Česká republika kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II a bojová vozidla CV90

Česká republika kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II a bojová vozidla CV90
F-35A Lightning II / U.S. Air Force, Airman 1st Class Josey Blades (Zvětšit)

Česká vláda pověřila k jednání ministryni obrany Janu Černochovou ve věci nákupu amerických taktických nadzvukových víceúčelových stealth letounů páté generace F-35A Lightning II a švédských bojových vozidel pěchoty (BVP) CV90.

F-35

Rozhodnutí české Vlády vychází z doporučení letectva. Armádní odborníci mimo jiné využili analýzy aliančního střediska Joint Air Power Competence Centre.

„F-35 Lightning II bude i po roce 2040 technická špička, zatímco stroje tzv. 4,5. generace tou dobou budou zastaralé. F-35 navíc nepředstavuje jen stíhací letoun. Jde o létající velitelské středisko představující kombinaci stíhacího letounu, prvku protivzdušné obrany, špičkového výzvědného a komunikačního pracoviště a zároveň je součástí široké sítě internetu strojů včetně bezpilotních prostředků, a tudíž dokáže provádět i úkoly, které jsou zcela mimo možnosti současných strojů,“ načrtl přednosti F-35 náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka.

Nyní česká ministerstva obrany, zahraničí a financí vytvoří vyjednávací tým. Ten povede jednání se zástupci americké vlády – prodej se totiž uskuteční přes systém zahraničního prodeje FMS (Foregin Military Sales). Mezi naše požadavky bude patřit i zapojení českého leteckého průmyslu do vývoje a výroby F-35.

Jednání o podobě smlouvy mají skončit do 1. října 2023. Poté nákup musí schválit český parlament. Času přitom není nazbyt. Firma Lockheed Martin od příštího roku dosáhne maximální roční produkce 156 F-35, ale na F-35 čeká velmi dlouhá řada zákazníků.


F-35 bude součásti internetu bojových strojů. Může ovládat a koordinovat činnost mnoha typů bezpilotních letadel. Tato schopnost je klíčem k vítězství ve válkách budoucnosti.

Pokud F-35 objednáme hned dneska, tak první letouny v ČR přistanou až v roce 2027. V tomto roce přitom končí pronájem Gripenů. Pokud se podepíše smlouva v příštím roce, první F-35 dorazí v roce 2028.

České F-35 sice texaskou továrnu ve Fort Worth opustí zhruba o dva dříve, ale zůstanou ve Spojených státech, kde na nich budou cvičit čeští piloti. Například roll-out první dánské stíhačky F-35A se uskutečnil v dubnu 2021, ale první F-35A do Dánska přiletí až na podzim roku 2023. Dánský parlament přitom nákup schválil v roce 2017.

Lze tedy očekávat využití opce a prodloužení pronájmu Gripenů do roku 2029. Pokud se nenajde jiné řešení.

Hlavní výhodou volby F-35A je rozšířenost tohoto letounu v zemích NATO. Výhledově má vzniknout 3500 F-35. Nyní je vyrobeno více než 860 letounů a do deseti let v Evropě má létat 500 až 600 F-35.


F-35 je bez přehánění nejdůležitější zbraňový systém NATO. F-35 není jen letadlo, ale multiplikátor – posiluje schopnosti dalších zbraňových systémů, ať už jsou ve vesmíru, na moři, ve vzduchu nebo na zemi.

Americké letectvo chce F-35 podporovat minimálně do roku 2070. České letectvo se tedy dalších 50 let nemusí bát o nedostatek náhradních dílů nebo technické podpory. Američané samozřejmě počítají s průběžnou modernizací F-35, novými motory a novou špičkovou municí tak, aby F-35 zůstal v průběhu dekád na technologickém vrcholu.

Velká rozšířenost znamená nižší akviziční a provozní náklady – nyní jeden F-35A (i s motorem F135) stojí 79 milionů dolarů (1,9 miliardy Kč). Jiné letouny, jakou jsou například dvoumotorové Eurofighter a Rafael, nebo stále vyvíjený JAS-39E/F Gripen, mají podobné akviziční a provozní náklady.

Přesto v případě 24 českých F-35 je nutné každý rok počítat s provozními náklady několik miliard korun, a to po dobu 30 let. Tyto náklady zahrnují vše, co se týká provozu F-35, výcviku pilotů ale i budoucí nutné modernizace (například výměny motorů).

Pokud jednání proběhnou úspěšně, Česká republika získá F-35 v nejnovější verzi Block 4. Oproti současné verzi Block 3 má mnoho technologických vylepšení. Může například ve vnitřních zbraňových šachtách nést norské střely s plochou dráhou letu JSM (Joint Strike Missile), evropské střely vzduch-vzduch Meteor, ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile) i evropské střely vzduch-země Spear.

O schopnostech F-35 jsme podrobně psali v článcích: Ideální řešení pro české letectvo: Dvě letky F-35A Lightning II, F-35 a Patriot: Štít proti střelám s plochou dráhou letu nebo Ruský systém S-400 Triumf vs. americké stealth letadlo F-35 Lightning II


CV90 s 30mm kanonem; větší foto / BAE Systems

CV90

Již před několika měsíci Armáda ČR označila švédské BVP CV90 z technického hlediska za nejvýhodnějšího kandidáta. Ještě větším favoritem se CV90 stal poté, co Slovensko oznámilo záměr nakoupit verzi CV9035 s 35mm kanonem.

V dalších letech totiž slovenské a české ozbrojené síly naváží užší spolupráci, mimo jiné ve smyslu koordinovaného nákupu a provozu bojové techniky. Důvody jsou prosté – finančně výhodnější je koordinovat nákup a provoz 400 BVP než 200 BVP.

„CV90 je zavedená a bojem prověřená platforma. Tato vozidla používá řada evropských armád a rozhodla se pro ně i Slovenská republika, s kterou budeme naše jednání koordinovat,“ uvedla ministryně Černochová s tím, že od spolupráce se slovenskou stranou si vláda slibuje další úspory.


Rodina vozidel CV90

CV90 je ověřené vozidlo a je k dispozici ve velkém počtu odvozených variant. Existuje také samohybný minomet na podvozku CV90.

Technickou „pikantností“ je typ kanonu pro české CV90. Armáda ČR preferuje ráži 30 mm, slovenská armáda ale zvolila ráži 35 mm. Avšak ráže není dogma. Pokud se ukáže, že společný česko-slovenský nákup CV90 s 35mm kanonem je finančně, provozně a logisticky výhodnější, lze i v případě českých CV90 zvolit 35 mm.

Jako v případě F-35 se u CV90 očekává silné zapojení českého průmyslu. Firma BAE Systems se chlubí tím, že již spolupracuje se 40 českými firmami, mimo jiné s VOP CZ, Meopta, Ray Service, VR Group nebo s Vojenským technickým ústavem.

Zdroj: Army.cz, 2

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojová vozidla pro Armádu ČR: ASCOD vs. CV90

Armáda České republiky projevuje zájem o nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty. V současné ...

Pátá generace bojového vozidla pěchoty CV90 MkIV

Londýn, Velká Británie - Rychlejší, silnější, výkonnější. To jsou hlavní vlastnosti nové generace ...

Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila konference Future Armoured Vehicles Situational ...

Bojová vozidla CV90 MkIV pro slovenskou armádu

Slovensko nakoupí švédská bojová vozidla pěchoty (BVP) CV9035 MkIV s 35mm kanónem od firmy BAE ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • darkstyle
  00:18 23.07.2022

  Maximus + Newman........... . Žiadnu fúziu dáť pane Maximusi piloti nemusia trénovať - lietadlo zbiera dàta a automaticky ich predáva ostatným bojovým systémom ak oni dokážu tie ...Zobrazit celý příspěvek

  Maximus + Newman...........
  .

  Žiadnu fúziu dáť pane Maximusi piloti nemusia trénovať - lietadlo zbiera dàta a automaticky ich predáva ostatným bojovým systémom ak oni dokážu tie dáta prijať. Pilot lieta a vyskakujú mu možnosti samé - on nič netrénuje, on si vyberá z cieľov.

  F-35A umožňuje úplnému zelenáčovi robiť to isté, na čo inde potrebujete dlhe hodiny výcviku - lebo fúzia dát, knižnice a spike management, 360° DAS a podobne..

  Na red flagoch sa sťažovali piloti F-16 a F-15, že majú nalietane 2000+ hodín a úplný zelenáči im dávajú na frak - nech robia čo len chcú.. to isté tvrdia de facto aj v Izraeli.

  Newman

  Výcvik na akúkoľvek stíhačku kúpenú cez FMS začína 2 roky predom. Začína od začiatku od "čmelakoch" cez talony až po lietadlo na ktorom máte lietať.
  Naučia Vás rovno všetko SAED/DEAD aj CAS aj BVR aj WVR aj tankovať za letu.
  Český piloti tým pádom nestratia schopnosti objednaním F-35A.
  Práve naopak - ak sa objedná 2023 a dodala by sa stíhačka prvá v roku 2029 (hovorím o najpomalšom riešení) tak piloti z ACR pôjdu 2027 cvičiť..

  Budú vedieť day one oveľa viac ako terajší piloti Gripen C.
  Aj keby došlo k neskoršiu dodaniu stíhačiek - nič sa nestane, piloti budú stále cvičiť v USA, ako napríklad slovenský, marocký, bulharský - to sa stalo teraz pri F-16, dostali dodávky sklz. Tak ich piloti cvičia ďalej v USA.

  To sú fakty.
  Ostatné sú Vaše domienky - Vás oboch.Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
   00:39 23.07.2022

   Ale ty data musí někdo přebírat a využívat a to se jaksi nenaučí samo, že? Upozorňuji tě, že boj o F-35 snad skončil jeho vítězstvím a já jsem za to rád, nicméně tvrdím, že dvě ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale ty data musí někdo přebírat a využívat a to se jaksi nenaučí samo, že?

   Upozorňuji tě, že boj o F-35 snad skončil jeho vítězstvím a já jsem za to rád, nicméně tvrdím, že dvě letky jsou pro naši zemi málo.

   Nechápu, že všichni tak snadno přijali fakt mít jenom dvě letky, přitom u Gripenu se počítalo s nákupem dvou letek (zamítnuto v roce 2002 Senátem) + k tomu jsme měli mít nejméně 2 letky L-159. Pak se po povodních vzal jen pronájem jedné letky Gripenů a Alky se také scvrkly do jedné letky. Není na čase se vymanit z tohoto "bíloknihového" myšlení a vrátit se ke třetí letce?

   Cesta podzvukového bitevníku se ukázala v našich podmínkách slepá a tak je na čase se vrátit k nazvuku. Logicky tedy tři letky supersoniků.

   Je jedinečná šance vytvořit třetí letku a je chyba to promarnit. Tedy pokud to myslíme s obranyshopností naší republiky vážně.

   "Bijci" této cesty zachování Gripenů si neuvědoují, že tím zavírají i cestu k případné třetí letce F-35 - bohužel emoce jsou asi víc. Teď je tu nejistota způsobená rusáckem a bude nejsnažší třetí letku prosadit - zvlášť, když bude pojatá jako nízkonákladová. Gripeny C/D+ budou jak dlouho létat - přes rok 2035 moc ne ;-)

   Po letce Gripenů může přijít dle zkušeností získaných ostrým provozem:
   - třetí letka F-35
   - nízkonákladový supersonik jako FA50
   - pokročilý "Loyal Wingman"

   Minimalistická řešení jsou většinou v důsledku nejdražší a nejméně funkčí - dvě letky nám stačí asi tak stejně jako 30 T-72M4CZ.Skrýt celý příspěvek

   • Badysak
    03:39 23.07.2022

    F35 bude plná Evropa nahradit ztráty bude jednodušší než nahradit ztráty T72, když celá Evropa jede na Leopardech

    F35 bude plná Evropa nahradit ztráty bude jednodušší než nahradit ztráty T72, když celá Evropa jede na Leopardech

   • Jirosi
    05:57 23.07.2022

    Původní plán na nákup/modernizaci počítal asi z 300 tanky/3.letky. Dnes se bavíme o 2.letkách/200ks tanků. Chápete ten rozdíl oproti počtu 30ks T72? Oni původní plány byli dost ...Zobrazit celý příspěvek

    Původní plán na nákup/modernizaci počítal asi z 300 tanky/3.letky.
    Dnes se bavíme o 2.letkách/200ks tanků. Chápete ten rozdíl oproti počtu 30ks T72?

    Oni původní plány byli dost nafouknuté počty techniky co tu zůstala z dob VS.

    Investice do 3.let jiného typu je fakticky ekonomicko/logistická sebevražda. Jediný smysl má přikoupit další F35, ale to se zase dozvíme, že je to moc nákladné... a máme přece i jiné druhy vojska...
    Kdyby tu náhodou byla vůle, tak není nic snažšího než tu další letku F35 v budoucnu dokoupit. Ale reálně, je to spíše utopie, takže nemá smysl plýtvat časem to řešit, když ještě ani první F35 nejsou v CR.Skrýt celý příspěvek

   • TF_HU
    06:09 23.07.2022

    Hele Maximus...

    Vy máte dojem, že dnes data nedozeme přijímat? Ať na Gripenu, nebo na úrovni tankové čety?

    Hele Maximus...

    Vy máte dojem, že dnes data nedozeme přijímat? Ať na Gripenu, nebo na úrovni tankové čety?

    • flanker.jirka
     07:55 23.07.2022

     To jsem zvědav jaký systém, který by uměl přijmout roztřídit a předat data ze všech čidel z F 35, zde zmíníte. :-D S bídou někde přijemete data se kterými si nikdo a nic v AČR ...Zobrazit celý příspěvek

     To jsem zvědav jaký systém, který by uměl přijmout roztřídit a předat data ze všech čidel z F 35, zde zmíníte. :-D
     S bídou někde přijemete data se kterými si nikdo a nic v AČR nebude vědět rady.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:30 23.07.2022

      Že by ty data uměl třídit sám letou, když je musí poskytovat svému pilotovi? Zatím co Izraelský pilot má na svém display celý střední východ předrizeny letounem. Tak verze pro CR ...Zobrazit celý příspěvek

      Že by ty data uměl třídit sám letou, když je musí poskytovat svému pilotovi?
      Zatím co Izraelský pilot má na svém display celý střední východ předrizeny letounem. Tak verze pro CR bude poskytovat jen výstup v binárních číslech z jednotlivých senzoru a pilot si to asi bude ve volném čase skládat....(sarkasmus)Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      10:34 23.07.2022

      Flanker + Maximus F-35A sama triedi data a posiela už vytriedené napríklad veliteľovi tankoveho práporu. Preto napríklad Nóri dostali možnosť vlastnej letovej knižnice (mám pocit ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker + Maximus

      F-35A sama triedi data a posiela už vytriedené napríklad veliteľovi tankoveho práporu. Preto napríklad Nóri dostali možnosť vlastnej letovej knižnice (mám pocit aj Holanďania).

      Je to o tom, že pilot v reálnom konflikte má svoju misiu. Vie si nastaviť, že sekundárne ciele automaticky predáva ďalej - nie celé dáta.

      Čo sa týka celých dát - na to je IBCS (napríklad).

      To je o tom, že napríklad Islander vystrelí raketu, nejaký radar, kľudne aj delostrelecký čo je blízko pri fronte ju objavý - pošle dáta do systému. Ten vyhodnotí sám, ktoré PVO, kedy bude pôsobiť proti rakete. Zároveň proti odpalovaciemu zariadeniu iskandru vie naviesť paľbu z lode či F-35A ktoré cieľ ani nevidí. Napríklad JASSM-ER alebo Tomahawk - ak vyhodnotí, že je to najefektívnejšie na použitie.

      V prvom prípade, je pomerne jednoduché prepojiť napríklad delostrelectvo alebo tanky - jedna sa vlastne o jednosmerný prenos z F-35A do efektoru na zemi. V druhom prípade máš prepojené tisícky km2 do jedného digitálneho bojiska.

      S použitím dát z F-35A si bude musieť vedieť dať radi veliteľ pozemného efektoru - ten bude cvičiť na to - nie pilot.
      Samozrejme, bude potreba do toho zainvestovať nižšie desiatky miliónov eur a cvičiť. Block 4 to umožňuje.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:10 23.07.2022

      darkstyle
      to je hezká představa, ale jak tu konektivitu mezi letadlem a bigošem zajistíte do všeho vám vstoupí ještě další rozhodovací stupně.

      darkstyle
      to je hezká představa, ale jak tu konektivitu mezi letadlem a bigošem zajistíte do všeho vám vstoupí ještě další rozhodovací stupně.

     • flanker.jirka
      12:12 23.07.2022

      jirosi to že letoun provede kromě detekce i identifikaci cílů je dobré, ale pořád vám tam chybí to, že na zemi někdo s těmi daty bude muset umět pracovat, přidat a korelovat je s ...Zobrazit celý příspěvek

      jirosi
      to že letoun provede kromě detekce i identifikaci cílů je dobré, ale pořád vám tam chybí to, že na zemi někdo s těmi daty bude muset umět pracovat, přidat a korelovat je s dalšími zdroji datSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:14 23.07.2022

      Bud ji zajistíte (ale to potřebuje ten zdroj jako F35). Nebo budete mít na zemi proti nepříteli poloslepe pozemní vojska. Dnes totiž není otázka, jestli tohle na bojišti nastan, ...Zobrazit celý příspěvek

      Bud ji zajistíte (ale to potřebuje ten zdroj jako F35). Nebo budete mít na zemi proti nepříteli poloslepe pozemní vojska.
      Dnes totiž není otázka, jestli tohle na bojišti nastan, ale kdy. Snad každý chytrý telefon může tyhle data zprostředkovat.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      14:00 23.07.2022

      Jenomže toto si neověříte a nenaučíte kecama, ale cvičením, tj. letovými hodinama a předletovou přípravou.

      Jenomže toto si neověříte a nenaučíte kecama, ale cvičením, tj. letovými hodinama a předletovou přípravou.

     • Jirosi
      14:36 23.07.2022

      Tak mužem to cvičit z F35, nebo ušetřit, a jako Anglani během Ww2 nechat kluky kroužit po základně na kole.

      Tak mužem to cvičit z F35, nebo ušetřit, a jako Anglani během Ww2 nechat kluky kroužit po základně na kole.

     • Maximus
      19:42 23.07.2022

      Já jsem rozhodně pro výcvik, ale tvrdím, že plného využití schopností F-35 se nedá dosáhnout s 24 letadly (ve skutečnosti při optimismu se 17 stroji) pokud budou muset dělat úplně ...Zobrazit celý příspěvek

      Já jsem rozhodně pro výcvik, ale tvrdím, že plného využití schopností F-35 se nedá dosáhnout s 24 letadly (ve skutečnosti při optimismu se 17 stroji) pokud budou muset dělat úplně všechno.

      Proto navrhuji třetí letku a jelikož na to ji postavit na F-35 nemámě, tak jimůžeme dočasně postavit na Gripenech, které po menší modernizaci mohou odlétat ještě většinu příští dekády a uvolnit tak kapacity pro výcvik na F-35 ;-).Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      10:33 24.07.2022

      Flanker. Prosím vás, ta data jsou stále cca stejná. Poloha, rychlost, vektor apod. Nic s čím bychom se dnes nesetkavali. Pouze je to fúze dát v letounu, kdy pilot vidí Rap, stejně ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker.

      Prosím vás, ta data jsou stále cca stejná. Poloha, rychlost, vektor apod. Nic s čím bychom se dnes nesetkavali. Pouze je to fúze dát v letounu, kdy pilot vidí Rap, stejně jako obsluhy dole. Dělostřelecké z toho dostane data o poloze cíle apod. Ano, určitou úpravu komponentů, interoperabilitu, ale to fakt není nepřekonatelný problém. Systém na kterém jede OTS VzS je má architektuře, která počítá právě s digitalizaci C2 ve VzS NATO.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     10:22 23.07.2022

     Také jsem zvědavý na to propojení s dělostřelectvem, raketomety zatím nemáme, moderní samohybné minomety také ne. Kolik má terminálů C4ISTAR třeba 7. mb? Zatím nemáme nic, ale ...Zobrazit celý příspěvek

     Také jsem zvědavý na to propojení s dělostřelectvem, raketomety zatím nemáme, moderní samohybné minomety také ne. Kolik má terminálů C4ISTAR třeba 7. mb?

     Zatím nemáme nic, ale všechno umíme a všechno známe :-)))Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      10:54 23.07.2022

      Maximus - nikdy by som si tu nedovolil porovnávať sr a čr... :))
      ale v ossr je to asi podobne... 9 z 10 virtuálnych operácii sme vyhrali...len tá jedna skončila patom... :))))

      Maximus - nikdy by som si tu nedovolil porovnávať sr a čr... :))
      ale v ossr je to asi podobne... 9 z 10 virtuálnych operácii sme vyhrali...len tá jedna skončila patom... :))))

  • 2DaChoppa
   09:29 23.07.2022

   to ze jeho vycvikova osnova kdysi neco obsahovala neznamena, ze to pilot jeste umi a je certifikovany dane ukoly provadet. nota bene, kdyz poleti na ukol, tak jakwsi vsemocne ...Zobrazit celý příspěvek

   to ze jeho vycvikova osnova kdysi neco obsahovala neznamena, ze to pilot jeste umi a je certifikovany dane ukoly provadet. nota bene, kdyz poleti na ukol, tak jakwsi vsemocne oblozeni vyzbroje pro vse od bwr po sead bude znamenat, ze ma v kazde sachte jinou chytrou pastelku. jednu. ani piloti usaf f16 neletaji vsichni vsechny ukoly.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    10:18 23.07.2022

    Pokud místo služby v armádě řídí třeba autobus, pak je možný že dane schopnosti ztratil. V běžném životě je v míru udržování a zlepšování jeho schopnosti jediná náplň jeho ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud místo služby v armádě řídí třeba autobus, pak je možný že dane schopnosti ztratil.
    V běžném životě je v míru udržování a zlepšování jeho schopnosti jediná náplň jeho činnosti.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     10:57 23.07.2022

     Jirosi, mám pocit, že o letectvu nevíte vůbec nic.

     Jirosi, mám pocit, že o letectvu nevíte vůbec nic.

     • Jirosi
      14:39 23.07.2022

      Od vás to opravdu beru jako lichotku.

      Od vás to opravdu beru jako lichotku.

    • 2DaChoppa
     22:43 23.07.2022

     napisu vam to jednoduseji... pracoval jsem s lidmi, kteri verili ze kdyz pilot splnil osnovu jerabovani, tak do konce zivota umi jerabovat a to i z lanovek, prestoze ve vycviku to ...Zobrazit celý příspěvek

     napisu vam to jednoduseji... pracoval jsem s lidmi, kteri verili ze kdyz pilot splnil osnovu jerabovani, tak do konce zivota umi jerabovat a to i z lanovek, prestoze ve vycviku to delal maximalne z louky. podobne si to malujou prumerne inteligentni medvedi, co piloty povazujou za lepsi autobusaky. kdyz budete cvicit jeden let sead za tri mesice podle stavajicich norem, tak se pilot prinejlepsim udrzi, ale nebude se zlepsovat. ja jsem stary tupy dlato a stale se mam co ucit i pri tom jerabovani. litam tak tri jerabovaci mise mesicne. treba z lanovekSkrýt celý příspěvek

    • 2DaChoppa
     22:51 23.07.2022

     ..pointou je, ze kdosazeni one myticke univerzalnosti potrebujete krome univerzalne schopneho letadla taky univerzalne schopneho pilota a univerzalne rozsahlou osnovu. takze ja ...Zobrazit celý příspěvek

     ..pointou je, ze kdosazeni one myticke univerzalnosti potrebujete krome univerzalne schopneho letadla taky univerzalne schopneho pilota a univerzalne rozsahlou osnovu. takze ja bych musel nalitattreba dalsich dvacet hodin kvuli letecky strelbe abych v nibyl kvalifikovanej a platnej. ..

     tohle vsechno jsme si mohli v praxivyzkouset (ze to nefunguje) u vsemocnych venomu (pripadne s dvojjedinym presahem na kobru) .. alevyzkousime si to draz.

     btw piloti us ch53 si stezuji ze ztraci navyky pri naletu pod 250 hodin rocne, ale tak ta f35 zas nepotrebuje tak sikovneho pilota, u ni staci 120 hodin (podle zdejsich odborniku)Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    10:55 23.07.2022

    Přesně tak, pouze určitá kvalita s dostatečnou kvantitou dokáže synergicky posunout schopnosti systému na určitou úroveň. Při optimistických 17 strojích (opravdu jich 24 ve ...Zobrazit celý příspěvek

    Přesně tak, pouze určitá kvalita s dostatečnou kvantitou dokáže synergicky posunout schopnosti systému na určitou úroveň.

    Při optimistických 17 strojích (opravdu jich 24 ve vzduchu mít časem nebudeme) je to air-policing, nacvik vzdušného boje a základy utoku na pozemní cíle. Vysoká automatizace F-35 je skvělá, ale to letadlo zase toho umí tolik, že to chce samozřejmě spoustu času pro výcvik, aby se všechny schopnosti tohoto zbraňového systému uměly využít. Představa, že nový pilot za par let bude umět plně využít potenciálu letadla je velmi naivní - řadu věcí se nenaučí nikdy.

    I u podstatně primitivnějšího letadla jako je Gripen naše VzS využívaly jen velmi omezenou část schopností toho letadla a hlavní důvod byl omezený počet strojů a to jejich nasaditelnost byla velmi vysoká. A to v situaci, kdy podstatnou část boje proti pozemním cílům má na starosti 14 kusů L-159A u 212. taktické letky.

    Pak někteří brouci pytlíci budou suverénně tvrdit, že 24 letadel stačí - to je ale jenom základ. Třetí letka na Gripenech dává prostor lépe využívat právě F-35.

    Bavíme se i o potenciálu poskytnout naše letecké síly spojencům. Co jim budeme asi tak moci nabídnout, když budeme mít k dispozici 17 funkčních letadel? Jeden roj pro MAG? Opět připomenu jeden z argumentl zastánců F-35 - mají dlouhý dolet a lépe se využijí v rámci aliančních BÚU. Na to dvě letky prostě nestačí, pokud naše účast nemá být opravdu jen symbolická.

    Tyto schopnost jsou projekcí geopolitických ambici naší země a projekcí našich schopností plnit spojenecké závazky. Pošleme někam 4 nebo 8 letadel nebo celou jednu letku - kolik letadel tedy zůstane k ochranu teritoria země? Co bojové ztráty, s těmi nikdo nepočítá?

    Chceme posilovat obranyschopnost naší armády a jeden z nejvýkonnějších systémů jako je letectvo, si seˇšňěrujeme na úplné minimum?

    Tři letky F-35 nám ekonomicky bohužel neprojde a musíme hledat tedy nejschůdnější řešení. A jak jsem psal, pokud třetí letku nezaložíme v nejbližších letech při proíhajícím konfliktu na Ukrajině, tak už nikdy, nebo v situaci, kdy už nám poteče opravdu zase do bot. Což ale bude jako obvykle pozdě.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     14:41 23.07.2022

     Píšete si to sam, nebo vám to někdo diktuje(třeba manzelka)?

     Píšete si to sam, nebo vám to někdo diktuje(třeba manzelka)?

    • Jirosi
     15:18 23.07.2022

     6 z vašich 7 argumentů hovoří pro řešení jen F35, ale vám to překvapivě vyšlo obráceně, asi náhoda.

     6 z vašich 7 argumentů hovoří pro řešení jen F35, ale vám to překvapivě vyšlo obráceně, asi náhoda.

    • Maximus
     19:44 23.07.2022

     Chápu, že se zmůžete jen na plané napadání bez argumentů, ale u vás mě to nepřekvapuje :-)))

     Chápu, že se zmůžete jen na plané napadání bez argumentů, ale u vás mě to nepřekvapuje :-)))

    • TF_HU
     10:41 24.07.2022

     Píšete zajímavé, ale též zábavné. Vojensko-politické ambice jsou dávno popsány a nastavený. Air policing je vzdušný boj, vlastně při něm plnit defensive counter air operace. Do ...Zobrazit celý příspěvek

     Píšete zajímavé, ale též zábavné. Vojensko-politické ambice jsou dávno popsány a nastavený.

     Air policing je vzdušný boj, vlastně při něm plnit defensive counter air operace. Do operace můžeme poslat například pouhé 4 stroje. Záleží na podmínkách.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   10:48 23.07.2022

   "Na red flagoch sa sťažovali piloti F-16 a F-15, že majú nalietane 2000+ hodín a úplný zelenáči im dávajú na frak - nech robia čo len chcú.." - som teda nevedel že v usa sú ...Zobrazit celý příspěvek

   "Na red flagoch sa sťažovali piloti F-16 a F-15, že majú nalietane 2000+ hodín a úplný zelenáči im dávajú na frak - nech robia čo len chcú.." - som teda nevedel že v usa sú piloti f-35 úplní zelenáči...potom čo je na ich výcviku také drahé keď hypotetický f-35 môže pilotovať aj pilot čmeliaka,keď vlastne stačí aby ten stroj len dal do vzduchu a o ostatné sa postará lietadlo samo...
   potrebuje f-35 teda vlastne vôbec pilota...?. nestačí ich prerobiť na bezpilotné lietadlá...?.....Skrýt celý příspěvek

 • Poly
  22:32 22.07.2022

  Ohledně APS u CV90. Nizozemci dostali jako první Iron Fist. Takže dost možná ho očekávejme. https://www.army-technology.co... Trophy by ...Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně APS u CV90. Nizozemci dostali jako první Iron Fist. Takže dost možná ho očekávejme.

  https://www.army-technology.co...

  Trophy by byl asi lepší, ale pořád je to posun o mílové kroky.Skrýt celý příspěvek

 • Nevím
  22:18 22.07.2022

  Veterán Růžička právě na ČT24: Gripen E umí úplně všechno co F-35. Pátá generace vůbec nic neznamená.

  Veterán Růžička právě na ČT24: Gripen E umí úplně všechno co F-35. Pátá generace vůbec nic neznamená.

  • toustr
   22:30 22.07.2022

   A hned by měla padnout otázka:
   Tak proč se na Gripen nestojí fronty a nejsou vyrobeny stovky kusů, pokud umí vše za lepší cenu a kratší dodací lhůtu?

   A hned by měla padnout otázka:
   Tak proč se na Gripen nestojí fronty a nejsou vyrobeny stovky kusů, pokud umí vše za lepší cenu a kratší dodací lhůtu?

   • Nevím
    22:34 22.07.2022

    Padla otázka, proč Finsko a ostatní země jdou do F-35 a ne do Gripenu. Bez odpovědi. Ale hlučnost F-35 je problém.

    Padla otázka, proč Finsko a ostatní země jdou do F-35 a ne do Gripenu. Bez odpovědi. Ale hlučnost F-35 je problém.

