BVP pro Armádu České republiky: Sedm kandidátů

Jedním z uchazečů je německá Puma; větší obrázek. / KMW 

Sedm společností projevilo zájem dodat Armádě České republiky pásová bojová vozidla pěchoty (BVP). Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) na základě nabídek letos vypíše výběrové řízení na nákup minimálně 210 nových BVP.

Nová BVP pro Armádu ČR

O modernizaci BVP-2 nebo nákupu použitých/nových BVP se oficiálně mluví od roku 2013. Přes počáteční úvahy o modernizaci BVP-2 nakonec převládl názor nakoupit nová BVP.

V minulém roce MO ČR poslalo devíti firám žádost o informaci RFI (Request for Information).

Na žádost MO ČR odpovědělo sedm firem:
+ GDELS nabízí rakousko-španělský ASCOD;
+ BAE Systems Hägglunds švédské CV90;
+ PSM německou Pumu;
+ Rheinmetall německý Lynx 31/41;
+ FFG německý PMMC G5;
+ FNSS turecký Kaplan 20;
+ OTOKAT turecký Tulpar.

Nereagovali Italové s vozidlem Dardo a Izraelci s vozidlem Namer.

Podle Daniela Koštovala, náměstka ministra obrany, v půlce letošního roku proběhne představení vozidel. V rámci tzv. průmyslových dnů vozidla předvedou své schopnosti zástupcům MO ČR i armády.

Výběrové řízení odstartuje letos na podzim a vítěze se dozvíme v roce 2018. V roce 2019 dojde k podpisu smlouvy a v roce 2020 začnou dodávky nových BVP. Pro rok 2019 jsou již na nákup BVP vyčleněny peníze z rozpočtu MO ČR. Přitom ještě před několika měsíci se počítalo se zaváděním nových BVP až před rokem 2025.

MO ČR plánuje pořídit minimálně 210 pásových vozidel pro 7. mechanizovanou brigádu, zbraňové systémy (věž s 30mm kanónem), vnitřní vybavení vozidel, munici, provozní (logistika, údržba, opravy) a výcvikové zázemí, nakoupit náhradní díly a zajistit si dlouholetou servisní podporu výrobce. Na nákup BVP a vybudování komplexního zázemí je vyčleněno 50 miliard Kč.

“V tuto chvíli vypadají nejzajímavěji tři až čtyři vozidla. Musíme se dívat na stáří, zajímá nás i modernizační potenciál v dalších čtyřiceti letech. Nelze říct, že je to jednoznačný favorit (CV90 pozn. red.). Vozidla chceme vidět v akci. A to včetně rozdílů, pokud jde o použití osádkové a bezosádkové věže,” komentoval možnosti uchazečů Koštoval pro magazín Euro.

Puma

Dlužno dodat, že u takto strategických nákupů zbraní nelze výběr “smrsknout” pouze do prostého porovnání technických parametrů. Snad kromě “exotického” PMMC G5, které je spíše obrněný transportér než BVP, jsou si všichni kandidáti víceméně ve svém určení, technice a výkonech podobní.

Klíčové je proto zapojení českého průmyslu do výroby, možnost provádět maximální servis a údržbu na území ČR, transfer know-how a technologií do ČR, možnost modernizovat vozidla českým průmyslem, bojová nasaditelnost (perfektní a cenově dostupná údržba a servis), provozní náklady, možnost výcviku, dostupnost náhradních dílů a munice, modernizační potenciál do budoucna (podvozek snášející větší zatížení), atd. atd.

Samozřejmě při takto strategickém obchodu je nutno pečlivě zvážit i politické aspekty, lapidárně řečeno - pečlivě zvážit, “které zemi uděláme radost a které ne”.

Kromě obrněného transportéru PMMC G5 můžeme s velkou jistotou vyřadit oba turecké kandidáty. V současné politické/bezpečnostní atmosféře je navázání užší vojenské spolupráce s Tureckem silně nepravděpodobné.

Lynx

Hlavni kandidáti

Mezi hlavní kandidáty patří vozidla Puma, Lynx 31/41, CV90 a ASCOD.

Zřejmě nejvíce sofistikovaným BVP současnosti je německá Puma od PSM (joint venture německých firem KMW a Rheinmetall).

