Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

CZ BREN 2; větší foto Jirka Wasserbauer 

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně útočné pušky CZ BREN 2, v maďarské firmě Arzenál. České zbraně vyráběné v Maďarsku poputují především do výzbroje maďarské armády a policie, ale i do výzbroje Armády České republiky.

Standardní útočnou puškou příslušníků maďarských ozbrojených sil je AK-63 v ráži 7,62×39 mm, což byla v Maďarsku licenčně vyráběná sovětská puška AKM. Verze AK-63F je s dřevěnou pažbou a AK-63D se sklopnou pažbou.

 

 

Také maďarská armáda řešila v minulých letech přechod na NATO ráži 5,56×45 mm NATO, ale nedostatek financí nedovolil nakoupit nové útočné pušky. V roce 2011 byla představena modernizovaná varianta AK-63MF. Původně Maďarsko chtělo modernizovat 7700 ks AK-63 na verzí AK-63MF, ale do výzbroje bylo nakonec zavedeno jen malé množství modernizovaných AK-63MF.
 

Verze AK-63MF má moderní dálkově nastavitelnou pažbu, nové předbažbí s picatinny lištami, novou pistolovou rukojeť, přední taktickou rukojeť, moderní optické zaměřovače, laserové značkovače nebo volitelně německý granátomet M320.

 

Nicméně přechod na NATO ráží je pro maďarskou armádu nutností. Podle posledních zpráv se zdá, že maďarská armáda nakonec adoptuje novou českou útočnou pušku CZ BREN 2.

 

Maďarské ministerstvo obrany zatím o nákupu nevydalo žádné stanovisko, ale na konci března v Budapešti, za přítomnosti ministra obrany Maďarska Istvána Simicskó a ministryně obrany České republiky Karly Šlechtové, podepsal výkonný ředitel společnosti CZ EXPORT Praha pan David Höfer a výkonný ředitel firmy Arzenál Roland Kránicz licenční smlouvu na výrobu a montáž zbraní z produkce České zbrojovky. Arzenál je přitom vlastněn pouze maďarským ministerstvem obrany.

 

Dle polského magazínu MilMag již v květnu 2017 Česká zbrojovka podepsala s maďarskou vládou předběžnou dohodu o licenční výrobě, ale samotná jednání se vedla několik let. Ostatně v minulém roce mohli zástupci maďarské armády a police zevrubně testovat samopaly Scorpion i BREN 2.

 

Maďarští příslušníci ozbrojených sil vyzkoušeli pušky BREN 2 v ráži 5,56 (CZ BREN 2) i v sovětské 7,62 mm (CZ 807). Není proto jasné, zda maďarská armáda získá i Breny v sovětské ráži, tedy stejný typ, jaký si pro své potřeby pořídila francouzská speciální jednotka GIGN.

 

 

Maďarský Arzenál předvádí produkty CZ maďarským vojákům.

 

Licenční smlouva v hodnotě 100 milionů euro předpokládá výrobu pistolí CZ P-07/09, samopalů CZ Scorpion a útočných pušek CZ BREN 2 především pro ozbrojené složky Maďarska. Kontrakt počítá se zahájením montáže zbraní z Česka dovezených dílů a od počátku roku 2019 s plnou výrobou dílů v Maďarsku. Licenční smlouva je podepsána na dobu 10 let a předpokládá maximální výrobu 200 tisíc kusů zbraní. Nová výroba umožní vytvoření 200 nových pracovních míst.

 

Roční výroba dosáhne 20 000 zbraní, což představuje necelých 10 % produkce v Uherském Brodě. Podle prezidenta a předsedy představenstva České zbrojovky Lubomíra Kovaříka zbrojovka v loňském roce vyrobily 250 000 zbraní a 90 % jich vyvezla.

 

Smlouva umožní obnovit výrobu ručních palných zbraní v Maďarsku. Hlavní maďarský výrobce zbraní FÉGARMY Fegyvergyártó vyhlásil úpadek v roce 2004, ale již od konce 90. let minulého století ve firmě nevznikla řádná nová útočná puška. Firma Arzenál přitom navrhla pouze výše uvedenou modernizovanou verzi AK-63MF.

 

Cvičení maďarských vojáků s CZ BREN 2.

 

V současnosti v Maďarsku vznikají díly pro zbraně vyráběné v pobočce německé firmy RUAG Ammotec. V pobočce mají vzniknout údajně i nové konstrukce, hlavně pro myslivce a sportovce, ale posléze i pro armádu a polici. Jedinou novou (2015) maďarskou konstrukcí je tak těžká odstřelovací puška GM6 Lynx ráže 12,7 mm.

 

K samotnému přezbrojení nejsou další bližší informace, ale to se nepochybně v následujících týdnech změní. Podle Kovaříka země po celém světě čím dál více vyžadují licenční výrobu pro vlastní ozbrojené síly, resp.

 

transfer technologií. Ostatně licenční výroba pistolí CZ probíhá v Peru a zbrojovka nyní jedná i o licenční výrobě pistolí a útočných pušek rodiny Bren pro egyptskou a pákistánskou armádu. V prosinci minulého roku se dokonce objevily fotografie egyptských vojáků s puškou CZ 807. V Pákistánu má být CZ 807 jedním z hlavním kandidátů, ale výběrová řízení v zemích Středního východu bývají obvykle velmi zdlouhavá a nejistá.

