Bundeswehr se probouzí: Němci přidají armádě 20 %

Foto: Voják Bundeswehru; ilustrační foto / BMVg
Voják Bundeswehru; ilustrační foto / BMVg 

Německo se přidalo k dalším zemím na evropském kontinentě, které se probudily z letargie, a začíná více investovat do své obrany. Důvodem jsou především události na Ukrajině a nutnost boje proti islámskému terorismu.

Probuzení ze zimního spánku

Německo vydává na obranu dlouhodobě 1,2 až 1,4 % svého hrubého domácího produktu. Avšak díky silné ekonomice má německé ministerstvo obrany jeden z největších vojenských rozpočtů vůbec - aktuálně patří Německu osmá pozice ve světovém žebříčku vojenských výdajů.

V posledních letech ale Německo stále snižovalo výdaje na obranu až na úroveň 1,2 % HDP, což se samozřejmě projevilo i v nižším vojenském rozpočtu. Avšak vzhledem k závažným bezpečnostním změnám v posledních letech se Německo rozhodlo výrazně zvýšit investice do armády.

Německo nyní přijalo plán, kdy do roku 2020 počítá s nárůstem obranných výdajů o 20 %.

Pro letošní rok německé ministerstvo obrany počítá s 34,3 miliardy euro (926 miliard Kč).V příštím roce němečtí vojáci získají 36,6 miliardy euro, v roce 2018 36,9 miliardy euro, v roce 2019 s 37,9 miliardy euro a v roce 2020 39,2 miliardy euro (tedy + 20 %).

Původní plány, ještě před krizí na Ukrajině, počítaly přitom s rozpočtem armády v roce 2019 s maximálně 33 miliardy euro. Německo tak oproti plánům “napumpuje” do armády v příštích čtyřech letech navíc 10,2 miliardy euro (275 miliardy Kč).

Více vojáků a techniky

Navýšení jde ruku v ruce s dřívějšími prohlášeními o nutnosti modernizovat německou armádu. V lednu německá ministryně obrany Ursula von der Leyen představila plán modernizace armády do roku 2030 v hodnotě 130 miliardy euro. Podle  Tobiase Lindnera, vojenského experta strany zelených v Bundestagu, jde o nárůst 50 miliard euro do modernizace oproti původním plánům.

Dodatečné peníze půjdou mimo jiné na nákup tanků Leopard 2, obrněných transportérů Boxer, samohybných houfnic PzH 2000 nebo vozidel Fusch. Vzroste také počet aktivních vojáků Bundeswheru na 185 000 mužů (+7000).

Počet tanků Leopard 2 vzroste z 225 kusů na 320 kusů. Kromě nákupu 350 nejnovějších bojových vozidel pěchoty Puma plánuje německá armáda (oproti dřívějším úvahám) udržet navíc 190 bojových vozidel pěchoty ve výzbroji. Není jisté, zda německá armáda získá další vozidla Puma nebo projdou modernizací současná vozidla Marder.

Zvýší se také o 130 kusů (na 1300) počet kolových obrněných vozidel Fuchs a Boxer. Počet samohybných houfnic vzroste na 101 kusů (z 89 kusů) a počet vozidel Fennek z 217 strojů na 248 strojů. V německé armádě rovněž zůstane ve výzbroji 38 raketometů MARS II (modernizované MLRS).

Německo stále pozadu

V Německu existuje tlak na další zvýšení rozpočtu armády. Velení Bundeswheru například požadovalo na roky 2017 až 2020 18,5 miliardy euro, místo vládou schválených 10,2 miliard. Také podle komentářů v německých médiích musí Německo více investovat do armády, aby dohnalo roky zanedbávání svých ozbrojených sil.

