Bulharsko poptává další víceúčelové stíhačky F-16

Bulharsko poptává další víceúčelové stíhačky F-16
Americká F-16 z 555. stíhací letky (555th Fighter Squadron) na bulharské letecké základně Ignatievo (červenec 2021) / Foto: U.S. Air Force, Airman 1st Class Brooke Moeder (Zvětšit)

Bulharsko v červenci 2019 objednalo osm amerických nadzvukových víceúčelových taktických letadel F-16C/D Block 70. Nyní Sofie vyzvala Washington k zaslání nabídky na prodej dalších osmi F-16, včetně munice vzduch-vzduch a vzduch-země.

V červenci 2019 Sofie objednala šest jednomístných F-16C a dvě dvoumístné F-16D za 1,25 miliardy dolarů. První šestici F-16 bulharské letectvo získá před rokem 2023 a poslední dvojici v roce 2024.

Američané Bulharům současně dodají 13 střel vzduch-vzduch AIM-120C7 AMRAAM, 12 střel vzduch-vzduch AIM-9X Sidewinder, 12 pilotních přileb s průhledovými zaměřovači JHMCS II a jeden náhradní motor F110. Kromě toho bulharské letectvo získá (teoreticky) přístup ke špičkovému americkému leteckému a taktickému know-how.

Současně bylo ale objednáno „pouze“ 24 „hloupých“ pum Mk82 (227 kg). Po dokoupení speciálních kitů (patřičně drahých) ale lze na základě Mk82 vytvořit laserem naváděné pumy GBU-12 Paveway II nebo satelitem naváděné GBU-38 JDAM (Joint Direct Attack Munition). Oproti původním plánům cena zahrnuje výcvik jen 12 pilotů (místo 15) a 65 techniků (místo 75).

Opozice, prezident i část veřejnosti nákup F-16 kritizovali jako nevýhodný. Navíc Bulharsko, které patří mezi nejchudší země EU, muselo částku 1,25 miliardy dolarů zaplatit najednou a předem. Mimochodem prakticky se stejnou částkou (1,2 miliardy dolarů; 1,93 % HDP) v roce 2020 hospodařilo bulharské ministerstvo obrany.


Americké F-16 na bulharském letišti Ignatievo

V důsledku kritiky bulharský prezident Rumen Radew vzápětí vetoval nákup stíhaček F-16. „Je extrémně znepokojivé, pokud Bulharsko plní dlouhodobé závazky bez národního konsensu a přesvědčení o oboustranně přijatelných podmínkách dohody,“ řekl Rumen Radev, který v letech 2014 až 2016 sloužil jako velitel bulharského letectva. „Bulharsko potřebuje víceúčelové letadlo a této vlastnosti je dosaženo nejen jeho schopnostmi, ale také kompletním balíčkem vybavení, příslušenství a výcviku. Veřejnost musí obdržet jednoznačnou odpověď, zda smlouva k takovému výsledku povede.“

Bulharský parlament ale veto prezidenta ještě ten samý měsíc přehlasoval. Předseda parlamentního obranného výboru Konstantin Popov řekl, že veto prezidenta Radeva bylo zbytečné a neoprávněné.

Bulharsko ale nakonec nějaký „bonus“ získalo – na konci minulého roku Spojené státy poskytly Bulharsku zdarma dva vyřazené stroje F-16. Jedná se o nelétavé letouny určené k pozemnímu výcviku. Na stejném principu Polsko před pár lety dostalo dvě F-16A. Současně ale Bulharsko podle loňské desetileté dohody o vojenské spolupráci souhlasilo se zpřístupněním několika svých základen americkým vojenským jednotkám. Sofia také souhlasila s častějším americkým výcvikem na svém území.

Pokud tedy Washington odsouhlasí prodej dalších osmi F-16 (možná pouze F-16C), bulharské letectvo získá celkově 16 F-16. Zatím ale není jasné, jakou výzbroj Sofie s nákupem druhé várky F-16 objedná.

I nákup druhé várky F-16 je v Bulharsku kritizován, protože poptávku poslala do Washingtonu přechodná vláda Stefana Janevy, která měla Bulharsko pouze dovést k červencovým předčasným volbám. Nyní je vláda Janevy v demisi a kritici ji obviňují, že podobné strategické kroky, jako je nákup F-16, nemá provádět.


Společný výcvik bulharských MiGů-29 a amerických F-16 nad Černým mořem

Ministr obrany v demisi Georgi Panajotov ale zdůraznil, že nejde o objednávku, ale pouze o žádost o nabídku LOA (Letter of Offer and Acceptance) a Američané mají šest měsíců na odpověď. Americkou nabídku musí poté schválit příští bulharský parlament a teprve poté se podepíše smlouva. Podle ministra je ale třeba začít s nákupem již nyní, protože bulharské letectvo potřebuje kompletní letku F-16.

Bulharsko je ale nyní v táhlé politické krizi – červencové volby vyhrála strana Je takový národ (ITN) před koalicí hnutí Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) expremiéra Bojka Borisova a Svazu demokratických sil (SDS). ITN ale odmítla vytvořit koalici s jinými stranami, proto se ji v 240 členném parlamentu nepodařilo získat většinu.

Radev tedy pověřil sestavením vlády druhou GERB. Ostatní strany ale s GERB odmítají spolupracovat a zdá se tedy, že Bulharsko míří k dalším předčasným volbám, které by mohly proběhnout ještě letos. Současná vláda v demisi Janeva tedy povede zemi nadále.

Bulharské letectvo nyní provozuje čtrnáct MiGů-29 (jeden havaroval před dvěma měsíci) a přes tucet Su-25, z toho létá zhruba polovina. Současně Bulharsko s ruskou společností MiG podepsalo smlouvu na servis MiGů-29 za 40 milionů euro. Ruská společnost ve smlouvě garantuje roční dostupnost celé flotily MiGů-29 na úrovni 1450 hodin ročně. Současně běloruské 558. letecké závody provedou repase (zřejmě osmi) bulharských bitevních letounů Su-25.

Zdroj: Konflikty

Nahlásit chybu v článku


Související články

Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan

Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první ...

Bulharsko kupuje americké stíhačky F-16C/D Block 70

Bulharsko nakoupí osm víceúčelových taktických bojových letadel F-16C/D Block 70, včetně munice, za ...

Bulharský tender hodí rukavicu slovenskej Vydre, súčasťou víťaznej ponuky môže byť Titus

V Bulharsku prebieha program prezbrojenia, na ktorý je v rokoch 2017-2029 vyčlenených zhruba 1,75 ...

Stíhačky F-16 Block 70 zachrání skomírající bulharské letectvo

Americká vláda před pár dny zadala firmě Lockheed Martin výrobu osmi víceúčelových taktických ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • darkstyle
  12:50 04.09.2021

  Dosť veľa diskutujúcich tu píše, že Gripen môže lietať do 2040 a že Česko má čas.. Má si počkať na odladenú 5. generáciu a podobne.. Reálne v roku 2040 nebude možné kúpiť nič ...Zobrazit celý příspěvek

  Dosť veľa diskutujúcich tu píše, že Gripen môže lietať do 2040 a že Česko má čas..
  Má si počkať na odladenú 5. generáciu a podobne..

  Reálne v roku 2040 nebude možné kúpiť nič iného ako tomu je dnes - F-35 a možno F-18/F-15..
  Pričom pri F-18 a F-15 vôbec nie je garantované, že bude ich linka v roku 2040 existovať..

  Najskôr sa tu spomína Tempest v roku 2035..
  Neviem asi ani o jednom projekte nového stíhacieho lietadla, ktorý by stihol svoj prvý termín dokončenia načas..

  Hlavne ak ide o vývoj novej generácie lietadlá s ktorou výrobca má minimálne skúsenosti..

  Aspoň 2-3 roky treba čakať, že sa projekt omešká - to sme niekde pri najlepšom v roku 2037-2038..
  Nie je možné predpokladať, že Česko ako nečlen vývojového programu Tempest by v prvých 2 alebo 3 rokoch výroby dostal stíhačky..

  Pri F-35 to bolo myslím po 7 rokoch..

  Takže reálne prvý Tempest v Čechách nie je možné očakávať skôr ako v roku 2045.. Posledný kus tak 2048..

  Naozaj pochybujem, že Gripen C/D bude možné udržať tak dlho pri živote bez ohrozenia života pilotov a nebodaj v patričnej výbave, ktorá by zodpovedala dobe..

  Btw: Nerozporujem, to či by nebolo alebo bolo dobré v ČR si nechať Gripen po 2029.. Len si myslím, že už okolo 2035-2037 bude treba nakúpiť jeho náhradu a Tempest to žiaľ nebude..

  Teda reálne ak by si dnes alebo okolo roku 2027-2029 mohlo Česko vyberať z Rafael-a, F-18, F-15, F-35, Gripen E, F-16V, Eurofighter..
  Hrozí, že odkupom Gripenu C/D sa neskôr zúžia možnosti na F-35 a Gripen E.. Nič viac už linky v tej dobe otvorené nebude mať..Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   18:16 04.09.2021

   "Hrozí, že odkupom Gripenu C/D sa neskôr zúžia možnosti na F-35 a Gripen E.. Nič viac už linky v tej dobe otvorené nebude mať.." a jak by řekl klasik "no a?" Z nových letadel má ...Zobrazit celý příspěvek

   "Hrozí, že odkupom Gripenu C/D sa neskôr zúžia možnosti na F-35 a Gripen E.. Nič viac už linky v tej dobe otvorené nebude mať.."

   a jak by řekl klasik "no a?"
   Z nových letadel má cenu koupit leda tu F-35. Navzdory fandům je F-16 prostě jen další letoun 4generace, s kterým už AČR operuje dvacet let.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    10:45 05.09.2021

    skelet Otázkou je čím vším budete definovat pojem 5. generace? Zda tu bude co nejvíce potlačená odrazná plocha, nebo bude důležitější avionika a integrace do ostatních systémů ...Zobrazit celý příspěvek

    skelet
    Otázkou je čím vším budete definovat pojem 5. generace? Zda tu bude co nejvíce potlačená odrazná plocha, nebo bude důležitější avionika a integrace do ostatních systémů armád pro multidomain operace. Pokud vynecháte stealth, pak i letadla bez stealth vlastností lze vybavit systémy, které mají stealth letadla, ostatně, už se tak děje právě v případě F 16 70/72, Rafale, EFT a Gripenu E a F 15.
    ... ostatní parametry jako manévrovací schopnosti jsou u 4. i 5. generace podobné, neli stejné, hlavním omezením je to co vydrží lidské tělo.Skrýt celý příspěvek

    • Pavka
     11:00 05.09.2021

     flanker.jirka ještě dost opomíjený parametr, že u 5.gen je normální letová konfigurace bez externích přídavných nádrží, kdežto 4.gen bez nich není schopno v podstatě splnit vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

     flanker.jirka

     ještě dost opomíjený parametr, že u 5.gen je normální letová konfigurace bez externích přídavných nádrží, kdežto 4.gen bez nich není schopno v podstatě splnit vůbec nic.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:42 05.09.2021

      Spíše bych to rozšířil o nesení výzbroje uvnitř trupu, což je výhodou z hlediska aerodynamického odporu a s tím spojených výhod, včetně nižší RCS letadla. Poslední verze F 16 ...Zobrazit celý příspěvek

      Spíše bych to rozšířil o nesení výzbroje uvnitř trupu, což je výhodou z hlediska aerodynamického odporu a s tím spojených výhod, včetně nižší RCS letadla. Poslední verze F 16 nedostatek v palivu řeší konformními nádržemi, Gripen E se podařilo navrhnout, i díky přesunutí hlavního podvozku, tak že oproti verzi C nese uvnitř o 40% více paliva.
      Otázkou je, zda jsou letadla posledních verzí ze 4. generace neschopné plnit úkoly letectev? ... za mně nové akvizice F 15, F 16, F 18 v USA ukazují, že jsou tyto stroje schopné plnit své úkoly a rozhodně je USA nekupují na "pár let" tak, že perspektiva tam stále nějaká je.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      12:59 05.09.2021

      flanker.jirka Jenže USA ty stroje pořizuje nejen kvůli cenové výhodnosti. F-15: Není jiného letadla, které by USA vyráběly pro vybudování vzdušné nadvlády. Podle mě by klidně ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Jenže USA ty stroje pořizuje nejen kvůli cenové výhodnosti.
      F-15: Není jiného letadla, které by USA vyráběly pro vybudování vzdušné nadvlády. Podle mě by klidně nakupovali F-22, ale jejich výrobní linka byla zkanibalizovaná ve prospěch F-35.
      F-18 Super Hornet: Je to jednoduché, jednomotorová F-35C plně nenahradí dvoumotorák. Navíc jiný dvoumotorový palubní stroj USA nevyrábí.
      F-16: Není to potvrzené, ale USA za mě sáhne po Block 70/72 a nebude vyvíjet něco na způsob F-16 XL. Důvod je prostý... starším F-16 končí životnost a F-35 je nestihnou včas nahradit, proto jediné řešení je nákup starší generace jako záplata.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     18:00 05.09.2021

     stealth, situační povědomí, masivní spolupráce se vším možným. F-16 naše letectvo extra neposune, spíš ho zafixuje na tom co létáme dvacet let. Jen to bude novější a tabulkově ...Zobrazit celý příspěvek

     stealth, situační povědomí, masivní spolupráce se vším možným.
     F-16 naše letectvo extra neposune, spíš ho zafixuje na tom co létáme dvacet let. Jen to bude novější a tabulkově lepší.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     19:55 05.09.2021

     Flanker Stealth plus dolet, pri zachovaní bojových letových vlastností plus situation awareness je hlavným znakom 5.gen strojov.. To povedomie je možné nacpať do 4++++ gen. ...Zobrazit celý příspěvek

     Flanker

     Stealth plus dolet, pri zachovaní bojových letových vlastností plus situation awareness je hlavným znakom 5.gen strojov..

     To povedomie je možné nacpať do 4++++ gen. stroja len stealth a dolet tam moc nedáš..

     Ono keď 4 gen podvesíš nádržami, raketami a bombamy tak automaticky prichádza o obratnosť a to aj Gripen E či EFT..
     5. gen vôbec..

     Gripen E je oveľa väčšie lietadlo ako C - bodaj by nemalo viac paliva keď je väčšie.. k doletu F-35 sa však ani nepriblížil v bojovej výzbroji..

     Bavili sme sa už o tom X-krát tak ma udivuje, že to tu píšeš..

     Koľko kusov sa nakupuje od F-35 - stovky?
     Koľko kusov sa nakupuje F-18 a F-15, desiatky..

     Prečo vlastne Navy nakupuje F-18?
     No zatiaľ je to jediný tanker na dopĺňanie paliva, zároveň Growler a jeho najnovšie vyvýjané pôdy sú oveľa ďalej ako je F-35 (predsa len treba chrániť LL)
     Ono keby si nechali len Growler stroje tak by im servis na nich vyletel do takých výšin, ako keby bol celý zo zlata..
     Ich protivníci ani nestíhajú o palubnom stroji 5 gen, majú problém vyrobiť poriadny 4 gen čo by nepadal do mora, polka flotily F-35 C proste stačí..
     Flotila F-18 je značne olietaná a nestihne sa vyrábať dostatok F-35 ani tankovacích dronov, aby sa to nahradilo..
     2 motory sú vlastne len taká výhovorka..Skrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    21:09 05.09.2021

    A ďalších 20 ešte bude operovať. V Maďarsku tiež snívali o F-35 a nakoniec budú zrejme updatovať Gripen + chcú zase vytiahnuť nejaké know how od ...Zobrazit celý příspěvek

    A ďalších 20 ešte bude operovať. V Maďarsku tiež snívali o F-35 a nakoniec budú zrejme updatovať Gripen + chcú zase vytiahnuť nejaké know how od SAABu.

    https://www.portfolio.hu/globa... Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:23 03.09.2021

  Bohužel sleduju i v této diskusi, že mnozí jinak gramotní lidé dělají ve svých úvahách hrubou chybu, protože se orientují podle situace tady a teď. Stíhačky budeme kupovat pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Bohužel sleduju i v této diskusi, že mnozí jinak gramotní lidé dělají ve svých úvahách hrubou chybu, protože se orientují podle situace tady a teď. Stíhačky budeme kupovat pro období cca 2029-2070. Je celkem bezpředmětné, kolik systémů je v dnešní AČR schopno kooperovat s F-35, je na to čas nejméně 10 let.
  Smysl mají pouze dvě varianty, nákup F-35A a nebo odkup či další prodloužení pronájmu Gripen C, to jen jako prodloužení času pro případ nerozhodnosti, před zavedením 5gen stíhače, které nás stejně nemine. Určitě je úplný nesmysl nahrazovat 4gen jinou 4gen, proto prosím zapomeňte na F-16.Skrýt celý příspěvek

  • Garry
   11:20 03.09.2021

   Absolútný súhlas F 35 je budúcnosť, podržať Gripen na určitú dobu je rozumná a ekonomická volba kým sa rozhodne o lietadle 5.generácie. To má logiku.

   Absolútný súhlas F 35 je budúcnosť, podržať Gripen na určitú dobu je rozumná a ekonomická volba kým sa rozhodne o lietadle 5.generácie. To má logiku.

   • toustr
    12:59 03.09.2021

    Odkupem Gripenu, který bude mít v r. 2029 (2027 se to určitě nestihne) 25 let si koupíme maximálně 8 let navíc (pokud počítáme životnost +- 40 let), protože celkový výběr a nákup ...Zobrazit celý příspěvek

    Odkupem Gripenu, který bude mít v r. 2029 (2027 se to určitě nestihne) 25 let si koupíme maximálně 8 let navíc (pokud počítáme životnost +- 40 let), protože celkový výběr a nákup letadla těch 7 let zabere. Teď je tedy otázka, zda se to vyplatí. Navíc Gripeny čeká mid-life upgrade... jestli bysme si ho měli platit, pak je Gripen slepou uličkou pro pokračování.
    Gripen jsme drželi dlouho, je to supr stroj, ale už je čas jít dál.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     14:51 03.09.2021

     vše je jen otázka financování.. nákup nových stíhacích letounů bude stát minimálně 60mld Kč. Přičemž financování nám díky neschopnosti ministerstva obrany sklouzne tařka do ...Zobrazit celý příspěvek

     vše je jen otázka financování.. nákup nových stíhacích letounů bude stát minimálně 60mld Kč. Přičemž financování nám díky neschopnosti ministerstva obrany sklouzne tařka do stejného termínu jako nákup BVP.
     F-16 nám tedy nic navíc nepřinese, spíše jen komplikace. Odkup jetých Gripenů a získání 5 let, už pak situaci v armádě zlepší. Útrapy s oním financováním zmírní jen letouny, které mají oproti Gripenu a F-16 velkou přidanou hodnotu - F-35 a F-15EX.
     Gripeny mohou v klidu sloužit do roku 2040.

     Pochopitelně vše závisí na tom, kolik budou chtít Švédové za své Gripeny.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      15:20 03.09.2021

      Souhlasím. Vše záleží na tom, kolik co bude stát.

      Souhlasím. Vše záleží na tom, kolik co bude stát.

  • flanker.jirka
   13:16 03.09.2021

   Kde berete jistotu, že se budou nové nadzvukové letadla kupovat na 50 let?
   Co takhle počkat na 5. nebo 6. generaci již optimalizovanou pro ekonomičtější provoz?

   Kde berete jistotu, že se budou nové nadzvukové letadla kupovat na 50 let?
   Co takhle počkat na 5. nebo 6. generaci již optimalizovanou pro ekonomičtější provoz?

   • Torong
    14:27 03.09.2021

    A co takhle počkat na sedmou nebo osmou generaci?

    A co takhle počkat na sedmou nebo osmou generaci?

    • flanker.jirka
     15:27 03.09.2021

     Britové chtějí Tempest v roce 2035. To není daleko a bude to zase o kousek dále než F 35. O 7. a 8. generaci si nechte zdát. Když tu někdo píše o vyhlefu na 50 let,tak proč ...Zobrazit celý příspěvek

     Britové chtějí Tempest v roce 2035. To není daleko a bude to zase o kousek dále než F 35.
     O 7. a 8. generaci si nechte zdát. Když tu někdo píše o vyhlefu na 50 let,tak proč letadlo, které vzlétlo před 15 lety?Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:34 03.09.2021

      píšu o výhledu 40roků. Mimochodem F-16 brzy oslaví 50let od zavedení a její nyní vyráběné exempláře pro SVK a BL tu dalších asi 40let budou, aby jejich pořízení nebyly vyhozené ...Zobrazit celý příspěvek

      píšu o výhledu 40roků. Mimochodem F-16 brzy oslaví 50let od zavedení a její nyní vyráběné exempláře pro SVK a BL tu dalších asi 40let budou, aby jejich pořízení nebyly vyhozené peníze.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:35 03.09.2021

      Jura99 F 16 čeká ještě dlouhý život i v USAF. Pro změnu B 52 se dočkají i sto let provozu a přežijí B1. Pokud se koupi jedna letka, tak se výhody v multifunkcnosti pro F 35 ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      F 16 čeká ještě dlouhý život i v USAF. Pro změnu B 52 se dočkají i sto let provozu a přežijí B1.
      Pokud se koupi jedna letka, tak se výhody v multifunkcnosti pro F 35 ztrácí. Počítejte, že AČR bude ráda za 50% bojeschopbost v jeden čas, ani v bohatsich státech to nyní není o moc lepší. Tak že ze 14 strojů jsme na sedmi, z toho odečtěte minimálně 2 stroje na hotovost. Zbyde 5 letadel, co vše s tím chcete zvládat?
      Nějak neverimtomu, že by u nás někdo dostal rozum a koupil těch strojů 24 a co víc, koupil k tomu systém pro integraci s PVO a zbytkem armády.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      19:46 03.09.2021

      Jura99 - nie,nebudú to vyhodené peniaze...ale to vám osobne dôjde keď prestanete snívať o bojových nasadeniach us,uk,f a cz na spoločných bojových kampaniach...takže sa zmierte že ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - nie,nebudú to vyhodené peniaze...ale to vám osobne dôjde keď prestanete snívať o bojových nasadeniach us,uk,f a cz na spoločných bojových kampaniach...takže sa zmierte že česko asi nebude v prvej lajne nato...
      myslím že aj hliadkovanie nad pobaltím je úspech a osobne budem rád ak sa tam aj ossr neskôr zapojí...

      f-35 je asi skvelý stroj...ale pokiaľ používame v armáde t-72 a bvp-2,tak tam nemá (zatiaľ) čo robiť...Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:44 03.09.2021

      Protože Flankere F 35 jaksi nezůstane v původní verzi. Kdyby jsi dával pozor tak víš, že Američané hodlají F 35 používat až do sedmdesátých let, a že byl už dopředu navržen tak, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Protože Flankere F 35 jaksi nezůstane v původní verzi. Kdyby jsi dával pozor tak víš, že Američané hodlají F 35 používat až do sedmdesátých let, a že byl už dopředu navržen tak, že bude prakticky v neustálé modernizaci. Ale to se ti do tvého boje proti F 35 nějak nehodí, že? Zase předvádíš totéž co v případě H1. Hledáš kdejaký senesmyslnější argument proti.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      22:21 03.09.2021

      Hektor Aj keď používaš T-72 tak sa ti F-35 hodí, vie ti pomerno lacno povedať, ty vole otoč kanóny o 30 stupňov do ľavá, spomaľ a zachvíľku budeš mať protivníka na dostrel.. Ja ...Zobrazit celý příspěvek

      Hektor

      Aj keď používaš T-72 tak sa ti F-35 hodí, vie ti pomerno lacno povedať, ty vole otoč kanóny o 30 stupňov do ľavá, spomaľ a zachvíľku budeš mať protivníka na dostrel..

      Ja som už poslala 4 SDBII na prvé dva tanky, vy dorazíte ostatok..Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      22:45 03.09.2021

      darkstyle - určite to tak bude vyzerať aj v praxi ...a spojenie bude naviazané cez tadiran,alebo s pomocou kelímkou od jogurtu a špagátu .??? za A - až tie t-72jky prežijú aspoň ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle - určite to tak bude vyzerať aj v praxi ...a spojenie bude naviazané cez tadiran,alebo s pomocou kelímkou od jogurtu a špagátu .???

      za A - až tie t-72jky prežijú aspoň 5min...
      za B - až budú mať tie nezmodernizované t-72jky nejaký tank na dostrel,budú už 3x zničené...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:50 04.09.2021

      Torong AČR není pouze letectvo. Počítejte s tím, že bude nutné obracet každou korunu na samotný nákup a pak zajištění životního cyklu provozu všeho co pořídí. I takový gigant jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      AČR není pouze letectvo. Počítejte s tím, že bude nutné obracet každou korunu na samotný nákup a pak zajištění životního cyklu provozu všeho co pořídí. I takový gigant jako je USA zjišťuje, že stealth vlastnosti nepotřebuje vždy a všude a pořizuje nové verze F 15 a F 16.
      Podívejte se jak za 20 let vypadá "široká paleta" výzbroje a schopností pro L 159 a co vše si od toho slibovali (podobně jako vy od F 35) nebo jak to vypadá za 15 let provozu Gripenů s municí pro ně. Stále pouze přestárlá verze AIM 9 z darů původně pro L 159 a 24 kusů AIM 120, to není ani jedno obložení pro všech 14 letadel. Vážně si myslíte, že se to s pořízením F 35, jako mávnutím proutku, změní?Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:40 04.09.2021

      Jistě Flankere, a protože bude potřeba obracet každou korunu, je F 35 nejrozumnější řešení. Dokáže totiž zastat mnoho rolí a to i zároveň. Uštří se tak za spoustu dalších ...Zobrazit celý příspěvek

      Jistě Flankere, a protože bude potřeba obracet každou korunu, je F 35 nejrozumnější řešení. Dokáže totiž zastat mnoho rolí a to i zároveň. Uštří se tak za spoustu dalších platforem, které by se musely nakoupit, servisovat, mají také provozní náklady atd. Navíc by to mohlo dopadnout přesně tak jak popisuješ - prostě by se ty platformy nepořídily, nebo pořídily osekané, případně se šidil servis. Ostatně jak jsem už psal, Švýcaři vybrali F 35 mezi Rafale, EFT, Gripen E a F 18E, právě z důvodu, že F 35 má nejlepší poměr mezi výkonem a cenou. A já jsem přesvědčený, že Švýcaři tohle zhodnotit umí.
      A ano, Flankere, AČR není jen letectvo a právě proto, je potřeba u nového letadla vzít v úvahu i schopnosti zbytkui armády. Kčemu nám budou moderní BVP se špičkovou elektronikou umožňující zapojení do C4ISTAR, když nebudeme mít jak získat a přenést potřebná data a to v reálném čase. Tebou zméněný Global hawk beru jako hodně velký ústřel. Představa, že koupíme dron v ceně 200 mil. dolarů za kus, kdy potřebovat budeme minimálně 2, ale spíš 3 je úsměvná. V téhle ceně můžeme mít cca 7 ks F 35...Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      12:35 04.09.2021

      HEKTOR Od blocku 4 je možné si by inúť vlastné spojenie - teda si ČR buď vyvynie vlastné pomocou napríklad Retia a spol. alebo si kúpi zahraničné riešenie.. Tie T-72 keď budú mať ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR

      Od blocku 4 je možné si by inúť vlastné spojenie - teda si ČR buď vyvynie vlastné pomocou napríklad Retia a spol. alebo si kúpi zahraničné riešenie..

