Češi ukončili ostrahu afghánského Bagrámu. Osm vojáků se už domů nikdy nepodívá

Češi ukončili ostrahu afghánského Bagrámu. Osm vojáků se už domů nikdy nepodívá
Pochod za vojáky padlé v roce 2018 v Afghánistánu na základně Bagrám. / Armáda ČR (Zvětšit)

Poslední dubnový den přistál na armádním letišti v Praze-Kbelích letoun, z něhož vystoupilo třicet devět českých vojáků, příslušníků strážní roty, jež střežila strategickou základnu v Afghánistánu. Od roku 2013 se jich na spojenecké základně vystřídalo dva tisíce. Osm z nich při plnění svých povinností padlo.

Armádní Airbus přepravil do České republiky posledních 39 ze 170 českých vojáků, kteří tvořili v pořadí již 13. strážní rotu. Jejím hlavním úkolem bylo zajistit vnější ostrahu největší základny strategického významu.

Z letiště se vojáci přemístili do Centra biologické ochrany Těchonín, kde nastoupili na preventivní dvoutýdenní karanténu. Posléze se vrátí ke svým domovským jednotkám. Ve 13. strážní rotě působili zejména příslušníci 43. výsadkového praporu z Chrudimi, doplnili je ale třeba i vojáci z žateckého 41. mechanizovaného praporu nebo ženisté z Bechyně.

Strategický bod invaze

Letecká základna Bagrám se rozkládá asi 47 kilometrů severně od Kábulu. První runway zde byla postavena v roce 1976 a samotná základna hrála podstatnou roli při invazi Sovětského svazu do Afghánistánu v roce 1979. Během následující desetileté okupace základna sloužila jako jeden z hlavních opěrných bodů Rudé armády. Později o základnu bojoval Talibán se Severní aliancí. Od roku 2001, po Američany vedené invazi, používají základnu koaliční jednotky.

Základně dominuje letiště s dvěma dráhami, které umožňují přistání i těch největších letadel. Bagrám tak zastával naprosto klíčové středisko pro logistickou podporu mezinárodních misí a sídlilo zde i jedno z velitelství. Během největších bojových operací poskytovala základna útočiště až pro 40 tisíc zahraničních vojáků, úředníků, logistiků i civilních zaměstnanců. Kolem původní letecká základny tak v podstatě vyrostlo město.


Ukončení mise na základně Bagrám v Afghánistánu

Nynější stahování vojáků ze země se opírá o mírovou dohodu, kterou Spojené státy uzavřely v únoru s Talibánem. Podle ní chtějí USA do 14 měsíců ze země odvézt všechny své vojáky a odejít mají i vojáci ostatních zemí NATO. Tálibán na oplátku slíbil, že začne jednat s afghánskou vládou o trvalém míru a zabrání teroristickým skupinám působit na území Afghánistánu.

Sedm let, osm životů

S ostrahou strategické základny pomáhali čeští vojáci od roku 2013 a jejich služba zde skončila letos na jaře. Na starost měli nejen ochranu samotné základny, ale i patnáctikilometrový pás kolem ní. Vyjížděli proto na patroly do okolí, sbírali zpravodajské informace, prohledávali terén pomocí dronů a kontrovali místa, odkud povstalci odpalovali na základnu rakety. „Byla to náročná mise, která stála život několik našich vojáků. Vždy jsme ale úkol ochrany a obrany základny bezezbytku splnili. Jsem na naše vojáky hrdý,“ uvedl šéf Velitelství pro operace Josef Kopecký.

Sedmiletá ochrana bagrámské základny se pro českou armádu neobešla bez ztrát na životech. V roce 2014 při sebevražedném útoku před zdravotnickou klinikou přišli společně s afghánskými civilisty o život čtyři čeští vojáci – David Beneš, Ivo Klusák, Libor Ligač a Jan Šenkýř. Po převozu do České republiky zemřel i pátý zraněný voják Jaroslav Lieskovan. Při dalším útoku atentátníka v roce 2018 ve městě Čáríkár zemřeli další tři čeští vojáci – Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek.

O tři měsíce delší mise

Poslední strážní rota ukončila svůj operační úkol v rámci zahraniční mise Resolute Support už koncem března a v uplynulých týdnech vojáci balili materiál a techniku. Z Afghánistánu letouny přepravily kontejnery s materiálem, spojovací technikou, zbraněmi, municí, dále vozidla Land Rover a také výstroj a vybavení vojáků.

Poslední jednotka na Bagrámu si misi o několik měsíců prodloužila oproti původnímu plánu. „Na základě požadavku spojenců, kterým česká strana vyhověla, došlo k prodloužení našeho působení o tři měsíce. I s tímto prodloužením délky mise u žádného vojáka výrazně nepřesáhla sedm měsíců. Navíc jsme na tuto možnost byli již před odletem do Afghánistánu upozorněni,“ konstatoval velitel roty Josef Kozelek.

Práce v Afghánistánu nekončí

Odlet posledních příslušníků 13. strážní roty neznamená konec českého působení v Afghánistánu. Armáda se podle svého vyjádření bude nově soustředit na výcvik speciálních sil. Česká republika do země vyšle také lékaře.

