Černomořský sud střelného prachu

Euromajdan Kyjev
Foto: Protest v Kyjevě; ilustrační foto / Ата

Pokud někdo optimisticky očekával, že se po páteční eskalaci toto napětí o víkendu uvolní a nový týden přinese stagnaci, potom musí být nepříjemně překvapen a šokován. Skutečností je, že jediný aktér této krize, který dokáže pozastavit nebo úplně zastavit eskalaci, k tomu nemá důvod. Zatím.

 

Zprávy posledních dní mluví velmi jednoznačně. Ale podívejme se na ně ještě jednou.Sobota, 1. březen 2014

Horní komora parlamentu Ruské federace, Rada federace, oprávnila prezidenta Putina k nasazení ozbrojených sil na území Ukrajiny. Rusko má k dispozici pro toto nasazení přibližně 150 tisíc vojáků podporovaných více než 880 tanky, 90 letadly a 120 vrtulníky. Stejně tak i přibližně 80 lodí. Tyto síly se od 26. února podílely na překvapivém cvičení zaměřeném na prověření připravenosti.

 

Ve stejný den prohlásil premiér Autonomní republiky Krym Sergej Aksionov, že má kontrolu nad bezpečnostními silami na Krymu. Je potřebné poznamenat, že Aksionov byl zvolen krymským parlamentem poté, co skupina ozbrojenců obsadila jeho budovu a vyvěsila vlajku Ruska.Neděle, 2. března 2014

Jednotky námořní pěchoty podřízené Černomořské flotile posílené o další jednotky pokračují v přesunech k určeným cílům jako jsou letiště, základny ozbrojených sil a klíčové body infrastruktury na Krymu. Celý tento proces začal již 26. února. Za dobu průběhu této operace ruští vojáci dodržují stejný modus operandi, kdy cílový objekt izolují a zaujmou pozice kolem perimetru objektu.

 

V průběhu neděle se objevuje zpráva, že neidentifikovaní ozbrojenci napadli štáby regionální samosprávy a oddíl pohraniční stráže na Krymu. Tyto zprávy nebyly ověřeny, stejně jako nebylo potvrzeno, že při útoku na oddíl pohraniční stráže u města Simferopol bylo zničeno komunikační vybavení této jednotky.

 

Na základě vývoje situace na Krymském poloostrově prezident, na doporučení Rady národní obrany a bezpečnosti, vyhlásil stav bojové pohotovosti pro ukrajinské ozbrojené síly. Na základě doporučení Rady byla také vyhlášená částečná mobilizace.Pondělí, 3. března 2014

Tento den se nesl ve znamení zpráv ukazujících pokračování scénáře z předchozích dnů. Ovšem některé zprávy mluví o narušení vzdušného prostoru Ukrajiny ruskými bojovými letouny, o blokádě pobřeží plavidly Černomořské flotily posílené o jednotky z Baltské a Severomořské flotily, ale také o migraci ukrajinských Maďarů přes hranici do Maďarska. Některé z těchto informací se objevovaly v průběhu dne častěji, jiné byly velmi rychle popřeny.

 

 

Pokud se podíváme na tyto události s odstupem a z nadhledu, tak uvidíme několik výrazných aspektů, které se objevují jen velmi zřídka.

 

Prvním takovým aspektem je koordinace ruské intervence na Krymu. 21. února 2014 byl prezident Viktor Janukovyč odvolán na základě hlasování ukrajinského parlamentu a v noci na 22. února opustil Kyjev. Dva dny po odvolání Janukovyče, 23. února, byl hlasováním parlamentu zrušen zákon, který umožňoval používání jazyků národnostních menšin jako úředního jazyku.

 

Ve středu, tři dny poté, začaly ozbrojené síly Ruské federace cvičení zaměřené na prověření bojové připravenosti jednotek podřízených Západnímu a Střednímu vojenskému okruhu a Velitelství výsadkových vojsk. Toho samého dne bylo zřízeno kontrolní stanoviště na dálnici mezi Sevastopolem a Simferopolem.

 

Od středy 26. února je možné pozorovat neustálý nárůst aktivity ruských jednotek na polostrově Krym, kde nenásilným, ale odhodlaným postupem obsazovaly různé klíčové body. Celý průběh této operace ukazuje na skutečnost, že ruské jednotky – ať už se jedná o příslušníky jednotek námořní pěchoty Černomořské flotily a nebo příslušníky 76. výsadkové divize, kteří byli na Krymu údajně také nasazeni – byly dopředu informovány a připraveny na podobný typ mise.

 

Druhým aspektem jsou deklarace a prohlášení politiků k této operaci. Respektive jejich absence. Rusko se po velmi dlouhou dobu drželo scénáře, který mluvil o tom, že jednotky operující na Krymu jsou oddíly domobrany. V okamžiku, kdy se změnila rétorika Moskvy, tak se začal světové veřejnosti předkládat scénář ochrany rusky mluvící menšiny. Přesně podle zásady „zapírat, zapírat, zapírat“.

 

Třetí skutečností je neschopnost EU a NATO i jednotlivých států vydat jakékoliv razantní prohlášení v krátkém časovém horizontu po začátku ruské intervence na Krymu. Posledních několik týdnů se v masmédiích šíří zprávy o aktivitách zpravodajských služeb zaměřených na monitorování komunikace představitelů spojeneckých států. A to zejména ze strany USA směrem k evropským státům.

 

Je tedy dost možné, že aktivita Ruska na Krymu a ve vztahu k Ukrajině přišla pro představitele zahraniční politiky jednotlivých států i jejich zpravodajských služeb jako studená sprcha. Poslední dekádu totiž rezonovala v kruzích vojenských představitelů, politiků i diplomatů zejména hrozba teroristických útoků a zapomělo se na zkušenosti z první poloviny 20. století. Nyní, po změně vládní administrativy na Ukrajině a se začátkem angažovanosti Ruska, se ukazuje, že stát je stále hlavním aktérem mezinárodních vztahů.Celkově je tedy možné říci, že Rusko ukázalo, že v zahraniční politice je schopné hlásat jeden přístup ve vztahu k Sýrii a praktikovat jiný ve vztahu k Ukrajině. Otázkou do budoucnosti zůstává, zda představitelé NATO, EU i jednotlivých států dokáží z této krize získat použitelné zkušenosti pro další vývoj na světové politické scéně.

 

Pokud ne, potom se scénář Sýrie-Ukrajina bude možná opakovat ještě několikrát a stabilita v mezinárodních vztazích se pomalu začne vytrácet. A jediný, kdo z toho bude profitovat bude Rusko a státy, které budou odhodlány využívat tento přístup.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ukrajina: Ukázkový případ země v krizi

V listopadu minulého roku byly jednotky pro speciální operace států NATO vyslány, aby podpořili ...

Postoj Ruska k Ukrajině: Vyčkávat

Ruská tisková agentura RIA Novosti přinesla včera realistický výčet možností, jak může Rusko ...

NÁZOR: Rusko chce Krym

Po bouřlivých událostech na Náměstí Nezávislosti, které vyústily ve změnu vládní administrativy, ...

NÁZOR: Čína nesouhlasí s Ruskem, ale nesmí to dát najevo

Jaká je role Číny, ekonomické a vojenské supervelmoci, v rusko-ukrajinské třenici? Jednoduše řečeno, ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • ikari
  00:38 13.03.2014

  to Ultramarinus: proc tolik sil na vymysleni utopie? no jednoduse, je to uplne stejna ztrata casu jako snazit se vymyslet neco co by skutecne fungovalo - prece jen do politiky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Ultramarinus: proc tolik sil na vymysleni utopie? no jednoduse, je to uplne stejna ztrata casu jako snazit se vymyslet neco co by skutecne fungovalo - prece jen do politiky nikdy nepotahnu - stacil mi lehky nahled a mel jsem pocit, ze skoncim na praskach - a to to bylo jeste nekde, kudy netecou zadne penize - na to proste nemam nervy

  a nakonec, myslim ze by to fungovat mohlo - za jistych okolnosti - muselo by se spravne zvolit prostredi a slozeni obyvatel - a nesmela by se nikdy zanedbat vychova, protoze vetsina problemu je z toho ze se lide toci v kruhu nevychovanosti, kdy ti co nejsou vychovani nemaji sanci nekoho vychovat

  idealni misto by podle me byly nejake hory nebo severska zeme - proste nekde kde se nezije zase tak moc jednoduse - to je vseobecne rozdil mezi severskou (svedi, norove) a jizanskou (italie, spanelsko) naturou - nadnesene receno, kdyz ma temperamentni ital problem, tak si sedne pod strom a pocka az mu z nej neco spadne, kdyz ma ovsem problem severan, tak umre hlady nebo umrzne - a vime ze "kvalitnejsi" prirozeny vyber se postara o zbytek
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  11:58 11.03.2014

  Pokud sam vis, ze takove usporadani civilni armady neni jen neuskutecnitelne, ale bylo by pro stat dokonce skodlive, netusim proc vydavas tolik sil na prmysleni, jak to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud sam vis, ze takove usporadani civilni armady neni jen neuskutecnitelne, ale bylo by pro stat dokonce skodlive, netusim proc vydavas tolik sil na prmysleni, jak to rozchodit.

  Prez mafie a dalsi organizovane skupiny by to neproslo a hlavne, je spousta zakernych zbrani pechoty, ktere dokazou vyvrazdit autobus lidi pod dve vteriny - coz je mimochodem doba nutna k odhaleni nebezpeci a zacatku reakce u ridice auta.

  Washington zil v dobe jednorannych zbrani, jejichz kadence proste neumoznovala masakr tak, jako dnesni automaty, nebo vybusniny. Navic v jeho podani slo i o snahu odradit brity od snahy napravit si reputaci.

  Orvel umrel v 50 letech, ale i on mluvi o "pusce", nikoliv o utocnem masinkveru, granatometu, vybusninach s dalkovym odpalovanim, nebo rucnim raketometu.

  Ona totiz svoboda musi byt vyvazena osobni odpovednosti, jinak se z ni sane jenom jina forma utlaku. Navic podivej na Izrael. Tam JSOU ozbrojeni vsichni a masakrum to stejne nezabrani...
  Skrýt celý příspěvek

 • ikari
  10:35 10.03.2014

  to Ultramarinus: wow - tady to nekdo vzal vic vazne, nez jsem chtel xD

  nejdriv bych se citoval: " jop z mnoha duvodu to neni mozne"

  jasne ze to nemam promyslene a se spoustou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Ultramarinus: wow - tady to nekdo vzal vic vazne, nez jsem chtel xD

  nejdriv bych se citoval: " jop z mnoha duvodu to neni mozne"

  jasne ze to nemam promyslene a se spoustou veci co jsi napsal naprosto souhlasim - pokouset se zavest to do praxe je naprosta kravina xD ale libi se mi to

  jak jsem psal, o tanky, letadla, houfnice a tak podobne by se staraly technicke univerzity, ktere by zajistovaly jejich osadky, provozuschopnost a neustalou modernizaci

  hruznost bankovnictvi neshledavam v tom, ze banky pujcovaly penize, ale v tom ze je tvori, z jisteho uhlu pohledu je bankovnicvi "dokonala kradez", lichva je i z moralniho hlediska mozna jeste docela dobra

  a srovnavani s orwellem? verim tomu, ze to vsechno funguje, tak jak to popsal, ale bohuzel, to ani nemuze fungovat jinak

  jinak k tomu, ze kdyz budou vsichni lide ozbrojeni, tak to povede k jatkam - byly doby kdy to bylo uplne normalni, ze kazdy nosil zbran a taky se nejak zilo (lovci a zberaci) - jenze jak vyvoj nasi spolecnosti postupoval kupredu, zacala elita zbrane omezovat aby armada, pomoci ktere elita vladla, byla lepe vyzbrojena nez lid - to pretrvalo do dneska - tvrdit, ze se tim spolecnost chrani, je taky jenom polopravda - kdyz vezmem v uvahu trebas zname masakry na skolach, kdy ozbrojenec stihnul zabit nekolik desitek lidi, tak kdyby byl ozbrojen kazdy, zemreli by jenom dva

  a zakoncim dvema citaty, ktere se mi taky strasne libi:

  "Svobodní lidé, by měli být nejen ozbrojení disciplinovaní, ale měli by mít dostatek zbraní a munice, aby uhájili svou nezávislot, před kýmkoliv, kdo by je chtěl utlačovat - včetně jejich vlastní vlády." George Washington

  "Totalitní stát může dělat velké věci, ale jednu věc udělat nemůže: nemůže dát dělníkovi v továrně pušku a říct mu, aby si ji vzal domů a měl ji v ložnici. Puška visící na zdi dělníkova příbytku nebo farmářovy chýše je symbolem demokracie. A je naším úkolem dohlédnout, aby tam zůstala." George Orwell
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  00:00 10.03.2014

  Ultramarinus:
  Jsem rád, že ještě existují lidé, kteří používají mozek k racionálními přemýšlení, bez zaslepení nenávistí ke všemu možnému i nemožnému. Snad pro ně nebude nutné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus:
  Jsem rád, že ještě existují lidé, kteří používají mozek k racionálními přemýšlení, bez zaslepení nenávistí ke všemu možnému i nemožnému. Snad pro ně nebude nutné brzy zakládat rezervace, jako pro severoamerické indiány...
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  21:29 09.03.2014

  - Klidně mi tykej Ikari, na fóru to není bráno jako nevychované a ostatním tu v drtivě většině tykám.

