Česká republika kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II a bojová vozidla CV90

Česká republika kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II a bojová vozidla CV90
F-35A Lightning II / U.S. Air Force, Airman 1st Class Josey Blades (Zvětšit)

Česká vláda pověřila k jednání ministryni obrany Janu Černochovou ve věci nákupu amerických taktických nadzvukových víceúčelových stealth letounů páté generace F-35A Lightning II a švédských bojových vozidel pěchoty (BVP) CV90.

F-35

Rozhodnutí české Vlády vychází z doporučení letectva. Armádní odborníci mimo jiné využili analýzy aliančního střediska Joint Air Power Competence Centre.

„F-35 Lightning II bude i po roce 2040 technická špička, zatímco stroje tzv. 4,5. generace tou dobou budou zastaralé. F-35 navíc nepředstavuje jen stíhací letoun. Jde o létající velitelské středisko představující kombinaci stíhacího letounu, prvku protivzdušné obrany, špičkového výzvědného a komunikačního pracoviště a zároveň je součástí široké sítě internetu strojů včetně bezpilotních prostředků, a tudíž dokáže provádět i úkoly, které jsou zcela mimo možnosti současných strojů,“ načrtl přednosti F-35 náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka.

Nyní česká ministerstva obrany, zahraničí a financí vytvoří vyjednávací tým. Ten povede jednání se zástupci americké vlády – prodej se totiž uskuteční přes systém zahraničního prodeje FMS (Foregin Military Sales). Mezi naše požadavky bude patřit i zapojení českého leteckého průmyslu do vývoje a výroby F-35.

Jednání o podobě smlouvy mají skončit do 1. října 2023. Poté nákup musí schválit český parlament. Času přitom není nazbyt. Firma Lockheed Martin od příštího roku dosáhne maximální roční produkce 156 F-35, ale na F-35 čeká velmi dlouhá řada zákazníků.


F-35 bude součásti internetu bojových strojů. Může ovládat a koordinovat činnost mnoha typů bezpilotních letadel. Tato schopnost je klíčem k vítězství ve válkách budoucnosti.

Pokud F-35 objednáme hned dneska, tak první letouny v ČR přistanou až v roce 2027. V tomto roce přitom končí pronájem Gripenů. Pokud se podepíše smlouva v příštím roce, první F-35 dorazí v roce 2028.

České F-35 sice texaskou továrnu ve Fort Worth opustí zhruba o dva dříve, ale zůstanou ve Spojených státech, kde na nich budou cvičit čeští piloti. Například roll-out první dánské stíhačky F-35A se uskutečnil v dubnu 2021, ale první F-35A do Dánska přiletí až na podzim roku 2023. Dánský parlament přitom nákup schválil v roce 2017.

Lze tedy očekávat využití opce a prodloužení pronájmu Gripenů do roku 2029. Pokud se nenajde jiné řešení.

Hlavní výhodou volby F-35A je rozšířenost tohoto letounu v zemích NATO. Výhledově má vzniknout 3500 F-35. Nyní je vyrobeno více než 860 letounů a do deseti let v Evropě má létat 500 až 600 F-35.


F-35 je bez přehánění nejdůležitější zbraňový systém NATO. F-35 není jen letadlo, ale multiplikátor – posiluje schopnosti dalších zbraňových systémů, ať už jsou ve vesmíru, na moři, ve vzduchu nebo na zemi.

Americké letectvo chce F-35 podporovat minimálně do roku 2070. České letectvo se tedy dalších 50 let nemusí bát o nedostatek náhradních dílů nebo technické podpory. Američané samozřejmě počítají s průběžnou modernizací F-35, novými motory a novou špičkovou municí tak, aby F-35 zůstal v průběhu dekád na technologickém vrcholu.

Velká rozšířenost znamená nižší akviziční a provozní náklady – nyní jeden F-35A (i s motorem F135) stojí 79 milionů dolarů (1,9 miliardy Kč). Jiné letouny, jakou jsou například dvoumotorové Eurofighter a Rafael, nebo stále vyvíjený JAS-39E/F Gripen, mají podobné akviziční a provozní náklady.

Přesto v případě 24 českých F-35 je nutné každý rok počítat s provozními náklady několik miliard korun, a to po dobu 30 let. Tyto náklady zahrnují vše, co se týká provozu F-35, výcviku pilotů ale i budoucí nutné modernizace (například výměny motorů).

Pokud jednání proběhnou úspěšně, Česká republika získá F-35 v nejnovější verzi Block 4. Oproti současné verzi Block 3 má mnoho technologických vylepšení. Může například ve vnitřních zbraňových šachtách nést norské střely s plochou dráhou letu JSM (Joint Strike Missile), evropské střely vzduch-vzduch Meteor, ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile) i evropské střely vzduch-země Spear.

O schopnostech F-35 jsme podrobně psali v článcích: Ideální řešení pro české letectvo: Dvě letky F-35A Lightning II, F-35 a Patriot: Štít proti střelám s plochou dráhou letu nebo Ruský systém S-400 Triumf vs. americké stealth letadlo F-35 Lightning II


CV90 s 30mm kanonem; větší foto / BAE Systems

CV90

Již před několika měsíci Armáda ČR označila švédské BVP CV90 z technického hlediska za nejvýhodnějšího kandidáta. Ještě větším favoritem se CV90 stal poté, co Slovensko oznámilo záměr nakoupit verzi CV9035 s 35mm kanonem.

V dalších letech totiž slovenské a české ozbrojené síly naváží užší spolupráci, mimo jiné ve smyslu koordinovaného nákupu a provozu bojové techniky. Důvody jsou prosté – finančně výhodnější je koordinovat nákup a provoz 400 BVP než 200 BVP.

„CV90 je zavedená a bojem prověřená platforma. Tato vozidla používá řada evropských armád a rozhodla se pro ně i Slovenská republika, s kterou budeme naše jednání koordinovat,“ uvedla ministryně Černochová s tím, že od spolupráce se slovenskou stranou si vláda slibuje další úspory.


Rodina vozidel CV90

CV90 je ověřené vozidlo a je k dispozici ve velkém počtu odvozených variant. Existuje také samohybný minomet na podvozku CV90.

Technickou „pikantností“ je typ kanonu pro české CV90. Armáda ČR preferuje ráži 30 mm, slovenská armáda ale zvolila ráži 35 mm. Avšak ráže není dogma. Pokud se ukáže, že společný česko-slovenský nákup CV90 s 35mm kanonem je finančně, provozně a logisticky výhodnější, lze i v případě českých CV90 zvolit 35 mm.

Jako v případě F-35 se u CV90 očekává silné zapojení českého průmyslu. Firma BAE Systems se chlubí tím, že již spolupracuje se 40 českými firmami, mimo jiné s VOP CZ, Meopta, Ray Service, VR Group nebo s Vojenským technickým ústavem.

Zdroj: Army.cz, 2

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojová vozidla pro Armádu ČR: ASCOD vs. CV90

Armáda České republiky projevuje zájem o nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty. V současné ...

Pátá generace bojového vozidla pěchoty CV90 MkIV

Londýn, Velká Británie - Rychlejší, silnější, výkonnější. To jsou hlavní vlastnosti nové generace ...

Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila konference Future Armoured Vehicles Situational ...

Bojová vozidla CV90 MkIV pro slovenskou armádu

Slovensko nakoupí švédská bojová vozidla pěchoty (BVP) CV9035 MkIV s 35mm kanónem od firmy BAE ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Moon
  17:26 21.07.2022

  Nevíte někdo, jestli na cv90 bude nějakej hard kill APS?
  Pokud vím, tak je armáda chtěla.

  Nevíte někdo, jestli na cv90 bude nějakej hard kill APS?
  Pokud vím, tak je armáda chtěla.

  • Nesher
   17:48 21.07.2022

   Ano v zadání to bylo. Vzhledem k tomu, že Švédové nic vlastního nemají, tak asi Trophy.
   Mě by spíše zajímalo zda v rámci MLU Pandurů objedná MO ten český systém.

   Ano v zadání to bylo. Vzhledem k tomu, že Švédové nic vlastního nemají, tak asi Trophy.
   Mě by spíše zajímalo zda v rámci MLU Pandurů objedná MO ten český systém.

   • Moon
    18:01 21.07.2022

    Přesně to mě taky napadlo. Ale proč ne i na cv 90?

    Přesně to mě taky napadlo. Ale proč ne i na cv 90?

    • Nesher
     18:07 21.07.2022

     Protože je určený pro lehčí vozidla a spíš proti střelám typu RPG 7. Což by u Pandurů nevadilo.

     Protože je určený pro lehčí vozidla a spíš proti střelám typu RPG 7. Což by u Pandurů nevadilo.

     • Moon
      18:11 21.07.2022

      Že je spíš proti rpg jsem nikde neslyšel. Zkusím zapátrat, až bude čas.

      Že je spíš proti rpg jsem nikde neslyšel. Zkusím zapátrat, až bude čas.

     • Nesher
      18:12 21.07.2022

      Moon
      Nicméně je to tak.

      Moon
      Nicméně je to tak.

     • Moon
      18:42 21.07.2022

      ...Zobrazit celý příspěvek

      https://www.google.com/url?sa=...
      Tady píšou rpg a ptrs. Což mi přijde stejne jako trophy.
      Taky prej umí i vrchní polosféru, což by se asi hodilo.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      18:59 21.07.2022

      Moon Znáš to, papír snese hodně. :-) Ale vážně, staré PTŘS by to možná dalo (reálně to zkoušeli na Konkursu s klasickou hlavicí). Ale nebylo to ono. Cokoliv moderního ani náhodou. ...Zobrazit celý příspěvek

      Moon
      Znáš to, papír snese hodně. :-)
      Ale vážně, staré PTŘS by to možná dalo (reálně to zkoušeli na Konkursu s klasickou hlavicí). Ale nebylo to ono. Cokoliv moderního ani náhodou. Proti RPG a podobným to fungovalo spolehlivě.
      Nicméně je to vážně určeno pro lehčí vozidla, na druhou stranu je to vyráběné z větší části z českých komponent a je to levné. Nižší jednotky milionů za kus. Pro Pandury, které mají jiný způsob nasazení než BVP naprosto vyhovující.Skrýt celý příspěvek

     • Moon
      19:34 21.07.2022

      Odkud bereš info?
      Důvěřuj ale prověřuj :-)

      Odkud bereš info?
      Důvěřuj ale prověřuj :-)

     • Nesher
      19:50 21.07.2022

      Moon Jeden z autorů je můj spolužák. Podle toho co mi říkal, tak na moderní střely a jejich relativně velké hlavice by potřebovali větší "energii", takže i když to trefí, tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Moon
      Jeden z autorů je můj spolužák.
      Podle toho co mi říkal, tak na moderní střely a jejich relativně velké hlavice by potřebovali větší "energii", takže i když to trefí, tak stejně dochází k poškození vozidla. Což se jim stalo i u toho Konkursu, jinou PTŘS neměli k dispozici. Spike vojáci nedali. Mnohem menšímu než bez protiopatření, ale i tak.
      A větší to být nemůže kvůli nosnosti Panduru pro nějž je to určené. Ale proti lehčím hlavicim to funguje spolehlivě.
      Kromě Konkursu to testovali na RPG 7 a RPG 75.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      22:32 21.07.2022

      Jmenuje se to PAO (Pokročilá aktivní obrana) a teoreticky zvládala ničit i tankové APDS. Bohužel i male fragmenty průbojných střel měly ještě dost kinetické enrgie, aby probily ...Zobrazit celý příspěvek

      Jmenuje se to PAO (Pokročilá aktivní obrana) a teoreticky zvládala ničit i tankové APDS. Bohužel i male fragmenty průbojných střel měly ještě dost kinetické enrgie, aby probily tenký pancíř Panduru.Skrýt celý příspěvek

     • Moon
      23:37 21.07.2022

      Asi budu věřit papíru co snese všechno. Zároveň budu věřit, že to koupěj na cv 90 a bude to odzkoušené na všechno včetně javelinu law kornetu.

      Asi budu věřit papíru co snese všechno. Zároveň budu věřit, že to koupěj na cv 90 a bude to odzkoušené na všechno včetně javelinu law kornetu.

   • Clanek
    19:50 21.07.2022

    @Nesher Proc asi Trophy? BAE ma na CV90 odzkouseny a zavedeny Iron Fist od Elbitu, pro nizozemce to delali prave ted pri MLU i s prestavbou veze a integraci Spike. I na Slovensku ...Zobrazit celý příspěvek

    @Nesher
    Proc asi Trophy? BAE ma na CV90 odzkouseny a zavedeny Iron Fist od Elbitu, pro nizozemce to delali prave ted pri MLU i s prestavbou veze a integraci Spike. I na Slovensku tipuju ze to bude prave Iron Fist.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     20:01 21.07.2022

     Pouze můj tip, ostatně proto jsem to formuloval pomocí slova "asi".
     Ano, klidně to může být Iron Fist.

     Pouze můj tip, ostatně proto jsem to formuloval pomocí slova "asi".
     Ano, klidně to může být Iron Fist.

 • Toomk
  16:54 21.07.2022

  Dobrý článek, když se pořád řeší cena :

  https://dfens-cz.com/ceny-stih...

  Dobrý článek, když se pořád řeší cena :

  https://dfens-cz.com/ceny-stih...

  • Scotty
   17:18 21.07.2022

   Moc dobrý článek to není. Plete tam páté přes deváté a celkově to nedává žádný smysl.

   Moc dobrý článek to není. Plete tam páté přes deváté a celkově to nedává žádný smysl.

   • Toomk
    18:13 21.07.2022

    Cely jsem to necetl, jsem venku, chtel jsem si to procist az vecer.

    Cely jsem to necetl, jsem venku, chtel jsem si to procist az vecer.

   • flanker.jirka
    21:55 21.07.2022

    Už by jste se měl naučit přijímat realitu, F 35 nebude levné letadlo s levným provozem. Tak si projdětě i odkazy ze kterých autor vycházel. Bojová hodnota toho letadla je pak ...Zobrazit celý příspěvek

    Už by jste se měl naučit přijímat realitu, F 35 nebude levné letadlo s levným provozem. Tak si projdětě i odkazy ze kterých autor vycházel.
    Bojová hodnota toho letadla je pak mnohem výše než u původního Gripenu C bez modernizací, které se průběžně realizovaly. Ale tu bojovou hodnotu tomu budete muset dát. Uvidíme co vláda v průběhu roku vyjedná. Teprve se bude lámat chleba, zda to bude v patřičné výbavě a integraci nebo jen předražený luxus na lítání okolo komína v air policingu.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     02:28 22.07.2022

     Realita je že ten článek je shit.

     Realita je že ten článek je shit.

     • flanker.jirka
      07:49 22.07.2022

      V čem spočívá taková argumentace slovem "shit" ??? Prostě se vám jen nelíbí, že si někdo dovolil napsat o F 35 něco negativního. Doporučuji přestat číst AReport, věřit tomu co ...Zobrazit celý příspěvek

      V čem spočívá taková argumentace slovem "shit" ??? Prostě se vám jen nelíbí, že si někdo dovolil napsat o F 35 něco negativního.
      Doporučuji přestat číst AReport, věřit tomu co kde slyšíte a vytáhnout hlavu ze ...... jinak jednoho krásného dne dopadnete jak rusáci u Kyjeva.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:38 22.07.2022

      Třeba u ceny uvádí že je za holé letadlo dokonce bez motoru a dokonce radaru. To je samozřejmě nesmyl. U provozních nákladů s tím máchá sem tam a k ničemu se vlastně nedostane. ...Zobrazit celý příspěvek

      Třeba u ceny uvádí že je za holé letadlo dokonce bez motoru a dokonce radaru. To je samozřejmě nesmyl.
      U provozních nákladů s tím máchá sem tam a k ničemu se vlastně nedostane. Jediná s čim se dá souhlasit je konstatování že provozní náklady každé letectvo vyčísluje podle jiné metodiky. Tím ten článek mohl ukončit a ušetřit si spoustu práce. Navíc americká čísla oběktivně tahají nahoru letadla prvních sérií které jsou servisně náročnější.
      Pro nás budou relevantní čísla nějakého evropského letectva které dostane letadla nejnovější verze (Norsko, Polsko, Finsko, Belgie, Dánsko nebo Švýcarsko). Ovšem taková data pochopitelně ještě dostupná nejsou.Skrýt celý příspěvek

  • JVit
   18:06 21.07.2022

   Kdo je ten clovek co to napsal? Kdyz ho date do vyhledavace tak akorat neco o kovidu a nic. Snazil jsem se to precist do konce, ale neslo to. Na prvni pohle to mozna vypada jako ...Zobrazit celý příspěvek

   Kdo je ten clovek co to napsal? Kdyz ho date do vyhledavace tak akorat neco o kovidu a nic.
   Snazil jsem se to precist do konce, ale neslo to. Na prvni pohle to mozna vypada jako solidne spracovane protoze hodne cisel a grafu, ale jak psal Scotty placa tam pate pre devate. Vyvozuje zavery na zaklade spekulaci atd. Cele to na me pusobi jako hodne levny pokus jak kydat spinu na f35.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   19:23 21.07.2022

   Tenhle ten typ clanku (grafoman lvl 999) je defacto nevyvratitelny, protoze kdyz se do toho clovek zacte a mel by zacit nad argumenty, cisly premylset a overovat, tak nad timto ...Zobrazit celý příspěvek

   Tenhle ten typ clanku (grafoman lvl 999) je defacto nevyvratitelny, protoze kdyz se do toho clovek zacte a mel by zacit nad argumenty, cisly premylset a overovat, tak nad timto clankem samotnym stravi 1 mesic plneho casu. A takovych clanku je vsude plno. Ja osobne jsem skoncil u obrazku s cenou, kdyz smele porovnava cenu neceho co se nazyva letadlo z prvni svetove s cenou F-35, F-22 defacto bez kontextu navic u vsech je psano v soucasnych dolarech a kliknu na prvni odkaz a je rok 2013. Mozna blbost reknete si, ale to presne vypovida o kvalite dat a informaci v clanku obsazenem.
   V tomto clanku ma obsahlou kapitolu o korupci, uz se tesim na podobnou ohledne Gripenu a jmen jako Kavan a dalsi. Navic nektere veci jsou nevycislitelne coz ted valka na UA plne dokazuje...to, ze treba UA na necem hypoteticky usetrila od roku 2014 do 2020 a ted ji to citelne chybi (at je to cokoliv) - tak dane usetrene virtualni penize jsou ji k hownu. A k slovum jako "asymetricka" alternativa uz jsem alergicky. Tim vsim nerikam, ze F-35 je nejlepsi reseni pro CR - ja to proste nevim, mozna se to tak jevi...ale fakt se pozdrzim davat autoritativni doporuceni/rady veleni armady potazmo vzdusnych sil.Skrýt celý příspěvek

 • Roger
  16:46 21.07.2022

  F35 určitě bude přínos pro schopnosti, ale pro plnohodnotné vyžití bude potřeba vybudovat pozemní stanice pro ten jejich secure data link. Ideálně po celém NATO.

