BVP PUMA přijede na DNY NATO do Ostravy v nejvýkonnější verzi PUMA S1

BVP Puma; větší foto / PSM

Bojové vozidlo pěchoty (BVP) PUMA S1 bude k vidění 15 - 16. 9. 2018 v rámci akce Dny NATO 2018 v Ostravě. PUMA je jedním z účastníků výběrového řízení na nové BVP pro Armádu České republiky (AČR). Aktuálně se jedná o nejmodernější bojový a sériově vyráběný systém v kategorii BVP na světě.

Česká armáda se připravuje na nákup moderních BVP, která by měla nahradit 50 let stará bojová vozidla pěchoty BVP-2. Pokud se ministerstvo obrany rozhodne do výzbroje českých mechanizovaných jednotek zařadit BVP PUMA S1, bude mít česká armáda nejvýkonnější a nejodolnější zbraňový systém současnosti s potenciálem vývoje na dalších 40 let. Kromě přístupu k nejmodernějším technologiím, mohou navíc české firmy získat zakázky přesahující 35 mld. Kč.

„Firmy z konsorcia PSM již dnes mají v ČR výrobní podniky, které zásobují evropský trh komponenty především v automobilním průmyslu. V rámci projektu BVP PUMA chceme kvalitu českého průmyslu využít pro dodávky zbrojních systémů v rámci celé Evropy i na třetích trzích, říká Mathias Kraus, šéf obchodu a marketingu ve společnosti PSM.

BVP PUMA se již v roce 2017 úspěšně účastnila testů AČR ve Vyškově. V témže roce představilo konsorcium PSM českým podnikům program průmyslové spolupráce. Hlavní ambicí je zapojit do výroby BVP PUMA významné české firmy a využít jejich kapacit nejen pro případné dodávky pro českou armádu, ale i pro německý Bundeswehr a armády ostatních zemí EU/NATO, kdy spolupráce není limitována jen projektem PUMA. Objem vzájemné spolupráce může v horizontu 3 let přesáhnout hodnotu 35 miliard Kč. Spolupráce navíc otevírá potenciál i pro transfer nejmodernějších bezpečnostních technologií do ČR.

BVP PUMA je komplexní systémové řešení pro mechanizované jednotky. Zahrnuje logistiku, podpůrné vybavení, do funkčního celku sladěné a ověřené zbraňové systémy, elektronické systémy, výcvikové programy, simulátory, i podpůrné programy výrobce po celou dobu provozu vozidel. Jde o komplexní integrovaný bojový systém společně s tanky a bitevními vrtulníky, který vytváří mohutnou bojovou sílu.

Nejnovější verze Puma S1 pojme dvě protitankové řízené střely; větší foto / PSM

Samozřejmě jde i o propojení člověk/zbraň – tedy kompletní management situace ne bojišti. Situační poznatky vojáky jsou doplněny informacemi z SAS BVP PUMA (Situational Awareness System) a přenášena na vyšší velitelské stupně stejně jako poznatky z dalších systémů (např. UAV) se cestou BVP PUMA dostanou až k vojákovi ze sesednutého družstva vozidla.

Primární výzbroj BVP PUMA je umístěna v bezosádkové, dálkově ovládané, balisticky silně chráněné a plně otočné věži PUMA. Tvoří ji především plně stabilizovaný 30 mm automatický kanón MK30-2/ABM (certifikován je i kanon ráže 35 mm), odpalovací zařízení kompletu MELLS s protitankovými řízenými střelami SPIKE-LR a dále s 5,56 nebo 7,62 mm spřaženým kulometem. Pro vozidlo je dále od roku 2020 plánována samostatná zbraňová stanice 40 mm automatického granátometu pro ochranu vozidla především proti napadení ze zadní části, která bude obsluhována nezávisle na věži vozidla z prostoru roje.

Zkratka ABM u kanonu znamená Air-Burst-Ammunition. Jedná se o schopnost ničit cíle střepinami nebo integrovanými wolframovými prvky programovatelnou municí v přesně určeném místě a čase vzhledem k pohybu cíle i vypáleného granátu. Umístění senzoru úsťové rychlosti až za ústím hlavně zajišťuje bezkonkurenční přesnosti střelby díky tomuto jedinečnému umístnění senzoru úsťové rychlosti.

Podvozek BVP PUMA má široké váhové rozpětí od 31,5 do 43 tun, které dává velké možnosti pro doplňkové vybavení a tzv. mission-kits, stejně jako pro modernizační projekty v budoucnu. Balistická a proti-minová ochrana je řešena dvoustupňově. Základní je určena do misí s nižším rizikem ohrožení a pro výcvik, přičemž v této konfiguraci „A" (Air Transportable) je možné BVP PUMA přepravovat letecky.


Power-pack BVP Puma; větší foto / PSM

Pro bojové operace v prostředí s těžkými a protipancéřovými zbraněmi je určen druhý stupeň ochrany „C" (Combat) zahrnující boční ochranné segmenty. Díky této unikátní konstrukci a nejmodernější balistické ochraně mají vojáci a posádka mnohem větší šance na přežití v případě zásahu vozidla. Vozidlo jako takové bylo konstruováno pro budoucí konflikty, tedy proti moderním protitankovým zbraním, k bojovým operacím v „urban areas" a též pro mírové mise v rámci aktivit OSN.

BVP PUMA se vyznačuje i mimořádnou mobilitou srovnatelnou s tanky nejnovější generace. Je to dáno především konstrukcí podvozku s hydropneumatickým odpružením. To zajišťuje jednoznačně nejvyšší balistickou ochranu vozidla proti protitankovým minám nebo IED, tedy zejména ochranu života vojáků/vojákyň AČR v misích všeho typu. Podvozek je díky tomu stabilním univerzálním základem pro širokou paletu modifikací obrněných vozidel do budoucna. Pohonná soustava zaručuje BVP PUMA velmi dobrý poměr výkonu k hmotnosti činící 25 kW/t, jenž nemá konkurenci.

Vývoj vozidla začal v roce 2002, první prototyp byl představen v roce 2005. Po deseti letech velmi intenzivního testování jej roku 2015 zařadil do výzbroje německý Bundeswehr. BVP PUMA je zcela nová bojová platforma s výhledem životnosti minimálně na dalších 40 let. Hlavní předností je bojová síla a ochrana osádky.

Konsorcium PSM je společný podnik dvou největších německý zbrojovek: KMW a Rheinmetall.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách německé firmy KMW (Krauss-Maffei Wegmann) v ...

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně dokončily kvalifikaci protitankových řízených střel ...

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program kontinuálního vylepšování bojových schopností BVP ...

ROZHOVOR: Nákup BVP PUMA a modernizace českého průmyslu

Armáda České republiky připravuje nákup minimálně 210 pásových bojových vozidel, většinu ve verzi ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • moryk
  10:12 16.10.2018

  bredy:
  "zajimavy" a "objektivni" clanek, PL opet potvrdily svoji povest... :-)

  bredy:
  "zajimavy" a "objektivni" clanek, PL opet potvrdily svoji povest... :-)

 • bredy
  09:29 16.10.2018

  Zahlédl jsem zajímavý článek. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zahlédl jsem zajímavý článek. https://www.parlamentnilisty.c...
  Skrýt celý příspěvek

 • Talvi
  21:29 04.10.2018

  Nedávno se tu řešila zajímavá věc- nosnost mostů u nás. Už nevím přesně kde, plácnu to sem. Vypadá to, že se blýská na lepší časy. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nedávno se tu řešila zajímavá věc- nosnost mostů u nás. Už nevím přesně kde, plácnu to sem. Vypadá to, že se blýská na lepší časy. https://www.novinky.cz/domaci/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:19 18.09.2018

  Trener:
  no němci jej koncipovali pro masovou výrobu - tedy aby byl levný. vyrobili jich opravdu velký počet a tak se po konci studené války dostaly úplně všude a za pár šupů. Krom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trener:
  no němci jej koncipovali pro masovou výrobu - tedy aby byl levný. vyrobili jich opravdu velký počet a tak se po konci studené války dostaly úplně všude a za pár šupů. Krom motoru je velice dobrý kanón a optika (a podobně). Později i docela slušná balistická odolnost. Oproti Abramsu je hodně důležité, že korba je hodně velká a prostorná. V budoucnu se tak do ní může přesunout hodně věcí (i osádka) což třeba u Abramsu nejde. Věž a uložení munice na Leopardu má docela zastaralý koncept (leč funkčí) - v budoucnu se má objevit zcela nová bezosádková věž (s laufem 130 mm), tak výhoda Leopardu je v tom, že korba vše potřebné pojme. pro představu, tak u Abramsu by to nebylo možné (leda že by všechno ovládal jeden člověk - dnes na místě řidiče). Leclerc by byl na tom o něco lépe, ale ne o moc. To je asi i důvod, proč KNDS postavilo slepenec Leopardu a Leclercu. Dalším krokem by mohlo být překopání právě trupu Leopardu pro usazení 2 členů osádky (max 3). Ten Leopard je právě překvapivě nadčasová konstrukce - jak se zdá
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  19:21 17.09.2018

  Nevím, jaká je taktika nasazení BVP v boji, ale ta nám nabízená BVP (asi krom Pumy) mně připadají pěkně vysoké a já bych se bál v tom být, že mně "ustřelí hlavu". BVP 1,2 je asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, jaká je taktika nasazení BVP v boji, ale ta nám nabízená BVP (asi krom Pumy) mně připadají pěkně vysoké a já bych se bál v tom být, že mně "ustřelí hlavu". BVP 1,2 je asi zas extrém z opačný strany, takže ideál asi něco mezi tím. Jak tady píšete tank Ambrams je relativně nízký, na rozdíl od Leo 2. Oba typy vznikly ve stejné době, tak mně M1 připadá víc propracovanější z hlediska předního šikmého pancéřování věže a asi i korby. Čím to, že Leo 2 byl v Evropě úspěšnější? Kvůli pohonu, nebo i něčím dalším?
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:22 17.09.2018

  juhelak:
  :-D to jo, Golem je fakt trefný :-D
  pokud jde o politiky, tak sice se měnil ministr, ale náměstek Koštoval je pořád ve funkci, tak času měl dost - byl ve funkci už za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelak:
  :-D to jo, Golem je fakt trefný :-D
  pokud jde o politiky, tak sice se měnil ministr, ale náměstek Koštoval je pořád ve funkci, tak času měl dost - byl ve funkci už za Stropnického. Teď už jen aby se ministr Metnar domluvil s premiérem Babišem, kdy začít řešit samotný nákup - nebo dál mlžit. Vzhledem k tomu, že nákup musí schválit poslanecká sněmovna, a projednávání zatím není ohlášeno (jak zmínil poslanec za ODS), tak čekám že se bude řešit nejdřív v prosinci 2018.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  13:07 17.09.2018

  Rase: pokud by byl vítez jisty tak verim ze si ho vybrali vojáci..Politici ještě nemeli moc casu si vybrat..pokud by to šlo od vojáků tak pak nemame moc oduvodneni nasledny vyber ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: pokud by byl vítez jisty tak verim ze si ho vybrali vojáci..Politici ještě nemeli moc casu si vybrat..pokud by to šlo od vojáků tak pak nemame moc oduvodneni nasledny vyber kritizovat :)
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  13:06 17.09.2018

  hm ono by to asi i šlo..z hlediska unifikace..ale k lynxu nebo pumě bych radši viděl klidně staršího leoparda

  U těch bvp/tanků by muselo byt nějaká opravdu dobra AO minimálně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hm ono by to asi i šlo..z hlediska unifikace..ale k lynxu nebo pumě bych radši viděl klidně staršího leoparda

  U těch bvp/tanků by muselo byt nějaká opravdu dobra AO minimálně zpředu. aby to nepustilo tankovou munici ani kumulované hlavice..protože tohle trefit na dalku je mnohem snazší a nejaké sklouznuti po korbe na rozdíl od tanku taky moc nezafunguje..
  takze pokud stredni tank na podvozku bvp tak level 6 z předu a AO.

  Jinak mnohdy ty bvp nevypadaji uplne krasne..ale v nasem maskovanim, 3D sítěmi a nejakym oblozenim pytli z pískem taky nabere trochu koule..pro lynkxe by se pak hodilo oznaceni CZ Golem. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:48 17.09.2018

  Ludra:
  osobně začínám brát jako favority tendru Pumu a CV90 s osádkovou věží. Tedy pokud jde o technickou stránku vozidel. Politický a ekonomický aspekt (provoz, návratnost a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ludra:
  osobně začínám brát jako favority tendru Pumu a CV90 s osádkovou věží. Tedy pokud jde o technickou stránku vozidel. Politický a ekonomický aspekt (provoz, návratnost a získané technologie atd.) by možná upřednostnily jiná vozidla a bude hodně důležitý. Beztak už je ale vítěz jasný a už se jen dopilovává dokumentace (zdůvodnění).
  Skrýt celý příspěvek

 • Ludra
  11:42 17.09.2018

  Lynx i ASCOD působí na živo jako jedno velké pozlátko, byť jde o stroje "s nedokončeným vývojem". Má očekávání byla zřejmě přespříliš vysoká a výsledným dojmem je celkové zklamání ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lynx i ASCOD působí na živo jako jedno velké pozlátko, byť jde o stroje "s nedokončeným vývojem". Má očekávání byla zřejmě přespříliš vysoká a výsledným dojmem je celkové zklamání :(
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:41 17.09.2018

  juhelak:
  přišlo mi vtipné, jak se pořád mluví o tom, že MBT jsou moc velké a budoucnost je ve vozidlech palebné podpory. Když si člověk k nim stoupne a pak jde k Abramsu, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelak:
  přišlo mi vtipné, jak se pořád mluví o tom, že MBT jsou moc velké a budoucnost je ve vozidlech palebné podpory. Když si člověk k nim stoupne a pak jde k Abramsu, tak právě Abrams je oproti nim prcek (!) U Leopardu to ještě tak nebije do očí, jelikož je starší a má vyšší strop korby, ale právě Abrams má krásně nízký spodek a vlastně i poměrně nízkou věž. Celkově na mě udělal Abrams dojem - čekal jsem velkou krávu.

  ps. Leopard letos zase parádně tůroval motor - hodně sranda pro lidi co stáli za ním :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:27 17.09.2018

  kdyz vidím ty bvp s tankovym kanonem. krom provozní ceny nevim o nejake vyhode.. takovy lehky tank na podvozku lynx..ten by tam byl jak obří terč ..ty siluety bvp jsou pro tank ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kdyz vidím ty bvp s tankovym kanonem. krom provozní ceny nevim o nejake vyhode.. takovy lehky tank na podvozku lynx..ten by tam byl jak obří terč ..ty siluety bvp jsou pro tank opravdu nevhodne. to by museli ten podvozek nejak prekopat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  10:01 17.09.2018

  Jirosi:

  Tak asi takto by to opäť s tou obranou dopadlo: Jura99 Datum: 17.09.2018 Čas: 08:33

  Jirosi:

  Tak asi takto by to opäť s tou obranou dopadlo: Jura99 Datum: 17.09.2018 Čas: 08:33

 • Panmates
  09:43 17.09.2018

  Rase
  Ta prezentace byla výborná pokud by Rheinmetall nabízel rodinné kombíky,Ale on prodává zbraně.Ta snaha udělat dojem na návštěvníky dnů Nato mě přišla trochu divná oni si jeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Ta prezentace byla výborná pokud by Rheinmetall nabízel rodinné kombíky,Ale on prodává zbraně.Ta snaha udělat dojem na návštěvníky dnů Nato mě přišla trochu divná oni si jeho zboží nekoupí ani neovlivní nákup pro AČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:26 17.09.2018

  Panmates:
  pro mě byl Lynx velkým zklamáním, taky jsem čekal že bude jezdit ona těžká verze KF41 - u kterého mělo smysl sledovat, jak zvládá terén. Místo toho jen vytáhli krátkou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Panmates:
  pro mě byl Lynx velkým zklamáním, taky jsem čekal že bude jezdit ona těžká verze KF41 - u kterého mělo smysl sledovat, jak zvládá terén. Místo toho jen vytáhli krátkou verzi navíc jen s lehkou věží - tedy v terénu by si vedl úplně stejně starý Marder... navíc na Lynx se muselo dost dlouho čekat, než se rozjel - nevím zda měl poruchu a nešel nahodit, nebo se osádka někde zdržela, moc dobrý úvod to ale nebyl...
  Nutno přiznat, že vzhled Lynxe byl opravdu impozantní, skvěle vybrané místo atd. Pořád se ale nemůžu zbavit dojmu, že je to celé jen taková "Potěmkinova vesnice" - snad to tak v reálu není a je to kvalitní stroj (nevím). Rheinmetall se očividně umí prezentovat a reklamu nepodcenili, to ale zvládá i BAE s CV90 (na Idetu měli prezentaci nejlepší), tentokrát jaksi nic
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:33 17.09.2018

