Česká republika kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II a bojová vozidla CV90

-
21. 7. 2022
-
1 683 komentářů
-
Jan Grohmann
Česká vláda pověřila k jednání ministryni obrany Janu Černochovou ve věci nákupu amerických taktických nadzvukových víceúčelových stealth letounů páté generace F-35A Lightning II a švédských bojových vozidel pěchoty (BVP) CV90.
F-35
Rozhodnutí české Vlády vychází z doporučení letectva. Armádní odborníci mimo jiné využili analýzy aliančního střediska Joint Air Power Competence Centre.
„F-35 Lightning II bude i po roce 2040 technická špička, zatímco stroje tzv. 4,5. generace tou dobou budou zastaralé. F-35 navíc nepředstavuje jen stíhací letoun. Jde o létající velitelské středisko představující kombinaci stíhacího letounu, prvku protivzdušné obrany, špičkového výzvědného a komunikačního pracoviště a zároveň je součástí široké sítě internetu strojů včetně bezpilotních prostředků, a tudíž dokáže provádět i úkoly, které jsou zcela mimo možnosti současných strojů,“ načrtl přednosti F-35 náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka.
Nyní česká ministerstva obrany, zahraničí a financí vytvoří vyjednávací tým. Ten povede jednání se zástupci americké vlády – prodej se totiž uskuteční přes systém zahraničního prodeje FMS (Foregin Military Sales). Mezi naše požadavky bude patřit i zapojení českého leteckého průmyslu do vývoje a výroby F-35.
Jednání o podobě smlouvy mají skončit do 1. října 2023. Poté nákup musí schválit český parlament. Času přitom není nazbyt. Firma Lockheed Martin od příštího roku dosáhne maximální roční produkce 156 F-35, ale na F-35 čeká velmi dlouhá řada zákazníků.
F-35 bude součásti internetu bojových strojů. Může ovládat a koordinovat činnost mnoha typů bezpilotních letadel. Tato schopnost je klíčem k vítězství ve válkách budoucnosti.
Pokud F-35 objednáme hned dneska, tak první letouny v ČR přistanou až v roce 2027. V tomto roce přitom končí pronájem Gripenů. Pokud se podepíše smlouva v příštím roce, první F-35 dorazí v roce 2028.
České F-35 sice texaskou továrnu ve Fort Worth opustí zhruba o dva dříve, ale zůstanou ve Spojených státech, kde na nich budou cvičit čeští piloti. Například roll-out první dánské stíhačky F-35A se uskutečnil v dubnu 2021, ale první F-35A do Dánska přiletí až na podzim roku 2023. Dánský parlament přitom nákup schválil v roce 2017.
Lze tedy očekávat využití opce a prodloužení pronájmu Gripenů do roku 2029. Pokud se nenajde jiné řešení.
Hlavní výhodou volby F-35A je rozšířenost tohoto letounu v zemích NATO. Výhledově má vzniknout 3500 F-35. Nyní je vyrobeno více než 860 letounů a do deseti let v Evropě má létat 500 až 600 F-35.
F-35 je bez přehánění nejdůležitější zbraňový systém NATO. F-35 není jen letadlo, ale multiplikátor – posiluje schopnosti dalších zbraňových systémů, ať už jsou ve vesmíru, na moři, ve vzduchu nebo na zemi.
Americké letectvo chce F-35 podporovat minimálně do roku 2070. České letectvo se tedy dalších 50 let nemusí bát o nedostatek náhradních dílů nebo technické podpory. Američané samozřejmě počítají s průběžnou modernizací F-35, novými motory a novou špičkovou municí tak, aby F-35 zůstal v průběhu dekád na technologickém vrcholu.
Velká rozšířenost znamená nižší akviziční a provozní náklady – nyní jeden F-35A (i s motorem F135) stojí 79 milionů dolarů (1,9 miliardy Kč). Jiné letouny, jakou jsou například dvoumotorové Eurofighter a Rafael, nebo stále vyvíjený JAS-39E/F Gripen, mají podobné akviziční a provozní náklady.
Přesto v případě 24 českých F-35 je nutné každý rok počítat s provozními náklady několik miliard korun, a to po dobu 30 let. Tyto náklady zahrnují vše, co se týká provozu F-35, výcviku pilotů ale i budoucí nutné modernizace (například výměny motorů).
Pokud jednání proběhnou úspěšně, Česká republika získá F-35 v nejnovější verzi Block 4. Oproti současné verzi Block 3 má mnoho technologických vylepšení. Může například ve vnitřních zbraňových šachtách nést norské střely s plochou dráhou letu JSM (Joint Strike Missile), evropské střely vzduch-vzduch Meteor, ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile) i evropské střely vzduch-země Spear.
O schopnostech F-35 jsme podrobně psali v článcích: Ideální řešení pro české letectvo: Dvě letky F-35A Lightning II, F-35 a Patriot: Štít proti střelám s plochou dráhou letu nebo Ruský systém S-400 Triumf vs. americké stealth letadlo F-35 Lightning II
CV90 s 30mm kanonem; větší foto / BAE Systems
CV90
Již před několika měsíci Armáda ČR označila švédské BVP CV90 z technického hlediska za nejvýhodnějšího kandidáta. Ještě větším favoritem se CV90 stal poté, co Slovensko oznámilo záměr nakoupit verzi CV9035 s 35mm kanonem.
V dalších letech totiž slovenské a české ozbrojené síly naváží užší spolupráci, mimo jiné ve smyslu koordinovaného nákupu a provozu bojové techniky. Důvody jsou prosté – finančně výhodnější je koordinovat nákup a provoz 400 BVP než 200 BVP.
„CV90 je zavedená a bojem prověřená platforma. Tato vozidla používá řada evropských armád a rozhodla se pro ně i Slovenská republika, s kterou budeme naše jednání koordinovat,“ uvedla ministryně Černochová s tím, že od spolupráce se slovenskou stranou si vláda slibuje další úspory.
Rodina vozidel CV90
CV90 je ověřené vozidlo a je k dispozici ve velkém počtu odvozených variant. Existuje také samohybný minomet na podvozku CV90.
Technickou „pikantností“ je typ kanonu pro české CV90. Armáda ČR preferuje ráži 30 mm, slovenská armáda ale zvolila ráži 35 mm. Avšak ráže není dogma. Pokud se ukáže, že společný česko-slovenský nákup CV90 s 35mm kanonem je finančně, provozně a logisticky výhodnější, lze i v případě českých CV90 zvolit 35 mm.
Jako v případě F-35 se u CV90 očekává silné zapojení českého průmyslu. Firma BAE Systems se chlubí tím, že již spolupracuje se 40 českými firmami, mimo jiné s VOP CZ, Meopta, Ray Service, VR Group nebo s Vojenským technickým ústavem.
Související články
Bojová vozidla pro Armádu ČR: ASCOD vs. CV90
Armáda České republiky projevuje zájem o nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty. V současné ...
-
08.06.2015
-
108 komentářů
-
Jan Grohmann
Pátá generace bojového vozidla pěchoty CV90 MkIV
Londýn, Velká Británie - Rychlejší, silnější, výkonnější. To jsou hlavní vlastnosti nové generace ...
-
24.01.2018
-
181 komentářů
-
Tisková zpráva
Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV
Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila konference Future Armoured Vehicles Situational ...
-
01.06.2018
-
18 komentářů
-
Tisková zpráva
Bojová vozidla CV90 MkIV pro slovenskou armádu
Slovensko nakoupí švédská bojová vozidla pěchoty (BVP) CV9035 MkIV s 35mm kanónem od firmy BAE ...
-
29.06.2022
-
292 komentářů
-
Jan Grohmann
V poslední době se i mezi rádoby "znalci" (takový ten typ "strejda lítal na Migu, mě nemusíš o stihačkách nic vykládat") objevují při anti F-35 ofenzivě takové bláboly, že jim ...Zobrazit celý příspěvek
V poslední době se i mezi rádoby "znalci" (takový ten typ "strejda lítal na Migu, mě nemusíš o stihačkách nic vykládat") objevují při anti F-35 ofenzivě takové bláboly, že jim posílám tohle - starší, ale stále platné:
https://youtu.be/ZtZNBkKdO5U...
...samozřejmě, často je odpověď
"...a ty tomu jako věříš? Ty jsi tak naivní..." :)Skrýt celý příspěvekTohle je taky velmi dobré, doporučuji shlédnout
https://youtu.be/CH8o9DIIXqI...Tohle je taky velmi dobré, doporučuji shlédnout
https://youtu.be/CH8o9DIIXqI...No, bude to ještě boj, ale nějaké argumenty pro F-35 jsme tady za těch pár let nahromadili, ne? ;) Jinak jednohubka: Maximální rychlost: "Ale F-35 letí jen Mach 1,6 a letadlo XY ...Zobrazit celý příspěvek
No, bude to ještě boj, ale nějaké argumenty pro F-35 jsme tady za těch pár let nahromadili, ne? ;)
Jinak jednohubka: Maximální rychlost: "Ale F-35 letí jen Mach 1,6 a letadlo XY letí tak rychle!"
No jo, ale ten Mach 1,6 je i se střelami uvnitř trupu. :)Skrýt celý příspěvek"Současný Gripen C je bezesporu agilním stíhačem, který přibližně do M1,2 docela svižně akceleruje. Pak jej však začne brzdit poměrně velké a především pevné vstupní ústrojí a ...Zobrazit celý příspěvek
"Současný Gripen C je bezesporu agilním stíhačem, který přibližně do M1,2 docela svižně akceleruje. Pak jej však začne brzdit poměrně velké a především pevné vstupní ústrojí a zrychlení na hodnotu M2 i v čisté konfiguraci je spíše teoretické a dosažitelné možná tak v laboratorních podmínkách. U novějšího Gripenu E sice výrobce neoficiálně oznámil dosažení švédského rychlostního rekordu hodnotou cca 2400 km/h a schopnost udržet supercruise okolo M1,1 i se základní paletou protiletadlové výzbroje, je ale nasnadě, že „Erik“ kvůli obdobnému pevnému vstupnímu ústrojí bude ve vyšších nadzvukových rychlostech rovněž limitován.
Podobný problém je i u F-35A, který sice v názvu nese slovo blesk, ovšem vzhledem k letovým výkonům v transsonické oblasti a omezení max. rychlosti hodnotou M1,6, bude i on ve zmiňovaném spektru nadzvukových rychlostí tahat za kratší konec provazu."
Objektivite se meze nekladou.Skrýt celý příspěvekA to je přesně ono, nikde se moc nemluví o tom, že když na Gripen C dáte celkem 6 PLŘS, jednu bandasku s palivem pod trup, aby někam doletěla a kontejner Litening, aby něco letadlo ...Zobrazit celý příspěvek
A to je přesně ono, nikde se moc nemluví o tom, že když na Gripen C dáte celkem 6 PLŘS, jednu bandasku s palivem pod trup, aby někam doletěla a kontejner Litening, aby něco letadlo vidělo, tak už se pak sotva hýbe.Skrýt celý příspěvek
veď to je už jedno...vaša ministerka dostala mandát rokovať o kúpe f-35...takže to schváli aj vláda...f-35 chce aj česká air force...takže ak sa nestane niečo nepredvídateľné,česko ...Zobrazit celý příspěvek
veď to je už jedno...vaša ministerka dostala mandát rokovať o kúpe f-35...takže to schváli aj vláda...f-35 chce aj česká air force...takže ak sa nestane niečo nepredvídateľné,česko bude mať f-35...Skrýt celý příspěvek
Kdo chce mít opice musí mít na banány. Chápu zdejší publikum že je nadšené, všechny nové kousky techniky nás technologický posouvají někam jinam. Ale nikdo nemá absolutní kolik ...Zobrazit celý příspěvek
Kdo chce mít opice musí mít na banány. Chápu zdejší publikum že je nadšené, všechny nové kousky techniky nás technologický posouvají někam jinam. Ale nikdo nemá absolutní kolik miliard nás životní cyklus těchto zbraní bude stát. Domnívám se že naše mentalita, zákony, neochota znebojeschopní novou techniku do pár let. V ekonomickém růstu jsme nedokázali zabezpečit bezproblemovy chod panduru, Tater, T72 nebo bvp a tohle nás dostřelí úplně.Skrýt celý příspěvek
Tak pojdme se podivat na logiku prispevku.
1. statement - Nikdo nema poneti kolik to bude stat.
2. statement - Tohle nas odstreli uplne.
Good job.Tak pojdme se podivat na logiku prispevku.
1. statement - Nikdo nema poneti kolik to bude stat.
2. statement - Tohle nas odstreli uplne.
Good job.A co vy si chtěl slyšet? Myslím že o nepojízdné technice AČR toho bylo napsáno až až. Bohužel ne vždy to je o penězích, takže není zrovna předpoklad že navýšením prostředků se ...Zobrazit celý příspěvek
A co vy si chtěl slyšet? Myslím že o nepojízdné technice AČR toho bylo napsáno až až. Bohužel ne vždy to je o penězích, takže není zrovna předpoklad že navýšením prostředků se stav zlepší.Skrýt celý příspěvek
Tak Pandur má projít modernizací a tím že by se měla nahradit problémová věž.
Tak Pandur má projít modernizací a tím že by se měla nahradit problémová věž.
Ty staré věže z Panduru si pak budou říkat přímo o využití pro nějakou platformu pozemních dronů.
Nebo Scotty tušíš , jaké jsou s nimi plány?Ty staré věže z Panduru si pak budou říkat přímo o využití pro nějakou platformu pozemních dronů.
Nebo Scotty tušíš , jaké jsou s nimi plány?Pokud se nezmění přístup výrobce tak plány na využití asi moc nejsou. Maximálně se z nich využijí nějaké komponenty jako třeba pozorovací přístroje nebo kanón.
Pokud se nezmění přístup výrobce tak plány na využití asi moc nejsou. Maximálně se z nich využijí nějaké komponenty jako třeba pozorovací přístroje nebo kanón.
Nic se nenahradí. Jak oduvodnite, že v půlce životního cyklu měníte přes 90 věžových stanic v hodnotě jedné stanice cca 70 milionů? Jen zkušební stand stal takovou sumu, kterou si ...Zobrazit celý příspěvek
Nic se nenahradí. Jak oduvodnite, že v půlce životního cyklu měníte přes 90 věžových stanic v hodnotě jedné stanice cca 70 milionů? Jen zkušební stand stal takovou sumu, kterou si dokážete je těžko představit. Bez standu nedokážete udělat ani základní testovací zkoušky a kalibrace. To nemluvím o tom, že pořád mě stanice, které sotva odbouchaly 200 ran za 12 let. Ty stanice jsou v 90% stavu a je naprosto šílené v půlce životního cyklu provádět kompletní výměnu věže. S tím se váže tolik kroků, že samotná obměna by proběhla tak 10 let před vypršením životnosti podvozku. Ano, dokážu si představit prodloužení životnosti podvozku, ale stejně jako teď se nedostává dílů na rcws30 za 15 let budete mít problém sehnat díly na podvozek.Skrýt celý příspěvek
Eagle Pokud budou nové Pandury budou mít jinou věž. Tomu se nadá vyhnout. Potom je logický krok v rámci MLU vyměnit i ty ostatní. Tady jsem si myslel že na to nedojde. Šéfové si ...Zobrazit celý příspěvek
Eagle
Pokud budou nové Pandury budou mít jinou věž. Tomu se nadá vyhnout. Potom je logický krok v rámci MLU vyměnit i ty ostatní.
Tady jsem si myslel že na to nedojde. Šéfové si ovšem myslí něco jiného.
/Nákup zhruba sedmi desítek nových bojových transportérů Pandur a zásadní modernizaci více než stovky stávajících, které čeká především výměna zbraňových věží, chystá ministerstvo obrany. Sázka vojáků na tyto osmikolové obrněnce a firmy Tatra Defence Vehicle na jejich licenční výrobu přihraje holdingu Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada zřejmě největší zakázku české armády v historii zbrojařské skupiny. Podle předběžných odhadů může dosáhnout 15 až 20 miliard korun, z nichž přibližně třetina připadne dodavateli věží.
„Musíme dozbrojit klíčovou 4. brigádu rychlého nasazení, která má dva prapory na transportérech Pandur a jeden na lehkých obrněných vozidlech, což je nevyhovující. Zároveň musíme zahájit modernizaci stávajících pandurů. Jejich největším problémem je bezosádková věž, která je technicky zastaralá, poruchová a firma ji už nevyrábí,“ řekl deníku E15 náměstek ministryně obrany František Šulc.
Nyní rezort obrany čeká výběr dodavatele věžových kompletů, což je po podvozku nejdražší část transportéru. Pokud je věž vybavena například dodatečnou optoelektronikou či lokátory, může tvořit až 40 procent celkové ceny vozidla. „Musíme rozhodnout o nové věži pro nové i modernizované pandury. Připravíme studii, která věž by byla nejvhodnější, a následně spustíme akviziční a modernizační proces. Půjde o nákup desítek nových pandurů a modernizaci vice než stovky stávajících,“ dodal Šulc./
https://www.e15.cz/byznys/prum... Skrýt celý příspěvekTěch 90% se vztahovalo na věže které nemají skoro nic odstrileno a jsou minimálně používany. Zejména verze Pz, pz-lok a VR. Jinak je lež, že se veze nevyrábí viz montáž nových věží ...Zobrazit celý příspěvek
Těch 90% se vztahovalo na věže které nemají skoro nic odstrileno a jsou minimálně používany. Zejména verze Pz, pz-lok a VR. Jinak je lež, že se veze nevyrábí viz montáž nových věží na převrácené pandury. Jen rozjet výrobní linku na pár kusů je set sakra drahý. Ty věže jsou nespolehlivé z několika řešitelných důvodu. První je chybovost osádek, druhá stáří kabelu a tím spojená přeprava na podvalu a v neposlední řadě čas potřebný na opravu minipopu. Momentálně armáda nakoupila nové, ale všichni víme že by jich mělo být cca 100 kusů rezervních. K tomu výměna kabeláže co 5 let plus každých 10 slipering a věž nemá žádný problém.Skrýt celý příspěvek
Eagle Výrobce už je v nabídce nemá. Nepochybuji že za hodně peněz by je byli schopní vyrobit, ale proč? Zase tak skvělé ty věže nejsou. Jak říkám ty věže se dají očesat o ...Zobrazit celý příspěvek
Eagle
Výrobce už je v nabídce nemá. Nepochybuji že za hodně peněz by je byli schopní vyrobit, ale proč? Zase tak skvělé ty věže nejsou.
Jak říkám ty věže se dají očesat o elektronku a kanóny a ty dál použít.Skrýt celý příspěvekEagle Jestli vám kabeláž a kroužkové sběrače kontaktů nevydrží 5 respektive 10 let a je nutné je vyměnovat, tak je to nekvalitní materiál nebo je tam problém ve špatně nastavené ...Zobrazit celý příspěvek
Eagle
Jestli vám kabeláž a kroužkové sběrače kontaktů nevydrží 5 respektive 10 let a je nutné je vyměnovat, tak je to nekvalitní materiál nebo je tam problém ve špatně nastavené údržbě výrobcem.Skrýt celý příspěvek
Asi takhle. Posledních deset let se tu jede mantra že s armádě nemůžou dát 2% HDP protože nejsou za co utratit. S tímhle od příštího roku nebude problém. Plány do budoucna jsou ...Zobrazit celý příspěvek
Asi takhle. Posledních deset let se tu jede mantra že s armádě nemůžou dát 2% HDP protože nejsou za co utratit. S tímhle od příštího roku nebude problém.
Plány do budoucna jsou ambiciózní, ale nijak přehnané. Mimochodem staré T815 projdou kompletní opravou podvozků u Tatrovky.Skrýt celý příspěvekVy pořád nechápete analogii vynakládání finančních prostředků v AČR. Dokud se nezmění zákon o veřejných financích nemáte šanci utratit 2% ani náhodou. Kompletní opravou rozhodně ...Zobrazit celý příspěvek
Vy pořád nechápete analogii vynakládání finančních prostředků v AČR. Dokud se nezmění zákon o veřejných financích nemáte šanci utratit 2% ani náhodou. Kompletní opravou rozhodně neprojdou, bylo by to finančně nerentabilní. Cena takových oprav by se pohybovala od 500 tisíc do 1 milionů za kus ale pořád by to byla 30 let stará hajtra. GO máte dnes cenu 2.5 milionů a o tom vy se možná dalo uvažovat. Takže tahle oprava u Tatry pouze prodlouží křeč provozu starých šrotu.Skrýt celý příspěvek
Vy nechápete že pokud projdou připravované zakázky tak tak utratit 2% nebude v následujících letech problém. Všechny ty velké půjdou mino standardní výběrové řízení. Mají projít ...Zobrazit celý příspěvek
Vy nechápete že pokud projdou připravované zakázky tak tak utratit 2% nebude v následujících letech problém. Všechny ty velké půjdou mino standardní výběrové řízení.
Mají projít defektací a opravou až do úrovně generální opravy skupin. Je to rámcová dohoda takže kolik armáda přistaví je na ní. Ano říct že se to bude dělat v takovém rozsahu na všech bylo poněkud přehnané. Bude záležet na stavu.Skrýt celý příspěvekNechápu no. Protože u téhle zakázky můžou další subjekty tuto rámcovou smlouvu napadat a to se i tak stane, protože opravami Tater se zabývá desítka firem v ČR a každý si bude ...Zobrazit celý příspěvek
Nechápu no. Protože u téhle zakázky můžou další subjekty tuto rámcovou smlouvu napadat a to se i tak stane, protože opravami Tater se zabývá desítka firem v ČR a každý si bude chtít ukrojit svůj kus koláče To je to na co upozorňuji, něco jiného jsou opravy kbvp kde máte licencovanou jednu firmu, ale tady těch hráčů je daleko více. Něco jako aféra s nákupem maskáčů, táhlo se to skoro 10 let. A dokud se tohle nezmění, budete skoro každé větší výběrové řízení nebo přidělenou strategickou zakázku rušit kvůli sporům. Přece víme kolikrát zasahoval antimonopolní úřad v armádních zakázkách.Skrýt celý příspěvek
Smlouva už je uzavřená, takže asi neměl nikdo námitky. Mělo by se jednat opravy až 948 kusů techniky a je otázka jaké mají opravci kapacity. V každém případě to vyhrála Tatra.
Smlouva už je uzavřená, takže asi neměl nikdo námitky. Mělo by se jednat opravy až 948 kusů techniky a je otázka jaké mají opravci kapacity. V každém případě to vyhrála Tatra.
Takže tvoje řešení je nechat to plynout jako v letech minulých tzn. nekupovat nic nebo při nejhorším nějakej menší počet když se to bude někomu zrovna hodit nejspíše babiš s ...Zobrazit celý příspěvek
Takže tvoje řešení je nechat to plynout jako v letech minulých tzn. nekupovat nic nebo při nejhorším nějakej menší počet když se to bude někomu zrovna hodit nejspíše babiš s okamurou v 2025 v roce 2027 rozhodnou o tom ,že se prodlouží obce na grypen na 29 i když Oki bude trochu dotčenej z toho ,že sme nevzali ten suchoj protože je prej fakt dobrej na dogfight ! No co bude v roce 29 s grypenama se nechá na rok 2030 protože před ani hned po volbách to nikdo fakt řešit přece nebude né asi. Bvp sem viděl ,že máme dost těch na takovejch těch kulatejch věcích a kanon to má taky takže to máme vyřešený no a moc letadel nám tu přes ČR nelítá a slováci s políkama maj nový tak bych tu pvo nechal spíše až na možná někdy. Tož mi tak přijde ,že ta armáda dělá stejně kulový a maj akorát pár starejch hraček no tak to snad nemůže stát tolik peněz ne ? Hele Franto co jim tochu seškrtat ten rozpočet ? No a co je rovnou zrušit uplně ? Stejně jsou to vyhozený prachy a občany to stejnak nezajímá a navíc aby jsme byly bráněný tak od toho sme snad v NATO ne ? Co to zručit uplně ? Kdyžtak tam pošlem třeba URNU.
Doufám ,že mě chápete. Tohle mě osobně přijde jako realita toho kam se bez ambicioznosti jak armády tak politiků naše armáda poslední léta ubírala a válka na Ukrajině je to poslední co se dá využít pro to aby se jak politici , armáda a lidi probraly a podívali se k čemu ,že ta armáda vlastně je a nenechali se dále uchlácholit kecama ,že "je to zbytečný, drahý, střed evropy, okolí v nato, zdražuje plyn, drahý rohlíky atd. atd." od proruskejch pak kterým nejde o nic jiného než aby jsme byly co nejslabší. A i třeba tahle vláda by té armádě měla udělat trochu toho PRSkrýt celý příspěvek...aby k těm škrtům i při volbě jiného složená vlády za xy let nedošlo jelikož bude každej(nebo alespoň většina) občanů chápat k čemu taková armáda slouží a proč to fakt nedáváme ...Zobrazit celý příspěvek
...aby k těm škrtům i při volbě jiného složená vlády za xy let nedošlo jelikož bude každej(nebo alespoň většina) občanů chápat k čemu taková armáda slouží a proč to fakt nedáváme miliardy za to aby si "pár kluků v maskáčích hrálo na vojáčky stejně by při obraně republiky byly k ničemu".Skrýt celý příspěvek
Já se také těším na f35. Ale snad za ně nezaplatíme více než bude nutné. Snad si zainteresovaní politici, armadní špičky, loobisté a ostatní neřekli o nekresťanské všimné a ...Zobrazit celý příspěvek
Já se také těším na f35. Ale snad za ně nezaplatíme více než bude nutné. Snad si zainteresovaní politici, armadní špičky, loobisté a ostatní neřekli o nekresťanské všimné a držhubné, když f35 vybrali takhle, bez nutnosti tendru. To vše jinak samozřejmě amící započítají do výsledné ceny a zaplatíme to my. A to samé s CV90. Jsme v ČR a je třeba být obezřetný. Politikům se nesmí věřit, politici se musí prověřovat a kontrolovat.Skrýt celý příspěvek
Englbert - "Politikům se nesmí věřit, politici se musí prověřovat a kontrolovat." jedno stále platí... - aký národ,taká ...Zobrazit celý příspěvek
Englbert - "Politikům se nesmí věřit, politici se musí prověřovat a kontrolovat."
jedno stále platí... - aký národ,taká vláda...
https://www.mojevideo.sk/video... Skrýt celý příspěvekDívejte, vaše "urban story" o všimném je zábavné...ovšem postrádá jednu základní souvislost. Vzhledem k tomu, že MO ČR proveden pořízení strojů v režimu G2G přímo se samo rozhodlo ...Zobrazit celý příspěvek
Dívejte, vaše "urban story" o všimném je zábavné...ovšem postrádá jednu základní souvislost. Vzhledem k tomu, že MO ČR proveden pořízení strojů v režimu G2G přímo se samo rozhodlo s kým bude jednat není třeba všimné dávat. Protože jsme USA oslovili, není třeba aby se nám "vtírali" do podvědomí nějakým všimným. Protože to nebude klasická soutěž dle zákona o veřejných zakázkách, ani není třeba, aby dávali nějaké všimné, kterým by více lobovali u politické reprezentace. Nic takového ve výsledné ceně nebude.Skrýt celý příspěvek
...nevím... buď byl zhulený redaktor, nebo "odborník" Vojáček (který plácá i střízlivý), nebo ...Zobrazit celý příspěvek
...nevím... buď byl zhulený redaktor, nebo "odborník" Vojáček (který plácá i střízlivý), nebo oba...
https://www.seznamzpravy.cz/cl... Skrýt celý příspěvekhttps://zdopravy.cz/wizz-air-n...
Tohle by mělo být varováním pro ČR, aby si nepořizovala zdánlivě potřebný a výhodný civilní A330.Skrýt celý příspěvekNe, že to letadlo vyjma výpadků v globální dopravě nemá využití. AČR by se měla poohlížet po vojenském transportním letadle se zadní rampou, které zvládne přepravovat nějakou tu ...Zobrazit celý příspěvek
Ne, že to letadlo vyjma výpadků v globální dopravě nemá využití. AČR by se měla poohlížet po vojenském transportním letadle se zadní rampou, které zvládne přepravovat nějakou tu techniku nebo ho lze využít k seskokům parašutistů.Skrýt celý příspěvek
Tak samozřejmě že C-17 Globemaster je ještě lepší, ale kdo to bude živit?? Navíc se už nevyrábí. Kawasaki C-2 by mohl být fajn, ale kdo se "utrhne" v Evropě jako první? Zatím ho ...Zobrazit celý příspěvek
Tak samozřejmě že C-17 Globemaster je ještě lepší, ale kdo to bude živit?? Navíc se už nevyrábí. Kawasaki C-2 by mohl být fajn, ale kdo se "utrhne" v Evropě jako první? Zatím ho Japonci neprodali nikomu. Pak tu máme v pořadí A-400M... ten má svoje mouchy, i když se zdá že je postupně řeší... snad. C-130 a C-390 už jsou poměrně malé, s nižší nosností a hlavně doletem. Ale zase leží v oblasti našich finančních možností...
