Česká republika kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II a bojová vozidla CV90

Česká republika kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II a bojová vozidla CV90
F-35A Lightning II / U.S. Air Force, Airman 1st Class Josey Blades (Zvětšit)

Česká vláda pověřila k jednání ministryni obrany Janu Černochovou ve věci nákupu amerických taktických nadzvukových víceúčelových stealth letounů páté generace F-35A Lightning II a švédských bojových vozidel pěchoty (BVP) CV90.

F-35

Rozhodnutí české Vlády vychází z doporučení letectva. Armádní odborníci mimo jiné využili analýzy aliančního střediska Joint Air Power Competence Centre.

„F-35 Lightning II bude i po roce 2040 technická špička, zatímco stroje tzv. 4,5. generace tou dobou budou zastaralé. F-35 navíc nepředstavuje jen stíhací letoun. Jde o létající velitelské středisko představující kombinaci stíhacího letounu, prvku protivzdušné obrany, špičkového výzvědného a komunikačního pracoviště a zároveň je součástí široké sítě internetu strojů včetně bezpilotních prostředků, a tudíž dokáže provádět i úkoly, které jsou zcela mimo možnosti současných strojů,“ načrtl přednosti F-35 náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka.

Nyní česká ministerstva obrany, zahraničí a financí vytvoří vyjednávací tým. Ten povede jednání se zástupci americké vlády – prodej se totiž uskuteční přes systém zahraničního prodeje FMS (Foregin Military Sales). Mezi naše požadavky bude patřit i zapojení českého leteckého průmyslu do vývoje a výroby F-35.

Jednání o podobě smlouvy mají skončit do 1. října 2023. Poté nákup musí schválit český parlament. Času přitom není nazbyt. Firma Lockheed Martin od příštího roku dosáhne maximální roční produkce 156 F-35, ale na F-35 čeká velmi dlouhá řada zákazníků.


F-35 bude součásti internetu bojových strojů. Může ovládat a koordinovat činnost mnoha typů bezpilotních letadel. Tato schopnost je klíčem k vítězství ve válkách budoucnosti.

Pokud F-35 objednáme hned dneska, tak první letouny v ČR přistanou až v roce 2027. V tomto roce přitom končí pronájem Gripenů. Pokud se podepíše smlouva v příštím roce, první F-35 dorazí v roce 2028.

České F-35 sice texaskou továrnu ve Fort Worth opustí zhruba o dva dříve, ale zůstanou ve Spojených státech, kde na nich budou cvičit čeští piloti. Například roll-out první dánské stíhačky F-35A se uskutečnil v dubnu 2021, ale první F-35A do Dánska přiletí až na podzim roku 2023. Dánský parlament přitom nákup schválil v roce 2017.

Lze tedy očekávat využití opce a prodloužení pronájmu Gripenů do roku 2029. Pokud se nenajde jiné řešení.

Hlavní výhodou volby F-35A je rozšířenost tohoto letounu v zemích NATO. Výhledově má vzniknout 3500 F-35. Nyní je vyrobeno více než 860 letounů a do deseti let v Evropě má létat 500 až 600 F-35.


F-35 je bez přehánění nejdůležitější zbraňový systém NATO. F-35 není jen letadlo, ale multiplikátor – posiluje schopnosti dalších zbraňových systémů, ať už jsou ve vesmíru, na moři, ve vzduchu nebo na zemi.

Americké letectvo chce F-35 podporovat minimálně do roku 2070. České letectvo se tedy dalších 50 let nemusí bát o nedostatek náhradních dílů nebo technické podpory. Američané samozřejmě počítají s průběžnou modernizací F-35, novými motory a novou špičkovou municí tak, aby F-35 zůstal v průběhu dekád na technologickém vrcholu.

Velká rozšířenost znamená nižší akviziční a provozní náklady – nyní jeden F-35A (i s motorem F135) stojí 79 milionů dolarů (1,9 miliardy Kč). Jiné letouny, jakou jsou například dvoumotorové Eurofighter a Rafael, nebo stále vyvíjený JAS-39E/F Gripen, mají podobné akviziční a provozní náklady.

Přesto v případě 24 českých F-35 je nutné každý rok počítat s provozními náklady několik miliard korun, a to po dobu 30 let. Tyto náklady zahrnují vše, co se týká provozu F-35, výcviku pilotů ale i budoucí nutné modernizace (například výměny motorů).

Pokud jednání proběhnou úspěšně, Česká republika získá F-35 v nejnovější verzi Block 4. Oproti současné verzi Block 3 má mnoho technologických vylepšení. Může například ve vnitřních zbraňových šachtách nést norské střely s plochou dráhou letu JSM (Joint Strike Missile), evropské střely vzduch-vzduch Meteor, ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile) i evropské střely vzduch-země Spear.

O schopnostech F-35 jsme podrobně psali v článcích: Ideální řešení pro české letectvo: Dvě letky F-35A Lightning II, F-35 a Patriot: Štít proti střelám s plochou dráhou letu nebo Ruský systém S-400 Triumf vs. americké stealth letadlo F-35 Lightning II


CV90 s 30mm kanonem; větší foto / BAE Systems

CV90

Již před několika měsíci Armáda ČR označila švédské BVP CV90 z technického hlediska za nejvýhodnějšího kandidáta. Ještě větším favoritem se CV90 stal poté, co Slovensko oznámilo záměr nakoupit verzi CV9035 s 35mm kanonem.

V dalších letech totiž slovenské a české ozbrojené síly naváží užší spolupráci, mimo jiné ve smyslu koordinovaného nákupu a provozu bojové techniky. Důvody jsou prosté – finančně výhodnější je koordinovat nákup a provoz 400 BVP než 200 BVP.

„CV90 je zavedená a bojem prověřená platforma. Tato vozidla používá řada evropských armád a rozhodla se pro ně i Slovenská republika, s kterou budeme naše jednání koordinovat,“ uvedla ministryně Černochová s tím, že od spolupráce se slovenskou stranou si vláda slibuje další úspory.


Rodina vozidel CV90

CV90 je ověřené vozidlo a je k dispozici ve velkém počtu odvozených variant. Existuje také samohybný minomet na podvozku CV90.

Technickou „pikantností“ je typ kanonu pro české CV90. Armáda ČR preferuje ráži 30 mm, slovenská armáda ale zvolila ráži 35 mm. Avšak ráže není dogma. Pokud se ukáže, že společný česko-slovenský nákup CV90 s 35mm kanonem je finančně, provozně a logisticky výhodnější, lze i v případě českých CV90 zvolit 35 mm.

Jako v případě F-35 se u CV90 očekává silné zapojení českého průmyslu. Firma BAE Systems se chlubí tím, že již spolupracuje se 40 českými firmami, mimo jiné s VOP CZ, Meopta, Ray Service, VR Group nebo s Vojenským technickým ústavem.

Zdroj: Army.cz, 2

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojová vozidla pro Armádu ČR: ASCOD vs. CV90

Armáda České republiky projevuje zájem o nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty. V současné ...

Pátá generace bojového vozidla pěchoty CV90 MkIV

Londýn, Velká Británie - Rychlejší, silnější, výkonnější. To jsou hlavní vlastnosti nové generace ...

Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila konference Future Armoured Vehicles Situational ...

Bojová vozidla CV90 MkIV pro slovenskou armádu

Slovensko nakoupí švédská bojová vozidla pěchoty (BVP) CV9035 MkIV s 35mm kanónem od firmy BAE ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • RiMr71
  16:41 24.07.2022

  ...osobně jsem z daní ochoten přispívat v rámci letectva jen na F-35 nebo tohle:
  https://youtu.be/kKKGXeg7udE...

  ...osobně jsem z daní ochoten přispívat v rámci letectva jen na F-35 nebo tohle:
  https://youtu.be/kKKGXeg7udE...

 • RiMr71
  16:38 24.07.2022

  V poslední době se i mezi rádoby "znalci" (takový ten typ "strejda lítal na Migu, mě nemusíš o stihačkách nic vykládat") objevují při anti F-35 ofenzivě takové bláboly, že jim ...Zobrazit celý příspěvek

  V poslední době se i mezi rádoby "znalci" (takový ten typ "strejda lítal na Migu, mě nemusíš o stihačkách nic vykládat") objevují při anti F-35 ofenzivě takové bláboly, že jim posílám tohle - starší, ale stále platné:
  https://youtu.be/ZtZNBkKdO5U...

  ...samozřejmě, často je odpověď
  "...a ty tomu jako věříš? Ty jsi tak naivní..." :)Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   16:53 24.07.2022

   Tohle je taky velmi dobré, doporučuji shlédnout

   https://youtu.be/CH8o9DIIXqI...

   Tohle je taky velmi dobré, doporučuji shlédnout

   https://youtu.be/CH8o9DIIXqI...

  • Jan Grohmann
   20:53 24.07.2022

   No, bude to ještě boj, ale nějaké argumenty pro F-35 jsme tady za těch pár let nahromadili, ne? ;) Jinak jednohubka: Maximální rychlost: "Ale F-35 letí jen Mach 1,6 a letadlo XY ...Zobrazit celý příspěvek

   No, bude to ještě boj, ale nějaké argumenty pro F-35 jsme tady za těch pár let nahromadili, ne? ;)

   Jinak jednohubka: Maximální rychlost: "Ale F-35 letí jen Mach 1,6 a letadlo XY letí tak rychle!"
   No jo, ale ten Mach 1,6 je i se střelami uvnitř trupu. :)Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    21:10 24.07.2022

    "Současný Gripen C je bezesporu agilním stíhačem, který přibližně do M1,2 docela svižně akceleruje. Pak jej však začne brzdit poměrně velké a především pevné vstupní ústrojí a ...Zobrazit celý příspěvek

    "Současný Gripen C je bezesporu agilním stíhačem, který přibližně do M1,2 docela svižně akceleruje. Pak jej však začne brzdit poměrně velké a především pevné vstupní ústrojí a zrychlení na hodnotu M2 i v čisté konfiguraci je spíše teoretické a dosažitelné možná tak v laboratorních podmínkách. U novějšího Gripenu E sice výrobce neoficiálně oznámil dosažení švédského rychlostního rekordu hodnotou cca 2400 km/h a schopnost udržet supercruise okolo M1,1 i se základní paletou protiletadlové výzbroje, je ale nasnadě, že „Erik“ kvůli obdobnému pevnému vstupnímu ústrojí bude ve vyšších nadzvukových rychlostech rovněž limitován.

    Podobný problém je i u F-35A, který sice v názvu nese slovo blesk, ovšem vzhledem k letovým výkonům v transsonické oblasti a omezení max. rychlosti hodnotou M1,6, bude i on ve zmiňovaném spektru nadzvukových rychlostí tahat za kratší konec provazu."

    Objektivite se meze nekladou.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     19:05 25.07.2022

     A to je přesně ono, nikde se moc nemluví o tom, že když na Gripen C dáte celkem 6 PLŘS, jednu bandasku s palivem pod trup, aby někam doletěla a kontejner Litening, aby něco letadlo ...Zobrazit celý příspěvek

     A to je přesně ono, nikde se moc nemluví o tom, že když na Gripen C dáte celkem 6 PLŘS, jednu bandasku s palivem pod trup, aby někam doletěla a kontejner Litening, aby něco letadlo vidělo, tak už se pak sotva hýbe.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      01:18 26.07.2022

      To na každý letoun...

      To na každý letoun...

  • HEKTOR
   21:44 24.07.2022

   veď to je už jedno...vaša ministerka dostala mandát rokovať o kúpe f-35...takže to schváli aj vláda...f-35 chce aj česká air force...takže ak sa nestane niečo nepredvídateľné,česko ...Zobrazit celý příspěvek

   veď to je už jedno...vaša ministerka dostala mandát rokovať o kúpe f-35...takže to schváli aj vláda...f-35 chce aj česká air force...takže ak sa nestane niečo nepredvídateľné,česko bude mať f-35...Skrýt celý příspěvek

 • Eagle
  12:46 24.07.2022

  Kdo chce mít opice musí mít na banány. Chápu zdejší publikum že je nadšené, všechny nové kousky techniky nás technologický posouvají někam jinam. Ale nikdo nemá absolutní kolik ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdo chce mít opice musí mít na banány. Chápu zdejší publikum že je nadšené, všechny nové kousky techniky nás technologický posouvají někam jinam. Ale nikdo nemá absolutní kolik miliard nás životní cyklus těchto zbraní bude stát. Domnívám se že naše mentalita, zákony, neochota znebojeschopní novou techniku do pár let. V ekonomickém růstu jsme nedokázali zabezpečit bezproblemovy chod panduru, Tater, T72 nebo bvp a tohle nás dostřelí úplně.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   13:14 24.07.2022

   Tak pojdme se podivat na logiku prispevku.

   1. statement - Nikdo nema poneti kolik to bude stat.
   2. statement - Tohle nas odstreli uplne.

   Good job.

   Tak pojdme se podivat na logiku prispevku.

   1. statement - Nikdo nema poneti kolik to bude stat.
   2. statement - Tohle nas odstreli uplne.

   Good job.

   • Eagle
    14:54 24.07.2022

    A co vy si chtěl slyšet? Myslím že o nepojízdné technice AČR toho bylo napsáno až až. Bohužel ne vždy to je o penězích, takže není zrovna předpoklad že navýšením prostředků se ...Zobrazit celý příspěvek

    A co vy si chtěl slyšet? Myslím že o nepojízdné technice AČR toho bylo napsáno až až. Bohužel ne vždy to je o penězích, takže není zrovna předpoklad že navýšením prostředků se stav zlepší.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:03 24.07.2022

     Tak Pandur má projít modernizací a tím že by se měla nahradit problémová věž.

     Tak Pandur má projít modernizací a tím že by se měla nahradit problémová věž.

     • Danik
      15:05 24.07.2022

      Má šanci UT-30?

      Má šanci UT-30?

     • Scotty
      15:44 24.07.2022

      Kdo ví. Ovšem s přístupem výrobce stávající věže patrně došla trpělivost. Takže Samson 2 to asi nebude.

      Kdo ví. Ovšem s přístupem výrobce stávající věže patrně došla trpělivost. Takže Samson 2 to asi nebude.

     • Maximus
      16:20 24.07.2022

      Ty staré věže z Panduru si pak budou říkat přímo o využití pro nějakou platformu pozemních dronů.

      Nebo Scotty tušíš , jaké jsou s nimi plány?

      Ty staré věže z Panduru si pak budou říkat přímo o využití pro nějakou platformu pozemních dronů.

      Nebo Scotty tušíš , jaké jsou s nimi plány?

     • Scotty
      17:51 24.07.2022

      Pokud se nezmění přístup výrobce tak plány na využití asi moc nejsou. Maximálně se z nich využijí nějaké komponenty jako třeba pozorovací přístroje nebo kanón.

      Pokud se nezmění přístup výrobce tak plány na využití asi moc nejsou. Maximálně se z nich využijí nějaké komponenty jako třeba pozorovací přístroje nebo kanón.

     • Eagle
      19:32 24.07.2022

      Nic se nenahradí. Jak oduvodnite, že v půlce životního cyklu měníte přes 90 věžových stanic v hodnotě jedné stanice cca 70 milionů? Jen zkušební stand stal takovou sumu, kterou si ...Zobrazit celý příspěvek

      Nic se nenahradí. Jak oduvodnite, že v půlce životního cyklu měníte přes 90 věžových stanic v hodnotě jedné stanice cca 70 milionů? Jen zkušební stand stal takovou sumu, kterou si dokážete je těžko představit. Bez standu nedokážete udělat ani základní testovací zkoušky a kalibrace. To nemluvím o tom, že pořád mě stanice, které sotva odbouchaly 200 ran za 12 let. Ty stanice jsou v 90% stavu a je naprosto šílené v půlce životního cyklu provádět kompletní výměnu věže. S tím se váže tolik kroků, že samotná obměna by proběhla tak 10 let před vypršením životnosti podvozku. Ano, dokážu si představit prodloužení životnosti podvozku, ale stejně jako teď se nedostává dílů na rcws30 za 15 let budete mít problém sehnat díly na podvozek.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:14 24.07.2022

      Eagle Pokud budou nové Pandury budou mít jinou věž. Tomu se nadá vyhnout. Potom je logický krok v rámci MLU vyměnit i ty ostatní. Tady jsem si myslel že na to nedojde. Šéfové si ...Zobrazit celý příspěvek

      Eagle
      Pokud budou nové Pandury budou mít jinou věž. Tomu se nadá vyhnout. Potom je logický krok v rámci MLU vyměnit i ty ostatní.

      Tady jsem si myslel že na to nedojde. Šéfové si ovšem myslí něco jiného.
      /Nákup zhruba sedmi desítek nových bojových transportérů Pandur a zásadní modernizaci více než stovky stávajících, které čeká především výměna zbraňových věží, chystá ministerstvo obrany. Sázka vojáků na tyto osmikolové obrněnce a firmy Tatra Defence Vehicle na jejich licenční výrobu přihraje holdingu Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada zřejmě největší zakázku české armády v historii zbrojařské skupiny. Podle předběžných odhadů může dosáhnout 15 až 20 miliard korun, z nichž přibližně třetina připadne dodavateli věží.

      „Musíme dozbrojit klíčovou 4. brigádu rychlého nasazení, která má dva prapory na transportérech Pandur a jeden na lehkých obrněných vozidlech, což je nevyhovující. Zároveň musíme zahájit modernizaci stávajících pandurů. Jejich největším problémem je bezosádková věž, která je technicky zastaralá, poruchová a firma ji už nevyrábí,“ řekl deníku E15 náměstek ministryně obrany František Šulc.

      Nyní rezort obrany čeká výběr dodavatele věžových kompletů, což je po podvozku nejdražší část transportéru. Pokud je věž vybavena například dodatečnou optoelektronikou či lokátory, může tvořit až 40 procent celkové ceny vozidla. „Musíme rozhodnout o nové věži pro nové i modernizované pandury. Připravíme studii, která věž by byla nejvhodnější, a následně spustíme akviziční a modernizační proces. Půjde o nákup desítek nových pandurů a modernizaci vice než stovky stávajících,“ dodal Šulc./
      https://www.e15.cz/byznys/prum... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:20 24.07.2022

      Eagle
      Mimochodem neříkal tu někdo že je to poruchový krám kde každá větší oprava trvá století? Teď jsou to skvělé věže v 90% stavu?

      Eagle
      Mimochodem neříkal tu někdo že je to poruchový krám kde každá větší oprava trvá století? Teď jsou to skvělé věže v 90% stavu?

