Česká republika kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II a bojová vozidla CV90

-
21. 7. 2022
-
1 570 komentářů
-
Jan Grohmann
Česká vláda pověřila k jednání ministryni obrany Janu Černochovou ve věci nákupu amerických taktických nadzvukových víceúčelových stealth letounů páté generace F-35A Lightning II a švédských bojových vozidel pěchoty (BVP) CV90.
F-35
Rozhodnutí české Vlády vychází z doporučení letectva. Armádní odborníci mimo jiné využili analýzy aliančního střediska Joint Air Power Competence Centre.
„F-35 Lightning II bude i po roce 2040 technická špička, zatímco stroje tzv. 4,5. generace tou dobou budou zastaralé. F-35 navíc nepředstavuje jen stíhací letoun. Jde o létající velitelské středisko představující kombinaci stíhacího letounu, prvku protivzdušné obrany, špičkového výzvědného a komunikačního pracoviště a zároveň je součástí široké sítě internetu strojů včetně bezpilotních prostředků, a tudíž dokáže provádět i úkoly, které jsou zcela mimo možnosti současných strojů,“ načrtl přednosti F-35 náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka.
Nyní česká ministerstva obrany, zahraničí a financí vytvoří vyjednávací tým. Ten povede jednání se zástupci americké vlády – prodej se totiž uskuteční přes systém zahraničního prodeje FMS (Foregin Military Sales). Mezi naše požadavky bude patřit i zapojení českého leteckého průmyslu do vývoje a výroby F-35.
Jednání o podobě smlouvy mají skončit do 1. října 2023. Poté nákup musí schválit český parlament. Času přitom není nazbyt. Firma Lockheed Martin od příštího roku dosáhne maximální roční produkce 156 F-35, ale na F-35 čeká velmi dlouhá řada zákazníků.
F-35 bude součásti internetu bojových strojů. Může ovládat a koordinovat činnost mnoha typů bezpilotních letadel. Tato schopnost je klíčem k vítězství ve válkách budoucnosti.
Pokud F-35 objednáme hned dneska, tak první letouny v ČR přistanou až v roce 2027. V tomto roce přitom končí pronájem Gripenů. Pokud se podepíše smlouva v příštím roce, první F-35 dorazí v roce 2028.
České F-35 sice texaskou továrnu ve Fort Worth opustí zhruba o dva dříve, ale zůstanou ve Spojených státech, kde na nich budou cvičit čeští piloti. Například roll-out první dánské stíhačky F-35A se uskutečnil v dubnu 2021, ale první F-35A do Dánska přiletí až na podzim roku 2023. Dánský parlament přitom nákup schválil v roce 2017.
Lze tedy očekávat využití opce a prodloužení pronájmu Gripenů do roku 2029. Pokud se nenajde jiné řešení.
Hlavní výhodou volby F-35A je rozšířenost tohoto letounu v zemích NATO. Výhledově má vzniknout 3500 F-35. Nyní je vyrobeno více než 860 letounů a do deseti let v Evropě má létat 500 až 600 F-35.
F-35 je bez přehánění nejdůležitější zbraňový systém NATO. F-35 není jen letadlo, ale multiplikátor – posiluje schopnosti dalších zbraňových systémů, ať už jsou ve vesmíru, na moři, ve vzduchu nebo na zemi.
Americké letectvo chce F-35 podporovat minimálně do roku 2070. České letectvo se tedy dalších 50 let nemusí bát o nedostatek náhradních dílů nebo technické podpory. Američané samozřejmě počítají s průběžnou modernizací F-35, novými motory a novou špičkovou municí tak, aby F-35 zůstal v průběhu dekád na technologickém vrcholu.
Velká rozšířenost znamená nižší akviziční a provozní náklady – nyní jeden F-35A (i s motorem F135) stojí 79 milionů dolarů (1,9 miliardy Kč). Jiné letouny, jakou jsou například dvoumotorové Eurofighter a Rafael, nebo stále vyvíjený JAS-39E/F Gripen, mají podobné akviziční a provozní náklady.
Přesto v případě 24 českých F-35 je nutné každý rok počítat s provozními náklady několik miliard korun, a to po dobu 30 let. Tyto náklady zahrnují vše, co se týká provozu F-35, výcviku pilotů ale i budoucí nutné modernizace (například výměny motorů).
Pokud jednání proběhnou úspěšně, Česká republika získá F-35 v nejnovější verzi Block 4. Oproti současné verzi Block 3 má mnoho technologických vylepšení. Může například ve vnitřních zbraňových šachtách nést norské střely s plochou dráhou letu JSM (Joint Strike Missile), evropské střely vzduch-vzduch Meteor, ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile) i evropské střely vzduch-země Spear.
O schopnostech F-35 jsme podrobně psali v článcích: Ideální řešení pro české letectvo: Dvě letky F-35A Lightning II, F-35 a Patriot: Štít proti střelám s plochou dráhou letu nebo Ruský systém S-400 Triumf vs. americké stealth letadlo F-35 Lightning II
CV90 s 30mm kanonem; větší foto / BAE Systems
CV90
Již před několika měsíci Armáda ČR označila švédské BVP CV90 z technického hlediska za nejvýhodnějšího kandidáta. Ještě větším favoritem se CV90 stal poté, co Slovensko oznámilo záměr nakoupit verzi CV9035 s 35mm kanonem.
V dalších letech totiž slovenské a české ozbrojené síly naváží užší spolupráci, mimo jiné ve smyslu koordinovaného nákupu a provozu bojové techniky. Důvody jsou prosté – finančně výhodnější je koordinovat nákup a provoz 400 BVP než 200 BVP.
„CV90 je zavedená a bojem prověřená platforma. Tato vozidla používá řada evropských armád a rozhodla se pro ně i Slovenská republika, s kterou budeme naše jednání koordinovat,“ uvedla ministryně Černochová s tím, že od spolupráce se slovenskou stranou si vláda slibuje další úspory.
Rodina vozidel CV90
CV90 je ověřené vozidlo a je k dispozici ve velkém počtu odvozených variant. Existuje také samohybný minomet na podvozku CV90.
Technickou „pikantností“ je typ kanonu pro české CV90. Armáda ČR preferuje ráži 30 mm, slovenská armáda ale zvolila ráži 35 mm. Avšak ráže není dogma. Pokud se ukáže, že společný česko-slovenský nákup CV90 s 35mm kanonem je finančně, provozně a logisticky výhodnější, lze i v případě českých CV90 zvolit 35 mm.
Jako v případě F-35 se u CV90 očekává silné zapojení českého průmyslu. Firma BAE Systems se chlubí tím, že již spolupracuje se 40 českými firmami, mimo jiné s VOP CZ, Meopta, Ray Service, VR Group nebo s Vojenským technickým ústavem.
Související články
Bojová vozidla pro Armádu ČR: ASCOD vs. CV90
Armáda České republiky projevuje zájem o nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty. V současné ...
-
08.06.2015
-
108 komentářů
-
Jan Grohmann
Pátá generace bojového vozidla pěchoty CV90 MkIV
Londýn, Velká Británie - Rychlejší, silnější, výkonnější. To jsou hlavní vlastnosti nové generace ...
-
24.01.2018
-
181 komentářů
-
Tisková zpráva
Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV
Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila konference Future Armoured Vehicles Situational ...
-
01.06.2018
-
18 komentářů
-
Tisková zpráva
Bojová vozidla CV90 MkIV pro slovenskou armádu
Slovensko nakoupí švédská bojová vozidla pěchoty (BVP) CV9035 MkIV s 35mm kanónem od firmy BAE ...
-
29.06.2022
-
252 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Lze nějak mazat vlastní příspěvky? Díky.
Lze nějak mazat vlastní příspěvky? Díky.
Pokud máte prémium tak se dá pouze smazat text a nechat třeba dvě tečky. Jinak požádejte JG o smazání příspěvku
Pokud máte prémium tak se dá pouze smazat text a nechat třeba dvě tečky. Jinak požádejte JG o smazání příspěvku
Děkuji za info. Ten rozdíl ceny za ks mezi sui a jap a pol je šílený. A to ještě sui teď prodej nákup zablokovali a bude referendum. A přitom vysoutěžili f35 tak relativně levně. ...Zobrazit celý příspěvek
Děkuji za info.
Ten rozdíl ceny za ks mezi sui a jap a pol je šílený. A to ještě sui teď prodej nákup zablokovali a bude referendum. A přitom vysoutěžili f35 tak relativně levně. A nemají je tak levné, také proto že je vysoutěžili? V polsku, jestli se nepletu tendr nebyl a platí o 40 miliónů na kus více.
Jestli odhadem počítám, tak nás nákup a provozování f35 po dobu třeba 30 let může stát v době mírů něco mezi 50-70 mld. dolarů? Cca 2 mld. doalrů ročně, to je 50 mld.kc. Letos dostane armáda 89 ml.kc, tj. 1,35 procent z rozpočtu. Při 2 procentech z rozpočtu dostane někdy po roce 2025 třeba cca cca 140 mld.kc a z toho padne po dobu 30 let 50 mld. na f35? Je to realizovatelné a ufinancovatelné?Skrýt celý příspěvekMýlite sa a to extrémne.
50mld kč chcete dávať ročné na provoz čoho? 24 stíhačiek?
40mil viacej je aj za výbavu ako navyše motory a výzbroj - porovnávate jablká s hruškami.Mýlite sa a to extrémne.
50mld kč chcete dávať ročné na provoz čoho? 24 stíhačiek?
40mil viacej je aj za výbavu ako navyše motory a výzbroj - porovnávate jablká s hruškami.A kolik ročně nás tedy ten provoz 24 ks f35 vyjde?
Četl jsem, že polská a švýcarská verze poptávky nákupu f35 byla hodně podobná. Tak nevím.
Máte jiný zdroj? Uveďte, prosím.A kolik ročně nás tedy ten provoz 24 ks f35 vyjde?
Četl jsem, že polská a švýcarská verze poptávky nákupu f35 byla hodně podobná. Tak nevím.
Máte jiný zdroj? Uveďte, prosím.Realistický odhad je okolo 500 mil. USD/rok.
Nic co by nás za nejvýkonnější systém AČR melo zruinovat..Realistický odhad je okolo 500 mil. USD/rok.
Nic co by nás za nejvýkonnější systém AČR melo zruinovat..Teda nevím, mně se zdá 500 mil. USD na rok moc, to by bylo 12 miliard pouze za provoz. Když si vezmu, že se platí 2 mld pronájem na G, tak za 10 mld ročně vyhozených do pouhého ...Zobrazit celý příspěvek
Teda nevím, mně se zdá 500 mil. USD na rok moc, to by bylo 12 miliard pouze za provoz. Když si vezmu, že se platí 2 mld pronájem na G, tak za 10 mld ročně vyhozených do pouhého provozu by jste měl peníze na jiné důležité zakázky.
Tipnul bych si to pro dvě letky s náletem cca 120 hodin na pilota a rok na 5 mld. Kč rok.Skrýt celý příspěvekEnglbert: U Gripenu je to klasicky složitější. Jedná se pouze o 12+2 letouny. Přitom za pronájem se platí cca 2mld/rok. Ale v tom pronájmu většina dalších výdajů není zahrnuta. ...Zobrazit celý příspěvek
Englbert: U Gripenu je to klasicky složitější.
Jedná se pouze o 12+2 letouny. Přitom za pronájem se platí cca 2mld/rok. Ale v tom pronájmu většina dalších výdajů není zahrnuta. Armáda tyhle čísla nezveřejňuje, takže o tom jaké jsou skutečné náklady se dá pouze spekulovat.
Zase se mohou všichni být v hruď, že je to super výhodné. Proč, pak ale je takový problém hodit přesná čísla?Skrýt celý příspěvek
Zkusme přesný výpočet nepřesných čísel :-) cca 30 000 USD na hodinu provozu vynásobit 120 hodin náletu každého pilota, to vynásobit počtem pilotů (cca 45 pro 24 strojů) a pak to ...Zobrazit celý příspěvek
Zkusme přesný výpočet nepřesných čísel :-)
cca 30 000 USD na hodinu provozu vynásobit 120 hodin náletu každého pilota, to vynásobit počtem pilotů (cca 45 pro 24 strojů) a pak to vynásobit 24 korunami za USD.
30 000 x 120 x 45 x 24 = 3 888 000 000 Kč.
Tak že ať nežeru a dopřeju jim více, cca 5 mld Kč na rok. Pokud odhad provozních nákladů na hodinu je úplný, protože metodiku jeho výpočtu neznáme. Platy a běžnou údržbu letiště bych nezahrnoval, to se musí provádět pro jakoukoliv stíhačku.Skrýt celý příspěvekLenže vo Vašich 30k máte tie platy započítané.. Proste to tam musí to byť - bez platov technikov a pilotov ťa stíhačka nepoletí.. Takže ak dávate za prenájom 2mld ročné gripenov ...Zobrazit celý příspěvek
Lenže vo Vašich 30k máte tie platy započítané..
Proste to tam musí to byť - bez platov technikov a pilotov ťa stíhačka nepoletí..
Takže ak dávate za prenájom 2mld ročné gripenov + tie platy
Plus čo taktická letka - ťa ak sa zruší - a zistite, že dávate +- to isté čo dnes.Skrýt celý příspěvek
Nech sa páči Fínsko na rozdiel od iných zverejnilo detailné rozpísaný ...Zobrazit celý příspěvek
Nech sa páči Fínsko na rozdiel od iných zverejnilo detailné rozpísaný ponuku
https://www.defmin.fi/en/topic...
Takže cena stíhačky 78mil.
Fínsko je posledný štát, ktorý kúpu ukončil ak sa nemýlim.
Teraz náklady, tieto sú z roku 2021:
https://comptroller.defense.go...
Koľko Vás ročné stojí akékoľvek lietadlo - koľko hodín chcete ním lietať??? Slovensko chce 2100 hodín ročne na flotile F-16 block 70/80..
To je zle položená t Vaša otázka..
Čo sa týka absolutnej ceny za letovu hodinu tá je cca 33 000 dolárov. Lockheed sa zaviazal na budúci fiškálny rok ju znížiť na 30 tis. Sú v tom ale aj platy pilotov a technikov - tie má AČR nižšie.Skrýt celý příspěvekTo je zajímavý dokument, zajímalo by mně co vše do těch nákladů tam zmíněných počítají? Když například AH 1Z jim tam vychází na cca 4500 USD a UH 1Y, které s ním sdílí naprostou ...Zobrazit celý příspěvek
To je zajímavý dokument, zajímalo by mně co vše do těch nákladů tam zmíněných počítají?
Když například AH 1Z jim tam vychází na cca 4500 USD a UH 1Y, které s ním sdílí naprostou většinu dílů je na cca 8500 USD.
... ve výsledku tam pak lépe vychází i UH 60.
A čím to, že F 35 A má vyšší náklady než F 35 B a C? B je VSTOL a C je CATOBAR.Skrýt celý příspěvekAno, cena "holých" F-35 pro Finsko je podle toho materálu 4,7G€ a k tomu maji za náhradní díly, přípravky, simulátory a servis na roky 2025-30 2,9G€ (NENÍ v tom výzbroj, ani úpravy ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, cena "holých" F-35 pro Finsko je podle toho materálu 4,7G€ a k tomu maji za náhradní díly, přípravky, simulátory a servis na roky 2025-30 2,9G€ (NENÍ v tom výzbroj, ani úpravy infrastruktury = letišť). Takže "balíček" příslušenství a servisu je +60% ke kusové ceně.Skrýt celý příspěvek
flanker .. protoze ty cisla jsou zkratka platby mezi branches *ne* celkova cena za letovou hodinu vcetne techniku a amortizace nahradnich dilu...
flanker .. protoze ty cisla jsou zkratka platby mezi branches *ne* celkova cena za letovou hodinu vcetne techniku a amortizace nahradnich dilu...
To bylo pořád řečí, že FA 50 za nic nestojí a v Evropě si to nikdo nekoupí :-) ...Zobrazit celý příspěvek
To bylo pořád řečí, že FA 50 za nic nestojí a v Evropě si to nikdo nekoupí :-)
https://www.novinky.cz/zahrani... Skrýt celý příspěvekTen nákup skutečně dává smysl, mají zavedený M 346 včetně nutné infrastruktury, mají na něj opci a místo toho koupí letadlo stejné kategorie od jiného výrobce?
Ten nákup skutečně dává smysl, mají zavedený M 346 včetně nutné infrastruktury, mají na něj opci a místo toho koupí letadlo stejné kategorie od jiného výrobce?
Navic par let zpatky prave M 346 souperil s TA-50 ohledne cvicneho letadla.... Na druhou stranu polaci a jejich ministerstvo vi nejlepe co je nejlepsi pro Polsko. Nemame vsechny ...Zobrazit celý příspěvek
Navic par let zpatky prave M 346 souperil s TA-50 ohledne cvicneho letadla....
Na druhou stranu polaci a jejich ministerstvo vi nejlepe co je nejlepsi pro Polsko. Nemame vsechny informace. Udajne nemohli dostat F-16 ...alespon se to tak rika.Skrýt celý příspěvekTy F-16 se snažili, pokud si vzpomínám, zdarma vyhandlovat za MiG-29, které chtěli poslat na Ukrajinu. Nic nenaznačuje, že by USA blokovaly dodávky zbraní Polsku (viz Abramsy).
Ty F-16 se snažili, pokud si vzpomínám, zdarma vyhandlovat za MiG-29, které chtěli poslat na Ukrajinu. Nic nenaznačuje, že by USA blokovaly dodávky zbraní Polsku (viz Abramsy).
Tady nejde o to, ze by USA nechtely, ale, ze to pravdepodobne fyzicky neni mozne. Ja nevim jake jsou priority Polaku, ale pokud je chtely hned - tak bych rozumel, ze je USA nema ...Zobrazit celý příspěvek
Tady nejde o to, ze by USA nechtely, ale, ze to pravdepodobne fyzicky neni mozne. Ja nevim jake jsou priority Polaku, ale pokud je chtely hned - tak bych rozumel, ze je USA nema "hned", kdezto korejci je hned maji.Skrýt celý příspěvek
Doufejme, pobavil mě jeden příspěvek na polském fóru, cituji "tohle je definitivní důkaz, že o nákupech zbraní nerozhoduje ani WP, ani MNO, ale Kaczynski osobně" Byla to reakce ...Zobrazit celý příspěvek
Doufejme, pobavil mě jeden příspěvek na polském fóru, cituji "tohle je definitivní důkaz, že o nákupech zbraní nerozhoduje ani WP, ani MNO, ale Kaczynski osobně"
Byla to reakce právě na FA 50 a K9.Skrýt celý příspěvek
M 346 je podzvukový dvoumotorový cvičný letoun. FA 50 vám dokáže prakticky vše co Gripen a má integrováno více druhů výzbroje z USA než Gripen.
M 346 je podzvukový dvoumotorový cvičný letoun. FA 50 vám dokáže prakticky vše co Gripen a má integrováno více druhů výzbroje z USA než Gripen.
Tak tím že dokáže všechno co Gripen bych si tak jistý nebyl. Je to pořád jen cvičné letadlo na které navěsili zbraně.
Tak tím že dokáže všechno co Gripen bych si tak jistý nebyl. Je to pořád jen cvičné letadlo na které navěsili zbraně.
Zvlášť pokud ho budou chtít "hned" tj. asi nečekat až začne výroba (varianty), až vyrobí dostatek kusů... Válka jim holt výrazně změnila priority, cena se nyní zdá být až ...Zobrazit celý příspěvek
Zvlášť pokud ho budou chtít "hned" tj. asi nečekat až začne výroba (varianty), až vyrobí dostatek kusů...
Válka jim holt výrazně změnila priority, cena se nyní zdá být až sekundární. Skoro bych řekl že se zpětně bijí do hlavy že TA50 nebrali místo M346, to by dávalo přecejen lepší smysl...Skrýt celý příspěvek
nebude z toho nakonec náhrada za SU 22M4?
nebude z toho nakonec náhrada za SU 22M4?
flanker.jirka - v minulosti bola niekde info,že súčka chcú/chceli nahradiť dronmy... v každom prípade z poľska sa stáva už nie regionálna ale minimálna aj európska vojenská ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka - v minulosti bola niekde info,že súčka chcú/chceli nahradiť dronmy...
v každom prípade z poľska sa stáva už nie regionálna ale minimálna aj európska vojenská veľmoc...Skrýt celý příspěvekBudují opravdové letectvo a armádu. Ale, stačí se podívat do Finska, se kterým sneseme finanční porovnání. Provozují tam 64 F 18 Hornet a budou je prakticky 1:1 nahrazovat F 35. ...Zobrazit celý příspěvek
Budují opravdové letectvo a armádu. Ale, stačí se podívat do Finska, se kterým sneseme finanční porovnání. Provozují tam 64 F 18 Hornet a budou je prakticky 1:1 nahrazovat F 35. Něco u nás děláme "jinak."Skrýt celý příspěvek
Vydaje na obranu, mld, dolaru. Jen za poslednich 5 let je to rozdil 5+ mld dolaru ve prospech Finska. V horizontu celych desetileti to budou rozdily stovky miliard ...Zobrazit celý příspěvek
Vydaje na obranu, mld, dolaru. Jen za poslednich 5 let je to rozdil 5+ mld dolaru ve prospech Finska. V horizontu celych desetileti to budou rozdily stovky miliard korun.
Finsko
2020 - 4
2019 - 3,6
2018 - 3,8
2017 - 3,4
2016 - 3,4
18,2
Cesko
2020 - 3,6 mld dolaru
2019 - 2,9
2018 - 2,7
2017 - 2,0
2016 - 2,0
13,2Skrýt celý příspěvek
Jenomže M-346 bude po vyřazení MIG-29 jediný dvoumotorák v polském letectvu, což je u primárně cvičného letadla jistě "výhoda". FA-50 má podobně výkonný motor jako dva motory v ...Zobrazit celý příspěvek
Jenomže M-346 bude po vyřazení MIG-29 jediný dvoumotorák v polském letectvu, což je u primárně cvičného letadla jistě "výhoda".
FA-50 má podobně výkonný motor jako dva motory v M346 a díky přídavnému spalování to vytáhne na 1,5M
Pilotáž je podobná jako u F-16 což je pro uživatele určitě plus a s novými verzemi F-16 by měl mít i společný AESA radar, který může skončit u Poláků v rámci modernizace jejich F-16, což by také usnadnilo servis.
Spolu s možností použít i moderní verzi AMRAAM je to letadlo nebezpečné i pro ruské Suchoje při boji na BVR vzdálenosti. Využití pro low-cost air - policing je zřejmé. Integrace protizemní výzbroje se také docela rozjela.
A co je na celé zakázce zásadní - první letadla budou příští rok (nebo ještě letos - vyjednali si letadla už vyráběná na lince pro domácí letectvo) a to nikdo jiný kromě Jihokorejců nebyl ochotný zařídit.Skrýt celý příspěvekTady pisou plusy a minusy tohohle reseni. Kazdopadne pisou, jestli tomu rozumim dobre, ze AESA radar bude az v bloku 20 (a ten neexistuje jeste, v druhem odkazu se rika, ze bude k ...Zobrazit celý příspěvek
Tady pisou plusy a minusy tohohle reseni. Kazdopadne pisou, jestli tomu rozumim dobre, ze AESA radar bude az v bloku 20 (a ten neexistuje jeste, v druhem odkazu se rika, ze bude k dispozici za par let to plati pro integraci zminovanych zbrani) a nebude dosahovat parametru toho co maji na F-16 pripadne co maji novejsi F-16. Navic ve vsech parametrech je letadlo v porovnani s F-16 horsi. Mozna letova hodina bude levnejsi, otazka je co s tim udela osadka kde jsou 2 lide (bojova hodnota versus mnozstvi lidi versus ztrata lidi).
https://defence24.pl/polityka-...
https://www.shephardmedia.com/... Skrýt celý příspěvekTady mluvci sekce nakupu polskeho MONu rika, ze FA-50 bude ve verzi PL takze obdoboa Block 20, ktery neexistuje. Mno jsem fakt zvedavy na tu casovou osu, chceme neco rychle, ale to ...Zobrazit celý příspěvek
Tady mluvci sekce nakupu polskeho MONu rika, ze FA-50 bude ve verzi PL takze obdoboa Block 20, ktery neexistuje. Mno jsem fakt zvedavy na tu casovou osu, chceme neco rychle, ale to neco jeste neexistuje. :D
https://wpolityce.pl/polityka/... Skrýt celý příspěvekPíšou tám mimo jiné: FA-50, který byl vyvinut společně společnostmi Korean Aerospace Industries a Lockheed Martin pro spolupráci s letounem F-16, a proto má podobné požadavky na ...Zobrazit celý příspěvek
Píšou tám mimo jiné:
FA-50, který byl vyvinut společně společnostmi Korean Aerospace Industries a Lockheed Martin pro spolupráci s letounem F-16, a proto má podobné požadavky na infrastrukturu.
Slovensko je vidí jako potenciální doplněk své flotily F-16C/D Block 70, ale spíše jako cvičné/bojové stroje.
Má Link 16.
Letová hodina FA-50 stojí podle dostupných údajů jenom 5 000 USD za hodinu. (Pozn. Což se shoduje s náklady za Gripen s podobně výkonným motorem, kde se udávalo +-4700 dolarů za hodinu).
Co jsem dohledal jinde, tak část letadel půjde s rovnou linky - konečná konfigurace není zatím zřejmá.