 

Zdroj: MilMagCZUB

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...

CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...

TEST: Útočná puška CZ BREN 2

Redakce Armádních novin a odborníci z DEFTACS a.s. během jednoho dne zevrubně otestovali útočnou ...

Polská armáda testuje českou útočnou pušku CZ BREN 2

Polské ozbrojené složky v současné době testují pistole, samopaly i útočné pušky České zbrojovky. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 4
 • PavolR
  12:21 14.02.2019

  Iba poznámka pod čiarou: Tento rok sa vraj v závode v Kiskunfélegyháza nepodarilo spustiť licenčnú výrobu v plánovanom rozsahu kvôli nedostatku pracovných síl.

 • PavolR
  19:58 13.12.2018

  Prvé v Maďarsku zmontované české zbrane prebrali jednotky vojenskej polície: https://zoom.hu/hir/2018/12/11...

 • PavolR
  08:19 25.08.2018

  Iba taká drobnosť - výrobky Českej zbrojovky boli už aj oficiálne zavedené do výzbroje Maďarskej vlastibrany:
  http://www.kozlonyok.hu/kozlon...
  (str. 398 - v pdf 6. strana)

 • Rase
  21:14 15.07.2018

  PavolR:
  pozoruhodné informace, je vidět, že pokud v Evropě nedojde k nějaké změně v myšlení lidí, budou armády naše a našich sousedů, opravdu nebojeschopné. Priority jsou zkrátka někde úplně jinde.

 • kisam
  20:16 15.07.2018

  Tak to je ešte väčší bordel ako u nás. Klobúk dole Maďari. Nebolo ľahké podliezť našu nízku latku, ale vám sa to podarilo.

 • PavolR
  19:12 15.07.2018

  Inak, k tej ťažkej brigáde - aj keby nakúpili nejakú techniku, nebudú na to mať ľudí, však nedokážu z technických, alebo skôr personálnych dôvodov udržať ani len jednu batériu D-20 (z dvoch). na cvičenia chodí iba 4-5 húfnic, hoci by malo všetkých 12, čo majú. A s útočnou vozbou sú na tom údajne podobne.
  Vojakov majú momentálne asi tak na jednu úplnú brigádu a nejakých špeciálov.

  Len tak pre zaujímavosť - v polovici roka 2012 mali v službe 17 757 vojakov z tabuľkových 22 406: http://www.parlament.hu/irom39...
  V roku polovici 2014 už chýbalo až 5921 vojakov, nasledujúceho roka vraj zhruba 5000 (vtedy sa už začalo so zahmlievaním presných údajov). Odvtedy odišlo asi 2000 vojakov a bolo prijatých okolo 3500, avšak bol zároveň tabuľkový stav zvýšený na 29700, čiže do tohoto stavu, ktorý má byť dosiahnutý do roka 2026 chýba zhruba 10500-11000 vojakov.
  Z tých asi 19-19,5k, čo by malo byť v službe pripadá asi 8k na generálny štáb (údajne aj mnohí, čo sú papierovo na útvaroch, slúžia reálne na štábe) a asi 3,5k na letectvo a PVO. Zvyšok je rozdelený do dvoch bojových brigád, pluku špeciálneho určenia a podporných a logistických jednotiek.

 • PavolR
  18:01 24.06.2018

  Maďarské armádne obstarávanie je hlboko pod úrovňou ešte aj slovenského - o tom, že sa má niečo obstarať sa nanajvýš iba šepká do okamihu, keď je vyhlásené, že sa kúpilo to - tamto. Modernizácia je spôsob ako obísť súťaž a zadať zákazku vopred vybranej firme - obzvlášť ak je ruská. K tomu argumentácia, že to dávajú robiť výrobcovi.Tak to spravili aj s vrtuľníkmi.
  A potom je tu ešte otázka ceny. Peniaze na BVP ešte vyčlenené nie sú, na dôvažok každý forint vynaložený na armádu (zdravotníctvo, školstvo) nemožno ukradnúť inde. Čiže sa podľa mňa pokúsia urobiť čo najväčší poprask za najmenej peňazí - nakoniec do toho aj tak nebudú mať koho posadiť ...

 • Jara
  17:53 24.06.2018

  No pokud chtějí Maďaři budovat těžkou brigádu na BVP 1 tak se vlastně o těžkou brigádu jednat nebude, když současná obrněná 4x4 nabízejí lepší ochranu:))

 • Rase
  17:28 24.06.2018

  Rozumím, ale beru to spíš jen jako nouzovou možnost jak poměrně rychle znovu zavést pásové BVP. Ony ty BTR-80A už taky nejsou zrovna úžasné a zavedení oné věže by bylo jako kdyby nová BVP pro AČR měla mít věž RCWS-30. Předpokládám že taky budou chtít něco lepšího. Spíš jsem zajímavý, jakou budou chtít používat ráži, zda se vydají slovenskou cestou nebo českou. Bylo by zajímavé, pokud by jim Zetor nabídl Wolfdoga, přeci jen mohli by si ho kompletně vyrábět sami doma. Pomalinku si zbrojní průmysl oživují (viz obrněné vozidlo Komondor), tak čekám že budou mít ambice výš než jen modernizace

 • PavolR
  17:04 24.06.2018

  Majú ešte zakonzervované nejaké BMP-1 a nový minister vlastibrany je kritikom ich vyradenia. Preto ma aj pri článku o tej novej ruskej koncepcii modernizácie BMP-1 napadlo, či nie je mierená na Maďarsko, vzhľadom na totožnú vežu, akú Maďari používajú na BTR-80A.