Cena za “holé” vozidlo Puma ale dosahuje 7 milionů euro. Německo plánuje za 350 vozidel Puma utratit 4,3 miliardy euro (116 miliard Kč) - tj. prostým dělením 12,3 milionu za vozidlo. Téměř polovina ceny nepůjde na nákup samotných vozidel, ale na vybudování komplexního provozního zázemí.

Puma je například vybavena “tunou” elektroniky a senzorů, které je samozřejmě nutno nejen umět ovládat (náročný výcvik), ale také udržovat (vyškolení technici, nástroje, přípravky) a mít dostatek (drahých) náhradních dílů.

Německý Lynx 31 (resp. větší Lynx 41) od Rheinmetallu je neoficiálně nabízen jako levnější alternativa k Pumě.

Cena není známa, protože Lynx nebyl prozatím dodán žádnému zákazníkovi. V současné době se Lynx uchází např. o přízeň australské armády. Pořizovací a provozní náklady vozidla Lynx ale mají být oproti Pumě výrazně menší.

Britský Ajax je postaven na základě vozidla ASCOD.

Firmy PSM ani Rheinmetall prozatím oficiálně žádné strategické partnerství s českou stranou nenavázaly. Nicméně v březnu se uskutečnilo historicky první oficiální jednání mezi asociacemi obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) a německou BDSV (Bundesverband der Deutschen Sicherheits und Verteidigungsindustrie). Setkání se účastnily firmy KMW, MBDA, Diehl, Rheinmetall nebo Dynamit Nobel Defence.

V současné době největší šanci na úspěch v programu mají zřejmě vozidla ASCOD a CV90, především díky navázání spolupráce s předními zástupci českého průmyslu. S vozidlem ASCOD je svázaná skupina Czechoslovak Group (CSG), s vozidlem CV90 podnik VOP CZ a Meopta.

Podle Jana Šafaříka, marketingového ředitele VOP CZ, jednání o spolupráci ale probíhají i s firmami Rheinmetall, PSM i GDELS.

„Aktuálně se snažíme spolupracovat s firmami Rheinmetall, General Dynamics European Land Systems (GDELS - pozn. red.) a BAE Systems, kde již existuje určitý smluvní vztah. Před uzavřením smlouvy jsme s dalším zájemcem, firmou PSM,“ popisuje aktuální stav Jan Šafařík, marketingový ředitel VOP CZ.

Nizozemské CV9035

Jak si ASCOD a CV90 vedou cenově? V roce 2004 Španělsko objednalo 212 vozidel ASCOD (170 ks BVP, 5 ks velitelských, 28 ks pro dělostřelecké návodčí, 8 ks odtahových a 1 ks inženýrského vozidla) za 845 milionů euro (22,8 mld) Kč - tj. 3,9 milionu za vozidlo. Nicméně španělská armáda již měla pro vozidla z dřívejška vybudované potřebné provozní zázemí, což vysvětluje “příznivou” cenu. 

V případě CV90 je možné porovnat několik nákupů. V roce 2005 Dánsko objednalo 45 vozidel CV9035 za 188 milionů euro (5 miliard Kč), tedy 4,18 milionu euro za vozidlo. Ve stejném období Nizozemsko objednalo 184 bojových CV9035 (+ 8 výcvikových) vozidel za 749 milionů euro (20,2 mld Kč) - 3,9 milionu za vozidlo.

Všechny ceny je však nutno brát se značnou rezervou - podle úrovně vybavení cena všech vozidel bez problémů poklesne nebo vzroste o stovky tisíc až jednotky milionů euro. Navíc další stovky milionů eur bude stát vybudování komplexního provozního zázemí a nákup munice.

Obecně se dá ale říct, pořízení samotných vozidel představuje 50 % až 75 % z celkové ceny programu.

Zdroj: AOBPEuroČeská televize

Nahlásit chybu v článku


Související články

BMD-5: Nové bojové vozidlo pro ruské výsadkáře

Ruská výsadková vojska se při svých operacích spoléhají především na bojová vozidla rodiny BMD. Ta v ...

Recon Strike Group vs. ruské mechanizované brigády

Americký plukovník ve výslužbě Douglas Macgregor je vlivný americký vojenský myslitel, autor knih a ...

