BVP pro Armádu České republiky: Sedm kandidátů
- 5. 4. 2017
- 273 komentářů
- Jan Grohmann
Sedm společností projevilo zájem dodat Armádě České republiky pásová bojová vozidla pěchoty (BVP). Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) na základě nabídek letos vypíše výběrové řízení na nákup minimálně 210 nových BVP.
Nová BVP pro Armádu ČR
O modernizaci BVP-2 nebo nákupu použitých/nových BVP se oficiálně mluví od roku 2013. Přes počáteční úvahy o modernizaci BVP-2 nakonec převládl názor nakoupit nová BVP.
V minulém roce MO ČR poslalo devíti firám žádost o informaci RFI (Request for Information).
Na žádost MO ČR odpovědělo sedm firem:
+ GDELS nabízí rakousko-španělský ASCOD;
+ BAE Systems Hägglunds švédské CV90;
+ PSM německou Pumu;
+ Rheinmetall německý Lynx 31/41;
+ FFG německý PMMC G5;
+ FNSS turecký Kaplan 20;
+ OTOKAT turecký Tulpar.
Nereagovali Italové s vozidlem Dardo a Izraelci s vozidlem Namer.
Podle Daniela Koštovala, náměstka ministra obrany, v půlce letošního roku proběhne představení vozidel. V rámci tzv. průmyslových dnů vozidla předvedou své schopnosti zástupcům MO ČR i armády.
Výběrové řízení odstartuje letos na podzim a vítěze se dozvíme v roce 2018. V roce 2019 dojde k podpisu smlouvy a v roce 2020 začnou dodávky nových BVP. Pro rok 2019 jsou již na nákup BVP vyčleněny peníze z rozpočtu MO ČR. Přitom ještě před několika měsíci se počítalo se zaváděním nových BVP až před rokem 2025.
MO ČR plánuje pořídit minimálně 210 pásových vozidel pro 7. mechanizovanou brigádu, zbraňové systémy (věž s 30mm kanónem), vnitřní vybavení vozidel, munici, provozní (logistika, údržba, opravy) a výcvikové zázemí, nakoupit náhradní díly a zajistit si dlouholetou servisní podporu výrobce. Na nákup BVP a vybudování komplexního zázemí je vyčleněno 50 miliard Kč.
“V tuto chvíli vypadají nejzajímavěji tři až čtyři vozidla. Musíme se dívat na stáří, zajímá nás i modernizační potenciál v dalších čtyřiceti letech. Nelze říct, že je to jednoznačný favorit (CV90 pozn. red.). Vozidla chceme vidět v akci. A to včetně rozdílů, pokud jde o použití osádkové a bezosádkové věže,” komentoval možnosti uchazečů Koštoval pro magazín Euro.
Puma
Dlužno dodat, že u takto strategických nákupů zbraní nelze výběr “smrsknout” pouze do prostého porovnání technických parametrů. Snad kromě “exotického” PMMC G5, které je spíše obrněný transportér než BVP, jsou si všichni kandidáti víceméně ve svém určení, technice a výkonech podobní.
Klíčové je proto zapojení českého průmyslu do výroby, možnost provádět maximální servis a údržbu na území ČR, transfer know-how a technologií do ČR, možnost modernizovat vozidla českým průmyslem, bojová nasaditelnost (perfektní a cenově dostupná údržba a servis), provozní náklady, možnost výcviku, dostupnost náhradních dílů a munice, modernizační potenciál do budoucna (podvozek snášející větší zatížení), atd. atd.
Samozřejmě při takto strategickém obchodu je nutno pečlivě zvážit i politické aspekty, lapidárně řečeno - pečlivě zvážit, “které zemi uděláme radost a které ne”.
Kromě obrněného transportéru PMMC G5 můžeme s velkou jistotou vyřadit oba turecké kandidáty. V současné politické/bezpečnostní atmosféře je navázání užší vojenské spolupráce s Tureckem silně nepravděpodobné.
