Centrum 2015: Největší vojenské cvičení ruské armády

Foto: Veliící středisko cvičení Centrum 2015. / Ministerstvo obrany Ruské federace
Velící středisko cvičení Centrum 2015. / Ministerstvo obrany Ruské federace

V Rusku dnes začalo největší vojenské cvičení letošního roku Centrum 2015. Cvičení se účastní 95 000 vojáků, 7000 kusů techniky, 170 bojových letadel a 20 lodí. Cvičení řídí náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov. Cvičení Centrum 2015 skončí 20. záři.

"Cvičení sjednotí pod jediné velení několik desítek tisíc vojáků všech složek ozbrojených sil a ostatních silových ministerstev a agentur, které budou působit na několika výcvikových prostorech v Rusku i zahraničí a budou provádět speciální, výzkumné a další úkoly," uvedl Vladimír Zarudnitsky, velitel Centrálního vojenského okruhu.

Centrum 2015 je největší vojenské cvičení ruské armády v tomto roce. Cvičení se účastní jednotky Centrálního vojenského okruhu, Kaspická flotila, výsadkové vojsko, dalekonosné a transportní letectvo, jednotky a velitelské struktury ministerstva vnitřních záležitostí, ministerstvo pro mimořádné události, bezpečnostní služba FSB, federální ochranná služba FSO nebo federální služba pro kontrolu drog FSKN.

Na cvičení Centrum 2015 se podílejí také jednotky Kazachstánu v rámci spolupráce Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti OSKB, která sdružuje bývalé republiky Sovětského svazu.

Cvičení se koná ve výcvikových prostorech kolem Uralu a také na cvičebních polygonech Totski a Donguz ležících v evropské části Ruska. Na evropských polygonech cvičí 12 000 vojáků, 90 tanků, 250 bojových vozidel pěchoty a 130 obrněných transportérů. Cvičení se "v Evropě" účastní i dělostřelecké a raketové jednotky.

Cvičení Centrum 2015

Celkově jednotky cvičí na dvaceti pozemních, námořních i vzdušných výcvikových polygonech v Centrálním a Jižním vojenském okruhu. Další nejdůležitější výcvikové polygony leží v Altajském kraji, Čeljabinské oblasti a Astrachaňské oblasti.

"Strategické velitelsko-štábní cvičení Centrum 2015 je závěrečnou fázi provozního a bojového výcviku ozbrojených sil v roce 2015, stejně jako společného bojového výcviku členských zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti," uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Centrum 2015 se soustředí na "plánování a realizaci operací spojených s lokalizací a řešením mezinárodního ozbrojeného konfliktu, blokování a likvidaci ilegálních ozbrojených skupin". Prověřovat se bude i mobilizační připravenost ve čtyřech ruských regionech a ochrana důležitých státních objektů.

Cvičení předcházela rozsáhlá týdenní prověrka námořních, výsadkových a leteckých sil, při níž se seskupovaly a přesouvaly na velké vzdálenosti masivní svazy ruských ozbrojených sil. Transportní letadla zajišťovala dopravu materiálu a vojáků na vzdálenost téměř 10 000 km.

Při přesunu do Astrachaňské oblasti se například spojila 41. armáda Centrálního vojenského okruhu se sídlem v Novosibirské oblasti a 2. gardová armáda Centrálního vojenského okruhu se sídlem Samara. Astrachaňská oblast u Kaspického moře je vzdušnou čárou od Novosibirské oblasti vzdálená 2700 km.

Centrum 2015 je jedno z mnoha ruských vojenských cvičení. Do konce srpna ruská armáda absolvovala na 80 velkých vojenských cvičení, včetně mezinárodních. V roce 2015 je naplánováno na 60 mezinárodních cvičení různého druhu a rozsahu.

Mezi nejvýznamnější cvičení patří rusko-mongolské cvičení Selenga 2015 nebo Spolupráce 2015 organizace OSKB. V těchto dnech také probíhá bělorusko-ruské cvičení Společný štít 2015 za účasti více než 8000 vojáků.

Zdroj: TASS, Last News from Russia

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Jak Rusko porazí své nepřátele v budoucích válkách

Dmitry Gorenburg, vedoucí vědecký pracovník v oddělení strategických studií Centra pro námořní ...

Ruské zapojení do syrské občanské války

V posledních týdnech se začaly v médiích množit spekulace o možném nasazení ruských ozbrojených sil ...