„Mise tady nekončí, pokračují v nich dál i čeští vojáci. Do metropole Kábulu se vrátil polní chirurgický tým a posílen byl také výcvik afghánských speciálních sil. V rámci reorganizace se nyní koncentrujeme na výcvik afghánských speciálních sil a podporu aliančních sil,“ uzavřel Jozef Kopecký.

Čeští vojáci, kteří zahynuli při ostraze bagrámské základny

Čest jejich památce

 • rotmistr David Beneš (1986), povýšen na štábního praporčíka in memoriam;
 • četař Ivo Klusák (1980), povýšen na štábního praporčíka in memoriam;
 • desátník Libor Ligač (1981), povýšen na štábního praporčíka in memoriam;
 • desátník Jan Šenkýř (1975), povýšen na štábního praporčíka in memoriam;
 • rotmistr Jaroslav Lieskovan (1975), povýšen na štábního praporčíka in memoriam;
 • rotný Martin Marcin (1982), povýšen na štábního praporčíka in memoriam;
 • desátník Kamil Beneš (1990), povýšen na štábního praporčíka in memoriam;
 • desátník Patrik Štěpánek (1993), povýšen na štábního praporčíka in memoriam.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bagram - Ohlédnutí za 1. strážní rotou

Každý člověk chce využít nabyté zkušenosti a dovednosti v praxi. Stejně je tomu i u vojenských ...

Padlí čeští vojáci chránili spojeneckou základnu Bagrám

Dne 8.7. 2014 v 5:15 místního času padli v Afghánistánu čtyři čeští vojáci. Všichni vojáci patřili k ...

Na padlé české vojáky vzpomínali i v Kábulu a Bagrámu

Uběhl právě rok od sebevražedného útoku v afghánské provincii Parwan, kdy tragicky zahynulo pět ...

Táborští zahájili výcvik 10. strážní roty do Afghánistánu

Dne 2. října zahájila 10. strážní rota BAF svou přípravu výcvikem ve vojenském újezdu Hradiště. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • cejkis
  18:46 18.05.2020

  Pokud po všech událostech bude Tálibán součástí Američany podporované vlády Afghánistánu, tak těžko lze pozůstalým vysvětlovat smysl této mise. Od počátku bylo chybou začlenit ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud po všech událostech bude Tálibán součástí Američany podporované vlády Afghánistánu, tak těžko lze pozůstalým vysvětlovat smysl této mise.

  Od počátku bylo chybou začlenit Tálibán k AlKajde. Ovšem ke cti George Bushe mladšího je nutné říci, že neměl jinou možnost. Sklidil výsledek nevhodné politiky jeho předchůdce Clintona. ČR pouze servilně akceptovala žádost Američanů a teprve posléze hledala obhajobu pro svou účast.

  Dle mého soudu měla ČR stáhnout své vojáky po eliminaci bojového potenciálu ALKajdy.

  Ať už vidí každý politiku jinak, mám respekt k vojákům, kteří splnili rozkaz. Čest jejich památce.Skrýt celý příspěvek

 • franta.13
  08:55 16.05.2020

  Další nevyhraná válka

  Další nevyhraná válka

 • musketer
  19:16 15.05.2020

  Už utíkají.

  Už utíkají.

 • Taran
  15:56 15.05.2020

  Nemohu si odpustit připomenout že Kamil Beneš tam neměl co dělat...

  Nemohu si odpustit připomenout že Kamil Beneš tam neměl co dělat...

  • Scotty
   19:07 15.05.2020

   A to proč?

   A to proč?

   • Taran
    13:22 16.05.2020

    Nenarozené dítě. Netvrdim ze maj bejt nasazeni jen lide bez rodin (to je blbost potrebuji vyrovnane socializovane jedince) ale tohle je opacny extrem Manželstvi a potostvo se snad ...Zobrazit celý příspěvek

    Nenarozené dítě. Netvrdim ze maj bejt nasazeni jen lide bez rodin (to je blbost potrebuji vyrovnane socializovane jedince) ale tohle je opacny extrem Manželstvi a potostvo se snad hlasi ne a i kdyby ne nerikejte mi ze to nikdo nevedel. Vzdy je nekdo v zaloze, proste mel dostat rozkazem budes doma a pokud budes mit zajem pojedes priste. Velitelske selhani ktere se nemelo statSkrýt celý příspěvek

    • Scotty
     13:48 16.05.2020

     Tak by tam místo něj byl někdo kdo má dítě už narozené. Je v tom nějaký rozdíl? Myslím že v přísaze se říká že je voják ochoten obětovat i svůj život. O dětech narozených nebo ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak by tam místo něj byl někdo kdo má dítě už narozené. Je v tom nějaký rozdíl? Myslím že v přísaze se říká že je voják ochoten obětovat i svůj život. O dětech narozených nebo nenarozených se tam nic nepíše.Skrýt celý příspěvek

     • Taran
      18:30 16.05.2020

      Rozdíl je dle mne zjevný, a nejvíc byl vidět papteickych pribezich v mediich kdyz se to stalo. Prisahu do toho netahej. Stejne tak je vojak vedle tvuj bratr a jste jako rodina! ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozdíl je dle mne zjevný, a nejvíc byl vidět papteickych pribezich v mediich kdyz se to stalo. Prisahu do toho netahej. Stejne tak je vojak vedle tvuj bratr a jste jako rodina! Nechci verit ze je to u nas v armade kdyby pozadal o pardon rekl by mu velitel ne. Naopak bych ho nechal doma i kdyby protestoval, odejit od tehotne kdyz nemusi taky o necem vypovida. A neptejte se jaky je rozdil odejit od tehotne a uz matky...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:07 17.05.2020

