Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

CZ BREN 2; větší foto Jirka Wasserbauer 

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně útočné pušky CZ BREN 2, v maďarské firmě Arzenál. České zbraně vyráběné v Maďarsku poputují především do výzbroje maďarské armády a policie, ale i do výzbroje Armády České republiky.

Standardní útočnou puškou příslušníků maďarských ozbrojených sil je AK-63 v ráži 7,62×39 mm, což byla v Maďarsku licenčně vyráběná sovětská puška AKM. Verze AK-63F je s dřevěnou pažbou a AK-63D se sklopnou pažbou.

 

 

Také maďarská armáda řešila v minulých letech přechod na NATO ráži 5,56×45 mm NATO, ale nedostatek financí nedovolil nakoupit nové útočné pušky. V roce 2011 byla představena modernizovaná varianta AK-63MF. Původně Maďarsko chtělo modernizovat 7700 ks AK-63 na verzí AK-63MF, ale do výzbroje bylo nakonec zavedeno jen malé množství modernizovaných AK-63MF.
 

Verze AK-63MF má moderní dálkově nastavitelnou pažbu, nové předbažbí s picatinny lištami, novou pistolovou rukojeť, přední taktickou rukojeť, moderní optické zaměřovače, laserové značkovače nebo volitelně německý granátomet M320.

 

Nicméně přechod na NATO ráží je pro maďarskou armádu nutností. Podle posledních zpráv se zdá, že maďarská armáda nakonec adoptuje novou českou útočnou pušku CZ BREN 2.

 

Maďarské ministerstvo obrany zatím o nákupu nevydalo žádné stanovisko, ale na konci března v Budapešti, za přítomnosti ministra obrany Maďarska Istvána Simicskó a ministryně obrany České republiky Karly Šlechtové, podepsal výkonný ředitel společnosti CZ EXPORT Praha pan David Höfer a výkonný ředitel firmy Arzenál Roland Kránicz licenční smlouvu na výrobu a montáž zbraní z produkce České zbrojovky. Arzenál je přitom vlastněn pouze maďarským ministerstvem obrany.

 

Dle polského magazínu MilMag již v květnu 2017 Česká zbrojovka podepsala s maďarskou vládou předběžnou dohodu o licenční výrobě, ale samotná jednání se vedla několik let. Ostatně v minulém roce mohli zástupci maďarské armády a police zevrubně testovat samopaly Scorpion i BREN 2.

 

Maďarští příslušníci ozbrojených sil vyzkoušeli pušky BREN 2 v ráži 5,56 (CZ BREN 2) i v sovětské 7,62 mm (CZ 807). Není proto jasné, zda maďarská armáda získá i Breny v sovětské ráži, tedy stejný typ, jaký si pro své potřeby pořídila francouzská speciální jednotka GIGN.

 

 

Maďarský Arzenál předvádí produkty CZ maďarským vojákům.

 

Licenční smlouva v hodnotě 100 milionů euro předpokládá výrobu pistolí CZ P-07/09, samopalů CZ Scorpion a útočných pušek CZ BREN 2 především pro ozbrojené složky Maďarska. Kontrakt počítá se zahájením montáže zbraní z Česka dovezených dílů a od počátku roku 2019 s plnou výrobou dílů v Maďarsku. Licenční smlouva je podepsána na dobu 10 let a předpokládá maximální výrobu 200 tisíc kusů zbraní. Nová výroba umožní vytvoření 200 nových pracovních míst.

 

Roční výroba dosáhne 20 000 zbraní, což představuje necelých 10 % produkce v Uherském Brodě. Podle prezidenta a předsedy představenstva České zbrojovky Lubomíra Kovaříka zbrojovka v loňském roce vyrobily 250 000 zbraní a 90 % jich vyvezla.

 

Smlouva umožní obnovit výrobu ručních palných zbraní v Maďarsku. Hlavní maďarský výrobce zbraní FÉGARMY Fegyvergyártó vyhlásil úpadek v roce 2004, ale již od konce 90. let minulého století ve firmě nevznikla řádná nová útočná puška. Firma Arzenál přitom navrhla pouze výše uvedenou modernizovanou verzi AK-63MF.

 

Cvičení maďarských vojáků s CZ BREN 2.

