Cena stíhaček F-35 Lightning II padá dolů

F-35A Lightning II / Lockheed Martin 

Pentagon objednal u firmy Lockheed Martin devátou výrobní šarži (LRIP 9) 57 stíhaček F-35 Lightning II. Cena kontraktu je 6,1 miliardy dolarů - jednotková cena za F-35 je tedy o 3,7 % menší, než v případě osmé výrobní šarže (LRIP 8).

Výroba stíhaček F-35 prozatím běží v rámci tzv. nízkosériové počáteční výroby LRIP (Low Rate Initial Production). Jde o fázi, kdy výrobce stále ladí a vyvíjí technologií výroby s cílem dosáhnout plné rychlosti výroby FRP (Full Rate Production).

Dosud bylo v rámci LRIP 1 až LRIP 8 vyrobeno 209 stíhaček F-35 Lightning II. Celkově se v rámci LRIP plánuje vyrobit přes 450 stíhaček. Sériová výroba se rozběhne v roce 2019, kdy se očekává výroba 107 stíhaček F-35 (všech tří verzí) ročně.

Diskuze o ceně LRIP 9 se vedly 14 měsíců. Původně chtěl Pentagon pro sebe a zahraniční partnery v rámci společné objednávky LRIP 9 a LRIP 10 nakoupit 150 stíhaček F-35 za 14 miliard dolarů. Objednávka se ale nakonec rozdělila s tím, že v rámci LRIP 10 se nakoupí 96 stíhaček F-35 - o ceně LRIP 10 se povedou jednání.

V rámci LRIP 9 získá 42 stíhaček s klasickým startem/přistáním F-35A americké letectvo, Japonsko, Izrael a Norsko, 13 stíhaček s krátkým startem/kolmým přistáním F-35B dostane americká námořní pěchota a 2 námořní stroje F-35C americké námořnictvo. Dodávka letadel LRIP 9 začne v prvním čtvrtletí příštího roku.

V ceně kontraktu však nejsou zahrnuty motory - objednávka motorů probíhá nezávisle na objednávce letadel. Naposledy se Pentagon s firmou Pratt & Whitney dohodl v dubnu na nákupu 66 motorů F135 a náhradních dílů za 1,6 miliard dolarů.

Podle Pentagonu jednotková cena letadla F-35 (bez motoru) šarže LRIP 9 průměrně poklesla o 3,7 % oproti LRIP 8 a o 56 % oproti první šarži LRIP 1 (2007). Průměrná cena F-35 je nyní 107 milionů dolarů - bez pohonné jednotky.

Při rozběhnutí sériové výroby se počítá s jednotkovou cenou F-35A (bez motoru) - tedy nejlevnější verze - 80 až 85 milionů dolarů.

Dodejme, že 14 měsíců dlouhé vyjednávání ukončil jednostranně Pentagon, k nelibosti firmy Lockheed Martin. Pentagon využil zákonu o hospodárnosti (Economy Act of 1932), který mimo jiné umožňuje federální vládě nakupovat zboží mimo stávající smlouvy, pokud to je “v nejlepším zájmu” Spojených států.

Pentagon k tomuto kroku přistoupil poté, kdy se s firmou Lockheed Martin nedokázal dohodnout na ceně zakázky LRIP 9. Jde o největší kontrakt, kdy Washington využil tohoto práva.

“Konečná podoba kontraktu LRIP 9, která byla dnes představena, nebyla vzájemně dohodnutá. Šlo o jednostrannou akci, která nás zavazuje fungovat za standardních termínů a podmínek, které byly dříve dohodnuty,” uvedl Mike Rein, tiskový mluvčí Lockheed Martin.

“Jsme zklamání z rozhodnutí vlády provést jednostrannou akci o dodávce letadel F-35 v rámci LRIP 9. Minulých 18 měsíců Lockheed Martin jednal v dobré víře, v souladu s naším požadavkem dosáhnout spravedlivé a rozumné dohody, v tomto klíčovém programu. I nadále budeme pokračovat v programu F-35 a budeme hodnotit naše možnosti a cesty, jak postupovat kupředu,” dodal Rein.

Dlužno dodat, že jednotková cena stíhačky padá dolů, ale roste cena za vývoj a testování. Pentagon na dokončení vývojové a testovací fáze (do roku 2018) žádá od americké vlády dalších 500 milionů dolarů (12 miliard korun). Částku chce ministerstvo obrany vyčlenit z rozpočtu pro rok 2018.

Pentagon dosud za vývoj a testovaní F-35 hodlal vydat 55,1 miliard dolarů. Na dalších 319 miliard dolarů přijde výroba 3100 stíhaček F-35 do roku 2035.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dokonalá zbraň? 31 pilotů hodnotilo stíhačku F-35A

Do dnešních dnů stíhačku F-35A Lightning II pilotovalo 174 pilotů amerického letectva (U.S. Air ...

Pentagon začíná pracovat na nástupci stíhačky F-35

V roce 2017 americké letectvo oficiálně spustí vývoj nástupce stíhačky F-35 Lightning II. Nový stroj ...

NÁZOR: Nejvyšší čas začít šetřit na stíhačky F-35 Lightning II

V první polovině 21. století jedninou dostupnou západní stíhačkou bude americký F-35 Lightning II. ...

NÁZOR: Proč F-35 není pro Českou republiku nejlepší volbou

Má Česká republika uvažovat o stíhačkách F-35 Lightning II? Opravdu se vyplatí kupovat velmi drahé a ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Starlight
  01:25 14.11.2016

  C) Výzbroj

  Software Block 2B a 3i
  F-35B USMC a F-35A USAF dosáhly IOC s „prozatímním“ softwarem verze Block2B (F-35B), respektive Block 3i (F-35A). Tento software má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  C) Výzbroj

  Software Block 2B a 3i
  F-35B USMC a F-35A USAF dosáhly IOC s „prozatímním“ softwarem verze Block2B (F-35B), respektive Block 3i (F-35A). Tento software má deklarovanou schopnost použití dvojice přesných pum GBU-31 JDAM (2000 lb, kombinované inerciální/satelitní navádění, F-35A/C), GBU-32 JDAM (1000 lb, F-35B/C, USAF je výzbroji nemá) nebo dvojice GBU-12 Paveway II (500 lb, poloaktivní laserové navádění), spolu s dvojicí PLŘS typu AIM-120C-5/C-7 AMRAAM. Vše z interní pumovnice.

  Ve srovnání se zavedenými stíhacími a bitevními letouny USA je to relativně málo. Ve srovnání s potenciálními protivníky to ale není špatné. Kdo i z těch technicky vyspělých protivníků má dnes v operační službě něco podobného? Respektive v jakých počtech? Mám na mysli stíhací letoun s dlouhým doletem (a používaným doplňováním paliva za letu ve dne i v noci) schopný útočit na vzdušné a pozemní cíle za každého počasí (radar typu AESA, elektrooptický zaměřovací systém, přesný systém radiotechnického průzkumu ESM, taktický datalink) s pomocí řízených pum s INS/GPS naváděním a protiletadlových řízených střel středního dosahu s aktivní radiolokační hlavicí.

  Toto všechno bylo dosaženo zhruba 15 let po tom, co byl Lockheed Martin a jeho F-35 vybrán pro program JSF. Pro srovnání s našimi luhy a háji. Naše letectvo v roce 2018, tedy 18 let poté, co začalo taktické letectvo přezbrojovat ze sovětské na západní techniku, dostane první operační pumy (řada Paveway II s poloaktivním laserovým naváděním, nelze je použít za velmi špatné dohlednosti - oblačnosti, mlhy, prachu a kouři) a k nim pouhé čtyři elektrooptické střelecké/zaměřovací kontejnery.

  Software Block 3F
  Jenže v roce 2018 už bude F-35 zase o kus dál a měl by dosáhnout plné bojové připravenosti (FOC). Součástí FOC bude i další verze software Block3F, který kromě řady zlepšení ve zpracování a fúzi dat ze senzorů přinese i možnost používat šestici vnějšních podkřídlových závěsníků a nové zbraně.

  Přibude schopnost nosit pár PLŘS AIM-9X na vnějších závěsnících. Dále až dva páry pum GBU-12 na vnějších závěsnících (s dvojicí v pumovnici to bude celkem až 6 pum GBU-12), až 8 přesných klouzavých pum GBU-39 SDB I (250 lb, kombinované inerciální/satelitní navádění, do pumovnice místo dvojice těžkých GBU-31, pouze F-35A). US NAVY/USMC tyto pumy nemá ve výzbroji a počkají si na pokročilejší SDB II. F-35C US NAVY ale bude moci v pumovnici nosit 2 klouzavé průbojné pumy AGM-154 JSOW C-1 (1100 lb, kombinované inerciální/satelitní/ infračervené/datalinkové navádění).