      Nechci aby to znělo necitelně , ale to je riziko povolání. Voják jednou přísahal a nemůže si vybírat kdy se mu hodí riskovat život. To že by měli mít nějaký generální pardon ti co ...Zobrazit celý příspěvek

      Nechci aby to znělo necitelně , ale to je riziko povolání. Voják jednou přísahal a nemůže si vybírat kdy se mu hodí riskovat život. To že by měli mít nějaký generální pardon ti co čekají dítě je nesmysl. Protože pak by se ozvali ti co mají předškolní dítě a pak ti další....
      Navíc pokud by se na to opravdu necítil má teoreticky možnost odmítnout.Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     19:49 16.05.2020

     Je to pravda,vůbec nezáleží na tom v jakém stavu je manželka. Stejně to končí sbírkou.Je třeba finančně zajistit děti narozené i ty ještě ...Zobrazit celý příspěvek

     Je to pravda,vůbec nezáleží na tom v jakém stavu je manželka.
     Stejně to končí sbírkou.Je třeba finančně zajistit děti narozené i ty ještě nenarozené,manželku,milenku,milence,babičku,strýčka atd.Skrýt celý příspěvek

     • Taran
      23:27 16.05.2020

      Sbírku a zajištení pozůstalých vůbec nerozporuji. Ale armadní rodina snad není jen o te sbirce ale i o tomhle, aby vznikající rodina mohla být spolu, takže nechat tu tehotnou pokud ...Zobrazit celý příspěvek

      Sbírku a zajištení pozůstalých vůbec nerozporuji. Ale armadní rodina snad není jen o te sbirce ale i o tomhle, aby vznikající rodina mohla být spolu, takže nechat tu tehotnou pokud nejde o skutecnou nezbytnou obranu nasi zeme je proti všemu.Skrýt celý příspěvek

    • Migi
     00:51 17.05.2020

     Tohle je opravdu jenom takový osobní pohled na věc/výkřik do tmy, rozhodně ne nějaké "velitelské selhání". Žijeme tak nějak ve svobodné společnosti a armádě jako organizaci je ...Zobrazit celý příspěvek

     Tohle je opravdu jenom takový osobní pohled na věc/výkřik do tmy, rozhodně ne nějaké "velitelské selhání". Žijeme tak nějak ve svobodné společnosti a armádě jako organizaci je samozřejmě prd do toho kdo jak čeká, nebo má děti. Hlášení potomků je je nutné v podstatě jenom kvůli daním. A jestli máte v sobě nějaké morální pravidlo "radši ať umře bezdětný" je jenom vaše věc a vašeho morálního nastavení. Podle mě je to třeba úplně naopak. A ani jedna možnost není "univerzálně platná".Skrýt celý příspěvek

     • Taran
      13:07 17.05.2020

      ne nejde mi o moje moralni nastaveni , hned v uvodu jsem zduraznil ze mi nejde o to jestli má rodinu a že by měli jezdit jen ti co jsou sami a že právě naopak je třeba mít v armádě ...Zobrazit celý příspěvek

      ne nejde mi o moje moralni nastaveni , hned v uvodu jsem zduraznil ze mi nejde o to jestli má rodinu a že by měli jezdit jen ti co jsou sami a že právě naopak je třeba mít v armádě a akci plně socializované jedince , což takovyhle človek asi nebude. A hlaseni neni o jen o danich a armade by to jako (tim spis ze statni) organizaci byt fuk nemelo.Skrýt celý příspěvek

    • musketer
     05:54 17.05.2020

     O peníze jde až v první řadě :-) Znám jednoho, co měl obavu o svůj život když měl jet na misi do Afgánu. Znám 20 dalších co se předháněli, kdo tam pojede. Na misi do Afgánu byl ...Zobrazit celý příspěvek

     O peníze jde až v první řadě :-) Znám jednoho, co měl obavu o svůj život když měl jet na misi do Afgánu. Znám 20 dalších co se předháněli, kdo tam pojede. Na misi do Afgánu byl pořadník, hádky a závist, že jeden tam byl již 3x a druhý jen 1x a ješte by potřeboval.
     Tak to je. (letiště Přerov)Skrýt celý příspěvek

     • Taran
      13:08 17.05.2020

      Jo vim, jde o prachy . Tím spíš bych ho nechal doma at si to srovná v hlave

      Jo vim, jde o prachy . Tím spíš bych ho nechal doma at si to srovná v hlave

 • beepee
  08:55 15.05.2020

  "Během následující desetileté okupace základna sloužila jako jeden z hlavních opěrných bodů Rudé armády." Název "Rudá armáda" byl zrušen 25. února 1946. Od té doby je to ...Zobrazit celý příspěvek

  "Během následující desetileté okupace základna sloužila jako jeden z hlavních opěrných bodů Rudé armády."