Izraelský tank Sabra pro Armádu České republiky?

Mezi roky 2020 až 2025 Armáda České republiky začne s výběrem nových tanků. Jedním z nabízených typů ...

Dánská armáda kupuje houfnice na podvozku české Tatry

Francouzská firma NEXTER Systems dodá dánské armádě 15 kolových samohybných houfnic CAESAR 8×8 na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Nesher
    13:46 23.08.2017

    Rase Nikdo nám nechce ubližovat, je to obchod, není v tom nic osobního, prostě smyslem toho fondu je tlak na integraci zbrojního průmyslu v EU, ostatně to jeho tvůrci ani ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase
    Nikdo nám nechce ubližovat, je to obchod, není v tom nic osobního, prostě smyslem toho fondu je tlak na integraci zbrojního průmyslu v EU, ostatně to jeho tvůrci ani nezakrývají, hlavním argumentem je to, že díky vývoji podobných systémů se zbytečně vyhazují peníze. No a jelikož si ten fond vymysleli Francouzi a Němci a také do něho budou nejvíce přispívat, tak nepochybuje ani na okamžik, že si pohlídají aby se jim to rentovalo, tj. aby jejich firmy byly ty které z toho budou těžit nejvíc. Na ostatní zbyde max. výroba komponentů.My bychom se nechovali jinak. To za prvé.
    A za druhé, Vy jste si na základě několika zpráv v tisku vybájil možnost úhrady části nákupu BVP Puma z výše uvedeného fondu a vydáváte to nejen zde div ne za fakt. No a když jsem si dovolil konstatovat, že dokud se nepotvrdí opak, je to jen Vaše, ničím nepodložená hypotéza, tak reagujeme poněkud osobně. Takže při vším respektu, Váš problém je, že zaměňujete svá přání s realitou.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:22 23.08.2017

    S vyřazenými BVP-2 se počítá i po jejich nahrazení novým BVP. Projdou opravou (otázkou jak velkou) a budou sloužit dál u AZ a zbytek půjde do mobilizačních skladů. Patrně to bude ...Zobrazit celý příspěvek

    S vyřazenými BVP-2 se počítá i po jejich nahrazení novým BVP. Projdou opravou (otázkou jak velkou) a budou sloužit dál u AZ a zbytek půjde do mobilizačních skladů. Patrně to bude něco ve stylu finské úpravy, celková oprava, dá se termovize, přehodí maskovací síť a finíto, víc nemá smysl. O tomhle alespoň mluví zástupci armády. osobně bych byl spíš pro jejich prodej Iráku nebo jinam a nakoupení do skladů přebytečných Marderů od Němců - a finance na opravu cpát do nic. Potenciál mají větší než BVP-2, díky prostornější korbě. Ať již stará BVP-2 nebo MArder, původní věž bych nahradil zbraňovou stanicí s těžkým kulometem (ráže NATO) tuzemské výroby, což bohatě stačí.

    Pokud jde o nová BVP, Pumu a EU fond, tak si chvíli počkejde .))

    Nesher:
    ČR se k fondu přidat zatím nemůže, jelikož ještě nás tam nikdo nepozval. Schválen byl teprve nedávno, tak zase nespěchej. Čekám že se nerozjede dřív než od příštího roku, byť nějaké finance mají být připraveny a invetsovány již letos. Fond má podporovat i malé a střední zbrojovky, tedy ne jen velké (ty ani nemusí). Nevím, proč by měl jakkoliv omezovat naši výrobu. Cílem je vystrnaďit americké zbraně a jiné z EU, nebo je alespoň znevýhodnit. Pokud si myslíte, že nám chce každý ubližovat, je to váš problém (při vší úctě)Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    11:24 23.08.2017

    Petres: specializované nástavby na BVP-1 již jsou v širokém spektru používány a vesměs používají kvůli nosnosti prodloužený podvozek. A taky díky vyšší nástavbě lze lépe zvýšit ...Zobrazit celý příspěvek