 • Rase
  16:55 24.06.2018

  Maďaři chtějí do roku 2026 vytvořit těžkou brigádu. Jelikož my máme v plánu na tuto dobu zmodernizovat mechanizovanou brigádu novými BVP, tak bude zajímavé co mají v plánu oni. Přeci jen času na to moc nemají. Jelikož nemají co modernizovat, tak připadá v úvahu pořízení ojetých vozidel (Marder, Bradley), nebo nový stroj. Pak by ale měli vypsat tendr ve stejný čas jako my. Předpokládám že by si taky chtěli vyrábět vozidlo sami, stejně jako dnes všichni

 • PavolR
  16:54 24.06.2018

  Ale inak vážne - v 90. rokoch (hlavne za Mečiara) mali Maďari zo slovenskej armády strach. Vidno to na internetových komentároch z tých čias. Obávali sa, že sa môžeme kedykoľvek dať do pohybu, zabrať im kus územia a oni nám v tom nebudú mať dosť síl zabrániť. :-) Keď sa potom začali zverejňovať stavy armády a uvideli, aká je realita, upokojili sa.

 • PavolR
  16:37 24.06.2018

  Keby len pozemná technika, ale končí aj "dominancia" ich zatiaľ najmodernejšej techniky - Gripenov - na ktorú boli aj patrične hrdí. :-) Chorváti nakupujú F-16, Slováci idú nakupovať F-16V, Rumuni majú už teraz 12 ks F-16 a ďalšie dokúpia, Srbi budú mať slušný počet modernizovaných Mig-29 ... tých 14 maďarských Gripenov bude čo nevidieť podpriemer. Takto sa ako regionálny hegemón prezentovať nemožno. ;-p

  Novú kolesovú techniku okrem Slovákov priebežne nakúpili/nakupujú Slovinci, Chorváti, Rumuni a čiastočne aj Srbi a k tomu sa takou odolnosťou a výzbrojou, že 2/3 maďarských BTR-80 môže iba čumieť.

 • Rase
  15:43 24.06.2018

  Tak rozhodně mají co dohánět, bojové (hlavňové) techniky opravdu moc nemají.
  ps. byla by sranda, kdyby to zdůvodnili zbrojením Slovenska :-D Ten pán je na to vtipný dost

 • PavolR
  14:41 24.06.2018

  Skôr do zemiakových lupienkov a chrumkajúc sledovať, ako sa Maďari pokúšajú pretekať v zbrojení s Rumunmi ...
  ... na čo by ale potrebovali aspoň 4% HDP a desiatky tisíc ochotných regrútov (už teraz však majú asi 6-tisícový deficit). Jedine, že by predsa len obnovili povinnú vojenčinu, no to by razom utrpeli také populačné straty, ako po prehratej vojne a to veľmi dobre vedia. :-D

  Každopádne by to mohla byť slušná zámienka na vytvorenie nového tunela, kadiaľ by mohli nechať odtekať verejné prostriedky a kadiaľ by mohli skúsiť nakupovať dobrú vôľu rôznych krajín, ako to robia Arabi: Rusmi by si nechali zmodernizovať vyradené Mig-29 a BMP-1 (ako to už urobili v Mi-24), od Američanov by kúpili Patrioty a MLRS, od Nemcov, či Francúzov by objednali tanky a kanóny ...

 • Takeda
  14:05 24.06.2018

  Do zbraně bratři slováci :-D

 • PavolR
  11:03 24.06.2018

  Iba taká zaujímavosť - maďarský režim začína komunikovať smerom k domácej verejnosti, že cieľom je navýšiť výdavky na obranu hoci aj na 3% HDP, aby malo Maďarsko najsilnejšiu armádu v regióne:
  http://hvg.hu/itthon/20180618_...
  -------------------------------
  (poznámka pod čiarou: o tom tajomníkovi je treba vedieť, že jeho kariéra je založená na tom, že zásadne hovorí iba zhora vopred dané komunikačné bloky alebo kecá úplne mimo tému ...).

 • PavolR
  15:37 26.05.2018

  Nový maďarský minister vlastibrany potvrdil, že zanedlho by malo začať vyzbrojovanie maďarských vojakov, ale aj iných silových zložiek v Maďarsku vyrobenými zbraňami:
  http://www.origo.hu/itthon/201...

 • Yetti
  11:10 25.04.2018
 • Yetti
  11:08 25.04.2018

  Článek popisující závislost délky hlavně u ráže .308. Je sice postarší, ale je jich po netu spousta v angličtině, sem dávám jeden přeložený..

 • Zbrojir
  10:06 16.04.2018

  Myslel jsem, že příslušný test s „Match“ municí byl součástí zaváděcího programu, nebyl, protože základní zkoušky běžely s „běžnou vojenskou“ 7,62x51, konkrétně SaB se střelou FMJ 9,55g, což opravdu není „vysoceprecizní“ munice….

  Zatím jsem ho nenašel, nevadí, tak alespoň pár poznatků ze zkoušek, které dávají i odpovědi na položené dotazy. Chce to ale základní znalosti, včetně těch o testování zbraní.