Dohoda Francie a Ruska o lodích Mistral: Peníze dělají přátele

Anabáze dvou velkých výsadkových lodí Mistral původně určených pro ruské námořnictvo se nejspíše ...

Nejlepší pancíř, robotická válka: Rusko se chlubí tankem Armata

V posledních dnech a týdnech se v médiích objevily informace o pokračujícím vývoji ruského tanku ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • KOLT
  10:19 20.09.2015

  pro DJW_: K polednímu odstavci – pak se ale nemůžete divit, že pokud ten sud střelného prachu bouchne a zasáhne to i vás, nikomu se nebude extra chtít hasit u vás požár... Upozorňuji, že mi nejde o to, kdo za co může, jestli jsou hodní Rusové či Američané. Je to pouze komentář k tomu postoji. Pokud by Rusko napadlo Pobaltí, všichni v NATO budou vědět, že tamní státy skutečně stály o své členství v NATO, nabízely vytvoření základen na svém území atd. Pokud by se problém přelil na Slovensko, všichni si vzpomenou, že jste se chovali jako.... no však víme, asi jako Češi v EU ;-) A fakt to neberte jako kritiku, jen jako námět k zamyšlení.

 • DJW_
  02:09 20.09.2015

  Deutschmann: vďaka za info. Doteraz som všade čítal len že do bojovej akcie nemôžu. Je niekde zverejnený presný text zmluvy k štúdiu?

  Ad členstvo v NATO: Vzhľadom na nastavené podmienky referend v SR ťažko povedať či by bolo úspešné. 100% však viem že referendum o vstupe by neprešlo, veď preto ho aj v tichosti zahrali do autu a vstup vyriešili cez vládu, aj keď jej mandát k takému kroku je diskutabilný. Reálna podpora v čase vstupu bola okolo 43% a dnešnýh časoch je predpokladám nižšia - mám dojem že značné množstvo predtým pravicovej populácie organizácii prestalo fandiť.. Stačí porovnať vítanie US konvoja v ČR a "vítanie" dragoon ride u nás.

  Toto tiež hovorí za všetko: https://www.youtube.com/watch?...

  Kisku vypískali a jeho plány na sklad NATO v Poprade odmieta drvivá väčšina aj inak nerusofilskej verejnosti - vzhľadom na naše susedstvo so sudom pušného prachu menom Ukrajina nikto nechce mať na čele namaľovaný terč.

 • Deutschmann
  12:51 17.09.2015

  DJW_ : podle smlouvy o pronájmu je možné je nasadit na obranu ČR a členů NATO. Útočné akce typu severní afrika, střední východ nejsou možné bez souhlasu Švédska.

 • beepee
  12:36 17.09.2015

  DJW_ : Jestli je pronájem Gripenů výhodný nebo ne je přinejmenším diskutabilní. To, že nesmí do bojové akce není úplně pravda. Zcela určitě můžou bránit vzdušný prostor ČR, nedávno hlídkovaly na Islandu a pochybuji, že by proti případnému narušiteli nemohly zasáhnout :) Jediné, co by asi byl problém, by byly případné nálety někde na středním východě, těch ale (zatím) stejně nejsou naše Gripeny schopny.

  RiMr71: Vzhledem k tomu, že členství v NATO nás ani Slováky defakto k ničemu konkrétnímu nezavazuje (i ta často citovaná pomoc napadenému čelu není tak úplně povinná), je nějaké referendum a případné vystoupení jen plácnutím do vody, navíc by bylo z mnoha hledisek vyloženě kontraproduktivní. To ale většina anti-NATO křiklounů nechápe (tohle nemyslím jako oponenturu proti tobě, spíš jako rozvinutí tvého příspěvku).

 • RiMr71
  11:20 17.09.2015

  ...ale no tak uspořádejte referendum a z toho NATO vystupte.
  BUde to bolet, ale myslím, že nakonec se NATO s tak dramatickým poklesem vojenského potenciálu nějak popere...

