Budoucnost tanku Leopard 2 – technologický vývoj stále pokračuje

Budoucnost tanku Leopard 2 – technologický vývoj stále pokračuje
Leopard 2 A7 / DP (Zvětšit)

Tank Leopard 2 od německého výrobce Krauss-Maffei Wegmann patří k nejrozšířenějším a nejvýkonnějším tankům západní provenience. Je to také jediný tank, který se v současné době vyrábí na evropském kontinentě. Vše navíc směřuje k tomu, že se stane standardním tankem české armády na dlouhá desetiletí.

Česká armáda má v nejbližších měsících dostat z Německa darem 14 tanků Leopard 2A4 a jeden vyprošťovací tank na stejné platformě. Vláda se navíc chystá vyjednávat o nákupu zcela nových tanků Leopard 2A7 v počtu kolem 50 kusů. Darované tanky budou pocházet z rezerv, které mají německé firmy, neboť německá armáda žádné starší tanky vhodné k darování nemá. Před dodáním projdou tanky technickými prohlídkami a opravami, aby byly plně bojeschopné. Náklady na uvedení tanků do patřičného stavu a také na dodávky munice a podpůrného vybavení uhradí německá vláda. Podle vyjádření ministerstva obrany se navíc počítá s modernizací verze A4 na verzi A7, a to po roce 2025.

Podobným způsobem v posledních letech postupuje i německý Bundeswehr. Všechny tanky verzí A6, A7 a A7V, které má ve výzbroji, vznikají modernizací původních tanků A4, které německá armáda používá od 80. a 90. let, nepocházejí tedy z novovýroby. Celý proces modernizace starších verzí tanku Leopard 2 i výroby nových tanků pro zahraniční zákazníky u firmy Krauss-Maffei Wegmann (KMW) je doprovázen postupným technologickým vývojem koncepce tanku a vylepšováním jeho výkonů i bojových schopností. To je dobrá zpráva pro českou armádu, neboť v budoucnu, pokud dojde k nákupu nových tanků od KMW, může armáda dostat výrazně pokročilejší stroje, než jaké jsou v současné době zavedeny v armádách NATO i mimo alianci. Jak by mohly budoucí tanky pro AČR vypadat, naznačil demonstrátor Leopardu 2A7 vystavený nedávno na veletrhu Eurosatory 2022.


Leopard 2A7; větší foto / DP

Výroba první verze tanku Leopard 2 začala v roce 1979, ten se pak postupně se stal standardním tankem Bundeswehru a dalších zemí Severoatlantické aliance i států mimo ni. Za několik desetiletí v KMW vyvinuli řadu verzí a modernizací, které tank udržovaly na špici technologického vývoje. I zatím poslední varianta Leopard 2A7, kterou německé ozbrojené síly zařadily do výzbroje v roce 2014, není tou poslední v řadě. KMW stále pracuje na vylepšením a modifikacích, tak například před pár lety vznikla subverze Leopard 2A7V přizpůsobená požadavkům Bundeswehru nebo provedení Leopard 2A7+ s vylepšeními podle představ některých zahraničních zákazníků.

Na veletrhu Eurosatory 2022 firma KMW představila demonstrátor nejnovějšího provedení Leopardu 2A7 s novými prvky zvyšujícími bojové schopnosti tanku, jeho mobilitu i ochranu osádky, jež reagují na nové hrozby moderního bojiště. Základní koncepce tanku ani velikost a rozmístění osádky se nezměnily. V přední části korby vpravo, tak jak je to zvykem u všech německých obrněných vozidel, má své místo řidič, v bojové věži pak operují velitel, střelec a nabíječ. Demonstrátor si tedy uchoval systém ručního nabíjení kanonu.

Jde o vylepšenou verzi typu A1 osvědčeného tankového kanonu L55 ráže 120 mm o délce 55 ráží. Kanon dokáže vystřelovat novou protipancéřovou stabilizovanou munici APFSDS, také nejmodernější průbojné projektily a programovatelnou univerzální vysoce výbušnou munici. Množství vezené munice činí podobně jako u předešlých verzí tanku Leopard 2 celkem 42 kusů. Sekundární zbraní je koaxiální lehký kulomet ráže 7,62 mm instalovaný nalevo od kanonu. Na věž přibyla nově zbraňová dálkově ovládána stanice Kongsberg Protector RWS s těžkým kulometem M2 ráže 12,7 mm. Ta slouží k ochraně tanku proti blízkým hrozbám ze země i proti pozorovacím o bojovým dronům.

Demonstrátor vystavený na Eurosatory je opatřen novým modulárním pancéřováním na korbě i věži, které výrazně zvyšuje odolnost proti granátům pancéřovek i protitankovým řízeným střelám. Moduly nového pancéřovaní chrání osádku ve věži ze všech stran, na korbě jsou umístěny především vpředu a na bocích. Rovněž byla zesílena podlaha korby, která tak zajišťuje ještě vyšší ochranu osádky před výbuchy protitankových min a nástražných výbušných zařízení.