  Dále přibude možnost podvěsit další pár AIM-120C v pumovnici (celkem až 4 AIM-120C) a bude zprovozněn palubní kanón GAU-22/A ráže 25 mm (F-35A - interní instalace, 182 nábojů, F-35B/C podtrupový stealth kontejner, 220 nábojů).

  Britské F-35B pak dostanou domácí protiletadlové střely AIM-132 ASRAM a pumy Pawaway IV (500 lb, kombinované inerciální/satelitní navádění/infračervené/polaktivní laserové navádění).

  Letouny F-35A tak v praxi budou moci být ve stealth konfiguraci vyzbrojeny dvojící střel AIM-120C AMRAAM a 8 klouzavými pumami GBU-39 SDB I. S nimi lze útočit jen na statické cíle o známé poloze. Při odhozu za vysoké rychlosti ve výšce 30000 stop (cca 9000 m) dokloužou na cíle vzdálené 80 km a více. Při bojových operací, kde není nutný maximální stealth lze k této konfiguraci pod křídla navěsit až čtveřici pum GBU-12 a dvojici PLŘS typu AIM-9X. Celkem tedy 12 naváděných pum a 4 PLŘS. To už je vynikající palební síla.

  Námořní F-35C zase dokážou ve stealth konfiguraci nosit dvojici AIM-120C a dvojici AGM-154 JSOW C-1. Tato stealth klouzová puma se používá na útoky z odstupu na silně chráněné cíle nebo přímo na ničení integrovaných systémů protivzdušné obrany, jako jsou například ruské systémy řady S-300/400. Jak moc je na asi radarech zachytitelná kombinace stealth letounu, který desítky kilometrů daleko odhodí stealth pumu?

  Při odhozu z velké výšky (30000 stop) za velké rychlosti také doklouzat na 80 a více kilometrů. Nemusí letět přímo, protože do počítače lze naprogramovat až 8 otočných bodů a volit tak třeba směr přiblížení k cíly z nečekané strany. Stejně tak lez volit úhel dopadu. Puma má vysokou přesnost (CEP jednotky metrů) díky závěrečnému navádění pomocí infračerveného čidla. Při správném naprogramování před letem dokáže řídící počítač střely rozlišit například u systému S-300 „běžné“ odpalovací vozidlo od klíčových radarových nebo velitelských vozidel. Vyřazení radarů nebo velitelského stanoviště dokáže pak vyřadit celou baterii bez nutnosti jejího kompletního a zdlouhavého ničení.
  Kdyby cíl během letu změnil polohu, je možné nové souřadnice cíle předat do střely pomocí datalinku. A protože je to puma námořnictva, lze ji právě díky datalinku navádět i na pohyblivá plavidla.

  Software Block 4
  Další verze software Block4A a Block 4B jsou pak plánovány na roky 2021 respektive 2023.

  Integrovány by měly být například klouzavé pumy GBU-53 II (200 lb, kombinované inerciální/satelitní navádění/infračervené/polaktivní laserové/aktivní radarové/datalinkové navádění pro útoky na pohyblivé cíle), střely s plochou dráhou letu AGM-158B JASSM-ER (2200 lb, kombinované inerciální/satelitní navádění/infračervené/datalinkové navádění, dosah více než 900 km), nebo jaderné pumy B61-12 (700 lb, kombinované inerciální/satelitní navádění). V této podobě bude F-35 patřit k nejlépe vyzbrojeným letounům v historii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  01:25 14.11.2016

  B) Dosažení počáteční bojové připravenosti (IOC) podle ozbrojených složek

  USMC
  USMC jako první dosáhla počáteční bojové připravenosti (Initial Operational Capability - IOC) v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  B) Dosažení počáteční bojové připravenosti (IOC) podle ozbrojených složek

  USMC
  USMC jako první dosáhla počáteční bojové připravenosti (Initial Operational Capability - IOC) v červenci 2015. Mariňácká letka VMFA-121 na základně Yuma v Arizoně, která měla stavu 10 letounů F-35B se software Block 2B, byla od tohoto okamžiku připravena k bojovému nasazení (jako záloha) z pozemních základen i palub výsadkových lodí kdekoliv ve světě.

  Budování schopností pokračuje po postupných krocích. První operační nasazení VMFA-121 posílené na 16 letounů začne v lednu 2017, kdy se letka přesune do Japonska na leteckou základnu námořní pěchoty Iwakuni poblíž Hirošimy. V únoru 2018 se pak letka nalodí na svoji první operační plavbu na palubě vrtulníkové výsadkové lodě USS Wasp (LHD-1).

  Současně je už přezbrojována druhá operační letka s typem F-35B VMFA-211, kterou v roce 2018 čeká operační plavba na palubě USS America (LHA-6) první z nové generace vrtulníkových výsadkových lodí. Plné bojové připravenosti (Full Operational Capability - FOC) bude dosaženo až po zavedení software Block 3F v roce 2018.

  USAF
  USAF dosáhlo počáteční bojové připravenosti (IOC) v srpnu 2016. 34. stíhací letka (z 388. stíhacího křídla) na základně Hill v Utahu, která měla ve stavu 15 letounů F-35A se software Block 3i, byla od tohoto okamžiku připravena k bojovému nasazení (jako záloha) z pozemních základen kdekoliv ve světě.

  USAF pracuje na dosažení plné operační schopnosti (FOC) typu F-35A v roce 2018. 34. stíhací letka bude doplněna na plné stavy 24 letounů. Součástí FOC bude i další verze software Block 3F. Do roku 2019 by mělo být přezbrojené celé 388. stíhací křídlo se třemi letkami, celkem zhruba 75 letounů F-35. Připravuje se také první zámořské operační nasazení – podle vojensko-politické situace se hovoří o Evropě (Pobaltí), Blízkém východu, nebo Dálném východu (Japonsko nebo Jižní Korea).

  US NAVY
  Podle stávajících plánů má první letka VFA-101 s deseti letouny F-35C dosáhnout statusu „Combat ready“ na úrovní počáteční bojové připravenosti (IOC) pro operace z letadlových lodí někdy mezi srpnem 2018 až únorem 2019.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  01:24 14.11.2016

  V předchozí diskuzi palo satko zmínil článek v ATM 10/2016. Rozhodně to není tak dramatické, jak napsal. Zmíněný článek má název „Vývoj F-35C spěje k závěru“. Autorem je Tomáš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V předchozí diskuzi palo satko zmínil článek v ATM 10/2016. Rozhodně to není tak dramatické, jak napsal. Zmíněný článek má název „Vývoj F-35C spěje k závěru“. Autorem je Tomáš Soušek a pouze v závěru čtyřstránkového díla napsal, že někteří představitelé US NAVY navrhují fázi s F-35C přeskočit. Současně píše, že se uvidí podle toho, až jak se letoun F-35C osvědčí v námořní praxi po dosažení počáteční bojové připravenosti (Initial Operational Capability - IOC) v roce 2018.

  A) Počty a akviziční priority jednotlivých ozbrojených složek

  Zde je ale potřeba vyzdvihnout základní rozdíly v plánech USAF, USMC a US NAVY ohledně důležitosti letounů F-35 Lightening II pro jejich budoucí letecké operace. US NAVY bude nejen poslední uživatel (z hlediska data dosažení IOC), ale také nejmenší uživatel ze všech amerických ozbrojených složek.

  USAF
  Prim v počtech hraje USAF. Plán (a tak je to ve schvalovaných rozpočtech Pentagonu) je pořídit 1763 sériových letounů F-35A. Dosud (do FY 2016 včetně) bylo objednáno 178 letounů F-35A.

  F-35A budou nahrazovat jak stíhací F-16C/D Fighting Falcon a bitevní A-10C Thunderbolt II, tak nepřímo i některé F-15C/D Eagle a dokonce i F-15E Strike Eagle. Nepřímo proto, že nemusí dojít k jejich fyzickému nahrazení (například starší letouny F-15 budou předány jiným útvarům), ale některé základny přezbrojí. Podle současných plánů se to týká i 48. stíhacího křídla na základně RAF Lakenheath ve Velké Británii. To dnes disponuje dvěma letkami F-15C a jednou letkou F-15E. Ty nahradí dvě letky F-35A, každá s 24 letouny.

  USMC
  Druhou složkou, co se týče plánovaných počtů, bude USMC. V plánu je pořídit celkem 420 letounů F-35, z toho 353 ve verzi F-35B pro operace z vrtulníkových výsadkových lodí typu LHD/LHA a 67 ve verzi F-35C pro pět letek, které budou operovat společně s US NAVY z palub velkých letadlových lodí typu CVN.

