dlouho je budeme chtít provozovat? 10 let ?Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    19:11 12.05.2022

    To ne, spíš je používat než by postupně přicházela náhrada. Ale jak píšu F-35 je značka ideál.

    To ne, spíš je používat než by postupně přicházela náhrada. Ale jak píšu F-35 je značka ideál.

   • Hevonen
    08:41 13.05.2022

    Napriek tomu je ten nálet maličký.
    Lietať 140 hodin ročne, pričom F-16 v USAF dávajú 300.

    Napriek tomu je ten nálet maličký.
    Lietať 140 hodin ročne, pričom F-16 v USAF dávajú 300.

    • SeaWolf
     08:58 13.05.2022

     My jsme s Gripenem někde mezi 160 - 170hod. Průměr je někde kolem 120hod.

     300hod u F-16? To mi přijde už trochu moc, je někde nějaký zdroj? Děkuji

     My jsme s Gripenem někde mezi 160 - 170hod. Průměr je někde kolem 120hod.

     300hod u F-16? To mi přijde už trochu moc, je někde nějaký zdroj? Děkuji

     • J. R.
      10:16 13.05.2022
     • J. R.
      10:17 13.05.2022

      4. odstavec

      4. odstavec

     • darkstyle
      11:31 13.05.2022

      J.R. Sea Wolf si pomýlil dlhodobo priemerný nálet vo flotile všetkých typov ktorý je 300 hodín na lietadlo. Samozrejme keďže flotila ako F-16 aj iných lietadiel nám starne klesá ...Zobrazit celý příspěvek

      J.R.

      Sea Wolf si pomýlil dlhodobo priemerný nálet vo flotile všetkých typov ktorý je 300 hodín na lietadlo.

      Samozrejme keďže flotila ako F-16 aj iných lietadiel nám starne klesá aj nálet - nie, že by nechcela viac lietať - len lietadlá musia odšťavovač častejšie na opravy.. + nové F-35A sa staré loty prestavujú na 3F..Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   17:28 13.05.2022

   Danik - ale veď problém pre ossr kúpiť 10-12 f-35 by nebol...len subjektívne by mi prišlo tragikomické keby sa na nebi nad slovenskom preháňali f-35 a na zemi by hrmotali t-72 a ...Zobrazit celý příspěvek

   Danik - ale veď problém pre ossr kúpiť 10-12 f-35 by nebol...len subjektívne by mi prišlo tragikomické keby sa na nebi nad slovenskom preháňali f-35 a na zemi by hrmotali t-72 a bvp-1/2...
   a to už nevravím o munícii pre lietadlá...
   pri ossr som spokojný s f-16,hlavne aby mali piloti stabilný pravidelný nálet...Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    11:53 14.05.2022

    To nikdo neříká, ale jak správně píšeš není to jen o pořizovací ceně a OSSR má teď před sebou mnoho modernizačních projektů. V té době co se toto řešilo to byla logicky nejlepší ...Zobrazit celý příspěvek

    To nikdo neříká, ale jak správně píšeš není to jen o pořizovací ceně a OSSR má teď před sebou mnoho modernizačních projektů. V té době co se toto řešilo to byla logicky nejlepší volba v těch parametrech co jste požadovali a F-16 Vám udělá dobrou službu na několik dekád a letectvo OSSR posune dále. Za mě super.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     22:22 14.05.2022

     Danik - ak si odmyslíme letectvo,tak modernizácia je skoro rovnaká ... bvp - ossr/ačr tanky - ossr/ačr ot - ossr nákup - neviem ako sa chystá ačr vymieňať/doplniť/modernizovať ...Zobrazit celý příspěvek

     Danik - ak si odmyslíme letectvo,tak modernizácia je skoro rovnaká ...
     bvp - ossr/ačr
     tanky - ossr/ačr
     ot - ossr nákup - neviem ako sa chystá ačr vymieňať/doplniť/modernizovať otčka
     vrtuľníky - ossr dopravné(?) vyriešené/bojové 0 - ačr nákup/navýšenie venon+viper (mi-17/171 ????-ukrajina????)
     hufnice - obe krajiny vyriešili,neviem ako to je s platbou
     radar/pvo/raketomety/drony/munícia/ ossr ručné zbrane- ????Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      23:04 14.05.2022

      Nevím jak plánujete rozpočet pro kapitolu MO, i tak přeci jen rozdíl HDP SK a ČR je značný, Co se týče rozdílů v modernizačních projektech, přece něco málo tam je. PBVP, tanky a ...Zobrazit celý příspěvek

      Nevím jak plánujete rozpočet pro kapitolu MO, i tak přeci jen rozdíl HDP SK a ČR je značný,

      Co se týče rozdílů v modernizačních projektech, přece něco málo tam je. PBVP, tanky a dělostřelectvo či drony máme na pořadu dne obě země. U Vás se uvidí co se vyjedná s Němci co se tanků týče.

