Česká republika kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II a bojová vozidla CV90

Česká republika kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II a bojová vozidla CV90
F-35A Lightning II / U.S. Air Force, Airman 1st Class Josey Blades (Zvětšit)

Česká vláda pověřila k jednání ministryni obrany Janu Černochovou ve věci nákupu amerických taktických nadzvukových víceúčelových stealth letounů páté generace F-35A Lightning II a švédských bojových vozidel pěchoty (BVP) CV90.

F-35

Rozhodnutí české Vlády vychází z doporučení letectva. Armádní odborníci mimo jiné využili analýzy aliančního střediska Joint Air Power Competence Centre.

„F-35 Lightning II bude i po roce 2040 technická špička, zatímco stroje tzv. 4,5. generace tou dobou budou zastaralé. F-35 navíc nepředstavuje jen stíhací letoun. Jde o létající velitelské středisko představující kombinaci stíhacího letounu, prvku protivzdušné obrany, špičkového výzvědného a komunikačního pracoviště a zároveň je součástí široké sítě internetu strojů včetně bezpilotních prostředků, a tudíž dokáže provádět i úkoly, které jsou zcela mimo možnosti současných strojů,“ načrtl přednosti F-35 náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka.

Nyní česká ministerstva obrany, zahraničí a financí vytvoří vyjednávací tým. Ten povede jednání se zástupci americké vlády – prodej se totiž uskuteční přes systém zahraničního prodeje FMS (Foregin Military Sales). Mezi naše požadavky bude patřit i zapojení českého leteckého průmyslu do vývoje a výroby F-35.

Jednání o podobě smlouvy mají skončit do 1. října 2023. Poté nákup musí schválit český parlament. Času přitom není nazbyt. Firma Lockheed Martin od příštího roku dosáhne maximální roční produkce 156 F-35, ale na F-35 čeká velmi dlouhá řada zákazníků.


F-35 bude součásti internetu bojových strojů. Může ovládat a koordinovat činnost mnoha typů bezpilotních letadel. Tato schopnost je klíčem k vítězství ve válkách budoucnosti.

Pokud F-35 objednáme hned dneska, tak první letouny v ČR přistanou až v roce 2027. V tomto roce přitom končí pronájem Gripenů. Pokud se podepíše smlouva v příštím roce, první F-35 dorazí v roce 2028.

České F-35 sice texaskou továrnu ve Fort Worth opustí zhruba o dva dříve, ale zůstanou ve Spojených státech, kde na nich budou cvičit čeští piloti. Například roll-out první dánské stíhačky F-35A se uskutečnil v dubnu 2021, ale první F-35A do Dánska přiletí až na podzim roku 2023. Dánský parlament přitom nákup schválil v roce 2017.

Lze tedy očekávat využití opce a prodloužení pronájmu Gripenů do roku 2029. Pokud se nenajde jiné řešení.

Hlavní výhodou volby F-35A je rozšířenost tohoto letounu v zemích NATO. Výhledově má vzniknout 3500 F-35. Nyní je vyrobeno více než 860 letounů a do deseti let v Evropě má létat 500 až 600 F-35.


F-35 je bez přehánění nejdůležitější zbraňový systém NATO. F-35 není jen letadlo, ale multiplikátor – posiluje schopnosti dalších zbraňových systémů, ať už jsou ve vesmíru, na moři, ve vzduchu nebo na zemi.

Americké letectvo chce F-35 podporovat minimálně do roku 2070. České letectvo se tedy dalších 50 let nemusí bát o nedostatek náhradních dílů nebo technické podpory. Američané samozřejmě počítají s průběžnou modernizací F-35, novými motory a novou špičkovou municí tak, aby F-35 zůstal v průběhu dekád na technologickém vrcholu.

Velká rozšířenost znamená nižší akviziční a provozní náklady – nyní jeden F-35A (i s motorem F135) stojí 79 milionů dolarů (1,9 miliardy Kč). Jiné letouny, jakou jsou například dvoumotorové Eurofighter a Rafael, nebo stále vyvíjený JAS-39E/F Gripen, mají podobné akviziční a provozní náklady.

Přesto v případě 24 českých F-35 je nutné každý rok počítat s provozními náklady několik miliard korun, a to po dobu 30 let. Tyto náklady zahrnují vše, co se týká provozu F-35, výcviku pilotů ale i budoucí nutné modernizace (například výměny motorů).

Pokud jednání proběhnou úspěšně, Česká republika získá F-35 v nejnovější verzi Block 4. Oproti současné verzi Block 3 má mnoho technologických vylepšení. Může například ve vnitřních zbraňových šachtách nést norské střely s plochou dráhou letu JSM (Joint Strike Missile), evropské střely vzduch-vzduch Meteor, ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile) i evropské střely vzduch-země Spear.

O schopnostech F-35 jsme podrobně psali v článcích: Ideální řešení pro české letectvo: Dvě letky F-35A Lightning II, F-35 a Patriot: Štít proti střelám s plochou dráhou letu nebo Ruský systém S-400 Triumf vs. americké stealth letadlo F-35 Lightning II


CV90 s 30mm kanonem; větší foto / BAE Systems

CV90

Již před několika měsíci Armáda ČR označila švédské BVP CV90 z technického hlediska za nejvýhodnějšího kandidáta. Ještě větším favoritem se CV90 stal poté, co Slovensko oznámilo záměr nakoupit verzi CV9035 s 35mm kanonem.

V dalších letech totiž slovenské a české ozbrojené síly naváží užší spolupráci, mimo jiné ve smyslu koordinovaného nákupu a provozu bojové techniky. Důvody jsou prosté – finančně výhodnější je koordinovat nákup a provoz 400 BVP než 200 BVP.

„CV90 je zavedená a bojem prověřená platforma. Tato vozidla používá řada evropských armád a rozhodla se pro ně i Slovenská republika, s kterou budeme naše jednání koordinovat,“ uvedla ministryně Černochová s tím, že od spolupráce se slovenskou stranou si vláda slibuje další úspory.


Rodina vozidel CV90

CV90 je ověřené vozidlo a je k dispozici ve velkém počtu odvozených variant. Existuje také samohybný minomet na podvozku CV90.

Technickou „pikantností“ je typ kanonu pro české CV90. Armáda ČR preferuje ráži 30 mm, slovenská armáda ale zvolila ráži 35 mm. Avšak ráže není dogma. Pokud se ukáže, že společný česko-slovenský nákup CV90 s 35mm kanonem je finančně, provozně a logisticky výhodnější, lze i v případě českých CV90 zvolit 35 mm.

Jako v případě F-35 se u CV90 očekává silné zapojení českého průmyslu. Firma BAE Systems se chlubí tím, že již spolupracuje se 40 českými firmami, mimo jiné s VOP CZ, Meopta, Ray Service, VR Group nebo s Vojenským technickým ústavem.

Zdroj: Army.cz, 2

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojová vozidla pro Armádu ČR: ASCOD vs. CV90

Armáda České republiky projevuje zájem o nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty. V současné ...

Pátá generace bojového vozidla pěchoty CV90 MkIV

Londýn, Velká Británie - Rychlejší, silnější, výkonnější. To jsou hlavní vlastnosti nové generace ...

Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila konference Future Armoured Vehicles Situational ...

Bojová vozidla CV90 MkIV pro slovenskou armádu

Slovensko nakoupí švédská bojová vozidla pěchoty (BVP) CV9035 MkIV s 35mm kanónem od firmy BAE ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • copy
  13:44 28.07.2022

  Já to vidím asi tak, že za rok, touto dobou, bude pan Grohmann vymýšlet titulek ve styl - Češi zůstávají u Gripenu.

  Já to vidím asi tak, že za rok, touto dobou, bude pan Grohmann vymýšlet titulek ve styl - Češi zůstávají u Gripenu.

  • Jirosi
   14:09 28.07.2022

   Ale na jakém?

   Ale na jakém?

  • Scotty
   15:49 28.07.2022

   Já to vidím tak že někdo kecá.

   Já to vidím tak že někdo kecá.

 • Danik
  12:51 28.07.2022

  Tak už i Martin Rota se vyjádřil, no problémem je, že používá některá zavádějící tvrzení, některá vynechává. Suma sumárum, x lidí se na to podívá a bude podle toho vytvářet názor. ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak už i Martin Rota se vyjádřil, no problémem je, že používá některá zavádějící tvrzení, některá vynechává. Suma sumárum, x lidí se na to podívá a bude podle toho vytvářet názor.

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Shania
   14:34 28.07.2022

   koukam ze ta blbost s 5k za grypen a 30k F35 nikdy neumre.

   zase je ale hned videt, ze ten kdo to pouzije tento argument nevi o cem mluvi.

   koukam ze ta blbost s 5k za grypen a 30k F35 nikdy neumre.

   zase je ale hned videt, ze ten kdo to pouzije tento argument nevi o cem mluvi.

   • Danik
    11:42 29.07.2022

    Tak tak, no bohužel názor tohoto člověka část lidí bere jako bernou minci... Takže další dezinfo o F-35

    Tak tak, no bohužel názor tohoto člověka část lidí bere jako bernou minci... Takže další dezinfo o F-35

    • Shania
     19:07 29.07.2022

     znal jsme lidi, co si kupovali ctvrtletni litacku i kdyz meli na rocni, proste to blo moc penez najednou, to ze na tom casem prodelali je v ten moment moc nezajimalo. Stejny ...Zobrazit celý příspěvek

     znal jsme lidi, co si kupovali ctvrtletni litacku i kdyz meli na rocni, proste to blo moc penez najednou, to ze na tom casem prodelali je v ten moment moc nezajimalo.

     Stejny ted, chteli by setrit, dlouhodobe by to takto stalo vic, nemluve o skutecnych schopnostech a obrane statu.Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      05:34 30.07.2022

      hmm.. ovšem tu lítačku Vám obvykle nikdo v půlce provozního cyklu dodatečně nezdraží kvůli nějaké konstrukční nebo softwarové vadě.

      hmm.. ovšem tu lítačku Vám obvykle nikdo v půlce provozního cyklu dodatečně nezdraží kvůli nějaké konstrukční nebo softwarové vadě.

     • SYN_
      09:28 31.07.2022

      Nevím jak mysleli to "moc peněz naráz" ale klidně si dovedu představit někoho kdo si není úplně jistý tím že "kvalitně" využije CELOU roční šalinkartu (může se stát leccos, třeba ...Zobrazit celý příspěvek

      Nevím jak mysleli to "moc peněz naráz" ale klidně si dovedu představit někoho kdo si není úplně jistý tím že "kvalitně" využije CELOU roční šalinkartu (může se stát leccos, třeba nemoc, přestěhování, anebo jen dlouhá dovolená) a najednou ta nevyužitá část může být podstatně dražší než zisk z rozdílu 4xčtvrtletní vs. 1xroční...
      Zase třeba já který šalinkartu mám bez přerušení (ok, možná několik málo dnů na "překryvu" následných, jakmile začaly být plovoucí) posledních 36 let, tak mě se roční vyplatí, a kdyby mi někdy v budoucnu třeba i půl roku propadlo, pořád jsem v plusu...
      Tyto počty celkem dobře ovládají pojišťovací matematici...Skrýt celý příspěvek

   • Shania
    07:31 30.07.2022

    vyluka, vytopeni metra, prestehujes se atd... GrypenC je eadekvatni reseni na 20 let a E na tricet let. Je daleko mensi riziko provozovat F35 dalsich 40-50 let nez pouzivat ...Zobrazit celý příspěvek

    vyluka, vytopeni metra, prestehujes se atd...

    GrypenC je eadekvatni reseni na 20 let a E na tricet let.

    Je daleko mensi riziko provozovat F35 dalsich 40-50 let nez pouzivat Grypeny, pokud by tu byla aspon nejaka snaha udrzovat je relevantni.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     09:34 31.07.2022

     Erm, je u Vás problém s češtinou (disgrafie?) nebo s úmyslným mrzačením názvu stroje Gripen? Máme začít nějakou posměšnou formu eF-53 nebo tak něco? FAKT už jsme klesli v diskuzi ...Zobrazit celý příspěvek

     Erm, je u Vás problém s češtinou (disgrafie?) nebo s úmyslným mrzačením názvu stroje Gripen? Máme začít nějakou posměšnou formu eF-53 nebo tak něco? FAKT už jsme klesli v diskuzi tak hluboko??Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:42 31.07.2022

      Pokud, vám více vadí špatně jméno, než 5 000 USD vs 30 000+USD.
      Tak jsme opravdu klesly hluboko.

      Pokud, vám více vadí špatně jméno, než 5 000 USD vs 30 000+USD.
      Tak jsme opravdu klesly hluboko.

     • SYN_
      18:37 31.07.2022

      Fajn, kvalita vašich argumentů mě přesvědčila, bude to tedy muset být vzhledem k nastolené úrovní eF53...

      Fajn, kvalita vašich argumentů mě přesvědčila, bude to tedy muset být vzhledem k nastolené úrovní eF53...

     • Jirosi
      18:48 31.07.2022

      Jak tomu budem říkat je zcela jedno.
      Klidně ef35, nebo Z35....

      Ale aby se z ty penize koupilo to nejlepší je prostě podstatnější. A lhaní o ceně, fakt nícemu nepomůže.

      Jak tomu budem říkat je zcela jedno.
      Klidně ef35, nebo Z35....

      Ale aby se z ty penize koupilo to nejlepší je prostě podstatnější. A lhaní o ceně, fakt nícemu nepomůže.

 • Tesil
  11:52 28.07.2022

  Nechci se vyjadřovat k odborné stránce vidím, že třeba Jirosi se zlepšil v argumentaci,ale opět ta čeština.No nic. Jenom je třeba si uvědomit, že o nákupu se bude rozhodovat za ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechci se vyjadřovat k odborné stránce vidím, že třeba Jirosi se zlepšil v argumentaci,ale opět ta čeština.No nic.
  Jenom je třeba si uvědomit, že o nákupu se bude rozhodovat za více jak rok.To už pravděpodobně Signalista a Nanynka nebudou u kormidla.Doufejme.
  Tak to ti Švédi možná ještě zkusí.
  Jinak mne osobně je úplně volné jaká letadla bude AČR používat .Skrýt celý příspěvek

  • Stonkeeper
   11:55 28.07.2022

   Proc by nemeli byt u kormidla? Neco chystate?

   Proc by nemeli byt u kormidla? Neco chystate?

  • Danik
   12:36 28.07.2022

   Nevím co si z tohoto příspěvku mám odnést. Nelíbí se Vám současná vláda a je Vám jedno budoucnost našeho taktického letectva. No...dobrý? Gratuluju? Vítejte na vojenském webu?

   Nevím co si z tohoto příspěvku mám odnést. Nelíbí se Vám současná vláda a je Vám jedno budoucnost našeho taktického letectva. No...dobrý? Gratuluju? Vítejte na vojenském webu?

   • petres
    12:42 28.07.2022

    Bývalý lampasák, ten už tu prudí několik let, stýská se mu po komouších.

    Bývalý lampasák, ten už tu prudí několik let, stýská se mu po komouších.

    • Tesil
     17:48 28.07.2022

     Ale,no tak hoši.Inflace větší než v Rusku,cenzura skoro jako v Rusku, nejdražší energie a PHM v Evropě a vy tady stavíte vzdušné zámky. Vítejte v realitě. A dokonce lampasák.Bravo. Zobrazit celý příspěvek

     Ale,no tak hoši.Inflace větší než v Rusku,cenzura skoro jako v Rusku, nejdražší energie a PHM v Evropě a vy tady stavíte vzdušné zámky.
     Vítejte v realitě.
     A dokonce lampasák.Bravo.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:46 28.07.2022

      Kdyz přijde rozkaz z Kremlu mohou oficiálně ceny klidně klesat.
      Otázkou je co uvidí na cenových běžní Růžové.
      Cenzura tu není žádná....

      Kdyz přijde rozkaz z Kremlu mohou oficiálně ceny klidně klesat.
      Otázkou je co uvidí na cenových běžní Růžové.
      Cenzura tu není žádná....

     • Misonek 76
      06:50 29.07.2022

      Opet jste me velmi pobavil pane kolego Tesile opravdu velmi :) proc to nezkusite v Comecy Clubu jako poulicni komik jste velmi dobry :) :) tam muzete byt hvezda zde jste jen pouhy ...Zobrazit celý příspěvek

      Opet jste me velmi pobavil pane kolego Tesile opravdu velmi :) proc to nezkusite v Comecy Clubu jako poulicni komik jste velmi dobry :) :) tam muzete byt hvezda zde jste jen pouhy lhar a hlupak.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:58 28.07.2022

  Podle tohoto vyjádření bych tipoval, že L-159 nebudou hned nahrazeny druhou letkou F-35 ....."My předpokládáme, že se zavedením dvou letek nadzvukových letounů nastane postupný ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle tohoto vyjádření bych tipoval, že L-159 nebudou hned nahrazeny druhou letkou F-35 ....."My předpokládáme, že se zavedením dvou letek nadzvukových letounů nastane postupný útlum L-159 a někdy před koncem životnosti je nahradíme jinou platformou. Případné modernizace budou směrovány tak, aby tento letoun mohl dále létat a poskytovat letecký výcvik a podporu pozemních vojsk,“ sdělil ředitel Odboru rozvoje Vzdušných sil Sekce rozvoje sil Ministerstva obrany, plukovník Jan Susekár."
  https://www.czdefence.cz/clane... Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   10:01 28.07.2022

   Což nemusí znamenat nic jiného (a pravděpodobně ani neznamená) než, že se rozšíří kapacity 213. výcvikové letky.

   Což nemusí znamenat nic jiného (a pravděpodobně ani neznamená) než, že se rozšíří kapacity 213. výcvikové letky.

   • Jura99
    10:25 28.07.2022

    píšou že do roku 2040 je životnost L-159 a mají poskytovat podporu pozemnich vojsk. To nezní moc výcvikově a hlavně pokud by se zachovaly 2 letky, proč zvětšovat kapacity výcviku ? Zobrazit celý příspěvek

    píšou že do roku 2040 je životnost L-159 a mají poskytovat podporu pozemnich vojsk. To nezní moc výcvikově a hlavně pokud by se zachovaly 2 letky, proč zvětšovat kapacity výcviku ?Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     10:29 28.07.2022

     L159T2 zvládne to samé co L 159A.
     Proč zvyšovat kapacity výcviku? Protože už teď nemáme těch pilotů dost.

     L159T2 zvládne to samé co L 159A.
     Proč zvyšovat kapacity výcviku? Protože už teď nemáme těch pilotů dost.

     • Jura99
      10:46 28.07.2022

      noví piloti jsou práce pro LOM a L39, resp. USA. Až pokračovací výcvik L159T2. Uvidime, nicmene článek pro mě spíš vyznívá pro zachování letky L159A.

      noví piloti jsou práce pro LOM a L39, resp. USA. Až pokračovací výcvik L159T2. Uvidime, nicmene článek pro mě spíš vyznívá pro zachování letky L159A.

     • Nesher
      10:53 28.07.2022

      Jura
      Však jo, ale i ten pokračovací výcvik se musí dělat. Podle mě v ZDA budeme cvičit jen instruktory.
      A znovu opakuji, T2 zvládne úplně ti samé co A

      Jura
      Však jo, ale i ten pokračovací výcvik se musí dělat. Podle mě v ZDA budeme cvičit jen instruktory.
      A znovu opakuji, T2 zvládne úplně ti samé co A

     • Scotty
      11:09 28.07.2022

      Když vyjmenovával úkoly pro L159 jasně zmínil výcvik. Také řekl že velká modernizace L-159 se nechystá. To jednoznačně znamená že se s nimi počítá zejména pro výcvikovou letku.

      Když vyjmenovával úkoly pro L159 jasně zmínil výcvik. Také řekl že velká modernizace L-159 se nechystá. To jednoznačně znamená že se s nimi počítá zejména pro výcvikovou letku.

    • Jirosi
     13:34 28.07.2022

     Jura99: Asi tahle, už dnes poskytuje 2. Letka podporu pozemních vojsk. Dovedete si představit, že by došli k jejich reálnému nasazení? (Treba na UA?) Říct se toho dá spousta, ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura99: Asi tahle, už dnes poskytuje 2. Letka podporu pozemních vojsk.
     Dovedete si představit, že by došli k jejich reálnému nasazení? (Treba na UA?)

     Říct se toho dá spousta, hlavně ve chvíli kdy se to bude řešit, a vy už nebudete ve funkci.
     Z současného hlediska armáda potřebuje ještě pár let získat prostředky na jejich provoz, než je nahradí perspektivnejsi technika.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     09:37 31.07.2022

     Tu podporu pozemních vojsk předpokládám by plnily L-159(T2) v okamžiku napadení země, nic moc ale v takovém případě se holt hodí každá troška...

     Tu podporu pozemních vojsk předpokládám by plnily L-159(T2) v okamžiku napadení země, nic moc ale v takovém případě se holt hodí každá troška...

     • Jirosi
      10:40 31.07.2022

      Což je spíše iluze z cenou ...
      -50mld nákup
      - 1/3 Jas 39-1/4 f35

      To je opravdu vyhazování peněz oknem.

      Což je spíše iluze z cenou ...
      -50mld nákup
      - 1/3 Jas 39-1/4 f35

      To je opravdu vyhazování peněz oknem.

  • JVit
   10:03 28.07.2022

   No me na tom videu zaujala jina vec. A to kvalita nekterych novinaru co tam kladli otazky. Mam takovy pocit ze smysluplnejsi otazky by tam byli schopni polozit mnozi ze zdejsich ...Zobrazit celý příspěvek

   No me na tom videu zaujala jina vec. A to kvalita nekterych novinaru co tam kladli otazky. Mam takovy pocit ze smysluplnejsi otazky by tam byli schopni polozit mnozi ze zdejsich diskutujicich.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    13:36 28.07.2022

    Kdy naposledy jste viděl na tiskovce novináře zeptat se na něco podstatného?

    Kdy naposledy jste viděl na tiskovce novináře zeptat se na něco podstatného?

    • SYN_
     09:40 31.07.2022

     Občas se to stane... statistika nedá aby se aspoň občas netrefil...

     Občas se to stane... statistika nedá aby se aspoň občas netrefil...

  • Maximus
   10:25 28.07.2022

   Jenže dále modernizovat L-159 takovým způsobem, že stejně nebudou mít rozumnou bojovou hodnotu na současném bojišti, je mnohem větší plýtvání financemi, než modernizovat a ...Zobrazit celý příspěvek

   Jenže dále modernizovat L-159 takovým způsobem, že stejně nebudou mít rozumnou bojovou hodnotu na současném bojišti, je mnohem větší plýtvání financemi, než modernizovat a provozovat místo nich Gripeny.

   V rámci očekávané MLU se musí u L-159 vyměnit radary a spousata drahých zařízení, které jsou již zcela zastaralé. Pokud není vůle integrovat zbraně jako Brimestone, které by dávaly tomu letadlu trochu smysl, tak je to sypání peněz do kotle.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    11:11 28.07.2022

    Jasně tam řekli že větší modernizace L-159 se nechystá.

    Jasně tam řekli že větší modernizace L-159 se nechystá.

   • Jura99
    12:17 28.07.2022

    tipuji na zachovani letky L159A do 2040 (viz. co naznacuje clanek) a pak obmenu techniky (dalsi F-35, drony, jine stroje...)

    tipuji na zachovani letky L159A do 2040 (viz. co naznacuje clanek) a pak obmenu techniky (dalsi F-35, drony, jine stroje...)

   • Jirosi
    12:18 28.07.2022

    Kdy, a za či penize dojde k integraci zbraní aby mohli používat v ČR stejně...
    Pokud si to nepamatujete, tak i použití současných střel se muselo zaplatit (neuměl je).

    Kdy, a za či penize dojde k integraci zbraní aby mohli používat v ČR stejně...
    Pokud si to nepamatujete, tak i použití současných střel se muselo zaplatit (neuměl je).

 • Kreon
  16:32 27.07.2022

  Pánové Jirosi a Maximus..... zřejmě bude chyba na mém přijímači, ztrácím se ve Vašich argumentech, ale o čem se to vůbec dohadujete? Mám za to, že oba jste víceméně pro F-35, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové Jirosi a Maximus..... zřejmě bude chyba na mém přijímači, ztrácím se ve Vašich argumentech, ale o čem se to vůbec dohadujete? Mám za to, že oba jste víceméně pro F-35, ale neshodujete se už v tématu případné třetí letky tj. zda na ní budeme jednak mít a pokud ano, tak zda v ní provozovat Gripeny či ne. Nebo?Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   20:04 27.07.2022

   Ono je to složitější, kolega má značný rozptyl svých řešení. Někdy propaguje to jindy ono. Pouze se snažím vysvětlit mu, že svoje propracované predikce zakládá na totálně ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono je to složitější, kolega má značný rozptyl svých řešení. Někdy propaguje to jindy ono.

   Pouze se snažím vysvětlit mu, že svoje propracované predikce zakládá na totálně smyslenych základech. Z toho pak vyplývá nesmyslnost těch řešení.
   Bohužel, kolega neuznává zdroje jako každoroční reporty USAF. Když poslal z čeho cerpa byl to 10.let starý článek.Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    21:18 27.07.2022

    ...

    ...

   • Nesher
    10:12 28.07.2022

    Pánové, hádáte se hezky, jen co je pravda. Ale řekl někdo z AČR, že chtějí třetí taktickou letku na Gripenech? Dělají se nějaké kroky, které by něco takového naznačovaly? Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové, hádáte se hezky, jen co je pravda.
    Ale řekl někdo z AČR, že chtějí třetí taktickou letku na Gripenech? Dělají se nějaké kroky, které by něco takového naznačovaly? Pokud vím, tak ne. Mluví se pouze a jenom o nahrazení Gripenu.
    Takže dokud někdo zodpovědný neřekne opak, je třetí taktická letka na Gripenech jenom něčím zbožným přáním (neřeším nakolik racionálním). A tím by se tato debata dala ukončit.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     10:18 28.07.2022

     To je právě otázka, která se musí "spočítat" a záleží na dalších okolnostech a to zcela netechnických, jako je bezpečnostní situace v Evropě v druhé polovině dekády. Rozhodně tuto ...Zobrazit celý příspěvek

     To je právě otázka, která se musí "spočítat" a záleží na dalších okolnostech a to zcela netechnických, jako je bezpečnostní situace v Evropě v druhé polovině dekády.

     Rozhodně tuto debatu sledovalo pár zajímavých lidí, tož uvidíme :-)Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      10:32 28.07.2022

      Ta otázka je dávno spočítaná a jestli si myslíš, že se MO a AČR "inspirují" plácánim na internetových diskuzích, tak nevím co na to říct. Navíc to možná vypadá, že se v nějaké ...Zobrazit celý příspěvek

      Ta otázka je dávno spočítaná a jestli si myslíš, že se MO a AČR "inspirují" plácánim na internetových diskuzích, tak nevím co na to říct.
      Navíc to možná vypadá, že se v nějaké podobě zachová tab nejlevnější platforma, tedy L 159.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      11:04 28.07.2022

      Víš, ja jsem díky několika mým příspěvkům v diskuzi tady na AN dostal před několika lety příležitost udělat přednášku na GŠ ;-) Pan Grohmann to může potvrdit. Zatím není ...Zobrazit celý příspěvek

      Víš, ja jsem díky několika mým příspěvkům v diskuzi tady na AN dostal před několika lety příležitost udělat přednášku na GŠ ;-)
      Pan Grohmann to může potvrdit.

      Zatím není rozhodnuto vůbec nic, stále se jedná a uvažuje kolem F-35, to je priorita a samozřejmě majitelé Aera - Maďaři a známý "dojič" OMNIPOL přirozeně chějí raději modernizovat L-159.

      Nejdůležitější ale bude realná bezpečnostní situace v Evropě - nakonec můžeme být rádi za všechno, co vzlétne a bude mít výzbroj pod křídlem. Samozřejmě je to "černý" scénář, ale armáda tu není od toho, aby se chystala na "růžové" scénáře.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      11:14 28.07.2022

      Žádná modernizace nebude, maximálně se pár L159 A předělá na T2.

      Žádná modernizace nebude, maximálně se pár L159 A předělá na T2.

     • Maximus
      11:36 28.07.2022

      To je ale přesně to, co tady celou dobu propaguji, žádné zbytečné peníze do L-159 :-)

      A přebytečné Alcy nejlépe poslat na Ukrajinu jako dar či v horším případě do NZ.

      To je ale přesně to, co tady celou dobu propaguji, žádné zbytečné peníze do L-159 :-)

      A přebytečné Alcy nejlépe poslat na Ukrajinu jako dar či v horším případě do NZ.

     • Jirosi
      12:13 28.07.2022

      Maximus: Vy tu propagujte trošku něco jiného... Žádné peníze do L159, ale dejme násobky částky do Gripenu! (Jasne, radar do Gripenu je levnější než do L159..) Je až vtipný, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: Vy tu propagujte trošku něco jiného...

      Žádné peníze do L159, ale dejme násobky částky do Gripenu! (Jasne, radar do Gripenu je levnější než do L159..)

      Je až vtipný, že příprava na černý scénář spočívá v investici do letadel, která v té době budou vhodná leda na hlidkovaji nad ČR, i když po omezených letových hodin spise ani k tomu ne.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:15 28.07.2022

      Vsak výpočet nákladů jsem vám nastínil. Vy jste zjistil, že je to ekonomická katastrofa. Tak to ignorujte, a karavana (další příspěvky o tom reseni) jede dál.

      Vsak výpočet nákladů jsem vám nastínil. Vy jste zjistil, že je to ekonomická katastrofa. Tak to ignorujte, a karavana (další příspěvky o tom reseni) jede dál.

     • Maximus
      12:53 28.07.2022

      Jirosi při použití tvých metod lehce dosáhnu toho, že letová hodina L-159 stojí víc než u F-16. Takto manipulovat s daty nemám potřebu a vytvářet uměle ekonomické katastrofy ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi při použití tvých metod lehce dosáhnu toho, že letová hodina L-159 stojí víc než u F-16. Takto manipulovat s daty nemám potřebu a vytvářet uměle ekonomické katastrofy :-)))

      Nový radar a jeho integrace do L159 je určitě dražší než modernizace stávajícího radaru PS-05/A na standard Mark 4, který mají Švédové i Maďaři.

      Moje důvody pro třetí bojovou letku na Gripenech jsou především charakteru bezpečnostního a pragmatického, zvlášť pokud dodávky F-35 nebudou dostatečně rychlé.

      Zásadní je ten, že pouze dvě letky F-35 jsou na využití potenciálu F-35 v reálu málo, ale třetí bojovou letku na F-35 nyní nekoupíme.

      Můžeme ji ale postavit extrémně levně na Gripenech oproti ceně jejího budování na zelené louce. Daleko snáz se pak v budoucnosti prosadí její přezbrojení na F-35, než když po 5 či 6 letech užívání řekne armáda politikům a občanům, že 24 strojů F-35 opravdu nestačí a je potřeba na plné využití schopností další letka.

      Chápu ale, že hlubší roviny této diskuze jsi nepochopil, o čemž svědčí celkově tvoje argumenty, kdy si dokážeš v klidu "vypočítat" letovou hodinu vlastního Gripenu na 1/2 ceny F-35 :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:06 28.07.2022

      To mu, ze při použití svých zdrojů zvládnete tuhle manipulaci bych celkem věřil. Potom co vám nedělá problém srazit náklady Gripenu cca na 1/4, jen aby jste to tady mohl ...Zobrazit celý příspěvek

      To mu, ze při použití svých zdrojů zvládnete tuhle manipulaci bych celkem věřil. Potom co vám nedělá problém srazit náklady Gripenu cca na 1/4, jen aby jste to tady mohl tapetovat.

      To, že je něco levné se vyjadřuje v hodnotě měny, ne v tom zda to někdo využívá.

      Pokud nebudou k dispozici F35, pak vytvoříte leda prd. Kdyz daně stroje/piloti budou v 1. Letce plnit souscasne úkoly.

      My si teď nakupujeme ani tech 24ks.
      Málo byl vašich původně navrhovaných 14ks, ale k tomu se raději ani nehlasite.

      Nemůžeme ji levné postavit n Gripenech, když žádné vhodné gripeny nemáme. Pokud jsou nákladů na postavení letky na F35 na zelené louce X, tak založit tu samou letku o 6.let dříve na Gripenehc bude mít vždy náklady X+y (y je mld kc).

      Uz jsem jednou psal, ze ta polovina je málo. Ze ten poměr bude spis 2/3.
      Vzhledem k tomu, že vaše "hlubsi" rovina se zakládá na ceně 5000UDS z hodinu c/d, tak bohužel vím z čeho cerpate.
      Hloubka roviny diskuze fakt není výraz používaný k tomu, aby oznazil ze vaše hodnocení k roku 2029+pochází z analýzy zveřejněné v roce 2012. Fakt vám ti musím stále připomínat, nebo si konečně najdete normální zdroj?
      Zatím co pro F16/F35 jsou tu veřejné dostupné náklady USAF. To jsou ty čísla co používáte pro označení drahé ceny provozu F35.
      Oproti tomu, je hodina gripenu C/d tak levná, ze by se na ni asi projevilo už jen zveřejnění její hodnoty, jeho uživateli. Ale přece si nebudeme myslet, že je náhoda, že ji nikdo nezverejnuje. Proc by někomu vadilo zvětšit cenu co by dokázal jak vyborne šetří?
      Jen ty hloupé USA zveřejňují i jak jim to ustreluje proti původním slibům.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      14:42 28.07.2022

      Tvoje zdroje jsme tu zatím neviděli, pokud porovnáváš vysoké ceny za provoz strarých F-16 A/B uvedených na stránkách Under Secretary of Defense (Comptroller)/CFO, tak do jejich ...Zobrazit celý příspěvek

      Tvoje zdroje jsme tu zatím neviděli, pokud porovnáváš vysoké ceny za provoz strarých F-16 A/B uvedených na stránkách Under Secretary of Defense (Comptroller)/CFO, tak do jejich ceny byla údajně rozpočítána probíhající nákladná modernizace. Takže zase motáš dohromady neporovnatelné.

      Nicméně předpokládat jen poloviční cenu u jednoduchého Gripenu konstruovaného na minimálistické nároky na obsluhu, kterou má zvládnout z velké části zašokelený branec a má více než 2 x slabší motor než F-35, která je nacpaná technologiemi, které vyžadují 4x více personálu s hromadou školení a certifkikátů může jen "optimista"-

      Proto uživatelé F-35 s LM podepisují "memoranda" na snížení letové hodiny pod 30 000 dolarů (stav podzim 2021) :-)))

      Jinak Jirosi, jaká je tvoje kvalifikace na danou problematiku leteckého výcviku, aby jste se pasoval do role arbitra, co je dostatečné nebo není v otázkách výcvikových kapacit? Není problém si dohledat,že speciální A2G vyžadují speciální výcvik a věnují se mu často jen speciální letky, které jaksi nemáme. Ty tvrdíš, že to není problém, já naopak tvrdím opak. Zkušenosti z našeho minimalistického letectva jednoznačně potvrzují moji verzi.

      To ale nebudeme definitivně řešit my dva, ale uplně někdo jiný. Já jsem svoje cesty ke třetí letce F-35 nebo v té době vhodnější alternativě navrhl.

      Tobě se to evidentně, jako zastánci minimalistických nákupů a řešení v armádě nelíbí, ale to asi tak jediné, co kromě pruzení tady můžeš dělat.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:42 28.07.2022

      To je smutné, že USAF do zaplacených strojů počítají I modernizaci. Zatím co Gripeny by se museli kromě modernizace, zavedení odkoupit. Tedy stále jsou na tom lépe v USA, než ...Zobrazit celý příspěvek

      To je smutné, že USAF do zaplacených strojů počítají I modernizaci. Zatím co Gripeny by se museli kromě modernizace, zavedení odkoupit.
      Tedy stále jsou na tom lépe v USA, než vaše řešení. (Je vtipný, když proti mě použijete argumenty co se vám snažím vysvětlit dlou dobu)

      Stale se pohybujete v zóně "ja si preju". Proč použít reálná čísla co jsou k dispozici, kdy že dá hodiny vykládat o počtu obsluhy a certifikacich.

      Proč nenapiset, že v tom memorandum pozadovali pokles o 10% do roku 2023 oproti roku 2020.
      Z 33 333USD na 30 000 už v roce 2023, tzn. Cca 3 roky před první dodanou ČR.

      Vy jste na začátku ani netušíl kolik letadel drží v ČR hotovost. Takže, být vámi bych mlčel.
      Zbytek u vám odpověděl někdo jiný níže.

      Ne, tohle není ani teoretická možnost. Pokud by bylo prostředky na její provedení, je jednoduší rovnou koupit ty F35. Jenže, to si nikdy nepřípustite.

      To, že chci za vynaložené prostředky získat odpovídající výzbroj, ne hromadu šrotu se vzletnymi vizemi. Takových nákupu už tady bylo dost, jenže někteří se stále nepoucily.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      15:46 28.07.2022

      Stejně jako si Jirosi vy nepřipustíte, že nemáte pravdu. Pokud bude ke konci této dekády bezpečnostn situace v Evropě špatná, tak nikdo fungující zbraňový systém vyřazovat ...Zobrazit celý příspěvek

      Stejně jako si Jirosi vy nepřipustíte, že nemáte pravdu. Pokud bude ke konci této dekády bezpečnostn situace v Evropě špatná, tak nikdo fungující zbraňový systém vyřazovat nebude.
      Modernizace Gripenu je ve verzi + je minimalistická oproti modernizaci F-16, kam se dává v podstatě radar z F-35 a mění řada drahých systémů. To nelze srovnávat.

      Pokud se příští rok objedná 24 kusů a při troše optimismu nejdříve za 5 let začnou chodit nové, tak objednávka v případě potřeby dalších strojů třeba v roce 2028 bude plněna nejdříve v roce 2033.Skrýt celý příspěvek

     • MaraKM
      16:16 28.07.2022

      A čte to ještě (celé) někdo jiný než jen vy dva?!

      A čte to ještě (celé) někdo jiný než jen vy dva?!

     • Jirosi
      17:01 28.07.2022

      Bezpečnostní situace se změnila v r 02/2014. Přijde vám, že by se nak zásadně měnila armáda ČR? Fakticky máte 2. scénáře: 1) krize v UA se vyřeší a Rusko skončí na propadlišti ...Zobrazit celý příspěvek

      Bezpečnostní situace se změnila v r
      02/2014. Přijde vám, že by se nak zásadně měnila armáda ČR?