  Zatím je ale mírný rozpor v číslech o pořízení 353 letounů F-35B. V rozpočtech Pentagonu je totiž léta uváděno pouze 311 letounů F-35B. Tedy chybí 42 letounů, které ale naopak přebývají v rozpočtu u verze F-35C. Více v kapitole o F-35C. Dosud (do FY 2016 včetně) bylo objednáno 42 letounů F-35B.

  USMC potřebuje co nejrychleji nahradit letouny AV-8B Harrier II, F/A-18A/C/D Hornet, ale i EA-6B Prowler, které technicky a morálně stárnou a blíží se konci své životnosti. USMC se na rozdíl od US NAVY rozhodla neobjednávat letouny F/A-18E/F a EA-18G a místo toho si počkat na novou generaci stealth letounů.

  Bohužel čekání se protáhlo vlivem zpožděním programu F-35. Proto USMC nejen spěchá, ale ve skutečnosti potřebuje více letounů F-35 než US NAVY. Úkoly radioelektronického boje (REB) a potlačovaní protivzdušné obrany (SAED) ve prospěch USMC, USAF a US ARMY, které plnily mariňácké EA-6B operující z pozemních základen ale asi převezmou letouny EA-18G námořnictva, které budou operovat také z pozemních základen.

  US NAVY
  US NAVY je dnes nejvíce v klidu. V předchozích desetiletích masivně investovalo do programu Super Hornet. Celkem bylo/bude pořízeno 744 letounů řady Super Hornet. Z toho 584 letounů F/A-18E/F Superhornet (poslední budou objednány v FY 2018) a 160 letounů EA-18G Growler (poslední byly objednány v FY 2016). US NAVY podobně jako USMC potřebuje nahradit starší generaci stíhacích letounů F/A-18A/C Hornet, takže se bez nějakých nových letounů stejně neobejde.

  Podle stávajících veřejných plánů letouny F/A-18E/F a EA-18G doplní 260 letounů F-35C, které budou na palubách letadlových lodí skutečně tvořit menšinu. Měly by být primárně používány pro nejnáročnější mise v prostředí s moderní integrovanou protivzdušnou obranou. Například s cílem prorazit koridor pro průlet Super Hornetů, nebo nenápadně (bez zachycení radary) provádět údery v hloubi území cizích států.

  Zajímavostí je, že v rozpočtech Pentagonu je už mnoho let uvedeno celkem 369 letounů F-35C (US NAVY + USMC). Protože US NAVY a USMC chtějí dohromady jen 327 letounů verze F-35C, tak je v této části rozpočtu z nějakého důvodu „schováno“ financování právě pro 42 letounů F-35B, které chce USMC a které nejsou v rozpočtu u verze F-35B. Dosud (do FY 2016 včetně) bylo objednáno 65 letounů F-35C včetně těch pro USMC.
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto
  00:00 13.11.2016

  "jj284b, palo satko: F-35 i s externí výzbrojí bude víc stealth než ostatní stroje s porovnatelným nákladem. Má nižší RCS, lepší REB, a navíc mají místo v pumovnici pro dvě další ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "jj284b, palo satko: F-35 i s externí výzbrojí bude víc stealth než ostatní stroje s porovnatelným nákladem. Má nižší RCS, lepší REB, a navíc mají místo v pumovnici pro dvě další bomby a rakety a neponesou přídavné nádrže.

  Rozdíl mezi F-35 a ostatními stroji je ten, že muže být v čisté stealth konfiguraci, kde unese dvě 2000lb bomby a dvě rakety 500+ nm. Což je schopnost, co stroje čtvrté generace prostě nemají....

  A tam kde stealth není absolutní priorita pak unese k už tak těžkému internímu nákladu další munici pod křídly. "


  F-35 je super, ale nie až tak super super ako mal byť. V čase keď sa plánoval tak nič nebolo o Ruských, Čínskych, Švédskych , Francúzskych atď ....lietadlách.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:10 09.11.2016

  Koncepce zbraňového systému je optimální, pokud se nedostane do válečných podmínek, kde se může ukázat její nedostatečná bojová efektivita. Chybou je připravovat zbrojní projekty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koncepce zbraňového systému je optimální, pokud se nedostane do válečných podmínek, kde se může ukázat její nedostatečná bojová efektivita. Chybou je připravovat zbrojní projekty připravené na reálné bojové podmínky....

  Ntvl, to musí být matroš! Já vcelku i chápu doktora Chocholouška, že už ani on není ochoten naslouchat :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:34 09.11.2016

  pjek: Zbraně se primárně pořizují pro boj ! Pokud ten boj nevyhrajete mohou být vaše vedlejší náklady několikanásobně vyšší než je cena za vývoj a pořízení dostatečných zbraní na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pjek: Zbraně se primárně pořizují pro boj ! Pokud ten boj nevyhrajete mohou být vaše vedlejší náklady několikanásobně vyšší než je cena za vývoj a pořízení dostatečných zbraní na obranu.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:51 09.11.2016

  pjek: s odpuštěním, meleš blbiny.

  - Provozní náklady F35 budou nižší než letadel 4. generace díky ALIS a tomu, že komponenty F35 byly navrženy pro snadnou logistiku (tj. snadno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pjek: s odpuštěním, meleš blbiny.

  - Provozní náklady F35 budou nižší než letadel 4. generace díky ALIS a tomu, že komponenty F35 byly navrženy pro snadnou logistiku (tj. snadno vyměnitelné i v "polních podmínkách") a mají zpravidla větší interval mezi servisy oproti starším letadlům (to se týká např. motoru).

  - ano, i VLO letadlo jde detekovat. Ale znamená to nutnost přezbrojení protivníka na ty jiné detekční mechanismy - a někdy to přezbrojení ani možné není: např. do stíhačky se Ti dostatečně přesný a výkonný L-band radar prostě nevejde.

  - ano, pokud bude potřeba zachovat maximální stealth, poletí F35 bez podvěšené výzbroje. I tak bude mít dolet větší, než např. dnešní superhornet s dvěmi podvěšenými nádržemi - a bude schopné doručit do cíle munici a ještě vést 2-AA rakety pro vlastní obranu.
  Anebo poletí jedna jako mula s podvěsy a před ní bude jiná F35 bez podvěsu "čistit" cestu. Možností nasazení je X.
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  14:23 09.11.2016

  Pochopitelně že každá dotace by se měla vrátit v nižší celkové, nikoli pouze pořizovací ceně. V Kocourkově a přilehlých zaoceánských končinách to ale vidí dost jinak... Co říkáte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pochopitelně že každá dotace by se měla vrátit v nižší celkové, nikoli pouze pořizovací ceně. V Kocourkově a přilehlých zaoceánských končinách to ale vidí dost jinak... Co říkáte na ekonomickareforma.cz?
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  14:19 09.11.2016

  ->logik: Fotka nerozhoduje, reálný podvěs ano. Nebo že by F-35 v plné polní létal bez podvěsu???

  ->logik: Fotka nerozhoduje, reálný podvěs ano. Nebo že by F-35 v plné polní létal bez podvěsu???

 • pjek
  14:15 09.11.2016

  Ohledně spoléhaní se na stealth technologii F-35 pouze připomenu, že co nevidí jedna detekční technologie, to vidí či bude vidět jiná. REB? Ten nejlepší je nejlepší jen do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně spoléhaní se na stealth technologii F-35 pouze připomenu, že co nevidí jedna detekční technologie, to vidí či bude vidět jiná. REB? Ten nejlepší je nejlepší jen do okamžiku, kdy jej vyřadí ten lepší. Co vím o REM v F-35, tak není důvod k jásotu...
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  14:12 09.11.2016

  Cena by musela spadnou na desetinu, aby se celý projekt Lightningů dal produkčně a odbytově ufinancovat. Ctěné obecenstvo by si mělo představit, jak nákladný je provoz a údržba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cena by musela spadnou na desetinu, aby se celý projekt Lightningů dal produkčně a odbytově ufinancovat. Ctěné obecenstvo by si mělo představit, jak nákladný je provoz a údržba Lightningů, jak drahé jsou výměny a opravy jednotlivých dílů a uzlů. Vždy jsem říkal, že pro obranné účely je koncepce Gripenů jako celkově nenákladných víceúčelových letounů optimální, nejde-li o válečné podmínky, kde nemusí stačit z hlediska bojové efektivity. Na celé zbrojní produkci SSA je vidět, že jde o čistě útočné systémy projektově připravené na reálné bojové podmínky. To celou produkci v mírových a uměle konfliktních podmínkách pouze těžce prodražuje a vede to k destabilizaci ekonomiky. Jako ekonomický expert to říkám všude, kde jsou ochotni naslouchat, protože jinak si každá obdobně plánující a produkující země jako SSA zadělá na neřešitelný průšvih.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:03 07.11.2016

  ...ještě k těm cenám... ono je to všechno relativní, co je moc a co jemálo... někdy ty snahy nevařit drahou polívku se vším všudy vyústí v sekyrkovou polívku jen ze sekyrky, která ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...ještě k těm cenám... ono je to všechno relativní, co je moc a co jemálo... někdy ty snahy nevařit drahou polívku se vším všudy vyústí v sekyrkovou polívku jen ze sekyrky, která je nakonec ještě dražší.

