Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

CZ BREN 2; větší foto Jirka Wasserbauer 

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně útočné pušky CZ BREN 2, v maďarské firmě Arzenál. České zbraně vyráběné v Maďarsku poputují především do výzbroje maďarské armády a policie, ale i do výzbroje Armády České republiky.

Standardní útočnou puškou příslušníků maďarských ozbrojených sil je AK-63 v ráži 7,62×39 mm, což byla v Maďarsku licenčně vyráběná sovětská puška AKM. Verze AK-63F je s dřevěnou pažbou a AK-63D se sklopnou pažbou.

 

 

Také maďarská armáda řešila v minulých letech přechod na NATO ráži 5,56×45 mm NATO, ale nedostatek financí nedovolil nakoupit nové útočné pušky. V roce 2011 byla představena modernizovaná varianta AK-63MF. Původně Maďarsko chtělo modernizovat 7700 ks AK-63 na verzí AK-63MF, ale do výzbroje bylo nakonec zavedeno jen malé množství modernizovaných AK-63MF.
 

Verze AK-63MF má moderní dálkově nastavitelnou pažbu, nové předbažbí s picatinny lištami, novou pistolovou rukojeť, přední taktickou rukojeť, moderní optické zaměřovače, laserové značkovače nebo volitelně německý granátomet M320.

 

Nicméně přechod na NATO ráží je pro maďarskou armádu nutností. Podle posledních zpráv se zdá, že maďarská armáda nakonec adoptuje novou českou útočnou pušku CZ BREN 2.

 

Maďarské ministerstvo obrany zatím o nákupu nevydalo žádné stanovisko, ale na konci března v Budapešti, za přítomnosti ministra obrany Maďarska Istvána Simicskó a ministryně obrany České republiky Karly Šlechtové, podepsal výkonný ředitel společnosti CZ EXPORT Praha pan David Höfer a výkonný ředitel firmy Arzenál Roland Kránicz licenční smlouvu na výrobu a montáž zbraní z produkce České zbrojovky. Arzenál je přitom vlastněn pouze maďarským ministerstvem obrany.

 

Dle polského magazínu MilMag již v květnu 2017 Česká zbrojovka podepsala s maďarskou vládou předběžnou dohodu o licenční výrobě, ale samotná jednání se vedla několik let. Ostatně v minulém roce mohli zástupci maďarské armády a police zevrubně testovat samopaly Scorpion i BREN 2.

 

Maďarští příslušníci ozbrojených sil vyzkoušeli pušky BREN 2 v ráži 5,56 (CZ BREN 2) i v sovětské 7,62 mm (CZ 807). Není proto jasné, zda maďarská armáda získá i Breny v sovětské ráži, tedy stejný typ, jaký si pro své potřeby pořídila francouzská speciální jednotka GIGN.

 

 

Maďarský Arzenál předvádí produkty CZ maďarským vojákům.

 

Licenční smlouva v hodnotě 100 milionů euro předpokládá výrobu pistolí CZ P-07/09, samopalů CZ Scorpion a útočných pušek CZ BREN 2 především pro ozbrojené složky Maďarska. Kontrakt počítá se zahájením montáže zbraní z Česka dovezených dílů a od počátku roku 2019 s plnou výrobou dílů v Maďarsku. Licenční smlouva je podepsána na dobu 10 let a předpokládá maximální výrobu 200 tisíc kusů zbraní. Nová výroba umožní vytvoření 200 nových pracovních míst.

 

Roční výroba dosáhne 20 000 zbraní, což představuje necelých 10 % produkce v Uherském Brodě. Podle prezidenta a předsedy představenstva České zbrojovky Lubomíra Kovaříka zbrojovka v loňském roce vyrobily 250 000 zbraní a 90 % jich vyvezla.

 

Smlouva umožní obnovit výrobu ručních palných zbraní v Maďarsku. Hlavní maďarský výrobce zbraní FÉGARMY Fegyvergyártó vyhlásil úpadek v roce 2004, ale již od konce 90. let minulého století ve firmě nevznikla řádná nová útočná puška. Firma Arzenál přitom navrhla pouze výše uvedenou modernizovanou verzi AK-63MF.

 

Cvičení maďarských vojáků s CZ BREN 2.