Přes zvýšení je však Německo dalece od příslibu vydávat 2 % na svou obranu. Při vydají 2 % HDP by rozpočet německého ministerstva obrany dosáhl v letošním roce 57,2 miliardy euro. Největší evropské vojenské velmoci Velká Británie a Francie přitom ročně vydávají na obranu 49 miliardy euro (2,07 %), resp. 39,2 miliardy (1,8 %).

Pro srovnání, Rusko pro letošní rok hodlá vydat na obranu 38,3 miliardy euro, což se rovná 4 % ruského hrubého domácího produktu. Pokud Německo vydá na zbrojení stejně jako Rusko, tedy 4 % HDP, rozpočet německého ministerstva obrany dosáhne 114 miliard euro.

Před německou armádou nyní leží roky práce, aby dostalo své ozbrojené síly ze “zimního spánku”. Nejedná se však jen o pozemní techniku, tristní stav je i u letectva.

Podle zprávy vládního zmocněnce pro obranu Hans-Petera Bartelse z celkového počtu 114 stíhaček Eurofighter je 40 % mimo provoz (probíhá modernizace). V aktivní službě je pouze 68 strojů Eurofighter, z toho je však jen 38 letadel připraveno k okamžitému nasazení. Nedostatek náhradních dílů a peněz na opravu způsobil, že z 93 letadel Tornádo je pouze 29 strojů okamžitě nasaditelných.

Nedostatečné finance se podepisují i na vrtulníkovém letectvu. Německá armáda má v inventáři 43 bitevních strojů Tiger a 40 víceúčelových NH-90. Podle zprávy Bartelse je však pouze sedm Tigerů a pět NH-90 okamžitě nasaditelných do akce.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelci v Německu otestovali revoluční infračervený rušič

Izraelská firma Elbit Systems na cvičení EMBOW XIV mezinárodnímu publiku předvedla schopnosti nové ...

Airbus dodal první dva vrtulníky H145M německé armádě

Airbus Helicopters včera dodal první dva lehké vojenské víceúčelové vrtulníky H145M (LUH SOF) ...

Litva kupuje německé transportéry Boxer

Litva významně modernizuje své pozemní ozbrojené síly. Z Německa si pořídí obrněné transportéry, ...

Německo vyvíjí nástupce letadel Panavia Tornado

Podle zpravodajské agentury Reuters zvažuje Německo vývoj zcela nového proudového bojového letadla. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Kozlus
  15:31 06.04.2016

  Protoze by musel pripustit, ze mele blbosti.

  Protoze by musel pripustit, ze mele blbosti.

 • Luky
  15:16 06.04.2016

  ...takže k jednomu budeš citovat polskou wikipedii, kdežto k tomu druhému, tj. že vám Čehúni vyhráli na Maďarech Blavu i s nížinou a teď nemusíte žít jen v TANAPu, řekneš "Nemá to ...Zobrazit celý příspěvek

  ...takže k jednomu budeš citovat polskou wikipedii, kdežto k tomu druhému, tj. že vám Čehúni vyhráli na Maďarech Blavu i s nížinou a teď nemusíte žít jen v TANAPu, řekneš "Nemá to zmysel, sú to kostlivci v skrini"....hmmmSkrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  14:50 06.04.2016