      Fakticky máte 2. scénáře:
      1) krize v UA se vyřeší a Rusko skončí na propadlišti dějin = počet 24ks F35 bude ok
      2) krize se prohloubi, pak opět bude do roku 2027/9 po všem.

      Zásoby zbraní nejsou nekonecne (neni potreba ani nepritel proste je vyradi porucha), výroba je složitá jak časově, tak na dodavatelské řetězce.

      Dnes si nikdo, tak nákladný konflik nemůže dovolit. Hlavně ne státy zcela odkazane na import jako Rusko(technologie, soucatky)/cina(palivo/energeticke suroviny )
      Druhá věc, je výpadek možnosti exportu. Co by asi dělala miliarda Číňanů, bez výroby zboží pro západní trhy. Co by na to řekly jejich hypotéky?Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      17:09 28.07.2022

      https://www.armadninoviny.cz/v...

      Všichni se mýlí, jen Jirosi je letadlo :-)))

      https://www.armadninoviny.cz/v...

      Všichni se mýlí, jen Jirosi je letadlo :-)))

     • ggtt
      17:13 28.07.2022

      @MaraKM: Ano.

      @MaraKM: Ano.

     • Jirosi
      18:42 28.07.2022

      Maximus a čtěte víc než nadpis? Současná válka vycepra RF na mnoho let dopředu. Další války budou podstatně menší než současná. Připadá vám snad, že by se musela Armáda CR přímo ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus a čtěte víc než nadpis?

      Současná válka vycepra RF na mnoho let dopředu. Další války budou podstatně menší než současná.
      Připadá vám snad, že by se musela Armáda CR přímo účastnit už téhle podstatně větší války?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:15 29.07.2022

      Jirosi, to si myslí na nejmenovaném štábu úplně jiní pánové a není to ten rusácký :-))) Naopak největší chyba je podceňovat nepřítele ;-) Stačí si vždy položit otázku, jak dobře ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, to si myslí na nejmenovaném štábu úplně jiní pánové a není to ten rusácký :-)))

      Naopak největší chyba je podceňovat nepřítele ;-)
      Stačí si vždy položit otázku, jak dobře by jsme to byli schopni zorganizovat my sami!

      Velice by mě zajímalo, kam jsi to dotáhl v ČSLA?

      Jsi hodně omezený tvor a navíc i dosti arogantní.

      ...

      Zrovna vás vůbec nepodceňuju, a každým příspěvkem dosahujete nového dna.
      Invazi na Krym plánovali ti samí co současnou válku na Ukrajině. Pokud by se UA nebránila, byla by to stejně "brilantně" připravená operace. To je celé kouzlo invaze na Krym, když se nepřítel nebrání neukáží se chyby vaší invaze.

      Chápu, že diskuze k tématu (F35) je pro vás problém. Tak raději osobní otázky.

      Popravdě nevím, proč si svoje chováni projektujete do mě, ale je mi to celkem jedno. Nejsem to já kdo tu předvedl několik zcela fatálních chyb ve svých úvahách...

      Stejně tak to nejsem já, kdo tu napíše svůj názor. A když zjistí, že je to blbost shodí to na cleny GS.
      Takže, věnujte více času svému chování. Než, ostatním.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:23 29.07.2022

      Nechapete rozdil mezi hodnocenim akce z ciste vojenskeho, geopolitickeho ci ekonomickeho hlediska. Muzete z vojenskeho hlediska kladne hodnotit i akce nepritele a poucit se z jeho ...Zobrazit celý příspěvek

      Nechapete rozdil mezi hodnocenim akce z ciste vojenskeho, geopolitickeho ci ekonomickeho hlediska.

      Muzete z vojenskeho hlediska kladne hodnotit i akce nepritele a poucit se z jeho taktiky i vlastnich chyb.

      Ze ta akce je morálně zcela odsouzenihodna a nikdo tady az na par prorusackých dezolatu o tom nepochybuje.

      Takze zklidni emoce, s diskutujicimi vzdy diskutuji v tonu, jaky si sami zvolí.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:33 29.07.2022

      Geopoliticke hledisko = katastrofa, nasměroval Rusko do izolace okolního světa Ekonomické hledisko= ekonomický přínos Krymu 0, naklady+sankce, těžko vycislirelne Vojenské hledisko ...Zobrazit celý příspěvek

      Geopoliticke hledisko = katastrofa, nasměroval Rusko do izolace okolního světa
      Ekonomické hledisko= ekonomický přínos Krymu 0, naklady+sankce, těžko vycislirelne
      Vojenské hledisko = akce se těžko hodnotí, ale následně operace dle stejného klíče prokázali externí nedostatky plánu.
      Zisk základny / nulový přínos proti smlouvě o pronájmu.

      Brilantně provedena operace by neměla mít fatální dopady na daný stát.

      Z vojenského hlediska to byla katastrofa, co měla štěstí, že neprerostla v konflikt.

      Morální hledisko jsem vůbec nehodnotil. Operace napadení PH, také byla "brilantni". Až na to, že vlastně splnila jediný cíl a to překvapení USA. Ve všech ostatních bodech jako vyřazení pacificke flotily, nebo následná geopoliticka katastrofa (bezpodmínecna kapitulace).

      I emoce jsem čtěte vy, když se potvrdila moje slova v původní diskuzi. Tak jste vytáhnu jiné téma, ale stejně mimo.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     21:55 28.07.2022

     Pro mnoho renomovanějších vojenských analytiků byl takto masivní útok na Ukrajinu ze strany rusácka překvapením. Ti samí lidé teď neočekávají konflikt v Pacifiku. Zdá se nám to ...Zobrazit celý příspěvek

     Pro mnoho renomovanějších vojenských analytiků byl takto masivní útok na Ukrajinu ze strany rusácka překvapením. Ti samí lidé teď neočekávají konflikt v Pacifiku. Zdá se nám to sice nesmysl, kterým nikdo nic nezíská, ale vzájemné ukazování svalu v Jihočínském moři může přejít v nějakou nepředloženost a události vezmou rychlý spád. To je jeden z řady černých scénářů, které by optimistické vidění konce dekády pohřbily.

     Věřím také v to, že z dlouhodobého hlediska sankce rusáci neustojí, zejména mu budou chybět západní těžební technologie a aspon trochu výkonnější čipy.

     Nepochybuji ale, že si paralelní zdroje embargovaných výrobků pro stěžejní aplikace zejména pro vojenko-průmyslový komplex a těžbu ropy a plynu aspoň částečně získá skrze zahraniční prostředníky. Řada afrických zemích to za příslib dodávek vojenských zbraní či ruského obilí ráda udělá. Přebírají ruskou propagandu a tedy jim i zůstavá víra v rusácké wunderwaffen. Jak moc to bude mít šanci snížit dopady sankcí je zatím jen v úrovni spekulací.

     Rovněž boje na Ukrajině se stanou postupně i válkou dronů, což jsou technologie, které bude schopen rusák skrze iránské know-how a čínské komponenty vyrábět ve větších počtech. To také může mít mít nepříznivý dopad na průběh bojů.

     Je rovněž klíčové, jak Evropa zvládne tuto zimu - jak moc se bude omezovat dodávky plynu, kolik firem to odskáče krachem, zda nebudede paralelně i blackout. To bude mít dopad na nálady voličstva a ochotu jimi volených politiků dále podporovat Ukrajinu v boji proti nacistickým okupanům z rusácka. Například o Slovensko mám obavy už nyní - Fico a podobní dezoláti dostanou zcela určitě Orbánovu politickou i finanční pomoc a vládní koalice se rozpadá už nyní.

     Připomenu, že celoevropský blackout, i když by byl nahozen v nejrychlejším možném termínu, tak při startu ze tmy to trvá 4 až 6 dní do kompletní obnovy. V případě úmyslného poškození určitých klíčových technologií jsou to týdny až měsíce.

     Ztráta tlaku plynu v páteřní síti je ještě větší problém a některé oblasti by zůstaly bez dodávek plynu minimálně po řadu týdnů a to včetně průmyslu.

     Evropská kritická infrasruktura je velmi lehce zranitelná a kdo ví kde správně udeřit, tak škody mohou být fatální a rusáky bych rozhodně nepodceňoval. Diverzní akce pod falešnou vlajkou (třeba islamistů) by měla drtivý dopad skrze celoevropský blackout a ztátu tlaku plynu v soustavě, To vše s nedozírnými ekonomickými a sociálními dopady. V takovém prostředí by se jen velice těžko hledala vůle dál podporovat Ukrajinu.

     Že by rusák v úzkých použil JZ se nebojím (i když nikdy neříkej nikdy), ale shození energetické soustavy a potažmo ztrátu tlaku plynu v soustavě považuji za pravděpodobnější scénář přesně z ranku technik hybridní války.
     V zimě při mrazech tento scénář může dost zásadně "změnit" pravidla hry. Sice takováto akce je rovná vyhlášení války, ale pokud se nikdo nechytí přímo při činu, tak se nebude moci ukázat přímo na rusácko.

     Takovéto situace by vážně dokázali Evropu a nepřímo USA (pomáhaly by i Evropě) výrazně vyšachovat v pomoci Ukrajině, která se bez západní pomoci bude držet velice težce a na nějakou ofenzívu by moha hodně na dlouho zapomenout.

     Připomenu putlerův narativ z dětství - chceš-li zvítězit, musíš zaútočit jako první! A také bych nezapomínal na pátou kolonu ve všech zemích rusácké sféry vlivu a to včetně komplet Německa. Většina z nich jsou nešťastní dezoláti, kteří jen melou hubou, ale určitě se mezi nimi najde i dost schopných a zároveň všehoschopných lidí.

     Takovéto scénáře dokáží výrazně omezit naději na rychlé vítězství Ukrajny a potažmo Západu nad rusáckem a tedy i na šance na projížďky na růžových ponících v druhé polovině této dekády :-))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:30 28.07.2022

      To je jako reakce na opření se o článek, který jste si zapomněl přečíst?

      Počítám, že to vychází z podobných zdrojů (nadpisů článků jejichž obsah ani neznáte).

      To je jako reakce na opření se o článek, který jste si zapomněl přečíst?

      Počítám, že to vychází z podobných zdrojů (nadpisů článků jejichž obsah ani neznáte).

     • Maximus
      02:27 29.07.2022

      Já ho četl a ty nepochopil :-))) „U nás to bude stejné. Nevím, jestli jich budeme potřebovat pět, ale máme zaručeno několik vojenských střetů do roku 2035. To znamená střet každé ...Zobrazit celý příspěvek

      Já ho četl a ty nepochopil :-)))

      „U nás to bude stejné. Nevím, jestli jich budeme potřebovat pět, ale máme zaručeno několik vojenských střetů do roku 2035. To znamená střet každé dva, možná pět let. A velké střety každých sedm nebo osm let,“ říká Arestovič.

      Omezený a ještě arogantní :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      05:30 29.07.2022

      Maximus: Ale to opět hovoří proti vašemu tvrzení o: "Stejně jako si Jirosi vy nepřipustíte, že nemáte pravdu. Pokud bude ke konci této dekády bezpečnostn situace v Evropě špatná, ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: Ale to opět hovoří proti vašemu tvrzení o:
      "Stejně jako si Jirosi vy nepřipustíte, že nemáte pravdu. Pokud bude ke konci této dekády bezpečnostn situace v Evropě špatná, tak nikdo fungující zbraňový systém vyřazovat nebude."

      Na rozdíl od mého tvrzení..
      "Připadá vám snad, že by se musela Armáda CR přímo účastnit už téhle podstatně větší války?" (tomu to stále odpovídá)

      PS: Systém Gripenu nikdo nevyřazuje, měl by být nahrazen v počtu 2:1 F35. Co k tomu více dodat. Vzhledem k tomu, že pozbydeme vlastnictví těch letadel (konec pronájmu), tak nevím o jakém funkčním systému mluvíte (jako piloti bez letadel= funkční systém?)Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
   21:19 27.07.2022

   Já tvrdím, že nikdo nevíme, jaká bude bezpečnostní situace v druhé polovině této dekády daná nejasným vývojem bezpečnostní situace v souvislosti s Ruskem. Jak bude třeba vypadat ...Zobrazit celý příspěvek

   Já tvrdím, že nikdo nevíme, jaká bude bezpečnostní situace v druhé polovině této dekády daná nejasným vývojem bezpečnostní situace v souvislosti s Ruskem.

   Jak bude třeba vypadat Evropa politicky a ekonomicky po této zimě, co omezování dodávek plynu a možné blackouty s tím spojené (lidé se pokusí nahradit spontálně plyn elektřinou, což samozřejmě nejde), krachy firem, propouštění, politická nestabilita a výměna politiků za ty více vstřícné k rusácku? Domnívám se, že na tuto kartu skřeti z Kremlu vsadí. Prostě nelze spoléhat na to, že za pět let tu bude všeobjímající mír a klidně se vsadím, že bohužel určitě nebude.

   V případě nějakého černějšího scénáře bude pozdě objednávat další F-35, protože nebudou k dispozici další stroje a i kdyby náhodou byly, tak do nich nebudou piloti.

   V této situaci tu budeme mít letku Gripenů, která může být od roku 2027 při troše dobré vůle naše, budeme mít pro ně zkušené vycvičené piloty (jejich výcvik stál určitě za ty roky velký balík peněz) i roky budované zázemí. Je nesmysl se jich v této situaci zbavovat. Nic lepšího totiž k dispozici nikdo nedokáže zajistit.

   Navíc představa, že vyřadíme funkční letku v situaci, kdy ani jedna nová letka F-35 nemusí mít AOC je dosti problematická.

   Další argument pro třetí letku - z 24 letadel F-35 po relativně krátké době pochopitelně klesne nasaditelnost daná servisními požadavky, poruchami, čekáním na ND,.. . I 70% je považováno za dobrý výsledek a tak budu optimista a zůstane nasaditelných "celých" 17 strojů.

   Minimálně tři stroje musí držet hotovost NATINADS a ze 17 strojů už je pro výcvik všech komplexních schopností F-35 jen 14. Je jasné, že v této situaci, zvlášt když minimálně jedna letka nebude AOC, můžeme na nějaké mise na podporu spojenců zapomenout.
   Teoreticky můžeme být supermani a nějak to poskládáme a pět letadel F-35 odletí na misi typu air-policing do zahraničí. V tom případě zůstává pro výcvik použitelných pouhých 9 letade a to maximálně !!!

   To v situaci, kdy teprve piloti budou teprve dostávat letadlo do rukou, mají cvičit A2A i A2G boj včetně elektronického boje, misí typu SEAD/DEAD, funkce miniAWACS, využívání fůze dat s dalšími zbraˇnovými systémy (dělostřelectvem, vrtulníky, pozemními jednotkami, velením) tak těch letadel je prostě zoufale málo. Velmi reálně hrozí, že nebudeme mít kapacity či schopnosti využívat podstatné části schopností zbraňového systému F-35, které právě ospravedlňují vysoké provozní náklady tohoto "nejen letadla". Ve své podstatě nejsou problém tolik ty zbytečně investované finance, ale právě promarněný synergický potenciál zbraňového systému F-35 v obranyschopnosti naší republiky.
   Malý počet dostupných strojů je problematický i z hlediska toho, že kokpit letadel funguje i jako simulátor. Málo letadel = málo výcviku.

   Třetí bojová letka na Gripenech umožní používat všech 17 teoreticky nasaditelných strojů F-35 k výcviku - při takto malých počtech se počítá každý stroj. Navíc kromě airpolicingu Gripeny zastanou i nějaké mise typu CAS s pody Litening, které máme již zakoupené.

   Modernizace Gripenů dává mnohem větší smysl než nutná MID-life modernizace neperspektivních L-159, které by se měly vyřadit - buď darovat Ukrajině nebo dát do NZ. Hlavně do nich už zbytečně neinvestovat.

   Další významný argument, proč si nechat třetí bojovou letku modernizovaných Gripen je ten, že armáda mnohem snáze prosadí třetí bojovou letku v situaci, kdy jedinou investicí by byla modernizace těchto strojů. Ke konci příští dekády mohou být Gripeny nahrazeny logicky F-35, případně pokročilými stealth "Loyal Wingman" nebo pokud se koncept mixu dvou Hi-tech letek a jedné low-cost, tak Gripeny mohou být nahrazeny cvičně-bojovými supersoniky jako je FA-50. Ty mohou kromě role Gripenů být i využitelné pro pokračovací výcvik pilotů F-35 i v ČR a ponížit tak vysoké náklady na výcvik pilotů v zahraničí.

   Třetí letka F-35 nevznikne na zelené louce, může pouze převzít štafetu po Gripenech nebo na jejím základě může vzniknout letka výkonných proudových bojových dronů, pokud budou dostupné ke konci příští dekády.

   Nevyužití Gripenů pro vznik třetí bojové letky ve VzS AČR zakonzervuje tristní důsledky období "bílých knih" na mnoho dalších let!

   Početně malá AČR by měla preferovat vysoce účinné zbraňové systémy a mezi ně letectvo bezesporu patří spolu s dělostřelectvem.

   Méně významným argumentem pro Gripeny je ten, že se na naši letku těší Maďaři a Švédové jim ji za cenu modernizace rádi dají, protože kromě nás ji nikomu jinému darovat nemohou. V kontextu proruského chování Maďarska a zřejmá snaha o revizi Trianonu není až tak záhodné je tímto způsobem posilovat.

   Myslím, že jsem uvedl doclela dost více či méně relevantních důvodů, proč by bylo výhodné si vytvořit třetí bojovou letku na Gripenech, když na F-35 ji zatím postavit nemůžeme.

   Věřím kolegové, že vás to tu nebaví číst stále moje dohadování s Jirosim. Sypu si popel na hlavu protože jsem mu dal rozhodně víc než onu známou werichovskou půlminutu :-)))Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    23:05 27.07.2022

    Jak vidíte je to snílek a počtu mu moc nejdou. Dnešní stav je 12+2, reálné asi 11 strojů. Z toho 3 hotovost, 5 na Islandu a na výcvik zůstává celé 3.stroje. Realita dnešní armád ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak vidíte je to snílek a počtu mu moc nejdou.
    Dnešní stav je 12+2, reálné asi 11 strojů.
    Z toho 3 hotovost, 5 na Islandu a na výcvik zůstává celé 3.stroje.
    Realita dnešní armád byl nákup vybavení pro nácvik pozemního boje k leteckém.
    P
    Oproti tomu F35 budeme mít na tu samou práci "pouze" 24ks, tzn. 17ks. To je jen o 50% víc než Gripenu ve stavu pronájmu. V případě odkupu nebudou doshlahocdg ani tech 70%. Priorita bude létat F35.

    Jak historický víme (v CR hojně praktikovano) není pdo letové hodinu problém počet strojů, ale finance na jejich provoz. Každá korun (náklady v mld.kc) utrácena jas39 =méně letových hodin F35. Prostě není další rozpočet, aby to financoval. K
    Nebo někomu přijde, že L159 nejsou upozadovany na úkor Jas39?
    Celé to ještě korunuje nabídkou na "dar" za cenu modernizace co CR nedostala!

    Tak, to je jeden příklad jak kolega uvažuje(spise neuvazuje).

    To, se odmítáte založit svoji vizi na reálných datech fakt není moje chyba.
    Spise bych čekal poděkování za nasazení nedostatku. Ale slušnost se dnes nenosí.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     02:02 28.07.2022

     Jirosi, jsi urputný omezenec, ale já jsem trpělivý ;-))) Jak jsi si nevšiml, že F-35 nahrazují 211. a 212. taktická letka, tj. 14 Gripenů a 14 L-159. Takže v těch tvých "úvahách" ...Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi, jsi urputný omezenec, ale já jsem trpělivý ;-)))

     Jak jsi si nevšiml, že F-35 nahrazují 211. a 212. taktická letka, tj. 14 Gripenů a 14 L-159. Takže v těch tvých "úvahách" máš hned zásadní chybu. 28 letadel se nahrazuje 24 kusy s tím faktem, že pro optimalizaci využití F-35 by mělo být 1,9 pilota na letadlo. To samozřejmě zvyšuje výrazně nároky jednak na letové hodiny i čas travený v kokpitu letadel na simulacích.

     Argumentačně jsi také docela marný , protože když nebudou Gripeny, tak logicky F-35 budou cvičit méně, protože budou držet hotovost a účastnit se air-policing misí, které by za ně mohly odlétat Gripeny :-)))

     Samozřejmě pokud po letadlech chceme jen A2A a s A2G se smíříme jen s CAS, tak to stačit bude na hraně, ale na jenom toto si F-35 rozhodně AČR nepořizuje!

     F-35 jako zbranový systém umí toho mnohem víc m včetně schopností od REB, fc. AWACS či schopnost pronikat na území protivníka bráněného PVO a provádět SEAD/DEAD mise. Sice F-35 je velmi automatizovaná, tak tento způsob boje má svá pravidla a vyžaduje speciální výcvik.

     Stejně tak využití fůze dat a výcvik spolupráce s dalšími zbraňovými systémy, za tím vším je spousta letových hodin a já se tě ptám chytráčku, jak to chceš zvládnout s těmi počty. To prostě nejde technicky ani časově s temito počty letadel a předpokládaného počtu pilotů zvládnout.

     Ukazuje to jenom na fakt, že si výcvik pilotů na F-35 představuješ jako Hurvínek válku a podle toho také argumentuješ a píšeš, některé věty tvoje úplně postrádají syntax a význam.

     Zatím jsi nevysvětlil, co asi budou Švédové s těmi našimi Gripeny dělat po ukončení pronájmu? Mají jen dvě možnosti - buď je darují nám nebo Maďarsku, což už jednou udělali. Není to nic neočekávatelného, pokud se povedou rozhovory na toto téma a to si piš, že povedou! Navíc náš výběr CV-90 je takové malé bezvýznamné plus :-)))

     Tvoje reálná data matláš jak se ti zachce - srovnáváš tady ceny vypočítané NKÚ podle úplně jiné metodiky než USAF, další raději ignoruješ ale to ti zřejmě nevadí, hlavně že ti to "vychází".

     Hlavně ale tady laskavě nežvaň, že podporuješ F-35 a jsi proti minimalistickým nákupům armády, chováš se totiž přesně naopak :-)))

     Ja na rozdíl od tebe jsem tady nastínil možnost, jak se lze časem dostat ke třetí bojové letce F-35, na kterou momenálně nemáme.

     Momentálně začíná cenit zuby Čína na Taiwan a pokud by tam začal konflikt, tak Evropa zůtane z velké části na Rusko sama. Nedělám si iliuze, že západní Evropa by si kvůli Ukrajině nechala moc komplikovat život.
     Nemám křišťálovou kouli, ale ty také ne, takže geopolitická a tedy bezpečnostní otázka v Evropě bude mnohem silnější argument, než ty tvoje čísla z Matesa, co tady stale hážeš.

     https://www.flightglobal.com/f...

     Když budu dosataečně "čarovat" s čísly, tak letová hodina ALKY bude klidně na 2/3 F-35. Každému ale bude zřejmé, že je to nesmysl. U tebe ovšem pochybuji.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:06 28.07.2022

      Děkuji, za ocenění mé snahy. Ale ono vám to jednou dojde, jako vám už došly jiné věci. Nikoliv, to se opět pletete vy. Čísla máte ok, ale letka z L159 neděla nic tudíž ji můžeme ...Zobrazit celý příspěvek

      Děkuji, za ocenění mé snahy. Ale ono vám to jednou dojde, jako vám už došly jiné věci.

      Nikoliv, to se opět pletete vy. Čísla máte ok, ale letka z L159 neděla nic tudíž ji můžeme zanedbat (nebo mi prozraďte jakou zahraniční misi skutečně plnily, kolik dní drželi hotovost, atd.). Hodiny pilotáže L159 jsou fakticky pilotovy Gripenu k ničemu, CR má jeden z nejdelších výcvikových programů než se pilot dostane do kokpitu stíhačky (což přináší vyšší náklady).

      Opět váš omyl. Už v dnešním stavu Gripeny drží hotovost, takže těžko může více F35 poskytovat menší čas k výcviku. To by musela nasaditelnost klesnou někam ke 45%. To samozřejmě může nastat pouze v případě, že odčerpáte prostředky v prospěch jiných zájmů (třeba 3.letky na Jas39).
      Pokud chceme z o 50% více letadel (17/24ks) to samé co zvládá 11 ks Gripenu(14), tak to nebude stačit. Fakt nejste ani vtipný. Protože, třeba Dánsko ještě musí trénovat proti lodní boj, a přesto mu stačí 27ks.
      Proto letectvo požaduje dostatečný počet, se současným netříštěním prostředků. Co je na tom k nepochopení?

      Souhlasím, že po odčerpání prostředků ve prospěch Jas-39, to bude obtížné. Ale když to píšu, tak to stále neberete na vědomí.
      U vás nedává význam celé koncepce. Ale pracuji z tím co je, když to je.
      Popravdě, je my to celkem jedno. Ale psal jsem několikrát, že olétanná letdla mají vždy stejný konec = náhradní díly. Kdyby nám je chtěli darovat, nebyl to problém v pronájmu nabídnout jako to mají v Maďarsku. Stejně tak není problém položit nabídku na odkup za „upgrade“, atd. Nic z toho se nestalo, tak to vezměte na vědomí. Výběr CV-90 má vlastní požadavky/cíle, jako je přenesení výroby do CR. Nikoliv cíl získání zbytečných letadel.

      To, že neumíte počítat vím (dělá vám problém +- i malých čísel). Ale vám ti nezkusit vysvětlit znovu.
      Pokud známe reálné náklady USAF pro F35vsF16. Tak mohu zjistit poměr těchto dvou letadel cca(3/2), jak jste si doložil linkem níže (F35 cca 30000, ne dnes, ne včera ale cíl je jasný). Když znám tohle, mohu z použít porovnání F16/Gripen z jiných zdrojů, třeba ze zprávy NKU na Slovensku. Gripen C jim vyšel na 21 000tis, a současně jste napsal (dohledal?), že to byli pouze 4/5 nákladu na F16.
      Z toho si dokáže i žák na základní škole udělat tabulku a dopočítat dané výsledky ( pro vás je to na úrovni magie).
      Asi nerozumím řeči vašeho kmene. 24ks F35 je smysluplný počet pro náhradu současného letectva z možností budoucího rozšíření nejen letetva. Jenže, vy vidíte pouze letectvo.
      Ke třetí bojové letce se nejsnáze dostaneme tak, že neutratíme v mezi čase prostředky na její pořízení (prožereme je v koupi/zavedení/provozu Jas39).

      Čína toho hlavně hodně nakecá, poslední reálné výsledky měla při obsazení Tibetu. Po tom co předvádí Rus na UA se jakékoliv snahy o invazi na Taiwan přesunuli do říše snů. I Čínské firmy vyklízení pole v Rusku.
      Dáváním odkazů potvrzující moje data (na rozdíl od vašich) svoji pozici moc nevylepšíte. Ale pořád je to posun, takže chválím.
      Problém u L159 není, až tak cena letové hodiny(stále jsou to, ale peníze za které mohl být další Gripen), jako zbytečnost létaní na ní (do akce nikdy nepůjde, od toho tu je Gripen). Do podobné situace se dostanou i piloti Gripenu po příletu F35.
      PS: Většinou fakt nemám čas, to takhle rozebírat. Takže, vypíchnu jen největší nesmysly.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:30 28.07.2022

      Tvoje argumenty jsou opět založeny na "dojmech", které jasně popírá fakt, že piloti L-159 regulerně cvičí A2G boj a účastní se i pravidelně mezinárodních cvičení, jen takový ...Zobrazit celý příspěvek

      Tvoje argumenty jsou opět založeny na "dojmech", které jasně popírá fakt, že piloti L-159 regulerně cvičí A2G boj a účastní se i pravidelně mezinárodních cvičení, jen takový vzoreček, t kolegové vidí jak tu mystifikujete:
      https://mocr.army.cz/informacn...
      https://czechairforce.com/news...

      Navíc je zcela zřejmé, že A2G boj s F-35 je pro AČR stejná priorita jako A2A, takže naši noví piloti na F-35 musí cvičit obojí ;-)

      Dánsko je také s 27 kusy F-35 nejmenší a ty ho chceš ještě překonat, však to stále říkám, že jsi zastánce minimalistických řešení pro naši armádu, které se vždy tak osvědčily :-))).

      Protilodní mise spočívající v příletu pod radarovým horizontem, přiblížení k nepřátelské lodi na "celých" 80 až 100 km a odpálení JSM je jistě velmi náročný prvek A2G boje :-)))

      Pokud česká strana projeví zájem o stavající Gripeny, tak je Švédové darují za cenu modernizace ČR - o tom není moc důvodů příliš pochybovat. Proruský postoj Maˇdarska Švédům také není moc pochuti.

      Moc jste o tom Slovensku nečetl, že? Ve hře byl dost nevýhodný pronájmem (oproti podmínkám co mělo Maˇ´darsko a má ČR) jen 8 strojů JAS-39 Gripen ve variantě C/D vs. nákup 12+2 F-16. To jsou zase dost neporovnatelné věci, navíc metodika jak k tomu došel jistě v otázkách letectví "velice zkušený" slovenský NKÚ je rovněž zdrojem mnoha pochybností.

      Snažíte se Jirosi argumentovat tak pochybnými čísly, že to už můžete použít generátor náhodných čísel a relevanci to bude mít stejnou.

      Diskuzi s vámi beru už jen jako cvičení trpělivosti, argumentačně jste nic ve zlém mimoň :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:17 28.07.2022

      Otázka zněla zda se l159 účastní zářenícnich misi? -Ne Zastupuje L159 Gripen při hotovosti? -Ne Klidně muzeee citovat básně, nebo přepisovat dění tisk(jak to dělají ve snemovne), ...Zobrazit celý příspěvek

      Otázka zněla zda se l159 účastní zářenícnich misi?
      -Ne
      Zastupuje L159 Gripen při hotovosti?
      -Ne

      Klidně muzeee citovat básně, nebo přepisovat dění tisk(jak to dělají ve snemovne), a na odpověď to bude mít stejný vliv.
      Tedy l159 nešetří jedinou hodinu Gripenu.

      Proto bude ČR pořizovat F35 do dvou letech. Každá z jiným zaměřením.

      Buď to vyvrate, nebo si nevymyslete. Námořní boj jako každá jiná schopnost stojí letové hodiny, není podstatné co přesně cvičí( ale vám se nehodí si to přiznat, tak se to snažíte zesmesnit)

      Opět trvale na ničím podložek nesmyslu. Zatím CR platila zcela za vše v rámci pronájmu. A najednou začnou dávat veci zdarma?
      Maďarsko má jinou smlouvu, jiné podmínky. Ale mi řeším Maďarsko?

      A jaký to má vliv na letoviska hodinu? (Neporovnavala se cena celé nabídku, ale letová hodina).
      Proč SR nabízeli nevýhodou nabídku, kdyz Maďarsko má výhodné podmínky?
      To bass hodnocení NKU jd vtip?
      Zkuste, zapojit hlavu o kolik se mohli splést o 10-20%?
      Vy tu prezentujeme 4zx nižší cenu jako fakt!

      Na základě zprávy NKU se podávají žaloby. Na základě vašeho zdroje se leda lze na internetu.

      Proti vám jsem argumentaci Mimoň.
      Protože, opírat se o tak mizerne zdroje opravdu nedokážu.Skrýt celý příspěvek

     • Stonkeeper
      10:35 28.07.2022

      Ke treti letce se nejlepe dostaneme tak, ze ji nekoupime. To si musim zapsat. Ultimatni argument :)

      Ke treti letce se nejlepe dostaneme tak, ze ji nekoupime. To si musim zapsat. Ultimatni argument :)

     • Maximus
      11:31 28.07.2022

      Otázka spíše zněla, zda 212. taktická letka s L-159 plní úkoly, které by plnila druhá letka Gripenů a zde odpověď zní samozřejmě ano, protože úkolem našich VzS není jen vzdušný ...Zobrazit celý příspěvek

      Otázka spíše zněla, zda 212. taktická letka s L-159 plní úkoly, které by plnila druhá letka Gripenů a zde odpověď zní samozřejmě ano, protože úkolem našich VzS není jen vzdušný boj, ale i protipozemní operace - také proto máme "taktické letky".

      Že jsou schopnosti L-159 limitované neintegrací dostatečného množství A2G munice je věc druhá. CAS lze provozovat teoreticky i hloupou municí, jak to vidíme na Ukrajině.

      Nemám co vyvracet, se 17 reálně nasaditelnými letadly toho moc nevymyslíte, pokd máte k tomu plnit mise typu airpolicing jako dosud. Většina schopností F-35 nebude využívána stejně, jako nebyly zdaleka využívány schopnosti mnohem jednoduššího Gripenu.

      Nebojte se, že tyto připomínky se nedostanou k paní ministryni a k NGŠ. Řešení v podobě vyřazení bez náhrady či zachování Gripenů bude na pořadu dne samozřejmě až po vyjednání podmínek a faktického termínu dodání F-35 do ČR. Navíc ta situace na Ukrajině , že?

      Proto jsou Jirosi tvoje tvrzení, že něco zcela určitě nebude, úplně bezpředmětné, tedy pokud nemáš funkční křiśálovou kouli.

      Stanovisko NKÚ SK ale nevedlo k žádnému trestnímu oznámení - je to jen stanovisko, které by muselo být obhájeno před soudem, který ale nebude.

      Zatím věřím oficiálně dostupným datům uživatelů a ti rozhodně cenu letové hodiny nepovažují za zrovna benefit tohoto letadla. Ta hodnota je ospravedlnitlená pouze v situaci, kdy jsou letadla naplno využívána a piloti ovládají všechny schopnosti stroje.

      Od tebe tu hodnotných odkazů bylo kolik? :-)))Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      14:21 28.07.2022

      Dobrý den. Maxime, na jaké téma byla ta přednáška na GŠ AČR? Kdy to bylo a je možné ji vidět znovu, je z ní nějaký záznam? Ta by mě zajímala. Jinak nevím, kde jste přišel k tomu, ...Zobrazit celý příspěvek

      Dobrý den. Maxime, na jaké téma byla ta přednáška na GŠ AČR? Kdy to bylo a je možné ji vidět znovu, je z ní nějaký záznam? Ta by mě zajímala.

      Jinak nevím, kde jste přišel k tomu, že bychom nahrazovali 28 letadel. Bůh ví, jak to nakonec bude, ale dle dosud dostupných informací...máte je i v tom článku s NGŠ...končí pronájem 14 ks JAS39 a vyjednává se o 24 ks F35. Vámi zmíněné L159 se nenahrazují, ale dolétají se do konce životnosti. Nejsem si jist, že by ta životnost končila v roce 2029, kdy by asi měla být vyřešena otázka s F35.

      Pokud jsme schopni dělat CAS, pak jsme schopni dělat jakýkoli útok na AG. Tento argument jsem ve vašem podání moc nepochopil.

      Co se týče F35 a letových hodin. Zprávy z RED FLAG cvičení USAF říkají trochu něco jiného. Borci s menším náletem sestřelují borce s větším náletem hodin. Tak nevím, co jste tím chtěl říci.

      Nám může být úplně šumák co s našimi Gripeny budou Švédové po konci nájmu dělat. Klidně ať je sešrotují. Též nevěřím tomu, že by u nás někdo schválil provoz dvou typů letounů této kategorie. Myslím, že to není ani v žádném KVAČR či koncepci rozvoje VzS, či letectva.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      15:11 28.07.2022

      Tf-HU: Týkala se rezervních systémů a možnosti rozvoje či doplnění schopnosti AZ - došlo to až do fáze věcného záměru zákona MO. Bohužel po předminulých volbách přišli "odborníci" ...Zobrazit celý příspěvek

      Tf-HU: Týkala se rezervních systémů a možnosti rozvoje či doplnění schopnosti AZ - došlo to až do fáze věcného záměru zákona MO. Bohužel po předminulých volbách přišli "odborníci" jako je zde oblébený pan Růžička a smetli to ze stolu. Nakonec se této myšlenky ujalo MV a máme zde už reálně budovanou "Stanovenou zálohu státu", která využívá určitou část naší rozsáhlé střelecké komunity. Pro armádu je možné využít nejen střelce, ale především získat i zcela jiné odbornosti, které by pomohly postupně získat potřebné výcvikové kapacity a zase někdy v budoucnosti znovu získat schopnost alespoň částečné mobilizace.

      Tvoje vyjádření k F-35 je poněkud zkratkovité - my si nepořizujeme F-35 jen jako stíhač, ale i jako letadlo pro útoky na pozemní cíle, které díky technologii stealth, má na soudobém bojišti proti protivníkovi se sofistikovanější PVO vůbec nějakou šanci tyto mise podnikat.

      Opravdu misi typu SEAD/DEAD přirovnáváte k CAS ? Co REB, který umí F-35 aspoň částečně nativně - to se také cvičí na speciálních "střelnicích"!
      Bez pokročilého výcviku můžete pilotům ještě na stojánce před takovou misí rozdávat bílé stuhy s "koblihou" a kalíšek saké :-)))

      Navíc tu máme onu slavnou "fůzi dat" a i když počítáme s automatizací procesu, tak výcvik spolupráce s dalšími zbraňovými systémy bude opět zabírat další letové hodiny.

      Rozhodně to není tak jednoduché, jak si někteří představujete a u tebe mě to TH_Hu opravdu překvapuje.

      Mohl jsi si všimnout, že KVAČR je na základě konfliktu na Ukrajině aktivně přepracováván a nový bude hotový příští rok.

      Dvě bojové letky jsou nechtěný potomek "Bílých knih", kdy se vše ořezávalo na kost a byla představa, že naše malá expediční armáda bude jezdit jen pacifikovat "pastevce koz a velbloudů". Situace se po roce 2014 změnila a po 24. únoru zcela diametrálně. Proto lpět jen na dvou bojových letkách je anchronismus neodpovídajíci bezpečnostní situaci v Evropě.

      Můj argument je jednoduchý, pokud se nám nepodaří vybudovat třetí bojovou letku na Gripenech, tak už žádnou další v příštích dekádách nevytvoříme. Navíc konflikty z posledních dob jasně ukázaly, že jejich predikce je špatná a koncept odložených investic na ně nedokáže flexibilně odpovědět.