Ve dvojmístném letadle pro některé mise nemusí nutně sedět druhý člen posádky. V USA tak běžně letají některé F-15 a u cvičně-bojového letadla už vůbec ne.Skrýt celý příspěvek"Letová hodina FA-50 stojí podle dostupných údajů 5 000 USD za hodinu!!!"
To snad nikoho pro holou verzi nemůže překvapovat. Spíše je to v porovnání z Gripenem/F16 celkem dost."Letová hodina FA-50 stojí podle dostupných údajů 5 000 USD za hodinu!!!"
To snad nikoho pro holou verzi nemůže překvapovat. Spíše je to v porovnání z Gripenem/F16 celkem dost.Jirosi - koukněte na TTD FA-50 a JAS-39 C/D - motory jsou výkonově velmi podobné a velikostně si letadla docela odpovídají. Gripen je aerodynamicky vytříbenější a obratnější, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi - koukněte na TTD FA-50 a JAS-39 C/D - motory jsou výkonově velmi podobné a velikostně si letadla docela odpovídají. Gripen je aerodynamicky vytříbenější a obratnější, ale není moc důvod, aby se ty letadla lišila provozními náklady.Skrýt celý příspěvek
I MB je jen aerodynamictejsi, vytribejesi, a obratnejsi nez Skoda. I ten rozdíl ve výkonech motoru taky nic moc. Přesto jejich provozní náklady jsou zcela jinde.
I MB je jen aerodynamictejsi, vytribejesi, a obratnejsi nez Skoda. I ten rozdíl ve výkonech motoru taky nic moc. Přesto jejich provozní náklady jsou zcela jinde.
Pro některé, kteří žijí v naivní představě, že s našimi dvěma letkami dokážeme plně využít schopností tohoto ...Zobrazit celý příspěvek
Pro některé, kteří žijí v naivní představě, že s našimi dvěma letkami dokážeme plně využít schopností tohoto letadla:
http://czechairforce.com/news/...
Něco o "perspektivách" modernizace L-159, dle mého to nemá cenu
http://czechairforce.com/news/... Skrýt celý příspěvekMAsimus: Fakt nevím co si tím dokazujete... Ale právě díky 24ks, získá CR druhou plnohodnotnou letku specializující se na pozemní útoky. Ale vedení pozemních útoku se dnes na ...Zobrazit celý příspěvek
MAsimus: Fakt nevím co si tím dokazujete...
Ale právě díky 24ks, získá CR druhou plnohodnotnou letku specializující se na pozemní útoky. Ale vedení pozemních útoku se dnes na vedení v oblasti PVO (mimo oblast PVO mohli trénovat možná tak L159, protože v oblasti PVO by operovat nedokázali).
Dnešní piloti získávají výcvik ve Švédsku, pokud ten výcvik nezahrnuje plné ovládnutí letounu. Pak to je jen ukázka toho, že Gripen prostě není dobrá volba.
Piloti cvičení v USA totiž získají plnohodnotný výcvik, srovnatelný z pilotu USAF. Je tedy smutné, že se operační postupy v rámci letky zvyklé na nedokonalý výcvik budou muset změnit. A bude se muset upravit k rozvoji nově získaných schopností.
Samozdřejme, bez toho si můžete nechat o letectvu jen zdát.
Vtipné je poukazovat na absenci nákupu pum, když do nákupu zaměřovacích kontajnerů nebylo protipozemní nasazení ani součástí výcviku.
¨
Hezké je to srovnání, kdy piloti Gripenů mají respekt z pilotů ruských SU. Přitom je to dáno čistě slabými výkony jejich strojů to jak ve verzi C/D, kde takticky není uvedena rychlost z výzbrojí. Následně je uvedeno, že situace u E/F je lepší a daný rychlost je 1,1M. Zatím co konkurent z USA to samé zvládne "jen" z rychlostí 1,6M (o 45% rychleji). Prostě není nad objektivní posouzení...
To je asi rozdíl na úrovni nasazení L159 (cca 600-700km s výzbrojí) vs E/F cca 1,1m.
Ale pokud vyházíte z takových zdrojů, pak chápu vaše názory.Skrýt celý příspěvekJirosi, proč asi všichni uživatelé kromě Dánska s 27 kusy F-35 berou nejméně tři letky a to i státy rozlohou poloviční než my? Proč jim nestačí také jen 24 kusů, když jde s nimi ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi, proč asi všichni uživatelé kromě Dánska s 27 kusy F-35 berou nejméně tři letky a to i státy rozlohou poloviční než my? Proč jim nestačí také jen 24 kusů, když jde s nimi všechno zvládnout :-)))
Zkuste se nad tím zamyslet a buď jste děd vševěd a ostatní blbci nebo naopak, to ale nechť posoudí jiní.Skrýt celý příspěvekMaximus, napadlo vás vůbec podívat se do atlasu?) Dánsko je obklopeno mořem, jejich piloti musí krom klasického výcviku jako absolvovat i námořní boj. Přesto jim na to stačí jen o ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus, napadlo vás vůbec podívat se do atlasu?)
Dánsko je obklopeno mořem, jejich piloti musí krom klasického výcviku jako absolvovat i námořní boj.
Přesto jim na to stačí jen o 3 stroje víc než planyje CR. To dle vašich přepočtu nasaditelnosti nemůže stačit na nic, měli koupit celou letku co by řešila jen námořní operace..
Ale to je to uvažování za horizont co vás úplně míjí.Skrýt celý příspěvekA ostatní - Vnitrozemské Švýcarsko chce 32 kusů - mise typu SEAD nebo DEAD jsou trochu asi jiného, než za radarovým horizontem vypustit dvojici raket, co mají dosah 185 ...Zobrazit celý příspěvek
A ostatní - Vnitrozemské Švýcarsko chce 32 kusů - mise typu SEAD nebo DEAD jsou trochu asi jiného, než za radarovým horizontem vypustit dvojici raket, co mají dosah 185 km.
Doufám, že máte nějakého kamaráda či známého alespoň v hodnosti majora v Čáslavi, tak se ho zeptejte, zda si myslí, že se 17 letady ve službě lze nahradit všechny Gripeny a jednomístné Alky a zvládnout všechny mise včetně SEAD/DEAD/Eletcronic Warfare. Poklepe si jedině na čelo a řekne o vás něco nepěkného.
Minimálně dva optimálně čtyři letouny musí připraveny k okamžitému nasazení a další čtyři jsou připraveny v záloze. Se zbytkem můžete cvičit - moc vám toho nezbývá, že?
Ti chytřejší snad pochopili, proč by ta třetí letka Gripenů dávala smysl - počet F-35 k výcviku by byl pak cca dvojnásobný.
Už mě nebaví stále vyvracet ten váš mýtus o tom, že 2 letky F-35 zvládnou úplně všechno. Jsou naprosté minimum a bude při výcviku chybět každý letoun a i tak spoustu věcí budou umět piloti jenom na simulátoru.
Stejně tak kolik asi letadel vyšlete spojencům na pomoc, když budete mít 17 strojů k dispozici pro celou zemi a to jště možná.Skrýt celý příspěvekBýt vami, při naší neznalosti známosti z armády nevztahuje. Fakticky neztrapnujete jen sebe, ale všechny od hodkosti majora v Čáslavi výše. Aby si to někdo nevzal osobně. Dle vás ...Zobrazit celý příspěvek
Být vami, při naší neznalosti známosti z armády nevztahuje.
Fakticky neztrapnujete jen sebe, ale všechny od hodkosti majora v Čáslavi výše. Aby si to někdo nevzal osobně.
Dle vás musí být jen pro hotovost alokovano 4+4 strojů. Tzn. Při 12+2 to fakticky máte cca 3 volné stroje pro výcvik a zahraniční mise (přesto se konaly).
Ted sd vrátíme k F35, kde vám na zbytek nezůstanou 3 stroje, ale fakticky celá letka. To je zajímavý rozdil. Ale jasne je to málo...
Argument l159 je mimo, v žádné roli Gripen zastoupit nemohli.
Spojencům můžeme místo 3ks, vyslat nz pomoc celých 9. To je fakticky celá letka (zadna nema 100%nasaditelkost). Ale proč to nezmiňujete...Skrýt celý příspěvekMinimum pro NATINADS jsou tři stroje. Větší uvedený počet v praxi byl zde uveden zde v článku na AN o Gripenech. To je ve své podstatě ale irelevantní, i kdyby jen ty tři stroje ...Zobrazit celý příspěvek
Minimum pro NATINADS jsou tři stroje. Větší uvedený počet v praxi byl zde uveden zde v článku na AN o Gripenech.
To je ve své podstatě ale irelevantní, i kdyby jen ty tři stroje byly včleněny pro NATINADS, tak vám v reálu zůstane jen 14 nasaditelných strojů použitelných pro výcvik. Vy tvrdíte, že to pro výcvik A2A i pokročilých technik boje A2G pro alespoň 40 pilotů stačí - já tvrdím že je to nesmysl a žádný soudný pilot či člověk od letectva vám to nepotvrdí.
Letka L-159 má v našem letectvu aspoň teoreticky na starosti útoky A2G a Gripeny dlouho byly vyčleněny jen pro A2A, pak začali něco nacvičovat, ale celkem 4 podvěsné kontejnery Litening pro celé VzS svědčí o tom, že zas tak vážně to nebylo míněno. Prostě klasický minimalismus AČR.Skrýt celý příspěvek40.pilotu je málo. Ale co se držet faktu, abyste nedopadl jako z hotovost. Když v reálu s pro to co dle nás nelze z jeste menším počtem pilotu/letadel hned 4 kontejnery. Takže, ...Zobrazit celý příspěvek
40.pilotu je málo.
Ale co se držet faktu, abyste nedopadl jako z hotovost. Když v reálu s pro to co dle nás nelze z jeste menším počtem pilotu/letadel hned 4 kontejnery.
Takže, kdo tu zase lze?Skrýt celý příspěvekPřestáváte bohužel nějak tvořit srozumitelné věty. https://www.armadninoviny.cz/k... Počet pilotů na F-35 je uváděn jako optimální 1,9. Nejen z ...Zobrazit celý příspěvek
Přestáváte bohužel nějak tvořit srozumitelné věty.
https://www.armadninoviny.cz/k...
Počet pilotů na F-35 je uváděn jako optimální 1,9. Nejen z hlediska vojenských, ale i optimalizace nákladů.
Co dělají vaše hauznumera o ceně letové hodinu Gripenu, v pořádku? :-)))Skrýt celý příspěvek
Považuji to za krok vedle, to už měli spíše koupit nové F-16, dodací lhůty by byly hned po Slovácích a nemuseli by absolutně vůbec řešit zázemí.
Považuji to za krok vedle, to už měli spíše koupit nové F-16, dodací lhůty by byly hned po Slovácích a nemuseli by absolutně vůbec řešit zázemí.
Jo, ale prvni korejska letadla dostananou uz tento rok coz se neda rici o F-16. edit - kecam, prvni letadla maji dostat pristi rok, zamenil jsem to za K2, ktere dostanou tento ...Zobrazit celý příspěvek
Jo, ale prvni korejska letadla dostananou uz tento rok coz se neda rici o F-16.
edit - kecam, prvni letadla maji dostat pristi rok, zamenil jsem to za K2, ktere dostanou tento rok.Skrýt celý příspěvekNo pokud neplánují mohutnou ofenzivu na Ukrajinu nebo Německo, tak ty 2-3 roky mohli počkat na mnohem lepší stroje. Rus má vlastních problémů dost a co nyní říká o konfliktu s ...Zobrazit celý příspěvek
No pokud neplánují mohutnou ofenzivu na Ukrajinu nebo Německo, tak ty 2-3 roky mohli počkat na mnohem lepší stroje. Rus má vlastních problémů dost a co nyní říká o konfliktu s NATO, jsou v této chvíli už jen silácké řeči.Skrýt celý příspěvek
Mne ten nakup vubec nedava smysl. Proste dekadu budovali infrastrukturu na F-16, maji italske cvicne letadla, ktera kupovali nedavno a ted vedle toho budou delat infrastrukturu na ...Zobrazit celý příspěvek
Mne ten nakup vubec nedava smysl. Proste dekadu budovali infrastrukturu na F-16, maji italske cvicne letadla, ktera kupovali nedavno a ted vedle toho budou delat infrastrukturu na F-35 a navic dalsi paralelni na FA-50. Nechapu to.
Na druhou stranu - pokud polaci vnimaji ohrozeni ze strany RF jako aktualni (jestli je to pravda nebo ne je jina debata) a mysli si, ze v horizontu nekolika let nebo treba do roku 2030 je z jejich pohledu konflikt s Beloruskem+RF pravdepodobny, tak takova rozhodnuti maji jistou logiku. Protoze se nejedna jenom o FA-50, ale i o to, ze defacto skonci Krab a budou mit K9, ze nakoupi K2 v puvodni verzi(!), ktera ma nedostatecne pancerovani na stredoevropske valciste a K2PL je defacto ve hvezdach.
Ted vedle toho nove divize....tohle jsou pozadavky 150k+ vojaku a desitky novych pilotu, stovky mechaniku atp. Proste to nechapu. Na druhou stranu pokud budou zavadet nejakou opetovnou formu zakladni vojenske sluzby...tak to nejakou logiku dava.Skrýt celý příspěvekRuleta: Asi to, že jsou další na řadě neberou na lehkou váhu.
Přece jen v únoru se stále tvrdilo, že UA přece nikdy konvečně nenapadnou.Ruleta: Asi to, že jsou další na řadě neberou na lehkou váhu.
Přece jen v únoru se stále tvrdilo, že UA přece nikdy konvečně nenapadnou.Je možné, že poláci kalkulují s tím, že až se rusku začne definitivně hroutit ekonomika, že využijí desetiletí budovaný postoj své občanské společnosti a opravdu risknou mobilizaci ...Zobrazit celý příspěvek
Je možné, že poláci kalkulují s tím, že až se rusku začne definitivně hroutit ekonomika, že využijí desetiletí budovaný postoj své občanské společnosti a opravdu risknou mobilizaci a "spravedlivou totální válku se satanistickým západem". Při současné situaci to vypadá na poměrně brzké datum, řekněme třeba již z jara příštího roku.Skrýt celý příspěvek
toustr - možno sa mýlim,ale po slovákoch sú ešte bulhari...
toustr - možno sa mýlim,ale po slovákoch sú ešte bulhari...
Máte pravdu, jsem to ale hlava děravá. Upřímně nevím, jaké budou dodací termíny, tedy jestli Slováci dostanou 14 stíhaček vyrobených po sobě, nebo se v polovině udělá přestávka pro ...Zobrazit celý příspěvek
Máte pravdu, jsem to ale hlava děravá. Upřímně nevím, jaké budou dodací termíny, tedy jestli Slováci dostanou 14 stíhaček vyrobených po sobě, nebo se v polovině udělá přestávka pro 8 bulharských. Nicméně se i tak pohybujeme v tom rozmezí 2-3 let od začátku dodávek (spíš ty 3 roky).Skrýt celý příspěvek
toustr - no najprv by mali dokončiť jeden kontrakt a potom riešiť druhý...keďže už teraz je dodávka v sklze...v bulharsku bol vraj problém so skupinou na ministerstve ktorá ...Zobrazit celý příspěvek
toustr - no najprv by mali dokončiť jeden kontrakt a potom riešiť druhý...keďže už teraz je dodávka v sklze...v bulharsku bol vraj problém so skupinou na ministerstve ktorá zbierala info pre rusko a to je pre usa problém...Skrýt celý příspěvek
S FA-50 Fighting Eagle to bolo ako hrach o stenu hádzať min. u Nás v SR. Žiaľ aspoň Poliaci majú dosť rozumu keď idú do 48ks FA-50 Fighting Eagle Block 20. Veľmi im fandím ostatne ...Zobrazit celý příspěvek
S FA-50 Fighting Eagle to bolo ako hrach o stenu hádzať min. u Nás v SR.
Žiaľ aspoň Poliaci majú dosť rozumu keď idú do 48ks FA-50 Fighting Eagle Block 20.
Veľmi im fandím ostatne aj tanky K2PL a húfnice K9 resp. orientácia na Juhokórejský zbrojný priemysel.
My v SR sme boli natoľko hlúpi (alebo aj niečo iné, čas zrejme ukáže...) keď sme v G2G "obstarávaniach" na kolesové BOV 8x8 a pásové BVP do miliardového tendra na transportéry nepustili Kórejčanov. Podľa Naďa je to „politické rozhodnutie“
zdroj: https://e.dennikn.sk/2588122/d... Skrýt celý příspěvekTa FA-50 v Polsku dává smysl.Je potřeba nahradit Migy a Sučka a koupit dalších 48 výkonných bojových strojů jako F-16 či F-35 už je prostě drahá sranda.Jen ten nákup M-346 se zdá s ...Zobrazit celý příspěvek
Ta FA-50 v Polsku dává smysl.Je potřeba nahradit Migy a Sučka a koupit dalších 48 výkonných bojových strojů jako F-16 či F-35 už je prostě drahá sranda.Jen ten nákup M-346 se zdá s tohohle pohledu skoro zbytečný.Je to další proudový typ navíc prostě.
Můj odhad je,že dvě letky s 32 stroji FA-50 budou na základně Swidwin,kde nahradí Su-22.Třetí letka 16 FA-50 by mohla být v Minsku Mazowieckem,kde nahradí Migy-29.
Nové F-35 mají být v Lasku a zdejší F-16 se zřejmě přesunou do Malborku,kde nahradí Migy-29.Skrýt celý příspěvekTiež to tak vidím. V 48ks KAI FA-50 Fighting Eagle Block 20 vyriešia mnoho spôsobilostí pričom nahradia orkovskú leteckú chamrať a v neposlednom rade budú šetriť F-35. Za ďalšie ...Zobrazit celý příspěvek
Tiež to tak vidím.
V 48ks KAI FA-50 Fighting Eagle Block 20 vyriešia mnoho spôsobilostí pričom nahradia orkovskú leteckú chamrať a v neposlednom rade budú šetriť F-35.
Za ďalšie najskúsenejší piloti KAI FA-50 Fighting Eagle Block 20 budú mať slušný "základ" v prechode na F-35 veď spomeňte na americký výber T-7A Red Hawk kde bola konkurentom práve T-50 Golden Eagle.Skrýt celý příspěvekJako náhrada za provozně už velmi problematické Mig-29 a Su-22 je KA-50 více než adekvátní. Provozně budou podstatně levnější a bojová hodnota je díky možnost používat moderní A2A ...Zobrazit celý příspěvek
Jako náhrada za provozně už velmi problematické Mig-29 a Su-22 je KA-50 více než adekvátní. Provozně budou podstatně levnější a bojová hodnota je díky možnost používat moderní A2A a A2G munici také o několik řádů vpředu. Pokud tam budou mít radary vyvinuté pro modernizaci F-16, tak to bude za tu cenu velice dobré letadlo a i s tím izraelským to nebude špatný stroj.
Vzhledem k letové obálce je FA-50 méně obratný než F-16 nebo Mig-29, ale určitě je mnohem agilnější než Su-22, která je hodně podprůměr. Navíc díky situačnímu povědomí AWACS NATO, vlastnímu radaru a novým AMRAAM by se rusácké Suchoje neměly dostat k FA-50 na vizuání vzdálenost ;-).
Polské Mig - 29 zamíří na Ukrajinu a Su-22 opravdu nevím. Kratce po znousjenocení Německa je BW vyprodával komukoliv za cenu trochu lepší barevné televize, jen si člověk musel zajistit odvoz. Vůbec se divím Polákům, že to letadlo tak dlouho udržovali v provozuschopném stavu.Skrýt celý příspěvekA jen jako připomínka, nepřipadá jim zvrácené provozovat v množství okolo 150 letounů celkem 4 typy... žeby ta unifikace nebyla svatý grál? (není námitka proti vám, jen slovo do ...Zobrazit celý příspěvek
A jen jako připomínka, nepřipadá jim zvrácené provozovat v množství okolo 150 letounů celkem 4 typy... žeby ta unifikace nebyla svatý grál?
(není námitka proti vám, jen slovo do diskuze)Skrýt celý příspěvekOni toho podpisem téhle a další mluv (třeba Abrams) odepisují mnohem více než jen logistiku. Fakticky odepisují několik desetiletí budovanou domácí produkci (tam museli propálit ...Zobrazit celý příspěvek
Oni toho podpisem téhle a další mluv (třeba Abrams) odepisují mnohem více než jen logistiku. Fakticky odepisují několik desetiletí budovanou domácí produkci (tam museli propálit miliard) když začala produkovat skutečně funkční ks.
Ale asi jim to riziko prostě vychází jako reálné. Z pohledu zničení i 10% území Ruskou invazí, je ta částka zanedbatelná. Přitom na tom budou logisticky lépe, než třeba Ukrajinci po všech těch dodávkách.
Z dnešního pohledu to může vypadat blbě, ale do budoucna prostě ty další stroje vyřadí, a budou zvyšovat standartizaci. Pokud bude konflikt, tak většinu techniky odepíšou bojové ztráty, nebo technické závady.Skrýt celý příspěvekSupersoniky 3 typy (F-16, F-35 a FA-50) s celkem 128 strojů, ale tu FA-50 je nutné brát i jako cvičně/bojový letoun pro pokračovací výcvik pro budoucí piloty F-16 a F-35. Navíc 48 ...Zobrazit celý příspěvek
Supersoniky 3 typy (F-16, F-35 a FA-50) s celkem 128 strojů, ale tu FA-50 je nutné brát i jako cvičně/bojový letoun pro pokračovací výcvik pro budoucí piloty F-16 a F-35. Navíc 48 kusů FA-50 nahrazuje 46 kusů neperspektivních typů jako je Su-22 a MIG-29, které jistě krátce po dodání náhrady pošlou na Ukrajinu (Su-22 spíše do šrotu).
Problém je paradoxně jen dvojmotorový cvičně/bojový M-346 bez radaru, který je provozně pravděpodoběně minimálně stejně drahý jako FA-50, ale jeho výkonů zdaleka nedosahuje.
Mezi uživatele tohoto typu patří Katar a Nigérie, tak třeba je časem smění za dodávky LNG :-)))
Tanky nakonec skončí u 3 typů - Abrams, K2 a K2PL, přičemž u původní K2 bude zřejmě tendence v rámci modernizace unifikovat systémy s K2PL, který si budou vyrábět Poláci sami, takže časem to bude spíše "2 a půl" či jen "2 a čtvrt" typu podle míry polonizace původní K2.
Mě to nepřijde až tak velké logistické peklo, jak se na první pohled může zdát.
Licenci na Kraba dají Ukrajině (což jejich licence umožňuje) a sami si budou vyrábět v licenci nejnovější verzi K9, kde využijí i její moderní podvozek, jako základ pro další aplikace, protože jejich vývoj ekvivalentu se moc nezdařil.
Dělají to tak nějak po "polsku", ale výsledek bude za čas velmi impozantní.
Mnoho lidí si neuvědomuje, že i v relativně mírovém světě má akceschopná a respektovaná armáda projekci do geopolitického postavení státu, zejména v časech nestability a konfliktů "za humny".Skrýt celý příspěvekL2, L2PL, M1a2, K2, K2PL, +neznámi počet PT-91 Twardy + T-72. Ty K2 jim budou dodávat/vyrábět roky (5/m = 60/rok = 3roky), takže tam bude do té doby sloužit tahle směska spolu. ...Zobrazit celý příspěvek
L2, L2PL, M1a2, K2, K2PL, +neznámi počet PT-91 Twardy + T-72.
Ty K2 jim budou dodávat/vyrábět roky (5/m = 60/rok = 3roky), takže tam bude do té doby sloužit tahle směska spolu. Stejně jako ty M1, které sice dostanou poměrně rychle, ale reálné získání operační schopnosti bude nabíhat v čase.
Tzn. redukce typů se jim nepodaří dříve jak v horizontu 5-10.let.Skrýt celý příspěvekV situaci, kdy očekávají konflikt s rusákem, tak se jim nelze divit. U nás i v SK už se hnuly také pěkně ledy. Maďaři už také zbrojí nějaký ten rok ("hezky" si ty Němce koupili) a ...Zobrazit celý příspěvek
V situaci, kdy očekávají konflikt s rusákem, tak se jim nelze divit. U nás i v SK už se hnuly také pěkně ledy. Maďaři už také zbrojí nějaký ten rok ("hezky" si ty Němce koupili) a Rumuni také skupují staré F-16 co to jen jde.
PT-91 a T-72 po dodávkách Abramsů a prvních K2 půjdou pravděpodobně komplet na Ukrajinu, kde mají šanci dělat nejvíc užitečné práce. Polské zbrojení je důležitou součástí vyzbrojování Ukrajiny a je to potřeba i takto chápat.Skrýt celý příspěvek
Jak by si tedy ti nespokojení s nákupem F-35 představovali budoucnost našeho taktického letectva na dalších 60 let?
Jak by si tedy ti nespokojení s nákupem F-35 představovali budoucnost našeho taktického letectva na dalších 60 let?
¨Vážně si myslíte, že tu F 35 tak dlouho vydrží? :-) Když u Gripenů v polovině jejich technické životnosti se dávají pryč. Vývoj půjde dál.
¨Vážně si myslíte, že tu F 35 tak dlouho vydrží? :-) Když u Gripenů v polovině jejich technické životnosti se dávají pryč. Vývoj půjde dál.
