Čekají ruský zbrojní průmysl těžké časy?

Su-35S patří mezi nejmodernější stíhací letouny vůbec; větší foto /  Dmitriy Pichugin, GFDL 1.2 

Spojené státy americké jsou sice každoročně největším exportérem zbraní na světě, ale Ruská federace tradičně obsazuje druhou příčku. Jde nejen o lukrativní zdroj příjmů, ale prodej zbraní představuje i způsob udržování a rozšiřování politického a ekonomického vlivu (nejen) Moskvy ve světě. Kdo patří mezi nejzajímavější ruské zákazníky a jaké lze v ruských obchodech se zbraněmi sledovat trendy?

Zákazníci v Asii a na Blízkém východě

Podle výzkumu Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) vyvezlo Rusko mezi lety 2012-2016 zbraně do 50 států a ovládalo 23 % celosvětového trhu se zbraněmi, v porovnání s americkými 33 %. Od roku 2013 se obrat stabilně pohybuje kolem 15 miliard dolarů ročně (přesně tolik činila hodnota kontraktů za rok 2016).

Ve zmíněném období patřily mezi největší ruské zákazníky Indie, Vietnam a Čína.

Zatímco v minulosti Čína představovala životně důležitého zákazníka bez dostatečného know how a zázemí k produkci vlastních systémů, dnes již “žák překonává svého učitele”. Čínské ozbrojené síly sice stále provozují řadu ruských produktů (např. Su-30MKK), ale Pekingu jde v současnosti primárně o technologický transfer, zpětné inženýrství a následnou domácí výrobu.

I s tímto vědomím Rusko Číně prodalo 24 letounů Su-35S za dvě miliardy dolarů, ze kterých jsou pro Peking zajímavé (kvůli zpětnému inženýrství) především motory Saturn 117S a výkonný radar Irbis-E. Ze stejného důvodu Čína koupí také až šest baterií systému protivzdušné obrany (PVO) S-400 Triumf .

Stálým zákazníkem je Indie, která v roce 2016 s Ruskem podepsala smlouvy v celkové hodnotě 4,5 miliardy dolarů na pět baterií systém PVO S-400 . Mezi další významné nákupy patří nákup 60 víceúčelových vrtulníků Ka-226T s dalšími 140 licenčně vyrobenými v Indii nebo dohoda o pronájmu již druhé jaderné ponorky Projektu 971 Ščuka (v kódu NATO třída Akula) za 1,5-2 miliardy dolarů na 10 let.

Perspektivním odběratelem v budoucnu bude i Egypt. Tento dříve častý americký zákazník v posledních několika letech objednal například 46 bojových vrtulníků Ka-52, ale také systém PVO S-300VM. Spekuluje se i o možném nákupu až 500 tanků T-90MS.

Obchodní důsledky politiky a politické důsledky obchodu

Zajímavou kapitolu představují státy, které v minulosti patřily mezi tradiční americké zákazníky, ale teď se obrací i na ruské zbrojaře.

Důvodem takovýchto změn bývá zpravidla ochlazení vztahů s Washingtonem. Do této kategorie patří například Filipíny, kde k odcizení došlo po zvolení nynějšího prezidenta Rodriga Duterteho nebo Egypt, kde nastala podobná situace poté, co k moci nastoupil prezident as-Sísí. Stejným případem je i Turecko, člen NATO, jehož zájem o ruské zbraňové systémy (jmenovitě S-400) “děsí” další členy Aliance.

S přihlédnutím k čilému americkému prodeji zbraní Saudské Arábii, která je obviňovaná z podpory terorismu, je zjevné, že kvůli svému morálnímu dvojímu metru Washington přichází o potenciální miliardy dolarů ve prospěch Moskvy.

Nejde navíc jen o ušlý zisk, ale také o politický kapitál, který se k prodejům zbraňových systémů váže. Ozbrojené složky si většinou nekupují jen samotný produkt, ale i další služby (výcvik, dodávky munice či náhradních dílů), které umožňují vytvoření vazeb a kontaktů na různých úrovních armádního-politického-průmyslového byrokratického aparátu.