     • Eagle
      22:08 24.07.2022

      Těch 90% se vztahovalo na věže které nemají skoro nic odstrileno a jsou minimálně používany. Zejména verze Pz, pz-lok a VR. Jinak je lež, že se veze nevyrábí viz montáž nových věží ...Zobrazit celý příspěvek

      Těch 90% se vztahovalo na věže které nemají skoro nic odstrileno a jsou minimálně používany. Zejména verze Pz, pz-lok a VR. Jinak je lež, že se veze nevyrábí viz montáž nových věží na převrácené pandury. Jen rozjet výrobní linku na pár kusů je set sakra drahý. Ty věže jsou nespolehlivé z několika řešitelných důvodu. První je chybovost osádek, druhá stáří kabelu a tím spojená přeprava na podvalu a v neposlední řadě čas potřebný na opravu minipopu. Momentálně armáda nakoupila nové, ale všichni víme že by jich mělo být cca 100 kusů rezervních. K tomu výměna kabeláže co 5 let plus každých 10 slipering a věž nemá žádný problém.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:58 24.07.2022

      Eagle Výrobce už je v nabídce nemá. Nepochybuji že za hodně peněz by je byli schopní vyrobit, ale proč? Zase tak skvělé ty věže nejsou. Jak říkám ty věže se dají očesat o ...Zobrazit celý příspěvek

      Eagle
      Výrobce už je v nabídce nemá. Nepochybuji že za hodně peněz by je byli schopní vyrobit, ale proč? Zase tak skvělé ty věže nejsou.
      Jak říkám ty věže se dají očesat o elektronku a kanóny a ty dál použít.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:12 25.07.2022

      Eagle Jestli vám kabeláž a kroužkové sběrače kontaktů nevydrží 5 respektive 10 let a je nutné je vyměnovat, tak je to nekvalitní materiál nebo je tam problém ve špatně nastavené ...Zobrazit celý příspěvek

      Eagle
      Jestli vám kabeláž a kroužkové sběrače kontaktů nevydrží 5 respektive 10 let a je nutné je vyměnovat, tak je to nekvalitní materiál nebo je tam problém ve špatně nastavené údržbě výrobcem.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:04 26.07.2022

      flanker.jirka
      Prostě optický kabel nevydrží věčně.

      flanker.jirka
      Prostě optický kabel nevydrží věčně.

   • Eagle
    19:35 24.07.2022

    Řekněme si za pár let.

    Řekněme si za pár let.

  • Danik
   13:37 24.07.2022

   Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti.

   Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti.

  • Scotty
   14:16 24.07.2022

   Asi takhle. Posledních deset let se tu jede mantra že s armádě nemůžou dát 2% HDP protože nejsou za co utratit. S tímhle od příštího roku nebude problém. Plány do budoucna jsou ...Zobrazit celý příspěvek

   Asi takhle. Posledních deset let se tu jede mantra že s armádě nemůžou dát 2% HDP protože nejsou za co utratit. S tímhle od příštího roku nebude problém.
   Plány do budoucna jsou ambiciózní, ale nijak přehnané. Mimochodem staré T815 projdou kompletní opravou podvozků u Tatrovky.Skrýt celý příspěvek

   • Eagle
    19:42 24.07.2022

    Vy pořád nechápete analogii vynakládání finančních prostředků v AČR. Dokud se nezmění zákon o veřejných financích nemáte šanci utratit 2% ani náhodou. Kompletní opravou rozhodně ...Zobrazit celý příspěvek

    Vy pořád nechápete analogii vynakládání finančních prostředků v AČR. Dokud se nezmění zákon o veřejných financích nemáte šanci utratit 2% ani náhodou. Kompletní opravou rozhodně neprojdou, bylo by to finančně nerentabilní. Cena takových oprav by se pohybovala od 500 tisíc do 1 milionů za kus ale pořád by to byla 30 let stará hajtra. GO máte dnes cenu 2.5 milionů a o tom vy se možná dalo uvažovat. Takže tahle oprava u Tatry pouze prodlouží křeč provozu starých šrotu.Skrýt celý příspěvek

    • Eagle
     19:43 24.07.2022

     Oprava o " veřejných zakázkách"

     Oprava o " veřejných zakázkách"

    • Scotty
     20:33 24.07.2022

     Vy nechápete že pokud projdou připravované zakázky tak tak utratit 2% nebude v následujících letech problém. Všechny ty velké půjdou mino standardní výběrové řízení. Mají projít ...Zobrazit celý příspěvek

     Vy nechápete že pokud projdou připravované zakázky tak tak utratit 2% nebude v následujících letech problém. Všechny ty velké půjdou mino standardní výběrové řízení.
     Mají projít defektací a opravou až do úrovně generální opravy skupin. Je to rámcová dohoda takže kolik armáda přistaví je na ní. Ano říct že se to bude dělat v takovém rozsahu na všech bylo poněkud přehnané. Bude záležet na stavu.Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      07:15 25.07.2022

      Nechápu no. Protože u téhle zakázky můžou další subjekty tuto rámcovou smlouvu napadat a to se i tak stane, protože opravami Tater se zabývá desítka firem v ČR a každý si bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Nechápu no. Protože u téhle zakázky můžou další subjekty tuto rámcovou smlouvu napadat a to se i tak stane, protože opravami Tater se zabývá desítka firem v ČR a každý si bude chtít ukrojit svůj kus koláče To je to na co upozorňuji, něco jiného jsou opravy kbvp kde máte licencovanou jednu firmu, ale tady těch hráčů je daleko více. Něco jako aféra s nákupem maskáčů, táhlo se to skoro 10 let. A dokud se tohle nezmění, budete skoro každé větší výběrové řízení nebo přidělenou strategickou zakázku rušit kvůli sporům. Přece víme kolikrát zasahoval antimonopolní úřad v armádních zakázkách.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:30 25.07.2022

      Smlouva už je uzavřená, takže asi neměl nikdo námitky. Mělo by se jednat opravy až 948 kusů techniky a je otázka jaké mají opravci kapacity. V každém případě to vyhrála Tatra.

      Smlouva už je uzavřená, takže asi neměl nikdo námitky. Mělo by se jednat opravy až 948 kusů techniky a je otázka jaké mají opravci kapacity. V každém případě to vyhrála Tatra.

  • Riiiederner
   21:23 25.07.2022

   Takže tvoje řešení je nechat to plynout jako v letech minulých tzn. nekupovat nic nebo při nejhorším nějakej menší počet když se to bude někomu zrovna hodit nejspíše babiš s ...Zobrazit celý příspěvek

   Takže tvoje řešení je nechat to plynout jako v letech minulých tzn. nekupovat nic nebo při nejhorším nějakej menší počet když se to bude někomu zrovna hodit nejspíše babiš s okamurou v 2025 v roce 2027 rozhodnou o tom ,že se prodlouží obce na grypen na 29 i když Oki bude trochu dotčenej z toho ,že sme nevzali ten suchoj protože je prej fakt dobrej na dogfight ! No co bude v roce 29 s grypenama se nechá na rok 2030 protože před ani hned po volbách to nikdo fakt řešit přece nebude né asi. Bvp sem viděl ,že máme dost těch na takovejch těch kulatejch věcích a kanon to má taky takže to máme vyřešený no a moc letadel nám tu přes ČR nelítá a slováci s políkama maj nový tak bych tu pvo nechal spíše až na možná někdy. Tož mi tak přijde ,že ta armáda dělá stejně kulový a maj akorát pár starejch hraček no tak to snad nemůže stát tolik peněz ne ? Hele Franto co jim tochu seškrtat ten rozpočet ? No a co je rovnou zrušit uplně ? Stejně jsou to vyhozený prachy a občany to stejnak nezajímá a navíc aby jsme byly bráněný tak od toho sme snad v NATO ne ? Co to zručit uplně ? Kdyžtak tam pošlem třeba URNU.

   Doufám ,že mě chápete. Tohle mě osobně přijde jako realita toho kam se bez ambicioznosti jak armády tak politiků naše armáda poslední léta ubírala a válka na Ukrajině je to poslední co se dá využít pro to aby se jak politici , armáda a lidi probraly a podívali se k čemu ,že ta armáda vlastně je a nenechali se dále uchlácholit kecama ,že "je to zbytečný, drahý, střed evropy, okolí v nato, zdražuje plyn, drahý rohlíky atd. atd." od proruskejch pak kterým nejde o nic jiného než aby jsme byly co nejslabší. A i třeba tahle vláda by té armádě měla udělat trochu toho PRSkrýt celý příspěvek

   • Riiiederner
    21:26 25.07.2022

    ...aby k těm škrtům i při volbě jiného složená vlády za xy let nedošlo jelikož bude každej(nebo alespoň většina) občanů chápat k čemu taková armáda slouží a proč to fakt nedáváme ...Zobrazit celý příspěvek

    ...aby k těm škrtům i při volbě jiného složená vlády za xy let nedošlo jelikož bude každej(nebo alespoň většina) občanů chápat k čemu taková armáda slouží a proč to fakt nedáváme miliardy za to aby si "pár kluků v maskáčích hrálo na vojáčky stejně by při obraně republiky byly k ničemu".Skrýt celý příspěvek

 • Englbert
  11:45 24.07.2022

  Já se také těším na f35. Ale snad za ně nezaplatíme více než bude nutné. Snad si zainteresovaní politici, armadní špičky, loobisté a ostatní neřekli o nekresťanské všimné a ...Zobrazit celý příspěvek

  Já se také těším na f35. Ale snad za ně nezaplatíme více než bude nutné. Snad si zainteresovaní politici, armadní špičky, loobisté a ostatní neřekli o nekresťanské všimné a držhubné, když f35 vybrali takhle, bez nutnosti tendru. To vše jinak samozřejmě amící započítají do výsledné ceny a zaplatíme to my. A to samé s CV90. Jsme v ČR a je třeba být obezřetný. Politikům se nesmí věřit, politici se musí prověřovat a kontrolovat.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   12:34 24.07.2022

   Já se nejvíc bojím, že provoz těch letadel bude vysávat neuvěřitelné finance z už tak zuboženého armádního rozpočtu.

   Já se nejvíc bojím, že provoz těch letadel bude vysávat neuvěřitelné finance z už tak zuboženého armádního rozpočtu.

  • flanker.jirka
   12:50 24.07.2022

   :-) :-) :-) Znáte nějaký projekt, který by se MO ČR povedl takovým způsobem, že byl ve výsledku levnější než jinde v Evropě?

   :-) :-) :-) Znáte nějaký projekt, který by se MO ČR povedl takovým způsobem, že byl ve výsledku levnější než jinde v Evropě?

  • HEKTOR
   14:02 24.07.2022

   Englbert - "Politikům se nesmí věřit, politici se musí prověřovat a kontrolovat." jedno stále platí... - aký národ,taká ...Zobrazit celý příspěvek

   Englbert - "Politikům se nesmí věřit, politici se musí prověřovat a kontrolovat."
   jedno stále platí... - aký národ,taká vláda...

   https://www.mojevideo.sk/video... Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   01:23 26.07.2022

   Dívejte, vaše "urban story" o všimném je zábavné...ovšem postrádá jednu základní souvislost. Vzhledem k tomu, že MO ČR proveden pořízení strojů v režimu G2G přímo se samo rozhodlo ...Zobrazit celý příspěvek

   Dívejte, vaše "urban story" o všimném je zábavné...ovšem postrádá jednu základní souvislost. Vzhledem k tomu, že MO ČR proveden pořízení strojů v režimu G2G přímo se samo rozhodlo s kým bude jednat není třeba všimné dávat. Protože jsme USA oslovili, není třeba aby se nám "vtírali" do podvědomí nějakým všimným. Protože to nebude klasická soutěž dle zákona o veřejných zakázkách, ani není třeba, aby dávali nějaké všimné, kterým by více lobovali u politické reprezentace. Nic takového ve výsledné ceně nebude.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  10:47 24.07.2022

  ...nevím... buď byl zhulený redaktor, nebo "odborník" Vojáček (který plácá i střízlivý), nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  ...nevím... buď byl zhulený redaktor, nebo "odborník" Vojáček (který plácá i střízlivý), nebo oba...
  https://www.seznamzpravy.cz/cl... Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  09:56 24.07.2022

  ...Zobrazit celý příspěvek

  https://zdopravy.cz/wizz-air-n...
  Tohle by mělo být varováním pro ČR, aby si nepořizovala zdánlivě potřebný a výhodný civilní A330.Skrýt celý příspěvek

  • IS-3
   10:10 24.07.2022

   Tak tady jde spíše o nedůvěru v Maďary, než o samotnou A330. Takže přesně v čem by to mělo pro nás být varováním?

   Tak tady jde spíše o nedůvěru v Maďary, než o samotnou A330. Takže přesně v čem by to mělo pro nás být varováním?

  • Scotty
   10:33 24.07.2022

   Jako že AČR nebude moc podnikat v dopravě carga do USA? Pokud bude A330 ve vojenském registru je to vojenské letadlo.

   Jako že AČR nebude moc podnikat v dopravě carga do USA? Pokud bude A330 ve vojenském registru je to vojenské letadlo.

  • CerVus
   12:33 24.07.2022

   Ne, že to letadlo vyjma výpadků v globální dopravě nemá využití. AČR by se měla poohlížet po vojenském transportním letadle se zadní rampou, které zvládne přepravovat nějakou tu ...Zobrazit celý příspěvek

   Ne, že to letadlo vyjma výpadků v globální dopravě nemá využití. AČR by se měla poohlížet po vojenském transportním letadle se zadní rampou, které zvládne přepravovat nějakou tu techniku nebo ho lze využít k seskokům parašutistů.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    12:49 24.07.2022

    Tak samozřejmě že C-17 Globemaster je ještě lepší, ale kdo to bude živit?? Navíc se už nevyrábí. Kawasaki C-2 by mohl být fajn, ale kdo se "utrhne" v Evropě jako první? Zatím ho ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak samozřejmě že C-17 Globemaster je ještě lepší, ale kdo to bude živit?? Navíc se už nevyrábí. Kawasaki C-2 by mohl být fajn, ale kdo se "utrhne" v Evropě jako první? Zatím ho Japonci neprodali nikomu. Pak tu máme v pořadí A-400M... ten má svoje mouchy, i když se zdá že je postupně řeší... snad. C-130 a C-390 už jsou poměrně malé, s nižší nosností a hlavně doletem. Ale zase leží v oblasti našich finančních možností...
    A-330 sice nemá rampu, zato má skutečně globální dolet, poměrně levný provoz (servis totožný s rozšířenou civilní verzí) a je to dobrý tanker. Netvrdím že ho má AČR koupit, ale taky nevidím kde by to byla principiální chyba... V přepravě vojáků a menších nákladů (palety...) nemá problém, pro výsadek lze též použít.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    12:52 24.07.2022

    Celý svět potřebuje cargo letadla, je jich stále nedostatek, k tomu si připočtěte výpadek větší části letadel AN 124, protože oba největší provozovatelé mají jiné priority.

    Celý svět potřebuje cargo letadla, je jich stále nedostatek, k tomu si připočtěte výpadek větší části letadel AN 124, protože oba největší provozovatelé mají jiné priority.

    • 2DaChoppa
     20:28 24.07.2022

     cely svet potrebuje cargo letadla, ovsem vetsina toho sveta neposila letadlem osmikolky. (mozna sejkove). takze jedna vec je cargo a druha vwc je strategic airlift. co si jeden ...Zobrazit celý příspěvek

     cely svet potrebuje cargo letadla, ovsem vetsina toho sveta neposila letadlem osmikolky. (mozna sejkove). takze jedna vec je cargo a druha vwc je strategic airlift.


     co si jeden uzije uz pri nakladani vozickaru ...Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     10:08 25.07.2022

     Jenže třeba situace s náhlým odsunem z Afghánistánu ukázala, že ČR zoufale potřebuje vlastní letouny schopné převážet kolovou techniku, potažmo i letouny schopné přistávat na ...Zobrazit celý příspěvek

     Jenže třeba situace s náhlým odsunem z Afghánistánu ukázala, že ČR zoufale potřebuje vlastní letouny schopné převážet kolovou techniku, potažmo i letouny schopné přistávat na letištích s ne zrovna ideálními podmínkami. Při stahování z Mali budeme také hledat pomoc za hranicemi, když nasmlouvaní Ukrajinci řeší své problémy. A Němci nás tehdy také poslali k šípu.Skrýt celý příspěvek

 • Englbert
  09:15 24.07.2022

  A kdy plánují přejít na F35 Slovensko či Maďarsko. Státy tomu našemu hodně podobné. A ještě o 300 km blíže nepřátelskému a nebezpečnému Rusku než jsme my. Nebo jim stačí stíhačky ...Zobrazit celý příspěvek

  A kdy plánují přejít na F35 Slovensko či Maďarsko. Státy tomu našemu hodně podobné. A ještě o 300 km blíže nepřátelskému a nebezpečnému Rusku než jsme my. Nebo jim stačí stíhačky 4.generace a nám by nestačili stíhačky 4,5 generace? A co Pobaltí? U nich by se také asi mělo nakupovat a modernizovat, ať jejich nebe nemusí hlídat spojenci z NATO. Vždyť to jsou v podstatě frontové státy.Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   09:38 24.07.2022

   Slovensko si v době svého výběru (je už tlačily Migy), vzalo to nejlepší co mohlo. F-16 jim teď bude 30-40 let spolehlivě sloužit. Maďarsko se neví, otázka jestli vzhledem ke svému ...Zobrazit celý příspěvek

   Slovensko si v době svého výběru (je už tlačily Migy), vzalo to nejlepší co mohlo. F-16 jim teď bude 30-40 let spolehlivě sloužit. Maďarsko se neví, otázka jestli vzhledem ke svému chování nějakou nabídku na F-35 vůbec dostanou.

   Kromě Maďarska, které je i tak velmi podstatně chudší zemí, je ČR násobně bohatší než Vámi zmíněné státy.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    09:42 24.07.2022

    Danik - ak to na svk znova prevezme fico (čo asi aj bude),tak ako slovak musím bohužiaľ povedať že ani slovensko už nebude dôveryhodné pre usa a f-35...otázne budú už aj komponenty ...Zobrazit celý příspěvek

    Danik - ak to na svk znova prevezme fico (čo asi aj bude),tak ako slovak musím bohužiaľ povedať že ani slovensko už nebude dôveryhodné pre usa a f-35...otázne budú už aj komponenty z f-35 v f-16 ktoré tu budeme mať...Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     09:47 24.07.2022

     Tohle není veselé čtení kolego :-( ono i u nás to ještě bude boj, Babiš stále vede v průzkumech na prezidenta.

     Tohle není veselé čtení kolego :-( ono i u nás to ještě bude boj, Babiš stále vede v průzkumech na prezidenta.

     • HEKTOR
      10:18 24.07.2022

      Danik - nie je to veselé,ale treba si naliať čistého vína... babiš síce možno ešte vedie,ale subjektívne nemám pocit že by v čr hrozili to čo sa môže potencionálne stať v sr...

      Danik - nie je to veselé,ale treba si naliať čistého vína... babiš síce možno ešte vedie,ale subjektívne nemám pocit že by v čr hrozili to čo sa môže potencionálne stať v sr...

     • Danik
      11:04 24.07.2022

      Hektor

      Myslíte, že je u Vás možná až tak razantní změna politické situace?

      Hektor

      Myslíte, že je u Vás možná až tak razantní změna politické situace?