A-330 sice nemá rampu, zato má skutečně globální dolet, poměrně levný provoz (servis totožný s rozšířenou civilní verzí) a je to dobrý tanker. Netvrdím že ho má AČR koupit, ale taky nevidím kde by to byla principiální chyba... V přepravě vojáků a menších nákladů (palety...) nemá problém, pro výsadek lze též použít.Skrýt celý příspěvekCelý svět potřebuje cargo letadla, je jich stále nedostatek, k tomu si připočtěte výpadek větší části letadel AN 124, protože oba největší provozovatelé mají jiné priority.
Celý svět potřebuje cargo letadla, je jich stále nedostatek, k tomu si připočtěte výpadek větší části letadel AN 124, protože oba největší provozovatelé mají jiné priority.
cely svet potrebuje cargo letadla, ovsem vetsina toho sveta neposila letadlem osmikolky. (mozna sejkove). takze jedna vec je cargo a druha vwc je strategic airlift. co si jeden ...Zobrazit celý příspěvek
cely svet potrebuje cargo letadla, ovsem vetsina toho sveta neposila letadlem osmikolky. (mozna sejkove). takze jedna vec je cargo a druha vwc je strategic airlift.
co si jeden uzije uz pri nakladani vozickaru ...Skrýt celý příspěvekJenže třeba situace s náhlým odsunem z Afghánistánu ukázala, že ČR zoufale potřebuje vlastní letouny schopné převážet kolovou techniku, potažmo i letouny schopné přistávat na ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže třeba situace s náhlým odsunem z Afghánistánu ukázala, že ČR zoufale potřebuje vlastní letouny schopné převážet kolovou techniku, potažmo i letouny schopné přistávat na letištích s ne zrovna ideálními podmínkami. Při stahování z Mali budeme také hledat pomoc za hranicemi, když nasmlouvaní Ukrajinci řeší své problémy. A Němci nás tehdy také poslali k šípu.Skrýt celý příspěvek
A kdy plánují přejít na F35 Slovensko či Maďarsko. Státy tomu našemu hodně podobné. A ještě o 300 km blíže nepřátelskému a nebezpečnému Rusku než jsme my. Nebo jim stačí stíhačky ...Zobrazit celý příspěvek
A kdy plánují přejít na F35 Slovensko či Maďarsko. Státy tomu našemu hodně podobné. A ještě o 300 km blíže nepřátelskému a nebezpečnému Rusku než jsme my. Nebo jim stačí stíhačky 4.generace a nám by nestačili stíhačky 4,5 generace? A co Pobaltí? U nich by se také asi mělo nakupovat a modernizovat, ať jejich nebe nemusí hlídat spojenci z NATO. Vždyť to jsou v podstatě frontové státy.Skrýt celý příspěvek
Slovensko si v době svého výběru (je už tlačily Migy), vzalo to nejlepší co mohlo. F-16 jim teď bude 30-40 let spolehlivě sloužit. Maďarsko se neví, otázka jestli vzhledem ke svému ...Zobrazit celý příspěvek
Slovensko si v době svého výběru (je už tlačily Migy), vzalo to nejlepší co mohlo. F-16 jim teď bude 30-40 let spolehlivě sloužit. Maďarsko se neví, otázka jestli vzhledem ke svému chování nějakou nabídku na F-35 vůbec dostanou.
Kromě Maďarska, které je i tak velmi podstatně chudší zemí, je ČR násobně bohatší než Vámi zmíněné státy.Skrýt celý příspěvekDanik - ak to na svk znova prevezme fico (čo asi aj bude),tak ako slovak musím bohužiaľ povedať že ani slovensko už nebude dôveryhodné pre usa a f-35...otázne budú už aj komponenty ...Zobrazit celý příspěvek
Danik - ak to na svk znova prevezme fico (čo asi aj bude),tak ako slovak musím bohužiaľ povedať že ani slovensko už nebude dôveryhodné pre usa a f-35...otázne budú už aj komponenty z f-35 v f-16 ktoré tu budeme mať...Skrýt celý příspěvek
Tohle není veselé čtení kolego :-( ono i u nás to ještě bude boj, Babiš stále vede v průzkumech na prezidenta.
Tohle není veselé čtení kolego :-( ono i u nás to ještě bude boj, Babiš stále vede v průzkumech na prezidenta.
Danik - nie je to veselé,ale treba si naliať čistého vína... babiš síce možno ešte vedie,ale subjektívne nemám pocit že by v čr hrozili to čo sa môže potencionálne stať v sr...
Danik - nie je to veselé,ale treba si naliať čistého vína... babiš síce možno ešte vedie,ale subjektívne nemám pocit že by v čr hrozili to čo sa môže potencionálne stať v sr...
Tak ta zmena muze byt preci kdekoliv, ne? Viz Trump a jeho sny o vystoupeni z NATO. Za par let muze byt situace v USA uplne jina. Ostatne staci se podivat na republikany - ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ta zmena muze byt preci kdekoliv, ne? Viz Trump a jeho sny o vystoupeni z NATO. Za par let muze byt situace v USA uplne jina. Ostatne staci se podivat na republikany - respektive nektere - a jejich hlasovani pripadne nazorove proudy.Skrýt celý příspěvek
Danik - v podstate nepôjde o razantnú zmenu,len o opakovanie histórie...a poznáte to - kto sa z histórie nepoučil... slovensko je prestarnuté + voliči s nižším vzdelaním sú tvrdé ...Zobrazit celý příspěvek
Danik - v podstate nepôjde o razantnú zmenu,len o opakovanie histórie...a poznáte to - kto sa z histórie nepoučil...
slovensko je prestarnuté + voliči s nižším vzdelaním sú tvrdé jadro strán so "sociálnym cítením"...
a samozrejme obdiv ruska a putina mierotvorcu...Skrýt celý příspěvek
Pobaltí má dvakrát méně výkonější ekonomiku než my a my dvakrát méně než Holandsko. Pobaltí nakoupí nula f35, my 24 ks a Holandsko jestli se nepletu 37 ks. A takové Německo koupí ...Zobrazit celý příspěvek
Pobaltí má dvakrát méně výkonější ekonomiku než my a my dvakrát méně než Holandsko. Pobaltí nakoupí nula f35, my 24 ks a Holandsko jestli se nepletu 37 ks. A takové Německo koupí jen 35 ks F35. Vypadá to, že budeme oblíbenci Pentagonu.;-)Skrýt celý příspěvek
Nizozemí je zase rozlohou spíše poloviční než ČR :-))) Německo kupuje F-35 jen kvůli tomu, aby mohlo zůstat v aliančním programu Nuclear Sharing!!! Jinak má teoreticky 141 ...Zobrazit celý příspěvek
Nizozemí je zase rozlohou spíše poloviční než ČR :-)))
Německo kupuje F-35 jen kvůli tomu, aby mohlo zůstat v aliančním programu Nuclear Sharing!!! Jinak má teoreticky 141 Typhoonů a 75 Tornád, které F-35 právě v této roli nahradí.Skrýt celý příspěvekMy máme více jak 2x výkonnější ekonomiku než celé Pobaltí, které by se na F-35 jen v trochu rozumném počtu muselo skládat dohromady, to i když jsou si ty státy blízko, bude ...Zobrazit celý příspěvek
My máme více jak 2x výkonnější ekonomiku než celé Pobaltí, které by se na F-35 jen v trochu rozumném počtu muselo skládat dohromady, to i když jsou si ty státy blízko, bude způsobovat jistě rozepře.
Holandsko naopak má něco mezi 3x až 4x výkonnější ekonomiku než my, avšak armádu dlouhé roky zanedbávo a musí řešit i nákladné námořnictvo.
Finsko které je podobně bohatý stát jako my kupuje 64 kusů. Dánsko 27. Uvidíme kolik ŘeckoSkrýt celý příspěvek
Englbert - no slovensko dúfam že na f-35 prejde tak za 20r... hlavne nech sa rozbehne prevádzkovanie f-16 - piloti lietajú a majú dosť munície...a rovnako nech sa to rozbehne v ...Zobrazit celý příspěvek
Englbert - no slovensko dúfam že na f-35 prejde tak za 20r... hlavne nech sa rozbehne prevádzkovanie f-16 - piloti lietajú a majú dosť munície...a rovnako nech sa to rozbehne v pozemných silách s cv 90,patria a dúfam že aj nejaké nové tanky... a opäť - nech je dosť munície a vojaci budú cvičiť...Skrýt celý příspěvek
To přidej, životnost F 16 je min. 30 let a nevěřím, že byste vyřadili stíhačky po 20 letech, tou dobu spíš půjdou na MLU.
To přidej, životnost F 16 je min. 30 let a nevěřím, že byste vyřadili stíhačky po 20 letech, tou dobu spíš půjdou na MLU.
Nesher - po koľkých rokov (asi) vyradí ačr gripen.??? f-16 už je pred koncom,to nie je f-35...ako stať sa môže všetko (aj MLU),ale koľko sa bude dať ešte prevádzka f-16 ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher - po koľkých rokov (asi) vyradí ačr gripen.???
f-16 už je pred koncom,to nie je f-35...ako stať sa môže všetko (aj MLU),ale koľko sa bude dať ešte prevádzka f-16 predlžovať...?..
uvidíme...Skrýt celý příspěvekCca po 22 letech, jenže my jen vrátíme předmět nájmu. Kdyby byly naše, tak se celá tahle debata nevede. F 16 budou vaše a po 20 letech budou cca na 55-60% životnosti. Koukni se ...Zobrazit celý příspěvek
Cca po 22 letech, jenže my jen vrátíme předmět nájmu. Kdyby byly naše, tak se celá tahle debata nevede. F 16 budou vaše a po 20 letech budou cca na 55-60% životnosti. Koukni se jak dlouho vydržely v bohatých (ve srovnání s SK) státech Západní Evropy.
Pořád tu volám po tom, aby se přestala neustále srovnávat AČR a OSSR, jiné podmínky (v nejširším slova smyslu) vedou k odlišným řešením. Evidentně marně.Skrýt celý příspěvekNesher - evidentne márne porovnávate nákup f-16 v minulosti keď nahrádzali v západnej európe napr. f-104...to bola tiež iná situácia s výhľadom na 40r... f-16 na slovensku,prípadne ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher - evidentne márne porovnávate nákup f-16 v minulosti keď nahrádzali v západnej európe napr. f-104...to bola tiež iná situácia s výhľadom na 40r...
f-16 na slovensku,prípadne v bulharsku slúži na prekonanie nejakého obdobia...
a ačr predsa nemusí gripeny vyradiť len preto že ich má v nájme...ačr (asi) vyradí gripen preto,že sa rozhodla prejsť na nový výkonnejší zbraňový systém...
maďarsko sa rozhodlo inak...Skrýt celý příspěvek
Pobaltie sa už dávno rozhodlo, že stíhačky mať nebude - radšej investujú do pozemnej armády. Tu majú modernizovanú oveľa skôr ako "my". Je to dané tým, že tieto štáty majú oveľa ...Zobrazit celý příspěvek
Pobaltie sa už dávno rozhodlo, že stíhačky mať nebude - radšej investujú do pozemnej armády. Tu majú modernizovanú oveľa skôr ako "my".
Je to dané tým, že tieto štáty majú oveľa menej obyvateľov ako naše štáty a stíhačky majú veľa fixných nákladov.
Slovensko nakúpilo F-16 block 70/80. Teda F-16 s radarom na 80%+- rovnakým ako F-35..
Maďarsko nakúpilo kadečo okrem letectva - a má v zmluve v Gripenom, že si ho môžu po ukončení prenájmu zadarmo nechať.
Maďari pravdepodobne ten F-35A nakúpia..Skrýt celý příspěvekPane kolego a proc by jsme se meli ridit podle toho co kupuje soused? A mimochodem Madarsko neni v soucasne dobe moc dobry priklad. Bohuzel.
Pane kolego a proc by jsme se meli ridit podle toho co kupuje soused? A mimochodem Madarsko neni v soucasne dobe moc dobry priklad. Bohuzel.
Podle článku na CZECH AIR FORCE při tvorbě analýzy, která měla za úkol zpracovat vojenské doporučení nejen k výměně Gripenů za nové stroje, ale řešila komplexní podobu taktického ...Zobrazit celý příspěvek
Podle článku na CZECH AIR FORCE při tvorbě analýzy, která měla za úkol zpracovat vojenské doporučení nejen k výměně Gripenů za nové stroje, ale řešila komplexní podobu taktického letectva a všechny s tím související úkoly – počínaje ochranou vzdušného prostoru až po podporu pozemních sil.armáda vycházela z analýzy, kterou vypracovalo alianční expertní středisko Joint Air Power Competence Centre. Samozřejmě jejich analýza není k dispozici, ale ne jejich stránkách se dají najít zajímavé informace k rozvoji vzdušných sil obecně.
https://czechairforce.com/news...
https://www.japcc.org/... Skrýt celý příspěvekpokud chcete kalkulovat naklady na rocni provoz, tak muzete v klidu pocitat 6 mil usd za stroj/rok. S nasimi nizsimi naklady za personal jiste budeme levnejsi jak USAF provozujici ...Zobrazit celý příspěvek
pokud chcete kalkulovat naklady na rocni provoz, tak muzete v klidu pocitat 6 mil usd za stroj/rok. S nasimi nizsimi naklady za personal jiste budeme levnejsi jak USAF provozujici stroje v jinem operacnim tempu a po celem svete.
a vycvik, nejen na F35 staci zakladni rozsireny vycvik na T-4, pak VR, par par hodin v F35 simulatoru a muzou litat.Skrýt celý příspěvekJa napisu jen takovou svou soukromou myslenku a rozumim ze ne vsem se musi libit ale tohle je doufam jeste porad diskuzni forum. 30 let tu vsechny vlady napric politickym spektrem ...Zobrazit celý příspěvek
Ja napisu jen takovou svou soukromou myslenku a rozumim ze ne vsem se musi libit ale tohle je doufam jeste porad diskuzni forum. 30 let tu vsechny vlady napric politickym spektrem z vysoka kaslali na armadu, zdravotnictvi, policii hasice proste na vsechny organizace a jednotky ktere kazdy stat a potazmo jeho obyvatele potrebuje kdyz je nejhure. A i zde se nachazela spousta lidi kteri o tom neustale breceli a basnili co by bylo treba a samozrejme je treba to nejlepi co je na trhu. A ted kdyz moskal udelal co udelal a konecne to vypada ze alespon ta armada bude alespon co k cemu najde se tu zase spousta a spousta lidi kterym se to zase nelibi. Panove a damy teda pokud tu nejake damy jsou :) tohle ceske prizdisracstvi ktere je pozustatek 40 let vlady komousu a mi se ho stale nedokazem ani 30 let od revoluce zbavit nas proste nikam neposune. F35 je ta nejlepsi volba co je na trhu a rozhodne za ty vsechny penize bude stat. I s tema 24 kusama budeme mit operacne vykonejsi letectvo nez ma ten podelanej rus.Skrýt celý příspěvek
Ano. Doporučuji přečíst zpětně některé diskuze o našem letectvu. Někteří kopou neustále, není to dle jejich fantazie.
Ano. Doporučuji přečíst zpětně některé diskuze o našem letectvu. Někteří kopou neustále, není to dle jejich fantazie.
Vyjádření názoru považujete za kopání? Co byste chtěl, jednotný názor? Chce to trochu tolerance. Navíc až čas rozhodne kdo měl pravdu.
Vyjádření názoru považujete za kopání? Co byste chtěl, jednotný názor? Chce to trochu tolerance. Navíc až čas rozhodne kdo měl pravdu.
Vy jste úsměvný. Názor ať má každý svůj. Když se začalo s výběrem BVP a následně s F35 rozhodl jsem se jít hlouběji do diskuzí, třeba i zpětně u H1 akvizice. Někteří komentujíci ...Zobrazit celý příspěvek
Vy jste úsměvný.
Názor ať má každý svůj. Když se začalo s výběrem BVP a následně s F35 rozhodl jsem se jít hlouběji do diskuzí, třeba i zpětně u H1 akvizice.
Někteří komentujíci kritizovali resort za výběr H1 a neschopnost lidi na MO ČR zvolit moderní stroje. Někteří basnili své fantazie. No, a když se tedy už konečně dozvídáme, které typy to zřejmě budou, někteří opět poukazují na špatnou volbu, drahou, zbytečnou apod.
Tedy můžu říci, že by některým slušela jakási konzistence v názorové pojetí...Skrýt celý příspěvekKdyz jsou to minule diskuse tak to nabije primo do očí, jako experti kterým na ten obrat stačí jen mezera mezi odstavci v jednom prispevku.
Kdyz jsou to minule diskuse tak to nabije primo do očí, jako experti kterým na ten obrat stačí jen mezera mezi odstavci v jednom prispevku.
Misonek 76 - na svk sa rozbehol takový nešvar,na rôznych fórach sa občania (hlavne proruskí) stále sťažovali načo je nám armáda,keď nás so starou technikou neubráni...a keď sa kúpi ...Zobrazit celý příspěvek
Misonek 76 - na svk sa rozbehol takový nešvar,na rôznych fórach sa občania (hlavne proruskí) stále sťažovali načo je nám armáda,keď nás so starou technikou neubráni...a keď sa kúpi niečo nové (z rozpočtu obrany) tak sú zase sťažnosti načo sa kupujú zbrane,keď sú nízke dôchodky a proti komu (rusku?) chceme bojovať...
súhlasím s vašim názorom že česko by v prípade kúpi f-35 malo výkonnejšie stroje ako rusko,ale zase ako ukazuje prax z ukrajiny,rusko má výhodu napr. v tankoch že aj keď nemá rusko najnovšie a najlepšie tak stále má ľahko opraviteľnú kvantitu a hlavne chuť (aspoň putin) bojovať aj roky...
inak prečo by malo rusko riešiť nejakú obavu napr. z českých f-35 a slovenských f-16,keď by stačilo eliminovať cca 40 českých a 20 slovenských pilotov ešte pred konfliktom...je paradox že tých pilotov máme málo a sú nenahraditeľní,asi by stálo za uváženie ísť izraelskou cestou ochrany/utajenia identity bojových pilotov...Skrýt celý příspěvekMisonek 76 Hlavní krok v oproštění se od techniky východní provenience už AČR a letectvo tuplem nastartovali už dávno. Taktické letectvo má už dlouhou dobu letadla kompatibilní se ...Zobrazit celý příspěvek
Misonek 76
Hlavní krok v oproštění se od techniky východní provenience už AČR a letectvo tuplem nastartovali už dávno. Taktické letectvo má už dlouhou dobu letadla kompatibilní se západními standardy. L 159 a Gripen. Vrtulníky za ruské dluhy také prošly westrnizací avioniky a senzory, dopravní letectvo má již delší dobu C 295 a Airbusy. V tom bych nějaké, s prominutím, "přizdi......" nehledal.
Naopak, 30 let po převratu se tu můžeme vesele a svobodně hádat - diskutovat na tom co a jak by mohlo fungovat a co je pro nás lepší. To že jsou tu diskutující, kteří vidí prioritu více u pozemních sil, tak se jim může zdát postačující to, že by se čistě hypoteticky pokračovalo v Gripenech, jim pak zbyde více peněz na zalátání děr jinde.
Zeptejte se nynějších ministrů a premiéra jak a proč hlasovali při schvalování rozpočtů pro armádu, když byla ODS ve vládě dříve. ... podrazily armádě nohy i když dobřě věděli o závazku 2% HDP, ten závazek tu byl dán již v roce 1999 vstupem do NATO. Pokud by dokázali tehdy politici zavčas řešit požadavky armády, tak vrtulníky, BVP, tanky, radary, houfnice jsme už dávno měli mít.Skrýt celý příspěvek
Sakra, sem do příspěvků níže napsal celkem 3 dotazy a nezobrazlo se to tam celý....hold mobil... Něco sem doje..l, sem jelito . Byla to ucelená myšlenka k přechodu na F35. Tak ...Zobrazit celý příspěvek
Sakra, sem do příspěvků níže napsal celkem 3 dotazy a nezobrazlo se to tam celý....hold mobil...
Něco sem doje..l, sem jelito .
Byla to ucelená myšlenka k přechodu na F35.
Tak snad aspoň ten jeden dotaz ohledně letiště...
DikySkrýt celý příspěvekSchvaluji F35 ( aneb , nebuďme pořád čecháčci: nemůžeme, nemáme na to , zbytečný , nezaplatíme, co z toho kdo bude mít , apd...) Jenže mě zajímá jiná věc, a to jak se to provede - ...Zobrazit celý příspěvek
Schvaluji F35 ( aneb , nebuďme pořád čecháčci: nemůžeme, nemáme na to , zbytečný , nezaplatíme, co z toho kdo bude mít , apd...)
Jenže mě zajímá jiná věc, a to jak se to provede - proto moje dotazy.
Někde níže měl Drake odkaz na rozhovor s Černochovou a Řehkou , ve kterém Černochová řekla (stručně) že se Sabbem bude jednat po říjnu 23 a že si dovede představit G i F35 současně. ( a já taky)
Dotaz do diskuse zní: Jak si představujete přechod z G na F35?
A tím mám na mysli:
1) letiště - které ? jedno? dvě? popř. kde budou G v mezidobí ? ( když to bude Čáslav )
Bude potřeba opravdu rozsáhlá investice a přestavba (viz článek zde na AN ) do které bude určitě mluvit USA , a nebude to letiště jen pro nás ale i pro NATO ( má domňenka ). A pokud podepíšeme s USA stejnou smlouvu jako SK , bude do něj USA i investovat (viz. zmiňovaný rozhovor s KŘ )
Má domněnka byly Hradčany... ale asi lichá...
K tomuto ještě- bude to jistě podléhat stavebnímu řízení, tzn: spousta zúčastněných-majitelé okolních pozemků, životní prostředí , hygiena, apd.
A jsme v ČR kdokoliv do toho může hodit vydle...Skrýt celý příspěvekTú zmluvu ako so Slovenskom má podpísanú drvivá väčšina NATO. Je vlastne hanbou, že už ju dnes ČR nemá podpísanú. Časlav je podľa Vernera v katastrofálnom stave a či sa kúpi ...Zobrazit celý příspěvek
Tú zmluvu ako so Slovenskom má podpísanú drvivá väčšina NATO. Je vlastne hanbou, že už ju dnes ČR nemá podpísanú.
Časlav je podľa Vernera v katastrofálnom stave a či sa kúpi Gripen alebo F-35A bude do neho treba investovať veľkú sumu.
Ideálne rovno s nákupom nového lietadla.
Keďže podľa Vernera je jeho dráha na hranici životnosti - je možné uvažovať o (moja vlastná úvaha) aj o inom letisku na dislokovanie stíhačiek. Samozrejme Časlav má vybudované väčšie zázemie ako akékoľvek iné letisko okrem Pardubic, kde je zase civilná časť - takže sa tam nehodí dať stíhačku.Skrýt celý příspěvekNejlepší je, když vždy spekuluje někdo, kdo tomu vůbec nerozumí. Žádná USA nám do případných rekonstrukci letiště plkat nebude. Vaše domněnky jsou na hony od reálu.
Nejlepší je, když vždy spekuluje někdo, kdo tomu vůbec nerozumí. Žádná USA nám do případných rekonstrukci letiště plkat nebude. Vaše domněnky jsou na hony od reálu.
Máte představu zda Pardubice zůstanou záložním letištěm í nadále nebo dojde k reaktivaci nového. Mluví se o dvou plnohodnotných základnách (V médiích í na půdě sněmovního výboru ...Zobrazit celý příspěvek
Máte představu zda Pardubice zůstanou záložním letištěm í nadále nebo dojde k reaktivaci nového. Mluví se o dvou plnohodnotných základnách (V médiích í na půdě sněmovního výboru pro obranu) pro F35 a v Pardubicích si to nějak nedovedu představit.Skrýt celý příspěvek
"Žádná USA nám do případných rekonstrukci letiště plkat nebude." ... to se budete divit až přijdou s tím, že stavební firmy budou potřebovat jejich certifikáty a že některé ...Zobrazit celý příspěvek
"Žádná USA nám do případných rekonstrukci letiště plkat nebude."
... to se budete divit až přijdou s tím, že stavební firmy budou potřebovat jejich certifikáty a že některé komponenty budou chtít dodávat z USA :-)Skrýt celý příspěvekBezpečnostní prověrka se u akvizic na obraně vyžaduje celkem často...to není nic neobvyklého. Pokud budou chtít nějaké certifikáty, tak to bude spojeno s technologií, kterou budeme ...Zobrazit celý příspěvek
Bezpečnostní prověrka se u akvizic na obraně vyžaduje celkem často...to není nic neobvyklého. Pokud budou chtít nějaké certifikáty, tak to bude spojeno s technologií, kterou budeme muset nějak udržovat, což je v našem zájmu. Asi bychom nechtěli přijít o funkci STEALTH apod.Skrýt celý příspěvek
Děkuji za zhodnocení mé osoby , proto jsem se ptal abych porozuměl a nemusel spekulovat. A proto si také platím a čtu AN .... abych nemusel spekulovat. A když mě něco není jasné ...Zobrazit celý příspěvek
Děkuji za zhodnocení mé osoby , proto jsem se ptal abych porozuměl a nemusel spekulovat.
A proto si také platím a čtu AN .... abych nemusel spekulovat.
A když mě něco není jasné tak se zeptám.
A jaký je tedy dle Vás reál ?Skrýt celý příspěvek
Souhlasím s tím, že sny narazí na realitu a bude to velice moc o vládě, která bude muset každý rok dodržet finanční rámec MO a jak víme, strany z celého politického spektra mají v ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlasím s tím, že sny narazí na realitu a bude to velice moc o vládě, která bude muset každý rok dodržet finanční rámec MO a jak víme, strany z celého politického spektra mají v tomto ohledu máslo na hlavě.
Jak jsem psal, bylo by prozíravější začít s kombinací 14ks F-35, kterou se pokusit k nám dotlačit co nejrychleji a ponechat letku JAS39 C/D+. Po dvou letech provozu provést analýzu našich schopností využít a provozovat F-35 a podle toho počítat s další jednou až dvěma dalšími letkami F-35 a nebo taky se žádnou.
Dobu být takto opatrní jsme propásli a po 24. únoru je na čase se nebát dělat těžká rozhodnutí.
Základní podmínkou je ale nebrat F-35 jen jako dobrou stíhačku, ale jako komplexní zbraňový systém, na kterém se dá postavit síla české armády. Bude to vyžadovat samozřejmě astronomické náklady, ale můžeme to brát i tak, že jako vnitrozemský stát nemáme moře a obrana tak navíc nemusí řešit námořnictvo :-)))
Alfa a omega naší obrany jsou pozemní síly a letectvo, proto osobně se domnívám, že na základě vývoje konfliktu na Ukrajině během této dekády bude potřeba zásadně přepracovat Koncepci výstavby armády České republiky, na které se začalo už pracovat a výsledek by měl být hotový příští rok. Na výsledek jsem velmi zvědavý.
Za mne osobně se bude muset zapracovat na systémech, které při co nejmenších narocích na lidské zdroje, mají největší efektivitu v ničení nepřítele. Tím je letectvo (proto by měla být na stole diskuze o třetí letce) a hlavňové i raketové dělostřelectvo. Samozřejmě i kamikadze drony a systémy jako Spike NLOS. Kvalitní zbraně musí mít i naše nečetné zálohy, protože armáda jim nemůže strčit zbraně z dob VŠ - to je "luxus" který si v ČR již nelze dovolit, pokud to s obranou chceme myslet vážně.
Samozřejmě je potřeba zreformovat současné AZ nebo je doplnit o další volnější dobrovolnický systém. Podobný, jaký se nám podařilo vytvořit pod MV - "Stanovená záloha státu", jen by spadal pod MO a měl o něco širší záběr. Jeho vznik by mimo jiné pomohl vybudovat znovu mobilizační know-how, které se ukázalo tak nezbytné pro přežití napadené Ukrajiny jako samostatného státu a národa jako takového.
