Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

CZ BREN 2; větší foto Jirka Wasserbauer 

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně útočné pušky CZ BREN 2, v maďarské firmě Arzenál. České zbraně vyráběné v Maďarsku poputují především do výzbroje maďarské armády a policie, ale i do výzbroje Armády České republiky.

Standardní útočnou puškou příslušníků maďarských ozbrojených sil je AK-63 v ráži 7,62×39 mm, což byla v Maďarsku licenčně vyráběná sovětská puška AKM. Verze AK-63F je s dřevěnou pažbou a AK-63D se sklopnou pažbou.

 

 

Také maďarská armáda řešila v minulých letech přechod na NATO ráži 5,56×45 mm NATO, ale nedostatek financí nedovolil nakoupit nové útočné pušky. V roce 2011 byla představena modernizovaná varianta AK-63MF. Původně Maďarsko chtělo modernizovat 7700 ks AK-63 na verzí AK-63MF, ale do výzbroje bylo nakonec zavedeno jen malé množství modernizovaných AK-63MF.
 

Verze AK-63MF má moderní dálkově nastavitelnou pažbu, nové předbažbí s picatinny lištami, novou pistolovou rukojeť, přední taktickou rukojeť, moderní optické zaměřovače, laserové značkovače nebo volitelně německý granátomet M320.

 

Nicméně přechod na NATO ráží je pro maďarskou armádu nutností. Podle posledních zpráv se zdá, že maďarská armáda nakonec adoptuje novou českou útočnou pušku CZ BREN 2.

 

Maďarské ministerstvo obrany zatím o nákupu nevydalo žádné stanovisko, ale na konci března v Budapešti, za přítomnosti ministra obrany Maďarska Istvána Simicskó a ministryně obrany České republiky Karly Šlechtové, podepsal výkonný ředitel společnosti CZ EXPORT Praha pan David Höfer a výkonný ředitel firmy Arzenál Roland Kránicz licenční smlouvu na výrobu a montáž zbraní z produkce České zbrojovky. Arzenál je přitom vlastněn pouze maďarským ministerstvem obrany.

 

Dle polského magazínu MilMag již v květnu 2017 Česká zbrojovka podepsala s maďarskou vládou předběžnou dohodu o licenční výrobě, ale samotná jednání se vedla několik let. Ostatně v minulém roce mohli zástupci maďarské armády a police zevrubně testovat samopaly Scorpion i BREN 2.

 

Maďarští příslušníci ozbrojených sil vyzkoušeli pušky BREN 2 v ráži 5,56 (CZ BREN 2) i v sovětské 7,62 mm (CZ 807). Není proto jasné, zda maďarská armáda získá i Breny v sovětské ráži, tedy stejný typ, jaký si pro své potřeby pořídila francouzská speciální jednotka GIGN.

 

 

Maďarský Arzenál předvádí produkty CZ maďarským vojákům.

 

Licenční smlouva v hodnotě 100 milionů euro předpokládá výrobu pistolí CZ P-07/09, samopalů CZ Scorpion a útočných pušek CZ BREN 2 především pro ozbrojené složky Maďarska. Kontrakt počítá se zahájením montáže zbraní z Česka dovezených dílů a od počátku roku 2019 s plnou výrobou dílů v Maďarsku. Licenční smlouva je podepsána na dobu 10 let a předpokládá maximální výrobu 200 tisíc kusů zbraní. Nová výroba umožní vytvoření 200 nových pracovních míst.

 

Roční výroba dosáhne 20 000 zbraní, což představuje necelých 10 % produkce v Uherském Brodě. Podle prezidenta a předsedy představenstva České zbrojovky Lubomíra Kovaříka zbrojovka v loňském roce vyrobily 250 000 zbraní a 90 % jich vyvezla.

 

Smlouva umožní obnovit výrobu ručních palných zbraní v Maďarsku. Hlavní maďarský výrobce zbraní FÉGARMY Fegyvergyártó vyhlásil úpadek v roce 2004, ale již od konce 90. let minulého století ve firmě nevznikla řádná nová útočná puška. Firma Arzenál přitom navrhla pouze výše uvedenou modernizovanou verzi AK-63MF.

 

Cvičení maďarských vojáků s CZ BREN 2.

 

V současnosti v Maďarsku vznikají díly pro zbraně vyráběné v pobočce německé firmy RUAG Ammotec. V pobočce mají vzniknout údajně i nové konstrukce, hlavně pro myslivce a sportovce, ale posléze i pro armádu a polici. Jedinou novou (2015) maďarskou konstrukcí je tak těžká odstřelovací puška GM6 Lynx ráže 12,7 mm.

 

K samotnému přezbrojení nejsou další bližší informace, ale to se nepochybně v následujících týdnech změní. Podle Kovaříka země po celém světě čím dál více vyžadují licenční výrobu pro vlastní ozbrojené síly, resp.

 

transfer technologií. Ostatně licenční výroba pistolí CZ probíhá v Peru a zbrojovka nyní jedná i o licenční výrobě pistolí a útočných pušek rodiny Bren pro egyptskou a pákistánskou armádu. V prosinci minulého roku se dokonce objevily fotografie egyptských vojáků s puškou CZ 807. V Pákistánu má být CZ 807 jedním z hlavním kandidátů, ale výběrová řízení v zemích Středního východu bývají obvykle velmi zdlouhavá a nejistá.

 

Zdroj: MilMagCZUB

Nahlásit chybu v článku


Související články

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...

CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...

TEST: Útočná puška CZ BREN 2

Redakce Armádních novin a odborníci z DEFTACS a.s. během jednoho dne zevrubně otestovali útočnou ...

Polská armáda testuje českou útočnou pušku CZ BREN 2

Polské ozbrojené složky v současné době testují pistole, samopaly i útočné pušky České zbrojovky. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Knight
  22:07 27.09.2021

  Gepard GM6 Lynx pre Veľkú Britaniu?

  https://www.dailymail.co.uk/ne...

  Gepard GM6 Lynx pre Veľkú Britaniu?

  https://www.dailymail.co.uk/ne...

 • PavolR
  08:00 31.08.2021

  Zatiaľ najpodrobnejší článok, obsahujúci i oficiálne zdôvodnenie potreby zavedenia nových ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zatiaľ najpodrobnejší článok, obsahujúci i oficiálne zdôvodnenie potreby zavedenia nových pušiek:
  https://www.portfolio.hu/globa...

  "Nová skupina zbraní je potrebná popri zbraniach vyrobených na základe licencie zakúpenej v Českej zbrojovke, pretože ručné zbrane českého pôvodu sú vysoko sofistikované a veľmi trvanlivé zariadenia, ale ich výroba je relatívne drahá. Licenčná zmluva uzavretá spoločnosťou Arsenal navyše nezahŕňa žiadny nový vývoj dostupný pre potrebu generačnej alebo typovej obmeny."

  "Nie sú plány na výmenu Brenu 2, skôr je mysliteľné, že v budúcnosti budú existovať niektoré formácie, ktoré budú používať Brena ako hlavnú zbraň, zatiaľ čo iné, napríklad záložníci, budú vybavené členmi novej maďarskej rodiny zbraní."
  Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   20:10 31.08.2021

   osobne nechápem tú snahu mať veľmi "vlastnú" pušku/pištoľ atď...
   pokiaľ tá krajina nemá históriu napr. vo výrobe ručných zbraní väčšinou to nedopadne dobre...
   česko má dlhoročnú ...
   Zobrazit celý příspěvek

   osobne nechápem tú snahu mať veľmi "vlastnú" pušku/pištoľ atď...
   pokiaľ tá krajina nemá históriu napr. vo výrobe ručných zbraní väčšinou to nedopadne dobre...
   česko má dlhoročnú históriu vo výrobe ručných zbraní a aj tak bol problém s brenom 805(aj keď z iných dôvodov)....

   a to že ako píšu - "ručné zbrane českého pôvodu sú vysoko sofistikované a veľmi trvanlivé zariadenia, ale ich výroba je relatívne drahá" ... -tak asi to je z nejakého dôvodu...

   ak chcú niečo lacné a vcelku spoľahlivé,tak nech nakúpia ak-47...a fab defence im to vytuní...
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    21:15 31.08.2021

    Históriu majú, ich kľúčovým problémom je diskontinuita a strata know-how. V rokoch 1891-2004 u nich fungovala FÉG, ktorá vyvinula viacero ručných zbraní, no po jej krachu prišli o ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Históriu majú, ich kľúčovým problémom je diskontinuita a strata know-how. V rokoch 1891-2004 u nich fungovala FÉG, ktorá vyvinula viacero ručných zbraní, no po jej krachu prišli o túto schopnosť a teraz ju obnovujú a chcú udržať, pričom pokiaľ nechcú byť závislí od západných licencií (pričom zrejme v budúcnosti počítajú s konfliktom so Západom sprevádzaným možno i rôznymi sankciami), potrebujú vlastné portfólio.

    Mimo iného rozbiehajú aj výrobu vlastnej munície, ktorej kaliber determinuje výber druhosledovej zbrane, takže sa namiesto ďalších modifikácií AK-63 rozhodli vytvoriť vlastný "volksturmgewehr" v kalibri NATO s nádejami, že by mohol byť cenovo konkurencieschopný, alebo by aspoň neskôr na jeho základe vytvorili niečo lepšie.
    Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     21:56 31.08.2021

     PavolR - je fajn že mali fég ...tiež sme mali zťs ktorý vyrábal tanky a bvp...čo znie honosne asi ako že slovensko "vyrába" osobné vozidlá top kvality...

     a potom zistíme že fég ...
     Zobrazit celý příspěvek

     PavolR - je fajn že mali fég ...tiež sme mali zťs ktorý vyrábal tanky a bvp...čo znie honosne asi ako že slovensko "vyrába" osobné vozidlá top kvality...

     a potom zistíme že fég vyrábal klon ak-čka, zťska len montovala tie tanky a vozidlá a podobne aj volkswagen,kia,peugeot tiež len montuje...
     Skrýt celý příspěvek

     • Garry
      14:05 01.09.2021

      Firma FÉG fungovala od 1891- 114 rokov to neporovnávaj s montovnami na slovensku oni boli jedna z najväčšich zbrojoviek cez vojnu zamestnávali cez 10 000 tis ludí. Konštruovali ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Firma FÉG fungovala od 1891- 114 rokov to neporovnávaj s montovnami na slovensku oni boli jedna z najväčšich zbrojoviek cez vojnu zamestnávali cez 10 000 tis ludí. Konštruovali pištole,pušky ,samopaly .Chod sa pozrieť ( ja som bol) do HGM Wien a 2/3 diel má nápis SKODA a 1/3 Fegyvergyár Budapest,delá z obdobia R Uhorska. Tá historia tam je ! A klony AK už robili za komunistov to bola licencia a bola to masová výroba. Češi sú podla mna elita vo výrobe zbraní o tom žádná.... ale napríklad taký Remington R51 9mm je šrot a firma skrachovala a aká stará značka takže keď je niekdo na scéne stovky rokov to ešte neznamená že to musí byť aj dobré.Protiklad Gaston Glock nová firma a je to etalon medzi pištolami. Ale to sa zhodneme že vyrobiť funkčnú trvácnú spolahlivú zbraň je ťažký oriešok!
      Skrýt celý příspěvek

   • Knight
    23:49 31.08.2021

    AK-63 už majú zmodernizovanú v počte nikto nevie píše sa o 7700ks no tomu neverím bude toho oveľa viac
    Z Bren2 potrebovali aj know-how ostatné reči okolo toho že výroba je drahá a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    AK-63 už majú zmodernizovanú v počte nikto nevie píše sa o 7700ks no tomu neverím bude toho oveľa viac
    Z Bren2 potrebovali aj know-how ostatné reči okolo toho že výroba je drahá a príliš sofistikované sú iba vyhlášky pre verejnosť moc tomu neverím
    To že budú vyvíjať vlastné ručné zbrane už musela byť o tom reč ešte pred kúpou licencie Bren2 a pekne si zavolali domov svojich rodákov zo zahraničných zbrojoviek (aj Slovensko) na pomoc vo vývoji nových ručných zbraní
    Takže odborníkov už majú dlhšiu dobu vo firme Gestamen
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     08:09 01.09.2021

     No, ja by som skôr tipoval, že modernizovaných AK majú reálne o dosť nemej a tých 7700 bude skôr akási maximálna hranica pôvodnej objednávky. Ktovie, koľko ostalo AK celkovo. Avšak ...
     Zobrazit celý příspěvek

     No, ja by som skôr tipoval, že modernizovaných AK majú reálne o dosť nemej a tých 7700 bude skôr akási maximálna hranica pôvodnej objednávky. Ktovie, koľko ostalo AK celkovo. Avšak oni teraz budú tabuľkovo potrebovať niekoľko desiatok tisíc pušiek v kalibre, ku ktorému si muníciu sami vyrábajú. Brenmi totiž zrejme nakoniec nebude vyzbrojená ani komplet armáda (časť licenčnej výroby vraj išla pre AČR), k čomu ešte treba prirátať záložníkov, teritoriálnu obranu a mobilizačné rezervy.

     Práce na novej zbrani vraj začali pred 1,5 rokmi a mali byť oslovené tri skupiny konštruktérov.
     Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      12:37 01.09.2021

      PavolR - pre teritoriálnu obranu a rezervy vytunený ak-63 úplne postačí...ak teda nakúpia/vyrobia aj optiku a značkovače...

      Knight - neviem ako funguje v praxi - "pekne si ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR - pre teritoriálnu obranu a rezervy vytunený ak-63 úplne postačí...ak teda nakúpia/vyrobia aj optiku a značkovače...

      Knight - neviem ako funguje v praxi - "pekne si zavolali domov svojich rodákov zo zahraničných zbrojoviek" ,ale ak to bol odborník,tak ho museli pekne preplatiť aby prišiel...u nás tiež jeden konštruktér vyvinul svoj prvý samopal - stribog a potom bol nahnevaný že ho ossr nechce a dokúpili hk-ump...veľa krajín vyrába vlastné zbrane,ale +/- to dopadne tak,že to potom nasilu dajú do armády aj keď to nie je kvalita,ale to už nikoho netrápi...kvalita je kvalita a to je vidieť na zbraniach sf...po rokoch dokonca aj g-36 má konštrukčné problémy a to je H&K iná firma...

      Garry - ak 1,5 roka už vyvíjajú,tak to je iné...čo to je oproti cca 100r histórii napr CZty...Aj poliaci vyvíjali vlastnú útočnú pušku a ...

      ako na jednej strane schvaľujem maďarské modernizácie,lebo robia čo sa týka techniky dobré nákupy...sú to ich financie...ale na slovensku by som až tak rád nebol,hlavne pre tie tajomstvá financovania a hlavne aby to neišlo na úkor ďalších vecí v štáte...
      Skrýt celý příspěvek

     • Knight
      16:15 01.09.2021

      Počet 7700ks mám iba z wikipédie no čo vidím Maďarsko ide cestou že počty svojej techniky a zbraní podhodnotené alebo vôbec neudávajú napr:BMP-1 487 v skladoch niekedy si o nich ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Počet 7700ks mám iba z wikipédie no čo vidím Maďarsko ide cestou že počty svojej techniky a zbraní podhodnotené alebo vôbec neudávajú napr:BMP-1 487 v skladoch niekedy si o nich objaví informácia no armáda ich už vyradila
      no v prípade nasadenia nejaký počet by určite spojazdnili
      Na druhej strane sú krajiny ktoré tieto počty nadhodnocuje napr:Rumunsko na rôznych fórach ani sami Rumuni tomu neveria v nehoráznom stave určitú čast techniky popritom rozpočet majú adekvátnu k HDP
      Oveľa dôveryhodnejšie sú počty nových objednáviek tomu aj verím ale techniku z bývalého režimu každý si môže udávať akú chce nikto nevie ako s nimi hospodárili
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      16:47 01.09.2021

      HEKTOR - práve pri pokusoch o vytunenie boli zádrhely, preto koncepcia padla. Nehovoriac koľko majú ešte tej munície, pričom sami si budú vyrábať NATO kaliber ...

      Knight - ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR - práve pri pokusoch o vytunenie boli zádrhely, preto koncepcia padla. Nehovoriac koľko majú ešte tej munície, pričom sami si budú vyrábať NATO kaliber ...

      Knight - prekticky všetko, čo bolo funkčné, rozpredali za cenu šrotu do Gruzínska, Ukrajiny a Česka. Dokonca i z 238 ks T-72 im pre to ostalo už iba 76 ks (z toho 43 zakonzervovaných)
      Asi najautentickejší zoznam možno nájsť tu: https://hu.wikipedia.org/wiki/...
      Skrýt celý příspěvek

    • Garry
     11:57 01.09.2021

     Knight
     Zabudni AK-63 je história ,budujú modernú armádu a zaobstarávajú si moderné zbrane však to vidieť.A ďalší krok je vyrábať a vyvíjať moderné zbrane.Odpoveď na to nemám ale ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Knight
     Zabudni AK-63 je história ,budujú modernú armádu a zaobstarávajú si moderné zbrane však to vidieť.A ďalší krok je vyrábať a vyvíjať moderné zbrane.Odpoveď na to nemám ale oni presne vedia prečo to robia a zatial všetko do seba zapadá ako skladačka Lega.Proste pomali ale iste budujú domácí obranný priemysel.Asi nechcú byt závislý na nikom. Nové zbrane vyvíjajú 1,5 roka podl ofic zdrojov nechce sa mi hladať či to bolo pred Brenom .
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:42 01.09.2021

      totez s vyzbrojovanim armady, Madari na to jdou efektivne, berou kvalitu, resi veci komplexne a systematicky. Do toho se primerene snazi budovat zbrojni prumysl. Pokud si nakonec ...
      Zobrazit celý příspěvek

      totez s vyzbrojovanim armady, Madari na to jdou efektivne, berou kvalitu, resi veci komplexne a systematicky. Do toho se primerene snazi budovat zbrojni prumysl. Pokud si nakonec vyrobi i pusky, bude mi CZ lito, ale at zvitezi vyhodnejsi volba.
      Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:01 30.08.2021

  Odbornejší pohľad na novoprezentované maďarské zbrane: http://www.kaliberinfo.hu/hire...

  Odbornejší pohľad na novoprezentované maďarské zbrane: http://www.kaliberinfo.hu/hire...

 • PavolR
  18:37 29.08.2021

  Bola avizovaná výmena Benov za zbrane vyvinuté v Maďarsku - cez víkend boli predstavené ich prototypy (potrebovali váš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bola avizovaná výmena Benov za zbrane vyvinuté v Maďarsku - cez víkend boli predstavené ich prototypy (potrebovali váš know-how):
  https://index.hu/belfold/2021/...

  Obrázky:
  https://kepkuldes.com/image/Sb...
  https://kepkuldes.com/image/Sb...
  https://kepkuldes.com/image/Sb...
  https://kepkuldes.com/image/Sb...
  https://kepkuldes.com/image/Sb...
  Skrýt celý příspěvek

  • Ableton
   19:06 29.08.2021

   No one will replace completely new Bren 2's and CZ pistols with prototypes.

   No one will replace completely new Bren 2's and CZ pistols with prototypes.

   • PavolR
    19:24 29.08.2021

    "Ha a katonák tapasztalatai alapján is úgy működnek a fegyverek, ahogy az elvárt, akkor a Magyar Honvédségnek magyar fegyvere lesz" − jelentette ki Ruszin-Szendi Romulusz.

    "Ha a katonák tapasztalatai alapján is úgy működnek a fegyverek, ahogy az elvárt, akkor a Magyar Honvédségnek magyar fegyvere lesz" − jelentette ki Ruszin-Szendi Romulusz.

   • PavolR
    19:30 29.08.2021

    ... zaviesť ich teda rozhodne sú odhodlaní a samozrejme môžu ich používať paralelne s Brenmi a pištoľami CZ, no logisticky by to malo potom aký zmysel? Objednajú len tak desiatky ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ... zaviesť ich teda rozhodne sú odhodlaní a samozrejme môžu ich používať paralelne s Brenmi a pištoľami CZ, no logisticky by to malo potom aký zmysel? Objednajú len tak desiatky tisíc kusov "do skladu" pre podporu domácej výroby, ako to bolo s prvými Brenmi pre AČR?
    Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   12:10 30.08.2021

   dizajn povedený, klobouk dolu. Jestli je zavedou nebo ne, je čistě jejich věc. Jestli mají parametry, kvalitu a výrobní potenciál lepší než CZ se určitě brzy ukáže.

   dizajn povedený, klobouk dolu. Jestli je zavedou nebo ne, je čistě jejich věc. Jestli mají parametry, kvalitu a výrobní potenciál lepší než CZ se určitě brzy ukáže.

 • Ableton
  12:26 06.11.2020

  https://www.portfolio.hu/globa...

  TGP-3 NX
  AR-10 NX
  AR-15 NX

  https://www.portfolio.hu/globa...

  TGP-3 NX
  AR-10 NX
  AR-15 NX

 • PavolR
  16:08 21.09.2019

  Pre maďarských špeciálov sa aj naďalej obstarávajú americké M4: https://jogalappal.hu/tovabbi-...

  Pre maďarských špeciálov sa aj naďalej obstarávajú americké M4: https://jogalappal.hu/tovabbi-...

  • Scotty
   16:48 21.09.2019

   Stejně jako naše 601.skss, ti ovšem šli do karabin od Daniel Defense .

   Stejně jako naše 601.skss, ti ovšem šli do karabin od Daniel Defense .

   • Sgt Murphy
    16:38 22.09.2019

    Zaujímavé že americkej armáde dodáva pušky m4 fn herstal a maďari berú od coltu. Každopádne dobre custom vyladená m4 je niekedy spoľahlivejšia ako orig hk416 a m4 je stále štandard ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zaujímavé že americkej armáde dodáva pušky m4 fn herstal a maďari berú od coltu. Každopádne dobre custom vyladená m4 je niekedy spoľahlivejšia ako orig hk416 a m4 je stále štandard us socom, takže jednotky, ktoré s nimi kooperujú v misiách a cvičia často volia ten istý zbraňový systém.
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     09:32 23.09.2019

     Však aj my máme kúpené M4 od Coltu. Všetky objednávky cez FMS idú asi priamo im.

     Však aj my máme kúpené M4 od Coltu. Všetky objednávky cez FMS idú asi priamo im.

     • Sgt Murphy
      11:04 23.09.2019

      Cez FMS nejde nič priamo Coltu, ale pozerám že DoD sa nakoniec rozhodlo rozdeľovať objednávky medzi Colt a FN, pričom vyzerá že M4 pre FMS dostáva výlučne Colt a zrejme si dáva ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Cez FMS nejde nič priamo Coltu, ale pozerám že DoD sa nakoniec rozhodlo rozdeľovať objednávky medzi Colt a FN, pričom vyzerá že M4 pre FMS dostáva výlučne Colt a zrejme si dáva pauzu vo výrobe Ar-15 pre civilov.
      Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:55 04.07.2019

  Ďalší sklz v procese spustenia sériovej výroby Brenov v Maďarsku. Podľa pôvodného plánu mala výroba začať v januári, no pre nedostatok pracovných síl sa to malo presunúť na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ďalší sklz v procese spustenia sériovej výroby Brenov v Maďarsku. Podľa pôvodného plánu mala výroba začať v januári, no pre nedostatok pracovných síl sa to malo presunúť na začiatok júna. Aktuálne už maďarský minister vlastibrany hovorí - "... veríme, že v polovici septembra budú môcť začať sériovú výrobu ..." : https://magyarnemzet.hu/belfol...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:21 14.02.2019

  Iba poznámka pod čiarou: Tento rok sa vraj v závode v Kiskunfélegyháza nepodarilo spustiť licenčnú výrobu v plánovanom rozsahu kvôli nedostatku pracovných síl.

  Iba poznámka pod čiarou: Tento rok sa vraj v závode v Kiskunfélegyháza nepodarilo spustiť licenčnú výrobu v plánovanom rozsahu kvôli nedostatku pracovných síl.

 • PavolR
  19:58 13.12.2018

  Prvé v Maďarsku zmontované české zbrane prebrali jednotky vojenskej polície: https://zoom.hu/hir/2018/12/11...

