Česká zbrojovka investuje na Slovensku

CZ 805 BREN
Foto: CZ 805 BREN pro slovenskou armádu? / Česká zbrojoka

Česká Zbrojovka (ČZ) rozšíří na Slovensku své vývojové a výrobní kapacity. Informaci přinesl deník E15. Investiční aktivity ČZ na Slovensku jdou v ruku v ruce se zprávami o možném prodeji produktů ČZ slovenské armádě.

Česká zbrojovka před časem oznámila záměr v y rábět společně se svým slovenským partnerem MSN Martin ve slovenském Vojenském opravarenském podniku Nováky  součástk y pro pistole. Z počátku půjde především o díl y pro model CZ 75 P-07, později pak pro další model y.Díly ČZ následně převeze do svého výrobního závodu v Uherském Brodě, kde je zkompletuje. Podle ředitele zbrojovky Lubomíra Kovaříka je Slovensko atraktivní zejména díky kvalifikované pracovní síle. Na škodu jistě nejsou ani nulové jazykové a kulturní bariéry.„Naším partnerem bude společnost MSM Martin, která má pro výrobu našich dílů dobré technické předpoklady. Výhodou je i geografická blízkost od České zbrojovky. Nebudeme mít logistické problémy,“ říká Kovařík.

Uherský Brod je od slovenských Nováku autem vzdálen pouze 93 km. Práci v Novákách najde postupně až 300 lidí.

Před několika dn y ČZ oznámila také přesun částí svých vývojových a výzkumných kapacit na Slovensko. Podle Kovaříka změna nijak negativně neovlivní zaměstnanost na Zlínsku.

Přesouváme část technologií proto, abychom v Uherském Brodě navýšili výrobní kapacity. Proto nebude mít přesun na počty pracovníků v mateřském závodu vliv,“ uklidňuje české zaměstance Kovařík.

Vedle zvýšení produkce je důvodem otevření pobočky na Slovensku i optimalizace výroby. „V regionu Nováky se nachází dostatek kvalifikovaných pracovníků a že partnerem bude společnost MSM Martin, která má pro výrobu komponentů z Uherského Brodu dobré technické předpoklady,“ dodal šéf zbrojovky.

ČZ je na Slovensku v posledních měsících a letech velmi aktivní. Do médii opakovaně prosakují zprávy o možném prodeji zbraní ČZ slovenské armádě. Jde především o útočné pušky CZ 805 BREN, samopaly CZ SCORPION EVO 3 a pistole CZ 75 Phantom. 

Zdroj: E15

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dokument: Česká útočná puška CZ 805 BREN

S potěšením vám dnes představujeme náš vlastní mini dokument o české útočné pušce CZ 805 BREN. ...

Nové zásobníky od firmy DH Industries pro CZ 805 BREN

Před více než týdnem jsme vás na stránkách Armádních novin informovali o záměru Armády ČR pořídit si ...

Radar ReUNION může být společným projektem V4

Projektový tým československých firem je připraven nabídnout spolupráci průmyslu Polska a Maďarska ...

BVP Šakal vzbudilo na výstavě EUROSATORY velký zájem

Na mezinárodním veletrhu obranných technologií EUROSATORY 2014, který se koná od 16. do 20. června v ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Zbrojir
  14:28 08.07.2014

  Věci je vždy třeba posuzovat ve všech podstatných souvislostech, tedy i v reálném čase. Zatímco CZ 805 i CZ 75 SP-01 Phantom byly v době výběru do MO ČR resp. AČR (Phantom na ...Zobrazit celý příspěvek

  Věci je vždy třeba posuzovat ve všech podstatných souvislostech, tedy i v reálném čase. Zatímco CZ 805 i CZ 75 SP-01 Phantom byly v době výběru do MO ČR resp. AČR (Phantom na základě usnesení vlády, CZ 805 ve zcela zmanipulovaném řízení), evidentně podřadné produkty, CZ 805 navíc i produkt naprosto předražený.

  Po mnohaletém dovývoji je stávající modernizovaná verze CZ 805 již použitelná, byť s nemalými výhradami. Pistoli CZ 75 SP-01 Phantom, vzhledem k jejím problémům i obchodnímu neúspěchu, v portfoliu CZUB v podstatě nahrazuje podstatně dokonalejší pistole CZ P-09.

  Pozitivní je tedy skutečnost, že se CZUB o poznání posunula, tradičně však až po velmi silné, ale většinou naprosto oprávněné kritice vojáků A ČR.

  Negativní na běhu této věci je, že nás to všechny stálo obrovské prostředky, a to v grantech na vývoj útočné pušky (desítky mil. Kč), předražený nákup pro A ČR (až o 500 mil. Kč) a přitom naši vojáci doposud nedostávali zbraně stejné kvality, jaké dnes CZUB nabízí třetímu světu. Tedy exportní verze jsou lepší než dosavadní pro A ČR. A to jistě nikoho ze zdejší patriotů neuspokojí.Skrýt celý příspěvek

 • jendach
  10:08 08.07.2014

  Nebo třeba ty zbraně nejsou zas tak hrozné ...