      Tie T-72 keď budú mať krytie F-35 tak F-35 bude vedieť prvá o všetkom čo sa deje na zemi i vo vzduchu.. stačí prijať info a ak je možné krytie pomocou terénu dostať sa na dostrel nepriateľa..
      Či ho prekvapiť, alebo naviesť paľbu Ceasarov či budúcich raketometov..

      Fakt to nie je niečo drahé takéto systémy zaviesť..
      Aj keby si veliteľ tankovej roty musel otvoriť laptop a kukal do neho sa to oplatí..Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:26 04.09.2021

      Torong Máte pravdu, švýcaři si vybrali F 35 po zralé úvaze, které předcházelo testování Rafale, EFT a Gripenu někdy před deseti lety. Jsou tu tři velké "ale". Švýcaři kupují 36 ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Máte pravdu, švýcaři si vybrali F 35 po zralé úvaze, které předcházelo testování Rafale, EFT a Gripenu někdy před deseti lety. Jsou tu tři velké "ale".
      Švýcaři kupují 36 strojů F 35, kupují k tomu Patrioty a systém C4ISTAR, který vše propojí. To je třeba brát potaz. V našich končinách se naposledy komplexní systémy nakupovaly za dob komunismu, kde vzájemně spolupracovaly systémy v PVOS mezi Migy 23, 29 a ASVŘP na zemi propojenými s radary radiotechnického vojska a systémy PVOS.
      Zatím se armáda nikde nepochlubila tím, že by propojila více systémů dohromady a oddělené akvizice tomu moc nenapovídají. V současnosti se lze dočíst o akvizici datalinku Link 16, ale to je pro F 35 minulost, tam bude třeba jiný datalink. (když už bude PVO a radary z Izraele, pak se nabízí oslovit o možnost integrace Izrael, který F 35 Adir provozuje)
      Ale jsem opravdu zvědav, zda na to budou prostředky.
      Pokud se budeme bavit o multifunkčnosti, tak Gripen E je na tom dobře a SAAB už na něm ladí i systém REB Arexis, pro skupinovou ochranu letounů.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      18:48 04.09.2021

      Flanker Švýcaři v roce 2014 odmítli Gripen C. Gripen E nesplňuje jejich požadavky no a dále je nejlepší F 35 a to i cenově. My nenakupujeme Patriot, ale (zatím) Spyder od ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Švýcaři v roce 2014 odmítli Gripen C. Gripen E nesplňuje jejich požadavky no a dále je nejlepší F 35 a to i cenově.
      My nenakupujeme Patriot, ale (zatím) Spyder od Izraelců. Systém C4ISTAR vybírá AČR samozřejmě taky. Už pro jeho potřeby cvičí vojáky. Spyder můžeme doplnit třeba Davidovým prakem a s celkovým propojením nám můžou pomoct Izraelci. Ostatně je dost ostuda, že s nimi AČR více nespolupracuje. Podle toho co vím, tak Izraelci pořád nezapomněli na naši pomoc v roce 1948.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:51 05.09.2021

      Torong Ano, Gripen C odmítli v referendu, ale při hodnocení mezi EFT, Rafale a Gripenu se rozhodli ekonomikou pořízení a provozu. Reálné testy tehdy vyhrál Rafale, za ním byl EFT a ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Ano, Gripen C odmítli v referendu, ale při hodnocení mezi EFT, Rafale a Gripenu se rozhodli ekonomikou pořízení a provozu. Reálné testy tehdy vyhrál Rafale, za ním byl EFT a Gripen byl poslední.
      Pokud nyní pořídí deklarovaných 36 strojů F 35 mají vše vyřešené. U nás máme problém v tom, že se bude lobbovat za Alcy a Aero, místo toho aby se bouchlo do stolu a pořídily se dvě letky F 35 a za mně jedna letka s udržitelnou bojeschopností 50% je předražený luxus pro udržení air policingu, nic víc.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    15:22 03.09.2021

    na 40let, resp. 2029-70 je 41. To reálné je. Jinak viz. Torong, čekat na přespříští generaci můžeme neustále.

    na 40let, resp. 2029-70 je 41. To reálné je. Jinak viz. Torong, čekat na přespříští generaci můžeme neustále.

    • flanker.jirka
     15:28 03.09.2021

     Zda se vám rok 2035 a Tempest moc daleko na to, abychom nedoklepali s Gripeny?

     Zda se vám rok 2035 a Tempest moc daleko na to, abychom nedoklepali s Gripeny?

     • Jura99
      16:31 03.09.2021

      doklepávat s Gripeny píšu jako druhou variantu. Jelikož budou ve 2/3 životnosti, měly by být bezmála zdarma, plus samozřejmě platit logistiku.

      doklepávat s Gripeny píšu jako druhou variantu. Jelikož budou ve 2/3 životnosti, měly by být bezmála zdarma, plus samozřejmě platit logistiku.

     • Scotty
      16:37 03.09.2021

      Jura99
      I kdyby, tak nutná modernizace zadarmo rozhodně nebude.

      Jura99
      I kdyby, tak nutná modernizace zadarmo rozhodně nebude.

     • Jura99
      16:50 03.09.2021

      Scotty: na airpolicing bych je nemodernizoval a jiné ambice než airpolicing bych pro zbytkových 10-15let neměl.

      Scotty: na airpolicing bych je nemodernizoval a jiné ambice než airpolicing bych pro zbytkových 10-15let neměl.

     • Scotty
      17:42 03.09.2021

      Bude nezbytné srovnat je do stejného standardu jako budou provozovat Švédové. Jednoduše proto že se výroba náhradních dílů pro určité systémy prostě ukončí. Nehledě k tomu že v ...Zobrazit celý příspěvek

      Bude nezbytné srovnat je do stejného standardu jako budou provozovat Švédové. Jednoduše proto že se výroba náhradních dílů pro určité systémy prostě ukončí. Nehledě k tomu že v současném stavu budou v třicátých letech už beznadějně zastaralé. Modernizaci se vyhnout nedá.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:40 03.09.2021

      Scotty zadarmo není nic, jen předvolební sliby. Švédové budou rádi, že někomu něco prodají, ale zatim nic konkrétního asi nenabízí. Už nyní je gripen c připraven pro AESA ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty zadarmo není nic, jen předvolební sliby. Švédové budou rádi, že někomu něco prodají, ale zatim nic konkrétního asi nenabízí. Už nyní je gripen c připraven pro AESA radar, což je asi nejdůležitější věc.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:48 03.09.2021

      Jj, Švédové budou nadšeni, když jim Gripeny zaplatíme dvakrát. S někým takovým je radost obchodovat. A Tempest? Ještě není ani prototyp a vzhledem k tomu, že počet vyrobených kusů ...Zobrazit celý příspěvek

      Jj, Švédové budou nadšeni, když jim Gripeny zaplatíme dvakrát. S někým takovým je radost obchodovat. A Tempest? Ještě není ani prototyp a vzhledem k tomu, že počet vyrobených kusů nedosáhne ani poloviny F 35, protože Francouzi si pojedou svůj stroj a co udělají Němci těžko říct, tak cena určitě nebude nižší než u F35.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:57 05.09.2021

      Torong Pokud švédové chtějí něco nabídnout, tak mají stále dvě možnosti, pronájem a nebo prodej. Od začátku bylo jen na české straně jak se rozhodne. (za mně, udělali jsme chybu, ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Pokud švédové chtějí něco nabídnout, tak mají stále dvě možnosti, pronájem a nebo prodej. Od začátku bylo jen na české straně jak se rozhodne.
      (za mně, udělali jsme chybu, že jsme s poláky nešli do F 16, ale to jsme zase u toho, že AČR MUSELA koupit Alcy)Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  08:56 03.09.2021

  F-35 To, že by sme nevedeli využívať jeho schopnosti je najväčšia fáma, ktorá tu koluje.. Ono je rozdiel výcvik a vybavenie Gripenu a F-35.. A myslím, že diskutujúci sa ...Zobrazit celý příspěvek

  F-35

  To, že by sme nevedeli využívať jeho schopnosti je najväčšia fáma, ktorá tu koluje..

  Ono je rozdiel výcvik a vybavenie Gripenu a F-35..
  A myslím, že diskutujúci sa pozerajú na základe skušeností s Gripenom na F-35

  Základ je rozdiel vo vybavení..

  F-35 je plne vybavený od prvého dňa a nepotrebuje dokupovať AG zamerovače, REB pody, integrovať link 16, tankovacie nádrže ani nič podobné..

  Rozdiel vo výcviku je markantný - za dva roky výcviku pri USAF sa piloti naučia všetko, AA,AG, CAS, tankovania za letu a mnoho viac.

  Gripen zákl. výcvik je zameraný len na pilotáž a AA..
  Všetko ostatné sa dokupuje samostatne - napríklad Česko si museli dokúpiť výcvik tankovania za letu - Gripen to proste pilotov neučí v základnom výcviku..

  F-35 má trenažéry, ktoré umožňujú pilotovať toto lietadlo bez potreby výcvikového lietadla.. Gripen to nemá..
  Ani F-16..

  Česko by kúpou tohto lietadla vedelo využiť všetky jeho schopnosti asi okrem F-35 ako dátového relé..
  Nie, že by sa nenašlo v armáde zariadenie, ktoré by vedelo komunikovať a príjmať a posielať dáta - našlo, len by ho malo ČR veľmi málo v armáde zastúpené..

  Ja si nemyslím, že to je taká obrovská prekážka, keď ani USA nemajú poriadne túto vec ošetrenú vo vlastnej armáde- teda ani u nich nedokáže každá zložka armády komunikovať napriamo s F-35..
  Táto schopnosť však nijakým významným spôsobom nepredražuje cenu lietadlá - jedná sa viac menej o softwarovú záležitosť a výpocetný výkon samotného lietadla (hlavne block 4), ktoré dokáže in real time príjmať a triediť informácie z veľkého množstva zdrojov..

  Aj múzejné typy výbavy môžu mať príjmač na úrovni roty, ktorý by povedal, pozor zo severovýchodu sa k Vám blíži tankové uskupenie - podľa mňa by to Retia zvládla vyvinúť v rozumnom čase za minimum peňazí alebo niekto iný z Českých zbrojárskych firiem..

  Už to by významným spôsobom zvýšilo bojovú hodnotu múzejných typov.. lebo 30mm, 120mm alebo 155mm náboj bolí skoro rovnako aj z múzejného typu..

  Všetky menšie štáty nahrádzajú cca 1:2 alebo 2:3 4gen s 5gen..

  Proste tá 5gen dokáže zastúpiť a pobiť sa s niekoľkými 4 gen stíhačkami naraz..Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
   09:28 03.09.2021

   Souhlas.

   Souhlas.

  • TF_HU
   13:11 16.09.2021

   I JAS39 je plně vybavený :-) ˇAA, AG, CAS jsou úkoly, ty se cvičí neustále, je to součástí osnov výcviku pilota. Je úplně jedno na jakém stroji to létáte. Při nákupu stroje ...Zobrazit celý příspěvek

   I JAS39 je plně vybavený :-)

   ˇAA, AG, CAS jsou úkoly, ty se cvičí neustále, je to součástí osnov výcviku pilota. Je úplně jedno na jakém stroji to létáte. Při nákupu stroje potřebujete jen výcvik v obsluze, specifika konkrétního letadla. Nemusíte se znovu učit létat úkoly.

   Trenažer má každé letadlo :-)

   Jste mě pobavil...Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  22:00 02.09.2021

  Někdo ze Slovenska tu sebevědomě hutoril, že nám F-35 nikdo nenabídne, protože nejsme pro USA dost dobrý ...Zobrazit celý příspěvek

  Někdo ze Slovenska tu sebevědomě hutoril, že nám F-35 nikdo nenabídne, protože nejsme pro USA dost dobrý spojenec...
  https://www.securitymagazin.cz... Skrýt celý příspěvek

 • Krabat
  09:38 02.09.2021

  ČR si nemůže dovolit vyhazovat další peníze komínem. Zavedení jakéhokoliv typu letadla nijak zásadně nezvýší schopnosti VzS AČR. Co ale jisté je, že se určitě prodraží. V kontextu ...Zobrazit celý příspěvek

  ČR si nemůže dovolit vyhazovat další peníze komínem. Zavedení jakéhokoliv typu letadla nijak zásadně nezvýší schopnosti VzS AČR. Co ale jisté je, že se určitě prodraží.
  V kontextu probíhající modernizace, nejisté ekonomické doby musíme uvažovat nejen ekonomicky, ale hlavně i takticky.
  I kdyby AČR nakoupila menší počet F-35, tak její obranyschopnost nenaroste nějak zásadně a posila v rámci Aliance je opět marginální (opět pořídíme 14-24 letadel).
  Vzhledem k tomu, že máme a budeme mít jednu leteckou základnu, kterou v případě války lze zničit raketovým útokem a letecká složka NATO nemá ve světě konkurenci je pro nás důležitější PVO.
  Moderní PVO nejen že skutečně zvýšíme obranyschopnost ČR i v době války s vyspělým protivníkem, ale přineseme do NATO schopnost ve které pokulhává.
  Proto nejrozumnějším řešením je si Gripeny ponechat a pokud se bude ekonomicky dobře dařit poohlédnout se po Patriotu PAC3.
  A abych nezapomněl na dělostřelectvo, tak tomu by slušely raketomety velké ráže jako Himars, M270, apod.
  Mimochodem, Patrioty spolu s Himarsem pořídilo Rumunsko a Polsko a Polsko před rozhodnutím o F-35.Skrýt celý příspěvek

  • malond
   10:34 02.09.2021

   Souhlasím. ČR má obrovský vnitřní dluh a v 21.století používá stále až muzejní techniku. Má co dohánět a proto si myslím to samé, že z těchto důvodů není dobré vyhazovat peníze ...Zobrazit celý příspěvek

   Souhlasím. ČR má obrovský vnitřní dluh a v 21.století používá stále až muzejní techniku. Má co dohánět a proto si myslím to samé, že z těchto důvodů není dobré vyhazovat peníze komínem za něco, čím si někdo namastí především ego. ČR nemá na to využít veškerých schopností.. když nemá ani vůli nakoupit pořádně munici atd. To je nekonečný kolotoč. Nechat Gripeny, odkoupit a případně dokoupit další + jejich modernizace a dotáhnout i další nákupy k zdárnému konci, je toho až moc, co vše se musí pořídit a nahradit.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    12:38 02.09.2021

    to si protirecite. Vnitrni dluh spociva mj. prave v malem poctu letadel, male zasobe munice a na dnesni dobu uz jen prumernemu vykonu gripenu C Takze ano, musime zvazovat, nejsme ...Zobrazit celý příspěvek

    to si protirecite. Vnitrni dluh spociva mj. prave v malem poctu letadel, male zasobe munice a na dnesni dobu uz jen prumernemu vykonu gripenu C Takze ano, musime zvazovat, nejsme tak bohati, abychom mohli kupovat levne veci. Proto F-35.Skrýt celý příspěvek

    • malond
     13:34 02.09.2021

     Gripen možná průměr, ale F-35 je pro AČR jen vlhký sen, který není schopna ufinanancovat na úkor něčeho jiného, navíc v počtu v jakém by se nakoupilo, opět k ničemu. Politická vůle ...Zobrazit celý příspěvek

     Gripen možná průměr, ale F-35 je pro AČR jen vlhký sen, který není schopna ufinanancovat na úkor něčeho jiného, navíc v počtu v jakém by se nakoupilo, opět k ničemu. Politická vůle u nás na něco takového není. To člověk musí přeci pochopit. Raději být připraven na 100% s Gripenem, než na 50% s F-35. Nemáme na to.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      14:01 02.09.2021

      Ale máme. Je potřeba hlavně vysvětlovat co všechno navíc to umí.

      Ale máme. Je potřeba hlavně vysvětlovat co všechno navíc to umí.

     • HEKTOR
      19:56 03.09.2021

      Torong - hej...hej...priemerného čecho-slováka určite veľmi zaujíma "co všechno navíc to umí." .... :))

      Torong - hej...hej...priemerného čecho-slováka určite veľmi zaujíma "co všechno navíc to umí." .... :))

    • CerVus
     13:53 02.09.2021

     Do dnes nejsme schopni využít schopností Gripenů, tak proč bychom si pořizovali ještě výkonnější stroj? Vždyť to nedává smysl. Navíc AČR není jen stíhací letectvo. To je na tom ...Zobrazit celý příspěvek

     Do dnes nejsme schopni využít schopností Gripenů, tak proč bychom si pořizovali ještě výkonnější stroj? Vždyť to nedává smysl. Navíc AČR není jen stíhací letectvo. To je na tom pomalu nejlépe.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      14:03 02.09.2021

      Jenže F 35 není jen stíhací letadlo. Je to systém, který pozvedne celou AČR o level výše.

      Jenže F 35 není jen stíhací letadlo. Je to systém, který pozvedne celou AČR o level výše.

     • CerVus
      14:45 02.09.2021

      Tornog: Systém, který stejně nebudeme schopni využívat na plno a systém, na jehož vlastnictví bude zbytek armády doplácet. K čemu je pokročilá integrace s ostatními složkami ...Zobrazit celý příspěvek

      Tornog: Systém, který stejně nebudeme schopni využívat na plno a systém, na jehož vlastnictví bude zbytek armády doplácet. K čemu je pokročilá integrace s ostatními složkami armády, když nebudeme mít ty další složky armády na podobné úrovni?Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      15:07 02.09.2021

      Ach jo... Spyder a radary se dají zařadit prakticky hned. Plánované ShKH taky, přesně o tom by měl být vybíraný systém řízení palby. Nakupované systémy REB totéž. S tejně tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Ach jo... Spyder a radary se dají zařadit prakticky hned. Plánované ShKH taky, přesně o tom by měl být vybíraný systém řízení palby. Nakupované systémy REB totéž. S tejně tak vrtulníky nebo vybírané BVP. A pokud vím tak i systém velení pro armádu jako celek by měl být vybírán dle standardu C4ISTAR. Naopak nepořízení F35 bude znamenat, že plně nevyužijeme schopností zbraní, které v armádě jsou nebo se připravuje jejich nákup.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      15:14 02.09.2021

      CerVus Tak s Vaším přístupem můžeme veškerou modernizaci zabalit, povolat kováře a vyrábět šavle o 106. Samozřejmě, že se někde s přechodem na vyspělejší techniku začít musí... ať ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus
      Tak s Vaším přístupem můžeme veškerou modernizaci zabalit, povolat kováře a vyrábět šavle o 106. Samozřejmě, že se někde s přechodem na vyspělejší techniku začít musí... ať to jsou výsadkáři, tankisté, stíhači, vrtulníkáři a bůhví kdo ještě. Když si chcete zrekonstruovat byt, taky si nepořizujete tenkou 4K televizi, protože by to v porovnání s rozpadajícím se nábytkem vypadalo až moc moderně?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:36 02.09.2021

      Torong "Naopak nepořízení F35 bude znamenat, že plně nevyužijeme schopností zbraní, které v armádě jsou nebo se připravuje jejich nákup." To jako vážně? Buďte trochu konkrétnější, ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      "Naopak nepořízení F35 bude znamenat, že plně nevyužijeme schopností zbraní, které v armádě jsou nebo se připravuje jejich nákup."

      To jako vážně? Buďte trochu konkrétnější, co ze zbraní nevyužijeme plně bez F 35. Houfnice? Spyder? BVP? Vrtulníky?
      Snad se v praxi jasně ukazuje, že při počtech jedné letky je letectvo schopno plnit s bídou jen AA role a vy už tu uvažujete nejen AG, ale i o průzkumu a retranslaci dat, kdyby takové schopnosti armáda potřebovala po nadzvukových stíhačkách, tak si to dávno pořídí.
      Dodnes nejsou pro armádu schopni nakoupit víc jak 24 kusů AIM 120, darované zastaralé verze AIM 9 a kanonovou munici z přebytků německého letectva.Skrýt celý příspěvek

     • malond
      17:38 02.09.2021

      Souhlasím i s tímto názorem. Lidé tady nedokáží pochopit, jaká politická vůle tu je, jen jakou dobu se vybírají bvp. Natož až budeme pořádně řešit stíhací letectvo. Z toho nakonec ...Zobrazit celý příspěvek

      Souhlasím i s tímto názorem. Lidé tady nedokáží pochopit, jaká politická vůle tu je, jen jakou dobu se vybírají bvp. Natož až budeme pořádně řešit stíhací letectvo. Z toho nakonec vyjde nejlépe odkup. Nemá smysl mít drahé nové letectvo bez výzbroje na úkor ostatních částí armády, raději momentální stále a s výzbrojí a dokoupenymi dalšími stroji. Zázemí na ně máme.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   11:08 02.09.2021

   Krabate, zapomněl jsi mi odpovědět níže. ( 20:09 01.09.2021 ) Můžeš mi ocitovat tu větu z rozhovoru s Tománkem ze které jsi usoudil že "pro zachování (Gripenů) je (Tománek) ...Zobrazit celý příspěvek

   Krabate, zapomněl jsi mi odpovědět níže. ( 20:09 01.09.2021 )

   Můžeš mi ocitovat tu větu z rozhovoru s Tománkem ze které jsi usoudil že
   "pro zachování (Gripenů) je (Tománek) jednoznačně ano"?Skrýt celý příspěvek

  • Storm
   11:29 02.09.2021

   Jestli ti KRABATE někdo poskytuje tak přesné informace jako je cituji "(opět pořídíme 14-24 letadel). Vzhledem k tomu, že máme a budeme mít jednu leteckou základnu," konec ...Zobrazit celý příspěvek

   Jestli ti KRABATE někdo poskytuje tak přesné informace jako je cituji "(opět pořídíme 14-24 letadel).
   Vzhledem k tomu, že máme a budeme mít jednu leteckou základnu," konec citace... Tak by ses asi měl zamyslet z jak kvalitních zdrojů čerpáš, to v případě že tady prezentuješ své vlastní... No jak to nazvat... Asi názory... A následně bych se začal stydět... Pokud ALE ti ovšem poskytuje tak "kvalitní informace" někdo jiný, třeba například možná přes řídicího agenta, nějaká tajná služba, tak bych vážně uvažoval o změně zaměstnání ( i lkdyž nevím kdo takovou najivku zaměstná ) a začal se stydět za tu tajnou službu...Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   12:35 02.09.2021

   Tak tady bych si dovolil souhlasit s Krabatem v tom, že potřebujeme dostavět PVO a že bychom měli znovu zavést raketomety. Akorát u PVO systémů by bylo rozumnější zůstat u Izraelců ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak tady bych si dovolil souhlasit s Krabatem v tom, že potřebujeme dostavět PVO a že bychom měli znovu zavést raketomety. Akorát u PVO systémů by bylo rozumnější zůstat u Izraelců a řešit s nimi PVO systémově. U raketometů by zase nebylo od věci navázat spolupráci s Ukrajinci. Burevij nebo Vilcha jsou účinné zbraně a navíc by to byla pomoc pro Ukrajince.
   ALE
   Zásadně nesouhlasím s tím, že F35 nepřinese AČR významné navýšení schopností. S F 35 AČR získá mimo jiné AWACS a Joint STARS. S F35 se může celá AČR posunout na další úroveň.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    17:39 02.09.2021

    F 35 jako "AWACS" neo "JSTARS" je vyhazování peněz, to vám zajistí drony vybavené kvalitním AESA radarem, které budou schopny vydržet ve vzduchu mnohem delší dobu než F 35 a za ...Zobrazit celý příspěvek

    F 35 jako "AWACS" neo "JSTARS" je vyhazování peněz, to vám zajistí drony vybavené kvalitním AESA radarem, které budou schopny vydržet ve vzduchu mnohem delší dobu než F 35 a za menší peníze.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     18:48 02.09.2021

     Drony co by připadaly v úvahu jsou nepoměrně pomalejší a nejsou stealth. Tedy mnohem snadnější cíl.

     Drony co by připadaly v úvahu jsou nepoměrně pomalejší a nejsou stealth. Tedy mnohem snadnější cíl.

     • flanker.jirka
      09:00 03.09.2021

      F 35 se zapnutým radarem a retranslaci dat není neviditelné letadlo.

      F 35 se zapnutým radarem a retranslaci dat není neviditelné letadlo.

     • Scotty
      11:00 03.09.2021

      ne. Je to obtížně zjistitelné letadlo.

      ne. Je to obtížně zjistitelné letadlo.

     • flanker.jirka
      12:27 03.09.2021

      Scotty
      Obtížně zjistitelné je i ve stavu, kdy vše na palubě vypne.

      Scotty
      Obtížně zjistitelné je i ve stavu, kdy vše na palubě vypne.

     • TF_HU
      13:15 16.09.2021

      Prosím vás, nepleťte si funkci systému AWACS s možnostmi "multidomain" u F35 to je dost rozdíl...

      Prosím vás, nepleťte si funkci systému AWACS s možnostmi "multidomain" u F35 to je dost rozdíl...

    • Torong
     21:05 02.09.2021

     Vážně? A můžeš mi prosím napsat, který konkrétní typ dronu to dokáže?

     Vážně? A můžeš mi prosím napsat, který konkrétní typ dronu to dokáže?