  Jura99, je evidentné, že doštudovať históriu potrebujete vy. Rovnako sa zbaviť istých klišé a floskúl pohľadov na Slovensko. Si prečítaj ako sa na Konflikt medzi Československom ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99, je evidentné, že doštudovať históriu potrebujete vy. Rovnako sa zbaviť istých klišé a floskúl pohľadov na Slovensko.
  Si prečítaj ako sa na Konflikt medzi Československom a Poľskom , pozerajú Poliaci !
  https://pl.wikipedia.org/wiki/...
  "... Na skutek propagandy czeskiej i powiązań Beneša i Masaryka wśród elit na zachodzie, mocarstwa zadecydowały podzielić Śląsk Cieszyński 28 lipca 1920 korzystnie dla Czechosłowacji (uzyskali polskie tereny, które przyznano pod ich zarząd po wojnie z 1919, całą strefę zdemilitaryzowaną oraz część resztek polskiego terytorium pozostawionych Polsce po wojnie z 1919 z miastami Trzyniec, Karwina, Jabłonków oraz południowymi dzielnicami Cieszyna) oraz oddali Czechosłowacji większość spornych terenów Spisza i Orawy. " Sami Poliaci píšu, že Severnú Oravu a Severný Spiš dostali ako kompenzáciu za Tešínsko! Ja som reagoval na vaše floskule ohľadom Tešínska,... konflikt medzi CSR a Poľskom. Fakt je ten, že Československá (česká) vláda , bez plebiscitu dala Polsku Slovenské územia aj so slovenským obyvateľstvom! Bodka. K ďalším témam, k južnej hranici, ku konfliktu s Maďarskom sa vyjadrovať nebudem. Nemá to zmysel, sú to kostlivci v skrini...Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  11:46 06.04.2016

  Nejvtipnější je, že ještě před válkou byl Beneš velkým zastáncem Rakouska a tvrdil, že žádný rozpad nehrozí.

  Nejvtipnější je, že ještě před válkou byl Beneš velkým zastáncem Rakouska a tvrdil, že žádný rozpad nehrozí.

 • crusader
  11:41 06.04.2016

  KOLT Síla švýcarské armády je daná hlavně také přírodními podmínkami samotného Švýcarska. Pokud by jen bránili Švýcarsko asi by měli šanci na vítězství (nebo aspoň na remízu), ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT
  Síla švýcarské armády je daná hlavně také přírodními podmínkami samotného Švýcarska.
  Pokud by jen bránili Švýcarsko asi by měli šanci na vítězství (nebo aspoň na remízu), nevím jak by jejich armáda dopadla kdyby je místo jejich hor obklopovaly kopečky v prostoru české kotliny.
  No docela by mě zajímalo, jak by švýcarská armáda dopadla v právě takovém střetu. Jestli se ze Švýcarů nedělá něco víc než jsou jen na základě 400 let starých zkušeností.
  Taky by mě zajímalo, jak by to dopadlo, kdyby Švýcarsko bojovalo např. s Itálií, Francií nebo Německem, vzhledem k tomu, že třetina Švýcarska mluví jazykem případného nepřítele.
  To by byl námět na článek.Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  11:28 06.04.2016

  Rase Nevím, jestli Masaryk nabádal Šnejdárka a jak to mohl ovlivnit Beneš, který byl jen ministrem zahraničí. Vojenské operace byly zastavené na příkaz předsedy vlády Kramáře po ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Nevím, jestli Masaryk nabádal Šnejdárka a jak to mohl ovlivnit Beneš, který byl jen ministrem zahraničí. Vojenské operace byly zastavené na příkaz předsedy vlády Kramáře po dosažení Visly po hlasitých protestech Dohody, především Francie.
  Nakonec republika nedostala ani to území co obsadila (čs. jednotky se musely stáhnout a hranice rozdělila Těšín).

  To že Masaryk soukromě investoval do jedné ze soukromých leteckých továren bych naopak viděl jako zvýhodňování Aera před ostatními (Avia, Letov), nikoli jako Masarykovo plus.

  Myslím, že u Masaryka tu máme pořád něco jako kult osobnosti, a jeho rozhodnutí a názory se příliš nekritizují ani dnes.
  Naopak Beneš je takový obětní beránek na kterého svedeme vše (podzim 1938 i únor 1948, i když jako prezident v roce 1948 postupoval přesně podle zákona - demisi podala menší část vlády, na podzim 1938 bych o legálnosti jeho rozhodnutí pochyboval).Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:14 06.04.2016

  Beneš byl typický salónní diplomat a považoval vojáky za nižší životní formu ;-) Trochu přeháním, ale on skutečně na vojáky nahlížel dost "spatra". Zbrojení a budování za jeho éry ...Zobrazit celý příspěvek

  Beneš byl typický salónní diplomat a považoval vojáky za nižší životní formu ;-) Trochu přeháním, ale on skutečně na vojáky nahlížel dost "spatra". Zbrojení a budování za jeho éry bylo dáno nutností, nikoliv jeho přirozenou podporou armády. Kdyby nemusel, nic takového by nedělal.