    • Jirosi
     22:43 22.07.2022

     Třeba na východní UA je hlučnost stíhaček největší problém místních lidí. Proudové stroje jsou vždy hlučné, pro mírový provoz lze nastavit limity. Ty mimochodem platí už dávno ...Zobrazit celý příspěvek

     Třeba na východní UA je hlučnost stíhaček největší problém místních lidí.
     Proudové stroje jsou vždy hlučné, pro mírový provoz lze nastavit limity. Ty mimochodem platí už dávno třeba pro nadzvukový let.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     22:58 22.07.2022

     Finsko a Švýcarsko si dali do podmínek vř že chtějí typy které jsou již zavedené. To GripE jasně v té době nesplňoval, prakticky nesplňuje ani teď (zatím vyrobených kolik - tuším 6 ...Zobrazit celý příspěvek

     Finsko a Švýcarsko si dali do podmínek vř že chtějí typy které jsou již zavedené. To GripE jasně v té době nesplňoval, prakticky nesplňuje ani teď (zatím vyrobených kolik - tuším 6 sériových strojů na konci roku 2021?). V tomto stavu se samozřejmě nacházel i F35, akorát nějakých 8 let dříve. Takže to že si ho někdo nevybral není dáno prostě jen tím že "je to shit" nebo "je to drahé" ale prostě časovou dostupností.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:06 22.07.2022

      Však mohli nabídnou CR používaný C/D.

      Však mohli nabídnou CR používaný C/D.

     • Maximus
      00:02 23.07.2022

      I na to dojde, neboj :-)))

      I na to dojde, neboj :-)))

     • Nesher
      12:35 23.07.2022

      To tam mělo jen Švýcarsko, Finsko nikoliv. Proto se také ve Finsku Gripen tendru normálně účastnil. Dokonce, aby alespoň částečně vyrovnali informační převahu F 35 jim to Švédové ...Zobrazit celý příspěvek

      To tam mělo jen Švýcarsko, Finsko nikoliv. Proto se také ve Finsku Gripen tendru normálně účastnil. Dokonce, aby alespoň částečně vyrovnali informační převahu F 35 jim to Švédové nabídli v balíku s tím jejich "awacs". Ani tak to nestačilo.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      19:50 23.07.2022

      Nesher, já nejsem rozhodně odpůrcem F-35, jen si myslím, že je 24 strojů pro naši republiku málo a tento počet strojů neumožňuje plnohodnotně využít schopností tohoto letadla. Na ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher, já nejsem rozhodně odpůrcem F-35, jen si myslím, že je 24 strojů pro naši republiku málo a tento počet strojů neumožňuje plnohodnotně využít schopností tohoto letadla.

      Na třetí letku F-35 zatím nemáme a proto letku Gripenů C/D považuji za ekonické řešení tohoto problému, protože máme vycvičené piloty, zázemí a na rozdíl od některých si nemyslím, že by nám Švedi ještě rádi naši letku nepřevedli za symbolickou cenu, resp. za cenu lehké modernizace a jejich jistoty, že budou na nich ještě 10 let moci dělat servis.

      Gripeny mohou rezervovat prostor "třetí letky" a po jejich vyřazení bude prostor dokoupit třeté letku F-35 nebo jiné zde už mnou opakovaně zmiňované řešení.

      Pokud se nevyužije tato možnost, tak se nám v budoucnosti bude třetí letka v případě potřeby budovat mnohem hůře.Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    23:01 22.07.2022

    S panem Růžičkou jsem se osobně potkal - typický bývalý "gumák", který o armádě ví všechno nejlépe. Ještě horší materiál je pan Vích z SPD. Nemám jim to až tak za zlé - ...Zobrazit celý příspěvek

    S panem Růžičkou jsem se osobně potkal - typický bývalý "gumák", který o armádě ví všechno nejlépe. Ještě horší materiál je pan Vích z SPD. Nemám jim to až tak za zlé - profesionální slepota je častá nemoc u vojáků z povolání, ale samozřejmě je i jinde.Skrýt celý příspěvek

  • Riiiederner
   22:32 22.07.2022

   To je dost smutné když i skoro laická veřejnost toho ví více než voják z povolání.

   To je dost smutné když i skoro laická veřejnost toho ví více než voják z povolání.

  • Misonek 76
   22:39 22.07.2022

   On je letec?

   On je letec?

  • flanker.jirka
   22:41 22.07.2022

   to byla sestava expertů :-) :-) :-) škoda vysílacího času.

   to byla sestava expertů :-) :-) :-) škoda vysílacího času.

   • Jirosi
    22:59 22.07.2022

    Kéž by to byl jen ten čas, takhle to lidi začnou kázat jako pravdu.

    Kéž by to byl jen ten čas, takhle to lidi začnou kázat jako pravdu.

    • flanker.jirka
     07:47 23.07.2022

     Každý tam svůj díl pravdy měl, jen si to překrucují podle toho, kterou politickou stranu reprezentují. Snad budeme moudřejší za rok až se dozvíme konkrétní rozsah nabídky a co to ...Zobrazit celý příspěvek

     Každý tam svůj díl pravdy měl, jen si to překrucují podle toho, kterou politickou stranu reprezentují. Snad budeme moudřejší za rok až se dozvíme konkrétní rozsah nabídky a co to bude stát.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   23:01 22.07.2022

   Veterán Růžička je debil.

   Veterán Růžička je debil.

   • Maximus
    00:03 23.07.2022

    No vidíš, že se někdy shodneme :-)))

    No vidíš, že se někdy shodneme :-)))

    • Scotty
     00:07 23.07.2022

     Mě si už nějakou dobu blokuje na Twitteru, saláte. :)

     Mě si už nějakou dobu blokuje na Twitteru, saláte. :)

     • Englbert
      09:31 23.07.2022

      Zdravím. Jestli se můžu zeptat koho na tw odebíráte jako odborníky na armádu? Komu se dá věřit? Kdo je objektivní a normálně uvažující? Díky za tip.

      Zdravím. Jestli se můžu zeptat koho na tw odebíráte jako odborníky na armádu? Komu se dá věřit? Kdo je objektivní a normálně uvažující? Díky za tip.

     • petres
      12:00 23.07.2022

      Englbert
      armádu nebo obecně bezpečností tématiku vč. politických geografů? Co se týká čistě zbraní a armád dám vám tip třeba na @ronkainen7k15 nebo @JonHawkes275

      Englbert
      armádu nebo obecně bezpečností tématiku vč. politických geografů? Co se týká čistě zbraní a armád dám vám tip třeba na @ronkainen7k15 nebo @JonHawkes275

     • Scotty
      16:07 23.07.2022

      Englbert
      Koroň, Zelinka, Wirnitzer, MirFe a Stratilík má občas taky lepší den.

      Englbert
      Koroň, Zelinka, Wirnitzer, MirFe a Stratilík má občas taky lepší den.

   • Jirosi
    06:00 23.07.2022

    Jediné co bylo na celém komentáři pozitivní, bylo jeho tvrzení,, že F35 kupují i Švédové (vím, že to je blbost). Ale lépe se střelit do vlastní nohy snad ani nemohl.

    Jediné co bylo na celém komentáři pozitivní, bylo jeho tvrzení,, že F35 kupují i Švédové (vím, že to je blbost). Ale lépe se střelit do vlastní nohy snad ani nemohl.

  • TF_HU
   06:11 23.07.2022

   Když v TV vystoupí sto různých expertů, zazní sto různých názorů.

   Když v TV vystoupí sto různých expertů, zazní sto různých názorů.

  • Talvi
   16:21 23.07.2022

   To je stejný nesmysl, jako když před drahnými lety kluci z 4. BRN brečeli, že UK 59 je křáp k ničemu a snili o MINIMI, který si vyzkoušeli někde na cvičení. Nějakej ex- ...Zobrazit celý příspěvek

   To je stejný nesmysl, jako když před drahnými lety kluci z 4. BRN brečeli, že UK 59 je křáp k ničemu a snili o MINIMI, který si vyzkoušeli někde na cvičení. Nějakej ex- komunistickej lampasák jim odpovídal, že se mýlí a je to výborný kulomet. Co myslíte, kdo měl pravdu ?Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    18:23 23.07.2022

    Jo. To je ten typ.

    Jo. To je ten typ.

 • Hope
  22:02 22.07.2022

  USA během během tří let koupí dalších 375 kusů F-35.

  USA během během tří let koupí dalších 375 kusů F-35.

  • Maximus
   01:44 23.07.2022

   Zcela zbytečné, podle některých zdejších diskutérů je 24 kusů F-35 plně dostačující uplně na vše :)))) Možná v případě USA ještě možná budou potřeba tak dva kusy navíc na odražení ...Zobrazit celý příspěvek

   Zcela zbytečné, podle některých zdejších diskutérů je 24 kusů F-35 plně dostačující uplně na vše :))))

   Možná v případě USA ještě možná budou potřeba tak dva kusy navíc na odražení invaze eMZáků s kterými naše obranné plány nepočítají :-)Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    06:04 23.07.2022

    Tady se zase snaží někdo ze sebe udělat hlupáka, když se nenašla podpora pro jeho fantazie.

    Tady se zase snaží někdo ze sebe udělat hlupáka, když se nenašla podpora pro jeho fantazie.

    • Maximus
     09:29 23.07.2022

     Potrefená husa zakejhala :-)))
     Od "derivata" to zni zábavně :-)))

     Potrefená husa zakejhala :-)))
     Od "derivata" to zni zábavně :-)))

     • Jirosi
      13:17 23.07.2022

      S takovou sebereflexe se nedá nesouhlasit.

      S takovou sebereflexe se nedá nesouhlasit.

 • Drake
  19:17 22.07.2022

  Projel jsem zběžně vlákno a doufám že se tahle zajímavíá informace ještě neobjevila......... Kdy předpokládáte, že by mohly být do Česka doručeny F-35? Bude to do roku 2029? ...Zobrazit celý příspěvek

  Projel jsem zběžně vlákno a doufám že se tahle zajímavíá informace ještě neobjevila.........

  Kdy předpokládáte, že by mohly být do Česka doručeny F-35? Bude to do roku 2029? Předpokládám, že nechcete, aby tady nastala situace, kdy bychom neměli stíhačky na ochranu vzdušného prostoru.

  JČ: To nechceme a nedovolíme. Třeba nám Švédové opravdu gripeny darují, takže budou zaparkované v Čáslavi i jejich gripeny. Proč ne. Myslím, že by naše armáda určitě nebyla proti, pokud bychom měli 24 nadzvukových letounů F-35 a 14 gripenů.

  KŘ: Jisté je, že bude přechodné období. Nejde to udělat ze dne na den. Musí se na to připravit pozemní personál, piloti, infrastruktura. Bude to opravdu velmi komplikovaný proces, který bude muset být podrobně plánovaný.

  https://www.seznamzpravy.cz/cl... Skrýt celý příspěvek

  • MaraKM
   20:00 22.07.2022

   Je to nekde nize a urcite ve vlakne okolo Ukrajiny.

   Je to nekde nize a urcite ve vlakne okolo Ukrajiny.

  • Scotty
   20:44 22.07.2022

   To je takové rýpnutí do Švédů. Je jasné že tahle nabídka už není na stole.

   To je takové rýpnutí do Švédů. Je jasné že tahle nabídka už není na stole.

   • Maximus
    20:59 22.07.2022

    Scotty, to si ale jen myslíte :-)))

    Lina huba, hole neštěstí. Klidně to muže být součást dohadování o CV-90.

    Scotty, to si ale jen myslíte :-)))

    Lina huba, hole neštěstí. Klidně to muže být součást dohadování o CV-90.

    • Scotty
     23:13 22.07.2022

     CV-90 toho s Gripenem mnoho společného nemá. Tahle varianta padla preferencí F-35.

     CV-90 toho s Gripenem mnoho společného nemá. Tahle varianta padla preferencí F-35.

     • Maximus
      00:04 23.07.2022

      Myslím si, že ne a nejsem v tom sám ;-)

      Myslím si, že ne a nejsem v tom sám ;-)

     • Scotty
      00:08 23.07.2022

      Nevím kdo jsou ti ostatní a myslím že to ani vědět nechci.

      Nevím kdo jsou ti ostatní a myslím že to ani vědět nechci.

     • Englbert
      09:33 23.07.2022

      A nejsou ty CV90, taková úlitba švédům za to , že od nich nebudeme brát gripeny?

      A nejsou ty CV90, taková úlitba švédům za to , že od nich nebudeme brát gripeny?

     • Nesher
      12:39 23.07.2022

      Engelbert
      Těžko, Stockholm fakt není něco co bychom si museli nějak předcházet.
      Prostě jako jediní kývli na nové požádavky a udrželi cenu.

      Engelbert
      Těžko, Stockholm fakt není něco co bychom si museli nějak předcházet.
      Prostě jako jediní kývli na nové požádavky a udrželi cenu.

     • Nesher
      12:42 23.07.2022

      Maximus Jasně, už před válkou si o tom rozprávěl s panem okresním hejtmanem. Mohl by si prosím přestat vydávat svá tvrzení, pro než nemáš jediný důkaz (a ne, ta sarkastická ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      Jasně, už před válkou si o tom rozprávěl s panem okresním hejtmanem.
      Mohl by si prosím přestat vydávat svá tvrzení, pro než nemáš jediný důkaz (a ne, ta sarkastická poznámka Černochové není důkaz) za realitu.
      A zdaleka se to netýká jen F 35.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    21:15 22.07.2022

    Kombinace ironie a naštvanosti, evidentně tu ránu pod pás od švédského ambasadora ještě nepřekousla ;-)

    Kombinace ironie a naštvanosti, evidentně tu ránu pod pás od švédského ambasadora ještě nepřekousla ;-)

   • Maximus
    23:03 22.07.2022

    Emoce opadnou a začne snad fungovat šedá kůra mozková - o paní ministrini a NGŠ se nebojím ;-).

    Emoce opadnou a začne snad fungovat šedá kůra mozková - o paní ministrini a NGŠ se nebojím ;-).

    • Scotty
     00:02 23.07.2022

     Jestli myslíte že nám tady nechají Gipeny bez toho aby jsme si koupili nové, tak jste nekonečně naivní.

     Jestli myslíte že nám tady nechají Gipeny bez toho aby jsme si koupili nové, tak jste nekonečně naivní.

     • Maximus
      00:59 23.07.2022

      On se někdo o ty letadla v roce 2029 přetrhne? Švédi budou ještě rádi, když nám je ve velkém gestu darují za cenu modernizace. Možná tak Maďarsko, ale to už bych je raději věnoval ...Zobrazit celý příspěvek

      On se někdo o ty letadla v roce 2029 přetrhne? Švédi budou ještě rádi, když nám je ve velkém gestu darují za cenu modernizace.

      Možná tak Maďarsko, ale to už bych je raději věnoval do muzea.Skrýt celý příspěvek

     • Drake
      12:58 23.07.2022

      Scotty Vaše příspěvky se snažím poslední dobou nečíst a nereagovat na ně, nicméně tohle mi nedá, po odchodu z armády pracuju v průmyslu, pokud někam něco dodáme tak poslední dobou ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty Vaše příspěvky se snažím poslední dobou nečíst a nereagovat na ně, nicméně tohle mi nedá, po odchodu z armády pracuju v průmyslu, pokud někam něco dodáme tak poslední dobou je to s docela malým ziskem s tím že se následně bohatě hojíme na servisu, updatech a náhradních dílech, ono by to tak bylo i s Gripenama, švédi by neztratili reference (což je velmi cenné) s tím že jsou nadále používány AčR a dali by si nejspíše královsky zaplatit každej servis, update a ND......čili pokud to člověk veme kolem a kolem tak jejich darování zdarma pro švédy smysl má i bez berličky v podobě nákupu nových Eček. Teď je otázkou pokud by na to přišlo aby naše komise pořádně a nezávazně spočítala veškerá pro a proti vyplývající z provozu dvou typů.......jasně pro vás civily je to asi ´jednoduchý, dohledávat si veřejně dostupné info a na nich stavět úvahy a přání je nezávazný pro rozpočet apod, nicméně oni určitě budou mít mnohem více informací ze kterých budou vycházet a jejich závěry můžou být zcela jiné než ty co si vyvodíme zde v diskuzi na AN.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:51 23.07.2022

      Drake: jak sám pisete i když je dají zdarma stejně jim je zaplatíme. Jako jsme jsme to udělali během programu. Takže pokut to víte, tak vám je snad jasné, že to ponechání bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Drake: jak sám pisete i když je dají zdarma stejně jim je zaplatíme. Jako jsme jsme to udělali během programu.
      Takže pokut to víte, tak vám je snad jasné, že to ponechání bude sakra drahá sranda.
      Píšete o referencich na stroj, který už dnes nevyrábí a to z vážnou tváří?
      Značná část zazemi je stále ve vlastnictví Švédskem strany. Ano, máme pár lepenkovych salonek, ale třeba motory na sklad bychom museli dokoupit (schválně co stojí vic), atd.
      Bez E/F to pro ně smysl nemá, protože to jsou ty stroje na ktere hledají zákazníky.
      Pilotů máme dostatek dnes, protože na každou pronajmout smlouvu se doplácí za výcvik nových. Z prodloužením by se logick opět platilo.
      A tak se dá pokračovat do nekonečná.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:15 23.07.2022

      Drake Opravu nám tady zdarma nechají letadla která by jinde mohli prodat. Saab není charita. ta nabídka letadel zdarma byla taková poslední zoufalé reakce na jejich velice ...Zobrazit celý příspěvek

      Drake
      Opravu nám tady zdarma nechají letadla která by jinde mohli prodat. Saab není charita. ta nabídka letadel zdarma byla taková poslední zoufalé reakce na jejich velice ohroženou pozici. Teď to projeli a ujišťuji vás že žádná oficiální nabídka nepřijde.
      Černochová udělala jednu sarkastickou poznámku a tady se z toho dělá jako kdyby to bylo něco reálného.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      20:03 23.07.2022

      Je vtipné, jak někteří mluví s neuvěřitelnou jistotou, jako kdyby seděli v pozici minimálně náměstka MO :-))) Jirosi a Scotty, tak nám vysvětlete, co asi budou Švédi v roce 2029 ...Zobrazit celý příspěvek

      Je vtipné, jak někteří mluví s neuvěřitelnou jistotou, jako kdyby seděli v pozici minimálně náměstka MO :-)))

      Jirosi a Scotty, tak nám vysvětlete, co asi budou Švédi v roce 2029 dělat s "našimi" Gripeny?

      Mohou je tak za cenu modernizace předat Maďarům, protože pro nikoho bez vybudovaného zázemí nebudou mít nějakou významnou hodnotu. Jen vycvičit si pro ně piloty stálo hodně velký balík peněz a vybudovat zázemí ani nemluvě a to pro letadla maximálně na 10 či při nejlepším na 15 let?Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   20:46 22.07.2022

   Protože, to nedava ekonomický smysl pouze by nás to stalo další finanční prostředky. Pokud se podepíše smlouva na F-35, nemá význam Gripeny dále řešit. Do 2029 je hromada času, ...Zobrazit celý příspěvek

   Protože, to nedava ekonomický smysl pouze by nás to stalo další finanční prostředky.
   Pokud se podepíše smlouva na F-35, nemá význam Gripeny dále řešit. Do 2029 je hromada času, budoucí piloti F35 možná letos konci střední skolu!Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    21:22 22.07.2022

    Houbeles, pokud máme před sebou finančně náročnou Mid-life modernizaci L-159, které jsou nám úplně k ničemu, a za +- podobně peníze modernizaci JAS-39 C/D, tak směr uvažování by ...Zobrazit celý příspěvek

    Houbeles, pokud máme před sebou finančně náročnou Mid-life modernizaci L-159, které jsou nám úplně k ničemu, a za +- podobně peníze modernizaci JAS-39 C/D, tak směr uvažování by měl být jasný.

    Tři letky supersoniku, když se vyřadí zbytečně ALCY, jsou naprosté minimum. Uvedeny počet 24 kusu F-35 je naprosté minimum (při stále vysoké nasaditelnosti 70% bude k dispozici jen 17 letadel - není to poněkud málo na airpolicing, výcvik leteckého boje i komplexní využití kapacit F-35 pro útoky na pozemní cíle, roli míní AWACS, fúzi dat k dalším zbranovym systémům v rámci C4ISTAR, etc?

    Osobne se domnívám, ze to je příliš málo pro plnohodnotný výcvik a řešením je pravé možnost udržet Gripeny nadále pro low-cost airpolicing a případne aby převzali ve zbývajícím čase roli L-159 (naopak to být pochopitelně nemůže).

    Pro více než 10 milionový stát jsou tři letky supersoniku spíše minimum a tři letky F-35 proste neprojdou. Navíc pro “honeni dopraváků” bude Gripen dostačující až do jeho vyřazeni někdy po roce 2035.

    V té době bude jasné, jestli budeme potřebovat místo nich další letku F-35, neco podobně nizkonákladové letadlo jako je FA-50 nebo dozraje čas na nějaký pokročilý “Loyal Wingman”.

    Dovolil bych “fanklub F-35” upozornit, ze patřím do vašeho tábora, ale na rozdíl od vás si nemyslím, ze 24 kusu F-35 ( z nichž v reálu se dostane v jeden čas když dobre 17 strojů) je dostačující pro potřeby této země a plné využití potenciálu tohoto zbraňoveho systému - záměrně neříkám letadla, protože to je jen úplný základ schopnosti.

    Otázka nestojí jestli Gripen nebo F-35, tam se už naštěstí snad rozumně rozhodlo. Teď stojí otázka Gripen nebo L-159. Ač patriot, tak si myslím, ze větší smysl má pro nás si nechat Gripeny a možná par sparek L-159.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     21:32 22.07.2022

     Celé špatně. Tři letky bojových letounů nikdy nebudou. Na to nejsou lidi. Gripeny rovněž už nejsou na stole. Teď už je na stole jen jedna otázka. Která letka se na F-35 přezbrojit ...Zobrazit celý příspěvek

     Celé špatně. Tři letky bojových letounů nikdy nebudou. Na to nejsou lidi.
     Gripeny rovněž už nejsou na stole.
     Teď už je na stole jen jedna otázka. Která letka se na F-35 přezbrojit jako první.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      22:52 22.07.2022

      To Skelet: Naše malá armáda musí jít primárně cestou kvalitních zbraňových systému a nahrazovat tak kvantitu - u 14 gripenů máme 20 pilotů, nevím kolik jich je přesně na alkách, ...Zobrazit celý příspěvek

      To Skelet: Naše malá armáda musí jít primárně cestou kvalitních zbraňových systému a nahrazovat tak kvantitu - u 14 gripenů máme 20 pilotů, nevím kolik jich je přesně na alkách, ale určitě přes 25.

      Při ideálním počtu 1,9 pilota na jednu F-35 to je 45 až 46 pilotů. To by měl být cílový stav. U Gripenů máme 1,42 a ten se zvyšovat nemusí a spíše budou mít někteří mladší piloti chuť přejít na F-35. To se ale obecně moc nedoporučuje.

      Pozice vojenského pilota je atraktivní a o naplněnost bych se nebál. Rozhodně by mi to dávalo větší smysl, než 50 "cvičených opičáků" v roli nabíječe tanku. Bavíme se cca o 20 pilotech, které ani nepotřebujeme nijak najednou.

      Je to co, jsem tady říkal už na začátku - kdo chce chovat opice, musí mít na banány. Jen 17 letadel použitelných v jeden čas je pro více než 10 milonový stát málo.

      Má snad někdo pocit, že už dávno odepsané L-159, do kterých se budou muset nacpat výhledově další velké peníze v rámci nutné Mid- life modernizace, mají větší smysl pro obranyschopnost této republiky než osvědčený a podstatně výkonnější JAS -39 C/D+?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:19 22.07.2022

      Maximus
      To už jsou zase kecy v kleci jako u těch Leopardů. Gripen končí to už nemůže být zřejmější.

      Maximus
      To už jsou zase kecy v kleci jako u těch Leopardů. Gripen končí to už nemůže být zřejmější.

     • Jirosi
      23:22 22.07.2022

      Prozradím vám tajemství. V době zahraniční mise jsou tu tak 3-4 Gripeny. Přitom 3ks je minimum, a dle vás nestačí 17 F35?

      Prozradím vám tajemství. V době zahraniční mise jsou tu tak 3-4 Gripeny. Přitom 3ks je minimum, a dle vás nestačí 17 F35?

     • Maximus
      00:14 23.07.2022

      Myslím si, že vaše křižácké tažení proti Gripenu už by jste mohli ukončit. F-35 naštěstí vyhrála, ale dvě letky nestačí. Polsko nakupuje jak divé a někteří tady kňučí, že dvě ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím si, že vaše křižácké tažení proti Gripenu už by jste mohli ukončit. F-35 naštěstí vyhrála, ale dvě letky nestačí.

      Polsko nakupuje jak divé a někteří tady kňučí, že dvě letky s 24 kusy F-35 stačí. Nikde na světě tomu u zákazníků F-35 není a i 5,8 milionové Dánsko to jistí 27 kusy, jen někteří chytráčci tady mají hned jasno :-)))

      Koexistencí JAS-39 a F-35 se otevírá prostor mít tři letky supersoniků a v budoucnu si vybrat adekvátní řešení - třetí letku F-35, pokud se to osvědčí, tak nahradit Gripeny něčím podobně nízkonákladovým ala FA50 či nějakými pokročilými "Loyal Wingman".

      Minimalistická řešení se vždycky ukázala jako nejdražší! Naše malá armáda musí nahrazovat kvantitu kvalitou a silné letectvo a dělostřelectvo patří mezi to nejúčinnější na bojišti.

      Zkuste Finům vysvětlit, že jsou blbci protože chtějí 64 kusů F-35 a k tomu mají 43 BAE Hawk a svoje Hornety strčí do NZ :-)))

      Scotty - sám víš, že tyto moje úvahy mají i jinde ;-)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:08 23.07.2022

      Maximus: Právě minimalistické řešeni Jas39+L-159 se ukázala jako chyba. Takže, tu hlasně vykládáte abychom tu chybu zopakovali v kombinaci z F-35+cokololiv? Pokud něco, tak při ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: Právě minimalistické řešeni Jas39+L-159 se ukázala jako chyba.
      Takže, tu hlasně vykládáte abychom tu chybu zopakovali v kombinaci z F-35+cokololiv?
      Pokud něco, tak při tak malém počtu má smysl jen další navýšení F35. Ale to raději ani nezmiňujete, protože to by bylo opravdu racionální řešení (těmi neoplýváte).Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:34 23.07.2022

      To Jirosi: Takze 24ks F35 a 14ksJAS-39C/D, tj. 38 kusů je vic minimalistické reseni nez dve letky s 24 ks F-35. Pane vajchmajstr, vy jste hlava :-)))

      To Jirosi: Takze 24ks F35 a 14ksJAS-39C/D, tj. 38 kusů je vic minimalistické reseni nez dve letky s 24 ks F-35. Pane vajchmajstr, vy jste hlava :-)))

     • Jirosi
      15:06 23.07.2022

      To Jirosi: Takze 24ks F35 a 14ksJAS-39C/D, tj. 38 kusů je vic minimalistické reseni nez dve letky s 24 ks F-35. Pane vajchmajstr, vy jste hlava :-))) Pokud chcete nutně 3.letky. ...Zobrazit celý příspěvek

      To Jirosi: Takze 24ks F35 a 14ksJAS-39C/D, tj. 38 kusů je vic minimalistické reseni nez dve letky s 24 ks F-35. Pane vajchmajstr, vy jste hlava :-)))

      Pokud chcete nutně 3.letky.
      A) 36x F35 = 36x plnohodnotný stíhač
      b) 24x F35 + X = 36>24 plnohodnotný stíhač + X zvyšují cenu proti 24ks, ale nikdy je nebude schopno nahradit (havárie, sestřel, atd.), dokonce to nejsou ani letadla k nasazení jak jste se vyjádřil.
      C) bude jen 24ks F35, a za ty prostředky na tu 3.letku si armáda může provést všechny ty akvizice na které díky F35 nemá. To je divný, že najednou nebyl problém hrnout do letectva další desítky mld. jako by další složky nebyli, a to vše za druhořadou techniku.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      20:13 23.07.2022

      Naštěstí o tom budou rozhodovat jiní, co to tady čtou - aspoň občas Hi ;-))) Víte Scotty a Jirosi mezi našimi názory je jeden rozdíl - já jenom ukazuji na možnosti, které si někdo ...Zobrazit celý příspěvek

      Naštěstí o tom budou rozhodovat jiní, co to tady čtou - aspoň občas Hi ;-)))

      Víte Scotty a Jirosi mezi našimi názory je jeden rozdíl - já jenom ukazuji na možnosti, které si někdo s adekvátními podklady může přesně spočítat a v rámci odborného týmu prodiskutovat. Pak jsou tu chytrolíni, kteří potřebné podklady nemají a o odborné způsobilosti na všechno si dovolím úspěšně rovněž zapochybovat a přesto mají hned ve všem jasno, že něco nejde a nebude :-))).Skrýt celý příspěvek

    • Newman
     22:22 22.07.2022

     No hurá, díky za příspěvek Maxime. To je přesně to co sem měl o vlákno níže na müsli. Ani Černochová nevyloučila že nakonec budeme mít G i F najednou. Jen sem na to šel od lesa ...Zobrazit celý příspěvek

     No hurá, díky za příspěvek Maxime.
     To je přesně to co sem měl o vlákno níže na müsli.
     Ani Černochová nevyloučila že nakonec budeme mít G i F najednou.
     Jen sem na to šel od lesa (přes letiště v Ralsku).
     Čímž netvrdím že F35 nebudou v Čáslavi, jen se domnívám že nejdřív budou jinde, Čáslav zůstane pro Ģ a až nebudou Ģ tak se přeďelá na F35.
     Pak budeme mít 2 letiště pro F35, což mě dává smysl ( na tom Ralsku netrvám)Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     22:39 22.07.2022

     Modernizace L-159 tu byla, dokud se nedošlo na rozhodnutí o F-35. Přezbrojíme obě letky. Tudíž, zakládat novou 3.letku školit nové piloty, modernizovat Gripeny, vystavět novou ...Zobrazit celý příspěvek

     Modernizace L-159 tu byla, dokud se nedošlo na rozhodnutí o F-35. Přezbrojíme obě letky. Tudíž, zakládat novou 3.letku školit nové piloty, modernizovat Gripeny, vystavět novou základu, pořídit zázemí, a to vše na polovinu životnosti...

     Hlavně patříte do tábora co neumí počítat.
     F35 z 24ks operačních 17, při současné spolehlivosti (ta logicky z pozdějšími dodávkami klesá, třeba poslední F16 nejsou operační vůbec "sarkasmus")
     JAs39 z 14ks operačních 11, a bude hůře jak budou stárnout.
     Z toho vám snadno dojde, že budeme mít o 50% více nasaditelných strojů.
     Původní úvahy byli jen o navýšení z 12+2 na 18ks Gripenu, ale to nám stále dává pouze 14-15.letadel. Tedy méně než budeme mít F-35. Přitom na stejnou práci je potřeba poslat více Gripenů.

