Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

CZ BREN 2; větší foto Jirka Wasserbauer 

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně útočné pušky CZ BREN 2, v maďarské firmě Arzenál. České zbraně vyráběné v Maďarsku poputují především do výzbroje maďarské armády a policie, ale i do výzbroje Armády České republiky.

Standardní útočnou puškou příslušníků maďarských ozbrojených sil je AK-63 v ráži 7,62×39 mm, což byla v Maďarsku licenčně vyráběná sovětská puška AKM. Verze AK-63F je s dřevěnou pažbou a AK-63D se sklopnou pažbou.

 

 

Také maďarská armáda řešila v minulých letech přechod na NATO ráži 5,56×45 mm NATO, ale nedostatek financí nedovolil nakoupit nové útočné pušky. V roce 2011 byla představena modernizovaná varianta AK-63MF. Původně Maďarsko chtělo modernizovat 7700 ks AK-63 na verzí AK-63MF, ale do výzbroje bylo nakonec zavedeno jen malé množství modernizovaných AK-63MF.
 

Verze AK-63MF má moderní dálkově nastavitelnou pažbu, nové předbažbí s picatinny lištami, novou pistolovou rukojeť, přední taktickou rukojeť, moderní optické zaměřovače, laserové značkovače nebo volitelně německý granátomet M320.

 

Nicméně přechod na NATO ráží je pro maďarskou armádu nutností. Podle posledních zpráv se zdá, že maďarská armáda nakonec adoptuje novou českou útočnou pušku CZ BREN 2.

 

Maďarské ministerstvo obrany zatím o nákupu nevydalo žádné stanovisko, ale na konci března v Budapešti, za přítomnosti ministra obrany Maďarska Istvána Simicskó a ministryně obrany České republiky Karly Šlechtové, podepsal výkonný ředitel společnosti CZ EXPORT Praha pan David Höfer a výkonný ředitel firmy Arzenál Roland Kránicz licenční smlouvu na výrobu a montáž zbraní z produkce České zbrojovky. Arzenál je přitom vlastněn pouze maďarským ministerstvem obrany.

 

Dle polského magazínu MilMag již v květnu 2017 Česká zbrojovka podepsala s maďarskou vládou předběžnou dohodu o licenční výrobě, ale samotná jednání se vedla několik let. Ostatně v minulém roce mohli zástupci maďarské armády a police zevrubně testovat samopaly Scorpion i BREN 2.

 

Maďarští příslušníci ozbrojených sil vyzkoušeli pušky BREN 2 v ráži 5,56 (CZ BREN 2) i v sovětské 7,62 mm (CZ 807). Není proto jasné, zda maďarská armáda získá i Breny v sovětské ráži, tedy stejný typ, jaký si pro své potřeby pořídila francouzská speciální jednotka GIGN.

 

 

Maďarský Arzenál předvádí produkty CZ maďarským vojákům.

 

Licenční smlouva v hodnotě 100 milionů euro předpokládá výrobu pistolí CZ P-07/09, samopalů CZ Scorpion a útočných pušek CZ BREN 2 především pro ozbrojené složky Maďarska. Kontrakt počítá se zahájením montáže zbraní z Česka dovezených dílů a od počátku roku 2019 s plnou výrobou dílů v Maďarsku. Licenční smlouva je podepsána na dobu 10 let a předpokládá maximální výrobu 200 tisíc kusů zbraní. Nová výroba umožní vytvoření 200 nových pracovních míst.

 

Roční výroba dosáhne 20 000 zbraní, což představuje necelých 10 % produkce v Uherském Brodě. Podle prezidenta a předsedy představenstva České zbrojovky Lubomíra Kovaříka zbrojovka v loňském roce vyrobily 250 000 zbraní a 90 % jich vyvezla.

 

Smlouva umožní obnovit výrobu ručních palných zbraní v Maďarsku. Hlavní maďarský výrobce zbraní FÉGARMY Fegyvergyártó vyhlásil úpadek v roce 2004, ale již od konce 90. let minulého století ve firmě nevznikla řádná nová útočná puška. Firma Arzenál přitom navrhla pouze výše uvedenou modernizovanou verzi AK-63MF.

 

Cvičení maďarských vojáků s CZ BREN 2.