  Švýcarské "milice" by leckteré stejně velké "regulérní" armádě natrhly p*del :-) Švýcarská armáda je sice miličního typu, ale to neznamená, že je to něco jako svého času Lidové milice... Je to skutečná armáda, výcvikem i vybavením. Sice má jinou formu branné povinnosti, než jsme měli u nás, ale to na výsledku nic nemění.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  11:14 06.04.2016

  K tomu Polsku. holt oni na to mají peníze které ušetří na vsem ostatním oproti nám. Nějaké investice do ekologie a životniho prostředí se tam moc neřeší, Jejich sídliště a mesta ...Zobrazit celý příspěvek

  K tomu Polsku. holt oni na to mají peníze které ušetří na vsem ostatním oproti nám. Nějaké investice do ekologie a životniho prostředí se tam moc neřeší, Jejich sídliště a mesta vypadají jako nase nekdy v 80. letech.
  v situaci kdy místo aby se nejak vyvíjeli dopredu, zlepsovali zivotni podminky lidi atd, tak jedou všechno na hnědym uhlí a kupují tanky. Aby tu jejich vládu za chvíli nepadalo říct ze lidi se mají spatně protože je okolní staty utlačují :o)Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:08 06.04.2016

  Tohle tu řešíme pod různými tématy celkem pravidelně a opět mi to nedá - hlavní problém byla celková neochota západu praktikovat kolektivní obranu. Němci sílili postupně po krocích ...Zobrazit celý příspěvek

  Tohle tu řešíme pod různými tématy celkem pravidelně a opět mi to nedá - hlavní problém byla celková neochota západu praktikovat kolektivní obranu. Němci sílili postupně po krocích a Francie i Británie měly v průběhu třicátých let mnoho příležitostí vystrčit zoubky a říci "tak dost!". V podstatě by nic neriskovaly, byly mnohem silnější. Oni to ale nikdy neudělaly a těď je v módě vyčítat Benešovi, že se začal obracet k východu.
  Největší zradou bylo, že platilo - pokud se budeme bránit, budou s námi jednat jako s AGRESOREM, který válku vyvolal. To je na tom nejhorší a neustále se to s oblibou přehlíží. Kecy o naší zbabělosti jsou naprostým nesmyslem z huby lidí jako jsou Urban (Diag Human), Kryslík a podobná hovada co se sami označili za historiky a bakalovská media tuto samozvanost dlouhodobě podporují a upevňují.

  Ani Masaryk ani Beneš nebyli žádná ořezávátka a je velmi dobře zdokumentováno jak se chovali ve chvílích válečných konfrontací se sousedy - tj. ve smyslu "postupujte dál, budeme zdržovat zasednutí k jednacímu stolu, ke kterému nás tlačí francouzští protektoři...půjdeme tam až obsadíte to a to...". V té době byla vůle jak mezi politiky, tak mezi lidmi, kteří měli radost, že máme konečně vlastní stát. Nedá se to srovnat s dneškem a je hrozné, že dáváme v médiiích prostor takovým zrádcům a presstitutkám co nenávidí Čechy.
  ---------------------------
  Co se týče dneška, podle mě většina lidí vůbec netuší, jak velkým protektorátem USA je Německo a jak moc to křiví jeho politiku. Nemám potřebu dělat osvětu na dané téma, jenom si myslím, že Němci nejsou nepřátelé a že po tom, co za lidi si tam tahají během posledních dekád, je pro ně naše rasa "genügend" a sposta z nich si myslí, že naše politika je celkem "richtig" a závidí nám to.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:52 06.04.2016