     Otázka tedy nezní zda Gripen nebo L-159. Všechny obě letky budou vyzbrojeny F-35. Vzhledem k blízkosti té náhrady cca za 3 roky by měla první skupina odejít na USA, nedává žádný smysl dál investovat do současných letadel nad rámec nutnosti.
     To jsou totiž reálně ušetřené prostředky.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      11:07 23.07.2022

      Vy se Jirosi tváříte jako hlavní stratég z GŠ a přitom ani netušíte jaká bude geopolitická situace v Evropě příští rok natož ke konci dekády. Je možné, že s rusáckem to nedopade ...Zobrazit celý příspěvek

      Vy se Jirosi tváříte jako hlavní stratég z GŠ a přitom ani netušíte jaká bude geopolitická situace v Evropě příští rok natož ke konci dekády.

      Je možné, že s rusáckem to nedopade tak špatně, jak většinou zde všichni doufáme. Pak vybudování třetí letky bude to nejmenší, co nás bude čekat.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     23:15 22.07.2022

     Jirosi, pokud z těch 17 použitelných strojů (jsem optimista) alokujete část strojů na air-policing, který zabíral docela dost kapacit Gripenům, tak vám už nezůstane dostatečný ...Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi, pokud z těch 17 použitelných strojů (jsem optimista) alokujete část strojů na air-policing, který zabíral docela dost kapacit Gripenům, tak vám už nezůstane dostatečný počet F-35 na komplexní výcvik, který umožní plně využít schopností stroje, které vysoce převyšuje svoje konkurenty a co jediné ospravedlňuje vysoké provozní náklady!!!

     Nikdo až na specifickou situaci v Thajsku nemá jen 24 strojů - i Dánové mají 27 strojů. Ostatní uživatelé mají 3 letky a více. Nevymýšlejme minimalistické cesty - ty jsou v konečném důsledku nejdražší a nejméně funkční- podívejte se jak jsme dopadli s T-72M4CZ - však 30 modernizovaných tanků AČR musí stačit :-(.

     Nevyužitý potenciál F-35 je jednoznačná ztráta peněz a zejména vojenských schopností.

     Pokud nevytvoříme nyní třetí letku, tak v budoucnosti se nám bude tvořit mnohem hůř.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:20 22.07.2022

      Zajímavé, že v případě Gripenu na tu samou praci měli stačit 3 kontejnery. Zatím co cela 2.letka F35 je málo.

      Přestaňte varit z vody, 24ks je dostatečný počet.

      Zajímavé, že v případě Gripenu na tu samou praci měli stačit 3 kontejnery. Zatím co cela 2.letka F35 je málo.

      Přestaňte varit z vody, 24ks je dostatečný počet.

     • Maximus
      01:15 23.07.2022

      Jste Jirosi zřejmě chytřejší než všichni uživatelé F-35 gratuluji :-))) Nejméně má Dánsko - dvě letky, ale pro jistotu 27 strojů, všichni uživatelé mají nejméně 3 a více letek. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jste Jirosi zřejmě chytřejší než všichni uživatelé F-35 gratuluji :-)))

      Nejméně má Dánsko - dvě letky, ale pro jistotu 27 strojů, všichni uživatelé mají nejméně 3 a více letek. Blbci, Jirosi jim to vysvětlí, že nemuseli utácet, stačí 24 kusů :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:12 23.07.2022

      Dánsko kupuje více F-35 (+3ks), ale zase kupuje méně Ceasarů co z toho plyne pro CR? (nic)

      Dánsko kupuje více F-35 (+3ks), ale zase kupuje méně Ceasarů co z toho plyne pro CR? (nic)

     • TF_HU
      06:16 23.07.2022

      Vy jste někde od VzS, nebo to jen tak vaříte z vody?

      Vy jste někde od VzS, nebo to jen tak vaříte z vody?

     • Scotty
      16:16 23.07.2022

      TF_HU
      Je to ještě horší. On je prý z Parlamentu.

      TF_HU
      Je to ještě horší. On je prý z Parlamentu.

     • Maximus
      20:17 23.07.2022

      To jsem Scotty o sobě nikdy netvrdil - jsem striktně apolitický, protože to, co pomáhám prosadit, tak má občany v naší republice spojovat a nikoliv rozdělovat ;-)

      To jsem Scotty o sobě nikdy netvrdil - jsem striktně apolitický, protože to, co pomáhám prosadit, tak má občany v naší republice spojovat a nikoliv rozdělovat ;-)

    • Scotty
     23:17 22.07.2022

     Maximus Žádnou Mid-life modernizaci L-159 před sebou nemáme. Je vidět že opět nechápete záměry ministerstva. L-159 se buď odprodá nebo předělá na výcvikové verze. Gripen spolu s ...Zobrazit celý příspěvek

     Maximus
     Žádnou Mid-life modernizaci L-159 před sebou nemáme. Je vidět že opět nechápete záměry ministerstva. L-159 se buď odprodá nebo předělá na výcvikové verze.
     Gripen spolu s F-35 nikdo provozovat nebude. Gripeny si Švédové odvezou nebo budou darované na Ukrajinu. Žádnou jinou budoucnost nemají.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      00:17 23.07.2022

      Být vámi, tak bych tak sebejistý nebyl ;-)

      Být vámi, tak bych tak sebejistý nebyl ;-)

     • Maximus
      01:06 23.07.2022

      Takže ty informace, jak se piloti z Gripenů pošlou na L-159 jsou zypické "kecy v kleci"? Myslím, že i na MO pochopili, že je to nesmysl. Bude to nakonec jen otázka nabídky ze ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže ty informace, jak se piloti z Gripenů pošlou na L-159 jsou zypické "kecy v kleci"? Myslím, že i na MO pochopili, že je to nesmysl.

      Bude to nakonec jen otázka nabídky ze strany Švédů a ceny modernizace.

      Navíc tu nikdo neuvedl zásadní faktor a tou je geopolitická situace - jak moc rusák dostane výprask na Ukrajině a jak rychle se mu uvolní sankce, aby mohl znovu zbrojit a znovu za´točit, tentokrát poučen z chyb, Pokud se bude vybájet situace špatně, tak budou hledány cesty, jak se co nejlépe vyzbrojit. I tři letky mohou být málo :-))).Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:29 23.07.2022

      S předvídáním o osudu Gripenů bych si dovolil počkat až na to jaká bude situace v době, kdy budou končit. Je to ještě pár let, nevíme co se kde ve světě semele, kolik se tu ...Zobrazit celý příspěvek

      S předvídáním o osudu Gripenů bych si dovolil počkat až na to jaká bude situace v době, kdy budou končit.
      Je to ještě pár let, nevíme co se kde ve světě semele, kolik se tu vystřídá vlád, ...Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      11:16 23.07.2022

      Přesně tak, mám pocit, že všichni tu žijí stále v představě že všechno je růžové a pohodové. Za hranicemi Slovenska je největší vojenský konflikt v Evropě od ukončení II.WW a tady ...Zobrazit celý příspěvek

      Přesně tak, mám pocit, že všichni tu žijí stále v představě že všechno je růžové a pohodové. Za hranicemi Slovenska je největší vojenský konflikt v Evropě od ukončení II.WW a tady se bijí za to, že dvě letky nám stačí. Žít v Polsku, asi by už dostali psotník :-)))

      Přijde mi, že se stále lidé nepoučili, že základem je být schopen si pomoci sám a až pak spoléhat na druhé.

      Navíc země schopná poslat celou letku F-35 a těžkou brigádu v rámci spojeneckých závazků už je docela "bohatá nevěsta". Se 17 letuschopnými stroji celou letku rozhodně nikam nepošleme.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:22 23.07.2022

      Maximus
      A kdo s nimi bude lítat? 211 a 212 se přezbrojí na F-35. Jako cvičné letadlo L-159 žádný mid-life upgrade nepotřebuje.

      Maximus
      A kdo s nimi bude lítat? 211 a 212 se přezbrojí na F-35. Jako cvičné letadlo L-159 žádný mid-life upgrade nepotřebuje.

     • Scotty
      16:25 23.07.2022

      /Takže ty informace, jak se piloti z Gripenů pošlou na L-159 jsou zypické "kecy v kleci"?/ Žádní piloti z Gripenů se na L-159 posílat nebudou. Ti u kterých to bude perspektivní se ...Zobrazit celý příspěvek

      /Takže ty informace, jak se piloti z Gripenů pošlou na L-159 jsou zypické "kecy v kleci"?/
      Žádní piloti z Gripenů se na L-159 posílat nebudou. Ti u kterých to bude perspektivní se přeškolí na F-35 a zbytek s létáním skončí. Ovšem přeškolení na F-35 začne prvně u pilotů L-159.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:27 23.07.2022

      flanker.jirka
      Obávám se že Čáslav není na F-35, Gripen a L-159T dost velká.

      flanker.jirka
      Obávám se že Čáslav není na F-35, Gripen a L-159T dost velká.

   • SYN_
    23:05 22.07.2022

    Nezlobte se ale naše armáda už nějakých 15let prokazuje názorně že víc než jeden typ bojových letadel má cenu provozovat, jde čistě jen o to si to rozumně spočítat, neexistuje ...Zobrazit celý příspěvek

    Nezlobte se ale naše armáda už nějakých 15let prokazuje názorně že víc než jeden typ bojových letadel má cenu provozovat, jde čistě jen o to si to rozumně spočítat, neexistuje dogma "to musí být dražší". Zvlášť když převážnou část podpůrné infrastruktury už máme k dispozici. Samozřejmě vím o tom že GripC mají už dost nalétáno, nicméně využít jejich zbývající životnost "do nuly" je jasně hodná zvážení.Skrýt celý příspěvek

    • Newman
     23:38 22.07.2022

     Můj názor je taky o dolétání Gripenů a vyzaření bez náhrady. Čímž budeme mít zajištěnej vzduch po dobu přechodu na F35 a dá nám to i dost času na plné zavedení obouch letek. A ...Zobrazit celý příspěvek

     Můj názor je taky o dolétání Gripenů a vyzaření bez náhrady. Čímž budeme mít zajištěnej vzduch po dobu přechodu na F35 a dá nám to i dost času na plné zavedení obouch letek.
     A Švédům by to asi taky nevadilo, protože co budou dělat s 12+2 oletanejma C/D když i oni budou ty svoje nahrazovat.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     06:16 23.07.2022

     Fatk vám přijde, že použítí 12+2 a 16-24ks L-159 co jsou reálně k ničemu bylo ekonomicky výhodné. Přitom L159 výhodu domácího letadla? Uvědomujete si, že místo toho kočkopsa tu ...Zobrazit celý příspěvek

     Fatk vám přijde, že použítí 12+2 a 16-24ks L-159 co jsou reálně k ničemu bylo ekonomicky výhodné. Přitom L159 výhodu domácího letadla?
     Uvědomujete si, že místo toho kočkopsa tu mohli být 24-36ks nadzvuku?

     Využití Gripenu by mělo smysl zvažovat, pokud by byli naše. Jenže, realita mluví trošku jinak.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:38 23.07.2022

      Jirosi, pokud je mi znamo, tak Gripeny tu budou letat minimálně do roku 2027, reálně bude muset byt vyuzita opce na rok 2029. Za tu dobu se stane věcí :-)))

      Jirosi, pokud je mi znamo, tak Gripeny tu budou letat minimálně do roku 2027, reálně bude muset byt vyuzita opce na rok 2029. Za tu dobu se stane věcí :-)))

 • ruleta
  18:10 22.07.2022

  Toliko k vyberu. https://www.armadninoviny.cz/c... Jana Černochová (JČ): Ano, před dvěma ...Zobrazit celý příspěvek

  Toliko k vyberu.

  https://www.armadninoviny.cz/c...

  Jana Černochová (JČ): Ano, před dvěma lety - ještě jako předsedkyně výboru pro obranu - jsem se chtěla informovat, jak mají armáda a Ministerstvo obrany vymyšleno, jaký bude další vývoj nadzvukového letectva. Bylo mi řečeno, že se chystá nějaké vojenské doporučení, na kterém pracuje Armáda České republiky.

  Tehdy to říkali pan náčelník generálního štábu Aleš Opata a pan ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Že se chystá nějaké vojenské doporučení a mělo by být do konce roku 2021. Vojenské doporučení jsme obdrželi a já jako nová ministryně a pan generál Karel Řehka jako nový náčelník generálního štábu plně respektujeme to, co v tom doporučení bylo.Skrýt celý příspěvek

  • TN12
   19:06 22.07.2022

   Byť by to mělo být pravidlem, stejně mě ta kontinuita udivuje.

   Byť by to mělo být pravidlem, stejně mě ta kontinuita udivuje.

 • flanker.jirka
  17:40 22.07.2022

  Letos se daří nejen okurkám :-) SŘP pro houfnice, tedy doufám, nejen pro ně, ale pro vše ...Zobrazit celý příspěvek

  Letos se daří nejen okurkám :-) SŘP pro houfnice, tedy doufám, nejen pro ně, ale pro vše potřebné.
  https://ct24.ceskatelevize.cz/... Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   18:31 22.07.2022

   Už jsem to sem dával dopoledne, pamatují si, že si se o to zajímal. :-)

   Už jsem to sem dával dopoledne, pamatují si, že si se o to zajímal. :-)

   • flanker.jirka
    22:44 22.07.2022

    Ano, bez toho to bylo stále jen železo.

    Ano, bez toho to bylo stále jen železo.

  • Scotty
   23:21 22.07.2022

   I pro budoucí samohybné minomety.

   I pro budoucí samohybné minomety.

 • Danik
  17:33 22.07.2022

  "Nedokážete pochopit, že si nemůžeme dovolit to, co Fini. Tak to zkuste takto. Já a vy vyděláváme stejně peněz. Vy živíte pět hladových krků a já deset. Vy si ze stejného platu ...Zobrazit celý příspěvek

  "Nedokážete pochopit, že si nemůžeme dovolit to, co Fini.
  Tak to zkuste takto.
  Já a vy vyděláváme stejně peněz. Vy živíte pět hladových krků a já deset. Vy si ze stejného platu můžete dovolit koupit nového Superba a já postarší oktávku. Tož asi tak."

  No tohle nene, Copy ty jsi tragéd :-DD

  Já ti to na tom tvém strašně zábavném případě nakreslím tak jak to je ano? :-)

  Já mám 11 dětí a ty 6. Tvých 6 dětí vydělá dohromady cca stejně jako mých 11. Jak všechny moje děti, tak všechny tvoje děti se dohodnou, protože nám chtějí udělat radost, že v obou případech dají dvě procenta toho co mých 11 a tvých 6 dětí dohromady vydělá. Tudíž já i ty, budeme operovat v konečném důsledku se stejnou částkou. Protože 2% z toho co vydělá mých 11 dětí je stejné jako 2% z toho co vydělá tvých 6 dětí. Takže oba můžeme mít třeba 64 superbů (asi ty děti vydělávají fakt kurva dobře :-) ). No jenže zatímco ty, protože jsi na to posledních 30 let nekašlal, už máš hotový dům, garáž i zahradu a manželka je spokojená, protože lítáte na dovčy, si prostě koupíš 64 Superbů (dělej si s nimi co chceš), já ještě musím udělat nějaké resty okolo domu, takže si těch Superbů koupím "jen" 24 a zvládnu to ufinancovat úplně v klidu, protože na nákup našeho vozového parku, jsme dostali na začátku ty stejné finance.Skrýt celý příspěvek

  • copy
   22:47 22.07.2022

   Nedokážeš li pochopit, že je rozdíl, starat se o 2x větší počet lidí, při stejném rozpočtu, je jen tvůj problém. Finsko je mnohem bohatší země než ČR a už jsem to tu v diskusi ...Zobrazit celý příspěvek

   Nedokážeš li pochopit, že je rozdíl, starat se o 2x větší počet lidí, při stejném rozpočtu, je jen tvůj problém.
   Finsko je mnohem bohatší země než ČR a už jsem to tu v diskusi psal.
   Názorně se to dá ukázat na průměrným platu, kterýžto v Česku je cca 38 000 Kč a ve Finsku cca 120 000 Kč.
   Ty tu pořád do zblbnutí opakuješ 2% z HDP pro MO jako nějakou mantru.
   Nehodláš pochopit, že takovéto zbrojní projekty nejsou financovány jen z běžných výdajů na obranu a jdou nad tyto výdaje a zatěžují státní rozpočet mimo kapitolu MO. Že se MO nepohybuje ve vzduchoprázdnu a je to spojená nádoba s ostatními státními vydaji už neřešíš.
   Pro Fina má 1 euro, dolar, úplně jinou hodnotu, nežli pro Čecha, a to dílem výkonnější ekonomiky a dílem podhodnocení české koruny.
   Tudíž, 85 milionů dolarů za jednu F-35, je pro Finsko úplně jiná zátěž, než pro Česko.
   Stejně to nepochopíš. Je to marné, je to marné.Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    23:34 22.07.2022

    Ve chvíli kdy naše i finská vláda, dají 2% HDP na obranu, není co řešit, jsme na stejné částce, nehledě na to, že už ti tu bylo vysvětleno jak se to s reálným rozpočtem ČR a Finska ...Zobrazit celý příspěvek

    Ve chvíli kdy naše i finská vláda, dají 2% HDP na obranu, není co řešit, jsme na stejné částce, nehledě na to, že už ti tu bylo vysvětleno jak se to s reálným rozpočtem ČR a Finska má.

    Tak už tu za boha svatého přestaň odbíhat od tématu, o nějakém starání se o dvojnásobný počet lidí. MO ČR bude pracovat s podobným rozpočtem jako Finové. Za současného stavu se z kapitoly MO vždy vracelo, nyní budou další desítky miliard korun navíc a nákup vojenské techniky se ROZKLÁDÁ V ČASE. Opakuji tu 2% HDP pro MO jako mantru, protože to je reálná částka podle které může obrana projektovat své nákupy. Jestli chceš, aby MO mělo 1% HDP a naše armáda šla do kopru, prosím...Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    06:18 23.07.2022

    Copy: Vyplatit 85 mil UDS je pro CR stejná zátěž, je celkem jedno co si o tom myslíte a fakt na to nemá vliv když to napíšete.

    Copy: Vyplatit 85 mil UDS je pro CR stejná zátěž, je celkem jedno co si o tom myslíte a fakt na to nemá vliv když to napíšete.

    • copy
     14:03 23.07.2022

     Není, ČR na to potřebuje 2x více lidí, 2x více zdrojů atd. Produktivita, přidána hodnota výrobků, podhodnocená měna (Kč), to vše je úplně někde jinde nežli ve Finsku a pracuje to v ...Zobrazit celý příspěvek

     Není, ČR na to potřebuje 2x více lidí, 2x více zdrojů atd. Produktivita, přidána hodnota výrobků, podhodnocená měna (Kč), to vše je úplně někde jinde nežli ve Finsku a pracuje to v náš neprospěch.
     Nejde o tu hodnotu 85 mil. dolarů, ta je dána a Fin či Čech ji zaplatí stejnou, ale co práce, zdrojů či času, k získání této hodnoty potřebujete, a to je ve Finsku a Česku někde úplně jinde.Skrýt celý příspěvek

 • Krakonoš
  16:41 22.07.2022

  Postup a výběr je obdobný jako v případě víceúčelových vrtulníků. Politické zadání má v tomto směru přednost, před ryze technickými aspekty. Štěstí je, že v rámci náhrady BVP, ...Zobrazit celý příspěvek

  Postup a výběr je obdobný jako v případě víceúčelových vrtulníků. Politické zadání má v tomto směru přednost, před ryze technickými aspekty.
  Štěstí je, že v rámci náhrady BVP, zůstali ve výběru skutečně jen BVP a projekt nebyl zprzněn kolovými či pásovými OT.
  CV90 je dobrá volba a můj dlouhodobý typ za náhradu BVP-2, v posledních letech mírně ohrožen Lynxem.
  CV90 byl vybrán zejména proto, protože dal pravděpodobně finančně nejlevnější nabídku.

  Je škoda, že politici vyzbrojují AČR více podle politických zadání, než podle skutečných potřeb.
  Prioritou AČR má být dělostřelectvo a PVO. Letectvo ze svého principu nedokáže pokrýt řadu hrozeb na rozdíl od PVO a v našem případě je také hrozně zranitelné.

  Všimnul jsem si gratulací, ty prosím směřujte do USA a nebo na jejich zastupitelské úřady. My jen plníme jejich přání. Gratulace na MOČR jen, že se rozhoupalo s BVP.Skrýt celý příspěvek

  • Misonek 76
   17:23 22.07.2022

   A co Vam vadi pane kolego? F35 jako takovej nebo proto ze je americkej nebo ze byl vybran bez vyberka?

   A co Vam vadi pane kolego? F35 jako takovej nebo proto ze je americkej nebo ze byl vybran bez vyberka?

   • Krakonoš
    17:49 22.07.2022

    Jak jsem psal, naše AČR má mnoho děr v podobě absentující techniky či jejím nedostatečném zastoupení. Tohle je náš nejpalčivější problém, protože přímo souvisí s akceschopností ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak jsem psal, naše AČR má mnoho děr v podobě absentující techniky či jejím nedostatečném zastoupení. Tohle je náš nejpalčivější problém, protože přímo souvisí s akceschopností armády během konfliktu.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     17:52 22.07.2022

     "boots on the ground" jsou důležité, ovšem vzdušná převaha, nebo vzdušná nadvláda vlastních sil na bojišti, je něco, co pozemním silám jejich činnost velmi usnadní. Když se teď ...Zobrazit celý příspěvek

     "boots on the ground" jsou důležité, ovšem vzdušná převaha, nebo vzdušná nadvláda vlastních sil na bojišti, je něco, co pozemním silám jejich činnost velmi usnadní.

     Když se teď podíváme na připravované nebo již probíhající akvizice, copak nám ještě vážného chybí?Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      19:09 22.07.2022

      bitevni vrtulniky, rizene strely pro bitevni vrtulniky, stredni transportni vrtulniky, steategickej airlift na jiny bazi nez a319, operacni PVO

      bitevni vrtulniky, rizene strely pro bitevni vrtulniky, stredni transportni vrtulniky, steategickej airlift na jiny bazi nez a319, operacni PVO

     • Eagle
      19:16 22.07.2022

      Třeba vysokozdvižné vozíky, polní kuchyně, nové pojízdné dílny, nové vyprošťováky, nové tahače a návěsy, nové vleky s ABS náhrada za PV16-12, nové minomety, nové pandury pro ...Zobrazit celý příspěvek

      Třeba vysokozdvižné vozíky, polní kuchyně, nové pojízdné dílny, nové vyprošťováky, nové tahače a návěsy, nové vleky s ABS náhrada za PV16-12, nové minomety, nové pandury pro J.Hradec, nové cisterny, nové UDS, nové ženijní čluny, nové kolové nakladače náhrada za KN 251, nové minové ukladače, nové Boženy, nové mostní soupravy, nové pontonové soupravy ( doteď na podvozku 813) a mohl bych jmenovat dál a dál. Kdežto F-35 je jen jeden kus techniky, sice hodně fajnový ale k čemu ti to je když na muniční základně ti nakládají munici maftrem z roku 2000.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      19:19 22.07.2022

      Bitevní vrtulníky jsou na cestě, Vipery, dostatečná škála a munice se pro ně doufám dokoupí. Střední transport momentálně zařizují M-171 a Mi-17 (otázka so s nimi bude a co bude se ...Zobrazit celý příspěvek

      Bitevní vrtulníky jsou na cestě, Vipery, dostatečná škála a munice se pro ně doufám dokoupí. Střední transport momentálně zařizují M-171 a Mi-17 (otázka so s nimi bude a co bude se Sokoly). Tak nějak se dá očekávat nákup KC-390. Co byste jsi představoval jako operační PVO?Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      19:25 22.07.2022

      Eagle. Toto jsou proti řešení taktického letectva menší marže (neříkám, že ne důležité.) Dílenská vozidla se řeší, minomety se uvidí, jestli nebudou samohybky jak na Pandurech tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Eagle.

      Toto jsou proti řešení taktického letectva menší marže (neříkám, že ne důležité.) Dílenská vozidla se řeší, minomety se uvidí, jestli nebudou samohybky jak na Pandurech tak CV-90. Nakoupí se 70 nových již modernizovaných Pandurů pro 44 lmopr (mpr). Vyprošťovací vozidla se budou řešit s novými tanky a Cv-90, nějaké jsou i na tatrách. To podobné u mostních. Koupí se 200 nových tatrovek.

      Ano stále jsou věci co zlepšovat a kde dobíhat 30 let trvající degradaci a šetření, nebude vše hned, ale opět, taktické letectvo bylo třeba řešit nyní.Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      19:33 22.07.2022

      online vystrojak, boty, maskace vdostatecnem mnozstvi, vic nez jedny ponozky na rok, a nejaky bdp co bude jedly a skladny, ne zavarena krabice

      online vystrojak, boty, maskace vdostatecnem mnozstvi, vic nez jedny ponozky na rok, a nejaky bdp co bude jedly a skladny, ne zavarena krabice

     • 2DaChoppa
      19:35 22.07.2022

      danik pod pojmem operacni pvo si predstavuju system pvo schopnej nicit cile na vzdalenost na kterou jenase slavny madry detekujou

      danik pod pojmem operacni pvo si predstavuju system pvo schopnej nicit cile na vzdalenost na kterou jenase slavny madry detekujou

     • petres
      19:37 22.07.2022

      Je zajímavé jak ti, kterým vadí výběr F-35 energicky vypočítávají, co všechno naší armádě chybí a že by to mělo mít přednost. Přitom se za několik uplynulých měsíců na modernizaci ...Zobrazit celý příspěvek

      Je zajímavé jak ti, kterým vadí výběr F-35 energicky vypočítávají, co všechno naší armádě chybí a že by to mělo mít přednost. Přitom se za několik uplynulých měsíců na modernizaci armády udělalo více než za celých třicet let. Kde jste byli ty minulé roky, že jste stejně energicky nebojovali za pořízení těch důležitějších akvizic? Za ta minulá leta má armáda odhadem vnitřní dluh 300 - 400 mld. Kč. To se nemuselo nyní narychlo řešit.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:33 22.07.2022

      Eagle Dost z toho co s vyjmenoval je plánováno. Kvůli novým BVP a hlavně tankům to jinak nepůjde. Ovšem třeba minový ukladač nepochybně zanikne bez náhrady. Plánuje se zakázka na ...Zobrazit celý příspěvek

      Eagle
      Dost z toho co s vyjmenoval je plánováno. Kvůli novým BVP a hlavně tankům to jinak nepůjde. Ovšem třeba minový ukladač nepochybně zanikne bez náhrady.
      Plánuje se zakázka na modernizaci stávajících Pandurů a dokoupení nových pro 44 prapor.
      Do ligistických vozidle má jít ještě tenhle rok přes dvě miliardy a dnes dostala Tatra zakázku na opravy všech podvozků T815.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:35 22.07.2022

      2DaChoppa /online vystrojak, boty, maskace vdostatecnem mnozstvi, vic nez jedny ponozky na rok, a nejaky bdp co bude jedly a skladny, ne zavarena krabice/ Výstroják funguje pořád ...Zobrazit celý příspěvek

      2DaChoppa
      /online vystrojak, boty, maskace vdostatecnem mnozstvi, vic nez jedny ponozky na rok, a nejaky bdp co bude jedly a skladny, ne zavarena krabice/
      Výstroják funguje pořád v nějakém omezeném režimu, ale snad ho brzy spustí naplno. Maskáče budou řešené novým předpisem až přijde nový vzor. Nové BDP už se dodává.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:41 22.07.2022

      /bitevni vrtulniky, rizene strely pro bitevni vrtulniky, stredni transportni vrtulniky, steategickej airlift na jiny bazi nez a319, operacni PVO/ Další bitevní vrtulníky se řeší. ...Zobrazit celý příspěvek

      /bitevni vrtulniky, rizene strely pro bitevni vrtulniky, stredni transportni vrtulniky, steategickej airlift na jiny bazi nez a319, operacni PVO/
      Další bitevní vrtulníky se řeší. Předpokládám že se nakoupí řízené střely v jednom balíku munice s USA. Ideálně JAGM.
      Střední vrtulníky se budou řešit po odchodu Mi-171, tedy ne v tomhle desetiletí.
      KC-390 se tu byl několikrát podívat. Uvidíme co se z toho vyvine. Brazilci prý nabízejí výhodný balík s bizjety.
      Pozemní operační PVO bude Spyder. Vzhledem k možnému dosahu až necelých 60 km to rozhodně není špatné.Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      21:14 22.07.2022

      @scotty novy bdp jsem videl jen na FB - a na prvni pohled ma jednu vadu- jedna se z hlediska letecke prepravy o nebezpecne zbozi (chemicka ohrivaci sloz)

      @scotty novy bdp jsem videl jen na FB - a na prvni pohled ma jednu vadu- jedna se z hlediska letecke prepravy o nebezpecne zbozi (chemicka ohrivaci sloz)

     • 2DaChoppa
      21:19 22.07.2022

      ptrs na urovni druzstva/ cety. jakoze treba ty javeliny, ktere povezou buginy ktere nemame a "lehka" vysadkova vozidla tezsi nez dingo (tedy neprepravitelna v podvesu), kvuli ...Zobrazit celý příspěvek

      ptrs na urovni druzstva/ cety. jakoze treba ty javeliny, ktere povezou buginy ktere nemame a "lehka" vysadkova vozidla tezsi nez dingo (tedy neprepravitelna v podvesu), kvuli kterym nutne potrebujeme ty chinooky s rampouSkrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      21:49 22.07.2022

      @petres /kde jste byli kritici driv/ treba ty lidi sledovali armadni fungovani anakupy a praxi tak nejak .. z prvni rady, z fronty ve vystrojaku, na prazdny stojance, pri ...Zobrazit celý příspěvek

      @petres /kde jste byli kritici driv/ treba ty lidi sledovali armadni fungovani anakupy a praxi tak nejak .. z prvni rady, z fronty ve vystrojaku, na prazdny stojance, pri slavnostnich preletech mi24/35 po trilete generalce v lomu... a ne na foru fanboyuSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:23 22.07.2022

      2DaChoppa
      Ono se teprve zavádí. Dokud nezbaštíte to co máte nové nebude. :)
      Ohřívač je snad standard a pro leteckou přepravu to musí být řešené.

      2DaChoppa
      Ono se teprve zavádí. Dokud nezbaštíte to co máte nové nebude. :)
      Ohřívač je snad standard a pro leteckou přepravu to musí být řešené.

     • Scotty
      23:27 22.07.2022

      2DaChoppa
      PTŘS pro náhradu Konkursů by se měl řešit v blízké budoucnosti. Jedna verze LÚV pro výsadkáře by mělo mít přenosný Spike. Což by se mělo rozšířit pro celou armádu.

      2DaChoppa
      PTŘS pro náhradu Konkursů by se měl řešit v blízké budoucnosti. Jedna verze LÚV pro výsadkáře by mělo mít přenosný Spike. Což by se mělo rozšířit pro celou armádu.