 

V současnosti v Maďarsku vznikají díly pro zbraně vyráběné v pobočce německé firmy RUAG Ammotec. V pobočce mají vzniknout údajně i nové konstrukce, hlavně pro myslivce a sportovce, ale posléze i pro armádu a polici. Jedinou novou (2015) maďarskou konstrukcí je tak těžká odstřelovací puška GM6 Lynx ráže 12,7 mm.

 

K samotnému přezbrojení nejsou další bližší informace, ale to se nepochybně v následujících týdnech změní. Podle Kovaříka země po celém světě čím dál více vyžadují licenční výrobu pro vlastní ozbrojené síly, resp.

 

transfer technologií. Ostatně licenční výroba pistolí CZ probíhá v Peru a zbrojovka nyní jedná i o licenční výrobě pistolí a útočných pušek rodiny Bren pro egyptskou a pákistánskou armádu. V prosinci minulého roku se dokonce objevily fotografie egyptských vojáků s puškou CZ 807. V Pákistánu má být CZ 807 jedním z hlavním kandidátů, ale výběrová řízení v zemích Středního východu bývají obvykle velmi zdlouhavá a nejistá.

 

Zdroj: MilMagCZUB

Nahlásit chybu v článku


Související články

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...

CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...

TEST: Útočná puška CZ BREN 2

Redakce Armádních novin a odborníci z DEFTACS a.s. během jednoho dne zevrubně otestovali útočnou ...

Polská armáda testuje českou útočnou pušku CZ BREN 2

Polské ozbrojené složky v současné době testují pistole, samopaly i útočné pušky České zbrojovky. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • lemkin
  20:43 09.04.2018

  Tak když bude BREN2 zbraň skoro celé V4, tak si rikam co Poláci? Vyvíjejí a vyvíjejí, zbraň je porad podprumerna ......., jim by licence nevonela?

  Tak když bude BREN2 zbraň skoro celé V4, tak si rikam co Poláci? Vyvíjejí a vyvíjejí, zbraň je porad podprumerna ......., jim by licence nevonela?

 • Sgt Murphy
  19:39 09.04.2018

  Ostane asi len mojim snom aby nové pušky pre SR boli riadne vysúťažené, odskúšané ostrými streľbami min. niekoľko tisíc rán a testované počas celého roka na cvičeniach v rukách ...Zobrazit celý příspěvek

  Ostane asi len mojim snom aby nové pušky pre SR boli riadne vysúťažené, odskúšané ostrými streľbami min. niekoľko tisíc rán a testované počas celého roka na cvičeniach v rukách profesionálov. Podmienka výroba/kompletizácia v SR, samozrejme dostupné v niekoľkých dĺžkach hlavní a v rážach 5,56 a 7,62 NATO (náhrada Dragunova). Prezbrojenie celej ASR a PZ (aj keby niektoré útvary mali mať v 5,56 len železné mieridlalá). Veľmi rád by som videl porovnanie Bren II (tu ale chýba 7,62x51 Nato) vs piata gen HK416/417 (G28), (myslím že tieto dve zbrane sú na tej istej cenovej úrovni, SCAR zámerne vynechávam, ten príliš neuspel). Ostáva len veriť že to neostane v rukách SMER-u - tí nakúpia niekoľko 100 ks podľa toho kto dá lepší úplatok, ani na SAS-ke príp. ich podržtaškách (Matovič, Kollár) - liberáli sa už trasú ako OSSR rozpredajú do posledného šróbu.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  18:11 09.04.2018

  Gratulujem CZUB , že dokázali uloviť maďarsko. Dufajme že toto rozhodnutie nebudu ľutovať. Nepovedal by som že CZ 805 BREN A1 je totalny šrot. Predsa len ta puška keď funguje ...Zobrazit celý příspěvek

  Gratulujem CZUB , že dokázali uloviť maďarsko. Dufajme že toto rozhodnutie nebudu ľutovať.
  Nepovedal by som že CZ 805 BREN A1 je totalny šrot. Predsa len ta puška keď funguje tak strieľa tam kde namieri, narozdiel od vylagrovaných 60 ročných Sa vz. 58.
  Na brena sa skor hodí : češky nezgradny džad, co nevytrime. ( treba vedieť po vychodňarsky)Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  17:54 09.04.2018

  Trochu z jiného soudku... V Military katalogu na stránkách CZUB jsou uvedeny základní parametry BRENu 2 v ráži 7,62x51::3,8kg, 16" hlaveň, mag na 25ran, rozdíl ve výšce 8mm, ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu z jiného soudku...

