Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

CZ BREN 2; větší foto Jirka Wasserbauer 

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně útočné pušky CZ BREN 2, v maďarské firmě Arzenál. České zbraně vyráběné v Maďarsku poputují především do výzbroje maďarské armády a policie, ale i do výzbroje Armády České republiky.

Standardní útočnou puškou příslušníků maďarských ozbrojených sil je AK-63 v ráži 7,62×39 mm, což byla v Maďarsku licenčně vyráběná sovětská puška AKM. Verze AK-63F je s dřevěnou pažbou a AK-63D se sklopnou pažbou.

 

 

Také maďarská armáda řešila v minulých letech přechod na NATO ráži 5,56×45 mm NATO, ale nedostatek financí nedovolil nakoupit nové útočné pušky. V roce 2011 byla představena modernizovaná varianta AK-63MF. Původně Maďarsko chtělo modernizovat 7700 ks AK-63 na verzí AK-63MF, ale do výzbroje bylo nakonec zavedeno jen malé množství modernizovaných AK-63MF.
 

Verze AK-63MF má moderní dálkově nastavitelnou pažbu, nové předbažbí s picatinny lištami, novou pistolovou rukojeť, přední taktickou rukojeť, moderní optické zaměřovače, laserové značkovače nebo volitelně německý granátomet M320.

 

Nicméně přechod na NATO ráží je pro maďarskou armádu nutností. Podle posledních zpráv se zdá, že maďarská armáda nakonec adoptuje novou českou útočnou pušku CZ BREN 2.

 

Maďarské ministerstvo obrany zatím o nákupu nevydalo žádné stanovisko, ale na konci března v Budapešti, za přítomnosti ministra obrany Maďarska Istvána Simicskó a ministryně obrany České republiky Karly Šlechtové, podepsal výkonný ředitel společnosti CZ EXPORT Praha pan David Höfer a výkonný ředitel firmy Arzenál Roland Kránicz licenční smlouvu na výrobu a montáž zbraní z produkce České zbrojovky. Arzenál je přitom vlastněn pouze maďarským ministerstvem obrany.

 

Dle polského magazínu MilMag již v květnu 2017 Česká zbrojovka podepsala s maďarskou vládou předběžnou dohodu o licenční výrobě, ale samotná jednání se vedla několik let. Ostatně v minulém roce mohli zástupci maďarské armády a police zevrubně testovat samopaly Scorpion i BREN 2.

 

Maďarští příslušníci ozbrojených sil vyzkoušeli pušky BREN 2 v ráži 5,56 (CZ BREN 2) i v sovětské 7,62 mm (CZ 807). Není proto jasné, zda maďarská armáda získá i Breny v sovětské ráži, tedy stejný typ, jaký si pro své potřeby pořídila francouzská speciální jednotka GIGN.

 

 

Maďarský Arzenál předvádí produkty CZ maďarským vojákům.

 

Licenční smlouva v hodnotě 100 milionů euro předpokládá výrobu pistolí CZ P-07/09, samopalů CZ Scorpion a útočných pušek CZ BREN 2 především pro ozbrojené složky Maďarska. Kontrakt počítá se zahájením montáže zbraní z Česka dovezených dílů a od počátku roku 2019 s plnou výrobou dílů v Maďarsku. Licenční smlouva je podepsána na dobu 10 let a předpokládá maximální výrobu 200 tisíc kusů zbraní. Nová výroba umožní vytvoření 200 nových pracovních míst.

 

Roční výroba dosáhne 20 000 zbraní, což představuje necelých 10 % produkce v Uherském Brodě. Podle prezidenta a předsedy představenstva České zbrojovky Lubomíra Kovaříka zbrojovka v loňském roce vyrobily 250 000 zbraní a 90 % jich vyvezla.

 

Smlouva umožní obnovit výrobu ručních palných zbraní v Maďarsku. Hlavní maďarský výrobce zbraní FÉGARMY Fegyvergyártó vyhlásil úpadek v roce 2004, ale již od konce 90. let minulého století ve firmě nevznikla řádná nová útočná puška. Firma Arzenál přitom navrhla pouze výše uvedenou modernizovanou verzi AK-63MF.

 

Cvičení maďarských vojáků s CZ BREN 2.

