Nejmocnější evropská protivzdušná obrana vzniká v Polsku. S pomocí Velké Británie

Nejmocnější evropská protivzdušná obrana vzniká v Polsku. S pomocí Velké Británie
Polský iLauncher systému Malá Narew odpluje střelu CAMM / Agencja Uzbrojenia (Zvětšit)

Došlo k podpisu rekordních smluv o dodávkách komponentů, transferu technologií ToT (Transfer of Technology) a znalostí ToK (Transfer of Knowledge) mezi polským konsorciem PGZ-NAREW a britskou MBDA UK. Smlouvy zajišťují přenesení výroby perspektivních střel země-vzduch CAMM-ER (Common Anti-Air Modular Missile Extened Range) a odpalovacích zařízení iLauncher do Polska. Jde o zlomový okamžik budování polské protivzdušné obrany (PVO) a polského vojensko-průmyslového potenciálu.

 

Klíčové programy polské pozemní PVO jsou: Pilica+, Narew (Narev) a Wisla (Visla). Nejdůležitější a finančně nejnáročnější je Narew. Úkolem PVO Narew je zajištění krytí vojsk a objektů v prostoru operací, leteckých základen, podpora protiraketové PVO Wisla (Patriot) a vedení operací v národním, spojeneckém a koaličním systému za všech podmínek, ve dne i v noci.

Varšava rovněž získá revoluční americký systém velení a řízení PVO IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). IBCS je ve své nejviditelnější podobě velitelské centrum s obrazovkami zobrazujícími vlastní a cizí jednotky ve všech doménách válčení. Klíčovou schopností je například vizualizace trajektorie nepřátelských střel a místa jejich odpalu – na tato místa lze zaútočit vlastními prostředky.

IBCS kompletně převezme řízení polské PVO, včetně všech defenzivních a ofenzivních akcí. IBCS zajistí řízení a koordinované akce všech síťově propojených senzorů a efektorů, včetně kompletů Pilica+, Narew, Wisla nebo samostatně působících senzorů (radiolokátorů).

Dělení na baterie (senzory/efektory) nebo programy, z hlediska funkčnosti PVO, díky IBCS v podstatě ztrácí smysl. Baterie jsou hlavně organizační záležitostí, programy účetní. Plukovník Michal Marciniaka, zástupce polské Agentury pro vyzbrojování AU (Agencja Uzbrojenia), uvedl, že polská armáda jednoduše vnímá Narew a Wisla jako jediný funkční systém.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Narew: Polsko kupuje britský protiletecký systém Sky Saber

Varšava v rámci programu Narew koupila britský protiletecký a protiraketový systém středního ...

PREMIUM Visla, Narew a Pilica: Polsko buduje masivní protivzdušnou obranu

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak a jeho britský kolega Ben Wallace 4. října během návštěvy ...

PREMIUM Pilica+: Základ integrované a vícevrstvé polské protivzdušné obrany

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak počátkem října podepsal rámcovou dohodu o nákupu ...

PREMIUM Aféra ruské střely Ch-55 nad Polskem: Varování z Polska pro ostatní

V Polsku je nyní tématem číslo jedna nález zbytků ruské střely s plochou dráhou letu Ch-55. Střela v ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.