  Prvé v Maďarsku zmontované české zbrane prebrali jednotky vojenskej polície: https://zoom.hu/hir/2018/12/11...

 • PavolR
  08:19 25.08.2018

  Iba taká drobnosť - výrobky Českej zbrojovky boli už aj oficiálne zavedené do výzbroje Maďarskej vlastibrany:
  http://www.kozlonyok.hu/kozlon...
  (str. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iba taká drobnosť - výrobky Českej zbrojovky boli už aj oficiálne zavedené do výzbroje Maďarskej vlastibrany:
  http://www.kozlonyok.hu/kozlon...
  (str. 398 - v pdf 6. strana)
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:14 15.07.2018

  PavolR:
  pozoruhodné informace, je vidět, že pokud v Evropě nedojde k nějaké změně v myšlení lidí, budou armády naše a našich sousedů, opravdu nebojeschopné. Priority jsou zkrátka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  pozoruhodné informace, je vidět, že pokud v Evropě nedojde k nějaké změně v myšlení lidí, budou armády naše a našich sousedů, opravdu nebojeschopné. Priority jsou zkrátka někde úplně jinde.
  Skrýt celý příspěvek

 • kisam
  20:16 15.07.2018

  Tak to je ešte väčší bordel ako u nás. Klobúk dole Maďari. Nebolo ľahké podliezť našu nízku latku, ale vám sa to podarilo.

  Tak to je ešte väčší bordel ako u nás. Klobúk dole Maďari. Nebolo ľahké podliezť našu nízku latku, ale vám sa to podarilo.

 • PavolR
  19:12 15.07.2018

  Inak, k tej ťažkej brigáde - aj keby nakúpili nejakú techniku, nebudú na to mať ľudí, však nedokážu z technických, alebo skôr personálnych dôvodov udržať ani len jednu batériu D-20 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inak, k tej ťažkej brigáde - aj keby nakúpili nejakú techniku, nebudú na to mať ľudí, však nedokážu z technických, alebo skôr personálnych dôvodov udržať ani len jednu batériu D-20 (z dvoch). na cvičenia chodí iba 4-5 húfnic, hoci by malo všetkých 12, čo majú. A s útočnou vozbou sú na tom údajne podobne.
  Vojakov majú momentálne asi tak na jednu úplnú brigádu a nejakých špeciálov.

  Len tak pre zaujímavosť - v polovici roka 2012 mali v službe 17 757 vojakov z tabuľkových 22 406: http://www.parlament.hu/irom39...
  V roku polovici 2014 už chýbalo až 5921 vojakov, nasledujúceho roka vraj zhruba 5000 (vtedy sa už začalo so zahmlievaním presných údajov). Odvtedy odišlo asi 2000 vojakov a bolo prijatých okolo 3500, avšak bol zároveň tabuľkový stav zvýšený na 29700, čiže do tohoto stavu, ktorý má byť dosiahnutý do roka 2026 chýba zhruba 10500-11000 vojakov.
  Z tých asi 19-19,5k, čo by malo byť v službe pripadá asi 8k na generálny štáb (údajne aj mnohí, čo sú papierovo na útvaroch, slúžia reálne na štábe) a asi 3,5k na letectvo a PVO. Zvyšok je rozdelený do dvoch bojových brigád, pluku špeciálneho určenia a podporných a logistických jednotiek.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:01 24.06.2018

  Maďarské armádne obstarávanie je hlboko pod úrovňou ešte aj slovenského - o tom, že sa má niečo obstarať sa nanajvýš iba šepká do okamihu, keď je vyhlásené, že sa kúpilo to - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maďarské armádne obstarávanie je hlboko pod úrovňou ešte aj slovenského - o tom, že sa má niečo obstarať sa nanajvýš iba šepká do okamihu, keď je vyhlásené, že sa kúpilo to - tamto. Modernizácia je spôsob ako obísť súťaž a zadať zákazku vopred vybranej firme - obzvlášť ak je ruská. K tomu argumentácia, že to dávajú robiť výrobcovi.Tak to spravili aj s vrtuľníkmi.
  A potom je tu ešte otázka ceny. Peniaze na BVP ešte vyčlenené nie sú, na dôvažok každý forint vynaložený na armádu (zdravotníctvo, školstvo) nemožno ukradnúť inde. Čiže sa podľa mňa pokúsia urobiť čo najväčší poprask za najmenej peňazí - nakoniec do toho aj tak nebudú mať koho posadiť ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  17:53 24.06.2018

  No pokud chtějí Maďaři budovat těžkou brigádu na BVP 1 tak se vlastně o těžkou brigádu jednat nebude, když současná obrněná 4x4 nabízejí lepší ochranu:))

  No pokud chtějí Maďaři budovat těžkou brigádu na BVP 1 tak se vlastně o těžkou brigádu jednat nebude, když současná obrněná 4x4 nabízejí lepší ochranu:))

 • Rase
  17:28 24.06.2018

  Rozumím, ale beru to spíš jen jako nouzovou možnost jak poměrně rychle znovu zavést pásové BVP. Ony ty BTR-80A už taky nejsou zrovna úžasné a zavedení oné věže by bylo jako kdyby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozumím, ale beru to spíš jen jako nouzovou možnost jak poměrně rychle znovu zavést pásové BVP. Ony ty BTR-80A už taky nejsou zrovna úžasné a zavedení oné věže by bylo jako kdyby nová BVP pro AČR měla mít věž RCWS-30. Předpokládám že taky budou chtít něco lepšího. Spíš jsem zajímavý, jakou budou chtít používat ráži, zda se vydají slovenskou cestou nebo českou. Bylo by zajímavé, pokud by jim Zetor nabídl Wolfdoga, přeci jen mohli by si ho kompletně vyrábět sami doma. Pomalinku si zbrojní průmysl oživují (viz obrněné vozidlo Komondor), tak čekám že budou mít ambice výš než jen modernizace
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:04 24.06.2018

  Majú ešte zakonzervované nejaké BMP-1 a nový minister vlastibrany je kritikom ich vyradenia. Preto ma aj pri článku o tej novej ruskej koncepcii modernizácie BMP-1 napadlo, či nie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Majú ešte zakonzervované nejaké BMP-1 a nový minister vlastibrany je kritikom ich vyradenia. Preto ma aj pri článku o tej novej ruskej koncepcii modernizácie BMP-1 napadlo, či nie je mierená na Maďarsko, vzhľadom na totožnú vežu, akú Maďari používajú na BTR-80A.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:55 24.06.2018

  Maďaři chtějí do roku 2026 vytvořit těžkou brigádu. Jelikož my máme v plánu na tuto dobu zmodernizovat mechanizovanou brigádu novými BVP, tak bude zajímavé co mají v plánu oni. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maďaři chtějí do roku 2026 vytvořit těžkou brigádu. Jelikož my máme v plánu na tuto dobu zmodernizovat mechanizovanou brigádu novými BVP, tak bude zajímavé co mají v plánu oni. Přeci jen času na to moc nemají. Jelikož nemají co modernizovat, tak připadá v úvahu pořízení ojetých vozidel (Marder, Bradley), nebo nový stroj. Pak by ale měli vypsat tendr ve stejný čas jako my. Předpokládám že by si taky chtěli vyrábět vozidlo sami, stejně jako dnes všichni
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:54 24.06.2018

  Ale inak vážne - v 90. rokoch (hlavne za Mečiara) mali Maďari zo slovenskej armády strach. Vidno to na internetových komentároch z tých čias. Obávali sa, že sa môžeme kedykoľvek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale inak vážne - v 90. rokoch (hlavne za Mečiara) mali Maďari zo slovenskej armády strach. Vidno to na internetových komentároch z tých čias. Obávali sa, že sa môžeme kedykoľvek dať do pohybu, zabrať im kus územia a oni nám v tom nebudú mať dosť síl zabrániť. :-) Keď sa potom začali zverejňovať stavy armády a uvideli, aká je realita, upokojili sa.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:37 24.06.2018

  Keby len pozemná technika, ale končí aj "dominancia" ich zatiaľ najmodernejšej techniky - Gripenov - na ktorú boli aj patrične hrdí. :-) Chorváti nakupujú F-16, Slováci idú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Keby len pozemná technika, ale končí aj "dominancia" ich zatiaľ najmodernejšej techniky - Gripenov - na ktorú boli aj patrične hrdí. :-) Chorváti nakupujú F-16, Slováci idú nakupovať F-16V, Rumuni majú už teraz 12 ks F-16 a ďalšie dokúpia, Srbi budú mať slušný počet modernizovaných Mig-29 ... tých 14 maďarských Gripenov bude čo nevidieť podpriemer. Takto sa ako regionálny hegemón prezentovať nemožno. ;-p

  Novú kolesovú techniku okrem Slovákov priebežne nakúpili/nakupujú Slovinci, Chorváti, Rumuni a čiastočne aj Srbi a k tomu sa takou odolnosťou a výzbrojou, že 2/3 maďarských BTR-80 môže iba čumieť.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:43 24.06.2018

  Tak rozhodně mají co dohánět, bojové (hlavňové) techniky opravdu moc nemají.
  ps. byla by sranda, kdyby to zdůvodnili zbrojením Slovenska :-D Ten pán je na to vtipný dost

  Tak rozhodně mají co dohánět, bojové (hlavňové) techniky opravdu moc nemají.
  ps. byla by sranda, kdyby to zdůvodnili zbrojením Slovenska :-D Ten pán je na to vtipný dost

 • PavolR
  14:41 24.06.2018

  Skôr do zemiakových lupienkov a chrumkajúc sledovať, ako sa Maďari pokúšajú pretekať v zbrojení s Rumunmi ...
  ... na čo by ale potrebovali aspoň 4% HDP a desiatky tisíc ochotných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skôr do zemiakových lupienkov a chrumkajúc sledovať, ako sa Maďari pokúšajú pretekať v zbrojení s Rumunmi ...
  ... na čo by ale potrebovali aspoň 4% HDP a desiatky tisíc ochotných regrútov (už teraz však majú asi 6-tisícový deficit). Jedine, že by predsa len obnovili povinnú vojenčinu, no to by razom utrpeli také populačné straty, ako po prehratej vojne a to veľmi dobre vedia. :-D

  Každopádne by to mohla byť slušná zámienka na vytvorenie nového tunela, kadiaľ by mohli nechať odtekať verejné prostriedky a kadiaľ by mohli skúsiť nakupovať dobrú vôľu rôznych krajín, ako to robia Arabi: Rusmi by si nechali zmodernizovať vyradené Mig-29 a BMP-1 (ako to už urobili v Mi-24), od Američanov by kúpili Patrioty a MLRS, od Nemcov, či Francúzov by objednali tanky a kanóny ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  14:05 24.06.2018

  Do zbraně bratři slováci :-D

  Do zbraně bratři slováci :-D

 • PavolR
  11:03 24.06.2018

  Iba taká zaujímavosť - maďarský režim začína komunikovať smerom k domácej verejnosti, že cieľom je navýšiť výdavky na obranu hoci aj na 3% HDP, aby malo Maďarsko najsilnejšiu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iba taká zaujímavosť - maďarský režim začína komunikovať smerom k domácej verejnosti, že cieľom je navýšiť výdavky na obranu hoci aj na 3% HDP, aby malo Maďarsko najsilnejšiu armádu v regióne:
  http://hvg.hu/itthon/20180618_...
  -------------------------------
  (poznámka pod čiarou: o tom tajomníkovi je treba vedieť, že jeho kariéra je založená na tom, že zásadne hovorí iba zhora vopred dané komunikačné bloky alebo kecá úplne mimo tému ...).
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  15:37 26.05.2018

  Nový maďarský minister vlastibrany potvrdil, že zanedlho by malo začať vyzbrojovanie maďarských vojakov, ale aj iných silových zložiek v Maďarsku vyrobenými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nový maďarský minister vlastibrany potvrdil, že zanedlho by malo začať vyzbrojovanie maďarských vojakov, ale aj iných silových zložiek v Maďarsku vyrobenými zbraňami:
  http://www.origo.hu/itthon/201...
  Skrýt celý příspěvek

 • Yetti
  11:08 25.04.2018

  Článek popisující závislost délky hlavně u ráže .308. Je sice postarší, ale je jich po netu spousta v angličtině, sem dávám jeden přeložený..

  Článek popisující závislost délky hlavně u ráže .308. Je sice postarší, ale je jich po netu spousta v angličtině, sem dávám jeden přeložený..

 • Zbrojir
  10:06 16.04.2018

  Myslel jsem, že příslušný test s „Match“ municí byl součástí zaváděcího programu, nebyl, protože základní zkoušky běžely s „běžnou vojenskou“ 7,62x51, konkrétně SaB se střelou FMJ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslel jsem, že příslušný test s „Match“ municí byl součástí zaváděcího programu, nebyl, protože základní zkoušky běžely s „běžnou vojenskou“ 7,62x51, konkrétně SaB se střelou FMJ 9,55g, což opravdu není „vysoceprecizní“ munice….

  Zatím jsem ho nenašel, nevadí, tak alespoň pár poznatků ze zkoušek, které dávají i odpovědi na položené dotazy. Chce to ale základní znalosti, včetně těch o testování zbraní.

  Zkoušená HaK 417 16“ (ještě starší provedení), navržena dle západních standardů, otestována z chodu i dle českých (resp. sovětských) vojenských metodik.

  Zkoušky zejména v rozsahu: obvyklá měření, životnost, ztížené podmínky, odolnost a bezpečnost zbraně při pádu. Výsledek: puška vyhověla….

  Zkouška zbraně střelbou byla provedena v rozsahu, kterým je určena životnost zbraně v souladu s TTP - 10 000 ran, přičemž byly započítány střelby ze všech druhů zkoušek.

  Rychlost střely
  začátek zkoušky - 767,3 m/s, konec zkoušky (10000) - 766,6 m/s

  Charakteristika R 50 na 600m
  Začátek - 12,2cm, 5000 ran - 9,7cm. 7000 ran - 13,8cm, 10000 ran - 13,8cm,

  Přesná citace:

  „Technický komentář - hodnocení výsledků zkoušky
  Zkoušená „Puška pro přesnou střelbu HK 417 v.č. xxxx je ve zkoušce hodnocena jako shoda.

  U této zkoušené zbraně se nevyskytla žádná závada ve funkci zbraně z 10 000 vystřelených nábojů.

  Počet závad u této zbraně byl tudíž 0,0%, což je samozřejmě pod povolenou hranící 0,2% (max. 20 závad) z počtu vystřelených nábojů ve zkoušce (10 000 nábojů).

  Rovněž nebyly zaznamenány žádné zlomené nebo prasklé součástky zbraně.

  Byla dosažena životnost hlavně min. 10 000 výstřelů poněvadž:
  - úbytek rychlosti střel s výchozím stavem nepřekročil 5 % hranici ( byl zaznamenán průměrný úbytek rychlosti střely pouze 0,5 m/s, což je méně jak 0,1%),
  - nabylo dosaženo zvětšení charakteristik seskupenosti (úz a úy) nebo R50 2x ve srovnání s počátečním stavem,
  - nebyly zjištěné žádné oválné průstřely při střelbě na vzdálenost 600 m – povoleno je max. 50% oválných průstřelů (poměr os elipsy 1:1,3) a bočních průstřelů při střelbě základními náboji na terč v dálce 600 m.“
  konec citace

  Můj dovětek:

  A nyní si každý racionálně uvažující člověk domyslí, proč po této zkušenosti a velmi dobrém know-how získaném při zavádění DMR HaK 417, vypracuje později MO ČR zadání, které je zcela neodborné, diskriminační až tak, že se mj. i tento výrobce a do výzbroje již zavedený výrobek 417 nemůže pro formální nesplnění hloupostí do „tendru“ vůbec přihlásit, a přitom jsou požadavky „nového tendru“ z pohledu nároků na služební zbraň vlastně směšné, jako je např. limit pro závadovost až 0,5%, žádné na funkci náročnější zkoušky včetně pádovek apod. Přes tuším 4 pokusy se dodnes vybrat nic nepovedlo a nyní to patrně skončí zavedením čerstvě vyvinutého produktu od „strategického dodavatele“, takže obvyklé vychytávaní…

  Mj. tyto odborně, a z počátku i morálně nezpůsobilé pokusy o nákup DMR stály potenciální dodavatele čas a peníze. Meoptu prý docela hodně…

  Zadání a okolnosti výběru DMR pro MO ČR bylo před pár lety i předmětem kritického článku na strakách AN. Kdyby to bylo jediné faux pas… „Psi štěkají, ale karavana jede dál“, resp. psi už ani neštěkají, ono to v tomto kulturním okruhu nemá cenu… „Potěšující“ informace, dál na východ od nás jsou na tom citelně hůře…
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:53 15.04.2018

  Ještě podotknu, že třeba HK417 se dělá v .308w i s 13" hlavní. Ztráta úsťové rychlosti oproti 16.5" je cca 50 m/s, což z hlediska terminální balistiky není u .308w žádný průšvih ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě podotknu, že třeba HK417 se dělá v .308w i s 13" hlavní. Ztráta úsťové rychlosti oproti 16.5" je cca 50 m/s, což z hlediska terminální balistiky není u .308w žádný průšvih (na rozdíl od .223)
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  09:02 15.04.2018

  Kolt

  Zalezi jake ukoly konkretni slozka od DMR 7,62 NATO pozaduje. Pokud v USA uspela HaK v teto konfiguraci, a HaK dela samozrejme i delsi hlavne, tak jim kratsi provedeni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt

  Zalezi jake ukoly konkretni slozka od DMR 7,62 NATO pozaduje. Pokud v USA uspela HaK v teto konfiguraci, a HaK dela samozrejme i delsi hlavne, tak jim kratsi provedeni nepochybne vyhovuje.

  Pozadavky ceskeho "tendru" byly sirokospektralne diskriminacni a min. u prvniho pokusu z rady v podstate i velmi nekompetentni. Taky pres opakovana rizeni MO CR dodnes nic nekoupilo. Zatim se proslycha, ze to chteji vyresit nakupem na primo. Od koho.... no preci....

  Podobne dopadla jedna soucast, pro specificke ukoly pozadovala produkt, ktery se v CR nevyrabi, nejprve obdrzela odpoved: "vyberte si neco z katalogu CZUB". Protoze ji tam nic pro dane uloly nevyhovovalo, par let pockala a zadost opakovala. Tentokrat uz za onu soucast z prislusneho katalogu vybraly nadrizene organy rovnou...Jo, na takto "odborne" urovni se obvykle prezbrojuje,nikoho nezajima, ze alternativni produkt je pro danou "praci" zcela nevhodny, a to se melo jednat jen o nekolik desitek kusu....

  Cenzor

  Je to jiz peknych par let, ale pokusim se najit material, resp. prislusny protokol a hodnotu dat presne...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:23 14.04.2018

  Cenzor: jestli je to nástřel s mechanickými mířidly, tak to jde, resp. z toho nic nepoznáme.. To je víc o střelci, než o pušce.
  Jinak 10 000 výstřelů... pokud je hlaveň ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cenzor: jestli je to nástřel s mechanickými mířidly, tak to jde, resp. z toho nic nepoznáme.. To je víc o střelci, než o pušce.
  Jinak 10 000 výstřelů... pokud je hlaveň teniferovaná, udržovaná a střílí se slušné střelivo, není důvod, aby šla přenost nějak rapidně dolů.
  I nijak neošetřovaná hlaveň varminového Rem700 má udávanou životnost min. 8 000 ran do změn přesnosti.
  A to není Remington žádná superstar a vývrt není ničím ošetřen.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:13 14.04.2018

  Zbrojir, takže hlaveň 16(,5)" vám pro DMR přijde dostatečná? Mmchd, kdyby u HK chtěli, mohli přihlásit HK417, která má i 20" hlaveň. Nebo možná vlastně nemohli, protože má jiný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir, takže hlaveň 16(,5)" vám pro DMR přijde dostatečná? Mmchd, kdyby u HK chtěli, mohli přihlásit HK417, která má i 20" hlaveň. Nebo možná vlastně nemohli, protože má jiný zásobník (což pochopitelně byla kravina na straně požadavků, protože v téhle kategorii nic jako standard neexistuje; možná někdo HK skutečně nechtěl...).

  logik, naučte se už, ku*vafix, posílat příspěvky pod správné články ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  16:13 14.04.2018

  Zbrojir:

  Ten nástřel je s mechanickými mířídli. Pod MOA je přesnost odstřelovacích pušek...po 10000 ranách o tom dost pochybuji.

  Zbrojir:

  Ten nástřel je s mechanickými mířídli. Pod MOA je přesnost odstřelovacích pušek...po 10000 ranách o tom dost pochybuji.

 • Lukas
  07:23 14.04.2018

  Tecka - tak, a może trzymajmy się faktów?

  "Groty sukcesywnie kupowane" - tak słynny kontrakt na 53 tyś Grotów był de facto listem intencyjnym / kontraktem ramowym. Faktyczne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tecka - tak, a może trzymajmy się faktów?

  "Groty sukcesywnie kupowane" - tak słynny kontrakt na 53 tyś Grotów był de facto listem intencyjnym / kontraktem ramowym. Faktyczne kontrakt wygląda tak
  1000 szt do 2017
  29 tyś
  + opcja 23 tyś

  Te liczby nie są przypadkowe - zakłada się że 29 tyś karabinków pozwoli spłacić kredyt - 91 mln PLN

  Fakt numer 2 - mamy kwiecień 1000 Grotów na 8000 tyś żołnierzy WOT i brak podpisu Błaszczaka pod drugim etapem umowy....

  Fakt numer trzy kontrakt na ponad 26 beryli jest aktualny i FB sukcesywnie (ponoć przed harmonogramem) dostarcza tą broń

  No i do pomyślenia - dlaczego kupowano przez JW NIL
  Skoro mogli normalnie poprzez klauzule "o zamówieniu o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa" - tak jak Raki.
  Przecież to był program z publicznych środków

  Tak więc mam co pouczać - może dlatego ze pracuje przy realizacji zamówień publicznych i wiem że jak ktoś manipuluje wieloletnimi programami to później takie cuda wychodzą...

  A sprawa jest wybitnie pogmatwana bo MSBS z jednej strony powstawał za publiczne pieniądze z programów NCBiR, z drugiej tworzony jest pod kątem programu Tytan, którego jest elementem.
  To że ktoś potem na kolanie chciał "oderwać" MSBS od Tytana i kupić go szybciej i pominięciem harmonogramów będących elementem kontraktów z NCBiR to nie znaczy że mu się tak udało.

  Są jeszcze aspekty finansowo-prawne i tutaj nikt z urzędników nie wystawi się na odstrzał NIKu który nie będzie pytał czy decyzja o rezygnacji z pewnych elementów kontraktu była słuszna i korzystna dla fabryki i SZ tylko dlaczego nie zostały zrealizowane zapisy umowy.

  Ministrowie się zmieniają - wyroki sądowe już nie...
  Ministrowi łatwo coś powiedzieć - to nie on będzie tłumaczył się NIK czy CBA
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:13 13.04.2018

  tesil: Turecko? Bývalo demokratickým státem. Bohužel bývalo.

  flanker: viz odpověď fenrimu (8).
  To, že dokud to bude lidem jedno, tak budou trpět diktaturou - s tím souhlasím. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tesil: Turecko? Bývalo demokratickým státem. Bohužel bývalo.

  flanker: viz odpověď fenrimu (8).
  To, že dokud to bude lidem jedno, tak budou trpět diktaturou - s tím souhlasím. Ale v Sýrii - právě proto, že byla na arabské poměry poměrně "Evropský stát" - to lidem přestalo být jedno.

  V tu chvíli se do toho začali míchat okolní státy SA si přihřívala svojí Salafistickou sunitskou extrémistickou notu, Írán svoji šiitskou extrémistickou notu - Hizbaláh je tam teď jako doma. Rusko si podpořilo svého diktátora.
  Jen ty chudáci Syřani, co nechtěli ani diktátora, ani šiitské extrémisty, ani sunitské extrémisty.... ty nepodpořil nikdo. Ty buď zdrhli, nebo je postříleli.