 

V současnosti v Maďarsku vznikají díly pro zbraně vyráběné v pobočce německé firmy RUAG Ammotec. V pobočce mají vzniknout údajně i nové konstrukce, hlavně pro myslivce a sportovce, ale posléze i pro armádu a polici. Jedinou novou (2015) maďarskou konstrukcí je tak těžká odstřelovací puška GM6 Lynx ráže 12,7 mm.

 

K samotnému přezbrojení nejsou další bližší informace, ale to se nepochybně v následujících týdnech změní. Podle Kovaříka země po celém světě čím dál více vyžadují licenční výrobu pro vlastní ozbrojené síly, resp.

 

transfer technologií. Ostatně licenční výroba pistolí CZ probíhá v Peru a zbrojovka nyní jedná i o licenční výrobě pistolí a útočných pušek rodiny Bren pro egyptskou a pákistánskou armádu. V prosinci minulého roku se dokonce objevily fotografie egyptských vojáků s puškou CZ 807. V Pákistánu má být CZ 807 jedním z hlavním kandidátů, ale výběrová řízení v zemích Středního východu bývají obvykle velmi zdlouhavá a nejistá.

 

Zdroj: MilMagCZUB

Nahlásit chybu v článku


Související články

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...

CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...

TEST: Útočná puška CZ BREN 2

Redakce Armádních novin a odborníci z DEFTACS a.s. během jednoho dne zevrubně otestovali útočnou ...

Polská armáda testuje českou útočnou pušku CZ BREN 2

Polské ozbrojené složky v současné době testují pistole, samopaly i útočné pušky České zbrojovky. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jara
  09:00 11.04.2018

  Zajímavé je že Rusové se budou i dalších nejméně 20 let držet konceptu AK včetně padlového voliče/pojistky. Jde jim jen o snadnou výrobu ( lisování a sváření je prostě v sériovce ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé je že Rusové se budou i dalších nejméně 20 let držet konceptu AK včetně padlového voliče/pojistky. Jde jim jen o snadnou výrobu ( lisování a sváření je prostě v sériovce snadnější než obrábění z kostky hliníku) a jednoduchost.
  Tomu klidně obětují střelecký komfort i ergonomii u nových AK 12/15 se nedá ani přehodit napínací páka .... takže pěkně vyklopit/zaklopit zásobník přehmátnout nebo natočit zbraň natáhnout a je to, samozřejmě pokud jste nezapomněli odjistit a na oboustrané ovládání zapomeňte.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:59 11.04.2018

  Zbrojíř: ano, to, že odlehčení a zlepšení vyvážení Bren2 vůči Bren1 se odehrálo i díky zkrácení railů je známé. A máte recht, že je to mínus. Ale zase tak tragicky bych to neviděl. ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojíř: ano, to, že odlehčení a zlepšení vyvážení Bren2 vůči Bren1 se odehrálo i díky zkrácení railů je známé. A máte recht, že je to mínus. Ale zase tak tragicky bych to neviděl. Přecijenom s full vystrojenou a ověšenou puškou se do války většinou nechodí. Speciálové a si stejně nechají AR, na kterou si můžou cvaknout i elektrický zubní kartáček a řadový vojáci většinou tak ověšení nechodí.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:57 11.04.2018

  fenri: vztahoval jsem to obecně, nic proti Berylu nemám. Celý ten koncept mít u AČR dvě různé pušky mi přijde nešťastný (to ale neřeším), spíš se mi nelíbí, že MO má tendenci ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  vztahoval jsem to obecně, nic proti Berylu nemám. Celý ten koncept mít u AČR dvě různé pušky mi přijde nešťastný (to ale neřeším), spíš se mi nelíbí, že MO má tendenci zálohám to co dohoblovali vojáci. Příkladem jsou ta BVP, kdy vojáci mají dostat nové a stará BVP-2 mají projít opravou a budou uloženy na sklad...
  Vy tady počítáte s tím, že celá V4 bude mít u vojáků BREN 2 a zálohy (nebo spíš Teritoriální obrana) budou mít Beryl. Já se radši držím při zemi a předpokládám že bysme se měli hlavně starat sami o sebe, jelikož neumíme dodávat zbraně ani našim vojákům, natož pro celou V4. Tedy budu radši když si připlatím pár miliard a bude mít AČR jednotnou výzbroj v podobě nového Brenu.