  Název "Rudá armáda" byl zrušen 25. února 1946. Od té doby je to Sovětská armáda.Skrýt celý příspěvek

  • Pepe81
   22:31 22.05.2020

   Je to ruda armada s kosakem a kladivem i dneska.

   Je to ruda armada s kosakem a kladivem i dneska.

 • Englbert
  20:30 14.05.2020

  Dobre odvedena prace a dobra reprezentace naseho statu. Porad je lepsi kdyz se valka s talibanem vybojuje v afghanistanu nez u nas v evrope. Ti padli hrdinove nezemreli pro nic za ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobre odvedena prace a dobra reprezentace naseho statu. Porad je lepsi kdyz se valka s talibanem vybojuje v afghanistanu nez u nas v evrope. Ti padli hrdinove nezemreli pro nic za nic. Cest jejich pamatce.Skrýt celý příspěvek

  • JirkaM
   22:08 14.05.2020

   Na to jak dlouho tam statečně bojovali, tak toho moc nevybojovali. USA nakonec s Talibánem podepsali smlouvu. To mohli udělat už před dvaceti lety. ...Zobrazit celý příspěvek

   Na to jak dlouho tam statečně bojovali, tak toho moc nevybojovali. USA nakonec s Talibánem podepsali smlouvu. To mohli udělat už před dvaceti lety.
   https://www.bbc.com/news/world...

   Mě to připadá jako naprosto pitomá ztráta životů pár českých chlapů, které tam poslali zbabělci a kleptomani.Skrýt celý příspěvek

  • franta.13
   09:01 16.05.2020

   To bych si dovolil nesouhlasit Talban si nikdy nedával za cíl šířit svůj vliv mimo Afganistán. Jejich způsob boje byl partyzánský někdo by napsal teroristický, ale jeho cíl byl ...Zobrazit celý příspěvek

   To bych si dovolil nesouhlasit Talban si nikdy nedával za cíl šířit svůj vliv mimo Afganistán. Jejich způsob boje byl partyzánský někdo by napsal teroristický, ale jeho cíl byl spíše nárdně osvobozenecký. Smrti naších vojáků je mi líto, ale přiznejme si to voják je ve válce legálním cílem útoku.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    09:23 16.05.2020

    Jejich boj rozhodně není osvobozenecký. Bojují za upevnění té nejtvrdší formy Islámu a odstranění všech jejich oponentů. Válka mezi Tálibánem a Severní aliancí se vadla dávno před ...Zobrazit celý příspěvek

    Jejich boj rozhodně není osvobozenecký. Bojují za upevnění té nejtvrdší formy Islámu a odstranění všech jejich oponentů. Válka mezi Tálibánem a Severní aliancí se vadla dávno před příchodem NATO.Skrýt celý příspěvek

    • musketer
     06:22 17.05.2020

     Scotty houby víš o co ve válce v Afgánu jde (šlo) , bo je již rozhodnuto - "válku v Afgánu" vyhrála Čína. Překvapen ? Talibán, terorismus, Islám to jen zástěrka invaze do Afgánu. ...Zobrazit celý příspěvek

     Scotty houby víš o co ve válce v Afgánu jde (šlo) , bo je již rozhodnuto - "válku v Afgánu" vyhrála Čína. Překvapen ? Talibán, terorismus, Islám to jen zástěrka invaze do Afgánu. Jestli ti to trochu myslí, tak jistě víš, že satelity z vesmíru dokáží zjistit mj. i složení horniny. První to zjistili Rusové, pak Amíci a nakonec Čína (také má výzvědné satelity)
     V Afgánu není ropa, ale obrovské množství mědi, která je strategická surovina pro elektrotechnický průmysl. Měď se tam válí na povrchu bez nutnosti dolování. Jenže Afgánci jsou hloupý národ, nevědí a nedokáží tu rudu zpracovat. Rusáci se snažili dobýt Afgán politicky přes Internacionální proletariát, aby mohli těžit. Neuspěli. Amíci vojensky pod záminkou boje proti světovému terorismu. Neuspěli. Čína? Ta v Afgánu nebojuje. Ta přímo kupuje a místní na to slyší. Díky průzkumu z vesmíru se ví, kde ložiska mědi přesně jsou. 20 mil dolarů za bezvýznamný kamenitý pahorek v poušti, no neprodej to Číňanům. Čína tam má již vykolíkované a řádně zaplacené claimy jak při zlaté horečce kdysi na Clondiku :-) Čina Usáky přechytračila. Ne silou, ale penězi. Z toho důvodu je přítomnost USA v Afgánu již zbytečná. Leda že by válčili s Čínou :-) Jen zbývá, nějak veřejnosti sdělit důvody neslavného odchodu. Když se dva perou, třetí se většinou směje.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:58 17.05.2020

      musketer Jasně. Celý Afghánistán přetéká bohatstvím a všichni tam chtějí těžit. To tady trochu narušuje to že se Američani stahují bez toho aby tam otevřeli jediný důl. Asi jsou ...Zobrazit celý příspěvek

      musketer
      Jasně. Celý Afghánistán přetéká bohatstvím a všichni tam chtějí těžit. To tady trochu narušuje to že se Američani stahují bez toho aby tam otevřeli jediný důl. Asi jsou úplně blbý.
      To už mám radši tu konspiraci o tom že letadla CIA odvážejí opium. Prej výzkum z vesmíru. Vždycky když si myslím že mě už nic nepřekvapí, tak to vždycky někdo trumfne.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:16 17.05.2020

      Pokud tam otevřou důl, budou ho potřebovat chránit. Stejně tak chránit logistiku k tomu dolu = Invaze....

