Program RPAS: Havárie dronu Camcopter S-100 na chorvatském ostrově Brač

Program RPAS: Havárie dronu Camcopter S-100 na chorvatském ostrově Brač
Camcopter S-100 u chorvatského ostrova Brač / Schiebel (Zvětšit)

Rozsáhlý požár, který zachvátil plochu až 150 ha, na chorvatském ostrově Brač 28. srpna byl způsoben havárií dronu Schiebel Camcopter S-100. Tento dron provozovala agentura European Maritime Safety Agency (EMSA) ve prospěch chorvatského ministerstva moře, dopravy a infrastruktury, jako součást činnosti pobřežní stráže.

Camcopter S-100 je bezpilotní dron s rotující nosnou polochou středního dosahu, který vyrábí rakouská společnost Schiebel. Vývoj proběhl v letech 2003 až 2005. Maximální vzletová hmotnost je 200 kg a výdrž ve vzduchu je šest hodin v základní konfiguraci, deset hodin s přídavnou nádrží. Maximální rychlost je 220 km/h a maximální dostup 5500 m.

Primárně dron nese pozorovací zařízení, ale je možné jej osadit střelou Martlet (ráže 76 mm, dolet až 8 km), kterou vyvinula francouzská firma Thales na požadavek britského námořnictva pro použití na různých platformách, včetně vrtulníků AW159. Mimochodem pobřežní stráž Spojeného království patří k uživatelům S-100.

Drony S-100 jsou velice úspěšným projektem, který pořídilo pro své vojsko nebo pobřežní stráž řada zemí. V současnosti Schiebel obsluhuje vojenské i civilní zákazníky. K největším zákazníkům patří armáda Spojených arabských emirátů, která pořídila 40 kusů s opcí na dalších 40.


Camcoptery S-100 v Chorvatsku pod hlavičkou EMSA pravidelně plní úkoly v rámci ochrany pobřeží. Drony S-100 kontrolují a sledují lodě, přístavy, lodní dopravu a životní prostředí. V případě potřeby pomáhají při nehodách lodí a katastrofách.

K dalším významným uživatelům patří ze západních zemí Belgie (námořnictvo) a Francie. Z dalších zákazníků je potřeba zmínit Čínu, Jordánsko a Austrálii. Z civilní sféry pořídily tyto drony úřady z Ruska, Malty, již zmíněná EMSA nebo pobřežní stráž Spojeného království.

Evropská agentura EMSA spustila projekt Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS, dálkově řízené letecké systémy) v roce 2017 s cílem pomoci pobřežním strážím jednotlivých zemí získat přehled o námořním provozu ve svých vodách pomocí dronů. EMSA tuto službu již poskytuje Portugalsku, Španělsku, Itálii, Dánsku a Islandu. Služba se zaměřuje na sledování znečišťování moří, detekci nelegálního rybaření, přepravy drog, nelegální migrace, zajištění ochrany hranice a pátrací operace SAR.

Chorvatsko požádalo EMSA o službu RPAS v únoru 2019 a služba byla aktivována v červenci 2019. Služba je zajištěna na základě několikaletého kontraktu. Jeho uzavření předcházela tříměsíční zkušební doba. Informace zjištěné při provozu dronu jsou předávány do záchranného centra v Rijece a do střediska řízení námořní dopravy se Splitu. Základna dronu je na letišti Brač - Zračna Luka na ostrově Brač. Právě při startu 28. srpna 2020 z letiště Brač došlo k pádu stroje a následnému požáru.


S-100 ve Finsku

Stroje operující v Chorvatsku jsou vybaveny senzorovým otočným pouzdrem L3Harris WESCAM MX-10, které obsahuje elektro-optickou kameru a termo-kameru. Nástavbou je integrovaný systém PT-8 Oceanwatch, který sám detekuje různé námořní cíle od nejmenších velikostí. Nalezení a identifikace cíle není tedy závislá pouze na sledující osobě, ale systém sám už označuje a typizuje jednotlivé cíle. Pro pátrací a hlídkové operace nad mořem je tento systém neocenitelný, protože snižuje zátěž operátora. Mimo to je dron dále vybaven přijímačem lodního automatického identifikačního systému AIS (Automatic Identification System. Vysílač AIS vysílá údaje o lodi a pátrací systém dronu je schopen spojit údaje z AIS s nalezeným cílem. Identifikace jednotlivých lodí je pak mnohem jednodušší.

O službu RPAS je veliký zájem. V červenci 2020 oznámila EMSA uzavření smlouvy s Finskem a jednání s Estonskem a Švédskem. Námořní sledovací a pátrací služba je náročná činnost. Použití dronů pro tento typ činnosti, kdy je potřeba sledovat obrovské příbřežní vodní plochy, se přímo nabízí. Projekt RPAS pomáhá mnoha zemím dosáhnout poměrně rychle na schopnosti bez složitého nákupu vybavení, školení osob a získávání zkušeností.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Spojené státy zabránily prodeji izraelských stíhaček F-16 do Chorvatska

Předběžnou smlouvu o pořízení 12 starších izraelských stíhaček F-16C/D Barak za 500 milionů dolarů ...

Americká bojová vozidla pěchoty Bradley pro Chorvatsko

Americká vláda daruje Chorvatsku 60 bojových vozidel pěchoty (BVP) M2A2 Bradley. Vozidla budou v ...

Chorvatští rybáři vylovili z moře záhadné podmořské zařízení

Rybářská loď Marian II lovila vlečnou sítí jihozápadně od ostrova Mljet. Místo nákladu ryb vytáhla z ...

Krize francouzského vojenského průmyslu a stíhačky Rafale pro Chorvatsko

Běžící pandemie koronaviru Covid-19 hluboce zasáhne hospodářství řady zemí. Ohrožen je mimo jiné ...