Černochová: Dohoda o prodloužení pronájmu gripenů by mohla být uzavřena v létě

Černochová: Dohoda o prodloužení pronájmu gripenů by mohla být uzavřena v létě
Český Gripen / Milan Nykodym, CC BY-SA 2.0 (Zvětšit)

Dohoda o prodloužení pronájmu letounů JAS-39 Gripen by mohla být uzavřena v létě, při příležitosti návštěvy švédského ministra obrany v Česku. V rozhovoru s ČTK to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Česko si 14 švédských letounů pronajímá za zhruba 1,7 miliardy korun ročně, pronájem končí v roce 2027. Vláda se Švédskem jedná o prodloužení pronájmu do roku 2035, kdy gripeny nahradí 24 amerických letounů F-35.

Ministryně se svým švédským protějškem diskutovala o uzavření dohody na zasedání Rady pro zahraniční věci (FAC), která se konala v Bruselu na konci května. "Tam jsme se dohodli na nějakém termínu, že by to mělo být v rámci nějaké jeho návštěvy, která bude probíhat teď v letních měsících," řekla Černochová.

Jednání o prodloužení pronájmu podle ní pokračují standardním způsobem. "Nyní pronajaté gripeny chceme provozovat do konce jejich předpokládané životnosti, tedy až do roku 2035," uvedla. Následně je v české armádě nahradí 24 amerických letounů páté generace, jejichž nákup za 150 miliard korun vláda schválila loni v září a potvrdila podpisem na konci ledna.

Součástí pořízení letounů F-35 je příprava budov na letišti v Čáslavi. Tvořit je bude podle Černochové zejména tzv. kampus. "Z větší části se bude jednat o výstavbu na zelené louce, protože to je jednodušší než opravovat staré stavby, častokrát nevyhovující," podotkla. Kampus má obsahovat vstupní objekt s trenažéry, krytá stání letadel pro první a druhou letku, hangár pro údržbu letadel, operační centrum či protihlukové stěny. "Samozřejmě chceme co nejméně zatěžovat místní obyvatelstvo. Na druhou stranu prostě musíme také v tomto ohledu brát zřetel na obranu naší země," poznamenala ministryně.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Letová hodina Gripenu 5000 až 8000 dolarů? Ani náhodou!

Cena letové hodiny CPFH (Costs per Flying Hour) je často používanou metrikou, se kterou standardně ...

Švédsko hledá nástupce stíhaček Gripen E

Stockholm se rozhodl spustit první fázi národní studie, jež se zabývá budoucími potřebami švédského ...

PREMIUM V Čáslavi začíná letová část mezinárodního leteckého cvičení Lion Effort

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav 13. května (ČTK) - V Čáslavi začíná letová část mezinárodního ...

PREMIUM V Čáslavi vrcholí letecké cvičení zaměřené na střet NATO s fiktivním protivníkem

Střet koalice NATO s fiktivním protivníkem je tématem mezinárodního leteckého cvičení Lion Effort, ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.