Je nezbytné myšlenkově opustit dobu "Bílých knih", kdy se jen ořezávalo a ořezávalo a odkládalo a odkládalo. Pociťuji i nejen na sobě, že jsme všichni ve vleku této "antikoncepce" právě i myšlenkově a je nezbytné se postavit k vlastní obraně skutečně zodpovědně. Je nejvyšší čas si nastavit zrcadlo a říci si, co naše armáda má být schopná ubránit, s čím občanům v případě přírodních i nepřírodních katastrof pomoci a případně i jak spnit naše spojenecké závazky. K tomu si každý z nás musí dopnit ještě důležitější otázku, co v případě potřeby jsme ochotni bránit my sami. Armáda nejsou nějací "oni" a samozřejmě to platí i naopak - jsme pouze "my" občané České republiky.
Nevíme, jak dopadne ještě konflikt na Ukrajině a už nyní vidíme rozklížení zájmů mezi Německem, Maďarskem a nově přibude výrazně i proruská Itálie a koalicí anglosaskkých států a zemí střední, východní i severní Evropy, kterých se tento konflikt v podstatě bezprostředně dotýká. Věřím v porážku "Říše zla", ale nevíme, jak moc rusácko padne a jak rychle s ním země západní Evropy začnou v rámci svého pohodlí a ekonomických zájmů kolaborovat, což mu může umožnit nepříjemný restart a připravit se na revanš. Kolaborace západní Evropy by také uvolnila Číně ruce v otázce vojenské pomoci Rusácku - samozřejmě ne nezištně.
Také se je potřeba dívat dál, jak bude vypadat bezpečnostní situace nejen v Evropě za 20 či 30 let, protože kapacity na řešení bezpečnostních výzev v tomto časovém horizontu se začínají budovat už nyní.
Není o to mít jen dostatek kvalitních zbraní, ale i občany a politiky, ochotných se v případě napadení skutečně bránit. Jakmile jedno z toho není, tak je něco hodně špatně a investice do zbraní příjdou vniveč jako v 1938/9.Skrýt celý příspěvek14 F35 je nesmyslný počet. 14 JAS39 byl daný 12 + 2 dvoumístné stroje. F35 jako dvoumístné stroje neexistují. Armáda sama původně požadovala jako minimální počet 18 F35. To by byl ...Zobrazit celý příspěvek
14 F35 je nesmyslný počet.
14 JAS39 byl daný 12 + 2 dvoumístné stroje. F35 jako dvoumístné stroje neexistují.
Armáda sama původně požadovala jako minimální počet 18 F35. To by byl minimální počet pro udrzenií podobných schopností jako zvládlo 12 JAS39. Vzhledem k nižší nasaditelnosti a větší náročnosti provozu F35 je 18 strojů opravdu minimum.
A to se počítalo se sloučením podzemního personálu 211. A 212. taktické letky do jedné jelikož na provoz jedné F35 je potřeba 2x - 3x více pozemního personálu než pro JAS39. Prostě lidi nejsou :(Skrýt celý příspěvekMarcusi, já mluvím o možnosti mít cílový stav pro AČR - tři letky. V současné situaci je směr k minimálně 24 kusům F-35 zřejmý, jen je otázka, jak rychle je dostaneme a zda ...Zobrazit celý příspěvek
Marcusi, já mluvím o možnosti mít cílový stav pro AČR - tři letky. V současné situaci je směr k minimálně 24 kusům F-35 zřejmý, jen je otázka, jak rychle je dostaneme a zda bezpečnostní stituace v Evropě ke konci dekády nebude spíše jasně mluvit o nutnosti vytvořit třetí letku (nebo tato potřeba bohužel nastane dříve a to by jsme byli víte kde), toho času na současně pronajatých Gripenech a během další dekády by se rozhodlo, zda se pořídí třetí letka F-35 nebo nějaká levná alternativa Gripenům jako FA-50 nebo pokročilý stealth "Loyal Wingman".
Křišťálovou kouli bohužel nemám, ale to ani moji oponenti. Jde o to mít otevřené scénáře a nebýt překvapen.
Dánsko má tři kusy dedikované na výcvik v USA a doma pak budou mít dvě kompletní letky. Až se v USA vycvičí dostatek pilotů, budou tyto stroje tvořit zálohu. Nasaditelnost není časem 100 %, ale i 70 % je velmi dobrý výsledek - při 24 kusech je v tomto případě připraveno jen +-17 strojů.
I jiné státy si berou rezervní stroje (nasaditelnost, nehoda, ztráta). Nizozemí má také 37 strojů.Skrýt celý příspěvekVím jak to myslíte, ale pokud se podaří dojednat přijatelnou dodací lhůtu pro 24x F35, tak gripeny se dolétají do 2029 a pak konec. Vše pujde do F35. Na dvoje zázemí není v Čáslavi ...Zobrazit celý příspěvek
Vím jak to myslíte, ale pokud se podaří dojednat přijatelnou dodací lhůtu pro 24x F35, tak gripeny se dolétají do 2029 a pak konec. Vše pujde do F35. Na dvoje zázemí není v Čáslavi místo.
Jo a nasadielnost F35 se pohybuje v USA kolem 30%, takže u nás možná i méně. S 80% nasaditelnosti jako u JAS39 se rozlučte.Skrýt celý příspěvekV Časlavi jsou Gripeny i Alky. Pokud půjdou pryč jednomísté Alky, tak prostoru bude víc než dost. Spíše mám obavy o hlukové limity - motory F135 jsou velmi hlasité. Technická ...Zobrazit celý příspěvek
V Časlavi jsou Gripeny i Alky. Pokud půjdou pryč jednomísté Alky, tak prostoru bude víc než dost.
Spíše mám obavy o hlukové limity - motory F135 jsou velmi hlasité. Technická opatření budou nákladná a stejnak vše nevyřeší.
S 80 % nepočítám i 70 % považuji v našich podmínkách za optimistické. Proč se asi tady některým lidem marně snažím vysvětlit, že 24 F-35 je málo? Třetí low-cost letka je záloha pro případ, že to "dopadne jako vždycky" a dokáže dělat tu nejzákladnější práci nadzvukového letectva za šestinu nákladů F-35.
Budu raději, když se cenné letové hodiny F-35 využijí k tomu, v čem je toto letadlo nejlepší.Skrýt celý příspěvek"Budu raději, když se cenné letové hodiny F-35 využijí k tomu, v čem je toto letadlo nejlepší." Tím asi myslíte stani na stojance, když plánujete náklady na provoz rozpustit v ...Zobrazit celý příspěvek
"Budu raději, když se cenné letové hodiny F-35 využijí k tomu, v čem je toto letadlo nejlepší."
Tím asi myslíte stani na stojance, když plánujete náklady na provoz rozpustit v nákladech na provoz.
80% měl Gripen v pronájmu. Letadlem v pozdější fazy životnosti, prirozene klesá nasatlditelnost a rostou náklady na opravy.
Těch 30% má celá flotila, nebo jen blok 4? (Ten totiž odpovídá výrobě v době realizace)
Klesá, nebo roste hodnota u letadel vyráběných v dalších blocích... adt.
Kteří další uživatel si stěžují na nízkou nasaditelnost?Skrýt celý příspěvek
Skvěle napsáno. Své přístavy, letadlovou loď Karel IV třídy Blaník, torpedoborce a námořní pěchotu bohužel nemáme, takže stále platí, že "vzduch je naše moře". Bude to jak jsem ...Zobrazit celý příspěvek
Skvěle napsáno.
Své přístavy, letadlovou loď Karel IV třídy Blaník, torpedoborce a námořní pěchotu bohužel nemáme, takže stále platí, že "vzduch je naše moře".
Bude to jak jsem psal o celospolecenskem a celopolitickém konsensu na nutnosti investic do obrany a koncepčním budování.
Jistý potenciál pro rozšíření záloh v rámci nějakých braně bezpečnostních rezerv je v naší střelecké/military/survival/KVH komunitě, která dosahuje až stovek tisíc lidí. Na místě je podpora těchto lidí, dobrovolný kontrolovaný výcvik koordinovaný AČR a prováděný vojáky, jež bude formovat okresní/krajské střelecké záložní útvary. Náklady minimální, dopad velký.
Bohužel současný stav AČR je takový, že je schopná omezenou dobu bránit pouze malou část našeho území. Vrbětive, Covid, tornádo na Moravě v kombinaci se zahraničím nasazením napnuli kapacitní limity AČR na hranu možností.
K tomu co jste psal o nutnosti nemluvit o armádě jako "oni" ale my. Zde připomenu prvorepublikové, "v časech potřeby, budeme vojáky všichni" a líbí se mi heslo kanadských ozbrojených sil, "ready when you are".Skrýt celý příspěvekTaké dobře napsáno - na koncepci rozvoje dobrovolných záloh už dělám docela dlouho, až se dostanu na konci léta pořádně z lůžka po nepříjemné autonehodě, tak uvidíme, co s tím ...Zobrazit celý příspěvek
Také dobře napsáno - na koncepci rozvoje dobrovolných záloh už dělám docela dlouho, až se dostanu na konci léta pořádně z lůžka po nepříjemné autonehodě, tak uvidíme, co s tím půjde udělat. Předchozí verze měla docela úspěch u nynějšího "vedení", ale přišly jedny nepodařené volby a pánové typu jako je Růžička či Vích do toho hodili vidle. Tak snad se to napodruhé podaří :-)))Skrýt celý příspěvek
V 2. Odstavci navrhujete rozložení/ odložení nákupu F35. V dalších cca 8 odstavci tento způsob řešení odzusujete. Tak se sakra rozhodnete. Zda chcete dělat diletanka a nakupovat ...Zobrazit celý příspěvek
V 2. Odstavci navrhujete rozložení/ odložení nákupu F35.
V dalších cca 8 odstavci tento způsob řešení odzusujete.
Tak se sakra rozhodnete. Zda chcete dělat diletanka a nakupovat nesmyslu plné počty techniky z odkazem na její možný dokup/ředeni jiným tipem.
Nebo zda máte ochotu udlad řádně rozhodnutí a přehodit vyhybku na budování moderní armády z možností reálného nasazení.
Ale to je na vás asi moc slozita úvaha.Skrýt celý příspěvekJirosi opět neporozumnění psanému textu - je rozdíl, co by bylo rozumné či pragmatické a co se musí díky 24. únoru udělat a udělá se, tj. koupí 24 či oněco málo víc F-35. Naopak ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi opět neporozumnění psanému textu - je rozdíl, co by bylo rozumné či pragmatické a co se musí díky 24. únoru udělat a udělá se, tj. koupí 24 či oněco málo víc F-35. Naopak jasně tvrdím, že VzS budou velmi pravděpodobně potřebovat třetí letku, která aktuálně nemusí být tvořena F-35, ale jednou třeba může.
"Dobu být takto opatrní jsme propásli..."
Jen je to samozřejmě veliký závazek nepromrhat potenciál F-35 jen na honění dopraváků a zbytek mít uzemněný pro nedostatek financí na údržbu. Také 40 AMRAAM ve skladu bude svědčit o tom, že zase něco nevyšlo.Skrýt celý příspěvekOpět si protirecite. Pokud má armáda balík zbývajících peněz po nákladech na F35, tak snimo může delat: -Vybudovat3.letku -nakoupit výzbroj pro F35 - investovat do dalších ...Zobrazit celý příspěvek
Opět si protirecite.
Pokud má armáda balík zbývajících peněz po nákladech na F35, tak snimo může delat:
-Vybudovat3.letku
-nakoupit výzbroj pro F35
- investovat do dalších složek
-atd.
Co z toho navrhujete vy, místo zbrani/výcviku chcete peníze utopit ve 3.letce a jejím servisu. Tedy přesně co kritizujete, že povede jen k honění dopravních letadel.
Opravdu začnete trošku přemýšlet nad dopady svých nápadů.Skrýt celý příspěvekJirosi, ano, pokud jsme se dali na cestu zasadního posílení obranyschopnosti této země, tak se to musí udělat pořádně. Níže jsem vám uvedl nějaké údaje, že jste si nevzal ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi, ano, pokud jsme se dali na cestu zasadního posílení obranyschopnosti této země, tak se to musí udělat pořádně.
Níže jsem vám uvedl nějaké údaje, že jste si nevzal kalkulačku? :-)))
Gripeny držící hotovost systému NATINADS jsou dva a jeden připraven v záloze.
Nejméně tedy tři kusy letadel jsou vždy vázány v rámci toho systému a nelze je ani piloty vyžívat k výcviku. Za cenu provozu 2 F-35, tj. jedné letky Gripenů, máte k výcviku naráz o 3 letadla F-35 navíc. Navíc ještě další Gripeny mohou plnit mise typu air policing v zahraničí (na island létalo 5 strojů) a není opět k tomu nezbytně používat F-35 s drahou letovou hodinou a blokovat výcvik.
Už jste konzultoval ten váš nesmysl o tom, že s maximálně aktuálně nasaditelnými 17 stroji komplet nahradíte Gripeny a Alky a piloti budou moc cvičit všechny typy misí i jinak než na simulátoru?
Třetí letka na Gripenech umožní využít všechny stroje F-35 na komplexnější výcvik pilotů - je také si uvědomit, že pilotů by jsme měli mít výrazně víc - optimum je udáváno 1,9 pilota na stroj. To přinese také potřebu více letových hodin na stroj a jelikož stroj funguje i jako simulátor, tak stroje pro air-policing jsou prostě mimo hru
Že nechápete širší souvislosti, je Jirosi jenom váš problém a vidí to tu podstatně víc lidí :-)))Skrýt celý příspěvekZa poloviční cenu ziskam jdedn7 letku strojů k hlidkovni v miru. Jak mohlo na Island letět 5 strojů, když v ČR muselo zůstat 8 ks, a stejný počet byl potřeba nz Islandu. Evidetne ...Zobrazit celý příspěvek
Za poloviční cenu ziskam jdedn7 letku strojů k hlidkovni v miru.
Jak mohlo na Island letět 5 strojů, když v ČR muselo zůstat 8 ks, a stejný počet byl potřeba nz Islandu.
Evidetne si ty čísla prostě vymyslíme (lzete), aby vůbec mělo vaše řešení smysl.
Tak pokud vám nedochází, že vaše lži lze snadno vyvrátit viz. Reálné nasazení gripenu v ČR. Tak těžko můžete chrápat složitější věci.
Ale tomu odpovídají vaše nekonzistejni myšlenky, co neustále zveřejňujeme.
V tom jste pro změnu opravdu konzistentní. Jediné čím se liší vaše postkly od sebe je počet vzajemne odporujícich tvrzení.Skrýt celý příspěvekVy už musíte být opravdu s argumenty v koncích pište poněkud srozumitelněji, tříští se vám smysl slov ve větě. Co asi dělají naše Gripeny dosud - nejméně tři stroje NATINADS a ...Zobrazit celý příspěvek
Vy už musíte být opravdu s argumenty v koncích pište poněkud srozumitelněji, tříští se vám smysl slov ve větě.
Co asi dělají naše Gripeny dosud - nejméně tři stroje NATINADS a pět je ve stejný čas na Islandu. Nějaký výcvik pár stroji pokračuje díky vysoké nasaditelnosti Gripenů.
K tomu máme ještě 14 kusů L-159A.
Letovou hodinu JAS-39 C/D a FA-50 na hodnotě 5000 dolarů také zpochybníte?
Údaj o zvyku držet hotovost 2 - 4 + 4 jsem převzal z článku tady na AN o službě Gripenů, ale kamarád z Náměště od vrtulí, co se tu dívá také na touto diskusí mi volal, že ty tři kusy vlastně stačí pro NATINADS, tak se budu toho držet. I tak vám těch letadel bez letky Gripenů k výcviku moc nezůstane :-)))
Jste prostě proti F-35 :-)))Skrýt celý příspěvekMaximus: Tak proc se snažím, když fy vaše hlouposti musí vaší kamarádi vyvracet telefonem. Ale když to napíšu já, je to nedostatečná argumentace. Takže, celou dobu tu ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus: Tak proc se snažím, když fy vaše hlouposti musí vaší kamarádi vyvracet telefonem. Ale když to napíšu já, je to nedostatečná argumentace.
Takže, celou dobu tu brecite(omlouvám se, ale jiný výraz použít nelze) pro "3" ks F35.
Ted jste zjistil, že místo 8ks stačí 3 ks to je celkem 5 úsporných letadel. Ale ČR posílá letouny na Mise, kde to sams zvládne další lch 5 ks. To se vám to tedy z 16ks (vy) smrsklo na 8ks, dalších 8 ks zůstalo na výcvik místo vámi prezentované nedostatečného počtu 1ks.
Ale takový detail jako 1vs9ks celkem opomíjené, že to stejně nestačí....
Tak ten počet co dle vás "nestaci" se rovná počtu který měli jas39 v běžném stavu (3+9=12ks).
Přestaňte tu dělat ze sebe odborníka, opravdu napište kolik hodin v roce existence letky L159 šetřili jejich zastoupením pro cinnost/výcvik.
Možná vám bude muset opět někdo zavolat, aby vám svěřil informací, že piloti jas39 se létat hodiny GW vzduchu nevraceji. Stejně jako nedrží zástupnou hotovost.
Ale klidně se svým blouznenim ztrapnujte dal.
Ale vám to nestačí, takže iizda pokračuje v podobě 5000UDS za ledovou hodinu u C/D.
Vy jste asi vážně odborník:)Skrýt celý příspěvekCena za letovou hodinu je jasná všem, cena za letovou hodinu podobně velkého letadla s radarem a podobně výkonným motorem jako je FA-50 stojí 5000 dolarů. U Gripenu se uvádelo ...Zobrazit celý příspěvek
Cena za letovou hodinu je jasná všem, cena za letovou hodinu podobně velkého letadla s radarem a podobně výkonným motorem jako je FA-50 stojí 5000 dolarů. U Gripenu se uvádelo 4700, ale dejme tomu inflace a jsme na 5000 dolarech.
https://stratpost.com/gripen-o...
Jste to Jirosii pouze vy, kdo tu háže vylhanými čísly (já jsem na rozdíl od vás byl ochoten upravit jeden nepřesný údaj, který pocházel zde z článku na AN).
Zcela jasně jsem vám doložil, že celá letka Gripenů na provozních nákladech i pořizovacích vyjde levněji než tři F-35 vyčleněné pro NATINADS.
Těch letounů při dvou letkách co mají podle vás zvládnou všechno samo a cvičit 45-46 pilotů je prostě málo. Argumenty s čísly padly, vy se zmůžete jen na věty kde popíráte veřejně dostupné údaje a význam vět se vám ztrácí.
Máme dvě letky, každá je vybavena jiným letadlem se zcela jinými schopnostmi (14+14 kusů) nahradíme 24 kusy F-35 a při tomto počtu zvládnou piloti všechno, co umožňují. Mise typu SEAD/DEAD se cvičí sepárátně na speciálních střelnicích jako je elektronické střelnice "Polygone" v Německu poblíž francouzských hranic. Aby jste se dostal k výcviku takových speciálností, tak potřebujete těch letadel opravdu víc.
Je smutné, že o tom moc nevíte a přesto se tu hádáte o svou pravdu.
Osobně jsem přesvědčen, že čas naštěstí ukáže, jak moc jste byl v této diskuzi úplně mimo.
O vašich lžích, že jsem proti F-35 netřeba vůbec spekulovat. Naopak moje uvahy dávají prostor pro vznik třetí letky F-35 ke konci třetí dekády či případně jiné alternativě.
Vaše hemzy asi počítájí s tím, že bezpečnostní situace se v Evropě ke konci dekády uklidní a budete si jezdit na růžových ponících. Osobně vidím spíš černější scénáře a třetí letku docela realisticky.
Jak řílkám, podle vašich argumentů a pochybné logiky se Poláci nákupem FA-50 oslabili a chystají se na mír :-)))))Skrýt celý příspěvekKdybych byl u pc, možná bych v těch nesmyslu rozebeal víc. Ale vezmu ty nejkriklavejsi. Zkuse ze sebe přestat dělat blbce, občas se hodí podívat se na datum do kalendáře. Píše se ...Zobrazit celý příspěvek
Kdybych byl u pc, možná bych v těch nesmyslu rozebeal víc. Ale vezmu ty nejkriklavejsi.
Zkuse ze sebe přestat dělat blbce, občas se hodí podívat se na datum do kalendáře. Píše se rok 2022.
Vy si samozřejmě najdete tu jedinou studií z cenou jas39 z roku 2012, kde je to číslo vycucane z prstu. To se řeší celou dobu os vzniku té studie.
Ale vy odborník na letectvi jste to ještě nezaznamenal.
Hezký to ukazuje příklad, uvedenou F16 kde je cen 7000usd, ale v současné době Usaf létají kolem 20 000usd. Přitom je to přímí soupeř co v zakázkách na hlavu poráží jas39.
U F35 samozřejmě cena z 10.let starého reportu problém není, co na tom že jsou k dispozici reálná data od USAF. Jenže, ani ty nelze porovnávat cenou Gripenu viz rozdil v ceně F16.
Ale takové malé detaily co zcela mění výsledky vašeho nesmyslu, nevadí.
A v podobném duchu je úroveň celé vaší uvahy. Jak si vubec muzete brat nekoho jineho do ust, když se sám neumíte ani podívat na datum u článku pro ověření jeho použitelnosti.
Ps: Přesně na to jsem vás už jednou upozornil. Když jste to číslo použil poprvé v diskuzi.Skrýt celý příspěvekMozna kdybyste dokázal tyhle základní věci analyzovat mělo by smysl se zabývat těmi složitějším. Tezko totiž dobře vyhodnotit složitější věci, když neumíte vyhodnotit ani věc co ...Zobrazit celý příspěvek
Mozna kdybyste dokázal tyhle základní věci analyzovat mělo by smysl se zabývat těmi složitějším.
Tezko totiž dobře vyhodnotit složitější věci, když neumíte vyhodnotit ani věc co se hodnotí odečtení dvou čísel.Skrýt celý příspěvek
Pánové, vyslovím pár takových kacířských myšlenek. Zatímco zde se debatuje a odhaduje, za zavřenými dveřmi v prostorách MO, GŠ AČR, případně jinde, již brzy začnou probíhat až ...Zobrazit celý příspěvek
Pánové, vyslovím pár takových kacířských myšlenek.
Zatímco zde se debatuje a odhaduje, za zavřenými dveřmi v prostorách MO, GŠ AČR, případně jinde, již brzy začnou probíhat až roční vyjednávání a seznamování se s materiály, které k nám se nedostanou, případně nám budou odtajněny s časovým odstupem. Na základě těchto dat a údajů pak zodpovědní a věřme i inteligentní lidé z vlády, MO a AČR + obranného sektoru, začnou koncipovat počet a datum dodávek, vybudování zázemí, výcvik pilotů, zajištění servisu a munice a smysluplné začlenění do VzS AČR. Asi se shodneme, že tam nesedí lidé, kterým když vyjde, že AČR 24ks F-35 položí, tak stejně půjdou a koupí to. Opakuji, doporučení od VzS AČR (tedy osob s informacemi a praxí, včetně infa od spojeneckých armáda a letců) už je tu několik let a sami vojáci si vybrali F-35. Pokud by si vojáci spočítali, že kvůli tomu nebude ani na útočné pušky, tak by to nedoporučovali naší vládě a to ještě v době před touto krizí, tedy než se na obranu a její financování začalo nahlížet zase trochu jinak.
Druhá kacířská myšlenka. Toto nevnímám ani jako souboj F-35 nebo Gripen E, naprostá většina lidí tu nepopírá superioritu amerického stroje nad konkurencí, jde o peníze, jenže peníze, respektive jejich nedostatek to není samotný problém, to je jen symptom. Skutečný problém je, že obrana státu je stále tím okrajovějším tématem a nikoliv jedním ze základních pilířů naší společnosti a politiky, tak jak tomu bylo za 1 republiky, kdy naše dvě země dokázaly vyprodukovat jednu z největších a nejkvalitněji vyzbrojených armád na světě, která pak zvládla mobilizaci v takovém rozsahu a rychlosti, že se dodnes jedná o nepřekonané prvenství. Z toho pak plyne značná část problémů a ne, šetření skutečně není správné řešení. Stačí se podívat na T-72M4CZ či ponechání L-159 Alca.
Dokud se vnímání obrany, armády a všech napojených součástí (obranný průmysl, energetická a zdrojová bezpečnost, ochrana obyvatelstva) nestane jedním ze základních celospolečenských a celopolitických témat, vždy se tu budeme motat v těchto kruzích a debatách, jestli nakoupit H-1, nebo zda radši jako náhradu bitevníku pořídit lehký militarizovaný civilní vrtulník, jestli Bren 2 není moc drahý, jestli vůbec máme kupovat tanky, nebo raketové dělostřelectvo, jestli rozšíření výsadkového praporu není moc drahé, jestli nejsou moc drahé systémy PVO a kolik jich vlastně máme mít a jestli máme koupit 24ks špičkových letounů 5. generace nebo si ponechat olétané Gripeny.
Zde je jádro problému, které se pak promítá do poloprázdných výstrojáků, po 30 letech stále sloužících T-72M1, Dan, Vejtřasek, nebo BVP, chybějícího zázemí, starých výcvikových prostorů a základen, minimum munice, kupování někdy symbolických počtů nové techniky a malému počtu útvarů.
S tímto se však dá něco dělat. Edukovat spoluobčany, prosazovat národní elity a politické strany, jež sdílí tento názor, pořádat petice, či demonstrace. Aby byl tlak na to, aby armáda nebyla jakýmsi okrajovým segmentem, který se zanedbává, protože přece nám k ničemu není a stojí peníze a je tím prvním u koho se škrtá rozpočet, když se chce šetřit.... Armáda se musí koncepčně budovat a to znamená i financovat, aby v časech potřeby k něčemu byla.
Poslední "podpásovka": Ukrajina je chudší stát než my a mnohonásobně chudší národ, přesto svou obranu budovali. Kdyby Ukrajina myslela jako my, už žádná Ukrajina není.Skrýt celý příspěveknebylo by to poprve ani naposled co se vysledek armadni expertizy menil tak dlouho, nez splnil politicke zadani. zeptejte se karla danhela, jak mu vyslo srovnani casy a spartanu. ...Zobrazit celý příspěvek
nebylo by to poprve ani naposled co se vysledek armadni expertizy menil tak dlouho, nez splnil politicke zadani. zeptejte se karla danhela, jak mu vyslo srovnani casy a spartanu. nebo picka kterej s timselza vrchnostiSkrýt celý příspěvek
Jak již bylo zmíněno výše, doporučení AČR vycházelo z analýzy, kterou vypracovalo alianční expertní středisko Joint Air Power Competence Centre.
Jak již bylo zmíněno výše, doporučení AČR vycházelo z analýzy, kterou vypracovalo alianční expertní středisko Joint Air Power Competence Centre.
V současnosti není prostor pro provizoria - nové letouny 4. generace by nás zakonzervovaly nejméně 30 let v dnes již překonané technice. Samozřejmě je potřeba říci, že největší ...Zobrazit celý příspěvek
V současnosti není prostor pro provizoria - nové letouny 4. generace by nás zakonzervovaly nejméně 30 let v dnes již překonané technice.
Samozřejmě je potřeba říci, že největší investice není nákup samotných letadel, ale drahý provoz těchto letadel. Ten lze jen ospravedlnit tím, že F-35 toho opravdu umí hodně, ale aby se to projevilo, tak je nezbytné tento zbraňový systém zapojit do sytému C4ISATR, na další průzkumné a zbraňové platformy (bojové vrtulníky, moderní hlavňové a raketové dělostřelectvo, minomety, pozemní jednotky). Pochopitelně i pilotů bude muset být adekvátní počet - cca 1,9 pilota na jedno letadlo a výcvik musí být prováděn intenzivně nejen na simulátoru.
Samozřekmostí je i dostatek A2A a A2G munice pro letadla a vrtulníky a dostatek naváděné munice pro děla i MLRS.
Pak takto vytvořený vysoce efektivní "Kill chain" dává smysl a obhajuje vysoké provozní náklady F-35, který je klíčovým systémem tohoto řetězu právě díky svým schopnostem a fůzi dat z jeho senzorů.
Když tohoto dosáhneme, tak budu na to jak občan této republiky hrdý a nezamrzí mě jediná koruna z mých daní vynaložená na obranu.
Pokud někdo hodlá v budoucnosti používat díky šetření na výdajích na provoz F-35 jen jako "game charger" pro air policing a výstavy na Dny NATO, tak patří zavřít až zčerná.
Ještě větší noční můra je návrat do "devadesátek", kdy nálet pilotů klesal i k 20 hodinám za rok, což už bylo i životu nebezpečné. Simulátory určitě všechno nevyřeší.