Lynx
Hlavni kandidáti
Mezi hlavní kandidáty patří vozidla Puma, Lynx 31/41, CV90 a ASCOD.
Zřejmě nejvíce sofistikovaným BVP současnosti je německá Puma od PSM (joint venture německých firem KMW a Rheinmetall).
Cena za “holé” vozidlo Puma ale dosahuje 7 milionů euro. Německo plánuje za 350 vozidel Puma utratit 4,3 miliardy euro (116 miliard Kč) - tj. prostým dělením 12,3 milionu za vozidlo. Téměř polovina ceny nepůjde na nákup samotných vozidel, ale na vybudování komplexního provozního zázemí.
Puma je například vybavena “tunou” elektroniky a senzorů, které je samozřejmě nutno nejen umět ovládat (náročný výcvik), ale také udržovat (vyškolení technici, nástroje, přípravky) a mít dostatek (drahých) náhradních dílů.
Německý Lynx 31 (resp. větší Lynx 41) od Rheinmetallu je neoficiálně nabízen jako levnější alternativa k Pumě.
Cena není známa, protože Lynx nebyl prozatím dodán žádnému zákazníkovi. V současné době se Lynx uchází např. o přízeň australské armády. Pořizovací a provozní náklady vozidla Lynx ale mají být oproti Pumě výrazně menší.
Britský Ajax je postaven na základě vozidla ASCOD.
Firmy PSM ani Rheinmetall prozatím oficiálně žádné strategické partnerství s českou stranou nenavázaly. Nicméně v březnu se uskutečnilo historicky první oficiální jednání mezi asociacemi obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) a německou BDSV (Bundesverband der Deutschen Sicherheits und Verteidigungsindustrie). Setkání se účastnily firmy KMW, MBDA, Diehl, Rheinmetall nebo Dynamit Nobel Defence.
V současné době největší šanci na úspěch v programu mají zřejmě vozidla ASCOD a CV90, především díky navázání spolupráce s předními zástupci českého průmyslu. S vozidlem ASCOD je svázaná skupina Czechoslovak Group (CSG), s vozidlem CV90 podnik VOP CZ a Meopta.
Podle Jana Šafaříka, marketingového ředitele VOP CZ, jednání o spolupráci ale probíhají i s firmami Rheinmetall, PSM i GDELS.
„Aktuálně se snažíme spolupracovat s firmami Rheinmetall, General Dynamics European Land Systems (GDELS - pozn. red.) a BAE Systems, kde již existuje určitý smluvní vztah. Před uzavřením smlouvy jsme s dalším zájemcem, firmou PSM,“ popisuje aktuální stav Jan Šafařík, marketingový ředitel VOP CZ.
Nizozemské CV9035
Jak si ASCOD a CV90 vedou cenově? V roce 2004 Španělsko objednalo 212 vozidel ASCOD (170 ks BVP, 5 ks velitelských, 28 ks pro dělostřelecké návodčí, 8 ks odtahových a 1 ks inženýrského vozidla) za 845 milionů euro (22,8 mld) Kč - tj. 3,9 milionu za vozidlo. Nicméně španělská armáda již měla pro vozidla z dřívejška vybudované potřebné provozní zázemí, což vysvětluje “příznivou” cenu.
V případě CV90 je možné porovnat několik nákupů. V roce 2005 Dánsko objednalo 45 vozidel CV9035 za 188 milionů euro (5 miliard Kč), tedy 4,18 milionu euro za vozidlo. Ve stejném období Nizozemsko objednalo 184 bojových CV9035 (+ 8 výcvikových) vozidel za 749 milionů euro (20,2 mld Kč) - 3,9 milionu za vozidlo.
Všechny ceny je však nutno brát se značnou rezervou - podle úrovně vybavení cena všech vozidel bez problémů poklesne nebo vzroste o stovky tisíc až jednotky milionů euro. Navíc další stovky milionů eur bude stát vybudování komplexního provozního zázemí a nákup munice.
