Čekají ruský zbrojní průmysl těžké časy?

Su-35S patří mezi nejmodernější stíhací letouny vůbec; větší foto /  Dmitriy Pichugin, GFDL 1.2 

Spojené státy americké jsou sice každoročně největším exportérem zbraní na světě, ale Ruská federace tradičně obsazuje druhou příčku. Jde nejen o lukrativní zdroj příjmů, ale prodej zbraní představuje i způsob udržování a rozšiřování politického a ekonomického vlivu (nejen) Moskvy ve světě. Kdo patří mezi nejzajímavější ruské zákazníky a jaké lze v ruských obchodech se zbraněmi sledovat trendy?

Zákazníci v Asii a na Blízkém východě

Podle výzkumu Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) vyvezlo Rusko mezi lety 2012-2016 zbraně do 50 států a ovládalo 23 % celosvětového trhu se zbraněmi, v porovnání s americkými 33 %. Od roku 2013 se obrat stabilně pohybuje kolem 15 miliard dolarů ročně (přesně tolik činila hodnota kontraktů za rok 2016).

Ve zmíněném období patřily mezi největší ruské zákazníky Indie, Vietnam a Čína.

Zatímco v minulosti Čína představovala životně důležitého zákazníka bez dostatečného know how a zázemí k produkci vlastních systémů, dnes již “žák překonává svého učitele”. Čínské ozbrojené síly sice stále provozují řadu ruských produktů (např. Su-30MKK), ale Pekingu jde v současnosti primárně o technologický transfer, zpětné inženýrství a následnou domácí výrobu.

I s tímto vědomím Rusko Číně prodalo 24 letounů Su-35S za dvě miliardy dolarů, ze kterých jsou pro Peking zajímavé (kvůli zpětnému inženýrství) především motory Saturn 117S a výkonný radar Irbis-E. Ze stejného důvodu Čína koupí také až šest baterií systému protivzdušné obrany (PVO) S-400 Triumf .

Stálým zákazníkem je Indie, která v roce 2016 s Ruskem podepsala smlouvy v celkové hodnotě 4,5 miliardy dolarů na pět baterií systém PVO S-400 . Mezi další významné nákupy patří nákup 60 víceúčelových vrtulníků Ka-226T s dalšími 140 licenčně vyrobenými v Indii nebo dohoda o pronájmu již druhé jaderné ponorky Projektu 971 Ščuka (v kódu NATO třída Akula) za 1,5-2 miliardy dolarů na 10 let.

Perspektivním odběratelem v budoucnu bude i Egypt. Tento dříve častý americký zákazník v posledních několika letech objednal například 46 bojových vrtulníků Ka-52, ale také systém PVO S-300VM. Spekuluje se i o možném nákupu až 500 tanků T-90MS.

Obchodní důsledky politiky a politické důsledky obchodu

Zajímavou kapitolu představují státy, které v minulosti patřily mezi tradiční americké zákazníky, ale teď se obrací i na ruské zbrojaře.

Důvodem takovýchto změn bývá zpravidla ochlazení vztahů s Washingtonem. Do této kategorie patří například Filipíny, kde k odcizení došlo po zvolení nynějšího prezidenta Rodriga Duterteho nebo Egypt, kde nastala podobná situace poté, co k moci nastoupil prezident as-Sísí. Stejným případem je i Turecko, člen NATO, jehož zájem o ruské zbraňové systémy (jmenovitě S-400) “děsí” další členy Aliance.

S přihlédnutím k čilému americkému prodeji zbraní Saudské Arábii, která je obviňovaná z podpory terorismu, je zjevné, že kvůli svému morálnímu dvojímu metru Washington přichází o potenciální miliardy dolarů ve prospěch Moskvy.

Nejde navíc jen o ušlý zisk, ale také o politický kapitál, který se k prodejům zbraňových systémů váže. Ozbrojené složky si většinou nekupují jen samotný produkt, ale i další služby (výcvik, dodávky munice či náhradních dílů), které umožňují vytvoření vazeb a kontaktů na různých úrovních armádního-politického-průmyslového byrokratického aparátu.

Trendy: sofistikovanější technologie a agresivnější marketing

Ruské zbraně byly v minulosti oblíbené zejména díky své jednoduchosti a nižším cenám, v porovnání se západními protějšky. I když i dnes je cenovka produktů ruských zbrojařských společností zpravidla nižší než u těch ze Západu, lze sledovat přechod k více high-tech nákladnějším zbraňovým systémům. Zde však kromě růstu cen nastává i problém dostupnosti komponentů. Ta byla významně narušena západními sankcemi.

Oblíbené jsou zejména systémy PVO S-400, modernizované ponorky třídy Varšavjanka (známé spíše pod kódem NATO jako třída Kilo) a zákazníky si nachází i stíhací bombardér Su-34 (resp. exportní verze Su-32) a víceúčelový stíhací letoun Su-35S.

Vzhledem k tomu, že i největší ruský zákazník Indie nakonec získá dostatečné know how k výrobě většiny sofistikovanějších systémů, bude muset Rusko bojovat o více menších národních trhů.

Mimo soustředěné snahy získávat nové zákazníky v režimech, které se nepohodly s Washingtonem Rusku poslouží i ukázky v reálných podmínkách, konkrétně v Sýrii. Zde se osvědčily především bojové vrtulníky Ka-52 nebo střely s plochou dráhou letu 3M-54 Klub (Kalibr).

Kromě miliard dolarů a politického vlivu je ve hře i zachování schopností ruského zbrojního průmyslu, který si díky exportu zachovává dostatečné výrobní kapacity, udržuje ceny pro ruské ozbrojené síly na přijatelné úrovni a dotuje své vývojové a výzkumné projekty.

Zdroj: Chatham House, SIPRI, Defense One

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské MiGy-35 pro Egypt

Ruská firma MiG dodala do Egypta první várku nových víceúčelových nadzvukových stíhacích letadel ...

Ruské tanky T-14 Armata ve výzbroji po roce 2020

Podle ruského deníku Izvestija vyvíjený ruský hlavní bojový tank T-14 Armata vstoupí do výzbroje ...

Ruská stíhačka T-50: Další prototypy a start sériové výroby

V příštím roce začnou letecké testy desátého a jedenáctého prototypu stíhaček T-50 s novými motory ...

Spojené státy na válku s Ruskem potřebují 258 bombardérů

Podle americké studie US Bomber Force: Sized to Sustain an Asymmetric Advantage for America pro ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • raziel87
  21:33 12.07.2017

  ......co lidi třeba v Trutnově?

 • raziel87
  21:30 12.07.2017

  2 Slavoslav

  https://www.seznam.cz/zpravy/c...

  to k tomu tvému nedávnému rozporování, když sem psal, že prostě radší jezdim 40km do Zwiezelu než 20km do Sušice :(

 • Jirosi
  22:11 22.06.2017

  pjek:"Žít v RF bude již brzy "lepší a veselejší" než si kdo dnes dokáže představit. Ekonomická data nelze přejímat bez kontroly autenticity a metodologie sběru."

  To že nevěříte západním mediím, proč ne.. vaše volba. Ale to že nevěříte ani Ruským zdrojům je poněkud zvláštní. Tedy až tak zvláštní to není mezi jistou sortou lidí, co mají tendencí jsi jisté už trošku přibarvené informace ještě přibarvovat a dodávat jim tím hodnověrnosti.

 • KOLT
  21:32 22.06.2017

  Fáájn, čím víc se takových jako vy za tím lepším a veselejším životem do Ruska odstěhuje, tím lépe. Schopní a pracovití Rusové zatím nohama hlasují zcela opačně.

 • pjek
  21:27 22.06.2017

  A propos,, z Bulharska byly vyvezeny OT-64, hádejte kam? do Sýrie. Hádejte komu? Džihádistům. Nevěříci Tomášové si musí počkat na první rozmlácené syrským či ruským letectvem nebo nově íránskými MRM.

 • pjek
  20:50 22.06.2017

  Všem doporučuji sledovat či stahovat Svět podle Putina. Drtivá většina zdejšího obecenstva se bude nesmírně divit, že by v takovém světě docela ráda žila... K ekonomické situaci RF: Kdo nerozumí ekonomice a sedí na zadku u kompu, ten se zmůže pouze za pocity a dojmy nebo na papouškování toho, co do médií pustí cenzura, která je prý v EU nepřípustná. RF třetím rokem restrukturalizuje svou ekonomiku na maximálně soběstačnou a otevřenou k eurasijské obchodní výměně, což se kupodivu daří lépe než by si skeptici ani do představ nenacpali. To, že NATO nedodržuje washingtosckou smlouvu, je již veřejným tajemstvím, o němž si navzdory nelibosti včerejších cvrlikají vrabci na střechách, a že vrabců přibývá :). Vzhledem k tomu, že autor článku nemá přístup k chráněným informacím v RF, je jeho článek informačně chudý až zavádějící. Žít v RF bude již brzy "lepší a veselejší" než si kdo dnes dokáže představit. Ekonomická data nelze přejímat bez kontroly autenticity a metodologie sběru.

 • jerry1986
  07:47 22.06.2017
  Oblíbený příspěvek

  Rasto12
  armádní noviny sleduji poměrně dlouho, byť jsem nepsal žádné komentáře.¨
  Ale komentáře pana Rasto12 mě už nenechali chladným.

  To že to v Rusku moc ekonomicky nefunguje, je prostě fakt, který i třeba dalšími tisící podobnými komentáři nezměníte.

  Prostě v Rusku je jeden zásadní ekonomický problém. Obyčejní lidé nemají peníze na vlastní utrácení, tudíž nevzniká téměř žádná likvidita ve službách tudíž Rusko, jako stát nemá tak velký obrat ... koukněte třeba na Čínu, tam to pochopili.
  Nebo klidně posledních pět let na ČR.

  Těmi službami myslím: mobilní telefony, tarify, tablety, celodenní rodinný výlet do nákupního střediska :) atd ... prostě všechno přes co "vrátí" obyvatelstvo + soukromé sektory ve formě daní zpět do státní kasy.

  Prostě a jasně, státy musí točit prachy přes vlastní obyvatelstvo,
  jinak skomírají jako Rusko.

  Veřejný dluh ? Poprosím aký je USA, FR, ITA, EU..

  Úměrný jejich obratu ... :-)

 • Slavoslav
  06:36 22.06.2017
  Oblíbený příspěvek

  rasto

  prianie je u teba otcom myslienky. Ano vnutorna mena je rubel. Aky je momentalne kurz rubel/dolar? Alebo skus rublami argumentovat tym tisiscom rusov co nabrali dolarove hypoteky a splatka sa im predrazila na dvojnasobok (banky ich ponukali s vyrazne mensim urokom ako tie v rubloch a viac ich propagovali. Uz len z toho vidiet ako samotne ruske banky aj pred sankciami verili stabilite rubla)

  V Rusku minie priemerny obyvatel cca 50% platu na jedlo. U nas je to cca 16% to im toho na vnutornu spotrebu vela neostane. Ostatne ako sa tam napr prepadol trh? Lada mala obrovske existencne problemy a kompletne ju musel prebrat Renault po tom co im v Rusku ich hlavnom trhu spadol predaj.

  A najlepsi clanok je ten co si dal ty sam o inflacii kde si vybral jeden mesiac. Co na tom, ze v samotnom clanku sa pise o tom, ze dalsi vyvoj nieje vobec dobry a predbezne sa vracia na hodnoty z predchadzajucich mesiacov. Ostatne keby inflacia pokracovala v dvojcifernom raste kazdy mesiac tak by si za chvilu bezny rus z vyplaty nic nekupil a ze im realne prijmy poklesli za posledne roky viac ako dost.

 • rasto12
  02:45 22.06.2017

  "Pánové, protože v diskuzi je mnoho pomýlených názorů, dovolím si pár doplnit pár skutečností:

  HDP Ruska byl 2,2 biliónů dolarů v roce 2013 a cca 1,3 biliónů USD v roce 2015. Propad se podařilo zastavit na přelomu 2017. Ve 2017 zatím odhad růstu 1,5 %. Lze vygooglit.
  Průměrná mzda je zhruba poloviční s ČR, ovšem s mnohem většími rozdíly. V Moskvě jsou mzdy vyšší (cca 3x než zbytek země), ale také je velmi drahá, proto i zde je životní úroveň většiny obyvatel nízká. Na venkově je bída. Suma sumárum pokles životní úrovně v posledních letech vede k nárůstu protestů (i když zatím stále jen sporadických, protestující jsou houfně zatýkáni).
  Míra inflace byla v roce 2015 kolem 16 %, v roce 2016 o cca 5 %.
  Veřejný dluh je zatím 15 %, ale v poslední době rychle roste.
  Zahraniční obchod klesl mezi lety 2014 a 2016 o třetinu.
  Z toho si myslím je zřejmé, že růžové to v Rusku není.
  I když i v Rusku jsou bohatí lidé a lze zde najít oblasti, které jsou na tom lépe i hůře.

  Co se týká budoucí konkurenceschopnosti zbrojního průmyslu, záleží i na (ne)pokračování sankcí."

  To nie sú skutočnosti, ale len propaganda. Rusko má vnútornú menu Rubeľ, tak ako ČR korunu. V roku 2013 HDP Ruska bolo 94,2 bil Rubľov a v decembri roku 2015 bolo cca 100 bil. Rubľov. Máte tam také chyby, že až . Ako a v čom klesol záhraničný obchod ? A čo domáca spotreba, ako sa tá zvýšila ? Ak je to so záhraničným obchodom, investíciami ? inflácia nie o 5%, ale http://finweb.hnonline.sk/ekon... a teraz ešte nižšia. Rezervné fondy sa opäť napĺňajú.