Koupě F-35 je obrovský závazek všem občanům této republiky, že nebude jeho obrovský potenciál promrhán a provozní náklady se odrazí na skokovém zvýšení obranyschopnosti země.Skrýt celý příspěvekmne jen pripada ta blazniva snaha poridit zrovna stealth stihackoawacs krizenej vesmirnou lodi enterprise (kterych notabene bude v alianci dost a dost) vytrzena z reality nasi ...Zobrazit celý příspěvek
mne jen pripada ta blazniva snaha poridit zrovna stealth stihackoawacs krizenej vesmirnou lodi enterprise (kterych notabene bude v alianci dost a dost) vytrzena z reality nasi armady.. zkratka, budeme mit jednoho awacse na dva tanky.. a jedno(?) delo.
opisovani reklamnich letacku na tom nic nemeniSkrýt celý příspěvekTo je ale právě ta cena za ty vysoké náklady za letovou hodinu. Nelze se na F-35 dívat jen jako na letadlo - v ten okamžik nastává průšvih a promarněný potenciál. Děla - 52 kusů ...Zobrazit celý příspěvek
To je ale právě ta cena za ty vysoké náklady za letovou hodinu. Nelze se na F-35 dívat jen jako na letadlo - v ten okamžik nastává průšvih a promarněný potenciál.
Děla - 52 kusů musí být jen začátek a samozřejmě i raketomety kategorie HIMARS. Samohybné minomety a kamikaze drony se časem přidají + další průzkumné kapacity.Skrýt celý příspěvekDopeavaky honí možná v CR. Ale na Islandu honí Su, Tu, atd. Jasne, dává smysl posílat na zahraniční mise z piloty co nemají z hotovosti zkušenosti z CR. Ten výpočet ceny co je ...Zobrazit celý příspěvek
Dopeavaky honí možná v CR. Ale na Islandu honí Su, Tu, atd.
Jasne, dává smysl posílat na zahraniční mise z piloty co nemají z hotovosti zkušenosti z CR.
Ten výpočet ceny co je nesmysl vám komentují už po 4.
Žádný uživatel Gripenu nezverejnuje náklady, ale všichni vědí že jsou levné cca 5000UDS/h.
Nákladové poměr pravdu nejsou 1/5, ale spíše 1/2. Tomu totiž odpovídají náklady co vychází z ceny pronájmu. Pak je rám ještě neznámá částka nákladů placených CR. A fakt ty další náklady nejsou záporné, aby vám vyšlo číslo 5000usd/h.
To co vy považujete za scifi se reálné děje. Zatím co považujete za hotovou věc, se děje jen u vás v hlavě.Skrýt celý příspěvek
Fakt přemýšlím zda nemáte poruchu osobnosti. Vždyť zrovna vy tu prezentujeme největšího kritika nákupu F35. A současně požadujete prostředky využitelné k rozvoji f35 utopit v ...Zobrazit celý příspěvek
Fakt přemýšlím zda nemáte poruchu osobnosti.
Vždyť zrovna vy tu prezentujeme největšího kritika nákupu F35. A současně požadujete prostředky využitelné k rozvoji f35 utopit v prakticky zbytečně letce 4.gen letade
Tedy přesně to co v tomhle příspěvků kritizujete. To už je po několikáte.Skrýt celý příspěvekJá a odpůrce F-35 - vy mě Jirosi bavíte :-))) Já jsem tu Gripen E nepropagoval a byl jsem za nákup F-35. Za optimální jsem ale považoval pořídit co nejdříve 14 kusů F-35 s balíkem ...Zobrazit celý příspěvek
Já a odpůrce F-35 - vy mě Jirosi bavíte :-)))
Já jsem tu Gripen E nepropagoval a byl jsem za nákup F-35. Za optimální jsem ale považoval pořídit co nejdříve 14 kusů F-35 s balíkem zbraní a munice tvořící mimořádně efektivní Kill - chain. A po prvních letech užívání na základě zkušeností přikoupit další letku, když vláda doloží vůli ty letadla financovat a armáda jejich efektivní využívání, a po vyřazení Gripenů pořídit dle aktuální bezpečnostní situeace/ekonomických ukazatelů třetí letku F-35, low-cost letoun typu FA-50 nebo "Loyal Wingman".
Samozřejmě situace na Ukrajině je taková jaká je a není prostě čas být pragmaticky opatrný. Poláci si z fleku koupí 48 letadel výkonově se blížící naším Gripenům, tak ty dvě letky F-35 stojí za ten risk - sám je považuji za možný pilíř bojových schopností naší armády, pokud se to udělá důkladně.
Proto na rozdíl od vás tvrdím, že dvě letky jsou pro vytvoření tohoto pilíře málo a nedostatečné. Mimo jiné, už jste splnil DÚ a zavolal někomu kompetentnímu do Čáslavi a zeptal se, jestli jenom se 17 stroji v jeden čas použitelnými v celém letectvu toho stihnete dost nacvičit? Zvlášť když budeš muset optimálně cvičit 45 až 46 pilotů a letadla fungují i jako simulátory :-)))
Tři stroje F-35 + třeba dalších 5 strojů na misi třeba na Islandu prostě budou cítelně chybět. Na výcvik zůstane optimisticky 9 strojů. To na výcvik pilotů nestačí a dostáváme se do smrtící spirály - nedokážeme cvičit dost pilotů, nebudeme mít optimální poměr pilotů 1,9 ale třeba jen 1,5. Tak zase snížíme efektivitu systému a zvýšíme nákladovost.
Proto když už tedy do toho jdeme a budeme mít těch 24 kusů F-35 (osobně na rozdíl od vás tvrdím, že 24 kusů je málo), tak letka Gripenů, pro kterou máme kvalitní piloty i zázemí by výrazně zrychlila a zefektivnila výcvik samotných pilotů F-35.
Když se společnost smíří s třetí letkou u našichh VzS, bude daleko větší šance ji po olétání Gripenů přezbrojit třeba další letkou F-35, která už vývojově zase bude o kus dál.
Takže je to spíš naopak a jsi to ty Jirosi, kdo z nás dvou je proti F-35, protože tvoje chytráčkovství, vlastně blokuje možnosti rozvoje schopností F-35 v naší armádě a možnost vzniku třetí letky F-35 v budoucnost :-))).
Nemáš žádné argumenty, jen hloupě trollíš.
Já mám naštěstí dost času :-)))Skrýt celý příspěvekTedy jste pro nákup nesmyslné malého počtu, na kterém následně bududete dokazovat neschopnost plnit požadované úkoly. Času máte opravdu dost. Škoda, že ze smysluplnou argumentaci ...Zobrazit celý příspěvek
Tedy jste pro nákup nesmyslné malého počtu, na kterém následně bududete dokazovat neschopnost plnit požadované úkoly.
Času máte opravdu dost. Škoda, že ze smysluplnou argumentaci je to horší. Už ani nerozkladam celé ty nesmysly, jejich úroveň spise klesá.Skrýt celý příspěvekOd vás jsme se moc relevantních údajů nedočkali - můj koncept letka Gripenů a letka 14 kusů F-35 zas tak blbá nebyla, protože v reálu by bylo k výcviku dispozici 10 kusů F-35 a ...Zobrazit celý příspěvek
Od vás jsme se moc relevantních údajů nedočkali - můj koncept letka Gripenů a letka 14 kusů F-35 zas tak blbá nebyla, protože v reálu by bylo k výcviku dispozici 10 kusů F-35 a zatímco jsme si ukázali, že při vaší variantě pouze 24 kusů F-35 při nutnosti vyslat 5 letadel třeba na Island vám zůstane doma jen 9 kusů F-35 pro výcvik, což je ještě méně než u mé verze.
Nicméně přání naší paní ministryně i našeho NGŠ, kterého si velice vážím, je jasné a jedná se o dvou letkách F-35. Chtějí se do toho pořádně obout, což vítám a věřím, že tomuto projektu zajistí nezbytný background - u minulého vlády si o tom dovolím úspěšně pochybovat.
Proto jsem otevřel tady debatu, jak synergicky propojit dané možnosti a otevřít možné scénáře budoucího vývoje.
Co si o tom myslí zrovna nějaký Jirosi je z tohoto hlediska zcela úplně jedno ;-)Skrýt celý příspěvekMatematika vám moc nejde co? Pokud mám 14ks, z toho 10 funkčních a 5ks pošlu pryč, ta vám zustane 10ks (10+5+4=19ks...) Pokud pošlu 5z10ks pryč zustane 5ks. Ano, je to méně. ...Zobrazit celý příspěvek
Matematika vám moc nejde co?
Pokud mám 14ks, z toho 10 funkčních a 5ks pošlu pryč, ta vám zustane 10ks (10+5+4=19ks...)
Pokud pošlu 5z10ks pryč zustane 5ks.
Ano, je to méně. Tedy 2x méně než ve vaší variantě.
Zrovna vy po tom jaké nesmyslu tu nemáte problém napsat, byste si vůbec nikoho neměl brát do úst.Skrýt celý příspěvekTak ještě jednou a speciálně pro Jirosiho pomalu. Mám hypoteticky 14 Gripenů a 14 F-35, kterých při reálné nasaditelnosti mohu použít po 10 kusech (70% nasaditelnost ať nežeru). ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ještě jednou a speciálně pro Jirosiho pomalu.
Mám hypoteticky 14 Gripenů a 14 F-35, kterých při reálné nasaditelnosti mohu použít po 10 kusech (70% nasaditelnost ať nežeru).
Gripeny používám na mise typu Air-policing a kromě NATINADS (-3) a misi na Island (-5) mi ještě zůstanou doma nasaditelné dva Gripeny a stále 10 strojů F-35 pro výcvik, na které jsem nemusel sáhnout a omezit výcvik.
Pokud mám jen 17 použitelných F-35 a odeberu z nich hotovost NATINADS (-3) a misi na Island (-5) tak mi zůstane 17-3-5=9
Výsledek: Za stejných podmínek při nesrovnatelně menších nákladech daných 6x nižší cenou letové hodiny Gripenu mám při mém návrhu o jeden letoun F-35 k výcviku navíc a ještě dva Gripeny v záloze.
Teď jsou ale plány jiné - 2 letky F-35 a případně jedna na Gripenech.
Tam situace bude podobná, jen díky Gripenům ve třetí bojové letce by bylo při využití Gripenů pro NATINADS (-3) a třeba misi na Island (-5) vždy k dispozici 17 strojů F-35 pro výcvik. Bez letky Gripenů by byly pro výcvik standardně jen 14 nebo také jen 9 strojů. Což je na výcvik pro nějaké pokročilejší techniky A2G boje sci-fi.Skrýt celý příspěvek
V příčetnost tebou jmenovaných bych si nebyl tak jist. Stačí si vzpomenout na to, jak je to u nás s velkými tendry. Podívej se na stav naší armády po 30 letech transformací. Těch ...Zobrazit celý příspěvek
V příčetnost tebou jmenovaných bych si nebyl tak jist. Stačí si vzpomenout na to, jak je to u nás s velkými tendry. Podívej se na stav naší armády po 30 letech transformací. Těch odpovědných a inteligentních tu už bylo... jen u toho všeho byli ještě vychcaný.Skrýt celý příspěvek
Jenže to se zas dostaváme k druhé části mého textu že? Vojáci měli plány a vize, přišli politici a seškrtali jim to na minimum. Viz krásná ukázka na T-72M4CZ. V té době to nebyla ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže to se zas dostaváme k druhé části mého textu že? Vojáci měli plány a vize, přišli politici a seškrtali jim to na minimum. Viz krásná ukázka na T-72M4CZ. V té době to nebyla úplně marná modernizace a v počtu přes 100 kusů by to nějaká síla byla. Jenže se přišlo, seškrtal se rozpočet, armáda je zbytečná, atd. Takže nám zůstalo 33 kusů včetně podpůrných verzí. Jednotková cena samozřejmě vyletěla do nebes a po dalších letech zanedbávání se nakonec část těchto strojů dostala do nepoužitelného stavu kdy teď musí projít GO za 1 miliardu korun. "ušetřili jsme".
Nebo to že se bez náhrady zrušilo raketové dělostřelectvo. To taky nebylo z hlavy vojáků, ti k tomuto kroku byli donuceni poté, co zjistili jaké budou výhledově obranné rozpočty...Skrýt celý příspěvekKdyž peníze (asi) už jsou, tak odpověď na raketomety zní "stejně nejsou lidi", no a T72M4... neříkám že to někdo věděl dopředu, ale je dobře že jich nebylo víc! A zkusil se vůbec ...Zobrazit celý příspěvek
Když peníze (asi) už jsou, tak odpověď na raketomety zní "stejně nejsou lidi", no a T72M4... neříkám že to někdo věděl dopředu, ale je dobře že jich nebylo víc! A zkusil se vůbec něko zeptat tehdy na 50 L2A4, raději než si opečovávat nekompatibilitu prakticky ve všem??
Tu GO by bylo potřeba zrušit resp. změnit maximálně na "zpojízdnění"...Skrýt celý příspěvek
Obávám se, že volba F-35 zadělá na úpadek naší armády v budoucnosti. Dříve nebo později totiž přijdou finanční škrty. Stoprocentně. Za rok, za dva, možná za sedm. To je jedno. Bude ...Zobrazit celý příspěvek
Obávám se, že volba F-35 zadělá na úpadek naší armády v budoucnosti. Dříve nebo později totiž přijdou finanční škrty. Stoprocentně. Za rok, za dva, možná za sedm. To je jedno. Bude se škrtat a když se škrtá, armáda je vždy mezi prvními na řadě. Až tu budeme mít finanční těžítko F-35 a začne se škrtat, bude akorát na výběr, jestli zmrzačit letectvo, nebo zbytek armády. Nebo obojí rovnoměrně. Údržba moderních BVP a tanků bude něco stát. Dříve nebo později naše armáda bude mít plno neprovozuschopné techniky, protože těžké boje ustanou, pozornost lidí se stočí k levným rohlíkům, pak se rozpočet seškrtá a na opravy a údržbu prostě nebudeme mít. Přesně to se stane. Pamatujte na moje slova.
Chceme mít bojeschopnou armádu? Tak budujme takovou armádu, kterou dokážeme ufinancovat!Skrýt celý příspěvekNe, budujme takovou armadu, ktera porazi nepritele. Uz delsi dobu ufinancovavame projekty, ktere jsou sice drazsi, ale zato technicky horsi. Napr. misto 72ks v boji nepouzitelnych ...Zobrazit celý příspěvek
Ne, budujme takovou armadu, ktera porazi nepritele. Uz delsi dobu ufinancovavame projekty, ktere jsou sice drazsi, ale zato technicky horsi. Napr. misto 72ks v boji nepouzitelnych L-159 jsme mohli mit 24ks F-16 block 50/52 nebo za T-72M4CZ zhruba stovku L2A4. S tim se musi uz jednou prestat a zacit nakupovat game changery, ktere jsou paradoxne levnejsi.Skrýt celý příspěvek
Můžete dát příklad u které složky vedlo levnější řešení k naplnění cílů, lepší bojeschopnosti? Techniky na hranici použitelnosti mame plné sklady. To ze hyla levná větší ...Zobrazit celý příspěvek
Můžete dát příklad u které složky vedlo levnější řešení k naplnění cílů, lepší bojeschopnosti?
Techniky na hranici použitelnosti mame plné sklady. To ze hyla levná větší funkčnosti nevede.
Je možné, zd škrty přijdou. Ale žádná opravdu drahá technika se nekupuje.
Je potřeba si přiznat, že F35 je vlastně lowcost řešení z top parametry. On se taky mohl nakoupit Rafale, nebo jiná sranda.
Gripeny jsme měli v levém pronájmu, fakticky jsme je ale zaplatily. V čem dle vás tedy lezi ta úspora levných řešení?Skrýt celý příspěvekV tom, že ty gripeny, které jsme fakticky zaplatili, si necháme. Nabídka tu evidentně je. Ale né, my se jich raději zbavíme. Jako kdybych po letech bydlení v nájmu dostal nabídku, ...Zobrazit celý příspěvek
V tom, že ty gripeny, které jsme fakticky zaplatili, si necháme. Nabídka tu evidentně je. Ale né, my se jich raději zbavíme. Jako kdybych po letech bydlení v nájmu dostal nabídku, že si nemovitost mohu nechat, prakticky jako kdybych nebyl v nájmu, ale platil si hypotéku a tu splatil. A ve své nekonečné stupiditě bych se rozhodl odstěhovat jinam a vzít si novou hypotéku, mnohem dražší aniž bych vůbec přemýšlel, jestli ji v budoucnu zvládnu splácet.
Teď je to vlastně "super", válčí se, veřejné mínění je nakloněno investicím do obrany. Jenže to vydrží jen chvíli. Po příštích volbách půjde tato vláda pravděpodobně od válu, nastoupí populisté a socani, bude se škrtat. Válka už bude pro většinu národa jen vzpomínkou a začne se hledat kde šetřit.
A neříkám levná řešení, ale ekonomicky udržitelná. V tom je rozdíl, který evidentně nechápete. Až za několik let armáda bude živořit, protože po škrtech většinu financí co jí zbydou, spolyká údržba provozně drahých F-35, vzpomeňte si na mě. Budeme ve stejné situaci jako Němci, kteří sice mají špičkovou techniku, která ale stojí, protože se šetří na údržbě a náhradních dílech.
Nebo v tom nejhorším případě až jedna střela uvězní všechny ty hyper super čupr mega mocné F-35 na základně, protože na rozdíl od gripenu potřebují i hyper super čupr mega dráhu. Takže i z čistě vojenského hlediska je pro nás letoun jako gripen mnohem vhodnější.Skrýt celý příspěvekTak si to shrneme. 1.Gripeny jsme během pronájmu zaplatily. 2.Officiální žádná nabídka na jejich setrvání v CR nepřišla, byla jen vypuštěna bublina do éteru. Za to lidé to berou ...Zobrazit celý příspěvek
Tak si to shrneme.
1.Gripeny jsme během pronájmu zaplatily.
2.Officiální žádná nabídka na jejich setrvání v CR nepřišla, byla jen vypuštěna bublina do éteru. Za to lidé to berou fakt, a někteří si to ještě poupravují a zapomínají na podmínky.
3. Pronájem je dobré přirovnání, jen jste opět zapomněl jaký je stav.
Máme smlouvu na pronájem, ta končí. Technicky jsme žádnou nabídku nedostali. No nevadí, budeme pracovat na tom, co nemáme v ruce, že tam můžeme zůstat. Ale jen za cenu uvázání se ke koupi úplně jiné nemovitosti (E/F), a naše nabývací právo je omezeno na nutnost uhrazení rekonstrukce domu, současně musíme zaplatit náklady stěhování (zavedení letounu plně v režii Cr), a současně už víme, že ten dům se bude do pár let bourat (cca6.let zbývající životnosti). Takže, opravdu super řešení.
Pokud se bude škrtat, tak první co se škrtne jsou nesystémové Gripeny.
Armáda živoří už posledních cca 20.let. Znovu zopakuji, že F35 je lowcost řešení. Třeba jen na evropském trhu jsou minimálně 2 dražší řešení (EF/Rafale), o možnosti nového ještě dražšího Evroského letounu ani neuvažovat.
"A neříkám levná řešení, ale ekonomicky udržitelná." - Tesat do kamene, ale to je právě ta F35. Nejlevnějš´í dostupná špičková technologie, z největší perspektivou do budoucna. Cokoliv levnějšího je pak rezignace na bojové nasazení, nebo totální zaostávání v případě 4.gen strojů na desítky let do předu. Armáda není policie, ta se budu právě pro bojové nasazení.
Argumentační faul. Tu dráhu všichni uživatelé F35 musí mít vybudovanou. Pokud mi chceme spojeneckou pomoc, pak ji stejně potřebujeme. Protože naši spojenci ním překvapivě mohou pomoci právě těmi masivně rozšířenými F35. Tzn. = úspora 0,0 nic.
Tedy z čistě žádného hlediska pro nás pokračování s C/D, natož nákup E/F není vhodná.
Vhodný by byl, pouze pokud by nám USAF odmítly prodej F35/F16. Což, je spíše smutná vizitka pro ten stroj.
Jen je prostě potřeba si přestat lhát, a začít se na dané dívat racionálně. Nevymýšlet si něco co na stole vůbec není.Skrýt celý příspěvekZatím jednání o případném přenechání nebylo na programu dne a myslím si, že to bude téma během vyjednávání o CV-90. Třeba místo využítí opce v roce 2027 jejich přenechání za cenu ...Zobrazit celý příspěvek
Zatím jednání o případném přenechání nebylo na programu dne a myslím si, že to bude téma během vyjednávání o CV-90. Třeba místo využítí opce v roce 2027 jejich přenechání za cenu modernizace ;-).
JIrosi, vem te si laskavě kalkulačku do ruky a spočítejte si letové náklady F-35 a Gripenu C/D nebo FA-50. V ceně provozu dvou F-35 můžete provozovat celou letku JAS-39 C/D, které zastanou funkci air policing nad územím ČR i v zahraničí a ještě zvládnou zastat roli neperspektivních L-159.
Stejně tak při "hoblování" gripenů zůstane víc prostoru pro výcvik schopností F-35 a i si budeme moci dovolit vyslat více než jeden jejich roj na bojovou misi v zahraničí v rámci našich spojeneckých závazků.
Postoval jsem vám článek, kde bylo jasně vysvětleno, že dvě letky jsou pro využití všech schopností letadla a získání všech certifikací pilotů nedostatečné :-)))Skrýt celý příspěvekTak si vezmeme fakta. Náklady na letku C/D se pohybují nad cenou 2mld/rok. Jaké jsou dle vás letové náklady na hodinu F35, když na jeden stroj počítače cca 1mld/rok? To jako podle ...Zobrazit celý příspěvek
Tak si vezmeme fakta.
Náklady na letku C/D se pohybují nad cenou 2mld/rok.
Jaké jsou dle vás letové náklady na hodinu F35, když na jeden stroj počítače cca 1mld/rok?
To jako podle vás bude MO platit 24mld/rok jen za F35+dalsi 2+ mld za provoz té 3.letky?
Fakt si nepřipadá trapně tohle psat?
Tam bylo hlavně vysvětleno, že ten člověk kope proti F35. Tzn. Chápu, že vám jeho nazor impojuje.
Jako tvrdit, že u E/F je výrobcem deklarované posun letani se zbraněmi na rychlosti 1,1m. Zatím co F35, ktera zvládne to samé při rychlosti 1,6M je nedostatečné je fakt trapne.
Pokud pilotovi neposkytuje výhodu rychlost 1,6m, tak jak na tom je v letounu z limitem na 1,1m...Skrýt celý příspěvekJirosi motáte opět jabka s hruškami. Gripen by měl smysl, pokud by nám byl přenechán i se zázemím stejně jako Maďarsku. Pro Švédsko mají ty letadla hodnotu, když budou u nějakého ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi motáte opět jabka s hruškami. Gripen by měl smysl, pokud by nám byl přenechán i se zázemím stejně jako Maďarsku. Pro Švédsko mají ty letadla hodnotu, když budou u nějakého uživatele. Jediná alternativa je pro ně je opět darovat Maďasku jako druhou letku (budu raději, když skončí na naší straně Dunaje). Když je Švédsko někam uloží, tak budou mít spíše už hodnotu zápornou.
Řešení této otázky teprve proběhne v rámci dalších jednání se Švédskem a klidně se vsadím, že nám budou nabídnuty jako gesto dobré vůle za CV-90 a hlasování o přístupu do NATO. Takže si odmyslete cenu za pronájem, který by už nebyl. Maximálně můžete "amortizovat " cenu modernizace, která bude muset být provedena. Nicméně i tak se třetí letka supersoniků levněji nepostaví.
Jinak cena letové hodiny Gripenu C/D i FA-50 je cca 5000 dolarů.Skrýt celý příspěvekTakže si budeme vymyslet, i když není nic na stole není ani nabídka na ponechání při koupi E/F. Tak ti příspěvky pište pod hlavičkou scifi. Pak nemusím reagovat, když si myslím, ...Zobrazit celý příspěvek
Takže si budeme vymyslet, i když není nic na stole není ani nabídka na ponechání při koupi E/F.
Tak ti příspěvky pište pod hlavičkou scifi. Pak nemusím reagovat, když si myslím, že to chcete realizovat
5000 USd, jasne.... jsou v ČR 17.let a zatím k tomu nikdo zdroj nepodal.
Ale zatím fakticky všechny tendry kde spuperily z F16 co USA provozuje cca za 20 000USD prohráli. Přitom si na výhry nikdo po jejich dodání (=reálné platbě nakladu) nestěžoval.
Takže kdo nám tu zase lze?Skrýt celý příspěvekJIrosi, vy tvrdíte že žádná debata o přenechání nebude, já tvrdím že ano, protože pro Švédsko je lepší je nám darovat v roce 2027 než si je uložit někde ve Švédsku na letiště. ...Zobrazit celý příspěvek
JIrosi, vy tvrdíte že žádná debata o přenechání nebude, já tvrdím že ano, protože pro Švédsko je lepší je nám darovat v roce 2027 než si je uložit někde ve Švédsku na letiště.
Nyní to není na programu dne protože se vyjednává F-35. Nicméně až příjde na CV-90 a bude se jednat z očí do očí, tak si Švédové jistě čas na jednání o osudech pronajatých Gripenů udělají (tak jako u Maďarů), o to se opravdu nebojím.
Jsi už trapný s těmi nesmysly o 2 miliardách. Pokud nám Švédi převedou Gripeny i se zázemím stejně jako Maďarům, jen za cenu modernizace (která nemusí být tak komplexní jako u Maďarů, např. integrovat izraelské přilbové zaměřovače už asi oželíme pro ty naše účely, na které potřebujeme primárně Gripeny - na vybojování vzdušné nadvlády budeme mít F-35). Pak bude už u našeho Gripenu letová hodina cca 5000 dolarů a tedy 6 x nižší než u F-35. Při 150 hodinách ročně na stroj (už se nebudou muset používat tak intenzivně), tak jsme na 250 milionech Kč za rok za letku 12+2 Gripenů. 3 kusy F-35 s náletem 150 hodin za rok vyčleněné pro NATINADS by stály 324 milionů Kč.
Takže ve výsledku neušetříš (zbylé Gripeny mohou být na misích typu airpolicing v zahraničí nebo trénovat CAS pomocí kontejnerů Litening, etc. - to vše v uvedené ceně 250 mil Kč).
Díky Gripenům navíc odblokuješ minimálně 3, ale až třeba 8 strojů F-35 z akcí typu air-policing a umožníš jejich využití pro výcvik - ze 17 strojů (při optimistické 70 % nasaditelnosti) by tak zůstalo na výcvik bez třetí letky už méně optimistických 14 či jen 9 strojů.Skrýt celý příspěvekJen další díl ze seriálu Scifi. Rozumný plánovač nestavi armádní výhled na to, že by si přál dostat potřebnou techniku zdarma. Kdyz tu nabídku nemá ani teoreticky na stole. ...Zobrazit celý příspěvek
Jen další díl ze seriálu Scifi.
Rozumný plánovač nestavi armádní výhled na to, že by si přál dostat potřebnou techniku zdarma. Kdyz tu nabídku nemá ani teoreticky na stole.
Zatím co pro smyslu plnou vaší myšlenky je vlastně plné poskytnutí zdarma základem. Bez toho je to celé negativní už jen v úvaze.
Ale to vám vůbec nevadí v tom to tu tím tapetování.
Řeknu vám tajemství (pro vas), navýšení počtu F35 o 3 ks je cenově cca 240mil UDS (5,7mld kc). Tak a teď si počítejte náklady na tu vaši letku (cca necelé 2xroky provozu).Skrýt celý příspěvekVojenský plánovač by měl mít přehled, co je možné a co ne. Pokud neví, tak se zeptá přímo nebo iniciuje setkání na potřebné úrovni, aby se k informaci dostal. Spíše jste zase jen ...Zobrazit celý příspěvek
Vojenský plánovač by měl mít přehled, co je možné a co ne. Pokud neví, tak se zeptá přímo nebo iniciuje setkání na potřebné úrovni, aby se k informaci dostal.
Spíše jste zase jen napsal co zase "možná jestli kdoví domnívám se jistě že" nepůjde. Co by si asi ti Švédové s Gripeny v polovině životnosti asi počali? Navezou je do recyklačního dvora nebo se je pokusí někomu vnutit, kdo nemá vycvičené piloty a vybudované zázemí? Moc by mě zajímalo, co by Švédové mohli s těmi letadly ještě dělat, aby z nich ještě dostali nějaký zisk?