Leopard 2A7; větší foto / DP

Odolnost tanku nově zvyšuje i systém aktivní ochrany pancéřových vozidel EuroTrophy kategorie hard-kill, což je v Německu vyráběná verze izraelského systému Trophy. Instalace modulů systému EuroTrophy do určité míry změnila tvar věže ve srovnání s dřívějšími verzemi A5, A6 a A7, na střeše věže navíc přibyly efektory tohoto ochranného systému. Demonstrátor je také nově vybaven velitelským periskopem PERI RTWL, který pochází z bojového vozidla pěchoty Puma. Do jeho výbavy spadá celokruhový pozorovací systém, infračervená kamera třetí generace, dále laserový dálkoměr a nové gyroskopy s optickými vlákny, nechybí ani varovný systém laserového ozáření.

Maximální bojová hmotnost demonstrátoru může dosahovat až 64,3 t. Do pohybu tuto váhu dostává powerpack s kapalinou chlazeným dieselovým dvanáctiválcem MTU MB 873 Ka-501 se dvěma turbodmychadly o výkonu až 1100 kW při 2600 otáčkách za minutu. Jeho sílu na hnací kola přenáší plně automatická převodovka Renk HSWL 354 se čtyřmi převodovými stupni vpřed a dvěma vzad s možností volby jejich rozsahu z místa řidiče. Konstruktéři oproti předchozím verzím Leopardu 2 vylepšili systém chlazení powerpacku. Tank je také vybaven pomocnou energetickou jednotkou o výkonu 20 kW.

Demonstrátor nejnovější verze Leopardu 2A7 může dosahovat maximální rychlosti 60 km/h na zpevněných komunikacích, přičemž jízdní dosah činí 400 km. Dokáže zdolat stoupání až 60 procent, boční náklon může činit až 30 procent, tank je také schopen překonávat příkopy o šířce 3 m a vertikální překážky do výšky 1 m.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Leopard 2 Ax: Odlehčený Leopard 2 s nabíjecím automatem

Již nějakou dobu se spekuluje o vývoji nové verze hlavního bojového tanku Leopard 2. Projekt je ...

PREMIUM Německé tanky Leopard 2 pro Armádu České republiky

Armáda České republiky získá německé tanky Leopard 2. Přesný počet a typ není znám. Moc variací se ...

PREMIUM Tanky Leopard 2 A4 pro Polsko. Varšava je obezřetná

Minulý pátek zveřejnil německý Der Spiegel článek o německých peripetiích s dosažením dohody s ...

Tanky Leopard 2 míří do české armády

Česká armáda už řadu let potřebuje 7. mechanizovanou brigádu přezbrojit novou technikou. Staré ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Harvest
  14:55 02.02.2023

  Nemecký minister obrany sa vyjadril, že budúci tank nemeckej armády musí vážiť menej ako 50 ton. Pre porovnanie posledná verzia Leopard2A7 váži viac ako 70 ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemecký minister obrany sa vyjadril, že budúci tank nemeckej armády musí vážiť menej ako 50 ton. Pre porovnanie posledná verzia Leopard2A7 váži viac ako 70 ton.

  https://www.edrmagazine.eu/iav... Skrýt celý příspěvek

 • Profesor
  08:33 15.09.2022

  PANE GROHMANNE, můžete se, prosím, k chybám v tomto článku nějak vyjádřit? Očekával bych, že by Vám jako jednateli AN mělo na kvalitě textů záležet. Také byste měli trvat na ...Zobrazit celý příspěvek

  PANE GROHMANNE, můžete se, prosím, k chybám v tomto článku nějak vyjádřit? Očekával bych, že by Vám jako jednateli AN mělo na kvalitě textů záležet.

  Také byste měli trvat na uvádění zdrojů zveřejňovaných informací.Skrýt celý příspěvek

 • Kusa
  15:52 14.09.2022

  By mě zajímalo, kudy tam leze řidič, protože ten jeho poklop je jen na pochodovku.

  By mě zajímalo, kudy tam leze řidič, protože ten jeho poklop je jen na pochodovku.

 • Laci
  19:54 13.09.2022

  Nejde mi odeslat nahlášení chyby v článku, tak to píšu aspoň tady.

  Koaxiální kulomet z principu nemůže být lehký kulomet, nýbrž vždy těžký.

  Nejde mi odeslat nahlášení chyby v článku, tak to píšu aspoň tady.

  Koaxiální kulomet z principu nemůže být lehký kulomet, nýbrž vždy těžký.

  • Profesor
   09:16 14.09.2022

   Autor se zřejmě rozhodl na četná upozornění na chyby v překladu nereagovat. Kolega arni níže zveřejnil původní znění celého zdrojového odstavce v angličtině - tam je to správně.

   Autor se zřejmě rozhodl na četná upozornění na chyby v překladu nereagovat. Kolega arni níže zveřejnil původní znění celého zdrojového odstavce v angličtině - tam je to správně.

 • Adanedhel
  08:04 13.09.2022

  Mě by se líbily jihokorejské tanky. Jsou váhové podrobnější T72 víc než abramsy. Ovšem pokud by nebyla infrastruktura problém byl bych pro Abramsy nejmodernějších verzí.