      U nás se KBVP již doplnily (jediné co možná bude jsou minometné verze), šušká se o nějakém upgradu Pandurů, i tak to ale není nic proti objemu Vaší zakázky na zcela nové KBVP.

      Dopravní vrtulníkové letectvo je teď v AČR vyřešené, časem se bude řešit náhrada "hrochů", ale pro teď naše modernizované MI-171 slouží dobře, část transportních kapacit si taky vezme na paškál Venom.

      Houfnice vyřešené, s platbou také nevím.

      Munice se u nás průběžné dokupuje, radary již první přichází a na SPYDER čekáme. RBS-70NG už máme, ty budou v následujících letech dány na mobilní platformy. Taky už proběhla obměna UAZů, ještě se řeší LÚV. Drony se momentálně vybírají, lehčí kategorie již jsou. Raketomety se prozatím neplánují

      Je již vyřešena (čeká se na dodání poslední zakázky) výzbroj a výstroj jednotlivce, což myslím u OSSR nikoliv.

      Jak říkám v době Vašeho výběru a realitě VzS OSSR je F-16 výborná volba, ať dobře slouží.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      09:49 15.05.2022

      Danik - tak je vás 2x toľko a možno lepšie hospodárite ,preto máte 2,5x vyššie hdp... ale zase,keďže ste väčší a máte aj viac techniky,tak sa u vás viac "prežere"... a ak nakúpite ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik - tak je vás 2x toľko a možno lepšie hospodárite ,preto máte 2,5x vyššie hdp...
      ale zase,keďže ste väčší a máte aj viac techniky,tak sa u vás viac "prežere"...
      a ak nakúpite f-35 (čo asi áno) tak už teraz sa vie,že asi min. 24ks,ale môže to byť aj 36...
      osobne ale na rozpočty neverím,lebo rozpočet napr. na obranu je jedna vec a následné kúzlenie s číslami je vec druhá...rovnako aj vracanie NEMINUTÝCH finančných prostriedkov na konci roka !!!
      s nemcami vyjednáva aj čr,tak uvidíme čo bude...nie som osobne nadšený z nemeckých tankov v asr...na jednej strane sa zbavíme starých t-72 a dostaneme nemecké tanky...ale je jasné že nedostaneme funglovky z výroby...a bojím sa,že ak do ossr prídu,tak si povieme máme "nové" tanky a teraz máme zase na 30r pokoj...to je také slovenské...
      u vašich mi-17/171 som zvedavý ako to bude so servisom...hlavne tých 171tiek by bola škoda...
      výstroj je u ossr vyriešená relatívne dávno ...v digitále je všetko - aj keď v 2020 sa riešilo niečo okolo multicamu,ale asi to našťastie padlo...len to prezbrojenie pušiek hlavne u bojových útvarov je treba doriešiť...u ačr to je naopak,máte výzbroj,ale budete asi riešiť výstroj (maskáče+všetko okolo toho-ale o tom sme sa už spolu bavili v inej téme)...
      a nákup nočákov komplet pre bojové jednotky sa asi nikdy nedorieši...Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      13:11 15.05.2022

      Ano je nás dvakrát tolik + plus větší průmyslové zázemí, což je i další z důvodů, proč nechápu celou tuhle debatu a snahu některých slovenských přátel nám namluvit, že F-35 pro nás ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano je nás dvakrát tolik + plus větší průmyslové zázemí, což je i další z důvodů, proč nechápu celou tuhle debatu a snahu některých slovenských přátel nám namluvit, že F-35 pro nás není dobré řešení.

      Na 36ks bych moc nevsázel, stále je tu snaha nenasrat voliče a i těch 24 bude slušné sousto

      Co se neminutých finančních prostředků na konci roka týče. To už se teď řeší reinkarnací zákona o fondu národní obrany (nebo tak nějak se to jmenuje) což je v podstatě upravený prvorepublikový zákon z roku 1926 nemýlím-li se. Jde o to, že zbylé finanční prostředky z kapitoly MO, by byly ukládány a připraveny pro případ nečekaných výdajů, nebo jako doplněk akvizic.

      S leopardy uvidíme, u nás vypadá, že 20ks Leo 2A4 zdarma a k tomu si nakoupíme zázemí a 40 dalších nových kusů (2A6 2A7?).

      Servis 171 je relativně v pohodě, horší to bylo s Mi-24, ale ty už za chvíli nebudou.

      Tak u OSSR máte maskáče to ano, já spíš myslel, bágly, zbraně, helmy, optiky nočky a nosiče plátů, protože stále používáte (nově kromě paragánů, co už jsem viděl, že Vaši mají nějaké multicam nosič a stejně jako AČR přilby mid-cut) starší typy jak přileb tak vest. V AČR došlo k modernizaci vz.95 (změnily se barvy) a co víc nakupily se taktické blůzy pod vesty, nebo kalhoty s integrovanými chrániči kolen. Co se přileb, vest a zbraní týče, tam už je AČR v pohodě a nové přilby mají i AZ pod KVV. Těm jako jediným zůstávají vz.58, zbytek už má Breny s tím že 805 se postupně nahrazují.