    Petres: specializované nástavby na BVP-1 již jsou v širokém spektru používány a vesměs používají kvůli nosnosti prodloužený podvozek. A taky díky vyšší nástavbě lze lépe zvýšit jejich protiminovou ochranu. Jinak AČR nepočítala s modernizací BVP-2, ale s modernizací BVP-1Skrýt celý příspěvek

  • petres
    11:10 23.08.2017

    Napadla mne taková děsivá představa, aby někoho nenapadlo modernizovat současná BVP-2 ve stylu Šakala (zvýšené boky) a na tom stavět specializované nástavby. To by byl kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

    Napadla mne taková děsivá představa, aby někoho nenapadlo modernizovat současná BVP-2 ve stylu Šakala (zvýšené boky) a na tom stavět specializované nástavby. To by byl kvůli minimální protiminové ochraně spodku a nízké nosnosti podvozku super nápad.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    11:01 23.08.2017

    petres: Ale máme tu napríklad Fínsko, ktoré naďalej prevádzkuje aj svoje staré BMP v modernizovanej podobe (hoci z trocha iných dôvodov), čo by bolo - keď už - tak omnoho lepšie ...Zobrazit celý příspěvek

    petres:
    Ale máme tu napríklad Fínsko, ktoré naďalej prevádzkuje aj svoje staré BMP v modernizovanej podobe (hoci z trocha iných dôvodov), čo by bolo - keď už - tak omnoho lepšie riešenie pre tylové jednotky, než od piky budovať zázemie aj pre druhé vozidlo (mimochodom výhľadovo iba o niečo lacnejšie ...).Skrýt celý příspěvek

  • petres
    10:50 23.08.2017

    Provozovat současně dvě platformy pásových BVP/specializovaných vozidel je z logistického hlediska špatné řešení. Vcelku chápu nadšení vojáků z Pumy a pokud jsou schopni dostatečně ...Zobrazit celý příspěvek

    Provozovat současně dvě platformy pásových BVP/specializovaných vozidel je z logistického hlediska špatné řešení. Vcelku chápu nadšení vojáků z Pumy a pokud jsou schopni dostatečně vyargumentovat výrazný přínos pro obranu ČR proti řešení na jiné platformě, která poskytuje v podstatě všechny potřebné verze (zde myslím konkrétně CV-90, které se pro mne velmi překvapivě neuvádí jako druhá doplňková platforma pro speciálizované verze, byť se jich na CV-90 vyskytuje zdaleka nejvíc) pak v případě pořízení by vláda najít finance měla. Pokud ne, tak mi jako rozumnější přijde řešení na jedné platformě. Bohužel pro nedostatek informací nemůžeme v rámci svých možností posoudit, jak výrazně Puma své konkurenty převyšuje a jaké je pořadí na dalších místech (a s jakými rozdíly). V případě druhé doplňkové platformy by se asi měnilo pořadí a váha požadovaných vlastností proti jednotné platformě s BVP. To by mohla dostat šanci i jiná platforma, které se účastnila zkoušek např. německý PMMC G5 kvůli své modularitě. Pokud by ale nebylo všem na Pumě, pak raději CV-90 než kombinaci dvou typů.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    09:17 23.08.2017

    Pavol Co vím, tak vůbec není jasné zda se ČR do toho fondu zapojí, zatím nikdo z oficiálních míst ani jen nenaznačil, že by ČR o něčem takovém jednala. Takže, dokud se nedozvíme ...Zobrazit celý příspěvek

    Pavol
    Co vím, tak vůbec není jasné zda se ČR do toho fondu zapojí, zatím nikdo z oficiálních míst ani jen nenaznačil, že by ČR o něčem takovém jednala. Takže, dokud se nedozvíme opak, je to jen hypotéza, nic více. Ostatně ten fond Němci a Francouzi tlačí hlavně proto, aby snížili počet zbrojních výrobců v Evropě a měli menší konkurenci.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    08:57 23.08.2017