  V Military katalogu na stránkách CZUB jsou uvedeny základní parametry BRENu 2 v ráži 7,62x51::3,8kg, 16" hlaveň, mag na 25ran, rozdíl ve výšce 8mm, ...
  Z porovnání těchto údajů je zřejmé, že rozdíl mezi BRENem 2 v 5.56x45 a 7,62x51 je zásadnější než mezi SCAR-L a SCAR-H.

  Jinak to video v článku je super. Za tu "robinzonádu" s nabitou zbraní na zmrzlou zem ten borec zaslouží uznání. Pak ta ukázka průbojnosti střeliva 7,62x39, kdy prostřílí zeď a v klidu čeká, až mu někdo ukáže, že jde prostřelit i z druhé strany. No a stoupnout si zády k proskleným dveřím, to nezachrání ani ta patička, kterou je následně otevře.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  17:29 09.04.2018

  to Flander, nevím přesně kolik kusů Bren 1 AČR nakoupila, viděl jsem číslo kolem 8.000. To je málo na náhradu Sa58 v mobilizačních zásobách. Takže v nich nakonec nejspíš bude ...Zobrazit celý příspěvek

  to Flander,

  nevím přesně kolik kusů Bren 1 AČR nakoupila, viděl jsem číslo kolem 8.000. To je málo na náhradu Sa58 v mobilizačních zásobách. Takže v nich nakonec nejspíš bude oboje. Munici máš sice stejnou jako u Bren 2, ale zásobníky myslím ne, aspoň ne u prvních sérií té jedničky. Takže ve finále skončíš s 2 typy munice a 3 druhy zásobníků. Z hlediska logistiky a výcviku nic moc. Těch prvních Brenů je prostě moc na to, aby se jen tak odepsali a "nějak" se použít musí.Skrýt celý příspěvek

 • Yetti
  17:23 09.04.2018

  niko: docela mě pobavily vaše příspěvky zde na diskusi. Možná by bylo lepší se vrátit zpátky na začátek toho "flamu". Napsal jste "Jedni chvalia, druhi vravia, ze je taky isty srot ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: docela mě pobavily vaše příspěvky zde na diskusi. Možná by bylo lepší se vrátit zpátky na začátek toho "flamu". Napsal jste "Jedni chvalia, druhi vravia, ze je taky isty srot ako jednotka" na to pan Grohmann napsal "omlouvám se, ale tento názor ukazuje, že dotyčný nemá nejmenší páru o tom, co mluví nebo chce vypadat důležitě a zajímavě. " S čímž musím souhlasit. Protože BREN 2 není upravená jednička. To je prakticky nová zbraň.
  A pak přišlo to zábavné. Nejdřív jste si vzal za své, slova o tom, že je dvojka stejný šrot jako jednička, kdy jste vyzval na střelecký souboj a - "Potom budeme moct jeden na druheho ukazovat prstom, ze tento "nema o strelbe ani paru". OK ? A následně jste psal, že jste říkal jen o jedničce, když po vás jiní chtěli důvody proč je dvojka špatná. "Jura99
  Citaj pozornejsie. Cela tato seria reakcii sa spustila po tom, ako som napisal, ze Bren 1 je srot. Karlos93 ma teda pravdu" Což je lež, protože to všechno začalo, když jste napsal, že dvojka je stejný šrot jako jednička. A potom se navážíte do lidí, kteří napíšou, že to máte zmatené. Ale.to je pravda.
  Omlouvám se za tento příspěvek, který nemá moc velkou vypovídací hodnotu, ale tohle mě tady štve každou chvíli a už jsem se musel vyjádřit.
  Co se týče článku, tak dobrý úspěch.. Snad to otevře cestu k dalším trhům. BREN 2 už je zbraň na jiné úrovni a určitě konkurence schopná. A všech lidí kolem mě, co s ní mají zkušenosti (asi 40 lidí) nikdo netvrdí nic jiného.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:11 09.04.2018