  Mě by se líbily jihokorejské tanky. Jsou váhové podrobnější T72 víc než abramsy. Ovšem pokud by nebyla infrastruktura problém byl bych pro Abramsy nejmodernějších verzí.

  • Jirosi
   06:28 14.09.2022

   Nejsou, je to na úkor ochrany. Viz verzd pro Norsko/PL.

   Infrastruktura problém není... viz nákupy v PL.

   Nejsou, je to na úkor ochrany. Viz verzd pro Norsko/PL.

   Infrastruktura problém není... viz nákupy v PL.

  • Laci
   17:47 14.09.2022

   A zase.. Máme tady vymyšlený kolo (Leopard 2), ale stále budou snahy o nahrazení kola XY-úhelníky (K2 & M1)...

   A zase.. Máme tady vymyšlený kolo (Leopard 2), ale stále budou snahy o nahrazení kola XY-úhelníky (K2 & M1)...

   • Nesher
    11:55 15.09.2022

    Amen

    Amen

 • meyla
  18:00 12.09.2022

  Po zkušenostech s Německem a ruskou agresí na Ukrajině (před i při ní) si opravdu nejsem jistý, že nakupovat německé zbraně je rozumné. Německo např. odmítlo přelet britských ...Zobrazit celý příspěvek

  Po zkušenostech s Německem a ruskou agresí na Ukrajině (před i při ní) si opravdu nejsem jistý, že nakupovat německé zbraně je rozumné. Německo např. odmítlo přelet britských Globemasterů s pěchotními zbraněmi pro Ukrajinu těsně před agresí, odmítlo reexport ještě sovětských houfnic, dodaných Lotyšsku z arzenálu Bundeswehru po NDR, léta se vysmívalo americkým požadavkům na 2% HDP na armádu. To jen ve vojenské oblasti. Kdo nechce vidět fakt, že Německo a jeho šílený Green Deal je dost velkou příčinou našich současných energetických potíží (které car Putin de facto jen využil), ten prostě asi nechce vidět vůbec. Od Němců bych nekupoval vůbec nic (byť beze sporu jsou zbrojařskou velmocí s opravdu zajímavými exponáty). Poláci to pochopili, jejich odklon od Německa mi přijde naprosto logický a hlavní orientace na jiné než německé "spojence" naprosto v pořádku. Kupovat Leopardy a cokoliv jiného od našich západních sousedů je podle mne dobře řízená sebevražda. Německá spojenectví s ruským (dříve sovětským) medvědem jsou prostě životu nebezpečná a vůči malým zemích jako my naprosto bezohledná.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   18:21 12.09.2022

   /Německo např. odmítlo přelet britských Globemasterů s pěchotními zbraněmi pro Ukrajinu/ Fake news. /léta se vysmívalo americkým požadavkům na 2% HDP na armádu./ nevysmívali se. ...Zobrazit celý příspěvek

   /Německo např. odmítlo přelet britských Globemasterů s pěchotními zbraněmi pro Ukrajinu/
   Fake news.
   /léta se vysmívalo americkým požadavkům na 2% HDP na armádu./
   nevysmívali se. Řekli že na to kašlou. Ostatně jako mnozí jiní pod dojmem věčného míru v Evropě.
   /Poláci to pochopili, jejich odklon od Německa mi přijde naprosto logický/
   "Pochopila" to PiS která si s Německa chce udělat svého protivníka a případě zemi na kterou se dají pohodlně shodit jejich vlastní neúspěchy.

   Na nákupu Leopardův není nic čeho by jsme se měli nějak extra bát. Používá je skoro celá Evropa.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   00:13 13.09.2022

   Tenhle prispevek vlastne blabol ma 12 lajku - a recykluje nesmysly porad dokola a jen se meni nick. Docela pobavila veta "Kupovat Leopardy a cokoliv jiného od našich západních ...Zobrazit celý příspěvek

   Tenhle prispevek vlastne blabol ma 12 lajku - a recykluje nesmysly porad dokola a jen se meni nick. Docela pobavila veta "Kupovat Leopardy a cokoliv jiného od našich západních sousedů je podle mne dobře řízená sebevražda" ... v zemi, ktera je natolik ekonomicky propojena s Nemeckem, ze nakup Leo2 je defacto to nejmensi.Skrýt celý příspěvek

   • Proxy
    08:44 13.09.2022

    Je to takový katův šleh, ale už roky nevěřícně koukám na Energiewende, která vzhledem k provázanosti evropských zemí byla na žalobu od úplného začátku, natož teď.

    Je to takový katův šleh, ale už roky nevěřícně koukám na Energiewende, která vzhledem k provázanosti evropských zemí byla na žalobu od úplného začátku, natož teď.

    • Jirosi
     06:44 14.09.2022

     Jako žalovat někoho za to, že všem okolo dodává levnou elektknu z Oze?

     Jako žalovat někoho za to, že všem okolo dodává levnou elektknu z Oze?