Grypeny nejsou v půlce životnosti mají nalétáno více a navíc by jsme je museli modernizovat a jelikož máme mít dvě letky tak zbytek vezmeme kde ? Jak dlouho je bude provozovat ...Zobrazit celý příspěvek
Grypeny nejsou v půlce životnosti mají nalétáno více a navíc by jsme je museli modernizovat a jelikož máme mít dvě letky tak zbytek vezmeme kde ? Jak dlouho je bude provozovat švédsko ? Tak nějak to vypadalo ,že je druhá možnost jen 14x c/d a 10/12? e/f a snad se schodneme ,že než mít dva rozdílné typy s tím ,že by jsme c/d museli nahrazovat o dost dříve zase dalšími e/f aby jsme drželi dvě letky ? To mi přijde jako hloupost měli by jsme letadla o hodně rozdílných náletech navíc generace 4/4+. Takhle budeme mít jeden typ ve dvou letkách o kterém víme ,že tu bude ještě dlouho a dá se spolechnout na to ,že podpora i modernizace stejně.Skrýt celý příspěvek
F 35 budete také muset v průběhu životnosti modernizovat, nebo vyměnit. Vývoj nezastavíte.
F 35 budete také muset v průběhu životnosti modernizovat, nebo vyměnit. Vývoj nezastavíte.
Proto dává smysl investovat penize do projektu na začátku. Kde je skoro 100% sance, že za tex20-40.let je bude stále možné objednat. Třeba skvělé C/D tu nejsou ani 20.let, ale z ...Zobrazit celý příspěvek
Proto dává smysl investovat penize do projektu na začátku. Kde je skoro 100% sance, že za tex20-40.let je bude stále možné objednat.
Třeba skvělé C/D tu nejsou ani 20.let, ale z novými máte smůlu. Maximálně se dostanete k uloženkam.
U E/F se dá předpokládat podobný vývoj, vzhledem k tomu, že není 5.gen. Žádné masivní objednávky se čekat nedají, a velká objednávka jako u A/B(C/D) se také konat nebude.Skrýt celý příspěvekNesher Poznámku o modernizaci jsem zde vložil z toho důvodu, aby si lidé uvědomili, že manipulovat tu s tím, že se koupí F 35 "na padesát let" a nebude se muset do nich později ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher
Poznámku o modernizaci jsem zde vložil z toho důvodu, aby si lidé uvědomili, že manipulovat tu s tím, že se koupí F 35 "na padesát let" a nebude se muset do nich později více investovat je krátkozraké né-li mylné.
AESA radar pro Gripen C je už realitou, více najdete na odkazu, je tam i informace o tom, že stávající zástavba radaru je z velké části připravena pro činnost s AESA anténou.
https://czechairforce.com/news... Skrýt celý příspěvek@flanker.jirka - ten článek je pěkný, ale na můj vkus je tam nadbytek výrazů jako "prototyp", "zvažovaná modernizace" apod. Jinak řečeno, ten radar není vyráběn sériově, stejně ...Zobrazit celý příspěvek
@flanker.jirka - ten článek je pěkný, ale na můj vkus je tam nadbytek výrazů jako "prototyp", "zvažovaná modernizace" apod. Jinak řečeno, ten radar není vyráběn sériově, stejně jako není zatím nikde zavedena modernizovaná verze Gripenu. Co jsem našel, tak smlouva o modernizaci Švédských Gripenů C/D byla podepsána letos v dubnu.
Do F-35 se samozřejmě bude muset investovat a budou se muset modernizovat, ale asi se shodneme, že jejich životnost a podpora bude vzhledem k jejich rozšíření někde úplně jinde než u Gripenů libovolné verze.Skrýt celý příspěvek
Gripeny by rozhodně nemohly tvořit celé naše letectvo, to snad nikdo soudný nezkouší. Jde o to jestli mají tvořit doplněk... něco "ve stylu" TA50 :)
Gripeny by rozhodně nemohly tvořit celé naše letectvo, to snad nikdo soudný nezkouší. Jde o to jestli mají tvořit doplněk... něco "ve stylu" TA50 :)
Gripeny tu byli 2x déle, než byl původní plán. Ten pronájem se neměl prodluzovat, ale měli se odkoupit, nebo koupit jiné. Vlády se na to vykašlaly, tak se prodluzovalo. Hlavní ...Zobrazit celý příspěvek
Gripeny tu byli 2x déle, než byl původní plán. Ten pronájem se neměl prodluzovat, ale měli se odkoupit, nebo koupit jiné.
Vlády se na to vykašlaly, tak se prodluzovalo.
Hlavní důvod proč dává smysl to ukončit je právě to, že se nekoilupily. Tedy není důvod pokračovat, když pokračování vyžaduje investice. Za ty penize si můžeme koupit lepší řešení.Skrýt celý příspěvekTy investice by nemusely být, pokud bychom snížili současné tempo, a předpokládali použítí po dobu cca. příštích 10-12let (od teď).
Ty investice by nemusely být, pokud bychom snížili současné tempo, a předpokládali použítí po dobu cca. příštích 10-12let (od teď).
Pravdu by jste měl, pokud by tam byla opce na odkup. Ale tu tam mají Madaři CR si ji nevyjednala. Tudíž, za jakých podmínek tu JAs-39 zůstane je plně v režimu švédské strany(bez ...Zobrazit celý příspěvek
Pravdu by jste měl, pokud by tam byla opce na odkup. Ale tu tam mají Madaři CR si ji nevyjednala. Tudíž, za jakých podmínek tu JAs-39 zůstane je plně v režimu švédské strany(bez investic do zavedení nákupem vybavení co je stále v rukou Švédska to nepůjde). A ta na tom tratit nebude (vždyť nás berou na hůl celou dobu).
Současně těm letounům běží hodiny náletu, a té generálce se nevyhnete. Jak si na minimálním potřebném počtu chcete snížit tempo, aby to za 5.let vygerovalo dalších třeba 8.let smysluplné služby? (snížíte nálet pilotů na 20%, ne o 20%)Skrýt celý příspěvek
Nesher
nemám na mysli technickou životnost, ale životnost z hlediska přežití na bojišti. Je to sice stealth, ale zdaleka to není neviditelné a nepřekonatelné.Nesher
nemám na mysli technickou životnost, ale životnost z hlediska přežití na bojišti. Je to sice stealth, ale zdaleka to není neviditelné a nepřekonatelné.To Gripen E také a ještě dříve. Takže reálně bychom akorát vyhodili peníze.
A ano modernizace (MLU) bude nutná, jako u všeho. Jen u F 35 bude k dispozici.To Gripen E také a ještě dříve. Takže reálně bychom akorát vyhodili peníze.
A ano modernizace (MLU) bude nutná, jako u všeho. Jen u F 35 bude k dispozici.Aktuálně asi není lepšího letounu pro přežití na bojišti, přitom ta cena za "ks" náhrady ztraceného v boji je na úrovni podstatně horších letadel z pohledu přežití. Zatím je to ...Zobrazit celý příspěvek
Aktuálně asi není lepšího letounu pro přežití na bojišti, přitom ta cena za "ks" náhrady ztraceného v boji je na úrovni podstatně horších letadel z pohledu přežití.
Zatím je to tak, že nikdo lepší obranu nevymyslel (možná laser, ale i ten mezi prvními dostane zase ta F35).Skrýt celý příspěvekflanker.jirka - tohle už zavání argumentačním faulem. Samozřejmě není o nic víc imunní, jen má nejnižší pravděpodobnost že bude setřeleno.
flanker.jirka - tohle už zavání argumentačním faulem. Samozřejmě není o nic víc imunní, jen má nejnižší pravděpodobnost že bude setřeleno.
flanker.jirka: Niv vám nebrání napsat jiné letadlo co je v tomhle lepší (f22). Ale asi by bylo lepší e držet těch co připadají na nákup v ČR. Tady nic lepšího na výběr prostě ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: Niv vám nebrání napsat jiné letadlo co je v tomhle lepší (f22). Ale asi by bylo lepší e držet těch co připadají na nákup v ČR.
Tady nic lepšího na výběr prostě není.
Stejně jako kazdel letadlo může být i F35 sestelna, mít technickou závadu, selhání pilota, atd. Je to jen stroj, nic víc.Skrýt celý příspěvekhorny ano, to vím, ale stále se bavíme o tom, že neexistují pouze staré aktivní radiolokátory PVO a systémy závislé pouze na radiolokačně naváděných střelách. Nová generace IRST a ...Zobrazit celý příspěvek
horny
ano, to vím, ale stále se bavíme o tom, že neexistují pouze staré aktivní radiolokátory PVO a systémy závislé pouze na radiolokačně naváděných střelách. Nová generace IRST a termovizních systémů to do značné míry smaže, v momentě kdy si F 35 bude muset zapnout radar, tak stealth technologie bude ztrácet na účinnosti.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: Pokud to bude souboj jeden na jednoho (jako za dob rytířů) pak máte pravdu. Ale moderní válka se vede trošku jinak. Letadla by se neměla posílat do vzduchu po ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: Pokud to bude souboj jeden na jednoho (jako za dob rytířů) pak máte pravdu.
Ale moderní válka se vede trošku jinak. Letadla by se neměla posílat do vzduchu po jednom, aby se zapnutím radaru při prvním náznaku problému přišla o svou výhodu. To krapet postrádá smysl. Spíše bude použita taktika kdy jeden bude dělat kořist, zatím co lovec si zapíše kladné hodnocení z neočekávaného směru.Skrýt celý příspěvek
/¨Vážně si myslíte, že tu F 35 tak dlouho vydrží?/ 40-50 let je velice realistický předpoklad. Gripen není náš, nikdy nebyl a nebude. Kdyby se tenkrát koupili tak by je samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek
/¨Vážně si myslíte, že tu F 35 tak dlouho vydrží?/
40-50 let je velice realistický předpoklad. Gripen není náš, nikdy nebyl a nebude. Kdyby se tenkrát koupili tak by je samozřejmě nikdo pryč nedával.Skrýt celý příspěvekNebavím se o možném životním cyklu, ale o tom, že za 15-20 let přijdou nové technologie a F 35 může být neefektivní.
Nebavím se o možném životním cyklu, ale o tom, že za 15-20 let přijdou nové technologie a F 35 může být neefektivní.
Je možné, že okolo roku 2040 Američané opravdu zavedou do služby technologicky pokročilejší letadlo než F-35. Hlavním požadavkem na stíhačku 6. generace je ale v jejich případě to, ...Zobrazit celý příspěvek
Je možné, že okolo roku 2040 Američané opravdu zavedou do služby technologicky pokročilejší letadlo než F-35. Hlavním požadavkem na stíhačku 6. generace je ale v jejich případě to, aby byla levnější než F-22, kterou taky bude bezprostředně nahrazovat. S Lightningem naopak stále počítají až někam k roku 2070.
Co se týče ostatních zemí, tak ty ve čtyřicátých letech pravděpodobně teprve doženou technologický náskok strojů F-22/F-35.
Shrnuto a podtrženo - z tohoto úhlu pohledu je F-35 jasně nejlepší a spekulace o "nových technologiích" není nic než zoufalá nerealistická spekulace.Skrýt celý příspěvekTak to je velice nepravděpodobné. Možná bude mít další generace výkonnější motory nebo autonomní řízení. Ovšem F-35 je stále dobrý základ pro modernizace.
Tak to je velice nepravděpodobné. Možná bude mít další generace výkonnější motory nebo autonomní řízení. Ovšem F-35 je stále dobrý základ pro modernizace.
Riziko je tu přece vždy.
Ale pokud se bojiště stane nebezpečné pro F35, tak posílat do stejné zóny Jas39 bude jako ho odepsat. Přitom cena bude stále vyšší než f35 z kus.Riziko je tu přece vždy.
Ale pokud se bojiště stane nebezpečné pro F35, tak posílat do stejné zóny Jas39 bude jako ho odepsat. Přitom cena bude stále vyšší než f35 z kus.
Gripeny "se dávají pryč" primárně protože se nekoupily, ale jen pronajaly a to na dobu mnohem delší, než bylo smysluplné. Jejich případné zachování v letectvu po roce 2029 tak ...Zobrazit celý příspěvek
Gripeny "se dávají pryč" primárně protože se nekoupily, ale jen pronajaly a to na dobu mnohem delší, než bylo smysluplné.
Jejich případné zachování v letectvu po roce 2029 tak vytváří příliš mnoho a hlavně příliš drahých problémů k vyřešení.
Naopak, pokud se F-35 opravdu koupí, nelze si v tuhle dobu reálně představit důvod, který by vedl k jejich předčasnému vyřazení.Skrýt celý příspěvekJaké jsou ty příliš drahé problémy k vyřešení? Modernizace cca všech švédských strojů stála asi 52 mil. dolarů s tím, že mohou být provozovány minimálně do roku 2035. Podotýkám, ...Zobrazit celý příspěvek
Jaké jsou ty příliš drahé problémy k vyřešení? Modernizace cca všech švédských strojů stála asi 52 mil. dolarů s tím, že mohou být provozovány minimálně do roku 2035.
Podotýkám, že nezpochybňuji nákup F-35, ty jistě mají svůj význam. Na třetí letku F-35 nemáme finance a na Gripeny máme vycvičené kvalitní piloty a vybudované zázemí.
Po jejich ukončení může klidně přikoupit další letku F-35 a ty původní zmodernizovat na jednotný standard.
Myslím si, že Švédi nám je ještě rádi přenechají za děkuji a jejich modernizaci. Levněji třetí letku prostě nepořídíme!Skrýt celý příspěvekV první řadě nechápu, proč je řeč o třetí letce. Nic takového se vůbec neplánuje. Prostě se obě bojové letky přezbrojí na nový (výkonnější) typ. Nevím, co je na tom pořád k ...Zobrazit celý příspěvek
V první řadě nechápu, proč je řeč o třetí letce. Nic takového se vůbec neplánuje. Prostě se obě bojové letky přezbrojí na nový (výkonnější) typ. Nevím, co je na tom pořád k nepochopení.
A příliš drahé problémy? (už to sem píšu nejmíň počtvrté, tak to vezmu jen velmi stručně):
1) letadla nejsou naše - ano, Švédové nabídli darování, ale jen pod podmínkou nákupu JAS-39E (a to ještě jen neoficiálně), což je blbost. Museli by nám je darovat (případně prodat za korunu) jen tak.
2) Letadel není dost. Museli by nám navíc darovat i čtrnáct dalších Gripenů C/D pro další letku. Mají je vůbec?
3) Modernizace - její cena není vůbec jistá. Je třeba hloubková modernizace, nikoli jen cosi symbolického.
Docela rád bych věděl, kde jsi vzal tu hodnotu 52 mil. za všechny stroje.
V každém případě pokud cena modernizace za kus přesáhne polovinu ceny nového stroje, jde o velmi špatný obchod.
4) Provozní zázemí. V tuhle chvíli máme jen základní, umožňující běžný servis po 200 letových hodinách. Všechno ostatní, tj. servis po více hodinách (600, 1200 atp.), opravy, vylepšení se dělá ve Švědsku.
Otázka zní - vybudujeme ho, samozřejmě za plnou cenu, pro letadla, která budou sloužit jen polovinu doby nových strojů (tj. vyjde nás dvakrát tak draho), nebo budeme dále platit Švédům? Přistoupí vůbec na něco takového?
A podotýkám, že pokud započítáš cenu pronájmu, tak cena za letovou hodinu našich Gripenů není nijak zvlášť levná a příliš se neliší např. od F-16.
5) Nové zbraně. Je třeba je integrovat a hlavně nakoupit v každém případě. Tahle položka bude drahá v jakékoli variantě řešení.
6) Jsou schopné nižší provozní náklady Gripenu C vykompenzovat velmi vysoké náklady spojené s jeho zachováním v letectvu i po roce 2029? A vykompenzují i další náklady se zavedením nové stíhačky po roce 2040/45?
Asi těžko.
Ano, pokud bychom Gripeny nakoupili už po skončení prvního pronájmu a hlavně v dostatečném množství, debata by stála úplně jinak. V současné situaci je ale JAS-39 v neúnosně špatné pozici.
F-35 vyřeší potřeby našeho letectva od roku 2030 cca do let 2070/2090. Gripen nic takového nabídnout nemůže.Skrýt celý příspěvekNa Gripen je stále podstatná část zazemi ve vlastnictví švédské strany. V podstatě se jeho odkup = zavedení nového stroje. Protože pak to zazemi musíte mít komplet. Ale chápu, že ...Zobrazit celý příspěvek
Na Gripen je stále podstatná část zazemi ve vlastnictví švédské strany. V podstatě se jeho odkup = zavedení nového stroje. Protože pak to zazemi musíte mít komplet.
Ale chápu, že to nezapadá do vaší teorie levného reseni tak to stále ignorujte.
Piloty mame vycviceny rámci potřeb stávající potřeb. Pokud dojde k prodloužení, tak to znamená další náklady. Přitom je zcela logické, že ti nejlepší by se přesunuli na F35. Takže by ten požadavek byl ještě větší.
Zajímavé najednou jsou peníze i na další letku F35. Jen to bude součet nákladů na gripen+zavedení další letky. A 1+x je vždy více než 1.
Tedy o žádné levné řešení se jednat nemůže.Skrýt celý příspěvekOsobně jsem považoval za moudřejší pořizovat letky f-35 postupně společně s rozšiřujícími se chopnostmi využít potenciálu letadel i vzhledem k ekonomické situaci. Rozhodnutí ...Zobrazit celý příspěvek
Osobně jsem považoval za moudřejší pořizovat letky f-35 postupně společně s rozšiřujícími se chopnostmi využít potenciálu letadel i vzhledem k ekonomické situaci.
Rozhodnutí nicméně padlo, ale na rozdíl od některých tu nemám křiˇšťálovou kouli a nemám tak jistotum, jak bude vypadat bezpečnostní situace příští rok, natož v roce 2027.
Proto paušální odsuzování možnosti vzniku třetí letky považuji jen za tlachání geopoliticky "neorientovaných" osob, kterým chybí jen schopnost uvažovat v širším časovém horizontu.
Na uvahách zda a za jakých podmínek vybudovat třetí letku není nic kacířského, naopak její apriorní odsouzení bez znalosti širšího kontextu a příštího vývoje je dle mého jen známka omezenosti.
Před 24. únorem také spousta věcí přišla lidem jako nepravděpodobná, ne-li nemožná. I renomovaní analytici a vojenští odborníci po pár dnech zjistili, že jsou úplně mimo.- teda aspoň ti chytřejší.Skrýt celý příspěvekMaximus: Zatím jste tu jen vy, kdo neuvažuje v širším horizontu. Protože do vyjádření vláda byla stále reálná možnost setrvání na současném stavu + L-159. Respektive, byli tu ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus: Zatím jste tu jen vy, kdo neuvažuje v širším horizontu.
Protože do vyjádření vláda byla stále reálná možnost setrvání na současném stavu + L-159. Respektive, byli tu hlasy volající alespoň po navýšení na 18ks. Ti co zmiňovali 24ks byli označování za snílky.
Pokud by CR opravdu chtěl 3.letku, tak dává smysl využít už zaplacené peníze do zázemí F-35, než budovat nové pro jiný tip. Pak se totiž investice do nového stroje smrskne na jednotkovou cenu výroby+výcvik pilota. Tomu těžko konkurují i Gripeny zdarma. Munice se adekvátně musí navýšit bez ohledu nakoupený stroj.
Myslíte před 24.2.2014, což je datum kdy Rusko zahájilo útok na Ukrajinu. 24.2.2022 se jen veřejně přiznalo k invazi.Skrýt celý příspěvekMaximus - Letadla se samozřejmě budou pořizovat postupně. Rozhodně jich nepřiletí všech 24 naráz. Pravděpodobně po 4-8 kusech budou letky postupně přezbrojeny, jedna po ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus -
Letadla se samozřejmě budou pořizovat postupně. Rozhodně jich nepřiletí všech 24 naráz. Pravděpodobně po 4-8 kusech budou letky postupně přezbrojeny, jedna po druhé.
Ano, rozhodnutí již padlo a proto si v diskusi hlavně vyjasňujeme proč je takovéto a ne jiné a proč je prováděno právě takovým způsobem.
Spekulace, co by mohlo být kdyby jsou mimo a jalové.
Nikdo tu možnost vzniku třetí letky paušálně neodmítá, ale pouze konstatujeme, že v aktuální situaci (čímž je míněna tato dekáda) k tomu prostě nedojde, proto je zbytečné o tom planě spekulovat.
To nemá nic společného s "věštěním z křišťálové koule" nebo "tlacháním neorientovaných osob".
Problémů k řešení (velmi drahých), má zkrátka naše armáda tolik, že na rozšíření letectva nejsou kapacity ani vůle. Pokud tohle nevidíš, jsi neorientovaný ty.
P.S. A stále bych rád věděl, jak jsi přišel na tu částku (52 mil. celkem za všechno) za případnou modernizaci Gripenů.Skrýt celý příspěvek@Horny asi tady: https://news.cision.com/saab/r... Ale není tam nic o tom, jak rozsáhlá ta modernizace bude a hlavně kolika strojů ...Zobrazit celý příspěvek
@Horny asi tady: https://news.cision.com/saab/r...
Ale není tam nic o tom, jak rozsáhlá ta modernizace bude a hlavně kolika strojů se bude týkat. Tahle věta - The purpose of the order is to start implementation of the upgrade to fulfil the Swedish Armed Forces’ need to maintain the continued high capability and availability of Gripen C/D up to 2035. - ale naznačuje, že to není kompletní cena za upgrade všech strojů.Skrýt celý příspěvek
Gripen E 2x letky + Gripen NG 1x letka a vstoupit do programu Tempest společně s Británií, Švédskem, a Itálií.
Gripen E 2x letky + Gripen NG 1x letka a vstoupit do programu Tempest společně s Británií, Švédskem, a Itálií.
Tak pokud je stavajici, existujici F-35 financni cerna dira, tak tohle reseni je supermasivni cerna dira s milionem neznamych a rizik.
Tak pokud je stavajici, existujici F-35 financni cerna dira, tak tohle reseni je supermasivni cerna dira s milionem neznamych a rizik.
Ale není z Ameriky. To je to hlavní. Jinou logiku za tím nehledej.
Ale není z Ameriky. To je to hlavní. Jinou logiku za tím nehledej.
Eeh, takže Vám vadí pořízení F-35, protože to je drahé a pak nakoupíte 36 Gripenů E (Gripen E je Gripen NG), což jsou stroje jejichž pořizovací cena je vyšší než F-35 a u kterých ...Zobrazit celý příspěvek
Eeh, takže Vám vadí pořízení F-35, protože to je drahé a pak nakoupíte 36 Gripenů E (Gripen E je Gripen NG), což jsou stroje jejichž pořizovací cena je vyšší než F-35 a u kterých stále nejsou známy provozní náklady, jelikož je to nový stroj a rovnou vybudujete další letku a k tomu ideálně rovnou i druhé letiště a zázemí. A nakonec vstoupíme do programu letounů, u kterých se vůbec neví jak to dopadne, kdy budou dostupné, kolik budou stát a jaké budou provozní náklady u nich.
Tomu říkám velké šetření.Skrýt celý příspěvekGripen bude mít v případě války větší nasaditelnost a čas strávený ve vzduchu. Pokud na F-35 nebudeme mít letiště uvnitř třeba Krušných Hor, tak v případě jejich koncentrace na ...Zobrazit celý příspěvek
Gripen bude mít v případě války větší nasaditelnost a čas strávený ve vzduchu. Pokud na F-35 nebudeme mít letiště uvnitř třeba Krušných Hor, tak v případě jejich koncentrace na jedno/dvě letiště o polovinu přijdeme než se dostanou si vzduchuSkrýt celý příspěvek
Od podzimu nás čeká dluhově-deflační recese/deprese, německý průmysl to kvůli energii nerozdýchá a Němci Itálii už zachraňovat nebudou-> rozpad Eurozóny. Srbsko bude chtít ...Zobrazit celý příspěvek
Od podzimu nás čeká dluhově-deflační recese/deprese, německý průmysl to kvůli energii nerozdýchá a Němci Itálii už zachraňovat nebudou-> rozpad Eurozóny. Srbsko bude chtít anektovat Bosnu, Kosovo, a Černou Horu. Zbytek Evropy neudělá nic, Orbán bude Srbům pomáhat, ale Chorvati a Albánci si takovéhle existencionální ohrožení nenechají líbit.
Proto jsem chtěl Gripeny, které můžou být rychle.Skrýt celý příspěvekZajímavé, že Gripeny to samé preziii bez úhony a podstatně starším letadlem ještě vzroste provozuschopnost.
Ten zbytek je spíše vše přání, než realita.Zajímavé, že Gripeny to samé preziii bez úhony a podstatně starším letadlem ještě vzroste provozuschopnost.
Ten zbytek je spíše vše přání, než realita.O větší nasaditelnosti můžeme polemizovat, potenciál startu z krátkých zpevněných ploch u Gripenu je, ovšem přesun zázemí je další věc. Pokud RF udeří, tak její střely musí ...Zobrazit celý příspěvek
O větší nasaditelnosti můžeme polemizovat, potenciál startu z krátkých zpevněných ploch u Gripenu je, ovšem přesun zázemí je další věc. Pokud RF udeří, tak její střely musí překonat UA a Slovensko, nebo Polsko z Královce. To je dost velká šance, že k nám nedoletí a nebo že dvě třeba ano, ale nakonec je sundá naše PVO. I pokud by toto selhalo, je v tuto chvíli jedno jestli Gripen nebo F-35, protože všechny budou v tu dobu na své základně, popřípadě pár ve vzduchu. F-35 má vyšší efektivitu nasazení, tedy to, že nebude tak dlouho ve vzduchu jí tolik nevadí.Skrýt celý příspěvek
Ale tak zase ho chudáka nekamenujte podpásovkami. Oceňuji že jako jeden z mála tu měl odvahu napsat svůj faktický návrh proti-řešení a tedy je možné předložit faktickou ...Zobrazit celý příspěvek
Ale tak zase ho chudáka nekamenujte podpásovkami. Oceňuji že jako jeden z mála tu měl odvahu napsat svůj faktický návrh proti-řešení a tedy je možné předložit faktickou proti-kritiku.Skrýt celý příspěvek
A to že bude URČITĚ dražší... to je holt sice je to velká neznámá (když se to hodí) ale je už známé že bude dražší :)
Ale jako nosný typ letectva, v tuto chvíli, to přecejen ne.A to že bude URČITĚ dražší... to je holt sice je to velká neznámá (když se to hodí) ale je už známé že bude dražší :)
Ale jako nosný typ letectva, v tuto chvíli, to přecejen ne.