  CZUB vyrobi pres 200tis. zbrani rocne. Vyvoj kazde z nich se rozpousti do ceny. Jestli vyvoj zaplatila ACR v ramci ceny za 20tis. Ks to fakt netusim. Da se zeptat i obracene, kolik ...Zobrazit celý příspěvek

  CZUB vyrobi pres 200tis. zbrani rocne. Vyvoj kazde z nich se rozpousti do ceny. Jestli vyvoj zaplatila ACR v ramci ceny za 20tis. Ks to fakt netusim. Da se zeptat i obracene, kolik zaplati CR zbrojovce za tvorbu resp. udrzeni jmena CR ve svete, jako zemi puvodu kvalitnich zbrani? Cizinci o CR vedi ze Havel, Jagr, Praha a rucni zbrane CZ.
  Vyhra v Madarsku je skvela zprava, pripadny uspech v Pakistanu a Egypte by z Bren 2 udelal jednu z top vojenskych karabin. Samozrejme jen pokud by ji zavedlo i Slovensko :). (niko abys mel pocit, ze pisu jen abych si rypnul).
  K te licenci, to je bohuzel bolest dneska, ze kdejaci indiani koupi jen to co se u nich smontuje. Chytre firmy na tom nakonec profituji, vyrobi to s levnou pracovni silou. Nekdo si pak muze myslet, ze si kupuje treba svycarsky vlak, ale on je vyrobeny v Belorusku.Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  16:23 09.04.2018

  Jura99. OSSR kúpili 700ks (ja som napísal že 600, opravujem) BREN1, tvrdí sa že za 4300 euro/kus, čo kritizovala opozícia, odborná verejnosť. Glváč v roku 2014 tvrdil, že CZ 805 ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99. OSSR kúpili 700ks (ja som napísal že 600, opravujem) BREN1, tvrdí sa že za 4300 euro/kus, čo kritizovala opozícia, odborná verejnosť. Glváč v roku 2014 tvrdil, že CZ 805 Bren 1 je za 2324,69 eura/kus, s tým že CZUB ide do spoločného podniku v Novákoch (kde malo vzniknúť 200 nových pracovných miest), "V budúcom roku počítame, že tam budeme už kompletizovať útočné pušky. Mali by sa týkať aj pokračujúceho prezbrojenia Armády Českej republiky. No nielen jej, pretože dodávame napríklad pre potreby mexickej armády," zdôraznil Kovařík. (čo je generálny riaditeľ a hlavný akcionár). Jura99, týmto si malo Slovensko zabezpečiť výrobu v Novákoch, ktorú mu priamo grantuje CZUB. Do zmluvy nevidím, neviem aké sú tam previazania na akcionárov, atď. Je vysoko pravdepodobné, že OSSR budú objednávať BREN 2, ktorý už bude vyrábaný-montovaný v Novákoch (alebo časť komponentov bude z Novák dodávaná do Uherského Brodu...Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  16:23 09.04.2018

  StandaBlabol Tak tie BREN-y 1 predsa nemusia skončiť v šrote. Stále ich môžete uložiť do mobilizačných zásob. Neviem, či ešte skladujete zásobách Sa58. Pokiaĺ hej tak ho aspoň ...Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol

  Tak tie BREN-y 1 predsa nemusia skončiť v šrote. Stále ich môžete uložiť do mobilizačných zásob. Neviem, či ešte skladujete zásobách Sa58. Pokiaĺ hej tak ho aspoň máte čím nahradiť a nelámať si hlavu s držaním dvojakej munície.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:21 09.04.2018

  StandaBlabol: Ještě si tam doplň, výrobu v zahraničí. Kdy ani odvody za práci nezustavají v CR.

  StandaBlabol: Ještě si tam doplň, výrobu v zahraničí. Kdy ani odvody za práci nezustavají v CR.