     • Scotty
      23:29 22.07.2022

      2DaChoppa
      Všichni ví že ty generálky Mi-24 byla jen skrytá podpora LOMu. Ovšem nakonec se budou docela hodit.

      2DaChoppa
      Všichni ví že ty generálky Mi-24 byla jen skrytá podpora LOMu. Ovšem nakonec se budou docela hodit.

     • TF_HU
      06:22 23.07.2022

      Fakt někdo považuje ohřívač pytlík, chemickou sloz, za nebezpečný náklad při přesunu vojáků letecky? Co munice, co mají vojáci u sebe, to neva?

      Fakt někdo považuje ohřívač pytlík, chemickou sloz, za nebezpečný náklad při přesunu vojáků letecky? Co munice, co mají vojáci u sebe, to neva?

     • 2DaChoppa
      07:11 23.07.2022

      tf-hu to neni otazka toho kdo co za co povazuje, to je otazka predpisu a mezinarodni letecke prepravy. v tomto kontextu jsou obecne problem i noze s pevnou cepeli v povinne vybave ...Zobrazit celý příspěvek

      tf-hu to neni otazka toho kdo co za co povazuje, to je otazka predpisu a mezinarodni letecke prepravy. v tomto kontextu jsou obecne problem i noze s pevnou cepeli v povinne vybave letovych posadekSkrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      07:14 23.07.2022

      scotty.. to je samy bude, se jedna, je v planu. ja pozoruji poslednich patnact let soustavne strileni do jedne nohy, abycjom dostali obvaz a ovazali nohu druhou.

      scotty.. to je samy bude, se jedna, je v planu. ja pozoruji poslednich patnact let soustavne strileni do jedne nohy, abycjom dostali obvaz a ovazali nohu druhou.

     • TF_HU
      10:48 24.07.2022

      2DaChoppa Vy jste že Kbel, ne? Já jsem plánoval mraky operaci, přesunu, jak munice, zbraní či vojáků s MRE a tohle, stejně jako nože jsme nikdy neřešili... Tedy jen jednou, když ...Zobrazit celý příspěvek

      2DaChoppa

      Vy jste že Kbel, ne?
      Já jsem plánoval mraky operaci, přesunu, jak munice, zbraní či vojáků s MRE a tohle, stejně jako nože jsme nikdy neřešili... Tedy jen jednou, když se moji vojáci vraceli naším letadlem domu z operace, tak čeští vepri vybrali všechny nože Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      23:25 29.07.2022

      @TF_HU jojo, jenže Náměšti neztroskotá letadlo kvůli nějaké diplo roztržce v Jakazačistánu místo v destinaci, kde jsou vyřízeny diploclearance a nebezpečný zboží, stejně jako ...Zobrazit celý příspěvek

      @TF_HU jojo, jenže Náměšti neztroskotá letadlo kvůli nějaké diplo roztržce v Jakazačistánu místo v destinaci, kde jsou vyřízeny diploclearance a nebezpečný zboží, stejně jako zbraně apod.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     17:56 22.07.2022

     A všechny ty díry se postupně létají. F 35 je jednou z těch záplat.

     A všechny ty díry se postupně létají. F 35 je jednou z těch záplat.

    • otecko
     18:52 22.07.2022

     Aha, a čím by jste tedy po roce 2029 "zalepil" to nadzvukové letectvo, nebo budete vykládat, že ho po tomto roce už nebudeme potřebovat?

     Aha, a čím by jste tedy po roce 2029 "zalepil" to nadzvukové letectvo, nebo budete vykládat, že ho po tomto roce už nebudeme potřebovat?

  • Nesher
   17:26 22.07.2022

   Další co nepochopil, že nebudeme v zoufalé bitvě hájit hřebeny Beskyd.

   Další co nepochopil, že nebudeme v zoufalé bitvě hájit hřebeny Beskyd.

   • Misonek 76
    17:33 22.07.2022

    Uprime ja abych se priznal moc tem recem okolo F35 nerozumim. Ze sveho okoli tyhle i zaporne reci nechci rikat hned ke.y maji hlavne volici pana velkopodnikatele. SPD ani ...Zobrazit celý příspěvek

    Uprime ja abych se priznal moc tem recem okolo F35 nerozumim. Ze sveho okoli tyhle i zaporne reci nechci rikat hned ke.y maji hlavne volici pana velkopodnikatele. SPD ani nekomentuju to vime kam by radi. Tak mi cesi radi nakupujem ve sleve podle letaku ale pochybuju se amik da nejakou slevu :)Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     17:55 22.07.2022

     Já myslím, že si původ těch Krakonosových "výhrad" vystihl přesně.

     Já myslím, že si původ těch Krakonosových "výhrad" vystihl přesně.

    • Krakonoš
     18:01 22.07.2022

     misonek76
     S tímto mentálním výkonem bych se moc nechlubil, ale třeba Nesher, který věří, že zázračná zbraň v podobě F-35 nás zachrání od všeho hrozného určitě najde pochopení.

     misonek76
     S tímto mentálním výkonem bych se moc nechlubil, ale třeba Nesher, který věří, že zázračná zbraň v podobě F-35 nás zachrání od všeho hrozného určitě najde pochopení.

     • Misonek 76
      18:51 22.07.2022

      No za mentalni vyron jak jste mou otazku nazval bych chapal ten Vas prispevek pane kolego. Ja Vam dam pane kolego jeden navrh to by se Vam mohl libit dle Vasi logiky. A co takhle ...Zobrazit celý příspěvek

      No za mentalni vyron jak jste mou otazku nazval bych chapal ten Vas prispevek pane kolego. Ja Vam dam pane kolego jeden navrh to by se Vam mohl libit dle Vasi logiky. A co takhle pro nase letectvo poridit Tleskacovo letajici kolo a kdyz jsme u toho pro tankany vozovou hradbu a z delostrelcu udelat pracata. Co Vy na to to by mohlo ty Vase diry v armade zalatat a ani by to moc nestalo co.Skrýt celý příspěvek

   • Krakonoš
    17:59 22.07.2022

    Nesher, jste úplně mimo mísu a oklamáváte sám sebe. Opravdu nevím jakým zázrakem F-35 dokáží od ostatních let letounů v zahraničí. Pokud podle hypotézy velkého válečného konfliktu ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher, jste úplně mimo mísu a oklamáváte sám sebe. Opravdu nevím jakým zázrakem F-35 dokáží od ostatních let letounů v zahraničí. Pokud podle hypotézy velkého válečného konfliktu někde na území Polska budou nás zachraňovat naše letectvo, tak jste velký optimista. Pokud by k takovému konfliktu opravdu došlo, tak věřte, že na naše letecké základny poletí dostatečný počet raket či střel, aby je vyřadili z provozu. Tento fakt je přímo úměrný s tím, jaké stroje z letiště operují.
    Proto naší prioritou má být vytvoření takové PVO, aby dokázala odvrátit, či alespoň eliminovat takovéto útoky a je již jedno, zda jsou na základně Gripeny, F-16 nebo F-35.
    S pomocí PVO nemusíme dělat deštník jen sobě, ale také dalším státům či chráněnému prostoru v našem dosahu.
    Naše letectvo s minimálním počtem strojů bez PVO je velmi zranitelné a v případě velké války nebude mít velkou roli.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     18:04 22.07.2022

     Tak to je pozoruhodná myšlenka, když budeme horší letadle, tak na nás nebudou rusové tolik střílet. Takže ještě jednou, AČR je budována jako součást koaličních sil působících mimo ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak to je pozoruhodná myšlenka, když budeme horší letadle, tak na nás nebudou rusové tolik střílet.
     Takže ještě jednou, AČR je budována jako součást koaličních sil působících mimo území ČR. Nikoliv k hájení Moravské brány.
     Ten zbytek mi nápadně připomíná SPD.Skrýt celý příspěvek

     • Krakonoš
      18:09 22.07.2022

      Je vidět, že tomu opravdu moc nerozumíte :D a pomáháte si SPD. Pokud nechápete, že řetěz je nejsilenější jako jeho nejslabší článek, tak bohužel. Nejen letecké základny potřebují ...Zobrazit celý příspěvek

      Je vidět, že tomu opravdu moc nerozumíte :D a pomáháte si SPD. Pokud nechápete, že řetěz je nejsilenější jako jeho nejslabší článek, tak bohužel. Nejen letecké základny potřebují ochranu v podobě PVO a v našem případě j největší hrozba rakety a střely. Vrtulníků a letadel se myslím bát moc nemusíme. Naše PVO je na tyto hrozby bezzubá.

      Pokud ale jev na vás moc složité a proto to označujete jako satanovo dílo, teda z dílny SPD, tak se nedá moc svítit.Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
     18:19 22.07.2022

     No pokud nam nebudou ostrelovat ty zakladny USA/VB ci jina zapadni zeme, tak ze strany RF to bud a) nedoleti b)doleti - ale trefi nejake neblizsi mesto (supermarket, divadlo, ...Zobrazit celý příspěvek

     No pokud nam nebudou ostrelovat ty zakladny USA/VB ci jina zapadni zeme, tak ze strany RF to bud a) nedoleti b)doleti - ale trefi nejake neblizsi mesto (supermarket, divadlo, kulturak, nemocnici atp.)Skrýt celý příspěvek

    • otecko
     18:54 22.07.2022

     Já si dotěď myslel, že letectvo je součástí PVO, otevřel jste mi oči. Děkuji !

     Já si dotěď myslel, že letectvo je součástí PVO, otevřel jste mi oči. Děkuji !

     • TF_HU
      01:42 26.07.2022

      Ano plní i úkoly PVO...

      Ano plní i úkoly PVO...

    • Jirosi
     20:50 22.07.2022

     Myslíš ty streli co nedokázali zatím vyřadit ani letecké sílí UA?

     Myslíš ty streli co nedokázali zatím vyřadit ani letecké sílí UA?

    • Riiiederner
     22:40 22.07.2022

     1. Opravdu mají těch střel ještě dostatek ?
     2. Doletí sem vůbec ?
     3. Bych čekal ,že je použijí proti UA na vyřazen´í jejich letectva...

     1. Opravdu mají těch střel ještě dostatek ?
     2. Doletí sem vůbec ?
     3. Bych čekal ,že je použijí proti UA na vyřazen´í jejich letectva...

  • Danik
   17:47 22.07.2022

   Přesněě, jak ty Vipery a Venomy, tak ty F-35 to jsou úplný vykopávky a kdyby v tom nebyli ty oškliví politici co tak obdivují USA tak modernizujeme Mi-24 a koupíme L-39NG a je to ...Zobrazit celý příspěvek

   Přesněě, jak ty Vipery a Venomy, tak ty F-35 to jsou úplný vykopávky a kdyby v tom nebyli ty oškliví politici co tak obdivují USA tak modernizujeme Mi-24 a koupíme L-39NG a je to úplně ftopu.

   K tomu druhému odstavci: Pro PVO jsou pořízeny 4 baterie SPYDER, 8x MADR, RBS-70NG (u nich se řeší mobilita. Dostatek moderní techniky pro naše současné útvary PVO. Pro dělostřelectvo je nakoupeno 52ks houfnice Caesar CZ 8x8, řeší se SŘP a dělostřelecká průzkumná vozidla. Dostatek moderní techniky pro současné útvary dělostřelectva. Nějaký problém s tímto?

   "Letectvo nedokáže pokrýt řadu hrozeb na rozdíl od PVO" Hezky pěkně, řeknu Vám sladké tajemství, letectvo (F-35 konkrétně) dokáže působit proti pozemní i vzdušným hrozbám. Letectvo je totiž důležitá součást PVO a PRO se schopností i působení proti pozemním cílům. Pozemní prostředky PVO, jsou prostě prostředky PVO. Opět se ani nepřibližujete pochopení potenciálu F-35 pro moderní bojiště. Skutečně to není jen něco co střílí a nese rakety :-)

   Jasně, že jo, to, že naše VzS tento výběr odstřelí do jiné dimenze schopností, to vůbec není důvod k radosti pro nás Čechy :-)Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   20:56 22.07.2022

   Jako, ze politické zadání bylo koupit nejlepší dostupné... ale je čistě nahoda, že na trhu jina funkcmi 5.gen stíhačka není. Pak to je fakt smůla, že to padlo zrovna na USA. ...Zobrazit celý příspěvek

   Jako, ze politické zadání bylo koupit nejlepší dostupné... ale je čistě nahoda, že na trhu jina funkcmi 5.gen stíhačka není.
   Pak to je fakt smůla, že to padlo zrovna na USA.

   Víte vůbec, že ČR konci smlouva na Gripeny. Vláda fakticky musí jednat pokud chce pokračovat z nadzvuky.Skrýt celý příspěvek

  • Riiiederner
   22:42 22.07.2022

   Jako je super dvakrát zopakovat ,že to bylo politicky zadané na druhou stranu když kupujem něco na tolik let proč nekoupit ověřenou kvalitu o které víme ,že tu bude v mnoha ...Zobrazit celý příspěvek

   Jako je super dvakrát zopakovat ,že to bylo politicky zadané na druhou stranu když kupujem něco na tolik let proč nekoupit ověřenou kvalitu o které víme ,že tu bude v mnoha spojeneckých státech ještě dlouho než bejt zase za exoty ?Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   06:19 23.07.2022

   Které technické aspekty máte na mysli? Krakonoši, Krakonoši...

   Které technické aspekty máte na mysli? Krakonoši, Krakonoši...

 • Newman
  12:38 22.07.2022

  Zdravím, přispívám sem poprvé…. Nedávno jsem zaznamenal že MO se snaží získat zpět letiště Hradčany (Mimoň / ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím, přispívám sem poprvé….

  Nedávno jsem zaznamenal že MO se snaží získat zpět letiště Hradčany (Mimoň / Ralsko).

  https://www.novinky.cz/domaci/...

  Se současným oznámením (F35) to na mě působí, že Čáslav zůstane beze změny do konce Gripenů.
  A zázemí pro F35 se začne budovat na (skoro) „zelené louce“ tady, a pak tady budou i bydlet.

  Pokud vezmete v úvahu jaké všechny úpravy by se museli v Čáslavi udělat – viz:

  https://www.armadninoviny.cz/o...

  Tak mě to dává i smysl:
  -nenaruší se provoz Gripenů
  -popř. nebude nutné je stěhovat např. do Náměšti (Myslím že párkrát už tam byly..)
  -a stavba může klidně probíhat bez omezení až do příletu prvních F35.

  Ze strategického hlediska asi logické, ekonomické nedokážu posoudit…


  Co si o tom myslíte?Skrýt celý příspěvek

  • MaraKM
   12:42 22.07.2022

   Zalozni letiste pro Caslav jsou Pardubice, nicmene je mozne (pravdepodobne min do budoucnosti), ze diky vlastnictvi dvou letek nadzvuku budou chtit mit i dve letiste schopne plne ...Zobrazit celý příspěvek

   Zalozni letiste pro Caslav jsou Pardubice, nicmene je mozne (pravdepodobne min do budoucnosti), ze diky vlastnictvi dvou letek nadzvuku budou chtit mit i dve letiste schopne plne provozovat tato letadla.Skrýt celý příspěvek

   • Newman
    12:55 22.07.2022

    To sice Pardubky jsou, ale zároveň je to i civilní letiště. A netuším jestli je možné držet pohotovost na civilním letišti (pro vícvik na L159 je to asi jedno) Aneb "chlapy do ...Zobrazit celý příspěvek

    To sice Pardubky jsou, ale zároveň je to i civilní letiště.
    A netuším jestli je možné držet pohotovost na civilním letišti (pro vícvik na L159 je to asi jedno)
    Aneb "chlapy do vzduchu teď nemůžete, na ranveji je čártr z Egypta..."Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     12:59 22.07.2022

     Vzhledem k tomu, že v případě výluky v Čáslavi drží 211. t.l. hotovost v Pardubicích a řízení provozu v Pardubicích je v rukou armády, tak bych v tom žádný problém neviděl.

     Vzhledem k tomu, že v případě výluky v Čáslavi drží 211. t.l. hotovost v Pardubicích a řízení provozu v Pardubicích je v rukou armády, tak bych v tom žádný problém neviděl.

     • Clanek
      13:10 22.07.2022

      Nehlede na to ze tomu nebrani ani zadne predpisy (i kdyz tomu mozna trochu brani zdravy rozum), neb presne takhle funguje Letiste Sliac, taky drzi hotovost i zvlada civilni provoz ...Zobrazit celý příspěvek

      Nehlede na to ze tomu nebrani ani zadne predpisy (i kdyz tomu mozna trochu brani zdravy rozum), neb presne takhle funguje Letiste Sliac, taky drzi hotovost i zvlada civilni provoz (coz se mimochodem uz i fakticky ukazalo jako ne zrovna moudre pri havarii civila na draze a faktickem znemozneni hotovosti do odstraneni nehody).Skrýt celý příspěvek

     • Newman
      13:13 22.07.2022

      Dobrá, dejme tomu. Ale dotaz zněl: Myslíte si že MO chce Mimoň pro F35 a Čáslav zůstane zatím nedotčena ? Mě to smysl dává. Nebo se bude předělávat Čáslav za provozu, popř. se ...Zobrazit celý příspěvek

      Dobrá, dejme tomu.
      Ale dotaz zněl:
      Myslíte si že MO chce Mimoň pro F35 a Čáslav zůstane zatím nedotčena ?
      Mě to smysl dává.

      Nebo se bude předělávat Čáslav za provozu, popř. se šoupnou Gripeny do Pardubic ?Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      13:46 22.07.2022

      Otázka je, jak se Čáslav bude dívat na hlučnost motorů F-135 a jestli nebude vůle alespoň část výcviku F-35 absolvovat na nějakém odlehlejším letišti. Pominu fakt, že záložních ...Zobrazit celý příspěvek

      Otázka je, jak se Čáslav bude dívat na hlučnost motorů F-135 a jestli nebude vůle alespoň část výcviku F-35 absolvovat na nějakém odlehlejším letišti.

      Pominu fakt, že záložních letišť by mělo být více.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      13:55 22.07.2022

      Clanek: to iste sa stalo pri havarii madarskeho Gripena v Caslave. Vtedy sme Vám isty cas "strazili" nebo my. Havarie sa proste mozu stat a je jedno, ze na letisku sa uskutoční 200 ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek: to iste sa stalo pri havarii madarskeho Gripena v Caslave. Vtedy sme Vám isty cas "strazili" nebo my.
      Havarie sa proste mozu stat a je jedno, ze na letisku sa uskutoční 200 civilnych pohybov za sezónu.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:59 22.07.2022

      Newman Ne, to si nemyslím. GŠ i MO opakovaně potvrdily, že má sloužit k výcviku výsadkářů. To letiště je v takovém stavu, že by se muselo postavit celé znovu, což by bylo náročné ...Zobrazit celý příspěvek

      Newman
      Ne, to si nemyslím. GŠ i MO opakovaně potvrdily, že má sloužit k výcviku výsadkářů.
      To letiště je v takovém stavu, že by se muselo postavit celé znovu, což by bylo náročné jak finančně, tak i administrativně, jen překonat odpor místních samospráv a občanů by bylo neuvěřitelně obtížné.Skrýt celý příspěvek

     • Newman
      14:20 22.07.2022

      Ad Nesher
      To o výsadkářích sem nezaznamenal, ale možný to je ,
      Každopádně , kde si myslíte že budou F35 doma - viz moje dálší domněnka níže

      Ad Nesher
      To o výsadkářích sem nezaznamenal, ale možný to je ,
      Každopádně , kde si myslíte že budou F35 doma - viz moje dálší domněnka níže

     • Nesher
      14:35 22.07.2022

      Newman Tak kde JAS 39 a L 159 , v Čáslavi. Dnes se tam provozuje 14 Gripenů a 16+8 L 159. Celkem 38 strojů. Nově jich tam bude 24 F 35 a 8 ( v nejlepším případě 12) L 159. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

      Newman
      Tak kde JAS 39 a L 159 , v Čáslavi.
      Dnes se tam provozuje 14 Gripenů a 16+8 L 159. Celkem 38 strojů. Nově jich tam bude 24 F 35 a 8 ( v nejlepším případě 12) L 159. Takže 32, případně 36 strojů. Nic co by se tam nevešlo. Jako záloha zase Pardubice.Skrýt celý příspěvek

     • Rošťák
      14:57 22.07.2022

      @Nesher
      jj, mam pocit že koncem 90 tak toho bylo o dost více ( všechny 23 co naše letectvo mělo ) a k tomu 21 - celkem snad 2 pluky a stress letka ......

      @Nesher
      jj, mam pocit že koncem 90 tak toho bylo o dost více ( všechny 23 co naše letectvo mělo ) a k tomu 21 - celkem snad 2 pluky a stress letka ......

     • Newman
      15:22 22.07.2022

      Ad nesher
      Dík za vyjasnění.
      Ale stejně si pořád tak trochu myslím že by to mohlo být - viz moje domněnka v nižším vláknu.

      Ad nesher
      Dík za vyjasnění.
      Ale stejně si pořád tak trochu myslím že by to mohlo být - viz moje domněnka v nižším vláknu.

     • flanker.jirka
      16:19 22.07.2022

      Nesher
      Super nápad, zřídit nový výcvikový prostor pro výsadkáře 200 km od Chrudimi.

      Nesher
      Super nápad, zřídit nový výcvikový prostor pro výsadkáře 200 km od Chrudimi.

     • Nesher
      16:27 22.07.2022

      Flanker Oni tam nebudu pořád. Má to sloužit mj. k výcviku přepravy nad cíl, výsadku, obsazení letiště, přistání transportních letadel atd. Tedy k tomu co tam AČR opakovaně, i za ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Oni tam nebudu pořád. Má to sloužit mj. k výcviku přepravy nad cíl, výsadku, obsazení letiště, přistání transportních letadel atd. Tedy k tomu co tam AČR opakovaně, i za účasti US ARMY a USAF nacvičuje. Takže ta vzdálenost je naopak žádoucí.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:48 22.07.2022

      flanker.jirka To je výcvikový prostor pro větší cvičení. Zrovna výcvik dobývání letiště bude vždy začínat leteckým výsadkem. Takže vzdálenost opravdu nehraje roli. Na "běžný" ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      To je výcvikový prostor pro větší cvičení. Zrovna výcvik dobývání letiště bude vždy začínat leteckým výsadkem. Takže vzdálenost opravdu nehraje roli.
      Na "běžný" výcvik mají prostor Bílek u Chotěboře.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      23:00 22.07.2022

      Scotty Na šaskárnu v podobě dobývání letišť mají dost leteckých základen jinde a výcvikových prostorů mají také dost již nyní. Je to jen další blbost vybudovat si výcvikový prostor ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Na šaskárnu v podobě dobývání letišť mají dost leteckých základen jinde a výcvikových prostorů mají také dost již nyní. Je to jen další blbost vybudovat si výcvikový prostor mimo místa dislokace. Stejná komedie, jako když zrušili dělostřelce v Pardubicích, poslali je do Jinců, protože tam měli za kasárnami prostory a střelnici. A aby jim udělali radost, tak jim střelnici zrušili :-)Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      23:05 22.07.2022

      Maximus
      To že existovali žáložní plochy stále neznamenalo, že jsou na odlehlejších lokalitách od zastavěných oblastí.

      Maximus
      To že existovali žáložní plochy stále neznamenalo, že jsou na odlehlejších lokalitách od zastavěných oblastí.

     • Scotty
      23:34 22.07.2022

      flanker.jirka Vzhledem k tomu že letiště se začíná dobývat z leteckého výsadku je jedno kde je. Když naloží výsadkáře je jedno jestli letí 20 km nebo 200. Hradiště je "východní" ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Vzhledem k tomu že letiště se začíná dobývat z leteckého výsadku je jedno kde je. Když naloží výsadkáře je jedno jestli letí 20 km nebo 200.
      Hradiště je "východní" letiště v celé své kráse. Proto je takový zájem i Američanů tam trénovat. Pro ně je dobytí letiště pořád primární úkol. Je logické že hledají prostory kde se to dá celkem bez omezení cvičit.Skrýt celý příspěvek

    • Toomk
     17:45 22.07.2022

     Sedim ted na terase a koukam na letiste v chotusicich a ja dalsi sousedi se tesime na poradny era a to i se zvukem, ono u nas ve vesnici je to tak, kdo tu zije od narozeni, tak je ...Zobrazit celý příspěvek

     Sedim ted na terase a koukam na letiste v chotusicich a ja dalsi sousedi se tesime na poradny era a to i se zvukem, ono u nas ve vesnici je to tak, kdo tu zije od narozeni, tak je s tim pohode, byli tu migy 21, 23, ted gripeny. Vysiraji tu ty nove pristehovani, kteri se sem naplavili a vadi jim hluk a sepisuji petice. Tak proc se sem stehovali, ze. Letiste tu je od 50 letSkrýt celý příspěvek

     • Nesher
      17:59 22.07.2022

      Jo, jo, zařídil si hospodu a chodili mu tam lidi.

      Jo, jo, zařídil si hospodu a chodili mu tam lidi.

  • 2DaChoppa
   13:28 22.07.2022

   dle meho nazoru zajem o hradcany vznika u nwjake firmy podnikajici v likvidaci eko zatezi. jiny duvod pro znovuvyvlastneni pozemku vevlastnoctvi mesta/kraje neni. vsimnete size ...Zobrazit celý příspěvek

   dle meho nazoru zajem o hradcany vznika u nwjake firmy podnikajici v likvidaci eko zatezi. jiny duvod pro znovuvyvlastneni pozemku vevlastnoctvi mesta/kraje neni. vsimnete size zaroven se odepisuje letiste line s idealnim dopravnim napojenim- aby tammisto zakladny nato bylabaterkarnavolkswagenu... adalsi ekozatezSkrýt celý příspěvek

   • Scotty
    14:20 22.07.2022

    Jediný důvod je že na civilních pozemcích nejde při výcviku dělat to to ve vojenském prostoru.

    Jediný důvod je že na civilních pozemcích nejde při výcviku dělat to to ve vojenském prostoru.

    • 2DaChoppa
     15:27 22.07.2022

     nevyuzivane vojenske letiste je v bechyni... tam muzou uly vysadkari dobyvat do aleluja

     nevyuzivane vojenske letiste je v bechyni... tam muzou uly vysadkari dobyvat do aleluja

     • Nesher
      16:29 22.07.2022

      Jenže tam to bude dělat zlou krev i samosprávy a občanů. V Hradčanech to nikomu moc vadit nebude.

      Jenže tam to bude dělat zlou krev i samosprávy a občanů. V Hradčanech to nikomu moc vadit nebude.

     • Scotty
      20:49 22.07.2022

      Ovšem okolo je ženijní prapor a velitelství pluku.

      Ovšem okolo je ženijní prapor a velitelství pluku.

     • 2DaChoppa
      21:16 22.07.2022

      @scotty tak by to bylo i s opforem :)

      @scotty tak by to bylo i s opforem :)

   • flanker.jirka
    23:11 22.07.2022

    2DaChoppa
    to co popisujete je ideální stav pro to, aby se někdo dobře namazal na bezcených pozemcích díky vyvlastnění pro stát :-)

    2DaChoppa
    to co popisujete je ideální stav pro to, aby se někdo dobře namazal na bezcených pozemcích díky vyvlastnění pro stát :-)

  • Newman
   14:13 22.07.2022

   Tak ještě jinak, Nikdo neví (možná jo....) jestli v 2029 (definitivní konec nájmu Gripenů) budou F35 vyrobené / mít v ČR zázemí / dostatek pilotů a mechaniků. Tzn. jestli dokáží ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak ještě jinak,

   Nikdo neví (možná jo....) jestli v 2029 (definitivní konec nájmu Gripenů) budou F35 vyrobené / mít v ČR zázemí / dostatek pilotů a mechaniků.
   Tzn. jestli dokáží plnit požadované úkoly.

   Už to zde na AN bylo několikrát řešeno a smeteno ze stolu, ale přesto se domnívám že AČR bude nějaký čas provozovat oba typy.

   Takže můj typ:
   -Gripeny se odkoupí + upgradujou (teď si může MO vyjednat dobré podmínky)
   -mezitím se "někde vybuduje zázemí pro F35 (Mimoň ?)
   -Gripeny stále budou plnit úkoly z Čáslavi
   -A až bude v provozu aspoň jedna letka F35 , tak se uvidí co s nima..
   (buď dolítat nebo střelit třeba maďarům...)


   Pouze domněnka, protože pochybuju že AČR bude riskovat že nějaký čas nebudeme mít nadzvuky a budeme na úrovni pobaltí..
   (tzn. na někom závislí)Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    14:36 22.07.2022

    Proc by se to stihnout nemělo. Výcvik personálu je poslední problém...

    Zavádět 24ks F36 a současně odkoupit Gripen je dost silný nesmysl.

    Proc by se to stihnout nemělo. Výcvik personálu je poslední problém...

    Zavádět 24ks F36 a současně odkoupit Gripen je dost silný nesmysl.

    • Newman
     15:15 22.07.2022

     Nesmysl ? možná..., silný ? to snad ne..
     Někde tady v diskuzích sem četl že Belgii zavedení F35 trvalo 12 let.
     My máme cca 6.
     Tak ukáže čas.
     Dík za odpověď.

     Nesmysl ? možná..., silný ? to snad ne..
     Někde tady v diskuzích sem četl že Belgii zavedení F35 trvalo 12 let.
     My máme cca 6.
     Tak ukáže čas.
     Dík za odpověď.

     • Nesher
      15:37 22.07.2022

      My potřebujeme za 6 let mít pár letadel a k nim piloty, aby zabezpečili ochranu vzdušného prostoru. Proces kompletní implementace bude trvat déle. Klidně těch 12 let. Držet všechno ...Zobrazit celý příspěvek

      My potřebujeme za 6 let mít pár letadel a k nim piloty, aby zabezpečili ochranu vzdušného prostoru. Proces kompletní implementace bude trvat déle. Klidně těch 12 let.
      Držet všechno dvakrát je ekonomický i operační nesmysl.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   14:18 22.07.2022

   Na Hradčanech bude výcvikový prostor pro výsadkáře. S reaktivací letiště se nepočítá.

   Na Hradčanech bude výcvikový prostor pro výsadkáře. S reaktivací letiště se nepočítá.

   • Newman
    14:25 22.07.2022

    Dík, to taky dává smysl, je tam hodně lesů, to se jim bude líbit..... :)

    Dík, to taky dává smysl, je tam hodně lesů, to se jim bude líbit..... :)

   • flanker.jirka
    16:13 22.07.2022

    Už to pomalu leze ven kolik nás bude stát dobrodružství výsadkového pluku :-)

    Už to pomalu leze ven kolik nás bude stát dobrodružství výsadkového pluku :-)

    • 2DaChoppa
     17:28 22.07.2022

     vysadkoveho praporu (+)

     vysadkoveho praporu (+)

     • 2DaChoppa
      19:13 22.07.2022

      do haje, minuska za konstatovani ze 4+1 manevrova rota + rotazbrani je zesilenej prapor?

      do haje, minuska za konstatovani ze 4+1 manevrova rota + rotazbrani je zesilenej prapor?