Klidně i s F-35, ale tohle, co se děje, je hrozně unáhlené. To jsou stíhačky, tanky, bvp, dělá, radary, atd. atd. Já chápu, že to armáda potřebuje a že se a ní už 3 dekády prdí (a ...Zobrazit celý příspěvek
Klidně i s F-35, ale tohle, co se děje, je hrozně unáhlené. To jsou stíhačky, tanky, bvp, dělá, radary, atd. atd.
Já chápu, že to armáda potřebuje a že se a ní už 3 dekády prdí (a za to můžeme poděkovat politikům napravo i nalevo a všem těm lobbistům a korupčníkům), ale v této době, budeme muset především řešit energetickou a surovinovou bezpečnost. Nesmíme zapomenout i na obranu, ale tohle je unáhlené. Sešlo se toho hodně najednou...Skrýt celý příspěvekMuzes dat nejaka fakta na stul? - Co je unahlene? - Cernochova vcera rekla, ze se to resi minimalne 2 roky. - Nic zatim podepsane neni, dohoda a nakup se teprve bude resit. Navic ...Zobrazit celý příspěvek
Muzes dat nejaka fakta na stul?
- Co je unahlene?
- Cernochova vcera rekla, ze se to resi minimalne 2 roky.
- Nic zatim podepsane neni, dohoda a nakup se teprve bude resit.
Navic na webu MO mas prehled modernizacnich projektu a nakupu...a jsou tam veci z roku 16,18 ... na prvni pohled to vypada konzistentne. Az na tanky.Skrýt celý příspěvekKdyž budeme optimisti, tak ty letadla dorazí z koncem Gripenu v roce 2027. Tzn. za 5.let, pokud pesimisti tak až z koncem prodlužení, tzn. 7.let. Teď se podívejte jak na tom byla ...Zobrazit celý příspěvek
Když budeme optimisti, tak ty letadla dorazí z koncem Gripenu v roce 2027. Tzn. za 5.let, pokud pesimisti tak až z koncem prodlužení, tzn. 7.let.
Teď se podívejte jak na tom byla ekonomika 2008+5/+7.let to jsou roky 2013/2015. To už se prostě žádná recese nekonala, a byl ideální čas platit modernizaci armády, stavět dálnice, atd.
Jaká byla realita, díky šetření v krizi se v době růstu nebylo nic připraveno = promrhali se roky hojnosti.Skrýt celý příspěvekHrozně unáhlené? Většina současných projektů je již dlouhodobě plánována, BVP už měly být, no bohužel byly ty problémy se smlouvou a požadavky. MO řeší obranu, jiná ministerstva ...Zobrazit celý příspěvek
Hrozně unáhlené? Většina současných projektů je již dlouhodobě plánována, BVP už měly být, no bohužel byly ty problémy se smlouvou a požadavky.
MO řeší obranu, jiná ministerstva řeší své otázky. Na zdrojové bezpečnosti se pracuje, plyn i PHM se zařizují viz jižní cesta nebo Nizozemsko, co se energetické bezpečnosti týče, Česko je samostatné, El. Energie máme přebytky, díky bohu za naše dvě JE. Další bloky se budou stavět.
Nevím co je unáhleného na tom, dávat armádu dohromady, když kousek od nás probíhá válka. My jen řešíme resty, podívejte se na Poláky a jejich nákupy, proti nim dáváme jen drobné, ti si prostě řekli, že u nich nikdo Buču dělat nebude a nechtějí nechávat nic náhodě. Takže staví jednu z největších pozemních armád v Evropě. To je adekvátní reakce k razantní změně bezpečnostního prostředí v regionu.
Vy chápete, že kdyby se Ukrajinci nebránili tak jak se brání a Rusko mělo tak silnou armádu jak deklarovalo, tudíž UA už dávno padla, tak teď máme velmi vážný problém? Možná dokonce existenční hrozbu pro náš stát. Musíme být platným členem východního křídla NATO, tudíž potřebujeme schopné ozbrojené síly.Skrýt celý příspěvekRozhodně nic není unáhlené, bohužel předchozí vlády raději rozdávaly koblihy nebo tunelovali. Naštěstí nyní máme konečně paní mynistrini i NGŠ, kteří skutečně začali dělat svoji ...Zobrazit celý příspěvek
Rozhodně nic není unáhlené, bohužel předchozí vlády raději rozdávaly koblihy nebo tunelovali. Naštěstí nyní máme konečně paní mynistrini i NGŠ, kteří skutečně začali dělat svoji práci dobře a snaží se dohnat dluhy, které tu hromadili politici ještě od dob náměstkování Kalouska na MO.
Teprve skutečná válka kousek od našich hranic ukázala, jak neprozíravé byly všechny ty "B´ílé knihy" a další kupy nesmyslných blábolů, které neměly ani cenu toho papíru, na kterém byly vytisknuty.
Polské urputné nakupování zbraní se může jevit z našeho pohledu přehnané, ale aspoň nyní to aspoň trochu u nás vypadá, že myslíme víc na obranu než na pivo.Skrýt celý příspěvek
Zdravím. A nakolik by nás tedy přišli za nákup, užívání, potřebné úpravy infrastruktury, prostě všechny související náklady za třeba třicet let f35 a gripeny E? Někdo to někde na ...Zobrazit celý příspěvek
Zdravím.
A nakolik by nás tedy přišli za nákup, užívání, potřebné úpravy infrastruktury, prostě všechny související náklady za třeba třicet let f35 a gripeny E? Někdo to někde na hrubo spočítal a prý to vychazí, že za 24 f35 by bylo 36 ks gripenů E. Kdyby proti sobě v souboji letělo 24 f35 a gripenů E s nejlepší výzbrojí, s nejlepšími piloty, v podmínkách armády CR, kdo by ten letecký souboj vyhrál? Ptám se, nejsem odborník. Díky.Skrýt celý příspěvekF-35 deklasuje ostatné stíhačky na Red Flag (obrovské letecké cvičenie USAF, ktorého sa zúčastňujú aj iné krajiny NATO) v pomere 20:1. Je mnoho správ, kde vyslovene elitní americkí ...Zobrazit celý příspěvek
F-35 deklasuje ostatné stíhačky na Red Flag (obrovské letecké cvičenie USAF, ktorého sa zúčastňujú aj iné krajiny NATO) v pomere 20:1. Je mnoho správ, kde vyslovene elitní americkí piloti s náletom niekoľko tisíc hodín na 4th gen. stíhačkách tvrdia, že o F-35 ani len netušili kde je a ona ich pomocou BVR munície "zostrelila".
Tak či tak všetko hrá proti Gripenu. Počty vyrobených kusov, rozšírenie u ostatných krajín NATO (až 1), cena (bohvie koľko bude Gripen stáť, ale lacnejšie než masovka, ktorou F-35 je to asi
nebude), technologická vyspelosť (5th gen. vs 4th gen.)Skrýt celý příspěvekDěkuji za info. Pokud je ten poměr opravdu takový, tak není asi co řešit. Akorát by možná v tom případě, nestačilo mít těch letadel jen tolik co teď gripenů? Není těch plánovaných ...Zobrazit celý příspěvek
Děkuji za info. Pokud je ten poměr opravdu takový, tak není asi co řešit. Akorát by možná v tom případě, nestačilo mít těch letadel jen tolik co teď gripenů? Není těch plánovaných 24 ks zbytečně moc, když jsou tak vynikající a mají takovou převahu? A další f35 ještě modernější koupit až třeba za 10-15 let a teď ušetřené prostředky investovat v armádě nyní jinak?Skrýt celý příspěvek
Už když se kupovali C/D tak se počítalo s 24 kusy které jsme si měli do dvou letek koupit bohužel přišli povodně a 14 C/D v pronájmu , teď i když je corona a drahej plyn a ...Zobrazit celý příspěvek
Už když se kupovali C/D tak se počítalo s 24 kusy které jsme si měli do dvou letek koupit bohužel přišli povodně a 14 C/D v pronájmu , teď i když je corona a drahej plyn a elektrika je taky za hranicemi EU a NATO válka a tak se na naší obraně zkrátka nedá šetřit.Skrýt celý příspěvek
10-15.let... Je rok 2022, ideální rok nasazení F35 je 2029. Tzn. I dnešní rozhodnutí se reálně náplní za 7.let. Ještě pár dalších let budou investiční náklady zanedbatelné. Ale i ...Zobrazit celý příspěvek
10-15.let...
Je rok 2022, ideální rok nasazení F35 je 2029. Tzn. I dnešní rozhodnutí se reálně náplní za 7.let.
Ještě pár dalších let budou investiční náklady zanedbatelné. Ale i kdyby se nekoupil, stále je potřeba zainvestovat další řešení konce pronájmu.Skrýt celý příspěvekBudou se vyřazovat jednomístné L-159. Pokud chceme zachovat dvě letky, počty F-35 sedí. Kromě toho, v rámci jedné letky je prakticky nemožné plnohodnotně cvičit všechny ...Zobrazit celý příspěvek
Budou se vyřazovat jednomístné L-159.
Pokud chceme zachovat dvě letky, počty F-35 sedí. Kromě toho, v rámci jedné letky je prakticky nemožné plnohodnotně cvičit všechny specializace. Dává větší smysl, aby jedna letka byla primárně zaměřená na vzdušný boj a druná na protizemní.Skrýt celý příspěvekDvě letky jsou málo na plnohodnotný výcvik všech schopností F-35. Zkuste se v Čáslavi zeptat kohokoliv od hodnosti majora výše. Rozhodně je čas debatovat o třetí letce a postavit ...Zobrazit celý příspěvek
Dvě letky jsou málo na plnohodnotný výcvik všech schopností F-35. Zkuste se v Čáslavi zeptat kohokoliv od hodnosti majora výše.
Rozhodně je čas debatovat o třetí letce a postavit ji na modernizovaných Gripenech a v na základě získaných zkušeností se rozhodnout v příští dekádě o dalších možnostech přezbrojit třetí letku - F-35, lehký supersonik kako je FA-50 nebo pokročilý "Loyal Wingman".
Navíc bych pečlivě sledoval geopolitickou situaci v Evropě - za dva tři roky se nám mohou i tři letky jevit jako málo :-)))Skrýt celý příspěvekMůžete nám prozradit kde vojáci od hodnosti majora výše načerpali tyhle úžasné informace. Doufám, že né od vás. Diskutovat o 3.letce, když není podepsaná kontrakt/termíny k ...Zobrazit celý příspěvek
Můžete nám prozradit kde vojáci od hodnosti majora výše načerpali tyhle úžasné informace. Doufám, že né od vás.
Diskutovat o 3.letce, když není podepsaná kontrakt/termíny k pořízení prvních dvou je spíše k pobavení.
Co by se tak asi stalo, když jedna z největších hrozeb utrpěla ztráty/použila munici, které pro ni znamenají spíše desetiletí obnovy?
Tím, že Rusko bude mít problémy spíše samo se sebou. Těžko bude podporovat další separatisty jinde v Evropě.
I když se budeme bavit o pro Rusko v udržení se na současně dobitých území, tak pro jeho sankcemi zasaženou ekonomiku, postavit dané regiony ekonomicky na nohy bude snad větší rána, než samotná válka.Skrýt celý příspěvek
Nikdo vam to tu nerekne, protoze nikdo nema po ruce konkurencni technicky/vybavove stejne nabidky (podivejte se na vybavu aut a nabidky...jeden ma head up display druhej ho nema, ...Zobrazit celý příspěvek
Nikdo vam to tu nerekne, protoze nikdo nema po ruce konkurencni technicky/vybavove stejne nabidky (podivejte se na vybavu aut a nabidky...jeden ma head up display druhej ho nema, ale je o 10k levnejsi. Stoji to za to? je prvni nabidka predrazena?). Muzete si dohledat kontrakty F-35 na strankach DoDu, ale tam je to zkreslene udaji ohledne nahradnich dilu, vycviku a zbranovych systemu, navic tezko tady nekdo bude vycislovat logisticke zmeny a upravy na infrastrukture, novy personal, mechanici, piloti atp.
Navic - i kdyz budete mit - tato cisla, tak to nic nehovori o provozu a dalsich nakladech, kde se da hodne, hodne, hodne zjednodusene rici, ze porizovaci naklady budou jenom nekolik desitek procent z celkove ceny zivotniho cyklu daneho letadla.
Takze nabidky nebudou stejne, nebudou porovnatelne, nektere zeme ani nabidku nedostaly/nedostanou. Navic vsechny tyto pocty jsou jenom tzv mickey mouse numbers tj. ze vubec nemaji zapocitana rizika (soucasna/budouci), soucasne uz zname hrozby, logisticky retezec, sila partnerstvi v pripade valky, mnozstvi stejnych zbrani, dostupnost, partnerstvi atp. Takze ve vysledku je cena jenom jeden ze vstupnich parametru a vahu tohohle parametru se fakt neodvazuji soudit.
Cena u jinych zemi, dle mnozstvi, dle munice atp. Jenom orientacne nejsou to presna cisla, nejsou to cisla ve stejny den, jsou to ruzne mesice, roky - takze hodnota dolaru byla jina.
Finsko - 195,3 mio dolaru/1ks
Svycarsko - 164,5 mio dolaru
Japonsko - 220,1 mio dolaru
Polsko - 203,1 mio dolaru
Korea - 180,0 mio dolaru
Totalne zjednodusene a pravdepodobne totalne mimo:
Cesko - Naklady na porizeni, vcetne prumerovaneho mnozstvi munice, nahradnich dilu z predeslych nabidel, za 24 letadel:
3,938 - 5,28 mld dolaru (164 - 220 mio dolaru/ks) + provoz (pri zapocitani, ze cena nakupu, vybaveni, nahradnich dilu tvori cca 20%, tak 80% pripada na zivotni cyklus...coz je naklad dalsich 20-26 mld dolaru, zivotni cyklus bude pravdepodobne nekolik desitek let) + nutne logisticke/infrastrukturarni upravy.Skrýt celý příspěvekDěkuji za info. Ten rozdíl ceny za ks mezi sui a jap a pol je šílený. A to ještě sui teď prodej nákup zablokovali a bude referendum. A přitom vysoutěžili f35 tak relativně levně. A ...Zobrazit celý příspěvek
Děkuji za info.
Ten rozdíl ceny za ks mezi sui a jap a pol je šílený. A to ještě sui teď prodej nákup zablokovali a bude referendum. A přitom vysoutěžili f35 tak relativně levně. A nemají je tak levné, také proto že je vysoutěžili? V polsku, jestli se nepletu tendr nebyl a platí o 40 miliónů na kus více.
Jestli odhadem počítám, tak nás nákup a provozování f35 po dobu třeba 30 let může stát v době mírů něco mezi 50-70 mld. dolarů? Cca 2 mld. doalrů ročně, to je 50 mld.kc. Letos dostane armáda 89 ml.kc, tj. 1,35 procent z rozpočtu. Při 2 procentech z rozpočtu dostane někdy po roce 2025 třeba cca cca 140 mld.kc a z toho padne po dobu 30 let 50 mld. na f35? Je to realizovatelné a ufinancovatelné?Skrýt celý příspěvekAno, rozdil je, protoze jsem plno veci zanedbal - napriklad to, ze Japonsko bude mit kombinaci F-35, CTOL a STOVL, ze nabidky nejsou stejne viz vybaveni, nahradni dily. navic moje ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, rozdil je, protoze jsem plno veci zanedbal - napriklad to, ze Japonsko bude mit kombinaci F-35, CTOL a STOVL, ze nabidky nejsou stejne viz vybaveni, nahradni dily.
navic moje rozdeleni 20% a 80% je pravdepodobne blabol a realita bude jina. Navic pocitejte, ze hodnota penez neni stejna, navic nektere naklady se budou v case menit (typicky provozni). Je to proste slozite tema a tezko se cokoliv vycisluje.Skrýt celý příspěvekJá myslel, že ta japonská cena je jen za verzi A. Potom ten rozdíl chápu. Ale polácí a sui kupují jen verzi A pokud se nepletu. Spíše mi tedy jde o ten finanční rozdíl mezi sui a ...Zobrazit celý příspěvek
Já myslel, že ta japonská cena je jen za verzi A. Potom ten rozdíl chápu. Ale polácí a sui kupují jen verzi A pokud se nepletu. Spíše mi tedy jde o ten finanční rozdíl mezi sui a polskou cenou nákupu. Myslím si, že tu lepší cenu sui získali hlavně tím, že vypsali tendr. Amíci museli jít s cenou dolů.
Je mi jasné, že ta cena se bude pohybovat a měnit. V principu by asi nákupka za stroj měla jít pořád trochu dolů, kvůli počtu vyrobených kusů a náklady na provoz, kvůli zdražování energii a zastarávání letadel, zase nahoru.Skrýt celý příspěvekEnglbert: Těch proměnných v ceně zakázky je strašně moc. Klidně takový rozdíl může udělat jen nekoupení munice, protože jí mám plné slady/samostatný tendr.
Englbert: Těch proměnných v ceně zakázky je strašně moc. Klidně takový rozdíl může udělat jen nekoupení munice, protože jí mám plné slady/samostatný tendr.
Na tu cenu je také dobré se podívat z pohledu, že na světě je nezanedbatelné množství zemí, co by zaplatila za F-35 klidně dvojnásobek těchto cen, jen pokud by měli možnost je ...Zobrazit celý příspěvek
Na tu cenu je také dobré se podívat z pohledu, že na světě je nezanedbatelné množství zemí, co by zaplatila za F-35 klidně dvojnásobek těchto cen, jen pokud by měli možnost je koupit.Skrýt celý příspěvek
F-35 Je nejlepší volbou pro letectvo. ...ale je to opravdu dobrá volba pro armádu jako celek? Chápu, že letectvo chce být jednotně "made in USA" a je to koncepční volba. Ale ...Zobrazit celý příspěvek
F-35 Je nejlepší volbou pro letectvo.
...ale je to opravdu dobrá volba pro armádu jako celek?
Chápu, že letectvo chce být jednotně "made in USA" a je to koncepční volba.
Ale čekal bych, že když se řekne A - jdeme do F35, řekne se i B - kde se na to vezme / čeho se armáda bude muset vzdát.
Tohle nelze financovat bez vzdání se něčeho jiného. A prosím vynechte argument o 2% HDP.Skrýt celý příspěvekPokud tím vydáváním myslíte odepsani dua jas39+L159, tak to nemá žádné negativa. Jinak je to naprosto realistická volba. Ono totiž zapominate, že náklady na provoz se budou hradit ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud tím vydáváním myslíte odepsani dua jas39+L159, tak to nemá žádné negativa.
Jinak je to naprosto realistická volba. Ono totiž zapominate, že náklady na provoz se budou hradit z rozpočtu po roce 2027...
Řešení koupit špatná letadla, a pak se to snažit latat jejich modernizaci zadns úspory nepřináší.Skrýt celý příspěvekOdepsání dua jas39+L159 je naprostý nesmysl! L159 se odepisovat nebude. V případě nákupu 24 ks F35 se přezbrojí dvě dosavadní taktické letky 211. a 212. A logicky L159 skončí pouze ...Zobrazit celý příspěvek
Odepsání dua jas39+L159 je naprostý nesmysl!
L159 se odepisovat nebude. V případě nákupu 24 ks F35 se přezbrojí dvě dosavadní taktické letky 211. a 212. A logicky L159 skončí pouze jako útočný stroj a bude převeden pod 213. výcvikovou letku (pár strojů se prodá nebo uloží jako zdroj ND).
Po roce 2027 se z rozpočtu bude hradit takových věcí, že už teď je to pro AČR noční můra a bude jen hůř....Skrýt celý příspěvekL159 nemůže skončit jako útočný letoun, aneb by ji tak nikdo nenasadil. Ano, pár jich může přejít k cvičné letce= konec L159 je jedno jak tomu chcete říkat. Vsak Mo může 5.let ...Zobrazit celý příspěvek
L159 nemůže skončit jako útočný letoun, aneb by ji tak nikdo nenasadil.
Ano, pár jich může přejít k cvičné letce= konec L159 je jedno jak tomu chcete říkat.
Vsak Mo může 5.let vytvářet polštář pro tyhle platby.Skrýt celý příspěvekPouze slovíčkaříte. Prostě žádný konec L159 nebude. Budeme tu mít 213. výcvikovou letku postavenou na L159. Váš názor na L159 je irelevantní. L159 prostě tvořil výzbroj BOJOVÉ ...Zobrazit celý příspěvek
Pouze slovíčkaříte. Prostě žádný konec L159 nebude. Budeme tu mít 213. výcvikovou letku postavenou na L159.
Váš názor na L159 je irelevantní. L159 prostě tvořil výzbroj BOJOVÉ taktické letky a bojové mise se na něm cvičily. Jeho bojová hodnota je sporná, ale pokud by došlo k nejhoršímu, byl by pojově nasazen.
MO ale NEMÁz čeho dělat nějaký polštář, vzhledem k nabíhajícím modernizačním projektům. A jako vrchol všeho se musí armáda popasovat s Leopardy, se kterými se takto brzo vůbec nepočítalo.Skrýt celý příspěvekMarcus: To není slovíčkaření, ale realita. L-159 by nikdo nenasadil, to spíše kapitulujeme. To cvičení na nich, je spíše vyhazovaní peněz. Než reálná příprava na boj. To se dost ...Zobrazit celý příspěvek
Marcus: To není slovíčkaření, ale realita. L-159 by nikdo nenasadil, to spíše kapitulujeme.
To cvičení na nich, je spíše vyhazovaní peněz. Než reálná příprava na boj.
To se dost pletete, většina podepsaných zakázek se bude plnit až v následujících letech. Z toho plynou i požadavky na platby od MO.
Hezky to tu někdo jednou rozepsal k zakázkám na BVP v původním termínu první větší platby spadaly za rok 2025. Přitom i když oslovíme jediného zástupce, skluz to nedožene = posun na 26-27.
Také se nepočítalo, že za výzbroj ze skladů dostaneme miliardy (už minimálně 2mld Euro z EU). To máte hned hezkou sumičku na modernizace.Skrýt celý příspěvekPořízení F35 nemůžete nemůžete srovnávat s pořízením BVP. První BVP můžete zaparkovat do starého hangáru a začít na tom postupně makat ALE F35 NE! Už před přiletem první naší F35 ...Zobrazit celý příspěvek
Pořízení F35 nemůžete nemůžete srovnávat s pořízením BVP.
První BVP můžete zaparkovat do starého hangáru a začít na tom postupně makat
ALE F35 NE! Už před přiletem první naší F35 musí být kompletně hotové úplně nové zázemí, logistika, stojánky, úly, rozptyly, ... ale hlavně připravený personál kterého bude potřeba minimálně 4x více než ho je doposud. A nic z toho není a lidi nejsou.
Nejrealističtější odhad je 5 let na přípravy provozu. Proto má MO rok na to aby se dohodlo na F35. Příští rok je nejzazší termín pro podpis F35 i s polštářem využití JAS39 do roku 2029.Skrýt celý příspěvek
Jak říkám já chápu obavy, ovšem čeho jiného se armáda zatím vzdává? Byl by Gripen E skutečně o tolik levnější řešení? Možným řešením bych viděl něco podobného tomu co už tu psal ...Zobrazit celý příspěvek
Jak říkám já chápu obavy, ovšem čeho jiného se armáda zatím vzdává? Byl by Gripen E skutečně o tolik levnější řešení?
Možným řešením bych viděl něco podobného tomu co už tu psal Maximus. A to nákup sic 24ks F-35, ovšem dodávky rozděleny do dvou časových rozmezí. Prvních 12 ks pro 212 taktickou letku v rozmezí let řekněme 2028-2029. Poté převzetí námi používaných Gripenů C/D od Švédů, za nějakou spíše symbolickou částku, které nyní používá 211 letka. Tyto Gripeny by se užívaly max do roku 2040, s tím, že mezitím by se na parametrech 12 F-35 u 212 letky zjistila nákladnost provozu v AČR a jestli by jsme jich zvládli bez problémů ufinancovat 24 kusů, které by skutečně často létali a piloti tak měli dostatečný výcvik. Poté 2038-2039 by přišla "druhá vlna" a dodávka F-35 i pro 211. taktickou letku.
Zajímavé je, že Dánové kupují údajně 27ks a mám info od Dána, že 24ks bude u nich a 3 si nechají v USA pro výcvik pilotů.Skrýt celý příspěvekJak jsem dříve psal, náklady na vyzbrojení F-35 A2A a A2G municí, municí pro vrtulníky, kity pro přesné navádění 155 mm dělostřelecké munice a prapor HIMARS s nějakou municí stojí ...Zobrazit celý příspěvek
Jak jsem dříve psal, náklady na vyzbrojení F-35 A2A a A2G municí, municí pro vrtulníky, kity pro přesné navádění 155 mm dělostřelecké munice a prapor HIMARS s nějakou municí stojí jako další letka F-35.