 • DJW_
  09:21 17.09.2015

  Radek: až na to že Gripeny nemáte, ale len máte požičané za ťažké prachy a do bojovej akcie nesmú. (to prosím neberte ako slovný útok, ale ako konštatovanie faktu - ja mám Česko najradšej po vlasti a doma polovičnú moraváčku)
  Halo: to mäso v obchodoch iba vo štvrtok - to si nemohol myslieť vážne - podobné veci neplatia už dlhé roky ani na chodobnej západnej Ukrajine, nie to ešte v Rusku.
  Ad provokácie: podobné obvinenia sú bežný folklór z oboch strán a každý to chápe. Na druhej strane by bolo zaujímavé odhadnúť reakciu USA, keby sa obrnené transportéry Ruska premávali 600 metrov od ich suchozemskej hranice.
  K tomu mi tiež nedá nedodať, že legitímnosť aktuálneho amerického transportu cez SR je diskutabilná z hľadiska dosť podivného vstupu do NATO - podľa ústavy sa o tom malo hlasovať v referende, ktoré by po agresii NATO v Srbsku 100% neprešlo (výrazne klesla podpora vstupu v prieskumoch po bombardovaní a v roku 2003) a tak výrazne proamerická Dzurindova vláda odobrila prístup aj bez prebiscitu - bez ohľadu na výrazné antipatie medzi verenosťou. (opäť neberte ako atak alebo propagandu, ale ako holý fakt - kto neverí nech si naštuduje prieskumy verejnej mienky z toho obdobia). Z tohoto pohľadu je to argument v prospech odporcov NATO a USA, nálady obyvateľstva voči nim sú menej ústretové ako povedzme v Poľsku alebo v Česku. Či potom niekto považuje US kolóny ako legitímne, diskutabilné, provokačné alebo okupačné - to nechám na zváženie.
  Deortc: sputniknews je propaganda, o tom zádná.. Ale ono sa to rusi naučili od ich západných kolegov, propaganda ruských médii nie je o nič horšia ako jednostranné výlevy SME, ČTK a podobne. Rozumiem viacerým jazykom, sledujem viacero zahraničných médii, tak viem porovnávať.

 • beepee
  19:33 16.09.2015

  KOLT - Pokud ti tohle nesmyslné porovnávání pindíků leze krkem, tak proč ho rozpoutáváš? První rejpavej příspěvek byl od tebe a vůbec nepochybuji o tom, že si chtěl vyvolat další hádky.
  Velká část lidí bohužel potřebuje nějaký vzor, za který se může do krve bít - Spartu-Slavii, ODS-ČSSD, Rusko-USA. Přitom mezi velmocemi je jedinej rozdíl - jedna z nich má lepší PR.

 • KOLT
  21:58 15.09.2015

  pro RiMr71, Deortc, apache: Souhlasím. Skutečně nevím, proč by měl být problém, že NATO cvičí na oficiální pozvání jednoho z členských států na jeho území. Stejně jako nevidím problém, pokud by Rusko na pozvání Běloruska cvičilo tam. Ale místní prorusští aktivisté holt nemůžou našim vlastním spojencům přijít na jméno, takže jsem hned obviňován z fake profilů a kdo ví čeho ještě.

  Přinávám se, že už mě to začíná lézt krkem. Politické diskusi se tu už povětšinou vyhýbám úplně (OK, tentokrát mi to nedalo). Rozhodně nepatřím k nekritickým obdivovatelům Západu, EU už vůbec ne. Ovšem s rostoucím počtem přispěvatelů hlásících se k naší "východní tradici", kteří si v posouvání diskuse často nezadají s Todomatchem, kteří velmi často mluví o fake profilech, ačkoliv sami tady často vypustí tři příspěvky a pes po nich neštěkne, a kteří neustále argumentují těmi samými, často mnohokrát vyvrácenými nesmysly.... prostě mám pocit, že se přestanu diskuse účastnit zcela.

 • Vestly
  21:22 15.09.2015

  Apache, Ruskí agresori dokonca vleteli do Srbska, Iraku, Lybie, atd. Aha, pockat..

  Ale zapadu to odpustime, ved su to predsa nasi :) ...

 • stetula
  21:08 15.09.2015

  jenom hypoteticky pokud by náš mynistr obrany vyhlásil takové cvičení u nás, to znamená přesun vyškovské brigády a přáslavických tankystů někde k Aši . Mám vůbec naše armáda technické vybavení ( letadla, tahače pro tanky atd ) pro tak velké vojenské uskupení ? utáhl by to náš obranný rozpočet ?

  někde jsem četl že v české armádě je v současné době jenom 40 cisteren pro převoz paliva ????

 • RiMr71
  18:02 15.09.2015

  to Apache - taky to tak vidím Ale ještě větší problém (pro nás) vidím v tom, kolik zdejších občanů majících přístup k informacím ze všech kanálů, dokáže takové chování agresora bránit, omlouvat a vysvětlovat historickými souvislostmi a dokonce PODPOROVAT což je s ohledem se zkušenostmi naší země a našich občanů nejen v osmašedesátém "obdivuhodné". A když dojdou argumenty, tak dojde i na ono pověstné "mlácení černochů".