  tedy Poláci ať klidně mají MSBS a Beryl - mě to přijde v pohodě ale Bren 2 bych jim nevnucoval. Pokud jej chtějí Maďaři tak super a OSSR ať si zavede co se jim líbí.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  08:53 11.04.2018

  Mýty a fakta… Jara „Ano Bren 1 nebyl úspěch, ale jak jste řekl nejvíc másla na hlavě má AČR.... už třeba nechápu proč od začátku nepožadovali zásobníky AR15“... Základním ...Zobrazit celý příspěvek

  Mýty a fakta…

  Jara

  „Ano Bren 1 nebyl úspěch, ale jak jste řekl nejvíc másla na hlavě má AČR.... už třeba nechápu proč od začátku nepožadovali zásobníky AR15“...

  Základním předpokladem správného hodnocení situace (mj. chválení, či kritika produktu, popř. výrobce) je dobrá znalost problematiky do patřičné hloubky, a to v časových souvislostech. Tedy i schopnost odfiltrovat často i brutální mediální manipulace.

  Zpráva konec roku 2010 (první dodávky CZ 805 cca v polovině 2011) citace:

  Závěrečná zpráva
  o výsledcích doplňkových vojskových zkoušek

  objektů

  „Útočná puška CZ 805 BREN A1, ráže 5,56 x 45 mm“
  „Útočná puška CZ 805 BREN A2, ráže 5,56 x 45 mm ve zkrácené verzi – karabina“
  „Podvěsný granátomet CZ 805 G1, ráže 40 x 46 mm“

  16. POŽADAVKY KOMISE DVZ NA ÚPRAVU PRODUKTU A NÁVRH ROZHODNUTÍ K VYUŽITÍ ZKOUŠENÉHO MATERIÁLU

  S ohledem na stanovisko k technicko-organizačním opatřením od dodavatele, finanční a časové náročnosti doporučených úprav předmětných zbraní komise DVZ doporučuje svolat k předmětné problematice pracovní jednání za účasti dodavatele, zadavatele a správce operačních schopností k dořešení následujících doporučení (seřazeno dle priorit).

  P.č. Doporučení dle priorit

  1 Dovybavit zbraň ÚP CZ 805 A1/A2 zásobníkovou šachtou pro zásobníky typu M4
  2 Dovybavit zbraň sklopnou teleskopickou pažbou
  3 Doplnění souprav náhradních dílů a nářadí zbrojíře
  4 Doplnění optických přístrojů (oranžový filtr, antilaserový filtr, voštinová clona)
  5 Odstranit dvourannou dávku

  Můj dodatek:

  Jedna věc je, co v daný okamžik ozbrojená složka požaduje, věc druhá, co jí silná politicko ekonomická lobby dovolí, resp. co v daném čase privilegovaný dodavatel reálně vyrobit umí…. Ano, až když se šachta pro „Stanag Magazines“ hodila i pro případný vývoz CZ 805, byla s podporou MO ČR o několik let později nakonec výrobcem dovyvinuta a u útvarů v praxi vychytána…

  To, že u nás nemá nikdo koule jasně říci, pokud produkt neupravíte dle našich požadavků, prostě ho nekoupíme, je věc druhá, ale v takovém případě by byl dle místních tradic rychle odejit, stejně, jako bývají z takových testů vyřazování příliš „nároční“ (řekněme spíše věci znalí uživatelé)…

  Možná pochopíte, proč mě diskuse přestala bavit a není to nic osobního, jen ji považuji za neužitečnou…

  Ať máte téma:

  Zdejší odborníci jistě zaznamenali, že v době moderních, doplňky osazených kompletů má Bren 2 citelný nedostatek místa pro optimální upnutí příslušenství, jak na předpažbí, tak i na horním railu, zejména pro obvyklou konfiguraci laser, kolimátor, zvětšovací modul se musí dát více dopředu muška a otočit. Při uchycení standardního výkonného (VIS/IR) světla, je třeba obvykle užívat rukojeti, což mnohým vůbec nevyhovuje. U 8“ „nic moc“, u 11“ „no tohle“, u 14“ palce „to si dělají pr…“. Např. HaK 416 má v 11“ palci dolní rail na 6 hod v rozsahu 22 příčných drážek, delší varianty ještě více, u Brenu je jich jen 14. Řešit to jde, ale ještě se musí mnohé vychytávat a dodělávat, a to i u některých záležitostí spojených s funkcí a životností. Puška je určitě dobrý základ, ale chvála opět převyšuje skutečnost.