     • flanker.jirka
      09:05 03.09.2021

      Global hawk. Lepší parametry pro funkci awacsu a jstars bude mít i EFT a Gripen E díky pohyblivé AESA anténě radaru, mají v horizontálním krytí 200° oproti 120° u F 35, tak že ...Zobrazit celý příspěvek

      Global hawk.
      Lepší parametry pro funkci awacsu a jstars bude mít i EFT a Gripen E díky pohyblivé AESA anténě radaru, mají v horizontálním krytí 200° oproti 120° u F 35, tak že mohou monitorovat prostor vedle sebe a nepřibližovat se k němu, podobně jednoduše se funkce SAR radaru s bočním snimanim dá řešit integraci nové verze kontejneru litening, který takový radar má. I v tomto případě je výhoda bočního sledování nebezpečné oblasti bez nutnosti do ní vletnout.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      10:50 03.09.2021

      Flanker: Jo tak global hawk... Výborně... A to, že je to stroj určený k náhradě U2 tedy úplně jiné kategorie ti nevadí? Ani to, že jednotková cena je 200 mil. dolarů? A to bez ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker:
      Jo tak global hawk... Výborně... A to, že je to stroj určený k náhradě U2 tedy úplně jiné kategorie ti nevadí? Ani to, že jednotková cena je 200 mil. dolarů? A to bez zázemí? Hodina letu 2300 dolarů. To se vyplatí. To fakt jo.
      A že lepší bude Gripen E? Hodně odvážné tvrzení pouze na základě jednoho údaje. Kdyby to bylo tak podstatné, tak bude mít F35 výkyvnou anténu taky.
      Sorry Flankere, ale obhajuješ neobhajitelné. F 35 je pro AČR důležitá. Jo jde se bez ní obejít, ale za cenu nižší efektivity armády. Znovu opakuji jde o řešení pro následujících 50 let.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:44 03.09.2021

      Torong Je jedno co má Global hawk nahrazovat, plnit úkol JSTAR umí lépe než samotný JSTAR. V žádném případě nehodlám hanit systém F 35 jako takový, ale pokud jde o náhradu funkce ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Je jedno co má Global hawk nahrazovat, plnit úkol JSTAR umí lépe než samotný JSTAR.
      V žádném případě nehodlám hanit systém F 35 jako takový, ale pokud jde o náhradu funkce AWACSu nebo JSTAR, tak je třeba se na to podívat z jiného úhlu pohledu. Tyto průzkumné letouny působí tak, že monitorují vzdušný prostor/terén z bezpečného odstupu, to vám v případě stíhaček zajistí antény schopné vidět do boku, nejen max. 60° od směru letu. V tomto případě má anténa radaru na Gripenu E a na EFT výhodu, že vidí do boku 100°. A pokud si na jakýkoliv stíhač integrujete Litening se SAR radarem, tak vám to dokonale splní to co JSTAR. Aby radar F 35 něco viděl, tak se k zájmové oblasti bude stále blížit, zůstat někde v bezpečí pak nelze.
      Ve výhledu na 50 let dopředu si vsadím na nové technologie v oblasti multispektrálního průzkumu, včetně radarů, než na technologii použitou na F 35.
      Souhlasím s tím, že udržet si nadzvuk je pro AČR nutnos, ale F 35 je v současné době velmi předražené řešení.
      AČR chybí pokročilý ASVŘP pro multi domain operace a chybí peníze na to, aby F 35 nakoupili alespoň pro dvě letky. Jedna letka je zoufale málo, přitom jakou průměrnou provozuschopnost mají současní uživatelé by AČR byla ráda za to, že mimo hotovost udrží jeden roj v provozu.Skrýt celý příspěvek

     • Storm
      14:52 03.09.2021

      Flanker.Jirka no ty jsi hotový ekonomický Čáryfuk člověče... Takže místo jednoho typu - stíhačky co může fungovat jako awacs a jstar. Bude podle tebe lepší provozovat Globalhawk a ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker.Jirka no ty jsi hotový ekonomický Čáryfuk člověče... Takže místo jednoho typu - stíhačky co může fungovat jako awacs a jstar. Bude podle tebe lepší provozovat Globalhawk a k tomu další letadlo- stíhačku pro střežení vzdušného prostoru? No to bude hotové ekonomické terno...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:32 03.09.2021

      Storm Problém je v tom, že já tvrdím, že F 35 je pro funkci awacsu nebo jstar špatným řešením. Kdežto torong si myslí že to dokáže lépe než například EFT nebo Gripen E. Což není ...Zobrazit celý příspěvek

      Storm
      Problém je v tom, že já tvrdím, že F 35 je pro funkci awacsu nebo jstar špatným řešením. Kdežto torong si myslí že to dokáže lépe než například EFT nebo Gripen E. Což není pravda, průzkumné prostředky v podobě radarů mají s podobnými parametry a přenos dat také, jen nejsou stealth a hodina provozu není tak drahá.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:55 03.09.2021

      Flankere, znovu. Tebou navrhovaný Global hawk stojí totéž co 3 slovy tři F 35. To, že F 35 bude po senzorové a avionické stránce lepší než Gripen E nebo EFT jsem si prakticky 100% ...Zobrazit celý příspěvek

      Flankere, znovu. Tebou navrhovaný Global hawk stojí totéž co 3 slovy tři F 35. To, že F 35 bude po senzorové a avionické stránce lepší než Gripen E nebo EFT jsem si prakticky 100% jistý. Švédové prostě na to nemají zdroje a ani zkušenosti a EFT zase vzniká v "jednotné" Evropě, kdy každý stát od něj chce něco jiného a zároveň se snaží blokovat ty druhé.Skrýt celý příspěvek

 • malond
  09:27 02.09.2021

  U nás je nejpravděpodobnější a nejekonomičtější varianta doletání na Gripenu + případný dokup dalších strojů a jejich modernizace. Díky politické vůli vůbec na obranu něco dávat a ...Zobrazit celý příspěvek

  U nás je nejpravděpodobnější a nejekonomičtější varianta doletání na Gripenu + případný dokup dalších strojů a jejich modernizace. Díky politické vůli vůbec na obranu něco dávat a celkových investic do obrany a modernizace, nám stejně nic jiného nezbyde díky vysokému vnitřnímu dluhu Ministerstva obrany, možná se pletu. Ale v tom jakém stavu armáda je a jaké mají Gripeny výzbroj, nemá ani smysl kupovat něco lepšího. Na to, k čemu nám u nás slouží, to bohatě stačí. Stejně bychom nevyužili ponteciál jiných strojů. Jen díky leasingu jsou v takovém dobrém stavu, v jakém jsou. Pro nás jsou díky tomu, jak dělané.
  Nevíme, jak dál budou postupovat Maďaři, jejich leasing končí snad roku 2026. Byla by potom od Švédů zajímavá nabídka komplexní odkup všech oletaných strojů s jejich modernizací na vyšší standard +, když by byl za nějakou dobrou cenu.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   11:04 02.09.2021

   "Na to, k čemu nám u nás slouží, to bohatě stačí. Stejně bychom nevyužili ponteciál jiných strojů." Armáda má vždy počítat s nejhorším scénářem. Primárně tu není armáda od ...Zobrazit celý příspěvek

   "Na to, k čemu nám u nás slouží, to bohatě stačí. Stejně bychom nevyužili ponteciál jiných strojů."

   Armáda má vždy počítat s nejhorším scénářem. Primárně tu není armáda od airpolicingu nebo mise někde v Mali. Primárně je tu od toho, aby byla připravena na reálnou válku, která bude ohrožovat existenci/suverenitu státu nebo spojenců.
   Že nám válka nehrozí? To si mysleli v roce 2013 na Ukrajině taky. Ti by se za břicha popadali pokud by je tenkrát někdo varoval, že na ně Rusko může zaútočit.

   A v příštích 20 letech je nejpravděpodobnější válka s Ruskem. To znamená, že potřebujeme stroje, které budou schopny čelit ruské armádě. A k tomu poslouží F-35 mnohem lépe než Gripeny.

   Samozřejmě, že je tu i ekonomické hledisko, a pokud bychom dostali Gripeny skoro zadarmo, asi by bylo lepší peníze ušetřené za F-35 nalít někam jinam. Ale to "někam" by měla být technika, která se uplatní ne ve válce s ručníkáři, ale s velmi vyspělým protivníkem.Skrýt celý příspěvek

   • malond
    11:19 02.09.2021

    S tím souhlasím, ale žijeme v ČR s politiky jaké máme a politická vůle k financování něčeho takového jako je F-35. Je to neobhajitelné, když máme Gripeny, komplexní zázemí atd. A ...Zobrazit celý příspěvek

    S tím souhlasím, ale žijeme v ČR s politiky jaké máme a politická vůle k financování něčeho takového jako je F-35. Je to neobhajitelné, když máme Gripeny, komplexní zázemí atd. A pokud by byl odkup za výhodných podmínek, byl by logickým krokem a investice dat do dalších částí naší armády. Armáda v našich podmínkách je jen otloukánkem. Uvidíme, jak se budou dařit nákupy v následujících deseti letech. Ale dluh je obrovský.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     11:59 02.09.2021

     Souhlasím. Záleží na tom, na kolik by nákup Gripenů vyšel. Není správné Gripeny ani apriori odmítat, ani je považovat za jediné možné řešení. Kde je ta finanční hranice, při které ...Zobrazit celý příspěvek

     Souhlasím. Záleží na tom, na kolik by nákup Gripenů vyšel. Není správné Gripeny ani apriori odmítat, ani je považovat za jediné možné řešení.
     Kde je ta finanční hranice, při které se ještě vyplatí Gripeny odkoupit, bude určitě u každého individuální.

     (argumentace typu nasekali jsme dluhy, no tak má armáda a 2% závazek smůlu, je špatná argumentace. Už při vyrábění dluhů by se mělo počítat s tím, že je třeba dostát závazku NATO.)Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     12:46 02.09.2021

     Jenže F 35 není jen letadlo. Je to zároveň vysoce účinný prostředek REB, průzkumu, a velení. V podstatě schopnosti F 35 jako stíhače nebo bombardéru jsou pro AČR až druhořadé. To ...Zobrazit celý příspěvek

     Jenže F 35 není jen letadlo. Je to zároveň vysoce účinný prostředek REB, průzkumu, a velení. V podstatě schopnosti F 35 jako stíhače nebo bombardéru jsou pro AČR až druhořadé. To skutečně dostatečně zajistí i Gripen.Skrýt celý příspěvek

     • malond
      13:34 02.09.2021

      Tomu rozumím. Jenže AČR na to nemá, aby vůbec využívalo takový stroj tímto způsobem. Proto Gripen.

      Tomu rozumím. Jenže AČR na to nemá, aby vůbec využívalo takový stroj tímto způsobem. Proto Gripen.

     • Torong
      13:53 02.09.2021

      A jako proč by nemělo? Právě, že s JSTARS se počítá a armáda se na to připravuje. Mít F 35 jako spojovací a průzkumný prvek je daleko levnější, než ty prvky pořizovat samostatně a ...Zobrazit celý příspěvek

      A jako proč by nemělo? Právě, že s JSTARS se počítá a armáda se na to připravuje. Mít F 35 jako spojovací a průzkumný prvek je daleko levnější, než ty prvky pořizovat samostatně a k tomu ještě nadzvukové letectvo.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:30 02.09.2021

      Torong "Mít F 35 jako spojovací a průzkumný prvek je daleko levnější, než ty prvky pořizovat samostatně a k tomu ještě nadzvukové letectvo." Provoz dronů všech kategorií pro ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      "Mít F 35 jako spojovací a průzkumný prvek je daleko levnější, než ty prvky pořizovat samostatně a k tomu ještě nadzvukové letectvo."

      Provoz dronů všech kategorií pro průzkum nebo retranslaci bude vždy levnější než F 35.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:08 02.09.2021

      Jakých dronů Flankere? Kolik jich bude potřeba? Kolik to bude stát když se to sečte s nadzvukovým letectvem?

      Jakých dronů Flankere? Kolik jich bude potřeba? Kolik to bude stát když se to sečte s nadzvukovým letectvem?

     • flanker.jirka
      12:47 03.09.2021

      Jak jste přišel na to, že F 35 je vysoce účinný prostředek REB? Na internetu? Zkuste se podívat na to proč Německo chce raději F 18 Growler.

      Jak jste přišel na to, že F 35 je vysoce účinný prostředek REB? Na internetu? Zkuste se podívat na to proč Německo chce raději F 18 Growler.

     • flanker.jirka
      12:50 03.09.2021

      Torong Nemusíte sčítat drony s nadzvukovým letectvem, drony vybavené SAR radary vám mohou nahradit i Alcy. Podívejte se na vývoj v AI u robotických wingmanů. Opravdu bude nutné ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Nemusíte sčítat drony s nadzvukovým letectvem, drony vybavené SAR radary vám mohou nahradit i Alcy.
      Podívejte se na vývoj v AI u robotických wingmanů. Opravdu bude nutné mít stíhače s pilotem ve stealth variantě?Skrýt celý příspěvek

     • Horny
      14:22 03.09.2021

      flanker.jirka - věcná připomínka: Německo musí nakoupit F/A-18 Super Hornet a k nim EA-18 Growler, protože z politických důvodů (obava o zajištění peněz na vývoj vlastního ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka - věcná připomínka:
      Německo musí nakoupit F/A-18 Super Hornet a k nim EA-18 Growler, protože z politických důvodů (obava o zajištění peněz na vývoj vlastního letadla 5.gen) odmítlo nákup F-35 které ovšem generálové Luftwaffe považovali za nejlepší řešení.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:37 03.09.2021

      Horny Z politických důvodů? Nebo protože Growler je v REB nenahraditelný? F 35 neumí to co Growler. Ale můžete Němcům s torongem vysvětlit, že dělají chybu. Počkal bych si s ...Zobrazit celý příspěvek

      Horny
      Z politických důvodů? Nebo protože Growler je v REB nenahraditelný? F 35 neumí to co Growler.
      Ale můžete Němcům s torongem vysvětlit, že dělají chybu.
      Počkal bych si s hodnocením na rozhodnutí Finska, které letadla ve výběru reálně porovná.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      22:03 03.09.2021

      Jistě. Němečtí generálové chtějí F 35, Izraelci jsou z F 35 nadšení, Norové taky, ale jediný Flanker vidí i za roh a ví, že F 35 je mizerný přesně v tom co všichni uživatelé na F ...Zobrazit celý příspěvek

      Jistě. Němečtí generálové chtějí F 35, Izraelci jsou z F 35 nadšení, Norové taky, ale jediný Flanker vidí i za roh a ví, že F 35 je mizerný přesně v tom co všichni uživatelé na F 35 chválí nejvíc, tedy REB a agregace a sdílení dat. Jinak s Growlerem je to přesně jak říkal Horny. Němci musí nakoupit dedikovaný REB letoun protože nedostanou F 35 a EFT takové schopnosti nemá. Co kdybys naopak ty zašel říct Švýcarům, žýe dělají chybu, když jako nejlevnější řešení zvolili F 35?Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    14:04 02.09.2021

    Jenže má to pár aspektů. 1) i když vidím Rusko jako hrozbu, tak ho NATO v EU je schopno v konvenční válce zašlapat od země. Počet letounů tu je někde na úrovni 10:1 z toho je ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenže má to pár aspektů.
    1) i když vidím Rusko jako hrozbu, tak ho NATO v EU je schopno v konvenční válce zašlapat od země. Počet letounů tu je někde na úrovni 10:1 z toho je třetina mnohem pokročilejších než co má ve výzbroji soupeř.
    2) Máme letectvo, které je dislokované na jediné základně. Jeden úder a skončili jsme. V případném konfliktu by byly základny s F-35 v první vlně. A Rusko války nevyhlašuje - nejdříve útočí.
    3) Proč musíme být ti v první linii? Drtivou většinu leteckých úderů v konfliktech z poslední doby odedřeli tažní koně a ne plnokrevníci. Stejně jako u většina států v okolí můžou naše letouny 4+G odvést spoustu práce.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     14:23 02.09.2021

     1) NATO ano. Čelové z EU ne. 2) Tak dá se očekávat že by to nebyl z čistého nebe. Ovšem pokud by jsme tohle měli akcentovat tak jediné letadlo pro nás připadá v úvahu je F-35B. 3) ...Zobrazit celý příspěvek

     1) NATO ano. Čelové z EU ne.
     2) Tak dá se očekávat že by to nebyl z čistého nebe. Ovšem pokud by jsme tohle měli akcentovat tak jediné letadlo pro nás připadá v úvahu je F-35B.
     3) Nemusíme být v první linii. Většina státu které jsou rozhodnuté koupit F-35 rozhodně prvoliniové nejsou.
     Gripeny jsou dobré pro střežení vzdušného prostoru republiky. K ničemu jinému se moc nehodí.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:44 02.09.2021

      A k čemu jinému budete jednu letku stíhačů provozovat, když ne ke střežení vzdušného prostoru? Vážně si myslíte, že ten systém AČR dokáže více využít?

      A k čemu jinému budete jednu letku stíhačů provozovat, když ne ke střežení vzdušného prostoru? Vážně si myslíte, že ten systém AČR dokáže více využít?

     • Scotty
      19:21 02.09.2021

      Pokud předpokládáme že armáda je určena primárně k vedení války. Potom je pravděpodobnost že ji povedou v našem vzdušném prostoru poměrně nízká. Nemyslí že by ambice armády měli ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud předpokládáme že armáda je určena primárně k vedení války. Potom je pravděpodobnost že ji povedou v našem vzdušném prostoru poměrně nízká. Nemyslí že by ambice armády měli končit u air policingu.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:57 03.09.2021

      Scotty
      Jaká byla pravděpodobnost války meti Ruskem a Ukrajinou před rokem 2014?

      Scotty
      Jaká byla pravděpodobnost války meti Ruskem a Ukrajinou před rokem 2014?

     • flanker.jirka
      13:00 03.09.2021

      Scotty Pokud bude jedna letka nadzvuku, tak větší ambice nečekejte. Dnes se většina malých konfliktů rozhodne do dvou týdnů a pak situace stagnuje. Kolik letadel dokážete z jedné ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Pokud bude jedna letka nadzvuku, tak větší ambice nečekejte. Dnes se většina malých konfliktů rozhodne do dvou týdnů a pak situace stagnuje. Kolik letadel dokážete z jedné letky udržet v bojeschopném stavu po dobu 14 dní? ...bez úvahy zrát. Podle mně to bude tak malé číslo, že s tím pořádnou misi nenaplánujete.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:35 03.09.2021

      flanker.jirka Jako že nás v dohledné době napadnou Horní Uhři? Pokud předpokládáme společné nasazení tak i jedna letka F-35 může dobře posloužit. Například při spojení s Poláky by ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Jako že nás v dohledné době napadnou Horní Uhři?
      Pokud předpokládáme společné nasazení tak i jedna letka F-35 může dobře posloužit. Například při spojení s Poláky by to bylo hned 42 letadel a nepochybně budou v Evropě přibývat další.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:40 03.09.2021

      Scotty Zatím jsme s Poláky modernizovali vrtulníky, vyráběly nové radary. A nic z toho se nepovedlo. To co popisujete by mělo smysl kdybychom šli i do IBCS v systému PVO a nejeli ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Zatím jsme s Poláky modernizovali vrtulníky, vyráběly nové radary. A nic z toho se nepovedlo. To co popisujete by mělo smysl kdybychom šli i do IBCS v systému PVO a nejeli si ve všem jako exoti cestu od jiných dodavatelů někde z Asie.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:47 03.09.2021

      flanker.jirka Mluvím o reálném nasazení armády. Ne o podivných modernizačních projektech. Polské i naše letectvo je podřízené evropskému velitelství NATINAMDS. To je náš společný ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Mluvím o reálném nasazení armády. Ne o podivných modernizačních projektech. Polské i naše letectvo je podřízené evropskému velitelství NATINAMDS. To je náš společný systém velení a řízení.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     14:37 02.09.2021

     Teoreticky je NATO jako celek schopné zašlapat Rusko do země. Jenomže jeho akceschopnost je s otazníkem. Co když USA bude vázáno válkou v Asii? A co když Německo a Francie a další ...Zobrazit celý příspěvek

     Teoreticky je NATO jako celek schopné zašlapat Rusko do země. Jenomže jeho akceschopnost je s otazníkem.

     Co když USA bude vázáno válkou v Asii? A co když Německo a Francie a další projeví nezájem bránit nějaké Pobaltí nebo Slovensko?Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      15:12 02.09.2021

      V takovém případě můžeme rovnou kapitulovat. AČR není schopná bránit jediný kraj. A pokud by nás západní spojenci opustili, tak by jsme neměli ani výzbroj pro ta letadla a to by ...Zobrazit celý příspěvek

      V takovém případě můžeme rovnou kapitulovat. AČR není schopná bránit jediný kraj. A pokud by nás západní spojenci opustili, tak by jsme neměli ani výzbroj pro ta letadla a to by byl problém vzhledem k tomu, že jí dlouhodobě držíme na minimálních počtech. Navíc jak by to bylo v takovém případě s díly, technickou podporou a servisem? Tady žádné extra servisní zázemí pro 14 letadel dělat nebudou.
      Naší jedinou možnou obranou je být součástí celku.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      15:26 02.09.2021

      Ne Cervusi. Proto je potřeba mít co nejlepší výzbroj, aby stálo za to být naším spojencem. To, že Německo a Francie odmítne jít do války kvůli státům východní a střední Evropy je ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne Cervusi. Proto je potřeba mít co nejlepší výzbroj, aby stálo za to být naším spojencem. To, že Německo a Francie odmítne jít do války kvůli státům východní a střední Evropy je velmi reálný scénář. V případě USA asi nemůžeme spoléhat na přímou účast jejich vojsk, ale není důvod proč by nám nedodali zbraně, munici a dalši materiál. Ostatně to dělali už v Afghanistánu. Když vezmu do úvahy Polsko, ČR, SR, Rumunsko, tak to je velmi slušný potenciál.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      15:55 02.09.2021

      - pokud bude Rusko expandovat dále na západ, nebudeme v tom sami. Těch ohrožených zemí bude v NATO víc. Ale nemůžeme si být jistí s tím, že celé NATO jako na povel se zapojí a ...Zobrazit celý příspěvek

      - pokud bude Rusko expandovat dále na západ, nebudeme v tom sami. Těch ohrožených zemí bude v NATO víc. Ale nemůžeme si být jistí s tím, že celé NATO jako na povel se zapojí a "zašlápne Rusko do země".

      - jinak souhlasím s Torongem, pokud budeme na obranu dlabat, mnohem snáz se budou ostatním hledat důvody proč nepřijít na pomoc - proč pomáhat tomu kdo ke společné obraně sám nepřispíval, že?Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      20:52 02.09.2021

      Torong: V tom případě, kdo jako bude bojovat po našem boku, když tak neučiní největší armády v nato? Jako že se Rusku postaví státy toho našeho směšného Visegradského spolku? ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong: V tom případě, kdo jako bude bojovat po našem boku, když tak neučiní největší armády v nato? Jako že se Rusku postaví státy toho našeho směšného Visegradského spolku?
      Hlavně nesmíme zapomínat, že nestačí mít dobrou výzbroj, ale je nutné ji mít v adekvátních počtech. Takže pokud to myslíme se stíhacím letectvem vážně tak jedna letka nestačí, stejně tak nestačí 4 bitevní vrtulníky a 30 obstarožních tanků. A k tomu musíme mít samo sebou munici, což je v AČR také obrovský problém.
      Dál by s tím měla jít ruku v ruce zahraniční politika. Jenže tady premiér kope pouze za zájmy svého imperia, prezident je hlásnou troubou nejnebezpečnějšího agresora a zbytek politické reprezentace se posledních 20 let také spíše podílel na pošlapání pověsti ČR a likvidaci armády jako takové.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      09:49 03.09.2021

      ten směšný spolek má nějakých 63 milionů obyvatel a HDP dosahuje půlky HDP Francie. (a o fous nižší, jak HDP Ruska)

      ten směšný spolek má nějakých 63 milionů obyvatel a HDP dosahuje půlky HDP Francie. (a o fous nižší, jak HDP Ruska)

    • skelet
     15:49 02.09.2021

     Cervus: v případě konfliktu s Ruskem jsme v první linii v každém případě. Ten důvod je jednoduchý - geografie. Proto je v zájmu států V4 (+Pobaltí+Rumunsko+Bulharsko), aby jejich ...Zobrazit celý příspěvek

     Cervus: v případě konfliktu s Ruskem jsme v první linii v každém případě. Ten důvod je jednoduchý - geografie. Proto je v zájmu států V4 (+Pobaltí+Rumunsko+Bulharsko), aby jejich vojenská síla byla co největší, aby si to Rusko rozmyslelo. A taky je v zájmu těchto států, aby si udržely sounáležitost a nenechali se rozklížit.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:13 02.09.2021

      Přesně tak. A jsme u trojmoří :)

      Přesně tak. A jsme u trojmoří :)

     • CerVus
      21:09 02.09.2021

      O tom se vůbec nechci přít. Jenže stále tu budeme narážet na naší realitu. Neochotu politické reprezentace i obyvatel nakupovat drahou výzbroj v odpovídajících počtech, neschopnost ...Zobrazit celý příspěvek

      O tom se vůbec nechci přít. Jenže stále tu budeme narážet na naší realitu. Neochotu politické reprezentace i obyvatel nakupovat drahou výzbroj v odpovídajících počtech, neschopnost MO tu výzbroj vůbec pořizovat, dluhovou propast, do které se tahle země blíží nejrychleji v EU (rozpočtová brzda sepne za nějaké 4 roky). Takže nastane období škrtů. V armádě se škrtá nejlépe.
      A nějaká ta soudržnost? Vždyť každý kope jenom za své zájmy. Jednota by se měla ukazovat na nějakých společných cvičeních ideálně u hranic s Běloruskem a u Kaliningradu. Jenže co tam tak můžeme poslat? A chtějí ostatní dráždit Rusy? Maďarsko k němu má v současné době celkem vřelý vztah.
      A tím se dostaneme k otázce jestli nás zachrání těch nějakých 14 F-35, které by jsme si tak možná ještě mohli dovolit.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      09:47 03.09.2021

      ta realita je taková jaká je.. jsme hraniční stát, takže jsme v první linii, ať se to někomu líbí nebo ne. Ten Iskander dopadne do Čáslavi ať tam bude Gripen nebo F-35 nebo jen ...Zobrazit celý příspěvek

      ta realita je taková jaká je.. jsme hraniční stát, takže jsme v první linii, ať se to někomu líbí nebo ne. Ten Iskander dopadne do Čáslavi ať tam bude Gripen nebo F-35 nebo jen L-159.
      Neochota k nákupům je taková, že když Babiš chtěl zrušit tendr na BVP, tak na základě veřejných průzkumů toto změnil a v tendru pokračoval.Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   12:15 02.09.2021

   Další Krabatův účet?

   Další Krabatův účet?

   • Torong
    13:59 02.09.2021

    Těžko říct, ale snaha přesvědčit, že na F 35 nemáme, aže ho stejně nevyužijeme je dost úporná a když přidám, že jde o nový nick, je to trošku podezřelé...

    Těžko říct, ale snaha přesvědčit, že na F 35 nemáme, aže ho stejně nevyužijeme je dost úporná a když přidám, že jde o nový nick, je to trošku podezřelé...

    • toustr
     14:08 02.09.2021

     Instantně jsem dostal dva palce dolů, takže to považuji za pravděpodobný zásah do černého.