  Arthur: to jsou tlachy vhodné na smuteční řeč nad hromadným hrobem. Účelem státu není obětovat své občany ve válce za každou cenu, ale hledat a najít cestu jak své občany zachovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arthur: to jsou tlachy vhodné na smuteční řeč nad hromadným hrobem. Účelem státu není obětovat své občany ve válce za každou cenu, ale hledat a najít cestu jak své občany zachovat při životě a nad nepřítelem vyhrát vojensky či nevojensky. Máš pocit, že tehdejší nepřítel, Němci vyhráli ? Prohráli co mohli, vítězné bitvy zvládli obvykle díky nečekanému přepadaní bez vyhlášení války, jakmile se napadený otřepal z první rány, dostávali těžce na frak. Není umění bojovat ztracenou válku, umění je správně odhadnout budoucnost a zařídit se podle toho, což se Benešovi v roce 1938 velmi přesně povedlo a zbytku světa tragicky nepovedlo (dokonce vč. samotného Hitlera). Tím z mé strany končím OT.
  Skrýt celý příspěvek

 • Panmates
  08:15 17.09.2018

  Moc nerozumím veliké reklamě kterou se Rheinmetall snažil zviditelnit Lynx,
  Letecká přeprava Ruslanem ,dva stroje na dnech Nato .Paradoxně ten který dovezli
  letecký byl jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Moc nerozumím veliké reklamě kterou se Rheinmetall snažil zviditelnit Lynx,
  Letecká přeprava Ruslanem ,dva stroje na dnech Nato .Paradoxně ten který dovezli
  letecký byl jen vystaven.Rheinmetall do musel investovat hodně financí,na koho ta reklamní akce byla zacílena.To samé si myslím o prezentaci ASCODU. Mám zato že AČR si už vybrala a čeká se jen na schválení.
  Skrýt celý příspěvek

 • royal
  22:14 16.09.2018

  Rase: souhlas, puma byla fakt zastrčená, objevil jsem ji jen náhodou a titus s danou mě mile překvapil svou velikostí. Jinak ten lynx je fakt kráva, ale je hezka a budí respekt, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: souhlas, puma byla fakt zastrčená, objevil jsem ji jen náhodou a titus s danou mě mile překvapil svou velikostí. Jinak ten lynx je fakt kráva, ale je hezka a budí respekt, zarímco s pumy mám dojem poŕádného vozidla do terénu a na boj, lynx je ideal tak do mesta a na prehlidku, v terenu si ho kvuli jeho velikosti moc predstavit neumim, ale rozhodne bych byl rad, kdyby tendr na bvp vyhrala puma nebo lynx, ascod se 120mm kanonem byl jak hora a to byl jen ve vip casti a cv 90 se 120, ktery tam udajne mel byt, jsem nenasel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  22:07 16.09.2018

  Jura99:

  Nie je podstatné rozoberať taktiku pozičnej vojny vs Blitzkrieg a ktorá sa logicky ako prevratná v tej dobe presadila čo vôbec neznižuje fakt samotných obrancov a ich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:

  Nie je podstatné rozoberať taktiku pozičnej vojny vs Blitzkrieg a ktorá sa logicky ako prevratná v tej dobe presadila čo vôbec neznižuje fakt samotných obrancov a ich neúspešnej snahy brániť sa. Vôbec to nie je podstatné pre tretiu stranu, ktorá sa nebránila a vždy v histórii 20st. keď bolo treba zabrať (až na SNP, ... Antropoid) zlyhali... Proste historické fakty.


  Jirosi:

  Súhlasím!
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:06 16.09.2018

  Panmates:
  když si člověk vezme, jak ta Puma byla neskutečně zastrčená, tak je úžasné, že k ní vůbec došli... :)
  Drtivá většina lidí viděla jen Lynx, jak říkají "tank", který byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Panmates:
  když si člověk vezme, jak ta Puma byla neskutečně zastrčená, tak je úžasné, že k ní vůbec došli... :)
  Drtivá většina lidí viděla jen Lynx, jak říkají "tank", který byl hned u vstupu, a z toho byli hotoví. To že to je stodola široká "jako je dlouhý LT-38" (přeháním schválně), tak nějak nevadí :-D U Pumy bylo super, že si šlo sednout za knipl (Lynx byl zapáskovaný). Hodně škoda, že nebylo CV90 (ani verze tank), teda alespoň jsem je neviděl ve veřejné části. Nechci jen rýpat, ale ta Pumu je pořád nejvíc "vojácká". Po všech těch vozidlech mi přišel neskutečně super Titus (nakonec není tak vysoký a gigantický).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  20:27 16.09.2018

  Arthur: slysim poprve, ze by se FR hrdisky branila, naopak byla prikladem, kdy se silnejsi necha porazit slabsim, protoze nema vuli se branit. PL bylo zase prikladem nezdraveho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arthur: slysim poprve, ze by se FR hrdisky branila, naopak byla prikladem, kdy se silnejsi necha porazit slabsim, protoze nema vuli se branit. PL bylo zase prikladem nezdraveho sebevedomi, jejich armada byla slabsi nez nase o rok drive, presto machrovali ze Nemce roznesou. Neroznesli a navic krute zaplatili, na pocet obyvatel meli nejvetsi ztraty. To ma byt vzor nebo duvod k hrdosti ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  17:01 16.09.2018

  Panmates
  Rozhodně vybral dobře :-)

  Panmates
  Rozhodně vybral dobře :-)

 • Panmates
  16:50 16.09.2018

  Premiér si už vybral

  https://www.lidovky.cz/foto.as...

  Premiér si už vybral

  https://www.lidovky.cz/foto.as...

 • Jirosi
  13:06 16.09.2018

  Arthur: Je to jen na nás(vás) zda chceš pokračovat v tradici nebránění, nebo v tradici hrdého národa.

  Arthur: Je to jen na nás(vás) zda chceš pokračovat v tradici nebránění, nebo v tradici hrdého národa.

 • Arthur
  12:43 16.09.2018

  oprava Arthur Datum: 16.09.2018 Čas: 12:26:

  nie konjukciu, ale správne znie koreláciu.

  oprava Arthur Datum: 16.09.2018 Čas: 12:26:

  nie konjukciu, ale správne znie koreláciu.

 • Arthur
  12:26 16.09.2018

  Jura99:

  Nechcem sa pustat do tychto debat len upozornim na konjukciu a nie kauzalitu tj. Poliaci a Francuzi sa hrdinsky branili a boli porazani protivnikom v pripade Polska ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:

  Nechcem sa pustat do tychto debat len upozornim na konjukciu a nie kauzalitu tj. Poliaci a Francuzi sa hrdinsky branili a boli porazani protivnikom v pripade Polska pritivnikmi ci uz kvantitou alebo kvalitou ci ich kombinaciou s technikou ruku v ruke s taktikou Blitzkrieg, takze ak to subsumujem na dany priklad, oni kedze sa branili v pripade lepsej techniky a kvality generality maju v buducnosti sancu takze ich vydavky na armadu su logicke. My to vzdy bez ,,vystrelu,, obkecame okolnostami a pod. preco sa nebranit...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  10:05 16.09.2018

  Arthur: něco ve smyslu, že nemá smysl příliš investovat do obrany, protože nám v letech 38 a 68 stejně k ničemu nebyla? Asi není na světě stát, který by rezignoval na svou obranu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arthur: něco ve smyslu, že nemá smysl příliš investovat do obrany, protože nám v letech 38 a 68 stejně k ničemu nebyla? Asi není na světě stát, který by rezignoval na svou obranu, že stejně nemá smysl. ČSR měla smůlu v tom, že se v roce 38 i 68 stala terčem nejmocnějších nepřátel té doby, to by neustál nikdo (což se také ukázalo, během WWII padla FR a nebýt La Manche padla by i VB a nebýt dodávek a posílání vlastních lidí v houfech na smrt padl by i SSSR). Že by třeba dnešní Francie zrušila armádu, kvůli minulým porážkám ve WWII, Indočíně, Alžíru atd. ? Nebo Polsko ? Vždyť také v obraně neuspěli a navíc ztratili pětinu obyvatel.
  S těmi UAZ a LR samozřejmě souhlas, ale podobně nelze omlouvat, že nevadí když vaše BVP prostřelí velkorážný kulomet, samozřejmě to vadí, tím spíš že se jejich modernizací nic neušetřilo, pokud je tedy nehodláte provozovat dalších 20-30let.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  23:37 15.09.2018

  Ta lehká věž je obecně docela zajímavá, co jsem koukal, tak KMW má v nabídce i věž IWS-35. Na BVP by asi vypadala slabě, ale zase si říkám, že jde v klidu osadit na Pandur. Vlastně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ta lehká věž je obecně docela zajímavá, co jsem koukal, tak KMW má v nabídce i věž IWS-35. Na BVP by asi vypadala slabě, ale zase si říkám, že jde v klidu osadit na Pandur. Vlastně na Lynxu a Ascodu (tedy krabicovitých mašinách) dost vynikne právě lehká věž. Bonusem by mohl být přechod na ráži 35 mm (bylo by to super, byť asi není reálné). Němci těch lehkých věží nabízejí docela dost a v kombinaci s PTŘS by byly hodně zajímavé.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:53 15.09.2018

  Tak sem sedel v Pume, mam 188 cm a v pohode - pokud ACR nehodla zavest Pickelhaubny misto prileb, nebo si budou vojaci pod zadkem vozit cihly. Lynx KF31 s lehkou vezi je hodne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak sem sedel v Pume, mam 188 cm a v pohode - pokud ACR nehodla zavest Pickelhaubny misto prileb, nebo si budou vojaci pod zadkem vozit cihly. Lynx KF31 s lehkou vezi je hodne zajimavy, ASCOD-tank je fakt masivni monstrum i oproti MBT, ale pekne. U lynxe se furt nemuzu zbavit divneho pocitu :)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:03 15.09.2018

  skelet, a já píšu něco jiného :-O ???

  skelet, a já píšu něco jiného :-O ???

 • skelet
  17:29 15.09.2018

  Kolt: nevšiml jsem si, že bychom měli statisícovou armádu jako Rusko. My jsme spíše v pozici Izraele. Tedy v pozici každé družstvo se počítá.
  BVP-1/2 je pro nás prostě passé. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: nevšiml jsem si, že bychom měli statisícovou armádu jako Rusko. My jsme spíše v pozici Izraele. Tedy v pozici každé družstvo se počítá.
  BVP-1/2 je pro nás prostě passé. Pokud chceme najít něco levného pro přepravu výsadku, tak je zde G5 nebo ukecat Izrael pro přestavbu T-72 a lá Achzarit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  16:30 15.09.2018

  KOLT & jura99

  Vy to vidíte zo svojho pohľadu a OS SR (Pozemné sily) zrejme zo svojho. Ja to beriem ako fakt, z ktorým treba pracovať pričom vynaložené prostriedky pri predikcii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT & jura99

  Vy to vidíte zo svojho pohľadu a OS SR (Pozemné sily) zrejme zo svojho. Ja to beriem ako fakt, z ktorým treba pracovať pričom vynaložené prostriedky pri predikcii potencionálneho nepriateľa (ale aj v spojení s historickými skúsenosťami (faktami) "bránenia" vlasti 1938, 1968) sú z môjho pohľadu z hľadiska hodnoty za peniaze efektívne a hospodárne a to, že Vy máte iný názor o tom je predsa diskusia.

  Ja napr. by som neposadil živí lidi, obvykle něčí otcové či synové do terénnych automobilov ako sú UAZ 469 či Land Rover Defender 110SW, bez adekvátnych prvkov pasívnej a aktívnej bezpečnosti 21. st. - vtedy si spomeňte kto si kam sadá a kde je vyššia pravdepodobnosť zranení atď. ... (pozor teraz nemyslím tých pár kusov špeciálnych verzii z nich odvodených).

  P.S. akurát sledujem Dni NATO a aj ukážky pozemných síl pre verejnosť (deti) tak ešte k téme prikládám (berte to teda s rezervou aj jedno aj druhé) ukážku na Tankovýh dňoch Laugarício 2018 tj. útoku troch BVP-M a T-72M1, ktorú som dnes našiel na nete.

  link: https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:17 15.09.2018

  Arthur, jak vy tak my jsme tam poslali nepříliš úžasnou techniku, to prostě neokecáte, sestimsmiř. A s tím, že BVP-1/2 prostě dneska nejsou vozidla do první linie, to dobře popsal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arthur, jak vy tak my jsme tam poslali nepříliš úžasnou techniku, to prostě neokecáte, sestimsmiř. A s tím, že BVP-1/2 prostě dneska nejsou vozidla do první linie, to dobře popsal Jura99. Možná bychom s třemi mechanizovanými brigádami s BVP-2 dokázali to samé co s jednou s Pumami. Ale a) stálo by to mnohem víc, b) kde bychom na to asi sebrali lidi? Pochopte už konečně, že limit dnes nejsou peníze, ale počet lidí. Pokud bychom vyhlásili všeobecnou mobilizaci, bude to obráceně, ale to je jiná story.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  07:51 15.09.2018

  Dokud se bavíme o nákupu 1 vs 1, tak pak musíme pořizovat to lepší. Až budeme nakupovat 1x(moderní bvp) vs 3x(5x) BVP 2, pak má smysl uvažovat BVP2.
  Jenže kolik jich CR/SK ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dokud se bavíme o nákupu 1 vs 1, tak pak musíme pořizovat to lepší. Až budeme nakupovat 1x(moderní bvp) vs 3x(5x) BVP 2, pak má smysl uvažovat BVP2.
  Jenže kolik jich CR/SK nakupovala/nakoupila... minimální počet 1:1.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:54 14.09.2018

  Arthur: takto nějak by to řekl politik, ale zůstaňme u technických parametrů. Pochopte, že si do toho sednou živí lidi, obvykle něčí otcové či synové a mohou jít do ostré akce. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arthur: takto nějak by to řekl politik, ale zůstaňme u technických parametrů. Pochopte, že si do toho sednou živí lidi, obvykle něčí otcové či synové a mohou jít do ostré akce. Komu stálo za to ušetřit či spíš ani neušetřit a posadit lidi do vozidla, které má (pokud se nepletu) Stanag 4569 level 3, když třeba Puma má level 6 ? Bavíme se o odolnosti proti zásahu střelou do 7.62×51mm u vašeho BVP-M vs. odolnosti proti zásahu granátem 30mm u Pumy. To už je sakra velký rozdíl a jde o ničím neodůvodnitelné vystavování lidí riziku zbytečného zranění či smrti. Už se to tu píše po X-té a bohužel to stále nechápete, ale modernizace BVP-M a jejich nasazení v prvním sledu jsou vyhozené peníze a hazard se životy. Byl to hloupý nápad vrážet do BVP-1/2 peníze a tvrdit, že zastanou totéž co moderní vozidla.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  14:12 14.09.2018

  KOLT:

  To čo sme poslali obe krajiny do Pobaltia je proste ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:

  To čo sme poslali obe krajiny do Pobaltia je proste fakt...
  https://m.facebook.com/story.p...

  https://defence-blog.com/army/...

  A netreba Našu (ČR / SR) prítomnosť v Pobaltia dehonestivat, pretože Oni sú aj za tento príspevok vdacni a pri počtoch spojeneckých vojsk, ktoré sú tam dislokovane nejde ani tak či tam je 12ks BVP-2 a 2ks BVP-M alebo prípadne v budúcnosti nebodaj 14ks BOV 8x8 Patria AMV SK alebo 14ks IFV Puma alebo 14ks konskej kavalerie atď., ale v úplne niečom inom...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:39 14.09.2018

  Arthur, tím použtím BVP-M v Pobaltí bych se raději moc nechlubil, to je něco jako jako ty naše minomety na tatrovkách...

  skelet, nic proti, ale takové Rusko s nimi také ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arthur, tím použtím BVP-M v Pobaltí bych se raději moc nechlubil, to je něco jako jako ty naše minomety na tatrovkách...

  skelet, nic proti, ale takové Rusko s nimi také počítá...
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  22:46 13.09.2018

  skelet:

  Tak min OS SR používa BVP-M a BPsV nielen v SR, ale dva BVP-M sú aj v Pobaltí - Lotyšsku v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti (eFP) NATO. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet:

  Tak min OS SR používa BVP-M a BPsV nielen v SR, ale dva BVP-M sú aj v Pobaltí - Lotyšsku v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti (eFP) NATO.

  http://www.armadninoviny.cz/sl...
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...

  Takže áno, sú na konci čtvrtiny 21.století sú modernizované BPsV "Svatava" a BVP-M najmodernejšou súčasťou jednej z armád (ozbrojených síl) NATO. Proste to je fakt :-)

  P.S. apropo v pondelok je spoločné zasadnutie vlád SR a ČR v Košiciach po ktorých chce MO SR predstaviť ďalšie zámery. (že by niečo s AČR)
  https://www.ta3.com/clanok/113...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:06 13.09.2018

  My diskutujeme, zda to může mít vyšší cenu, než je cena šrotu a skladovnýho. Výsadek do toho výhledově moc ani necpem...

  Nadruhou stranu, když uvážíme dobu, za kterou se podaří ...
  Zobrazit celý příspěvek

  My diskutujeme, zda to může mít vyšší cenu, než je cena šrotu a skladovnýho. Výsadek do toho výhledově moc ani necpem...