  Mimochodem, Amíci dokáží hromadně vyrábět AR15, resp. M4, ve velmi solidní kvalitě s koncovou cenou pod 1000 USD. Design AR 15 je nepochybně nejlepší, s těmito puškami bojují nejen řadové složky, ale i speciální síly včetně těch českých, a chtějí je i nadále….


  S pozdravem

  Všem přeji hezký den!Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:53 11.04.2018

  Jura99: -pokud budou mít stejnou výstroj, tak dostanou 15 let uskladněné kanady, které se jim na prvním kilometru rozpadnou (ne, to není chyba Prabosu, totéž udělá Hanwag nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  -pokud budou mít stejnou výstroj, tak dostanou 15 let uskladněné kanady, které se jim na prvním kilometru rozpadnou (ne, to není chyba Prabosu, totéž udělá Hanwag nebo Meidl, protože 10 let+ skladovaná podrážka z PU prostě podléhá degradaci a je jedno, kdo jí udělal)
  -výstroj nerovná se výzbroj
  -to, že jim neteče do bot a že nepromoknou ocení stejně záložák, jako profík
  -ale ergonomické výhody a teoretická o 0.001 MOA vyšší přesnost Bren2 je běžnému branci se základním výcvikem na prd.
  -umím si představit situace, kdy zdánlivě horší puška získá v reálném, dlouhém nasazení v poli větší popularitu, než nová kchúl zbraň. Nebylo by to zdaleka poprvé.
  -vypadá to, že Bren2 snad bude spolehlivá zbraň, ale nevíme to a nevíme, zda tak bude za všech podmínek. Víme jen, že je celkem přesná a ergonomicky solidně na výši (subjektivní, ale mě se tak jeví). U Beryla (v podstatě vymazlený AK) bezpečně víme, že je to brutálně spolehlivé
  -200 tisíc záložáků je tak na válku se Slováky. Na jakoukoliv jinou, vážně míněnou válku je to hodně málo. Doporučuji mrknout na mobilizační plány předválečné armády.
  -BREN2 vám vyrobí tak tři, možná čtyři fabriky v rámci V4 s tím, že některé díly umí jen jedna, dvě fabriky. Beryla vám (když rezignuji na tenifer) vyrobí jen v ústeckém kraji možná pět, šest firem. Za jak dlouho a z kolika materiálu a s jak vybavenou dílnou vyrobíte jednoho Brena a jaké je totéž u Beryla?
  -já se nebavím o dlouho dopředu očekávané piánko připravované decentní válčičce, kde gro budou stejně řešit prvosledové jednotky. bavím se o situaci, kdy se zhorší situace zleva, zprava a budete stát před faktem, že do roka budete bojovat o přežití státu či národa (ano, teď hned to nehrozí, ale tyhle hrozby přicházejí vždy nečekaně) a budete potřebovat milion pušek+ a jako na potvoru začne tahle situace průmyslovou katastrofou (sabotáží) v Brodě. V tu ránu vás řeči o tom, jak i záložáci musí být vymazlený a vytuněný jako prvosledové jednotky, přejdou.
  Vtip je v tom, že i místní, střelecky zdatný (a zdatný proto, že toho odstřílel mrtě, protože měl životnou a levnou pušku na levné krmení a nikomu nebylo líto počítat výstřely a opotřebení drahé pušky při výcviku) záložák v nenápadných hadrech za smrčkem s Berylem, klidně bez elektrooptiky má 90-100% bojové hodnoty brance v goretexu s Brenem ověšeným Meoptami a Trijicony, ze kterého toho ale moc nenastřílel, protože je to kuwa drahý a my máme dotaci na výcvik 50 ran za rok.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:38 11.04.2018

  Rase: kolik jste nastřílel z Beryla a kolik z Sa58, že je považujete za stejné? A že považujete Beryla za šrot. Já z obou pár tisíc dal (jen poučený laik, ale představu z první ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: kolik jste nastřílel z Beryla a kolik z Sa58, že je považujete za stejné? A že považujete Beryla za šrot. Já z obou pár tisíc dal (jen poučený laik, ale představu z první ruky mám slušnou). Já nevím, kam na ta moudra chodíte.