  - Pak nechápeš, natož dobře.
  O Čechách, ani jak by to podle mého MĚLO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  - Klidně mi tykej Ikari, na fóru to není bráno jako nevychované a ostatním tu v drtivě většině tykám.

  - Pak nechápeš, natož dobře.
  O Čechách, ani jak by to podle mého MĚLO vypadat jem nepsal.
  Psal jsem o tom, jak to funguje VŽDYCKY VŠUDE ZA JAKÉHOKOLIV REŽIMU. Tedy pokud je složený z lidí a ne mravenců, nebo zombie. Jak v partě pěti kamarádů v pravěku, tak při řízení dnešního tanečního večírku pro stovky lidí, nebo správě impéria roztaženého po několika planetách, za stovky let v budoucnosti.

  Sice mě fašismus odpuzuje, ale anarchie mě odpuzuje ještě víc. I Švýcarsko (asi jediný stát kromě Afghanistánu v dobách vlády Talibanu, který mě napadnul když jsem si představoval za jakých podmínek funguje tvůj "sen" si pravidelnou armádu drží. Proč?
  Protože moderní válečnictví už před poměrně dlouhou dobou překročilo hranici, za kterou jej mohou zkoušet občas cvičení nadšenci, kteří cvičí jen když musí. Naše zálohy fungují asi tak, jak bys chtěl, aby fungovala celá naše armáda. Nechci ty chlapy podceňovat, ale kdyby dostala na frak naše armáda s těžkou technikou, co by početnější, ale jednotlivě méně zkušení vojáci s lehčí výzbrojí vlastně zvládli, než nechat se zmasakrovat silnějším nepřítelem?

  Řekněme, že mluvíme o jakémkoliv jiném řemesle (práci). Něčem, s čím také nemá drtivá většina veřejnosti příliš praxe a co vyžaduje zvláštní vybavení, chování, mentaliu, morálku a špičkové znalosti zdánlivě naprosto nesouvisejících oborů.

  Nahradíme všechny obuvníky, ševce i prodejce obuvi v zemi tím, že naučíme všechny chlapy šít mokasíny a necháme jim doma šídlo, pár metrů dratve, nůž a kus kůže. Chvíli to bude fungovat naprosto špičkově. Dokonce mokasíny se stanou nejlevnější obuví v zemi. A pak, jednoho krásného dne přijdou záplavy a národ s hrůzou zjistí, že už nikdo neumí udělat holinky... Válečnictví se také vyvíjí s vědeckými poznatky. Leží na válečných tajemstvích. Využívá špičkové speciální jednotky, které jsou složeny z nejlepších. Spojuje minimálně desítky zdánlivě nesouvisejících oborů. Meteorologii. Kartografii. Gastronomii. Ergonomii. Medicínu. Radiologii. Kryptologii. Sport. přežití v přírodě. Všemožné metody boje včetně holých rukou. A to mluvíme stále pouze v intencích lehké pěchoty a tanků, letectva, nebo dělostřelectva, které dnes bojišti VLÁDNOU jsme se ani nepřiblížili. Proto myslím, že kočkopes, složený z profesionální armády a nadšených početných dobrovolníků je mnohem lepší, než granátomet v každé rodině. Navíc obrana státu je něco tak zásadního, že není moc moudré ji nechávat jenom amatérům, byť sebelepším. Například, když vezmeš chlapa z ulice, dáš mu kvér a řekneš "zabij", většina to neudělá bez pádnějšího důvdu, než že mu někdo vydal rozkaz...

  Jak bys zprivatizoval letectvo? Každé krajské město by dostalo jednoho gripena a o pilotování by se tahala slámka? Kdo by dostal domů tank? Nebo těžkou houfnici? A jak bys zabránil, aby se z našich měst nestala jatka, když by měl KAŽDÝ těžkou válečnou výzbroj, včetně magorů, pošuků a násilníků, kterých je každém státě víc než dost? Jestli Ti to není zřejmé ze zpráv, tak pro dnešní západní společnosti není tak zásadní hrozbou vnější ohrožení, jako teroristi a pošuci zevnitř. Podívej na Brejvika. Podívej na naše protiromské demonstrace. Jak by vypadaly s třiceti těžkými kulomety v oblasti? Nebo jak by začaly válet zde působící mafie, když by si mohly opatřit útočnou pušku, nebo kulomet, případně raketomet v podstatě jen "za pět prstů" při běžné domovní krádeži?
  Tvůj sen má své kouzlo svobody, ale to měl při zakládání Port Said taky. A taky se před koncem (který nastal po pár letech) zvrhnul v jatka, kde se hrálo jen na právo silnějšího.

  "o funkčnost samosprávy" se pušky v regionu starat nemohou, stejně jako parlament nemůže hlasovat s odjištěnou a tikající atomovkou ve stupínku řečnického pultu. Předpokládáš, že je třeba "funkčnost samosprávy" vynutit násilím, ale pracoval jsem na radnici středního okresního města a vím, že přez všechny kecy a příležitostné oportunisty, se většinou žádné smrtelné podtrhy proti lidem neději.

  Když bys "zlikvidoval banky", tak by jejich funkci nahradili okamžitě bohatší podnikaví jedinci. Už teď existuje spousta lichvářů a vykuků, kteří se jim pletou do řemesla. Bankovnictví prostě souvisí s penězi, jako letectví s aerodynamikou. Jedno bez druhého může existovat, ale pro uživatele to už pak holt není ono, když zná výhody jejich zkombinování.

  Doporučuji se přestat při hodnocení utápět v orvelovských fantasiích a podívat se mezi lidi. Horních deset tisíc sice existuje, ale z drtivé většiny to nejsou neschopní lenoši, kteří jenom utlačují ubohé proletáře, stejně jako ti ostatní nejsou jenom bezcenní vyžírkové, neschopní se o sebe postarat. Doporučuji se seznámit s lidmi, kteří mají skutečný vliv a peníze a zjistit si pozorným pozorováním, co je to stálo, stojí a ještě bude stát. Důvod proč lepší vedou a horší následují není v tom, že by ti lepší potřebovali, nebo chtěli někoho "utlačovat", ale prostě v tom, že pro celkkový zdar skupiny je vhodnější, když jí vede někdo "lepší". Jak si myslíš, že by vypadalo jídlo z kuchyě, které by šéfoval špičkový kuchař, který je ještě výborný manažer a vůdce lidí? Nebyl by výsledek lepší, než když by místo něj vedl tu kuchyni jeho dementní bratr, který neumí říct ani větu v celku, aniž by se při tom nepočůral kvůli své fóbii z konverzace s lidmi a který viděl vařečku naposledy před dekádou, navíc namalovanou? Eliminací neschopných a vnitřním citem každého ve skupině se vyberou "ti nejlepší", kteří ji vedou. Znamená to pro ně samozřejmě benefity, ale taky to pro ně znamená mnohem větší nasazení, oběti a znalosti, než jsou vyžadovány od kohokoliv jiného v té skupině...
  Skrýt celý příspěvek

 • ikari
  13:32 09.03.2014

  To Ultramarinus: jestli chapu dobre, co ti myslite, tak chcete aby to tu vypadalo stejne jako v rusku - tedy silni a prubojni jedinci jsou u kormidla a u koryta a zbytek jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Ultramarinus: jestli chapu dobre, co ti myslite, tak chcete aby to tu vypadalo stejne jako v rusku - tedy silni a prubojni jedinci jsou u kormidla a u koryta a zbytek jsou proste "Proléti" a nebo mrtvoly - tedy vetsina utlacovana privilegovanou mensinou, kdy je cely narod neustale stvan a udrzovan v pohotovosti proti nejakemu "nepriteli tam venku", coz vede k tomu, ze se zivotni uroven drzi pri zemi, diky vojenskym vydajum, a jakakoliv opozice je systematicky pronasledovana a likvidovana, coz je zcela urcite "nejsilnejsi" model statu (viz Orwelluv roman 1984)

  to se mi tedy moc nelibi - radsi bych zil ve state bez pravidelne armady, kde by kazdy muz byl povine clenem domobrany, byl by pravidelne cvicen k pripravenosti k boji a povine by mel doma pripravenou uniformu a zbran - o vojenskou techniku by se staraly technicke univerzity - a stat by byl, rizen lokalnimi samospravami, o jejichz funkcnost by se staraly pusky obyvatel regionu, stejne jako o bezpecnost v ulicich - jo a zakazal bych banky - jop z mnoha duvodu to neni mozne, ale snit o tom muzu, ne?
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  19:12 08.03.2014

  Jeste dodatek - "ruska elita brani ruskou mensinu pri hromadnych PROTIUKRAJINSKYCH nasilnostech...

  Nevim jak Vy, ale ja zacinam litovat tech poslednich par cechu co zustali v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jeste dodatek - "ruska elita brani ruskou mensinu pri hromadnych PROTIUKRAJINSKYCH nasilnostech...

  Nevim jak Vy, ale ja zacinam litovat tech poslednich par cechu co zustali v Karlovych Varech. No, snad to ale EU otevre oci a zvrati vyvoj trendu (NE)financovani armad. Pristup "strasidla neexistuji a vyti vlku za horama je jen meluzina" je sice pohodlny, ale funguje jen do doby, nez to tem vlkum za horama zacne byt male a vyrazi hladovi az na vas dvorek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  19:01 08.03.2014

  Silnejsi, schopnejsi, chytrejsi a odolnejsi vzkveta, a ti ostatni ruznymi zpusoby vadnou. To je jedna z univerzalnich konstant platicich v trznim hospodarstvi stejne, jako na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Silnejsi, schopnejsi, chytrejsi a odolnejsi vzkveta, a ti ostatni ruznymi zpusoby vadnou. To je jedna z univerzalnich konstant platicich v trznim hospodarstvi stejne, jako na zahonku zahradky. "Vyhoda" jedincu a skupin v hospodarstvi nejde eliminovat ani prostrednictvim zakonu, nebo tvrde prosazovaneho komunismu, protoze "vyhodu" predstavuje uz vzdelani, znamosti, natura jednotlivce, nebo jeho spolecenske schopnosti. Proste proto, ze lidi nejsou kopirovani roboti, tohle nikdy platit nebude.
  Proto je mimochodem nenastavovany komunismus v oblasti MAJETKU vzdycky odsouzen k neuspechu a to i ve skupine lidi, kteri jej CHTEJI naprosto vsichni.

  Ale zpatky k Ukrajine. Vsimli jste si, ze tzv. "domobrana" (ktera jako by Ruskym specialnim silam a zbytku armady z oka vypadla) a ktera OBSADILA KUS STATU s vysvetlivkou, ze chce ZABRANIT bordelu v ulicich, a nasilnostem ktere probehly pri padu Janukovice, ted zvesela prihlizi (a vojenskou vyzbroji dodava vaznosti) ruskym bandam nasilniku, ktere vytahuji z domovu.kde TAKE ziji po desetileti manzelky a deti "nenavidenych ukrajincu"... A nedej boze, kdyz daji najevo ducha, nebo odvahu.... Kdyz ale ruska elita s kalasnikovy brani ruskou mensinu na Ukrajine pri hromadnych poulicnich nasilnostech, je to (asi) v poradku.

  Je pravda, ze pri puci ziskali vliv "Banderovci". A ze jejich ideje JSOU ponekud nacisticke. Na druhe strane je otazka, jestli MY s problemy okolo Romske mensiny zenouci do ideologicke naruce CESKYCH nacku stale vice "obycejnych" lidi kteri zastavali stredove nazory mame pravo nad timhle mavat vztycenym ukazovackem. Problemy s mensinami u nas a problemy s Rusy na ukrajine pred padem Janukovice se nedaji srovnavat. Poctem, organizovanosti, ekonomickou silou a zjevne i mnozstvim tezkych zbrani v na jednu domacnost, totiz z ceskych macetovych mensin delaji kotatka prostym porovnanim.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  08:37 08.03.2014

  to ikari: No na diskuzi o ekonomice fakt nemám kvalifikaci, takže jste ve výhodě.