  Nebo třeba ty zbraně nejsou zas tak hrozné ...

 • Zbrojir
  10:07 08.07.2014

  Moje odpověď je již vlastně k tématu "Poláci nabízejí Francii své útočné pušky". 1. Mexiko a její státní složky nejsou důvěryhodné. Takže o regulérní výběrové řízení jistě ...Zobrazit celý příspěvek

  Moje odpověď je již vlastně k tématu "Poláci nabízejí Francii své útočné pušky".

  1. Mexiko a její státní složky nejsou důvěryhodné. Takže o regulérní výběrové řízení jistě nešlo. O tom, jak se puška v Mexiku vybírala, hodně nasvědčuje tato věta:
  "Mexická policie si vzala české zbraně na zkoušku, a pak Českou zbrojovku přímo oslovila, řekl deníku generální ředitel firmy Lubomír Kovařík."

  2. V článku se píše o puškách Bren, takže není jisté, zda tam prodali CZ 805, nebo již její podstatně zdokonalenou variantu (docela bych to již očekával). Jinak v případě pistolí se jedná o CZ P-09, což je podstatně dokonalejší pistole než CZ SP-01 Phantom.

  3. Ze základních, zde uveřejněných, parametrů kontraktu vyplývá, že zbraně prodali mexické federální policii výrazně levněji než A ČR!Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:08 08.07.2014

  Nebo si myslí, že budou tak dobré, jako byly Kosy. A čeká je nemilé překvapení...

  Nebo si myslí, že budou tak dobré, jako byly Kosy. A čeká je nemilé překvapení...

 • Jura99
  07:59 08.07.2014

  Zbrojir:

  Chudáci Mexičani, podle HN si objednali 2600 Brenů a 5000 Phantomů :-). Buď jsou hloupí nebo ne tak kritičtí nebo jsou obě zbraně dobré.

  Zbrojir:

  Chudáci Mexičani, podle HN si objednali 2600 Brenů a 5000 Phantomů :-). Buď jsou hloupí nebo ne tak kritičtí nebo jsou obě zbraně dobré.

 • Zbrojir
  11:06 07.07.2014

  Zkoušel jsem mj. Glocky, P-07 DUTY i SP-01 Phantom. U testované P-07 DUTY v obvyklých nízkých teplotách, cca -10 °C, již smrštěný polymerový rám výrazně brzdil závěr, a to ...Zobrazit celý příspěvek

  Zkoušel jsem mj. Glocky, P-07 DUTY i SP-01 Phantom.

  U testované P-07 DUTY v obvyklých nízkých teplotách, cca -10 °C, již smrštěný polymerový rám výrazně brzdil závěr, a to takovým způsobem, že při střelbě nedobíhal do zadní pozice!!!

  U Phantoma byl největší problém, že smrštěný plast blokoval odpružený záchyt zásobníku tak, že se nevracel do výchozí pozice a zasunutý zásobník tak ve zbrani držel jen zdánlivě, tj. pouze sevřením smrštěné rukojeti. Zásobník prostě vrazíte do zbraně, spustíte závěr a nic, popřípadě dáte jednu ránu a pak už nic. To CZUB snad dodatečně řešila zvětšením jeho lůžka.

  Mj. CZ mod. 75 SP-01 Phantom má dle metodiky a deklarací CZUB vyhovět do
  - 30 °C.

  Obvyklé požadavky jsou do - 40 °C, ale - 30 °C si CZUB vyhádala, tuším již v roce 2000, pro policejní Compact.

  Takové boty mít služební zbraně prostě nemohou, vždyť pistole je pro vojáka „zbraň poslední záchrany“.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:42 07.07.2014

  Připojím se jen ke Zbrojířově poznámce: dali jsme s kolegou jeho P-07 Duty a můj G19 na cca 24 hodin do lednice (-12°C) a z Duty se zásobníkům moc nechtělo. někdy vypadly samy, ...Zobrazit celý příspěvek

  Připojím se jen ke Zbrojířově poznámce: dali jsme s kolegou jeho P-07 Duty a můj G19 na cca 24 hodin do lednice (-12°C) a z Duty se zásobníkům moc nechtělo. někdy vypadly samy, jindy (většinou) bylo nutno s kvérem zašermovat či rázně zarotovat (jako při ICS) aby šel ven. Nekdy se muselo i klepnou. G19 padaly spolehlivě. Jestli to dělá i Phantom (tuším stejný plast) tak to není moc dobré...Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  09:56 07.07.2014

  k Jura99 Pomluva je prosím šíření nepravdivých skutečností... Věcná a oprávněná kritika nemá s nenávistí opravdu nic společného, i když nikterak neskrývám, že praktiky CZUB ...Zobrazit celý příspěvek

  k Jura99

  Pomluva je prosím šíření nepravdivých skutečností... Věcná a oprávněná kritika nemá s nenávistí opravdu nic společného, i když nikterak neskrývám, že praktiky CZUB jsou mi odporné. Ale oni si mohou dovolit jen tolik, co jim umožní stát.

  Za dodávané zbraně dostala CZUB velmi dobře zaplaceno, přičemž platba z našich daní byla činěna s vírou, že se pořizují bezvadné produkty.

