Konečně! Rheinmetall vyrobí dělostřeleckou munici za 8,5 miliardy EUR

Konečně! Rheinmetall vyrobí dělostřeleckou munici za 8,5 miliardy EUR
Výroba těla dělostřeleckého granátu v americké muničce Universal Artillery Projectile Lines / army.mil (Zvětšit)

Nejdůležitější zbrojní novinka posledních měsíců: Společnost Rheinmetall získala od Bundeswehru rekordní rámcovou smlouvu na dodávky 155mm dělostřelecké munice v hodnotě 8,5 miliardy EUR (212 miliard Kč). To dává potřebnou mnohaletou zakázkovou jistotu, a tedy možnost Rheinmetallu investovat do rozšíření a zproduktivnění výroby dělostřelecké munice.

Válka na Ukrajině z velké míry závisí na muničních závodech mezi Ruskem a jeho spojenci (Írán, Severní Korea, částečně Čína) proti Ukrajině podporované především zeměmi NATO. Podle odhadů zpravodajských služeb NATO, jak informovala americká CNN, Rusko vyrábí asi 250 000 kusů dělostřelecké munice měsíčně, tedy asi tři miliony ročně. Naopak USA a Evropa mají kapacitu pro výrobu pouze 1,2 milionu kusů munice.

Rusko, které očividně stále využívá megalomanské zásoby dělostřelecké munice ze svých a severokorejských skladů, pak dokáže na bojišti vytvořit ještě větší nepoměr. Podle CNN alianční představitelé říkají, že Rusko na jaře střílelo 10 000 granátů denně, Ukrajinci pouze 2000. Nepoměr na některých místech 1000 kilometrů dlouhé fronty je ještě horší. To je ještě děsivější vzhledem k tomu, že ruský HDP je sotva větší než kanadský.

Diktátorské země ale mají své výhody: Nemusí řešit názory médií, aktivistů, ekologů, občanské společnosti, soudů nebo hledět na zákony. Vladimir Putin tak úspěšně přetvořil ruskou ekonomiku na válečnou a od roku 2021 zhruba zdvojnásobil vojenský rozpočet země. Zatímco osmnáct členů NATO letos vydá na obranu alespoň dvě procenta HDP, Rusko je připraveno utratit šest.

Pokud jde o dělostřeleckou výrobu, Spojené státy a Evropa snad do roku 2025 zvládnou vyrábět 2,6 milionu nábojů ročně. Ale pozor! Nejen pro Ukrajinu, ale také pro vlastní potřeby a zákazníky mimo NATO. Západ proto musí do tohoto odvětví investovat mnohem větší prostředky. Evropa si na novou realitu zvyká těžko, ale po 2,5 letech války se začínají hýbat ledy:

HE granáty DM121 a zadýmovací DM125 před houfnicí PzH2000; větší foto / Bundeswher

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Ruské tanky míří na Západ, ale Evropa se dál utápí v „zeleném“ šílenství

Evropská unie intenzivně pracuje na ochraně klimatu, zdražování emisních povolenek a nových normách ...

PREMIUM NGAA: Dělostřelecké granáty ráže 155 mm nové generace

Na londýnské výstavě obrany DSEI 2023 (Defence and Security Equipment International) společnost BAE ...

PREMIUM NATO kupuje 1000 střel PAC-2 GEM-T pro protiraketové systémy Patriot

Agentura NATO pro podporu a pořizování NSPA (NATO Support and Procurement Agency) podepsala se ...

PREMIUM Německý závod Werk Niedersachsen vyrobí 200 000 dělostřeleckých granátů ročně

Německý kancelář Olaf Scholz, ministr obrany Boris Pistorius a dánská premiérka Mette Frederiksenová ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.