Budoucnost námořního válčení: Roje robotických lodí

Foto: Jeden z robotických člunů během srpnového testu. / U.S. Navy
Jeden z robotických člunů během srpnového testu. / U.S. Navy

Americká Kancelář pro námořní výzkum ORF (Office of Naval Research) testuje technologii umožňující kontrolovat velké počty bezosádkových hladinových plavidel USV (Unmanned Surface Vehicle). V budoucnu mohou cele roje malých lodí chránit mateřské lodě, nebo synchronizovaně napadat nepřátelská plavidla.

Americké námořnictvo se v rámci nové koncepce, neoficiálně nazývané „robotická přední line", snaží přenést bojové operace, co nejdále od lodí s námořníky. „Cílem je snížit lidskou, cenovou a politickou" cenu vojenských operací.

Podle vizí amerických námořních stratégů každá větší loď nebo námořní svaz bude disponovat velkým počtem robotických leteckých, hladinových i podvodních prostředků. Roboti na „přední linii" zajistí nejen průzkumné a zpravodajské informace, ale mohou zaměřovat cíle nebo na ně útočit organickou výzbroji.

Kancelář pro námořní výzkum ORF v srpnu na řece James River ve Virgini vyzkoušel technologii umožňující robotickým lodím si mezi sebou předávat informace a synchronizovat svojí činnost – vše bez zásahu lidské obsluhy. Během srpnového testu roje robotických lodí chránily mateřskou loď nebo zasahovaly, opět koordinovaně, proti podezřelému plavidlu.

Robotická loď Robotická realita. Každá loď zná přesnou pozici další lodě roje a má také k dispozici její výstupy z čidel. / U.S. Navy

Testované robotické lodě byly v podstatě běžné čluny osazené senzorovým a řídícím systémem CARACaS (Control Architecture for Robotic Agent Command and Sensing). Modulární CARACaS lze bez problémů umístit prakticky na jakoukoliv loď. Původně CARACaS vznikl v NASA pro řízení robotického vozítka Curiostiy na planetě Mars.

Během dvoutýdenního testování 13 člunů vybavených systémem CARACaS prokázalo schopnost spolupracovat na řešení jednotlivých úkolů – např. obraně mateřské lodě nebo naopak na útoku na nepřátelské plavidlo. „Tato demonstrace datově provázaných bezosádkových plavidel byl nákladově efektivní způsob, jak integrovat řadu malých, levných a robotických schopností, které mohou výrazně vylepšit naše bojové schopnosti," řekl admirál Jonathan Greenert, náčelník námořních operací US Navy.

Během cvičení například robotický roj doprovázel velkou loď přes úžinu a zajišťoval její ochranu. Na nebi mezitím kroužilo bezpilotní letadlo, které zachytilo podezřelou loď. Robotické lodě se dokázaly zorientovat, naplánovat trasu a vydat se synchronizovaně směrem k podezřelému plavidlu. Samozřejmě veškerý pohyb kontroloval (jistil) personál na mateřské lodi.

Skrz robotické lodě si mohli námořníci na mateřské lodi prohlédnout podezřelé plavidlo na svých monitorech. V reálné misi pak je možné dát robotickým lodím povel k zastrašení, zajmutí nebo dokonce ke kinetickému útoku, například pomocí palubních kanónů. Nemluvě o to, že do roje je možné zapojit letecké nebo podvodní robotické prostředky.

Ač CARACaS lze umístit na jakékoliv plavidlo, v budoucnu lze očekávat stavbu malých specializovaných robotických lodí. Ty mohou být navrhnuty čistě jako robotické, bez nutnosti komplikovat konstrukci životním a pracovním prostorem posádky. Výsledná robotická loď tak bude kompaktnější, lehčí a lépe pancéřována. Avšak jedno se stále nezmění – rozkaz k smrticímu útoku vždy vydá člověk, nikoliv stroj.

Počítá se jak s instalací smrticích, tak nesmrtících zbraní. V úvahu připadají osvětlující lasery, mikrovlnné zbraně, nebo generátory velmi silného hluku a světla.

Zdroj: Military.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

MUTT – tažné robotické vozidlo pro námořní pěchotu

Americká námořní pěchota (U.S. Marine Corps) testuje nové zásobovací robotické vozidlo MUTT ...

ACV 1.1: Obojživelný transportér pro námořní pěchotu

Sympozium Modern Day Marine představilo veřejnosti aktuální modernizační projekty americké námořní ...

Vrtulníková stíhačka S-97 Raider poprvé naživo

Americká firma Sikorsky Aircraft představila veřejnosti technologický demonstrátor lehkého ...

DAGOR : Vozidlo pro speciální operace

Americká firma Polaris Defense na výstavě AUSA 2014 (Association of the United States Army 2014) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ultramarinus
  22:38 13.10.2014

  Docela zajímavý nápad. Říkám si, že by to měli zkusit aplikovat na obojživelné prostředky, aby tak mohli poslat alespoň část roje "na břeh". Quadski se senzorovým stožárem, věží, ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela zajímavý nápad. Říkám si, že by to měli zkusit aplikovat na obojživelné prostředky, aby tak mohli poslat alespoň část roje "na břeh". Quadski se senzorovým stožárem, věží, bez řídítek a s větší nádrží (optimálně zároveň víc obrněné) by tohle všechno mohlo nabídnout...

  http://www.youtube.com/watch?v...
  http://www.youtube.com/watch?v...

  Možná dokonce i raketovou výzbroj do velikosti protitankových střel & (nebo) protivzdušných stingerů a hlavňovou výzbroj do 20mm kanónu, nebo 40 mm granátometu, případně 7.62 rotačního kulometu. S něčím podobným krýt výsadek a(nebo) ústup do moře by mohlo být docela jiné. Navíc quadski je přesně ten typ kompaktního výkonného vozidla, které si podle jejich slov představovali...Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:31 13.10.2014

  ...tak to máme průšvih všichni, protože ten Linux je VŠUDE...

  ...tak to máme průšvih všichni, protože ten Linux je VŠUDE...

 • Nuda
  16:54 13.10.2014

  Jestli to amíkům bude fungovat stejně jako Windows 8 tak se teroristi nemají čeho bát, jestliže použijí linux, tak maj průšvih.

  Jestli to amíkům bude fungovat stejně jako Windows 8 tak se teroristi nemají čeho bát, jestliže použijí linux, tak maj průšvih.

 • Jezevec
  13:38 13.10.2014

  Nevím jestli ty okna jsou W7, ale ve virtuálu to skutečně vypadá na Ubuntu.

  Nevím jestli ty okna jsou W7, ale ve virtuálu to skutečně vypadá na Ubuntu.

 • Bystroushaak
  11:48 13.10.2014

  Zdá se mi to, nebo na tom screenshotu skutečně běží windows 7, ve kterých je virtuální ubuntu s unity?

  Zdá se mi to, nebo na tom screenshotu skutečně běží windows 7, ve kterých je virtuální ubuntu s unity?

Načítám diskuzi...