     • SYN_
      05:58 15.09.2022

      Problém je že jenom občas... Hodlali to řešit masivním dorovnáváním ve špičkách/když nesvítí pomocí hezkých poměrně čistých (i když stále fosilních!) rychle reagujících ...Zobrazit celý příspěvek

      Problém je že jenom občas...
      Hodlali to řešit masivním dorovnáváním ve špičkách/když nesvítí pomocí hezkých poměrně čistých (i když stále fosilních!) rychle reagujících plynovkách... jenže aby to nebylo moc drahé, natáhli tlusté trubky se strýčkovi Putinovi. Ten přece smlouvy vždycky dodrží, no na mou duší, čestné pionýrské...
      Jak to dopadlo/dopadá už teď víme.

      Toto NEMÁ přímou souvislost s nakupováním německých zbraní, ale je to celkem hezká ukázka zeleného fanatizmu vítězícího nad pragmatizmem.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:08 15.09.2022

      SYN_ : Plyn není podmínka fungování, ve Francii fungují Oze z Je... Ano, chyba byla plyn od Ruska... ale říkat to z pozioce CR, kde byli dodávky ze 100% kryty Ruským plynem... to ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN_ : Plyn není podmínka fungování, ve Francii fungují Oze z Je...
      Ano, chyba byla plyn od Ruska... ale říkat to z pozioce CR, kde byli dodávky ze 100% kryty Ruským plynem... to je pokrytectví

      Je to hlavně ukázka cest, kterou se postupně vydají všeceny země v Eu co nechtějí závislost na Rusku.
      Ono je jedno co si myslíme v ČR, tohle se fakticky děje...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:13 15.09.2022

      A pak je tu CEZ co chce stavět FVE v řádu gigavat...
      Ale to skvělé JE ho musí donutit stat postaví. Trošku divný...

      A pak je tu CEZ co chce stavět FVE v řádu gigavat...
      Ale to skvělé JE ho musí donutit stat postaví. Trošku divný...

   • meyla
    16:32 13.09.2022

    1/ nick nemenim a pouzivam jen tenhle 2/ jsem rad, ze vas muj prispevek pobavil 3/ nemecko je nemocny muz evropy (rikaji britove) 4/ (ne)prelet globemasteru je sporny diky ...Zobrazit celý příspěvek

    1/ nick nemenim a pouzivam jen tenhle 2/ jsem rad, ze vas muj prispevek pobavil 3/ nemecko je nemocny muz evropy (rikaji britove) 4/ (ne)prelet globemasteru je sporny diky vyjadreni britske strany, ktera vec vysvetlovala az nadmiru diplomaticky (podle mne se to tak stalo, ale nikomu to necpu) 5/ houfnice a zakaz reexportu nemeckych zbrani i jine vyzbroje (a munice) pred konfliktem je fakt (staci opravdu jen zadat dotaz v google a seradit podle datumu) 6/ nemecka neochota platit 2% hdp na armadu a arogantni vyjadrovani vsech kancleru od schroedera pocinaje je fakt 7/ energiewende je fyzikalni nesmysl, ktery energeticky ochromil EU (a stale ochromuje, viz. napr. posledni zastropovani cen, coz je de facto opet nic jineho nez dotace cen, tedy prerozdelovani socialistickeho typu) a ochromovat bude, vzpomente na mne v zime 8/ nevidim jediny duvod, proc nekupovat zbrane od amiku ci korejcu (minimalne oni vedi, co znamena sousedstvi s silenym sousedem) a opravdu si myslim, ze kupovat zbrane od nespolehliveho Nemecka je sebevrazda... a 9/ preji hezky den a pokud neco oznacujete za blabol, argumentujte... to, ze vas to pobavilo je fajn, ale argument to neni... preju hezky den:-)Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
     17:04 13.09.2022

     Meni nick nebylo nic na vas - jde o to, ze tyto blaboly, ktere jste tu vypsal...vypsalo pred vami na tomto foru uz x desitek lidi a tahle debata, kterou nebudu dale prodluzovat ...Zobrazit celý příspěvek

     Meni nick nebylo nic na vas - jde o to, ze tyto blaboly, ktere jste tu vypsal...vypsalo pred vami na tomto foru uz x desitek lidi a tahle debata, kterou nebudu dale prodluzovat tady probihala uz 30x.Skrýt celý příspěvek

     • meyla
      17:15 13.09.2022

      cist vsechny debaty zde cas nemam, cili netusim, ze se podobne debaty tady vedou... takze se rozloucime bez toho, ze byste alespon projevil ochotu blaboly vyvratit argumenty... ...Zobrazit celý příspěvek

      cist vsechny debaty zde cas nemam, cili netusim, ze se podobne debaty tady vedou... takze se rozloucime bez toho, ze byste alespon projevil ochotu blaboly vyvratit argumenty... preju 30x hezky den... a nebojte, uz to taky nebudu prodluzovat, fakt ztrata casu...Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     18:04 13.09.2022

     To je blábol.

     To je blábol.

  • Jirosi
   06:48 14.09.2022

   Meyla: Zkuste méně pro Ruský pohled na svět...