Trendy: sofistikovanější technologie a agresivnější marketing

Ruské zbraně byly v minulosti oblíbené zejména díky své jednoduchosti a nižším cenám, v porovnání se západními protějšky. I když i dnes je cenovka produktů ruských zbrojařských společností zpravidla nižší než u těch ze Západu, lze sledovat přechod k více high-tech nákladnějším zbraňovým systémům. Zde však kromě růstu cen nastává i problém dostupnosti komponentů. Ta byla významně narušena západními sankcemi.

Oblíbené jsou zejména systémy PVO S-400, modernizované ponorky třídy Varšavjanka (známé spíše pod kódem NATO jako třída Kilo) a zákazníky si nachází i stíhací bombardér Su-34 (resp. exportní verze Su-32) a víceúčelový stíhací letoun Su-35S.

Vzhledem k tomu, že i největší ruský zákazník Indie nakonec získá dostatečné know how k výrobě většiny sofistikovanějších systémů, bude muset Rusko bojovat o více menších národních trhů.

Mimo soustředěné snahy získávat nové zákazníky v režimech, které se nepohodly s Washingtonem Rusku poslouží i ukázky v reálných podmínkách, konkrétně v Sýrii. Zde se osvědčily především bojové vrtulníky Ka-52 nebo střely s plochou dráhou letu 3M-54 Klub (Kalibr).

Kromě miliard dolarů a politického vlivu je ve hře i zachování schopností ruského zbrojního průmyslu, který si díky exportu zachovává dostatečné výrobní kapacity, udržuje ceny pro ruské ozbrojené síly na přijatelné úrovni a dotuje své vývojové a výzkumné projekty.

Zdroj: Chatham House, SIPRI, Defense One

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské MiGy-35 pro Egypt

Ruská firma MiG dodala do Egypta první várku nových víceúčelových nadzvukových stíhacích letadel ...

Ruské tanky T-14 Armata ve výzbroji po roce 2020

Podle ruského deníku Izvestija vyvíjený ruský hlavní bojový tank T-14 Armata vstoupí do výzbroje ...

Ruská stíhačka T-50: Další prototypy a start sériové výroby

V příštím roce začnou letecké testy desátého a jedenáctého prototypu stíhaček T-50 s novými motory ...

Spojené státy na válku s Ruskem potřebují 258 bombardérů

Podle americké studie US Bomber Force: Sized to Sustain an Asymmetric Advantage for America pro ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jirosi
    19:49 18.06.2017

    Tesil: Jenže největším nepřítelem Číny není CR ale Rusko případně USA(jeho spojenci)

    Tesil: Jenže největším nepřítelem Číny není CR ale Rusko případně USA(jeho spojenci)

  • Tesil
    19:41 18.06.2017

    Před časem redaktor ČT Rusku tvrdil,že země je na pokraji hladomoru,po čase proběhla médii informace,že se dováží více zemědělských produktů než před sankcemi. Gazprom měl jít do ...Zobrazit celý příspěvek

    Před časem redaktor ČT Rusku tvrdil,že země je na pokraji hladomoru,po čase proběhla médii informace,že se dováží více zemědělských produktů než před sankcemi.
    Gazprom měl jít do kopru díky současným cenám surovin.Mimo jiné je investorem Lakhta Centra s nejvyšší věží v Evropě a velkým obchodním centrem.Stavba proběhne v Sankt-Petěrsburgu.
    Sberbank dosáhla slušný zisk i přes protiruské nálady.
    Někdo tu psal,že 24 SU-35 je pro Čínu málo vždyť naše zemička má 14 Gripenů.Jenže dvojice SU vymaže teoreticky těch našich 14 z oblohy.Takže je to jako by si Čína objednala 168 Gripenů.
    Pokud se povede ruským zbrojovkám špatně,tak třikrát hurá.Můžeme snížit výdaje na armádu a nakoupit auta pro záchranáře a hasiče.Skrýt celý příspěvek

  • shal
    19:37 18.06.2017

    Olivav: "pokud by Rus byl jako občan na západě, tak už tam mají revoluci a Putin není v Kremlu." V první řadě pokud by byl Rus jako občan na západě, tak nejsou tam kde jsou. A ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav: "pokud by Rus byl jako občan na západě, tak už tam mají revoluci a Putin není v Kremlu."