Obecně se dá ale říct, pořízení samotných vozidel představuje 50 % až 75 % z celkové ceny programu.
Zdroj: AOBP, Euro, Česká televize
Související články
BMD-5: Nové bojové vozidlo pro ruské výsadkáře
Ruská výsadková vojska se při svých operacích spoléhají především na bojová vozidla rodiny BMD. Ta v ...
- 23.02.2017
- 8 komentářů
- Pavel Vinkler
Recon Strike Group vs. ruské mechanizované brigády
Americký plukovník ve výslužbě Douglas Macgregor je vlivný americký vojenský myslitel, autor knih a ...
- 01.03.2017
- 182 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelský tank Sabra pro Armádu České republiky?
Mezi roky 2020 až 2025 Armáda České republiky začne s výběrem nových tanků. Jedním z nabízených typů ...
- 14.03.2017
- 214 komentářů
- Jan Grohmann
Dánská armáda kupuje houfnice na podvozku české Tatry
Francouzská firma NEXTER Systems dodá dánské armádě 15 kolových samohybných houfnic CAESAR 8×8 na ...
- 16.03.2017
- 150 komentářů
- Jan Grohmann
jako nejlepší řešení vidím koupit nyní Samson Mk II a za cca 10 až 15 let až budou funkční ověřené 40mm kanóny tak vyměnit věž.. Jinak doufám že AČR doukoupí střely Spike tak ...Zobrazit celý příspěvek
jako nejlepší řešení vidím koupit nyní Samson Mk II a za cca 10 až 15 let až budou funkční ověřené 40mm kanóny tak vyměnit věž..
Jinak doufám že AČR doukoupí střely Spike tak aby bylo co používat a zároveň mít dost náhradníchSkrýt celý příspěvekTu 40mm verzi kanonu bych fakt nezavrhoval. Proste dosahne dal nez 30mm a do budoucna ma urcite velkou perspektivu. Navic, jak pisete, ze se odolnejsi cile budou resit pomoci ...Zobrazit celý příspěvek
Tu 40mm verzi kanonu bych fakt nezavrhoval. Proste dosahne dal nez 30mm a do budoucna ma urcite velkou perspektivu. Navic, jak pisete, ze se odolnejsi cile budou resit pomoci Spike, tak jeste letos jsem tu cetl, ze Pandury vozi prazdne odpalovaci schranky... Jo, bylo to jen v diskuzi, ale nikdo ze zastancu ACR to neopravil.Skrýt celý příspěvek
K věži Samson Mk II: už jsem to psal, na jejich stránkách v pdf souboru píšou že je možno věž mít až v STANAG level 4. Záleží pouze na přání zákazníka. K C-RAM: myslim že během ...Zobrazit celý příspěvek
K věži Samson Mk II: už jsem to psal, na jejich stránkách v pdf souboru píšou že je možno věž mít až v STANAG level 4. Záleží pouze na přání zákazníka.
K C-RAM: myslim že během 5 až 10 let budou vyvinuté lasery pro boj s dělostřeleckou a minometnou municí, do budoucna i s malými drony. Již nyní v Izraeli zkouší Iron Beam.
viz.:https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvekTo Maximus 11:10 - rozumím Vašim obavám, ale kde jste prosím vzal tu informaci o tom, že Rheinmetall by nepřenesl část výroby do ČR? To Rase 10:48 tu věž DVK-30 jsem viděl už ...Zobrazit celý příspěvek
To Maximus 11:10
- rozumím Vašim obavám, ale kde jste prosím vzal tu informaci o tom, že Rheinmetall by nepřenesl část výroby do ČR?