  Verejný dlh ? Poprosím aký je USA, FR, ITA, EU..

  Minule som zachytil článok o jednej dedine na Sibíri s jednou obyvateľkou . Pravidelne tam ide vrtuľník s potravinami.


  Mňa vždy udivuje "starostlivosť" o Rusov, ale nikoho netrápia Európania a to aj tí v Rumunsku, Bulharsku, Slovensku...

 • JirkaM
  19:42 21.06.2017

  To že byla v roce 2013 drahá ropa z něj dělá ideální rok se kterým srovnávat současný HDP aby to vyšlo ideologicky správně.

  O to zatýkání Navalnému jde, protože jinak by nikoho nezajímal a to hlavně na ambasádě USA. Kvůli tomu vždy nakonec uspořádá demonstraci jinde než kde to má povolené.

  A o ten trh pro Ruské zbraně bych se nebál. Válek bude v budoucnu spíš víc než míň a západu ty nové zbraně jdou jen za cenu obrovského překračování rozpočtů a děsivé korupce. Kavan o tom vyprávěl na skrytou kameru ;-)

 • Econ
  23:40 20.06.2017

  Pánové, protože v diskuzi je mnoho pomýlených názorů, dovolím si pár doplnit pár skutečností:

  HDP Ruska byl 2,2 biliónů dolarů v roce 2013 a cca 1,3 biliónů USD v roce 2015. Propad se podařilo zastavit na přelomu 2017. Ve 2017 zatím odhad růstu 1,5 %. Lze vygooglit.
  Průměrná mzda je zhruba poloviční s ČR, ovšem s mnohem většími rozdíly. V Moskvě jsou mzdy vyšší (cca 3x než zbytek země), ale také je velmi drahá, proto i zde je životní úroveň většiny obyvatel nízká. Na venkově je bída. Suma sumárum pokles životní úrovně v posledních letech vede k nárůstu protestů (i když zatím stále jen sporadických, protestující jsou houfně zatýkáni).
  Míra inflace byla v roce 2015 kolem 16 %, v roce 2016 o cca 5 %.
  Veřejný dluh je zatím 15 %, ale v poslední době rychle roste.
  Zahraniční obchod klesl mezi lety 2014 a 2016 o třetinu.
  Z toho si myslím je zřejmé, že růžové to v Rusku není.
  I když i v Rusku jsou bohatí lidé a lze zde najít oblasti, které jsou na tom lépe i hůře.

  Co se týká budoucí konkurenceschopnosti zbrojního průmyslu, záleží i na (ne)pokračování sankcí.

 • Olivav
  09:28 20.06.2017

  Luky KOLTe,

  k tomu syndromu jsem nakonec vyhrabal ten článek na Britských listech:

  https://legacy.blisty.cz/art/4...

  cituji:
  SQUALEN v očkování jako adjuvans

  Nic proti tomu, ale tato sloučenina se použila ve vakcínách proti antraxu u veteránů první války v Perském zálivu v 90. letech a nejspíše měla za následek syndrom války v zálivu (Gulf War Syndrome). U 95% veteránů s těmito potížemi totiž kolovala v krvi protilátka proti squalénu. Tady je výčet příznaků GWS, kterým dominují vesměs velice nepříjemné, autoimunitní onemocnění, výrazně snižující kvalitu a v konečném důsledku i délku života --

  Nechci se hádat. Hliník je taky nic moc, ale mně připadá tohle více přesvědčivě. Ten hliník je z těch látek ve vakcínách docela ok. Fakt by toho museli vypít velmi hodně a ty podmínky by musely být dosti extrémní, aby se otrávili. Kovy jsou obecně toxické - neurotoxické (jed je nakonec vše je to jen o dávce).

  Odkaz jsem tu dal jen pokud byste měli zájem na to kouknout.

 • raziel87
  07:17 20.06.2017

  2 KOLT

  díky za doplnění :-) a omlouvám se za demagogii, nevím proč mi v paměti uvízla asociace s Fordem.......pokračování OT - včera mi v hospědě říkali, že prý budou možná nabízet Škodu Kodiaq s motorem o objemu 1 000cm³ ? :-O to jako fakt?
  už ta 1.4 je pro skoro 2 tunovou káru jak "Lada Niva Sport Deluxe edition" ;) konec OT provokací :-)

 • KOLT
  00:00 20.06.2017

  raziel, jsme tedy úúúúplně OT, ale v téhle diskusi už se to ztratí ;-) *Pravověrní* volvisté považují jakékoliv Volvo s předním náhonem za póvl ;-) Výjimku má možná tak 480 jakožto jakási kuriozitka. S rostoucím počtem majitelů předokolek mezi nadšenci do značky se pochopitelně tento názor posouvá směrem k výrazně menšinovému, ale stále ještě nepatří mezi ultraortodoxní (kam patří kupříkladu názor, že jediné správné volvo je "dvojka", tedy řada 200) :-)
  Každopádně označit pověstný benzinový řadový pětiválec "Made in Sweden" za Forda by vám na srazu Volvoklubu zajistilo nepříliš pěknou formu lynčování – osobně bych se přimlouval za vláčení, ale možná by došlo ke čtvrcení :-D Jen pro vaši informaci, ten motor vznikl počátkem devadesátých let (tedy dávno před prodejem automobilové divize Fordu) ve spolupráci automobilek Volvo a Renault (v drobet rozdílné konfiguraci jezdí tuším v Lagunách a Safrane z té doby). A všechna první velká předonáhonová volva (tuším i S/V70 II) mají benzinové motory odvozené právě od tohohle motoru, ať jsou to verse 2.0, 2.4 či 2.5.

  Konec OT, můžete se zase dál hádat o hovadinách.

 • KOLT
  23:46 19.06.2017

  Faktta, když jsem byl v Rusku (je to tedy přes deset let), potraviny tam stály o poznání méně než u nás. Od té doby se u nás poměrně dost zdražily. Pokud tedy v Rusku nyní stojí podobně a víc než u nás, jsou na tom běžní Rusové sakra špatně.


  Luky, nemám moc ponětí, jestli je to pravda. Ale máte recht, že sloučeniny hliníku se do očkování přidávají a nic zdraví prospěšného to tedy není... (neřeším teď ne/prospěšnost očkování jako takového). Hliník je bez debaty neurotoxin, některé příznaky GWS docela odpovídají příznakům z otravou hliníkem. Čili čistě selským rozumem mi to jako úplná kravina nepřijde (rozhodně ne na úrovni chemtrails). Docela dobře by se to dalo vyloučit studií, která by srovnávala postižení ve dvou skupinách, tj. ne/pili z hliníku. Ale toho se asi nedočkáme, protože než tohle téma přestane být velké politikum, bude polovina veteránů pod drnem :-( Ona to klidně mohla být jedna z přísad koktejlu, který ve výsledku GWS způsobuje. Každý jeden faktor by sám o sobě nic způsobit nemusel, v kombinaci už ano.

 • Jirosi
  22:23 19.06.2017

  Faktta:"Představ si, že já jsem byl v RUsku v minulém roce dvakrát a věř mi, že v obchodě s potravinami by jsi vůbec nepoznal, ež tam je nějaké embargo. Potravin je tam více než dost a potraviny jsou kvalitnější než sortiment u nás. Ceny cca jako u nás, možná mírně dražší. To jenom aby jsi byl v obraze."

  A o tom to je ! Ceny jako u nás a platy jako v Rusku.
  http://echo24.cz/a/ibYPV/reali...

 • Slavoslav
  21:40 19.06.2017

  Fakkta

  zeby, (ale je to len konspiracia tak neviem ci to bude fungovat) si skusil skopirovat ten link co som sem daval. Stlacil ctrl+t, ctrl+v, enter?

  I ked pripustam, ze tu je ista nepatrna moznost, ze isty diskuter na AN ma lepsie informacie ako napr rusky statisticky urad, obchodna a hospodarska komora RF ci eperti pracujuci pre prezidentsky urad RF.

  A tu mas bonus z Kremla

  https://www.etrend.sk/ekonomik...

 • Luky
  21:29 19.06.2017

  @Olivav
  no já právě slyšel o tom, že primární příčinou byl ten hliník z plechovek, co se tam za vysokých teplot uvolňoval/reagoval?....do očkování se právě taky dává hliník, aby se vyvolala imunitní reakce...

 • Centaur
  20:04 19.06.2017

  Schopnost ruska vyvíjet, vyrábět a prodávat použitelné zbraně plně závisí na ceně ropy. A ta po listopadovém růstu o asi 10 dolarů, způsobeném zavedením omezení těžby, nedávno opět spadla na výchozí úroveň. Moudré hlavy ekonomů se předhání ve vysvětlení proč tomu tak je, shodují se však na jednom, v nejbližší době nelze očekávat růst ceny ropy nad 60 dolarů. A pokud současná cena vydrží alespoň několik měsíců, začne mít rusko šerednej problém se základními funkcemi státu, natož s vývojem a výrobou pokročilých zbraní.
  Samostatnou kapitolou jsou sankce. Celou 1/4 století považovali ruští konstruktéři a výrobci zbraní za samozřejmé, že mají k dispozici v podstatě jakékoliv výrobky ze západu. Především elektronické součástky, výpočetní techniku, software, měřící techniku, zde již dříve zmíněné obráběcí stroje a ještě by se toho našlo..... Každé embargo se dá nějak obejít, v podstatě vše se dá pořídit přes překupníky, avšak za cenu komplikací, vyšší ceny, nižší kvality a nespolehlivosti pravidelných dodávek, nutných pro sériovou výrobu. Sankce určitě nepošlou rusko do kolen (to snad nikdo soudný nejenže neočekává ale i nechce) a stejně tak ho neposílí tak, jak tvrdí ruská propaganda. Pouze a jen dojde ke zpomalení a snížení schopnosti ruska generovat nové pokročilé zbrojní systémy a udržet v bojové připravenosti ty současné. A to je pro rusko sakra průšvih.

 • stronger.p
  17:02 19.06.2017

  logik: "Sportovní vůz vyvinutý dceřinou společností AvtoVAZ - LADA Sport, na základě dlouholetých zkušeností závodních vozů Lada. Snížená silueta, úhledné spoilery, nárazníky a získané nové aerodynamické kryty prahů tvoří bojovný vzhled Granta Sport sedan"

  No jo, ale oni nelžou a dokonce pár závodů vyhráli :)

  http://www.autosport.com/news/...

  Také u vozu Škoda Fabia 1.0 MPi ve verzi Monte Carlo, očekáváte vůz divize S2000? :D

 • Olivav
  16:25 19.06.2017

  logiku,

  proboha neberte už to. Potraviny se testují a co jako. Pomalu v každém d-Testu je x potravin, které obsahem neodpovídají etiketě. Slámu nemlátím vy tu jen zase rozjíždíte kupu postů o prdu.

  Slyšel jsem dost od expertů z oblasti potravinářské chemie a SZÚ abych už dávno přišel o iluze, takže klídek nohy do tepla a nenervovat se. Třezalka pomáhá na zklidnění. Teď bych se rád vrátil k těm zbraním.

  Luky,

  no aspartamu se přisuzuje kupa věcí, ale tohle by možná bylo spíše pro Blesk. Nevím moc se mi tomu nechce věřit. To je jako s tou malinovkou a dětmi. Na etiketě píší že by to děti neměly, že jim to nemusí zrovna prospět. Ono jde ale o jedince s dispozicí, takže ne každý kdo si dá malinovku skončí s neuropsychickými problémy. Já bych to spíše viděl na hromadno uhnačku :) pokud to pili po paletách :) Naopak jsem někde zaregistroval, že ze syndromem je prý očkování, které obsahovalo dosti agresivní adjuvans, které je v EU zakázané, ale nijak jsem si to neověřoval z dalších zdrojů. Jindy se říkalo, že tam naši chemici změřili nízké koncentrace nervových plynů a ty jsou za tím syndromem. Těžko říci.

  Slavoslav,

  souhlasím, že to není až tak jednoznačné a asi by to bylo na delší průzkum, ale obávám se, že ne zde na AN ;-)

 • dusan
  16:19 19.06.2017

  https://spravy.pravda.sk/ekono...

  Jeden významný zákazník ruských zbrojárskych firiem .....

 • logik
  16:03 19.06.2017

  olivav: Pokud verzi auta pojmenují "sport" a montují mu z výroby spoiler, tak to asi není proto, že to považují za rodinné auto. Viz i jeho anotace:

  "Vůz pro ty, kdo chtějí být ve městě první a kdo si chtějí užít samotnou cestu"
  ...
  "Sportovní vůz vyvinutý dceřinou společností AvtoVAZ - LADA Sport, na základě dlouholetých zkušeností závodních vozů Lada. Snížená silueta, úhledné spoilery, nárazníky a získané nové aerodynamické kryty prahů tvoří bojovný vzhled Granta Sport sedan"
  http://www.lada.ru/cars/granta...


  A ohledně toho, že etiketa snese vše: chceš tedy tvrdit, že v ČR se potraviny netestují? Nebo že jsou testy zfalšované? Jinak Tvoje poznámka je jen mlácení prázdné slámy.