  jj284b: Abrams má velký potenciál a pokud by byly za nízkou cenu, proč ne (američané jich mají na skladech víc než dost). Dva typy by nemusely vadit - přeci jen, Polsko je velké ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b:
  Abrams má velký potenciál a pokud by byly za nízkou cenu, proč ne (američané jich mají na skladech víc než dost). Dva typy by nemusely vadit - přeci jen, Polsko je velké (můžou fungovat souběžně u samostatných jednotek). Už teď mají víc tanků než Němci D

  crusader:
  Masaryk byl velkým propagátorem armády. Přečti si jak nabádal Šnejdárka, aby zabral co nejvíc Těšínska a podporoval jeho energický postup. V tomhle byl v rozporu s Benešem (kterých chtěl celou věc řešit diplomaticky). Masaryk měl armádu rád a myslím že finančne (soukromými) vypomohl i se založením Aera. Jen neměl rád generály z R-U (což mi docela vadí) a upřednosňoval legionáře. Celkově se silně vymezoval proti R-U.Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  10:29 06.04.2016

  Jura 99 Naopak právě Masaryk v exilu prosazoval miliční systém podle vzoru Švýcarska. Viz. Washingtonská deklarace, plným názvem Prohlášení nezávislosti československého národa ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura 99
  Naopak právě Masaryk v exilu prosazoval miliční systém podle vzoru Švýcarska.
  Viz. Washingtonská deklarace, plným názvem Prohlášení nezávislosti československého národa jeho prozatímní vládou československou z roku 1918
  "Stálé vojsko bude nahrazeno milicí"
  nebo citace z projevu z 28.3.1919
  "Naše vojsko má sloužit obraně, naším cílem jest, skoro bych řekl, nemít vojsko..... u nás také bylo dáno heslo "milice"".

  Branný zákon z 19. března 1920 (ministr Klofáč)
  "Branná soustava RČS bude vybudována na podkladě miličním"
  Současně na MNO vzniká miliční oddělení MNO, to je zrušené až v prosinci 1924.

  Teprve v té době se Masaryk vzdal idejí miliční armády.

  Takže myšlenka domobrany neopustila T.G. Masaryka a reprezentaci země po bojích o Slovensko ale až v polovině 20 let.

  Abych Masarykovi nekřivdil, jmenování generála Krejčího za náčelníka hl. štábu je jeho zásluha (nahradil gen Syrového).
  Samozřejmě, že zásluhy za rozvoj armády patří především gen. Krejčímu, gen. Husárkovi, gen. Fialovi a ministrům Bradáčovi a především Machníkovi.
  Ale Beneš rozhodně armádu nepřehlížel, naopak ji podporoval.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:01 06.04.2016

  crusader: to bych takto netvrdil, po první světové válce si každý myslel, že podobná jatka už lidstvo nikdy nepřipustí a že armády jsou v podstatě zbytečné. Naivní myšlenka o ...Zobrazit celý příspěvek

  crusader: to bych takto netvrdil, po první světové válce si každý myslel, že podobná jatka už lidstvo nikdy nepřipustí a že armády jsou v podstatě zbytečné. Naivní myšlenka o domobraně ale naši reprezentaci velmi brzy opustila, když se bojovalo o území Slovenska v regulérní válce se sousedy. Naivní nápady zde byly i po roce 1989, kdy sám prezident Havel navrhoval zrušení VS i NATO. Masaryk naopak prosazoval už v době exilu, že důvod vzniku nového státu musí být podložen existencí armády. Obrovský rozmach armády ČSR spadá zcela logicky do období ohrožení republiky Německem (do té doby byli hlavními nepříteli Habsburkové a Maďaři, které bychom utloukli čepicemi), kdy Masaryk už nebyl ve funkci a nemohl se tedy ani o rozmach armády v této době zasloužit. Kromě Beneše se zasloužil náčelník hlavního štábu Krejčí a ministr obrany Machník. Jinak Masaryk byl znám odvážným přístupem a na vojenské ohrožení republiky měl větu "..tož budeme sedlat !.."Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  08:11 06.04.2016