  Nadruhou stranu, když uvážíme dobu, za kterou se podaří zavést nová Bevka, možná to stejně vyjde na nějakou repasi... jaku u Mi-24 (které už taky nikdo nechtěl).
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:55 13.09.2018

  Vy jako fakt diskutujete nad možnostmi použití BVP-1/2 na konci čtvrtiny 21.století?
  To je schopno nasazení leda v rámci občanské války nebo na potlačování vzpour v imigračních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vy jako fakt diskutujete nad možnostmi použití BVP-1/2 na konci čtvrtiny 21.století?
  To je schopno nasazení leda v rámci občanské války nebo na potlačování vzpour v imigračních táborech. A to ještě s otazníkem.
  Smysl to má leda jen jako raketový stíhač tanků, nosič protiletadlových střel, minometu ráže 81mm, nosič speciálních nástaveb. Ale šmarja, hlavně do toho necpěte výsadek.
  Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  18:48 13.09.2018

  to: Luky,Jirosi
  Tak já bych staré pardály také nepodceňoval, poslední cvičení které jsem zažil dokázalo že záložáci (průměr 40let) po týdnu fungovali lépe než záklaďáci na konci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to: Luky,Jirosi
  Tak já bych staré pardály také nepodceňoval, poslední cvičení které jsem zažil dokázalo že záložáci (průměr 40let) po týdnu fungovali lépe než záklaďáci na konci druhého roku (pochopitelně nelze srovnávat s dnešní profi armádou). Kdyby k něčemu došlo, mají podle mě starší ročníky s rodinou a dětma hodně velkou motivaci a i když už neuběhnem stovku za ,,deset", věřím že by jsme ještě kus práce odvedli. Však by proti nám nestáli také jen samí supermani. Konec konců, lidi z aktivních záloh zrovna letos ukázali že jim to jde docela dobře, s trochou nadsázky si dovolím tvrdit že jen z lidí (stará parta) co se scházíme na střelnici by se jedna funkční rota ,,veteránů" složila jako nic. Samozřejmě pokud by na něco takového byl vůbec čas, dnes jde vše strašně rychle.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:24 13.09.2018

  no myslel jsem například použití jako mobilní "pevnůstku" s 30mm...v konfliktech se celkem běžně používali i nepojízdné věžičky zničených BVP a BRDM jako stacionární palposty.
  Kde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no myslel jsem například použití jako mobilní "pevnůstku" s 30mm...v konfliktech se celkem běžně používali i nepojízdné věžičky zničených BVP a BRDM jako stacionární palposty.
  Kde to najdeš, takovou levnou 30mm nebo 12,7..a když máš na to i sklady s municí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:14 13.09.2018

  Luky: Jestli myslíš nasazení jako bylo u Svobodné Evropy, tak na to ti stačí betonové bloky. Na to nepotřebuješ vozidlo s posádkou.

  Luky: Jestli myslíš nasazení jako bylo u Svobodné Evropy, tak na to ti stačí betonové bloky. Na to nepotřebuješ vozidlo s posádkou.

 • Luky
  17:36 13.09.2018

  Když říkáš všechny, tak kolik to je?

  Ostraha hranice, čekpointů nebo objektů, o které psal Kazd fakt není o složitém manévrování mechanizovaných čet.

  Určitě se všichni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když říkáš všechny, tak kolik to je?

  Ostraha hranice, čekpointů nebo objektů, o které psal Kazd fakt není o složitém manévrování mechanizovaných čet.

  Určitě se všichni nepřeškolují, jak myslíš, že dlouho lidi v armádě průměrně vydrží..
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:31 13.09.2018

  Luky: Ti se snad přeškolují na nové BVP. Jedna posádka jeden stroj. Těžko dva.

  "Když nebudeš potřebovat nějaké manévry ve formacích, budou schopni za chvíli do akce."

  O tom, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Ti se snad přeškolují na nové BVP. Jedna posádka jeden stroj. Těžko dva.

  "Když nebudeš potřebovat nějaké manévry ve formacích, budou schopni za chvíli do akce."

  O tom, ale snad bojové nasazení je. Ne, o tom to nastartovat a vyjet z garáže.

  "A hlavně, pro kolik strojů by asi potřebovali posádky?"

  Pokud se bavíš o mobilizaci, tak snad všechny ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:38 13.09.2018

  ...a hlavně taky budeš mít 15 let relativně mladých profi posádek z těch aktivních strojů.

  ...a hlavně taky budeš mít 15 let relativně mladých profi posádek z těch aktivních strojů.

 • Luky
  16:09 13.09.2018

  Nevím, kde to bylo, ale někdo vzpomínal, kolikrát ho nechali vystřelit z Pádla. Pár ran aby nevošoupal...šetřilo se vždycky.
  Řídit Bevko1,2 není tak složitý a vystřelit jakbysmet. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, kde to bylo, ale někdo vzpomínal, kolikrát ho nechali vystřelit z Pádla. Pár ran aby nevošoupal...šetřilo se vždycky.
  Řídit Bevko1,2 není tak složitý a vystřelit jakbysmet. Když nebudeš potřebovat nějaké manévry ve formacích, budou schopni za chvíli do akce. Řemeslně jsou starší ročníky jinde než mladí mechanici, kteří tak možná píchnou diagnostiku a vymění blok.
  A hlavně, pro kolik strojů by asi potřebovali posádky?
  Skrýt celý příspěvek

 • Pla-men
  16:07 13.09.2018

  Válka v Sýrii je především občanská. Nějak si nedovedu představit, že bych v nejbližších 20 letech bojoval proti bráchovi v Praglu. Uložení ,údržba a ostraha taky dost stojí. Bvp ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Válka v Sýrii je především občanská. Nějak si nedovedu představit, že bych v nejbližších 20 letech bojoval proti bráchovi v Praglu. Uložení ,údržba a ostraha taky dost stojí. Bvp 2 byly určitě dobré stroje a ještě nějaký čas než dojde k přezbrojení budou sloužit..Ale čas se nezastaví.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:57 13.09.2018

  Luky: Nikdo tu nehodnotil jejich psychickou nebo fyzickou přípravu.
  To na co sem narážel, že někdo kdo je v 18-20.letech zdraví a tedy schopný služby, nemusí být stále schopen o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Nikdo tu nehodnotil jejich psychickou nebo fyzickou přípravu.
  To na co sem narážel, že někdo kdo je v 18-20.letech zdraví a tedy schopný služby, nemusí být stále schopen o 2-3. dekády později.

  Hodnotil sem to jak jsou schopni ovládat techniku, kterou 25. let a více neviděli v provozu. Záměrně sem uvedl, že od roku 93 se chodilo jen na 12 měsíců. Tedy schopnosti, které ti pánové dnes mají nebudou zrovna valné. Je škoda, že zrovna k tomu jste se vůbec nevyjádřil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:41 13.09.2018

  Jirosi
  Lepší než drátem do voka.
  Vojna byla tuším někdy do roku 2004, řekněme, že do roku 2000 se někdo něco ještě naučil (ale možná i potom).
  Já ty roky vyloženě plácnul, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi
  Lepší než drátem do voka.
  Vojna byla tuším někdy do roku 2004, řekněme, že do roku 2000 se někdo něco ještě naučil (ale možná i potom).
  Já ty roky vyloženě plácnul, ale 2000 (18 let + 18 = 36 let). Do cca 50+ něco málo jsou lidi klidně použitelný. Jsem za ok s profi armádou a namakaný mladý beru. Nadruhou stranu zralí chlapi mají jinak vyklidněnou náturu, zkušenosti, děti a tohle všechno pomáhá zvládat traumata. Je celkem dokázaný, že ženáči se po válečných letech byli schopni mnohem lépe zařadit do života. Na stavbách všude řemeslníci 50+ let. U nás na vokrese studuje 5 kluků instalatéra a z toho čtyři dělají reparát (před pár lety byli dva na zedníka). Je mi 41, jasně že nemám na fotbale takovou akceleraci jako mladý kluci (ale sejde se jich z 1300 lidí spádový oblasti pár), po první půlhodině bych se vyblil, ale po hodině a půl tréninku si ještě zaběhám a udělám 50 kliků a angličáky. To běžný fotbalový pupkáči nedělají, ale zápas odběhaj. Takových znám spousta...a pak taky mladý, co nepřejdou kladinu nebo nedají kotoul....
  Na hranici bys potřeboval spíš zkušenosti, než namotivovaný dravce.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:20 13.09.2018

  Luky: Od roku 90-93 18. měsíců, 93+ 12. měsiců.

  Tedy posledním co v tom strávili trochu více času už bude 43+. Doba od výcviku je 25. let. A bavíme se o dalších 10-15. letech s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Od roku 90-93 18. měsíců, 93+ 12. měsiců.

  Tedy posledním co v tom strávili trochu více času už bude 43+. Doba od výcviku je 25. let. A bavíme se o dalších 10-15. letech s tím, že za celou dobu nedošlo k oživení těchto schopností. Přitom kolik z nich je stále schopno služby?

  Kolik si reálně pomatujete z maturitních otázek....
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:56 13.09.2018

  Pozor Jirosi, každý zdroj, jak materiální tak lidský se musí počítat, nelze plýtvat.

  Např při propočtu, že máš tolik a tolik ročníků, které cvičili na BVP-2, k tomu máš určitý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pozor Jirosi, každý zdroj, jak materiální tak lidský se musí počítat, nelze plýtvat.

  Např při propočtu, že máš tolik a tolik ročníků, které cvičili na BVP-2, k tomu máš určitý počet BVP-2 a nějakou munici - a může ti vyjít, že např. ještě dvanáct let jsi schopen velice levně reaktivovat nějaké prapory. Nová bevka zatím nemáme, nikdo na nich zatím neumí. Za patnáct let třeba už mohou mít jen cenu šrotu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:51 13.09.2018

  Kolt: Jenže v nich nepojedou profesionální vojáci. Ale branci z mobilizace.

  Tedy kombinace zastaralé techniky a málo vycvičené osádky... jak to asi dopadne.

  Kolt: Jenže v nich nepojedou profesionální vojáci. Ale branci z mobilizace.

  Tedy kombinace zastaralé techniky a málo vycvičené osádky... jak to asi dopadne.

 • KOLT
  14:39 13.09.2018

  Tak kvůli jejich odvezení do šrotu bych rozhodně nebrečel. Ale nebyl bych tak skeptický ohledně jejich schopností zúčastnit se bojů proti druhosledovým jednotkám. Jiná otázka je, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak kvůli jejich odvezení do šrotu bych rozhodně nebrečel. Ale nebyl bych tak skeptický ohledně jejich schopností zúčastnit se bojů proti druhosledovým jednotkám. Jiná otázka je, jestli nejsou natolik opotřebovaná, že nemá smysl je jakkoliv opravovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:17 13.09.2018

  Ve výsledku ti na ně nepřítel stejně spáchá útok v první vlně, protože v místě nemáš dost posádek pro jejich rozptyl. Bude efektivita takového úderu drtivá.

  Ve výsledku ti na ně nepřítel stejně spáchá útok v první vlně, protože v místě nemáš dost posádek pro jejich rozptyl. Bude efektivita takového úderu drtivá.

 • Jirosi
  14:14 13.09.2018

  Kazd: No a pokud je uložíš, tak na jedno místo nepůjdou. Na každé alespoň dva hlídače *2, atd....

  Kazd: No a pokud je uložíš, tak na jedno místo nepůjdou. Na každé alespoň dva hlídače *2, atd....

 • kazd
  14:01 13.09.2018

  Pla-men:
  dokud nezačnete počítat, je to všechno jako hra na PC

  Jednoduchá matematika ...prodat BVP za cenu šrotu 4Kč za kg - za jedno dostanete tak 45 000 Kč ( mzdové náklady ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pla-men:
  dokud nezačnete počítat, je to všechno jako hra na PC

  Jednoduchá matematika ...prodat BVP za cenu šrotu 4Kč za kg - za jedno dostanete tak 45 000 Kč ( mzdové náklady jednoho úředníka MO za jeden měsíc), nebo je dát někam do haly...

  I slovenská hranice je vybavena čím píšete jen díky dotaci EU. Slováci by to nikdy nezplatili. Navíc v situaci kdy už na druhé straně plotu stojí dav, demoluje plot a háže po vás vším možným - jako to bylo na jižní hranici je vám termovize k ničemu. Tu oni nevidí a neodstrašíte je.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:44 13.09.2018

  Taky si myslím, že by na nové BVP mělo přejít co nejvíc mechanizovaných jednotek, šetřit se u některých strojů může na drahých senzorech a věži.
  Nesouhlasím ale s nutným scénářem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taky si myslím, že by na nové BVP mělo přejít co nejvíc mechanizovaných jednotek, šetřit se u některých strojů může na drahých senzorech a věži.
  Nesouhlasím ale s nutným scénářem "válka na 14 dní". V Sýrii se válčí 8 let a i když si myslím, že ani vzdáleně podobný scénář tu nesmíme dopustit, v tom konfliktu je vidět, že v delší válce se vytáhne všechno.
  Pokud budeme mít koule dotahnout nějakou domácí technologii na UGV, která by se použila na uloženky T-72, šlo by třeba i lecos portovat na další techniku, případně ji využít klasicky. Příjem ze šrotu je minimální....i když CSG by vydělala na repasi a prodeji asi slušně. Nadruhou stranu, pokud někdo propočítá, kolik by garážovné stálo a BVP-2 by nemělo potenciální využití....asi bych pro ně neplakal (i když jejich výhoda je, že jsou ještě ročníky, co na nich sloužily)
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:32 13.09.2018

  Tak onu lehkou údržbu si zasloužily BVP-2 už dávno (Němci taky teď integrují střely Spike na Mardery, byť zavádějí Pumy). Docela dlouho se budou nové BVP vyrábět a tak by bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak onu lehkou údržbu si zasloužily BVP-2 už dávno (Němci taky teď integrují střely Spike na Mardery, byť zavádějí Pumy). Docela dlouho se budou nové BVP vyrábět a tak by bylo logické, ta BVP-2 postupně vyřazovat (stejně jim končí životnost v roce 2021) a než je v případě potřeby tahat ze skladu, tak bych radši pokračoval ve výrobě nových mašin - třeba ve stejném počtu pro další těžkou brigádu (pokud budou lidi a peníze), alespoň by výroba mohla běžet plynule dál. celkově si myslím, že nových strojů by mělo být dostatek, aby nebylo potřeba ty staré krumply ukládat. V případě mobilizace budu radši běhat pěšky než jezdit v téhle rakvi. Když plácnu čísla, tak bych chtěl, aby v roce 2030 nebyly staré BVP-2 vůbec potřeba a AČR s nima nijak nepočítala. To že dneska ještě nějak živoří, ještě neznamená že budou použitelné za 10 let a víc
  Skrýt celý příspěvek

 • Pla-men
  13:18 13.09.2018

  A co s takovými stroji udělá moderní armáda nám názorně předvedlo Usa v Iráku nebo Rusko na Ukrajině

  A co s takovými stroji udělá moderní armáda nám názorně předvedlo Usa v Iráku nebo Rusko na Ukrajině

 • Pla-men
  13:07 13.09.2018

  A to nemluvím o ochotě branců do takových rakví sednout

  A to nemluvím o ochotě branců do takových rakví sednout

 • Pla-men
  13:05 13.09.2018

  Většina států naší velikosti vždycky padla do 14 dnů. Zákopové, poziční války jsou minulostí. Takže by žádný čas na exhumaci uloženek stejně nebyl. Nemluvě o výcviku ;-)

  Většina států naší velikosti vždycky padla do 14 dnů. Zákopové, poziční války jsou minulostí. Takže by žádný čas na exhumaci uloženek stejně nebyl. Nemluvě o výcviku ;-)

 • Jirosi
  13:05 13.09.2018

  Arthur: "Len potom neviem prečo sa nesústredite aj na BOV 8x8 s tým istým kanonom za 4 mil EUR..."

  Protože, pak by se ta sekce mohla jmenovat "černá kronika".

  Ohledně uložení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arthur: "Len potom neviem prečo sa nesústredite aj na BOV 8x8 s tým istým kanonom za 4 mil EUR..."

  Protože, pak by se ta sekce mohla jmenovat "černá kronika".

  Ohledně uložení BVP, at je cena jakákoliv, budou to jen vyhození peníze.
  Pokud uvažujete o domodernizaci před nasazením, není výhodnější rozjet na plno výrobu nových "BPV". Přece jen v tomhle stavu už by se stejně jednalo o nájezd na válečnou výrobu. Výcvik stejně zabere čas.
  A představa mobilizace pro službu v BVP 1/2, je přímo tragická.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pla-men
  12:58 13.09.2018

  Kazd.: Na patrolování na hranicích proti kozomrdům nepotřebujete staré bvp. Ale moderní termovizí. atd vybavené vrtulníky, lehce pancéřované Toyoty s lehkým kulometem, drony, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kazd.: Na patrolování na hranicích proti kozomrdům nepotřebujete staré bvp. Ale moderní termovizí. atd vybavené vrtulníky, lehce pancéřované Toyoty s lehkým kulometem, drony, kamery. Fakt nevím jak by jste je v pasáku naháněl. Na Leopoldov bude taiy vhodnější Pandur nebo Titus. Je to jako nechavat si po 2s.v. koně, nebo Spitfire dalších 30 let
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  12:11 13.09.2018

  Pla-men : já si dovedu představit dobu, kdy bude drát na naší hranici jako je teď v Maďarsku.
  Trvalé defilé BVP za tím plotem bude mít dostatečný význam.
  Na to nepotřebujete ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pla-men : já si dovedu představit dobu, kdy bude drát na naší hranici jako je teď v Maďarsku.
  Trvalé defilé BVP za tím plotem bude mít dostatečný význam.
  Na to nepotřebujete žádnou zkušenou posádku na úrovní původní posádky AČR.

