Centrum 2015: Ruská armáda předvedla svou sílu

-
23. 9. 2015
-
11 komentářů
-
Jan Grohmann
Největší letošní cvičení ruské armády Centrum 2015 skončilo. Poslední manévry proběhly v neděli. V pondělí začala doprava mužstva a materiálu na domovské základny. Do cvičení se zapojily všechny složky Ozbrojených sil Ruské federace.
Projekce síly na velké vzdálenosti
Strategické cvičení Centrum 2015 probíhalo od 14. do 20. záři. Ruská armáda během cvičení zkoušela své schopností řešit velký mezinárodní konflikt, "blokovat" nelegální ozbrojené skupiny a procvičovat akce speciálních sil.
Cvičení se účastnilo 95 000 vojáků, více než 7 000 kusů vojenské techniky, 170 letadel a 20 lodí. Centrum 2015 navštívili pozorovatelé ze 40 zemí, včetně pozorovatelů z EU a NATO. Závěrečné fáze cvičení byl přítomen prezident Vladimír Putin a ministr obrany Sergej Šojgu.
Posádky dopravního letectva začaly v pondělí dopravovat jednotky z centrálního vojenského okruhu zpět na jejich domovské základny. Dopravní letadla Il-76, An-22 a An-26 překonávaly nejčastěji vzdálenosti při "odsunu" 1000 až 3500 km.
Iljušin Il-76 / Public domain
Na své domovské základny v jižním vojenském okruhu - Krym, Krásnodarský kraj, Stavropolský kraj a Rostovská oblast, se vrátilo po vlastní ose okolo 100 letadel a vrtulníků.
Letadla a vrtulníky z jižního vojenského okruhu operovala na polních letištích v Orenburgu, Čeljabinské oblasti a Baškortostánu - 1000 až 1500 km vzdálené od domovských základen.
Během cvičení Centrum 2015 ruská armáda zkoušela především projekci velkých jednotek armády na velké vzdálenosti. Například 41. armáda z centrálního vojenského okruhu se přesunula ze své domovské základny v Novosibirské oblasti do Orenburské oblasti a 2. armáda z centrálního vojenského okruhu ze Samary do Astrachaňské oblasti. Přesuny delší než 5000 km byly prováděny v nejkratším možném čase.
Ruští výsadkaři sehráli na cvičení Centrum 2015 klíčovou roli. / Public Domain
Dopravní letectvo sehrálo během cvičení Centrum 2015 klíčovou roli. Není divu, díky značné rozloze Ruska je právě dopravní letectvo klíčové k přepravě lidí, techniky a zásob, nejen během cvičení, ale také v případě ozbrojeného konfliktu.
Během cvičení Centrum 2015 dopravní letectvo podniklo 120 letů (450 letových hodin) a přepravilo na 3000 tun materiálu. Letadla (včetně bojových) z dalších vojenských okruhů na cvičiště překonávala vzdálenost až 6000 km.
Noční útok raketových jednotek ruské armády na cvičení Centrum 2015. / Public Domain
Masivní koordinované útoky letectva a pozemních jednotek
Vrtulníky, jako například Mi-24, během cvičení nejen útočily na pozemní cíle a zajišťovaly krytí vlastním jednotkám (např. výsadkářům), ale vyhledávaly také pozice protivníka. Informace předávaly velitelství, které rozhodlo o způsobu "odstranění" protivníka. Při výcviku prováděly Mi-24 i obtížné manévry, např. "kopírování země" při letu ve dvojicích.
Jednotlivé fáze cvičení zahrnovaly masové a koordinované použití letecké a pozemní techniky. Na pozice simulovaného protivníka například v jedné fázi cvičení (Orenburská oblast) provádělo údery na 100 útočných, stíhacích a frontových letadel.
Do útoku se zapojily také průzkumná a bezpilotní letadla, jako je například ruský typ Orlan-10. Průzkumný dron Orlan-10 má maximální startovací hmotnost 15 kg a vydrží ve vzduchu až 16 hodin. Z dalších bezpilotní letadel šlo o ruské typy Leyer, Zastava a Takhion .
