Bulharsko hledá náhradu za stíhačky MiG-29

Foto: Bulharský MiG-29; větší foto / Public Domain

Bulharské stíhačky MiG-29 pomalu zastarávají a jejich provoz navíc komplikuje nedostatek dostupných náhradních dílů. Ministerstvo obrany této balkánské země nyní oznámilo, že obdrželo tři oficiální nabídky na dodání nových nadzvukových stíhacích letadel.

Bulharské letectvo s mocným sousedem za zády

Páteř bulharského nadzvukového letectva tvoří v 15 stíhacích letadel MiG-29 (tři jsou dvoumístné). Donedávna je doplňovala šestice MiGů-21 - ty ale byly koncem roku 2015 z aktivní služby vyřazeny.Provoz dvoumotorových MiGů-29 od roku 2015 komplikuje roztržka mezi bulharským ministerstvem obrany a ruskou společností RSK-MiG. Ruská firma do roku 2015 zajišťovala servis a údržbu bulharských letadel, ale bulharská vláda jí odmítla končící kontrakt prodloužit. Jako zdůvodnění byla uvedena nutnost zbavit se závislosti na dodavatelích z Ruské federace, především ve světle války na Ukrajině.Z tohoto důvodu postupně klesl počet provozuschopných strojů na čtyři (jaro 2016). Bulharsko nakonec zadalo kontrakt na opravu a modernizaci šesti svých letadel polské společnosti WZL (Wojskowe Zaklady Lotnicze) v Bydgoszczi. Rusové se v reakci na to hlasitě ohradili, že polská firma nedisponuje potřebnými licencemi a vyjádřili pochybnost o další možné spolupráci.Bulharské ministerstvo obrany následně dále prodloužilo životnost svých Migů nákupem čtyř nových a šesti repasovaných motorů od bulharské společnosti Aviostar za cenu 21,8 milionu euro (zhruba 588 milionů korun), přičemž první dodávka motoruů se očekává v dubnu. Díky dodávce motorů a spolupráci s WZL bude nasaditelných 14 bulharských Migů.S ochranou vzdušného prostoru Bulharům v minulosti pomáhali dokonce i spojenci z NATO. Na symbolický jeden týden se k Migům v září minulého roku připojily čtyři stroje F-15C amerického letectva. Spojené státy tak učinily v rámci prokazování vůle podílet se na zajištění bezpečnosti jejich spojenců ve východní Evropě, a to především po zhoršení vztahů s Ruskem.Právě letadla Ruské federace v posledních letech často narušují bulharský vzdušný prostor, přičemž létají s vypnutými transpondéry."Je to velice znepokojivé, takže jsme přijali preventivní opatření," komentoval v minulém roce narušování bulharského vzdušného prostoru Nikolaj Nenčev, bulharský ministr obrany. Nenčev dodal, že narušení probíhá několikrát měsíčně (např v červnu 2016 6x) a že jedná o "provokace proti Bulharsku a bulharským vzdušným silám."

 

Foto: Společný "air policing" bulharských MiGů-29 a F-15C v bulharském vzdušném prostoru. / YouTube

 

F-16, Eurofighter nebo Gripen

Od roku 2020 bulharské Migy nahradí nová nadzvuková stíhací letadla. V první fázi půjde o osm strojů dodávaných nejpozději od roku 2020, dalších osm strojů Bulharsko nakoupí po roce 2023. Na nákup prvních osmi letadel Sofie vyčlenila 767 milionů euro (zhruba 20,7 miliardy korun).

 

Součástí kontraktu na mezivládní úrovni má být i nákup potřebného pozemního vybavení, logistického zabezpečení, výcvik pilotů a pozemního personálu a také pořízení malého množství protivzdušné a protizemní výzbroje.Zakázka má nyní tři oficiální uchazeče. Vlády Spojených států a Portugalska nabízejí olétané ex-americké F-16A/B. V případě výběru budou F-16 zmodernizovány portugalskou společností OGMA na standard MLU (Middle Life Upgrade). Právě touto cestou s v minulosti vydalo například Rumunsko.

