Budoucnost leteckého průzkumu: Drony a umělá inteligence

Foto: Bezpilotní letoun MQ-9 Reaper; ilustrační foto, větší foto; / USAF
Bezpilotní letoun MQ-9 Reaper; ilustrační foto, větší foto; / USAF 

Americké letectvo (USAF) v rámci nové „cestovní mapy“ Next Generation ISR Dominance Flight Plan představilo svůj desetiletý plán na rozvoj systémů pro sledování, průzkum a zpravodajství ISR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissannce). Klíčem k úspěchu je propojení výhod bepilotních letadel a umělé inteligence.

Prostředky velení, řízení, komunikace, výpočetní techniky, zpravodajství, sledování, sběru informací o cílech a průzkumu C4ISTAR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance) na bojišti rozhodují o vítězství a prohře.

 

 

Ozbrojené síly s lepšími systémy C4ISTAR překonají protivníka tím, že rychleji a přesněji získají informace o nepříteli, rychle přijmou rozhodnutí a splní zadaný úkol. Protože zásadní je ekonomická stránka boje, za pomocí C4ISTAR lze splnit úkol s použitím minimálních materiálních prostředků (munice). Systémy C4ISTAR rovněž výrazně zkracují čas od objevení (neznámého) cíle, jeho rozpoznání (tank, BVP), identifikace (vlastní/cizí, konkrétní typ), až po jeho zničení.
 

Klíčovou součástí C4ISTAR jsou sledovací, průzkumné a zpravodajské (ISR) prostředky ‒ námořní (podvodní i hladinové), pozemní, letecké, vesmírné nebo kybernetické. Mezi hlavní prostředky ISR patří nejrůznější elektrooptické systémy (denní, noční, termovizní kamery), radiolokátory všeho druhu, prostředky radioelektronického průzkumu a boje, ale i jednotlivé osoby s průzkumnými prostředky (v budoucnu například civilisté s mobily).
 

Pochopitelně není problém nasadit na bojišti mnoho senzorů. Opravdovou výzvou je však všechny informace z těchto senzorů logicky propojit do jednoho taktického počítačem generovaného obrazu bojiště. Zjednodušeně řečeno ‒ Svatým grálem C4ISTAR je velká obrazovka , kde je zobrazena pohyblivá digitální mapa bojiště se všemi klíčovými taktickými informacemi o prostředí bojiště, o vlastních silách a o nepříteli (kde je, jakou má výzbroj, jaký je jeho stav, jaký má úmysl, atd.).
 

USAF v příštích deseti letech změní svůj přístup k C4ISTAR ‒ do jediné všeobjímající sítě letectvo zapojí nejen všechny myslitelné vojenské senzory, ale i informace z jiných vojenských služeb (armáda, námořnictvo, policie, atd.) a spojenců, nebo informace z veřejných zdrojů (sociální sítě, komerční satelity atd.).
 

Letectvo právě otevřené zdroje povýšší na jeden z hlavních informačních kanálů, ať jde o data ze sociálních sítí, nebo informace z komerčních satelitů (např. Google Maps, Street View).

 

Klíčové v tomto úsilí bude masové nasazení ISR dronů (taktických, operačních i strategických), včetně rojů dronů. Během několika let také odstartuje vývoj nástupce průzkumného a bitevního dronu MQ-9 Reaper se schopností působit v prostředí se silnou protivzdušnou obranou. Letectvo se nevyhne ani vývoji nástupců za své klíčové ISR letouny, jako jsou „awacsy“ E-3 Sentry, radarové letouny pro sběr informací o pozemních cílech E-8 Joint STARS nebo letouny radioelektronického (SIGINT) průzkumu RC-135.

 

Propagační video sledovací, průzkumné a zpravodajské 480. letky (480th ISRW) USAF názorně ukazuje výzvy při zpracování obrovského množství dat.
 

Třídění obrovského množství informací (tzv. Velkých dat“; „Big Data“) dostanou na starost systémy využívající umělou inteligencí, které budou vybírat a zobrazovat jen klíčové informace nutné ke splnění úkolu. Umělá inteligence na základně obrovského množství dat, i s přístupem k historickým, psychologickým, sociologickým, politologickým (atd.) informacím může dokonce nastolit nejpravděpodobnější směry vývoje v určité oblasti (ať už ve válce nebo míru).
 

Příklad ‒ chytrý algoritmus může sledovat sociální sítě (mobilní příspěvky od stovek milionů uživatelů), webové stránky a z obrazových snímků (získaných z dronů) vzorce chování lidí v určitě oblasti. Pokud se na internetu objeví výzvy k provedení nějaké nepřátelské akce a umělá inteligence z obrazových informací (pořízených satelity, drony, pouličními kamerami) zároveň zachytí neustále se scházející malé skupinky mladých mužů, bude to důvod k pozornosti.

 

Stejně tak umělá inteligence dokáže ze širokoúhlých leteckých snímků zcela automaticky rozpoznávat nově postavené budovy, počty aut, sledovat neobvykle vzorce chování aut (pohyb v odlehlých oblastech), atd. Drony mohou například sledovat vybranou oblast nebo konkrétní budovu dny nebo měsíce, a po příchodu osob automaticky upozornit velitelství.