    V první řadě pokud by byl Rus jako občan na západě, tak nejsou tam kde jsou. A určitě to nemyslím v tom dobrém smyslu slova.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    19:34 18.06.2017

    Olivav: Jenže za jakou cenu ? Zatím se to nikomu nikdy nevyplatilo. Dělat jsi všechno doma. Vždy je lepši pokud i domácímu výrobci konkuruje ten zahraniční a nutí ho k ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav: Jenže za jakou cenu ? Zatím se to nikomu nikdy nevyplatilo. Dělat jsi všechno doma. Vždy je lepši pokud i domácímu výrobci konkuruje ten zahraniční a nutí ho k vývoji.

    Podívejte se na státy co takovou uzavřenou ekonomiku vše dělající měly v historii a kam to dopracovaly.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    19:20 18.06.2017

    Pánové, posílí i to blbé zasazení brambor a jakýkoliv projev větší samostatnosti a nezávislosti je jistým posílením. Teď je chtě nechtě nutí do jisté míry i transformovat ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové,

    posílí i to blbé zasazení brambor a jakýkoliv projev větší samostatnosti a nezávislosti je jistým posílením.

    Teď je chtě nechtě nutí do jisté míry i transformovat průmysl a být technologicky více na vlastních nohách. To je sice větší oříšek, ale jistý tlak, který je nutí tu je. Dokud mohli koupit ve Francii termovize atd... tak to bylo snazší než to hrotit doma. Netvrdím, že jsou v pohodě, ale jistým způsobem je sankce nutí dělat to co pořád měli jen na hudě a nekonali, protože to na západ koupili a navíc ceny surovin (hlavně ropy) jim hrály do karet.

    Jinak mužik toho snese více než náš důchodce. Rus je "odolnější". nehledejte v tom nadřazenost Rusa nad západem o to m to není. Jinými slovy se vám tu snažím též říci, že pokud by Rus byl jako občan na západě, tak už tam mají revoluci a Putin není v Kremlu.

    Nic víc za tím co píši nehledejte. Opravdu bych počkal do cca 2020 a uvidíme kam se to všechno pohne.

    shal,

    oni ty stroje mají ale mají jich málo. Navíc prodat jim je nelze protože sankce. Cokoliv co lze využít pro vojenskou výrobu je tabu. Chápete, že sankce nejsou jen o termovizích, ale i blbé modelářské motory použitelné v dronech jsou sankcionovány natož obráběcí stroje. Sami přiznali, že jich mají málo a hned tak to nedoženou. Vyrobit je umí o tom nepochybujte. Problém Ruska byla jistá forma pohodlnosti. To je jako s těmi součástkami v US zbraních. Nelze se domnívat, že je nedovedou vyrobit, ale je jednodušší je brát od jinud. Průšvih a zásadní rozdíl je v tom, že v USA je vyrobí tam mají kapacit dost, ale Rus je udělá v laborce do stádia prototypu, ale průmysl nemá kapacity a tam se láme chleba. pokud to doženou či přkonají, tak pak si budou moci říci, že je sankce posílily.

    PavolIR,
    nemalujte si vzdušné zámky. Fyziologicky je to homo sapines jako my, ale nejsou zviklí zatím na ten standard a pohodlí jako my, tkaže "snesou" více nepohodlí. No myslím, že západ konkrétně Francie dokázal, že se umí rychle vzdát myslím Vichistická rancie a nebýt de Gaula je otázka kam by je po válce zařadili. A myslete si co chcete, ale pro Němce byl slovanm podřadný druh a chovali se tam více jako dobytci než jinde. Nehodlám, se s vámi dohadovat o tom co bylo. To co jsem napsal na počátku je asi to co jsem pod tím myslel. To je ovšem i porblém Číny. Totiž, že moderní Čínksá generace už není ten Konfuciem atd nasáklý lid, který bude ohýbat hřbety. Minimálně ti mladí co okusili pohodlí jaké je na západě. To je obecný problém. A s každou další generací která okusí tohle pohodlí se ty nároby stávají "méně odolné". Souhlasit se mnou nemusíte, ale o tomto jsem dosti přesvědčem a když se kouknete kolem sebe tak je to i v čwchách a na slovensku jasně vidět.Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    19:14 18.06.2017

    Vzdycky kdyz se tady obevi nejaka diskuze o ekonomice\politice , tak to jde dolu vodou , radeji necist a neprispivat . 95% lidi keca kraviny , drzte se tech zbrani radeji .

