Černomořský sud střelného prachu

Euromajdan Kyjev
Foto: Protest v Kyjevě; ilustrační foto / Ата

Pokud někdo optimisticky očekával, že se po páteční eskalaci toto napětí o víkendu uvolní a nový týden přinese stagnaci, potom musí být nepříjemně překvapen a šokován. Skutečností je, že jediný aktér této krize, který dokáže pozastavit nebo úplně zastavit eskalaci, k tomu nemá důvod. Zatím.

Zprávy posledních dní mluví velmi jednoznačně. Ale podívejme se na ně ještě jednou.

Sobota, 1. březen 2014

Horní komora parlamentu Ruské federace, Rada federace, oprávnila prezidenta Putina k nasazení ozbrojených sil na území Ukrajiny. Rusko má k dispozici pro toto nasazení přibližně 150 tisíc vojáků podporovaných více než 880 tanky, 90 letadly a 120 vrtulníky. Stejně tak i přibližně 80 lodí. Tyto síly se od 26. února podílely na překvapivém cvičení zaměřeném na prověření připravenosti

Ve stejný den prohlásil premiér Autonomní republiky Krym Sergej Aksionov, že má kontrolu nad bezpečnostními silami na Krymu. Je potřebné poznamenat, že Aksionov byl zvolen krymským parlamentem poté, co skupina ozbrojenců obsadila jeho budovu a vyvěsila vlajku Ruska.

Neděle, 2. března 2014

Jednotky námořní pěchoty podřízené Černomořské flotile posílené o další jednotky pokračují v přesunech k určeným cílům jako jsou letiště, základny ozbrojených sil a klíčové body infrastruktury na Krymu. Celý tento proces začal již 26. února. Za dobu průběhu této operace ruští vojáci dodržují stejný modus operandi, kdy cílový objekt izolují a zaujmou pozice kolem perimetru objektu.

V průběhu neděle se objevuje zpráva, že neidentifikovaní ozbrojenci napadli štáby regionální samosprávy a oddíl pohraniční stráže na Krymu. Tyto zprávy nebyly ověřeny, stejně jako nebylo potvrzeno, že při útoku na oddíl pohraniční stráže u města Simferopol bylo zničeno komunikační vybavení této jednotky.

Na základě vývoje situace na Krymském poloostrově prezident, na doporučení Rady národní obrany a bezpečnosti, vyhlásil stav bojové pohotovosti pro ukrajinské ozbrojené síly. Na základě doporučení Rady byla také vyhlášená částečná mobilizace.

Pondělí, 3. března 2014

Tento den se nesl ve znamení zpráv ukazujících pokračování scénáře z předchozích dnů. Ovšem některé zprávy mluví o narušení vzdušného prostoru Ukrajiny ruskými bojovými letouny, o blokádě pobřeží plavidly Černomořské flotily posílené o jednotky z Baltské a Severomořské flotily, ale také o migraci ukrajinských Maďarů přes hranici do Maďarska. Některé z těchto informací se objevovaly v průběhu dne častěji, jiné byly velmi rychle popřeny.

Pokud se podíváme na tyto události s odstupem a z nadhledu, tak uvidíme několik výrazných aspektů, které se objevují jen velmi zřídka.

Prvním takovým aspektem je koordinace ruské intervence na Krymu. 21. února 2014 byl prezident Viktor Janukovyč odvolán na základě hlasování ukrajinského parlamentu a v noci na 22. února opustil Kyjev. Dva dny po odvolání Janukovyče, 23. února, byl hlasováním parlamentu zrušen zákon, který umožňoval používání jazyků národnostních menšin jako úředního jazyku.

Ve středu, tři dny poté, začaly ozbrojené síly Ruské federace cvičení zaměřené na prověření bojové připravenosti jednotek podřízených Západnímu a Střednímu vojenskému okruhu a Velitelství výsadkových vojsk. Toho samého dne bylo zřízeno kontrolní stanoviště na dálnici mezi Sevastopolem a Simferopolem.