Kolik myslíte že bude stát repase těch 14 Gripenů - méně než ty tři radary pro F-35 :-))). Provozní náklady 3 kusů F-35 za rok při náletu 150 hodin na stroj je 13,5 mil. dolarů - provozní náklady celé letky 12+2 při celkovém náletu 2100 hodin (150h/letadlo/rok) je 10,5 mil dolarů. Za cenu tří F-35 pro "ultra high cost" nahánění dopraváku máte celou letku 14 supersoniků 4+ generace a ještě 3 miliony dolarů zbyde - to se bavíme jen o provozních nákladech!!! Pořizení 3 F-35 je nesouměřitelné s cenou letounů, u kterých by se platila z naší strany jen modernizace letadel, která by ani nezahrnovala kompletní výměnu radaru..
Vy stále nechápete, že hlavní problém je vaše zcestná idea, že s max 17 nasaditelnými letadly zvládnete mise typu air-policing (NATINADS, etc) a zároveň při počtu pilotů minimálně 40+ budete trénovat pokročilé taktiky A2A a A2G, funkci mini AWACS a spolupráci s pozemními zbraňovými systémy v rámci fúze dat.
Pokud někdo tady valí klíny do hlavy lidem, tak jste to právě tímto především Jirosi vy!
Navíc dle vaší logiky a argumentů se Poláci nákupem 4 letek FA-50 s parametry +- blízkým Gripenům D se oslabují a chystají na mír :-)))))))Skrýt celý příspěvekPokud, měli Gripeny v polovinu životnosti v roce cc 2020, kolik životnosti jjm bude zabývat v roce 2029 při konci pronájmu? (30-15-9=6; 30/6=5; 1/5 je polovina ve kterém ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud, měli Gripeny v polovinu životnosti v roce cc 2020, kolik životnosti jjm bude zabývat v roce 2029 při konci pronájmu? (30-15-9=6; 30/6=5; 1/5 je polovina ve kterém vesmiru)
Kdyz si tuhle realitu konečně pripustite, tak z letadly na konci životnosti se dela jedine, rozebíraji se na náhradní díly.
Vojenský plánovač kterému dělá problém secist pár čísel by si měl najít jiny job, kde matika není.
Vaše složitější výpočty raději komentovat nebudu. Ale si chápu, proč se nedají příspěvky mazat :)Skrýt celý příspěvekJirosi, jirosi, bez znalostí a zase brouk pytlík: Původní české stroje budou mít v roce 2027 stáří 22-23 let a průměrný nálet cca 3200 hodin na draku. Sám výrobce udává maximální ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi, jirosi, bez znalostí a zase brouk pytlík:
Původní české stroje budou mít v roce 2027 stáří 22-23 let a průměrný nálet cca 3200 hodin na draku. Sám výrobce udává maximální životnost draku JAS-39C hodnotou 8000 letových hodin, takže budou přibližně v polovině životnosti a čistě teoreticky je bude možné provozovat až někde k horizontu let 2035-2040. Sám výrobce dokonce deklaruje podporu platformy C/D až do roku 2050, jak nedávno sdělil Mats Thornbiörnson, zkušební pilot společnosti SAAB a produktový manažer Gripenu v souvislosti s bulharským tendrem na nákup 8+8 nadzvukových strojů pro bulharské vojenské letectvo.
https://www.armadninoviny.cz/m... Skrýt celý příspěvekOpět čísla z letáku... když existují reálný rest našeho letounu. Vysledek je vycerpaji poloviny životnosti (není letosni). Zjistěte si jak se počítají hodiny životnosti draku. Jak ...Zobrazit celý příspěvek
Opět čísla z letáku... když existují reálný rest našeho letounu. Vysledek je vycerpaji poloviny životnosti (není letosni).
Zjistěte si jak se počítají hodiny životnosti draku.
Jak došel k životnosti 2035 jsem vám napsal. Jen tyhle realna data nesedí do vaší uvahy, nečekaně.
Tedy se nejedná o stroje v CR, ale to opět vůbec nevadí....Skrýt celý příspěvek
Obávam sa, že Vaša obáva je vycucaná z prstu - o dea vlákna nižšie som dal linky a celá debata je o tom, že gripen C + taktická letka stojí toľko čo f-35 v AČR. Keď to vládla ACR ...Zobrazit celý příspěvek
Obávam sa, že Vaša obáva je vycucaná z prstu - o dea vlákna nižšie som dal linky a celá debata je o tom, že gripen C + taktická letka stojí toľko čo f-35 v AČR.
Keď to vládla ACR doteraz, prečo by to nemala aj potom..Skrýt celý příspěvekdarkstyle - no mám dojem že cenu za prevádzku f-35 v čr ste si vy vycucali z prstu... reálne náklady sa (možno) dozvieme po pár rokov používania v čr,rovnako ako cenu prevádzky ...Zobrazit celý příspěvek
darkstyle - no mám dojem že cenu za prevádzku f-35 v čr ste si vy vycucali z prstu...
reálne náklady sa (možno) dozvieme po pár rokov používania v čr,rovnako ako cenu prevádzky f-16 v ossr...Skrýt celý příspěvekTak reálné vyčíslení nasazení v daných podmínkách se u všech typů dozvíte až na to nasazení opravdu dojde. On i ten Gripen (ke kterému armáda odmítá říct kolik přesně vlastně ...Zobrazit celý příspěvek
Tak reálné vyčíslení nasazení v daných podmínkách se u všech typů dozvíte až na to nasazení opravdu dojde.
On i ten Gripen (ke kterému armáda odmítá říct kolik přesně vlastně stojí, proč asi) není žádná levná sranda. Celá levnost je daná právě embargem na jeho náklady. O žádných částkách nad rámec smlouvy s Švédskem se prostě nemluví. Jako by základna, platy personálu, palivo, atd. byli zdarma. Přitom ze zahraničních reportů víme, že zrovna tohle tvoří značnou část nákladů na daný systém.Skrýt celý příspěvekHoubeles, ty udáje jsou. Provozování dvou F-35 stojí při stejném počtu letových hodin jako celá letka Gripenů C/D nebo FA-50. F-35 mají v našich VzS dělat to, co ospravedňuje ...Zobrazit celý příspěvek
Houbeles, ty udáje jsou. Provozování dvou F-35 stojí při stejném počtu letových hodin jako celá letka Gripenů C/D nebo FA-50.
F-35 mají v našich VzS dělat to, co ospravedňuje jejich vysoké provozní náklady - honění dopraváků to rozhodně není.Skrýt celý příspěvekJirosi: Čtěte pomalu, ať pochopíte text. Cena letové hodiny F-35 se udává někde mezi 21 až 35 tisíci dolary za hodinu. Většina dat se pohybuje kolem 30 tisíc dolarů za hodinu. Cena ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi: Čtěte pomalu, ať pochopíte text. Cena letové hodiny F-35 se udává někde mezi 21 až 35 tisíci dolary za hodinu. Většina dat se pohybuje kolem 30 tisíc dolarů za hodinu. Cena letové hodiny Gripenu C/D i FA-50 je cca 5000 dolarů. Kolik při stejném náletu můžete provozovat za cenu nákladů na 2 ks F35 cca 6x provozně levnějších Gripenů? To se dá lehce spočítat i z hlavy, ale klidně si vezměte kalkulačku :-))).
O Gripen se dá samozřejmě uvažovat jen pokud nám bude přenechán i se zázemím stejně jako Maďarsku. Pro Švédsko mají tyto letadla už jen hodnotu, pokud budou u nějakého uživatele. Jediná alternativa je pro ně je opět darovat Maďasku jako druhou letku (budu raději, když skončí na naší straně Dunaje).
Řešení této otázky teprve proběhne v rámci dalších jednání se Švédskem a klidně se vsadím, že nám budou nabídnuty jako gesto dobré vůle za CV-90 a hlasování o přístupu do NATO.
Takže už přestaňte nesmyslně mávat za letovou hodinu Gripenu do které je započítáno vše od současné pronájmu (který převedením skončí) až po cenu záchodové štětky na WC pro piloty z Čáslavi. Maximálně můžete do letové hodiny "amortizovat " cenu modernizace, která bude muset být provedena. Nicméně i tak se třetí letka supersoniků postaví za úplný zlomek nákladů na pořízení třetí letky na F-35 a provozně to bude i oproti nákladům za F35 zanedbatelná položka.
Ovšem práci ještě udělají velkou a jejich využíváním na věci nevyžadující hi-tech letadlo budou šetřit náklady (cca 6x nižší letová hodina), letové hodiny a čas posádek F-35, který je omezený a drahý.Skrýt celý příspěvekNechápu pro se vůbec vyjadřujete k tématu Gripenu když ani nemusíte co fakticky je placeno v rámci pronájmu, co se platí extra Švédsku,, a co doplácí naše MO aby se vůbec mohlo ...Zobrazit celý příspěvek
Nechápu pro se vůbec vyjadřujete k tématu Gripenu když ani nemusíte co fakticky je placeno v rámci pronájmu, co se platí extra Švédsku,, a co doplácí naše MO aby se vůbec mohlo létat.
Tohle značí bud, totální neznalost tématu, nebo doslova vědomě lze. Jen přemýšlím co je horší.
Na tuhle nesmyslné ceny jsem vám odpověděl jinde.Skrýt celý příspěvekJirosi, obávám se, že vám už logika vypověděla definitivně službu. Bavíme se o roku 2027, kdy je možnost vyjednat stejné podmínky jako Maďaři a letadla za cenu jejich modernizace ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi, obávám se, že vám už logika vypověděla definitivně službu. Bavíme se o roku 2027, kdy je možnost vyjednat stejné podmínky jako Maďaři a letadla za cenu jejich modernizace si i se zázemím ponechtat. Ve své podstě to nebude o moc držší než obce a zůstanou nám letadla požitelná i po roce 2029.Skrýt celý příspěvek
Myslíte ty podmínky co si vyhednali v ramci prodloužení pronájmu. Tedy stejně podmínky 3. Pronájem a následný odkup letadel, kterým už během toho pronájmu překročí naletove hodinu ...Zobrazit celý příspěvek
Myslíte ty podmínky co si vyhednali v ramci prodloužení pronájmu.
Tedy stejně podmínky 3. Pronájem a následný odkup letadel, kterým už během toho pronájmu překročí naletove hodinu draku?
Ps: Fakt vám to nikdo nediktuje?Skrýt celý příspěvekFascinuje ně, jak hned víte, že něco nejde, nebude ochota či vůle. Zkuste do světa nedávat projekci své osoby :-))) Ano, ČR používané draky Gripenů jsou olétané více než jinde, ...Zobrazit celý příspěvek
Fascinuje ně, jak hned víte, že něco nejde, nebude ochota či vůle. Zkuste do světa nedávat projekci své osoby :-)))
Ano, ČR používané draky Gripenů jsou olétané více než jinde, protože se létalo hodně díky tomu "zatracenému" pronájmu a trénoval se především A2A boj, který více namáhá konstrukci.
Tato etapa by ale příchodem F-35 skončila a už naše Gripeny by byly "hoblovány" o dost méně. Proto se o životnost zas tak nebojím.Skrýt celý příspěvekMaximus: Když si plánuji bydlení pro rodinu, tak nezacnu tím, že současný najem nám dá majitel zdarma. Tudíž, ho mohu dále pronajmout, a tím získat prostředky na pokrytí hypotéky. ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus: Když si plánuji bydlení pro rodinu, tak nezacnu tím, že současný najem nám dá majitel zdarma. Tudíž, ho mohu dále pronajmout, a tím získat prostředky na pokrytí hypotéky. Takže si můžu dovolit hypotéku....
Vy se seriózně proč se takové řešení nemá zahrnout do možných řešení?
Možná to je tím, že je to blbost...
Oni nejen jsou, ale dale budou. Tady se neřeší co budeme z těmi letadly dělat zítra, ale po konci pronájmu v roce 2029.Skrýt celý příspěvekPřesně na to cekou dobu v naší nekonečné diskusi narážíme. Já tvrdím, že otevřít diskuzi o třetí bojové letce je na místě, protože nevíme jaký bude scénář v sousedním konfliktu na ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně na to cekou dobu v naší nekonečné diskusi narážíme. Já tvrdím, že otevřít diskuzi o třetí bojové letce je na místě, protože nevíme jaký bude scénář v sousedním konfliktu na Ukrajině.
Samozřejmě si přejeme, aby rusák z Ukrajiny odtáhl a padl ekonomicky na hubu tak, aby ho všechny velmocenské ambice přešly a byl rád, že se rusácká říše nezesype jako domeček z karet. To je ale nejoptimističtější přání, realita bude bohužel o něco horší. Včera jem poslouchal jednu ruskou analytičku a kremelský skřet stále blouzní o svých ultimatech, které dal Evropě před koncem roku.
Při pročítání polských vojenských diskuzí, tak s válkou s ruskem počítájí právě v horizontu příštích 5 až 10 let. Proto zbrojí jak čerti a kašlou na logistické peklo.
Já tvrdím, že pokud bude tento černý scénář vycházet, tak AČR se bude snažit Gripeny nejen zachovat a klidně se snažit sehnat další letadla.
Jaksi válka rusácka s Pobaltím a Polskem je i naše válka a my musíme být na ni co nejlépe připraveni. Náklady na vytvožení třetí bojové letky (1x Gripen a 2xF-35) v kontextu tohoto vývoje jsou zcela směšné.Skrýt celý příspěvekAť dopadne dálka na Ukrajině jakkoliv, tak to po všem bude daleko dřív než v roce 2029 to vss směle uklidnit. I kdyby nastala horká fáze z NATO, tak naše letouny půjdou na ...Zobrazit celý příspěvek
Ať dopadne dálka na Ukrajině jakkoliv, tak to po všem bude daleko dřív než v roce 2029 to vss směle uklidnit.
I kdyby nastala horká fáze z NATO, tak naše letouny půjdou na frontu/za frontu, a to spíše úspěších potřebu jejích výměny.
Víz. USA a problém z naletwnyji hodinami díky válce z Islámským statem.
Ona představa aktivního konfliktu v Evropě kdy USA nemusí zasahovat, tedy nebude potřeba vyrobit více je poněkud mimo.Skrýt celý příspěvek
Ja som nižšie dal k tej cene relevantné dokumenty - pre Vás sú zrazu vycucané z prstu.
Ja som nižšie dal k tej cene relevantné dokumenty - pre Vás sú zrazu vycucané z prstu.
darkstyle - ja len tvrdím,že ako to bude naozaj sa (možno) dozvieme až bude ačr f-35 prevádzkovať nejaký ten rok...nemyslím že sa to dá dedukovať napr. z fínskej zmluvy,alebo z ...Zobrazit celý příspěvek
darkstyle - ja len tvrdím,že ako to bude naozaj sa (možno) dozvieme až bude ačr f-35 prevádzkovať nejaký ten rok...nemyslím že sa to dá dedukovať napr. z fínskej zmluvy,alebo z prevádzkových nákladov v usa či nórsku...
česko ešte f-35 nekupuje - ministerka má mandát od vlády jednať...ako tu bolo spomenuté,ačr má vzduch vyriešený do 2029...takže ak by česko f-35 kúpili,majú čas ešte cca 6-7 rokov...videli sme príklad húfnic ktoré ačr nakúpila a ako "zrazu" zdraželi...a s f-35 (v prípade kúpi) bude v ačr novo používaný aj cv 90,tanky leopard a samozrejme množstvo munície...ja netvrdím že na tieto hračky ačr nebude mať (nie som občan čr,takže mi to je aj jedno) ak aj budú 2%,len nemám rád tieto "isté" výpočty ako to určite bude...
v ossr pribudnú f-16,cv 90 ,nové ot a možno tanky...som zvedavý na samotné prevádzkovanie...lebo nebudú to už bvp-1/2 ktoré repasovali vojaci niekde v opravárenskom prápore za pár drobných...ako slovák som hlavne zvedavý ako to bude v ossr...síce budú nové hračky,ale aby bolo aj vysoké % nasaditeľnosti a hlavne aby sa cvičilo...
v nemecku majú modernú armádu a financie,ale po info o ich počtoch nasaditeľnej techniky by som bol nerád aby sme tak dopadli...Skrýt celý příspěvekHektor Zde nezbývá než souhlasit, jak u AČR tak OSSR se prostě budou muset splnit sliby o navýšení obranných výdajů a taktéž, aby tyto výdaje poté byly konstantní a tudíž velení ...Zobrazit celý příspěvek
Hektor
Zde nezbývá než souhlasit, jak u AČR tak OSSR se prostě budou muset splnit sliby o navýšení obranných výdajů a taktéž, aby tyto výdaje poté byly konstantní a tudíž velení armád mohlo projektovat nákupy efektivně na roky dopředu. Nesmíme dopadnout jako BW. Vojáci musí cvičit, mít moderní výcvikové prostory kde cvičit, musí být dostatek munice a dostatek ND, aby se technika držela v chodu a byla adekvátně udržována, nee že technici to budou lepit dohromady a kanibalizovat 30% strojů, aby zbytek udrželi v běhu.Skrýt celý příspěvek
Až na to že u GripC jsme za tu cenu měli předplacenou spoustu letových hodin, kdežto u F35 bude nic a každou odlétanou hodinu navíc (nad nula) si zaplatíme. Takže je úplně klidně ...Zobrazit celý příspěvek
Až na to že u GripC jsme za tu cenu měli předplacenou spoustu letových hodin, kdežto u F35 bude nic a každou odlétanou hodinu navíc (nad nula) si zaplatíme. Takže je úplně klidně možné že spousta lidí vyskočí "co jste nám to lhali že to bude levnější??" a peníze navíc nedají... a budeme mít dobrá letadla, slušný počet ale budeme si je "šetřit"...Skrýt celý příspěvek
Měli, po roce 2027/9 budeme i tam platit+ náklady na zavedení letounu nad hrobem.
Měli, po roce 2027/9 budeme i tam platit+ náklady na zavedení letounu nad hrobem.
To letadlo může v klidu létat do roku 2040. Dílů z vyřazenách strojů bude dost. Bohatí Švýcaři nemají problém používat dosud několik letek F-5 z roku 1978. Stále jste nepochopil ...Zobrazit celý příspěvek
To letadlo může v klidu létat do roku 2040. Dílů z vyřazenách strojů bude dost. Bohatí Švýcaři nemají problém používat dosud několik letek F-5 z roku 1978.
Stále jste nepochopil ve své omezenosti, že třetí letka na Gripenech by "rezervovala" prostor pro třetí letku na F-35, případně pro lepší řešení dostupné kolem roku 2040.
Pokud nám nepoteče opravdu do bot, tak třetí letku na nových letounech nebude vůle postavit a když už bude, tak bude zase na 99 % už pozdě, protože letadla ani piloti do nich jaksi nerostou na stromech.Skrýt celý příspěvekNemůže, nemá na to letove hodiny. Pokud mají po 15.letech služby draky vyčerpano cca 50% letových hodin, tak tu prostě přes rok 2035 nebudou. Tedy reálné pouze o 6.let na nad rámec ...Zobrazit celý příspěvek
Nemůže, nemá na to letove hodiny.
Pokud mají po 15.letech služby draky vyčerpano cca 50% letových hodin, tak tu prostě přes rok 2035 nebudou. Tedy reálné pouze o 6.let na nad rámec pronájmu.
Jistě, můžete šetřit hodiny. Ale pak se bavíte o dost druhém tezitku do hangáru.
3.letka by musela fakticky vzniknout od nuly, a to ještě na extrémně omezenou dobu 6.let. Přitom operační nova letka bývá po 3.letech.
Takže je vlastně řešení z 4.gen hloupost. Nový piloti by akorát získávali za miliardy negativní návyky. Sami v USA přiznávají, že na 5.gen je nejlepší pilot bez zkušenosti s 4.gen.
Pozde by bylo kdybychom chtěli založit letku na letadlech co se nevyrábí jako verze C/D. Ale zatím má F35 plné vytíženosti produkci.Skrýt celý příspěvekAno, bohatí Swi mají na to udržovat F5 v provozu. Doufám, že nezačnete tvrdit, ze cr má stejné ekonomické možnosti pálit penize na starých letadlech.
Ano, bohatí Swi mají na to udržovat F5 v provozu. Doufám, že nezačnete tvrdit, ze cr má stejné ekonomické možnosti pálit penize na starých letadlech.
Už úplně blábolíte - zapomínáte na jeden fakt, my piloty Gripenů už máme a dobré. Stejně jako zázemí včetně zmodernizovaných zodolněných úlů, kam se ale F-35 bohužel nevejde ...Zobrazit celý příspěvek
Už úplně blábolíte - zapomínáte na jeden fakt, my piloty Gripenů už máme a dobré. Stejně jako zázemí včetně zmodernizovaných zodolněných úlů, kam se ale F-35 bohužel nevejde (jednou třeba budou dobré pro nějaké sofistikované "Loyal Wingman").
Naopak začínají F-35 a s piloty s Gripenů se na těchto letadlech moc nepočítá.
Právě váš argument o tom, že nová operační letka trvá vytvořit 3 roky, hovoří pro zachování naší jedné funkční letky s Gripeny po roce 2029. V podstatě ani jedna letka F-35, pokud dodávka první letky nebude kompletní do roku 2026, to nemá šanci podle vaší úvahy stihnout :-))).
To že Švédsko bude končit s Gripeny C/D v roce 2035 neznamená, že JAR nebo Maďarsko ukončí provoz s nimi. Naopak pak bude ještě dost ND z kanibalizovaných strojů.
Naše Gripeny by už tolik nelétali (dosud výrazný nadprůměr v NATO), na vybojování vzdušné nadvlády budeme mít F-35. Právě nácvik leteckého boje nejvíce zatěžuje konstrukci letadla.
Navíc vy počítáte s tím, že bezpečnostní situace v Evropě bude na konci dekády sluníčková a budou tu běhat růžoví poníci. Já spíše očekávám pravý opak. Na rozdíl od vás mohu být jen mile překvapen. Nicméně nelze vyloučit při tomto černém scénáři možnost, že budeme hledat cesty ještě pro čtvrtou letku.
Asi jste oproti mne neskonalý životní optimista :-)))
Osobně si myslím, že ale armáda také musí počítat spíše s horšími scénáři a na rozdíl od vás si nemůže dovolit být moc překvapená.Skrýt celý příspěvekKdo tu není v obraze, když hodnotíte stav k roku 2022, ale řeší se rok 2029+ víme, nebo stále budete mimo? Ano, ušetřili jsme na ulech stejně jako si někteří mysli, se ušetříme na ...Zobrazit celý příspěvek
Kdo tu není v obraze, když hodnotíte stav k roku 2022, ale řeší se rok 2029+ víme, nebo stále budete mimo?
Ano, ušetřili jsme na ulech stejně jako si někteří mysli, se ušetříme na modernizaci letiště.
Nehovori, ale to je zbytečné vám vysvětlovat.
Ty roky stráví výcvikem v USA, treb piloti SR už se tam cvičí, ale letounuly nemaji divný co?
Opět vás vůbec nepřekvapuje, ze i Švédsku vyšel stejný rok konce podpory jako 2035 avizovaný mnou jako 2029+6?
Zatím co příštích 7.let krizového vývoje budou piloti zahalet.
Nikoliv to počítače vy, protože toku překvapivě vůbec nerozumíte.
Proto je potřeba prostředky investovat do funkčních řešení, než dopadou jako v PL. Kdy po všech těch pokusech v posledních cca 20.letech, penize na vaše řešení odepsali. Proč asi...
Opět jste mimo.
Tohle je jediný bod kde se shodneme. Bohužel, vy se snažíte obsahu zakládat na snech. To zatím nikde nefungovalo.Skrýt celý příspěvekPůvodní české stroje budou mít v roce 2027 stáří 22-23 let a průměrný nálet cca 3200 hodin na draku. Sám výrobce udává maximální životnost draku JAS-39C hodnotou 8000 letových ...Zobrazit celý příspěvek
Původní české stroje budou mít v roce 2027 stáří 22-23 let a průměrný nálet cca 3200 hodin na draku. Sám výrobce udává maximální životnost draku JAS-39C hodnotou 8000 letových hodin, takže budou přibližně v polovině životnosti a čistě teoreticky je bude možné provozovat až někde k horizontu let 2035-2040. Sám výrobce dokonce deklaruje podporu platformy C/D až do roku 2050, jak nedávno sdělil Mats Thornbiörnson, zkušební pilot společnosti SAAB a produktový manažer Gripenu v souvislosti s bulharským tendrem na nákup 8+8 nadzvukových strojů pro bulharské vojenské letectvo.
https://www.armadninoviny.cz/m...
Přesně na to cekou dobu v naší nekonečné diskusi narážíme. Já tvrdím, že otevřít diskuzi o třetí bojové letce je na místě, protože nevíme jaký bude scénář v sousedním konfliktu na Ukrajině a armáda na rozdíl od vás nemůže počítat se sluníčkovými scénáři.
Přepracovává se zásadně KVAČR - - vy už víte, co tam bude a co ne? ;-)
Vy prostě sebejistě tvrdíte něco, co nemůžete bez fungující křišťálové koule vědět :-)))
Pokud ji náhodou máte, prosil bych o zodpovězení několika osobních otázek :-)))))))))))))))))))))))))))))Skrýt celý příspěvekCo si najít to nedávné hodnocení draku našich stojí, než tu zase spekulovat? (Moc práce?) Saab zdali, zd dodána letadla o 15-20.let později budou sloužit o 15-20.let déle. No nic, ...Zobrazit celý příspěvek
Co si najít to nedávné hodnocení draku našich stojí, než tu zase spekulovat? (Moc práce?)
Saab zdali, zd dodána letadla o 15-20.let později budou sloužit o 15-20.let déle. No nic, pan je analytik...
Ale vám prijde, se po prvním týdnu v té válce děje něco překvapivého?
Pokud neumíte ani tohle, a přidá vám to jako vestba. Jak se chcete diskutovat o 3.letce?
(Zkovu zopakuji, neznáte:
-současný stav
-neumite predikovar jeho další vývoj do konce pronájmu
- následně na tom stavíte pohádky o dalším fungování (vymyslíme si, lzete).Skrýt celý příspěvek
Ano, pokud se to zrealizuje. Všechny ty vysněné projekty, s plánovaným navýšením aktivních vojáků, prostě z těch 2% nejde utáhnout. Troufnu si tvrdit, že pokud se to vše ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, pokud se to zrealizuje.
Všechny ty vysněné projekty, s plánovaným navýšením aktivních vojáků, prostě z těch 2% nejde utáhnout. Troufnu si tvrdit, že pokud se to vše zrealizuje, tak následně nemalá část této nové techniky bude nebojeschopná, či nebude dostatek munice a bude někde uskladněna.Skrýt celý příspěvekKdyž se podíváte na vnitřní dluh a zastaralou výzbroj, je AČR v úpadku už tak dobrých posledních 20 let.
Když se podíváte na vnitřní dluh a zastaralou výzbroj, je AČR v úpadku už tak dobrých posledních 20 let.
A přesto se politici bijí v prsa :-)
A přesto se politici bijí v prsa :-)
Podle mě je F35 skvělá volba. I když si můžeme říci, že je to jen pár stíhaček, tak i ty se počítají. Soupeři i našich F35 budou Ruská letadla. Třeba až budeme hlídat Pobaltí, tak ...Zobrazit celý příspěvek
Podle mě je F35 skvělá volba. I když si můžeme říci, že je to jen pár stíhaček, tak i ty se počítají. Soupeři i našich F35 budou Ruská letadla. Třeba až budeme hlídat Pobaltí, tak bude jen dobře, když budeme mít nad Rusy technologickou převahu.Skrýt celý příspěvek
Lze nějak mazat vlastní příspěvky? Díky.
Lze nějak mazat vlastní příspěvky? Díky.
Pokud máte prémium tak se dá pouze smazat text a nechat třeba dvě tečky. Jinak požádejte JG o smazání příspěvku
Pokud máte prémium tak se dá pouze smazat text a nechat třeba dvě tečky. Jinak požádejte JG o smazání příspěvku
Děkuji za info. Ten rozdíl ceny za ks mezi sui a jap a pol je šílený. A to ještě sui teď prodej nákup zablokovali a bude referendum. A přitom vysoutěžili f35 tak relativně levně. ...Zobrazit celý příspěvek
Děkuji za info.
Ten rozdíl ceny za ks mezi sui a jap a pol je šílený. A to ještě sui teď prodej nákup zablokovali a bude referendum. A přitom vysoutěžili f35 tak relativně levně. A nemají je tak levné, také proto že je vysoutěžili? V polsku, jestli se nepletu tendr nebyl a platí o 40 miliónů na kus více.
Jestli odhadem počítám, tak nás nákup a provozování f35 po dobu třeba 30 let může stát v době mírů něco mezi 50-70 mld. dolarů? Cca 2 mld. doalrů ročně, to je 50 mld.kc. Letos dostane armáda 89 ml.kc, tj. 1,35 procent z rozpočtu. Při 2 procentech z rozpočtu dostane někdy po roce 2025 třeba cca cca 140 mld.kc a z toho padne po dobu 30 let 50 mld. na f35? Je to realizovatelné a ufinancovatelné?Skrýt celý příspěvekMýlite sa a to extrémne.