  1.) Na Sa58 nikdy rozumně nenahodíte elektrooptiku. Na Beryla v pohodě
  2.) Beryl je nově a kvalitně vyrobená zbraň a nemusíte u ní přemýšlet, kolikrát spadla při Vltavě 66 Lakatošovy z vétřiesky a ta vétřieska jí pak ještě přejela.
  3.) Je zásadně přesnější než Sa-58 a střelecky je podstatně kultivovanější (hlavně díky ráži, pochopitelně)
  4.) Používá NATO kompatibilní střelivo.
  5.) Co myslíte, že ti vaši dobrovolníci v Poslku dostanou za pušku? Zkuste hádat
  6.) Než Bren1, tak na střelnici i do války bez vteřiny váhání Beryla. Není vůbec o čem.
  7.) Záložníci samozřejmě Kannonefutter jsou a pokud nejsou úplný idioti, tak to ví. A pokud jim někdo bude mazat med kolem huby, že nejsou, tak maximálně přestanou věřit svému vedení. A pokud jsou takoví idioti, že věří tomu, že jsou vlastně skoro Commandos a že velení armády a NATO vše bude plánovat hlavně s ohledem na to, aby si neudělali bebí, tak jsou díky svým zjevně deficitním kognitivním schopnostem nepoužitelní i jako ten Kannonenfutter.
  V opravdové velké válce se bez Kannnonfutteru neobejdete. Kdo ho podle vás má dělat? Speciálové?
  A mimochodem - když vezmete většinu dostupných údajů, tak ony nakonec ztráty toho Kannonefutteru nebyly větší, než speciálů, komandos apod. Spíše naopak.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:35 11.04.2018

  fenri: já jsem sice pochopil, že chcete pro zálohy nově nakoupit Beryla, tedy slušnou a trvanlivou pušku, ale už jsem nepochopil proč dělat "třídní" rozdíly mezi mobilizovaným ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: já jsem sice pochopil, že chcete pro zálohy nově nakoupit Beryla, tedy slušnou a trvanlivou pušku, ale už jsem nepochopil proč dělat "třídní" rozdíly mezi mobilizovaným záložníkem a profi vojákem. Zcela souhlasím s Rase, nebudu opisovat jeho příspěvek, má úplnou pravdu. Jinak řečeno, záložník po vystrojení a vyzbrojení by neměl jít odlišit od profi vojáka. Nám pro zálohy musí stačit +/- 200tis. sad výzbroje/výstroje. Tolik peněz snad dáme?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:28 11.04.2018

  Jura99: Beryl byl svého času komerčně za koncovou maloobchodní cenu pod 20 000 Kč. Bren2 má stát cca 3x tolik+. Soudím, že v hromadných nákupech bude poměr zbruba podobný. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: Beryl byl svého času komerčně za koncovou maloobchodní cenu pod 20 000 Kč. Bren2 má stát cca 3x tolik+. Soudím, že v hromadných nákupech bude poměr zbruba podobný.
  Takže pokud potřebujete (řekněme) 5+ milionů pušek (pro V4), tak se bavíme o desítkách miliard, které se dají vrazit jinam.
  Za další Beryl na úrovni nepochybně je. Kulhá jen v ergonomii pojistky a možná, teoreticky, v přesnosti, i když ani tím bych si zdaleka nebyl jistý (s Meskem nebo GGG střílí v klidu sub 1.5MOA, což na braneckou útočnou pušku je víc než dobré).
  Další výhoda je, že díky poměrně dlouhé hlavni (18") je i s levným střelivem (SS109) celkem nebezpečný a jeho zraňující efekt na i na větší vzdálenosti bude docela velký. Bren2 s kratičkou hlavní s SS109 moc velkou hitparádu nenadělá. Tj. můžete šetřit i na střelivu. Odolností a spolehlivostí se Brenu minimálně vyrovná, spíše ho předčí. Ta puška se moc neliší od třeba AK-12.
  Robustnost a jednoduchost je důležitá - v réálné válce, nebavím se o expediční operaci speciálních či elitních jednotek. Prostě puška musí fungovat i po měsících v poli, v blátě, v mrazech, unavenému, vystresovanému branci.
  Srovnání s BVP je úplně mimo mísu. Staré BVP neposkytne posádce dostatečnou ochranu proti současným hrozbám. 18" teniferovaná spolehlivá a odolná puška svého vojáka nijak neohrožuje.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:27 11.04.2018

