Česká republika kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II a bojová vozidla CV90

Česká republika kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II a bojová vozidla CV90
F-35A Lightning II / U.S. Air Force, Airman 1st Class Josey Blades (Zvětšit)

Česká vláda pověřila k jednání ministryni obrany Janu Černochovou ve věci nákupu amerických taktických nadzvukových víceúčelových stealth letounů páté generace F-35A Lightning II a švédských bojových vozidel pěchoty (BVP) CV90.

F-35

Rozhodnutí české Vlády vychází z doporučení letectva. Armádní odborníci mimo jiné využili analýzy aliančního střediska Joint Air Power Competence Centre.

„F-35 Lightning II bude i po roce 2040 technická špička, zatímco stroje tzv. 4,5. generace tou dobou budou zastaralé. F-35 navíc nepředstavuje jen stíhací letoun. Jde o létající velitelské středisko představující kombinaci stíhacího letounu, prvku protivzdušné obrany, špičkového výzvědného a komunikačního pracoviště a zároveň je součástí široké sítě internetu strojů včetně bezpilotních prostředků, a tudíž dokáže provádět i úkoly, které jsou zcela mimo možnosti současných strojů,“ načrtl přednosti F-35 náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka.

Nyní česká ministerstva obrany, zahraničí a financí vytvoří vyjednávací tým. Ten povede jednání se zástupci americké vlády – prodej se totiž uskuteční přes systém zahraničního prodeje FMS (Foregin Military Sales). Mezi naše požadavky bude patřit i zapojení českého leteckého průmyslu do vývoje a výroby F-35.

Jednání o podobě smlouvy mají skončit do 1. října 2023. Poté nákup musí schválit český parlament. Času přitom není nazbyt. Firma Lockheed Martin od příštího roku dosáhne maximální roční produkce 156 F-35, ale na F-35 čeká velmi dlouhá řada zákazníků.


F-35 bude součásti internetu bojových strojů. Může ovládat a koordinovat činnost mnoha typů bezpilotních letadel. Tato schopnost je klíčem k vítězství ve válkách budoucnosti.

Pokud F-35 objednáme hned dneska, tak první letouny v ČR přistanou až v roce 2027. V tomto roce přitom končí pronájem Gripenů. Pokud se podepíše smlouva v příštím roce, první F-35 dorazí v roce 2028.

České F-35 sice texaskou továrnu ve Fort Worth opustí zhruba o dva dříve, ale zůstanou ve Spojených státech, kde na nich budou cvičit čeští piloti. Například roll-out první dánské stíhačky F-35A se uskutečnil v dubnu 2021, ale první F-35A do Dánska přiletí až na podzim roku 2023. Dánský parlament přitom nákup schválil v roce 2017.

Lze tedy očekávat využití opce a prodloužení pronájmu Gripenů do roku 2029. Pokud se nenajde jiné řešení.

Hlavní výhodou volby F-35A je rozšířenost tohoto letounu v zemích NATO. Výhledově má vzniknout 3500 F-35. Nyní je vyrobeno více než 860 letounů a do deseti let v Evropě má létat 500 až 600 F-35.


F-35 je bez přehánění nejdůležitější zbraňový systém NATO. F-35 není jen letadlo, ale multiplikátor – posiluje schopnosti dalších zbraňových systémů, ať už jsou ve vesmíru, na moři, ve vzduchu nebo na zemi.

Americké letectvo chce F-35 podporovat minimálně do roku 2070. České letectvo se tedy dalších 50 let nemusí bát o nedostatek náhradních dílů nebo technické podpory. Američané samozřejmě počítají s průběžnou modernizací F-35, novými motory a novou špičkovou municí tak, aby F-35 zůstal v průběhu dekád na technologickém vrcholu.

Velká rozšířenost znamená nižší akviziční a provozní náklady – nyní jeden F-35A (i s motorem F135) stojí 79 milionů dolarů (1,9 miliardy Kč). Jiné letouny, jakou jsou například dvoumotorové Eurofighter a Rafael, nebo stále vyvíjený JAS-39E/F Gripen, mají podobné akviziční a provozní náklady.

Přesto v případě 24 českých F-35 je nutné každý rok počítat s provozními náklady několik miliard korun, a to po dobu 30 let. Tyto náklady zahrnují vše, co se týká provozu F-35, výcviku pilotů ale i budoucí nutné modernizace (například výměny motorů).

Pokud jednání proběhnou úspěšně, Česká republika získá F-35 v nejnovější verzi Block 4. Oproti současné verzi Block 3 má mnoho technologických vylepšení. Může například ve vnitřních zbraňových šachtách nést norské střely s plochou dráhou letu JSM (Joint Strike Missile), evropské střely vzduch-vzduch Meteor, ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile) i evropské střely vzduch-země Spear.

O schopnostech F-35 jsme podrobně psali v článcích: Ideální řešení pro české letectvo: Dvě letky F-35A Lightning II, F-35 a Patriot: Štít proti střelám s plochou dráhou letu nebo Ruský systém S-400 Triumf vs. americké stealth letadlo F-35 Lightning II


CV90 s 30mm kanonem; větší foto / BAE Systems

CV90

Již před několika měsíci Armáda ČR označila švédské BVP CV90 z technického hlediska za nejvýhodnějšího kandidáta. Ještě větším favoritem se CV90 stal poté, co Slovensko oznámilo záměr nakoupit verzi CV9035 s 35mm kanonem.

V dalších letech totiž slovenské a české ozbrojené síly naváží užší spolupráci, mimo jiné ve smyslu koordinovaného nákupu a provozu bojové techniky. Důvody jsou prosté – finančně výhodnější je koordinovat nákup a provoz 400 BVP než 200 BVP.

„CV90 je zavedená a bojem prověřená platforma. Tato vozidla používá řada evropských armád a rozhodla se pro ně i Slovenská republika, s kterou budeme naše jednání koordinovat,“ uvedla ministryně Černochová s tím, že od spolupráce se slovenskou stranou si vláda slibuje další úspory.


Rodina vozidel CV90

CV90 je ověřené vozidlo a je k dispozici ve velkém počtu odvozených variant. Existuje také samohybný minomet na podvozku CV90.

Technickou „pikantností“ je typ kanonu pro české CV90. Armáda ČR preferuje ráži 30 mm, slovenská armáda ale zvolila ráži 35 mm. Avšak ráže není dogma. Pokud se ukáže, že společný česko-slovenský nákup CV90 s 35mm kanonem je finančně, provozně a logisticky výhodnější, lze i v případě českých CV90 zvolit 35 mm.

Jako v případě F-35 se u CV90 očekává silné zapojení českého průmyslu. Firma BAE Systems se chlubí tím, že již spolupracuje se 40 českými firmami, mimo jiné s VOP CZ, Meopta, Ray Service, VR Group nebo s Vojenským technickým ústavem.

Zdroj: Army.cz, 2

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojová vozidla pro Armádu ČR: ASCOD vs. CV90

Armáda České republiky projevuje zájem o nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty. V současné ...

Pátá generace bojového vozidla pěchoty CV90 MkIV

Londýn, Velká Británie - Rychlejší, silnější, výkonnější. To jsou hlavní vlastnosti nové generace ...

Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila konference Future Armoured Vehicles Situational ...

Bojová vozidla CV90 MkIV pro slovenskou armádu

Slovensko nakoupí švédská bojová vozidla pěchoty (BVP) CV9035 MkIV s 35mm kanónem od firmy BAE ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • copy
  21:36 21.07.2022

  Tak jste se konečně dočkali... Jen bych krotil emoce. To, že vláda začne teprve jednat, neznamená, že je také koupíme. Však jak v naší zemičce probíhají armádní tendry, všichni ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak jste se konečně dočkali...
  Jen bych krotil emoce. To, že vláda začne teprve jednat, neznamená, že je také koupíme. Však jak v naší zemičce probíhají armádní tendry, všichni víme a navíc, v té době, může být u vlády někdo jiný.
  Toto rozhodnutí jde proti ekonomickým možnostem ČR.Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   21:41 21.07.2022

   Přesněě, rok budou jednat s Američany a pak nakonec půjdou za Švédy pro Gripen E. Určitě. Mohli jsme si všimnout, že od této vlády a nynější situace došlo k docela citelné změně. ...Zobrazit celý příspěvek

   Přesněě, rok budou jednat s Američany a pak nakonec půjdou za Švédy pro Gripen E. Určitě. Mohli jsme si všimnout, že od této vlády a nynější situace došlo k docela citelné změně. Co je k nepochopení na tom, že vyřešit naše taktické letectvo MUSÍ tato vláda.

   "Toto rozhodnutí jde proti ekonomickým možnostem ČR."

   Vysvětlíte mi tedy Finsko, které s podobným HDP kupuje 64 těchto strojů?Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    21:46 21.07.2022

    Nahrazují 1:1 F 18, my nahradíme Gripeny větším počtem letadel. Pro 64 kusů bychom nyní neměli ani piloty.
    Zkuste se podívat kolik má Finsko bojových vrtulníků.

    Nahrazují 1:1 F 18, my nahradíme Gripeny větším počtem letadel. Pro 64 kusů bychom nyní neměli ani piloty.
    Zkuste se podívat kolik má Finsko bojových vrtulníků.

    • Danik
     21:51 21.07.2022

     Ajtakrajta. Nahradíme Gripeny a Alcy stejným počtem letadel... pro dvě letky.

     Nemají, my máme/budeme mít. Oni zase mají raketomety a větší počty techniky i vojáků.

     Ajtakrajta. Nahradíme Gripeny a Alcy stejným počtem letadel... pro dvě letky.

     Nemají, my máme/budeme mít. Oni zase mají raketomety a větší počty techniky i vojáků.

    • liberal shark
     04:53 22.07.2022

     Není to spíš tak, že nahradíme celkem 30 Gripenu a L159A 24 F-35 ? Celkem významná část nákladů tím odpadne.

     Není to spíš tak, že nahradíme celkem 30 Gripenu a L159A 24 F-35 ? Celkem významná část nákladů tím odpadne.

    • mudry.udrzbar
     10:00 22.07.2022

     "Pro 64 kusů bychom nyní neměli ani piloty" F-35 predsa nedostanete nyní, sucat predaja bude aj vycvik, minimalne cast pilotov bude uplne novych. Na Slovensku sa pre F-16 cvicia ...Zobrazit celý příspěvek

     "Pro 64 kusů bychom nyní neměli ani piloty"

     F-35 predsa nedostanete nyní, sucat predaja bude aj vycvik, minimalne cast pilotov bude uplne novych. Na Slovensku sa pre F-16 cvicia iba noví piloti.Skrýt celý příspěvek

   • copy
    22:24 21.07.2022

    Vůbec nemůžete porovnávat Finsko vs Česko. Finsko má více jak 2x vyšší HDP na obyvatele. Porovnáváte neporovnatelné.
    S takovou by si Rusko mohlo v pohodě dovolit F 22 s F 35 :-)

    Vůbec nemůžete porovnávat Finsko vs Česko. Finsko má více jak 2x vyšší HDP na obyvatele. Porovnáváte neporovnatelné.
    S takovou by si Rusko mohlo v pohodě dovolit F 22 s F 35 :-)

    • Jura99
     22:36 21.07.2022

     jelikoz Finu je 5mil. a berou 64ks F35A tak nam jich jeste par desitek chybi objednat :-D.

     jelikoz Finu je 5mil. a berou 64ks F35A tak nam jich jeste par desitek chybi objednat :-D.

     • copy
      22:50 21.07.2022

      Finů je 5 a nás 10 mil, a přesto mají vyšší HDP a neporovnatelně vyšší HDP na obyvatele. Ne, buď tomu nerozumíš, anebo tomu nechceš rozumět.

      Finů je 5 a nás 10 mil, a přesto mají vyšší HDP a neporovnatelně vyšší HDP na obyvatele. Ne, buď tomu nerozumíš, anebo tomu nechceš rozumět.

     • Danik
      23:03 21.07.2022

      Copy už se přestaň ztrapňovat Finů je přes 5,6 a nás je 10,7 (aritmeticky tedy 6 a 11). Ano je to bohatší národ, ovšem jen o trochu bohatší stát, tudíž při stejném podílu HDP na ...Zobrazit celý příspěvek

      Copy už se přestaň ztrapňovat

      Finů je přes 5,6 a nás je 10,7 (aritmeticky tedy 6 a 11). Ano je to bohatší národ, ovšem jen o trochu bohatší stát, tudíž při stejném podílu HDP na obranu dostanou naše armády podobný "balík peněz", se kterým poté nakládají. U nich je branecká armáda, vyšší počty techniky a ještě řeší námořnictvo. Takže když oni zvládnou 2,5 násobek našeho počtu F-35 při velmi podobném "balíku peněz (i přes jisté odlišnosti)... Tak je docela velká šance, že my těch našich 24 zvládneme bez problémů...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:52 21.07.2022

      copy
      Neporovnatelně? V datech z roku 2017 má Finsko HDP na hlavu 45 192 $ a ČR 39 786 $. Přičemž my budeme kupovat jen 24 strojů.

      copy
      Neporovnatelně? V datech z roku 2017 má Finsko HDP na hlavu 45 192 $ a ČR 39 786 $. Přičemž my budeme kupovat jen 24 strojů.

     • copy
      00:44 22.07.2022

      Scotty To co uvádíš, je ale HDP na obyvatele v paritě kupní síly (PPS). To je ukazatel, že se nám tady v Čechách nežije o moc hůře nežli Finům ve Finsku, ale o síle ekonomiky to ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      To co uvádíš, je ale HDP na obyvatele v paritě kupní síly (PPS). To je ukazatel, že se nám tady v Čechách nežije o moc hůře nežli Finům ve Finsku, ale o síle ekonomiky to nevypovídá. PPS totiž zohledňuje podhodnocenou českou korunu, ale s ní se v zahraničí neobchoduje. Ty zbraně budeme kupovat za dolary a eura, vůči nímž je naše měna podhodnocena.
      Ekonomika Finska je výrazně silnější. Ne ve svým celkovém objemu, ale v ekonomické síle. Uvědom si, že na to aby měli cca stejný objem peněz, jim stačí cca polovina obyvatel.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      01:06 22.07.2022

      Koruna rozhodně aktuálně podhodnocená není.
      Pokud tedy vememe čistě výkon ekonomiky potom má Finsko 267 856 miliónů dolarů a my 241 975. Opět žádný výrazný rozdíl.

      Koruna rozhodně aktuálně podhodnocená není.
      Pokud tedy vememe čistě výkon ekonomiky potom má Finsko 267 856 miliónů dolarů a my 241 975. Opět žádný výrazný rozdíl.

     • copy
      02:25 22.07.2022

      Koruna je hodně podhodnocena. Srovnejme tedy (podle vás tady), se dvě podobně výkonnými a bohatými ekonomikami Česka a Finska. S českým průměrným platem se v ČR žije celkem slušně, ...Zobrazit celý příspěvek

      Koruna je hodně podhodnocena.
      Srovnejme tedy (podle vás tady), se dvě podobně výkonnými a bohatými ekonomikami Česka a Finska.
      S českým průměrným platem se v ČR žije celkem slušně, že? A teď si zkus vzít průměrný český plat a žít s ním (podle vás) ve srovnatelném Finsku. Patřil by si tam k těm nejchudším. A teď si vem průměrný plat Fina (v korunách to dělá cca 120 000 Kč) a di si s tím žít do Česka, vidíš ten rozdíl. Dvě podobně velké ekonomiky, dva odlišné světy.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:57 22.07.2022

      Copy: Z čeho cerpate podhodnoceni koruny?
      V současné době totiž pálí CNB rezervy, aby ten kurz pritvrdila v rámci boje proti inflaci. Nižší kurz by totiž dal inflaci zhoršovat.

      Copy: Z čeho cerpate podhodnoceni koruny?
      V současné době totiž pálí CNB rezervy, aby ten kurz pritvrdila v rámci boje proti inflaci. Nižší kurz by totiž dal inflaci zhoršovat.

     • 2DaChoppa
      08:33 22.07.2022

      jelikoz polaci maji gdp dvaapulkrat vetsi nez my, tak by nam f35 mohla stacit polovina :)

      jelikoz polaci maji gdp dvaapulkrat vetsi nez my, tak by nam f35 mohla stacit polovina :)

     • Scotty
      08:55 22.07.2022

      Poláci taky kupují 32 kusů F-35. Ovšem oni předtím nakoupili ještě F-16 které budou dál provozovat. Navíc se teď mluví o nákupu FA-50.

      Poláci taky kupují 32 kusů F-35. Ovšem oni předtím nakoupili ještě F-16 které budou dál provozovat. Navíc se teď mluví o nákupu FA-50.

    • Danik
     22:49 21.07.2022

     Nevíte jak funguje HDP že :-) ? HDP per capita veelmi aritmeticky určuje bohatství obyvatel. HDP jako takové nám slouží k určení bohatství státu. Ano Finové jsou bohatší národ, ...Zobrazit celý příspěvek

     Nevíte jak funguje HDP že :-) ? HDP per capita veelmi aritmeticky určuje bohatství obyvatel. HDP jako takové nám slouží k určení bohatství státu. Ano Finové jsou bohatší národ, ovšem srovnatelně bohatý stát. Když jde o náklady na obranu, definované buď přímo částkou nebo procentem HDP, neřešíme HDP per capita, řešíme HDP :-) . Taakže, když my i Finové budeme dávat 2% HDP na obranu (nikoliv 2% HDP per capita (PPP), takto se to prostě neměří, protože to je hloupost). Dáváme velmi podobnou částku. Ze které se potom odvíjí co si můžeme a nemůžeme dovolit...

     Rusko by si mohlo se svým předchozím GDP (současné se teprve uvidí, ale veselé to nebude) okolo 1,483 mld. US (i Itálie má vyšší) a procentuálními výdaji na obranu překračující 4% HDP, F-35 nebo F-22 klidně v nižších počtech dovolit (samozřejmě pokud by se podstatná část obranného rozpočtu nerozkradla, nebyla taková korupce, nespravovali takové nesmyslné, papírové počty techniky a něco tak pokročilého jako F-35 nebo F-22 byli schopni vyvinout a vyrobit). GDP per capita mají mizerné, národ je to chudý, ovšem peníze na armádu mají, protože díky počtu obyvatel se stále jedná o poměrně bohatý stát.

     Porovnávám tedy zcela porovnatelné a Vy vůbec netušíte jak nakládat s daty...Skrýt celý příspěvek

     • copy
      23:02 21.07.2022

      Ne a ne a zase špatně. Nákup F 35 za bratru stovky miliard, se opravdu nefinancuje z rozpočtu na obranu, prostě NE. Finsko je mnohem bohatší stát. Vezmu to ad absurdum. ČR by si ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne a ne a zase špatně. Nákup F 35 za bratru stovky miliard, se opravdu nefinancuje z rozpočtu na obranu, prostě NE. Finsko je mnohem bohatší stát. Vezmu to ad absurdum. ČR by si tedy mohla pořídí také těch 64 F-35? Ok, ale na rozdíl od Finů, by nám už na nic jiného nezbylo.
      Aby jste to pochopil, zjednoduším to. Finové, si svoje o pár 10 miliard dolarů vyšší HDP (můžou teoreticky rozdělit) mezi polovinu obyvatel.
      Opakuji, porovnáváte neporovnatelné. Finskou je mnohem bohatší, proto si to může dovolit, i když si myslím, že těch 64 F-35, je také na ně moc.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      23:13 21.07.2022

      A z čeho se financuje? Z armády spásy? Náklady se odhadují na stovku miliard, nikoliv na stovky a budou ROZLOŽENY V ČASE. Finsko je bohatší NÁROD a jen lehce bohatší stát. Copy už ...Zobrazit celý příspěvek

      A z čeho se financuje? Z armády spásy? Náklady se odhadují na stovku miliard, nikoliv na stovky a budou ROZLOŽENY V ČASE. Finsko je bohatší NÁROD a jen lehce bohatší stát.

      Copy už dost prosím, je to velmi trapné. Zkusím to tedy "jako pro debily".

      Finští vojáčci dostanou balíček penízků, který je díky podobnému celkovému HDP našich dvou zemiček velmi podobný tomu balíčku penízků co dostanou naši vojáčči při stejném procentuálním výdaji na obranu našich států.

      Finští vojáčci si spočítali, že s touhle hromadou dukátků zvládnou ufinancovat 64 letadýlek a k tomu i další části své větší branecké armády, která musí řešit i lodičky. Takže když my máme podobnou hromádku dukátků jako ti finští vojáčci, tak to znamená, že když chceme 2,5 krát méně letadýlek než oni, tak je při 2% HDP na obranu a přes to, že máme profi armádu (ale menší) tak asi 99,9999% šance, že těch našich 24 letadýlek zvládneme zaplatit taky,

      Dobrou noc.Skrýt celý příspěvek

     • copy
      23:16 21.07.2022

      Ješte pro zjednodušení.
      Abyste mohl porovnat Finsko s ČR, musel by jste vyzmizíkovat 5,5 milionu Čechů. Pak by, při stejném HDP, byli tyto krajiny porovnatelné.

      Ješte pro zjednodušení.
      Abyste mohl porovnat Finsko s ČR, musel by jste vyzmizíkovat 5,5 milionu Čechů. Pak by, při stejném HDP, byli tyto krajiny porovnatelné.

     • Danik
      23:20 21.07.2022

      Jenže obraně může být plně jedno jestli je nás 10, 20 nebo 150 mega, když pokaždé dostanou stejnou částku, se kterou mají řešit obranu naší země. Zbytek řeší jiná ministerstva a ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenže obraně může být plně jedno jestli je nás 10, 20 nebo 150 mega, když pokaždé dostanou stejnou částku, se kterou mají řešit obranu naší země. Zbytek řeší jiná ministerstva a vláda. Obrana řeší (překvápko tudůů) OBRANU ZEMĚ S ČÁSTKOU KTEROU JÍ VLÁDA POSKYTNE. TATO ČÁSTKA SE V PROCENTUÁLNÍM POJETÍ ODVÍJÍ OD HDP, NIKOLIV HDP PER CAPITA.Skrýt celý příspěvek

     • copy
      23:23 21.07.2022

      Už fakt nevím, jak to zjednodušit abyste to pochopil. Náš stát se musí starat (s podobným objemem peněz) o 2x více lidí. Potřebuje cca 2x větší infrastrukturu, státní aparát atd. ...Zobrazit celý příspěvek

      Už fakt nevím, jak to zjednodušit abyste to pochopil. Náš stát se musí starat (s podobným objemem peněz) o 2x více lidí. Potřebuje cca 2x větší infrastrukturu, státní aparát atd. nežli Finsko.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      23:33 21.07.2022

      copy... tohle myslíš vážně? Bavíme se o STEJNÉM objemu peněz pro AČR a FDF. Znovu opakuji, našemu genštábu a MO můžou být jedno ostatní ministerstva. Je zajímá jejich obnos financí ...Zobrazit celý příspěvek

      copy... tohle myslíš vážně? Bavíme se o STEJNÉM objemu peněz pro AČR a FDF. Znovu opakuji, našemu genštábu a MO můžou být jedno ostatní ministerstva. Je zajímá jejich obnos financí se kterým musí nakládat. A ten při stejném procentuálním výdaji HDP ČR a Finska je téměř identický.

      To je to co nás jako jediné zajímá, když se ptáme, může si ČR dovolit F-35.Skrýt celý příspěvek

     • Horny
      23:44 21.07.2022

      copy - Ne, Finsko opravdu NENÍ "mnohem bohatší stát" než my. Na tohle téma už jsem diskutoval pod tímto článkem: ...Zobrazit celý příspěvek

      copy - Ne, Finsko opravdu NENÍ "mnohem bohatší stát" než my. Na tohle téma už jsem diskutoval pod tímto článkem: https://www.armadninoviny.cz/c... , pravda, s normálními lidmi a nikoli dezoláty. Takže prostě okopčím svůj vlastní post:

      "Ale pokud to tedy chcete konkrétně: průměrné příjmy do státního rozpočtu ČR se pohybují v posledních letech okolo 1500 miliard korun (viz.
      https://cs.wikipedia.org/wiki/... ), pokud počítáme dolar za 23,- Kč, tak je to zhruba 65 miliard dolarů.
      A to mluvíme jen o příjmech. Skutečná výše státního rozpočtu je cca okolo 1900 miliard korun.

      Finsko má příjmy do státního rozpočtu (plánované na letošek) cca 57,9 miliardy eur, tj. při kurzu zhruba 27,-Kč/Eur asi 1563,3 miliardy korun (a zhruba 67,9 mld. dolarů). Celkově se počítá s příjmy a výdaji 64,9 mld. Euro (tj. asi 1752,3 mld. korun). Viz.:
      https://vm.fi/en/the-budget... "

      Ve skutečnosti je Finský rozpočet cca 1750 miliard Kč, český cca 1900 miliard Kč. Takže reálně máme peněz ještě víc.
      Tvrzení o "mnohem bohatším Finsku" jsou tedy jen pohádky kremelských propagandistů určené pro nemyslící český plebs.Skrýt celý příspěvek

     • copy
      23:49 21.07.2022

      A z čeho se to financuje? Z půjčky, z dluhu. Za F 35 dáme cca 100 miliard, cca 44 miliard dáme za samotné stroje. Roční rozpočet na armádu je cca 90 miliard. Ty stroje musíte ...Zobrazit celý příspěvek

      A z čeho se to financuje? Z půjčky, z dluhu. Za F 35 dáme cca 100 miliard, cca 44 miliard dáme za samotné stroje. Roční rozpočet na armádu je cca 90 miliard. Ty stroje musíte zaplatit hned, a to by pak na chod armády moc nezbývalo. Nemyslíte?
      Podobné je to s těmi 100 miliardami euro pro Německou armádu, taky to nejde z rozpočtu na obranu, ale ze zvláštního fondu, rozuměj půjčky.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:54 21.07.2022

      copy
      Nákup F-35 opravdu nebude stát stovky miliard.
      A s HDP na hlavu taky nemáte pravdu.

      copy
      Nákup F-35 opravdu nebude stát stovky miliard.
      A s HDP na hlavu taky nemáte pravdu.

     • Danik
      00:06 22.07.2022

      Copy... Rozpočet AČR se při 2% HDP již v roce 2024 (což je stále malá část našeho státního rozpočtu v komparaci s jinými ministerstvy) vyhoupne přes 120 miliard korun (a to ještě ...Zobrazit celý příspěvek

      Copy...

      Rozpočet AČR se při 2% HDP již v roce 2024 (což je stále malá část našeho státního rozpočtu v komparaci s jinými ministerstvy) vyhoupne přes 120 miliard korun (a to ještě počítám staré HDP, již tu někdo psal, že 140 miliard). Znovu opakuji, nákup a jeho platba se dá rozložit v čase. Nehledě na to, že již vzniká zákon o fondu strategických obranných zakázek.