      Kdysi si TGM přál, aby státy středu Evropy byly mostem mezi východem a západem. Bohužel dějiny spíše daly za pravdu jeho synovi Janovi, který tvrdil, že po mostech se především šlape.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:21 28.07.2022

      Tak koukám, že už nejsem sám.

      PS: 24.unora 2014 zaval invaze na Krym.

      Tak koukám, že už nejsem sám.

      PS: 24.unora 2014 zaval invaze na Krym.

     • Maximus
      15:34 28.07.2022

      Situace se po roce 2014(invaze na Krym) změnila a po 24. únoru (2022 - útok na Ukrajinu) zcela diametrálně. Normální člověk to pochopí :-)))

      Situace se po roce 2014(invaze na Krym) změnila a po 24. únoru (2022 - útok na Ukrajinu) zcela diametrálně. Normální člověk to pochopí :-)))

     • Jirosi
      17:13 28.07.2022

      Opět máte mezery. 02/2014 - obsazení krymu 04/2014 - začátek 1.faze války o Donbas. 02/2015 - konec první fáze 08/2021 - příprava na druhou fázi, omezení dodávek plynu do ...Zobrazit celý příspěvek

      Opět máte mezery.
      02/2014 - obsazení krymu
      04/2014 - začátek 1.faze války o Donbas.
      02/2015 - konec první fáze
      08/2021 - příprava na druhou fázi, omezení dodávek plynu do Evropy
      02/2022 - 2.faze války o Donnas/UA.

      Pokud, nedokážete vyhodnocovat stav minulý, jak chcete predikovat stV budoucí?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:49 28.07.2022

      TF_HU Nechci Vám brát iluze, ale zkuste poslat L 159 na CAS na Ukrajinu a uvidíme kolik se jich vrátí zpět na základnu. L 159 je pro moderní bojiště mimo hru, v životě se nenajdou ...Zobrazit celý příspěvek

      TF_HU
      Nechci Vám brát iluze, ale zkuste poslat L 159 na CAS na Ukrajinu a uvidíme kolik se jich vrátí zpět na základnu.
      L 159 je pro moderní bojiště mimo hru, v životě se nenajdou peníze na integraci pořádné nové výzbroje, nového radaru nebo jiných průzkumných senzorů. To éro má většinu svého životního cyklu za sebou. Radar to má jen na to, aby se pilot mohl podívat jak mu ulétne i civilní dopravní letadlo.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      22:21 28.07.2022

      Jirosi, budíček už byl pro určitou část lidí právě vojensky precizně provedená anexe Krymu, ale pro většinu lidí přišlo vystřízlivění až po 24. únoru. Bohužel. Vaše data jsou v ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, budíček už byl pro určitou část lidí právě vojensky precizně provedená anexe Krymu, ale pro většinu lidí přišlo vystřízlivění až po 24. únoru. Bohužel.

      Vaše data jsou v kontextu k mým uvedeným faktům irelevantní. Pokud by jsme se v tom chtěli šťourat, tak by si se musel vrátit minimálně už do roku 2008, kdy začala rusko-gruzínská válka a kdy se definitivně uzavřely možnosti na rozumnou spolupráci s rusáckem. Už tenkrát se na stranu rusácké agrese postavila známá "parta". Z rozpoutání války obvinili Gruzii např. bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, turecký premiér Recep Tayyip Erdogan či slovenský premiér Robert Fico. I USA pod vedením Busche mladšího, který měl za sebou nepovedenou invazi do Iráku, ve své podstatě ustoupilo rusácku v otázce Jižní Osetie. To už potom rusácku jen rostla chuť a obsazení Krymu bylo plánováno hned po Gruzii, jestli ne dřív. To nebyla určitě spontální akce rusáků na odstranění proruského Janukoviče, ale ty plány ležely na stole přichystány už dlouho a stejně tak už běžela dlouho příprava na úrovni tajných služeb.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:34 28.07.2022

      Maximus: Pokud si myslíte, že akce na Krymu byla provedená precizně. Tak prosím už se nikdy k žádné analýze ničeho nevyjadřujete. Děkuji. Není větší chyby analytika, než ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: Pokud si myslíte, že akce na Krymu byla provedená precizně.
      Tak prosím už se nikdy k žádné analýze ničeho nevyjadřujete. Děkuji.

      Není větší chyby analytika, než pokládání propagandy totalitního státu za pravdu.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      02:38 29.07.2022

      Jirosi, to si myslí na nejmenovaném štábu úplně jiní pánové a není to ten rusácký :-))) Naopak největší chyba je podceňovat nepřítele ;-) Stačí si vždy položit otázku, jak dobře ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, to si myslí na nejmenovaném štábu úplně jiní pánové a není to ten rusácký :-)))

      Naopak největší chyba je podceňovat nepřítele ;-)
      Stačí si vždy položit otázku, jak dobře by jsme to byli schopni zorganizovat my sami!

      Velice by mě zajímalo, kam jsi to dotáhl v ČSLA?

      Jsi hodně omezený tvor a navíc i dosti arogantní.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:16 29.07.2022

      ... Zrovna vás vůbec nepodceňuju, a každým příspěvkem dosahujete nového dna. Invazi na Krym plánovali ti samí co současnou válku na Ukrajině. Pokud by se UA nebránila, byla by to ...Zobrazit celý příspěvek

      ...

      Zrovna vás vůbec nepodceňuju, a každým příspěvkem dosahujete nového dna.
      Invazi na Krym plánovali ti samí co současnou válku na Ukrajině. Pokud by se UA nebránila, byla by to stejně "brilantně" připravená operace. To je celé kouzlo invaze na Krym, když se nepřítel nebrání neukáží se chyby vaší invaze.

      Chápu, že diskuze k tématu (F35) je pro vás problém. Tak raději osobní otázky.

      Popravdě nevím, proč si svoje chováni projektujete do mě, ale je mi to celkem jedno. Nejsem to já kdo tu předvedl několik zcela fatálních chyb ve svých úvahách...

      Stejně tak to nejsem já, kdo tu napíše svůj názor. A když zjistí, že je to blbost shodí to na cleny GS.
      Takže, věnujte více času svému chování. Než, ostatním.Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  12:37 27.07.2022

  Šéf armády Řehka o nákupu F-35: Když budeme pořizovat to, co je dobré, cena logicky nebude nízká ...Zobrazit celý příspěvek

  Šéf armády Řehka o nákupu F-35: Když budeme pořizovat to, co je dobré, cena logicky nebude nízká
  https://www.irozhlas.cz/zpravy... Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  10:01 27.07.2022

  Další část "Verneriády" achjo tohle bude ještě pekelný boj. Tak jsem se dozvěděli, že Gripen C/D tu může být ještě 10 let a pak se nakoupí E/F, který tu bude do roku 2070. F-35 je ...Zobrazit celý příspěvek

  Další část "Verneriády" achjo tohle bude ještě pekelný boj. Tak jsem se dozvěděli, že Gripen C/D tu může být ještě 10 let a pak se nakoupí E/F, který tu bude do roku 2070. F-35 je moc drahá, samozřejmě náklady na Gripen E radši nezmíníme. Taktéž jsme se dozvěděli, že F-35 je náhradou za F-16.... A tohle je prosím bývalý velitel letectva.

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   10:19 27.07.2022

   To je co? Objektivita nula.

   To je co? Objektivita nula.

   • Jirosi
    10:55 27.07.2022

    Hned na začátku řekl zástupce Saabu, tím ten rozhovor měl skončit. Není pravdou, že C/D nestíhá, ale máme úplně jiný letoun co vám můžeme nabídnout (z důvodu marketingu se opět ...Zobrazit celý příspěvek

    Hned na začátku řekl zástupce Saabu, tím ten rozhovor měl skončit.

    Není pravdou, že C/D nestíhá, ale máme úplně jiný letoun co vám můžeme nabídnout (z důvodu marketingu se opět jmenuje jas39 Gripen). Kdyz si to jiné letadlo koupíte, tak to bude ok.
    Jen, to samé se tvrdilo o C/D, a najednou se vyvinula verze co ty neexistující nedostatky kompenzuje. Přitom se už dnes nedtají vývojem dalsi verze, která opět bude kompenzovat ty neexistujici nedostatky E/F (stealth, další generace).

    Hlavně nebýt za blbce.Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    22:47 27.07.2022

    To je fuk, koukají na to voliči a o to jde. Mizerný Saab je schopný kvůli své odporné nenazranosti shodit vládu. Inflace, energie, příznivci Ruska...to všechno podrývá stabilitu a ...Zobrazit celý příspěvek

    To je fuk, koukají na to voliči a o to jde. Mizerný Saab je schopný kvůli své odporné nenazranosti shodit vládu. Inflace, energie, příznivci Ruska...to všechno podrývá stabilitu a teď se do toho vložila cízí firma dělá na ferovku podrazy.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   11:18 27.07.2022

   Doufám, že si tam Veselovsky pozve i zástupce výrobce F 35, abych si o něm nezačal myslet, že někomu nadržuje.

   Doufám, že si tam Veselovsky pozve i zástupce výrobce F 35, abych si o něm nezačal myslet, že někomu nadržuje.

   • Poly
    22:52 27.07.2022

    Saab umí uplácet v miliardách. Aktuálně.cz mohli dostat zaplacíno a Veselovský se může postavit klidně na hlavu. Doufám že je přeceňuji a LM tam nějakého zástupce dostane. Ono se ...Zobrazit celý příspěvek

    Saab umí uplácet v miliardách. Aktuálně.cz mohli dostat zaplacíno a Veselovský se může postavit klidně na hlavu. Doufám že je přeceňuji a LM tam nějakého zástupce dostane. Ono se ale líp tvrdí "levné stačí, na drahé nemáte a stejně to nevyužijete". Na tom postavil Saab svoji strategii a evidentně zajde daleko, protože vyjádření nabídky do médií aniž by ji dostala vláda to je prostě odpornost. Nechutná firma toto, měli by jsme poslat k čertu i CV90.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:47 28.07.2022

     Dokud se Saabem držet armáda basu, a nezverejni realne náklady na Gripen. Tak to některým nikdy nedojde.

     Dokud se Saabem držet armáda basu, a nezverejni realne náklady na Gripen. Tak to některým nikdy nedojde.

    • flanker.jirka
     21:54 28.07.2022

     Uplácí všichni, jen aby dostali kšeft. Byl tu i problém s uplácením při zakázce EFT pro araby. Jde jen o to, která strana je ve vládě a odkud bere. Socani táhli se švédem, ODS ...Zobrazit celý příspěvek

     Uplácí všichni, jen aby dostali kšeft. Byl tu i problém s uplácením při zakázce EFT pro araby. Jde jen o to, která strana je ve vládě a odkud bere. Socani táhli se švédem, ODS táhne s USA.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      10:10 31.07.2022

      Větší uplácecí průser (a blíž k naší hranici) byl prodej EFT do Rakouska... ještě dodnes se táhnou soudy... hlavní problém je samozřejmě v tom že za plné peníze koupili výrazně ...Zobrazit celý příspěvek

      Větší uplácecí průser (a blíž k naší hranici) byl prodej EFT do Rakouska... ještě dodnes se táhnou soudy... hlavní problém je samozřejmě v tom že za plné peníze koupili výrazně omezenou verzi... (druhotně pak o tom že i tak byly schopnosti dost výrazně nad tím co oni potřebují, ale to už je jiná story).Skrýt celý příspěvek

  • JVit
   11:28 27.07.2022

   Tak Saab totalne zaspal s budouci situaci nadzvuku u nas. Mysleli ze to zase vyhnije a budeme na posledni chvili shanet letadla a Gripen bude jedine dostupne letadlo k dispozici ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak Saab totalne zaspal s budouci situaci nadzvuku u nas. Mysleli ze to zase vyhnije a budeme na posledni chvili shanet letadla a Gripen bude jedine dostupne letadlo k dispozici rychle.
   Necekali ze nove MO bude tak akcni, a tak Saab spousti zoufalou kampan, aby to na posledni chvili zvratil (viz C/D zadarmo :D).
   Takze dokud nebude podepsana smlouva na F-35 muzeme se tesit na pravidelne vystupovani ruznych ,,expertu" a lobistu tvrdit ze F-35 je drahe a bla bla. Taky bude vystupovani politiku kteri si natom budou chtit uhrat body protoze drahe a bla bla. Taky budou vychazet ruzne ,,odbrone" clanky, komentare analyzy atd.Skrýt celý příspěvek

   • Horny
    16:12 28.07.2022

    Souhlas. Ale snad to dopadne dobře. Je třeba si uvědomit, že v období 1998-2002, kdy byl proveden původní výběr Gripenů, tady vládla oposmluvní mafie a korupce byla na maximu. A ...Zobrazit celý příspěvek

    Souhlas. Ale snad to dopadne dobře.
    Je třeba si uvědomit, že v období 1998-2002, kdy byl proveden původní výběr Gripenů, tady vládla oposmluvní mafie a korupce byla na maximu.
    A v obdobích 2002-2014 zase panovala silná politická nestabilita způsobená zejména změnou volebního systému v době oposmlouvy, což účinně bránilo dělat jakoukoli dlohodobou politiku a zapříčinilo to i nutnost druhého pronájmu Gripenů. Vystřídalo se tu mimo jiné sedm premiérů. Saab si tak mohl velmi snadno udělat špatný obrázek o tom, jak to u nás funguje.
    Teď už to snad bude lepší. Předchozí dva premiéři odsloužili celé volební období a jedinou antisystémovou stranou v parlamentu je SPD s deseti procenty.Skrýt celý příspěvek

  • Kreon
   12:13 27.07.2022

   Pan bývalý velitel našeho letectva se tam kroutil mnohdy jak had. Nicméně jeho názory zcela korespondují z mainstreamem odpůrců F-35, takže nic překvapivého. Gripen je dobré ...Zobrazit celý příspěvek

   Pan bývalý velitel našeho letectva se tam kroutil mnohdy jak had. Nicméně jeho názory zcela korespondují z mainstreamem odpůrců F-35, takže nic překvapivého. Gripen je dobré letadlo na airpolicing, ale to je tak vše. Nevěřím, že pouhý airpolicing je to, co od nás NATO vyžadovalo, vyžaduje a bude vyžadovat....Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    13:51 27.07.2022

    Ono to není jen o tom co po nás chce NATO, ale co chceme my. Gripen fans to navrhují tak nějak ošvejkovat, aby se neřeklo.

    Ono to není jen o tom co po nás chce NATO, ale co chceme my. Gripen fans to navrhují tak nějak ošvejkovat, aby se neřeklo.

  • Poly
   20:39 27.07.2022

   Zajímalo by mě, kolik mu za ten kec Saab zaplatil.... Uplácet umí dobře, takže platit lobbisty umí dobře taky.

   Zajímalo by mě, kolik mu za ten kec Saab zaplatil.... Uplácet umí dobře, takže platit lobbisty umí dobře taky.

   • Klimesov
    07:12 28.07.2022

    Tak on je snad zástupcem firmy SAAB v ČR, takže zaměstnanec, takže mu asi platí dobře a nebo má rád svou práci.

    Tak on je snad zástupcem firmy SAAB v ČR, takže zaměstnanec, takže mu asi platí dobře a nebo má rád svou práci.

 • The Pale Emperor
  07:32 27.07.2022

  Jak se pořizovaly Gripeny?

  https://neovlivni.cz/ta-vec-sm...

  Jak se pořizovaly Gripeny?

  https://neovlivni.cz/ta-vec-sm...

  • Danik
   09:22 27.07.2022

   Snad si tohle nepřečte Krakonoš, byl by pak smutný.

   Snad si tohle nepřečte Krakonoš, byl by pak smutný.

   • Nesher
    10:03 27.07.2022

    Přesně kdyby se tenkrát rozhodovalo politicky jako dnes, a nikoliv v zájmu Lihového domu, jeden z ministrů vlády měl dokonce švédské občanství, tak by tu Gripen nebyl nikdy.

    Přesně kdyby se tenkrát rozhodovalo politicky jako dnes, a nikoliv v zájmu Lihového domu, jeden z ministrů vlády měl dokonce švédské občanství, tak by tu Gripen nebyl nikdy.

    • Jirosi
     10:22 27.07.2022

     Az jednou armáda provede vyčíslení projektu Gripen, dost lidí se bude divit. :(

     Az jednou armáda provede vyčíslení projektu Gripen, dost lidí se bude divit. :(

     • Horny
      11:51 27.07.2022

      Opravdu by bylo zajímavé spočítat, na kolik by vyšel provoz Gripenů v případě jejich nákupu a porovnat to s částkou, která byla celkově zaplacena v rámci pronájmu. Bohužel lidi ...Zobrazit celý příspěvek

      Opravdu by bylo zajímavé spočítat, na kolik by vyšel provoz Gripenů v případě jejich nákupu a porovnat to s částkou, která byla celkově zaplacena v rámci pronájmu.

      Bohužel lidi si nakonec zvyknou na všechno, i na tu sebevětší blbost, kterou nakonec začnou považovat za normální.
      Na Slovensku si tak myslí, že je normální když má letectvo sedm provozuschopných stíhaček (přičemž reálně létají možná tak tři) a při nákupu normální letky neváhají okamžitě spekulovat o případném "prodeji nadbytečných kusů"; zatímco u nás se všeobecně považuje za normální letadla si pronajímat po celou dobu jejich životnosti a během toho je klidně i několikrát přeplatit...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:07 27.07.2022

      Sice by to bylo super, ale k tomu nemáme reálně dost dát.
      Zatím co secist náklady v daném roce a podělit počtem vykazanych letových hodin.

      Sice by to bylo super, ale k tomu nemáme reálně dost dát.
      Zatím co secist náklady v daném roce a podělit počtem vykazanych letových hodin.

 • Jirosi
  19:50 26.07.2022

  CT24: Nacelni GS- F35 ještě není rozhodnutí, jen zjišťujeme zda je tato možnost.

  Vedoucí vyjednávací týmu F35 - Čáslav musíme stejně upravit pro příjem spojeneckých letadel.

  CT24: Nacelni GS- F35 ještě není rozhodnutí, jen zjišťujeme zda je tato možnost.

  Vedoucí vyjednávací týmu F35 - Čáslav musíme stejně upravit pro příjem spojeneckých letadel.

  • Scotty
   20:07 26.07.2022

   Řekl trochu něco jiného. Zatím se začalo s vyjednéváním takže o nákupu nebo dodání letadel je předčasné hovořit.

   Řekl trochu něco jiného. Zatím se začalo s vyjednéváním takže o nákupu nebo dodání letadel je předčasné hovořit.

   • Jirosi
    20:12 26.07.2022

    Může být, slyšel jsem to na jedno ucho. Ale i tak mi to přišlo podstatne

    Může být, slyšel jsem to na jedno ucho. Ale i tak mi to přišlo podstatne

   • 2DaChoppa
    15:53 27.07.2022

    scotty a o cem ae bude vyjednavat kdyz cena je "pevne dana, takova jakou by platily us ozbrojenw sily"?

    scotty a o cem ae bude vyjednavat kdyz cena je "pevne dana, takova jakou by platily us ozbrojenw sily"?

    • Scotty
     17:36 27.07.2022

     Třeba o tom co k těm letadlům nakoupíme. Jak se bude relizovat výcvik pilotů. Jak se budou muset upravit vojenské základny a kdo to bude dělat. Jak bude zajištěn servis letadel. ...Zobrazit celý příspěvek

     Třeba o tom co k těm letadlům nakoupíme. Jak se bude relizovat výcvik pilotů. Jak se budou muset upravit vojenské základny a kdo to bude dělat. Jak bude zajištěn servis letadel. Jaký bude harmonogram dodávek. Atd.... Věcí k jednání je jistě dost.Skrýt celý příspěvek

    • 2DaChoppa
     18:41 27.07.2022

     @scotty to vse je prece predmetem standardu, ktere jsou soucasti provozovani typu F-35

     @scotty to vse je prece predmetem standardu, ktere jsou soucasti provozovani typu F-35

     • Scotty
      20:21 27.07.2022

      To rozhodně není.

      To rozhodně není.

     • Jirosi
      23:12 27.07.2022

      Záleží co si zákazník zaplatí, a co je danému zakazniku ochotno USA prodat.

      Záleží co si zákazník zaplatí, a co je danému zakazniku ochotno USA prodat.

     • 2DaChoppa
      07:21 28.07.2022

      @jirosi "co je us ochotno danemu zakaznikovi prodat" ale f35 je system a my chceme system koupit jako celek, ze. prece bychom nekupovali miniawacs bez napr efektoru

      @jirosi "co je us ochotno danemu zakaznikovi prodat" ale f35 je system a my chceme system koupit jako celek, ze. prece bychom nekupovali miniawacs bez napr efektoru

     • 2DaChoppa
      07:22 28.07.2022

      ..nebo databaze elint a rwr

      ..nebo databaze elint a rwr

     • TF_HU
      14:28 28.07.2022

      S databázemi mám zkušenost a to takovou, že se o ně státy nechtějí dělit. Každý si nakonec vedl svou. Byl to problém i u nás.

      S databázemi mám zkušenost a to takovou, že se o ně státy nechtějí dělit. Každý si nakonec vedl svou. Byl to problém i u nás.

     • Jirosi
      15:50 28.07.2022

      Tak na to snad bylo zahájeno jednání z USA stranou.

      Tak na to snad bylo zahájeno jednání z USA stranou.

     • Jirosi
      20:25 28.07.2022

      Kdyz jsme tak u toho, někomu přijde, že by USA nedávala UA informace? Tzn. Je celkem jedno co bude v míry, podstatně je mit systém co dokáže z dodánymi informacemi pracovat během ...Zobrazit celý příspěvek

      Kdyz jsme tak u toho, někomu přijde, že by USA nedávala UA informace?
      Tzn. Je celkem jedno co bude v míry, podstatně je mit systém co dokáže z dodánymi informacemi pracovat během války. Upload sw je otázka maximálně hodin.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:57 28.07.2022

      TF_HU Budu hodně zvědav na to, zda nás do RWR F 35 USA pustí, aby se dalo využít ELINT zdrojů z české armády pro vlastní update. Stav, který je v případě AH a UH 1 by mohl ...Zobrazit celý příspěvek

      TF_HU
      Budu hodně zvědav na to, zda nás do RWR F 35 USA pustí, aby se dalo využít ELINT zdrojů z české armády pro vlastní update. Stav, který je v případě AH a UH 1 by mohl napovědět.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:19 26.07.2022

   Každopádně se v tomto ohledu začíná něco konat, což je dobře.

   Každopádně se v tomto ohledu začíná něco konat, což je dobře.

 • Danik
  17:21 26.07.2022

  Pánové, přiznám se, že tomu trochu nerozumím, slovy klasika, som z toho volajaky zmateny. Roky se tu kydá na MO a AČR, že se kupují podprůměrná řešení v symbolických počtech, že se ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, přiznám se, že tomu trochu nerozumím, slovy klasika, som z toho volajaky zmateny. Roky se tu kydá na MO a AČR, že se kupují podprůměrná řešení v symbolických počtech, že se AČR zanedbává, že vůbec nemyslí koncepčně, pragmaticky a progresivně do budoucna... A pak když se začne vyjednávat zakázka o budoucnosti VzS, která všechny tyto ztížnosti řeší...

  Tak je to zase špatně?

  Tak si vyberte, buď budeme na armádě šetřit, protože jsme "chudý stát" (sice asi 27 nejbohatší na světě a když nepočítám státy, kterým ropa cáká ze země, tak 20 a v PPP už jsme téměř předběhli Itálii, ale budiž) co si moderní zbraně nemůže dovolit, takže nám ochranu vzdušného prostoru budou zajišťovat olétané a už zaplacené Gripeny a koupímet třeba L-39NG, nebo si prostě přiznáme, že v rámci našeho bezpečí, by jsme měli mířit trochu výše a pak je na místě si říci, že F-35 je ta nejlepší volba pro naše VzS a díky schopnostem letounu i pro celou armádu.Skrýt celý příspěvek

  • 2DaChoppa
   17:23 26.07.2022

   mozna skepse (moje urcite) prameni ze zkusenosti z minula.

   mozna skepse (moje urcite) prameni ze zkusenosti z minula.

   • Jirosi
    17:28 26.07.2022

    Myslíte zkušenost z nefunkcnisti levných řešení?
    I tenhle nákup se řeší, protože se nekoupili letadla už tenkrát.

    Myslíte zkušenost z nefunkcnisti levných řešení?
    I tenhle nákup se řeší, protože se nekoupili letadla už tenkrát.

    • 2DaChoppa
     18:31 26.07.2022

     ne bojim se opakovani politickeo nakupu vsemocneho vseumela... bez zakldnich csti vyzbroje, aby preteceni puvodne projektovane ceny nebylo o 100 PTRS drazsi

     ne bojim se opakovani politickeo nakupu vsemocneho vseumela... bez zakldnich csti vyzbroje, aby preteceni puvodne projektovane ceny nebylo o 100 PTRS drazsi

    • 2DaChoppa
     18:34 26.07.2022

     proste bych byl radsi, aby se armada stavela od zalladu a ne od slehackove cepicky nahore

     proste bych byl radsi, aby se armada stavela od zalladu a ne od slehackove cepicky nahore

     • Jirosi
      19:45 26.07.2022

      Vsak tohle je low-cost základ moderního letectva. Je smutné, se lidi žijí v představě drahého řešení. Tady prostě má gripen lepší PR. Třeba nezverejneni ceny za ledovou hodinu ...Zobrazit celý příspěvek

      Vsak tohle je low-cost základ moderního letectva.
      Je smutné, se lidi žijí v představě drahého řešení. Tady prostě má gripen lepší PR. Třeba nezverejneni ceny za ledovou hodinu dost pomáhá.
      Přitom tech 24ks, je stále zakladni mnozstvi. Právě možnost budoucího rozšíření je další výhoda f35.
      Zkuste si dnes objednat nový C/d vs o XX.let starší f16 není problém.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      21:10 26.07.2022

      Jirosi a jak si tak představujete takové další rozšíření o další letku F-35? Jenom tak na zelené louce? Jediná trochu schůdná cesta je ustát třetí letku na nízkonákladových ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi a jak si tak představujete takové další rozšíření o další letku F-35? Jenom tak na zelené louce?

      Jediná trochu schůdná cesta je ustát třetí letku na nízkonákladových Gripenech a na základě jasných analýz situace jak technické, ekonomické a geopolitické, pak ke konci jejich životnosti po roce 2035 obhájit přezbrojení této letky na F-35.

      Jinak na takové úvahy zapomeňte, tedy pokud nebudou nějací nebezpeční barbaři na obzoru, ale to už bude dosti pozdě na takovéto řešení.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:40 26.07.2022

      Opět problém z čísly? Pokud je konec jas39 v roce 2035, tak by se muselo rozhodnutí o přestrojení dane letky někdy v roce 2028. Tedy cca 1rok před jejím vznikem. To nepřijde jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Opět problém z čísly?
      Pokud je konec jas39 v roce 2035, tak by se muselo rozhodnutí o přestrojení dane letky někdy v roce 2028. Tedy cca 1rok před jejím vznikem. To nepřijde jako bizar asi jen vám.
      Nebo co by podle vás ti piloti měli dělat mězi koncem Gripenu/rozhodnutím o přestrojení a cca 5+letym dodání F35? (Tzn. Pronájem by se prodluzol o 6.let a dalších 3 roku čekání na letadla+2-3 roky výcvik v USA)

      Samozřejmě, že když by tu byli 2.letky na F36 rak založit novou letku bude jednoduší. Ale reálné stejně náročné jako při přechodu z jas39 (výcvik v USA ideálně piloti co neletali na gripenu).Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:47 26.07.2022

      Pak tu ještě máme variantu B. V roce 2029 se založí nová letka, nakoupi/modernizuji letadla, vybuduje zazemi na novém letišti, nakoupit potrebne vybavení. Vycvičit pilotů, získá ...Zobrazit celý příspěvek

      Pak tu ještě máme variantu B.
      V roce 2029 se založí nová letka, nakoupi/modernizuji letadla, vybuduje zazemi na novém letišti, nakoupit potrebne vybavení. Vycvičit pilotů, získá způsobilosti v taktické leteckém boji(aby mohla držet hotovost) a následně v roce 2035 se zruší bez náhrady.
      Jo, tohle dává opravu smysl...Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      22:19 26.07.2022

      Čarujete si volně s čísly a na základě toho si vymýšlíte teorie :-))) Naše Gripeny, nebo minimálně většina z nich, při rozumném používání vydrží klidně do roku 2040 a SAAB/BAE ...Zobrazit celý příspěvek

      Čarujete si volně s čísly a na základě toho si vymýšlíte teorie :-)))

      Naše Gripeny, nebo minimálně většina z nich, při rozumném používání vydrží klidně do roku 2040 a SAAB/BAE hodlají udržovat podporu pro verzi C/D minimálně do rok 2050 (Maďarsko a JAR zatím výměnu rozhodně neplánují).

      Proč by stávající letka Gripenů s piloty a zázemím se měla někam přesouvat či měnit? Jednodušší je vytvořit novou letku na nových letadlech a s novými piloty. Stejně AOC bude mít tak v roku 2031.

      Do roku 2035 hodlají provozovat C/D samotní Švédi. Tento datum pravděpodobně i souvisí s termínem předpokládaného příchodu nového letounu 6. generace.

      Smiřte se Jirosi s tím, že pokud bude bezpečnostní situace kolem roku 2026-29 v Evropě špatná, tak Gripeny budou létat dál. Můžete se postavit na hlavu, ale tak to je.

      Bude tu letadlo, co po lehké modernizaci a kontrole bude moci létat minimálně do roku 2040, je tu pro něj vybudované zázemí a velmi kvalitní piloti. Navíc část munice může sdílet s F-35.

      V této situaci by funkční systém rušil jen blázen nebo Jirosi. Samozřejmě budu rád, pokud máte pravdu a zavládne tu mír a všeobecná láska.

      Nicméně kontrolní otázka, pokud se třeba v letech 2027/28 výrazně zhorší bezpečnostní situace v Evropě a tak dospějeme k závěru, že 24 letadel F-35 je přece jen málo, kdy dostaneme nejdříve další stroje? :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:19 26.07.2022

      Napřed napise, že přemýšlím do předu... Pak napíše takovou ... Aha, rozumném náletu = uzemnit letounu už dnes, aby tu byly déle. Ale tvrdit, že tím něco získám. Hodlají dělat ...Zobrazit celý příspěvek

      Napřed napise, že přemýšlím do předu... Pak napíše takovou ...

      Aha, rozumném náletu = uzemnit letounu už dnes, aby tu byly déle. Ale tvrdit, že tím něco získám.
      Hodlají dělat podporu pro stroje co v té době budou mít ještě životnost.
      Což, jsou třeba stroje v JAR polovinu jich mají uskladnenou. Důvod, náklady na provoz.
      Maďarsko má jinou smlouvu než Cr. Ale taky neporizuje další letku, divný co?

      Třeba pro to, že se Čáslav bude předělávat na F35. A současně je nesmysl mít všechny stroje na jednom letišti. Tudíž, gripeny by museli jinam. Do teď jste tvrdil, ze nejlepší jak získat novou letku je setrvání gripenu. Najednou je jednoduší začít od nuly.

      Ano, předně do toho samého roků. Přesto, že jejích stroje nejsou tak oletane jako ty v CR.

      Smířit se můžu leda z navýšením počtu F35 díky zaplacenu zazemi vlastně jen za cenu stroje co je levnější než gripen!

      Opět si vymyslíme, ignorujte vývoj a počítáte stav z roku 2022, ne 2029.

      Funkční systém pro Gripen by se napřed musel vybudovat. Ale budovat ve stejnou dobu dva duplicitní systému f35/jas39 kde by na to asi Cr vzala kapacity.

      Pokud, dospěje k názoru, že je potřeba více letadel. Je asi 99% pracdepodobnost že plánovací v USA na to přišli dříve.
      Ale letectvo je poměrně dobře vyřešené, tedy není potřeba silou moci řešit 3.letkum. Ale získat zpět i ostatní schopnosti jenž využijí data z F35 (pr. Raketomety).Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:21 26.07.2022

      Pokud si myslíte, že Cr/Evropu (nato) vytrhne ponechání 12ks Jas39 v ČR. Tak žádné strategické myšlení nemáte.

      Pokud si myslíte, že Cr/Evropu (nato) vytrhne ponechání 12ks Jas39 v ČR. Tak žádné strategické myšlení nemáte.

     • Maximus
      23:34 26.07.2022

      Jirosi vaše posedlost vám brání už vnímat realitu - my nemáme podle vás vybudované zázemí pro Gripeny, které tu létají od roku 2005? Nemáme vycvičené piloty a techniky? Jste mimoň ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi vaše posedlost vám brání už vnímat realitu - my nemáme podle vás vybudované zázemí pro Gripeny, které tu létají od roku 2005? Nemáme vycvičené piloty a techniky? Jste mimoň :-)

      Je velmi pravděpodobné, že Čáslav bude mít velké problémy s hlukovou zátěží a bude se to muset řešit - jedna z cest je zprovoznit druhé letiště umožňující měně problematické soužití okolí minimálně s jednou letkou F-35 a vhodnou na výcvik v noci.

      Samozřejmě že zrovna nás vytrhne letka Gripenů. Ta by právě ovlivnila, kolik F-35 by mohlo být využito k výcviku. Opět klasické schéma: Gripeny s F-35 znamená vždy 17 strojů F-35 (při 70 % nasaditelnosti) pro výcvik. Při variantě bez Gripenů - pro výcvik jen 14 (-3 NATINADS) nebo jen 9 (při misi třeba na Island). To je pokles výcvikových kapacit o 47 %.

      Pro Jirosiho brnkačka, nevadí že nebude na čem pořádně cvičit a dávat tak drahému systému F-35 smysl nebo létat mise typu air-policing do zahraničí, ale hlavně když nebude třetí letka s Gripeny ;-))))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      00:20 27.07.2022

      Tak podejte žalobu na MO, že platily za výcvik dalších techniku a personálu při prodloužení pronájmu. U zazemi je to naprosto stejný problém. Pokud dle vas jr vše v režii CR za co ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak podejte žalobu na MO, že platily za výcvik dalších techniku a personálu při prodloužení pronájmu.
      U zazemi je to naprosto stejný problém. Pokud dle vas jr vše v režii CR za co pak platíme v rámci toho pronájmu?
      Ale vy budete expert, že? ( jen ani netušíte za co se platí.., ale hlavně že to je určitě levnejsi)

      Zrovna dnes mluvil v TV zástupce armády, že se bude upravovat Čáslav, tak aby vyhovala i našim aliancnim partnerům. Ti mají F35, takže je jedno zda se bude kupovat. Ono se tady pořádá každý rok letecké cvičení a účastní svého spojenci z NATO. A je trošku na hlavu nemoci na letišti přijímat nejrozšířenější letoun v budoucnu.

      Hele dnes je problém pokles o 47%, ještě včera byl problém na pokles na 1/17. Tedy stále podstane lepší stav než dnes.

      Zda se bude cvičit vždy záleží na penězích. Můžeme je procvičit na F35, nebo proinvestovat v Gripenu.
      Každé letová hodina Gripenu = 0,5h F35. Vy jich tu chcete mít hned 12-14ks. Toho říkám zářez do náletu F35, a to nepočítám přímé investice.

      Vy nemyslíte.... ( o myšlení do předu bych tu vůbec nemluvil)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      00:21 27.07.2022

      Pokud vám mise proti Ruskym Su v zahraničí přijdou málo, pak nezbývá než, se zapojit primo do války na Ukrajině.

      Pokud vám mise proti Ruskym Su v zahraničí přijdou málo, pak nezbývá než, se zapojit primo do války na Ukrajině.

     • Maximus
      00:47 27.07.2022

      Jirosi - tvdit že letová hodina vlastního Gripenu by stála jen polovinu F-35 je nesmysl nepodložitelný vůbec ničím. Tvoje něčím generovaná vnitřní nenávist ti spálila poslední ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi - tvdit že letová hodina vlastního Gripenu by stála jen polovinu F-35 je nesmysl nepodložitelný vůbec ničím.

      Tvoje něčím generovaná vnitřní nenávist ti spálila poslední zbytky logiky a zdravého rozumu. Zkus meditaci nebo procházku po lese, uleví se ti, uvidíš :-)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:32 27.07.2022

      Takže, realne výběry zákazníků kde soupeřil C/d z f16 jsou fantazie? Vysledku SR NKU taky fantazie... Ale číslo z 10.let staré marketingové prezentace je pravda.. Ano, souhlasím ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže, realne výběry zákazníků kde soupeřil C/d z f16 jsou fantazie?
      Vysledku SR NKU taky fantazie...
      Ale číslo z 10.let staré marketingové prezentace je pravda..
      Ano, souhlasím s tvrzením, že ledová hodina Gripenu stojí 1/2 je nesmysl. Ona totiž stoji mnohem víc.

      Na rozdíl od vás mám konzistentní názor založený na tom co je, nikoliv na tom co bych si přál.
      To vy mate problém z prijmutim nebo ověřením svých faktu.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      08:27 27.07.2022

      Konziszentni lpeni na evidentnim nesmyslu ti Jirosi jde skvěle :-))) Navic jak jsem psal opakovaně, nemas kristalovou kouli a nevis jaka bude bezpečnostní situace v Evropě za ...Zobrazit celý příspěvek

      Konziszentni lpeni na evidentnim nesmyslu ti Jirosi jde skvěle :-)))

      Navic jak jsem psal opakovaně, nemas kristalovou kouli a nevis jaka bude bezpečnostní situace v Evropě za rok, natoz za 5 let. Coz bude pro strategicke plánování důležitější než tvoje nebo moje domněnky :-)))

      NKÚ SR pise, ze provozní naklady Gripenu jsou o petinu nižší nez u F-16 ;-)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:16 27.07.2022

      Dle asi logiky.. GRIPEN C = 5 000 USD F16 = 6250 USD F35 = 9375 USD Následně 9 375/5 000 = 1/5-1/6. Jasne :) Nebo z jiné strany.. GRIPEN C = 21 000 F16 = 26 250 F35 = 30 000 30 ...Zobrazit celý příspěvek

      Dle asi logiky..
      GRIPEN C = 5 000 USD
      F16 = 6250 USD
      F35 = 9375 USD

      Následně 9 375/5 000 = 1/5-1/6.
      Jasne :)

      Nebo z jiné strany..
      GRIPEN C = 21 000
      F16 = 26 250
      F35 = 30 000

      30 000/21000 = 1/5-1/6

      Jinak nevym pro se drzite čísla 5000, když budete psát 1000, tak vám to dokonce vyjde 30x levnější, ale na realitě to nezmění vůbec nic.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      10:21 27.07.2022

      Co znamená od základu? Od jakého základu, základu VzS nebo PozS? Proč by měly být VzS upozaděny kvůli pomalému rozvoji PozS?