Nákup druhé letky F-35 jsem ale myslel rozhodně dříve než v roce 2038-2039. Po splnění základního úkolu spočívajícího v doplnění munice a vytvoření synergicky působích zbraní v rámci "kill - chail", jehož důležitým článkem by byly právě schopnosti F-35.
Za ideál považuji pro naši zemi tři letky, kdy ta třetí může být ve vzdálenější budoucnosti nahrazena nějakým pokročilým typem "Loyal Wingman" schopným nést A2A i A2G zbraně.
Karty jsou nyní rozehrány trochu jinak a základ bude 24 kusů F-35. Po vyřazení zcela neperspektivních a tedy zbytečných L-159A nám zůstane jen těchto v reálu v jeden čas použitelných 17 kusů (budu velký optimista).
Co je ale pro tyto úvahy zásadní a názoroví oponenti neberou zde v potaz, je geopolitická a na to navazující bezpečnostní situace v Evropě.
Stále vidím jen úvahy beroucí v potaz tu nejoptimističtější verzi a to, že Rusko bude na Ukrajině na hlavu poraženo a ekonomicky se zhroutí natolik, že nebude vojensky Evropu nadále ohrožovat v řadě příštích dekád. Bohužel státy jako Německo a zejména nyní Itálie po pádu vlády mohou příští rok usoudit, že utahování opasků kvůli Ukrajině bylo dost a začnou tlačit na uzavření míru na Ukrajině, který skončí třeba kompromisem a návratem do hranic před 24. únorem a velkohubými tanečky kolem. Ze strany těchto států bude veden enormní tlak na uvolňování sankci a na "normalizaci" ekonomických vztahů s rusáckem. Střední a východní Evropa bude na rozdíl od nich vědět, že je to jen klid před další bouří - budeme si v této situaci stále myslet, že dvě letky jsou pro ČR dost?
Doufám že ne - život mě naučil, že člověk se má připravovat na to nejhorší a být raději příjemně překvapen, než když je to naopak.
Benefity třetí letky založené na pokračování JAS-39 C/D+ po roce 2029:
- celkový stav bojových letadel bude 38 supersoniků (z toho 2 cvičně-bojové) + případně několik spárek L159T2
- Gripeny budou nadále využívány za desítky milionů vycvičenými kvalitními piloty a na již vybudovaném zázemí primárně pro mise typu air-policing včetně mezinárodních misí (pokud nepůjde o situace hrozící akutně přerůst v horký konflikt) - stále si budou piloti udržovat nějaké schopnosti leteckého boje a CAS (převzetí role L-159)
- v případě hw či sw problému jednoho typu letadla nedojde k uzemnění všech supersoniků
- dodávky ND budou diverzifikovány
- po dolétání Gripenů lze jít třemi cestami jak pokračovat s třetí letkou (Gripeny rezervují třetí letku pro budoucí rozhodnutí)
a) pořídit další letku F-35
b) koupit letku nízkonákladových supersoniků jako je FA50
c) zrušit letku pilotovaných letounů a pokračovat místo ní pokročilými stealth "Loyal Wingman"
d) zvítězí pravda a láska - místo zbraní budeme nakupovat růžové poníky :-)))
- naše letka neposílí kapacity Maďarska, které se přiklonilo na rusáckou stranu a stále má někde v základech touhu po revizi Trianonu
- pro spojenecké mise budeme moc dedikovat více než jeden roj F-35
- kapacity ušetřené JAS-39C/D+ mohou být plně využity ve prospěch F-35 na výcvik nejenom pro Air - to - Air operací, ale i Air - to - Ground údery, jejichž součástí bude i výcvik SEAD/DEAD a to je už úplně jiný level.
Stejně tak výcvik využití schopnosti F-35 jako mini AWACS a alespoň základy radiolektronického boje, který patří do základní výbavy schopností F-35 zabere spoustu výcvikového času. O nutnosti koordinovat pozemní výcvik dělostřelectva a dalších jednotek se schopností fůze dat F-35 a dalších věcech, které budou zabírat letový čas F-35 nebudu už dál rozebírat, protože někdo to nepochopí či nechce chápat.
Lidé, co blábolí, že s 24 kusy F-35 se dá všechno zvládnout, tak neví vůbec, co mluví.
Jiné státy mají pro Electronic Warfare nebo mise typu SEAD/DEAD speciální letky nebo alespň zvláště cvičené piloty, ale my to VŠECHNO zvládneme s 24 kusy :-)))
Samozřejmě jsou tu i nevýhody pokračování JAS-39 jako třetí letky:
- musí se se Švédy vyjednat převzetí naší letky za symbolických podmínek (kromě "daru" Maďarsku nemají pro ně žádné využití).
- určitá modernizace proběhne, ale není to žádná horentní suma - někde jsem dohledal, že za modernizaci všech svých 95 JAS -39 C/D Švédsko zaplatilo asi 52 mil dolarů.
- vyžádá si to samozřejmě nutné provozní náklady za letadla, personál a zázemí
- piloti Gripenů nebudou mít pravděpodobně nalétáno ročně tolik hodin jako dříve (nadprůměr v NATO a stejně všechno nestíhali)
- téměř jistě letadla dolétají k roku 2040, spíše o něco dříveSkrýt celý příspěvekPíšete to z patra nebo u toho i přemýšlíte? Víc přímo odporujícich si následných řešení asi vymyslet nejde. V podstatě všechny dražší než současná varianta Tvrzení, že ponechání ...Zobrazit celý příspěvek
Píšete to z patra nebo u toho i přemýšlíte?
Víc přímo odporujícich si následných řešení asi vymyslet nejde. V podstatě všechny dražší než současná varianta
Tvrzení, že ponechání 3.letky v té sobě zastaralých Gripenu uneurdenych so horké zóny je řešením špatného vývoje na Ukrajině během roku 202r3 je vyloženě směšné.Skrýt celý příspěvekSměšný jste deriváte pouze vy :-))) Uplně nejlevnější je zrušit letectvo a raději si pouštět draky :-) Představte si, že Švýcarsko si stále drží F-5 z roku 1978, jsou také směšní ...Zobrazit celý příspěvek
Směšný jste deriváte pouze vy :-)))
Uplně nejlevnější je zrušit letectvo a raději si pouštět draky :-)
Představte si, že Švýcarsko si stále drží F-5 z roku 1978, jsou také směšní :-)
Finsko s podobným rozpočtem jako my, které má proti nám navíc námořnictvo, si pořizuje 64 kusů F-35 a k tomu mají víc než 40 cvičně-bojových Hawků. FA-18 strčí dle všeho do NZ :-)
Poláci si pořídili nyní k 48 F16 ještě 32 kusů F-35 a příští týden si podepíší smlouvu na 48 kusů FA-50 a minimálně 180 tanků K2 v původní konfiguraci.
O tom že u nich ještě létá několik desítek "starých vran" v podobě MIG-29 a SU-22 ani nemusím dodávat.
Jirosi si "odborně" ""myslí"", že jen 24 kusů letadel jednoznačně stačí a všichni ostatní jsou blbci :-)))
Tyto země se připravují na válku, aby zůstal zachován mír. My se připravujeme na mír, aby přišla válka?
Si vis pacem, para bellum!Skrýt celý příspěvekDo roku 2029 tu samou práci dělá pouze 12+2 v ČR. Ale to jsem opět zapomel zmínit Stejně jako všech ostatních státy co to mají jinak. Na světě je cca 150 zemi, vy jste vyjmenoval ...Zobrazit celý příspěvek
Do roku 2029 tu samou práci dělá pouze 12+2 v ČR. Ale to jsem opět zapomel zmínit
Stejně jako všech ostatních státy co to mají jinak. Na světě je cca 150 zemi, vy jste vyjmenoval všechny co vyhovují vašemu plánu.
Vtipné je, že pokud by se kupovali Jas39, tak by jistě stačilo pouze 18ks..Skrýt celý příspěvekJIrosi, jestli jste si nevšimnul, tak tu máme ještě 16 kusů lehkého bitevníku L-159, takže není pravda, že na všechny úkoly tu jsou jenom Gripeny. Původně měly být dvě letky ...Zobrazit celý příspěvek
JIrosi, jestli jste si nevšimnul, tak tu máme ještě 16 kusů lehkého bitevníku L-159, takže není pravda, že na všechny úkoly tu jsou jenom Gripeny.
Původně měly být dvě letky Gripenů a minimálně jedna s L159. Pak přišlo období "Bílých knih" a téměř všichni od té doby dvě letky pro AČR berou jako dogma. Přitom koncepce "Bílých knih" se ukázala ve světle událostí na Ukrajině nakonec jako zcela chybná.
Svět a konkrétně bezpečnostní situace v Evropě je úplně někde jinde než před 20 lety, ale toho si snad už všimnul každý. Jen myšlení někdy zůstává zamrznuté v této již neaktuální době.
Sousední Polsko s 38 miliony obyvatel a rozlohou cca 4 x větší než ČR bude mít 128 supersoniků. Jednoduchým přepočtem to vychází na 32 letadel, jenže Polsko bude má k tomu loďstvo a jen moderních tanků v plánu určitě přes 800 kusů.
Finsko asi také 4x větší než ČR, ale jen s 5,6 miliony obyvatel má objednáno 64 F-35 a k tomu 43 Hawk + Hornety do NZ. Opět navíc loďstvo.
Nizozemí s 17,4 miliony obyvatel, ale na zhruba polovičním území nahradí svoje F-16 celkem 46 letouny F-35A. Rovněž mají námořnictvo.
Švýcarsko s 8,6 miliony obyvatel a také téměř poloviční rozlohou než ČR chce objednat 32 kusů F-35 jako náhradu 30 Hornetů (z původních 34 kusů) a 53 Northrop F-5 Tiger II co s nimi dosud létají záložáci, především z řad civilních pilotů.
Nejměnší normální uživatel F-35 je Dánsko s 5,8 miliony obyvatel a rozlohou opět asi poloviční než ČR s objednanými 27 kusy !!!Skrýt celý příspěvekTeď naprosto vážně, jaké úkoly z palety určené pro JAs39 plnily? Kolik dní za těch 17.let zastupovali na letecké hotovosti, nebo se připravovali na zastavení agresorních ...Zobrazit celý příspěvek
Teď naprosto vážně, jaké úkoly z palety určené pro JAs39 plnily?
Kolik dní za těch 17.let zastupovali na letecké hotovosti, nebo se připravovali na zastavení agresorních letek?
Prostě ty letouny neplné nic z úkolů určených pro pokrytí Gripeny.
Ano, ještě před tím měla lidová armáda zcela jiné počty techniky. No, ale tím se nezabýváme. Řešíme jaké počty budeme mít.
Stále argumentujete jen státy co se vám hodí. Respektive zcela pomíjíte důvody, a vše svádíte na jeden vámi preferovaný.Skrýt celý příspěvekKolik toho Gripeny nacvičili v A2G boji? Něco málo CAS, na víc nebyl prostor kvůli hlavní roli stíhače. Na A2G zůstali vlastně odepsané ALKY, i když kluci s nima umí opravdu hodně, ...Zobrazit celý příspěvek
Kolik toho Gripeny nacvičili v A2G boji? Něco málo CAS, na víc nebyl prostor kvůli hlavní roli stíhače. Na A2G zůstali vlastně odepsané ALKY, i když kluci s nima umí opravdu hodně, ale bez integrovaných moderních zbraní je to jen s určitou mírou nadsázky jen Albatros s radarem.
Právě to je důkaz toho, že jste úplně mimo, když tvrdíte, že pro celou republiku stačí jen 24 kusů F-35. Ty letadla v těchto počtech nebudou mít moc potenciál rozvinout všechny svoje schopnosti, protože když od toho odečtete nasaditelnost (-7), NATINADS (-3) a třeba mise na Islandu (-5) tak zůstane pouhých 9 strojů na výcvik A2A i A2G a o alespoň základech třeba REB pomlčím.Skrýt celý příspěvek
A kolik je ta symbolická částka? Proč by to vůbec dělali, když by si nevydělali na prodeji nových éček? A především Saab tvrdí, že jsou olítané domrtě, takže by jsme museli ...Zobrazit celý příspěvek
A kolik je ta symbolická částka? Proč by to vůbec dělali, když by si nevydělali na prodeji nových éček? A především Saab tvrdí, že jsou olítané domrtě, takže by jsme museli zaplatit modernizaci. No a konečně LM bude jednat trochu jinak než když si koupíme 24 hned vs 12 teď a 12 poději (nebo třeba vůbec).Skrýt celý příspěvek
Jediný, kdo by chtěl v roce 2029 (opci se asi nevyhneme) naši letku JAS-39, tak možná Maďaři. Olétané stroje v či už kousek za polovinou životnosti budou mít hodnotu pro nějakého ...Zobrazit celý příspěvek
Jediný, kdo by chtěl v roce 2029 (opci se asi nevyhneme) naši letku JAS-39, tak možná Maďaři.
Olétané stroje v či už kousek za polovinou životnosti budou mít hodnotu pro nějakého stávajícího uživatele - JAR má dokonce část svých strojů zakonzervovanou a Thajci už pokukují po F-35. Budovat nové zázemí v této situaci už nikdo moc nebude chtít.
Švédi všechny svoje C/D modernizovali za cca něco přes 50 mil dolarů s tím, že je budou pak používat do roku 2035 - něco přes 0,5 mil za kus. Modernizace Alky by stála víc.
Ceské stroje jsou více olétané než ostatní, ale při rozumném používání by vydžely ještě dlouho v příští dekádě - nálety pilotů Gripenů už by nebyly po dodání F-35 tak nadstandardní jako dosud.
V rámci vyjednávání o CV-90 by se mohla řešit i naše letka Gripenů. Její odkup a následná modernizace by nemusela vyjít o moc dráž než další pronájem v rámci dvouleté opce a třetí letka by mohle ve třetí dekádě ještě docela užitečná - minimálně by rezervovala prostor pro třetí letku F-35 :-))).Skrýt celý příspěvekJasne a linku n E/F nechají stát, protože žádné zakázky nesehnali. Potřeba posílit armádu pro válku na Ukrajině se jich taky týkat nebude... To už by dával větší smysl koupit o ...Zobrazit celý příspěvek
Jasne a linku n E/F nechají stát, protože žádné zakázky nesehnali.
Potřeba posílit armádu pro válku na Ukrajině se jich taky týkat nebude...
To už by dával větší smysl koupit o dalsichc 6ks F35. Přitom náklady by byli +-0.Skrýt celý příspěvekFakt - 6 x 80 mil. dolarů vs. 14 mil za základní modernizaci ať nežeru? Na honění dopraváků opravdu není potřeba stealth letadlo s letovou hodinou 35 000 dolarů za hodinu, možná v ...Zobrazit celý příspěvek
Fakt - 6 x 80 mil. dolarů vs. 14 mil za základní modernizaci ať nežeru?
Na honění dopraváků opravdu není potřeba stealth letadlo s letovou hodinou 35 000 dolarů za hodinu, možná v našich podmínkách o něco málo méně. JAS - 39 C/D nebo FA-50 letají za 5 000 dolarů za letovou hodinu, tj. 7 možná "jen" 6 x levněji.
Váš návrh na šetření je poněkud podivný :-)))Skrýt celý příspěvekTakže vůbec nechápete k čemu je armáda... jaké úkoly má v míru. Ale, že hlavním cílem jejího budování nemá být služba v míru, ale bojové nasazení.
U vás mě to nepřevapuje.Takže vůbec nechápete k čemu je armáda... jaké úkoly má v míru. Ale, že hlavním cílem jejího budování nemá být služba v míru, ale bojové nasazení.
U vás mě to nepřevapuje.Jirosi, naopak vy se tu snažíte všechny přesvědčovat že dvě letky jsou pro válku lepší než tři. Připomenu jen nynější polský nákup čtyř letek FA-50 s parametry +-Gripenu - podle ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi, naopak vy se tu snažíte všechny přesvědčovat že dvě letky jsou pro válku lepší než tři. Připomenu jen nynější polský nákup čtyř letek FA-50 s parametry +-Gripenu - podle vaší logiky se vlastně Poláci oslabili a připravují se na mír :-)))))))))))))))Skrýt celý příspěvek
Modernizace JAS39 není nic problematického. Naše JAS39 jich už několika prošli a i tato by se dala zvládnout a poměr hodnoty za peníze je dobrý. SAAB rozhodně netvrdí, že je máme ...Zobrazit celý příspěvek
Modernizace JAS39 není nic problematického. Naše JAS39 jich už několika prošli a i tato by se dala zvládnout a poměr hodnoty za peníze je dobrý.
SAAB rozhodně netvrdí, že je máme olétané "do mrtě" nebo k tomu máte nějaké info? Naše JAS39 jsou podle jeho slov teprve v půlce životnosti a výsledky testů našeho Fleet Leadera neprojevují žádná poškození, vyžadující větší strukturální opravy či modifikace!
Pravdou je že naše JAS39 jsou rekordmani v náletech a je logické, že české stroje vykazují vzhledem k doposud plněnému spektru úloh větší opotřebení, než by odpovídalo jejich náletu. To lze řešit nasazením původních JAS39 k 212. taktické letkce pro A2G, kde bude drak strojů méně namáhán. Nové JAS39E by pak byly nasazeny u 211. taktické letky primárně pro A2A.Skrýt celý příspěvekHlavně vše bylo placeno nad rámec pro nájmu přitom se to montovalo na švédská letadla. Tedy i zadarmo drahé. První letouny přilétly v roce 2015 (2022 =17.let v provozu) a letoun ...Zobrazit celý příspěvek
Hlavně vše bylo placeno nad rámec pro nájmu přitom se to montovalo na švédská letadla. Tedy i zadarmo drahé.
První letouny přilétly v roce 2015 (2022 =17.let v provozu) a letoun měl v předchozích letech za sebou polovinu životnosti (polovina cca 15.let). Kolik tedy bude zbývat v roce 2029, když je to za dalších 9.let? (30-15-9=6.let životnosti, to je ale zlá matematika, a odkup strojů najedou vypadá zcela jinak)
Takže si zainvestuje do ponechání strojů v CR, akorát z klasické životnosti cca 30.let na kterou se rozpočítává investice do zázemí/modernizaci si rozpočítáme na 6.let (tzn. hodnota se vynásobí 5x/2x!).
Abychom si to ještě lépe objasnily, tak dnes je 2022 do roku 2029 je to 7.let a řešíme objednání nových letadel. Když si pozměníme rok na 2028, tak ještě než dojde k naplnění prodloužení smlouvy o pronájmu nás bude čekat rozhodnutí, čím ty stoje nahradíme. To už je slušný bizár.
Ano, můžeme ty letouny přestat využívat (snížit počet letových hodin). Ale pak jejich držení postrádá smysl zcela úplně. Bojové letadla si přece armáda nepořizuje, aby krátila pilotům nálet. To se používá jako krajní řešení, pokud vláda není ochotná koupit nové, čímž bychom si uzavřeli i tuhle možnost (byla by rovnou kalkulována do nasazení).Skrýt celý příspěvekTo Marcus: Milý kolego JAS-39E nemá pro nás perspektivu. Jediné co snad lze v této bezpečnostně nejisté je nechat si JAS-39 C/D pro třetí letku (výjde to levněji něž MLU ...Zobrazit celý příspěvek
To Marcus:
Milý kolego JAS-39E nemá pro nás perspektivu. Jediné co snad lze v této bezpečnostně nejisté je nechat si JAS-39 C/D pro třetí letku (výjde to levněji něž MLU modernizace neperspektivní L-159A a získáme přesto mnohem použitelnější letadlo pro low-cost airpolicing a CAS).Skrýt celý příspěvekDlouhodobě se pronájem ukázal jako cenově výhodny. To je jasný fakt. Nevím kde jste přišel na takový nesmysl jako je 30 let životnosti? Udávat životnost v letech je naprostý ...Zobrazit celý příspěvek
Dlouhodobě se pronájem ukázal jako cenově výhodny. To je jasný fakt.
Nevím kde jste přišel na takový nesmysl jako je 30 let životnosti? Udávat životnost v letech je naprostý nesmysl!
Pro životnost letounu je klíčový nálet hodin a ten je u výrobce JAS39 udáván 8000 hodin. Náš nejolétanější nemá ani 3500 hodin, ale je otázka při jaké zátěži. Stále ale je bez poškození, vyžadující větší strukturální opravy či modifikace což prověřil Saab.
Další důležitá je podpora výrobce a ta je minimálně do roku 2035. Stejně jako pro Švédské letectvo.
Nechápu vaše propočty na roky, to je uplný nesmysl! :D
Zázemí? Současné zázemí pro JAS39C/D můžeme nadále využívat i pro JAS39E s minimem změn. Takže potřeba investic v porovnání s F35 je nesrovnatelná!
JAS39E je letoun s plánovaným provozem u Flygvapnetu daleko za horizont 2050.
JAS39C/D za cenu modernizace provozovatelný dalších minimálně do roku 2035 kdy bude situace na trhu s letouny uplně jiná (příjdou nové letouny) a dle aktuální vojensko/politické situace se můžeme kolem roku 2030 rozhodnout jak dál... Ale stále se budeme opírat o 14 nových JAS39E které můžeme případně doplnit o dalších 14 strojů....
Snížit počet letových hodin? To je nesmysl! Problém není počet letových hodin ale letová obálka v jaké se letouny používají! O nutnosti snižovat letové hodiny jsem nemluvil. Ale pokud budeme mít 26 místo 14 letadel tak stejně nálety jednotlivých letadel půjdou dolů.
Vůbec nejde o snížení letových hodin, ale o nasazení u 212. taktické letky která by se zaměřila na A2G, kde jsou letouny méně namáhány.
Vy o tom opravdu moc nevíte..... :(Skrýt celý příspěvekMaximus: Obávám se že současný provoz JAS39 a F35 je nereálný. Na to nemáme dost letišť. To by Gripeny musely operovat např. z Pardubic a F35 z Čáslavi. Pokud by JAS39 i F35 ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus:
Obávám se že současný provoz JAS39 a F35 je nereálný. Na to nemáme dost letišť. To by Gripeny musely operovat např. z Pardubic a F35 z Čáslavi.
Pokud by JAS39 i F35 operovaly z Čáslavi, musely by na jedné základně prakticky dvě oddělené základny, protože Američané mají velice přísná kybernetická pravidla pro základny F35.
Nehledě na to že 213. výcviková letka se bez L159 neobejde, takže by se provozovaly F35, JAS39 i L159...
Pokud by se JAS39 používaly pro low-cost airpolicing i CAS, k čemu by byly F35?
Tudy cesta nepůjde....Skrýt celý příspěvekMarcus: "Dlouhodobě se pronájem ukázal jako cenově výhodny. To je jasný fakt." Pokud do toho nezapočítáváte, potřebu koupit nové letouny v polovičním čas, atd. "Nevím kde jste ...Zobrazit celý příspěvek
Marcus: "Dlouhodobě se pronájem ukázal jako cenově výhodny. To je jasný fakt."
Pokud do toho nezapočítáváte, potřebu koupit nové letouny v polovičním čas, atd.
"Nevím kde jste přišel na takový nesmysl jako je 30 let životnosti? Udávat životnost v letech je naprostý nesmysl!"
"Naše JAS39 jsou podle jeho slov teprve v půlce životnosti.."
To jsou pouze vaše slova, ale pokud mají letadla po 15.letech služby 50% životnosti za sebou.... 15*2=30. Pro životnost letounu nemá rozhodující hodnotu tabulková hodnota (8000tis), ale reálný technický stav draku. Ten jste popsal vy sám. Letové hodiny lze totiž dostatečně tvrdým zacházením vyčerpat klidně jediným letem, a drak letounu bude na odpis.
Tzn. podpora je přesně do konce životnosti daných letadel. Nic víc, a to ještě optimistická.
Opravdu, tedy neexistující sklad náhradních dílů ve vlastnictví CR můžeme 100% využívat i v případě E/F složeném z jiných dílů. Kam na ty myšlenku chodíte¨?
O využití stojánky pro 14Gripenů, které tam stojí pro dalších 12 (to budou na jednom místě stát 2?), atd.
Před zahájením vývoje E/F měla být podpora C/D do roku 2050. Pokud nenajdou další zákazníky (těžko kupují F35/f16). Tak je otázka jak to vůbec dopadne.
Pak tu máme investice do letounu další generace, který opět budou chtít zavést...
Přijdou nové letouny, všechny výrazně dražší, a z dětskými nemocemi. Bohužel, nelze čekat na rok 2030, když vám letadla dolétají už v roce 2035. Současně jste si vybral cestu E/F. To si prostě jen objednáte další.
Tak jistě mohou bojový piloti kroužit kolem letiště, nebo jen popojíždět po letištní ploše. Na drak to bude mít jistě pozitivní vliv. Otázkou je zda chcete do takového nasazení vrážet miliardy Kč, respektive zda takové úkoly má letectvo plnit. Dle vás asi ano..Skrýt celý příspěvekProstě pronájem výhodný byl. Přestaňte plácat a něco si o tom zjistěte. Vaše malicherné až dětinské lpění na vlastnění letounů je naprosto mimo. Pro letectvo bylo po přechodu ...Zobrazit celý příspěvek
Prostě pronájem výhodný byl. Přestaňte plácat a něco si o tom zjistěte. Vaše malicherné až dětinské lpění na vlastnění letounů je naprosto mimo.
Pro letectvo bylo po přechodu nečekaně dobrou volbou!