      Pokud tam otevřou důl, budou ho potřebovat chránit. Stejně tak chránit logistiku k tomu dolu = Invaze....

     • Tesil
      19:58 17.05.2020

      musketer Sověti se angažovali hlavně proto,že chtěli zabránit přílivu islamistů,ale především se obávali přítomnosti Američanů po revoluci v Íránu. Což se nakonec za jiných ...Zobrazit celý příspěvek

      musketer
      Sověti se angažovali hlavně proto,že chtěli zabránit přílivu islamistů,ale především se obávali přítomnosti Američanů po revoluci v Íránu.
      Což se nakonec za jiných okolností potvrdilo.Skrýt celý příspěvek

    • franta.13
     10:15 17.05.2020

     Ano, ale na území Afganistanu, v tomto případě šlo o občanskou válku. Já v případě boje s mezinárodními silami šlo o národně osvobozenecký boj, který směřoval k odchodu ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano, ale na území Afganistanu, v tomto případě šlo o občanskou válku. Já v případě boje s mezinárodními silami šlo o národně osvobozenecký boj, který směřoval k odchodu zahraničních vojsk. Co se týče jeho boje za Islám tak z zemi takřka 100% islámského obyvatelstva se jedná pořád o vnitřní konflikt, který nelze řešit zásahem z venčí.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:28 17.05.2020

      Ona je to stále občanská válka mezi Afgánci kteří prosazují radikální islám a těmi řekněme umírněnými. Navíc většině obyvatelstva je to v podstatě jedno, protože je jim kábulská ...Zobrazit celý příspěvek

      Ona je to stále občanská válka mezi Afgánci kteří prosazují radikální islám a těmi řekněme umírněnými. Navíc většině obyvatelstva je to v podstatě jedno, protože je jim kábulská vláda v zásadě ukradená.
      Tálibán navíc útočí i na civilní cíle což k nějakému osvobozeneckému boji moc nesedí.Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  19:57 13.05.2020

  Podle mě tam tomu bratrskému národu jezdit pomáhat neměli. Je jich škoda a přitom mě, ostatním Čechům a ani svým rodinám nijak neprospěli a Afgháncům nic dobrého stejně nepřeju ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle mě tam tomu bratrskému národu jezdit pomáhat neměli. Je jich škoda a přitom mě, ostatním Čechům a ani svým rodinám nijak neprospěli a Afgháncům nic dobrého stejně nepřeju (vlastně ani zlého, jsou mi u ... však víte čeho).

  A zatímco naši vojáci co tam vláda poslala umírala, ta samá vláda je sem tahá.

  A vůbec, solidarita, pokrok, syrští syrotci, bratrství mezi národy, feminismus, boj s opiem lidstva, pokrok, 64 pohlaví a všichni Afgánci mi můžou být ukradení. Solidárním levičákům jsme ochotný prispět maximálně tak na let vrtulníkem.Skrýt celý příspěvek

  • JirkaM
   19:59 13.05.2020

   už se mi pletou prsty -> zatímco vojáci umírali, vláda sem tahá Afgánce

   už se mi pletou prsty -> zatímco vojáci umírali, vláda sem tahá Afgánce

   • Scotty
    21:34 13.05.2020

    Která vláda sem tahá Afgánce? Protože ta naše určitě ne. Dokonce hází klacky pod nohy i tlumočníkům kteří pomáhali našim vojákům.

    Která vláda sem tahá Afgánce? Protože ta naše určitě ne. Dokonce hází klacky pod nohy i tlumočníkům kteří pomáhali našim vojákům.

    • JirkaM
     21:59 14.05.2020

     Zatím všechny. Překvapivě dost Afgánců najdete v nemocnicích. Třeba ten co neznásilnil zdravitní sestru Na Homolce: ...Zobrazit celý příspěvek

     Zatím všechny. Překvapivě dost Afgánců najdete v nemocnicích.

     Třeba ten co neznásilnil zdravitní sestru Na Homolce: https://www.idnes.cz/zpravy/ce... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:27 15.05.2020

      Tak to je jeden, kde jsou ti všichni ostatní?

      Tak to je jeden, kde jsou ti všichni ostatní?

     • JirkaM
      23:36 15.05.2020

      To je tajné. Ale k doktorům chodí. Zeptejte se ve větší nemocnici například na dětském. Jestli Vám řeknou, že tam žádná taková rodina nebyla, nebo že tam takové měli jednou, pak ...Zobrazit celý příspěvek

      To je tajné. Ale k doktorům chodí. Zeptejte se ve větší nemocnici například na dětském.

      Jestli Vám řeknou, že tam žádná taková rodina nebyla, nebo že tam takové měli jednou, pak jich tu je velmi málo. Jestli tam takovou rodinu mají každou chvíli, jsou jich tu tisíce. Nestřílím naslepo, v tomhle případě vím o čem mluvím.

      Doktoři přes nehezké infeknčí nemoci by měli ještě lepší informace, ale takového neznám.