  V podstatě kdyby se v roce 2014 u afrických břehů motalo pár starých člunů s kulometem, žádná migrační vlna by nevznikla....není to o nákladech a technice, je to o odvaze vystřelit aspoň do vzduchu.
  Taková vzpoura v Leopoldově je krásnou ukázkou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pla-men
  11:57 13.09.2018

  Kolt: Pokud se případný konflikt s Ruskem dostane do fáze který popisujete, bylo by rozumnější nafasovat Atombordel než staré bvp. Souhlasím s Rase , ze je to vyhazování peněz.. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: Pokud se případný konflikt s Ruskem dostane do fáze který popisujete, bylo by rozumnější nafasovat Atombordel než staré bvp. Souhlasím s Rase , ze je to vyhazování peněz.. Rase: cv 90120 vypada fakt zajímavě, jsem zvědav i na živo. Možná by to byla alternativa než budou leo3 :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  11:42 13.09.2018

  KOLT:

  Presne tak, preto som aj Jura99 písal, že to čo písali v ATM 8/2018 o 2A42 vs MK30 s programovatelnou municí atď. je predsa nasimulovať s potencionálnym protivníkom a ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:

  Presne tak, preto som aj Jura99 písal, že to čo písali v ATM 8/2018 o 2A42 vs MK30 s programovatelnou municí atď. je predsa nasimulovať s potencionálnym protivníkom a ako vieme RF disponuje v podstate stovkami resp. tisíckami obdobou našej techniky BMP-1,2,(3) rôzne BTR, BMD a aj ich vysoké počty moderniznizuje na spôsob BMP-2 Berezhok a pod.
  Kurganec v až stovkách kusov je ešte hudba budúcnosti ak vôbec...

  Inými slovami napr. naše BVP-M predsa nebudú bojovať (aj by vôbec bojovali viď. 1938, 1968 ...) s ASCOD-mi.CV-90-tkami, LYNX-ami, PUMA-mi.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:09 13.09.2018

  Dobře zakonzervované to fakt vydrží dlouho. Ono se to dělá i tak, že se některé spoje prostě nedotahnou a guma se natře patřičnými ochrannými prostředky (třeba na bázi glycerinu). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobře zakonzervované to fakt vydrží dlouho. Ono se to dělá i tak, že se některé spoje prostě nedotahnou a guma se natře patřičnými ochrannými prostředky (třeba na bázi glycerinu). Jednou za několik let se může zopakovat. K rozhýbání pak stačí ji ošetřit a spoj utahnout. Prodejné to stejně skoro není, zakonzervování a uskladnění moc stát nebude a v případě průseru to může sehrát zásadní úlohu. Šance na to je sice malá, ale investice je také malá. Prostě taková forma pojištění :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:05 13.09.2018

  Však BOV si to za ten kanón tady docela schytalo :-) Jakkoliv jinak je to moc pěkná kára dalece překonávající naše Pandury!

  Pla-men, protože pokud bude potřeba vytahnout ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Však BOV si to za ten kanón tady docela schytalo :-) Jakkoliv jinak je to moc pěkná kára dalece překonávající naše Pandury!

  Pla-men, protože pokud bude potřeba vytahnout ze skladů BVP-2, bude to ve chvíli, kdy bude celá naše moderní armáda v troskách. V tu chvíli i protivník může disponovat pouze druhou jakostí (nehledě na to, že v případě Ruska jsou BVP-2, byť modernizovaná, stále ještě většinově ta první jakost). Čili jejich bojový potenciál v tu chvíli nebude tak tragický, jak kdyby se měly dneska postavit Kurgaňcům nebo třeba Pumám (ať mě zjebou obě strany :-) ).

  Ve chvíli, kdy by došlo k takovému konfliktu, tak by bylo záhodno je z toho skladu vyndat zavčasu (tedy ještě dříve, než budou ty moderní BVP na šrot), rozhýbat (*zakonzervovaná* technika typu BVP-2 vydrží klidně desetiletí, když bude v rozumných podmínkách, holt se vymění některá těsnění ap., ale i ta guma, pokud je zakonzervovaná, vydrží hodně), případně lehce modernizovat (spojovací technika, kamufláž, NV, termo – v tomhle pořadí). V tomhle souhlsím s kazdem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:58 13.09.2018

  no o tom co popisuje kazd už mluvili nějací lidé z MO, nějaký ten rok zpátky v souvislosti s nákupem nových mašin. V podstatě by BVP-2 prošly údržbou a uložily se. Opravy by asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no o tom co popisuje kazd už mluvili nějací lidé z MO, nějaký ten rok zpátky v souvislosti s nákupem nových mašin. V podstatě by BVP-2 prošly údržbou a uložily se. Opravy by asi začaly souběžně s tím, jak by byly nahrazovány novými vozidly - tedy speciální verze až na závěr. Osobně v tom smysl moc nevidím, jelikož stejně budou ležet bez využití a nové těsnění stejně časem steří. Dneska jsou ty sroje prodejné tak akorát za cenu šrotu (jako T-72M, T-55 a BMP-1), tak bude asi lepší si je nechat doma :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Pla-men
  10:47 13.09.2018

  Zvlášť když naší historickou národní strategii není bojovat, ale protivníka odstrašit...

  Zvlášť když naší historickou národní strategii není bojovat, ale protivníka odstrašit...

 • Pla-men
  10:42 13.09.2018

  Představa, že někde bude stát technika 20 let a pak ji za krátkou dobu zprovoznite není moc reálná. A to nemluvím o tom , že už nebudou lidi kteří by ji uměli obsluhovat. Proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Představa, že někde bude stát technika 20 let a pak ji za krátkou dobu zprovoznite není moc reálná. A to nemluvím o tom , že už nebudou lidi kteří by ji uměli obsluhovat. Proti vyspělému protivníkovi by stejně byla nepoužitelná
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  10:31 13.09.2018

  Artur: nesouhlasil jsem primárně s vaším nápadem modernizovat BVP-1/2 pro AČR, protože to není v žádném ohledu dobrý nápad. Parametry BOV 8x8 jsou spíš slovenská starost, sice je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Artur: nesouhlasil jsem primárně s vaším nápadem modernizovat BVP-1/2 pro AČR, protože to není v žádném ohledu dobrý nápad. Parametry BOV 8x8 jsou spíš slovenská starost, sice je kritizuju, ale jenom jsem si vysloužil titul protislovenského štváče :-).
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  10:03 13.09.2018

  Jura99:

  Samozrejme, že to tu drvivá väčšina v ATM 8/2018 čítala - samozrejme treba brať všetko s rezervou a rôznych situaciach. Len potom neviem prečo sa nesústredite aj na BOV ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:

  Samozrejme, že to tu drvivá väčšina v ATM 8/2018 čítala - samozrejme treba brať všetko s rezervou a rôznych situaciach. Len potom neviem prečo sa nesústredite aj na BOV 8x8 s tým istým kanonom za 4 mil EUR...
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  09:25 13.09.2018

  BVP zašít někam pod střechu aby na to nepršelo.
  VOP pak může využívat BVP jako vatu na ucpání období kdy má málo zakázek a postupně je kozervovat+ repasovat to nejhorší, nikoli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BVP zašít někam pod střechu aby na to nepršelo.
  VOP pak může využívat BVP jako vatu na ucpání období kdy má málo zakázek a postupně je kozervovat+ repasovat to nejhorší, nikoli modernizovat. Vícenáklady v podstatě nula v porovnání s dotacema co se VOP a VVU dávají, když nemají co dělat.
  Kvalitně zakonzervované můžou stát pod střechou klidně dalších 20 let,prakticky bez jakýchkoli nákladů pro stát a s možností oživení během pár týdnů. Proti čmoudům na hranici budou vyhovovat vždy.
  Hlavně neprodávat CSG za cenu šrotu.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:23 13.09.2018

  Maximální rozumná modernizace BVP v případě AČR (Slovensko je na tom trochu jinak) je udělat lehčí generálku, zakonzervovat a hodit to do skladu. Vysílačky, elektroniku ap. tam má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximální rozumná modernizace BVP v případě AČR (Slovensko je na tom trochu jinak) je udělat lehčí generálku, zakonzervovat a hodit to do skladu. Vysílačky, elektroniku ap. tam má smysl dávat teprve, až bychom se chystali to ze skladu zase vytahnout, jinak stejně zastarají dřív, než je použijeme. Takže maximálně udělat jedno dvě vozidla na otestování, abychom věděli, s čím pak počítat (to by Strnadovci měli v pohodě zmáknout). Pro naši armádu jinak nemají absolutně žádné opodstatnění.

  fotr, za jak dlouho lze zístak FOC je otázka. Ale dva roky leda v případě hodně intenzivního tréninku, na kterém se nebudou šetřit peníze ani přesčasové hodiny ;-) Ono to není jen o vlastním vycvičení bojovníků, ale i kompletního zázemí.

  Pokud se nestane nějaká hodně blbá událost, tak v těch 210 ks docela věřím, ve využití opce už méně až vůbec :-/

  ČR by téměř jistě nebyla zónou nejtěžších bojů, to by si odneslo Polsko nebo někdo jiný na severu. A v případě bojů z Balkánu Rakousko či Maďarsko. Každopádně bychom nebojovali sami ale se spojenci. A pro ně bychom museli být platný partner, jinak by se na nás, oprávněně, vyprdli. Ale to je na jinou debatu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:58 13.09.2018

  Arthur: trváte na BVP-1/2, ale výhoda z nich žádná není, dokonce ani finanční. Zdánlivě nižší cena za modernizaci (cca 1,5mil.€) po přepočtu na životnost (10-15let) nevychází ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arthur: trváte na BVP-1/2, ale výhoda z nich žádná není, dokonce ani finanční. Zdánlivě nižší cena za modernizaci (cca 1,5mil.€) po přepočtu na životnost (10-15let) nevychází výrazně lépe než cena nového stroje. A co za tu cenu modernizace získáme? Stísněné vnitřní prostory, velmi nízkou balistickou odolnost, nulovou protiminovou ochranu a málo výkonné dělo (2A42) bez programovatelné munice. Nepočítám ani věci jako aktivní ochrana a další "vymoženosti". V ATM 8/2018 srovnávají 2A42 s MK30 s programovatelnou municí. Vychází jim 3ks BVP-2 na jeden BVP s MK30 pro dosažení stejného účinku v cíli. Pak si tedy spočítejte, kolik peněz ta modernizace BVP-1/2 ve skutečnosti stojí, aby bylo dosaženo stejného cíle jako při nákupu nového stroje a kolik vojáků potřebujete navíc, než by postačilo pro novou techniku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:30 13.09.2018

  tak na Dnech NATO bude k vidění i CV90120 (v novém maskování) viz odkaz dole a Ascod ve verzi vozidlo palebné podpory. Zdá se že výrobci už začínají cílit i na plánovanou náhradu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak na Dnech NATO bude k vidění i CV90120 (v novém maskování) viz odkaz dole a Ascod ve verzi vozidlo palebné podpory. Zdá se že výrobci už začínají cílit i na plánovanou náhradu tanků. Už jen čekám, že si Rheinmetall vypůjčí od Argentinců TAM 2IP (TAM je postavený na podvozku Marderu), případně Marder se 105 mm co nabízeli Indonésii. Tady dost ztrácí Puma, jelikož PSM nemá ani jedno vozidlo pro podobné ukázky - tu Pumu mají jen vypůjčenou od Bundeswehru. Jak ale tvrdí výrobce, co jde dát na Lynx, jde i na Pumu, tak uvidíme.
  ps. ještě na IDET 2017 se lidi od PSM dušovali že vozidlo palebné podpory na Pumě nebude a koukali na mě jak na blbce (že by se pod takovou věž nevlezl výsadek... (ten by tam přeci ani nebyl). No pokud chtějí udržet krok s konkurencí, tak PSM / Rheinmetall by měli zamakat

  http://www.palba.cz/album/albu...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  08:03 13.09.2018

  BVP-1/2 se po roce 2020 hodí leda pro pomocné úkoly. Jakékoliv jejich použití jako OT a BVP je vyhazováním peněz a mrháním vojáky.

  BVP-1/2 se po roce 2020 hodí leda pro pomocné úkoly. Jakékoliv jejich použití jako OT a BVP je vyhazováním peněz a mrháním vojáky.

 • fotr
  23:51 12.09.2018

  to: Arthur
  musím souhlasit, i s tím jak je Rase trpělivý, já toho o dnešní obrněné technice moc nevím, končím u BRDM 2RCH a T64, DD, moje zařazení bylo chemik, průzkumka a mám i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to: Arthur
  musím souhlasit, i s tím jak je Rase trpělivý, já toho o dnešní obrněné technice moc nevím, končím u BRDM 2RCH a T64, DD, moje zařazení bylo chemik, průzkumka a mám i kvalifikaci jako výsadkář a tak si cením toho že mě někdo předá svoje znalosti.

  to: Jirosi
  ano, pokud by se opravdu nakoupilo 210 ks ale moc tomu nevěřím, však víme jak u nás takové plány nakonec dopadnou a jak je ořežou, bohužel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  23:32 12.09.2018

  fotr:

  Páčia sa mi Vaše diskusné príspevky resp. ich pointa. Ja rozmýšľam podobne byť musíme byť realisti, ale vždy sa snažíť pri svojich úvahách vysekať najvyššiu hodnotu za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fotr:

  Páčia sa mi Vaše diskusné príspevky resp. ich pointa. Ja rozmýšľam podobne byť musíme byť realisti, ale vždy sa snažíť pri svojich úvahách vysekať najvyššiu hodnotu za finančné prostriedky NÁS daňových poplatníkov pre ozbrojené sily (armádu).
  Zároveň vysoko cením príspevky Raseho jeho úvahy a trpezlizvoť napr, s nami pričom jednoducho jestvujú určité rozpočtové procesy a jednoducho nie sme USA a G10 aby sme mali tie top produkty, ale vždy bude niekde chýbať... Zároveň s plnou vážnosťou vnímam jeho príspevky v spojní s (Rase Datum: 11.09.2018 Čas: 20:41).
  Preto sa to dá celé prerátať a vezte, že jestvuje možnosť kedy bude vlk sýty a koza celá.
  S ponuky na 210ks pásových BVP za 53 mld. Kč je namieste vybrať tu najnižšiu ponuku z kandidátov ASCOD, CV-90, Lynx, Puma (všetky budú obrovský posun oproti súčasným BVP-2) a rozdiel využiť v modernizácii súčaných BVP-2 (BVP-M a pod.) pre armádne zálohy, ktoré s 30mm kanónom majú stále svoju palebnú silu a plavbychopnosť v prípade potreby na rozdiel od BOV/VTV 4x4 a OT 6x6.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  23:16 12.09.2018

  fotr:
  oklikou se tak zase dostáváme k tomu, že důležité bude, jak moc se bude lišit puma pro AČR od té pro Bundeswehr. Pokud bude velice podobná, bude bojeschopná poměrně rychle. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fotr:
  oklikou se tak zase dostáváme k tomu, že důležité bude, jak moc se bude lišit puma pro AČR od té pro Bundeswehr. Pokud bude velice podobná, bude bojeschopná poměrně rychle. Tak je to ale se všemi vozidly - dovývoj i integrace systémů dost trvá a raději bych se jim vyhl. V tomhle má dost výhodu Puma a Ascod (zde je otázka věž), u CV90 bude záležet na tom, jak moc se liší Mk.IV od Mk.III - může to být hodně, ale i málo. U Lynxe si budeme muset počkat tak jak tak, jelikož se teprve musí dopřipravit k výrobě a je to jen funkční demnstrátor. Klidně se ale může stát, že si z Pumy necháme udělat úplně jiné vozidlo a pak bude dlouho trvat dovývoj i zde - za pár let se toho opravdu moc nestihne, stačí se kouknout jak dlouho se integruje jen PTŘS atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  23:06 12.09.2018

  Fotr: Má se nakupovat 210 kusů, to opravu není "pár" kusů techniky.

  Vždy je lepší mít něco na co protivník musí nasadit svoje nejlepší, než něco co zlikviduje dávka z lehkého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fotr: Má se nakupovat 210 kusů, to opravu není "pár" kusů techniky.