 

V současnosti v Maďarsku vznikají díly pro zbraně vyráběné v pobočce německé firmy RUAG Ammotec. V pobočce mají vzniknout údajně i nové konstrukce, hlavně pro myslivce a sportovce, ale posléze i pro armádu a polici. Jedinou novou (2015) maďarskou konstrukcí je tak těžká odstřelovací puška GM6 Lynx ráže 12,7 mm.

 

K samotnému přezbrojení nejsou další bližší informace, ale to se nepochybně v následujících týdnech změní. Podle Kovaříka země po celém světě čím dál více vyžadují licenční výrobu pro vlastní ozbrojené síly, resp.

 

transfer technologií. Ostatně licenční výroba pistolí CZ probíhá v Peru a zbrojovka nyní jedná i o licenční výrobě pistolí a útočných pušek rodiny Bren pro egyptskou a pákistánskou armádu. V prosinci minulého roku se dokonce objevily fotografie egyptských vojáků s puškou CZ 807. V Pákistánu má být CZ 807 jedním z hlavním kandidátů, ale výběrová řízení v zemích Středního východu bývají obvykle velmi zdlouhavá a nejistá.

 

Zdroj: MilMagCZUB

Nahlásit chybu v článku


Související články

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...

CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...

TEST: Útočná puška CZ BREN 2

Redakce Armádních novin a odborníci z DEFTACS a.s. během jednoho dne zevrubně otestovali útočnou ...

Polská armáda testuje českou útočnou pušku CZ BREN 2

Polské ozbrojené složky v současné době testují pistole, samopaly i útočné pušky České zbrojovky. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  13:29 16.02.2024

  S v HU vyrobenými licenčnými Brenmi je vraj toľko problémov, že sa objavila možnosť ich vyradenia z výzbroje (článok vyšiel v opozičnom médiu, no nevedno, kto im také informácie ...Zobrazit celý příspěvek

  S v HU vyrobenými licenčnými Brenmi je vraj toľko problémov, že sa objavila možnosť ich vyradenia z výzbroje (článok vyšiel v opozičnom médiu, no nevedno, kto im také informácie posunul):
  https://444.hu/2024/02/16/anny...

  Na maďarskom fóre komentár z vnútra HU armády:

  Vyskytli sa/sú problémy s kvalitou, ktoré výrobca neustále zlepšuje.
  Plastové zásobníky boli sračky, zbavili sme sa ich.

  Kvalita dielov je kolísavá, no v posledných 2 rokoch sa neustále zlepšuje.

  https://forum.htka.hu/threads/... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:38 06.01.2024

  O firme Gestamen a jej narýchlo zbuchnutých zbraniach, čo sú teraz vnucované maďarskej armáde:
  https://kiadvany.magyarhonveds...

  O firme Gestamen a jej narýchlo zbuchnutých zbraniach, čo sú teraz vnucované maďarskej armáde:
  https://kiadvany.magyarhonveds...

 • PavolR
  17:16 22.12.2022

  Plánuje sa vznik Colt CZ Hungary:
  https://www.novinky.cz/clanek/...

  Plánuje sa vznik Colt CZ Hungary:
  https://www.novinky.cz/clanek/...

  • Scotty
   17:59 22.12.2022

   V dohledné době se dá očekávat další exportní úspěch.

   V dohledné době se dá očekávat další exportní úspěch.

   • PavolR
    16:46 18.03.2023

    Akurát testovali nejaké zbrane, čo majú byť maďarským vývojom - asi ešte stále blbnú s Gestamenom:
    https://www.vg.hu/kozelet/2023...

    Akurát testovali nejaké zbrane, čo majú byť maďarským vývojom - asi ešte stále blbnú s Gestamenom:
    https://www.vg.hu/kozelet/2023...

    • Scotty
     17:16 18.03.2023

     To by nemělo mít s Maďarskem nic společného.

     To by nemělo mít s Maďarskem nic společného.

 • Knight
  22:07 27.09.2021

  Gepard GM6 Lynx pre Veľkú Britaniu?

  https://www.dailymail.co.uk/ne...

  Gepard GM6 Lynx pre Veľkú Britaniu?

  https://www.dailymail.co.uk/ne...