    Nesher: Ten fond je popri inom aj ideou Nemcov. Za akým účelom asi? ;-) Napríklad aj na také skresanie ceny Pumy, pokiaľ budú nejaké dokupovať súbežne s krajinou, do ktorej ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher:
    Ten fond je popri inom aj ideou Nemcov. Za akým účelom asi? ;-) Napríklad aj na také skresanie ceny Pumy, pokiaľ budú nejaké dokupovať súbežne s krajinou, do ktorej predávajú. Rezervy na vlastný nákup majú slušné, keď si vezmeme, o koľko skresali pôvodnú objednávku.
    Čo sa vývoja týka, tak tam až taký časový problém nevidím. Objednané BVP budú dodávané aj tak v etapách vo viacročnom intervale, takže ak sa začne bojovými, kým dôjde na rad akvizícia špeciálov ...Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    08:46 23.08.2017

    Pavol Němci s vývojem ani nezačali, Puma je strašně drahá, proto ten nápad na dva typy. Otázka zní zda to dává smysl. Ten evropských fond je jen Raseho idea, s tím se moc počítat ...Zobrazit celý příspěvek

    Pavol
    Němci s vývojem ani nezačali, Puma je strašně drahá, proto ten nápad na dva typy. Otázka zní zda to dává smysl. Ten evropských fond je jen Raseho idea, s tím se moc počítat nedá.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    08:38 23.08.2017

    Nesher: Ako stále pripomína Rase, Nemci budú v dohľadnej dobe vyvíjať aj špeciály k Pume pre BW, takže by dva stroje vôbec nemuseli byť nutné. Na dôvažok, keby chceli Nemci na ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher:
    Ako stále pripomína Rase, Nemci budú v dohľadnej dobe vyvíjať aj špeciály k Pume pre BW, takže by dva stroje vôbec nemuseli byť nutné. Na dôvažok, keby chceli Nemci na vývoj týchto verzií využiť už EU dotačný systém, mohli by, s prihliadnutím na to, že si to môžu vykompenzovať EU peniazmi, dať MO ČR zaujímavejšiu cenovú ponuku. Nehovoriac, že by to potom možno mohla ísť dotácia aj na celú akvizíciu Púm.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    07:38 23.08.2017

    Podle informací listu E15 se zdá, že se vojáci do Pumy zamilovali do té míry, že jsou ochotni změnit koncepci a nakoupit dva typy, Pumu jako klasické BVP a Lynx nebo Ascod pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle informací listu E15 se zdá, že se vojáci do Pumy zamilovali do té míry, že jsou ochotni změnit koncepci a nakoupit dva typy, Pumu jako klasické BVP a Lynx nebo Ascod pro ostatní požadované verze. V tom případě jsou Švédové mimo hru. Co by to udělalo s logistikou bůh sud, provozovat u jedné brigády dva systémy s podobným určením mi
    nepřipadá moudré.
    http://zpravy.e15.cz/byznys/ob... ... na-1336518Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    11:53 23.04.2017

    Taky docela síla. to asi bude louskat všechno :) https://www.youtube.com/watch?...

    Taky docela síla. to asi bude louskat všechno :) https://www.youtube.com/watch?...

  • Marcus
    13:33 12.04.2017

    Katz Na letosni IDET jsem hodne zvedavy. Predpokladam ze tam ta uvazovana BVP budou. Nebo aspon ty nej favorite. Ja to bude se vstupem na IDET? Soukrome tam je moznost navstevy ...Zobrazit celý příspěvek

    Katz
    Na letosni IDET jsem hodne zvedavy. Predpokladam ze tam ta uvazovana BVP budou. Nebo aspon ty nej favorite. Ja to bude se vstupem na IDET? Soukrome tam je moznost navstevy kdykoliv nebo jen v urcity den?Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    09:07 11.04.2017

    juhelak: myslím, že bylo osazené i na T-72M1, při Zemanově návštěvě v Excaliburu, tak není problém jí oplácat cokoliv. Není potřeba navazovat smlouvy se všemi subdodavateli, to už ...Zobrazit celý příspěvek

    juhelak:
    myslím, že bylo osazené i na T-72M1, při Zemanově návštěvě v Excaliburu, tak není problém jí oplácat cokoliv. Není potřeba navazovat smlouvy se všemi subdodavateli, to už si zařídí stát nebo přes VOP CZ. Nemá smysl tím zatěžovat uchazeče, prostě v požadavku může být, že nové BVP bude osazeno českým přídavným pancířem, maskovací sítí a třeba i tuzemskou aktivní ochranou.Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    09:02 10.04.2017