50mld kč chcete dávať ročné na provoz čoho? 24 stíhačiek?
40mil viacej je aj za výbavu ako navyše motory a výzbroj - porovnávate jablká s hruškami.Mýlite sa a to extrémne.
50mld kč chcete dávať ročné na provoz čoho? 24 stíhačiek?
40mil viacej je aj za výbavu ako navyše motory a výzbroj - porovnávate jablká s hruškami.A kolik ročně nás tedy ten provoz 24 ks f35 vyjde?
Četl jsem, že polská a švýcarská verze poptávky nákupu f35 byla hodně podobná. Tak nevím.
Máte jiný zdroj? Uveďte, prosím.A kolik ročně nás tedy ten provoz 24 ks f35 vyjde?
Četl jsem, že polská a švýcarská verze poptávky nákupu f35 byla hodně podobná. Tak nevím.
Máte jiný zdroj? Uveďte, prosím.Realistický odhad je okolo 500 mil. USD/rok.
Nic co by nás za nejvýkonnější systém AČR melo zruinovat..Realistický odhad je okolo 500 mil. USD/rok.
Nic co by nás za nejvýkonnější systém AČR melo zruinovat..Teda nevím, mně se zdá 500 mil. USD na rok moc, to by bylo 12 miliard pouze za provoz. Když si vezmu, že se platí 2 mld pronájem na G, tak za 10 mld ročně vyhozených do pouhého ...Zobrazit celý příspěvek
Teda nevím, mně se zdá 500 mil. USD na rok moc, to by bylo 12 miliard pouze za provoz. Když si vezmu, že se platí 2 mld pronájem na G, tak za 10 mld ročně vyhozených do pouhého provozu by jste měl peníze na jiné důležité zakázky.
Tipnul bych si to pro dvě letky s náletem cca 120 hodin na pilota a rok na 5 mld. Kč rok.Skrýt celý příspěvekEnglbert: U Gripenu je to klasicky složitější. Jedná se pouze o 12+2 letouny. Přitom za pronájem se platí cca 2mld/rok. Ale v tom pronájmu většina dalších výdajů není zahrnuta. ...Zobrazit celý příspěvek
Englbert: U Gripenu je to klasicky složitější.
Jedná se pouze o 12+2 letouny. Přitom za pronájem se platí cca 2mld/rok. Ale v tom pronájmu většina dalších výdajů není zahrnuta. Armáda tyhle čísla nezveřejňuje, takže o tom jaké jsou skutečné náklady se dá pouze spekulovat.
Zase se mohou všichni být v hruď, že je to super výhodné. Proč, pak ale je takový problém hodit přesná čísla?Skrýt celý příspěvek
Zkusme přesný výpočet nepřesných čísel :-) cca 30 000 USD na hodinu provozu vynásobit 120 hodin náletu každého pilota, to vynásobit počtem pilotů (cca 45 pro 24 strojů) a pak to ...Zobrazit celý příspěvek
Zkusme přesný výpočet nepřesných čísel :-)
cca 30 000 USD na hodinu provozu vynásobit 120 hodin náletu každého pilota, to vynásobit počtem pilotů (cca 45 pro 24 strojů) a pak to vynásobit 24 korunami za USD.
30 000 x 120 x 45 x 24 = 3 888 000 000 Kč.
Tak že ať nežeru a dopřeju jim více, cca 5 mld Kč na rok. Pokud odhad provozních nákladů na hodinu je úplný, protože metodiku jeho výpočtu neznáme. Platy a běžnou údržbu letiště bych nezahrnoval, to se musí provádět pro jakoukoliv stíhačku.Skrýt celý příspěvekLenže vo Vašich 30k máte tie platy započítané.. Proste to tam musí to byť - bez platov technikov a pilotov ťa stíhačka nepoletí.. Takže ak dávate za prenájom 2mld ročné gripenov ...Zobrazit celý příspěvek
Lenže vo Vašich 30k máte tie platy započítané..
Proste to tam musí to byť - bez platov technikov a pilotov ťa stíhačka nepoletí..
Takže ak dávate za prenájom 2mld ročné gripenov + tie platy
Plus čo taktická letka - ťa ak sa zruší - a zistite, že dávate +- to isté čo dnes.Skrýt celý příspěvek
Nech sa páči Fínsko na rozdiel od iných zverejnilo detailné rozpísaný ...Zobrazit celý příspěvek
Nech sa páči Fínsko na rozdiel od iných zverejnilo detailné rozpísaný ponuku
https://www.defmin.fi/en/topic...
Takže cena stíhačky 78mil.
Fínsko je posledný štát, ktorý kúpu ukončil ak sa nemýlim.
Teraz náklady, tieto sú z roku 2021:
https://comptroller.defense.go...
Koľko Vás ročné stojí akékoľvek lietadlo - koľko hodín chcete ním lietať??? Slovensko chce 2100 hodín ročne na flotile F-16 block 70/80..
To je zle položená t Vaša otázka..
Čo sa týka absolutnej ceny za letovu hodinu tá je cca 33 000 dolárov. Lockheed sa zaviazal na budúci fiškálny rok ju znížiť na 30 tis. Sú v tom ale aj platy pilotov a technikov - tie má AČR nižšie.Skrýt celý příspěvekTo je zajímavý dokument, zajímalo by mně co vše do těch nákladů tam zmíněných počítají? Když například AH 1Z jim tam vychází na cca 4500 USD a UH 1Y, které s ním sdílí naprostou ...Zobrazit celý příspěvek
To je zajímavý dokument, zajímalo by mně co vše do těch nákladů tam zmíněných počítají?
Když například AH 1Z jim tam vychází na cca 4500 USD a UH 1Y, které s ním sdílí naprostou většinu dílů je na cca 8500 USD.
... ve výsledku tam pak lépe vychází i UH 60.
A čím to, že F 35 A má vyšší náklady než F 35 B a C? B je VSTOL a C je CATOBAR.Skrýt celý příspěvekAno, cena "holých" F-35 pro Finsko je podle toho materálu 4,7G€ a k tomu maji za náhradní díly, přípravky, simulátory a servis na roky 2025-30 2,9G€ (NENÍ v tom výzbroj, ani úpravy ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, cena "holých" F-35 pro Finsko je podle toho materálu 4,7G€ a k tomu maji za náhradní díly, přípravky, simulátory a servis na roky 2025-30 2,9G€ (NENÍ v tom výzbroj, ani úpravy infrastruktury = letišť). Takže "balíček" příslušenství a servisu je +60% ke kusové ceně.Skrýt celý příspěvek
flanker .. protoze ty cisla jsou zkratka platby mezi branches *ne* celkova cena za letovou hodinu vcetne techniku a amortizace nahradnich dilu...
flanker .. protoze ty cisla jsou zkratka platby mezi branches *ne* celkova cena za letovou hodinu vcetne techniku a amortizace nahradnich dilu...
To bylo pořád řečí, že FA 50 za nic nestojí a v Evropě si to nikdo nekoupí :-) ...Zobrazit celý příspěvek
To bylo pořád řečí, že FA 50 za nic nestojí a v Evropě si to nikdo nekoupí :-)
https://www.novinky.cz/zahrani... Skrýt celý příspěvekTen nákup skutečně dává smysl, mají zavedený M 346 včetně nutné infrastruktury, mají na něj opci a místo toho koupí letadlo stejné kategorie od jiného výrobce?
Ten nákup skutečně dává smysl, mají zavedený M 346 včetně nutné infrastruktury, mají na něj opci a místo toho koupí letadlo stejné kategorie od jiného výrobce?
Navic par let zpatky prave M 346 souperil s TA-50 ohledne cvicneho letadla.... Na druhou stranu polaci a jejich ministerstvo vi nejlepe co je nejlepsi pro Polsko. Nemame vsechny ...Zobrazit celý příspěvek
Navic par let zpatky prave M 346 souperil s TA-50 ohledne cvicneho letadla....
Na druhou stranu polaci a jejich ministerstvo vi nejlepe co je nejlepsi pro Polsko. Nemame vsechny informace. Udajne nemohli dostat F-16 ...alespon se to tak rika.Skrýt celý příspěvekTy F-16 se snažili, pokud si vzpomínám, zdarma vyhandlovat za MiG-29, které chtěli poslat na Ukrajinu. Nic nenaznačuje, že by USA blokovaly dodávky zbraní Polsku (viz Abramsy).
Ty F-16 se snažili, pokud si vzpomínám, zdarma vyhandlovat za MiG-29, které chtěli poslat na Ukrajinu. Nic nenaznačuje, že by USA blokovaly dodávky zbraní Polsku (viz Abramsy).
Tady nejde o to, ze by USA nechtely, ale, ze to pravdepodobne fyzicky neni mozne. Ja nevim jake jsou priority Polaku, ale pokud je chtely hned - tak bych rozumel, ze je USA nema ...Zobrazit celý příspěvek
Tady nejde o to, ze by USA nechtely, ale, ze to pravdepodobne fyzicky neni mozne. Ja nevim jake jsou priority Polaku, ale pokud je chtely hned - tak bych rozumel, ze je USA nema "hned", kdezto korejci je hned maji.Skrýt celý příspěvek
Doufejme, pobavil mě jeden příspěvek na polském fóru, cituji "tohle je definitivní důkaz, že o nákupech zbraní nerozhoduje ani WP, ani MNO, ale Kaczynski osobně" Byla to reakce ...Zobrazit celý příspěvek
Doufejme, pobavil mě jeden příspěvek na polském fóru, cituji "tohle je definitivní důkaz, že o nákupech zbraní nerozhoduje ani WP, ani MNO, ale Kaczynski osobně"
Byla to reakce právě na FA 50 a K9.Skrýt celý příspěvek
M 346 je podzvukový dvoumotorový cvičný letoun. FA 50 vám dokáže prakticky vše co Gripen a má integrováno více druhů výzbroje z USA než Gripen.
M 346 je podzvukový dvoumotorový cvičný letoun. FA 50 vám dokáže prakticky vše co Gripen a má integrováno více druhů výzbroje z USA než Gripen.
Tak tím že dokáže všechno co Gripen bych si tak jistý nebyl. Je to pořád jen cvičné letadlo na které navěsili zbraně.
Tak tím že dokáže všechno co Gripen bych si tak jistý nebyl. Je to pořád jen cvičné letadlo na které navěsili zbraně.
Zvlášť pokud ho budou chtít "hned" tj. asi nečekat až začne výroba (varianty), až vyrobí dostatek kusů... Válka jim holt výrazně změnila priority, cena se nyní zdá být až ...Zobrazit celý příspěvek
Zvlášť pokud ho budou chtít "hned" tj. asi nečekat až začne výroba (varianty), až vyrobí dostatek kusů...
Válka jim holt výrazně změnila priority, cena se nyní zdá být až sekundární. Skoro bych řekl že se zpětně bijí do hlavy že TA50 nebrali místo M346, to by dávalo přecejen lepší smysl...Skrýt celý příspěvek
nebude z toho nakonec náhrada za SU 22M4?
nebude z toho nakonec náhrada za SU 22M4?
flanker.jirka - v minulosti bola niekde info,že súčka chcú/chceli nahradiť dronmy... v každom prípade z poľska sa stáva už nie regionálna ale minimálna aj európska vojenská ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka - v minulosti bola niekde info,že súčka chcú/chceli nahradiť dronmy...
v každom prípade z poľska sa stáva už nie regionálna ale minimálna aj európska vojenská veľmoc...Skrýt celý příspěvekBudují opravdové letectvo a armádu. Ale, stačí se podívat do Finska, se kterým sneseme finanční porovnání. Provozují tam 64 F 18 Hornet a budou je prakticky 1:1 nahrazovat F 35. ...Zobrazit celý příspěvek
Budují opravdové letectvo a armádu. Ale, stačí se podívat do Finska, se kterým sneseme finanční porovnání. Provozují tam 64 F 18 Hornet a budou je prakticky 1:1 nahrazovat F 35. Něco u nás děláme "jinak."Skrýt celý příspěvek
Vydaje na obranu, mld, dolaru. Jen za poslednich 5 let je to rozdil 5+ mld dolaru ve prospech Finska. V horizontu celych desetileti to budou rozdily stovky miliard ...Zobrazit celý příspěvek
Vydaje na obranu, mld, dolaru. Jen za poslednich 5 let je to rozdil 5+ mld dolaru ve prospech Finska. V horizontu celych desetileti to budou rozdily stovky miliard korun.
Finsko
2020 - 4
2019 - 3,6
2018 - 3,8
2017 - 3,4
2016 - 3,4
18,2
Cesko
2020 - 3,6 mld dolaru
2019 - 2,9
2018 - 2,7
2017 - 2,0
2016 - 2,0
13,2Skrýt celý příspěvek
Jenomže M-346 bude po vyřazení MIG-29 jediný dvoumotorák v polském letectvu, což je u primárně cvičného letadla jistě "výhoda". FA-50 má podobně výkonný motor jako dva motory v ...Zobrazit celý příspěvek
Jenomže M-346 bude po vyřazení MIG-29 jediný dvoumotorák v polském letectvu, což je u primárně cvičného letadla jistě "výhoda".
FA-50 má podobně výkonný motor jako dva motory v M346 a díky přídavnému spalování to vytáhne na 1,5M
Pilotáž je podobná jako u F-16 což je pro uživatele určitě plus a s novými verzemi F-16 by měl mít i společný AESA radar, který může skončit u Poláků v rámci modernizace jejich F-16, což by také usnadnilo servis.
Spolu s možností použít i moderní verzi AMRAAM je to letadlo nebezpečné i pro ruské Suchoje při boji na BVR vzdálenosti. Využití pro low-cost air - policing je zřejmé. Integrace protizemní výzbroje se také docela rozjela.
A co je na celé zakázce zásadní - první letadla budou příští rok (nebo ještě letos - vyjednali si letadla už vyráběná na lince pro domácí letectvo) a to nikdo jiný kromě Jihokorejců nebyl ochotný zařídit.Skrýt celý příspěvekTady pisou plusy a minusy tohohle reseni. Kazdopadne pisou, jestli tomu rozumim dobre, ze AESA radar bude az v bloku 20 (a ten neexistuje jeste, v druhem odkazu se rika, ze bude k ...Zobrazit celý příspěvek
Tady pisou plusy a minusy tohohle reseni. Kazdopadne pisou, jestli tomu rozumim dobre, ze AESA radar bude az v bloku 20 (a ten neexistuje jeste, v druhem odkazu se rika, ze bude k dispozici za par let to plati pro integraci zminovanych zbrani) a nebude dosahovat parametru toho co maji na F-16 pripadne co maji novejsi F-16. Navic ve vsech parametrech je letadlo v porovnani s F-16 horsi. Mozna letova hodina bude levnejsi, otazka je co s tim udela osadka kde jsou 2 lide (bojova hodnota versus mnozstvi lidi versus ztrata lidi).
https://defence24.pl/polityka-...
https://www.shephardmedia.com/... Skrýt celý příspěvekTady mluvci sekce nakupu polskeho MONu rika, ze FA-50 bude ve verzi PL takze obdoboa Block 20, ktery neexistuje. Mno jsem fakt zvedavy na tu casovou osu, chceme neco rychle, ale to ...Zobrazit celý příspěvek
Tady mluvci sekce nakupu polskeho MONu rika, ze FA-50 bude ve verzi PL takze obdoboa Block 20, ktery neexistuje. Mno jsem fakt zvedavy na tu casovou osu, chceme neco rychle, ale to neco jeste neexistuje. :D
https://wpolityce.pl/polityka/... Skrýt celý příspěvekPíšou tám mimo jiné: FA-50, který byl vyvinut společně společnostmi Korean Aerospace Industries a Lockheed Martin pro spolupráci s letounem F-16, a proto má podobné požadavky na ...Zobrazit celý příspěvek
Píšou tám mimo jiné:
FA-50, který byl vyvinut společně společnostmi Korean Aerospace Industries a Lockheed Martin pro spolupráci s letounem F-16, a proto má podobné požadavky na infrastrukturu.
Slovensko je vidí jako potenciální doplněk své flotily F-16C/D Block 70, ale spíše jako cvičné/bojové stroje.
Má Link 16.
Letová hodina FA-50 stojí podle dostupných údajů jenom 5 000 USD za hodinu. (Pozn. Což se shoduje s náklady za Gripen s podobně výkonným motorem, kde se udávalo +-4700 dolarů za hodinu).
Co jsem dohledal jinde, tak část letadel půjde s rovnou linky - konečná konfigurace není zatím zřejmá.
Ve dvojmístném letadle pro některé mise nemusí nutně sedět druhý člen posádky. V USA tak běžně letají některé F-15 a u cvičně-bojového letadla už vůbec ne.Skrýt celý příspěvek"Letová hodina FA-50 stojí podle dostupných údajů 5 000 USD za hodinu!!!"
To snad nikoho pro holou verzi nemůže překvapovat. Spíše je to v porovnání z Gripenem/F16 celkem dost."Letová hodina FA-50 stojí podle dostupných údajů 5 000 USD za hodinu!!!"
To snad nikoho pro holou verzi nemůže překvapovat. Spíše je to v porovnání z Gripenem/F16 celkem dost.Jirosi - koukněte na TTD FA-50 a JAS-39 C/D - motory jsou výkonově velmi podobné a velikostně si letadla docela odpovídají. Gripen je aerodynamicky vytříbenější a obratnější, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi - koukněte na TTD FA-50 a JAS-39 C/D - motory jsou výkonově velmi podobné a velikostně si letadla docela odpovídají. Gripen je aerodynamicky vytříbenější a obratnější, ale není moc důvod, aby se ty letadla lišila provozními náklady.Skrýt celý příspěvek
I MB je jen aerodynamictejsi, vytribejesi, a obratnejsi nez Skoda. I ten rozdíl ve výkonech motoru taky nic moc. Přesto jejich provozní náklady jsou zcela jinde.
I MB je jen aerodynamictejsi, vytribejesi, a obratnejsi nez Skoda. I ten rozdíl ve výkonech motoru taky nic moc. Přesto jejich provozní náklady jsou zcela jinde.
Pro některé, kteří žijí v naivní představě, že s našimi dvěma letkami dokážeme plně využít schopností tohoto ...Zobrazit celý příspěvek
Pro některé, kteří žijí v naivní představě, že s našimi dvěma letkami dokážeme plně využít schopností tohoto letadla:
http://czechairforce.com/news/...
Něco o "perspektivách" modernizace L-159, dle mého to nemá cenu
http://czechairforce.com/news/... Skrýt celý příspěvekMAsimus: Fakt nevím co si tím dokazujete... Ale právě díky 24ks, získá CR druhou plnohodnotnou letku specializující se na pozemní útoky. Ale vedení pozemních útoku se dnes na ...Zobrazit celý příspěvek
MAsimus: Fakt nevím co si tím dokazujete...
Ale právě díky 24ks, získá CR druhou plnohodnotnou letku specializující se na pozemní útoky. Ale vedení pozemních útoku se dnes na vedení v oblasti PVO (mimo oblast PVO mohli trénovat možná tak L159, protože v oblasti PVO by operovat nedokázali).
Dnešní piloti získávají výcvik ve Švédsku, pokud ten výcvik nezahrnuje plné ovládnutí letounu. Pak to je jen ukázka toho, že Gripen prostě není dobrá volba.
Piloti cvičení v USA totiž získají plnohodnotný výcvik, srovnatelný z pilotu USAF. Je tedy smutné, že se operační postupy v rámci letky zvyklé na nedokonalý výcvik budou muset změnit. A bude se muset upravit k rozvoji nově získaných schopností.
Samozdřejme, bez toho si můžete nechat o letectvu jen zdát.
Vtipné je poukazovat na absenci nákupu pum, když do nákupu zaměřovacích kontajnerů nebylo protipozemní nasazení ani součástí výcviku.
¨
Hezké je to srovnání, kdy piloti Gripenů mají respekt z pilotů ruských SU. Přitom je to dáno čistě slabými výkony jejich strojů to jak ve verzi C/D, kde takticky není uvedena rychlost z výzbrojí. Následně je uvedeno, že situace u E/F je lepší a daný rychlost je 1,1M. Zatím co konkurent z USA to samé zvládne "jen" z rychlostí 1,6M (o 45% rychleji). Prostě není nad objektivní posouzení...
To je asi rozdíl na úrovni nasazení L159 (cca 600-700km s výzbrojí) vs E/F cca 1,1m.
Ale pokud vyházíte z takových zdrojů, pak chápu vaše názory.Skrýt celý příspěvekJirosi, proč asi všichni uživatelé kromě Dánska s 27 kusy F-35 berou nejméně tři letky a to i státy rozlohou poloviční než my? Proč jim nestačí také jen 24 kusů, když jde s nimi ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi, proč asi všichni uživatelé kromě Dánska s 27 kusy F-35 berou nejméně tři letky a to i státy rozlohou poloviční než my? Proč jim nestačí také jen 24 kusů, když jde s nimi všechno zvládnout :-)))
Zkuste se nad tím zamyslet a buď jste děd vševěd a ostatní blbci nebo naopak, to ale nechť posoudí jiní.Skrýt celý příspěvekMaximus, napadlo vás vůbec podívat se do atlasu?) Dánsko je obklopeno mořem, jejich piloti musí krom klasického výcviku jako absolvovat i námořní boj. Přesto jim na to stačí jen o ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus, napadlo vás vůbec podívat se do atlasu?)
Dánsko je obklopeno mořem, jejich piloti musí krom klasického výcviku jako absolvovat i námořní boj.
Přesto jim na to stačí jen o 3 stroje víc než planyje CR. To dle vašich přepočtu nasaditelnosti nemůže stačit na nic, měli koupit celou letku co by řešila jen námořní operace..
Ale to je to uvažování za horizont co vás úplně míjí.Skrýt celý příspěvekA ostatní - Vnitrozemské Švýcarsko chce 32 kusů - mise typu SEAD nebo DEAD jsou trochu asi jiného, než za radarovým horizontem vypustit dvojici raket, co mají dosah 185 ...Zobrazit celý příspěvek
A ostatní - Vnitrozemské Švýcarsko chce 32 kusů - mise typu SEAD nebo DEAD jsou trochu asi jiného, než za radarovým horizontem vypustit dvojici raket, co mají dosah 185 km.
Doufám, že máte nějakého kamaráda či známého alespoň v hodnosti majora v Čáslavi, tak se ho zeptejte, zda si myslí, že se 17 letady ve službě lze nahradit všechny Gripeny a jednomístné Alky a zvládnout všechny mise včetně SEAD/DEAD/Eletcronic Warfare. Poklepe si jedině na čelo a řekne o vás něco nepěkného.
Minimálně dva optimálně čtyři letouny musí připraveny k okamžitému nasazení a další čtyři jsou připraveny v záloze. Se zbytkem můžete cvičit - moc vám toho nezbývá, že?
Ti chytřejší snad pochopili, proč by ta třetí letka Gripenů dávala smysl - počet F-35 k výcviku by byl pak cca dvojnásobný.
Už mě nebaví stále vyvracet ten váš mýtus o tom, že 2 letky F-35 zvládnou úplně všechno. Jsou naprosté minimum a bude při výcviku chybět každý letoun a i tak spoustu věcí budou umět piloti jenom na simulátoru.
Stejně tak kolik asi letadel vyšlete spojencům na pomoc, když budete mít 17 strojů k dispozici pro celou zemi a to jště možná.Skrýt celý příspěvekBýt vami, při naší neznalosti známosti z armády nevztahuje. Fakticky neztrapnujete jen sebe, ale všechny od hodkosti majora v Čáslavi výše. Aby si to někdo nevzal osobně. Dle vás ...Zobrazit celý příspěvek
Být vami, při naší neznalosti známosti z armády nevztahuje.
Fakticky neztrapnujete jen sebe, ale všechny od hodkosti majora v Čáslavi výše. Aby si to někdo nevzal osobně.
Dle vás musí být jen pro hotovost alokovano 4+4 strojů. Tzn. Při 12+2 to fakticky máte cca 3 volné stroje pro výcvik a zahraniční mise (přesto se konaly).
Ted sd vrátíme k F35, kde vám na zbytek nezůstanou 3 stroje, ale fakticky celá letka. To je zajímavý rozdil. Ale jasne je to málo...
Argument l159 je mimo, v žádné roli Gripen zastoupit nemohli.
Spojencům můžeme místo 3ks, vyslat nz pomoc celých 9. To je fakticky celá letka (zadna nema 100%nasaditelkost). Ale proč to nezmiňujete...Skrýt celý příspěvekMinimum pro NATINADS jsou tři stroje. Větší uvedený počet v praxi byl zde uveden zde v článku na AN o Gripenech. To je ve své podstatě ale irelevantní, i kdyby jen ty tři stroje ...Zobrazit celý příspěvek
Minimum pro NATINADS jsou tři stroje. Větší uvedený počet v praxi byl zde uveden zde v článku na AN o Gripenech.
To je ve své podstatě ale irelevantní, i kdyby jen ty tři stroje byly včleněny pro NATINADS, tak vám v reálu zůstane jen 14 nasaditelných strojů použitelných pro výcvik. Vy tvrdíte, že to pro výcvik A2A i pokročilých technik boje A2G pro alespoň 40 pilotů stačí - já tvrdím že je to nesmysl a žádný soudný pilot či člověk od letectva vám to nepotvrdí.
Letka L-159 má v našem letectvu aspoň teoreticky na starosti útoky A2G a Gripeny dlouho byly vyčleněny jen pro A2A, pak začali něco nacvičovat, ale celkem 4 podvěsné kontejnery Litening pro celé VzS svědčí o tom, že zas tak vážně to nebylo míněno. Prostě klasický minimalismus AČR.Skrýt celý příspěvek40.pilotu je málo. Ale co se držet faktu, abyste nedopadl jako z hotovost. Když v reálu s pro to co dle nás nelze z jeste menším počtem pilotu/letadel hned 4 kontejnery. Takže, ...Zobrazit celý příspěvek
40.pilotu je málo.
Ale co se držet faktu, abyste nedopadl jako z hotovost. Když v reálu s pro to co dle nás nelze z jeste menším počtem pilotu/letadel hned 4 kontejnery.
Takže, kdo tu zase lze?Skrýt celý příspěvekPřestáváte bohužel nějak tvořit srozumitelné věty. https://www.armadninoviny.cz/k... Počet pilotů na F-35 je uváděn jako optimální 1,9. Nejen z ...Zobrazit celý příspěvek
Přestáváte bohužel nějak tvořit srozumitelné věty.
https://www.armadninoviny.cz/k...
Počet pilotů na F-35 je uváděn jako optimální 1,9. Nejen z hlediska vojenských, ale i optimalizace nákladů.
Co dělají vaše hauznumera o ceně letové hodinu Gripenu, v pořádku? :-)))Skrýt celý příspěvek
Považuji to za krok vedle, to už měli spíše koupit nové F-16, dodací lhůty by byly hned po Slovácích a nemuseli by absolutně vůbec řešit zázemí.
Považuji to za krok vedle, to už měli spíše koupit nové F-16, dodací lhůty by byly hned po Slovácích a nemuseli by absolutně vůbec řešit zázemí.
Jo, ale prvni korejska letadla dostananou uz tento rok coz se neda rici o F-16. edit - kecam, prvni letadla maji dostat pristi rok, zamenil jsem to za K2, ktere dostanou tento ...Zobrazit celý příspěvek
Jo, ale prvni korejska letadla dostananou uz tento rok coz se neda rici o F-16.
edit - kecam, prvni letadla maji dostat pristi rok, zamenil jsem to za K2, ktere dostanou tento rok.Skrýt celý příspěvekNo pokud neplánují mohutnou ofenzivu na Ukrajinu nebo Německo, tak ty 2-3 roky mohli počkat na mnohem lepší stroje. Rus má vlastních problémů dost a co nyní říká o konfliktu s ...Zobrazit celý příspěvek
No pokud neplánují mohutnou ofenzivu na Ukrajinu nebo Německo, tak ty 2-3 roky mohli počkat na mnohem lepší stroje. Rus má vlastních problémů dost a co nyní říká o konfliktu s NATO, jsou v této chvíli už jen silácké řeči.Skrýt celý příspěvek
Mne ten nakup vubec nedava smysl. Proste dekadu budovali infrastrukturu na F-16, maji italske cvicne letadla, ktera kupovali nedavno a ted vedle toho budou delat infrastrukturu na ...Zobrazit celý příspěvek
Mne ten nakup vubec nedava smysl. Proste dekadu budovali infrastrukturu na F-16, maji italske cvicne letadla, ktera kupovali nedavno a ted vedle toho budou delat infrastrukturu na F-35 a navic dalsi paralelni na FA-50. Nechapu to.