     • Scotty
      20:51 22.07.2022

      2DaChoppa
      Oni mají zesílené roty. Je to lepší než kdyby byli ještě rozstrkaní třeba do dvou praporů. Velikostí už to zkrátka prapor není.

      2DaChoppa
      Oni mají zesílené roty. Je to lepší než kdyby byli ještě rozstrkaní třeba do dvou praporů. Velikostí už to zkrátka prapor není.

     • flanker.jirka
      23:10 22.07.2022

      o to je to tragičtější, že to je pluk jen na papíře. Jakou to má logiku vytvářet výcvikový prostor v oblasti, kde není žádná velká dislokace vojsk?

      o to je to tragičtější, že to je pluk jen na papíře. Jakou to má logiku vytvářet výcvikový prostor v oblasti, kde není žádná velká dislokace vojsk?

     • 2DaChoppa
      07:19 23.07.2022

      scotty pluk ma tri-ctyri prapory

      scotty pluk ma tri-ctyri prapory

     • Scotty
      08:07 23.07.2022

      2DaChoppa
      Tři, čtyři prapory má brigáda. Dva prapory rozhodně na pluk stačí.

      2DaChoppa
      Tři, čtyři prapory má brigáda. Dva prapory rozhodně na pluk stačí.

 • Oliver
  12:24 22.07.2022

  aspoň já to čekal od té doby co se v USA prokecli že je předjednána dohoda o "až 40 F35-A pro ČR". Ostatní už jen bylo divadlo že nějaký výběr probíhá. Je dost argumentů pro, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  aspoň já to čekal od té doby co se v USA prokecli že je předjednána dohoda o "až 40 F35-A pro ČR". Ostatní už jen bylo divadlo že nějaký výběr probíhá.
  Je dost argumentů pro, ale jeden zásadní proti - vysoký schodek rozpočtu. V "normální" době by taková rozmařilost neprošla. Stávající Gripeny byly nabídnuty zdarma a když by se přikoupila letka E/F tak by to byl "upgrade" za rozumný peníz kdy by se mohlo i pomýšlet na obnovu raketometného dělostřelectva. Takže letadla budou špičková ale vše ostatní průměr či spíš podprůměr.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   12:34 22.07.2022

   Pokud je tady dohoda 2% z HDP a ochota toto plnit, tak v cem je toto reseni jakoze financne "mimo" a v cem toto reseni brani dalsim modernizacnim projektum, ktere by armada chtela ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud je tady dohoda 2% z HDP a ochota toto plnit, tak v cem je toto reseni jakoze financne "mimo" a v cem toto reseni brani dalsim modernizacnim projektum, ktere by armada chtela (ne lidi na foru, ale armada)?Skrýt celý příspěvek

   • Oliver
    12:41 22.07.2022

    to je jenže je třeba AČR prakticky rekonstruovat a to jak materiálně tak personálně. Vzdyť jak dlouho by těch pár tisíc skutečných kombatantů dovedlo bránit pouze Ostravu, to by se ...Zobrazit celý příspěvek

    to je jenže je třeba AČR prakticky rekonstruovat a to jak materiálně tak personálně. Vzdyť jak dlouho by těch pár tisíc skutečných kombatantů dovedlo bránit pouze Ostravu, to by se tak dalo počítat spíš na hodiny než dny. Tudíž je s penězi zacházet tak aby se vytvořil funkční celek.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     14:41 22.07.2022

     Na bojišti rozhoduji informace. I ty raketomety mohou zničit pouze cíl, ke kterému dostanou souřadnice. Nakup E/F nás nikam neposune, pouze by zablokoval letectvo na tomhle ...Zobrazit celý příspěvek

     Na bojišti rozhoduji informace.
     I ty raketomety mohou zničit pouze cíl, ke kterému dostanou souřadnice.

     Nakup E/F nás nikam neposune, pouze by zablokoval letectvo na tomhle starším typu na dalších 40.let.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   12:52 22.07.2022

   Stávající Gripeny byly nabídnuty zdarma a když by se přikoupila letka E/F tak by to byl "upgrade" za rozumný peníz To by mě teda zajímalo, kde jste se dopídil k takovým číslům. ...Zobrazit celý příspěvek

   Stávající Gripeny byly nabídnuty zdarma a když by se přikoupila letka E/F tak by to byl "upgrade" za rozumný peníz

   To by mě teda zajímalo, kde jste se dopídil k takovým číslům. Nabídka "zdarma" nebyla potvrzena. Byla to jen vychcaná hra na občany ČR. Tyhle Gripeny zdarma by jsme museli zásadně modernizovat, protože dle vyjádření Saabu, jsme je olítali do mrtě a patří mezi nejopotřebovanější ze všech Gripenů.
   Ale úkol splněn, zasít semínko do společnosti, nějaké to peklo a pokud by náhodou padla vláda na plynu, tak další vláda populisticky vybere to "výhodné řešení". Tohle byl snad jeden z nejodpornější marketingových tahů, které Saab předvedl. Už to by měl být důvod se s nimi rozloučit. Na ty úplatky v případě C/D už se zapomnělo, tak zkusili nějakou levotu znova.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    14:43 22.07.2022

    Je smutné kolik lidí jim na to skončilo. Přitom nikdo z vlády tu nabídku nedostal, i když zrovna společně jednali na samitu NATO.

    Je smutné kolik lidí jim na to skončilo. Přitom nikdo z vlády tu nabídku nedostal, i když zrovna společně jednali na samitu NATO.

   • Oliver
    19:59 22.07.2022

    na tom něco bude, ovšem to je problém zákazníka že stroje olétal a patřičně si to nenechal zaplatit u těch zemí co požadovali hlídkování. Zase nešlo o tak náročnou službu kde by se ...Zobrazit celý příspěvek

    na tom něco bude, ovšem to je problém zákazníka že stroje olétal a patřičně si to nenechal zaplatit u těch zemí co požadovali hlídkování. Zase nešlo o tak náročnou službu kde by se "vypalovaly motory", takže pochybuji že je to tak horké jak prezentujete. Pochybuji že by naši piloti bezdůvodně jen tak pro radost zapínali forsáž aby krátili životnost. Dále probíhaly také upgrady takže od původní verze jsme zase o kus dál.
    Jinak, mě jde hlavně o hospodárnost, podobně bych argumentoval ať by jsme měli zavedené Mig-29 nebo F-16. Totální změna typu stíhače je drahá sranda, obzvlášť když hrozí reálně recese.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     21:03 22.07.2022

     Je drahá, proto ji má smysl dělat na typ co má dlouhodbe zajištěnou podporu. Ono v budoucnu klidně může dojít k nákupu nových F-35, jako se to děje u F16. Ale zavádět (koupit) ...Zobrazit celý příspěvek

     Je drahá, proto ji má smysl dělat na typ co má dlouhodbe zajištěnou podporu.
     Ono v budoucnu klidně může dojít k nákupu nových F-35, jako se to děje u F16.
     Ale zavádět (koupit) C/d které se přestali vyrábět jsou v polovine zivotnosti a následně vázat nákupem další stíhačky z nejasnou budoucnosti E/f je spíše hazard. Než, hospodárnost volba.
     Recese hrozí vždy, ale az ty F35 dostaneme bude dávno po ní. Jenže, taky bude pozdě to řešit, pokud se nerozhodneme teď.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  11:06 22.07.2022

  Pardon za malý OT, ale někteří z vás (hlavně Flanker) se ptali na jakém systému postaví VTU SŘP dělostřelectva. Tak odpověď je Adler od německé firmy ...Zobrazit celý příspěvek

  Pardon za malý OT, ale někteří z vás (hlavně Flanker) se ptali na jakém systému postaví VTU SŘP dělostřelectva.
  Tak odpověď je Adler od německé firmy ESG.
  https://ct24.ceskatelevize.cz/... Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   11:24 22.07.2022

   A aby toho nebylo málo, LOM se konečně dohodl s Aero a podepíše smlouvu na první 4 L 39 NG. Tenhle týden je pro české OS něco jako ...Zobrazit celý příspěvek

   A aby toho nebylo málo, LOM se konečně dohodl s Aero a podepíše smlouvu na první 4 L 39 NG.
   Tenhle týden je pro české OS něco jako Vánoce:-)
   https://www.e15.cz/byznys/prum... Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    23:13 22.07.2022

    To je hodně plodné léto.

    To je hodně plodné léto.

 • Proxy
  10:40 22.07.2022

  ČR ještě rozhodně nic nekupuje, ale co jiného od novinkových titulků čekat. Jinak netuší někdo, jaká je přibližná "životnost" současných pilotů Gripenů? Napadla mě taková OCD ...Zobrazit celý příspěvek

  ČR ještě rozhodně nic nekupuje, ale co jiného od novinkových titulků čekat. Jinak netuší někdo, jaká je přibližná "životnost" současných pilotů Gripenů? Napadla mě taková OCD pitomost, a to "dolétat" Gripeny a piloty dohromady :DSkrýt celý příspěvek

  • Nesher
   11:02 22.07.2022

   To je vážně pitomost, nic ve zlém. :-) Máme jich cca 20, naštěstí generačně rozložených. Takže ti mladší (jak současní, tak i budoucí), si ještě zalétají na F 35, část se jich ...Zobrazit celý příspěvek

   To je vážně pitomost, nic ve zlém. :-)
   Máme jich cca 20, naštěstí generačně rozložených. Takže ti mladší (jak současní, tak i budoucí), si ještě zalétají na F 35, část se jich přirozeně posune na vyšší velitelská a štábní místa v souvislosti s přirozenou generační obměnou (která navíc s novým NGŠ asi ještě zrychlí) a létat budou pro udržení "papírů" u 213. letky na L 159T a v LOMu na L 39 NG a zbytek opět přirozeně odejde do civilu. Vzhledem k počtu se bavíme vždy o několika jednotlivcích v každé skupině.Skrýt celý příspěvek

   • Proxy
    11:20 22.07.2022

    Osobně bych byl pro levnějši řešení (aby byly armádní složky vyváženější), ale pokud by například většina pilotů Gripenů brzo končila, tak dalšich 10, 20 let Gripenů znamená nové ...Zobrazit celý příspěvek

    Osobně bych byl pro levnějši řešení (aby byly armádní složky vyváženější), ale pokud by například většina pilotů Gripenů brzo končila, tak dalšich 10, 20 let Gripenů znamená nové piloty. Mluvíme také o možné časové mezeře mezi F-35 a Gripenem - pronájem by asi po další dohodě prodloužit šel, ale asi by neměl moc cenu, kdyby museli školit nové piloty na pár let.

    Ale jak říkáte, ve výsledku jsou to takové počty, že personál bude minimální problém...Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     11:53 22.07.2022

     Vůbec netuším o čem to mluvíte...vycvičený pilot není nic levného, abyste se ho zbavil jako letadla. Máte pocit, že bychom vyhodili všechny tankisty, co jezdí na T72 a budeme ...Zobrazit celý příspěvek

     Vůbec netuším o čem to mluvíte...vycvičený pilot není nic levného, abyste se ho zbavil jako letadla. Máte pocit, že bychom vyhodili všechny tankisty, co jezdí na T72 a budeme cvičit nové od píky na LeoA27?Skrýt celý příspěvek

     • Juraeod
      12:16 22.07.2022

      Tady je totiž tolik odborníků, ze člověk žasne…

      Tady je totiž tolik odborníků, ze člověk žasne…

     • flanker.jirka
      23:15 22.07.2022

      mezi tankistou a pilotem stíhacího letectva je velký rozdíl. To takto nelze srovnat

      mezi tankistou a pilotem stíhacího letectva je velký rozdíl. To takto nelze srovnat

     • Proxy
      00:57 23.07.2022

      Nikoho bych se nezbavoval. Získání F-35 bude chvíli trvat a prodlevy (od rozhodnutí po výrobu a předání) se dají očekávat. U Gripenů se jako hranici z hlediska smlouvy mluví o ...Zobrazit celý příspěvek

      Nikoho bych se nezbavoval. Získání F-35 bude chvíli trvat a prodlevy (od rozhodnutí po výrobu a předání) se dají očekávat.

      U Gripenů se jako hranici z hlediska smlouvy mluví o roce 2027, případně až 2029. Pokud se F-35 zbrzdí a vyjednáme dostatečné prodloužení smlouvy za 2029, jaká je očekávaná životnost samotných strojů?

      Jak psal Nesher, jestli jsou piloti Gripenů generačně rozložení, tak by obměna probíhala průbězně, i kdybychom Gripeny potřebovali třeba až do roku 2033. O to jediné mi šlo, jestli neexistuje rok, kdy se dá očekávat skokový odchod pilotů Gripenů, čímž by vznikal další tlak na přezbrojení.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      10:56 24.07.2022

      No to lze flankere. Jedná se o princip. Když koupíte nové auto domu, taky vás manželka vyznění za nového řidiče? Asi ne, že? Piloti Gripenu nebudou s příchodem F35 končit. Přejdou ...Zobrazit celý příspěvek

      No to lze flankere. Jedná se o princip. Když koupíte nové auto domu, taky vás manželka vyznění za nového řidiče? Asi ne, že? Piloti Gripenu nebudou s příchodem F35 končit. Přejdou na nový typ. Stejně jako piloti Mi24/35 přecházel a přejdou...Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    12:11 22.07.2022

    Dotaz amatéra - nešlo by nastavit to personalistické schéma tak, že by ti ehm dříve narození piloti ze stíhaček přecházeli systematicky na dopravku nebo k vrtulníkům ?

    Dotaz amatéra - nešlo by nastavit to personalistické schéma tak, že by ti ehm dříve narození piloti ze stíhaček přecházeli systematicky na dopravku nebo k vrtulníkům ?

    • Nesher
     12:28 22.07.2022

     Jako, že by si do pilota, kterému zbývá pár let služby investoval nemalé peníze, aby ho v LOMu přecvičili a aby pak mohl dělat v hodnosti majora prvního důstojníka na L 410?

     Jako, že by si do pilota, kterému zbývá pár let služby investoval nemalé peníze, aby ho v LOMu přecvičili a aby pak mohl dělat v hodnosti majora prvního důstojníka na L 410?

    • 2DaChoppa
     13:36 22.07.2022

     vis kolik dopravnich letadel ("bilych") mame? vznikl by ti pretlak starejch pilotu nezkusenych v tom danem provozu. kdyz to reknu blbe, skolegy z rocniku si nelezeme do kseftu, my ...Zobrazit celý příspěvek

     vis kolik dopravnich letadel ("bilych") mame? vznikl by ti pretlak starejch pilotu nezkusenych v tom danem provozu. kdyz to reknu blbe, skolegy z rocniku si nelezeme do kseftu, my nestihe a oni se neplizi po zemi vnamraze s pacientem :) a oni vedi, ze sice vrtulnik dostanou, ale s padakem na zemi budou cekat na vrtulnik.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     13:49 22.07.2022

     Případné nové KC-390 by nové piloty potřebovaly a navíc by piloti ani neskončili u vrtulí :-)))

     Případné nové KC-390 by nové piloty potřebovaly a navíc by piloti ani neskončili u vrtulí :-)))

     • 2DaChoppa
      14:08 22.07.2022

      to jsou dve dalsi letadla, na ktere je ale vhodnejsi dat mlade kluky.. uz kvuli toceni misi

      to jsou dve dalsi letadla, na ktere je ale vhodnejsi dat mlade kluky.. uz kvuli toceni misi

    • TF_HU
     10:57 24.07.2022

    • TF_HU
     10:58 24.07.2022

     Lítat ve FL je něco jiného jak AGL... To se pilot fakt zapotí... Viz Ukrajina.

     Lítat ve FL je něco jiného jak AGL... To se pilot fakt zapotí... Viz Ukrajina.

  • 2DaChoppa
   13:44 22.07.2022

   kdyz vyhazis smahem vsechny stary, muze se ti stat ze svezi mladi sice skvele toci tocitkama a cudli cudlikama ..ale neumeji letat. air france 447

   kdyz vyhazis smahem vsechny stary, muze se ti stat ze svezi mladi sice skvele toci tocitkama a cudli cudlikama ..ale neumeji letat. air france 447

   • SYN_
    18:05 22.07.2022

    Ale AF447 nebyl ani zkušený pilot (protože pak by si vzpomněl na pitch-power tabulku) ani dobrý "operátor autopilota" (protože pak by uvěřil údajům o rychlosti, které byly už po ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale AF447 nebyl ani zkušený pilot (protože pak by si vzpomněl na pitch-power tabulku) ani dobrý "operátor autopilota" (protože pak by uvěřil údajům o rychlosti, které byly už po první minutě incidentu zcela v pořádku). Místo toho dokázal jen ztuhnout a táhnout za knipl...Skrýt celý příspěvek

 • IS-3
  10:25 22.07.2022

  Zajímalo by mne, jestli v našich strojích bude po roce 2029 F135 nebo plánovaný adaptivní XA101. Rozdíl to prý bude přímo propastný - silnější tah, vyšší maximální rychlost, větší ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímalo by mne, jestli v našich strojích bude po roce 2029 F135 nebo plánovaný adaptivní XA101. Rozdíl to prý bude přímo propastný - silnější tah, vyšší maximální rychlost, větší dolet a menší zahřívání.
  Nejpravděpodobnější by mohl být upgradovaný F135, ale XA101 zní opravdu více než slibně.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   11:31 22.07.2022

   AČR dostane to co je v současné době v produkci. Takže motor XA101 tam rozhodně nebude.

   AČR dostane to co je v současné době v produkci. Takže motor XA101 tam rozhodně nebude.

   • Jirosi
    11:47 22.07.2022

    Dostaneme to co bude v době výroby v proudící (2025-2027?).
    Dovolím si tvrdit, že to co je dnes n lince tam nebude.

    Dostaneme to co bude v době výroby v proudící (2025-2027?).
    Dovolím si tvrdit, že to co je dnes n lince tam nebude.

    • Clanek
     12:05 22.07.2022

     To si nemyslim, i v F-16 zustavaji v nabidce ruzne motory s ruznymi vykony a je jen na zakaznikovi zda si priplati a veme to nej. No a zrovna v pripade CR si nemyslim, ze se to ...Zobrazit celý příspěvek

     To si nemyslim, i v F-16 zustavaji v nabidce ruzne motory s ruznymi vykony a je jen na zakaznikovi zda si priplati a veme to nej. No a zrovna v pripade CR si nemyslim, ze se to pozene na krev, ale ze se spis zustane u toho co bude standard, toho ceho bude v evrope litat nejvic... a to je to co je dnes na lince.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:46 22.07.2022

      Mohl by jste vyjádřit %kolik bere ty jiné varianty?

      Mohl by jste vyjádřit %kolik bere ty jiné varianty?

    • skelet
     14:46 22.07.2022

     cpt.Obvious..
     dostanem Block 4, na jiné finesy, které se začínají vyvíjet zapomeňte.

     cpt.Obvious..
     dostanem Block 4, na jiné finesy, které se začínají vyvíjet zapomeňte.

  • Poly
   11:55 22.07.2022

   Ten motor využijí primárně námořní varianty. USN není s doletem úplně spokojená. Čili spotřeba je velké plus. Samozřejmě i tah se na letadlových lodích hodně užije. Jediné zásadní ...Zobrazit celý příspěvek

   Ten motor využijí primárně námořní varianty. USN není s doletem úplně spokojená. Čili spotřeba je velké plus. Samozřejmě i tah se na letadlových lodích hodně užije.
   Jediné zásadní plus v našem případě bych viděl to přehřívání. Sice prozatím je obtížně určit jak velký a častý problém to je, pokud porovnáme s konkurenci a historickou produkcí předchůdců, ale nějaké náznaky tu jsou.Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  08:38 22.07.2022

  Tady se to ale mele :D v každém případě je dost směrodatné, že F35 je letadlo 5 generace a Gripen E je generace 4,5. A pokud AČR kouká do budoucna tak je to jasná volba, ze 4,5 ...Zobrazit celý příspěvek

  Tady se to ale mele :D v každém případě je dost směrodatné, že F35 je letadlo 5 generace a Gripen E je generace 4,5. A pokud AČR kouká do budoucna tak je to jasná volba, ze 4,5 generace tu pátou nikdy v budoucnu neuděláte a za dvacet roků budeme zase přezbrojovat? Neblázněte!Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   09:07 22.07.2022

   No což o to. AČR není zas tak velká armáda takže jí by teoreticky stačil stroj 4,5 generace. Tedy letoun 4. generace s prvky 5. generace, které by zahrnovali hlavně přenos dat, ...Zobrazit celý příspěvek

   No což o to. AČR není zas tak velká armáda takže jí by teoreticky stačil stroj 4,5 generace. Tedy letoun 4. generace s prvky 5. generace, které by zahrnovali hlavně přenos dat, pokročilou AL atd. atd.
   Problém je v tom, že takový jednomotorový stroj momentálně neexistuje. Tedy Gripen E by měl teoreticky mít takové schopnosti, ale jestli to tak bude to se dozvíme až po roce 2025, což už je pozdě.
   Takže vlastně není co řešit.
   F-35 je v tuto chvíli jediný jednomotorový stroj u kterého jsou známé letové vlastnosti, operační schopnosti a zároveň provozní náklady.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    09:45 22.07.2022

    Ano to není, ale na druhou stranu je AČR budována jako součást koaličních sil, nikoliv jako síla, která bude proti přesile bránit Moravskou bránu a právě na takové nasazení ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano to není, ale na druhou stranu je AČR budována jako součást koaličních sil, nikoliv jako síla, která bude proti přesile bránit Moravskou bránu a právě na takové nasazení (koaliční operace někde na východě či jihovýchodě) je rozhodně vhodnější F 35. Mám takový pocit, že pokud bychom chtěli nasadit Gripen, tak nám koaliční velení řekne, že ho máme nechat doma. Že to za ty komplikace nestojí.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    09:47 22.07.2022

    Vsak ji do roku 2029 bude muset stačit.
    Otázkou je zda se u takového letounu zabetonovst na další 30-40.let. když se dá počítat i z 2x takovou dobou.

    Vsak ji do roku 2029 bude muset stačit.
    Otázkou je zda se u takového letounu zabetonovst na další 30-40.let. když se dá počítat i z 2x takovou dobou.

   • skelet
    11:20 22.07.2022

    nejčastější chybou je uvažování ve stylu, že naše letectvo začne bojovat až nepřítel začne ohrožovat přímo ČR. To je chyba. Naše letectvo bude bojovat už v době, kdy nepřítel začne ...Zobrazit celý příspěvek

    nejčastější chybou je uvažování ve stylu, že naše letectvo začne bojovat až nepřítel začne ohrožovat přímo ČR. To je chyba. Naše letectvo bude bojovat už v době, kdy nepřítel začne ohrožovat Polsko a Slovensko. Pokud začneš uvažovat tímto způsobem, tak zjistíš, že Gripen C/E jsou nedostatečné.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     12:10 22.07.2022

     Ne, je to ještě mnohem horší. V případě, že si budeme hrát doma na písečku, nám stačí repase (ani ne modernizace) stávajících Gripenů. Další špatná úvaha, která je zde rozšířená ...Zobrazit celý příspěvek

     Ne, je to ještě mnohem horší. V případě, že si budeme hrát doma na písečku, nám stačí repase (ani ne modernizace) stávajících Gripenů.

     Další špatná úvaha, která je zde rozšířená je "nevyužijeme to, nemáme tolik možností propojení..." Jenže mašiny kupuje na 50 let a během té doby budeme získávat, alespoň doufám, další další moderní zbraně. Navíc bude v EU rozhodně víc F-35 jak Gripenů E, takže bude i nějaká servisní základna.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:47 22.07.2022

      ?

      ?

   • TF_HU
    11:56 22.07.2022

    Techniku nevybíráme podle toho jak jsme velká armáda. To je nesmysl, vybíráme podle schopností, které potřebujeme. Čím modernější tím lépe.

    Techniku nevybíráme podle toho jak jsme velká armáda. To je nesmysl, vybíráme podle schopností, které potřebujeme. Čím modernější tím lépe.

    • SYN_
     18:18 22.07.2022

     No, a proč se taková maxima neaplikovala taky na PVO? To bychom měli mít nejnovější verzi Patriotu (kvalitní, v NATO rozšířený, interoperabilní). Ale protože rozpočet není ...Zobrazit celý příspěvek

     No, a proč se taková maxima neaplikovala taky na PVO? To bychom měli mít nejnovější verzi Patriotu (kvalitní, v NATO rozšířený, interoperabilní). Ale protože rozpočet není nafukovací, tak se do maxima nešlo (a nejsou žádné známky toho že by se to mělo aktuálně měnit). Podobně K9/PzH2000 pro dělostřelce... prostě to nejlepší?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:01 22.07.2022

      Zase je tu nějaká uměřenost. 24 stíhacích letadel není nijak přehnaný počet. Spíš rozumné minimum. A když na takový nákup dojde je logické vybrat to nejvhodnější. Spyder je také ve ...Zobrazit celý příspěvek

      Zase je tu nějaká uměřenost. 24 stíhacích letadel není nijak přehnaný počet. Spíš rozumné minimum. A když na takový nákup dojde je logické vybrat to nejvhodnější.
      Spyder je také ve své kategorii velice dobrá volba.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:06 22.07.2022

      Vsak F-22, nebo evropská delta se také nekupuje.
      Kupujeme historiciy ekvivalent F16 - lidové stíhaček pro chudší státy.

      Vsak F-22, nebo evropská delta se také nekupuje.
      Kupujeme historiciy ekvivalent F16 - lidové stíhaček pro chudší státy.

     • TF_HU
      11:00 24.07.2022

      Vy se tu ptáte na věc, která má a měla miliony souvislostí. Těžko vám odpovídat.

      Vy se tu ptáte na věc, která má a měla miliony souvislostí. Těžko vám odpovídat.

   • Klimesov
    16:38 22.07.2022

    Pánové přesně.

    Pánové přesně.

 • Jura99
  07:53 22.07.2022

  Nakup 24ks F-35A je doufam pouze zacatek. Porizovaci cena ani nevybočuje z častek, na ktere je AČR zvykla. L-159 staly nakoupit 48mld. Kč a JAS-39 najemne je 40mld. Rusko se pri ...Zobrazit celý příspěvek

  Nakup 24ks F-35A je doufam pouze zacatek. Porizovaci cena ani nevybočuje z častek, na ktere je AČR zvykla. L-159 staly nakoupit 48mld. Kč a JAS-39 najemne je 40mld. Rusko se pri trose stesti sesype nebo prinejmensim vojensky vycerpa na 20let. Hrozby tu ale budou dale, chte nechte musime drzet krok i s dnesnimi spojenci, Evropa byla vzdy turbulentni a vcerejsi spojenec muze byt zitrejsi nepritel.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   08:11 22.07.2022

   Hlavně si je potřeba uvědomit, že vláda odsouhlasila vyvoj/nákup L-159 v roce 1995.
   Tehdy byla průměrná mzda 8172Kc!

   To jen pro představu jak je vlastně dráha F-35.

   Hlavně si je potřeba uvědomit, že vláda odsouhlasila vyvoj/nákup L-159 v roce 1995.
   Tehdy byla průměrná mzda 8172Kc!

   To jen pro představu jak je vlastně dráha F-35.

   • 2DaChoppa
    08:26 22.07.2022

    taky je potreba si uvedomit, ze to bylo zachranne lano ceskemu leteckemu prumyslu... z nehoz nam zbyla akorat tovarna na male turbinove motory u trebice(?)

    taky je potreba si uvedomit, ze to bylo zachranne lano ceskemu leteckemu prumyslu... z nehoz nam zbyla akorat tovarna na male turbinove motory u trebice(?)

    • skelet
     11:21 22.07.2022

     leteckého průmyslu máme dost a dost

     leteckého průmyslu máme dost a dost

     • Nesher
      11:28 22.07.2022

      Také bych řekl, minulý týden jsem je kolem Vodochod a Aero tam pořád je. Za dva týdny chystám prodloužený víkend na Moravě, tak až pojedu do Blatnice pod Svatým Antonínkem, tak se ...Zobrazit celý příspěvek

      Také bych řekl, minulý týden jsem je kolem Vodochod a Aero tam pořád je. Za dva týdny chystám prodloužený víkend na Moravě, tak až pojedu do Blatnice pod Svatým Antonínkem, tak se podívám zda ještě stojí LET. :-)Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      13:38 22.07.2022

      aero je madarske a let.. rusky? ostatni "letecky" prumysl vyrabi sedacky a kuchynky do dopravaku

      aero je madarske a let.. rusky? ostatni "letecky" prumysl vyrabi sedacky a kuchynky do dopravaku

     • skelet
      14:49 22.07.2022

      Aero, Zlín, Aircraft Industries (český), exWalter (GE), PSJ Poříčí, Evektor a další firmy dělající do leteckého průmyslu. Prostě leteckého průmyslu máme dostatek.

      Aero, Zlín, Aircraft Industries (český), exWalter (GE), PSJ Poříčí, Evektor a další firmy dělající do leteckého průmyslu. Prostě leteckého průmyslu máme dostatek.

     • Nesher
      16:38 22.07.2022

      2DAChopa A když to bude vlastnit Čech, tak se změní konkrétně co? Jinak LET je už zase ve vlastnictví české firmy. Zlin, také v českých rukou, byť nechápu co to řeší, vyrábí nadále ...Zobrazit celý příspěvek

      2DAChopa
      A když to bude vlastnit Čech, tak se změní konkrétně co?
      Jinak LET je už zase ve vlastnictví české firmy. Zlin, také v českých rukou, byť nechápu co to řeší, vyrábí nadále letadla, inovuje ( viz Z 242 Zeus) a dodává na trh, včetně leteckým silám. Naposledy Bulharsku. A různé komponenty tu vyrábí spousta dalších společností. Sorry, ale to jsou takové ty kecy ve smyslu "lépe už bylo"Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      07:24 23.07.2022

      @nesher od rusy vlastneneho letu byste klidne nakupoval? rekl byste ze renault vyrobeny v maroku je francouzske nebo marocke auto?

      @nesher od rusy vlastneneho letu byste klidne nakupoval? rekl byste ze renault vyrobeny v maroku je francouzske nebo marocke auto?

     • 2DaChoppa
      07:26 23.07.2022

      @skelet vzbudte mne az tu zase bude fabrika jako swidnik, ktera neleti stabilizatory pro brazilsky letadlo, ale kompletuje civilni verzi BH.. pak primhourim oko nad majitelem z ...Zobrazit celý příspěvek

      @skelet vzbudte mne az tu zase bude fabrika jako swidnik, ktera neleti stabilizatory pro brazilsky letadlo, ale kompletuje civilni verzi BH.. pak primhourim oko nad majitelem z italie ;)Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  07:41 22.07.2022

  Czytając wpisy niektórych osób , to polały sobie głowy wrzątkiem . Lista oczekujących na f35 jest coraz dłuższa, wersja 4 ma poślizg . Jeśli odp strony US będzie pozytywna , to ...Zobrazit celý příspěvek

  Czytając wpisy niektórych osób , to polały sobie głowy wrzątkiem . Lista oczekujących na f35 jest coraz dłuższa, wersja 4 ma poślizg . Jeśli odp strony US będzie pozytywna , to jaki termin dostaw? Czy strona Czeska jest gotowa awaryjnie przedłużyć leasing u Szwedów i na jakich warunkach?Skrýt celý příspěvek

  • MaraKM
   07:49 22.07.2022

   Tohle mne jiz take nekolikrat napadlo, zda-li by nebylo vhodne mit v zaloze (nejlepe jiz predjednanou) moznost pouzivat gripeny treba na dalsi leta tak jak jsou.