      Co se MADu 21 týče, to se rozsekne tento rok, každopádně výstroj se bude obměňovat jak půjde čas. Například u npntv 2017, je barva zvolena tak, aby nebyl problém i u MADu.Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  16:32 12.05.2022

  Tak snad nikoho nenapadne pořídit F-16 pro AČR, tak jak se tomu stalo na slovensku.

  Tak snad nikoho nenapadne pořídit F-16 pro AČR, tak jak se tomu stalo na slovensku.

  • Poly
   16:39 12.05.2022

   V době kdy SK rozhodovala zda ano či ne, byla F-16 dobrou variantou. V našem případě už ne, protože ty letouny dostaneme až za dost dlouho.

   V době kdy SK rozhodovala zda ano či ne, byla F-16 dobrou variantou. V našem případě už ne, protože ty letouny dostaneme až za dost dlouho.

   • Jura99
    16:51 12.05.2022

    tímto směrem bych to nezdůvodňoval, od jejich podpisu uběhlo pouze 3,5roku, to není v životnosti letadla žádný čas, nakonec je výroba zpožděna a dostanou je až 2024. Oni si je ...Zobrazit celý příspěvek

    tímto směrem bych to nezdůvodňoval, od jejich podpisu uběhlo pouze 3,5roku, to není v životnosti letadla žádný čas, nakonec je výroba zpožděna a dostanou je až 2024. Oni si je vybrali jednak proto, že jim nikdo nic jiného nenabídl, jednak neměli ambice na F-35 a jednak to vybíral Danko, tak je div, že nemají Mig-35.Skrýt celý příspěvek

    • Miro
     17:08 12.05.2022

     súhlasím, až na to, že bola tam ponuka aj na Gripen C/D....

     súhlasím, až na to, že bola tam ponuka aj na Gripen C/D....

     • Miroslav
      18:37 12.05.2022

      Kupovať Gripen C/D v tom čase už bola hlúposť. Sú na konci životného cyklu a verzia E/F ešte v ponuke nebola.

      Kupovať Gripen C/D v tom čase už bola hlúposť. Sú na konci životného cyklu a verzia E/F ešte v ponuke nebola.

    • Cheddar
     08:28 13.05.2022

     Od výberového sú to 4 roky a kde bola pred 4 rokmi F-35, v tej dobe boli ešte velké pochybnosti o jej výkonoch, nákupná cena bola iná a zároveň bola obrovská kritika vysokých ...Zobrazit celý příspěvek

     Od výberového sú to 4 roky a kde bola pred 4 rokmi F-35, v tej dobe boli ešte velké pochybnosti o jej výkonoch, nákupná cena bola iná a zároveň bola obrovská kritika vysokých prevádzkových nákladov, ktoré sú dnes tiež menšie. Vlastne som celkom rád že vôbec vybrali nové stroje a že to nie sú JAS-39C. Každopádne F-35 medzitým "dospela" a má ju vo výzbroji mnoho štátov, v tej dobe bolo v Európe pár kusov a nebol to moc overený stroj. Dúfam že pôjdete cestou F-35 v 24+ kusoch.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:27 13.05.2022

      především je třeba říci, že USA ani F-35 pro OSSR nenabízela.

      především je třeba říci, že USA ani F-35 pro OSSR nenabízela.

     • pjaro77
      15:39 13.05.2022

      Asi vedeli, aký je tu "materiál" - tretina putinofilov a zakuklených boľševikov.
      Prípadná budúca proruská vláda by ešte "nedopatrením" poslala lietadlo Putinovi.

      Asi vedeli, aký je tu "materiál" - tretina putinofilov a zakuklených boľševikov.
      Prípadná budúca proruská vláda by ešte "nedopatrením" poslala lietadlo Putinovi.

  • Scotty
   16:45 12.05.2022

   Podle všeho jsou dnes pouze dvě reálné varianty. F-35 nebo JAS-39E.

   Podle všeho jsou dnes pouze dvě reálné varianty. F-35 nebo JAS-39E.

   • The Pale Emperor
    17:05 12.05.2022

    Jediná varianta je F-35A. Dle tohoto webu se jeho cena může pohybovat okolo 70-80 mil. $ za kus, zatímco Gripen E okolo 85 mil. $ za kus. Jak ve švýcarském, tak ve finském tendru ...Zobrazit celý příspěvek

    Jediná varianta je F-35A. Dle tohoto webu se jeho cena může pohybovat okolo 70-80 mil. $ za kus, zatímco Gripen E okolo 85 mil. $ za kus.
    Jak ve švýcarském, tak ve finském tendru proti sobě stál právě Gripen E a F-35 a v obou případech vyhrála F-35. Navíc finská vláda uvedla, že “ žádná nabídka nebyla výrazně levnější než ostatní, pokud jde o náklady na provoz a údržbu.”

    https://www.aviacionline.com/2... Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     17:10 12.05.2022

     rovněž Kanada vybrala F-35A místo Gripen E. Vzít Gripen E by byla zase klasická specifická česká cesta, která by byla sice delší, ale o to dražší.

     rovněž Kanada vybrala F-35A místo Gripen E. Vzít Gripen E by byla zase klasická specifická česká cesta, která by byla sice delší, ale o to dražší.