  Zkoušená HaK 417 16“ (ještě starší provedení), navržena dle západních standardů, otestována z chodu i dle českých (resp. sovětských) vojenských metodik.

  Zkoušky zejména v rozsahu: obvyklá měření, životnost, ztížené podmínky, odolnost a bezpečnost zbraně při pádu. Výsledek: puška vyhověla….

  Zkouška zbraně střelbou byla provedena v rozsahu, kterým je určena životnost zbraně v souladu s TTP - 10 000 ran, přičemž byly započítány střelby ze všech druhů zkoušek.

  Rychlost střely
  začátek zkoušky - 767,3 m/s, konec zkoušky (10000) - 766,6 m/s

  Charakteristika R 50 na 600m
  Začátek - 12,2cm, 5000 ran - 9,7cm. 7000 ran - 13,8cm, 10000 ran - 13,8cm,

  Přesná citace:

  „Technický komentář - hodnocení výsledků zkoušky
  Zkoušená „Puška pro přesnou střelbu HK 417 v.č. xxxx je ve zkoušce hodnocena jako shoda.

  U této zkoušené zbraně se nevyskytla žádná závada ve funkci zbraně z 10 000 vystřelených nábojů.

  Počet závad u této zbraně byl tudíž 0,0%, což je samozřejmě pod povolenou hranící 0,2% (max. 20 závad) z počtu vystřelených nábojů ve zkoušce (10 000 nábojů).

  Rovněž nebyly zaznamenány žádné zlomené nebo prasklé součástky zbraně.

  Byla dosažena životnost hlavně min. 10 000 výstřelů poněvadž:
  - úbytek rychlosti střel s výchozím stavem nepřekročil 5 % hranici ( byl zaznamenán průměrný úbytek rychlosti střely pouze 0,5 m/s, což je méně jak 0,1%),
  - nabylo dosaženo zvětšení charakteristik seskupenosti (úz a úy) nebo R50 2x ve srovnání s počátečním stavem,
  - nebyly zjištěné žádné oválné průstřely při střelbě na vzdálenost 600 m – povoleno je max. 50% oválných průstřelů (poměr os elipsy 1:1,3) a bočních průstřelů při střelbě základními náboji na terč v dálce 600 m.“
  konec citace

  Můj dovětek:

  A nyní si každý racionálně uvažující člověk domyslí, proč po této zkušenosti a velmi dobrém know-how získaném při zavádění DMR HaK 417, vypracuje později MO ČR zadání, které je zcela neodborné, diskriminační až tak, že se mj. i tento výrobce a do výzbroje již zavedený výrobek 417 nemůže pro formální nesplnění hloupostí do „tendru“ vůbec přihlásit, a přitom jsou požadavky „nového tendru“ z pohledu nároků na služební zbraň vlastně směšné, jako je např. limit pro závadovost až 0,5%, žádné na funkci náročnější zkoušky včetně pádovek apod. Přes tuším 4 pokusy se dodnes vybrat nic nepovedlo a nyní to patrně skončí zavedením čerstvě vyvinutého produktu od „strategického dodavatele“, takže obvyklé vychytávaní…

  Mj. tyto odborně, a z počátku i morálně nezpůsobilé pokusy o nákup DMR stály potenciální dodavatele čas a peníze. Meoptu prý docela hodně…

  Zadání a okolnosti výběru DMR pro MO ČR bylo před pár lety i předmětem kritického článku na strakách AN. Kdyby to bylo jediné faux pas… „Psi štěkají, ale karavana jede dál“, resp. psi už ani neštěkají, ono to v tomto kulturním okruhu nemá cenu… „Potěšující“ informace, dál na východ od nás jsou na tom citelně hůře…

 • fenri
  20:53 15.04.2018

  Ještě podotknu, že třeba HK417 se dělá v .308w i s 13" hlavní. Ztráta úsťové rychlosti oproti 16.5" je cca 50 m/s, což z hlediska terminální balistiky není u .308w žádný průšvih (na rozdíl od .223)

 • Zbrojir
  09:02 15.04.2018

  Kolt

  Zalezi jake ukoly konkretni slozka od DMR 7,62 NATO pozaduje. Pokud v USA uspela HaK v teto konfiguraci, a HaK dela samozrejme i delsi hlavne, tak jim kratsi provedeni nepochybne vyhovuje.

  Pozadavky ceskeho "tendru" byly sirokospektralne diskriminacni a min. u prvniho pokusu z rady v podstate i velmi nekompetentni. Taky pres opakovana rizeni MO CR dodnes nic nekoupilo. Zatim se proslycha, ze to chteji vyresit nakupem na primo. Od koho.... no preci....

  Podobne dopadla jedna soucast, pro specificke ukoly pozadovala produkt, ktery se v CR nevyrabi, nejprve obdrzela odpoved: "vyberte si neco z katalogu CZUB". Protoze ji tam nic pro dane uloly nevyhovovalo, par let pockala a zadost opakovala. Tentokrat uz za onu soucast z prislusneho katalogu vybraly nadrizene organy rovnou...Jo, na takto "odborne" urovni se obvykle prezbrojuje,nikoho nezajima, ze alternativni produkt je pro danou "praci" zcela nevhodny, a to se melo jednat jen o nekolik desitek kusu....

  Cenzor

  Je to jiz peknych par let, ale pokusim se najit material, resp. prislusny protokol a hodnotu dat presne...