 • Luky
  15:24 19.06.2017

  ...hele slyšeli jste, že přej syndrom války v zálivu byl z Coly v hliníkových plechovkách? Někdo povídal, že jak se do toho opíralo slunce, navíc je tam Aspartam a ty kluci americký co se váleli v poušti to prý pili i z nudy a naváželi jim toho po paletách neomezeně. Ti co to tak nechlastali problémy prý neměli. Jo a nejsem Strunecká.

 • Slavoslav
  15:07 19.06.2017

  Ono s tými rozdielnymi potravinami v eú je to zložitejšie. U nás z toho vláda chcela nejaký politický kapitál tak sa oficiálne testovalo. A áno rozdiely existujú. Lenže neboli extrémne a nik neporovnal cenu a poprosím nech sem nikto neťahá akciové ceny.

  Nič nebolo závadné a zrovna pri tej často spomínanej Cole. Áno Rakúsko tam má cukor, dôvod je, že ho tam nakupovali lacnejšie ako umelé sladidlá a paradoxne original recept aký sa používa aj v USA je s umelým sladidlom. Ale dosť bolo odbočiek na túto tému.

 • Olivav
  14:34 19.06.2017

  Pro ty co by se chtěli kouknout na hezké video a neviděli jej. Je to fakt zajímavá jízda :)

  https://fightersweep.com/8066/...

  Jen jim to nějak nehulí jako Kuznětzov :-) takže to nebude asi sporťák :-)

 • Olivav
  14:33 19.06.2017

  logiku,

  ty jsi to vůbec nepochopil. To se bude zase rozebírat na 300 příspěvcích.

  Naposled - kde jsem tvrdil, že nemají problémy. Dokonce to sami přiznávají. No nemylím si, že 84kW Ladu považují za sporťák to jsi si asi domyslel.

  No jinak jsem se ti snažil říci, že etiketa snese vše, ale to jsi asi taky nepobral.

  Končím to nemá cenu.

 • logik
  14:26 19.06.2017

  raziel: Ok, pak ale nechápu, proč v článku o Ruském zbrojním průmyslu a dopadu snakcí rozebíráš kvalitu českých potravin. Jediný smysl, který mi to dávalo, že ukazuješ, že na Rusko nedopadli sankce tak hrozně, protože v ČR stojí jídlo také za houby.


  olivav: Mícháš hrušky a jabka. V ČR se třeba prodává víc věcí se sladidlama - ale až na výjimky to máš na tom výrobku napsaný a můžeš si ho nekoupit - holt kola s cukrem stojí víc.
  To je trochu jinej případ než Rusko, kde to sladilo napsaný nemáš, ale je tam stejně. V Evropě samozřejmě také byly případy falšování jídla - ale ukaž mi kontrolu, kde by 60% vzorků bylo falšovaných. A ne, není to tím, že by v Rusku byly normy a testy přísnější, fakt ne.

  A Rusko na tom ekonomicky blbě je. Ekonomicky blbě neznamená, že musí zbankrotovat. Ale znamená to třeba to, že se lidem snižují reálné příjmy. Nebo to znamená, že lidé za sporťák považují auto s 84kW motorem, hlavně když má spojler, protože pro normální lidi prostě lepší auta dostupná nejsou.
  (to, že pro nejvyšší třídu oligarchů se limuzíny prodávají více než v ČR pak není důkaz vyspělosti Ruska, ale naopak důkaz jeho průšvihu: rozevřenosti nůžek).

 • Olivav
  13:29 19.06.2017

  Náhodou já kdysi slyšel, že nejmenovaná země zaútočila přes hranice na sovětský traktor, který oral. traktor palbu opětoval a nakonec po úspěsné likvidaci imperialisty odletěl domů.

  Jo a to co je v SSSR či RF nej se označuje Car - Carbomba, Carpuška atd...

  Jinak ty dva poslední odstavce v článku bych řekl to jak na tom RF je vystihují docela přesně. Bohužel si to jen myslím, což přeloženo myslet znamená houby vědět.

  ;-)

 • Slavoslav
  13:21 19.06.2017

  Olivav

  No ja aspoň chápem písaný text na ktorý reagujem na rozdiel od teba. Alebo si stále presvedčený, že ten argument o tom ako je embargo vlastne fasa pre zdravie rusov lebo nemajú na potraviny z dovozu je fakt koser ako obhajoba embarga?

  Btw aj mám pokračovať v nezmyselnej argumentácii tak môžem možno pochopíš.

  "Irony on" (pre istotu takto) : nemel o tom čomu nerozumieš. Fakt je dokázané, že štíhly ľudia sú zdravší ako obézny. "Irony off"

  Ty inteligent :-D

 • Olivav
  13:20 19.06.2017

  logiku,

  napsled o jídle. možná byste se divil co jíme my. Takový Olivový olej je jeden ze super příkladů, dále to koňské maso místo hovězího. Je super, když se v EU vyplatí koně z Irska zavézt do Rumunska či kde to přesně bylo tam ho zmasit a véz nazpět ke konzumaci přes Evropu. To je fakt terno a podvody odhalí až sofistikované testy. No tekže závěr je že v EU umí super podvádět. Ty nmrtvé krávy do klobás atd tu dám znovu jen jako třešničku.

  A teď se ptám jestli si fakt myslíte, že když sankce donutí RF dovivinout chybějící technologie a oprostit se od dodavatelů ze zahraičí tak je to neposílí? Jste tak přesvědčeni, že RF je na tom tak ekonomicky blbě, když se na jejich labutí píseň čeká jak na Godota? No a nakonec je snad něco nesmyslného na tom, že pouze ceny ropy jsou pro RF problém?

 • Olivav
  13:12 19.06.2017

  logik,

  máš pravdu je to naopak neexistuje ochrana tak nám tu vozí šmejd https://byznys.ihned.cz/c1-657...


  Jinak zpět ke zbraním. RF zpomaluje přezbrojování, ale nemyslím, že jej čekají těžké časy. Své zákazníky má a mít bude. Sankce je možná dotlačí k tomu že to co budou produkovat bude full made in RF a to je jen posílí. Navíc pro ně byl spíše problém Ukrajina nebo subdodavatelé oni do svých zbraní pokud mohli nebo museli tak montovali své komponenty. I ty SU-30MKI jsou se zahraničními komponenty, protože ad A tam nedají své klíčové technologie a někdy hod zákazník chce něco od jinud. Ony ty exportní stroje jsou čas od času šité na míru cílovému zákazníkovi.

 • Olivav
  13:04 19.06.2017

  Slavoslav,

  to čemu nerozumíš o tom nemel. Např. Afričan pokud nemá parazita azd.. tak má mnohem zdravější mikroflóru střev než ten super Evropan. Dožití je otázka jak moc nám spravují těla atd... Nic to nemění na faktu, že 1. Jíme jako kokoti a mnozí za to nemůžou protože pro ně kvalita není dostupná 2. Imunitní systém je nastaven na to co je v tvém okolí a cokoliv od jinud pro něj není košér, takže nemel hovadiny a ad absurdum příklad jen dosvědčuje jaký jsi inteligent.

 • StandaBlabol
  12:55 19.06.2017

  To tu seriózně řešíte, jestli je kvalita ruských aut a potravin vyšší nebo nižší než v Evropě? A co třeba diskuze, jestli je na Sibiři teplej než na Sahaře? Nebo jestli mají vyšší hory než v Himalájích?

  Už chápu ty vtipy, že Rusové mají největšího trpaslíka a nejrychlejší hodinky. Oni prostě musejí mít nej všechno.

 • raziel87
  12:47 19.06.2017

  PavoIR

  máte pravdu :-)

 • raziel87
  12:47 19.06.2017

  2 Logik

  ježkovy voči.....Logiku prosím Vás, vždyť já nikde nesrovnávám kvalitu ruských potravin s těmi evropskými, natož Českými. Psal jsem o kvalitě potravin napříč zeměmi EU - jak jste z toho vydedukoval, že vlastně mluvím o Rusku mi nejde do hlavy. Ke zbytku tvého rozboru - Logiku, píšeš o zemi, kde včera znamenalo zítra, copak nevíš, že rusové rozdojí i kozla? za Masarykovym nádražim končí Praha a začíná džungle, to psal už Jirásek ne? :-) koukáš na Rusko špatným pohledem, nemůžeš to hodnotit jako racionálně uvažující Evropan.

  Mizím pryč, tohle smrdí dalšíma 300 příspěvkama, kdy si budeme navzájem dokazovat,. kdo co řekl

 • PavolR
  12:40 19.06.2017

  raziel87:
  Z každej debaty nie, každopádne, čím viac offtopic, tým viac kliknutí ;-p ... a čím viac kliknutí, tým viac AN. :-D Takže čo bude asi nasledovať?

 • logik
  12:28 19.06.2017

  raziel87: Ano, některé jídlo je v západní evropě lepší než v ČR. A? To si fakt přesvědčenej, že Rusko je na tom líp? Nebo alespoň stejně jako ČR?

  https://themoscowtimes.com/art...
  cituji:
  “Sixty percent of the products tested by Roscontrol are poor quality, unsafe or falsified,”

  Thirty-six of 46 brands of cheese and butter tested last year by Roscontrol were falsified — that is, they violated sanitary norms, overused additives and preservatives, or were dishonest about their ingredients. “This product cannot be called cheese,”

  atd....

  To srovnáváš s ČR?

 • logik
  12:16 19.06.2017

  raziel, cernakus: Ano, je to tak. V ČR má škodovka vývoj. Samozřejmě nevyvíjí veškeré komponenty, ale zas některé komponenty vyvíjí i pro jiné značky koncernu. Znám (ne přímo osobně) lidi, co tam vývoj dělaj, tak nekecejte. A nejde jen o kastle - převodovky, motory....

  cernakus:
  https://www.dacia.cz/vozy/mode...
  Logan je v ČR za 169 tisíc.... V ČR, kde jsou ceny výše. A to je to větší auto (+10cm, +100kg užitečnější zatížení). Takže Lada není ani žádnej cenovej trhák. A to ji porovnávám s českou cenou, tedy kde Logan musí navíc právě platit ty drahý homologace a plnit normy, které ta Ruská nemusí.
  Takže např. základní ruská verze Granty nemá ani airbagy.... Spotřeba ve městě 9L je také na velikosti auta dobrý vtip, 14kola atd.
  (Sport verze je teda na tom s výbavou o něco líp, ale pořád to je srovnatelný s podobně drahou dacií

  To, na co jsem ale poukazoval, že tomu jsou schopni dát název Sport autu, co má zrychlení skoro 10s a 84kW. To je prostě absurdní, nezávisle na tom, kolik to auto stojí. Dokážeš si představit, že by někdo dělal z Logana sporťáka a montoval na něj spojler z výroby? A že by to v ČR zákazníci kupovali?

  To totiž právě ukazuje skoro nejlépe, o kolik je jinde Evropa a Rusko. V Evropě měl sporťák 84kw tak před kolika? Patnácti lety? Spíše třiceti, RS Ford Sieara v roce 86 mělo koní dvojnásobek.... Jo, stála více - ale to, že v Rusku je topmodel automobilky todle, prostě mluví za vše. Jo, v ČR jsou značky, které parametrově (technikou ano) nesahají o příliš více, třeba ta Dacia. Ale nehrajou si na top sport modely - protože v ČR by to bylo směšný. V rusku to projde.

  jirosi: Jenže jaksi ten zisk majiteli se daní v ČR. Nebo řešíš, jaké národnosti je člověk, který ve výsledku drží akcie Škoda Auto?

  olivav:
  " směrnice EU o tom, že my máme jiné potřeby chtě"
  Co kdyby sis přestal vymýšlet? Jakou konkrétní směrnici máš na mysli?

 • Slavoslav
  11:43 19.06.2017

  No zrovna Lidl vyšiel v laboratórnych testoch ako reťazec kde sú potraviny identické. Len pri tovaroch kde majú lokálnych dodávateľov boli rozdiely. Takže skôr placebo efekt.

  Posypovu soľ nemá zmysel riešiť. To je porušenie zákona nie štandard.

 • raziel87
  11:34 19.06.2017

  jen ty Olomoučáky moc neumí.... německé syrečky jsou mdlé chuti. Že se vždycky stane z každý debaty offtopic. Posledně se 300 stran řešila koncepce nasazení 60 let starého letadla, dnes budeme objevovat nesmrtelnost brouka u kvality potravin napříč zeměmi EU ;)

 • raziel87
  11:27 19.06.2017

  2 Slavo

  já se nechci bavit v diskuzi o ruském zbrojním průmyslu o žrádle, ale už jste stejně zabředli do polskejch klobás, posypový soli atd.
  .
  20 let mám možnost nakupovat jídlo ve Zwiezelu, pač máme na Šumavě penzion.
  Po 20 letech se z toho stal standard....jestli mám jet 20 km do Sušice, nebo 35 do Zwiezelu je jedno. Kvalita potravin diametrálně odlišná - mnohdy ještě levnější než v ČR. Slováci jezdí raději pro žrádlo do Rakouska, tak si to přeber "máme možnost nakupovat KVALITNÍ potraviny" ! .... ?. Ano máme, bohužel v omezené míře. Kvalita potravin pro německý Lidl je jiná než pro Český - denně mám možnost srovnávat......a to je Lidl jeden z těch lepších v ČR. Bavím se o supermarketech - ne o francouzský sýrárně ve Vodičkový ulici

 • Slavoslav
  11:14 19.06.2017

  Bežný občan prístup ku kvalitným potravinám v Európe má. Keď uprednostní nový telefón či krabičku cigariet je to jeho problém.