  Pokud nevěříte, tak si to vyzkoušejte. Stejného Phantoma seženete i v civilu, teplotu však doporučuji nastavit na poněkud více záporné hodnoty.

  Já se na rozdíl od Vás domnívám, že ozbrojené síly musí být schopny nasazení za všech povětrnostních podmínek, tedy i v teplotách pod nulou. Pokud MO ČR pořídí zbraně, které v běžných zimních teplotách vykazují pro služební zbraň opravdu nepřijatelné vady, je logické, že to kritizuji. Mj. kritizují to i jejich uživatelé. Alespoň ti, co s nimi střílí, jezdí do misí a o zbraních něco vědí.

  Chyba se stát může, ale v případě MO a CZUB jsou takové vady již nedílnou součástí dlouholeté tradice. Pokud se na ni však přijde, měla by být standardním způsobem a co nejrychleji odstraněna, a nikoli podepsán formální dodatek o prodloužení záruky. To vojákovi v boji opravdu nepomůže.

  Nejde vždy o nákup TOP produktů, ale aby dodávané zbraně splňovaly alespoň základní požadavky kladené na moderní služební zbraň a samozřejmě i výrobcem v příslušné technické dokumentaci deklarované parametry a vlastnosti.

  Nákup kvalitní výzbroje jde řešit např. způsobem, kdy je ztráta domácímu průmyslu kompenzována offsety, popř. tlakem na domácí zbrojovky, když nemají konkurenceschopný produkt, aby spolupracovaly se zahraničím. Nekritická podpora neschopných je neefektivní, neperspektivní a stojí státní pokladu nemalé prostředky.

  Pokud Vám nevadí nic na způsobu podpory CZUB, která nás, daňové poplatníky, již stála opravdu nemálo zbytečných finančních prostředků a lidi z ozbrojených složek i nemálo sil, času a nervů, aby vyhádali alespoň to použitelné minimum, máte na to samozřejmě plné právo. A jistě patříte do nemalé skupiny zdejšího obyvatelstva. Jen pak nesmíte hořekovat, že ČR, přes poměrně solidní výkony velké části ekonomicky aktivních lidí, patrně nikdy nedosáhne na úrovně vyspělého západu.

  Já osobně bych v případě podpory domácího zbrojního průmyslu souhlasil s referendem. Předložme občanům objektivně zformulované klady a zápory a nechme je svobodně rozhodnout. Vydají-li se cestou protekcionismu, pak nesouhlasím, ale bude to většinová volba.

  Závěrem mohu jen dodat, že praktiky CZUB a MO kritizuji z pohledu platné legislativy, ke které se ČR dobrovolně přihlásila a nyní ji však naprosto porušuje. To mj. mnohé říká o naší národní povaze.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:48 07.07.2014

  Zbrojir: dát Phantom do "ledničky" (+4°C) a tvrdíte, že z ní pak nevypadne zásobník ? To by byla poměrně velká závada, tato teplota je v roční době běžná a dost pochybuju, že by ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir:

  dát Phantom do "ledničky" (+4°C) a tvrdíte, že z ní pak nevypadne zásobník ? To by byla poměrně velká závada, tato teplota je v roční době běžná a dost pochybuju, že by s takovou závadou byla pistole uvolněna na trh. Jen aby jste skrz nenávist k produkci CZUB vůbec viděl věci objektivně. Vaše řešení jsou sice možná, tedy koupit vždy top produkt na světovém trhu, ale to by ČR musela být ropné království, aby si mohla dovolit nic nevyrábět. Pokud nakonec připouštíte, že CZ805 byla vývojem přivedena k použitelné zbrani, tak já za sebe, jako jeden z daňových poplatníků, jsem spokojen a okolnosti výběru této zbraně mě dále nezajímají.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  19:46 06.07.2014

  k veterán Asi Vás nepotěším, pistole CZ 75 SP-01 Phantom je tradiční CZUB produkt, tedy zbraň s vadami. Pistole byla do výzbroje MO ČR zavedena, samozřejmě bez výběrového ...Zobrazit celý příspěvek

  k veterán

  Asi Vás nepotěším, pistole CZ 75 SP-01 Phantom je tradiční CZUB produkt, tedy zbraň s vadami.

  Pistole byla do výzbroje MO ČR zavedena, samozřejmě bez výběrového řízení, a to na základě usnesení vlády č. 1443/2009.

  CZUB své pistole po trpkých zkušenostech a nemalou ostudou s přezbrojováním Policie ČR již podstatně zdokonalila, Phantom však naprosto deklasuje aplikovaný polymerový rám, který je z materiálu zcela nevhodných vlastností. Dejte např. Phantoma a Glocka cca na 30-60 min. do ledničky, vyjměte, a vyzkoušejte výměnu zásobníku a funkci všech mechanismů – velmi rychle pochopíte. Opětovně Vás napadne zde tak často v ČR užívaná věta: „Kdo zavinil, že se zbraň s takovými vadami dostala do výzbroje ozbrojených sil?“

  Použitý polymer totiž poměrně silně reaguje na vnější teplotu, v mrazu se smršťuje, v horku měkne. To ovlivňuje funkci a chod některých mechanismů. Pokud např. pevně (správně) držíte rukojeť zbraně, zásobník Vám po stačení záchytu volně nevypadne. K tomu je zbraň obzvláště náchylná především s menším dílem vyměnitelného hřbetu. Obdobné problémy nastávají v zimě, tedy již při teplotách lehce pod nulou.