  KOLT Benešovi se dá vyčítat ledacos (rozhodnutí o kapitulaci po Mnichovu, postoj v roce 1948) ale rozhodně ne přezíravost vůči vojákům. Beneš se o růst armády staral mnohem víc ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT
  Benešovi se dá vyčítat ledacos (rozhodnutí o kapitulaci po Mnichovu, postoj v roce 1948) ale rozhodně ne přezíravost vůči vojákům.
  Beneš se o růst armády staral mnohem víc než Masaryk, který se sice strašně rád fotil na koni v oblečení podobnému uniformě a s vojáky kolem sebe, ale až do roku 1932 pro armádu neudělal skoro nic. Masaryk neměl armádu rád (možná maximálně legionáře) a dlouhou dobu se snažil ji zrušit a nahradit milicemi (přečtete si třeba knihu o generálu Podhajském).
  Největší rozvoj armády probíhal za Beneše, včetně toho, kolik peněz na modernizaci do ní bylo za Beneše směřováno.
  Beneš byl bohužel diplomat a ne vůdce, ale nemyslím se že Masaryk by se v roce 1938 zachoval jinak než Beneš (navíc nikdo ani nedovedl odhadnou co jsou Němci za zvířata).Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  08:08 06.04.2016

  Rase: technicky, medzi Leopardom 2A4 a A5 nie je ziaden rozdiel (ten isty motor, rovnake pristroje, rozdiel je len pridavny pancier)... kym PT-91 by sli do zalohy, takze by mali v ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: technicky, medzi Leopardom 2A4 a A5 nie je ziaden rozdiel (ten isty motor, rovnake pristroje, rozdiel je len pridavny pancier)... kym PT-91 by sli do zalohy, takze by mali v podstate aktivne 2 typy, vybavene rovnakou municiou, co je lepsi pripad ako teraz, ked maju 120mm a 125mm tanky u bojovych jednotiek.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:25 05.04.2016

  Omlouvám se za přepsání se, samozřejmě jsem myslel Těšínsko. Moc už nechci debatu na toto téma vířit, tak jen poznámku pro logika – já tím nemyslel, že Německo mělo na Sudety nárok ...Zobrazit celý příspěvek

  Omlouvám se za přepsání se, samozřejmě jsem myslel Těšínsko. Moc už nechci debatu na toto téma vířit, tak jen poznámku pro logika – já tím nemyslel, že Německo mělo na Sudety nárok kvůli německé menšině, to ani náhodou. Jenže při vzniku Československa jsme se zavázali podrobit určitým mezinárodním procedurám právě s ohledem na množství národů na území nově vznikajícího státu. Ne že by Mnichovská dohoda vznikla přesně podle těchto procedur, ale jistá malá míra legitimity zde byla. Nárok Ruska na Pobaltí oproti tomu neměl legitimitu absolutně žádnou.

  Poznámka na závěr. Vždy, když někdo řekne či napíše, že nás v Mnichově zradili spojenci, nedá mi to se nezeptat: jací prosím? S trochou znalostí historie je snadné si uvědomit, že nás zradil 1, slovy jeden spojenec. Od nějž jsme navíc zradu mohli předpokládat minimálně od dob postavení ML. Jenže to by Beneš, který byl zodpovědný za mezinárodní politiku Československa po celou dobu jeho trvání, nesměl jako správný diplomat mít přezíravý postoj k vojákům...Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:04 05.04.2016