     • Scotty
      17:16 12.05.2022

      Pokud by nám Američani nepřepustili slot na výrobní lince, tak rozhodně F-35 nedostaneme dřív než v roce 2030. Takže s tím delším bych byl optaný.

      Pokud by nám Američani nepřepustili slot na výrobní lince, tak rozhodně F-35 nedostaneme dřív než v roce 2030. Takže s tím delším bych byl optaný.

     • Jura99
      17:24 12.05.2022

      Viceprezident pro globální nákupy Lockheedu Randy Howard v rozhovoru na témě F35A pro AČR: - F-35 je ve výrobě. Letouny vyrábíme ve velkém objemu již nyní. Myslím, že skutečnou ...Zobrazit celý příspěvek

      Viceprezident pro globální nákupy Lockheedu Randy Howard v rozhovoru na témě F35A pro AČR: - F-35 je ve výrobě. Letouny vyrábíme ve velkém objemu již nyní. Myslím, že skutečnou otázkou je, jak se zde rozhodne zákazník. A pokud se vydá cestou F-35, na základě časových požadavků jsme si jisti, že výrobní kapacity máme.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:34 12.05.2022

      Já jsem si zase celkem jist že mají pro příští roky plno. Nebo myslíte že řeknou Polákům, Finům nebo Švýcarům "Sorry teď budeme vyrábět pro Čechy. Počkejte si." To asi ne. Buď nám ...Zobrazit celý příspěvek

      Já jsem si zase celkem jist že mají pro příští roky plno. Nebo myslíte že řeknou Polákům, Finům nebo Švýcarům "Sorry teď budeme vyrábět pro Čechy. Počkejte si." To asi ne. Buď nám Amíci dovolí předbíhat a to na jejich úkor nebo se to jinak nedá časově stihnout. "Naše" stroje by musely být vyrobeny nejpozději začátkem roku 2027, aby se stihl výcvik který probíhá na letadlech konkrétního zákazníka.
      Zástupce sopečnosti která chce prodat samozřejmě nikdy neřekne ve veřejném rozhovoru že by byl problém. To by udělal jen idiot.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:50 12.05.2022

      nechceme jich 100, ani vsechny najednou, nejaka elasticita ve vyrobe tam bude, bud nas tam vmacknou nebo si zpozdi US dodavku.

      nechceme jich 100, ani vsechny najednou, nejaka elasticita ve vyrobe tam bude, bud nas tam vmacknou nebo si zpozdi US dodavku.

     • Scotty
      17:53 12.05.2022

      No uvidíme. Že budou chtít prodat je jisté. Otázka je jek moc nám budou ochotní vyjít vstříc.

      No uvidíme. Že budou chtít prodat je jisté. Otázka je jek moc nám budou ochotní vyjít vstříc.

     • darkstyle
      18:59 12.05.2022

      Scotty Lietadlá F-35A nemôžeš dostať skôr ako o cca 5 rokov.. Vlastne žiadne z USA.. Lebo najprv musíš začať procedúru v Americkom kongrese. - to je tak na 2 roky.. Potom ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Lietadlá F-35A nemôžeš dostať skôr ako o cca 5 rokov..
      Vlastne žiadne z USA..

      Lebo najprv musíš začať procedúru v Americkom kongrese. - to je tak na 2 roky..

      Potom dostaneš ponuku a musíš si z nej vybrať a schváliť to vo vlastnom parlamente - to je tak rok..

      Prvá stíhačka od poslania LoA príde do 2 rokov..

      Ani Švajčiarom, Finom či Poliakom nedodajú všetky stíhačky naraz, ale postupne..

      Už dnes sa vyrába cca o 30-40ks menej ako má linka možnosti, pričom v prípade potreby vedia ísť ešte hore.

      Prečo nevyrábajú plnú kapacitu?
      Zákonadarci v USA si dali do zmlúv podmienku, kedysi dávno, že najprv musí armáda nezávislé otestovať F-35A a až potom môže dostať toto posledné zvýšenie výroby. Takzvane dosiahnuť FOC.