      A opravdu věříte tomu, že tu ten Afgánec je jeden a hned ho rasistická zdravotní sestra tak ošklivě obvinila? Nepřipadá vám spíš že se do takové situace dostane jeden z tisíce (že většina se dokáže ovládnout)?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:10 17.05.2020

      Celkově jen u nás 244 Afgánců s trvalým pobytem a 117 s přechodným. V rekordním roce 2014 dostalo občanství 10 016 cizinců (tedy zdaleka ne jen Afgánců), v dalších letech se to ...Zobrazit celý příspěvek

      Celkově jen u nás 244 Afgánců s trvalým pobytem a 117 s přechodným. V rekordním roce 2014 dostalo občanství 10 016 cizinců (tedy zdaleka ne jen Afgánců), v dalších letech se to pohybuje od zhruba 5000 do 6000. Počet udělených azylů je v řádu nižších stovek a znovu jsou v tom všechny národnosti.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:41 13.05.2020

  Musím sa priznať, že som nikdy neveril, že misa v Afganistane bude úspešná. Jediný zmysel vidím v tom, že sme ukázali solidaritu so spojencami pri ich úprimnej snahe pomôcť ...Zobrazit celý příspěvek

  Musím sa priznať, že som nikdy neveril, že misa v Afganistane bude úspešná. Jediný zmysel vidím v tom, že sme ukázali solidaritu so spojencami pri ich úprimnej snahe pomôcť Afganistanu.

  Síce nie som veľký znalec Afganistanu, ale čo som si prečítal od ľudí čo tam roky pôsobili, tak je jasné, že naše videnie sveta je úplne iné a vidiek v Afganistane je neznámou nie len pre nás, ale i pre domácich v Kábule. Geografia Afganistane zaručuje rozľahlým teritóriám a ich kmeňovým spoločenstvám takmer dokonalú izoláciu a nezmenilo sa na tom dodnes prakticky nič. Reálne sa dá operovať v niektorých častiach len pomocou vrtuľníkov. Bezpečne pred prepadom prakticky len v noci, lebo veľká časť Afganistanu je v dosť vysokej nadmorskej výške a väčšinu dňa tam je i dosť teplo a vrtuľník v údolí je i pre jedného strelca s RPG celkom dobrý terč.

  Odporúčam pre optimistov knihu "Základna" (autor Jake Tapper), ktorá vyšla v roku 2019.
  Niečo je z toho i na nete:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Stručne zhrniem problémy. Ak chcete ovplyvňovať domácich, musíte byť s nimi a platiť. Domáci nepoznajú slovo "hrdina" či "vernosť" ... s takým naivným videním sveta by tam dlho neprežili.

  Oni sa skrátka musia vždy musia prispôsobiť situácii a správať sa "bezcharakterne". Môže sa nám to nepáčiť, ale s takým cynickým postojom prežili tisíce rokov a nájazdy stoviek omnoho vyspelejších a početnejších protivníkov. Z nášho pohľadu je to "diera", kde by sme dobrovoľne nešli ... pre nich domov v ktorom sa naučili žiť a evidentne to robia dobre. Veľmoci prichádzajú a odchádzajú... domáci sú tam stále ...Skrýt celý příspěvek

  • Mortles
   18:11 13.05.2020

   Připoměl bych, že Afghánistán vždycky nebyl chudou zemí: před 18. stol. byl velmi důležitou obchodní křižovatkou (kvůli tomu je tam zájem Číny dnes) ale přesun těžiště obchodu z ...Zobrazit celý příspěvek

   Připoměl bych, že Afghánistán vždycky nebyl chudou zemí: před 18. stol. byl velmi důležitou obchodní křižovatkou (kvůli tomu je tam zájem Číny dnes) ale přesun těžiště obchodu z osy Čína-Konstantinopol na moře s růstem západních námořních mocností a mocenským úpadkem Osmanů obchod vyschnul a s tím došlo i k ekonomického úpadku Afghánského království.

   Co se místních týče: no, stejně jako všem po světě jim jde o nohy v suchu a živobytí. Když pěstuju mák, tak nebudu podporovat vládu, která moje živobytí prohlašuje za nelegální. Když díky tomu budu mít klid, rád budu krýt nějaké ty partizány (kteří navíc jsou stejně jako já místní Paštuni). To, že Taliban je nejsilnější v Hílmandu a zároveň je tam největší produkce opia není náhoda. Pro vládu by nejspíš bylo nejvhodnější pěstování legalizovat a zaručit tak těm lidem živobytí, ale to by asi přes američany nikdy neprošlo a v tom je ten problém. Podobné je to s další společenskou skupinou podporující taliban: nomády, pro které vláda nemá žádné záruky práva využívat jejich tradiční pastviny, takže podporují ty, kteří jim je zaručí. Vzestup Talibanu byl založen právě na tom, že byli schopní udržet pořádek a cesty byly volné, takže měli populární podporu. Bez podpory místních nelze vést guerillovou válku. Ono v celém tom konfliktu jde vůbec hodně o ekonomické zájmy různých etnických skupin a geopolitiku Pákistánu a řešení mnoha problémů je ve vytváření pracovních míst (čemuž se samozřejmě Taliban donekonečna brání, oni taky nejsou hloupí).Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    18:48 13.05.2020