  F35 určitě bude přínos pro schopnosti, ale pro plnohodnotné vyžití bude potřeba vybudovat pozemní stanice pro ten jejich secure data link. Ideálně po celém NATO.

  • flanker.jirka
   21:57 21.07.2022

   Také nesmíte zapomenout na to, že datalink se bude muset do něčeho zapojit na zemi a i to musí být kompatibilní.

   Také nesmíte zapomenout na to, že datalink se bude muset do něčeho zapojit na zemi a i to musí být kompatibilní.

 • lukus
  15:37 21.07.2022

  Nebude mít F35 možná jednu skrytou možnost, o které se veřejně nepíše a která je pro tuto volbu zásadní - a to jako nosič ZHN? Ok volba padla, ale nemělo by se zapomenout na ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebude mít F35 možná jednu skrytou možnost, o které se veřejně nepíše a která je pro tuto volbu zásadní - a to jako nosič ZHN?
  Ok volba padla, ale nemělo by se zapomenout na zbytek armády. Peněz bude jen omezeně.
  Takže co, drony TB2 v kombinaci s Primoco pro dělostřelce vybavené houficí Morana? (na americké drony asi peněz nezbude...) Ušetřeme a místo Titusů a zvolíme MRAP Vegy (jsou mi sympatické a škoda že se neprosadily)= trochu utopie..., do toho Leo2 s CV90.
  Ale ajaj, zcela jsme zapomněli na PVO. Zachrání nás 4 baterie Spyder. Je zde vůbec možnost obrany proti balistickým raketám?

  Je to sice absolutně nevojenské, ale to co budovali Přemyslovci, Karel 4, naše historie, památky, společnost, kultura, zvyky , ... to vše mohou nadobro vymazat 4 rakety Topol (4 ze cca 139, o dalších možnostech ani nemluvě). proč se nemluví o dlouhé PVO?
  Prosím odpovědi těch, co tomu rozumí. (ne osobní názory). DěkujiSkrýt celý příspěvek

  • Rase
   15:45 21.07.2022

   Jste mimo mísu. Morana je prototyp a pořizujeme Caesary. Vega je nesmyslný krám - už překonaný. Jo a i králů se číslovka píše vždy římskými číslicemi. Nemáte zač.

   Jste mimo mísu. Morana je prototyp a pořizujeme Caesary. Vega je nesmyslný krám - už překonaný. Jo a i králů se číslovka píše vždy římskými číslicemi. Nemáte zač.

  • Miroslav
   15:47 21.07.2022

   Moranu nevidím reálne. Jednak je to len model v životnej veľkosti (aj Dita je ďalej), ale hlavňové delostrelectvo máte poriešené (údajne k vašej spokojnosti).

   Moranu nevidím reálne. Jednak je to len model v životnej veľkosti (aj Dita je ďalej), ale hlavňové delostrelectvo máte poriešené (údajne k vašej spokojnosti).

   • Nesher
    16:05 21.07.2022

    Pro AČR určitě ne, ale není zase tak nepravděpodobné, že ji neudají někde jinde.

    Pro AČR určitě ne, ale není zase tak nepravděpodobné, že ji neudají někde jinde.

    • Miroslav
     16:32 21.07.2022

     Viem si to predstaviť ak EA bude na tom spolupracovať povedzme s Rheinmetallom ktorý by tomu dal nejakú pečať nemeckej kvality (niečo na spôsob koncernovej škodovky). Ak bude mať ...Zobrazit celý příspěvek

     Viem si to predstaviť ak EA bude na tom spolupracovať povedzme s Rheinmetallom ktorý by tomu dal nejakú pečať nemeckej kvality (niečo na spôsob koncernovej škodovky). Ak bude mať Morana hlavnú zbraň totožnú so Z2, čo bude jej výhodou oproti Zuzane? Z2 má aspoň tú výhodu, že ju dotuje domáce MO, ale Morana je súkromný projekt a tam pôjde o každú korunuSkrýt celý příspěvek

     • Danik
      16:42 21.07.2022

      To moc realitu Škodovky nechápeš :-) a když jsme u toho tak Zuzana 2 se zatím bohužel moc neudala. Někdy prostě stačí ne moc dobrý marketing. Až budou známy finální specifikace ...Zobrazit celý příspěvek

      To moc realitu Škodovky nechápeš :-) a když jsme u toho tak Zuzana 2 se zatím bohužel moc neudala. Někdy prostě stačí ne moc dobrý marketing.

      Až budou známy finální specifikace Morany a ne jen demonstrátor, poté se o tom můžeme bavit. Už teď mi ale připadá koncepce Morany jako pokročilejší.

      Caesar se začíná prodávat jako rohlíky na krámě, já si myslím, že jsme vybrali dobře.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      16:46 21.07.2022

      Jaká bude výhoda o proti Zuzaně? To, že ten systém CSG dokáže prodat. To je to nejdůležitější.
      Navíc může spolupracovat prakticky s kýmkoliv. V podstatě jde jen o hlaveň.

      Jaká bude výhoda o proti Zuzaně? To, že ten systém CSG dokáže prodat. To je to nejdůležitější.
      Navíc může spolupracovat prakticky s kýmkoliv. V podstatě jde jen o hlaveň.

     • Nesher
      16:46 21.07.2022

      Jaká bude výhoda o proti Zuzaně? To, že ten systém CSG dokáže prodat. To je to nejdůležitější.
      Navíc může spolupracovat prakticky s kýmkoliv. V podstatě jde jen o hlaveň.

      Jaká bude výhoda o proti Zuzaně? To, že ten systém CSG dokáže prodat. To je to nejdůležitější.
      Navíc může spolupracovat prakticky s kýmkoliv. V podstatě jde jen o hlaveň.

     • Miroslav
      16:51 21.07.2022

      Danik: Škoda je úspešná lebo je to v podstate lacnejší VW. Rovnako ako napríklad Seat. Ja proti Škodovke nemám nič. Naopak, sám mám Octaviu a keď budem kupovať ďalšie, zase kúpim ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: Škoda je úspešná lebo je to v podstate lacnejší VW. Rovnako ako napríklad Seat. Ja proti Škodovke nemám nič. Naopak, sám mám Octaviu a keď budem kupovať ďalšie, zase kúpim Octaviu lebo Volkswagen mi vyhovuje :-)Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      17:10 21.07.2022

      Miroslav A já ti říkám, že realitu Škodovky nechápeš. A znovu si to ukázal :-). Nemůžeš to asi vědět, ale VW už párkrát podnikl jisté kroky, aby Škodu "držel dole", viz podvozky ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav

      A já ti říkám, že realitu Škodovky nechápeš. A znovu si to ukázal :-). Nemůžeš to asi vědět, ale VW už párkrát podnikl jisté kroky, aby Škodu "držel dole", viz podvozky pár let nazpět a nebo to, že po prodejním úspěchu Citiga, které zcela zastínilo E-up se nyní E-up vrátí na scénu zatímco Citigo končí (hádej proč). I tak má ale prodejnost lepší pro východní a střední Evropu.. A když se bavíme o modelech jako Enyaq, Superb III (IV) ve výbavě LaC, Octavia III a IV klidně Rs, či Kamiq nebo Karoq, tam už cenovka i kvalita roste. Úspěch těchto vozidel skutečně není o tom, že to je "levnější" (už ani moc ne) VW, nebo, že je na tom "pečeť německé kvality", ale prostě o tom, že inženýři a designéři ve Škoda auto jsou schopní, i když to VW občas štve.

      A ne, fakt nejezdíš ve Volkswagenu :-)Skrýt celý příspěvek

     • janusinko
      18:20 21.07.2022

      Danik: S týmto si dovolím nesúhlasiť, pretože presne viem ako má koncern VW striktne nastavenú hierarchickú štruktúru značiek a v rámci nich aj modelov. Neexistuje, aby základný ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik:
      S týmto si dovolím nesúhlasiť, pretože presne viem ako má koncern VW striktne nastavenú hierarchickú štruktúru značiek a v rámci nich aj modelov. Neexistuje, aby základný model v danom segmente bol u Škodovky drahší ako Volkswagen.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      18:42 21.07.2022

      Janusinko To jsme se asi nepochopili. Je nutné si říci "v daném segmentu" a nikde jsem nepsal, že Škoda je dražší, pouze poukazuji na fakt, že cenový rozdíl se dorovnává a Škoda ...Zobrazit celý příspěvek

      Janusinko

      To jsme se asi nepochopili. Je nutné si říci "v daném segmentu" a nikde jsem nepsal, že Škoda je dražší, pouze poukazuji na fakt, že cenový rozdíl se dorovnává a Škoda Auto začíná pomalu produkovat a nabízet vozy i vyšších tříd a cenových kategorií (i když některé snahy "jít ještě výš" byly VW zastaveny)Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   16:03 21.07.2022

   /Nebude mít F35 možná jednu skrytou možnost, o které se veřejně nepíše a která je pro tuto volbu zásadní - a to jako nosič ZHN?/ Možná v budoucnu. Než by nám Američani svěřili ...Zobrazit celý příspěvek

   /Nebude mít F35 možná jednu skrytou možnost, o které se veřejně nepíše a která je pro tuto volbu zásadní - a to jako nosič ZHN?/
   Možná v budoucnu. Než by nám Američani svěřili jaderné bomby tak na F-35 budeme muset nejdřív něco předvést.

   TB2 je kupovat nebude. Pro dělostřelce stačí menší a levnější drony. Větší drony se nepochybně koupí z Izraele.
   Titus už je jako platforma nekoupen. Další budou nepochybně postupně přicházet.

   Proti raketám s plochou dráhou letu ano.

   Ujišťuji vás že na zničení hlavic Satanu nebo Topolu M tu jako AČR nikdy mít kapacitu nebudeme. Na tohle by se měl rozběhnou projet celoevropské protiraketové obrany. To by byl na úrovni EU smysluplný obranný projekt.Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
   16:34 21.07.2022

   Pouze proti k raketám krátšího doletu jako je Iskander by mohlo být zajímavé doplnit naši PVO o dvě baterie PLRS Barak ER (dosah 150 km), které mají zcela evidentně tyto schopnosti ...Zobrazit celý příspěvek

   Pouze proti k raketám krátšího doletu jako je Iskander by mohlo být zajímavé doplnit naši PVO o dvě baterie PLRS Barak ER (dosah 150 km), které mají zcela evidentně tyto schopnosti (méně výkonný model Barak 8 v Azerbajdžánu Iskander sestřelil), nicméně nyní máme úplně jiné priority. Bude záviset, kdo za deset let by takovými raketami na nás mířil a vyhrožoval nám.

   Jak psal Scotty - protiraketová obrana proti raketám středního a dlouhého doletu je zcela mimo naši ligu - zatím hrajeme okresní přebor :-)))Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    16:48 21.07.2022

    Obrana proti ICBM (viz ten Satan) je mimo ligu i mnohem větších a bohatších zemí.

    Obrana proti ICBM (viz ten Satan) je mimo ligu i mnohem větších a bohatších zemí.

   • Profesor
    19:20 21.07.2022

    Absolutní souhlas. Potřebujeme také kvalitní obranu proti Iskanderům, Kalibrům apod. Prostě proti všemu, co používají Skřeti proti Ukrajině. Nezapomeňme také, že tu máme ...Zobrazit celý příspěvek

    Absolutní souhlas. Potřebujeme také kvalitní obranu proti Iskanderům, Kalibrům apod. Prostě proti všemu, co používají Skřeti proti Ukrajině. Nezapomeňme také, že tu máme Kaliningrad. Samozřejmě v integraci s NATO, ale nemůžeme spoléhat výhradně jen na spojence. I náš příspěvek musí být aktivní a funkční.

    IRBM a výše sami samozřejmě nevyřešíme.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     20:04 21.07.2022

     K nám to vždy poletí přes někoho, takže ten někdo, v případě Kaliningradu Polsko, to bude muset řešit. Na Kalibr, vzhledem k doletu podstatně pravděpodobnější stačí bohatě Spyder, ...Zobrazit celý příspěvek

     K nám to vždy poletí přes někoho, takže ten někdo, v případě Kaliningradu Polsko, to bude muset řešit.
     Na Kalibr, vzhledem k doletu podstatně pravděpodobnější stačí bohatě Spyder, pokud by to polské Patrioty netrefily.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:10 21.07.2022

      A kolik těch Spyderů budete potřebovat?

      A kolik těch Spyderů budete potřebovat?

     • Maximus
      08:49 22.07.2022

      SPYDERU máme na naši republiku velice málo - máme čtyři odpalovací zařízení na baterii - normální je jich šest. Rovněž máme jako jediní uživatele mix verzi SR a výkonnějších verzi ...Zobrazit celý příspěvek

      SPYDERU máme na naši republiku velice málo - máme čtyři odpalovací zařízení na baterii - normální je jich šest. Rovněž máme jako jediní uživatele mix verzi SR a výkonnějších verzi MR. Počet objednaných raket odpovídá jen raketám nabitým na odpalovacích zařízeních.

      V další várce objednávek z Izraele by se s dalšími raketami měly prikoupit další odpalovací zařízení v počtu 8 kusů, tj. doplnění baterii na standardních 6 ks OZ a optimálně ve výkonnější verzi MR.

      Počet baterii SPYDER vůbec neumožňuje jednu baterii vyčlenit pro krytí případného BÚU. Současný počet zcela nedostačuje ani k pokryti obrany kritické infrastruktury ci ODOS a to nemluvím o význačných městských aglomeracích.

      Pro výrazně zlepšení PVO k současnému stavu by byly potřeba ještě 2 až 3 baterie PLRS dlouhého dosahu jako je Patriot nebo BARK ER - došlo by k výraznému zlepšení pokryti PVO území republiky a zároveň i k získání schopnosti ničit rakety krátkého doletu jako je Iskander.
      Bohužel na něco takového budou finance tak za 10 let, tedy pokud nám nezačne téct do bot drive.Skrýt celý příspěvek

     • Profesor
      11:01 22.07.2022

      S těmi SPYDERY by se nemělo otálet!

      S těmi SPYDERY by se nemělo otálet!

    • liberal shark
     07:07 22.07.2022

     Zatím máme zhruba vyřešené 2-3 vrstvy PVO - RBS70 a Spyder SR/MR. tj, VSHORAD a SHORAD. V této fázi by asi bylo lepší pořídit nějaký typ PRO než systém PVO většího dosahu. PVO může ...Zobrazit celý příspěvek

     Zatím máme zhruba vyřešené 2-3 vrstvy PVO - RBS70 a Spyder SR/MR. tj, VSHORAD a SHORAD. V této fázi by asi bylo lepší pořídit nějaký typ PRO než systém PVO většího dosahu. PVO může v našich podmínkách efektivně zařídit letectvo, zatímco PRO těžko.
     Viz arménské zkušenosti zde:
     https://www.czdefence.cz/clane...
     I USA se svojí brutální převahou v letectvu kupují pozemní PRO:
     https://armadnizpravodaj.cz/po... Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:54 22.07.2022

      Iron dome není PRO ale C-RAM. Amici koupili dvě baterie a další kupovat nebudou. Izrael nebyl moc sdílný na informace o systému, i když jim USA zaplatilo velkou část vývoje střel ...Zobrazit celý příspěvek

      Iron dome není PRO ale C-RAM. Amici koupili dvě baterie a další kupovat nebudou. Izrael nebyl moc sdílný na informace o systému, i když jim USA zaplatilo velkou část vývoje střel Tamir. Další už kupovat nebudou a půjdou svým vlastním vývojem. Iron dome šoupli na ostrov v Pacifiku, kde se jim dva systémy na jednom místě budou sobre provozovat.Skrýt celý příspěvek

  • zenker
   17:51 21.07.2022

   koukám že Cejkis se nám dnes nějak nareplikoval....
   ale opravdu píše se Karel IV a Vaše historie, tak si to prosím v Petrohradu dejte do databáze, bije to do očí

   koukám že Cejkis se nám dnes nějak nareplikoval....
   ale opravdu píše se Karel IV a Vaše historie, tak si to prosím v Petrohradu dejte do databáze, bije to do očí

  • Profesor
   19:49 21.07.2022

   Když jsem u těch ICBM, ony mají nějaký minimální dostřel a nějaký maximální (dle definice přes 5500 km, zpravidla přes dvojnásobek). Minimální dostřely se u ICBM udávají v ...Zobrazit celý příspěvek

   Když jsem u těch ICBM, ony mají nějaký minimální dostřel a nějaký maximální (dle definice přes 5500 km, zpravidla přes dvojnásobek). Minimální dostřely se u ICBM udávají v jednotkách tisíců km. Takže z mnoha míst v Rusku se ICBM na ČR střílet nemůže, protože jsou příliš blízko. Je to samozřejmě na debatu, protože tyto údaje jsou utajovány.Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  15:36 21.07.2022

  Nákup v žádném případě nebude schvalovat parlament. Není pro to žádný důvod. Leda že by se převáděli finanční prostředky mimo rozpočet MO.