      Keďže to má byť nezávislé - na tom testovaní sa nepodieľa LM.
      Kvôli Covidu a neschopnosti armády je testovací polygon dodnes nedokončený
      Mal byť už konečne tento rok, ale znova nebude..Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:09 12.05.2022

      darkstyle Ne nutně. Vrtulníky se povedlo koupit zhruba půl roku po oznámení výběru. V parlamentu se nic schvalovat nemusí. Podpis smlouvy může reálně přijít v roce 2023. Ovšem ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle
      Ne nutně. Vrtulníky se povedlo koupit zhruba půl roku po oznámení výběru.
      V parlamentu se nic schvalovat nemusí. Podpis smlouvy může reálně přijít v roce 2023. Ovšem zájemců je před námi opravdu mnoho a aby bylo v roce 2027 vyrobeno alespoň tolik strojů aby postačovali pro výcvik bude potřebovat vstřícnost americké strany.
      Výroba pro zahraniční zákazníky opravu není vázaná na americké zkoušky.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:13 12.05.2022

      Scotty
      Bylo by zajímavé vědět, zda by se v případě volby F 35 dalo pořídit pro urychlení výcviku pár strojů v pronájmu, než první naše letadla přijdou.

      Scotty
      Bylo by zajímavé vědět, zda by se v případě volby F 35 dalo pořídit pro urychlení výcviku pár strojů v pronájmu, než první naše letadla přijdou.

     • Masterton
      19:18 12.05.2022

      Scotty IMHO srovnani s Polskem nebo Finskem neni dobry napad: 1. Polsko ma 2x vetsi HDP nez CR a vysoke geopoliticke ambice 2. Finsko ma 1343 km dlouhe hranice s Ruskem, je tedy ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      IMHO srovnani s Polskem nebo Finskem neni dobry napad:

      1. Polsko ma 2x vetsi HDP nez CR a vysoke geopoliticke ambice
      2. Finsko ma 1343 km dlouhe hranice s Ruskem, je tedy jasne, ze do obrany musi investovat radove vic nez CR.Skrýt celý příspěvek

     • Masterton
      19:19 12.05.2022

      Spatne vlakno, omlouvam se.

      Spatne vlakno, omlouvam se.

     • Scotty
      19:21 12.05.2022

      flanker.jirka
      Ne. Tohle Američani nenabízejí.

      flanker.jirka
      Ne. Tohle Američani nenabízejí.

     • darkstyle
      20:47 12.05.2022

      Scotty Veď práve tá linka je postavená primárne pre Ameriku a počíta sa tam sa tam s tým, že odoberať budú USA o 30-40 strojov navyše ako doteraz ročne. No nemôžu lebo im to ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Veď práve tá linka je postavená primárne pre Ameriku a počíta sa tam sa tam s tým, že odoberať budú USA o 30-40 strojov navyše ako doteraz ročne.

      No nemôžu lebo im to zmluvy nedovolia..

      Plus nezabúdajte, že F-35A sa dá "vyrábať" v Taliansku a Japonsku..

      Prečo teraz dostávajú trochu neskoršie nakupcovoa lietadlá? Lebo každý kto objednáva teraz chce block 4. Ten tiež mešká..
      Aj vy keď budete objednávať by ste boli "blbý" ak by ste si naň nepočítali..

      Lenže vy čakať na nič nemusíte - lebo ešte ste nezačali obstarávať.

      Jasne, že sa na parlament čaká - veď sa to platí zo štátneho rozpočtu a armádny takýto nákup vôbec nedá..

      Vrtuľníky určite neboli za pol roka - postup je nasledovný - musíte najprv kontaktovať ministerstvo zahraničných veci, potom ministerstvo obrany a potom cez kongresny výbor.
      Kongresny výbor sám potrebuje minimálne pol roka ak nie aj rok - tie prvé dve kolá nie sú mediálne viditeľné preto ich často nevidíte pri výberovom konaní..

      Kongres je ten úzky lievik - rozhoduje o všetkom aj o 100 mld balíku pre SA aj o Českom vrtuľníku - každé dva roky sú voľby, takže nie vždy je vlastne funkčný..

      To sú reálie.. samozrejme vedia schváliť núdzovo hocičo..

      Výcvik začína už na americkej strane 2 roky predom, neboj piloti ho už nebudú potrebovať na to, aby sa niečo nové naučili - len si udržali schopnosti..
      To je ten rozdiel medzi USAF výcvikom a Gripenom..Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:02 12.05.2022

      Scotty
      Takový pronájem by mohlo jít zajistit od evropských uživatelů :-)

      Scotty
      Takový pronájem by mohlo jít zajistit od evropských uživatelů :-)

     • IS-3
      21:13 12.05.2022

      Řekl bych, že to čím více začíná vypadat na využití opce na pronájem o další dva roky do 2029. Jiná možnost prostě nebude.

      Řekl bych, že to čím více začíná vypadat na využití opce na pronájem o další dva roky do 2029. Jiná možnost prostě nebude.

     • Scotty
      21:47 12.05.2022

      darkstyle Linka je pro všechny účastníky programu JSF a další zákazníky. To nikdy nebyla ani neměla být pouze americká záležitost. V Japonsku a Itálii je finální montáž. Už to ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle
      Linka je pro všechny účastníky programu JSF a další zákazníky. To nikdy nebyla ani neměla být pouze americká záležitost.
      V Japonsku a Itálii je finální montáž. Už to ovšem říká že se na zkoušky US Army čekat nemusí.
      V době kdy se budou naše stroje vyrábět už Block 4 nepochybně bude. To že se opožďují dodávky je dáno současnou situací. LM teď obecně nestíhá termíny. Pro Finsko a Švédsko se má začít s dodávkami v roce 2025 a pokračovat do roku 2030.