  Vždy je lepší mít něco na co protivník musí nasadit svoje nejlepší, než něco co zlikviduje dávka z lehkého kulometu.
  Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  22:47 12.09.2018

  to: Jirosi
  nejsem si jist ale není riskantní posadit těch ,,pár" vojáků do ,,pár" kusů špičkové techniky proti které nebude protivník (jak který samozřejmě) váhat nasadit svoje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to: Jirosi
  nejsem si jist ale není riskantní posadit těch ,,pár" vojáků do ,,pár" kusů špičkové techniky proti které nebude protivník (jak který samozřejmě) váhat nasadit svoje nejlepší zbraně a tak nám je naráz zničí?
  Strategická hloubka? Samozřejmě máte pravdu, záleží ale o jakého protivníka by se jednalo, kdo nás v první řadě ohrožuje a proti jakému typu armády se vlastně plánujeme bránit a jak dlouho by nám obrana mohla vůbec vydržet? Pokud by se jednalo o střet Východ-Západ, tak jsme v nárazníkovém pásmu, v samotném středu kde by bojová aktivita dosáhla asi maxima. Tam si nedělám iluze že by naše obrněné jednotky v počtu kterým disponujeme mohly nějak dlouho vydržet i kdyby měli sebelepší výzbroj. Poloha našeho státu je výhodná pro obchod ale ne pro válku při tomto scénáři. No a naše letectvo by jim při těchto počtech moc podpory asi neposkytlo, že? Pokud se pletu, rád se poučím.
  Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  22:35 12.09.2018

  to: KOLT
  jen pro upřesnění, samozřejmě jsem nemyslel že by se pásové BVP používali pro asymetrické konflikty , tam bych viděl nějaká kolová, lehce pancéřovaná a extrémně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to: KOLT
  jen pro upřesnění, samozřejmě jsem nemyslel že by se pásové BVP používali pro asymetrické konflikty , tam bych viděl nějaká kolová, lehce pancéřovaná a extrémně pohyblivá vozidla s osádkou 3-5 vojáků podle výzbroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  22:28 12.09.2018

  to: KOLT + Rase
  čas ukáže ale každopádně si cením této zdvořilé diskuze ze které se i mohu poučit a získat nové informace.
  KOLTE, jak dlouho nám asi bude trvat získání FOC třeba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to: KOLT + Rase
  čas ukáže ale každopádně si cením této zdvořilé diskuze ze které se i mohu poučit a získat nové informace.
  KOLTE, jak dlouho nám asi bude trvat získání FOC třeba v případě nákupu Pumy? Lze to zvládnou za 2 roky nebo jsem velký optimista?
  Jo a rád bych se pletl ale klidně se vsadím že ty uváděné počty se nenakoupí, když to bude 50%, budeme rádi. O pivko? DD
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:22 12.09.2018

  Fotr: Pokud má armáda nedostatek lidí, jak ten nedostatek vyřeším vytvořením většího počtu lehčích jednotek
  Není cílem spíše větší ochrana těch "pár" vojáků abychom je udrželi co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fotr: Pokud má armáda nedostatek lidí, jak ten nedostatek vyřeším vytvořením většího počtu lehčích jednotek
  Není cílem spíše větší ochrana těch "pár" vojáků abychom je udrželi co nejdéle v boji?
  Je zvláštní, že se stále operuje přesunem na druhou stranu světa. Přitom nákup techniky schopné tenhle přesun zajistit se neplánuje. A pokud se to dělá externě, tak se stejně objedná Antonov.. , nebo podobná kráva.

  Opravdu má CR strategickou hloubku pro vedení boje stylem "udeř a uteč"?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:06 12.09.2018

  Vrata, ještě se vrátím k tomu Izraeli – mají víc než 100 Namerů a plánují jich přes 500 asi tak v době, kdy my budeme mít komplet naše BVP. Mně to tak málo nepřijde ;-) Hlavně jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vrata, ještě se vrátím k tomu Izraeli – mají víc než 100 Namerů a plánují jich přes 500 asi tak v době, kdy my budeme mít komplet naše BVP. Mně to tak málo nepřijde ;-) Hlavně jsem tu hromadu myslel především na ty tanky, i Merkava III je stále platný stroj, IV patří k tomu nejlepšímu, co je k dispozici. Ony i ty staré OT na tankových podvozcích nejsou něco, co by bylo záhodno podceňovat, protože Izraelci šetří mimo jiné tím, že umějí efektivně modernizovat. Čili obrněné techniky mají skutečně hodně, víc jsem tím říci nechtěl. Omlouvám se, jestli to vyznělo jinak.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:59 12.09.2018

  Kua, to je dlouhý jak týden před výplatou, omlouvám se.

  Luky, také doufám, že protahování BVP je hlavně o tom, že to nechtějí pos*at. Zatím to vypadá, že si s tou zakázkou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kua, to je dlouhý jak týden před výplatou, omlouvám se.

  Luky, také doufám, že protahování BVP je hlavně o tom, že to nechtějí pos*at. Zatím to vypadá, že si s tou zakázkou dávají hodně záležet, ono jde taky o skutečně hodně peněz, není se co divit. Nicméně už teď jsou lidé, kteří brblají, že nepůjde o zcela otevřené výběrové řízení atd. ...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:55 12.09.2018

  fotr, chápu, kam míříte, ale dovolím si s některými body nesouhlasit:
  1) Pásové BVP nejsou určené do asymetrických konfliktů (mohou se tam poslat, ale není to primární úkol), jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fotr, chápu, kam míříte, ale dovolím si s některými body nesouhlasit:
  1) Pásové BVP nejsou určené do asymetrických konfliktů (mohou se tam poslat, ale není to primární úkol), jsou pořizované především na teritoriální obranu ČR, poté NATO, a až pak někde na mise mimo tato území. Čili se s nimi počítá primárně jako se stroji, které se v případě konfliktu potkají se stroji vyspělého protivníka. Nemá smysl na tuto roli modernizovat BMP, protože jejich ochrana posádky je na žalostné úrovni. Ano, jsou situace, kdy by se i nějaké ty BMP mohly hodit díky své výborné průchodnosti terénem a malé siluetě. K taktice udeř a zmiz. Jenže AČR prostě není tak velká, aby si mohla dovolit provozovat dva modely BVP. Čili volíme ten, který má větší šanci na využití – středně těžké (skutečně těžká BVP jsou Namer (ten vlastně teprv bude, zatím je to jen OT) a T-15 (to vlastně také teprv bude ;-) )).

  2) Dnes koupíme špičkově vybavená BVP, až je všechny dostaneme, budou nadprůměr, až získáme IOC, budou lepší průměr, až FOC, budou průměrná. Pokrok je v tomhle svině... Čili nemá smysl dneska pořizovat průměrná vozidla, protože ve chvíli, kdy by se mohla dostat do konfliktu, budou už podprůměrná. A s ohledem k tomu, jak se v ČR přistupuje k modernizacím již pořízené techniky, je jedině dobře, když nám pár let "navíc" vydrží být nad tím průměrem...

  3) Lehké "speciální" jednotky jsou fajn, ale v konfliktu střední intenzity budou proti mechně tahat za kratší konec, respektive je bude možné použít jen k tomu, k čemu jsou primárně určené – časově a rozsahově omezené úderné akce, průzkum, diverse ap. Ano, potřebujeme takové jednotky a máme jich málo, proto bude vybudován výsadkový pluk. Ale hlavní tíže teritoriální obrany bude vždy ležet na mechanizované a tankové pěchotě.

  4) V ČR nezískáte do armády o moc více lidí, než jich tam už je. Možná tak v době další krize, ale teď za konjunktury ani náhodou. Čili nemá smysl počítat s o mnoho větší armádou. Aby tedy byla relevantní silou, musí mít špičkovou techniku.

  5) S pokrokem v oblasti IT dochází k tomu, že jsou moderní systémy často naopak lehčeji obsluhovatelné než ty staré, "mechanické". Rozhraní člověk-stroj prochází aktuálně zásadním vývojem, který povede k tomu, že bude člověk mnohem snáze využívat schopnosti stroje.

  6) Souhlasím, že pořízení velkého počtu PTŘS a případně i PLŘS (tam je situace asi složitější) by mělo být prioritou. Pokud vím, o pořizování MANPADS se nemluví, zato pořízení nové generace protipancéřových zbraní je aktuálně ve fázi sepisování požadavků a mělo by být někdy příští rok započato se soutěží (soukromě si myslím, že dvojice CG & Spike, které v malé míře máme zavedené, jsou OK a stačilo by jich dokoupit relevantní počty).

  7) Naprosto souhlasím, až bude mít Babiš Agrozbroj, poteče do obrany 5 % HDP a k nim nejmíň to samé z PESCO :-) Se divím, že ještě nekoupil Zetor, dal by dvě mouchy jednou ranou...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:44 12.09.2018

  Nechci dělat AČR advokáta, ale konkrétně bevka a vrtulníky jsou zrovna tendry, jejichž kandidáti se nám dovyvíjí pod rukama...čili mám určité pochopení pro netlačení na pilu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechci dělat AČR advokáta, ale konkrétně bevka a vrtulníky jsou zrovna tendry, jejichž kandidáti se nám dovyvíjí pod rukama...čili mám určité pochopení pro netlačení na pilu (naivně doufám, že je to kvůli tomu :).
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:38 12.09.2018

  fotr:
  však AČR už buduje onu lehkou brigádu pro ten tebou zmíněný manévrový boj. O tom jaká bude třetí brigáda se dost jednalo a dokonce se řešila i možnost další mechanizované ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fotr:
  však AČR už buduje onu lehkou brigádu pro ten tebou zmíněný manévrový boj. O tom jaká bude třetí brigáda se dost jednalo a dokonce se řešila i možnost další mechanizované brigády, to by ale bylo moc drahé, trvalo dlouho vybudovat a co si budeme povídat, nejdřív by to chtělo vybavit tu stávající. Logicky tak vedení šlo cestou nejmenšího odporu a bude "superlehká" brigáda. Stejní lidé ale taky chtějí rychle zavést nová těžká pásová IFV - očividně si jejich nepostradatelnost dobře uvědomují. 210 vozidel rozhodně není málo a pokud se pořídí, bude to velmi slušná síla. Plus má být opce na další cca 100 vozidel.
  Další věcí je, že lidi jsou drazí a máme jich málo, tedy nikdy nebudeme moct mít velkou armádu, tak dává smysl, pořídit hodně pancéřovaná vozidla s velkou palebnou silou (IFV+tanky), čímž se sníží potřeba mít kupu pěchoty na neozbrojených technikalech :)

  ps. ony superlehké jednotky jsou skvělé k manévrování, ale vzhledem k rozloze ČR se tady toho moc nenamanévruje a je vždycky dobré, mít nějaké vojáky co dokáží držet hlavní linii, pokud chceme dělat obchvaty
  Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  21:18 12.09.2018

  to: Jara
  ano, to je asi pravda že moderní technika může přitáhnout nové lidi jenže u nás asi nebude armáda nikdy prioritou a nákupy se nedělají pro vojáky ale proto aby se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to: Jara
  ano, to je asi pravda že moderní technika může přitáhnout nové lidi jenže u nás asi nebude armáda nikdy prioritou a nákupy se nedělají pro vojáky ale proto aby se naplnila něčí kapsa.. Neexistuje dlouhodobá koncepce, respektive ta se mění každé volby a já jsem vážně na pochybách zda vůbec k nějakému zásadnímu pořízení nové techniky dojde a pokud ano tak v jakém počtu?
  Naše armáda by dostala výzbroj kterou si zaslouží jen pokud by Babiš koupil nějakou zbrojovku. DD
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:59 12.09.2018

  Fotr
  Ano naše armáda je dlouhodobě podfinancovaná to se musí změnit, mít dobre vystrojenou a vybavenou lehkou pěchotu a mech. Jednotky na úrovni se přeci nevylučuje, naopak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fotr
  Ano naše armáda je dlouhodobě podfinancovaná to se musí změnit, mít dobre vystrojenou a vybavenou lehkou pěchotu a mech. Jednotky na úrovni se přeci nevylučuje, naopak potřebujeme obojí.
  K té druhé věci ono možnost pracovat s technikou světové úrovně ty týlové odborníky časem také přitáhne, mít zajímavou praci s moderní technikou a být nadstandartně platově ohodnocen své lidi získá
  Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  20:46 12.09.2018

  to: Jara
  Chápu, však to také nemyslím doslova ale dnes se ve světě hodně sází na ty malé a rychlé jednotky využívající ,,lehké" zbraně protože lépe vyhovují v hybridních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to: Jara
  Chápu, však to také nemyslím doslova ale dnes se ve světě hodně sází na ty malé a rychlé jednotky využívající ,,lehké" zbraně protože lépe vyhovují v hybridních konfliktech a zároveň nevyžadují tak velkou a drahou logistickou podporu, navíc se snadno přepravují letecky pokud je to třeba. Nezanedbatelným faktem je i to že supermoderní a složité stroje jako třeba Puma vyžadují vysokou úroveň posádek i týlových odborníků a je všeobecně známo že tací se dnes do armády moc nehrnou a to vážně nechci nikoho urazit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:34 12.09.2018

  Fotr
  Chápu co chcete říci, ale zůstat u bvp je jako na frézce točit kličkama, chápete?

  Fotr
  Chápu co chcete říci, ale zůstat u bvp je jako na frézce točit kličkama, chápete?

 • Jara
  20:32 12.09.2018

  To je pořad dokola puma je drahá, složitá, poruchová... bla bla bla, z čeho tak soudíte? ach Jo každá diskuze o pumě je toho plná, ano je nutná mediální masáž konkurence, aby se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je pořad dokola puma je drahá, složitá, poruchová... bla bla bla, z čeho tak soudíte? ach Jo každá diskuze o pumě je toho plná, ano je nutná mediální masáž konkurence, aby se omluvil nákup předražených zastaralých strojů, a všichni přeberou tyhle hlouposti bez přemýšlení, ano BW po náročných testech zavedl drahý střep co pro svojí složitost nevyjde z hangáru, opravdu radši věříte přiblblým pisálkům ze security magazínu než náročnému výběru BW????? Čtete taky Blesk ????
  Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  20:29 12.09.2018

  Chápu že promo prodává a tak se nedivím jak jsou ty stroje prezentované a vychvalované ale neodpustím si otázku zda pro nás nejsou zbytečně drahé a zda budou v tak malém počtu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chápu že promo prodává a tak se nedivím jak jsou ty stroje prezentované a vychvalované ale neodpustím si otázku zda pro nás nejsou zbytečně drahé a zda budou v tak malém počtu který si můžeme dovolit vůbec nějakou zásadní silou.
  Dvě světové války navíc prokázaly že nevítězí jen kvalita ale také kvantita, viz třeba Německé kontra Ruské tanky.
  Nedomnívám se že by naše malá armáda hrála kdy v budoucnu nějakou zásadní roli (v obrněné těžké technice) pokud by došlo k velkému konfliktu a tak se ptám zda by pro nás nebylo lepší mít hromadu (třeba) těch BVP 2 a ušetřené peníze věnovat na početné, menší jednotky schopné velice rychlých přesunů tak aby uměli pořádně kousnout pomocí různých ručních protiletadlových a protileteckých zbraní a minometů a dalších lehčích zbraní, pak rychle zmizet a udeřit nečekaně jinde. Chápu že se od mých časů změnila taktika a také že vojáci chtějí (jako každý) tu nejlepší a nejnovější ,,hračku" ale mě to přijde v našem měřítku (velikost a ekonomika) zbytečné. To se na mě teď asi vrhnete ale já jsem do firmy také nepořídil jeden super CNC obráběcí komplet za 6 mega ale 5 starších strojů dohromady za 3 mega a ty mě udělají 2x tolik parády (zisku) tak snad chápete co jsem tu chtěl říci. Pěkný večer.
  Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  15:45 12.09.2018

  CV90 má sice velice širokou paletu a s Boforsem by uspokojil některé lidi, ale nechybí mu integrace ATGM?

  U modernizace BVP-1/2 bych viděl jako účel udržení si plovoucí pásové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CV90 má sice velice širokou paletu a s Boforsem by uspokojil některé lidi, ale nechybí mu integrace ATGM?

  U modernizace BVP-1/2 bych viděl jako účel udržení si plovoucí pásové platformy (obvyklá mi příjde hranice okolo 25 tun), ale opravdu moderní materiály jako v K21 by se prodražily, stejně tak jako přestavba u zvyšování váhy.

  Jinak jak už bylo řečeno, Puma je celkem drahá platforma pro "méně důležité" varianty. Kdyby třeba Lynx dokázal garatovat ochranu 6. kategorie zboku včetně věže u nejtěžší konfigurace, tak by se Puma dala klidně oželet...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:30 12.09.2018

  stirling:
  balíček S2 je teprve ve vývoji a tak nabízejí jen to co už mají integrované, doufám ale že i v té verzi S1 by byly barevné displeje a podobně. Tady je pěkně vidět, že je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling:
  balíček S2 je teprve ve vývoji a tak nabízejí jen to co už mají integrované, doufám ale že i v té verzi S1 by byly barevné displeje a podobně. Tady je pěkně vidět, že je potřeba aby byla vnitřní struktura co nejsnáz upravitelná a modulární, jelikož pokud má technika zůstat na top úrovni, musí se průběžně upravovat každých cca 5 let.
  ps. i v té původní neupravené verzi je Puma pořád lepší než jakékoliv jiné BVP, co mají zavedené ostatní armády. neviděl bych to tedy tak dramaticky.

  m.shook:
  v textu autor míchá realitu a vlastně domněnky, aby to ve výsledku vypadalo, že vozidlo je úplný smejd. Proč to píše je jeho věc - patrně se chce někomu zavděčit :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  15:13 12.09.2018

  I když je to reklamní článek tak je pravda, že ukazuje přednosti v tom, že puma je živá a budou přicházet vývojové balíčky. Z tohoto pohledu bych spíše vyžadoval do nabídky pro AČR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  I když je to reklamní článek tak je pravda, že ukazuje přednosti v tom, že puma je živá a budou přicházet vývojové balíčky. Z tohoto pohledu bych spíše vyžadoval do nabídky pro AČR dávat až verzi S2.
  Porovnání ceny systému opravdu není možné dělat dle ostatních kontraktů, AČR má určitě nějaké požadavky na vybavení a to musí nabídnout každý uchazeč až pak se má cenu koukat na cenu pořízení, provozu a případně to co nám daná platforma nabízí navíc nebo naopak v čem má omezení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:09 12.09.2018

  Pla-men: Ano, strategie "chytré Horákyně" je nejlepší. Místo techniky a vojáků ušetřit rovnou na poválečnou obnovu.