   Tohle mne jiz take nekolikrat napadlo, zda-li by nebylo vhodne mit v zaloze (nejlepe jiz predjednanou) moznost pouzivat gripeny treba na dalsi leta tak jak jsou.

   • SYN_
    07:56 22.07.2022

    Anebo skutečně realizovat odkup Céček... Ale tak vždyť tu několik diskutujících tvrdilo že se F35 vyrábějí "jak housky na krámě" a že s dodacím termínem nebude problém?? Pokud by ...Zobrazit celý příspěvek

    Anebo skutečně realizovat odkup Céček...
    Ale tak vždyť tu několik diskutujících tvrdilo že se F35 vyrábějí "jak housky na krámě" a že s dodacím termínem nebude problém?? Pokud by skutečně měl být problém stihnout aspoň rok 2029, tak to už by byl důvod znovu řešit alternativu... aspoň částečnou.Skrýt celý příspěvek

    • Tecka
     08:23 22.07.2022

     No właśnie ,do tego zmierzam .. Błaszczak lata gdzieś do Korei i kupuje 3 eskadry fa50 , a nie mogł dokupić f16v czy kolejnych f35?! Przecież ma teraz do dyspozycji kartę kredytową ...Zobrazit celý příspěvek

     No właśnie ,do tego zmierzam ..
     Błaszczak lata gdzieś do Korei i kupuje 3 eskadry fa50 , a nie mogł dokupić f16v czy kolejnych f35?! Przecież ma teraz do dyspozycji kartę kredytową bez limituSkrýt celý příspěvek

     • Maximus
      10:32 22.07.2022

      Jenže FA-50 stojí 30 mil. dolarů, má AESA radar a měl by umět AMRAAM. Navíc dodávky budete mít už příští rok. NA pokročilý výcvik a low-cost airpolicing není moc lepší volby. To ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenže FA-50 stojí 30 mil. dolarů, má AESA radar a měl by umět AMRAAM. Navíc dodávky budete mít už příští rok.
      NA pokročilý výcvik a low-cost airpolicing není moc lepší volby. To letadlo dává větší smysl než dvoumotorový cvičný letoun M-346 co máte u 41. základny cvičného letectva. M-346 má 2 motory s 28 kN (po vyřazení Mig-29 jediný dvoumotorák v polském vojenském letectvu) s rychlostí max 0,95M a FA-50 má jeden motor s 53.07 kN s možností přídavného spalovaní 78.7 kN, které pak dá letadlu 1,5M.

      Proto FA-50 pro airpolicing lze normálně použít a M-346 ne (tedy pokud se nebavíme o nahánění ztracené Cessny) - M-346 je navíc bez palubního radaru a to stál +- 25 mil. za kus.

      Pro zajímavost u JAS-39C/D má motor tah 54 kN a s forsáží 80,5 kN. Tj. F/A-50 patří do stejné výkonostní kategorie - maximální vzletová hmotnost FA-50 je 12 384 kg a u JAS-39C/D je to 14 000 kg. Gripen ovšem v maximální rychlosti jde až na 2M.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     08:27 22.07.2022

     Nejdůležitější je v tuto chvíli zajistit hlavně brzký výcvik pilotů na F-35. Pokud se to podaří do roku 2029, může se přistoupit k alternativě, že nějakou dobu bude nebe nad Českem ...Zobrazit celý příspěvek

     Nejdůležitější je v tuto chvíli zajistit hlavně brzký výcvik pilotů na F-35. Pokud se to podaří do roku 2029, může se přistoupit k alternativě, že nějakou dobu bude nebe nad Českem chránit někdo ze spojenců. Zas takový problém by to nebyl. Hlavně naši piloti prostě nesmí sedět na zadku a nic nedělat.
     Ale to vše se bude skoro rok řešit než dojde k podpisu smlouvy. Takže během jednoho roku se ukáže jaké řešení se zvolí, protože možností je víc než dost.Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      08:31 22.07.2022

      Tylko szkolenie w US jest robione na pierwszych kupionych samolotach przez klienta .. co martwi , to coraz dłuższe terminy dostaw, nasza delegacja była na rozmowach w US w tamtym ...Zobrazit celý příspěvek

      Tylko szkolenie w US jest robione na pierwszych kupionych samolotach przez klienta ..
      co martwi , to coraz dłuższe terminy dostaw, nasza delegacja była na rozmowach w US w tamtym roku i co? Kupujemy od Korei żeby załatać dziurę .Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      09:50 22.07.2022

      Já myslím, že jsou to zbytečné obavy, my potřebujeme na jaře 2029 jednu letku, při nejhorším ani ne ne na plných počtech (klidně třeba jen 8 letadel), aby se se zajistila ...Zobrazit celý příspěvek

      Já myslím, že jsou to zbytečné obavy, my potřebujeme na jaře 2029 jednu letku, při nejhorším ani ne ne na plných počtech (klidně třeba jen 8 letadel), aby se se zajistila kontinuita ochrany vzdušného prostoru. To je za 7 let!Skrýt celý příspěvek

   • TF_HU
    11:57 22.07.2022

    K čemu?

    K čemu?

    • Maximus
     13:30 22.07.2022

     Dotaz TF_HU na vás: Dlouho se argumentovalo, že našich 12+2 Gripenů nemůže cvičit utoky na pozemní cíle, protože airpolicing a nácvik vzdušného boje zabírá většinu kapacit. To vše ...Zobrazit celý příspěvek

     Dotaz TF_HU na vás:

     Dlouho se argumentovalo, že našich 12+2 Gripenů nemůže cvičit utoky na pozemní cíle, protože airpolicing a nácvik vzdušného boje zabírá většinu kapacit. To vše v situaci, kdy Švédové zajišťovali mimořádně vysokou nasaditelnost. Kde se bere zdejší optimismus, že s 24 kusy F-35 budeme někde moc nad 70 %, tj k dispozici bude maximálně cca 17 letadel.

     Bude těchto v průměru maximálně nasaditelných 17 strojů stačit na airpolicing, nácvik leteckého boje, útoky na pozemní cíle a to ještě za situace, kdy F-35 má sloužit jako mini AWACS a nacvik využití fůze dat pro další zbraňové systémy?

     Není těch celkem 24 strojů (v reálu max 17) pro plnohodnotný výcvik a plné využití schopností F-35 prostě málo a nebylo by vhodné mít další letadla, která uvolní omezené kapacity F-35 dané jejich malým počtem.

     Samozřejmě třetí letka F-35 by byl určitě ideál, ale nereálný.

     Třetí letka JAS-39 C/D+ prostě dává smysl - vzhledem k vybudované infrastruktuře, zkušeným pilotům i servisním týmům. Levněji airpolicing dělat nelze - FA-50 má podobně výkonný motor a hmotnost a nová stojí 30 mil. dolarů.

     Pokud se, jak doufám nepočítá dlouhodoběji s L-159A, které budou vyžadovat brzy nákladnou Mid-life modernizaci. Nejsou pouhé dvě letky bojových letadel pro více než 10 milionovou zemi málo? I Dánsko s 5,84 miliony obyvatel bude mít dvě letky F-35 a kupuje 27 kusů, aby mělo nějakou zálohu za nenasaditelné stroje. ˇZádná země si zatím neobjednala méně F-35 než právě Dánsko. Nepočítám exotické Thajsko s 8 letouny, ale tam byla otázka F-35 zasadní politikum a i přes tento na minimum ořezaný počet F-35 chtěla opozice vetovat hlasování o rozpočtu na příští rok. F-35 se podařilo thajské vládě prosadit a je pravděpodobné, že časem budou přibývat logicky další stroje - hodně mi to připomíná zdejší pohádku o Budulínkovi, jenom dva prstíčky strčíme... :-)))Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      11:04 24.07.2022

      Letoun v minulosti ani AG režim neuměl. Nebyla munice. Nebyly kontejnery. Plnily se úkoly výcviku a Air policing. Musíte si uvědomit, že doma držíme NATINAMDS v nějakém počtu, Air ...Zobrazit celý příspěvek

      Letoun v minulosti ani AG režim neuměl.
      Nebyla munice.
      Nebyly kontejnery.

      Plnily se úkoly výcviku a Air policing. Musíte si uvědomit, že doma držíme NATINAMDS v nějakém počtu, Air policing je NATINAMDS v zahraničí, take v nějakém počtu. Do toho výcvik, údržba a v dítě, že máme co dělat.

      24 ks čehokoli to posune na nový, klidnější level. Takže stačit bude.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   08:23 22.07.2022

   Ano je. Co vím, tak Česká strana se snaží vyjednávat aby USAF přenechala nějaké F-35 AČR, tím by dokázali přeskočit pořadník. Pokud to ovšem nevyjde, což asi nevyjde, tak se bude ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano je.
   Co vím, tak Česká strana se snaží vyjednávat aby USAF přenechala nějaké F-35 AČR, tím by dokázali přeskočit pořadník. Pokud to ovšem nevyjde, což asi nevyjde, tak se bude prodlužovat pronájem Gripenu na rok 2029.
   Vše se ukáže během jednoho roku, kdy se bude nyní jednat o samotné smlouvě a jejich podmínkách.Skrýt celý příspěvek

   • Tecka
    08:39 22.07.2022

    Szkoda ,że Czechy późno zdecydowały się na rozmowy w US ..zobaczymy pod koniec roku.

    Szkoda ,że Czechy późno zdecydowały się na rozmowy w US ..zobaczymy pod koniec roku.

    • Klimesov
     09:02 22.07.2022

     No co už. Je to důsledek let minulých, kdy se AČR skoro 3é let podfinancovala a řešení modernizace byly vždy takové jaké byly. Naštěstí možností jak tuhle situaci vyřešit je ...Zobrazit celý příspěvek

     No co už. Je to důsledek let minulých, kdy se AČR skoro 3é let podfinancovala a řešení modernizace byly vždy takové jaké byly.
     Naštěstí možností jak tuhle situaci vyřešit je poměrně dost.
     Důležité je hlavně docílit aspoň toho, že naši piloti a personál začnou nejpozději v roce 2029 výcvik, pokud se zvládne aspoň to, máme na půl vyhráno. Pokud se zvládne vyjednat víc, tak to bude jen dobře.
     Prostě budeme muset ještě rok počkat než se dozvíme detaily prodeje a nákupu F-35.Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      09:25 22.07.2022

      Niedofinansowanie ACR trwało znacznie dłużej ,podobnie jak w innych krajach regionu . Były inne priorytety i brak woli politycznej na kosztowne wydatki zbrojeniowe.

      Niedofinansowanie ACR trwało znacznie dłużej ,podobnie jak w innych krajach regionu . Były inne priorytety i brak woli politycznej na kosztowne wydatki zbrojeniowe.

  • otecko
   08:28 22.07.2022

   Tak případně na oplátku požádáme kolegy ze Slovenska ať nám rok chrání vzdušný prostor jejich F16 :D , ale snad to nebude třeba.

   Tak případně na oplátku požádáme kolegy ze Slovenska ať nám rok chrání vzdušný prostor jejich F16 :D , ale snad to nebude třeba.

  • liberal shark
   08:56 22.07.2022

   Ten čas se dá využít - výcvik personálu, modernizace základen, budování infrastruktury, nákup zásob munice. Skoro by se dalo říci, že dodání samotných letadel je to méně důležité ...Zobrazit celý příspěvek

   Ten čas se dá využít - výcvik personálu, modernizace základen, budování infrastruktury, nákup zásob munice. Skoro by se dalo říci, že dodání samotných letadel je to méně důležité :-).Skrýt celý příspěvek

   • Tecka
    09:02 22.07.2022

    ..nie jest mniej ważna

    ..nie jest mniej ważna

    • liberal shark
     10:14 22.07.2022

     Letadla se dají přivézt obrazně řečeno přes noc. Podstatné je, aby pro ně v dané armádě existovalo uživatelské prostředí a zázemí. Bez toho nám budou k ničemu.

     Letadla se dají přivézt obrazně řečeno přes noc. Podstatné je, aby pro ně v dané armádě existovalo uživatelské prostředí a zázemí. Bez toho nám budou k ničemu.

     • Jirosi
      21:08 22.07.2022

      Zazemi se klidně může začít dělat zítra. To je nejmenší problém.

      Zazemi se klidně může začít dělat zítra. To je nejmenší problém.

 • lychnis
  23:15 21.07.2022

  Já vím, že to tady nikdo neví, ale zajímalo by mě, jak to u F-35 bude s rachejtlema, respektive bude-li nějaká koordinace se SPYDERy, aby tam byly +/- stejné typy - to by mělo ...Zobrazit celý příspěvek

  Já vím, že to tady nikdo neví, ale zajímalo by mě, jak to u F-35 bude s rachejtlema, respektive bude-li nějaká koordinace se SPYDERy, aby tam byly +/- stejné typy - to by mělo spoustu věcí usnadnit, ne...?Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   06:37 22.07.2022

   jj, to by nás zajímalo také. Bez moderní výzbroje, vybavení a zapojení do informačního systému bojiště to bude jen extrémně drahý aeroklub.

   jj, to by nás zajímalo také. Bez moderní výzbroje, vybavení a zapojení do informačního systému bojiště to bude jen extrémně drahý aeroklub.

   • Toomk
    08:02 22.07.2022

    Ano a vlastně i ne. Na spojencích - hlavně u USA je vidět, že by podle mně, kdyby šlo fakt do tuhého, poskytly střely a pumy ze svých zásob, akorát je potřeba mít ty letadla. Němci ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano a vlastně i ne. Na spojencích - hlavně u USA je vidět, že by podle mně, kdyby šlo fakt do tuhého, poskytly střely a pumy ze svých zásob, akorát je potřeba mít ty letadla. Němci a Francouzi by se semkli a nasvítili eifelovku:) misto poskytnutí vyzbroje.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     08:18 22.07.2022

     Kdybyzjsn pumy a streli, ale klidně letecky dodali celá letadla.
     Jen je potřeba mít koho do jich posadit.

     Kdybyzjsn pumy a streli, ale klidně letecky dodali celá letadla.
     Jen je potřeba mít koho do jich posadit.

    • 2DaChoppa
     08:29 22.07.2022

     poskytnou.. asi tak jako vam poskytnou strelivo pri prujezdu plukovnim ammo depotem :) nebo palivo ted v miru...


     palivo dostanes, ale prijde tifaktura

     poskytnou.. asi tak jako vam poskytnou strelivo pri prujezdu plukovnim ammo depotem :) nebo palivo ted v miru...


     palivo dostanes, ale prijde tifaktura

  • Maximus
   07:47 22.07.2022

   Pouze lze uvažovat o Python 5, který je použity spolu s raketou Derby (a jejich verzemi s delším doletem díky boosteru) na SPYDERU. Derby na F-35 integrovaná není a asi nebude. Jak ...Zobrazit celý příspěvek

   Pouze lze uvažovat o Python 5, který je použity spolu s raketou Derby (a jejich verzemi s delším doletem díky boosteru) na SPYDERU. Derby na F-35 integrovaná není a asi nebude. Jak jsem se informoval přímo u zástupce Rafaelu, tak použití letecké verze Python 5 u pozemní baterie je jen záležitost drobné sw úpravy (informace cca 8-9 let stará).
   U JAS-39 C/D je integrace Python 5 provedena díky JAR, ale je otázka integrace do naši F-35A. Izraelci mají svoji verzi F-35I “Adir”, která má Python 5 samozřejmě integrovaný.
   Bylo by nutné při vyjednávání o nákupu techto raket i poptat cenu za sw integraci do našich F-35 - klasická integrace by pravděpodobně už nebyla potřeba.

   Vzhledem k pravděpodobnosti, ze budeme muset využít opci na pronájem Gripenu (pokud se nepodaří vyjednat jejich převedení bez podmínky nákupu verze E) do roku 2029, tak budeme potřebovat nahradit Naše AIM-9M Sidewinder, kterým konci technicka životnost cca za 4 roky. Nějaká zásoba Pythonu 5 pro Gripeny, která by se po jejich případném vyřazeni přesunula ke SPYDERU by dávala smysl.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    08:24 22.07.2022

    Poku bude Python 5 spojený s boostrem tak to bude celkem zásadní změna řídícího softwaru. /Naše AIM-9M Sidewinder, kterým konci technicka životnost cca za 4 roky/ Dá se ...Zobrazit celý příspěvek

    Poku bude Python 5 spojený s boostrem tak to bude celkem zásadní změna řídícího softwaru.

    /Naše AIM-9M Sidewinder, kterým konci technicka životnost cca za 4 roky/
    Dá se prodloužit. Na což pravděpodobně dojde.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     11:01 22.07.2022

     Scotty, zase jste chytřejší než zástupce Rafaelu, se kterým jsem osobně mluvil :-))) Minimálně Spydery SR nemusí mít booster. Samozřejmě daní je kratší dolet, což ne vždy musí být ...Zobrazit celý příspěvek

     Scotty, zase jste chytřejší než zástupce Rafaelu, se kterým jsem osobně mluvil :-)))

     Minimálně Spydery SR nemusí mít booster. Samozřejmě daní je kratší dolet, což ne vždy musí být problém.

     Při počtu oletáných Python 5 v řádu aspoň prvních desítek kusů je možné už s výrobcem domluvit i repasi s doplněním boosteru.

     Opravdu bych chtěl být pilotem letící na bojovou misi s raketami, které byly vyrobeny v době, kdy tahal kačera. O tom, kdy byla vlastní verze M vyvinuta ani nemluvě.

     Na jednu stranu chcete údajně pro naši armádu to nejlepší a pak tvrdíte, že čtvrtstoletí staré rakety postačují ;-)Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      18:33 22.07.2022

      To tedy rozhodně JE paradox. Snad se dá částečně omluvit tím že nákup střel je otázka roku nebo tak nějak i v našich lážoplážo podmínkách, kdežto výměna podkladové platformy ...Zobrazit celý příspěvek

      To tedy rozhodně JE paradox. Snad se dá částečně omluvit tím že nákup střel je otázka roku nebo tak nějak i v našich lážoplážo podmínkách, kdežto výměna podkladové platformy (letounu) na desetiletí... Ale i tak, F35 s AIM-9M je opravdu strange kombinace.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:02 22.07.2022

      SYN_
      Kdo říká že F-35 budou létat s AIM-9M? Jen Gripen s nimi dolétá protože nemá integrované AIM-9X.

      SYN_
      Kdo říká že F-35 budou létat s AIM-9M? Jen Gripen s nimi dolétá protože nemá integrované AIM-9X.

   • flanker.jirka
    23:19 22.07.2022

    Střely Python 5 a Derby existují ve verzi s boosterem pouze pro pozemní odpalováky, ne pro stíhače.

    Střely Python 5 a Derby existují ve verzi s boosterem pouze pro pozemní odpalováky, ne pro stíhače.

 • copy
  21:36 21.07.2022

  Tak jste se konečně dočkali... Jen bych krotil emoce. To, že vláda začne teprve jednat, neznamená, že je také koupíme. Však jak v naší zemičce probíhají armádní tendry, všichni ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak jste se konečně dočkali...
  Jen bych krotil emoce. To, že vláda začne teprve jednat, neznamená, že je také koupíme. Však jak v naší zemičce probíhají armádní tendry, všichni víme a navíc, v té době, může být u vlády někdo jiný.
  Toto rozhodnutí jde proti ekonomickým možnostem ČR.Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   21:41 21.07.2022

   Přesněě, rok budou jednat s Američany a pak nakonec půjdou za Švédy pro Gripen E. Určitě. Mohli jsme si všimnout, že od této vlády a nynější situace došlo k docela citelné změně. ...Zobrazit celý příspěvek

   Přesněě, rok budou jednat s Američany a pak nakonec půjdou za Švédy pro Gripen E. Určitě. Mohli jsme si všimnout, že od této vlády a nynější situace došlo k docela citelné změně. Co je k nepochopení na tom, že vyřešit naše taktické letectvo MUSÍ tato vláda.

   "Toto rozhodnutí jde proti ekonomickým možnostem ČR."

   Vysvětlíte mi tedy Finsko, které s podobným HDP kupuje 64 těchto strojů?Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    21:46 21.07.2022

    Nahrazují 1:1 F 18, my nahradíme Gripeny větším počtem letadel. Pro 64 kusů bychom nyní neměli ani piloty.
    Zkuste se podívat kolik má Finsko bojových vrtulníků.

    Nahrazují 1:1 F 18, my nahradíme Gripeny větším počtem letadel. Pro 64 kusů bychom nyní neměli ani piloty.
    Zkuste se podívat kolik má Finsko bojových vrtulníků.

    • Danik
     21:51 21.07.2022

     Ajtakrajta. Nahradíme Gripeny a Alcy stejným počtem letadel... pro dvě letky.

     Nemají, my máme/budeme mít. Oni zase mají raketomety a větší počty techniky i vojáků.

     Ajtakrajta. Nahradíme Gripeny a Alcy stejným počtem letadel... pro dvě letky.

     Nemají, my máme/budeme mít. Oni zase mají raketomety a větší počty techniky i vojáků.

    • liberal shark
     04:53 22.07.2022

     Není to spíš tak, že nahradíme celkem 30 Gripenu a L159A 24 F-35 ? Celkem významná část nákladů tím odpadne.

     Není to spíš tak, že nahradíme celkem 30 Gripenu a L159A 24 F-35 ? Celkem významná část nákladů tím odpadne.

    • mudry.udrzbar
     10:00 22.07.2022

     "Pro 64 kusů bychom nyní neměli ani piloty" F-35 predsa nedostanete nyní, sucat predaja bude aj vycvik, minimalne cast pilotov bude uplne novych. Na Slovensku sa pre F-16 cvicia ...Zobrazit celý příspěvek

     "Pro 64 kusů bychom nyní neměli ani piloty"

     F-35 predsa nedostanete nyní, sucat predaja bude aj vycvik, minimalne cast pilotov bude uplne novych. Na Slovensku sa pre F-16 cvicia iba noví piloti.Skrýt celý příspěvek

   • copy
    22:24 21.07.2022

    Vůbec nemůžete porovnávat Finsko vs Česko. Finsko má více jak 2x vyšší HDP na obyvatele. Porovnáváte neporovnatelné.
    S takovou by si Rusko mohlo v pohodě dovolit F 22 s F 35 :-)

    Vůbec nemůžete porovnávat Finsko vs Česko. Finsko má více jak 2x vyšší HDP na obyvatele. Porovnáváte neporovnatelné.
    S takovou by si Rusko mohlo v pohodě dovolit F 22 s F 35 :-)

    • Jura99
     22:36 21.07.2022

     jelikoz Finu je 5mil. a berou 64ks F35A tak nam jich jeste par desitek chybi objednat :-D.

     jelikoz Finu je 5mil. a berou 64ks F35A tak nam jich jeste par desitek chybi objednat :-D.

     • copy
      22:50 21.07.2022

      Finů je 5 a nás 10 mil, a přesto mají vyšší HDP a neporovnatelně vyšší HDP na obyvatele. Ne, buď tomu nerozumíš, anebo tomu nechceš rozumět.

      Finů je 5 a nás 10 mil, a přesto mají vyšší HDP a neporovnatelně vyšší HDP na obyvatele. Ne, buď tomu nerozumíš, anebo tomu nechceš rozumět.

     • Danik
      23:03 21.07.2022

      Copy už se přestaň ztrapňovat Finů je přes 5,6 a nás je 10,7 (aritmeticky tedy 6 a 11). Ano je to bohatší národ, ovšem jen o trochu bohatší stát, tudíž při stejném podílu HDP na ...Zobrazit celý příspěvek

      Copy už se přestaň ztrapňovat

      Finů je přes 5,6 a nás je 10,7 (aritmeticky tedy 6 a 11). Ano je to bohatší národ, ovšem jen o trochu bohatší stát, tudíž při stejném podílu HDP na obranu dostanou naše armády podobný "balík peněz", se kterým poté nakládají. U nich je branecká armáda, vyšší počty techniky a ještě řeší námořnictvo. Takže když oni zvládnou 2,5 násobek našeho počtu F-35 při velmi podobném "balíku peněz (i přes jisté odlišnosti)... Tak je docela velká šance, že my těch našich 24 zvládneme bez problémů...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:52 21.07.2022

      copy
      Neporovnatelně? V datech z roku 2017 má Finsko HDP na hlavu 45 192 $ a ČR 39 786 $. Přičemž my budeme kupovat jen 24 strojů.

      copy
      Neporovnatelně? V datech z roku 2017 má Finsko HDP na hlavu 45 192 $ a ČR 39 786 $. Přičemž my budeme kupovat jen 24 strojů.

     • copy
      00:44 22.07.2022

      Scotty To co uvádíš, je ale HDP na obyvatele v paritě kupní síly (PPS). To je ukazatel, že se nám tady v Čechách nežije o moc hůře nežli Finům ve Finsku, ale o síle ekonomiky to ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      To co uvádíš, je ale HDP na obyvatele v paritě kupní síly (PPS). To je ukazatel, že se nám tady v Čechách nežije o moc hůře nežli Finům ve Finsku, ale o síle ekonomiky to nevypovídá. PPS totiž zohledňuje podhodnocenou českou korunu, ale s ní se v zahraničí neobchoduje. Ty zbraně budeme kupovat za dolary a eura, vůči nímž je naše měna podhodnocena.
      Ekonomika Finska je výrazně silnější. Ne ve svým celkovém objemu, ale v ekonomické síle. Uvědom si, že na to aby měli cca stejný objem peněz, jim stačí cca polovina obyvatel.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      01:06 22.07.2022

      Koruna rozhodně aktuálně podhodnocená není.
      Pokud tedy vememe čistě výkon ekonomiky potom má Finsko 267 856 miliónů dolarů a my 241 975. Opět žádný výrazný rozdíl.

      Koruna rozhodně aktuálně podhodnocená není.
      Pokud tedy vememe čistě výkon ekonomiky potom má Finsko 267 856 miliónů dolarů a my 241 975. Opět žádný výrazný rozdíl.

     • copy
      02:25 22.07.2022

      Koruna je hodně podhodnocena. Srovnejme tedy (podle vás tady), se dvě podobně výkonnými a bohatými ekonomikami Česka a Finska. S českým průměrným platem se v ČR žije celkem slušně, ...Zobrazit celý příspěvek

      Koruna je hodně podhodnocena.
      Srovnejme tedy (podle vás tady), se dvě podobně výkonnými a bohatými ekonomikami Česka a Finska.
      S českým průměrným platem se v ČR žije celkem slušně, že? A teď si zkus vzít průměrný český plat a žít s ním (podle vás) ve srovnatelném Finsku. Patřil by si tam k těm nejchudším. A teď si vem průměrný plat Fina (v korunách to dělá cca 120 000 Kč) a di si s tím žít do Česka, vidíš ten rozdíl. Dvě podobně velké ekonomiky, dva odlišné světy.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:57 22.07.2022

      Copy: Z čeho cerpate podhodnoceni koruny?
      V současné době totiž pálí CNB rezervy, aby ten kurz pritvrdila v rámci boje proti inflaci. Nižší kurz by totiž dal inflaci zhoršovat.

      Copy: Z čeho cerpate podhodnoceni koruny?
      V současné době totiž pálí CNB rezervy, aby ten kurz pritvrdila v rámci boje proti inflaci. Nižší kurz by totiž dal inflaci zhoršovat.

     • 2DaChoppa
      08:33 22.07.2022

      jelikoz polaci maji gdp dvaapulkrat vetsi nez my, tak by nam f35 mohla stacit polovina :)

      jelikoz polaci maji gdp dvaapulkrat vetsi nez my, tak by nam f35 mohla stacit polovina :)

     • Scotty
      08:55 22.07.2022

      Poláci taky kupují 32 kusů F-35. Ovšem oni předtím nakoupili ještě F-16 které budou dál provozovat. Navíc se teď mluví o nákupu FA-50.

      Poláci taky kupují 32 kusů F-35. Ovšem oni předtím nakoupili ještě F-16 které budou dál provozovat. Navíc se teď mluví o nákupu FA-50.

    • Danik
     22:49 21.07.2022

     Nevíte jak funguje HDP že :-) ? HDP per capita veelmi aritmeticky určuje bohatství obyvatel. HDP jako takové nám slouží k určení bohatství státu. Ano Finové jsou bohatší národ, ...Zobrazit celý příspěvek

     Nevíte jak funguje HDP že :-) ? HDP per capita veelmi aritmeticky určuje bohatství obyvatel. HDP jako takové nám slouží k určení bohatství státu. Ano Finové jsou bohatší národ, ovšem srovnatelně bohatý stát. Když jde o náklady na obranu, definované buď přímo částkou nebo procentem HDP, neřešíme HDP per capita, řešíme HDP :-) . Taakže, když my i Finové budeme dávat 2% HDP na obranu (nikoliv 2% HDP per capita (PPP), takto se to prostě neměří, protože to je hloupost). Dáváme velmi podobnou částku. Ze které se potom odvíjí co si můžeme a nemůžeme dovolit...

     Rusko by si mohlo se svým předchozím GDP (současné se teprve uvidí, ale veselé to nebude) okolo 1,483 mld. US (i Itálie má vyšší) a procentuálními výdaji na obranu překračující 4% HDP, F-35 nebo F-22 klidně v nižších počtech dovolit (samozřejmě pokud by se podstatná část obranného rozpočtu nerozkradla, nebyla taková korupce, nespravovali takové nesmyslné, papírové počty techniky a něco tak pokročilého jako F-35 nebo F-22 byli schopni vyvinout a vyrobit). GDP per capita mají mizerné, národ je to chudý, ovšem peníze na armádu mají, protože díky počtu obyvatel se stále jedná o poměrně bohatý stát.