  Osobně proti vojenským aktivitám Rusů nic nemám, pokud je provozují na svém území. A pokud je namíří proti IS a podobným hajz*ům, tak jim i zatleskám.
  Protože zatím, i přes současný "šum" kolem ruské základny u Lakatíje, toho rusáci proti IS a podobně moc nepředvedli.
  Takže, když si to svoje šedesátitisícové cvičení realizují v Sýrii, nic proti. Nic bílého na černobílé škále, ale zkrátka menší zlo.
  Ale chápu, že je taková představa zcela mimo realitu.

 • apache
  17:24 15.09.2015
  Oblíbený příspěvek

  Že jedna nebo druhá strana cvičí na svém území, v tom žádný problém nevidím. Problém vidím v tom, že pouze jedna strana to svoje "vlastní území" během posledního desetiletí dvakrát rozšířila použitím vojenských sil na úkor sousedních států. To je to, co dělá agresora agresorem.

 • Vestly
  15:48 15.09.2015

  Ked uz sa tu bavite o tej propagande :
  https://www.youtube.com/watch?...

  My sme na tom neni o nic lepsie ako Rusi. Staci sa pozriet na zoznam, sme, centrum a pod.

 • Deortc
  11:23 15.09.2015
  Oblíbený příspěvek

  to KOLT: Ono stačí se občas podívat na ruský propagandistický Sputniknews. Nedá se přehlédnout, že tam snad každé evropské cvičení NATO nazývají "provokací" a podobně hysterickými výrazy. Je to legrační - legračně hloupé. Silně mě to připomíná propagandu z období socíku. :D

  to Wladis: Cvičení NATO odehrávající se na území členského státu NATO. Vždyť to je OK. Proti tomu snad nelze nic namítat, že?
  Mimochodem, když onehdá Rusko cvičilo s Čínou, nevšimnul jsem si, že by to státy NATO nějak hystericky komentovaly. :)

 • Wenet01
  22:48 14.09.2015

  Kdyby 16...každopádně jedna Blanka, jedna napoprvé postavená dálnice na Ostravu a dalo by se pokračovat...rezignovat na vlastní obranu jak to dělá polovina Evropy, ještě neznamená, že je za to více masa. Stejně jako v Rusku kvuli výdajům na armádu nedochází potraviny. Ale to je to zjednodušování, šetří se na nesprávných místech a mrhá se prostředky na jiných a to i v armádním rozpočtu, jakkoliv není bůhví jaký

 • Atlan
  21:46 14.09.2015

  cvičit se musí. Simulátory jsou sice fajn, šetří peníze ale na ostré provětrání v terénu nemá. Někdo moc cvičit nemusí a spoléhá na pár rot a ochranný deštník zbylé supervelmoci. Vše ale má svoji cenu ikdyž není moc vidět.
  A častá cvičení nejenže zocelí a utuží armádu ale i pravidelně se spotřebovává starší munice takže není třeba tolik likvidovat.
  Zároveň to konkurenčním mocnostem naznačí že tady jsou domácí vybaveni a připraveni na všechny eventuality.

 • radek3057
  21:31 14.09.2015

  Halo


  Tak on ose stačí podívat na jejich hlavní zprávy v prime time abych ti dal za pravdu ... o tom že celá jejich ekonomika jde po hlavě rovnou do .... z toho si tam nikdo nic nedělá,ale že Nová Armata střílí,cvičení za dveřmi a že Evropu sužují uprchlíci ( s dodatkem že si za to můžou sami a že Rusko tyto problémy nemá(což je do jisté míry i pravda) a celkově špatná ekonomická nálada jinde než v Rusku ... To je dnešní Ruská realita ... Armáda na prvním místě,zbytek až příště, v tu chvíli si vždy uvědomím že je lepší mít odřenou **** a 16 Grippenů,než hezkou zprávičku do zpráv že máme 50 Grippenu a jen ať si někdo něco zkusí a v krámech kulový