  Pla-men: Ano, strategie "chytré Horákyně" je nejlepší. Místo techniky a vojáků ušetřit rovnou na poválečnou obnovu.

 • Pla-men
  15:01 12.09.2018

  Jirosi : A proto je naše strategie neobjednávat nic vlastně geniální....:-)

  Jirosi : A proto je naše strategie neobjednávat nic vlastně geniální....:-)

 • Jirosi
  14:40 12.09.2018

  Ono i u vozidel co bude objednávat ARC, pokud začnou objednávky 2020-25, tak v roce 2025 už se bude jednat o zastaralá vozidla. Vývoj prostě běží dál.

  Ono i u vozidel co bude objednávat ARC, pokud začnou objednávky 2020-25, tak v roce 2025 už se bude jednat o zastaralá vozidla. Vývoj prostě běží dál.

 • Jirosi
  14:38 12.09.2018

  m.shook: Jedná se aktuálně dobíhající nákup. Vzniklo to tím, že vývoj a testovaní trvalo a Bw si je objednal v dané variantě. Pro ACR by se mělo jednat modernizované verze, které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  m.shook: Jedná se aktuálně dobíhající nákup. Vzniklo to tím, že vývoj a testovaní trvalo a Bw si je objednal v dané variantě. Pro ACR by se mělo jednat modernizované verze, které si bude doobjednává i Bw.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pla-men
  14:16 12.09.2018

  Tak k té vyšší ceně Pumy. Dokonce i Rheinmetall prezentoval Lynxe jako levnější alternativu Pumy. A to je v konsorciu PSM. Za mě je celkem jedno, které bvp z těch 4 vyberou. I ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak k té vyšší ceně Pumy. Dokonce i Rheinmetall prezentoval Lynxe jako levnější alternativu Pumy. A to je v konsorciu PSM. Za mě je celkem jedno, které bvp z těch 4 vyberou. I když zrovna Lynx není prověřený, ale vychází z Mardera tak to snad bude ok.
  Skrýt celý příspěvek

 • m.shook
  14:06 12.09.2018

  Ahoj. muže nekdo vysvětlit toto ? Nevím co si o tom myslet. Na jednu stranu nejlepší BVP na světě a na druhou tohle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ahoj. muže nekdo vysvětlit toto ? Nevím co si o tom myslet. Na jednu stranu nejlepší BVP na světě a na druhou tohle ?
  https://www.byznysnoviny.cz/20...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:59 12.09.2018

  Matesaax:
  máte nějakou informaci o tom za kolik nám BAE nabízí jejich CV90 Mk.IV ? případně porovnání s cenami ostatních vozidel. O tom jaké jsou opravdové cenové rozdíly mezi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Matesaax:
  máte nějakou informaci o tom za kolik nám BAE nabízí jejich CV90 Mk.IV ? případně porovnání s cenami ostatních vozidel. O tom jaké jsou opravdové cenové rozdíly mezi nabídkami, se můžeme akorát ta dohadovat... a typovat. Je klidně možné, že rozdíl nebude zrovna velký. Brity vyšel Ascod ještě dráž než němece Puma, tak klidně může i nás vyjít CV90 dráž, pokud si vymyslíme něco speciálního.
  nejde jen porovnat cenu, na kolik vyšlo Nory CV90 Mk.III a na kolik němce Puma. Pokud jde o šetření peněz ve prospěch jiné techniky, tak sem si nevšiml, že by se za posledních cca 6 let něco pořádného koupilo (navíc MO nedokáže ani vyčerpat peníze co má...).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  12:54 12.09.2018

  Matesaax: Záleží podle čeho posuzuješ cenu. Pokud se díváš je na cenovku, tak ano. Pokud by ses, ale díval co dostáváš za svoje peníze. Tak by ti to tak nepřišlo.

  Matesaax: Záleží podle čeho posuzuješ cenu. Pokud se díváš je na cenovku, tak ano. Pokud by ses, ale díval co dostáváš za svoje peníze. Tak by ti to tak nepřišlo.

 • Matesaax
  12:28 12.09.2018

  Já myslím,že CV90 je pro nás postačující,je potřeba nakoupit mnoho další techniky,tak proč hned kupovat nejdražší BVP,stačí že se budou kupovat drahé vrtulníky od Bellu.

  Já myslím,že CV90 je pro nás postačující,je potřeba nakoupit mnoho další techniky,tak proč hned kupovat nejdražší BVP,stačí že se budou kupovat drahé vrtulníky od Bellu.

 • Pla-men
  11:43 12.09.2018

  Při výběrových řízeních pro AČR vždy platilo, že kdo maže ten jede. Bohužel to Němci moc neumí a tak bude poměrně snadné zdůvodnit jejich vyřazení.: Neexistující požadované verze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Při výběrových řízeních pro AČR vždy platilo, že kdo maže ten jede. Bohužel to Němci moc neumí a tak bude poměrně snadné zdůvodnit jejich vyřazení.: Neexistující požadované verze a malá velikost výsadku. Můžeme přidat i cenu a nechuť potenciálních voličů k Německu. No vidím to na cv90, možná ajax
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  11:22 12.09.2018

  Luky: SHORAD se nebude pohybovat na bojové linii, ale něco za. Přitom nebude dál než logistická vozidla s palivem a munici.

  Rase: V tomhle bych zase tak tvrdý nebyl. O těchto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: SHORAD se nebude pohybovat na bojové linii, ale něco za. Přitom nebude dál než logistická vozidla s palivem a munici.

  Rase: V tomhle bych zase tak tvrdý nebyl. O těchto verzích se klidně muže rozhodnout za 10 let.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:59 12.09.2018

  Kolt
  No však já ten Lynx zatím ze slušnosti pod článkem o Pumě nejmenoval.

  Kolt
  No však já ten Lynx zatím ze slušnosti pod článkem o Pumě nejmenoval.

 • Luky
  10:57 12.09.2018

  Chápu, že se zveřejnilo něco a to budou poptávat.
  Nepřijde vám ale škoda v těžkým terénu nechat SHORAD Tatry za sebou?

  Já bych se nebál snít o dalších verzích. U toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chápu, že se zveřejnilo něco a to budou poptávat.
  Nepřijde vám ale škoda v těžkým terénu nechat SHORAD Tatry za sebou?

  Já bych se nebál snít o dalších verzích. U toho konkurenta je to o modulu víka a na to bychom určitě práva měli (třeba i s tímto). Minomet a SHORAD je za mě do budoucna nutnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:51 12.09.2018

  BW prozatím řeší tato vozidla pomocí starých Marderů. Časem je ale bude muset vyvinout i na platformě Pumy. PMS tvrdí, že výkresy na to už i má (což prd znamená, o tom žádná). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BW prozatím řeší tato vozidla pomocí starých Marderů. Časem je ale bude muset vyvinout i na platformě Pumy. PMS tvrdí, že výkresy na to už i má (což prd znamená, o tom žádná). Nicméně Rase píše správně, že AČR aktuálně nepoptává nic, co by byl problém z Pumy udělat. V případě ženijní a zdravotnické verse bude potřeba zvednout korbu (nebo alespoň její zadní část), což není nereálný požadavek. Zbytek je jen o věži a vnitřním vybavení, max o nějakém tom navijáku či ramenu.

  Jediné vozidlo, které má vyvinuté všechny požadované, dokonce i možná jednou požadované, verse, je CV90. Jenže to zase neexistuje v Mk.IV, přičemž starší verse jsou už za zenitem.


  Luky, jenže Austrálii není Puma vůbec nabízena, čili s nimi bychom sdíleli BVP jedině v případě výhry Lynxu nebo ASCODu. Navíc tam není vyloučené, že vyhrají Korejci, což se nás netýká (možná škoda).
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:31 12.09.2018

  ještě pro představu, tak úplně odstrojená korba Pumy vypadá takto:

  http://www.palba.cz/album/albu...

  rozhodně se s ní tedy dá pracovat, podobně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ještě pro představu, tak úplně odstrojená korba Pumy vypadá takto:

  http://www.palba.cz/album/albu...

  rozhodně se s ní tedy dá pracovat, podobně jako s korbou Panduru, které si běžně upravujeme ke specializovaným verzím. Nevím už zdroj, ale kdesi jsem našel tuhle tabulku co AČR chce za verze i s počty:

  125 ks bojových vozidel pěchoty
  26 ks velitelských bojových vozidel pěchoty
  13 ks průzkumných vozidel
  12 ks ženijních vozidel
  12 ks vyprošťovacích vozidel
  11 ks vozidel řízení palby
  11 ks zdravotnických/sanitních vozidel
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:24 12.09.2018

  liberal shark:
  na verzi protiletadlové vozidlo, vozidlo palebné podpory nebo samohybný minomet - na podvozku nového BVP radši zapomeňme rovnou. Velitelské vozidlo má věž jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  liberal shark:
  na verzi protiletadlové vozidlo, vozidlo palebné podpory nebo samohybný minomet - na podvozku nového BVP radši zapomeňme rovnou. Velitelské vozidlo má věž jako bojová verze a mění se akorát tak elektronika (tuto verzi Puma má), pak je tady dělostřelecké návodčí vozidlo - tady se asi jen sejme věž a opět nacpe jiná elektronika. Vyprošťovací vozidlo by parně mělo opět normální korbu s osazenými nástavbami (na tom není problém) a silnějším motorem. Štábní a radistické bude na Titusech, i minomet a VSHORAD bude nejspíš na tatrováckém podvozku. Zbývá tak jen zdravotnické u něhož bude potřeba zvednout strop korby - výsledek může vypadat asi nějak takto:

  http://www.palba.cz/album/albu...

  minometná verze s Amosem by byla super, ale nejspíš nebude, bohužel. Obrázky berte s nadhledem, poměry mi asi úplně přesně nesedí

  http://www.palba.cz/album/albu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  10:22 12.09.2018

  Luky: V diskuzi se navrhuje i BVP2, což má k tomu šrotu pro budoucí konflikty dost blízko. A to že jsou v tendru zatím jen jistá vozidla, neznamená v CR. Že za pul roku nebude vše ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: V diskuzi se navrhuje i BVP2, což má k tomu šrotu pro budoucí konflikty dost blízko. A to že jsou v tendru zatím jen jistá vozidla, neznamená v CR. Že za pul roku nebude vše jinak.

  liberal shark: samohybný minomet, protiletadlové vozidlo, ženijni, zdravotnické vozidlo.
  Tohle jsou ty verze co potřebuješ a mohli by být problém.
  Logistiku budou zastávat Tatry, jako ve zbytku armády.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:48 12.09.2018

  liberal shark: myslím, že se psalo o až 6 verzích, které AČR bude chtít. Logistická podpora určitě bude, otázka zda na stejném podvozku nebo jiném pásovém nebo na kolech. To teď ...
  Zobrazit celý příspěvek

  liberal shark: myslím, že se psalo o až 6 verzích, které AČR bude chtít. Logistická podpora určitě bude, otázka zda na stejném podvozku nebo jiném pásovém nebo na kolech. To teď můžeme leda spekulovat. Ovšem proč stále vymýšlet vlastní cesty, např. Němci Pumu mají, její varianty sice nikoliv, ale ty funkce nějak zabezpečují nebo budou, stačí to opsat.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  09:32 12.09.2018

  To kozlus:

  Přesně tak - kde je samohybný minomet, protiletadlové vozidlo, obrněný transportér, velitelské, spojovací, ženijní, vyprošťovací, průzkumné, zdravotnické vozidlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To kozlus:

  Přesně tak - kde je samohybný minomet, protiletadlové vozidlo, obrněný transportér, velitelské, spojovací, ženijní, vyprošťovací, průzkumné, zdravotnické vozidlo ?

  K čemu jsou mi skvělá BVP, když nebudou mít nezbytnou bojovou a logistickou podporu ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:49 12.09.2018

  Žádný z kandidátů není v kategorii šrotu, u kterého by někdo počítal s masivními ztrátami.

  Žádný z kandidátů není v kategorii šrotu, u kterého by někdo počítal s masivními ztrátami.

 • Jirosi
  08:41 12.09.2018

  semtam: A zaregistroval si, že ta slabší strana i přenos bojů do měst v bojích utrpuje extremní ztráty, proti té "technicky" vybavené straně.

  A z toho vyvstává otázka, může si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: A zaregistroval si, že ta slabší strana i přenos bojů do měst v bojích utrpuje extremní ztráty, proti té "technicky" vybavené straně.

  A z toho vyvstává otázka, může si ACR dovolit nákup dražší techniky nebo počítat z masivními ztrátami?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:09 12.09.2018

  Arthur: spíš je otázka, co přidaná balistika k BVP-2 udělá s jeho pohyblivostí a mj. plavbyschopností. Ve věci modernizace BVP se točíme v kruhu, přidá se balistika, - nestačí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arthur: spíš je otázka, co přidaná balistika k BVP-2 udělá s jeho pohyblivostí a mj. plavbyschopností. Ve věci modernizace BVP se točíme v kruhu, přidá se balistika, - nestačí motor, přidá se motor, balistika a další, - je slabý podvozek a přestane plavat. Ze stroje o hmotnosti 15t nikdy neuděláte ekvivalent strojů o 40t, podvozek to nezvládne. Je to prostě zastaralý stroj, své si odsloužil, budiž má pěkné místo v muzeu pozemní techniky. Nehodí se ani pro aktivní zálohy, ty by měly mít stejnou výzbroj jako profíci. Hodí se maximálně pro mobilizované záložníky, něco jako ještě v 80tých letech ležely ve skladech hakly OT-810 a T-34 pro mobilizaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  00:22 12.09.2018

  ...vlastně u klokanů soutěží dokonce 467 vozidel.

  ...vlastně u klokanů soutěží dokonce 467 vozidel.

 • Luky
  23:58 11.09.2018

  Navíc zrovna ten australský tendr by v případě vítězství docela vyfoukal argumenty o jen námi placených všech budoucích modernizacích a pod.
  Austrálie bude brát 450 kusů, Německo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Navíc zrovna ten australský tendr by v případě vítězství docela vyfoukal argumenty o jen námi placených všech budoucích modernizacích a pod.
  Austrálie bude brát 450 kusů, Německo 350. I proto mě docela zajímá, jak se to v zámoří bude vyvíjet.
  No a pak ty další verze...
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  23:56 11.09.2018

  @Rase

  Nabízí pouze omezenou modernizaci do verze Block 5 a tím veškerá modernizace definitivně končí. Jákákoliv další modernizace se neobejde bez výměny (nebo vývoje) celého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Rase

  Nabízí pouze omezenou modernizaci do verze Block 5 a tím veškerá modernizace definitivně končí. Jákákoliv další modernizace se neobejde bez výměny (nebo vývoje) celého draku letounu. Že byste něco přidal ... na to rychle zapomeňte. Nepověsíte ani nové závěsníky, protože vnitřní nosníky a spoje mokrých křídel nejsou rozebíratelné a tudíž modifikovatelné. Nepomohla by ani výměna mokrých křídel s lepenými podélnými a příčnými nosníky, protože byste potřeboval nové závěsníky, .... a nakonec skončíte s úplně novým letounem. Rychlejší a mnohonásobně levnější. Tranche 1 nepodporuje ani modifikace na palilovovém systému, který je nezbytný pro neustále vyvažování letounu a přečerpávání paliva. Bez úprav draku letounu se nedostanou ani na Tranche 2 Block 8, natož na Block10 a novější.

  Celý nabízený upgrade ... plná nádrž a nový lak na Trabanta + cvičnou Jawa 21 k tomu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  23:45 11.09.2018

  balm:
  Ano, jako BVP je Puma spicka, ale co ty ostatni verze, co pozadujeme/potrebujeme?

  balm:
  Ano, jako BVP je Puma spicka, ale co ty ostatni verze, co pozadujeme/potrebujeme?

 • balm
  23:32 11.09.2018

  Puma poskytuje ze všech kandidátů nejlepší možnou ochranu posádky a kompletně integrované bojové systémy a zbraně. Odpají tak potřeby zdlouhavého vývoje s nejistým výsledkem a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Puma poskytuje ze všech kandidátů nejlepší možnou ochranu posádky a kompletně integrované bojové systémy a zbraně. Odpají tak potřeby zdlouhavého vývoje s nejistým výsledkem a enormními náklady. Puma je svým způsobem naprosto unikátní bojové vozidlo, které konkurence nedokáže nabídnout.

  Z pohledu naší skromné armády si nemůžeme dovolit riskovat životy špičkové posádky a proto potřebujeme vozidlo, které takové možnosti nabízí. Puma jednoznačně vede a nabízí všechny prostředky pro predikci případných rizik i hrozeb v kompletně otestovaném a sériovém balení. Ať už se to líbí nebo ne, nabízí bezkonkurenčně nejlepší bojové systémy, ochranu posádky výzbroj. Jako bonus získáme kompaktní rozměry. Přidávat cokoliv do konkurečních vozidel znamená zdlouhavé technické komplikace a astronomické náklady. Puma nabízí out-of-box řešení.