  Co se týče Krymu, tak změna vlády prostě není důvod k jednostrannému odtržení. Kdyby tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to ikari: No na diskuzi o ekonomice fakt nemám kvalifikaci, takže jste ve výhodě.

  Co se týče Krymu, tak změna vlády prostě není důvod k jednostrannému odtržení. Kdyby tam proběhly nějaké rozhovory s ukrajinskou vládou, kdyby obě strany došly k tomu, že jednání nikam nevedou, tak by se dalo hovořit o tom, že odtržení je v pořádku. Ale k ničemu takovému nedošlo, takže dojde k tomu, že vyhraje ten silnější, jak říkáte.

  Jen ten příklad tržního hospodářství to tedy není. Silnější vyhrával dávno před jeho vznikem.
  Skrýt celý příspěvek

 • ikari
  15:37 07.03.2014

  to Takeda: myslim, ze vyrobce tramvaji si nerekne, ze uz nechce vyrabet tramvaje, protoze je na trhu s tramvajemi je malo prostoru a zacne si radsi vyrabet jaderne reaktory - psano ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Takeda: myslim, ze vyrobce tramvaji si nerekne, ze uz nechce vyrabet tramvaje, protoze je na trhu s tramvajemi je malo prostoru a zacne si radsi vyrabet jaderne reaktory - psano s nadsazkou, ale v tom je ta pointa te krize

  kdyz je krize, tak se utahuji opasky, na cemz doplaceji uplne vsichny, ale ty usetrene prostredky se nekde ztratit musi - a ty pozerou ruzni prostrednici a podobna individua - modelova situace: mas dva ostrovy uprostred oceanu a na kazdem je pramen pitne vody, ale jednoho dne nastane krize a pramen na jednom ostrove vyschne - a co ted? lide museji pit - majitele lodi tedy zacnou prevazet vodu z ostrova na ostrov a samozrejme si davaji velike marze a ze zbylych lidi na ostrove zacnou vysavat prostredky - proc? protoze muzou a protoze lide jsou natolik mirumilovni, ze lodniky nepropichnou vidlemi - podobne to funguje v trzni ekonomice - vse funguje krasne dokud nekdo nedostane nejakou vyhodu nad ostatnimi a tomu se rika "krize"

  jinak krize ma vzdy za nasledek ze se zvetsi "vzdalenost" mezi chudymi a bohatymi - pred soucasnou ekonomickou krizi to tusim bylo tak, ze 95% veskereho bohatstvi na svete vlastnilo 5% lidi, nebo tak nejak podobne - dneska je to 99% bohatstvi vlastni 1% lidi - ve skutecnosti nejbohatsi rodina na svete by mohla zaplatit nas statni dluh a jejich ucetni by si toho ani nevsiml - tohle je vysledek neustaleho vychylovani trzniho hospodarstvi z rovnovahy a vsechny krize tomu jen pomahaji - jiste nekteri bohati pri krizi o majetek prijdou (treba sedlak na onom ostrove), ale jini ho zase nabydou (majitele lodi)

  samozrejme trzni hospodarstvi je zatim ten nejlepsi system co mame, ale nemuze v nem vladnout anarchie - musi se udrzovat stabilni

  jinak je uplne fuk, co ja delam, ale vim celkem jasne ze nejsem v tom 1% xD

  a mimochodem muj posledni prispevek, nebyl o krymu prakticky vubec xD nedej boze abych ho srovnaval se vznikem USA - kdyby se krym proste rozhodl zvednout a odejit z ukrajiny, tak by to bylo v poradku - duvod zmeny vlady je podle me sam o sobe dostatecne padny - jestli se chce potom pripojit k rusku, dobra, beze vseho, ale prave ruska intervence je spatna - samozrejme se tezko posuzuje jak to vlastne je a ti, kteri to skutecne vedi, si to s vyhodou nechaji pro sebe - vsadim se, ze ani obyvatele krymu nevedi uplne presne, co se deje a jake ma kdo motivy - a proto ani nesoudim, ale ve vysledku nakonec vyhraje ten silnejsi (to znamena Rusko) a to je prave taky hezky priklad "trzniho hospodarstvi"
  Skrýt celý příspěvek

 • inveve
  11:58 07.03.2014

  pro J. Groh.:
  Znovu opakuji, že nechci hájit žádné ozbrojené vpády kamkoliv. Chci jen věci vidět v širších souvislostech. Krymští Tataři mají samozřejmě mít stejná práva jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro J. Groh.:
  Znovu opakuji, že nechci hájit žádné ozbrojené vpády kamkoliv. Chci jen věci vidět v širších souvislostech. Krymští Tataři mají samozřejmě mít stejná práva jako kdokoliv jiný. Že žili na Krymu už před řadou století - to přece nepopírám. Chci jen připomenout, že Rusové na Krymu taky žijí po řadu generací, že je to tudíž trochu něco jiného než třeba Turci v Německu nebo Vietnamci u nás - tohle bylo míněno tou možná trochu neobratnou formulací o přivandrovalcích (uznávám, že mohl být zvolen trochu méně pejorativní výraz). Teď je otázka, jestli má smysl zkoumat, kdo kde žije dýl a zda z toho pro něj vyplývají nějaká práva. To bychom se taky dostali k bílým Američanům versus indiáni, nebo bychom mohli zkoumat, zda my Češi máme právo žít tam, kde žijeme, když přece původ Slovanů, ke kterým patříme, je někde jinde.... Teď můžete namítnout, že si vlastně protiřečím, ale to byl přece můj záměr - upozornit, že věci nejsou tak jednoduché a jejich řešení tím složitější.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  11:31 07.03.2014

  to Ikari: Nejde ani tak o místo, protože máte pravdu, prodává se všude, ale o změnu poptávky. Např.: Evropa se bude (alespoň doufám) snažit o větší energetickou a surovinovou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Ikari: Nejde ani tak o místo, protože máte pravdu, prodává se všude, ale o změnu poptávky. Např.: Evropa se bude (alespoň doufám) snažit o větší energetickou a surovinovou samostatnost. Třeba bude stavět víc atomových elektráren a hele, příležitost pro český průmysl.

  Co se týče toho "oportunismu", tak si uvědomte, že exportní ekonomika (jako ta naše) je na tom založená. Prodáváme ostatním věci, oni za ně platí. Bereme peníze a práci místním, kteří nezasvětili život honbě za penězi, jak byste asi řekl. To je prostě tržní hospodářství. Mimochodem. kde pracujete, že se vám tento systém tak ekluje?

  Ruské 58% "menšině" neberu právo na sebeurčení. To je v pořádku. A která práva této menšiny byla porušena?

  Jazykový zákon zrušen. Stejný přístup k úřadům pro všechny.
  Široká autonomie. Dávno funguje.
  Vylepšením je už pouze federalizace nebo samostatnost.

  Ruská armáda (ať už má nebo nemá sundané odznáčky) obsadila Krym, ne příslušníci daného státu, jak tvrdíte! Tudíž jasné narušení suverenity.
  Okupanti si zařídili loutkovou vládu a teď budou pořádat jistě zcela regulérní referendum.

  A srovnávat tuhle frašku se vznikem USA, to je taky dobrý. Doporučuji prostudovat jakoukoli modernější učebnici dějepisu pro 8. ročník ZŠ.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  08:53 07.03.2014

  Pro inveve: 58% Rusů na Krymu - to nejsou žádní přivandrovalci - tak tuhle větu bych rozhodně neříkal před Tatary.

  Pro inveve: 58% Rusů na Krymu - to nejsou žádní přivandrovalci - tak tuhle větu bych rozhodně neříkal před Tatary.

 • Vrata
  08:44 07.03.2014

  to inveve: s vasi pripominkou ke Krymu celkem souhlasim. Problem ale je, aby se o neco podobneho Rusko nepokusilo v ostatnich castech Ukrajiny.
  Vcera jsem nekde na diskusnim foru ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to inveve: s vasi pripominkou ke Krymu celkem souhlasim. Problem ale je, aby se o neco podobneho Rusko nepokusilo v ostatnich castech Ukrajiny.
  Vcera jsem nekde na diskusnim foru zahledl tvrzeni, ze vetsina Ukrajincu jsou stejne Rusove. Takze, podle pruzkumu (snad scitani obyvatel) v roce 2001 zilo na Ukrajine 78% etnickych Ukrajincu a 17% etnickych Rusu, z toho na odtrzenem Krymu cca 3%. Ve dvou oblastech Ukrajiny s nejvetsim zastoupenim Rusu (tusim Luhanska a Donecka oblast) zije cca 39% etnickych Rusu, tady zadna vetsina. V dalsich dvou oblastech zije okolo 25% etnickych Rusu a v ostanich oblastech je to pod 20%. Celkem je na Ukrajine tusim asi 25 oblasti.
  Ke Krymu samotnemu bych jeste dodal, ze je skoda, ze tam nebude skutecne svobodne referendum. Tohle je pripravena fraska pod hlavnemi okupantu s dopredu jasnym vysledkem a snadno zpochybnitelna i kdyz vysledky skutecneho referenda by nejspis byly tesne tak jako tak..
  Skrýt celý příspěvek

 • inveve
  22:06 06.03.2014

  Nezapomínejme, že 58% Rusů na Krymu - to nejsou žádní přivandrovalci, ti tam žijí ve své původní vlasti. Že je Chruščov v r. 1954 administrativně přičlenil k Ukrajině, to byla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nezapomínejme, že 58% Rusů na Krymu - to nejsou žádní přivandrovalci, ti tam žijí ve své původní vlasti. Že je Chruščov v r. 1954 administrativně přičlenil k Ukrajině, to byla bohužel jejich smůla. A že teď Ukrajina zrušila jazykový zákon, který umožňoval menšinám (tady vlastně většině ) používat jejich rodný jazyk, to byla asi ta rozbuška, která způsobila současné problémy na Krymu. Tím nechci obhajovat jakékoliv ozbrojené vpády kamkoliv, jen chci připomenout, že ne vždy je všechno tak černobílé, jak se to na první pohled může jevit.
  Ve Finsku žije 5 % Švédů, a přesto je švédština ve Finsku druhým úředním jazykem. Proč by se Rusové na Krymu neměli bránit, když jsou omezováni ve svých právech? Nebo je opravdu potřeba vyčkat, až dojde ke krveprolití jako v Kosovu, a teprve pak uznáme, že něco není v pořádku? A když vidíme, kdo všechno se do bouřlivého dění na Ukrajině zapojuje, pak se mi nebezpečí krvavých nacionálně zabarvených střetů vůbec nejeví jako nereálné.
  Skrýt celý příspěvek

 • ikari
  20:58 06.03.2014

  to Takeda: a ktere jine trhy by se mely otevrit? kdyz uz nekdo neco vyrabi tak se neustale kouka okolo, kde vsude by to mohl prodat - tudiz uz dneska prodava vsude, kde je to jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Takeda: a ktere jine trhy by se mely otevrit? kdyz uz nekdo neco vyrabi tak se neustale kouka okolo, kde vsude by to mohl prodat - tudiz uz dneska prodava vsude, kde je to jen trochu mozne

  a jo krize je vzdy prilezitost - pro oportunisty, kteri se radi prizivi na necim nestesti - nikdy se ovsem nejedna o prilezitost pro "obecne blaho" - tim obecnym blahem myslim zajmy tech lidi, kteri nezasvetili svuj zivot honbe za penezi, ale vykonavaji nejake prinosne zamestnani

  a k tomu porusovani uzemi - myslim ze narusovani hranic druhym statem je nepripustne, ale naruseni uzemi prislusnikem toho statu, je uz v poradku - myslim si, ze bych mel mit pravo vyhlasit si na svem dvorecku nezavislost, se vsemi vyhodami co to ma a i se vsemy nevyhodami - ostatne spojene staty americke tak vznikly
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  20:27 06.03.2014

  Celá vaše debata o tom jestli sankce ublíží víc nám nebo rusům je podle mě zaměřena špatným směrem. Sankce bolí oba aktéry, komu to ublíží víc patrně uvidíme a ucítíme na vlastní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celá vaše debata o tom jestli sankce ublíží víc nám nebo rusům je podle mě zaměřena špatným směrem. Sankce bolí oba aktéry, komu to ublíží víc patrně uvidíme a ucítíme na vlastní kůži. Jako exportní ekonomiku nás to bude asi pálit hodně. ALE když se uzavře ruský trh, otevřou se jiné. Krize je vždycky hlavně příležitost. Nesázím ale ani na rozpad EU, ani na rozpad RF.

