Bundeswehr se probouzí: Němci přidají armádě 20 %

-
3. 4. 2016
-
123 komentářů
-
Jan Grohmann
Německo se přidalo k dalším zemím na evropském kontinentě, které se probudily z letargie, a začíná více investovat do své obrany. Důvodem jsou především události na Ukrajině a nutnost boje proti islámskému terorismu.
Probuzení ze zimního spánku
Německo vydává na obranu dlouhodobě 1,2 až 1,4 % svého hrubého domácího produktu. Avšak díky silné ekonomice má německé ministerstvo obrany jeden z největších vojenských rozpočtů vůbec - aktuálně patří Německu osmá pozice ve světovém žebříčku vojenských výdajů.
V posledních letech ale Německo stále snižovalo výdaje na obranu až na úroveň 1,2 % HDP, což se samozřejmě projevilo i v nižším vojenském rozpočtu. Avšak vzhledem k závažným bezpečnostním změnám v posledních letech se Německo rozhodlo výrazně zvýšit investice do armády.
Německo nyní přijalo plán, kdy do roku 2020 počítá s nárůstem obranných výdajů o 20 %.
Pro letošní rok německé ministerstvo obrany počítá s 34,3 miliardy euro (926 miliard Kč).V příštím roce němečtí vojáci získají 36,6 miliardy euro, v roce 2018 36,9 miliardy euro, v roce 2019 s 37,9 miliardy euro a v roce 2020 39,2 miliardy euro (tedy + 20 %).
Původní plány, ještě před krizí na Ukrajině, počítaly přitom s rozpočtem armády v roce 2019 s maximálně 33 miliardy euro. Německo tak oproti plánům “napumpuje” do armády v příštích čtyřech letech navíc 10,2 miliardy euro (275 miliardy Kč).
Více vojáků a techniky
Navýšení jde ruku v ruce s dřívějšími prohlášeními o nutnosti modernizovat německou armádu. V lednu německá ministryně obrany Ursula von der Leyen představila plán modernizace armády do roku 2030 v hodnotě 130 miliardy euro. Podle Tobiase Lindnera, vojenského experta strany zelených v Bundestagu, jde o nárůst 50 miliard euro do modernizace oproti původním plánům.
Dodatečné peníze půjdou mimo jiné na nákup tanků Leopard 2, obrněných transportérů Boxer, samohybných houfnic PzH 2000 nebo vozidel Fusch. Vzroste také počet aktivních vojáků Bundeswheru na 185 000 mužů (+7000).
Počet tanků Leopard 2 vzroste z 225 kusů na 320 kusů. Kromě nákupu 350 nejnovějších bojových vozidel pěchoty Puma plánuje německá armáda (oproti dřívějším úvahám) udržet navíc 190 bojových vozidel pěchoty ve výzbroji. Není jisté, zda německá armáda získá další vozidla Puma nebo projdou modernizací současná vozidla Marder.
Zvýší se také o 130 kusů (na 1300) počet kolových obrněných vozidel Fuchs a Boxer. Počet samohybných houfnic vzroste na 101 kusů (z 89 kusů) a počet vozidel Fennek z 217 strojů na 248 strojů. V německé armádě rovněž zůstane ve výzbroji 38 raketometů MARS II (modernizované MLRS).
Německo stále pozadu
V Německu existuje tlak na další zvýšení rozpočtu armády. Velení Bundeswheru například požadovalo na roky 2017 až 2020 18,5 miliardy euro, místo vládou schválených 10,2 miliard. Také podle komentářů v německých médiích musí Německo více investovat do armády, aby dohnalo roky zanedbávání svých ozbrojených sil.
Přes zvýšení je však Německo dalece od příslibu vydávat 2 % na svou obranu. Při vydají 2 % HDP by rozpočet německého ministerstva obrany dosáhl v letošním roce 57,2 miliardy euro. Největší evropské vojenské velmoci Velká Británie a Francie přitom ročně vydávají na obranu 49 miliardy euro (2,07 %), resp. 39,2 miliardy (1,8 %).
Pro srovnání, Rusko pro letošní rok hodlá vydat na obranu 38,3 miliardy euro, což se rovná 4 % ruského hrubého domácího produktu. Pokud Německo vydá na zbrojení stejně jako Rusko, tedy 4 % HDP, rozpočet německého ministerstva obrany dosáhne 114 miliard euro.
Před německou armádou nyní leží roky práce, aby dostalo své ozbrojené síly ze “zimního spánku”. Nejedná se však jen o pozemní techniku, tristní stav je i u letectva.
Podle zprávy vládního zmocněnce pro obranu Hans-Petera Bartelse z celkového počtu 114 stíhaček Eurofighter je 40 % mimo provoz (probíhá modernizace). V aktivní službě je pouze 68 strojů Eurofighter, z toho je však jen 38 letadel připraveno k okamžitému nasazení. Nedostatek náhradních dílů a peněz na opravu způsobil, že z 93 letadel Tornádo je pouze 29 strojů okamžitě nasaditelných.