  Kolik je dnes 1,5 mld USD ze čtyricátých let minulého století? Protože tolik stál vývoj "jen" zaměřovače Norden do létajících pevností... půlku toho, co stál projekt Manhatten..
  Na jedné straně zbraň která změnila svět, na druhé straně za půlku peněz "pouze" zaměřovač...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:17 07.11.2016

  jj284b, palo satko: F-35 i s externí výzbrojí bude víc stealth než ostatní stroje s porovnatelným nákladem. Má nižší RCS, lepší REB, a navíc mají místo v pumovnici pro dvě další ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b, palo satko: F-35 i s externí výzbrojí bude víc stealth než ostatní stroje s porovnatelným nákladem. Má nižší RCS, lepší REB, a navíc mají místo v pumovnici pro dvě další bomby a rakety a neponesou přídavné nádrže.

  Rozdíl mezi F-35 a ostatními stroji je ten, že muže být v čisté stealth konfiguraci, kde unese dvě 2000lb bomby a dvě rakety 500+ nm. Což je schopnost, co stroje čtvrté generace prostě nemají....

  A tam kde stealth není absolutní priorita pak unese k už tak těžkému internímu nákladu další munici pod křídly.
  ¨
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  08:51 07.11.2016

  palo satko: obvesat F-35 vyzbrojou ide, ak bude potreba, no rovnako bude mozne lietat v stealth profile.. lietadlovka bude niest tych F-35 par desiatok.. takze zopar lietadiel moze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: obvesat F-35 vyzbrojou ide, ak bude potreba, no rovnako bude mozne lietat v stealth profile.. lietadlovka bude niest tych F-35 par desiatok.. takze zopar lietadiel moze robit nosica zbrani bez stealth, kym dalsie mozu robit interdiction-strike, ci air superiority... F-35 zvlada tie roly bez problemov, no to neznamena ze stroj ktory ide do air superiority musi robit aj interdiction.. v tom je prave sila viacucelovosti... F-35 dorovna vsetko co zvladne F/A-18E/F a navyse pridava stealth ak treba... pri koncovej cene podobnej ci nizsej ako stofi F/A-18E/F.. ( ked vezmeme do uvahy kolko F-35 ma byt)
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  18:10 06.11.2016

  CF105 snad údajně bylo zastaveno a dokumentace zničena z obavy, aby se sověti přes špionáž nedostali k datům a technologii...

  CF105 snad údajně bylo zastaveno a dokumentace zničena z obavy, aby se sověti přes špionáž nedostali k datům a technologii...

 • JirkaM
  17:02 06.11.2016

  Civil: Avro Canada CF-105 Arrow je perfektní příklad :-)

  KOLT: no jo vlastně, trochu jsem se ztratil v těch číslech.

  Civil: Avro Canada CF-105 Arrow je perfektní příklad :-)

  KOLT: no jo vlastně, trochu jsem se ztratil v těch číslech.

 • KOLT
  16:50 06.11.2016

  JirkaM: To právě není (alespoň zatím) vůbec případ F-35. Byl to případ B-2 a F-22, kterých bylo objednáno málo (krom prodraženého vývoje se na tom podepsala změna bezpečnostní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM: To právě není (alespoň zatím) vůbec případ F-35. Byl to případ B-2 a F-22, kterých bylo objednáno málo (krom prodraženého vývoje se na tom podepsala změna bezpečnostní situace a jeden trouba v Oválné pracovně), takže jednotková cena včetně vývoje byla strašlivá. U F-35 zatím nic takového nenastalo, jednotková cena padá, vývoj běží v mantinelech smlouvy z roku 2012... sluníčko svítí ;-) A i když je tma jak v ranci, fouká jak při tajfunu, leje jak z konve a blesky třískají jak z kulometu, F-35 vesele létá dál navzdory pověstem o její schopnosti létat jen za hezkého počasí :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Civil
  16:38 06.11.2016

  JirkaM: to neni jenom v Anglii. Znas Avro Canada CF-105 Arrow?

  JirkaM: to neni jenom v Anglii. Znas Avro Canada CF-105 Arrow?

 • logik
  16:31 06.11.2016

  Olda: provoz Superhorneta a F16 by ve výsledku na provozních nákladech stál víc. Přitom vývoj těchto strojů tak, aby měli stejné schopnosti jako bude mít F35 (tedy REB, sdílení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olda: provoz Superhorneta a F16 by ve výsledku na provozních nákladech stál víc. Přitom vývoj těchto strojů tak, aby měli stejné schopnosti jako bude mít F35 (tedy REB, sdílení informací, situation awareness, atd...) by nestál méně. Spíše více, protože by se to muselo vyvinout pro dva různé stroje.

  Ovšem oba stroje mají podvěšenou výzbroj, takže sice mohou mít prvky stealth a konformní nádrže, ale RCS bude furt jinde, než F35. Dolet F16 je poloviční oproti F35, superhornet má 2/3. Atd....
  Ušetřili by se jedině peníze za vývoj draku F35, ale to je v podstatě pakatel.

  Šance jak ušetřit byla, a to hned dvě:
  1) provozovat současná letadla s mírnými úpravamí. Schopnosti letectva by ale byly o dost níže než s F35. Jak co se týče schopnosti proniknout PVO, tak co se týče vzdálenosti, na kterou by bylo možno zasáhnout, atd....
  2) Zvládnout lépe řízení projektu, který se opravdu na počátku dost utrhl ze řetězu a do rozumných mezí ho vrátili až časem. Bylo by ovšem iluzorní si myslet, že projekt upgrade F16 či podobný by se neprodražil úplně stejně....

  Palo Satko: Jasně, na titulce v časopisu byla fotka, takže F35 je k ničemu. Ach jo.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  16:08 06.11.2016

  V oktobrovom ATM je članok o namornej verzii F-35. Na titulnom obrazku je ovešana ako vienočny stromček, takže zbohom neviditelnost a aby nebolo zlemu koniec po všetkych testoch ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V oktobrovom ATM je članok o namornej verzii F-35. Na titulnom obrazku je ovešana ako vienočny stromček, takže zbohom neviditelnost a aby nebolo zlemu koniec po všetkych testoch admirali rozmyšlaju, že F-35 vlastne nepotrebuju. Vylepšene F-18 su perfekt a že si počkaju na niečo "potom".
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  15:37 06.11.2016

  Stejně je to zvláštní. Napřed se do vývoje něčeho nacpou neuvěřitelné peníze.

  Pak se zjistí, že ten vývoj v přepočtu na kus stál strašně moc, takže letadla jsou drahá a proto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stejně je to zvláštní. Napřed se do vývoje něčeho nacpou neuvěřitelné peníze.

  Pak se zjistí, že ten vývoj v přepočtu na kus stál strašně moc, takže letadla jsou drahá a proto se zmenší objednávka. Tady jsou teď amíci s F-35.

  Obvykle se pak se zjistí, že vývoj v přepočtu na kus vyjde ještě dráž, tak se objednávka zase zmenší. Tomu se teď snad Americká vláda vyhla tou jednostranou akcí.

  V Anglii mají ještě jeden extra stupeň - zruší celý program a koupí něco z USA za ještě víc peněz.