 • PavolR
  08:00 31.08.2021

  Zatiaľ najpodrobnejší článok, obsahujúci i oficiálne zdôvodnenie potreby zavedenia nových ...Zobrazit celý příspěvek

  Zatiaľ najpodrobnejší článok, obsahujúci i oficiálne zdôvodnenie potreby zavedenia nových pušiek:
  https://www.portfolio.hu/globa...

  "Nová skupina zbraní je potrebná popri zbraniach vyrobených na základe licencie zakúpenej v Českej zbrojovke, pretože ručné zbrane českého pôvodu sú vysoko sofistikované a veľmi trvanlivé zariadenia, ale ich výroba je relatívne drahá. Licenčná zmluva uzavretá spoločnosťou Arsenal navyše nezahŕňa žiadny nový vývoj dostupný pre potrebu generačnej alebo typovej obmeny."

  "Nie sú plány na výmenu Brenu 2, skôr je mysliteľné, že v budúcnosti budú existovať niektoré formácie, ktoré budú používať Brena ako hlavnú zbraň, zatiaľ čo iné, napríklad záložníci, budú vybavené členmi novej maďarskej rodiny zbraní."Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   20:10 31.08.2021

   osobne nechápem tú snahu mať veľmi "vlastnú" pušku/pištoľ atď... pokiaľ tá krajina nemá históriu napr. vo výrobe ručných zbraní väčšinou to nedopadne dobre... česko má dlhoročnú ...Zobrazit celý příspěvek

   osobne nechápem tú snahu mať veľmi "vlastnú" pušku/pištoľ atď...
   pokiaľ tá krajina nemá históriu napr. vo výrobe ručných zbraní väčšinou to nedopadne dobre...
   česko má dlhoročnú históriu vo výrobe ručných zbraní a aj tak bol problém s brenom 805(aj keď z iných dôvodov)....

   a to že ako píšu - "ručné zbrane českého pôvodu sú vysoko sofistikované a veľmi trvanlivé zariadenia, ale ich výroba je relatívne drahá" ... -tak asi to je z nejakého dôvodu...

   ak chcú niečo lacné a vcelku spoľahlivé,tak nech nakúpia ak-47...a fab defence im to vytuní...Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    21:15 31.08.2021

    Históriu majú, ich kľúčovým problémom je diskontinuita a strata know-how. V rokoch 1891-2004 u nich fungovala FÉG, ktorá vyvinula viacero ručných zbraní, no po jej krachu prišli o ...Zobrazit celý příspěvek

    Históriu majú, ich kľúčovým problémom je diskontinuita a strata know-how. V rokoch 1891-2004 u nich fungovala FÉG, ktorá vyvinula viacero ručných zbraní, no po jej krachu prišli o túto schopnosť a teraz ju obnovujú a chcú udržať, pričom pokiaľ nechcú byť závislí od západných licencií (pričom zrejme v budúcnosti počítajú s konfliktom so Západom sprevádzaným možno i rôznymi sankciami), potrebujú vlastné portfólio.

    Mimo iného rozbiehajú aj výrobu vlastnej munície, ktorej kaliber determinuje výber druhosledovej zbrane, takže sa namiesto ďalších modifikácií AK-63 rozhodli vytvoriť vlastný "volksturmgewehr" v kalibri NATO s nádejami, že by mohol byť cenovo konkurencieschopný, alebo by aspoň neskôr na jeho základe vytvorili niečo lepšie.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     21:56 31.08.2021

     PavolR - je fajn že mali fég ...tiež sme mali zťs ktorý vyrábal tanky a bvp...čo znie honosne asi ako že slovensko "vyrába" osobné vozidlá top kvality... a potom zistíme že fég ...Zobrazit celý příspěvek

     PavolR - je fajn že mali fég ...tiež sme mali zťs ktorý vyrábal tanky a bvp...čo znie honosne asi ako že slovensko "vyrába" osobné vozidlá top kvality...

     a potom zistíme že fég vyrábal klon ak-čka, zťska len montovala tie tanky a vozidlá a podobne aj volkswagen,kia,peugeot tiež len montuje...Skrýt celý příspěvek