  CZUB v ozbrojených silách nejpalčivější problém se zablokováním záchytu zásobníku (zásobníky ve zbrani zdánlivě držely, ale v nejnevhodnější chvíli se vysunuly či vypadly) údajně řešila úpravou jeho lůžka, přijaté řešení lze však považovat za nouzové a dočasné, na ostatní problémy s rámem evidentně nemá žádný pozitivní dopad.

  Zodpovědný dodavatel by v takové situaci zdarma vyměnil vadné rámy u všech dodaných pistolí, a to za bezvadné, vyrobené z polymerů odpovídajících vlastností. To samé by jistě požadoval i zástupce státu - řádný hospodář. CZUB i vedení MO ČR však k zodpovědným a řádným subjektům evidentně nepatří.

  Pokud budete pistoli používat jen při výcviku, tak se s tím nějak srovnáte, v boji Vás však mohou vrtochy nevhodného polymeru i zabít, jelikož voják pistoli většinou používá jako zbraň "poslední záchrany".

  Mj. MO nakupuje CZ 75 SP-01 Phantom v tisícových sériích v podstatě dráže, než speciální jednotky dle přání nakonfigurované Glocky 17 s tritiovými mířidly v řádu max. stovek kusů....

  Doufám, že další, mj. již nasmlouvané dodávky Phantomů (usnesení vlády č. 908/2012), budou mít rámy z podstatně vhodnějšího polymeru.

  Nákupy pro A ČR se neřídí potřebami vojska, ale především zájmy lobbistů. Kdyby Sellier a Bellot mazal politická soukolí tak, jako CZUB, nemusel by do soutěží přes NSPA (NAMSA) a armádě by munice vskutku nechyběla. Sellier a Bellot má dostatečný odbyt v zahraničí (většinou plně vytížené kapacity) a k jednání, typickému pro CZUB, se jeho management patrně nechce snižovat.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:02 06.07.2014

  Jak píše Zbrojíř, ohledně důvodu, proč generál Opata prosadil poměrně záhy po zavedení CZ 805 její nasazení v Afghánistánu, můžeme jen spekulovat. Z jistých indicií mám ale dojem, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak píše Zbrojíř, ohledně důvodu, proč generál Opata prosadil poměrně záhy po zavedení CZ 805 její nasazení v Afghánistánu, můžeme jen spekulovat. Z jistých indicií mám ale dojem, že to nebylo tím, že by se mu líbila či že byl nějak pozitivně ovlivněn v její prospěch, a že byl kvůli tomu ochoten riskovat životy svých vojáků. Mám podezření, že to bylo proto, aby byla nasazena ještě v době, kdy byl u 4. brigády v dostatečných množstvích k dispozici modernizovaný Sa. 58 a vojáci byli v jeho používání zběhlí. To mu umožnilo vzít na misi obě zbraně v potřebném množství (právě s argumentem, že je 805 nově zavedená, tudíž je potřeba mít pro jistotu s sebou i staré kosy), takže pokud by se ukázalo, že 805 je skutečně absolutně nespolehlivá, nebyl problém ji vyřadit z používání. To se sice nestalo, ale i tak se ukázaly některé její problémy, dokonce o nich informovala ČT, bylo možno alespoň trochu zatlačit na CZUB atd... Tohle by po několika letech zavedení 805 už těžko bylo prosaditelné, navíc by pravděpodobně nedošlo k pořízení nových zbraní se STANAGovou šachtou, nedošlo by možná ani k jiným úpravám...

  Pokud nejsem daleko od pravdy, jednalo by se sice možná o ohrožení života vojáků, považoval bych je ovšem za odůvodněné. Ale třeba jsem úplně mimo.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:44 06.07.2014

  Jelikož se proti výsledkům "tendru" nebránila ani MPI Group (nabízela FN SCAR), tak si nedělám iluze, že existuje reálná možnost, jak někoho popohnat k zodpovědnosti. Samotná MPI ...Zobrazit celý příspěvek

  Jelikož se proti výsledkům "tendru" nebránila ani MPI Group (nabízela FN SCAR), tak si nedělám iluze, že existuje reálná možnost, jak někoho popohnat k zodpovědnosti. Samotná MPI je totiž hodně dobře zaháčkovaná...Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  17:35 06.07.2014

  Zbrojir: Děkuji.

  Zbrojir: Děkuji.

 • Zbrojir
  16:14 06.07.2014

  k Takeda To bychom museli žít v právním státě a nikoli ve shnilokracii ČR. Nákup CZ 805 je jednoznačně politický posvěceným kontraktem, kdy někteří politici a rozhodující ...Zobrazit celý příspěvek

  k Takeda

  To bychom museli žít v právním státě a nikoli ve shnilokracii ČR. Nákup CZ 805 je jednoznačně politický posvěceným kontraktem, kdy někteří politici a rozhodující politické strany, a to napříč politickým spektrem, jsou na takových obchodech osobně zainteresováni.