  Politik není ničím jiným než korektním termínem zkorumpovaného prospěchářského bezpáteřního *ovada, které neumí nic jiného, než lhát a výhýbat se odpovědím s absolutně žádným pevným názorem. O tom se asi nemá cenu bavit, ale srovnání s rakouskýmí Typhoon Tranche 1 nelze, protože už předem věděli, že nekupují Tranche 2, nýbrž zastaralou jednoúčelovou verzi letounu, jehož modernizace se stane téměř nesplnitelnou technickou výzvou s naprosto šílenými náklady a dekádou potřebnou k dokončení plánu modernizace. Věděli a koupili. Naštěstí nám zase takový fail nehrozí, ale nepochybují, že se někdo pořádně napakuje na účet daňového poplatníka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  23:32 11.09.2018

  Boj ve městech a zejména v historických centrech má svá specifika.
  Téměř každým městem protékají potoky,říčky,které těžko přežijí nápor těžké techniky.
  Případně budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Boj ve městech a zejména v historických centrech má svá specifika.
  Téměř každým městem protékají potoky,říčky,které těžko přežijí nápor těžké techniky.
  Případně budou poškozeny,když už mluvíme o konfliktu.Následují nepřehledné labyrinty úzkých uliček,to už ale nesouvisí z hmotností.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  23:27 11.09.2018

  semtam:
  s těmi rakouskými Typhoony to není ještě tak úplně jisté. Jedná se prakticky o neprodejné stroje a aktuálně jim Britové nabízejí výraznou slevu na modernizaci, spolu s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  s těmi rakouskými Typhoony to není ještě tak úplně jisté. Jedná se prakticky o neprodejné stroje a aktuálně jim Britové nabízejí výraznou slevu na modernizaci, spolu s výcvikovými letouny Hawk (takový balíček). Je tedy dost dobře možné, že celé to veletóčo je jen taková hra.
  pokud jde o CV90, tak dřív mělo prý problém s omezeným modernizačním potenciálem a nosností (právě pro přídavný pancíř). Předpokládám ale, že tento problém už řeší novější verze - minimálně Mk.IV. mě u tohoto vozidla trochu znervózňuje, že nejnovější verze ještě není ani vyrobené (to už i ten Lynx jezdí v obou verzích) a bude potřeba spoustu věcí integrovat. Pokud by se pořídilo i CV90, tak už zbývá jen švédský 3D radar a třeba nám Švédi oplátkou vrátí Codex gigas :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:57 11.09.2018

  Jen pro připomenutí, výběr techniky často rozhodují spíše politické vazby než sama technika samotná. Jinak se připojuji k názoru od liberal shark.
  Taková obdoba je vidět v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen pro připomenutí, výběr techniky často rozhodují spíše politické vazby než sama technika samotná. Jinak se připojuji k názoru od liberal shark.
  Taková obdoba je vidět v Rakousko, kde Typhoon se bude vyřazovat ve prospěch lehčího stroje Gripen či F-16.

  Prozatím by má volba padla na CV90, neznám všechna specifika ostatních vozidel a určitě bude zajímavé porovnání všech typů, až prosáknou první informace.

  Ohledně bojů ve městech, jak tu načal KOLT je "trend" docela zřejmý. Záleží ovšem na síle armád, které proti sobě stojí. V současné době nastávají situace, kdy proti sobě stojí často silnější proti slabšímu. Tento jev dostal název asymetrická válka. Slabší strana pokud zrovna neoperuje v členitém terénu se snaží průběh bojů přitáhnout do měst, kde síla silnějšího protivníka výrazně klesá, než kdyby se střetli na otevřeném poli. A naopak pokud si jsou síly +/- rovny, tak ke střetům dochází mimo větší aglomeraci. Samozřejmě s případným posunem fronty se do měst jedna či druhá strana dostane.
  Zde se nabízí otázka v jakém prostředí budou naše BVP v budoucnu působit. BVP se pořizují na teritoriální obranu a proto různá specifika misí můžeme dát stranou. Zůstávají základní dva hrubé modely silný vs. silný a slabý vs. silný. Do režimu silný vs. silný se asi nejpravděpodobněji můžeme dostat v rámci NATO. Těžko si představuji, za jakých okolností by jsme válčili s Rakouskem či Slovenskem. V rámci NATO v režimu silný vs. silný se pro využití našich BVP jeví jen a pouze Rusko. Zde by ovšem to znamenalo boj o přežití a tím pádem nasazení těch nejtěžších zbraní. Čehož si uvědomují obě strany i další a tak použití našich BVP proti Rusku se jeví málo pravděpodobné a hlavně by bylo dosti krátkodobé...

  Při napadení ČR silnějším protivníkem by jsme v rámci taktiky byli donuceni min. část bojů přesunout do měst. Zde určitě mají výhodu lépe pancéřovaná technika. Hodně by také záleželo odkud by protivník přicházel, protože v našich horách či podhůří se dají zasadit bolestivé rány. Výsledek bych odhadl 70% město a 30% terén. Vše samozřejmě záleží na podmínkách konfliktu.

  Existuje i třetí varianta a to v rámci NATO silnější vs. slabší, kdy by jsme v rámci NATO operovali s BVP proti blíže nespecifikované evropské zemi, ale tam by jsme stejně hráli druhé, třetí, čtvrté housle.

  BVP pro ČR by mělo být jakousi obdobou Gripenu myšlenu v rámci vysoké % nasaditelnosti techniky a mělo by být schopnost možnosti modulárního pancéřování (což je již standartem). Prozatím mi proto vychází jako vhodná volba CV90.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  22:47 11.09.2018

  Co si pamatuju, tak BVP-2 by dojelo prvni, ale s tim, ze po draze skakalo jak splasena koza, ale ostatni BVP tu drahu projela po zemi.

  Co si pamatuju, tak BVP-2 by dojelo prvni, ale s tim, ze po draze skakalo jak splasena koza, ale ostatni BVP tu drahu projela po zemi.

 • Tesil
  22:17 11.09.2018

  Přesně na toto jsem se chtěl zeptat.Na dynamické ukázce pro AČR sekundovalo
  BVP 2 těm, mezi kterými se bude rozhodovat.
  Tak mně zajímalo jak si vedlo co týká jízdních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přesně na toto jsem se chtěl zeptat.Na dynamické ukázce pro AČR sekundovalo
  BVP 2 těm, mezi kterými se bude rozhodovat.
  Tak mně zajímalo jak si vedlo co týká jízdních vlastností.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:57 11.09.2018

  Jara, ale já vím, že CV90 nemá hydropneumatické odpružení, nýbrž klasické torzní tyče. Jen ve versi Mk.IV je má doplněné aktivním prvkem (co přesně, tomu budete rozumět víc než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara, ale já vím, že CV90 nemá hydropneumatické odpružení, nýbrž klasické torzní tyče. Jen ve versi Mk.IV je má doplněné aktivním prvkem (co přesně, tomu budete rozumět víc než já). Nevyjádřil jsem to úplně přesně.

  Tesil, z testů, které proběhly loni s novými kandidáty, vyplynulo, že BVP-2 mělo v průchodnosti slušný náskok před trojicí Lynx, ASCOD a CV90 (to ještě bez výše zmíněného aktivního prvku v podvozku), oproti Pumě už to nebyl nijak markantní rozdíl. Zato byl rozdíl v tom, jak ten terén Puma zvládala z hlediska posádky a výsadku. Jinými slovy, BVP-2 by možná dokázalo Pumě i ujet, ale platilo by za to snížením bojeschopnosti lidí v něm. A je otázka, jestli s novou versí motoru (o 1/4 vyšší výkon) by to ještě pořád platilo. Jinak BVP-2 umí plavat, tím má oproti téměř jakémukoliv dnešnímu BVP výhodu. V podmínkách ČR ovšem nijak zásadní, leda by se bojovalo o Třeboňsko ;-) Pokud bychom v nějaké akci chtěli mít co největší pohyblivost a průchodnost, tak holt ty Pumy necháme s A-kitem, v tu chvíli budou na špici pelotonu.

  Můj pohled na věc je, že v případě většího konfliktu na území Evropy se stejně hlavní boje budou odehrávat v urbanizovaném prostředí, kde bude mít pancíř výhodu proti průchodnosti těžkým terénem. Ale třeba je to naivní představa, co já vím.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  21:33 11.09.2018

  Jara
  jsem sice blbec,ale ty máš problém se čtením,o pohyblivosti jsem fakt nic nepsal.
  O průchodnosti terénem ano.
  V reálné konfliktu se pěchota může pohybovat v terénu odlišném ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara
  jsem sice blbec,ale ty máš problém se čtením,o pohyblivosti jsem fakt nic nepsal.
  O průchodnosti terénem ano.
  V reálné konfliktu se pěchota může pohybovat v terénu odlišném od výcvikových prostorů.Provizorní přechody atp.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  20:43 11.09.2018

  Cenzor:
  Nie je to nereálne napr. BVP-M1 CZ s MGC-1 kitom už v 2011 prezentoval s prídavným pasívnym pancierom balisticku ochranu stupňa 4 normy STANAG 4569 a dokonca aj aktívny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cenzor:
  Nie je to nereálne napr. BVP-M1 CZ s MGC-1 kitom už v 2011 prezentoval s prídavným pasívnym pancierom balisticku ochranu stupňa 4 normy STANAG 4569 a dokonca aj aktívny balusticky systém ochrany zadnej časti vozidla.

  zdroj: https://forum.valka.cz/topic/v...

  Otazka len znie o koľko by bolo takéto prídavné pasívne pancierovanie drahšie od BVP-M.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:41 11.09.2018

  Luky:
  za mě, by měly AZ sloužit se stejnou technikou jako zbytek armády, tolik lidí tam nemáme a hlavně je zde mnohem víc vnímána ona "morální zastaralost" - tedy ke službě na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  za mě, by měly AZ sloužit se stejnou technikou jako zbytek armády, tolik lidí tam nemáme a hlavně je zde mnohem víc vnímána ona "morální zastaralost" - tedy ke službě na starém šrotu moc lidí AČR nenaláká. Snad jen "srdcaře" co jsou rádi když můžou obléct uniformu, ale technicky založené lidi určitě ne. kdybych se mohl vozit řekněme Pumou, tak bych začal přemýšlet o vstupu do AZ. Představa rozhrkaného BVP-2 mě fakt nebere (možná tak v nějakém zábavním parku nebo na airsoftu / paintballu :-D
  Ten Titus jsem zmínil jen tak, že je to zajímavé vozítko, ale asi by se musela změnit organizace AČR (po francouzském vzoru - nevím úplně jak je hodlají používat, když mají i VBCI a zavádějí ozbrojené Jaguary)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:40 11.09.2018

  Tesil
  Takže bvp vynikající pohyblivostí bude všude zapadat??? To snad nemyslíte vážně ;)
  Jinak vám odpověděl rase “blbec” zařízne všude i bvp.....

  Tesil
  Takže bvp vynikající pohyblivostí bude všude zapadat??? To snad nemyslíte vážně ;)
  Jinak vám odpověděl rase “blbec” zařízne všude i bvp.....

 • Luky
  20:37 11.09.2018

  Mě ten trend taky nepřijde jako špatná cesta a nechci chodit proti proudu.

  Jen jsem chtěl upozornit na to, že do budoucna vždy nemusí platit princip "co nejšpičkovější BVP pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě ten trend taky nepřijde jako špatná cesta a nechci chodit proti proudu.

  Jen jsem chtěl upozornit na to, že do budoucna vždy nemusí platit princip "co nejšpičkovější BVP pro velmi malý počet lidí".
  Jasně, máme profi armádu. Ale musí to být nutně tak, že lidi od mechny pojedou v super revolučním Bevku a ostatní na korbách náklaďáků?
  Máme zálohy a máme brannou povinnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:35 11.09.2018

  Tesil
  Kde jste vzal, že má puma problém s pohyblivostí? Je to totiž jedna z věci ve kterých dost vyniká, není to jen o váze,svou roli hraje podvozek a motor. Ona puma pohyblivostí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil
  Kde jste vzal, že má puma problém s pohyblivostí? Je to totiž jedna z věci ve kterých dost vyniká, není to jen o váze,svou roli hraje podvozek a motor. Ona puma pohyblivostí konkurenty překonává

  Kolt
  Věcná :)) v případě CV90 častý omyl, CVčko nemá aktivní podvozek jako Puma nebo K2, ale jen aktivní tlumiče muže měnit jen tlumící síly( pravděpodobně nějaké obtokové ventily ....) pořad je to klasický podvozek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:30 11.09.2018

  Tesil:
  to sice ne - v blbém prostoru se šprajcne BMP-2 / Borsuk, stejně snadno jako těžší vozidlo - i to dvacetitunové vozidlo je v těžkém terénu dost těžké :-) . Obecně je docela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil:
  to sice ne - v blbém prostoru se šprajcne BMP-2 / Borsuk, stejně snadno jako těžší vozidlo - i to dvacetitunové vozidlo je v těžkém terénu dost těžké :-) . Obecně je docela sranda, že se ty moderní IFV začínají dost podobat starším tankům. Pokud jde o hmotnost tak je v podstatě na úrovni T-55 nebo i T-64 a ráže kanónu se zas podobá tankům na začátku WW2, nepřijde mi to ale špatná cesta (přeci jen mají podporovat sesednutou pěchotu - to APC jen s kulometem neumí tak dobře).
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:29 11.09.2018

  Rase
  Měl jsem právě na mysli stejný systém a stejnou balistickou odolnost (zálohy přeci nejsou lidmi druhé kategorie).
  Když bychom na to pořizovali cosi jako licenci a časem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Měl jsem právě na mysli stejný systém a stejnou balistickou odolnost (zálohy přeci nejsou lidmi druhé kategorie).
  Když bychom na to pořizovali cosi jako licenci a časem třeba přidělávali další stroje...
  Ano, teď je ambice vyzbrojit ty profi prapory, ale kdoví jak to bude v budoucnu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  20:14 11.09.2018

  Pohyblivost neznamená průchodnost.

  Pohyblivost neznamená průchodnost.

 • Rase
  20:09 11.09.2018

  Tesil:
  Puma má 31,5 tun (level A) jen má slušnou hmotnostní rezervu a tak může být hodně oplácaná bloky přídavného pancíře - 43 tun má až level C i při této váze je pohyblivější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil:
  Puma má 31,5 tun (level A) jen má slušnou hmotnostní rezervu a tak může být hodně oplácaná bloky přídavného pancíře - 43 tun má až level C i při této váze je pohyblivější než třeba Leopard 2, tak bych se o pěchotu nebál.

  Luky a Cenzor:
  APC udělat určitě taky jde, ale je zde tendence, využít drahý pásový podvozek co nejvíc - tedy jako nosič bojové věže. On takový Namer (nemá věž) ale je taky dost drahý. Alternativou je jít cestou využít jako APC kolovou platformu. Francouzi zavádějí Griffon, což je v podstatě takový bráška od Titusu. Klidně by mi tedy nevadilo, pokud by u záloh a podobně, nahradil "morálně zastaralé" a omlácené BVP-2 právě Titus (jen třeba s dálkově ovládanou věžičkou s kulometem - klidně výklopný ať se nezvedá výška). Je zde i možnost koupit levné PMRS G5 od FFG - kupují je teď Norové, ale jedná se náhradu za M113 a spíš jako nosič speciálních nástaveb co nejdou přímo do přímého boje.

  pokud by šlo o co nejnižší váhu, tak poláci si taví Borsuka, který bude dost lehký, ale osobně si myslím, že už je snad až moc lehký a radši bych viděl u AČR jedno že čtyř nabízených vozidel. Na přidávání dalších vozidel je už beztak pozdě a řekl bych, že pověření lidé už mají dost jasno co se pořídí a jen se řeší omáčka kolem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  19:41 11.09.2018

  Cenzor: zmenseni prostoru o 4lidi urcite neodlehci stroj o 20t. To spis naopak, treba 3+12 by hmotnosti nenarostlo o 20t, ale treba jen o 8t.

  Cenzor: zmenseni prostoru o 4lidi urcite neodlehci stroj o 20t. To spis naopak, treba 3+12 by hmotnosti nenarostlo o 20t, ale treba jen o 8t.