  Otázka stojí jinak: Můžeme si dovolit uznat, že je v pořádku, aby jeden stát porušil územní svrchovanost jiného? Nic víc, nic míň.
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  18:58 06.03.2014

  Politici z Bruselu sice můžou mluvit o sankcích, ale musí mít podporu států, které EU tvoří, Zavedení sankcí by mohlo vést i k rozpadu EU, která sotva zvládá řešit své finanční ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Politici z Bruselu sice můžou mluvit o sankcích, ale musí mít podporu států, které EU tvoří, Zavedení sankcí by mohlo vést i k rozpadu EU, která sotva zvládá řešit své finanční problémy se záchranou bankrotujících států. Státy, které s Ruskem hodně obchodují, nedej bože jsou závislé na Ruské ropě a plynu by jakékoli sankce jistě nepodpořily, pokub by byly ohroženy jejich národní zájmy. Pokud by se v EU zavedení sankcí prosadilo, věřím že by to byl koněc EU, státy, pro které by to bylo nevýhodné, by sankce EU nejspiš ignorovaly nebo by členství v EU zrušily.

  Bankrotující ukrajina je další hřebík do rakve EU, její zachranování ještě více zadluží a zatíží stávající státy EU.

  Jinak krym už požádal o přijetí do Ruské federace, bude přijat až po 16. březnu, kdy si to odsouhlasí v referendu. Ukrajinští vojáci jsou odedneška bráni jako okupanti, musí opustit úzení...
  Skrýt celý příspěvek

 • ikari
  18:31 06.03.2014

  to Belld: ne - ja si myslim ze by to bylo presne naopak - cisla jsou jedna vec, ale nezobrazuje se do nich mentalita - vem si jak se protestovalo v recku proti snizeni duchodu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Belld: ne - ja si myslim ze by to bylo presne naopak - cisla jsou jedna vec, ale nezobrazuje se do nich mentalita - vem si jak se protestovalo v recku proti snizeni duchodu a socialnich davek, i kdyz byly daleko vyzsi nez treba u nas - nebo jak se ve francii protestuje kvuli kazde ptakovine - a konkretne v parizi to taky je zajimave - vzpomenme na horici auta - a i dnes se tam ozbrojeni vojaci bezne prochazeji v ulicich - a odstrihnuti se od ruska by zcela urcite prineslo zvyseni nezamestnanosti a snizeni platu, kvuli mensimu mnozstvi zakazek, zvyseni cen ropy a tim padem zvyseni cen vseho (nemyslim si ze nejak razantne, ale i tak duchodci budou umirat hlady na ulicich) - nic z toho by asi nebylo fatalni, ale dohromady, je to neco jineho, protoze by se snizila zivotni uroven - neco takoveho se za hodne let nestalo - vedlo by to k nepokojum, celkove destabilizaci, rychlym sledum vymen vlad

  a co by se stalo v rusku? demonstrace by se rozehnaly, za pouziti brutalni sily, rebelove by se poslali do pracovnich taboru - nic moc zvlastniho, protoze utiskovani vladou byli vzdycky a ted tomu neni o moc jinak a i tak vetsina ruska putina miluje, protoze je to osobnost, dalsi stalin - kolik cechu tohle muze rict o nasi hlave statu? nebo premierovi? navic v ocich obycejnych rusu bychom my byli ti spatni, protoze to nase sankce to vsechno zpusobily

  uz sme videli co udelali hospodarske sankce v nemecku po prvni svetove valce - dalo to vzniknout narodu, ktery byl schopen prijmou tyrana, ktery je slibil vytahnout ze stoky, do ktere je uvrhli francouzi a britove

  tohle vsechno je jen muj nazor, ale myslim, ze na to abychom vedli valku na vyhladoveni toho druheho nejsme dostatecne jednotne uskupeni s jasnym a nespochybnitelnim vedenim - proto nasi politici nechaji putina zdvihat ten prostrednicek, protoze nasi politici, jsou az moc lehce odvolatelni, ze svych funkci - nerikam, ze to je spatne, ale v tomhle ohledu je proste rusko silnejsi nez my
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  17:06 06.03.2014

  Stale nejste schopni pochopit zakladni vec, jiste , pro CZ i EU by to nebylo dobre , ale pro rusko by to byla NAPROSTA katastrofa . O to se tu hraje a to je duvod proc putin nebude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stale nejste schopni pochopit zakladni vec, jiste , pro CZ i EU by to nebylo dobre , ale pro rusko by to byla NAPROSTA katastrofa . O to se tu hraje a to je duvod proc putin nebude nic hrotit , radeji podleze latku . Cesky a nemecky vyvoz do ruska je signifikantni , ale stale o rad mene dulezity nez rusky vyvoz do EU .
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  15:18 06.03.2014

  Pro ikari. Jen upřesnění, je to pro nás odbytiště hlavně přes německé firmy. Export ČR dosahoval v roce 3000 miliard Kč. Do Ruska putovalo od nás zboží za 150 miliard Kč. Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro ikari. Jen upřesnění, je to pro nás odbytiště hlavně přes německé firmy. Export ČR dosahoval v roce 3000 miliard Kč. Do Ruska putovalo od nás zboží za 150 miliard Kč. Ale obrovské množství výrobku, které posíláme do Německa, putuje dál do Ruska. Takže ano, byl by to problém. Nejprve pro Německé firmy a pak pro nás.
  Skrýt celý příspěvek

 • ikari
  15:11 06.03.2014

  jenze ono se to musi brat i z druhe strany - nase ekonomika je na rusku zavisla i jinak, nez pres ropu a zbytek ruskych surovin - je to taky znacne rozsahle odbytiste pro nas ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jenze ono se to musi brat i z druhe strany - nase ekonomika je na rusku zavisla i jinak, nez pres ropu a zbytek ruskych surovin - je to taky znacne rozsahle odbytiste pro nas export - kdyby se rusko odstrihlo od evropy, tak to polozi nase ceske strojirernstvi a to bude pro nasi ekonomiku poradny sok - a my nemame penize nazbyt - uz ted ma evropa ekonomicke problemy - viz recko, spanelsko .... zatim se to nejak zvlada na prumyslu zemi jako nemecko a francie, ale i pro ty bude uzavreni ruska velikou ztratou a myslim, ze dneska, kdy nikdo nevi ce se vlastne s penezmi bude dit, by tohle mohl byt posledni hrebicek do rakve
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  15:05 06.03.2014

  Opravdu by me zajímalo, jak by asi ČR a další státy nahradily chybějící dodávky ropy a plynu z Ruska, ODKUD bychom to dováželi a jak???

  Sle mého názoru jsou sankce ze skrany EU ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opravdu by me zajímalo, jak by asi ČR a další státy nahradily chybějící dodávky ropy a plynu z Ruska, ODKUD bychom to dováželi a jak???

  Sle mého názoru jsou sankce ze skrany EU naprostý nesmysl, nikdy k nim nedojde.

  I když na zdraví populace by to mělo jistě pozitivní dopad, lidi by chodili pěšky, jezdili na kole, horší v zimě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  14:29 06.03.2014

  Jen dodam ze v oblasti HDP je rusko zavisle na vyvozu surovin jen z cca 28% , v oblasti zisku do rozpoctu je to ale cca 51%. Cili 51% ruskeho rozpoctu je financovano z vyvozu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen dodam ze v oblasti HDP je rusko zavisle na vyvozu surovin jen z cca 28% , v oblasti zisku do rozpoctu je to ale cca 51%. Cili 51% ruskeho rozpoctu je financovano z vyvozu surovin a tato castka je z 85% poskytovana evropskymi zememi. Pokud tedy zapocitame i ukrajinu . Vypadek prijmu z evropy by tedy znamenal okamzity krach a nepokoje , naproti tomu pokryti dovozu do evropy z ruska je cca na 30% . A jde " teoreticky" nahradit . A to nemluvim o tom , ze rusko samotnou akci na krymu dava evropskym statum obrovsky duvod k budouci diverzifikaci zdroju , coz je do budoucna jeste vetsi problem pro rusko . Putin se bud naprosto zblaznil , nebo ma nejaky slozity plan , ktery zatim nechapeme .
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  14:18 06.03.2014

  David : Ja s tim bezezbytku souhlasim , taky bych teoreticky nemel problem s tim , ze by rusko padlo kvuli nejakemu energetickemu objevu na hubu kvuli svemu zamereni na export ...
  Zobrazit celý příspěvek

  David : Ja s tim bezezbytku souhlasim , taky bych teoreticky nemel problem s tim , ze by rusko padlo kvuli nejakemu energetickemu objevu na hubu kvuli svemu zamereni na export surovin , o to vice me desi , co by to znamenalo realne . Sance , ze v takovem pripade zamiri ruska vojska do okolnich zemi je nezanedbatelna . To nic nemeni na tom , ze dnesni rusko krome exportu surovin(50%) , kosmickemu programu (5%) , vojenskemu vyvozu(10%) a technologii JE(5%) nic nenabizi . Coz je na 140M lidi trosku malo .
  Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  14:12 06.03.2014

  Tak čisto modelová situáciacia...no to nie je ani modelová skor vysoko pravdepodobna je konkretne táto,skor ako by padla ruska ekonomika padne tá americká takže zamýšlať by sme sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak čisto modelová situáciacia...no to nie je ani modelová skor vysoko pravdepodobna je konkretne táto,skor ako by padla ruska ekonomika padne tá americká takže zamýšlať by sme sa mali nat tým čo všetko robí amík vo svete aby ešte dokázal fungovať z meisca na mesiaca a v tomto mu bohužial nedokáže nikto konkurovať,trvať to už dlho nebude...chvala bohu.
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  13:58 06.03.2014

  Tak ekonomická srovnání většinou bývají nesmyslná. Ale je nutno uznat, že Putinovi se podařilo ekonomiku stabilizovat. A nebylo to jen díky vysokým cenám surovin. HDP je na nich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak ekonomická srovnání většinou bývají nesmyslná. Ale je nutno uznat, že Putinovi se podařilo ekonomiku stabilizovat. A nebylo to jen díky vysokým cenám surovin. HDP je na nich stále hodně závislý, ale už méně než v devadesátých letech.
  Důležité ovšem je to, že Rusko v posledních letech vojensky výrazně posílilo. Asi nemá smysl, abych se rozepisoval o všech modernizačních programech. Ale ten pokrok je zjevný.
  A zkusme si představit modelovou situaci, kdy by došlo (jedno z jakého důvodu) k tak fatálnímu poklesu cen surovin a propadu HDP, jak popisuje Beld. Jak by se zachovalo Rusko se svojí obrovskou armádou? já osobně se domnívám, že by docela jednoduše zamířilo na Západ.
  Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  13:52 06.03.2014

  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-s...
  A to nie je jediný ćo to vidí takto triezvo.Rusko expanduje po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-s...
  A to nie je jediný ćo to vidí takto triezvo.Rusko expanduje po všetkých smeroch a hovoriť o nejakych hlinených nohách je scestné.a ani iych spojenci sa nedá povedsať že by nemali váhu euserver.parlamentnilisty.cz/Articles/1519-cina-vazne-pohrozila-amerihttp://www.ac24.cz/zpravy-ze-s...
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  13:18 06.03.2014

  Je to divne ,ale vetsina lidi tady stale nechape ekonomicke porovnani EU a ruska . Pokud by se v extremnim pripade EU blokla a rekla si , ze prestane odebirat suroviny z ruska , ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to divne ,ale vetsina lidi tady stale nechape ekonomicke porovnani EU a ruska . Pokud by se v extremnim pripade EU blokla a rekla si , ze prestane odebirat suroviny z ruska , tak by to byl samozrejmne problem , ceny ( hlavne plynu a ropy ) by kratkodobe narostly o 20-30% , na druhou stranu to proste neni nic co by EU nebyla schopna bez vetsich skod pokryt . Na druhou stranu by rusko , prakticky nemozne prodat vetsinu plynu jinam pripadne za podobne ceny , prislo o 30-40% sveho rozpoctu .... To je castka , ktera by znamenala prakticky okamzity krach a rozvrat ruske ekonomiky . Predstavte si ze cesko z roku na rok zmensi rozpocet o 35% . Rusko melo v roce 2011 ekonomickou vykonost prumyslu ( bez zpracovani surovin ) na urovni spanelska . To neni obr na hlinenych nohou , ale na slehackovych . Nechapu ze velka cast lidi stale ignoruje realitu . Rusko neni zadna supervelmoc a nejspise uz nikdy nebude . Kdyby z nejakeho duvody vyrazne klesla cena surovin , tak je z ruska behem par let zeme tretiho sveta . A posilame tam humanitarni pomoc .
  Skrýt celý příspěvek