      Nevím jak u vás, ale u nás o tom rozhoduje vláda. Což může být za 5 minut hotové. Parlament do toho nemá co mluvit. Žádný zákon se pro mezivládní nákup přijímat nemusí.

      Nabídka přes DSCA přišla začátkem května, americkým kongresem prošel prodej vrtulníků na konci květnu a v prosinci se podepisovala smlouva. Mimochodem kongres vývoz přímo schvalovat nemusí. Pokud se nepostaví proti je to bráno automaticky jako souhlas.

      Výcvik rozhodně nezačíná dva roky předem. Pokud se tedy necvičí od nuly jako vaši piloti.Skrýt celý příspěvek

    • Masterton
     17:30 12.05.2022

     Pale Emperor "Jak ve švýcarském, tak ve finském tendru proti sobě stál právě Gripen E" Ve svycarskem tendru Gripen E nefiguroval, Svycari poptavali zavedeny stroj. "žádná nabídka ...Zobrazit celý příspěvek

     Pale Emperor

     "Jak ve švýcarském, tak ve finském tendru proti sobě stál právě Gripen E"
     Ve svycarskem tendru Gripen E nefiguroval, Svycari poptavali zavedeny stroj.

     "žádná nabídka nebyla výrazně levnější než ostatní, pokud jde o náklady na provoz a údržbu.”
     Evidentni blbost, F-35 je draha na provoz. Proto si USAF nechava F-16 a US Navy Super Hornety, i kdyz se s nimi puvodne nepocitalo. A proto chteji omezovat nalet pilotu a co nejvetsi cast vycviku prenest na simulatory a na T-7a, ktere disponuje moznosti simulace avioniky F-35.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:38 12.05.2022

      tak F-35A nemá spárku, výcvik tam probíhá na simulátoru už z principu. Jestli je drahá na provoz nebo není si spočítali právě Finové, Švýcaři, Kanaďané, ale i další a zřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

      tak F-35A nemá spárku, výcvik tam probíhá na simulátoru už z principu. Jestli je drahá na provoz nebo není si spočítali právě Finové, Švýcaři, Kanaďané, ale i další a zřejmě neporovnávali pouze otrocky částku. Provozní náklady jsou totiž jedna věc, ale bojová efektivita úplně jiná. Jakou finančně vyjádřenou cenu má zapojení do digitálního bojiště nebo vlastnosti stealth či elektronického boje, kterými se F-35A zcela liší od konkurence ? Provozně levnější bude RPG-7 ve srovnání s NLAW, kterou zbraň bys chtěl držet v ruce při střetu s tankem ?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:47 12.05.2022

      A proto nás provoz Gripenu C stojí téměř to samé co uvádějí Američani u F-35A.....
      Saab odstoupil z tendru na vlastní žádost.

      A proto nás provoz Gripenu C stojí téměř to samé co uvádějí Američani u F-35A.....
      Saab odstoupil z tendru na vlastní žádost.

     • Masterton
      18:36 12.05.2022

      Jura99 "Jestli je drahá na provoz nebo není si spočítali právě Finové, Švýcaři, Kanaďané, ale i další a zřejmě neporovnávali pouze otrocky částku." Moznosti CR je ale treba ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      "Jestli je drahá na provoz nebo není si spočítali právě Finové, Švýcaři, Kanaďané, ale i další a zřejmě neporovnávali pouze otrocky částku."
      Moznosti CR je ale treba porovnat se zememi jako je Madarsko, Slovensko, Rumunsko atd., ne se Svycarskem, Finskem, Kanadou atd.

      "Provozní náklady jsou totiž jedna věc, ale bojová efektivita úplně jiná."
      Naprosty souhlas, otazka zni, kdo je potencialni nepritel pro pristich tricet let a komu by tedy nase stihaci letectvo celilo? Rusko je out, Cina daleko, zbytek spojenci nebo neutralni zeme. Pokud lze tedy usetrit uzivanim letounu 4+ generace a usetrene prostredky investovat do jinych slozek armady (raketaci, PVO, drony, tanky...) pak ja jsem pro.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      19:03 12.05.2022

      Masterton Ak je Rusko out, tak rovno zrušíme armádu.. Záveďme si výsadkárov a špeciálny sily ako v Rusku kde ich učia hlavou rozbíjať dosky, behať po ohni a podobne.. Také pútove ...Zobrazit celý příspěvek

      Masterton

      Ak je Rusko out, tak rovno zrušíme armádu..

      Záveďme si výsadkárov a špeciálny sily ako v Rusku kde ich učia hlavou rozbíjať dosky, behať po ohni a podobne..
      Také pútove triky..