  Při obrovském vlivu politiků na státní správu, není žádná naděje, že by byl takový případ řešen a posuzován ve vazbě na požadavky platné legislativy (především zákon o majetku ČR, o finanční kontrole ..., tj. účelnost, efektivnost a hospodárnost). Z pohledu zákona o veřejných zakázkách být tato zakázka posuzována nemůže, jelikož tehdy ještě mohlo MO ČR tento kontrakt z režimu zákona vyjmout, a samozřejmě to také udělalo. Výrazně tak snížilo šanci diskriminovaných a jinak poškozených zájemců a uchazečů úspěšně podat námitku. Poškozený si mohl prakticky stěžovat právě jen MO ČR, jelikož jinam podané podněty by byly opět, vzhledem k věcné příslušnosti, postoupeny na MO ČR. ÚOHS (úřad pro ochranu hospodářské soutěže) nebyl k tomuto nákupu zbraní věcně příslušný.

  Popravdě řečeno ani ÚOHS zde není garantem objektivity a profesionality. Pokud vím, tak redakce AN podala podněty na evidentní lumpárny MO ČR (nákup CZ 750 pro HS, nákup pušek pro přesnou střelbu 7,62x51). V prvním případě, kdy zadavatel (Národní úřad pro vyzbrojování MO) jednoznačně opsal obchodní názvy výrobků, počínaje Opu CZ 750, přímo z produktového katalogu CZUB, aniž by připustil obdobná řešení, požadoval nadstandardní záruční podmínky, které může poskytnout pouze výrobce CZ 750 atd. Do "výběrového" řízení se mu přihlásila pouze CZUB a její slovenský obchodní zástupce, tj. Vývoj Martin, tedy evidentně účelové plnění zákonem stanoveného minimálního počtu uchazečů! ÚOHS prý nezjistil porušení pravidel !!!

  Je to stejné, jako když vyhlásím výběrové řízení na osobní automobily a tyto pak specifikuji např. jako Škoda Octavia III., navíc s nadstandardní zárukou, kterou nelze bez souhlasu výrobce vozu poskytnout, a ostatním automobilkám odvětím, že je vše v pořádku, že si mohou Škodovky pořídit např. v maloobchodní síti. Když se mi pak do "tendru" přihlásí Škoda a některý z jejích dealerů, řeknu, podívejte, vše je v pořádku, mám dvě konkurenční nabídky..... Otázkou je, zda po takovém výsledku šetření ÚOHS má zde, v ČR, ještě zákon o veřejných zakázkách nějaký smysl, když se základní pravidla trhají doslova na cáry.... Ale má, na ty malé a slabé přece musí být přísný metr a pořádný klacek.

  Z dobře informovaného zdroje např. vím, že když chtělo samotné PP podat trestní oznámení směřující k CZUB, pro podezření z podvodu za dodávku vadných pistolí CZ mod. 75 D Compact, kdy z interního šetření jasně vyplynulo, že CZUB uvedla Policii ČR vědomě a úmyslně v omyl, čímž státu vznikla nemalá škoda, stejný útvar, co zadržel středočeského hejtmana, vyvinul obrovské úsilí, aby se věc vyšetřovat nikdy nezačala... Problém je mj. popsán na http://www.strelectvi.cz/forum... ("připojovací rozhraní").

  Stejný zdroj mi vyprávěl, že když za pár let přišel na kontrolu resortu MV NKÚ, bylo jim úředníky nejvyššího kontrolního orgánu v ČR, tedy NKÚ, již na počátku komplexní kontroly řečeno, že mají jasný pokyn "shora" při kontrole se vyhnout nákupu pistolí CZ mod. 75 D Compact na základě usnesení vlády č. 338/2000.

  U kontraktů, ve kterých jsou zainteresováni významní politici a rozhodující politické strany, nelze v ČR zákonnými prostředky dosáhnout stavu, aby byly objektivně a profesionálně prošetřeny. Již samotní policisté a státní zástupci mají pro takové případy vyvinuty velmi silné sklony k "autocenzuře".

  Ačkoli byla zpočátku ze strany vojáků kritika CZ 805 doslova drtivá, u velmi "ostrého" jednání k výsledkům vojskových zkoušek byl mj. i generál Picek, a informace měli i mnozí novináři, nikdo kvalifikovaně problém přezbrojení v tisku neotevřel, a to ani neobvykle vysokou prodejní cenu CZ 805. Prostě "nezávislá" média vědí co a jak a servírují nám jen "schválené" kauzy, jako např. nákup letounů CASA. O tom, že škoda v případě nákupu útočných pušek CZ 805 se přiblíží té medializované u kauzy letounů CASA, ani slovo. Z tohoto kontextu na chvíli vypadl redaktor ČT Rožánek, když informoval po problémech v Afganistanu. CZUB zatlačila, MO ČR všem pohrozilo, aby se k věci nevyjadřovali, jinak budou z armády vyhozeni, a nakonec za problémy, alespoň dle oficiálního stanoviska MO ČR a CZUB, vlastně mohli samotní vojáci.....