 

V současnosti v Maďarsku vznikají díly pro zbraně vyráběné v pobočce německé firmy RUAG Ammotec. V pobočce mají vzniknout údajně i nové konstrukce, hlavně pro myslivce a sportovce, ale posléze i pro armádu a polici. Jedinou novou (2015) maďarskou konstrukcí je tak těžká odstřelovací puška GM6 Lynx ráže 12,7 mm.

 

K samotnému přezbrojení nejsou další bližší informace, ale to se nepochybně v následujících týdnech změní. Podle Kovaříka země po celém světě čím dál více vyžadují licenční výrobu pro vlastní ozbrojené síly, resp.

 

transfer technologií. Ostatně licenční výroba pistolí CZ probíhá v Peru a zbrojovka nyní jedná i o licenční výrobě pistolí a útočných pušek rodiny Bren pro egyptskou a pákistánskou armádu. V prosinci minulého roku se dokonce objevily fotografie egyptských vojáků s puškou CZ 807. V Pákistánu má být CZ 807 jedním z hlavním kandidátů, ale výběrová řízení v zemích Středního východu bývají obvykle velmi zdlouhavá a nejistá.

 

Zdroj: MilMagCZUB

Nahlásit chybu v článku


Související články

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...

CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...

TEST: Útočná puška CZ BREN 2

Redakce Armádních novin a odborníci z DEFTACS a.s. během jednoho dne zevrubně otestovali útočnou ...

Polská armáda testuje českou útočnou pušku CZ BREN 2

Polské ozbrojené složky v současné době testují pistole, samopaly i útočné pušky České zbrojovky. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jirosi
  14:25 09.04.2018

  niko: To je Slovenské statní tajemství co je špatně řešené na Brenu 2. Nebo stále hodláte omílat, chyby Brenu 1. Které sam sobě popsal, už tak rychlí vznik Brenu 2.

  niko: To je Slovenské statní tajemství co je špatně řešené na Brenu 2. Nebo stále hodláte omílat, chyby Brenu 1. Které sam sobě popsal, už tak rychlí vznik Brenu 2.

 • Jura99
  14:00 09.04.2018

  niko: možná můžete mít páru o střelbě, ale neumíte číst. Ať dělám co dělám, nečtu u JG že "nemáte páru o střelbě" ale že "nemáte páru co mluvíte" nebo chcete vypadat "zajímavě a ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: možná můžete mít páru o střelbě, ale neumíte číst. Ať dělám co dělám, nečtu u JG že "nemáte páru o střelbě" ale že "nemáte páru co mluvíte" nebo chcete vypadat "zajímavě a důležitě". Zdánlivě totéž, ale jen zdánlivě. Fakt nemáte páru co mluvíte, protože kvalita či nekvalita zbraně se nepozná (nemusí poznat) po vystřílení pár zásobníků a už vůbec se nepozná ze zdroje jedna paní povídala.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:50 09.04.2018

  Clanek: Ja sa tiez nepasujem do odbornika cislo jedna na strelne zbrane. Ale pride mi pritiahnute za vlasy, ked napisem, ze som k Brenu 2 pocul viac nazorov, z ktorych boli aj ...Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  Ja sa tiez nepasujem do odbornika cislo jedna na strelne zbrane. Ale pride mi pritiahnute za vlasy, ked napisem, ze som k Brenu 2 pocul viac nazorov, z ktorych boli aj nelichotive, alebo ze Bren 1, ktory v OS SR fakt vojaci nechvalia je zla zbran, ze ma to pasuje do kategorie, ze "o strelbe nemam ani paru". Cize ked zacnem chvalit Bren 1, na ktory väcsina strelcov nadava, tak to potom budem odbornik ? Bren 1 ma ako strelca vobec neoslovila. Je to tazke kopyto, ktore sa k tomu este lubi seknut. A takyto nazor ma väcsina ludi co poznam.

  Bren 2 bol skusany prislusnikmi slovenskeho PZ. Od tamadial je aj moje info.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:20 09.04.2018

  @niko Anonymita internetu je na jednu stranu krasna, na stranu druhou clovek musi byt o to opatrnejsi nez za sve prebere neco co vypustil nekdo koho vzivote nevidel. Myslim, ze ...Zobrazit celý příspěvek