      Keď je Rusko out, načo je Vám potom to PVO??Skrýt celý příspěvek

     • Masterton
      19:08 12.05.2022

      darkstyle Zenete to do extremu. Ja chci, aby CR mela silnou, moderni a univerzalni armadu, ktera bude umet celit potencialnim hrozbam budoucnosti. Jenom mi prijde padle na hlavu ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle

      Zenete to do extremu. Ja chci, aby CR mela silnou, moderni a univerzalni armadu, ktera bude umet celit potencialnim hrozbam budoucnosti. Jenom mi prijde padle na hlavu mit jednu slozku armady super high-tech a zbytek srot, protoze uz nezbydou penize...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:11 12.05.2022

      Proč ne s Finskem nebo Polskem? Máte pocit že jsou ty země ekonomicky někde jinde? Nejsou.

      Proč ne s Finskem nebo Polskem? Máte pocit že jsou ty země ekonomicky někde jinde? Nejsou.

     • Scotty
      19:29 12.05.2022

      Masterton Polsko je taky mnohem větší země a tedy i ekonomika. navíc kupují 32 F-35 s tím že to patrně není konečné číslo a provozují k tomu ještě 48 F-16. To že musí Finsko ...Zobrazit celý příspěvek

      Masterton
      Polsko je taky mnohem větší země a tedy i ekonomika. navíc kupují 32 F-35 s tím že to patrně není konečné číslo a provozují k tomu ještě 48 F-16.
      To že musí Finsko investovat více do obrany než například ČR je blud který nás dovedl tam kde dnes jsme. Každý stát musí budovat moderní bojeschopnou armádu.Skrýt celý příspěvek

     • Masterton
      19:41 12.05.2022

      Scotty "Každý stát musí budovat moderní bojeschopnou armádu." Souhlas. Ale: "To že musí Finsko investovat více do obrany než například ČR je blud který nás dovedl tam kde dnes ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      "Každý stát musí budovat moderní bojeschopnou armádu."
      Souhlas. Ale:

      "To že musí Finsko investovat více do obrany než například ČR je blud který nás dovedl tam kde dnes jsme."
      Tady nesouhlas. Mne se take nelibi, ze ACR byla udrzovana jen jako mala a lehka expedicni sila + trocha teritorialni obrany, aby se nereklo. Ale musite brat v potaz i geopolitickou realitu a pozadavky volicu. Finsko a CR proste jsou v uplne jine situaci...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:50 12.05.2022

      Masterto: kupuje se stroj s zivotnostti 40 a vice let, s pocatkem uzivani za 7let. Proto je aktualni ekonomicka situace vcelku irelevantni. Potencialni nepritel je v horizontu ...Zobrazit celý příspěvek

      Masterto: kupuje se stroj s zivotnostti 40 a vice let, s pocatkem uzivani za 7let. Proto je aktualni ekonomicka situace vcelku irelevantni. Potencialni nepritel je v horizontu 47let opet pusté hadani z koule a musime pocitat s tim nejhorsim. Nyni nas zachranuji Ukrajinci, jinak by byl Rus v Uzhorode a uz by vydiral, ze chce i nas, dal by nam samozrejme cas na rozmyslenou, treba mesic dva. Nebyt US+VB, tak nas jistojiste FR+DE v minute prodaji.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      19:57 12.05.2022

      Masterton Jste příslušníkem VzS? Vsadím se, že ne. Jinak byste mohl vědět, že příslušníci VzS byli prvními, kdo byl integrován do NATO. Vzdušné síly na rozdíl od pozemních plní ...Zobrazit celý příspěvek

      Masterton

      Jste příslušníkem VzS? Vsadím se, že ne. Jinak byste mohl vědět, že příslušníci VzS byli prvními, kdo byl integrován do NATO. Vzdušné síly na rozdíl od pozemních plní ostrý bojový úkol. Neplní jej pouze u nás, ale v rámci Aliance se střídají v Pobaltí a někdy i nad Islandem.

      Při potenciálním rozhlížel i, kdo je náš potencionální protivník se nelze dívat jen na sousední země. Musíte tak trochu pochopit, že VzS budou nasazeny v rámci aliance a to může být kdekoli. Nemluvě o tom, že stále více chceme plnit bitevní úkoly. Což zvyšuje potenciál nasazení našeho letectva v budoucnu. Proto bych byl opatrný s úsporami.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      20:54 12.05.2022

      Masterton Lenže samotný nákup F-35A stojí rovnako ako akékoľvek iné lietadlo o ktorom sa aj reálne uvažuje, že kúpite.. Tam pri obstaraní lietadlá nedôjde k absolútne žiadnej ...Zobrazit celý příspěvek

      Masterton

      Lenže samotný nákup F-35A stojí rovnako ako akékoľvek iné lietadlo o ktorom sa aj reálne uvažuje, že kúpite..

      Tam pri obstaraní lietadlá nedôjde k absolútne žiadnej úspore - to si dúfam uvedomujete..