      Co znamená od základu? Od jakého základu, základu VzS nebo PozS? Proč by měly být VzS upozaděny kvůli pomalému rozvoji PozS?

     • Maximus
      11:31 27.07.2022

      Jarosi, taháte ty čísla jak kouzelník kraliky z klobouku :-)))

      Jarosi, taháte ty čísla jak kouzelník kraliky z klobouku :-)))

     • Jirosi
      14:07 27.07.2022

      Ty čísla cerpam z vašich prislevku...

      Ty čísla cerpam z vašich prislevku...

     • 2DaChoppa
      16:07 27.07.2022

      @tf-hu od zakladu myslim od vystroje jednotlivce. batoh, maskace, boty, spacak pro jednotlivce, ne nanejakou zapujcku. fungujici vystrojaky s pouzitelnym zbozim, ne se silonovou ...Zobrazit celý příspěvek

      @tf-hu od zakladu myslim od vystroje jednotlivce. batoh, maskace, boty, spacak pro jednotlivce, ne nanejakou zapujcku. fungujici vystrojaky s pouzitelnym zbozim, ne se silonovou teplakovkou. a odtud smerem nahoru- nocni videni, nehorlava varianta maskacu pro posadky letadel a bojove techniky; korektni nakupytechniky, aby za plastovej dekl z cisterny nemel ridic pul roku srazku z platu.. a teprve PAK doplneni na (budiz) trojkovou strukturu u brigad a pluku a nakupy supermodernich stihacekSkrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      16:41 27.07.2022

      2DaChoppa

      Tak to jo. To jsem v klidu, tak to rozhodně nemůže fungovat. Tak to nefungovalo ani za první republiky.

      2DaChoppa

      Tak to jo. To jsem v klidu, tak to rozhodně nemůže fungovat. Tak to nefungovalo ani za první republiky.

     • 2DaChoppa
      18:43 27.07.2022

      @tf-hu videl jsem zefungovatto muze. vpx te ostriha korejka na jedenze ctyr standarxu zatimco ti vysivaji jmenovku na potisk dle tve volby. kvystroji das fasovane moznosti a ...Zobrazit celý příspěvek

      @tf-hu videl jsem zefungovatto muze. vpx te ostriha korejka na jedenze ctyr standarxu zatimco ti vysivaji jmenovku na potisk dle tve volby. kvystroji das fasovane moznosti a schvalene komercni verze.Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      20:04 27.07.2022

      tf_hu jento proste chce lidi co kopou za celeka ne za jednotlivosti. kdyby se vsechno zduvodnovani, procctyri bitevniky a ctrnact ptrs je spravne naprelo do hledani reseni ...Zobrazit celý příspěvek

      tf_hu jento proste chce lidi co kopou za celeka ne za jednotlivosti. kdyby se vsechno zduvodnovani, procctyri bitevniky a ctrnact ptrs je spravne naprelo do hledani reseni e-vystrojaku, tak uz mohl bezet. koupit sablonu eshopuje zalezitost jwdnoho odpoledne, sam jsemto testovalSkrýt celý příspěvek

   • Poly
    01:38 27.07.2022

    Skepse z úplatku Saabu za protlačení pronájmu Gripenů je u pamětníků dodnes. Fanklub "Gripen" s tím problém nemá a nebo to prostě neví...

    Skepse z úplatku Saabu za protlačení pronájmu Gripenů je u pamětníků dodnes. Fanklub "Gripen" s tím problém nemá a nebo to prostě neví...

    • Badysak
     03:19 27.07.2022

     U Gripenu šlo o výběrové řízení jako u Panduru né kdo dá větší úplatek? U nákupu F-35 jde o vláda - vláda tohle nehrozí nebo?

     U Gripenu šlo o výběrové řízení jako u Panduru né kdo dá větší úplatek? U nákupu F-35 jde o vláda - vláda tohle nehrozí nebo?

   • Maximus
    08:21 27.07.2022

    ...

    ...

  • Krakonoš
   19:57 26.07.2022

   Jak prosté, je to nekoncepční nákup. A kvůli těmto nekoncepčním rozhodnutím trpí ostatní složky armády. ČR vychází vstříc zájmu USA a proto řešila náhradu MI-24 v podobě H1. Proč ...Zobrazit celý příspěvek

   Jak prosté, je to nekoncepční nákup. A kvůli těmto nekoncepčním rozhodnutím trpí ostatní složky armády. ČR vychází vstříc zájmu USA a proto řešila náhradu MI-24 v podobě H1. Proč zrovna MOČR nejvíc pálili bitevníky, když jsou okrajovou zbraní a mnohé armády je ani nemají a ty co je mají, tak je řeší naposled (protože jsou okrajovou zbraní). Kvůli nákupu H1 jsme se museli uskromnit v rámci dělostřelectva a pořídili nejlevnější možné řešení a to nástupce tažených houfnic jménem Caesar. Hlupáci Poláci, Slováci, Maďaři, Litevci, Estonci, atd. co kupují věžové a dokonce nejvíce pásové typy.
   Naštěstí díky NATO, které má na nás požadavek v rámci těžké brigády se nezprznil výběr na BVP, jinak ti pro které je F-34 über alles klidně obětují BVP za kolové OT chcete-li KBVP.
   BVP bylo opět jako v případě houfnic vybráno nejlevnější řešení, naštěstí v tomto případě jen shodou náhod opravdu dobré.

   MOČR vůbec neřeší jiné druhy efektivních zbraní, jako jsou MLRS střední a velké ráže, UAV v nějakém smysluplném počtu, atd. Třešničkou na dortu je PVO, které bohužel je stále na nízkých počtech a v rámci NATO je smysluplné posilování PVO lepší, než pár kusů F-35, protože v rámci letectva nemá NATO konkurenci.

   Na prd je, že naší armádu stavíme podle toho co chce NATO, nebo lobby z USA. Sami o sobě se o svojí bezpečnost nestaráme, přinejmenším rozhodně ne koncepčně.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    20:19 26.07.2022

    Kove houfnice kupujeme protože jsme měli DANY, které měli dobře PR.

    Kove houfnice kupujeme protože jsme měli DANY, které měli dobře PR.

    • Jirosi
     20:21 26.07.2022

     Mohli se koupit pásové dělá, ale na jakém podvozku kdy se nevybrali tanky, ani bvp. Přitom by se jich koupila polovina, což by byla zase rána na kopání do výběru.

     Mohli se koupit pásové dělá, ale na jakém podvozku kdy se nevybrali tanky, ani bvp. Přitom by se jich koupila polovina, což by byla zase rána na kopání do výběru.

   • Danik
    20:21 26.07.2022

    Aha, takže vyřešení našeho letectva na 50-60 let špičkovým strojem jež se stává unifikovaným multirolem páté generace v rámci západních armád je nekoncepčnost... A pak o kousek ...Zobrazit celý příspěvek

    Aha, takže vyřešení našeho letectva na 50-60 let špičkovým strojem jež se stává unifikovaným multirolem páté generace v rámci západních armád je nekoncepčnost...

    A pak o kousek níže navrhnete tu možnost s Gripeny C/D, které provozuje jen Maďarsko a Švédsko a ty naše jsou již za polovinou životnosti + nakoupit další olétané. Tedy vzít podprůměrnou možnost, která nám letectvo vyřeší na 10 let a pak zase budeme nuceni zahájit akviziční proces a to jen za předpokladu, že Švédové budou ochotni nám přenechat pronajímané stroje, když koupíme další olétané. Geniální.

    "Vychází vstříc USA" kolik zbraní zatím bylo pořízeno z USA?

    Proč řešila bitevniky? Možná proto, že Mi-24 už byly na hraně provozuschopnosti a na moderním bojišti už prostě nestačí? Takže nás tlačila výměna strojů?

    Protože takhle se to dělá? Protože máme jisté útvary, kterým je třeba nahradit technika, aby měli s čím fungovat?

    Houfnice Caesar teď slaví docela úspěch, plus jsou tu další výhody.

    "shodou náhod vybráno dobré"

    Tak určitě...

    Uav se momentálně řeší, pokud chceme MLRS, musí se nejdříve vybudovat od píky útvar, co je bude používat... To samé platí pro PVO, je požadován počet pro naše současné útvary.

    To samé letectvo, super že 24 kusů F-35 je "pár" zatímco 24 Gripenů by bylo super. Znovu, máme počet útvarů a pro ty pořizujeme techniku.

    Víte co je komické? Že tu kritizujete nákup F-35 jako drahé řešení a pak tu naznačujete stavbu X nových útvarů, což bude násobně nákladnější. Co by jste chtěl za současný rozpočet jiného než lehkou jednotku, střední jednotku a těžkou jednotku, plus síly bojové podpory a bojového zabezpečení. To samé letectvo...

    Jen taková třešnička na dortu. Letectvo je klíčová součást PVO a PRO :-) Jo a je rozdíl mezi BVP a OT a je jedno jestli je to na kolech či pásech...Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     21:10 26.07.2022

     Přesně, ještě k tomu budování nových útvarů. To má dva zádrhele, jeden je řešitelný, pokud ekonomika dovolí, tedy peníze. Ten druhý jsou lidé, což je v podstatě neřešitelné, ne ...Zobrazit celý příspěvek

     Přesně, ještě k tomu budování nových útvarů. To má dva zádrhele, jeden je řešitelný, pokud ekonomika dovolí, tedy peníze.
     Ten druhý jsou lidé, což je v podstatě neřešitelné, ne každý má zájem o kariéru vojáka a navíc AČR působí na vysoce konkurenčním trhu, kde jí konkurenci dělají PČR, Vězeňská a justiční stráž, Generální ředitelství cel, HZS a obecní policie.
     Takže musíme vyjít s tím co máme a snažit se o maximální kvalitu.
     Což podprůměrný systém, v poslední třetině životnosti, který bychom stejně během dekády museli nahradit není.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      23:26 26.07.2022

      Jen připomenu, že v roce 1993 tato země dávala na obranu 2,61% HDP. Vrátíme se k tomu později. Samozřejmě jedna věc je ekonomický problém a to nejen v rovině akvizic, ale hlavně ...Zobrazit celý příspěvek

      Jen připomenu, že v roce 1993 tato země dávala na obranu 2,61% HDP. Vrátíme se k tomu později.

      Samozřejmě jedna věc je ekonomický problém a to nejen v rovině akvizic, ale hlavně udržitelnosti a bojové způsobilosti.

      Druhá věc je personál. Zde nějak tak doufám, že rostoucí prestiž AČR, zlepšení PR, současná situace a POKOS, zvýší počet kvalitních kandidátů na míru, kdy na útvarech bude naplněnost nad 85-90%. Další věc je modernizace. Zájemci o službu v armádě, prostě chtějí fungovat s moderní adekvátní technikou, mít pestrý a funkční výcvik a fungovat v profesionálním a motivovaném kolektivu s kvalitními nadřízenými. Vidět nějakou perspektivu. Nee občas jezdit v technice svých otců a drhnout hajzly na baráku. Taky připomenu jisté aféry s "vyhazovem" před výsluhou, což také nepřidá. Na druhou stranu probíhá i postupné bourání negativního světla o gumách z dob ZVS a SSSR. Zájemců by bylo dost, někteří jsou odrazeni mnou vypsanými skutečnostmi, někteří neprojdou kvůli jistým "defektům", ovšem povězme si otevřeně, na nějakou pozici v týlu nebo řidiče, prostě nepotřebujeme urostlého "sparťana" s jestřábím zrakem a bez alegrií jako u bojařů.

      Další věc je fluktuace osob, tu by bylo dobré snížit, poté ten nárust vojáků bude. Pomalý, ale bude.

      Čímž se pak obratem dostáváme k financím. Další brigáda by naší armádě slušela, co o to, jenže mám tak trochu obavu, že jisté osoby zde si neuvědomují finanční nákladnost stavby a hlavně udržení např. další brigády. Nutno dodat, že to nebude jen o stavbě čtyř bojových praporů, nýbrž se bude muset postavit i další dělostřelecký oddíl, oddíl PVO, prapor logistiky, možná prapor oprav a ženijní prapor. To znamená nabrat a vycvičit nějakých 4-4 500 lidí, ty vybavit, postavit zázemí (kasárny pro útvary se vším všudy + další výcvikový prostor) a samozřejmě nakoupit techniku, kdy i pokud by to byla lehká brigáda na LOV 50 (nebo Patriot II). Stále počítejte nutnost investovat takovou sumu, že 24ks F-35 se zázemím budou drobné. 2% HDP budou naprostý základ, spíš blíže k těm číslům z roku 1993, alespoň v některých letech.

      Tudíž... pokud zde mají někteří problém investovat do F-35, ať ani nenaznačují budování nových jednotek a početní posilování armády. I tak ale stále narážíme na lidské zdroje. Proto:

      To co teď máme a jsme schopni udržet, musí být na naprosté špičce. Lepší mít méně útvarů, avšak adekvátně vycvičených, zásobovaných, personálně naplněných a vybavených a vše efektivně propojeno do bojeschopné síly, než mít sice větší papírová čísla, ovšem v reálném nasazení pak dopadnout jak ruské jednotky.Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      07:27 27.07.2022

      @danik palec zato naplnovani utvaru. z jedne brigady nam nedavno vzniknul tretimanevrovy prvek a 4brn tak stoji na dvou praporech s pabdur a jednom s dingo. jenze s drobnym ...Zobrazit celý příspěvek

      @danik palec zato naplnovani utvaru. z jedne brigady nam nedavno vzniknul tretimanevrovy prvek a 4brn tak stoji na dvou praporech s pabdur a jednom s dingo. jenze s drobnym narustem personalu to stale NENI prirustek o jeden pluk, jak je to prodavaneSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:12 27.07.2022

      2DaChoppa
      Nárůst to je. Chrudim bude mít v cílovém stavu vojáků jak cca. dva prapory.

      2DaChoppa
      Nárůst to je. Chrudim bude mít v cílovém stavu vojáků jak cca. dva prapory.

     • Nesher
      09:13 27.07.2022

      Danik To není o prestiži, stoupající kvalitě výzbroje atd., ale o prostě demografii. AČR stejně jako všichni její konkurenti na pracovním trhu (vyjmenoval jsem je výše) budou ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik
      To není o prestiži, stoupající kvalitě výzbroje atd., ale o prostě demografii.
      AČR stejně jako všichni její konkurenti na pracovním trhu (vyjmenoval jsem je výše) budou primárně cílit na lidi narozené po roce 2000. Těch je omezené množství, většina z nich se prostě vojáky a ani příslušníky bezpečnostních sborů nestane, buď prostě nemají zájem, nebo nesplní kritéria (např. zdravotní).
      Z toho co zbývá se musí naplnit 6 sborů.
      Takže ano, to co uvádíš něco navíc přinést může, ale rozhodně ne tolik, kolik si tu různí lidé myslí. Max. nižší tisíce. A ty bude velký problém dlouhodobě udržet. Tedy když naplníme rekrutační cíle (30k profesionálů a 10k AZ) tak to bude velký úspěch.
      A z toho další brigádu nikdo nepostaví. Protože těch 30k není stav AČR, ale OS. Odpočítej VZ, HS a VP a jseš někde pod 27k. Takže k bojovým jednotkám se navíc dostane pár stovek profíku a pár tisíc záložku. To je tak na doplnění tabulek.
      Takže jak říkám, peníze jsou řešitelné, lidé nikoliv.
      Z toho musíme vycházet. Takže nápady koupíme 300 tanků jsou sice krásné, bohužel nemáme a ani nebudeme mít lidi co by je ovládali.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      09:16 27.07.2022

      2DaChoppa Souhlas, já osobně jsem za transformaci 43 vpr rád, ovšem bylo by třeba sestavit další výsadkovou rotu, tedy dohromady 6. To ovšem neřeší problém, že Brnka je nyní ...Zobrazit celý příspěvek

      2DaChoppa

      Souhlas, já osobně jsem za transformaci 43 vpr rád, ovšem bylo by třeba sestavit další výsadkovou rotu, tedy dohromady 6. To ovšem neřeší problém, že Brnka je nyní početně taktéž spíše ten pluk. Ten jeden prapor prostě chybí. 44 lmopr bude mpr, dostane Pandury, tak by myslím nebylo na škodu vybudovat 45 mpr (který už jen tak mimochodem měl založené organizační jádro v Rakovníku, ale nakonec tam vznikl prapor podpory nasaditelných sil) a ten hodit na LOV 50 + od Poláků vzít Ottokary.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      09:20 27.07.2022

      Nojo, je třeba více ehm ehm... jak to napsat korektně, kopulovat? :-D :-D Jsem docela zvědavý jak tohle budou zvládat Poláci. Já jim hrozně fandím, jen aby díky demografii a ...Zobrazit celý příspěvek

      Nojo, je třeba více ehm ehm... jak to napsat korektně, kopulovat? :-D :-D

      Jsem docela zvědavý jak tohle budou zvládat Poláci. Já jim hrozně fandím, jen aby díky demografii a ekonomice nedopadli jak ruská armáda. Papírově velká, ale stav techniky tristní, útvary na 60-70% naplněnosti, bojová nasaditelnost taktéž těch 60%.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      10:28 27.07.2022

      Daník Bohužel to se nestane, a to na tom nejsme zase tak špatně, v rámci bývalého východního bloku máme největší porodnost. Ale nestačí to ani na prostou reprodukci kus za ...Zobrazit celý příspěvek

      Daník
      Bohužel to se nestane, a to na tom nejsme zase tak špatně, v rámci bývalého východního bloku máme největší porodnost. Ale nestačí to ani na prostou reprodukci kus za kus.
      Jediná šance je imigrace, osobně bych se nebál nabízet lidem s přechodným pobytem možnost služby v AČR (min. 5 let) za občanství.
      Co se týče Polska, to si dovolím odhadnout. Pokud nezavedou ZVS, tak 300k neseženou ani omylem, jejich porodnost je nižší jak ta naše. Už teď jim chybí cca 21k vojáků a to s tím budováním dalších divizí ani pořádně nezačali. Navíc až se k moci dostane zase jednou opozice, tak se to trochu uklidní.
      Dnešnímu Polsku vládne jeden jediný člověk, který momentálně není ani ve vládě a každý normální Polák si o něm myslí, že je to regulérní blázen. Co si také myslet o člověku, který bydlí sám v polorozpadlém domě ve Varšavě, obklopen fůrou koček, fotografiemi své zesnulé matky a svého též zesnulého, výrazně inteligentnějšího a úspěšnějšího bratra (o němž je přesvědčen, že byl zavražděn) a snícího o obnově nikdy neexistující velikosti Polska. A jenž věří, že za všechny polské problémy může Rusko, Německo a EU. A Polsko pod jeho vedením má dějinnou úlohou v rechristianizaci Evropy (to byl citát). A který se nikdy ani neoženil (zlé jazyky tvrdí, že díky své exaltované víře je stále panic), než že je to případ pro psychiatra?
      Můj tchán, emeritní profesor varšavské univerzity, tvrdí, že volič PiS je Rus, který si myslí, že je Francouz.
      Takže dokud tam budou vládnout tihle, já zase z toho posilování WP jásat nebudu.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      11:43 27.07.2022

      Osobne si myslím, ze se Poláci po ekonomickém kolapsu Rusacka výrazně uklidní a ty velké zbrojní ambice nebudou naplněny. Stejně jako plany polského námořnictva před II. WW, které ...Zobrazit celý příspěvek

      Osobne si myslím, ze se Poláci po ekonomickém kolapsu Rusacka výrazně uklidní a ty velké zbrojní ambice nebudou naplněny.

      Stejně jako plany polského námořnictva před II. WW, které počítalo i s vlastní bitevní lodi :-)))

      V každém případě považuji nesnažit se úzce spolupracovat s Polskem na prosazování společných geopolitickych zájmu, budovat společně projekty v oblasti obrany, průmyslu i kultury za opakování zasadni chyby prvorepublikové geopolitiky.Skrýt celý příspěvek

   • TF_HU
    10:23 27.07.2022

    TPČ to jsou hovna :-)

    TPČ to jsou hovna :-)

   • flanker.jirka
    21:59 28.07.2022

    Krakonoš Máte to pomatené. Právě pořízení F 35 je jedna z mála koncepčních věcí v rámci možné unifikace v NATO. Mimo koncepci jsou systémy ze zemí mimo NATO nebo vrtulníky, které ...Zobrazit celý příspěvek

    Krakonoš
    Máte to pomatené. Právě pořízení F 35 je jedna z mála koncepčních věcí v rámci možné unifikace v NATO. Mimo koncepci jsou systémy ze zemí mimo NATO nebo vrtulníky, které budeme v Evropě provozovat sami.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   07:20 27.07.2022

   Danik Je to dáno tím, že ty F-35 jsou z USA a to je prostě špatně. ČR potažmo AČR by měla kupovat ekvivalenty z Evropy. To znamená nejlépe nějaký jednomotorový nadzvukový ...Zobrazit celý příspěvek

   Danik
   Je to dáno tím, že ty F-35 jsou z USA a to je prostě špatně. ČR potažmo AČR by měla kupovat ekvivalenty z Evropy. To znamená nejlépe nějaký jednomotorový nadzvukový víceúčelový stíhací letoun 5. generace, který vyrábí nějaká Evropská krajina. Takový ale na trhu není. Tak v tom případě by to měl být letoun 4,5 generace s maximálním množstvím prvků z 5. generace. No takový zatím na trhu taky není, jen 2 projekty o kterých se uvidí v budoucnu jak na tom budou. Takže to znamená raději čekat a čekat a čekat a čekat a čekat a prodlužovat vnitřní dluh AČR dokud nebude jednomotorový nadzvukový víceúčelový stíhací letoun nové generace, který ovšem nebude z USA. Protože vzít hotový produkt z USA a mít své vyřešené na dlouhou dobu je budování AČR pro potřeby USA. Ovšem jakmile to nebude z USA tak to bude budování pro potřeby AČR a ČR.
   Jak prosté a jednoduché to je :DSkrýt celý příspěvek

   • Danik
    09:21 27.07.2022

    Pravda, na tento velmi "logický, koncepční a inteligentní faktor", jsem úplně zapomněl :-D

    Pravda, na tento velmi "logický, koncepční a inteligentní faktor", jsem úplně zapomněl :-D

    • Nesher
     11:08 27.07.2022

     Myslete politicky Kefalín, myslete politicky! :-)

     Myslete politicky Kefalín, myslete politicky! :-)

 • Krakonoš
  12:10 26.07.2022

  Pro připomenutí, hlavní slovo při výběru techniky mívá často politika, než technické aspekty. Pro ČR je v současné době nejvýhodnější řešení ponechání Gripenů po vzoru Maďarska, ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro připomenutí, hlavní slovo při výběru techniky mívá často politika, než technické aspekty.
  Pro ČR je v současné době nejvýhodnější řešení ponechání Gripenů po vzoru Maďarska, případné navýšení jejich počtu stejně starými Gripeny.
  AČR čeká celá řada modernizací a mnohé projekty nejsou dokončené nebo v nedostatečném počtu a mnohé důležité zbraně absentují. Nebude dlouho trvat a bude na stole požadavek na předčasné vyřazení MI-171 a jejich náhradě.

  Je mi jedno, že horlivý zastánci F-35 nekoukají napravo nalevo, ale nemusí ty, co mají odlišný názor napadat a dehonestovat.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   13:08 26.07.2022

   /Pro ČR je v současné době nejvýhodnější řešení ponechání Gripenů po vzoru Maďarska/ Ne. /AČR čeká celá řada modernizací a mnohé projekty nejsou dokončené nebo v nedostatečném ...Zobrazit celý příspěvek

   /Pro ČR je v současné době nejvýhodnější řešení ponechání Gripenů po vzoru Maďarska/
   Ne.

   /AČR čeká celá řada modernizací a mnohé projekty nejsou dokončené nebo v nedostatečném počtu a mnohé důležité zbraně absentují./
   Ano. Co z toho pro nadzvukové letectvo vyplývá? Nic.
   /Nebude dlouho trvat a bude na stole požadavek na předčasné vyřazení MI-171 a jejich náhradě./
   Ne.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   13:11 26.07.2022

   Peněz je dost. Mohli by jsme si těch F-35 dovolit klidně víc.

   Peněz je dost. Mohli by jsme si těch F-35 dovolit klidně víc.

   • Krakonoš
    13:33 26.07.2022

    Peněz je dost...
    AČR má vnitřní dluh jak bič a ekonomice se zrovna dvakrát nedaří, ale je faktem, že stát víc bohatne z daní, ale to je na úkor občanů kvůli/díky vysoké inflaci.

    Peněz je dost...
    AČR má vnitřní dluh jak bič a ekonomice se zrovna dvakrát nedaří, ale je faktem, že stát víc bohatne z daní, ale to je na úkor občanů kvůli/díky vysoké inflaci.

    • Jirosi
     14:19 26.07.2022

     Jeden z vnitřních dluhu ACR je provizorní reseni letectva v podobě pronájmu jas39. I tento dluh je potřeba vyřešit, a pořídit nové stroje (ne stroje na konci zivotnosti).

     Jeden z vnitřních dluhu ACR je provizorní reseni letectva v podobě pronájmu jas39. I tento dluh je potřeba vyřešit, a pořídit nové stroje (ne stroje na konci zivotnosti).

    • Poly
     14:50 26.07.2022

     Aha, takže řešení pro AČR = budeme šetřit a rozpočet se nenavyšuje. Proč nešetří i jinde, ne? Leopardy jsou zbytečné, upravíme T-72, BVP nekoupíme a prohodíme za Pandury, škoda že ...Zobrazit celý příspěvek

     Aha, takže řešení pro AČR = budeme šetřit a rozpočet se nenavyšuje. Proč nešetří i jinde, ne? Leopardy jsou zbytečné, upravíme T-72, BVP nekoupíme a prohodíme za Pandury, škoda že jsme poslali vrtulníky na UA. Mohli jsme je repasovat a zrušit objednávku v USA...
     Kdyby UA měla vzdušnou nadvládu, tak je válka úplně jiná. Bohužel to se s jejich křápy udělat nedá. A nešlo by to ani s Gripeny. S F-35 by to byla jiná hitparáda. Takhle se koukáme na mlýnek dělostřelectva.

     Navíc máme k dispozici řešení obranného fondu.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:14 26.07.2022

      ... případ Gripenů a F 35 je jiný než v případě BVP 2 a T 72, ta ruská technika má po technické životnosti a její další modernizace ji nikam neposune.

      ... případ Gripenů a F 35 je jiný než v případě BVP 2 a T 72, ta ruská technika má po technické životnosti a její další modernizace ji nikam neposune.

     • Jirosi
      17:29 26.07.2022

      6.lete pokračování oletenych c/d nás posune kam?

      6.lete pokračování oletenych c/d nás posune kam?

     • Poly
      17:39 26.07.2022

      flanker.jirka Ne, je to přesně to samé. Modernizace ty letouny taky nikam neposune a budou mít víceméně nejslabší stíhače v regionu. Obklopí nás státy s modernějšími stroji. ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Ne, je to přesně to samé. Modernizace ty letouny taky nikam neposune a budou mít víceméně nejslabší stíhače v regionu. Obklopí nás státy s modernějšími stroji. Kvantitu ustát nemůžeme, kvalitu ano.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:03 28.07.2022

      Poly
      Tak nějak nechápu, že Vám problém nejslabších stíhačů v okolí celou dobu nevadil :-) Jestliže tu někdo vidí perspektivu i v EFT nebo F 16, tak Gripen je to samé.

      Poly
      Tak nějak nechápu, že Vám problém nejslabších stíhačů v okolí celou dobu nevadil :-) Jestliže tu někdo vidí perspektivu i v EFT nebo F 16, tak Gripen je to samé.

  • Jirosi
   13:22 26.07.2022

   Onu hlavně koukají na data, na rozdíl od stoupenců Gripenu. A investice do zavedení letadl na konci životnosti je hloupost bez ohledu na tip. Ponechat si je po vzoru Maďarska ...Zobrazit celý příspěvek

   Onu hlavně koukají na data, na rozdíl od stoupenců Gripenu. A investice do zavedení letadl na konci životnosti je hloupost bez ohledu na tip.
   Ponechat si je po vzoru Maďarska nemůžeme, protože Maďarsko má oporu v uzavřené smlouvě. CR ale takovou doložku ve smlouve nemá. Ale jasne to nevadí... prostě je znárodnime.

   Jedná z těch modernizaci je právě letectvo, protože máme letouny v pronájmu. Ale tento fakt vás vůbec netrápí. Bez investice, bude jedna z abeentujicich schopnosti nadzvukove letectvo.

   Dehonestujete se sám neznalosti základních faktu pro racionální rozhodnutí.Skrýt celý příspěvek

   • Krakonoš
    13:38 26.07.2022

    Nevím o jakých datech mluvíte a hlavně netuším o jakých investicích mluvíte na konci životnosti letadel.
    Nevim, kde jste vzal znárodnění, tuším, že vtipy vám moc nejdou.

    Nevím o jakých datech mluvíte a hlavně netuším o jakých investicích mluvíte na konci životnosti letadel.
    Nevim, kde jste vzal znárodnění, tuším, že vtipy vám moc nejdou.

    • Jirosi
     14:26 26.07.2022

     Smlouva o pronájmu ČR konci v roce 2027 z možností prodloužení o 2 roky. Poté se subjekt kontraktu vrací zpět majiteli. Konec nadzvuku v CR, pokud se nevybere jiné řešení. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

     Smlouva o pronájmu ČR konci v roce 2027 z možností prodloužení o 2 roky. Poté se subjekt kontraktu vrací zpět majiteli. Konec nadzvuku v CR, pokud se nevybere jiné řešení.
     Pokud chcete tyhle letouny zachovat v ČR, pak je musí ČR odkoupit+zazemi co v rámci pronájmu dodává Švédska strana. Přitom ty letouny budou Mig 4/5 své životnosti za sebou. Ale zazemi musí mít jako letouny na 30.let.

     Maďarske řešení kdy mají ve smlouve, že na konci pronájmu jim zůstanou. Stejně možnosti může ČR dosáhnout odkupem, nebo znárodnění cizích letadel.Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    14:22 26.07.2022

    Jirosi, byl tu jasně uvedeny informace, že i naše oletané Gripeny budou v roce 2027 v něco kolem poloviny své plánované životnosti a výrobce počítá se servisem do roku ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi, byl tu jasně uvedeny informace, že i naše oletané Gripeny budou v roce 2027 v něco kolem poloviny své plánované životnosti a výrobce počítá se servisem do roku 2050.

    Druhá věc je ta, že žádné další olétané JAS-39 C/D nejsou k dispozici a JAS-39 E není řešením na dalších nejméně 30 let - verze E přišla na trh nejméně o 10 let později než měla a její případné zákazníky "vyzobala" F-16 a F-35.

    Pokud nová letadla, tak F-35 jsou nejlepší volba za předpokladu jejich financonání a to včetně munice a dalších zbraňových systémů zapojených skrze C4ISTAR do mimořádně efektivního "kill-chain".

    Jak připomněl kolega Daník prvorepublikové "Vzduch je naše moře", tak investice do letectva by měla být jedna z hlavních priorit naší obrany a to nejen z hlediska A2A kapacit, ale i A2G, protože schopnost zasáhnout nepřítele i v hloubi jeho území a výrazně poškodit jeho kritickou infrastrukturu a vojenská kapacity je pro obranu země stejně důležité, jako umět ničit nepřátelská letadla.

    Naopak 2 letky F-35 jsou spíše málo pro jejich efektivní využití a je na hlubších analýzách a aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, zda nezachovat stávající Gripeny v lehce modernizované verzi v rámci třetí bojové letky.

    Ta by ke konci příští dekády mohla být přezbrojena také na nové F-35, případně na pokročilé stealth "Loyal Wingman" nebo pokud se osvědčí koncept 2 hi-tech letek a jedné low-cost letky supersoniků, tak přejít na nějakého následovníka FA-50 s kokpitem upraveným více pro F-35 (ten je nyní optimalizován pro F-16), který by mohl sloužit i pro pokračovací výcvik pilotů u nás. Prostě takový ekvivalent T-7A, ale v konfiguci cvičný/bojový supersonik.

    Výcvik 30 nových českých pilotů F-35A má údajně přijít na 300 milionů dolarů a optimum by mělo být spíše 1,9 pilota na letadlo. Schopnost si cvičit vlastní piloty by byl nezabedbatelný benefit tohoto konceptu.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:25 26.07.2022

     Jasne uveden informace byli, že naše gripeny už za sebou polovinu životnosti mají. Nikoliv vaší z letáku, ale zaměřené na draku letounu. Výrobce možná pocita z odporu do 2050, ale ...Zobrazit celý příspěvek

     Jasne uveden informace byli, že naše gripeny už za sebou polovinu životnosti mají. Nikoliv vaší z letáku, ale zaměřené na draku letounu.
     Výrobce možná pocita z odporu do 2050, ale pro letouny co ani nezačali u zákazníka létat.
     Dle vás obětavě jas39 nejsou, co pak asi nabízeli v tendru kde slibovali podporu do 2050, když nové se vyrobit nedají. Linka už je v přípravě dělat e/f.

     Tedy za předpokladu neinvestiční do 3.letky.

     Zcela v rozporu nutnosti zajistí prostředky pro F35. Ale přesně v duchu vyhození peněz oknem. Respektive to ještě podpořit dalsi nutnosti zařadit další nesysteemova letadla po konci gripenu.

     V současné chvíli platíme za každého jednoho pilota zvlášť Švédské strany za jeho vicvik. Teď se jen bude platit USA.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      17:59 26.07.2022

      Jirosi realitu neukecáš - 8000 hodin je plánovaná životnost draku a v roce 2027 bude průměr náletu někde kolem 3200 hodin. Potřebujeme zajistit kvalitní výcvik a na to je jenom v ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi realitu neukecáš - 8000 hodin je plánovaná životnost draku a v roce 2027 bude průměr náletu někde kolem 3200 hodin.

      Potřebujeme zajistit kvalitní výcvik a na to je jenom v reálu max. nasaditelných 17 strojů málo.

      Jsem tu zatím největší "válečný jestřáb", protože si myslím, že dvě bojové letky F-35 jsou prostě málo a na tři se nenajdou teď finance. Pokud by se to udělalo jako v Nizozemí a vzalo 37 kusů, tj. při 70% nasaditelnosti by byli k dispozici opravdu 2 kompletní letky, tak je to jiná.

      Pouze 2 letky s 24 stroji je verze zase minimalistická, což je postoj, který tu tak rád pranýřuješ. Pokračování letky s Gripeny, které umožní mít pro výcvik všech +- 17 dostupných strojů F-35 je dle mého rozumný finanční a funkční kompromis.

      Bez třetí bojové letky budou 3 kusy F-35 vyčleněny pro NATINADS a když poletí zase pět letounů dělat air-policing na Island, tak tu na výcvik zůstane jen 9 letadel.

      Ani dostupných 14 letadel (-3 NATINADS) v napnutém termínu dodávek F-35 neumožní získat včas dostatek operační způsobilost obou letek. Navíc netvrďte laskavě suverénně co nebude či bude, protože bezpečnostní situace může být klidně ještě o kus horší než je nyní a budeme vyškrabávat po světě všechny dostupné zbraně jako Československo v předvečer II.WW.

      Po převedení Gripenů by jsme neplatili za pronájem (již jsi s tím argumentem trapný), piloty i zázemí máme a letová hodina Gripenu C/D je 6x menší než u F-35. Na air-policing a šetření nedostatkových a také drahých letových hodin F-35 není levnější řešení :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:26 26.07.2022

      Maximus: Koukam, že jste si toho udělal ctr+c/+v. Ale pravda nevzniká počtem opakování, ale použitím skutečných dostupných dat pro vytváření budoucí analýzy. Čísla z brozurky vás ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: Koukam, že jste si toho udělal ctr+c/+v.
      Ale pravda nevzniká počtem opakování, ale použitím skutečných dostupných dat pro vytváření budoucí analýzy.

      Čísla z brozurky vás prostě nevytrhnou. Máte pravdu pocitat cenu podle 10.let starého reportu vycházejícího z marketingovd prezentace je trapné. Ještě trapnejsi je, že už vám to píšu asi po 5.

      Pokud chcete další letku, tak jediná smysluplná volba je F35.

      Pokud vás trápí ty 2mld. Tam fy vyjadruji náklady na servis letadle v době kdy mají relativně málo poruch. Ale stále tam jsou další náklady. Tnz. To je prostě reálná cena, ale to samozřejmě nevyjde 1/6. Takže, raději budeme opakovat hloupost o 5000UDS vs 30000USD.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      18:47 26.07.2022

      Nějaká aspoň trochu relevantní data od vás by nebyla, zatím tu je jen jirosiho dojmologie :-))) Co argument, že Gripeny by po dodání F-35 nebyli primárně nasazovány na A2A výcvik, ...Zobrazit celý příspěvek

      Nějaká aspoň trochu relevantní data od vás by nebyla, zatím tu je jen jirosiho dojmologie :-)))

      Co argument, že Gripeny by po dodání F-35 nebyli primárně nasazovány na A2A výcvik, co nejvíce namáhá konstrukci a nálet hodin by se také výrazně snížil oproti současným nadstandardním hodnotám daných minimálním počtem supersoniků, který tu tak vášnivě obhajujete?

      Gripeny jsou tu od roku 2005 a v roce 2027 budou 22 let a teoreticky někde v polovině životnosti draku. I kdyby byla ve 2/3 díky většímu opotřebení, tak ještě v klidu dolétají do roku 2038 a při uvedeném použití (omezený A2A výcvik, méně hodin) klidně i za rok 2040 :-))

      To je také argument proti odpůrcům F-35 - Naše Gripeny prostě už nemohou být hoblovány stejným tempem jako dosud a musí být "v první linii" nahrazeny něčím novějším a perspektivnějším. V příštích 10 letech nic jiného než F-35 nebude a Gripen E to opravdu bohužel není.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:11 26.07.2022

      NKU SR uvedl cenu pro Gripen C 21 000 USD. Opět problém z sčítání? 2029-2005 =24, předpoklad zivotnosf 30.let. = 6.let zůstává=2035. Pokud chcete prodloužit zivostnorf do roku ...Zobrazit celý příspěvek

      NKU SR uvedl cenu pro Gripen C 21 000 USD.