     Instantně jsem dostal dva palce dolů, takže to považuji za pravděpodobný zásah do černého.

     • Jan Padesátýpátý
      14:56 02.09.2021

      Já ti jsem ti palec nedal, ale chápu, že někomu se může nelíbit když někoho označíš za Krabata (a to je těžká urážka) jen na základě pocitu. Raději je lepší předpokládat ...Zobrazit celý příspěvek

      Já ti jsem ti palec nedal, ale chápu, že někomu se může nelíbit když někoho označíš za Krabata (a to je těžká urážka) jen na základě pocitu.

      Raději je lepší předpokládat pozitivní věci než ty negativní. Nenechme Krabata aby sem zavlekl bezdůvodně vyostřenou atmosféru.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      15:18 02.09.2021

      Svatá pravda

      Svatá pravda

 • PetrTechnik
  22:44 01.09.2021

  Čistě jen technická poznámka ke Gripenům. Jak to bude s dodávkou ND ze Švédska, pokud ho třeba Rusko bude okupovat ? Asi volat do Moskvy , že máme platnou smlouvu o servisu, ...Zobrazit celý příspěvek

  Čistě jen technická poznámka ke Gripenům.
  Jak to bude s dodávkou ND ze Švédska, pokud ho třeba Rusko bude okupovat ? Asi volat do Moskvy , že máme platnou smlouvu o servisu, nebude mít valný význam.Skrýt celý příspěvek

  • Krabat
   08:44 02.09.2021

   A jak to bude s díly z USA, když ho třeba Rusko napadne JZ?

   A jak to bude s díly z USA, když ho třeba Rusko napadne JZ?

   • Torong
    09:12 02.09.2021

    V případě F35 velmi dobře. Výrobní linka je i v Itálii :)

    V případě F35 velmi dobře. Výrobní linka je i v Itálii :)

    • Krabat
     09:17 02.09.2021

     A na Gripen v Brazílii :)

     A na Gripen v Brazílii :)

     • Scotty
      14:24 02.09.2021

      Což je nám platné jak mrtvému zimník.

      Což je nám platné jak mrtvému zimník.

    • flanker.jirka
     13:06 03.09.2021

     A co vše se tam vyrábí a co dováží z USA? Stačí se podívat na montážní linky Škodovky, stojí kvůli nedostatku čipu z Asie. Ale ČR hrozí jiný výpadek dodávek dílů. Okupace Švédska ...Zobrazit celý příspěvek

     A co vše se tam vyrábí a co dováží z USA? Stačí se podívat na montážní linky Škodovky, stojí kvůli nedostatku čipu z Asie.
     Ale ČR hrozí jiný výpadek dodávek dílů. Okupace Švédska bude možná další román, tak jako okupace Norska. Spíše bude nutné se ptát, jak to bude s případnými dodávkami z Izraele, pokud se s ním pustí do křížku muslimové? A nemusíme chodit daleko, Erdogan už se zmínil, že Jeruzalém je turecké město. https://www.novinky.cz/zahrani... Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      22:08 03.09.2021

      Jo, to tvrdil už Nasrallah, Assad starší, Arafat a další. A Izrael furt existuje.

      Jo, to tvrdil už Nasrallah, Assad starší, Arafat a další. A Izrael furt existuje.

   • Jan Padesátýpátý
    11:06 02.09.2021

    pokud Rusko napadne USA jadernými zbraněmi, není třeba nic dál řešit.

    v každém případě šance že Rusko obsadí Švédsko je asi tak 1000x vyšší než že Rusko obsadí/zničí USA

    pokud Rusko napadne USA jadernými zbraněmi, není třeba nic dál řešit.

    v každém případě šance že Rusko obsadí Švédsko je asi tak 1000x vyšší než že Rusko obsadí/zničí USA

    • flanker.jirka
     13:08 03.09.2021

     Zapomínáte, že při obsazování švédska by muselo padnout i Finsko a Norsko, ty tři státy mají mezi sebou dohodu o vzájemné pomoci. Okupace švédska ruskem je blábol, reálně hrozí, že ...Zobrazit celý příspěvek

     Zapomínáte, že při obsazování švédska by muselo padnout i Finsko a Norsko, ty tři státy mají mezi sebou dohodu o vzájemné pomoci. Okupace švédska ruskem je blábol, reálně hrozí, že ze švédska bude chalifát.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      22:09 03.09.2021

      A v obou přépadech bude s díly problém...

      A v obou přépadech bude s díly problém...

 • Krabat
  12:49 01.09.2021

  Pro zachování Gripenu u VzS AČR je jak bývalý tak současný velitel 21. zTL plk. gšt. Jaroslav Míka. ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro zachování Gripenu u VzS AČR je jak bývalý tak současný velitel 21. zTL plk. gšt. Jaroslav Míka.

  https://www.czdefence.cz/clane...

  Navíc s ohledem na začínající modernizaci AČR a ekonomickou post-covidovou krizi si již nemůžeme dovolit vyřadit daleko před koncem životnosti další techniku, jen proto, že jisté zemi uděláme radost.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   13:01 01.09.2021

   Toto je celá jeho odpověď. "Jednoznačné ANO mého předchůdce mohu jen potvrdit. Dokážu si představit možné pokračování Gripenů v AČR i za horizont tohoto desetiletí. Není to ovšem ...Zobrazit celý příspěvek

   Toto je celá jeho odpověď.

   "Jednoznačné ANO mého předchůdce mohu jen potvrdit. Dokážu si představit možné pokračování Gripenů v AČR i za horizont tohoto desetiletí. Není to ovšem jediná možná varianta vybavení taktického letectva nadzvukovými letouny. V loňském roce byla zřízena expertní skupina ze strategického stupně AČR, jejíž hlavním úkolem je provést analýzu vývoje, potřeb a nasazení taktického letectva za horizont roku 2030. Z této analýzy vzejdou odpovědi na otázky, kam má taktické letectvo směřovat, jak bude veliké a jak bude vybavené."

   Takže nakonec vše bude rozhodovat samostatné nabídky a to jaké ty nabídky budou mít poměr cena - výkon :-)
   Základní problém odkupu a pokračování Gripenu je v tom, že AČR nepatří a už tak nás stáli za těch cca 20. let cca 40. miliard jen na pronájmu + další investice. Kolik by asi tak mohla být odkupní cena, aby byla akceptovatelná?Skrýt celý příspěvek

   • Krabat
    13:23 01.09.2021

    To, že nás nikdo nenutí a nemůže nutit nadále provozovat Gripeny jste jak vidím pochopil. Nechápu větu: "Základní problém odkupu a pokračování Gripenu je v tom, že AČR ...Zobrazit celý příspěvek

    To, že nás nikdo nenutí a nemůže nutit nadále provozovat Gripeny jste jak vidím pochopil.
    Nechápu větu: "Základní problém odkupu a pokračování Gripenu je v tom, že AČR nepatří"
    Kdyby nám patřil, tak ho přece nemůžeme odkoupit a ani si ho pronajímat.
    Cena odkupu Gripenu bude odpovídat jeho stáří, pokud si vyjednáme slevu a ta je myslím reálná, protože nevím, co by s nima Švédsko dělalo.
    Pokud jste finančně aspoň trochu gramotný, tak délka pronájmu nemá vliv na zbytkovou cenu. V praxi ale je odkupní cena výhodnější, ovšem není to podmínkou.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     13:46 01.09.2021

     Nechápu větu: "Základní problém odkupu a pokračování Gripenu je v tom, že AČR nepatří" Že se chystáme nebo spíše, že navrhujete nakupovat stroje, které provozujeme už cca 20 let a ...Zobrazit celý příspěvek

     Nechápu větu: "Základní problém odkupu a pokračování Gripenu je v tom, že AČR nepatří"
     Že se chystáme nebo spíše, že navrhujete nakupovat stroje, které provozujeme už cca 20 let a stáli nás už min. 40 miliard. Jejich odkup nepřinese AČR na dobu 10 - 15 let žádné další navýšení schopností, ale pouze uchování schopností. A to bez znalosti konkrétní nabídky. Netvrdím, že je to špatný návrh, jen krátkozraký. Takže tuhle větu pochopíte až dojde ke konkrétní nabídce na odkup Gripenu a porovnáním s jinými nabídkami.
     O něco níže jsme to řešili se skeletem a sám jsem o tom psal poměrně hodně.
     Odkup Gripenu C musí být podmíněn opravdu neodolatelnou cenou. Ale jaká ta cena je? 1. 5. 10. 20. 50. miliard? To se teprve uvidí. Podle toho co v rámci AČR převládne. Buď touha šetřit a uchovat si schopnosti až do... a nebo touha navýšit schopnosti za ... peněz. :-)Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      22:18 01.09.2021

      Kdyby nám tuto dobu patřily, tak jsme zaplatili plus mínus to samé (možná o trochu víc, ale ne moc) ale zato by se s nima citelně míň lítalo a údržba by byla pár let pozadu... však ...Zobrazit celý příspěvek

      Kdyby nám tuto dobu patřily, tak jsme zaplatili plus mínus to samé (možná o trochu víc, ale ne moc) ale zato by se s nima citelně míň lítalo a údržba by byla pár let pozadu... však to známe.Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    14:31 01.09.2021

    Jenomže do toho musíme připočítat faktor neschopnosti MO nakupovat majetek a dotahovat do zdárného konce výběrová řízení. Většina, která se jim dotáhnout podaří jsou oproti ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenomže do toho musíme připočítat faktor neschopnosti MO nakupovat majetek a dotahovat do zdárného konce výběrová řízení. Většina, která se jim dotáhnout podaří jsou oproti původním propočtům dražší o desítky procent.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     17:05 01.09.2021

     Právě proto Gripeny létají, protože jsou pronajmuté :-) :-) :-)

     Právě proto Gripeny létají, protože jsou pronajmuté :-) :-) :-)

  • Torong
   15:04 01.09.2021

   Zase ti to nevyšlo Krabate... Ještě sis nezvykl, že tady si odkazy přečtou?

   Zase ti to nevyšlo Krabate... Ještě sis nezvykl, že tady si odkazy přečtou?

   • Krabat
    16:06 01.09.2021

    Chceš snad říct, že velitelé 21. zTL si nepřejí ponechat Gripen ve službě???

    Chceš snad říct, že velitelé 21. zTL si nepřejí ponechat Gripen ve službě???

    • Torong
     16:10 01.09.2021

     Krabate, proč to zkoušíš s demagogií, když si tu citaci může každý přečíst. Je tam jasně psáno, že si dovede představit pokračování s Gripeny, ale že je to jen jedna z možností. ...Zobrazit celý příspěvek

     Krabate, proč to zkoušíš s demagogií, když si tu citaci může každý přečíst. Je tam jasně psáno, že si dovede představit pokračování s Gripeny, ale že je to jen jedna z možností. Opravdu tam není psáno "já chci Gripeny a nic jiného". Ale zase se musí ocenit, že máš výdrž...Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      16:24 01.09.2021

      A píšu snad někde, že velitelé 21. zTL říkají, že nic jiného než Gripen nepřipadá v úvahu?!

      Argumentační klam a trollení celej špinavej Torong ;)

      A píšu snad někde, že velitelé 21. zTL říkají, že nic jiného než Gripen nepřipadá v úvahu?!

      Argumentační klam a trollení celej špinavej Torong ;)

     • padre
      16:49 01.09.2021

      Které zemi že bychom udělali radost tím, že bychom vyřadili leasingované Gripeny před koncem životnosti? Že by Horní Voltě nebo Pobřeží slonoviny? :-)

      Které zemi že bychom udělali radost tím, že bychom vyřadili leasingované Gripeny před koncem životnosti? Že by Horní Voltě nebo Pobřeží slonoviny? :-)

     • Torong
      16:57 01.09.2021

      Krabate, tohle je ubohé i na tebe... V prvním komentáři jsi psal: "Pro zachování Gripenu u VzS AČR je jak bývalý tak současný velitel 21. zTL plk. gšt. Jaroslav Míka." K tomu jsi ...Zobrazit celý příspěvek

      Krabate, tohle je ubohé i na tebe... V prvním komentáři jsi psal:
      "Pro zachování Gripenu u VzS AČR je jak bývalý tak současný velitel 21. zTL plk. gšt. Jaroslav Míka."
      K tomu jsi dal odkaz, ve kterém, ale bylo něco jiného. Spoléhal jsi, že si to nikdo nepřečte a nevyšlo to. Klimešov tě odhalil. Nevyšlo ti to tak se v tom hovně přestaň šťárat. Budeš akorát víc smrdět...Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      17:03 01.09.2021

      Nelži ubožáku, odpověď velitelů jestli s Gripenem pokračovat je cituji: Jednoznačné ano.

      Nelži ubožáku, odpověď velitelů jestli s Gripenem pokračovat je cituji: Jednoznačné ano.

     • Jan Padesátýpátý
      17:53 01.09.2021

      @Krabat Jsi manipulátor. To fakt spoléháš na to, že jsou tady lidi tak líní a nepodívají se do toho rozhovoru a neověří si tvrzení místního profláklého proruského ...Zobrazit celý příspěvek

      @Krabat
      Jsi manipulátor. To fakt spoléháš na to, že jsou tady lidi tak líní a nepodívají se do toho rozhovoru a neověří si tvrzení místního profláklého proruského propagandisty?

      Vynechal jsi jedno klíčové slůvko: Jednoznačné "ano" Míka neřekl k "pokračování Gripenů" ale k "MOŽNÉMU pokračování Gripenů". Jinými slovy, pokračování Gripeny je jenom jedna z možností.

      Hned v následující větě to Míka vysvětluje:
      "Dokážu si představit možné pokračování Gripenů v AČR i za horizont tohoto desetiletí. Není to ovšem jediná možná varianta vybavení taktického letectva nadzvukovými letouny."Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      18:12 01.09.2021

      Přestaňte už lhát vy a Torong jen plevelíte diskuze. Jasně jsem napsal, že velitelé 21. zTL nemají s Gripenem problém a pro zachování jsou jednoznačně ano. Velitelé vy dva ...Zobrazit celý příspěvek

      Přestaňte už lhát vy a Torong jen plevelíte diskuze.

      Jasně jsem napsal, že velitelé 21. zTL nemají s Gripenem problém a pro zachování jsou jednoznačně ano.
      Velitelé vy dva Vendelíni nemají rozhodovací pravomoc . Tu má MOČRSkrýt celý příspěvek

     • Krabat
      18:14 01.09.2021

      Doplním rozhovor o Gripenu s bývalým velitelem 21, zTL
      https://www.czdefence.cz/clane...

      Doplním rozhovor o Gripenu s bývalým velitelem 21, zTL
      https://www.czdefence.cz/clane...

     • Jan Padesátýpátý
      18:37 01.09.2021

      Krabate, díky za rozhovor s Tománkem. Přečetl jsem si ho, a tak jako u rozhovoru s Míkou mi připadá, že lžeš. Ani u Tománka nevidím, že by chtěl pokračování Gripenů. Naopak, řekl ...Zobrazit celý příspěvek

      Krabate, díky za rozhovor s Tománkem. Přečetl jsem si ho, a tak jako u rozhovoru s Míkou mi připadá, že lžeš.
      Ani u Tománka nevidím, že by chtěl pokračování Gripenů. Naopak, řekl "Necítím se oprávněn komentovat tuto citlivou věc."

      Ale možná jsem se přehlédl. Můžeš mi ocitovat tu větu z rozhovoru ze které jsi usoudil že
      "pro zachování (Gripenů) je (Tománek) jednoznačně ano"?Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:09 01.09.2021

      Krabate, byl jsi usvědčen ze lži. Kterýkoli čtenář si může ten rozhovor přečíst. Proč máš potřebu ze sebe dělat hlupáka? To ti Rus tolik platí?

      Krabate, byl jsi usvědčen ze lži. Kterýkoli čtenář si může ten rozhovor přečíst. Proč máš potřebu ze sebe dělat hlupáka? To ti Rus tolik platí?

     • Krabat
      19:14 01.09.2021

      6) Pane plukovníku, pomalu se blíží doba, kdy bude naše stíhací letectvo čelit otázce "jak dál". Co si myslíte o možném pokračování Gripenů v AČR? Váš předchůdce, plukovník ...Zobrazit celý příspěvek

      6) Pane plukovníku, pomalu se blíží doba, kdy bude naše stíhací letectvo čelit otázce "jak dál". Co si myslíte o možném pokračování Gripenů v AČR? Váš předchůdce, plukovník Tománek, se v říjnu 2020 v rámci rozhovoru pro CZ Defence vyjádřil, že jednoznačně ano.

      Míka odpovídá: Jednoznačné ANO mého předchůdce mohu jen potvrdit. Dokážu si představit možné pokračování Gripenů v AČR i za horizont tohoto desetiletí.
      A dále uvádí: Není to ovšem jediná možná varianta vybavení taktického letectva nadzvukovými letouny. V loňském roce byla zřízena expertní skupina ze strategického stupně AČR, jejíž hlavním úkolem je provést analýzu vývoje, potřeb a nasazení taktického letectva za horizont roku 2030. Z této analýzy vzejdou odpovědi na otázky, kam má taktické letectvo směřovat, jak bude veliké a jak bude vybavené.

      Proto říkám, že velitelé 21. zTL nemají do budoucna s Gripenem problém a pro jeho další působení nemají námitky a jsou pro. Kdo ale tozhoduje je MOČR.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:36 01.09.2021

      Krabat:
      To není to co jsi psal v prvním komentáři. Sorry, ale to už nepopřeš. Stokrát opakovaná lež se pravdou nestane.

      Krabat:
      To není to co jsi psal v prvním komentáři. Sorry, ale to už nepopřeš. Stokrát opakovaná lež se pravdou nestane.

     • Jan Padesátýpátý
      20:09 01.09.2021

      Krabate, Torong ti odpověděl na tvůj předchozí příspěvek. Ale ty jsi mi neodpověděl na mou otázku: Můžeš mi ocitovat tu větu z rozhovoru s Tománkem ze které jsi usoudil že "pro ...Zobrazit celý příspěvek

      Krabate, Torong ti odpověděl na tvůj předchozí příspěvek.
      Ale ty jsi mi neodpověděl na mou otázku:

      Můžeš mi ocitovat tu větu z rozhovoru s Tománkem ze které jsi usoudil že
      "pro zachování (Gripenů) je (Tománek) jednoznačně ano"?Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   21:10 01.09.2021

   Mě by jenom zajímalo, jak překroucené informaci mohlo dát 10 lidí palec nahoru.

   Mě by jenom zajímalo, jak překroucené informaci mohlo dát 10 lidí palec nahoru.

   • Jan Padesátýpátý
    23:32 01.09.2021

    Jsou lidi co jsou pro pokračování gripenů (což je samo o sobě legitimní názor), a když vidí něco co ten názor podpoří, tak už je nezajímá jestli je to pravda nebo ne.

    Jsou lidi co jsou pro pokračování gripenů (což je samo o sobě legitimní názor), a když vidí něco co ten názor podpoří, tak už je nezajímá jestli je to pravda nebo ne.

   • Krabat
    08:45 02.09.2021

    toust, nebojte se, během noci už tam někdo nasázel záporné laiky. Mohu se vás zeptat, kde vidíte překroucenou informaci?

    toust, nebojte se, během noci už tam někdo nasázel záporné laiky. Mohu se vás zeptat, kde vidíte překroucenou informaci?

    • Torong
     09:20 02.09.2021

     Ve tvém původním příspévku Krabate. Zatloukat, zatloukat, zatloukat opravdu nefunguje. Jak vidíš nejsem to jen já a Klimesov ti plevelíme diskuzi ukazováním tvých lží a ...Zobrazit celý příspěvek

     Ve tvém původním příspévku Krabate. Zatloukat, zatloukat, zatloukat opravdu nefunguje. Jak vidíš nejsem to jen já a Klimesov ti plevelíme diskuzi ukazováním tvých lží a manipulací...Skrýt celý příspěvek

    • toustr
     11:03 02.09.2021

     Ano, nebojte se... i tentokrát jsem to kontroloval před spaním. +- o půlnoci to bylo 3:0, nyní 6:3. Podobný jev pozoruju často, tak se nemusíte připomínat, že to děláte. :)))

     Ano, nebojte se... i tentokrát jsem to kontroloval před spaním. +- o půlnoci to bylo 3:0, nyní 6:3. Podobný jev pozoruju často, tak se nemusíte připomínat, že to děláte. :)))

 • Rekky
  12:04 01.09.2021

  Pánové já nevím, myslím že pan Cejkis uvedl dobré argumenty, ale přesto si myslím, že s ohledem na plánovaný rok zahájení akvizice, na vládu která bude o nákupu rozhodovat a ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové já nevím, myslím že pan Cejkis uvedl dobré argumenty, ale přesto si myslím, že s ohledem na plánovaný rok zahájení akvizice, na vládu která bude o nákupu rozhodovat a samotné navyšování rozpočtu obrany, mi pořízení 16 kusů (časem +8 dalších) nepřipadá tak nereálné.

  Těch 17 miliard, o které měla armáda v následujících letech přijít, (když to Andrej slíbil komoušům za to, že mu podrží vládu) se do rozpočtu opět vrátí. Před pár dny to Schillerová potvrdila.
  Rok 2022, 2 miliardy
  Rok 2023, 5 miliard
  Rok 2024, 10 miliardy
  https://www.securitymagazin.cz...

  Navíc s největší pravděpodobností, už KSČM po volbách nikomu nic kazit nebude, protože jejich šance dostat požadovaných 5% je dost nepravděpodobná.Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
   12:42 01.09.2021

   Misto komousu je tu SPD.

   Misto komousu je tu SPD.

   • Krabat
    13:36 01.09.2021

    Pánové nebuďte naivní, vnitřní dluh AČR jen za 12 let činí 400 mld. korun. Myslíte si, že za to může KSČM? Paradoxně KSČM AČR nepřipravila o žádné peníze, peníze o kterých mluvíte ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové nebuďte naivní, vnitřní dluh AČR jen za 12 let činí 400 mld. korun. Myslíte si, že za to může KSČM?
    Paradoxně KSČM AČR nepřipravila o žádné peníze, peníze o kterých mluvíte má AČR již zpět. Posloužili jen k pol. vyjednávání.
    Dalším paradoxem je to, že současná vláda s podporou KSČM podepsala či vytvořila řadu modernizačních kontraktů, jako jiná vláda předtím.
    Tak pokud chcete nadávat na financování AČR, tak nadávejte na ODS, ČSSD, TOP, KDU-ČSL, protože ti mají hlavní podíl na dlouhodobém podfinancování armády.
    Rozhodně nejsem volič KSČM, prostě vidím problém v celém časovém spektru a nejsem selektivní.Skrýt celý příspěvek

    • Vrata
     14:54 01.09.2021

     Tady nejde o finance ale o blokaci jejich uvolneni. Komousi proste slouzi svemu idolu - Rusku, potazmo CCCP, proti jejich tradicnimu nepriteli - americkym imperialistum.

     Tady nejde o finance ale o blokaci jejich uvolneni. Komousi proste slouzi svemu idolu - Rusku, potazmo CCCP, proti jejich tradicnimu nepriteli - americkym imperialistum.

     • Krabat
      16:08 01.09.2021

      Promiňte, ale asi jste si nevšimnul toho, že EU a USA jsou daleko víc levicové země než Rusko a dokonce současná KSČM nemá s EU problém.

      Promiňte, ale asi jste si nevšimnul toho, že EU a USA jsou daleko víc levicové země než Rusko a dokonce současná KSČM nemá s EU problém.

     • Pavel1
      16:27 01.09.2021

      A to sis vycucal z kterýho prstu, krabate? Realitou je, že peníze které přijdou se zpožděním jsou menší peníze a sliby v podání anonanistů jsou chyby na druhou. ...Zobrazit celý příspěvek

      A to sis vycucal z kterýho prstu, krabate? Realitou je, že peníze které přijdou se zpožděním jsou menší peníze a sliby v podání anonanistů jsou chyby na druhou.
      https://www.idnes.cz/zpravy/na... Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     16:22 01.09.2021

     Ne Krabate. KSČM klasicky slouží Rusku. Dokud se do AČR nic zásadního nekupovalo byli potichu. Jakmile začaly nákupy, hledali jak uškodit. Zkusili jestli třeba nevyjde, že by se ...Zobrazit celý příspěvek

     Ne Krabate. KSČM klasicky slouží Rusku. Dokud se do AČR nic zásadního nekupovalo byli potichu. Jakmile začaly nákupy, hledali jak uškodit. Zkusili jestli třeba nevyjde, že by se těch 10mld už do rozpočtu nevrátilo. I tak se jim povedlo věci zkomplikovat.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      16:34 01.09.2021

      Stále platí, že vláda podporovaná KSČM udělala pro AČR ze všech vlád nejvíc.

      Stále platí, že vláda podporovaná KSČM udělala pro AČR ze všech vlád nejvíc.