      To jestli to bude dluh nebo ne se neví, záleží jak se rozloží finance pro jednotlivé kapitoly ministerstev, ovšem na prožírání státního rozpočtu jsou tu jiní experti než kapitola MO. Jen na nich skutečně nezáleží jestli bude schodek rozpočtu a pojede se na dluh. Když se o to tak staráš, tak tě asi nepotěší, že za Babiše byl schodek přes 240 miliard. Tankovalo to někoho? Ne, stále jsme jeden z těch méně zadlužených států. Nevíš odkud Němci 100 mld alokují a jak to rozloží v čase. Netušíš.

      Bezpečnostní dopady na ekonomiku jsou významné, vlastnictví F-35 není jen vlastnictví zbraňového systému, ale politická deklarace. Bezpečné země jsou atraktivní pro investory i firmy. Za to si stojí zaplatit, nehledě na to, že bych se nerad jednou probral s tím, že nám někdo hází bomby na Pražský hrad, znásilňuje ženy a ničí naší zemi více, než by stál nákup desetitisícovky F-35...Skrýt celý příspěvek

     • copy
      01:29 22.07.2022

      Kromě výdajů MO ku HDP, je potřeba sledovat celkové výdaje MO k celkovým výdajům rozpočtu, a to je násobně více. Němci se nechali slyšet, že to do armády napumpují takřka okamžitě ...Zobrazit celý příspěvek

      Kromě výdajů MO ku HDP, je potřeba sledovat celkové výdaje MO k celkovým výdajům rozpočtu, a to je násobně více. Němci se nechali slyšet, že to do armády napumpují takřka okamžitě a že si na to půjčí.
      Souhlasím s tím, že jsme spíše ti méně zadlužení. Tyhle megalomanské nákupy (kdyby jen F 35), si nemůžeme dovolit, ekonomika není dostatečně silná. Jedna věc nakoupit, druhá a ještě důležitější je, kvalitně provozovat a servisovat. Tam bude problém a přesně na tohle dojedou megalomani z Polska.
      Před (nejen) naší zemí jsou ohromné ekonomické výzvy a armáda nebude motorem průmyslu, zemědělství, energetiky atd.
      Nejvyšší bezpečnostní zárukou nebude pořád nedostačující počet F 35, tanků, bvp atd, ale členství v NATO.Skrýt celý příspěvek

     • copy
      01:34 22.07.2022

      Scotty
      Tím nákupem za stovky miliard korun jsem myslel 64 finských F 35.

      Scotty
      Tím nákupem za stovky miliard korun jsem myslel 64 finských F 35.

     • Scotty
      02:15 22.07.2022

      Co je nám do finského nákupu a jeho financování?

      Co je nám do finského nákupu a jeho financování?

     • Jirosi
      06:13 22.07.2022

      Copy: Až na to, že je to přesně obracene. Finska armáda díky malému počtu obyvatel, ale vysokému HDP má menší prostředky na akvizice. PROC? Čistě proto, že musí na stejný počet ...Zobrazit celý příspěvek

      Copy: Až na to, že je to přesně obracene.
      Finska armáda díky malému počtu obyvatel, ale vysokému HDP má menší prostředky na akvizice.
      PROC?
      Čistě proto, že musí na stejný počet vojáků (pilotu) vyčlenit 2-3x větší prostreky na platy. To opravdu není zanedbatelny rozdíl.

      Nakup armadni techniky se nikdy neplati jako jednorázová částka. Vždy se ta částka rozkládá v čase jak se dodává technika. Takže i 100mld za letouny, může fakticky znamenat 5x 20mld. Přitom základní nákup tvoří často jen 30% nakladu za životnost stroje (60% nákladů rozložíme do dalších 30-40.let)Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      07:05 22.07.2022

      copy: pochopitelne, ze technicky/ucetne se zbrojni nakup financuje z rozpoctu na obranu vzdy. Na tom nic nemeni, pokud se vynalozi mimoradne zdroje, vzdy to protece pres rozpocet ...Zobrazit celý příspěvek

      copy: pochopitelne, ze technicky/ucetne se zbrojni nakup financuje z rozpoctu na obranu vzdy. Na tom nic nemeni, pokud se vynalozi mimoradne zdroje, vzdy to protece pres rozpocet obrany. Pouze v Rusku a totalitnich statech maskuji neprimerene obranne vydaje a nektere vydaje plati jine resorty.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      08:27 22.07.2022

      Tohle je neuveritelne komicka debata, pritom je to matematika z prvniho stupne zakladky. Ano, jeden Fin je 2x bohatsi nez 1 Cech. Ano Finu je 2x min nez Cechu. Oba tak daji dokupy ...Zobrazit celý příspěvek

      Tohle je neuveritelne komicka debata, pritom je to matematika z prvniho stupne zakladky.

      Ano, jeden Fin je 2x bohatsi nez 1 Cech. Ano Finu je 2x min nez Cechu. Oba tak daji dokupy stejne hromadky penez v absolutnich cislech(!) a prave za ty se nakupuje (netahejme do toho kurz koruny, ten s tim nema vubec nic spolecne at je jakej je). Ano oba si teoreticky mohou dovolit totez. Teoreticky mohou, neb ma kazdy stat jinak poskladany rozpocet. Ty 2% HDP jsou totiz "hodne zhruba", na co je potreba se podivat je vztah rozpoctu k HDP toho ktereho statu, neb to ma kazdej stat jinak a kde pro jeden stat muze byt 2% HDP 6% rozpoctu pro jinej stat to muze byt 5% nebo 8% a to se obhajuje hur - to je ale jen politika, ne fakticka nemoznost si neco koupit, tohle jsou nuance. Co uz nuance nejsou je jake ma stat zadluzeni, rating pro zadluzeni (oboje v pripade CR prikladne) a hlavne v pripade CR a ACR jaky ma vnitrni dluh... Tohle je to kde je ten zasadni rozdil mezi FIN a CZE, neb FIN na svou obranu nekaslal a nakupoval a modernizoval prubezne, CR ne.

      Takze ano, CR si muze dovolit tolik F-35 jako FIN, protoze je v absolutnich cislech stejne bohata, ale taky si to nemuze dovolit narozdil od FIN (resp. by si to nemela dovolit), protoze ma zcela jiny vnitrni dluh a potrebuje ted behem par let vymenit 1/2 armadni techniky (a to jsem jeste hodne hodnej kdyz pisu jen o polovine).

      24 F-35 mi pak prijde jako akuratni pocet, spickova platforma, 2 letky, kvalitativni i kvantitativni skok a jak jsme si na prikladu FIN prave dokazali tak timhle poctem CR nakupuje mene nez polovinu stroju na ktere jinak zcela realisticky ma, takze ve sve situaci velice rozumny a stridmy nakup i ve vztahu k dalsim programum. Diky copy.Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      08:38 22.07.2022

      @danik finsko v roce 21 zaznamenalo deficit 2,5%gdp. ceska republika 5,9% gdp..


      a to bude duvod proc si pri srovnatelnem gdp finsko "muze" dovolit vic f35

      @danik finsko v roce 21 zaznamenalo deficit 2,5%gdp. ceska republika 5,9% gdp..


      a to bude duvod proc si pri srovnatelnem gdp finsko "muze" dovolit vic f35

     • Scotty
      09:02 22.07.2022

      2DaChoppa
      Ovšem náš dluh je stále nižší. ĆR dluží 41,9% svého HDP zatím co Finsko 69%. Plus daňová zátěž je ve Finsku větší než u nás.

      2DaChoppa
      Ovšem náš dluh je stále nižší. ĆR dluží 41,9% svého HDP zatím co Finsko 69%. Plus daňová zátěž je ve Finsku větší než u nás.

     • 2DaChoppa
      17:37 22.07.2022

      @scotty pokud ma jedna jakdruha zeme takovou sekyru, tak je asi zbytecny mluvit o tomkolik f35 si muzou dovolit, kdyz si je nemuze dovolit ami jedna...

      @scotty pokud ma jedna jakdruha zeme takovou sekyru, tak je asi zbytecny mluvit o tomkolik f35 si muzou dovolit, kdyz si je nemuze dovolit ami jedna...

     • Scotty
      21:05 22.07.2022

      2DaChoppa
      Je to jednoduché. Dnes jsou dva druhy zemí. Země s vysokým fiskálním
      zadlužením a země s vysokým vnitřním zadlužením. Rozhodně je lepší patři do té první skupiny.

      2DaChoppa
      Je to jednoduché. Dnes jsou dva druhy zemí. Země s vysokým fiskálním
      zadlužením a země s vysokým vnitřním zadlužením. Rozhodně je lepší patři do té první skupiny.

    • DuPo
     23:04 21.07.2022

     Fínsko vs Česko (alebo Slovensko) sa fakt porovnávať nedá, Fínom totiž 40 rokov nevládli komanči, ich vzor "na večné časy" nebol CCCP a tiež nemajú pomaly každého druhého politika ...Zobrazit celý příspěvek

     Fínsko vs Česko (alebo Slovensko) sa fakt porovnávať nedá, Fínom totiž 40 rokov nevládli komanči, ich vzor "na večné časy" nebol CCCP a tiež nemajú pomaly každého druhého politika odchovaného v červenej partaji, pričom jedným z dôsledkov je aj pomer objednaných 64 ks F-35 vo Fínsku ku 24 ks vo hviezdach v Česku (alebo 14 ks objednaných F-16 na Slovensku).Skrýt celý příspěvek

    • copy
     08:44 22.07.2022

     Jirosi podhodnocení koruny je krásně vidět paritě kupní síly (PPS). Tam, mezi námi a Finy není moc velkého rozdílu a opravdu si Čech a Fin, ve svých zemích neží zas tak ...Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi
     podhodnocení koruny je krásně vidět paritě kupní síly (PPS). Tam, mezi námi a Finy není moc velkého rozdílu a opravdu si Čech a Fin, ve svých zemích neží zas tak rozdílně.
     Ale zkuse si vzít české koruny do Finska a směnit je za eura a ejhle.
     PPS je asi nejlepší ukazatel životní úrovně, protože eliminuje směné kurzy, ale reálnou sílu ekonomiky nevyjadřuje.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:57 22.07.2022

      Stačilo napsat, že měnového kurzu a jeho tvorbě nerozumíte. PPS je přímo závislá na kurzu. Se slabou měnou vám zdraží zboží ze zahraničí=koupíte si z výplatu méně=poklesne vaše ...Zobrazit celý příspěvek

      Stačilo napsat, že měnového kurzu a jeho tvorbě nerozumíte.

      PPS je přímo závislá na kurzu. Se slabou měnou vám zdraží zboží ze zahraničí=koupíte si z výplatu méně=poklesne vaše PPS...Skrýt celý příspěvek

     • copy
      09:07 22.07.2022

      ne Jirosi, PPS je právě o toto očištěno. Nerozumíte tomu vy.

      ne Jirosi, PPS je právě o toto očištěno. Nerozumíte tomu vy.

     • Jirosi
      09:12 22.07.2022

      Jasne, až na to, že 70% zboží na pultech v ČR je dovoz... ale tam sd kurz nepočítá, a jeho změna na cenu toho zboží nemá vliv. Jako příklad si můžeme uvést ceny paliv.... tam snad ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasne, až na to, že 70% zboží na pultech v ČR je dovoz... ale tam sd kurz nepočítá, a jeho změna na cenu toho zboží nemá vliv.
      Jako příklad si můžeme uvést ceny paliv.... tam snad reaguji ještě než se ten kurz změní.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     21:46 22.07.2022

     copy - to porovnávanie tu na AN je veľmi zaujímavé... ak sa porovnáva napr. slovensko a česko,tak to "vraj" nejde porovnávať... ale porovnávanie česko a fínsko, tak to sa už môže a ...Zobrazit celý příspěvek

     copy - to porovnávanie tu na AN je veľmi zaujímavé...
     ak sa porovnáva napr. slovensko a česko,tak to "vraj" nejde porovnávať...
     ale porovnávanie česko a fínsko, tak to sa už môže a často porovnáva... :))))Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      23:59 22.07.2022

      No jo...Fini i při tom, že jich je podobně jak Vás, mají podobné HDP jako my. Zatímco Vy máte HDP 2,5x nižší. Záhada rozluštěna.

      No jo...Fini i při tom, že jich je podobně jak Vás, mají podobné HDP jako my. Zatímco Vy máte HDP 2,5x nižší. Záhada rozluštěna.

     • HEKTOR
      10:01 23.07.2022

      Danik - takže cca: sk 5,5mil obyv/105mld ,cz 11mil/245mld ,fin 5,5mil/270mld ...skutočne si myslíte že to je tak jednoduché.??? hm,škoda že to blbí politici nevidia,keď to je tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik - takže cca: sk 5,5mil obyv/105mld ,cz 11mil/245mld ,fin 5,5mil/270mld ...skutočne si myslíte že to je tak jednoduché.??? hm,škoda že to blbí politici nevidia,keď to je tak jasné...Skrýt celý příspěvek

  • copy
   02:00 22.07.2022

   Pro Danika, Scottyho, Juru, Hornyho. Nedokážete pochopit, že si nemůžeme dovolit to, co Fini. Tak to zkuste takto. Já a vy vyděláváme stejně peněz. Vy živíte pět hladových krků a ...Zobrazit celý příspěvek

   Pro Danika, Scottyho, Juru, Hornyho.
   Nedokážete pochopit, že si nemůžeme dovolit to, co Fini.
   Tak to zkuste takto.
   Já a vy vyděláváme stejně peněz. Vy živíte pět hladových krků a já deset. Vy si ze stejného platu můžete dovolit koupit nového Superba a já postarší oktávku. Tož asi tak.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    02:22 22.07.2022

    Což je opět nesmysl. Výdaje na obranu se stanovují na procenta HDP. To kolik lidí ho vytvořilo je naprosto irelevantní.

    Což je opět nesmysl. Výdaje na obranu se stanovují na procenta HDP. To kolik lidí ho vytvořilo je naprosto irelevantní.

    • copy
     07:27 22.07.2022

     Pochopte, že takovéto zbrojní projekty nejdou z těch 2% na obranu, to by nešlo zaplatit. Rozdíl ekonomické síly mezi Finsko/Česko, dobře ilustruje průměrný plat Finsko/ČR. V ČR cca ...Zobrazit celý příspěvek

     Pochopte, že takovéto zbrojní projekty nejdou z těch 2% na obranu, to by nešlo zaplatit.
     Rozdíl ekonomické síly mezi Finsko/Česko, dobře ilustruje průměrný plat Finsko/ČR.
     V ČR cca 38 000 Kč, ve Finsku cca 120 000 Kč. Zkuste s českým průměrným platem žít ve Finsku a budete patřit k těm chudším. Naopak Fin v ČR bude za vodou.
     Jěště jeden příklad.
     Rumunsko: má o něco větší celkový HDP nežli ČR.
     Dle vaší logiky: Finsko/ČR/Bulharsko jsou přibližně stejně bohaté země a tudíž si mohou dovolit podobně zbrojit?!?! Vždyť 2% HDP na obranu budou přibližně stejná celková částka jako u nás a ve Finsku, že.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:27 22.07.2022

      Vzhledem k tomu že zatím naznáme cenu tak to nemůžeme vědět. Plat je naprosto irelevantní veličina. /Dle vaší logiky: Finsko/ČR/Bulharsko jsou přibližně stejně bohaté země a tudíž ...Zobrazit celý příspěvek

      Vzhledem k tomu že zatím naznáme cenu tak to nemůžeme vědět.
      Plat je naprosto irelevantní veličina.

      /Dle vaší logiky: Finsko/ČR/Bulharsko jsou přibližně stejně bohaté země a tudíž si mohou dovolit podobně zbrojit?!?! Vždyť 2% HDP na obranu budou přibližně stejná celková částka jako u nás a ve Finsku, že./
      Konečně jste na to kápnul. Přesně tak to je.Skrýt celý příspěvek

   • Ondra Mrklas
    03:32 22.07.2022

    Ten rozdíl je prostě v tom, že pokud by jsme měli HDP Finska tak by jsme si mohli koupit 128 letadel a bylo by to úměrné. My ho máme o něco menší, ale stejně si kupujeme téměř 3x ...Zobrazit celý příspěvek

    Ten rozdíl je prostě v tom, že pokud by jsme měli HDP Finska tak by jsme si mohli koupit 128 letadel a bylo by to úměrné. My ho máme o něco menší, ale stejně si kupujeme téměř 3x méně, takže s penězi problém opravdu nebudeSkrýt celý příspěvek

    • copy
     08:22 22.07.2022

     Tak k tomu není co dodat. Takže Rumuni, při o něco větším HDP nežli máme my, ale s cca 2x větším počtem obyvatel by si jich tedy mohly rovnou koupit 256?!?

     Tak k tomu není co dodat. Takže Rumuni, při o něco větším HDP nežli máme my, ale s cca 2x větším počtem obyvatel by si jich tedy mohly rovnou koupit 256?!?

   • Jirosi
    06:22 22.07.2022

    Motate hrušky a jabka. Občan ČR vydelava 1/2 toho co občan Finska. Opravdu si můžete koupit méně. Jenže, vy si nakupujete armadni letadla. Ty si kupuje CR, která vybere sice ...Zobrazit celý příspěvek

    Motate hrušky a jabka.
    Občan ČR vydelava 1/2 toho co občan Finska. Opravdu si můžete koupit méně.

    Jenže, vy si nakupujete armadni letadla. Ty si kupuje CR, která vybere sice poloviční daně od občanů. Ale těch občanů je 2x tolik!
    Takže ve výsledku má obrany rozpočet CR přibližně stejnou velikost jako ten ve Finsku. K tomu má Cr výhodu, že na platy může vydávat jen 1/2prosredku díky menšímu hdp na obyvatele.Skrýt celý příspěvek

    • copy
     07:45 22.07.2022

     Hrušky a jablka motáte vy. Cca stejný HDP jako ČR/Finsko má i Rumunsko. Jen taková drobnost: má cca 4 x více obyvatel nežli Finsko a cca 2x co ČR. Při 2% výdajích na obranu do ní ...Zobrazit celý příspěvek

     Hrušky a jablka motáte vy.
     Cca stejný HDP jako ČR/Finsko má i Rumunsko.
     Jen taková drobnost: má cca 4 x více obyvatel nežli Finsko a cca 2x co ČR. Při 2% výdajích na obranu do ní tedy dává stejnou sumu a může si dovolit to samé?!? Ne, nemůže. Obhospodařovat 20 mil, 10 mil nebo 5 mil lidí je prostě sakra rozdíl.Skrýt celý příspěvek

     • MaraKM
      08:12 22.07.2022

      Copy, i kdyby vlada CR vzala nakonec tech cca potrebnych 100 mld z rozpoctu a treba i na dluh a “nasypala” do rozpoctu MO v nasledujicich X-letech, tak se stane co? Ano, pouzijeme ...Zobrazit celý příspěvek

      Copy, i kdyby vlada CR vzala nakonec tech cca potrebnych 100 mld z rozpoctu a treba i na dluh a “nasypala” do rozpoctu MO v nasledujicich X-letech, tak se stane co? Ano, pouzijeme na armadu vice, ale porad budeme v onech 2% HDP, protoze letos to ma byt kolik?! 1,4%? Takze pokud by se zitra podepsaly smlouvy na BVP i F-35 a bude treba jeste do konce roku uhradit PRVNI splatky, tak ve vysledku by byly letosni vydaje na obranu/MO/ACR kolik? Stale pod 2% ,protoze by to byl jen zlomek z celkove ceny a my bychom stale bylo pod jakousi “normalni / empirickou “ hodnotou vynalozenych prostredku.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:29 22.07.2022

      Copy: opět blbost. Jistě, že si Rumunsko může dovolit co ČR. Jediné 2. Rozdíly jsou, že Rumunsko musí mít i námořnictvo, a současně ubránit 3x větší plochu území. Ale opět má ...Zobrazit celý příspěvek

      Copy: opět blbost.
      Jistě, že si Rumunsko může dovolit co ČR. Jediné 2. Rozdíly jsou, že Rumunsko musí mít i námořnictvo, a současně ubránit 3x větší plochu území. Ale opět má výhodu v nižších platech než v ČR.

      Proto už dnes má Rumunsko 17ks F-16 (ČR jen 15ks Jas-39) a k tomu 25 ks Mig 21.... tzn. 3x více bojových letadel než Cr.
      Ty Migi plánuji nahradit dalšími 32 ks F-16.Skrýt celý příspěvek

    • copy
     09:12 22.07.2022

     Rumuni si opravdu to co my, dovolit nemohou. Pokud tedy nechtějí zůstat s životní úrovní tam kde jsou. Stejně to platí i v případě ČR/Finsko.

     Rumuni si opravdu to co my, dovolit nemohou. Pokud tedy nechtějí zůstat s životní úrovní tam kde jsou. Stejně to platí i v případě ČR/Finsko.

     • Jirosi
      09:30 22.07.2022

      Neplatilo přes žádný ukazatel, pokud se to nepresene někam k 4-5%. 2% právě podporují růst zárukou stability v daném regionu.

      Neplatilo přes žádný ukazatel, pokud se to nepresene někam k 4-5%. 2% právě podporují růst zárukou stability v daném regionu.

   • Jura99
    07:11 22.07.2022

    copy: Finove kupuji 64ks tech superbů a my jen 24ks. Pro jednoduchost pripustme, ze maji stejne prijmy, ale zivi pouze polovinu hladovych krků. Nechapu, v cem vidis problem, kdyz ...Zobrazit celý příspěvek

    copy: Finove kupuji 64ks tech superbů a my jen 24ks. Pro jednoduchost pripustme, ze maji stejne prijmy, ale zivi pouze polovinu hladovych krků. Nechapu, v cem vidis problem, kdyz kupujeme 3x mene letadel ?Skrýt celý příspěvek

    • copy
     08:33 22.07.2022

     Problém je v síle ekonomiky Finska/ČR, to se prostě těžko porovnává. Kdyby šlo jen o F 35, tak budiž. Tady jde o další nákladné projekty a opravdu se to neplatí z 2% HDP co jde na ...Zobrazit celý příspěvek

     Problém je v síle ekonomiky Finska/ČR, to se prostě těžko porovnává. Kdyby šlo jen o F 35, tak budiž. Tady jde o další nákladné projekty a opravdu se to neplatí z 2% HDP co jde na obranu, ale zvlášť a povětšinou na dluh.
     Já dokáži pochopit, že se na to peníze najdou (stát si je půjčí), ale následný provoz, servis atd., bude kámen úrazu. Na toto, doplatí magalomani z Polska.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:15 22.07.2022

      Porovnáva se to tezko jen protoze se vám nelíbí výsledek.
      Pro všechny ostatní je to snadné.

      Porovnáva se to tezko jen protoze se vám nelíbí výsledek.
      Pro všechny ostatní je to snadné.

    • HEKTOR
     11:10 23.07.2022

     Jura99 - možno je malý problém to,že čr musí na rozdiel od fínska v krátkej dobe riešiť/rieši lietadlá,vrtuľníky,tanky,bvp,ot,raketomety,pvo,atď...

     Jura99 - možno je malý problém to,že čr musí na rozdiel od fínska v krátkej dobe riešiť/rieši lietadlá,vrtuľníky,tanky,bvp,ot,raketomety,pvo,atď...

   • Maximus
    08:08 22.07.2022

    Osobne si myslím Copy, ze to chápeš velmi dobre, jen jsi tady kolegy dobre vytrollil. Druhá alternativa, co si o tobě v takovém případě myslím, by se ti moc nelíbila.

    Osobne si myslím Copy, ze to chápeš velmi dobre, jen jsi tady kolegy dobre vytrollil. Druhá alternativa, co si o tobě v takovém případě myslím, by se ti moc nelíbila.

   • petres
    10:26 22.07.2022

    copy do této směšné debaty jsem si myslel, že jste jenom troll. nyní vidím, že jste hloupý troll. Předpokladem je, že obě země budou dávat stejnou částku tj.2% na obranu. ČR ...Zobrazit celý příspěvek

    copy do této směšné debaty jsem si myslel, že jste jenom troll. nyní vidím, že jste hloupý troll.
    Předpokladem je, že obě země budou dávat stejnou částku tj.2% na obranu.
    ČR GDP 2021 = 282,340,849.86 USD; 2% = 5 646 817,00 USD
    Finsko GDP 2021 = 299,155,237.59 USD; 2% = 5 983 104,75 USD
    Obě částky jsou srovnatelné, čili oba státy vydávají bez ohledu na počet obyvatel zhruba stejně.
    Pokud bych teoreticky vydával v obou státech stejnou částku na sociální výdaje, ano pak platí, že Čech dostane polovičku, protože příjemců je dvakrát tolik. U výdajů na obranu však toto neplatí, ty se jednotlivým obyvatelům nerozdělují, proto je jedno kolik stát má obyvatel. Co je na tom k nepochopení?


    Použil jsem údaje z:
    https://data.worldbank.org/ind... Skrýt celý příspěvek

    • copy
     14:11 22.07.2022

     Tak ještě jednou. Máme HDP, OK. Finsko má HDP, OK. Oba ho máme cca stejně velké, OK. Na obranu dáváme cca stejně, OK. Tak a teď pozor... teď to příjde. Pro Finskou vládu má 1 euro, ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak ještě jednou. Máme HDP, OK. Finsko má HDP, OK. Oba ho máme cca stejně velké, OK. Na obranu dáváme cca stejně, OK.
     Tak a teď pozor... teď to příjde.
     Pro Finskou vládu má 1 euro, 1 dolar, úplně jinou hodnotu, nežli pro Českou vládu. 85 mil. dolarů za 1 F-35, je pro Finy úplně jiná hodnota, nežli pro Čechy. Češi si musí směnit (nevýhodně) svoje korunky (a velmi podhodnocené) za eura a musí si na to, stejně jako Finové půjčit. Tyto výdeje nejdou z pravidelných výdajů na obranu, ale jdou nad rámec těchto výdajů a zatěžují státní rozpočet extra.
     Finská ekonomika je mnohem silnější nežli Česká, a proto si s tím dokáže lépe poradit, i když máme cca stejná HDP. Stejně tak Česká, je mnohem silnější, nežli např. Rumunská, která má také cca stejné HDP.
     České MO, ani Finské MO, nepoletuje ve vzduchoprázdnu, ale jsou provázná se všemi ostatními výdaji a stavem ekonomiky.
     Na příkladu dvou rodin, jsem se tu marně pokoušel laicky vysvětlit, že i když budou mít stejný příjem, ale rozdílný počet lidí, které mají živit, či z toho profitovat, tak si opravdu nemohou dovilit to samé auto(a), jedině, že ta početnější si sníží životní standard, nebo si na to více půjčí. Chápeš?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:03 22.07.2022

      Jak se dle vás měří síla ekonomiky? Jak dle vas vzniká kurz pro smeju? S vaší neznalosti se do takových úvah ani nezapoiujte. Ušetříte si čas s a nervy. Ps: Jak můžete laicky ...Zobrazit celý příspěvek

      Jak se dle vás měří síla ekonomiky?
      Jak dle vas vzniká kurz pro smeju?