     • Garry
      14:05 01.09.2021

      Firma FÉG fungovala od 1891- 114 rokov to neporovnávaj s montovnami na slovensku oni boli jedna z najväčšich zbrojoviek cez vojnu zamestnávali cez 10 000 tis ludí. Konštruovali ...Zobrazit celý příspěvek

      Firma FÉG fungovala od 1891- 114 rokov to neporovnávaj s montovnami na slovensku oni boli jedna z najväčšich zbrojoviek cez vojnu zamestnávali cez 10 000 tis ludí. Konštruovali pištole,pušky ,samopaly .Chod sa pozrieť ( ja som bol) do HGM Wien a 2/3 diel má nápis SKODA a 1/3 Fegyvergyár Budapest,delá z obdobia R Uhorska. Tá historia tam je ! A klony AK už robili za komunistov to bola licencia a bola to masová výroba. Češi sú podla mna elita vo výrobe zbraní o tom žádná.... ale napríklad taký Remington R51 9mm je šrot a firma skrachovala a aká stará značka takže keď je niekdo na scéne stovky rokov to ešte neznamená že to musí byť aj dobré.Protiklad Gaston Glock nová firma a je to etalon medzi pištolami. Ale to sa zhodneme že vyrobiť funkčnú trvácnú spolahlivú zbraň je ťažký oriešok!Skrýt celý příspěvek

   • Knight
    23:49 31.08.2021

    AK-63 už majú zmodernizovanú v počte nikto nevie píše sa o 7700ks no tomu neverím bude toho oveľa viac Z Bren2 potrebovali aj know-how ostatné reči okolo toho že výroba je drahá a ...Zobrazit celý příspěvek

    AK-63 už majú zmodernizovanú v počte nikto nevie píše sa o 7700ks no tomu neverím bude toho oveľa viac
    Z Bren2 potrebovali aj know-how ostatné reči okolo toho že výroba je drahá a príliš sofistikované sú iba vyhlášky pre verejnosť moc tomu neverím
    To že budú vyvíjať vlastné ručné zbrane už musela byť o tom reč ešte pred kúpou licencie Bren2 a pekne si zavolali domov svojich rodákov zo zahraničných zbrojoviek (aj Slovensko) na pomoc vo vývoji nových ručných zbraní
    Takže odborníkov už majú dlhšiu dobu vo firme GestamenSkrýt celý příspěvek

    • PavolR
     08:09 01.09.2021

     No, ja by som skôr tipoval, že modernizovaných AK majú reálne o dosť nemej a tých 7700 bude skôr akási maximálna hranica pôvodnej objednávky. Ktovie, koľko ostalo AK celkovo. Avšak ...Zobrazit celý příspěvek

     No, ja by som skôr tipoval, že modernizovaných AK majú reálne o dosť nemej a tých 7700 bude skôr akási maximálna hranica pôvodnej objednávky. Ktovie, koľko ostalo AK celkovo. Avšak oni teraz budú tabuľkovo potrebovať niekoľko desiatok tisíc pušiek v kalibre, ku ktorému si muníciu sami vyrábajú. Brenmi totiž zrejme nakoniec nebude vyzbrojená ani komplet armáda (časť licenčnej výroby vraj išla pre AČR), k čomu ešte treba prirátať záložníkov, teritoriálnu obranu a mobilizačné rezervy.

     Práce na novej zbrani vraj začali pred 1,5 rokmi a mali byť oslovené tri skupiny konštruktérov.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      12:37 01.09.2021

      PavolR - pre teritoriálnu obranu a rezervy vytunený ak-63 úplne postačí...ak teda nakúpia/vyrobia aj optiku a značkovače... Knight - neviem ako funguje v praxi - "pekne si ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR - pre teritoriálnu obranu a rezervy vytunený ak-63 úplne postačí...ak teda nakúpia/vyrobia aj optiku a značkovače...

      Knight - neviem ako funguje v praxi - "pekne si zavolali domov svojich rodákov zo zahraničných zbrojoviek" ,ale ak to bol odborník,tak ho museli pekne preplatiť aby prišiel...u nás tiež jeden konštruktér vyvinul svoj prvý samopal - stribog a potom bol nahnevaný že ho ossr nechce a dokúpili hk-ump...veľa krajín vyrába vlastné zbrane,ale +/- to dopadne tak,že to potom nasilu dajú do armády aj keď to nie je kvalita,ale to už nikoho netrápi...kvalita je kvalita a to je vidieť na zbraniach sf...po rokoch dokonca aj g-36 má konštrukčné problémy a to je H&K iná firma...