  Nákup v žádném případě nebude schvalovat parlament. Není pro to žádný důvod. Leda že by se převáděli finanční prostředky mimo rozpočet MO.

 • flanker.jirka
  15:19 21.07.2022

  Měli bychom velkou radost z výběru obou typů techniky pro AČR! Konečně je vidět hned jedna dvojice akvizic kdy se pořídí technika, která se v praxi už osvědčila a je zavedená ve ...Zobrazit celý příspěvek

  Měli bychom velkou radost z výběru obou typů techniky pro AČR! Konečně je vidět hned jedna dvojice akvizic kdy se pořídí technika, která se v praxi už osvědčila a je zavedená ve více evropských státech NATO a EU.
  V případě BVP se ukazuje, že nový Lynx je stále prototyp a co kus to originál, Ascod má ve verzi splným užtečným zatížením problémy. CV 90 je logickou volbou.
  V případě stíhacích letadel by výběr v pokračování provozu Gripenu C/D s navýšením počtu na 24 kusů to je složitější. Gripen C vybavený novou elektronikou a radarem AESA, který už jim pro tuto verzi funguje a využívá k tomu zástavbu elektroniky stávajícího radaru, může být ekonomicky mnohem schůdnější variantou, která by znamenala více peněz pro to co musíme budovat na zemi. Vnitřní dluh armády je u pozemních sil stále velký a netýká se jen bojové techniky, ale i všech podpůrných druhů vojsk a systémů.
  Nákup a provoz F 35 musí být doprovázen dalším extra navýšením rozpočtu armády nad doposud zveřejněné plány.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   16:19 21.07.2022

   Však máme radost, z něčeho více, z něčeho méně. Ale když si představím jak to taky mohlo dopadnout, Gripen C přičemž integraci té AESA antény bychom si platili sami. Švédsko s tím ...Zobrazit celý příspěvek

   Však máme radost, z něčeho více, z něčeho méně. Ale když si představím jak to taky mohlo dopadnout, Gripen C přičemž integraci té AESA antény bychom si platili sami. Švédsko s tím nepočítá. Případně Bradley, Marder nebo modernizace BVP 2 na SK způsob, tak mám nakonec radost i z to CV 90. Malou, ale mám. ;-)Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:11 21.07.2022

    Bradley ani Marder nebyly nikde nikdy zmiňovány. To spíše pokud o modernizaci BVP2. Máme štěstí, že v rozhodování nám začal dělat motivaci od roku 2014 Putin. Nebýt jeho ...Zobrazit celý příspěvek

    Bradley ani Marder nebyly nikde nikdy zmiňovány. To spíše pokud o modernizaci BVP2.
    Máme štěstí, že v rozhodování nám začal dělat motivaci od roku 2014 Putin. Nebýt jeho rozhodnutí, to by armáda dopadla úplně jinak, o 2% HDP bychom si mohli nechat jen zdát.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     19:03 21.07.2022

     Věř mi, že i ten Bradley by někoho napadl, zvlášť když by to bylo na způsob Chorvatska. Což o to, Chorvatsko je spíš chudší země a na Srba a jeho deriváty BMP jim to bohatě stačí.

     Věř mi, že i ten Bradley by někoho napadl, zvlášť když by to bylo na způsob Chorvatska. Což o to, Chorvatsko je spíš chudší země a na Srba a jeho deriváty BMP jim to bohatě stačí.

     • flanker.jirka
      22:14 21.07.2022

      :-) to by neprošlo, to by bylo moc levné a to naši politici nemají rádi :-) je z toho menší "všimné" Jinde ve světě zbraně z druhé ruky kupují, jak Vámi zmíněné státy, tak v ...Zobrazit celý příspěvek

      :-) to by neprošlo, to by bylo moc levné a to naši politici nemají rádi :-) je z toho menší "všimné"
      Jinde ve světě zbraně z druhé ruky kupují, jak Vámi zmíněné státy, tak v pobaltí, nebo i bohatí Finové vzali za vděk našimi RM 70.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:03 22.07.2022

      Bradley i Marder je hlavně mírně řečeno za zenitem. Vzhledem k tomu co by se s nimy muselo dělat aby mohli ještě pár let plnohodnotně sloužit... Tak jsou i zadarmo moc drahé.

      Bradley i Marder je hlavně mírně řečeno za zenitem. Vzhledem k tomu co by se s nimy muselo dělat aby mohli ještě pár let plnohodnotně sloužit... Tak jsou i zadarmo moc drahé.

 • 2DaChoppa
  14:58 21.07.2022

  tak to bude nasledovat akce sto pilotu republice.. jen je skoda ze uz se FAKT nekoupi zadne dalsi vrtulniky.. nikdy :/ opravdu nesdilim zdejsi "penize budou" rozpoctovy optimismus

  tak to bude nasledovat akce sto pilotu republice.. jen je skoda ze uz se FAKT nekoupi zadne dalsi vrtulniky.. nikdy :/ opravdu nesdilim zdejsi "penize budou" rozpoctovy optimismus

  • Scotty
   15:15 21.07.2022

   Vsadíme se? Jednání o vrtulnících už dávno probíhá.

   Vsadíme se? Jednání o vrtulnících už dávno probíhá.

   • 2DaChoppa
    18:02 21.07.2022

    vite, ja uz takhle byl u odhaleni planu na vznik zakladny vojskoveho letectva v podboranech, mela se jmenovatNa zelene louce a stavel ji tvrdik. snad to omluvi mou skepsi :) rad ...Zobrazit celý příspěvek

    vite, ja uz takhle byl u odhaleni planu na vznik zakladny vojskoveho letectva v podboranech, mela se jmenovatNa zelene louce a stavel ji tvrdik.

    snad to omluvi mou skepsi :) rad budu u toho az budeme nominovat prvni piloty na preskoleni na stredni transportni vrtulnik nahrazujici v roce 2023 nase VIP osmicky.. radbych mladsim kolegum taky dodal trochu optimismu a perspektivy :)Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     19:08 21.07.2022

     To si počkáš. Aktuálně se v LOM předělávají dva Mi 17 ze Kbel na VIP verzi. Teď se jedná o H1 a myslím, že by politici a generálové dost koukali když by je v Kbelích šoupli do ...Zobrazit celý příspěvek

     To si počkáš. Aktuálně se v LOM předělávají dva Mi 17 ze Kbel na VIP verzi.
     Teď se jedná o H1 a myslím, že by politici a generálové dost koukali když by je v Kbelích šoupli do Venomu a řekli jim ať si kecnou na podlahu.
     Mi 8/17/171 léta po světě tolik, že sehnat (přes prostředníky) ND nebude zase takový problém. Poláci to tak dělají léta a nejen u vrtulníků.Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      20:03 21.07.2022

      slovy klasika "a mohl bych je videt?" - je samosebou mozne ze myslite krovkovy eShky.

      slovy klasika "a mohl bych je videt?" - je samosebou mozne ze myslite krovkovy eShky.

     • Nesher
      20:13 21.07.2022

      Ne, psali se o Mi 17 ze Kbel.

      Ne, psali se o Mi 17 ze Kbel.

     • Scotty
      20:42 21.07.2022

      2DaChoppa Přestavbu Mi-17 měla řešit vláda minulí týden, ale nakonec to bylo stažené. Mají dostat stejnou podlahu jako modernizované Mi-171 a interiér se 14 ...Zobrazit celý příspěvek

      2DaChoppa
      Přestavbu Mi-17 měla řešit vláda minulí týden, ale nakonec to bylo stažené. Mají dostat stejnou podlahu jako modernizované Mi-171 a interiér se 14 sedadly.
      https://webcache.googleusercon... Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      21:16 21.07.2022

      @scotty.. neni to tak davno co vsechny mi17 prosly sjednocujici modernizaci - zastavet dve z nich vip interierem znamena snizeno (vojskove, nonvip) prepravni kapacity na minimum. ...Zobrazit celý příspěvek

      @scotty.. neni to tak davno co vsechny mi17 prosly sjednocujici modernizaci - zastavet dve z nich vip interierem znamena snizeno (vojskove, nonvip) prepravni kapacity na minimum. takze to neni nahrazeni mi8, ale redukcemi17..Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:27 21.07.2022

      Ovšem zase bude končit sjednocovací modernizace Mi-171 a ty budou zase plně dostupné. Navíc pokud ten záměr správně chápu, tak podlaha převzatá z Mi-171 bude umožňovat různou ...Zobrazit celý příspěvek

      Ovšem zase bude končit sjednocovací modernizace Mi-171 a ty budou zase plně dostupné. Navíc pokud ten záměr správně chápu, tak podlaha převzatá z Mi-171 bude umožňovat různou konfiguraci interiéru.
      Vzhledem ke zbytkové životnosti Mi-17 je to stejně jen dočasné řešení.Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      21:51 21.07.2022

      @scotty to, ze snad budou dostupne mi171 nic neresi na urovni kbelske zakladny a jejich ukolu. ano, pomerne prekvapive ma tato armada TRI letecke zakladny.

      @scotty to, ze snad budou dostupne mi171 nic neresi na urovni kbelske zakladny a jejich ukolu. ano, pomerne prekvapive ma tato armada TRI letecke zakladny.

     • Scotty
      00:07 22.07.2022

      Ovšem jednu flotilu vrtulníků. Kbelská letka Miček se stejně měla dávno zrušit a stroje předat do Náměště. Provozovat "stejné" vrtulníky ze dvou základen nedává žádný smysl.

      Ovšem jednu flotilu vrtulníků. Kbelská letka Miček se stejně měla dávno zrušit a stroje předat do Náměště. Provozovat "stejné" vrtulníky ze dvou základen nedává žádný smysl.

    • Scotty
     20:22 21.07.2022

     Pokud vím tak to za Mi-8 mají na nějakou dobu vzít Mi-17.

     Pokud vím tak to za Mi-8 mají na nějakou dobu vzít Mi-17.

  • Maximus
   16:49 21.07.2022

   Vzhledem k situaci v rusácku se bude muset bohužel řešit náhrada Mi-171 dříve než se původně počítalo. Doplnění stavu H1 je logickým krokem jak se "pojistit" před případným ...Zobrazit celý příspěvek

   Vzhledem k situaci v rusácku se bude muset bohužel řešit náhrada Mi-171 dříve než se původně počítalo. Doplnění stavu H1 je logickým krokem jak se "pojistit" před případným uzemněním vrtulníkového letectva a počty AH1Z je nutné navýšit i z důvodu, aby to dávalo pro VzS nějaký význam, než jen pro ukazky na Dnech NATO.

   Sice to trochu evokuje pohádku o Smolíčkovi, jen dva prstíčky strčíme ..., ale co už. Špatné vrtulníky to rozhodně nejsou.Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    17:10 21.07.2022

    Nahrada Mi171 se nabizi sama, staci se pripojit k nemeckemu nakupu chinooku a nic dalsi nevymyslet.

    Nahrada Mi171 se nabizi sama, staci se pripojit k nemeckemu nakupu chinooku a nic dalsi nevymyslet.

    • Náhodný kolemjdoucí
     18:01 21.07.2022

     Nebo k maďarské objednávce Caracal?

     Nebo k maďarské objednávce Caracal?

     • Ondra Mrklas
      17:02 22.07.2022

      2DaChoppa Když koupíme Chinook nebo King Stallion, bude to pro nás možnost vybudovat nějakou další schopnost, kterou v současné době výsadkáři nemají a nemůžou mít. Navíc dokud ...Zobrazit celý příspěvek

      2DaChoppa

      Když koupíme Chinook nebo King Stallion, bude to pro nás možnost vybudovat nějakou další schopnost, kterou v současné době výsadkáři nemají a nemůžou mít. Navíc dokud nevyhraje Ukrajina, tak je dost pravděpodobné, že RF někdy v budoucnu vyvolá článek 5 severoatlantické smlouvy a armáda se bude muset nafouknout. V tomto případě je lepší mít větší a prostornější stroje, protože když se armáda staví, aby byla co nejméně nákladná, tak to je během války průser.
      A to že ztráta stroje je vždy ztráta kapacity, tak to platí pro každý stroj, proto by jsme měli koupit i velkých transportů 12 a letky H-1 udržet na počtech 2 HMLA (i kdyby některé ze strojů byly z vyřazených od USMC)Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:51 22.07.2022

      Ondra Mrklas - King Stallion nekúpite určite...

      Ondra Mrklas - King Stallion nekúpite určite...

    • 2DaChoppa
     18:03 21.07.2022

     chinook ma dvojnasobnou prepravni kapacitu a takhle od boku nejspis nasobne provozni naklady.

     chinook ma dvojnasobnou prepravni kapacitu a takhle od boku nejspis nasobne provozni naklady.

     • flanker.jirka
      18:23 21.07.2022

      ale má rampu, i to se může hodit

      ale má rampu, i to se může hodit

     • Scotty
      18:59 21.07.2022

      AW101 má rampu taky.

      AW101 má rampu taky.

     • 2DaChoppa
      19:58 21.07.2022

      @flankerjirka jak tu casto pisu, rampa je fetis. ma vyznam pro par procent ukolu, ve kterych se nejaka bugina(dalsi fetish) neda prepravit v podvesu a kdyma bugina se dvema ...Zobrazit celý příspěvek

      @flankerjirka jak tu casto pisu, rampa je fetis. ma vyznam pro par procent ukolu, ve kterych se nejaka bugina(dalsi fetish) neda prepravit v podvesu a kdyma bugina se dvema highspeedbigosy sanci znicit neco tak hodnotneho ze stoji zato riskovat vrtulnik. to delaji chinooky soar, ne chinooky GSAB. nam bude chybet duveryhodna prepravni kapacita pro vysadkovy prapor(+) - u nej stale zustavame ve fazi "spolehame na spojence". rovnez nemame transportni kapacitu a slingloadovy site na presuny munice a paliva
      .. resit SOF kdyz neumime zbytek, je podle mne blahovy relikt asyetrickeho mysleni Valky s terorismemSkrýt celý příspěvek

     • Clanek
      20:02 21.07.2022

      @2DaChoppa No je potreba se smirit s tim ze tak levne jako s Mi171 to jiz nepude. A kdyz se podivame co jineho je na vyber tak nasobne naklady proc? Prazdna hmotnost chinooku i ...Zobrazit celý příspěvek

      @2DaChoppa
      No je potreba se smirit s tim ze tak levne jako s Mi171 to jiz nepude. A kdyz se podivame co jineho je na vyber tak nasobne naklady proc? Prazdna hmotnost chinooku i aw101 skoro stejna, rozdil ve vykonu motoru mene nez 1/3 (navic aw101 ma motory tri, chinook jen dva) a pritom toho chinook odveze podstatne vic, lita jich vic, bude je mit soused, koketuje se tu s vysadkari a tam se stroj co jich uveze i 50 hodi...

      PS: skvely nick, Arnie by mel radost :)Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      21:21 21.07.2022

      @clanek no prave ze litat necim co *uveze* padesat pro cokoliv co *je mene nez tricet* je plytvani zdroji. jako kdyz si na skolni vylety poridite velkej autobus protoze obcas ...Zobrazit celý příspěvek

      @clanek no prave ze litat necim co *uveze* padesat pro cokoliv co *je mene nez tricet* je plytvani zdroji. jako kdyz si na skolni vylety poridite velkej autobus protoze obcas pojedou dve tridy. dochinooku zkratka date celou vysadkovou cetu a jeste vam zbyde, kdyz tim budete zavazet patnact bigosu, tak se jich v tomvrtulniku cestou pulka ztrati :)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:30 21.07.2022

      /No je potreba se smirit s tim ze tak levne jako s Mi171 to jiz nepude./
      Pokud si člověk spočítá kolik se už do Mi-171 investovalo tak to zase taková láce není.

      /No je potreba se smirit s tim ze tak levne jako s Mi171 to jiz nepude./
      Pokud si člověk spočítá kolik se už do Mi-171 investovalo tak to zase taková láce není.

     • flanker.jirka
      22:21 21.07.2022

      Scotty
      I to by bylo pěkné řešení. Záleželo by hodně na verzi a výbavě.

      Scotty
      I to by bylo pěkné řešení. Záleželo by hodně na verzi a výbavě.

     • flanker.jirka
      22:28 21.07.2022

      2DaChoppa Možná je rampa fetiš, ale to záleží na tom jak chcete vrtulníky používat. Přepravovat něco v podvěsu má zase jiná rizika, že? A chtít opravdu univerzální použití by mělo ...Zobrazit celý příspěvek

      2DaChoppa
      Možná je rampa fetiš, ale to záleží na tom jak chcete vrtulníky používat. Přepravovat něco v podvěsu má zase jiná rizika, že? A chtít opravdu univerzální použití by mělo být prioritou, nikdy nevíte co se kdy bude hodit.
      Jen si představte, že povezete speciály s jejich vozítky v podobném terénu jako je na Ukrajině. Tam dokážete s vrtulníkem letět při zemi, ale jedině s tím, že ty vozítka budou uvnitř a ne v podvěsu.Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      01:58 22.07.2022

      @2daChoppa Jen tak obecně, Chinook je asi nejrychlejší transportní vrtulník, co dokáže nést těžký náklad uvnitř draku. Navíc je ozkoušený v boji, jako asi žádný jiný stroj podobné ...Zobrazit celý příspěvek

      @2daChoppa

      Jen tak obecně, Chinook je asi nejrychlejší transportní vrtulník, co dokáže nést těžký náklad uvnitř draku. Navíc je ozkoušený v boji, jako asi žádný jiný stroj podobné kategorie. Bonus je i to, že US Army s ním počítá i jako hlavní transport po příchodu FLAAR a FARA. Za mě by to byla asi nejlepší volby, pokud by nám tedy nešlo o to mít vrtulníkové letectvo jako USMC a k H-1 dokoupit CH-53K, největší Západní transportní vrtulník.