    Vzdycky kdyz se tady obevi nejaka diskuze o ekonomice\politice , tak to jde dolu vodou , radeji necist a neprispivat . 95% lidi keca kraviny , drzte se tech zbrani radeji .

  • shal
    18:08 18.06.2017

    Olivav: Vážně sankce Rusko posílí? A v jakém směru? Zemědělství jim to opravdu asi posílí. Zasadit více brambor není raketová věda. To zvládne každý ňouma když máte hojnost úrodné ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav: Vážně sankce Rusko posílí? A v jakém směru? Zemědělství jim to opravdu asi posílí. Zasadit více brambor není raketová věda. To zvládne každý ňouma když máte hojnost úrodné půdy. To pro největší zemi na planetě není žádné umění. Zvláášť když si zakázali dovoz potravin sami.

    Ale opravdu si myslíte, že to posílí i ruský průmysl? Že si opravdu začnou sami vyrábět moderní obráběcí stroje, že najednou jim vylezou ze zkorumpovaných univerzit (v Rusku lze koupit akademický titul na kdysi prestižní univerzitě) špičkoví inženýři, kteří nebudou chtít utéct na západ?

    Proč vlastně jsou nuceni vyrábět průmyslové výrobky sami? Na ty žádné sankce nejsou. Jediný důvod proč Rusko radikálně omezilo dovoz strojů ze západu je nedostatek financí. Nic víc. A opravdu dokáže Rusko vyrábět tyto komplikované a technologicky náročné obráběcí stroje samo? Jako z ničeho nic vyvinou stroje, u kterých probíhá vývoj na západě desetiletí a ještě to bude levnější? O tom bych si dovolil pochybovat. A levnější pracovní síla na tom nic nemění, protože nejdražší na těchto strojích je to knowhow.

    Dokonalý příklad jsou čipy do platebních karet. Rusko nechtělo být závislé na západních dodavatelích, tak velkou státní pobídkou nalili do dvou ruských výrobců 750 milionů rublů ročně, ale ruské banky o jejich čipy stejně nestojí, protože jsou oproti těm západním méně kvalitní a i přes masivní dotace výrazně dražší. A to je jenom blbý čip do kreditek. To je nic ve srovnání se špičkovými obráběcími stroji, či roboty do automatických provozů z Americké, Německé či Japonské provenience.

    Zdroj: https://archiv.ihned.cz/c1-657... Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    17:32 18.06.2017

    Olivav: "Pro Jirosiho, a na západ nejsou projevy politiků propaganda? Vy asi žijete na marsu. " Jenže já se tu na rozdíl od vás neodháněl tím že se s nich dozvím jak se v ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav: "Pro Jirosiho,
    a na západ nejsou projevy politiků propaganda? Vy asi žijete na marsu. "

    Jenže já se tu na rozdíl od vás neodháněl tím že se s nich dozvím jak se v CR/EU(Rusku) daří.

    Rusko obsadilo Krym v 2014, klidně můžete čekat do 2020, v 2020 to přesměrovat na 2030, ale objektivně to fungovalo.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    17:08 18.06.2017

    Olivav Ale no tak, ste hádam od toho vážnejší človek, aby ste tu šírili ten smiešny mýtus o odolnejších a silnejších Rusoch. :-D Neplatilo to ani za druhej svetovej (to by za ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav
    Ale no tak, ste hádam od toho vážnejší človek, aby ste tu šírili ten smiešny mýtus o odolnejších a silnejších Rusoch. :-D Neplatilo to ani za druhej svetovej (to by za útočiacimi jednotkami nechodili príslušníci NKVD s rozkazom zastreliť každého, kto zaostane) a neplatí to ani dnes. Rusi sú úplne rovnakí ako my, akurát u nich za posledných 100 rokov nevyrástla ani jediná generácia, ktorá by nebola vystavená duševnej genocíde a tak sú samozrejme o niečo povoľnejší teroru, či už fyzickému alebo symbolickému (mediálna masáž), ktorý ich vedie k držaniu huby a kroku (nie, netreba im to už ani priamo kázať ;-) ) Toto je však dvojsečná zbraň, ale čo vám budem hovoriť, ste hádam dosť starý na to, aby ste si sám pamätali, aké to je, keď to celé "buchne".