  Jura99: souhlasím, ono by to moc nepomohlo ani morálce u záložáků, pokud by dostali nějaký šmejd. Lepší bude když dostanou stejnou výzbroj, jinak si budou připadat jako obyčejný ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  souhlasím, ono by to moc nepomohlo ani morálce u záložáků, pokud by dostali nějaký šmejd. Lepší bude když dostanou stejnou výzbroj, jinak si budou připadat jako obyčejný kanonfutr. Pokud stát nechce dát finance na slušné vybavení těchto lidí, tak ať se radši úplně vykašle na budování nějakých záloh. Stačí se podívat k Polákům, tam mají mít ti dobrovolníci lepší výstroj a výzbroj než vojáci.
  Pokud si naše MO myslí že zálohám stačí starý Sa58, plechový blembák na hlavu a oblíct do 40 let starých jehliček, tak je něco špatně... a goretexová bunda to nezachrání .))Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:11 11.04.2018

  Je nějaký extra důvod dávat zálohám jinou (levnější) zbraň než profesionálnímu vojsku? Doba, kdy puška měla vyšší cenu než člověk skončila za první světové, i záloha je velice ...Zobrazit celý příspěvek

  Je nějaký extra důvod dávat zálohám jinou (levnější) zbraň než profesionálnímu vojsku? Doba, kdy puška měla vyšší cenu než člověk skončila za první světové, i záloha je velice cenná a měla by dostat zbraně na úrovni a obava že by záložník neuměl ovládat Brena ale Beryla ano, nebo že by si pušku pletl s motykou a potřeboval nějakou robustní je myslím zbytečná. Totéž ovšem platí o další technice, třeba po nákupu BVP dát zálohám staré BMP je škoda lidí.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:46 10.04.2018

  Krom toho, že byly SVD "zadarmo", tak jsme za ně také neměli vybranou náhradu. Čili tohle zrovna nebyla až tak špatná volba, jen se měly nějak hromadně vylepšit o picatinny lištu, ...Zobrazit celý příspěvek

  Krom toho, že byly SVD "zadarmo", tak jsme za ně také neměli vybranou náhradu. Čili tohle zrovna nebyla až tak špatná volba, jen se měly nějak hromadně vylepšit o picatinny lištu, pro těch pár pušek by šlo v rámci rozpočtu MO o drobné. Nakonec na mise v Astánu to rozhodně byl dobrý kvér – zvukově se neodlišovala od protivníka (což bych si tipl, že mátlo spíš jeho než naše vojáky), v pohodě vydržela pracovat v tamním prostředí. Nicméně už by to chtělo náhradu, o tom žádná (a fenri si pak třeba bude moct koupit nějaký málo jetý kousek ve výprodeji ;-) ).Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:40 10.04.2018

  Na Dragunova mi nesahejte. To je mazlík a dodnes bych si pazoury zpřerážel, že jsem ho prodal.

  Na Dragunova mi nesahejte. To je mazlík a dodnes bych si pazoury zpřerážel, že jsem ho prodal.

 • Nesher
  17:34 10.04.2018

  Luky Pokud máš na mysli Dragunovy pro AČR, tak ty byly v rámci "deblokace" ruských dluhů "zdarma", tj. nebylo potřeba čerpat rozpočet MO. Stejný příběh jako vrtulníky nebo Lady ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky
  Pokud máš na mysli Dragunovy pro AČR, tak ty byly v rámci "deblokace" ruských dluhů "zdarma", tj. nebylo potřeba čerpat rozpočet MO. Stejný příběh jako vrtulníky nebo Lady Niva pro PČR.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:29 10.04.2018

  Stejně je to zvláštní, že ještě v roce 2003 brali nové Dragunovy. To měli pro nácvik OPFOR nebo co je k tomu vedlo? Ještě si dokážu představit, že by v nějaký spec. afgánský akci ...Zobrazit celý příspěvek

  Stejně je to zvláštní, že ještě v roce 2003 brali nové Dragunovy. To měli pro nácvik OPFOR nebo co je k tomu vedlo? Ještě si dokážu představit, že by v nějaký spec. afgánský akci chtěli znít jako někdo jiný...nebo by to někam přeprodali.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:06 10.04.2018

  fenri
  Bren 2 v ráži 7,62x51 je už na světě:
  https://www.milmag.pl//news/vi...