Od středy 26. února je možné pozorovat neustálý nárůst aktivity ruských jednotek na polostrově Krym, kde nenásilným, ale odhodlaným postupem obsazovaly různé klíčové body. Celý průběh této operace ukazuje na skutečnost, že ruské jednotky – ať už se jedná o příslušníky jednotek námořní pěchoty Černomořské flotily a nebo příslušníky 76. výsadkové divize, kteří byli na Krymu údajně také nasazeni – byly dopředu informovány a připraveny na podobný typ mise.

Druhým aspektem jsou deklarace a prohlášení politiků k této operaci. Respektive jejich absence. Rusko se po velmi dlouhou dobu drželo scénáře, který mluvil o tom, že jednotky operující na Krymu jsou oddíly domobrany. V okamžiku, kdy se změnila rétorika Moskvy, tak se začal světové veřejnosti předkládat scénář ochrany rusky mluvící menšiny. Přesně podle zásady „zapírat, zapírat, zapírat“.

Třetí skutečností je neschopnost EU a NATO i jednotlivých států vydat jakékoliv razantní prohlášení v krátkém časovém horizontu po začátku ruské intervence na Krymu. Posledních několik týdnů se v masmédiích šíří zprávy o aktivitách zpravodajských služeb zaměřených na monitorování komunikace představitelů spojeneckých států. A to zejména ze strany USA směrem k evropským státům.

Je tedy dost možné, že aktivita Ruska na Krymu a ve vztahu k Ukrajině přišla pro představitele zahraniční politiky jednotlivých států i jejich zpravodajských služeb jako studená sprcha. Poslední dekádu totiž rezonovala v kruzích vojenských představitelů, politiků i diplomatů zejména hrozba teroristických útoků a zapomělo se na zkušenosti z první poloviny 20. století. Nyní, po změně vládní administrativy na Ukrajině a se začátkem angažovanosti Ruska, se ukazuje, že stát je stále hlavním aktérem mezinárodních vztahů.

Celkově je tedy možné říci, že Rusko ukázalo, že v zahraniční politice je schopné hlásat jeden přístup ve vztahu k Sýrii a praktikovat jiný ve vztahu k Ukrajině. Otázkou do budoucnosti zůstává, zda představitelé NATO, EU i jednotlivých států dokáží z této krize získat použitelné zkušenosti pro další vývoj na světové politické scéně.

Pokud ne, potom se scénář Sýrie-Ukrajina bude možná opakovat ještě několikrát a stabilita v mezinárodních vztazích se pomalu začne vytrácet. A jediný, kdo z toho bude profitovat bude Rusko a státy, které budou odhodlány využívat tento přístup.
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajina: Ukázkový případ země v krizi

V listopadu minulého roku byly jednotky pro speciální operace států NATO vyslány, aby podpořili ...

Postoj Ruska k Ukrajině: Vyčkávat

Ruská tisková agentura RIA Novosti přinesla včera realistický výčet možností, jak může Rusko ...

NÁZOR: Rusko chce Krym

Po bouřlivých událostech na Náměstí Nezávislosti, které vyústily ve změnu vládní administrativy, ...

NÁZOR: Čína nesouhlasí s Ruskem, ale nesmí to dát najevo

Jaká je role Číny, ekonomické a vojenské supervelmoci, v rusko-ukrajinské třenici? Jednoduše řečeno, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Vrata
  22:04 05.03.2014

  K diskusi o HDP Ruska a dalsich zemi - hodnoty uvedeny v parite kupni sily (PPP) v $. Zeme: HDP/poradi Wikipedia.cz (udaje za 2011): US: $48100/8, EU: $32600/26, ...Zobrazit celý příspěvek

  K diskusi o HDP Ruska a dalsich zemi - hodnoty uvedeny v parite kupni sily (PPP) v $.

  Zeme: HDP/poradi

  Wikipedia.cz (udaje za 2011):
  US: $48100/8, EU: $32600/26, CZ: $26200/36, Ru: $21200/46, Ukr: $7200/96.

  Wikipedia.en (udaje za 2012]:
  US: 51700/6, EU: 31500/27, CZ: 27000/36, Ru: 17500/58, Ukr: 7300/106.