  k mattea

  Oficiálně byla zatím představena pouze CZ 805, tuším v roce 2007, kdy byla vystavena, zakrytá ještě hadrem, na IDETU. Prohlédnout si ji tedy mohla veřejnost, rovněž na IDETU, a to až v roce 2009. Koncem téhož roku již byla sebevědomě nabídnuta jako puška s ukončeným vývojem MO ČR a světe div se, "výběrové řízení" vyhrála. CZ 805 ve vojskových zkouškách nevyhověla a proto byl urychlen její další dovývoj, a to do akceptovatelné podoby, kdy vývojové práce a změny byly zaměřeny především na odstranění zjištěných vad a nedostatků kritizovaných vojáky A ČR, ale samozřejmě jen v rámci možností dané koncepce, základního konstrukčního uspořádání a především ochoty CZUB takové změny vůbec realizovat.

  Příkladem budiž např. MC šachta, kdy ji vojáci ve zprávě požadovali již po skončení zmiňovaných vojskových zkoušek. CZUB však přes veškeré deklarace o modularitě CZ 805 MC šachtu odladěnou neměla a spoléhala výhradně na své originální zásobníky, takže tuto změnu MO ČR na CZUB tehdy ještě neprosadilo. Poté, co se originální CZUB zásobníky neosvědčily a i pro CZUB, pomýšlející již na export, se CZ 805 s MC šachtou stala dostatečně přitažlivou, nic nebránilo vzniku oficiální modernizace útočné pušky CZ 805 Bren A1/A2 MC, která bude MO ČR dodávána ve druhé etapě "přezbrojení resortu MO ručními palnými zbraněmi", a to na základě usnesení vlády č. 908/2012.

  Naproti tomu např. sklopnou a délkově stavitelnou ramenní opěru MO ČR na CZUB vyhádalo, a to ještě před zahájením hromadných dodávek. Tento požadavek vojáků a další byl mj. "šikovně" využit k odůvodnění značného z prodlení dodávek útočných pušek CZ 805 oproti původnímu termínu stanovenému v zadávací dokumentaci, které podle oficiálních míst MO ČR nebylo zaviněno CZUB.

  Takže, CZ 805 je zbraň modernizovaná a zdokonalovaná především na základě kritiky vojáků A ČR, ale pouze v mezích možností koncepce a především původního konstrukčního uspořádání CZ 805. Zatímco nově připravované a doposud oficiálně nepředstavené útočné pušky (neoficiální označení CZ 806, CZ 807, ale kdo ví) jsou prý zbraně, které sice vychází z CZ 805, ale rozsah zdokonalení a vylepšení je mnohem rozsáhlejší, tzn., aby bylo dosaženo lepších užitných vlastností a především větší uživatelské vstřícnosti, bylo zasaženo i do základů původního konstrukčního uspořádání CZ 805.Skrýt celý příspěvek

 • veterán
  13:56 06.07.2014

  Dnes se budu snažit být pozitivní, takže nebudu mluvit o Brenu. Co se týče armádní pistole tak Phantom na mě dělá dobrý dojem a po vz. 82 se mi tolik nestýská, i když si ...Zobrazit celý příspěvek

  Dnes se budu snažit být pozitivní, takže nebudu mluvit o Brenu. Co se týče armádní pistole tak Phantom na mě dělá dobrý dojem a po vz. 82 se mi tolik nestýská, i když si pamatuji jak jsme z ní, při jejím zavádění byli unešení. Vždyť to byla přeci devítka a tolik nábojů v zásobníku. Museli jsme jí nosit do služeb i když náboje k ní na útvar ještě nedorazily. Pistole vz. 52 "Pařeznice" ke kterým byla munice byly vyřazeny. Z této zbraně jsem tehdy jako rotmistr střílel 3 náboje ročně, to je na zvládnutí zbraně na 7,62 Tokarev zatraceně málo. Takže střílet z pistole jsem se naučil až po odchodu z armády. No a nyní mám na cvičení pistoli, která má zase ještě větší kapacitu zásobníku než ta předchozí. Jen do toho zásobníku není co napáskovat, takže jí vláčíme jako talisman pro štěstí. Tak a teď mi někdo zkuste bez použití vulgárních výrazu vysvětlit, kam jsme se vlastně posunuli.Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  11:07 06.07.2014

  Zbrojíř: Váš názor na CZ 805 je jasný z mnoha příspěvků a já s ním souhlasím. Pokud tedy máte informace, tak podejte trestní oznámení. Já bych to udělal, ale tajné informace nemám. Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojíř: Váš názor na CZ 805 je jasný z mnoha příspěvků a já s ním souhlasím. Pokud tedy máte informace, tak podejte trestní oznámení. Já bych to udělal, ale tajné informace nemám.Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  21:43 05.07.2014

  Zbrojir: už jsem několikrát slyšel o CZ 806 a 807.. ty dovyvinuté 805 jsou označovány jako 807? Mám vtom chaos..