      Jak zmínil flanker, mít zadní rampu a možnost převážet třeba 4-6 týmů na čtyřkolkách rychle uvnitř stroje, je obrovská výhoda. V případě rychlých diverzních operací proti nepřátelské technice by transport vrtulníkem mnohem zjednodušil nasazení jednotky. A tyhle Javelin týmy na čtyrkolkách Ukrajině hodně pomohliSkrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      07:45 22.07.2022

      ondramrklas videno touto optikou, tymy ptrs vysazene mi8 se osvedcily egyptanum proti izraelcum :) americani si chinook nechavaji kvuli jeho kapacite, kterou *dokazou vyuzit* a ...Zobrazit celý příspěvek

      ondramrklas videno touto optikou, tymy ptrs vysazene mi8 se osvedcily egyptanum proti izraelcum :) americani si chinook nechavaji kvuli jeho kapacite, kterou *dokazou vyuzit* a pomoci tech prekombinovanych gyzdu dalsi generace budou mit defacto prepravni kapacitu snizenou (nenahradi bh v pomeru 1:1)

      my bychom meli vrtulnik provysazovani postradatelnych ctyrkolek, protoze nemame dela ktery by treba ten chinook mohl prepravovat a mamevysadkovy"pluk" s peti rotami kteremu libovolna neletova zavada chinooku snizi prepravni kapacitu o 25procent

      kazda ztrata chinooku by pro nas znamenala taky PODSTATNOU ztratu u prepravovanych vojskSkrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:07 22.07.2022

      Po odchodu Mi-171 dává nějaká rozumná kombinace UH-1Y a CH-47F smysl.

      Po odchodu Mi-171 dává nějaká rozumná kombinace UH-1Y a CH-47F smysl.

     • 2DaChoppa
      17:41 22.07.2022

      @maximus rozumna kombinace venomu a chinooku? venom v roli tezkeho eskortniho stihace bf110? to uz se zkouselo..anefungovalo

      @maximus rozumna kombinace venomu a chinooku? venom v roli tezkeho eskortniho stihace bf110? to uz se zkouselo..anefungovalo

     • 2DaChoppa
      17:43 22.07.2022

      rozumna kombinace obsahujici chinooky se jmenuje CAB combined aviation brigade. venomy neobsahuje.

      rozumna kombinace obsahujici chinooky se jmenuje CAB combined aviation brigade. venomy neobsahuje.

     • Ondra Mrklas
      21:29 22.07.2022

      Combined aviation brigade podstatě funguje i s Venomy, ale využívá CH-53, ale dříve i CH-46 - což byly podstatě námořní verze Chinooku. Takže nejde o to, že jednotky CAB využívá ...Zobrazit celý příspěvek

      Combined aviation brigade podstatě funguje i s Venomy, ale využívá CH-53, ale dříve i CH-46 - což byly podstatě námořní verze Chinooku. Takže nejde o to, že jednotky CAB využívá UH-60 + AH-64 s Chinooky, ale jde o to, že stroje USMC mohou působit ve stejných rolích jako dvojice US Army, proto může Chinook fungovat se stroji USMC jako může CH-53K fungovat se stroji US Army v IDFSkrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      23:35 29.07.2022

      @ondramrklas .. zase špatně. CH47 *fungovaly* v CAB (+-) s kobrami a huey.. do té doby, než ty typy byly jako výběhové vyřazeny :) nepochopil jste, kam mířím. Pochopitelně, že CH47 ...Zobrazit celý příspěvek

      @ondramrklas .. zase špatně. CH47 *fungovaly* v CAB (+-) s kobrami a huey.. do té doby, než ty typy byly jako výběhové vyřazeny :) nepochopil jste, kam mířím. Pochopitelně, že CH47 je v zásadě jedno, kdo plní úkoly, které na něj (CH47) nepadají - jenže ta LOGICK´Á část je v počtech těch OSTATNÍCH vrtulníků v CAB a v jejich schopnostech, přičemž ani přepravní kapacitu, ani ostatní schopnosti UH-60 není Venom schopen v plném rozsahu nahradit. v tom CAB je totiž taky MEDEVAC, je tam vzdušné místo velení a ano, je tam air assault.

      budeme-li se bavit o proporčních počtech, tak na ty naše aktuálně slibované kříženečky by skutečně připadalo tak čtyři CH-47, jenže to pak skončíte u nenasaditelné síly. a když jich budete mít víc, tak máte nadpočetné CH47 při plnění zhruba stejného typu úkolů.Skrýt celý příspěvek

 • Adam233
  14:37 21.07.2022

  K prenosu a procesu vyroby CV-90 se pomerne obsahle vyjadril pan Tommy Gustafsson-Rask: "Nechci prozradit všechny detaily, ale uvedu několik příkladů. VOP CZ se jako hlavní ...Zobrazit celý příspěvek

  K prenosu a procesu vyroby CV-90 se pomerne obsahle vyjadril pan Tommy Gustafsson-Rask:
  "Nechci prozradit všechny detaily, ale uvedu několik příkladů. VOP CZ se jako hlavní partner bude podílet na vývoji, produkci, budoucí podpoře a také na úpravách některých variant (ministerstvo obrany poptává sedm verzí pásového obrněnce, a to základní, velitelskou, průzkumnou, ženijní, vyprošťovací, zdravotnickou a dělostřelecké pozorovatelny – pozn. red.). Přerovská Meopta bude dodávat některé zaměřovací systémy. S Ray Service už jsme v minulosti spolupracovali na kabeláži a elektronických boxech pro některé jiné zákazníky. V tom budeme pokračovat."

  Cely rozhovor zde: https://www.lidovky.cz/domov/v... Skrýt celý příspěvek

 • TarosCZ
  14:18 21.07.2022

  Trochu OT: v nejake diskusi zde na AN nekdo uváděl, ze mame opci na dalsi 4 baterie Spyderu, nevíte nekdo jestli je to pravda a případně jestli ji využijeme? A jeste kdy by nam ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu OT: v nejake diskusi zde na AN nekdo uváděl, ze mame opci na dalsi 4 baterie Spyderu, nevíte nekdo jestli je to pravda a případně jestli ji využijeme?

  A jeste kdy by nam mohli dodat prvni CV90?Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   15:01 21.07.2022

   A k jakému útvaru by jste další 4 baterie dal?

   A k jakému útvaru by jste další 4 baterie dal?

   • SYN_
    21:22 21.07.2022

    Je to zásadní problém organizační ("nemáme na to šochtlíky") nebo personální (není kdo by to obsluhoval)? To první se dá vyřešit tahem pera, to druhé by snad taky šance byla, když ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to zásadní problém organizační ("nemáme na to šochtlíky") nebo personální (není kdo by to obsluhoval)? To první se dá vyřešit tahem pera, to druhé by snad taky šance byla, když lidi uvidí smysluplnou techniku mohli by mít větší zájem než doposud...
    Případně by se trochu dalo šachovat s počtem odpalovacích vozidel v bateriích (lehce přidat) ne?Skrýt celý příspěvek

    • Ondra Mrklas
     02:05 22.07.2022

     Nebo prostě zvětšit naši armádu. V případě konfliktu by se musela AČR stejně zvětšit, tak proč nezačít už v době "míru", než to šít horkou jehlou pár týdnů před válkou

     Nebo prostě zvětšit naši armádu. V případě konfliktu by se musela AČR stejně zvětšit, tak proč nezačít už v době "míru", než to šít horkou jehlou pár týdnů před válkou

     • flanker.jirka
      07:58 22.07.2022

      To se snaze napíše, ale hůře provede u PVO jde z větší části o specialisty v elektro oborech komunikační a výpočetní technice a tech se armádě nedostává

      To se snaze napíše, ale hůře provede u PVO jde z větší části o specialisty v elektro oborech komunikační a výpočetní technice a tech se armádě nedostává

 • Scotty
  13:42 21.07.2022

  Prý se rýsuje možnost začít piloty cvičit v předstihu na F-35 které nebyli dodané Turecku.

  Prý se rýsuje možnost začít piloty cvičit v předstihu na F-35 které nebyli dodané Turecku.

  • Klimesov
   13:49 21.07.2022

   Pokud se to potvrdí bude to jen dobře, pokud ne nic se neděje :-)

   Pokud se to potvrdí bude to jen dobře, pokud ne nic se neděje :-)

  • flanker.jirka
   15:29 21.07.2022

   Co máte na mysli předstihem? Vše musí nějak navazovat, nelte akceptovat to, že by se piloti vycvičili a po návratu domů by neměli žádný stroj na létání.

   Co máte na mysli předstihem? Vše musí nějak navazovat, nelte akceptovat to, že by se piloti vycvičili a po návratu domů by neměli žádný stroj na létání.

   • Scotty
    15:41 21.07.2022

    Před vyrobením našich letadel.

    Před vyrobením našich letadel.

    • flanker.jirka
     18:24 21.07.2022

     Tak na to snad dojde na 100%

     Tak na to snad dojde na 100%

  • HEKTOR
   19:59 21.07.2022

   nemali by byť náhodou turecké f-35 dávno rozchytané keď je na tie stroje taký poradovník.???
   minimálne poliaci si z nich zobrali svoju časť...

   nemali by byť náhodou turecké f-35 dávno rozchytané keď je na tie stroje taký poradovník.???
   minimálne poliaci si z nich zobrali svoju časť...

   • Scotty
    00:12 22.07.2022

    Jsou pořád v USA a probýhá na nich výcvik.

    Jsou pořád v USA a probýhá na nich výcvik.

 • Cenzor
  12:58 21.07.2022

  F35 samozřejmě nemá nyní přímou konkurenci a Američané se toho snaží využít na maximum. Bohužel to v budoucnu povede ke ztrátě schopnosti vyvíjet v Evropě vlastní konstrukce ...Zobrazit celý příspěvek

  F35 samozřejmě nemá nyní přímou konkurenci a Američané se toho snaží využít na maximum. Bohužel to v budoucnu povede ke ztrátě schopnosti vyvíjet v Evropě vlastní konstrukce stíhacích letadel. Já osobně bych raději ještě třeba 10let zůstal u Gripenů, pouze bych navýšil jejich počet a s přechodem na letoun nové generace bych počkal do doby, až bude mít F35 nějakou skutečnou konkurenci a bude z čeho vybírat. Pak by třeba v roce 2035 nemusela AČR mít nutně F35, ale např. britský Tempest.Skrýt celý příspěvek

  • Stonkeeper
   13:06 21.07.2022

   Opravdu verite ze v roce 35 bude tempest k mani? Nehlede na to ze cekam ze cena vseho bude krat 2 minimalne.

   Opravdu verite ze v roce 35 bude tempest k mani? Nehlede na to ze cekam ze cena vseho bude krat 2 minimalne.

   • CerVus
    15:39 21.07.2022

    Tak pořád tu bude KF-21. Tou dobou už bude mít i zbraňovou šachtu.

    Tak pořád tu bude KF-21. Tou dobou už bude mít i zbraňovou šachtu.

    • Nesher
     16:43 21.07.2022

     A proto dnes RoKAF zveřejnily zájem na pořízení dalších F 35.
     Proč to dělat složitě, když se nabízí jednodušší cesta.

     A proto dnes RoKAF zveřejnily zájem na pořízení dalších F 35.
     Proč to dělat složitě, když se nabízí jednodušší cesta.

     • CerVus
      17:55 21.07.2022

      Tak oni je budou mít k trochu jinému užití. KF-21 bude primárně pro zajištění vzdušného prostoru a F-35 pro pozemní údery. Ostatně to je snad hlavní účel. Navíc čím větší počty, ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak oni je budou mít k trochu jinému užití. KF-21 bude primárně pro zajištění vzdušného prostoru a F-35 pro pozemní údery. Ostatně to je snad hlavní účel. Navíc čím větší počty, tím více dat, tím větší možnost se poučit a upravit vlastní.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      19:11 21.07.2022

      Však jo. Já jenom říkám,cze nevím proč se upínat na něco co včera teprve poprvé letělo, výrobce je na druhé straně zeměkoule a lepší to není, když můžeme mít standard NATO.

      Však jo. Já jenom říkám,cze nevím proč se upínat na něco co včera teprve poprvé letělo, výrobce je na druhé straně zeměkoule a lepší to není, když můžeme mít standard NATO.

  • Nesher
   13:09 21.07.2022

   A jaký konkrétně užitek bude mít ČR z toho, že se budou ve Francii či Německu vyrábět konkurenti F 35? Podle mě stejný jako má z výroby F 35. Tedy žádný. Takže když měníme stíhačky ...Zobrazit celý příspěvek

   A jaký konkrétně užitek bude mít ČR z toho, že se budou ve Francii či Německu vyrábět konkurenti F 35? Podle mě stejný jako má z výroby F 35. Tedy žádný.
   Takže když měníme stíhačky je logické,cze chceme to nejlepší co si můžeme dovolit.
   Což by mělo platit nejen pro letadla.Skrýt celý příspěvek

   • Jiricek
    16:00 21.07.2022

    Ceska republika je clenem EU a patri do skupiny „Netto Kassierer“, cili zemi, ktery od EU dostavaji podtstatne Vice, nez do EU pokladny zaplati... Ne techto stranach nenavidene ...Zobrazit celý příspěvek

    Ceska republika je clenem EU a patri do skupiny „Netto Kassierer“, cili zemi, ktery od EU dostavaji podtstatne Vice, nez do EU pokladny zaplati... Ne techto stranach nenavidene zeme Jako Nemecko a Francie patri mezi. „Netto Zahler „ cili zeme, ktere vic plati, nez dostavaji. ( nekdo tu „srandu „Musik zaplatit. Cili je v zajmu vsech statu EU delat obchody mezi sebou. Sleduji tady Typ uvahy typu— posleme na Ukrajinu nase tanky( dela, letadla, Munition), EU to zaplati, nebo doplati na vymenu zu moderni „zapadni „ zbrane. Vypada to, ze EU brzy nema z ceho brat. Bohate staty chudnou, o prijeti zadaji ale jen ti, co nemaji nic.
    Ale je jasne, ze by se mely kupovat veci co funguji a ne ty, co se teprve vyviji....Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     16:42 21.07.2022

     Motáte nesouvisející věci. Ano, ČR je členem EU a zatím je čistým příjemcem, zatím. Na druhou stranu čistí plátci z toho mají profit v přístupu na trh (v nejširším slova smyslu). ...Zobrazit celý příspěvek

     Motáte nesouvisející věci.
     Ano, ČR je členem EU a zatím je čistým příjemcem, zatím. Na druhou stranu čistí plátci z toho mají profit v přístupu na trh (v nejširším slova smyslu). Jinak by žádná EU nebyla.
     Takže nikomu nic nedlužime a nikdo nedluží nic nám. Je to jen business. Nic víc. Členské země EU jsou členy stejného spolku v němž tvrdě hájí své vlastní zájmy, nikoliv naše rodina. A členy jsou proto, že se jim to vyplatí. A je zcela jedno zda jde o Německo, Francii, Slovensko či třeba Finsko. Každý se snaží urvat co může. A každý hájí své zájmy.
     A faktem je, že z výroby evropského bojového letadla (ve skutečnosti nejspíš francouzského) mít nic nebudeme. Ani ekonomicky a už vůbec ne politicky. Bezpečnost nám negarantuje EU, ale USA. Takže zájmy ČR velí koupit F 35.
     A to vám říkám jako někdo, kdo nenávistí k Francii či Německu rozhodně netrpí. Místní jakobíni Vám jistě potvrdí, že si nevymýšlím.Skrýt celý příspěvek

     • RiMr71
      17:34 21.07.2022

      ...amen...

      ...amen...

     • liberal shark
      07:17 22.07.2022

      Jakožto jeden z místních Jakobínů bych jen dodal, že my jsme starým členům své trhy otevřeli, zatímco oni nám ty svoje nikoliv. Tu se týká především potravin a služeb. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jakožto jeden z místních Jakobínů bych jen dodal, že my jsme starým členům své trhy otevřeli, zatímco oni nám ty svoje nikoliv. Tu se týká především potravin a služeb. Čtyřnásobnými evropskými dotacemi do zemědělství to začíná a středověkými cechovními pravidly u služeb to končí. Zkuste si ve Francii nebo v Řecku otevřít instalatérskou dílnu nebo tam dovážet třeba sejry :-). Čtyři základní svobody EU jsou z velké části jen na papíře, respektive fungují jen ze západu na východ.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   13:14 21.07.2022

   Je nepravděpodobné, že do 10-ti let bude mít F-35 v Evropě konkurenci, třeba nějaký Evropský stroj. F-35 je totiž jednomotorový víceúčelový stíhací letoun 5. generace. A ten pojem ...Zobrazit celý příspěvek

   Je nepravděpodobné, že do 10-ti let bude mít F-35 v Evropě konkurenci, třeba nějaký Evropský stroj.
   F-35 je totiž jednomotorový víceúčelový stíhací letoun 5. generace. A ten pojem jednomotorový je velice důležitý.
   Většina Evropských společností se totiž nyní soustředí na vývoj a výrobu dvoumotorových strojů 5. nebo 6. generace.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    15:31 21.07.2022

    Upřímně, počet motorů mi je volný, důležitější by mělo být to co letadlo dokáže v boji.

    Upřímně, počet motorů mi je volný, důležitější by mělo být to co letadlo dokáže v boji.

    • Horny
     16:01 21.07.2022

     To je upřímně dost hloupý názor. Dvoumotorové stroje obecně jsou sice výkonnější, ostatně jsou stavěné na maximální výkon, ale taky citelně dražší. Malé letectvo jako je to naše ...Zobrazit celý příspěvek

     To je upřímně dost hloupý názor. Dvoumotorové stroje obecně jsou sice výkonnější, ostatně jsou stavěné na maximální výkon, ale taky citelně dražší.
     Malé letectvo jako je to naše bude v konečném důsledku vždycky závislé na spolupráci se spojenci. Je proto lepší provozovat ekonomicky únosnější jednomotorák, než dopadnout jako Rakušani, kteří si sice můžou tahat triko že mají Typhoony, ale v konečném důsledku nejsou schopni rozumně ufinancovat jejich provoz.