 • ikari
  11:18 06.03.2014

  to co ted reknu je jen muj osobni nazor, nesnazim se vestit budoucnost xD

  jak jste tu mluvili o te celosvetove ekonomicke krizi, kterou by tvrde sankce na rusko zpusobily, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to co ted reknu je jen muj osobni nazor, nesnazim se vestit budoucnost xD

  jak jste tu mluvili o te celosvetove ekonomicke krizi, kterou by tvrde sankce na rusko zpusobily, tak myslim, ze zeme jako rusko to prestoji podstatne lepe nez my, protoze my jsme zhyckani - rusove po staleti utlaku svoji vladou zhyckani nejsou (nebo nejsou tolik) - rusove evidentne prahnou po silnem "vudci", proto mel stalin a ted putin uspech - oni chteji byt vedeni a kdyz dojde k totalni krizi, ktera zacne hladomor, tak se upnou ke svemu vedeni, jednoduse proto, ze je to jednodusi - a tech nekolik vzpurnych jedincu se strci nekam za ural a bude pokoj - na druhou stranu co my si pocneme, kdyz umre import a export a najednou zjistime, ze ze slunecnich elektraren a repky olejky se nenajime?

  myslim, ze putin klidne muze vystrkovat ruzky a nemusi pri tom vubec pouzivat taktu, ktery musime mit my abychom ospravedlnili sve iraky a podobne veci, protoze vi, ze mi se budeme sice na verejnosti cukat, ale nic neudelame, protoze jakakoliv "odplata" by nam ublizila vice nez rusku a putinove pozici

  a valka mezi NATO a ruskem se konat nebude, protoze NATO je silnejsi, ale americane nebyli schopni vest ani valku ve vietnamu, na toz abychom bojovali s odhodlanim celeho ruska
  Skrýt celý příspěvek

 • Jorlas
  08:13 06.03.2014

  Jecchus - naprostý souhlas.
  Jsem zvědav, jestli se západ zmůže na nějakou reakci. Nemyslím vojenské napadení to je nesmysl. Třeba vojenské cvičení na hranicích Polska a pobaltí za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jecchus - naprostý souhlas.
  Jsem zvědav, jestli se západ zmůže na nějakou reakci. Nemyslím vojenské napadení to je nesmysl. Třeba vojenské cvičení na hranicích Polska a pobaltí za účasti 200 tis vojáků a ekonomické sankce (zrušení dodávek lodí do Ruska, vyhození Ruska z tendru na Temelín, víza do EU, vyřazení z G8, atd.) Dělat se dá spousta věcí a určitě za ně přijde odveta (plyn), ale nic nedělání považuji za nejhorší. To si už Evropa taky vyzkoušela na Hitlerovi a všichni ví jak to dopadlo. Jen se bojím, že na to západní Evropa nemá koule!1
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  07:04 06.03.2014

  A kolik JINYCH "akteru" muze tu krizi ukoncit??? Ukrajinci bez atomovek, nebo giganticke pomoci tezko. Eu? Vzdyt ta se neshodne ani na tvaru bananu, a jako "mocnost" ma vyzvedne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A kolik JINYCH "akteru" muze tu krizi ukoncit??? Ukrajinci bez atomovek, nebo giganticke pomoci tezko. Eu? Vzdyt ta se neshodne ani na tvaru bananu, a jako "mocnost" ma vyzvedne sluzby k smichu a vlastni armadu ani nema. Armady clenu jsou poslednich 25 let systematicky ozebracovany a kvuli ekonomice se to jentak rychle nezmeni. USA? Nema sanci to ukoncit, bez riskovani treti svetove, protoze agresor na diplomacii i ekonomicke sankce s prominutim sere (nemuzou ho zasahnout tolik, aby to zisk Krymu vyvazilo - je to bohata oblast a Rusko uz nebude muset platit Ukrajine najem za zakladnu).

  Kdo JINY tam vlastne MUZE deeskalovat napeti nez rusi?

  Jen ten, kdo ma v miste nejvetsi pocet tezkych zbrani a jejich operatoru, o pechote nemluve, muze urcovat, jestli se z tech kveru bude strilet, a nebo je odveli domu a necha "krizi na Ukrajine", at si ji vyresi ukrajinci mezi sebou bez mrtvych. Jednoduche...?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  01:42 06.03.2014

  Myslím, že plno lidí, nejen v této diskuzi, míchá páté přes deváté a dělá z jakékoli záležitosti totální guláš údajných souvislostí (včetně souvislostí historických).

  Podle mého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že plno lidí, nejen v této diskuzi, míchá páté přes deváté a dělá z jakékoli záležitosti totální guláš údajných souvislostí (včetně souvislostí historických).

  Podle mého je však ve vztahu k situaci na Krymu úplně jedno kdo snajpoval na Majdanu, jestli je aktuální ukrajinská vláda legální nebo legitimní apod. Bez ohledu na to, co se děje nebo dělo na Ukrajině, totiž Rusko bez jakéhokoli ospravedlnitelného důvodu vojensky obsadilo část sousedního státu, jehož územní integritu a hranice (mimo jiné) samo uznalo v rámci mezinárodních dohod uzavřených v souvislosti s ukrajinským vzdáním se jaderných zbraní. Že se jedná o vojáky Moskvy na tomto webu snad asi netřeba nikoho přesvědčovat (a je úplně jedno pod jakou konkrétní složku patří) a Putinovi nynější tanečky kolem této záležitosti by byly k smíchu, kdyby nešlo o tak závažnou věc (mimochodem oficiální postoj Ruska k této se vyvíjel takto: nejsou to naši - jsou to naši - nejsou to naši...).

  Ruské vojenské operaci nepředcházelo nic, co by jí mohlo nějak ospravedlňovat - nedocházelo k žádným útokům na Ukrajince ruského původu nebo Rusy na Ukrajině, Rusko samotné také nebylo ničím ohroženo. I kdyby snad nějaký takový problém existoval, tak ze strany Ruska zde nebyl ani náznak snahy řešit to nevojensky. V jakékoli civilizované zemi je vojenské řešení až to nejposlednější, ale tady přišlo jako první. Z mého pohledu je nynější Rusko agresívní imperialistickou nebezpečnou nedůvěryhodnou, nepředvídatelnou a hlavně paranoidní zemí, která se neštítí ničeho a dokáže brát zřetel jen na klacek v sousedově ruce.

  Dokázal bych nějak chápat ruskou invazi na Krym za situace, kdyby tam bylo nějak výrazně ohrožováno "ruské" obyvatelstvo (zejména ukrajinští Rusové, jako občané RF, méně pak ruští Ukrajinci, jako občané UKR), kdyby docházelo k jejich napadání, masovému ničení majetku těchto lidí, vyhánění těchto obyvatel do Ruska, pogromům apod. Ale toto se tam prostě nedělo, byl tam vcelku klid, samozřejmě "proruský" a "protimajdanovský" klid, ale stále klid. Pokud za této situace Rusko přikročí k vojenskému obsazení, tak z toho jde strach a je to u takto velkého a geopoliticky i vojensky významného státu v nynější době (dejme tomu od 1991+) bezprecedentní.

  Krym je pro Ukrajinu v současné chvíli ztracen a bude v nějaké formě přičleněn k Rusku (plebiscit s připojením, loutkový stát apod., na konkrétním technickém řešení připojení nesejde), i kdyby už Putin vnitřně seznal, že přestřelil, tak teď prostě nemůže couvnout. Dál na východní Ukrajinu už Putin s ohledem na enormní odpor světového společenství nepůjde, i kdyby to měl původně v plánu (jestli měl nebo neměl nevíme). Jsem zvědav na reakce světa, zejména pak států EU - doufám, že to bude mít za následek totální přehodnocení přístupu k ozbrojeným složkám z hlediska jejich budování a financování, jež je nyní neuvěřitelný a sebevražedný. Je zřejmé, že současné Rusko uznává primárně sílu a měli bychom se podle toho zařídit...
  Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  01:18 06.03.2014

  Zdravím.Chodím sem často a vždy rád,armádna techninka a všetko okolo nej ma zaujímalo.Dozvedel som sa tu kopec nového ale...jednostranný názor a postoj autora tohto článku mi sem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím.Chodím sem často a vždy rád,armádna techninka a všetko okolo nej ma zaujímalo.Dozvedel som sa tu kopec nového ale...jednostranný názor a postoj autora tohto článku mi sem nejako nepasuje.Nie preto že sa nestotožnuje s mojím pohľadom na vec ale koho to zaujíma že v jeho očiach je Rusko ten jediny aktér na ktorom to teraz stojí,to snáď nemyslíte vážne:)
  Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  22:34 05.03.2014

  tak se zase povedl ( asi ruským tajným službám ) krásný odposlech kdy odposlechly živý rozhovao estonského ministra a ještě kohosi ( ted nevým koho ale na novinkáh je jméno ) jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak se zase povedl ( asi ruským tajným službám ) krásný odposlech kdy odposlechly živý rozhovao estonského ministra a ještě kohosi ( ted nevým koho ale na novinkáh je jméno ) jak se bavý že jsou důkazy že mrtvý policajti a opziční demonstranti byli zastřeleni stejnou zbraní !!!! a že je vážné podezření že to stříleli radikálové z prvého sektoru !!!!!! docela mazec . takže to plně bude ospravedlňovat Putinovu misi

  na CNN a BBC jsou toho plný zprávy estonské ministerstvo ZV potvrdilo autentičnost odposlechu

  dálena novinkách bylů rozhovar s fans slávie kteří jeli do sídla Prvého sektoru na Majdan podporovat revoluci a vypověděli že ihned byli vybaveni zbraněmi !!!!

  tak ted jsem zvedavej na ty vaše názory jak jsou Rusové zlí a fašisti z majdanu hodní

  dále co se týče odposlechů to byl husarský kousek a totálně ted znemožnili celou revoluci na Ukrajině protože ten rozhovar jede ve všech ruských a pro ruských stanicích i s prohlášením že byl pravdivej :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  22:13 05.03.2014

  to inveve: Stalin zpusobil smrt desitek milionu lidi, mimo jine okolo 7 mil Ukrajincu (hladomor). Rusove podle pruzkumu verejneho mineni povazuji Stalina za jednu ze 4 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to inveve: Stalin zpusobil smrt desitek milionu lidi, mimo jine okolo 7 mil Ukrajincu (hladomor). Rusove podle pruzkumu verejneho mineni povazuji Stalina za jednu ze 4 nejvyznamnejsich (ve smyslu nejprinosnejsich) osob sve historie. Jestlize se Rusko hlasi k odkazu tohoto masoveho vraha, meli bychom zavest vuci nim jeste daleko tvrdsi kroky nez oni proti Ukrajincum, ze?
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  22:04 05.03.2014

  K diskusi o HDP Ruska a dalsich zemi - hodnoty uvedeny v parite kupni sily (PPP) v $.

  Zeme: HDP/poradi

  Wikipedia.cz (udaje za 2011):
  US: $48100/8, EU: $32600/26, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K diskusi o HDP Ruska a dalsich zemi - hodnoty uvedeny v parite kupni sily (PPP) v $.

  Zeme: HDP/poradi

  Wikipedia.cz (udaje za 2011):
  US: $48100/8, EU: $32600/26, CZ: $26200/36, Ru: $21200/46, Ukr: $7200/96.

  Wikipedia.en (udaje za 2012]:
  US: 51700/6, EU: 31500/27, CZ: 27000/36, Ru: 17500/58, Ukr: 7300/106.

  CIA World Factbook (udaje za 2013):
  US: 52800/13, EU: 34500/41, CZ: 27200/56, Ru: 18100/77, Ukr: 7400/139.
  Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  22:04 05.03.2014

  Málokterý národ dokázal sousedům a hlavně sobě ! Tak ublížit jako Rusové. Lenin, Stalin, Brežněv, hladomory, koncentráky pro vlastní lidi. Je třeba být trvale ve střehu. Pes, který ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Málokterý národ dokázal sousedům a hlavně sobě ! Tak ublížit jako Rusové. Lenin, Stalin, Brežněv, hladomory, koncentráky pro vlastní lidi. Je třeba být trvale ve střehu. Pes, který štěká nekouše. Putin neštěká ! Ten jen lže jako když tisknel.Rus mluví pravdu jen na mučidle. Mnohokrát jsme se měli možnost o tom přesvědčit. Škoda, že jsme nepoučitelní.Ano,pane Putine,máte ve všem pravdu,i nás v srpnu roku 1968 obsadila nase vlastní domobrana v tancích, smontovanych doma na kolene!!!
  Skrýt celý příspěvek

 • inveve
  21:56 05.03.2014

  http://www.novinky.cz/domaci/3...
  Dovoluji si připomenout, že Stěpan Bandera byl 2x odsouzen k trestu smrti - za atentát na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://www.novinky.cz/domaci/3...
  Dovoluji si připomenout, že Stěpan Bandera byl 2x odsouzen k trestu smrti - za atentát na polského ministra vnitra v r. 1934 a za masakr 4000 židů ve Lvově v r. 1941. Proti udělení titulu Hrdina Ukrajiny Banderovi v r. 2010 protestovalo Polsko, Slovensko, Evropský parlament a další. Jestliže se ukrajinští vzbouřenci hlásí k odkazu Stěpana Bandery, pak se nelze divit, že Rusko sahá k tvrdým krokům vůči Ukrajině.
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  21:51 05.03.2014

  Výpoved 2 Českých radikálů, jak bojovali na mejdanu v Kyjevě.

  http://www.novinky.cz/domaci/3...