      Garry - ak 1,5 roka už vyvíjajú,tak to je iné...čo to je oproti cca 100r histórii napr CZty...Aj poliaci vyvíjali vlastnú útočnú pušku a ...

      ako na jednej strane schvaľujem maďarské modernizácie,lebo robia čo sa týka techniky dobré nákupy...sú to ich financie...ale na slovensku by som až tak rád nebol,hlavne pre tie tajomstvá financovania a hlavne aby to neišlo na úkor ďalších vecí v štáte...Skrýt celý příspěvek

     • Knight
      16:15 01.09.2021

      Počet 7700ks mám iba z wikipédie no čo vidím Maďarsko ide cestou že počty svojej techniky a zbraní podhodnotené alebo vôbec neudávajú napr:BMP-1 487 v skladoch niekedy si o nich ...Zobrazit celý příspěvek

      Počet 7700ks mám iba z wikipédie no čo vidím Maďarsko ide cestou že počty svojej techniky a zbraní podhodnotené alebo vôbec neudávajú napr:BMP-1 487 v skladoch niekedy si o nich objaví informácia no armáda ich už vyradila
      no v prípade nasadenia nejaký počet by určite spojazdnili
      Na druhej strane sú krajiny ktoré tieto počty nadhodnocuje napr:Rumunsko na rôznych fórach ani sami Rumuni tomu neveria v nehoráznom stave určitú čast techniky popritom rozpočet majú adekvátnu k HDP
      Oveľa dôveryhodnejšie sú počty nových objednáviek tomu aj verím ale techniku z bývalého režimu každý si môže udávať akú chce nikto nevie ako s nimi hospodáriliSkrýt celý příspěvek

     • PavolR
      16:47 01.09.2021

      HEKTOR - práve pri pokusoch o vytunenie boli zádrhely, preto koncepcia padla. Nehovoriac koľko majú ešte tej munície, pričom sami si budú vyrábať NATO kaliber ... Knight - ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR - práve pri pokusoch o vytunenie boli zádrhely, preto koncepcia padla. Nehovoriac koľko majú ešte tej munície, pričom sami si budú vyrábať NATO kaliber ...

      Knight - prekticky všetko, čo bolo funkčné, rozpredali za cenu šrotu do Gruzínska, Ukrajiny a Česka. Dokonca i z 238 ks T-72 im pre to ostalo už iba 76 ks (z toho 43 zakonzervovaných)
      Asi najautentickejší zoznam možno nájsť tu: https://hu.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

    • Garry
     11:57 01.09.2021

     Knight Zabudni AK-63 je história ,budujú modernú armádu a zaobstarávajú si moderné zbrane však to vidieť.A ďalší krok je vyrábať a vyvíjať moderné zbrane.Odpoveď na to nemám ale ...Zobrazit celý příspěvek

     Knight
     Zabudni AK-63 je história ,budujú modernú armádu a zaobstarávajú si moderné zbrane však to vidieť.A ďalší krok je vyrábať a vyvíjať moderné zbrane.Odpoveď na to nemám ale oni presne vedia prečo to robia a zatial všetko do seba zapadá ako skladačka Lega.Proste pomali ale iste budujú domácí obranný priemysel.Asi nechcú byt závislý na nikom. Nové zbrane vyvíjajú 1,5 roka podl ofic zdrojov nechce sa mi hladať či to bolo pred Brenom .Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:42 01.09.2021

      totez s vyzbrojovanim armady, Madari na to jdou efektivne, berou kvalitu, resi veci komplexne a systematicky. Do toho se primerene snazi budovat zbrojni prumysl. Pokud si nakonec ...Zobrazit celý příspěvek

      totez s vyzbrojovanim armady, Madari na to jdou efektivne, berou kvalitu, resi veci komplexne a systematicky. Do toho se primerene snazi budovat zbrojni prumysl. Pokud si nakonec vyrobi i pusky, bude mi CZ lito, ale at zvitezi vyhodnejsi volba.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:01 30.08.2021

  Odbornejší pohľad na novoprezentované maďarské zbrane: http://www.kaliberinfo.hu/hire...