     Faktem je, že ve velkých letectvech jsou velmi užitečné oba druhy strojů.
     Jenže problém nastává, že když se musí země velikosti Británie, Německa nebo severní asie rozhodnout, jestli bude vyvíjet elitní dvoumotorák, nebo univerzální jednomotorák, vítězí zatím vždy ta první varianta.
     V rozhodování, který druh je v letectvu mocnosti či velmoci důležitější, logicky zvítězí stroj schopný konkurovat elitním stojům protivníků. Jenže pak chybí zdroje na vývoj univerzálního/ekonomického jednomotoráku. Na vlastní kůži to poznali rusáci, kteří horko těžko vyvíjejí "protiváhu" (tj. analog :QD) F-22, a teď nemají co nabídnout na světovém trhu, protože tam je mnohem větší poptávka po levnějším, tj. jednomotorovém stroji. Proto vznikla ta překližková maketa "Su-75", ale reálně - pokud jim na vývoj nedají prachy třeba Arabové (což se v tuhle chvíli nedá čekat), tak z toho nic nebude.

     V každém případě, nechápat rozdíl mezi F-15/Rafale/Typhoon/Su-27 a F-16/JAS-39, potažmo F-22/Tempest/FCAS a F-35 je (zvláště tady) docela ostuda.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      22:45 21.07.2022

      Mrkněte na tah motoru F-16 110kN, F-35 forsáž 191 kN a dvoumotorový Rafale při forsáží 2x 75,6 kN. To dohromady nedá tah jednoho motoru Pratt & Whitney F135.

      Mrkněte na tah motoru F-16 110kN, F-35 forsáž 191 kN a dvoumotorový Rafale při forsáží 2x 75,6 kN. To dohromady nedá tah jednoho motoru Pratt & Whitney F135.

     • Horny
      10:12 22.07.2022

      Je celkem známá věc, že se F-35A (hmotností, nosností, výkonem) reálně vyrovnává Super Hornetu. Nicméně je koncipován jako náhrada za F-16 a tak se taky bude používat. Nelze přímo ...Zobrazit celý příspěvek

      Je celkem známá věc, že se F-35A (hmotností, nosností, výkonem) reálně vyrovnává Super Hornetu. Nicméně je koncipován jako náhrada za F-16 a tak se taky bude používat.

      Nelze přímo srovnávat 4. generaci (Rafale) s 5. generací (Lightning).
      Srovnání 5. generace je jasné: F-22 (2x 116kN/156kN); Su-57 (2x 88kN/142.2kN dnes, v budoucnu 107.9kN/171.7kN) což v porovnání s F-35 (1x 125kN/191kN) není takový rozdíl.
      Hmotnost i výkon všech nových strojů prostě rostou. To je holt budoucnost.

      Kromě toho, Evropské stíhače jsou známy tím, že jsou v porovnání s ekvivalenty (F-15, deriváty Su-27) o něco menší.Skrýt celý příspěvek

  • Riiiederner
   13:52 21.07.2022

   Kdepak ztráta schopnosti vyvíjet v Evropě top techniku je vina jen a pouze Evropy kde se mezi sebou neumí státy dohodnout viz. eurofighter leo teď ta 6th gen atd. atd.

   Kdepak ztráta schopnosti vyvíjet v Evropě top techniku je vina jen a pouze Evropy kde se mezi sebou neumí státy dohodnout viz. eurofighter leo teď ta 6th gen atd. atd.

  • Jan Grohmann
   16:54 21.07.2022

   Žádný Tempest v roce 2035 nebude.

   Žádný Tempest v roce 2035 nebude.

 • Michalson
  12:13 21.07.2022

  Blahozelam do Ciech, obidve skvele volby. Konecne sa veci pohly spravnym smerom.

  Blahozelam do Ciech, obidve skvele volby. Konecne sa veci pohly spravnym smerom.

 • ROVO
  11:28 21.07.2022

  Zajímalo by mě, kde se bude CV90 pro AČR a OSSR vyrábět. Při počtu téměř 400 ks by přenos výroby měl být samozřejmý. I Švédi tím operují: Principy, na kterých BAE Systems svou ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímalo by mě, kde se bude CV90 pro AČR a OSSR vyrábět. Při počtu téměř 400 ks by přenos výroby měl být samozřejmý. I Švédi tím operují:
  Principy, na kterých BAE Systems svou nabídku pro Českou republiku dlouhodobě staví, se nemění. Pro tuzemský trh nabízí výrobu a vývoj vozidel v České republice, v úzké spolupráci s odborníky ze Švédska. BAE Systems v ČR nechce budovat další montovnu, ale chce se zaměřit na spolupráci s vysokou přidanou hodnotou, která může být tolik potřebnou vzpruhou pro český obranný průmysl, ať se již jedná o státní podniky nebo o soukromý sektor.
  a:
  BAE Systems navíc garantuje plnou suverenitu pro českou armádu. Je připravena předat podklady pro vlastní výrobu, servis a vývoj vozidel pro budoucí potřeby české armády.

  https://www.czdefence.cz/clane...

  CV90 je něco jako F16, teď ještě TOP ale za 20 let už je stávající uživatelé budou spíše vyřazovat. Pokud si pamatuji, hmotnostní rezerva Mk.IV pro další modernizace je cca 1 tuna. A to nevím, jestli to byla verze s APS. Škoda, že se nevyužilo zrušení tendru k oslovení Korejců, Redback v australském tendru vypadá hodně dobře a nakonec je zřejmě budou kupovat/vyrábět Poláci.
  Pokud by byla výroba CV90 u nás, tak by to ale byla dobrá volba. Pandur taky není nejmodernější ale schopnost si je sami vyrábět je důležitější.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   11:39 21.07.2022

   No vyrábět. Spíše montovat. Např. i korbu budou svařovat ve Švédsku. V ČR bude montážní linka ve VOP CZ, motor, převodovka, věž, dělo...vše z dovozu. My si do toho dáme vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

   No vyrábět. Spíše montovat. Např. i korbu budou svařovat ve Švédsku.
   V ČR bude montážní linka ve VOP CZ, motor, převodovka, věž, dělo...vše z dovozu. My si do toho dáme vlastní optiku, kabelové svazky, částečně software, sedačky, hasicí systém... a vyrobíme pár jednodušších komponentů.
   Slovensko na tom bude obdobně.
   Já jsem spíše zvědavý jak BAE stihne vyrobit a dodat přes 360 vozidel, které budou v různých verzích, pro dvě země v relativně krátkém čase.Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    11:54 21.07.2022

    Je uz nejaka predstava o BMS (systemu) a (napojeni) na vyssi celek?

    Je uz nejaka predstava o BMS (systemu) a (napojeni) na vyssi celek?

    • Nesher
     12:08 21.07.2022

     To by mě taky zajímalo. Bohužel nemám ponětí.

     To by mě taky zajímalo. Bohužel nemám ponětí.

   • Clanek
    11:55 21.07.2022

    Kdyz jsem si prochazel ruzne marketingove materialy bae, narazil jsem na rocni kapacitu "az 200ks cv90", pokud by to byla realita pak neni nejmensi problem delat jak SR tak CR ...Zobrazit celý příspěvek

    Kdyz jsem si prochazel ruzne marketingove materialy bae, narazil jsem na rocni kapacitu "az 200ks cv90", pokud by to byla realita pak neni nejmensi problem delat jak SR tak CR zakazku pekne vedle sebe.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     12:03 21.07.2022

     V 90. letech kdy to byl bestseller asi ano. Ale teď? Sotva, udržovat takovou kapacitu stojí spoustu peněz a kdy byly naposledy vyrobeny nové CV 90? Navíc není úplně ...Zobrazit celý příspěvek

     V 90. letech kdy to byl bestseller asi ano. Ale teď? Sotva, udržovat takovou kapacitu stojí spoustu peněz a kdy byly naposledy vyrobeny nové CV 90?
     Navíc není úplně nepravděpodobné, že ty naše a slovenské budou úplně ty poslední. Takže BAE ani nebude dávat smysl investovat do posílení.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      12:54 21.07.2022

      Teba musí strašne škrieť tento výber BVP...

      Teba musí strašne škrieť tento výber BVP...

     • Nesher
      13:06 21.07.2022

      Mikojan Budeš se divit, ale ne. Jen si myslím, že to mohlo z pohledu AČR dopadnout lépe. Toť celé. Nebo tu musíme mít všichni na všechno stejný názor? Já aspoň dávám argumenty, ty ...Zobrazit celý příspěvek

      Mikojan
      Budeš se divit, ale ne. Jen si myslím, že to mohlo z pohledu AČR dopadnout lépe.
      Toť celé. Nebo tu musíme mít všichni na všechno stejný názor?
      Já aspoň dávám argumenty, ty osobní poznámky.Skrýt celý příspěvek

     • Mortles
      13:24 21.07.2022

      Nenakupují v Pobaltí taky další kusy? Já bych to tak pesimisticky neviděl.

      Nenakupují v Pobaltí taky další kusy? Já bych to tak pesimisticky neviděl.

     • Nesher
      15:12 21.07.2022

      Mortles V Pobaltí má CV 90 akorát Estonsko, koupené jako ojeté z Nizozemska. A to se nyní soustředí spíš na raketové systémy, HIMARS a izraelsko -singspurske protilodní ...Zobrazit celý příspěvek

      Mortles
      V Pobaltí má CV 90 akorát Estonsko, koupené jako ojeté z Nizozemska. A to se nyní soustředí spíš na raketové systémy, HIMARS a izraelsko -singspurske protilodní střely.
      Litva vsadila na kola, konkrétně na Boxer a chystá koupit další.
      Lotyšsko koupilo staré britské CVR(T) a nyní spolupracuje s Finskem na lehkém kolovém OT, který vychází z XA 180.
      Takže se obávám, že nikoliv.
      A žádný další tendr se zřejmě v Evropě nechystá. Uvidíme co časem Bulharsko (ale to zatím preferuje kola a nemá peníze) a Rumunsko, které také zatím řeší kola (Piranha V).
      Řecko zřejmě koupí Lynx, Itálie si buď vyvine vlastní nebo italizuje Lynx.
      Zbytek Evropy má buď vlastní systém (Španělsko, Německo částečně Polsko), není BVP nemá vůbec (Francie), případně jim zatím stačí to co mají (povětšinou CV 90) a někdy v příští dekádě začnou přecházet na nové platformy, které třeba zatím ani nejsou na trhu.
      Takže to z mé strany není pesimismus, ale celkem reálný odhad.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      21:55 21.07.2022

      Nesher Ja som ti dal otázku, ty hneď útočíš. Nemusíš mať rovnaký názor, viem, že si chcel Lynxa, ale vo výsledku je to oveľa lepšie riešenie ako aj Lynx a to už nehovorím o ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Ja som ti dal otázku, ty hneď útočíš.
      Nemusíš mať rovnaký názor, viem, že si chcel Lynxa, ale vo výsledku je to oveľa lepšie riešenie ako aj Lynx a to už nehovorím o Ascode. Buď rád, že ste konečne rozsekli ten gordický uzol, ktorý bol toľko rokov zamotaný. Nepotrebujem tu dávať xy komentov, keď viem, že dotyčný si o tom myslí svoje a má iného favorita. Ale škrie ťa to, inak by si tu toľko nevypisoval.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      11:13 24.07.2022

      Pro AČR to dopadlo dobře... Věřte mi.

      Pro AČR to dopadlo dobře... Věřte mi.

   • PavolR
    13:21 21.07.2022

    Povedal by som, že Slovensko dostane výrobu veže a Česko výrobu korby.

    Povedal by som, že Slovensko dostane výrobu veže a Česko výrobu korby.

    • Nesher
     15:14 21.07.2022

     Korbu vždy vyráběli Švédové sami. Takže to asi neklapne.

     Korbu vždy vyráběli Švédové sami. Takže to asi neklapne.

     • Nesher
      15:57 21.07.2022

      Mimochodem Černochová trvá na min. na 40%, to samé chce SK. Ty nejdražší komponenty se musí dovézt tak jako tak. Tak jsem zvědavý jak to BAE udělá, aby vyhověla oběma stranám. Tíhu ...Zobrazit celý příspěvek

      Mimochodem Černochová trvá na min. na 40%, to samé chce SK. Ty nejdražší komponenty se musí dovézt tak jako tak. Tak jsem zvědavý jak to BAE udělá, aby vyhověla oběma stranám. Tíhu prostoru tam moc není.Skrýt celý příspěvek

     • Náhodný kolemjdoucí
      16:45 21.07.2022

      Pokud by skutečně už nečekali žádnou další velkou zakázku, jak píšete výše, tak by možná byli ochotnější to pustit?

      Pokud by skutečně už nečekali žádnou další velkou zakázku, jak píšete výše, tak by možná byli ochotnější to pustit?

     • Nesher
      16:56 21.07.2022

      Náhodný kolemjdoucí Prý jde o to, že je tam nějaká "super" technologie svařování na níž mají snad dokonce patent. Což mě přivádí na myšlenku jak by se opravovala případná bojová ...Zobrazit celý příspěvek

      Náhodný kolemjdoucí
      Prý jde o to, že je tam nějaká "super" technologie svařování na níž mají snad dokonce patent.
      Což mě přivádí na myšlenku jak by se opravovala případná bojová poškození. Aby se to po každé penetraci korby nemuselo odstavit a čekat až bude možné to odvézt do Švédska.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      17:18 21.07.2022

      Nesher: BAE to urobi presne tak ako slubilo: CZ bude mat 40% vyroby svojich vozidiel a SK presne to iste. BAE si v kazdej krajine naslo priemyselnych partnerov s ktorymi sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher:
      BAE to urobi presne tak ako slubilo:
      CZ bude mat 40% vyroby svojich vozidiel a SK presne to iste.
      BAE si v kazdej krajine naslo priemyselnych partnerov s ktorymi sa zaviazala spolupracovat.
      Nechapem o com tu spekulujete. BAE isto neslo do cz tendra s tym, ze: “snad nevyhrame, lebo uz nemame kapacity…”Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      17:39 21.07.2022

      Sergej V tom případě nevím co se bude mezi CZ a SK koordinovat. Český tendr začal mnohem dřív než ten váš, takže tehdy určitě kapacitu měli, teď jim přibylo něco s čím asi ani ...Zobrazit celý příspěvek

      Sergej
      V tom případě nevím co se bude mezi CZ a SK koordinovat.
      Český tendr začal mnohem dřív než ten váš, takže tehdy určitě kapacitu měli, teď jim přibylo něco s čím asi ani tehdy nemohli počítat. Tedy obě země. Navíc to není tak neobvyklé hlásit se do všeho a teprve když vyhraju řešit co s tím. To dělají i ty největší firmy. Sám jsem to několikrát zažil.
      Navíc to nejsou spekulace, ale legitimní otázky. To je rozdíl.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      20:28 21.07.2022

      Nesher: Neviem o tom, ze by SK strana chcela nieco koordinovat s CZ stranou :-) Skor zacinam mat dojem, ze tou koordinaciou sa mysli/predstavuje/sniva ze CZ bude automaticky ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: Neviem o tom, ze by SK strana chcela nieco koordinovat s CZ stranou :-)
      Skor zacinam mat dojem, ze tou koordinaciou sa mysli/predstavuje/sniva ze CZ bude automaticky vyrabat aj kusy pre SK. Netvrdim ze to SE strana nakoniec v ramci optimalizacie (nejakych dielov) aj neurobi, ale bol by som opatrny a nemal velke oci.Skrýt celý příspěvek

     • Náhodný kolemjdoucí
      00:27 22.07.2022

      Sergej7490 Nebo BAE v obou státech našlo partnery, kteří vyrábí nějaký předepsaný podíl, aby splnilo podmínky vlád dané země, ale nejsou to vždy ty stejné věci. Pro Slovensko i ...Zobrazit celý příspěvek

      Sergej7490
      Nebo BAE v obou státech našlo partnery, kteří vyrábí nějaký předepsaný podíl, aby splnilo podmínky vlád dané země, ale nejsou to vždy ty stejné věci.
      Pro Slovensko i Česko (resp. pro firmy v dané zemi) by tak mohlo být zajímavé, pokud by od sebe braly to, co se nepřekrývá. Měl by to být teoreticky přibližně stejný podíl, takže by na tom ani jedna strana nutně nebyla vyloženě škodná.Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     15:24 21.07.2022

     Slovensko má ambíciu dotiahnuť k nám výrobu 35 mm kanóna, uvidíme či to klapne.

     Slovensko má ambíciu dotiahnuť k nám výrobu 35 mm kanóna, uvidíme či to klapne.

  • Toomk
   11:52 21.07.2022

   U obrněné techniky je to spíše o ověření funkčnosti v boji a to CV90 má. Ty dva zbylý účastníci nabídli v podstatě prototypy, to mohlo taky v případném boji dopadnou všelijak. ...Zobrazit celý příspěvek

   U obrněné techniky je to spíše o ověření funkčnosti v boji a to CV90 má. Ty dva zbylý účastníci nabídli v podstatě prototypy, to mohlo taky v případném boji dopadnou všelijak.

   Za sebe bych to viděl, ať je klidně švédové vyrobí, ať to má odpovídající kvalitu, montáž klidně v ČR a pak hlavně komplet servis u nás.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    12:06 21.07.2022

    To jo. S potenciálem pro další modernizace, vzhledem k prostoru a rezervy hmotnosti už je to horší. Proč asi v obou nejsledovanějších tendrech (USA a AU) figurují nová a velká ...Zobrazit celý příspěvek

    To jo. S potenciálem pro další modernizace, vzhledem k prostoru a rezervy hmotnosti už je to horší.
    Proč asi v obou nejsledovanějších tendrech (USA a AU) figurují nová a velká vozidla (fakticky prototypy) a BAE se ani jednoho neúčastní?Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     12:24 21.07.2022

     Ono je všetko niečo zaniečo.. Menšie vozidlo znamená úsporu peňazí a menšiu siluetu - teda je ho horšie možné trafiť nepriamou paľbou či kanónom.. 1 tona je vlastne ...Zobrazit celý příspěvek

     Ono je všetko niečo zaniečo..