  Chápu, že ojeté Leopardy už neseženou a nové nekoupí, ale udržovat PT-91, Leopardy 2A5, modernizované staré Leopardy 2A4 a k tomu ještě Abramsy ? To už je slušná zbírka náhradních ...Zobrazit celý příspěvek

  Chápu, že ojeté Leopardy už neseženou a nové nekoupí, ale udržovat PT-91, Leopardy 2A5, modernizované staré Leopardy 2A4 a k tomu ještě Abramsy ? To už je slušná zbírka náhradních dílů. Na druhou stranu, Abramsů je pořád dost a pokud je osadí stejným motorem jako Leopardy, pohrají si s pancéřováním, proč ne. Pokud je nakoupí, tak doufám v nějký pořádný facelift )Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  20:28 05.04.2016

  btw, co je pravdy na tom ze Poliaci maju zaujem kupit 250 M1A2 Abramsov? zachytil som to na tank-nete nedavno, a ak by to bola pravda, tak by boli Poliaci prakticky prvi zakaznici ...Zobrazit celý příspěvek

  btw, co je pravdy na tom ze Poliaci maju zaujem kupit 250 M1A2 Abramsov? zachytil som to na tank-nete nedavno, a ak by to bola pravda, tak by boli Poliaci prakticky prvi zakaznici pre M1A2 v ramci NATO... navyse, kombinacia 250 Leopardov 2 s 250 M1A2 Abrams, doplnene asi 200 Pt-91 dava celkom slusne tankove vojsko... cosi s cim urcite treba ratat...Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  15:21 05.04.2016

  logik > Este mi prezrad, ake je podla teba racionalne riesenie ? Pustat ich dalej do Nemecka rychlostou 1 mil. za rok. Kedy je hranica, ze by sa povedalo nie. 5 mil. 10 mil alebo ...Zobrazit celý příspěvek

  logik > Este mi prezrad, ake je podla teba racionalne riesenie ? Pustat ich dalej do Nemecka rychlostou 1 mil. za rok. Kedy je hranica, ze by sa povedalo nie. 5 mil. 10 mil alebo by sa do europy mal nastahovat cely afganistan, kosovo, irak, syria, bangladesSkrýt celý příspěvek

 • asdf
  15:18 05.04.2016

  http://spravy.pravda.sk/svet/c... Takze do nemecka prislo 1.1 miliona utecencov. O azyl ich poziadalo 480k. Co ...Zobrazit celý příspěvek

  http://spravy.pravda.sk/svet/c...

  Takze do nemecka prislo 1.1 miliona utecencov. O azyl ich poziadalo 480k. Co tych zvysnych 700k utecencov co prisli do Nemecka. Len sa tak vyparili ? Pokial viem, tak Nemecko je cielovou krajinou.

  Za rok 2015 vratili Nemci 21k do krajiny povodu, ktorym neschvalili azyl. Dalsich 200k je takych, ktorym neschvalili azyl a mali by odist z Nemecka, ale zatial ich Nemci trpia. Dalsich 50k sa takych, ktorych by Nemci radi hned vyhodili ale nedari sa.

  Takze mame 250k ludi, ktori nedostali azyl. Kolko rokov ich budu Nemci vracat pri rychlosti 21k za rok.Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  14:16 05.04.2016

  logik, ok ale do Nemecka sa nahrnul milion ludi za pol roka. Rusi tak nejak s nimi susedia/ziju uz par storoci. to je podla mna dost zasadny rozdiel- a aj to sa s nimi prevazne ...Zobrazit celý příspěvek

  logik, ok ale do Nemecka sa nahrnul milion ludi za pol roka. Rusi tak nejak s nimi susedia/ziju uz par storoci. to je podla mna dost zasadny rozdiel- a aj to sa s nimi prevazne mlatili. A bude im treba dat nejaku pracu, preco nie v armade, bojove skusenosti uz maju, len by som sa obaval aby to nedopadlo ako divizia Skanderbeg cez WWII.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 7