  CIA World Factbook (udaje za 2013):
  US: 52800/13, EU: 34500/41, CZ: 27200/56, Ru: 18100/77, Ukr: 7400/139.Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  22:04 05.03.2014

  Málokterý národ dokázal sousedům a hlavně sobě ! Tak ublížit jako Rusové. Lenin, Stalin, Brežněv, hladomory, koncentráky pro vlastní lidi. Je třeba být trvale ve střehu. Pes, který ...Zobrazit celý příspěvek

  Málokterý národ dokázal sousedům a hlavně sobě ! Tak ublížit jako Rusové. Lenin, Stalin, Brežněv, hladomory, koncentráky pro vlastní lidi. Je třeba být trvale ve střehu. Pes, který štěká nekouše. Putin neštěká ! Ten jen lže jako když tisknel.Rus mluví pravdu jen na mučidle. Mnohokrát jsme se měli možnost o tom přesvědčit. Škoda, že jsme nepoučitelní.Ano,pane Putine,máte ve všem pravdu,i nás v srpnu roku 1968 obsadila nase vlastní domobrana v tancích, smontovanych doma na kolene!!!Skrýt celý příspěvek

 • inveve
  21:56 05.03.2014

  http://www.novinky.cz/domaci/3... Dovoluji si připomenout, že Stěpan Bandera byl 2x odsouzen k trestu smrti - za atentát na ...Zobrazit celý příspěvek

  http://www.novinky.cz/domaci/3...
  Dovoluji si připomenout, že Stěpan Bandera byl 2x odsouzen k trestu smrti - za atentát na polského ministra vnitra v r. 1934 a za masakr 4000 židů ve Lvově v r. 1941. Proti udělení titulu Hrdina Ukrajiny Banderovi v r. 2010 protestovalo Polsko, Slovensko, Evropský parlament a další. Jestliže se ukrajinští vzbouřenci hlásí k odkazu Stěpana Bandery, pak se nelze divit, že Rusko sahá k tvrdým krokům vůči Ukrajině.Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  21:51 05.03.2014

  Výpoved 2 Českých radikálů, jak bojovali na mejdanu v Kyjevě. http://www.novinky.cz/domaci/3... Také jsem dostal odkaz ...Zobrazit celý příspěvek

  Výpoved 2 Českých radikálů, jak bojovali na mejdanu v Kyjevě.

  http://www.novinky.cz/domaci/3...


  Také jsem dostal odkaz na zprávu z Izraelského serveru haaretz, že ma mejdanu bojovalo i 40 Izraelských extrémistů.
  http://www.haaretz.com/news/wo...

  Kdo ví, kolik dalších bojovníků z cizích států bojovalo po boku radikáků v Kyjevě...

  Pěkný večer.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  21:41 05.03.2014

  Putin, Lavrov i Šojgu neustále tvrdí, že ti vojáci na Krymu nejsou jejich a že nevědí, odkud vzali tu nejmodernější ruskou výzbroj. V dnešní době přeci dokážou satelity rozpoznat ...Zobrazit celý příspěvek

  Putin, Lavrov i Šojgu neustále tvrdí, že ti vojáci na Krymu nejsou jejich a že nevědí, odkud vzali tu nejmodernější ruskou výzbroj. V dnešní době přeci dokážou satelity rozpoznat i golfový míček na trávníku. Musí tedy existovat záběry které by ukázaly, odkud tam ti vojáci přišli. Pročpak je NATO nezveřejní ?Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  21:36 05.03.2014

  To Nemo: Estonský ministr zahraničí potvrdil, že o tom v telefonu mluvil, ale nepotvrdil pravdivost této informace. Člověk musí být opatrný na interpretaci prezentovaných zpráv.

  To Nemo: Estonský ministr zahraničí potvrdil, že o tom v telefonu mluvil, ale nepotvrdil pravdivost této informace. Člověk musí být opatrný na interpretaci prezentovaných zpráv.