     Menšie vozidlo znamená úsporu peňazí a menšiu siluetu - teda je ho horšie možné trafiť nepriamou paľbou či kanónom..

     1 tona je vlastne dostačujúca.
     Taký ADS váži od 100-1000kg.

     Neviem čo viac by ste chceli na tom vozidle mať.
     USA nahradzujú Bradley len preto, že konštrukčné sa tam nedá dať väčšie delo ako 25mm, ak by sa to dalo jednoducho, tak si ho pravdepodobne nechajú..

     Treba si uvedomiť, že naše obe armády nemajú so západným IFV skúsenosti a preto je namieste si nekupovať high-tech špičku neoverenú v boji.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      12:38 21.07.2022

      To s tím horším zaměřením menšího vozidla je vzhledem ke stále lepšící se optoelektonice už minulost. A co bychom tam chtěli? Třeba to o čem uvažují v USA, drony na úrovni ...Zobrazit celý příspěvek

      To s tím horším zaměřením menšího vozidla je vzhledem ke stále lepšící se optoelektonice už minulost.
      A co bychom tam chtěli? Třeba to o čem uvažují v USA, drony na úrovni družstva, antidronové systémy... Výbava pěšáka se neustále zvětšuje a musí to být kam dát. Ono jen nacpat do CV 90 těch 11 lidí bude věc.
      Jak už dole někdo napsal, CV 90 je jako F 16, kvalitní systém na konci vývoje, dnes pořád hodně dobrý, za 15-20 let? Toť otázka. Mám trochu strach, že budeme tou dobou už skoro poslední uživatelé a místo MLU budeme řešit náhradu.
      Pro upřesnění, píšu to z pohledu AČR, OSSR cíleně nehodnotím neb na to nemám dostatek informací.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      12:43 21.07.2022

      Tam je ten problém - tých 11 ľudí treba ako po vzore USA rozdeliť do 2 vozidiel a zrazu máte vystarené.. Voziť všetkých 11 je vlastne komunistický prežitok. Ja viem celá východná ...Zobrazit celý příspěvek

      Tam je ten problém - tých 11 ľudí treba ako po vzore USA rozdeliť do 2 vozidiel a zrazu máte vystarené.. Voziť všetkých 11 je vlastne komunistický prežitok. Ja viem celá východná Európa to má takto..

      Náš protivník je Rusko - stále sa mu zlepšuje optoelektornika? Bojisko budúcnosti je mestská zástavbe - naozaj menšie neznamená, že sa skôr schovám za budovu???Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      12:52 21.07.2022

      Darkstyle To znamená prakticky zdvojnásobit počet vozidel. To je zcela mimo naše finanční, ale hlavně lidské zdroje. Prostě těch 11 je kompromis daný možnostmi. Náš protivník vážně ...Zobrazit celý příspěvek

      Darkstyle
      To znamená prakticky zdvojnásobit počet vozidel.
      To je zcela mimo naše finanční, ale hlavně lidské zdroje.
      Prostě těch 11 je kompromis daný možnostmi.
      Náš protivník vážně není jen Rusko, bůhví co bude za dvacet let.
      P.S. V BVP 2 jich je běžně jen 9. Těch 11 bude pro AČR novinka.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:06 21.07.2022

      Není těch 11 mužů právě i s 2 zbraňovými specialisty? Jinak by měl mít standartní roj cca 9 mužů ne?

      Není těch 11 mužů právě i s 2 zbraňovými specialisty? Jinak by měl mít standartní roj cca 9 mužů ne?

     • BobDylan
      14:30 21.07.2022

      Klimesov

      A nebude tých 11 skôr veliteľ, vodič, strelec + 8 vojakov v roji? U nás keďže má roj 7 vojakov, takže by to vychádzalo na 10.

      Klimesov

      A nebude tých 11 skôr veliteľ, vodič, strelec + 8 vojakov v roji? U nás keďže má roj 7 vojakov, takže by to vychádzalo na 10.

     • Klimesov
      14:40 21.07.2022

      BobDylan Tohle jsem našel na stránkách MO jako 7 požadavek. Nějaké věci se mohly změnit, ale pokud by to stále platilo takhle, tak by to i mohlo být tak jak to popisujete. 3+7+1 ...Zobrazit celý příspěvek

      BobDylan
      Tohle jsem našel na stránkách MO jako 7 požadavek. Nějaké věci se mohly změnit, ale pokud by to stále platilo takhle, tak by to i mohlo být tak jak to popisujete. 3+7+1 specialista.

      7. Proč chceme počet přepravovaných osob minimálně 11?

      V moderním boji potřebujeme mít v novém pásovém bojovém vozidle pěchoty řadu specialistů. Vycházíme z vlastních bojových zkušeností z celé řady zahraničních operací. Tito specialisté jsou nezbytní pro navádění letadel nebo děl, budou ovládat drony či přispívat k přehledu o stavu na bojišti. Místo ve vozidle lze ale také využít pro osmičlenný výsadek, který je schopen se po sesednutí rozvinout do dvou čtyřčlenných týmů. Takhle máme postavenou naši taktiku. Máme jasnou představu o tom, jak budeme naše jednotky používat v budoucnosti, abychom byli schopni pružně reagovat na bojové situace.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:41 21.07.2022

      BobDylen
      ps.: Ale upřímně je to jen můj odhad. I mě samotného by zajímalo jak to nakonec mají v plánu nakombinovat.

      BobDylen
      ps.: Ale upřímně je to jen můj odhad. I mě samotného by zajímalo jak to nakonec mají v plánu nakombinovat.

     • 2DaChoppa
      14:50 21.07.2022

      bobdylan marinaci treba zacinaji druzstvo nafukovat o operatory uas apod. zagooglete future usms squad, bohuzelvas ted neodkazu rovnou na clanek

      bobdylan marinaci treba zacinaji druzstvo nafukovat o operatory uas apod. zagooglete future usms squad, bohuzelvas ted neodkazu rovnou na clanek

     • Nesher
      15:23 21.07.2022

      Klimešov,bobDylan S příchodem nových BVP se má měnit i struktura. Takže to asi bude 7+ specialista. Mluví se mj. o dronech. Navíc přijdou i nové podpůrné zbraně družstva, např. ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimešov,bobDylan
      S příchodem nových BVP se má měnit i struktura. Takže to asi bude 7+ specialista. Mluví se mj. o dronech. Navíc přijdou i nové podpůrné zbraně družstva, např. náhrada RPG 7, což je velmi kompaktní zbraň (nenabitá). Nová zbraň, ať už to bude cokoliv, bude určitě větší. No uvidíme jak se to poskládá.Skrýt celý příspěvek

     • XM913
      19:54 21.07.2022

      Mk IV ma moznost 1MW motora a tym padom dalsie 2 tony zatazitelnosti navyse. Moznosti modernizacie su v podstate rovnake ako u ostatnych (je nieco konkretne co by limitovalo ...Zobrazit celý příspěvek

      Mk IV ma moznost 1MW motora a tym padom dalsie 2 tony zatazitelnosti navyse.

      Moznosti modernizacie su v podstate rovnake ako u ostatnych (je nieco konkretne co by limitovalo dalsie modernizacie?

      Ak sa pozriete na el. infrastrukturu tak CV90 je urcite najdalej: iFighting, augmented reality, machine learning decision aid, GPU parallel computing. Ma Spike LR2 ako vsetci, Iron Fist APS ako vsetci... kanon ako vsetci. Podvozkovo je CV90 daleko najlepsie a ma el. ovladany adaptivny podvozok, co lynx ani ascod nema. Pritom CV mala skoro urcite lepsiu pohyblivost ako Lynx aj bez aktivneho podvozku. Ten podvozok je celkom klucova vec za mna, pretoze v kombinacii s gumenymi pasmi obrovsky znizuje vibracie a tym padom a tym padom unavu posadky, opotrebenie elektroniky a inych dielov, presnost pri strelbe za pohybu atd. Nakoniec vibracie "zabili" cely Ajax program v UK. Nikto o tom nehovori, len ako je Lynx "modernejsi" a pritom nikdy nepovedia ako a v com konkretne. CV90 neni ako F16 ale ako 911. Prva s poslednou maju spolocny asi len tvar... Pytat sa kedy boli naposlwdy vyrobene je tiez zvlastne. MK3 co maju holandania uz sa bude modernizovat na "skoro mk4", ale nikdy nebude mat vsetko z mk4. Nori svoj mk1 takisto uz exfenzivne modernizuju a prve kusy su prave dodavane. Nori upgradli urcite na dalsich 15-20 rokov a Holandania to isteSkrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      07:22 22.07.2022

      Co se týče těch 11 lidí, nechci být ošklivý, ale 100 procentní naplněnost jednotek je problém i v míru, natož za války, takže těch 11 maníků stejně nebude k dispozici. Problem ...Zobrazit celý příspěvek

      Co se týče těch 11 lidí, nechci být ošklivý, ale 100 procentní naplněnost jednotek je problém i v míru, natož za války, takže těch 11 maníků stejně nebude k dispozici. Problem solved ...Skrýt celý příspěvek

    • Michalson
     13:29 21.07.2022

     V AU Land 400 Phase 3 sa CV90 zucastnilo, ale vypadlo kvoli tomu, ze vraj bolo "prilis drahe". ...Zobrazit celý příspěvek

     V AU Land 400 Phase 3 sa CV90 zucastnilo, ale vypadlo kvoli tomu, ze vraj bolo "prilis drahe".
     https://www.australiandefence....

     Taktiez je v USA tendry:
     https://www.armyrecognition.co... Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      15:17 21.07.2022

      Jasně, CV 90 je dražší ne Lynx.

      Jasně, CV 90 je dražší ne Lynx.

    • SYN_
     13:40 21.07.2022

     Nojo, obzvlášť US je myšlenkou rezervy úplně posedlé... neříkám že je to špatně, ale nic by se nemělo přehánět... Jakou rezervu má BMP-2? A vydrželo (částečně proto že muselo) 40 ...Zobrazit celý příspěvek

     Nojo, obzvlášť US je myšlenkou rezervy úplně posedlé... neříkám že je to špatně, ale nic by se nemělo přehánět...
     Jakou rezervu má BMP-2? A vydrželo (částečně proto že muselo) 40 let...Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      15:15 21.07.2022

      Právě, že muselo. Tohle myslím opakovat nechceme.

      Právě, že muselo. Tohle myslím opakovat nechceme.

   • 2DaChoppa
    14:47 21.07.2022

    overeno v boji.. s bandou talibancu bez vsevojskove armady.

    overeno v boji.. s bandou talibancu bez vsevojskove armady.

  • Miroslav
   12:10 21.07.2022

   Celkovo 420-430 ks

   Celkovo 420-430 ks

   • Nesher
    12:26 21.07.2022

    Mně jde o tu první fázi, ta vaše druhá fáze, pokud na ni dojde, bude o dost později. Ale těch +- 360 vozidel budou muset dodat ve stejnou dobu. Koordinovat dva souběžně běžící ...Zobrazit celý příspěvek

    Mně jde o tu první fázi, ta vaše druhá fáze, pokud na ni dojde, bude o dost později.
    Ale těch +- 360 vozidel budou muset dodat ve stejnou dobu.
    Koordinovat dva souběžně běžící programy, s rozdílnými požadavky a místy výroby. Nechtěl bych být projekťak od BAE.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     13:41 21.07.2022

     Druhá fáza bude viac-menej naväzovať na druhú. Bez tej druhej by ani prvá nemala zmysel

     Druhá fáza bude viac-menej naväzovať na druhú. Bez tej druhej by ani prvá nemala zmysel

     • Nesher
      15:17 21.07.2022

      To jo, ale pak už budou vyrábět jen to pro vás. My už v tom roli hrát nebudeme.

      To jo, ale pak už budou vyrábět jen to pro vás. My už v tom roli hrát nebudeme.

    • Miroslav
     13:41 21.07.2022

     Oprava: naväzovať na prvú

     Oprava: naväzovať na prvú

   • Maximus
    17:01 21.07.2022

    V rámci druhé fáze dodávek slovenských CV-90 má být dodána minometná verze - firma Konštrukta vyvíjí věžový poloautomatický minomet na bázi parametrově stále fenomenálního PRAM-L. ...Zobrazit celý příspěvek

    V rámci druhé fáze dodávek slovenských CV-90 má být dodána minometná verze - firma Konštrukta vyvíjí věžový poloautomatický minomet na bázi parametrově stále fenomenálního PRAM-L. Věřím, že pokud vývoj dopadne dobře, tak máme jasného kandidáta i pro české CV-90.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     17:41 21.07.2022

     Já bych na pásový podvozek u AČR nevsadil. Navíc AČR se údajně líbí Nemo.

     Já bych na pásový podvozek u AČR nevsadil. Navíc AČR se údajně líbí Nemo.

    • Maximus
     13:08 22.07.2022

     Zatím není s čím porovnávat a ani na co dát. Pak doufám, že vyhraje to lepší řešení a ne co se komu líbí na obrázku či jaké má v hlavě bubáky.

     Zatím není s čím porovnávat a ani na co dát. Pak doufám, že vyhraje to lepší řešení a ne co se komu líbí na obrázku či jaké má v hlavě bubáky.

 • SYN_
  11:04 21.07.2022

  Tedy, na první pohled na článek, se mi přímo ježí chlupy hrůzou když vidím pojmy F35 a "zapojení domácího průmyslu"... to jako vážně? Při výrobě?? Jako jistě, při údržbě to by bylo ...Zobrazit celý příspěvek

  Tedy, na první pohled na článek, se mi přímo ježí chlupy hrůzou když vidím pojmy F35 a "zapojení domácího průmyslu"... to jako vážně? Při výrobě?? Jako jistě, při údržbě to by bylo žádoucí, ale asi bych podíl našich firem na výrobě viděl poblíž nuly... to může přinést jedině trable.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   11:30 21.07.2022

   Zlatá slova s obecnou platností.

   Zlatá slova s obecnou platností.

  • Nesher
   11:45 21.07.2022

   Ono to je spíš myšleno obecně. Např. Poláci si vyjednali, že v případě objednávky F 35 přenese LM do Polska výrobu nějakých komponent pro F 16. O něco podobného bychom se měli ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono to je spíš myšleno obecně. Např. Poláci si vyjednali, že v případě objednávky F 35 přenese LM do Polska výrobu nějakých komponent pro F 16.
   O něco podobného bychom se měli pokusit též a nemusí to být nutně u letadel. LM vyrábí kde co. Prostě zařadit české firmy do dodavatelského řetězce.Skrýt celý příspěvek

  • MartinV
   12:00 21.07.2022

   Děláme špičkové součástky do letadel, raket (Ariane), satelitů. V tomto bych problém opravdu neviděl.

   Děláme špičkové součástky do letadel, raket (Ariane), satelitů. V tomto bych problém opravdu neviděl.

   • SYN_
    13:47 21.07.2022

    A teď můžeme narychlo (opravte mě, doposud v dodavatelském řetězci F35 nefiguruje česká firma?) něco vyrobit i pro F35? Toho bych se právě bál, dodatečně narychlo se tam něco ...Zobrazit celý příspěvek

    A teď můžeme narychlo (opravte mě, doposud v dodavatelském řetězci F35 nefiguruje česká firma?) něco vyrobit i pro F35? Toho bych se právě bál, dodatečně narychlo se tam něco pokusit "vmáčknout"...Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     14:09 21.07.2022

     Obecně ma F-35 problemy s nahradnimi dily, zas takovy problem pridat výrobu nejakeho nedostatkove dilu ci subdilu u nás by mohlo byt ku prospěchu vsech uzivatelu F-35.

     Obecně ma F-35 problemy s nahradnimi dily, zas takovy problem pridat výrobu nejakeho nedostatkove dilu ci subdilu u nás by mohlo byt ku prospěchu vsech uzivatelu F-35.

    • MartinV
     16:38 21.07.2022

     Zkuste si prosím něco o celém programu F-35 a jeho detailech nejdříve přečíst. Už jen testování a integrace základních asi 6 nejdůležitějších systémů trvala 8 let od prvotních ...Zobrazit celý příspěvek

     Zkuste si prosím něco o celém programu F-35 a jeho detailech nejdříve přečíst. Už jen testování a integrace základních asi 6 nejdůležitějších systémů trvala 8 let od prvotních testů, do integrace na prototyp letounu. Takže "narychlo" a "pokusit" a "vmáčknout" u špičkového zbraňového systému se určitě konat nebude. Je spousta dodavatelů jednotlivých součástek a určitě mají vymyšlený partnerský akviziční postup, aby je dodavatel přesvědčil že "umí" a je schopen dělat sériovou výrobu, obzvláště u extrémně náročných leteckých součástek. Balm (jeden ze zdejších uživatelů) by o tom zde mohl psát hodiny.

     Příklad k Ariane: https://www.idnes.cz/ekonomika... Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    07:25 22.07.2022

    Ono kvalifikovat se do existujícího subdodavatelského řetězce není sranda. Většinou to dopadne tak, že se koncová cena zbytečně navýší a jsou s tím jen technické problémy. Navíc se ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono kvalifikovat se do existujícího subdodavatelského řetězce není sranda. Většinou to dopadne tak, že se koncová cena zbytečně navýší a jsou s tím jen technické problémy. Navíc se většinou jedná o malé objemy, takže se to nevyplatí ani tomu domácímu subdodavateli .Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  10:57 21.07.2022

  Co se ráže kanonu BVP týče, tak tady píšou o 30 ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se ráže kanonu BVP týče, tak tady píšou o 30 mm:

  https://www.czdefence.cz/clane...