 • radek3057
  21:31 14.09.2015

  Halo


  Tak on ose stačí podívat na jejich hlavní zprávy v prime time abych ti dal za pravdu ... o tom že celá jejich ekonomika jde po hlavě rovnou do .... z toho si tam nikdo nic nedělá,ale že Nová Armata střílí,cvičení za dveřmi a že Evropu sužují uprchlíci ( s dodatkem že si za to můžou sami a že Rusko tyto problémy nemá(což je do jisté míry i pravda) a celkově špatná ekonomická nálada jinde než v Rusku ... To je dnešní Ruská realita ... Armáda na prvním místě,zbytek až příště, v tu chvíli si vždy uvědomím že je lepší mít odřenou **** a 16 Grippenů,než hezkou zprávičku do zpráv že máme 50 Grippenu a jen ať si někdo něco zkusí a v krámech kulový

 • Petr M
  21:30 14.09.2015

  kolt. Pokud by Nato v čele s USA nedělalo obří cvičení u Ruských hranic, tak jim to bylo asi celkem jedno.

  ps. pro troly ban není problém, ti mají více fake profilů, stále tu přibývají noví a noví diskutující, i kteří vesměs blábolí stále ty samé blbosti.

 • Halo
  21:18 14.09.2015

  Tak koukám jak to zas opakují po SSSR, cvičení byla také velká až obří, vše pro armádu, ale maso v obchodech jen ve čtvrtek, když jste měli štěstí. Jen tak dál a zas bude od nich za chvíli pokoj. Pokud chtějí zas vše prošustrovat do poslední laptě, nemohli by to dělat lépe.

 • Wladis
  20:58 14.09.2015
  • (10)

  KOLT

  Takze porovnavat cvicenie NATO, kde by urcite mala vacsinu USA, napr. v Polsku prirovnavat k cviceniu Ruska na VLASTNOM UZEMI ? Ked uz tak porovnavat..... tak nech si napr. Polsko cvici s celoou svojou armadou na svojom uzemi a nikoho to trapit nebude... ale ked si u nich cvicia USA tak potom uz sa niektori ozyvaju..... Ked tak cvicenie NATO v Polsku by sa dalo prirovnat k cviceniu napr Rusko + Bielorusko + Kazachstan + Cina .... napr. v Bielorusku. Ale ako sme zvyknuty.... ak cvici Rusko na svojom uzemi je agresor, ak stavia zakladnu na svojom uzemi je agresor..... ale NATO je spasitel :D


  PS: berte moj koment iba ako reakciu na KOLTA a nereagujte na to lebo tu bude zas 100 kometov vycuclanych z prsta.

  PS2: redakcia, ak bude po cviceni mohli by ste napisat clanok a zhodnotenie cvicenia + nejake videa dakujem

 • KOLT
  20:08 14.09.2015
  • (2)
  Oblíbený příspěvek

  Budu trochu rýpavý (a snad za to nedostanu banána jako Todomatch). Umíte si představit, že by se v Evropě, třeba v Polsku nebo Německu, uspořádalo něco podobného? Pomiňme takové "detaily", že by tím šly rozpočtu mnoha armád na dno a že by z toho mnohé voliče klepla pepka. Co by to ale způsobilo na mezinárodní scéně? Moc nevěřím, že by to Rusko přešlo jen tak bez povšimnutí. Spíš bych čekal hromadu řečí o ohrožení agresivním NATO atd. Ještě horší povyk by určitě spustila místní 5. kolona....

  Abych nebyl špatně pochopen, naprosto nemám problém s tím, že Rusko takové cvičení pořádá, je to jeho právo. A svým způsobem i povinnost, pokud to s obranou svého území myslí vážně.

 • KOLT
  19:59 14.09.2015

  pro Wenet01: Raději nedomýšlet... Ačkoliv, cvičení v Německu nedopadlo zas tak špatně. Oni se na tohle koneckonců Rusové taky důkladně připravovali, rozhodně to nebyl blesk z čistého nebe (ne, že by je Šojgu taky nemetal!).

 • Wenet01
  19:28 14.09.2015

  Někdy by mne zajímalo jak by vypadalo cvičení hypotetické situace kdy nepřítel obsadí dejme tomu Beskydy a armáda reaguje plnou silou, kterou má. Tj přesun všeho od prvního sledu po zásobování na místo určení na opačné straně státu, obsazení určeného území a simulace střetu, ztrát atd.

 • Kozlus
  19:22 14.09.2015

  To si pletes s ACR.

 • shal
  18:49 14.09.2015
  Oblíbený příspěvek

  Připravenost je dobrá věc. Takže jen ať cvičí, dokud na to mají. Za rok budou zase řešit nedostatek bot pro vojáky.