      Opět problém z sčítání?

      2029-2005 =24, předpoklad zivotnosf 30.let. = 6.let zůstává=2035.
      Pokud chcete prodloužit zivostnorf do roku 2038. Pak musíte z 6.let udělat 9.let = snížení ročního náletu o 50%. Při 100% fixních nákladů.
      Také je můžete přehodit k taktické letce, ale to pak asi těžko budou držet hotovost.

      Ps: 2040.. aneb jak efektivně z 6.udelat 11.let :))) a ještě tomu říkat funkční letectvo.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      20:27 26.07.2022

      Pokud chceš do letové hodiny počítat pronájem i v době, kdy bude třeba Gripen převeden na ČR, tak jsi dobrý mimoň :-))))) Chápu, že obecně je finanční gramotnost horší u postarší ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud chceš do letové hodiny počítat pronájem i v době, kdy bude třeba Gripen převeden na ČR, tak jsi dobrý mimoň :-)))))

      Chápu, že obecně je finanční gramotnost horší u postarší generace, ale princip a výhody či nevýhody operativního leasingu by měl snad pochopit každý. Jak tady zjišťuji v diskuzích, tak evidentně ne.

      A ještě sklerotik, protože plány udržovat servis do roku 2050 ze strany zástupce Saab/BAE Systems jsem tu už dával.

      Číst máš také problém, uváděl jsem rok 2027, takže stále platí 2027-2005=22. K tomuto datu musí být vybaveno využití opce nebo převedení Gripenů ˇ- ponížily by se náklady za nevyužití opce na další dva roky pronájmu, kterému se jinak nevyhneme.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:06 26.07.2022

      Do letové hodiny počítám náklady n provoz stoje(náhradní díly+udrzba) + náklady na provoz palivo+zakladna+piloti/personál. Zatím či vy počítáte to samé pro F35, ale z platy Usaf ...Zobrazit celý příspěvek

      Do letové hodiny počítám náklady n provoz stoje(náhradní díly+udrzba) + náklady na provoz palivo+zakladna+piloti/personál.

      Zatím či vy počítáte to samé pro F35, ale z platy Usaf pilotů/personálu.
      Vs
      Náklady na gripen, kde je to hodnota možná te údržby. A z toho plánujete náklady na provoz letadel z 24+ lety, ale hodnoty jsou fakticky pro nové. Nejhorší na tom není, zd to děláte. Ale že si to odmítáme pripustit.

      Svoje zk. z provozem auta do toho neváhejte. Tím se spise zase jen ztrapnite. On je důvod proč se operativní leasing dává na skoro nová auta.

      Smůla, jen jsem si přečetl co jste napsal. Nejednalo sd ostrově v CR. Ale v skladovky, přesto nenabízejí přes 30.let podpory. Zatím co vy s tou hodnotou přes operujete jako z faktem. Takže, podle vás sle Saab?

      2029 vychází z předpokladu domácího termínu F35. Do té doby ČR nemá na výběr a musí jas39 provozovat jako hlavní stroj. Že vám bez toho nedava vás výpočet smysl je irelevantní.
      Opce je určitě levnější v zhledem k dohodnuté ceně z před 10.let, než nakupovat díly za aktuální ceny.
      Jediný způsob jak ponižit náklady jr už v roce 2027 v Čáslavi první f35 a poslat jas39 bez prodloužení zpět majitely. Ale tohle neustále odmítáme.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      22:34 26.07.2022

      Stále říkám že motáš hrušky s jablky. Metodiku musíš mít stejnou a ty si vybereš jednu a tu porovnáváš s druhou - úplně jinou. Logicky je to nesmysl, ale Jirosimu to konečně ...Zobrazit celý příspěvek

      Stále říkám že motáš hrušky s jablky.

      Metodiku musíš mít stejnou a ty si vybereš jednu a tu porovnáváš s druhou - úplně jinou. Logicky je to nesmysl, ale Jirosimu to konečně zapadá do jeho "pravdy".

      Pozemního personálu F-35 vyžaduje cca 4 x tolik co Gripen C/D i na údržbu/certifikace/... jsou výrazně složitější. Gripen odpovídá motorem i výbavou F/A-50 s letovou hodinou 5000 dolarů podle metodiky, která počítá letovou hodinu F-35 na těch +- 30000 dolarů za letovou hodinu.

      Na jednu stranu žehráš, jak je pronájem drahý a pak je naráz opce velmi výhodná než převedení letadla do majetku ČR za cenu jeho lehké modernizace. Přitom máš vyškolené piloty, personál, zázemí a letovou hodinu 6x levnější než F-35. O tom, že v náročnosti na pozemní údržbu bude Gripen nesrovnatelně jednodušší a levnější je také zřejmá.

      Co ty šachy, hraješ?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:37 26.07.2022

      Takze, porovnání čísel z USAF v provnarelnych letadlech f16vsf35 je podle vás motani jablek/hrušky 30000/2000= 3:2 . Zatím co na základě porovnání ceny F35 z USAF s nesmyslu ...Zobrazit celý příspěvek

      Takze, porovnání čísel z USAF v provnarelnych letadlech f16vsf35 je podle vás motani jablek/hrušky
      30000/2000= 3:2
      .
      Zatím co na základě porovnání ceny F35 z USAF s nesmyslu Gripeju je ok :) 30000/5000=6:1

      USAF provozuje F/A-50, od kdy a kolik?
      Porovnavate cvičný letoun z bojovým. A opět si vůbec nepripadate trapne :(

      Protože při opcí zustane současný stav, nemusíme zavádět Jas39 do armády ČR, modernizovat, ani platit dalších 6.let jeho zbytečný provoz.
      Opět si plete stav v roce 2022 a 2029.
      Opět to zakladate na lži o ceně letové hodiny jas39.
      Letou v poslední 1/5 životnosti bude vše jen ne levný na údržbu.
      Opět se podivejte na reporty z USAF jak letounum z rostoucími roky v provozu zcela neúměrně roste cena za provoz, a klesá nasaditelnost.

      Pro tuhle diskuzi je to zcela nepodstatné.
      Mnohem podrobnější je, abyste konečně pochopil rozdíl jak se porovnává letová hodina.
      Hodina životnosti draku
      Co je potřeba k přecenění jas39 na ČR. Protože, vaše představa letadla za lehký update neleží na stole. Ani nebyla vypustena bublina o teoretické možnosti. Ale vy to berete jako fakt.

      Ps: ČR do roku 2029 uvidí horší situaci. Ale Švédsko nebude reagovat mobilizaci sil :))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      00:39 27.07.2022

      * ano, F16 není Gripen. Ale zákazníci si raději kupují F16. Stížnosti na reálnou cenu provozu proti nabídce Gripenu nejsou. Spise další spokojeji zákazníci. Proto, taky byla ...Zobrazit celý příspěvek

      * ano, F16 není Gripen. Ale zákazníci si raději kupují F16. Stížnosti na reálnou cenu provozu proti nabídce Gripenu nejsou. Spise další spokojeji zákazníci. Proto, taky byla ukončena vyroba C/d.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      01:02 27.07.2022

      Vůbec Jirosi nehodlám rozporovat tvoje bláboly. U mimoně, který dokáže tvrdit takovou stupiditu, že by letová hodina vlastního Gripenu C/D a F-35 stála jen polovinu F35, který má ...Zobrazit celý příspěvek

      Vůbec Jirosi nehodlám rozporovat tvoje bláboly. U mimoně, který dokáže tvrdit takovou stupiditu, že by letová hodina vlastního Gripenu C/D a F-35 stála jen polovinu F35, který má motor výkonnější než oba motory Rafale dohromady, je nadupaný senzory a vybavením vyžadující pečlivou údržbu a tedy důkladně proškolený personál 4 x početnější s xy certifikáty než u Gripenu, který byl zvláště konstruovaný, aby velkou část pozemní obsluhy zvládl zaškolený branec, tak diskuse je marná.

      To se tady mohu bavit s desetiletým synem, co se zajímá o japonská druhoválečná letadla a má v nich svůj svět. Logiku, data i argumenty proč je něco nejlepší si také klidně volně upraví a když mu to člověk trpělivě vysvětluje, tak má svoji pravdu :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:40 27.07.2022

      To není blábol, ale realita vašeho řešení. Ono vše něco stojí i upravení dílů, aby ho mohl obsluhovat branec. Ano uznávám, že ta 1/2 je podhodnocena. Vycházím z takové blbost ...Zobrazit celý příspěvek

      To není blábol, ale realita vašeho řešení. Ono vše něco stojí i upravení dílů, aby ho mohl obsluhovat branec.
      Ano uznávám, že ta 1/2 je podhodnocena.
      Vycházím z takové blbost jako jsou reálné náklady na provoz USAF. Vy vycházíme z 10.let staré prezentace, jejíž číslo už se 10.let kopíruje.

      To mě nepřekvapuje, ze je po tatinkovy. Ale zase i po mamince, když si to necha na rozdíl od vás vysvětlit. Jen doufám, že mu to nevysvetlijete jako tady.
      Nezapomeňte, že on si jedou ty data dohleda, a pak budete i před synem za...Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     20:02 26.07.2022

     To tvrdí jen Saab, proč asi?

     To tvrdí jen Saab, proč asi?

  • Klimesov
   13:46 26.07.2022

   Krakonoš Tyhle prognózy a názory jsou zábavné od člověka, který se srdceryvně bil za myšlenku že Rusko nikdy nezaútočí na Ukrajinu, že je to jen politická hra a urážel každého kdo ...Zobrazit celý příspěvek

   Krakonoš
   Tyhle prognózy a názory jsou zábavné od člověka, který se srdceryvně bil za myšlenku že Rusko nikdy nezaútočí na Ukrajinu, že je to jen politická hra a urážel každého kdo upozorňoval, že nebezpečí invaze je víc než reálné :D :D

   Nicméně
   A co jako, že je to i politické rozhodnutí? Komu to vlastně vadí?
   Ano AČR čeká spousta modernizace, nákupů a dalších projektů.
   A právě díky nákupu F-35 bude mít AČR minimálně na 20 let klid a nebude muset letectvo řešit a bude se moct věnovat jiným projektům a modernizačním plánům. :-)

   Kdežto pokud by si AČR ponechala Gripeny? Tak by stejně za 10 let musela AČR řešit jejich náhradu. Navíc nevím jak by jste toho chtěl vlastně docílit? Gripeny nejsou majetkem ČR potažmo AČR, ve smlouvě o pronájmu není žádná klauzule o ponechání a oficiálně ze Švédska žádná taková nabídka ani nepřišla.
   Takže vlastně vaše řešení je takové, nyní nic neřešit ono se to vyřeší samo, ale vlastně nevyřeší. Čím později se bude řešit náhrada nadzvuků v AČR tím to bude horší a komplikovanější. :-)Skrýt celý příspěvek

   • Krakonoš
    13:56 26.07.2022

    Klimesov Krásný útok ad hominem, a ano, to, že válka nyní nebude jsem si myslel třeba jako Zelenský, ach jak hrozný názor a urážka v jednom :D, ale na druhou stranu, jsem říkal, ...Zobrazit celý příspěvek

    Klimesov
    Krásný útok ad hominem, a ano, to, že válka nyní nebude jsem si myslel třeba jako Zelenský, ach jak hrozný názor a urážka v jednom :D, ale na druhou stranu, jsem říkal, že pokud se politici nedomluví, tak válka jednoho dne bude.

    Gripeny mají životnost cca 35 let, tím pádem cca do roku 2040. Tím je myslím řečeno vše.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     14:04 26.07.2022

     Ne, to jenom dokazuje, že se ve svém úsudku spíše mýlíte, tedy bude te se zřejmě mýlit i při úsudku o F35 a JAS39. Pěkný den.

     Ne, to jenom dokazuje, že se ve svém úsudku spíše mýlíte, tedy bude te se zřejmě mýlit i při úsudku o F35 a JAS39. Pěkný den.

    • Klimesov
     14:16 26.07.2022

     Krakonoš No jak shrnul TF_HU Vaše prognózy jsou zábavné protože se víc mýlíte :-) a jelikož se umíte obhájit jen Zelenským tak to také o něčem svědčí. Stejně tak o vašich ...Zobrazit celý příspěvek

     Krakonoš
     No jak shrnul TF_HU
     Vaše prognózy jsou zábavné protože se víc mýlíte :-) a jelikož se umíte obhájit jen Zelenským tak to také o něčem svědčí.
     Stejně tak o vašich prognózách svědčí to, že opíráte jen o životnost stroje, což pro AČR je v tuto chvíli naprosto bezvýznamný detail, protože Gripeny nevlastníme, ale máme je v pronájmu, který končí v roce 2027 nebo spíše 2029, ergo za cca 5 - 7 let.
     Takže pořád platí to co jsem psal. Pokud by AČR zůstala u Gripenu C/D po roce 2029 tak by do 5 - 10 let musela začít náhradu nadzvuků znovu řešit. A to za předpokladu, že by se AČR nějak podařilo ty pronajaté Gripeny od Švédů dostat, zatím jste nenapsal jak by se to mělo podařit a udělat.

     Kdežto nyní, pokud se podaří smlouvu na F-35 podepsat do září roku 2023 bude mít AČR o letectvo vystaráno a bude se moct věnovat jiným projektům a modernizačním plánům i po roce 2029 :-)Skrýt celý příspěvek

     • Krakonoš
      14:28 26.07.2022

      Klimesov Dobře mě trolíte, ale má to vadu na kráse, já nejsem prognostik ani zpravodajec. Znovu, to, že ke konfliktu nedojde jsem si myslel jako drtivá většina, až poté co Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov
      Dobře mě trolíte, ale má to vadu na kráse, já nejsem prognostik ani zpravodajec. Znovu, to, že ke konfliktu nedojde jsem si myslel jako drtivá většina, až poté co Rusko předložilo své požadavky jsem již psal, pokud se politici nedomluví, tak bude válka se všemi důsledky pro ni vyplívající a jasně jsem poukazoval na energetickou krizi, která posléze skutečně nastala.

      Věšteckou kouli nemá nikdo a proto se má armáda stavět systematicky a ne zbrkle a unáhleně.

      Ohledně Gripenů jsem jasně napsal po vzoru Maďarska, tím je samozřejmě myšlen jejich odkup a případný nákup dalších stejně starých strojů. S výhledem provozu do roku 2040.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:39 26.07.2022

      Krakonos; Energetická krize je tu od léta roku 2021. Prognozovat ji v roce únoru roku 2022 může jen troll. Maďarsko: Maďarsko svoje stroje získá nekončí pronájmu. Neodlupuje je. ...Zobrazit celý příspěvek

      Krakonos; Energetická krize je tu od léta roku 2021. Prognozovat ji v roce únoru roku 2022 může jen troll.

      Maďarsko: Maďarsko svoje stroje získá nekončí pronájmu. Neodlupuje je. To je docela rozdíl.
      Nasledne, ty letouny nemaji zivostnost do roku 2040, ale pouze do roku 2035 při současném provozu. Pokud provoz naroste (konflikt) ještě se ten termín zkrati.Skrýt celý příspěvek

     • Krakonoš
      14:48 26.07.2022

      Ne, říkat v únoru, že pokud bude válka, energetická krize se jen zhorší neříká troll, ale racionálně myslící člověk. Maďarsko Gripeny odkoupí, do pronájmu si dalo před lety ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne, říkat v únoru, že pokud bude válka, energetická krize se jen zhorší neříká troll, ale racionálně myslící člověk.

      Maďarsko Gripeny odkoupí, do pronájmu si dalo před lety navýšení pronájmu, tím pádem si je vzalo na splátky.

      Pokud už mluvíte o technické životnosti Gripemů, mlžete doložit, kolik naše Gripeny mají odlétáno. DěkujiSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:28 26.07.2022

      Energetická krize Evropě byla jen přípravou na konflikt. Tedy nebyl žádný rozdíl přechodem do horké fáze. Az na to, že platili podobne jako ČR. Byla dělaná analýza, je k ...Zobrazit celý příspěvek

      Energetická krize Evropě byla jen přípravou na konflikt. Tedy nebyl žádný rozdíl přechodem do horké fáze.

      Az na to, že platili podobne jako ČR.

      Byla dělaná analýza, je k dohledání na webu.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      16:34 26.07.2022

      Krakonoš Nejste prognostik ani zpravodajec, ale dokážete samozřejmě velice přesně popsat jaké kroky by mělo MO dělat, protože vy máte oproti nim kusé informace. :D :D :D Ano to ...Zobrazit celý příspěvek

      Krakonoš
      Nejste prognostik ani zpravodajec, ale dokážete samozřejmě velice přesně popsat jaké kroky by mělo MO dělat, protože vy máte oproti nim kusé informace. :D :D :D

      Ano to je nejlepší řešení. Někdy v roce 2027 začít vyjednávat odkup olétaných strojů s vidinou, že budou létat dalších cca 10 let max. Takže v roce 2035 pak znovu zatížíme MO potřebou modernizace a pořízením nových nadzvuků, protože tyhle věci je třeba řešit s předstihem. :D :D
      Kdežto už v roce 2023 vyřešit problém s nadzvuky minimálně do roku 2050+ Polsko počítá s provozem svých F-35 na dobu 40-ti let a pak se věnovat v klidu dalším modernizačním programům. To je samozřejmě špatné řešení :D :D
      Jen blázen by nekoupil olétané stroje, které by musel do deseti let nahradit.
      Protože přesně tohle zbaví AČR vnitřního dluhu :D
      Ach jo.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     16:09 26.07.2022

     Typické, vykroutit se z toho, že "on se přece taky spletl". Jak někde na topwaru...

     Typické, vykroutit se z toho, že "on se přece taky spletl". Jak někde na topwaru...

   • Jirosi
    14:33 26.07.2022

    Klimeskov: 10.let je silně optimistické. Maximálně za drastického omezení letových hodin. Ale uvažujeme o plnohodnotným letadlech. Takze reálné maximne do roku 2035 (+6.let). Tím ...Zobrazit celý příspěvek

    Klimeskov: 10.let je silně optimistické.
    Maximálně za drastického omezení letových hodin. Ale uvažujeme o plnohodnotným letadlech.
    Takze reálné maximne do roku 2035 (+6.let). Tím vzniká zajímavá úvaha, že by se jejich náhrada musela objednat dříve, než by smlouva na jejich setrvání po roce 2029 vůbec začala platit.

    Jo, není nad chytrou investici:( (vím že ji nepodporujete. Ale je potřeba nasát jejím zastáncem fakticky stav veci)Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    14:37 26.07.2022

    To Klimešov: jen technická Maďaři také původně neměli ve smlouvě o pronájmu předání ;-) To Jirosi: životnost draku Gripenu C/D je 8000 hodin, v roce 2027 budou někde kolem 3200 ...Zobrazit celý příspěvek

    To Klimešov: jen technická Maďaři také původně neměli ve smlouvě o pronájmu předání ;-)
    To Jirosi: životnost draku Gripenu C/D je 8000 hodin, v roce 2027 budou někde kolem 3200 hodin.

    Jinak souhlasím, že k F-35 není alternativa v podobě jiného letadla jako je JAS-39 E. Kdyby na MO nebyla současná paní minystrině a měli jsme jiného NGŠ, tak bych byl více skeptický.

    F-35 mají při investicích do všeho kolem (A2A i A2G munice, MLRS, systémy C4ISTAR, dostatek 155 munice včetně naváděné, pozemních sil i záloh) šanci vytvořit konečně relativně malou, ale vysoce efektivní armádu, na kterou občan může být hrdý a který nebude v případě chuti a natož potřeby mít problém se zapojit do obrany své republiky.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:29 26.07.2022

     Znova, naučte se co ty hodiny vyjadřují.
     Stále se ohanite hodinami z letáku.

     Znova, naučte se co ty hodiny vyjadřují.
     Stále se ohanite hodinami z letáku.

     • Poly
      16:10 26.07.2022

      Jak to funguje a nebo kde to zjistit? To nemyslím nějak cynicky. Skutečně to nevím. Myslel jsem, že to je nějaký průměr.

      Jak to funguje a nebo kde to zjistit? To nemyslím nějak cynicky. Skutečně to nevím. Myslel jsem, že to je nějaký průměr.

     • Jirosi
      16:38 26.07.2022

      Hodiny se počítají z cykoickeho zatizeni (treba 1g let=1h, 8-9h=50h). Následně lze změřit deformace/trhliny a ověřit reálný stav. Jako u každého letounu pak lze opravdu ostrým ...Zobrazit celý příspěvek

      Hodiny se počítají z cykoickeho zatizeni (treba 1g let=1h, 8-9h=50h).
      Následně lze změřit deformace/trhliny a ověřit reálný stav.
      Jako u každého letounu pak lze opravdu ostrým manevrem odepsat letoun po jednom letu. Někdy tu byla reálná příhoda z USA. Nebo ty videa kde dojde k rozlomeni letounu při přistání.Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      17:40 26.07.2022

      Jirosi

      Díky

      Jirosi

      Díky

     • Maximus
      18:18 26.07.2022

      Problém by to mohl být, pokud by se naše Gripeny měly používat nadále ve stejné míře jako dosud. Nicméně po příchodu F-35 by boj o vzdušnou nadvládu převzaly tyto stroje. Gripenům ...Zobrazit celý příspěvek

      Problém by to mohl být, pokud by se naše Gripeny měly používat nadále ve stejné míře jako dosud. Nicméně po příchodu F-35 by boj o vzdušnou nadvládu převzaly tyto stroje.
      Gripenům by zůstal air-policing, CAS za L-159 a A2A výcvik, který nejvíce namáhá drak, by zůstal již jen "kondiční" pro udržení schopností" stávajících pilotů.

      Jirosi bojujete jako zástupce minimalistů opět na špatném místě, protože jsou potřeba optimálně tři bojové letky a tři letky F-35 si teď vláda určitě nedovolí. Je šance, že pokud vznikne nízkonákladově ke konci dekády třetí bojová letka, že nám už zůstane a bude za dekádu přezbrojena velmi pravděpodobně zase F35. To už bude verze s laserovými zbraněmi, které se mají integrovat někdy kolem roku 2030.

      Jirosi proti F-35 jste tu vy!!!Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:18 26.07.2022

      Zrušíme jim AA, ale necháme jim hotovost. To fakf můžete vymyslet jen vy. Takže jednu hotovost proti vojenským cílům budou držet F35, a současně Jas39 budou držet hotovost pro ...Zobrazit celý příspěvek

      Zrušíme jim AA, ale necháme jim hotovost. To fakf můžete vymyslet jen vy.
      Takže jednu hotovost proti vojenským cílům budou držet F35, a současně Jas39 budou držet hotovost pro civilní letouny.
      Tím to fakt vyřešíme:))

      Uz jsem vám dokázal, ze se plete v počtu letek. Viz Dánsko.
      Ale nevadí, stejně jako ostatní budeme dál opakovat svoji...Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      20:49 26.07.2022

      Zase Jirosi neumíš číst nebo máš na mne už alergii :-))) Psal jsem o tom, že A2A boj by u Gripenů po příchodu F-35 stačil už v režimu udržování schopností a nálet už bude také ...Zobrazit celý příspěvek

      Zase Jirosi neumíš číst nebo máš na mne už alergii :-)))

      Psal jsem o tom, že A2A boj by u Gripenů po příchodu F-35 stačil už v režimu udržování schopností a nálet už bude také výrazně nižší než je současný nadstandard i na podmínky NATO.

      Dánové dle všeho berou pro Eskadrille 727 s 15× F-16AM/BM Falcon a
      Eskadrille 730 s 15× F-16AM/BM Falcon celkem 27 kusů F-35, což je stále o tři více, než tu propagujete vy.

      Chvástáš se tu, jak jsi proti levným a neúčelným řešením výzbroje a přitom jsi proti mě jejich úmorným propagátorem :-)))

      Moje cesta je kromě přímého ohrožení státu asi jediná, jak se dostat ke třetí bojové letce F-35, pokud bude obhajitelná z hlediska efektivnosti.

      Předpokládám, že nehraješ šachy, protože evidentně nedokážeš uvažovat ani o dva tahy dál ;-)

      Už opakovaně tě upozorňuji, že se často hádáš už jen sám se sebou ;-).

      Takže mi laskavě neposouvej to, co jsem nenapsal !!!!Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:07 26.07.2022

      Takže, ani nečtěte co vám píšu. Snížení letových vykouu/hodin se extrémně podepíše na ceně daného řešení. Neboť fixní náklady se počítají i když se odlétá jediná hodina. Kde je ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže, ani nečtěte co vám píšu.

      Snížení letových vykouu/hodin se extrémně podepíše na ceně daného řešení. Neboť fixní náklady se počítají i když se odlétá jediná hodina. Kde je tedy ta úspora? (Nikde)

      Uz jsem vám psal, že jejich piloti musí trénovat boj na moři. Zatím co v CR to neřešíme. Přitom tenhle plnohodnotný výcvi řeší jen 3.stroji.

      Co z toho přináší extra náklady? (Nic)

      Vaše cesta by vedla k vyhození peněz oknem za "nic".

      Od člověka co "nepremysli" vůbec. Jinak by obětoval čas nastudování problémů co chce řešit

      Ano, je to smutné, ale vycházím jen z vašich textů. Taky být vámi bych se knim nahlásil. Bohužel, je nemůžete smazat.

      Ps: Pouze se vás snažím upozornit, že musíte přemýšlet ne 2. Tahy do předu, ale napřed zjisiti co to jsou šachy, jak vypadá šachovnice a jake figurky máme. Ne, fakt nemaji všechny pohybový rozsah dámy i když to vyrobce uvesl na letákuSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:16 26.07.2022

      Jen mě zaráží, že když najdete nesmysl na internetu nemáte problém ho tu opakot do zblnuti. Kdybyste stejný čas věnoval jeho ověření, nedej bože skutečně přemýšlel o 2.kroky dal ( ...Zobrazit celý příspěvek

      Jen mě zaráží, že když najdete nesmysl na internetu nemáte problém ho tu opakot do zblnuti. Kdybyste stejný čas věnoval jeho ověření, nedej bože skutečně přemýšlel o 2.kroky dal ( V jaké zemi z jakými platily v jakém roce vznikla cena letové hodiny gripenu. Proč existuje jediná veřejná hodnota, a všichni ji opisuje 10.let, atd.)
      Tak byste možná mohl udělat analýzu co by měla hlavu a patu.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:24 26.07.2022

      Vaše úžasná analýza 3. Letky má kvalitu analýzy zda lze vyhrát pouze s pesci z pohybovým rozsahem dámy. Jistěj, je to krásné téma, asi přijdete i na to že vyhrát mohou. Jen máte ...Zobrazit celý příspěvek

      Vaše úžasná analýza 3. Letky má kvalitu analýzy zda lze vyhrát pouze s pesci z pohybovým rozsahem dámy. Jistěj, je to krásné téma, asi přijdete i na to že vyhrát mohou. Jen máte díky zkreslení vstupních podmínek problém, že nemohou vyhrát šachy. Tam jsou pohyby pesce dane. Tudíž je to celé zcela k ničemu.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      00:05 27.07.2022

      Jirosi, proč by u F/A-50 s motorem a velikostí odpovídající Gripenu, který je stavěn na minimalistické náklady na údržbu měl mít nějaké vyšší náklady než FA-50, kde se uvádí letová ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, proč by u F/A-50 s motorem a velikostí odpovídající Gripenu, který je stavěn na minimalistické náklady na údržbu měl mít nějaké vyšší náklady než FA-50, kde se uvádí letová hodina 5000 dolarů?

      Naopak vy melete stále svoji úpornou mantru o své pravdě, ale naštěstí to budou počítat jiní a v roce 2027 se budeme moci bavit, čí předpoklad vyšel.

      Vám v té vaší úpornosti argumentů chybí zásadní faktor a tou je bezpečnostní situace v druhé polovině této dekády v Evropě. Vy věříte na růžové poníky, já jsem vždy raději počítal s horším a byl raději příjemně překvapen.

      Proto bude v případě negativního vývoje v druhé polovině této dekády moje úvaha o třetí bojové letce na stole a víš jak moc bych si přál, aby jsi měl pravdu ty a ne já? Protože to bude znamenat, že tento svět bude výrazně bezpečnější !!!

      Bohužel osobně tomuto růžovému scénáři moc šancí nedávám a proto se nemůžeme my dva nikdy shodnout.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:15 27.07.2022

      Zkuste na chvíli přejít od zdrojů "se tvrdí, na zdroje "nás to stoji". Děkuji za Vaši kapitulaci. Nechybí, je zcela bezvýznamný. Pokud se opravdu koupi 24ks F35, je to prostě ...Zobrazit celý příspěvek

      Zkuste na chvíli přejít od zdrojů "se tvrdí, na zdroje "nás to stoji".

      Děkuji za Vaši kapitulaci.

      Nechybí, je zcela bezvýznamný. Pokud se opravdu koupi 24ks F35, je to prostě maximum možného. Tnz. Lze jít jen na horší stav.

      V případě negativního vývoje se prostě nebude škrtat.

      Vždyť vy tu celou dobu propagujte růžový scénář z neomezeným prostředky na armádu. Tzn. Můžou se platit nesmysly jako 3.letka jas39.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     17:17 26.07.2022

     Maďaři to měli ve druhé smlouvě o pronájmu.
     To že má něco nějaké teoretické hodiny nic neznamaná. Důležitý je reálný stav.

     Maďaři to měli ve druhé smlouvě o pronájmu.
     To že má něco nějaké teoretické hodiny nic neznamaná. Důležitý je reálný stav.

     • Maximus
      19:27 26.07.2022

      Švédi mají jedinou možnost, za cenu modernizace je věnovat nám nebo Maďarům. Jiné ekonomicky smysluplné řešení prostě nemají. Tady nemusím mít opravdu věšteckou kouli ;-) Stav je ...Zobrazit celý příspěvek

      Švédi mají jedinou možnost, za cenu modernizace je věnovat nám nebo Maďarům. Jiné ekonomicky smysluplné řešení prostě nemají. Tady nemusím mít opravdu věšteckou kouli ;-)

      Stav je samozřejmě důležitý a před případným převodem by přirozeně odborná komise zhodnotila stav strojů. Vyřazení jednoho či dvou strojů pro budoucí modernizaci by ničemu nebránilo. I jen 12 strojů z 14 by nám stačilo pro mise typu air-policing a ty 3 až 8 strojů F-35 by se mohlo věnovat tomu, v čem jsou nejlepší a v čem by se měla zaplatit drahá letová hodina.

      Vím, že takový Jirosi to nemůže pochopit, ale jiní snad třeba ano.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:20 26.07.2022

      To jak by hotovost mohl plnit 12xstroju z cca 50% naletem ročních hodin proti dnešnímu stavu , soucanse nahrazovat 2. Letku v taktickem letectvu a o víkendu plnit povinnost v ...Zobrazit celý příspěvek

      To jak by hotovost mohl plnit 12xstroju z cca 50% naletem ročních hodin proti dnešnímu stavu , soucanse nahrazovat 2. Letku v taktickem letectvu a o víkendu plnit povinnost v zahraničí. Přitom by to zvládly za zlomek dnešních nákladů.

      V tom, že je to kravina se opravdu shodneme. Tak ji přestaňte navrhovat.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:22 26.07.2022

      Ps: A to vše ještě bez manevru beroucich větší množství letových hodin (treba limit 2g).

      Ps: A to vše ještě bez manevru beroucich větší množství letových hodin (treba limit 2g).

     • Maximus
      00:21 27.07.2022

      Co to zase Jirosi meleš? Reaguješ opět na něco, co jsem nenapsal. Psal jsem, že Gripeny by primárně sloužily pro mise typu air-policing u nás i v zahraničí. Ta mise v zahraničí ...Zobrazit celý příspěvek

      Co to zase Jirosi meleš? Reaguješ opět na něco, co jsem nenapsal.

      Psal jsem, že Gripeny by primárně sloužily pro mise typu air-policing u nás i v zahraničí. Ta mise v zahraničí trvá i měsíc a po tu dobu by jen při dvou letkách F-35 zůstalo k výcviku maximálně 9 strojů.

      Jirosi, ty vůbec nechápeš, co by to dělo s vycvičeností pilotů a kdy ti by si měli nalétat hodiny výcviku. Navíc F-35 samotný slouží i jako simulátor, takže zase další mínus.

      Zbytek času by piloti Gripenů jen udržovali A2A schopnosti (míra by byla daná i stavu draků) a pokud by nebyly Gripeny v zahraničí, tak by cvičili piloti více CAS s Liteningy než vzdušný boj.

      Letka Gripenů by měla svůj "program" a F-35 svůj. Gripeny by občas mohly plnit třeba i roli agresorů.

      Pro vybojování vzdušné dominance by byl jasný favorit - F-35 :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:19 27.07.2022

      Ne fakt nechápu podle jakého klíče chcete posílat na ostré mise slabší letadla z piloty bez výcviku k boji. A současně jim ještě sesktat letové hodiny. To fakt nemůže pochopit ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne fakt nechápu podle jakého klíče chcete posílat na ostré mise slabší letadla z piloty bez výcviku k boji. A současně jim ještě sesktat letové hodiny.

      To fakt nemůže pochopit nikdo.

      Zatím co špičková technika bude letad kolem kominu, protože je to lepší než zkušenost z ostré mise....Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   14:03 26.07.2022

   Určitě existuje nějaká CBA, kterou byste ta svá tvrzení mohl doložit, že? Díky, rád si ji přečtu.

   Určitě existuje nějaká CBA, kterou byste ta svá tvrzení mohl doložit, že? Díky, rád si ji přečtu.

  • Nesher
   14:07 26.07.2022

   Politika o takových věcech rozhoduje vždy a v první řadě. Ono tady nejde jen TTD, ale o daleko i z hlediska obrany důležitější věci. Jestli tohle nechápeš, tak se obávám, že je ...Zobrazit celý příspěvek

   Politika o takových věcech rozhoduje vždy a v první řadě. Ono tady nejde jen TTD, ale o daleko i z hlediska obrany důležitější věci.
   Jestli tohle nechápeš, tak se obávám, že je veškerá další debata zbytečná.
   A tady se to navíc potkalo i požadavky AČR.
   A neboj i na bigoše se dostane a ne zrovna málo.Skrýt celý příspěvek

   • Krakonoš
    14:16 26.07.2022

    Já o těchto věcech mluvím prvořadě. Pro mě obranyschosbost je na prvním místě.

    Já o těchto věcech mluvím prvořadě. Pro mě obranyschosbost je na prvním místě.

    • Nesher
     20:10 26.07.2022

     Takže nepochopil, no nevadí. Zkusím to víc polopaticky. Právě, že pro obranyschopnost udělá více nový systém než starý krám v poslední třetině životnost. To za prvé. A ta druhé, ...Zobrazit celý příspěvek

     Takže nepochopil, no nevadí.
     Zkusím to víc polopaticky.
     Právě, že pro obranyschopnost udělá více nový systém než starý krám v poslední třetině životnost.
     To za prvé.
     A ta druhé, bezpečnost nám nikdy samotná AČR nezajistí, při veškerém respektu k jejím příslušníků, tu si musíme zajistit politicky. A k tomu slouží právě politické rozhodování při těchto kontraktech.
     Takže tady se potkal zájem vojáků, tak i zájem politické reprezentace (F35 si vybrali vojáci), přičemž obě skupiny mají na zřeteli to samé, bezpečnost ČR.
     Ostatně kdyby se už tehdy rozhodovalo politicky (a nikoliv korupčně), tak by tady nikdy Gripen nebyl.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:25 26.07.2022

      Ještě nezapomenout, že gripen má u veřejnosti dobře Pr. Takže, ho armáda nekazi zveřejněním skutečných nakladu na tu srandu. Az to jednou odtaji, bude se spousta lidí dost divit ...Zobrazit celý příspěvek

      Ještě nezapomenout, že gripen má u veřejnosti dobře Pr. Takže, ho armáda nekazi zveřejněním skutečných nakladu na tu srandu.
      Az to jednou odtaji, bude se spousta lidí dost divit jak "levné" to vlastně bylo.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      00:36 27.07.2022

      Není co odtajňovat, při stejné metodice bych raději o nákladovosti F-35 pomlčel, aby některé lidi netrefil šlak. Letová hodina je jasná, nároky na počet leteckého personálu také ...Zobrazit celý příspěvek

      Není co odtajňovat, při stejné metodice bych raději o nákladovosti F-35 pomlčel, aby některé lidi netrefil šlak.

      Letová hodina je jasná, nároky na počet leteckého personálu také cca 4 větší u F35 navíc s vyššími nároky na různé certifikace a školení. Udržba, servis, dostupnost ND je v plusu na straně Gripenu.

      Jirosi, tady pláčete na špatném hrobě - ekonomika provozu je neporovnatelná. Výhoda F-35 je ve schopnostech a aby si je piloti osvojili, tak musí mít dost letadel na výcvik.
      Já tvrdím, že i 17 letadel je na výcvik pokročikých taktik A2G málo. Vy si klidně tvrdíte, že 9 stačí.

      To mi Jirosi pro obrázek tvojí odbornosti stačí natolik, že tě opravdu nikdo aspoň trochu rozumně uvažující a s trochou znalosti problematiky vůbec nemůže brát vážně.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      10:32 27.07.2022

      Krakonoš tu zastupuje názor, který jsme v minulosti mohli vidět u T72M4CZ. V minulosti, abychom ušetřili, jsme modernizovali, modernizovali a stále dokola modernizovali starou ...Zobrazit celý příspěvek

      Krakonoš tu zastupuje názor, který jsme v minulosti mohli vidět u T72M4CZ. V minulosti, abychom ušetřili, jsme modernizovali, modernizovali a stále dokola modernizovali starou sovětskou techniku (viz KUB atd.) Tyhle pokusy oživit mrtvé koně měly řešit potřeby Armády a splnit operační schopnosti (konflikt na Ukrajině ukazuje, jak jsme se spletli).