   Meyla: Zkuste méně pro Ruský pohled na svět...

   • RiMr71
    18:59 14.09.2022

    ...Jirosi, časem jsem získal pocit, že jsi na tom v podstatě se vším jak s jazykem českým. Podivné oslí můstky (kdo varuje před Německem sdílí ruský pohled), fanatická obhajoba ...Zobrazit celý příspěvek

    ...Jirosi, časem jsem získal pocit, že jsi na tom v podstatě se vším jak s jazykem českým. Podivné oslí můstky (kdo varuje před Německem sdílí ruský pohled), fanatická obhajoba soláru a větru a útočení na JE ve stylu "zabij bobra, zachráníš strom" až po některé až legendární mimózoviny zde prezentované. Bráníš tu Německo, ale Německo je stejným spoluviníkem situace nejen na UA jako Rusko. Zdá se mi, že nemáš na očích klapky, ale solární panely.
    Aby bylo jasno, Tvé názory respektuju, jen nad nimi kroutím hlavou - no úplně stejně jako nad tím tvým pravopisem.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     10:04 15.09.2022

     Jenže jako vždy jd vss trošku jinak... -V Německu je podporována zelená lobby z cílem uvázat Německo k Ruskému plynu... -V CR se zase tyhle snahy vykládají jako důvod k opuštění ...Zobrazit celý příspěvek

     Jenže jako vždy jd vss trošku jinak...
     -V Německu je podporována zelená lobby z cílem uvázat Německo k Ruskému plynu...
     -V CR se zase tyhle snahy vykládají jako důvod k opuštění EU..
     -Realne to jen dodává levou elektrinu, ano posledních 10.let byla energie levná..
     - To, že se mi nelíbí lhaní o nefungovalo FVe v CR.... což, je energie co nemusím dovážet/tezit..
     -Neutocil jsem na JE, ale pouze nemám zaslepeny pohled "je řeší vse". Jak bylo vidět ve Fra neřeší...
     - Ano, jd viníkem stejně jako CR co už v roce 2014 UA nepomohla vojenský. Tedy nejsem porytec jak někdo... kdo ukazuje jen na ostatní... jako by nemohl mít vlastní názor a nestíháte za neho zodpovědnost. To mohou jen Němci...

     -Kdyz už není co tak hurá na pravopis ..
     Ano, nepíšu skvělé, mobil tomu nepomáhá. Ale není v mojí moci to změnit.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     10:17 15.09.2022

     Pokud chceme stavět Je, ok. Ale pak musíme stavět, nikoliv mluvit. A to ne jeden blok. Ale rovnou sériové všechny 4. na které je kapacita (úspory z rozsahu v řádu miliard, a ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud chceme stavět Je, ok. Ale pak musíme stavět, nikoliv mluvit. A to ne jeden blok. Ale rovnou sériové všechny 4. na které je kapacita (úspory z rozsahu v řádu miliard, a smysluplný plán pro firmy k posílení se na zakazce)

     Jenže, pod tohle se odmítne podepsat i vláda...Skrýt celý příspěvek

 • Profesor
  17:50 12.09.2022

  "Kanon dokáže vystřelovat novou protipancéřovou stabilizovanou munici APFSDS, také nejmodernější průbojné projektily a programovatelnou univerzální vysoce výbušnou ...Zobrazit celý příspěvek

  "Kanon dokáže vystřelovat novou protipancéřovou stabilizovanou munici APFSDS, také nejmodernější průbojné projektily a programovatelnou univerzální vysoce výbušnou munici."
  ______________________________________________

  1) O APFSDS není třeba psát, že je stabilizovaná. Tato informace je již obsažena v akronymu APFSDS, protože APFSDS = Armour-piercing fin-stabilized discarding sabot = Protipancéřová šípově stabilizovaná(!) střela s oddělitelnou vodicí částí.

  2) Jaký je podle autora (překladatele) rozdíl mezi APFSDS a moderním průbojným projektilem? Není právě APFSDS moderním průbojným projektilem? Nebo jsou tím míněny kumulativní střely apod.? Ten text je zmatečný a AN si nedaly poradit.

  3) Horní fotka se nezvětšuje, zobrazuje se úplně jiná.Skrýt celý příspěvek

  • Profesor
   09:07 13.09.2022

   Fotka opravena.
   PROČ TY BLÁBOLY NEOPRAVÍTE?
   Proč neuvádíte zdroj?

   Fotka opravena.
   PROČ TY BLÁBOLY NEOPRAVÍTE?
   Proč neuvádíte zdroj?

