Bulharská vojenská pomoc Ukrajině

Bulharská vojenská pomoc Ukrajině
Bulharský MiG-29 / USAF, Staff Sgt. Michael R. Holzworth (Zvětšit)

Ukrajinské armádě loni na jaře velmi rychle docházela munice sovětské ráže a pohonné hmoty. Záchrana přišla nečekaně z Bulharska. Navzdory proruskému smýšlení významné části místní elity se bulharské vládě podařilo materiálně podpořit Ukrajinu. Nestabilní politická situace, kterou nevyřešily ani nedávné parlamentní volby, ovšem staví před další pomoc velký otazník. 

„Odhadujeme, že asi třetina munice, kterou ukrajinská armáda potřebovala v počáteční fázi války, pocházela z Bulharska,“ uvedl letos v lednu bulharský expremiér Kiril Petkov. Jeho snaha nasměřovat svou zemi více na západ se potýkala s odporem prokremelských politiků, včetně vládního partnera postkomunistické BSPzB. Petkov se dokonce krátce po vypuknutí ukrajinsko-ruské války zbavil vlastního ministra obrany Stefana Janeva, protože se veřejně vyjadřoval v duchu ruské válečné propagandy.

Petkovovo Bulharsko oficiálně žádné zbraně Ukrajině nedodávalo. Podobně jako Maďarsko bylo vnímáno jako příliš politicky závislé na Moskvě. BSPzB označila bulharské dodávky vojenské techniky ukrajinským silám dokonce za „červenou linii“ pro své pokračování v koaličním kabinetu. Vláda řízená proevropskou PP (Prodlžavame promjanata) v čele s Petkovem se přesto rozhodla Kyjevu materiální pomoc dodávat. Vyhýbala se přímým transakcím mezi vládami a k dodávkám využívala prostředníky. Zásobovací trasy vedly po zemi i vzduchem přes Maďarsko, Polsko a Rumunsko.

„Náš soukromý vojenský průmysl vyráběl na plné obrátky,“ vysvětlil Petkov. Záběry z loňského dubna podle něj ukazují nákladní letadla „po okraj naložená“ zbraněmi, která létají mezi Bulharskem a Polskem. Jejich cílem bylo velmi pravděpodobně polské letiště Rzeszów vzdálené 70 kilometrů od ukrajinských hranic a přísně střežené NATO. Odtud náklad putoval dále na Ukrajinu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Problémové polské stíhačky MiG-29 znovu létají. Polští piloti ale ztratili bojeschopnost

Po březnové nehodě se do aktivního provozu vrátily polské frontové stíhačky MiG-29. Očekává se ale, ...

První let americké víceúčelové stíhačky F-16 Block 70

Z letiště u výrobního závodu Greenville v Jižní Karolině poprvé vzlétl nejnovější model víceúčelové ...

Západní tanky a víceúčelové stíhačky pro Ukrajinu

Víceúčelové stíhačky pro Ukrajinu jsou již dlouho považovány za jeden z dalších logických kroků v ...

PREMIUM Západní stíhačky pro Ukrajinu: Američané mají tři scénáře

Ve Spojených státech se usilovně debatuje o poskytnutí západních stíhacích letounů Ukrajině. Rusko ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.