      Když jsme zmodernizovali, jednotková cena je větší jak za nový tank. Modernizovat něco, co primárně k postupné modernizaci nebylo určeno je zbytečně drahý luxus. Za 10 let s JAS39 C/D budeme stát opět před křižovatkou co a jak modernizovat, protože letadlo už bude starší (s ukončením nájmu dojde i k ukončení švédské super podpory, kdo chce ať srovná podporu JAS39 a L159 s ND apod.).

      Krakonoš to nechápe, není ani analytik, ani zpravodajec, ani ekonom a ani voják.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:16 27.07.2022

      Maximus: Tvrdit USAF falsuje svoje každoroční reporty je dost odvazne...(to by byl fakticky zlocin) Počítám že důkazů se nedočkáme. To jsou totiž reálné vynaložené prostředky, ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: Tvrdit USAF falsuje svoje každoroční reporty je dost odvazne...(to by byl fakticky zlocin)
      Počítám že důkazů se nedočkáme.

      To jsou totiž reálné vynaložené prostředky, nikoliv vase nesmysly.
      Neporovnatelna je možná pro vás, ale on ten report existuje a je dostupný. Z toho se dají vytáhnout věci jako tady poslána převaha nad staršími stroji v nasaditelnosti.

      Hlavně člověk, že znalostmi vy že se ty čísla dají dohledat (neodpovídají vašim tvrzenim).Skrýt celý příspěvek

  • The Pale Emperor
   14:25 26.07.2022

   Krásně si tady naklikáváte lajky/dislajky :D

   Krásně si tady naklikáváte lajky/dislajky :D

  • ggtt
   14:32 26.07.2022

   Stare mudro hovori..
   Nie som taky bohaty, aby som si mohol kupovat lacne veci.

   Stare mudro hovori..
   Nie som taky bohaty, aby som si mohol kupovat lacne veci.

   • Krakonoš
    14:39 26.07.2022

    Přesně a taky mít trochu Filipa a nekupovat si nové auto, když stávající slouží dobře, když mi teče do střechy

    Přesně a taky mít trochu Filipa a nekupovat si nové auto, když stávající slouží dobře, když mi teče do střechy

    • Horny
     14:51 26.07.2022

     Přirovnávat vojenskou techniku ke spotřebnímu zboží může jen pitomec. Bohužel, právě protože většina lidí v zemi má zkušenosti maximálně tak s provozem fábie/oktávie (áno, i já ...Zobrazit celý příspěvek

     Přirovnávat vojenskou techniku ke spotřebnímu zboží může jen pitomec.
     Bohužel, právě protože většina lidí v zemi má zkušenosti maximálně tak s provozem fábie/oktávie (áno, i já jsem soused z Boleslavi :), se může tak dařit různým pomluvám a manipulacím.Skrýt celý příspěvek

     • Krakonoš
      14:57 26.07.2022

      Naopak principiálně jsou to věci rovné. Efektivita nákupů v čase a užitných věcí je stejná pro armádu i pro domácnost i pro firmu či ministerstvo.

      Naopak principiálně jsou to věci rovné. Efektivita nákupů v čase a užitných věcí je stejná pro armádu i pro domácnost i pro firmu či ministerstvo.

     • Danik
      09:28 27.07.2022

      Teď jste se odkopal krakonoši..

      Teď jste se odkopal krakonoši..

     • Horny
      10:59 27.07.2022

      Krakonoš - tak tedy principiálně - pokud skončí operativní leasing u auta (a v případě Gripenů o nic jiného nejde, nevlastníme je), je nesmysl snažit se o jeho odkup s ...Zobrazit celý příspěvek

      Krakonoš - tak tedy principiálně - pokud skončí operativní leasing u auta (a v případě Gripenů o nic jiného nejde, nevlastníme je), je nesmysl snažit se o jeho odkup s perspektivou, že vydrží pouhou čtvrtinu běžné životnosti a pak bude třeba za plnou cenu kupovat nové.
      Starší auto je mnohem náchylnější k poruchám, a jeho provoz se tak prodražuje. Operativní leasing je vymyšlený právě proto, aby tento jev eliminoval. Nejrozumnější naopak je buďto si "líznout" auto nové, nebo si ho koupit s tím, že se o něj budu starat a "spotřebuji" celou jeho životnost.
      A pokud tedy chceme mermomocí používat srovnání s autem, měli bychom používat přirovnání k nějaké podnikové flotile, nebo raději k flotile nákladních aut (například) v nějaké stavební firmě.
      Shrnuto a podtrženo, běž raději počítat řípu na zimu, Rýbrcoule.

      Danik - Odkopal? Pokud vím, tak teď už přece nemají Filipa, teď už mají Konečnou... :QDSkrýt celý příspěvek

    • ggtt
     15:34 26.07.2022

     Citate v tom, nieco, co som nenapisal. RU oficialne svihlo v palici. Obden sa otvorene vyhrazaju celemu svet znicenim. Najlepsie je konfliktu predist, ale Ceska Republika sa ...Zobrazit celý příspěvek

     Citate v tom, nieco, co som nenapisal.

     RU oficialne svihlo v palici. Obden sa otvorene vyhrazaju celemu svet znicenim.
     Najlepsie je konfliktu predist, ale Ceska Republika sa rozhoduje, ako sa pripravit na konflikt, ktory realne moze nastat a mozeme byt akokolvek racionalny, na sialencov je treba sa pripravit co najlepsie.

     Lepsie ako podrzat si len Gripeny je nahradit ich F-35, ktore - a to sa neda vyvratit, su do konfliktu lepsie. Schopnosti, ktore to lietadlo ponuka, su uplne iny level, ktory zlepsi efektivitu kazdej zlozky vasej armady.

     Kupit F-35 a mat pri nich aj Gripeny je velmi lakava myslienka, ktora vam opat ponuka kombinacie nasadenia od vymyslu sveta.

     Da sa povedat, ze vsetko je o peniazoch. Nakup F-35 nie je obycajnym minutim penazi.. je to investicia - do zachovania vasej slobody a ako vidime na UA.. aj vasich zivotov - ktora Vam umozni generovat dalsie peniaze na normalny slobodny zivot.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:29 26.07.2022

      Ponechání gripenu +f35 láká ty co nechápu co to znamená.

      Pro zbytek s trochou znalosti věci ví, že je to blbost náhodná ani řešení ve formě uvahy.

      Ponechání gripenu +f35 láká ty co nechápu co to znamená.

      Pro zbytek s trochou znalosti věci ví, že je to blbost náhodná ani řešení ve formě uvahy.

     • Maximus
      21:17 26.07.2022

      Jirosi o tvých znalostech tu pochybuje vícero lidí a o blbosti bych být tebou, také raději moc hlasitě nemluvil :-)))

      Jirosi o tvých znalostech tu pochybuje vícero lidí a o blbosti bych být tebou, také raději moc hlasitě nemluvil :-)))

     • ggtt
      22:27 26.07.2022

      @Jirosi: Mne to pride skoda mat pilotov Gripenov na svojom vykonovom vrchole a poslat ich za stol alebo Alcy, ktore pokial chapem, tu skoro vsetci chcu tiez zrusit. Takze pre mna ...Zobrazit celý příspěvek

      @Jirosi: Mne to pride skoda mat pilotov Gripenov na svojom vykonovom vrchole a poslat ich za stol alebo Alcy, ktore pokial chapem, tu skoro vsetci chcu tiez zrusit. Takze pre mna je to myslienka, s ktorou pracujem. Ci uz by ste sa so SWE dohodli, ze si ich ponechate ako tretiu letku. Alebo ci by ste so SWE namiesto opcie na 2 roky na 14 kusov - dohodli predlzenie na dlhsiu dobu, ale na mensi pocet. Alebo krkolomna myslienka vytvorenia nejakej formy SWE+CZ komercneho agresora.
      Cim viac napadov, tym viac moznosti najst dobre riesenia.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:21 27.07.2022

      Ggtt: Vrchol pilotů Gripenu nebude na konci pronájmu, ale ve chvíli kdy zw podepíší f35. Pak se budou investice do Gripenilu utlumovat(proč cvičit další piloty na letadla, kde ...Zobrazit celý příspěvek

      Ggtt: Vrchol pilotů Gripenu nebude na konci pronájmu, ale ve chvíli kdy zw podepíší f35. Pak se budou investice do Gripenilu utlumovat(proč cvičit další piloty na letadla, kde znáte datum konce?)

      Část jich přejde na F35, a část svoji službu ukonci jako se to děje u každé složky. V tom nebude rozdíl.

      Prodloužení nad rámec opce znamená změnu z pronájmu a ztoho plynoucí závazky co řešil pronájem (skald dílů vlastní Švédsko!) Opravdu nelze čekat na každý díl až ho vyrobí v továrně. Ale i tak je to investice v mld. To je jedna z mnoha položek, přitom za par let ty díly odjedou na strotak.

      Opravdu máme miliardy na vyhození oknem. Protože, ta letka nebude delší životnost ne ty letadla.

      Sice hezká představa, ale armádu má CR k obraně, ne k vytváření komerčních subjektů jako letka agresoru.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     10:34 27.07.2022

     Tohle je přesně váš argumentační klam. Stávající slouží dobře, ale stárne a končí jeho pronájem. Otázka náhrady je legitimní. Pokud si jej necháme, stárnutí pocítíme ještě více s ...Zobrazit celý příspěvek

     Tohle je přesně váš argumentační klam.

     Stávající slouží dobře, ale stárne a končí jeho pronájem. Otázka náhrady je legitimní. Pokud si jej necháme, stárnutí pocítíme ještě více s naší neochotou dalšího nákupu ND a spol.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   14:48 26.07.2022

   Krakonoš Váš názor je legitímny a nikto Vám ho neberie. Po vzore Maďarska si nemôže AČR nechať Gripeny - lebo si to zmluvy nedala, Maďarsko áno, už pri podpise prvého nájmu. ...Zobrazit celý příspěvek

   Krakonoš

   Váš názor je legitímny a nikto Vám ho neberie.

   Po vzore Maďarska si nemôže AČR nechať Gripeny - lebo si to zmluvy nedala, Maďarsko áno, už pri podpise prvého nájmu. (tak isto aj LINK 16 day one).
   Takže AČR by si to musela vyrokovať - teda za 0 to nebude..

   Vaše riešenie ponechania si Gripenov znamená, že odsuniete o 7 rokov nákup nového = iného lietadla. Stíhačka má totižto životnosť cca 30 rokov a potom je potreba, ju veľmi nákladne modernizovať za cenu neprimeranej voči novo získanému náletu.
   Gripeny sú terajšou zmluvou ošetrené s prihliadnutím na opciu do roku 2029 - v tom čase už budú mať 24 rokov.

   Dodacia doba stíhačiek je 5-7 rokov teda v roku 2029 budete musieť riešiť nákup novej stíhačky tak či tak. A je jedno či len na stávajúci počet alebo dokúpite navýšenie rovnako starými Gripenmi.

   O 7 rokov budú presne tie isté lietadlá k dispozícií ako dnes - nestihnú sa vyvinúť a nasadiť stíhačky 6tej generácie ani v Európe ani v USA. Jediné čo bude navyše od terajšej situácie je
   viac dokončený Gripen E a KS-21 - prakticky všetko lietadlá 4. generácie ( môžeme si dať za ne koľko krát chceme +).
   Problémom pri Gripen E je vyťaženosť linky (o 7 rokov) - musia vyrobiť 100 stíhačiek pre Švédsko a Brazíliu.
   Motory a časť súčiastok dodáva USA. USA nakupuje motory pre Super Horneta pre seba a aj pre projekt Gripen E. Momentálne Gripen je v pohode - Švédsko si môže dovoliť uprednostniť klienta pred sebou - v roku 2029 bude situácia iná. Švédska flotila Gripen C bude mať 30+ a menej.. (1996 prvá stíhačka bude mať vek 33 rokov). budú už potrebovať nahradzovať - veď Švédi počítajú s Gripen C do roku 2035. V roku 2029 už budú potrebovať kapacitu viac pre seba ako teraz.

   Áno AČR má mnohé projekty nedokončené no za 7 rokov nestihne dokončiť žiaden nový projekt na ktorý by ste presunuli peniaze z F-35A. Dokončenie projektu - teda získanie FOC je všeobecne udávané na 15 rokov pri armádnych kontraktoch. 5 rokov väčšinou trvá dokým získate prvé kusy, ďalších 5 rokov dokým Vám dodajú posledný kus a 5 rokov dokým získajú plné spôsobnosti vojaci čo dostali ten posledný kus. Jedná sa samozrejme o priemer. 7 rokov to určite nebude..

   Lebo delá, KBVP, radary, spyder, Titusi budú dokončené bez toho či sa nakúpi F-35A alebo nie..
   Ani F-35A nebude za 7 rokov dokončená.Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   17:30 26.07.2022

   Já vás napadat nebudu a dehonestovat Vás také ne, ale Vaše názory založené na dojmech, zcela ignorující data, rozdílné reality armád, nebo smlouvy, ty budu dehonestovat bez ...Zobrazit celý příspěvek

   Já vás napadat nebudu a dehonestovat Vás také ne, ale Vaše názory založené na dojmech, zcela ignorující data, rozdílné reality armád, nebo smlouvy, ty budu dehonestovat bez problémů.

   Takže tvrdíte, že v rámci "šetření" by jste rád získal od Švédů současných 14ks Jas-39, jež jsou za polovinou životnosti a stále nemají integrované některé systémy a takováto nabídka stále nepadla oficiální cestou...a k tomu nakoupil další, stejně olétané staré Jas-39.

   Geniální, takže teď nákladně precvičíme piloty z L-159 na Gripeny, které dostaneme třeba za rok za dva, k tomu dostavíme zázemí, aby jsme pak za nějakých deset let od dneška, museli kvůli končící životnosti draku zase řešit obměnu letectva. Takže ty nakoupené Gripeny u nás budou tak 10-15 let a pak zase budeme platit za něco jiného.

   Trochu mi to připomíná logiku jako se teď snažit modernizovat T-72m4cz, protože "ony to ještě nějaký pátek zvládnou".Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    20:06 26.07.2022

    Mínus, ale odpověď žádná, komické.

    Mínus, ale odpověď žádná, komické.

    • The Pale Emperor
     22:17 26.07.2022

     Daniku, to máte zbytečné. Jak píše RiMr71 - moc dobře víme, za koho kope. Na F-35 plive jen z jednoho jediného důvodu - jsou to americké stroje - a zbytek jsou jen kecy, kterýma se ...Zobrazit celý příspěvek

     Daniku, to máte zbytečné. Jak píše RiMr71 - moc dobře víme, za koho kope. Na F-35 plive jen z jednoho jediného důvodu - jsou to americké stroje - a zbytek jsou jen kecy, kterýma se to snaží zaobalit, aby to "nějak" vypadalo.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      22:57 26.07.2022

      Pravda, možná by i radši Eurofighter nebo Rafale, samozřejmě značka ideál by byla SU-57 :-D

      Pravda, možná by i radši Eurofighter nebo Rafale, samozřejmě značka ideál by byla SU-57 :-D

  • RiMr71
   18:56 26.07.2022

   ...všichni víme co jsi zač a za koho kopeš. Debata s tebou je jak debata s Lavrovem nebo nějakým odpadem z SPD a je jen přidáváním prostoru nepříteli (což teď sám činím a lituji ...Zobrazit celý příspěvek

   ...všichni víme co jsi zač a za koho kopeš. Debata s tebou je jak debata s Lavrovem nebo nějakým odpadem z SPD a je jen přidáváním prostoru nepříteli (což teď sám činím a lituji toho), kterým rusko a jeho zdejší kolaboranti jsou.Skrýt celý příspěvek

   • Krakonoš
    19:40 26.07.2022

    Pozdravuj Ditu

    Pozdravuj Ditu

 • Maximus
  22:54 25.07.2022

  Nyní běží diskuse na Českém rozhlasu Plus běží diskuse na téma nové supersoniky Bartošek vs. Růžička. Pro silné povahy :-)

  Nyní běží diskuse na Českém rozhlasu Plus běží diskuse na téma nové supersoniky Bartošek vs. Růžička. Pro silné povahy :-)

  • ruleta
   00:07 26.07.2022

   Hruza. Navic ten Ruzicka je totalni blazen, ty argumenty. Je v pohode podporovat Gripen, ale takhle mluvit nepravdu? nechapu, navic se ten clovek povazuje za experta.

   Hruza. Navic ten Ruzicka je totalni blazen, ty argumenty. Je v pohode podporovat Gripen, ale takhle mluvit nepravdu? nechapu, navic se ten clovek povazuje za experta.

   • TF_HU
    11:32 26.07.2022

    Z Růžičkova rozhovoru: a) naše Gripeny svádí nějaké souboje v Pobaltí? To je blbec. Až při AA souboji bychom schopnosti F35 ocenili nad schopnostmi JAS39. b) GŠ nehovořil se ...Zobrazit celý příspěvek

    Z Růžičkova rozhovoru:

    a) naše Gripeny svádí nějaké souboje v Pobaltí? To je blbec. Až při AA souboji bychom schopnosti F35 ocenili nad schopnostmi JAS39.

    b) GŠ nehovořil se SAAB? A proč by měl?

    c) Stoltenberg určuje, která letadla jsou 5. generace? Nene...

    Růžička jede...rád bych připomněl, že "I" invesice státu jsou impulzem pro ekonomiku, kdy dáme práci firmám v regionu. Tyto prostředky mají poté multiplikační efekt v ekonomice.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     14:47 26.07.2022

     TF_HU: Růžička by mohl hrát barona von Grünbach a Němý Bobeš by ho hned poznal :-)))

     TF_HU: Růžička by mohl hrát barona von Grünbach a Němý Bobeš by ho hned poznal :-)))

  • Klimesov
   07:47 26.07.2022

   Jen doplním odkaz se záznamem pro ty co to nestihli včera :-))
   https://program.rozhlas.cz/zaz...

   Jen doplním odkaz se záznamem pro ty co to nestihli včera :-))
   https://program.rozhlas.cz/zaz...

  • Jirosi
   13:13 26.07.2022

   To je materiál...
   Zase od nazoru nekterych co kopou za Gripen zde, se zase tolik neliší.

   To je materiál...
   Zase od nazoru nekterych co kopou za Gripen zde, se zase tolik neliší.

   • TF_HU
    14:06 26.07.2022

    To funguje tak, že přestože tomu člověk nerozumí a nemá k tomu data, slyší argumenty, které se dostanou ven, tak se nějakých chytne a protože umí zařídit aby byl slyšet, tak je ...Zobrazit celý příspěvek

    To funguje tak, že přestože tomu člověk nerozumí a nemá k tomu data, slyší argumenty, které se dostanou ven, tak se nějakých chytne a protože umí zařídit aby byl slyšet, tak je plácá veřejně. Říkám, takových odborníků je. Co jeden to názor.Skrýt celý příspěvek

    • Riiiederner
     14:59 26.07.2022

     Já myslim ,že takovej Růžička je ještě dobrej , kolega mi nedávno chtěl tvrdit ,že maerický stíhačky by se asi při maximální rychlosti nedokázali nad ČR otočit...myslel sem ,že ho ...Zobrazit celý příspěvek

     Já myslim ,že takovej Růžička je ještě dobrej , kolega mi nedávno chtěl tvrdit ,že maerický stíhačky by se asi při maximální rychlosti nedokázali nad ČR otočit...myslel sem ,že ho nečim trefim.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:49 26.07.2022

      Jo, dobrej bizar :)
      Ze je pomalejší, než gripen nezmínil?

      Jo, dobrej bizar :)
      Ze je pomalejší, než gripen nezmínil?

 • Danik
  22:06 25.07.2022

  S dovolením si půjčím něco od slovenského kolegy z diskuze o UA. "trochu offtopic, no tu su udaje o bojaschopnosti Americkych lietadiel podla typu - F35 ma uz vyssiu bojovu ...Zobrazit celý příspěvek

  S dovolením si půjčím něco od slovenského kolegy z diskuze o UA.

  "trochu offtopic, no tu su udaje o bojaschopnosti Americkych lietadiel podla typu - F35 ma uz vyssiu bojovu sposobilost ako "legacy" lietadla:"

  Potvrzeno sečteno, ty poruchové, nespolehlivé, nákladné a fujky F-35 mají nyní vyšší míru nasaditelnosti než F-16 či F-15.

  Otázka zní, je se čemu divit? NENÍ... leda by armády států NATO (včetně USA) a spojenců (tedy třeba Finsko, Austrálie nebo Izrael, což se shodneme jsou etalony smysluplně budovaných a schopných armád.), byli všichni retardovaní a imbecilní sadomaso fandové, co by si pořizovali letadla, které by pak nebyli schopni idržet ve vzduchu a nasadit pro běžné fungování, což pro tyto armády = nesplnění nutných povinností a tedy jasnou existencionální hrozbu státu.

  To je holt prostě tak, když si nejlépe financovaná vojenská organizace v dějinách řekne, že tento letoun je na další dekády hlavním multirolem a stroj téměř fanaticky dolaďuje a snížuje jeho pořizovací a provozní náklady

  https://twitter.com/TotherChri... Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   13:26 26.07.2022

   Stále čekám na zpochybnění, nikdo?
   Žádná 10.let stará statistika tvrdici opak?

   Stále čekám na zpochybnění, nikdo?
   Žádná 10.let stará statistika tvrdici opak?

   • Danik
    14:28 26.07.2022

    Nene, jen dají mínusy, možná zase zkusí něco přes hdp per capita, potom se chvíli budou čertit nad tím, jak ty naše solidně olétané Gripeny jsou vlastně super a měli by jsme koupit ...Zobrazit celý příspěvek

    Nene, jen dají mínusy, možná zase zkusí něco přes hdp per capita, potom se chvíli budou čertit nad tím, jak ty naše solidně olétané Gripeny jsou vlastně super a měli by jsme koupit další plus Gripen E (což je podprůměrné, časově omezené a nákladné řešení), no a nakonec tu budou jen dojmy, protože klasika, už jsem si udělal názor na F-35 a přece ho kvůli nějakým faktům nebudu měnit.Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    15:05 26.07.2022

    Problémem je to, že větčina lidí F-35 bere jen jako další letadlo jako byla MIG-21, MIG-29 či Gripen. Proto by jim měl být představen celý ten zbraňový systém kompletně s mnoha ...Zobrazit celý příspěvek

    Problémem je to, že větčina lidí F-35 bere jen jako další letadlo jako byla MIG-21, MIG-29 či Gripen.

    Proto by jim měl být představen celý ten zbraňový systém kompletně s mnoha efektory a fůzí dat. Samozřejmě musí být dán jasně plán, jak toho a kdy dosáhneme.

    A argument je jasný - pokud nechceme zpět ZvS a nahrazujeme ji "malou, mobilní a mladou duchem" profesionální armádou , která zvládne bránit více než jen jeden kraj po dobu jednoho týdne, tak to prostě jinak udělat nejde.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:56 26.07.2022

     Pokud vas vezmu jako nadprůměrný vzorek populace, tak mi fakt nepřijde, že by melo smysl cokoliv vysvětlovat. Viz: -výpočet letové hodiny draku -výpočet ceny letové hodiny pro ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud vas vezmu jako nadprůměrný vzorek populace, tak mi fakt nepřijde, že by melo smysl cokoliv vysvětlovat.
     Viz:
     -výpočet letové hodiny draku
     -výpočet ceny letové hodiny pro srovnání různých letadel
     -data k nasaditelnosti
     -výpočet letadel, které bude Cr potřebovat.

     To jsou proti vysvětlení F35 zcela triviální problémy.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      18:31 26.07.2022

      Osobně ve svých úvahách vycházím z veřejně ověřitelných zdrojů, za to vy si svoje argumenty cucáte z prstu. Laskavě předložte nějaká hodnověrná data pro vaše tvrzení, že veřejně ...Zobrazit celý příspěvek

      Osobně ve svých úvahách vycházím z veřejně ověřitelných zdrojů, za to vy si svoje argumenty cucáte z prstu.

      Laskavě předložte nějaká hodnověrná data pro vaše tvrzení, že veřejně uváděná data se nějak výrazně mýlí třeba v ceně letových hodin či počtu hodinu na Gripenech. Vy totiž žádné nemáte žádné!!!
      Zatím jsem od vás neviděl jediný použitelný odkaz.

      Stejně tak například vyvraťe tvrzení odborných článků od pana Aleš Hottmar zde na AN nebo na http://czechairforce.com/...

      Jirosi, hodnota vašich příspěvku v porovnání s výše uvedenými, má hodnotu žvatlání malého děcka !!!Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:26 26.07.2022

      Pokud to pokládáme za kvalitní zdroj je mi vás líto. Všechny zdroje o gripenu vychází ze stejné analýzu. Saab/ČR žádná data neposkytují, proč asi vy analytiků.. Ps; O pár ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud to pokládáme za kvalitní zdroj je mi vás líto.
      Všechny zdroje o gripenu vychází ze stejné analýzu. Saab/ČR žádná data neposkytují, proč asi vy analytiků..

      Ps; O pár příspěvků dole máte ze zmíněné stránky citaci. Pokud nechápete co vni je blbe, tak už letectvo raději nikdy neřešte.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:29 26.07.2022

      * to, že jsem líný si otevřít report USAF z aktuálními cenami za ledovou hodinu , raději se ztrapnujete 10.let starými hodnotami je čistě vaše věc. Respektive věc dle vás odborných ...Zobrazit celý příspěvek

      * to, že jsem líný si otevřít report USAF z aktuálními cenami za ledovou hodinu , raději se ztrapnujete 10.let starými hodnotami je čistě vaše věc. Respektive věc dle vás odborných autorů kvalitních zdrojů.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      21:20 26.07.2022

      Ztrapňujete se Jirosi pouze vy :-) https://www.flightglobal.com/f... Společná programová ...Zobrazit celý příspěvek

      Ztrapňujete se Jirosi pouze vy :-)

      https://www.flightglobal.com/f...

      Společná programová kancelář pro F-35 uzavřela se společností Lockheed Martin smlouvu o údržbě F-35, která ji zavazuje snížit provozní náklady na stíhačku stealth do fiskálního roku 2023 na 30 000 USD za letovou hodinu, což je o 10,7 % méně než v roce 2020.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:28 27.07.2022

      Opravdu... 30000*110,7=33 210 UDS Snad alespoň Tušíte, že ČR žádné F35 neprovozovala. Dokonce je nebude ani v roce 2023. Ale spíše po roce 2025. Tedy jak se liší tvrzení o ceně ...Zobrazit celý příspěvek

      Opravdu...
      30000*110,7=33 210 UDS
      Snad alespoň Tušíte, že ČR žádné F35 neprovozovala. Dokonce je nebude ani v roce 2023. Ale spíše po roce 2025.
      Tedy jak se liší tvrzení o ceně letové hodiny 30 000 USD z vaším článkem, kde se píše, že tu cenu by měla seat už v roce 2023.

      Takže, klidně se ztrapnujte dal ;)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:35 27.07.2022

      *že CR v roce 2020 žádné f35 za tu cenu neorovozovala. Ani v roce 2023 žádné provozovat nezbude.

      *že CR v roce 2020 žádné f35 za tu cenu neorovozovala. Ani v roce 2023 žádné provozovat nezbude.

    • 2DaChoppa
     17:27 26.07.2022

     opet si kopnu do Venomu.. zda se Vam, ze ke kobram se koupilo tech efektoru dost?

     opet si kopnu do Venomu.. zda se Vam, ze ke kobram se koupilo tech efektoru dost?

     • Maximus
      18:32 26.07.2022

      To je práce minulé vlády, paní ministrině má v plánu minimalistické stavy vrtulníku H navýšit včetně výzbroje.

      To je práce minulé vlády, paní ministrině má v plánu minimalistické stavy vrtulníku H navýšit včetně výzbroje.

     • Scotty
      19:23 26.07.2022

      2DaChoppa
      Pro účely prvotního výcviku a vojskových zkoušek ano. S ničím jiným se nekalkulovalo.

      2DaChoppa
      Pro účely prvotního výcviku a vojskových zkoušek ano. S ničím jiným se nekalkulovalo.

     • 2DaChoppa
      23:18 29.07.2022

      vojskových zkoušek.. jako by to nebylo ozkoušené v boji .)

      vojskových zkoušek.. jako by to nebylo ozkoušené v boji .)

 • Scotty
  16:43 25.07.2022

  Abych potěšil Maximuse, tak Slováci jsou ve konečné fázi jednání s Německem o darování Leopardů 2.

  Abych potěšil Maximuse, tak Slováci jsou ve konečné fázi jednání s Německem o darování Leopardů 2.

  • Maximus
   17:00 25.07.2022

   Pokud je to skutečně dar, který k ničemu nezavazuje a naopak umožní poslat komplet slovenské T-72 komplet s ND a municí, tak to jedině vítám. Protože to je skutečně dar :-))) Jen ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud je to skutečně dar, který k ničemu nezavazuje a naopak umožní poslat komplet slovenské T-72 komplet s ND a municí, tak to jedině vítám. Protože to je skutečně dar :-)))

   Jen je druhá otázka, kdy se tak skutečně stane ;-)Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    17:24 25.07.2022

    Pokud opravdu dostanou 30 tanků tak si stejně za chvíli řeknou že je to málo a budou chtít další. No a jaké pak asi pořídí. ;)

    Pokud opravdu dostanou 30 tanků tak si stejně za chvíli řeknou že je to málo a budou chtít další. No a jaké pak asi pořídí. ;)

    • HEKTOR
     19:47 25.07.2022

     Scotty - väčšinou máte celkom rozumné komentáre,ale potom sa necháte uniesť a je to na cenu blbosť dňa...
     myslím že minister naď sa vyjadril celkom jasne...tak nefabulujte...

     Scotty - väčšinou máte celkom rozumné komentáre,ale potom sa necháte uniesť a je to na cenu blbosť dňa...
     myslím že minister naď sa vyjadril celkom jasne...tak nefabulujte...

     • Scotty
      19:56 25.07.2022

      K čemu se vyjádřil jasně?

      K čemu se vyjádřil jasně?

     • HEKTOR
      21:49 25.07.2022

      Scotty - že potrebujeme 30ks za náhradu t-72 v tankovom prápore... ale ak teda máte lepšie info ako naď,beriem späť a nič som nepísal... myslím že práve ačr ešte stále váha koľko ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty - že potrebujeme 30ks za náhradu t-72 v tankovom prápore...
      ale ak teda máte lepšie info ako naď,beriem späť a nič som nepísal...
      myslím že práve ačr ešte stále váha koľko vlastne chce tankov...Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      22:01 25.07.2022

      Hektor
      AČR neváhá, chce koupit 50 nových tanků.

      Hektor
      AČR neváhá, chce koupit 50 nových tanků.

     • Danik
      22:27 25.07.2022

      Nesher

      Já bych poupravil, psalo se až o 58 kusech, kolik to bude přesně se uvidí, prozatím bych to definoval jako 50 a více.

      Nesher

      Já bych poupravil, psalo se až o 58 kusech, kolik to bude přesně se uvidí, prozatím bych to definoval jako 50 a více.

     • HEKTOR
      22:35 25.07.2022

      Nesher - no Danik vás už správne opravil...tak si poučte aj Scottyho nech má už jasno kto čo a koľko vlastne chce... :))

      Nesher - no Danik vás už správne opravil...tak si poučte aj Scottyho nech má už jasno kto čo a koľko vlastne chce... :))

     • Scotty
      23:49 25.07.2022

      HEKTOR
      Počkáme si kolik těch A4 na Slovensko přijde. Teď o počtu kusů nemluvil. Ovšem pokus přijde 30 kusů a politici to odškrtnou jako úkol splněn bude to celkem fiasko.

      HEKTOR
      Počkáme si kolik těch A4 na Slovensko přijde. Teď o počtu kusů nemluvil. Ovšem pokus přijde 30 kusů a politici to odškrtnou jako úkol splněn bude to celkem fiasko.

     • HEKTOR
      18:19 26.07.2022

      Scotty - no práveže o požadovaných počtoch hovorí stále,čo vám tu aj dokola píšem...preto som nechápal vašej fabulácii že ossr bude chcieť viac... samozrejme že 30 ks pre ossr je ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty - no práveže o požadovaných počtoch hovorí stále,čo vám tu aj dokola píšem...preto som nechápal vašej fabulácii že ossr bude chcieť viac...
      samozrejme že 30 ks pre ossr je a bude fiasko...a nie je rovnaké fiasko 50/58ks pre ačr.???
      čo z toho že čr a +-/ aj sr bude mať relatívne silné letectvo v porovnaní s pozemným vojskom keď sa vojny vyhrávajú na zemi...?..
      u ossr mám obavu,že ak dostane 30ks (starších??) tankov leopard,tak sa bude jednať o ukončenie modernizácie tankového vojska...
      nemám nič proti nemeckým tankom,ale radšej by som išiel "maďarskou" cestou...prípadne tanky z kórei....Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:28 26.07.2022

      HEKTOR S 58 nebo aspoň 44 modernímy tanky se dá postavit prapor na čtyřkové sestavě. Navíc starých A4 dostaneme jen 14 další budeme kupovat. Takže ne. Žádné fiasko to nebude. ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR
      S 58 nebo aspoň 44 modernímy tanky se dá postavit prapor na čtyřkové sestavě. Navíc starých A4 dostaneme jen 14 další budeme kupovat. Takže ne. Žádné fiasko to nebude.
      Fiasko je vyhandlovat 30 starých tanků a odškrtnout si splněnou modrnizaci tankového vojska.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      19:35 26.07.2022

      Scotty - máte pravdu...vyhrali ste...zase... ossr vs ačr 0 : 1 ...

      Scotty - máte pravdu...vyhrali ste...zase... ossr vs ačr 0 : 1 ...

     • Scotty
      20:18 26.07.2022

      HEKTOR
      To není o výhrách, ale o špatných rozhodnutích. A postavit tankový prapor na 30 Leo 2A4 prostě špatné rozhodnutí je (ovšem pořád lepší než T-72M). Snad je to jen dočasné.

      HEKTOR
      To není o výhrách, ale o špatných rozhodnutích. A postavit tankový prapor na 30 Leo 2A4 prostě špatné rozhodnutí je (ovšem pořád lepší než T-72M). Snad je to jen dočasné.

   • ruleta
    17:27 25.07.2022

    Zadnej dar k nicemu nezavazuje - potom by to nebyl dar. Na druhou stranu je celkem logicke, kdyz si zeme poridi 15 stroju K2 z daru Korejske Lidove Demokraticke Republiky :D, ze ...Zobrazit celý příspěvek

    Zadnej dar k nicemu nezavazuje - potom by to nebyl dar. Na druhou stranu je celkem logicke, kdyz si zeme poridi 15 stroju K2 z daru Korejske Lidove Demokraticke Republiky :D, ze dany vycvik osadek, mechaniku a vsech okolo vcetne zazemi neprijde vnivec a nasledne se dalsi stroje K2 nakoupi navic, kdyz je bude chtit armada, vlada. Nikdo nikomu nebrani prijit s lepsi nabidkou - ale je jasne, ze neprijde :D

    Myslim, ze tady je to celkem jasne popsane.

    https://mocr.army.cz/informacn... Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    15:09 26.07.2022

    Někdy je evidentně hranice mezi darem a úplatkem docela nejasná :-)))

    Někdy je evidentně hranice mezi darem a úplatkem docela nejasná :-)))

  • HEKTOR
   17:05 25.07.2022

   ak to je dar taký,že nás zaviaže k nákupu leopardov, tak to zase až ta´ký veľký dar nebude...
   len také milá malé pozichrovanie si budúceho zákazníka...

   ak to je dar taký,že nás zaviaže k nákupu leopardov, tak to zase až ta´ký veľký dar nebude...
   len také milá malé pozichrovanie si budúceho zákazníka...

   • TF_HU
    00:44 26.07.2022

    HEKTOR Fakt máte pocit, že v tomto světe se rozdávají dary zadarmo? Jasněže je to pobídka, když si u nás koupíte tanky, my vám dáme x ks zdarma. Na tom není nic divného, udělal ...Zobrazit celý příspěvek

    HEKTOR

    Fakt máte pocit, že v tomto světe se rozdávají dary zadarmo? Jasněže je to pobídka, když si u nás koupíte tanky, my vám dáme x ks zdarma. Na tom není nic divného, udělal byste to též, kdybyste mohl.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     18:36 26.07.2022

     TF_HU - ja ten pocit nemám...len som rád ak sa veci nazývajú pravým menom...tzn. zapožičiame vám x tankov,aby ste sa skôr preškolili a keď vám prídu nové,tak máte pripravené ...Zobrazit celý příspěvek

     TF_HU - ja ten pocit nemám...len som rád ak sa veci nazývajú pravým menom...tzn. zapožičiame vám x tankov,aby ste sa skôr preškolili a keď vám prídu nové,tak máte pripravené tankové osádky...

     a možno sa mýlim,ale ktorej krajine ponúkli akciu kúpte x tankov a x ich dostanete zdarma.??? myslím ale rovnakých moderných ako sa kúpia....

     je to niečo podobné ako vojenská pomoc ukrajine...ono ani tak nejde o pomoc ale čisto pragmatickú vec, vyhovuje nám ak sa rusko vyhádže z techniky,ľudí a financií na ukrajine ako by bola vojna v strednej či západnej európe...a samozrejme otestujeme nové zbrane,taktiku a uvidíme schopnosti (zatiaľ skôr neschopnosti) ruskej armády v regulárnej vojne...Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      10:37 27.07.2022

      Co na tom nechápete. Princip je úplně stejný, kupte si auto a my vám dáme pneu zdarma. Případný dar je podmíněn nákupem. Přijde mi to legitimní a je na našem rozhodnutí, zda takový ...Zobrazit celý příspěvek

      Co na tom nechápete. Princip je úplně stejný, kupte si auto a my vám dáme pneu zdarma. Případný dar je podmíněn nákupem. Přijde mi to legitimní a je na našem rozhodnutí, zda takový dar přijmeme.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:21 27.07.2022

      TF_HU - myslím že zmysel uniká zrovna vám,lebo ... nechcem byť detailista,ale mňa tá "akcia" príde skôr ako - darujeme vám 2 octavie r.v. 1995,ale musíte si u nás potom kúpiť 15 ...Zobrazit celý příspěvek

      TF_HU - myslím že zmysel uniká zrovna vám,lebo ...
      nechcem byť detailista,ale mňa tá "akcia" príde skôr ako - darujeme vám 2 octavie r.v. 1995,ale musíte si u nás potom kúpiť 15 octavii r.v. 2022 .... :)
      takže žiadne pneu zdarma...
      ale súhlasím je to na zákazníkovi či to príjme ....Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:22 27.07.2022

      Hektor: Zase u tanku to není takový problém jako třeba u letadel.