   • Tonda
    10:25 13.09.2022

    Pane profesore, vozíte se na volovinách. Rozhodně to nejsou bláboly, maximálně nepřesné formulace, které můžete slušně uvést na pravou míru. Pochybuji, že vy sám jste vždy za všech ...Zobrazit celý příspěvek

    Pane profesore, vozíte se na volovinách. Rozhodně to nejsou bláboly, maximálně nepřesné formulace, které můžete slušně uvést na pravou míru. Pochybuji, že vy sám jste vždy za všech okolností tak přesný, tak dokonalý, tak se prosím kroťte.Skrýt celý příspěvek

    • Profesor
     12:29 13.09.2022

     Velmi slušně jsem na nepřesnosti v článku reagoval několikrát. Nejprve přímo upozorněním na chyby, později zde v diskuzi. Nestál jsem redakci ani za odpověď. Že se v diskuzi někdo ...Zobrazit celý příspěvek

     Velmi slušně jsem na nepřesnosti v článku reagoval několikrát. Nejprve přímo upozorněním na chyby, později zde v diskuzi. Nestál jsem redakci ani za odpověď. Že se v diskuzi někdo občas ve spěchu utne, se stává. Ale v redakčním článku by takové chyby být neměly. A už vůbec ne po upozornění na ně.Skrýt celý příspěvek

     • ggtt
      12:51 13.09.2022

      Cas zacat prispievat clankami a ukazat standard.

      Cas zacat prispievat clankami a ukazat standard.

     • arni
      13:02 13.09.2022

      Profesor má pravdu, originální text viz níže. AN mají opět špatný překlad a redaktor zase selhal. The Leopard 2A7 Demonstrator is armed with an improved 120mm L55A1 main gun which ...Zobrazit celý příspěvek

      Profesor má pravdu, originální text viz níže. AN mají opět špatný překlad a redaktor zase selhal.

      The Leopard 2A7 Demonstrator is armed with an improved 120mm L55A1 main gun which is able to fire a new APFSDS (Armor-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot) round as well as state-of-the-art Kinetic Energy tank rounds and the latest programmable High Explosive multipurpose ammunition. The tank carries a total of 42 rounds. The second armament includes one 7.62mm coaxial machine gun mounted to the left of the main armament. The roof of the turret is fitted with Remote Controlled Weapon Station (RCWS) armed with one 12.7mm heavy machine gun.Skrýt celý příspěvek

     • Tonda
      13:47 13.09.2022

      To arni: Až budete dělat jediného redaktora a provozovatele internetových stránek typu AN naprosto bez chyby - budete muset pročítat desítku dlouhých odborných článků denně, napsat ...Zobrazit celý příspěvek

      To arni: Až budete dělat jediného redaktora a provozovatele internetových stránek typu AN naprosto bez chyby - budete muset pročítat desítku dlouhých odborných článků denně, napsat denně alespoň jeden (správně formulovaný) článek, kontrolovat diskuze a chod webu, tak budete mít nárok na takovou kritiku. Ale protože zjevně nevíte, co to obnáší, tak se z vaší strany jedná pouze o klacek, který, protože z nějakého důvodu chcete, jste si našel na "bití psa". Nic víc, nic míň.Skrýt celý příspěvek

     • Profesor
      16:49 13.09.2022

      A stačilo tak málo. Opravit spornou větu, v lepším případě se ještě omluvit. Trvalo by to kratší dobu, než tady urputně debatovat. Omlouvám se za zbytečně silné slovo ...Zobrazit celý příspěvek

      A stačilo tak málo. Opravit spornou větu, v lepším případě se ještě omluvit. Trvalo by to kratší dobu, než tady urputně debatovat.

      Omlouvám se za zbytečně silné slovo "bláboly".

      Rád čtu AN, jen by Vám někdy neškodilo trochu více pokory.Skrýt celý příspěvek

     • arni
      17:10 13.09.2022

      To Tonda: Chyby dělá každý. Pokud jsem na ni upozorněn, opravím ji. Proč ale ta ukřivděná reakce? Pokud se chci zlepšovat/nechci zhoršovat, kritiku vítám. Klacek jsem nehledal, ...Zobrazit celý příspěvek

      To Tonda: Chyby dělá každý. Pokud jsem na ni upozorněn, opravím ji. Proč ale ta ukřivděná reakce? Pokud se chci zlepšovat/nechci zhoršovat, kritiku vítám.

      Klacek jsem nehledal, jen jsem upozornil na chybu.

      A zatraceně dobře vím, co TO obnáší.Skrýt celý příspěvek

     • Tonda
      22:50 13.09.2022

      Přátelé, všimli jste si, že nejsem autor toho článku pan Grohman? A že jsem se jen postavil za něj, proti podle mého soudu neadekvátní reakci jednoho z diskutujících? Opravit nic ...Zobrazit celý příspěvek

      Přátelé, všimli jste si, že nejsem autor toho článku pan Grohman? A že jsem se jen postavil za něj, proti podle mého soudu neadekvátní reakci jednoho z diskutujících? Opravit nic nemůžu, omlouvat se za chybu druhého taky ne, a apel na pokoru a upozornění na ukřivděnou reakci, když autor vůbec do diskuse nevstoupil? :-)) Dávejte trochu pozor.... :-)Skrýt celý příspěvek

     • Profesor
      09:21 14.09.2022

      To Tonda: To je právě ta chyba, že autor do diskuze vůbec nevstoupil.

      To Tonda: To je právě ta chyba, že autor do diskuze vůbec nevstoupil.