 • StandaBlabol
  16:12 09.04.2018

  to lemkin, úspěch to určitě je. Ale pořád je pravda, že vývoj zaplatila AČR. A té taky zbylo několik tisíc starých nepodařených BRENů. Takže klasický přístup - daňový poplatník ...Zobrazit celý příspěvek

  to lemkin,

  úspěch to určitě je. Ale pořád je pravda, že vývoj zaplatila AČR. A té taky zbylo několik tisíc starých nepodařených BRENů. Takže klasický přístup - daňový poplatník zaplatí vývoj a nákup "prototypů" a podnik pak realizuje zisk na zbrani plně odzkoušené a doladěné v bojových podmínkách.Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  15:50 09.04.2018

  Každopádně úspěch a velká Gratulace CZUB. Takové zprávy vždy nejlépe zalepí ústa těm, co kritizovali státní podporu u BREN1. Díky této podpoře má naše armáda vlastní špičkovou ...Zobrazit celý příspěvek

  Každopádně úspěch a velká Gratulace CZUB. Takové zprávy vždy nejlépe zalepí ústa těm, co kritizovali státní podporu u BREN1.

  Díky této podpoře má naše armáda vlastní špičkovou zbraň, která se může vcelku slušně vyvážet dlouhé roky.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:49 09.04.2018

  Jirosi: ergonomia, plasty a opätovny problem zo zasekavanim. To su pripomienky, ktore som pocul na margo Brenu 2. Ked vies posudit, posud sam ci je to pravda, alebo nie. ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: ergonomia, plasty a opätovny problem zo zasekavanim. To su pripomienky, ktore som pocul na margo Brenu 2. Ked vies posudit, posud sam ci je to pravda, alebo nie.

  Jura99: Vies Jura, neviem, co by si ty doma robil, keby si si nemohol raz za den ulavit na armadnych novinach. :) Ale tak aby som to napisal tak, aby to bolo pre teba pochopitelne. Puska Bren 1 ma jednu z najhorsich povesti na nasom stredoeuropskom trhu. Je to nezrely vyrobok kritizovany zo vsetkych stran a nepoznam jedneho cloveka, ktory by ho chvalil. Z tohoto dovodu som ho nazval srotom. A za tym pomenovanim si aj stojim.

  A ano, niektori ludia, ktorych poznam prirovnali Bren 2 s Brenom 1. Zase druhi ho chvalili. Preto som aj pisal, ze verim, ze dobre spravy o Bren 2 nie su len marketing, ale ze sa konecne podarilo urobit dobru pusku. A bratia Cesi, fakt uprimne dufam, ze sa vam to podarilo, kedze je velmi pravdepodobne, ze ju kupime.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:39 09.04.2018

  Tak u Brenu 2 bude důležité jestli ještě vyrábějí hlavně v Srbsku nebo kde to bylo u jedniček, jestli mají stále křivé raily, upravili materiál vnitřku rámu aby se neodíral, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak u Brenu 2 bude důležité jestli ještě vyrábějí hlavně v Srbsku nebo kde to bylo u jedniček, jestli mají stále křivé raily, upravili materiál vnitřku rámu aby se neodíral, upravily tlumení pružiny, překopaly konstrukci pístu, usnadnili čistění nábojové komory, udělali něco s tím tragickým vyvážením zbraně atd atd Je toho dost na to, aby z krumplu během jedné generace udělali konkurenceschopnou zbraň.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:15 09.04.2018

  niko: mícháš bramboračku a generuješ pomluvu založenou na doslechu. Číst neumíš resp. si nepamatuješ co jsi sám napsal. Psal jsi o Brenu 2 (nikoliv o Brenu1), že druhí vravia, že ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: mícháš bramboračku a generuješ pomluvu založenou na doslechu. Číst neumíš resp. si nepamatuješ co jsi sám napsal. Psal jsi o Brenu 2 (nikoliv o Brenu1), že druhí vravia, že je (Bren 2) taký istý šrot ako jednotka.

  vlasto: však pardon, pochopil jsem Vás, to spolufinancování jsem vytýkal Karlosovi, ten by měl být v obraze.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:08 09.04.2018

  Niko: "Nazory na Bren 2 sa roznia. Ci tvoja otazka smerovala k tomu, ktore veci na Brene 2 som pocul, ze boli kritizovane ?" V článku k BRENu 2, se opravdu bavíme o kvalitách ...Zobrazit celý příspěvek

  Niko: "Nazory na Bren 2 sa roznia. Ci tvoja otazka smerovala k tomu, ktore veci na Brene 2 som pocul, ze boli kritizovane ?"

  V článku k BRENu 2, se opravdu bavíme o kvalitách BRENu 2. Opět nechá co s tím máš stále za problém. Nikdo tu Bren 1 neobhajoval.