  @niko
  Anonymita internetu je na jednu stranu krasna, na stranu druhou clovek musi byt o to opatrnejsi nez za sve prebere neco co vypustil nekdo koho vzivote nevidel. Myslim, ze Grohman i Jura99 jsou jen opatrni, bo to same co jste napsal vy tu muzu napsat ja (a ja za sebe klidne i napisu, ze s dlouhyma zbranema nemam zkusenost ale vubec zadnou) s vypovidaci hodnotou 0.
  Takze pokud k tomu muzete hodit vic info: kdo (nejde o to dat jmeno) si na BREN2 stezuje a na co konkretne si stezuje (treba i ve srovnani s jinou zbrani), kde mel moznost si BREN2 vyzkouset a jak si mel moznost ho vyzkouset (jen drzet v ruce, nebo i strelba)? atd. tak smele do toho.
  Tim date svemu komentu legitimitu.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:03 09.04.2018

  Troška som to zakríkol, dnes - hneď po voľbách :) - zverejnila HM Arzenal Zrt. svoj obchodný plán na rok 2018: ...Zobrazit celý příspěvek

  Troška som to zakríkol, dnes - hneď po voľbách :) - zverejnila HM Arzenal Zrt. svoj obchodný plán na rok 2018:
  http://www.hmarzenal.hu/2018.e...

  Ešte som si to nestačil kompletne prečítať, ale našiel som tam zatiaľ iba dodanie modernizovaných AK-63MA v hodnote 105,3 mil. forintov (to je ešte v rámci objednávky na modernizáciu 7700 ks AK-63 pre Maďarskú vlastibranu v rámci programu "Lövész 2020").
  Možno som montáž pre AČR iba prehliadol, alebo bla za týmto účelom vytvorená spoločná firma s Českou zbrojovkou, ako pri montáži Brenov pre OSSR.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:00 09.04.2018

  Jan Grohmann: No myslim, ze strelecku komunitu aj v Cechach poznam celkom dobre, ale Vas pan Grohman som za tie roky este nikde nestretol. Nie je mi teda zrejme, ze by ste boli ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann:
  No myslim, ze strelecku komunitu aj v Cechach poznam celkom dobre, ale Vas pan Grohman som za tie roky este nikde nestretol. Nie je mi teda zrejme, ze by ste boli vyhlaseny odbornik cez strelne zbrane. Mozno ale mate fakt nastrielane viac ako ja a rad si s Vami zmeriam sily na nejakom streleckom podujati ci uz v Cechach, alebo na Slovensku. Potom budeme moct jeden na druheho ukazovat prstom, ze tento "nema o strelbe ani paru". OK ?Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:56 09.04.2018

  Jejda to jsou zase hemzy, bohužel od našich bratrů. Nerad bych, abych byl zase po stopadesáté nařčen z protislovenčismu, ale pár věcí na pravou míru: - OS SR mají celkem malý ...Zobrazit celý příspěvek

  Jejda to jsou zase hemzy, bohužel od našich bratrů. Nerad bych, abych byl zase po stopadesáté nařčen z protislovenčismu, ale pár věcí na pravou míru:
  - OS SR mají celkem malý počet Bren 1, zhruba 600ks (vlasto, jaké že množství sa javí príliž vysoké?)
  - zbraně pro OS SR sice pocházely z výroby pro AČR, ale neznamenalo to, že by se AČR zbavila Bren 1 s vidinou Bren 2, objednávka pro AČR se později dovyrobila ve verzi Bren 1.

  niko: kupte si tu nejvíc nejlepší zbraň na světě, nakonec máte zaveden HK416, která má tu hlavní výhodu, že není česká. Co slovo to perla, celkem by mě zajímal na Slovensku ten zástup lidi, kteří drželi Bren 2 v ruce, natož z něj stříleli.Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  12:46 09.04.2018

  Vlasto, ASR neexistuje už nejaký ten piatok...

  Vlasto, ASR neexistuje už nejaký ten piatok...

 • KOLT
  12:44 09.04.2018

  ad Gepard GM6 Lynx – není ta kočka nějaká schizofrenní? ;-) Každopádně protimateriálové pušky používá jak pěchota (ZVI Falcon) tak speciálové (Barrett M82). Výsadkáři si nově ...Zobrazit celý příspěvek

  ad Gepard GM6 Lynx – není ta kočka nějaká schizofrenní? ;-)