    Je určite pravda, že Afganistan mal i svoje svetlé stránky, ale i tu platilo, že všetko "dôležité" sa dialo dole v údoliach. V častiach ako Núristán či Kundúz sa to týkalo ...Zobrazit celý příspěvek

    Je určite pravda, že Afganistan mal i svoje svetlé stránky, ale i tu platilo, že všetko "dôležité" sa dialo dole v údoliach. V častiach ako Núristán či Kundúz sa to týkalo minimálne, pre tú geografickú neprístupnosť. Afganistan má cca 50 jazykov, miešajú sa tam národnosti, kmene, jazyky. Tam nemajú ešte našu národnú identitu .... "afgánec" je pre nich neznáme slovo. Identifikujú sa ináč a úplne ináč tam žijú. Vládnu tam miestne samosprávy a staršinovia v nich rozhodujú kto bude spojenec a kto nepriateľ.

    Čo sa rozhodne v Kábule tam nikoho nezaujíma ... život ide podľa miestnych pravidiel.

    Súhlasím i s tým, že Talibán nie je pre nich nejaký zlý pojem. Je to len ˇdaľší hráč v ich živote s ktorým sa museli naučiť žiť. Len v našom naivnom svete sú "dobrí" a "zlí".

    Vzhľadom na "astronomickú" korupciu v Afganistane, nevychádza pre miestnych ten Taliban ako niečo čoho by sa mali báť. Naopak, často práve TAliban či iné islamistické organizácie dokážu pomôcť pri prírodných katastrofách a nešťastiach veľmi efektívne a rýchlo, zväčša podstatne lepšie ako skorumpovaná vláda.Skrýt celý příspěvek

    • Englbert
     20:22 14.05.2020

     V nejakem dokumentu jsem videl, jak americti vojaci prijedou do vzdalene vesnice v afghanistanu a volaji na staresiny, aby nestrileli, ze nejsou taliban ale spojenci jejich ...Zobrazit celý příspěvek

     V nejakem dokumentu jsem videl, jak americti vojaci prijedou do vzdalene vesnice v afghanistanu a volaji na staresiny, aby nestrileli, ze nejsou taliban ale spojenci jejich prezidenta z kabulu. A reakce staresinu? Co pry, ze to je prezident z kabulu?;-)Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    21:42 13.05.2020

    Ten úpadek je spojen spíše s tím, že tahle cesta se uzavřela dobitím Konstantinopole. Potom byli nuceni lidé z Evropy hledat jiné cesty. Přitom našly efektivnější cestu po moři na ...Zobrazit celý příspěvek

    Ten úpadek je spojen spíše s tím, že tahle cesta se uzavřela dobitím Konstantinopole. Potom byli nuceni lidé z Evropy hledat jiné cesty. Přitom našly efektivnější cestu po moři na přímo.

    Povolení Opia si může dovolit Taliban, ale opět to přinese jen další válku. Moc vlád světa nestojí o jeho dodávky, a pro vlastní trh ho nepěstují.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
     23:27 14.05.2020

     Boj s drogami je v podstate beznádejný .... Americká DEA (agentúra na boj proti drogám) je vlastne armáda .... ktoré investuje miliardy dolárov proti pašovaniu drog do USA ..... s ...Zobrazit celý příspěvek

     Boj s drogami je v podstate beznádejný ....

     Americká DEA (agentúra na boj proti drogám) je vlastne armáda .... ktoré investuje miliardy dolárov proti pašovaniu drog do USA ..... s nulovým výsledkom.

     I pri obrovských operáciách, kedy rozbijú značnú časť distribučnej siete drogovej mafie stúpnu ceny drog .... a tak o dva týždne sú ceny v "normále" .... čiže "biznis" ide ďalej ...Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  15:16 13.05.2020

  Kazda vojna sa nakoniec skonci rokovanim, tak preco radsej rokovanim nezacat! Toto stare prislovie sa do bodky naplnilo. Bin Ladin bol v Afganistane, ako host. Afgansky moslim ma ...Zobrazit celý příspěvek

  Kazda vojna sa nakoniec skonci rokovanim, tak preco radsej rokovanim nezacat! Toto stare prislovie sa do bodky naplnilo. Bin Ladin bol v Afganistane, ako host. Afgansky moslim ma povinnost chranit svoho hosta, pokial sa nepreukaze, ze je to nehodny clovek. Americania nevedeli dokazat, ze Bin Ladin sa osobne podielal na utoku na dvojicky a zacali nekonecnu vojnu. Ti mrtvi vojaci vrchovate naplnili svoj vojensky slub v uplne zbytocnej vojne.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   16:15 13.05.2020

   Lebo pred bojom sa nevie, kto bude mať v rokovaniach o ukončení sporu navrch :-) To je taká romantická predstava. Väčšina konfliktov sa urovná rokovaním bez toho aby prepukli do ...Zobrazit celý příspěvek

   Lebo pred bojom sa nevie, kto bude mať v rokovaniach o ukončení sporu navrch :-)

   To je taká romantická predstava. Väčšina konfliktov sa urovná rokovaním bez toho aby prepukli do vojny. Niekedy sa to dá a niekedy nie.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   16:35 13.05.2020