  A pokud přistoupíme na některými zde raženou tezi, že demokracie se nemá podporovat, že nemáme zasahovat do cizí společnosti: tak to tak bude vypadat vždycky. Protože hajzlové se nebudou rozpakovat do té společnosti zasáhnout. Jediný, kdo nenajde zastání, budou právě Ti slušní lidé.

  ===

  Evropa měla to štěstí, že se do demokratizačního procesu dostala v době, kdy byla v okolí nejsilnější - a tedy měla šanci si pomalu demokracii vybudovat. Jak ale mají vybudovat demokracii jiné státy, když jakýkoli pokus o demokratizaci některý z okolních hráčů použije jako zámiňku pro svoje mocenské hry?
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  21:53 13.04.2018

  Jura99

  Nešlo o závod, chtěl jsem tímto jen říci, že výměna hlavně na G 36 s klasickou centrální maticí je mnohem rychlejší a méně pracná, než výměna hlavně na CZ 805, což ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99

  Nešlo o závod, chtěl jsem tímto jen říci, že výměna hlavně na G 36 s klasickou centrální maticí je mnohem rychlejší a méně pracná, než výměna hlavně na CZ 805, což oceníte tehdy, pokud takových výměn děláte jako zbrojíř najednou více.

  V reálném světě se hlavně vyjímají zpravidla za účelem výměny hlavní již opotřebených, havarovaných, popř. nějaké další opravy. Neznám ozbrojenou složku, která by vyjímala a měnila hlavně za účelem přechodu na jiné ráže. Pokud má někdo takové informace, sem s nimi…

  Pokud by šlo o aplikace některých výkonově a rozměrově alternativních ráží „středního balistického výkonu“ k 5,56x45, tak na ty lze velkou část „klasických pušek“ transformovat výměnou příslušných komponentů ve zbrojní dílně rovněž.

  Maximus

  I když jsem četné, z části tragikomické pokusy o nákup DMR pro AČR již přestal sledovat, bude zajímavé, zda MO ČR bude i nadále požadovat minimální délku hlavně 18“, které byla kdysi v uvedené toleranci délka hlavně od 18“ do 20“ užívána k účelové diskriminaci některých renomovaných výrobků, jako např. HaK G 28, která jako M110A1 CSASS uspěla v ozbrojených silách USA, zatímco do českých podmínek se ani nevešla... Tak uvidíme, zda bude CZUB stačit hlaveň 16“,nebo, že by MO ČR požadavky rychle přehodnotilo…  Podíval jsem se na ten nástřel CZ 807 po 10000 ranách se střelami 168grs a souhlasím s fenri, to je vskutku zoufalé, u nás se před nákupem pro 601. skss testovaly HaK 417 a po stejném zatížení stříleli s kvalitní municí tuším stále pod MOA.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  20:34 13.04.2018

  Musze przyznać ,ze z Ciebie spory demagog . Cobyś nie napisal to Grot będzie sukcesywnie kupowany ...Temat „beryl” był nawet na tym forum poruszany niecały rok temu,wiec po ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musze przyznać ,ze z Ciebie spory demagog . Cobyś nie napisal to Grot będzie sukcesywnie kupowany ...Temat „beryl” był nawet na tym forum poruszany niecały rok temu,wiec po ten wpis „na koniec”. I „na koniec” , Ty mnie nie pouczaj ,co ja odróżniam ...
  Ps. Twoj wpis o zakupie via Nil z pominięciem wojskowych procedur ,jest dla Ciebie skrajnie kompromitujący ! Dawno nie czytałem takich głupot . Tu nie ma co komentować ,dziekuje
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  10:55 13.04.2018

  Tecka - odróżniasz propagandę sukcesu od faktów

  Ile tych MSBS "wdrożyli" - reprezentacyjne formalnie nie są wdrożone (tak, cały czas jedyna regulaminową bronią batalionu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tecka - odróżniasz propagandę sukcesu od faktów

  Ile tych MSBS "wdrożyli" - reprezentacyjne formalnie nie są wdrożone (tak, cały czas jedyna regulaminową bronią batalionu reprezentacyjnego jest SKS )

  Zamówienie (nie list intencyjny) jest tylko na 1000 Grotów dla WOT - kupionych via JW NIL z pominięciem wojskowych procedur "przyjęcia na uzbrojenie"

  Media przy informacji o 53 tyś Grotów mowa była o kwocie 500 000 000 PLN - czyli ok. 9,5 tyś PLN za sztukę

  Sorry ale za ta cenę kupisz 2 beryle + EOTech HWS 552.

  I na koniec umowa na 17 621 nowych Beryli i 8400 mini Beryli do 2020 nadal jest aktualna i w realizacji...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:08 13.04.2018

  Logik: nemůžu najít emotikony "shocked" a "shy". ;-)

  Logik: nemůžu najít emotikony "shocked" a "shy". ;-)

 • logik
  09:52 13.04.2018

  fenri, díky za info. Jakkoli s Tebou v některých otázkách nesouhlasím, tak Tebou podávané informace o ručních palných zbraních jsou pravidelně přínosné, zajímavé (a i podávané ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, díky za info. Jakkoli s Tebou v některých otázkách nesouhlasím, tak Tebou podávané informace o ručních palných zbraních jsou pravidelně přínosné, zajímavé (a i podávané "kultivovaným jazykem" :-)).
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:15 13.04.2018

  Ano, hlaveň pracuje už když tam frčí kulka (ostatně není to jen odporem vzduchu, přenášejí se na dí vibrace z rámu, komory, případně pracujícího závěru (u samočinné či ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano, hlaveň pracuje už když tam frčí kulka (ostatně není to jen odporem vzduchu, přenášejí se na dí vibrace z rámu, komory, případně pracujícího závěru (u samočinné či samonabíjecí). A pochopitelně silná hlaveň má větší tepelnou kapacitu a méně kmitá. O tom žádná (v podstatě ideální jsou krátké silnostěnné hlavně, ale ty zase nedokáží využít celou energii příslušné laborace-vždy je to o kompromisu a preferencích).
  Já jen chtěl opravit to, že pro použití free-float řešení je lepší silnější hlaveň, než při použití hlavně "s oporou". Ono je to (ve vztahu k té opoře) naopak. Tenká hlaveň s oporou bude na přesnosti bita více, než silná (ta si svoje kmitání jednak nenechá tolik narušit a za druhé nekmitá tolik). Jinak co se týče tepelné kapacity tak tam samozřejmě není náznak sporu.
  Tj. rostoucí pořadí bych viděl (VELMI zjednodušeně a bez zahrnutí DALŠÍCH faktorů):
  -tenká hlaveň s "podporou"
  -silná hlaveň s "podporou"
  -tenká hlaveň free-floating
  -silná hlaveň free-floating

  Znovu říkám, že abstrahuji na další vlivy, jako je kvalita hlavně, její bedding (či jeho absence) atd. atd. A samozřejmě, pokud z té pušky bude fest kropit, nebo bude samočinná, poroste výhoda silné hlavně bez ohledu na její uložení.
  Myslím, že nemáme zásadní spor. Ne úplně srozumitelně jsem opravil vaši nepřesnou (a možná i jinak míněnou) formulaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  09:01 13.04.2018

  Fenri
  Nepatrně hlaveň pracuje už když kulka letí skrz ni překonává protitlak (atmosférický ) samozřejmě prudce se “rozkmitá” až po opuštění kulky z hlavně... skoková změna poměru ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri
  Nepatrně hlaveň pracuje už když kulka letí skrz ni překonává protitlak (atmosférický ) samozřejmě prudce se “rozkmitá” až po opuštění kulky z hlavně... skoková změna poměru tlaků ale jaký má vliv na přesnost tu hlaveň vyztužovat nebo nechat rezonovat a jak moc to opravdu nedávám když se někdo zabývá střelbou “důkladně” tak nepochybuji o tom že to dokáže posoudit, ale já to nejsem
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  08:48 13.04.2018

  Fenri
  Já to pochopil... chtěl jsem jen říci že to nedokážu dále posoudit, takže bych se z diskuze o freefloating pazbě rezonancim hlavně a vlivu na přesnost stáhl.
  Neříkám že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri
  Já to pochopil... chtěl jsem jen říci že to nedokážu dále posoudit, takže bych se z diskuze o freefloating pazbě rezonancim hlavně a vlivu na přesnost stáhl.
  Neříkám že nemáte pravdu předpokládám že na rozdíl ode mne máte “nastříleno” a máte tedy nějský náhled na problematiku....
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  07:52 13.04.2018

  Lukas
  Chciałem przypomnieć ,ze MSBS ma już nazwę własna (MON) czyli jest sukcesywnie wdrażany do jednostek i WOT, wcześniejsze zamówienia na beryl zostały anulowane , o czym Ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  Chciałem przypomnieć ,ze MSBS ma już nazwę własna (MON) czyli jest sukcesywnie wdrażany do jednostek i WOT, wcześniejsze zamówienia na beryl zostały anulowane , o czym Ty piszesz? Jakie problemy ma FB ...? Jedynie wdrażanie nowych ludzi do pracy. Co do MON-owskich przetargów to trzeba wziąć udział chociaż w jednym żeby zobaczyć procedury ,stad efekt paragraf 22, Dla wojskowych urzędników wygodniej jest zerwać przetarg i rozpisać nowy niż bawić się w wyjaśnienia. Co do innego kalibru to owszem ale nie wszyscy i nie naraz... strasznie tu namieszałeś . Co do ceny dla armii to nikt tobie nie powie i nie ma to nic wspólnego z „wolnym” rynkiem. Wersja cywilna to koszt 8 tysięcy złotych
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  07:46 13.04.2018

  Čo sa týka presnosti je dôležitá len jedna vec. Aby sa nemenili podmienky medzi jednotlivými výstrelmi. Ako free floating tak aj ťažká hlaveň má na to pozitívny vplyv. Pri free ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čo sa týka presnosti je dôležitá len jedna vec. Aby sa nemenili podmienky medzi jednotlivými výstrelmi. Ako free floating tak aj ťažká hlaveň má na to pozitívny vplyv. Pri free floating hlavni nedochádza k zmene bočných síl vplyvom tepelnej rozťažnosťi a tým pádom k ovplyvneniu kmitania. Ťažká hlaveň pomáha najmä vyššou tepelnou kapacitou a tým pádom menšiemu ovplyvneniu i v prípade, že nie je free floating.

  Inak ak to mám expresívne povedať si môže hlaveň kmitať ako chce ak to bude pri každom výstrele rovnako. Mieridlá to vykompenzujú v pohode.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:17 13.04.2018

  Jara - já se nebavím o výhodách freefloatingu ve vztahu k tepelnému pnutí, ale o tom, že pokud je hlaveň freefloating, tak nemusí být silnější, ba naopak, díky tomu, že není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara - já se nebavím o výhodách freefloatingu ve vztahu k tepelnému pnutí, ale o tom, že pokud je hlaveň freefloating, tak nemusí být silnější, ba naopak, díky tomu, že není narušeno její kmitání, může kmitat víc a je-li dobře spočítaná, bude přesnější, než silnější "podepřená" hlaveň.
  Viz vaše: "naopak bych ale řekl že ta hlaveň musí být “těžší” (je-li freefloating) aby se střelbou nerozkmitala protože nemá “oporu”".
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:23 12.04.2018

  OT k téme Bren, ale v súvislosti s Maďarskom:

  Na univerzite v Päťkostolí (Pécsi Tudományegyetem | University of Pécs) vznikla prvá z plánovaných záložných univerzitných stotín o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  OT k téme Bren, ale v súvislosti s Maďarskom:

  Na univerzite v Päťkostolí (Pécsi Tudományegyetem | University of Pécs) vznikla prvá z plánovaných záložných univerzitných stotín o počte 100 členov, ktoré majú postupne vzniknúť na 13 maďarských univerzitách.
  http://www.atv.hu/videok/video...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:40 12.04.2018

  Fenri
  No řeknu to na rovinu o výhodách freefloating hlavně ve smyslu odstranění tepelného pnutí se tady budu klidně být v prsa, protože si to klidně spočítám a přesně vím o co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri
  No řeknu to na rovinu o výhodách freefloating hlavně ve smyslu odstranění tepelného pnutí se tady budu klidně být v prsa, protože si to klidně spočítám a přesně vím o co jde:) s rezonanci hlavně je to těžší jsem si jist že v CZUB na to mají spousty simulací s kterých jim padají výsledky kterým nikdo nerozumí protože nikdo neví podle jakých algoritmů to ty simulace vyhodnocují tím jsem si jist. No takže to stejně vždy skončí zkouškami v tomto případě střelnici a protože mám s ostrelovacich pušek hovno nastrileno tak se mnou v tomto smyslu diskuzi bohužel nerozjedete:)
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  14:37 12.04.2018

  Wiesz relacje wojsko - przemysł - ministerstwo obrony nie są proste
  I logiczne

  Przykład
  Tarnów opracował granatnik rewolwerowy RGP-40. Wszystko jest O.K. bron działa, jest ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wiesz relacje wojsko - przemysł - ministerstwo obrony nie są proste
  I logiczne

  Przykład
  Tarnów opracował granatnik rewolwerowy RGP-40. Wszystko jest O.K. bron działa, jest lekka (lżejsza od konkurencji)

  Ministerstwo zamawia 200 sztuk RGP-40 i....
  Wojsko nie chce odebrać broni
  Powód - broń nie jest badana na polską amunicje 40 mm x 51SR

  Jest jeden problem - polski przemysł nie produkuje granatów 40 mm x 51SR

  Podobne "problemy" ma MSBS...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:30 12.04.2018

  Akorát to množství pro GIGN by mělo být zhruba dvojnásobné, než psal Horny, tedy nikoliv 36ks, ale 68ks pro zhruba 400 členné mužstvo GIGN.

  K té výměně hlavně CZ805 vs. G36. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Akorát to množství pro GIGN by mělo být zhruba dvojnásobné, než psal Horny, tedy nikoliv 36ks, ale 68ks pro zhruba 400 členné mužstvo GIGN.

  K té výměně hlavně CZ805 vs. G36. Nechci polemizovat, ale myslím, že nejde o čas, ale vůbec o možnost CZ805 "přerážovat" výměnou hlavně a dalších dílů a to bez ohledu na rychlost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:28 12.04.2018

  Lukas:
  děkuju za info k MSBS. Já si říkal, proč se nakupují další Beryly když je k mání fungl nová puška. Takhle to dává smysl - byť jsou to tak nějak vyhozené peníze (přínos ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas:
  děkuju za info k MSBS. Já si říkal, proč se nakupují další Beryly když je k mání fungl nová puška. Takhle to dává smysl - byť jsou to tak nějak vyhozené peníze (přínos akorát tak jako technické cvičení).
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:10 12.04.2018

  Jara - hlaveň nepotřebuje být těžší, aby se při volném uložení "nerozkmitala". Hlaveň "je spokojená", když si kmitá jak chce a nic jí v tom nebrání (nějaká opora). V tom je kouzlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara - hlaveň nepotřebuje být těžší, aby se při volném uložení "nerozkmitala". Hlaveň "je spokojená", když si kmitá jak chce a nic jí v tom nebrání (nějaká opora). V tom je kouzlo freefloating.
  Ničemu nevadí, že hlaveň kmitá. Jde jen o to, aby v momentě kdy střela opouští ústí "byla rovně". Předtím a potom si může kmitat jak chce. proto je přesná puškařina kumšt, protože se musí spočítat, aby ta hlaveň byla rovně (zjednodušuji, brutálně) v okamžiku výstřelu. Proto když na ní hodíte nějakou opěrku-nožky, jakože pro přesnější střelbu, tak to celkem spolehlivě zkazíte. Freefloating je o tom, že se tam hlaveň může mrskat jak chce a nic jí ty kmity nenarušuje. naopak pokud máte ne-freefloating řešení, hodí se silnější hlaveň, protože kmitá méně a narušení kmitání nějakou oporou vede k menší nepřesnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:03 12.04.2018

  Zbrojiř
  Tak uložení hlavně do rámu u BREN2 mi také nepřijde moc “elegantní”kotveni na třech od sebe různě vzdálených místech po obou stranách a celé délce hlavně v rámu musí při ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojiř
  Tak uložení hlavně do rámu u BREN2 mi také nepřijde moc “elegantní”kotveni na třech od sebe různě vzdálených místech po obou stranách a celé délce hlavně v rámu musí při zahřátí/střelbě vyvolat pnutí jak rámu tak hlavni, tady má uložení na centrální matici a freefloating pažba výhodu (i ve volnosti její délky) naopak bych ale řekl že ta hlaveň musí být “těžší” aby se střelbou nerozkmitala protože nemá “oporu” .... je to alchymie a vždy je nutné najít vyvážený kompromis
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  13:48 12.04.2018

  Lukas
  Ty vaše popotahovačky kolem MSBS jsou šilenost, a je to škoda ptotože ta puška vypadá hodně propracovaně a měla by podle mého na trhu šanci, kdyby jste si ji ovšem cíleně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  Ty vaše popotahovačky kolem MSBS jsou šilenost, a je to škoda ptotože ta puška vypadá hodně propracovaně a měla by podle mého na trhu šanci, kdyby jste si ji ovšem cíleně nepohřbívali:) aby jste si ze slybného produktu vašeho průmyslu neudělali fiasko jako my s L159
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  13:32 12.04.2018

  Nie technicznych nie ma...

  Ale są formalne
  - wojsko nie chce dziś kupować - bo ma dużo Beryli (i bardziej potrzebuje karabinu 7,62 niż karabinka 5,56)
  - a Fabryka Broni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nie technicznych nie ma...

  Ale są formalne
  - wojsko nie chce dziś kupować - bo ma dużo Beryli (i bardziej potrzebuje karabinu 7,62 niż karabinka 5,56)
  - a Fabryka Broni lobbuje - w mediach i u polityków bo zbudowała nową fabrykę i ma duży kredyt (do spłaty)


  I tak trwa przeciąganie liny... (Wojsko szuka pretekstu by "odłożyć" zakup)

  Inny temat to cena - nie wiem ile kosztuje MSBS, ale obawiam się że jest drogi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  13:12 12.04.2018

  https://m.youtube.com/watch?v=...

  Mrkněte na to je to Polský test karabin něco jsem probral polsky neumím , ale vypadá že nějaké problémi má i MSBS

  https://m.youtube.com/watch?v=...

  Mrkněte na to je to Polský test karabin něco jsem probral polsky neumím , ale vypadá že nějaké problémi má i MSBS

 • Zbrojir
  12:51 12.04.2018

  fenri

  Tak GIGN je určitě používá ke specifickému druhu „práce“, kde tento koncept vyhoví. Mj. i vysvětlení nákupu v počtu několika desítek Brenů v ráži 7,62x39 GIGN, které zde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Tak GIGN je určitě používá ke specifickému druhu „práce“, kde tento koncept vyhoví. Mj. i vysvětlení nákupu v počtu několika desítek Brenů v ráži 7,62x39 GIGN, které zde přidal tuším Horny, to jen podporuje.

  Navěsit tam příslušenství samozřejmě jde, ale optimálně nikoli…., vždyť již ta hlavní fotografie se střelcem, jeho úchopem a aplikovaným Aimpointem Copm4 dává jasnou představu, na Aimpoint dáte obvyklé krytky, které pro otevření potřebují nějaký prostor, za něj zvětšovací modul, a jste téměř na limitu…

  Samozřejmě, můžete to mít např. uchycené tak, že pro otevření zadní krytky Aimpointu potřebujete nejprve odklopit, popř. sejmout zvětšovací modul, ale to přece není řešení na úrovni…. Vy jistě chápete, co tím chci říci….

  Vůbec nechci, aby byla tak širokospektrální, tedy i pro branecké armády, vždyť Bren 2 je evidentně sofistikovaná a drahá puška určená výhradně pro profesionály.


  Jara

  Podrobněji jsem to nezkoumal, ale je jasné, že pouzdro by muselo nést uložení hlavně a až za touto hranicí by bylo možné řešit ukotvení modulu předpažbí. Varianta může být např. taková, krátká verze, postačuje délka základního rámu, delší verze, prodlužovací integrovatelné moduly předpažbí. Ono to tak nějak nakonec třeba skončí...

  Mj. zde je právě vidět, že tento způsob kotvení s sebou nese určité limity. Zatím mě nikdo nepřesvědčil, v čem jsou uložení s jednou centrální maticí horší. A jen taková perlička, jednou se neoficiálně soutěžilo, kde se vymění rychleji hlaveň (uvolnit, vyjmou a zpětně vložit, včetně konečné montáže všeho), zda u "slavné modulární" CZ 805, nebo na G 36, a hádejte, kdo jasně vyhrál…
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  12:18 12.04.2018

  Rád bych přidal komentář k diskutované délce hlavně 16" pro ráži 7,62x51, tj. 7,62 mm NATO/.308Win, přičemž jako majitel kulovnice v této ráži s varmintovou hlavní 16" to není jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rád bych přidal komentář k diskutované délce hlavně 16" pro ráži 7,62x51, tj. 7,62 mm NATO/.308Win, přičemž jako majitel kulovnice v této ráži s varmintovou hlavní 16" to není jen pohled čistě "teoretický".
  K volbě této délky mě vedly zkušenosti amerických SWAT jednotek, které začaly právě preferovat pro 308W tuto délku hlavně. Testováním se zjistilo, že na 400 yardů (cca 366 m) není rozdíl v přesnosti mezi takto krátkou hlavní a "dlouhým bidlem". Upozorňuji, že se bavíme o "policejní odstřelovačce", u které jsou výrazně vyšší nároky na přesnost než u "vojenské odstřelovačky", kde není cílem vypnout doslova vypnout pachatele/teroristu, ale postačuje nepřítele vyřadit z boje (zranit je ve své podstatě lepší než zabít). Proto osobně nevidím problém v 16" hlavni pro DRM pušku, která bude přinášet výhody v kompaktnosti, lepším vyvážení a hmotnosti.

  Moje zkušenost je taková, že i s kvalitnější tovární municí je přesnost subMOA a i při střelbě na větší vzdálenosti hraje větší roli kvalita střelce, munice a hlavně, než celková délka hlavně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  11:49 12.04.2018

  Zbrojiř
  Pěkná myšlenka s tím predpažím ve stylu MSBS nebo HK433 jenže problém je v tom že tam co mají zmíněné pušky odjimatelné predpaží má BREN ukotvenou(přisroubovanou) hlaveň ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojiř
  Pěkná myšlenka s tím predpažím ve stylu MSBS nebo HK433 jenže problém je v tom že tam co mají zmíněné pušky odjimatelné predpaží má BREN ukotvenou(přisroubovanou) hlaveň takže je to u něj neproveditelné. Musela by se hlaveň chytit do rámu zhora což je kvůli pístu neproveditelné nebo něco ve stylu AR a free floating skrz predpaží....
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:34 12.04.2018

  Zbrojíř - když vy od toho chcete, aby to byla zároveň zbraň pro speciály a zároveň pro pěšáka-brance/odvedence. Ten to nikdy nebude mít ověnčené vším, na co rail Brenu nestačí, bo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojíř - když vy od toho chcete, aby to byla zároveň zbraň pro speciály a zároveň pro pěšáka-brance/odvedence. Ten to nikdy nebude mít ověnčené vším, na co rail Brenu nestačí, bo byl měl v ruce 150-200 tisíc. V reálu mu stejně bude muset stačit maximálně kolimátor nebo něco jako ACOG, když dobře. A to se mu tam vejde x-krát.
  Jinak s vaším návrhem úpravy pouzdra a předpažbí souhlas.

  Osobně si myslím, ať mají speciálové dál kvalitní AR a ověsí si to vším, co se jim líbí a co jim dává smysl a starají se o to, ale zbytek to nepotřebuje, resp. to žádná armáda, tím spíše naše, nezacvaká.

  Mimochodem GIGN si to, co potřebuje, na BRENa asi nacpe. Nezdá se mi, že by si vybrali pušku, kterou si nemohou ověsit SKUTEČNĚ potřebným.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  11:28 12.04.2018

  Ano, myslel jsem to tak, že to se snahou odlehčovat poněkud přehnali, resp. patrně vyšli z konceptu připravované zbraně pro speciály, určené primárně pro CQB a tento nedostatečně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano, myslel jsem to tak, že to se snahou odlehčovat poněkud přehnali, resp. patrně vyšli z konceptu připravované zbraně pro speciály, určené primárně pro CQB a tento nedostatečně přizpůsobili, alespoň prozatím, konceptu skutečně univerzální útočné pušky.