 • fenri
  22:23 14.04.2018

  Cenzor: jestli je to nástřel s mechanickými mířidly, tak to jde, resp. z toho nic nepoznáme.. To je víc o střelci, než o pušce.
  Jinak 10 000 výstřelů... pokud je hlaveň teniferovaná, udržovaná a střílí se slušné střelivo, není důvod, aby šla přenost nějak rapidně dolů.
  I nijak neošetřovaná hlaveň varminového Rem700 má udávanou životnost min. 8 000 ran do změn přesnosti.
  A to není Remington žádná superstar a vývrt není ničím ošetřen.

 • KOLT
  17:13 14.04.2018

  Zbrojir, takže hlaveň 16(,5)" vám pro DMR přijde dostatečná? Mmchd, kdyby u HK chtěli, mohli přihlásit HK417, která má i 20" hlaveň. Nebo možná vlastně nemohli, protože má jiný zásobník (což pochopitelně byla kravina na straně požadavků, protože v téhle kategorii nic jako standard neexistuje; možná někdo HK skutečně nechtěl...).

  logik, naučte se už, ku*vafix, posílat příspěvky pod správné články ;-)

 • Cenzor
  16:13 14.04.2018

  Zbrojir:

  Ten nástřel je s mechanickými mířídli. Pod MOA je přesnost odstřelovacích pušek...po 10000 ranách o tom dost pochybuji.

 • Lukas
  07:23 14.04.2018

  Tecka - tak, a może trzymajmy się faktów?

  "Groty sukcesywnie kupowane" - tak słynny kontrakt na 53 tyś Grotów był de facto listem intencyjnym / kontraktem ramowym. Faktyczne kontrakt wygląda tak
  1000 szt do 2017
  29 tyś
  + opcja 23 tyś

  Te liczby nie są przypadkowe - zakłada się że 29 tyś karabinków pozwoli spłacić kredyt - 91 mln PLN

  Fakt numer 2 - mamy kwiecień 1000 Grotów na 8000 tyś żołnierzy WOT i brak podpisu Błaszczaka pod drugim etapem umowy....

  Fakt numer trzy kontrakt na ponad 26 beryli jest aktualny i FB sukcesywnie (ponoć przed harmonogramem) dostarcza tą broń

  No i do pomyślenia - dlaczego kupowano przez JW NIL
  Skoro mogli normalnie poprzez klauzule "o zamówieniu o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa" - tak jak Raki.
  Przecież to był program z publicznych środków

  Tak więc mam co pouczać - może dlatego ze pracuje przy realizacji zamówień publicznych i wiem że jak ktoś manipuluje wieloletnimi programami to później takie cuda wychodzą...

  A sprawa jest wybitnie pogmatwana bo MSBS z jednej strony powstawał za publiczne pieniądze z programów NCBiR, z drugiej tworzony jest pod kątem programu Tytan, którego jest elementem.
  To że ktoś potem na kolanie chciał "oderwać" MSBS od Tytana i kupić go szybciej i pominięciem harmonogramów będących elementem kontraktów z NCBiR to nie znaczy że mu się tak udało.

  Są jeszcze aspekty finansowo-prawne i tutaj nikt z urzędników nie wystawi się na odstrzał NIKu który nie będzie pytał czy decyzja o rezygnacji z pewnych elementów kontraktu była słuszna i korzystna dla fabryki i SZ tylko dlaczego nie zostały zrealizowane zapisy umowy.

  Ministrowie się zmieniają - wyroki sądowe już nie...
  Ministrowi łatwo coś powiedzieć - to nie on będzie tłumaczył się NIK czy CBA

 • logik
  23:13 13.04.2018

  tesil: Turecko? Bývalo demokratickým státem. Bohužel bývalo.

  flanker: viz odpověď fenrimu (8).
  To, že dokud to bude lidem jedno, tak budou trpět diktaturou - s tím souhlasím. Ale v Sýrii - právě proto, že byla na arabské poměry poměrně "Evropský stát" - to lidem přestalo být jedno.

  V tu chvíli se do toho začali míchat okolní státy SA si přihřívala svojí Salafistickou sunitskou extrémistickou notu, Írán svoji šiitskou extrémistickou notu - Hizbaláh je tam teď jako doma. Rusko si podpořilo svého diktátora.
  Jen ty chudáci Syřani, co nechtěli ani diktátora, ani šiitské extrémisty, ani sunitské extrémisty.... ty nepodpořil nikdo. Ty buď zdrhli, nebo je postříleli.

  A pokud přistoupíme na některými zde raženou tezi, že demokracie se nemá podporovat, že nemáme zasahovat do cizí společnosti: tak to tak bude vypadat vždycky. Protože hajzlové se nebudou rozpakovat do té společnosti zasáhnout. Jediný, kdo nenajde zastání, budou právě Ti slušní lidé.

  ===

  Evropa měla to štěstí, že se do demokratizačního procesu dostala v době, kdy byla v okolí nejsilnější - a tedy měla šanci si pomalu demokracii vybudovat. Jak ale mají vybudovat demokracii jiné státy, když jakýkoli pokus o demokratizaci některý z okolních hráčů použije jako zámiňku pro svoje mocenské hry?

 • Zbrojir
  21:53 13.04.2018

  Jura99

  Nešlo o závod, chtěl jsem tímto jen říci, že výměna hlavně na G 36 s klasickou centrální maticí je mnohem rychlejší a méně pracná, než výměna hlavně na CZ 805, což oceníte tehdy, pokud takových výměn děláte jako zbrojíř najednou více.