     • ruleta
      11:58 24.07.2022

      Tak ta zmena muze byt preci kdekoliv, ne? Viz Trump a jeho sny o vystoupeni z NATO. Za par let muze byt situace v USA uplne jina. Ostatne staci se podivat na republikany - ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak ta zmena muze byt preci kdekoliv, ne? Viz Trump a jeho sny o vystoupeni z NATO. Za par let muze byt situace v USA uplne jina. Ostatne staci se podivat na republikany - respektive nektere - a jejich hlasovani pripadne nazorove proudy.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      14:07 24.07.2022

      Danik - v podstate nepôjde o razantnú zmenu,len o opakovanie histórie...a poznáte to - kto sa z histórie nepoučil... slovensko je prestarnuté + voliči s nižším vzdelaním sú tvrdé ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik - v podstate nepôjde o razantnú zmenu,len o opakovanie histórie...a poznáte to - kto sa z histórie nepoučil...
      slovensko je prestarnuté + voliči s nižším vzdelaním sú tvrdé jadro strán so "sociálnym cítením"...
      a samozrejme obdiv ruska a putina mierotvorcu...Skrýt celý příspěvek

   • Englbert
    10:11 24.07.2022

    Pobaltí má dvakrát méně výkonější ekonomiku než my a my dvakrát méně než Holandsko. Pobaltí nakoupí nula f35, my 24 ks a Holandsko jestli se nepletu 37 ks. A takové Německo koupí ...Zobrazit celý příspěvek

    Pobaltí má dvakrát méně výkonější ekonomiku než my a my dvakrát méně než Holandsko. Pobaltí nakoupí nula f35, my 24 ks a Holandsko jestli se nepletu 37 ks. A takové Německo koupí jen 35 ks F35. Vypadá to, že budeme oblíbenci Pentagonu.;-)Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     10:35 24.07.2022

     Nizozemí je zase rozlohou spíše poloviční než ČR :-))) Německo kupuje F-35 jen kvůli tomu, aby mohlo zůstat v aliančním programu Nuclear Sharing!!! Jinak má teoreticky 141 ...Zobrazit celý příspěvek

     Nizozemí je zase rozlohou spíše poloviční než ČR :-)))

     Německo kupuje F-35 jen kvůli tomu, aby mohlo zůstat v aliančním programu Nuclear Sharing!!! Jinak má teoreticky 141 Typhoonů a 75 Tornád, které F-35 právě v této roli nahradí.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:56 24.07.2022

      Jako 35 ks (3.letky) nahradi 75ks Tornad. Jak to kluci budou stíhat, z ještě musí pokryt celou hranici Nemeck.

      Jako 35 ks (3.letky) nahradi 75ks Tornad. Jak to kluci budou stíhat, z ještě musí pokryt celou hranici Nemeck.

     • lychnis
      21:09 25.07.2022

      Ale to moře jim tu rozlohu celkem vykompenzuje, ne? ;-)

      Ale to moře jim tu rozlohu celkem vykompenzuje, ne? ;-)

    • Danik
     10:41 24.07.2022

     My máme více jak 2x výkonnější ekonomiku než celé Pobaltí, které by se na F-35 jen v trochu rozumném počtu muselo skládat dohromady, to i když jsou si ty státy blízko, bude ...Zobrazit celý příspěvek

     My máme více jak 2x výkonnější ekonomiku než celé Pobaltí, které by se na F-35 jen v trochu rozumném počtu muselo skládat dohromady, to i když jsou si ty státy blízko, bude způsobovat jistě rozepře.

     Holandsko naopak má něco mezi 3x až 4x výkonnější ekonomiku než my, avšak armádu dlouhé roky zanedbávo a musí řešit i nákladné námořnictvo.

     Finsko které je podobně bohatý stát jako my kupuje 64 kusů. Dánsko 27. Uvidíme kolik ŘeckoSkrýt celý příspěvek

     • Englbert
      11:36 24.07.2022

      Holandsko má dvakrát výkonější ekonomiku než my. A Finsko ji má skoro dvakrát méně výkonější než my. zdroj cia.gov

      Holandsko má dvakrát výkonější ekonomiku než my. A Finsko ji má skoro dvakrát méně výkonější než my. zdroj cia.gov

  • HEKTOR
   09:39 24.07.2022

   Englbert - no slovensko dúfam že na f-35 prejde tak za 20r... hlavne nech sa rozbehne prevádzkovanie f-16 - piloti lietajú a majú dosť munície...a rovnako nech sa to rozbehne v ...Zobrazit celý příspěvek

   Englbert - no slovensko dúfam že na f-35 prejde tak za 20r... hlavne nech sa rozbehne prevádzkovanie f-16 - piloti lietajú a majú dosť munície...a rovnako nech sa to rozbehne v pozemných silách s cv 90,patria a dúfam že aj nejaké nové tanky... a opäť - nech je dosť munície a vojaci budú cvičiť...Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    11:41 24.07.2022

    To přidej, životnost F 16 je min. 30 let a nevěřím, že byste vyřadili stíhačky po 20 letech, tou dobu spíš půjdou na MLU.

    To přidej, životnost F 16 je min. 30 let a nevěřím, že byste vyřadili stíhačky po 20 letech, tou dobu spíš půjdou na MLU.

    • HEKTOR
     14:34 24.07.2022

     Nesher - po koľkých rokov (asi) vyradí ačr gripen.??? f-16 už je pred koncom,to nie je f-35...ako stať sa môže všetko (aj MLU),ale koľko sa bude dať ešte prevádzka f-16 ...Zobrazit celý příspěvek

     Nesher - po koľkých rokov (asi) vyradí ačr gripen.???
     f-16 už je pred koncom,to nie je f-35...ako stať sa môže všetko (aj MLU),ale koľko sa bude dať ešte prevádzka f-16 predlžovať...?..

     uvidíme...Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      14:56 24.07.2022

      Cca po 22 letech, jenže my jen vrátíme předmět nájmu. Kdyby byly naše, tak se celá tahle debata nevede. F 16 budou vaše a po 20 letech budou cca na 55-60% životnosti. Koukni se ...Zobrazit celý příspěvek

      Cca po 22 letech, jenže my jen vrátíme předmět nájmu. Kdyby byly naše, tak se celá tahle debata nevede. F 16 budou vaše a po 20 letech budou cca na 55-60% životnosti. Koukni se jak dlouho vydržely v bohatých (ve srovnání s SK) státech Západní Evropy.
      Pořád tu volám po tom, aby se přestala neustále srovnávat AČR a OSSR, jiné podmínky (v nejširším slova smyslu) vedou k odlišným řešením. Evidentně marně.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      15:14 24.07.2022

      Nesher - evidentne márne porovnávate nákup f-16 v minulosti keď nahrádzali v západnej európe napr. f-104...to bola tiež iná situácia s výhľadom na 40r... f-16 na slovensku,prípadne ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher - evidentne márne porovnávate nákup f-16 v minulosti keď nahrádzali v západnej európe napr. f-104...to bola tiež iná situácia s výhľadom na 40r...
      f-16 na slovensku,prípadne v bulharsku slúži na prekonanie nejakého obdobia...
      a ačr predsa nemusí gripeny vyradiť len preto že ich má v nájme...ačr (asi) vyradí gripen preto,že sa rozhodla prejsť na nový výkonnejší zbraňový systém...
      maďarsko sa rozhodlo inak...Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   09:46 24.07.2022

   Pobaltie sa už dávno rozhodlo, že stíhačky mať nebude - radšej investujú do pozemnej armády. Tu majú modernizovanú oveľa skôr ako "my". Je to dané tým, že tieto štáty majú oveľa ...Zobrazit celý příspěvek

   Pobaltie sa už dávno rozhodlo, že stíhačky mať nebude - radšej investujú do pozemnej armády. Tu majú modernizovanú oveľa skôr ako "my".
   Je to dané tým, že tieto štáty majú oveľa menej obyvateľov ako naše štáty a stíhačky majú veľa fixných nákladov.

   Slovensko nakúpilo F-16 block 70/80. Teda F-16 s radarom na 80%+- rovnakým ako F-35..
   Maďarsko nakúpilo kadečo okrem letectva - a má v zmluve v Gripenom, že si ho môžu po ukončení prenájmu zadarmo nechať.

   Maďari pravdepodobne ten F-35A nakúpia..Skrýt celý příspěvek

   • Stonkeeper
    09:51 24.07.2022

    Nebyl bych si vubec jistej ze USA madarum ty F-35 nabidnou ;)

    Nebyl bych si vubec jistej ze USA madarum ty F-35 nabidnou ;)

  • Misonek 76
   10:09 24.07.2022

   Pane kolego a proc by jsme se meli ridit podle toho co kupuje soused? A mimochodem Madarsko neni v soucasne dobe moc dobry priklad. Bohuzel.

   Pane kolego a proc by jsme se meli ridit podle toho co kupuje soused? A mimochodem Madarsko neni v soucasne dobe moc dobry priklad. Bohuzel.

   • HEKTOR
    10:36 24.07.2022

    Misonek 76 - ako vážna otázka to bolo skôr podripnutie z jeho strany... :)

    Misonek 76 - ako vážna otázka to bolo skôr podripnutie z jeho strany... :)

 • petres
  08:24 24.07.2022

  Podle článku na CZECH AIR FORCE při tvorbě analýzy, která měla za úkol zpracovat vojenské doporučení nejen k výměně Gripenů za nové stroje, ale řešila komplexní podobu taktického ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle článku na CZECH AIR FORCE při tvorbě analýzy, která měla za úkol zpracovat vojenské doporučení nejen k výměně Gripenů za nové stroje, ale řešila komplexní podobu taktického letectva a všechny s tím související úkoly – počínaje ochranou vzdušného prostoru až po podporu pozemních sil.armáda vycházela z analýzy, kterou vypracovalo alianční expertní středisko Joint Air Power Competence Centre. Samozřejmě jejich analýza není k dispozici, ale ne jejich stránkách se dají najít zajímavé informace k rozvoji vzdušných sil obecně.

  https://czechairforce.com/news...
  https://www.japcc.org/... Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:56 24.07.2022

   :-D :-D :-D jestli to stojí na analýze japcc tak to jinak dopadnout nemohlo, ti kopou za USA :-D

   :-D :-D :-D jestli to stojí na analýze japcc tak to jinak dopadnout nemohlo, ti kopou za USA :-D

 • Shania
  08:00 24.07.2022

  pokud chcete kalkulovat naklady na rocni provoz, tak muzete v klidu pocitat 6 mil usd za stroj/rok. S nasimi nizsimi naklady za personal jiste budeme levnejsi jak USAF provozujici ...Zobrazit celý příspěvek

  pokud chcete kalkulovat naklady na rocni provoz, tak muzete v klidu pocitat 6 mil usd za stroj/rok. S nasimi nizsimi naklady za personal jiste budeme levnejsi jak USAF provozujici stroje v jinem operacnim tempu a po celem svete.

  a vycvik, nejen na F35 staci zakladni rozsireny vycvik na T-4, pak VR, par par hodin v F35 simulatoru a muzou litat.Skrýt celý příspěvek

 • Misonek 76
  04:19 24.07.2022

  Ja napisu jen takovou svou soukromou myslenku a rozumim ze ne vsem se musi libit ale tohle je doufam jeste porad diskuzni forum. 30 let tu vsechny vlady napric politickym spektrem ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja napisu jen takovou svou soukromou myslenku a rozumim ze ne vsem se musi libit ale tohle je doufam jeste porad diskuzni forum. 30 let tu vsechny vlady napric politickym spektrem z vysoka kaslali na armadu, zdravotnictvi, policii hasice proste na vsechny organizace a jednotky ktere kazdy stat a potazmo jeho obyvatele potrebuje kdyz je nejhure. A i zde se nachazela spousta lidi kteri o tom neustale breceli a basnili co by bylo treba a samozrejme je treba to nejlepi co je na trhu. A ted kdyz moskal udelal co udelal a konecne to vypada ze alespon ta armada bude alespon co k cemu najde se tu zase spousta a spousta lidi kterym se to zase nelibi. Panove a damy teda pokud tu nejake damy jsou :) tohle ceske prizdisracstvi ktere je pozustatek 40 let vlady komousu a mi se ho stale nedokazem ani 30 let od revoluce zbavit nas proste nikam neposune. F35 je ta nejlepsi volba co je na trhu a rozhodne za ty vsechny penize bude stat. I s tema 24 kusama budeme mit operacne vykonejsi letectvo nez ma ten podelanej rus.Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   09:14 24.07.2022

   Ano. Doporučuji přečíst zpětně některé diskuze o našem letectvu. Někteří kopou neustále, není to dle jejich fantazie.

   Ano. Doporučuji přečíst zpětně některé diskuze o našem letectvu. Někteří kopou neustále, není to dle jejich fantazie.

   • mexir
    09:40 24.07.2022

    Vyjádření názoru považujete za kopání? Co byste chtěl, jednotný názor? Chce to trochu tolerance. Navíc až čas rozhodne kdo měl pravdu.

    Vyjádření názoru považujete za kopání? Co byste chtěl, jednotný názor? Chce to trochu tolerance. Navíc až čas rozhodne kdo měl pravdu.

    • TF_HU
     10:26 24.07.2022

     Vy jste úsměvný. Názor ať má každý svůj. Když se začalo s výběrem BVP a následně s F35 rozhodl jsem se jít hlouběji do diskuzí, třeba i zpětně u H1 akvizice. Někteří komentujíci ...Zobrazit celý příspěvek

     Vy jste úsměvný.
     Názor ať má každý svůj. Když se začalo s výběrem BVP a následně s F35 rozhodl jsem se jít hlouběji do diskuzí, třeba i zpětně u H1 akvizice.

     Někteří komentujíci kritizovali resort za výběr H1 a neschopnost lidi na MO ČR zvolit moderní stroje. Někteří basnili své fantazie. No, a když se tedy už konečně dozvídáme, které typy to zřejmě budou, někteří opět poukazují na špatnou volbu, drahou, zbytečnou apod.

     Tedy můžu říci, že by některým slušela jakási konzistence v názorové pojetí...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:35 24.07.2022

      Kdyz jsou to minule diskuse tak to nabije primo do očí, jako experti kterým na ten obrat stačí jen mezera mezi odstavci v jednom prispevku.

      Kdyz jsou to minule diskuse tak to nabije primo do očí, jako experti kterým na ten obrat stačí jen mezera mezi odstavci v jednom prispevku.

     • Jirosi
      06:44 25.07.2022

      Jsem rád, že ti co se jich to týká se sami prihlasuji!

      Jsem rád, že ti co se jich to týká se sami prihlasuji!

  • HEKTOR
   10:14 24.07.2022

   Misonek 76 - na svk sa rozbehol takový nešvar,na rôznych fórach sa občania (hlavne proruskí) stále sťažovali načo je nám armáda,keď nás so starou technikou neubráni...a keď sa kúpi ...Zobrazit celý příspěvek

   Misonek 76 - na svk sa rozbehol takový nešvar,na rôznych fórach sa občania (hlavne proruskí) stále sťažovali načo je nám armáda,keď nás so starou technikou neubráni...a keď sa kúpi niečo nové (z rozpočtu obrany) tak sú zase sťažnosti načo sa kupujú zbrane,keď sú nízke dôchodky a proti komu (rusku?) chceme bojovať...
   súhlasím s vašim názorom že česko by v prípade kúpi f-35 malo výkonnejšie stroje ako rusko,ale zase ako ukazuje prax z ukrajiny,rusko má výhodu napr. v tankoch že aj keď nemá rusko najnovšie a najlepšie tak stále má ľahko opraviteľnú kvantitu a hlavne chuť (aspoň putin) bojovať aj roky...
   inak prečo by malo rusko riešiť nejakú obavu napr. z českých f-35 a slovenských f-16,keď by stačilo eliminovať cca 40 českých a 20 slovenských pilotov ešte pred konfliktom...je paradox že tých pilotov máme málo a sú nenahraditeľní,asi by stálo za uváženie ísť izraelskou cestou ochrany/utajenia identity bojových pilotov...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   13:16 24.07.2022

   Misonek 76 Hlavní krok v oproštění se od techniky východní provenience už AČR a letectvo tuplem nastartovali už dávno. Taktické letectvo má už dlouhou dobu letadla kompatibilní se ...Zobrazit celý příspěvek

   Misonek 76
   Hlavní krok v oproštění se od techniky východní provenience už AČR a letectvo tuplem nastartovali už dávno. Taktické letectvo má už dlouhou dobu letadla kompatibilní se západními standardy. L 159 a Gripen. Vrtulníky za ruské dluhy také prošly westrnizací avioniky a senzory, dopravní letectvo má již delší dobu C 295 a Airbusy. V tom bych nějaké, s prominutím, "přizdi......" nehledal.
   Naopak, 30 let po převratu se tu můžeme vesele a svobodně hádat - diskutovat na tom co a jak by mohlo fungovat a co je pro nás lepší. To že jsou tu diskutující, kteří vidí prioritu více u pozemních sil, tak se jim může zdát postačující to, že by se čistě hypoteticky pokračovalo v Gripenech, jim pak zbyde více peněz na zalátání děr jinde.
   Zeptejte se nynějších ministrů a premiéra jak a proč hlasovali při schvalování rozpočtů pro armádu, když byla ODS ve vládě dříve. ... podrazily armádě nohy i když dobřě věděli o závazku 2% HDP, ten závazek tu byl dán již v roce 1999 vstupem do NATO. Pokud by dokázali tehdy politici zavčas řešit požadavky armády, tak vrtulníky, BVP, tanky, radary, houfnice jsme už dávno měli mít.Skrýt celý příspěvek

 • Newman
  01:08 24.07.2022

  Sakra, sem do příspěvků níže napsal celkem 3 dotazy a nezobrazlo se to tam celý....hold mobil... Něco sem doje..l, sem jelito . Byla to ucelená myšlenka k přechodu na F35. Tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Sakra, sem do příspěvků níže napsal celkem 3 dotazy a nezobrazlo se to tam celý....hold mobil...
  Něco sem doje..l, sem jelito .
  Byla to ucelená myšlenka k přechodu na F35.
  Tak snad aspoň ten jeden dotaz ohledně letiště...

  DikySkrýt celý příspěvek

 • Newman
  00:57 24.07.2022

  Schvaluji F35 ( aneb , nebuďme pořád čecháčci: nemůžeme, nemáme na to , zbytečný , nezaplatíme, co z toho kdo bude mít , apd...) Jenže mě zajímá jiná věc, a to jak se to provede - ...Zobrazit celý příspěvek

  Schvaluji F35 ( aneb , nebuďme pořád čecháčci: nemůžeme, nemáme na to , zbytečný , nezaplatíme, co z toho kdo bude mít , apd...)

  Jenže mě zajímá jiná věc, a to jak se to provede - proto moje dotazy.

  Někde níže měl Drake odkaz na rozhovor s Černochovou a Řehkou , ve kterém Černochová řekla (stručně) že se Sabbem bude jednat po říjnu 23 a že si dovede představit G i F35 současně. ( a já taky)

  Dotaz do diskuse zní: Jak si představujete přechod z G na F35?
  A tím mám na mysli:

  1) letiště - které ? jedno? dvě? popř. kde budou G v mezidobí ? ( když to bude Čáslav )
  Bude potřeba opravdu rozsáhlá investice a přestavba (viz článek zde na AN ) do které bude určitě mluvit USA , a nebude to letiště jen pro nás ale i pro NATO ( má domňenka ). A pokud podepíšeme s USA stejnou smlouvu jako SK , bude do něj USA i investovat (viz. zmiňovaný rozhovor s KŘ )
  Má domněnka byly Hradčany... ale asi lichá...
  K tomuto ještě- bude to jistě podléhat stavebnímu řízení, tzn: spousta zúčastněných-majitelé okolních pozemků, životní prostředí , hygiena, apd.
  A jsme v ČR kdokoliv do toho může hodit vydle...Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   07:51 24.07.2022

   Tú zmluvu ako so Slovenskom má podpísanú drvivá väčšina NATO. Je vlastne hanbou, že už ju dnes ČR nemá podpísanú. Časlav je podľa Vernera v katastrofálnom stave a či sa kúpi ...Zobrazit celý příspěvek

   Tú zmluvu ako so Slovenskom má podpísanú drvivá väčšina NATO. Je vlastne hanbou, že už ju dnes ČR nemá podpísanú.