  A realita je, že bežným rusom to embargo uškodilo keď zas poklesla kvalita ich života.

  Inak to s tou exotikou je pekný argument. Keby som to chcel hnať ad absurdum tak poviem, že koncentrák bol zdraviu prospešný lebo tam nebola obezita. Takže bežný rus má byť vlastne podľa teba rád, že preňho nie sú dosiahnuteľné dovozove potraviny. Keby to nebolo na plač, tak sa smejem čo dokážeš obhajovať.

 • Olivav
  11:08 19.06.2017

  Slavoslav,

  infekce rusofobii je zákeřná infekční nemoc. Jinak o dostupnosti kvalitních potravin běžnému občanu EU ze střední Evropy jsi odpověděl sám.

  Nevím co oslavuji, takže si laskavě vyndej hlavu z ....

  Takže nevím v čem bych měl opěvovat EU? A Rusko neopěvuji jen konstatuji, že jim paradoxně mohou snakce v jistém ohledu pomoci k větší samostatnosti.

  Ještě jinak to že se k nám dováží potravinu, které jsme tu nikdy neměli není výhra. Ono mít lokální potraviny je pro lidský organismus lepší než exotiku, která není až tak prospěšná.

  Vše má dvě strany - např nůž nakrájí a namaže chleba, ale za jiných okolností může být vražednou zbraní a přeber si to jak chceš.

 • Slavoslav
  10:08 19.06.2017

  Olivav

  No ja si ilúzie o kvalite potravín v eú nerobím. Keď idú ľudia po cene dostanú adekvátnu kvalitu a tam sa niet čo čudovať.

  Ale čo to má spoločné s tým linkom? Ospevuješ tu ako sankcie dvíhajú Rusko a pritom je realita taká, že vďaka ruskom zavedeným sankciám má bežný rus menej a menej kvalitných potravín za ktoré platí viac ako predtým.

 • Olivav
  09:46 19.06.2017

  Slavoslav,

  no za to u nás potraviny šly raketově vzhůru. Pár profláklých případů - směrnice EU o tom, že my máme jiné potřeby chtě a tak nám lze dovážet "stajné značky s jiným obsahem" https://zpravy.aktualne.cz/fin...

  Poláci solili technickou solí rohlíky a dělali klobásy z krav dobrých leda do kafilerky. jeden náš vědec v USA vyvíjel párky ze soji a pod mikroskopem zkoumal potraviny - hezý článek - https://blisty.cz/art/62906.ht... bonus

  Kostelecké uzeniny by mohly mluvit, že kvalita jde hore.

  No a o dostupnosti jídla by mohly mluvit děti co nemohou na obědy, protože na to rodiče (často matky samoživitelky( nemají. Takže o nějakých moralizování a kecech jak jsme top bych pomlčel asi se málo zajímáte o to co se děje kolem vás. Už nemohu najít článek o potravinách dnes a dříve byl to jeden z mála kde to alespoň vypadalo vyváženě. Něco lepší dříve něco lepší dne - dnes spíše ty technologie a výběr a dříve "selský rozum". Asi byste se divil na co všechno můžete dnes u nás narazit a čím se dobarvují výrobky a zvašuje jejich atraktivita. Opravdu bych nebyl tak 100% přesvědčen o tom co tvrdíte a slyšel jsem to od lidí co o tom ví více než obyčejný občan.

  Dále to rozvíjet nehodlám. Když budete chtít tak si jen namátkově najděte barvivo sudan a rajčata a pak se vám možná otevřou dlaší obzory on ten internet řetězí odkazy někdy docela slušně.

 • raziel87
  09:10 19.06.2017

  2 KOLT

  ach jo.....nic takového netvrdím ani nemyslím. Přece nebudu srovnávat Nivu s Dodgem RAM, Hiluxem, F150 atd. Jsou to co do koncepce, nosnosti, obsahu motoru úplně jiná auta - ano, krásná a slintám, když je vidím. Niva má ani ne 1200kg - trochu zvláštní poměřování pindíků nemyslíte ;) navíc jsem přeci napsal, že je to "Civilní off-road" byla to metafora. 850 za šunt určitě Volvisté neberou :-) druhou generaci V70 také ne, vždyť ty forďácký pětivály najezděj v některých případech i 1 000 000km

 • KOLT
  09:01 19.06.2017

  raziel, pravověrní volvisté považují za šunt už i 850ku, V70 druhé generace je pro ně Ford ;-) A pokud řešíte Ladu, tak jestli máte dojem, že se kvalitami off-roudu byť jen vzdáleně vyrovná Toyotě LR či Hilux.... no, vaše věc. Já bych si radši koupil Suzuki Jimny, pokud bych chtěl něco nízkonákladového a nepříliš velkého.

 • raziel87
  08:54 19.06.2017

  2 Larry

  jo, je to smutný - Volvo se vší pravděpodobností v budoucnu přijde o punc "kvality" a "bezpečnosti". Na netu je už několik článků o tom, že začínají šulit slitiny a ten trend bude pravděpodobně pokračovat. Vykradou know-how a výrobní postupy, které implementují do svých domácích značek - není důvod aby byl Číňan patriotem vůči Volvu a snažil se zachovat jeho původní renomé :(

 • Slavoslav
  08:54 19.06.2017

  Raziel

  Tak skoč na nejakú lesnú správu a porovnaj tam stojace Nivy vs západné autá a opýtaj sa na skúsenosti. Ja som to spravil keď som vyberal auto a Nivu už nechcem ani vidieť po skúsenostiach známych. Tragické auto ktoré ťa niekde nenechá len preto, že sa ani z dvora nepohnes. Ono keď každé fórum kde ju chvália rieši aká je fasa, lebo ju spravíš na kolene a náhradné diely sú za facku tak to nie je známka kvality.

 • raziel87
  08:49 19.06.2017

  2 stirling

  pokud si motorista, určitě si na to auto od ostatních slyšel spíše ty pozitivní vyjádření. Jestli bych si ho koupil? Ne......ale mám rád držáky, tak sem před lety sáhl po podobně "blbuvzdorné" "konkurenci" které se nevyserou po 200 000Km - Volvo V 70 II T5 v benzinu+LPG a nedám na něj dopustit. Jezdím za 1,20kč/1 km. Až umře, zkusím sehnat Volvo V 70 II R......to byly ještě auta, které nebyly vyráběné jako "spotřební"....vždyť si chlapi vemte, co s těma autama dělají dnes :( koupíš nový auto a do 5 let ti umře. Než nového Hyundaye za 400 000, radějí ty dvě bazarové V70 do roku 2007 v perfektním stavu. Lada Niva tě (nás) taky přežije......a vo tom to je

 • Larry
  08:41 19.06.2017

  To Kruan:
  ďěkuji za link:
  https://zpravy.aktualne.cz/eko...

  ++++++++++++++++++++++++++++++
  Víte kdo je vlastníkem Aircraft Industries??? Tedy výrobce letadel ex. LET Kunovice?? Víte proč to Rusové koupili?? Aby se dostali k technologiím a know-how.
  Podnikal jste někdy nebo byl zaměstnancem zahraniční firmy ???
  Podnikatelé jednatelé si mohou dělat ve svých firmách co chtějí v rámci zákonů , zde vzhledem k zaměstnancům ZP. Za firmu si zodpovídají. To je všude na světě stejné a jestli jste nepostřehl tak od r.1990 vládne v Rusku tvrdý kapitalismus.
  Takže se ,že klidně stát, že jednoho dne zůstanou v Kunovicích jen prázdné haly a na dálném východě RF nová továrna.
  Která politcká strana tohle způsobila popřemýšlejte než vhodíte lístek do bedny na podzim.

  Bavit se s vámi o Ladě nebo jiných výrobcích z Ruska je naprosto zbytečné.
  Víte kde pracují někteří bývalí konstruktéři od Volva a Saabu?? víte kdo chtěl koupit německý Opel nakonec to za minutu 12 nedopadlo po zásahu spolkové vlády??
  Prodejci Lady jsou i v ČR. Jeden takový je u Pardubic, zajišťuje i servis. Před pár lety jsem si objednal testovací jízdu. Nebylo to špatné.
  Teď si objednám testovací jízdu s Ladou Vesta. A víte proč???
  Doma máme druhé auto Dacia Logan MCV staré 3 měsíce a rád bych si to porovnal.

 • Slavoslav
  08:32 19.06.2017

  Len tak namatkovo o pozitívnom vplyve ruskej potravinovej sebestačnosti na kvalitu života bežného rusa

  http://zpravy.idnes.cz/rusko-e...

  A kľudne sa utešujte, že Rusi sú zvyknutý a západ by už zhynul no pochopte, že i keď to vydávate za životný štýl kto z vás by to reálne menil?

  Btw k tej Lade. To je tiež taký ruský štandard. Keď poriadne priblížite pôvodné fotky čo uvoľnila sama Lada tak je tam hrdza na podbehu už na propagačných fotkách.

 • Olivav
  08:17 19.06.2017

  Pánové,

  RF musí dohánět střední Evropu? V čem? Možná tak v konzumu pro širší vrstvy. Ruští boháči ti si žijí na vyšší noze než kde kdo a i teď si kupují na západě. Zkuste si najít, jestli Audi dováží více či měně SUV do RF.

  No a běžný lid ten tam měl má a asi bude mít konzumní Saharu. To ovšem neznamená, že to jsou pouze vývozci zbraní a surovin. Proč by museli dovážet na západ? Jak u tu zaznělo dovážejí jinde. Vlastní státní správě dodávají vlastní výrobky. Je to sice divné, ale ta naše střední Evropa by si o tom mohla jen nechat zdát.

  Aź pošleme prvního kosmonauta vlastní raketou, postavím vlastní letadla (L-ka nejsou šunty takže mě neberte za slovo), která budou chránit náš vzdušný prosor, budeme mít vlastní dopravní letadla, mikroprocesory atd... tak pak můeme kafrat. Zatím z těch vašich řečí vyplynulo jen to, že máme Škodovky díky VW a zbytek více méně dovážíme od jinud nebo jsme montovna. Měli jsme kupu super podniků - Meopta, Galena, Poldi (yslím divizi bioimplantátů), atd. Teď buď nemáme nebo to není naše a v rámci omezení konkurenece výrobkům vlastníka se výroby utlumila, přetransformovala, nebo časem úplně zrušila. To jsme fakt borci oproti RF no a naoknec i to naše zemědělství, které bylo dříve na úrovni, že by nás uživilo, tak dnes ani prd pánové.

  https://meduza.io/en/feature/2...

  https://www.theregister.co.uk/...

  Můžeme si z nich dělat prču, ale jejich technologická základna ze které mohou čerpat je daleko před námi. Neumí a nemají vše, ale zase o RF psát jako, že nemají ani na nás to je dosti silné kafe.

  Nemám více co dodat.

 • stirling
  08:03 19.06.2017

  Řeči na foru jsou jedna věc, ale svoje peníze za to auto nikdo dát nechce, takže to přesně vystihuje kvalitu. Mimochodem ta "legenda" off-road ve skutečnosti nemá ani rám takže je to vlastně SUV.:) Jinak legenda je to hlavně ve východním bloku, protože prostě nebylo nic jiného.

 • raziel87
  07:30 19.06.2017

  Kruan

  však chlapi přece nikde nepíšou, že si ho chtějí koupit. Pouze poznamenali, že se jedná o jednu z ikon off-road, civilních aut. Ať už na východ koukáš sebevíc skrz prsty, tohle popřít nemůžeš.

  Logik

  jo, kdyby to bylo tak jak píšeš, klidně bych si tu škodovku koupil, ale bohužel není. Nijak nepopírám zaměstnávání českých lidí, podíl českých subdodavatelů a designerů, ale jak naznačuje cernakus - je to i logické

 • Jirosi
  06:05 19.06.2017

  Logick:"To, že továrna je vlastněná zahraničním inverstorem, nic nemění na tom, že je vyvýjejí i vyrábějí češi a hlavně zisk Škodovky jde do Čech."

  Zisk jde majiteli, pokud vyplácí 1/3 mzdy jako v Německu. Tak těm Českým zaměstnancům jde méně zisku něž Němcům. 1/2 škodovek se nevyrábí ani v Čechách !
  Ps: Já to těm Němcům nemam za zlé přece jen jsi ji koupily pro to aby jim přinášela zisk.

 • Kruan
  04:16 19.06.2017

  cernakus, tesil a ostatní divné existence:

  ano, samozřejmě můžete kupovat ruské výrobky. Užijte si jízdu v Lada 40xx , máte volbu si ten křáp koupit.

  Ale proč by jste to nutili ostatním?

 • Kruan
  04:09 19.06.2017

  Larry:

  Tady máme článek o tom, jak rusáci berou práci českým dělníkům, kradou know-how a nedodržují smlouvy:

  https://zpravy.aktualne.cz/eko...