S JAS39 mají piloti nálet cca 120 hodin ročně. Což je na Evropu slušné. S F35 se počítá s náletem cca 80 hodin, ale to se uvidí podle peněz :D :D :D
Saab měl jasně stanoveno kolik letounů MUSÍ BÝT kdy nasaditelných a zajistit to musí Saab. Už vidím jak dlouho by se v českých podmínkách čekalo, než by se objednaly náhradní díly nebo výměna motoru kdyby byly letouny naše.. Ti by se cukali na MO a stroje by stály, takhle bylo vše jasně dané.
Sama armáda chtěla, pokud se vyzbrojí jen jedna letka pro ni 18 kusů F35 místo 12 kusů, aby s jejich nízkou nasaditelnosti byla schopná plnit stejné spektrum úkolů jako s 12 kusy JAS39! O tom ale vy nemáte ponětí.
Po 17ti letech má Fleet Leader, FLEET LEEDER!!!! (což asi nevíte co je) nalétáno necelých 3500 z 8000 hodin, což jsou nálety jaké po rozšíření na 26 letounů už nikdy nebudou! O stavu draku jsem vám psal ale to nějak ignorujete.
Stačí změna letové obálky z a přechod z A2A na A2G a ne jen vaše nesmyslné řeči o "popojíždění a kroužení po letišti. To je opravdu ukázka vašeho neporozumění tématu.
Jak vidno vůbec netušíte jaký je rozdíl mezi konstrukčně-technologicko-výrobními změnami či postupy a provozně-údržbovým systémem. AČR totiž bude vždy jen pouhým uživatelem typu, který je schopen si zabezpečit provoz a údržbu vlastními silami jen do určité úrovně. Právě základní systém údržby JAS39E bude i přes rozdíly v podobě konstrukce trupu, nového motoru, radaru či některých senzorů prakticky stejný jako u JAS39C/D a bude se pro něj používat téměř identické pozemní zabezpečení, tedy od základního nářadí přes provozní, montážní a manipulační přípravky, kontrolní stendy atd. atd. Tak byl totiž nový Gripen zcela logicky vyvíjen, aby se co nejvíce přibližoval po této stránce svému předchůdci a přechod na něj byl co nejjednodušší. Jakékoliv stupně vyšší údržby, složitější servisní zásahy či náročnější opravy poškození mohou provádět jen pověřené a certifikované organizace.
Čáslav má dostatek prostoru a přechod na 26 JAS39 by byl jednoduchý a méně finančně náročný. To je holý fakt.
S člověkem který počítá životnost letounů na roky a neví co je pro nasaditelnost letectva klíčové, nemá cenu dále diskutovat!
Znova opakuji, že jsem pro nákup 24 F35, ale pouze za předpokladu že se jasně stanoví financování, kde se na to vezmou prostor, lidi a řekne se co se všechno omezí aby to bylo možné. To není.
Pokud by se provozovaly F35 jako zbytek armády, bude nasaditelnost 24 F35 mým odhadem kolem 20% a to budeme rádi! (oproti 80% nasaditelnosti u JAS 39 při leasingu).
Podívejte se na nasaditelnost F35 která je v USA 30% a v požadavcích je přitom 60%. A to je v USA!!! Co myslíte že bude v ČR???
To je lepší nákup 26 JAS39 které jsou nesrovnatelně jednoduší a levnější a i naše neefektivní armáda bude držet slušnou nasaditelnost klidně okolo 60%!
ÚPLNĚ IGNORUJETE FAKTA A VAŘÍTE Z VODY! TO NEMÁ CENU, DĚKUJI ŽE JSTE MI OPĚT PŘIPOMĚL, PROČ SE ZDE NEMÁ CENU ZAPOJOVAT DO DISKUSE :D :D :D
P.S. Doporučuji pro začátek alespoň předplatné (ale opravdu dlouhodobé) například Letectví a kosmonautika! Co vy na to? ;)Skrýt celý příspěvekJirosi: Že vy jste na výplatní pásce Lockheed Martin??? :D Pokud ne, doporučuju si zažádat! Lepšího lobistu popírajícího fakta nemohou sehnat! :D Znovu opakuju že i já jsem pro ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi:
Že vy jste na výplatní pásce Lockheed Martin??? :D
Pokud ne, doporučuju si zažádat! Lepšího lobistu popírajícího fakta nemohou sehnat! :D
Znovu opakuju že i já jsem pro F35, ale ne za každou cenu. Zažil jsem už jedno šetření a s F35 bych to nechtěl zažít!Skrýt celý příspěvekMarcus: napřed si to po sobe přečtěte. Pak si to opravte, tohle takový nesmysl, že nemám ani chtut to rozebírat.
Od vás bych čekal lepší argumentaci, než si vymyslet.Marcus: napřed si to po sobe přečtěte. Pak si to opravte, tohle takový nesmysl, že nemám ani chtut to rozebírat.
Od vás bych čekal lepší argumentaci, než si vymyslet.
Armáda na to dojede, pokud se něco rapidně nezmění. Konflikt na Ukrajině ukazuje, že nutných investicí do armády, která by měla mít nějakou šanci v takovémto druhu konfliktů je ...Zobrazit celý příspěvek
Armáda na to dojede, pokud se něco rapidně nezmění. Konflikt na Ukrajině ukazuje, že nutných investicí do armády, která by měla mít nějakou šanci v takovémto druhu konfliktů je mnohem více.Skrýt celý příspěvek
Zatím se na UA jasne ukazuje převaha moderních západních zbraní. Nikoliv problém z finanční stranokiu věci. Přitom UA piloti zasahují spise sporadicky. Takže, těm pohled na ...Zobrazit celý příspěvek
Zatím se na UA jasne ukazuje převaha moderních západních zbraní. Nikoliv problém z finanční stranokiu věci.
Přitom UA piloti zasahují spise sporadicky. Takže, těm pohled na ucinnost dalších zbraní je zkreslený.Skrýt celý příspěvekNemůžete se dívat jen na samotné zbraně, ale na logistiku a ostatní podpůrné prostředky, které jsou u nás upozaděny. Máte sice moderní vybavení na Pandurech, ale stále není 4. ...Zobrazit celý příspěvek
Nemůžete se dívat jen na samotné zbraně, ale na logistiku a ostatní podpůrné prostředky, které jsou u nás upozaděny. Máte sice moderní vybavení na Pandurech, ale stále není 4. dozbrojena a už se uvažuje nad modernizací. :-)Skrýt celý příspěvek
nesher Ano, a jsme u toho, nedokážeme moderní výzbroj ani pořídit takovým způsobem, aby sloužila spolu nějaký ten rok. Jedna část zralá na výměnu, druhá teprve na papíře. A to ...Zobrazit celý příspěvek
nesher
Ano, a jsme u toho, nedokážeme moderní výzbroj ani pořídit takovým způsobem, aby sloužila spolu nějaký ten rok. Jedna část zralá na výměnu, druhá teprve na papíře. A to jsme ještě nezačali válčit a nemáme nic poškozeného nebo zničeného. Zkuste si spočítat jak to bude vypadat, když o pár vozidel přijdete a dalších několik kusů bude muset neustále někde opravovat z důvodu poškození v boji. ... stačí se podívat jak rusákům hoří logistika a podívat na to samé u nás. Jak dlouhá je průměrná doba techniky v nepote?Skrýt celý příspěvekA když se kupuje dostatečný počet moderních letadel. Tak se tu brečí, proč se nepotřebuje v kockopsu co ktitizujete. Vsak argument ztrátami jen další hovořící proti C/D kde je ...Zobrazit celý příspěvek
A když se kupuje dostatečný počet moderních letadel. Tak se tu brečí, proč se nepotřebuje v kockopsu co ktitizujete.
Vsak argument ztrátami jen další hovořící proti C/D kde je výroba ukončena.Skrýt celý příspěvekJirosi: Opět nevíte a kecáte - samotní Švédi plánují používat C/D do roku 2035, takže součástková základna je zajištěna minimálně do konce tohoto data. Další závisí na počtu ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi: Opět nevíte a kecáte - samotní Švédi plánují používat C/D do roku 2035, takže součástková základna je zajištěna minimálně do konce tohoto data. Další závisí na počtu používaných strojů v zahraničí - JAR a Maďarsko zatím vůbec o jejich výměně neuvažují a Thajsko zakoupilo k jejich zbírce letadel (JAS-39 C/D, F-16, F-5) ještě 8 kusů F-35 a málem jim spadla kvůli tomu vláda. Klidně se vsadím, že půjde v pohodě provozovat tyto Gripeny do roku 2040.Skrýt celý příspěvek
Jirosi Nikdy jsem neoponoval tím, že setrváním s Gripeny je jediná správná cesta. Vždy jsem upozorňoval na to, že pro armádu budete potřebovat více peněz než se aktuálně plánuje. ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Nikdy jsem neoponoval tím, že setrváním s Gripeny je jediná správná cesta. Vždy jsem upozorňoval na to, že pro armádu budete potřebovat více peněz než se aktuálně plánuje. Ten rozpočtový výhled je stále moc nízký (i přes ohlašované pravidelné navyšování). Není v tom nikde stále zohledněno ani to, že se budou provozovat dražší BVP, dražší vrtulníky, dražší tanky. A do toho počítejte s tím, že všechno co má v armádě kola a bude nahrazováno bude na provoz dražší. Zkuste se jen podívat na to jak finančně náročné na provoz jsou nové tatrovky nebo vozidla Titus. A to se bavím o mírovém provozu.Skrýt celý příspěvekNaprostý souhlas s flanker.jirka. Ani dokola opakovaná modla 2% HDP to nemůže zachránit při takto ambiciózních plánech. Byl bych pro F35, kdyby to bylo opřeno o jasný plán ...Zobrazit celý příspěvek
Naprostý souhlas s flanker.jirka.
Ani dokola opakovaná modla 2% HDP to nemůže zachránit při takto ambiciózních plánech. Byl bych pro F35, kdyby to bylo opřeno o jasný plán financování s ohledem na armádu jako celek. To tu není.
Nákup F35 se opírá o studii armády, která se opírá o analýzu Joint Air Power Competence Centre (která je úplně bez znalosti stavu AČR a jeho potřeb) a která je prostě pochopitelně snem letectva. Něco jako když si před lety letectvo specifikovalo víceúčelové vrtulníky které ale nikde na světě nebyli k dispozici.Skrýt celý příspěvekSice hezký, ale vůbec to neosverluje proč nacehujete u letadel co u Panduru kritizujete. Náklady na provoz jistě vzrostou, ale až ve chvíli kdy tu techniku fakticky zařadíme. To ...Zobrazit celý příspěvek
Sice hezký, ale vůbec to neosverluje proč nacehujete u letadel co u Panduru kritizujete.
Náklady na provoz jistě vzrostou, ale až ve chvíli kdy tu techniku fakticky zařadíme. To se nestane zítra, ve skutečnosti ani za této vlády, nebo současného ekonomického výhledu.
Fakt je, ze technika bude jen dražší. A čím déle se nákupy odloží tím více to bude stát.
Maximus: Stále vás fo baví?
To plánovali před invazi na UA a z výhledem na vytížení linky E/F zákazníky. To je celkem dost duvodu pro změnu.
Marcus; Ve skutečnosti je F35 jediný top systém, ale za rozumné peníze. Vše ostatní se volilo cenové dostupné. Ale to jste asi nezaregistroval.Skrýt celý příspěvekVůbec nevíte o čem píšete! Že "náklady na provoz jistě vzrostou, ale až ve chvíli kdy tu techniku fakticky zařadíme" je důkaz že nevíte o čem mluvíte a co přechod na F35 bude pro ...Zobrazit celý příspěvek
Vůbec nevíte o čem píšete!
Že "náklady na provoz jistě vzrostou, ale až ve chvíli kdy tu techniku fakticky zařadíme" je důkaz že nevíte o čem mluvíte a co přechod na F35 bude pro AČR znamenat! Náklady na F35 budou obrovské už v době, kdy podepíšeme smlouvu. Že techniku fakticky zařadíme do výzbroje je co za termín?Skrýt celý příspěvekMarkus: To je termín popisující to, že čím starší technika je tím větší náklady jsou z jejím udržením v provozu. Naše pronajaté Gripeny budou mít v roce 2029 za sebou 24.let ze ...Zobrazit celý příspěvek
Markus: To je termín popisující to, že čím starší technika je tím větší náklady jsou z jejím udržením v provozu.
Naše pronajaté Gripeny budou mít v roce 2029 za sebou 24.let ze své cca 30.leté životnosti. To se prostě podepíše jak na ceně jejich oprav, tak na jejich nasaditelnosti.
F-35 není nelevnější letou na trhu, nikdo to nepopírá. Ale to, že armáda odmítá zveřejnit reálné náklady spojené z užíváním Gripenu vypovídá, že to i přes pronájem nebude žádná výhra.
V době kdy podepíšeme sloubu budou jediné náklady spojené z F-35 ty za cestu MO do USA. To fakt MO položí. Sorry ale jen na zahájení výroby budeme tak ještě 2 roky čekat. K tomu další 2 roky potom poběží výcvik pilotů v USA. Přitom platby před zahájením výroby budou 0,0prd.Skrýt celý příspěvekVy něco pijete? :D Otázka: Že techniku fakticky zařadíme do výzbroje je co za termín? Odpověď: To je termín popisující to, že čím starší technika je tím větší náklady jsou z jejím ...Zobrazit celý příspěvek
Vy něco pijete? :D
Otázka: Že techniku fakticky zařadíme do výzbroje je co za termín?
Odpověď: To je termín popisující to, že čím starší technika je tím větší náklady jsou z jejím udržením v provozu.
...odpověď na něco na co jsem se vůbec neptal!
Švédsko plánuje provoz JAS39 C/D pro zatím do roku 2035. Takže klidně ještě dalších minimálně 13 let let služby za cenu modernizace.
Náš nejvíc olétaný letoun má nálet cca 3500 hodin z 8000 za 24 roků (při vlastnictví 14 letadel) a neprojevují se u něj žádná poškození, vyžadující větší strukturální opravy či modifikace.
Takže za dalších 13 let provozu (při vlastnictví 26 strojů) stoupne nálet maximálně na 5500 hodin a to hodně přeháním. Nemluvě o snížení v zátěžového spektra!
Opravdu asi nevíte o čem mluvíte, protože díky pronájmu je cena jasně daná a v posledních letech se museli hodně otáčet spíše Švédové aby splnili nasmlouvané podmínky. Platí cca 2 miliardy na rok.
Nebo co jako myslíte že armáda odmítá zveřejnit? Náklady na platy, palivo, ...?
Už době kdy podepíšeme smlouvu se musí rozjet obrovské práce na vybudování ifrastrukturu pro F35. To bude pořádný vítr do rozpočtu.... což teprve potom ta údržba. Gripen je oproti tomu nic.Skrýt celý příspěvekMarcus: Zatím máme Gripeny na pronájem z toho vyplývající fungování, kdy švédstá strana má věci ohledně servisu/náhradních dílů ve svých rukou. Pokud si kupuje armáda letouny, ...Zobrazit celý příspěvek
Marcus: Zatím máme Gripeny na pronájem z toho vyplývající fungování, kdy švédstá strana má věci ohledně servisu/náhradních dílů ve svých rukou.
Pokud si kupuje armáda letouny, kupuje k nim i tohle.
Když by došlo ke změně smlouvy, pak by se i tato část musela narovnat.Skrýt celý příspěvekStále bude jednoduší a levnější provozovat flotilu vlastních 26 JAS39 než 24 F35 při nesrovnatelně věším náletu a nasaditelnosti taktického letectva!
A to je prostě holý fakt!Stále bude jednoduší a levnější provozovat flotilu vlastních 26 JAS39 než 24 F35 při nesrovnatelně věším náletu a nasaditelnosti taktického letectva!
A to je prostě holý fakt!
Armáda platí 2mld KČ ročne za prenájom Gripenov + platy pilotov, technikov, palivo, základná/e a podobne.. Kúpou F-35 armáda zo svojho rozpočtu prestane platiť túto sumu - teda ...Zobrazit celý příspěvek
Armáda platí 2mld KČ ročne za prenájom Gripenov + platy pilotov, technikov, palivo, základná/e a podobne..
Kúpou F-35 armáda zo svojho rozpočtu prestane platiť túto sumu - teda ju môže začať využívať na F-35.
Reálne za tie 2 MLD máte cca 2300 leteckých hodín ročne. Lenže v leteckej hodine sú aj tie platy a základná s palivom. Takže za tie 2 MLD kúpite aj 3000-4000 hodín.
Vy ste sa nastavil na to, ako armáda o niečo príde, pričom je to vlastne len niečo za niečo.
Hlavne ak by si letectvo nechalo len F-35A a zrušilo aj taktickú letku.Skrýt celý příspěvek
Ahoj, myslíte, že zprovoznění letiště Hradčany může souviset s velkým hlukem motorů F-35? Tedy mohou nějaké hygienické normy omezit počet letů ze základen v obydlené oblasti?
Ahoj, myslíte, že zprovoznění letiště Hradčany může souviset s velkým hlukem motorů F-35? Tedy mohou nějaké hygienické normy omezit počet letů ze základen v obydlené oblasti?
hygienicke normy taky, ale vetsinou jsou to stiznosti obyvatel, kterive sve omezenosti nechapou ze nocni vycvik se musi letat v noci a ze na rozdil od vycviku kamionaka nebo ...Zobrazit celý příspěvek
hygienicke normy taky, ale vetsinou jsou to stiznosti obyvatel, kterive sve omezenosti nechapou ze nocni vycvik se musi letat v noci a ze na rozdil od vycviku kamionaka nebo autobusaka musi byt pravidelnySkrýt celý příspěvek
Hradčany nikdo zprovoznovat nebude.Je tu plno jiných letišť, kde je aspoň nějaká infrastruktura, tady není vůbec nic. V první řadě tu jsou Pardubice, Přerov teď klidně i Mošnov ...Zobrazit celý příspěvek
Hradčany nikdo zprovoznovat nebude.Je tu plno jiných letišť, kde je aspoň nějaká infrastruktura, tady není vůbec nic. V první řadě tu jsou Pardubice, Přerov teď klidně i Mošnov případně Bechyně či třeba Planá u CB. Ale v Hradčanech už opravdu nemá smysl cokoliv řešit.Skrýt celý příspěvek
Maximus + Newman........... . Žiadnu fúziu dáť pane Maximusi piloti nemusia trénovať - lietadlo zbiera dàta a automaticky ich predáva ostatným bojovým systémom ak oni dokážu tie ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus + Newman...........
.
Žiadnu fúziu dáť pane Maximusi piloti nemusia trénovať - lietadlo zbiera dàta a automaticky ich predáva ostatným bojovým systémom ak oni dokážu tie dáta prijať. Pilot lieta a vyskakujú mu možnosti samé - on nič netrénuje, on si vyberá z cieľov.
F-35A umožňuje úplnému zelenáčovi robiť to isté, na čo inde potrebujete dlhe hodiny výcviku - lebo fúzia dát, knižnice a spike management, 360° DAS a podobne..
Na red flagoch sa sťažovali piloti F-16 a F-15, že majú nalietane 2000+ hodín a úplný zelenáči im dávajú na frak - nech robia čo len chcú.. to isté tvrdia de facto aj v Izraeli.
Newman
Výcvik na akúkoľvek stíhačku kúpenú cez FMS začína 2 roky predom. Začína od začiatku od "čmelakoch" cez talony až po lietadlo na ktorom máte lietať.
Naučia Vás rovno všetko SAED/DEAD aj CAS aj BVR aj WVR aj tankovať za letu.
Český piloti tým pádom nestratia schopnosti objednaním F-35A.
Práve naopak - ak sa objedná 2023 a dodala by sa stíhačka prvá v roku 2029 (hovorím o najpomalšom riešení) tak piloti z ACR pôjdu 2027 cvičiť..
Budú vedieť day one oveľa viac ako terajší piloti Gripen C.
Aj keby došlo k neskoršiu dodaniu stíhačiek - nič sa nestane, piloti budú stále cvičiť v USA, ako napríklad slovenský, marocký, bulharský - to sa stalo teraz pri F-16, dostali dodávky sklz. Tak ich piloti cvičia ďalej v USA.
To sú fakty.
Ostatné sú Vaše domienky - Vás oboch.Skrýt celý příspěvekAle ty data musí někdo přebírat a využívat a to se jaksi nenaučí samo, že? Upozorňuji tě, že boj o F-35 snad skončil jeho vítězstvím a já jsem za to rád, nicméně tvrdím, že dvě ...Zobrazit celý příspěvek
Ale ty data musí někdo přebírat a využívat a to se jaksi nenaučí samo, že?
Upozorňuji tě, že boj o F-35 snad skončil jeho vítězstvím a já jsem za to rád, nicméně tvrdím, že dvě letky jsou pro naši zemi málo.
Nechápu, že všichni tak snadno přijali fakt mít jenom dvě letky, přitom u Gripenu se počítalo s nákupem dvou letek (zamítnuto v roce 2002 Senátem) + k tomu jsme měli mít nejméně 2 letky L-159. Pak se po povodních vzal jen pronájem jedné letky Gripenů a Alky se také scvrkly do jedné letky. Není na čase se vymanit z tohoto "bíloknihového" myšlení a vrátit se ke třetí letce?
Cesta podzvukového bitevníku se ukázala v našich podmínkách slepá a tak je na čase se vrátit k nazvuku. Logicky tedy tři letky supersoniků.
Je jedinečná šance vytvořit třetí letku a je chyba to promarnit. Tedy pokud to myslíme s obranyshopností naší republiky vážně.
"Bijci" této cesty zachování Gripenů si neuvědoují, že tím zavírají i cestu k případné třetí letce F-35 - bohužel emoce jsou asi víc. Teď je tu nejistota způsobená rusáckem a bude nejsnažší třetí letku prosadit - zvlášť, když bude pojatá jako nízkonákladová. Gripeny C/D+ budou jak dlouho létat - přes rok 2035 moc ne ;-)
Po letce Gripenů může přijít dle zkušeností získaných ostrým provozem:
- třetí letka F-35
- nízkonákladový supersonik jako FA50
- pokročilý "Loyal Wingman"
Minimalistická řešení jsou většinou v důsledku nejdražší a nejméně funkčí - dvě letky nám stačí asi tak stejně jako 30 T-72M4CZ.Skrýt celý příspěvekPůvodní plán na nákup/modernizaci počítal asi z 300 tanky/3.letky. Dnes se bavíme o 2.letkách/200ks tanků. Chápete ten rozdíl oproti počtu 30ks T72? Oni původní plány byli dost ...Zobrazit celý příspěvek
Původní plán na nákup/modernizaci počítal asi z 300 tanky/3.letky.
Dnes se bavíme o 2.letkách/200ks tanků. Chápete ten rozdíl oproti počtu 30ks T72?
Oni původní plány byli dost nafouknuté počty techniky co tu zůstala z dob VS.
Investice do 3.let jiného typu je fakticky ekonomicko/logistická sebevražda. Jediný smysl má přikoupit další F35, ale to se zase dozvíme, že je to moc nákladné... a máme přece i jiné druhy vojska...
Kdyby tu náhodou byla vůle, tak není nic snažšího než tu další letku F35 v budoucnu dokoupit. Ale reálně, je to spíše utopie, takže nemá smysl plýtvat časem to řešit, když ještě ani první F35 nejsou v CR.Skrýt celý příspěvekHele Maximus...
Vy máte dojem, že dnes data nedozeme přijímat? Ať na Gripenu, nebo na úrovni tankové čety?Hele Maximus...
Vy máte dojem, že dnes data nedozeme přijímat? Ať na Gripenu, nebo na úrovni tankové čety?To jsem zvědav jaký systém, který by uměl přijmout roztřídit a předat data ze všech čidel z F 35, zde zmíníte. :-D S bídou někde přijemete data se kterými si nikdo a nic v AČR ...Zobrazit celý příspěvek
To jsem zvědav jaký systém, který by uměl přijmout roztřídit a předat data ze všech čidel z F 35, zde zmíníte. :-D
S bídou někde přijemete data se kterými si nikdo a nic v AČR nebude vědět rady.Skrýt celý příspěvekŽe by ty data uměl třídit sám letou, když je musí poskytovat svému pilotovi? Zatím co Izraelský pilot má na svém display celý střední východ předrizeny letounem. Tak verze pro CR ...Zobrazit celý příspěvek
Že by ty data uměl třídit sám letou, když je musí poskytovat svému pilotovi?
Zatím co Izraelský pilot má na svém display celý střední východ předrizeny letounem. Tak verze pro CR bude poskytovat jen výstup v binárních číslech z jednotlivých senzoru a pilot si to asi bude ve volném čase skládat....(sarkasmus)Skrýt celý příspěvekFlanker + Maximus F-35A sama triedi data a posiela už vytriedené napríklad veliteľovi tankoveho práporu. Preto napríklad Nóri dostali možnosť vlastnej letovej knižnice (mám pocit ...Zobrazit celý příspěvek
Flanker + Maximus
F-35A sama triedi data a posiela už vytriedené napríklad veliteľovi tankoveho práporu. Preto napríklad Nóri dostali možnosť vlastnej letovej knižnice (mám pocit aj Holanďania).
Je to o tom, že pilot v reálnom konflikte má svoju misiu. Vie si nastaviť, že sekundárne ciele automaticky predáva ďalej - nie celé dáta.
Čo sa týka celých dát - na to je IBCS (napríklad).