      S vaší neznalosti se do takových úvah ani nezapoiujte. Ušetříte si čas s a nervy.

      Ps: Jak můžete laicky vysvětlovat pojem, kterému sam nerozumíte?
      Pokud, si hloupé myslíte, že většina počet obyvatel znamená pro stát větší zátěž, tak ano. Ale pouze při srovnatelné hdp na hlavu. Jenže, CR má 2x vide obyvatel a současně poloviční hdp na hlavu. Tedy faktor extra nalladu je 0.
      Ve výsledku je na tom hůře Finsko díky násobný větší rozloze, horším klimatickým podmínkám, a přímým sousedství z Ruskem. To jsou skutečně faktory co společně z vyšší vyplacenou mzdou degraduji Finské Hdp.Skrýt celý příspěvek

     • MaraKM
      18:24 22.07.2022

      Zakladni rozpor je v tom, ze vetsina zde diskutujicich bere 2% HDP jako bernou minci co se vydaju pro armadu tyce. Pokud se tedy neco prida, je to jen narovnani aktualniho dluhu a ...Zobrazit celý příspěvek

      Zakladni rozpor je v tom, ze vetsina zde diskutujicich bere 2% HDP jako bernou minci co se vydaju pro armadu tyce. Pokud se tedy neco prida, je to jen narovnani aktualniho dluhu a toho co jiz meli davno mit k dispozici (letos to ma/melo byt cca 1,4% tusim).
      Vy se copy na to divate jako nejen predstavitele ksc, ze je rozpocet armady kouzelny mesec, ze ktereho se zaplatuje co je potreba - pak ano, teoreticky by Vase uvahy mohli mit nejaky smysl. V praxi je to blbost, stejne jako treba experiment s rusenim policie v nekterych oblastech USA…Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   08:31 22.07.2022

   copy.
   Žádný tendr nebo tendry nebudou.
   Nyní se oznámilo že ČR chce pro AČR pořídit F-35 a CV-90 a pověřilo MO aby vyjednalo smlouvu.

   copy.
   Žádný tendr nebo tendry nebudou.
   Nyní se oznámilo že ČR chce pro AČR pořídit F-35 a CV-90 a pověřilo MO aby vyjednalo smlouvu.

   • TF_HU
    12:10 22.07.2022

    To je taky tend, jen v jiném režimu...

    To je taky tend, jen v jiném režimu...

 • Danik
  18:04 21.07.2022

  I když mám jisté pochopení pro obavy o finance když jde o F-35, je třeba si říci pár faktů. Naše dosti olétané Gripeny C/D, těm končí pronájem 2027, maximálně 2029. Tedy letectvo ...Zobrazit celý příspěvek

  I když mám jisté pochopení pro obavy o finance když jde o F-35, je třeba si říci pár faktů. Naše dosti olétané Gripeny C/D, těm končí pronájem 2027, maximálně 2029. Tedy letectvo je nutno řešit stejně. 212. tl nyní stále užívá L-159, které i kdyby se modernizovaly na nejvyšší standard, stále jsou to dnes již podprůměrné podzvukové bitevníky, které proti technologicky zdatnému soupeři můžeme efektivně použít maximálně jako "přibližovače" protipozemní řízené munice dlouhého dosahu, nebo proti křovákům bez PVO. Tedy ani naše VzS nejsou zrovna v nejlepší kondici a je na místě řešit jejich budoucnost. Je nejvyšší čas. Gripen E není zrovna levná varianta. F-35 nám vyřeší naše taktické letectvo pro obě letky na dalších 60+ let...Ano F-16 už tu s námi bude 44 let a ještě na 20 dalších s ní počítá i americké letectvo. Podobné to bude s F-35, který se postupně stává hlavním víceúčelovým letounem NATO a spojenců. Podstatnou část těchto 60+ let, se bude jednat o naprostou špičku a poté díky modernizacím bude držet krok i s novějšími letouny. To si myslím, je v rozložení času efektivní a taktéž ekonomické řešení našeho taktického letectva. Je zároveň jasné, že částka 100 miliard bude rozložena v čase. S rostoucím rozpočtem MO, to není nic co by obranu položilo a zároveň je vidět, že pokračuje modernizace pozemních sil (tanky, Caesar, CV-90, 200,ks Tatra Force pro logistiku, LÚV, drony, výzbroj a výstroj jednotlivce, dokončování Hilluxů, Titusy, MLU Pandurů plus nákup dalších 70ti ks atd.) a vzdušných sil (H-1, MADR, Spyder) a to postupně ve všech segmentech. Další věc je, že modernizace základny Čáslav je třeba udělat tak jako tak a i Náměšti by to prospělo.


  Cv-90 je za mě osobně nejlepší řešení a jsem rád, že BAE jejich snaha vyšla. Určitě bych se nezlobil, kdyby již byla užita nově připravovaná věž. Jen takový detail, že BAE používá v prezentaci budoucí věže vozidlo s českými výsostnými znaky.

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   21:41 21.07.2022

   A nebola švédska ponúka nahodou o bezplatnom prevode súčasných 14ks Gripenov ...Zobrazit celý příspěvek

   A nebola švédska ponúka nahodou o bezplatnom prevode súčasných 14ks Gripenov C/D?

   https://www.novinky.cz/domaci/... Skrýt celý příspěvek

   • MeV6
    21:51 21.07.2022

    Za předpokladu, že si je za další nemalé prachy necháme u Saabu zmodrrnizovat a současně pořídíme dalších 12 Gripenů E.
    Takže ne, úplně bezplatné by to určitě nebylo.

    Za předpokladu, že si je za další nemalé prachy necháme u Saabu zmodrrnizovat a současně pořídíme dalších 12 Gripenů E.
    Takže ne, úplně bezplatné by to určitě nebylo.

    • Arthur
     23:10 21.07.2022

     Aký by bol cenový rozdiel v desiatkých miliard Kč: bezplatného prevodu súčasných 14ks Gripenov C/D a ich modernizácia ˇ(viď napr. Maďarsko) a zároveň ako píšete nákup dalších 12 ...Zobrazit celý příspěvek

     Aký by bol cenový rozdiel v desiatkých miliard Kč:

     bezplatného prevodu súčasných 14ks Gripenov C/D a ich modernizácia ˇ(viď napr. Maďarsko) a zároveň ako píšete nákup dalších 12 Gripenů E

     vs.

     24ks F-35 ?Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      23:17 21.07.2022

      Bezplatný převod je vtipný název. Je to jako když si pronajmete byt na 30 let a pak za Vámi přijde majitel, že Vám ho "zadarmo" dá. Je to sice super, ale ten byt už jste si reálně ...Zobrazit celý příspěvek

      Bezplatný převod je vtipný název. Je to jako když si pronajmete byt na 30 let a pak za Vámi přijde majitel, že Vám ho "zadarmo" dá. Je to sice super, ale ten byt už jste si reálně zaplatil...

      Rozdíl pořizovací ceny Gripen E a F-35 podle zdrojů jež se v poslední době udávali, je 8 milionů USD za kus v neprospěch Gripen E. To znamená, že při nákupu 12-ti Gripen E můžeme mít 13 F-35 a ještě nám 10 milionů USD zbyde. Modernizace Jas-39 C/D v počtu 14ks sice tak nákladná nebude, ovšem stejně za nějakých 10-15 let musíme řešit jejich náhradu, protože drak prostě nepustí. Což pak znamená ideálně dalších 14 Gripen E, s tím, že už nyní nebudeme na špici.

      Takto máme na 60+ let klid, s tím, že podstatnou část té doby na špici budeme.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      23:44 21.07.2022

      Takže vy tvrdíte, že Gripen E je drahší ako F-35 ?
      Poprosím zdroj.

      Takže vy tvrdíte, že Gripen E je drahší ako F-35 ?
      Poprosím zdroj.

     • Danik
      23:51 21.07.2022

      Já to netvrdím, tvrdí to ty zdroje, které se tu posledních asi 14 dní dávaly. Myslel jsem si, že Gripen "přece musí být určitě levnější, protože proto", avšak díky zdejším kolegům ...Zobrazit celý příspěvek

      Já to netvrdím, tvrdí to ty zdroje, které se tu posledních asi 14 dní dávaly. Myslel jsem si, že Gripen "přece musí být určitě levnější, protože proto", avšak díky zdejším kolegům jsem byl vyveden z omylu. Stačí se juknout na asi posledních x diskuzí o F-35... Cenu F-35 podle posledních tendrů stáhli Američani na 85 mil. dolarů. Gripen E tím, že je to malosériovka má cenu okolo 93 mil. dolarů. bavíme se o pořizovací ceně prosím pěkně. Tím, že Gripen E teprve začíná sloužit, provozní náklady jsou neznámé.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      23:56 21.07.2022

      Poprosím tie zdroje.
      Ale nie za koľko kupujú američania, ale tretie strany od nich!
      A zároveň náklady na letovú hodinu a životný cyklus.

      Poprosím tie zdroje.
      Ale nie za koľko kupujú američania, ale tretie strany od nich!
      A zároveň náklady na letovú hodinu a životný cyklus.

     • Danik
      00:10 22.07.2022

      Najdi si to, bylo o tom tady vypsáno už dost... Tu cenu se bavíme pro "třetí strany"

      Náklady pro nás pro 24ks F-35 se pohybují okolo 100 miliard korun.

      Najdi si to, bylo o tom tady vypsáno už dost... Tu cenu se bavíme pro "třetí strany"

      Náklady pro nás pro 24ks F-35 se pohybují okolo 100 miliard korun.

     • Arthur
      00:30 22.07.2022

      Oki dám si to do kolónky k takým etal=onom ako napr. "Hlavné závery Útvaru hodnoty za peniaze k nákupu F-16 (ex-ante hodnotenie) · Analýza obmeny MO SR porovnáva celkové náklady na ...Zobrazit celý příspěvek

      Oki dám si to do kolónky k takým etal=onom ako napr. "Hlavné závery Útvaru hodnoty za peniaze k nákupu F-16 (ex-ante hodnotenie)
      · Analýza obmeny MO SR porovnáva celkové náklady na vlastníctvo ponúk do roku 2048, ponuka lietadiel F16 je v súčasnej hodnote (2018) výhodnejšia o 8 % než pri JAS-39."

      Až kým sa nato nepozrel Nájvyšší kontrólny úrad cit. "Podľa týchto údajov náklady na letovú hodinu F-16 boli k 14.6.2021 o 19,1 % vyššie ako náklady na prevádzku JAS-39. Vzhľadom na evidentné nezrovnalosti v analýze, ako aj všetky verejne dostupné a poskytnuté zdroje, vrátane analýz významných zdrojov, sa skutočné náklady na životný cyklus javia opačne – v prospech JAS-39."
      zdroj: https://www.nku.gov.sk/documen... Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:32 22.07.2022

      Ten váš odkaz mluví o: 17tis Eur ro Jas 39 20tis Eur pro F-16 Vy si myslíte, že je to špatně. Špatně to opravdu je. F-16 má nadhodnocenou cenu. Piloti u vás asi těžko mají ...Zobrazit celý příspěvek

      Ten váš odkaz mluví o:
      17tis Eur ro Jas 39
      20tis Eur pro F-16

      Vy si myslíte, že je to špatně. Špatně to opravdu je. F-16 má nadhodnocenou cenu. Piloti u vás asi těžko mají srovnatelný plat z piloty v USA. To číslo totiž odpovídá výkazu USAF.Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      08:36 22.07.2022

      Maďaři Gripen modernizují, ale jejich Gripeny jsou předělávky a Gripen "B" na "C", a za další chtěli F35 ale v USA nepochodili, zjevně kvůli "nadstandartním" vztahům ...Zobrazit celý příspěvek

      Maďaři Gripen modernizují, ale jejich Gripeny jsou předělávky a Gripen "B" na "C", a za další chtěli F35 ale v USA nepochodili, zjevně kvůli "nadstandartním" vztahům Orbán-Putin.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     07:22 22.07.2022

     ...

     ...

   • Danik
    21:55 21.07.2022

    Necháme Vám těch 14 Gripenů za polovinou životnosti, co už jste si za tu dobu stejně zaplatili, ty si nákladně modernizujete a pak si ještě koupíte Gripeny E, jejichž pořizovací ...Zobrazit celý příspěvek

    Necháme Vám těch 14 Gripenů za polovinou životnosti, co už jste si za tu dobu stejně zaplatili, ty si nákladně modernizujete a pak si ještě koupíte Gripeny E, jejichž pořizovací cena je vyšší než u F-35.

    Je to řešení, ale daleko od ideálního a nic moc "výhodného" na tom nevidím.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     06:49 22.07.2022

     Tak, tato varianta by byla rozumná v případě přechodu na 24 - 28 ks JAS-39 C/D +, ale ne v kombinaci s JAS-39E. Navíc by se v horizontu 15 -20 let muselo přejít na nějaký stíhač 6 ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak, tato varianta by byla rozumná v případě přechodu na 24 - 28 ks JAS-39 C/D +, ale ne v kombinaci s JAS-39E. Navíc by se v horizontu 15 -20 let muselo přejít na nějaký stíhač 6 generace. Mezitím by naše letectvo nemělo kde získat schopnosti generace 5.Skrýt celý příspěvek

     • MaraKM
      08:22 22.07.2022

      JAS-39 C/D se udajne jiz nevyrabeji, take to bylo ve zdejsich komentarich nekolikrat uvedeno. To by mel byt take udajne duvod, proc Madarsko ceka, jak to u nas dopadne a pripadne ...Zobrazit celý příspěvek

      JAS-39 C/D se udajne jiz nevyrabeji, take to bylo ve zdejsich komentarich nekolikrat uvedeno. To by mel byt take udajne duvod, proc Madarsko ceka, jak to u nas dopadne a pripadne vyuzije k akcizici u nas uvolnenych gripenu, se kterymi by zase nemelo nadale pocitat Svedsko…Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    22:27 21.07.2022

    O té letce 14 Gripenů C/D by mělo smysl uvažovat jen pokud by byla pouze za cenu jejich modernizace. Podmínka nákupu E to zabijí. Smysl by Gripeny měly ovšem ne jako náhrada F-35, ...Zobrazit celý příspěvek

    O té letce 14 Gripenů C/D by mělo smysl uvažovat jen pokud by byla pouze za cenu jejich modernizace. Podmínka nákupu E to zabijí. Smysl by Gripeny měly ovšem ne jako náhrada F-35, ale místo L-159.
    L-159 čeká drahá Mid-life modernizace, která u letadla pro které nemáme moc využití nedává smysl. Gripeny mohou aspoň zastat roli nízkonákladového airpolicingu a zvládnou navíc všechno co L-159. Uvolnil by se prostor pro výcvik F-35, kterých bude v reálu nasaditelných z 24 kusů kolik? 70 % bude stále dobré.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    23:57 21.07.2022

    Bylo to o tom že nám k nákupu Éček přenechají současně provozovaná letadla. Samozřejmě až poté co zaplatíme jejich modernizaci.

    Bylo to o tom že nám k nákupu Éček přenechají současně provozovaná letadla. Samozřejmě až poté co zaplatíme jejich modernizaci.

   • Maximus
    07:24 22.07.2022

    Scotty: Všechno je o jednání. Bohužel i na MO obvzláště platí známe “Líná huba, holé neštěstí”. Poláci si nyní berou FA-50 a jsem velice zvědav na jejich zkušenosti. Na pokročily ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty: Všechno je o jednání. Bohužel i na MO obvzláště platí známe “Líná huba, holé neštěstí”.

    Poláci si nyní berou FA-50 a jsem velice zvědav na jejich zkušenosti. Na pokročily výcvik pilotů a honění dopraváků ideální letadlo -airpolicing už asi nejde dělat nizkonakladověji. Navíc diky kombinaci AESA radaru a AMRAAM by to letadlo bylo nepříjemný protivník na BVR boj i pro Suchoje. Na tyto účely budou mít Poláci primarně ale lepší letadla :-)))Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     09:18 22.07.2022

     Pokud by chtěla ČR vyhodit penize mohla si koupit další domaci L-159.

     Ale pokud je cílem maximalizace nefejtivnosti, pak dává smysl ty penize útratit v zahraničí.

     Pokud by chtěla ČR vyhodit penize mohla si koupit další domaci L-159.

     Ale pokud je cílem maximalizace nefejtivnosti, pak dává smysl ty penize útratit v zahraničí.

    • Jirosi
     09:22 22.07.2022

     Otázkou je co chcete vyhednavat? USA F-35+vybaveni/mujice prodávají za ceny pro jejich armádu. Tam lze získat tak maximálně dotaci n úpravu základny. Ale té se dveře ...Zobrazit celý příspěvek

     Otázkou je co chcete vyhednavat?
     USA F-35+vybaveni/mujice prodávají za ceny pro jejich armádu. Tam lze získat tak maximálně dotaci n úpravu základny. Ale té se dveře nezavreli.
     Zatím co pokud nebudeme dělat opičky můžeme se vyhnout prodloužení o 2 roky u Gripenu = ušetřit.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      19:47 22.07.2022

      Začínám si myslet Jirosi, že přestáváte mít zcela schopnost chápat psaný text - výše zmíněná diskuze se týkala možnosti jednat se Švédy o přenechání naší letky Gripenů bez podmínky ...Zobrazit celý příspěvek

      Začínám si myslet Jirosi, že přestáváte mít zcela schopnost chápat psaný text - výše zmíněná diskuze se týkala možnosti jednat se Švédy o přenechání naší letky Gripenů bez podmínky nakupovat Gripen E, jen za cenu modernizace ktera vyjde +- jako Mid-life modernizace zcela neperspektivních L-159. Při vší úctě k L-159, tak je to s Gripenem výkonově nesrovnatelné letadlo s ne o moc dražším provozem a vycičenými stíhacími piloty, které chtějí posadit do výběhového "kočárku" L-159.

      Klidně jako bonus k dodávkám CV-90 :-))),

      Dále lze jednat o dodávkách izraelských raket Python 5, které jsou kvalitativně srovnatelné s aktuální verzí Sidewinderu a lze je používat i v našem PLRS SPYDER.

      Integrace na JAS-39 C/D je díky JAR hotová a Izraelci je používají ve svých F-35I, takže je to jen otázka sw úpravy ze strany Izraele.

      Jistě víte, že letové hodiny PLŘS jsou omezené, ale samozřejmě po olétání je lze využít pro pozemní systém, pokud tato možnost je - hloupost to nevyužít, pokud to bude ekonomicky rentabilní.

      Unifikace raket v rámci stíhacích letadel a pozemního PVO není úplně marná věc.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:32 23.07.2022

      Maximus: Už jsme si všiml, že se vyžíváte v hloupých řešení. Čím hloupější, tím častěji je musíte zopakovat. Napřed vytvoříte problém, ponechání C/D a řešení všeho okolo jejich ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: Už jsme si všiml, že se vyžíváte v hloupých řešení. Čím hloupější, tím častěji je musíte zopakovat.

      Napřed vytvoříte problém, ponechání C/D a řešení všeho okolo jejich setrvání v CR. Následně začnete jak vzniklý problém řešit, a jaké výhody má pro nás tohle řešení...
      Největší výhody pro nás má ten problém vůbec neřešit. ¨Přejit na jiný typ (F-35) a Gripeny dle kontraktu poslat domů.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     11:26 22.07.2022

     Mluvím o třetí letce tvořenou modernizovanými JAS-39C/D, která má mnohem větší bojovou hodnotu než L-159, které čeká drahá Mid-life modernizace. Dlouho se argumentovalo, že našich ...Zobrazit celý příspěvek

     Mluvím o třetí letce tvořenou modernizovanými JAS-39C/D, která má mnohem větší bojovou hodnotu než L-159, které čeká drahá Mid-life modernizace.

     Dlouho se argumentovalo, že našich 12+2 Gripenů nemůže cvičit utoky na pozemní cíle, protože airpolicing a nácvik vzdušného boje zabírá většinu kapacit. To vše v situaci, kdy Švédové zajišťovali mimořádně vysokou nasaditelnost. Kde berete ten optimismus, že s F-35 budeme někde moc nad 70 %, tj k dispozici bude cca 17 letadel.

     To jako má stačit na airpolicing, nácvik leteckého boje, útoky na pozemní cíle a to ještě za situace, kdy F-35 má sloužit jako mini AWACS a nacvik využití fůze dat pro další zbraňové systémy?

     Těch letadel je prostě pro plnohodnotný výcvik a plné využití schopností F-35 prostě málo a je nezbytné mít letadla, která uvolní omezené kapacity F-35 dané jejich malým počtem.

     Třetí letka JAS-39 C/D+ prostě dává smysl - vzhledem k vybudované infrastruktuře, zkušeným pilotům i servisním týmům. Levněji airpolicing dělat nelze - FA-50 má podobně výkonný motor a hmotnost a nová stojí 30 mil. dolarů.

     I bohaté Švýcasrsko si drží obstarožní F-5, které mají už od roku 1978.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     12:00 22.07.2022

     Pokud se koupi F-35n, tak l-159 půjdou v horším případě do skladu, v lepsi pryč z ČR.. 3. Letka nebude, nedava to smysl. Úplně nejmenší v podobě odkoupení Jas39 (jasne ještě ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud se koupi F-35n, tak l-159 půjdou v horším případě do skladu, v lepsi pryč z ČR..

     3. Letka nebude, nedava to smysl. Úplně nejmenší v podobě odkoupení Jas39 (jasne ještě muzeme koupit úplně nove). Žádná vybudovana infra pro Gripen není. Obě základny přejdou na F-35, a budování novou pro dosluholuhujici Jas39 je padlé na hlavu.

     Čas nebyl, protože ty letadla plnila i zahraniční úkoly.
     Spolehlivost nových F-35 bude samozřejmě klesat, protože esk to vždy fungovalo...Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      12:56 22.07.2022

      Že není vybudována žádná infrastruktura pro Gripeny, které provozujeme od roku 2004? Zkuste si zajet do Čáslavi, dám tip na fakultativní místa - zodolněný modernizovaný úl, do ...Zobrazit celý příspěvek

      Že není vybudována žádná infrastruktura pro Gripeny, které provozujeme od roku 2004? Zkuste si zajet do Čáslavi, dám tip na fakultativní místa - zodolněný modernizovaný úl, do kterého se ale F-35 rozhodně nevejde, relativně nově vybudovaná zkušebna motorů, která by se mohla komplet zbourat, protože nedá výkon motoru F135, etc. :-)))

      A teď bute tvrdit, že naše supermoderní letadla s dlouhým doletem (jeden ze zásadních argumentů mluvících pro F-35) nebudou plnit úkoly v zahraničí :-)))

      Idealní by byly aspoň 3 letky F-35, ale to určitě neprojde, takže budou muset stačit do třetí letky Gripeny ;-)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:09 22.07.2022

      Pokud ty úkoly zvládlo plnit 12+2Gripenu (reálné cca 11, ano i ty mají nasaditelnost nižší jak 100%), tak i 17ks F-35 je skoro o 50% víc strojů. Víte že původní úvahy byli pouze o ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud ty úkoly zvládlo plnit 12+2Gripenu (reálné cca 11, ano i ty mají nasaditelnost nižší jak 100%), tak i 17ks F-35 je skoro o 50% víc strojů. Víte že původní úvahy byli pouze o rozšíření na 18ks. Tedy z 11 k dispozici na 14-15ks. Přitom ty 3ks měli stačit na pozemní výcvik. Teď jich bude 2x víc i při současné spolehlivosti.

      Ps: Ano, tohle je v celém tom pakatel dnes nové, bude v době vyřazení 7.let staré. To jde prostě více náklad pronájmu.Skrýt celý příspěvek

     • MaraKM
      18:29 22.07.2022

      Obri opravny: bojovy letoun gripen. Zajimavy dokument, myslim nemecke zdf par let stary - tam je to videt pekne i s vykladem co se neexistuji infrastruktury tyce…

      Obri opravny: bojovy letoun gripen. Zajimavy dokument, myslim nemecke zdf par let stary - tam je to videt pekne i s vykladem co se neexistuji infrastruktury tyce…

     • Maximus
      19:24 22.07.2022

      Jirosi, jste opět mimo - utoky na pozemní cíle ma na starosti u nás primárně našich 16 ks L-159A, které stojí před nákladnou Mid-life modernizací, která musí zahrnovat i komplet ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, jste opět mimo - utoky na pozemní cíle ma na starosti u nás primárně našich 16 ks L-159A, které stojí před nákladnou Mid-life modernizací, která musí zahrnovat i komplet výměnu radaru - u JAS-39 C/D stačí jeho modernizace.

      Otázka nezní jestli F-35 nebo JAS-39 C/D+, ale jestli k F-35 mít JAS-39 C/D+ nebo L159A za +- podobnou cenu.

      Piloti z L159 mají jít na F-35 a zkušení stíhači z Gripenů s výcvikem za desítky milionů půjdou na letadlo bez perspektivy a vývoje? L-159 nemůže dělat air-policing, ale Gripen ano a k tomu navíc všechno co L159!

      L-159 má smysl po příchodu F-35 darovat třeba na Ukrajinu i kdyby jen jako návnady pro ruské rakety - hlavně už do nich nic neinvestovat, pokud se nemají uvést do plnohodnotného stavu, to ale vzhledem k výkonům a ceně modernizace Gripenů, pokud budou převedeny za symbolickou cenu, nemá právě žádný ekonomický či vojenský význam.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:23 22.07.2022

      MaraKM: Kazdy kdo viděl tu papírové šablony o které se stará jediný člověk, že tady žádné podstatně zazemi ve vlastníci ČR není. Maximus: Takze ty kontejnery pro gripen se ...Zobrazit celý příspěvek

      MaraKM: Kazdy kdo viděl tu papírové šablony o které se stará jediný člověk, že tady žádné podstatně zazemi ve vlastníci ČR není.


      Maximus: Takze ty kontejnery pro gripen se koupily na sklad?
      L-159 zastává roli bitevních, fakticky je nikde nikdy nenasadime =vyhazujeme penize oknem.
      Pokud že změnilo zadání, a piloti se budou v rámci pár let přeskakovat na F35 žádná modernizace se konat nebude. K čemu taky, prostě se oblétaji na šrot.