  Zbrojir: už jsem několikrát slyšel o CZ 806 a 807.. ty dovyvinuté 805 jsou označovány jako 807? Mám vtom chaos..

 • Zbrojir
  19:56 05.07.2014

  k Jenda Samozřejmě, protože se jedná o ryze interní záležitost a CZUB se nebude chlubit celou řadou změn, které musela dodatečně učinit, aby byla puška CZ 805, u níž byl "v ...Zobrazit celý příspěvek

  k Jenda

  Samozřejmě, protože se jedná o ryze interní záležitost a CZUB se nebude chlubit celou řadou změn, které musela dodatečně učinit, aby byla puška CZ 805, u níž byl "v tendru" písemně deklarován ukončený vývoj, v ozbrojených silách vůbec použitelná.

  Oficiálně jsou k této zbrani zveřejňovány zpravidla jen některé změny ergonomického charakteru (úprava napínací páky, křidélek přeřaďovače, či aplikace MC šachty.

  Změn na mechanismech zbraně je celá řada, jelikož jsem informace získal jako důvěrné, samozřejmě od lidí, kteří mají povinnost zachovat mlčenlivost, nebudu je šířením konkrétních detailů nikterak ohrožovat. Omluvám se, ale nemohu jinak.

  Obecně asi takto. Je nepochybné a i ze zveřejněných informací doložitelné, že první dodané série zbraní např. vykazovaly závady ve funkci (při podávání, zasouvání i při vyhození), vývodky zásobníků nedržely dostatečně sloupec nábojů (náboje při manipulaci často vyskakovaly), nábojový prostor byl po střelbě nadměrně znečištěný mosazí, problémy byly s aretací přeřaďovače, šlo obtížně demontovat pístový mechanismus k čištění atd. CZUB prostě postupně získávala know-how k výrobě útočné pušky ráže 5,56x45 s rotačním závorníkem. Jen ti, co se na takových projektech podílejí, vědí, jak malé detaily rozhodují o úspěchu či neúspěchu, chcete-li, o tom, zda bude zbraň bezchybně fungovat, či nikoli.

  Současné dodávky tyto potíže prý již nevykazují, tzn., že optimalizací rozměrů, tvaru, materiálu a opracování ploch mnoha součástí bylo dosaženo řádné funkce. Většinou se jedná o změny pro běžného uživatele neviditelné, ale rozhodují mj. o tom, zda budete po pár desítkách či nějaké stovce ran odstraňovat závadu, či zda budete na odstraňování závad ve funkci moci prakticky zapomenout. Problémy se sice občas objeví, ale ty již prý nejsou "systémového charakteru".

  Vývoj se nedá zastavit, to je logické. Jádrem problému je však skutečnost, že MO ČR nabídnutá CZ 805 byla "polofunkčním prototypem" a nikoli dokonale odzkoušeným produktem s ukončeným vývojem. CZUB a MO pod tlakem řešení zásadních problémů v poměrně omezeném čase, neměly prostor k včasnému vychytávání dalších vad již "méně závažného charakteru". Takže až to, co CZUB nyní nabízí v zemích bývalého třetího světa, mělo být min. tím, co měla dodávat AČR.Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  16:54 05.07.2014

  To Zbrojir: A zrovna ty změny na vnitřních mechanismech by mě zajímaly, protože jsem se o nich zatím nikde nic nedozvěděl...Nabídka nových doplňků a vývoj zdokonalených verzí mi ...Zobrazit celý příspěvek

  To Zbrojir:
  A zrovna ty změny na vnitřních mechanismech by mě zajímaly, protože jsem se o nich zatím nikde nic nedozvěděl...Nabídka nových doplňků a vývoj zdokonalených verzí mi přijde přirozený. Stačí se podívat kolik vzniklo verzí kulometu vz. 26 (jednou je i slavný BREN).Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  13:22 05.07.2014

  Příznivci CZUB se dopouštění neustále stejné chyby. Většina kritiků, k nimž se počítám, naprosto právem kritizuje jak diskriminaci a lumpárny při "inkriminovaném výběrovém řízení", ...Zobrazit celý příspěvek

  Příznivci CZUB se dopouštění neustále stejné chyby. Většina kritiků, k nimž se počítám, naprosto právem kritizuje jak diskriminaci a lumpárny při "inkriminovaném výběrovém řízení", tak pušku CZ 805 v původně nabízeném provedení a samozřejmě i prodejní cenu, kterou CZUB za tento "polofunkční prototyp" státu naúčtovala. Podobné je to i s policejními pistolemi CZ mod. 75 D Compact, kdy příznivci CZUB se obvykle odvolávají na zkušenosti až s dodanými pistolemi, aniž by si uvědomili, že CZUB původně státu nabízela a kvalitu garantovala u nesrovnatelně horších zbraní. Jejich zdokonalení je výsledkem několikaletého tlaku Policie ČR nekonečného dohadování. CZUB prostě musíte k akceptovatelnému produktu doslova dokopat.

