Černochová: Summitu NATO bude dominovat téma plnění závazku dvou procent HDP

Černochová: Summitu NATO bude dominovat téma plnění závazku dvou procent HDP
NATO / NATO (Zvětšit)

Červencovému summitu Severoatlantické aliance (NATO) ve Washingtonu bude dominovat téma plnění závazku členských zemí dávat minimálně dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu, ale i dalších povinností, které mají jednotlivé státy vůči alianci. V rozhovoru s ČTK to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Promítnou se do něj také blížící se prezidentské volby ve Spojených státech, míní.

"Dominantním tématem bude stoprocentně plnění závazků minimálně dvou procent HDP ze strany jednotlivých zemí," uvedla Černochová. Zástupci států NATO budou podle ní jednat také o dalších povinnostech, které mají vůči alianci. "Samozřejmě neplníme všechny a budeme je plnit tehdy, když budeme mít dostatek finančních prostředků pro to, abychom mohli realizovat modernizační projekty, které od nás aliance očekává," řekla. Jako příklad uvedla těžkou brigádu. ČR se dříve zavázala, že ji bude mít k dispozici do roku 2026, závazek ale nestihne splnit.

Dalším zásadním tématem bude podle Černochové situace ve světě z hlediska bezpečnosti. "Protože ta se oproti summitu, který byl ve Vilniusu, troufám si říct, nezlepšila, ale zhoršila, protože vedle války na Ukrajině přibyl konflikt na Blízkém východě," poznamenala.

Setkání lídrů zemí Severoatlantické aliance se bude konat ve Washingtonu od 9. do 11. července, jeho příprava byla obsahem neformálního setkání ministrů zahraničí států NATO minulý týden v Praze. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg po jednání řekl, že očekává, že aliance na summitu přijme nová rozhodnutí týkající se pomoci Ukrajině. Mimo jiné chce po spojencích, aby přijali víceletý finanční závazek společně poskytovat Ukrajině nejméně 40 miliard eur (asi 989 miliard korun) ročně.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Jana Černochová: Budování armády je nekonečný proces

V české armádě jsou investice tématem už od 90. let. V posledních letech je o nich více slyšet. ...

Jana Černochová: Polsko je nejen blízkým spojencem, ale hlavně sousedem

Výrazná tvář Fialovy vlády i Občanské demokratické strany Jana Černochová před nedávnem prohlásila, ...

PREMIUM Černochová vyčítá Babišovi útoky na muniční iniciativu, poslala mu dopis

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vyčítá bývalému premiérovi a předsedovi hnutí ANO Andreji ...

PREMIUM ČR loni podle Černochové vydala na obranu 1,37 procenta HDP, méně než se čekalo

Česko loni vydalo na obranu 1,37 procenta hrubého domácího produktu (HDP). České televizi to dnes ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.