     • padre
      16:58 01.09.2021

      Pane Krabat to nemůžete myslet vážně.Podle vašich slov by si člověk mohl myslet že na třídě Politických vězňů na centrále KSČM vedle vlajky rudé vesele vlaje i vlajka EU a NATO.A ...Zobrazit celý příspěvek

      Pane Krabat to nemůžete myslet vážně.Podle vašich slov by si člověk mohl myslet že na třídě Politických vězňů na centrále KSČM vedle vlajky rudé vesele vlaje i vlajka EU a NATO.A ta vámi opěvovaná pravicovost Ruska je dána pouze tím ,že v Rusku je všechno naopak… :-)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:56 01.09.2021

      Krabat Tak to určitě..... Z klíčových zakázek není podepsaná zatím žádná. Bilance 8 let vlády ANO na MO se skutečně tristní. Kdyby to v posledních třech letech trochu nezachránil ...Zobrazit celý příspěvek

      Krabat
      Tak to určitě..... Z klíčových zakázek není podepsaná zatím žádná. Bilance 8 let vlády ANO na MO se skutečně tristní. Kdyby to v posledních třech letech trochu nezachránil Metnar byla by to čistá katastrofa.Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  09:24 01.09.2021

  Bulhaři samozřejmě pořídili velice dobře, a kdo se snaží tvrdit opak ať si dá čapku na hlavu. :-) A co je dobré pro letectvo AČR nebo není, je na daleko složitější debatu a ...Zobrazit celý příspěvek

  Bulhaři samozřejmě pořídili velice dobře, a kdo se snaží tvrdit opak ať si dá čapku na hlavu. :-)
  A co je dobré pro letectvo AČR nebo není, je na daleko složitější debatu a ovlivňovat to bude mnoho pro nás nyní neznámých.
  Nicméně něco se dá konstatovat a odhadnout u nyní.
  První věcí je odkup Gripenu. Ne koupit Gripeny C/D v nynější konfiguraci by bylo zbytečné plýtvání zdroji. I zde totiž platí, že armáda nenakupuje techniku, ale nakupuje primárně schopnosti, a tady by nákup oletaných Gripenů C/D nepřinesl žádnou přidanou hodnotu.
  Takže odkup nynějších Gripenů C/D by měl smysl, jen pokud by zároveň s tím došlo k modernizaci na standard Gripen C+ tady by ovšem záleželo na celkové ceně a tu neznáme.
  Co se týče pořízení F-16 nebo F-35. Ani jedno není vyloženě špatně.
  Jen zde záleží na poměru cena - výkon. F-35 je výkonnější stroj, ale také finančně náročnější. Takže základní otázka zní, bude AČR schopna za ty prachy využít veškerých výkonů F-35? Pokud ano volba je jasná, pokud ne, tak z F-16 se stává jasná volba.
  Takovou divokou kartu zde má Gripen E. Teoreticky by to mohla být z nynějšího pohledu pro letectvo AČR dobrá volba po vzoru cena - výkon. Znovu je otázka co všechno a jak moc chce generalita s letectvem cvičit a jaké mají primární operační plány s nasazením jak v rámci obrany ČR tak v rámci aliance. Problém je, že o Gripenu E momentálně neexistují reálná data. Neznáme skutečné výkony a skutečnou jak pořizovací tak provozní cenu, to vše by se mělo objevit někdy kolem roku 2025. Takže je to takový "Černý Petr" může nabídnout dobrý poměr cena - výkon, ale také nemusí. Uvidí se.
  Pak se tu ale nabízí ještě jedna možnost. Kdyby se opravdu stal zázrak a vláda by AČR uvolnila dostatečné množství financí na nákup nových nadzvuků a byla by tu možnost utrácet, tak je otázka zdalipak by nebylo rozumnější místo F-35 nějaký ten dvoumotorák.
  Pořizovací cena i provozní je v tuto chvíli plus mínus stejná. Nepočítám s tím, že se podaří F-35 pro AČR pořídit pod 100 míčů za kus. Bráno samozřejmě v nákupovém balíčku.
  Takže hodně bude záležet co ve skutečnosti bude AČR s těmi letouny chtít dělat. Pokud tu nebude vůle plně využívat schopnosti stelth a dalších výhod co F-35 má, tak by bylo lepší investovat do dvoumorotáku a spíše se snažit být ta ideální podpora. Jít podobnou cestou jak to bylo popsané v jednom z článku o F-15X. Být spíše tím nosičem těžké výzbroje, než být tím hrotem kopí.
  Samozřejmě pokud by tu v plánu bylo využívat v maximální míře ty schopnosti 5. generace, tak F-35 je jasná volba.
  Takže ono vše je otevřené a těch možností je tu mnoho.
  Ve zkratce by se to dalo popsat stylem.
  Odkup Gripenů bez modernizace, špatná cesta.
  Odkup Gripenů za cenu modernizace na C+, sňatek z rozumu.
  Gripen E, má potenciál uvidí se.
  Nákup F-16, F-35, Rafael, F-18SH, F-15X, EFT. Ani jedno není chyba, vždy bude záležet na tom co s tím má velení v plánu.

  Moje osobní přání nebo vize, za předpokladu neomezeného bianko šeku. By bylo buď to pořízení 2 - 3 letek Rafaelu.
  Nebo pořízení 1 - 2 letek F-35A a k tomu 1 - 2 letek F-35B (poměry by byly 1+1 nebo 2+1 nebo 1+2)Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   09:53 01.09.2021

   A co se jako jedno z důležitých kritérií orientovat podle toho, co pořizují naši spojenci ? Řada z nich má/měla ve výzbroji F-16, ale pokud se nepletu, tak žádný z nich své F-16 ...Zobrazit celý příspěvek

   A co se jako jedno z důležitých kritérií orientovat podle toho, co pořizují naši spojenci ? Řada z nich má/měla ve výzbroji F-16, ale pokud se nepletu, tak žádný z nich své F-16 nemodernizuje na F-16V, ani nepřikupuje F-16C Block 70/72. Všichni ze spojenců, a je jich slušný seznam, upgradují z F-16 na F-35. To je myslím argument jako hrom, proč by se nám při úvahách o F-16 měla rozsvítit červená žárovka. Pouze USA si nějakou dobu F-16 ponechají, prodlouží životnost draku a pár věcí povyměňují, to je ale specifický případ, kromě toho u nich co platilo dnes, nemusí platit zítra, klidně sešrotují výzbroj za miliardy a koupí novou.Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    10:05 01.09.2021

    A kdo tvrdí, že toto nebude jedno z kritérií? Nebo, že by nemělo být? Samozřejmě i tohle bude hrát svou roli. Ale našimi spojenci jsou I Polsko vlastník F-16 a v budoucnu F-35, ...Zobrazit celý příspěvek

    A kdo tvrdí, že toto nebude jedno z kritérií? Nebo, že by nemělo být?
    Samozřejmě i tohle bude hrát svou roli. Ale našimi spojenci jsou I Polsko vlastník F-16 a v budoucnu F-35, dále také Slovensko budoucí vlastní F-16, Bulharsko je také náš spojenec a budoucí provozovatel F-16, Francie provozuje své stroje, Německo F-35 nemá, ale má EFT a tuším teď uvažuje o F-18? Velká Británie EFT a námořnictvo F-35, Chorvaté také uvažovali o F-16 nyní o Rafaelech.
    Takže ať pořídíme cokoli F-16, F-35, Rafael, EFT, F-18SH, tak vždy to bude provozovat nějaký náš spojenec.
    Takže toto kritérium tam samozřejmě také je, jen se mu nepřikládá taková váha tak jak to děláte vy. Nad tím kritériem totiž stojí jiná kritéria. Jako třeba ta aby letoun zvládal dělat to co po něm bude chtít generalita AČR a to za přijatelnou cenu a pak aby zvládal koordinovat svou činnost se spojenci. A samozřejmě mnoho, mnoho, mnoho, mnoho dalšího.
    Pořízení F-35 není špatná volba. Naopak já jsem pro pořízení F-35. Ovšem ne za každou cenu. Pokud prostě AČR nebude schopna využít větší část potenciálu F-35, tak ať se pořídí raději něco přijatelnějšího.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     10:19 01.09.2021

     Polsko zavedlo F-16 před 20lety a místo přikoupení dalších koupilo F-35. Bulharsko a SVK není žádný argument. Nikdo ze států se stabilní výzbrojní politikou F-16 nově nezavádí ani ...Zobrazit celý příspěvek

     Polsko zavedlo F-16 před 20lety a místo přikoupení dalších koupilo F-35. Bulharsko a SVK není žádný argument. Nikdo ze států se stabilní výzbrojní politikou F-16 nově nezavádí ani nemodernizuje starší, ačkoliv by se to u mnohých přímo nabízelo, když provozují starší verze a mají komplet logistiku. Zkrátka F-16 zapomeňte, to už je lepší koupit Gripen C za zbytkovou cenu (pokud nebude nesmyslná) a dolétat je do konce (10-15let).Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      11:25 01.09.2021

      Bože to je zas debata :D :D Nebylo by prostě jednodušší mi napsat, že jste fanda F-35 a váš názor je ten, že F-35 je ta správná volba, tak jak to napsali jiní kolegové o něco ...Zobrazit celý příspěvek

      Bože to je zas debata :D :D
      Nebylo by prostě jednodušší mi napsat, že jste fanda F-35 a váš názor je ten, že F-35 je ta správná volba, tak jak to napsali jiní kolegové o něco níže.
      Než mně, člověka který jasně napsal že nepovažuje nákup F-35 za chybu a naopak je pro, snažit přesvědčit, že F-35 jsou to pravé ořechové a vymýšlet k tomu nesmysli, jako třeba že Slováci a Bulhaři nejsou ti správní spojenci?
      AČR má prostě více spojenců a jejich výzbroj je různorodá. To co je pro AČR důležité je aby její technika byla kompatibilní s technikou spojenců.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:02 01.09.2021

      Klimesov: nic ve zlém, ale co takhle se zeptat Albánie nebo Makedonie, co si myslí o vhodném letadle ? Nebo vašeho oblíbence Alexandra Velikého ? Věřím, že na MO a v AČR jsou ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov: nic ve zlém, ale co takhle se zeptat Albánie nebo Makedonie, co si myslí o vhodném letadle ? Nebo vašeho oblíbence Alexandra Velikého ?
      Věřím, že na MO a v AČR jsou moderně uvažující důstojníci, kteří nehledí na to, co bylo moderní včera, ale vidí na horizont roku 2070. Slováky rovněž jednou čeká nákup F-35, tipuju do 20let. Prostě zapomeňte na F-16, nikdo z dosavadních uživatelů v něm nepokračuje, ale kupuje následovníka, to je argument těžké váhy.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      12:35 01.09.2021

      Jura99 Proč by jsme se měli ptát někde v Makedonii nebo Albánii? S tvrzením, že AČR by měla vybírat podle kritéria, že podobný stroj mají naši spojenci, jste přišel vy. Ne já. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Proč by jsme se měli ptát někde v Makedonii nebo Albánii?
      S tvrzením, že AČR by měla vybírat podle kritéria, že podobný stroj mají naši spojenci, jste přišel vy. Ne já. Takže je mi líto, ale nyní jste sám proti sobě. To že vy nepovažujete Bulhary nebo Slováky za adekvátní spojence je také váš názor ne můj. Bojujete tady sám se sebou. Já se rozepsal dost a napsal jsem důvody, proč je F-16 stále jeden z možných kandidátů, protože to je jednoduše stále výkonný stroj, jehož výkony by AČR dokázala zužitkovat spíš než výkony F-35, a zároveň by pořízení F-16 posunulo schopnosti letecta AČR zase na jinačí úroveň než odkup olétaných Gripenů, které by schopnosti letectva AČR pouze stabilizovali (udrželi) a to všechny by mohlo být za přijatelnou cenu.
      Taková je realita.

      A to, že nikdo z dosavadních uživatelů nešel cestou modernizace F-16 ej naprosto irelevantní a bezpředmětné.
      Protože AČR není ve stejné situaci jako třeba Dánské letectvo.
      Kdyby jste si pořádně přečetl můj původní příspěvek, tak by jste tam našel větu "Armáda nekupuje techniku jako takovou, ale kupuje schopnosti" takže proč by Dánové měli modernizovat F-16? Z jejich pohledu by tohle bylo řešení, které by vedlo pouze k udržení schopnosti.
      Ale AČR je v naprosto odlišné situaci. Protože v našem případě by nákup F-16 poslední verze vedl k navýšení schopností letectva AČR oproti nynějšímu stavu. K navýšení schopnosti by vedl i nákup F-35. Otázkou jen je co všechno chce AČR v rámci letectva navýšit, jaké schopnosti chce zlepšit a navýšit, a kolik na to bude mít zdrojů. Ale i o tom jsem se rozepsal poměrně dost.
      Takže vy zapomeňte na své sny. Pak býváte zbytečně zklamaný, tak jako v případě dělostřelectva, kdy AČR postupovala stylem cena - výkon :-)
      Takže AČR v budoucnu pořídí to co bude splňovat její požadavky, povede k navýšení schopností letectva a hlavně na co bude mít finanční prostředky aby to splňovalo předchozí parametry. :-)
      A jelikož v tuto chvíli neznáme ani základní požadavky no nový nadzvukový letoun a neznáme ani reálné finanční prostředky, které AČR chce na nákup nového nadzvuku uvolnit, tak je nesmyslné zatracovat jakékoli řešení.
      Ono se totiž možná nakonec těch finančních prostředků uvolní tak malé množství, že si AČR bude moct dovolit pouze udržení stávajících schopností. :-)Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:52 01.09.2021

      Klimesov: nakoukněte do seznamu členů NATO, Makedonie i Albánie jsou také spojenci. Zřejmě si nerozumíme, SVK ani BL nemá žádnou zkušenost s provozem F-16 ani moderních západních ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov: nakoukněte do seznamu členů NATO, Makedonie i Albánie jsou také spojenci. Zřejmě si nerozumíme, SVK ani BL nemá žádnou zkušenost s provozem F-16 ani moderních západních nadzvuků. Naproti tomu státy jako Belgie, NL, Norsko, DK, Řecko, PL, Izrael a mnohé další provozují F-16, mají s nimi dlouholeté zkušenosti, mají kompletní zázemí, vycvičené piloty atd., nepochybně vědí o nejnovější verzi Block 70/72, ale asi shodou záhad nikdo z nich žádné další nepřikupuje ani nemodernizuje. Pak přijde někdo jako vy a šel by se inspirovat u jediných dvou států, které si je za ne zcela jednoznačných okolností pořídily a určitě nejsou žádným vzorem ve vojenství ani stavbě moderních armád.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      13:09 01.09.2021

      Jura99 má pravdu. Ale podstata věci je stále stejná, nyní (2027-29) nemá smysl přecházet na nový typ. Gripeny si ponechat do konce životnosti. V té době budou i další stroje než ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 má pravdu.
      Ale podstata věci je stále stejná, nyní (2027-29) nemá smysl přecházet na nový typ. Gripeny si ponechat do konce životnosti. V té době budou i další stroje než jen F-35 a budeme si aspoň z čeho vybírat.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      13:17 01.09.2021

      Jura99 Naučte se číst. Důvody proč provozovatele F-16 přecházejí na F-35 jsem popsal a docela srozumitelně. Dál se k tomu vyjadřovat nehodlám. To že to nechápete. Váš problém. AČR ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Naučte se číst.
      Důvody proč provozovatele F-16 přecházejí na F-35 jsem popsal a docela srozumitelně. Dál se k tomu vyjadřovat nehodlám. To že to nechápete. Váš problém.
      AČR není provozovatelem F-16. Gripen je sice moderní a dobrý stroj, ale nedosahuje výkonosti F-16. Takže AČR není ve stejné pozici jako provozovatelé F-16. Je toho ještě spoustu co musíme dohnat.
      Prosím vás nelžete ano. Je to trapné. Nikde jsem nepsal, že by jsme se měli inspirovat Slovenskem nebo Bulharsek.
      "A co se jako jedno z důležitých kritérií orientovat podle toho, co pořizují naši spojenci ?"
      Tohle je vaše věta. Vy jste napsal, že jedno s kritérii by mělo být aby jsme se orientovali podle našich spojenců. Já jen napsal, že i někteří naši spojenci pořizují F-16. Že vám to nehraje do karet, je váš problém né můj.
      Navíc i když díky provozu Gripenu je na tom letectvo AČR o něco líp než to Slovenské, stále nejsme na úrovni provozovatelů F-16. My máme stále co dohánět. Otázka jen je kolik financí na to dohánění se uvolní. Pokud se uvolní dost na pořízení F-35, tak se pořídí F-35 o tom nepochybuji, pokud se uvolní málo na pořízení F-35, ale dostatek na F-16 tak se pořídí F-16 s tím se smiřte. A pokud se neuvolní dost financí na pořízení čehokoli, tak se pojede dál cestou Gripenu.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      13:45 01.09.2021

      Jura99 Ne.bude sa Vám to páčiť, no Vami spo.dnuté Grécko modernizuje drvivú väčšinu svojích F-16 na verziu block 70/72.. Dosť veľká časť krajín, ktoré ste spomenuli sú buď priamo ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      Ne.bude sa Vám to páčiť, no Vami spo.dnuté Grécko modernizuje drvivú väčšinu svojích F-16 na verziu block 70/72..

      Dosť veľká časť krajín, ktoré ste spomenuli sú buď priamo účastníkom programu F-35, takže sa zaviazali ho nakúpiť keď už ho spoluvyrabajú..

      Druhá časť zase nakupovala F-16 v 80-tich a začiatkom 90-tich rokov - 30-40 ročné stíhačky, ktoré už ani tvarovo z blockov A/B sa nepodobajú na 80% s najnovšími bločkom 70/72 len tak ľahko nemodernixujete..

      Boli by to zdĺhavé, nákladné a toľko modernizačných kútov sa len tak nevyrobí..

      Tie krajiny boli pred voľbou buď kúpiť nové F-16 alebo F-35..
      Ono i tie Grécke Viperi už nebudú lietať o 20 rokov tak ako teraz.. - Grécko inú možnosť ako ich udržať ale nemalo - Lebo Turecko..

      Btw: ja by som tiež už teraz F-16 nekupoval, a ak nebude dobrá cena Gripenu tak išiel rovno do 10-12 ks F-35..Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:10 01.09.2021

      Darkstyle: Recko rozhodlo modernizovat kvuli penezum, jinak chtelo F35. Nyni se financne probralo, ale kvuli casu vzalo Rafale ale uzuz objednava F35. Takze Recko opet neni ...Zobrazit celý příspěvek

      Darkstyle: Recko rozhodlo modernizovat kvuli penezum, jinak chtelo F35. Nyni se financne probralo, ale kvuli casu vzalo Rafale ale uzuz objednava F35. Takze Recko opet neni signalka, ze F16V je spravna volba, spis naopak.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:39 01.09.2021

      Jura: V prvom rade musíš brať na zreteľ, že USA nám vôbec F-35 neponúkli. Teda by sme ich nedostali ani keby ich chceli. Chápem, že v tvojom vlastnom svete to problém nebude ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: V prvom rade musíš brať na zreteľ, že USA nám vôbec F-35 neponúkli. Teda by sme ich nedostali ani keby ich chceli. Chápem, že v tvojom vlastnom svete to problém nebude (ostatne ako všetko čo si vysnívaš). Ale vráťme sa trochu, aspoň na chvíľu do reality a pripusťme, že ani vám F-35 ponúknutá nebude.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:53 01.09.2021

      Miroslav: myslím, že se od vás ani nikdo na F35 nezeptal. Rovněž si myslím, že pokud budete pořizovat někdy druhou letku, bude to F35. Pokud nedojde k nějakému politickému zkratu, ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: myslím, že se od vás ani nikdo na F35 nezeptal. Rovněž si myslím, že pokud budete pořizovat někdy druhou letku, bude to F35. Pokud nedojde k nějakému politickému zkratu, nemyslím si, že by USA neprodali F35 do CZ nebo SK.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      19:13 01.09.2021

      Buďme k sebe úprimní. SK ani CZ nie sú strategickí partneri pre USA a NATO. To je proste fakt. V tomto súhlasím s p. Grohmannom. Sme na periférii záujmu. Ako často k nám/vám chodí ...Zobrazit celý příspěvek

      Buďme k sebe úprimní. SK ani CZ nie sú strategickí partneri pre USA a NATO. To je proste fakt. V tomto súhlasím s p. Grohmannom. Sme na periférii záujmu. Ako často k nám/vám chodí americký prezident?Skrýt celý příspěvek

  • JP--
   10:33 01.09.2021

   Ve výsledku je v zásadě jedno co se koupí, ale mělo by se to pořizovat jako systém tj. včetně servisu, doktríny, munice a výhledové modernizace. Podle mě Gripen splnil 100% co ...Zobrazit celý příspěvek

   Ve výsledku je v zásadě jedno co se koupí, ale mělo by se to pořizovat jako systém tj. včetně servisu, doktríny, munice a výhledové modernizace.
   Podle mě Gripen splnil 100% co se od něj chtělo, tj spolehlivý levný, nato kompatibilní. Co nemá je munice ať už reálně koupená (u nás se nekupuje nikdy takže žádné překvápko), tak integrace nové pokulhává, respektive švédi si dělají co potřebují a mi se vezeme jako obyčejně. Modernizace chybí větší škála munice, AESA jinak asi ok. Za mě nechat gripeny dolétat do mrtě klidně přikoupit ještě 2 ať je jich 16 a provozovat je do 2035-40. Dointegrovat něco jako SDB2ky a poslední verze ammramů, dokoupit munici, dodělat časem AESA.
   Jiných naléhavějších priorit má armáda dost (dělostřelectvo, vybavení pozemního vojska na dalších 20 let je peníze kam dávat). V letectvu spíš rozhodnout ihned co s L-159 jestli vyřadit a zrušit nebo dostat na MLU do nějakýho alespoň v low intensity válce nasaditelnýho stavu. teď to jenom žere peníze jsou na nic. Náhradu gripenu opravdu řešit až poté co bude pozemní vojsko v alespoň trochu normálním stavu.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    10:58 01.09.2021

    V zásadě souhlasím, ale aby mohl být Gripen dál používaný musí projít zásadnější modernizací na verzi "+", kterou Saab nejspíš připravuje i pro jejich domácí stroje. AMRAAM až ...Zobrazit celý příspěvek

    V zásadě souhlasím, ale aby mohl být Gripen dál používaný musí projít zásadnější modernizací na verzi "+", kterou Saab nejspíš připravuje i pro jejich domácí stroje. AMRAAM až takový problém není Gripen má integrovanou verzi C-7, ale spíš je do budoucna potřeba integrovat AIM-9X.
    Ideálně bojové verze L-159 vyřadit a nahradit částečně víceúčelovým letadlem plus UAV schopným nést zbraně.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     11:19 01.09.2021

     Gripen C/D nemá integrovaný amraam C7.. Načo by aj mal keď Saab je menšinovým wpoluvýrobcom Meteor-u? Problémom, je že už je vo výrobe D verzia a čoskoro sa skončí s výrobou ...Zobrazit celý příspěvek

     Gripen C/D nemá integrovaný amraam C7..

     Načo by aj mal keď Saab je menšinovým wpoluvýrobcom Meteor-u?

     Problémom, je že už je vo výrobe D verzia a čoskoro sa skončí s výrobou C7..
     Aký má význam integrovať skoro dosluhujúcu strelu?

     Česko by malo nakúpiť Meteora..Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:55 01.09.2021

      Buď už má nebo brzo mít bude. Integraci C-7 na Gripen avizoval Saab už před nějakou chvílí. C-7 se stále vyrábí a patrně se ještě vyrábět bude. Na spoustu letadel se verze D nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

      Buď už má nebo brzo mít bude. Integraci C-7 na Gripen avizoval Saab už před nějakou chvílí.
      C-7 se stále vyrábí a patrně se ještě vyrábět bude. Na spoustu letadel se verze D nikdy integrovat nebude a zachování výroby C-7 je tedy logické.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      12:59 01.09.2021

      Scotty Nech sa páči, dôkaz, že na všetky bojové stíhačky USA integrovať aim-120D integrovať ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Nech sa páči, dôkaz, že na všetky bojové stíhačky USA integrovať aim-120D integrovať budú..


      https://www.google.com/url?sa=...

      Drvivú väčšinu amraamov kupuju USA a jeho najbližší spojenci ako VB, Austrália a spol..

      Na ich všetky lietadlá sa D-cko integrovať bude a C7 opúšťajú - nie tak, že ju hodia na šrotovisko - len ju už nebudú nakupovať..

      Nenašiel som žiadne avizovaná Saabu - integrovať C7..
      Tá už je tu 18 rokov a myslím, že to bol dosť dlhý čas na to, aby sa už integrovala, nemyslíte??

      Neviem, keď si Švédsko samo vyrába schopnejsieho Meteora ako C7, načo by platilo jej integráciu ?

      Jedine, že by to Česko alebo Thajsko zaplatilo (JAR na to nemá peniaze a v Maďarsku sa hovorí o F-35)..

      Ešte k tomu kto nakupuje aké amraami
      Strana 9 dokumentu:
      M-120 Production and Sustainment: As of March 11, 2019, Raytheon has delivered 2,454 of 3,231 AIM-120D missiles on contract and has delivered 2,644 of 3,261 AIM-120C-7 FMS missiles on contract (through Lot 32). Lot 29 deliveries completed in July 2018. Lot 30 deliveries are planned for April 2018 through July 2019. Lot 31 deliveries are planned for October 2019 through April 2020. The Production Lot 32 pre-priced option on the Lot 31 contract was awarded on March 23, 2018. Deliveries are planned for July 2020 through April 2021. Production Lot 33 contract award anticipated in August 2019.

      Jasne z toho vyplýva, že USA nakupujú už len D verziu, zahraničie ešte aj C-7..
      Samozrejme VB či Austrália už nakupujú aj D-čko, čoskoro proste sa bude nakupovať len to..
      Momentálne je po lot 33 cca do 2023 garantovaná výroba oboch..
      Potom sa už bude podpisovať nová zmluva..
      Určite bude USA aj Raytheon tlačiť na výrobu drahšieho D, ktoré je lacnejšie ako Meteor..Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     17:09 01.09.2021

     Scotty Na tom podstatném vylepšení SAAB pracuje, integrace AESA radaru, na který je už v současné podobě Gripen C/D používaný v AČR z části připraven. ...Zobrazit celý příspěvek

     Scotty
     Na tom podstatném vylepšení SAAB pracuje, integrace AESA radaru, na který je už v současné podobě Gripen C/D používaný v AČR z části připraven.
     http://czechairforce.com/news/... Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      09:35 02.09.2021

      Ako aj píše článok Zatiaľ je to len samostatný počin Saab-u.. Nikto si ešte neobjednal, zavedenie AESA radarov do Gripen C/D.. Je pochvalné, že to Saab na svoje náklady ...Zobrazit celý příspěvek

      Ako aj píše článok

      Zatiaľ je to len samostatný počin Saab-u..

      Nikto si ešte neobjednal, zavedenie AESA radarov do Gripen C/D..

      Je pochvalné, že to Saab na svoje náklady spravil..
      Môže z toho Česko len ťažiť, ak by sa rozhodlo si Gripeny ponechať..Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:26 02.09.2021

      darkstyle
      Objednalo si to v zásadě švédské letectvo. Oni budou zhruba polovinu Gripenů C provozovat dál.

      darkstyle
      Objednalo si to v zásadě švédské letectvo. Oni budou zhruba polovinu Gripenů C provozovat dál.

     • darkstyle
      17:00 02.09.2021

      Švédske letectvo neobjednalo nič.. čo sa týka AESA radaru.. Švédske letectvo objednalo 1:2 Gripen E plus nezáväzne ďaľšie kusy kde sa dostávajú niekde ku 1:1.. Momentálne sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Švédske letectvo neobjednalo nič.. čo sa týka AESA radaru..


      Švédske letectvo objednalo 1:2 Gripen E plus nezáväzne ďaľšie kusy kde sa dostávajú niekde ku 1:1..

      Momentálne sa presne nevie a ani oni logicky nechcú ešte riešiť - vôbec nevedia ako dopadne Gripen E.. takže si objednali polku a uvidia aké výkony skutočne bude mať, aké budú náklady a koľko si ich budú môcť dovoliť..

      Samozrejme, že si nejaké kusy nechajú na sklad a na výcvik - keďže objednali len verziu E pre seba..