 • Petr M
  19:15 05.03.2014

  Nemo: Ovšem naše demokratická média tuto zprávu nějak přehlížejí, kdyby to bylo naopak, je to hlavní zpráva ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemo: Ovšem naše demokratická média tuto zprávu nějak přehlížejí, kdyby to bylo naopak, je to hlavní zpráva dne:)

  http://www.novinky.cz/zahranic...

  Dle mého názoru již byla nejvhodnější doba, opozice musela situaci vyhrotit. Dokud ješte probíha olympiáda(symbol míru), Rusko jako pořadatelská země mělo svázané ruce... banderovci, radikálové, extrémisté ze strany svoboda dělali na náměstí bordel 3 měsíce, ničeho moc nedosáhli, vláda je nechávala vklidu, bezpečnostní složky se jen bránily, bylo dost raněných, pár mrtvých, u kterých nebylo jisté, jak zemřeli. Opozice najala snajpry, postříleli pár desítek demostrantů, policajtů. Svedli to na Janokovyče, že rozpoutal krvavý masakr...Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  18:09 05.03.2014

  Budapešťské memorandum pro info
  http://en.wikisource.org/wiki/...
  Dneska to vypadá jako cár papíru, že ?

  Budapešťské memorandum pro info
  http://en.wikisource.org/wiki/...
  Dneska to vypadá jako cár papíru, že ?

 • fenri
  17:47 05.03.2014

  Dovolil bych si podotknout k ůvodní disputaci pánů Vojty a Grohmana, že souhlasím vcelku s oběma pány (a chtěl bych poděkovat za AN) a připojil bych se k přání kvalitního článku o ...Zobrazit celý příspěvek

  Dovolil bych si podotknout k ůvodní disputaci pánů Vojty a Grohmana, že souhlasím vcelku s oběma pány (a chtěl bych poděkovat za AN) a připojil bych se k přání kvalitního článku o čistě vojensko-technických aspektech operace Krym.Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  17:47 05.03.2014

  a je tu další novinka, snad nejvýznamější za poslední dny - Estonsko potvrdilo pravost rozhovoru o Majdanem najatých odstřelovačích.

  a je tu další novinka, snad nejvýznamější za poslední dny - Estonsko potvrdilo pravost rozhovoru o Majdanem najatých odstřelovačích.

 • Kubo
  16:26 05.03.2014

  Čo sa týka otázky autora. Štát je hlavným aktérom. A je tu jednoduchý dôvod prečo štát hají záujmy svoji finančných/záujmových skupín, ekonomiky a v poslednej rade aj občanov. Od ...Zobrazit celý příspěvek

  Čo sa týka otázky autora.
  Štát je hlavným aktérom. A je tu jednoduchý dôvod prečo štát hají záujmy svoji finančných/záujmových skupín, ekonomiky a v poslednej rade aj občanov. Od druhej svetovej vojny však úlohu štátov na globálnej úrovni často preberajú únie a spoločenstvá. Štáty preto figurujú najme na lokálnej úrovni. Číne je napríklad zbytočné udržiavať kontakty samostatne so Slovenskom keď može spolupracovať na európskej úrovni. Alebo ukrajina nemusí žiadať o pomoc Poľska ale zažiada o pomoc NATO. V konečnom dôsledku však lepšie postavenie v týchto spoločenstvách vyjednáva štát.Skrýt celý příspěvek

 • Kubo
  16:15 05.03.2014

  Ale nie Rusko nemusí prestať dodávať plyn, ropu ani čokoľvek iné avšak v prípade že by sme na Rusko uvalili sankcie tak zdražie automaticky úplne všetko a najmä plyn a ropa. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale nie Rusko nemusí prestať dodávať plyn, ropu ani čokoľvek iné avšak v prípade že by sme na Rusko uvalili sankcie tak zdražie automaticky úplne všetko a najmä plyn a ropa. Sankcie sú poplatky za nejakú chybu čiže sa pripočítaju k cene. Gazprom nedá zľavu Slovensku vo forme kupujte za auktuálnu cenu sankcie zaplatíme z vlastného. Tiež nepočítam s tým že únia zavedie sankcie na chemycké záchody a plyn a ropu nechá napokoji. Z tohto boja proste nevíde výťaz ani jeden. Budú len porazený. V pripade že sa nič neudeje tak len ukrajina. Na pochopenie toho čo sú sankcie netreba mať ani špeciálne vzdelanie. Je to ako v banke, nezaplatíte splátku včas banka vám dá za každých 24 hodín sankčný úrok. Dáte Rusku sankcie za každý meter kubický či barel či tonu čohokoľvek nakoniec zaplatíme my pretože sú to strategické suroviny a ak ich nekúpime od Ruska niekto nám ich predá ale za drahšie lebo Rusko vypadlo z konkurencie.Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  16:09 05.03.2014