    Konzumný prepych nepotrebujeme ani my, ani nikto na "klasickom" západe, ale predsa by ho , vidiac, že ho má nieto iný, každý chcel ... dajte Rusovi kufor peňazí a aký život myslíte, že si z nich zariadi? ;-pSkrýt celý příspěvek

  • Beld
    17:02 18.06.2017

    Rusaci proste vyuzili sankce "zapadnich" zemi na technicky material a finance a reciprocne zavedly sankce proti firmam ze "zapadnich" zemi dovazejicich do ruska luxusni zbozi ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusaci proste vyuzili sankce "zapadnich" zemi na technicky material a finance a reciprocne zavedly sankce proti firmam ze "zapadnich" zemi dovazejicich do ruska luxusni zbozi pripadne zbozi , ktere se da bez problemu nakoupit jinde .

    Tim se vyhli jakymkoliv problemum s WTO a muzou si cla a sankce cilovat na koho chteji neplati na ne omezeni v ramci trznich ekonomik a clenu WTO . Naproti tomu clenove sami sankce na rusko v techto oblastech neuplatnuji , cim by se teoreticky dalo rici , ze v teto oblasti sankce opravdu rusku "pomohly" ... :D Ted si v ramci WTO muzou delat co chteji a vzhledem ke strukture organizace jim to asi projde . Navic kdyz probihaji intenzivni jednani o vstupu s cinou .Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    14:59 18.06.2017

    Pánové, cena ropy je problém. Sankce sice zpomalily, ale nakonec to bude přesně naopak. Když si ve výsledku budou komponenty dělat sami, tak budou více v pohodě. Kdysi se dělal ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové,

    cena ropy je problém. Sankce sice zpomalily, ale nakonec to bude přesně naopak. Když si ve výsledku budou komponenty dělat sami, tak budou více v pohodě. Kdysi se dělal audit v US army a zjistili, že hodně komponent mají např. z Číny a byl z toho poprask. To si prostě nikdo, kdo nechce být vydíratelný nemůže dovolit.

    Pro Jirosiho,
    a na západ nejsou projevy politiků propaganda? Vy asi žijete na marsu.

    Jeden hezký vtip:

    rybář chytí zlatou rybku a ta mu slíbí, že mu spln jednou přání. No a on na to, že chce žít věčně. Rybka na to, e tohle mu jako jediné splnit nemůže. Tak on ji řekne hele tak já chci umřít až nebudou politici v česku krást. Rybka na to Ty hajzle vyčůraný.

    No asi tak. Propaganda kam se podíváš.

    Hodně si toho za nedlouho vyrobí sami. No a Rus nepotřebuje až takový konzumní přepych jako na západě nebo u nás. To je činí odolněkšími a silnějšími. Myslete si pánové o tom co chcete.

    A k tomu spácení, či kolapsu atd... můžete čekat jako na Godota. Zatím se více méne nesplnila jediná prognóza a jak jsem psal v Německu začínají obracet.

    Vést tu hloupou debatu nehodlám. Počkám si a jak jsem psal do cca 2020 se to vybarví.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    13:54 18.06.2017

    Olivav Problém Ruska sa nevolajú ani sankcie ... ani lacná ropa .. najväčší problém je skorumpovaná diktatúra. Rusko je obrovská na suroviny bohatá krajina .. má veľa pamiatok, ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav

    Problém Ruska sa nevolajú ani sankcie ... ani lacná ropa .. najväčší problém je skorumpovaná diktatúra.
    Rusko je obrovská na suroviny bohatá krajina .. má veľa pamiatok, prírodných krás a masu vzdelaných ľudí ... a výsledok ... HDP na obyvateľa je ďaleko za nami ....
    Skrátka na to aké podmienky majú sú jednoducho na tom veľmi zúfalo ...
    A to ešte sa bavíme o zbrojnom priemysle, ktorý bol na tom historicky dobre ... a i dnes je to pre režim priorita.
    Ale kto z nás si spomenie na nejaký ruský tovar v obchode ? A na bežný tovar žiadne sankcie nie sú ... a po páde rubľa nás (teoreticky) mali Rusi zavaliť svojim lacným tovarom .... v praxi však nemajú svetu čo ponúknuť .... mimo surovín .....Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    13:00 18.06.2017