      Nič však ich armáda a hlavne politici o AESA v Gripen C/D nehovoríSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:13 02.09.2021

      darkstyle Oni nebudou měnit všechny Gripeny C za E. Budou sloužit zároveň. Modernizaci C+ Saab připravuje právě pro švédské Gripeny které zůstanou ve službě. To už je jasné a ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle
      Oni nebudou měnit všechny Gripeny C za E. Budou sloužit zároveň. Modernizaci C+ Saab připravuje právě pro švédské Gripeny které zůstanou ve službě. To už je jasné a rozhodnuté. Přechod na verzi E je osekán ve prospěch vývoje stíhače páté generace, který v budoucnu kompletně nahradí Gripen obou generací.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      20:05 02.09.2021

      To s tým s stíhacím 5. generácie je len taká domienka.. Lebo sa Saab zapojil do vývoja Tempestu.. Tempest je ešte ďaleko, a vôbec nie je istý, že bude.. Ja všade čítam od ...Zobrazit celý příspěvek

      To s tým s stíhacím 5. generácie je len taká domienka..

      Lebo sa Saab zapojil do vývoja Tempestu..

      Tempest je ešte ďaleko, a vôbec nie je istý, že bude..

      Ja všade čítam od predstaviteľov Saabu, že je načase začať hovoriť o second batch objednávke od Švédskeho letectva..
      Teda samotný Saab očakáva ďaľších 60ks..

      Práve som kontroloval niekoľko švédskych denníkov a všade to spomínajú - chcete link ako na tie Amraami???

      Tempest bude najskôr okolo roku 2040 teda reálne pre Švédsko okolo roku 2050 - predsa len VB bude hrať prvú roľu..
      A vtedy príde len prvý h pár kusov.. presne vtedy bude treba začať vyrazovať prvé Gripeny E..
      My nechcite povedať, že budú C/D lietať do 2040-2050.. nereálna vec..Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:23 02.09.2021

      darkstyle Můžete sem dát linků kolik chcete. Flygvapnet přezbrojí pouze dvě taktická křídla a tím to končí. Prostě kompletní přechod na E není na pořadu dne. Švédové budou na ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle
      Můžete sem dát linků kolik chcete. Flygvapnet přezbrojí pouze dvě taktická křídla a tím to končí. Prostě kompletní přechod na E není na pořadu dne. Švédové budou na Gripenu C/D+ létat minimálně do roku 2035, ale spíš déle.Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    11:17 01.09.2021

    Souhlas. Gripeny splnily to co měli. Naučili naše piloty používat moderní západní techniku. Teď je otázka jak ale pokračovat dál a jakým způsobem. Odkup Gripenu C/D na doletání by ...Zobrazit celý příspěvek

    Souhlas. Gripeny splnily to co měli. Naučili naše piloty používat moderní západní techniku.
    Teď je otázka jak ale pokračovat dál a jakým způsobem.
    Odkup Gripenu C/D na doletání by vedlo pouze k udržení schopností. Pokud by tohle AČR stačilo a bylo by to za dobrou cenu, osobně s tím nemám problém.
    Ale já jsem zastáncem, když už kupovat techniku, tak takovou která by zvedla možnosti AČR. A jelikož teď se mluví o nákupu, Gripeny jsou pronajaté, tak bych už uvažoval o něčem výkonnějším. Cokoli co se pořizuje jen na udržení schopností je z mého pohledu plýtváni zdroji.
    Jinak v podstatě souhlasím s vámi :-)Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   10:40 01.09.2021

   "Naše" Gripeny jsou v půlce životnosti, takže modernizací by musely projít tak jako tak. Nákup F-16 proti Gripenům má minimální vyšší přidanou hodnotu, proti hraje fakt, že ...Zobrazit celý příspěvek

   "Naše" Gripeny jsou v půlce životnosti, takže modernizací by musely projít tak jako tak.
   Nákup F-16 proti Gripenům má minimální vyšší přidanou hodnotu, proti hraje fakt, že piloti, pozemní personál a plánovači jsou zvyklí na Gripeny. Stojí za to provozovat F-16 v letech 2029-2070? Nemyslím si. Stojí za to provozovat Gripeny v letech 2029 až 2040(2045)? Ano, pokud se ovšem nekoupí letouny s daleko vyšší hodnotou než jsou Gripeny a F-16. A těmi letouny jsou F-35 a F-15EX.. a AČR se na F-15EX neptalo..

   takže za mě jsou dvě možnosti
   1) nákup F-35
   2) odkup Gripenů (+modernizace) a následně přestup na letoun 5.generaceSkrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    11:10 01.09.2021

    No ony ty Gripeny nejsou naše. V tom je ten problém. F-16 jsou stále velice výkonné stroje v hlavních parametrech, nosnost, dolet, operační vytrvalost atd. S novými senzory a ...Zobrazit celý příspěvek

    No ony ty Gripeny nejsou naše. V tom je ten problém.
    F-16 jsou stále velice výkonné stroje v hlavních parametrech, nosnost, dolet, operační vytrvalost atd. S novými senzory a výzbrojí, by posunuli schopnosti letectva AČR zase víc kupředu a víc než modernizace Gripenu C na C+, ale souhlasím pokud by byla nabídka na odkup a následnou modernizaci Gripenu na C+ tak osobně s tím problém nemám.
    F-15EX jsem zmínil jen jako možnost na přemýšlení. Jestli za stejnou cenu místo F-35 nezvolit raději výkonnější dvoumotoráky, které by sice nabízeli celkově méně schopností než má F-35, ale za to ty schopnosti, které by AČR jisto jistě využila by byly vyšší. Nebyla to nic než jen polemika. Ono taky AČR ještě žádné letouny nevybírá a specifikace se teprve chystají :-)Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     11:51 01.09.2021

     hups. vypadlo mi tam slovo. Ohledně toho odkupu Gripenu a jejich modernizace tam mělo být za "za dobrou cenu" :-)

     hups. vypadlo mi tam slovo. Ohledně toho odkupu Gripenu a jejich modernizace tam mělo být za "za dobrou cenu" :-)

    • skelet
     12:07 01.09.2021

     Odkud (s modernizací) gripenů by pochopitelně musel být za dobrou cenu. Kupovat staré za cenu nových je nesmysl.

     Odkud (s modernizací) gripenů by pochopitelně musel být za dobrou cenu. Kupovat staré za cenu nových je nesmysl.

   • flanker.jirka
    17:13 01.09.2021

    skelet
    Když odkup Gripenů, tak po midlife upgrade a nejlépe koupit takto mašiny pro dvě letky, aby se dostal prostor pro výcvik něčeho jiného než AA.

    skelet
    Když odkup Gripenů, tak po midlife upgrade a nejlépe koupit takto mašiny pro dvě letky, aby se dostal prostor pro výcvik něčeho jiného než AA.

  • SYN_
   22:35 01.09.2021

   No na ty dvoumotoráky bych v našich menších a pevninských podmínkách házel bobek... to by musely být za plusmínus stejnou cenu, a to nebudou. I jednomotorákům se zvušují výkony, ...Zobrazit celý příspěvek

   No na ty dvoumotoráky bych v našich menších a pevninských podmínkách házel bobek... to by musely být za plusmínus stejnou cenu, a to nebudou. I jednomotorákům se zvušují výkony, tím nosnost (viz např. Gripen E) a tak je to i s tím protizemním nasazením celkem slušné.
   Přeáží podle mně výhoda rozumnějšího počtu strojů, cokoliv nad dvě letky jsou jen vlhké sny i s levnějším typem...
   Hlavně nezapomínat na to co všechno ještě chybí, a nepokoušet se dotáhnout jednu partikulární kategorii na "pěkný nadprůměrný" stav s tím že tanky nebo rakety budeme mít jen symbolicky...Skrýt celý příspěvek

 • Storm
  06:58 01.09.2021

  Upgrade: F-35 je dnes technologicka spicka a predaju ju len spolahlivym spojencom alebo geopoliticky dolezitym spojencom. Vy nie ste ani jedno z toho. Ked sa nas byvaly ...Zobrazit celý příspěvek

  Upgrade:

  F-35 je dnes technologicka spicka a predaju ju len spolahlivym spojencom alebo geopoliticky dolezitym spojencom. Vy nie ste ani jedno z toho.

  Ked sa nas byvaly prezidnet Kiska osobne stretol s Trumpom, tak nosna myslienka USA smerom k nam bola: "budte dobry spojenec". A ak my este nie sme az tak dobry spojenec, tak vy duplom. Zabudnite na F-35, najblizsich 10-15 rokov to neprichadza do uvahy.

  To jestli by nám tehdy když ještě vládnul ty F-35 Trump prodal nebo né nemůžu vědět... Ale co vím jistě je to, co myslel tím tvým "buďte dobrý spojenec"... Tím chtěl naznačit, že nejnovější americké letadlo se ještě nehodí k tomu aby jste ho zařadili do té vaší muzeální sbírky nebojeschopné staré ruské technikySkrýt celý příspěvek

  • Jura99
   07:09 01.09.2021

   Take mohl naznacovat, ze nevidi rad, kdyz si slovensky ministr obrany pravidelne jezdi na stakan vodky do ruskeho parlamentu. Jinak slovenske kolegy chapu, oni koupili F-16 a jsou ...Zobrazit celý příspěvek

   Take mohl naznacovat, ze nevidi rad, kdyz si slovensky ministr obrany pravidelne jezdi na stakan vodky do ruskeho parlamentu.
   Jinak slovenske kolegy chapu, oni koupili F-16 a jsou v parte s Bulharskem. To by tak hralo, aby CR koupila F-35 a byla v parte s GB, DK, NL, NOR, IT, PL a dalsimi.Skrýt celý příspěvek

  • mudry.udrzbar
   08:55 01.09.2021

   Trump tiez blabolil o liecbe covidu dezinfekciou, takže v jeho slovách by som skutocne hlbku nehladal. S predajom F-35 by USA urcite problem nemali, problem by bol s cakacou ...Zobrazit celý příspěvek

   Trump tiez blabolil o liecbe covidu dezinfekciou, takže v jeho slovách by som skutocne hlbku nehladal. S predajom F-35 by USA urcite problem nemali, problem by bol s cakacou listinou a hlavne cenou udrzby a potencialom vyuzitelnosti.Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    11:26 01.09.2021

    Čakacia listina vôbec nie je problém, výrobná linka je už pripravená vyrábať cca 250 ks, avšak keďže armáda nedokončila FOC certifikáciu nemôžu objednať viac ako cca 170 ...Zobrazit celý příspěvek

    Čakacia listina vôbec nie je problém, výrobná linka je už pripravená vyrábať cca 250 ks, avšak keďže armáda nedokončila FOC certifikáciu nemôžu objednať viac ako cca 170 ks..

    Takže 80ks je voľná kapacita.. ročne..

    Potenciál využiteľnosti - to je tá najlacnejšia časť..
    S bločkom 4 ktorý by ste si objednali si vie každý prepojiť akýkoľvek systém..

    Áno cena údržby je vyššia - taktiež F-35 dokáže zvládnuť úlohy za 2 Gripeny - dokonca aj tri..

    Ak by Česko povedalo, že mu stačí 10-2 F-35, zastanú si úloh 16 Gripenov a náklady na údržbu budú podobné..
    Myslím, že podobnou cestou išlo Belgicko a Dánsko vs počty F-16 ktoré nahrádzajú a taktiež aj Švajčiarsko..Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:31 31.08.2021

  Myslím, že diskutující vůbec neuvažují nad ekonomickou realitou ČR. 1) aktuální úroky za dluhy ČR jsou 50mld ročně při minimálních sazbách. 2) dluh ČR se zvýšil za jeden rok z ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že diskutující vůbec neuvažují nad ekonomickou realitou ČR.

  1) aktuální úroky za dluhy ČR jsou 50mld ročně při minimálních sazbách.

  2) dluh ČR se zvýšil za jeden rok z 1,5bilionu na 2 bilióny. Další roky jsou očekávány schodky -0,2 - 0,3 bilionu.

  3) další roky bude vysoká inflace a vysoké úrokové sazby jako následek mnoho let tisknutých peněz. Náklady na dluhovou službu vyletí klidně ke 200mld ročně.

  4) ve kterých kapitolách se v minulosti škrtalo ve velkém? Odpovězte si sami.

  Na základě výše uvedeného lze usuzovat, že Gripen C/D bude pokračovat i nadále. Nic modernějšího či výkonnějšího rozhodně nečekejte. Otázka zní, zda další nájemní smlouvu a nebo odkoupit.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   22:45 31.08.2021

   1) Ano. A? 2) Pořád je naše zadlužení výrazně pod průměrem EU. 3) Stěží. 4) Plán je že se v nejbližších letech budou výdaje na obranu plácat kolem 1.5% HDP. Jak to bude v roce ...Zobrazit celý příspěvek

   1) Ano. A?
   2) Pořád je naše zadlužení výrazně pod průměrem EU.
   3) Stěží.
   4) Plán je že se v nejbližších letech budou výdaje na obranu plácat kolem 1.5% HDP. Jak to bude v roce 2027+, kdy bude nákup aktuální, kdo ví.

   Proč vůbec na GŠ sedí tým lidí kteří analyzují možnosti když by jim to mohl cejkis říct rovnou.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    22:51 31.08.2021

    Scotty - no možno tam sedia preto,lebo to majú kráľovsky zaplatené...podobne ako bol svojho času p.hoľko na mosr... takže analýzy v sr/čr by som radšej veľmi nevyťahoval... takže ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty - no možno tam sedia preto,lebo to majú kráľovsky zaplatené...podobne ako bol svojho času p.hoľko na mosr...

    takže analýzy v sr/čr by som radšej veľmi nevyťahoval...
    takže -cejkis- má možno viac pravdy ako si myslíte...Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:11 31.08.2021

     Své zkušenosti z Horních Uher si nechte v Horních Uhrách. Děkuji.

     Své zkušenosti z Horních Uher si nechte v Horních Uhrách. Děkuji.

     • Miroslav
      23:29 31.08.2021

      Kde to je ty Horní Uhry? To neznám vole...

      Kde to je ty Horní Uhry? To neznám vole...

     • Krabat
      23:55 31.08.2021

      Omlouvám se za svého krajana Scottyho, poznámka o Horních Uhrách je blbá jako jeho aktivismus.

      Omlouvám se za svého krajana Scottyho, poznámka o Horních Uhrách je blbá jako jeho aktivismus.

     • Scotty
      00:01 01.09.2021

      Krabat
      Stejně jako je blbé vystupovat tu už asi pod třetím nickem. Co semtame?

      Krabat
      Stejně jako je blbé vystupovat tu už asi pod třetím nickem. Co semtame?

     • Krabat
      00:11 01.09.2021

      Buďte tak laskav a uklidněte se. Vaše vzteklé chování je trapné a zbytečné.

      Buďte tak laskav a uklidněte se. Vaše vzteklé chování je trapné a zbytečné.

     • Torong
      05:09 01.09.2021

      Vztekáš se akorát ty Grughu/Krabate. Na Scottyho komentáři nic vzteklého není. A co se týká aktivismu... Tvůj proruský aktivismus je přímo legendární...

      Vztekáš se akorát ty Grughu/Krabate. Na Scottyho komentáři nic vzteklého není. A co se týká aktivismu... Tvůj proruský aktivismus je přímo legendární...

     • Miroslav
      08:17 01.09.2021

      Krabat: To u Scottyho nie je nič nové. Robí to bežne keď pocíti potrebu zvýšiť si ego. Slovensko je vždy po ruke...

      Krabat: To u Scottyho nie je nič nové. Robí to bežne keď pocíti potrebu zvýšiť si ego. Slovensko je vždy po ruke...

     • Scotty
      10:22 01.09.2021

      Opravdu nevidím žádnou přidanou hodnotu v porovnávání vašich polomafiánských struktur na MO a naší přípravou materiálu s doporučením postupu při pořízení nadzvukových letadel.

      Opravdu nevidím žádnou přidanou hodnotu v porovnávání vašich polomafiánských struktur na MO a naší přípravou materiálu s doporučením postupu při pořízení nadzvukových letadel.

     • Krabat
      12:59 01.09.2021

      Miroslav, pokud Scotty takto uráží Slovensko jako stát a národ porušuje tím pravidla diskuze.
      https://www.armadninoviny.cz/p...

      Miroslav, pokud Scotty takto uráží Slovensko jako stát a národ porušuje tím pravidla diskuze.
      https://www.armadninoviny.cz/p...

 • RiMr71
  19:45 31.08.2021

  Pro nás po Gripenech přupadají v úvahu pouze F-35. Buď nechat staré Gripeny s tím, že budeme k smíchu, ale budiž, bude víc na koblihy, nebo F-35. Z moderních letadel bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro nás po Gripenech přupadají v úvahu pouze F-35.
  Buď nechat staré Gripeny s tím, že budeme k smíchu, ale budiž, bude víc na koblihy, nebo F-35. Z moderních letadel bude nejlevnější.
  Nebo si snad někdo myslí, že Rafale nebo éčko Gripena bude levnější? Když tedy pominu to že jde o éra o půlgeneraci/generaci starší...Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   19:57 31.08.2021

   Tady je ale otázka jestli to "po Gripenech" znamená v roce 2029 (27 je nereálné) nebo až za dalších 15 letu budeme nahrazovat ty odkoupené kusy. V roce 2040 už by opravdu byla ...Zobrazit celý příspěvek

   Tady je ale otázka jestli to "po Gripenech" znamená v roce 2029 (27 je nereálné) nebo až za dalších 15 letu budeme nahrazovat ty odkoupené kusy. V roce 2040 už by opravdu byla chyba kupovat staré 4+g stíhačky. Na druhou stranu už bude k dispozici větší výběr další generace. A Korejci by s KF-21 pro nás mohli být zajímaví.
   To, že by se stihlo něco pořídit do roku 27 je nereálné. Tahle vláda nezvládla na 4 roky pořídit zhola nic (vrtulníky, které nejsou ani vyrobené se nepočítají) a je velice pravděpodobné, že bude dále pokračovat. A ani ty další dva roky pronájmu na tom nejspíše nic nezmění.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:53 31.08.2021

    S korejci budeme zase za exoty, už bychom se měli dát s někým dohromady v NATO nebo EU.

    S korejci budeme zase za exoty, už bychom se měli dát s někým dohromady v NATO nebo EU.

    • Upgrade
     23:07 31.08.2021

     Ale ta KF moze byt pre CZ jediny sposob ako sa dostat k 5. generacii. F-35 vam nepredaju a ten europsky 6th gen projekt je v Cesku politicky nepriechodny.

     Ale ta KF moze byt pre CZ jediny sposob ako sa dostat k 5. generacii. F-35 vam nepredaju a ten europsky 6th gen projekt je v Cesku politicky nepriechodny.

     • Scotty
      23:45 31.08.2021

      Proč by nám F-35 neprodali?

      Proč by nám F-35 neprodali?

     • Upgrade
      23:53 31.08.2021

      Lebo nemate status takeho spojenca.

      Lebo nemate status takeho spojenca.

     • Scotty
      00:01 01.09.2021

      Jakého?

      Jakého?

     • Upgrade
      00:19 01.09.2021

      No takeho ako Polsko napriklad :)

      No takeho ako Polsko napriklad :)

     • Nesher
      06:58 01.09.2021

      Upgrade
      F 35 nám samozřejmě prodají, ostatně už to avizovali, že pokud ji budeme chtít, tak není problém. Oni ji totiž klidně prodají i neutrálním zemím jako Švýcarsko či Finsko.

      Upgrade
      F 35 nám samozřejmě prodají, ostatně už to avizovali, že pokud ji budeme chtít, tak není problém. Oni ji totiž klidně prodají i neutrálním zemím jako Švýcarsko či Finsko.

     • skelet
      08:03 01.09.2021

      Upgrade: ČR je oficiálním nepřítelem Ruska, bok po boku USA S USA jsme byli v Iráku, v Afghánistánu Naše letadla brání vzdušný prostor Pobaltí a Islandu Naše armáda s USA ...Zobrazit celý příspěvek

      Upgrade:
      ČR je oficiálním nepřítelem Ruska, bok po boku USA
      S USA jsme byli v Iráku, v Afghánistánu
      Naše letadla brání vzdušný prostor Pobaltí a Islandu
      Naše armáda s USA pravidelně cvičí
      Vykázali jsme několik desítek ruských vyslanců.
      O čem to sakra mluvíte?Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      08:59 01.09.2021

      Upgrade

      neopakuj tu tie blaboly o tom ako ČR nepredaju F-35 keby chceli, lebo je to evidetne iba tvoja bludna domnienka

      Upgrade

      neopakuj tu tie blaboly o tom ako ČR nepredaju F-35 keby chceli, lebo je to evidetne iba tvoja bludna domnienka

     • Upgrade
      10:56 01.09.2021

      Nesher: Da sa to niekde dohladat to vyjadrenie, ze vam ju predaju, ked budete chciet?

      Nesher: Da sa to niekde dohladat to vyjadrenie, ze vam ju predaju, ked budete chciet?

     • skelet
      12:17 01.09.2021

      dle informací ihned.cz už Lockheed Martin lobbuje za nákup svých letounů F-16 a F-35.

      dle informací ihned.cz už Lockheed Martin lobbuje za nákup svých letounů F-16 a F-35.

     • flanker.jirka
      17:15 01.09.2021

      Upgrade
      USA nám moc rádi nabídnou i F 35, protože si tím posílí svůj vliv v Evropě, nejen na východ od nás, ale i na západ od nás.

      Upgrade
      USA nám moc rádi nabídnou i F 35, protože si tím posílí svůj vliv v Evropě, nejen na východ od nás, ale i na západ od nás.

   • Scotty
    22:53 31.08.2021

    To že se nic nepořídilo bych zrovna netvrdil a ještě je do voleb čas stihnout něco podepsat...

    To že se nic nepořídilo bych zrovna netvrdil a ještě je do voleb čas stihnout něco podepsat...

  • Upgrade
   20:37 31.08.2021

   Vsetci v CZ operujete s F-35 akoby to zalezalo len na vasom rozhodnuti a pritom to, ze vam ich USA predaju, vobec nie je iste. Z byvalych statov VZ mozu s nimi naisto ratat len ...Zobrazit celý příspěvek

   Vsetci v CZ operujete s F-35 akoby to zalezalo len na vasom rozhodnuti a pritom to, ze vam ich USA predaju, vobec nie je iste. Z byvalych statov VZ mozu s nimi naisto ratat len Polsko a Rumunsko. Keby som si mal tipnut, tak dostanete gulove, rovnako ako by sme ho dostali my, keby sme ich chceli.Skrýt celý příspěvek

   • toustr
    20:50 31.08.2021

    F-35 je jediná možnost pro USA, jak u nás vyhrát tendr. Nahrazovat Gripeny F-16 Block 70/72 by nebylo moc racionální. Navíc silně pochybuji, že by v tendru vyhrála F-18 nebo F-15 ...Zobrazit celý příspěvek

    F-35 je jediná možnost pro USA, jak u nás vyhrát tendr. Nahrazovat Gripeny F-16 Block 70/72 by nebylo moc racionální. Navíc silně pochybuji, že by v tendru vyhrála F-18 nebo F-15 (pokud je vůbec nabídnou... ačkoliv bych u VzS rád viděl F-15EX, šance je v podstatě nulová).
    https://www.armadninoviny.cz/a... Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     20:57 31.08.2021

     F 15 EX na lítání okolo komína v počtech jedné letky? To už můžete vyhodit peníze z okna. F 16 block 70 je hodně dobře vybavený stroj s levnějším provozem než dvoumotorové mašiny. ...Zobrazit celý příspěvek

     F 15 EX na lítání okolo komína v počtech jedné letky? To už můžete vyhodit peníze z okna.
     F 16 block 70 je hodně dobře vybavený stroj s levnějším provozem než dvoumotorové mašiny. A i oproti Gripenu C/D v současné konfiguraci nabízí mnohem více integrované munice. Jediné co by mohlo srovnat Gripen C/D je instalace AESA radaru a rozšíření spektra integrované munice.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      21:07 31.08.2021

      Proto u F-15 (i F-18 a Rafale) říkám, že šance je v podstatě nulová... Jedna letka je krvavé minimum, i poloviční Slovensko bude mít 14 nadzvuků... nedávno myslím zmiňoval Opata, ...Zobrazit celý příspěvek

      Proto u F-15 (i F-18 a Rafale) říkám, že šance je v podstatě nulová...
      Jedna letka je krvavé minimum, i poloviční Slovensko bude mít 14 nadzvuků... nedávno myslím zmiňoval Opata, že by byl rád za 2 letky.
      Jsem si moc dobře vědom, že Block 70 je o stupeň jinde než Gripen, ale myslím si, že nákup F-16 (tedy výměnu letounů 4. gen.) si prostě a jednoduše AČR neobhájí.Skrýt celý příspěvek

    • Upgrade
     21:09 31.08.2021

     F-35 je dnes technologicka spicka a predaju ju len spolahlivym spojencom alebo geopoliticky dolezitym spojencom. Vy nie ste ani jedno z toho. Ked sa nas byvaly prezidnet Kiska ...Zobrazit celý příspěvek

     F-35 je dnes technologicka spicka a predaju ju len spolahlivym spojencom alebo geopoliticky dolezitym spojencom. Vy nie ste ani jedno z toho.

     Ked sa nas byvaly prezidnet Kiska osobne stretol s Trumpom, tak nosna myslienka USA smerom k nam bola: "budte dobry spojenec". A ak my este nie sme az tak dobry spojenec, tak vy duplom. Zabudnite na F-35, najblizsich 10-15 rokov to neprichadza do uvahy.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      22:11 31.08.2021

      To je hroznej příspěvek. Budem se tu hádat kdo je větší vazal.

      To je hroznej příspěvek. Budem se tu hádat kdo je větší vazal.

     • Upgrade
      22:39 31.08.2021

      To nie je vazalstvo. To je uplne normalne spojenectvo. Nemozete cakat, ze im budete ukazovat fakera ako pri radare, davat politicku moc do ruk rusko-ciskym spojencom a podobne a ...Zobrazit celý příspěvek

      To nie je vazalstvo. To je uplne normalne spojenectvo. Nemozete cakat, ze im budete ukazovat fakera ako pri radare, davat politicku moc do ruk rusko-ciskym spojencom a podobne a ono to nebude mat nasledky. Naprikald taky czexit je u vas uplne releveantna tema. Co bude nasledovat, NATO exit?

      Moderne vojny vyhravaju technologie a ked ich nemas tak potrebujes spojencov, co ich maju a posunu ti ich. Takze mozte mat bud hi-tech silnu armadu alebo sovinisticke kecy o vazalstve a druhu zbranovu ligu. Oboje naraz ani nahodou.