  Jura99, musíte číst vždy v souvislostech, vytržené z kontextu to pak nedává smysl.

  Stačí se jen podávat na fotografie, a zejména na verze s delšími hlavněmi, už na první pohled zarazí rozměrová nevyváženost, střelci s obvyklým úchopem zaberou prakticky celé předpažbí (viz hlavní foto). To nemá smysl obhajovat, to je prostě u nejmodernější pušky, která má umožnit snadnou optimalizaci ukotvení obvykle používaných konfigurací, nedostatek. Jak jsem již uvedl, rozdíl mezi Bren 2 se všemi délkami hlavně a krátké HaK 416 A5 11“ na předpažbí, tj. 14 ku 22 příčných drážek Mil-Std-1913 je z pohledu uživatele a možnosti optimálního úchytu, byť jen obyčejné taktické svítilny (VIS/IR), opravdu znát… to si chce prostě zkusit. A že jsem těch kompletů na bázi různých typů zbraní už sestavoval, to byste se divili, jak vás omezený prostor někdy limituje...Jedna věc je to tam nějak navěsit, druhá ukotvit to tak, aby to bylo uživatelsky přívětivé a plně funkční.

  Oni to vědí a armádě už nějakou dobu slibují prodlužovací modul předpažbí, ten zde ale bude samozřejmě limitován pozicí regulátoru.

  Já osobně bych s jejich technologiemi věc řešil takto: Kratší drahé a pevnější obráběné pouzdro a k němu přišroubovaná předpažbí, tažená z profilu, se dvěma až třemi délkami, podle délky aplikované hlavně…. Žádný geniální nápad, jen převzato od jiných….

  Přechod na kolimátor, jakožto hlavní zaměřovač, a potřeba vedení boje i v noci s sebou přináší potřebu aplikovat různé moduly, zvětšovací, noktovize a laserové, přitom je nutné zohlednit rozměrové nároky různých výrobků, včetně prostorových nároků na dostupnost jejich ovládacích prvků. Není to vybavení typické pro každého, ale pro profesionály nepochybně ano, a pro koho je primárně určen Bren 2, pro profesionály, nebo pro branecké armády?

  Mj. s tím granátometem to bude u CZ Bren 2 opravdu zajímavé….

  Nemusím zde přeci rozebírat zkušenosti z konfliktů, kdy střelec se zaměřovačem bez zvětšení má nad 200m často problém cíle vůbec najít, natož je správně identifikovat (předpokládám samozřejmě vyzrálého protivníka).

  Takže koukněte na konkurenty, napočítejte inkriminovaný prostor pro kotvení doplňků a příslušenství a udělejte si závěr sami…

  Hlavně prosím, žádné horké hlavy, nekonečná diskuse o tom, co lze v reálu na zbrani dokázat během pár minut, není užitečná....
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:18 12.04.2018

  Jura99 - myslel to asi tak, že je odlehčený za cenu zkrácení railů. Já osobně v tom problém nevidím, protože si nemyslím, že frontová puška musí být osazena kolimátorem, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 - myslel to asi tak, že je odlehčený za cenu zkrácení railů. Já osobně v tom problém nevidím, protože si nemyslím, že frontová puška musí být osazena kolimátorem, zvětšovákem, noktovizorem, baterkou, laserem, ručkou, granátometem, bajonetem, kartáčkem na zuby a vibrátorem najednou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  10:12 12.04.2018

  Když se vrátíme k Bren 2, je na místě nějaká kritika ? Dokonce ani pan Zbrojíř, pokud se nepletu, nemá nějakou zprávu o vadě, líbila se mi věta, že "Bren 2 je v tomto ohledu dost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když se vrátíme k Bren 2, je na místě nějaká kritika ? Dokonce ani pan Zbrojíř, pokud se nepletu, nemá nějakou zprávu o vadě, líbila se mi věta, že "Bren 2 je v tomto ohledu dost poplatný přehnané reakci na oprávněnou kritiku hmotnosti a nevyváženosti CZ 805". Jinak řečeno v CZUB si kritiku vzali k srdci a "přehnaně" na ni reagovali ? :-). Kéž by každý kritizovaný přehnaně reagoval a chyby přehnaně napravoval. Za státní peníze se totiž financuje ledasjaká nedobrovolná podpora. Třeba "státní podpora" stavebních firem na zvlněné D47 nebo předražené Blance a dalších. Nákup CZ805 stál cca 2mld., původní cena Blanky se kalkulovala na 10-15mld., výsledná cena 40mld. Za zvlněnou D47 může asi stát, protože zapomněl do smlouvy napsat, že si neobjednává zvlněnou dálnici. Blankou se dá jezdit, CZ805 se dá střílet, ale D47 je na vybagrovat a začít znovu. Státní podpora Aera jednak penězi a jednak projektem L159 je také kapitola sama pro sebe. Prostě stát není robot a všechny věci se nepovedou :-).
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:10 12.04.2018

  Díky za info ohledně té hlavně! Ono je to vlastně logické. Tak nějak předpokládám, že pokud si zákazník řekne o jinou délku hlavně (a bude chtít odebrat alespoň stovky kusů), není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Díky za info ohledně té hlavně! Ono je to vlastně logické. Tak nějak předpokládám, že pokud si zákazník řekne o jinou délku hlavně (a bude chtít odebrat alespoň stovky kusů), není pro CZUB problém takovou hlaveň vyrobit a namontovat.

  Vedení většiny armád NATO se mnou zase souhlasí ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  09:08 12.04.2018

  Horny/Cenzor

  Popsaný pohled na řízenou dávku je samozřejmě zjednodušen. Vždy hodně záleží, o jakou jde konstrukci zbraně, pro koho a pro jaké úkoly je primárně určena. Konkrétní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Horny/Cenzor

  Popsaný pohled na řízenou dávku je samozřejmě zjednodušen. Vždy hodně záleží, o jakou jde konstrukci zbraně, pro koho a pro jaké úkoly je primárně určena. Konkrétní technické zadání (řešení) významně ovlivňuje aplikovaná taktika a metody výcviku. Při stávajícím modelu výcviku a obvyklém způsobu použití však řízená dávka nemá u klasických konstrukcí AR valnou přidanou hodnotu.

  Přesto mnozí výrobci, zejména u zbraní se snadno vyměnitelnými spušťadly, např. HaK MP5, HaK G 36 a pod., nadále nabízejí možnost volby od 0,1, přes 0,1,D, 0,1,3,D, 0,1,2,D, až po 0,1,2…., přesto dominuje klasika 0,1,D.

  Rozdíl v bojovém potenciálu samonabíjecí verze a verze plně automatické může být zcela minimální, některé civilní verze ale limitují různá opatření výrobců, např. levnější a komfortnější naladění pohonu automatiky. Např. zmiňovaná CZ 805 Bren S1 se podle mých zkušeností chová kultivovaněji než CZ 805 A1, jelikož se zde nepředpokládá, že bude překonávat zvýšené odpory ve ztížených podmínkách (automatika pracuje s menším přebytkem energie). U jiných výrobců se civilní varianta omezila prakticky jen na eliminaci možnosti střelby dávkou.

  Pro objektivní srovnání zbraní je potřeba nejen porovnání technické, uživatelské, ale i získat odpovídající informace z dlouhodobější exploatace. Takže i produkt, který je parametricky zajímavý, uživatelsky vstřícný mohou srazit časté poruchy, či nadměrné nároky na údržbu a servis. Bohužel, v současné hodně přebyrokratizované době, kdy obvykle vítězí forma nad obsahem, jsou tato komplexní hodnocení dost upozaďována.

  CZ Scorpion zde (u některých) získal pozitivní hodnocení především proto, že na rozdíl od CZ 805 po uvedení na trh celkem fungoval, byť se to bez problémů zdaleka neobešlo a dodnes v souvislosti s nepřehlédnutelnými destrukcemi existují určité pochybnosti….

  Pokud ho však srovnáme s etalonem třídy, tedy HaK MP5, pak propadne, a to i po ekonomické stránce, neboť HaK MP5 je sice dražší, ale v praxi přežije dva Scorpiony, pokud vyměníš hlaveň (chromovaná) a pár drobných součástek, jedeš dalších cca 100 000 ran. A to nerozebírám nesrovnatelně lepší střelecký komfort, vyšší přesnost, téměř nulovou poruchovost a širokou škálu integrovatelných doplňků pro MP5.

  Dle mého by Scorpion potřeboval zásadně přepracovat, resp. min. kvalitativní skok jako je mezi CZ 805 a Bren 2.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  23:48 11.04.2018

  KOLT:

  16" hlaveň byla požadavkem pro Pákistán v obou předpokládaných rážích. Tato délka hlavně je pro útočnou pušku, ne pro DMR.

  Váš názor na omezenou dávku nesdílí minimálně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:

  16" hlaveň byla požadavkem pro Pákistán v obou předpokládaných rážích. Tato délka hlavně je pro útočnou pušku, ne pro DMR.

  Váš názor na omezenou dávku nesdílí minimálně velení ruské armády, což ukazuje právě zaváděný AK-12.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:17 11.04.2018

  fenri, to sice není, jenže ta puška by měla mít určení jako DMR (ostrostřelecká, pro přesnou střelbu...), takže bych očekával nejen vyšší účinnost (myšleno plnotučnou ráži), hlavně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, to sice není, jenže ta puška by měla mít určení jako DMR (ostrostřelecká, pro přesnou střelbu...), takže bych očekával nejen vyšší účinnost (myšleno plnotučnou ráži), hlavně ale vyšší přesnost. A tu dosahnu kvalitnější municí (hahaha, stejně z toho budou střílet M80), přesnější a tužší hlavní (moc na to podle fotek nevypadá) a delší hlavní (16" sice je víc než 14, ale furt mi to přijde zatrsakr málo). Nahrazovat bude SVD, které mají 24" hlavně – to je pro daný účel už asi zbytečně mnoho*, nicméně přechod na 16" mi přijde jako příliš velký skok.

  *) Také to původně měly být pušky odstřelovací, až časem se posunuly spíše do kategorie ostrostřeleckých, navíc jejich hlavně nejsou bůhvíjak tuhé, takže se tím dohání ztráta přesnosti při rychlejší střelbě, tedy prý, já ji v životě neměl v ruce :-(
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:10 11.04.2018

  Cenzor, HK G11 zvládla už v 70. letech střílet tříranými dávkami, přičemž zpětný ráz se neprojevil, dokud třetí střela neopustila komoru (nebo i hlaveň, teď nevím). A k tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cenzor, HK G11 zvládla už v 70. letech střílet tříranými dávkami, přičemž zpětný ráz se neprojevil, dokud třetí střela neopustila komoru (nebo i hlaveň, teď nevím). A k tomu střílela beznábojnicovou munici. Jooo, to byla doba pokusů a vývoje... :-) Jenže ono se prostě nakonec ukazuje, že střílet samostatnými ranami, jak to popsal Zbrojir, je holt nejefektivnější z hlediska přesnosti i spotřebované munice. A naučit se to není tak těžké, aby to nezvládli i branci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Horny
  22:51 11.04.2018

  Zbrojir - Děkuji za odpověď. Říkal jsem si, jestli to třeba nebylo způsobené jen konzervativním návykem vojáků na Sa58, ale i vzhledem k ostatním nedostatkům prvního BRENu to dává ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir - Děkuji za odpověď. Říkal jsem si, jestli to třeba nebylo způsobené jen konzervativním návykem vojáků na Sa58, ale i vzhledem k ostatním nedostatkům prvního BRENu to dává smysl.

  Pokud si správně pamatuji, tak s tříranou dávkou přišli američani poté, co si vyhodnotili efektivitu palby z M16tek ve Vietnamu, aby omezili "kropení" vystresovaných branců.
  Dvouranovou dávkou pak proslul ruský AN-94, který dokáže vystřelit druhou střelu dřív, než střelec pocítí zpětný ráz té první. Jenže tohle BREN asi určitě nedokázal.

  Měl jsem při dvou příležitostech v ruce jen samonabíjecí verzi S1, tak mi to pořád vrtalo hlavou. Ergonomicky mě nenadchl ani BREN S1, ani nový Scorpion. I když samonabíjecí varianta je přece jenom něco trochu jiného než "plnotučná".
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  22:47 11.04.2018

  Zbrojir:

  Před "mnoha lety" vznikl např. AK-12 ...

  Jak jste vlastně i sám napsal, omezená dávka je bonus (ne mínus), který někomu vyhovuje a někomu ne.

  Zbrojir:

  Před "mnoha lety" vznikl např. AK-12 ...

  Jak jste vlastně i sám napsal, omezená dávka je bonus (ne mínus), který někomu vyhovuje a někomu ne.

 • Cenzor
  22:47 11.04.2018

  Zbrojir:

  Před "mnoha lety" vznikl např. AK-12 ...

  Jak jste vlastně i sám napsal, omezená dávka je bonus (ne mínus), který někomu vyhovuje a někomu ne.

  Zbrojir:

  Před "mnoha lety" vznikl např. AK-12 ...

  Jak jste vlastně i sám napsal, omezená dávka je bonus (ne mínus), který někomu vyhovuje a někomu ne.

 • fenri
  21:08 11.04.2018

  KOLT - 7.62x51 je na délku hlavně podstatně méně citlivá, než 5.56. Je pravda, že maximum z ní dostane 26", standard je 24" u LE se používá 20". Z tohoto pohledu je 16" málo, to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT - 7.62x51 je na délku hlavně podstatně méně citlivá, než 5.56. Je pravda, že maximum z ní dostane 26", standard je 24" u LE se používá 20". Z tohoto pohledu je 16" málo, to máte pravdu. Je to spíš taková silná a nekompromisní zbraň na blízko :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:30 11.04.2018

  16" hlaveň v ráži 7.62x51 mi přijde drobet málo, má-li se jednat o ostrostřeleckou pušku...

  Jinak, chápu to správně, že CZUB má v ráži 7.62x39 pušky dvě – jednodušší CZ 807 a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  16" hlaveň v ráži 7.62x51 mi přijde drobet málo, má-li se jednat o ostrostřeleckou pušku...

  Jinak, chápu to správně, že CZUB má v ráži 7.62x39 pušky dvě – jednodušší CZ 807 a "plnohodnotnou" CZ BREN 2?
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  20:05 11.04.2018

  Horny:

  Před mnoha lety vznikaly zbraně a bylo to i ozbrojenými složkami mnohdy striktně požadováno, aby tyto umožňovaly střelbu i přesně definovanými dávkami (2-3 rány). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Horny:

  Před mnoha lety vznikaly zbraně a bylo to i ozbrojenými složkami mnohdy striktně požadováno, aby tyto umožňovaly střelbu i přesně definovanými dávkami (2-3 rány). Předpokládala se vyšší efektivita střelby dávkami i u méně vycvičených jedinců. Místo spušťadel 0,1,D se začala používat spušťadla 0,1,3,D, později 0,1,2,D. Praxe však ukázala, že tato opatření jsou v reálném boji spíše kontraproduktivní.

  Střelec je dnes primárně cvičen ke střelbě jednotlivými ranami, např. v rámci CQB se užívá střelba velmi rychlými jednotlivými ranami (několik ran za sekundu), kdy každý výstřel máte pod kontrolou, a na cíl vypálíte tolikrát, kolikrát je třeba, zatímco dávka je mnohem hůře kontrolovatelná, spotřebovává rychleji munici, a proto se užívá v naprosto výjimečných případech, kde chce její délku zpravidla řídit střelec sám, což u řízené dávky vyžaduje buď opakovaně stlačovat spoušť, nebo přeřadit ještě o jednu pozici do režimu neomezené dávky.

  V případě aplikace řízených dávek je spušťadlo složité, zbraň dražší, a hlavně, pozic přeřaďovače, který musíte ovládat naprosto intuitivně a jen hmatem vyhodnotit stav, je více, takže při přechodu z obvyklého režimu 1 do případně žádaného režimu D a zpět musíte překonat ještě jednu pozici. Sečteno a podtrženo, zbytečná a drahá hračka, vhodná pouze na střelnici a pro ukázky, která navíc zvyšuje riziko chyby při přeřazení.

  Ústup výrobců i ozbrojených složek od požadavků na řízené dávky je evidentní, tady přišla CZUB se spušťadly CZ 805 a CZ Scorpion EVO evidentně s křížkem po funuse....

  U CZ 805 byly výhrady znásobeny velmi těsným naskládáním pozic za sebe, a z počátku i zcela nevhodně nastaveným odporem, kdy jste po odjištění velmi často skončil rovnou v pozici 2.

  "Bren 2" u GIGN, ano, je to přesně tak, jak píšete. CZUB udělala vše pro to, aby konečně získala referenci z nějaké prestižní západní ozbrojené složky, což samozřejmě považuji za logické. Jen je za úspěchem třeba vidět prostou realitu, kterou jste popsal, a neposouvat věci o několik řádů jinam, jak se v tuzemských komentářích běžně stává. Když jsem si mnohé z nich přečetl, tak případný laik by snadno mohl dojít k závěru, že v kontraktech ve Francii porazila CZUB i HaK.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:20 11.04.2018

  Cenzor: nerozumím, jaká mířidla byla použita, zda jde o střelbu z volné ruky, nožky, bench... ale je to docela tragický rozptyl.:-(
  Být to na 300 m, tak celkem zatleskám.

  Cenzor: nerozumím, jaká mířidla byla použita, zda jde o střelbu z volné ruky, nožky, bench... ale je to docela tragický rozptyl.:-(
  Být to na 300 m, tak celkem zatleskám.

 • Horny
  18:42 11.04.2018

  Zbrojir - Zajímalo by mne, proč vojákům u prvního BRENu tolik vadila střelba dávkou. Člověk by takhle od stolu řekl, že možnost dvojvýstřelu, bez nutnosti složitě ho drilovat, bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir - Zajímalo by mne, proč vojákům u prvního BRENu tolik vadila střelba dávkou. Člověk by takhle od stolu řekl, že možnost dvojvýstřelu, bez nutnosti složitě ho drilovat, bude v dnešní době spíš plus.

  -----------------------------------------------------------
  Jen tak na okraj - pro ty kteří snad náhodou na tuto informaci nenarazili podotýkám, že GIGN koupila celkem 36 kusů BRENu v ráži 7,62x39 - jako důvod byl uveden, že v této ráži a s takto krátkou hlavní šlo o nejpřesnější moderní pušku (mezi řádky - jedinou moderní pušku s takto krátkou hlavní a v této ráži)...
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  17:47 11.04.2018

  Tady je ještě nástřel na 100m po 10000 výstřelech pro verzi 7,62x51:

  https://quwa.org/wp-content/up...

  Sice před tím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady je ještě nástřel na 100m po 10000 výstřelech pro verzi 7,62x51:

  https://quwa.org/wp-content/up...

  Sice před tím stojí cz 807 v 7,62x39, ale popis na terči je jasný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  17:23 11.04.2018

  Rase:

  To vypadá na obrázek z Pákistánského tendru. Doufám, že si s tím ještě od té doby pohrály...Tohle je saná dirka a šroubeček :-)

  Základní parametry se najdou tady: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:

  To vypadá na obrázek z Pákistánského tendru. Doufám, že si s tím ještě od té doby pohrály...Tohle je saná dirka a šroubeček :-)

  Základní parametry se najdou tady: https://www.czub.cz/media/mili...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:51 11.04.2018

  Už je venku i Bren 2 v ráži 7,62x51 NATO a vypadá hodně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už je venku i Bren 2 v ráži 7,62x51 NATO a vypadá hodně pěkně:

  https://scontent-vie1-1.xx.fbc...
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  13:14 11.04.2018

  fenri

  Já odkazem na V-AR jen deklaroval, že když se chce, jde to i bez velkých peněz a bez státní podpory.

  V-AR není puška vhodná pro masovou armádu, to je jasné.

  Ale v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Já odkazem na V-AR jen deklaroval, že když se chce, jde to i bez velkých peněz a bez státní podpory.

  V-AR není puška vhodná pro masovou armádu, to je jasné.

  Ale v době „slavné“ CZ 805 to byla podstatně lepší česká alternativa, s podobnou pracností výroby….

  Výrobní kapacity, ty stávající, jsou prý okolo 700 zbraní ročně, navýšit by jistě šly, ale v současné době, kdy v členských zemích EU ve středním a delším horizontu není jistý vývoj v oblasti civilních zbraní a podpora takovým malých podnikatelům ze strany státu je v lepším případě nulová (i v případě menších státních zakázek, jsou podmínky často účelově stanoveny tak, aby se tito nemohli ani přihlásit), majitele prý odradilo od zvažované investice na nové a podstatně větší výrobní zázemí (já se mu ani nedivím).

  Vyrábí se na moderních strojích, navýšení kapacit je tedy možné, chce to však nemalé investice, podobně, jako u jiných třískově obráběných zbraní.

  Doplnit pušky o hlavně s vyšší odolností proti korozi, není problém, ke stávajícímu stavu cenově srovnatelnou variantou je např. nerez s odpovídajícím povrchem. Podobně to dělají i mnozí výrobci v USA. Nižší životnost je pro velkou část uživatelů vskutku relativní záležitost, výměna hlavně je věc okamžiku, spíše záleží na ekonomické rozvaze. V ozbrojených složkách je (resp. měl by být) aplikován systém pravidelných technických prohlídek, kdy u této konstrukce (bez plynové trubice, jedna "centrální" matice) lze hlaveň rychle vyměnit i v kanceláři, či v polních podmínkách, a většina uživatelů ji stejně v době plánované životnosti neodstřílí.

  Vsuvka:

  S těmi patenty na AR15 to zdaleka není tak žhavé, stačí se podívat do světa, kdo a od kdy klony této zbraně vyráběl, např. HaK 416. Vosátkova puška není přesná kopie AR15, ale konstrukčně velmi podobná pístová AR. Pokud to pro laiky hodně zjednoduším, je to něco mezi AR15 a HaK416.

  Současný trend ve výrobě příliš sofistikovaných a pracných útočných pušek má tu vadu, že pro branecké armády neexistuje velký (skoro žádný) výběr vyhovujících, avšak rychle vyrobitelných a cenově dostupných zbraní. A to na západě jedou v jiných cenových relacích (podstatně nižších), než je u místních „tendrů“ zvykem…

  Zatím si neumím představit, že by např. méně rozvinuté země dokázaly přezbrojit své početné ozbrojené složky výrobně náročnými a cenově nikterak levnými zbraněmi. Spíš bych od nich očekával, že se snaží ze zájemců vytáhnout především know-how. Možná něco koupí, resp. v licenci vyrobí, ale že by jich
  vyrobily 0,5-1 mega….