  V reálném světě se hlavně vyjímají zpravidla za účelem výměny hlavní již opotřebených, havarovaných, popř. nějaké další opravy. Neznám ozbrojenou složku, která by vyjímala a měnila hlavně za účelem přechodu na jiné ráže. Pokud má někdo takové informace, sem s nimi…

  Pokud by šlo o aplikace některých výkonově a rozměrově alternativních ráží „středního balistického výkonu“ k 5,56x45, tak na ty lze velkou část „klasických pušek“ transformovat výměnou příslušných komponentů ve zbrojní dílně rovněž.

  Maximus

  I když jsem četné, z části tragikomické pokusy o nákup DMR pro AČR již přestal sledovat, bude zajímavé, zda MO ČR bude i nadále požadovat minimální délku hlavně 18“, které byla kdysi v uvedené toleranci délka hlavně od 18“ do 20“ užívána k účelové diskriminaci některých renomovaných výrobků, jako např. HaK G 28, která jako M110A1 CSASS uspěla v ozbrojených silách USA, zatímco do českých podmínek se ani nevešla... Tak uvidíme, zda bude CZUB stačit hlaveň 16“,nebo, že by MO ČR požadavky rychle přehodnotilo…  Podíval jsem se na ten nástřel CZ 807 po 10000 ranách se střelami 168grs a souhlasím s fenri, to je vskutku zoufalé, u nás se před nákupem pro 601. skss testovaly HaK 417 a po stejném zatížení stříleli s kvalitní municí tuším stále pod MOA.

 • Tecka
  20:34 13.04.2018

  Musze przyznać ,ze z Ciebie spory demagog . Cobyś nie napisal to Grot będzie sukcesywnie kupowany ...Temat „beryl” był nawet na tym forum poruszany niecały rok temu,wiec po ten wpis „na koniec”. I „na koniec” , Ty mnie nie pouczaj ,co ja odróżniam ...
  Ps. Twoj wpis o zakupie via Nil z pominięciem wojskowych procedur ,jest dla Ciebie skrajnie kompromitujący ! Dawno nie czytałem takich głupot . Tu nie ma co komentować ,dziekuje

 • Lukas
  10:55 13.04.2018

  Tecka - odróżniasz propagandę sukcesu od faktów

  Ile tych MSBS "wdrożyli" - reprezentacyjne formalnie nie są wdrożone (tak, cały czas jedyna regulaminową bronią batalionu reprezentacyjnego jest SKS )

  Zamówienie (nie list intencyjny) jest tylko na 1000 Grotów dla WOT - kupionych via JW NIL z pominięciem wojskowych procedur "przyjęcia na uzbrojenie"

  Media przy informacji o 53 tyś Grotów mowa była o kwocie 500 000 000 PLN - czyli ok. 9,5 tyś PLN za sztukę

  Sorry ale za ta cenę kupisz 2 beryle + EOTech HWS 552.

  I na koniec umowa na 17 621 nowych Beryli i 8400 mini Beryli do 2020 nadal jest aktualna i w realizacji...

 • fenri
  10:08 13.04.2018

  Logik: nemůžu najít emotikony "shocked" a "shy". ;-)

 • logik
  09:52 13.04.2018

  fenri, díky za info. Jakkoli s Tebou v některých otázkách nesouhlasím, tak Tebou podávané informace o ručních palných zbraních jsou pravidelně přínosné, zajímavé (a i podávané "kultivovaným jazykem" :-)).

 • fenri
  09:15 13.04.2018

  Ano, hlaveň pracuje už když tam frčí kulka (ostatně není to jen odporem vzduchu, přenášejí se na dí vibrace z rámu, komory, případně pracujícího závěru (u samočinné či samonabíjecí). A pochopitelně silná hlaveň má větší tepelnou kapacitu a méně kmitá. O tom žádná (v podstatě ideální jsou krátké silnostěnné hlavně, ale ty zase nedokáží využít celou energii příslušné laborace-vždy je to o kompromisu a preferencích).
  Já jen chtěl opravit to, že pro použití free-float řešení je lepší silnější hlaveň, než při použití hlavně "s oporou". Ono je to (ve vztahu k té opoře) naopak. Tenká hlaveň s oporou bude na přesnosti bita více, než silná (ta si svoje kmitání jednak nenechá tolik narušit a za druhé nekmitá tolik). Jinak co se týče tepelné kapacity tak tam samozřejmě není náznak sporu.
  Tj. rostoucí pořadí bych viděl (VELMI zjednodušeně a bez zahrnutí DALŠÍCH faktorů):
  -tenká hlaveň s "podporou"
  -silná hlaveň s "podporou"
  -tenká hlaveň free-floating
  -silná hlaveň free-floating

  Znovu říkám, že abstrahuji na další vlivy, jako je kvalita hlavně, její bedding (či jeho absence) atd. atd. A samozřejmě, pokud z té pušky bude fest kropit, nebo bude samočinná, poroste výhoda silné hlavně bez ohledu na její uložení.
  Myslím, že nemáme zásadní spor. Ne úplně srozumitelně jsem opravil vaši nepřesnou (a možná i jinak míněnou) formulaci.