      Zase nezapomínejte, se ten dar je za poskytnutí S105 UA. Z toho pohledu ten dar vypadá trošku jinak.

      Hektor: Zase u tanku to není takový problém jako třeba u letadel.

      Zase nezapomínejte, se ten dar je za poskytnutí S105 UA. Z toho pohledu ten dar vypadá trošku jinak.

 • Scotty
  11:37 25.07.2022

  Má někdo zaplaceného ...Zobrazit celý příspěvek

  Má někdo zaplaceného Babiše?
  https://www.lidovky.cz/domov/m... Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   11:53 25.07.2022

   ...spíš koho on zaplaceného nemá... minimálně 35% národa...

   ...spíš koho on zaplaceného nemá... minimálně 35% národa...

  • Nesher
   12:07 25.07.2022

   Evidentně nám o to hodně jde, dopis prezidentovi kvůli stíhačkám, to není úplně běžné.
   Tolik k různým teoriím zdejších Pythií jak volba F 35 slouží jen k nátlaku na Švédy.

   Evidentně nám o to hodně jde, dopis prezidentovi kvůli stíhačkám, to není úplně běžné.
   Tolik k různým teoriím zdejších Pythií jak volba F 35 slouží jen k nátlaku na Švédy.

   • 2DaChoppa
    15:44 25.07.2022

    to by bylo kvikotu, kdyby dcsa rozhodlo ze tech tricet letadel zmeni strategickou rovnovahu v regionu a tak je nedodaji :) nicmene vyhlasit ze budeme kupovat a pak zadat o ...Zobrazit celý příspěvek

    to by bylo kvikotu, kdyby dcsa rozhodlo ze tech tricet letadel zmeni strategickou rovnovahu v regionu a tak je nedodaji :)

    nicmene vyhlasit ze budeme kupovat a pak zadat o dovoleni koupit .. neni uplne standardni postupSkrýt celý příspěvek

    • ruleta
     16:24 25.07.2022

     Nejsme jedini kdo takto postupuje v tomto regionu, ted nehodnotim jestli je to spravne nebo neni. Napriklad Polsko takto resi HIMARS a ani nemaji rozhodnuti DCSA, ale vsichni vi ...Zobrazit celý příspěvek

     Nejsme jedini kdo takto postupuje v tomto regionu, ted nehodnotim jestli je to spravne nebo neni. Napriklad Polsko takto resi HIMARS a ani nemaji rozhodnuti DCSA, ale vsichni vi kolik jich chce PL kupovat.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     16:39 25.07.2022

     2DaChoppa Projevit zájem je celkem dobrý začátek k vyjednávání. To že by Američani neprodali je poslední čeho bych se bál. Bylo řečeno že se teď sejdou zástupici ČR, USA a LM aby ...Zobrazit celý příspěvek

     2DaChoppa
     Projevit zájem je celkem dobrý začátek k vyjednávání. To že by Američani neprodali je poslední čeho bych se bál.

     Bylo řečeno že se teď sejdou zástupici ČR, USA a LM aby společně projednali co má obsahovat nabídka od FMS. Ža se potom bude schvalovat v USA a u nás. Pak už by nemělo nic bránit podpisu smlouvy.Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      16:49 25.07.2022

      slo by zde videt jistou analogii ohledne medialnich vyjadreni predchazejicich projeveni zajmu (prodat) ze svedska. samosebou v soucasne situaci by asi konstatovani ze to zmeni ...Zobrazit celý příspěvek

      slo by zde videt jistou analogii ohledne medialnich vyjadreni predchazejicich projeveni zajmu (prodat) ze svedska. samosebou v soucasne situaci by asi konstatovani ze to zmeni geopolitickou rovnovahu, snad i urychlilo projednavani a kladny vysledek.Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      16:50 25.07.2022

      pochopitelne v situaci "prodavame to jedini, ber nebo nech byt" to predcasne vyhlaseni nakupu na cenu asi vliv mit nebude, zvlast s timvendor lock-in ktsre s timsystemem prichazi

      pochopitelne v situaci "prodavame to jedini, ber nebo nech byt" to predcasne vyhlaseni nakupu na cenu asi vliv mit nebude, zvlast s timvendor lock-in ktsre s timsystemem prichazi

     • Nesher
      17:47 25.07.2022

      2DaChopa Myslím, že nechápeš jak probíhá prodej via FMS (jinak se k F35 a spoustě dalších US zbraní ani nedostaneš). U takového procesu se o ceně v podstatě vyjednávat nedá, ...Zobrazit celý příspěvek

      2DaChopa
      Myslím, že nechápeš jak probíhá prodej via FMS (jinak se k F35 a spoustě dalších US zbraní ani nedostaneš). U takového procesu se o ceně v podstatě vyjednávat nedá, kupuješ za to samé+malý admin. fee za co kupuje v daný čas vláda USA. Ostatně ta je pro výrobce smluvní stranou, nikoliv finální kupující.
      Jediný způsob jak změnit cenu je něco neobjednat, nebo toho objednat méně.
      Takže to, že jsme vyhlásili zájem, bez jasného zájmu ti USA ani nabídku nedají, na cenu nebude mít vliv.Skrýt celý příspěvek

    • 2DaChoppa
     20:00 25.07.2022

     nesher: a protoze kazdej zakaznik kupuje jinou sestavu skrze "stejne dod standardy" takkonecnacena je jinde :) jedine "nepochopeni jak funguje fms nakup" spocivav tom, jakpres ...Zobrazit celý příspěvek

     nesher: a protoze kazdej zakaznik kupuje jinou sestavu skrze "stejne dod standardy" takkonecnacena je jinde :)

     jedine "nepochopeni jak funguje fms nakup" spocivav tom, jakpres americke dod standardy proleze nakup ctyr bitevnich vrtulniku s prave ctrnacti ptrs :)

     znovu: je mi jasne, ze cena f35 bude takova jakou rekne lockheed.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      21:43 25.07.2022

      Jaké jiné standardy? Když budeme jednat o F 35, bude to to samé, co budou mít USAF. Stejně tak naše H1 se od těch pro USMC liší jen kamufláží. To se týká třeba i polských M1. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jaké jiné standardy? Když budeme jednat o F 35, bude to to samé, co budou mít USAF. Stejně tak naše H1 se od těch pro USMC liší jen kamufláží. To se týká třeba i polských M1. Novozélandských P8. Polských Himars či Patriot
      Jediné kde se dělá výjimka jsou citlivé technologie, které se do jistých zemí nedodávají.
      Takže zase vedle. Holt od dob kdy si se coural po Čáslavi se dívá změnila, a to hodně.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:52 25.07.2022

      2DaChoppa
      Cena za stroj je jasná. Co se koupí k tomu je logicky na volbě každého zákazníka.

      2DaChoppa
      Cena za stroj je jasná. Co se koupí k tomu je logicky na volbě každého zákazníka.

     • TF_HU
      00:50 26.07.2022

      To je trochu ústřel, že? Ten nákup nebyl 4x vrtulník s 14x PTŘS. USA v rámci toho projektu schválili prodej celkem 24 ks těch vrtulníků...my jsme si vzali pouhých 12 ks. Díky tomu ...Zobrazit celý příspěvek

      To je trochu ústřel, že? Ten nákup nebyl 4x vrtulník s 14x PTŘS. USA v rámci toho projektu schválili prodej celkem 24 ks těch vrtulníků...my jsme si vzali pouhých 12 ks. Díky tomu nakonec budeme brát větší počet...zřejmě.Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      08:04 26.07.2022

      tf-hu konwcnou cenovku bymel podle onoho principu nekdo schvalit podle standardu US. chtel bychvidet ten standard, vekterem se nakupuji ctyri (protozectyri JSOU v kontraktu) ...Zobrazit celý příspěvek

      tf-hu konwcnou cenovku bymel podle onoho principu nekdo schvalit podle standardu US. chtel bychvidet ten standard, vekterem se nakupuji ctyri (protozectyri JSOU v kontraktu) bitevniky a k nim 14 raket (protoze tam JE ctrnact raket)

      ma pointa- pokud to schvalovani znamena, ze sito tam nahazis jak chcesanekdo ohlida, aby letadlo stalo tolik, kazda raketka tolik a jednotlivej dilv koktejlu podle prani zakaznika tolik, tak to neni uplne "standard". souasti toho standardu ma byt i quality management- a kdyz uz teda pro ceskou bananovou republiku nakupuju vrtulnoky, tak jim musim rict ze tech raket je min nez by odpovidalo jejich poctu. (btw palistancichteli k tem kobram stovky ptrs)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:11 26.07.2022

      TF_HU /To je trochu ústřel, že? Ten nákup nebyl 4x vrtulník s 14x PTŘS. USA v rámci toho projektu schválili prodej celkem 24 ks těch vrtulníků/ Kde se tohle bere? Žádných 24 ...Zobrazit celý příspěvek

      TF_HU
      /To je trochu ústřel, že? Ten nákup nebyl 4x vrtulník s 14x PTŘS. USA v rámci toho projektu schválili prodej celkem 24 ks těch vrtulníků/
      Kde se tohle bere? Žádných 24 vrtulníků nikdo neschválil. Tedy ano pokud počítáte i 12 UH-60M.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:14 26.07.2022

      2DaChoppa
      Prodají nám co si řekneme. Američanům je to jedno. Klidně nám prodají jeden v vrtulník s jednou raketou.

      2DaChoppa
      Prodají nám co si řekneme. Američanům je to jedno. Klidně nám prodají jeden v vrtulník s jednou raketou.

     • TF_HU
      11:36 26.07.2022

      2DaChoppa Ne, tomu jste nerozuměl. Kongres, nebo kdo přesně, schvaluje prodeje v FMS. Tady schválí rámcové množství. To rámcové množství pro nás u H1 bylo 24 ks. My kupovali pouze ...Zobrazit celý příspěvek

      2DaChoppa

      Ne, tomu jste nerozuměl. Kongres, nebo kdo přesně, schvaluje prodeje v FMS. Tady schválí rámcové množství. To rámcové množství pro nás u H1 bylo 24 ks. My kupovali pouze 12. Vždy, nebo téměř vždy, je tam nějaký buffer.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:39 26.07.2022

      TF_HU
      Nabídka přes DSCA která je jediná relevantní mluví u 12 UH-1Y, 12 UH60M a 4 AH-1Z. Nic jiného.

      TF_HU
      Nabídka přes DSCA která je jediná relevantní mluví u 12 UH-1Y, 12 UH60M a 4 AH-1Z. Nic jiného.

     • TF_HU
      11:47 26.07.2022

      Scotty Máte pravdu, špatně jsem napsal počet. Schváleno bylo 12 UH1 a 4x AH1 tedy celkem 16 strojů. Já měl dojem, že jsem někde zahlédl celkový strop 24 ks, ale nemohu to ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Máte pravdu, špatně jsem napsal počet. Schváleno bylo 12 UH1 a 4x AH1 tedy celkem 16 strojů. Já měl dojem, že jsem někde zahlédl celkový strop 24 ks, ale nemohu to dohledat.

      My jsme nakonec nakoupili pouze 8x UH1 a 4x AH1. Ty čtyři stroje jsou tím buffer co jsem popisoval.

      https://www.dsca.mil/search/no... Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      17:32 26.07.2022

      no a panove, v tom dcsa mate prave i tech ctrnact hellfiru. pricemz blablabla koupime dalsi az budou treba (viz ukrajina) a navic! bylo to prezentovano jakovrtulniky s vyzbroji, ...Zobrazit celý příspěvek

      no a panove, v tom dcsa mate prave i tech ctrnact hellfiru. pricemz blablabla koupime dalsi az budou treba (viz ukrajina) a navic! bylo to prezentovano jakovrtulniky s vyzbroji, ale nakup neobsahuje ani4ATGM pro jednu kobru. unas se tomuhle rika deleni zakazky pro splneni cenySkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:17 26.07.2022

      2DaChoppa Bylo to prezentováno jako nákup vrtulníků s výzbrojí pro vojskové zkoušky a výcvik pilotů a střelců. To že se bude muset nakoupit další bylo jasné od začátku (navíc ...Zobrazit celý příspěvek

      2DaChoppa
      Bylo to prezentováno jako nákup vrtulníků s výzbrojí pro vojskové zkoušky a výcvik pilotů a střelců. To že se bude muset nakoupit další bylo jasné od začátku (navíc výzbroj nejsou jen PTŘS).
      Už vzhledem k nákupu F-35 by teď bylo vhodné nakoupit mimo jiné i JAGM místo Hellfire.Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      19:52 26.07.2022

      scotty, nikoliv, bylo to prezentovano ...s vyzbroji, tecka. toze tech ctrnact ptrs jsou asi tak kvalifikacni strelby pro operatory, je vec druha. ostatni vyzbroje (prekvapive ...Zobrazit celý příspěvek

      scotty, nikoliv, bylo to prezentovano ...s vyzbroji, tecka. toze tech ctrnact ptrs jsou asi tak kvalifikacni strelby pro operatory, je vec druha. ostatni vyzbroje (prekvapive lwvnejsi, bo prevazne steelivo 7,62mm, se nakoupilo spousta.

      proc do toho ale reju- ono by SLO nakoupit zvlast vrtulniky (atsi s nejakym servisnim zabezpecenima preskolenima tjada) a vyzbroj zvlast- jenze to uz by zase bylo v mediich vicvidet, ze se frca cela zakazka na mensi castky.
      mimochodem, u kobry je ted sexy zminovat taky zapalne pumy- mnozstvi v nakupu nula, ale schopnost se zminuje. co se tyce sidewinderu, o tom uz jsem popsal stranek..Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      19:56 26.07.2022

      tfhu obsah nakupu zulu kober pro ceskou republiku https://www.dsca.mil/press-med... uz nsou ty ctyri vrtulniky a ctrnact ...Zobrazit celý příspěvek

      tfhu obsah nakupu zulu kober pro ceskou republiku https://www.dsca.mil/press-med...
      uz nsou ty ctyri vrtulniky a ctrnact hellfiru potvrzene,nebose tumam i vy..kat?Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      20:02 26.07.2022

      tfhu aby nebylo mylky, pocet venomu zanedbavam, ponevadz toho hellfira muzou takmaximalne.. hodit z bedny

      tfhu aby nebylo mylky, pocet venomu zanedbavam, ponevadz toho hellfira muzou takmaximalne.. hodit z bedny

     • Scotty
      20:25 26.07.2022

      2DaChoppa Nevím kdo vám to říkal, ale kecal. Nebo nedodal k tomu že výzbroj je pro zavedeni vrtulníků do služby. Správně říkáte že 14 Hellfire je tak pro výcvik operátorů. To je ...Zobrazit celý příspěvek

      2DaChoppa
      Nevím kdo vám to říkal, ale kecal. Nebo nedodal k tomu že výzbroj je pro zavedeni vrtulníků do služby. Správně říkáte že 14 Hellfire je tak pro výcvik operátorů. To je přesně to co se s nimy plánuje.
      S tím že se bude kupovat další výzbroj se kalkulovalo od začátku.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      10:40 27.07.2022

      O co vám jde? O střelách se tu nikdo nebaví. Bavíme se o tom principu, kdy DSCA odkleplo určitý počet vrtulníků, který přesahoval náš zámysl koupit. Ano, 14 střel je málo, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      O co vám jde? O střelách se tu nikdo nebaví. Bavíme se o tom principu, kdy DSCA odkleplo určitý počet vrtulníků, který přesahoval náš zámysl koupit. Ano, 14 střel je málo, ale munice se dá koupit kdykoli později.Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      05:40 30.07.2022

      TF_HU o co mi jde? na konkrétním příkladu ukazuji, že konečná cena se může měnit podle svobodného rozhodnutí zákazníka, který si objedná nebo neobjedná věci JINAK než je standard ...Zobrazit celý příspěvek

      TF_HU o co mi jde? na konkrétním příkladu ukazuji, že konečná cena se může měnit podle svobodného rozhodnutí zákazníka, který si objedná nebo neobjedná věci JINAK než je standard (nebo dokonce i vojenská logika), takže jsou US schopné Vám dodat vrtulník bez výzbroje, když si to tak přejete. Proto vyjadřuji obavu, co všechno NEBUDE v kontraktu k F35 a dodatečně prodraží cenovku, o které se tu nahoru dolu hádáme. :) Naopak můžeme být schopní si objednat náhradní díl KˇCM 123456789Povolovák na utahovák v množství větším, než je potřeba, prostě proto že si ho přejeme, protože nevíme, kolik jich bude potřeba.Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      05:42 30.07.2022

      @scotty, to že je to nákup "s výzbrojí" bylo dlouhodobé krmení ze strani čelních představitelů státu a armády. Poté, co to začalo být trapné, přišly výmluvy s vojskovými zkouškami ...Zobrazit celý příspěvek

      @scotty, to že je to nákup "s výzbrojí" bylo dlouhodobé krmení ze strani čelních představitelů státu a armády. Poté, co to začalo být trapné, přišly výmluvy s vojskovými zkouškami ("v boji prověřeného" typu)Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    12:53 25.07.2022

    Díky. :)

    Díky. :)

  • flanker.jirka
   15:31 25.07.2022

   Nevím, kdo má zaplaceného Babiše, ale určitě ho někdo umět bude. Před lety to jeden opravdový politik řekl na rovinu. "v zakázkách bývá vata" :-) ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevím, kdo má zaplaceného Babiše, ale určitě ho někdo umět bude.
   Před lety to jeden opravdový politik řekl na rovinu. "v zakázkách bývá vata" :-)
   https://www.top09.cz/co-delame... Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    17:42 25.07.2022

    Myslel jsem pochopitelně kdo má předplatné Lidovek. :)

    Myslel jsem pochopitelně kdo má předplatné Lidovek. :)

 • lukus
  07:58 25.07.2022

  Jsem zvědavý, jak dopadneme my s Leo2, když vidím jak se postavili k Polákům. Už dříve jsem prosazoval myšlenku K2 v AČR a byl tvrdě mínusován (problém logistika, jediní v evropě. ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsem zvědavý, jak dopadneme my s Leo2, když vidím jak se postavili k Polákům. Už dříve jsem prosazoval myšlenku K2 v AČR a byl tvrdě mínusován (problém logistika, jediní v evropě. atd) a hle, Korejci mají rozjetou linku, a dodají rychleji než němci s tisíci sliby a výmluvy
  K2 je dobrá volba, snad se u nás někomu taky rozsvítí a pokud nebyla podepsána žádná smlouva na Leo2, uděláme stejný a rozumný krok.
  Němci v situaci s Ukrajinou jasně ukazují, vztah k Rusku a pro nás to budiš budíčkem.
  Jižní Korea pro nás buď vzorem - vlastní vojenská výroba, civilně-jaderný program.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   08:48 25.07.2022

   Zajímavé, jak všichni mají z obchodu, kde bylo jedine kritériem cas, nákup výhodného produktu. Přitom JK byla poslední koho PL oslovilo. Už jen to hovoří o tom jak by dopadly ...Zobrazit celý příspěvek

   Zajímavé, jak všichni mají z obchodu, kde bylo jedine kritériem cas, nákup výhodného produktu.
   Přitom JK byla poslední koho PL oslovilo. Už jen to hovoří o tom jak by dopadly jejich produkty bez toho kritéria.

   Vřele doufám, že u našich výběru moci jít i jiné ktriterium.
   PS: Korejci nemaji rozjedou linku, ale termín co k tomu sedí je, že mají nevyužitý linku. To je přesně opak stavu linky na L2, která je vytizena. Zatím co na K2 se do dnes jiný zákazník nenašel. Což je spíše smutné.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   09:24 25.07.2022

   Ano stovky nabídek na nová MBT pro AČR ze všech koutů světa leží u MO na stole.

   Ano stovky nabídek na nová MBT pro AČR ze všech koutů světa leží u MO na stole.

  • Scotty
   10:03 25.07.2022

   Jediný rozumný krok je připravit armádu na darovaných A4 a poté zavést A7. Respektive jedná možnost u K2 je čekat až bude vyvinuta a vyrobena verze PL se všemi vylepšeními. Ovšem ...Zobrazit celý příspěvek

   Jediný rozumný krok je připravit armádu na darovaných A4 a poté zavést A7.
   Respektive jedná možnost u K2 je čekat až bude vyvinuta a vyrobena verze PL se všemi vylepšeními. Ovšem pak stejně bude mít polská armáda naprostou prioritu v dodávkách. A ujišťuje vás že pro české Pepíky se v Polsku nikdo nepřetrhne. Všechny výzbrojí projekty s Polskem skončili fiaskem a tady by to nebylo jiné.Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    10:44 25.07.2022

    Houbeles, řešení je vyvinuto už pro Norsko - K2NO. Pokud zvítězí v tamním výběrovém řízení, které má končit ke konci roku a to v zemi, která ma výzbroji starší Leo2, tak je zřejmé, ...Zobrazit celý příspěvek

    Houbeles, řešení je vyvinuto už pro Norsko - K2NO. Pokud zvítězí v tamním výběrovém řízení, které má končit ke konci roku a to v zemi, která ma výzbroji starší Leo2, tak je zřejmé, ze K2NO je výrazně lepší než Leo2A7+. Stačí si jen počkat, Norové udělají práci za naše MO sami.

    Nebudeme tu Nory podezírat z nekompetence či korupce, ze?Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
     10:54 25.07.2022

     ...

     ...

    • Klimesov
     11:03 25.07.2022

     Jak jako že Norové udělají práci za naše MO? To jako, že když si vyberou K2NO tak vzápětí pošlou veškeré technické, výrobní a cenové specifikace do ČR se slovy. Hej tohle si vemte ...Zobrazit celý příspěvek

     Jak jako že Norové udělají práci za naše MO? To jako, že když si vyberou K2NO tak vzápětí pošlou veškeré technické, výrobní a cenové specifikace do ČR se slovy. Hej tohle si vemte to je fajné?
     Bohužel takhle to nechodí.
     Pokud neznáte detaily úprav pro norskou armádu, nelze hodnotit že K2NO by pro AČR bylo stejně dobré jako pro Norsko. A tyhle detaily vám nikdo jen tak nedá.
     K2NO je prostě dělané pro Norsko a zatím pro nikoho jiného.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:34 25.07.2022

      Korejci by byli sami proti sobě, aby se případným úspěchem nepochlubili a nechtěli to prodat i jinde.

      Korejci by byli sami proti sobě, aby se případným úspěchem nepochlubili a nechtěli to prodat i jinde.

    • Nesher
     11:16 25.07.2022

     Jo a veškerá podpůrné vozidla na podvozku Leo2, některá jen pár měsíců stará, pošlou do hutí.

     Jo a veškerá podpůrné vozidla na podvozku Leo2, některá jen pár měsíců stará, pošlou do hutí.

     • Nesher
      12:25 25.07.2022

      Maximus To spíš ty ne, ty si tuhle tvrdil, též K2NO je na beton. A ty zase nechápeš staré pravidlo, amatér studuje taktiku, profesionál logistiku. Mít dodavatele na druhé straně ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      To spíš ty ne, ty si tuhle tvrdil, též K2NO je na beton.
      A ty zase nechápeš staré pravidlo, amatér studuje taktiku, profesionál logistiku.
      Mít dodavatele na druhé straně světa je opravdu dobrý nápad.
      A znova. Dává to logiku, koupit podpůrná vozidla pro jediný norský tankový prapor, abych o pár měsíců koupil jinou platformu?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:36 25.07.2022

      Nesher
      Tak že norové a poláci jsou amatéři? :-)

      Nesher
      Tak že norové a poláci jsou amatéři? :-)

     • Scotty
      17:45 25.07.2022

      flanker.jirka
      Všechno je možné. Současná polská vláda ovšem z Německa nic nekoupí. To je pouze politika.

      flanker.jirka
      Všechno je možné. Současná polská vláda ovšem z Německa nic nekoupí. To je pouze politika.

     • Nesher
      17:54 25.07.2022

      Norové ještě nic nekoupili a podle mě ani nekoupí. Ostatně my jsme též žádné Leo 2 nekoupili, zatím jednáme jen o daru. Jednání o koupi ještě ani pořádně nezačala. A co se týče ...Zobrazit celý příspěvek

      Norové ještě nic nekoupili a podle mě ani nekoupí. Ostatně my jsme též žádné Leo 2 nekoupili, zatím jednáme jen o daru. Jednání o koupi ještě ani pořádně nezačala.
      A co se týče Poláků, tak tam občas o tom, že to vybírají na základě nějaké koncepce pochybuji. Čím dál tím více věřím hlasům z polských military fór, že to vybírá osobně Kaczynski, a to na základě nálady svých koček a svých snů o nikdy neexistující velikosti.
      Takže to, že někdo něco dělá, ještě není důvod ho následovat. Tedy pokud to konání nemá racium. A kupovat výzbroj o země na druhé straně světa se kterou nás žádné užší bezpečnostní vztahy nepojí, podle mě racium nemá.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:50 25.07.2022

      Scotty
      Oni už mají německých tanků dost a evidentně se vydávají cestou velké diverzifikace, aby nebyli závislí na jednom ze svých "spojenců"

      Scotty
      Oni už mají německých tanků dost a evidentně se vydávají cestou velké diverzifikace, aby nebyli závislí na jednom ze svých "spojenců"

     • Scotty
      20:56 25.07.2022

      Oni mají hlavně vládu která si za nepřítele vybrala Rusko, ale za protivníka Německo. To opravdu není o technice, ale o politice.

      Oni mají hlavně vládu která si za nepřítele vybrala Rusko, ale za protivníka Německo. To opravdu není o technice, ale o politice.

     • Jirosi
      18:31 26.07.2022

      Proč pak oslovila vládu Německa o další dodávku L2?

      Proč pak oslovila vládu Německa o další dodávku L2?

    • Maximus
     12:16 25.07.2022

     Vy mate křišťálovou kouli? Myslím si ze ne. Uvidíme jak ten tendr dopadne. Pokud zvítězí v této situaci K2NO tak A7+ proste není takový “game charger” jak tu někteří ...Zobrazit celý příspěvek

     Vy mate křišťálovou kouli? Myslím si ze ne. Uvidíme jak ten tendr dopadne. Pokud zvítězí v této situaci K2NO tak A7+ proste není takový “game charger” jak tu někteří prezentují.

     Pokud naopak vyhraje Leo2, tak mi to trhat žily rozhodne nebude a Norové tak potvrdi, ze K2NO o tolik lepší není. Otázka je ovsem, co v případě norského výběru K2 NO bude tvrdit “fanklub Leo2” :-))).

     Stále tu někteří zjevně nepochopili, že pro lepší pozici při vyjednávání je vhodne mít na stole konkurenční nabídku a i případný “favorit” zakázky pak ví, ze zas tak nemůže “tlačit na pilu”. A o tom to cele je - doma by se člověk takto blbě o svoje peníze nestaral, ale v případě státní zakázky je v pořádku rozhodovat na základě osobních preferencí jednotlivců bez posouzení konkurenční nabídky i elementárních principu obchodní taktiky?

     To je přesně to, co mi od začátku velmi vadí - nekritické přistupování k Leo2 s obchodní taktikou blondýny třepající se na novou kabelku.Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      12:42 25.07.2022

      Pokud ma Hyundai volnou linku a dloube se v nose, tak mohl hodit do plenu par desitek K2 s tim, ze se koupi K2PL az budou k dispizici po vystavbe linky v Polsku. Mimochodem PL bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud ma Hyundai volnou linku a dloube se v nose, tak mohl hodit do plenu par desitek K2 s tim, ze se koupi K2PL az budou k dispizici po vystavbe linky v Polsku. Mimochodem PL bude plne polonizovana vcetne vybavy. A nesel do toho - minimalne medialni aktivita nula. Vysvetleni je, ze celej ramcovej business s Polskem vsechno polkne.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:48 25.07.2022

      Jasne, napred to tu několikrát vytapetujete textem kde to vypadá, že první dodahe ks K2 v Norsku.. A ted vám vlastně o vítězství k2 vůbec nejde. Vám z vašimi názory jde tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasne, napred to tu několikrát vytapetujete textem kde to vypadá, že první dodahe ks K2 v Norsku..
      A ted vám vlastně o vítězství k2 vůbec nejde.

      Vám z vašimi názory jde tak maximálně i trolleni. Někdo už to musel veřejné napsat.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      12:57 25.07.2022

      Ruleta Přesně tak. Docela mě baví, jak se tu na jedné straně argumentuje, že se vypisuje Němcům bianco šek a na druhou stranu se tu volá po čekání na něco co ani není (K2PL), bůhví ...Zobrazit celý příspěvek

      Ruleta
      Přesně tak. Docela mě baví, jak se tu na jedné straně argumentuje, že se vypisuje Němcům bianco šek a na druhou stranu se tu volá po čekání na něco co ani není (K2PL), bůhví kdy bude a kdy by to bylo případně k dispozici pro nás, český průmysl z toho neuvidí ani korunu a navíc od partnera, který je poněkud problematický (co se nějakých dohod týče) a k jehož výrobkům panuje v AČR jistá averze. A to bez jakéhokoliv alternativy.
      Trochu konzistence by to chtělo.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      14:10 25.07.2022

      K2NO normálně existuje ve dvou exemplářích a je testován v Norsku: https://www.armadninoviny.cz/j... Součástí Jihokorejské nabídky je ...Zobrazit celý příspěvek

      K2NO normálně existuje ve dvou exemplářích a je testován v Norsku:
      https://www.armadninoviny.cz/j...

      Součástí Jihokorejské nabídky je přenesení výroby druhé série tanků do Norska a první sérii Jihokorejci vyrobí a dodají Norům do roku 2025 :-)))

      Takže pokud by si domácí průmysl montoval polovinu tanků a převzal jejich servis, tak by z toho nic neměl?
      Pro mě je to praktičtější dovednost než dodávat kabeláž a další prkotiny pro Leo2 do Německa.

      To Nesher: A co pohádka o Gromech a Stingerech v Litvě by ještě nebyla?Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:22 25.07.2022

      Maximus. Vy děláte, jak kdyby Norové měli za zády nějaké vyjednavače z ČR a jako by po konci výběrka v Norsku měli Norové automaticky přeposlat veškeré poznatky, technické ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus.
      Vy děláte, jak kdyby Norové měli za zády nějaké vyjednavače z ČR a jako by po konci výběrka v Norsku měli Norové automaticky přeposlat veškeré poznatky, technické parametry, náklady na výrobu, provozní náklady atd. atd. rovnou na MO ČR.
      K2NO je kšeft Norska s Jižní Korejí. Nikoho jiného. To Norsko jedná s výrobcem K2 víc jak dva roky. ČR ne. To Norové platí úpravy, ČR ne.
      To Norsko dostane případně to co si objednalo za své peníze, ČR ne, protože ČR se na tomto výběrovém řízení vůbec nepodílí.
      Tudíž, nelze vycházet z Norského tendru, protože ten se dělá podle norských podmínek za norské peníze.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      14:38 25.07.2022

      Samozřejmě ze jde z toho vychazet, protoze pokud K2NO v Norsku zvitezi, tak bude jednoznačně lepsi než Leo2A7+, ktery ma vyhodu v existujicim zazemi Leo2. Že by Korejci nemohli ...Zobrazit celý příspěvek

      Samozřejmě ze jde z toho vychazet, protoze pokud K2NO v Norsku zvitezi, tak bude jednoznačně lepsi než Leo2A7+, ktery ma vyhodu v existujicim zazemi Leo2.

      Že by Korejci nemohli pouzit technologie, ktere vyvinuli pro svuj tendr, tak o tom pochybuji a norska firma Kongsberg by se určitě take nebranila dalsi zakazce na svoje bezosadkove stanice :-).

      Polaci take nechteli puvodni verzi K2 a naraz si jich berou 180 ks - rozhodnutí muselo padnout az po 24. unoru, spise ještě o kus pozdeji.

      Opravdu mě nebavi diskutovat s lidmi, kteri nemaji informace a presto tvrdi ze neco určitě nejde. Pak jen blbě čumí, když proste nekdo přijde a udela to. Viz rychlost realizace dodavky jihokorejskych tanků ci letadel.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:58 25.07.2022

      Maximus. Ne vaše závěry z toho rozhodně nevyplynou. Jediné co by z toho vyplynulo, je to že výrobce K2 splnil požadavky Norska na K2NO. To je všechno nic víc, nic míň. Rozhodně z ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus.
      Ne vaše závěry z toho rozhodně nevyplynou.
      Jediné co by z toho vyplynulo, je to že výrobce K2 splnil požadavky Norska na K2NO. To je všechno nic víc, nic míň. Rozhodně z toho nevyplývá, že by jeden nebo druhý stroj byly lepší nebo horší.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      15:05 25.07.2022

      Ony ty pozadavky splní oba tanky v tendru, ale K2NO bude muset byt hodně dobry, aby prebil vyhodu existující infrastruktury Leo2. Navic je zajímavé, že Norové vubec neuvazuji ...Zobrazit celý příspěvek

      Ony ty pozadavky splní oba tanky v tendru, ale K2NO bude muset byt hodně dobry, aby prebil vyhodu existující infrastruktury Leo2.

      Navic je zajímavé, že Norové vubec neuvazuji svoje staré Leo2 modernizovat na standard A7+, ale chteji buď nové nebo K2NO :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Juraeod
      15:16 25.07.2022

      To, že K2NO v tendru vyhraje POUZE znamená, že nabídka Norům více vyhovuje a ne, že je “K2NO jednoznačně lepší než Leo2”.

      To, že K2NO v tendru vyhraje POUZE znamená, že nabídka Norům více vyhovuje a ne, že je “K2NO jednoznačně lepší než Leo2”.

     • Jirosi
      15:18 25.07.2022

      Maximus: To je zase pros novinka, že se vlastně nejedná o Norské L2, ale o odkup z NL? Podobně, jako se jim podařilo omezit na šrot L2, omezili na šrot i svoje M109. Ale to je pro ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: To je zase pros novinka, že se vlastně nejedná o Norské L2, ale o odkup z NL?
      Podobně, jako se jim podařilo omezit na šrot L2, omezili na šrot i svoje M109. Ale to je pro vás taky novinka.
      Přitom místo vylepšení na A7, si řekli o nové. Tomu říkám nespokojený zákazník.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:19 25.07.2022

      *ojezdily

      *ojezdily

     • Maximus
      17:03 25.07.2022

      Zrovna my, kteří svoje nejmodernější tanky T-72M4CZ přivedli do stavu, že byl problém najít dva funkční kusy na prezentaci, máme co říkat :-)))

      Zrovna my, kteří svoje nejmodernější tanky T-72M4CZ přivedli do stavu, že byl problém najít dva funkční kusy na prezentaci, máme co říkat :-)))

     • Jirosi
      17:39 25.07.2022

      Maximus já Norrsko nekritizoval, pouze jsem napsal jaký je stav. Což, jste opět netušil.

      Maximus já Norrsko nekritizoval, pouze jsem napsal jaký je stav. Což, jste opět netušil.

     • Maximus
      21:26 25.07.2022

      Myslim, že ty ze Svycarska repasovane A4 pro AČR byly v daleko horsim stavu než co maji Norové. Pokud vim, tak jsou bez hlavni, tak jsem zvedavy, jestli nekdo napadne tam chtit ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslim, že ty ze Svycarska repasovane A4 pro AČR byly v daleko horsim stavu než co maji Norové.

      Pokud vim, tak jsou bez hlavni, tak jsem zvedavy, jestli nekdo napadne tam chtit aspon upravu zaveru umožňující pouziti moderní munice. Repasovat srotovy stav důkladně do veteranskeho stavu 1A je také dobra trotlovina. Ovladani věže by uz mohlo byt také stejné jako u modernejsich verzi Leo2 a ne ještě "retro" jako u starých verzi.
      Drobnosti, co výrazně zvysi užitné vlastnosti i pouziti pro vycvik.

      Ale pokud to bude opravdu 100% veteran, tak jako zdroj podvozků budou určitě ještě dobré - vyprostovacich, zenijnich, mostnich a dalsich verzi bude potřeba dost. Tedy jestli se nakonec s KMW dohodnou nasi zástupci na ceně za nemeckych podmínek ;-)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:59 25.07.2022

      Maximus Nevíme v jakém jsou stavu co se týče opotřebovanosti. Víme jen to že je Švýcaři před prodejem oholili o všechny díly které z nich mohli odmontovat. Nechcete aby nám ty ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      Nevíme v jakém jsou stavu co se týče opotřebovanosti. Víme jen to že je Švýcaři před prodejem oholili o všechny díly které z nich mohli odmontovat.

      Nechcete aby nám ty tanky za své peníze ještě zmodernizovali do verze A7? Vy jste fakt ztracený případ.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:27 26.07.2022

      Maximus: Pokud jsou bez hlavní, tak to je snad bonus pro nás, když se nám je Němci rozhodly dát v provozjjm stavu. A hlavně tak budou nové...

      Maximus: Pokud jsou bez hlavní, tak to je snad bonus pro nás, když se nám je Němci rozhodly dát v provozjjm stavu. A hlavně tak budou nové...

     • Maximus
      10:56 26.07.2022

      Nepochopili jste pointu, oholene vraky v rámci repase lze dat dohromady za +- stejnou cenu do stavu odpovídajícímu současným nárokům a potřebám na výcvik (když už s tim tak rad ...Zobrazit celý příspěvek

      Nepochopili jste pointu, oholene vraky v rámci repase lze dat dohromady za +- stejnou cenu do stavu odpovídajícímu současným nárokům a potřebám na výcvik (když už s tim tak rad fanklub Leo2 operuje) jako je ovládání věže shodne pro verze od A5 výše a malá úprava kánonu pro použití moderní munice, který tam ani není se přímo nabízí.