 • cernakus
  02:58 19.06.2017

  logik:

  snůška keců
  ¨
  kec 1: Poslední, v MB vyvinuté auto, byla Škoda favorit. To, že na společnou platformu VW namatlá nějakej slovenskej polumětel jinak promačkaný plechy zvané kastle není vývoj auta. To by pak ten vývoj vlastně dělal každej druhej tuner. Mimochdem, Lada byla do příchodu Renaultu opravdový autonomní výrobce automobilů. Teď se zní stává druhá Dacia...

  kec 2: zisk Škodovky jde do Čech? To jako fakt? Jsem nevěděl, že VW je samaritán. A nebo VW není samaritán, jen ty jsi tak trochu ...

  kec 3: Lada vyrábí modely z 80tých let. Vyrábí pouze jediné auto, které má základ v autě z 70tých let. A to Lada 4x4 AKA Niva. A každej, který o offroadech ví více než ty (což bude imho i trávník, před tvým domem), ti řekne, že Lada niva je bezkonkurenční offroad i dnes, po 40 letech!

  kec 4: Superhit Lada Granta - Granta je prodejní hit, protože stojí 9 průměrných ruských platů. Za 11 ji máš s 84kW s ATMOSFÉRICKOU 1,6kou a pětistupňovým automatem. Škoda se tam Fábii ani nesnaží prodávat, protože by neměla šanci. Protože těch 440 tisíc rublů je pod 180 tisíc korun. Za ty prachy nedostaneš fábku ani v základu.

  kec 5: nesplňuje normy. Prvně ty nesplňuje žádný motor na fosilní paliva bez kokotin typu Hybrid, Start/Stop, Turbo, chcanky v motoru a podobné zelené vyfikundace. Za druhé Euro 6 splňuje, ale homologace jsou drahé, vývozní cla vysoká a euro 7 klepe na dveře a tam už to bez těch blbostí viz výše nepůjde. Lada nemá na to prorazit na přesyceném a ochranářském trhu EU. Soustředí se hlavně na trhy SNS, kde potřebuje nabrat ztracené podíly.

  Takže je ruská realita a pak tvoje absolutní neznalost té reality, která ti však nebrání sebevědomě pindat o něčem, o čem nemáš ani ahnung.

  PS: Takový Xray bych si v plné palbě za necelých 300 tisíc korun sakra nechal líbit. Zejména na ty naše tankodromy (odolnost podvozků Lad je pověstná).

 • logik
  00:05 19.06.2017

  Jirosi: blbost, jsou. V MB se škodovky vyrábějí i vyvýjejí. Stejně jako v Rusku se vyrábějí (a jednou za deset let i vyvýjejí :-)) Lady. To, že továrna je vlastněná zahraničním inverstorem, nic nemění na tom, že je vyvýjejí i vyrábějí češi a hlavně zisk Škodovky jde do Čech.

  Rozdíl oproti AvtoVazu je ovšem ten, že česká škodovka se za pomoci zahraničního investora dokázala zmodernizovat a vyrábět auta na západní úrovni. AvtoVaz vyrábí furt +- modely z osmdesátých let a prodává je jako lowend do zemí třetího světa.Superhit Avtovazu Lada Granta má v top výbavě celých 64kW, na přání čtyřrychlostní automat.

  Teda v rusku prodávaná sport verze (v EU nehomologovaná, anžto nesplňuje normy) má silnejší 84kW motor, se kterým dá 0-100km dokonce pod deset sekund. Prostě sporťák.

  Dělám si z Lady trochu legraci, ale nechci ji tim schazovat. Jen ukazuji, jaká je Ruská realita. Todle jsou auta, která se tam prodávají a je to jeden z dobrých ukazatelů toho, že Rusko má i na střední Evropu dosti dohánět.

 • Jirosi
  23:31 18.06.2017

  Tesil: "Naše škodovky by taky měly problémy bez záštity VW"

  Žádné naše škodovky už asi 20 let nejsou. Vlastník je společnost VW (německa?).

 • logik
  23:23 18.06.2017

  Tesil, pod jakou značkou se vyráběj je šumák. Důležitý je: kolik lidí si tu Nivu koupilo?
  A proč počet zaměstnanců AvtoVazu spadl na jednu třetinu oproti roku 2004?

 • Tesil
  23:05 18.06.2017

  Tak třeba Lada Niva se vyrábí pod značkou Chevrolet.Tím se snad nějaká úroveň dá zaručit.
  Naše škodovky by taky měly problémy bez záštity VW.

 • Jirosi
  22:40 18.06.2017

  Tesil: "Kluci na šachtě nafasovali Nissany a Fordy.Po dešti je tahají z bláta Lady.Tak nevím."

  A přesně o tom to je ! Prostě jsi koupi západní auta a pak to tahají starými Ruskými. V byznysu není podstatné jak dobrou věc vyrábíš ale jestli jsi ji někdo koupí.

 • Tesil
  22:33 18.06.2017

  StandaBlabol
  Předpokládám,že do Evropy počítáš Rumunsko,Albánii atd.
  ČR jako montovna automobilů při prvních problémech tohoto odvětví nebude mít k těmto zemím daleko.
  shal
  No jo máš pravdu,ti blbci ve vedení jim objednali Ford Ka.

 • shal
  22:13 18.06.2017
  Oblíbený příspěvek

  Larry: Prosím tě nesnaž se tady tvrdit, že by kvůli sankcím nějak masivně krachovaly české nebo evropské firmy Vliv sankcí na Evropu a na nás taky je naprosto zanedbatelný. Týká se pouze vývozu zbraní, bankovního sektoru a některých části leteckého průmyslu. Netýká se civilního sektoru. To že Rusové nenakupují je dáno tím, že na to prostě nemají.

 • shal
  22:05 18.06.2017

  Tesil: Podle toho jaké Nissany, jaké Fordy a jaké Lady. Pochybuju, že by cokoliv od Lady muselo tahat z bahna Ford F150 nebo Nissan Titan. A pokud někdo jezdí v metrových závějích bahna v nějakém příměstském vozítku, tak to je jenom jeho blbost.

  Třeba taková Lada Niva se do offroadu určitě hodí více než Ford Focus.

 • StandaBlabol
  22:01 18.06.2017

  Přesně tak Tesile, ruské zboží je zárukou kvality. A proto je svět plný ruských aut, letadel, elektroniky, spotřebního zboží a průmyslových výrobků. A ruská životní úroveň je na hony před Evropou. Žádný zaostalý stát, co by se snad živil vývozem surovin a zbraní.

 • Tesil
  21:26 18.06.2017

  Kluci na šachtě nafasovali Nissany a Fordy.Po dešti je tahají z bláta Lady.Tak nevím.

 • logik
  21:21 18.06.2017

  Larry: " musí být pořádně udělané...., To zvyšuje cenu...."

  Nevšiml jsem si, že by třeba Lada byla "poctivě pořádně udělaná" a proto byla příliš drahá a neprodávala se....

 • dusan
  20:33 18.06.2017
  Oblíbený příspěvek

  Larry

  Ak sa niekde "nasáčkovali Číňania" .. tak to asi veľmi špičkové technológie neboli : ) je vôbec otázkou čo sa na to sťahovali nejaké sankcie ... a či nie tie ruské. Lebo i u nás kadejakí "experti" vyťahujú príklady strát slovenských firiem pre sankcie ... ale drvivá väčšina nemá zo sankciami nič .. akurát Rusi skrátka na to už nemajú, resp. sú to ich sankcie, nie tie zo západu.

  Sankcie, nesankcie ... ruskí oligarchovia svoje BMW a Mercedesy za Lady nevymenia ... a o to ide, vyrábať niečo kde reálna konkurencia neexistuje ... resp. je dlhodobo pozadu ... a také sú hlavne na západe.

 • Jirosi
  20:24 18.06.2017

  Larry: Vy zase bavíte mně. Víte že před napadením SSSR Nacistickým Německem byli taky největší kamarádi ?

  Můj názor je : že Čína podepíše a naslibuje cokoliv jen aby se dostala k nejpokročilejším technologiím. Slibem neurazíš a jak se ukázalo stále je pro ně levnější to okopírovat než to zaplatit celý vývoj od 0.

 • Larry
  20:16 18.06.2017

  To Jirosi:
  vy mě ale bavíte :-)))
  https://www.uscc.gov/sites/def...

  Pokud umíte trochu alespoň anglicky, stačí vám překlad názvu.
  jo mimochodem, tohle není blábol z ruského "Sputniku"
  :-))))))))
  Mimochodem, na sputnik se čas od času podívám, má naprosto vynikající "Infografika" a "tento týden v obrázcích" velice hezká reportážní a street photography. Něco podobného na českých webech lze jen stěží hledat. (viz vyjímka Honza Šibík) Podobnou uměleckou úroveň měl kdysi Československý "Svět v obrazech, Květy nebo magazín Fotografie"

 • Larry
  19:59 18.06.2017

  Je mě líto, že jsou čtenáři, kteří nevidí dál než na kostku másla naproti v supermarketu.
  staré české přísloví říká "jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá..." a to platí i v politice a sankcích vůči Rusku.
  Třeba Kovosvit Sezimovo Ústí (770 zaměstnanců, hi-tech kovoobráběcích a CNC strojů) nakonec musel koupit CSG aby přežili.
  http://www.tyden.cz/rubriky/by...

  V nedávné minulosti tady jeden ze slovenských čtenářů, napsal, že díky embargu nevyvezli do RF technologie za xxxxx tisíc EUR. A už se jim to ani nepovede "nasáčkovali" se tam Číňani.
  Další firmy třeba Explosia, to málo co dodává do Ruska musí re-exportovat přes Indii. naprosto běžný postup, jak obejít sankce.
  Příkladů by se dalo najít řadu dalších.
  Samozřejmě velkorysá EU nařídí sankce a nedodržení bude postihovat, ale ušlý zisk a škody firmám v EU už jaxi neproplatí.
  xxxxxxxxxxxxx
  Jednoho jednání jsem se účastnil s jistou technickou skupinou jisté firmy. Abychom pochopili jejich myšlení, bylo nám vysvětleno například, že pokud budu do RF chtít dovážet auta, tak NE!
  Ale pokud se rozhodnu postavit továrnu -automobilku v Rusku, nebude problém pokud budu respektovat jejich zákony, technické normy a zaměstnávat jejich obyvatelstvo. Bylo mne vysvětleno, že technické výrobky musí odpovídat specifikaci norem GOST a DIN (ruské tech normy GOST a klasické německé tech normy DIN od sebe navzájem "opisují") a normy ENxxx neakceptují. A to je pro průmysl EU obrovský problém. Holdt některé technické výrobky nejsou "spotřebák" a musí být pořádně udělané. To zvyšuje cenu.....atd.....

 • Tesil
  19:54 18.06.2017

  Já jsem napsal,že hodláme bojovat s Čínou?

 • Jirosi
  19:49 18.06.2017

  Tesil: Jenže největším nepřítelem Číny není CR ale Rusko případně USA(jeho spojenci)

 • Tesil
  19:41 18.06.2017

  Před časem redaktor ČT Rusku tvrdil,že země je na pokraji hladomoru,po čase proběhla médii informace,že se dováží více zemědělských produktů než před sankcemi.
  Gazprom měl jít do kopru díky současným cenám surovin.Mimo jiné je investorem Lakhta Centra s nejvyšší věží v Evropě a velkým obchodním centrem.Stavba proběhne v Sankt-Petěrsburgu.
  Sberbank dosáhla slušný zisk i přes protiruské nálady.
  Někdo tu psal,že 24 SU-35 je pro Čínu málo vždyť naše zemička má 14 Gripenů.Jenže dvojice SU vymaže teoreticky těch našich 14 z oblohy.Takže je to jako by si Čína objednala 168 Gripenů.
  Pokud se povede ruským zbrojovkám špatně,tak třikrát hurá.Můžeme snížit výdaje na armádu a nakoupit auta pro záchranáře a hasiče.

 • shal
  19:37 18.06.2017

  Olivav: "pokud by Rus byl jako občan na západě, tak už tam mají revoluci a Putin není v Kremlu."

  V první řadě pokud by byl Rus jako občan na západě, tak nejsou tam kde jsou. A určitě to nemyslím v tom dobrém smyslu slova.

 • Jirosi
  19:34 18.06.2017

  Olivav: Jenže za jakou cenu ? Zatím se to nikomu nikdy nevyplatilo. Dělat jsi všechno doma. Vždy je lepši pokud i domácímu výrobci konkuruje ten zahraniční a nutí ho k vývoji.

  Podívejte se na státy co takovou uzavřenou ekonomiku vše dělající měly v historii a kam to dopracovaly.

 • Olivav
  19:20 18.06.2017

  Pánové,

  posílí i to blbé zasazení brambor a jakýkoliv projev větší samostatnosti a nezávislosti je jistým posílením.

  Teď je chtě nechtě nutí do jisté míry i transformovat průmysl a být technologicky více na vlastních nohách. To je sice větší oříšek, ale jistý tlak, který je nutí tu je. Dokud mohli koupit ve Francii termovize atd... tak to bylo snazší než to hrotit doma. Netvrdím, že jsou v pohodě, ale jistým způsobem je sankce nutí dělat to co pořád měli jen na hudě a nekonali, protože to na západ koupili a navíc ceny surovin (hlavně ropy) jim hrály do karet.

  Jinak mužik toho snese více než náš důchodce. Rus je "odolnější". nehledejte v tom nadřazenost Rusa nad západem o to m to není. Jinými slovy se vám tu snažím též říci, že pokud by Rus byl jako občan na západě, tak už tam mají revoluci a Putin není v Kremlu.