To Rase 10:48
tu věž DVK-30 jsem viděl už před cca 10-ti lety na slovenské výstavě IDEB, když byla ještě v Trenčíně, takže není nová, ale je to už starší věcSkrýt celý příspěvekMaximus: Dodávky vojenského materiálu sa zvyknú odopierať pre možnosť jeho použitia proti civilnému obyvateľstvu (napr. Nemecko Turecku opakovane odopiera, odkedy ožil konflikt s ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus:
Dodávky vojenského materiálu sa zvyknú odopierať pre možnosť jeho použitia proti civilnému obyvateľstvu (napr. Nemecko Turecku opakovane odopiera, odkedy ožil konflikt s Kurdami). Niečo také hádam v ČR nehrozí.
Prípadné finančné sankcie za kvóty sú vecou Únie a neriešia sa na úrovni štátov. Zbrojné embargo Únia iste proti ČR nevyhlási :D a jednotlivé štáty nemajú dôvod, ba dokonca by sami riskovali sankcie EU. Pletiete dohromady úplne rozdielne veci.Skrýt celý příspěvekTo Maximus: z hlediska mechanismu nákupu vozidel (zda vývoj,nebo nákup) už musíme uvažovat v čase TEĎ, protože ten program přezbrojování už byl spuštěn; K C-RAM: zatím jsou ...Zobrazit celý příspěvek
To Maximus:
z hlediska mechanismu nákupu vozidel (zda vývoj,nebo nákup) už musíme uvažovat v čase TEĎ, protože ten program přezbrojování už byl spuštěn;
K C-RAM:
zatím jsou všechny reálně zavedené hlavňové pozemní C-RAM systémy odvozené od těch námořních (a ještě dlouho budou), mimochodem zkuste se zamyslet nad celým procesem C-RAM obrany, spočítat si dosahy jednotlivých prvků na munici typu RAM a reakční doby jednotlivých prvků. Pak zjistíte, že prostředek s kanónem 40 mm není jediné možné řešení, ale jsou i levnější způsoby. Upozorňuji vás také, že na palebný přepad dělostřelecké baterie moderní armády je jakýkoliv C-RAM prostředek krátký. Plné uplatnění C-RAM prostředků je proto možné v asymetrických konfliktech.
To Rase:
ceny těch vozidel se dají zjistit na webu (např. z přehledů smluv), ale vždy to bude přibližná cena, protože není nikde napsáno co, která nabídka konkrétně obsahuje (příslušenství, servis, školení, atd.), dále: jak zde už bylo uvedeno, cena se bude lišit od výbavy vozidel, dále to bude také o tom kolik těch vozidel bude a v jakém čase - pravdu budeme znát, až uvidíme konkrétní nabídky;
Já bych to s tím vývojem věžového kompletu zase neviděl zase tak jednoduše - to je práce na několik let (viz například modernizace T-72 u nás), cenově to také není nic levného a jak jsem uvedl pro Maximuse - ten program už běží jako nákup;
Pravda, Samson II je zatím jen oplechovaný (Level 1), ale když se podíváme na jeho konstrukci, tak vyšší Level by nemusel být konstrukčním problémem (narostou pouze odměrové hmoty) a fa. Rafael to nabízí jako možnost dodávky bez nutnosti objednání vývoje (nevíme však jestli je to úplně pravda - na Panduru například měla být ZS Samson s možností dálkového zvednutí z pracoviště střelce a co je tam teď, víme všichni). Použití Samson II u PBVP by pro nás bylo výhodné v kompatibilitě některých prvků se Samson I u KBVP (například zaměřovače, SŘP....).
To Juhelák:
požadavkům AČR odpovídá podvozek CV-90 Mk3, tak snad to bude ta trojka....Skrýt celý příspěvekKatz:
Priamo Šakala kúpiť nemožno, veď neprešiel skúškami. Ale tých 18 kusov bude niečo veľmi podobné. Sám som zvedavý, čo presne sa z toho vykľuje, keď je to také utajené.Katz:
Priamo Šakala kúpiť nemožno, veď neprešiel skúškami. Ale tých 18 kusov bude niečo veľmi podobné. Sám som zvedavý, čo presne sa z toho vykľuje, keď je to také utajené.Německá technika je určitě kvalitní, ale je potřeba vidět věci z geopolitického hlediska a dívat se na problematiku z hlediska možných scénářů vývoje situace v Evropě. Budeme ...Zobrazit celý příspěvek
Německá technika je určitě kvalitní, ale je potřeba vidět věci z geopolitického hlediska a dívat se na problematiku z hlediska možných scénářů vývoje situace v Evropě.