Pozemní jednotky během této fáze nasadily koordinovaně s letectvem raketové a dělostřelecké systémy, tanky a obrněná vozidla. Ženijní jednotky pak zajišťovaly průchody minovými poli, stavěly mosty nebo odstraňovaly překážky na cestách.
1. ženijní brigáda si do Orenburské oblasti dovezla ze své domovské základny ve Vladimirské oblasti (1000 km vzdálené) například ženijního robota Uran-6 (alter ego slovenské Boženy), který dokáže vytvářet 1,75 m široké průchody v minových polích rychlostí až 2 km/h.
Také ostatní epizody - ničení "ilegálních ozbrojených skupin" - probíhaly za masové součinnosti letectva a pozemní techniky. Protivníka simulovala vyřazená vojenská technika.
T-72B3 na cvičení Centrum 2015. / Public domain
Na střelnici Ašuluk (Astrachaňská oblast) se do ničení protivníka zapojilo bojové letectvo a dělostřelctvo. Ze vzduchu prováděly nálety bitevní letadla Su-24MR. Bombardéry Tu-22M útočily na imaginárního protivníka z výšky pouze 600 metrů.
Pozemní armáda v této epizodě nasadila na 2500 mužů, 250 obrněných vozidel a 400 další automobilové techniky (např. nákladní vozy). Do útoku se zapojily také výsadkové jednotky a vojska jaderné, biologické a chemické ochrany. Protivníka vyhledávaly a naváděly na něj letecké a dělostřelecké útoky speciální jednotky, včetně speciálních jednotek z Kazachstánu.
Cvičení Centrum 2015 se účastnily i strategické bombardéry Tu-160, které cvičně odpálily několik střel vzduch-země. Krytí bombardérům zajišťovaly záchytné stíhače MiG-31BM - stíhači byli schopni dostat se do vzduchu údajně pět minut od vyhlášení poplachu.
Samotné Tu-160 nacvičovaly dalekonosné útoky. Při jednom scénáři Tu-160 po 9 hodinách letu odpálil šest řízených střel vzduch-země na střelnici v Komijské republice (sever Ruska). Všechny střely zasáhly cíl.
Výsadkáři a elektronický boj
Velkou roli během cvičení Centrum 2015 sehrálo výsadkové vojsko. Například na letiště na cvičišti Ašuluk provedla výsadek 31. aeromobilní brigáda, která zajistila oblast pro přistání hlavních sil 98. gardové výsadkové divize. Cílem výsadkářů bylo zajistit bezpečnost pro koncentraci hlavních sil.
Výsadkáři se museli vypořádat s útoky nebo sabotážemi simulovaného protivníka. Výsadkáři čelili průzkumným týmům protivníka, které zjišťovaly souřadnice pro navedení palby dělostřelectva na pozice ruských výsadkářů.
Ruští výsadkáři jsou vysoce mobilní, nejen ve vzduchu, ale také po zemi. Ruská letadla na místo určení shodila i obrněnou techniku nebo vysoce mobilní "čtyřkolky".
Ruští výsadkáři v akci. / Public Domain
Ke slovu se dostala rovněž Kaspická flotila ruského námořnictva, která operuje na "největším jezeře" na světě - Kaspickém moři. Hlavní sílu Kaspické flotily tvoří dvě fregaty třídy Gepard (Projekt 11661), tři korvety třídy Bujan (Projekt 21630) a tři korvety třídy Tarantul (Projekt 1241).
Lodě Kaspické flotily prováděly dělostřeleckou palbu na námořní cíle, za špatného počasí, velkých vln a silného větru. Stejně tak lodě prováděly výcvik navigace v noci a za špatného počasí. Lodě rovněž vyhledávaly, nebo naopak pokládaly námořní miny.
Il-76 shazuje obrněnou techniku pro výsadkáře. / Public Domain
Klíčovou roli ve cvičení sehrály jednotky elektronické boje. Ruská armáda nasadila na 150 kusů techniky, údajně z poloviny šlo o nejmodernější techniku, jako Borisoglebsk-2, Krasucha-2, Zhitel a Infauna.