  Pokud tedy vidíme cvičit vojáky cizí mocnosti s AK 74, které mají doplněny kolimátory, neexistují skutečně racionální důvody k pocitu nadřazenosti…

  honzase

  Samozřejmě chápu, že každý má jiné informace, zejména ti, co musí pracovat jen s veřejně dostupnými, obvykle hodně "cinknutými", zdroji, to s orientací nemají vůbec jednoduché. Dalším limitem je skutečnost, že naprostá většina lidí si diskutované produkty nikdy osobně nevyzkouší, protože se k nim prostě nedostanou…. Někdy ale holt člověka unaví, že na stránce X odcitujete archivovaný dokument s jasnými fakty a často už na stránce Y Vám někdo předkládá argumenty, které tato fakta naprosto ignorují, popř. na podobnou, nebo stejnou otázku logicky musíte donekonečna opakovat totéž. Omezením zdejší diskuse je i nemožnost přikládat sem obrázky či fotokopie… V tomto ohledu se mi např. libí fórum "Střelectví". To není kritika, jen konstatování.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  12:53 11.04.2018

  Jinak zpátky k BREN 2 nemám s ní zkušenost ba ani jsem jí nedržel v ruce, ale nikde jsem nezaznamenal žádnou kritiku a vlastně jí používá celá 4. Brigáda plus reference od CIGN je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak zpátky k BREN 2 nemám s ní zkušenost ba ani jsem jí nedržel v ruce, ale nikde jsem nezaznamenal žádnou kritiku a vlastně jí používá celá 4. Brigáda plus reference od CIGN je velice hodnotná tak mám prostě dojem že to je celkem kvalitní zbraň
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  12:48 11.04.2018

  No také jsem postřehl že MO hodlá koupit zbraně na platformě AR15 za 60 miliónů

  No také jsem postřehl že MO hodlá koupit zbraně na platformě AR15 za 60 miliónů

 • fenri
  12:47 11.04.2018

  Honza se: nebuďte naivní. České AR jsou kusová výroba firmicek o pár lidech. Jediné trochu větší je LUVO, ale i to je drobečková, na kterém armáda stát nemůže. PAR dosud nemá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Honza se: nebuďte naivní. České AR jsou kusová výroba firmicek o pár lidech. Jediné trochu větší je LUVO, ale i to je drobečková, na kterém armáda stát nemůže. PAR dosud nemá pušku, která by byla 100% spolehlivá a všežravá byť v podmínkách střelnice a semiauto. A Vosatka vyrobí na koleně (byt moc hezky) pár pušek do roka. Nemyslitelné. Takže je jasné, že to, co tvrdíte v závěru je špatně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:39 11.04.2018

  Docela dost evropských států teď přezbrojuje na nové pušky, tak si říkám, že pokud by AČR chtěla provozovat vedle Brena 2 i nějakou méně komplikovanou a levnější zbraň (v masivním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela dost evropských států teď přezbrojuje na nové pušky, tak si říkám, že pokud by AČR chtěla provozovat vedle Brena 2 i nějakou méně komplikovanou a levnější zbraň (v masivním počtu), tak proč se neinspirovat u nich. Přeci jen cena je kolikrát hodně zajímavá (viz tendr francouzský, německý, polský atd.).
  místní výrobě derivátů AR15 bych se radši vyhnul, radši koupit tam kde dokáží vyrábět velké objemy zbraní - fenri to zdůvodnil přesně (jen bych to opakoval).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  12:38 11.04.2018

  Honzase
  Když AČR zaváděla BREN A1/2 patenty na AR 15 držel Colt respektive nebyly volňe dostupné, takže domácí výrobce ný jsi od Coltu mohl nebo vlastně musel koupit práva na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Honzase
  Když AČR zaváděla BREN A1/2 patenty na AR 15 držel Colt respektive nebyly volňe dostupné, takže domácí výrobce ný jsi od Coltu mohl nebo vlastně musel koupit práva na licenční výrobu
  Skrýt celý příspěvek

 • honzase
  12:22 11.04.2018

  Pane Zbrojíř, sic jsem z 99,99% pasivní čtenář, ale vždy mám radost za vaše příspěvky. Takže díky a nelučte se s námi furt :)) Pište prosím dál, jen buďte více asertivní. Chápu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Zbrojíř, sic jsem z 99,99% pasivní čtenář, ale vždy mám radost za vaše příspěvky. Takže díky a nelučte se s námi furt :)) Pište prosím dál, jen buďte více asertivní. Chápu, že lidé se s radostí nechali uchlácholit a zapomněli na to svinstvo ohledně BREN1 v AČR. Je jasné, že nejlepší volba pro daňové poplatníky by byla, koupit derivát AR15 od místního výrobce.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:24 11.04.2018

  Zbrojíř: v tom, co jste napsal, není mezi námi nejmenšího sporu. Souhlasím, včetně vašeho hodnocení AK-74, který fakt mimořádně střelecky příjemný. Ještě víc, než Ak v .223 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojíř: v tom, co jste napsal, není mezi námi nejmenšího sporu. Souhlasím, včetně vašeho hodnocení AK-74, který fakt mimořádně střelecky příjemný. Ještě víc, než Ak v .223 (Beryl), což vychází jak z vlastností 5.45x39, tak asi i toho mohutného kompenzátoru. Prostě taková vzduchovka pro holky.
  V-AR jsou hezky dělané pušky, ale z hlediska branecké masovky bych zde viděl 3 velké problémy:
  -V-AR je víceméně single man show pana Vosátky a kusová výroba, kdy si s každou flintou s láskou hraje. Moc hezké, ale prostě se to nedá dělat v bojových podmínkách víceméně na koleně, nebo v průmyslovém měřítku tak sekat stovky tisíc pušek. Myslím, že ani strojní vybavení nemá nic extra a funkčnost jeho zbraní vychází spíš z jeho řemeslného fortelu a poctivosti.
  -cena
  -hlavně Lothar Walter, které jsou sice přesné a kvalitní, ale nemají ani tenifer ani chrom. Tj. životnost je nižší (určitě se nehodí jako masovka pro střílení desítek tisíc ran při výcviku) a jsou dovážené. Ano, souhlasím, že vyměnit hlaveň na AR-based zbrani je ve většině případů sranda. Ale jistá komplikace to je.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  11:14 11.04.2018

  Jara

  Pochopil jste to naprosto správně, silné lobby se obvykle snaží ovlivnit celý proces akvizice, a to od samého počátku, samozřejmě i zadávací podmínky (to platí ve všech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara

  Pochopil jste to naprosto správně, silné lobby se obvykle snaží ovlivnit celý proces akvizice, a to od samého počátku, samozřejmě i zadávací podmínky (to platí ve všech komoditách, zejména když jde o velké peníze), a proto pak mnohdy vznikají paskvily, či zadání s „dírami“, ale za to autor často vůbec nemůže. Změny jsou mu nařízeny, nebo je za něj prostě udělá někdo jiný, k vrchnosti loajálnější… Za obzvláště pokrytecké považuji, když ti samí, co odborný materiál do značné míry účelově zvnějšku rozvrátili, se pak na veřejnosti vymlouvají na nedokonalé zadávací podmínky….

  Jde celkem jedno, zda zde řešíme rozhraní Mil-Std-1913, STANAG 4694, nebo M-LOK, či KEY MOD, popř. HK KEY, na rámu a předpažbí musíte mít adekvátní prostor, jinak tam příslušenství cpete jako na zbraně dávných generací. Bren 2 je v tomto ohledu dost poplatný přehnané reakci na oprávněnou kritiku hmotnosti a nevyváženosti CZ 805 a snahu udělat zbraň pro speciální složky, pro jejichž potřeby byl i CZ 805 ve verzi A2 naprosté kopyto…

  fenri

  Design AR 15 je zatím nepřekonán, dobře vyrobené pušky-plynovky (DGI) jsou mnohem lepší, než většina konkurentů, pístovky sice poněkud ztrácejí na komfortu výstřelu, ale zato fungují v extrému spolehlivěji a hlavně, obvykle nevyžadují pravidelnou údržbu, a pokud i s plynovkami dokážou dobře fungovat speciálové, je to nejlepší reference…

  V tuzemsku dobře zvládla produkt v pístové verzi "V-AR".

  Nemám také rád pušky osazené jako stromeček, s tím se v praxi fungovat nedá, ale pokud i montáž obvyklé taktické svítilny, natož pak dvounožky vyžaduje zásadně změnit úchop zbraně, je to chyba, a to zejména u pušky nejnovější generace…Pro zbraně s délkami hlavně nad 12,5“ je to dnes v podstatě špatně obhajitelný nedostatek, tady jde Bren2 zcela proti trendu doby, byť dnes existuje snaha nahradit orailovaná předpažbí lehčími řešeními (M-LOCK…)….

  Máte pravdu v tom, že ekonomicky není reálně vyzbrojit velké ozbrojené sbory, tedy zejména branecké záložní armády, drahými sofistikovanými zbraněmi. I zde má Bren2 zatím handicap ve velké pracnosti, o finální prodejní ceně ani nemluvě (podobná CZ 805).

  Dalším problémem je reálná schopnost branecké armády s takovými zbraněmi fungovat (využít jejich potenciálu), a to zejména v bojovém stresu. Z vlastní praxe vím, že puška s optimalizovanými ovládacími prvky dle soudobých požadavků profesionálů je běžnému uživateli (občasnému návštěvníkovi střelnice) spíše na škodu, ve stresu dělá hrubé chyby (např. zásobníky občas padají na zem i v situaci, kdy je třeba střílet…).

  Dobře to mají nastavené Amíci (tedy zatím, než je tam protizbraňoví aktivisté rozloží), hromadně umí produkovat solidní AR15 (M4), a to za hubičku (kdo má zázemí, a to má v USA celá řada výrobců, dokáže je vyrábět levně a rychle), a velká část Američanů, samozřejmě včetně všech příslušníků ozbrojených složek, zná tento systém jako svoje boty.

  V Evropě je to mnohem horší, souhlasím, že AK a jeho odvozené varianty, jsou nadále výbornými zbraněmi, manipulace je logická, prvky eliminují vznik fatálních chyb, všem doporučuji vyzkoušet si např. AK 74, nejlépe v komparaci s CZ 805, budete překvapeni, jak je ten starý Kalach uživatelsky příjemný. Chce to jen aplikovat modernější návyky pro manipulaci s AK. Mám-li volit mezi CZ 805 a AK 74 pak rovnou sahám po AK.

  A vězte, mnohem více než na zbrani záleží na její obsluze, a tady mají mnohé ozbrojené složky v Evropě docela velké rezervy...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:50 11.04.2018

  Rase: Kokšarov i Abakan mají být jen pro speciály (pokud se nepletu, tak ani ne primárně pro Specnaz, jako asi spíš pro různé Delty, Vympely apod.). Ale standardní prvoliniová ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Kokšarov i Abakan mají být jen pro speciály (pokud se nepletu, tak ani ne primárně pro Specnaz, jako asi spíš pro různé Delty, Vympely apod.). Ale standardní prvoliniová profi puška bude AK-12 a to i pro celkem elitní jednotky, jako VDV, nebo Specnaz (kde bych ale Kokšarovy a Abakany spolu s Vintorezy viděl v koktejlu s AK-12).
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:44 11.04.2018

  U těch Rusů to taky není zrovna jednoduché. Přeci jen ti pořizují sice nové AK-12 a AK-15, ale taky složitější AEK-971 a AEK-973 od konkurenčního Děgťarjeva. Právě jejich zbraně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  U těch Rusů to taky není zrovna jednoduché. Přeci jen ti pořizují sice nové AK-12 a AK-15, ale taky složitější AEK-971 a AEK-973 od konkurenčního Děgťarjeva. Právě jejich zbraně mají být pro "lepší" jednotky, pokud to dobře chápu a řada AK pro brance.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:37 11.04.2018

  jara: já chápu, že jste to nemyslel nijak emocionálně. Ano, lišty na AK-12 jsou dle MIL-STD 1913. Myslím, že jsou naprostí pragmatici.

  jara: já chápu, že jste to nemyslel nijak emocionálně. Ano, lišty na AK-12 jsou dle MIL-STD 1913. Myslím, že jsou naprostí pragmatici.

 • Jara
  10:32 11.04.2018

  Fenri
  Já to nemyslel jako výsměch Rusům pro mě je zajímavý rozdíl mezi hodnotami NATO armád a Ruska, kdy Rusové trvají hlavně na funkčnosti a levné jednoduché výrobě zatímco NATO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri
  Já to nemyslel jako výsměch Rusům pro mě je zajímavý rozdíl mezi hodnotami NATO armád a Ruska, kdy Rusové trvají hlavně na funkčnosti a levné jednoduché výrobě zatímco NATO upřednostňuje ergonomii a palebný komfort pro jednotlivce i za cenu mnohem dražší výroby jak jste říkal udělat dobrou AR 15 ( podobně i jako BREN)chce praxi,špičková multi axis obráběcí centra a tak dále....zatímco na většinu dílů kalacha stačí primitivní lis

  A jen tak pro zajímavost ty montážní lišty na AK12 jsou podle NATO norem ?
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  09:53 11.04.2018

  Jen dotaz. Dá se u brenu2 následne lehce zmenít ráže na větší aniž by se museli nakupovat cele nové zbraně? Příjde mi že se soucasna nato ráže brzo navýší a ceka se jen až to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen dotaz. Dá se u brenu2 následne lehce zmenít ráže na větší aniž by se museli nakupovat cele nové zbraně? Příjde mi že se soucasna nato ráže brzo navýší a ceka se jen až to udelaji v USA a pak to zkopirují všichni ostatní..v CR máme kvalitní firmu na výrobu munice. Proc cekat a přajít na vyssí ráži už ted. Na misich mit zatím aktualni z duvodu zásobovani..v Doma užý by jsme mohli mít vyšší.

  Btw na náhradu za dragunovi se pořád čeka až udelaji nejaky derivát brenu aby se mohl prihlasit do souteze? nebo to ma jiny důvod proc to porad neudelali?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:47 11.04.2018

  Jara: já myslím, že pojistku AK si podrželi ze tří hlavních důvodů:
  1.) Rusové hodně řeší drily a postupy, které jsou furt stejné. A myslím, že většina Rusů saje ovládání AK s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: já myslím, že pojistku AK si podrželi ze tří hlavních důvodů:
  1.) Rusové hodně řeší drily a postupy, které jsou furt stejné. A myslím, že většina Rusů saje ovládání AK s mateřským mlékem
  2.) I ve velmi tlustých rukavicích se dá ta pojistka dobře ovládat a zároveň u znečištěné zbraně, zbraně se zatuhlým mazivem... působíte na mechanismus pojistky celkem velkou silou (páka)
  3.) je to účinný, byť primitivní dustcover

  Zaujalo mne, že u AK-12 zrušili původní pojistku vlevo, pro palec, jako to má většina novějších zrbaní, vš. nových Berylů.
  Ale převzali od Berylu celkem geniálně jednoduché řešení s rozšířenou plochou pro ukazováček silné ruky. To mě osobně přijde jako jedna z nejlepších pojistek, protože prstem na trigger discipline si velmi rychle, snadno a plynule shodíte pojistku a otevřete dustcover.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:36 11.04.2018

  Rase: no tak těch pušek je stejně u AČR víc.
  AR za Beryla pro záložáky...
  Za mně NE. Proč?
  1.) AR je výrobně docela náročná a chce strategické suroviny (má-li fungovat)
  2.) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: no tak těch pušek je stejně u AČR víc.
  AR za Beryla pro záložáky...
  Za mně NE. Proč?
  1.) AR je výrobně docela náročná a chce strategické suroviny (má-li fungovat)
  2.) Dobrou AR nevyrobíte víceméně kdekoliv. Dělat dobrou AR je fakt věda a umí to jen málokdo. Pak je to radost a skvělá zbraň, o tom žádná. Vemte si případ Proarmsu. Podle mě se snaží dělat to poctivě, reagují na připomínky, hrají si s materiály, makají na zbrani... začali s ní v době, kdy v Brodě možná přemýšleli, že jednou udělají Bren a dosud ta puška nefunguje všem spolehlivě ani v semiauto, opečovávaná a na střelnici. Prostě vlákna problémů s PARkami jsou předlouhá. A přitom z hlediska strojařiny a opracování je to z mého (zajímající se laik) pohledu hezká a náročná práce a Proarms má můj respekt.
  3.) Ať je to jak chce, AR prostě chce určitou péči. Ano, odvděčí se za ní, ta péče není nic náročného pro profíka, nebo nadšence-sportovce, ale jako záložácká puška někde v poli.... JE to použitelné, a jsem si vědom, že problémy s AR se často zveličují, ale prostě ideál to jistě není.
  4.) AR mi spíše přijde naopak, jako puška pro speciály. Ergonomicky je to pecka, je úžasná i na taktiku, CQB, je to lego, které se dá ověsit vším možným, co ani záložák či odvedence ani neumí pojmenovat, natož nadrilovaně používat a udržovat v chodu... ale chce trochu péče. kterou jí speciálové nepochybně dokáží poskytnou levou zadní a za další (z principu své práce) většinou nebudou trávit týdny v marastu na Šumavě či Beskydech v zákopech.
  5.) A HLAVNĚ, myslel jsem to politicky, Halík :-) prostě nejde vnutit Polákům 20-100 000 Brenů bez toho, aby neměli byznys na milion Berylů.

  navíc já bych fakt šel ještě dál. Já bych záložácké pušky nedělal v 5.56. Chápu, že je to těžce kontroverzní, ale mít ve skladech milion 18" levných spolehlivých pušek s 18" v grendelu mi přijde jako obrovská životní pojistka. jak už jsem psal - záložáci, teritoriální obrana... prostě nemůže bojovat na blízko s profíky. To by byl masakr. musí to být o hit and run se znalostí terénu. Ale hlavně si musí držet ODSTUP. A na to je Grendel prostě geniální. je to celkem lehké, kultivované, dosáhne to dál, než standardní 5.56 a i psychologicky bych viděl jistá pozitiva. Ale uznávám, že je to brutálně odvážné a kontroverzní.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:33 11.04.2018

  Rase:
  Pri výbere prípadnej "druhosledovej" zbrane by som hádam zohľadnil aj aspekt možností domácej výroby a servisu: http://triggerclub.sk/ar-15-na...

  Rase:
  Pri výbere prípadnej "druhosledovej" zbrane by som hádam zohľadnil aj aspekt možností domácej výroby a servisu: http://triggerclub.sk/ar-15-na...

 • Jara
  09:15 11.04.2018

  zbrojíř
  Já myslím pokud se vám něco nelíbí měl by jste se snažit o tom informovat a proto by jste zdejší diskuzi opouštět neměl.

  Dále ano CZUB se snaží všemi prostředky, ale z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zbrojíř
  Já myslím pokud se vám něco nelíbí měl by jste se snažit o tom informovat a proto by jste zdejší diskuzi opouštět neměl.

  Dále ano CZUB se snaží všemi prostředky, ale z vašeho příspěvku my tak něják vyplívá že je schopna vlastně si zadat parametry tendru prostřednictvím MO...

  Rail se zkrátil o 1cm to mi nepřijde jako výrazné omezení upínacích ploch, i na puškám AR se čím dál více objevuje M-lock predpaží na kterých jsou po stranách jen krárké picantiny pro lampičku
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:10 11.04.2018

  Pokud by šlo jen o cenu, tak bylo by lepší pořídit na mobilizační sklad Beryl nebo spíš nějakou AR ? z pohledu váhy, přesnosti, údržby a podobně - děkuju

  Pokud by šlo jen o cenu, tak bylo by lepší pořídit na mobilizační sklad Beryl nebo spíš nějakou AR ? z pohledu váhy, přesnosti, údržby a podobně - děkuju

 • Jara
  09:00 11.04.2018

  Zajímavé je že Rusové se budou i dalších nejméně 20 let držet konceptu AK včetně padlového voliče/pojistky. Jde jim jen o snadnou výrobu ( lisování a sváření je prostě v sériovce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé je že Rusové se budou i dalších nejméně 20 let držet konceptu AK včetně padlového voliče/pojistky. Jde jim jen o snadnou výrobu ( lisování a sváření je prostě v sériovce snadnější než obrábění z kostky hliníku) a jednoduchost.
  Tomu klidně obětují střelecký komfort i ergonomii u nových AK 12/15 se nedá ani přehodit napínací páka .... takže pěkně vyklopit/zaklopit zásobník přehmátnout nebo natočit zbraň natáhnout a je to, samozřejmě pokud jste nezapomněli odjistit a na oboustrané ovládání zapomeňte.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:59 11.04.2018

  Zbrojíř: ano, to, že odlehčení a zlepšení vyvážení Bren2 vůči Bren1 se odehrálo i díky zkrácení railů je známé. A máte recht, že je to mínus. Ale zase tak tragicky bych to neviděl. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojíř: ano, to, že odlehčení a zlepšení vyvážení Bren2 vůči Bren1 se odehrálo i díky zkrácení railů je známé. A máte recht, že je to mínus. Ale zase tak tragicky bych to neviděl. Přecijenom s full vystrojenou a ověšenou puškou se do války většinou nechodí. Speciálové a si stejně nechají AR, na kterou si můžou cvaknout i elektrický zubní kartáček a řadový vojáci většinou tak ověšení nechodí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:57 11.04.2018

  fenri:
  vztahoval jsem to obecně, nic proti Berylu nemám. Celý ten koncept mít u AČR dvě různé pušky mi přijde nešťastný (to ale neřeším), spíš se mi nelíbí, že MO má tendenci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  vztahoval jsem to obecně, nic proti Berylu nemám. Celý ten koncept mít u AČR dvě různé pušky mi přijde nešťastný (to ale neřeším), spíš se mi nelíbí, že MO má tendenci zálohám to co dohoblovali vojáci. Příkladem jsou ta BVP, kdy vojáci mají dostat nové a stará BVP-2 mají projít opravou a budou uloženy na sklad...
  Vy tady počítáte s tím, že celá V4 bude mít u vojáků BREN 2 a zálohy (nebo spíš Teritoriální obrana) budou mít Beryl. Já se radši držím při zemi a předpokládám že bysme se měli hlavně starat sami o sebe, jelikož neumíme dodávat zbraně ani našim vojákům, natož pro celou V4. Tedy budu radši když si připlatím pár miliard a bude mít AČR jednotnou výzbroj v podobě nového Brenu.

  tedy Poláci ať klidně mají MSBS a Beryl - mě to přijde v pohodě ale Bren 2 bych jim nevnucoval. Pokud jej chtějí Maďaři tak super a OSSR ať si zavede co se jim líbí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  08:53 11.04.2018

  Mýty a fakta…

  Jara

  „Ano Bren 1 nebyl úspěch, ale jak jste řekl nejvíc másla na hlavě má AČR.... už třeba nechápu proč od začátku nepožadovali zásobníky AR15“...

  Základním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mýty a fakta…

  Jara

  „Ano Bren 1 nebyl úspěch, ale jak jste řekl nejvíc másla na hlavě má AČR.... už třeba nechápu proč od začátku nepožadovali zásobníky AR15“...

  Základním předpokladem správného hodnocení situace (mj. chválení, či kritika produktu, popř. výrobce) je dobrá znalost problematiky do patřičné hloubky, a to v časových souvislostech. Tedy i schopnost odfiltrovat často i brutální mediální manipulace.

  Zpráva konec roku 2010 (první dodávky CZ 805 cca v polovině 2011) citace:

  Závěrečná zpráva
  o výsledcích doplňkových vojskových zkoušek

  objektů

  „Útočná puška CZ 805 BREN A1, ráže 5,56 x 45 mm“
  „Útočná puška CZ 805 BREN A2, ráže 5,56 x 45 mm ve zkrácené verzi – karabina“
  „Podvěsný granátomet CZ 805 G1, ráže 40 x 46 mm“

  16. POŽADAVKY KOMISE DVZ NA ÚPRAVU PRODUKTU A NÁVRH ROZHODNUTÍ K VYUŽITÍ ZKOUŠENÉHO MATERIÁLU

  S ohledem na stanovisko k technicko-organizačním opatřením od dodavatele, finanční a časové náročnosti doporučených úprav předmětných zbraní komise DVZ doporučuje svolat k předmětné problematice pracovní jednání za účasti dodavatele, zadavatele a správce operačních schopností k dořešení následujících doporučení (seřazeno dle priorit).

  P.č. Doporučení dle priorit

  1 Dovybavit zbraň ÚP CZ 805 A1/A2 zásobníkovou šachtou pro zásobníky typu M4
  2 Dovybavit zbraň sklopnou teleskopickou pažbou
  3 Doplnění souprav náhradních dílů a nářadí zbrojíře
  4 Doplnění optických přístrojů (oranžový filtr, antilaserový filtr, voštinová clona)
  5 Odstranit dvourannou dávku

  Můj dodatek:

  Jedna věc je, co v daný okamžik ozbrojená složka požaduje, věc druhá, co jí silná politicko ekonomická lobby dovolí, resp. co v daném čase privilegovaný dodavatel reálně vyrobit umí…. Ano, až když se šachta pro „Stanag Magazines“ hodila i pro případný vývoz CZ 805, byla s podporou MO ČR o několik let později nakonec výrobcem dovyvinuta a u útvarů v praxi vychytána…

  To, že u nás nemá nikdo koule jasně říci, pokud produkt neupravíte dle našich požadavků, prostě ho nekoupíme, je věc druhá, ale v takovém případě by byl dle místních tradic rychle odejit, stejně, jako bývají z takových testů vyřazování příliš „nároční“ (řekněme spíše věci znalí uživatelé)…

  Možná pochopíte, proč mě diskuse přestala bavit a není to nic osobního, jen ji považuji za neužitečnou…

  Ať máte téma:

  Zdejší odborníci jistě zaznamenali, že v době moderních, doplňky osazených kompletů má Bren 2 citelný nedostatek místa pro optimální upnutí příslušenství, jak na předpažbí, tak i na horním railu, zejména pro obvyklou konfiguraci laser, kolimátor, zvětšovací modul se musí dát více dopředu muška a otočit. Při uchycení standardního výkonného (VIS/IR) světla, je třeba obvykle užívat rukojeti, což mnohým vůbec nevyhovuje. U 8“ „nic moc“, u 11“ „no tohle“, u 14“ palce „to si dělají pr…“. Např. HaK 416 má v 11“ palci dolní rail na 6 hod v rozsahu 22 příčných drážek, delší varianty ještě více, u Brenu je jich jen 14. Řešit to jde, ale ještě se musí mnohé vychytávat a dodělávat, a to i u některých záležitostí spojených s funkcí a životností. Puška je určitě dobrý základ, ale chvála opět převyšuje skutečnost.