 • Cenzor
  19:37 11.09.2018

  Luky:

  Zůstat na hmotnosti cca 20t určitě není nereálné, vyjděme např. z BVP-2 jehož hmotnost je 14t a balistická ochrana nedostatečná. Řekněme, že standard dnes je level 5-6 z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:

  Zůstat na hmotnosti cca 20t určitě není nereálné, vyjděme např. z BVP-2 jehož hmotnost je 14t a balistická ochrana nedostatečná. Řekněme, že standard dnes je level 5-6 z přední polosféry a level 4 celokruhově. Hmotnost přidané ochrany na level 4 berme 75kg na m2 podle pancíře prezentovaného Vojenským výzkumným ústavem. K tomu přidejme redukci objemu chráněného prostoru. Opravdu myslíte, že by to nešlo?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:52 11.09.2018

  Když to je taková představa, že vozidlo pro poloviční výsadek bude poloviční. A ta cena pro převoz čtyřech....
  Spíš jsem narazil na názor, že se často z APC snaží dělat víc a víc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když to je taková představa, že vozidlo pro poloviční výsadek bude poloviční. A ta cena pro převoz čtyřech....
  Spíš jsem narazil na názor, že se často z APC snaží dělat víc a víc tank....a pak vznikají podivnosti. Můžete vesele mínusovat mix IFV a APC, ale pokud někdo nabízí tuto kombinaci, je to nesporně výhoda.
  Vozidlo bez věže má mnohem nenápadnější siluetu a lze dobře maskovat, i když je o trošku vyšší, než strojový spodek IFV bez věže. Stále voláte po větších rážích, ale až pak vozidla povezou palebný průměr méně než 100ran, může jim v reálném boji lehce dojít munice. Větší APC s přepravním prostorem, který dokáže dohnat požadovanou velikost výsadku, může nosit velkou zásobu střeliva pro svůj 12,7mm, případně granátomet. Při nějakém průseru a odříznutí to můžou být paradoxně tyto méně vyzbrojené stroje, kdo bude držet nepřítele "od těla". Stejně tak příznivější cena umožní stejně kvalitní technikou vyzbrojit i týlní jednotky. Přece nebudou další desítky let jezdit v repasovaných BVP-2....
  Samozřejmě bych prvosledovým jednotkám přál co nejvíc velkých laufů, ale lecos se dá také dohnat organickým začleněním vozidel palebné podpory.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:42 11.09.2018

  Hlavní myšlenkou pro zavedení BVP byla podpora pěchoty v každém terénu.
  Bude Puma při své bojové hmotnosti atakující hranici 45t toho schopna?

  Hlavní myšlenkou pro zavedení BVP byla podpora pěchoty v každém terénu.
  Bude Puma při své bojové hmotnosti atakující hranici 45t toho schopna?

 • Cenzor
  17:49 11.09.2018

  Kdysi jsem narazil na názor, že hlavním problémem nasazení IFV (US Army) je v tom, že operují v prostředí, kde čelí stejným hrozbám jako tanky, mají menší ochranu než tanky a při ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kdysi jsem narazil na názor, že hlavním problémem nasazení IFV (US Army) je v tom, že operují v prostředí, kde čelí stejným hrozbám jako tanky, mají menší ochranu než tanky a při jejich zničení zemře příliš mnoho vojáků, což je politický problém. Mám pocit, že snaha ochránit vezené vojáky už vede k neúměrnému nárůstu hmotnosti.

  Trochu mě překvapuje, že se nikdo nesnaží jít jinou cestou...pro převoz družstva nepoužívat jedno vozidlo s posádkou 3+8 a hmotností 40t, ale dvě vozidla 2+4 s hmotností 20t. Pořizovací náklady by sice byli vyšší, ale balistická ochrana obdobná, palebná síla dvojnásobná, strategická mobilita lepší a při zásahu vozidla by nebylo ohroženo tolik vojáků najednou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:06 11.09.2018

  210 těchto strojů + 50-100 tanků posune AČR co do úderné síly hodně dopředu v rámci evropských členů NATO. Už aby to bylo. Pro srovnání osmkrát větší Němci jich mají 350 (zatím). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  210 těchto strojů + 50-100 tanků posune AČR co do úderné síly hodně dopředu v rámci evropských členů NATO. Už aby to bylo. Pro srovnání osmkrát větší Němci jich mají 350 (zatím). Investice 50mld. odpovídá asi 200km stavby dálnic. Přitom pokud chceme aby peníze zůstávaly doma, tak poměrně elementární činnost jako jsou stavby dálnic bůhvíproč ovládají nadnárodní stavební firmy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:53 11.09.2018

  Vrátím se úplně na začátek, je zajímavé, že i ti Bulhaři chtějí bvpéčko s minometem, ale my zase nic. Přitom moderní náhrada za PRAM-S by se hodně hodila a časem bude chybět - i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vrátím se úplně na začátek, je zajímavé, že i ti Bulhaři chtějí bvpéčko s minometem, ale my zase nic. Přitom moderní náhrada za PRAM-S by se hodně hodila a časem bude chybět - i když se zavedou jiné minomety, patrně na Tatrováckém podvozku. Jsem velmi zvědavý, co za mašiny budou nabídnuty právě Bulharsku a Chorvatsku - myslím že čekají jak dopadne náš tendr :-) ps. tím ale neříkám že koupí to samé co my. Je srada, jak se ty tendry pěkně sešly
  Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  11:34 11.09.2018

  kuci sorry, já už sme takovej pesimista, vidím věci kriticky. Ale sem rád, že optimistů je Vás ještě vetšina :-) A díky za připomínky.
  Budu doufat, že zelenáči dostanou pořádný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kuci sorry, já už sme takovej pesimista, vidím věci kriticky. Ale sem rád, že optimistů je Vás ještě vetšina :-) A díky za připomínky.
  Budu doufat, že zelenáči dostanou pořádný stroje. Ale min s 35 kanonem. ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  11:03 11.09.2018

  liberal shark:"Osobně bych dal přednost vozidlu jednoduššímu a méně sofistikovanému, které půjde snáze obsluhovat"

  Čím sofistikovanější vozidlo tím snadnější obsluha.
  Přiklad: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  liberal shark:"Osobně bych dal přednost vozidlu jednoduššímu a méně sofistikovanému, které půjde snáze obsluhovat"

  Čím sofistikovanější vozidlo tím snadnější obsluha.
  Přiklad: Můžeme si koupit vozidlo bez termálního zobrazovače, určitě se ušetří na nákupu a údržbě vozidla. Ale určitě se neušetří na výcviku boje v noci, případně provádění bojových operací v noci bude peklo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:44 11.09.2018

  P.S.
  S liberálním žralokem souhlasím.

  P.S.
  S liberálním žralokem souhlasím.

 • Luky
  10:43 11.09.2018

  PavolR
  boží stroj, jen bych požadoval (případně by se angažoval domácí průmysl) osadit do přední části nástavby hlavu Tyranosaura, která by chrlila oheň.

  PavolR
  boží stroj, jen bych požadoval (případně by se angažoval domácí průmysl) osadit do přední části nástavby hlavu Tyranosaura, která by chrlila oheň.

 • PavolR
  10:38 11.09.2018

  liberal shark:
  Pri Vašich požiadavkách sotva ostáva iná možnosť, než obstarať licenciu od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  liberal shark:
  Pri Vašich požiadavkách sotva ostáva iná možnosť, než obstarať licenciu od Kurdov:
  https://i2.wp.com/whitefleet.n...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:36 11.09.2018

  marfolodej:
  nevím zda na tebe vůbec reagovat, ale ty tvoje super kolové OT, budou taky dost drahé. Samozřejmě ušetříš za bojovou věž, ale pod pojmem těžké KOT si představuju ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marfolodej:
  nevím zda na tebe vůbec reagovat, ale ty tvoje super kolové OT, budou taky dost drahé. Samozřejmě ušetříš za bojovou věž, ale pod pojmem těžké KOT si představuju Boxer, nebo Izraelský Eitan, možná i Tutus nebo francouzský Grifon. Rozhodně to tedy nejsou levné mašiny a složitost na provoz je i zde - top elektronika je dnes potřeba na všem.
  Nové pásové BVP kupuje Austrálie, má zájem zmíněné Bulharsko a Chorvatsko. Výhledově i Maďarsko a kuchtí si i Poláci. Všude jsou nabízena v podstatě stejná vozidla jako u nás.

  liberal shark:
  Kanón Bushmaster 35 mm jde upravit na ráži 50 mm, zda se ale vejde do této věže nevím. Asi by ale šlo zkonstruovat novou věž aby měla i prostorovou rezervu. Britové si nechali zkonstruovat novou věž i pro modernizaci Warriorů - tak není problém a je to jen o ceně. Pokud vím, tak němci podobnou úpravu jejich kanónu nenabízí - je to asi zbytečné (můj názor).
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:25 11.09.2018

  Jsem dost zvědavý na Australany. Snažil bych se poučit.
  Stále mě vábí kombinace IFV a většího APC. Že by časem i nějaké ty zálohy, případně rozšiřující se jednotky mohly dostat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem dost zvědavý na Australany. Snažil bych se poučit.
  Stále mě vábí kombinace IFV a většího APC. Že by časem i nějaké ty zálohy, případně rozšiřující se jednotky mohly dostat levnější, moderní, velkokapacitní stroj, vyzbrojený velkorážním MG. Nebo možná některé namíchat i do hlavního tendru...
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  10:20 11.09.2018

  Kolt:
  s tou hromadou nejmodernejsich Izraelskych OT jste to trochu prehnal: podle WIKI maji cca 6000 Ks M113 a k tomu par set kusu tezkych OT ve forme predelanych tankovych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt:
  s tou hromadou nejmodernejsich Izraelskych OT jste to trochu prehnal: podle WIKI maji cca 6000 Ks M113 a k tomu par set kusu tezkych OT ve forme predelanych tankovych podvozku (T 55, Centurion, ..) I Izrael musi setrit.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  10:03 11.09.2018

  to marfoloděj: Pásová vozidla mají mnohem lepší pohyblivost v terénu, mohou tudíž operovat na mnohem větší ploše a také méně závisí na počasí. To znamená, že mají proti kolovým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to marfoloděj: Pásová vozidla mají mnohem lepší pohyblivost v terénu, mohou tudíž operovat na mnohem větší ploše a také méně závisí na počasí. To znamená, že mají proti kolovým vozidlům mnohem větší svobodu manévru a tudíž taktickou výhodu. Bez pásovců bojovat nelze.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  09:58 11.09.2018

  to Rase: Není na trhu věž pro kanon 35 mm s možností budoucí záměny za kanon 50 mm ?

  to Kolt: Osobně bych dal přednost vozidlu jednoduššímu a méně sofistikovanému, které půjde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Rase: Není na trhu věž pro kanon 35 mm s možností budoucí záměny za kanon 50 mm ?

  to Kolt: Osobně bych dal přednost vozidlu jednoduššímu a méně sofistikovanému, které půjde snáze obsluhovat, udržovat a umožní udržet vyšší procento bojeschopnosti. K čemu je mi dokonalé BVP, když jich bude půlka odstavena na hale ?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:38 11.09.2018

  marfolodej, je to normální reklama, chápete? Měl ji tady i ASCOD (mnoooohokrát), LYNX a CV90. V čem je problém?

  A zbytek je snůška blbostí, sorryjako. Dodavatelské firmy budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marfolodej, je to normální reklama, chápete? Měl ji tady i ASCOD (mnoooohokrát), LYNX a CV90. V čem je problém?

  A zbytek je snůška blbostí, sorryjako. Dodavatelské firmy budou (asi u většiny z tendrovaných strojů) domácí, většinou včetně majitelů. Žádné zneužívání pracovitých zaměstnanců se nekoná. V tomhle oboru dneska dělníci běžně berou víc než já v IT, protože jich je nedostatek (a budiž jim přáno, já zas nedělám ve třísměnném provozu, z toho by mě kleplo). Na vykořisťování chudáčků pracovitých Čechů tu máme jiné specialisty, třeba našeho premiéra. Koukněte, kolik berou lidi u něj a kolik v konkurenčních podnicích s německými či rakouskými vlastníky...

  Izraelců je ještě míň než nás a mají hromadu nejmodernějších tanků a OT (ze kterých se chystají dělat BVP ještě brutálnější než Puma). Jasně, oni to nutně potřebují. Nicméně je vidět, že to ekonomika v pohodě dokáže ustát (Amíci jim přispívají spíš na leteckou techniku, Němci na námořní, takže argumenty stran toho, že jim armádu platí ze zahraničí, moc neberu, my nemáme lodě vůbec a letectvo v minimálních počtech).

  Puma je sice moderní a bude dražší na provoz než ostatní nabízená BVP, ale není to až takový rozdíl. Když CV90 (jakožto nejstarší) osadíte stejnou elektronikou a aktivním podvozkem, bude jen o málo levnější. Asi vyjde o něco lépe provoz, neb má slabší motor a i ten podvozek bude snáze udržovatelný, nicméně zas ten rozdíl nebude takový, jak se nás mnozí snaží přesvědčit. I Lynx K41 používá 800 kW motor... Aktivní podvozek u CV90 také bude něco stát, i na provozu... Tohle nechť propočítá MO/AČR a rozhodnou se, jestli je Puma v podmínkách ČR dlouhodobě provozovatelná či ne a jestli se vyplatí si připlatit. To my od stolu těžko posoudíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  09:33 11.09.2018

  marfolodej: Kolová OT jsou super do té doby než se na bojišti objeví vozila pásová. Poté vyklízejí pole, aby vám zbyli pro další operace.
  Je zatracený rozdíl zda vozidlo složí k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marfolodej: Kolová OT jsou super do té doby než se na bojišti objeví vozila pásová. Poté vyklízejí pole, aby vám zbyli pro další operace.
  Je zatracený rozdíl zda vozidlo složí k bezpečné přepravě na bojiště (většina OT), nebo k vedení přímé bojové činnosti proti nepříteli.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:20 11.09.2018

  marfolodej:
  Neprotirečíte si trocha? Lebo ak sa nakúpi "vetší počet kolových OT, ale pořádný stroje, ne ty plechový krabice,co je máme nyní", tak sa dopracujete k +- kolesovej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marfolodej:
  Neprotirečíte si trocha? Lebo ak sa nakúpi "vetší počet kolových OT, ale pořádný stroje, ne ty plechový krabice,co je máme nyní", tak sa dopracujete k +- kolesovej variante toho, čo kritizujete na pásoch ... :-)
  PPS- Činí sa zato aj konkurencia.
  Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  09:03 11.09.2018

  Tyto podivné články už mi jsou dost nechutné. Jako že budeme mít přístup k nejmodernějším technologiím? Tomu věří kdo? Jsme přesvědčen k tom, že ty technologie budeme max. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tyto podivné články už mi jsou dost nechutné. Jako že budeme mít přístup k nejmodernějším technologiím? Tomu věří kdo? Jsme přesvědčen k tom, že ty technologie budeme max. používat, ale přístupné nám rozhodně nebudou.
  A že to bude investice 35 mld. Kč...hahaha, komu ty peníze zůstanou? Za mrzkou mzdu si podniky odvedou prachy ze zisku do mateřských podniků v zahraničí a tady zůstane prd, ale věřím tomu, že rádi využijí naše chopné a pracovité lidi, respektive zneužijí, aby si vytvořili větší zisk. Neměc je přece dražší než Čech.
  A naco bude naší miniarmádě takovej super stroj. Absolutně k ničemu. Drahej provoz, drahej výcvik, v případě zničení brutálně drahá oprava nebo složité shánění náhrady. Ono než se takovej složitej stroj vyrobí a poskládá a certifikuje, tak to trvá, estli se nepletu-
  Jasně, že tady nejde o to nakoupit rozumně, tady jde o to, aby si někteří suprově namastili kapsy.
  Bych rád veděl, jestli je na světě někdo s ekonomikou podobné naší a uvažuje o koupit tak drahýho stroje? Cože? Nikdo!!! Japak to? Pak mi není moc jasné, naco si tady s tou PUMOu hrajou.
  Jako mašina je to super, a to je právě ten zádrhel.
  Já bych se na pásy zatím vyprdnul. Nakoupil bych vetší počet kolových OT, ale pořádný stroje, ne ty plechový krabice, co je máme nyní.
  Jako já těm klukům zeleným přeju pořádný stroje, určitě nejsme sám. Ale chce na to jít trochu s rozumem.
  PS: A nevtloukejte mi do hlavy ideály, že to tak není :-)
  PPS: Spočítal někdo, kolik už tady bylo článků s propagandou nas koupi PUMY pro AČR?
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:01 11.09.2018

  Zaujalo mě snad jen, že certifikován je i kanon ráže 35 mm. Zdá se že MO opravdu sonduje možnost osazení vyšší ráží než jen 30 mm. Přeci jen u Pumy jsem tuto možnost dříve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujalo mě snad jen, že certifikován je i kanon ráže 35 mm. Zdá se že MO opravdu sonduje možnost osazení vyšší ráží než jen 30 mm. Přeci jen u Pumy jsem tuto možnost dříve nezaznamenal, tak to bude asi reakce na náš zájem. Puma s ráží 35 mm a jedním místem navíc pod věží, mi přijde jako ideální volba pro AČR. Z vnějšku přidat bloky tuzemské aktivní ochrany (KOSA - pokud to nepřejmenovali) a podobně. Hodně se těším na vylepšenou Pumu na Dnech NATO (loni byla super).
  ps. doporučuji dávat nějaký jiný obrázek Pumy, než pořád ten (ty) samý - PSM určitě může dodat víc fotografií.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:00 11.09.2018

  Bulhari majú naplánovaný nákup 150 vozidiel v hodnote 722M dolárov - 90ks IFV a 60ks špecializovaných vozidiel (prieskumné, veliteľské, zdravotnícke, mínometné ...).
  Ďalších 172M ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bulhari majú naplánovaný nákup 150 vozidiel v hodnote 722M dolárov - 90ks IFV a 60ks špecializovaných vozidiel (prieskumné, veliteľské, zdravotnícke, mínometné ...).
  Ďalších 172M dolárov pôjde na obstaranie dokumentácie, logistickú podporu, výcvik a simulátory, prípadne komunikačné a informačné systémy, vrátane systému riadenia paľby pre plánované samohybné mínomety.
  Skrýt celý příspěvek