  Stále čekáme kdy napíšeš ty body co jsou na tom Brenu 2(II.) špatně.
  Opravdu nevím jak to napsat, aby si zase nepsal o BRENu 1. Nebo vy na Slovensku používáte jiné označení pro BREN 2?Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  14:59 09.04.2018

  Tak ono sa teda tých Bren 1 u nás fakt kúpilo asi 700 kusov. Ja som sa bál, že ich bolo viac, lebo keď CZ a SK papaláši podpisovali zmluvy o spoločnom podniku v Novákoch, tak o tom ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak ono sa teda tých Bren 1 u nás fakt kúpilo asi 700 kusov. Ja som sa bál, že ich bolo viac, lebo keď CZ a SK papaláši podpisovali zmluvy o spoločnom podniku v Novákoch, tak o tom nákupe hovorili ako o prvej fáze nákupu. Ak sa majú (po rokoch) ďalšie fázy realizovať v podobe nákupov Bren 2, tak pre nás len o to lepšie.

  Jura99: o spolufinancovaní vývoja z SK strany som písal ja. Ešte v domnení, že sa tých Brenov 1 u nás nakupovalo viac. Malo to byť také poloúsmevné konštatovanie, ale to sa v tom fóre plnom drsných profesionálov nenosí ;) A ak si niekto spomenie na kontext, v akom sa nakupovali, tak to mohlo pôsobiť všelijak len nie ako riadny výber zbraní pre celú armádu (aj keď teda neviem, či je dovolené tento termín používať, lebo oficiálnym zavedením OS SR sa zrejme termín "armáda SR" vymazal z vesmírnych análov a všetkých slovníkov - ako tu diskutujúci pripomenuli).Skrýt celý příspěvek

 • niko
  14:51 09.04.2018

  Jura99: Citaj pozornejsie. Cela tato seria reakcii sa spustila po tom, ako som napisal, ze Bren 1 je srot. Karlos93 ma teda pravdu. Jirosi: O kvalite, resp. nekvalite Brenu ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  Citaj pozornejsie. Cela tato seria reakcii sa spustila po tom, ako som napisal, ze Bren 1 je srot. Karlos93 ma teda pravdu.

  Jirosi:
  O kvalite, resp. nekvalite Brenu 1 si myslim, ze napisalo velmi vela. Fakt to tu mam cele zase vymenovavat ? Ako som tu uz pisal, pre mna je to tazke kopyto, ktore sa este k tomu zasekava.
  K Brenu 2. Ako som pisal, ta zbran ma sancu preukazat, ze je lepsia ako ten srot Bren 1. Nazory na Bren 2 sa roznia. Ci tvoja otazka smerovala k tomu, ktore veci na Brene 2 som pocul, ze boli kritizovane ?Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:39 09.04.2018

  Karlos73: není náhodou téma článku Bren 2, resp. jeho výroba s dalšími zbraněmi CZUB v HU ? Co s tím má společného Bren 1 ? Vy jste si snad za těch 600ks koupili celou fabriku ne ? ...Zobrazit celý příspěvek

  Karlos73: není náhodou téma článku Bren 2, resp. jeho výroba s dalšími zbraněmi CZUB v HU ? Co s tím má společného Bren 1 ? Vy jste si snad za těch 600ks koupili celou fabriku ne ? :). AČR jich má 20tis., Mexiko 2,6tis. Egypt ?ks a soukromníci v USA dost možná víc než vašich 600ks. Výrok o nějakém spolufinancování je od vás krajně neskromný.Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  14:28 09.04.2018

  Bože Jura99, veď samy vaši vojaci na misii v Afganistane sa sťažovali na Bren 1, boli toho plné médiá... ...Zobrazit celý příspěvek

  Bože Jura99, veď samy vaši vojaci na misii v Afganistane sa sťažovali na Bren 1, boli toho plné médiá... https://technet.idnes.cz/ceska... Tak čo tu teraz prúpdiš, keď ti tu niko napíše, že aj u slovenských ozbrojených zložiek je podobná skúsenosť. Tá kúpa cca 600ks bola skôr politická objednávka pre ISTAR, skôr podora spolu-financovania BREN 2. Ktorý je určite lepší a kvalitnejší.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 8 z 10