To je o tom, že napríklad Islander vystrelí raketu, nejaký radar, kľudne aj delostrelecký čo je blízko pri fronte ju objavý - pošle dáta do systému. Ten vyhodnotí sám, ktoré PVO, kedy bude pôsobiť proti rakete. Zároveň proti odpalovaciemu zariadeniu iskandru vie naviesť paľbu z lode či F-35A ktoré cieľ ani nevidí. Napríklad JASSM-ER alebo Tomahawk - ak vyhodnotí, že je to najefektívnejšie na použitie.
V prvom prípade, je pomerne jednoduché prepojiť napríklad delostrelectvo alebo tanky - jedna sa vlastne o jednosmerný prenos z F-35A do efektoru na zemi. V druhom prípade máš prepojené tisícky km2 do jedného digitálneho bojiska.
S použitím dát z F-35A si bude musieť vedieť dať radi veliteľ pozemného efektoru - ten bude cvičiť na to - nie pilot.
Samozrejme, bude potreba do toho zainvestovať nižšie desiatky miliónov eur a cvičiť. Block 4 to umožňuje.Skrýt celý příspěvekdarkstyle
to je hezká představa, ale jak tu konektivitu mezi letadlem a bigošem zajistíte do všeho vám vstoupí ještě další rozhodovací stupně.darkstyle
to je hezká představa, ale jak tu konektivitu mezi letadlem a bigošem zajistíte do všeho vám vstoupí ještě další rozhodovací stupně.jirosi to že letoun provede kromě detekce i identifikaci cílů je dobré, ale pořád vám tam chybí to, že na zemi někdo s těmi daty bude muset umět pracovat, přidat a korelovat je s ...Zobrazit celý příspěvek
jirosi
to že letoun provede kromě detekce i identifikaci cílů je dobré, ale pořád vám tam chybí to, že na zemi někdo s těmi daty bude muset umět pracovat, přidat a korelovat je s dalšími zdroji datSkrýt celý příspěvekBud ji zajistíte (ale to potřebuje ten zdroj jako F35). Nebo budete mít na zemi proti nepříteli poloslepe pozemní vojska. Dnes totiž není otázka, jestli tohle na bojišti nastan, ...Zobrazit celý příspěvek
Bud ji zajistíte (ale to potřebuje ten zdroj jako F35). Nebo budete mít na zemi proti nepříteli poloslepe pozemní vojska.
Dnes totiž není otázka, jestli tohle na bojišti nastan, ale kdy. Snad každý chytrý telefon může tyhle data zprostředkovat.Skrýt celý příspěvekJá jsem rozhodně pro výcvik, ale tvrdím, že plného využití schopností F-35 se nedá dosáhnout s 24 letadly (ve skutečnosti při optimismu se 17 stroji) pokud budou muset dělat úplně ...Zobrazit celý příspěvek
Já jsem rozhodně pro výcvik, ale tvrdím, že plného využití schopností F-35 se nedá dosáhnout s 24 letadly (ve skutečnosti při optimismu se 17 stroji) pokud budou muset dělat úplně všechno.
Proto navrhuji třetí letku a jelikož na to ji postavit na F-35 nemámě, tak jimůžeme dočasně postavit na Gripenech, které po menší modernizaci mohou odlétat ještě většinu příští dekády a uvolnit tak kapacity pro výcvik na F-35 ;-).Skrýt celý příspěvekFlanker. Prosím vás, ta data jsou stále cca stejná. Poloha, rychlost, vektor apod. Nic s čím bychom se dnes nesetkavali. Pouze je to fúze dát v letounu, kdy pilot vidí Rap, stejně ...Zobrazit celý příspěvek
Flanker.
Prosím vás, ta data jsou stále cca stejná. Poloha, rychlost, vektor apod. Nic s čím bychom se dnes nesetkavali. Pouze je to fúze dát v letounu, kdy pilot vidí Rap, stejně jako obsluhy dole. Dělostřelecké z toho dostane data o poloze cíle apod. Ano, určitou úpravu komponentů, interoperabilitu, ale to fakt není nepřekonatelný problém. Systém na kterém jede OTS VzS je má architektuře, která počítá právě s digitalizaci C2 ve VzS NATO.Skrýt celý příspěvek
Také jsem zvědavý na to propojení s dělostřelectvem, raketomety zatím nemáme, moderní samohybné minomety také ne. Kolik má terminálů C4ISTAR třeba 7. mb? Zatím nemáme nic, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Také jsem zvědavý na to propojení s dělostřelectvem, raketomety zatím nemáme, moderní samohybné minomety také ne. Kolik má terminálů C4ISTAR třeba 7. mb?
Zatím nemáme nic, ale všechno umíme a všechno známe :-)))Skrýt celý příspěvekMaximus - nikdy by som si tu nedovolil porovnávať sr a čr... :))
ale v ossr je to asi podobne... 9 z 10 virtuálnych operácii sme vyhrali...len tá jedna skončila patom... :))))Maximus - nikdy by som si tu nedovolil porovnávať sr a čr... :))
ale v ossr je to asi podobne... 9 z 10 virtuálnych operácii sme vyhrali...len tá jedna skončila patom... :))))
to ze jeho vycvikova osnova kdysi neco obsahovala neznamena, ze to pilot jeste umi a je certifikovany dane ukoly provadet. nota bene, kdyz poleti na ukol, tak jakwsi vsemocne ...Zobrazit celý příspěvek
to ze jeho vycvikova osnova kdysi neco obsahovala neznamena, ze to pilot jeste umi a je certifikovany dane ukoly provadet. nota bene, kdyz poleti na ukol, tak jakwsi vsemocne oblozeni vyzbroje pro vse od bwr po sead bude znamenat, ze ma v kazde sachte jinou chytrou pastelku. jednu. ani piloti usaf f16 neletaji vsichni vsechny ukoly.Skrýt celý příspěvek
Pokud místo služby v armádě řídí třeba autobus, pak je možný že dane schopnosti ztratil. V běžném životě je v míru udržování a zlepšování jeho schopnosti jediná náplň jeho ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud místo služby v armádě řídí třeba autobus, pak je možný že dane schopnosti ztratil.
V běžném životě je v míru udržování a zlepšování jeho schopnosti jediná náplň jeho činnosti.Skrýt celý příspěvekJirosi, mám pocit, že o letectvu nevíte vůbec nic.
Jirosi, mám pocit, že o letectvu nevíte vůbec nic.
napisu vam to jednoduseji... pracoval jsem s lidmi, kteri verili ze kdyz pilot splnil osnovu jerabovani, tak do konce zivota umi jerabovat a to i z lanovek, prestoze ve vycviku to ...Zobrazit celý příspěvek
napisu vam to jednoduseji... pracoval jsem s lidmi, kteri verili ze kdyz pilot splnil osnovu jerabovani, tak do konce zivota umi jerabovat a to i z lanovek, prestoze ve vycviku to delal maximalne z louky. podobne si to malujou prumerne inteligentni medvedi, co piloty povazujou za lepsi autobusaky. kdyz budete cvicit jeden let sead za tri mesice podle stavajicich norem, tak se pilot prinejlepsim udrzi, ale nebude se zlepsovat. ja jsem stary tupy dlato a stale se mam co ucit i pri tom jerabovani. litam tak tri jerabovaci mise mesicne. treba z lanovekSkrýt celý příspěvek
..pointou je, ze kdosazeni one myticke univerzalnosti potrebujete krome univerzalne schopneho letadla taky univerzalne schopneho pilota a univerzalne rozsahlou osnovu. takze ja ...Zobrazit celý příspěvek
..pointou je, ze kdosazeni one myticke univerzalnosti potrebujete krome univerzalne schopneho letadla taky univerzalne schopneho pilota a univerzalne rozsahlou osnovu. takze ja bych musel nalitattreba dalsich dvacet hodin kvuli letecky strelbe abych v nibyl kvalifikovanej a platnej. ..
tohle vsechno jsme si mohli v praxivyzkouset (ze to nefunguje) u vsemocnych venomu (pripadne s dvojjedinym presahem na kobru) .. alevyzkousime si to draz.
btw piloti us ch53 si stezuji ze ztraci navyky pri naletu pod 250 hodin rocne, ale tak ta f35 zas nepotrebuje tak sikovneho pilota, u ni staci 120 hodin (podle zdejsich odborniku)Skrýt celý příspěvek
Přesně tak, pouze určitá kvalita s dostatečnou kvantitou dokáže synergicky posunout schopnosti systému na určitou úroveň. Při optimistických 17 strojích (opravdu jich 24 ve ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně tak, pouze určitá kvalita s dostatečnou kvantitou dokáže synergicky posunout schopnosti systému na určitou úroveň.
Při optimistických 17 strojích (opravdu jich 24 ve vzduchu mít časem nebudeme) je to air-policing, nacvik vzdušného boje a základy utoku na pozemní cíle. Vysoká automatizace F-35 je skvělá, ale to letadlo zase toho umí tolik, že to chce samozřejmě spoustu času pro výcvik, aby se všechny schopnosti tohoto zbraňového systému uměly využít. Představa, že nový pilot za par let bude umět plně využít potenciálu letadla je velmi naivní - řadu věcí se nenaučí nikdy.
I u podstatně primitivnějšího letadla jako je Gripen naše VzS využívaly jen velmi omezenou část schopností toho letadla a hlavní důvod byl omezený počet strojů a to jejich nasaditelnost byla velmi vysoká. A to v situaci, kdy podstatnou část boje proti pozemním cílům má na starosti 14 kusů L-159A u 212. taktické letky.
Pak někteří brouci pytlíci budou suverénně tvrdit, že 24 letadel stačí - to je ale jenom základ. Třetí letka na Gripenech dává prostor lépe využívat právě F-35.
Bavíme se i o potenciálu poskytnout naše letecké síly spojencům. Co jim budeme asi tak moci nabídnout, když budeme mít k dispozici 17 funkčních letadel? Jeden roj pro MAG? Opět připomenu jeden z argumentl zastánců F-35 - mají dlouhý dolet a lépe se využijí v rámci aliančních BÚU. Na to dvě letky prostě nestačí, pokud naše účast nemá být opravdu jen symbolická.
Tyto schopnost jsou projekcí geopolitických ambici naší země a projekcí našich schopností plnit spojenecké závazky. Pošleme někam 4 nebo 8 letadel nebo celou jednu letku - kolik letadel tedy zůstane k ochranu teritoria země? Co bojové ztráty, s těmi nikdo nepočítá?
Chceme posilovat obranyschopnost naší armády a jeden z nejvýkonnějších systémů jako je letectvo, si seˇšňěrujeme na úplné minimum?
Tři letky F-35 nám ekonomicky bohužel neprojde a musíme hledat tedy nejschůdnější řešení. A jak jsem psal, pokud třetí letku nezaložíme v nejbližších letech při proíhajícím konfliktu na Ukrajině, tak už nikdy, nebo v situaci, kdy už nám poteče opravdu zase do bot. Což ale bude jako obvykle pozdě.Skrýt celý příspěvekPíšete zajímavé, ale též zábavné. Vojensko-politické ambice jsou dávno popsány a nastavený. Air policing je vzdušný boj, vlastně při něm plnit defensive counter air operace. Do ...Zobrazit celý příspěvek
Píšete zajímavé, ale též zábavné. Vojensko-politické ambice jsou dávno popsány a nastavený.
Air policing je vzdušný boj, vlastně při něm plnit defensive counter air operace. Do operace můžeme poslat například pouhé 4 stroje. Záleží na podmínkách.Skrýt celý příspěvek
"Na red flagoch sa sťažovali piloti F-16 a F-15, že majú nalietane 2000+ hodín a úplný zelenáči im dávajú na frak - nech robia čo len chcú.." - som teda nevedel že v usa sú ...Zobrazit celý příspěvek
"Na red flagoch sa sťažovali piloti F-16 a F-15, že majú nalietane 2000+ hodín a úplný zelenáči im dávajú na frak - nech robia čo len chcú.." - som teda nevedel že v usa sú piloti f-35 úplní zelenáči...potom čo je na ich výcviku také drahé keď hypotetický f-35 môže pilotovať aj pilot čmeliaka,keď vlastne stačí aby ten stroj len dal do vzduchu a o ostatné sa postará lietadlo samo...
potrebuje f-35 teda vlastne vôbec pilota...?. nestačí ich prerobiť na bezpilotné lietadlá...?.....Skrýt celý příspěvek
Ohledně APS u CV90. Nizozemci dostali jako první Iron Fist. Takže dost možná ho očekávejme. https://www.army-technology.co... Trophy by ...Zobrazit celý příspěvek
Ohledně APS u CV90. Nizozemci dostali jako první Iron Fist. Takže dost možná ho očekávejme.
https://www.army-technology.co...
Trophy by byl asi lepší, ale pořád je to posun o mílové kroky.Skrýt celý příspěvekVeterán Růžička právě na ČT24: Gripen E umí úplně všechno co F-35. Pátá generace vůbec nic neznamená.
Veterán Růžička právě na ČT24: Gripen E umí úplně všechno co F-35. Pátá generace vůbec nic neznamená.
A hned by měla padnout otázka:
Tak proč se na Gripen nestojí fronty a nejsou vyrobeny stovky kusů, pokud umí vše za lepší cenu a kratší dodací lhůtu?A hned by měla padnout otázka:
Tak proč se na Gripen nestojí fronty a nejsou vyrobeny stovky kusů, pokud umí vše za lepší cenu a kratší dodací lhůtu?Padla otázka, proč Finsko a ostatní země jdou do F-35 a ne do Gripenu. Bez odpovědi. Ale hlučnost F-35 je problém.
Padla otázka, proč Finsko a ostatní země jdou do F-35 a ne do Gripenu. Bez odpovědi. Ale hlučnost F-35 je problém.
Třeba na východní UA je hlučnost stíhaček největší problém místních lidí. Proudové stroje jsou vždy hlučné, pro mírový provoz lze nastavit limity. Ty mimochodem platí už dávno ...Zobrazit celý příspěvek
Třeba na východní UA je hlučnost stíhaček největší problém místních lidí.
Proudové stroje jsou vždy hlučné, pro mírový provoz lze nastavit limity. Ty mimochodem platí už dávno třeba pro nadzvukový let.Skrýt celý příspěvekFinsko a Švýcarsko si dali do podmínek vř že chtějí typy které jsou již zavedené. To GripE jasně v té době nesplňoval, prakticky nesplňuje ani teď (zatím vyrobených kolik - tuším 6 ...Zobrazit celý příspěvek
Finsko a Švýcarsko si dali do podmínek vř že chtějí typy které jsou již zavedené. To GripE jasně v té době nesplňoval, prakticky nesplňuje ani teď (zatím vyrobených kolik - tuším 6 sériových strojů na konci roku 2021?). V tomto stavu se samozřejmě nacházel i F35, akorát nějakých 8 let dříve. Takže to že si ho někdo nevybral není dáno prostě jen tím že "je to shit" nebo "je to drahé" ale prostě časovou dostupností.Skrýt celý příspěvek
To tam mělo jen Švýcarsko, Finsko nikoliv. Proto se také ve Finsku Gripen tendru normálně účastnil. Dokonce, aby alespoň částečně vyrovnali informační převahu F 35 jim to Švédové ...Zobrazit celý příspěvek
To tam mělo jen Švýcarsko, Finsko nikoliv. Proto se také ve Finsku Gripen tendru normálně účastnil. Dokonce, aby alespoň částečně vyrovnali informační převahu F 35 jim to Švédové nabídli v balíku s tím jejich "awacs". Ani tak to nestačilo.Skrýt celý příspěvek
Nesher, já nejsem rozhodně odpůrcem F-35, jen si myslím, že je 24 strojů pro naši republiku málo a tento počet strojů neumožňuje plnohodnotně využít schopností tohoto letadla. Na ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher, já nejsem rozhodně odpůrcem F-35, jen si myslím, že je 24 strojů pro naši republiku málo a tento počet strojů neumožňuje plnohodnotně využít schopností tohoto letadla.
Na třetí letku F-35 zatím nemáme a proto letku Gripenů C/D považuji za ekonické řešení tohoto problému, protože máme vycvičené piloty, zázemí a na rozdíl od některých si nemyslím, že by nám Švedi ještě rádi naši letku nepřevedli za symbolickou cenu, resp. za cenu lehké modernizace a jejich jistoty, že budou na nich ještě 10 let moci dělat servis.
Gripeny mohou rezervovat prostor "třetí letky" a po jejich vyřazení bude prostor dokoupit třeté letku F-35 nebo jiné zde už mnou opakovaně zmiňované řešení.
Pokud se nevyužije tato možnost, tak se nám v budoucnosti bude třetí letka v případě potřeby budovat mnohem hůře.Skrýt celý příspěvek
S panem Růžičkou jsem se osobně potkal - typický bývalý "gumák", který o armádě ví všechno nejlépe. Ještě horší materiál je pan Vích z SPD. Nemám jim to až tak za zlé - ...Zobrazit celý příspěvek
S panem Růžičkou jsem se osobně potkal - typický bývalý "gumák", který o armádě ví všechno nejlépe. Ještě horší materiál je pan Vích z SPD. Nemám jim to až tak za zlé - profesionální slepota je častá nemoc u vojáků z povolání, ale samozřejmě je i jinde.Skrýt celý příspěvek
to byla sestava expertů :-) :-) :-) škoda vysílacího času.
to byla sestava expertů :-) :-) :-) škoda vysílacího času.
Kéž by to byl jen ten čas, takhle to lidi začnou kázat jako pravdu.
Kéž by to byl jen ten čas, takhle to lidi začnou kázat jako pravdu.
Každý tam svůj díl pravdy měl, jen si to překrucují podle toho, kterou politickou stranu reprezentují. Snad budeme moudřejší za rok až se dozvíme konkrétní rozsah nabídky a co to ...Zobrazit celý příspěvek
Každý tam svůj díl pravdy měl, jen si to překrucují podle toho, kterou politickou stranu reprezentují. Snad budeme moudřejší za rok až se dozvíme konkrétní rozsah nabídky a co to bude stát.Skrýt celý příspěvek
No vidíš, že se někdy shodneme :-)))
No vidíš, že se někdy shodneme :-)))
Mě si už nějakou dobu blokuje na Twitteru, saláte. :)
Mě si už nějakou dobu blokuje na Twitteru, saláte. :)
Zdravím. Jestli se můžu zeptat koho na tw odebíráte jako odborníky na armádu? Komu se dá věřit? Kdo je objektivní a normálně uvažující? Díky za tip.
Zdravím. Jestli se můžu zeptat koho na tw odebíráte jako odborníky na armádu? Komu se dá věřit? Kdo je objektivní a normálně uvažující? Díky za tip.
Englbert
armádu nebo obecně bezpečností tématiku vč. politických geografů? Co se týká čistě zbraní a armád dám vám tip třeba na @ronkainen7k15 nebo @JonHawkes275Englbert
armádu nebo obecně bezpečností tématiku vč. politických geografů? Co se týká čistě zbraní a armád dám vám tip třeba na @ronkainen7k15 nebo @JonHawkes275
Jediné co bylo na celém komentáři pozitivní, bylo jeho tvrzení,, že F35 kupují i Švédové (vím, že to je blbost). Ale lépe se střelit do vlastní nohy snad ani nemohl.
Jediné co bylo na celém komentáři pozitivní, bylo jeho tvrzení,, že F35 kupují i Švédové (vím, že to je blbost). Ale lépe se střelit do vlastní nohy snad ani nemohl.
To je stejný nesmysl, jako když před drahnými lety kluci z 4. BRN brečeli, že UK 59 je křáp k ničemu a snili o MINIMI, který si vyzkoušeli někde na cvičení. Nějakej ex- ...Zobrazit celý příspěvek
To je stejný nesmysl, jako když před drahnými lety kluci z 4. BRN brečeli, že UK 59 je křáp k ničemu a snili o MINIMI, který si vyzkoušeli někde na cvičení. Nějakej ex- komunistickej lampasák jim odpovídal, že se mýlí a je to výborný kulomet. Co myslíte, kdo měl pravdu ?Skrýt celý příspěvek
USA během během tří let koupí dalších 375 kusů F-35.
USA během během tří let koupí dalších 375 kusů F-35.
Zcela zbytečné, podle některých zdejších diskutérů je 24 kusů F-35 plně dostačující uplně na vše :)))) Možná v případě USA ještě možná budou potřeba tak dva kusy navíc na odražení ...Zobrazit celý příspěvek
Zcela zbytečné, podle některých zdejších diskutérů je 24 kusů F-35 plně dostačující uplně na vše :))))
Možná v případě USA ještě možná budou potřeba tak dva kusy navíc na odražení invaze eMZáků s kterými naše obranné plány nepočítají :-)Skrýt celý příspěvekTady se zase snaží někdo ze sebe udělat hlupáka, když se nenašla podpora pro jeho fantazie.
Tady se zase snaží někdo ze sebe udělat hlupáka, když se nenašla podpora pro jeho fantazie.
Potrefená husa zakejhala :-)))
Od "derivata" to zni zábavně :-)))Potrefená husa zakejhala :-)))
Od "derivata" to zni zábavně :-)))
Projel jsem zběžně vlákno a doufám že se tahle zajímavíá informace ještě neobjevila......... Kdy předpokládáte, že by mohly být do Česka doručeny F-35? Bude to do roku 2029? ...Zobrazit celý příspěvek
Projel jsem zběžně vlákno a doufám že se tahle zajímavíá informace ještě neobjevila.........
Kdy předpokládáte, že by mohly být do Česka doručeny F-35? Bude to do roku 2029? Předpokládám, že nechcete, aby tady nastala situace, kdy bychom neměli stíhačky na ochranu vzdušného prostoru.
JČ: To nechceme a nedovolíme. Třeba nám Švédové opravdu gripeny darují, takže budou zaparkované v Čáslavi i jejich gripeny. Proč ne. Myslím, že by naše armáda určitě nebyla proti, pokud bychom měli 24 nadzvukových letounů F-35 a 14 gripenů.
KŘ: Jisté je, že bude přechodné období. Nejde to udělat ze dne na den. Musí se na to připravit pozemní personál, piloti, infrastruktura. Bude to opravdu velmi komplikovaný proces, který bude muset být podrobně plánovaný.
https://www.seznamzpravy.cz/cl... Skrýt celý příspěvekTo je takové rýpnutí do Švédů. Je jasné že tahle nabídka už není na stole.
To je takové rýpnutí do Švédů. Je jasné že tahle nabídka už není na stole.
Scotty, to si ale jen myslíte :-)))
Lina huba, hole neštěstí. Klidně to muže být součást dohadování o CV-90.Scotty, to si ale jen myslíte :-)))
Lina huba, hole neštěstí. Klidně to muže být součást dohadování o CV-90.CV-90 toho s Gripenem mnoho společného nemá. Tahle varianta padla preferencí F-35.
CV-90 toho s Gripenem mnoho společného nemá. Tahle varianta padla preferencí F-35.
Engelbert
Těžko, Stockholm fakt není něco co bychom si museli nějak předcházet.
Prostě jako jediní kývli na nové požádavky a udrželi cenu.Engelbert
Těžko, Stockholm fakt není něco co bychom si museli nějak předcházet.
Prostě jako jediní kývli na nové požádavky a udrželi cenu.Maximus Jasně, už před válkou si o tom rozprávěl s panem okresním hejtmanem. Mohl by si prosím přestat vydávat svá tvrzení, pro než nemáš jediný důkaz (a ne, ta sarkastická ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus
Jasně, už před válkou si o tom rozprávěl s panem okresním hejtmanem.
Mohl by si prosím přestat vydávat svá tvrzení, pro než nemáš jediný důkaz (a ne, ta sarkastická poznámka Černochové není důkaz) za realitu.
A zdaleka se to netýká jen F 35.Skrýt celý příspěvek
Emoce opadnou a začne snad fungovat šedá kůra mozková - o paní ministrini a NGŠ se nebojím ;-).
Emoce opadnou a začne snad fungovat šedá kůra mozková - o paní ministrini a NGŠ se nebojím ;-).
Jestli myslíte že nám tady nechají Gipeny bez toho aby jsme si koupili nové, tak jste nekonečně naivní.
Jestli myslíte že nám tady nechají Gipeny bez toho aby jsme si koupili nové, tak jste nekonečně naivní.
On se někdo o ty letadla v roce 2029 přetrhne? Švédi budou ještě rádi, když nám je ve velkém gestu darují za cenu modernizace. Možná tak Maďarsko, ale to už bych je raději věnoval ...Zobrazit celý příspěvek
On se někdo o ty letadla v roce 2029 přetrhne? Švédi budou ještě rádi, když nám je ve velkém gestu darují za cenu modernizace.
Možná tak Maďarsko, ale to už bych je raději věnoval do muzea.Skrýt celý příspěvekScotty Vaše příspěvky se snažím poslední dobou nečíst a nereagovat na ně, nicméně tohle mi nedá, po odchodu z armády pracuju v průmyslu, pokud někam něco dodáme tak poslední dobou ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty Vaše příspěvky se snažím poslední dobou nečíst a nereagovat na ně, nicméně tohle mi nedá, po odchodu z armády pracuju v průmyslu, pokud někam něco dodáme tak poslední dobou je to s docela malým ziskem s tím že se následně bohatě hojíme na servisu, updatech a náhradních dílech, ono by to tak bylo i s Gripenama, švédi by neztratili reference (což je velmi cenné) s tím že jsou nadále používány AčR a dali by si nejspíše královsky zaplatit každej servis, update a ND......čili pokud to člověk veme kolem a kolem tak jejich darování zdarma pro švédy smysl má i bez berličky v podobě nákupu nových Eček. Teď je otázkou pokud by na to přišlo aby naše komise pořádně a nezávazně spočítala veškerá pro a proti vyplývající z provozu dvou typů.......jasně pro vás civily je to asi ´jednoduchý, dohledávat si veřejně dostupné info a na nich stavět úvahy a přání je nezávazný pro rozpočet apod, nicméně oni určitě budou mít mnohem více informací ze kterých budou vycházet a jejich závěry můžou být zcela jiné než ty co si vyvodíme zde v diskuzi na AN.Skrýt celý příspěvek
Drake: jak sám pisete i když je dají zdarma stejně jim je zaplatíme. Jako jsme jsme to udělali během programu. Takže pokut to víte, tak vám je snad jasné, že to ponechání bude ...Zobrazit celý příspěvek
Drake: jak sám pisete i když je dají zdarma stejně jim je zaplatíme. Jako jsme jsme to udělali během programu.