      Mimochodom, Polsko je ich strategicky spojenec, im predaju F-35 a teraz cakate, ze vam ako "polospojencovi" predaju to iste? Vsak by sli sami proti sebe.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:58 31.08.2021

      /ako pri radare/ To odpískali sami Američani. /Naprikald taky czexit je u vas uplne releveantna tema./ Ne. /Mimochodom, Polsko je ich strategicky spojenec, im predaju F-35 a teraz ...Zobrazit celý příspěvek

      /ako pri radare/
      To odpískali sami Američani.
      /Naprikald taky czexit je u vas uplne releveantna tema./
      Ne.
      /Mimochodom, Polsko je ich strategicky spojenec, im predaju F-35 a teraz cakate, ze vam ako "polospojencovi" predaju to iste?/
      F-35 je přímo navržená pro prodej spojencům (i mimo NATO). Není tedy žádný důvod proč by ji neprodali. Navíc ČR není žádný polospojenec.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      08:04 01.09.2021

      czexit je u nás stejně relevantní téma jako připojení se k Bratislavě = okrajové téma

      czexit je u nás stejně relevantní téma jako připojení se k Bratislavě = okrajové téma

     • Jan Padesátýpátý
      10:29 01.09.2021

      @ Krabat
      Jak jste to myslel s tím vazalstvím?
      Myslíte, že USA jsou povinny nám dodat jakoukoli svou techniku? USA je tedy náš vazal?

      @ Krabat
      Jak jste to myslel s tím vazalstvím?
      Myslíte, že USA jsou povinny nám dodat jakoukoli svou techniku? USA je tedy náš vazal?

     • Zajdish
      03:11 02.09.2021

      F-35 je pro zeme jako CR a SK uplne zbytecny letadlo. V poctu 1 letky a % nasaditelnosti budeme radi za kolik? 6-7 bojeschopnejch letadel? Ted jeste otazka s urovni nasich nakupu a ...Zobrazit celý příspěvek

      F-35 je pro zeme jako CR a SK uplne zbytecny letadlo. V poctu 1 letky a % nasaditelnosti budeme radi za kolik? 6-7 bojeschopnejch letadel? Ted jeste otazka s urovni nasich nakupu a logistiky jestli se na ne nebudem chodit jen divat. Druha vec je munice. K dosazeni plneho potencialu F-35 je taky potreba nakoupit odpovidajici munici. Treba pumy paveway, GBU-53,strely ASRAAM, nebo u blocku 4- strely meteor. Ono na ty letadla by jsme asi meli, kdyz je poptame urcite je nabidnou, ale kdyz pro ne koupime 20 strel a 10pum, bude ta bojova hodnota uplne smesna. Navic neverim ze CZ a SK piloti by na strojich meli stejnej nalet hodin jako usa piloti. Takze ty superschopnosti by meli jen z manualu. Jsem pro dojeti Gripenu, a nebo jako slovensko nakoupit F-16. Hlavne aspon 2 letky.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:00 02.09.2021

      Zajdish Naprosto to stejné se dá napsat o jakémkoli letadle. Teď tu máme jednu letku Gripenů a je vidět že to tak provozovat lze. Navíc u F-35 je při výcviku stále větší role ...Zobrazit celý příspěvek

      Zajdish
      Naprosto to stejné se dá napsat o jakémkoli letadle. Teď tu máme jednu letku Gripenů a je vidět že to tak provozovat lze. Navíc u F-35 je při výcviku stále větší role určená pro simulátory. Švýcaři dobře věděli proč zvolili právě Lightning jako nelevější variantu z jim nabízených možností.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    23:46 31.08.2021

    /tak dostanete gulove, rovnako ako by sme ho dostali my, keby sme ich chceli/
    Aha, ale vy jste je nechtěli.

    /tak dostanete gulove, rovnako ako by sme ho dostali my, keby sme ich chceli/
    Aha, ale vy jste je nechtěli.

  • flanker.jirka
   20:52 31.08.2021

   F 16 block 70/72 bych nezatracoval, pořizovat jej budou i amíci a takové spektrum munice nemá jen tak něco plně integrováno. A při počtech letadel, které bude chtít AČR provozovat ...Zobrazit celý příspěvek

   F 16 block 70/72 bych nezatracoval, pořizovat jej budou i amíci a takové spektrum munice nemá jen tak něco plně integrováno. A při počtech letadel, které bude chtít AČR provozovat je na lítání okolo komína F 35 provozně zbytečně drahý stroj.
   Raději F 16 s lepší paletou výzbroje s delším dosahem.Skrýt celý příspěvek

  • Krabat
   22:07 31.08.2021

   RiMr71, nevim proč by jsme měli být k smíchu, když si ponecháme Gripeny ve výzbroji a jak to souvisí s koblihama? F-35 z moderních letadel je nejdražší. Pokud vezmem v potaz cenu ...Zobrazit celý příspěvek

   RiMr71, nevim proč by jsme měli být k smíchu, když si ponecháme Gripeny ve výzbroji a jak to souvisí s koblihama? F-35 z moderních letadel je nejdražší. Pokud vezmem v potaz cenu provozu, tak ta je u F-35 astronomická.

   Nejrozumnější volba je Gripeny ponechat v provozu. Otázkou je zda navýšit jejich počet či nikoliv.Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    05:14 01.09.2021

    Jistě. Pro Rusko by byla skutečně nejrozumnější volba ponechat si Gripeny.

    Jistě. Pro Rusko by byla skutečně nejrozumnější volba ponechat si Gripeny.

    • flanker.jirka
     07:11 01.09.2021

     Co je to za blbost, Gripeny v AČR fungují dobře a stále jde o srovnatelná letadla s ostatními. Je jedno z čeho poletí Amraam nebo Meteor.

     Co je to za blbost, Gripeny v AČR fungují dobře a stále jde o srovnatelná letadla s ostatními. Je jedno z čeho poletí Amraam nebo Meteor.

     • Torong
      09:44 01.09.2021

      Jenže se bavíme o době 2029 - 2049/59. Do současných verzí by se muselo sakra investovat, aby byly alespoň na úrovni F16 bl. 50.

      Jenže se bavíme o době 2029 - 2049/59. Do současných verzí by se muselo sakra investovat, aby byly alespoň na úrovni F16 bl. 50.

     • Scotty
      11:57 01.09.2021

      Kvůli dosahu radaru by Gripen C nikdy nevyužil plný potenciál Meteoru.

      Kvůli dosahu radaru by Gripen C nikdy nevyužil plný potenciál Meteoru.

 • xstandis
  17:39 31.08.2021

  Mě jen tak napadá, že při hypotetickém střetu mezi Nato a RF by letectva na obou stranách ztratila většinu své bojeschopnosti v důsledku ztrát v řádů týdnů. Co by se dělo asi pak, ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě jen tak napadá, že při hypotetickém střetu mezi Nato a RF by letectva na obou stranách ztratila většinu své bojeschopnosti v důsledku ztrát v řádů týdnů. Co by se dělo asi pak, když cena letadel jde vyvážit jejich hmotností ve zlatě a rychlost výroby v počtu několika desítek ks ročně by nic nezachránila? Asi by se přešlo na výrobu levných dronů, které by převzaly většinu úloh letectva.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   17:43 31.08.2021

   A to je další výhoda F16. Je jich vyrobeno velké množství a USA má schopnost doplňovat ztráty staršími verzemi.

   A to je další výhoda F16. Je jich vyrobeno velké množství a USA má schopnost doplňovat ztráty staršími verzemi.

  • Robo
   18:03 31.08.2021

   rychlost výroby v počtu několika desítek ks ročně

   No tohle se ale přece týká hlavně toho Ruska . V USA se pouze F-35ítky vyrábí tempem 3-4kusy týdně

   rychlost výroby v počtu několika desítek ks ročně

   No tohle se ale přece týká hlavně toho Ruska . V USA se pouze F-35ítky vyrábí tempem 3-4kusy týdně

  • Miroslav
   18:16 31.08.2021

   To sme už riešili. Musela by sa nájsť rovnováha medzi kvalitou a jednoduchosťou. Zobral by sa dizajn F-16 napríklad a montovalo by sa tam len to, čo je nevyhnutne potrebné pre let ...Zobrazit celý příspěvek

   To sme už riešili. Musela by sa nájsť rovnováha medzi kvalitou a jednoduchosťou. Zobral by sa dizajn F-16 napríklad a montovalo by sa tam len to, čo je nevyhnutne potrebné pre let a bojovú činnosť.Skrýt celý příspěvek

  • Upgrade
   19:01 31.08.2021

   Mne skor pride pravdepodobnejsie, ze pri strete RF vs NATO, by to pri nahradzovani strat slo pomerom 10:1 v prospech NATO. A aj to len v pripade, ze by RF nemala za par tyzdnov po ...Zobrazit celý příspěvek

   Mne skor pride pravdepodobnejsie, ze pri strete RF vs NATO, by to pri nahradzovani strat slo pomerom 10:1 v prospech NATO. A aj to len v pripade, ze by RF nemala za par tyzdnov po letectve a mala by svoje vyrobne kapacity cim branit.Skrýt celý příspěvek

  • Krabat
   19:05 31.08.2021

   Při hypotetickém střetu NATO vs Rusko je věc jasná. První kdo bude prohrávat či se bude cítit nejvíc ohrožen použije JZ. Proto nějaká opotřebovávací válka ala 2.ww je ...Zobrazit celý příspěvek

   Při hypotetickém střetu NATO vs Rusko je věc jasná. První kdo bude prohrávat či se bude cítit nejvíc ohrožen použije JZ. Proto nějaká opotřebovávací válka ala 2.ww je fantasmagorie.Skrýt celý příspěvek

   • Harvest
    19:51 31.08.2021

    To je dosť špekulatívne tvrdenie, po použití JZ už není cesty naspäť a nasledoval by rovnaký protiútok. Ani Hitler ako poslednú možnosť nepoužil útok chemickými zbraňami, čo možno ...Zobrazit celý příspěvek

    To je dosť špekulatívne tvrdenie, po použití JZ už není cesty naspäť a nasledoval by rovnaký protiútok. Ani Hitler ako poslednú možnosť nepoužil útok chemickými zbraňami, čo možno prirovnať k JZ.Skrýt celý příspěvek

    • Krabat
     19:59 31.08.2021

     Srovnávat chemické zbraně k JZ je nesrovnatelné. JZ mají natolik odstrašující a ničící potenciál, že drží jaderné velmoci od sebe. To chemické zbraně nedokáží. Nepochybuju o tom, ...Zobrazit celý příspěvek

     Srovnávat chemické zbraně k JZ je nesrovnatelné. JZ mají natolik odstrašující a ničící potenciál, že drží jaderné velmoci od sebe. To chemické zbraně nedokáží.
     Nepochybuju o tom, že JZ pokud dotyčná/é země měli být poraženy a okupovány použili pro svoji záchranu. I když by to znamenalo konec všemu.
     Je to taktika spálené země, bohužel apokalyptická, ale až takhle daleko lidstvo zašlo.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      20:29 31.08.2021

      Právě že nee. Koukáš se na to pohledem Hirošimy atd. Chemické zbraně tehdy byly něco jako dnes JZ, ale s tím, že kdo by je použil, dostal by stejně oplaceno. Japonci nic takového ...Zobrazit celý příspěvek

      Právě že nee. Koukáš se na to pohledem Hirošimy atd. Chemické zbraně tehdy byly něco jako dnes JZ, ale s tím, že kdo by je použil, dostal by stejně oplaceno. Japonci nic takového neměli. Případný chemický útok na Londýn se v podstatě očekával a Němci se připravovali na reakci. Naštěstí k tomu ale nedošlo, což je samo o sobě zajímavé. Destrukční potenciál tehdejších chemických zbraní a JZ byl ale dost srovnatelný.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      21:55 31.08.2021

      Rase, ale houbeles, chemické zbraně sice způsobí lokálně dost škod (na organismech), ale JZ udělají škody materiální, lidské a hlavně radiační spad vymizí až spousty let. Navíc ...Zobrazit celý příspěvek

      Rase, ale houbeles, chemické zbraně sice způsobí lokálně dost škod (na organismech), ale JZ udělají škody materiální, lidské a hlavně radiační spad vymizí až spousty let. Navíc arzenál JZ dnešních velmocí dokáže mazat z mapy celé státy, ne-li kontinenty (samozřejmě s celosvětovým dopadem). To chemické zbraně nikdy takový potenciál neměli. Působili jen lokálně a krátkodobě (pokud nepočítám genetické mutace jako třeba u Agenta B)Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      22:14 31.08.2021

      Krabat: 1/ JZ nikdy vo veľkom štýle použité nebudú. Dôvod je až detinsky prostý. Nič tým nezískaš aj keď takú vojnu vyhraješ. Čo máš z toho, že si vyhral keď dobyté územie ...Zobrazit celý příspěvek

      Krabat:

      1/ JZ nikdy vo veľkom štýle použité nebudú. Dôvod je až detinsky prostý. Nič tým nezískaš aj keď takú vojnu vyhraješ. Čo máš z toho, že si vyhral keď dobyté územie premeníš na mesačnú krajinu bez života? Čo ti také víťazstvo prinesie?

      2/ Zase nepreháňajme, že jadrové zbrane by ničili celé štáty. Napríklad len na Moskvu bolo vyčlenených 200 jadrových bômb. Najsilnejšia jadrová bomba ktorú majú USA v arzenále má absolútny ničivý účinok na ploche len asi o 9 km2. Koľko by si potreboval takých aby si úplne zničil hoci len ČR?Skrýt celý příspěvek

     • Double
      23:37 31.08.2021

      Suhlasim s Krabatom, ze toto porovnanie nedava zmysel. Nervovy plyn mali len Nemci (ktori si mysleli, ze ho maju vsetci). Nemci ho najskor nepotrebovali, pretoze vyhravali aj bez ...Zobrazit celý příspěvek

      Suhlasim s Krabatom, ze toto porovnanie nedava zmysel. Nervovy plyn mali len Nemci (ktori si mysleli, ze ho maju vsetci). Nemci ho najskor nepotrebovali, pretoze vyhravali aj bez neho a ked sa karta otocila, tak uz bolo neskoro, kedze spojenci mali letecku nadvladu a tym padom by akakolvek chemicka prestrelka dopadla pre Nemecko daleko horsie nez pre spojencov.

      Na druhu stranu jadrove zbrane zarucuju kompletnu destrukciu nepriatela prakticky kedykolvek a nezavisle od situacii na fronte.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:04 01.09.2021

      Double
      Otravné plyny měli samozřejmě všichni.

      Double
      Otravné plyny měli samozřejmě všichni.

     • Double
      00:21 01.09.2021

      Bezne otravne plyny sa nedaju porovnavat s JZ, nervovy plyn ano.

      Bezne otravne plyny sa nedaju porovnavat s JZ, nervovy plyn ano.

  • Harvest
   19:56 31.08.2021

   Technologická prevaha letectva NATO nad RF je drtiva, tam by k žiadnej opotrebovacej vojne neprišlo. Predpokladám, že do týždňa by ruské letectvo prestalo existovať.

   Technologická prevaha letectva NATO nad RF je drtiva, tam by k žiadnej opotrebovacej vojne neprišlo. Predpokladám, že do týždňa by ruské letectvo prestalo existovať.

  • PetrTechnik
   19:56 31.08.2021

   Při konfliktu NATO a RF by šlo hlavně o to ubránít Evropu před devastací raketami a bombardováním konvenčními zbraněmi. K opotřebovávací letecké válce by nedošlo. On je stejně ...Zobrazit celý příspěvek

   Při konfliktu NATO a RF by šlo hlavně o to ubránít Evropu před devastací raketami a bombardováním konvenčními zbraněmi. K opotřebovávací letecké válce by nedošlo. On je stejně konflikt v Evropě mězi těmito dvěma bloky opravdu čirá fantasy.Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  17:16 31.08.2021

  A opět zde máme Ruský (Krabatův) pohled na to, co by měl a co neměl mít ve výzbroji stát v oblasti, kterou Rusko pokládá za svou oblast vlivu. F16 je samozřejmě špatně. Za prvé a ...Zobrazit celý příspěvek

  A opět zde máme Ruský (Krabatův) pohled na to, co by měl a co neměl mít ve výzbroji stát v oblasti, kterou Rusko pokládá za svou oblast vlivu.
  F16 je samozřejmě špatně. Za prvé a to je nejpodstatnější - je to Americký zbraňový systém. A s nákupem Amerických zbraňových systémů dochází k navázání užších vztahů s USA a prohloubení západního směřování země. To je pro Rusko nepřípustné. Dále je to stroj, který je ve verzi block 70 vybaven velmi výkonnou avionikou a umožňuje nést velmi výkonné zbraně nejen protivzdušné, ale hlavně protizemní a protilodní. Např JASSM.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:18 31.08.2021

   F 16 Block 70 je dnes špička mezi jednomotorovými stíhačkami, to je dobrá volba, ale podívejte se jaké počty výzbroje Bulharsko nakupuje, ti si mohou o protilodních střelách nechat ...Zobrazit celý příspěvek

   F 16 Block 70 je dnes špička mezi jednomotorovými stíhačkami, to je dobrá volba, ale podívejte se jaké počty výzbroje Bulharsko nakupuje, ti si mohou o protilodních střelách nechat zdát. S bídou pokryjí air policing.Skrýt celý příspěvek

   • Krabat
    22:03 31.08.2021

    flanker.jirka, bavit se o tom s Torongem, nemá cenu. Ten člověk je očividně úplně mimo.

    flanker.jirka, bavit se o tom s Torongem, nemá cenu. Ten člověk je očividně úplně mimo.

    • Torong
     05:25 01.09.2021

     Přestaň laskavě porušovat pravidla fóra ano? :)

     Přestaň laskavě porušovat pravidla fóra ano? :)

     • Krabat
      16:09 01.09.2021

      Já je na rozdíl od vás neporušuju. Vy tu nesutále vytváříte spam.

      Já je na rozdíl od vás neporušuju. Vy tu nesutále vytváříte spam.

     • Torong
      09:38 02.09.2021

      Nikoli. Já upozorňuji na tvoje lži a manipulace. Tohle jen aby sis uvědomil, co všechno je podle tebe porušení diskuze. Jsi jediný, kdo si na porušování pravidel diskuze stěžuje, ...Zobrazit celý příspěvek

      Nikoli. Já upozorňuji na tvoje lži a manipulace. Tohle jen aby sis uvědomil, co všechno je podle tebe porušení diskuze. Jsi jediný, kdo si na porušování pravidel diskuze stěžuje, přesně podle hesla "zloděj křičí chyťte zloděje...Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    05:23 01.09.2021

    V době míru jistě. V případě konfliktu s Ruskem by se Bulharské F16 sčítaly s Rumunskými. Takže v tuto chvíli Bulharům stačí schopnost nést a odpalovat protilodní/protizemní ...Zobrazit celý příspěvek

    V době míru jistě. V případě konfliktu s Ruskem by se Bulharské F16 sčítaly s Rumunskými. Takže v tuto chvíli Bulharům stačí schopnost nést a odpalovat protilodní/protizemní střely. Nemusí je mít ve skladech. Ani letectvo ČSLA nemělo ve skladech jaderné bomby a přesto se s nasazením počítalo a odhoz se cvičil.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   00:30 01.09.2021

   :) Čím to, že když jde o téma, ve kterém je třeba jen minimální zájem Ruska (jako jestli koupit zbraně z USA nebo odjinud) , vím předem jaké bude mít Krabat názory?

   :) Čím to, že když jde o téma, ve kterém je třeba jen minimální zájem Ruska (jako jestli koupit zbraně z USA nebo odjinud) , vím předem jaké bude mít Krabat názory?

   • Torong
    05:26 01.09.2021

    Jj. Měl by zase změnit nick. Už je příliš profláklý...

    Jj. Měl by zase změnit nick. Už je příliš profláklý...

    • Jan Padesátýpátý
     08:57 01.09.2021

     Podobnost Grughových a Krabatových příspěvků jsem neanalyzoval, takže pod spekulaci že je to jedna a tatáž osoba se podepsat nemůžu. Ale obsah příspěvků je stejný - píší sem přesně ...Zobrazit celý příspěvek

     Podobnost Grughových a Krabatových příspěvků jsem neanalyzoval, takže pod spekulaci že je to jedna a tatáž osoba se podepsat nemůžu.
     Ale obsah příspěvků je stejný - píší sem přesně to, co by si přálo Rusko.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      16:12 01.09.2021

      Jasně Rusko si přeje, aby země NATO vynakládali efektivně svoje prostředky :D Mimochodem nedávnu tu byla konspirace, že F-16 pro Slovensko vybralo Rusko z toho důvodu, že MIG-29 ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasně Rusko si přeje, aby země NATO vynakládali efektivně svoje prostředky :D
      Mimochodem nedávnu tu byla konspirace, že F-16 pro Slovensko vybralo Rusko z toho důvodu, že MIG-29 bude sloužit déle a Slovensko to zaplatí Rusku, protože Gripen by byl dodán dříve.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      18:05 01.09.2021

      @Krabat Rusko si přeje, abychom měli minimální vazby na USA. To platí už od radaru. Protože do země s americkou základnou nemá Rusko šanci poslat "bratrskou pomoc". A u země s ...Zobrazit celý příspěvek

      @Krabat
      Rusko si přeje, abychom měli minimální vazby na USA. To platí už od radaru.
      Protože do země s americkou základnou nemá Rusko šanci poslat "bratrskou pomoc". A u země s pevnými vazbami na USA to platí v podstatě taky.Skrýt celý příspěvek

 • lukus
  14:46 31.08.2021

  Obrana vzduchu je účinná, když je vyvážená (stejně jako pozemní). Mít jen stíhače, bez kvalitní PVO, přehledových a pasivních radarů, systému velení a řízení je jako koupit si ...Zobrazit celý příspěvek

  Obrana vzduchu je účinná, když je vyvážená (stejně jako pozemní).

  Mít jen stíhače, bez kvalitní PVO, přehledových a pasivních radarů, systému velení a řízení je jako koupit si Porsche 911turbo a chtít s ním jezdit rally po okreskách (to že je to auto se skvělými výkony neznamená, že dosáhneme účelu).

  Je zvláštní, kolik je tu na AN komentujících, kteří ví, jaké přesně letadlo koupit:-) Mají nápady, jako bychom měli více ropy než SAE, znali možnosti ekonomiky, sestavování státního rozpočtu a rozuměli armádním zakázkám.

  Budu trochu jedovatý, aby každý zapřemýšlel nad svými mnohdy zbytečnými komentáři a nepsal, co Vás zrovna napadne...

  ,. ,Miroslav" znáte rozdíl IFR vs VRF, převodní hladiny, způsoby přiblížení, aniž by jste googloval?Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   16:13 31.08.2021

   A môžem vedieť kde sa ja o niečom takomto zmieňujem?

   A môžem vedieť kde sa ja o niečom takomto zmieňujem?

  • Torong
   17:19 31.08.2021

   Hm, a k čemu přesně je nutné, aby Miroslav znal význam těchto zkratek a termínů? Jak jejich znalost ovlivňuje schopnost posoudit vhodnost nebo nevhodnost určitého typu letadla pro ...Zobrazit celý příspěvek

   Hm, a k čemu přesně je nutné, aby Miroslav znal význam těchto zkratek a termínů? Jak jejich znalost ovlivňuje schopnost posoudit vhodnost nebo nevhodnost určitého typu letadla pro určitý stát?Skrýt celý příspěvek

  • Storm
   19:43 31.08.2021

   I kdyby ses raději zeptal na to co to je TACAN, Flashback, Magic, FAC, PAR, OSP, RTB tak by byl tvůj příspěvek pořad mimo mísu a s tématem by nesouvisel... A to i přesto, že by to ...Zobrazit celý příspěvek

   I kdyby ses raději zeptal na to co to je TACAN, Flashback, Magic, FAC, PAR, OSP, RTB tak by byl tvůj příspěvek pořad mimo mísu a s tématem by nesouvisel... A to i přesto, že by to s vojenským lítaním aspoň souviselo...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:35 31.08.2021

   lukus Bulharsko stále provozuje vícevrstvý systém PVO propojený pomocí příslušných ASVŘP, složený ze systémů S 300 PMU, S 200 Vega, S 125 Neva a S 75 Volchov. Některé z nich mají ...Zobrazit celý příspěvek

   lukus
   Bulharsko stále provozuje vícevrstvý systém PVO propojený pomocí příslušných ASVŘP, složený ze systémů S 300 PMU, S 200 Vega, S 125 Neva a S 75 Volchov. Některé z nich mají mít modernizované litevskou firmou Litaktak.
   ...když jste si začal se zkratkami, k Vám by pasovala ÚPPDKV.Skrýt celý příspěvek

   • Storm
    21:42 31.08.2021

    Tak uppdkv - " Úplně Po P*** Do Konce Vojny " tu snad musí znát každý kdo ještě zažil zvs :D

    Tak uppdkv - " Úplně Po P*** Do Konce Vojny " tu snad musí znát každý kdo ještě zažil zvs :D

 • Georges
  14:38 31.08.2021

  Nevím proč se Bulharsko tak podceňuje? Je sice nejchudší zemí EU, ale jejich HDP na hlavu je podobný tomu ruskému....

  Nevím proč se Bulharsko tak podceňuje? Je sice nejchudší zemí EU, ale jejich HDP na hlavu je podobný tomu ruskému....

  • Jura99
   16:30 31.08.2021

   Kromě toho se letadla kupují na půl století, takže dnešní HDP nehraje tak velkou roli, roli hraje co nejpřesnější odhad budoucnosti. Může se stát, že za 10let budou jejich F-16 na ...Zobrazit celý příspěvek

   Kromě toho se letadla kupují na půl století, takže dnešní HDP nehraje tak velkou roli, roli hraje co nejpřesnější odhad budoucnosti. Může se stát, že za 10let budou jejich F-16 na bojišti méněcenné.Skrýt celý příspěvek

   • mudry.udrzbar
    09:06 01.09.2021

    Voči komu budou F-16 s AESA radary a avionikou F-35 za 10 rokov menejcenne? Voči derivatom SU-27? Lebo nič iné Rusi seriovo vyrabat nevedia a do 10 rokov ani vediet nebudu.

    Voči komu budou F-16 s AESA radary a avionikou F-35 za 10 rokov menejcenne? Voči derivatom SU-27? Lebo nič iné Rusi seriovo vyrabat nevedia a do 10 rokov ani vediet nebudu.