  pan Rajkovic: dle mého názoru stát nyní hlavním aktérem není..jsou to jednotlivci a zájmové skupiny..bohužel...pro příklad nemusíme chodit daleko..viz Ukrajina...západní země ...Zobrazit celý příspěvek

  pan Rajkovic: dle mého názoru stát nyní hlavním aktérem není..jsou to jednotlivci a zájmové skupiny..bohužel...pro příklad nemusíme chodit daleko..viz Ukrajina...západní země jednali především s nedávnou opozicí - tedy ne představitelé státu, nyní Rusko jedná s Krymem a jeho představiteli, ale ne již s představiteli státu Ukrajina..není to samozřejmě bezvýhradné, ale co se týče náklonosti, tak jistě..další příklady jsou po světě za posledních x let stále - vždy se jedná (ať už z levé nebo pravé strany) s tím, s kým mi to vyhovuje více a z koho můžu mít nějaký prospěch....na jednu stranu to chápu, lidé jsou prospěcháři, na druhou stranu, pokud bychom chtěli alespoň částečně předcházet takovýmto nešvarům, měli by se všichni snažit především o jednání s těmi, s kým se jednat má a právě podporovat stát jako hlavního aktéra dění jak vnitropolitického tak zahraničního ...jinak nikdy nebudeme moct měřit stejným metrem...Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  15:39 05.03.2014

  to liberar shark: mluvil o tom ukrajinský velvyslanec v Bělorusku a až Jaceňuk se to snažil trošku zmírnit, ale fakticky rebelské vládě jde o přičlenění k NATO. A "přičlenění" je ...Zobrazit celý příspěvek

  to liberar shark: mluvil o tom ukrajinský velvyslanec v Bělorusku a až Jaceňuk se to snažil trošku zmírnit, ale fakticky rebelské vládě jde o přičlenění k NATO.
  A "přičlenění" je správný termín - my jsme také byli přičleněni bez řádného referenda které pro takovou významnou věc bylo žádoucí. Prostě se Havlovci nedemokraticky dohodli a lidí se nikdo na nic neptal.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:17 05.03.2014

  Kubo: Ale Kubo, ty jsi zase skočil Putinovi na špek a polekal ses, přesně jak on by potřeboval. Pokud by Putin přestal dodávat plyn nebo ropu není to výhodné ani pro něj, komu by ...Zobrazit celý příspěvek

  Kubo: Ale Kubo, ty jsi zase skočil Putinovi na špek a polekal ses, přesně jak on by potřeboval. Pokud by Putin přestal dodávat plyn nebo ropu není to výhodné ani pro něj, komu by to asi prodával ? Že by Čína najednou nahradila výpadek prodeje pro celou Evropu ? To asi těžko.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  14:59 05.03.2014

  To Ondrej Rajkovic Na vaši otázku bych odpověděl takto: Státy stále zůstávají hlavním aktérem mezistátních vztahů. Stát je (v mém chápání) entita, definovaná zejména určitým ...Zobrazit celý příspěvek

  To Ondrej Rajkovic
  Na vaši otázku bych odpověděl takto: Státy stále zůstávají hlavním aktérem mezistátních vztahů. Stát je (v mém chápání) entita, definovaná zejména určitým specifickým právním uspořádáním společenských vztahů, které platí na definovaném teritoriu.
  Vaše otázka (možná) směšuje dvě věci - mezinárodní vztahy a bezpečnostní prostředí. Terorismus je jen (staro)novým prvkem bezpečnostního prostředí, ale principy mezistátních vztahů zůstávají dle mého názoru stále stejné. I když nějaký stát používá teroristické metody (jako třeba vyslání neoznačených vojáků na teritorium sousedního státu) je to stále jen nástroj - prostředek, nikoliv nový princip mezinárodních vztahů. Ale svět nejsou jen státy, ale také jednotlivci nebo skupiny. Za ty ovšem nesou podle mezinárodního práva odpovědnost ty státy, z jejichž teritoria působí. To byl třeba důvod, proč činy Al-kajdy odnesl Afghánistán invazí. Takže Ano.