    Nemá někdo informace ze panceřování, které kontinuálně vyvíjí VVU by šlo i na nové bvp nebo to je jen pro pandury? Nikde sem si nevsiml že by navázali firmy spolupraci i z ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemá někdo informace ze panceřování, které kontinuálně vyvíjí VVU by šlo i na nové bvp nebo to je jen pro pandury? Nikde sem si nevsiml že by navázali firmy spolupraci i z výzkumákem. To by totiž znamenalo že by nabízeli bvp bud jen v základu a ACR by si je obložila sama..a nebo by je nabízeli už s pancéřováním v ramci spolupráce. To same nikde nepsali že by je v lete predstavili rovnou už s tou naší aktivní ochranou..to by asi taky ACR dodělávala až sama..což je taky zvláštní...aby to tam vůbec slo nandat.Skrýt celý příspěvek

  • Katz
    19:31 08.04.2017

    To Marcus Domnievam sa, že sa jedným z tých 18ks modernizovaných BVP budú chcieť na veľtrhu IDET 2017 predviesť, takže zrejme 31.5. - 2.6. 2017 budeme múdrejší, predsa len od ...Zobrazit celý příspěvek

    To Marcus
    Domnievam sa, že sa jedným z tých 18ks modernizovaných BVP budú chcieť na veľtrhu IDET 2017 predviesť, takže zrejme 31.5. - 2.6. 2017 budeme múdrejší, predsa len od 04/2016 už ubehol rok a mali by byť schopný dodať OS SR pár kusov z tých osemnástich.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    15:57 08.04.2017

    PavolR: tohle je uvaha, ktera by ospravedlnila ucast Tulparu a dala smysl snaze Zetoru vyrabet vojenskou techniku. Puvodne jsem cekal, ze predstavi prekopane Dardo. Akorat bych ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: tohle je uvaha, ktera by ospravedlnila ucast Tulparu a dala smysl snaze Zetoru vyrabet vojenskou techniku. Puvodne jsem cekal, ze predstavi prekopane Dardo. Akorat bych cekal, ze o vozidlu budou mluvit jako o "Wolfdogu" ne jako o TulparuSkrýt celý příspěvek

  • royal
    15:35 08.04.2017

    to MALI:
    já bych to osadil plánovanou bezosádkovou věží z plánovaného BVP/MBT PL-01

    to MALI:
    já bych to osadil plánovanou bezosádkovou věží z plánovaného BVP/MBT PL-01

  • MALI
    13:50 08.04.2017

    To Marcus: K těm vozidlům palebné podpory (na ty jsem v tom příspěvku pozapomněl, i když je doporučuji): Být plánovačem AČR, zrušil bych u těch zamýšlených těžkých pásových ...Zobrazit celý příspěvek

    To Marcus:
    K těm vozidlům palebné podpory (na ty jsem v tom příspěvku pozapomněl, i když je doporučuji):
    Být plánovačem AČR, zrušil bych u těch zamýšlených těžkých pásových vozidel verze spojovací a velitelsko-štábní a dal bych jim k dispozici Titusy (řekl bych, že by vojáci určitě nenadávali). K těmto uvolněným podvozkům by stačilo přikoupit ještě jedno vozidlo, tyto podvozky osadit věžemi s pořádným kanónem a u každé roty bychom tak mohli mít jedno vozidlo palebné podpory, což sice není nic moc, (optimální by byly tři taková vozidla), ale pořád by to bylo lepší, jak zamýšlený stav.

    Otázkou zůstává, zda zvolit věž se 120 mm TK a mít tak bojové vozidlo s palebnou schopností tanku (ne však tank), nebo ten podvozek osadit multifunkční věží (např. DRACO od OTO Melary), která má sice jen 76 mm vysokovýkonný kanón, ale zase má nejen optoelektronický, zaměřovač ale také radiolokátor, takže by byla schopná ničit vše od těžkých BVP, lehkých tanků, starších středních tanků, až po bojové vrtulníky, částečně i podzvukové bitevníky a prostředky pro útok z odstupu. PT schopnost jednotky by byla řešena již dříve zmiňovanými způsoby. No ale už slyším armádní logistiky, jak budou řvát, že je to další typ munice a další zbraňový systém navíc.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 10