   Časlav je podľa Vernera v katastrofálnom stave a či sa kúpi Gripen alebo F-35A bude do neho treba investovať veľkú sumu.
   Ideálne rovno s nákupom nového lietadla.

   Keďže podľa Vernera je jeho dráha na hranici životnosti - je možné uvažovať o (moja vlastná úvaha) aj o inom letisku na dislokovanie stíhačiek. Samozrejme Časlav má vybudované väčšie zázemie ako akékoľvek iné letisko okrem Pardubic, kde je zase civilná časť - takže sa tam nehodí dať stíhačku.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    13:18 24.07.2022

    Verner kope za Saab, toho nelze brát zcela vážně.

    Verner kope za Saab, toho nelze brát zcela vážně.

  • TF_HU
   09:16 24.07.2022

   Nejlepší je, když vždy spekuluje někdo, kdo tomu vůbec nerozumí. Žádná USA nám do případných rekonstrukci letiště plkat nebude. Vaše domněnky jsou na hony od reálu.

   Nejlepší je, když vždy spekuluje někdo, kdo tomu vůbec nerozumí. Žádná USA nám do případných rekonstrukci letiště plkat nebude. Vaše domněnky jsou na hony od reálu.

   • Marcus
    11:18 24.07.2022

    Máte představu zda Pardubice zůstanou záložním letištěm í nadále nebo dojde k reaktivaci nového. Mluví se o dvou plnohodnotných základnách (V médiích í na půdě sněmovního výboru ...Zobrazit celý příspěvek

    Máte představu zda Pardubice zůstanou záložním letištěm í nadále nebo dojde k reaktivaci nového. Mluví se o dvou plnohodnotných základnách (V médiích í na půdě sněmovního výboru pro obranu) pro F35 a v Pardubicích si to nějak nedovedu představit.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    13:20 24.07.2022

    "Žádná USA nám do případných rekonstrukci letiště plkat nebude." ... to se budete divit až přijdou s tím, že stavební firmy budou potřebovat jejich certifikáty a že některé ...Zobrazit celý příspěvek

    "Žádná USA nám do případných rekonstrukci letiště plkat nebude."
    ... to se budete divit až přijdou s tím, že stavební firmy budou potřebovat jejich certifikáty a že některé komponenty budou chtít dodávat z USA :-)Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     01:28 26.07.2022

     Bezpečnostní prověrka se u akvizic na obraně vyžaduje celkem často...to není nic neobvyklého. Pokud budou chtít nějaké certifikáty, tak to bude spojeno s technologií, kterou budeme ...Zobrazit celý příspěvek

     Bezpečnostní prověrka se u akvizic na obraně vyžaduje celkem často...to není nic neobvyklého. Pokud budou chtít nějaké certifikáty, tak to bude spojeno s technologií, kterou budeme muset nějak udržovat, což je v našem zájmu. Asi bychom nechtěli přijít o funkci STEALTH apod.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     01:29 26.07.2022

     Máte pocit, že by nám Švédové něco diktovali při rekonstrukci základen? Těmto fantazií se tu rád směju...

     Máte pocit, že by nám Švédové něco diktovali při rekonstrukci základen? Těmto fantazií se tu rád směju...

  • Maximus
   10:25 24.07.2022

   Souhlasím s tím, že sny narazí na realitu a bude to velice moc o vládě, která bude muset každý rok dodržet finanční rámec MO a jak víme, strany z celého politického spektra mají v ...Zobrazit celý příspěvek

   Souhlasím s tím, že sny narazí na realitu a bude to velice moc o vládě, která bude muset každý rok dodržet finanční rámec MO a jak víme, strany z celého politického spektra mají v tomto ohledu máslo na hlavě.

   Jak jsem psal, bylo by prozíravější začít s kombinací 14ks F-35, kterou se pokusit k nám dotlačit co nejrychleji a ponechat letku JAS39 C/D+. Po dvou letech provozu provést analýzu našich schopností využít a provozovat F-35 a podle toho počítat s další jednou až dvěma dalšími letkami F-35 a nebo taky se žádnou.

   Dobu být takto opatrní jsme propásli a po 24. únoru je na čase se nebát dělat těžká rozhodnutí.
   Základní podmínkou je ale nebrat F-35 jen jako dobrou stíhačku, ale jako komplexní zbraňový systém, na kterém se dá postavit síla české armády. Bude to vyžadovat samozřejmě astronomické náklady, ale můžeme to brát i tak, že jako vnitrozemský stát nemáme moře a obrana tak navíc nemusí řešit námořnictvo :-)))

   Alfa a omega naší obrany jsou pozemní síly a letectvo, proto osobně se domnívám, že na základě vývoje konfliktu na Ukrajině během této dekády bude potřeba zásadně přepracovat Koncepci výstavby armády České republiky, na které se začalo už pracovat a výsledek by měl být hotový příští rok. Na výsledek jsem velmi zvědavý.

   Za mne osobně se bude muset zapracovat na systémech, které při co nejmenších narocích na lidské zdroje, mají největší efektivitu v ničení nepřítele. Tím je letectvo (proto by měla být na stole diskuze o třetí letce) a hlavňové i raketové dělostřelectvo. Samozřejmě i kamikadze drony a systémy jako Spike NLOS. Kvalitní zbraně musí mít i naše nečetné zálohy, protože armáda jim nemůže strčit zbraně z dob VŠ - to je "luxus" který si v ČR již nelze dovolit, pokud to s obranou chceme myslet vážně.

   Samozřejmě je potřeba zreformovat současné AZ nebo je doplnit o další volnější dobrovolnický systém. Podobný, jaký se nám podařilo vytvořit pod MV - "Stanovená záloha státu", jen by spadal pod MO a měl o něco širší záběr. Jeho vznik by mimo jiné pomohl vybudovat znovu mobilizační know-how, které se ukázalo tak nezbytné pro přežití napadené Ukrajiny jako samostatného státu a národa jako takového.

   Je nezbytné myšlenkově opustit dobu "Bílých knih", kdy se jen ořezávalo a ořezávalo a odkládalo a odkládalo. Pociťuji i nejen na sobě, že jsme všichni ve vleku této "antikoncepce" právě i myšlenkově a je nezbytné se postavit k vlastní obraně skutečně zodpovědně. Je nejvyšší čas si nastavit zrcadlo a říci si, co naše armáda má být schopná ubránit, s čím občanům v případě přírodních i nepřírodních katastrof pomoci a případně i jak spnit naše spojenecké závazky. K tomu si každý z nás musí dopnit ještě důležitější otázku, co v případě potřeby jsme ochotni bránit my sami. Armáda nejsou nějací "oni" a samozřejmě to platí i naopak - jsme pouze "my" občané České republiky.

   Nevíme, jak dopadne ještě konflikt na Ukrajině a už nyní vidíme rozklížení zájmů mezi Německem, Maďarskem a nově přibude výrazně i proruská Itálie a koalicí anglosaskkých států a zemí střední, východní i severní Evropy, kterých se tento konflikt v podstatě bezprostředně dotýká. Věřím v porážku "Říše zla", ale nevíme, jak moc rusácko padne a jak rychle s ním země západní Evropy začnou v rámci svého pohodlí a ekonomických zájmů kolaborovat, což mu může umožnit nepříjemný restart a připravit se na revanš. Kolaborace západní Evropy by také uvolnila Číně ruce v otázce vojenské pomoci Rusácku - samozřejmě ne nezištně.

   Také se je potřeba dívat dál, jak bude vypadat bezpečnostní situace nejen v Evropě za 20 či 30 let, protože kapacity na řešení bezpečnostních výzev v tomto časovém horizontu se začínají budovat už nyní.

   Není o to mít jen dostatek kvalitních zbraní, ale i občany a politiky, ochotných se v případě napadení skutečně bránit. Jakmile jedno z toho není, tak je něco hodně špatně a investice do zbraní příjdou vniveč jako v 1938/9.Skrýt celý příspěvek

   • Marcus
    11:14 24.07.2022

    14 F35 je nesmyslný počet. 14 JAS39 byl daný 12 + 2 dvoumístné stroje. F35 jako dvoumístné stroje neexistují. Armáda sama původně požadovala jako minimální počet 18 F35. To by byl ...Zobrazit celý příspěvek

    14 F35 je nesmyslný počet.
    14 JAS39 byl daný 12 + 2 dvoumístné stroje. F35 jako dvoumístné stroje neexistují.
    Armáda sama původně požadovala jako minimální počet 18 F35. To by byl minimální počet pro udrzenií podobných schopností jako zvládlo 12 JAS39. Vzhledem k nižší nasaditelnosti a větší náročnosti provozu F35 je 18 strojů opravdu minimum.
    A to se počítalo se sloučením podzemního personálu 211. A 212. taktické letky do jedné jelikož na provoz jedné F35 je potřeba 2x - 3x více pozemního personálu než pro JAS39. Prostě lidi nejsou :(Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     11:53 24.07.2022

     Marcusi, já mluvím o možnosti mít cílový stav pro AČR - tři letky. V současné situaci je směr k minimálně 24 kusům F-35 zřejmý, jen je otázka, jak rychle je dostaneme a zda ...Zobrazit celý příspěvek

     Marcusi, já mluvím o možnosti mít cílový stav pro AČR - tři letky. V současné situaci je směr k minimálně 24 kusům F-35 zřejmý, jen je otázka, jak rychle je dostaneme a zda bezpečnostní stituace v Evropě ke konci dekády nebude spíše jasně mluvit o nutnosti vytvořit třetí letku (nebo tato potřeba bohužel nastane dříve a to by jsme byli víte kde), toho času na současně pronajatých Gripenech a během další dekády by se rozhodlo, zda se pořídí třetí letka F-35 nebo nějaká levná alternativa Gripenům jako FA-50 nebo pokročilý stealth "Loyal Wingman".

     Křišťálovou kouli bohužel nemám, ale to ani moji oponenti. Jde o to mít otevřené scénáře a nebýt překvapen.

     Dánsko má tři kusy dedikované na výcvik v USA a doma pak budou mít dvě kompletní letky. Až se v USA vycvičí dostatek pilotů, budou tyto stroje tvořit zálohu. Nasaditelnost není časem 100 %, ale i 70 % je velmi dobrý výsledek - při 24 kusech je v tomto případě připraveno jen +-17 strojů.
     I jiné státy si berou rezervní stroje (nasaditelnost, nehoda, ztráta). Nizozemí má také 37 strojů.Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      14:32 24.07.2022

      Vím jak to myslíte, ale pokud se podaří dojednat přijatelnou dodací lhůtu pro 24x F35, tak gripeny se dolétají do 2029 a pak konec. Vše pujde do F35. Na dvoje zázemí není v Čáslavi ...Zobrazit celý příspěvek

      Vím jak to myslíte, ale pokud se podaří dojednat přijatelnou dodací lhůtu pro 24x F35, tak gripeny se dolétají do 2029 a pak konec. Vše pujde do F35. Na dvoje zázemí není v Čáslavi místo.
      Jo a nasadielnost F35 se pohybuje v USA kolem 30%, takže u nás možná i méně. S 80% nasaditelnosti jako u JAS39 se rozlučte.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      14:58 24.07.2022

      V Časlavi jsou Gripeny i Alky. Pokud půjdou pryč jednomísté Alky, tak prostoru bude víc než dost. Spíše mám obavy o hlukové limity - motory F135 jsou velmi hlasité. Technická ...Zobrazit celý příspěvek

      V Časlavi jsou Gripeny i Alky. Pokud půjdou pryč jednomísté Alky, tak prostoru bude víc než dost.

      Spíše mám obavy o hlukové limity - motory F135 jsou velmi hlasité. Technická opatření budou nákladná a stejnak vše nevyřeší.

      S 80 % nepočítám i 70 % považuji v našich podmínkách za optimistické. Proč se asi tady některým lidem marně snažím vysvětlit, že 24 F-35 je málo? Třetí low-cost letka je záloha pro případ, že to "dopadne jako vždycky" a dokáže dělat tu nejzákladnější práci nadzvukového letectva za šestinu nákladů F-35.

      Budu raději, když se cenné letové hodiny F-35 využijí k tomu, v čem je toto letadlo nejlepší.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:20 24.07.2022

      "Budu raději, když se cenné letové hodiny F-35 využijí k tomu, v čem je toto letadlo nejlepší." Tím asi myslíte stani na stojance, když plánujete náklady na provoz rozpustit v ...Zobrazit celý příspěvek

      "Budu raději, když se cenné letové hodiny F-35 využijí k tomu, v čem je toto letadlo nejlepší."

      Tím asi myslíte stani na stojance, když plánujete náklady na provoz rozpustit v nákladech na provoz.

      80% měl Gripen v pronájmu. Letadlem v pozdější fazy životnosti, prirozene klesá nasatlditelnost a rostou náklady na opravy.
      Těch 30% má celá flotila, nebo jen blok 4? (Ten totiž odpovídá výrobě v době realizace)

      Klesá, nebo roste hodnota u letadel vyráběných v dalších blocích... adt.

      Kteří další uživatel si stěžují na nízkou nasaditelnost?Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      09:50 25.07.2022

      Však budou tři - 2 s F-35 a jedna s L-159T2 nebo L-39 NG :-)

      Však budou tři - 2 s F-35 a jedna s L-159T2 nebo L-39 NG :-)

     • Maximus
      10:49 25.07.2022

      Myslel jsem bojové letky :-)))

      Myslel jsem bojové letky :-)))

   • Danik
    11:18 24.07.2022

    Skvěle napsáno. Své přístavy, letadlovou loď Karel IV třídy Blaník, torpedoborce a námořní pěchotu bohužel nemáme, takže stále platí, že "vzduch je naše moře". Bude to jak jsem ...Zobrazit celý příspěvek

    Skvěle napsáno.

    Své přístavy, letadlovou loď Karel IV třídy Blaník, torpedoborce a námořní pěchotu bohužel nemáme, takže stále platí, že "vzduch je naše moře".

    Bude to jak jsem psal o celospolecenskem a celopolitickém konsensu na nutnosti investic do obrany a koncepčním budování.

    Jistý potenciál pro rozšíření záloh v rámci nějakých braně bezpečnostních rezerv je v naší střelecké/military/survival/KVH komunitě, která dosahuje až stovek tisíc lidí. Na místě je podpora těchto lidí, dobrovolný kontrolovaný výcvik koordinovaný AČR a prováděný vojáky, jež bude formovat okresní/krajské střelecké záložní útvary. Náklady minimální, dopad velký.

    Bohužel současný stav AČR je takový, že je schopná omezenou dobu bránit pouze malou část našeho území. Vrbětive, Covid, tornádo na Moravě v kombinaci se zahraničím nasazením napnuli kapacitní limity AČR na hranu možností.

    K tomu co jste psal o nutnosti nemluvit o armádě jako "oni" ale my. Zde připomenu prvorepublikové, "v časech potřeby, budeme vojáky všichni" a líbí se mi heslo kanadských ozbrojených sil, "ready when you are".Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     13:28 24.07.2022

     Také dobře napsáno - na koncepci rozvoje dobrovolných záloh už dělám docela dlouho, až se dostanu na konci léta pořádně z lůžka po nepříjemné autonehodě, tak uvidíme, co s tím ...Zobrazit celý příspěvek

     Také dobře napsáno - na koncepci rozvoje dobrovolných záloh už dělám docela dlouho, až se dostanu na konci léta pořádně z lůžka po nepříjemné autonehodě, tak uvidíme, co s tím půjde udělat. Předchozí verze měla docela úspěch u nynějšího "vedení", ale přišly jedny nepodařené volby a pánové typu jako je Růžička či Vích do toho hodili vidle. Tak snad se to napodruhé podaří :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      15:22 24.07.2022

      Tak doufám, že to vyjde a přeji brzké uzdravení.

      Tak doufám, že to vyjde a přeji brzké uzdravení.

     • liberal shark
      09:52 25.07.2022

      Zkuste trochu pracovat s daňovými úlevami pro členy :-).

      Zkuste trochu pracovat s daňovými úlevami pro členy :-).

     • Maximus
      10:49 25.07.2022

      Ano, to tam mam už z minula.

      Ano, to tam mam už z minula.

   • Jirosi
    14:14 24.07.2022

    V 2. Odstavci navrhujete rozložení/ odložení nákupu F35. V dalších cca 8 odstavci tento způsob řešení odzusujete. Tak se sakra rozhodnete. Zda chcete dělat diletanka a nakupovat ...Zobrazit celý příspěvek

    V 2. Odstavci navrhujete rozložení/ odložení nákupu F35.
    V dalších cca 8 odstavci tento způsob řešení odzusujete.

    Tak se sakra rozhodnete. Zda chcete dělat diletanka a nakupovat nesmyslu plné počty techniky z odkazem na její možný dokup/ředeni jiným tipem.
    Nebo zda máte ochotu udlad řádně rozhodnutí a přehodit vyhybku na budování moderní armády z možností reálného nasazení.

    Ale to je na vás asi moc slozita úvaha.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     15:03 24.07.2022

     Jirosi opět neporozumnění psanému textu - je rozdíl, co by bylo rozumné či pragmatické a co se musí díky 24. únoru udělat a udělá se, tj. koupí 24 či oněco málo víc F-35. Naopak ...Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi opět neporozumnění psanému textu - je rozdíl, co by bylo rozumné či pragmatické a co se musí díky 24. únoru udělat a udělá se, tj. koupí 24 či oněco málo víc F-35. Naopak jasně tvrdím, že VzS budou velmi pravděpodobně potřebovat třetí letku, která aktuálně nemusí být tvořena F-35, ale jednou třeba může.

     "Dobu být takto opatrní jsme propásli..."

     Jen je to samozřejmě veliký závazek nepromrhat potenciál F-35 jen na honění dopraváků a zbytek mít uzemněný pro nedostatek financí na údržbu. Také 40 AMRAAM ve skladu bude svědčit o tom, že zase něco nevyšlo.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:46 24.07.2022

      Opět si protirecite. Pokud má armáda balík zbývajících peněz po nákladech na F35, tak snimo může delat: -Vybudovat3.letku -nakoupit výzbroj pro F35 - investovat do dalších ...Zobrazit celý příspěvek

      Opět si protirecite.
      Pokud má armáda balík zbývajících peněz po nákladech na F35, tak snimo může delat:
      -Vybudovat3.letku
      -nakoupit výzbroj pro F35
      - investovat do dalších složek
      -atd.

      Co z toho navrhujete vy, místo zbrani/výcviku chcete peníze utopit ve 3.letce a jejím servisu. Tedy přesně co kritizujete, že povede jen k honění dopravních letadel.