  Nic víc za tím co píši nehledejte. Opravdu bych počkal do cca 2020 a uvidíme kam se to všechno pohne.

  shal,

  oni ty stroje mají ale mají jich málo. Navíc prodat jim je nelze protože sankce. Cokoliv co lze využít pro vojenskou výrobu je tabu. Chápete, že sankce nejsou jen o termovizích, ale i blbé modelářské motory použitelné v dronech jsou sankcionovány natož obráběcí stroje. Sami přiznali, že jich mají málo a hned tak to nedoženou. Vyrobit je umí o tom nepochybujte. Problém Ruska byla jistá forma pohodlnosti. To je jako s těmi součástkami v US zbraních. Nelze se domnívat, že je nedovedou vyrobit, ale je jednodušší je brát od jinud. Průšvih a zásadní rozdíl je v tom, že v USA je vyrobí tam mají kapacit dost, ale Rus je udělá v laborce do stádia prototypu, ale průmysl nemá kapacity a tam se láme chleba. pokud to doženou či přkonají, tak pak si budou moci říci, že je sankce posílily.

  PavolIR,
  nemalujte si vzdušné zámky. Fyziologicky je to homo sapines jako my, ale nejsou zviklí zatím na ten standard a pohodlí jako my, tkaže "snesou" více nepohodlí. No myslím, že západ konkrétně Francie dokázal, že se umí rychle vzdát myslím Vichistická rancie a nebýt de Gaula je otázka kam by je po válce zařadili. A myslete si co chcete, ale pro Němce byl slovanm podřadný druh a chovali se tam více jako dobytci než jinde. Nehodlám, se s vámi dohadovat o tom co bylo. To co jsem napsal na počátku je asi to co jsem pod tím myslel. To je ovšem i porblém Číny. Totiž, že moderní Čínksá generace už není ten Konfuciem atd nasáklý lid, který bude ohýbat hřbety. Minimálně ti mladí co okusili pohodlí jaké je na západě. To je obecný problém. A s každou další generací která okusí tohle pohodlí se ty nároby stávají "méně odolné". Souhlasit se mnou nemusíte, ale o tomto jsem dosti přesvědčem a když se kouknete kolem sebe tak je to i v čwchách a na slovensku jasně vidět.

 • Beld
  19:14 18.06.2017

  Vzdycky kdyz se tady obevi nejaka diskuze o ekonomice\politice , tak to jde dolu vodou , radeji necist a neprispivat . 95% lidi keca kraviny , drzte se tech zbrani radeji .

 • shal
  18:08 18.06.2017
  Oblíbený příspěvek

  Olivav: Vážně sankce Rusko posílí? A v jakém směru? Zemědělství jim to opravdu asi posílí. Zasadit více brambor není raketová věda. To zvládne každý ňouma když máte hojnost úrodné půdy. To pro největší zemi na planetě není žádné umění. Zvláášť když si zakázali dovoz potravin sami.

  Ale opravdu si myslíte, že to posílí i ruský průmysl? Že si opravdu začnou sami vyrábět moderní obráběcí stroje, že najednou jim vylezou ze zkorumpovaných univerzit (v Rusku lze koupit akademický titul na kdysi prestižní univerzitě) špičkoví inženýři, kteří nebudou chtít utéct na západ?

  Proč vlastně jsou nuceni vyrábět průmyslové výrobky sami? Na ty žádné sankce nejsou. Jediný důvod proč Rusko radikálně omezilo dovoz strojů ze západu je nedostatek financí. Nic víc. A opravdu dokáže Rusko vyrábět tyto komplikované a technologicky náročné obráběcí stroje samo? Jako z ničeho nic vyvinou stroje, u kterých probíhá vývoj na západě desetiletí a ještě to bude levnější? O tom bych si dovolil pochybovat. A levnější pracovní síla na tom nic nemění, protože nejdražší na těchto strojích je to knowhow.

  Dokonalý příklad jsou čipy do platebních karet. Rusko nechtělo být závislé na západních dodavatelích, tak velkou státní pobídkou nalili do dvou ruských výrobců 750 milionů rublů ročně, ale ruské banky o jejich čipy stejně nestojí, protože jsou oproti těm západním méně kvalitní a i přes masivní dotace výrazně dražší. A to je jenom blbý čip do kreditek. To je nic ve srovnání se špičkovými obráběcími stroji, či roboty do automatických provozů z Americké, Německé či Japonské provenience.

  Zdroj: https://archiv.ihned.cz/c1-657...

 • Jirosi
  17:32 18.06.2017

  Olivav: "Pro Jirosiho,
  a na západ nejsou projevy politiků propaganda? Vy asi žijete na marsu. "

  Jenže já se tu na rozdíl od vás neodháněl tím že se s nich dozvím jak se v CR/EU(Rusku) daří.

  Rusko obsadilo Krym v 2014, klidně můžete čekat do 2020, v 2020 to přesměrovat na 2030, ale objektivně to fungovalo.

 • PavolR
  17:08 18.06.2017
  Oblíbený příspěvek

  Olivav
  Ale no tak, ste hádam od toho vážnejší človek, aby ste tu šírili ten smiešny mýtus o odolnejších a silnejších Rusoch. :-D Neplatilo to ani za druhej svetovej (to by za útočiacimi jednotkami nechodili príslušníci NKVD s rozkazom zastreliť každého, kto zaostane) a neplatí to ani dnes. Rusi sú úplne rovnakí ako my, akurát u nich za posledných 100 rokov nevyrástla ani jediná generácia, ktorá by nebola vystavená duševnej genocíde a tak sú samozrejme o niečo povoľnejší teroru, či už fyzickému alebo symbolickému (mediálna masáž), ktorý ich vedie k držaniu huby a kroku (nie, netreba im to už ani priamo kázať ;-) ) Toto je však dvojsečná zbraň, ale čo vám budem hovoriť, ste hádam dosť starý na to, aby ste si sám pamätali, aké to je, keď to celé "buchne".

  Konzumný prepych nepotrebujeme ani my, ani nikto na "klasickom" západe, ale predsa by ho , vidiac, že ho má nieto iný, každý chcel ... dajte Rusovi kufor peňazí a aký život myslíte, že si z nich zariadi? ;-p

 • Beld
  17:02 18.06.2017

  Rusaci proste vyuzili sankce "zapadnich" zemi na technicky material a finance a reciprocne zavedly sankce proti firmam ze "zapadnich" zemi dovazejicich do ruska luxusni zbozi pripadne zbozi , ktere se da bez problemu nakoupit jinde .

  Tim se vyhli jakymkoliv problemum s WTO a muzou si cla a sankce cilovat na koho chteji neplati na ne omezeni v ramci trznich ekonomik a clenu WTO . Naproti tomu clenove sami sankce na rusko v techto oblastech neuplatnuji , cim by se teoreticky dalo rici , ze v teto oblasti sankce opravdu rusku "pomohly" ... :D Ted si v ramci WTO muzou delat co chteji a vzhledem ke strukture organizace jim to asi projde . Navic kdyz probihaji intenzivni jednani o vstupu s cinou .

 • Olivav
  14:59 18.06.2017

  Pánové,

  cena ropy je problém. Sankce sice zpomalily, ale nakonec to bude přesně naopak. Když si ve výsledku budou komponenty dělat sami, tak budou více v pohodě. Kdysi se dělal audit v US army a zjistili, že hodně komponent mají např. z Číny a byl z toho poprask. To si prostě nikdo, kdo nechce být vydíratelný nemůže dovolit.

  Pro Jirosiho,
  a na západ nejsou projevy politiků propaganda? Vy asi žijete na marsu.

  Jeden hezký vtip:

  rybář chytí zlatou rybku a ta mu slíbí, že mu spln jednou přání. No a on na to, že chce žít věčně. Rybka na to, e tohle mu jako jediné splnit nemůže. Tak on ji řekne hele tak já chci umřít až nebudou politici v česku krást. Rybka na to Ty hajzle vyčůraný.

  No asi tak. Propaganda kam se podíváš.

  Hodně si toho za nedlouho vyrobí sami. No a Rus nepotřebuje až takový konzumní přepych jako na západě nebo u nás. To je činí odolněkšími a silnějšími. Myslete si pánové o tom co chcete.

  A k tomu spácení, či kolapsu atd... můžete čekat jako na Godota. Zatím se více méne nesplnila jediná prognóza a jak jsem psal v Německu začínají obracet.

  Vést tu hloupou debatu nehodlám. Počkám si a jak jsem psal do cca 2020 se to vybarví.

 • dusan
  13:54 18.06.2017
  Oblíbený příspěvek

  Olivav

  Problém Ruska sa nevolajú ani sankcie ... ani lacná ropa .. najväčší problém je skorumpovaná diktatúra.
  Rusko je obrovská na suroviny bohatá krajina .. má veľa pamiatok, prírodných krás a masu vzdelaných ľudí ... a výsledok ... HDP na obyvateľa je ďaleko za nami ....
  Skrátka na to aké podmienky majú sú jednoducho na tom veľmi zúfalo ...
  A to ešte sa bavíme o zbrojnom priemysle, ktorý bol na tom historicky dobre ... a i dnes je to pre režim priorita.
  Ale kto z nás si spomenie na nejaký ruský tovar v obchode ? A na bežný tovar žiadne sankcie nie sú ... a po páde rubľa nás (teoreticky) mali Rusi zavaliť svojim lacným tovarom .... v praxi však nemajú svetu čo ponúknuť .... mimo surovín .....

 • Jirosi
  13:00 18.06.2017
  Oblíbený příspěvek

  Olivav: Číst či poslouchat ty Putinovy projevy lidu na úrovni propagandy u nás v 50.letech nemá žádný význam.

  Je jedno jak velký máte zahraniční dluh, pokud vám nikdo nepůjčí na jeho další rekapitalizaci prostě zkrachujete.

  Faktta: Kolik že vyvážíme do Ruska 1% ? No super a jak ty obchody vypadají v praxi ?
  http://archiv.ihned.cz/c1-6453...

 • StandaBlabol
  11:30 18.06.2017

  to Fakkta:

  Fajn, tak napiš, která odvětví české ekonomiky jsou postižena? Jak od doby vyhlášení sankcí kleslo HDP nebo vzrostla nezaměstnanost? Nebo cokoliv?

  Ano, pro většinu Evropy sankce nepředstavují problém, protože Rusko je středně velký trh se špatnou kulturou podnikatelského prostředí.

 • Clanek
  11:10 18.06.2017
  Oblíbený příspěvek

  Ony taky sankce nemeli byt Rusky nejvetsi problem, nebo ho nedejboze dostat do kolen az tak ze zacnou nepokoje / rozvrat / rozklad. Tohle nechce u zeme s jadernym arzenalem videt nikdo.

  Pointa sankci je to Rusku ztizit => splneno, a ztizit hlavne pokud jde o zbrojeni => splneno. A to vyrazne vic nez kolik je ten dopad na ekonomicky radove silnejsi EU.

  Ze pak Rusko posle do kolen pokles ceny ropy na polovinu, to uz je holt jednou tak, kdyz si nekdo ekonomiku vede timhle smerem (smerem "africkym", byt jen zasobarnou surovin, zadna pridana hodnota, krom prave zbroj. prumyslu), pak to nemuze dopadnout jinak. Tady plati ze kazdy sveho stesti strujcem.

 • Olivav
  10:42 18.06.2017

  Pánové,

  víte každý má trochu pravdy, ale škoda mluvit.

  Putin za největší problém neoznačil sankce. Ty jsou podle něj spíše motorem k tomu, aby přestali být pouhým dodavatelem surovin. Pracují na náhradě veškerých kritických komponent. Podle článků na netu je spíše v tomto ohledu zranitelnější Čína. Ruskoje ze zemí BRICS průmyslově nejrovinutější. Čína má kapitál atd... má tam výrobní linky ze západu, ale sami zatím jen v mnohém kopírují. Ono se to mění a velmi rychle, ale zatím (otázka jak dlouho) nebude Čína takový obr jak se zdá. To je možná jeden z důvodů proč Trum chce dosta Čínu ekonomicky pod kontrolu a chtěl by na ně vyvinout tlak, aby je zbrzdíl. Rusko už mnéhé nahradila a překlopuje to z fáze hotových prototypů do výroby od termovizí přes motory apod... Některé konstrukce ddkonce extra zajímají západní firmy a i načerno se dosti spolupracuje sankce nesankce. V tomto ohledu sankce mají jistý pozitivní vliv a to i v potravinářství. Hold sankcemi západ nutí Rusko restukturalizovat ekonomiku. Zahraniní dluh je minimální, takže jsou minimálně vydiratelní. Nakonec i krok o nadřazení Ruského soudního systému nad mezinárodní (USA to praktikují taky) je jasný signál, že kauza Chodorkovskij nebude použitelná jako ekonomická páka na RF.

  Teď to hlavní. Putin ovšen v zápětí přiznává, že problémem pro RF je nízká cena ropy, která je poškozuje mnohem více než cokoliv ostatního. To v kombinaci s tím, že přemena ekonomiky a rozjeti vlastní výroby není hned a zadarmo jim dává zabrat. Problémy mají a sami včetně Putina to přiznávají. Hlavně jde ovšem o cenu ropy.

  Další co pro ně možná bude hrát a už to tu zaznělo je rozkol Evropy a USA, kdy už i Německo oficiálně prohlašuje, že by rádi ekonomicky spolupracovali s RF. Budoucnost je nejistá, ale docela zásadne se vivine tipuji tak nejpozději do roku 2020.

  Klidně me kamenujte, že kecám bludy, ale článků na toto téma je kupa a ani jeden z nich jsem nečetl na sputniku (ten nečtu vůbec).

  Zkuste si najít např. hovory Putina k občanům. Některé studie Bloombergu apod. nebo co se týká toho co už zvládli nahradit např zde http://mil.toda... y/ nebo https://sdelanounas.ru/...