 

V každém případě umělá inteligence schopná procházet, třídit a dávat do souvislosti obrovské množství dat z tisíce různorodých senzorů a zdrojů, bude hrát naprosto zásadní roli na bojišti budoucnosti. Umělá inteligence přitom nebude „radit“ lidem jen v prostředí ISR (na taktické, operační i strategické úrovni), ale také posádkám bojové techniky i jednotlivým pěšákům.

Zdroj: C4ISRnet

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Námořní dron Sea Hunter: Revoluce v námořním válčení

Americká DARPA dokončila vývoj námořního dronu Sea Hunter. K jeho hlavním úkolům patří vyhledávání a ...

Detailní ukázka koncepce parazitních dronů Gremlins

Americká vojenská výzkumná agentura DARPA zveřejnila video názorně vysvětlující koncepci nasazení ...

Izraelský dron zničil systém protivzdušné obrany Pancir-S1

Izrael ve čtvrtek provedl odvetný letecký úder na íránské cíle v Sýrii a podle tiskové zprávy ...

Izrael využívá civilní drony ke kontrole davu

Během posledních dvou let se na blízkovýchodních bojištích rozšířilo využívání civilních dronů. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • KOLT
  20:37 07.08.2018

  Superme, naprostý souhlas.

 • Superme
  20:32 07.08.2018

  juhelak - No zrovna DARPA je organizace, která si podle mě ty dolary zaslouží. Tam opravdu vymýšlí revoluční věci (třeba první internet, GPS /nyní pracují na jeho nástupci/, rozpoznávání hlasu,..). Mají řadu skvělých a revolučnch projektů i dnes. A i fanoušci kosmounatiky si tam najdou své... X-37, Phantom Express - samozřejmě je to hlavně určenopro armádu, ale z těch technologií by v budoucnu mohla těžit třeba právě NASA. NASA by si zasloužila peněz samozřejmě mnohem víc, ale z jiných zrojů, ne od DARPY :)

 • Jakub2
  13:22 07.08.2018

  Uveřejnění jednoho strategického dokumentu a zdejší diskutéři hromadně propadají vidinám revolucí, skynetu a dalších nesmyslů. Vždyť je to jen návrh o tom, jakým směrem se budou lít finance do projektů. Samozřejmě takový plán dozná revizí a změn poté, co se setká s realitou = z celého plánu se může realizovat jen malá část nebo taky nic.

  Don't panic!

 • Pla-men
  13:10 07.08.2018

  Ano je to policejní stát. Dokud Ti neznasilní sosedku, nevykradou byt. Nebo se ve škole s tvými dětmi neodpálí nějaký pošuk. To zas stejní lidé budou řvát co dělala policie, BIS, armáda...

 • Jara
  13:01 07.08.2018

  Ale tohle je další krok k “osakání” demokracie, cíl je všechno a všechny neustále sledovat, už ted jsme všichni pod dohledem a svázáni byrokracií, jsem sám komu se tenhle směr vývoje nelíbí ? Budeme chránit demokracii a svobodu tím že vybudujem policejní stát ?

 • Pla-men
  12:30 07.08.2018

  Všechny ty technologie jsou k ho..u, když nezmění myšlení lidí. Jak ukazují příklady amerických dobrodružství posledních let.... Prostě nepřítele nemůžete jen prorazit ,musíte ho o své pravdě přesvědčit. I když je jasné, že kdyby chtěli, tak vymažou Afganistán z mapy lusknutím prstů..

 • Cami
  12:19 07.08.2018

  "Můžeme vždy počítat s tím, že Američané udělají správnou věc, tedy poté, co napřed vyzkoušejí všechno ostatní." Sir Winston Churchill

 • RiMr71
  11:32 07.08.2018

  ...jen aby to neskončilo tak, že proti palbě z kalachů budeme bojovat zuřivým tweetováním :)

  Náskok USA v této oblasti se stále zvětšuje, ale věřím, že mají rozpracované i scénáře "co včil", když z nějakého důvodu o značnou část své informační převahy přijdou.

 • juhelak
  11:23 07.08.2018

  Ač fanoušek military tak mi od USA už přijde přehnane jak tam pumpují natisknute peníze jen pro udrzeni dominance. Radsi bych část Darpy a financi poslal pod NASA.

 • analytic
  11:15 07.08.2018

  Zní to sice jako ze scifi, ale je to nezadržitelný trend. Jak se tehdejším součastníkům asi jevily první tanky, letouny atp.? Dokázali si tehdy představit jejich budoucí masové nasazení a současné schopnosti?

  Rozhodujícím nadále zůstane člověk a konvenční výzbroj nezanikne. Ale za jeden z rozhudujících faktorů ve válce(pokud už k ní dojde) přestane být považováno úsilí o získání převahy sil a prostředků, ale bude postupně nahrazováno úsilím o získání informační převahy, která umožní silám a prostředkům dosáhnout vítězství.

 • Bender
  10:27 07.08.2018

  Pánové, nesmějte se mě ale připomíná mi to Skynet (vím, ten měl ještě přístup k atomovkám). :)