Budeme chtít i německou techniku potom, když se v Německu stane třeba kancléřem Martin Schultz a začne aktivně či spíše agresivně prosazovat kvóty na přerozdělování uprchlíků do V4? Už nyní tito lidé hovoří o finančních sankcích pro "odmítačské" státy! Nevznikly by pak třeba problémy s dodávkami jak objednaných strojů, tak i následně náhradních dílů pro vojenskou techniku německé provenience?
Že to nemá logiku? Kvóty, protizbraňová směrnice EU či tristní ochrana vnějších hranic Schengenského prostoru ji také nemají.
Samozřejmě, že nejsem striktně proti konkrétní vojenské technice, ale je potřeba diverzifikovat a řešit, jestli Pumu/Lynx 41, Eurocopter EC-145M vyráběný v Německu,
dělostřelecký modul AGM, tanky Leo 2/3, PVO systémy, ... . Lze uvažovat o jedné nebo dvou významných položkách, které nemají lepších alternativ, ale víc už je zbytečné riziko.
U německé techniky je navíc otázka ochoty realizovat výrobu podstatné části strojů u nás za současného transféru know-how a technologií.
Právě schopnost stroje vyrábět, generálkovat a zásadním způsobem vlastními silami modernizovat bez ohledu na další geopolitický vývoj v příštích dekádách by měla být důležitým faktorem pro výběr budoucího BVP.
Zde jsou body jasně pro ASCOD a CV90.Skrýt celý příspěvekZaujali ma tie ceny - samozrejme všechny ceny je však nutno brát se značnou rezervou ako je uvedené v závere. • BAE Systems Hägglunds švédské CV90 od 3,9 milionu za vozidlo ...Zobrazit celý příspěvek
Zaujali ma tie ceny - samozrejme všechny ceny je však nutno brát se značnou rezervou ako je uvedené v závere.
• BAE Systems Hägglunds švédské CV90 od 3,9 milionu za vozidlo (Dáni) ~ 4,18 milionu euro za vozidlo (Holanďania)
• PSM německou Pumu od 7 milionů euro ~ 12,3 milionu za vozidlo (Nemci)
+ stovky milionů eur bude stát vybudování komplexního provozního zázemí a nákup munice.
vs. Počáteční úvahy o modernizaci BVP-2 nakonec převládl názor nakoupit nová BVP:
IFV Šakal (BVP-M2 SKCZ) zrejme to je tá akvizícia OS SR z 04/2016 pri 18ks za 1,5 milionu EUR za vozidlo (Slováci) + samozrejme odpadá komplexní provozní zázemí a nákup munice nakoľko sa jedná o pôvodne modernizované BVP-2.
Zároveň časť vynaložených nákladov sa vráti vo forme dani a odvodov do štátneho rozpočtu pričom veľkosť tejto časti odpovedá miere daňového a odvodového zaťaženia a miere reálneho podielu tuzemského obranného priemyslu (dodávateľov) na príslušnej modernizácii.