Na druhou stranu - pokud polaci vnimaji ohrozeni ze strany RF jako aktualni (jestli je to pravda nebo ne je jina debata) a mysli si, ze v horizontu nekolika let nebo treba do roku 2030 je z jejich pohledu konflikt s Beloruskem+RF pravdepodobny, tak takova rozhodnuti maji jistou logiku. Protoze se nejedna jenom o FA-50, ale i o to, ze defacto skonci Krab a budou mit K9, ze nakoupi K2 v puvodni verzi(!), ktera ma nedostatecne pancerovani na stredoevropske valciste a K2PL je defacto ve hvezdach.
Ted vedle toho nove divize....tohle jsou pozadavky 150k+ vojaku a desitky novych pilotu, stovky mechaniku atp. Proste to nechapu. Na druhou stranu pokud budou zavadet nejakou opetovnou formu zakladni vojenske sluzby...tak to nejakou logiku dava.Skrýt celý příspěvekRuleta: Asi to, že jsou další na řadě neberou na lehkou váhu.
Přece jen v únoru se stále tvrdilo, že UA přece nikdy konvečně nenapadnou.Ruleta: Asi to, že jsou další na řadě neberou na lehkou váhu.
Přece jen v únoru se stále tvrdilo, že UA přece nikdy konvečně nenapadnou.Je možné, že poláci kalkulují s tím, že až se rusku začne definitivně hroutit ekonomika, že využijí desetiletí budovaný postoj své občanské společnosti a opravdu risknou mobilizaci ...Zobrazit celý příspěvek
Je možné, že poláci kalkulují s tím, že až se rusku začne definitivně hroutit ekonomika, že využijí desetiletí budovaný postoj své občanské společnosti a opravdu risknou mobilizaci a "spravedlivou totální válku se satanistickým západem". Při současné situaci to vypadá na poměrně brzké datum, řekněme třeba již z jara příštího roku.Skrýt celý příspěvek
toustr - možno sa mýlim,ale po slovákoch sú ešte bulhari...
toustr - možno sa mýlim,ale po slovákoch sú ešte bulhari...
Máte pravdu, jsem to ale hlava děravá. Upřímně nevím, jaké budou dodací termíny, tedy jestli Slováci dostanou 14 stíhaček vyrobených po sobě, nebo se v polovině udělá přestávka pro ...Zobrazit celý příspěvek
Máte pravdu, jsem to ale hlava děravá. Upřímně nevím, jaké budou dodací termíny, tedy jestli Slováci dostanou 14 stíhaček vyrobených po sobě, nebo se v polovině udělá přestávka pro 8 bulharských. Nicméně se i tak pohybujeme v tom rozmezí 2-3 let od začátku dodávek (spíš ty 3 roky).Skrýt celý příspěvek
toustr - no najprv by mali dokončiť jeden kontrakt a potom riešiť druhý...keďže už teraz je dodávka v sklze...v bulharsku bol vraj problém so skupinou na ministerstve ktorá ...Zobrazit celý příspěvek
toustr - no najprv by mali dokončiť jeden kontrakt a potom riešiť druhý...keďže už teraz je dodávka v sklze...v bulharsku bol vraj problém so skupinou na ministerstve ktorá zbierala info pre rusko a to je pre usa problém...Skrýt celý příspěvek
S FA-50 Fighting Eagle to bolo ako hrach o stenu hádzať min. u Nás v SR. Žiaľ aspoň Poliaci majú dosť rozumu keď idú do 48ks FA-50 Fighting Eagle Block 20. Veľmi im fandím ostatne ...Zobrazit celý příspěvek
S FA-50 Fighting Eagle to bolo ako hrach o stenu hádzať min. u Nás v SR.
Žiaľ aspoň Poliaci majú dosť rozumu keď idú do 48ks FA-50 Fighting Eagle Block 20.
Veľmi im fandím ostatne aj tanky K2PL a húfnice K9 resp. orientácia na Juhokórejský zbrojný priemysel.
My v SR sme boli natoľko hlúpi (alebo aj niečo iné, čas zrejme ukáže...) keď sme v G2G "obstarávaniach" na kolesové BOV 8x8 a pásové BVP do miliardového tendra na transportéry nepustili Kórejčanov. Podľa Naďa je to „politické rozhodnutie“
zdroj: https://e.dennikn.sk/2588122/d... Skrýt celý příspěvekTa FA-50 v Polsku dává smysl.Je potřeba nahradit Migy a Sučka a koupit dalších 48 výkonných bojových strojů jako F-16 či F-35 už je prostě drahá sranda.Jen ten nákup M-346 se zdá s ...Zobrazit celý příspěvek
Ta FA-50 v Polsku dává smysl.Je potřeba nahradit Migy a Sučka a koupit dalších 48 výkonných bojových strojů jako F-16 či F-35 už je prostě drahá sranda.Jen ten nákup M-346 se zdá s tohohle pohledu skoro zbytečný.Je to další proudový typ navíc prostě.
Můj odhad je,že dvě letky s 32 stroji FA-50 budou na základně Swidwin,kde nahradí Su-22.Třetí letka 16 FA-50 by mohla být v Minsku Mazowieckem,kde nahradí Migy-29.
Nové F-35 mají být v Lasku a zdejší F-16 se zřejmě přesunou do Malborku,kde nahradí Migy-29.Skrýt celý příspěvekTiež to tak vidím. V 48ks KAI FA-50 Fighting Eagle Block 20 vyriešia mnoho spôsobilostí pričom nahradia orkovskú leteckú chamrať a v neposlednom rade budú šetriť F-35. Za ďalšie ...Zobrazit celý příspěvek
Tiež to tak vidím.
V 48ks KAI FA-50 Fighting Eagle Block 20 vyriešia mnoho spôsobilostí pričom nahradia orkovskú leteckú chamrať a v neposlednom rade budú šetriť F-35.
Za ďalšie najskúsenejší piloti KAI FA-50 Fighting Eagle Block 20 budú mať slušný "základ" v prechode na F-35 veď spomeňte na americký výber T-7A Red Hawk kde bola konkurentom práve T-50 Golden Eagle.Skrýt celý příspěvekJako náhrada za provozně už velmi problematické Mig-29 a Su-22 je KA-50 více než adekvátní. Provozně budou podstatně levnější a bojová hodnota je díky možnost používat moderní A2A ...Zobrazit celý příspěvek
Jako náhrada za provozně už velmi problematické Mig-29 a Su-22 je KA-50 více než adekvátní. Provozně budou podstatně levnější a bojová hodnota je díky možnost používat moderní A2A a A2G munici také o několik řádů vpředu. Pokud tam budou mít radary vyvinuté pro modernizaci F-16, tak to bude za tu cenu velice dobré letadlo a i s tím izraelským to nebude špatný stroj.
Vzhledem k letové obálce je FA-50 méně obratný než F-16 nebo Mig-29, ale určitě je mnohem agilnější než Su-22, která je hodně podprůměr. Navíc díky situačnímu povědomí AWACS NATO, vlastnímu radaru a novým AMRAAM by se rusácké Suchoje neměly dostat k FA-50 na vizuání vzdálenost ;-).
Polské Mig - 29 zamíří na Ukrajinu a Su-22 opravdu nevím. Kratce po znousjenocení Německa je BW vyprodával komukoliv za cenu trochu lepší barevné televize, jen si člověk musel zajistit odvoz. Vůbec se divím Polákům, že to letadlo tak dlouho udržovali v provozuschopném stavu.Skrýt celý příspěvekA jen jako připomínka, nepřipadá jim zvrácené provozovat v množství okolo 150 letounů celkem 4 typy... žeby ta unifikace nebyla svatý grál? (není námitka proti vám, jen slovo do ...Zobrazit celý příspěvek
A jen jako připomínka, nepřipadá jim zvrácené provozovat v množství okolo 150 letounů celkem 4 typy... žeby ta unifikace nebyla svatý grál?
(není námitka proti vám, jen slovo do diskuze)Skrýt celý příspěvekOni toho podpisem téhle a další mluv (třeba Abrams) odepisují mnohem více než jen logistiku. Fakticky odepisují několik desetiletí budovanou domácí produkci (tam museli propálit ...Zobrazit celý příspěvek
Oni toho podpisem téhle a další mluv (třeba Abrams) odepisují mnohem více než jen logistiku. Fakticky odepisují několik desetiletí budovanou domácí produkci (tam museli propálit miliard) když začala produkovat skutečně funkční ks.
Ale asi jim to riziko prostě vychází jako reálné. Z pohledu zničení i 10% území Ruskou invazí, je ta částka zanedbatelná. Přitom na tom budou logisticky lépe, než třeba Ukrajinci po všech těch dodávkách.
Z dnešního pohledu to může vypadat blbě, ale do budoucna prostě ty další stroje vyřadí, a budou zvyšovat standartizaci. Pokud bude konflikt, tak většinu techniky odepíšou bojové ztráty, nebo technické závady.Skrýt celý příspěvekSupersoniky 3 typy (F-16, F-35 a FA-50) s celkem 128 strojů, ale tu FA-50 je nutné brát i jako cvičně/bojový letoun pro pokračovací výcvik pro budoucí piloty F-16 a F-35. Navíc 48 ...Zobrazit celý příspěvek
Supersoniky 3 typy (F-16, F-35 a FA-50) s celkem 128 strojů, ale tu FA-50 je nutné brát i jako cvičně/bojový letoun pro pokračovací výcvik pro budoucí piloty F-16 a F-35. Navíc 48 kusů FA-50 nahrazuje 46 kusů neperspektivních typů jako je Su-22 a MIG-29, které jistě krátce po dodání náhrady pošlou na Ukrajinu (Su-22 spíše do šrotu).
Problém je paradoxně jen dvojmotorový cvičně/bojový M-346 bez radaru, který je provozně pravděpodoběně minimálně stejně drahý jako FA-50, ale jeho výkonů zdaleka nedosahuje.
Mezi uživatele tohoto typu patří Katar a Nigérie, tak třeba je časem smění za dodávky LNG :-)))
Tanky nakonec skončí u 3 typů - Abrams, K2 a K2PL, přičemž u původní K2 bude zřejmě tendence v rámci modernizace unifikovat systémy s K2PL, který si budou vyrábět Poláci sami, takže časem to bude spíše "2 a půl" či jen "2 a čtvrt" typu podle míry polonizace původní K2.
Mě to nepřijde až tak velké logistické peklo, jak se na první pohled může zdát.
Licenci na Kraba dají Ukrajině (což jejich licence umožňuje) a sami si budou vyrábět v licenci nejnovější verzi K9, kde využijí i její moderní podvozek, jako základ pro další aplikace, protože jejich vývoj ekvivalentu se moc nezdařil.
Dělají to tak nějak po "polsku", ale výsledek bude za čas velmi impozantní.
Mnoho lidí si neuvědomuje, že i v relativně mírovém světě má akceschopná a respektovaná armáda projekci do geopolitického postavení státu, zejména v časech nestability a konfliktů "za humny".Skrýt celý příspěvekL2, L2PL, M1a2, K2, K2PL, +neznámi počet PT-91 Twardy + T-72. Ty K2 jim budou dodávat/vyrábět roky (5/m = 60/rok = 3roky), takže tam bude do té doby sloužit tahle směska spolu. ...Zobrazit celý příspěvek
L2, L2PL, M1a2, K2, K2PL, +neznámi počet PT-91 Twardy + T-72.
Ty K2 jim budou dodávat/vyrábět roky (5/m = 60/rok = 3roky), takže tam bude do té doby sloužit tahle směska spolu. Stejně jako ty M1, které sice dostanou poměrně rychle, ale reálné získání operační schopnosti bude nabíhat v čase.
Tzn. redukce typů se jim nepodaří dříve jak v horizontu 5-10.let.Skrýt celý příspěvekV situaci, kdy očekávají konflikt s rusákem, tak se jim nelze divit. U nás i v SK už se hnuly také pěkně ledy. Maďaři už také zbrojí nějaký ten rok ("hezky" si ty Němce koupili) a ...Zobrazit celý příspěvek
V situaci, kdy očekávají konflikt s rusákem, tak se jim nelze divit. U nás i v SK už se hnuly také pěkně ledy. Maďaři už také zbrojí nějaký ten rok ("hezky" si ty Němce koupili) a Rumuni také skupují staré F-16 co to jen jde.
PT-91 a T-72 po dodávkách Abramsů a prvních K2 půjdou pravděpodobně komplet na Ukrajinu, kde mají šanci dělat nejvíc užitečné práce. Polské zbrojení je důležitou součástí vyzbrojování Ukrajiny a je to potřeba i takto chápat.Skrýt celý příspěvek
Jak by si tedy ti nespokojení s nákupem F-35 představovali budoucnost našeho taktického letectva na dalších 60 let?
Jak by si tedy ti nespokojení s nákupem F-35 představovali budoucnost našeho taktického letectva na dalších 60 let?
¨Vážně si myslíte, že tu F 35 tak dlouho vydrží? :-) Když u Gripenů v polovině jejich technické životnosti se dávají pryč. Vývoj půjde dál.
¨Vážně si myslíte, že tu F 35 tak dlouho vydrží? :-) Když u Gripenů v polovině jejich technické životnosti se dávají pryč. Vývoj půjde dál.
Grypeny nejsou v půlce životnosti mají nalétáno více a navíc by jsme je museli modernizovat a jelikož máme mít dvě letky tak zbytek vezmeme kde ? Jak dlouho je bude provozovat ...Zobrazit celý příspěvek
Grypeny nejsou v půlce životnosti mají nalétáno více a navíc by jsme je museli modernizovat a jelikož máme mít dvě letky tak zbytek vezmeme kde ? Jak dlouho je bude provozovat švédsko ? Tak nějak to vypadalo ,že je druhá možnost jen 14x c/d a 10/12? e/f a snad se schodneme ,že než mít dva rozdílné typy s tím ,že by jsme c/d museli nahrazovat o dost dříve zase dalšími e/f aby jsme drželi dvě letky ? To mi přijde jako hloupost měli by jsme letadla o hodně rozdílných náletech navíc generace 4/4+. Takhle budeme mít jeden typ ve dvou letkách o kterém víme ,že tu bude ještě dlouho a dá se spolechnout na to ,že podpora i modernizace stejně.Skrýt celý příspěvek
F 35 budete také muset v průběhu životnosti modernizovat, nebo vyměnit. Vývoj nezastavíte.
F 35 budete také muset v průběhu životnosti modernizovat, nebo vyměnit. Vývoj nezastavíte.
Proto dává smysl investovat penize do projektu na začátku. Kde je skoro 100% sance, že za tex20-40.let je bude stále možné objednat. Třeba skvělé C/D tu nejsou ani 20.let, ale z ...Zobrazit celý příspěvek
Proto dává smysl investovat penize do projektu na začátku. Kde je skoro 100% sance, že za tex20-40.let je bude stále možné objednat.
Třeba skvělé C/D tu nejsou ani 20.let, ale z novými máte smůlu. Maximálně se dostanete k uloženkam.
U E/F se dá předpokládat podobný vývoj, vzhledem k tomu, že není 5.gen. Žádné masivní objednávky se čekat nedají, a velká objednávka jako u A/B(C/D) se také konat nebude.Skrýt celý příspěvekNesher Poznámku o modernizaci jsem zde vložil z toho důvodu, aby si lidé uvědomili, že manipulovat tu s tím, že se koupí F 35 "na padesát let" a nebude se muset do nich později ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher
Poznámku o modernizaci jsem zde vložil z toho důvodu, aby si lidé uvědomili, že manipulovat tu s tím, že se koupí F 35 "na padesát let" a nebude se muset do nich později více investovat je krátkozraké né-li mylné.
AESA radar pro Gripen C je už realitou, více najdete na odkazu, je tam i informace o tom, že stávající zástavba radaru je z velké části připravena pro činnost s AESA anténou.
https://czechairforce.com/news... Skrýt celý příspěvek@flanker.jirka - ten článek je pěkný, ale na můj vkus je tam nadbytek výrazů jako "prototyp", "zvažovaná modernizace" apod. Jinak řečeno, ten radar není vyráběn sériově, stejně ...Zobrazit celý příspěvek
@flanker.jirka - ten článek je pěkný, ale na můj vkus je tam nadbytek výrazů jako "prototyp", "zvažovaná modernizace" apod. Jinak řečeno, ten radar není vyráběn sériově, stejně jako není zatím nikde zavedena modernizovaná verze Gripenu. Co jsem našel, tak smlouva o modernizaci Švédských Gripenů C/D byla podepsána letos v dubnu.
Do F-35 se samozřejmě bude muset investovat a budou se muset modernizovat, ale asi se shodneme, že jejich životnost a podpora bude vzhledem k jejich rozšíření někde úplně jinde než u Gripenů libovolné verze.Skrýt celý příspěvek
Gripeny by rozhodně nemohly tvořit celé naše letectvo, to snad nikdo soudný nezkouší. Jde o to jestli mají tvořit doplněk... něco "ve stylu" TA50 :)
Gripeny by rozhodně nemohly tvořit celé naše letectvo, to snad nikdo soudný nezkouší. Jde o to jestli mají tvořit doplněk... něco "ve stylu" TA50 :)
Gripeny tu byli 2x déle, než byl původní plán. Ten pronájem se neměl prodluzovat, ale měli se odkoupit, nebo koupit jiné. Vlády se na to vykašlaly, tak se prodluzovalo. Hlavní ...Zobrazit celý příspěvek
Gripeny tu byli 2x déle, než byl původní plán. Ten pronájem se neměl prodluzovat, ale měli se odkoupit, nebo koupit jiné.
Vlády se na to vykašlaly, tak se prodluzovalo.
Hlavní důvod proč dává smysl to ukončit je právě to, že se nekoilupily. Tedy není důvod pokračovat, když pokračování vyžaduje investice. Za ty penize si můžeme koupit lepší řešení.Skrýt celý příspěvekTy investice by nemusely být, pokud bychom snížili současné tempo, a předpokládali použítí po dobu cca. příštích 10-12let (od teď).
Ty investice by nemusely být, pokud bychom snížili současné tempo, a předpokládali použítí po dobu cca. příštích 10-12let (od teď).
Pravdu by jste měl, pokud by tam byla opce na odkup. Ale tu tam mají Madaři CR si ji nevyjednala. Tudíž, za jakých podmínek tu JAs-39 zůstane je plně v režimu švédské strany(bez ...Zobrazit celý příspěvek
Pravdu by jste měl, pokud by tam byla opce na odkup. Ale tu tam mají Madaři CR si ji nevyjednala. Tudíž, za jakých podmínek tu JAs-39 zůstane je plně v režimu švédské strany(bez investic do zavedení nákupem vybavení co je stále v rukou Švédska to nepůjde). A ta na tom tratit nebude (vždyť nás berou na hůl celou dobu).
Současně těm letounům běží hodiny náletu, a té generálce se nevyhnete. Jak si na minimálním potřebném počtu chcete snížit tempo, aby to za 5.let vygerovalo dalších třeba 8.let smysluplné služby? (snížíte nálet pilotů na 20%, ne o 20%)Skrýt celý příspěvek
Nesher
nemám na mysli technickou životnost, ale životnost z hlediska přežití na bojišti. Je to sice stealth, ale zdaleka to není neviditelné a nepřekonatelné.Nesher
nemám na mysli technickou životnost, ale životnost z hlediska přežití na bojišti. Je to sice stealth, ale zdaleka to není neviditelné a nepřekonatelné.To Gripen E také a ještě dříve. Takže reálně bychom akorát vyhodili peníze.
A ano modernizace (MLU) bude nutná, jako u všeho. Jen u F 35 bude k dispozici.To Gripen E také a ještě dříve. Takže reálně bychom akorát vyhodili peníze.
A ano modernizace (MLU) bude nutná, jako u všeho. Jen u F 35 bude k dispozici.Aktuálně asi není lepšího letounu pro přežití na bojišti, přitom ta cena za "ks" náhrady ztraceného v boji je na úrovni podstatně horších letadel z pohledu přežití. Zatím je to ...Zobrazit celý příspěvek
Aktuálně asi není lepšího letounu pro přežití na bojišti, přitom ta cena za "ks" náhrady ztraceného v boji je na úrovni podstatně horších letadel z pohledu přežití.
Zatím je to tak, že nikdo lepší obranu nevymyslel (možná laser, ale i ten mezi prvními dostane zase ta F35).Skrýt celý příspěvekflanker.jirka - tohle už zavání argumentačním faulem. Samozřejmě není o nic víc imunní, jen má nejnižší pravděpodobnost že bude setřeleno.
flanker.jirka - tohle už zavání argumentačním faulem. Samozřejmě není o nic víc imunní, jen má nejnižší pravděpodobnost že bude setřeleno.
flanker.jirka: Niv vám nebrání napsat jiné letadlo co je v tomhle lepší (f22). Ale asi by bylo lepší e držet těch co připadají na nákup v ČR. Tady nic lepšího na výběr prostě ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: Niv vám nebrání napsat jiné letadlo co je v tomhle lepší (f22). Ale asi by bylo lepší e držet těch co připadají na nákup v ČR.
Tady nic lepšího na výběr prostě není.
Stejně jako kazdel letadlo může být i F35 sestelna, mít technickou závadu, selhání pilota, atd. Je to jen stroj, nic víc.Skrýt celý příspěvekhorny ano, to vím, ale stále se bavíme o tom, že neexistují pouze staré aktivní radiolokátory PVO a systémy závislé pouze na radiolokačně naváděných střelách. Nová generace IRST a ...Zobrazit celý příspěvek
horny
ano, to vím, ale stále se bavíme o tom, že neexistují pouze staré aktivní radiolokátory PVO a systémy závislé pouze na radiolokačně naváděných střelách. Nová generace IRST a termovizních systémů to do značné míry smaže, v momentě kdy si F 35 bude muset zapnout radar, tak stealth technologie bude ztrácet na účinnosti.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: Pokud to bude souboj jeden na jednoho (jako za dob rytířů) pak máte pravdu. Ale moderní válka se vede trošku jinak. Letadla by se neměla posílat do vzduchu po ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: Pokud to bude souboj jeden na jednoho (jako za dob rytířů) pak máte pravdu.
Ale moderní válka se vede trošku jinak. Letadla by se neměla posílat do vzduchu po jednom, aby se zapnutím radaru při prvním náznaku problému přišla o svou výhodu. To krapet postrádá smysl. Spíše bude použita taktika kdy jeden bude dělat kořist, zatím co lovec si zapíše kladné hodnocení z neočekávaného směru.Skrýt celý příspěvek
/¨Vážně si myslíte, že tu F 35 tak dlouho vydrží?/ 40-50 let je velice realistický předpoklad. Gripen není náš, nikdy nebyl a nebude. Kdyby se tenkrát koupili tak by je samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek
/¨Vážně si myslíte, že tu F 35 tak dlouho vydrží?/
40-50 let je velice realistický předpoklad. Gripen není náš, nikdy nebyl a nebude. Kdyby se tenkrát koupili tak by je samozřejmě nikdo pryč nedával.Skrýt celý příspěvekNebavím se o možném životním cyklu, ale o tom, že za 15-20 let přijdou nové technologie a F 35 může být neefektivní.
Nebavím se o možném životním cyklu, ale o tom, že za 15-20 let přijdou nové technologie a F 35 může být neefektivní.
Je možné, že okolo roku 2040 Američané opravdu zavedou do služby technologicky pokročilejší letadlo než F-35. Hlavním požadavkem na stíhačku 6. generace je ale v jejich případě to, ...Zobrazit celý příspěvek
Je možné, že okolo roku 2040 Američané opravdu zavedou do služby technologicky pokročilejší letadlo než F-35. Hlavním požadavkem na stíhačku 6. generace je ale v jejich případě to, aby byla levnější než F-22, kterou taky bude bezprostředně nahrazovat. S Lightningem naopak stále počítají až někam k roku 2070.
Co se týče ostatních zemí, tak ty ve čtyřicátých letech pravděpodobně teprve doženou technologický náskok strojů F-22/F-35.
Shrnuto a podtrženo - z tohoto úhlu pohledu je F-35 jasně nejlepší a spekulace o "nových technologiích" není nic než zoufalá nerealistická spekulace.Skrýt celý příspěvekTak to je velice nepravděpodobné. Možná bude mít další generace výkonnější motory nebo autonomní řízení. Ovšem F-35 je stále dobrý základ pro modernizace.
Tak to je velice nepravděpodobné. Možná bude mít další generace výkonnější motory nebo autonomní řízení. Ovšem F-35 je stále dobrý základ pro modernizace.
Riziko je tu přece vždy.
Ale pokud se bojiště stane nebezpečné pro F35, tak posílat do stejné zóny Jas39 bude jako ho odepsat. Přitom cena bude stále vyšší než f35 z kus.Riziko je tu přece vždy.
Ale pokud se bojiště stane nebezpečné pro F35, tak posílat do stejné zóny Jas39 bude jako ho odepsat. Přitom cena bude stále vyšší než f35 z kus.
Gripeny "se dávají pryč" primárně protože se nekoupily, ale jen pronajaly a to na dobu mnohem delší, než bylo smysluplné. Jejich případné zachování v letectvu po roce 2029 tak ...Zobrazit celý příspěvek
Gripeny "se dávají pryč" primárně protože se nekoupily, ale jen pronajaly a to na dobu mnohem delší, než bylo smysluplné.
Jejich případné zachování v letectvu po roce 2029 tak vytváří příliš mnoho a hlavně příliš drahých problémů k vyřešení.
Naopak, pokud se F-35 opravdu koupí, nelze si v tuhle dobu reálně představit důvod, který by vedl k jejich předčasnému vyřazení.Skrýt celý příspěvekJaké jsou ty příliš drahé problémy k vyřešení? Modernizace cca všech švédských strojů stála asi 52 mil. dolarů s tím, že mohou být provozovány minimálně do roku 2035. Podotýkám, ...Zobrazit celý příspěvek
Jaké jsou ty příliš drahé problémy k vyřešení? Modernizace cca všech švédských strojů stála asi 52 mil. dolarů s tím, že mohou být provozovány minimálně do roku 2035.
Podotýkám, že nezpochybňuji nákup F-35, ty jistě mají svůj význam. Na třetí letku F-35 nemáme finance a na Gripeny máme vycvičené kvalitní piloty a vybudované zázemí.
Po jejich ukončení může klidně přikoupit další letku F-35 a ty původní zmodernizovat na jednotný standard.
Myslím si, že Švédi nám je ještě rádi přenechají za děkuji a jejich modernizaci. Levněji třetí letku prostě nepořídíme!Skrýt celý příspěvekV první řadě nechápu, proč je řeč o třetí letce. Nic takového se vůbec neplánuje. Prostě se obě bojové letky přezbrojí na nový (výkonnější) typ. Nevím, co je na tom pořád k ...Zobrazit celý příspěvek
V první řadě nechápu, proč je řeč o třetí letce. Nic takového se vůbec neplánuje. Prostě se obě bojové letky přezbrojí na nový (výkonnější) typ. Nevím, co je na tom pořád k nepochopení.
A příliš drahé problémy? (už to sem píšu nejmíň počtvrté, tak to vezmu jen velmi stručně):
1) letadla nejsou naše - ano, Švédové nabídli darování, ale jen pod podmínkou nákupu JAS-39E (a to ještě jen neoficiálně), což je blbost. Museli by nám je darovat (případně prodat za korunu) jen tak.
2) Letadel není dost. Museli by nám navíc darovat i čtrnáct dalších Gripenů C/D pro další letku. Mají je vůbec?
3) Modernizace - její cena není vůbec jistá. Je třeba hloubková modernizace, nikoli jen cosi symbolického.
Docela rád bych věděl, kde jsi vzal tu hodnotu 52 mil. za všechny stroje.
V každém případě pokud cena modernizace za kus přesáhne polovinu ceny nového stroje, jde o velmi špatný obchod.
4) Provozní zázemí. V tuhle chvíli máme jen základní, umožňující běžný servis po 200 letových hodinách. Všechno ostatní, tj. servis po více hodinách (600, 1200 atp.), opravy, vylepšení se dělá ve Švědsku.
Otázka zní - vybudujeme ho, samozřejmě za plnou cenu, pro letadla, která budou sloužit jen polovinu doby nových strojů (tj. vyjde nás dvakrát tak draho), nebo budeme dále platit Švédům? Přistoupí vůbec na něco takového?
A podotýkám, že pokud započítáš cenu pronájmu, tak cena za letovou hodinu našich Gripenů není nijak zvlášť levná a příliš se neliší např. od F-16.