 • Jara
  09:01 13.04.2018

  Fenri
  Nepatrně hlaveň pracuje už když kulka letí skrz ni překonává protitlak (atmosférický ) samozřejmě prudce se “rozkmitá” až po opuštění kulky z hlavně... skoková změna poměru tlaků ale jaký má vliv na přesnost tu hlaveň vyztužovat nebo nechat rezonovat a jak moc to opravdu nedávám když se někdo zabývá střelbou “důkladně” tak nepochybuji o tom že to dokáže posoudit, ale já to nejsem

 • Jara
  08:48 13.04.2018

  Fenri
  Já to pochopil... chtěl jsem jen říci že to nedokážu dále posoudit, takže bych se z diskuze o freefloating pazbě rezonancim hlavně a vlivu na přesnost stáhl.
  Neříkám že nemáte pravdu předpokládám že na rozdíl ode mne máte “nastříleno” a máte tedy nějský náhled na problematiku....

 • Tecka
  07:52 13.04.2018

  Lukas
  Chciałem przypomnieć ,ze MSBS ma już nazwę własna (MON) czyli jest sukcesywnie wdrażany do jednostek i WOT, wcześniejsze zamówienia na beryl zostały anulowane , o czym Ty piszesz? Jakie problemy ma FB ...? Jedynie wdrażanie nowych ludzi do pracy. Co do MON-owskich przetargów to trzeba wziąć udział chociaż w jednym żeby zobaczyć procedury ,stad efekt paragraf 22, Dla wojskowych urzędników wygodniej jest zerwać przetarg i rozpisać nowy niż bawić się w wyjaśnienia. Co do innego kalibru to owszem ale nie wszyscy i nie naraz... strasznie tu namieszałeś . Co do ceny dla armii to nikt tobie nie powie i nie ma to nic wspólnego z „wolnym” rynkiem. Wersja cywilna to koszt 8 tysięcy złotych

 • Slavoslav
  07:46 13.04.2018

  Čo sa týka presnosti je dôležitá len jedna vec. Aby sa nemenili podmienky medzi jednotlivými výstrelmi. Ako free floating tak aj ťažká hlaveň má na to pozitívny vplyv. Pri free floating hlavni nedochádza k zmene bočných síl vplyvom tepelnej rozťažnosťi a tým pádom k ovplyvneniu kmitania. Ťažká hlaveň pomáha najmä vyššou tepelnou kapacitou a tým pádom menšiemu ovplyvneniu i v prípade, že nie je free floating.

  Inak ak to mám expresívne povedať si môže hlaveň kmitať ako chce ak to bude pri každom výstrele rovnako. Mieridlá to vykompenzujú v pohode.

 • fenri
  07:17 13.04.2018

  Jara - já se nebavím o výhodách freefloatingu ve vztahu k tepelnému pnutí, ale o tom, že pokud je hlaveň freefloating, tak nemusí být silnější, ba naopak, díky tomu, že není narušeno její kmitání, může kmitat víc a je-li dobře spočítaná, bude přesnější, než silnější "podepřená" hlaveň.
  Viz vaše: "naopak bych ale řekl že ta hlaveň musí být “těžší” (je-li freefloating) aby se střelbou nerozkmitala protože nemá “oporu”".

 • PavolR
  18:23 12.04.2018

  OT k téme Bren, ale v súvislosti s Maďarskom:

  Na univerzite v Päťkostolí (Pécsi Tudományegyetem | University of Pécs) vznikla prvá z plánovaných záložných univerzitných stotín o počte 100 členov, ktoré majú postupne vzniknúť na 13 maďarských univerzitách.
  http://www.atv.hu/videok/video...

 • Jara
  14:40 12.04.2018

  Fenri
  No řeknu to na rovinu o výhodách freefloating hlavně ve smyslu odstranění tepelného pnutí se tady budu klidně být v prsa, protože si to klidně spočítám a přesně vím o co jde:) s rezonanci hlavně je to těžší jsem si jist že v CZUB na to mají spousty simulací s kterých jim padají výsledky kterým nikdo nerozumí protože nikdo neví podle jakých algoritmů to ty simulace vyhodnocují tím jsem si jist. No takže to stejně vždy skončí zkouškami v tomto případě střelnici a protože mám s ostrelovacich pušek hovno nastrileno tak se mnou v tomto smyslu diskuzi bohužel nerozjedete:)

 • Lukas
  14:37 12.04.2018

  Wiesz relacje wojsko - przemysł - ministerstwo obrony nie są proste
  I logiczne

  Przykład
  Tarnów opracował granatnik rewolwerowy RGP-40. Wszystko jest O.K. bron działa, jest lekka (lżejsza od konkurencji)

  Ministerstwo zamawia 200 sztuk RGP-40 i....
  Wojsko nie chce odebrać broni
  Powód - broń nie jest badana na polską amunicje 40 mm x 51SR

  Jest jeden problem - polski przemysł nie produkuje granatów 40 mm x 51SR

  Podobne "problemy" ma MSBS...

 • Jura99
  14:30 12.04.2018

  Akorát to množství pro GIGN by mělo být zhruba dvojnásobné, než psal Horny, tedy nikoliv 36ks, ale 68ks pro zhruba 400 členné mužstvo GIGN.

  K té výměně hlavně CZ805 vs. G36. Nechci polemizovat, ale myslím, že nejde o čas, ale vůbec o možnost CZ805 "přerážovat" výměnou hlavně a dalších dílů a to bez ohledu na rychlost.