      K čemu mít 3.letku se stroji bez pilotů, a potřebou modernizace v ceně desítek % nového letadla. Přitom jen z polovinou zivotnosti a potřebou to letadlo zavést. 3.letka=3. Letiště jiné než soucasne.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    10:08 23.07.2022

    Danik - "Je to jako když si pronajmete byt na 30 let a pak za Vámi přijde majitel, že Vám ho "zadarmo" dá. Je to sice super, ale ten byt už jste si reálně zaplatil..." - trošku ...Zobrazit celý příspěvek

    Danik - "Je to jako když si pronajmete byt na 30 let a pak za Vámi přijde majitel, že Vám ho "zadarmo" dá. Je to sice super, ale ten byt už jste si reálně zaplatil..." - trošku sa vám pletú pojmy a dojmy...reálne ste nič nezaplatili,lebo sa jednalo o prenájom...mali ste si ten byt kúpiť na hypotéku...
    vaše gripeny ste mali formou operatívneho leasingu...a to je zase technicky niečo iné ako leasing...česko platilo za službu,neplatilo splátky za techniku ako takú...Skrýt celý příspěvek

 • Moon
  17:26 21.07.2022

  Nevíte někdo, jestli na cv90 bude nějakej hard kill APS?
  Pokud vím, tak je armáda chtěla.

  Nevíte někdo, jestli na cv90 bude nějakej hard kill APS?
  Pokud vím, tak je armáda chtěla.

  • Nesher
   17:48 21.07.2022

   Ano v zadání to bylo. Vzhledem k tomu, že Švédové nic vlastního nemají, tak asi Trophy.
   Mě by spíše zajímalo zda v rámci MLU Pandurů objedná MO ten český systém.

   Ano v zadání to bylo. Vzhledem k tomu, že Švédové nic vlastního nemají, tak asi Trophy.
   Mě by spíše zajímalo zda v rámci MLU Pandurů objedná MO ten český systém.

   • Moon
    18:01 21.07.2022

    Přesně to mě taky napadlo. Ale proč ne i na cv 90?

    Přesně to mě taky napadlo. Ale proč ne i na cv 90?

    • Nesher
     18:07 21.07.2022

     Protože je určený pro lehčí vozidla a spíš proti střelám typu RPG 7. Což by u Pandurů nevadilo.

     Protože je určený pro lehčí vozidla a spíš proti střelám typu RPG 7. Což by u Pandurů nevadilo.

     • Moon
      18:11 21.07.2022

      Že je spíš proti rpg jsem nikde neslyšel. Zkusím zapátrat, až bude čas.

      Že je spíš proti rpg jsem nikde neslyšel. Zkusím zapátrat, až bude čas.

     • Nesher
      18:12 21.07.2022

      Moon
      Nicméně je to tak.

      Moon
      Nicméně je to tak.

     • Moon
      18:42 21.07.2022

      ...Zobrazit celý příspěvek

      https://www.google.com/url?sa=...
      Tady píšou rpg a ptrs. Což mi přijde stejne jako trophy.
      Taky prej umí i vrchní polosféru, což by se asi hodilo.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      18:59 21.07.2022

      Moon Znáš to, papír snese hodně. :-) Ale vážně, staré PTŘS by to možná dalo (reálně to zkoušeli na Konkursu s klasickou hlavicí). Ale nebylo to ono. Cokoliv moderního ani náhodou. ...Zobrazit celý příspěvek

      Moon
      Znáš to, papír snese hodně. :-)
      Ale vážně, staré PTŘS by to možná dalo (reálně to zkoušeli na Konkursu s klasickou hlavicí). Ale nebylo to ono. Cokoliv moderního ani náhodou. Proti RPG a podobným to fungovalo spolehlivě.
      Nicméně je to vážně určeno pro lehčí vozidla, na druhou stranu je to vyráběné z větší části z českých komponent a je to levné. Nižší jednotky milionů za kus. Pro Pandury, které mají jiný způsob nasazení než BVP naprosto vyhovující.Skrýt celý příspěvek

     • Moon
      19:34 21.07.2022

      Odkud bereš info?
      Důvěřuj ale prověřuj :-)

      Odkud bereš info?
      Důvěřuj ale prověřuj :-)

     • Nesher
      19:50 21.07.2022

      Moon Jeden z autorů je můj spolužák. Podle toho co mi říkal, tak na moderní střely a jejich relativně velké hlavice by potřebovali větší "energii", takže i když to trefí, tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Moon
      Jeden z autorů je můj spolužák.
      Podle toho co mi říkal, tak na moderní střely a jejich relativně velké hlavice by potřebovali větší "energii", takže i když to trefí, tak stejně dochází k poškození vozidla. Což se jim stalo i u toho Konkursu, jinou PTŘS neměli k dispozici. Spike vojáci nedali. Mnohem menšímu než bez protiopatření, ale i tak.
      A větší to být nemůže kvůli nosnosti Panduru pro nějž je to určené. Ale proti lehčím hlavicim to funguje spolehlivě.
      Kromě Konkursu to testovali na RPG 7 a RPG 75.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      22:32 21.07.2022

      Jmenuje se to PAO (Pokročilá aktivní obrana) a teoreticky zvládala ničit i tankové APDS. Bohužel i male fragmenty průbojných střel měly ještě dost kinetické enrgie, aby probily ...Zobrazit celý příspěvek

      Jmenuje se to PAO (Pokročilá aktivní obrana) a teoreticky zvládala ničit i tankové APDS. Bohužel i male fragmenty průbojných střel měly ještě dost kinetické enrgie, aby probily tenký pancíř Panduru.Skrýt celý příspěvek

     • Moon
      23:37 21.07.2022

      Asi budu věřit papíru co snese všechno. Zároveň budu věřit, že to koupěj na cv 90 a bude to odzkoušené na všechno včetně javelinu law kornetu.

      Asi budu věřit papíru co snese všechno. Zároveň budu věřit, že to koupěj na cv 90 a bude to odzkoušené na všechno včetně javelinu law kornetu.

   • Clanek
    19:50 21.07.2022

    @Nesher Proc asi Trophy? BAE ma na CV90 odzkouseny a zavedeny Iron Fist od Elbitu, pro nizozemce to delali prave ted pri MLU i s prestavbou veze a integraci Spike. I na Slovensku ...Zobrazit celý příspěvek

    @Nesher
    Proc asi Trophy? BAE ma na CV90 odzkouseny a zavedeny Iron Fist od Elbitu, pro nizozemce to delali prave ted pri MLU i s prestavbou veze a integraci Spike. I na Slovensku tipuju ze to bude prave Iron Fist.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     20:01 21.07.2022

     Pouze můj tip, ostatně proto jsem to formuloval pomocí slova "asi".
     Ano, klidně to může být Iron Fist.

     Pouze můj tip, ostatně proto jsem to formuloval pomocí slova "asi".
     Ano, klidně to může být Iron Fist.

 • Toomk
  16:54 21.07.2022

  Dobrý článek, když se pořád řeší cena :

  https://dfens-cz.com/ceny-stih...

  Dobrý článek, když se pořád řeší cena :

  https://dfens-cz.com/ceny-stih...

  • Scotty
   17:18 21.07.2022

   Moc dobrý článek to není. Plete tam páté přes deváté a celkově to nedává žádný smysl.

   Moc dobrý článek to není. Plete tam páté přes deváté a celkově to nedává žádný smysl.

   • Toomk
    18:13 21.07.2022

    Cely jsem to necetl, jsem venku, chtel jsem si to procist az vecer.

    Cely jsem to necetl, jsem venku, chtel jsem si to procist az vecer.

   • flanker.jirka
    21:55 21.07.2022

    Už by jste se měl naučit přijímat realitu, F 35 nebude levné letadlo s levným provozem. Tak si projdětě i odkazy ze kterých autor vycházel. Bojová hodnota toho letadla je pak ...Zobrazit celý příspěvek

    Už by jste se měl naučit přijímat realitu, F 35 nebude levné letadlo s levným provozem. Tak si projdětě i odkazy ze kterých autor vycházel.
    Bojová hodnota toho letadla je pak mnohem výše než u původního Gripenu C bez modernizací, které se průběžně realizovaly. Ale tu bojovou hodnotu tomu budete muset dát. Uvidíme co vláda v průběhu roku vyjedná. Teprve se bude lámat chleba, zda to bude v patřičné výbavě a integraci nebo jen předražený luxus na lítání okolo komína v air policingu.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     02:28 22.07.2022

     Realita je že ten článek je shit.

     Realita je že ten článek je shit.

     • flanker.jirka
      07:49 22.07.2022

      V čem spočívá taková argumentace slovem "shit" ??? Prostě se vám jen nelíbí, že si někdo dovolil napsat o F 35 něco negativního. Doporučuji přestat číst AReport, věřit tomu co ...Zobrazit celý příspěvek

      V čem spočívá taková argumentace slovem "shit" ??? Prostě se vám jen nelíbí, že si někdo dovolil napsat o F 35 něco negativního.
      Doporučuji přestat číst AReport, věřit tomu co kde slyšíte a vytáhnout hlavu ze ...... jinak jednoho krásného dne dopadnete jak rusáci u Kyjeva.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:38 22.07.2022

      Třeba u ceny uvádí že je za holé letadlo dokonce bez motoru a dokonce radaru. To je samozřejmě nesmyl. U provozních nákladů s tím máchá sem tam a k ničemu se vlastně nedostane. ...Zobrazit celý příspěvek

      Třeba u ceny uvádí že je za holé letadlo dokonce bez motoru a dokonce radaru. To je samozřejmě nesmyl.
      U provozních nákladů s tím máchá sem tam a k ničemu se vlastně nedostane. Jediná s čim se dá souhlasit je konstatování že provozní náklady každé letectvo vyčísluje podle jiné metodiky. Tím ten článek mohl ukončit a ušetřit si spoustu práce. Navíc americká čísla oběktivně tahají nahoru letadla prvních sérií které jsou servisně náročnější.
      Pro nás budou relevantní čísla nějakého evropského letectva které dostane letadla nejnovější verze (Norsko, Polsko, Finsko, Belgie, Dánsko nebo Švýcarsko). Ovšem taková data pochopitelně ještě dostupná nejsou.Skrýt celý příspěvek

  • JVit
   18:06 21.07.2022

   Kdo je ten clovek co to napsal? Kdyz ho date do vyhledavace tak akorat neco o kovidu a nic. Snazil jsem se to precist do konce, ale neslo to. Na prvni pohle to mozna vypada jako ...Zobrazit celý příspěvek

   Kdo je ten clovek co to napsal? Kdyz ho date do vyhledavace tak akorat neco o kovidu a nic.
   Snazil jsem se to precist do konce, ale neslo to. Na prvni pohle to mozna vypada jako solidne spracovane protoze hodne cisel a grafu, ale jak psal Scotty placa tam pate pre devate. Vyvozuje zavery na zaklade spekulaci atd. Cele to na me pusobi jako hodne levny pokus jak kydat spinu na f35.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   19:23 21.07.2022

   Tenhle ten typ clanku (grafoman lvl 999) je defacto nevyvratitelny, protoze kdyz se do toho clovek zacte a mel by zacit nad argumenty, cisly premylset a overovat, tak nad timto ...Zobrazit celý příspěvek

   Tenhle ten typ clanku (grafoman lvl 999) je defacto nevyvratitelny, protoze kdyz se do toho clovek zacte a mel by zacit nad argumenty, cisly premylset a overovat, tak nad timto clankem samotnym stravi 1 mesic plneho casu. A takovych clanku je vsude plno. Ja osobne jsem skoncil u obrazku s cenou, kdyz smele porovnava cenu neceho co se nazyva letadlo z prvni svetove s cenou F-35, F-22 defacto bez kontextu navic u vsech je psano v soucasnych dolarech a kliknu na prvni odkaz a je rok 2013. Mozna blbost reknete si, ale to presne vypovida o kvalite dat a informaci v clanku obsazenem.
   V tomto clanku ma obsahlou kapitolu o korupci, uz se tesim na podobnou ohledne Gripenu a jmen jako Kavan a dalsi. Navic nektere veci jsou nevycislitelne coz ted valka na UA plne dokazuje...to, ze treba UA na necem hypoteticky usetrila od roku 2014 do 2020 a ted ji to citelne chybi (at je to cokoliv) - tak dane usetrene virtualni penize jsou ji k hownu. A k slovum jako "asymetricka" alternativa uz jsem alergicky. Tim vsim nerikam, ze F-35 je nejlepsi reseni pro CR - ja to proste nevim, mozna se to tak jevi...ale fakt se pozdrzim davat autoritativni doporuceni/rady veleni armady potazmo vzdusnych sil.Skrýt celý příspěvek

 • Roger
  16:46 21.07.2022

  F35 určitě bude přínos pro schopnosti, ale pro plnohodnotné vyžití bude potřeba vybudovat pozemní stanice pro ten jejich secure data link. Ideálně po celém NATO.

  F35 určitě bude přínos pro schopnosti, ale pro plnohodnotné vyžití bude potřeba vybudovat pozemní stanice pro ten jejich secure data link. Ideálně po celém NATO.

  • flanker.jirka
   21:57 21.07.2022

   Také nesmíte zapomenout na to, že datalink se bude muset do něčeho zapojit na zemi a i to musí být kompatibilní.

   Také nesmíte zapomenout na to, že datalink se bude muset do něčeho zapojit na zemi a i to musí být kompatibilní.

 • lukus
  15:37 21.07.2022

  Nebude mít F35 možná jednu skrytou možnost, o které se veřejně nepíše a která je pro tuto volbu zásadní - a to jako nosič ZHN? Ok volba padla, ale nemělo by se zapomenout na ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebude mít F35 možná jednu skrytou možnost, o které se veřejně nepíše a která je pro tuto volbu zásadní - a to jako nosič ZHN?
  Ok volba padla, ale nemělo by se zapomenout na zbytek armády. Peněz bude jen omezeně.
  Takže co, drony TB2 v kombinaci s Primoco pro dělostřelce vybavené houficí Morana? (na americké drony asi peněz nezbude...) Ušetřeme a místo Titusů a zvolíme MRAP Vegy (jsou mi sympatické a škoda že se neprosadily)= trochu utopie..., do toho Leo2 s CV90.
  Ale ajaj, zcela jsme zapomněli na PVO. Zachrání nás 4 baterie Spyder. Je zde vůbec možnost obrany proti balistickým raketám?

  Je to sice absolutně nevojenské, ale to co budovali Přemyslovci, Karel 4, naše historie, památky, společnost, kultura, zvyky , ... to vše mohou nadobro vymazat 4 rakety Topol (4 ze cca 139, o dalších možnostech ani nemluvě). proč se nemluví o dlouhé PVO?
  Prosím odpovědi těch, co tomu rozumí. (ne osobní názory). DěkujiSkrýt celý příspěvek

  • Rase
   15:45 21.07.2022

   Jste mimo mísu. Morana je prototyp a pořizujeme Caesary. Vega je nesmyslný krám - už překonaný. Jo a i králů se číslovka píše vždy římskými číslicemi. Nemáte zač.

   Jste mimo mísu. Morana je prototyp a pořizujeme Caesary. Vega je nesmyslný krám - už překonaný. Jo a i králů se číslovka píše vždy římskými číslicemi. Nemáte zač.

  • Miroslav
   15:47 21.07.2022

   Moranu nevidím reálne. Jednak je to len model v životnej veľkosti (aj Dita je ďalej), ale hlavňové delostrelectvo máte poriešené (údajne k vašej spokojnosti).

   Moranu nevidím reálne. Jednak je to len model v životnej veľkosti (aj Dita je ďalej), ale hlavňové delostrelectvo máte poriešené (údajne k vašej spokojnosti).

   • Nesher
    16:05 21.07.2022

    Pro AČR určitě ne, ale není zase tak nepravděpodobné, že ji neudají někde jinde.

    Pro AČR určitě ne, ale není zase tak nepravděpodobné, že ji neudají někde jinde.

    • Miroslav
     16:32 21.07.2022

     Viem si to predstaviť ak EA bude na tom spolupracovať povedzme s Rheinmetallom ktorý by tomu dal nejakú pečať nemeckej kvality (niečo na spôsob koncernovej škodovky). Ak bude mať ...Zobrazit celý příspěvek

     Viem si to predstaviť ak EA bude na tom spolupracovať povedzme s Rheinmetallom ktorý by tomu dal nejakú pečať nemeckej kvality (niečo na spôsob koncernovej škodovky). Ak bude mať Morana hlavnú zbraň totožnú so Z2, čo bude jej výhodou oproti Zuzane? Z2 má aspoň tú výhodu, že ju dotuje domáce MO, ale Morana je súkromný projekt a tam pôjde o každú korunuSkrýt celý příspěvek

     • Danik
      16:42 21.07.2022

      To moc realitu Škodovky nechápeš :-) a když jsme u toho tak Zuzana 2 se zatím bohužel moc neudala. Někdy prostě stačí ne moc dobrý marketing. Až budou známy finální specifikace ...Zobrazit celý příspěvek

      To moc realitu Škodovky nechápeš :-) a když jsme u toho tak Zuzana 2 se zatím bohužel moc neudala. Někdy prostě stačí ne moc dobrý marketing.

      Až budou známy finální specifikace Morany a ne jen demonstrátor, poté se o tom můžeme bavit. Už teď mi ale připadá koncepce Morany jako pokročilejší.

      Caesar se začíná prodávat jako rohlíky na krámě, já si myslím, že jsme vybrali dobře.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      16:46 21.07.2022

      Jaká bude výhoda o proti Zuzaně? To, že ten systém CSG dokáže prodat. To je to nejdůležitější.
      Navíc může spolupracovat prakticky s kýmkoliv. V podstatě jde jen o hlaveň.

      Jaká bude výhoda o proti Zuzaně? To, že ten systém CSG dokáže prodat. To je to nejdůležitější.
      Navíc může spolupracovat prakticky s kýmkoliv. V podstatě jde jen o hlaveň.

     • Nesher
      16:46 21.07.2022

      Jaká bude výhoda o proti Zuzaně? To, že ten systém CSG dokáže prodat. To je to nejdůležitější.
      Navíc může spolupracovat prakticky s kýmkoliv. V podstatě jde jen o hlaveň.

      Jaká bude výhoda o proti Zuzaně? To, že ten systém CSG dokáže prodat. To je to nejdůležitější.
      Navíc může spolupracovat prakticky s kýmkoliv. V podstatě jde jen o hlaveň.

     • Miroslav
      16:51 21.07.2022

      Danik: Škoda je úspešná lebo je to v podstate lacnejší VW. Rovnako ako napríklad Seat. Ja proti Škodovke nemám nič. Naopak, sám mám Octaviu a keď budem kupovať ďalšie, zase kúpim ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: Škoda je úspešná lebo je to v podstate lacnejší VW. Rovnako ako napríklad Seat. Ja proti Škodovke nemám nič. Naopak, sám mám Octaviu a keď budem kupovať ďalšie, zase kúpim Octaviu lebo Volkswagen mi vyhovuje :-)Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      17:10 21.07.2022

      Miroslav A já ti říkám, že realitu Škodovky nechápeš. A znovu si to ukázal :-). Nemůžeš to asi vědět, ale VW už párkrát podnikl jisté kroky, aby Škodu "držel dole", viz podvozky ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav

      A já ti říkám, že realitu Škodovky nechápeš. A znovu si to ukázal :-). Nemůžeš to asi vědět, ale VW už párkrát podnikl jisté kroky, aby Škodu "držel dole", viz podvozky pár let nazpět a nebo to, že po prodejním úspěchu Citiga, které zcela zastínilo E-up se nyní E-up vrátí na scénu zatímco Citigo končí (hádej proč). I tak má ale prodejnost lepší pro východní a střední Evropu.. A když se bavíme o modelech jako Enyaq, Superb III (IV) ve výbavě LaC, Octavia III a IV klidně Rs, či Kamiq nebo Karoq, tam už cenovka i kvalita roste. Úspěch těchto vozidel skutečně není o tom, že to je "levnější" (už ani moc ne) VW, nebo, že je na tom "pečeť německé kvality", ale prostě o tom, že inženýři a designéři ve Škoda auto jsou schopní, i když to VW občas štve.

      A ne, fakt nejezdíš ve Volkswagenu :-)Skrýt celý příspěvek

     • janusinko
      18:20 21.07.2022

      Danik: S týmto si dovolím nesúhlasiť, pretože presne viem ako má koncern VW striktne nastavenú hierarchickú štruktúru značiek a v rámci nich aj modelov. Neexistuje, aby základný ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik:
      S týmto si dovolím nesúhlasiť, pretože presne viem ako má koncern VW striktne nastavenú hierarchickú štruktúru značiek a v rámci nich aj modelov. Neexistuje, aby základný model v danom segmente bol u Škodovky drahší ako Volkswagen.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      18:42 21.07.2022

      Janusinko To jsme se asi nepochopili. Je nutné si říci "v daném segmentu" a nikde jsem nepsal, že Škoda je dražší, pouze poukazuji na fakt, že cenový rozdíl se dorovnává a Škoda ...Zobrazit celý příspěvek

      Janusinko

      To jsme se asi nepochopili. Je nutné si říci "v daném segmentu" a nikde jsem nepsal, že Škoda je dražší, pouze poukazuji na fakt, že cenový rozdíl se dorovnává a Škoda Auto začíná pomalu produkovat a nabízet vozy i vyšších tříd a cenových kategorií (i když některé snahy "jít ještě výš" byly VW zastaveny)Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   16:03 21.07.2022

   /Nebude mít F35 možná jednu skrytou možnost, o které se veřejně nepíše a která je pro tuto volbu zásadní - a to jako nosič ZHN?/ Možná v budoucnu. Než by nám Američani svěřili ...Zobrazit celý příspěvek

   /Nebude mít F35 možná jednu skrytou možnost, o které se veřejně nepíše a která je pro tuto volbu zásadní - a to jako nosič ZHN?/
   Možná v budoucnu. Než by nám Američani svěřili jaderné bomby tak na F-35 budeme muset nejdřív něco předvést.

   TB2 je kupovat nebude. Pro dělostřelce stačí menší a levnější drony. Větší drony se nepochybně koupí z Izraele.
   Titus už je jako platforma nekoupen. Další budou nepochybně postupně přicházet.

   Proti raketám s plochou dráhou letu ano.

   Ujišťuji vás že na zničení hlavic Satanu nebo Topolu M tu jako AČR nikdy mít kapacitu nebudeme. Na tohle by se měl rozběhnou projet celoevropské protiraketové obrany. To by byl na úrovni EU smysluplný obranný projekt.Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
   16:34 21.07.2022

   Pouze proti k raketám krátšího doletu jako je Iskander by mohlo být zajímavé doplnit naši PVO o dvě baterie PLRS Barak ER (dosah 150 km), které mají zcela evidentně tyto schopnosti ...Zobrazit celý příspěvek

   Pouze proti k raketám krátšího doletu jako je Iskander by mohlo být zajímavé doplnit naši PVO o dvě baterie PLRS Barak ER (dosah 150 km), které mají zcela evidentně tyto schopnosti (méně výkonný model Barak 8 v Azerbajdžánu Iskander sestřelil), nicméně nyní máme úplně jiné priority. Bude záviset, kdo za deset let by takovými raketami na nás mířil a vyhrožoval nám.

   Jak psal Scotty - protiraketová obrana proti raketám středního a dlouhého doletu je zcela mimo naši ligu - zatím hrajeme okresní přebor :-)))Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    16:48 21.07.2022

    Obrana proti ICBM (viz ten Satan) je mimo ligu i mnohem větších a bohatších zemí.

    Obrana proti ICBM (viz ten Satan) je mimo ligu i mnohem větších a bohatších zemí.

   • Profesor
    19:20 21.07.2022

    Absolutní souhlas. Potřebujeme také kvalitní obranu proti Iskanderům, Kalibrům apod. Prostě proti všemu, co používají Skřeti proti Ukrajině. Nezapomeňme také, že tu máme ...Zobrazit celý příspěvek

    Absolutní souhlas. Potřebujeme také kvalitní obranu proti Iskanderům, Kalibrům apod. Prostě proti všemu, co používají Skřeti proti Ukrajině. Nezapomeňme také, že tu máme Kaliningrad. Samozřejmě v integraci s NATO, ale nemůžeme spoléhat výhradně jen na spojence. I náš příspěvek musí být aktivní a funkční.

    IRBM a výše sami samozřejmě nevyřešíme.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     20:04 21.07.2022

     K nám to vždy poletí přes někoho, takže ten někdo, v případě Kaliningradu Polsko, to bude muset řešit. Na Kalibr, vzhledem k doletu podstatně pravděpodobnější stačí bohatě Spyder, ...Zobrazit celý příspěvek

     K nám to vždy poletí přes někoho, takže ten někdo, v případě Kaliningradu Polsko, to bude muset řešit.
     Na Kalibr, vzhledem k doletu podstatně pravděpodobnější stačí bohatě Spyder, pokud by to polské Patrioty netrefily.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:10 21.07.2022

      A kolik těch Spyderů budete potřebovat?

      A kolik těch Spyderů budete potřebovat?

     • Maximus
      08:49 22.07.2022

      SPYDERU máme na naši republiku velice málo - máme čtyři odpalovací zařízení na baterii - normální je jich šest. Rovněž máme jako jediní uživatele mix verzi SR a výkonnějších verzi ...Zobrazit celý příspěvek

      SPYDERU máme na naši republiku velice málo - máme čtyři odpalovací zařízení na baterii - normální je jich šest. Rovněž máme jako jediní uživatele mix verzi SR a výkonnějších verzi MR. Počet objednaných raket odpovídá jen raketám nabitým na odpalovacích zařízeních.

      V další várce objednávek z Izraele by se s dalšími raketami měly prikoupit další odpalovací zařízení v počtu 8 kusů, tj. doplnění baterii na standardních 6 ks OZ a optimálně ve výkonnější verzi MR.

      Počet baterii SPYDER vůbec neumožňuje jednu baterii vyčlenit pro krytí případného BÚU. Současný počet zcela nedostačuje ani k pokryti obrany kritické infrastruktury ci ODOS a to nemluvím o význačných městských aglomeracích.

      Pro výrazně zlepšení PVO k současnému stavu by byly potřeba ještě 2 až 3 baterie PLRS dlouhého dosahu jako je Patriot nebo BARK ER - došlo by k výraznému zlepšení pokryti PVO území republiky a zároveň i k získání schopnosti ničit rakety krátkého doletu jako je Iskander.
      Bohužel na něco takového budou finance tak za 10 let, tedy pokud nám nezačne téct do bot drive.Skrýt celý příspěvek

     • Profesor
      11:01 22.07.2022

      S těmi SPYDERY by se nemělo otálet!

      S těmi SPYDERY by se nemělo otálet!