 

Italská vláda nabízí k odkupu své starší dvoumotorové stroje Eurofighter Typhoon první výrobní série (Tranche 1), které mají oproti později vyrobeným strojům stejného typu omezené schopnosti. Švédská vláda zase nabídla zcela nové stroje JAS-39 Gripen C/D.Vyhodnocení nabídek proběhne do poloviny dubna letošního roku. Ještě letos bulharské ministerstvo obrany plánuje složit za letadla zálohu 102 milionů euro.Teoreticky ale všechny plány mohou zhatit březnové bulharské předčasné parlamentní volby. Na druhou stranu, tristní stav bulharského nadzvukového letectva již další modernizační odklady nesnese.

Zdroj: Flight Global

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cena stíhačky F-35A poprvé pod 100 milionů dolarů

Americké ministerstvo obrany a Lockheed Martin je před uzavřením dohody o dodávce desáté výrobní ...

Nová ruská stíhačka MiG-35 představena veřejnosti

Ruská Spojená letecká korporace (OAK) dnes představila mezinárodnímu publiku ve městě Lukhovitsy ...

Nové motory pro ruskou stíhačku T-50 (Su-50) po roce 2020

Oproti dřívějším informacím ruských médií, i tiskovým zprávám z ruského průmyslu, vývoj ruské ...

Cvičení Red Flag: Stíhačka F-35 ničí soupeře poměrem 15:1

Na probíhajícím leteckém cvičení Red Flag 17-1 na základně Nellis Air Force Base prokázala stíhačka ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • niko
  10:41 21.03.2017

  Ruske letectvo narusuje vzdusny priestor, alebo hospodarsku zonu krajin NATO uplne bezne. Niekedy neumyselne, vid znamy pripad z Estonska, ale najcastejsie umyselne. Mozno by ste ...Zobrazit celý příspěvek

  Ruske letectvo narusuje vzdusny priestor, alebo hospodarsku zonu krajin NATO uplne bezne. Niekedy neumyselne, vid znamy pripad z Estonska, ale najcastejsie umyselne. Mozno by ste si chlapi mali pozriet par spotterskych uctov na twittri, alebo ich webov a nemuseli by sme sa tu bavit o takej sprostosti, ci je vobec pravda, ze Rusi narusuju vzdisne priestory.Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  09:25 21.03.2017

  logik > A docital si cele tie clanky lebo napr toto http://www.eurasianet.org/node... hovori o vypnutych transponderoch "We could not conceal our surprise when we heard ...Zobrazit celý příspěvek

  logik > A docital si cele tie clanky lebo napr toto
  http://www.eurasianet.org/node...

  hovori o vypnutych transponderoch
  "We could not conceal our surprise when we heard Bulgarian Defense Minister Nikolay Nenchev saying in his speech on Nova TV that last month had seen the growing number of violations by Russian military planes, which had their ADS-B transponders off, of the Bulgarian zone of responsibility of NATO airspace "

  http://www.reuters.com/article...

  Nikolay Nenchev told Bulgarian television channel Nova TV that Russian military aircraft had entered what he termed "Bulgaria's area of responsibility" in NATO airspace four times in the past month.
  He said the planes had turned off their transponders – communications devices that, alongside normal radars, make it easier for an airplane to be located, especially in congested air space.

  Zase tam vidim zmienku o vypnutych transponderoch .

  Za dalsie Bulgaria's area of responsibility" in NATO airspace neznamena vysostny vzdusny priestor Bulharska.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  09:02 21.03.2017

  asfd: teda vyvozovat něco z českých zpráv, kde jde většinou o pětkrát přeložené a přeformulované věci, to je teda práce s informacema. Nebo si fakt myslíš, že v idnesu někdo umí ...Zobrazit celý příspěvek

  asfd: teda vyvozovat něco z českých zpráv, kde jde většinou o pětkrát přeložené a přeformulované věci, to je teda práce s informacema. Nebo si fakt myslíš, že v idnesu někdo umí bulharsky? Naivita.

  Když jdeš alespoň do anglických zdrojů, tak se tam mluví o porušení vzdušného prostoru dosti jasně:
  http://uk.businessinsider.com/...

  "Bulgaria's defense minister said on Sunday there had been a rise in violations of its airspace by Russian military and commercial aircraft in the past month, "
  "Russian passenger planes breached the airspace six times in the past month, he said."
  In January, NATO Secretary General Jens Stoltenberg urged Russia to "take all necessary measures" to ensure NATO airspace was not violated.

