Budoucnost GPS navigace

Foto: Američtí vojáci pro určování polohy využívají především satelitní navigaci. Ta je ale snadno rušitelná velmi levnými přístroji. Nová generace satelitů má přinést změnu. / Volné dílo
Američtí vojáci pro určování polohy využívají především satelitní navigaci. Ta je ale snadno rušitelná velmi levnými přístroji. Nová generace satelitů má přinést změnu. / Volné dílo

GPS navigace přestavuje v současné době hlavní nástroj pro určování polohy, navigace a času PNT (Positioning, Navigation and Timing). GPS je ale velice zranitelná a signál je možné rušit či přímo podvrhnout (tzv. spoofing).

Praktických důsledků podvržení GPS signálu jsme mohli vidět např. v rámci tzv. "RQ-170 Sentinel incidentu", kdy byl dron provozovaný CIA přinucen přistát v Íránu. Podle deníku Christian Science Monitor Íránci zarušili satelitní a pozemní spojení s dronem a podvrhli mu falešné GPS souřadnice.

Na druhou stranu, podle Awiation Week není GPS hlavní navigační systém dronu RQ-170. Dron má v případu výpadku, růšení nebo chyby GPS ještě inerciální navigační systém INS (Inertial Navigation System). Důvodem je právě snadná zarušitelnost GPS signálu.

Ať byl důvod ztráty RQ-170 jakýkoliv, Pentagon si nepříjemnou závislost na současném satelitním navigačním systému uvědomuje. Vždyť i přesná letecká munice, jako je např. JDAM (Joint Direct Attack Munition), je vedena na cíl pomocí GPS signálu.

V současné době Pentagon hledá v rámci programu Assured PNT nástroje ke zmenšení závislosti na GPS, resp. posílení důvěry v jeho signál. Vojáci se zaměří na následující oblasti: novou generaci navigačních satelitů, pasivní ochranu proti rušení, osobní atomové hodiny a inerciální navigační systémy.

Zřejmě největším problémem je vylepšení kosmické složky. S vypuštěním třetí generací GPS satelitů se počítalo již roce 2014, ale technické problémy způsobily odsunutí plánu až na rok 2017.

Nové satelity, kromě poskytování běžně dostupného signálu, získají i schopnost přenášet zašifrovaný vojenský signál (tzv. M-code). Satelity pomoci M-code poskytnou mnohem bezpečnější, silnější vojenský signál, který je odolnější proti rušení nebo „spoofingu".

Pasivní ochrana proti rušení je postupně zakupována různými složkami amerických ozbrojených sil. Například Velitelství zvláštních operací letectva AFSOC (Air Force Special Operations Command) v současné době nakupuje od společnosti Rockwell Collins osobní přijímač GPS signálu RSR (Remote Secure Receiver). Podle firmy Rockweell jde o „nejmenší, s nejnižší spotřebou energie, bezpečné, chráněné a důvěryhodné" zařízení pro příjem GPS signálu.

GPS se používá i pro určení času. Pro zajištění možnosti přesně určovat čas v oblastech, kde je signál GPS rušen nebo je z jiného důvodu nedostupný (interiéry budov, podzemní prostory atp.) se budou využívat osobní atomové hodiny.

Pentagon například plánuje v budoucnu nakup miniaturních atomových hodin pro každého vojáka. Atomovými hodinami půjde vybavit každé vozidlo, ale i přesně řízená munice. Hodiny nejen poskytnou přesný čas, ale násobně také zlepší schopnost přesné a odolné navigace.

Poslední složkou systému, který má přispět ke spolehlivosti GPS navigace, je inerciální navigační systém. Jde o navigační systém schopný určit rychlost pohybu ve třech dimenzích a zjistit tak ze známého výstupního budu vlastní pozici. V budoucích INS budou hrát hlavní roli malé atomové hodiny a nejnovější generace gyroskopů nebo akcelerometrů.

Zdroj: C4ISR

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americké špionážní zařízení ve francouzských satelitech

Spojené arabské emiráty odmítly prozatím převzít dva nové francouzské špionážní satelity. Podle ...

F-15E Strike Eagle bude vypouštět satelity

Americká vojenská agentura DARPA plánuje v rámci programu ALASA (Air Launched Assist Space Access ) ...

Rusko bez satelitů včasné výstrahy

Rusko v současnosti nemůže zachytit starty balistických raket pomocí satelitní senzorové sítě Oko-1. ...

Puma JDAM-ER s prodlouženým doletem

Americký Boeing a australské královské letectvo RAAF (Royal Australian Air Force) testují speciálně ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • mattea
    12:43 04.03.2015

    Větě "Zřejmě největším problémem vylepšení kosmické složky." nerozumím. Co znamená (jaké sloveso z ní vypadlo)?

    Větě "Zřejmě největším problémem vylepšení kosmické složky." nerozumím. Co znamená (jaké sloveso z ní vypadlo)?

Načítám diskuzi...