Memento pro Armádu ČR: Certifikační odyssea vrtulníků MH-139A Grey Wolf

Memento pro Armádu ČR: Certifikační odyssea vrtulníků MH-139A Grey Wolf
MH-139A Grey Wolf / Foto: U.S Air Force (Zvětšit)

Americké letectvo (USAF) hodlalo počáteční sériovou výrobu vrtulníků MH-139A Grey Wolf spustit na konci tohoto léta. Kvůli chybějící certifikaci vrtulníků se to ale nestihne. Zavádění Grey Wolfů je ukázkovým příkladem toho, jak složitý a zrádný je proces certifikace letecké techniky.

USAF hodlá koupit 84 MH-139A za 2,38 miliardy dolarů jako náhradu za vrtulníky UH-1N Huey. Nové stroje poslouží k ochraně jaderných zbraní a jaderných konvojů na území Spojených států, pro transport VIP a pro vyhledávání a záchranu.

Boeing již obdržel první platbu ve výši 375 milionů dolarů na stavbu čtyř prototypových vrtulníků. Současně letectvo ve fiskálním roce 2021 (FY2021) objednalo prvních osm sériových Grey Wolfů za 194 milionů dolarů a v blížícím FY2022 mělo zamluvit dalších osm strojů. Sériová výroba objednaných Grey Wolfů ale začne s více než ročním zpožděním, a to z následujících důvodů:

Firma Boeing chtěla s vrtulníky Grey Wolf dosáhnout milníku „Milestone C“ právě v této době. Dosažení milníku „C“ je v americkém akvizičním procesu podmínkou pro spuštění počáteční sériové výroby LRIP (Low-Rate Initial Production).

Americká Federální letecká správa FAA (Federal Aviation Administration) ale zatím Grey Wolfům neudělila potřebné certifikace.

MH-139A Grey Wolf totiž vychází z civilního AW139 – ten je postaven podle evropského civilního předpisu pro letovou způsobilost (JAR Part 29). Současně FAA již AW139 udělil ekvivalentní americkou certifikaci pro letovou způsobilost (14 CFR Part 29). Ostatně dokončená americká civilní certifikace měla být výhodou pořízení Grey Wolfů.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Evropské vrtulníky MH-139 ochrání americké jaderné zbraně

Tým složený z americké společnosti Boeing a italské Leonardo dodá americkému letectvu (USAF) ...

Proč Armáda ČR vybrala vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom?

Armáda ČR získá útočné vrtulníky AH-1Z Viper a víceúčelové UH-1Y Venom. Jedním ze zvažovaných strojů ...

První „jaderné“ vrtulníky MH-139A Gray Wolf pro americké letectvo

Americké letectvo (USAF), resp. Velitelství letectva pro globální údery AFGSC (Air Force Global ...

Memento pro Armádu ČR: Problémy s certifikací vrtulníků MH-139A Grey Wolf

Armáda ČR získá vrtulníkový systém H-1 – víceúčelové UH-1Y Venom a ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.