      Opravdu začnete trošku přemýšlet nad dopady svých nápadů.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      19:52 24.07.2022

      Jirosi, ano, pokud jsme se dali na cestu zasadního posílení obranyschopnosti této země, tak se to musí udělat pořádně. Níže jsem vám uvedl nějaké údaje, že jste si nevzal ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, ano, pokud jsme se dali na cestu zasadního posílení obranyschopnosti této země, tak se to musí udělat pořádně.

      Níže jsem vám uvedl nějaké údaje, že jste si nevzal kalkulačku? :-)))

      Gripeny držící hotovost systému NATINADS jsou dva a jeden připraven v záloze.
      Nejméně tedy tři kusy letadel jsou vždy vázány v rámci toho systému a nelze je ani piloty vyžívat k výcviku. Za cenu provozu 2 F-35, tj. jedné letky Gripenů, máte k výcviku naráz o 3 letadla F-35 navíc. Navíc ještě další Gripeny mohou plnit mise typu air policing v zahraničí (na island létalo 5 strojů) a není opět k tomu nezbytně používat F-35 s drahou letovou hodinou a blokovat výcvik.

      Už jste konzultoval ten váš nesmysl o tom, že s maximálně aktuálně nasaditelnými 17 stroji komplet nahradíte Gripeny a Alky a piloti budou moc cvičit všechny typy misí i jinak než na simulátoru?

      Třetí letka na Gripenech umožní využít všechny stroje F-35 na komplexnější výcvik pilotů - je také si uvědomit, že pilotů by jsme měli mít výrazně víc - optimum je udáváno 1,9 pilota na stroj. To přinese také potřebu více letových hodin na stroj a jelikož stroj funguje i jako simulátor, tak stroje pro air-policing jsou prostě mimo hru

      Že nechápete širší souvislosti, je Jirosi jenom váš problém a vidí to tu podstatně víc lidí :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:29 24.07.2022

      Za poloviční cenu ziskam jdedn7 letku strojů k hlidkovni v miru. Jak mohlo na Island letět 5 strojů, když v ČR muselo zůstat 8 ks, a stejný počet byl potřeba nz Islandu. Evidetne ...Zobrazit celý příspěvek

      Za poloviční cenu ziskam jdedn7 letku strojů k hlidkovni v miru.

      Jak mohlo na Island letět 5 strojů, když v ČR muselo zůstat 8 ks, a stejný počet byl potřeba nz Islandu.
      Evidetne si ty čísla prostě vymyslíme (lzete), aby vůbec mělo vaše řešení smysl.

      Tak pokud vám nedochází, že vaše lži lze snadno vyvrátit viz. Reálné nasazení gripenu v ČR. Tak těžko můžete chrápat složitější věci.
      Ale tomu odpovídají vaše nekonzistejni myšlenky, co neustále zveřejňujeme.
      V tom jste pro změnu opravdu konzistentní. Jediné čím se liší vaše postkly od sebe je počet vzajemne odporujícich tvrzení.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      22:44 24.07.2022

      Vy už musíte být opravdu s argumenty v koncích pište poněkud srozumitelněji, tříští se vám smysl slov ve větě. Co asi dělají naše Gripeny dosud - nejméně tři stroje NATINADS a ...Zobrazit celý příspěvek

      Vy už musíte být opravdu s argumenty v koncích pište poněkud srozumitelněji, tříští se vám smysl slov ve větě.

      Co asi dělají naše Gripeny dosud - nejméně tři stroje NATINADS a pět je ve stejný čas na Islandu. Nějaký výcvik pár stroji pokračuje díky vysoké nasaditelnosti Gripenů.
      K tomu máme ještě 14 kusů L-159A.

      Letovou hodinu JAS-39 C/D a FA-50 na hodnotě 5000 dolarů také zpochybníte?

      Údaj o zvyku držet hotovost 2 - 4 + 4 jsem převzal z článku tady na AN o službě Gripenů, ale kamarád z Náměště od vrtulí, co se tu dívá také na touto diskusí mi volal, že ty tři kusy vlastně stačí pro NATINADS, tak se budu toho držet. I tak vám těch letadel bez letky Gripenů k výcviku moc nezůstane :-)))

      Jste prostě proti F-35 :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:11 25.07.2022

      Maximus: Tak proc se snažím, když fy vaše hlouposti musí vaší kamarádi vyvracet telefonem. Ale když to napíšu já, je to nedostatečná argumentace. Takže, celou dobu tu ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: Tak proc se snažím, když fy vaše hlouposti musí vaší kamarádi vyvracet telefonem. Ale když to napíšu já, je to nedostatečná argumentace.
      Takže, celou dobu tu brecite(omlouvám se, ale jiný výraz použít nelze) pro "3" ks F35.
      Ted jste zjistil, že místo 8ks stačí 3 ks to je celkem 5 úsporných letadel. Ale ČR posílá letouny na Mise, kde to sams zvládne další lch 5 ks. To se vám to tedy z 16ks (vy) smrsklo na 8ks, dalších 8 ks zůstalo na výcvik místo vámi prezentované nedostatečného počtu 1ks.
      Ale takový detail jako 1vs9ks celkem opomíjené, že to stejně nestačí....
      Tak ten počet co dle vás "nestaci" se rovná počtu který měli jas39 v běžném stavu (3+9=12ks).

      Přestaňte tu dělat ze sebe odborníka, opravdu napište kolik hodin v roce existence letky L159 šetřili jejich zastoupením pro cinnost/výcvik.
      Možná vám bude muset opět někdo zavolat, aby vám svěřil informací, že piloti jas39 se létat hodiny GW vzduchu nevraceji. Stejně jako nedrží zástupnou hotovost.

      Ale klidně se svým blouznenim ztrapnujte dal.
      Ale vám to nestačí, takže iizda pokračuje v podobě 5000UDS za ledovou hodinu u C/D.
      Vy jste asi vážně odborník:)Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:14 25.07.2022

      Cena za letovou hodinu je jasná všem, cena za letovou hodinu podobně velkého letadla s radarem a podobně výkonným motorem jako je FA-50 stojí 5000 dolarů. U Gripenu se uvádelo ...Zobrazit celý příspěvek

      Cena za letovou hodinu je jasná všem, cena za letovou hodinu podobně velkého letadla s radarem a podobně výkonným motorem jako je FA-50 stojí 5000 dolarů. U Gripenu se uvádelo 4700, ale dejme tomu inflace a jsme na 5000 dolarech.
      https://stratpost.com/gripen-o...

      Jste to Jirosii pouze vy, kdo tu háže vylhanými čísly (já jsem na rozdíl od vás byl ochoten upravit jeden nepřesný údaj, který pocházel zde z článku na AN).

      Zcela jasně jsem vám doložil, že celá letka Gripenů na provozních nákladech i pořizovacích vyjde levněji než tři F-35 vyčleněné pro NATINADS.

      Těch letounů při dvou letkách co mají podle vás zvládnou všechno samo a cvičit 45-46 pilotů je prostě málo. Argumenty s čísly padly, vy se zmůžete jen na věty kde popíráte veřejně dostupné údaje a význam vět se vám ztrácí.

      Máme dvě letky, každá je vybavena jiným letadlem se zcela jinými schopnostmi (14+14 kusů) nahradíme 24 kusy F-35 a při tomto počtu zvládnou piloti všechno, co umožňují. Mise typu SEAD/DEAD se cvičí sepárátně na speciálních střelnicích jako je elektronické střelnice "Polygone" v Německu poblíž francouzských hranic. Aby jste se dostal k výcviku takových speciálností, tak potřebujete těch letadel opravdu víc.

      Je smutné, že o tom moc nevíte a přesto se tu hádáte o svou pravdu.

      Osobně jsem přesvědčen, že čas naštěstí ukáže, jak moc jste byl v této diskuzi úplně mimo.

      O vašich lžích, že jsem proti F-35 netřeba vůbec spekulovat. Naopak moje uvahy dávají prostor pro vznik třetí letky F-35 ke konci třetí dekády či případně jiné alternativě.

      Vaše hemzy asi počítájí s tím, že bezpečnostní situace se v Evropě ke konci dekády uklidní a budete si jezdit na růžových ponících. Osobně vidím spíš černější scénáře a třetí letku docela realisticky.

      Jak řílkám, podle vašich argumentů a pochybné logiky se Poláci nákupem FA-50 oslabili a chystají se na mír :-)))))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:14 25.07.2022

      Kdybych byl u pc, možná bych v těch nesmyslu rozebeal víc. Ale vezmu ty nejkriklavejsi. Zkuse ze sebe přestat dělat blbce, občas se hodí podívat se na datum do kalendáře. Píše se ...Zobrazit celý příspěvek

      Kdybych byl u pc, možná bych v těch nesmyslu rozebeal víc. Ale vezmu ty nejkriklavejsi.

      Zkuse ze sebe přestat dělat blbce, občas se hodí podívat se na datum do kalendáře. Píše se rok 2022.
      Vy si samozřejmě najdete tu jedinou studií z cenou jas39 z roku 2012, kde je to číslo vycucane z prstu. To se řeší celou dobu os vzniku té studie.
      Ale vy odborník na letectvi jste to ještě nezaznamenal.
      Hezký to ukazuje příklad, uvedenou F16 kde je cen 7000usd, ale v současné době Usaf létají kolem 20 000usd. Přitom je to přímí soupeř co v zakázkách na hlavu poráží jas39.

      U F35 samozřejmě cena z 10.let starého reportu problém není, co na tom že jsou k dispozici reálná data od USAF. Jenže, ani ty nelze porovnávat cenou Gripenu viz rozdil v ceně F16.
      Ale takové malé detaily co zcela mění výsledky vašeho nesmyslu, nevadí.

      A v podobném duchu je úroveň celé vaší uvahy. Jak si vubec muzete brat nekoho jineho do ust, když se sám neumíte ani podívat na datum u článku pro ověření jeho použitelnosti.

      Ps: Přesně na to jsem vás už jednou upozornil. Když jste to číslo použil poprvé v diskuzi.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:17 25.07.2022

      Mozna kdybyste dokázal tyhle základní věci analyzovat mělo by smysl se zabývat těmi složitějším. Tezko totiž dobře vyhodnotit složitější věci, když neumíte vyhodnotit ani věc co ...Zobrazit celý příspěvek

      Mozna kdybyste dokázal tyhle základní věci analyzovat mělo by smysl se zabývat těmi složitějším.
      Tezko totiž dobře vyhodnotit složitější věci, když neumíte vyhodnotit ani věc co se hodnotí odečtení dvou čísel.Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  23:54 23.07.2022

  Pánové, vyslovím pár takových kacířských myšlenek. Zatímco zde se debatuje a odhaduje, za zavřenými dveřmi v prostorách MO, GŠ AČR, případně jinde, již brzy začnou probíhat až ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, vyslovím pár takových kacířských myšlenek.

  Zatímco zde se debatuje a odhaduje, za zavřenými dveřmi v prostorách MO, GŠ AČR, případně jinde, již brzy začnou probíhat až roční vyjednávání a seznamování se s materiály, které k nám se nedostanou, případně nám budou odtajněny s časovým odstupem. Na základě těchto dat a údajů pak zodpovědní a věřme i inteligentní lidé z vlády, MO a AČR + obranného sektoru, začnou koncipovat počet a datum dodávek, vybudování zázemí, výcvik pilotů, zajištění servisu a munice a smysluplné začlenění do VzS AČR. Asi se shodneme, že tam nesedí lidé, kterým když vyjde, že AČR 24ks F-35 položí, tak stejně půjdou a koupí to. Opakuji, doporučení od VzS AČR (tedy osob s informacemi a praxí, včetně infa od spojeneckých armáda a letců) už je tu několik let a sami vojáci si vybrali F-35. Pokud by si vojáci spočítali, že kvůli tomu nebude ani na útočné pušky, tak by to nedoporučovali naší vládě a to ještě v době před touto krizí, tedy než se na obranu a její financování začalo nahlížet zase trochu jinak.

  Druhá kacířská myšlenka. Toto nevnímám ani jako souboj F-35 nebo Gripen E, naprostá většina lidí tu nepopírá superioritu amerického stroje nad konkurencí, jde o peníze, jenže peníze, respektive jejich nedostatek to není samotný problém, to je jen symptom. Skutečný problém je, že obrana státu je stále tím okrajovějším tématem a nikoliv jedním ze základních pilířů naší společnosti a politiky, tak jak tomu bylo za 1 republiky, kdy naše dvě země dokázaly vyprodukovat jednu z největších a nejkvalitněji vyzbrojených armád na světě, která pak zvládla mobilizaci v takovém rozsahu a rychlosti, že se dodnes jedná o nepřekonané prvenství. Z toho pak plyne značná část problémů a ne, šetření skutečně není správné řešení. Stačí se podívat na T-72M4CZ či ponechání L-159 Alca.

  Dokud se vnímání obrany, armády a všech napojených součástí (obranný průmysl, energetická a zdrojová bezpečnost, ochrana obyvatelstva) nestane jedním ze základních celospolečenských a celopolitických témat, vždy se tu budeme motat v těchto kruzích a debatách, jestli nakoupit H-1, nebo zda radši jako náhradu bitevníku pořídit lehký militarizovaný civilní vrtulník, jestli Bren 2 není moc drahý, jestli vůbec máme kupovat tanky, nebo raketové dělostřelectvo, jestli rozšíření výsadkového praporu není moc drahé, jestli nejsou moc drahé systémy PVO a kolik jich vlastně máme mít a jestli máme koupit 24ks špičkových letounů 5. generace nebo si ponechat olétané Gripeny.

  Zde je jádro problému, které se pak promítá do poloprázdných výstrojáků, po 30 letech stále sloužících T-72M1, Dan, Vejtřasek, nebo BVP, chybějícího zázemí, starých výcvikových prostorů a základen, minimum munice, kupování někdy symbolických počtů nové techniky a malému počtu útvarů.

  S tímto se však dá něco dělat. Edukovat spoluobčany, prosazovat národní elity a politické strany, jež sdílí tento názor, pořádat petice, či demonstrace. Aby byl tlak na to, aby armáda nebyla jakýmsi okrajovým segmentem, který se zanedbává, protože přece nám k ničemu není a stojí peníze a je tím prvním u koho se škrtá rozpočet, když se chce šetřit.... Armáda se musí koncepčně budovat a to znamená i financovat, aby v časech potřeby k něčemu byla.

  Poslední "podpásovka": Ukrajina je chudší stát než my a mnohonásobně chudší národ, přesto svou obranu budovali. Kdyby Ukrajina myslela jako my, už žádná Ukrajina není.Skrýt celý příspěvek

  • 2DaChoppa
   08:50 24.07.2022

   nebylo by to poprve ani naposled co se vysledek armadni expertizy menil tak dlouho, nez splnil politicke zadani. zeptejte se karla danhela, jak mu vyslo srovnani casy a spartanu. ...Zobrazit celý příspěvek

   nebylo by to poprve ani naposled co se vysledek armadni expertizy menil tak dlouho, nez splnil politicke zadani. zeptejte se karla danhela, jak mu vyslo srovnani casy a spartanu. nebo picka kterej s timselza vrchnostiSkrýt celý příspěvek

   • Danik
    09:35 24.07.2022

    Jak již bylo zmíněno výše, doporučení AČR vycházelo z analýzy, kterou vypracovalo alianční expertní středisko Joint Air Power Competence Centre.

    Jak již bylo zmíněno výše, doporučení AČR vycházelo z analýzy, kterou vypracovalo alianční expertní středisko Joint Air Power Competence Centre.

   • Maximus
    13:49 24.07.2022

    V současnosti není prostor pro provizoria - nové letouny 4. generace by nás zakonzervovaly nejméně 30 let v dnes již překonané technice. Samozřejmě je potřeba říci, že největší ...Zobrazit celý příspěvek

    V současnosti není prostor pro provizoria - nové letouny 4. generace by nás zakonzervovaly nejméně 30 let v dnes již překonané technice.

    Samozřejmě je potřeba říci, že největší investice není nákup samotných letadel, ale drahý provoz těchto letadel. Ten lze jen ospravedlnit tím, že F-35 toho opravdu umí hodně, ale aby se to projevilo, tak je nezbytné tento zbraňový systém zapojit do sytému C4ISATR, na další průzkumné a zbraňové platformy (bojové vrtulníky, moderní hlavňové a raketové dělostřelectvo, minomety, pozemní jednotky). Pochopitelně i pilotů bude muset být adekvátní počet - cca 1,9 pilota na jedno letadlo a výcvik musí být prováděn intenzivně nejen na simulátoru.

    Samozřekmostí je i dostatek A2A a A2G munice pro letadla a vrtulníky a dostatek naváděné munice pro děla i MLRS.

    Pak takto vytvořený vysoce efektivní "Kill chain" dává smysl a obhajuje vysoké provozní náklady F-35, který je klíčovým systémem tohoto řetězu právě díky svým schopnostem a fůzi dat z jeho senzorů.

    Když tohoto dosáhneme, tak budu na to jak občan této republiky hrdý a nezamrzí mě jediná koruna z mých daní vynaložená na obranu.

    Pokud někdo hodlá v budoucnosti používat díky šetření na výdajích na provoz F-35 jen jako "game charger" pro air policing a výstavy na Dny NATO, tak patří zavřít až zčerná.

    Ještě větší noční můra je návrat do "devadesátek", kdy nálet pilotů klesal i k 20 hodinám za rok, což už bylo i životu nebezpečné. Simulátory určitě všechno nevyřeší.

    Koupě F-35 je obrovský závazek všem občanům této republiky, že nebude jeho obrovský potenciál promrhán a provozní náklady se odrazí na skokovém zvýšení obranyschopnosti země.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     14:56 24.07.2022

     Takto to vypadá když je pochopen potenciál letounu 5. generace F-35

     Takto to vypadá když je pochopen potenciál letounu 5. generace F-35

    • 2DaChoppa
     16:52 24.07.2022

     mne jen pripada ta blazniva snaha poridit zrovna stealth stihackoawacs krizenej vesmirnou lodi enterprise (kterych notabene bude v alianci dost a dost) vytrzena z reality nasi ...Zobrazit celý příspěvek

     mne jen pripada ta blazniva snaha poridit zrovna stealth stihackoawacs krizenej vesmirnou lodi enterprise (kterych notabene bude v alianci dost a dost) vytrzena z reality nasi armady.. zkratka, budeme mit jednoho awacse na dva tanky.. a jedno(?) delo.

     opisovani reklamnich letacku na tom nic nemeniSkrýt celý příspěvek

    • Maximus
     17:20 24.07.2022

     To je ale právě ta cena za ty vysoké náklady za letovou hodinu. Nelze se na F-35 dívat jen jako na letadlo - v ten okamžik nastává průšvih a promarněný potenciál. Děla - 52 kusů ...Zobrazit celý příspěvek

     To je ale právě ta cena za ty vysoké náklady za letovou hodinu. Nelze se na F-35 dívat jen jako na letadlo - v ten okamžik nastává průšvih a promarněný potenciál.