  Mimochodem, Amíci dokáží hromadně vyrábět AR15, resp. M4, ve velmi solidní kvalitě s koncovou cenou pod 1000 USD. Design AR 15 je nepochybně nejlepší, s těmito puškami bojují nejen řadové složky, ale i speciální síly včetně těch českých, a chtějí je i nadále….


  S pozdravem

  Všem přeji hezký den!
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:53 11.04.2018

  Jura99:
  -pokud budou mít stejnou výstroj, tak dostanou 15 let uskladněné kanady, které se jim na prvním kilometru rozpadnou (ne, to není chyba Prabosu, totéž udělá Hanwag nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  -pokud budou mít stejnou výstroj, tak dostanou 15 let uskladněné kanady, které se jim na prvním kilometru rozpadnou (ne, to není chyba Prabosu, totéž udělá Hanwag nebo Meidl, protože 10 let+ skladovaná podrážka z PU prostě podléhá degradaci a je jedno, kdo jí udělal)
  -výstroj nerovná se výzbroj
  -to, že jim neteče do bot a že nepromoknou ocení stejně záložák, jako profík
  -ale ergonomické výhody a teoretická o 0.001 MOA vyšší přesnost Bren2 je běžnému branci se základním výcvikem na prd.
  -umím si představit situace, kdy zdánlivě horší puška získá v reálném, dlouhém nasazení v poli větší popularitu, než nová kchúl zbraň. Nebylo by to zdaleka poprvé.
  -vypadá to, že Bren2 snad bude spolehlivá zbraň, ale nevíme to a nevíme, zda tak bude za všech podmínek. Víme jen, že je celkem přesná a ergonomicky solidně na výši (subjektivní, ale mě se tak jeví). U Beryla (v podstatě vymazlený AK) bezpečně víme, že je to brutálně spolehlivé
  -200 tisíc záložáků je tak na válku se Slováky. Na jakoukoliv jinou, vážně míněnou válku je to hodně málo. Doporučuji mrknout na mobilizační plány předválečné armády.
  -BREN2 vám vyrobí tak tři, možná čtyři fabriky v rámci V4 s tím, že některé díly umí jen jedna, dvě fabriky. Beryla vám (když rezignuji na tenifer) vyrobí jen v ústeckém kraji možná pět, šest firem. Za jak dlouho a z kolika materiálu a s jak vybavenou dílnou vyrobíte jednoho Brena a jaké je totéž u Beryla?
  -já se nebavím o dlouho dopředu očekávané piánko připravované decentní válčičce, kde gro budou stejně řešit prvosledové jednotky. bavím se o situaci, kdy se zhorší situace zleva, zprava a budete stát před faktem, že do roka budete bojovat o přežití státu či národa (ano, teď hned to nehrozí, ale tyhle hrozby přicházejí vždy nečekaně) a budete potřebovat milion pušek+ a jako na potvoru začne tahle situace průmyslovou katastrofou (sabotáží) v Brodě. V tu ránu vás řeči o tom, jak i záložáci musí být vymazlený a vytuněný jako prvosledové jednotky, přejdou.
  Vtip je v tom, že i místní, střelecky zdatný (a zdatný proto, že toho odstřílel mrtě, protože měl životnou a levnou pušku na levné krmení a nikomu nebylo líto počítat výstřely a opotřebení drahé pušky při výcviku) záložák v nenápadných hadrech za smrčkem s Berylem, klidně bez elektrooptiky má 90-100% bojové hodnoty brance v goretexu s Brenem ověšeným Meoptami a Trijicony, ze kterého toho ale moc nenastřílel, protože je to kuwa drahý a my máme dotaci na výcvik 50 ran za rok.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:38 11.04.2018

  Rase: kolik jste nastřílel z Beryla a kolik z Sa58, že je považujete za stejné? A že považujete Beryla za šrot. Já z obou pár tisíc dal (jen poučený laik, ale představu z první ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: kolik jste nastřílel z Beryla a kolik z Sa58, že je považujete za stejné? A že považujete Beryla za šrot. Já z obou pár tisíc dal (jen poučený laik, ale představu z první ruky mám slušnou). Já nevím, kam na ta moudra chodíte.

  1.) Na Sa58 nikdy rozumně nenahodíte elektrooptiku. Na Beryla v pohodě
  2.) Beryl je nově a kvalitně vyrobená zbraň a nemusíte u ní přemýšlet, kolikrát spadla při Vltavě 66 Lakatošovy z vétřiesky a ta vétřieska jí pak ještě přejela.
  3.) Je zásadně přesnější než Sa-58 a střelecky je podstatně kultivovanější (hlavně díky ráži, pochopitelně)
  4.) Používá NATO kompatibilní střelivo.
  5.) Co myslíte, že ti vaši dobrovolníci v Poslku dostanou za pušku? Zkuste hádat
  6.) Než Bren1, tak na střelnici i do války bez vteřiny váhání Beryla. Není vůbec o čem.
  7.) Záložníci samozřejmě Kannonefutter jsou a pokud nejsou úplný idioti, tak to ví. A pokud jim někdo bude mazat med kolem huby, že nejsou, tak maximálně přestanou věřit svému vedení. A pokud jsou takoví idioti, že věří tomu, že jsou vlastně skoro Commandos a že velení armády a NATO vše bude plánovat hlavně s ohledem na to, aby si neudělali bebí, tak jsou díky svým zjevně deficitním kognitivním schopnostem nepoužitelní i jako ten Kannonenfutter.
  V opravdové velké válce se bez Kannnonfutteru neobejdete. Kdo ho podle vás má dělat? Speciálové?
  A mimochodem - když vezmete většinu dostupných údajů, tak ony nakonec ztráty toho Kannonefutteru nebyly větší, než speciálů, komandos apod. Spíše naopak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:35 11.04.2018

  fenri: já jsem sice pochopil, že chcete pro zálohy nově nakoupit Beryla, tedy slušnou a trvanlivou pušku, ale už jsem nepochopil proč dělat "třídní" rozdíly mezi mobilizovaným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: já jsem sice pochopil, že chcete pro zálohy nově nakoupit Beryla, tedy slušnou a trvanlivou pušku, ale už jsem nepochopil proč dělat "třídní" rozdíly mezi mobilizovaným záložníkem a profi vojákem. Zcela souhlasím s Rase, nebudu opisovat jeho příspěvek, má úplnou pravdu. Jinak řečeno, záložník po vystrojení a vyzbrojení by neměl jít odlišit od profi vojáka. Nám pro zálohy musí stačit +/- 200tis. sad výzbroje/výstroje. Tolik peněz snad dáme?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:28 11.04.2018

  Jura99: Beryl byl svého času komerčně za koncovou maloobchodní cenu pod 20 000 Kč. Bren2 má stát cca 3x tolik+. Soudím, že v hromadných nákupech bude poměr zbruba podobný.
  Takže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: Beryl byl svého času komerčně za koncovou maloobchodní cenu pod 20 000 Kč. Bren2 má stát cca 3x tolik+. Soudím, že v hromadných nákupech bude poměr zbruba podobný.
  Takže pokud potřebujete (řekněme) 5+ milionů pušek (pro V4), tak se bavíme o desítkách miliard, které se dají vrazit jinam.
  Za další Beryl na úrovni nepochybně je. Kulhá jen v ergonomii pojistky a možná, teoreticky, v přesnosti, i když ani tím bych si zdaleka nebyl jistý (s Meskem nebo GGG střílí v klidu sub 1.5MOA, což na braneckou útočnou pušku je víc než dobré).
  Další výhoda je, že díky poměrně dlouhé hlavni (18") je i s levným střelivem (SS109) celkem nebezpečný a jeho zraňující efekt na i na větší vzdálenosti bude docela velký. Bren2 s kratičkou hlavní s SS109 moc velkou hitparádu nenadělá. Tj. můžete šetřit i na střelivu. Odolností a spolehlivostí se Brenu minimálně vyrovná, spíše ho předčí. Ta puška se moc neliší od třeba AK-12.
  Robustnost a jednoduchost je důležitá - v réálné válce, nebavím se o expediční operaci speciálních či elitních jednotek. Prostě puška musí fungovat i po měsících v poli, v blátě, v mrazech, unavenému, vystresovanému branci.
  Srovnání s BVP je úplně mimo mísu. Staré BVP neposkytne posádce dostatečnou ochranu proti současným hrozbám. 18" teniferovaná spolehlivá a odolná puška svého vojáka nijak neohrožuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:27 11.04.2018

  Jura99:
  souhlasím, ono by to moc nepomohlo ani morálce u záložáků, pokud by dostali nějaký šmejd. Lepší bude když dostanou stejnou výzbroj, jinak si budou připadat jako obyčejný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  souhlasím, ono by to moc nepomohlo ani morálce u záložáků, pokud by dostali nějaký šmejd. Lepší bude když dostanou stejnou výzbroj, jinak si budou připadat jako obyčejný kanonfutr. Pokud stát nechce dát finance na slušné vybavení těchto lidí, tak ať se radši úplně vykašle na budování nějakých záloh. Stačí se podívat k Polákům, tam mají mít ti dobrovolníci lepší výstroj a výzbroj než vojáci.
  Pokud si naše MO myslí že zálohám stačí starý Sa58, plechový blembák na hlavu a oblíct do 40 let starých jehliček, tak je něco špatně... a goretexová bunda to nezachrání .))
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:11 11.04.2018

  Je nějaký extra důvod dávat zálohám jinou (levnější) zbraň než profesionálnímu vojsku? Doba, kdy puška měla vyšší cenu než člověk skončila za první světové, i záloha je velice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je nějaký extra důvod dávat zálohám jinou (levnější) zbraň než profesionálnímu vojsku? Doba, kdy puška měla vyšší cenu než člověk skončila za první světové, i záloha je velice cenná a měla by dostat zbraně na úrovni a obava že by záložník neuměl ovládat Brena ale Beryla ano, nebo že by si pušku pletl s motykou a potřeboval nějakou robustní je myslím zbytečná. Totéž ovšem platí o další technice, třeba po nákupu BVP dát zálohám staré BMP je škoda lidí.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:46 10.04.2018

  Krom toho, že byly SVD "zadarmo", tak jsme za ně také neměli vybranou náhradu. Čili tohle zrovna nebyla až tak špatná volba, jen se měly nějak hromadně vylepšit o picatinny lištu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Krom toho, že byly SVD "zadarmo", tak jsme za ně také neměli vybranou náhradu. Čili tohle zrovna nebyla až tak špatná volba, jen se měly nějak hromadně vylepšit o picatinny lištu, pro těch pár pušek by šlo v rámci rozpočtu MO o drobné. Nakonec na mise v Astánu to rozhodně byl dobrý kvér – zvukově se neodlišovala od protivníka (což bych si tipl, že mátlo spíš jeho než naše vojáky), v pohodě vydržela pracovat v tamním prostředí. Nicméně už by to chtělo náhradu, o tom žádná (a fenri si pak třeba bude moct koupit nějaký málo jetý kousek ve výprodeji ;-) ).
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:40 10.04.2018

  Na Dragunova mi nesahejte. To je mazlík a dodnes bych si pazoury zpřerážel, že jsem ho prodal.

  Na Dragunova mi nesahejte. To je mazlík a dodnes bych si pazoury zpřerážel, že jsem ho prodal.

 • Nesher
  17:34 10.04.2018

  Luky
  Pokud máš na mysli Dragunovy pro AČR, tak ty byly v rámci "deblokace" ruských dluhů "zdarma", tj. nebylo potřeba čerpat rozpočet MO. Stejný příběh jako vrtulníky nebo Lady ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky
  Pokud máš na mysli Dragunovy pro AČR, tak ty byly v rámci "deblokace" ruských dluhů "zdarma", tj. nebylo potřeba čerpat rozpočet MO. Stejný příběh jako vrtulníky nebo Lady Niva pro PČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:29 10.04.2018

  Stejně je to zvláštní, že ještě v roce 2003 brali nové Dragunovy. To měli pro nácvik OPFOR nebo co je k tomu vedlo? Ještě si dokážu představit, že by v nějaký spec. afgánský akci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stejně je to zvláštní, že ještě v roce 2003 brali nové Dragunovy. To měli pro nácvik OPFOR nebo co je k tomu vedlo? Ještě si dokážu představit, že by v nějaký spec. afgánský akci chtěli znít jako někdo jiný...nebo by to někam přeprodali.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:06 10.04.2018

  fenri
  Bren 2 v ráži 7,62x51 je už na světě:
  https://www.milmag.pl//news/vi...

  Btw je horkým favoritem na novou přesnou pušku pro AČR

  fenri
  Bren 2 v ráži 7,62x51 je už na světě:
  https://www.milmag.pl//news/vi...

  Btw je horkým favoritem na novou přesnou pušku pro AČR

 • fenri
  16:53 10.04.2018

  Mimochodem v tom prvním videu mají Maďaři chybu. píší tam mj. ráži 7.62x51. To (zatím??) není a zároveň na videu je B2 s nezaměnitelným zahnutým banánem na 7.62x39.

  Mimochodem v tom prvním videu mají Maďaři chybu. píší tam mj. ráži 7.62x51. To (zatím??) není a zároveň na videu je B2 s nezaměnitelným zahnutým banánem na 7.62x39.

 • fenri
  16:16 10.04.2018

  Jara: souhlas s tím, co píšete o B1, zejm. na závorník je na pěsťovku.
  Nicméně nemyslím is, že Poláci s MSBS ostrouhali. Považuji za pravděpodobné (ale ani náhodou to nevím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: souhlas s tím, co píšete o B1, zejm. na závorník je na pěsťovku.
  Nicméně nemyslím is, že Poláci s MSBS ostrouhali. Považuji za pravděpodobné (ale ani náhodou to nevím jistě), že ta puška je technicky OK. A až si Poláci sami se sebou vyříkají své administrativní a byrokratické náležitosti, asi není zásadní problém začít jí zavádět.
  Ale samozřejmě jak jsem psal: dělba práce v rámci V4, kdy by Brod s Maďary dělal B2 pro všechny a Radom Beryla v obrovských číslech a za pár šupů také pro všechny druhosledovky by se mi moc líbil a přišel by mi silně racionální. Navíc by klidně mohli v Radomi dát do kupy lehký kulomet odvozený od PKM v NATO ráži, opět cobi jednoduché, levné, masové branecké kropidlo. Trošku poladit ergonomii, máknout na přesnosti, udělat to v teniferu, k tomu nějaký racionální railový systém a celé za pár šupů - opět si myslím, že by to Radomští v klidu zvládli a zároveň si myslím, že by to byla velmi užitečná druhosledová zbraň.
  Všichni si hrají s high-tech hračkami, potí se s tím, pořádně je vyvinout, pak to udělají drahé, že armády berou jen směšné počty a chybí zbraně pro mobilizaci (zvlášť když se uloženky rozprodaly a rozdaly).
  Mimochodem, stále postrádám nějaké indicie, že by Brodští poladili Evo. Na jednu stranu mi přijde celkem prima, ale spoušť je hrozná (a přitom snadno a levně zlepšitelná) a životnost jeho rámu také nemá nejlepší pověst. Nevím, zda ho v tichosti začali dělat ze stejného/podobného materiálu, jako P-09, ale momentálně je to podle mě zbraň, která z Brodských, potřebuje nejvíce dotáhnout.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  15:27 10.04.2018

  Mimochodem asi nejlepší propagační videa na BREN 2

  Mimochodem asi nejlepší propagační videa na BREN 2

 • Jara
  15:19 10.04.2018

  Jirosi
  No tak ne ...... Poláci s MSBS ostrouhali a to je úspěch, už kvůli tomu že ta MSBS nevypadá špatně ( proč ? Na to se historie neptá)

  Jirosi
  No tak ne ...... Poláci s MSBS ostrouhali a to je úspěch, už kvůli tomu že ta MSBS nevypadá špatně ( proč ? Na to se historie neptá)

 • Jara
  15:13 10.04.2018

  Fenri
  Ano Bren 1 nebyl úspěch, ale jak jste řekl nejvíc másla na hlavě má AČR.... už třeba nechápu proč od začátku nepožadovali zásobníky AR15 nebo záchyt závěru což byly neprávem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri
  Ano Bren 1 nebyl úspěch, ale jak jste řekl nejvíc másla na hlavě má AČR.... už třeba nechápu proč od začátku nepožadovali zásobníky AR15 nebo záchyt závěru což byly neprávem kritizované věci, protože to po CZUB vlastně nikdo nechtěl. Právem byla kritizována nerozebiratelná sestava závěru to byla opravdu pitomost
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:46 10.04.2018

  PavolR: nesmysl. Přerážovat Beryla na Grendela není nic, co by byla pro Radom výzva. Rád si nechám napsat nějakou vyprávěnku, jaký byl pro Radom problém problém ve změně ráže z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: nesmysl. Přerážovat Beryla na Grendela není nic, co by byla pro Radom výzva. Rád si nechám napsat nějakou vyprávěnku, jaký byl pro Radom problém problém ve změně ráže z Tantalu na Beryl. Či jak nebyli schopni přerážovat beryla na 7.62x39. Oni ti Radomští ty pušky kuchtí totiž velice dobře. A na rozdíl od Brodu mají i moderní fabriku a třeba teniferaci zvládli dříve, než v Brodu..
  Laciná AR v Grendelu - víte o nějaké?
  AR je výrobně i údržbou náročnější, než AK. Samozřejmě střelecký komfort a to, jak je puška "shootable" je jinde. Nicméně Beryl, co by velmi levná, celkem přesná, extrémně odolná a spolehlivá puška pro druhosledové či mobilizační jednotky je jasná volba.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:35 10.04.2018

  Jara: "bude mimo Polska byzbrojená celá V4 to je obrovský úspěch a veliký zisk pro CZUB a Naši vlast. "

  Zkus se podívat na data. Polsko je větší než zbytek V4. Takže krom Polska ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: "bude mimo Polska byzbrojená celá V4 to je obrovský úspěch a veliký zisk pro CZUB a Naši vlast. "

  Zkus se podívat na data. Polsko je větší než zbytek V4. Takže krom Polska ve skutečnosti v porovnání i s Polskem není úspěch.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:30 10.04.2018

  fenri:
  Keď už Grendel, tak radšej hromady nejakých lacných AR-15 na túto muníciu, než sa spoliehať, že niečo ukuchtia Poliaci.
  Pri hľadaní informácií o tejto licencii som ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Keď už Grendel, tak radšej hromady nejakých lacných AR-15 na túto muníciu, než sa spoliehať, že niečo ukuchtia Poliaci.
  Pri hľadaní informácií o tejto licencii som narazil na zaujímavý článok zaoberajúci sa konkrétne možnosťami kompletnej náhrady AK-63 u Maďarskej vlastibrany. Jeho autor vzhľadom na veľkú cenu špičkových moderných útočných pušiek a ich príslušenstva, pri ktorej by kompletné prezbrojenie vyžadovalo priveľké náklady, navrhoval ako schodnú možnosť prezbrojenie na buď dva typy pušiek (drahšiu a lacnejšiu), alebo ešte lepšie na 1,5 pušky v podobe modelov z rodiny AR-15 rôznej kvality, pričom tieto budú mať značný počet zhodných súčiastok.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:06 10.04.2018

  Jara - buďme objektivní - potíže s Bren 1 bych za drobné neoznačil. Samozřejmě nejvíc másla na hlavě má armáda, že jim to nehodila na hlavu a nezačala odebírat rovnou Bren2. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara - buďme objektivní - potíže s Bren 1 bych za drobné neoznačil. Samozřejmě nejvíc másla na hlavě má armáda, že jim to nehodila na hlavu a nezačala odebírat rovnou Bren2.
  Mimochodem střílel tu někdo s Bren-2? Já jen s 1, přesný, ale neskutečný, nevyvážený a kousavý vergl s řadou much, ba masařek. Vážilo to pomalu jak FN-FAL, až na to, že ten byl s poněkud výživnější ráží a delší hlavní. Bren 2 jsem měl jen "na sucho" a můj dojem z něj je radikálně lepší.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:02 10.04.2018

  P-10 už ve full existuje (ne na krámech) a prý je střelecky výborná (bavíme se o kategorii SF plastového služebáku). Zajímalo by mne, zda u ní definitivně odstranili dětské nemoci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  P-10 už ve full existuje (ne na krámech) a prý je střelecky výborná (bavíme se o kategorii SF plastového služebáku). Zajímalo by mne, zda u ní definitivně odstranili dětské nemoci P-10c a ty změny promítnout zpět na céčko, jako to bylo v evoluci P-07 Duty -> P-09 ->P-07. Až bude P-10c vyladěná, vyměním jí za Géčko. Co vím, tak zatím odstranili (teoretickou) možnost pootočení úderníku a jeho zachycení za rám a brutálním, byť funkčním "patchem" odstranili občasné vylejzání pružiny záchytu závěru kolem předního kontejneru. Z jednoho zdroje jsem ještě slyšel o vzniku vůlí mezi rámem a zadním kontejnerem, ale blbec jsem se nezeptal, zda se to náhodou netýkalo jen prvních FDE verzí (která velmi rcyhle CZUB stopla). Zajímavé, že tenhle problém jsem nikde jinde nezaregistroval, byť jsem se po tom pídil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  13:49 10.04.2018

  A nemá nikdo info o CZ P10 kdy bude full-size(přemýšlím o koupi nebo holt budu muset vzít full-size P320)) a také by mě zajímalo jak to bude s Puškou pro přesnou střelbu 7,62x51 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A nemá nikdo info o CZ P10 kdy bude full-size(přemýšlím o koupi nebo holt budu muset vzít full-size P320)) a také by mě zajímalo jak to bude s Puškou pro přesnou střelbu 7,62x51 pro AČR Bren 2 v této ráži bude, je, vyvíjí se?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  13:42 10.04.2018

  Fenri
  Proč ne vím jak to myslíte beryl by byla ideální blbuvzdorná zbraň domobrany.

  Zbrojíř
  Nechápu Váš odpor vůči CZUB vypadá to že zbraněmi, našimi českými zbraněmi CZ BREN ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri
  Proč ne vím jak to myslíte beryl by byla ideální blbuvzdorná zbraň domobrany.

  Zbrojíř
  Nechápu Váš odpor vůči CZUB vypadá to že zbraněmi, našimi českými zbraněmi CZ BREN 1,2 , P-09 a scorpion bude mimo Polska byzbrojená celá V4 to je obrovský úspěch a veliký zisk pro CZUB a Naši vlast.
  Já zde neustále kritizuji CSG, ale až bude rozvíjet náš průmysl a know-how stejně jako CZUB přes drobné obtíže, budu držet hubu....
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:05 10.04.2018

  Jara - ano, také jsem četl, že je to jeden z problémů. Mě by přišlo fakt ideální, kdyby CZUB dělala BREN2 v 5.56 a Radom by sekala statisíce Berylů, ideálně v Grendelu, pro případ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara - ano, také jsem četl, že je to jeden z problémů. Mě by přišlo fakt ideální, kdyby CZUB dělala BREN2 v 5.56 a Radom by sekala statisíce Berylů, ideálně v Grendelu, pro případ opravdové velké války.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  12:02 10.04.2018

  Fenri
  Myslím že u MSBS je taky velký problém s tím komu budou patřit licence na zbraň, jestli fabrice Broni nebo jejich státnímu výzkumném ústavu, který se na vývoji podílel

  Fenri
  Myslím že u MSBS je taky velký problém s tím komu budou patřit licence na zbraň, jestli fabrice Broni nebo jejich státnímu výzkumném ústavu, který se na vývoji podílel

 • mattea
  10:56 10.04.2018

  Zbrojíř: díky za výjimku! Vaše příspěvky jsem vždycky rád četl, a dnes jakbysmet.