    Olivav: Číst či poslouchat ty Putinovy projevy lidu na úrovni propagandy u nás v 50.letech nemá žádný význam. Je jedno jak velký máte zahraniční dluh, pokud vám nikdo nepůjčí na ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav: Číst či poslouchat ty Putinovy projevy lidu na úrovni propagandy u nás v 50.letech nemá žádný význam.

    Je jedno jak velký máte zahraniční dluh, pokud vám nikdo nepůjčí na jeho další rekapitalizaci prostě zkrachujete.

    Faktta: Kolik že vyvážíme do Ruska 1% ? No super a jak ty obchody vypadají v praxi ?
    http://archiv.ihned.cz/c1-6453... Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    11:30 18.06.2017

    to Fakkta: Fajn, tak napiš, která odvětví české ekonomiky jsou postižena? Jak od doby vyhlášení sankcí kleslo HDP nebo vzrostla nezaměstnanost? Nebo cokoliv? Ano, pro většinu ...Zobrazit celý příspěvek

    to Fakkta:

    Fajn, tak napiš, která odvětví české ekonomiky jsou postižena? Jak od doby vyhlášení sankcí kleslo HDP nebo vzrostla nezaměstnanost? Nebo cokoliv?

    Ano, pro většinu Evropy sankce nepředstavují problém, protože Rusko je středně velký trh se špatnou kulturou podnikatelského prostředí.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    11:10 18.06.2017

    Ony taky sankce nemeli byt Rusky nejvetsi problem, nebo ho nedejboze dostat do kolen az tak ze zacnou nepokoje / rozvrat / rozklad. Tohle nechce u zeme s jadernym arzenalem videt ...Zobrazit celý příspěvek

    Ony taky sankce nemeli byt Rusky nejvetsi problem, nebo ho nedejboze dostat do kolen az tak ze zacnou nepokoje / rozvrat / rozklad. Tohle nechce u zeme s jadernym arzenalem videt nikdo.

    Pointa sankci je to Rusku ztizit => splneno, a ztizit hlavne pokud jde o zbrojeni => splneno. A to vyrazne vic nez kolik je ten dopad na ekonomicky radove silnejsi EU.

    Ze pak Rusko posle do kolen pokles ceny ropy na polovinu, to uz je holt jednou tak, kdyz si nekdo ekonomiku vede timhle smerem (smerem "africkym", byt jen zasobarnou surovin, zadna pridana hodnota, krom prave zbroj. prumyslu), pak to nemuze dopadnout jinak. Tady plati ze kazdy sveho stesti strujcem.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    10:42 18.06.2017

    Pánové, víte každý má trochu pravdy, ale škoda mluvit. Putin za největší problém neoznačil sankce. Ty jsou podle něj spíše motorem k tomu, aby přestali být pouhým dodavatelem ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové,

    víte každý má trochu pravdy, ale škoda mluvit.

    Putin za největší problém neoznačil sankce. Ty jsou podle něj spíše motorem k tomu, aby přestali být pouhým dodavatelem surovin. Pracují na náhradě veškerých kritických komponent. Podle článků na netu je spíše v tomto ohledu zranitelnější Čína. Ruskoje ze zemí BRICS průmyslově nejrovinutější. Čína má kapitál atd... má tam výrobní linky ze západu, ale sami zatím jen v mnohém kopírují. Ono se to mění a velmi rychle, ale zatím (otázka jak dlouho) nebude Čína takový obr jak se zdá. To je možná jeden z důvodů proč Trum chce dosta Čínu ekonomicky pod kontrolu a chtěl by na ně vyvinout tlak, aby je zbrzdíl. Rusko už mnéhé nahradila a překlopuje to z fáze hotových prototypů do výroby od termovizí přes motory apod... Některé konstrukce ddkonce extra zajímají západní firmy a i načerno se dosti spolupracuje sankce nesankce. V tomto ohledu sankce mají jistý pozitivní vliv a to i v potravinářství. Hold sankcemi západ nutí Rusko restukturalizovat ekonomiku. Zahraniní dluh je minimální, takže jsou minimálně vydiratelní. Nakonec i krok o nadřazení Ruského soudního systému nad mezinárodní (USA to praktikují taky) je jasný signál, že kauza Chodorkovskij nebude použitelná jako ekonomická páka na RF.