     Děla - 52 kusů musí být jen začátek a samozřejmě i raketomety kategorie HIMARS. Samohybné minomety a kamikaze drony se časem přidají + další průzkumné kapacity.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:01 25.07.2022

      Dopeavaky honí možná v CR. Ale na Islandu honí Su, Tu, atd. Jasne, dává smysl posílat na zahraniční mise z piloty co nemají z hotovosti zkušenosti z CR. Ten výpočet ceny co je ...Zobrazit celý příspěvek

      Dopeavaky honí možná v CR. Ale na Islandu honí Su, Tu, atd.
      Jasne, dává smysl posílat na zahraniční mise z piloty co nemají z hotovosti zkušenosti z CR.

      Ten výpočet ceny co je nesmysl vám komentují už po 4.
      Žádný uživatel Gripenu nezverejnuje náklady, ale všichni vědí že jsou levné cca 5000UDS/h.
      Nákladové poměr pravdu nejsou 1/5, ale spíše 1/2. Tomu totiž odpovídají náklady co vychází z ceny pronájmu. Pak je rám ještě neznámá částka nákladů placených CR. A fakt ty další náklady nejsou záporné, aby vám vyšlo číslo 5000usd/h.

      To co vy považujete za scifi se reálné děje. Zatím co považujete za hotovou věc, se děje jen u vás v hlavě.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     18:52 24.07.2022

     Fakt přemýšlím zda nemáte poruchu osobnosti. Vždyť zrovna vy tu prezentujeme největšího kritika nákupu F35. A současně požadujete prostředky využitelné k rozvoji f35 utopit v ...Zobrazit celý příspěvek

     Fakt přemýšlím zda nemáte poruchu osobnosti.
     Vždyť zrovna vy tu prezentujeme největšího kritika nákupu F35. A současně požadujete prostředky využitelné k rozvoji f35 utopit v prakticky zbytečně letce 4.gen letade

     Tedy přesně to co v tomhle příspěvků kritizujete. To už je po několikáte.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      20:56 24.07.2022

      Já a odpůrce F-35 - vy mě Jirosi bavíte :-))) Já jsem tu Gripen E nepropagoval a byl jsem za nákup F-35. Za optimální jsem ale považoval pořídit co nejdříve 14 kusů F-35 s balíkem ...Zobrazit celý příspěvek

      Já a odpůrce F-35 - vy mě Jirosi bavíte :-)))

      Já jsem tu Gripen E nepropagoval a byl jsem za nákup F-35. Za optimální jsem ale považoval pořídit co nejdříve 14 kusů F-35 s balíkem zbraní a munice tvořící mimořádně efektivní Kill - chain. A po prvních letech užívání na základě zkušeností přikoupit další letku, když vláda doloží vůli ty letadla financovat a armáda jejich efektivní využívání, a po vyřazení Gripenů pořídit dle aktuální bezpečnostní situeace/ekonomických ukazatelů třetí letku F-35, low-cost letoun typu FA-50 nebo "Loyal Wingman".

      Samozřejmě situace na Ukrajině je taková jaká je a není prostě čas být pragmaticky opatrný. Poláci si z fleku koupí 48 letadel výkonově se blížící naším Gripenům, tak ty dvě letky F-35 stojí za ten risk - sám je považuji za možný pilíř bojových schopností naší armády, pokud se to udělá důkladně.

      Proto na rozdíl od vás tvrdím, že dvě letky jsou pro vytvoření tohoto pilíře málo a nedostatečné. Mimo jiné, už jste splnil DÚ a zavolal někomu kompetentnímu do Čáslavi a zeptal se, jestli jenom se 17 stroji v jeden čas použitelnými v celém letectvu toho stihnete dost nacvičit? Zvlášť když budeš muset optimálně cvičit 45 až 46 pilotů a letadla fungují i jako simulátory :-)))

      Tři stroje F-35 + třeba dalších 5 strojů na misi třeba na Islandu prostě budou cítelně chybět. Na výcvik zůstane optimisticky 9 strojů. To na výcvik pilotů nestačí a dostáváme se do smrtící spirály - nedokážeme cvičit dost pilotů, nebudeme mít optimální poměr pilotů 1,9 ale třeba jen 1,5. Tak zase snížíme efektivitu systému a zvýšíme nákladovost.

      Proto když už tedy do toho jdeme a budeme mít těch 24 kusů F-35 (osobně na rozdíl od vás tvrdím, že 24 kusů je málo), tak letka Gripenů, pro kterou máme kvalitní piloty i zázemí by výrazně zrychlila a zefektivnila výcvik samotných pilotů F-35.

      Když se společnost smíří s třetí letkou u našichh VzS, bude daleko větší šance ji po olétání Gripenů přezbrojit třeba další letkou F-35, která už vývojově zase bude o kus dál.

      Takže je to spíš naopak a jsi to ty Jirosi, kdo z nás dvou je proti F-35, protože tvoje chytráčkovství, vlastně blokuje možnosti rozvoje schopností F-35 v naší armádě a možnost vzniku třetí letky F-35 v budoucnost :-))).

      Nemáš žádné argumenty, jen hloupě trollíš.
      Já mám naštěstí dost času :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:33 24.07.2022

      Tedy jste pro nákup nesmyslné malého počtu, na kterém následně bududete dokazovat neschopnost plnit požadované úkoly. Času máte opravdu dost. Škoda, že ze smysluplnou argumentaci ...Zobrazit celý příspěvek

      Tedy jste pro nákup nesmyslné malého počtu, na kterém následně bududete dokazovat neschopnost plnit požadované úkoly.

      Času máte opravdu dost. Škoda, že ze smysluplnou argumentaci je to horší. Už ani nerozkladam celé ty nesmysly, jejich úroveň spise klesá.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      23:49 24.07.2022

      Od vás jsme se moc relevantních údajů nedočkali - můj koncept letka Gripenů a letka 14 kusů F-35 zas tak blbá nebyla, protože v reálu by bylo k výcviku dispozici 10 kusů F-35 a ...Zobrazit celý příspěvek

      Od vás jsme se moc relevantních údajů nedočkali - můj koncept letka Gripenů a letka 14 kusů F-35 zas tak blbá nebyla, protože v reálu by bylo k výcviku dispozici 10 kusů F-35 a zatímco jsme si ukázali, že při vaší variantě pouze 24 kusů F-35 při nutnosti vyslat 5 letadel třeba na Island vám zůstane doma jen 9 kusů F-35 pro výcvik, což je ještě méně než u mé verze.

      Nicméně přání naší paní ministryně i našeho NGŠ, kterého si velice vážím, je jasné a jedná se o dvou letkách F-35. Chtějí se do toho pořádně obout, což vítám a věřím, že tomuto projektu zajistí nezbytný background - u minulého vlády si o tom dovolím úspěšně pochybovat.

      Proto jsem otevřel tady debatu, jak synergicky propojit dané možnosti a otevřít možné scénáře budoucího vývoje.

      Co si o tom myslí zrovna nějaký Jirosi je z tohoto hlediska zcela úplně jedno ;-)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:21 25.07.2022

      Matematika vám moc nejde co? Pokud mám 14ks, z toho 10 funkčních a 5ks pošlu pryč, ta vám zustane 10ks (10+5+4=19ks...) Pokud pošlu 5z10ks pryč zustane 5ks. Ano, je to méně. ...Zobrazit celý příspěvek

      Matematika vám moc nejde co?
      Pokud mám 14ks, z toho 10 funkčních a 5ks pošlu pryč, ta vám zustane 10ks (10+5+4=19ks...)
      Pokud pošlu 5z10ks pryč zustane 5ks.
      Ano, je to méně. Tedy 2x méně než ve vaší variantě.

      Zrovna vy po tom jaké nesmyslu tu nemáte problém napsat, byste si vůbec nikoho neměl brát do úst.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:26 25.07.2022

      Tak ještě jednou a speciálně pro Jirosiho pomalu. Mám hypoteticky 14 Gripenů a 14 F-35, kterých při reálné nasaditelnosti mohu použít po 10 kusech (70% nasaditelnost ať nežeru). ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak ještě jednou a speciálně pro Jirosiho pomalu.

      Mám hypoteticky 14 Gripenů a 14 F-35, kterých při reálné nasaditelnosti mohu použít po 10 kusech (70% nasaditelnost ať nežeru).

      Gripeny používám na mise typu Air-policing a kromě NATINADS (-3) a misi na Island (-5) mi ještě zůstanou doma nasaditelné dva Gripeny a stále 10 strojů F-35 pro výcvik, na které jsem nemusel sáhnout a omezit výcvik.

      Pokud mám jen 17 použitelných F-35 a odeberu z nich hotovost NATINADS (-3) a misi na Island (-5) tak mi zůstane 17-3-5=9

      Výsledek: Za stejných podmínek při nesrovnatelně menších nákladech daných 6x nižší cenou letové hodiny Gripenu mám při mém návrhu o jeden letoun F-35 k výcviku navíc a ještě dva Gripeny v záloze.

      Teď jsou ale plány jiné - 2 letky F-35 a případně jedna na Gripenech.

      Tam situace bude podobná, jen díky Gripenům ve třetí bojové letce by bylo při využití Gripenů pro NATINADS (-3) a třeba misi na Island (-5) vždy k dispozici 17 strojů F-35 pro výcvik. Bez letky Gripenů by byly pro výcvik standardně jen 14 nebo také jen 9 strojů. Což je na výcvik pro nějaké pokročilejší techniky A2G boje sci-fi.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:24 25.07.2022

      Zase zcela blbě.
      Pokus máte 14+12+2, tak gripenu slouží u taktické letky. Tzn. Zabyvaji se útoku na pozemní cíle, kde nahradili l159.

      Zase zcela blbě.
      Pokus máte 14+12+2, tak gripenu slouží u taktické letky. Tzn. Zabyvaji se útoku na pozemní cíle, kde nahradili l159.

  • copy
   09:44 24.07.2022

   V příčetnost tebou jmenovaných bych si nebyl tak jist. Stačí si vzpomenout na to, jak je to u nás s velkými tendry. Podívej se na stav naší armády po 30 letech transformací. Těch ...Zobrazit celý příspěvek

   V příčetnost tebou jmenovaných bych si nebyl tak jist. Stačí si vzpomenout na to, jak je to u nás s velkými tendry. Podívej se na stav naší armády po 30 letech transformací. Těch odpovědných a inteligentních tu už bylo... jen u toho všeho byli ještě vychcaný.Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    10:51 24.07.2022

    Jenže to se zas dostaváme k druhé části mého textu že? Vojáci měli plány a vize, přišli politici a seškrtali jim to na minimum. Viz krásná ukázka na T-72M4CZ. V té době to nebyla ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenže to se zas dostaváme k druhé části mého textu že? Vojáci měli plány a vize, přišli politici a seškrtali jim to na minimum. Viz krásná ukázka na T-72M4CZ. V té době to nebyla úplně marná modernizace a v počtu přes 100 kusů by to nějaká síla byla. Jenže se přišlo, seškrtal se rozpočet, armáda je zbytečná, atd. Takže nám zůstalo 33 kusů včetně podpůrných verzí. Jednotková cena samozřejmě vyletěla do nebes a po dalších letech zanedbávání se nakonec část těchto strojů dostala do nepoužitelného stavu kdy teď musí projít GO za 1 miliardu korun. "ušetřili jsme".

    Nebo to že se bez náhrady zrušilo raketové dělostřelectvo. To taky nebylo z hlavy vojáků, ti k tomuto kroku byli donuceni poté, co zjistili jaké budou výhledově obranné rozpočty...Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     15:49 24.07.2022

     Když peníze (asi) už jsou, tak odpověď na raketomety zní "stejně nejsou lidi", no a T72M4... neříkám že to někdo věděl dopředu, ale je dobře že jich nebylo víc! A zkusil se vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

     Když peníze (asi) už jsou, tak odpověď na raketomety zní "stejně nejsou lidi", no a T72M4... neříkám že to někdo věděl dopředu, ale je dobře že jich nebylo víc! A zkusil se vůbec něko zeptat tehdy na 50 L2A4, raději než si opečovávat nekompatibilitu prakticky ve všem??
     Tu GO by bylo potřeba zrušit resp. změnit maximálně na "zpojízdnění"...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:54 24.07.2022

      Vsak ta "go" byla fakticky zpojizdeni
      Ano, jen to vycházelo na 1mld.

      Vsak ta "go" byla fakticky zpojizdeni
      Ano, jen to vycházelo na 1mld.

 • apache
  20:22 23.07.2022

  Obávám se, že volba F-35 zadělá na úpadek naší armády v budoucnosti. Dříve nebo později totiž přijdou finanční škrty. Stoprocentně. Za rok, za dva, možná za sedm. To je jedno. Bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Obávám se, že volba F-35 zadělá na úpadek naší armády v budoucnosti. Dříve nebo později totiž přijdou finanční škrty. Stoprocentně. Za rok, za dva, možná za sedm. To je jedno. Bude se škrtat a když se škrtá, armáda je vždy mezi prvními na řadě. Až tu budeme mít finanční těžítko F-35 a začne se škrtat, bude akorát na výběr, jestli zmrzačit letectvo, nebo zbytek armády. Nebo obojí rovnoměrně. Údržba moderních BVP a tanků bude něco stát. Dříve nebo později naše armáda bude mít plno neprovozuschopné techniky, protože těžké boje ustanou, pozornost lidí se stočí k levným rohlíkům, pak se rozpočet seškrtá a na opravy a údržbu prostě nebudeme mít. Přesně to se stane. Pamatujte na moje slova.

  Chceme mít bojeschopnou armádu? Tak budujme takovou armádu, kterou dokážeme ufinancovat!Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   20:54 23.07.2022

   Ne, budujme takovou armadu, ktera porazi nepritele. Uz delsi dobu ufinancovavame projekty, ktere jsou sice drazsi, ale zato technicky horsi. Napr. misto 72ks v boji nepouzitelnych ...Zobrazit celý příspěvek

   Ne, budujme takovou armadu, ktera porazi nepritele. Uz delsi dobu ufinancovavame projekty, ktere jsou sice drazsi, ale zato technicky horsi. Napr. misto 72ks v boji nepouzitelnych L-159 jsme mohli mit 24ks F-16 block 50/52 nebo za T-72M4CZ zhruba stovku L2A4. S tim se musi uz jednou prestat a zacit nakupovat game changery, ktere jsou paradoxne levnejsi.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   21:38 23.07.2022

   Můžete dát příklad u které složky vedlo levnější řešení k naplnění cílů, lepší bojeschopnosti? Techniky na hranici použitelnosti mame plné sklady. To ze hyla levná větší ...Zobrazit celý příspěvek

   Můžete dát příklad u které složky vedlo levnější řešení k naplnění cílů, lepší bojeschopnosti?

   Techniky na hranici použitelnosti mame plné sklady. To ze hyla levná větší funkčnosti nevede.

   Je možné, zd škrty přijdou. Ale žádná opravdu drahá technika se nekupuje.
   Je potřeba si přiznat, že F35 je vlastně lowcost řešení z top parametry. On se taky mohl nakoupit Rafale, nebo jiná sranda.
   Gripeny jsme měli v levém pronájmu, fakticky jsme je ale zaplatily. V čem dle vás tedy lezi ta úspora levných řešení?Skrýt celý příspěvek

   • apache
    23:07 23.07.2022

    V tom, že ty gripeny, které jsme fakticky zaplatili, si necháme. Nabídka tu evidentně je. Ale né, my se jich raději zbavíme. Jako kdybych po letech bydlení v nájmu dostal nabídku, ...Zobrazit celý příspěvek

    V tom, že ty gripeny, které jsme fakticky zaplatili, si necháme. Nabídka tu evidentně je. Ale né, my se jich raději zbavíme. Jako kdybych po letech bydlení v nájmu dostal nabídku, že si nemovitost mohu nechat, prakticky jako kdybych nebyl v nájmu, ale platil si hypotéku a tu splatil. A ve své nekonečné stupiditě bych se rozhodl odstěhovat jinam a vzít si novou hypotéku, mnohem dražší aniž bych vůbec přemýšlel, jestli ji v budoucnu zvládnu splácet.

    Teď je to vlastně "super", válčí se, veřejné mínění je nakloněno investicím do obrany. Jenže to vydrží jen chvíli. Po příštích volbách půjde tato vláda pravděpodobně od válu, nastoupí populisté a socani, bude se škrtat. Válka už bude pro většinu národa jen vzpomínkou a začne se hledat kde šetřit.

    A neříkám levná řešení, ale ekonomicky udržitelná. V tom je rozdíl, který evidentně nechápete. Až za několik let armáda bude živořit, protože po škrtech většinu financí co jí zbydou, spolyká údržba provozně drahých F-35, vzpomeňte si na mě. Budeme ve stejné situaci jako Němci, kteří sice mají špičkovou techniku, která ale stojí, protože se šetří na údržbě a náhradních dílech.

    Nebo v tom nejhorším případě až jedna střela uvězní všechny ty hyper super čupr mega mocné F-35 na základně, protože na rozdíl od gripenu potřebují i hyper super čupr mega dráhu. Takže i z čistě vojenského hlediska je pro nás letoun jako gripen mnohem vhodnější.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     05:15 24.07.2022

     Tak si to shrneme. 1.Gripeny jsme během pronájmu zaplatily. 2.Officiální žádná nabídka na jejich setrvání v CR nepřišla, byla jen vypuštěna bublina do éteru. Za to lidé to berou ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak si to shrneme.
     1.Gripeny jsme během pronájmu zaplatily.
     2.Officiální žádná nabídka na jejich setrvání v CR nepřišla, byla jen vypuštěna bublina do éteru. Za to lidé to berou fakt, a někteří si to ještě poupravují a zapomínají na podmínky.
     3. Pronájem je dobré přirovnání, jen jste opět zapomněl jaký je stav.
     Máme smlouvu na pronájem, ta končí. Technicky jsme žádnou nabídku nedostali. No nevadí, budeme pracovat na tom, co nemáme v ruce, že tam můžeme zůstat. Ale jen za cenu uvázání se ke koupi úplně jiné nemovitosti (E/F), a naše nabývací právo je omezeno na nutnost uhrazení rekonstrukce domu, současně musíme zaplatit náklady stěhování (zavedení letounu plně v režii Cr), a současně už víme, že ten dům se bude do pár let bourat (cca6.let zbývající životnosti). Takže, opravdu super řešení.

     Pokud se bude škrtat, tak první co se škrtne jsou nesystémové Gripeny.

     Armáda živoří už posledních cca 20.let. Znovu zopakuji, že F35 je lowcost řešení. Třeba jen na evropském trhu jsou minimálně 2 dražší řešení (EF/Rafale), o možnosti nového ještě dražšího Evroského letounu ani neuvažovat.

     "A neříkám levná řešení, ale ekonomicky udržitelná." - Tesat do kamene, ale to je právě ta F35. Nejlevnějš´í dostupná špičková technologie, z největší perspektivou do budoucna. Cokoliv levnějšího je pak rezignace na bojové nasazení, nebo totální zaostávání v případě 4.gen strojů na desítky let do předu. Armáda není policie, ta se budu právě pro bojové nasazení.