  Ano, po mnoha letech státem dotovaného vývoje a za z prodlení dodávek a opakující se vady zbraní nesankcionovaného dovývoje produktu soukromé společnosti, patrně nejdražší pořízené „útočné pušky s reálně neukončeným vývojem a bez referencí z bojového nasazení“, se prý již podařilo odstranit nejpalčivější problémy a vysokou závadovost a z nespolehlivé a uživatelsky zcela nevstřícné CZ 805 vytvořit zbraň v boji použitelnou, byť s nemalými výhradami.

  Na samotný vývoj stát přispěl granty v řádu desítek milionů Kč, za dodávky zbraní zaplatí cca o 500 mil. Kč více, než by musel v regulérním výběrovém řízení. Takže z pohledu CZUB téměř ideální stav, z pohledu tuzemského daňového poplatníka však nikoli.

  V ČR existují malé firmy produkující uživatelsky mnohem vstřícnější pušky ráže 5,56x45 a umí i samočinné verze. Je tedy otázkou, zda by srovnatelných a lepších výkonů nedosáhly tyto malé a pružné firmy, a to s mnohem skromnější pomocí státu. Ona totiž podpora jednoho současně znamená znevýhodnění všech ostatních...

  Změn na původně nabídnuté CZ 805 je celá řada, např. již na počátku přepracovaná sestava ramenní opěry, jelikož ta původní byla vskutku zoufalá, dovývoj zásobníkové MC šachty pro Stanag Magazines, ukončený až v loňském roce, a mnoho dalších změn konstrukčního a výrobního charakteru, jak na ergonomii, tak na vnitřních mechanismech, např. na plynovratném ústrojí, závěru a spušťadlu, které byly vynuceny problémy při provozu CZ 805, a není prostor je zde podrobně popisovat.

  V Indii k žádnému velkému porovnání nedojde, jelikož Indie požaduje přístup k know-how výrobce a většina renomovaných zbrojovek se proto neúčastní. Nechtějí si předáním nejnovějších poznatků a technologií vytvářet budoucí konkurenci s nemalým potenciálem. Zde je však třeba si upřesnit, že ani v Indii nebude CZUB nabízet CZ 805, ale podstatně zdokonalený model.

  To je i pádným důkazem oprávněnosti kritiky původní CZ 805, když i v málo potentní, nepodloženě sebevědomé a značně arogantní CZUB pochopili, že s CZ 805 ve světě, a to i v zemích průmyslově nevyspělých, příliš neprorazí, a tak ji na základě několikaletých, "zdarma" a bez sankcí získaných poznatků, především z nasazení v AČR, přepracovali do podoby vyváženější, jednodušší a ergonomičtější zbraně (údajně modely CZ 806 a 807). I zdokonalené zbraně samozřejmě vychází z CZ 805, podle mých informací lze však čekávat, že budou o půl až třídu lepší, než pro A ČR dodávaná poslední verze CZ 805 Bren A1/A2 MC.

  Je tedy otázkou, proč se musela stát A ČR zkušebním polygonem rovnou pro hromadnou dodávku "polofukčního prototypu" CZ 805? Zda neměl být dovývoj zbraně realizován na vzorku desítek ks zapůjčených, či pořízených zbraní a po jeho ukončení a vychytání všech vad u ověřovací série, teprve proveden hromadný nákup za účelem přezbrojení.

  Je logické, že při tak masívní podpoře státu, resp. MO ČR, muselo dříve či později dojít ke zlepšení. Otázkou je, zda to muselo stát daňového poplatníka tolik peněz a zda musely být riskovány i životy vojáků jen proto, aby na další kontrakty nadržení manažeři CZUB rychle získaly reference z bojového nasazení. Takže těmi užitečnými blbci jsou zde daňoví poplatníci a samozřejmě i vojáci A ČR.

  Z výše uvedeného je tedy zřejmé, jak neprodejným produktem na světovém trhu by byla "Bulantovou komisí" pro A ČR vybraná původní verze CZ 805, navíc za tak nehoráznou a naprosto nekonkurenceschopnou cenu.

  Vojáci SR, pokud nedostanou možnost vybrat si v regulérním výběrovém řízení, mohou škody eliminovat alespoň tím, že si vynutí některý nový, podstatně zdokonalený model útočné pušky z produkce CZUB.

  Polymerový rám nepochybně nezvládli, když dodnes řeší nekonečné problémy s polymery u samopalu CZ Scorpion EVO 3 A1. Ono by bylo žádoucí, kdyby již konečně, místo třískového obrábění z bloku materiálu, zvládli alespoň technologii výroby pouzdra závěru z hliníkového profilu.

  Z toho, kdy se „česká shnilokracie“ ukázala v plné nahotě, kde o vítězi a cenách rozhodují především aktuálně určující politicko-ekonomické lobby, kde oprávněné zájmy a potřeby daňových poplatníků, vojáků, policistů a dalších zaměstnanců státu jsou arogantně ignorovány, kde u všech lukrativních kontraktů existuje volná hospodářská soutěž pouze na papíře, kde se výběrová řízení zaměňují za státem, resp. daňovými poplatníky dotovaný vývoj či dovývoj produktů privilegovaným soukromým společnostem, si snad máme sednout na zadek?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2