Podle ruské armády systémy elektronického boje poskytovaly vlastním vojákům ochranu před průzkumnými leteckými radary protivníka, přesnými leteckými zbraněmi a rádiem odpalovanými náložemi.
Během jednoho scénáře například ruské jednotky elektronického boje zarušily na 4500 pokusů o satelitní spojení protivníka.
Související články
Jak Rusko porazí své nepřátele v budoucích válkách
Dmitry Gorenburg, vedoucí vědecký pracovník v oddělení strategických studií Centra pro námořní ...
-
27.08.2015
-
90 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruské zapojení do syrské občanské války
V posledních týdnech se začaly v médiích množit spekulace o možném nasazení ruských ozbrojených sil ...
-
07.09.2015
-
23 komentářů
-
Václav Kopecký
Velmoci a multipolarita III
V předchozích dvou dílech jsme představili jednotlivé velmocenské aktéry Západu a Východu, nyní se ...
-
11.09.2015
-
7 komentářů
-
Matej Kandrík
Centrum 2015: Největší vojenské cvičení ruské armády
V Rusku dnes začalo největší vojenské cvičení letošního roku Centrum 2015. Cvičení se účastní 95 000 ...
-
14.09.2015
-
26 komentářů
-
Jan Grohmann
no jo, to se Mi-24kám asi dobře létalo u země, když je tam pustá step, mírně zvlněná krajina bez stromů a drátů na zamotání...jinak na těch Mi-17 s ostrými čumáčky jsem mohl oči ...Zobrazit celý příspěvek
no jo, to se Mi-24kám asi dobře létalo u země, když je tam pustá step, mírně zvlněná krajina bez stromů a drátů na zamotání...jinak na těch Mi-17 s ostrými čumáčky jsem mohl oči nechat...jako znám je už dýl, ty zobáčky jsou roztomilý, ale hlavně ve větším množství je to paráda - u nás vidím letět tak občas jednu, nebo dvojici.
I když tohle taky není špatný:
https://www.youtube.com/watch?...
...akorát by to chtělo s vyřazováním Hindů průběžně dodělávat kabeláž pro raketnice...(konec OT)Skrýt celý příspěvekako pozeram ceny takejto srandy nie su vobec male. uz som myslel, ze moje jazveciky by mohli naskakovat/vyskakovat aj za ja jazdy, ale asi sa pozriem po niecom ako Jimny od Suzuki. Zobrazit celý příspěvek
ako pozeram ceny takejto srandy nie su vobec male. uz som myslel, ze moje jazveciky by mohli naskakovat/vyskakovat aj za ja jazdy, ale asi sa pozriem po niecom ako Jimny od Suzuki.Skrýt celý příspěvek
Ještě si dovolím dát odkaz na firmu tady. Asi by to měl být tenhl model. http://velomotors.ru/moto/moto... Doufám že to nebude bráno jako ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě si dovolím dát odkaz na firmu tady. Asi by to měl být tenhl model. http://velomotors.ru/moto/moto...
Doufám že to nebude bráno jako reklama(někde je v diskuzích zakázaná). když tak to prosím smažte.Skrýt celý příspěveklorgarius. No podle všeho se jedná o origináln íruský výrobek. z firmi Žukovskyj motovelozavod. (město Brjansk) . A čtyřkolka STELS ATV 600Y. Aspoń tak je to napsané v ATM 3/2015
lorgarius. No podle všeho se jedná o origináln íruský výrobek. z firmi Žukovskyj motovelozavod. (město Brjansk) . A čtyřkolka STELS ATV 600Y. Aspoń tak je to napsané v ATM 3/2015
Dakujem, stara dobra vitara, pomaly dosluhuje a taketo zihadlo by mohlo byt zaujimavym polovnickym vozitkom. no mozno keby tu u nas v zime nesnezilo a nebol mraz.
Dakujem, stara dobra vitara, pomaly dosluhuje a taketo zihadlo by mohlo byt zaujimavym polovnickym vozitkom. no mozno keby tu u nas v zime nesnezilo a nebol mraz.
Načítám diskuzi...