  Nebo
  http://www.reuters.com/article...
  "Russian passenger planes breached the airspace six times in the past month, he said."

  A pokud to chceš ze zdrojů Tobě blízkých, tak třeba
  http://www.eurasianet.org/node...
  Bulgaria has joined the long list of Russia's neighbors who have accused it of violating its airspace.Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  08:02 21.03.2017

  Len tak k tym naruseniam vzdusneho priestoru ako pisu jednotlive media. natoaktual z 28.7. 2016 nadpis "Sofie obvinila Rusko z opakovaných narušení bulharského vzdušného ...Zobrazit celý příspěvek

  Len tak k tym naruseniam vzdusneho priestoru ako pisu jednotlive media.

  natoaktual z 28.7. 2016
  nadpis "Sofie obvinila Rusko z opakovaných narušení bulharského vzdušného prostoru"

  http://www.natoaktual.cz/sofie...

  citujem "V poslední době výrazně vzrostl počet případů, kdy ruské vojenské letouny narušily vzdušný prostor Bulharska, uvedl bulharský ministr obrany Nikolaj Nenčev."


  eurospravy z 26.7.2016
  http://zahranicni.eurozpravy.c...

  Nadpis : "Rusko opět překračuje meze. Bulharsko ho obviňuje z porušování vzdušného prostoru "

  a v clanku citujem
  "Bulharsko trvá na tom, že ruské letadlo porušilo mezinárodní pravidla, když v nedávné době přelétalo nad Černým mořem. Oznámilo to dnes bulharské ministerstvo obrany.Posádka ruského letounu podle něj vypnula takzvané transpondéry, které umožňují, aby byl stroj lokalizován, a letěla mimo předem oznámený letový plán."

  a nakoniec o mesiac neskor
  26.8.2016
  http://zpravy.idnes.cz/americk...

  "Ministr obrany Nikolaj Nenčev uvedl, že jen v červenci Bulharsko zaznamenalo nejméně deset případů, kdy ruské vojenské letouny během letu nad Černým mořem porušily pravidla pro létání v mezinárodním vzdušném prostoru a musely k nim startovat pohotovostní stíhačky.
  Ruské stroje se podle jeho slov přiblížily k bulharskému vzdušnému prostoru a měly vypnuté automatické odpovídače, tedy zařízení umožňující automatickou identifikaci letadla ve vzdušném prostoru pro potřeby řízení letového provozu a poskytující základní údaje o letadle včetně kódu letu nebo výšce. "


  Je zaujimave citat, co dokazu rozlicne media napisat o tom co povedal jeden clovek.Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  05:20 21.03.2017

  JirkaM > Zbytocne sa nad tym rozculovat. Co som nasiel, tak bulharsky minister obrany sa stazoval, ze ruske lietadla leteli s vypnutymi transpondermi v medzinarodnom priestoru ...Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM > Zbytocne sa nad tym rozculovat.
  Co som nasiel, tak bulharsky minister obrany sa stazoval, ze ruske lietadla leteli s vypnutymi transpondermi v medzinarodnom priestoru nad Ciernym morom.

  Ziadnu zmienku o poruseni vzdusneho priestoru som nenasiel.Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  01:10 21.03.2017

  Tohle je podle mého lež: "Právě letadla Ruské federace v posledních letech často narušují bulharský vzdušný prostor".

  Tohle je podle mého lež: "Právě letadla Ruské federace v posledních letech často narušují bulharský vzdušný prostor".

 • Todomatch
  00:11 21.03.2017

  Hrozný je srovnání počtu vyrobených kusů. U F-16 se na wiki píše 4573 ks a u Gripenu je uvedeno 247 ks. Udržet vývoj Gripenu je snad nějaká švédská národní obět letectví jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Hrozný je srovnání počtu vyrobených kusů. U F-16 se na wiki píše 4573 ks a u Gripenu je uvedeno 247 ks. Udržet vývoj Gripenu je snad nějaká švédská národní obět letectví jako takovému. No i když třeba u Dassault Rafale je číslovka 154 :-(Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:14 20.03.2017