http://www.armadninoviny.cz/sl... Skrýt celý příspěvekjuhelak: Jop, BVP MEXA (BMP-MEXCA) vypadá skvěle a s tou novou lehkou slovenskou věží DVK-30 od ZTS, vypadá jako Marder. Mexa byla vidět na Zemanově návštěvě v ...Zobrazit celý příspěvek
juhelak:
Jop, BVP MEXA (BMP-MEXCA) vypadá skvěle a s tou novou lehkou slovenskou věží DVK-30 od ZTS, vypadá jako Marder. Mexa byla vidět na Zemanově návštěvě v Tatře
http://palba.cz/viewtopic.php?... Skrýt celý příspěvekNemusíme se vázat na co nejlevnější věž, pak bymse mohli vybírat jen mezi Samson II (který je jen oplechochaný) nebo Turra 30, ta je sice levná, zatím má mouchy. Přitom u ...Zobrazit celý příspěvek
Nemusíme se vázat na co nejlevnější věž, pak bymse mohli vybírat jen mezi Samson II (který je jen oplechochaný) nebo Turra 30, ta je sice levná, zatím má mouchy. Přitom u Rheinmetallu by dokázali vytvořit věž přesně na míru našim potřebám, kterou bysme si vyráběli doma. Příkladem může být věž pro Ajax, nebo věž pro Brazilce - TORC30 http://www.army-guide.com/eng/... . Stejně tak můžeme oslovit BAE, ti zase poskládali novou věž pro britské Warriory (s technickou pomocí Rheinmetallu). Tedy rozhodně se nemusíme vázat na existující věže, kupovat je v zahraničí, zvlášť když by se jednalo o nákup více jak 100 věží. Rozhodně by měla být dimenzovaná tak, aby zvládla pojmout i větší zbraně, pokud by byl zájem. Taky lůžko věže by mělo mít větší průměr (pro speciální varianty).Skrýt celý příspěvek
ještě dodám že sem zvedav co se následně stane se starými bvp. Mám takové tušení že je koupi Strnad a nabidne tu aktuální modernizaci, která nevypadá nikterak zle..a nabídne to ...Zobrazit celý příspěvek
ještě dodám že sem zvedav co se následně stane se starými bvp. Mám takové tušení že je koupi Strnad a nabidne tu aktuální modernizaci, která nevypadá nikterak zle..a nabídne to Slovákům.Skrýt celý příspěvek
Rase: vidim že se shodneme. V nemcích vidím i tu výhodu že nemecký výrobek a hlavně díly mají mnohem lepší vydrž. Tam by náklady na opravy a náhradní díly byli totálně jinde ...Zobrazit celý příspěvek
Rase: vidim že se shodneme. V nemcích vidím i tu výhodu že nemecký výrobek a hlavně díly mají mnohem lepší vydrž. Tam by náklady na opravy a náhradní díly byli totálně jinde kdybych to srovnal s náklady na opravu ruských strojů, kde bude zmetek kazdej patej stroj.
Btw sem zvědav jestli přijedou s nejakými verzemi přímo pro AČR jako byl Ajax pro brity.
Takhle velká zakázka by si to zasloužila..Pokud nám nabídnou nejaky klasický typ co prodávají nebo prodávali deset let dozadu tak nebrat..to by mohli zvládnout všechny..možná u toho cv90 se bojim ze nám nabidnou něco co prodávají x let bez nejakého aktuálního upgradu.Skrýt celý příspěvekJinak k těm cenám, tak Němce vyšla Puma i s vývojem a celkově, nad 10mil.USD kus. Brity Ajax ale vyšel ještě dráž. Netvrdtě tedy, že ASCOD je levnější než Puma. Pro představu, ...Zobrazit celý příspěvek
Jinak k těm cenám, tak Němce vyšla Puma i s vývojem a celkově, nad 10mil.USD kus. Brity Ajax ale vyšel ještě dráž. Netvrdtě tedy, že ASCOD je levnější než Puma. Pro představu, Britskou vládu nakoupila pásová vozidla (projekt AJAX), celkem: 245 vozidel Ajax (s věží), 256 vozidel PMRS (bez věže) + 88 ženijních vozidel vycházejících z PMRS. S vývojem věže a vozidla, licencemi, novou továrnou s 300 zaměstnanci + subdodávky v UK (2500 pracovních míst), na 3,5 miliardy Liber (splaceno do roku 2024). Tedy více jak 110 milard Kč. Tedy si myslím, že si můžeme dovolit velice kvalitní stroj, na úrovni Britských vozidel.