    • Jura99
     09:25 01.09.2021

     F-35 je sběrač dat, předsunutý senzor, ovladač na digitálním bojišti, s větší či menší neviditelností. Budoucí válka bude nepozorované zjištění dat o cíli a přenos dat na autonomní ...Zobrazit celý příspěvek

     F-35 je sběrač dat, předsunutý senzor, ovladač na digitálním bojišti, s větší či menší neviditelností. Budoucí válka bude nepozorované zjištění dat o cíli a přenos dat na autonomní zbraň, která cíl zničí.Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      09:33 01.09.2021

      A potencialnym superom F-16 je snad F-35 alebo ako tvoja odpoved reaguje na moju otazku? Inak vlastnosti ktore popisujes su hlavne o avionike, senzoroch a pod. V tom maju prave ...Zobrazit celý příspěvek

      A potencialnym superom F-16 je snad F-35 alebo ako tvoja odpoved reaguje na moju otazku?

      Inak vlastnosti ktore popisujes su hlavne o avionike, senzoroch a pod. V tom maju prave najnovsie verzie F-16 velku vyhodu oproti konkurencii (napr. Gripen), pretoze mozu cerpat technologie z F-35.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:58 01.09.2021

      mudry.udrzbar: letadlo se kupuje na 40let, tj. rok 2070. Každá kratší služba je ekonomická ztráta. Nepochybuju, že potenciální soupeř (RUS, CN) postaví po větších či menších ...Zobrazit celý příspěvek

      mudry.udrzbar: letadlo se kupuje na 40let, tj. rok 2070. Každá kratší služba je ekonomická ztráta. Nepochybuju, že potenciální soupeř (RUS, CN) postaví po větších či menších těžkostech 5gen. letectvo také.Skrýt celý příspěvek

 • Krabat
  13:10 31.08.2021

  Nákup F-16 Bulharskem je jen a pouze politického rázu, kdy bulharská vláda vyhověla americké lobby. Pro Bulharsko vzhledem k velmi omezeným finančním možnostem a také nízkému ...Zobrazit celý příspěvek

  Nákup F-16 Bulharskem je jen a pouze politického rázu, kdy bulharská vláda vyhověla americké lobby.
  Pro Bulharsko vzhledem k velmi omezeným finančním možnostem a také nízkému počtu provozovaných strojů by nejvíce vyhovoval Gripen.

  Pro země, které mají omezený rozpočet a nadzvukové letectvo hodlají využívat primárně pro Air Policing, tak je rovněž zajímavá nabídka korejského lehkého stíhače FA-50.Skrýt celý příspěvek

  • tctx
   13:27 31.08.2021

   Ale no tak…

   Ale no tak…

  • Jura99
   13:29 31.08.2021

   Gripen C z novovyroby uz asi nebude a E nemusi byt levnejsi nez F-16. Pro relativne chude BL je F16 volba, ktera nenadchne ani neurazi. Bohatsi a duveryhodni berou F35 nebo par ...Zobrazit celý příspěvek

   Gripen C z novovyroby uz asi nebude a E nemusi byt levnejsi nez F-16. Pro relativne chude BL je F16 volba, ktera nenadchne ani neurazi. Bohatsi a duveryhodni berou F35 nebo par uspechu ted ma Rafale.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    17:20 31.08.2021

    Jura99 - opäť ste pobavili... :)))

    Jura99 - opäť ste pobavili... :)))

  • Miroslav
   13:32 31.08.2021

   Čo to stále máte s tou Kóreou? V Európe to nikto nemá, nie je tu na to dostupný servis. Nevieš ako by to dokázalo kooperovať so spojencami a cenovou to zase tak lacné nebude ako si ...Zobrazit celý příspěvek

   Čo to stále máte s tou Kóreou? V Európe to nikto nemá, nie je tu na to dostupný servis. Nevieš ako by to dokázalo kooperovať so spojencami a cenovou to zase tak lacné nebude ako si to mnohí predstavujúSkrýt celý příspěvek

   • tctx
    13:41 31.08.2021

    To nevadi, musis nabidnout byt i neco nerelavantniho, abys mohl proklamovat, ze za tebou odsuzovanou volbou stoji zli imperialiste z volstrytu a ze tys to samozrejme prokouk…

    To nevadi, musis nabidnout byt i neco nerelavantniho, abys mohl proklamovat, ze za tebou odsuzovanou volbou stoji zli imperialiste z volstrytu a ze tys to samozrejme prokouk…

   • Krabat
    13:43 31.08.2021

    Jak víte, že na to není dostupný servis? To je jen vaše domněnka, nic víc. Integrace Linku 16 je softwarového rázu obdobně jako u Gripenu.

    Jak víte, že na to není dostupný servis? To je jen vaše domněnka, nic víc. Integrace Linku 16 je softwarového rázu obdobně jako u Gripenu.

    • Miroslav
     14:17 31.08.2021

     A kto v Európe robí servis a dodáva náhradné diely?

     A kto v Európe robí servis a dodáva náhradné diely?

     • Krabat
      14:23 31.08.2021

      V současné době nikdo, protože FA-50 v Evropě nelétá, pokud létat bude servis zajistí KAI.

      V současné době nikdo, protože FA-50 v Evropě nelétá, pokud létat bude servis zajistí KAI.

     • Miroslav
      14:28 31.08.2021

      To chceš byť prvý pokusný králik?

      To chceš byť prvý pokusný králik?

     • Krabat
      14:50 31.08.2021

      Ne, proč, my provozujeme Gripeny a není důvod je měnit za jiný stroj. Navíc "pokusný králíci" v podobě Indonésie, Filipín, Thajska a Iráku již jsou. Proto bych se nedivil, kdyby ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne, proč, my provozujeme Gripeny a není důvod je měnit za jiný stroj. Navíc "pokusný králíci" v podobě Indonésie, Filipín, Thajska a Iráku již jsou.
      Proto bych se nedivil, kdyby nějaký menší a tím pádem i chudší stát co má ambici chránit svůj vzdušný prostor alespoň v podobě Air Policingu vybral FA-50.
      Možnými kandidáty by mohla být Albánie, Makedonie a nebo i Pobaltí. Dohromady tyto země (Pobaltí) mají HDP ve výši 134 MLD USD (dle MMF). Což je víc, než státní rozpočet Slovenska, nebo Bulharska. Samotná Litva má roční rozpočet skoro ve stejné výši jako Chorvatsko.
      Tím pádem by Pobaltí jako celek bez problémů dosáhl na vlastní nadzvukové letectvo a Gripen či FA-50 jsou vhodný kandidáti.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:02 31.08.2021

      Krabat: Důvodů vyměnit Gripeny je asi milion. V dané době je mělo smysl je pronajmou, ale pak se měli koupit vlastní stroje. Odkup strojů za zajímavou cenu muže z dnešního pohledu ...Zobrazit celý příspěvek

      Krabat: Důvodů vyměnit Gripeny je asi milion. V dané době je mělo smysl je pronajmou, ale pak se měli koupit vlastní stroje. Odkup strojů za zajímavou cenu muže z dnešního pohledu vypadat zajímavě, ale z dlouhodobého hlediska je špatně.

      Zkuste méně snít, a více se na věci dívat reálně.
      Je jedno jaký rozpočet má Pobaltí dohromady, když neplánuje provozovat společné síly, natož letectvo.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:18 31.08.2021

      Krabat: Pokiaľ viem, tak v čase keď ste riešili otázku nadzvukového letectva tak ste veľmi na výber ani nemali. Podľa toho čo viem, mali ste záujem aj o F-16 ale Američania to ...Zobrazit celý příspěvek

      Krabat: Pokiaľ viem, tak v čase keď ste riešili otázku nadzvukového letectva tak ste veľmi na výber ani nemali. Podľa toho čo viem, mali ste záujem aj o F-16 ale Američania to vyhodnotili tak, že ani nemá cenu vám niečo ponúkať a oficiálnu ponuku ste nikdy nedostali. A prepáč ,ale myslím, že ČR má nejak tak vyššie ambície ako Indonézia, Filipíny, Thajsko a Irák (nehľadiac na to to sú ázijské krajiny) alebo Albánsko či MacedónskoSkrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     20:49 31.08.2021

     krabat
     Připadá Vám "krabice" na odkazu pouze jako softwarová záležitost?
     https://www.baesystems.com/en-...

     krabat
     Připadá Vám "krabice" na odkazu pouze jako softwarová záležitost?
     https://www.baesystems.com/en-...

  • Clanek
   13:41 31.08.2021

   Gripen C vsude mimo Svedsko je letoun do miru, ne do valky (alespon ne do te proti Rusku), neb nikdo nevi jak by se neutralni Svedsko zachovalo. Nakupovat zbrane od spojencu neni ...Zobrazit celý příspěvek

   Gripen C vsude mimo Svedsko je letoun do miru, ne do valky (alespon ne do te proti Rusku), neb nikdo nevi jak by se neutralni Svedsko zachovalo. Nakupovat zbrane od spojencu neni jen o ustupcich, je to i tom byt pak na jedne lodi a mit pristup k materialu.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    14:16 31.08.2021

    Presne tak. Aj u nás sa to riešilo keď sa rozhodovalo či F-16 alebo Gripen. Švédsko proste môže povedať, že naň ako neutrálna krajina nebude dodávať servis alebo v prípade prenájmu ...Zobrazit celý příspěvek

    Presne tak. Aj u nás sa to riešilo keď sa rozhodovalo či F-16 alebo Gripen. Švédsko proste môže povedať, že naň ako neutrálna krajina nebude dodávať servis alebo v prípade prenájmu si môže stroje úplne zobrať domov. Nie je to asi nereálne predstava keďže u nás o tom hovoril aj minister obrany, že taká možnosť tu je a nikto nevie ako by sa Švédi zachovaliSkrýt celý příspěvek

    • Krabat
     14:26 31.08.2021

     Blbost, naopak neutrální země je větší zárukou, že bude dodávat díly stále. A zrovna polemizovat nad tím, jestli Švédsko bude dodávat díly v hypotetické válce s Ruskem je zcela ...Zobrazit celý příspěvek

     Blbost, naopak neutrální země je větší zárukou, že bude dodávat díly stále. A zrovna polemizovat nad tím, jestli Švédsko bude dodávat díly v hypotetické válce s Ruskem je zcela mimo mísu.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:34 31.08.2021

      Ono tá neutralita má taký malý zádrhel a to, že ju musia iné krajiny akceptovať. Ak budeš dodávať povedzme Ukrajine zbrane proti dovolenkárom, môže sa kľudne stať, že Rusko ťa ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono tá neutralita má taký malý zádrhel a to, že ju musia iné krajiny akceptovať. Ak budeš dodávať povedzme Ukrajine zbrane proti dovolenkárom, môže sa kľudne stať, že Rusko ťa prestane akceptovať ako neutrálnu krajinu.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:28 31.08.2021

      Koho Rusko bude brát tak nebo onak je něco jako hra v kostky. Pokud jednou Rusku couvneš, udělá si z tebe hadr na boty.

      Koho Rusko bude brát tak nebo onak je něco jako hra v kostky. Pokud jednou Rusku couvneš, udělá si z tebe hadr na boty.

    • Jura99
     14:34 31.08.2021

     u vás tvrdil ministr obrany, že stroje pod leasingovou smlouvou si Saab může sebrat domů ? Dobré exempláře máte v ministerských funkcích :-).

     u vás tvrdil ministr obrany, že stroje pod leasingovou smlouvou si Saab může sebrat domů ? Dobré exempláře máte v ministerských funkcích :-).

     • Miroslav
      14:43 31.08.2021

      Ty nevieš porozumieť písanému textu alebo vôbec nevieš čítať? Ja som nepísal o tom, že sa to stane. Ja som písal, že tento aspekt nie je jasný. Švédsko ako neutrálna krajina sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty nevieš porozumieť písanému textu alebo vôbec nevieš čítať? Ja som nepísal o tom, že sa to stane. Ja som písal, že tento aspekt nie je jasný. Švédsko ako neutrálna krajina sa čisto teoreticky môže postaviť k takému sporu alibisticky. Buď prestane poskytovať servis alebo môže rovno povedať, že stroje mu patria a tak ich len chráni pred zničenímSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:00 31.08.2021

      á, egoista Miroslav zase perlí :-). Co takhle se naučit porozumět psanému textu sám ?https://www.zakonyprolidi.cz/m... Článek 3 Česká republika je oprávněna používat letouny ...Zobrazit celý příspěvek

      á, egoista Miroslav zase perlí :-). Co takhle se naučit porozumět psanému textu sám ?https://www.zakonyprolidi.cz/m...
      Článek 3 Česká republika je oprávněna používat letouny k následujícím aktivitám, - obrana území České republiky v době míru i války;
      Máš pocit, že porušit mezinárodní dohodu kvůli 14 letadlům je něco, co by Švédsku stálo za to ?Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:11 31.08.2021

      Odpoviem protiotázkou... Mali by sme rovnakú zmluvu akú ma´te vy? Veď nám ani neponúkli možnosť prenájmu ale len odkúpenie. Teda môžeme dávať do kontextu rovnaké podmienky?

      Odpoviem protiotázkou... Mali by sme rovnakú zmluvu akú ma´te vy? Veď nám ani neponúkli možnosť prenájmu ale len odkúpenie. Teda môžeme dávať do kontextu rovnaké podmienky?

     • Jirosi
      16:18 31.08.2021

      Ty letouny co má CR pronajaté jsou majetkem Švédského letectva. Celkem by mě zajímalo jak by vláda vysvětlovala, že vlastní letouny co nenasadila k vlastní obraně.

      Ty letouny co má CR pronajaté jsou majetkem Švédského letectva. Celkem by mě zajímalo jak by vláda vysvětlovala, že vlastní letouny co nenasadila k vlastní obraně.

     • Jura99
      16:22 31.08.2021

      že by vám údajně Švédové neponukli pronájem jsme si vyloučili už posledně. Opět Miroslave, nauč se číst :-).

      že by vám údajně Švédové neponukli pronájem jsme si vyloučili už posledně. Opět Miroslave, nauč se číst :-).

     • Miroslav
      16:37 31.08.2021

      Jura: Ja som pri obstarávaní stíhačiek nebol. Viem len to, čo bolo medializované. Švédsko nám neponúklo možnosť prenájmu. Teda ani prípadná zmluva by nebola rovnaká akú máte vy. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Ja som pri obstarávaní stíhačiek nebol. Viem len to, čo bolo medializované. Švédsko nám neponúklo možnosť prenájmu. Teda ani prípadná zmluva by nebola rovnaká akú máte vy. Ale načo sa snažím, ty si zjavne pri tom všetko bol. Aspoň tak sa tváriš teda.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:41 31.08.2021

      Švédska strana však už podľa ministra obrany Petra Gajdoša (nominant SNS) neráta s možnosťou prenájmu letových hodín, ale s lízingom stíhačiek alebo ich predajom. Uviedol to ...Zobrazit celý příspěvek

      Švédska strana však už podľa ministra obrany Petra Gajdoša (nominant SNS) neráta s možnosťou prenájmu letových hodín, ale s lízingom stíhačiek alebo ich predajom. Uviedol to minister počas pondelkového (21. 11.) cvičenia Renegade 2016 na vojenskej leteckej základni v Kuchyni.

      "O pár týždňov máme dostať ponuku zo Švédskeho kráľovstva, samozrejme ostatné záležitosti sú otvorené, tak ako je uznesenie vlády," uviedol Gajdoš. Vládny kabinet koncom septembra umožnil, aby ministerstvo mohlo rokovalo nielen o prenájme letových hodín, ale aj o kúpe, prípadne lízingu stíhačiek. "Prenájom švédske kráľovstvo ukončilo, alebo nechce to takýmto spôsobom, takže sú tam dve možnosti," dodal Gajdoš.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:15 31.08.2021

      Miroslav: naštěstí nejsme informačně závislí na tom, co nějaký ministr kdesi říkal nebo ne. Vyhledej si "Návrh na obstaranie nových taktických stíhacích lietadiel", tj. dokument, ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: naštěstí nejsme informačně závislí na tom, co nějaký ministr kdesi říkal nebo ne. Vyhledej si "Návrh na obstaranie nových taktických stíhacích lietadiel", tj. dokument, který šel do bezpečnostní rady, do vlády atd. Tam si nalistuj bod 7.1. Ponuka na nákup, prenájom a lízing lietadiel JAS-39C/D Gripen - Švédske kráľovstvo. Švédska strana zaslala návrhy na tri spôsoby obstarania lietadiel (nákup, prenájom a lízing). Po posúdení a vyhodnotení všetkých troch spôsobov obstarania lietadiel, bol ako najvýhodnejší návrh vyhodnotený návrh na nákup lietadiel JAS-39C/D.

      Jinak řečeno, návrhy byly komplet, ale do dalšího posuzování se z vůle SK dostala pouze varianta nákupu (která ale neuspěla v porovnání s F16). To jen pro pořádek, jinak si ale také myslím, že pronajímat letadla už není v této době dobrý nápad.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      22:20 31.08.2021

      Jura: A nie je dôležité sa pozrieť na ten dokument kedy bol vytvorený? Pôvodne sa predpokladalo, že pôjdeme do prenájmu Gripenov. Dokonca tu o tom bol aj článok ako o hotovej veci. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: A nie je dôležité sa pozrieť na ten dokument kedy bol vytvorený? Pôvodne sa predpokladalo, že pôjdeme do prenájmu Gripenov. Dokonca tu o tom bol aj článok ako o hotovej veci. Informácia o tom, že Švédsko už nič požičiavať nebude sa objavila až na konci a následne sa rozhodlo o F-16. Či to bolo účelové tvrdenie,vtip neviem. Ale viem, že to bolo tak prezentovanéSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      00:39 01.09.2021

      Miroslav: ten dokument je z 2018 a primo predchazel porizeni F16, resp. se tak stalo na jeho zaklade. Nicmene nevolam po Gripenu C, ackoliv byl levnejsi a posouzeni bylo ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: ten dokument je z 2018 a primo predchazel porizeni F16, resp. se tak stalo na jeho zaklade. Nicmene nevolam po Gripenu C, ackoliv byl levnejsi a posouzeni bylo zmanipulovane. Nebral bych ani Gripen ani F16.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      08:24 01.09.2021

      A čo by si bral? F-35 vo verzii dron?

      A čo by si bral? F-35 vo verzii dron?

     • mudry.udrzbar
      09:10 01.09.2021

      Jura99 Gripen C/D je o pol generacie horsie lietadlo ako F-16V, Gripen E/F, ktory by bol ekvivalentom najnovsej verzie F-16 Svedi este neponukali, takže volba bola jasna a správna Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      Gripen C/D je o pol generacie horsie lietadlo ako F-16V, Gripen E/F, ktory by bol ekvivalentom najnovsej verzie F-16 Svedi este neponukali, takže volba bola jasna a správnaSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:34 01.09.2021

      Miroslav: ano, F-35, případně bych se víc zajímal o Rafale, který jsem dřív jako kandidáta nebral. mudry.udrzbar: nepřu se, ze dvou špatných nabídek byla vybrána ta technicky lepší ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: ano, F-35, případně bych se víc zajímal o Rafale, který jsem dřív jako kandidáta nebral.
      mudry.udrzbar: nepřu se, ze dvou špatných nabídek byla vybrána ta technicky lepší (F-16), o financích si nedovoluju spekulovat, protože tam mám dojem z přiohnutí informací. Např. logistika, Gripen nabízel 10let, F-16 tuším 2 nebo 3roky. Tam se mohou skrývat slušné miliardy rozdílu. Gripen bych ale už nebral, jedině za hodně dobou cenu, protože airpolicing zvládá výborně a jedna letka je tak akorát na airpolicing. Ovšem pro případ budoucího rozvoje počtu by Gripen znamenal, že se přikoupí zase Gripen, což je blbý. Šetřit penězi teď není moderní, takže na Gripen bych už opravdu zapomněl, ale ta F-16 byla také krokem zpět.Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      10:20 01.09.2021

      Jura99 Ale iná varianta nebola, o F-35 sa ani neuvažovalo, predpokladané dovody: 1.) cakacia doba vzhladom ku konciacej zivotnosti Mig-29 a nutnosti platit Rusom miliony za ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      Ale iná varianta nebola, o F-35 sa ani neuvažovalo, predpokladané dovody: 1.) cakacia doba vzhladom ku konciacej zivotnosti Mig-29 a nutnosti platit Rusom miliony za servis, 2.) radovo vyššíe náklady na prevádzku F-35, 3.) obrovsky technologicky skok a narocnost servisu a udrzby, a aj 4.) cena za nakup je stale vyssia aj ked seriova vyroba cenu F-35 znizuje

      Prechod na F-16V dava ovela vacsi zmysel a po konci zivotnosti F-16 bude pripadny prechod na F-35 jednoduchsi a zmysluplnejsi, lebo avionika je z velkej casti totožná.

      ČR má vacsiu sancu dostat sa k F-35, jednak zivnostnost vasich Gripenov konci neskor a prechod z Gripenu na F-35 je predsalen mensi skok nez z Migu. Ale aj tak neverim, ze CR sa touto cestou vydá, skor tipujem Gripen E/F.Skrýt celý příspěvek

   • Karlos73
    14:46 31.08.2021

    Pri Gripen C sú jeho hlavné nedostatky výkon, akčný rádius, nosnosť, ...ak má byť predĺžený dolet je to na úkor vezenej výybroje. Bulharsko je o niečo väčšie ako ČR a plus má ...Zobrazit celý příspěvek

    Pri Gripen C sú jeho hlavné nedostatky výkon, akčný rádius, nosnosť, ...ak má byť predĺžený dolet je to na úkor vezenej výybroje. Bulharsko je o niečo väčšie ako ČR a plus má morskú hranicu. Konkurenčná F-16 Block70 je preto oveľa vhodnejšia ako Gripen, ktorý prevyšuje práve týmito výkonostnými parametrami.Skrýt celý příspěvek

    • Krabat
     14:56 31.08.2021

     A Švédsko je ještě menší než ČR :D logika hadr

     A Švédsko je ještě menší než ČR :D logika hadr

     • Jura99
      16:02 31.08.2021

      a nemá moře :-D

      a nemá moře :-D

     • Jirosi
      16:17 31.08.2021

      Švédsko provozuje 95ks Gripenu C/D, Bulharsko 8+8 (16) ks F16.
      Teď počítejte náklady na obranu :)

      Švédsko provozuje 95ks Gripenu C/D, Bulharsko 8+8 (16) ks F16.
      Teď počítejte náklady na obranu :)

     • Jura99
      16:26 31.08.2021

      Jirosi: Švédsko není členem NATO a musí se pokusit bránit se samo. Bulharsko je členem NATO a současně je nutné říct, že 8 ani 16ks strojů Bulharsko neubrání. V počtu letadel je ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: Švédsko není členem NATO a musí se pokusit bránit se samo. Bulharsko je členem NATO a současně je nutné říct, že 8 ani 16ks strojů Bulharsko neubrání. V počtu letadel je tedy, stejně jako mnohé jiné státy NATO, černým pasažérem.Skrýt celý příspěvek

     • Karlos73
      16:47 01.09.2021

      Krabat, lenže Švédska doktrína pri vývoji Gripen bola založečná na tom, že ľahkú stíhačku rozptýlia po krajine v niekoľko desiatkách letiek. Tým že vedela pristávať a štartovať aj ...Zobrazit celý příspěvek

      Krabat, lenže Švédska doktrína pri vývoji Gripen bola založečná na tom, že ľahkú stíhačku rozptýlia po krajine v niekoľko desiatkách letiek. Tým že vedela pristávať a štartovať aj mimo letísk a nepotrebovala zložitý servis, boli pre nepriateľa ťažko zistiteľné priestory štartov a pristaní a tým sa eliminoval útok na letiská s infraštruktúrov a strojmi. Je kopec kladov v prospech Gripen ako bol postavený, ale na úkor výkonu, doletu, akčného rádiusu a nosnosti. Pôvodne rátali s 204 strojmi (dnes s cca 80 + tie ktoré prenajali ČR a MR) ! Ak by ČR mala dodržať tento švédsky koncept na obranu územia štátu (alebo Maďarsko), koľko by potrebovali lietadiel ? 48-60ks ? V čase mieru stačilo 14ks. No a preto Švédi vyvinuli nový Gripen E, ktorý je väčší, má väčší dolet, nosnosť, akčný rádius...presne to čo staršej verzii chýbalo. A preto ani nepotrebujú stovky ks lietadiel, ale im stačí 60ks Gripen E.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      18:05 01.09.2021

      Otázkou je jak to bude dál s celým dalším vývojem systému Gripen E/F a jeho zaváděním do výzbroje.Švédská společnost už je silně unavená a rozčarovaná z ekonomického a politického ...Zobrazit celý příspěvek

      Otázkou je jak to bude dál s celým dalším vývojem systému Gripen E/F a jeho zaváděním do výzbroje.Švédská společnost už je silně unavená a rozčarovaná z ekonomického a politického vývoje.Strana která bude prosazovat seškrtáni a omezování zbrojních programů a ,,vymetání,, různých třetích cest má velkou šanci na úspěch.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   19:55 31.08.2021

   Kdy už pochopíš, že FA-50 je prostě cvičný letoun a úprava na bojový letoun vytvoří něco, co je dobré jako doplněk k plnotučným víceúčelovým letounům? I chudí Filipínci si k tomu ...Zobrazit celý příspěvek

   Kdy už pochopíš, že FA-50 je prostě cvičný letoun a úprava na bojový letoun vytvoří něco, co je dobré jako doplněk k plnotučným víceúčelovým letounům? I chudí Filipínci si k tomu pořídili Gripeny. FA-50 Unese velké kulové, rozhodně by Bulhaři mohli zapomenout na rakety středního a dlouhého dosahu a spoléhali by se jen na AIM-9. Samozřejmě AESA byl byl leda mokrým snem.

   A opět se opakuješ a opět nechápeš. Zbraně jsou vždycky o politice a lobby. A Bulharsko fakt nemůže spoléhat na Švédsko. Zase tak hloupí nejsou. A tím pádem nemají na výběr, protože na trhu nic západního, neutrálního a jakž takž schopného není. Volba to byla dobrá. Stejně dobrá jakou udělali Slováci. Všechno je ozkoušené, kompatilní a dostali fantastický radar.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:41 31.08.2021

    T 50 i FA 50 umí AIM 9X, AIM 120 a FA 50 i Python 5 a Derby.

    T 50 i FA 50 umí AIM 9X, AIM 120 a FA 50 i Python 5 a Derby.

   • mudry.udrzbar
    09:11 01.09.2021

    tie bluznenia o korejskych tankoch a stihackach su uz takym koloritom miestnej diskusie :)

    tie bluznenia o korejskych tankoch a stihackach su uz takym koloritom miestnej diskusie :)

    • Torong
     09:42 02.09.2021

     Tak ten tank by zrovna nemusel být nesmysl. Už jen proto, že u nás v Nošovicích je Hyundai a u vás KIA...

     Tak ten tank by zrovna nemusel být nesmysl. Už jen proto, že u nás v Nošovicích je Hyundai a u vás KIA...

Načítám diskuzi...