  Špatně neudělají ani s Falcony ani s Gripeny. Důležitější bude, zda si k tomu pořídí dostatek výzbroje a zda budou dostatečně trénovat. O výzbroj mám, dle info v článku, docela ...Zobrazit celý příspěvek

  Špatně neudělají ani s Falcony ani s Gripeny. Důležitější bude, zda si k tomu pořídí dostatek výzbroje a zda budou dostatečně trénovat. O výzbroj mám, dle info v článku, docela strach, protože jí má být minimum. Ale snad je to bráno jako minimum do začátku, aby vůbec bylo s čím trénovat a s čím dělat air-policing. Jestli na tom ale i skončí, jako my, tak jsou jim i supermoderní letadla k ničemu :-/Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  23:07 20.03.2017

  Typhoon Tranche 1 predstavuje asi to najhoršie, čo by Bulharsko mohlo kúpiť. Mimoriadne obmedzená výzbroj proti pozemným cieľom robí z EF Tranche 1 v podstate jednoúčelové ...Zobrazit celý příspěvek

  Typhoon Tranche 1 predstavuje asi to najhoršie, čo by Bulharsko mohlo kúpiť. Mimoriadne obmedzená výzbroj proti pozemným cieľom robí z EF Tranche 1 v podstate jednoúčelové lietadlo. Na druhú stranu nekompletná integrácia rakiet vzduch-vzduch nezaručuje tomuto stroju jednoznačnú prevahu ani len vo vzduchu.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:29 20.03.2017

  Rase Stroje F-16 majú obrovskú rezervu životnosti drakov a určite budú z vyspelých letectiev pomaly ustupovať ... ale len preto, aby dopĺňali stavy menej bohatých štátov, ako ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Stroje F-16 majú obrovskú rezervu životnosti drakov a určite budú z vyspelých letectiev pomaly ustupovať ... ale len preto, aby dopĺňali stavy menej bohatých štátov, ako napr. Bulharsko.
  Sú štáty ktoré si môžu vyberať a tie ktoré budú mať len na olietané stroje. Výhodu F-16-tiek je to, že v prípade potreby sa dajú zmodernizovať "vysoko" bez rizika, že tá modernizácia rýchlou degradáciou drakov stratí význam. To je prípad olietaných MiG-ov 29, ktoré Rusko vyradilo z výzbroje (mimo novopostavených SMT), ktoré sú pre "obdarovaných" skôr danajským darom bez dlhej perspektívy.Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  22:16 20.03.2017

  Jorlas: Americani by kvuli Bulharsku a par olitanym F16kam nedelali specialni cviceni. Pokud budou v Evrope delat letecky nebo s leteckou podporou cviceni, tak bude pro vsechny ...Zobrazit celý příspěvek

  Jorlas:
  Americani by kvuli Bulharsku a par olitanym F16kam nedelali specialni cviceni. Pokud budou v Evrope delat letecky nebo s leteckou podporou cviceni, tak bude pro vsechny cleny NATO nejspis i pro neclensky staty ktery o to budou mit zajem a pak bude uplne jedno jestli Bulhari budou mit Gripeny nebo F16.
  Osobne bych byl moc rad za Gripeny. Saab jako jedinej dela perspektivni "levny" nadzvuky a cim vic zakazek pro ne tim lip pro staty jako sme my, Slovensko,....
  Je potreba aby Saab vnimal Gripen jako perspektivni platformu a dal ji rozvijel.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  21:56 20.03.2017

  Na případech, jako je obnova leteckého parku Bulharska a dalších si teprv člověk uvědomí o jak obrovský trh se zbraněmi Rusko přišlo tím, že se z jeho područí osvobodila východní ...Zobrazit celý příspěvek