    • liberal shark
     07:07 22.07.2022

     Zatím máme zhruba vyřešené 2-3 vrstvy PVO - RBS70 a Spyder SR/MR. tj, VSHORAD a SHORAD. V této fázi by asi bylo lepší pořídit nějaký typ PRO než systém PVO většího dosahu. PVO může ...Zobrazit celý příspěvek

     Zatím máme zhruba vyřešené 2-3 vrstvy PVO - RBS70 a Spyder SR/MR. tj, VSHORAD a SHORAD. V této fázi by asi bylo lepší pořídit nějaký typ PRO než systém PVO většího dosahu. PVO může v našich podmínkách efektivně zařídit letectvo, zatímco PRO těžko.
     Viz arménské zkušenosti zde:
     https://www.czdefence.cz/clane...
     I USA se svojí brutální převahou v letectvu kupují pozemní PRO:
     https://armadnizpravodaj.cz/po... Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:54 22.07.2022

      Iron dome není PRO ale C-RAM. Amici koupili dvě baterie a další kupovat nebudou. Izrael nebyl moc sdílný na informace o systému, i když jim USA zaplatilo velkou část vývoje střel ...Zobrazit celý příspěvek

      Iron dome není PRO ale C-RAM. Amici koupili dvě baterie a další kupovat nebudou. Izrael nebyl moc sdílný na informace o systému, i když jim USA zaplatilo velkou část vývoje střel Tamir. Další už kupovat nebudou a půjdou svým vlastním vývojem. Iron dome šoupli na ostrov v Pacifiku, kde se jim dva systémy na jednom místě budou sobre provozovat.Skrýt celý příspěvek

  • zenker
   17:51 21.07.2022

   koukám že Cejkis se nám dnes nějak nareplikoval....
   ale opravdu píše se Karel IV a Vaše historie, tak si to prosím v Petrohradu dejte do databáze, bije to do očí

   koukám že Cejkis se nám dnes nějak nareplikoval....
   ale opravdu píše se Karel IV a Vaše historie, tak si to prosím v Petrohradu dejte do databáze, bije to do očí

  • Profesor
   19:49 21.07.2022

   Když jsem u těch ICBM, ony mají nějaký minimální dostřel a nějaký maximální (dle definice přes 5500 km, zpravidla přes dvojnásobek). Minimální dostřely se u ICBM udávají v ...Zobrazit celý příspěvek

   Když jsem u těch ICBM, ony mají nějaký minimální dostřel a nějaký maximální (dle definice přes 5500 km, zpravidla přes dvojnásobek). Minimální dostřely se u ICBM udávají v jednotkách tisíců km. Takže z mnoha míst v Rusku se ICBM na ČR střílet nemůže, protože jsou příliš blízko. Je to samozřejmě na debatu, protože tyto údaje jsou utajovány.Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  15:36 21.07.2022

  Nákup v žádném případě nebude schvalovat parlament. Není pro to žádný důvod. Leda že by se převáděli finanční prostředky mimo rozpočet MO.

  Nákup v žádném případě nebude schvalovat parlament. Není pro to žádný důvod. Leda že by se převáděli finanční prostředky mimo rozpočet MO.

 • flanker.jirka
  15:19 21.07.2022

  Měli bychom velkou radost z výběru obou typů techniky pro AČR! Konečně je vidět hned jedna dvojice akvizic kdy se pořídí technika, která se v praxi už osvědčila a je zavedená ve ...Zobrazit celý příspěvek

  Měli bychom velkou radost z výběru obou typů techniky pro AČR! Konečně je vidět hned jedna dvojice akvizic kdy se pořídí technika, která se v praxi už osvědčila a je zavedená ve více evropských státech NATO a EU.
  V případě BVP se ukazuje, že nový Lynx je stále prototyp a co kus to originál, Ascod má ve verzi splným užtečným zatížením problémy. CV 90 je logickou volbou.
  V případě stíhacích letadel by výběr v pokračování provozu Gripenu C/D s navýšením počtu na 24 kusů to je složitější. Gripen C vybavený novou elektronikou a radarem AESA, který už jim pro tuto verzi funguje a využívá k tomu zástavbu elektroniky stávajícího radaru, může být ekonomicky mnohem schůdnější variantou, která by znamenala více peněz pro to co musíme budovat na zemi. Vnitřní dluh armády je u pozemních sil stále velký a netýká se jen bojové techniky, ale i všech podpůrných druhů vojsk a systémů.
  Nákup a provoz F 35 musí být doprovázen dalším extra navýšením rozpočtu armády nad doposud zveřejněné plány.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   16:19 21.07.2022

   Však máme radost, z něčeho více, z něčeho méně. Ale když si představím jak to taky mohlo dopadnout, Gripen C přičemž integraci té AESA antény bychom si platili sami. Švédsko s tím ...Zobrazit celý příspěvek

   Však máme radost, z něčeho více, z něčeho méně. Ale když si představím jak to taky mohlo dopadnout, Gripen C přičemž integraci té AESA antény bychom si platili sami. Švédsko s tím nepočítá. Případně Bradley, Marder nebo modernizace BVP 2 na SK způsob, tak mám nakonec radost i z to CV 90. Malou, ale mám. ;-)Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:11 21.07.2022

    Bradley ani Marder nebyly nikde nikdy zmiňovány. To spíše pokud o modernizaci BVP2. Máme štěstí, že v rozhodování nám začal dělat motivaci od roku 2014 Putin. Nebýt jeho ...Zobrazit celý příspěvek

    Bradley ani Marder nebyly nikde nikdy zmiňovány. To spíše pokud o modernizaci BVP2.
    Máme štěstí, že v rozhodování nám začal dělat motivaci od roku 2014 Putin. Nebýt jeho rozhodnutí, to by armáda dopadla úplně jinak, o 2% HDP bychom si mohli nechat jen zdát.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     19:03 21.07.2022

     Věř mi, že i ten Bradley by někoho napadl, zvlášť když by to bylo na způsob Chorvatska. Což o to, Chorvatsko je spíš chudší země a na Srba a jeho deriváty BMP jim to bohatě stačí.

     Věř mi, že i ten Bradley by někoho napadl, zvlášť když by to bylo na způsob Chorvatska. Což o to, Chorvatsko je spíš chudší země a na Srba a jeho deriváty BMP jim to bohatě stačí.

     • flanker.jirka
      22:14 21.07.2022

      :-) to by neprošlo, to by bylo moc levné a to naši politici nemají rádi :-) je z toho menší "všimné" Jinde ve světě zbraně z druhé ruky kupují, jak Vámi zmíněné státy, tak v ...Zobrazit celý příspěvek

      :-) to by neprošlo, to by bylo moc levné a to naši politici nemají rádi :-) je z toho menší "všimné"
      Jinde ve světě zbraně z druhé ruky kupují, jak Vámi zmíněné státy, tak v pobaltí, nebo i bohatí Finové vzali za vděk našimi RM 70.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:03 22.07.2022

      Bradley i Marder je hlavně mírně řečeno za zenitem. Vzhledem k tomu co by se s nimy muselo dělat aby mohli ještě pár let plnohodnotně sloužit... Tak jsou i zadarmo moc drahé.

      Bradley i Marder je hlavně mírně řečeno za zenitem. Vzhledem k tomu co by se s nimy muselo dělat aby mohli ještě pár let plnohodnotně sloužit... Tak jsou i zadarmo moc drahé.

 • 2DaChoppa
  14:58 21.07.2022

  tak to bude nasledovat akce sto pilotu republice.. jen je skoda ze uz se FAKT nekoupi zadne dalsi vrtulniky.. nikdy :/ opravdu nesdilim zdejsi "penize budou" rozpoctovy optimismus

  tak to bude nasledovat akce sto pilotu republice.. jen je skoda ze uz se FAKT nekoupi zadne dalsi vrtulniky.. nikdy :/ opravdu nesdilim zdejsi "penize budou" rozpoctovy optimismus

  • Scotty
   15:15 21.07.2022

   Vsadíme se? Jednání o vrtulnících už dávno probíhá.

   Vsadíme se? Jednání o vrtulnících už dávno probíhá.

   • 2DaChoppa
    18:02 21.07.2022

    vite, ja uz takhle byl u odhaleni planu na vznik zakladny vojskoveho letectva v podboranech, mela se jmenovatNa zelene louce a stavel ji tvrdik. snad to omluvi mou skepsi :) rad ...Zobrazit celý příspěvek

    vite, ja uz takhle byl u odhaleni planu na vznik zakladny vojskoveho letectva v podboranech, mela se jmenovatNa zelene louce a stavel ji tvrdik.

    snad to omluvi mou skepsi :) rad budu u toho az budeme nominovat prvni piloty na preskoleni na stredni transportni vrtulnik nahrazujici v roce 2023 nase VIP osmicky.. radbych mladsim kolegum taky dodal trochu optimismu a perspektivy :)Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     19:08 21.07.2022

     To si počkáš. Aktuálně se v LOM předělávají dva Mi 17 ze Kbel na VIP verzi. Teď se jedná o H1 a myslím, že by politici a generálové dost koukali když by je v Kbelích šoupli do ...Zobrazit celý příspěvek

     To si počkáš. Aktuálně se v LOM předělávají dva Mi 17 ze Kbel na VIP verzi.
     Teď se jedná o H1 a myslím, že by politici a generálové dost koukali když by je v Kbelích šoupli do Venomu a řekli jim ať si kecnou na podlahu.
     Mi 8/17/171 léta po světě tolik, že sehnat (přes prostředníky) ND nebude zase takový problém. Poláci to tak dělají léta a nejen u vrtulníků.Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      20:03 21.07.2022

      slovy klasika "a mohl bych je videt?" - je samosebou mozne ze myslite krovkovy eShky.

      slovy klasika "a mohl bych je videt?" - je samosebou mozne ze myslite krovkovy eShky.

     • Nesher
      20:13 21.07.2022

      Ne, psali se o Mi 17 ze Kbel.

      Ne, psali se o Mi 17 ze Kbel.

     • Scotty
      20:42 21.07.2022

      2DaChoppa Přestavbu Mi-17 měla řešit vláda minulí týden, ale nakonec to bylo stažené. Mají dostat stejnou podlahu jako modernizované Mi-171 a interiér se 14 ...Zobrazit celý příspěvek

      2DaChoppa
      Přestavbu Mi-17 měla řešit vláda minulí týden, ale nakonec to bylo stažené. Mají dostat stejnou podlahu jako modernizované Mi-171 a interiér se 14 sedadly.
      https://webcache.googleusercon... Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      21:16 21.07.2022

      @scotty.. neni to tak davno co vsechny mi17 prosly sjednocujici modernizaci - zastavet dve z nich vip interierem znamena snizeno (vojskove, nonvip) prepravni kapacity na minimum. ...Zobrazit celý příspěvek

      @scotty.. neni to tak davno co vsechny mi17 prosly sjednocujici modernizaci - zastavet dve z nich vip interierem znamena snizeno (vojskove, nonvip) prepravni kapacity na minimum. takze to neni nahrazeni mi8, ale redukcemi17..Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:27 21.07.2022

      Ovšem zase bude končit sjednocovací modernizace Mi-171 a ty budou zase plně dostupné. Navíc pokud ten záměr správně chápu, tak podlaha převzatá z Mi-171 bude umožňovat různou ...Zobrazit celý příspěvek

      Ovšem zase bude končit sjednocovací modernizace Mi-171 a ty budou zase plně dostupné. Navíc pokud ten záměr správně chápu, tak podlaha převzatá z Mi-171 bude umožňovat různou konfiguraci interiéru.
      Vzhledem ke zbytkové životnosti Mi-17 je to stejně jen dočasné řešení.Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      21:51 21.07.2022

      @scotty to, ze snad budou dostupne mi171 nic neresi na urovni kbelske zakladny a jejich ukolu. ano, pomerne prekvapive ma tato armada TRI letecke zakladny.

      @scotty to, ze snad budou dostupne mi171 nic neresi na urovni kbelske zakladny a jejich ukolu. ano, pomerne prekvapive ma tato armada TRI letecke zakladny.

     • Scotty
      00:07 22.07.2022

      Ovšem jednu flotilu vrtulníků. Kbelská letka Miček se stejně měla dávno zrušit a stroje předat do Náměště. Provozovat "stejné" vrtulníky ze dvou základen nedává žádný smysl.

      Ovšem jednu flotilu vrtulníků. Kbelská letka Miček se stejně měla dávno zrušit a stroje předat do Náměště. Provozovat "stejné" vrtulníky ze dvou základen nedává žádný smysl.

    • Scotty
     20:22 21.07.2022

     Pokud vím tak to za Mi-8 mají na nějakou dobu vzít Mi-17.

     Pokud vím tak to za Mi-8 mají na nějakou dobu vzít Mi-17.

  • Maximus
   16:49 21.07.2022

   Vzhledem k situaci v rusácku se bude muset bohužel řešit náhrada Mi-171 dříve než se původně počítalo. Doplnění stavu H1 je logickým krokem jak se "pojistit" před případným ...Zobrazit celý příspěvek

   Vzhledem k situaci v rusácku se bude muset bohužel řešit náhrada Mi-171 dříve než se původně počítalo. Doplnění stavu H1 je logickým krokem jak se "pojistit" před případným uzemněním vrtulníkového letectva a počty AH1Z je nutné navýšit i z důvodu, aby to dávalo pro VzS nějaký význam, než jen pro ukazky na Dnech NATO.

   Sice to trochu evokuje pohádku o Smolíčkovi, jen dva prstíčky strčíme ..., ale co už. Špatné vrtulníky to rozhodně nejsou.Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    17:10 21.07.2022

    Nahrada Mi171 se nabizi sama, staci se pripojit k nemeckemu nakupu chinooku a nic dalsi nevymyslet.

    Nahrada Mi171 se nabizi sama, staci se pripojit k nemeckemu nakupu chinooku a nic dalsi nevymyslet.

    • Náhodný kolemjdoucí
     18:01 21.07.2022

     Nebo k maďarské objednávce Caracal?

     Nebo k maďarské objednávce Caracal?

     • Ondra Mrklas
      17:02 22.07.2022

      2DaChoppa Když koupíme Chinook nebo King Stallion, bude to pro nás možnost vybudovat nějakou další schopnost, kterou v současné době výsadkáři nemají a nemůžou mít. Navíc dokud ...Zobrazit celý příspěvek

      2DaChoppa

      Když koupíme Chinook nebo King Stallion, bude to pro nás možnost vybudovat nějakou další schopnost, kterou v současné době výsadkáři nemají a nemůžou mít. Navíc dokud nevyhraje Ukrajina, tak je dost pravděpodobné, že RF někdy v budoucnu vyvolá článek 5 severoatlantické smlouvy a armáda se bude muset nafouknout. V tomto případě je lepší mít větší a prostornější stroje, protože když se armáda staví, aby byla co nejméně nákladná, tak to je během války průser.
      A to že ztráta stroje je vždy ztráta kapacity, tak to platí pro každý stroj, proto by jsme měli koupit i velkých transportů 12 a letky H-1 udržet na počtech 2 HMLA (i kdyby některé ze strojů byly z vyřazených od USMC)Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:51 22.07.2022

      Ondra Mrklas - King Stallion nekúpite určite...

      Ondra Mrklas - King Stallion nekúpite určite...

    • 2DaChoppa
     18:03 21.07.2022

     chinook ma dvojnasobnou prepravni kapacitu a takhle od boku nejspis nasobne provozni naklady.

     chinook ma dvojnasobnou prepravni kapacitu a takhle od boku nejspis nasobne provozni naklady.

     • flanker.jirka
      18:23 21.07.2022

      ale má rampu, i to se může hodit

      ale má rampu, i to se může hodit

     • Scotty
      18:59 21.07.2022

      AW101 má rampu taky.

      AW101 má rampu taky.

     • 2DaChoppa
      19:58 21.07.2022

      @flankerjirka jak tu casto pisu, rampa je fetis. ma vyznam pro par procent ukolu, ve kterych se nejaka bugina(dalsi fetish) neda prepravit v podvesu a kdyma bugina se dvema ...Zobrazit celý příspěvek

      @flankerjirka jak tu casto pisu, rampa je fetis. ma vyznam pro par procent ukolu, ve kterych se nejaka bugina(dalsi fetish) neda prepravit v podvesu a kdyma bugina se dvema highspeedbigosy sanci znicit neco tak hodnotneho ze stoji zato riskovat vrtulnik. to delaji chinooky soar, ne chinooky GSAB. nam bude chybet duveryhodna prepravni kapacita pro vysadkovy prapor(+) - u nej stale zustavame ve fazi "spolehame na spojence". rovnez nemame transportni kapacitu a slingloadovy site na presuny munice a paliva
      .. resit SOF kdyz neumime zbytek, je podle mne blahovy relikt asyetrickeho mysleni Valky s terorismemSkrýt celý příspěvek

     • Clanek
      20:02 21.07.2022

      @2DaChoppa No je potreba se smirit s tim ze tak levne jako s Mi171 to jiz nepude. A kdyz se podivame co jineho je na vyber tak nasobne naklady proc? Prazdna hmotnost chinooku i ...Zobrazit celý příspěvek

      @2DaChoppa
      No je potreba se smirit s tim ze tak levne jako s Mi171 to jiz nepude. A kdyz se podivame co jineho je na vyber tak nasobne naklady proc? Prazdna hmotnost chinooku i aw101 skoro stejna, rozdil ve vykonu motoru mene nez 1/3 (navic aw101 ma motory tri, chinook jen dva) a pritom toho chinook odveze podstatne vic, lita jich vic, bude je mit soused, koketuje se tu s vysadkari a tam se stroj co jich uveze i 50 hodi...

      PS: skvely nick, Arnie by mel radost :)Skrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      21:21 21.07.2022

      @clanek no prave ze litat necim co *uveze* padesat pro cokoliv co *je mene nez tricet* je plytvani zdroji. jako kdyz si na skolni vylety poridite velkej autobus protoze obcas ...Zobrazit celý příspěvek

      @clanek no prave ze litat necim co *uveze* padesat pro cokoliv co *je mene nez tricet* je plytvani zdroji. jako kdyz si na skolni vylety poridite velkej autobus protoze obcas pojedou dve tridy. dochinooku zkratka date celou vysadkovou cetu a jeste vam zbyde, kdyz tim budete zavazet patnact bigosu, tak se jich v tomvrtulniku cestou pulka ztrati :)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:30 21.07.2022

      /No je potreba se smirit s tim ze tak levne jako s Mi171 to jiz nepude./
      Pokud si člověk spočítá kolik se už do Mi-171 investovalo tak to zase taková láce není.

      /No je potreba se smirit s tim ze tak levne jako s Mi171 to jiz nepude./
      Pokud si člověk spočítá kolik se už do Mi-171 investovalo tak to zase taková láce není.

     • flanker.jirka
      22:21 21.07.2022

      Scotty
      I to by bylo pěkné řešení. Záleželo by hodně na verzi a výbavě.

      Scotty
      I to by bylo pěkné řešení. Záleželo by hodně na verzi a výbavě.

     • flanker.jirka
      22:28 21.07.2022

      2DaChoppa Možná je rampa fetiš, ale to záleží na tom jak chcete vrtulníky používat. Přepravovat něco v podvěsu má zase jiná rizika, že? A chtít opravdu univerzální použití by mělo ...Zobrazit celý příspěvek

      2DaChoppa
      Možná je rampa fetiš, ale to záleží na tom jak chcete vrtulníky používat. Přepravovat něco v podvěsu má zase jiná rizika, že? A chtít opravdu univerzální použití by mělo být prioritou, nikdy nevíte co se kdy bude hodit.
      Jen si představte, že povezete speciály s jejich vozítky v podobném terénu jako je na Ukrajině. Tam dokážete s vrtulníkem letět při zemi, ale jedině s tím, že ty vozítka budou uvnitř a ne v podvěsu.Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      01:58 22.07.2022

      @2daChoppa Jen tak obecně, Chinook je asi nejrychlejší transportní vrtulník, co dokáže nést těžký náklad uvnitř draku. Navíc je ozkoušený v boji, jako asi žádný jiný stroj podobné ...Zobrazit celý příspěvek

      @2daChoppa

      Jen tak obecně, Chinook je asi nejrychlejší transportní vrtulník, co dokáže nést těžký náklad uvnitř draku. Navíc je ozkoušený v boji, jako asi žádný jiný stroj podobné kategorie. Bonus je i to, že US Army s ním počítá i jako hlavní transport po příchodu FLAAR a FARA. Za mě by to byla asi nejlepší volby, pokud by nám tedy nešlo o to mít vrtulníkové letectvo jako USMC a k H-1 dokoupit CH-53K, největší Západní transportní vrtulník.

      Jak zmínil flanker, mít zadní rampu a možnost převážet třeba 4-6 týmů na čtyřkolkách rychle uvnitř stroje, je obrovská výhoda. V případě rychlých diverzních operací proti nepřátelské technice by transport vrtulníkem mnohem zjednodušil nasazení jednotky. A tyhle Javelin týmy na čtyrkolkách Ukrajině hodně pomohliSkrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      07:45 22.07.2022

      ondramrklas videno touto optikou, tymy ptrs vysazene mi8 se osvedcily egyptanum proti izraelcum :) americani si chinook nechavaji kvuli jeho kapacite, kterou *dokazou vyuzit* a ...Zobrazit celý příspěvek

      ondramrklas videno touto optikou, tymy ptrs vysazene mi8 se osvedcily egyptanum proti izraelcum :) americani si chinook nechavaji kvuli jeho kapacite, kterou *dokazou vyuzit* a pomoci tech prekombinovanych gyzdu dalsi generace budou mit defacto prepravni kapacitu snizenou (nenahradi bh v pomeru 1:1)

      my bychom meli vrtulnik provysazovani postradatelnych ctyrkolek, protoze nemame dela ktery by treba ten chinook mohl prepravovat a mamevysadkovy"pluk" s peti rotami kteremu libovolna neletova zavada chinooku snizi prepravni kapacitu o 25procent

      kazda ztrata chinooku by pro nas znamenala taky PODSTATNOU ztratu u prepravovanych vojskSkrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:07 22.07.2022

      Po odchodu Mi-171 dává nějaká rozumná kombinace UH-1Y a CH-47F smysl.

      Po odchodu Mi-171 dává nějaká rozumná kombinace UH-1Y a CH-47F smysl.

     • 2DaChoppa
      17:41 22.07.2022

      @maximus rozumna kombinace venomu a chinooku? venom v roli tezkeho eskortniho stihace bf110? to uz se zkouselo..anefungovalo

      @maximus rozumna kombinace venomu a chinooku? venom v roli tezkeho eskortniho stihace bf110? to uz se zkouselo..anefungovalo

     • 2DaChoppa
      17:43 22.07.2022

      rozumna kombinace obsahujici chinooky se jmenuje CAB combined aviation brigade. venomy neobsahuje.

      rozumna kombinace obsahujici chinooky se jmenuje CAB combined aviation brigade. venomy neobsahuje.

     • Ondra Mrklas
      21:29 22.07.2022

      Combined aviation brigade podstatě funguje i s Venomy, ale využívá CH-53, ale dříve i CH-46 - což byly podstatě námořní verze Chinooku. Takže nejde o to, že jednotky CAB využívá ...Zobrazit celý příspěvek

      Combined aviation brigade podstatě funguje i s Venomy, ale využívá CH-53, ale dříve i CH-46 - což byly podstatě námořní verze Chinooku. Takže nejde o to, že jednotky CAB využívá UH-60 + AH-64 s Chinooky, ale jde o to, že stroje USMC mohou působit ve stejných rolích jako dvojice US Army, proto může Chinook fungovat se stroji USMC jako může CH-53K fungovat se stroji US Army v IDFSkrýt celý příspěvek

     • 2DaChoppa
      23:35 29.07.2022

      @ondramrklas .. zase špatně. CH47 *fungovaly* v CAB (+-) s kobrami a huey.. do té doby, než ty typy byly jako výběhové vyřazeny :) nepochopil jste, kam mířím. Pochopitelně, že CH47 ...Zobrazit celý příspěvek

      @ondramrklas .. zase špatně. CH47 *fungovaly* v CAB (+-) s kobrami a huey.. do té doby, než ty typy byly jako výběhové vyřazeny :) nepochopil jste, kam mířím. Pochopitelně, že CH47 je v zásadě jedno, kdo plní úkoly, které na něj (CH47) nepadají - jenže ta LOGICK´Á část je v počtech těch OSTATNÍCH vrtulníků v CAB a v jejich schopnostech, přičemž ani přepravní kapacitu, ani ostatní schopnosti UH-60 není Venom schopen v plném rozsahu nahradit. v tom CAB je totiž taky MEDEVAC, je tam vzdušné místo velení a ano, je tam air assault.

      budeme-li se bavit o proporčních počtech, tak na ty naše aktuálně slibované kříženečky by skutečně připadalo tak čtyři CH-47, jenže to pak skončíte u nenasaditelné síly. a když jich budete mít víc, tak máte nadpočetné CH47 při plnění zhruba stejného typu úkolů.Skrýt celý příspěvek

 • Adam233
  14:37 21.07.2022

  K prenosu a procesu vyroby CV-90 se pomerne obsahle vyjadril pan Tommy Gustafsson-Rask: "Nechci prozradit všechny detaily, ale uvedu několik příkladů. VOP CZ se jako hlavní ...Zobrazit celý příspěvek

  K prenosu a procesu vyroby CV-90 se pomerne obsahle vyjadril pan Tommy Gustafsson-Rask:
  "Nechci prozradit všechny detaily, ale uvedu několik příkladů. VOP CZ se jako hlavní partner bude podílet na vývoji, produkci, budoucí podpoře a také na úpravách některých variant (ministerstvo obrany poptává sedm verzí pásového obrněnce, a to základní, velitelskou, průzkumnou, ženijní, vyprošťovací, zdravotnickou a dělostřelecké pozorovatelny – pozn. red.). Přerovská Meopta bude dodávat některé zaměřovací systémy. S Ray Service už jsme v minulosti spolupracovali na kabeláži a elektronických boxech pro některé jiné zákazníky. V tom budeme pokračovat."

  Cely rozhovor zde: https://www.lidovky.cz/domov/v... Skrýt celý příspěvek

 • TarosCZ
  14:18 21.07.2022

  Trochu OT: v nejake diskusi zde na AN nekdo uváděl, ze mame opci na dalsi 4 baterie Spyderu, nevíte nekdo jestli je to pravda a případně jestli ji využijeme? A jeste kdy by nam ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu OT: v nejake diskusi zde na AN nekdo uváděl, ze mame opci na dalsi 4 baterie Spyderu, nevíte nekdo jestli je to pravda a případně jestli ji využijeme?

  A jeste kdy by nam mohli dodat prvni CV90?Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   15:01 21.07.2022

   A k jakému útvaru by jste další 4 baterie dal?

   A k jakému útvaru by jste další 4 baterie dal?