  Také jsem dostal odkaz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Výpoved 2 Českých radikálů, jak bojovali na mejdanu v Kyjevě.

  http://www.novinky.cz/domaci/3...


  Také jsem dostal odkaz na zprávu z Izraelského serveru haaretz, že ma mejdanu bojovalo i 40 Izraelských extrémistů.
  http://www.haaretz.com/news/wo...

  Kdo ví, kolik dalších bojovníků z cizích států bojovalo po boku radikáků v Kyjevě...

  Pěkný večer.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  21:41 05.03.2014

  Putin, Lavrov i Šojgu neustále tvrdí, že ti vojáci na Krymu nejsou jejich a že nevědí, odkud vzali tu nejmodernější ruskou výzbroj. V dnešní době přeci dokážou satelity rozpoznat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Putin, Lavrov i Šojgu neustále tvrdí, že ti vojáci na Krymu nejsou jejich a že nevědí, odkud vzali tu nejmodernější ruskou výzbroj. V dnešní době přeci dokážou satelity rozpoznat i golfový míček na trávníku. Musí tedy existovat záběry které by ukázaly, odkud tam ti vojáci přišli. Pročpak je NATO nezveřejní ?
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  21:36 05.03.2014

  To Nemo: Estonský ministr zahraničí potvrdil, že o tom v telefonu mluvil, ale nepotvrdil pravdivost této informace. Člověk musí být opatrný na interpretaci prezentovaných zpráv.

  To Nemo: Estonský ministr zahraničí potvrdil, že o tom v telefonu mluvil, ale nepotvrdil pravdivost této informace. Člověk musí být opatrný na interpretaci prezentovaných zpráv.

 • Petr M
  19:15 05.03.2014

  Nemo: Ovšem naše demokratická média tuto zprávu nějak přehlížejí, kdyby to bylo naopak, je to hlavní zpráva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemo: Ovšem naše demokratická média tuto zprávu nějak přehlížejí, kdyby to bylo naopak, je to hlavní zpráva dne:)

  http://www.novinky.cz/zahranic...

  Dle mého názoru již byla nejvhodnější doba, opozice musela situaci vyhrotit. Dokud ješte probíha olympiáda(symbol míru), Rusko jako pořadatelská země mělo svázané ruce... banderovci, radikálové, extrémisté ze strany svoboda dělali na náměstí bordel 3 měsíce, ničeho moc nedosáhli, vláda je nechávala vklidu, bezpečnostní složky se jen bránily, bylo dost raněných, pár mrtvých, u kterých nebylo jisté, jak zemřeli. Opozice najala snajpry, postříleli pár desítek demostrantů, policajtů. Svedli to na Janokovyče, že rozpoutal krvavý masakr...
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  18:09 05.03.2014

  Budapešťské memorandum pro info
  http://en.wikisource.org/wiki/...
  Dneska to vypadá jako cár papíru, že ?

  Budapešťské memorandum pro info
  http://en.wikisource.org/wiki/...
  Dneska to vypadá jako cár papíru, že ?

 • fenri
  17:47 05.03.2014

  Dovolil bych si podotknout k ůvodní disputaci pánů Vojty a Grohmana, že souhlasím vcelku s oběma pány (a chtěl bych poděkovat za AN) a připojil bych se k přání kvalitního článku o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dovolil bych si podotknout k ůvodní disputaci pánů Vojty a Grohmana, že souhlasím vcelku s oběma pány (a chtěl bych poděkovat za AN) a připojil bych se k přání kvalitního článku o čistě vojensko-technických aspektech operace Krym.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  17:47 05.03.2014

  a je tu další novinka, snad nejvýznamější za poslední dny - Estonsko potvrdilo pravost rozhovoru o Majdanem najatých odstřelovačích.

  a je tu další novinka, snad nejvýznamější za poslední dny - Estonsko potvrdilo pravost rozhovoru o Majdanem najatých odstřelovačích.

 • Kubo
  16:26 05.03.2014

  Čo sa týka otázky autora.
  Štát je hlavným aktérom. A je tu jednoduchý dôvod prečo štát hají záujmy svoji finančných/záujmových skupín, ekonomiky a v poslednej rade aj občanov. Od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čo sa týka otázky autora.
  Štát je hlavným aktérom. A je tu jednoduchý dôvod prečo štát hají záujmy svoji finančných/záujmových skupín, ekonomiky a v poslednej rade aj občanov. Od druhej svetovej vojny však úlohu štátov na globálnej úrovni často preberajú únie a spoločenstvá. Štáty preto figurujú najme na lokálnej úrovni. Číne je napríklad zbytočné udržiavať kontakty samostatne so Slovenskom keď može spolupracovať na európskej úrovni. Alebo ukrajina nemusí žiadať o pomoc Poľska ale zažiada o pomoc NATO. V konečnom dôsledku však lepšie postavenie v týchto spoločenstvách vyjednáva štát.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubo
  16:15 05.03.2014

  Ale nie Rusko nemusí prestať dodávať plyn, ropu ani čokoľvek iné avšak v prípade že by sme na Rusko uvalili sankcie tak zdražie automaticky úplne všetko a najmä plyn a ropa. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale nie Rusko nemusí prestať dodávať plyn, ropu ani čokoľvek iné avšak v prípade že by sme na Rusko uvalili sankcie tak zdražie automaticky úplne všetko a najmä plyn a ropa. Sankcie sú poplatky za nejakú chybu čiže sa pripočítaju k cene. Gazprom nedá zľavu Slovensku vo forme kupujte za auktuálnu cenu sankcie zaplatíme z vlastného. Tiež nepočítam s tým že únia zavedie sankcie na chemycké záchody a plyn a ropu nechá napokoji. Z tohto boja proste nevíde výťaz ani jeden. Budú len porazený. V pripade že sa nič neudeje tak len ukrajina. Na pochopenie toho čo sú sankcie netreba mať ani špeciálne vzdelanie. Je to ako v banke, nezaplatíte splátku včas banka vám dá za každých 24 hodín sankčný úrok. Dáte Rusku sankcie za každý meter kubický či barel či tonu čohokoľvek nakoniec zaplatíme my pretože sú to strategické suroviny a ak ich nekúpime od Ruska niekto nám ich predá ale za drahšie lebo Rusko vypadlo z konkurencie.
  Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  16:09 05.03.2014

  pan Rajkovic: dle mého názoru stát nyní hlavním aktérem není..jsou to jednotlivci a zájmové skupiny..bohužel...pro příklad nemusíme chodit daleko..viz Ukrajina...západní země ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pan Rajkovic: dle mého názoru stát nyní hlavním aktérem není..jsou to jednotlivci a zájmové skupiny..bohužel...pro příklad nemusíme chodit daleko..viz Ukrajina...západní země jednali především s nedávnou opozicí - tedy ne představitelé státu, nyní Rusko jedná s Krymem a jeho představiteli, ale ne již s představiteli státu Ukrajina..není to samozřejmě bezvýhradné, ale co se týče náklonosti, tak jistě..další příklady jsou po světě za posledních x let stále - vždy se jedná (ať už z levé nebo pravé strany) s tím, s kým mi to vyhovuje více a z koho můžu mít nějaký prospěch....na jednu stranu to chápu, lidé jsou prospěcháři, na druhou stranu, pokud bychom chtěli alespoň částečně předcházet takovýmto nešvarům, měli by se všichni snažit především o jednání s těmi, s kým se jednat má a právě podporovat stát jako hlavního aktéra dění jak vnitropolitického tak zahraničního ...jinak nikdy nebudeme moct měřit stejným metrem...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  15:39 05.03.2014

  to liberar shark: mluvil o tom ukrajinský velvyslanec v Bělorusku a až Jaceňuk se to snažil trošku zmírnit, ale fakticky rebelské vládě jde o přičlenění k NATO.
  A "přičlenění" je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to liberar shark: mluvil o tom ukrajinský velvyslanec v Bělorusku a až Jaceňuk se to snažil trošku zmírnit, ale fakticky rebelské vládě jde o přičlenění k NATO.
  A "přičlenění" je správný termín - my jsme také byli přičleněni bez řádného referenda které pro takovou významnou věc bylo žádoucí. Prostě se Havlovci nedemokraticky dohodli a lidí se nikdo na nic neptal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:17 05.03.2014

  Kubo: Ale Kubo, ty jsi zase skočil Putinovi na špek a polekal ses, přesně jak on by potřeboval. Pokud by Putin přestal dodávat plyn nebo ropu není to výhodné ani pro něj, komu by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kubo: Ale Kubo, ty jsi zase skočil Putinovi na špek a polekal ses, přesně jak on by potřeboval. Pokud by Putin přestal dodávat plyn nebo ropu není to výhodné ani pro něj, komu by to asi prodával ? Že by Čína najednou nahradila výpadek prodeje pro celou Evropu ? To asi těžko.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  14:59 05.03.2014

  To Ondrej Rajkovic
  Na vaši otázku bych odpověděl takto: Státy stále zůstávají hlavním aktérem mezistátních vztahů. Stát je (v mém chápání) entita, definovaná zejména určitým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Ondrej Rajkovic
  Na vaši otázku bych odpověděl takto: Státy stále zůstávají hlavním aktérem mezistátních vztahů. Stát je (v mém chápání) entita, definovaná zejména určitým specifickým právním uspořádáním společenských vztahů, které platí na definovaném teritoriu.
  Vaše otázka (možná) směšuje dvě věci - mezinárodní vztahy a bezpečnostní prostředí. Terorismus je jen (staro)novým prvkem bezpečnostního prostředí, ale principy mezistátních vztahů zůstávají dle mého názoru stále stejné. I když nějaký stát používá teroristické metody (jako třeba vyslání neoznačených vojáků na teritorium sousedního státu) je to stále jen nástroj - prostředek, nikoliv nový princip mezinárodních vztahů. Ale svět nejsou jen státy, ale také jednotlivci nebo skupiny. Za ty ovšem nesou podle mezinárodního práva odpovědnost ty státy, z jejichž teritoria působí. To byl třeba důvod, proč činy Al-kajdy odnesl Afghánistán invazí. Takže Ano.

  To Kubo
  Raději dám za chleba 200 CZK, než aby mi vládl Putin.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ondrej Rajkovic
  14:26 05.03.2014

  Velmi me tesi takovy zajem o diskutovani u tohoto clanku, kazdopadne bych rad soustredil pozornost vas vsech na jednu z poslednich vet v tomto clanku.

  "Poslední dekádu totiž ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Velmi me tesi takovy zajem o diskutovani u tohoto clanku, kazdopadne bych rad soustredil pozornost vas vsech na jednu z poslednich vet v tomto clanku.

  "Poslední dekádu totiž rezonovala v kruzích vojenských představitelů, politiků i diplomatů zejména hrozba teroristických útoků a zapomělo se na zkušenosti z první poloviny 20. století. Nyní, po změně vládní administrativy na Ukrajině a se začátkem angažovanosti Ruska, se ukazuje, že stát je stále hlavním aktérem mezinárodních vztahů."