     Argumentační faul. Tu dráhu všichni uživatelé F35 musí mít vybudovanou. Pokud mi chceme spojeneckou pomoc, pak ji stejně potřebujeme. Protože naši spojenci ním překvapivě mohou pomoci právě těmi masivně rozšířenými F35. Tzn. = úspora 0,0 nic.
     Tedy z čistě žádného hlediska pro nás pokračování s C/D, natož nákup E/F není vhodná.
     Vhodný by byl, pouze pokud by nám USAF odmítly prodej F35/F16. Což, je spíše smutná vizitka pro ten stroj.
     Jen je prostě potřeba si přestat lhát, a začít se na dané dívat racionálně. Nevymýšlet si něco co na stole vůbec není.Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
     07:48 24.07.2022

     Zadna takova nabidka oficialne neexistuje.

     Zadna takova nabidka oficialne neexistuje.

    • Maximus
     10:52 24.07.2022

     Zatím jednání o případném přenechání nebylo na programu dne a myslím si, že to bude téma během vyjednávání o CV-90. Třeba místo využítí opce v roce 2027 jejich přenechání za cenu ...Zobrazit celý příspěvek

     Zatím jednání o případném přenechání nebylo na programu dne a myslím si, že to bude téma během vyjednávání o CV-90. Třeba místo využítí opce v roce 2027 jejich přenechání za cenu modernizace ;-).

     JIrosi, vem te si laskavě kalkulačku do ruky a spočítejte si letové náklady F-35 a Gripenu C/D nebo FA-50. V ceně provozu dvou F-35 můžete provozovat celou letku JAS-39 C/D, které zastanou funkci air policing nad územím ČR i v zahraničí a ještě zvládnou zastat roli neperspektivních L-159.

     Stejně tak při "hoblování" gripenů zůstane víc prostoru pro výcvik schopností F-35 a i si budeme moci dovolit vyslat více než jeden jejich roj na bojovou misi v zahraničí v rámci našich spojeneckých závazků.

     Postoval jsem vám článek, kde bylo jasně vysvětleno, že dvě letky jsou pro využití všech schopností letadla a získání všech certifikací pilotů nedostatečné :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:30 24.07.2022

      Tak si vezmeme fakta. Náklady na letku C/D se pohybují nad cenou 2mld/rok. Jaké jsou dle vás letové náklady na hodinu F35, když na jeden stroj počítače cca 1mld/rok? To jako podle ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak si vezmeme fakta.
      Náklady na letku C/D se pohybují nad cenou 2mld/rok.
      Jaké jsou dle vás letové náklady na hodinu F35, když na jeden stroj počítače cca 1mld/rok?
      To jako podle vás bude MO platit 24mld/rok jen za F35+dalsi 2+ mld za provoz té 3.letky?

      Fakt si nepřipadá trapně tohle psat?

      Tam bylo hlavně vysvětleno, že ten člověk kope proti F35. Tzn. Chápu, že vám jeho nazor impojuje.
      Jako tvrdit, že u E/F je výrobcem deklarované posun letani se zbraněmi na rychlosti 1,1m. Zatím co F35, ktera zvládne to samé při rychlosti 1,6M je nedostatečné je fakt trapne.
      Pokud pilotovi neposkytuje výhodu rychlost 1,6m, tak jak na tom je v letounu z limitem na 1,1m...Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      15:12 24.07.2022

      Jirosi motáte opět jabka s hruškami. Gripen by měl smysl, pokud by nám byl přenechán i se zázemím stejně jako Maďarsku. Pro Švédsko mají ty letadla hodnotu, když budou u nějakého ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi motáte opět jabka s hruškami. Gripen by měl smysl, pokud by nám byl přenechán i se zázemím stejně jako Maďarsku. Pro Švédsko mají ty letadla hodnotu, když budou u nějakého uživatele. Jediná alternativa je pro ně je opět darovat Maďasku jako druhou letku (budu raději, když skončí na naší straně Dunaje). Když je Švédsko někam uloží, tak budou mít spíše už hodnotu zápornou.

      Řešení této otázky teprve proběhne v rámci dalších jednání se Švédskem a klidně se vsadím, že nám budou nabídnuty jako gesto dobré vůle za CV-90 a hlasování o přístupu do NATO. Takže si odmyslete cenu za pronájem, který by už nebyl. Maximálně můžete "amortizovat " cenu modernizace, která bude muset být provedena. Nicméně i tak se třetí letka supersoniků levněji nepostaví.

      Jinak cena letové hodiny Gripenu C/D i FA-50 je cca 5000 dolarů.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:01 24.07.2022

      Takže si budeme vymyslet, i když není nic na stole není ani nabídka na ponechání při koupi E/F. Tak ti příspěvky pište pod hlavičkou scifi. Pak nemusím reagovat, když si myslím, ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže si budeme vymyslet, i když není nic na stole není ani nabídka na ponechání při koupi E/F.

      Tak ti příspěvky pište pod hlavičkou scifi. Pak nemusím reagovat, když si myslím, že to chcete realizovat

      5000 USd, jasne.... jsou v ČR 17.let a zatím k tomu nikdo zdroj nepodal.
      Ale zatím fakticky všechny tendry kde spuperily z F16 co USA provozuje cca za 20 000USD prohráli. Přitom si na výhry nikdo po jejich dodání (=reálné platbě nakladu) nestěžoval.
      Takže kdo nám tu zase lze?Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      21:32 24.07.2022

      JIrosi, vy tvrdíte že žádná debata o přenechání nebude, já tvrdím že ano, protože pro Švédsko je lepší je nám darovat v roce 2027 než si je uložit někde ve Švédsku na letiště. ...Zobrazit celý příspěvek

      JIrosi, vy tvrdíte že žádná debata o přenechání nebude, já tvrdím že ano, protože pro Švédsko je lepší je nám darovat v roce 2027 než si je uložit někde ve Švédsku na letiště.

      Nyní to není na programu dne protože se vyjednává F-35. Nicméně až příjde na CV-90 a bude se jednat z očí do očí, tak si Švédové jistě čas na jednání o osudech pronajatých Gripenů udělají (tak jako u Maďarů), o to se opravdu nebojím.

      Jsi už trapný s těmi nesmysly o 2 miliardách. Pokud nám Švédi převedou Gripeny i se zázemím stejně jako Maďarům, jen za cenu modernizace (která nemusí být tak komplexní jako u Maďarů, např. integrovat izraelské přilbové zaměřovače už asi oželíme pro ty naše účely, na které potřebujeme primárně Gripeny - na vybojování vzdušné nadvlády budeme mít F-35). Pak bude už u našeho Gripenu letová hodina cca 5000 dolarů a tedy 6 x nižší než u F-35. Při 150 hodinách ročně na stroj (už se nebudou muset používat tak intenzivně), tak jsme na 250 milionech Kč za rok za letku 12+2 Gripenů. 3 kusy F-35 s náletem 150 hodin za rok vyčleněné pro NATINADS by stály 324 milionů Kč.

      Takže ve výsledku neušetříš (zbylé Gripeny mohou být na misích typu airpolicing v zahraničí nebo trénovat CAS pomocí kontejnerů Litening, etc. - to vše v uvedené ceně 250 mil Kč).

      Díky Gripenům navíc odblokuješ minimálně 3, ale až třeba 8 strojů F-35 z akcí typu air-policing a umožníš jejich využití pro výcvik - ze 17 strojů (při optimistické 70 % nasaditelnosti) by tak zůstalo na výcvik bez třetí letky už méně optimistických 14 či jen 9 strojů.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:42 24.07.2022

      Jen další díl ze seriálu Scifi. Rozumný plánovač nestavi armádní výhled na to, že by si přál dostat potřebnou techniku zdarma. Kdyz tu nabídku nemá ani teoreticky na stole. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jen další díl ze seriálu Scifi.

      Rozumný plánovač nestavi armádní výhled na to, že by si přál dostat potřebnou techniku zdarma. Kdyz tu nabídku nemá ani teoreticky na stole.

      Zatím co pro smyslu plnou vaší myšlenky je vlastně plné poskytnutí zdarma základem. Bez toho je to celé negativní už jen v úvaze.
      Ale to vám vůbec nevadí v tom to tu tím tapetování.

      Řeknu vám tajemství (pro vas), navýšení počtu F35 o 3 ks je cenově cca 240mil UDS (5,7mld kc). Tak a teď si počítejte náklady na tu vaši letku (cca necelé 2xroky provozu).Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      00:14 25.07.2022

      Vojenský plánovač by měl mít přehled, co je možné a co ne. Pokud neví, tak se zeptá přímo nebo iniciuje setkání na potřebné úrovni, aby se k informaci dostal. Spíše jste zase jen ...Zobrazit celý příspěvek

      Vojenský plánovač by měl mít přehled, co je možné a co ne. Pokud neví, tak se zeptá přímo nebo iniciuje setkání na potřebné úrovni, aby se k informaci dostal.

      Spíše jste zase jen napsal co zase "možná jestli kdoví domnívám se jistě že" nepůjde. Co by si asi ti Švédové s Gripeny v polovině životnosti asi počali? Navezou je do recyklačního dvora nebo se je pokusí někomu vnutit, kdo nemá vycvičené piloty a vybudované zázemí? Moc by mě zajímalo, co by Švédové mohli s těmi letadly ještě dělat, aby z nich ještě dostali nějaký zisk?

      Kolik myslíte že bude stát repase těch 14 Gripenů - méně než ty tři radary pro F-35 :-))). Provozní náklady 3 kusů F-35 za rok při náletu 150 hodin na stroj je 13,5 mil. dolarů - provozní náklady celé letky 12+2 při celkovém náletu 2100 hodin (150h/letadlo/rok) je 10,5 mil dolarů. Za cenu tří F-35 pro "ultra high cost" nahánění dopraváku máte celou letku 14 supersoniků 4+ generace a ještě 3 miliony dolarů zbyde - to se bavíme jen o provozních nákladech!!! Pořizení 3 F-35 je nesouměřitelné s cenou letounů, u kterých by se platila z naší strany jen modernizace letadel, která by ani nezahrnovala kompletní výměnu radaru..

      Vy stále nechápete, že hlavní problém je vaše zcestná idea, že s max 17 nasaditelnými letadly zvládnete mise typu air-policing (NATINADS, etc) a zároveň při počtu pilotů minimálně 40+ budete trénovat pokročilé taktiky A2A a A2G, funkci mini AWACS a spolupráci s pozemními zbraňovými systémy v rámci fúze dat.

      Pokud někdo tady valí klíny do hlavy lidem, tak jste to právě tímto především Jirosi vy!

      Navíc dle vaší logiky a argumentů se Poláci nákupem 4 letek FA-50 s parametry +- blízkým Gripenům D se oslabují a chystají na mír :-)))))))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:35 25.07.2022

      Pokud, měli Gripeny v polovinu životnosti v roce cc 2020, kolik životnosti jjm bude zabývat v roce 2029 při konci pronájmu? (30-15-9=6; 30/6=5; 1/5 je polovina ve kterém ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud, měli Gripeny v polovinu životnosti v roce cc 2020, kolik životnosti jjm bude zabývat v roce 2029 při konci pronájmu? (30-15-9=6; 30/6=5; 1/5 je polovina ve kterém vesmiru)
      Kdyz si tuhle realitu konečně pripustite, tak z letadly na konci životnosti se dela jedine, rozebíraji se na náhradní díly.
      Vojenský plánovač kterému dělá problém secist pár čísel by si měl najít jiny job, kde matika není.

      Vaše složitější výpočty raději komentovat nebudu. Ale si chápu, proč se nedají příspěvky mazat :)Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:32 25.07.2022

      Jirosi, jirosi, bez znalostí a zase brouk pytlík: Původní české stroje budou mít v roce 2027 stáří 22-23 let a průměrný nálet cca 3200 hodin na draku. Sám výrobce udává maximální ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, jirosi, bez znalostí a zase brouk pytlík:

      Původní české stroje budou mít v roce 2027 stáří 22-23 let a průměrný nálet cca 3200 hodin na draku. Sám výrobce udává maximální životnost draku JAS-39C hodnotou 8000 letových hodin, takže budou přibližně v polovině životnosti a čistě teoreticky je bude možné provozovat až někde k horizontu let 2035-2040. Sám výrobce dokonce deklaruje podporu platformy C/D až do roku 2050, jak nedávno sdělil Mats Thornbiörnson, zkušební pilot společnosti SAAB a produktový manažer Gripenu v souvislosti s bulharským tendrem na nákup 8+8 nadzvukových strojů pro bulharské vojenské letectvo.

      https://www.armadninoviny.cz/m... Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:12 25.07.2022

      Opět čísla z letáku... když existují reálný rest našeho letounu. Vysledek je vycerpaji poloviny životnosti (není letosni). Zjistěte si jak se počítají hodiny životnosti draku. Jak ...Zobrazit celý příspěvek

      Opět čísla z letáku... když existují reálný rest našeho letounu. Vysledek je vycerpaji poloviny životnosti (není letosni).
      Zjistěte si jak se počítají hodiny životnosti draku.

      Jak došel k životnosti 2035 jsem vám napsal. Jen tyhle realna data nesedí do vaší uvahy, nečekaně.

      Tedy se nejedná o stroje v CR, ale to opět vůbec nevadí....Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   22:33 23.07.2022

   Obávam sa, že Vaša obáva je vycucaná z prstu - o dea vlákna nižšie som dal linky a celá debata je o tom, že gripen C + taktická letka stojí toľko čo f-35 v AČR. Keď to vládla ACR ...Zobrazit celý příspěvek

   Obávam sa, že Vaša obáva je vycucaná z prstu - o dea vlákna nižšie som dal linky a celá debata je o tom, že gripen C + taktická letka stojí toľko čo f-35 v AČR.

   Keď to vládla ACR doteraz, prečo by to nemala aj potom..Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    22:54 23.07.2022

    darkstyle - no mám dojem že cenu za prevádzku f-35 v čr ste si vy vycucali z prstu... reálne náklady sa (možno) dozvieme po pár rokov používania v čr,rovnako ako cenu prevádzky ...Zobrazit celý příspěvek

    darkstyle - no mám dojem že cenu za prevádzku f-35 v čr ste si vy vycucali z prstu...
    reálne náklady sa (možno) dozvieme po pár rokov používania v čr,rovnako ako cenu prevádzky f-16 v ossr...Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     05:18 24.07.2022

     Tak reálné vyčíslení nasazení v daných podmínkách se u všech typů dozvíte až na to nasazení opravdu dojde. On i ten Gripen (ke kterému armáda odmítá říct kolik přesně vlastně ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak reálné vyčíslení nasazení v daných podmínkách se u všech typů dozvíte až na to nasazení opravdu dojde.
     On i ten Gripen (ke kterému armáda odmítá říct kolik přesně vlastně stojí, proč asi) není žádná levná sranda. Celá levnost je daná právě embargem na jeho náklady. O žádných částkách nad rámec smlouvy s Švédskem se prostě nemluví. Jako by základna, platy personálu, palivo, atd. byli zdarma. Přitom ze zahraničních reportů víme, že zrovna tohle tvoří značnou část nákladů na daný systém.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      10:59 24.07.2022

      Houbeles, ty udáje jsou. Provozování dvou F-35 stojí při stejném počtu letových hodin jako celá letka Gripenů C/D nebo FA-50. F-35 mají v našich VzS dělat to, co ospravedňuje ...Zobrazit celý příspěvek

      Houbeles, ty udáje jsou. Provozování dvou F-35 stojí při stejném počtu letových hodin jako celá letka Gripenů C/D nebo FA-50.

      F-35 mají v našich VzS dělat to, co ospravedňuje jejich vysoké provozní náklady - honění dopraváků to rozhodně není.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:31 24.07.2022

      Takže, dle vás roční náklady na jednu F35 wd pohybují kolem 1mld/rok?

      To chce hodně zasleponosti.

      Takže, dle vás roční náklady na jednu F35 wd pohybují kolem 1mld/rok?

      To chce hodně zasleponosti.

     • Maximus
      15:36 24.07.2022

      Jirosi: Čtěte pomalu, ať pochopíte text. Cena letové hodiny F-35 se udává někde mezi 21 až 35 tisíci dolary za hodinu. Většina dat se pohybuje kolem 30 tisíc dolarů za hodinu. Cena ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: Čtěte pomalu, ať pochopíte text. Cena letové hodiny F-35 se udává někde mezi 21 až 35 tisíci dolary za hodinu. Většina dat se pohybuje kolem 30 tisíc dolarů za hodinu. Cena letové hodiny Gripenu C/D i FA-50 je cca 5000 dolarů. Kolik při stejném náletu můžete provozovat za cenu nákladů na 2 ks F35 cca 6x provozně levnějších Gripenů? To se dá lehce spočítat i z hlavy, ale klidně si vezměte kalkulačku :-))).

      O Gripen se dá samozřejmě uvažovat jen pokud nám bude přenechán i se zázemím stejně jako Maďarsku. Pro Švédsko mají tyto letadla už jen hodnotu, pokud budou u nějakého uživatele. Jediná alternativa je pro ně je opět darovat Maďasku jako druhou letku (budu raději, když skončí na naší straně Dunaje).

      Řešení této otázky teprve proběhne v rámci dalších jednání se Švédskem a klidně se vsadím, že nám budou nabídnuty jako gesto dobré vůle za CV-90 a hlasování o přístupu do NATO.

      Takže už přestaňte nesmyslně mávat za letovou hodinu Gripenu do které je započítáno vše od současné pronájmu (který převedením skončí) až po cenu záchodové štětky na WC pro piloty z Čáslavi. Maximálně můžete do letové hodiny "amortizovat " cenu modernizace, která bude muset být provedena. Nicméně i tak se třetí letka supersoniků postaví za úplný zlomek nákladů na pořízení třetí letky na F-35 a provozně to bude i oproti nákladům za F35 zanedbatelná položka.

      Ovšem práci ještě udělají velkou a jejich využíváním na věci nevyžadující hi-tech letadlo budou šetřit náklady (cca 6x nižší letová hodina), letové hodiny a čas posádek F-35, který je omezený a drahý.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:07 24.07.2022

      Nechápu pro se vůbec vyjadřujete k tématu Gripenu když ani nemusíte co fakticky je placeno v rámci pronájmu, co se platí extra Švédsku,, a co doplácí naše MO aby se vůbec mohlo ...Zobrazit celý příspěvek

      Nechápu pro se vůbec vyjadřujete k tématu Gripenu když ani nemusíte co fakticky je placeno v rámci pronájmu, co se platí extra Švédsku,, a co doplácí naše MO aby se vůbec mohlo létat.

      Tohle značí bud, totální neznalost tématu, nebo doslova vědomě lze. Jen přemýšlím co je horší.

      Na tuhle nesmyslné ceny jsem vám odpověděl jinde.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      21:38 24.07.2022

      Jirosi, obávám se, že vám už logika vypověděla definitivně službu. Bavíme se o roku 2027, kdy je možnost vyjednat stejné podmínky jako Maďaři a letadla za cenu jejich modernizace ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, obávám se, že vám už logika vypověděla definitivně službu. Bavíme se o roku 2027, kdy je možnost vyjednat stejné podmínky jako Maďaři a letadla za cenu jejich modernizace si i se zázemím ponechtat. Ve své podstě to nebude o moc držší než obce a zůstanou nám letadla požitelná i po roce 2029.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:46 24.07.2022

      Myslíte ty podmínky co si vyhednali v ramci prodloužení pronájmu. Tedy stejně podmínky 3. Pronájem a následný odkup letadel, kterým už během toho pronájmu překročí naletove hodinu ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslíte ty podmínky co si vyhednali v ramci prodloužení pronájmu.
      Tedy stejně podmínky 3. Pronájem a následný odkup letadel, kterým už během toho pronájmu překročí naletove hodinu draku?