     Porovnávám tedy zcela porovnatelné a Vy vůbec netušíte jak nakládat s daty...Skrýt celý příspěvek

     • copy
      23:02 21.07.2022

      Ne a ne a zase špatně. Nákup F 35 za bratru stovky miliard, se opravdu nefinancuje z rozpočtu na obranu, prostě NE. Finsko je mnohem bohatší stát. Vezmu to ad absurdum. ČR by si ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne a ne a zase špatně. Nákup F 35 za bratru stovky miliard, se opravdu nefinancuje z rozpočtu na obranu, prostě NE. Finsko je mnohem bohatší stát. Vezmu to ad absurdum. ČR by si tedy mohla pořídí také těch 64 F-35? Ok, ale na rozdíl od Finů, by nám už na nic jiného nezbylo.
      Aby jste to pochopil, zjednoduším to. Finové, si svoje o pár 10 miliard dolarů vyšší HDP (můžou teoreticky rozdělit) mezi polovinu obyvatel.
      Opakuji, porovnáváte neporovnatelné. Finskou je mnohem bohatší, proto si to může dovolit, i když si myslím, že těch 64 F-35, je také na ně moc.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      23:13 21.07.2022

      A z čeho se financuje? Z armády spásy? Náklady se odhadují na stovku miliard, nikoliv na stovky a budou ROZLOŽENY V ČASE. Finsko je bohatší NÁROD a jen lehce bohatší stát. Copy už ...Zobrazit celý příspěvek

      A z čeho se financuje? Z armády spásy? Náklady se odhadují na stovku miliard, nikoliv na stovky a budou ROZLOŽENY V ČASE. Finsko je bohatší NÁROD a jen lehce bohatší stát.

      Copy už dost prosím, je to velmi trapné. Zkusím to tedy "jako pro debily".

      Finští vojáčci dostanou balíček penízků, který je díky podobnému celkovému HDP našich dvou zemiček velmi podobný tomu balíčku penízků co dostanou naši vojáčči při stejném procentuálním výdaji na obranu našich států.

      Finští vojáčci si spočítali, že s touhle hromadou dukátků zvládnou ufinancovat 64 letadýlek a k tomu i další části své větší branecké armády, která musí řešit i lodičky. Takže když my máme podobnou hromádku dukátků jako ti finští vojáčci, tak to znamená, že když chceme 2,5 krát méně letadýlek než oni, tak je při 2% HDP na obranu a přes to, že máme profi armádu (ale menší) tak asi 99,9999% šance, že těch našich 24 letadýlek zvládneme zaplatit taky,

      Dobrou noc.Skrýt celý příspěvek

     • copy
      23:16 21.07.2022

      Ješte pro zjednodušení.
      Abyste mohl porovnat Finsko s ČR, musel by jste vyzmizíkovat 5,5 milionu Čechů. Pak by, při stejném HDP, byli tyto krajiny porovnatelné.

      Ješte pro zjednodušení.
      Abyste mohl porovnat Finsko s ČR, musel by jste vyzmizíkovat 5,5 milionu Čechů. Pak by, při stejném HDP, byli tyto krajiny porovnatelné.

     • Danik
      23:20 21.07.2022

      Jenže obraně může být plně jedno jestli je nás 10, 20 nebo 150 mega, když pokaždé dostanou stejnou částku, se kterou mají řešit obranu naší země. Zbytek řeší jiná ministerstva a ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenže obraně může být plně jedno jestli je nás 10, 20 nebo 150 mega, když pokaždé dostanou stejnou částku, se kterou mají řešit obranu naší země. Zbytek řeší jiná ministerstva a vláda. Obrana řeší (překvápko tudůů) OBRANU ZEMĚ S ČÁSTKOU KTEROU JÍ VLÁDA POSKYTNE. TATO ČÁSTKA SE V PROCENTUÁLNÍM POJETÍ ODVÍJÍ OD HDP, NIKOLIV HDP PER CAPITA.Skrýt celý příspěvek

     • copy
      23:23 21.07.2022

      Už fakt nevím, jak to zjednodušit abyste to pochopil. Náš stát se musí starat (s podobným objemem peněz) o 2x více lidí. Potřebuje cca 2x větší infrastrukturu, státní aparát atd. ...Zobrazit celý příspěvek

      Už fakt nevím, jak to zjednodušit abyste to pochopil. Náš stát se musí starat (s podobným objemem peněz) o 2x více lidí. Potřebuje cca 2x větší infrastrukturu, státní aparát atd. nežli Finsko.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      23:33 21.07.2022

      copy... tohle myslíš vážně? Bavíme se o STEJNÉM objemu peněz pro AČR a FDF. Znovu opakuji, našemu genštábu a MO můžou být jedno ostatní ministerstva. Je zajímá jejich obnos financí ...Zobrazit celý příspěvek

      copy... tohle myslíš vážně? Bavíme se o STEJNÉM objemu peněz pro AČR a FDF. Znovu opakuji, našemu genštábu a MO můžou být jedno ostatní ministerstva. Je zajímá jejich obnos financí se kterým musí nakládat. A ten při stejném procentuálním výdaji HDP ČR a Finska je téměř identický.

      To je to co nás jako jediné zajímá, když se ptáme, může si ČR dovolit F-35.Skrýt celý příspěvek

     • Horny
      23:44 21.07.2022

      copy - Ne, Finsko opravdu NENÍ "mnohem bohatší stát" než my. Na tohle téma už jsem diskutoval pod tímto článkem: ...Zobrazit celý příspěvek

      copy - Ne, Finsko opravdu NENÍ "mnohem bohatší stát" než my. Na tohle téma už jsem diskutoval pod tímto článkem: https://www.armadninoviny.cz/c... , pravda, s normálními lidmi a nikoli dezoláty. Takže prostě okopčím svůj vlastní post:

      "Ale pokud to tedy chcete konkrétně: průměrné příjmy do státního rozpočtu ČR se pohybují v posledních letech okolo 1500 miliard korun (viz.
      https://cs.wikipedia.org/wiki/... ), pokud počítáme dolar za 23,- Kč, tak je to zhruba 65 miliard dolarů.
      A to mluvíme jen o příjmech. Skutečná výše státního rozpočtu je cca okolo 1900 miliard korun.

      Finsko má příjmy do státního rozpočtu (plánované na letošek) cca 57,9 miliardy eur, tj. při kurzu zhruba 27,-Kč/Eur asi 1563,3 miliardy korun (a zhruba 67,9 mld. dolarů). Celkově se počítá s příjmy a výdaji 64,9 mld. Euro (tj. asi 1752,3 mld. korun). Viz.:
      https://vm.fi/en/the-budget... "

      Ve skutečnosti je Finský rozpočet cca 1750 miliard Kč, český cca 1900 miliard Kč. Takže reálně máme peněz ještě víc.
      Tvrzení o "mnohem bohatším Finsku" jsou tedy jen pohádky kremelských propagandistů určené pro nemyslící český plebs.Skrýt celý příspěvek

     • copy
      23:49 21.07.2022

      A z čeho se to financuje? Z půjčky, z dluhu. Za F 35 dáme cca 100 miliard, cca 44 miliard dáme za samotné stroje. Roční rozpočet na armádu je cca 90 miliard. Ty stroje musíte ...Zobrazit celý příspěvek

      A z čeho se to financuje? Z půjčky, z dluhu. Za F 35 dáme cca 100 miliard, cca 44 miliard dáme za samotné stroje. Roční rozpočet na armádu je cca 90 miliard. Ty stroje musíte zaplatit hned, a to by pak na chod armády moc nezbývalo. Nemyslíte?
      Podobné je to s těmi 100 miliardami euro pro Německou armádu, taky to nejde z rozpočtu na obranu, ale ze zvláštního fondu, rozuměj půjčky.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:54 21.07.2022

      copy
      Nákup F-35 opravdu nebude stát stovky miliard.
      A s HDP na hlavu taky nemáte pravdu.

      copy
      Nákup F-35 opravdu nebude stát stovky miliard.
      A s HDP na hlavu taky nemáte pravdu.

     • Danik
      00:06 22.07.2022

      Copy... Rozpočet AČR se při 2% HDP již v roce 2024 (což je stále malá část našeho státního rozpočtu v komparaci s jinými ministerstvy) vyhoupne přes 120 miliard korun (a to ještě ...Zobrazit celý příspěvek

      Copy...

      Rozpočet AČR se při 2% HDP již v roce 2024 (což je stále malá část našeho státního rozpočtu v komparaci s jinými ministerstvy) vyhoupne přes 120 miliard korun (a to ještě počítám staré HDP, již tu někdo psal, že 140 miliard). Znovu opakuji, nákup a jeho platba se dá rozložit v čase. Nehledě na to, že již vzniká zákon o fondu strategických obranných zakázek.

      To jestli to bude dluh nebo ne se neví, záleží jak se rozloží finance pro jednotlivé kapitoly ministerstev, ovšem na prožírání státního rozpočtu jsou tu jiní experti než kapitola MO. Jen na nich skutečně nezáleží jestli bude schodek rozpočtu a pojede se na dluh. Když se o to tak staráš, tak tě asi nepotěší, že za Babiše byl schodek přes 240 miliard. Tankovalo to někoho? Ne, stále jsme jeden z těch méně zadlužených států. Nevíš odkud Němci 100 mld alokují a jak to rozloží v čase. Netušíš.

      Bezpečnostní dopady na ekonomiku jsou významné, vlastnictví F-35 není jen vlastnictví zbraňového systému, ale politická deklarace. Bezpečné země jsou atraktivní pro investory i firmy. Za to si stojí zaplatit, nehledě na to, že bych se nerad jednou probral s tím, že nám někdo hází bomby na Pražský hrad, znásilňuje ženy a ničí naší zemi více, než by stál nákup desetitisícovky F-35...Skrýt celý příspěvek

     • copy
      01:29 22.07.2022

      Kromě výdajů MO ku HDP, je potřeba sledovat celkové výdaje MO k celkovým výdajům rozpočtu, a to je násobně více. Němci se nechali slyšet, že to do armády napumpují takřka okamžitě ...Zobrazit celý příspěvek

      Kromě výdajů MO ku HDP, je potřeba sledovat celkové výdaje MO k celkovým výdajům rozpočtu, a to je násobně více. Němci se nechali slyšet, že to do armády napumpují takřka okamžitě a že si na to půjčí.
      Souhlasím s tím, že jsme spíše ti méně zadlužení. Tyhle megalomanské nákupy (kdyby jen F 35), si nemůžeme dovolit, ekonomika není dostatečně silná. Jedna věc nakoupit, druhá a ještě důležitější je, kvalitně provozovat a servisovat. Tam bude problém a přesně na tohle dojedou megalomani z Polska.
      Před (nejen) naší zemí jsou ohromné ekonomické výzvy a armáda nebude motorem průmyslu, zemědělství, energetiky atd.
      Nejvyšší bezpečnostní zárukou nebude pořád nedostačující počet F 35, tanků, bvp atd, ale členství v NATO.Skrýt celý příspěvek

     • copy
      01:34 22.07.2022

      Scotty
      Tím nákupem za stovky miliard korun jsem myslel 64 finských F 35.

      Scotty
      Tím nákupem za stovky miliard korun jsem myslel 64 finských F 35.

     • Scotty
      02:15 22.07.2022

      Co je nám do finského nákupu a jeho financování?

      Co je nám do finského nákupu a jeho financování?

     • Jirosi
      06:13 22.07.2022

      Copy: Až na to, že je to přesně obracene. Finska armáda díky malému počtu obyvatel, ale vysokému HDP má menší prostředky na akvizice. PROC? Čistě proto, že musí na stejný počet ...Zobrazit celý příspěvek

      Copy: Až na to, že je to přesně obracene.
      Finska armáda díky malému počtu obyvatel, ale vysokému HDP má menší prostředky na akvizice.
      PROC?
      Čistě proto, že musí na stejný počet vojáků (pilotu) vyčlenit 2-3x větší prostreky na platy. To opravdu není zanedbatelny rozdíl.

      Nakup armadni techniky se nikdy neplati jako jednorázová částka. Vždy se ta částka rozkládá v čase jak se dodává technika. Takže i 100mld za letouny, může fakticky znamenat 5x 20mld. Přitom základní nákup tvoří často jen 30% nakladu za životnost stroje (60% nákladů rozložíme do dalších 30-40.let)Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      07:05 22.07.2022

      copy: pochopitelne, ze technicky/ucetne se zbrojni nakup financuje z rozpoctu na obranu vzdy. Na tom nic nemeni, pokud se vynalozi mimoradne zdroje, vzdy to protece pres rozpocet ...Zobrazit celý příspěvek

      copy: pochopitelne, ze technicky/ucetne se zbrojni nakup financuje z rozpoctu na obranu vzdy. Na tom nic nemeni, pokud se vynalozi mimoradne zdroje, vzdy to protece pres rozpocet obrany. Pouze v Rusku a totalitnich statech maskuji neprimerene obranne vydaje a nektere vydaje plati jine resorty.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      08:27 22.07.2022

      Tohle je neuveritelne komicka debata, pritom je to matematika z prvniho stupne zakladky. Ano, jeden Fin je 2x bohatsi nez 1 Cech. Ano Finu je 2x min nez Cechu. Oba tak daji dokupy ...Zobrazit celý příspěvek

      Tohle je neuveritelne komicka debata, pritom je to matematika z prvniho stupne zakladky.

      Ano, jeden Fin je 2x bohatsi nez 1 Cech. Ano Finu je 2x min nez Cechu. Oba tak daji dokupy stejne hromadky penez v absolutnich cislech(!) a prave za ty se nakupuje (netahejme do toho kurz koruny, ten s tim nema vubec nic spolecne at je jakej je). Ano oba si teoreticky mohou dovolit totez. Teoreticky mohou, neb ma kazdy stat jinak poskladany rozpocet. Ty 2% HDP jsou totiz "hodne zhruba", na co je potreba se podivat je vztah rozpoctu k HDP toho ktereho statu, neb to ma kazdej stat jinak a kde pro jeden stat muze byt 2% HDP 6% rozpoctu pro jinej stat to muze byt 5% nebo 8% a to se obhajuje hur - to je ale jen politika, ne fakticka nemoznost si neco koupit, tohle jsou nuance. Co uz nuance nejsou je jake ma stat zadluzeni, rating pro zadluzeni (oboje v pripade CR prikladne) a hlavne v pripade CR a ACR jaky ma vnitrni dluh... Tohle je to kde je ten zasadni rozdil mezi FIN a CZE, neb FIN na svou obranu nekaslal a nakupoval a modernizoval prubezne, CR ne.

      Takze ano, CR si muze dovolit tolik F-35 jako FIN, protoze je v absolutnich cislech stejne bohata, ale taky si to nemuze dovolit narozdil od FIN (resp. by si to nemela dovolit), protoze ma zcela jiny vnitrni dluh a potrebuje ted behem par let vymenit 1/2 armadni techniky (a to jsem jeste hodne hodnej kdyz pisu jen o polovine).

      24 F-35 mi pak prijde jako akuratni pocet, spickova platforma, 2 letky, kvalitativni i kvantitativni skok a jak jsme si na prikladu FIN prave dokazali tak timhle poctem CR nakupuje mene nez polovinu stroju na ktere jinak zcela realisticky ma, takze ve sve situaci velice rozumny a stridmy nakup i ve vztahu k dalsim programum. Diky copy.Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      08:38 22.07.2022

      @danik finsko v roce 21 zaznamenalo deficit 2,5%gdp. ceska republika 5,9% gdp..


      a to bude duvod proc si pri srovnatelnem gdp finsko "muze" dovolit vic f35

      @danik finsko v roce 21 zaznamenalo deficit 2,5%gdp. ceska republika 5,9% gdp..


      a to bude duvod proc si pri srovnatelnem gdp finsko "muze" dovolit vic f35

     • Scotty
      09:02 22.07.2022

      2DaChoppa
      Ovšem náš dluh je stále nižší. ĆR dluží 41,9% svého HDP zatím co Finsko 69%. Plus daňová zátěž je ve Finsku větší než u nás.

      2DaChoppa
      Ovšem náš dluh je stále nižší. ĆR dluží 41,9% svého HDP zatím co Finsko 69%. Plus daňová zátěž je ve Finsku větší než u nás.

     • 2DaChoppa
      17:37 22.07.2022

      @scotty pokud ma jedna jakdruha zeme takovou sekyru, tak je asi zbytecny mluvit o tomkolik f35 si muzou dovolit, kdyz si je nemuze dovolit ami jedna...

      @scotty pokud ma jedna jakdruha zeme takovou sekyru, tak je asi zbytecny mluvit o tomkolik f35 si muzou dovolit, kdyz si je nemuze dovolit ami jedna...

     • Scotty
      21:05 22.07.2022

      2DaChoppa
      Je to jednoduché. Dnes jsou dva druhy zemí. Země s vysokým fiskálním
      zadlužením a země s vysokým vnitřním zadlužením. Rozhodně je lepší patři do té první skupiny.

      2DaChoppa
      Je to jednoduché. Dnes jsou dva druhy zemí. Země s vysokým fiskálním
      zadlužením a země s vysokým vnitřním zadlužením. Rozhodně je lepší patři do té první skupiny.

    • DuPo
     23:04 21.07.2022

     Fínsko vs Česko (alebo Slovensko) sa fakt porovnávať nedá, Fínom totiž 40 rokov nevládli komanči, ich vzor "na večné časy" nebol CCCP a tiež nemajú pomaly každého druhého politika ...Zobrazit celý příspěvek

     Fínsko vs Česko (alebo Slovensko) sa fakt porovnávať nedá, Fínom totiž 40 rokov nevládli komanči, ich vzor "na večné časy" nebol CCCP a tiež nemajú pomaly každého druhého politika odchovaného v červenej partaji, pričom jedným z dôsledkov je aj pomer objednaných 64 ks F-35 vo Fínsku ku 24 ks vo hviezdach v Česku (alebo 14 ks objednaných F-16 na Slovensku).Skrýt celý příspěvek

    • copy
     08:44 22.07.2022

     Jirosi podhodnocení koruny je krásně vidět paritě kupní síly (PPS). Tam, mezi námi a Finy není moc velkého rozdílu a opravdu si Čech a Fin, ve svých zemích neží zas tak ...Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi
     podhodnocení koruny je krásně vidět paritě kupní síly (PPS). Tam, mezi námi a Finy není moc velkého rozdílu a opravdu si Čech a Fin, ve svých zemích neží zas tak rozdílně.
     Ale zkuse si vzít české koruny do Finska a směnit je za eura a ejhle.
     PPS je asi nejlepší ukazatel životní úrovně, protože eliminuje směné kurzy, ale reálnou sílu ekonomiky nevyjadřuje.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:57 22.07.2022

      Stačilo napsat, že měnového kurzu a jeho tvorbě nerozumíte. PPS je přímo závislá na kurzu. Se slabou měnou vám zdraží zboží ze zahraničí=koupíte si z výplatu méně=poklesne vaše ...Zobrazit celý příspěvek

      Stačilo napsat, že měnového kurzu a jeho tvorbě nerozumíte.

      PPS je přímo závislá na kurzu. Se slabou měnou vám zdraží zboží ze zahraničí=koupíte si z výplatu méně=poklesne vaše PPS...Skrýt celý příspěvek

     • copy
      09:07 22.07.2022

      ne Jirosi, PPS je právě o toto očištěno. Nerozumíte tomu vy.

      ne Jirosi, PPS je právě o toto očištěno. Nerozumíte tomu vy.

     • Jirosi
      09:12 22.07.2022

      Jasne, až na to, že 70% zboží na pultech v ČR je dovoz... ale tam sd kurz nepočítá, a jeho změna na cenu toho zboží nemá vliv. Jako příklad si můžeme uvést ceny paliv.... tam snad ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasne, až na to, že 70% zboží na pultech v ČR je dovoz... ale tam sd kurz nepočítá, a jeho změna na cenu toho zboží nemá vliv.
      Jako příklad si můžeme uvést ceny paliv.... tam snad reaguji ještě než se ten kurz změní.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     21:46 22.07.2022

     copy - to porovnávanie tu na AN je veľmi zaujímavé... ak sa porovnáva napr. slovensko a česko,tak to "vraj" nejde porovnávať... ale porovnávanie česko a fínsko, tak to sa už môže a ...Zobrazit celý příspěvek

     copy - to porovnávanie tu na AN je veľmi zaujímavé...
     ak sa porovnáva napr. slovensko a česko,tak to "vraj" nejde porovnávať...
     ale porovnávanie česko a fínsko, tak to sa už môže a často porovnáva... :))))Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      23:59 22.07.2022

      No jo...Fini i při tom, že jich je podobně jak Vás, mají podobné HDP jako my. Zatímco Vy máte HDP 2,5x nižší. Záhada rozluštěna.

      No jo...Fini i při tom, že jich je podobně jak Vás, mají podobné HDP jako my. Zatímco Vy máte HDP 2,5x nižší. Záhada rozluštěna.

     • HEKTOR
      10:01 23.07.2022

      Danik - takže cca: sk 5,5mil obyv/105mld ,cz 11mil/245mld ,fin 5,5mil/270mld ...skutočne si myslíte že to je tak jednoduché.??? hm,škoda že to blbí politici nevidia,keď to je tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik - takže cca: sk 5,5mil obyv/105mld ,cz 11mil/245mld ,fin 5,5mil/270mld ...skutočne si myslíte že to je tak jednoduché.??? hm,škoda že to blbí politici nevidia,keď to je tak jasné...Skrýt celý příspěvek

  • copy
   02:00 22.07.2022

   Pro Danika, Scottyho, Juru, Hornyho. Nedokážete pochopit, že si nemůžeme dovolit to, co Fini. Tak to zkuste takto. Já a vy vyděláváme stejně peněz. Vy živíte pět hladových krků a ...Zobrazit celý příspěvek

   Pro Danika, Scottyho, Juru, Hornyho.
   Nedokážete pochopit, že si nemůžeme dovolit to, co Fini.
   Tak to zkuste takto.
   Já a vy vyděláváme stejně peněz. Vy živíte pět hladových krků a já deset. Vy si ze stejného platu můžete dovolit koupit nového Superba a já postarší oktávku. Tož asi tak.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    02:22 22.07.2022

    Což je opět nesmysl. Výdaje na obranu se stanovují na procenta HDP. To kolik lidí ho vytvořilo je naprosto irelevantní.

    Což je opět nesmysl. Výdaje na obranu se stanovují na procenta HDP. To kolik lidí ho vytvořilo je naprosto irelevantní.

    • copy
     07:27 22.07.2022

     Pochopte, že takovéto zbrojní projekty nejdou z těch 2% na obranu, to by nešlo zaplatit. Rozdíl ekonomické síly mezi Finsko/Česko, dobře ilustruje průměrný plat Finsko/ČR. V ČR cca ...Zobrazit celý příspěvek

     Pochopte, že takovéto zbrojní projekty nejdou z těch 2% na obranu, to by nešlo zaplatit.
     Rozdíl ekonomické síly mezi Finsko/Česko, dobře ilustruje průměrný plat Finsko/ČR.
     V ČR cca 38 000 Kč, ve Finsku cca 120 000 Kč. Zkuste s českým průměrným platem žít ve Finsku a budete patřit k těm chudším. Naopak Fin v ČR bude za vodou.
     Jěště jeden příklad.
     Rumunsko: má o něco větší celkový HDP nežli ČR.
     Dle vaší logiky: Finsko/ČR/Bulharsko jsou přibližně stejně bohaté země a tudíž si mohou dovolit podobně zbrojit?!?! Vždyť 2% HDP na obranu budou přibližně stejná celková částka jako u nás a ve Finsku, že.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:27 22.07.2022

      Vzhledem k tomu že zatím naznáme cenu tak to nemůžeme vědět. Plat je naprosto irelevantní veličina. /Dle vaší logiky: Finsko/ČR/Bulharsko jsou přibližně stejně bohaté země a tudíž ...Zobrazit celý příspěvek

      Vzhledem k tomu že zatím naznáme cenu tak to nemůžeme vědět.
      Plat je naprosto irelevantní veličina.

      /Dle vaší logiky: Finsko/ČR/Bulharsko jsou přibližně stejně bohaté země a tudíž si mohou dovolit podobně zbrojit?!?! Vždyť 2% HDP na obranu budou přibližně stejná celková částka jako u nás a ve Finsku, že./
      Konečně jste na to kápnul. Přesně tak to je.Skrýt celý příspěvek

   • Ondra Mrklas
    03:32 22.07.2022

    Ten rozdíl je prostě v tom, že pokud by jsme měli HDP Finska tak by jsme si mohli koupit 128 letadel a bylo by to úměrné. My ho máme o něco menší, ale stejně si kupujeme téměř 3x ...Zobrazit celý příspěvek

    Ten rozdíl je prostě v tom, že pokud by jsme měli HDP Finska tak by jsme si mohli koupit 128 letadel a bylo by to úměrné. My ho máme o něco menší, ale stejně si kupujeme téměř 3x méně, takže s penězi problém opravdu nebudeSkrýt celý příspěvek

    • copy
     08:22 22.07.2022

     Tak k tomu není co dodat. Takže Rumuni, při o něco větším HDP nežli máme my, ale s cca 2x větším počtem obyvatel by si jich tedy mohly rovnou koupit 256?!?

     Tak k tomu není co dodat. Takže Rumuni, při o něco větším HDP nežli máme my, ale s cca 2x větším počtem obyvatel by si jich tedy mohly rovnou koupit 256?!?

   • Jirosi
    06:22 22.07.2022

    Motate hrušky a jabka. Občan ČR vydelava 1/2 toho co občan Finska. Opravdu si můžete koupit méně. Jenže, vy si nakupujete armadni letadla. Ty si kupuje CR, která vybere sice ...Zobrazit celý příspěvek

    Motate hrušky a jabka.
    Občan ČR vydelava 1/2 toho co občan Finska. Opravdu si můžete koupit méně.

    Jenže, vy si nakupujete armadni letadla. Ty si kupuje CR, která vybere sice poloviční daně od občanů. Ale těch občanů je 2x tolik!
    Takže ve výsledku má obrany rozpočet CR přibližně stejnou velikost jako ten ve Finsku. K tomu má Cr výhodu, že na platy může vydávat jen 1/2prosredku díky menšímu hdp na obyvatele.Skrýt celý příspěvek

    • copy
     07:45 22.07.2022

     Hrušky a jablka motáte vy. Cca stejný HDP jako ČR/Finsko má i Rumunsko. Jen taková drobnost: má cca 4 x více obyvatel nežli Finsko a cca 2x co ČR. Při 2% výdajích na obranu do ní ...Zobrazit celý příspěvek

     Hrušky a jablka motáte vy.
     Cca stejný HDP jako ČR/Finsko má i Rumunsko.
     Jen taková drobnost: má cca 4 x více obyvatel nežli Finsko a cca 2x co ČR. Při 2% výdajích na obranu do ní tedy dává stejnou sumu a může si dovolit to samé?!? Ne, nemůže. Obhospodařovat 20 mil, 10 mil nebo 5 mil lidí je prostě sakra rozdíl.Skrýt celý příspěvek

     • MaraKM
      08:12 22.07.2022

      Copy, i kdyby vlada CR vzala nakonec tech cca potrebnych 100 mld z rozpoctu a treba i na dluh a “nasypala” do rozpoctu MO v nasledujicich X-letech, tak se stane co? Ano, pouzijeme ...Zobrazit celý příspěvek

      Copy, i kdyby vlada CR vzala nakonec tech cca potrebnych 100 mld z rozpoctu a treba i na dluh a “nasypala” do rozpoctu MO v nasledujicich X-letech, tak se stane co? Ano, pouzijeme na armadu vice, ale porad budeme v onech 2% HDP, protoze letos to ma byt kolik?! 1,4%? Takze pokud by se zitra podepsaly smlouvy na BVP i F-35 a bude treba jeste do konce roku uhradit PRVNI splatky, tak ve vysledku by byly letosni vydaje na obranu/MO/ACR kolik? Stale pod 2% ,protoze by to byl jen zlomek z celkove ceny a my bychom stale bylo pod jakousi “normalni / empirickou “ hodnotou vynalozenych prostredku.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:29 22.07.2022

      Copy: opět blbost. Jistě, že si Rumunsko může dovolit co ČR. Jediné 2. Rozdíly jsou, že Rumunsko musí mít i námořnictvo, a současně ubránit 3x větší plochu území. Ale opět má ...Zobrazit celý příspěvek

      Copy: opět blbost.
      Jistě, že si Rumunsko může dovolit co ČR. Jediné 2. Rozdíly jsou, že Rumunsko musí mít i námořnictvo, a současně ubránit 3x větší plochu území. Ale opět má výhodu v nižších platech než v ČR.

      Proto už dnes má Rumunsko 17ks F-16 (ČR jen 15ks Jas-39) a k tomu 25 ks Mig 21.... tzn. 3x více bojových letadel než Cr.
      Ty Migi plánuji nahradit dalšími 32 ks F-16.Skrýt celý příspěvek

    • copy
     09:12 22.07.2022

     Rumuni si opravdu to co my, dovolit nemohou. Pokud tedy nechtějí zůstat s životní úrovní tam kde jsou. Stejně to platí i v případě ČR/Finsko.

     Rumuni si opravdu to co my, dovolit nemohou. Pokud tedy nechtějí zůstat s životní úrovní tam kde jsou. Stejně to platí i v případě ČR/Finsko.

     • Jirosi
      09:30 22.07.2022

      Neplatilo přes žádný ukazatel, pokud se to nepresene někam k 4-5%. 2% právě podporují růst zárukou stability v daném regionu.

      Neplatilo přes žádný ukazatel, pokud se to nepresene někam k 4-5%. 2% právě podporují růst zárukou stability v daném regionu.

   • Jura99
    07:11 22.07.2022

    copy: Finove kupuji 64ks tech superbů a my jen 24ks. Pro jednoduchost pripustme, ze maji stejne prijmy, ale zivi pouze polovinu hladovych krků. Nechapu, v cem vidis problem, kdyz ...Zobrazit celý příspěvek

    copy: Finove kupuji 64ks tech superbů a my jen 24ks. Pro jednoduchost pripustme, ze maji stejne prijmy, ale zivi pouze polovinu hladovych krků. Nechapu, v cem vidis problem, kdyz kupujeme 3x mene letadel ?Skrýt celý příspěvek

    • copy
     08:33 22.07.2022

     Problém je v síle ekonomiky Finska/ČR, to se prostě těžko porovnává. Kdyby šlo jen o F 35, tak budiž. Tady jde o další nákladné projekty a opravdu se to neplatí z 2% HDP co jde na ...Zobrazit celý příspěvek

     Problém je v síle ekonomiky Finska/ČR, to se prostě těžko porovnává. Kdyby šlo jen o F 35, tak budiž. Tady jde o další nákladné projekty a opravdu se to neplatí z 2% HDP co jde na obranu, ale zvlášť a povětšinou na dluh.
     Já dokáži pochopit, že se na to peníze najdou (stát si je půjčí), ale následný provoz, servis atd., bude kámen úrazu. Na toto, doplatí magalomani z Polska.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:15 22.07.2022

      Porovnáva se to tezko jen protoze se vám nelíbí výsledek.
      Pro všechny ostatní je to snadné.

      Porovnáva se to tezko jen protoze se vám nelíbí výsledek.
      Pro všechny ostatní je to snadné.

    • HEKTOR
     11:10 23.07.2022

     Jura99 - možno je malý problém to,že čr musí na rozdiel od fínska v krátkej dobe riešiť/rieši lietadlá,vrtuľníky,tanky,bvp,ot,raketomety,pvo,atď...

     Jura99 - možno je malý problém to,že čr musí na rozdiel od fínska v krátkej dobe riešiť/rieši lietadlá,vrtuľníky,tanky,bvp,ot,raketomety,pvo,atď...