5) Nové zbraně. Je třeba je integrovat a hlavně nakoupit v každém případě. Tahle položka bude drahá v jakékoli variantě řešení.
6) Jsou schopné nižší provozní náklady Gripenu C vykompenzovat velmi vysoké náklady spojené s jeho zachováním v letectvu i po roce 2029? A vykompenzují i další náklady se zavedením nové stíhačky po roce 2040/45?
Asi těžko.
Ano, pokud bychom Gripeny nakoupili už po skončení prvního pronájmu a hlavně v dostatečném množství, debata by stála úplně jinak. V současné situaci je ale JAS-39 v neúnosně špatné pozici.
F-35 vyřeší potřeby našeho letectva od roku 2030 cca do let 2070/2090. Gripen nic takového nabídnout nemůže.Skrýt celý příspěvekNa Gripen je stále podstatná část zazemi ve vlastnictví švédské strany. V podstatě se jeho odkup = zavedení nového stroje. Protože pak to zazemi musíte mít komplet. Ale chápu, že ...Zobrazit celý příspěvek
Na Gripen je stále podstatná část zazemi ve vlastnictví švédské strany. V podstatě se jeho odkup = zavedení nového stroje. Protože pak to zazemi musíte mít komplet.
Ale chápu, že to nezapadá do vaší teorie levného reseni tak to stále ignorujte.
Piloty mame vycviceny rámci potřeb stávající potřeb. Pokud dojde k prodloužení, tak to znamená další náklady. Přitom je zcela logické, že ti nejlepší by se přesunuli na F35. Takže by ten požadavek byl ještě větší.
Zajímavé najednou jsou peníze i na další letku F35. Jen to bude součet nákladů na gripen+zavedení další letky. A 1+x je vždy více než 1.
Tedy o žádné levné řešení se jednat nemůže.Skrýt celý příspěvekOsobně jsem považoval za moudřejší pořizovat letky f-35 postupně společně s rozšiřujícími se chopnostmi využít potenciálu letadel i vzhledem k ekonomické situaci. Rozhodnutí ...Zobrazit celý příspěvek
Osobně jsem považoval za moudřejší pořizovat letky f-35 postupně společně s rozšiřujícími se chopnostmi využít potenciálu letadel i vzhledem k ekonomické situaci.
Rozhodnutí nicméně padlo, ale na rozdíl od některých tu nemám křiˇšťálovou kouli a nemám tak jistotum, jak bude vypadat bezpečnostní situace příští rok, natož v roce 2027.
Proto paušální odsuzování možnosti vzniku třetí letky považuji jen za tlachání geopoliticky "neorientovaných" osob, kterým chybí jen schopnost uvažovat v širším časovém horizontu.
Na uvahách zda a za jakých podmínek vybudovat třetí letku není nic kacířského, naopak její apriorní odsouzení bez znalosti širšího kontextu a příštího vývoje je dle mého jen známka omezenosti.
Před 24. únorem také spousta věcí přišla lidem jako nepravděpodobná, ne-li nemožná. I renomovaní analytici a vojenští odborníci po pár dnech zjistili, že jsou úplně mimo.- teda aspoň ti chytřejší.Skrýt celý příspěvekMaximus: Zatím jste tu jen vy, kdo neuvažuje v širším horizontu. Protože do vyjádření vláda byla stále reálná možnost setrvání na současném stavu + L-159. Respektive, byli tu ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus: Zatím jste tu jen vy, kdo neuvažuje v širším horizontu.
Protože do vyjádření vláda byla stále reálná možnost setrvání na současném stavu + L-159. Respektive, byli tu hlasy volající alespoň po navýšení na 18ks. Ti co zmiňovali 24ks byli označování za snílky.
Pokud by CR opravdu chtěl 3.letku, tak dává smysl využít už zaplacené peníze do zázemí F-35, než budovat nové pro jiný tip. Pak se totiž investice do nového stroje smrskne na jednotkovou cenu výroby+výcvik pilota. Tomu těžko konkurují i Gripeny zdarma. Munice se adekvátně musí navýšit bez ohledu nakoupený stroj.
Myslíte před 24.2.2014, což je datum kdy Rusko zahájilo útok na Ukrajinu. 24.2.2022 se jen veřejně přiznalo k invazi.Skrýt celý příspěvekMaximus - Letadla se samozřejmě budou pořizovat postupně. Rozhodně jich nepřiletí všech 24 naráz. Pravděpodobně po 4-8 kusech budou letky postupně přezbrojeny, jedna po ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus -
Letadla se samozřejmě budou pořizovat postupně. Rozhodně jich nepřiletí všech 24 naráz. Pravděpodobně po 4-8 kusech budou letky postupně přezbrojeny, jedna po druhé.
Ano, rozhodnutí již padlo a proto si v diskusi hlavně vyjasňujeme proč je takovéto a ne jiné a proč je prováděno právě takovým způsobem.
Spekulace, co by mohlo být kdyby jsou mimo a jalové.
Nikdo tu možnost vzniku třetí letky paušálně neodmítá, ale pouze konstatujeme, že v aktuální situaci (čímž je míněna tato dekáda) k tomu prostě nedojde, proto je zbytečné o tom planě spekulovat.
To nemá nic společného s "věštěním z křišťálové koule" nebo "tlacháním neorientovaných osob".
Problémů k řešení (velmi drahých), má zkrátka naše armáda tolik, že na rozšíření letectva nejsou kapacity ani vůle. Pokud tohle nevidíš, jsi neorientovaný ty.
P.S. A stále bych rád věděl, jak jsi přišel na tu částku (52 mil. celkem za všechno) za případnou modernizaci Gripenů.Skrýt celý příspěvek@Horny asi tady: https://news.cision.com/saab/r... Ale není tam nic o tom, jak rozsáhlá ta modernizace bude a hlavně kolika strojů ...Zobrazit celý příspěvek
@Horny asi tady: https://news.cision.com/saab/r...
Ale není tam nic o tom, jak rozsáhlá ta modernizace bude a hlavně kolika strojů se bude týkat. Tahle věta - The purpose of the order is to start implementation of the upgrade to fulfil the Swedish Armed Forces’ need to maintain the continued high capability and availability of Gripen C/D up to 2035. - ale naznačuje, že to není kompletní cena za upgrade všech strojů.Skrýt celý příspěvek
Gripen E 2x letky + Gripen NG 1x letka a vstoupit do programu Tempest společně s Británií, Švédskem, a Itálií.
Gripen E 2x letky + Gripen NG 1x letka a vstoupit do programu Tempest společně s Británií, Švédskem, a Itálií.
Tak pokud je stavajici, existujici F-35 financni cerna dira, tak tohle reseni je supermasivni cerna dira s milionem neznamych a rizik.
Tak pokud je stavajici, existujici F-35 financni cerna dira, tak tohle reseni je supermasivni cerna dira s milionem neznamych a rizik.
Ale není z Ameriky. To je to hlavní. Jinou logiku za tím nehledej.
Ale není z Ameriky. To je to hlavní. Jinou logiku za tím nehledej.
Eeh, takže Vám vadí pořízení F-35, protože to je drahé a pak nakoupíte 36 Gripenů E (Gripen E je Gripen NG), což jsou stroje jejichž pořizovací cena je vyšší než F-35 a u kterých ...Zobrazit celý příspěvek
Eeh, takže Vám vadí pořízení F-35, protože to je drahé a pak nakoupíte 36 Gripenů E (Gripen E je Gripen NG), což jsou stroje jejichž pořizovací cena je vyšší než F-35 a u kterých stále nejsou známy provozní náklady, jelikož je to nový stroj a rovnou vybudujete další letku a k tomu ideálně rovnou i druhé letiště a zázemí. A nakonec vstoupíme do programu letounů, u kterých se vůbec neví jak to dopadne, kdy budou dostupné, kolik budou stát a jaké budou provozní náklady u nich.
Tomu říkám velké šetření.Skrýt celý příspěvekGripen bude mít v případě války větší nasaditelnost a čas strávený ve vzduchu. Pokud na F-35 nebudeme mít letiště uvnitř třeba Krušných Hor, tak v případě jejich koncentrace na ...Zobrazit celý příspěvek
Gripen bude mít v případě války větší nasaditelnost a čas strávený ve vzduchu. Pokud na F-35 nebudeme mít letiště uvnitř třeba Krušných Hor, tak v případě jejich koncentrace na jedno/dvě letiště o polovinu přijdeme než se dostanou si vzduchuSkrýt celý příspěvek
Od podzimu nás čeká dluhově-deflační recese/deprese, německý průmysl to kvůli energii nerozdýchá a Němci Itálii už zachraňovat nebudou-> rozpad Eurozóny. Srbsko bude chtít ...Zobrazit celý příspěvek
Od podzimu nás čeká dluhově-deflační recese/deprese, německý průmysl to kvůli energii nerozdýchá a Němci Itálii už zachraňovat nebudou-> rozpad Eurozóny. Srbsko bude chtít anektovat Bosnu, Kosovo, a Černou Horu. Zbytek Evropy neudělá nic, Orbán bude Srbům pomáhat, ale Chorvati a Albánci si takovéhle existencionální ohrožení nenechají líbit.
Proto jsem chtěl Gripeny, které můžou být rychle.Skrýt celý příspěvekZajímavé, že Gripeny to samé preziii bez úhony a podstatně starším letadlem ještě vzroste provozuschopnost.
Ten zbytek je spíše vše přání, než realita.Zajímavé, že Gripeny to samé preziii bez úhony a podstatně starším letadlem ještě vzroste provozuschopnost.
Ten zbytek je spíše vše přání, než realita.O větší nasaditelnosti můžeme polemizovat, potenciál startu z krátkých zpevněných ploch u Gripenu je, ovšem přesun zázemí je další věc. Pokud RF udeří, tak její střely musí ...Zobrazit celý příspěvek
O větší nasaditelnosti můžeme polemizovat, potenciál startu z krátkých zpevněných ploch u Gripenu je, ovšem přesun zázemí je další věc. Pokud RF udeří, tak její střely musí překonat UA a Slovensko, nebo Polsko z Královce. To je dost velká šance, že k nám nedoletí a nebo že dvě třeba ano, ale nakonec je sundá naše PVO. I pokud by toto selhalo, je v tuto chvíli jedno jestli Gripen nebo F-35, protože všechny budou v tu dobu na své základně, popřípadě pár ve vzduchu. F-35 má vyšší efektivitu nasazení, tedy to, že nebude tak dlouho ve vzduchu jí tolik nevadí.Skrýt celý příspěvek
Ale tak zase ho chudáka nekamenujte podpásovkami. Oceňuji že jako jeden z mála tu měl odvahu napsat svůj faktický návrh proti-řešení a tedy je možné předložit faktickou ...Zobrazit celý příspěvek
Ale tak zase ho chudáka nekamenujte podpásovkami. Oceňuji že jako jeden z mála tu měl odvahu napsat svůj faktický návrh proti-řešení a tedy je možné předložit faktickou proti-kritiku.Skrýt celý příspěvek
A to že bude URČITĚ dražší... to je holt sice je to velká neznámá (když se to hodí) ale je už známé že bude dražší :)
Ale jako nosný typ letectva, v tuto chvíli, to přecejen ne.A to že bude URČITĚ dražší... to je holt sice je to velká neznámá (když se to hodí) ale je už známé že bude dražší :)
Ale jako nosný typ letectva, v tuto chvíli, to přecejen ne.
Klidně i s F-35, ale tohle, co se děje, je hrozně unáhlené. To jsou stíhačky, tanky, bvp, dělá, radary, atd. atd. Já chápu, že to armáda potřebuje a že se a ní už 3 dekády prdí (a ...Zobrazit celý příspěvek
Klidně i s F-35, ale tohle, co se děje, je hrozně unáhlené. To jsou stíhačky, tanky, bvp, dělá, radary, atd. atd.
Já chápu, že to armáda potřebuje a že se a ní už 3 dekády prdí (a za to můžeme poděkovat politikům napravo i nalevo a všem těm lobbistům a korupčníkům), ale v této době, budeme muset především řešit energetickou a surovinovou bezpečnost. Nesmíme zapomenout i na obranu, ale tohle je unáhlené. Sešlo se toho hodně najednou...Skrýt celý příspěvekMuzes dat nejaka fakta na stul? - Co je unahlene? - Cernochova vcera rekla, ze se to resi minimalne 2 roky. - Nic zatim podepsane neni, dohoda a nakup se teprve bude resit. Navic ...Zobrazit celý příspěvek
Muzes dat nejaka fakta na stul?
- Co je unahlene?
- Cernochova vcera rekla, ze se to resi minimalne 2 roky.
- Nic zatim podepsane neni, dohoda a nakup se teprve bude resit.
Navic na webu MO mas prehled modernizacnich projektu a nakupu...a jsou tam veci z roku 16,18 ... na prvni pohled to vypada konzistentne. Az na tanky.Skrýt celý příspěvekKdyž budeme optimisti, tak ty letadla dorazí z koncem Gripenu v roce 2027. Tzn. za 5.let, pokud pesimisti tak až z koncem prodlužení, tzn. 7.let. Teď se podívejte jak na tom byla ...Zobrazit celý příspěvek
Když budeme optimisti, tak ty letadla dorazí z koncem Gripenu v roce 2027. Tzn. za 5.let, pokud pesimisti tak až z koncem prodlužení, tzn. 7.let.
Teď se podívejte jak na tom byla ekonomika 2008+5/+7.let to jsou roky 2013/2015. To už se prostě žádná recese nekonala, a byl ideální čas platit modernizaci armády, stavět dálnice, atd.
Jaká byla realita, díky šetření v krizi se v době růstu nebylo nic připraveno = promrhali se roky hojnosti.Skrýt celý příspěvekHrozně unáhlené? Většina současných projektů je již dlouhodobě plánována, BVP už měly být, no bohužel byly ty problémy se smlouvou a požadavky. MO řeší obranu, jiná ministerstva ...Zobrazit celý příspěvek
Hrozně unáhlené? Většina současných projektů je již dlouhodobě plánována, BVP už měly být, no bohužel byly ty problémy se smlouvou a požadavky.
MO řeší obranu, jiná ministerstva řeší své otázky. Na zdrojové bezpečnosti se pracuje, plyn i PHM se zařizují viz jižní cesta nebo Nizozemsko, co se energetické bezpečnosti týče, Česko je samostatné, El. Energie máme přebytky, díky bohu za naše dvě JE. Další bloky se budou stavět.
Nevím co je unáhleného na tom, dávat armádu dohromady, když kousek od nás probíhá válka. My jen řešíme resty, podívejte se na Poláky a jejich nákupy, proti nim dáváme jen drobné, ti si prostě řekli, že u nich nikdo Buču dělat nebude a nechtějí nechávat nic náhodě. Takže staví jednu z největších pozemních armád v Evropě. To je adekvátní reakce k razantní změně bezpečnostního prostředí v regionu.
Vy chápete, že kdyby se Ukrajinci nebránili tak jak se brání a Rusko mělo tak silnou armádu jak deklarovalo, tudíž UA už dávno padla, tak teď máme velmi vážný problém? Možná dokonce existenční hrozbu pro náš stát. Musíme být platným členem východního křídla NATO, tudíž potřebujeme schopné ozbrojené síly.Skrýt celý příspěvekRozhodně nic není unáhlené, bohužel předchozí vlády raději rozdávaly koblihy nebo tunelovali. Naštěstí nyní máme konečně paní mynistrini i NGŠ, kteří skutečně začali dělat svoji ...Zobrazit celý příspěvek
Rozhodně nic není unáhlené, bohužel předchozí vlády raději rozdávaly koblihy nebo tunelovali. Naštěstí nyní máme konečně paní mynistrini i NGŠ, kteří skutečně začali dělat svoji práci dobře a snaží se dohnat dluhy, které tu hromadili politici ještě od dob náměstkování Kalouska na MO.
Teprve skutečná válka kousek od našich hranic ukázala, jak neprozíravé byly všechny ty "B´ílé knihy" a další kupy nesmyslných blábolů, které neměly ani cenu toho papíru, na kterém byly vytisknuty.
Polské urputné nakupování zbraní se může jevit z našeho pohledu přehnané, ale aspoň nyní to aspoň trochu u nás vypadá, že myslíme víc na obranu než na pivo.Skrýt celý příspěvek
Zdravím. A nakolik by nás tedy přišli za nákup, užívání, potřebné úpravy infrastruktury, prostě všechny související náklady za třeba třicet let f35 a gripeny E? Někdo to někde na ...Zobrazit celý příspěvek
Zdravím.
A nakolik by nás tedy přišli za nákup, užívání, potřebné úpravy infrastruktury, prostě všechny související náklady za třeba třicet let f35 a gripeny E? Někdo to někde na hrubo spočítal a prý to vychazí, že za 24 f35 by bylo 36 ks gripenů E. Kdyby proti sobě v souboji letělo 24 f35 a gripenů E s nejlepší výzbrojí, s nejlepšími piloty, v podmínkách armády CR, kdo by ten letecký souboj vyhrál? Ptám se, nejsem odborník. Díky.Skrýt celý příspěvekF-35 deklasuje ostatné stíhačky na Red Flag (obrovské letecké cvičenie USAF, ktorého sa zúčastňujú aj iné krajiny NATO) v pomere 20:1. Je mnoho správ, kde vyslovene elitní americkí ...Zobrazit celý příspěvek
F-35 deklasuje ostatné stíhačky na Red Flag (obrovské letecké cvičenie USAF, ktorého sa zúčastňujú aj iné krajiny NATO) v pomere 20:1. Je mnoho správ, kde vyslovene elitní americkí piloti s náletom niekoľko tisíc hodín na 4th gen. stíhačkách tvrdia, že o F-35 ani len netušili kde je a ona ich pomocou BVR munície "zostrelila".
Tak či tak všetko hrá proti Gripenu. Počty vyrobených kusov, rozšírenie u ostatných krajín NATO (až 1), cena (bohvie koľko bude Gripen stáť, ale lacnejšie než masovka, ktorou F-35 je to asi
nebude), technologická vyspelosť (5th gen. vs 4th gen.)Skrýt celý příspěvekDěkuji za info. Pokud je ten poměr opravdu takový, tak není asi co řešit. Akorát by možná v tom případě, nestačilo mít těch letadel jen tolik co teď gripenů? Není těch plánovaných ...Zobrazit celý příspěvek
Děkuji za info. Pokud je ten poměr opravdu takový, tak není asi co řešit. Akorát by možná v tom případě, nestačilo mít těch letadel jen tolik co teď gripenů? Není těch plánovaných 24 ks zbytečně moc, když jsou tak vynikající a mají takovou převahu? A další f35 ještě modernější koupit až třeba za 10-15 let a teď ušetřené prostředky investovat v armádě nyní jinak?Skrýt celý příspěvek
Už když se kupovali C/D tak se počítalo s 24 kusy které jsme si měli do dvou letek koupit bohužel přišli povodně a 14 C/D v pronájmu , teď i když je corona a drahej plyn a ...Zobrazit celý příspěvek
Už když se kupovali C/D tak se počítalo s 24 kusy které jsme si měli do dvou letek koupit bohužel přišli povodně a 14 C/D v pronájmu , teď i když je corona a drahej plyn a elektrika je taky za hranicemi EU a NATO válka a tak se na naší obraně zkrátka nedá šetřit.Skrýt celý příspěvek
10-15.let... Je rok 2022, ideální rok nasazení F35 je 2029. Tzn. I dnešní rozhodnutí se reálně náplní za 7.let. Ještě pár dalších let budou investiční náklady zanedbatelné. Ale i ...Zobrazit celý příspěvek
10-15.let...
Je rok 2022, ideální rok nasazení F35 je 2029. Tzn. I dnešní rozhodnutí se reálně náplní za 7.let.
Ještě pár dalších let budou investiční náklady zanedbatelné. Ale i kdyby se nekoupil, stále je potřeba zainvestovat další řešení konce pronájmu.Skrýt celý příspěvekBudou se vyřazovat jednomístné L-159. Pokud chceme zachovat dvě letky, počty F-35 sedí. Kromě toho, v rámci jedné letky je prakticky nemožné plnohodnotně cvičit všechny ...Zobrazit celý příspěvek
Budou se vyřazovat jednomístné L-159.
Pokud chceme zachovat dvě letky, počty F-35 sedí. Kromě toho, v rámci jedné letky je prakticky nemožné plnohodnotně cvičit všechny specializace. Dává větší smysl, aby jedna letka byla primárně zaměřená na vzdušný boj a druná na protizemní.Skrýt celý příspěvekDvě letky jsou málo na plnohodnotný výcvik všech schopností F-35. Zkuste se v Čáslavi zeptat kohokoliv od hodnosti majora výše. Rozhodně je čas debatovat o třetí letce a postavit ...Zobrazit celý příspěvek
Dvě letky jsou málo na plnohodnotný výcvik všech schopností F-35. Zkuste se v Čáslavi zeptat kohokoliv od hodnosti majora výše.
Rozhodně je čas debatovat o třetí letce a postavit ji na modernizovaných Gripenech a v na základě získaných zkušeností se rozhodnout v příští dekádě o dalších možnostech přezbrojit třetí letku - F-35, lehký supersonik kako je FA-50 nebo pokročilý "Loyal Wingman".
Navíc bych pečlivě sledoval geopolitickou situaci v Evropě - za dva tři roky se nám mohou i tři letky jevit jako málo :-)))Skrýt celý příspěvekMůžete nám prozradit kde vojáci od hodnosti majora výše načerpali tyhle úžasné informace. Doufám, že né od vás. Diskutovat o 3.letce, když není podepsaná kontrakt/termíny k ...Zobrazit celý příspěvek
Můžete nám prozradit kde vojáci od hodnosti majora výše načerpali tyhle úžasné informace. Doufám, že né od vás.
Diskutovat o 3.letce, když není podepsaná kontrakt/termíny k pořízení prvních dvou je spíše k pobavení.
Co by se tak asi stalo, když jedna z největších hrozeb utrpěla ztráty/použila munici, které pro ni znamenají spíše desetiletí obnovy?
Tím, že Rusko bude mít problémy spíše samo se sebou. Těžko bude podporovat další separatisty jinde v Evropě.
I když se budeme bavit o pro Rusko v udržení se na současně dobitých území, tak pro jeho sankcemi zasaženou ekonomiku, postavit dané regiony ekonomicky na nohy bude snad větší rána, než samotná válka.Skrýt celý příspěvek
Nikdo vam to tu nerekne, protoze nikdo nema po ruce konkurencni technicky/vybavove stejne nabidky (podivejte se na vybavu aut a nabidky...jeden ma head up display druhej ho nema, ...Zobrazit celý příspěvek
Nikdo vam to tu nerekne, protoze nikdo nema po ruce konkurencni technicky/vybavove stejne nabidky (podivejte se na vybavu aut a nabidky...jeden ma head up display druhej ho nema, ale je o 10k levnejsi. Stoji to za to? je prvni nabidka predrazena?). Muzete si dohledat kontrakty F-35 na strankach DoDu, ale tam je to zkreslene udaji ohledne nahradnich dilu, vycviku a zbranovych systemu, navic tezko tady nekdo bude vycislovat logisticke zmeny a upravy na infrastrukture, novy personal, mechanici, piloti atp.
Navic - i kdyz budete mit - tato cisla, tak to nic nehovori o provozu a dalsich nakladech, kde se da hodne, hodne, hodne zjednodusene rici, ze porizovaci naklady budou jenom nekolik desitek procent z celkove ceny zivotniho cyklu daneho letadla.
Takze nabidky nebudou stejne, nebudou porovnatelne, nektere zeme ani nabidku nedostaly/nedostanou. Navic vsechny tyto pocty jsou jenom tzv mickey mouse numbers tj. ze vubec nemaji zapocitana rizika (soucasna/budouci), soucasne uz zname hrozby, logisticky retezec, sila partnerstvi v pripade valky, mnozstvi stejnych zbrani, dostupnost, partnerstvi atp. Takze ve vysledku je cena jenom jeden ze vstupnich parametru a vahu tohohle parametru se fakt neodvazuji soudit.
Cena u jinych zemi, dle mnozstvi, dle munice atp. Jenom orientacne nejsou to presna cisla, nejsou to cisla ve stejny den, jsou to ruzne mesice, roky - takze hodnota dolaru byla jina.
Finsko - 195,3 mio dolaru/1ks
Svycarsko - 164,5 mio dolaru
Japonsko - 220,1 mio dolaru
Polsko - 203,1 mio dolaru
Korea - 180,0 mio dolaru
Totalne zjednodusene a pravdepodobne totalne mimo:
Cesko - Naklady na porizeni, vcetne prumerovaneho mnozstvi munice, nahradnich dilu z predeslych nabidel, za 24 letadel:
3,938 - 5,28 mld dolaru (164 - 220 mio dolaru/ks) + provoz (pri zapocitani, ze cena nakupu, vybaveni, nahradnich dilu tvori cca 20%, tak 80% pripada na zivotni cyklus...coz je naklad dalsich 20-26 mld dolaru, zivotni cyklus bude pravdepodobne nekolik desitek let) + nutne logisticke/infrastrukturarni upravy.Skrýt celý příspěvekDěkuji za info. Ten rozdíl ceny za ks mezi sui a jap a pol je šílený. A to ještě sui teď prodej nákup zablokovali a bude referendum. A přitom vysoutěžili f35 tak relativně levně. A ...Zobrazit celý příspěvek
Děkuji za info.
Ten rozdíl ceny za ks mezi sui a jap a pol je šílený. A to ještě sui teď prodej nákup zablokovali a bude referendum. A přitom vysoutěžili f35 tak relativně levně. A nemají je tak levné, také proto že je vysoutěžili? V polsku, jestli se nepletu tendr nebyl a platí o 40 miliónů na kus více.
Jestli odhadem počítám, tak nás nákup a provozování f35 po dobu třeba 30 let může stát v době mírů něco mezi 50-70 mld. dolarů? Cca 2 mld. doalrů ročně, to je 50 mld.kc. Letos dostane armáda 89 ml.kc, tj. 1,35 procent z rozpočtu. Při 2 procentech z rozpočtu dostane někdy po roce 2025 třeba cca cca 140 mld.kc a z toho padne po dobu 30 let 50 mld. na f35? Je to realizovatelné a ufinancovatelné?Skrýt celý příspěvekAno, rozdil je, protoze jsem plno veci zanedbal - napriklad to, ze Japonsko bude mit kombinaci F-35, CTOL a STOVL, ze nabidky nejsou stejne viz vybaveni, nahradni dily. navic moje ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, rozdil je, protoze jsem plno veci zanedbal - napriklad to, ze Japonsko bude mit kombinaci F-35, CTOL a STOVL, ze nabidky nejsou stejne viz vybaveni, nahradni dily.
navic moje rozdeleni 20% a 80% je pravdepodobne blabol a realita bude jina. Navic pocitejte, ze hodnota penez neni stejna, navic nektere naklady se budou v case menit (typicky provozni). Je to proste slozite tema a tezko se cokoliv vycisluje.Skrýt celý příspěvekJá myslel, že ta japonská cena je jen za verzi A. Potom ten rozdíl chápu. Ale polácí a sui kupují jen verzi A pokud se nepletu. Spíše mi tedy jde o ten finanční rozdíl mezi sui a ...Zobrazit celý příspěvek
Já myslel, že ta japonská cena je jen za verzi A. Potom ten rozdíl chápu. Ale polácí a sui kupují jen verzi A pokud se nepletu. Spíše mi tedy jde o ten finanční rozdíl mezi sui a polskou cenou nákupu. Myslím si, že tu lepší cenu sui získali hlavně tím, že vypsali tendr. Amíci museli jít s cenou dolů.
Je mi jasné, že ta cena se bude pohybovat a měnit. V principu by asi nákupka za stroj měla jít pořád trochu dolů, kvůli počtu vyrobených kusů a náklady na provoz, kvůli zdražování energii a zastarávání letadel, zase nahoru.Skrýt celý příspěvekEnglbert: Těch proměnných v ceně zakázky je strašně moc. Klidně takový rozdíl může udělat jen nekoupení munice, protože jí mám plné slady/samostatný tendr.
Englbert: Těch proměnných v ceně zakázky je strašně moc. Klidně takový rozdíl může udělat jen nekoupení munice, protože jí mám plné slady/samostatný tendr.
Na tu cenu je také dobré se podívat z pohledu, že na světě je nezanedbatelné množství zemí, co by zaplatila za F-35 klidně dvojnásobek těchto cen, jen pokud by měli možnost je ...Zobrazit celý příspěvek
Na tu cenu je také dobré se podívat z pohledu, že na světě je nezanedbatelné množství zemí, co by zaplatila za F-35 klidně dvojnásobek těchto cen, jen pokud by měli možnost je koupit.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...