 • saddam82
  10:29 18.06.2017

  to KOLT:vcera frau Merkel rekla,ze Nemecko ma obavy z dalsich protiruskych sankci-protoze uz ty nynejsi dost poskozuji Nemecko.. :-/

 • dusan
  10:22 18.06.2017

  KOLT

  Samozrejme sú prospešné .... pre nich.

  Ujo Putin totiž nariadil odškodniť všetkých svojich čo majú zadržané prostriedky či im vznikli škody zo sankcií ...

  Ak sa zrušia .. .pochopiteľne sa im majetok vráti ... a oni zarobia ...

  A čo sa týka zbrojného priemyslu ... je tu precedens - Čína v roku 1989. Napriek tomu, že sa embargo obchádzalo zo všetkých strán tak na zbrojný priemysel malo negatívny dosah.

  Na Rusko majú horší dosah. Rusko je na tom totiž lepšie ... čo paradoxne znamená, že potrebuje skôr vyspelejšie technológie zo západu, ktoré je horšie obísť.

  Zrejme nie je náhoda, že posúvajú nábeh výrob ohlasovaných zbrojných projektov - T-50, T-15 a pod. ...

  Skrátka žijeme v globalizovanom svete a málokto z politikov vôbec tuší ako sú firmy navzájom previazané.

 • KOLT
  09:03 18.06.2017

  Fascinuje mě, že i v situaci, kdy vrchní ruští představitelé přiznávají, že jim sankce způsobují problémy, proruská věrchuška po celé Evropě dál s klidem tvrdí, že jsou vlastně prospěšné... Samozřejmě platí, že všechno zlé je pro něco dobré. Tedy i sankce mají pro Rusko některé pozitivní důsledky. Jenže jde o poměr, který je zcela jasně v tuto chvíli výrazně na straně negativ. Pro většinu Evropy, včetně ČR, pak sankce nepředstavují téměř žádný problém.

 • Kruan
  01:09 18.06.2017
  Oblíbený příspěvek

  Stejně je celkem směšné, jak si existence okolo sputniku vytvářejí na bázi putinovského Ruska ideální svět.

 • jarpe
  20:26 17.06.2017

  Amerika se pomalu blíž k občanské válce. Taková nenávist jaká tam teď panuje mezi demokraty a republikány nemá v historii obdobu.

 • Jirosi
  18:57 17.06.2017

  Pepos: To jako očekáváte masivní nákupy ze S.Korei ? Protože J.Korea ani Japonsko jsi z Ruska nic nekoupí.

  EU ani Čína se na žádné masivní nákupy zbrani z Ruska nechystá. Pokud považujete 24 kusu pro druhou ekonomickou mocnost jako adekvátní počet xD, jen ČR má 14 gripenů.

  Koho Američani zastrašují ? Ty co odmítly jejich pomoc a nestalo se vůbec nic ?

 • Pepos
  17:27 17.06.2017

  Čekají ruský zbrojní průmysl těžké časy? odpoveď je nie.
  Prečo ?
  1. No Juhoafricka krajina za tzv. apartheidu bola sankcionovaná - výsledok vybudovali si sofistikovaný zbrojný arzenál sami.
  2.svet už neovládajú amíci tak ako pred cca. 20- 30 rokmi
  3. už aj tzv. verní psy sa staviajú na zadne nohy -Japonsko odmietlo podporiť tzv. blokádu Ruska cez platobný systém.J.Korea obmedzuje rozmiestňovanie protiraketového systému(najradšej by obmedzila aj pôsobenie Americkej armády na svojom území- už nechcú platiť za tzv. ochranu.
  4.napätie medzi USA a EU sa začína(EU bude chcieť mať tromfa v rukávu - preto nezatvorí dvere pred Ruskom a Čínou)
  5.Amíci svojou politikou zastrašovania idú zlou cestou ,ale na druhej strane nič iné už im neostáva.Ekonomická sila sveta sa prehupla do Juhovýchodnej Ázie.

 • Nikdo
  17:26 17.06.2017
  Oblíbený příspěvek

  Jestli že ropa neposílí budou mít v Rusku problém i s udržením peněz na vývoj(i kontinuita je důležitá) ,sníží se množství zakázek od státu a vzroste cena .Rusko sice za většinu zbraní platí v rublech ,ale je otázkou zda se Rusové smíří s tím že se stanou zemí chudáků.Určitě se najdou lidé kteří utečou jinam (Čína,Indie, pěstitelé ječmene na whisky...prostě kdo dá víc )Současný stav je sanovaný z rezervních fondů a ten první dojde tento rok (loňský úbytek cca 33 mld. USD a zůstává v něm asi 16,5 mld. USD . Ve druhém fondu (národního zdraví) je cca 75 mld. Teď plácnu do vody , nejsem jasnovidec a vezmu v potaz třeba předpokládaný mírný růst hdp a třeba o chlup lepší cenu ropy a budu ignorovat to že část peněz je alokována třeba jako záruky , tak peníze mohou dojít dejme tomu za 3-4 roky. Rusko si pak bude buď draze půjčovat ( důvody snad nemusím rozebírat )nebo bude muset privatizovat což jen zvýší odliv peněz. Prostě je to začarovanej kruh .Jedinou cestu vidím buď v drastickém snížení výdajů a to i těch na zbrojení , nebo můžou sedět na zadku jako teď , což očekávám minimálně do presidentských voleb a doufat že cena ropy vylítne nahoru.

 • Flader
  14:22 17.06.2017

  Chalani, ž toho Sputnika nečítajte pred spaním, radšej si prelúskajte niečo pravdivejšie, napríklad rozprávkovú knižku.

 • vlasto
  13:58 17.06.2017
  Oblíbený příspěvek

  Vzdy ma pobavi tvrdenie expertov o tom, ako odliv kapitalu v desiatkach percent (!) z celkovej hodnoty a odrezanie od zahranicnych financnych tokov Rusko neposkodzuje. Naopak, ze to poskodzuje prave tych poskytovatelov kapitalu :) Ale tvrdenie, ze Rusko sa udrzuje na spici svetoveho vojenskeho priemyslu vdaka exportu jacmeňa na vyrobu skotskej whisky, to predcilo vsetky moje ocakavania :D :D

 • BlackFlanker
  01:04 17.06.2017

  dusan

  Tie turbíny pre fregaty z projektu 11356 už nie sú žiadnym problémom, kedže približne pred mesiacom USC oficiálne spustilo výrobu domácich turbín M70FRU a M90FR ktoré nahradia tie ukrajinské. Pôvodne sa plánovalo aj predať zvyšné tri fregaty z tohto projektu do Indie, ale keď už rusi vyriešili problém s dodávkami týchto lodných turbín, bolo rozhodnuté že fregaty zostanú v Rusku a budú dokončené pre ruské námorníctvo.
  Neochota ukrajincov dodávať lodné turbíny síce rusov trochu spomalila, avšak nič tým nestratili ale práve naopak, ešte viac sa týmto od Ukrajiny osamostatnili.

  K tým Suchojom Su-35, faktom je že Čína o tie stroje mala záujem už oveľa skôr. Už v 90. rokoch sa viedli diskusie ohľadom predaja lietadiel Su-35 do Číny, ale nakoniec k žiadnej dohode nedošlo. Ďalšie jednania sa potom viedli od roku 2006 do 2012, ale keďže sa zistilo, že Čína chce tie lietadlá najmä kvôli motoru 117S tak prevládali obavy z možného okopírovania tejto technológie a znovu nedošlo k žiadnej dohode.
  Dohoda bola uzavretá až ku koncu roka 2015 a Su-35ky ktoré má Čina dostať majú byť len downgradovanou verzou a nie plnohodnotnou verziou akú má zavedené ruské letectvo. Teda aspoň Ruslet to tak uvádza, ale vzhľadom na skúsenosť z exportu Su-27 do Číny by na tom nebolo nič zvláštne.

  Odlišnosti čínskej verzie Su-35SK od ruskej verzie Su-35S:

  " - instalace motorů typu Al-41FU na místo motorů typu Al-41F-1S. Zmíněný motor není ničím jiným, než modifikací motoru typu Al-41F-1S mající nižší tah a postrádající kombinovaný elektronický řídící systém s hydraulickou zálohou a plazmový zapalovací systém (ten usnadňuje startování a umožňuje opětovné spouštění za letu nezávisle na pozici letounu a toku vzduchu do motoru).

  - instalace radaru typu N035K Irbis-PK na místo radaru typu N135 Irbis. Radar typu Irbis-PK není ničím jiným, než exportní modifikací radaru typu Irbis se sníženým dosahem a schopností zpracování vstupů.


  Více zde: http://ruslet.webnode.cz/techn... "

 • Jirosi
  00:18 17.06.2017
  • (2)
  Oblíbený příspěvek

  Faktta: "Ukrajinci jsou samy proti sobě. To že natruc přestaly dodávat rusům, si uškodili jenom samy sobě, protože západ od nich nic nakupovat nebude pokud se týče subdodávek pro vojenskou techniku. "

  Tak to chce silný žaludek tohle napsat.

 • logik
  23:09 16.06.2017

  Jak českejm potravinářům šíleně uškodily ruské sankce krásně vidíme, když jdeme do vobchodu kupovat máslo....
  Chvíli trvalo, než našli trhy pro přebytky, ale přeorientovali se rychle a dle ceny másla evidentně výhodně...

 • shal
  22:45 16.06.2017
  Oblíbený příspěvek

  Ztráty západních potravinářů ze sankcí byli spíše malé a určitě dočasné. Třeba čeští výrobci mléčných výrobků přišli o významný trh, ale ten dokázala poměrně rychle nahradit Čína, která má stále větší hlad po západních potravinách.

  Ruským zemědělcům sankce pomohly, ale opravdu má Rusko ambice stát se zemědělskou velmocí? Zvlášť když to uškodilo běžným Rusům, jejichž reálný příjem silně poklesl když zdražily potraviny kvůli nedostatku konkurence? A co hůř, nedostatek byl často vyvážen dovozem z Číny. Z té Číny, ze které mělo Rusko zakázáno dovážet potraviny kvůli jejich nízké kvalitě a tak museli urychleně zákaz dovozu rušit. Jako v každé krizi najdete skupiny, které na problémech společnosti vydělaly, ale že by to Rusko posilovalo, tak to bych neřekl.

  ZVláště pak když ruský průmysl hodně trpí na nedostatek moderních strojů, zastaralost výroby a nedostatek peněz na jejich obnovu a modernizaci. To ani větší produkce mrkve nezachrání.

 • Slavoslav
  22:37 16.06.2017
  Oblíbený příspěvek

  no ono o tom ako komu sankcie skodia najviac svedci vyplakavanie tej ci druhej strany

  a nezachytil som, zeby nejaky zapadny politik musel presviedcat ruskych podnikatelaov nech tlacia na Putina

 • stirling
  20:24 16.06.2017
  • (0)
  Oblíbený příspěvek

  Jasně sankce Rusku pomáhají a roste jak divé, pánové zkuste přemýšlet, když někdo dokonce ještě před rokem klesal tak, aby dohonil zpět to co ztratil by potřeboval růst úplně jinak naše ekonomika třeba letos má růst o 3% a stále to není to pravé ořechové (a to jsme nikam teď neklesali). Takže i malý růst znamená, že se rusko stále propadá oproti ostatním co rostou více... Zkuste trošku zapojit selský rozum a nešířit takové blbosti.
  Zbraně určitě ještě nějaký pátek budou ve velkém vyvážet, ale myslím, že trend pro ně není moc dobrý. Spíše kusový vývoz do číny a hlavně obrat na indickém trhu, kdy indie začíná hodně nakupovat na západě. Jinak čína dříve nebo později dožene i ty nedostatky co má teď. Něco jim trvá sice déle, ale časem to také zvládnou.

 • dusan
  20:11 16.06.2017
  • (3)
  Oblíbený příspěvek

  DJW_

  To je trošku "sputnikovský" pohľad : ) ... na Ukrajine samozrejme Rusi veľmi stratili .. stačí si pozrieť ich trápenie s modernými fregatami, resp. ich pohonmi ...

  Čo sa týka ruského "rastu" ... zatiaľ je to reálne stagnácia .. pár desatín % HDP v realite je akurát štatistická chyba... a to svet a hlavne západ pomáha Rusku cez vysoký i keď sčasti umelý rast. Keby sme boli v recesii ... to by len v Rusku zistili čo je bieda ....

  Rast v potravinárskom priemysle je v značnej časti o obmedzení konkurencie .. skrátka stratila sa konkurencia ... a tak výrobca prosperuje ... čo je dobré pre výrobcov .. ale určite nie pre zákazníka.

  Larry

  Číňania žiadne Su-35S nepotrebujú .. .keby potrebovali, tak ich už majú skôr. Celé roky sa hádali o počtoch ks ktorú by chceli kúpiť ... a Rusi nakoniec ustúpili ... pôvodne požadovali odber 48 ks.

  To, že by EÚ a Ukrajinu nahradili "inými partnermi" je dosť komický vtip ... kým asi ?

  Energonosiče stále idú k nám a tie živia Rusko .. nie predaj pár stíhačiek do Egypta či do Indie .... a i firmy z EÚ stále v Rusku investujú - sankcie sa dotýkajú len zlomku obchodu. BRICK je v podstate len voľné združenie štátov ktoré majú spoločné nejaké záujmy ... pokecajú si ... urobia možno pár obchodov ... v reále je to však o ničom .... napriek masívnej ruskej propagande.