  Zbrojíř: díky za výjimku! Vaše příspěvky jsem vždycky rád četl, a dnes jakbysmet.

 • Zbrojir
  10:35 10.04.2018

  Jura99

  Já ale opravdu nechtěl diskutovat. Pokusím se Vám rychle vysvětlit, jak to v reálném světě chodí, někam totiž musím odjet. Jak jsem již naznačil, opravdu o tom z vlastní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99

  Já ale opravdu nechtěl diskutovat. Pokusím se Vám rychle vysvětlit, jak to v reálném světě chodí, někam totiž musím odjet. Jak jsem již naznačil, opravdu o tom z vlastní mnohaleté praxe hodně vím.

  V daném „kulturním okruhu“ to chodí prostě tak, že silná politicko-ekonomická lobby přijde s přáním, tedy spíše požadavkem, že příslušná státní ozbrojená složka nakoupí „na přímo“, popř. formou zmanipulovaného výběrového řízení, produkt X od firmy Y. Obvykle se to doprovodí i mediální masáží, kdy jsou samozřejmě zvýrazněny bohulibé aspekty, jako je např. podpora průmyslu, zaměstnanost, reference pro zahraniční trhy, ekonomická výhodnost kontraktu a produkt se patřičně vychválí…. Že tyto reportáže a články s objektivní pravdou obvykle silně manipulují, zdůrazňovat netřeba….

  Pokyny jdou zpravidla od politického vedení resortů shora, v rámci hierarchie státní správy. Bohužel, odpovědní úředníci se však většinou, vědomi si případných následků nevyhovění, pos…, a proto se uzavírají rovnou kupní smlouvy na hromadný odběr evidentně nedokonalých „polotovarů“, ačkoli to všichni skutečně kompetentní už při podpisu, popř. ještě dávno před ním, věděli (mj. porušení povinností při správě cizího majetku). Léta se pak vychytávají vady a nedostatky, vkládají vícenáklady, než např. i samotný výrobce dospěje k závěru, že daný produkt není, vyjma „afrického modelu nákupů“ na trhu ve větších objemech uplatnitelný.

  Škody pro státní pokladnu jsou zpravidla obrovské, to se samozřejmě týká širokého spektra komodit. Podoby mohou být různé, od vícenákladů na „nadstandardní“ servis, na „zdokonalení“ čerstvě pořízených produktů, až po problémy vynucený předčasný nákup mnohem kvalitnějších produktů (obvykle kombinace všeho).

  V daném případě tedy nešlo o žádné jiné produkty ani firmy, ale jen o to, zda a v jakém objemu Slovensko vyhoví požadavkům dané lobby, resp. v jakém objemu nakoupí v té době již „slavnou“ CZ 805.

  Mj. podobný a mnohem větší souboj s blízkou politicko-ekonomickou lobby svedla naše policie ohledně přezbrojení pistolemi okolo roku 2000, logicky, nevyhrála, ale produkt musel být přes zjevnou neochotu výrobce zásadně zdokonalován po dobu celkem 5 let, i když ani to se po sečtení všech kladů a nedostatků neobešlo bez nemalých škod. Policii se, na rozdíl od A ČR, sice za cenu velkého úsilí, podařilo donutit hodně arogantního a neochotného výrobce odstranit většinu zásadních vad a nedostatků ještě před podpisem kupní smlouvy, tedy před zahájením hromadných dodávek.

  Pokud by odborné orgány (úředníci) nepodléhaly tak snadno politickému nátlaku, existují osvědčené mechanismy, jak vynutit vyhovující produkty, a to ještě před zahájením hromadných dodávek.

  Kolt, ano, v tom je jádro problému i důvod mé kritiky, jelikož zaplatit, ve většině nedovolenou formou státní podpory min. desetinásobek ceny kompletního vývoje adekvátního zbraňového kompletu, je vskutku neobhajitelná nehoráznost…. Prostředí, kde jsou náklady dlouhodobě zestátněny a zisky privatizovány, není z podstaty věci zdravé ani regulérní…

  A tím bych diskusi opravdu již opustil.

  Všem diskutujícím přeji hezký den!
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:03 10.04.2018

  Gratulace a za mě si ani nemyslím, že to AČR s CZUB udělali úplně špatně ohledně podpory a vývoje nákupem první varianty, která bude v budoucnu použitelná. Určitě to podle mě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gratulace a za mě si ani nemyslím, že to AČR s CZUB udělali úplně špatně ohledně podpory a vývoje nákupem první varianty, která bude v budoucnu použitelná. Určitě to podle mě urychlilo vývoj a je jasné, že výsledný produkt je majetkem společnosti a může s ním tak nakládat. Když to srovnám s nekonečným vývojem v Polsku, tak někdy je lepší prostě udělat první nedotaženou sérii a vše pak dodělat.
  Díky tomu mají teď v CZUB kvalitní zbraň kterou můžou nabízet dále a předběhli např. to Polsko. Ohledně montáže a výroby části komponent u zákazníka tak bych to neviděl jako špatné řešení, pro naši ekonomiku je nejdůležitější, že vývoj zůstane u nás to je to nejhodnotnější a největší přidaná hodnota každé fungující firmy.
  Není vše zalito sluncem, ale tohle vypadá jako příběh s dobrým koncem tak z toho mějme radost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:16 10.04.2018

  Zbrojir: zni to zajimave. Snazim si to predstavit jak to probehlo v praxi. Neco jako ze par statecnych zabranilo nakupu Brenu, ale natolik dusledne, ze i jakekoliv jine pusky? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir: zni to zajimave. Snazim si to predstavit jak to probehlo v praxi. Neco jako ze par statecnych zabranilo nakupu Brenu, ale natolik dusledne, ze i jakekoliv jine pusky? Pochopil bych, kdyby ten planovany o rad vetsi pocet zbrani neziskal Bren, ale jina zbran, pak bych tomu pribehu uveril.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:16 10.04.2018

  Zbrojir: "...Podporovat vývoj v oblasti strategických položek jde mnohem efektivněji a hlavně pro kapsu daňového poplatníka výrazně levněji..."

  A přesně o tom to je. Asi nikdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir: "...Podporovat vývoj v oblasti strategických položek jde mnohem efektivněji a hlavně pro kapsu daňového poplatníka výrazně levněji..."

  A přesně o tom to je. Asi nikdo by se nezlobil, kdyby ČR jakožto tradiční producent ručních palných zbraní nalila pár desítek nebo i stovek milionů do vývoje ÚP (a nejen jí). Jenže ten způsob, kterým to udělala, byl nejhorší z možných... nehledě na jeho právní "spornost".
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  08:38 10.04.2018

  I když jsem se před drahnou dobou zařekl, že do AN už přispívat nebudu, pro bratry Slováky udělám jednu výjimku a upřesním, že jste měli mít CZ 805 v mnohem větším počtu (více než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  I když jsem se před drahnou dobou zařekl, že do AN už přispívat nebudu, pro bratry Slováky udělám jednu výjimku a upřesním, že jste měli mít CZ 805 v mnohem větším počtu (více než o řád více, než nyní) a příslušná lobby se opravdu hodně snažila, tradiční silný nátlak a neracionální argumentace…

  Ale u Vás se našli kompetentní a zodpovědní lidé, co se tomu postavili, byť to pro ně mělo následky. Vyhrát spor se silnou politicko-ekonomickou lobby sice nemohli, ale nakonec z toho byla dodávka jen pár stovek kusů, dle mých informací provázená potížemi, reklamací s konečným hodnocením: produkt se v praxi neosvědčil… Slovensku tak ušetřili hodně peněz a především starostí.

  Jen málokdo dnes dokáže ocenit lidi, co se dokáží postavit odborně a ekonomicky zcestným řešením, jako je např. hromadný nákup předražených „polotovarů“, kdy zisk bez skrupulí inkasuje soukromý sektor, zatímco potíže a vícenáklady pak léta řeší stát…

  Podporovat vývoj v oblasti strategických položek jde mnohem efektivněji a hlavně pro kapsu daňového poplatníka výrazně levněji, zvláště, je-li předmětem vývoje zcela běžně dostupný produkt „speciální techniky“. K problematice se ve zprávě vyjádřil i NKÚ, a ačkoli tato byla ještě hodně eufemistická, podstatu problému vystihla docela dobře.

  Kdo se mnou nesouhlasí, nemusí, nikdo ho k tomu nenutí. Za cca 25 let řízení provozu výzbroje jsem toho viděl a zažil dost na to, abych si uměl udělat fundovaně podložený názor.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:25 10.04.2018

  StandaBlabol: v AČR je 17,5tis Bren 1 a 2,6tis. Bren 2. Pokud mají Maďaři v rámci té licence vyrábět i pro AČR, zajímavé by bylo kolik a čeho.

  StandaBlabol: v AČR je 17,5tis Bren 1 a 2,6tis. Bren 2. Pokud mají Maďaři v rámci té licence vyrábět i pro AČR, zajímavé by bylo kolik a čeho.

 • Jura99
  21:54 09.04.2018

  Tak GIGN a Madari uz cosi o kvalite vypovidaji. Jeste dva tri podobni zakaznici a nemusim moc testovat, natoz se ptat na pavlaci co na to jedna pani povidala, ale otazka uz je pak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak GIGN a Madari uz cosi o kvalite vypovidaji. Jeste dva tri podobni zakaznici a nemusim moc testovat, natoz se ptat na pavlaci co na to jedna pani povidala, ale otazka uz je pak jen za kolik a kdy.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:13 09.04.2018

  lemkin: ale prd. MSBS není podprůměrná. Je to puška na úrovni Bren2 a problémy má převážně s neujasněnou koncepcí požadavků, nákupů, a měnících se požadavků armády. technicky a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lemkin: ale prd. MSBS není podprůměrná. Je to puška na úrovni Bren2 a problémy má převážně s neujasněnou koncepcí požadavků, nákupů, a měnících se požadavků armády. technicky a technologicky problém není. Radom pušky umí.
  CerVus: nevím, zda se hlavně na Bren2 vyrábí v Srbsku, každopádně Zastava oceli a hlavňovinu umí solidně. Ostatně pokud bych měl vymyslet jednu dobrou vlastnost Bren1, tak by to byla přesnost (a popravdě bych měl velký problém najít další odbrou vlastnost).
  StandaBlabol: tak snad je normální, že na vývoj zbraní přispívá armáda. Myslíte si, že náklady na vývoj třeba F-35nnejsou zahrnuty v jeho ceně a zaplatí je ve finále částečně přímo daňový poplatník (formou grantů pro DARPA a další agentury), nebo nepřímo tím, že to platí zákazník (tj. armáda). Ve srovnání s nesmyslně a bezvýsledkovitě utrácenými desítkami miliard z rozpočtu mi peníze na dotažení BREN2 (což je nepochybně strategická záležitost pro obranu ČR) žíly opravdu netrhají.

  Myslím, že z hlediska Maďarska jde o velmi racionální volbu. Obnoví výrobu u sebe, získají solidní pušku a ušetří náklady za vývoj. Při respektu k Maďarsku si myslím, že CZUB má vývojové kapacity podstatně větší a zkušenější, než mají Maďaři a přesto jim zkonstruování solidní útočné pušky dalo fest zabrat.
  Obecně si myslím, že produkce CZUB v posledních pár letech zase šla nahoru. Měl jsem P-07 a mám P-09 a po mírném doladění (které dělám u každé pistole) prostě nemám tomu kvéru co vytknout (resp. drobnosti typu že já nedosáhnu na záchyt závěru přes vypouštění kladiva).

  Myslím, že BREN2 by byla dobrá a racionální volba pro prvosledové jednotky V4 a Beryl by byl dobrá zbraň pro různé aktivní zálohy, teritoriální obrany, odvedenecké a mobilizační rezervy (levná, spolehlivá, blbovzdorná puška z dobrého materiálu).
  Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  20:43 09.04.2018

  Tak když bude BREN2 zbraň skoro celé V4, tak si rikam co Poláci? Vyvíjejí a vyvíjejí, zbraň je porad podprumerna ......., jim by licence nevonela?

  Tak když bude BREN2 zbraň skoro celé V4, tak si rikam co Poláci? Vyvíjejí a vyvíjejí, zbraň je porad podprumerna ......., jim by licence nevonela?

 • Sgt Murphy
  19:39 09.04.2018

  Ostane asi len mojim snom aby nové pušky pre SR boli riadne vysúťažené, odskúšané ostrými streľbami min. niekoľko tisíc rán a testované počas celého roka na cvičeniach v rukách ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ostane asi len mojim snom aby nové pušky pre SR boli riadne vysúťažené, odskúšané ostrými streľbami min. niekoľko tisíc rán a testované počas celého roka na cvičeniach v rukách profesionálov. Podmienka výroba/kompletizácia v SR, samozrejme dostupné v niekoľkých dĺžkach hlavní a v rážach 5,56 a 7,62 NATO (náhrada Dragunova). Prezbrojenie celej ASR a PZ (aj keby niektoré útvary mali mať v 5,56 len železné mieridlalá). Veľmi rád by som videl porovnanie Bren II (tu ale chýba 7,62x51 Nato) vs piata gen HK416/417 (G28), (myslím že tieto dve zbrane sú na tej istej cenovej úrovni, SCAR zámerne vynechávam, ten príliš neuspel). Ostáva len veriť že to neostane v rukách SMER-u - tí nakúpia niekoľko 100 ks podľa toho kto dá lepší úplatok, ani na SAS-ke príp. ich podržtaškách (Matovič, Kollár) - liberáli sa už trasú ako OSSR rozpredajú do posledného šróbu.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  18:11 09.04.2018

  Gratulujem CZUB , že dokázali uloviť maďarsko. Dufajme že toto rozhodnutie nebudu ľutovať.
  Nepovedal by som že CZ 805 BREN A1 je totalny šrot. Predsa len ta puška keď funguje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gratulujem CZUB , že dokázali uloviť maďarsko. Dufajme že toto rozhodnutie nebudu ľutovať.
  Nepovedal by som že CZ 805 BREN A1 je totalny šrot. Predsa len ta puška keď funguje tak strieľa tam kde namieri, narozdiel od vylagrovaných 60 ročných Sa vz. 58.
  Na brena sa skor hodí : češky nezgradny džad, co nevytrime. ( treba vedieť po vychodňarsky)
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  17:54 09.04.2018

  Trochu z jiného soudku...

  V Military katalogu na stránkách CZUB jsou uvedeny základní parametry BRENu 2 v ráži 7,62x51::3,8kg, 16" hlaveň, mag na 25ran, rozdíl ve výšce 8mm, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochu z jiného soudku...

  V Military katalogu na stránkách CZUB jsou uvedeny základní parametry BRENu 2 v ráži 7,62x51::3,8kg, 16" hlaveň, mag na 25ran, rozdíl ve výšce 8mm, ...
  Z porovnání těchto údajů je zřejmé, že rozdíl mezi BRENem 2 v 5.56x45 a 7,62x51 je zásadnější než mezi SCAR-L a SCAR-H.

  Jinak to video v článku je super. Za tu "robinzonádu" s nabitou zbraní na zmrzlou zem ten borec zaslouží uznání. Pak ta ukázka průbojnosti střeliva 7,62x39, kdy prostřílí zeď a v klidu čeká, až mu někdo ukáže, že jde prostřelit i z druhé strany. No a stoupnout si zády k proskleným dveřím, to nezachrání ani ta patička, kterou je následně otevře.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  17:29 09.04.2018

  to Flander,

  nevím přesně kolik kusů Bren 1 AČR nakoupila, viděl jsem číslo kolem 8.000. To je málo na náhradu Sa58 v mobilizačních zásobách. Takže v nich nakonec nejspíš bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Flander,

  nevím přesně kolik kusů Bren 1 AČR nakoupila, viděl jsem číslo kolem 8.000. To je málo na náhradu Sa58 v mobilizačních zásobách. Takže v nich nakonec nejspíš bude oboje. Munici máš sice stejnou jako u Bren 2, ale zásobníky myslím ne, aspoň ne u prvních sérií té jedničky. Takže ve finále skončíš s 2 typy munice a 3 druhy zásobníků. Z hlediska logistiky a výcviku nic moc. Těch prvních Brenů je prostě moc na to, aby se jen tak odepsali a "nějak" se použít musí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Yetti
  17:23 09.04.2018

  niko: docela mě pobavily vaše příspěvky zde na diskusi. Možná by bylo lepší se vrátit zpátky na začátek toho "flamu". Napsal jste "Jedni chvalia, druhi vravia, ze je taky isty srot ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: docela mě pobavily vaše příspěvky zde na diskusi. Možná by bylo lepší se vrátit zpátky na začátek toho "flamu". Napsal jste "Jedni chvalia, druhi vravia, ze je taky isty srot ako jednotka" na to pan Grohmann napsal "omlouvám se, ale tento názor ukazuje, že dotyčný nemá nejmenší páru o tom, co mluví nebo chce vypadat důležitě a zajímavě. " S čímž musím souhlasit. Protože BREN 2 není upravená jednička. To je prakticky nová zbraň.
  A pak přišlo to zábavné. Nejdřív jste si vzal za své, slova o tom, že je dvojka stejný šrot jako jednička, kdy jste vyzval na střelecký souboj a - "Potom budeme moct jeden na druheho ukazovat prstom, ze tento "nema o strelbe ani paru". OK ? A následně jste psal, že jste říkal jen o jedničce, když po vás jiní chtěli důvody proč je dvojka špatná. "Jura99
  Citaj pozornejsie. Cela tato seria reakcii sa spustila po tom, ako som napisal, ze Bren 1 je srot. Karlos93 ma teda pravdu" Což je lež, protože to všechno začalo, když jste napsal, že dvojka je stejný šrot jako jednička. A potom se navážíte do lidí, kteří napíšou, že to máte zmatené. Ale.to je pravda.
  Omlouvám se za tento příspěvek, který nemá moc velkou vypovídací hodnotu, ale tohle mě tady štve každou chvíli a už jsem se musel vyjádřit.
  Co se týče článku, tak dobrý úspěch.. Snad to otevře cestu k dalším trhům. BREN 2 už je zbraň na jiné úrovni a určitě konkurence schopná. A všech lidí kolem mě, co s ní mají zkušenosti (asi 40 lidí) nikdo netvrdí nic jiného.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:11 09.04.2018

  CZUB vyrobi pres 200tis. zbrani rocne. Vyvoj kazde z nich se rozpousti do ceny. Jestli vyvoj zaplatila ACR v ramci ceny za 20tis. Ks to fakt netusim. Da se zeptat i obracene, kolik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CZUB vyrobi pres 200tis. zbrani rocne. Vyvoj kazde z nich se rozpousti do ceny. Jestli vyvoj zaplatila ACR v ramci ceny za 20tis. Ks to fakt netusim. Da se zeptat i obracene, kolik zaplati CR zbrojovce za tvorbu resp. udrzeni jmena CR ve svete, jako zemi puvodu kvalitnich zbrani? Cizinci o CR vedi ze Havel, Jagr, Praha a rucni zbrane CZ.
  Vyhra v Madarsku je skvela zprava, pripadny uspech v Pakistanu a Egypte by z Bren 2 udelal jednu z top vojenskych karabin. Samozrejme jen pokud by ji zavedlo i Slovensko :). (niko abys mel pocit, ze pisu jen abych si rypnul).
  K te licenci, to je bohuzel bolest dneska, ze kdejaci indiani koupi jen to co se u nich smontuje. Chytre firmy na tom nakonec profituji, vyrobi to s levnou pracovni silou. Nekdo si pak muze myslet, ze si kupuje treba svycarsky vlak, ale on je vyrobeny v Belorusku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  16:23 09.04.2018

  Jura99. OSSR kúpili 700ks (ja som napísal že 600, opravujem) BREN1, tvrdí sa že za 4300 euro/kus, čo kritizovala opozícia, odborná verejnosť. Glváč v roku 2014 tvrdil, že CZ 805 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99. OSSR kúpili 700ks (ja som napísal že 600, opravujem) BREN1, tvrdí sa že za 4300 euro/kus, čo kritizovala opozícia, odborná verejnosť. Glváč v roku 2014 tvrdil, že CZ 805 Bren 1 je za 2324,69 eura/kus, s tým že CZUB ide do spoločného podniku v Novákoch (kde malo vzniknúť 200 nových pracovných miest), "V budúcom roku počítame, že tam budeme už kompletizovať útočné pušky. Mali by sa týkať aj pokračujúceho prezbrojenia Armády Českej republiky. No nielen jej, pretože dodávame napríklad pre potreby mexickej armády," zdôraznil Kovařík. (čo je generálny riaditeľ a hlavný akcionár). Jura99, týmto si malo Slovensko zabezpečiť výrobu v Novákoch, ktorú mu priamo grantuje CZUB. Do zmluvy nevidím, neviem aké sú tam previazania na akcionárov, atď. Je vysoko pravdepodobné, že OSSR budú objednávať BREN 2, ktorý už bude vyrábaný-montovaný v Novákoch (alebo časť komponentov bude z Novák dodávaná do Uherského Brodu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  16:23 09.04.2018

  StandaBlabol

  Tak tie BREN-y 1 predsa nemusia skončiť v šrote. Stále ich môžete uložiť do mobilizačných zásob. Neviem, či ešte skladujete zásobách Sa58. Pokiaĺ hej tak ho aspoň ...
  Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol

  Tak tie BREN-y 1 predsa nemusia skončiť v šrote. Stále ich môžete uložiť do mobilizačných zásob. Neviem, či ešte skladujete zásobách Sa58. Pokiaĺ hej tak ho aspoň máte čím nahradiť a nelámať si hlavu s držaním dvojakej munície.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:21 09.04.2018

  StandaBlabol: Ještě si tam doplň, výrobu v zahraničí. Kdy ani odvody za práci nezustavají v CR.

  StandaBlabol: Ještě si tam doplň, výrobu v zahraničí. Kdy ani odvody za práci nezustavají v CR.

 • StandaBlabol
  16:12 09.04.2018

  to lemkin,

  úspěch to určitě je. Ale pořád je pravda, že vývoj zaplatila AČR. A té taky zbylo několik tisíc starých nepodařených BRENů. Takže klasický přístup - daňový poplatník ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to lemkin,

  úspěch to určitě je. Ale pořád je pravda, že vývoj zaplatila AČR. A té taky zbylo několik tisíc starých nepodařených BRENů. Takže klasický přístup - daňový poplatník zaplatí vývoj a nákup "prototypů" a podnik pak realizuje zisk na zbrani plně odzkoušené a doladěné v bojových podmínkách.
  Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  15:50 09.04.2018

  Každopádně úspěch a velká Gratulace CZUB. Takové zprávy vždy nejlépe zalepí ústa těm, co kritizovali státní podporu u BREN1.

  Díky této podpoře má naše armáda vlastní špičkovou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Každopádně úspěch a velká Gratulace CZUB. Takové zprávy vždy nejlépe zalepí ústa těm, co kritizovali státní podporu u BREN1.

  Díky této podpoře má naše armáda vlastní špičkovou zbraň, která se může vcelku slušně vyvážet dlouhé roky.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:49 09.04.2018

  Jirosi: ergonomia, plasty a opätovny problem zo zasekavanim. To su pripomienky, ktore som pocul na margo Brenu 2. Ked vies posudit, posud sam ci je to pravda, alebo nie. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: ergonomia, plasty a opätovny problem zo zasekavanim. To su pripomienky, ktore som pocul na margo Brenu 2. Ked vies posudit, posud sam ci je to pravda, alebo nie.