      Plus to, že momentálne sa F-35A ladí.. má strasne veľa LOT-ov..

      Cca každé 2-3 loty praktické iné lietadlo.. plus prebieha program zjednocovania do cca jedného štandardu 3F ak sa nemýlim..
      Takže reálna letová hodina = náklady sú vlastne haus numero..

      Oproti tomu AČR by kupovala block 4 - už viac menej odladenu stíhačku s trochou šťastia, by potreby dlhodobejšej modernizácie..
      Cena letovky podla mňa pôjde nižšie ako teraz s prihliadnutím na infláciu..

      BTW: 850 míľ KČ by stálo ročné 2200 hodín na F-35.. Rozpočet ACR je koľko vlastne? Aké odsávanie peňazí by vlastne došlo??

      0.0..Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:05 12.05.2022

      Tf_HU
      Maj svatou pravdu, dokazuje to provoz v systému NATINAMDS a možnost provádět úspěšně air policing i jinde. Na zemi to tak dobře nejde.

      Tf_HU
      Maj svatou pravdu, dokazuje to provoz v systému NATINAMDS a možnost provádět úspěšně air policing i jinde. Na zemi to tak dobře nejde.

     • SYN_
      00:15 13.05.2022

      TF_HU: ano, nic proti tomu, a dělají to dobře, ale holt ostatní složky se též díky šrotovému vybavení můžou podobných akcí zůčastnit jen minimálně. A jako zajímavost - ta účast se ...Zobrazit celý příspěvek

      TF_HU: ano, nic proti tomu, a dělají to dobře, ale holt ostatní složky se též díky šrotovému vybavení můžou podobných akcí zůčastnit jen minimálně.
      A jako zajímavost - ta účast se zatím zvládala i přes nijak oslnivé výkony Grip-C, takže to nevysvětluje proč by nic jiného než dvě letky F-35 nemohlo fungovat...Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      08:08 13.05.2022

      samotni Americania uvadzaju, ze naklady na prevadzku F-16 su min 2x nizsie nez F-35, myslim ze je to dokonca v clanku

      samotni Americania uvadzaju, ze naklady na prevadzku F-16 su min 2x nizsie nez F-35, myslim ze je to dokonca v clanku

     • flanker.jirka
      16:06 13.05.2022

      SYN_ Jaké šrotové vybavení? Speciálové, výsadkový pluk a 4. brn jsou na tom dobře, že nemají vše co se plánovalo je problém uvědomělých politiků, kteří tu armádě něco naslibovali a ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN_
      Jaké šrotové vybavení? Speciálové, výsadkový pluk a 4. brn jsou na tom dobře, že nemají vše co se plánovalo je problém uvědomělých politiků, kteří tu armádě něco naslibovali a nesplnili.Skrýt celý příspěvek

  • risomas_SK
   16:56 12.05.2022

   A co by si chcel v tej dobe kupovat? najme v tom pocte, relalne. Keby sa s tym otalalo este dlhsie tak sme este vo vacsej kasi ako dnes. Na specialne misie kde potrebujes f35 ...Zobrazit celý příspěvek

   A co by si chcel v tej dobe kupovat? najme v tom pocte, relalne. Keby sa s tym otalalo este dlhsie tak sme este vo vacsej kasi ako dnes.
   Na specialne misie kde potrebujes f35 mame spojencov. Proste lacne lietadlo na patroling a udrzanie si znalosi v dobe mieru. Keby k niecomu pride tak na f16 navesias zbrane a f35/avacs ti ich budu navadzat.
   Vy ste dost odlisnej situacii aj casovo aj financne. Asi nic ine ako f35 aktualne nepripada do uvahy.Skrýt celý příspěvek

  • Harvest
   18:32 12.05.2022

   Najväčšia sranda je, že tych našich 14 F16 by asi stačilo na vybojovanie vzdusnej prevahy nad Ukrajinov proti Rusom.

   Najväčšia sranda je, že tych našich 14 F16 by asi stačilo na vybojovanie vzdusnej prevahy nad Ukrajinov proti Rusom.

   • LNTecho
    08:04 13.05.2022

    To je moc optimisticke

    To je moc optimisticke

    • Ilawar
     17:26 13.05.2022

     To sice ano, ale s informační/situační podporou jakou UA dostává od spojenců by dodání tři letek F-16 s dostatkem AIM-120CX umožnilo získat vzdušnou převahu. Ne vzdušnou nadvládu, ...Zobrazit celý příspěvek

     To sice ano, ale s informační/situační podporou jakou UA dostává od spojenců by dodání tři letek F-16 s dostatkem AIM-120CX umožnilo získat vzdušnou převahu. Ne vzdušnou nadvládu, ale převahu ano - poměr sil letectva UA a rusáků nad Ukrajinou by se otočil.
     A po několikaměsíčním výcviku v EW a dodání AGM-88 Ukrajině by rusákům moc S-400 v okolí Ukrajiny nezbylo a možná by se pak UA podařilo sundat i pár A-50.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...