Bulharská policie zřejmě zná spolupachatele atentátu v Burgasu

Burgas pachatel
Foto: Portrét pravděpodobného spolupachatele atentátu v Burgasu / bulharské ministerstvo vnitra

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že znají skutečnou totožnost jednoho ze spolupachatelů muže, který letos 18. července u leteckého terminálu v bulharském Burgasu vyhodil do povětří autobus s izraelskými turisty. S odvoláním na tiskovou mluvčí bulharské policie Stanelii Karadžovou to ve čtvrtek uvedl v angličtině informující bulharský zpravodajský server Novitate. Bohužel samotná identita atentátníka je stále neznámá.

 

Interpol již na svých stránkách zveřejnil podobiznu tohoto člověka, jeho jméno a národnost však zatím veřejnosti oznámeny nebyly. Jak server Novitate již v říjnu s odvoláním na bulharského ministra vnitra Cvetana Cvetanova informoval, vyšetřovatelé dospěli k závěru, že pravděpodobný sebevražedný atentátník měl nejméně tři, ale možná až pět kompliců.

Karadžovová nyní podle tohoto zdroje uvedla, že se policii podařilo zjistit, že se dva z nich v zemi pohybovali pod falešnými jmény Jacque Felipe Martin a Ralph William Rico a že se prokazovali padělanými americkými řidičskými průkazy, vydanými údajně ve státě Michigan.

Burgas pachatel Foto: Muž v modrém tričku uprostřed fotografie přinesl do autobusu bombu / bulharské ministerstvo vnitra

 

Pokud jde o stanovení identity muže, považovaného za sebevražedného atentátníka, vyšetřovatelé v uplynulých měsících příliš nových poznatků nezískali. Jak server Novitate informoval, znepokojení nad touto skutečností vyjádřil počátkem listopadu generální tajemník Interpolu Ronald Noble.

Ten v rozhovoru pro bulharskou televizi prohlásil, že je zarážející, že se doposud nepodařilo odhalit, o koho jde, i když všechny členské země této mezinárodní policejní organizace obdržely jeho podobiznu (AN ji společně s informacemi o vyšetřování zveřejnily 5. srpna loňského roku).

Server Novitate také uvedl, že z ohledání atentátníkových ostatků a jeho pitvy, které v říjnu provedla koronerka Galina Milevavová pouze vyplynulo, že tento muž byl míšencem s arabsko-evropskými rysy. Milevavová současně jednoznačně vyloučila, že by zkoumané ostatky mohly náležet militantnímu islamistovi švédského původu Mehdi Ghezalimu.

Foto: Atentátník v Burgasu zabil minulý rok šest izraelských turistů / YouTube

Ten byl pro napojení na mezinárodní extremistickou scénu několik let vězněn na americké vojenské základně Guantanámo. A pro podobnost s pravděpodobným sebevražedným atentátníkem byl zpočátku považován za pachatele tohoto teroristického útoku.

I když otázka, kdo konkrétně bombu u autobusu odpálil, zůstává stále nezodpovězená, server Novitate již v září citoval izraelského premiéra Benjamin Netanjahua, který během návštěvy Bulharska prohlásil, že izraelští vyšetřovatelé, stejně jako bezpečnostní služby USA a Velké Británie jsou přesvědčeni, že iniciátorem tohoto teroristického útoku byl Írán a militantní islamistické hnutí Hizballáh.

Mezinárodní rozměr tohoto atentátu přitom dokládá skutečnost, že proti obvinění Hizballáhu z podílu na tomto bombovém útoku se během listopadové návštěvy Bulharska ohradil libanonský premiér Najib Mikati.

Zdroj: Novinite , Novinite , Novinite

Nahlásit chybu v článku


Související články

Terorista z Burgasu byl možná sám obětí

Sebevražedný atentátník, po jehož vstupu na palubu jednoho z autobusů u letištního terminálu ...

Atentátníkem z Burgasu byl zřejmě Evropan

Mladík, spojovaný s teroristickým útokem na autobus s izraelskými turisty 18. července u letištního ...

Hizballáh se přihlásil k bezpilotnímu letadlu sestřelenému nad Izraelem

Před deseti dny izraelské obranné síly IDF zachytily a sestřelily cizí bezpilotní letoun. Nyní se ...

Detaily a pozadí izraelského náletu na Súdán

Týden nazpět izraelské letectvo podniklo nálet na Súdán. Cílem byla zbrojovka Jarmúk ve městě ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...