  Mě by připadalo logičtější být opatrný při zadání vývoje a velkorysý při objednávkách letadla jehož vývoj stál tolik peněz.
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  15:16 06.11.2016

  na zaciatku diskusie, tu ludia plakali, ake je nedemokraticke, ze US army prikaze vyrobcovi na zaklade zmluvy podpisanej pred 10-15 rokmi vdaka zakonu z 1932 dodrziavat zavezok ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  na zaciatku diskusie, tu ludia plakali, ake je nedemokraticke, ze US army prikaze vyrobcovi na zaklade zmluvy podpisanej pred 10-15 rokmi vdaka zakonu z 1932 dodrziavat zavezok ze v tejto vyrobnej sarze /teda tej ktora pride v prvo stvrtroku roku 2017 usporu 3,7% oproti predchadzajucej sarze - teda celkovej uspore 56% oproti prvotnej vyrobe sarze c.1..

  ze to je nedemokraticke :D, :D, :D..
  takze podla Vas vatsina - danovy poplatnik USA ktorych je cca 300 milionov /lebo aj za dieta platia jeho rodicia dane - lebo oni prenesene minaju za neho/ a oproti tomu stoja zaujmi niekolko 100-tisic ludi, ktory su akcionarmy LM A PW a spol..

  takze je nedemokraticke aby stat vyzadoval dodrziavanie riadne podpisanej zmluvy, kde vyrobca nielen meska s vyrobou, ale najnovsie dostane dalsiu 500 mil dotaciu=zadarmo peniaze, na dalsi vyvoj.. pricom peniaze na celkovy vyvoj uz davno prekrocil??

  no mne to demokraticke pride - dokonca by som prijal novy zakon 2016, ktory pozmeni zakon 1932 v tom, ze potom musi aj vyrobca automaticky poskytnut vatsiu zlavu.. naprikrad vyvoj stal o 20% viac tak zlava musi byt podla zmluvy vatsia o 20% --:> 3,7%*1,2=4,44%.. a hotovo.. a este prekratit indexom 4 roky neskor.. 4,44%*1,04=4,62%.. A hned by ste videli ako by sa uzatvarali lepsie tie zmluvy.. ale aj to postupne pride :D..
  Skrýt celý příspěvek

 • Olda
  10:14 06.11.2016

  Obávám se, že financování projektů v americké armádě probíhá úplně stejně jako u nás, akorát ve větším měřítku - lobista přesvědčí politiky o nutnosti revolučního stroje a když se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obávám se, že financování projektů v americké armádě probíhá úplně stejně jako u nás, akorát ve větším měřítku - lobista přesvědčí politiky o nutnosti revolučního stroje a když se projekt rozjede, tak ať to je sebevětší kravina, lobuje, že je neefetivní projekt zrušit. Ideální příklad je F-35 :)
  Rád bych věděl jestli by byla špatná cesta pokračovat ve vývoji F16 (Viper) a pro námořnictvo Super Horneta. Stejně to budou letadla na technologické špičce (stelth prvky, radary, zbraňové systémy...).
  K tomu je otázka jak dlouho budou USA schopné financovat tak náročné projekty (viz např. údržba a modernizane jaderného arsenálu).
  Skrýt celý příspěvek

 • Henrich7
  07:59 06.11.2016

  Treba to brať tak ,že je ešte stále vo vývoji a ide o prevratné technológie. Rata sa s tým že ma nahradiť viac druhov strojov. Ide o najväčší projekt za posledných pár rokov. A ma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Treba to brať tak ,že je ešte stále vo vývoji a ide o prevratné technológie. Rata sa s tým že ma nahradiť viac druhov strojov. Ide o najväčší projekt za posledných pár rokov. A ma byť v nasadení dosť dlhú dobu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  00:20 06.11.2016

  Civil: Dobrej pokus, ale co ti vlastně ta částka (1,5 bilionu v jakém roce?) řekne? Absolutně nic....

  Chybí porovnaní s tím kolik by stála alternativa nebo provoz stávající ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Civil: Dobrej pokus, ale co ti vlastně ta částka (1,5 bilionu v jakém roce?) řekne? Absolutně nic....

  Chybí porovnaní s tím kolik by stála alternativa nebo provoz stávající flotily, odhadl je až trojnásobek toho co JSF....


  Cost is a big contentious point for the F-35 but is often misrepresented with inflationary figures in $Then Year out to 2065, if we account for inflation the JSF program will cost a total $917 Billion in $2012 dollars, this is for development, procurement and sustainment out to 2065 of 2,443 aircraft. Development and Procurement is $59 and $257 Billion respectively, another 3.9 Billion for Construction and Operations & Sustainment is $597 Billion $2012. These estimates include Cost Growth Above Inflation over the 55 years as well as a mid-life upgrade and subsystems(ECM, EOTS etc) that legacy aircraft don’t include, there are also many factors in CAPE/GAO reports that is questionable such as depot level maintenance and removal rates, the latest SAR also doesn’t include newer data such as the Cost War Room that is set to save $41 Billion. JPO maintains an O&S cost of 535 billion.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  00:09 06.11.2016

  Pro srovnání vývojových nákladů F-35 s evropskými programy bojových letounů. Je to bez záruky, ale asi na tom něco bude:

  Francouzský Rafale – v roce 2000 byly vývojové náklady ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro srovnání vývojových nákladů F-35 s evropskými programy bojových letounů. Je to bez záruky, ale asi na tom něco bude:

  Francouzský Rafale – v roce 2000 byly vývojové náklady 60 miliard FRF (v tehdejším kurzu 12 miliard USD), tedy o 30% vyšší než se plánovalo. Přepočítáno na rok 2016 by to bylo 16 miliard USD. Tato suma asi nezahrnuje nenovější vlnu modernizací (AESA radar, nové systémy REB, výkonnější motory,..)

  https://www.flightglobal.com/n...

  Evropský Eurofighter – v roce 2011 britský nejvyšší kontrolní úřad NAO UK publikoval zprávu, že vývojové náklady jsou dvounásobné oproti plánu z roku 1987 a dosáhly 6,7 miliardy GBP. To bylo v roce 2011 10,7 miliardy USD. Po úpravě o inflaci by to v roce 2016 bylo 11,3 miliardy USD. Protože Velká Británie hradí třetinu nákladů, tak celkové náklady na vývoj Eurofighteru budou někde okolo 34 miliard USD. Opět tato suma asi nezahrnuje nenovější vlnu modernizací (AESA radar, ...).

  https://www.nao.org.uk/wp-cont...

  Velká Británie v roce 1996 plánovala za 13,5 miliardy GBP (21,6 miliard USD v roce 2011) pořídit 232 Eurofihgterů. Nárůst výrobní ceny, ale umožnil za tuto částku pořídit jen 160 kusů. Průměrná cena jednoho britského Eurofighteru tak vychází na 135 mil USD (přibližně v cenách roku 2011).

  Poznámka všechno je přibližné, protože dochází k zprůměrování dat za všechny objednané letouny (z různých výrobních bloků a různých roků výroby), z nichž mnohé ještě nebyly ani vyrobeny.
  Skrýt celý příspěvek

 • Civil
  23:40 05.11.2016

  Shania, Olda: predbezne se pocita necelych 400 miliard $ na nakup vsech letadel pro USA vcetne R&D. To je i v clanku.
  Chybi tam jenom jeden drobny detail: celkem ma provoz a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania, Olda: predbezne se pocita necelych 400 miliard $ na nakup vsech letadel pro USA vcetne R&D. To je i v clanku.
  Chybi tam jenom jeden drobny detail: celkem ma provoz a udrzba za celou dobu zivotnosti spolknout nejakeho 1,5 bilionu $.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:46 05.11.2016

  Olda: myslím, že doteď JSF nestál ani těch 100 miliard usd. Máš to i tu v článku úplně na konci. R&D 55 miliard (myslím, že to bude spíš 59 miliard v 2012 usd, to bude dočerpáno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olda: myslím, že doteď JSF nestál ani těch 100 miliard usd. Máš to i tu v článku úplně na konci. R&D 55 miliard (myslím, že to bude spíš 59 miliard v 2012 usd, to bude dočerpáno za 2-3 roky). A pak výroba bude stát 300 miliard a u toho jsou teprve na začátku s 200+ vyrobenými stroji.

  Tak a teď kontext k cenám, tady je výborný článek.
  http://elementsofpower.blogspo...

  Pár čísel z něj.
  F-16A v 1976-77 stála 6,091,000 usd, po přepočtení na dnešní ekonomiku je to hodnota 58,2 milionu (v 2015).
  Dál uvadí že by F-16V dnes stála 70-80 milionu usd.


  R&D do 1986 stálo 13,8 miliard (7 miliard pro F-16A), to je 54 miliard.
  Takže R&D JSF je 2x tolik než R&D 1976 F-16... A cíl JSF bylo vyvinout tři letadla za cenu 1,5-2. A to je F-16 levnější než A/V-8 a Hornet.

  Takže jak vidíš, i když se cena JSF zdá velká a je vyšší než původní optimistické požadavky v porovnání s tím kolik stáli letadla dřív, a hlavně jak obrovskou flotilu US měli, kolik různých typů a programů měli, není JSF žádný extrem. Teď to vypadá draze, ale taky bude 20 let postupně nahrazovat nejpočetnější typy USAF, USN a USMC. Je to sakra hodně strojů.

  Jestli něco, tak nakonec i ušetří díky optimalizacím, menšímu počtu typů, menšího počtu strojů atd...

  Jedna z věcí co JSF nepřímo prodražuje je zpoždění 5 let a s tím spojené extra náklady na udržení starších strojů ve službě.