      Ps: Fakt vám to nikdo nediktuje?Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      00:29 25.07.2022

      Fascinuje ně, jak hned víte, že něco nejde, nebude ochota či vůle. Zkuste do světa nedávat projekci své osoby :-))) Ano, ČR používané draky Gripenů jsou olétané více než jinde, ...Zobrazit celý příspěvek

      Fascinuje ně, jak hned víte, že něco nejde, nebude ochota či vůle. Zkuste do světa nedávat projekci své osoby :-)))

      Ano, ČR používané draky Gripenů jsou olétané více než jinde, protože se létalo hodně díky tomu "zatracenému" pronájmu a trénoval se především A2A boj, který více namáhá konstrukci.

      Tato etapa by ale příchodem F-35 skončila a už naše Gripeny by byly "hoblovány" o dost méně. Proto se o životnost zas tak nebojím.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:41 25.07.2022

      Maximus: Když si plánuji bydlení pro rodinu, tak nezacnu tím, že současný najem nám dá majitel zdarma. Tudíž, ho mohu dále pronajmout, a tím získat prostředky na pokrytí hypotéky. ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: Když si plánuji bydlení pro rodinu, tak nezacnu tím, že současný najem nám dá majitel zdarma. Tudíž, ho mohu dále pronajmout, a tím získat prostředky na pokrytí hypotéky. Takže si můžu dovolit hypotéku....


      Vy se seriózně proč se takové řešení nemá zahrnout do možných řešení?
      Možná to je tím, že je to blbost...

      Oni nejen jsou, ale dale budou. Tady se neřeší co budeme z těmi letadly dělat zítra, ale po konci pronájmu v roce 2029.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:44 25.07.2022

      Přesně na to cekou dobu v naší nekonečné diskusi narážíme. Já tvrdím, že otevřít diskuzi o třetí bojové letce je na místě, protože nevíme jaký bude scénář v sousedním konfliktu na ...Zobrazit celý příspěvek

      Přesně na to cekou dobu v naší nekonečné diskusi narážíme. Já tvrdím, že otevřít diskuzi o třetí bojové letce je na místě, protože nevíme jaký bude scénář v sousedním konfliktu na Ukrajině.

      Samozřejmě si přejeme, aby rusák z Ukrajiny odtáhl a padl ekonomicky na hubu tak, aby ho všechny velmocenské ambice přešly a byl rád, že se rusácká říše nezesype jako domeček z karet. To je ale nejoptimističtější přání, realita bude bohužel o něco horší. Včera jem poslouchal jednu ruskou analytičku a kremelský skřet stále blouzní o svých ultimatech, které dal Evropě před koncem roku.
      Při pročítání polských vojenských diskuzí, tak s válkou s ruskem počítájí právě v horizontu příštích 5 až 10 let. Proto zbrojí jak čerti a kašlou na logistické peklo.

      Já tvrdím, že pokud bude tento černý scénář vycházet, tak AČR se bude snažit Gripeny nejen zachovat a klidně se snažit sehnat další letadla.

      Jaksi válka rusácka s Pobaltím a Polskem je i naše válka a my musíme být na ni co nejlépe připraveni. Náklady na vytvožení třetí bojové letky (1x Gripen a 2xF-35) v kontextu tohoto vývoje jsou zcela směšné.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:30 25.07.2022

      Ať dopadne dálka na Ukrajině jakkoliv, tak to po všem bude daleko dřív než v roce 2029 to vss směle uklidnit. I kdyby nastala horká fáze z NATO, tak naše letouny půjdou na ...Zobrazit celý příspěvek

      Ať dopadne dálka na Ukrajině jakkoliv, tak to po všem bude daleko dřív než v roce 2029 to vss směle uklidnit.
      I kdyby nastala horká fáze z NATO, tak naše letouny půjdou na frontu/za frontu, a to spíše úspěších potřebu jejích výměny.
      Víz. USA a problém z naletwnyji hodinami díky válce z Islámským statem.

      Ona představa aktivního konfliktu v Evropě kdy USA nemusí zasahovat, tedy nebude potřeba vyrobit více je poněkud mimo.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     07:55 24.07.2022

     Ja som nižšie dal k tej cene relevantné dokumenty - pre Vás sú zrazu vycucané z prstu.

     Ja som nižšie dal k tej cene relevantné dokumenty - pre Vás sú zrazu vycucané z prstu.

     • HEKTOR
      09:30 24.07.2022

      darkstyle - ja len tvrdím,že ako to bude naozaj sa (možno) dozvieme až bude ačr f-35 prevádzkovať nejaký ten rok...nemyslím že sa to dá dedukovať napr. z fínskej zmluvy,alebo z ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle - ja len tvrdím,že ako to bude naozaj sa (možno) dozvieme až bude ačr f-35 prevádzkovať nejaký ten rok...nemyslím že sa to dá dedukovať napr. z fínskej zmluvy,alebo z prevádzkových nákladov v usa či nórsku...
      česko ešte f-35 nekupuje - ministerka má mandát od vlády jednať...ako tu bolo spomenuté,ačr má vzduch vyriešený do 2029...takže ak by česko f-35 kúpili,majú čas ešte cca 6-7 rokov...videli sme príklad húfnic ktoré ačr nakúpila a ako "zrazu" zdraželi...a s f-35 (v prípade kúpi) bude v ačr novo používaný aj cv 90,tanky leopard a samozrejme množstvo munície...ja netvrdím že na tieto hračky ačr nebude mať (nie som občan čr,takže mi to je aj jedno) ak aj budú 2%,len nemám rád tieto "isté" výpočty ako to určite bude...
      v ossr pribudnú f-16,cv 90 ,nové ot a možno tanky...som zvedavý na samotné prevádzkovanie...lebo nebudú to už bvp-1/2 ktoré repasovali vojaci niekde v opravárenskom prápore za pár drobných...ako slovák som hlavne zvedavý ako to bude v ossr...síce budú nové hračky,ale aby bolo aj vysoké % nasaditeľnosti a hlavne aby sa cvičilo...
      v nemecku majú modernú armádu a financie,ale po info o ich počtoch nasaditeľnej techniky by som bol nerád aby sme tak dopadli...Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      11:02 24.07.2022

      Hektor Zde nezbývá než souhlasit, jak u AČR tak OSSR se prostě budou muset splnit sliby o navýšení obranných výdajů a taktéž, aby tyto výdaje poté byly konstantní a tudíž velení ...Zobrazit celý příspěvek

      Hektor

      Zde nezbývá než souhlasit, jak u AČR tak OSSR se prostě budou muset splnit sliby o navýšení obranných výdajů a taktéž, aby tyto výdaje poté byly konstantní a tudíž velení armád mohlo projektovat nákupy efektivně na roky dopředu. Nesmíme dopadnout jako BW. Vojáci musí cvičit, mít moderní výcvikové prostory kde cvičit, musí být dostatek munice a dostatek ND, aby se technika držela v chodu a byla adekvátně udržována, nee že technici to budou lepit dohromady a kanibalizovat 30% strojů, aby zbytek udrželi v běhu.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    04:51 24.07.2022

    Až na to že u GripC jsme za tu cenu měli předplacenou spoustu letových hodin, kdežto u F35 bude nic a každou odlétanou hodinu navíc (nad nula) si zaplatíme. Takže je úplně klidně ...Zobrazit celý příspěvek

    Až na to že u GripC jsme za tu cenu měli předplacenou spoustu letových hodin, kdežto u F35 bude nic a každou odlétanou hodinu navíc (nad nula) si zaplatíme. Takže je úplně klidně možné že spousta lidí vyskočí "co jste nám to lhali že to bude levnější??" a peníze navíc nedají... a budeme mít dobrá letadla, slušný počet ale budeme si je "šetřit"...Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     14:34 24.07.2022

     Měli, po roce 2027/9 budeme i tam platit+ náklady na zavedení letounu nad hrobem.

     Měli, po roce 2027/9 budeme i tam platit+ náklady na zavedení letounu nad hrobem.

     • Maximus
      16:32 24.07.2022

      To letadlo může v klidu létat do roku 2040. Dílů z vyřazenách strojů bude dost. Bohatí Švýcaři nemají problém používat dosud několik letek F-5 z roku 1978. Stále jste nepochopil ...Zobrazit celý příspěvek

      To letadlo může v klidu létat do roku 2040. Dílů z vyřazenách strojů bude dost. Bohatí Švýcaři nemají problém používat dosud několik letek F-5 z roku 1978.

      Stále jste nepochopil ve své omezenosti, že třetí letka na Gripenech by "rezervovala" prostor pro třetí letku na F-35, případně pro lepší řešení dostupné kolem roku 2040.

      Pokud nám nepoteče opravdu do bot, tak třetí letku na nových letounech nebude vůle postavit a když už bude, tak bude zase na 99 % už pozdě, protože letadla ani piloti do nich jaksi nerostou na stromech.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:20 24.07.2022

      Nemůže, nemá na to letove hodiny. Pokud mají po 15.letech služby draky vyčerpano cca 50% letových hodin, tak tu prostě přes rok 2035 nebudou. Tedy reálné pouze o 6.let na nad rámec ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemůže, nemá na to letove hodiny.
      Pokud mají po 15.letech služby draky vyčerpano cca 50% letových hodin, tak tu prostě přes rok 2035 nebudou. Tedy reálné pouze o 6.let na nad rámec pronájmu.
      Jistě, můžete šetřit hodiny. Ale pak se bavíte o dost druhém tezitku do hangáru.

      3.letka by musela fakticky vzniknout od nuly, a to ještě na extrémně omezenou dobu 6.let. Přitom operační nova letka bývá po 3.letech.
      Takže je vlastně řešení z 4.gen hloupost. Nový piloti by akorát získávali za miliardy negativní návyky. Sami v USA přiznávají, že na 5.gen je nejlepší pilot bez zkušenosti s 4.gen.
      Pozde by bylo kdybychom chtěli založit letku na letadlech co se nevyrábí jako verze C/D. Ale zatím má F35 plné vytíženosti produkci.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:22 24.07.2022

      Ano, bohatí Swi mají na to udržovat F5 v provozu. Doufám, že nezačnete tvrdit, ze cr má stejné ekonomické možnosti pálit penize na starých letadlech.

      Ano, bohatí Swi mají na to udržovat F5 v provozu. Doufám, že nezačnete tvrdit, ze cr má stejné ekonomické možnosti pálit penize na starých letadlech.

     • Maximus
      22:21 24.07.2022

      Už úplně blábolíte - zapomínáte na jeden fakt, my piloty Gripenů už máme a dobré. Stejně jako zázemí včetně zmodernizovaných zodolněných úlů, kam se ale F-35 bohužel nevejde ...Zobrazit celý příspěvek

      Už úplně blábolíte - zapomínáte na jeden fakt, my piloty Gripenů už máme a dobré. Stejně jako zázemí včetně zmodernizovaných zodolněných úlů, kam se ale F-35 bohužel nevejde (jednou třeba budou dobré pro nějaké sofistikované "Loyal Wingman").

      Naopak začínají F-35 a s piloty s Gripenů se na těchto letadlech moc nepočítá.
      Právě váš argument o tom, že nová operační letka trvá vytvořit 3 roky, hovoří pro zachování naší jedné funkční letky s Gripeny po roce 2029. V podstatě ani jedna letka F-35, pokud dodávka první letky nebude kompletní do roku 2026, to nemá šanci podle vaší úvahy stihnout :-))).

      To že Švédsko bude končit s Gripeny C/D v roce 2035 neznamená, že JAR nebo Maďarsko ukončí provoz s nimi. Naopak pak bude ještě dost ND z kanibalizovaných strojů.

      Naše Gripeny by už tolik nelétali (dosud výrazný nadprůměr v NATO), na vybojování vzdušné nadvlády budeme mít F-35. Právě nácvik leteckého boje nejvíce zatěžuje konstrukci letadla.

      Navíc vy počítáte s tím, že bezpečnostní situace v Evropě bude na konci dekády sluníčková a budou tu běhat růžoví poníci. Já spíše očekávám pravý opak. Na rozdíl od vás mohu být jen mile překvapen. Nicméně nelze vyloučit při tomto černém scénáři možnost, že budeme hledat cesty ještě pro čtvrtou letku.

      Asi jste oproti mne neskonalý životní optimista :-)))

      Osobně si myslím, že ale armáda také musí počítat spíše s horšími scénáři a na rozdíl od vás si nemůže dovolit být moc překvapená.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:01 25.07.2022

      Kdo tu není v obraze, když hodnotíte stav k roku 2022, ale řeší se rok 2029+ víme, nebo stále budete mimo? Ano, ušetřili jsme na ulech stejně jako si někteří mysli, se ušetříme na ...Zobrazit celý příspěvek

      Kdo tu není v obraze, když hodnotíte stav k roku 2022, ale řeší se rok 2029+ víme, nebo stále budete mimo?

      Ano, ušetřili jsme na ulech stejně jako si někteří mysli, se ušetříme na modernizaci letiště.

      Nehovori, ale to je zbytečné vám vysvětlovat.

      Ty roky stráví výcvikem v USA, treb piloti SR už se tam cvičí, ale letounuly nemaji divný co?

      Opět vás vůbec nepřekvapuje, ze i Švédsku vyšel stejný rok konce podpory jako 2035 avizovaný mnou jako 2029+6?

      Zatím co příštích 7.let krizového vývoje budou piloti zahalet.

      Nikoliv to počítače vy, protože toku překvapivě vůbec nerozumíte.
      Proto je potřeba prostředky investovat do funkčních řešení, než dopadou jako v PL. Kdy po všech těch pokusech v posledních cca 20.letech, penize na vaše řešení odepsali. Proč asi...

      Opět jste mimo.

      Tohle je jediný bod kde se shodneme. Bohužel, vy se snažíte obsahu zakládat na snech. To zatím nikde nefungovalo.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:55 25.07.2022

      Původní české stroje budou mít v roce 2027 stáří 22-23 let a průměrný nálet cca 3200 hodin na draku. Sám výrobce udává maximální životnost draku JAS-39C hodnotou 8000 letových ...Zobrazit celý příspěvek

      Původní české stroje budou mít v roce 2027 stáří 22-23 let a průměrný nálet cca 3200 hodin na draku. Sám výrobce udává maximální životnost draku JAS-39C hodnotou 8000 letových hodin, takže budou přibližně v polovině životnosti a čistě teoreticky je bude možné provozovat až někde k horizontu let 2035-2040. Sám výrobce dokonce deklaruje podporu platformy C/D až do roku 2050, jak nedávno sdělil Mats Thornbiörnson, zkušební pilot společnosti SAAB a produktový manažer Gripenu v souvislosti s bulharským tendrem na nákup 8+8 nadzvukových strojů pro bulharské vojenské letectvo.

      https://www.armadninoviny.cz/m...

      Přesně na to cekou dobu v naší nekonečné diskusi narážíme. Já tvrdím, že otevřít diskuzi o třetí bojové letce je na místě, protože nevíme jaký bude scénář v sousedním konfliktu na Ukrajině a armáda na rozdíl od vás nemůže počítat se sluníčkovými scénáři.

      Přepracovává se zásadně KVAČR - - vy už víte, co tam bude a co ne? ;-)

      Vy prostě sebejistě tvrdíte něco, co nemůžete bez fungující křišťálové koule vědět :-)))

      Pokud ji náhodou máte, prosil bych o zodpovězení několika osobních otázek :-)))))))))))))))))))))))))))))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:48 25.07.2022

      Co si najít to nedávné hodnocení draku našich stojí, než tu zase spekulovat? (Moc práce?) Saab zdali, zd dodána letadla o 15-20.let později budou sloužit o 15-20.let déle. No nic, ...Zobrazit celý příspěvek

      Co si najít to nedávné hodnocení draku našich stojí, než tu zase spekulovat? (Moc práce?)

      Saab zdali, zd dodána letadla o 15-20.let později budou sloužit o 15-20.let déle. No nic, pan je analytik...

      Ale vám prijde, se po prvním týdnu v té válce děje něco překvapivého?

      Pokud neumíte ani tohle, a přidá vám to jako vestba. Jak se chcete diskutovat o 3.letce?
      (Zkovu zopakuji, neznáte:
      -současný stav
      -neumite predikovar jeho další vývoj do konce pronájmu
      - následně na tom stavíte pohádky o dalším fungování (vymyslíme si, lzete).Skrýt celý příspěvek

  • copy
   23:08 23.07.2022

   Ano, pokud se to zrealizuje. Všechny ty vysněné projekty, s plánovaným navýšením aktivních vojáků, prostě z těch 2% nejde utáhnout. Troufnu si tvrdit, že pokud se to vše ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano, pokud se to zrealizuje.
   Všechny ty vysněné projekty, s plánovaným navýšením aktivních vojáků, prostě z těch 2% nejde utáhnout. Troufnu si tvrdit, že pokud se to vše zrealizuje, tak následně nemalá část této nové techniky bude nebojeschopná, či nebude dostatek munice a bude někde uskladněna.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    05:19 24.07.2022

    Zatím co v současném stavu máme hromady levné bojeschopné techniky na úrovní a sklady municí doslova praskají ve švech.

    Zatím co v současném stavu máme hromady levné bojeschopné techniky na úrovní a sklady municí doslova praskají ve švech.

   • Scotty
    10:50 24.07.2022

    copy
    Nemáte pravdu.

    copy
    Nemáte pravdu.

  • Newman
   01:16 24.07.2022

   Mluvíš mě z duše...
   Asi tě začnu víc sledovat....

   Mluvíš mě z duše...
   Asi tě začnu víc sledovat....

  • TF_HU
   09:19 24.07.2022

   Když se podíváte na vnitřní dluh a zastaralou výzbroj, je AČR v úpadku už tak dobrých posledních 20 let.

   Když se podíváte na vnitřní dluh a zastaralou výzbroj, je AČR v úpadku už tak dobrých posledních 20 let.

   • flanker.jirka
    13:23 24.07.2022

    A přesto se politici bijí v prsa :-)

    A přesto se politici bijí v prsa :-)

    • Danik
     15:29 24.07.2022

     Tak tito mají poprvé i pořádně čím to podpořit.

     Tak tito mají poprvé i pořádně čím to podpořit.

    • TF_HU
     01:35 26.07.2022

     O tom tady už vypisuji pár let :-)

     O tom tady už vypisuji pár let :-)

 • Sprite
  16:35 23.07.2022

  Podle mě je F35 skvělá volba. I když si můžeme říci, že je to jen pár stíhaček, tak i ty se počítají. Soupeři i našich F35 budou Ruská letadla. Třeba až budeme hlídat Pobaltí, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle mě je F35 skvělá volba. I když si můžeme říci, že je to jen pár stíhaček, tak i ty se počítají. Soupeři i našich F35 budou Ruská letadla. Třeba až budeme hlídat Pobaltí, tak bude jen dobře, když budeme mít nad Rusy technologickou převahu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 7