Cerberus: Digitální oči a uši pro bojové psy

Foto: Cerberus umístěný na zádech německého vlčáka; větší foto / Visual Engineering
Cerberus umístěný na zádech německého ovčáka; větší foto / Visual Engineering

Americká společnost Visual Engineering představila taktickou výstroj Cerberus pro bojové psy. Cerberus tvoří psí postroj, na který lze umístit nejrůznější senzory - především kameru a mikrofon. Psovod tak vidí a slyší vše, co jeho pes. Cerberus je další z řady taktických doplňků pro bojové psy.

Psi se pro vojenské účely používají podle ověřených pramenů již od 7. století před naším letopočtem. V současnosti slouží vojenští psi MWS ( Military Working Dog ) i v nejelitnějších jednotkách světa. Americká speciální jednotka Navy SEAL použila psa (Malinois, belgický ovčák) při operaci Operation Neptune Spear, při které byl zabit Osama bin-Ladin.

V současnosti se psi používají především k patrolování, strážním úkolům nebo pátraní. Armáda využívá psy díky jejich vynikajícímu čichu k hledání bomb, drog nebo lidí uvězněných pod sutinami. Vojenští psi využívá ve velkém vojenská policie, např. při vyhledávání a zajištění podezřelé osoby.

Někteří psi jsou cvičení pro odhalování skrytých pozic protivníka, například odstřelovačů.

Foto: Bojoví psi jednotky SDAT v Afghánistánu. / SDAT Bojoví psi jednotky SDAT v Afghánistánu. / SDAT

V Iráku a Afghánistánu sloužilo v řadách americké armády (U.S. Army) více než 600 psů. Americké letectvo (US Air Force) pro střežení svých základen využívá na 530 psů. Armáda České republiky chová přibližně 140 psů, další slouží u Hradní stráže a Vojenské policie.

V Afghánistánu Armáda České republiky nasadila jednotku SDAT (Special Dog and Tactical), která se soustředila na používání psů v bojových zónách. Pes je v muslimském světě silnou psychologickou zbraní (vzbuzuje respekt), protože se jej muslimové bojí a považují jej za nečisté zvíře.

Jednotka SDAT využívala psy mimo jiné k vyřazení protivníka. Například do směru palby (zákop, budova) se vyslal pes s cílem pacifikovat protivníka. Pes šel první do budovy, nebo přes nebezpečné úseky.

Výcvik psů u americké námořní pěchoty.

Několik posledních let se objevují taktické doplňky pro bojové psy. Zmiňovaná jednotka Navy SEAL v roce 2010 nakoupila čtyři neprůstřelné psí vesty Intruder od kanadské firmy K9 Srorm.

Součásti vesty je denní, noční nebo termovizní kamera. Cena čtyř vest dosáhla 86 457 dolarů (necelých 1,8 milionu korun). Vesta dokonce obsahuje směrové reproduktory, které slyší jen pes. Psovod tak svému psu na dálku dokáže předávat povely.

Psovod umí přijímat signál z vesty Intruder na vzdálenost 1000 m v otevřeném terénu, nebo zhruba 200 m uprostřed městské zástavby.

Nejnovějším přírůstkem je  taktický postroj Cerberus  (trojhlavý pes z řecké mytologie). Hmotnost postroje s kamerou je pouze dva kilogramy. Psovod dokáže přijímat vysoce kvalitní video a audio signál v městské zástavbě na vzdálenost 300 až 500 m.

Dobře poslouží i klasická GoPro kamera.

Zobrazovací modul si psovod umísťuje na zápěstí nebo na hruď. Přijímaná data pak psovod dokáže přes internetový protokol posílat na vyšší stupně velení. Záznam z akce se navíc nahrává na SD disk umístěný v postroji Cerberus.

Cerberus obsahuje denní a infračervenou kameru a také bílou přisvětlovací a infračervenou LED diodu. V případě přání zákazníka lze umístit na záda psa také termokameru.

Pes ještě mnoho let zůstane nepostradatelným pomocníkem vojáků. Svou rychlostí, chytrostí, schopností orientace a vytrvalostí překonává jakékoliv současné nejlepší průzkumné pozemní roboty. Ostatně dokazuje to i neutuchající zájem americké speciální jednotky Navy SEAL o nové psy a psovody.

Zdroj: Visual Engineering

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Robotické roje miniaturních bezpilotních letadel

Americké letectvo rozvíjí ideu robotických rojů bezpilotních letadel. Nově mají desítky nebo stovky ...

Robotický bojovník z Estonska

Estonská firma Milrem na londýnské výstavě DSEI 2015 (Defence and Security Equipment International ...

Balistický systém Virtus pro britské vojáky

Firma Source Tactical Gear začala tento měsíc dodávat britským vojákům první systémy osobní ochrany ...

Robotická strážní věž pro ochranu základny

Americká armáda (U.S. Army) na cvičení ‪‎Network Integration Evaluation‬ 16.1 (NIE 16.1) představila ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Gloton
  01:01 16.10.2015

  RiMr71: Neuvěříš.....já si z nostalgie nedávno celej seriál stáhnul :)) Jako kluky nás to fakt bavilo,byla to jedna z mála věcí v TV kde byla nějaké vojenská technika.....a pro děti to byly i napínavé příběhy. Kolik dní jsme strávili hrami "na vojáky" ani nejde spočítat....
  I dnes se mi tam líbí ty "Téčka" a tý Marusje to sluší pořád, ale jinak člověk žasne, na co kdysi se zaujetím vydržel koukat.

 • RiMr71
  23:02 14.10.2015

  No jo... Hezká sebevědomá usměvavá holka v upnuté sukni se Špaginem ladně přes rameno... kdo by odolal! :)

 • Deadog
  17:14 14.10.2015
 • RiMr71
  15:16 14.10.2015

  ...dodnes vzpomínám jak jsem jako dítě bulil jak chudák postřelený Šarik vlekl v plátěném pytli palivové čerpadlo či co do obklíčeného "téčka" (kdo ví ten ví, možná už se mi to po těch letech plete s jinou zápletkou se Šarikem a tankem Ogoňok, Marusju jsem jako prcek prostě miloval :) )

  Co jsem slyšel od účastníků misí, tak "kozom*di" (cituji jejich výrazivo) jsou ze psů úplně podělaní...