  Nicméně - věže na Pandurech se budou měnit, takže z hlediska unifikace v rámci AČR jsou teoreticky otevřené obě varianty. Jak známe naše MoD / AČR, tak zásoby 30 mm munice určitě nebudou nijak přehnané.
  Výhody 35 mm munice oproti 30 mm jsme tady už probírali - větší množství nesené trhaviny, větší účinek v cíli (zejména pěchota, ATGM týmy, opevnění, nepancéřovaná a lehce pancéřovaná vozidla), lepší možnost aplikace inteligentní a řízené munice i proti pomalejším vzdušným cílům (AHEAD ?). Primárním úkolem BVP není ničit tanky, ale lovit všechnu tu havěť okolo, aby tanky byly v pohodě a mohly nerušeně střílet ze svých velikých kanonů :-). Torpédoborce také nepořádají dělostřelecké souboje s bitevními loděmi. V konečném důsledku by mělo být potřeba méně kanonové munice pro BVP (kusy, objem, hmotnost) a tudíž se úměrně sníží i logistické nároky. Trend zvyšování ráže kanonů BVP je zjevný (35, 40, 50, 57 mm).
  Tak uvidíme, jak to nakonec dopadne. Výhody unifikace s SK a NL jsou nasnadě a Pandury se mohou v rámci Mid-Life upgrade přizpůsobit.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   11:01 21.07.2022

   a taky Estonsko (CV9035)

   a taky Estonsko (CV9035)

   • PavolR
    13:13 21.07.2022

    ... a Dánsko (CV9035DK)

    ... a Dánsko (CV9035DK)

  • SYN_
   11:10 21.07.2022

   Logistické nároky bych neočekával že se sníží, bvp budou obsahovat stejný objem a hmotnost munice, bude to prostě jen nižší počet kusů kde každý jeden bude větší/těžší. Takže tam ...Zobrazit celý příspěvek

   Logistické nároky bych neočekával že se sníží, bvp budou obsahovat stejný objem a hmotnost munice, bude to prostě jen nižší počet kusů kde každý jeden bude větší/těžší. Takže tam bude úspora snad jen v tom že to bude rychleji spočítané při inventuře...Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   11:13 21.07.2022

   AČR už potvrdila, že ráže se měnit nebude. Tedy 30 mm.

   AČR už potvrdila, že ráže se měnit nebude. Tedy 30 mm.

   • liberal shark
    11:28 21.07.2022

    V tom případě se otevírá možnost nějakých FSV v budoucnosti například s 50 mm, 57 mm nebo klasiku s kanonem 90 / 105 mm. Někdo musí bořit opevnění, lovit drony a ničit pozemní cíle ...Zobrazit celý příspěvek

    V tom případě se otevírá možnost nějakých FSV v budoucnosti například s 50 mm, 57 mm nebo klasiku s kanonem 90 / 105 mm. Někdo musí bořit opevnění, lovit drony a ničit pozemní cíle nad 1500 m.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     11:41 21.07.2022

     Od toho, myšleno opevnění, větší dálka atd. jsou tanky. Na dron stačí 30 s vhodnou municí.

     Od toho, myšleno opevnění, větší dálka atd. jsou tanky. Na dron stačí 30 s vhodnou municí.

     • darkstyle
      12:31 21.07.2022

      Myslím, že Slovenská štúdia pri vyberá kanonu dáva jasný výsledok. Dneska 30mm stačí proti iným PBVP ako tak. Pri najmodernejších je však spredu potrebné 2 vystrely nie jeden. Pri ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím, že Slovenská štúdia pri vyberá kanonu dáva jasný výsledok.

      Dneska 30mm stačí proti iným PBVP ako tak. Pri najmodernejších je však spredu potrebné 2 vystrely nie jeden.
      Pri 35mm aj spredu penetrujete protivníka. V budúcnosti je možné počítať s tým, že o 15-20 rokov 30mm už stačiť nebude.

      Taktiež sa v roku 2030-5 počíta, že sa bude bojovať hlavne v zastavaných územiach. Znova 35mm munícia zasiahne oveľa lepšie pechotu chrániacu sa za zástavbou.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      12:47 21.07.2022

      Darkstyle Jenže my jsme v jiné pozici než vy. My už západní 30 mm máme zavedenou. Máme zásobu munice a dokonce montážní linku. Dokonce se šušká něco o tom, že MO se chce domluvit ...Zobrazit celý příspěvek

      Darkstyle
      Jenže my jsme v jiné pozici než vy. My už západní 30 mm máme zavedenou. Máme zásobu munice a dokonce montážní linku. Dokonce se šušká něco o tom, že MO se chce domluvit se ZVI o plnohodnotné výrobě.
      Mít na na 6 praporů a jedné rotě dva typy munice je logistický nesmysl.
      S přechodem na vyšší ráži se počítá právě za těch 20 let, tehdy by měly BVP projít MLU a Pandury budou nahrazeny pravděpodobně těžším vozidlem.
      Teď čeká MLU právě Pandury.
      Prestaňme prosím pořád dávat na jednu hromadu AČR a OSSR. Odlišné podmínky (v nejširším slova smyslu) generují odlišná řešení.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      12:48 21.07.2022

      Nezabúdajte, že BMP-3 spredu na 200m je odolné voči 30mm munície - spojte si to s mestskou zástavbou, kde sa na viac moc strieľať nebude. V prípade stretu s Ruskom, poučené z ...Zobrazit celý příspěvek

      Nezabúdajte, že BMP-3 spredu na 200m je odolné voči 30mm munície - spojte si to s mestskou zástavbou, kde sa na viac moc strieľať nebude.

      V prípade stretu s Ruskom, poučené z Ukrajiny na našom území, kde je cestná sieť predsa len lepšia môže nastať nasledujúca situácia:

      PBVP bude čeliť v presile - to bude fakt.
      "Uvidí" ako prvé protivníka, protivník pôjde jemne zošikma spredu proti vozidlu.
      Vojak bude chcieť vystreliť a ujsť, keďže za ním očakáva ďalšie nepriateľské vozidlá.
      Musí riešiť dilemu - počkám, kým sa protivník viac natočí s rizikom, že ma zbadá, aby som ho dostal?
      Má 35mm delo - nič nerieši striela..Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:00 21.07.2022

      Darkstyle Zatím se zdá, že ruská ráže 30 mm dokáže z boje vyřadit i tanky. Což UA prokázala jasně. Co udělá 30 mm Bushmaster s protipancéřovou munici s jakýmkoliv BMP je myslím ...Zobrazit celý příspěvek

      Darkstyle
      Zatím se zdá, že ruská ráže 30 mm dokáže z boje vyřadit i tanky. Což UA prokázala jasně. Co udělá 30 mm Bushmaster s protipancéřovou munici s jakýmkoliv BMP je myslím jasné.
      Pokud bychom začínali od nuly jako vy, tak bych souhlasil. Ale to není náš případ.
      Většinu válek rozhoduje logistika, nikoliv ráže kanónů. A ta v našem případě hovoří jasně. Speciálně pokud opravdu bude plnohodnotná výroba.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:24 21.07.2022

      darkstyle Navíc AČR už v prvotním výběru chtěla kanón co by šel jednoduše předělat na 40 mm. Což Bushmaster II umožňuje. Jak je to ale s výrobou 40 mm munice v ČR nevím. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle
      Navíc AČR už v prvotním výběru chtěla kanón co by šel jednoduše předělat na 40 mm. Což Bushmaster II umožňuje. Jak je to ale s výrobou 40 mm munice v ČR nevím.
      Takže nebojte i AČR myslí do budoucna, ale jinak než OSSR protože je v jinačí situaci.
      OSSR zcela správně zvolila 35 mm, tak jako tak totiž zaváděla jinačí munici.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      15:05 21.07.2022

      Nesher + Klimesov 30mm vyradila tank maximálne tým, že mu očuchala senzory - neviem o tom, že by po strelbe touto municiou sa nejaký tank zapojil do súťaže hod vežou.. OSSR je v ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher + Klimesov

      30mm vyradila tank maximálne tým, že mu očuchala senzory - neviem o tom, že by po strelbe touto municiou sa nejaký tank zapojil do súťaže hod vežou..

      OSSR je v inej situácií je hlúposť. Obe armády naraz nakupujú PBVP po tom čo mali sovietsku výzbroj. ˇAČR bude čo nevidieť modernizovať svoju vež na Pandruroch. Keďže sa už nevyrába. Takže kľudne môže prejsť na 35mm aj pri Panduroch. Nič jej v tom nebráni. Prakticky naraz rieši vež Pandury+ nákup PBVP..

      Tej 30 mm munície si zase nekúpilo AČR za 1000 vagónov, aby ju napríklad nemohlo predať spojencom, však??? Cena tej munície je vlastne minimálna oproti nákladom na KBVP a PBVP.

      Je predpoklad, že by si s 30 mm protipancierovou muníciou BMP-3 na prvý výstrel poradilo. Čo ak za 10-15 rokov Rusko skutočne zavedie niečo výkonnejšie??Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      16:00 21.07.2022

      Darkstyle
      Hod věží nikoliv, ale blafl mu motor. Konkrétně T72B3 versus BTR4 v Mariupolu. Je to i na videu a nebyl to jediný případ.

      Darkstyle
      Hod věží nikoliv, ale blafl mu motor. Konkrétně T72B3 versus BTR4 v Mariupolu. Je to i na videu a nebyl to jediný případ.

     • Ondra Mrklas
      02:15 22.07.2022

      Teď převezmu hodnoty penetrace 30mm APDS/APFSDS střel z jedné hry, ale i kdyby šlo o hodnoty +-10mm odlišné, tak střelbou do boku cokoliv s touto municí ráže nad 25mm dokáže ...Zobrazit celý příspěvek

      Teď převezmu hodnoty penetrace 30mm APDS/APFSDS střel z jedné hry, ale i kdyby šlo o hodnoty +-10mm odlišné, tak střelbou do boku cokoliv s touto municí ráže nad 25mm dokáže prostřelit bok MBT. Třeba i Bradley s APFSDS má penetraci kolem 100mm, což by stačilo i na Leopard 2A5Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:38 22.07.2022

      darkstyle Tak ještě jednou. AČR už západní ráži 30x173mm používá nějaký ten pátek. Munice by se měla v ČR dokonce montovat a snad i vyrábět. Navíc zbraň, kterou AČR už má ve ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle
      Tak ještě jednou.
      AČR už západní ráži 30x173mm používá nějaký ten pátek. Munice by se měla v ČR dokonce montovat a snad i vyrábět. Navíc zbraň, kterou AČR už má ve výzbroji tedy Mk44 Bushmaster II, jde předělat z 30x173mm na 40x180mm poměrně jednoduše.
      Zároveň AČR používala na PBVP sovětskou ráží 30x165mm.
      Nyní je pro AČR daleko přijatelnější aby PBVP měla stejnou zbraň jako Pandur II, tedy Mk44 Bushmaster II. Otázkou je jen ráže. A ta může být 30x173mm nebo 40x180mm.

      OSSR používala a stále používá sovětskou ráži 30x165mm. Nyní má v plánu přejít na západní ráži. Jelikož ráži 30x173mm OSSR nepoužívá a bude si budovat svou logistiku od nuly, tak si OSSR mohla jednodušeji vybírat. A zcela správně zvolila 35mm.Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      10:41 22.07.2022

      Klimesov Na Slovensku sa bude vyrabat nielen municia, ale aj kanon v razi 30x173mm do Patrie a aj tak sa pri CV-90 rozhodli pre 35, takze v tomto zasadny rozdiel medzi ČR a SR ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov

      Na Slovensku sa bude vyrabat nielen municia, ale aj kanon v razi 30x173mm do Patrie a aj tak sa pri CV-90 rozhodli pre 35, takze v tomto zasadny rozdiel medzi ČR a SR nevidim.Skrýt celý příspěvek

    • The Pale Emperor
     17:51 21.07.2022

     FSV verze má CV90 i Pandur. CV90-120, se 120mm kanónem (lehký tank), CV90-105 se 105mm kanónem a Pandur se 105mm kanónem a věží CT-CV 105HP od Cockerill.

     FSV verze má CV90 i Pandur. CV90-120, se 120mm kanónem (lehký tank), CV90-105 se 105mm kanónem a Pandur se 105mm kanónem a věží CT-CV 105HP od Cockerill.

     • Nesher
      18:03 21.07.2022

      A kdo t v Evropě má? Nikdo. Pardon, Portugalci mají pár Pandurů s 105 mm. Takže skoro nikdo. Tyhle věc se prodávají spíš do zemí s obtížným terénem, v poslední době např. Filipíny, ...Zobrazit celý příspěvek

      A kdo t v Evropě má? Nikdo.
      Pardon, Portugalci mají pár Pandurů s 105 mm. Takže skoro nikdo.
      Tyhle věc se prodávají spíš do zemí s obtížným terénem, v poslední době např. Filipíny, Indonésie.Skrýt celý příspěvek

     • The Pale Emperor
      19:15 21.07.2022

      Nesher Liberal Shark napsal, že se otevírají dveře pro FSV vozidlo. Já jsem jen napsal, že na obou platformách tato verze existuje s různou výzbrojí, a že čistě teoreticky tady ta ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher

      Liberal Shark napsal, že se otevírají dveře pro FSV vozidlo. Já jsem jen napsal, že na obou platformách tato verze existuje s různou výzbrojí, a že čistě teoreticky tady ta možnost tedy je. Zda-li to je, nebo naopak není, pro nás vhodné, zajímavé, nechám na jiných, erudovanějších.Skrýt celý příspěvek

     • Náhodný kolemjdoucí
      00:43 22.07.2022

      Pandur se 105mm údajně měly jít na Filipíny, ale věž byla Elbit. Pokud jim to bude fungovat, tak by to mohla být cesta. Cockerill si pohrával s celkem zajímavou ...Zobrazit celý příspěvek

      Pandur se 105mm údajně měly jít na Filipíny, ale věž byla Elbit. Pokud jim to bude fungovat, tak by to mohla být cesta.

      Cockerill si pohrával s celkem zajímavou myšlenkou:
      https://www.armadninoviny.cz/n...
      Kdyby to nevyšlo jako lehký tank, tak by to mohlo fungovat aspoň jako taková CV90Gvozdika. Navíc munice by byla stejná jako u tanků 73.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   12:55 21.07.2022

   Jednoduše řečeno: Ráže 35 mm pro pásové BVP je ve hře.

   Jednoduše řečeno: Ráže 35 mm pro pásové BVP je ve hře.

   • Nesher
    13:13 21.07.2022

    Není, AČR včera potvrdila, že nadále požaduje 30 mm. Právě z logistických důvodů.

    Není, AČR včera potvrdila, že nadále požaduje 30 mm. Právě z logistických důvodů.

    • JVit
     13:23 21.07.2022

     Armada pozadovat muze, ale BVP ji kupujou politici a jestli oni usoudi ze 35 je z hlediska politicko ekonomickeho vyhodnesi, tak se stim armada bude muset hold smirit.

     Armada pozadovat muze, ale BVP ji kupujou politici a jestli oni usoudi ze 35 je z hlediska politicko ekonomickeho vyhodnesi, tak se stim armada bude muset hold smirit.

     • Scotty
      13:31 21.07.2022

      Armáda si dala nepřekročitelné technické požadavky a ty stále platí.

      Armáda si dala nepřekročitelné technické požadavky a ty stále platí.

     • JVit
      13:46 21.07.2022

      Chapu ze existujou nejake zasadni pozadavky ze kterych armada nemuze slevit ,aby ji politici nevybrali nejaky levny smejd (mysleno BVP jako celek), ale argumentovat u typu raze ...Zobrazit celý příspěvek

      Chapu ze existujou nejake zasadni pozadavky ze kterych armada nemuze slevit ,aby ji politici nevybrali nejaky levny smejd (mysleno BVP jako celek), ale argumentovat u typu raze jenom tim ze proste mame munici 30 a nechcem kupovat 35? Armada snad bude tu pripadnou munici nakupovat? Ne. Zase to budou politici.
      A pokud jim prece jenom tu 35 vyberou tak armada udela co? Rekne ze ty BVP nechce a nebo je nebude pouzivat?

      Jako me je to ve vysledku jedno. Jen me udivuje ze lidi stale nepochopili ze o tom co a v jakem mnostvi se koupi nakonec vzdy rozhodujou politici a ti zohlednuji i jine veci nez jenom samotne parametry toho ci onoho stroje.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      14:02 21.07.2022

      Scotty:
      Armáda se musí tak akorát naučit obsluhovat to co dostane a šoupat nohama. Jsou to jenom zaměstnanci jako každý jiný. Ony požadavky jsou akorát na úrovni přání.

      Scotty:
      Armáda se musí tak akorát naučit obsluhovat to co dostane a šoupat nohama. Jsou to jenom zaměstnanci jako každý jiný. Ony požadavky jsou akorát na úrovni přání.

     • Scotty
      15:34 21.07.2022

      jsou to oni kdo stanovovali technické požadavky. Pochybuji že budou zrušené. Navíc BAE s 30 mm pro naše BVP už počítá a je to součást jejich nabídky.

      jsou to oni kdo stanovovali technické požadavky. Pochybuji že budou zrušené. Navíc BAE s 30 mm pro naše BVP už počítá a je to součást jejich nabídky.

     • Scotty
      15:39 21.07.2022

      JVit
      Mě udivuje že stále jsou jedinci kteří nepochopili že politici nebo úředníci MO nestanovují technické požadavky na nakupovanou výzbroj.

      JVit
      Mě udivuje že stále jsou jedinci kteří nepochopili že politici nebo úředníci MO nestanovují technické požadavky na nakupovanou výzbroj.

     • JVit
      17:50 21.07.2022

      @Scotty Ale jiste ze je to armada kdo stanovi technicke paramatry, ale to neznamena ze to tak musi by. Vzdycky to musi byt nejaka dohoda vojska a politiku. Ja jen aby se tady ...Zobrazit celý příspěvek

      @Scotty
      Ale jiste ze je to armada kdo stanovi technicke paramatry, ale to neznamena ze to tak musi by. Vzdycky to musi byt nejaka dohoda vojska a politiku. Ja jen aby se tady nebralo jako dogma ze armada neco chce a tak to bude. Kdyz to vezmu do absurdum, tak kdyz si armada stanovi jako neprekonatelny technicky parametr ze v kazdem BVP bude zlaty hajzl tak jim to prece jen tak neodkyvem ne?
      Ale ja se tu vazne nechci hadat jestli 30 nebo 35. Ja budu spokojeny s CV90 at uz bude stim ci onym.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      07:28 22.07.2022

      to Scotty:
      Ti, kteří píšou technické požadavky, většinou nerozhodují o výběru dodavatele a nepodepisují kontrakty. Vlastně jsem to nikdy nezažil :-)).

      to Scotty:
      Ti, kteří píšou technické požadavky, většinou nerozhodují o výběru dodavatele a nepodepisují kontrakty. Vlastně jsem to nikdy nezažil :-)).