   Většina válek začíná diplomatickými jednáními, kdy jedna strana požaduje nesplnitelné po té druhé. Ono vás to možná překvapí, ale ta válka bude pokračovat jen USA bude vystřídáno ...Zobrazit celý příspěvek

   Většina válek začíná diplomatickými jednáními, kdy jedna strana požaduje nesplnitelné po té druhé.
   Ono vás to možná překvapí, ale ta válka bude pokračovat jen USA bude vystřídáno jinou velmocí snažící se získat vliv v regionu. Nebo žijete v naivní představě, že Talibán tam celou dobu válčí za svoje a jen z vojáky místním lidskými zdroji?Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    16:53 13.05.2020

    Aka valka bude pokracovat? Ked posledny American zamava, padne terajsia vlada a Taliban nema ziadneho realneho nepriatela. V Irane a ani v Pakistane niej nikto co by tam zaviest ...Zobrazit celý příspěvek

    Aka valka bude pokracovat? Ked posledny American zamava, padne terajsia vlada a Taliban nema ziadneho realneho nepriatela. V Irane a ani v Pakistane niej nikto co by tam zaviest socializmus, alebo deep state. :)Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     18:02 13.05.2020

     Prečo by Pakistan alebo Irán mali niekde zavádzať socializmus keď tieto krajiny samotné nikdy socializmus nemali?

     Prečo by Pakistan alebo Irán mali niekde zavádzať socializmus keď tieto krajiny samotné nikdy socializmus nemali?

     • palo satko
      18:17 13.05.2020

      Ved čitaj poriadne. Iran ani Pakistan nie su Sovietsky zväz so svojim socikom a ani USA ktore kormidluju cudzie vlady cez nastrčene figurky v zaujme vlastnych oligarchov.

      Ved čitaj poriadne. Iran ani Pakistan nie su Sovietsky zväz so svojim socikom a ani USA ktore kormidluju cudzie vlady cez nastrčene figurky v zaujme vlastnych oligarchov.

    • Jirosi
     21:45 13.05.2020

     Tenhle stát překvapivě není zájmová oblast těchto dvou. Ti si svoji válku proti USA v podstatě vyhráli. Jenže, tím uvolnili jen místo další mocnosti, aby to zkusila.

     Tenhle stát překvapivě není zájmová oblast těchto dvou. Ti si svoji válku proti USA v podstatě vyhráli. Jenže, tím uvolnili jen místo další mocnosti, aby to zkusila.

 • Kichot
  15:10 13.05.2020

  Díky za skvěle, profesionálně odvedenou práci. Čest padlým a soustrast pozůstalým.... Než se tady rozjede agitka bylo by dobré si uvědomit, že armáda má být a je apolitická a jen ...Zobrazit celý příspěvek

  Díky za skvěle, profesionálně odvedenou práci. Čest padlým a soustrast pozůstalým.... Než se tady rozjede agitka bylo by dobré si uvědomit, že armáda má být a je apolitická a jen plní rozkazy státních představitelů, ať jsou z jakéhokoliv politického spektra.Skrýt celý příspěvek

 • vixl
  14:42 13.05.2020

  Jen hňup cvičí a léčí nepřítele. Minimálně polovina z nich se okamžitě po ukončení výcviku přidá k islamistům a ten, kdo si myslí něco jiného, je naivnější než letka Babišových ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen hňup cvičí a léčí nepřítele. Minimálně polovina z nich se okamžitě po ukončení výcviku přidá k islamistům a ten, kdo si myslí něco jiného, je naivnější než letka Babišových motýlů.Skrýt celý příspěvek

  • satai
   14:55 13.05.2020

   Neblábol.

   Neblábol.

  • Mortles
   15:10 13.05.2020

   Ačkoli bych vůči věrnosti Afghánských vojáků byl také skeptický, rád bych upozornil na to, že afghánský konflikt spíš než nějakým bojem "mezinárodního džihadismu" vůči "světové ...Zobrazit celý příspěvek

   Ačkoli bych vůči věrnosti Afghánských vojáků byl také skeptický, rád bych upozornil na to, že afghánský konflikt spíš než nějakým bojem "mezinárodního džihadismu" vůči "světové demokracii" je bojem o rozdělení moce podle etnického klíče. Taliban zastupuje zájmy venkovských Paštunů a do velké míry hájí pakistánské geopolitické zájmy. Vláda nemůže zapřít zase svoji mocenskou základnu na etnicky rozmanitém severu. Rozhodně nemám velkou důvěru v americkou mírovou smlouvu, ale jelikož Češi mají v Afghánistánu co vím relativně dobré jméno, tak ať to celé dopadne jakkoli, příprava další vyjednávací pozice výcvikovou pomocí není chybou.Skrýt celý příspěvek

  • Mortles
   15:17 13.05.2020

   Jinak si dovolím dát odkaz na text, který problematiku politického směřování Talibanu rozebírá docela podrobně včetně jejich dvojté existence jako konzervativně islámské/etnicky ...Zobrazit celý příspěvek

   Jinak si dovolím dát odkaz na text, který problematiku politického směřování Talibanu rozebírá docela podrobně včetně jejich dvojté existence jako konzervativně islámské/etnicky paštunské organizace:

   https://www.nps.edu/documents/... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...