   • SYN_
    21:22 21.07.2022

    Je to zásadní problém organizační ("nemáme na to šochtlíky") nebo personální (není kdo by to obsluhoval)? To první se dá vyřešit tahem pera, to druhé by snad taky šance byla, když ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to zásadní problém organizační ("nemáme na to šochtlíky") nebo personální (není kdo by to obsluhoval)? To první se dá vyřešit tahem pera, to druhé by snad taky šance byla, když lidi uvidí smysluplnou techniku mohli by mít větší zájem než doposud...
    Případně by se trochu dalo šachovat s počtem odpalovacích vozidel v bateriích (lehce přidat) ne?Skrýt celý příspěvek

    • Ondra Mrklas
     02:05 22.07.2022

     Nebo prostě zvětšit naši armádu. V případě konfliktu by se musela AČR stejně zvětšit, tak proč nezačít už v době "míru", než to šít horkou jehlou pár týdnů před válkou

     Nebo prostě zvětšit naši armádu. V případě konfliktu by se musela AČR stejně zvětšit, tak proč nezačít už v době "míru", než to šít horkou jehlou pár týdnů před válkou

     • flanker.jirka
      07:58 22.07.2022

      To se snaze napíše, ale hůře provede u PVO jde z větší části o specialisty v elektro oborech komunikační a výpočetní technice a tech se armádě nedostává

      To se snaze napíše, ale hůře provede u PVO jde z větší části o specialisty v elektro oborech komunikační a výpočetní technice a tech se armádě nedostává

 • Scotty
  13:42 21.07.2022

  Prý se rýsuje možnost začít piloty cvičit v předstihu na F-35 které nebyli dodané Turecku.

  Prý se rýsuje možnost začít piloty cvičit v předstihu na F-35 které nebyli dodané Turecku.

  • Klimesov
   13:49 21.07.2022

   Pokud se to potvrdí bude to jen dobře, pokud ne nic se neděje :-)

   Pokud se to potvrdí bude to jen dobře, pokud ne nic se neděje :-)

  • flanker.jirka
   15:29 21.07.2022

   Co máte na mysli předstihem? Vše musí nějak navazovat, nelte akceptovat to, že by se piloti vycvičili a po návratu domů by neměli žádný stroj na létání.

   Co máte na mysli předstihem? Vše musí nějak navazovat, nelte akceptovat to, že by se piloti vycvičili a po návratu domů by neměli žádný stroj na létání.

   • Scotty
    15:41 21.07.2022

    Před vyrobením našich letadel.

    Před vyrobením našich letadel.

    • flanker.jirka
     18:24 21.07.2022

     Tak na to snad dojde na 100%

     Tak na to snad dojde na 100%

  • HEKTOR
   19:59 21.07.2022

   nemali by byť náhodou turecké f-35 dávno rozchytané keď je na tie stroje taký poradovník.???
   minimálne poliaci si z nich zobrali svoju časť...

   nemali by byť náhodou turecké f-35 dávno rozchytané keď je na tie stroje taký poradovník.???
   minimálne poliaci si z nich zobrali svoju časť...

   • Scotty
    00:12 22.07.2022

    Jsou pořád v USA a probýhá na nich výcvik.

    Jsou pořád v USA a probýhá na nich výcvik.

 • Cenzor
  12:58 21.07.2022

  F35 samozřejmě nemá nyní přímou konkurenci a Američané se toho snaží využít na maximum. Bohužel to v budoucnu povede ke ztrátě schopnosti vyvíjet v Evropě vlastní konstrukce ...Zobrazit celý příspěvek

  F35 samozřejmě nemá nyní přímou konkurenci a Američané se toho snaží využít na maximum. Bohužel to v budoucnu povede ke ztrátě schopnosti vyvíjet v Evropě vlastní konstrukce stíhacích letadel. Já osobně bych raději ještě třeba 10let zůstal u Gripenů, pouze bych navýšil jejich počet a s přechodem na letoun nové generace bych počkal do doby, až bude mít F35 nějakou skutečnou konkurenci a bude z čeho vybírat. Pak by třeba v roce 2035 nemusela AČR mít nutně F35, ale např. britský Tempest.Skrýt celý příspěvek

  • Stonkeeper
   13:06 21.07.2022

   Opravdu verite ze v roce 35 bude tempest k mani? Nehlede na to ze cekam ze cena vseho bude krat 2 minimalne.

   Opravdu verite ze v roce 35 bude tempest k mani? Nehlede na to ze cekam ze cena vseho bude krat 2 minimalne.

   • CerVus
    15:39 21.07.2022

    Tak pořád tu bude KF-21. Tou dobou už bude mít i zbraňovou šachtu.

    Tak pořád tu bude KF-21. Tou dobou už bude mít i zbraňovou šachtu.

    • Nesher
     16:43 21.07.2022

     A proto dnes RoKAF zveřejnily zájem na pořízení dalších F 35.
     Proč to dělat složitě, když se nabízí jednodušší cesta.

     A proto dnes RoKAF zveřejnily zájem na pořízení dalších F 35.
     Proč to dělat složitě, když se nabízí jednodušší cesta.

     • CerVus
      17:55 21.07.2022

      Tak oni je budou mít k trochu jinému užití. KF-21 bude primárně pro zajištění vzdušného prostoru a F-35 pro pozemní údery. Ostatně to je snad hlavní účel. Navíc čím větší počty, ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak oni je budou mít k trochu jinému užití. KF-21 bude primárně pro zajištění vzdušného prostoru a F-35 pro pozemní údery. Ostatně to je snad hlavní účel. Navíc čím větší počty, tím více dat, tím větší možnost se poučit a upravit vlastní.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      19:11 21.07.2022

      Však jo. Já jenom říkám,cze nevím proč se upínat na něco co včera teprve poprvé letělo, výrobce je na druhé straně zeměkoule a lepší to není, když můžeme mít standard NATO.

      Však jo. Já jenom říkám,cze nevím proč se upínat na něco co včera teprve poprvé letělo, výrobce je na druhé straně zeměkoule a lepší to není, když můžeme mít standard NATO.

  • Nesher
   13:09 21.07.2022

   A jaký konkrétně užitek bude mít ČR z toho, že se budou ve Francii či Německu vyrábět konkurenti F 35? Podle mě stejný jako má z výroby F 35. Tedy žádný. Takže když měníme stíhačky ...Zobrazit celý příspěvek

   A jaký konkrétně užitek bude mít ČR z toho, že se budou ve Francii či Německu vyrábět konkurenti F 35? Podle mě stejný jako má z výroby F 35. Tedy žádný.
   Takže když měníme stíhačky je logické,cze chceme to nejlepší co si můžeme dovolit.
   Což by mělo platit nejen pro letadla.Skrýt celý příspěvek

   • Jiricek
    16:00 21.07.2022

    Ceska republika je clenem EU a patri do skupiny „Netto Kassierer“, cili zemi, ktery od EU dostavaji podtstatne Vice, nez do EU pokladny zaplati... Ne techto stranach nenavidene ...Zobrazit celý příspěvek

    Ceska republika je clenem EU a patri do skupiny „Netto Kassierer“, cili zemi, ktery od EU dostavaji podtstatne Vice, nez do EU pokladny zaplati... Ne techto stranach nenavidene zeme Jako Nemecko a Francie patri mezi. „Netto Zahler „ cili zeme, ktere vic plati, nez dostavaji. ( nekdo tu „srandu „Musik zaplatit. Cili je v zajmu vsech statu EU delat obchody mezi sebou. Sleduji tady Typ uvahy typu— posleme na Ukrajinu nase tanky( dela, letadla, Munition), EU to zaplati, nebo doplati na vymenu zu moderni „zapadni „ zbrane. Vypada to, ze EU brzy nema z ceho brat. Bohate staty chudnou, o prijeti zadaji ale jen ti, co nemaji nic.
    Ale je jasne, ze by se mely kupovat veci co funguji a ne ty, co se teprve vyviji....Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     16:42 21.07.2022

     Motáte nesouvisející věci. Ano, ČR je členem EU a zatím je čistým příjemcem, zatím. Na druhou stranu čistí plátci z toho mají profit v přístupu na trh (v nejširším slova smyslu). ...Zobrazit celý příspěvek

     Motáte nesouvisející věci.
     Ano, ČR je členem EU a zatím je čistým příjemcem, zatím. Na druhou stranu čistí plátci z toho mají profit v přístupu na trh (v nejširším slova smyslu). Jinak by žádná EU nebyla.
     Takže nikomu nic nedlužime a nikdo nedluží nic nám. Je to jen business. Nic víc. Členské země EU jsou členy stejného spolku v němž tvrdě hájí své vlastní zájmy, nikoliv naše rodina. A členy jsou proto, že se jim to vyplatí. A je zcela jedno zda jde o Německo, Francii, Slovensko či třeba Finsko. Každý se snaží urvat co může. A každý hájí své zájmy.
     A faktem je, že z výroby evropského bojového letadla (ve skutečnosti nejspíš francouzského) mít nic nebudeme. Ani ekonomicky a už vůbec ne politicky. Bezpečnost nám negarantuje EU, ale USA. Takže zájmy ČR velí koupit F 35.
     A to vám říkám jako někdo, kdo nenávistí k Francii či Německu rozhodně netrpí. Místní jakobíni Vám jistě potvrdí, že si nevymýšlím.Skrýt celý příspěvek

     • RiMr71
      17:34 21.07.2022

      ...amen...

      ...amen...

     • liberal shark
      07:17 22.07.2022

      Jakožto jeden z místních Jakobínů bych jen dodal, že my jsme starým členům své trhy otevřeli, zatímco oni nám ty svoje nikoliv. Tu se týká především potravin a služeb. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jakožto jeden z místních Jakobínů bych jen dodal, že my jsme starým členům své trhy otevřeli, zatímco oni nám ty svoje nikoliv. Tu se týká především potravin a služeb. Čtyřnásobnými evropskými dotacemi do zemědělství to začíná a středověkými cechovními pravidly u služeb to končí. Zkuste si ve Francii nebo v Řecku otevřít instalatérskou dílnu nebo tam dovážet třeba sejry :-). Čtyři základní svobody EU jsou z velké části jen na papíře, respektive fungují jen ze západu na východ.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   13:14 21.07.2022

   Je nepravděpodobné, že do 10-ti let bude mít F-35 v Evropě konkurenci, třeba nějaký Evropský stroj. F-35 je totiž jednomotorový víceúčelový stíhací letoun 5. generace. A ten pojem ...Zobrazit celý příspěvek

   Je nepravděpodobné, že do 10-ti let bude mít F-35 v Evropě konkurenci, třeba nějaký Evropský stroj.
   F-35 je totiž jednomotorový víceúčelový stíhací letoun 5. generace. A ten pojem jednomotorový je velice důležitý.
   Většina Evropských společností se totiž nyní soustředí na vývoj a výrobu dvoumotorových strojů 5. nebo 6. generace.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    15:31 21.07.2022

    Upřímně, počet motorů mi je volný, důležitější by mělo být to co letadlo dokáže v boji.

    Upřímně, počet motorů mi je volný, důležitější by mělo být to co letadlo dokáže v boji.

    • Horny
     16:01 21.07.2022

     To je upřímně dost hloupý názor. Dvoumotorové stroje obecně jsou sice výkonnější, ostatně jsou stavěné na maximální výkon, ale taky citelně dražší. Malé letectvo jako je to naše ...Zobrazit celý příspěvek

     To je upřímně dost hloupý názor. Dvoumotorové stroje obecně jsou sice výkonnější, ostatně jsou stavěné na maximální výkon, ale taky citelně dražší.
     Malé letectvo jako je to naše bude v konečném důsledku vždycky závislé na spolupráci se spojenci. Je proto lepší provozovat ekonomicky únosnější jednomotorák, než dopadnout jako Rakušani, kteří si sice můžou tahat triko že mají Typhoony, ale v konečném důsledku nejsou schopni rozumně ufinancovat jejich provoz.

     Faktem je, že ve velkých letectvech jsou velmi užitečné oba druhy strojů.
     Jenže problém nastává, že když se musí země velikosti Británie, Německa nebo severní asie rozhodnout, jestli bude vyvíjet elitní dvoumotorák, nebo univerzální jednomotorák, vítězí zatím vždy ta první varianta.
     V rozhodování, který druh je v letectvu mocnosti či velmoci důležitější, logicky zvítězí stroj schopný konkurovat elitním stojům protivníků. Jenže pak chybí zdroje na vývoj univerzálního/ekonomického jednomotoráku. Na vlastní kůži to poznali rusáci, kteří horko těžko vyvíjejí "protiváhu" (tj. analog :QD) F-22, a teď nemají co nabídnout na světovém trhu, protože tam je mnohem větší poptávka po levnějším, tj. jednomotorovém stroji. Proto vznikla ta překližková maketa "Su-75", ale reálně - pokud jim na vývoj nedají prachy třeba Arabové (což se v tuhle chvíli nedá čekat), tak z toho nic nebude.

     V každém případě, nechápat rozdíl mezi F-15/Rafale/Typhoon/Su-27 a F-16/JAS-39, potažmo F-22/Tempest/FCAS a F-35 je (zvláště tady) docela ostuda.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      22:45 21.07.2022

      Mrkněte na tah motoru F-16 110kN, F-35 forsáž 191 kN a dvoumotorový Rafale při forsáží 2x 75,6 kN. To dohromady nedá tah jednoho motoru Pratt & Whitney F135.

      Mrkněte na tah motoru F-16 110kN, F-35 forsáž 191 kN a dvoumotorový Rafale při forsáží 2x 75,6 kN. To dohromady nedá tah jednoho motoru Pratt & Whitney F135.

     • Horny
      10:12 22.07.2022

      Je celkem známá věc, že se F-35A (hmotností, nosností, výkonem) reálně vyrovnává Super Hornetu. Nicméně je koncipován jako náhrada za F-16 a tak se taky bude používat. Nelze přímo ...Zobrazit celý příspěvek

      Je celkem známá věc, že se F-35A (hmotností, nosností, výkonem) reálně vyrovnává Super Hornetu. Nicméně je koncipován jako náhrada za F-16 a tak se taky bude používat.

      Nelze přímo srovnávat 4. generaci (Rafale) s 5. generací (Lightning).
      Srovnání 5. generace je jasné: F-22 (2x 116kN/156kN); Su-57 (2x 88kN/142.2kN dnes, v budoucnu 107.9kN/171.7kN) což v porovnání s F-35 (1x 125kN/191kN) není takový rozdíl.
      Hmotnost i výkon všech nových strojů prostě rostou. To je holt budoucnost.

      Kromě toho, Evropské stíhače jsou známy tím, že jsou v porovnání s ekvivalenty (F-15, deriváty Su-27) o něco menší.Skrýt celý příspěvek

  • Riiiederner
   13:52 21.07.2022

   Kdepak ztráta schopnosti vyvíjet v Evropě top techniku je vina jen a pouze Evropy kde se mezi sebou neumí státy dohodnout viz. eurofighter leo teď ta 6th gen atd. atd.

   Kdepak ztráta schopnosti vyvíjet v Evropě top techniku je vina jen a pouze Evropy kde se mezi sebou neumí státy dohodnout viz. eurofighter leo teď ta 6th gen atd. atd.

  • Jan Grohmann
   16:54 21.07.2022

   Žádný Tempest v roce 2035 nebude.

   Žádný Tempest v roce 2035 nebude.

 • Michalson
  12:13 21.07.2022

  Blahozelam do Ciech, obidve skvele volby. Konecne sa veci pohly spravnym smerom.

  Blahozelam do Ciech, obidve skvele volby. Konecne sa veci pohly spravnym smerom.

 • ROVO
  11:28 21.07.2022

  Zajímalo by mě, kde se bude CV90 pro AČR a OSSR vyrábět. Při počtu téměř 400 ks by přenos výroby měl být samozřejmý. I Švédi tím operují: Principy, na kterých BAE Systems svou ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímalo by mě, kde se bude CV90 pro AČR a OSSR vyrábět. Při počtu téměř 400 ks by přenos výroby měl být samozřejmý. I Švédi tím operují:
  Principy, na kterých BAE Systems svou nabídku pro Českou republiku dlouhodobě staví, se nemění. Pro tuzemský trh nabízí výrobu a vývoj vozidel v České republice, v úzké spolupráci s odborníky ze Švédska. BAE Systems v ČR nechce budovat další montovnu, ale chce se zaměřit na spolupráci s vysokou přidanou hodnotou, která může být tolik potřebnou vzpruhou pro český obranný průmysl, ať se již jedná o státní podniky nebo o soukromý sektor.
  a:
  BAE Systems navíc garantuje plnou suverenitu pro českou armádu. Je připravena předat podklady pro vlastní výrobu, servis a vývoj vozidel pro budoucí potřeby české armády.

  https://www.czdefence.cz/clane...

  CV90 je něco jako F16, teď ještě TOP ale za 20 let už je stávající uživatelé budou spíše vyřazovat. Pokud si pamatuji, hmotnostní rezerva Mk.IV pro další modernizace je cca 1 tuna. A to nevím, jestli to byla verze s APS. Škoda, že se nevyužilo zrušení tendru k oslovení Korejců, Redback v australském tendru vypadá hodně dobře a nakonec je zřejmě budou kupovat/vyrábět Poláci.
  Pokud by byla výroba CV90 u nás, tak by to ale byla dobrá volba. Pandur taky není nejmodernější ale schopnost si je sami vyrábět je důležitější.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   11:39 21.07.2022

   No vyrábět. Spíše montovat. Např. i korbu budou svařovat ve Švédsku. V ČR bude montážní linka ve VOP CZ, motor, převodovka, věž, dělo...vše z dovozu. My si do toho dáme vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

   No vyrábět. Spíše montovat. Např. i korbu budou svařovat ve Švédsku.
   V ČR bude montážní linka ve VOP CZ, motor, převodovka, věž, dělo...vše z dovozu. My si do toho dáme vlastní optiku, kabelové svazky, částečně software, sedačky, hasicí systém... a vyrobíme pár jednodušších komponentů.
   Slovensko na tom bude obdobně.
   Já jsem spíše zvědavý jak BAE stihne vyrobit a dodat přes 360 vozidel, které budou v různých verzích, pro dvě země v relativně krátkém čase.Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    11:54 21.07.2022

    Je uz nejaka predstava o BMS (systemu) a (napojeni) na vyssi celek?

    Je uz nejaka predstava o BMS (systemu) a (napojeni) na vyssi celek?

    • Nesher
     12:08 21.07.2022

     To by mě taky zajímalo. Bohužel nemám ponětí.

     To by mě taky zajímalo. Bohužel nemám ponětí.

   • Clanek
    11:55 21.07.2022

    Kdyz jsem si prochazel ruzne marketingove materialy bae, narazil jsem na rocni kapacitu "az 200ks cv90", pokud by to byla realita pak neni nejmensi problem delat jak SR tak CR ...Zobrazit celý příspěvek

    Kdyz jsem si prochazel ruzne marketingove materialy bae, narazil jsem na rocni kapacitu "az 200ks cv90", pokud by to byla realita pak neni nejmensi problem delat jak SR tak CR zakazku pekne vedle sebe.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     12:03 21.07.2022

     V 90. letech kdy to byl bestseller asi ano. Ale teď? Sotva, udržovat takovou kapacitu stojí spoustu peněz a kdy byly naposledy vyrobeny nové CV 90? Navíc není úplně ...Zobrazit celý příspěvek

     V 90. letech kdy to byl bestseller asi ano. Ale teď? Sotva, udržovat takovou kapacitu stojí spoustu peněz a kdy byly naposledy vyrobeny nové CV 90?
     Navíc není úplně nepravděpodobné, že ty naše a slovenské budou úplně ty poslední. Takže BAE ani nebude dávat smysl investovat do posílení.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      12:54 21.07.2022

      Teba musí strašne škrieť tento výber BVP...

      Teba musí strašne škrieť tento výber BVP...

     • Nesher
      13:06 21.07.2022

      Mikojan Budeš se divit, ale ne. Jen si myslím, že to mohlo z pohledu AČR dopadnout lépe. Toť celé. Nebo tu musíme mít všichni na všechno stejný názor? Já aspoň dávám argumenty, ty ...Zobrazit celý příspěvek

      Mikojan
      Budeš se divit, ale ne. Jen si myslím, že to mohlo z pohledu AČR dopadnout lépe.
      Toť celé. Nebo tu musíme mít všichni na všechno stejný názor?
      Já aspoň dávám argumenty, ty osobní poznámky.Skrýt celý příspěvek

     • Mortles
      13:24 21.07.2022

      Nenakupují v Pobaltí taky další kusy? Já bych to tak pesimisticky neviděl.

      Nenakupují v Pobaltí taky další kusy? Já bych to tak pesimisticky neviděl.

     • Nesher
      15:12 21.07.2022

      Mortles V Pobaltí má CV 90 akorát Estonsko, koupené jako ojeté z Nizozemska. A to se nyní soustředí spíš na raketové systémy, HIMARS a izraelsko -singspurske protilodní ...Zobrazit celý příspěvek

      Mortles
      V Pobaltí má CV 90 akorát Estonsko, koupené jako ojeté z Nizozemska. A to se nyní soustředí spíš na raketové systémy, HIMARS a izraelsko -singspurske protilodní střely.
      Litva vsadila na kola, konkrétně na Boxer a chystá koupit další.
      Lotyšsko koupilo staré britské CVR(T) a nyní spolupracuje s Finskem na lehkém kolovém OT, který vychází z XA 180.
      Takže se obávám, že nikoliv.
      A žádný další tendr se zřejmě v Evropě nechystá. Uvidíme co časem Bulharsko (ale to zatím preferuje kola a nemá peníze) a Rumunsko, které také zatím řeší kola (Piranha V).
      Řecko zřejmě koupí Lynx, Itálie si buď vyvine vlastní nebo italizuje Lynx.
      Zbytek Evropy má buď vlastní systém (Španělsko, Německo částečně Polsko), není BVP nemá vůbec (Francie), případně jim zatím stačí to co mají (povětšinou CV 90) a někdy v příští dekádě začnou přecházet na nové platformy, které třeba zatím ani nejsou na trhu.
      Takže to z mé strany není pesimismus, ale celkem reálný odhad.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      21:55 21.07.2022

      Nesher Ja som ti dal otázku, ty hneď útočíš. Nemusíš mať rovnaký názor, viem, že si chcel Lynxa, ale vo výsledku je to oveľa lepšie riešenie ako aj Lynx a to už nehovorím o ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Ja som ti dal otázku, ty hneď útočíš.
      Nemusíš mať rovnaký názor, viem, že si chcel Lynxa, ale vo výsledku je to oveľa lepšie riešenie ako aj Lynx a to už nehovorím o Ascode. Buď rád, že ste konečne rozsekli ten gordický uzol, ktorý bol toľko rokov zamotaný. Nepotrebujem tu dávať xy komentov, keď viem, že dotyčný si o tom myslí svoje a má iného favorita. Ale škrie ťa to, inak by si tu toľko nevypisoval.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      11:13 24.07.2022

      Pro AČR to dopadlo dobře... Věřte mi.

      Pro AČR to dopadlo dobře... Věřte mi.

   • PavolR
    13:21 21.07.2022

    Povedal by som, že Slovensko dostane výrobu veže a Česko výrobu korby.

    Povedal by som, že Slovensko dostane výrobu veže a Česko výrobu korby.

    • Nesher
     15:14 21.07.2022

     Korbu vždy vyráběli Švédové sami. Takže to asi neklapne.

     Korbu vždy vyráběli Švédové sami. Takže to asi neklapne.

     • Nesher
      15:57 21.07.2022

      Mimochodem Černochová trvá na min. na 40%, to samé chce SK. Ty nejdražší komponenty se musí dovézt tak jako tak. Tak jsem zvědavý jak to BAE udělá, aby vyhověla oběma stranám. Tíhu ...Zobrazit celý příspěvek

      Mimochodem Černochová trvá na min. na 40%, to samé chce SK. Ty nejdražší komponenty se musí dovézt tak jako tak. Tak jsem zvědavý jak to BAE udělá, aby vyhověla oběma stranám. Tíhu prostoru tam moc není.Skrýt celý příspěvek

     • Náhodný kolemjdoucí
      16:45 21.07.2022

      Pokud by skutečně už nečekali žádnou další velkou zakázku, jak píšete výše, tak by možná byli ochotnější to pustit?

      Pokud by skutečně už nečekali žádnou další velkou zakázku, jak píšete výše, tak by možná byli ochotnější to pustit?

     • Nesher
      16:56 21.07.2022

      Náhodný kolemjdoucí Prý jde o to, že je tam nějaká "super" technologie svařování na níž mají snad dokonce patent. Což mě přivádí na myšlenku jak by se opravovala případná bojová ...Zobrazit celý příspěvek

      Náhodný kolemjdoucí
      Prý jde o to, že je tam nějaká "super" technologie svařování na níž mají snad dokonce patent.
      Což mě přivádí na myšlenku jak by se opravovala případná bojová poškození. Aby se to po každé penetraci korby nemuselo odstavit a čekat až bude možné to odvézt do Švédska.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      17:18 21.07.2022

      Nesher: BAE to urobi presne tak ako slubilo: CZ bude mat 40% vyroby svojich vozidiel a SK presne to iste. BAE si v kazdej krajine naslo priemyselnych partnerov s ktorymi sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher:
      BAE to urobi presne tak ako slubilo:
      CZ bude mat 40% vyroby svojich vozidiel a SK presne to iste.
      BAE si v kazdej krajine naslo priemyselnych partnerov s ktorymi sa zaviazala spolupracovat.
      Nechapem o com tu spekulujete. BAE isto neslo do cz tendra s tym, ze: “snad nevyhrame, lebo uz nemame kapacity…”Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      17:39 21.07.2022

      Sergej V tom případě nevím co se bude mezi CZ a SK koordinovat. Český tendr začal mnohem dřív než ten váš, takže tehdy určitě kapacitu měli, teď jim přibylo něco s čím asi ani ...Zobrazit celý příspěvek

      Sergej
      V tom případě nevím co se bude mezi CZ a SK koordinovat.
      Český tendr začal mnohem dřív než ten váš, takže tehdy určitě kapacitu měli, teď jim přibylo něco s čím asi ani tehdy nemohli počítat. Tedy obě země. Navíc to není tak neobvyklé hlásit se do všeho a teprve když vyhraju řešit co s tím. To dělají i ty největší firmy. Sám jsem to několikrát zažil.
      Navíc to nejsou spekulace, ale legitimní otázky. To je rozdíl.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      20:28 21.07.2022

      Nesher: Neviem o tom, ze by SK strana chcela nieco koordinovat s CZ stranou :-) Skor zacinam mat dojem, ze tou koordinaciou sa mysli/predstavuje/sniva ze CZ bude automaticky ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: Neviem o tom, ze by SK strana chcela nieco koordinovat s CZ stranou :-)
      Skor zacinam mat dojem, ze tou koordinaciou sa mysli/predstavuje/sniva ze CZ bude automaticky vyrabat aj kusy pre SK. Netvrdim ze to SE strana nakoniec v ramci optimalizacie (nejakych dielov) aj neurobi, ale bol by som opatrny a nemal velke oci.Skrýt celý příspěvek

     • Náhodný kolemjdoucí
      00:27 22.07.2022

      Sergej7490 Nebo BAE v obou státech našlo partnery, kteří vyrábí nějaký předepsaný podíl, aby splnilo podmínky vlád dané země, ale nejsou to vždy ty stejné věci. Pro Slovensko i ...Zobrazit celý příspěvek

      Sergej7490
      Nebo BAE v obou státech našlo partnery, kteří vyrábí nějaký předepsaný podíl, aby splnilo podmínky vlád dané země, ale nejsou to vždy ty stejné věci.
      Pro Slovensko i Česko (resp. pro firmy v dané zemi) by tak mohlo být zajímavé, pokud by od sebe braly to, co se nepřekrývá. Měl by to být teoreticky přibližně stejný podíl, takže by na tom ani jedna strana nutně nebyla vyloženě škodná.Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     15:24 21.07.2022

     Slovensko má ambíciu dotiahnuť k nám výrobu 35 mm kanóna, uvidíme či to klapne.