  Btw je horkým favoritem na novou přesnou pušku pro AČR

  fenri
  Bren 2 v ráži 7,62x51 je už na světě:
  https://www.milmag.pl//news/vi...

  Btw je horkým favoritem na novou přesnou pušku pro AČR

 • fenri
  16:53 10.04.2018

  Mimochodem v tom prvním videu mají Maďaři chybu. píší tam mj. ráži 7.62x51. To (zatím??) není a zároveň na videu je B2 s nezaměnitelným zahnutým banánem na 7.62x39.

  Mimochodem v tom prvním videu mají Maďaři chybu. píší tam mj. ráži 7.62x51. To (zatím??) není a zároveň na videu je B2 s nezaměnitelným zahnutým banánem na 7.62x39.

 • fenri
  16:16 10.04.2018

  Jara: souhlas s tím, co píšete o B1, zejm. na závorník je na pěsťovku. Nicméně nemyslím is, že Poláci s MSBS ostrouhali. Považuji za pravděpodobné (ale ani náhodou to nevím ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara: souhlas s tím, co píšete o B1, zejm. na závorník je na pěsťovku.
  Nicméně nemyslím is, že Poláci s MSBS ostrouhali. Považuji za pravděpodobné (ale ani náhodou to nevím jistě), že ta puška je technicky OK. A až si Poláci sami se sebou vyříkají své administrativní a byrokratické náležitosti, asi není zásadní problém začít jí zavádět.
  Ale samozřejmě jak jsem psal: dělba práce v rámci V4, kdy by Brod s Maďary dělal B2 pro všechny a Radom Beryla v obrovských číslech a za pár šupů také pro všechny druhosledovky by se mi moc líbil a přišel by mi silně racionální. Navíc by klidně mohli v Radomi dát do kupy lehký kulomet odvozený od PKM v NATO ráži, opět cobi jednoduché, levné, masové branecké kropidlo. Trošku poladit ergonomii, máknout na přesnosti, udělat to v teniferu, k tomu nějaký racionální railový systém a celé za pár šupů - opět si myslím, že by to Radomští v klidu zvládli a zároveň si myslím, že by to byla velmi užitečná druhosledová zbraň.
  Všichni si hrají s high-tech hračkami, potí se s tím, pořádně je vyvinout, pak to udělají drahé, že armády berou jen směšné počty a chybí zbraně pro mobilizaci (zvlášť když se uloženky rozprodaly a rozdaly).
  Mimochodem, stále postrádám nějaké indicie, že by Brodští poladili Evo. Na jednu stranu mi přijde celkem prima, ale spoušť je hrozná (a přitom snadno a levně zlepšitelná) a životnost jeho rámu také nemá nejlepší pověst. Nevím, zda ho v tichosti začali dělat ze stejného/podobného materiálu, jako P-09, ale momentálně je to podle mě zbraň, která z Brodských, potřebuje nejvíce dotáhnout.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  15:27 10.04.2018

  Mimochodem asi nejlepší propagační videa na BREN 2

  Mimochodem asi nejlepší propagační videa na BREN 2

 • Jara
  15:19 10.04.2018

  Jirosi
  No tak ne ...... Poláci s MSBS ostrouhali a to je úspěch, už kvůli tomu že ta MSBS nevypadá špatně ( proč ? Na to se historie neptá)

  Jirosi
  No tak ne ...... Poláci s MSBS ostrouhali a to je úspěch, už kvůli tomu že ta MSBS nevypadá špatně ( proč ? Na to se historie neptá)

 • Jara
  15:13 10.04.2018

  Fenri Ano Bren 1 nebyl úspěch, ale jak jste řekl nejvíc másla na hlavě má AČR.... už třeba nechápu proč od začátku nepožadovali zásobníky AR15 nebo záchyt závěru což byly neprávem ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri
  Ano Bren 1 nebyl úspěch, ale jak jste řekl nejvíc másla na hlavě má AČR.... už třeba nechápu proč od začátku nepožadovali zásobníky AR15 nebo záchyt závěru což byly neprávem kritizované věci, protože to po CZUB vlastně nikdo nechtěl. Právem byla kritizována nerozebiratelná sestava závěru to byla opravdu pitomostSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 9