  Sokrates: ok , pokud jde o Indii, myslel jsme to obecně.
  MainMan: protože VTOL je možný jen s omezeným nákladem a palivem, takže se to operačně nepoužívá. Proto STOVL.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olda
  20:45 05.11.2016

  Orofin: Dovolím si nesouhlasit :) Uvádí se, že program Joint Strike Fighter spolknul od roku 1996 už 400 mld. dolarů. Jestli jsem se správně díval, tak první cesta na měsíc vyšla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Orofin: Dovolím si nesouhlasit :) Uvádí se, že program Joint Strike Fighter spolknul od roku 1996 už 400 mld. dolarů. Jestli jsem se správně díval, tak první cesta na měsíc vyšla na 21 mld. tehdejších dolarů (cca 200 mld. dnešních) a přínos pro vojenství byl nesrovnatelně jinde.
  Neříkám, že F-22 i F-35 nejsou super stroje (momentálně bez konkurence), ale za ty peníze mohli letět na Mars :)
  Skrýt celý příspěvek

 • MainMan
  18:58 05.11.2016

  Měl bych takový offtopic dotaz. Můžete mi trochu udělat pořádek v těch zkratkách? Proč se F-35B označuje STOVL, když může vertikálně i vzlétnout? (jako opravdu vertikálně z místa, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Měl bych takový offtopic dotaz. Můžete mi trochu udělat pořádek v těch zkratkách? Proč se F-35B označuje STOVL, když může vertikálně i vzlétnout? (jako opravdu vertikálně z místa, ne takový ten "vertical" take off co umí i dopravní letadla). Proč se neoznačuje spíš VTOL jako Osprey?
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  17:44 05.11.2016

  Aktuální čísla z prezidentského návrhu rozpočtu Pentagonu pro fiskální rok (FY) 2017 zpracovaného v únoru 2016 (FY 2016). Rozpočet uvádí čísla s pětiletým výhledem do FY 2021 plus ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aktuální čísla z prezidentského návrhu rozpočtu Pentagonu pro fiskální rok (FY) 2017 zpracovaného v únoru 2016 (FY 2016). Rozpočet uvádí čísla s pětiletým výhledem do FY 2021 plus letošní a loňský rok.

  Jsou to nákupní ceny tzv. Weapon System Cost (= Flyaway Cost + Support Cost), za které to kupuje Pentagon. Hodnota dolaru platí pro příslušný fiskální rok rozpočtu.

  F-35A USAF:

  Do FY 2014 objednáno 103 kusů
  FY 2015 - 28 kusů po 141,6 mil USD (z toho Flyaway unit cost 129,1 mil USD)
  FY 2016 - 47 kusů po 120,8 mil USD (z toho Flyaway unit cost 109,9 mil USD)
  FY 2017 – 43 kusů po 113,1 mil USD (z toho Flyaway unit cost 98,99 mil USD)
  ……
  FY 2021 – 60 kusů po 103,77 mil USD (z toho Flyaway unit cost 94,5 mil USD)

  Na nákup modifikací Block 2B OT Upgrade, Block 3F LRIP 2-5 Upgrade, Block 3F LRIP 6-8 Upgrade, Correction of Deficiencies) již vyrobených F-35A je schválen rozpočet 175 mil USD.

  F-35B USMC:

  Do FY 2014 objednáno 21 kusů
  FY 2015 - 6 kusů po 214,6 mil USD
  FY 2016 - 15 kusů po 152,7 mil USD
  FY 2017 - 16 kusů po 140,1 mil USD
  ….
  FY 2021 - 21 kusů po 136,5 mil USD

  F-35C US NAVY:

  Do FY 2014 objednáno 55 kusů
  FY 2015 - 4 kusy po 231,9 mil USD
  FY 2016 - 6 kusy po 177,1 mil USD
  FY 2017 - 4 kusy po 234,8 mil USD
  …..
  FY 2021 - 24 kusy po 123,9 mil USD

  Pro srovnání u US NAVY

  F/A-18E/F (multi-year procurement):

  Do FY 2014 objednáno 563 kusů
  FY 2015 – 0 kusů
  FY 2016 – 5 kusů po 70,0 mil USD
  FY 2017 – 2 kusy po 92,5 mil USD
  FY 2018 – 14 kusů po 93,5 mil USD (konec objednávek pro US NAVY)

  EA-18G:

  Do FY 2014 objednáno 135 kusů
  FY 2015 – 15 kusů po 100,2 mil USD
  FY 2016 – 10 kusů po 85,8 mil USD (konec objednávek pro US NAVY)

  Poznámka: pro porovnání s cenovými stropy nebo sliby stanovenými v dřívějších letech je nutno ještě propočítávat hodnotu dolaru dle inflace. Například 100 USD (FY 2016) = 93 USD (FY 2010) = 81 USD (FY 2005) = 71 USD (FY 2000).
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  16:51 05.11.2016

  Shania: úvaha o tom, ktoré z týchto dvoch lietadiel by bolo pre Indiu lepšie, je len hypotetická, keďže F-35 by v súčasnosti nekúpili. Na tento stroj by si museli počkať 10 rokov a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: úvaha o tom, ktoré z týchto dvoch lietadiel by bolo pre Indiu lepšie, je len hypotetická, keďže F-35 by v súčasnosti nekúpili. Na tento stroj by si museli počkať 10 rokov a oni potrebujú riešiť svoje potreby teraz. Ich hlavný rival (Čína) bude mať čoskoro 24 kusov Su-35 a teda patrične navrch pred ich Su-30.
  Ak by však aj mohli kúpiť F-35 okamžite, tak by za relatívne vysokú cenu získali nevyzretú stíhačku bez patričnej výzbroje. Čo sa o Rafale nedá v žiadnom prípade povedať - je to zabehnutá platforma, ktorá má za sebou množstvo ostrých nasadení a disponuje celou škálou potrebnej výzbroje. Zatiaľ čo pri F-35 neprejde mesiac, aby si nepočul o nejakom novom probléme, ktorý sa práve objavil a kvôli ktorému museli byť tieto stroje zas uzemnené. Odhliadnuc od toho, že túto "jaternicu" alias "jelito" považujem za najškaredšie stíhacie lietadlo súčasnosti, som presvedčený, že má obrovský potenciál a bude výbornou voľbou pre množstvo štátov. Jej najlepšie časy sú ale ešte ďaleko pred ňou a nič na tom nezmení ani formálne dosiahnutie IOC pre USMC a USAF. Možno sa mýlim a pri budúcoročnom nasadení v Japonsku budem prekvapený. :-) Skôr si však myslím, že keď sa veci uponáhľajú môže to dopadnúť ako s F-16. Zavedená v 1978, veľké ohlasy, parádne letové výkony, radosť z predaja zahraničným zákazníkom. A keď prišla vojna v Perzskom zálive, tak piloti omylom odpaľovali rakety kvôli zlej ergonómii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Orofin
  16:33 05.11.2016

  Olda: Ale F-35 nemá brutální náklady na vývoj. Zvlášť s přihlédnutím k tomu, jakou funkci bude plnit a jak dlouho má sloužit. Jasně když se koukneš na celkovou cenu, produkce, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olda: Ale F-35 nemá brutální náklady na vývoj. Zvlášť s přihlédnutím k tomu, jakou funkci bude plnit a jak dlouho má sloužit. Jasně když se koukneš na celkovou cenu, produkce, údržba na následující desítky let tak ti vyjde obrovská částka, ale 55 miliard dolarů mi za výzkum a vývoj nepřijde přehnaný, samozřejmě poznatky se dají použít i jinde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Bazinga20
  15:01 05.11.2016

  off topic: po krásném snění nad pěkným letadlem něco smutného z našeho ministerstva obrany a reality ...
  Zobrazit celý příspěvek

  off topic: po krásném snění nad pěkným letadlem něco smutného z našeho ministerstva obrany a reality AČR

  https://www.novinky.cz/domaci/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olda
  14:57 05.11.2016

  lq323: nejlepší určitě ano, ale neřekl, že za tak brutální náklady na vývoj se vyplatí. Až bych řekl, že vývoj F22 a F35 vejde do historie jako symbol plýtvání.

  lq323: nejlepší určitě ano, ale neřekl, že za tak brutální náklady na vývoj se vyplatí. Až bych řekl, že vývoj F22 a F35 vejde do historie jako symbol plýtvání.

 • Shania
  14:14 05.11.2016

  Grull: LM má v LRIP kontrakt na stoj. A P&W samostatný kontrakt na motor. Proto se to uvádí zvlášť.

  Grull: LM má v LRIP kontrakt na stoj. A P&W samostatný kontrakt na motor. Proto se to uvádí zvlášť.

 • Grull
  13:48 05.11.2016

  Proč se vůbec řeší cena stroje a motoru zvlášť? Vždyť kupovat to bez něj nemá smysl, já bych chtěl taky auto komplet a do něj extra kupovat motor.