 • FantomasMan
  15:27 12.09.2022

  Nebudeme tu bláhový a všetci dobre vieme prečo nám Nemci dali "za darmo" tanky Leopard 2A4. Tu sa jasne počíta v neskoršom období so zakúpením vylepšení na verziu A5 alebo A7. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebudeme tu bláhový a všetci dobre vieme prečo nám Nemci dali "za darmo" tanky Leopard 2A4. Tu sa jasne počíta v neskoršom období so zakúpením vylepšení na verziu A5 alebo A7. Ale ja nie som proti tomuto biznisu. Len konštatujem, že v dnešnom svete nič nie je za darmo. Každopádne plne podporujem snahy našich vlád aby sme sa komplet zbavili zastaralej Sovietskej techniky. Napríklad tak, že ju kompletne darujeme Ukrajine.Skrýt celý příspěvek

  • ggtt
   15:54 12.09.2022

   Tak mne napada aj moznost darovania Moldavsku alebo Gruzinsku.. tiez si potrebuju v dohladnej dobe vyriesit svoje problemy.

   Tak mne napada aj moznost darovania Moldavsku alebo Gruzinsku.. tiez si potrebuju v dohladnej dobe vyriesit svoje problemy.

  • Arthur
   16:12 12.09.2022

   Slovenské tanky, ale prechádzajú generálnymi opravami. zdroj: https://www.youtube.com/watch?... Z Nemecka k Nám pride 15ks tankov Ĺeopard 2A4 po generálnych ...Zobrazit celý příspěvek

   Slovenské tanky, ale prechádzajú generálnymi opravami.
   zdroj: https://www.youtube.com/watch?...

   Z Nemecka k Nám pride 15ks tankov Ĺeopard 2A4 po generálnych opravách.

   Inými slovami budeme mať 30ks tankov T-72M1 a 15ks tankov po generálnych opravách súcich na modernizáciu.

   Pokiaľ pôjdeme do modernizácie 15ks Leopardov 2A4 na nejaký štandard nazvime ho 2ASK (prípadne ČR 2ACZ) treba sa poučiť z modenizácie poľskej 2APL.
   zdroj: https://www.youtube.com/watch?...

   Žiaľ čo sa týka generálnych opráv T-72M1 vypadá to tak, že celý tank je v podstate nanovo vyrobený (zrejme ohlodaný na korbu) avšak nemodernizovaný a len komplet repasovaný i keď oni radi hovorili o ňom, že je nový od motoru až po vnútrajšok.

   Suma sumárum: údajne žiadne nové ani len pozorovacie prístroje ako napr. TPN-1-49-23 M či reaktívny pancier ERA či zvýšenie výkonu motora na cca 620kW či nový SRP, stabilizátor až po modernizovaný kanón, ale čisto len generálna oprava čo je brutálny fail i keď páni boli aspoň nadčení, že prostredie tanku je ako nové a nič sa nezasekáva a pod. ...

   P.S. zostáva len dúdať, že nové vedenie MO sa v ďalšej fáze inšpiruje členom NATO Bulharskom, ktoré tiež najprv len vykonalo GO na 13ks a až následne ich štátny podnik TEREM dostal zelenú od MO a Vlády na modernizáciu kde za subdodávateľa bol vybraný izraelský Elbit Systems a ich modernizácia tanku T-72. Pri tejto préležitosti dávam do pozornosti aspoň čiastočnú modernizáciu tanku T-72M1-SK, ktorou disponuje VTSÚ Záhorie, nehovoriac o modernizáciu z pred vyše 20-tich rokov v podobe tanku T-72M2 Moderna a zároveň najnovšej modenizácii tankového kanónu GTS-125 od ZŤS Špecial.Skrýt celý příspěvek

   • Martinos
    17:13 12.09.2022

    Však nepošlú na Ukrajinu nepojazdný šrot.
    Za dva roky sa rozhodne o nákupe nových tankov, na výber bude: Leopard 2 A7, CV90-120, možno K2.

    Však nepošlú na Ukrajinu nepojazdný šrot.
    Za dva roky sa rozhodne o nákupe nových tankov, na výber bude: Leopard 2 A7, CV90-120, možno K2.

    • Arthur
     19:19 12.09.2022

     Namiesto skutočnej pomoci Ukrajine Naď vybral do budúcnosti najdrahšiu cestu zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

     Namiesto skutočnej pomoci Ukrajine Naď vybral do budúcnosti najdrahšiu cestu

     zdroj: https://komentare.sme.sk/c/230... Skrýt celý příspěvek

     • Martinos
      20:16 12.09.2022

      Strašné fabulácie. Keby tie tanky nevyjednal, tak ho Kugla zdrbe, že pripravil Slovensko o vynikajúce tanky.
      Kým sa vyberú a dodajú nové tanky, budeme mať aspoň tých pár Leo A4.

      Strašné fabulácie. Keby tie tanky nevyjednal, tak ho Kugla zdrbe, že pripravil Slovensko o vynikajúce tanky.
      Kým sa vyberú a dodajú nové tanky, budeme mať aspoň tých pár Leo A4.