 • Rase
  14:28 12.04.2018

  Lukas:
  děkuju za info k MSBS. Já si říkal, proč se nakupují další Beryly když je k mání fungl nová puška. Takhle to dává smysl - byť jsou to tak nějak vyhozené peníze (přínos akorát tak jako technické cvičení).

 • fenri
  14:10 12.04.2018

  Jara - hlaveň nepotřebuje být těžší, aby se při volném uložení "nerozkmitala". Hlaveň "je spokojená", když si kmitá jak chce a nic jí v tom nebrání (nějaká opora). V tom je kouzlo freefloating.
  Ničemu nevadí, že hlaveň kmitá. Jde jen o to, aby v momentě kdy střela opouští ústí "byla rovně". Předtím a potom si může kmitat jak chce. proto je přesná puškařina kumšt, protože se musí spočítat, aby ta hlaveň byla rovně (zjednodušuji, brutálně) v okamžiku výstřelu. Proto když na ní hodíte nějakou opěrku-nožky, jakože pro přesnější střelbu, tak to celkem spolehlivě zkazíte. Freefloating je o tom, že se tam hlaveň může mrskat jak chce a nic jí ty kmity nenarušuje. naopak pokud máte ne-freefloating řešení, hodí se silnější hlaveň, protože kmitá méně a narušení kmitání nějakou oporou vede k menší nepřesnosti.

 • Jara
  14:03 12.04.2018

  Zbrojiř
  Tak uložení hlavně do rámu u BREN2 mi také nepřijde moc “elegantní”kotveni na třech od sebe různě vzdálených místech po obou stranách a celé délce hlavně v rámu musí při zahřátí/střelbě vyvolat pnutí jak rámu tak hlavni, tady má uložení na centrální matici a freefloating pažba výhodu (i ve volnosti její délky) naopak bych ale řekl že ta hlaveň musí být “těžší” aby se střelbou nerozkmitala protože nemá “oporu” .... je to alchymie a vždy je nutné najít vyvážený kompromis

 • Jara
  13:48 12.04.2018

  Lukas
  Ty vaše popotahovačky kolem MSBS jsou šilenost, a je to škoda ptotože ta puška vypadá hodně propracovaně a měla by podle mého na trhu šanci, kdyby jste si ji ovšem cíleně nepohřbívali:) aby jste si ze slybného produktu vašeho průmyslu neudělali fiasko jako my s L159

 • Lukas
  13:32 12.04.2018

  Nie technicznych nie ma...

  Ale są formalne
  - wojsko nie chce dziś kupować - bo ma dużo Beryli (i bardziej potrzebuje karabinu 7,62 niż karabinka 5,56)
  - a Fabryka Broni lobbuje - w mediach i u polityków bo zbudowała nową fabrykę i ma duży kredyt (do spłaty)


  I tak trwa przeciąganie liny... (Wojsko szuka pretekstu by "odłożyć" zakup)

  Inny temat to cena - nie wiem ile kosztuje MSBS, ale obawiam się że jest drogi.

 • Jara
  13:12 12.04.2018

  https://m.youtube.com/watch?v=...

  Mrkněte na to je to Polský test karabin něco jsem probral polsky neumím , ale vypadá že nějaké problémi má i MSBS

 • Zbrojir
  12:51 12.04.2018

  fenri

  Tak GIGN je určitě používá ke specifickému druhu „práce“, kde tento koncept vyhoví. Mj. i vysvětlení nákupu v počtu několika desítek Brenů v ráži 7,62x39 GIGN, které zde přidal tuším Horny, to jen podporuje.

  Navěsit tam příslušenství samozřejmě jde, ale optimálně nikoli…., vždyť již ta hlavní fotografie se střelcem, jeho úchopem a aplikovaným Aimpointem Copm4 dává jasnou představu, na Aimpoint dáte obvyklé krytky, které pro otevření potřebují nějaký prostor, za něj zvětšovací modul, a jste téměř na limitu…

  Samozřejmě, můžete to mít např. uchycené tak, že pro otevření zadní krytky Aimpointu potřebujete nejprve odklopit, popř. sejmout zvětšovací modul, ale to přece není řešení na úrovni…. Vy jistě chápete, co tím chci říci….

  Vůbec nechci, aby byla tak širokospektrální, tedy i pro branecké armády, vždyť Bren 2 je evidentně sofistikovaná a drahá puška určená výhradně pro profesionály.


  Jara

  Podrobněji jsem to nezkoumal, ale je jasné, že pouzdro by muselo nést uložení hlavně a až za touto hranicí by bylo možné řešit ukotvení modulu předpažbí. Varianta může být např. taková, krátká verze, postačuje délka základního rámu, delší verze, prodlužovací integrovatelné moduly předpažbí. Ono to tak nějak nakonec třeba skončí...

  Mj. zde je právě vidět, že tento způsob kotvení s sebou nese určité limity. Zatím mě nikdo nepřesvědčil, v čem jsou uložení s jednou centrální maticí horší. A jen taková perlička, jednou se neoficiálně soutěžilo, kde se vymění rychleji hlaveň (uvolnit, vyjmou a zpětně vložit, včetně konečné montáže všeho), zda u "slavné modulární" CZ 805, nebo na G 36, a hádejte, kdo jasně vyhrál…

Stránka 1 z 4