Česká armáda zůstane v Afghánistánu i po roce 2014

Afghánistán
Foto: Ta nejtěžší mise v Afghánistánu právě začíná… / Flickr AČR, Autor: četař Radek Venglář

Vzdor všeobecnému mínění zůstanou Spojenci v Afghánistánu i po roce 2014. Hlavní odpovědnost za bezpečnost v Afghánistánu převezme afghánská armáda a policie, ale v zemi zůstanou tisíce zahraničních vojáků, kteří budou afghánské vládní síly podporovat. Svou další účast v misi přislíbila i Česká republika.

Rozhodnutí o setrvání v Afghánistánu potvrdila Vláda České republiky v usnesení z 1. června 2012. Česká republika již podruhé schválila dvouletý plán na působení Ozbrojených sil AČR v zahraničních operacích, a to na roky 2013 a 2014. Kromě potvrzení další účasti ČR v afghánské kampani schválila vláda i pokračování mírové mise na Balkánu nebo účast českých letců při ochraně Islandu na konci roku 2014.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu, přes pokrok dosažený v některých oblastech, zůstává nestabilní. Navzdory nepříznivému bezpečnostnímu prostředí však mezinárodní společenství zastoupené řadou mezinárodních, vládních a nevládních organizací usiluje o zlepšení životních podmínek afghánského obyvatelstva tím, že podporuje afghánskou vládu při rozšiřování a upevňování její autority na celém území Afghánistánu. Vláda České republiky, 2012

Podle přijatého usnesení bude v silách ISAF působit v letošním roce maximálně 539 českých vojáků a v klíčovém roce 2014 340 osob. Po roce 2014 pak má v Afghánistánu zůstat kontingent do počtu 150 osob. Kromě toho bude po oba roky chránit český zastupitelský úřad v Kábulu 20 příslušníků 601. skupiny speciálních sil.

Změní se však zásadně charakter mise v návaznosti na změnu bezpečnostní prostředí v Afghánistánu. V současné době končí mise PRT Lógar. Během února dojde k redukci kontingentu na 100 osob, které budou dohlížet na odsun materiálu a likvidaci zázemí českého PRT.

Video: Život v Afghánistánu z pohledu vojáků / YouTube

Konec PRT však nebude znamenat konec české přítomnosti v Lógaru. Po konci PRT vznikne v Lógaru český vojenský poradní MAT (Military Advisory Team) do počtu 60 osob, který bude mít na starost výcvik a mentorování afghánských vojáků. Stejně tak bude rovněž transformován OMLT „omeleta“ tým ve Wardaku na jednotku MAT (60 osob)

V letech 2013 a 2014 bude v rámci IPTC pokračovat výcvik příslušníků afghánské národní policie (ANP). Výcvik bude mít na starost 12 českých vojenských policistů. Kromě MAT týmu bude ve Wardaku působit i smíšená desetičlenná jednotka vojenské police a 43. výsadkového mechanizovaného praporu - cílem bude výcvik členů speciálních jednotek ANP.

V roce 2013 bude na základně KAIA působit i 14-ti členná jednotka chemické a biologické ochrany AČR. Ta bude pokračovat v chemickém průzkumu po celém území Afghánistánu a ve školení afghánských specialistů.

Speciální úlohu bude hrát i 50 operátorů 601. skupiny speciálních sil. Ta bude od druhé poloviny roku 2014 do poloviny 2015 působit ve prospěch afghánské vlády. Úkolem bude výcvik speciálních jednotek ANA a provádění průzkumných a úderných akcí v nedostupných a problematických oblastech Afghánistánu.

Nesmíme zapomenout ani na vrtulníkovou jednotku z Přerova. Ta od poloviny roku 2013 do poloviny 2014 bude opět působit v Afghánistánu (3x Mi-171Š a 65 osob). Bude působit ve prospěch vojáků ISAF a sehraje také důležitou roli v odsunu techniky z Afghánistánu.

Kromě toho bude působit ještě v letech 2013 a 2014 zhruba stovka osob ve velitelských, řídicích a zpravodajských strukturách ISAF (především na základně KAIA) a v práci bude také pokračovat na základně KAIA podpůrný chirurgický tým v počtu 11 osob.

Zdroj: Vládní návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v zahraničních operacích v letech 2013 a 2014 s výhledem na rok 2015

Nahlásit chybu v článku


Související články

Slovenská elitní jednotka 5. PŠU v Afghánistánu

Slovenská armáda má v Afghánistánu v současné době 324 vojáků. Kromě strážných a ženijních jednotek ...

Afghánští vojáci mají novou budovu velitelství, jídelnu i ošetřovnu.

Český provinční rekonstrukční tým (PRT) vybudoval na základně Altimur na jihu Lógaru novou budovu ...

Armáda má novou posilu! V Afghánistánu doprovází české vojáky Lvíček Míra.

Plyšový lvíček se poprvé objevil na veřejnosti počátkem roku na benefičním plese ve Vlkoši, kde ...

Odsun z Afghánistánu – logistické peklo

Spojenecká vojska v Afghánistánu se chystají na jeden z nejtěžších a nejobtížnějších úkolů za celou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jan Grohmann
  19:05 04.02.2013

  Děkuji za všímavost. Upraveno.

  Děkuji za všímavost. Upraveno.

 • Uwe
  18:17 04.02.2013

  Docela me zarazila unformace o 42. mpr a vycviku ANP ve Wardaku 2013-14... Nejedna se o 42. mpr, ale 43. vpr. 42. mpr ve Wardaku bude az ve 2014 jako soucast MAT.

  Docela me zarazila unformace o 42. mpr a vycviku ANP ve Wardaku 2013-14... Nejedna se o 42. mpr, ale 43. vpr. 42. mpr ve Wardaku bude az ve 2014 jako soucast MAT.

Načítám diskuzi...