  Odbornejší pohľad na novoprezentované maďarské zbrane: http://www.kaliberinfo.hu/hire...

 • PavolR
  18:37 29.08.2021

  Bola avizovaná výmena Benov za zbrane vyvinuté v Maďarsku - cez víkend boli predstavené ich prototypy (potrebovali váš ...Zobrazit celý příspěvek

  Bola avizovaná výmena Benov za zbrane vyvinuté v Maďarsku - cez víkend boli predstavené ich prototypy (potrebovali váš know-how):
  https://index.hu/belfold/2021/...

  Obrázky:
  https://kepkuldes.com/image/Sb...
  https://kepkuldes.com/image/Sb...
  https://kepkuldes.com/image/Sb...
  https://kepkuldes.com/image/Sb...
  https://kepkuldes.com/image/Sb... Skrýt celý příspěvek

  • Ableton
   19:06 29.08.2021

   No one will replace completely new Bren 2's and CZ pistols with prototypes.

   No one will replace completely new Bren 2's and CZ pistols with prototypes.

   • PavolR
    19:24 29.08.2021

    "Ha a katonák tapasztalatai alapján is úgy működnek a fegyverek, ahogy az elvárt, akkor a Magyar Honvédségnek magyar fegyvere lesz" − jelentette ki Ruszin-Szendi Romulusz.

    "Ha a katonák tapasztalatai alapján is úgy működnek a fegyverek, ahogy az elvárt, akkor a Magyar Honvédségnek magyar fegyvere lesz" − jelentette ki Ruszin-Szendi Romulusz.

   • PavolR
    19:30 29.08.2021

    ... zaviesť ich teda rozhodne sú odhodlaní a samozrejme môžu ich používať paralelne s Brenmi a pištoľami CZ, no logisticky by to malo potom aký zmysel? Objednajú len tak desiatky ...Zobrazit celý příspěvek

    ... zaviesť ich teda rozhodne sú odhodlaní a samozrejme môžu ich používať paralelne s Brenmi a pištoľami CZ, no logisticky by to malo potom aký zmysel? Objednajú len tak desiatky tisíc kusov "do skladu" pre podporu domácej výroby, ako to bolo s prvými Brenmi pre AČR?Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   12:10 30.08.2021

   dizajn povedený, klobouk dolu. Jestli je zavedou nebo ne, je čistě jejich věc. Jestli mají parametry, kvalitu a výrobní potenciál lepší než CZ se určitě brzy ukáže.

   dizajn povedený, klobouk dolu. Jestli je zavedou nebo ne, je čistě jejich věc. Jestli mají parametry, kvalitu a výrobní potenciál lepší než CZ se určitě brzy ukáže.

 • Ableton
  12:26 06.11.2020

  https://www.portfolio.hu/globa...

  TGP-3 NX
  AR-10 NX
  AR-15 NX

  https://www.portfolio.hu/globa...

  TGP-3 NX
  AR-10 NX
  AR-15 NX

 • PavolR
  16:08 21.09.2019

  Pre maďarských špeciálov sa aj naďalej obstarávajú americké M4: https://jogalappal.hu/tovabbi-...

  Pre maďarských špeciálov sa aj naďalej obstarávajú americké M4: https://jogalappal.hu/tovabbi-...

  • Scotty
   16:48 21.09.2019

   Stejně jako naše 601.skss, ti ovšem šli do karabin od Daniel Defense .

   Stejně jako naše 601.skss, ti ovšem šli do karabin od Daniel Defense .

   • Sgt Murphy
    16:38 22.09.2019

    Zaujímavé že americkej armáde dodáva pušky m4 fn herstal a maďari berú od coltu. Každopádne dobre custom vyladená m4 je niekedy spoľahlivejšia ako orig hk416 a m4 je stále štandard ...Zobrazit celý příspěvek

    Zaujímavé že americkej armáde dodáva pušky m4 fn herstal a maďari berú od coltu. Každopádne dobre custom vyladená m4 je niekedy spoľahlivejšia ako orig hk416 a m4 je stále štandard us socom, takže jednotky, ktoré s nimi kooperujú v misiách a cvičia často volia ten istý zbraňový systém.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     09:32 23.09.2019

     Však aj my máme kúpené M4 od Coltu. Všetky objednávky cez FMS idú asi priamo im.