   • Scotty
    13:30 21.07.2022
    • Náhodný kolemjdoucí
     16:58 21.07.2022

     Takže Pandur bude pomyslná koule na noze CV90?
     Nemají třeba Nizozemci nebo Slováci také KBVP s 30mm kanonem a vedle toho CV9035?

     Takže Pandur bude pomyslná koule na noze CV90?
     Nemají třeba Nizozemci nebo Slováci také KBVP s 30mm kanonem a vedle toho CV9035?

     • Nesher
      17:26 21.07.2022

      Proboha proč zase koule? Programovatelný Bushmaster II ráže 30 mm je plně dostačující a časem se přejde na něco většího, možná 40 mm jako mají Francouzi, možná 50 mm jako výhledově ...Zobrazit celý příspěvek

      Proboha proč zase koule?
      Programovatelný Bushmaster II ráže 30 mm je plně dostačující a časem se přejde na něco většího, možná 40 mm jako mají Francouzi, možná 50 mm jako výhledově plánuje USA. Ale v požadavcích na náhradu Bradley je 30 mm s možností výměny za 50 mm. Když to stačí US Army, tak to zajisté bude stačit i nám.
      Mimochodem, NL dva typy kanónů nemá, jediné vozidlo s automatickým kanónem .
      Dvě odlišné ráže by to celé jen zkomplikovaly a prodražily.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:27 21.07.2022

      Není to žádná koule. Je to unifikace výzbroje. Ráže 30 mm je stále více než dostatečná. Slováci ještě žádné KBVP nemají a to že na ně plánují jiný kanón než na BVP je nebetyčná ...Zobrazit celý příspěvek

      Není to žádná koule. Je to unifikace výzbroje. Ráže 30 mm je stále více než dostatečná.
      Slováci ještě žádné KBVP nemají a to že na ně plánují jiný kanón než na BVP je nebetyčná pitomost.
      Nizozemci žádné KBVP nemají.Skrýt celý příspěvek

     • Náhodný kolemjdoucí
      18:49 21.07.2022

      oběma Děkuji, z nějakého důvodu jsem si myslel, že mají Boxery s 30mm kanonem a neobtěžoval jsem se ověřit si to. Teď si to snad budu nějakou dobu pamatovat. Nesher Vnucuje se ...Zobrazit celý příspěvek

      oběma
      Děkuji, z nějakého důvodu jsem si myslel, že mají Boxery s 30mm kanonem a neobtěžoval jsem se ověřit si to. Teď si to snad budu nějakou dobu pamatovat.

      Nesher
      Vnucuje se otázka, jestli v našich podmínkách bude nějaké "časem se přejde" nebo jestli bude muset být plně dostačující napořádSkrýt celý příspěvek

     • Nesher
      19:21 21.07.2022

      Náhodný kolemjdoucí
      Teď se chystá MLU Pandurů, proč by za cca 15-20 let nemělo proběhnout to samé i u BVP? A tou dobou už budou Pandury vážně na výměnu.

      Náhodný kolemjdoucí
      Teď se chystá MLU Pandurů, proč by za cca 15-20 let nemělo proběhnout to samé i u BVP? A tou dobou už budou Pandury vážně na výměnu.

     • Náhodný kolemjdoucí
      21:32 21.07.2022

      Nesher Možná jsem se měl pojmenovat kolemjdoucí pesimista, ale nemyslím, že by bylo reálné, aby se během toho sáhlo na ráži kanonu. Nebýt v NATO, tak ten požadavek by dost možná ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Možná jsem se měl pojmenovat kolemjdoucí pesimista, ale nemyslím, že by bylo reálné, aby se během toho sáhlo na ráži kanonu.
      Nebýt v NATO, tak ten požadavek by dost možná byl na 30x165mm.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
     09:33 22.07.2022

     Armáda definuje, lidé z ministerstva obrany, financí a zahraničí nakupují. Pravda - klidně to může být 30 mm. Pokud se ale ukáže, že české CV90 s 35mm kanonem, kvůli hromadnosti ...Zobrazit celý příspěvek

     Armáda definuje, lidé z ministerstva obrany, financí a zahraničí nakupují.
     Pravda - klidně to může být 30 mm. Pokud se ale ukáže, že české CV90 s 35mm kanonem, kvůli hromadnosti výroby, bude o pár miliard levnější (nejen akvizičně, ale i z hlediska provozu na dalších 30 let), nakoupí se CV90 s 35mm kanonem.
     Nepodceňujte snahu koordinovat společný nákup a provoz českých a slovenských BVP.
     Podle mě se Slováci s tím 35mm kanonem Bushmaster III sekli, ale asi je lákala možnost pozdější výměny za větší ráži. Američané také přejdou na 50 mm, takže asi uvažovali tímto směrem. Přeci jen ty BVP budou sloužit do roku 2060-70.Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      10:47 22.07.2022

      este ma napadla moznost, ak ziskaju licenciu na vyrobu Bushmasteru III na Slovensko, lebo tuto snahu avizovali, tak mozu este v Patrii zmenit kanon na 35

      este ma napadla moznost, ak ziskaju licenciu na vyrobu Bushmasteru III na Slovensko, lebo tuto snahu avizovali, tak mozu este v Patrii zmenit kanon na 35

  • Kanaďan
   15:10 21.07.2022

   35mm dává ještě větší smysl, když si uvědomíme, že naše 7. mb bude částečně stacionovaná u Zvolena na Slovensku v rámci "posílení východního křídla NATO".

   35mm dává ještě větší smysl, když si uvědomíme, že naše 7. mb bude částečně stacionovaná u Zvolena na Slovensku v rámci "posílení východního křídla NATO".

   • Nesher
    16:04 21.07.2022

    V čem? Munici si budeme muset vozit svoji tak jako tak.

    V čem? Munici si budeme muset vozit svoji tak jako tak.

    • zenker
     18:00 21.07.2022

     no tak už vidím jak by se v boji hledelo, čí je jaká munice, pokud by pasovala, pokud bude jedna 35 a druha 30, tak to by pak problem byl

     no tak už vidím jak by se v boji hledelo, čí je jaká munice, pokud by pasovala, pokud bude jedna 35 a druha 30, tak to by pak problem byl

     • Nesher
      19:24 21.07.2022

      30 mm má kde kdo. Včetně Poláků a USA. Spoléhat se na dodávky z SK, které bude v tvém scénáři bojištěm nedává ve válce smysl. Zvlášť když tu munici obstarává česká firma.

      30 mm má kde kdo. Včetně Poláků a USA. Spoléhat se na dodávky z SK, které bude v tvém scénáři bojištěm nedává ve válce smysl. Zvlášť když tu munici obstarává česká firma.

  • XM913
   20:06 21.07.2022

   Ta "unifikacia" je malinko zvlastna ked slovensko nakupuje Patria AMVXP s GTS30/N kanonom v Turra RCWS... CV90 bola nutna poziadavka posadkovej veze a nakoniec vybrali ...Zobrazit celý příspěvek

   Ta "unifikacia" je malinko zvlastna ked slovensko nakupuje Patria AMVXP s GTS30/N kanonom v Turra RCWS... CV90 bola nutna poziadavka posadkovej veze a nakoniec vybrali 35mm

   Vypada, to ze asi skonci CR u 30mm na dlhu dobu a SR bude musiet mat rozdielny pristup k palbe medzi KBVP a PBVP (pozrielny dostrel, sila, municia).
   Mozno keby sa vsetky 3 nakupy a buduca modernizacia Pandurov spravili odzaciatku ako jeden tender, bola by to super prilzitost prejst rovno na CTAS 40mm (ako FR a GB), ktory by mohli pouzivat oboje typy a krajiny a myslim ze uz existuju 40mm RCWS ktore by mohli pouzit aj na Pandury/Patrie od BAE. BAE ma aj svoj next-gen CTAS40 a Patria uz existuje vo verzii s CV9035 E vezou.Skrýt celý příspěvek

 • Harvest
  10:45 21.07.2022

  Tie F35 vám veľmi závidím. Černochová ide ako píla, zatiaľ Leo2, CV90, F35 všetko top stroje.

  Tie F35 vám veľmi závidím. Černochová ide ako píla, zatiaľ Leo2, CV90, F35 všetko top stroje.

  • Clanek
   10:51 21.07.2022

   Podepsane z toho neni zatim nic, tak si drzme palce a to na obou stranach reky Moravy.

   Podepsane z toho neni zatim nic, tak si drzme palce a to na obou stranach reky Moravy.

   • SYN_
    11:12 21.07.2022

    A kromě toho i v Čechách a na Slovensku :-)

    A kromě toho i v Čechách a na Slovensku :-)

  • liberal shark
   10:59 21.07.2022

   Přiznejme jistou zásluhu Vladimíru Vladimíroviči, největšímu a nejprozíravějšímu Vůdci ruské říše od dob Josipa Vissarionoviče Džugašvilliho, vulgo Sosa :-)).

   Přiznejme jistou zásluhu Vladimíru Vladimíroviči, největšímu a nejprozíravějšímu Vůdci ruské říše od dob Josipa Vissarionoviče Džugašvilliho, vulgo Sosa :-)).

   • SYN_
    11:12 21.07.2022

    Děkovat mu za to ovšem odmítám.

    Děkovat mu za to ovšem odmítám.

    • liberal shark
     11:29 21.07.2022

     Takové veřejné předání provize od západních zbrojařských firem by mu v Rusku určitě politicky pomohlo :-)).

     Takové veřejné předání provize od západních zbrojařských firem by mu v Rusku určitě politicky pomohlo :-)).

     • Maximus
      14:16 21.07.2022

      Stači plaketa na pamatku a pytlik pohanky na prilepsenou ve vězení, vic si ten valecny zlocinec nezaslouží.

      Stači plaketa na pamatku a pytlik pohanky na prilepsenou ve vězení, vic si ten valecny zlocinec nezaslouží.

    • Horny
     12:25 21.07.2022

     Tak třeba mě ten hajzl začátkem března přinutil částečně uklidit garáž, aby bylo kam dát nádrž s naftou. Kdyby v tu chvíli stál přede mnou, nejspíš bych ho uškrtil, klidně holýma ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak třeba mě ten hajzl začátkem března přinutil částečně uklidit garáž, aby bylo kam dát nádrž s naftou. Kdyby v tu chvíli stál přede mnou, nejspíš bych ho uškrtil, klidně holýma rukama...Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    13:25 21.07.2022

    Tenhle vývoj byl celkem pravděpodobný už po nástupu současné vlády. Ukrajina to jen celé zjednodušila.

    Tenhle vývoj byl celkem pravděpodobný už po nástupu současné vlády. Ukrajina to jen celé zjednodušila.

    • liberal shark
     19:50 21.07.2022

     Jsem skeptikus :-) . Nebýt války na Ukrajině, tak AČR mohla pěkně ostrouhat.

     Jsem skeptikus :-) . Nebýt války na Ukrajině, tak AČR mohla pěkně ostrouhat.

  • Miroslav
   12:14 21.07.2022

   Tie F-35 by nemali chybu nebyť toho termínu

   Tie F-35 by nemali chybu nebyť toho termínu

   • Danik
    16:51 21.07.2022

    Proč? Opět jiná situace CZ a SK, nám budou do 2029 létat Gripeny. Tudíž to vychází.

    Proč? Opět jiná situace CZ a SK, nám budou do 2029 létat Gripeny. Tudíž to vychází.

 • Stonkeeper
  10:44 21.07.2022

  Jediné co mě na tom trošku překvapuje je, že to chtějí vyjednávat rok.

  Jediné co mě na tom trošku překvapuje je, že to chtějí vyjednávat rok.

  • Nesher
   10:55 21.07.2022

   Ono to bude opravdu chvíli trvat, např. žádost o nabídku na další H1 odešla do USA v dubnu a zatím to Pentagon stále zpracovává, pak to musí schválit state departmant, pak kongres ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono to bude opravdu chvíli trvat, např. žádost o nabídku na další H1 odešla do USA v dubnu a zatím to Pentagon stále zpracovává, pak to musí schválit state departmant, pak kongres a teprve potom nám to oficiálně předloží.
   Takže jen než se sejdou obě strany nad nabídkou, uběhne pár měsíců.
   Já zase nechápu to zmínku o schvalování českým parlamentem, není proto důvod, zákonný a ani jiný.Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    11:05 21.07.2022

    Ta oberlicka se schvalovanim parlamentem je jako se strelit do nohy, naprosto zbytecne a jen potencialne problem prodluzujici cely proces. A i kdyby nedejboze ono schvalovani bylo ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta oberlicka se schvalovanim parlamentem je jako se strelit do nohy, naprosto zbytecne a jen potencialne problem prodluzujici cely proces. A i kdyby nedejboze ono schvalovani bylo relativne rychle, tak se nevyhneme rozprave ve ktere se k tomu vyjadrili vsichni parlamentni "odbornici", od Babise, od Okamuru... to bude hnoje zbytecne nakydaneho na ty stroje, kterej uz nikdo nikdy nesmyje.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     11:18 21.07.2022

     Já myslím, že se nic schvalovat nebude, bude to jako u jiných kontraktů, schválí to vláda, projedná se to na branném výboru a MO to podepíše. Přesně dle zákona.

     Já myslím, že se nic schvalovat nebude, bude to jako u jiných kontraktů, schválí to vláda, projedná se to na branném výboru a MO to podepíše. Přesně dle zákona.

    • Scotty
     15:40 21.07.2022

     Žádné schvalování parlamentem nebude.

     Žádné schvalování parlamentem nebude.

  • liberal shark
   11:01 21.07.2022

   Je to velká a komplexní smlouva a rok není zas tak dlouhá doba.

   Je to velká a komplexní smlouva a rok není zas tak dlouhá doba.

  • Scotty
   13:23 21.07.2022

   To je maximální stavovaná lhůta. Nepochybně kvůli tomu aby byl čas případně začít jednat o alternativě.

   To je maximální stavovaná lhůta. Nepochybně kvůli tomu aby byl čas případně začít jednat o alternativě.

 • El Duderino
  10:33 21.07.2022

  Gratulacia! Uz len to cim skor podpisat, aby to v pripade skorsich volieb nejaky saboter nepotopil. V dnesnej dobe a bezpecnostnej situacii je volba F-35 aj CV90 urcite spravna. ...Zobrazit celý příspěvek

  Gratulacia! Uz len to cim skor podpisat, aby to v pripade skorsich volieb nejaky saboter nepotopil. V dnesnej dobe a bezpecnostnej situacii je volba F-35 aj CV90 urcite spravna. Uz sa tesim na F-35 v ceskych farbach (sice seda ako vsetky, ale ajtak :-) )Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   20:06 21.07.2022

   El Duderino - ak si spomeniete na žabáka,žraloka,čerta,tigra a plejádu 24riek,tak určite bude nejaká f-35 "vylepšená"...

   El Duderino - ak si spomeniete na žabáka,žraloka,čerta,tigra a plejádu 24riek,tak určite bude nejaká f-35 "vylepšená"...

   • yellec
    21:48 21.07.2022

    Vzhledem k stealth potahu bych si nebyl tak jistej.

    Vzhledem k stealth potahu bych si nebyl tak jistej.

    • HEKTOR
     21:54 22.07.2022

     yellec - uvidíme...

     yellec - uvidíme...

 • Matesaax
  10:22 21.07.2022

  Mě tak napadlo, když je americká továrna na F-35 tak vytizena, proč je nelze vyrobit v italském Cameri, kde je též továrna na tyhle letadla.

  Mě tak napadlo, když je americká továrna na F-35 tak vytizena, proč je nelze vyrobit v italském Cameri, kde je též továrna na tyhle letadla.

  • Clanek
   11:07 21.07.2022

   F-35 vyrobite jen tolik kolik soucastek vyrobi vas nejpomalejsi z dodavatelu. Je jedno ze Italove dokazi smontovat vic kusu, kdyz nebudete mit k dispozici vic kusu radaru, motoru ...Zobrazit celý příspěvek

   F-35 vyrobite jen tolik kolik soucastek vyrobi vas nejpomalejsi z dodavatelu. Je jedno ze Italove dokazi smontovat vic kusu, kdyz nebudete mit k dispozici vic kusu radaru, motoru nebo ja co ja vim treba hydrauliky pro podvozek.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   11:18 21.07.2022

   "Leonardo Aircraft Division operates the Final Assembly and Check-Out (FACO) line in a dedicated plant in Cameri, near Novara where Italian and Dutch F-35s are assembled. The ...Zobrazit celý příspěvek

   "Leonardo Aircraft Division operates the Final Assembly and Check-Out (FACO) line in a dedicated plant in Cameri, near Novara where Italian and Dutch F-35s are assembled. The Division also produces full wings for aircraft assembled in the United States using composite and metal structures manufactured at plants in Foggia, Nola and Venegono."
   Takže pokud se pokusí je v Itálii vyrobit výhradně svými vlastními silami, bude jím nějakého třičtvrtě letadle chybět, což bych považoval za citelnou nevýhodu... křídla nejsou všechno. Muselo by se vědět které díly/operace v celkovém řetězci jsou "úzkým hrdlem"... finální montáž to zřejmě nebude.Skrýt celý příspěvek

  • Mortles
   11:52 21.07.2022

   Ono to všechno je pokud se nemýlím součástí jednoho dodavatelského řetězce a je otázka, jestli tam nejsou na dlouhou dobu vytížení výrobou a servisem těch italských kusů.

   Ono to všechno je pokud se nemýlím součástí jednoho dodavatelského řetězce a je otázka, jestli tam nejsou na dlouhou dobu vytížení výrobou a servisem těch italských kusů.

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 5