      Ale jak říkám, nebude aspoň taková škoda je pak rozřezat a podvozky využít na vyprošťovací a jiné podpůrné verze tanku :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:11 26.07.2022

      Maximus Ovládávání věže je stejné. Jen v A4 s ní točí hydraulika a od dalších verzí elektrika. A opravdu to za stejnou cenu není. Tohle jsou celkem zásadní úpravy konstrukce které ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      Ovládávání věže je stejné. Jen v A4 s ní točí hydraulika a od dalších verzí elektrika. A opravdu to za stejnou cenu není. Tohle jsou celkem zásadní úpravy konstrukce které bude muset někdo zaplatit. Kanón má standardní Rh-120 L/44. Moderní německé střely stejně vyžadují L/55. Takže to by znamenalo výměnu celého kanónu.
      Kdo to zaplatí? To už se může rovnou postlat na kompletní modernizaci na poslední standard.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      11:57 26.07.2022

      Co jsem procital veci, co musi udelat Poláci pri modernizaci svych A4, tak tam byly zmineny nejake upravy kanonu kvuli moznosti pouzivat nejnovější munici v L/44. Ale jak říkám, ...Zobrazit celý příspěvek

      Co jsem procital veci, co musi udelat Poláci pri modernizaci svych A4, tak tam byly zmineny nejake upravy kanonu kvuli moznosti pouzivat nejnovější munici v L/44.

      Ale jak říkám, je to jedno, pro nas maji smysl pozdeji stejně jako maximálně podvozky s repasovanym powerpackem nebo do NZ.

      Jeden z argumentu o "vyhodnosti" prestaby A4 na A7+ je fakt, že Zatim to delal jen BW. Dansko modernizovalo na standard A7 svoje A6 (2A5DK ktera odpovida A6 jen je s kanonem L44) u kterych neni potreba zásadně rekonstruovat podvozek a samozřejmě maji dost vyprostovacich a jinych "zenijnich" verzi tanku na puvodnich podvozcich.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:11 26.07.2022

      Maximus
      Možná pro nějakou svojí munici. Rozhodně ne pro standard používaný Německem nebo USA.

      Maximus
      Možná pro nějakou svojí munici. Rozhodně ne pro standard používaný Německem nebo USA.

  • ruleta
   10:43 25.07.2022

   K2 nebrat, duvody uz byly na tomto foru zmineny tisickrat. K2PL - ano, ale polaci chteji, viz vcerejsi informace, 1000 ks, takze pokud pocitame s tanky za 20 let, tak smele do ...Zobrazit celý příspěvek

   K2 nebrat, duvody uz byly na tomto foru zmineny tisickrat.

   K2PL - ano, ale polaci chteji, viz vcerejsi informace, 1000 ks, takze pokud pocitame s tanky za 20 let, tak smele do toho :DSkrýt celý příspěvek

  • Sabuk
   10:51 25.07.2022

   Némci v této krizi neobstály. Nejsou spolehlivý a neměli by jsme od nich Leopardy kupovat.
   Lepší by byla varianta K2PL/Abrams/CV90-120.

   Némci v této krizi neobstály. Nejsou spolehlivý a neměli by jsme od nich Leopardy kupovat.
   Lepší by byla varianta K2PL/Abrams/CV90-120.

   • Klimesov
    11:05 25.07.2022

    K2PL zatím neexistuje, Abrams až po roce 2030, CV90-120 není tank ani MBT ani lehký tank zkrátka nic co by dokázalo tank nahradit a není to ani myšleno jako náhrada tanku.

    K2PL zatím neexistuje, Abrams až po roce 2030, CV90-120 není tank ani MBT ani lehký tank zkrátka nic co by dokázalo tank nahradit a není to ani myšleno jako náhrada tanku.

   • Scotty
    11:47 25.07.2022

    Korejci v téhle krizi taky neobstály. Nebo víte o nějaké výzbroji kterou Korejci darovali Ukrajině? Já bych si na ně dal pozor.

    Korejci v téhle krizi taky neobstály. Nebo víte o nějaké výzbroji kterou Korejci darovali Ukrajině? Já bych si na ně dal pozor.

   • Jirosi
    12:09 25.07.2022

    Neobstojí, proč teda mají ty linku na L2 plnou? K2 má jediného zákazníka v PL za x.let Abrams totálně vytizena linka CV90-120 opět x let jen v prototypu. Prostě rady nad zlato. Zobrazit celý příspěvek

    Neobstojí, proč teda mají ty linku na L2 plnou?
    K2 má jediného zákazníka v PL za x.let
    Abrams totálně vytizena linka
    CV90-120 opět x let jen v prototypu.

    Prostě rady nad zlato.Skrýt celý příspěvek

   • Sabuk
    12:13 25.07.2022

    @Scotty- K2PL mě dává mysl pokud by výroba byla maximálně lokalizovana v Polsku/ČR. Pokud by Němci souhlasily s další výměnou T72 za 16ks 2A4,tak by jsme 10let mohli počkat než ...Zobrazit celý příspěvek

    @Scotty- K2PL mě dává mysl pokud by výroba byla maximálně lokalizovana v Polsku/ČR. Pokud by Němci souhlasily s další výměnou T72 za 16ks 2A4,tak by jsme 10let mohli počkat než Poláci rozjedou výrobni linku.

    Vzhledem k tomu že budeme provozovat pouze 1 prapor tanků, tak v rámci unifikace bych rozhodně nezatracival ani lehký tank CV90-120 s APS.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     12:27 25.07.2022

     /Vzhledem k tomu že budeme provozovat pouze 1 prapor tanků, tak v rámci unifikace bych rozhodně nezatracival ani lehký tank CV90-120 s APS./ Právě proto bych ho rozhodně zatratil a ...Zobrazit celý příspěvek

     /Vzhledem k tomu že budeme provozovat pouze 1 prapor tanků, tak v rámci unifikace bych rozhodně nezatracival ani lehký tank CV90-120 s APS./
     Právě proto bych ho rozhodně zatratil a zapomenul že vůbec existuje.

     Pro tankový prapor potřebujeme 44 nebo 58 tanků.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:42 25.07.2022

      V nových akvizicích by snad už nemělo být žádné obrněné bojové vozidlo bez APS, tedy ani kategorie MBT.
      Jeden prapor MBT je málo.

      V nových akvizicích by snad už nemělo být žádné obrněné bojové vozidlo bez APS, tedy ani kategorie MBT.
      Jeden prapor MBT je málo.

     • Scotty
      17:00 25.07.2022

      Jeden "západní" prapor jsou jako dva prapory současné.

      Jeden "západní" prapor jsou jako dva prapory současné.

    • Jirosi
     12:58 25.07.2022

     Každá lokalizace prozrazuje zakázku. Pokud si Pl zaplatilo za polonizaci, proč by část výroby exportovalo do ČR. To je podle nás hlavu. Mluvíte o tancích, a pak napíšete bvp ze ...Zobrazit celý příspěvek

     Každá lokalizace prozrazuje zakázku.
     Pokud si Pl zaplatilo za polonizaci, proč by část výroby exportovalo do ČR. To je podle nás hlavu.

     Mluvíte o tancích, a pak napíšete bvp ze 120mm delem.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      15:12 25.07.2022

      Protože pokud tu sumu tanku chteji dřív nez zastaraji, tak budou hledat vyrobni kapacity (doma to proste vsechno nedaji a Ukrajina je mimo hru - tam budou vyrabet casem Kraby) a ...Zobrazit celý příspěvek

      Protože pokud tu sumu tanku chteji dřív nez zastaraji, tak budou hledat vyrobni kapacity (doma to proste vsechno nedaji a Ukrajina je mimo hru - tam budou vyrabet casem Kraby) a to je tedy prolezitost pro CZ a SK prumysl a hlavně další spolupráci.

      Nepíšu samozřejmě o celych tancich, ale o výrobě ruznych dílů a subdilů (treba kabelove svazky, cocky do optiky,...)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:19 25.07.2022

      Oni provedli hloubkovou modernizaci T72, L2PL, Kraba, atd. Ted si zaplatili opět za přenesení výroby do PL na které dle vás nemaji kapacity. A teď se vydají kritického uzlu jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Oni provedli hloubkovou modernizaci T72, L2PL, Kraba, atd.

      Ted si zaplatili opět za přenesení výroby do PL na které dle vás nemaji kapacity. A teď se vydají kritického uzlu jako čočky optiky, nebo kabelových svazku.

      Vaše analýzy jsou čím dál lepší o tom žádná.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      16:33 25.07.2022

      Jirosi, od vás to sedí :-))) Zatím my se snažíme vyjednat 20 % na výrobě Leo2 a oni pochopitelně moc nechtějí, když mají svoje dodavatelské řetězce ;-) Poláci zatím nemají ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, od vás to sedí :-)))

      Zatím my se snažíme vyjednat 20 % na výrobě Leo2 a oni pochopitelně moc nechtějí, když mají svoje dodavatelské řetězce ;-)

      Poláci zatím nemají kapacity a třeba Borsuka by teoreticky museli vyrábět až do 4 dekády, aby se kostali na cílový stav. Polsko prostě samo svoje ambiciózní cíle samo nezvládne. Určitou spolupráci bude potřebovat a není to nic zvláštního - stejně jako u náš Ray Service dělá subdodávky pro zahraniční zákazníky včetně BAE.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      21:35 25.07.2022

      Maximus Další věštírna? Na výrobu tanků dle licence nás vážně Poláci nepotřebují. Kromě Bumaru, hlavní "specialista" na tanky existuje třeba H. Ciegielski, HSW nebo další státní, ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      Další věštírna?
      Na výrobu tanků dle licence nás vážně Poláci nepotřebují.
      Kromě Bumaru, hlavní "specialista" na tanky existuje třeba H. Ciegielski, HSW nebo další státní, či polostátní firmy (většina v rámci PGZ.
      Evidentně o Polsku nic nevíš, jako skoro o ničem, jen tu ratzíš ty své fantazie.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      11:09 26.07.2022

      Všimnul jsi si, jakým tempem byli Poláci schopni vyrábět Borsuka? Teď mají v plánu výrobu téměř tisícovky tanku, stovek těžkých BVP a vylepšených K9. Polákům věřím a fandím, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Všimnul jsi si, jakým tempem byli Poláci schopni vyrábět Borsuka? Teď mají v plánu výrobu téměř tisícovky tanku, stovek těžkých BVP a vylepšených K9.

      Polákům věřím a fandím, ale tyto plany nejsou schopni sami v rozumně době realizovat. Nemluvím rozhodne o tom, ze si nechají cele tanky či důležité komponenty montovat v zahraničí, ale budou potřebovat vytvořit rozsáhlou síť dodavatelů různých dílu a subdilu - klidně duplicitnich z důvodu robustnosti dodavatelského řetězce. Zde je pravé šance pro firmy z Pobaltí, ČR, SK a později i Ukrajiny (už nyní se tam počítá s přenesením výroby Krabů). Kecy, ze něco asi nejde a proto to ani nezkusím či aspoň neověřím si muže dovolit leda tak státní zaměstnanec :-).Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      14:22 26.07.2022

      Maximus Protože Borsuka měla vyrábět jenom a pouze HSW, K2PL, pokud bude, bude projekt pro celý polský průmysl, tedy alespoň tu jeho státní a polostátní část. Počítá se kromě ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      Protože Borsuka měla vyrábět jenom a pouze HSW, K2PL, pokud bude, bude projekt pro celý polský průmysl, tedy alespoň tu jeho státní a polostátní část.
      Počítá se kromě Bumaru a HSW se zapojením celé PGZ a ještě právě s H. Ciegielski, což je ohromná fabrika, která dnes zbraně takřka nevyrábí.
      Tak mi ty veštče řekni k čemu by nás jako potřebovali? Know-how jim dodají Korejci, stejně tak jako část komponentů, zbytek si vyrobí sami a když budou chtít, postaví klidně dvě linky, jednu v Bumaru, druhou v H. Ciegielski.
      Budeme to stát strašnou fůru peněz (Korejci nejsou charita), takže se rozhodně s nimi kým chtít dělit nebudou.
      Popravdě když vezmeš to množství a hlavně to tempo, tak pokud nebude do pár let válka, dopadnou jak Řecko (oni akcelerují i sociální náklady). Jen s tím rozdílem, že je nikdo zachraňovat nebude. Nemají Euro.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:36 26.07.2022

      Maximus: JK jim dodá celé výrobní celky, možná si něco vyrobit sami, ale opět dle plánu z Jk. Realne pouze postaví halu, ale uvnitř buď e duplicitní linka jako v Jk. Tohle si ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: JK jim dodá celé výrobní celky, možná si něco vyrobit sami, ale opět dle plánu z Jk.
      Realne pouze postaví halu, ale uvnitř buď e duplicitní linka jako v Jk. Tohle si koupily od posledního šroubků po dělo.
      To fakt nebylo zadarmo, ale předat to do zahraničí by udělal jen blbě.

      Celý ten projekt následující roky bude tvořit značkou část hdp Pl+zaměstnanost.Skrýt celý příspěvek

   • Sabuk
    12:30 25.07.2022

    @Jirosi CV90 má odzkoušeny podvozek. Testovaní je tedy hlavně o věžové nástavbě. To se děje víc jak 8let. Tady by problém nebyl na rozďíl od přijmutí koncepce lehkého tanku. Na ...Zobrazit celý příspěvek

    @Jirosi
    CV90 má odzkoušeny podvozek. Testovaní je tedy hlavně o věžové nástavbě. To se děje víc jak 8let. Tady by problém nebyl na rozďíl od přijmutí koncepce lehkého tanku.

    Na druhou stranu by to byla schopnost, kterou nikdo ze spojenců nemá do příchodu MPFSkrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     12:54 25.07.2022

     Kde má CV90 MK.4 odzkouseny podvozek?
     Cv90-120 sice x let ale zakázky jsou 0. Úspěšný produkt nedělají roky testu, ale spokojeni zákazníci.

     Kde má CV90 MK.4 odzkouseny podvozek?
     Cv90-120 sice x let ale zakázky jsou 0. Úspěšný produkt nedělají roky testu, ale spokojeni zákazníci.

    • Nesher
     12:59 25.07.2022

     V těžkých jednotkách nikdo lehké tanky nemá a ani neplánuje.

     V těžkých jednotkách nikdo lehké tanky nemá a ani neplánuje.

   • Poly
    12:39 25.07.2022

    Korejci obstáli jak? Německo poslalo mnohem víc než JK. Poslali techniku, JK pouze humanitární pomoc. Celková Suma za finanční pomoc je v případě Německa o 2 řády (!!!) vyšší, než ...Zobrazit celý příspěvek

    Korejci obstáli jak? Německo poslalo mnohem víc než JK. Poslali techniku, JK pouze humanitární pomoc. Celková Suma za finanční pomoc je v případě Německa o 2 řády (!!!) vyšší, než to. co vynaložila JK.
    Navíc JK spolupracuje s Ruskem i na výrobě zbraní - krásný příklad KM-SAM.

    Jasný, politická situace dělá své, ale v Německu jsou voliči s nedostatečnou pomocí UA nespokojeni. Nespokojeni jsou i s proruskými vládami, které vytvořili závislost na ruském plynu. Takže tohle kámošení s fašistickým Ruskem pomalu končí.

    Polsko a jeho K2 nemůžeme vůbec porovnávat s naší nezajímavou pidiobjednávkou.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     15:43 25.07.2022

     Co vše předcházelo tomu, než se německé vedení přinutilo k tomu začít pomáhat už jak si pomíjíte.

     Co vše předcházelo tomu, než se německé vedení přinutilo k tomu začít pomáhat už jak si pomíjíte.

   • 2DaChoppa
    13:26 25.07.2022

    o boze, uz zas vylejzaji napafy s tankovou vezi na bevku nebo osmikolce

    o boze, uz zas vylejzaji napafy s tankovou vezi na bevku nebo osmikolce

   • lychnis
    20:59 25.07.2022

    Pardon, ale "neobstáli". Anebo ty byly samé Němky?

    Pardon, ale "neobstáli". Anebo ty byly samé Němky?

 • Arthur
  23:29 24.07.2022

  Takže pri KAI FA-50 a FA-50PL išlo Poliakom naozaj o rýchlosť dodávok tj. o stroje, ktoré nahradia SU-22* a MIG-29** 12ks FA-50 v roku 2023 36ks FA-50PL od 2023 (radar AESA, ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže pri KAI FA-50 a FA-50PL išlo Poliakom naozaj o rýchlosť dodávok tj. o stroje, ktoré nahradia SU-22* a MIG-29**

  12ks FA-50 v roku 2023
  36ks FA-50PL od 2023 (radar AESA, Sniper, AIM-9X, zdokonalený LINK-16)
  Zároveň Poliaci zadajú KAI čo chcú zmodernizovať ešte tj. napr. BVR a pod.
  V 2026 vznikle v Poľsku servisné centrum na FA-50PL
  Zároveň polskí pilosti budú mať výcvok v Južnej Kórei.

  zdroj: https://www.youtube.com/watch?...

  * asi neptreba byť velký prorok kde tieto stroje skončia
  ** asi neptreba byť velký prorok kde tieto stroje skončiaSkrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   06:40 25.07.2022

   Čistě pragmaticky, nemůže tahle objednávka smerovat na UA rovnou?
   Přece jen ty PL *, ** jsou dost jeté.

   Čistě pragmaticky, nemůže tahle objednávka smerovat na UA rovnou?
   Přece jen ty PL *, ** jsou dost jeté.

   • SYN_
    07:24 25.07.2022

    A bylo by to rozumně efektivní, když nebe nad Ukrajinou je oboustranně dost "zavřené" vzhledem k počtu a dosahu AD obou stran? A k tomu ty věčné starosti aby jim takový high-value ...Zobrazit celý příspěvek

    A bylo by to rozumně efektivní, když nebe nad Ukrajinou je oboustranně dost "zavřené" vzhledem k počtu a dosahu AD obou stran? A k tomu ty věčné starosti aby jim takový high-value cíl nesejmuli někde na zemi...Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     08:54 25.07.2022

     Vsak ty stroje jsou jen cast objednavky zbraní. Pokud ten konflikt neskončí zítra, tak zásoby techniky jednou dojdou, a jejich casove nahrazení je pro UA problém. Stejně jako ...Zobrazit celý příspěvek

     Vsak ty stroje jsou jen cast objednavky zbraní. Pokud ten konflikt neskončí zítra, tak zásoby techniky jednou dojdou, a jejich casove nahrazení je pro UA problém. Stejně jako darovana technika, kde moc dalších za ztracené ks nepřijde. Proste je potřeba začít od 0, a tomu počty ta Pl objednávka celkem odpovídá. Když to vezmou Pl na sebe, nebudou Rusové tolik veřejné zurit.

     Ale bral jsem je jako základ pro výcvik UA pilotů (prece jen je poteba z necim zacit), klidně na území PL. Tzn. Bez rizika.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     10:14 25.07.2022

     V diskuzích na polských forech je jasně psáno, že FA-50 jsou náhrada Su-22 (verze s radarem EL/M-2032) - 12 kusů a za MIG-29 (verze s AESA radarem) - 36 kusů. Po dodání minimálně ...Zobrazit celý příspěvek

     V diskuzích na polských forech je jasně psáno, že FA-50 jsou náhrada Su-22 (verze s radarem EL/M-2032) - 12 kusů a za MIG-29 (verze s AESA radarem) - 36 kusů.

     Po dodání minimálně MIG-29 půjde na Ukrajinu. Su-22 možná jako návnady pro rusácké rakety, jiný význam už moc nemají.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:13 25.07.2022

      Maximus, protože UA by to objednávala slozite přes PL, aby to první člověk projekt na internetu.

      Opravu vy mate brilantní strategické uvažování.

      Maximus, protože UA by to objednávala slozite přes PL, aby to první člověk projekt na internetu.

      Opravu vy mate brilantní strategické uvažování.

     • Maximus
      12:46 25.07.2022

      To Jirosi: "Maximus, protože UA by to objednávala slozite přes PL, aby to první člověk projekt na internetu." Prosím zapracujte na syntaxu, není vám rozumět, tedy kromě vašich ...Zobrazit celý příspěvek

      To Jirosi:
      "Maximus, protože UA by to objednávala slozite přes PL, aby to první člověk projekt na internetu."

      Prosím zapracujte na syntaxu, není vám rozumět, tedy kromě vašich impertinencí. Zkuste to naopak a třeba se s vámi bude dát i diskutovat.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:23 25.07.2022

      *aby to první člověk odtajnil na internetu.

      *aby to první člověk odtajnil na internetu.

     • skelet
      15:32 25.07.2022

      jakože letouny schopné nosit řízené rakety Ch-29, Ch-58, Ch-25 nemají pro Ukrajinu smysl? Tak dobře no :)))

      jakože letouny schopné nosit řízené rakety Ch-29, Ch-58, Ch-25 nemají pro Ukrajinu smysl? Tak dobře no :)))

     • flanker.jirka
      15:45 25.07.2022

      Poláci drželi SU 22 protože pod ně mají protiradiolokační střely CH 58. Takový druh výzbroje nemají ani pro F16.
      SU 22 s CH 58 se může ukrajině hodit.

      Poláci drželi SU 22 protože pod ně mají protiradiolokační střely CH 58. Takový druh výzbroje nemají ani pro F16.
      SU 22 s CH 58 se může ukrajině hodit.

     • Maximus
      16:38 25.07.2022

      Otázka je, jestli Ukrajinci mají piloty, kteří byli vyškoleni na Su-22 ;-) Ukrajina svoje Su-17 vyřadila už v devadesátkách, takže nikdo z ukrajinských pilotů v nich neseděl ...Zobrazit celý příspěvek

      Otázka je, jestli Ukrajinci mají piloty, kteří byli vyškoleni na Su-22 ;-)

      Ukrajina svoje Su-17 vyřadila už v devadesátkách, takže nikdo z ukrajinských pilotů v nich neseděl nejméně čtvrt století. Mise typu SEAD/DEAD vyžadují speciální výcvik a určitě to není tak, že vyhrabou nějakého vysloužilého pilota, co na nich před 30 lety kétal a řeknou "Oleksiji, tady je dar od našich bratrů Poláků v podobě Su -22, podvěsíme ti Ch-58 pod křídlo a poletíš zlikvidovat tamtu baterii S-300, co je rozvinutá někde 60 km za frontou". Už mu k tomu mohou pridat rovnou bílou pásku s "koblihou" a misku saké :-)))Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    09:50 25.07.2022

    Ne. Nedávalo by to smysl. Pokročilý radar budou mít až verze dodávané po 2023 a to už bude situace na Ukrajině "nějak" vyřešena. Alespoň to vychytají a certifikují nějakou další ...Zobrazit celý příspěvek

    Ne. Nedávalo by to smysl. Pokročilý radar budou mít až verze dodávané po 2023 a to už bude situace na Ukrajině "nějak" vyřešena.
    Alespoň to vychytají a certifikují nějakou další výzbroj než si je budeme pořizovat také.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     09:56 25.07.2022

     I když žádná jiná nabídka na stole neni? Pak je přece i absence top radaru vedlejší problém. Proti současnému stavu je to pořád posun. Zatím co PL si na ten radar, respektive vše ...Zobrazit celý příspěvek

     I když žádná jiná nabídka na stole neni?
     Pak je přece i absence top radaru vedlejší problém. Proti současnému stavu je to pořád posun.

     Zatím co PL si na ten radar, respektive vše co objednali počkat.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     10:06 25.07.2022

     Budeme pořizovat co? Jestli myslíte FA-50 tak se proberte. Nákupem F-35 na dlouhou dobu investice do bojových letadel s pevným křídlem končí.

     Budeme pořizovat co? Jestli myslíte FA-50 tak se proberte. Nákupem F-35 na dlouhou dobu investice do bojových letadel s pevným křídlem končí.

    • Maximus
     21:38 25.07.2022

     Pokud u nas bude letat treti bojova letka, tak jedině na darovanych Gripenech. Pokud by se u nas uvazovalo o FA-50, tak tou dobou uz vetsina lidi bude shánět balistickou vestu a ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud u nas bude letat treti bojova letka, tak jedině na darovanych Gripenech.

     Pokud by se u nas uvazovalo o FA-50, tak tou dobou uz vetsina lidi bude shánět balistickou vestu a pribu :-(Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:21 25.07.2022

      Klidne se vsadím, pokud bude někdy aktivní 3.letka, tak vznikne zvýšením počtu F35.

      Klidne se vsadím, pokud bude někdy aktivní 3.letka, tak vznikne zvýšením počtu F35.

 • Jura99
  19:43 24.07.2022

  vetsina "analytiku" dela tu chybu, ze kalkuluje provozovatelnost F-35A dnesnima ocima a v dnesnich cenach. Pritom plny projev nakladu nastane az po roce 2030, kdy bude ČR zase ...Zobrazit celý příspěvek

  vetsina "analytiku" dela tu chybu, ze kalkuluje provozovatelnost F-35A dnesnima ocima a v dnesnich cenach. Pritom plny projev nakladu nastane az po roce 2030, kdy bude ČR zase bohatsi nez dnes. Staci se podivat zpet o 5let, kdy pripadne porizeni F-35A pro AČR bylo sci-fi myslenkou a zde na diskusi to zminoval hlavne nejaky Jura99 a pravidelne za ten nesmyslny napad schytaval posmech. Ubehlo par roku a najednou je to realita. Takze asi tak, chce to obcas myslet na budoucnost, protoze F-35A je hlavne strojem budoucich 60let.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   21:17 24.07.2022

   Oni ji hlavně porovnavaji v USF cenách. U konkurence zase stačí cena z x.let staré prezentace jako by inflace a reálné zk. neexistovala. Ale koho dnes zajímá pravda :( (Jaká je ...Zobrazit celý příspěvek

   Oni ji hlavně porovnavaji v USF cenách.
   U konkurence zase stačí cena z x.let staré prezentace jako by inflace a reálné zk. neexistovala.
   Ale koho dnes zajímá pravda :( (Jaká je cena lži- Černobyl)Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   21:35 24.07.2022

   Jura99 - tak doteraz som vás považoval len za vojenského analytika,ale vidím že ste aj expert cez financie v krátkodobom časovom rozsahu... :) to ja by som bol rád,keby som vedel ...Zobrazit celý příspěvek

   Jura99 - tak doteraz som vás považoval len za vojenského analytika,ale vidím že ste aj expert cez financie v krátkodobom časovom rozsahu... :)
   to ja by som bol rád,keby som vedel čo bude o týždeň...a nie až za 5r....
   a keď už o sebe hovoríte v 3 osobe...vaše písanie v minulosti o f-35 v ačr bolo vtedy len vlhké snívanie...keby nebolo vašeho obľúbenca putina...snívali by ste doteraz... :)Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    08:04 25.07.2022

    nerozumim. Jakoze nebyt Putina, stavime armadu jen aby se nereklo, aby se vlk nazral a koza zustala cela? Mozna to tak je nejen ve vojenstvi, ze statni sprava dela jednu chybu za ...Zobrazit celý příspěvek

    nerozumim. Jakoze nebyt Putina, stavime armadu jen aby se nereklo, aby se vlk nazral a koza zustala cela? Mozna to tak je nejen ve vojenstvi, ze statni sprava dela jednu chybu za druhou.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     09:55 25.07.2022

     Podle mě tu armádu "jen aby se neřeklo" stavíme vesele dál. Počty aktuální techniky jsou nadále nedostatečné. Některou očividně v dnešní době důležitou techniku nemáme vůbec. A ...Zobrazit celý příspěvek

     Podle mě tu armádu "jen aby se neřeklo" stavíme vesele dál. Počty aktuální techniky jsou nadále nedostatečné. Některou očividně v dnešní době důležitou techniku nemáme vůbec. A vlastně vzhledem k akutnímu nedostatku lidí, kteří by tu techniku obsluhovali se ani nelze divit. Ale to je primárně vina nedostatečné kapacity Vyškova.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:03 25.07.2022

      Tak těžko můžete hned prvním nákupem techniky uvést počty na ok, a zbytek armády nechat bez techniky. To je hned řevu, že se první mela modernizovat jiná složka.. Kdyz se zase ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak těžko můžete hned prvním nákupem techniky uvést počty na ok, a zbytek armády nechat bez techniky. To je hned řevu, že se první mela modernizovat jiná složka..

      Kdyz se zase nakoupit perspektivní vybavení, tak je to vyhazování peněz.Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      13:29 25.07.2022

      nedostatek kvalitniho personalu (predevsim na) technickych pozicichneni danej propustnosti vyskova ale neexistenci ASVAB pro rekruty a predevsim konkurenceNEschopnosti armady. ...Zobrazit celý příspěvek

      nedostatek kvalitniho personalu (predevsim na) technickych pozicichneni danej propustnosti vyskova ale neexistenci ASVAB pro rekruty a predevsim konkurenceNEschopnosti armady. nadsencu do chrudimi (kolik je sva krat dva nevim ale ubehnu to) je dostSkrýt celý příspěvek

     • Danik
      20:30 25.07.2022

      2DaChoppa

      Vy z té Chrudimi máte docela mindrák co?

      2DaChoppa

      Vy z té Chrudimi máte docela mindrák co?

     • Eagle
      23:00 25.07.2022

      Ale vůbec, Vyškov v tom nehraje vůbec roli. Problém je ten, že velká část nově příchozích po roce odchází nebo po prvním prodlužování závazků neprodlouží.

      Ale vůbec, Vyškov v tom nehraje vůbec roli. Problém je ten, že velká část nově příchozích po roce odchází nebo po prvním prodlužování závazků neprodlouží.

     • TF_HU
      01:00 26.07.2022

      Vy sloužíte v AČR?
      Pokud nikdo neplánuje získání takové schopnosti pro ČR, nebude jednotka, nebudou třeba lidi a není třeba navyšovat kapacitu Vyškova.

      Vy sloužíte v AČR?
      Pokud nikdo neplánuje získání takové schopnosti pro ČR, nebude jednotka, nebudou třeba lidi a není třeba navyšovat kapacitu Vyškova.

     • TF_HU
      01:02 26.07.2022

      Chybějící ASVAB je poznat, ale v našem prostředí a systému je zbytečný. U nás je rekrut nabírán již na konkrétní pozici.

      Chybějící ASVAB je poznat, ale v našem prostředí a systému je zbytečný. U nás je rekrut nabírán již na konkrétní pozici.

    • HEKTOR
     14:55 25.07.2022

     Jura99 - ako určite si to ani on tak nepredstavoval a asi čakal reakciu ako pri kryme,ale fakt je,že až po udalostiach na ukrajine viaceré európske krajiny začali viac zbrojiť... v ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura99 - ako určite si to ani on tak nepredstavoval a asi čakal reakciu ako pri kryme,ale fakt je,že až po udalostiach na ukrajine viaceré európske krajiny začali viac zbrojiť...
     v mierovom ošiali po páde zssr krajiny nato začali hromadne rozpredávať výzbroj...a tá ktorú si nechali,zase nestála až tak za veľa...investície a nákupy na dlhé roky ustáli...viď spomínaný BW...
     a presne nielen čr a sr,ale x iných krajín má armádu aby sa nepovedalo...Skrýt celý příspěvek

 • Heretic
  17:50 24.07.2022

  Zdravím. Rád bych se zeptal erudovanějších než jsem já na názor ohledně hlavní zbraně cv90. Pokud vím Slováci preferuji 35mm zatímco my 30mm. Ja osobně zastavám názor, že by ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím.

  Rád bych se zeptal erudovanějších než jsem já na názor ohledně hlavní zbraně cv90. Pokud vím Slováci preferuji 35mm zatímco my 30mm. Ja osobně zastavám názor, že by jsme měli objednávku sjednotit a spojit. Moje otázka tedy je, jaká výzbroj je podle vás lepší? Myslíte si, že zvítězí jednotná varianta nebo budeme mít každý jinou?Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   18:15 24.07.2022

   Zvítězí v AČR jednotná 30 mm. Mimochodem není to jen AČR. Třicítku používají ve střední Evropě Poláci, Němci, Maďaři. Slováci na KBVP. Ta jejich plánovaná 35 pro BVP je spíš všude ...Zobrazit celý příspěvek

   Zvítězí v AČR jednotná 30 mm. Mimochodem není to jen AČR. Třicítku používají ve střední Evropě Poláci, Němci, Maďaři. Slováci na KBVP. Ta jejich plánovaná 35 pro BVP je spíš všude okolo exotická ráže.Skrýt celý příspěvek

  • IS-3
   18:26 24.07.2022

   Lepší je samozřejmě 35mm (vlastnosti), nicméně nejspíše také dražší a k čemu Švédi garantovali ten strop 52 mld, již by nemuseli při výběru 35mm místo 30mm. Upřímně řečeno bych ...Zobrazit celý příspěvek

   Lepší je samozřejmě 35mm (vlastnosti), nicméně nejspíše také dražší a k čemu Švédi garantovali ten strop 52 mld, již
   by nemuseli při výběru 35mm místo 30mm.

   Upřímně řečeno bych také radši viděl 35mm s tím, že by na tuto ráži přešly i Pandury, které stejně dostanou novou věž. Pokud se ale počítá s UT30, je to jen vlhký sen a zvláště, když už na IFV byl 30mm kanon potvrzen.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    20:05 24.07.2022

    Proč zrovna 35 mm která se v rámci NATO nikdy nerozšíří? Pokud měnit ráži tak buď na americkou 50 mm nebo francouzskou 40 mm.

    Proč zrovna 35 mm která se v rámci NATO nikdy nerozšíří? Pokud měnit ráži tak buď na americkou 50 mm nebo francouzskou 40 mm.

    • BobDylan
     20:32 24.07.2022

     Že sa 35ka nerozšíri by som úplne netvrdil. Holandsko, Dánsko a Slovensko si ich vybrali pri nákupe/modernizácii svojich CV90 a Estónsko zobralo jeden prápor ex-holandských. Jasné, ...Zobrazit celý příspěvek

     Že sa 35ka nerozšíri by som úplne netvrdil. Holandsko, Dánsko a Slovensko si ich vybrali pri nákupe/modernizácii svojich CV90 a Estónsko zobralo jeden prápor ex-holandských. Jasné, nie je to nejak veľa krajín a ten kanón je zatiaľ viac-menej len na jednom type vozidla, ale do budúcna sa môže stať, že sa stane konkurentom 40mm kanóna.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:46 24.07.2022

      Čtyři v obrněné technice bezvýznamné země. To je tedy nálož.

      Čtyři v obrněné technice bezvýznamné země. To je tedy nálož.

    • Martinos
     16:16 25.07.2022

     Vybrali sme vam CV 90 vyberieme vam aj 35mm.

     Vybrali sme vam CV 90 vyberieme vam aj 35mm.

    • pole pole
     18:39 25.07.2022
    • flanker.jirka
     18:57 25.07.2022

     Scotty
     Pokud si to logisticky zajistí municí a servisem, tak je to bolet nebude. Věž s 35 mm je pak připravena pro novou 50 mm. Neříká se tomu potenciál růstu?

     Scotty
     Pokud si to logisticky zajistí municí a servisem, tak je to bolet nebude. Věž s 35 mm je pak připravena pro novou 50 mm. Neříká se tomu potenciál růstu?

     • Scotty
      00:01 26.07.2022

      Říká se tomu vyhazování peněz.

      Říká se tomu vyhazování peněz.

   • Nesher
    11:21 25.07.2022

    Pandur nemá bůhví jakou nosnost, každé kilo se počítá. 35 mm kanón je těžší. Což je další důvod, kromě těch co uvedli ostatní, proč ho nezavádět.

    Pandur nemá bůhví jakou nosnost, každé kilo se počítá. 35 mm kanón je těžší. Což je další důvod, kromě těch co uvedli ostatní, proč ho nezavádět.

    • flanker.jirka
     19:00 25.07.2022

     Problém vidím hlubší, nyní se ukazuje to, proč se neměl vybrat Pandur.

     Problém vidím hlubší, nyní se ukazuje to, proč se neměl vybrat Pandur.

  • Pavka
   20:02 24.07.2022

   Ráže hlavní zbraně BVP je na první pohled vděčný parametr k hodnocení, ale sám o sobě neznamená vyšší či nižší bojovou hodnotu vozidla. Já bych si přisadil, "že nejdříve se totiž ...Zobrazit celý příspěvek

   Ráže hlavní zbraně BVP je na první pohled vděčný parametr k hodnocení, ale sám o sobě neznamená vyšší či nižší bojovou hodnotu vozidla. Já bych si přisadil, "že nejdříve se totiž musíte trefit". Tedy než začneme řešit tu třešničku na dortu, tak musíme napřed vyřešit takové nepopulární věci jako jsou: stabilizace zbraně, počítačový systém řízení palby, vysoce kvalitní pozorovací a zaměřovací systém pro velitele a střelce (termovize, pokročilá optika a kamerový systém s automatickým rozpoznáváním a zaměřováním cílů).

   Z dosavadních zkušeností z ukrajiny se zdá, že i ruských 30 mm má stále dostatečnou ničivou sílu na většinu pozemních cílů a to i včetně tanků ruské výroby, pokud se tedy dokážete trefit.

   Osobně bych se tak, opět ze zkušeností z ukrajiny, zaměřil na výslech a předvedení výrobců, jak si jejich zbraňový systém stojí proti malým pozorovacím dronům. Tedy jestli je schopen je ideálně autonomně odhalit, pak zaměřit a nakonec s jakou účinností je zničí. Právě zde si myslím bude mít menší ráže do budoucna hlavní omezení.Skrýt celý příspěvek

   • Eagle
    22:26 24.07.2022

    Střílet na tank třicítkou je naprosté bláznovství. To si můžeš dovolit když je tank prázdný a ty ho probiješ buď mezi pojezdové kola nebo zadní část.

    Střílet na tank třicítkou je naprosté bláznovství. To si můžeš dovolit když je tank prázdný a ty ho probiješ buď mezi pojezdové kola nebo zadní část.

    • Eagle
     07:05 25.07.2022

     Ti mínusovači, viděli jste někdy účinky 30 mm přímo v akci? Je vidět že jste z obrázku z Ukrajiny poblázněný, ale absolutně nemáte pojem o reálném boji. Nebo si myslíte že když ...Zobrazit celý příspěvek

     Ti mínusovači, viděli jste někdy účinky 30 mm přímo v akci? Je vidět že jste z obrázku z Ukrajiny poblázněný, ale absolutně nemáte pojem o reálném boji. Nebo si myslíte že když zapleska třicítka o pancíř, že osádka hned vyskáče ven z vozidla a uteče?Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     11:23 25.07.2022

     Od střelný na tank budeme mít/máme Spike, nikoliv kanón. Střílet na tank 35 mm je stejná zoufalost.

     Od střelný na tank budeme mít/máme Spike, nikoliv kanón. Střílet na tank 35 mm je stejná zoufalost.

    • flanker.jirka
     19:02 25.07.2022