     Slovensko má ambíciu dotiahnuť k nám výrobu 35 mm kanóna, uvidíme či to klapne.

  • Toomk
   11:52 21.07.2022

   U obrněné techniky je to spíše o ověření funkčnosti v boji a to CV90 má. Ty dva zbylý účastníci nabídli v podstatě prototypy, to mohlo taky v případném boji dopadnou všelijak. ...Zobrazit celý příspěvek

   U obrněné techniky je to spíše o ověření funkčnosti v boji a to CV90 má. Ty dva zbylý účastníci nabídli v podstatě prototypy, to mohlo taky v případném boji dopadnou všelijak.

   Za sebe bych to viděl, ať je klidně švédové vyrobí, ať to má odpovídající kvalitu, montáž klidně v ČR a pak hlavně komplet servis u nás.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    12:06 21.07.2022

    To jo. S potenciálem pro další modernizace, vzhledem k prostoru a rezervy hmotnosti už je to horší. Proč asi v obou nejsledovanějších tendrech (USA a AU) figurují nová a velká ...Zobrazit celý příspěvek

    To jo. S potenciálem pro další modernizace, vzhledem k prostoru a rezervy hmotnosti už je to horší.
    Proč asi v obou nejsledovanějších tendrech (USA a AU) figurují nová a velká vozidla (fakticky prototypy) a BAE se ani jednoho neúčastní?Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     12:24 21.07.2022

     Ono je všetko niečo zaniečo.. Menšie vozidlo znamená úsporu peňazí a menšiu siluetu - teda je ho horšie možné trafiť nepriamou paľbou či kanónom.. 1 tona je vlastne ...Zobrazit celý příspěvek

     Ono je všetko niečo zaniečo..

     Menšie vozidlo znamená úsporu peňazí a menšiu siluetu - teda je ho horšie možné trafiť nepriamou paľbou či kanónom..

     1 tona je vlastne dostačujúca.
     Taký ADS váži od 100-1000kg.

     Neviem čo viac by ste chceli na tom vozidle mať.
     USA nahradzujú Bradley len preto, že konštrukčné sa tam nedá dať väčšie delo ako 25mm, ak by sa to dalo jednoducho, tak si ho pravdepodobne nechajú..

     Treba si uvedomiť, že naše obe armády nemajú so západným IFV skúsenosti a preto je namieste si nekupovať high-tech špičku neoverenú v boji.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      12:38 21.07.2022

      To s tím horším zaměřením menšího vozidla je vzhledem ke stále lepšící se optoelektonice už minulost. A co bychom tam chtěli? Třeba to o čem uvažují v USA, drony na úrovni ...Zobrazit celý příspěvek

      To s tím horším zaměřením menšího vozidla je vzhledem ke stále lepšící se optoelektonice už minulost.
      A co bychom tam chtěli? Třeba to o čem uvažují v USA, drony na úrovni družstva, antidronové systémy... Výbava pěšáka se neustále zvětšuje a musí to být kam dát. Ono jen nacpat do CV 90 těch 11 lidí bude věc.
      Jak už dole někdo napsal, CV 90 je jako F 16, kvalitní systém na konci vývoje, dnes pořád hodně dobrý, za 15-20 let? Toť otázka. Mám trochu strach, že budeme tou dobou už skoro poslední uživatelé a místo MLU budeme řešit náhradu.
      Pro upřesnění, píšu to z pohledu AČR, OSSR cíleně nehodnotím neb na to nemám dostatek informací.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      12:43 21.07.2022

      Tam je ten problém - tých 11 ľudí treba ako po vzore USA rozdeliť do 2 vozidiel a zrazu máte vystarené.. Voziť všetkých 11 je vlastne komunistický prežitok. Ja viem celá východná ...Zobrazit celý příspěvek

      Tam je ten problém - tých 11 ľudí treba ako po vzore USA rozdeliť do 2 vozidiel a zrazu máte vystarené.. Voziť všetkých 11 je vlastne komunistický prežitok. Ja viem celá východná Európa to má takto..

      Náš protivník je Rusko - stále sa mu zlepšuje optoelektornika? Bojisko budúcnosti je mestská zástavbe - naozaj menšie neznamená, že sa skôr schovám za budovu???Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      12:52 21.07.2022

      Darkstyle To znamená prakticky zdvojnásobit počet vozidel. To je zcela mimo naše finanční, ale hlavně lidské zdroje. Prostě těch 11 je kompromis daný možnostmi. Náš protivník vážně ...Zobrazit celý příspěvek

      Darkstyle
      To znamená prakticky zdvojnásobit počet vozidel.
      To je zcela mimo naše finanční, ale hlavně lidské zdroje.
      Prostě těch 11 je kompromis daný možnostmi.
      Náš protivník vážně není jen Rusko, bůhví co bude za dvacet let.
      P.S. V BVP 2 jich je běžně jen 9. Těch 11 bude pro AČR novinka.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:06 21.07.2022

      Není těch 11 mužů právě i s 2 zbraňovými specialisty? Jinak by měl mít standartní roj cca 9 mužů ne?

      Není těch 11 mužů právě i s 2 zbraňovými specialisty? Jinak by měl mít standartní roj cca 9 mužů ne?

     • BobDylan
      14:30 21.07.2022

      Klimesov

      A nebude tých 11 skôr veliteľ, vodič, strelec + 8 vojakov v roji? U nás keďže má roj 7 vojakov, takže by to vychádzalo na 10.

      Klimesov

      A nebude tých 11 skôr veliteľ, vodič, strelec + 8 vojakov v roji? U nás keďže má roj 7 vojakov, takže by to vychádzalo na 10.

     • Klimesov
      14:40 21.07.2022

      BobDylan Tohle jsem našel na stránkách MO jako 7 požadavek. Nějaké věci se mohly změnit, ale pokud by to stále platilo takhle, tak by to i mohlo být tak jak to popisujete. 3+7+1 ...Zobrazit celý příspěvek

      BobDylan
      Tohle jsem našel na stránkách MO jako 7 požadavek. Nějaké věci se mohly změnit, ale pokud by to stále platilo takhle, tak by to i mohlo být tak jak to popisujete. 3+7+1 specialista.

      7. Proč chceme počet přepravovaných osob minimálně 11?

      V moderním boji potřebujeme mít v novém pásovém bojovém vozidle pěchoty řadu specialistů. Vycházíme z vlastních bojových zkušeností z celé řady zahraničních operací. Tito specialisté jsou nezbytní pro navádění letadel nebo děl, budou ovládat drony či přispívat k přehledu o stavu na bojišti. Místo ve vozidle lze ale také využít pro osmičlenný výsadek, který je schopen se po sesednutí rozvinout do dvou čtyřčlenných týmů. Takhle máme postavenou naši taktiku. Máme jasnou představu o tom, jak budeme naše jednotky používat v budoucnosti, abychom byli schopni pružně reagovat na bojové situace.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:41 21.07.2022

      BobDylen
      ps.: Ale upřímně je to jen můj odhad. I mě samotného by zajímalo jak to nakonec mají v plánu nakombinovat.

      BobDylen
      ps.: Ale upřímně je to jen můj odhad. I mě samotného by zajímalo jak to nakonec mají v plánu nakombinovat.

     • 2DaChoppa
      14:50 21.07.2022

      bobdylan marinaci treba zacinaji druzstvo nafukovat o operatory uas apod. zagooglete future usms squad, bohuzelvas ted neodkazu rovnou na clanek

      bobdylan marinaci treba zacinaji druzstvo nafukovat o operatory uas apod. zagooglete future usms squad, bohuzelvas ted neodkazu rovnou na clanek

     • Nesher
      15:23 21.07.2022

      Klimešov,bobDylan S příchodem nových BVP se má měnit i struktura. Takže to asi bude 7+ specialista. Mluví se mj. o dronech. Navíc přijdou i nové podpůrné zbraně družstva, např. ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimešov,bobDylan
      S příchodem nových BVP se má měnit i struktura. Takže to asi bude 7+ specialista. Mluví se mj. o dronech. Navíc přijdou i nové podpůrné zbraně družstva, např. náhrada RPG 7, což je velmi kompaktní zbraň (nenabitá). Nová zbraň, ať už to bude cokoliv, bude určitě větší. No uvidíme jak se to poskládá.Skrýt celý příspěvek

     • XM913
      19:54 21.07.2022

      Mk IV ma moznost 1MW motora a tym padom dalsie 2 tony zatazitelnosti navyse. Moznosti modernizacie su v podstate rovnake ako u ostatnych (je nieco konkretne co by limitovalo ...Zobrazit celý příspěvek

      Mk IV ma moznost 1MW motora a tym padom dalsie 2 tony zatazitelnosti navyse.

      Moznosti modernizacie su v podstate rovnake ako u ostatnych (je nieco konkretne co by limitovalo dalsie modernizacie?

      Ak sa pozriete na el. infrastrukturu tak CV90 je urcite najdalej: iFighting, augmented reality, machine learning decision aid, GPU parallel computing. Ma Spike LR2 ako vsetci, Iron Fist APS ako vsetci... kanon ako vsetci. Podvozkovo je CV90 daleko najlepsie a ma el. ovladany adaptivny podvozok, co lynx ani ascod nema. Pritom CV mala skoro urcite lepsiu pohyblivost ako Lynx aj bez aktivneho podvozku. Ten podvozok je celkom klucova vec za mna, pretoze v kombinacii s gumenymi pasmi obrovsky znizuje vibracie a tym padom a tym padom unavu posadky, opotrebenie elektroniky a inych dielov, presnost pri strelbe za pohybu atd. Nakoniec vibracie "zabili" cely Ajax program v UK. Nikto o tom nehovori, len ako je Lynx "modernejsi" a pritom nikdy nepovedia ako a v com konkretne. CV90 neni ako F16 ale ako 911. Prva s poslednou maju spolocny asi len tvar... Pytat sa kedy boli naposlwdy vyrobene je tiez zvlastne. MK3 co maju holandania uz sa bude modernizovat na "skoro mk4", ale nikdy nebude mat vsetko z mk4. Nori svoj mk1 takisto uz exfenzivne modernizuju a prve kusy su prave dodavane. Nori upgradli urcite na dalsich 15-20 rokov a Holandania to isteSkrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      07:22 22.07.2022

      Co se týče těch 11 lidí, nechci být ošklivý, ale 100 procentní naplněnost jednotek je problém i v míru, natož za války, takže těch 11 maníků stejně nebude k dispozici. Problem ...Zobrazit celý příspěvek

      Co se týče těch 11 lidí, nechci být ošklivý, ale 100 procentní naplněnost jednotek je problém i v míru, natož za války, takže těch 11 maníků stejně nebude k dispozici. Problem solved ...Skrýt celý příspěvek

    • Michalson
     13:29 21.07.2022

     V AU Land 400 Phase 3 sa CV90 zucastnilo, ale vypadlo kvoli tomu, ze vraj bolo "prilis drahe". ...Zobrazit celý příspěvek

     V AU Land 400 Phase 3 sa CV90 zucastnilo, ale vypadlo kvoli tomu, ze vraj bolo "prilis drahe".
     https://www.australiandefence....

     Taktiez je v USA tendry:
     https://www.armyrecognition.co... Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      15:17 21.07.2022

      Jasně, CV 90 je dražší ne Lynx.

      Jasně, CV 90 je dražší ne Lynx.

    • SYN_
     13:40 21.07.2022

     Nojo, obzvlášť US je myšlenkou rezervy úplně posedlé... neříkám že je to špatně, ale nic by se nemělo přehánět... Jakou rezervu má BMP-2? A vydrželo (částečně proto že muselo) 40 ...Zobrazit celý příspěvek

     Nojo, obzvlášť US je myšlenkou rezervy úplně posedlé... neříkám že je to špatně, ale nic by se nemělo přehánět...
     Jakou rezervu má BMP-2? A vydrželo (částečně proto že muselo) 40 let...Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      15:15 21.07.2022

      Právě, že muselo. Tohle myslím opakovat nechceme.

      Právě, že muselo. Tohle myslím opakovat nechceme.

   • 2DaChoppa
    14:47 21.07.2022

    overeno v boji.. s bandou talibancu bez vsevojskove armady.

    overeno v boji.. s bandou talibancu bez vsevojskove armady.

  • Miroslav
   12:10 21.07.2022

   Celkovo 420-430 ks

   Celkovo 420-430 ks

   • Nesher
    12:26 21.07.2022

    Mně jde o tu první fázi, ta vaše druhá fáze, pokud na ni dojde, bude o dost později. Ale těch +- 360 vozidel budou muset dodat ve stejnou dobu. Koordinovat dva souběžně běžící ...Zobrazit celý příspěvek

    Mně jde o tu první fázi, ta vaše druhá fáze, pokud na ni dojde, bude o dost později.
    Ale těch +- 360 vozidel budou muset dodat ve stejnou dobu.
    Koordinovat dva souběžně běžící programy, s rozdílnými požadavky a místy výroby. Nechtěl bych být projekťak od BAE.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     13:41 21.07.2022

     Druhá fáza bude viac-menej naväzovať na druhú. Bez tej druhej by ani prvá nemala zmysel

     Druhá fáza bude viac-menej naväzovať na druhú. Bez tej druhej by ani prvá nemala zmysel

     • Nesher
      15:17 21.07.2022

      To jo, ale pak už budou vyrábět jen to pro vás. My už v tom roli hrát nebudeme.

      To jo, ale pak už budou vyrábět jen to pro vás. My už v tom roli hrát nebudeme.

    • Miroslav
     13:41 21.07.2022

     Oprava: naväzovať na prvú

     Oprava: naväzovať na prvú

   • Maximus
    17:01 21.07.2022

    V rámci druhé fáze dodávek slovenských CV-90 má být dodána minometná verze - firma Konštrukta vyvíjí věžový poloautomatický minomet na bázi parametrově stále fenomenálního PRAM-L. ...Zobrazit celý příspěvek

    V rámci druhé fáze dodávek slovenských CV-90 má být dodána minometná verze - firma Konštrukta vyvíjí věžový poloautomatický minomet na bázi parametrově stále fenomenálního PRAM-L. Věřím, že pokud vývoj dopadne dobře, tak máme jasného kandidáta i pro české CV-90.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     17:41 21.07.2022

     Já bych na pásový podvozek u AČR nevsadil. Navíc AČR se údajně líbí Nemo.

     Já bych na pásový podvozek u AČR nevsadil. Navíc AČR se údajně líbí Nemo.

    • Maximus
     13:08 22.07.2022

     Zatím není s čím porovnávat a ani na co dát. Pak doufám, že vyhraje to lepší řešení a ne co se komu líbí na obrázku či jaké má v hlavě bubáky.

     Zatím není s čím porovnávat a ani na co dát. Pak doufám, že vyhraje to lepší řešení a ne co se komu líbí na obrázku či jaké má v hlavě bubáky.

 • SYN_
  11:04 21.07.2022

  Tedy, na první pohled na článek, se mi přímo ježí chlupy hrůzou když vidím pojmy F35 a "zapojení domácího průmyslu"... to jako vážně? Při výrobě?? Jako jistě, při údržbě to by bylo ...Zobrazit celý příspěvek

  Tedy, na první pohled na článek, se mi přímo ježí chlupy hrůzou když vidím pojmy F35 a "zapojení domácího průmyslu"... to jako vážně? Při výrobě?? Jako jistě, při údržbě to by bylo žádoucí, ale asi bych podíl našich firem na výrobě viděl poblíž nuly... to může přinést jedině trable.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   11:30 21.07.2022

   Zlatá slova s obecnou platností.

   Zlatá slova s obecnou platností.

  • Nesher
   11:45 21.07.2022

   Ono to je spíš myšleno obecně. Např. Poláci si vyjednali, že v případě objednávky F 35 přenese LM do Polska výrobu nějakých komponent pro F 16. O něco podobného bychom se měli ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono to je spíš myšleno obecně. Např. Poláci si vyjednali, že v případě objednávky F 35 přenese LM do Polska výrobu nějakých komponent pro F 16.
   O něco podobného bychom se měli pokusit též a nemusí to být nutně u letadel. LM vyrábí kde co. Prostě zařadit české firmy do dodavatelského řetězce.Skrýt celý příspěvek

  • MartinV
   12:00 21.07.2022

   Děláme špičkové součástky do letadel, raket (Ariane), satelitů. V tomto bych problém opravdu neviděl.

   Děláme špičkové součástky do letadel, raket (Ariane), satelitů. V tomto bych problém opravdu neviděl.

   • SYN_
    13:47 21.07.2022

    A teď můžeme narychlo (opravte mě, doposud v dodavatelském řetězci F35 nefiguruje česká firma?) něco vyrobit i pro F35? Toho bych se právě bál, dodatečně narychlo se tam něco ...Zobrazit celý příspěvek

    A teď můžeme narychlo (opravte mě, doposud v dodavatelském řetězci F35 nefiguruje česká firma?) něco vyrobit i pro F35? Toho bych se právě bál, dodatečně narychlo se tam něco pokusit "vmáčknout"...Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     14:09 21.07.2022

     Obecně ma F-35 problemy s nahradnimi dily, zas takovy problem pridat výrobu nejakeho nedostatkove dilu ci subdilu u nás by mohlo byt ku prospěchu vsech uzivatelu F-35.

     Obecně ma F-35 problemy s nahradnimi dily, zas takovy problem pridat výrobu nejakeho nedostatkove dilu ci subdilu u nás by mohlo byt ku prospěchu vsech uzivatelu F-35.

    • MartinV
     16:38 21.07.2022

     Zkuste si prosím něco o celém programu F-35 a jeho detailech nejdříve přečíst. Už jen testování a integrace základních asi 6 nejdůležitějších systémů trvala 8 let od prvotních ...Zobrazit celý příspěvek

     Zkuste si prosím něco o celém programu F-35 a jeho detailech nejdříve přečíst. Už jen testování a integrace základních asi 6 nejdůležitějších systémů trvala 8 let od prvotních testů, do integrace na prototyp letounu. Takže "narychlo" a "pokusit" a "vmáčknout" u špičkového zbraňového systému se určitě konat nebude. Je spousta dodavatelů jednotlivých součástek a určitě mají vymyšlený partnerský akviziční postup, aby je dodavatel přesvědčil že "umí" a je schopen dělat sériovou výrobu, obzvláště u extrémně náročných leteckých součástek. Balm (jeden ze zdejších uživatelů) by o tom zde mohl psát hodiny.

     Příklad k Ariane: https://www.idnes.cz/ekonomika... Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    07:25 22.07.2022

    Ono kvalifikovat se do existujícího subdodavatelského řetězce není sranda. Většinou to dopadne tak, že se koncová cena zbytečně navýší a jsou s tím jen technické problémy. Navíc se ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono kvalifikovat se do existujícího subdodavatelského řetězce není sranda. Většinou to dopadne tak, že se koncová cena zbytečně navýší a jsou s tím jen technické problémy. Navíc se většinou jedná o malé objemy, takže se to nevyplatí ani tomu domácímu subdodavateli .Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  10:57 21.07.2022

  Co se ráže kanonu BVP týče, tak tady píšou o 30 ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se ráže kanonu BVP týče, tak tady píšou o 30 mm:

  https://www.czdefence.cz/clane...

  Nicméně - věže na Pandurech se budou měnit, takže z hlediska unifikace v rámci AČR jsou teoreticky otevřené obě varianty. Jak známe naše MoD / AČR, tak zásoby 30 mm munice určitě nebudou nijak přehnané.
  Výhody 35 mm munice oproti 30 mm jsme tady už probírali - větší množství nesené trhaviny, větší účinek v cíli (zejména pěchota, ATGM týmy, opevnění, nepancéřovaná a lehce pancéřovaná vozidla), lepší možnost aplikace inteligentní a řízené munice i proti pomalejším vzdušným cílům (AHEAD ?). Primárním úkolem BVP není ničit tanky, ale lovit všechnu tu havěť okolo, aby tanky byly v pohodě a mohly nerušeně střílet ze svých velikých kanonů :-). Torpédoborce také nepořádají dělostřelecké souboje s bitevními loděmi. V konečném důsledku by mělo být potřeba méně kanonové munice pro BVP (kusy, objem, hmotnost) a tudíž se úměrně sníží i logistické nároky. Trend zvyšování ráže kanonů BVP je zjevný (35, 40, 50, 57 mm).
  Tak uvidíme, jak to nakonec dopadne. Výhody unifikace s SK a NL jsou nasnadě a Pandury se mohou v rámci Mid-Life upgrade přizpůsobit.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   11:01 21.07.2022

   a taky Estonsko (CV9035)

   a taky Estonsko (CV9035)

   • PavolR
    13:13 21.07.2022

    ... a Dánsko (CV9035DK)

    ... a Dánsko (CV9035DK)

  • SYN_
   11:10 21.07.2022

   Logistické nároky bych neočekával že se sníží, bvp budou obsahovat stejný objem a hmotnost munice, bude to prostě jen nižší počet kusů kde každý jeden bude větší/těžší. Takže tam ...Zobrazit celý příspěvek

   Logistické nároky bych neočekával že se sníží, bvp budou obsahovat stejný objem a hmotnost munice, bude to prostě jen nižší počet kusů kde každý jeden bude větší/těžší. Takže tam bude úspora snad jen v tom že to bude rychleji spočítané při inventuře...Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   11:13 21.07.2022

   AČR už potvrdila, že ráže se měnit nebude. Tedy 30 mm.

   AČR už potvrdila, že ráže se měnit nebude. Tedy 30 mm.

   • liberal shark
    11:28 21.07.2022

    V tom případě se otevírá možnost nějakých FSV v budoucnosti například s 50 mm, 57 mm nebo klasiku s kanonem 90 / 105 mm. Někdo musí bořit opevnění, lovit drony a ničit pozemní cíle ...Zobrazit celý příspěvek

    V tom případě se otevírá možnost nějakých FSV v budoucnosti například s 50 mm, 57 mm nebo klasiku s kanonem 90 / 105 mm. Někdo musí bořit opevnění, lovit drony a ničit pozemní cíle nad 1500 m.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     11:41 21.07.2022

     Od toho, myšleno opevnění, větší dálka atd. jsou tanky. Na dron stačí 30 s vhodnou municí.

     Od toho, myšleno opevnění, větší dálka atd. jsou tanky. Na dron stačí 30 s vhodnou municí.

     • darkstyle
      12:31 21.07.2022

      Myslím, že Slovenská štúdia pri vyberá kanonu dáva jasný výsledok. Dneska 30mm stačí proti iným PBVP ako tak. Pri najmodernejších je však spredu potrebné 2 vystrely nie jeden. Pri ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím, že Slovenská štúdia pri vyberá kanonu dáva jasný výsledok.

      Dneska 30mm stačí proti iným PBVP ako tak. Pri najmodernejších je však spredu potrebné 2 vystrely nie jeden.
      Pri 35mm aj spredu penetrujete protivníka. V budúcnosti je možné počítať s tým, že o 15-20 rokov 30mm už stačiť nebude.

      Taktiež sa v roku 2030-5 počíta, že sa bude bojovať hlavne v zastavaných územiach. Znova 35mm munícia zasiahne oveľa lepšie pechotu chrániacu sa za zástavbou.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      12:47 21.07.2022

      Darkstyle Jenže my jsme v jiné pozici než vy. My už západní 30 mm máme zavedenou. Máme zásobu munice a dokonce montážní linku. Dokonce se šušká něco o tom, že MO se chce domluvit ...Zobrazit celý příspěvek

      Darkstyle
      Jenže my jsme v jiné pozici než vy. My už západní 30 mm máme zavedenou. Máme zásobu munice a dokonce montážní linku. Dokonce se šušká něco o tom, že MO se chce domluvit se ZVI o plnohodnotné výrobě.
      Mít na na 6 praporů a jedné rotě dva typy munice je logistický nesmysl.
      S přechodem na vyšší ráži se počítá právě za těch 20 let, tehdy by měly BVP projít MLU a Pandury budou nahrazeny pravděpodobně těžším vozidlem.
      Teď čeká MLU právě Pandury.
      Prestaňme prosím pořád dávat na jednu hromadu AČR a OSSR. Odlišné podmínky (v nejširším slova smyslu) generují odlišná řešení.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      12:48 21.07.2022

      Nezabúdajte, že BMP-3 spredu na 200m je odolné voči 30mm munície - spojte si to s mestskou zástavbou, kde sa na viac moc strieľať nebude. V prípade stretu s Ruskom, poučené z ...Zobrazit celý příspěvek

      Nezabúdajte, že BMP-3 spredu na 200m je odolné voči 30mm munície - spojte si to s mestskou zástavbou, kde sa na viac moc strieľať nebude.

      V prípade stretu s Ruskom, poučené z Ukrajiny na našom území, kde je cestná sieť predsa len lepšia môže nastať nasledujúca situácia:

      PBVP bude čeliť v presile - to bude fakt.
      "Uvidí" ako prvé protivníka, protivník pôjde jemne zošikma spredu proti vozidlu.
      Vojak bude chcieť vystreliť a ujsť, keďže za ním očakáva ďalšie nepriateľské vozidlá.
      Musí riešiť dilemu - počkám, kým sa protivník viac natočí s rizikom, že ma zbadá, aby som ho dostal?
      Má 35mm delo - nič nerieši striela..Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:00 21.07.2022

      Darkstyle Zatím se zdá, že ruská ráže 30 mm dokáže z boje vyřadit i tanky. Což UA prokázala jasně. Co udělá 30 mm Bushmaster s protipancéřovou munici s jakýmkoliv BMP je myslím ...Zobrazit celý příspěvek

      Darkstyle
      Zatím se zdá, že ruská ráže 30 mm dokáže z boje vyřadit i tanky. Což UA prokázala jasně. Co udělá 30 mm Bushmaster s protipancéřovou munici s jakýmkoliv BMP je myslím jasné.
      Pokud bychom začínali od nuly jako vy, tak bych souhlasil. Ale to není náš případ.
      Většinu válek rozhoduje logistika, nikoliv ráže kanónů. A ta v našem případě hovoří jasně. Speciálně pokud opravdu bude plnohodnotná výroba.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:24 21.07.2022

      darkstyle Navíc AČR už v prvotním výběru chtěla kanón co by šel jednoduše předělat na 40 mm. Což Bushmaster II umožňuje. Jak je to ale s výrobou 40 mm munice v ČR nevím. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle
      Navíc AČR už v prvotním výběru chtěla kanón co by šel jednoduše předělat na 40 mm. Což Bushmaster II umožňuje. Jak je to ale s výrobou 40 mm munice v ČR nevím.
      Takže nebojte i AČR myslí do budoucna, ale jinak než OSSR protože je v jinačí situaci.
      OSSR zcela správně zvolila 35 mm, tak jako tak totiž zaváděla jinačí munici.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      15:05 21.07.2022

      Nesher + Klimesov 30mm vyradila tank maximálne tým, že mu očuchala senzory - neviem o tom, že by po strelbe touto municiou sa nejaký tank zapojil do súťaže hod vežou.. OSSR je v ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher + Klimesov

      30mm vyradila tank maximálne tým, že mu očuchala senzory - neviem o tom, že by po strelbe touto municiou sa nejaký tank zapojil do súťaže hod vežou..