  Jura99: Vies Jura, neviem, co by si ty doma robil, keby si si nemohol raz za den ulavit na armadnych novinach. :) Ale tak aby som to napisal tak, aby to bolo pre teba pochopitelne. Puska Bren 1 ma jednu z najhorsich povesti na nasom stredoeuropskom trhu. Je to nezrely vyrobok kritizovany zo vsetkych stran a nepoznam jedneho cloveka, ktory by ho chvalil. Z tohoto dovodu som ho nazval srotom. A za tym pomenovanim si aj stojim.

  A ano, niektori ludia, ktorych poznam prirovnali Bren 2 s Brenom 1. Zase druhi ho chvalili. Preto som aj pisal, ze verim, ze dobre spravy o Bren 2 nie su len marketing, ale ze sa konecne podarilo urobit dobru pusku. A bratia Cesi, fakt uprimne dufam, ze sa vam to podarilo, kedze je velmi pravdepodobne, ze ju kupime.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:39 09.04.2018

  Tak u Brenu 2 bude důležité jestli ještě vyrábějí hlavně v Srbsku nebo kde to bylo u jedniček, jestli mají stále křivé raily, upravili materiál vnitřku rámu aby se neodíral, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak u Brenu 2 bude důležité jestli ještě vyrábějí hlavně v Srbsku nebo kde to bylo u jedniček, jestli mají stále křivé raily, upravili materiál vnitřku rámu aby se neodíral, upravily tlumení pružiny, překopaly konstrukci pístu, usnadnili čistění nábojové komory, udělali něco s tím tragickým vyvážením zbraně atd atd Je toho dost na to, aby z krumplu během jedné generace udělali konkurenceschopnou zbraň.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:15 09.04.2018

  niko: mícháš bramboračku a generuješ pomluvu založenou na doslechu. Číst neumíš resp. si nepamatuješ co jsi sám napsal. Psal jsi o Brenu 2 (nikoliv o Brenu1), že druhí vravia, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: mícháš bramboračku a generuješ pomluvu založenou na doslechu. Číst neumíš resp. si nepamatuješ co jsi sám napsal. Psal jsi o Brenu 2 (nikoliv o Brenu1), že druhí vravia, že je (Bren 2) taký istý šrot ako jednotka.

  vlasto: však pardon, pochopil jsem Vás, to spolufinancování jsem vytýkal Karlosovi, ten by měl být v obraze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:08 09.04.2018

  Niko: "Nazory na Bren 2 sa roznia. Ci tvoja otazka smerovala k tomu, ktore veci na Brene 2 som pocul, ze boli kritizovane ?"

  V článku k BRENu 2, se opravdu bavíme o kvalitách ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niko: "Nazory na Bren 2 sa roznia. Ci tvoja otazka smerovala k tomu, ktore veci na Brene 2 som pocul, ze boli kritizovane ?"

  V článku k BRENu 2, se opravdu bavíme o kvalitách BRENu 2. Opět nechá co s tím máš stále za problém. Nikdo tu Bren 1 neobhajoval.

  Stále čekáme kdy napíšeš ty body co jsou na tom Brenu 2(II.) špatně.
  Opravdu nevím jak to napsat, aby si zase nepsal o BRENu 1. Nebo vy na Slovensku používáte jiné označení pro BREN 2?
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  14:59 09.04.2018

  Tak ono sa teda tých Bren 1 u nás fakt kúpilo asi 700 kusov. Ja som sa bál, že ich bolo viac, lebo keď CZ a SK papaláši podpisovali zmluvy o spoločnom podniku v Novákoch, tak o tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak ono sa teda tých Bren 1 u nás fakt kúpilo asi 700 kusov. Ja som sa bál, že ich bolo viac, lebo keď CZ a SK papaláši podpisovali zmluvy o spoločnom podniku v Novákoch, tak o tom nákupe hovorili ako o prvej fáze nákupu. Ak sa majú (po rokoch) ďalšie fázy realizovať v podobe nákupov Bren 2, tak pre nás len o to lepšie.

  Jura99: o spolufinancovaní vývoja z SK strany som písal ja. Ešte v domnení, že sa tých Brenov 1 u nás nakupovalo viac. Malo to byť také poloúsmevné konštatovanie, ale to sa v tom fóre plnom drsných profesionálov nenosí ;) A ak si niekto spomenie na kontext, v akom sa nakupovali, tak to mohlo pôsobiť všelijak len nie ako riadny výber zbraní pre celú armádu (aj keď teda neviem, či je dovolené tento termín používať, lebo oficiálnym zavedením OS SR sa zrejme termín "armáda SR" vymazal z vesmírnych análov a všetkých slovníkov - ako tu diskutujúci pripomenuli).
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  14:51 09.04.2018

  Jura99:
  Citaj pozornejsie. Cela tato seria reakcii sa spustila po tom, ako som napisal, ze Bren 1 je srot. Karlos93 ma teda pravdu.

  Jirosi:
  O kvalite, resp. nekvalite Brenu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  Citaj pozornejsie. Cela tato seria reakcii sa spustila po tom, ako som napisal, ze Bren 1 je srot. Karlos93 ma teda pravdu.

  Jirosi:
  O kvalite, resp. nekvalite Brenu 1 si myslim, ze napisalo velmi vela. Fakt to tu mam cele zase vymenovavat ? Ako som tu uz pisal, pre mna je to tazke kopyto, ktore sa este k tomu zasekava.
  K Brenu 2. Ako som pisal, ta zbran ma sancu preukazat, ze je lepsia ako ten srot Bren 1. Nazory na Bren 2 sa roznia. Ci tvoja otazka smerovala k tomu, ktore veci na Brene 2 som pocul, ze boli kritizovane ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:39 09.04.2018

  Karlos73: není náhodou téma článku Bren 2, resp. jeho výroba s dalšími zbraněmi CZUB v HU ? Co s tím má společného Bren 1 ? Vy jste si snad za těch 600ks koupili celou fabriku ne ? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karlos73: není náhodou téma článku Bren 2, resp. jeho výroba s dalšími zbraněmi CZUB v HU ? Co s tím má společného Bren 1 ? Vy jste si snad za těch 600ks koupili celou fabriku ne ? :). AČR jich má 20tis., Mexiko 2,6tis. Egypt ?ks a soukromníci v USA dost možná víc než vašich 600ks. Výrok o nějakém spolufinancování je od vás krajně neskromný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  14:28 09.04.2018

  Bože Jura99, veď samy vaši vojaci na misii v Afganistane sa sťažovali na Bren 1, boli toho plné médiá... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bože Jura99, veď samy vaši vojaci na misii v Afganistane sa sťažovali na Bren 1, boli toho plné médiá... https://technet.idnes.cz/ceska... Tak čo tu teraz prúpdiš, keď ti tu niko napíše, že aj u slovenských ozbrojených zložiek je podobná skúsenosť. Tá kúpa cca 600ks bola skôr politická objednávka pre ISTAR, skôr podora spolu-financovania BREN 2. Ktorý je určite lepší a kvalitnejší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:25 09.04.2018

  niko: To je Slovenské statní tajemství co je špatně řešené na Brenu 2. Nebo stále hodláte omílat, chyby Brenu 1. Které sam sobě popsal, už tak rychlí vznik Brenu 2.

  niko: To je Slovenské statní tajemství co je špatně řešené na Brenu 2. Nebo stále hodláte omílat, chyby Brenu 1. Které sam sobě popsal, už tak rychlí vznik Brenu 2.

 • Jura99
  14:00 09.04.2018

  niko: možná můžete mít páru o střelbě, ale neumíte číst. Ať dělám co dělám, nečtu u JG že "nemáte páru o střelbě" ale že "nemáte páru co mluvíte" nebo chcete vypadat "zajímavě a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: možná můžete mít páru o střelbě, ale neumíte číst. Ať dělám co dělám, nečtu u JG že "nemáte páru o střelbě" ale že "nemáte páru co mluvíte" nebo chcete vypadat "zajímavě a důležitě". Zdánlivě totéž, ale jen zdánlivě. Fakt nemáte páru co mluvíte, protože kvalita či nekvalita zbraně se nepozná (nemusí poznat) po vystřílení pár zásobníků a už vůbec se nepozná ze zdroje jedna paní povídala.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:50 09.04.2018

  Clanek:
  Ja sa tiez nepasujem do odbornika cislo jedna na strelne zbrane. Ale pride mi pritiahnute za vlasy, ked napisem, ze som k Brenu 2 pocul viac nazorov, z ktorych boli aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  Ja sa tiez nepasujem do odbornika cislo jedna na strelne zbrane. Ale pride mi pritiahnute za vlasy, ked napisem, ze som k Brenu 2 pocul viac nazorov, z ktorych boli aj nelichotive, alebo ze Bren 1, ktory v OS SR fakt vojaci nechvalia je zla zbran, ze ma to pasuje do kategorie, ze "o strelbe nemam ani paru". Cize ked zacnem chvalit Bren 1, na ktory väcsina strelcov nadava, tak to potom budem odbornik ? Bren 1 ma ako strelca vobec neoslovila. Je to tazke kopyto, ktore sa k tomu este lubi seknut. A takyto nazor ma väcsina ludi co poznam.

  Bren 2 bol skusany prislusnikmi slovenskeho PZ. Od tamadial je aj moje info.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:20 09.04.2018

  @niko
  Anonymita internetu je na jednu stranu krasna, na stranu druhou clovek musi byt o to opatrnejsi nez za sve prebere neco co vypustil nekdo koho vzivote nevidel. Myslim, ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @niko
  Anonymita internetu je na jednu stranu krasna, na stranu druhou clovek musi byt o to opatrnejsi nez za sve prebere neco co vypustil nekdo koho vzivote nevidel. Myslim, ze Grohman i Jura99 jsou jen opatrni, bo to same co jste napsal vy tu muzu napsat ja (a ja za sebe klidne i napisu, ze s dlouhyma zbranema nemam zkusenost ale vubec zadnou) s vypovidaci hodnotou 0.
  Takze pokud k tomu muzete hodit vic info: kdo (nejde o to dat jmeno) si na BREN2 stezuje a na co konkretne si stezuje (treba i ve srovnani s jinou zbrani), kde mel moznost si BREN2 vyzkouset a jak si mel moznost ho vyzkouset (jen drzet v ruce, nebo i strelba)? atd. tak smele do toho.
  Tim date svemu komentu legitimitu.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:03 09.04.2018

  Troška som to zakríkol, dnes - hneď po voľbách :) - zverejnila HM Arzenal Zrt. svoj obchodný plán na rok 2018: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Troška som to zakríkol, dnes - hneď po voľbách :) - zverejnila HM Arzenal Zrt. svoj obchodný plán na rok 2018:
  http://www.hmarzenal.hu/2018.e...

  Ešte som si to nestačil kompletne prečítať, ale našiel som tam zatiaľ iba dodanie modernizovaných AK-63MA v hodnote 105,3 mil. forintov (to je ešte v rámci objednávky na modernizáciu 7700 ks AK-63 pre Maďarskú vlastibranu v rámci programu "Lövész 2020").
  Možno som montáž pre AČR iba prehliadol, alebo bla za týmto účelom vytvorená spoločná firma s Českou zbrojovkou, ako pri montáži Brenov pre OSSR.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:00 09.04.2018

  Jan Grohmann:
  No myslim, ze strelecku komunitu aj v Cechach poznam celkom dobre, ale Vas pan Grohman som za tie roky este nikde nestretol. Nie je mi teda zrejme, ze by ste boli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann:
  No myslim, ze strelecku komunitu aj v Cechach poznam celkom dobre, ale Vas pan Grohman som za tie roky este nikde nestretol. Nie je mi teda zrejme, ze by ste boli vyhlaseny odbornik cez strelne zbrane. Mozno ale mate fakt nastrielane viac ako ja a rad si s Vami zmeriam sily na nejakom streleckom podujati ci uz v Cechach, alebo na Slovensku. Potom budeme moct jeden na druheho ukazovat prstom, ze tento "nema o strelbe ani paru". OK ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:56 09.04.2018

  Jejda to jsou zase hemzy, bohužel od našich bratrů. Nerad bych, abych byl zase po stopadesáté nařčen z protislovenčismu, ale pár věcí na pravou míru:
  - OS SR mají celkem malý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jejda to jsou zase hemzy, bohužel od našich bratrů. Nerad bych, abych byl zase po stopadesáté nařčen z protislovenčismu, ale pár věcí na pravou míru:
  - OS SR mají celkem malý počet Bren 1, zhruba 600ks (vlasto, jaké že množství sa javí príliž vysoké?)
  - zbraně pro OS SR sice pocházely z výroby pro AČR, ale neznamenalo to, že by se AČR zbavila Bren 1 s vidinou Bren 2, objednávka pro AČR se později dovyrobila ve verzi Bren 1.

  niko: kupte si tu nejvíc nejlepší zbraň na světě, nakonec máte zaveden HK416, která má tu hlavní výhodu, že není česká. Co slovo to perla, celkem by mě zajímal na Slovensku ten zástup lidi, kteří drželi Bren 2 v ruce, natož z něj stříleli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  12:46 09.04.2018

  Vlasto, ASR neexistuje už nejaký ten piatok...

  Vlasto, ASR neexistuje už nejaký ten piatok...

 • KOLT
  12:44 09.04.2018

  ad Gepard GM6 Lynx – není ta kočka nějaká schizofrenní? ;-)

  Každopádně protimateriálové pušky používá jak pěchota (ZVI Falcon) tak speciálové (Barrett M82). Výsadkáři si nově ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad Gepard GM6 Lynx – není ta kočka nějaká schizofrenní? ;-)

  Každopádně protimateriálové pušky používá jak pěchota (ZVI Falcon) tak speciálové (Barrett M82). Výsadkáři si nově pořídili Desert Tech HTI ve dvou rážích včetně 12.7x99 mm. Speciálové pravděpodobně půjdou svojí cestou – k M82 mají i nějaké AI AW či novější varianty, také v ráži 12.7, k tomu mají ChayTac Intervention v ráži .408 po SOGu. Výsadkáři mají pušky zcela nové, přičemž zbytek pěchoty je možná bude následovat (ony i ty Saco v ráži 7.62x51 jsou dost opotřebované), protože mít jeden typ zbraně v různých rážích má prostě výhodu jednotného zacházení, shody některých dílů (pažba ap.), jednání s jedním výrobcem atd. Proto jsou tak rozšířené zbraně od AI či DT (tedy krom toho, že jsou kvalitní).
  Moc šancí bych tedy něčemu od "netradičního" výrobce nedával. Pokud totiž nepřijde s něčím revolučním (jako svého času Glock) nebo nevychytá díru na trhu (jako svého času AI), nemá moc šanci se na úkor zavedených značek prosadit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  12:32 09.04.2018

  niko: "takový jisty šrot jako u jednotky" - omlouvám se, ale tento názor ukazuje, že dotyčný nemá nejmenší páru o tom, co mluví nebo chce vypadat důležitě a zajímavě.
  Zajímalo by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: "takový jisty šrot jako u jednotky" - omlouvám se, ale tento názor ukazuje, že dotyčný nemá nejmenší páru o tom, co mluví nebo chce vypadat důležitě a zajímavě.
  Zajímalo by mě také, která útočná puška není šrot. To o AR-15 říkají taky a je nejrozšířenější zbraní na světě vůbec. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  12:22 09.04.2018

  Je len otazka casu, kedy tie Breny 2 kupi OS SR. Hadam uz im vysli lepsie ako tie jednotky. Ku mne sa dostalo viacero nazorov. Jedni chvalia, druhi vravia, ze je taky isty srot ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je len otazka casu, kedy tie Breny 2 kupi OS SR. Hadam uz im vysli lepsie ako tie jednotky. Ku mne sa dostalo viacero nazorov. Jedni chvalia, druhi vravia, ze je taky isty srot ako jednotka. V kazdom pripade je kritika mensia ako u jednotky. Tak hadam uz dokazali vyrobit dobru pusku a nie je to len marketing.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  12:12 09.04.2018

  Tady jsou nějaké další fotky z předvádění CZ BREN 2 maďarským vojákům. Píšou, že mají být ve výzbroji maďarské armády, tak uvidíme.
  http://killermetals.blog.hu/...

  Tady jsou nějaké další fotky z předvádění CZ BREN 2 maďarským vojákům. Píšou, že mají být ve výzbroji maďarské armády, tak uvidíme.
  http://killermetals.blog.hu/...

 • PavolR
  11:39 09.04.2018

  raven66:
  http://www.teraz.sk/slovensko/...
  a ešte pre zaujímavosť a porovnanie (montáž a 200 pracovných miest :-) ) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raven66:
  http://www.teraz.sk/slovensko/...
  a ešte pre zaujímavosť a porovnanie (montáž a 200 pracovných miest :-) ) :
  http://www.teraz.sk/slovensko/...
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  11:33 09.04.2018

  Nemalo by byť len otázkou času, kedy CZ BREN 2 kúpi aj ASR? Bren 1 mi vždy prišiel ako podnik spoločného vývoja České zbrojovky, kde v úlohe testerov pôsobili zložky armády ČR a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemalo by byť len otázkou času, kedy CZ BREN 2 kúpi aj ASR? Bren 1 mi vždy prišiel ako podnik spoločného vývoja České zbrojovky, kde v úlohe testerov pôsobili zložky armády ČR a armády SR. Investície boli vložené formou nákupu "alfa verzie" (Bren 1), následne, na základe pripomienok z testovania, došlo k upgradu na "Beta verziu" - CZ BREN 2, ktorá sa dočkala produkčného nasadenia. Takýto prístup by podčiarkoval krok AČR s presunom "alfa verzie" k nebojovým útvarom a možno do aktívnych záloh. Akurát že obdobný krok sa neudial v ASR a navyše aj množstvo armádou SR zakúpených Bren 1 sa javí ako príliš vysoké na to, aby mohli v rámci zmysluplnnosti vykonať obdobný posun ako v AČR a ako hlavnú zbraň nakúpiť CZ BREN 2. Mali by sme sa uchádzať o obdobnú licenciu ako dostali Maďari ale s tým, že by sme mali mať naďalej nárok ovplyvňovať aj prípadný ďalší vývoj :) Keďže sme sa podieľali na vývoji pôvodného produktu :)
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:14 09.04.2018

  raven66:

  Glvac nakupil Bren 1 s NATO sachtou na zasobnik. Teda ta novsia a posledna verzia Bren 1. Ziadna suskanda, uz sa o tom pisalo niekolko krat.

  raven66:

  Glvac nakupil Bren 1 s NATO sachtou na zasobnik. Teda ta novsia a posledna verzia Bren 1. Ziadna suskanda, uz sa o tom pisalo niekolko krat.

 • lorgarius
  11:07 09.04.2018

  raven, Kalinak mal na starosti vnutro, obranu obhospodaroval tusim Glvac. No co som pocul nejaku suskandu vraj obstara presne tie uz vyrobenel Bren 1 len malinko upravene, s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raven, Kalinak mal na starosti vnutro, obranu obhospodaroval tusim Glvac. No co som pocul nejaku suskandu vraj obstara presne tie uz vyrobenel Bren 1 len malinko upravene, s vyhladom na nakup Bren 2 ale ako hovorim je to zatial len suskanda, takze na ruku do ohna by som za to nedal.
  Skrýt celý příspěvek

 • raven66
  10:59 09.04.2018

  Vie mi niekto povedat, ci Kalinak nakupil pre OSSR Bren 1 alebo 2? Ak 1, nie su to tie povodne Bren-y pre ACR, co ich odlozili do zalozackych skladov?

  Vie mi niekto povedat, ci Kalinak nakupil pre OSSR Bren 1 alebo 2? Ak 1, nie su to tie povodne Bren-y pre ACR, co ich odlozili do zalozackych skladov?

 • Rase
  10:54 09.04.2018

  Rys je očividně populární zviřátko :D
  nu alespoň by si vojáci snadno zapamatovali jak se všechna ta nová technika jmenuje.
  AČR má nakupovat ruční zbraně za cca 7 mld. což asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rys je očividně populární zviřátko :D
  nu alespoň by si vojáci snadno zapamatovali jak se všechna ta nová technika jmenuje.
  AČR má nakupovat ruční zbraně za cca 7 mld. což asi ukousne pěkný kus z oné maďarské licence a zaměstná na dost dlouho i tuzemský CZUB (pokud nebudou chtít dělat všechno sami). Rozhodně to bude ještě dost zajímavé.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  10:49 09.04.2018

  @Rase
  Pro specialy? Ma ted CR v inventari neco podobne (protimaterial)? Tohle asi nemyslite jako nahradu dragouna...
  Jinak mi to pro CR dava smysl mozna v par kusech.

  @Rase
  Pro specialy? Ma ted CR v inventari neco podobne (protimaterial)? Tohle asi nemyslite jako nahradu dragouna...
  Jinak mi to pro CR dava smysl mozna v par kusech.

 • PavolR
  10:39 09.04.2018

  Bolo by ešte zaujímavé zistiť, z ktorého typu majú licenciu na koľko kusov a z toho koľko pôjde pre AČR. Taktiež kedy vôbec plánujú Maďari začať obmieňať osobné zbrane, lebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bolo by ešte zaujímavé zistiť, z ktorého typu majú licenciu na koľko kusov a z toho koľko pôjde pre AČR. Taktiež kedy vôbec plánujú Maďari začať obmieňať osobné zbrane, lebo peniaze na to zatiaľ vyčlenené nemajú a v pláne Zrínyi 2026 majú stanovený zatiaľ iba cieľ vybudovania výrobných kapacít pre novú rodinu maďarských ručných zbraní.
  Arzenal Zrt. na svojej stránke ( http://www.hmarzenal.hu/kozerd... ) ešte stále nezverejnil obchodný plán na rok 2018, z ktorého by bolo vidno, koľko a akých zbraní sa chystajú pre AČR zmontovať v priebehu roka 2018. AČR je v tejto chvíly jediný známy zákazník na tie licenčné zbrane.

  Rase:
  A keby ste ešte k tej puške dokúpili izraelský raketomet LINX, nemecké BVP LINX, talianske VTLM Lince a vrtuľník LINX, bola by AČR takmer kompletne "prerysovaná".
  Skrýt celý příspěvek

 • Tom.
  10:31 09.04.2018

  Připadá mi to od Maďarů jako poměrně elegantní řešení, jak si opatřit domácí produkci ručních zbraní. V Maďarsku v tomto směru není moc co oživovat nebo na co navazovat a současný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Připadá mi to od Maďarů jako poměrně elegantní řešení, jak si opatřit domácí produkci ručních zbraní. V Maďarsku v tomto směru není moc co oživovat nebo na co navazovat a současný výrobní program CZUB je na slušné úrovni - jistě, někdo z diskutujících určitě bude protestovat, každý má jinou oblíbenou zbraň, ale BREN 2 už je na slušné úrovni a P 07/09 jsou obstojné pistole. Překvapuje mě, že o P10 ani zmínka.

  Jinak konstrukce Gepardu je určitě starší, možná se jen v roce 2015 dostala do produkce poslední verze. Kdo ji neviděl, doporučuji najít video na youtube, střelba se zákluzem vypadá nevšedně. Mám ale pocit, že Gepard žádného ochodního úspěchu nedosáhl a tak nějak zapadl, jak se to u "východoevropských" konstrukcí často děje, holt nedostatečná lobby.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:13 09.04.2018

  Ta maďarská odstřelovací puška Gepard GM6 Lynx vypadá velice luxusně - především kompaktně, díky bullpup konstrukci. S plným zásobníkem váží 11,5 kg, při hlavni dlouhé 730 mm v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ta maďarská odstřelovací puška Gepard GM6 Lynx vypadá velice luxusně - především kompaktně, díky bullpup konstrukci. S plným zásobníkem váží 11,5 kg, při hlavni dlouhé 730 mm v palebné konfiguraci, měří jen 1126 mm, v transportní 928 mm. Bylo by hodně pěkné, pokud maďarská armáda zavede české zbraně, nakoupila AČR právě tyto zbraně (kompletované třeba taky u CZUB). myslím že odstřelovacích pušek není nikdy dost. Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z mála zajímavých produktů maďarského průmyslu, tak bych se je nebál taky trochu podpořit

  http://www.tacticalimports.ca/...
  Skrýt celý příspěvek