     Však aj my máme kúpené M4 od Coltu. Všetky objednávky cez FMS idú asi priamo im.

     • Sgt Murphy
      11:04 23.09.2019

      Cez FMS nejde nič priamo Coltu, ale pozerám že DoD sa nakoniec rozhodlo rozdeľovať objednávky medzi Colt a FN, pričom vyzerá že M4 pre FMS dostáva výlučne Colt a zrejme si dáva ...Zobrazit celý příspěvek

      Cez FMS nejde nič priamo Coltu, ale pozerám že DoD sa nakoniec rozhodlo rozdeľovať objednávky medzi Colt a FN, pričom vyzerá že M4 pre FMS dostáva výlučne Colt a zrejme si dáva pauzu vo výrobe Ar-15 pre civilov.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:55 04.07.2019

  Ďalší sklz v procese spustenia sériovej výroby Brenov v Maďarsku. Podľa pôvodného plánu mala výroba začať v januári, no pre nedostatok pracovných síl sa to malo presunúť na ...Zobrazit celý příspěvek

  Ďalší sklz v procese spustenia sériovej výroby Brenov v Maďarsku. Podľa pôvodného plánu mala výroba začať v januári, no pre nedostatok pracovných síl sa to malo presunúť na začiatok júna. Aktuálne už maďarský minister vlastibrany hovorí - "... veríme, že v polovici septembra budú môcť začať sériovú výrobu ..." : https://magyarnemzet.hu/belfol... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:21 14.02.2019

  Iba poznámka pod čiarou: Tento rok sa vraj v závode v Kiskunfélegyháza nepodarilo spustiť licenčnú výrobu v plánovanom rozsahu kvôli nedostatku pracovných síl.

  Iba poznámka pod čiarou: Tento rok sa vraj v závode v Kiskunfélegyháza nepodarilo spustiť licenčnú výrobu v plánovanom rozsahu kvôli nedostatku pracovných síl.

 • PavolR
  19:58 13.12.2018

  Prvé v Maďarsku zmontované české zbrane prebrali jednotky vojenskej polície: https://zoom.hu/hir/2018/12/11...

  Prvé v Maďarsku zmontované české zbrane prebrali jednotky vojenskej polície: https://zoom.hu/hir/2018/12/11...

 • PavolR
  08:19 25.08.2018

  Iba taká drobnosť - výrobky Českej zbrojovky boli už aj oficiálne zavedené do výzbroje Maďarskej vlastibrany: http://www.kozlonyok.hu/kozlon... (str. ...Zobrazit celý příspěvek

  Iba taká drobnosť - výrobky Českej zbrojovky boli už aj oficiálne zavedené do výzbroje Maďarskej vlastibrany:
  http://www.kozlonyok.hu/kozlon...
  (str. 398 - v pdf 6. strana)Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:14 15.07.2018

  PavolR: pozoruhodné informace, je vidět, že pokud v Evropě nedojde k nějaké změně v myšlení lidí, budou armády naše a našich sousedů, opravdu nebojeschopné. Priority jsou zkrátka ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  pozoruhodné informace, je vidět, že pokud v Evropě nedojde k nějaké změně v myšlení lidí, budou armády naše a našich sousedů, opravdu nebojeschopné. Priority jsou zkrátka někde úplně jinde.Skrýt celý příspěvek

 • kisam
  20:16 15.07.2018

  Tak to je ešte väčší bordel ako u nás. Klobúk dole Maďari. Nebolo ľahké podliezť našu nízku latku, ale vám sa to podarilo.

  Tak to je ešte väčší bordel ako u nás. Klobúk dole Maďari. Nebolo ľahké podliezť našu nízku latku, ale vám sa to podarilo.