      OSSR je v inej situácií je hlúposť. Obe armády naraz nakupujú PBVP po tom čo mali sovietsku výzbroj. ˇAČR bude čo nevidieť modernizovať svoju vež na Pandruroch. Keďže sa už nevyrába. Takže kľudne môže prejsť na 35mm aj pri Panduroch. Nič jej v tom nebráni. Prakticky naraz rieši vež Pandury+ nákup PBVP..

      Tej 30 mm munície si zase nekúpilo AČR za 1000 vagónov, aby ju napríklad nemohlo predať spojencom, však??? Cena tej munície je vlastne minimálna oproti nákladom na KBVP a PBVP.

      Je predpoklad, že by si s 30 mm protipancierovou muníciou BMP-3 na prvý výstrel poradilo. Čo ak za 10-15 rokov Rusko skutočne zavedie niečo výkonnejšie??Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      16:00 21.07.2022

      Darkstyle
      Hod věží nikoliv, ale blafl mu motor. Konkrétně T72B3 versus BTR4 v Mariupolu. Je to i na videu a nebyl to jediný případ.

      Darkstyle
      Hod věží nikoliv, ale blafl mu motor. Konkrétně T72B3 versus BTR4 v Mariupolu. Je to i na videu a nebyl to jediný případ.

     • Ondra Mrklas
      02:15 22.07.2022

      Teď převezmu hodnoty penetrace 30mm APDS/APFSDS střel z jedné hry, ale i kdyby šlo o hodnoty +-10mm odlišné, tak střelbou do boku cokoliv s touto municí ráže nad 25mm dokáže ...Zobrazit celý příspěvek

      Teď převezmu hodnoty penetrace 30mm APDS/APFSDS střel z jedné hry, ale i kdyby šlo o hodnoty +-10mm odlišné, tak střelbou do boku cokoliv s touto municí ráže nad 25mm dokáže prostřelit bok MBT. Třeba i Bradley s APFSDS má penetraci kolem 100mm, což by stačilo i na Leopard 2A5Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:38 22.07.2022

      darkstyle Tak ještě jednou. AČR už západní ráži 30x173mm používá nějaký ten pátek. Munice by se měla v ČR dokonce montovat a snad i vyrábět. Navíc zbraň, kterou AČR už má ve ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle
      Tak ještě jednou.
      AČR už západní ráži 30x173mm používá nějaký ten pátek. Munice by se měla v ČR dokonce montovat a snad i vyrábět. Navíc zbraň, kterou AČR už má ve výzbroji tedy Mk44 Bushmaster II, jde předělat z 30x173mm na 40x180mm poměrně jednoduše.
      Zároveň AČR používala na PBVP sovětskou ráží 30x165mm.
      Nyní je pro AČR daleko přijatelnější aby PBVP měla stejnou zbraň jako Pandur II, tedy Mk44 Bushmaster II. Otázkou je jen ráže. A ta může být 30x173mm nebo 40x180mm.

      OSSR používala a stále používá sovětskou ráži 30x165mm. Nyní má v plánu přejít na západní ráži. Jelikož ráži 30x173mm OSSR nepoužívá a bude si budovat svou logistiku od nuly, tak si OSSR mohla jednodušeji vybírat. A zcela správně zvolila 35mm.Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      10:41 22.07.2022

      Klimesov Na Slovensku sa bude vyrabat nielen municia, ale aj kanon v razi 30x173mm do Patrie a aj tak sa pri CV-90 rozhodli pre 35, takze v tomto zasadny rozdiel medzi ČR a SR ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov

      Na Slovensku sa bude vyrabat nielen municia, ale aj kanon v razi 30x173mm do Patrie a aj tak sa pri CV-90 rozhodli pre 35, takze v tomto zasadny rozdiel medzi ČR a SR nevidim.Skrýt celý příspěvek

    • The Pale Emperor
     17:51 21.07.2022

     FSV verze má CV90 i Pandur. CV90-120, se 120mm kanónem (lehký tank), CV90-105 se 105mm kanónem a Pandur se 105mm kanónem a věží CT-CV 105HP od Cockerill.

     FSV verze má CV90 i Pandur. CV90-120, se 120mm kanónem (lehký tank), CV90-105 se 105mm kanónem a Pandur se 105mm kanónem a věží CT-CV 105HP od Cockerill.

     • Nesher
      18:03 21.07.2022

      A kdo t v Evropě má? Nikdo. Pardon, Portugalci mají pár Pandurů s 105 mm. Takže skoro nikdo. Tyhle věc se prodávají spíš do zemí s obtížným terénem, v poslední době např. Filipíny, ...Zobrazit celý příspěvek

      A kdo t v Evropě má? Nikdo.
      Pardon, Portugalci mají pár Pandurů s 105 mm. Takže skoro nikdo.
      Tyhle věc se prodávají spíš do zemí s obtížným terénem, v poslední době např. Filipíny, Indonésie.Skrýt celý příspěvek

     • The Pale Emperor
      19:15 21.07.2022

      Nesher Liberal Shark napsal, že se otevírají dveře pro FSV vozidlo. Já jsem jen napsal, že na obou platformách tato verze existuje s různou výzbrojí, a že čistě teoreticky tady ta ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher

      Liberal Shark napsal, že se otevírají dveře pro FSV vozidlo. Já jsem jen napsal, že na obou platformách tato verze existuje s různou výzbrojí, a že čistě teoreticky tady ta možnost tedy je. Zda-li to je, nebo naopak není, pro nás vhodné, zajímavé, nechám na jiných, erudovanějších.Skrýt celý příspěvek

     • Náhodný kolemjdoucí
      00:43 22.07.2022

      Pandur se 105mm údajně měly jít na Filipíny, ale věž byla Elbit. Pokud jim to bude fungovat, tak by to mohla být cesta. Cockerill si pohrával s celkem zajímavou ...Zobrazit celý příspěvek

      Pandur se 105mm údajně měly jít na Filipíny, ale věž byla Elbit. Pokud jim to bude fungovat, tak by to mohla být cesta.

      Cockerill si pohrával s celkem zajímavou myšlenkou:
      https://www.armadninoviny.cz/n...
      Kdyby to nevyšlo jako lehký tank, tak by to mohlo fungovat aspoň jako taková CV90Gvozdika. Navíc munice by byla stejná jako u tanků 73.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   12:55 21.07.2022

   Jednoduše řečeno: Ráže 35 mm pro pásové BVP je ve hře.

   Jednoduše řečeno: Ráže 35 mm pro pásové BVP je ve hře.

   • Nesher
    13:13 21.07.2022

    Není, AČR včera potvrdila, že nadále požaduje 30 mm. Právě z logistických důvodů.

    Není, AČR včera potvrdila, že nadále požaduje 30 mm. Právě z logistických důvodů.

    • JVit
     13:23 21.07.2022

     Armada pozadovat muze, ale BVP ji kupujou politici a jestli oni usoudi ze 35 je z hlediska politicko ekonomickeho vyhodnesi, tak se stim armada bude muset hold smirit.

     Armada pozadovat muze, ale BVP ji kupujou politici a jestli oni usoudi ze 35 je z hlediska politicko ekonomickeho vyhodnesi, tak se stim armada bude muset hold smirit.

     • Scotty
      13:31 21.07.2022

      Armáda si dala nepřekročitelné technické požadavky a ty stále platí.

      Armáda si dala nepřekročitelné technické požadavky a ty stále platí.

     • JVit
      13:46 21.07.2022

      Chapu ze existujou nejake zasadni pozadavky ze kterych armada nemuze slevit ,aby ji politici nevybrali nejaky levny smejd (mysleno BVP jako celek), ale argumentovat u typu raze ...Zobrazit celý příspěvek

      Chapu ze existujou nejake zasadni pozadavky ze kterych armada nemuze slevit ,aby ji politici nevybrali nejaky levny smejd (mysleno BVP jako celek), ale argumentovat u typu raze jenom tim ze proste mame munici 30 a nechcem kupovat 35? Armada snad bude tu pripadnou munici nakupovat? Ne. Zase to budou politici.
      A pokud jim prece jenom tu 35 vyberou tak armada udela co? Rekne ze ty BVP nechce a nebo je nebude pouzivat?

      Jako me je to ve vysledku jedno. Jen me udivuje ze lidi stale nepochopili ze o tom co a v jakem mnostvi se koupi nakonec vzdy rozhodujou politici a ti zohlednuji i jine veci nez jenom samotne parametry toho ci onoho stroje.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      14:02 21.07.2022

      Scotty:
      Armáda se musí tak akorát naučit obsluhovat to co dostane a šoupat nohama. Jsou to jenom zaměstnanci jako každý jiný. Ony požadavky jsou akorát na úrovni přání.

      Scotty:
      Armáda se musí tak akorát naučit obsluhovat to co dostane a šoupat nohama. Jsou to jenom zaměstnanci jako každý jiný. Ony požadavky jsou akorát na úrovni přání.

     • Scotty
      15:34 21.07.2022

      jsou to oni kdo stanovovali technické požadavky. Pochybuji že budou zrušené. Navíc BAE s 30 mm pro naše BVP už počítá a je to součást jejich nabídky.

      jsou to oni kdo stanovovali technické požadavky. Pochybuji že budou zrušené. Navíc BAE s 30 mm pro naše BVP už počítá a je to součást jejich nabídky.

     • Scotty
      15:39 21.07.2022

      JVit
      Mě udivuje že stále jsou jedinci kteří nepochopili že politici nebo úředníci MO nestanovují technické požadavky na nakupovanou výzbroj.

      JVit
      Mě udivuje že stále jsou jedinci kteří nepochopili že politici nebo úředníci MO nestanovují technické požadavky na nakupovanou výzbroj.

     • JVit
      17:50 21.07.2022

      @Scotty Ale jiste ze je to armada kdo stanovi technicke paramatry, ale to neznamena ze to tak musi by. Vzdycky to musi byt nejaka dohoda vojska a politiku. Ja jen aby se tady ...Zobrazit celý příspěvek

      @Scotty
      Ale jiste ze je to armada kdo stanovi technicke paramatry, ale to neznamena ze to tak musi by. Vzdycky to musi byt nejaka dohoda vojska a politiku. Ja jen aby se tady nebralo jako dogma ze armada neco chce a tak to bude. Kdyz to vezmu do absurdum, tak kdyz si armada stanovi jako neprekonatelny technicky parametr ze v kazdem BVP bude zlaty hajzl tak jim to prece jen tak neodkyvem ne?
      Ale ja se tu vazne nechci hadat jestli 30 nebo 35. Ja budu spokojeny s CV90 at uz bude stim ci onym.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      07:28 22.07.2022

      to Scotty:
      Ti, kteří píšou technické požadavky, většinou nerozhodují o výběru dodavatele a nepodepisují kontrakty. Vlastně jsem to nikdy nezažil :-)).

      to Scotty:
      Ti, kteří píšou technické požadavky, většinou nerozhodují o výběru dodavatele a nepodepisují kontrakty. Vlastně jsem to nikdy nezažil :-)).

   • Scotty
    13:30 21.07.2022
    • Náhodný kolemjdoucí
     16:58 21.07.2022

     Takže Pandur bude pomyslná koule na noze CV90?
     Nemají třeba Nizozemci nebo Slováci také KBVP s 30mm kanonem a vedle toho CV9035?

     Takže Pandur bude pomyslná koule na noze CV90?
     Nemají třeba Nizozemci nebo Slováci také KBVP s 30mm kanonem a vedle toho CV9035?

     • Nesher
      17:26 21.07.2022

      Proboha proč zase koule? Programovatelný Bushmaster II ráže 30 mm je plně dostačující a časem se přejde na něco většího, možná 40 mm jako mají Francouzi, možná 50 mm jako výhledově ...Zobrazit celý příspěvek

      Proboha proč zase koule?
      Programovatelný Bushmaster II ráže 30 mm je plně dostačující a časem se přejde na něco většího, možná 40 mm jako mají Francouzi, možná 50 mm jako výhledově plánuje USA. Ale v požadavcích na náhradu Bradley je 30 mm s možností výměny za 50 mm. Když to stačí US Army, tak to zajisté bude stačit i nám.
      Mimochodem, NL dva typy kanónů nemá, jediné vozidlo s automatickým kanónem .
      Dvě odlišné ráže by to celé jen zkomplikovaly a prodražily.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:27 21.07.2022

      Není to žádná koule. Je to unifikace výzbroje. Ráže 30 mm je stále více než dostatečná. Slováci ještě žádné KBVP nemají a to že na ně plánují jiný kanón než na BVP je nebetyčná ...Zobrazit celý příspěvek

      Není to žádná koule. Je to unifikace výzbroje. Ráže 30 mm je stále více než dostatečná.
      Slováci ještě žádné KBVP nemají a to že na ně plánují jiný kanón než na BVP je nebetyčná pitomost.
      Nizozemci žádné KBVP nemají.Skrýt celý příspěvek

     • Náhodný kolemjdoucí
      18:49 21.07.2022

      oběma Děkuji, z nějakého důvodu jsem si myslel, že mají Boxery s 30mm kanonem a neobtěžoval jsem se ověřit si to. Teď si to snad budu nějakou dobu pamatovat. Nesher Vnucuje se ...Zobrazit celý příspěvek

      oběma
      Děkuji, z nějakého důvodu jsem si myslel, že mají Boxery s 30mm kanonem a neobtěžoval jsem se ověřit si to. Teď si to snad budu nějakou dobu pamatovat.

      Nesher
      Vnucuje se otázka, jestli v našich podmínkách bude nějaké "časem se přejde" nebo jestli bude muset být plně dostačující napořádSkrýt celý příspěvek

     • Nesher
      19:21 21.07.2022

      Náhodný kolemjdoucí
      Teď se chystá MLU Pandurů, proč by za cca 15-20 let nemělo proběhnout to samé i u BVP? A tou dobou už budou Pandury vážně na výměnu.

      Náhodný kolemjdoucí
      Teď se chystá MLU Pandurů, proč by za cca 15-20 let nemělo proběhnout to samé i u BVP? A tou dobou už budou Pandury vážně na výměnu.

     • Náhodný kolemjdoucí
      21:32 21.07.2022

      Nesher Možná jsem se měl pojmenovat kolemjdoucí pesimista, ale nemyslím, že by bylo reálné, aby se během toho sáhlo na ráži kanonu. Nebýt v NATO, tak ten požadavek by dost možná ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Možná jsem se měl pojmenovat kolemjdoucí pesimista, ale nemyslím, že by bylo reálné, aby se během toho sáhlo na ráži kanonu.
      Nebýt v NATO, tak ten požadavek by dost možná byl na 30x165mm.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
     09:33 22.07.2022

     Armáda definuje, lidé z ministerstva obrany, financí a zahraničí nakupují. Pravda - klidně to může být 30 mm. Pokud se ale ukáže, že české CV90 s 35mm kanonem, kvůli hromadnosti ...Zobrazit celý příspěvek

     Armáda definuje, lidé z ministerstva obrany, financí a zahraničí nakupují.
     Pravda - klidně to může být 30 mm. Pokud se ale ukáže, že české CV90 s 35mm kanonem, kvůli hromadnosti výroby, bude o pár miliard levnější (nejen akvizičně, ale i z hlediska provozu na dalších 30 let), nakoupí se CV90 s 35mm kanonem.
     Nepodceňujte snahu koordinovat společný nákup a provoz českých a slovenských BVP.
     Podle mě se Slováci s tím 35mm kanonem Bushmaster III sekli, ale asi je lákala možnost pozdější výměny za větší ráži. Američané také přejdou na 50 mm, takže asi uvažovali tímto směrem. Přeci jen ty BVP budou sloužit do roku 2060-70.Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      10:47 22.07.2022

      este ma napadla moznost, ak ziskaju licenciu na vyrobu Bushmasteru III na Slovensko, lebo tuto snahu avizovali, tak mozu este v Patrii zmenit kanon na 35

      este ma napadla moznost, ak ziskaju licenciu na vyrobu Bushmasteru III na Slovensko, lebo tuto snahu avizovali, tak mozu este v Patrii zmenit kanon na 35

  • Kanaďan
   15:10 21.07.2022

   35mm dává ještě větší smysl, když si uvědomíme, že naše 7. mb bude částečně stacionovaná u Zvolena na Slovensku v rámci "posílení východního křídla NATO".

   35mm dává ještě větší smysl, když si uvědomíme, že naše 7. mb bude částečně stacionovaná u Zvolena na Slovensku v rámci "posílení východního křídla NATO".

   • Nesher
    16:04 21.07.2022

    V čem? Munici si budeme muset vozit svoji tak jako tak.

    V čem? Munici si budeme muset vozit svoji tak jako tak.

    • zenker
     18:00 21.07.2022

     no tak už vidím jak by se v boji hledelo, čí je jaká munice, pokud by pasovala, pokud bude jedna 35 a druha 30, tak to by pak problem byl

     no tak už vidím jak by se v boji hledelo, čí je jaká munice, pokud by pasovala, pokud bude jedna 35 a druha 30, tak to by pak problem byl

     • Nesher
      19:24 21.07.2022

      30 mm má kde kdo. Včetně Poláků a USA. Spoléhat se na dodávky z SK, které bude v tvém scénáři bojištěm nedává ve válce smysl. Zvlášť když tu munici obstarává česká firma.

      30 mm má kde kdo. Včetně Poláků a USA. Spoléhat se na dodávky z SK, které bude v tvém scénáři bojištěm nedává ve válce smysl. Zvlášť když tu munici obstarává česká firma.

  • XM913
   20:06 21.07.2022

   Ta "unifikacia" je malinko zvlastna ked slovensko nakupuje Patria AMVXP s GTS30/N kanonom v Turra RCWS... CV90 bola nutna poziadavka posadkovej veze a nakoniec vybrali ...Zobrazit celý příspěvek

   Ta "unifikacia" je malinko zvlastna ked slovensko nakupuje Patria AMVXP s GTS30/N kanonom v Turra RCWS... CV90 bola nutna poziadavka posadkovej veze a nakoniec vybrali 35mm

   Vypada, to ze asi skonci CR u 30mm na dlhu dobu a SR bude musiet mat rozdielny pristup k palbe medzi KBVP a PBVP (pozrielny dostrel, sila, municia).
   Mozno keby sa vsetky 3 nakupy a buduca modernizacia Pandurov spravili odzaciatku ako jeden tender, bola by to super prilzitost prejst rovno na CTAS 40mm (ako FR a GB), ktory by mohli pouzivat oboje typy a krajiny a myslim ze uz existuju 40mm RCWS ktore by mohli pouzit aj na Pandury/Patrie od BAE. BAE ma aj svoj next-gen CTAS40 a Patria uz existuje vo verzii s CV9035 E vezou.Skrýt celý příspěvek

 • Harvest
  10:45 21.07.2022

  Tie F35 vám veľmi závidím. Černochová ide ako píla, zatiaľ Leo2, CV90, F35 všetko top stroje.

  Tie F35 vám veľmi závidím. Černochová ide ako píla, zatiaľ Leo2, CV90, F35 všetko top stroje.

  • Clanek
   10:51 21.07.2022

   Podepsane z toho neni zatim nic, tak si drzme palce a to na obou stranach reky Moravy.

   Podepsane z toho neni zatim nic, tak si drzme palce a to na obou stranach reky Moravy.

   • SYN_
    11:12 21.07.2022

    A kromě toho i v Čechách a na Slovensku :-)

    A kromě toho i v Čechách a na Slovensku :-)

  • liberal shark
   10:59 21.07.2022

   Přiznejme jistou zásluhu Vladimíru Vladimíroviči, největšímu a nejprozíravějšímu Vůdci ruské říše od dob Josipa Vissarionoviče Džugašvilliho, vulgo Sosa :-)).

   Přiznejme jistou zásluhu Vladimíru Vladimíroviči, největšímu a nejprozíravějšímu Vůdci ruské říše od dob Josipa Vissarionoviče Džugašvilliho, vulgo Sosa :-)).

   • SYN_
    11:12 21.07.2022

    Děkovat mu za to ovšem odmítám.

    Děkovat mu za to ovšem odmítám.

    • liberal shark
     11:29 21.07.2022

     Takové veřejné předání provize od západních zbrojařských firem by mu v Rusku určitě politicky pomohlo :-)).

     Takové veřejné předání provize od západních zbrojařských firem by mu v Rusku určitě politicky pomohlo :-)).

     • Maximus
      14:16 21.07.2022

      Stači plaketa na pamatku a pytlik pohanky na prilepsenou ve vězení, vic si ten valecny zlocinec nezaslouží.

      Stači plaketa na pamatku a pytlik pohanky na prilepsenou ve vězení, vic si ten valecny zlocinec nezaslouží.

    • Horny
     12:25 21.07.2022

     Tak třeba mě ten hajzl začátkem března přinutil částečně uklidit garáž, aby bylo kam dát nádrž s naftou. Kdyby v tu chvíli stál přede mnou, nejspíš bych ho uškrtil, klidně holýma ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak třeba mě ten hajzl začátkem března přinutil částečně uklidit garáž, aby bylo kam dát nádrž s naftou. Kdyby v tu chvíli stál přede mnou, nejspíš bych ho uškrtil, klidně holýma rukama...Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    13:25 21.07.2022

    Tenhle vývoj byl celkem pravděpodobný už po nástupu současné vlády. Ukrajina to jen celé zjednodušila.

    Tenhle vývoj byl celkem pravděpodobný už po nástupu současné vlády. Ukrajina to jen celé zjednodušila.

    • liberal shark
     19:50 21.07.2022

     Jsem skeptikus :-) . Nebýt války na Ukrajině, tak AČR mohla pěkně ostrouhat.

     Jsem skeptikus :-) . Nebýt války na Ukrajině, tak AČR mohla pěkně ostrouhat.

  • Miroslav
   12:14 21.07.2022

   Tie F-35 by nemali chybu nebyť toho termínu

   Tie F-35 by nemali chybu nebyť toho termínu

   • Danik
    16:51 21.07.2022

    Proč? Opět jiná situace CZ a SK, nám budou do 2029 létat Gripeny. Tudíž to vychází.

    Proč? Opět jiná situace CZ a SK, nám budou do 2029 létat Gripeny. Tudíž to vychází.

 • Stonkeeper
  10:44 21.07.2022

  Jediné co mě na tom trošku překvapuje je, že to chtějí vyjednávat rok.

  Jediné co mě na tom trošku překvapuje je, že to chtějí vyjednávat rok.

  • Nesher
   10:55 21.07.2022

   Ono to bude opravdu chvíli trvat, např. žádost o nabídku na další H1 odešla do USA v dubnu a zatím to Pentagon stále zpracovává, pak to musí schválit state departmant, pak kongres ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono to bude opravdu chvíli trvat, např. žádost o nabídku na další H1 odešla do USA v dubnu a zatím to Pentagon stále zpracovává, pak to musí schválit state departmant, pak kongres a teprve potom nám to oficiálně předloží.
   Takže jen než se sejdou obě strany nad nabídkou, uběhne pár měsíců.
   Já zase nechápu to zmínku o schvalování českým parlamentem, není proto důvod, zákonný a ani jiný.Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    11:05 21.07.2022

    Ta oberlicka se schvalovanim parlamentem je jako se strelit do nohy, naprosto zbytecne a jen potencialne problem prodluzujici cely proces. A i kdyby nedejboze ono schvalovani bylo ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta oberlicka se schvalovanim parlamentem je jako se strelit do nohy, naprosto zbytecne a jen potencialne problem prodluzujici cely proces. A i kdyby nedejboze ono schvalovani bylo relativne rychle, tak se nevyhneme rozprave ve ktere se k tomu vyjadrili vsichni parlamentni "odbornici", od Babise, od Okamuru... to bude hnoje zbytecne nakydaneho na ty stroje, kterej uz nikdo nikdy nesmyje.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     11:18 21.07.2022

     Já myslím, že se nic schvalovat nebude, bude to jako u jiných kontraktů, schválí to vláda, projedná se to na branném výboru a MO to podepíše. Přesně dle zákona.

     Já myslím, že se nic schvalovat nebude, bude to jako u jiných kontraktů, schválí to vláda, projedná se to na branném výboru a MO to podepíše. Přesně dle zákona.

    • Scotty
     15:40 21.07.2022

     Žádné schvalování parlamentem nebude.

     Žádné schvalování parlamentem nebude.

  • liberal shark
   11:01 21.07.2022

   Je to velká a komplexní smlouva a rok není zas tak dlouhá doba.

   Je to velká a komplexní smlouva a rok není zas tak dlouhá doba.

  • Scotty
   13:23 21.07.2022

   To je maximální stavovaná lhůta. Nepochybně kvůli tomu aby byl čas případně začít jednat o alternativě.

   To je maximální stavovaná lhůta. Nepochybně kvůli tomu aby byl čas případně začít jednat o alternativě.

 • El Duderino
  10:33 21.07.2022

  Gratulacia! Uz len to cim skor podpisat, aby to v pripade skorsich volieb nejaky saboter nepotopil. V dnesnej dobe a bezpecnostnej situacii je volba F-35 aj CV90 urcite spravna. ...Zobrazit celý příspěvek

  Gratulacia! Uz len to cim skor podpisat, aby to v pripade skorsich volieb nejaky saboter nepotopil. V dnesnej dobe a bezpecnostnej situacii je volba F-35 aj CV90 urcite spravna. Uz sa tesim na F-35 v ceskych farbach (sice seda ako vsetky, ale ajtak :-) )Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   20:06 21.07.2022

   El Duderino - ak si spomeniete na žabáka,žraloka,čerta,tigra a plejádu 24riek,tak určite bude nejaká f-35 "vylepšená"...

   El Duderino - ak si spomeniete na žabáka,žraloka,čerta,tigra a plejádu 24riek,tak určite bude nejaká f-35 "vylepšená"...

   • yellec
    21:48 21.07.2022

    Vzhledem k stealth potahu bych si nebyl tak jistej.

    Vzhledem k stealth potahu bych si nebyl tak jistej.

    • HEKTOR
     21:54 22.07.2022

     yellec - uvidíme...

     yellec - uvidíme...

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 6