  Každopádně protimateriálové pušky používá jak pěchota (ZVI Falcon) tak speciálové (Barrett M82). Výsadkáři si nově pořídili Desert Tech HTI ve dvou rážích včetně 12.7x99 mm. Speciálové pravděpodobně půjdou svojí cestou – k M82 mají i nějaké AI AW či novější varianty, také v ráži 12.7, k tomu mají ChayTac Intervention v ráži .408 po SOGu. Výsadkáři mají pušky zcela nové, přičemž zbytek pěchoty je možná bude následovat (ony i ty Saco v ráži 7.62x51 jsou dost opotřebované), protože mít jeden typ zbraně v různých rážích má prostě výhodu jednotného zacházení, shody některých dílů (pažba ap.), jednání s jedním výrobcem atd. Proto jsou tak rozšířené zbraně od AI či DT (tedy krom toho, že jsou kvalitní).
  Moc šancí bych tedy něčemu od "netradičního" výrobce nedával. Pokud totiž nepřijde s něčím revolučním (jako svého času Glock) nebo nevychytá díru na trhu (jako svého času AI), nemá moc šanci se na úkor zavedených značek prosadit.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  12:32 09.04.2018

  niko: "takový jisty šrot jako u jednotky" - omlouvám se, ale tento názor ukazuje, že dotyčný nemá nejmenší páru o tom, co mluví nebo chce vypadat důležitě a zajímavě. Zajímalo by ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: "takový jisty šrot jako u jednotky" - omlouvám se, ale tento názor ukazuje, že dotyčný nemá nejmenší páru o tom, co mluví nebo chce vypadat důležitě a zajímavě.
  Zajímalo by mě také, která útočná puška není šrot. To o AR-15 říkají taky a je nejrozšířenější zbraní na světě vůbec. :)Skrýt celý příspěvek

 • niko
  12:22 09.04.2018

  Je len otazka casu, kedy tie Breny 2 kupi OS SR. Hadam uz im vysli lepsie ako tie jednotky. Ku mne sa dostalo viacero nazorov. Jedni chvalia, druhi vravia, ze je taky isty srot ako ...Zobrazit celý příspěvek

  Je len otazka casu, kedy tie Breny 2 kupi OS SR. Hadam uz im vysli lepsie ako tie jednotky. Ku mne sa dostalo viacero nazorov. Jedni chvalia, druhi vravia, ze je taky isty srot ako jednotka. V kazdom pripade je kritika mensia ako u jednotky. Tak hadam uz dokazali vyrobit dobru pusku a nie je to len marketing.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  12:12 09.04.2018

  Tady jsou nějaké další fotky z předvádění CZ BREN 2 maďarským vojákům. Píšou, že mají být ve výzbroji maďarské armády, tak uvidíme.
  http://killermetals.blog.hu/...

  Tady jsou nějaké další fotky z předvádění CZ BREN 2 maďarským vojákům. Píšou, že mají být ve výzbroji maďarské armády, tak uvidíme.
  http://killermetals.blog.hu/...

 • PavolR
  11:39 09.04.2018

  raven66: http://www.teraz.sk/slovensko/... a ešte pre zaujímavosť a porovnanie (montáž a 200 pracovných miest :-) ) ...Zobrazit celý příspěvek

  raven66:
  http://www.teraz.sk/slovensko/...
  a ešte pre zaujímavosť a porovnanie (montáž a 200 pracovných miest :-) ) :
  http://www.teraz.sk/slovensko/... Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  11:33 09.04.2018

  Nemalo by byť len otázkou času, kedy CZ BREN 2 kúpi aj ASR? Bren 1 mi vždy prišiel ako podnik spoločného vývoja České zbrojovky, kde v úlohe testerov pôsobili zložky armády ČR a ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemalo by byť len otázkou času, kedy CZ BREN 2 kúpi aj ASR? Bren 1 mi vždy prišiel ako podnik spoločného vývoja České zbrojovky, kde v úlohe testerov pôsobili zložky armády ČR a armády SR. Investície boli vložené formou nákupu "alfa verzie" (Bren 1), následne, na základe pripomienok z testovania, došlo k upgradu na "Beta verziu" - CZ BREN 2, ktorá sa dočkala produkčného nasadenia. Takýto prístup by podčiarkoval krok AČR s presunom "alfa verzie" k nebojovým útvarom a možno do aktívnych záloh. Akurát že obdobný krok sa neudial v ASR a navyše aj množstvo armádou SR zakúpených Bren 1 sa javí ako príliš vysoké na to, aby mohli v rámci zmysluplnnosti vykonať obdobný posun ako v AČR a ako hlavnú zbraň nakúpiť CZ BREN 2. Mali by sme sa uchádzať o obdobnú licenciu ako dostali Maďari ale s tým, že by sme mali mať naďalej nárok ovplyvňovať aj prípadný ďalší vývoj :) Keďže sme sa podieľali na vývoji pôvodného produktu :)Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:14 09.04.2018

  raven66:

  Glvac nakupil Bren 1 s NATO sachtou na zasobnik. Teda ta novsia a posledna verzia Bren 1. Ziadna suskanda, uz sa o tom pisalo niekolko krat.

  raven66:

  Glvac nakupil Bren 1 s NATO sachtou na zasobnik. Teda ta novsia a posledna verzia Bren 1. Ziadna suskanda, uz sa o tom pisalo niekolko krat.