  Proč se vůbec řeší cena stroje a motoru zvlášť? Vždyť kupovat to bez něj nemá smysl, já bych chtěl taky auto komplet a do něj extra kupovat motor.

 • Shania
  12:11 05.11.2016

  Hlavně pozor, průměrná cena F-35 vzniklá vydělením 6,1mililiady usd 57 není reprezentativní cena F-35A, ta by měla být 110 mil usd s motorem pro LRIP 9. B a C průměrnou cenu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hlavně pozor, průměrná cena F-35 vzniklá vydělením 6,1mililiady usd 57 není reprezentativní cena F-35A, ta by měla být 110 mil usd s motorem pro LRIP 9. B a C průměrnou cenu zvyšují.

  The unit cost of the F-35A is $109.88 million (recurring cost) in FY 2016. The airframe costs $64.47 million, the F135-PW-100engine costs $13.06 million, the avionics cost $16.74 million, whileother costs make up the remaining $15.61 million.

  http://www.bga-aeroweb.com/NQT...
  http://www.bga-aeroweb.com/Def...

  A už v LRIP 7 měla být cena bez motoru, takže zlepšení by mělo být 6-8%, to už se blíží 90mil bez motoru. jak píší zde

  http://nationalinterest.org/bl...


  F-35A: $98 million
  F-35B: $104 million
  F-35C: $116 million

  A cena okolo 80mil usd za A má být s motorem

  An F-35A purchased in 2018 and delivered in 2020 will be $85 million, which is the equivalent of $75 million in today’s dollars (2013)

  Poměr stojů v LRIP 9 je 42 A, 13 B a 2 C - 74%, 23% a 4%
  Pokles ceny v 3-4% za LRIP se očekávalo, komu to přijde málo, tak je to 58% rozdil mezi lrip 1 a lrip 9.

  Rozhodující bude, jaké procento bude mezi LRIP 9 a 10, 11 a pak FRP1, bude tu velký nárůst (Rozdíl mezi LRIP 7,8,9 byl v jednotkách kusů) v počtech vyrobených strojů z 57 na skoro 100 (lrip 10).

  Jediná špatná zpráva na této novince je, že se LM a JPO nedokázali dohodnout a nevyšla snaha propojit LRIP 9 a 10, čím by došlo k dalšímu snížení nákladů. Uvidíme, co z toho nakonec vyleze a v čem byl problém. Nejde totiž jen o LM, ale milion subkontraktů ve spoustě zemí.

  sanityangel1: tady máš např. kolik stály modifikace F-35A
  http://www.bga-aeroweb.com/Def...

  čím blíž k Blok 3F, tím bude potřeba míň modifikací. Alternativa je ale co? Napr. vyrobit 300 F-16A, pak řešit jejich problémy v operačním provozu a vylepšit zavést v podobě F-16C a zpětně modifikovat nebo vyřadit staré kusy. A pak dělat nové a nové bloky. Takže vlastně ušetříš co?

  Výhoda u F-35 je že se tímto způsobem podařilo objevit spousty chyb, flotila bude mít stejné schopnosti. Není na tom nic dokonalého a má to i spoustu nevýhod, ale asi je to lepší než alternativy.

  Civil:
  “Most of this needed funding will come from other F-35 JPO funding sources to minimize the impact on the US services and [Department of Defense] overall budget requirements,” he said. “No additional funding will be required from the international partners.”

  The program office outlined the new funding requirement during a recent Defense Acquisition Board meeting, Bloomberg News first reported this week.

  Half of the $530 million sum will help cover unforeseen issues such as the 2014 engine fire and this year’s delay in testing 3F software, both of which added to schedule risk and cost, DellaVedova said. About $165 million will pay for new requirements that cropped up over the past few years, and $100 million will cover funding that was removed from the F-35 System Development and Demonstration (SDD) program budget line two years ago.

  Mimo to, R/D část JSF je 1,7 miliardy usd v plusu oproti odhadům z roku 2012.
  https://i.imgur.com/LnPpMoa.pn...

  Takže kde je vlastně problém? Mimo to, že McCain je před volbami zděšen a plácá něco o miliarně dolarů navíc....

  Olda: těžko říct, je hodně částí co vyrábí víc subkontraktorů, ale určitě jsou i unikátní, kdy by jejich odpadnutí mohl být problém, minimálně ve zdržení.


  Sokrates: FMS zákazníci budou mít jiné ceny, budou mít balíček jako třeba u Rafale. Myslím že to bude reprezentativní sledovat za kolik je bude mít Izrael.

  Nějak nechápu, jak může být lepší koupit Rafale za 100mil (když nepočítáš ty jejich custom modifikace), kde se cena těžko sníží, proti nakoupení pár kusů F-35A za 106mil a zbytek várky mít za ceny okolo 90-80mil? Pokud tedy nemůžeš počkat pár let a začít nakupovat ve FRP.

  Mimo to Block 3F je softwarový upgrade, a už za dva roky je dostanou všechny stroje a za dalších pár let začnou dostávat soft z bloku 4... Kde je tedy problém? Podívej se s jakými schopnostmi začínali jiné stroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Iq323
  12:01 05.11.2016

  V současné době je F35 nejperspektivnější letadlo které je k dispozici žádné jiné mu konkurovat nemůže

  V současné době je F35 nejperspektivnější letadlo které je k dispozici žádné jiné mu konkurovat nemůže

 • Olda
  11:34 05.11.2016

  Je dohledatelné jestli dokáží USA produkovat F-35 s případným omezeným dovozem součástek?
  Našel jsem na netu, že se skládá z 300 000 kusu součástek a ty se vyrábí v USA, VB a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je dohledatelné jestli dokáží USA produkovat F-35 s případným omezeným dovozem součástek?
  Našel jsem na netu, že se skládá z 300 000 kusu součástek a ty se vyrábí v USA, VB a Japonsku a to mi příjde dost rozstrkané :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  09:13 05.11.2016

  Luky: Jednotková cena samotného stroja Rafale vyšla Indiu cca 94 mil. eur. V prepočte na USD k dátumu predaja je to 106 mil. v porovnaní s cenou F-35 pre zákazníkov programu vo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Jednotková cena samotného stroja Rafale vyšla Indiu cca 94 mil. eur. V prepočte na USD k dátumu predaja je to 106 mil. v porovnaní s cenou F-35 pre zákazníkov programu vo výške 109 mil. (neviem, či je to presné). Otázne je, koľko by vyšla F-35 zákazníka, ktorý sa nepodieľal na programe, ako napr. India.
  http://www.janes.com/article/6...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:24 05.11.2016

  m164
  Jenže Indie kupovala celý systém, nikoli letadla za výrobní cenu.
  Jak už tu jednou psal Shania, Amíci prodávají i F-16 novým zákazníkům za cca 150+mil., ne za cenu výroby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  m164
  Jenže Indie kupovala celý systém, nikoli letadla za výrobní cenu.
  Jak už tu jednou psal Shania, Amíci prodávají i F-16 novým zákazníkům za cca 150+mil., ne za cenu výroby kusu.
  Takže buď porovnávej výrobní cenu Rafale s výrobní cenou F-35. Nebo porovnávej za kolik dostane nový zákazník Rafale a za kolik F-35.

  Tohle tady děláte pořád, vezmete třetí sérii F-16 dodanou do Singapuru po třiceti letech placené podpory a srovnáte s naší cenou za pronájem Gripenu....
  A pak se vztekáte, že "taký cete na Slovensko šestnácťku za 60 mil nebo ešče líp Lajtýnga za 80 mil a motory pak ve slevě, ne tak hlúpo ako čehůni"
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  07:31 05.11.2016

  m164: Kúpa "vyzretého" Rafale so špičkovou výzbrojou za 100 mil. USD mi príde stále lepšia možnosť, ako vyhodiť 109 mil. USD za F-35A.
  Samozrejme, situácia bude úplne iná s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  m164: Kúpa "vyzretého" Rafale so špičkovou výzbrojou za 100 mil. USD mi príde stále lepšia možnosť, ako vyhodiť 109 mil. USD za F-35A.
  Samozrejme, situácia bude úplne iná s nástupom Blocku 3F, kedy sa F-35 na Rafale výzbrojou dotiahne (resp. bude ho predčiť).
  Skrýt celý příspěvek

 • m164
  01:41 05.11.2016

  V článku bude chyba. 3,75% zo 110 nebude 1,1 ani bez kalkulačky.

  Chyba nastala zrejme nesprávnym prekladom tohto odstavca, kde sa spojili dva samostané údaje:

  As noted by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V článku bude chyba. 3,75% zo 110 nebude 1,1 ani bez kalkulačky.