    Teď to hlavní. Putin ovšen v zápětí přiznává, že problémem pro RF je nízká cena ropy, která je poškozuje mnohem více než cokoliv ostatního. To v kombinaci s tím, že přemena ekonomiky a rozjeti vlastní výroby není hned a zadarmo jim dává zabrat. Problémy mají a sami včetně Putina to přiznávají. Hlavně jde ovšem o cenu ropy.

    Další co pro ně možná bude hrát a už to tu zaznělo je rozkol Evropy a USA, kdy už i Německo oficiálně prohlašuje, že by rádi ekonomicky spolupracovali s RF. Budoucnost je nejistá, ale docela zásadne se vivine tipuji tak nejpozději do roku 2020.

    Klidně me kamenujte, že kecám bludy, ale článků na toto téma je kupa a ani jeden z nich jsem nečetl na sputniku (ten nečtu vůbec).

    Zkuste si najít např. hovory Putina k občanům. Některé studie Bloombergu apod. nebo co se týká toho co už zvládli nahradit např zde http://mil.today/... nebo https://sdelanounas.ru/... Skrýt celý příspěvek

  • saddam82
    10:29 18.06.2017

    to KOLT:vcera frau Merkel rekla,ze Nemecko ma obavy z dalsich protiruskych sankci-protoze uz ty nynejsi dost poskozuji Nemecko.. :-/

    to KOLT:vcera frau Merkel rekla,ze Nemecko ma obavy z dalsich protiruskych sankci-protoze uz ty nynejsi dost poskozuji Nemecko.. :-/

  • dusan
    10:22 18.06.2017

    KOLT Samozrejme sú prospešné .... pre nich. Ujo Putin totiž nariadil odškodniť všetkých svojich čo majú zadržané prostriedky či im vznikli škody zo sankcií ... Ak sa ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT

    Samozrejme sú prospešné .... pre nich.

    Ujo Putin totiž nariadil odškodniť všetkých svojich čo majú zadržané prostriedky či im vznikli škody zo sankcií ...

    Ak sa zrušia .. .pochopiteľne sa im majetok vráti ... a oni zarobia ...

    A čo sa týka zbrojného priemyslu ... je tu precedens - Čína v roku 1989. Napriek tomu, že sa embargo obchádzalo zo všetkých strán tak na zbrojný priemysel malo negatívny dosah.

    Na Rusko majú horší dosah. Rusko je na tom totiž lepšie ... čo paradoxne znamená, že potrebuje skôr vyspelejšie technológie zo západu, ktoré je horšie obísť.

    Zrejme nie je náhoda, že posúvajú nábeh výrob ohlasovaných zbrojných projektov - T-50, T-15 a pod. ...

    Skrátka žijeme v globalizovanom svete a málokto z politikov vôbec tuší ako sú firmy navzájom previazané.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    09:03 18.06.2017

    Fascinuje mě, že i v situaci, kdy vrchní ruští představitelé přiznávají, že jim sankce způsobují problémy, proruská věrchuška po celé Evropě dál s klidem tvrdí, že jsou vlastně ...Zobrazit celý příspěvek

    Fascinuje mě, že i v situaci, kdy vrchní ruští představitelé přiznávají, že jim sankce způsobují problémy, proruská věrchuška po celé Evropě dál s klidem tvrdí, že jsou vlastně prospěšné... Samozřejmě platí, že všechno zlé je pro něco dobré. Tedy i sankce mají pro Rusko některé pozitivní důsledky. Jenže jde o poměr, který je zcela jasně v tuto chvíli výrazně na straně negativ. Pro většinu Evropy, včetně ČR, pak sankce nepředstavují téměř žádný problém.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 7