  To Kubo
  Raději dám za chleba 200 CZK, než aby mi vládl Putin.Skrýt celý příspěvek

 • Ondrej Rajkovic
  14:26 05.03.2014

  Velmi me tesi takovy zajem o diskutovani u tohoto clanku, kazdopadne bych rad soustredil pozornost vas vsech na jednu z poslednich vet v tomto clanku. "Poslední dekádu totiž ...Zobrazit celý příspěvek

  Velmi me tesi takovy zajem o diskutovani u tohoto clanku, kazdopadne bych rad soustredil pozornost vas vsech na jednu z poslednich vet v tomto clanku.

  "Poslední dekádu totiž rezonovala v kruzích vojenských představitelů, politiků i diplomatů zejména hrozba teroristických útoků a zapomělo se na zkušenosti z první poloviny 20. století. Nyní, po změně vládní administrativy na Ukrajině a se začátkem angažovanosti Ruska, se ukazuje, že stát je stále hlavním aktérem mezinárodních vztahů."

  Je tomu opravdu tak? Je stat stale dominantnim akterem v mezinarodnich vztazich? Ano/ne/proc?Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  14:22 05.03.2014

  Pro stetula: To jsou údaje srovnaní podle Parity kupní síly. Míchate dva odlišné údaje. Už minimálně, že se hodnota PPP udáva v mezinárodním dolaru a ne v dolaru, jak ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro stetula: To jsou údaje srovnaní podle Parity kupní síly. Míchate dva odlišné údaje. Už minimálně, že se hodnota PPP udáva v mezinárodním dolaru a ne v dolaru, jak píšete.
  Pokud chcete tedy použít údaje Světové banky, a ne MMF: Tak HDP podle PPP měla v roce 2012 EU 33 500 Int$ a Rusko 23 500 Int$.Skrýt celý příspěvek

 • Kubo
  13:35 05.03.2014

  Pre ludí ktorý nie sú v ekonómií doma: Ak niekto podnikne kroky pripravte sa na to že aj chlieb bude stáť 100CZK. Cena pohonných hmôt vďaka ktorým je chlieb dovezený a cena plynu ...Zobrazit celý příspěvek

  Pre ludí ktorý nie sú v ekonómií doma: Ak niekto podnikne kroky pripravte sa na to že aj chlieb bude stáť 100CZK. Cena pohonných hmôt vďaka ktorým je chlieb dovezený a cena plynu ,ktorý napríklad na Slovensku vyrába elektrinu namiesto jedného z blokov jadrovej elektrárne, prudko vzrastie. Ako odpovedala Mária-Antoaneta svojím poddaným keď sa sťaťovali že nemajú na chleba:" Tak jedzte koláče" . Chcete zásah tak za to neste konsekvencie...Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  13:35 05.03.2014

  to Nemo Z čeho usuzujete, že USA vážně přemýšlejí o "přičlenění" Ukrajiny do NATO ? Máte pro to nějaké průkazné argumenty ? Mimochodem, do NATO se "nepřičleňuje" ale příjmá na ...Zobrazit celý příspěvek

  to Nemo
  Z čeho usuzujete, že USA vážně přemýšlejí o "přičlenění" Ukrajiny do NATO ? Máte pro to nějaké průkazné argumenty ? Mimochodem, do NATO se "nepřičleňuje" ale příjmá na základě žádosti kandidáta a souhlasu všech členů.
  A z čeho usuzujete, že Ukrajina by se jako člen NATO stala "nepřátelským státem" ? Je ČR jako člen NATO pro Rusko nepřátelským státem ?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4