  Chyba nastala zrejme nesprávnym prekladom tohto odstavca, kde sa spojili dva samostané údaje:

  As noted by the JPO, the LRIP 9 contract sees a 3.7% reduction (weighted average) from the LRIP 8 contract signed in December 2014, and an overall 58% price reduction since the LRIP 1 contract. The Blueprint for Affordability effort has also resulted in per unit cost reductions of approximately USD1.1 million for LRIP 9 aircraft.

  http://www.janes.com/article/6...

  Blueprint for Affordability effort je na urýchlenie znižovania výrobnej ceny, ale nie je to jediný faktor ktorý spôsobuje jej pokles.

  Inak ušetrených cca 4 mil. USD na 57 strojoch je dokopy 228 mil. USD, pričom podobne klesla cena i pri prechode z LRIP 6 na 7, čím sa dostávame na ušetrených cca 0,5 mld USD na dvoch sériách. Z LRIP 5 na 6 klesla priemerná cena výraznejšie, a to o 6%.

  Každopádne by boli zaujímavejšie absolútne čísla, pretože B a C verzie značne zvyšujú priemer. F35A, ktoré zaujíma väčšinu zákazníkov, stojí v sérii LRIP 8 za kus 95 mil. USD. Motor do F35A by mal stáť 14 mil. USD, keď tak ma opravte, tj. 109 mil. USD za komplet. F35B stojí 102 mil. USD a F35C 116 mil. USD. Motory do F35B a F35C sú výrazne drahšie, v priemere cez 20 mil. USD, presnejšie údaje nemám. Cena motorov klesá obdobným tempom, konkrétne o 4,5% oproti predchádzajúcej sérii.

  http://www.avia-it.com/act/are...

  Pre lepšiu ilustráciu, Rafale bol do Indie predaný za 100 mil. USD (jednomiestny) resp 105 mil. USD (dvojmiestny) za kus. K nim doplácali v priemere na kus ďalších 50 mil. USD za modifikácie, "such as Israeli helmet-mounted display sights, assorted missiles, data-links, electronic warfare (EW), and identification friend-or-foe (IFF) systems."

  http://www.janes.com/article/6...
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  00:12 05.11.2016

  Jak to tak čtu, tak to éro je schopno porazit toho, kdo ho objedná, a to svou cenou. A já myslel, že bude porážet nepřítele...

  Jak to tak čtu, tak to éro je schopno porazit toho, kdo ho objedná, a to svou cenou. A já myslel, že bude porážet nepřítele...

 • sanityangel1
  22:53 04.11.2016

  Ale vazne, necetli jste nekde, kolik bude stat upgrade tech 209 kousku, ktere amici poridili v ramci LRIP 1 - 8 na "finalni" verzi?

  Ale vazne, necetli jste nekde, kolik bude stat upgrade tech 209 kousku, ktere amici poridili v ramci LRIP 1 - 8 na "finalni" verzi?

 • sanityangel1
  22:45 04.11.2016

  Uz se tesim, az se tady pririti Shania, tvrde podporovany Logikem a Rimrem, a zacnou nam tak nejak soudruzsky vysvetlovat, ze to je blud. Rekl bych chudaci Danove, doufam, ze ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uz se tesim, az se tady pririti Shania, tvrde podporovany Logikem a Rimrem, a zacnou nam tak nejak soudruzsky vysvetlovat, ze to je blud. Rekl bych chudaci Danove, doufam, ze ty poradenske spolecnosti nemaji ve smlouve limited liability.
  Skrýt celý příspěvek

 • svang
  22:41 04.11.2016

  Civil:

  530 milionu dolaru navic, ktere nyni zada Pentagon na dokonceni vyvoje F-35 je kapka v mori. Po 20 letech od zahajeni projektu bylo jiz za vyvoj utraceno 55 milard $$ a v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Civil:

  530 milionu dolaru navic, ktere nyni zada Pentagon na dokonceni vyvoje F-35 je kapka v mori. Po 20 letech od zahajeni projektu bylo jiz za vyvoj utraceno 55 milard $$ a v roce 2014 delalo zpozdeni 7 let.

  Jinak udavana cena nejlevnejsiho F-35A a jeste k tomu bez motoru je jedna vec a celkove naklady jsou vec druha. Bloomberg uvadi, ze za 2443 letadel F-35 Pentagon celkem zaplati 379 miliard dolaru, coz je pres 155 milionu za kus.

  https://www.bloomberg.com/news...
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  22:38 04.11.2016

  Sokrates:
  S tim ze chovani pentagonu je takrka v rozporu s principy demokracie naprosto souhlasim.
  Na druhou stranu bych ale LM nevidel jako takoveho chudaka. Navic v dobe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates:
  S tim ze chovani pentagonu je takrka v rozporu s principy demokracie naprosto souhlasim.
  Na druhou stranu bych ale LM nevidel jako takoveho chudaka. Navic v dobe prezidentskych voleb a potencialnich nasledujicich zmenach i na dalsich postech muze jit o neci politicke divadlo a co jim tady s titulky v novinach vezmou, jim mohou jinde potichu vratit i se spropitnym.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  22:23 04.11.2016

  Jednotkovú cenu výrobnej šarže LRIP 9 sa podarilo oproti šarži LRIP 8 znížiť o 1,1 mil. USD, t.j. zo 108,1 na 107 mil. USD. A aj toto chabé zníženie sa Pentagonu podarilo dosiahnuť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jednotkovú cenu výrobnej šarže LRIP 9 sa podarilo oproti šarži LRIP 8 znížiť o 1,1 mil. USD, t.j. zo 108,1 na 107 mil. USD. A aj toto chabé zníženie sa Pentagonu podarilo dosiahnuť jedine vďaka jednostrannému stanoveniu si ceny, a to z pozície štátnej moci.
  Ponechám bokom fakt, že takéto praktiky sú hodné akurát autoritatívnych režimov a v demokracii ospravedlniteľné snáď len v čase priamej vojenskej hrozby. Ale zaujímalo by ma, ako chcú do roku 2019 skresať jednotkovú cenu F-35 na 80 mil.

  Lockheed Martin sa musí z týchto plánov nesmierne tešiť, keďže už teraz prišiel vrámci celej šarže LRIP 9 o desiatky mil. dolárov. Čo ešte potom, keď bude tratiť desiatky mil. USD len na jednom kuse. :-)

  Clanek: 80-85 mil. USD je bez motora, takže ak by si sa držal cien z kontraktu pre LRIP 9, mal by si prirátať 21 mil. dolárov.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:48 04.11.2016

  Z článku jsem pochopil, že cena je pro všechny, neb to vlastně všechno kupuje Pentagon. Ale třeba jsem mimo.

  Z článku jsem pochopil, že cena je pro všechny, neb to vlastně všechno kupuje Pentagon. Ale třeba jsem mimo.

 • Clanek
  21:41 04.11.2016

  Ta planovana cena pri FRP mezi 80 a 85mil USD je teda s motorem nebo bez?

  Ta planovana cena pri FRP mezi 80 a 85mil USD je teda s motorem nebo bez?

 • Sholva
  21:23 04.11.2016

  A tak by mě zajímalo, kolik si představoval Lockheed, když jim tahle cena nevoní. A platí cena i pro zahraniční kupce, nebo si to speciálně vydupal Pentagon jen pro sebe? Nějak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A tak by mě zajímalo, kolik si představoval Lockheed, když jim tahle cena nevoní. A platí cena i pro zahraniční kupce, nebo si to speciálně vydupal Pentagon jen pro sebe? Nějak jsem to nebyl schopen vyčíst...
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  20:47 04.11.2016

  No pod pojmem "cena padá" bych si představil jiné zlevnění, než 3,7% bez motoru.

  No pod pojmem "cena padá" bych si představil jiné zlevnění, než 3,7% bez motoru.

 • pks_
  19:13 04.11.2016

  To jsou skvělé zprávy! Cena jde strmě dolů i přes 14 měsíční odpor výrobce. Nakonec jej možná budou muset znárodnit. Nebo jim ty penízky pošlou přes jinou rozpočtovou kapitolu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To jsou skvělé zprávy! Cena jde strmě dolů i přes 14 měsíční odpor výrobce. Nakonec jej možná budou muset znárodnit. Nebo jim ty penízky pošlou přes jinou rozpočtovou kapitolu (vývoj)? "Nechci slevu zadarmo!"

  To bude asi jako s ruským obranným rozpočtem - seškrtaným o desítky procent. Prostě se vojenské výdaje zamaskují do civilního sektoru. Uralvagonzavod přece určitě patří pod ministerstvo dopravy a ruské železnice nutně potřebují nové vagóny :-)
  Skrýt celý příspěvek