  Je tomu opravdu tak? Je stat stale dominantnim akterem v mezinarodnich vztazich? Ano/ne/proc?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  14:22 05.03.2014

  Pro stetula: To jsou údaje srovnaní podle Parity kupní síly. Míchate dva odlišné údaje. Už minimálně, že se hodnota PPP udáva v mezinárodním dolaru a ne v dolaru, jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro stetula: To jsou údaje srovnaní podle Parity kupní síly. Míchate dva odlišné údaje. Už minimálně, že se hodnota PPP udáva v mezinárodním dolaru a ne v dolaru, jak píšete.
  Pokud chcete tedy použít údaje Světové banky, a ne MMF: Tak HDP podle PPP měla v roce 2012 EU 33 500 Int$ a Rusko 23 500 Int$.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubo
  13:35 05.03.2014

  Pre ludí ktorý nie sú v ekonómií doma: Ak niekto podnikne kroky pripravte sa na to že aj chlieb bude stáť 100CZK. Cena pohonných hmôt vďaka ktorým je chlieb dovezený a cena plynu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pre ludí ktorý nie sú v ekonómií doma: Ak niekto podnikne kroky pripravte sa na to že aj chlieb bude stáť 100CZK. Cena pohonných hmôt vďaka ktorým je chlieb dovezený a cena plynu ,ktorý napríklad na Slovensku vyrába elektrinu namiesto jedného z blokov jadrovej elektrárne, prudko vzrastie. Ako odpovedala Mária-Antoaneta svojím poddaným keď sa sťaťovali že nemajú na chleba:" Tak jedzte koláče" . Chcete zásah tak za to neste konsekvencie...
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  13:35 05.03.2014

  to Nemo
  Z čeho usuzujete, že USA vážně přemýšlejí o "přičlenění" Ukrajiny do NATO ? Máte pro to nějaké průkazné argumenty ? Mimochodem, do NATO se "nepřičleňuje" ale příjmá na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Nemo
  Z čeho usuzujete, že USA vážně přemýšlejí o "přičlenění" Ukrajiny do NATO ? Máte pro to nějaké průkazné argumenty ? Mimochodem, do NATO se "nepřičleňuje" ale příjmá na základě žádosti kandidáta a souhlasu všech členů.
  A z čeho usuzujete, že Ukrajina by se jako člen NATO stala "nepřátelským státem" ? Je ČR jako člen NATO pro Rusko nepřátelským státem ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  13:30 05.03.2014

  Stagnace či zklidnění nebude dokud v USA nepřestanou vážně přemýšlet přičlenit UKR do NATO. Kerry nebude vozit peníze rebelům jen tak, vždy je něco za něco. Jenže pro Rusko je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stagnace či zklidnění nebude dokud v USA nepřestanou vážně přemýšlet přičlenit UKR do NATO. Kerry nebude vozit peníze rebelům jen tak, vždy je něco za něco. Jenže pro Rusko je absolutně nepřijatelné aby tito rebelové přeměnili Ukrajinu na něco jako Gruzii za Sakašviliho akorát v obřím měřítku. Přeměnu UKR v nepřátelský stát ale Rusko nedovolí, což si američtí plánovači nechtí uvědomit a pokoušejí se jet dál v původním plánu.
  Skrýt celý příspěvek

 • lentak37
  13:23 05.03.2014

  pardon nie stetula ale Kubo ospravedlnujem sa

  pardon nie stetula ale Kubo ospravedlnujem sa

 • lentak37
  13:23 05.03.2014

  Stetula:
  Len pri prípadnom preventívnom útoku na Irán, ked reálne hrozila táto možnosť hrozilo, že ropa vyletí na úroven 200 dolarov za barel, pritom zvýšenie ceny ropy o 10 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stetula:
  Len pri prípadnom preventívnom útoku na Irán, ked reálne hrozila táto možnosť hrozilo, že ropa vyletí na úroven 200 dolarov za barel, pritom zvýšenie ceny ropy o 10 dolárov sa rovná približne poklesu svetovej ekonomiky o 1 percento ak sa nemýlim a to je štát ktorý produkuje premerne denne okolo 3300 000 barelov denne, boli tu názory že nedodávať ropu z Ruska, je to ľahko povedať, ale ako chce niekto nahradiť (sankcie) dodávky v z krajiny ktorá vyťaží denne cca 10 500 000 barelov denne, to jednoducho nejde a otázky typu čo nato nezasiahne, to jednoducho nejde bez toho aby svetová ekonomika totálne neskolabovala, cena kľudne by mohla vyletiet aj na 1000 dolárov za barel, to by bolo niečo nepredstaviteľné. Správne tu bolo povedané, že svet je prepojený, ale vzájomne, uvaliť sankcie na Rusko nie je ako uvaliť Sankcie na Slovensko, alebo na Sýriu, jednoducho to nejde bez toho, aby sme si neboli plne zodpovedný dôsledkov toho čo to obnáša. Už včera padli obojstranné výhrážky, spomeniem len jednu veľmi zásadnú, pre dolár, ako svetovú rezervnú menu, nedozierne následky keby Rusko akceptovalo pratby len v eurách, s tým zbavovaním dolárových rezerv, to bolo len také volanie do neba, podľa môjho názoru, už sa väčšiny aj tak Rusko zbavilo, ale neakceptovanie dolára za platby ropy, to je už úplne niečo iné, to by malo veľmi vážne následky
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubo
  13:07 05.03.2014

  to stetula: vaše posledné tvrdenie nieje úplne pravda pretože len štáty EÚ daly v roku 2012 na armády 270mld $. Avšak rozdiel medzi Ruskou federáciou a EÚ (priemerne, ČR ,SR a iné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to stetula: vaše posledné tvrdenie nieje úplne pravda pretože len štáty EÚ daly v roku 2012 na armády 270mld $. Avšak rozdiel medzi Ruskou federáciou a EÚ (priemerne, ČR ,SR a iné post socialistické štáty sú na tom inak) je v tom že v RF ide menej prostriedkou na mzdy a viac na výbavu a výzbroj. Taktiež je rozdiel vo výcviku , pilot v letectve RF nalieta ročne priemerne 140 hodín , zatial čo pilot NATO iba 125 hodín. Celkovo na rozpočet armády RF vplíva fakt že majú nižšie výrobné náklady, cenu pohonných látok a ludskej sily. Taktiež do rozpočtu armády nepočítajú výskum.
  Musím však súhlasiť s tým čo uviedol stetula ohladom ekonomiky ktorá sa dostala na úroveň , kde je pre svetovú ekonomiku taká významná že by prípadné sankcie znamenaly problém v globálnej mierke. Preto sa doteraz nič nestalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • lentak37
  12:55 05.03.2014

  PPte Jan Grohmann:
  " Rusko má k dispozici pro toto nasazení přibližně 150 tisíc vojáků podporovaných více než 880 tanky, 90 letadly a 120 vrtulníky. Stejně tak i přibližně 80 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PPte Jan Grohmann:
  " Rusko má k dispozici pro toto nasazení přibližně 150 tisíc vojáků podporovaných více než 880 tanky, 90 letadly a 120 vrtulníky. Stejně tak i přibližně 80 lodí."
  Nechcem vôbec spochbyňovať vaše údaje, aj vzhľdaom k tomu, že sa vzťahujú k 1.3.2013 a tieto z 2.3.2014:http://www.zerohedge.com/sites...
  Len chcem poukázať na to, ako sa naplno prejavuje informačná vojna a dopátrať sa pravdy je už prakticky nemožné. To budeme môcť, asi to už ukáže len čas.
  Ja osobne som to čakal takúto reakciu Ruska hlavne po slovách Leonida Sluckého, nepovažujem ju za šťastnú, možno máte pravdu, že sa opil mocou, no pre mna ostáva veľkou záhadou jedna vec a dávam si otázku. V čom spočíva rozdiel medzi rokom 2004/5 a súčasnou situáciou čo sa zmenilo? Lebo určite sa to dalo riešiť dipomatickejšie, správna tu bola poznámka, že EU nie je NATO, kľudne to mohlo Rusko riešiť ako z bývale ZSSR, z Rakuskom po drhej svetovej vojne, že nikdy nevstupy do NATO a na území RAkuska sa nemohli nachádzať vojská Nato. Mohli dosiahnuť ústupky v Arktide, z môjho laického úsudku ma Arktida oveľa strategickejší význam pre RF ako Ukrajina.
  Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  12:43 05.03.2014

  jo zapoměl jsem dodat ohledně rozpočtu na obranu pokud oddělíte USA tak rusko dává na obranu cca stejnou částku jako zbylí členové NATO

  jo zapoměl jsem dodat ohledně rozpočtu na obranu pokud oddělíte USA tak rusko dává na obranu cca stejnou částku jako zbylí členové NATO

 • stetula
  12:41 05.03.2014

  Pane Grohmann,
  nebudu tahat za kratší konec lana , nevím kde jste ty čísla vycucal ale pošlu vám link na údaje světové banky , aby jste mi věřil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Grohmann,
  nebudu tahat za kratší konec lana , nevím kde jste ty čísla vycucal ale pošlu vám link na údaje světové banky , aby jste mi věřil :)

  http://databank.worldbank.org/...

  pokud některým datům nerozumíte rád Vám je objasním. Škoda že udávají údaje do roku 2012 , že nevíme údaje za lonský rok , ale ty jsou zase na Wiky
  jinak si můžete všimnout , že Ruská ekonomika je jediná po Číně která má už 10 let trvalý a vysoký růst HDP.
  ještě jsem chtěl vzpomenout míru veřejného zadlužení to je 11% a menší má na světě jenom 5 zemí Dánsko, Švýcarsko, SA , Singapur a Kuvajt

  jo a naše HDP na hlavu je 20386 dolarů
  Skrýt celý příspěvek

 • Barry
  12:10 05.03.2014

  Je to pravda. USA vlastně vojensky zabrali Mexiku bohatě přes milion km/2,kde vznikly státy Texas,Kalifornie,Nové Mexiko,Arizona,Nevada, Utah.... Ukrajina má přes 600.000km/2.,Krym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to pravda. USA vlastně vojensky zabrali Mexiku bohatě přes milion km/2,kde vznikly státy Texas,Kalifornie,Nové Mexiko,Arizona,Nevada, Utah.... Ukrajina má přes 600.000km/2.,Krym přes 26.000km/2...tak mi nejde do hlavy, kdo dal USA právo být v každém h... kvedlačkou??? A co na to Nauru,Pobřeží slonoviny a třeba Peru???? Nesnášel jsem Sovětský svaz,jako dvojí pohled na tutéž věc. Podívejte se,jak řádili USA,když sověti umístili na Kubu rakety krátkého doletu?Začali by si klidně válku, i když nadnešeně šlo jen o věc mezi dvěma suverenními státy Kubou a Sovětským svazem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubo
  12:08 05.03.2014

  Odhliadnuc od toho kto je dobrý či zlý, zaráža ma skôr postoj a hlavne nefunkčnosť aparátov, ktoré majú byť protiváhou. Slabý Obama neurobil nič okrem 90 minútového telefonátu. EU ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Odhliadnuc od toho kto je dobrý či zlý, zaráža ma skôr postoj a hlavne nefunkčnosť aparátov, ktoré majú byť protiváhou. Slabý Obama neurobil nič okrem 90 minútového telefonátu. EU je nejednotná. Ono totiž nieje jednoduché zdôvodniť 300000 tisíc nemcom prečo prídu o prácu keď sa pre zamestnávateľa stalo nerentabilné vďaka sankciám ktoré na Rusko uvalila ich vláda, viz: http://www.sme.sk/c/7124344/iz... .
  NATO ako organizácia nespravila nič, možno niekoho či niečo odsúdila ale to je nič. Je mi jasné že Česko a Slovensko je poznačené rokom 1968 rovnako ako je poznačené nenávisťou voči Rusku ale pre boha aký je rozdiel v okupácií Ruskom alebo NATO-om. O čo lepšie je bombardovať Srbsko kobercovím bombardovaním pretože NATO sa rozhodlo že vinu nesú oni. A prečo je prípustné keď USA, GB, FR ... vyzbroja teroristou,mudžahedínou a íných bojovníkou za slobodu v štátoch ako je Afganistan počas Sovietskej okupácie alebo Sýrskych rebelov ktorý vlastne ani niesú sýrsky ale bojovníci inej národnosti ktorý bojujú v boji Suniti vs. Šíti. Svet nieje demokratický a zlý ale reálny a veľmy zlý. Môžem len pogratulovať Rusom a Ukrajincom že sa nedali uniesť emóciami a nikto doteraz nezomrel.
  Skrýt celý příspěvek

 • VojtaM
  11:45 05.03.2014

  No to sice bylo možná nejklidnější, stejně jako dělení ČR a SR bylo nejklidnější dělení států (díky bohu, ač jsem tedy ateista :-)), ale marná sláva, důvod jedině mocenský, to se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No to sice bylo možná nejklidnější, stejně jako dělení ČR a SR bylo nejklidnější dělení států (díky bohu, ač jsem tedy ateista :-)), ale marná sláva, důvod jedině mocenský, to se prostě nedá zakrýt. Ač jejich pohnutky chápu, udělali podle mě hloupost.

  Tak měl aktivně podporovat proruskou část a udělat to demokraticky. Jen by to trvalo delší dobu.Nepodporuji ultrapravicovou část ukrajinského spektra, ten extrémní nacionalismus tam prostě je a ještě o něm uslyším a v dobrém to nebude...