  No čo sa týka Číny .. tak to by som sa teda na mieste Ruska bál ...
  Isto zatiaľ Čína nestíha v oblasti vývoja výkonných motorov pre stíhačky ... ale ukajinské firmy už poriešili moderné menšie pre cvično-bojové stroje .. a rátam, že vrtuľníkové motory už budú tiež čochvíľa v spolupráci s Ukrajinou vyriešené.

  Čo sa týka strát so sankcií ... tak je to samozrejme rôzne ... ale také Slovensko je v podstate bez strát ... a ak sa niečo spomína .. tak to sú problémy pre prepad ruskej ekonomiky ako takej nie pre sankcie - napr. prepad odbytu vozidiel.

  Ak už sme pri tých stratách .. .tak treba spočítať i zisky - Putinov zákaz vývozu potravín nám ušetril milióny na nezmyselných exportných dotáciách .... i keď v mori nezmyselnej európskej poľnohospodárskej politiky je to len kvapka.

 • Larry
  20:10 16.06.2017

  Je to jak píšete. Pro ekonomický růst udělali rusové mnohem více nežli v ČR.
  V ČR akorát rozprodali st. majetek a firmy pod cenou (např. ČKD...) a dividenda je vyvážena z kolonie ČR směrem na západ. S drobnými vyjímkami jako je Aircraft industries atd....
  Rusko ať chceme nebo ne, je na rodíl od ČR stát, který se zbavil dluhů.
  Když nemá dluhy např. u MMF není vydíratelný.

 • DJW_
  19:42 16.06.2017
  • (10)

  Vsetci sice pisete k teme a vacsinou aj pravdu, ale nie v koser suvislostiach.

  Čína môže kopírovať čo chce, materiálovo môže okopítovať motor 117 celý - know how a výrobný postup neokopíruje a ten je pre výsledný efekt zásadný. Prečo žiadali ku každej Su35 tak obrovské množstvo náhradných motorov? (tuším 8ks ku každému éru)

  Na Ukrajine nestratili nič, akurát tak nespoľahlivého partnera. Motory do vrtulníkov sa už robia v novej fabrike pri Petrohrade, Ukropi vypiekli sami so sebou a rusi im môžu akurát poďakovať za podporu ruskej zamestnnosti.

  Celkovo má Rusko už 3 kvartály po sebe rast tuším 0,7-1,niečo% a to v odvetviach MIMO vojensého materiálu a MIMO vývozu surovín. Treba povedať, že sancie dokopali Rusov do revitalizácie vlastných výr.kapacít, najmä sa nakopol pottravinársky priemysel. Rastie predaj áut, inflácia je na minime od 2014, ruská centrálna banka už znižuje (alebo ohlásili zníženie) zákl. úrokov. Jediné s čím sa potýkajú sú nízke mzdy v istých odvetviach a oblastiach, ale to má momentále vládnu prioritu.

  (vždy píšm z hlavy tak ak som sa niekde sekol, tak ma nekameňujte - plus minus by to malo sedieť. Kto chce presné čísla na desatiny, nech googli)

 • Larry
  19:30 16.06.2017
  • (12)

  Pan Myklín nám udělal rozbor zákazníků ruských zbrojařských firem.
  Zajímavý je Egypt. který poslední roky nenakupuje jenom zbraně z RF.
  Egyptu zřejmě někdo radí (můžeme spekulovat zda Irán, Čína, RF) a kupují to co je asi nejvýhodnější v poměru cena X výkon.Nejenom v RF.
  Tady je jedna strategická vládní zakázka u docela zajímavé firmy, která rozhodně není z východu. Přitom by mohli nakoupit i na východě...
  http://www.dtwc.com/datron-rec...

  Pokud by pan Myklín a další znalci uměli trochu rusky, tak řediel OKB Sukhoi v jednom z interview prohlásil, že nemají strach z čínského reverzního inženýringu. S tím, že existuje několik spolehlivých pojistek a metalurgie není elektronika.
  Důvod proč Čína nakoupila Su-35S byla okamžitá potřeba postavit bojeschopná letadla odpovídající technologické úrovně proti americkým silám v jihočínském moři. Piloti a personál byli vycvičeni a trénováni v RF. Nákup S-400 Triumph je dalším článkem.... Ne že by Číňané neuměli (umí skutečně dobře), ale raději spoléhají na osvědčenou kvalitu z RF, když jde do tuhého.

  Americké nebo Evropské sankce RF příliš nepoškodili. Spíše naopak ztráty pocítili Evropané. (příliš se o tom nemluví a ofiko EU nikdy nezveřejnila vyčíslené ztráty. Některé skutečnosti se zamlčují občanům i dnes. Schválně se zkuste zeptat, zda budete úspěšnější.) Naopak se rozhlašuje jak poškozují sankce Rusko.
  V r. 1990 při rozpadu RVHP se SSSR ocitl "na mizině" ztráta subdodavatelů a trhu.
  Od r. 90 jsme na blacklistu nespolehlivých zemí stejně jako Ukrajina a dovoz strategických materálů a komponentů je z těchto zemí pro RF nežádoucí.
  Celý svůj obchod a výrobu orientují čtvrtstoletí ve spolupráci s Čínou, Indií, Iránem....zeměmi Brics a ŠOS. Ukrajinu a EU už dávno nahradili novými partnery...

 • stronger.p
  17:58 16.06.2017

  @palo satko Vela top značiek je vypalenych z ruskeho jačmena

  Zase jsem byl oklamán a nevědomky podporuji našeho nepřítele, co budu pít?? :D

 • palo satko
  17:36 16.06.2017

  Rusko došlo o vyznamneho subdodavatela, o Ukrajinu. Zaroven su zavedene sankcie. Takže musi v prvom rade "prekonfigurovat" svoj zbrojny priemysel. Po zbranovych skuškach v realnej vojne v Syrii vedia čo je dobre, co treba vylepšit a čo zahodit. Treba sa pozriet z akych zdrojov sa ma zaplatit tato iste velka zmena celeho vojensko-priemyselneho komplexu.
  Je iste lakave, dostat na tuto "perestrojku" prašule z exportu, ale može to viest nielen k riziku, ale aj zaostavaniu, lebo rusko predava menej pokročile derivaty. Podla mna je lepšie ked "nasype" peniaze ruska vlada. Jednak je to daleko bezpečnejšie a zaroven to umožnuje ochranu vlastnych vyspelych riešeni.
  No a tie vladne peniaze nakoniec možu byt tiež z exportu. Napr. energetickych technologii, surovin a obilnín. Ano, Rusko sa stalo vyvozcom obilnín. Spomente si na to vždy, ked si kupite poriadne drahu škotsku. Vela top značiek je vypalenych z ruskeho jačmena.

 • dusan
  15:47 16.06.2017
  Oblíbený příspěvek

  Egypt je veľmi problematický zákazník.Síce nakupuje veľa, ale väčšinu za cudzie peniaze ... reálne je to krajina pred krachom. O zúfalej situácii svedčí to, že momentálne predáva SA dva ostrovy.
  Ešte autor vynechal Venezuelu ... tradičného nákupcu ruských zbraní. Tá požiadala o odkad splátok. Rusi im požičali na väčšinu nákupov a je evidentné, že väčšinu peňazí neuvidia ... super kšeft : )
  Čína už nie je veľký zákazník .. skôr pragmatický obchodný partner, ktorý bez problémov nahrádza Rusko v ukrajinskom leteckom priemysle ....
  India tiež "rozkladá" nákupy a dá sa očakávať pokles podielu Ruska, hlavne po skončení programu Su-30.
  Vietnam je určite zaujímavý, ale i ten spolupracuje i napr. s USA či západnými firmami.
  Turecko je tiež problematický partner ... myslím, že toto nemusím rozoberať ...

  Rusko to bude mať stále ťažšie .... "zhora" ho západ nepustí .... stačí si pozrieť na "spanilú" jazdu Trumpa a jeho podpisovanie zákaziek v najlukratívnejších trhoch ... a "odspodu" tlačí Čína ... ktorá je v ruských médiách komicky vykreslovaná ako partner Ruska v boji so západom ... ale realite je pre Rusko podstatne smutnejšia. Čína využíva, alebo skôr zneužíva oslabenie Ruska vo svoj prospech a neplánuje s ním uzatvárať nejaké veľké "bratstvo" - napr. nemá ani záujem na zvýšenie podielu dovozu ropy či plynu a Rusmi ohlasované "otáčanie rúr" na východ sa nekoná.

 • Nesher
  15:23 16.06.2017
  Oblíbený příspěvek

  Clanek
  Indie je jistě ruský trh č. 1, o tom žádná, ale ani tady to do budoucna žádná selanka nebude. Jednak Indové (byť ještě daleko obtížněji ne Čína) rozvíjejí svůj průmysl a trvají na transferu technologií a také si v poslední době (v mnohem větší míře než v minulosti) "přičuchli k západním zbraňovým systémům", tedy hlavně americkým (ty dříve prakticky neměli vůbec) a podle toho co občas pustí do světa, tak jsou z nich nadšeni. Např. tendr na bitevních vrtulník vyhrál Apache nad Mi 28 na celé čáře.
  Nebo jiný příklad, Indové už dále nechtějí (pro nově budované LL) kupovat Mig 29K (nejsou spokojeni s kvalitou, poruchovostí i podporou od výrobce) a pošilhávají po F/A 18 či Rafale M. Náhrada TU 142 americkým P 8I je jen třešničkou na dortu.
  Takže obchod bude, ale Rusové se budou muset víc snažit než doposud. Ostatně, všimněte si jedné věci, Rusové velmi zřídka chodí do otevřených tendrů a když už do nich jdou, málokdy vyhrají (viz. indické tendry na bitevní a těžké transportní vrtulníky), nebo indický tendr na houfnice.
  Většina ruských úspěchů stojí na politických dohodách s vládami, které mají z nějakého důvodu problém se Západem. Ale i to se začíná pomalu měnit, např. Vietnam, dříve prakticky 100% ruské hájemství začíná kupovat i západní zbraně.

 • Clanek
  14:39 16.06.2017

  Staty co jsem vyjmenoval taky meli poslouzit jen jako priklad, ono ruku na srdce, ta Cina toho od Ruska ve velkych poctech moc nekupuje uz nejaky ten patek a rozhodne rusky zbrojni prumysl nestoji a nepada na Cine. 24 kousku SU35, inu, jedna spravne podchycena africka zeme toho muze vzit vic.

  Vtip je v tom ze jak od sebe svouji zahranicni politikou odhani nektere zakazniky Rusko, stejne tak je odhani i USA. Ze je ted na trhu dalsi globalni hrac, Cina, ktery bude konkurovat hlavne cenou (coz je zaroven deviza ruskych zbrani) je jiste nemile, ale nic co by furt neslo zvratit.

  Secteno podtrzeno, myslim ze zasadnim partnerem pro Rusko i vyhledove je Indie. Ano, ta jde taky tvrde po transferech technologii, ale pri tech poctech jake mezi Pakistanem a Cinou potrebuji je to i vyhledove pro Rusko partner c.1.

 • Rase
  14:24 16.06.2017

  Clanek:
  Tak zrovna ty trhy co zmiňuješ nejsou nic světoborného. Přeci jen Filipíny jsou malý trh i kdyby chtěli postavit nově celou armádu. Turecko sice nakoupí S400 a možná i něco málo víc, ale jinak si jedou na vlastním písečku. Motory na tanky Altay budou brát z Urajiny atd. ostatní techniku co by mohli brát z Ruska, si stejně vyrábějí sami nebo ji exportují. Přeci jen Turecko je pro Rusko, co se týče zbrojního trhu, spíš konkurent, než zákazník.
  Je tady i trend, že státy, místo nákupu techniky, upřednostňují licenční výrobu doma. Překvapivě i u malých států (Indonésie, Pákistán atd.)

 • Clanek
  13:59 16.06.2017

  Nejak mi nadpis clanku nekoreluje s obsahem. Po precteni celeho textu nejak nevidim ty problemy ruskeho zbrojniho prumuslu. Ano, o nektere trhy Rusko prislo (a prijde), konkretne zminena Cina ale byla, je a bude trh o ktery neni treba moc stat (penize sice nesmrdi, ale kopirovani a prodej klonu uz ano), ale dalsi trhy zase nachazi (Turecko, Filipiny).
  Dulezite bude jen jak konkurenceschopna bude Ruska technika (a administrativa ksefty domlouvajici) a pokud tato bude OK, nemam o budoucnost Ruskeho zbrojniho prumyslu strach stejne jako nemam strach o budoucnost toho americkeho.

 • Rase
  13:49 16.06.2017

  "...bude muset Rusko bojovat o více menších národních trhů."
  Tady ale Rusko bude narážet na Čínu, které nemůže konkurovat pokud jde o cenu a kvalitou jdou taky velmi nahoru. Potenciál Ruska vidím spíš u zemí jako je Egypt, Alžírsko, Vietnam, kde má Rusko tradiční vazby. Přeci jen dneška už začíná být trh hodně rozparcelovaný mezi prodejce z USA, Evropy, Ruska a Číny. Ostatní státy se moc nechytají. Turci a asi i Arabové půjdou ještě hodně nahoru, ale výrazně konkurovat jim nebudou.

 • Pepin Nešpor
  13:22 16.06.2017

  No ja si myslim ze ty tezke casy uz maji delsi dobu!