  Na případech, jako je obnova leteckého parku Bulharska a dalších si teprv člověk uvědomí o jak obrovský trh se zbraněmi Rusko přišlo tím, že se z jeho područí osvobodila východní Evropa. Ukrajina, Polsko, Maďarsko, východní část Německa - bývalá NDR, Rumunsko, Bulharsko, Slovensko, Česká republika - tady už Rus nevydělá ani kopějku (natož ten bezcenný potištěný papírek známý jako dolárek). To musí být brutální propad. Možná tahle ztráta odbytu je skutečnou příčinou krachujících ruských zbrojovek včetně MIGu. Proto asi ta snaha o vytvoření náhrady za RVHP a Varšavské smlouvy - ta všemožná společenství, sdružení a partnerství jako BRICS a agresivní snaha o ovládnutí arabských trhů. Navíc jim trh s levnými masově vyráběnými krámy defacto vyfoukla Čína. Ale najít vhodného adepta na stíhačku pro chudší státy (jako je Bulharsko - nebo my) je asi fakt oříšek. Navíc, aby to bylo v rámci nějaké perspektivní koncepce. Když Poláci kupovali olétané F-16, zdálo se mi to jako krok zpět, ale díky těm upgradům na to asi vyzráli.Skrýt celý příspěvek

 • Jorlas
  21:26 20.03.2017

  Vzhledem k dění na Ukrajině, budou spolu s letadly hledat hlubší partnerství a tam jim Švédi moc nenabídnou. Hrozba společného cvičení s Američany se dá lépe prodat.

  Vzhledem k dění na Ukrajině, budou spolu s letadly hledat hlubší partnerství a tam jim Švédi moc nenabídnou. Hrozba společného cvičení s Američany se dá lépe prodat.

 • liberal shark
  21:12 20.03.2017

  Pokud si umi spocitat naklady na vlastrnictvi, koupi JAS-39 Gripen C a D.

  Pokud si umi spocitat naklady na vlastrnictvi, koupi JAS-39 Gripen C a D.

 • Rase
  21:11 20.03.2017

  Na Západě je spíš tendence se letounů F-16 zbavovat - viz Belgie. Typhoon je skvělý stroj, ale je hodně drahý i na Rakousko, natož pro Bulharsko. Tím ale nemíním podceňovat jejich ...Zobrazit celý příspěvek

  Na Západě je spíš tendence se letounů F-16 zbavovat - viz Belgie. Typhoon je skvělý stroj, ale je hodně drahý i na Rakousko, natož pro Bulharsko. Tím ale nemíním podceňovat jejich ekonomické možnosti, přeci jen se u nich mluvilo o plánu koupit moderní Leopardy 2. Otázkou je, jak výhodně jim švédi nabídnou GripenySkrýt celý příspěvek

 • alea206
  20:00 20.03.2017

  Koupi F-16
  Pardon za preklepy, pisu z mobilu

  Koupi F-16
  Pardon za preklepy, pisu z mobilu

 • alea206
  19:58 20.03.2017

  Tady to asi nejvic zavisi na tom jak dopadnou volby a jestli se nova vlada k reseni postavi stylem: "koupime to nejlevnejsi a muze volicum rikat jak sme uzasne sporivi" nebo jestli ...Zobrazit celý příspěvek

  Tady to asi nejvic zavisi na tom jak dopadnou volby a jestli se nova vlada k reseni postavi stylem: "koupime to nejlevnejsi a muze volicum rikat jak sme uzasne sporivi" nebo jestli to budou chtit opravdu resit.
  V prvnim pripade koupim F-14 ale od Migu si pomuzou pouze v dostupnosti dilu.
  V druhem pripade dostanou velice fajn nove letadlo, ktere je z dlouhodobeho hlediska cenove nejzajimavejsi.Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  19:50 20.03.2017

  EF je provozně drahý, tedy ne. Bulhaři prostě nemají prachy, tedy olétané F-16 vypadají jako jasná volba, ale je to prostě bazarovka do které bude potřeba občas sypat, sypat a ...Zobrazit celý příspěvek

  EF je provozně drahý, tedy ne. Bulhaři prostě nemají prachy, tedy olétané F-16 vypadají jako jasná volba, ale je to prostě bazarovka do které bude potřeba občas sypat, sypat a sypat. No můžou se zeptat u nás kolik to stojí atd. a Gripec jim pak vyjde určitě nejlépe po celou dobu životnosti :-)Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  19:27 20.03.2017

  Jen aby se o Bulharskou bezpečnost nepostaralo Turecko.

  Jen aby se o Bulharskou bezpečnost nepostaralo Turecko.

 • RiMr71
  18:14 20.03.2017

  ...tak ty eurofajtry - to by byl tedy "kauf"...!

  ...tak ty eurofajtry - to by byl tedy "kauf"...!

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2