     • Ján Paliga
      20:29 12.09.2022

      Kugla je horší ako Vojáček... :)

      Kugla je horší ako Vojáček... :)

     • J4KU8
      10:09 13.09.2022

      To co ze sebe p. Vojáček stojí většinou za to. Vždy mi na Twitteru zpříjemní den :D člověk se krásně zasměje :)

      To co ze sebe p. Vojáček stojí většinou za to. Vždy mi na Twitteru zpříjemní den :D člověk se krásně zasměje :)

  • Poly
   16:25 12.09.2022

   Tak to by mě nijak nevadilo. Pravým důvodem je ale fakt, že když dostaneme 2A4, tak by si racionálně uvažující zákazník koupit nové 2A7. Dost mě vadí, že K2PL se už nevyrábí. Pak ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak to by mě nijak nevadilo. Pravým důvodem je ale fakt, že když dostaneme 2A4, tak by si racionálně uvažující zákazník koupit nové 2A7.

   Dost mě vadí, že K2PL se už nevyrábí. Pak bych je poslal s 2A4 k šípku. Neposílali jsme na UA ty naše křápy proto, aby jsme pak chtěli od jiných náhradu zdarma.Skrýt celý příspěvek

 • lukus
  15:24 12.09.2022

  Laicky mi přijde, že Trophy prostě nasazené na předek pancíře je velmi zranitelné u tohoto demonstrátoru. A taky to vypadá dost blbě. EMBT má Trophy zakomponovány do věže. EMBT je ...Zobrazit celý příspěvek

  Laicky mi přijde, že Trophy prostě nasazené na předek pancíře je velmi zranitelné u tohoto demonstrátoru. A taky to vypadá dost blbě. EMBT má Trophy zakomponovány do věže. EMBT je minimálně vizuálně pěknější a můžemě si říkat, co chceme, ale pěkné věci se taky dobře prodávají.
  Ani třikrát vytuněná Škoda Octavia RS2 s mega přítlačným křídlem, spoilerem drhnoucím o asfalt atd, nebude mít prodejní úspěch nové RS3...Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:57 12.09.2022

   Věž EMBT vypadá už na první pohled divně. To co má zakomponované do věže určitě není Trophy. Na to má hodně malé antény radaru. Co se týče jejich umístění u věží které pro Trophy ...Zobrazit celý příspěvek

   Věž EMBT vypadá už na první pohled divně. To co má zakomponované do věže určitě není Trophy. Na to má hodně malé antény radaru. Co se týče jejich umístění u věží které pro Trophy nebyli přímo navržené je to vždy kompromis (u bachraté věže Merkavy se zakomponuje výrazně lépe než u štíhlé věže Leopardu). Tohle je za mě lepší řešení než třeba u Abramsu kde "konzola" s Trophy výrazně přesahuje obrys tanku.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   17:41 12.09.2022

   Oba demonstrátory to mají nalepené nesmyslně. U EMBT jsou senzory a průhledy rozmístněné, že prakticky každý zásah něco z toho trefí. Merkava jako první uživatel Trophy to má lépe ...Zobrazit celý příspěvek

   Oba demonstrátory to mají nalepené nesmyslně. U EMBT jsou senzory a průhledy rozmístněné, že prakticky každý zásah něco z toho trefí.
   Merkava jako první uživatel Trophy to má lépe integrované.Skrýt celý příspěvek

 • Splasher
  14:08 12.09.2022

  Už si připravuje Strnad fabriku na Leopardy? :))

  Už si připravuje Strnad fabriku na Leopardy? :))

  • Adam233
   14:12 12.09.2022

   A kdo mu ty Leopardy bude delat? Uz ted nejsou lidi.

   A kdo mu ty Leopardy bude delat? Uz ted nejsou lidi.

   • Splasher
    14:17 12.09.2022

    To netuším. Opozice straší podzimní obří nezaměstnaností, tak asi pak někoho sežene.

    To netuším. Opozice straší podzimní obří nezaměstnaností, tak asi pak někoho sežene.

   • pajo
    13:01 13.09.2022

    Podľa ľudia sú, len sa musia adekvátne zaplatiť. Pri cene tanku 10+mil. eur za kus by to hádam nemusel byť problém :) Výhoda kríz ako je táto by mala byť, ze podniky musia šetriť ...Zobrazit celý příspěvek

    Podľa ľudia sú, len sa musia adekvátne zaplatiť. Pri cene tanku 10+mil. eur za kus by to hádam nemusel byť problém :)
    Výhoda kríz ako je táto by mala byť, ze podniky musia šetriť a hľadať cesty, ako ušetriť a zefektívnych výrobu, a tým sa stať konkurencioschopnými aj do budúcnosti. Neprespektívne podniky skrachujú a presunú sa ľudia tam kde to vedia lepšie. Aspoň to hovorí teória :)Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   14:53 12.09.2022

   Spíš si plánuje jaké komponenty bude moct dodávat. Sem kompletní výrobu nikdo nepřenese.

   Spíš si plánuje jaké komponenty bude moct dodávat. Sem kompletní výrobu nikdo nepřenese.

Načítám diskuzi...