Takže pokut to víte, tak vám je snad jasné, že to ponechání bude sakra drahá sranda.
Píšete o referencich na stroj, který už dnes nevyrábí a to z vážnou tváří?
Značná část zazemi je stále ve vlastnictví Švédskem strany. Ano, máme pár lepenkovych salonek, ale třeba motory na sklad bychom museli dokoupit (schválně co stojí vic), atd.
Bez E/F to pro ně smysl nemá, protože to jsou ty stroje na ktere hledají zákazníky.
Pilotů máme dostatek dnes, protože na každou pronajmout smlouvu se doplácí za výcvik nových. Z prodloužením by se logick opět platilo.
A tak se dá pokračovat do nekonečná.Skrýt celý příspěvekDrake Opravu nám tady zdarma nechají letadla která by jinde mohli prodat. Saab není charita. ta nabídka letadel zdarma byla taková poslední zoufalé reakce na jejich velice ...Zobrazit celý příspěvek
Drake
Opravu nám tady zdarma nechají letadla která by jinde mohli prodat. Saab není charita. ta nabídka letadel zdarma byla taková poslední zoufalé reakce na jejich velice ohroženou pozici. Teď to projeli a ujišťuji vás že žádná oficiální nabídka nepřijde.
Černochová udělala jednu sarkastickou poznámku a tady se z toho dělá jako kdyby to bylo něco reálného.Skrýt celý příspěvekJe vtipné, jak někteří mluví s neuvěřitelnou jistotou, jako kdyby seděli v pozici minimálně náměstka MO :-))) Jirosi a Scotty, tak nám vysvětlete, co asi budou Švédi v roce 2029 ...Zobrazit celý příspěvek
Je vtipné, jak někteří mluví s neuvěřitelnou jistotou, jako kdyby seděli v pozici minimálně náměstka MO :-)))
Jirosi a Scotty, tak nám vysvětlete, co asi budou Švédi v roce 2029 dělat s "našimi" Gripeny?
Mohou je tak za cenu modernizace předat Maďarům, protože pro nikoho bez vybudovaného zázemí nebudou mít nějakou významnou hodnotu. Jen vycvičit si pro ně piloty stálo hodně velký balík peněz a vybudovat zázemí ani nemluvě a to pro letadla maximálně na 10 či při nejlepším na 15 let?Skrýt celý příspěvek
Protože, to nedava ekonomický smysl pouze by nás to stalo další finanční prostředky. Pokud se podepíše smlouva na F-35, nemá význam Gripeny dále řešit. Do 2029 je hromada času, ...Zobrazit celý příspěvek
Protože, to nedava ekonomický smysl pouze by nás to stalo další finanční prostředky.
Pokud se podepíše smlouva na F-35, nemá význam Gripeny dále řešit. Do 2029 je hromada času, budoucí piloti F35 možná letos konci střední skolu!Skrýt celý příspěvekHoubeles, pokud máme před sebou finančně náročnou Mid-life modernizaci L-159, které jsou nám úplně k ničemu, a za +- podobně peníze modernizaci JAS-39 C/D, tak směr uvažování by ...Zobrazit celý příspěvek
Houbeles, pokud máme před sebou finančně náročnou Mid-life modernizaci L-159, které jsou nám úplně k ničemu, a za +- podobně peníze modernizaci JAS-39 C/D, tak směr uvažování by měl být jasný.
Tři letky supersoniku, když se vyřadí zbytečně ALCY, jsou naprosté minimum. Uvedeny počet 24 kusu F-35 je naprosté minimum (při stále vysoké nasaditelnosti 70% bude k dispozici jen 17 letadel - není to poněkud málo na airpolicing, výcvik leteckého boje i komplexní využití kapacit F-35 pro útoky na pozemní cíle, roli míní AWACS, fúzi dat k dalším zbranovym systémům v rámci C4ISTAR, etc?
Osobne se domnívám, ze to je příliš málo pro plnohodnotný výcvik a řešením je pravé možnost udržet Gripeny nadále pro low-cost airpolicing a případne aby převzali ve zbývajícím čase roli L-159 (naopak to být pochopitelně nemůže).
Pro více než 10 milionový stát jsou tři letky supersoniku spíše minimum a tři letky F-35 proste neprojdou. Navíc pro “honeni dopraváků” bude Gripen dostačující až do jeho vyřazeni někdy po roce 2035.
V té době bude jasné, jestli budeme potřebovat místo nich další letku F-35, neco podobně nizkonákladové letadlo jako je FA-50 nebo dozraje čas na nějaký pokročilý “Loyal Wingman”.
Dovolil bych “fanklub F-35” upozornit, ze patřím do vašeho tábora, ale na rozdíl od vás si nemyslím, ze 24 kusu F-35 ( z nichž v reálu se dostane v jeden čas když dobre 17 strojů) je dostačující pro potřeby této země a plné využití potenciálu tohoto zbraňoveho systému - záměrně neříkám letadla, protože to je jen úplný základ schopnosti.
Otázka nestojí jestli Gripen nebo F-35, tam se už naštěstí snad rozumně rozhodlo. Teď stojí otázka Gripen nebo L-159. Ač patriot, tak si myslím, ze větší smysl má pro nás si nechat Gripeny a možná par sparek L-159.Skrýt celý příspěvekCelé špatně. Tři letky bojových letounů nikdy nebudou. Na to nejsou lidi. Gripeny rovněž už nejsou na stole. Teď už je na stole jen jedna otázka. Která letka se na F-35 přezbrojit ...Zobrazit celý příspěvek
Celé špatně. Tři letky bojových letounů nikdy nebudou. Na to nejsou lidi.
Gripeny rovněž už nejsou na stole.
Teď už je na stole jen jedna otázka. Která letka se na F-35 přezbrojit jako první.Skrýt celý příspěvekTo Skelet: Naše malá armáda musí jít primárně cestou kvalitních zbraňových systému a nahrazovat tak kvantitu - u 14 gripenů máme 20 pilotů, nevím kolik jich je přesně na alkách, ...Zobrazit celý příspěvek
To Skelet: Naše malá armáda musí jít primárně cestou kvalitních zbraňových systému a nahrazovat tak kvantitu - u 14 gripenů máme 20 pilotů, nevím kolik jich je přesně na alkách, ale určitě přes 25.
Při ideálním počtu 1,9 pilota na jednu F-35 to je 45 až 46 pilotů. To by měl být cílový stav. U Gripenů máme 1,42 a ten se zvyšovat nemusí a spíše budou mít někteří mladší piloti chuť přejít na F-35. To se ale obecně moc nedoporučuje.
Pozice vojenského pilota je atraktivní a o naplněnost bych se nebál. Rozhodně by mi to dávalo větší smysl, než 50 "cvičených opičáků" v roli nabíječe tanku. Bavíme se cca o 20 pilotech, které ani nepotřebujeme nijak najednou.
Je to co, jsem tady říkal už na začátku - kdo chce chovat opice, musí mít na banány. Jen 17 letadel použitelných v jeden čas je pro více než 10 milonový stát málo.
Má snad někdo pocit, že už dávno odepsané L-159, do kterých se budou muset nacpat výhledově další velké peníze v rámci nutné Mid- life modernizace, mají větší smysl pro obranyschopnost této republiky než osvědčený a podstatně výkonnější JAS -39 C/D+?Skrýt celý příspěvekMyslím si, že vaše křižácké tažení proti Gripenu už by jste mohli ukončit. F-35 naštěstí vyhrála, ale dvě letky nestačí. Polsko nakupuje jak divé a někteří tady kňučí, že dvě ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím si, že vaše křižácké tažení proti Gripenu už by jste mohli ukončit. F-35 naštěstí vyhrála, ale dvě letky nestačí.
Polsko nakupuje jak divé a někteří tady kňučí, že dvě letky s 24 kusy F-35 stačí. Nikde na světě tomu u zákazníků F-35 není a i 5,8 milionové Dánsko to jistí 27 kusy, jen někteří chytráčci tady mají hned jasno :-)))
Koexistencí JAS-39 a F-35 se otevírá prostor mít tři letky supersoniků a v budoucnu si vybrat adekvátní řešení - třetí letku F-35, pokud se to osvědčí, tak nahradit Gripeny něčím podobně nízkonákladovým ala FA50 či nějakými pokročilými "Loyal Wingman".
Minimalistická řešení se vždycky ukázala jako nejdražší! Naše malá armáda musí nahrazovat kvantitu kvalitou a silné letectvo a dělostřelectvo patří mezi to nejúčinnější na bojišti.
Zkuste Finům vysvětlit, že jsou blbci protože chtějí 64 kusů F-35 a k tomu mají 43 BAE Hawk a svoje Hornety strčí do NZ :-)))
Scotty - sám víš, že tyto moje úvahy mají i jinde ;-)Skrýt celý příspěvekMaximus: Právě minimalistické řešeni Jas39+L-159 se ukázala jako chyba. Takže, tu hlasně vykládáte abychom tu chybu zopakovali v kombinaci z F-35+cokololiv? Pokud něco, tak při ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus: Právě minimalistické řešeni Jas39+L-159 se ukázala jako chyba.
Takže, tu hlasně vykládáte abychom tu chybu zopakovali v kombinaci z F-35+cokololiv?
Pokud něco, tak při tak malém počtu má smysl jen další navýšení F35. Ale to raději ani nezmiňujete, protože to by bylo opravdu racionální řešení (těmi neoplýváte).Skrýt celý příspěvekTo Jirosi: Takze 24ks F35 a 14ksJAS-39C/D, tj. 38 kusů je vic minimalistické reseni nez dve letky s 24 ks F-35. Pane vajchmajstr, vy jste hlava :-)))
To Jirosi: Takze 24ks F35 a 14ksJAS-39C/D, tj. 38 kusů je vic minimalistické reseni nez dve letky s 24 ks F-35. Pane vajchmajstr, vy jste hlava :-)))
To Jirosi: Takze 24ks F35 a 14ksJAS-39C/D, tj. 38 kusů je vic minimalistické reseni nez dve letky s 24 ks F-35. Pane vajchmajstr, vy jste hlava :-))) Pokud chcete nutně 3.letky. ...Zobrazit celý příspěvek
To Jirosi: Takze 24ks F35 a 14ksJAS-39C/D, tj. 38 kusů je vic minimalistické reseni nez dve letky s 24 ks F-35. Pane vajchmajstr, vy jste hlava :-)))
Pokud chcete nutně 3.letky.
A) 36x F35 = 36x plnohodnotný stíhač
b) 24x F35 + X = 36>24 plnohodnotný stíhač + X zvyšují cenu proti 24ks, ale nikdy je nebude schopno nahradit (havárie, sestřel, atd.), dokonce to nejsou ani letadla k nasazení jak jste se vyjádřil.
C) bude jen 24ks F35, a za ty prostředky na tu 3.letku si armáda může provést všechny ty akvizice na které díky F35 nemá. To je divný, že najednou nebyl problém hrnout do letectva další desítky mld. jako by další složky nebyli, a to vše za druhořadou techniku.Skrýt celý příspěvekNaštěstí o tom budou rozhodovat jiní, co to tady čtou - aspoň občas Hi ;-))) Víte Scotty a Jirosi mezi našimi názory je jeden rozdíl - já jenom ukazuji na možnosti, které si někdo ...Zobrazit celý příspěvek
Naštěstí o tom budou rozhodovat jiní, co to tady čtou - aspoň občas Hi ;-)))
Víte Scotty a Jirosi mezi našimi názory je jeden rozdíl - já jenom ukazuji na možnosti, které si někdo s adekvátními podklady může přesně spočítat a v rámci odborného týmu prodiskutovat. Pak jsou tu chytrolíni, kteří potřebné podklady nemají a o odborné způsobilosti na všechno si dovolím úspěšně rovněž zapochybovat a přesto mají hned ve všem jasno, že něco nejde a nebude :-))).Skrýt celý příspěvek
No hurá, díky za příspěvek Maxime. To je přesně to co sem měl o vlákno níže na müsli. Ani Černochová nevyloučila že nakonec budeme mít G i F najednou. Jen sem na to šel od lesa ...Zobrazit celý příspěvek
No hurá, díky za příspěvek Maxime.
To je přesně to co sem měl o vlákno níže na müsli.
Ani Černochová nevyloučila že nakonec budeme mít G i F najednou.
Jen sem na to šel od lesa (přes letiště v Ralsku).
Čímž netvrdím že F35 nebudou v Čáslavi, jen se domnívám že nejdřív budou jinde, Čáslav zůstane pro Ģ a až nebudou Ģ tak se přeďelá na F35.
Pak budeme mít 2 letiště pro F35, což mě dává smysl ( na tom Ralsku netrvám)Skrýt celý příspěvekModernizace L-159 tu byla, dokud se nedošlo na rozhodnutí o F-35. Přezbrojíme obě letky. Tudíž, zakládat novou 3.letku školit nové piloty, modernizovat Gripeny, vystavět novou ...Zobrazit celý příspěvek
Modernizace L-159 tu byla, dokud se nedošlo na rozhodnutí o F-35. Přezbrojíme obě letky. Tudíž, zakládat novou 3.letku školit nové piloty, modernizovat Gripeny, vystavět novou základu, pořídit zázemí, a to vše na polovinu životnosti...
Hlavně patříte do tábora co neumí počítat.
F35 z 24ks operačních 17, při současné spolehlivosti (ta logicky z pozdějšími dodávkami klesá, třeba poslední F16 nejsou operační vůbec "sarkasmus")
JAs39 z 14ks operačních 11, a bude hůře jak budou stárnout.
Z toho vám snadno dojde, že budeme mít o 50% více nasaditelných strojů.
Původní úvahy byli jen o navýšení z 12+2 na 18ks Gripenu, ale to nám stále dává pouze 14-15.letadel. Tedy méně než budeme mít F-35. Přitom na stejnou práci je potřeba poslat více Gripenů.
Otázka tedy nezní zda Gripen nebo L-159. Všechny obě letky budou vyzbrojeny F-35. Vzhledem k blízkosti té náhrady cca za 3 roky by měla první skupina odejít na USA, nedává žádný smysl dál investovat do současných letadel nad rámec nutnosti.
To jsou totiž reálně ušetřené prostředky.Skrýt celý příspěvekVy se Jirosi tváříte jako hlavní stratég z GŠ a přitom ani netušíte jaká bude geopolitická situace v Evropě příští rok natož ke konci dekády. Je možné, že s rusáckem to nedopade ...Zobrazit celý příspěvek
Vy se Jirosi tváříte jako hlavní stratég z GŠ a přitom ani netušíte jaká bude geopolitická situace v Evropě příští rok natož ke konci dekády.
Je možné, že s rusáckem to nedopade tak špatně, jak většinou zde všichni doufáme. Pak vybudování třetí letky bude to nejmenší, co nás bude čekat.Skrýt celý příspěvek
Jirosi, pokud z těch 17 použitelných strojů (jsem optimista) alokujete část strojů na air-policing, který zabíral docela dost kapacit Gripenům, tak vám už nezůstane dostatečný ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi, pokud z těch 17 použitelných strojů (jsem optimista) alokujete část strojů na air-policing, který zabíral docela dost kapacit Gripenům, tak vám už nezůstane dostatečný počet F-35 na komplexní výcvik, který umožní plně využít schopností stroje, které vysoce převyšuje svoje konkurenty a co jediné ospravedlňuje vysoké provozní náklady!!!
Nikdo až na specifickou situaci v Thajsku nemá jen 24 strojů - i Dánové mají 27 strojů. Ostatní uživatelé mají 3 letky a více. Nevymýšlejme minimalistické cesty - ty jsou v konečném důsledku nejdražší a nejméně funkční- podívejte se jak jsme dopadli s T-72M4CZ - však 30 modernizovaných tanků AČR musí stačit :-(.
Nevyužitý potenciál F-35 je jednoznačná ztráta peněz a zejména vojenských schopností.
Pokud nevytvoříme nyní třetí letku, tak v budoucnosti se nám bude tvořit mnohem hůř.Skrýt celý příspěvekZajímavé, že v případě Gripenu na tu samou praci měli stačit 3 kontejnery. Zatím co cela 2.letka F35 je málo.
Přestaňte varit z vody, 24ks je dostatečný počet.Zajímavé, že v případě Gripenu na tu samou praci měli stačit 3 kontejnery. Zatím co cela 2.letka F35 je málo.
Přestaňte varit z vody, 24ks je dostatečný počet.Jste Jirosi zřejmě chytřejší než všichni uživatelé F-35 gratuluji :-))) Nejméně má Dánsko - dvě letky, ale pro jistotu 27 strojů, všichni uživatelé mají nejméně 3 a více letek. ...Zobrazit celý příspěvek
Jste Jirosi zřejmě chytřejší než všichni uživatelé F-35 gratuluji :-)))
Nejméně má Dánsko - dvě letky, ale pro jistotu 27 strojů, všichni uživatelé mají nejméně 3 a více letek. Blbci, Jirosi jim to vysvětlí, že nemuseli utácet, stačí 24 kusů :-)))Skrýt celý příspěvekTo jsem Scotty o sobě nikdy netvrdil - jsem striktně apolitický, protože to, co pomáhám prosadit, tak má občany v naší republice spojovat a nikoliv rozdělovat ;-)
To jsem Scotty o sobě nikdy netvrdil - jsem striktně apolitický, protože to, co pomáhám prosadit, tak má občany v naší republice spojovat a nikoliv rozdělovat ;-)
Maximus Žádnou Mid-life modernizaci L-159 před sebou nemáme. Je vidět že opět nechápete záměry ministerstva. L-159 se buď odprodá nebo předělá na výcvikové verze. Gripen spolu s ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus
Žádnou Mid-life modernizaci L-159 před sebou nemáme. Je vidět že opět nechápete záměry ministerstva. L-159 se buď odprodá nebo předělá na výcvikové verze.
Gripen spolu s F-35 nikdo provozovat nebude. Gripeny si Švédové odvezou nebo budou darované na Ukrajinu. Žádnou jinou budoucnost nemají.Skrýt celý příspěvekTakže ty informace, jak se piloti z Gripenů pošlou na L-159 jsou zypické "kecy v kleci"? Myslím, že i na MO pochopili, že je to nesmysl. Bude to nakonec jen otázka nabídky ze ...Zobrazit celý příspěvek
Takže ty informace, jak se piloti z Gripenů pošlou na L-159 jsou zypické "kecy v kleci"? Myslím, že i na MO pochopili, že je to nesmysl.
Bude to nakonec jen otázka nabídky ze strany Švédů a ceny modernizace.
Navíc tu nikdo neuvedl zásadní faktor a tou je geopolitická situace - jak moc rusák dostane výprask na Ukrajině a jak rychle se mu uvolní sankce, aby mohl znovu zbrojit a znovu za´točit, tentokrát poučen z chyb, Pokud se bude vybájet situace špatně, tak budou hledány cesty, jak se co nejlépe vyzbrojit. I tři letky mohou být málo :-))).Skrýt celý příspěvekS předvídáním o osudu Gripenů bych si dovolil počkat až na to jaká bude situace v době, kdy budou končit. Je to ještě pár let, nevíme co se kde ve světě semele, kolik se tu ...Zobrazit celý příspěvek
S předvídáním o osudu Gripenů bych si dovolil počkat až na to jaká bude situace v době, kdy budou končit.
Je to ještě pár let, nevíme co se kde ve světě semele, kolik se tu vystřídá vlád, ...Skrýt celý příspěvekPřesně tak, mám pocit, že všichni tu žijí stále v představě že všechno je růžové a pohodové. Za hranicemi Slovenska je největší vojenský konflikt v Evropě od ukončení II.WW a tady ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně tak, mám pocit, že všichni tu žijí stále v představě že všechno je růžové a pohodové. Za hranicemi Slovenska je největší vojenský konflikt v Evropě od ukončení II.WW a tady se bijí za to, že dvě letky nám stačí. Žít v Polsku, asi by už dostali psotník :-)))
Přijde mi, že se stále lidé nepoučili, že základem je být schopen si pomoci sám a až pak spoléhat na druhé.
Navíc země schopná poslat celou letku F-35 a těžkou brigádu v rámci spojeneckých závazků už je docela "bohatá nevěsta". Se 17 letuschopnými stroji celou letku rozhodně nikam nepošleme.Skrýt celý příspěvek/Takže ty informace, jak se piloti z Gripenů pošlou na L-159 jsou zypické "kecy v kleci"?/ Žádní piloti z Gripenů se na L-159 posílat nebudou. Ti u kterých to bude perspektivní se ...Zobrazit celý příspěvek
/Takže ty informace, jak se piloti z Gripenů pošlou na L-159 jsou zypické "kecy v kleci"?/
Žádní piloti z Gripenů se na L-159 posílat nebudou. Ti u kterých to bude perspektivní se přeškolí na F-35 a zbytek s létáním skončí. Ovšem přeškolení na F-35 začne prvně u pilotů L-159.Skrýt celý příspěvek
Nezlobte se ale naše armáda už nějakých 15let prokazuje názorně že víc než jeden typ bojových letadel má cenu provozovat, jde čistě jen o to si to rozumně spočítat, neexistuje ...Zobrazit celý příspěvek
Nezlobte se ale naše armáda už nějakých 15let prokazuje názorně že víc než jeden typ bojových letadel má cenu provozovat, jde čistě jen o to si to rozumně spočítat, neexistuje dogma "to musí být dražší". Zvlášť když převážnou část podpůrné infrastruktury už máme k dispozici. Samozřejmě vím o tom že GripC mají už dost nalétáno, nicméně využít jejich zbývající životnost "do nuly" je jasně hodná zvážení.Skrýt celý příspěvek
Můj názor je taky o dolétání Gripenů a vyzaření bez náhrady. Čímž budeme mít zajištěnej vzduch po dobu přechodu na F35 a dá nám to i dost času na plné zavedení obouch letek. A ...Zobrazit celý příspěvek
Můj názor je taky o dolétání Gripenů a vyzaření bez náhrady. Čímž budeme mít zajištěnej vzduch po dobu přechodu na F35 a dá nám to i dost času na plné zavedení obouch letek.
A Švédům by to asi taky nevadilo, protože co budou dělat s 12+2 oletanejma C/D když i oni budou ty svoje nahrazovat.Skrýt celý příspěvekFatk vám přijde, že použítí 12+2 a 16-24ks L-159 co jsou reálně k ničemu bylo ekonomicky výhodné. Přitom L159 výhodu domácího letadla? Uvědomujete si, že místo toho kočkopsa tu ...Zobrazit celý příspěvek
Fatk vám přijde, že použítí 12+2 a 16-24ks L-159 co jsou reálně k ničemu bylo ekonomicky výhodné. Přitom L159 výhodu domácího letadla?
Uvědomujete si, že místo toho kočkopsa tu mohli být 24-36ks nadzvuku?
Využití Gripenu by mělo smysl zvažovat, pokud by byli naše. Jenže, realita mluví trošku jinak.Skrýt celý příspěvekJirosi, pokud je mi znamo, tak Gripeny tu budou letat minimálně do roku 2027, reálně bude muset byt vyuzita opce na rok 2029. Za tu dobu se stane věcí :-)))
Jirosi, pokud je mi znamo, tak Gripeny tu budou letat minimálně do roku 2027, reálně bude muset byt vyuzita opce na rok 2029. Za tu dobu se stane věcí :-)))
Toliko k vyberu. https://www.armadninoviny.cz/c... Jana Černochová (JČ): Ano, před dvěma ...Zobrazit celý příspěvek
Toliko k vyberu.
https://www.armadninoviny.cz/c...
Jana Černochová (JČ): Ano, před dvěma lety - ještě jako předsedkyně výboru pro obranu - jsem se chtěla informovat, jak mají armáda a Ministerstvo obrany vymyšleno, jaký bude další vývoj nadzvukového letectva. Bylo mi řečeno, že se chystá nějaké vojenské doporučení, na kterém pracuje Armáda České republiky.
Tehdy to říkali pan náčelník generálního štábu Aleš Opata a pan ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Že se chystá nějaké vojenské doporučení a mělo by být do konce roku 2021. Vojenské doporučení jsme obdrželi a já jako nová ministryně a pan generál Karel Řehka jako nový náčelník generálního štábu plně respektujeme to, co v tom doporučení bylo.Skrýt celý příspěvekLetos se daří nejen okurkám :-) SŘP pro houfnice, tedy doufám, nejen pro ně, ale pro vše ...Zobrazit celý příspěvek
Letos se daří nejen okurkám :-) SŘP pro houfnice, tedy doufám, nejen pro ně, ale pro vše potřebné.
https://ct24.ceskatelevize.cz/... Skrýt celý příspěvekUž jsem to sem dával dopoledne, pamatují si, že si se o to zajímal. :-)
Už jsem to sem dával dopoledne, pamatují si, že si se o to zajímal. :-)
Načítám diskuzi...