Budoucnost tureckého letectva: TF-X s britskou pomocí nebo rovnou Tempest?

Budoucnost tureckého letectva: TF-X s britskou pomocí nebo rovnou Tempest?
Model TF-X (2018) / JohnNewton8, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Demonstrátor budoucího tureckého stíhacího letounu TF-X uskuteční svůj první let podle plánu Ankary v příštích třech letech. Turecká vláda tento týden vyhlásila soutěž na vývoj motoru, který má připravované stíhačky páté generace pohánět.

Turecký úřad pro obranné zakázky SSB (Savunma Sanayii Başkanlığı) v červnu vyzval potenciální zájemce o vývoj leteckého motoru k předložení svých návrhů. Podle informací časopisu Defense News na výzvu dosud odpověděli dva turečtí výrobci motorů, TUSAŞ Motor Sanayii a TRMotor. Ředitel SSB İsmail Demir očekává také brzkou reakci společnosti TAEC, joint venture britského výrobce motorů Rolls-Royce a tureckého průmyslového konglomerátu Kale.

Turecko se na vývoj a výrobu TF-X soustavně připravuje. Letos v lednu prezident země Recep Tayyip Erdoğan slavnostně otevřel 16 nových továren v ankarské zóně kosmického a leteckého průmyslu. Patřilo k nim nejen nové inženýrské centrum pro návrh, vývoj a výrobu nového letounu, ale i závod na výrobu kompozitních materiálů či středisko údržby a oprav.

Časopis Defense News v nedávném článku uvedl turecké požadavky na motor pro letoun TF-X. Z technického pohledu má pohonná jednotka novým stíhačkám umožnit dostup 20 km a maximální rychlost 2200 km/h. Čtyři netechnické podmínky tendru vyžadují výrobu motoru na území Turecka, práva duševního vlastnictví v tureckých rukou, žádná omezení pro vývoz a nákladovou efektivitu. Podle İsmaila Demira nabídka TAEC splňuje všechna kritéria kromě práv duševního vlastnictví.

„Pokud se nedohodneme s Rolls-Royce, Turecko bude pokračovat na vývoji motoru vlastními silami,“ uvedl ředitel SSB. V případě prototypu Demir naznačil možnost využití amerických motorů F110, které najdeme například v amerických stíhacích letounech čtvrté generace F-16. Ten již dokonce v licenci vyrábí jeden z účastníků tendru, společnost TUSAŞ Motor Sanayii.

 

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Nové globální postavení Turecka a velká turecká strategie

Polská výzkumná instituce Strategy&Future vydala jednu z prvních analýz popisující turecký ...

Ukrajina posiluje s Tureckem spolupráci ve vojenské oblasti

Vztahy mezi tureckou Ankarou a Moskvou jsou někdy jako na houpačce a za posledních dvacet let prošly ...

PREMIUM Ruské a americké technologie v turecké stíhačce TF-X

Podle Ismaila Demira, šéfa tureckého Úřadu pro obranný průmysl SSB (Savunma Sanayii Başkanlığı), ...

Evropské stíhačky Eurofighter pro Španělsko a Turecko

Španělsko koupí 20 evropských víceúčelových stíhaček Eurofighter za dvě miliardy euro. O ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.