   • Maximus
    08:08 22.07.2022

    Osobne si myslím Copy, ze to chápeš velmi dobre, jen jsi tady kolegy dobre vytrollil. Druhá alternativa, co si o tobě v takovém případě myslím, by se ti moc nelíbila.

    Osobne si myslím Copy, ze to chápeš velmi dobre, jen jsi tady kolegy dobre vytrollil. Druhá alternativa, co si o tobě v takovém případě myslím, by se ti moc nelíbila.

   • petres
    10:26 22.07.2022

    copy do této směšné debaty jsem si myslel, že jste jenom troll. nyní vidím, že jste hloupý troll. Předpokladem je, že obě země budou dávat stejnou částku tj.2% na obranu. ČR ...Zobrazit celý příspěvek

    copy do této směšné debaty jsem si myslel, že jste jenom troll. nyní vidím, že jste hloupý troll.
    Předpokladem je, že obě země budou dávat stejnou částku tj.2% na obranu.
    ČR GDP 2021 = 282,340,849.86 USD; 2% = 5 646 817,00 USD
    Finsko GDP 2021 = 299,155,237.59 USD; 2% = 5 983 104,75 USD
    Obě částky jsou srovnatelné, čili oba státy vydávají bez ohledu na počet obyvatel zhruba stejně.
    Pokud bych teoreticky vydával v obou státech stejnou částku na sociální výdaje, ano pak platí, že Čech dostane polovičku, protože příjemců je dvakrát tolik. U výdajů na obranu však toto neplatí, ty se jednotlivým obyvatelům nerozdělují, proto je jedno kolik stát má obyvatel. Co je na tom k nepochopení?


    Použil jsem údaje z:
    https://data.worldbank.org/ind... Skrýt celý příspěvek

    • copy
     14:11 22.07.2022

     Tak ještě jednou. Máme HDP, OK. Finsko má HDP, OK. Oba ho máme cca stejně velké, OK. Na obranu dáváme cca stejně, OK. Tak a teď pozor... teď to příjde. Pro Finskou vládu má 1 euro, ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak ještě jednou. Máme HDP, OK. Finsko má HDP, OK. Oba ho máme cca stejně velké, OK. Na obranu dáváme cca stejně, OK.
     Tak a teď pozor... teď to příjde.
     Pro Finskou vládu má 1 euro, 1 dolar, úplně jinou hodnotu, nežli pro Českou vládu. 85 mil. dolarů za 1 F-35, je pro Finy úplně jiná hodnota, nežli pro Čechy. Češi si musí směnit (nevýhodně) svoje korunky (a velmi podhodnocené) za eura a musí si na to, stejně jako Finové půjčit. Tyto výdeje nejdou z pravidelných výdajů na obranu, ale jdou nad rámec těchto výdajů a zatěžují státní rozpočet extra.
     Finská ekonomika je mnohem silnější nežli Česká, a proto si s tím dokáže lépe poradit, i když máme cca stejná HDP. Stejně tak Česká, je mnohem silnější, nežli např. Rumunská, která má také cca stejné HDP.
     České MO, ani Finské MO, nepoletuje ve vzduchoprázdnu, ale jsou provázná se všemi ostatními výdaji a stavem ekonomiky.
     Na příkladu dvou rodin, jsem se tu marně pokoušel laicky vysvětlit, že i když budou mít stejný příjem, ale rozdílný počet lidí, které mají živit, či z toho profitovat, tak si opravdu nemohou dovilit to samé auto(a), jedině, že ta početnější si sníží životní standard, nebo si na to více půjčí. Chápeš?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:03 22.07.2022

      Jak se dle vás měří síla ekonomiky? Jak dle vas vzniká kurz pro smeju? S vaší neznalosti se do takových úvah ani nezapoiujte. Ušetříte si čas s a nervy. Ps: Jak můžete laicky ...Zobrazit celý příspěvek

      Jak se dle vás měří síla ekonomiky?
      Jak dle vas vzniká kurz pro smeju?

      S vaší neznalosti se do takových úvah ani nezapoiujte. Ušetříte si čas s a nervy.

      Ps: Jak můžete laicky vysvětlovat pojem, kterému sam nerozumíte?
      Pokud, si hloupé myslíte, že většina počet obyvatel znamená pro stát větší zátěž, tak ano. Ale pouze při srovnatelné hdp na hlavu. Jenže, CR má 2x vide obyvatel a současně poloviční hdp na hlavu. Tedy faktor extra nalladu je 0.
      Ve výsledku je na tom hůře Finsko díky násobný větší rozloze, horším klimatickým podmínkám, a přímým sousedství z Ruskem. To jsou skutečně faktory co společně z vyšší vyplacenou mzdou degraduji Finské Hdp.Skrýt celý příspěvek

     • MaraKM
      18:24 22.07.2022

      Zakladni rozpor je v tom, ze vetsina zde diskutujicich bere 2% HDP jako bernou minci co se vydaju pro armadu tyce. Pokud se tedy neco prida, je to jen narovnani aktualniho dluhu a ...Zobrazit celý příspěvek

      Zakladni rozpor je v tom, ze vetsina zde diskutujicich bere 2% HDP jako bernou minci co se vydaju pro armadu tyce. Pokud se tedy neco prida, je to jen narovnani aktualniho dluhu a toho co jiz meli davno mit k dispozici (letos to ma/melo byt cca 1,4% tusim).
      Vy se copy na to divate jako nejen predstavitele ksc, ze je rozpocet armady kouzelny mesec, ze ktereho se zaplatuje co je potreba - pak ano, teoreticky by Vase uvahy mohli mit nejaky smysl. V praxi je to blbost, stejne jako treba experiment s rusenim policie v nekterych oblastech USA…Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   08:31 22.07.2022

   copy.
   Žádný tendr nebo tendry nebudou.
   Nyní se oznámilo že ČR chce pro AČR pořídit F-35 a CV-90 a pověřilo MO aby vyjednalo smlouvu.

   copy.
   Žádný tendr nebo tendry nebudou.
   Nyní se oznámilo že ČR chce pro AČR pořídit F-35 a CV-90 a pověřilo MO aby vyjednalo smlouvu.

   • TF_HU
    12:10 22.07.2022

    To je taky tend, jen v jiném režimu...

    To je taky tend, jen v jiném režimu...

 • Danik
  18:04 21.07.2022

  I když mám jisté pochopení pro obavy o finance když jde o F-35, je třeba si říci pár faktů. Naše dosti olétané Gripeny C/D, těm končí pronájem 2027, maximálně 2029. Tedy letectvo ...Zobrazit celý příspěvek

  I když mám jisté pochopení pro obavy o finance když jde o F-35, je třeba si říci pár faktů. Naše dosti olétané Gripeny C/D, těm končí pronájem 2027, maximálně 2029. Tedy letectvo je nutno řešit stejně. 212. tl nyní stále užívá L-159, které i kdyby se modernizovaly na nejvyšší standard, stále jsou to dnes již podprůměrné podzvukové bitevníky, které proti technologicky zdatnému soupeři můžeme efektivně použít maximálně jako "přibližovače" protipozemní řízené munice dlouhého dosahu, nebo proti křovákům bez PVO. Tedy ani naše VzS nejsou zrovna v nejlepší kondici a je na místě řešit jejich budoucnost. Je nejvyšší čas. Gripen E není zrovna levná varianta. F-35 nám vyřeší naše taktické letectvo pro obě letky na dalších 60+ let...Ano F-16 už tu s námi bude 44 let a ještě na 20 dalších s ní počítá i americké letectvo. Podobné to bude s F-35, který se postupně stává hlavním víceúčelovým letounem NATO a spojenců. Podstatnou část těchto 60+ let, se bude jednat o naprostou špičku a poté díky modernizacím bude držet krok i s novějšími letouny. To si myslím, je v rozložení času efektivní a taktéž ekonomické řešení našeho taktického letectva. Je zároveň jasné, že částka 100 miliard bude rozložena v čase. S rostoucím rozpočtem MO, to není nic co by obranu položilo a zároveň je vidět, že pokračuje modernizace pozemních sil (tanky, Caesar, CV-90, 200,ks Tatra Force pro logistiku, LÚV, drony, výzbroj a výstroj jednotlivce, dokončování Hilluxů, Titusy, MLU Pandurů plus nákup dalších 70ti ks atd.) a vzdušných sil (H-1, MADR, Spyder) a to postupně ve všech segmentech. Další věc je, že modernizace základny Čáslav je třeba udělat tak jako tak a i Náměšti by to prospělo.


  Cv-90 je za mě osobně nejlepší řešení a jsem rád, že BAE jejich snaha vyšla. Určitě bych se nezlobil, kdyby již byla užita nově připravovaná věž. Jen takový detail, že BAE používá v prezentaci budoucí věže vozidlo s českými výsostnými znaky.

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   21:41 21.07.2022

   A nebola švédska ponúka nahodou o bezplatnom prevode súčasných 14ks Gripenov ...Zobrazit celý příspěvek

   A nebola švédska ponúka nahodou o bezplatnom prevode súčasných 14ks Gripenov C/D?

   https://www.novinky.cz/domaci/... Skrýt celý příspěvek

   • MeV6
    21:51 21.07.2022

    Za předpokladu, že si je za další nemalé prachy necháme u Saabu zmodrrnizovat a současně pořídíme dalších 12 Gripenů E.
    Takže ne, úplně bezplatné by to určitě nebylo.

    Za předpokladu, že si je za další nemalé prachy necháme u Saabu zmodrrnizovat a současně pořídíme dalších 12 Gripenů E.
    Takže ne, úplně bezplatné by to určitě nebylo.

    • Arthur
     23:10 21.07.2022

     Aký by bol cenový rozdiel v desiatkých miliard Kč: bezplatného prevodu súčasných 14ks Gripenov C/D a ich modernizácia ˇ(viď napr. Maďarsko) a zároveň ako píšete nákup dalších 12 ...Zobrazit celý příspěvek

     Aký by bol cenový rozdiel v desiatkých miliard Kč:

     bezplatného prevodu súčasných 14ks Gripenov C/D a ich modernizácia ˇ(viď napr. Maďarsko) a zároveň ako píšete nákup dalších 12 Gripenů E

     vs.

     24ks F-35 ?Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      23:17 21.07.2022

      Bezplatný převod je vtipný název. Je to jako když si pronajmete byt na 30 let a pak za Vámi přijde majitel, že Vám ho "zadarmo" dá. Je to sice super, ale ten byt už jste si reálně ...Zobrazit celý příspěvek

      Bezplatný převod je vtipný název. Je to jako když si pronajmete byt na 30 let a pak za Vámi přijde majitel, že Vám ho "zadarmo" dá. Je to sice super, ale ten byt už jste si reálně zaplatil...

      Rozdíl pořizovací ceny Gripen E a F-35 podle zdrojů jež se v poslední době udávali, je 8 milionů USD za kus v neprospěch Gripen E. To znamená, že při nákupu 12-ti Gripen E můžeme mít 13 F-35 a ještě nám 10 milionů USD zbyde. Modernizace Jas-39 C/D v počtu 14ks sice tak nákladná nebude, ovšem stejně za nějakých 10-15 let musíme řešit jejich náhradu, protože drak prostě nepustí. Což pak znamená ideálně dalších 14 Gripen E, s tím, že už nyní nebudeme na špici.

      Takto máme na 60+ let klid, s tím, že podstatnou část té doby na špici budeme.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      23:44 21.07.2022

      Takže vy tvrdíte, že Gripen E je drahší ako F-35 ?
      Poprosím zdroj.

      Takže vy tvrdíte, že Gripen E je drahší ako F-35 ?
      Poprosím zdroj.

     • Danik
      23:51 21.07.2022

      Já to netvrdím, tvrdí to ty zdroje, které se tu posledních asi 14 dní dávaly. Myslel jsem si, že Gripen "přece musí být určitě levnější, protože proto", avšak díky zdejším kolegům ...Zobrazit celý příspěvek

      Já to netvrdím, tvrdí to ty zdroje, které se tu posledních asi 14 dní dávaly. Myslel jsem si, že Gripen "přece musí být určitě levnější, protože proto", avšak díky zdejším kolegům jsem byl vyveden z omylu. Stačí se juknout na asi posledních x diskuzí o F-35... Cenu F-35 podle posledních tendrů stáhli Američani na 85 mil. dolarů. Gripen E tím, že je to malosériovka má cenu okolo 93 mil. dolarů. bavíme se o pořizovací ceně prosím pěkně. Tím, že Gripen E teprve začíná sloužit, provozní náklady jsou neznámé.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      23:56 21.07.2022

      Poprosím tie zdroje.
      Ale nie za koľko kupujú američania, ale tretie strany od nich!
      A zároveň náklady na letovú hodinu a životný cyklus.

      Poprosím tie zdroje.
      Ale nie za koľko kupujú američania, ale tretie strany od nich!
      A zároveň náklady na letovú hodinu a životný cyklus.

     • Danik
      00:10 22.07.2022

      Najdi si to, bylo o tom tady vypsáno už dost... Tu cenu se bavíme pro "třetí strany"

      Náklady pro nás pro 24ks F-35 se pohybují okolo 100 miliard korun.

      Najdi si to, bylo o tom tady vypsáno už dost... Tu cenu se bavíme pro "třetí strany"

      Náklady pro nás pro 24ks F-35 se pohybují okolo 100 miliard korun.

     • Arthur
      00:30 22.07.2022

      Oki dám si to do kolónky k takým etal=onom ako napr. "Hlavné závery Útvaru hodnoty za peniaze k nákupu F-16 (ex-ante hodnotenie) · Analýza obmeny MO SR porovnáva celkové náklady na ...Zobrazit celý příspěvek

      Oki dám si to do kolónky k takým etal=onom ako napr. "Hlavné závery Útvaru hodnoty za peniaze k nákupu F-16 (ex-ante hodnotenie)
      · Analýza obmeny MO SR porovnáva celkové náklady na vlastníctvo ponúk do roku 2048, ponuka lietadiel F16 je v súčasnej hodnote (2018) výhodnejšia o 8 % než pri JAS-39."

      Až kým sa nato nepozrel Nájvyšší kontrólny úrad cit. "Podľa týchto údajov náklady na letovú hodinu F-16 boli k 14.6.2021 o 19,1 % vyššie ako náklady na prevádzku JAS-39. Vzhľadom na evidentné nezrovnalosti v analýze, ako aj všetky verejne dostupné a poskytnuté zdroje, vrátane analýz významných zdrojov, sa skutočné náklady na životný cyklus javia opačne – v prospech JAS-39."
      zdroj: https://www.nku.gov.sk/documen... Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:32 22.07.2022

      Ten váš odkaz mluví o: 17tis Eur ro Jas 39 20tis Eur pro F-16 Vy si myslíte, že je to špatně. Špatně to opravdu je. F-16 má nadhodnocenou cenu. Piloti u vás asi těžko mají ...Zobrazit celý příspěvek

      Ten váš odkaz mluví o:
      17tis Eur ro Jas 39
      20tis Eur pro F-16

      Vy si myslíte, že je to špatně. Špatně to opravdu je. F-16 má nadhodnocenou cenu. Piloti u vás asi těžko mají srovnatelný plat z piloty v USA. To číslo totiž odpovídá výkazu USAF.Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      08:36 22.07.2022

      Maďaři Gripen modernizují, ale jejich Gripeny jsou předělávky a Gripen "B" na "C", a za další chtěli F35 ale v USA nepochodili, zjevně kvůli "nadstandartním" vztahům ...Zobrazit celý příspěvek

      Maďaři Gripen modernizují, ale jejich Gripeny jsou předělávky a Gripen "B" na "C", a za další chtěli F35 ale v USA nepochodili, zjevně kvůli "nadstandartním" vztahům Orbán-Putin.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     07:22 22.07.2022

     ...

     ...

   • Danik
    21:55 21.07.2022

    Necháme Vám těch 14 Gripenů za polovinou životnosti, co už jste si za tu dobu stejně zaplatili, ty si nákladně modernizujete a pak si ještě koupíte Gripeny E, jejichž pořizovací ...Zobrazit celý příspěvek

    Necháme Vám těch 14 Gripenů za polovinou životnosti, co už jste si za tu dobu stejně zaplatili, ty si nákladně modernizujete a pak si ještě koupíte Gripeny E, jejichž pořizovací cena je vyšší než u F-35.

    Je to řešení, ale daleko od ideálního a nic moc "výhodného" na tom nevidím.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     06:49 22.07.2022

     Tak, tato varianta by byla rozumná v případě přechodu na 24 - 28 ks JAS-39 C/D +, ale ne v kombinaci s JAS-39E. Navíc by se v horizontu 15 -20 let muselo přejít na nějaký stíhač 6 ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak, tato varianta by byla rozumná v případě přechodu na 24 - 28 ks JAS-39 C/D +, ale ne v kombinaci s JAS-39E. Navíc by se v horizontu 15 -20 let muselo přejít na nějaký stíhač 6 generace. Mezitím by naše letectvo nemělo kde získat schopnosti generace 5.Skrýt celý příspěvek

     • MaraKM
      08:22 22.07.2022

      JAS-39 C/D se udajne jiz nevyrabeji, take to bylo ve zdejsich komentarich nekolikrat uvedeno. To by mel byt take udajne duvod, proc Madarsko ceka, jak to u nas dopadne a pripadne ...Zobrazit celý příspěvek

      JAS-39 C/D se udajne jiz nevyrabeji, take to bylo ve zdejsich komentarich nekolikrat uvedeno. To by mel byt take udajne duvod, proc Madarsko ceka, jak to u nas dopadne a pripadne vyuzije k akcizici u nas uvolnenych gripenu, se kterymi by zase nemelo nadale pocitat Svedsko…Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    22:27 21.07.2022

    O té letce 14 Gripenů C/D by mělo smysl uvažovat jen pokud by byla pouze za cenu jejich modernizace. Podmínka nákupu E to zabijí. Smysl by Gripeny měly ovšem ne jako náhrada F-35, ...Zobrazit celý příspěvek

    O té letce 14 Gripenů C/D by mělo smysl uvažovat jen pokud by byla pouze za cenu jejich modernizace. Podmínka nákupu E to zabijí. Smysl by Gripeny měly ovšem ne jako náhrada F-35, ale místo L-159.
    L-159 čeká drahá Mid-life modernizace, která u letadla pro které nemáme moc využití nedává smysl. Gripeny mohou aspoň zastat roli nízkonákladového airpolicingu a zvládnou navíc všechno co L-159. Uvolnil by se prostor pro výcvik F-35, kterých bude v reálu nasaditelných z 24 kusů kolik? 70 % bude stále dobré.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    23:57 21.07.2022

    Bylo to o tom že nám k nákupu Éček přenechají současně provozovaná letadla. Samozřejmě až poté co zaplatíme jejich modernizaci.

    Bylo to o tom že nám k nákupu Éček přenechají současně provozovaná letadla. Samozřejmě až poté co zaplatíme jejich modernizaci.

   • Maximus
    07:24 22.07.2022

    Scotty: Všechno je o jednání. Bohužel i na MO obvzláště platí známe “Líná huba, holé neštěstí”. Poláci si nyní berou FA-50 a jsem velice zvědav na jejich zkušenosti. Na pokročily ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty: Všechno je o jednání. Bohužel i na MO obvzláště platí známe “Líná huba, holé neštěstí”.

    Poláci si nyní berou FA-50 a jsem velice zvědav na jejich zkušenosti. Na pokročily výcvik pilotů a honění dopraváků ideální letadlo -airpolicing už asi nejde dělat nizkonakladověji. Navíc diky kombinaci AESA radaru a AMRAAM by to letadlo bylo nepříjemný protivník na BVR boj i pro Suchoje. Na tyto účely budou mít Poláci primarně ale lepší letadla :-)))Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     09:18 22.07.2022

     Pokud by chtěla ČR vyhodit penize mohla si koupit další domaci L-159.

     Ale pokud je cílem maximalizace nefejtivnosti, pak dává smysl ty penize útratit v zahraničí.

     Pokud by chtěla ČR vyhodit penize mohla si koupit další domaci L-159.

     Ale pokud je cílem maximalizace nefejtivnosti, pak dává smysl ty penize útratit v zahraničí.

    • Jirosi
     09:22 22.07.2022

     Otázkou je co chcete vyhednavat? USA F-35+vybaveni/mujice prodávají za ceny pro jejich armádu. Tam lze získat tak maximálně dotaci n úpravu základny. Ale té se dveře ...Zobrazit celý příspěvek

     Otázkou je co chcete vyhednavat?
     USA F-35+vybaveni/mujice prodávají za ceny pro jejich armádu. Tam lze získat tak maximálně dotaci n úpravu základny. Ale té se dveře nezavreli.
     Zatím co pokud nebudeme dělat opičky můžeme se vyhnout prodloužení o 2 roky u Gripenu = ušetřit.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      19:47 22.07.2022

      Začínám si myslet Jirosi, že přestáváte mít zcela schopnost chápat psaný text - výše zmíněná diskuze se týkala možnosti jednat se Švédy o přenechání naší letky Gripenů bez podmínky ...Zobrazit celý příspěvek

      Začínám si myslet Jirosi, že přestáváte mít zcela schopnost chápat psaný text - výše zmíněná diskuze se týkala možnosti jednat se Švédy o přenechání naší letky Gripenů bez podmínky nakupovat Gripen E, jen za cenu modernizace ktera vyjde +- jako Mid-life modernizace zcela neperspektivních L-159. Při vší úctě k L-159, tak je to s Gripenem výkonově nesrovnatelné letadlo s ne o moc dražším provozem a vycičenými stíhacími piloty, které chtějí posadit do výběhového "kočárku" L-159.

      Klidně jako bonus k dodávkám CV-90 :-))),

      Dále lze jednat o dodávkách izraelských raket Python 5, které jsou kvalitativně srovnatelné s aktuální verzí Sidewinderu a lze je používat i v našem PLRS SPYDER.

      Integrace na JAS-39 C/D je díky JAR hotová a Izraelci je používají ve svých F-35I, takže je to jen otázka sw úpravy ze strany Izraele.

      Jistě víte, že letové hodiny PLŘS jsou omezené, ale samozřejmě po olétání je lze využít pro pozemní systém, pokud tato možnost je - hloupost to nevyužít, pokud to bude ekonomicky rentabilní.

      Unifikace raket v rámci stíhacích letadel a pozemního PVO není úplně marná věc.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:32 23.07.2022

      Maximus: Už jsme si všiml, že se vyžíváte v hloupých řešení. Čím hloupější, tím častěji je musíte zopakovat. Napřed vytvoříte problém, ponechání C/D a řešení všeho okolo jejich ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: Už jsme si všiml, že se vyžíváte v hloupých řešení. Čím hloupější, tím častěji je musíte zopakovat.

      Napřed vytvoříte problém, ponechání C/D a řešení všeho okolo jejich setrvání v CR. Následně začnete jak vzniklý problém řešit, a jaké výhody má pro nás tohle řešení...
      Největší výhody pro nás má ten problém vůbec neřešit. ¨Přejit na jiný typ (F-35) a Gripeny dle kontraktu poslat domů.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     11:26 22.07.2022

     Mluvím o třetí letce tvořenou modernizovanými JAS-39C/D, která má mnohem větší bojovou hodnotu než L-159, které čeká drahá Mid-life modernizace. Dlouho se argumentovalo, že našich ...Zobrazit celý příspěvek

     Mluvím o třetí letce tvořenou modernizovanými JAS-39C/D, která má mnohem větší bojovou hodnotu než L-159, které čeká drahá Mid-life modernizace.

     Dlouho se argumentovalo, že našich 12+2 Gripenů nemůže cvičit utoky na pozemní cíle, protože airpolicing a nácvik vzdušného boje zabírá většinu kapacit. To vše v situaci, kdy Švédové zajišťovali mimořádně vysokou nasaditelnost. Kde berete ten optimismus, že s F-35 budeme někde moc nad 70 %, tj k dispozici bude cca 17 letadel.

     To jako má stačit na airpolicing, nácvik leteckého boje, útoky na pozemní cíle a to ještě za situace, kdy F-35 má sloužit jako mini AWACS a nacvik využití fůze dat pro další zbraňové systémy?

     Těch letadel je prostě pro plnohodnotný výcvik a plné využití schopností F-35 prostě málo a je nezbytné mít letadla, která uvolní omezené kapacity F-35 dané jejich malým počtem.

     Třetí letka JAS-39 C/D+ prostě dává smysl - vzhledem k vybudované infrastruktuře, zkušeným pilotům i servisním týmům. Levněji airpolicing dělat nelze - FA-50 má podobně výkonný motor a hmotnost a nová stojí 30 mil. dolarů.

     I bohaté Švýcasrsko si drží obstarožní F-5, které mají už od roku 1978.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     12:00 22.07.2022

     Pokud se koupi F-35n, tak l-159 půjdou v horším případě do skladu, v lepsi pryč z ČR.. 3. Letka nebude, nedava to smysl. Úplně nejmenší v podobě odkoupení Jas39 (jasne ještě ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud se koupi F-35n, tak l-159 půjdou v horším případě do skladu, v lepsi pryč z ČR..

     3. Letka nebude, nedava to smysl. Úplně nejmenší v podobě odkoupení Jas39 (jasne ještě muzeme koupit úplně nove). Žádná vybudovana infra pro Gripen není. Obě základny přejdou na F-35, a budování novou pro dosluholuhujici Jas39 je padlé na hlavu.

     Čas nebyl, protože ty letadla plnila i zahraniční úkoly.
     Spolehlivost nových F-35 bude samozřejmě klesat, protože esk to vždy fungovalo...Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      12:56 22.07.2022

      Že není vybudována žádná infrastruktura pro Gripeny, které provozujeme od roku 2004? Zkuste si zajet do Čáslavi, dám tip na fakultativní místa - zodolněný modernizovaný úl, do ...Zobrazit celý příspěvek

      Že není vybudována žádná infrastruktura pro Gripeny, které provozujeme od roku 2004? Zkuste si zajet do Čáslavi, dám tip na fakultativní místa - zodolněný modernizovaný úl, do kterého se ale F-35 rozhodně nevejde, relativně nově vybudovaná zkušebna motorů, která by se mohla komplet zbourat, protože nedá výkon motoru F135, etc. :-)))

      A teď bute tvrdit, že naše supermoderní letadla s dlouhým doletem (jeden ze zásadních argumentů mluvících pro F-35) nebudou plnit úkoly v zahraničí :-)))

      Idealní by byly aspoň 3 letky F-35, ale to určitě neprojde, takže budou muset stačit do třetí letky Gripeny ;-)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:09 22.07.2022

      Pokud ty úkoly zvládlo plnit 12+2Gripenu (reálné cca 11, ano i ty mají nasaditelnost nižší jak 100%), tak i 17ks F-35 je skoro o 50% víc strojů. Víte že původní úvahy byli pouze o ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud ty úkoly zvládlo plnit 12+2Gripenu (reálné cca 11, ano i ty mají nasaditelnost nižší jak 100%), tak i 17ks F-35 je skoro o 50% víc strojů. Víte že původní úvahy byli pouze o rozšíření na 18ks. Tedy z 11 k dispozici na 14-15ks. Přitom ty 3ks měli stačit na pozemní výcvik. Teď jich bude 2x víc i při současné spolehlivosti.

      Ps: Ano, tohle je v celém tom pakatel dnes nové, bude v době vyřazení 7.let staré. To jde prostě více náklad pronájmu.Skrýt celý příspěvek

     • MaraKM
      18:29 22.07.2022

      Obri opravny: bojovy letoun gripen. Zajimavy dokument, myslim nemecke zdf par let stary - tam je to videt pekne i s vykladem co se neexistuji infrastruktury tyce…

      Obri opravny: bojovy letoun gripen. Zajimavy dokument, myslim nemecke zdf par let stary - tam je to videt pekne i s vykladem co se neexistuji infrastruktury tyce…

     • Maximus
      19:24 22.07.2022

      Jirosi, jste opět mimo - utoky na pozemní cíle ma na starosti u nás primárně našich 16 ks L-159A, které stojí před nákladnou Mid-life modernizací, která musí zahrnovat i komplet ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, jste opět mimo - utoky na pozemní cíle ma na starosti u nás primárně našich 16 ks L-159A, které stojí před nákladnou Mid-life modernizací, která musí zahrnovat i komplet výměnu radaru - u JAS-39 C/D stačí jeho modernizace.

      Otázka nezní jestli F-35 nebo JAS-39 C/D+, ale jestli k F-35 mít JAS-39 C/D+ nebo L159A za +- podobnou cenu.

      Piloti z L159 mají jít na F-35 a zkušení stíhači z Gripenů s výcvikem za desítky milionů půjdou na letadlo bez perspektivy a vývoje? L-159 nemůže dělat air-policing, ale Gripen ano a k tomu navíc všechno co L159!

      L-159 má smysl po příchodu F-35 darovat třeba na Ukrajinu i kdyby jen jako návnady pro ruské rakety - hlavně už do nich nic neinvestovat, pokud se nemají uvést do plnohodnotného stavu, to ale vzhledem k výkonům a ceně modernizace Gripenů, pokud budou převedeny za symbolickou cenu, nemá právě žádný ekonomický či vojenský význam.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:23 22.07.2022

      MaraKM: Kazdy kdo viděl tu papírové šablony o které se stará jediný člověk, že tady žádné podstatně zazemi ve vlastníci ČR není. Maximus: Takze ty kontejnery pro gripen se ...Zobrazit celý příspěvek

      MaraKM: Kazdy kdo viděl tu papírové šablony o které se stará jediný člověk, že tady žádné podstatně zazemi ve vlastníci ČR není.


      Maximus: Takze ty kontejnery pro gripen se koupily na sklad?
      L-159 zastává roli bitevních, fakticky je nikde nikdy nenasadime =vyhazujeme penize oknem.
      Pokud že změnilo zadání, a piloti se budou v rámci pár let přeskakovat na F35 žádná modernizace se konat nebude. K čemu taky, prostě se oblétaji na šrot.

      K čemu mít 3.letku se stroji bez pilotů, a potřebou modernizace v ceně desítek % nového letadla. Přitom jen z polovinou zivotnosti a potřebou to letadlo zavést. 3.letka=3. Letiště jiné než soucasne.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    10:08 23.07.2022

    Danik - "Je to jako když si pronajmete byt na 30 let a pak za Vámi přijde majitel, že Vám ho "zadarmo" dá. Je to sice super, ale ten byt už jste si reálně zaplatil..." - trošku ...Zobrazit celý příspěvek

    Danik - "Je to jako když si pronajmete byt na 30 let a pak za Vámi přijde majitel, že Vám ho "zadarmo" dá. Je to sice super, ale ten byt už jste si reálně zaplatil..." - trošku sa vám pletú pojmy a dojmy...reálne ste nič nezaplatili,lebo sa jednalo o prenájom...mali ste si ten byt kúpiť na hypotéku...
    vaše gripeny ste mali formou operatívneho leasingu...a to je zase technicky niečo iné ako leasing...česko platilo za službu,neplatilo splátky za techniku ako takú...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5