Pokud mám dobrá čísla, tak Němce vyšla Puma (350 vozidel) na 3,1 miliardy Euro - tedy 10mil.USD kus = 83 miliard Kč. Pokud tedy poptáváme 210 vozidel, je vyčleněných 50 miliard Kč docela reálná cena i na něco ve stylu Ajax nebo Puma i se zázemím, novou továrnou atd. I Britové kladli důraz na co největší výrobu v UK a ze španělska se dovezla jen vozidla pro testování.Skrýt celý příspěvekNeřešte cenu..Třeba u Pumy mohla být cena navýšena tím že proste nebyl zaplacený ještě vývoj..Pochybuju ze by se chteli smířit s tím že prodají jen sami sobě a tim puma skonči..350 ...Zobrazit celý příspěvek
Neřešte cenu..Třeba u Pumy mohla být cena navýšena tím že proste nebyl zaplacený ještě vývoj..Pochybuju ze by se chteli smířit s tím že prodají jen sami sobě a tim puma skonči..350 kusů a zavíráme.. Nabídka pro nás už může být třeba o třetinu nižší.
Btw počítám když MO oslovilo výrobce s tím že počet kusů a cena za kompletní balíček je do 50 miliard..tak ti co nabídku poslali tak splnují kritéria..takže i puma. Jinak je mi to vyložene jedno..pořád to bude nový stroj..korba může být starší, ale elektronika bude na úrovní 2015/16/17. Takže by mela být dokonalejší nez třeba na pandurech nebo v tom co mají okolní státy.
Jinak je hezké když rusové budou mít výkonnější kanon, ale záleží co ten jejich celý stroj vydrží a jak bude s tím mobilní. Počítám že ten než něco v poli objeví a statisky začne ostřelovat, tak už bude mít 10x spike pod kapotou ani nebude vedet odkud. A jak t byo zmíněno..věž se může za 15-20 let vymenit až příjde něco revolučního.
Doufám že bude i hodně záležet na stupni ochrany vozidel a ne na ceně.Skrýt celý příspěvekMaximus: Tak zrovna z tendencií v Rusku by som veľké oči nemal, lebo Rusi sú obmedzovaní výrobnými kapacitami svojej krajiny, ktorých časť je ešte na dôvažok viazaná na udržanie ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus:
Tak zrovna z tendencií v Rusku by som veľké oči nemal, lebo Rusi sú obmedzovaní výrobnými kapacitami svojej krajiny, ktorých časť je ešte na dôvažok viazaná na udržanie zahraničných trhov proti konkurencii (napr. z Číny). Kým oni niečo vyrobia v takom množstve, aby nás to muselo skutočne zaujímať, prejde veľa vody a kým ako-tak prezbroja na také vozidlá, čo odolajú kalibru 30mm, môžu začať prezbrojovať na niečo ešte odolnejšie...Skrýt celý příspěvekTo Mali: Uvedené kanónové protiraketové systémy jsou primárně námořní systémy, kdy je možné kvalitu nahradit kvantitou, kdy přece jenom námořní platforma umožňuje řešit úkol mocí ...Zobrazit celý příspěvek
To Mali: Uvedené kanónové protiraketové systémy jsou primárně námořní systémy, kdy je možné kvalitu nahradit kvantitou, kdy přece jenom námořní platforma umožňuje řešit úkol mocí vícehlavňových systémů a obrovského kvanta munice, což vše má samozřejmě svoji hmotnost.
Pozemní C-RAM systémy (optimálně začleněné i do PVO), pokud se nemají vozit na kamionovém návěsu musí řešit svůj úkol jinak, tj. k likvidaci dělostřelecké či letecké protizemní munice jim musí stačit mnohem méně munice, která může být vzhledem k tomu adekvátně dražší, viz. uvedené systémy MANTIS či RAPIDFire.