 • PavolR
  19:12 15.07.2018

  Inak, k tej ťažkej brigáde - aj keby nakúpili nejakú techniku, nebudú na to mať ľudí, však nedokážu z technických, alebo skôr personálnych dôvodov udržať ani len jednu batériu D-20 ...Zobrazit celý příspěvek

  Inak, k tej ťažkej brigáde - aj keby nakúpili nejakú techniku, nebudú na to mať ľudí, však nedokážu z technických, alebo skôr personálnych dôvodov udržať ani len jednu batériu D-20 (z dvoch). na cvičenia chodí iba 4-5 húfnic, hoci by malo všetkých 12, čo majú. A s útočnou vozbou sú na tom údajne podobne.
  Vojakov majú momentálne asi tak na jednu úplnú brigádu a nejakých špeciálov.

  Len tak pre zaujímavosť - v polovici roka 2012 mali v službe 17 757 vojakov z tabuľkových 22 406: http://www.parlament.hu/irom39...
  V roku polovici 2014 už chýbalo až 5921 vojakov, nasledujúceho roka vraj zhruba 5000 (vtedy sa už začalo so zahmlievaním presných údajov). Odvtedy odišlo asi 2000 vojakov a bolo prijatých okolo 3500, avšak bol zároveň tabuľkový stav zvýšený na 29700, čiže do tohoto stavu, ktorý má byť dosiahnutý do roka 2026 chýba zhruba 10500-11000 vojakov.
  Z tých asi 19-19,5k, čo by malo byť v službe pripadá asi 8k na generálny štáb (údajne aj mnohí, čo sú papierovo na útvaroch, slúžia reálne na štábe) a asi 3,5k na letectvo a PVO. Zvyšok je rozdelený do dvoch bojových brigád, pluku špeciálneho určenia a podporných a logistických jednotiek.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:01 24.06.2018

  Maďarské armádne obstarávanie je hlboko pod úrovňou ešte aj slovenského - o tom, že sa má niečo obstarať sa nanajvýš iba šepká do okamihu, keď je vyhlásené, že sa kúpilo to - ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarské armádne obstarávanie je hlboko pod úrovňou ešte aj slovenského - o tom, že sa má niečo obstarať sa nanajvýš iba šepká do okamihu, keď je vyhlásené, že sa kúpilo to - tamto. Modernizácia je spôsob ako obísť súťaž a zadať zákazku vopred vybranej firme - obzvlášť ak je ruská. K tomu argumentácia, že to dávajú robiť výrobcovi.Tak to spravili aj s vrtuľníkmi.
  A potom je tu ešte otázka ceny. Peniaze na BVP ešte vyčlenené nie sú, na dôvažok každý forint vynaložený na armádu (zdravotníctvo, školstvo) nemožno ukradnúť inde. Čiže sa podľa mňa pokúsia urobiť čo najväčší poprask za najmenej peňazí - nakoniec do toho aj tak nebudú mať koho posadiť ...Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  17:53 24.06.2018

  No pokud chtějí Maďaři budovat těžkou brigádu na BVP 1 tak se vlastně o těžkou brigádu jednat nebude, když současná obrněná 4x4 nabízejí lepší ochranu:))

  No pokud chtějí Maďaři budovat těžkou brigádu na BVP 1 tak se vlastně o těžkou brigádu jednat nebude, když současná obrněná 4x4 nabízejí lepší ochranu:))

 • Rase
  17:28 24.06.2018

  Rozumím, ale beru to spíš jen jako nouzovou možnost jak poměrně rychle znovu zavést pásové BVP. Ony ty BTR-80A už taky nejsou zrovna úžasné a zavedení oné věže by bylo jako kdyby ...Zobrazit celý příspěvek

  Rozumím, ale beru to spíš jen jako nouzovou možnost jak poměrně rychle znovu zavést pásové BVP. Ony ty BTR-80A už taky nejsou zrovna úžasné a zavedení oné věže by bylo jako kdyby nová BVP pro AČR měla mít věž RCWS-30. Předpokládám že taky budou chtít něco lepšího. Spíš jsem zajímavý, jakou budou chtít používat ráži, zda se vydají slovenskou cestou nebo českou. Bylo by zajímavé, pokud by jim Zetor nabídl Wolfdoga, přeci jen mohli by si ho kompletně vyrábět sami doma. Pomalinku si zbrojní průmysl oživují (viz obrněné vozidlo Komondor), tak čekám že budou mít ambice výš než jen modernizaceSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 10