  Nikdo tu naštěstí ze zástupců webu nehájí některé ostudné zásahy západních států ve světě pod falešnou rouškou šíření demokraci. To se jich musím zastat. To že nikomu nic neudělali ještě neznamená, že je to správěn, co Rusko nyní udělalo a že s tím musíme souhlasit. Já chápu důvod ale s ohledem na situaci, náladu obyvatelstva, hospodářský stav Ukrajiny v kontrastu s Ruskem, nechápu proč to elegantně neudělali politicky, vše jim hrálo do karet....no nic...uvidíme co nám a hlavně lidem tam na Ukrajině i Krymu další dny přinesou.... Kdo by to čekal, kam to z Majdanu dojde... Asi nikdo...stejně tak jako nikdo nečekal co se stane po tom co se jeden zoufalý stánkař (snad zelinář) v Maroku upálí.....všichni jsem jen zírali..bylo to jak jiskra ve vyprahlé australské buši.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  11:41 05.03.2014

  Mezinárodní měnový fond pro Rusko 2012: 14 000 dolarů na osobu. ČR 2012 18 000 dolarů.
  Data refer mostly to the year 2012. World Economic Outlook Database-October 2013 (Přímý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mezinárodní měnový fond pro Rusko 2012: 14 000 dolarů na osobu. ČR 2012 18 000 dolarů.
  Data refer mostly to the year 2012. World Economic Outlook Database-October 2013 (Přímý link je opravdu dlouhý, ale na požádání dodám)

  Proč oddělujete USA od NATO a Francie? Oni tam snad nepatří? NATO dalo v roce 2012 na výdaje 990 miliard dolarů. Nepočítám státní výdaje ostatních složek, výzkumných a zbrojních programů.

  Opravdu není třeba se bavit o ekonomické vyspělosti a síle Rusko. V tomhle zastánce Ruska budete opravdu tahat za kratší konec lana. Ekonomické a sociální problémy Ruska jsou dobže známé - vymírající populace, závislost na vývozu surovin, korupční a malo výkonné podnikatelské prostředí, atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  11:18 05.03.2014

  Pane Grohmann trošku vás opravím,

  ,, Agresivní invaze na Krymu,, , byla to jedno z nejklidnějších obsaznení území druhého státu

  Proč Putin nezvolil demokratickou cestu ? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Grohmann trošku vás opravím,

  ,, Agresivní invaze na Krymu,, , byla to jedno z nejklidnějších obsaznení území druhého státu

  Proč Putin nezvolil demokratickou cestu ? protože západ aktivně podporoval fašistické bojůvky na Majdanu ( je to demokracie co se tam dělo ??? )

  Co se týče ekonomické výkonosti matete lidi chce to trošku nastudovat když se píšete:
  udaje MMF žebříček HDP ( PPP ) Rusko na pátém místě !!!
  HDP na obyvatele průměr EU 22 500,- USD
  v Rusku 23 500,- USD

  co se týče výdaje na obranu v roce 2012 :

  Rusko provozní výdaje 62 mld USD , zde se musí uvést že to jsou provozní výdaje pak existuje fond státního zbrojního programu který je oddělen od rozpočtu a do roku 2020 je v něm vyčleněno 770 mld USD !!! a to si málokdo uvědomuje

  Výdaje NATO mimo USA a Francie ( Francie nezveřejňuje výdaje na obranu )
  116 mld USD přičemž jenom německo dává 36 mld

  co se týče Vašeho shrnutí , prostě pokud útočí západ a umírají při tom statisíce lidí tak je to v pořádku ale pokud pošle Rusko vojáky kdy nikomu nezkřívili ani vlásek tak je to špatně a musí být tvrdě potrestáno
  Skrýt celý příspěvek

 • VojtaM
  11:07 05.03.2014

  S pány Klauzem i Witzem :-) plně souhlasím a platí trochu i "Kdo chce mír, musí se připravovat na válku". Tady bych prostě rád viděl web více zaměřený na vojenskou stránku věci, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S pány Klauzem i Witzem :-) plně souhlasím a platí trochu i "Kdo chce mír, musí se připravovat na válku". Tady bych prostě rád viděl web více zaměřený na vojenskou stránku věci, stejně jako zpravodajské weby se soustřeďují více na politckou stránku věci a vojenskou částí cukrují.
  A proti počtu komentářů nic vůbec nemám, naopak je to super, a kupa příspěvků je podnětných a zajímavých, narozdíl od zoufalé diskuze na zpravodajských webech. Takže naopak, jen houšť.

  Pro J. Grohmana.
  Sám se podivuji nad tím proč Putin tam poslal ruskou armádu (o tom ,že je to pravidelná armáda není pochyb). Mám za to, že to šlo udělat tak elegantně, demokraticky a vlastně by ani nikoho moc nelámal. Na Krymu je stejně 60% etnických Rusů a podle západního přístupu sebeurčení (vím, že ne vždy se to hodí) by to byla jasná rovnice. Možná ví více než my, což bych samozřejmě očekával a nebo se nečeho obával...a zároveň se ničeho nebál :-). Prostě jendání a politiky a věřím že při hlasování bez ozbrojeného doprovodu by jim dalo pozvánku černé na bílém. a pak by mohli příjet a lidi by je vítali květinami...nadneseně řečeno :-). A přitom stále zatlouká, že to armáda není, začíná být z něj šašek. Vojenskou stránku věci měli připravenou zdá se dokonale (žádný byť i zraněný člověk)...ale politickou a vyjednávací, tu se fakt v Gruzii ani Čečně nenaučili. Každopádně situace tam je asi dosti divoká. Bůh ví, jak to teď vypadá ve východní straně země. KUpa zpráv z Kijeva a Krymu, ale už při předposledních volbách se komentátoři báli rozdělení Ukrajiny. A nyní je to tu zas v mnohem větší míře....Troch se bojím, že nic dobrého to nepřinese, ať to dopadne jakkoliv. Čert (Kraken) byl vypuštěn a jak toto dopadne, to tedy nevím. Krym je jasný, tam není o čem, Putin nemůže couvnout, protože by vypadal jak totální..... a to by jeho ego neuneslo, ale jak dopadne Ukrajina, to už je na pováženou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  10:36 05.03.2014

  Pro VojtaM. Děkuji za konstruktivní kritiku. Dovolím se na Váš příspěvek napojit a trochu ho rozvést. Ono největší problém je ta nečekaná a "agresivní" invaze na ukrajinské území. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro VojtaM. Děkuji za konstruktivní kritiku. Dovolím se na Váš příspěvek napojit a trochu ho rozvést. Ono největší problém je ta nečekaná a "agresivní" invaze na ukrajinské území. A teď bych opravdu neřešil, zda je to "dobře/špatně", nebo zda se Rusové na Krymu cítí jako doma.
  Problém vidím dva. Putin mohl dosáhnout svého demokratickou cestou = zákulisním bojem. Co chce tohle vojenskou akcí dosáhnout?
  Druhý problém jsou očekávané reakce světa. Opravdu si Putin myslel, že svět nebude reagovat? USA nebo EU nebude reagovat?
  Trochu mě děsí představa, že tuhle akci udělal jen ze svého samolibého přesvědčení, že dokáže předvídat a kontrolovat reakci světa - to nedokáže nikdo. Lidé se chovají "kontra-intuitivně a nepředvidatelně", abych parafrázoval jednoho pána.
  Pořad také nesmíme zapomínat, že ač je Rusko velké, má pořád ekonomickou výkonost na úrovni Nizozemsko+Belgie (nebo aspoň pár let zpět mělo) a jeho vojenské výdaje jsou desetkrát menší než má NATO.
  Co teď? Evropa bude hledat cesty, jak se zbavit závislosti na ruském plynu a ropě. Budou se více soustředit na armádu. Tohle je pro Rusko špatně.
  Problém je také to, že Obama teď dělá to, co musí, co od něj požadují Američané. "vojenští jestřábí", republikáni, média - tvrdý postup proti Rusku. Teď Kerry prochází po Kyjevě a Ukrajinci ho vítají jako hrdinu. Tohle Putin chtěl?
  To, že vláda ve Washingtonu si vylhala důvody pro útok na Irák, tak s tím já osobně souhlasím. To, že vůdci v USA nejsou také žádní svatoušci, to si rozhodně nenalháváme.
  USA si ale „uměla alespoň okecat,“ zajistit si spojence a ukecat to před světem. A navíc bylo jasné, co chtějí. Ale Putin, to udělal dle mého, úplně špatně.
  Problém však nejsou, cynicky řečeno, ani tak důvody ruské intervence, ale to, co tahle situace vyvolala a ještě vyvolá. A jak z toho Rusko výjde před očima světové veřejnosti.
   
  „Lid dá vždy jen na zdání a na výsledek věci, a na světě není než lid.“ Niccolò Machiavelli
  Skrýt celý příspěvek

 • Ondrej Rajkovic
  10:00 05.03.2014

  VojtaM: Jak zde jiz bylo nekolikrat receno a jak to hrabe von Clausewitz spravne pojmenoval 'valka je pokracovani politiky jinymi prostredky'. A pokud by jsme byli uplne slepi a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  VojtaM: Jak zde jiz bylo nekolikrat receno a jak to hrabe von Clausewitz spravne pojmenoval 'valka je pokracovani politiky jinymi prostredky'. A pokud by jsme byli uplne slepi a hlusi k politice pak by jsme se zde mohli bavit o zbranich, vybaveni a taktice kolik by jsme chteli a prece by jsme si nepomohli. Ziskany obraz by totiz byl jen velmi omezeny a neuplny. Krom toho, dle meho je vnimani armady i o vnimani bezpecnostni situace a politiky.
  Pokud se ale podivam na posledni odstavec Vaseho komentare tak mi z toho vychazi, ze clanek ktery neni o vojenstvi, zbranich nebo taktice neni odborny.

  Co se poctu komentaru tyce tak to mnozstvi je tak velke zejmena kvuli tomu, ze je to aktualni tema, ktera pritahuje vice pozornosti jelikoz se primo dotyka lidi v Cesku a na Slovensku. Je to pochopitelne a uplne normalni
  Skrýt celý příspěvek

 • VojtaM
  09:25 05.03.2014

  samozřejmě že chlapi :-)...

  samozřejmě že chlapi :-)...

 • VojtaM
  09:24 05.03.2014

  Sice se hlásíme do západního civilizačního okruhu, ale to neznamená, že musíme kvůli tomu ztratit schopnost sebekritiky a schopnosti nezávislého pohledu. Mám pocit, že se u nás ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sice se hlásíme do západního civilizačního okruhu, ale to neznamená, že musíme kvůli tomu ztratit schopnost sebekritiky a schopnosti nezávislého pohledu. Mám pocit, že se u nás postupuje v duchu věty: od pankétu ku pankétu. Nejdířve odorujeme Rusům a pak šup začneme zase nekriticky odorovat USA. Těch pararel a příkládu nestejného měření je prostě příliš. Co invaze USA do Iráku 2003? Chrań bůh, že bych chtěl Saddám hájit, ale jednou ho tam po výprasku v roce 1991 nechali (pod delší době si asi uvědomili, že je to pitomost) ,ale pak se rozhodli, že na něj tedy něco hodí....chemické zbraně, bylo to nepodložené, a šup, rovnou do celé země vlétli. A co se týče anexe...co Panama od USA, prostě zcela stejný scénář, dokonce dosti podobný důvod. USA potřebovalo průplav, Rusko zase přístav....obě dvě mocnosti si našli důvod, ochrana spoluobčanů a vlétli tam. Snad jen, že díky národnostnímu složení dokonce vojenské jednotky přebíhájí k Rusko, což v Panamě nenastalo.
  nesouhlasím s Rusko nepokrytou intervencí, ale také nesouhlasím s nepokrytým pokrytectví a dvojím metrem. 100 zabitých demonstrantů na Ukrajině a je z toho svržení vlády, 1000 zabitých demonstrantů demonstrujících za propuštění DEMOKRATICKY zvoleného prezidenta v Egyptě (ač nemám rád radikály v tomto případě muslimské), a posílají se jen nóty, žádné sankce, nic....jak se nám to politikům hodí. Ale tím se ztrácí právě ten kredit. Ta důvěryhodnost. Jeden je čert a druhý je anděl, ač dělají stejné....tady na tomto webu bych ale i tak čekal více odbornosti. Více zaměření na vojenství, výzbroj taktiku. To je to, proč tu většina z nás chodí a čte zdejší články. Je z toho vidět jedna věc. Nevyznám se v armádě a délce reakčních časů a délce přípravy takovéto akce, ale je z toho vidět, že mají kompetentní vedení, jenž mělo připravené plány. To bych tu rozebíral, jak dlouho toto může trvat, jaké mají možnosti, co výzbroj, tak jak to hezky nastínili na TEchnetu...to bych tu čekal, politiku si nechme na Idnes, seznam, atd.... stejně se lidi v ní nedohodnout a jen poštěkají. Chlapy tuplem. Většinou články mají zde tak 5-7 komentářů a hle, o Ukrajině 82....
  Skrýt celý příspěvek