Stále uvažujete v kontextu "TEĎ", ale nová BVP mají přijít v řadu několika let a mají sloužit cca 40 let a být důstojným protivníkem pro techniku, která má být zaváděna v tomto období.
Problém se může řešit i tak, že nyní se na nové BVP osadí nějaké levné věže s 30 mm kanónem a za 10-15 let se v rámci modernizace osadí nová věž s moderním kanónem a původní věže se modernizují a osadí na nové KBVP. Rozhodně to ale není nejlepší a nejlevnější řešení.Skrýt celý příspěvek40 mm CTAS by byla super. Bral bych ji hned. Už jenom proto, že to je směr, kterým se zřejmě bude vývoj munice pro AK pravděpodobně ubírat. Jen si nejsem jistý, jestli a) ji může ...Zobrazit celý příspěvek
40 mm CTAS by byla super. Bral bych ji hned. Už jenom proto, že to je směr, kterým se zřejmě bude vývoj munice pro AK pravděpodobně ubírat. Jen si nejsem jistý, jestli a) ji může někdo z výrobců těch strojů nabídnout; b) je vůbec reálné ji v současné situaci sehnat, i kdyby "jinde".Skrýt celý příspěvek
Nevím, kde jste vzali, že Puma má zdaleka nejdražší, neřku-li dvakrát dražší korbu. Jednak o skutečných cenách nic nevíme (ty pro BW nejsou směrodatné), jednak cenu vozidla zcela ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím, kde jste vzali, že Puma má zdaleka nejdražší, neřku-li dvakrát dražší korbu. Jednak o skutečných cenách nic nevíme (ty pro BW nejsou směrodatné), jednak cenu vozidla zcela zásadně ovlivňuje věž. Je klidně možné, že osadíte-li Samson Mk. II na Pumu a na Lynxe, nebude v ceně až tak zásadní rozdíl. A nebo bude, a v tom případě nemá s ohledem na naše finanční limity o Pumě uvažovat. Ale nikdo z nás nemá dostatek informaci, takže je předběžné hodnotit.
Mmchd, Samson Mk. II vidím jako velmi pravděpodobnou variantu, ať se nám to líbí nebo ne.
Tak nějak jsem doufal, že v seznamu kupovaných vozidel bude i minometné. Jestli ne, je to pro mě docela zklamání :-(Skrýt celý příspěvekTo Mali: Proč by 40mm CT nebylo důstojným soupeřem 57 mm ruského kanónu? Naopak je to jediná cesta jak udržet kvalitativní náskok. Jde o to, aby kanón byl schopen zlikvidovat pokud ...Zobrazit celý příspěvek
To Mali: Proč by 40mm CT nebylo důstojným soupeřem 57 mm ruského kanónu? Naopak je to jediná cesta jak udržet kvalitativní náskok. Jde o to, aby kanón byl schopen zlikvidovat pokud možno vše mimo MBT co zvládne na bojišti za běžných podmínek detekovat pomocí palubních přístrojů.
S tendencí Ruska přejít u pozemního vojska kompletně od lehkých BVP ke strojům výrazně odolnějším (Kurganěc - 25) vybavených moderním dynamickým pancéřováním (bloky ERA odolávají reaktivním granátům i zásahům munice až do ráže 30 mm !!!) a aktivními obrannými systémy, které výrazně snižují efektivitu PTŘS, které neútočí shora je logickou odpovědí výkonný rychlopalný kanón schopný se vypořádat se standartními BVP a OT potenciálního nepřítele na nějakou rozumnou vzdálenost.
Nelze vyloučit, že s "třicítkou" se bude muset už za dekádu či dvě vše od OT a výš "řešit" pomocí drahých a hlavně v boji nedostatkových PTŘS.
V odkazu je mimo jiné graf srovnávající průbojnost 40 mm CT s dalšími rážemi:
http://www.thinkdefence.co.uk/... Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...