Nedostatečné finance se podepisují i na vrtulníkovém letectvu. Německá armáda má v inventáři 43 bitevních strojů Tiger a 40 víceúčelových NH-90. Podle zprávy Bartelse je však pouze sedm Tigerů a pět NH-90 okamžitě nasaditelných do akce.
Zdroj: Defence24
Související články
Izraelci v Německu otestovali revoluční infračervený rušič
Izraelská firma Elbit Systems na cvičení EMBOW XIV mezinárodnímu publiku předvedla schopnosti nové ...
-
29.11.2015
-
4 komentářů
-
Jan Grohmann
Airbus dodal první dva vrtulníky H145M německé armádě
Airbus Helicopters včera dodal první dva lehké vojenské víceúčelové vrtulníky H145M (LUH SOF) ...
-
10.12.2015
-
62 komentářů
-
Redakce AN
Litva kupuje německé transportéry Boxer
Litva významně modernizuje své pozemní ozbrojené síly. Z Německa si pořídí obrněné transportéry, ...
-
14.12.2015
-
16 komentářů
-
Jan Grohmann
Německo vyvíjí nástupce letadel Panavia Tornado
Podle zpravodajské agentury Reuters zvažuje Německo vývoj zcela nového proudového bojového letadla. ...
-
22.12.2015
-
53 komentářů
-
Jan Grohmann
Sorge-227: Rusko jehož ekonomika není zrovna z nejvýkonnějších a potýká se s nízkou cenou ropy, zvýšilo výdaje na obranu na 4% HDP. Plánuje zavést cca 2500 nových tanků a v ...Zobrazit celý příspěvek
Sorge-227: Rusko jehož ekonomika není zrovna z nejvýkonnějších a potýká se s nízkou cenou ropy, zvýšilo výdaje na obranu na 4% HDP. Plánuje zavést cca 2500 nových tanků a v mobilizačních skladech má TISÍCE starších tanků. Chce obnovit výrobu strategických bombardérů, modernizuje raketová vojska. V poslední době se významně účastní bojů v Sýrii a co je nejdůležitější, účastnilo se i bojů na Ukrajině.
Ale tvrdíte že Německo zbrojí, protože chce zvýšit počet tanků z 225 ks na 320 ks a počet vojáků zvýšit o závratných 7000. A také chce opravit stávající letadla, u kterých chybí náhradní díly. Jste si jistý správností Vašich úvah?Skrýt celý příspěvekTo nikomu nevadi ze zas zacinaju zbrojit? Dve posledne valky im asi nestacily. Skor USA a NATO chcu destabilizovat Rusko a znicit ho. A ked sa zacina branit tak je on agresor.
To nikomu nevadi ze zas zacinaju zbrojit? Dve posledne valky im asi nestacily. Skor USA a NATO chcu destabilizovat Rusko a znicit ho. A ked sa zacina branit tak je on agresor.
20% je hodně! Mimochodem, opět se potvrzuje, že největším rizikovým faktorem pro mír v Evropě je Rusko. Je tu také islámský terorismus, ale ten není schopen vést regulérní válku s ...Zobrazit celý příspěvek
20% je hodně! Mimochodem, opět se potvrzuje, že největším rizikovým faktorem pro mír v Evropě je Rusko. Je tu také islámský terorismus, ale ten není schopen vést regulérní válku s cílem obsadit území evropských států. Islámský terorismus také není pro Evropu ničím novým. Přestože mnozí poukazují na to, že nám - údajně nesystémová - evropská politika vůči běžencům a Sýrii přinesla terorismus až na práh našich domů, není to pravda. Nejzávažnější útoky islamistů v Evropě se staly dávno před válkou v Sýrii nebo operací v Libyi. Staly se už před dvanácti lety v roce 2004 - jednalo se o bombové útoky islámských extrémistů na příměstské vlaky ve španělském Madridu. Celkem explodovalo 13 náloží (!) v různých vlacích a bilance mrtvých je 191 obětí. Poté následovaly útoky v Londýně v roce 2005. Tam islamisté zaútočili na autobusy a v metru. Bilance útoků byla 52 mrtvých. Je dobré také připomenout, že islamisté neútočí na cíle v Evropě, protože by považovali Evropu a její vlády za slabé, právě naopak - je to odplata za to, že silná Evropa bojuje s islamisty po celém světě. Francouzi to schytali za to, že bombardovali Islámský stát v Sýrii, madridské a londýnské útoky byly zase odplatou za vojenské angažmá těchto zemí proti Talibanu a Al-Kaidě v Afghánistánu nebo účast ve válce proti Iráku. Opravdovým nebezpečím tak zůstává Rusko. Proti teroristům není potřeba posilovat armádu, tam leží - pokud jde o Evropu - hlavní tíha na tajných službách a speciálních zásahových jednotkách. Eurofightery, Leopardy a jiné věci jsou třeba jen a jen na zchlazení horkých hlav kremelských jestřábů.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...