 • lorgarius
  11:07 09.04.2018

  raven, Kalinak mal na starosti vnutro, obranu obhospodaroval tusim Glvac. No co som pocul nejaku suskandu vraj obstara presne tie uz vyrobenel Bren 1 len malinko upravene, s ...Zobrazit celý příspěvek

  raven, Kalinak mal na starosti vnutro, obranu obhospodaroval tusim Glvac. No co som pocul nejaku suskandu vraj obstara presne tie uz vyrobenel Bren 1 len malinko upravene, s vyhladom na nakup Bren 2 ale ako hovorim je to zatial len suskanda, takze na ruku do ohna by som za to nedal.Skrýt celý příspěvek

 • raven66
  10:59 09.04.2018

  Vie mi niekto povedat, ci Kalinak nakupil pre OSSR Bren 1 alebo 2? Ak 1, nie su to tie povodne Bren-y pre ACR, co ich odlozili do zalozackych skladov?

  Vie mi niekto povedat, ci Kalinak nakupil pre OSSR Bren 1 alebo 2? Ak 1, nie su to tie povodne Bren-y pre ACR, co ich odlozili do zalozackych skladov?

 • Rase
  10:54 09.04.2018

  Rys je očividně populární zviřátko :D nu alespoň by si vojáci snadno zapamatovali jak se všechna ta nová technika jmenuje. AČR má nakupovat ruční zbraně za cca 7 mld. což asi ...Zobrazit celý příspěvek

  Rys je očividně populární zviřátko :D
  nu alespoň by si vojáci snadno zapamatovali jak se všechna ta nová technika jmenuje.
  AČR má nakupovat ruční zbraně za cca 7 mld. což asi ukousne pěkný kus z oné maďarské licence a zaměstná na dost dlouho i tuzemský CZUB (pokud nebudou chtít dělat všechno sami). Rozhodně to bude ještě dost zajímavé.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  10:49 09.04.2018

  @Rase
  Pro specialy? Ma ted CR v inventari neco podobne (protimaterial)? Tohle asi nemyslite jako nahradu dragouna...
  Jinak mi to pro CR dava smysl mozna v par kusech.

  @Rase
  Pro specialy? Ma ted CR v inventari neco podobne (protimaterial)? Tohle asi nemyslite jako nahradu dragouna...
  Jinak mi to pro CR dava smysl mozna v par kusech.

 • PavolR
  10:39 09.04.2018

  Bolo by ešte zaujímavé zistiť, z ktorého typu majú licenciu na koľko kusov a z toho koľko pôjde pre AČR. Taktiež kedy vôbec plánujú Maďari začať obmieňať osobné zbrane, lebo ...Zobrazit celý příspěvek

  Bolo by ešte zaujímavé zistiť, z ktorého typu majú licenciu na koľko kusov a z toho koľko pôjde pre AČR. Taktiež kedy vôbec plánujú Maďari začať obmieňať osobné zbrane, lebo peniaze na to zatiaľ vyčlenené nemajú a v pláne Zrínyi 2026 majú stanovený zatiaľ iba cieľ vybudovania výrobných kapacít pre novú rodinu maďarských ručných zbraní.
  Arzenal Zrt. na svojej stránke ( http://www.hmarzenal.hu/kozerd... ) ešte stále nezverejnil obchodný plán na rok 2018, z ktorého by bolo vidno, koľko a akých zbraní sa chystajú pre AČR zmontovať v priebehu roka 2018. AČR je v tejto chvíly jediný známy zákazník na tie licenčné zbrane.

  Rase:
  A keby ste ešte k tej puške dokúpili izraelský raketomet LINX, nemecké BVP LINX, talianske VTLM Lince a vrtuľník LINX, bola by AČR takmer kompletne "prerysovaná".Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 9 z 10